PDA

Versiunea completa : Miresici din Vrancea - pregatiri de nunta

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6

anairina
26.07.2009, 17:16:33
fetelor aveti idee cam cat costa sa inchiriezi niste vaze inalte si cam cat ar ajunge un decor cu flori???asa in mare

arinuta
26.07.2009, 20:15:37
[quote=anairina;2196265]fetelor aveti idee cam cat costa sa inchiriezi niste vaze inalte si cam cat ar ajunge un decor cu flori???asa in mare[/quo

De vaze nu stiu...dar decorul cu flori la o nunta de vreo 180 de pers. te ajunge cam 50 mil.ROL .Iimi spunea o prietena care a facut nunta in iunie ca a ajuns-o 40 mil ROL flori sala plus buchetul miresei plus lumanari...Acum depinde si ce flori vrei....

alina512
26.07.2009, 21:49:17
Uite-te aici si vezi ca mai sunt ceva filmulete pe youtube. CLASIC BAND (http://www.youtube.com/watch?v=2nBr9NluEqQ)

Filmuletul acesta e mai vechi, eu i-am vazut cat de curand si sunt foarte buni, nu doar buni si stiu sa cante cam toate genurile. Eu i-am avut pe Sentimentalii, dar si acestia imi plac. Pentru cine isi permite eu zic ca fac toti banii cei de la Provincialii. Am fost acum o saptamana in Intim la lansarea albumului si au facut un super-show.

alina512
26.07.2009, 21:53:18
fetelor aveti idee cam cat costa sa inchiriezi niste vaze inalte si cam cat ar ajunge un decor cu flori???asa in mare

Daca stabileste ornamentele la o florarie nu te costa in mod separat inchiriatul vazelor, ci ti le ofera cand ii contractezi. In mod normal au mai multe modele de vaze si depinde de cat de devreme dai avansul ca sa iti poti alege ce iti place. Un ornament rezonabil pentru masa ajunge aprox 50 lei, depinde acum si ce fel de mese ai la restaurant (daca stau 6,8 sau 10 la masa) ca sa poti socoti cat te ajunge toata nunta. ;))

arinuta
26.07.2009, 22:35:47
Filmuletul acesta e mai vechi, eu i-am vazut cat de curand si sunt foarte buni, nu doar buni si stiu sa cante cam toate genurile. Eu i-am avut pe Sentimentalii, dar si acestia imi plac. Pentru cine isi permite eu zic ca fac toti banii cei de la Provincialii. Am fost acum o saptamana in Intim la lansarea albumului si au facut un super-show.

Are cineva date de contact Provincialii? Aveti idee cam cat iau la o nunta? Sunt ocupati? E vreo miresica pe forum care i-a luat deja pe 21 aug 2010? :)

arinuta
27.07.2009, 11:06:44
Miresici din Vrancea, aveti idee cum e la popasul Dumbravita de la Rastoaca? Ati fost la vreun eveniment organizat acolo? Merge de o nunta pe terasa? Am inteles ca au terasa mare de 300 persoane... Multumesc

arinuta
27.07.2009, 20:38:08
E vreo miresica din Vrancea care a luat formatia Royal din Iasi pentru anul viitor? Multumesc

laura_21
27.07.2009, 21:58:08
Miresici din Vrancea, aveti idee cum e la popasul Dumbravita de la Rastoaca? Ati fost la vreun eveniment organizat acolo? Merge de o nunta pe terasa? Am inteles ca au terasa mare de 300 persoane... Multumesc
daca te intereseaza pot reveni cu un raspuns zilele astea
noi stam la rastoaca..asa ca putem intreba:)

arinuta
27.07.2009, 22:14:54
daca te intereseaza pot reveni cu un raspuns zilele astea
noi stam la rastoaca..asa ca putem intreba:)

Vroiam doar sa stiu cum e acolo la o nunta...Daca a fost spatiu, daca organizarea a fost buna, mancarea cum a fost... Joi ma duc sa vad si eu locul.
Merci mult!

ElenaMR
29.07.2009, 12:48:42
Ati auzit noutatile legate de oficierea cununiei civile?
Se vor face la teatru, insa au modificat tarifele: pentru cununiile pana in pranz le-au dublat iar cele pentru dupa-amiaza (pentru weekend) le-au facut de 5 ori mai mari :((...

gabi_myx_mail
29.07.2009, 17:43:05
cam cat? :D

danusza
30.07.2009, 03:09:52
Ati auzit noutatile legate de oficierea cununiei civile?
Se vor face la teatru, insa au modificat tarifele: pentru cununiile pana in pranz le-au dublat iar cele pentru dupa-amiaza (pentru weekend) le-au facut de 5 ori mai mari :((...
Si cat era pana acum? Nu de alta, dar sa ne facem o idee. Oricum, cu tarifele nu prea ai ce comenta. Locatia este foarte frumoasa si in plus, eu cel putin, o sa fiu multumita si asa. Sunt si vor fi multi care se impotrivesc acestei idei de a oficia cununii civile la teatru, asa ca voi fi mai mult decat multumita sa se aprobe hotararea, indiferent de tariful stabilit (decat la Elena Doamna...8-|)

zoridezi11
30.07.2009, 03:34:12
Alina spusese ceva de 2 milioane parca

danusza
30.07.2009, 03:41:25
Alina spusese ceva de 2 milioane parca

Si cu toate astea nu cred ca este adevarat...ar insemna sa fie 10 mil taxa..putin prea mult. Or sa fie foarte multe persoane care vor sa se casatoreasca in perioada iulie-septembrie...nu ai cum sa-i aglomerezi pe toti dimineata doar ca sa nu plateasca taxa de 10 mil...si nici sa le spui "c'est la vie":)
Fruntea sus fetelor si sa speram ca se aproba hotararea mai intai..apoi o sa ne facem griji si de taxa :)>-

zoridezi11
30.07.2009, 03:46:39
2 mil taxa finala nu inmultita de 5 ori :-p . O asteptam totusi pe Alina sa ne lamureasca:D

danusza
30.07.2009, 03:50:04
2 mil taxa finala nu inmultita de 5 ori: -p . O asteptam totusi pe Alina sa ne lamureasca:D

:"> bun atunci...nu e chiar exagerat. Nu trebuie sa uitam totusi ca teatrul nu este o cladire oarecare si ca are o destinatie anume..destinatie care va fi oarecum "deranjata" de cununiile noastre. Eu una as plati fericita pretul o:-)

zoridezi11
30.07.2009, 03:53:52
or fi ei dornici sa se ia banii, dar nu cred ca sunt nebuni sa exagereze pretul. Si ma gandesc ca exista o locatie si in teatrul ala nu orisiunde. Si am o banuiala ca va exista o taxa de pozat. Vrei sa te pozezi dai banu. =P~

danusza
30.07.2009, 04:08:46
or fi ei dornici sa se ia banii, dar nu cred ca sunt nebuni sa exagereze pretul. Si ma gandesc ca exista o locatie si in teatrul ala nu orisiunde. Si am o banuiala ca va exista o taxa de pozat. Vrei sa te pozezi dai banu. =P~

Eheee...mie mi-ar placea pe scena, dar sa nu intindem coarda :-p
Din cate am inteles, se intra prin lateral, si urci la etaj (deasupra intrarii principale) iar de iesit, iesi prin fata. De taxa de pozat...nu cred ca o sa fie. Asta chiar ar fi exagerat. Ei probabil vor sa taxeze numai "uzura" cladirii si leafa ofiterilor starii civile ori fotografiatul nu dauneaza cu nimic nici uneia, nici alteia. Plus de asta, zic ca este exagerat deoarece nu o sa existe vreodata civila fara pozari (profi sau amatori) si ar fi deplasat sa se taxeze ceva firesc L-).

alina512
30.07.2009, 08:16:40
Haideti sa va lamuresc eu pe cat posibil in legatura cu taxele. In primul rand s-a aprobat oficierea cununiilor la Teatru si in al doilea rand nu s-au stabilit taxele, dar au existat propuneri in sedinta.
Taxele erau inainte 50 lei in cursul saptamanii si sambata dimineata, 100 lei sambata dupa ora 12:00 si duminica. In noile conditii taxele se maresc deoarece birourile Starii Civile si angajatii vor ramane la Elena Doamna, cu exceptia ofiterului de stare civila care se va deplasa sa oficieze. Astfel este nevoie de 1-2 angajati care sa stea la Teatru sa aranjeze lucrurile pe acolo si sa curete urmele de sampanie, de confeti, pahare goale folosite (pe care va asigur ca nu le strang mirii) s.a.
Propunerile pentru taxa sunt urmatoarele: sambata si duminica pana la ora 12:00 sa fie 150 lei, iar duminica dupa ora 12:00 sa fie 500 lei. Practic cei mai dezavantajati sunt cei de duminica dupa-amiaza, deoarece cei de sambata seara le creste taxa doar cu 50%.
Sper ca v-am fost de folos, revin cu informatii proaspete cand vor exista! >:D<

Lusa23
30.07.2009, 10:10:03
Are cineva date de contact Provincialii? Aveti idee cam cat iau la o nunta? Sunt ocupati? E vreo miresica pe forum care i-a luat deja pe 21 aug 2010? :)

pot sa iti spun ca i-a sunat o prietena de-a mea anul trecut si tariful era fabulos, parca in jur de 5000 de euro, nu imi amintesc sigur, dar stiu ca noi am dat 1500 euro la formatia noastra, iar suma pe care o cereau provincialii mi s-a parut enorma....cica vin cu lumini, dj, nebunii....acum depinde ce vrei, mie imi place mult cum canta tipul, insa i-am vazut la nunta unei prietene si nu mi-a placut deloc genul de 'show' pe care il fac, mie nu mi-ar placea sa inceapa sa mearga printre invitati si sa-i puna sa cante, sa atraga atentia asupra celor care nu vor sa faca asta si sa faca un pic misto de cei care nu au nici un pic de voce...la melodii cum e 'hai acasa', solistul modifica versurile si in loc de 'te asteapta mama, tata' zicea 'ma-ta, tact-tu' /:), chestii care mie una nu mi-au placut sub nici o forma, chiar de prost gust si m-a surprins ca aveam o parere buna despre ei....acum, poate sunt eu mai critica de felul meu, nu stiu ce sa zic... sper ca ti-am fost de ajutor

danusza
30.07.2009, 10:16:34
Haideti sa va lamuresc eu pe cat posibil in legatura cu taxele. In primul rand s-a aprobat oficierea cununiilor la Teatru

<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-PDeja nu mai conteaza altceva

ElenaMR
30.07.2009, 13:14:12
Propunerile pentru taxa sunt urmatoarele: sambata si duminica pana la ora 12:00 sa fie 150 lei, iar duminica dupa ora 12:00 sa fie 500 lei. Practic cei mai dezavantajati sunt cei de duminica dupa-amiaza, deoarece cei de sambata seara le creste taxa doar cu 50%.

Pe mine m-a tinut mama la curent cu informatiile despre acest subiect, si cum auzea ceva la tv sau citea in ziar, cum ma suna si imi spunea...
Deci pentru sambata dupa-amiaza ramane la 200 RON? Am inteles bine?
Oricum, saptamana viitoare va merge mama la primarie sa ne plateasca taxa (ne pregatim de depunderea actelor) si va voi putea spune sigur-sigur.

alina512
30.07.2009, 13:47:18

Pe mine m-a tinut mama la curent cu informatiile despre acest subiect, si cum auzea ceva la tv sau citea in ziar, cum ma suna si imi spunea...
Deci pentru sambata dupa-amiaza ramane la 200 RON? Am inteles bine?
Oricum, saptamana viitoare va merge mama la primarie sa ne plateasca taxa (ne pregatim de depunderea actelor) si va voi putea spune sigur-sigur.

Am explicat mai sus, INCA NU AU STABILIT TAXELE, sunt doar propunei.

P.S. Lucrez in Primarie, asa ca informatiile sunt cat se poate de corecte, cand se stabilesc va spun!

Lusa23
31.07.2009, 10:28:23
fetelor, ce culori merg la o rochita mov pt cununie? e un mov inchis, imi pare rau ca nu reusesc sa incarc poze cu ea,... ma gandesc la geanta, pantofi, buchet si eventual un sacou - s-o impac si pe mama 8-|

ma gandesc la negru - dar din piele intoarsa ca sa fie mai 'soft' asa, la alte nuante de mov, grena sau la bej, auriu, in catalog manechinul avea pantofi aurii la rochita asta...

va multumesc pt orice idei

alina512
31.07.2009, 11:06:08
fetelor, ce culori merg la o rochita mov pt cununie? e un mov inchis, imi pare rau ca nu reusesc sa incarc poze cu ea,... ma gandesc la geanta, pantofi, buchet si eventual un sacou - s-o impac si pe mama 8-|

ma gandesc la negru - dar din piele intoarsa ca sa fie mai 'soft' asa, la alte nuante de mov, grena sau la bej, auriu, in catalog manechinul avea pantofi aurii la rochita asta...

va multumesc pt orice idei

Depinde si de nuanta de mov pe care o ai. Sunt nuante la care stilistii recomanda maro sau verde, acum depinde daca vrei sa fii simpla si eleganta (cum spuneai tu de negru) sau indrazneata si in trend. Mie mi-au recomandat mov la o rochita maro. ;-)

ana_web2000
31.07.2009, 16:41:39
buna mai ai de vanzare acele de par ? cu ce ti-ai prins voalul cu coronita? nu stii vreun magazin in focsani de unde as putea cumpara...mersi..pup:">

Lusa23
01.08.2009, 13:48:55
Depinde si de nuanta de mov pe care o ai. Sunt nuante la care stilistii recomanda maro sau verde, acum depinde daca vrei sa fii simpla si eleganta (cum spuneai tu de negru) sau indrazneata si in trend. Mie mi-au recomandat mov la o rochita maro. ;-)

iti mltumesc mult, alina, uite ca mi-ai dat de gandit, nu stiam de combinatiile astea... o sa mai incerc sa postez imagini cu rochita

Lusa23
02.08.2009, 14:46:26
http://www.littlewoods.com/rf/p.do/one-shoulder-dress?Ntx=mode+matchallpartial&SNtt=one+shoulder+dress&Nao=0&groupId=577418048&Nu=this_product&SNtk=generic_search&Np=1&SN=103+85&Ntt=577418048&D=577418048&Ntk=group_search&Dx=mode%2bmatchall&thisprod=577418048&N=103+85&Nty=1&Mis_item_id=15&Mis_item_loc_id=1&product=577418048&pageSize=24

aceasta e rochia, in poza pare mai mult grena, in realitate e un mov inchis

alina512
02.08.2009, 20:21:36
buna mai ai de vanzare acele de par ? cu ce ti-ai prins voalul cu coronita? nu stii vreun magazin in focsani de unde as putea cumpara...mersi..pup:">

Eu mai am de vanzare acele de par. Daca imi aduc bine aminte am dat 2.5 lei / buc. la un magazin de profil de pe St. cel Mare. Mai gasesti multe chestii dragute la Meli Melo in Carrefour. Voalul meu a avut pieptan, dar nu am vrut sa-l prind deasupra cocului (fiindca asa trebuia prins pentru a se vedea broderia) asa ca i-am scos pieptanul si l-am prins cu cateva clame sub coc (coafeza l-a prins), dar asa l-am vrut eu. Sper ca am putut fi de ajutor.>:D<

alina512
02.08.2009, 20:28:03
http://www.littlewoods.com/rf/p.do/one-shoulder-dress?Ntx=mode+matchallpartial&SNtt=one+shoulder+dress&Nao=0&groupId=577418048&Nu=this_product&SNtk=generic_search&Np=1&SN=103+85&Ntt=577418048&D=577418048&Ntk=group_search&Dx=mode%2bmatchall&thisprod=577418048&N=103+85&Nty=1&Mis_item_id=15&Mis_item_loc_id=1&product=577418048&pageSize=24

aceasta e rochia, in poza pare mai mult grena, in realitate e un mov inchis

Foarte draguta rochita. Eu zic sa o agati undeva si apoi sa pui langa ea hainute sau ce ai tu de diverse culori sa vezi cu ce iti place cel mai bine cum vine. Poti sa iei din aceeasi culoare sandalute (anul acesta se poarta platformele, daca iti plac si te simti comoda in ele), poseta si o bratara din bile mari (gablont) si cercei asemenea, fiindca la gat nu merge nimic la modelul acesta. Asa o vad eu, dar asta daca iti place, normal. Bafta si sa fii superba! >:D<

Edit: P.S. Lasa sacoul fiindca nu cred ca se potriveste la model si in plus in septembrie s-au anuntat 30 grade ziua. Eventual daca e frig si nu poti ajunge la o intelegere cu mama iti poti face un bolero scurt, dar cu maneca lunga, aceeasi culoare ca si sandalele, aici in Focsani. Costa 80 lei sa-l faci pe comanda, e chiar frumos si fiind pe dimensiunile tale se aseaza perfect.

Lusa23
03.08.2009, 10:07:36
iti multumesc mult, alina,

ai dreptate, asa voi face, la gat nu voiam sa port nimic, oricum...am auzit si eu de temperaturi, dar... sa vedem cum o scot la capat 8-|, mama mea e disperata ca va fi FRIG, deci macar sa fie cald ca nu mai port nimic, dar ea are deja o fraza tip 'sfarsitul lui septembrie, INCEPUTUL LUI OCTOMBRIE', asa se exprima, continuarea ar fi 'inainte de noiembrie pana la Craciun' /:), ma exaspereaza....

multumesc mult pentru idei >:D<

alina512
03.08.2009, 10:15:07
Vin cu vesti importante in ceea ce priveste taxele de oficiere casatorie, care vor fi:
- sambata si duminica 09:00-14:00 - 100 lei;
- sambata si duminica 14:00-16:00 - pauza de masa;
- sambata si duminica 16:00-19:00 - 500 lei.
Acestea sunt taxele aprobate in sedinta.

anairina
03.08.2009, 11:34:06
sunt valabile pentru casa casat de la elena doamna sau pt teatru pastia?

alina512
03.08.2009, 13:33:03
sunt valabile pentru casa casat de la elena doamna sau pt teatru pastia?

Pentru Teatru, dar nu se mai oficiaza la Elena Doamna, fiindca nu ar avea cum sa alerge intre cele doua locatii Ofiterul Starii Civile.

arinuta
03.08.2009, 22:14:13
pot sa iti spun ca i-a sunat o prietena de-a mea anul trecut si tariful era fabulos, parca in jur de 5000 de euro, nu imi amintesc sigur, dar stiu ca noi am dat 1500 euro la formatia noastra, iar suma pe care o cereau provincialii mi s-a parut enorma....cica vin cu lumini, dj, nebunii....acum depinde ce vrei, mie imi place mult cum canta tipul, insa i-am vazut la nunta unei prietene si nu mi-a placut deloc genul de 'show' pe care il fac, mie nu mi-ar placea sa inceapa sa mearga printre invitati si sa-i puna sa cante, sa atraga atentia asupra celor care nu vor sa faca asta si sa faca un pic misto de cei care nu au nici un pic de voce...la melodii cum e 'hai acasa', solistul modifica versurile si in loc de 'te asteapta mama, tata' zicea 'ma-ta, tact-tu' /:), chestii care mie una nu mi-au placut sub nici o forma, chiar de prost gust si m-a surprins ca aveam o parere buna despre ei....acum, poate sunt eu mai critica de felul meu, nu stiu ce sa zic... sper ca ti-am fost de ajutor
Buna
I-am sunat si eu...am gasit un numar de contact. Cer 5000 euro pt ei plus 3000 euro pt noul lor taraf. Exagerat de mult!!!

Lusa23
04.08.2009, 10:12:22
Vin cu vesti importante in ceea ce priveste taxele de oficiere casatorie, care vor fi:

iti multumim mult,alina, foarte,foarte util!>:D<

gabi_myx_mail
04.08.2009, 13:21:13
iti multumim mult,alina, foarte,foarte util!>:D<

parerea mea este ca un sacou nu merge...rochita este f trendy si ar fi pacat - cel mult, un bolero, ceva finut, cum a zis si alina. poti incerca o pereche de pantofi decupati cu platforma si o poseta plic (se poarta anul acesta, mai ales din acelea supra-dimensionate). culorile depind de tine, de ce ti-ar placea tie mai mult, daca esti mai conservatoare sau mai in pas cu moda!

sa ne spui ce ai hotarat! >:D<

alina_it
04.08.2009, 23:19:14

Multumim!!!! ^:)^ stii cumva daca pot face "rezervare" anul asta pt la anul?!
Sa stii ca am dat de nr celor de la Aktiv si i-am impacat pt nunta ... :* am avut noroc ca nu erau luati ;-) acum caut, dar fara rezultate sa-i ascult in internet pana sa ajung in tara...

alina512
05.08.2009, 07:43:53
Multumim!!!! ^:)^ stii cumva daca pot face "rezervare" anul asta pt la anul?!
Sa stii ca am dat de nr celor de la Aktiv si i-am impacat pt nunta ... :* am avut noroc ca nu erau luati ;-) acum caut, dar fara rezultate sa-i ascult in internet pana sa ajung in tara...

Ora se poate rezerva doar in momentul in care deoui dosarul, iar asta se intampla cu 2 sapt inainte, de luni pana joi. Daca depui dosarul luni dimineata spre exemplu, ai sanse sa prinzi ora dorita, iar daca il depui joi, iei ora care a mai ramas.
Sunt buni cei de la Aktiv, daca reusesc iti fac rost de o bucata din filmarea unei nunti la care am fost si au cantat ei, nu promit, dar incerc. ;-)

danusza
05.08.2009, 09:56:24
Ora se poate rezerva doar in momentul in care deoui dosarul, iar asta se intampla cu 2 sapt inainte, de luni pana joi. Daca depui dosarul luni dimineata spre exemplu, ai sanse sa prinzi ora dorita, iar daca il depui joi, iei ora care a mai ramas.
Sunt buni cei de la Aktiv, daca reusesc iti fac rost de o bucata din filmarea unei nunti la care am fost si au cantat ei, nu promit, dar incerc. ;-)

Daca reusesti sa faci rost de filmare, sunt si eu interesata.

alina512
05.08.2009, 11:08:59
Daca reusesti sa faci rost de filmare, sunt si eu interesata.

Daca reusesc va anunt. ;-)

alina_it
05.08.2009, 13:01:19
Daca reusesc va anunt. ;-)

Multumim....astept cu nerabdare :*

danusza
05.08.2009, 13:07:28
Multumim....astept cu nerabdare :*

Si eu, si eu!!!:madlaugh:

arinuta
05.08.2009, 15:37:21
Fetelor, aveti idee daca te poti casatori intr-o alta localitate decat cea in care ai domiciliul stabil? Ma refer la o alta localitate din acelasi judet. Multumesc

danusza
05.08.2009, 15:55:31
Fetelor, aveti idee daca te poti casatori intr-o alta localitate decat cea in care ai domiciliul stabil? Ma refer la o alta localitate din acelasi judet. Multumesc
Din cate stiu, te poti casatori in localitatea care e trecuta in buletin (al tau sau al viitorului sot)

alina512
06.08.2009, 07:48:39
Din cate stiu, te poti casatori in localitatea care e trecuta in buletin (al tau sau al viitorului sot)

Te poti casatori doar in una din localitatile in care au domiciliul unul dintre soti. Dar daca nu aveti domiciliul in localitatea cu pricina, iti poti face mutatie pe buletin (costa 4 lei si se face pe loc) special pentru nunta fiindca dupa nunta oricum iti schimbi buletinul.

arinuta
06.08.2009, 09:32:57
Multumesc pentru ajutor!
Fetelor, cedez locatie de nunta pentru 21 august 2010. Daca stiti pe cineva interesat va rog sa ma anuntati! Am hotarat sa fac nunta la Dumbravita! Au terasa mare...exact cum mi-am dorit, prin urmare renunt la locatia de la iesirea din Focsani. E frumos si acolo, doar ca nu e in aer liber cum am vrut de la inceput!

danusza
06.08.2009, 10:36:50
Multumesc pentru ajutor!
Fetelor, cedez locatie de nunta pentru 21 august 2010. Daca stiti pe cineva interesat va rog sa ma anuntati! Am hotarat sa fac nunta la Dumbravita! Au terasa mare...exact cum mi-am dorit, prin urmare renunt la locatia de la iesirea din Focsani. E frumos si acolo, doar ca nu e in aer liber cum am vrut de la inceput!

Ma bucur ca ti-ai gasit locatia pe placul tau si poate gasesti repede o miresica si pentru locatia de la iesirea din focsani.
Multa bafta!!

arinuta
06.08.2009, 16:13:51
alina512, imi place mult palarioara pe care ai folosit-o in loc de batic. Foarte dragut! Cred ca o sa-ti fur ideea... :-p

alina512
07.08.2009, 08:48:05
alina512, imi place mult palarioara pe care ai folosit-o in loc de batic. Foarte dragut! Cred ca o sa-ti fur ideea... :-p

Multumesc! Palaria e alba si cu o margine colorata pe care eu am acoperit-o cu esarfa aceea verde-aurie. Sunt cumparate separat. ;-)

zoridezi11
07.08.2009, 11:46:37
Multumesc pentru ajutor!

Sa dai anunturi in ziare si pe internet ca so- gasi cineva. Si sa le zici si la patroni ca in cazul in care vine cineva si intreaba sa stie. Ati dat avans?

arinuta
07.08.2009, 12:56:03
Sa dai anunturi in ziare si pe internet ca so- gasi cineva. Si sa le zici si la patroni ca in cazul in care vine cineva si intreaba sa stie. Ati dat avans?

Am anuntat la locatie. Am dat 500 RON, nu e mult...dar nu vreau sa-i pierd.

laura_21
07.08.2009, 16:12:50
Multumesc pentru ajutor!
felicitari pentru alegere...am trecut zilele trecute pe acolo si am ramas placut surprinsa ca locatia de la dumbravita arata chiar bine;-)

arinuta
07.08.2009, 18:05:10
felicitari pentru alegere...am trecut zilele trecute pe acolo si am ramas placut surprinsa ca locatia de la dumbravita arata chiar bine;-)

Merci, merci. Si eu sunt foarte incantata de popas. Este exact ce mi-am dorit. Pacat ca au doar 4 camere pt cazare...Mi-ar fi placut sa-mi cazez toti invitatii din afara Focsaniului acolo.

Lusa23
08.08.2009, 11:34:26
Fetelor, as vrea sa vorbim un pic despre florarii, imi puteti recomanda una, cam care sunt preturile,orientativ, la buchete si lumanari, eu tocmai am sunat la Alexander's si imi zicea ca sunt in medie cam 500 ron/lumanare, iar buchete, in jur de 200-300 ron, stiu ca ei lucreaza frumos si buchetele mi se par ok ca pret, dar parca lumanarile sunt cam mult...Ce ziceti?

danusza
08.08.2009, 11:50:44
Fetelor, as vrea sa vorbim un pic despre florarii, imi puteti recomanda una, cam care sunt preturile,orientativ, la buchete si lumanari, eu tocmai am sunat la Alexander's si imi zicea ca sunt in medie cam 500 ron/lumanare, iar buchete, in jur de 200-300 ron, stiu ca ei lucreaza frumos si buchetele mi se par ok ca pret, dar parca lumanarile sunt cam mult...Ce ziceti?

Nu te pot ajuta cu florarii...inca sunt la inceput pe acest plan. Pentru nunta mea am vb cu o prietena care vrea sa se ocupe de asa ceva, dar pana la anul in septembrie am timp sa vad cum ii ies (prima nunta de care se ocupa ea o sa fie in septembrie anul asta).
Eu ma gandeam sa-mi cumpar singura florile dintr-un depozit si sa ii dau ei sa mi le faca (buchete, lumanari, aranjamente masa).

mirreely
09.08.2009, 13:17:20
Multumesc pentru ajutor!

la ce locatie te referi de la iesirea din Focsani ?

alina512
09.08.2009, 20:27:17

Au mai fost ceva discutii in legatura cu asta la "Firme de decoratiuni in Focsani". Eu am dat pe lumanari 450 lei / set, vezi poze, daca vrei sa iti faci o idee. ;-)

zuzik
10.08.2009, 09:59:30
fetelor am si eu o intrebare.cum e la voi cu actele pt civila??? adica mai trebuie sa faci analize etc??? sau se merge doar cu ce iti da dr de familie?

alina512
10.08.2009, 12:41:33
fetelor am si eu o intrebare.cum e la voi cu actele pt civila??? adica mai trebuie sa faci analize etc??? sau se merge doar cu ce iti da dr de familie?

Medicul de familie iti elibereaza un "certificat prenuptial" pe baza analizelor la sange pentru: HIV si VDRL (sifilis).

zoridezi11
10.08.2009, 12:53:21
Si daca nu ai doctor de familie? :D

danusza
10.08.2009, 13:20:50

Iti cauti :D
Nici eu nu am..dar mai am timp sa ma inscriu la un medic. :)

alina512
10.08.2009, 13:21:47

Poti la orice alt medic sau la doctorul de familie a altuia. Spre exemplu sotul a facut certificatul la medicul meu. E bine sa va interesati mai intai si cat costa. Spre exemplu am fost si am intrebat:
- la clinica lui Popescu de pe Ion Creanga si costa astfel: analizele 75 lei si certificatul 80 lei = total 155 lei;
- la Policlinica II : analizele 25 lei si certificatul 50 lei = total 75 lei;
- eu am facut astfel : analizele la Donari Sange (exact aceleasi analize, in spatele spitalului) 15 lei si certificatul la medicul de familie 25 lei = total 40 lei.

zoridezi11
10.08.2009, 14:32:55
Multumim Alina. Se vede ca esti informata.>:D< >:D<

arinuta
13.08.2009, 11:53:08
La Intim in Focsani meniul e undeva la 180-200 RON. Am intrebat eu pentru 2010. In meniu e cuprinsa mancarea, un suc, o apa, si o cafea...parca. In Bucuresti meniul e muuuult mai mult. Am in toamna 2 nunti si imi spuneau ca meniul de pers ii ajunge pe unii 55 EURO (doar mancarea), iar pe ceilalti vreo 350 RON (de asemenea doar mancarea). In Focsani zic eu ca se merge cu un dar de 650-700 RON, iar in Bucuresti 700-900 RON.

Numai bine fetelor!

Margelutza
19.08.2009, 14:03:40
Alina am si eu o intrebare pt. tine legat de cununia civila: daca viitorul sot are o amenda auto neplatita, trebuie neaparat sa o plateasca pana la nunta sau se poate si dupa?

Multumesc pentru raspuns
pupici :*

alina512
19.08.2009, 14:27:52
Alina am si eu o intrebare pt. tine legat de cununia civila: daca viitorul sot are o amenda auto neplatita, trebuie neaparat sa o plateasca pana la nunta sau se poate si dupa?

Multumesc pentru raspuns
pupici :*

Nu trebuie sa o plateasca inainte, fiindca pentru asta nu se cere, dar daca are nevoie de vreo hartie de genul sa vanda masina, apartamentul, sa izoleze apartamentul (chiar daca e al parintilor) nu i se elibereaza nici o hartie pana nu sunt achitate toate datoriile la acea adresa (prin Dispozitia Primarului nr 401 din 16.11.2000 - este o hartie oficiala, scrisa si tine loc de lege). :)

Margelutza
19.08.2009, 14:45:09
Nu trebuie sa o plateasca inainte, fiindca pentru asta nu se cere, dar daca are nevoie de vreo hartie de genul sa vanda masina, apartamentul, sa izoleze apartamentul (chiar daca e al parintilor) nu i se elibereaza nici o hartie pana nu sunt achitate toate datoriile la acea adresa (prin Dispozitia Primarului nr 401 din 16.11.2000 - este o hartie oficiala, scrisa si tine loc de lege). :)

#:-S Multumesc mult de tot :*

nicpitic
20.08.2009, 07:55:41
Stiti ca este o anormalitate ce se intampla in minunatul nostru orasel?
In Constanta, cu ocazia casatoriei a doi tineri care au nevoie de ajutor, pentru a incepe impreuna o noua viata, primaria le da cadou suma de 500 lei, o masina de spalat si un televizor si nu se plateste nici o taxa pentru oficierea cununiei civile.
Probabil ca draga noastra administratie obsteasca are impresia ca tinerii nostri au deja suficiente rezerve pentru a-si putea permite tot felul de taxe inventate peste noapte.

alina512
20.08.2009, 08:00:10
Stiti ca este o anormalitate ce se intampla in minunatul nostru orasel?
In Constanta, cu ocazia casatoriei a doi tineri care au nevoie de ajutor, pentru a incepe impreuna o noua viata, primaria le da cadou suma de 500 lei, o masina de spalat si un televizor si nu se plateste nici o taxa pentru oficierea cununiei civile.
Probabil ca draga noastra administratie obsteasca are impresia ca tinerii nostri au deja suficiente rezerve pentru a-si putea permite tot felul de taxe inventate peste noapte.

Intradevar taxele sunt stabilite de Consiliul Local si nu la nivel de tara, fiecare consiliu hotaraste pentru "gradina lui". In schimb in timpul saptamanii este gratis, doar sambata si duminica costa 100 dimineata si 500 dupa ora 16.

Lusa23
20.08.2009, 10:11:09
Chiar, imi spuneau ai mei ca tinerii casatoriti primesc o suma de in jur de 200 de euro de la stat atunci cand fac cununia civila, este adevarat?

danusza
20.08.2009, 10:12:55
Chiar, imi spuneau ai mei ca tinerii casatoriti primesc o suma de in jur de 200 de euro de la stat atunci cand fac cununia civila, este adevarat?

Si eu stiam asta :) oricum o sa-i cheltuim pe cununia civila...macar mai recuperam ceva ;))

anna_sandu
20.08.2009, 11:49:45
Nu e vorba de iesit mai ieftin....sunt pur si simplu mai buni....Am vb astazi cu Rapsodia Botosani. I-am gasit pe youtube. Suna bine...si mi-au spus ca imi fac si un joc de vioara si un joc tiganesc, si mi-au cerut 1500 euro plus drum. Mi s-au parut rezonabili...A auzit careva de ei?
Imi doresc foarte mult ca pe langa faimoasa orga sa aud si o vioara macar.
da sunt buni, dar de ce nu incerci o formatie din suceava .eu sunt botosaneanca si-s mandra de ai mei dar in suceava sunt de vreo zece ori mai multe formatii bune incearca de exemplu fratii reut canta foarte fain si au si site unde poti asculta melodiile lor.si daca nu-ti plac ei pe youtube gasesti o gramada de alte formatii.

alina512
20.08.2009, 14:01:07

Da, este adevarat, primesti contravaloarea in lei la cursul zilei a 200 euro. Ca sa ii primesti trebuie sa depui la starea civila in 15 zile de la casatorie o cerere (e o cerere tip pe care o completezi) insotita de copia buletinului sotiei (buletinul trebuie sa fie obligatoriu deja schimbat pe noul nume). Banii ii primesti la cel putin o luna dupa data cererii. Mai intai primesti acasa o hartie scrisa in care spune ca iti vei primi banii in cateva zile, dupa care te suna sa iti iei banii. Banii ii ridica unul din soti de la Asistenta Sociala (str. Stefan cel Mare, in incinta fostei gradinite), cand ridica banii trebuia sa aiba ambele buletine si Certificatul de Casatorie in original (ii pune o viza pe spate).

zoridezi11
20.08.2009, 15:52:51
Ca sa ii primesti trebuie sa depui la starea civila in 15 zile de la casatorie o cerere (e o cerere tip pe care o completezi) insotita de copia buletinului sotiei (buletinul trebuie sa fie obligatoriu deja schimbat pe noul nume).

Asta daca se schimba numele. ;-)

ebonyoana
20.08.2009, 15:53:30
Intradevar taxele sunt stabilite de Consiliul Local si nu la nivel de tara, fiecare consiliu hotaraste pentru "gradina lui". In schimb in timpul saptamanii este gratis, doar sambata si duminica costa 100 dimineata si 500 dupa ora 16.
buna,
in cursul saptamanii se fac tot in incinta teatrului sau se merge la elena doamna?
>:D<

alina512
21.08.2009, 07:37:55
buna,
in cursul saptamanii se fac tot in incinta teatrului sau se merge la elena doamna?

Din cate stiu eu tot in incinta teatrului, dar am sa intreb pentru mai multa siguranta. >:D<

Lusa23
21.08.2009, 10:16:11
Inseamna ca noi nu avem cum sa ii luam, ca suntem plecati din tara la doua saptamani dupa nunta.... :(:(:(

ebonyoana
21.08.2009, 10:54:41
Din cate stiu eu tot in incinta teatrului, dar am sa intreb pentru mai multa siguranta. >:D<
:)ok.multumesc mult.#:-S

alina512
21.08.2009, 13:35:44
Inseamna ca noi nu avem cum sa ii luam, ca suntem plecati din tara la doua saptamani dupa nunta.... :(:(:(

Pai si ce daca sunteti plecati, pentru 840 lei merita sa-i faci cuiva o procura sa-i ridice si chiar daca nu ii ridici ei sunt obligati sa ii depuna la banca si sa-i scoata cand ii ceri (acum nu stiu cat timp sunt obligati sa-i pastreze, dar e bine sa te interesezi. :)

Margelutza
21.08.2009, 13:40:50
Buna fetelor si Alina :)

Alina terog inca putin de ajutor :D : noi vom face cununia civila, dupa-amiaza, taxa de 500 de lei trebuie platita inainte de depunerea dosarului? sau dupa? si unde se plateste ?

>:D< sar'mana pt raspuns :*

alina512
22.08.2009, 12:25:50
Buna fetelor si Alina :)

Alina terog inca putin de ajutor :D : noi vom face cununia civila, dupa-amiaza, taxa de 500 de lei trebuie platita inainte de depunerea dosarului? sau dupa? si unde se plateste ?

>:D< sar'mana pt raspuns :*

In momentul in care depui dosarul trebuia sa ai si taxa platita, poate sa fie si platita si cu 5 min. inainte sau cu o luna, cum iti vine mai bine. Taxa se plateste la primarie, program: luni si vineri : 8-17; marti, miercuri si joi : 8-18; sambata 9-13.

Lusa23
23.08.2009, 11:34:11
Pai si ce daca sunteti plecati, pentru 840 lei merita sa-i faci cuiva o procura sa-i ridice si chiar daca nu ii ridici ei sunt obligati sa ii depuna la banca si sa-i scoata cand ii ceri (acum nu stiu cat timp sunt obligati sa-i pastreze, dar e bine sa te interesezi. :)

da, ai dreptate, eu speram sa fie mai simplu, insa, sa ni-i fi dat atunci imediat cat eram acolo oricum, la starea civila....vedem noi cum facem...

Margelutza
23.08.2009, 13:11:34
Miresica ELENADEDIU sper ca ai avut o nunta de vis >:D< si te asteptam cu pozici si impresii

CASA DE PIATRA si multa fericire si implinire pentru familia nou formata :*<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

arinuta
23.08.2009, 22:26:05
da sunt buni, dar de ce nu incerci o formatie din suceava .eu sunt botosaneanca si-s mandra de ai mei dar in suceava sunt de vreo zece ori mai multe formatii bune incearca de exemplu fratii reut canta foarte fain si au si site unde poti asculta melodiile lor.si daca nu-ti plac ei pe youtube gasesti o gramada de alte formatii.

Fratii Reut iau 3000 de euro si in plus sunt luati pe data mea. Am gasit o formatie in Iasi, Maesstro Band. Par a fi buni. Sunt angajati ai Filarmonicii din Iasi, unul din vocalisti are master in vioara...si la pret sunt rezonabili. Legat de locatii pe langa Focsani...te sfatuiesc sa incerci unde o sa fac eu...popasul Dumbravita, e dupa Rastoaca. Au aranjat localul foarte frumos si sunt in continua dezvoltare. Ziceau ca pana la anu vor sa faca hanul sa functioneze si pe timp de iarna, deci cred ca or sa aranjeze cumva terasa. Mancarea este f buna...cel putin cea pe care o servesc in mod constant la terasa. Am fost cu socrii, care sunt oarecum impotriva nuntilor "in aer liber", dar cand au vazut cum e acolo, cum e mancarea, servirea...au fost de acord cu alegerea facuta. :)

gaya24
24.08.2009, 13:49:25
In momentul in care depui dosarul trebuia sa ai si taxa platita, poate sa fie si platita si cu 5 min. inainte sau cu o luna, cum iti vine mai bine. Taxa se plateste la primarie, program: luni si vineri : 8-17; marti, miercuri si joi : 8-18; sambata 9-13.

nu vi se pare scump fetelor taxa de dupa amiaza care o platim la civila, este enorm, spuneau la tv k o micsoreaza pe parcursul anului../:)

underlinecriss
26.08.2009, 13:36:17
miresici de vrancea, ce trebuie sa contina dosarul care se depune la elena doamna? si taxa cand tb platita???inainte de depunerea dosarului, sau si dupa depunere?

alina512
26.08.2009, 14:05:00
miresici de vrancea, ce trebuie sa contina dosarul care se depune la elena doamna? si taxa cand tb platita???inainte de depunerea dosarului, sau si dupa depunere?

Cred ca am mai enumerat o data (sa ma scuze celelalte fete):
- carte de identitate: originale si copii;
- certificat de nastere: originale si copii;
- certificatele prenuptiale ale ambilor soti;
- 2 timbre fiscale de 1 leu fiecare;
- chitanta cu taxa achitata;
- cererea tip completata;
Fara vreo una din cele enumerate mai sus nu iti primeste dosarul. Daca citesti mai in urma ai mai multe detalii si despre cum poti obtine certificatele prenuptiale si cu cat timp inainte se depune dosarul. ;;)

alina512
26.08.2009, 14:15:24
Alina512, cred ca am fost colege de scoala generala sau de liceu nu stiu exact. Nu in aceeasi clasa, ci in aceeasi institutie. ;-) ;-) Ce mica e lumea.
Vreau si eu sa stiu, daca se poate unde ati facut paharele alea imprimate si de unde le-ai luat pe celelalte cu alb ca mi-au placut. Si invitatiile mi-au placut, pe alea unde le-ati facut ca si eu tot ceva tip papirus vreau si am gasit doar pe site-ul indian ceva dragut dar poate gasesc ceva si pe la noi. La arnjamente cu ce firma ati lucrat? Scuze de atatea intrebari dar pari mai "in tema". ^:)^

Imi cer mii de scuze ^:)^ ^:)^ ^:)^ . Cautam ceva si acum am vazut mesajul asta ( de acu' o suta de ani :D ). La generala eu am invatat la Scoala 2 si am facut Liceul Economic.
Paharele le-am imprimat la Laris si nici nu m-a costat mult: am cumparat paharele din supermarket, le-am imprimat cu 2.5 lei bucata siiiii am cautat material si le-am lucrat singura :D . Dupa mine au iesit suuuperb, dar am o vecina care lucreaza la Sposa si a spus ca le-am facut mai bine decat unele fete de acolo. :D Cele pe alb le-am primit cadou, dar nu le-am folosit fiindca am vrut ceva unic si facut de mine.
Invitatii le-am comandat la o firma cand am fost la Targul de Nunti din februarie. Ceva oarecum asemanator mai au la Magic Day pe Independentei.
Inca o data ma scuzi pentru "orbire". L-)

underlinecriss
26.08.2009, 14:17:57
iti multumesc f mult alina.oricum am sunat la starea civila si mi-a spus un domn de acolo ca pt data nuntii mele actele se depun intr-o anumita perioada.insa era putin debusolat in legatura cu actele :d multumesc inca o data

alina512
26.08.2009, 14:26:38
iti multumesc f mult alina.oricum am sunat la starea civila si mi-a spus un domn de acolo ca pt data nuntii mele actele se depun intr-o anumita perioada.insa era putin debusolat in legatura cu actele :d multumesc inca o data

Spune-mi cand ai nunta si iti zic cand trebuie sa depui actele!

underlinecriss
26.08.2009, 16:35:31
27 sept.duminica.domnul respt mi-a zis ca in per 14 - 17 sept

alina512
27.08.2009, 07:48:42
27 sept.duminica.domnul respt mi-a zis ca in per 14 - 17 sept

Ti-a zis foarte bine. In schimb, daca este o ora la care e bataie e bine sa depui din prima sau a doa zi, pentru a prinde ora dorita. Petrecere frumoasa iti uram! >:D<

underlinecriss
27.08.2009, 08:26:47
Ti-a zis foarte bine. In schimb, daca este o ora la care e bataie e bine sa depui din prima sau a doa zi, pentru a prinde ora dorita. Petrecere frumoasa iti uram! >:D<

pai o sa mergem pe 14 la policlinica ca sa facem certificatele si apoi fuga sa depunem dosarul.pana la ce ora se poate depune dosarul la elena doamna?

alina512
27.08.2009, 09:28:46
pai o sa mergem pe 14 la policlinica ca sa facem certificatele si apoi fuga sa depunem dosarul.pana la ce ora se poate depune dosarul la elena doamna?

Pana la ora 14 se poate depune, vezi sa nu faci certificatele mai devreme de 14.09 fiindca sunt valabile doar 15 zile. >:D<

nicpitic
27.08.2009, 10:00:34
Pana la ora 14 se poate depune, vezi sa nu faci certificatele mai devreme de 14.09 fiindca sunt valabile doar 15 zile. >:D<
Alina,
Eu cunun pe data de 12 sept, iar finii mei vor sa fac cununica civila in jurul orei 10:00. Poti sa ma sfaturiesti, te rog, cand ar fi cel mai bine sa mearga sa depuna actele pentru a putea rezerva ora aceasta?
Multumesc din suflet!

alina512
31.08.2009, 08:09:41
Alina,
Eu cunun pe data de 12 sept, iar finii mei vor sa fac cununica civila in jurul orei 10:00. Poti sa ma sfaturiesti, te rog, cand ar fi cel mai bine sa mearga sa depuna actele pentru a putea rezerva ora aceasta?
Multumesc din suflet!

Actele pot sa le depuna pe 31.08, 01-03.09 intre orele 8-14. Depinde cat este de ceruta ziua si ora, pentru a se grabi. Taxa este 100 lei pentru ziua si ora mentionata si sa aiba dosarul complet. >:D<

nicpitic
31.08.2009, 08:34:12
Actele pot sa le depuna pe 31.08, 01-03.09 intre orele 8-14. Depinde cat este de ceruta ziua si ora, pentru a se grabi. Taxa este 100 lei pentru ziua si ora mentionata si sa aiba dosarul complet. >:D<
Multumesc, Alina!

Si pt ca vad ca esti foarte informatata, te mai deranjez cu o probelma. Fina mea este din Republica Moldova. A facut o invitatie oficiala pentru toti invitatii de acolo. A mers mama ei la ambasada romana de la Chisinau si i s-a comunicat ca trebuie ca fiecare invitat sa aiba in cont 500 de euro si asigurare medicala. Stii cumva ceva in legatura cu acest subiect?
Multumesc>:D<

alina512
31.08.2009, 15:46:43
Multumesc, Alina!

Si pt ca vad ca esti foarte informatata, te mai deranjez cu o probelma. Fina mea este din Republica Moldova. A facut o invitatie oficiala pentru toti invitatii de acolo. A mers mama ei la ambasada romana de la Chisinau si i s-a comunicat ca trebuie ca fiecare invitat sa aiba in cont 500 de euro si asigurare medicala. Stii cumva ceva in legatura cu acest subiect?
Multumesc>:D<

Republica Moldova nu este o tara membra U.E. si din cauza asta fiecare care trece aici trebuie sa faca dovada ca are 500 euro care sa-i ajunga pentru cheltuieli pe perioada sederii in Romania. Din cate stiu eu cei 500 euro trebuie sa-i arate la vama si nu sa-i aiba in cont. De cele mai multe ori transportatorul (soferul de microbuz/autocar) are suficienti bani la el cat sa arate la vama suma respectiva pentru fiecare (e bine sa vorbeasaca cu firma de transport). Cat despre asigurarea meadicala si aceasta trebuie aratata la vama, se intocmeste o asigurare medicala de calatorie pe 3-5 zile a carui cost ajunge intre 10-15 lei in functie de perioada sederii si de firma de asigurari (orice firma de asigurari).
Asa procedau si romanii cand ieseau in afara pana sa intre Romania in UE. Am iesit de mai multe ori din tara pana la acea data. :D
Cu placere! >:D<

underlinecriss
31.08.2009, 18:55:31
dati-mi si mie un sfat.eu am nunta pe 27 sept.rochia e cu bretelute dupa gat.oare o sa fie nevoie de un bolero??? eu imi aduc aminte din anii trecut , ca pana la jum lui oct era vremea f f buna.in sensul ca eram imbracata cu fusta si maneca scurta

alina512
01.09.2009, 07:48:39
dati-mi si mie un sfat.eu am nunta pe 27 sept.rochia e cu bretelute dupa gat.oare o sa fie nevoie de un bolero??? eu imi aduc aminte din anii trecut , ca pana la jum lui oct era vremea f f buna.in sensul ca eram imbracata cu fusta si maneca scurta

Depinde cum va fi acea zi, desi avand in vedere ca nu vei sta prea mult afara, ci in biserica, masina si local unde te vei incalzi la dans nu cred ca iti trebui. Totusi daca rochita e simpla ii poti pune un bolero si doar din simt estetic. ;-)

nicpitic
01.09.2009, 08:05:05
Republica Moldova nu este o tara membra U.E. si din cauza asta fiecare care trece aici trebuie sa faca dovada ca are 500 euro care sa-i ajunga pentru cheltuieli pe perioada sederii in Romania. Din cate stiu eu cei 500 euro trebuie sa-i arate la vama si nu sa-i aiba in cont. De cele mai multe ori transportatorul (soferul de microbuz/autocar) are suficienti bani la el cat sa arate la vama suma respectiva pentru fiecare (e bine sa vorbeasaca cu firma de transport). Cat despre asigurarea meadicala si aceasta trebuie aratata la vama, se intocmeste o asigurare medicala de calatorie pe 3-5 zile a carui cost ajunge intre 10-15 lei in functie de perioada sederii si de firma de asigurari (orice firma de asigurari).
Asa procedau si romanii cand ieseau in afara pana sa intre Romania in UE. Am iesit de mai multe ori din tara pana la acea data. :D
Cu placere! >:D<
Multumesc, Alina

Astazi speram sa o rezolvam cumva, pentru ca altfel trebuie sa facem o a doua nunta in Republica Moldova, iar farmecul nu ar fi acelasi!

underlinecriss
01.09.2009, 09:11:25
Depinde cum va fi acea zi, desi avand in vedere ca nu vei sta prea mult afara, ci in biserica, masina si local unde te vei incalzi la dans nu cred ca iti trebui. Totusi daca rochita e simpla ii poti pune un bolero si doar din simt estetic. ;-)

rochita e stil printesa, cu fusta simpla din tulle din vreo 12 straturi, iar corsetul e transparent cu danteluta aplicata si dupa gat.e de la ersa atelier, asta ca sa-ti dai seama cum e, ca marea maj de acolo seamana.
si eu ma gandeam la aceeasi chestie, ca o sa stau mai mult prin localuri sau masina.si tinand cont ca voalul are 5 m, o sa mai acopere el partea din spate

alina512
01.09.2009, 10:15:21
rochita e stil printesa, cu fusta simpla din tulle din vreo 12 straturi, iar corsetul e transparent cu danteluta aplicata si dupa gat.e de la ersa atelier, asta ca sa-ti dai seama cum e, ca marea maj de acolo seamana.
si eu ma gandeam la aceeasi chestie, ca o sa stau mai mult prin localuri sau masina.si tinand cont ca voalul are 5 m, o sa mai acopere el partea din spate

Atunci in caz de nevoie iti mai acoperi umerii cu voalul :D . Te descurci cumva, cred ca totusi ar incarca boleroul, dar asta e doar parerea mea.

underlinecriss
01.09.2009, 10:28:59
Atunci in caz de nevoie iti mai acoperi umerii cu voalul :D . Te descurci cumva, cred ca totusi ar incarca boleroul, dar asta e doar parerea mea.

exact asta am zis si eu.deja corsetul e dantelat, un bolero de saten nu pot pune, iar unul de dantela deja ar fi mult prea mult.asa ca, imi iau poalele fustei in brate si fug repede masina - local si invers :d

underlinecriss
01.09.2009, 10:40:11
eu azi sunt pusa pe intrebat???a fost cineva la solar??? eu am pielea f ok,adik nu ma ard, nu ma cojesc, ma bronzez f f repede.numai ca as vrea inainte de nunta cu vreo 2 sapt sa ma duc la solar.unde sa ma duc in focsani??cat e sedinta sau minutul ?? si cam cate sedinte sa fac. vreau doar sa obtin ceva uniform si natural.

nicpitic
01.09.2009, 11:03:58
eu azi sunt pusa pe intrebat???a fost cineva la solar??? eu am pielea f ok,adik nu ma ard, nu ma cojesc, ma bronzez f f repede.numai ca as vrea inainte de nunta cu vreo 2 sapt sa ma duc la solar.unde sa ma duc in focsani??cat e sedinta sau minutul ?? si cam cate sedinte sa fac. vreau doar sa obtin ceva uniform si natural.
Regula de baza in ceea ce priveste solarul este ca nu ai voie ca in acelasi an sa mergi si la solar si la plaja. In rest e ok!

alina512
01.09.2009, 13:11:02
Regula de baza in ceea ce priveste solarul este ca nu ai voie ca in acelasi an sa mergi si la solar si la plaja. In rest e ok!

Asta n-am auzit-o niciodata. /:) Am prietene care merg la solar dupa ce vin de la mare pentru a uniformiza culoarea.
La solar e 8 lei/min si o sedinta are max 15 min, solare sunt multe si performante, depinde de tine ce alegi.

underlinecriss
01.09.2009, 13:41:09
Asta n-am auzit-o niciodata. /:) Am prietene care merg la solar dupa ce vin de la mare pentru a uniformiza culoarea.
La solar e 8 lei/min si o sedinta are max 15 min, solare sunt multe si performante, depinde de tine ce alegi.

pai problema e ca eu nu prea le stiu, pt ca noi stam in buc.da-mi cate va nume sau macar zona pe unde sunt, ca apoi le gasesc eu

alina512
01.09.2009, 13:58:10
pai problema e ca eu nu prea le stiu, pt ca noi stam in buc.da-mi cate va nume sau macar zona pe unde sunt, ca apoi le gasesc eu

Iti dau cateva la care stiu eu ca au solare performante: Alesia Style - str. Razboieni, Anadis - bd. Independentei, ? (nu mai stiu cum se numeste) - str. 1Decembrie, Boca Chica - bd. Independentei. Mai sunt si altele, dar nu mi le amintesc acum. Sper sa iti fie de folos. >:D<

underlinecriss
01.09.2009, 14:10:31
Iti dau cateva la care stiu eu ca au solare performante: Alesia Style - str. Razboieni, Anadis - bd. Independentei, ? (nu mai stiu cum se numeste) - str. 1Decembrie, Boca Chica - bd. Independentei. Mai sunt si altele, dar nu mi le amintesc acum. Sper sa iti fie de folos. >:D<

multumesc,cred ca o sa merg la cel de la gara, ca-mi e mai in drum

nicpitic
01.09.2009, 15:33:21
Uite:http://stiri.kappa.ro/social/expunerea-solar-bronzatul-piele/stire_145123.html
Nu vorbesc chiar in necunostinta de cauza!!!

alina512
01.09.2009, 16:01:22
Uite:http://stiri.kappa.ro/social/expunerea-solar-bronzatul-piele/stire_145123.html
Nu vorbesc chiar in necunostinta de cauza!!!

Te-am intele, nu am spus ca nu ai dreptate, eu nu auzisem pana acum, dar totusi nu spune ca nu ai voie in acelasi an: "Mai mult, specialistii recomanda evitarea expunerii la soare dupa ce s-a stat in solar, motivul este acela ca pot aparea pete pe intreg corpul. " Acum nu stiu la ce perioada de timp se refera, dar probabil ai dreptate, oricum am fost o singura data la solar. >:D<

Lusa23
01.09.2009, 21:11:46

buna!

eu am nunta pe 26, rochia mea este fara bretele, gen corset in sus, si nici eu nu voi purta bolero, desi mama m-a zapacit ca va fi rece si ca e inceput de octombrie :[email protected], sincer mi-ar fi placut unul din dantela de la Pronovias, rochia e tot de la ei, insa ma costa cam 200 de lire unul si am zis ca mai bine ma lipsesc, iar altele mai ieftine sau simple nu ar fi venit bine, ca rochia are broderie f multa pe ea... pentru zi am tot rochie decoltata, cu o singura bretea mai lata, si nici la asta nu am jacheta, sa speram ca nu va fi totusi foarte frig!! :-"

underlinecriss
02.09.2009, 05:51:04
buna!

eu am nunta pe 26, rochia mea este fara bretele, gen corset in sus, si nici eu nu voi purta bolero, desi mama m-a zapacit ca va fi rece si ca e inceput de octombrie :[email protected], sincer mi-ar fi placut unul din dantela de la Pronovias, rochia e tot de la ei, insa ma costa cam 200 de lire unul si am zis ca mai bine ma lipsesc, iar altele mai ieftine sau simple nu ar fi venit bine, ca rochia are broderie f multa pe ea... pentru zi am tot rochie decoltata, cu o singura bretea mai lata, si nici la asta nu am jacheta, sa speram ca nu va fi totusi foarte frig!! :-"

asa ma gandeam si eu.sa ne rugam la Doamne Doamne sa dea caldura si dupa ce intram in rest sa ploua cat vrea :D

nicpitic
02.09.2009, 07:35:34
asa ma gandeam si eu.sa ne rugam la Doamne Doamne sa dea caldura si dupa ce intram in rest sa ploua cat vrea :D
Am inteles ca vom avea o toamna foarte calduroasa.

gaya24
04.09.2009, 10:50:58
La Intim in Focsani meniul e undeva la 180-200 RON. Am intrebat eu pentru 2010. In meniu e cuprinsa mancarea, un suc, o apa, si o cafea...parca. In Bucuresti meniul e muuuult mai mult. Am in toamna 2 nunti si imi spuneau ca meniul de pers ii ajunge pe unii 55 EURO (doar mancarea), iar pe ceilalti vreo 350 RON (de asemenea doar mancarea). In Focsani zic eu ca se merge cu un dar de 650-700 RON, iar in Bucuresti 700-900 RON.

Numai bine fetelor!

miresici da cadou pentru nasi ce idei imi da-ti, voi ce le daruiti??

underlinecriss
04.09.2009, 11:01:05

noi le-am luat abia un set de bumbac gros si pufos de halate baie, prosoape , papuci etc, nu stiu siigur ce mai contine cutia , ca nu am desfacut-o :d. ei spun ca nu vor nimic pt ca ne cununa din placere si pt ca ne vor de prieteni.dar incercam sa aflam ce le lipseste prin casa, desi au de toate.ma gandesc la un ceas , un rado sintra, pt nasu si pt nasa ori ceva pt bucatarie, desi nu stiu ce i-ar lipsi, ori ceva bijuterii din aur alb si parfumul ei preferat, nu stiu daca e deplasat, dar alte idei chiar nu am

alina512
04.09.2009, 11:06:55

Fiindca din casa chiar nu le lipseste nimik, noi le-am luat la nasi urmatoarele :un set de prosoape groase din bumbac import India (foarte dragute), o veioza "romantica" din sticla de murano si matase naturala (400 lei, nasei ii plac lucrurile astea), o sticla de whisky si desigur tortul.

LauraD86
04.09.2009, 16:25:02
buna miresici!am si eu o intrebare.:-s ce parere aveti despre maesstro band din iasi?i-ati avut careva la nunta?au fost ok?

zoridezi11
05.09.2009, 18:17:24
Am inteles ca vom avea o toamna foarte calduroasa.

Sper ca toamna asta sa tina pana upa 7 noiembrie :-p :D

arinuta
06.09.2009, 11:54:07
buna miresici!am si eu o intrebare.:-s ce parere aveti despre maesstro band din iasi?i-ati avut careva la nunta?au fost ok?
Buna
Eu o sa inchei contract cu ei pentru anul viitor: 21 august 2010. Mie mi i-a recomandat o miresica din Bacau. I-am ascultat doar pe you tube si pe site-ul lor, pe 15 sept. ma duc sa-i ascult live si at. chiar o sa-ti pot spune mai multe. O sa-ti trimit pe PM "recomandarea" miresicii din Bacau. Mie personal imi plac si la telefon au parut profesionisti...spre deosebire de altii...si crede-ma am vb cu zeci de formatii. Cel care canta in filmulete a facut master in vioara...abia astept sa cante si la mine. :). Mai nou pe langa cantareata de muzica usoara au si cantaret de muzica populara. El vrea sa nu mai cante asa mult si sa se orienteze mai mult spre vioara. Bafta! A...si la pret nu mi s-au parut "piperati".

ana_web2000
09.09.2009, 21:16:39
am fost de curand la o nunta in care au avut formatie si nu a fost frumos au luat multe pauze, noi am avut Dj si a iesit super.pupici

danusza
09.09.2009, 23:11:32
am fost de curand la o nunta in care au avut formatie si nu a fost frumos au luat multe pauze, noi am avut Dj si a iesit super.pupici

Si nu stii ce formatie era? Nu de alta, dar ar fi de mare ajutor sa stim..paza buna trece primejdia rea :)

arinuta
10.09.2009, 13:49:03
Depinde de formatie si cum te intelegi cu ei. Cumva tu tre sa le faci programul...ei iti spun cum se organizeaza de obicei, iar tu le zici cu ar fi mai bine...nu accepta...alegi DJ-ul. Eu asa o sa fac...Oricum cei de la Maesstro Band par a fi ok... .

ElenaMR
10.09.2009, 15:35:29
Sunt gata si pozele noastre!!! <:-P
http://picasaweb.google.com/munteanu.daniel09/PozeNunta#
Sper sa va placa... ca noi nu ne mai saturam de ele ;))

underlinecriss
10.09.2009, 18:06:40

felicitari....ati fost niste miri superbi.cine v-a facut pozele?

underlinecriss
10.09.2009, 18:22:22
iar despre tort, nu ma pronunt....o fi el bun la gust, dar ca si aspect, e cu totul altceva decat ce ati dorit voi.nici 1% nu aduce cu poza postata de tine.eu una , ii plateam numai jumatate :D:D pentru ca obs ca mai e si stramb.chiar imi pare rau pt voi, dar sunt sigura ca nu ati dat atentie si nu v-a putut strica seara o doamna lipsita de bun simt

ingerash_mic
11.09.2009, 09:10:48
Superbe pozele!!!!!Am ramas oftand...Foarte frumoase!!!!Cine v-a facut pozele?Superbe toate!In special cele alb-negru(mie imi plac mult,mult).Felicitari si ...Casa de piatra

danusza
11.09.2009, 10:18:56

Hai mai ca tortul nu e asa urat...e chiar frumusel..mie imi place!
Foarte frumoase pozele!! Casa de piatra, sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult si cu folos ;-)

alina512
11.09.2009, 21:29:01
iar despre tort, nu ma pronunt....o fi el bun la gust, dar ca si aspect, e cu totul altceva decat ce ati dorit voi.nici 1% nu aduce cu poza postata de tine.eu una , ii plateam numai jumatate :D:D pentru ca obs ca mai e si stramb.chiar imi pare rau pt voi, dar sunt sigura ca nu ati dat atentie si nu v-a putut strica seara o doamna lipsita de bun simt

Impartasesc aceeasi idee. Ati fost niste miri superbi, poze foarte frumoase. Casa de piatra, sanatate fericire si multa dragoste. Cine v-a facut pozele?
Tortul in schimb lasa de dorit. Noroc ca erau orhideele frumoase ca si eu as fi putut sa-l ornez asa, dar a trecut, voi sa fiti fericiti!>:D<

danusza
12.09.2009, 00:05:57
Impartasesc aceeasi idee. Ati fost niste miri superbi, poze foarte frumoase. Casa de piatra, sanatate fericire si multa dragoste. Cine v-a facut pozele?
Tortul in schimb lasa de dorit. Noroc ca erau orhideele frumoase ca si eu as fi putut sa-l ornez asa, dar a trecut, voi sa fiti fericiti!>:D<

Si eu as vrea sa stiu cine le-a facut pozele..

zoridezi11
14.09.2009, 04:47:18
Pe mine la restaurant mancarea si bautura(fara tort si vin) ma costa 2 mil/pers. Deci fara alte cheltuieli. Iar pt nasi al meu sot zicea ca se da cadoul de aproximativ suma pe care ar da-o la masa. Eu o sa ii intreb sa vad ce vor ca nu le-oi lua cine stie ce sa nu le trebuiasca. Alina, cand se da tortul ca eu nu stiu:D :D ?

alina512
14.09.2009, 10:22:34
Pe mine la restaurant mancarea si bautura(fara tort si vin) ma costa 2 mil/pers. Deci fara alte cheltuieli. Iar pt nasi al meu sot zicea ca se da cadoul de aproximativ suma pe care ar da-o la masa. Eu o sa ii intreb sa vad ce vor ca nu le-oi lua cine stie ce sa nu le trebuiasca. Alina, cand se da tortul ca eu nu stiu:D :D ?

Probabil te referi la tortul nasilor, care se aduce o data cu tortul mare, daca incape de obicei se aduce pe aceeasi masa cu tortul de nunta si inainte sa plece cu tortul la bucaterie, cel al nasilor se lasa pe masa lor.
In ceea ce priveste celelalte obiceiuri depinde de voi, inainte se aducea gaina si colacii care se puneau pe o tava, noi le-am dat prosoapele in cadou.

ElenaMR
14.09.2009, 12:07:43
Si eu as vrea sa stiu cine le-a facut pozele..

Buna!
Scuze de intarzierea cu care raspund...
Pozele ni le-a facut un baiat din Targoviste. Daca vreti datele lui de contact va dau PM. Noi suntem tare incanctati de ce a iesit (si toti cei care au vazut albumul) si ne-am distrat de minune la sedinta foto.

ElenaMR
14.09.2009, 13:36:07
Hai mai ca tortul nu e asa urat...e chiar frumusel..mie imi place!
Foarte frumoase pozele!! Casa de piatra, sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult si cu folos ;-)

In poze apare si tortul... si undeva mai inainte (cred ca aici) am postat si o poza cu modelul de tort dat cand am facut comanda... si nu seamana nici pe departe :D
Nu ne asteptam sa iasa la fel, dar macar pe aproape... Am avut invitati care ne-au intrebat daca li se pare lor sau tortul are blaturi strambe ;)) Noroc cu florile pe care le dusesem dimineata, ca au mascat mult si nu s-a vazut cat de "bine" era intins martipanul... Si in loc de mazgaleala aia de pe margine mai bine il umpleau cu flori :-p ca le-am dus multe (12 cupe).
Dar asta e... nu avem decat sa facem haz de necaz si sa ne amintim cu drag ce tort urat am avut la nunta :)>-

gaya24
14.09.2009, 18:15:57
In poze apare si tortul... si undeva mai inainte (cred ca aici) am postat si o poza cu modelul de tort dat cand am facut comanda... si nu seamana nici pe departe :D
Nu ne asteptam sa iasa la fel, dar macar pe aproape... Am avut invitati care ne-au intrebat daca li se pare lor sau tortul are blaturi strambe ;)) Noroc cu florile pe care le dusesem dimineata, ca au mascat mult si nu s-a vazut cat de "bine" era intins martipanul... Si in loc de mazgaleala aia de pe margine mai bine il umpleau cu flori :-p ca le-am dus multe (12 cupe).
Dar asta e... nu avem decat sa facem haz de necaz si sa ne amintim cu drag ce tort urat am avut la nunta :)>-

buna elena, am vrut s vad pozele tale dar cand dau click imi apare altceva.../:)

gaya24
14.09.2009, 18:24:00

gata am rezolvat sunt frumoase reusite;-)

nicpitic
15.09.2009, 08:31:24
Poze de la nunta finutzilor mei!http://picasaweb.google.com/nicoletadurlea/Finutzi#

danusza
15.09.2009, 10:26:40
Poze de la nunta finutzilor mei!http://picasaweb.google.com/nicoletadurlea/Finutzi#

Foarte draguti finutii tai :) nici nasica nu e mai prejos ;;)

nicpitic
15.09.2009, 10:42:11
Foarte draguti finutii tai :) nici nasica nu e mai prejos ;;)
Multumesc! Am avut mari emotii, dar a iesit totul foarte bine!

danusza
15.09.2009, 10:44:25
Multumesc! Am avut mari emotii, dar a iesit totul foarte bine!

Cred ca e normal sa ai emotii :)

Alynutza1
15.09.2009, 15:15:15
Imi place enorm de mult videoclipul de la nunta voastra ElenaDediu Am ramas cu gura cascata si oftand. Mi-e frica de treaba asta cu pozele si filmarea, daca nu iese bine la noi :|

ElenaMR
15.09.2009, 16:40:48
Imi place enorm de mult videoclipul de la nunta voastra ElenaDediu Am ramas cu gura cascata si oftand. Mi-e frica de treaba asta cu pozele si filmarea, daca nu iese bine la noi :|

Multumim frumos :"> Am fost niste pupaciosi si ne-am distrat de minune.
Bafta sa gasiti si voi persoanele care sa va ajute sa ramaneti cu cele mai frumoase amintiri de la nunta!

Ann04
16.09.2009, 08:11:58
buna dimineatza miresici.
Dati-i si voi un vot animalutului meu sa nu moara.
http://www.animalut.net/user/Cristit2u.html

Merci frumos.
O zi superba va doresc.

Margelutza
17.09.2009, 11:14:19
Buna Doamnelor si viitoare Doamne ;)

Gata trecut si nunta noastra si a fost totul de vis, pacat ca dureaza asa putin :(

Poate ca s-a mai discutat si nu mai tin eu minte dar, vroiam sa intreb unde se depun actele pentru cei 200 de euro? si care sunt exact actele necesare

Va pup si va doresc miresici nunti de poveste :*

alina512
18.09.2009, 12:14:08
Poate ca s-a mai discutat si nu mai tin eu minte dar, vroiam sa intreb unde se depun actele pentru cei 200 de euro? si care sunt exact actele necesare
:*

Dupa ce iti schimbi buletinul pe noul nume, mergeti cu o copie a certificatului de casatorie si buletinele tot la starea civila, dar ai grija ca nu trebuie sa depasesti un anumit nr de zile (am impresia ca 15, dar nu stiu sigur), acolo completati o cerere si in aproximativ 2 luni va ridicati banii de la asistenta sociala (pe St. cel Mare).

Margelutza
18.09.2009, 12:26:35
Dupa ce iti schimbi buletinul pe noul nume, mergeti cu o copie a certificatului de casatorie si buletinele tot la starea civila, dar ai grija ca nu trebuie sa depasesti un anumit nr de zile (am impresia ca 15, dar nu stiu sigur), acolo completati o cerere si in aproximativ 2 luni va ridicati banii de la asistenta sociala (pe St. cel Mare).

Multumesc frumos de raspuns

Nu trebuie sa depasim 30 de zile de la nunta :)

Un inceput de weekend frumos si insorit

PS: si noua pozele tot Paul ni le-a facut :)

Lusa23
19.09.2009, 00:30:38
Multumim frumos :"> Am fost niste pupaciosi si ne-am distrat de minune.
Bafta sa gasiti si voi persoanele care sa va ajute sa ramaneti cu cele mai frumoase amintiri de la nunta!

Casa de piatra si felicitari, aveti niste fotografii foarte frumoase, am vazut si eu interiorul Teatrului cu ocazia asta, mi-a placut f mult.

laura_21
19.09.2009, 11:46:14
Casa de piatra si felicitari, aveti niste fotografii foarte frumoase, am vazut si eu interiorul Teatrului cu ocazia asta, mi-a placut f mult.
hey....mai ai putin pana la nunta<:-P<:-P

ana_web2000
19.09.2009, 21:19:11
Casa de piatra la toate miresicile proaspat casatorite:)<:-P

Margelutza
21.09.2009, 12:05:06

Foarte frumoase pozele si mirii nu mai zic ;)

Cu toate grijile acumulate inainte de nunta pana la urma a iesi totul bine si am fost multumiti si de rest., asa cum ai mentionat si tu :), mi-a placut mult ca invitatii au putut sa stea pe teresa sa se racoresca si eventual sa fumeze, nu au fumat inauntru si nu s-a simtit fumul de tigara :)

CASA DE PIATRA si o casnicie lunga si fericita tie si tuturor Doamnelor

ElenaMR
21.09.2009, 13:21:31
Foarte frumoase pozele si mirii nu mai zic ;)

Cu toate grijile acumulate inainte de nunta pana la urma a iesi totul bine si am fost multumiti si de rest., asa cum ai mentionat si tu :), mi-a placut mult ca invitatii au putut sa stea pe teresa sa se racoresca si eventual sa fumeze, nu au fumat inauntru si nu s-a simtit fumul de tigara :)

CASA DE PIATRA si o casnicie lunga si fericita tie si tuturor Doamnelor

Multumim mult de tot!
De asemenea Casa de piatra si viata lunga plina de bucurii si impliniri!
Ma bucur ca si voi ati fost multumiti si asteptam poze ;-)

Margelutza
21.09.2009, 14:11:52
Multumim mult de tot!
De asemenea Casa de piatra si viata lunga plina de bucurii si impliniri!
Ma bucur ca si voi ati fost multumiti si asteptam poze ;-)

poze sunt in semnatura ;)

sau aici http://picasaweb.google.com/ADITZAVN/ONuntaDeVis?authkey=Gv1sRgCJuF2P3Jn4ahswE# (http://picasaweb.google.com/ADITZAVN/ONuntaDeVis?authkey=Gv1sRgCJuF2P3Jn4ahswE)

chirugugianina
24.09.2009, 09:47:17
dragile mele,ce se intampla?cam liniste la noi pe forum:-"

danutza_roxana
24.09.2009, 13:02:54
Buna,

Vroiam sa intreba daca ii are cineva pe Tomis Junior si Doinita Fluturu sambata asta 26.09 ? Am inteles ca o sa cante in Focsani. Vrem sa ne ducem sa ii ascultam si ma gandesc ca poate gasesc mirecica pe aici ;))

astept PM, ;-)

danusza
24.09.2009, 21:07:44
Buna,

Vroiam sa intreba daca ii are cineva pe Tomis Junior si Doinita Fluturu sambata asta 26.09 ? Am inteles ca o sa cante in Focsani. Vrem sa ne ducem sa ii ascultam si ma gandesc ca poate gasesc mirecica pe aici ;))

astept PM, ;-)

Stiu ca au avut nunta saptamana trecuta la casa armatei. I-a avut niste prieteni de-ai fratelui meu si am auzit ca au cantat foarte bine :)

alina_it
29.09.2009, 16:50:23
salut miresici sau deja doamne si viitoare mamici!
ce mai faceti, eu nu am mai intrat de mult pt ca nu aveam internet cand am ajuns in italia.
va pup si numai bine

laura_21
29.09.2009, 18:54:28
ce mai faceti, eu nu am mai intrat de mult pt ca nu aveam internet cand am ajuns in italia.
va pup si numai bine
salutae si tie..
pe aici s-a asternut linistea:-":-":-"

danusza
29.09.2009, 20:48:11
va pup si numai bine

Bine ai revenit!! :)

leelutza
29.09.2009, 22:39:28
SaluT danusza
Nu pot trimite mesaj pe PM sunt noua inregistrat pe site si mai trebuie sa trimit cateva mesaje. Poti sa ma ajuti cu nr. Tomis jr. Poti sa-mi trimit tu PM?
Te pup

alina_it
29.09.2009, 23:10:54
vad ca e un pic de liniste...se vede ca a trecut perioada anului bogata in nunti ;-)

danusza
29.09.2009, 23:15:52
SaluT danusza
Nu pot trimite mesaj pe PM sunt noua inregistrat pe site si mai trebuie sa trimit cateva mesaje. Poti sa ma ajuti cu nr. Tomis jr. Poti sa-mi trimit tu PM?
Te pup

Am trimis :)

Lusa23
29.09.2009, 23:33:15
Gata si la noi nunta, fetelor, revin cu mai multe detalii si poze curand, a iesit bine, muzica si mancarea au fost cele mai laudate, localul fff ok, noi am reusit sa fim relaxati si calmi, mai mereu pe ringul de dans... Pentru orice detalii, va stau la dispozitie.

Stie cineva exact cum se face pentru obtinerea celor 200 de euro? Eu imi schimb buletinul, va fi pe Bucuresti, dar merg tot la Focsani pentru a-i cere?

Va multumesc!

danusza
29.09.2009, 23:34:53
vad ca e un pic de liniste...se vede ca a trecut perioada anului bogata in nunti ;-)

Nu stiu daca e perioada nuntilor sau ne-am linistit si noi. Eu una nu mai am acelasi elan...mi-am dat seama ca mai am un an :))
Agitatia cea mai mare a fost pana m-am vazut cu restaurant si formatie. De aici...toate or sa vina de la sine, in liniste si pace...sper;))

alina512
30.09.2009, 07:55:17
Nu stiu daca e perioada nuntilor sau ne-am linistit si noi. Eu una nu mai am acelasi elan...mi-am dat seama ca mai am un an :))
Agitatia cea mai mare a fost pana m-am vazut cu restaurant si formatie. De aici...toate or sa vina de la sine, in liniste si pace...sper;))

Asta e important in primul an: formatia, local si fotograf. In rest te agiti cu 3-4 luni inainte. ;))

danusza
30.09.2009, 09:57:03
Asta e important in primul an: formatia, local si fotograf. In rest te agiti cu 3-4 luni inainte. ;))

Cu fotograful am zis sa mai asteptam vreo 2 luni...sa mai cercetam piata :)

ElenaMR
30.09.2009, 13:01:24
Gata si la noi nunta, fetelor, revin cu mai multe detalii si poze curand, a iesit bine, muzica si mancarea au fost cele mai laudate, localul fff ok, noi am reusit sa fim relaxati si calmi, mai mereu pe ringul de dans... Pentru orice detalii, va stau la dispozitie.

Stie cineva exact cum se face pentru obtinerea celor 200 de euro? Eu imi schimb buletinul, va fi pe Bucuresti, dar merg tot la Focsani pentru a-i cere?

Va multumesc!

Felicitari si Casa de piatra!!! Asteptam poze \:D/

Din pacate tot la Focsani trebuie sa depuneti actele pentru cei 200 eur (chiar daca iti faci buletin pe Bucuresti). Si eu am fost in aceeasi situatie ca tine si a trebuit sa facem un drum special pentru asta...

alina_it
30.09.2009, 17:18:53
adevarul e ca si eu m-am linistit ca am rezolvat cu restaurantul, muzica si nasii.....dar si noua ne lipseste fotograful :-" si nici nu stiu daca trb sa mai asteptam sau nu...

alina_it
30.09.2009, 17:24:03
apropo ElenaDediu sunt superbe pozele tale! ai putea sa-mi trimiti te rog nr de tel si eventual la ce pret v-ati inteles cu el ^:)^

danusza
30.09.2009, 18:43:16
apropo ElenaDediu sunt superbe pozele tale! ai putea sa-mi trimiti te rog nr de tel si eventual la ce pret v-ati inteles cu el ^:)^

Pretul il stiu eu (am primit zilele astea oferta lor pe mail)

"Pentru video costul este de 1.200 RON, in care intra: - sedinta video
- filmare pe toata perioada evenimentului
- videoclip pe melodia aleasa de miri cu cele mai bune cadre
- montajul propriuzis la nuntii
- DVD-uri personalizate

Pentru foto costul este 1.200 RON, in care intra:
- sedinta foto in parc
- 800 - 1200 fotografii in format digital surprinse pe toata perioada evenimentului
- 200 fotografii prelucrate
- album foto pe hartie fotografica cu 100 fotografii (cele mai bune)
- album foto format digital cu melodie aleasa de miri
- DVD-uri personalizate

La acestea se mai adauga pretul benzinei pentru deplasarea de la Bucuresti la Focsani si o camera de cazare pentru o noapte."

ingerash_mic
30.09.2009, 20:39:19
Pretul il stiu eu (am primit zilele astea oferta lor pe mail)

"Pentru video costul este de 1.200 RON, in care intra: - sedinta video
- filmare pe toata perioada evenimentului
- videoclip pe melodia aleasa de miri cu cele mai bune cadre
- montajul propriuzis la nuntii
- DVD-uri personalizate

Pentru foto costul este 1.200 RON, in care intra:
- sedinta foto in parc
- 800 - 1200 fotografii in format digital surprinse pe toata perioada evenimentului
- 200 fotografii prelucrate
- album foto pe hartie fotografica cu 100 fotografii (cele mai bune)
- album foto format digital cu melodie aleasa de miri
- DVD-uri personalizate

La acestea se mai adauga pretul benzinei pentru deplasarea de la Bucuresti la Focsani si o camera de cazare pentru o noapte."
Tu de cine spui?Eu stiu ca ElenaDediu,fotograf l-a avut pe Daniel Dumbrava care e din Dambovita.Da-mi si mie te rog mailul celor despre car vorbesti.Te rog frumos.Nici eu nu m-am decis asupra cameramanului si fotografului..dar mi-am facut o idee despre fiecare.

danusza
30.09.2009, 20:47:09
Tu de cine spui?Eu stiu ca ElenaDediu,fotograf l-a avut pe Daniel Dumbrava care e din Dambovita.Da-mi si mie te rog mailul celor despre car vorbesti.Te rog frumos.Nici eu nu m-am decis asupra cameramanului si fotografului..dar mi-am facut o idee despre fiecare.

Mai, eu am intrat pe site-ul care e trecut la videoclipul ei (in coltul din dreapta jos). Nu mai stiu cum il cheama pe fotograf...am trimis un mail si am primit oferta :)

ingerash_mic
30.09.2009, 21:00:23
Mai, eu am intrat pe site-ul care e trecut la videoclipul ei (in coltul din dreapta jos). Nu mai stiu cum il cheama pe fotograf...am trimis un mail si am primit oferta :)
AAAA...ok....multumesc.

alina_it
30.09.2009, 22:15:11
parca Elena a avut pe cineva de la Targoviste...nu mai inteleg nimic...Elena???? unde esti??? oricum orice informatie despre fotografi e bine venita, mai ales ca nu sunt in tara si nu ma pun sa-i sun pe fiecare in parte...:*

alina_it
30.09.2009, 22:16:46

tu ti-ai facut o idee cam pe cine ai vrea?! ca noi ne cam potrivim in gusturi ;;)

danusza
30.09.2009, 23:22:36
tu ti-ai facut o idee cam pe cine ai vrea?! ca noi ne cam potrivim in gusturi ;;)

Inca nu ma pot pronunta...mai trebuie sa caut. Oricum, pana acum mi-au placut foarte mult fotografiile elenei. Chiar as vrea sa ne confirme daca vorbim despre acelasi fotograf, ca mie in mail mi-au spus ca trebuie sa merg la bucuresti sa incheiem contract :).
Eu as vrea sa astept pana prin decembrie-ianuarie sa vad si alte pozici. Mai avea cineva nunta in noiembrie si promitea niste foto artistice ;;)

danusza
30.09.2009, 23:25:58
Vorbim de acelasi fotograf. Am intrat iar pe site-ul lor sa ma uit cum se numesc :) (Daniel Dumbrafa - fotograf - cotidianul de Dambovita, Catalin Chitu - cameraman - Antena)

ElenaMR
01.10.2009, 09:40:56
Buna fetelor!
Scuze de raspunsul cu intarziere - ieri nu am avut timp sa respir la birou... si nici sa intru aici...
Deci... fotograful nostru a fost Daniel Dumbrava - este din Targoviste - daca dati cautare pe google dupa numele lui gasiti si date de contact si portofoliu bogat pe blog. Cameramanul a fost Catalin Chitu - este din Bucuresti - cameraman la Antena.
Impreuna au un site (clipe de poveste - legat) insa nu lucreaza ca o echipa - toate detaliile se discuta separat cu fiecare in parte, si nu sunt conditionati unul de altul.
Noi am dat cu totul 2.700 RON (cat ne-am inteles cu fiecare + transportul) si putem spune cu mana pe inima ca a meritat fiecare banut <:-P. De cazare nu s-a pus problema deoarece a doua zi au plecat direct la alt eveniment...
Spor la pregatiri si va stau la dispozitie si cu alte detalii.

alina512
01.10.2009, 15:05:51
Buna fetelor!
Scuze de raspunsul cu intarziere - ieri nu am avut timp sa respir la birou... si nici sa intru aici...
Deci... fotograful nostru a fost Daniel Dumbrava - este din Targoviste - daca dati cautare pe google dupa numele lui gasiti si date de contact si portofoliu bogat pe blog. Cameramanul a fost Catalin Chitu - este din Bucuresti - cameraman la Antena.
Impreuna au un site (clipe de poveste - legat) insa nu lucreaza ca o echipa - toate detaliile se discuta separat cu fiecare in parte, si nu sunt conditionati unul de altul.
Noi am dat cu totul 2.700 RON (cat ne-am inteles cu fiecare + transportul) si putem spune cu mana pe inima ca a meritat fiecare banut <:-P. De cazare nu s-a pus problema deoarece a doua zi au plecat direct la alt eveniment...
Spor la pregatiri si va stau la dispozitie si cu alte detalii.

Adevarul este ca s-a vazut profesionalismul si calitatea. Chiar merita. =D>

alina_it
01.10.2009, 17:53:27
intr-adevar superbe =D> ....mersi de informatii! Elena mai am o intrebare pt tine: cam cat de ocupati sunt ?sa-mi fac o idee ....cat timp am la dispozitie sa iau o decizie :*

ingerash_mic
01.10.2009, 20:44:32
O sa fie cam batalie mare pe Daniel Dumbrava.Eu de cand am vazut pozele am zis"El trebuie sa fie"Am facut comparatie cu Bebe,cu Paul...dar e inegalabil.Ati vazut ultimele lui poze?Sunt nemaipomenite.Cred ca zilnic intru pe blogul lui sa mai vad pozele inc-o data si inca o data.Si eu il vreau..

ingerash_mic
01.10.2009, 20:55:27
Fetelor....Sa va spun un mic secret:-p Am intrat pe site-ul baietilor...si...sunt niste clipe de vis!!!!!inca nu am terminat sa ma uit pe fotografii..dar ce-am vazut pana acum...PROFESIONALISM!!!!Mi s-a facut pielea gaina...ma apuca plansul cat de frumoase sunt...cat de originale...BRAVOOOOO lor....Felicitari celor care ii vor avea la nunta.Sper sa am si eu parte de profesionalismul lor.Minunat....

ElenaMR
02.10.2009, 10:47:11
intr-adevar superbe =D> ....mersi de informatii! Elena mai am o intrebare pt tine: cam cat de ocupati sunt ?sa-mi fac o idee ....cat timp am la dispozitie sa iau o decizie :*

Buna! Nu stiu sa iti spun, imi pare rau... Noi am vorbit cu ei prin februarie/martie parca. Cu Catalin ne-am intalnit, pentru ca era in Bucuresti, insa cu Daniel nu am discutat decat la telefon. Nu am dat avans pentru niciunul, insa s-au tinut de cuvant si nu am avut nicio grija.

sharque99
05.10.2009, 20:40:59
stie cineva daca pt buletin exista taxa de urgenta si unde anume se poate plati???

danusza
05.10.2009, 22:51:09
stie cineva daca pt buletin exista taxa de urgenta si unde anume se poate plati???

Nu stiu daca este taxa de urgenta...nu cred, ca ti-l da destul de repede. Cand mi-am schimbat eu buletinul (prin iulie) mi l-au dat imediat a doua zi :)

Lusa23
05.10.2009, 23:40:12

nu cred ca exista, am fost eu la sectia 10 in bucuresti si cu chiu cu vai mi-l fac intr-o saptamana, asta pentru ca le-am dus biletul de avion cu plecare din tara pe 14 octombrie...

sharque99
06.10.2009, 07:19:44
va multumesc :d sa speram ca e mai rapid focsaniul.iar referitor la cei 200 euro de la stat, daca nu depun cerere in 15 zile de la nunta, nu ii mai pot lua????ca parca nu i-as lasa statului roman ca si asa ne ia destui bani

alina512
06.10.2009, 07:55:47
va multumesc :d sa speram ca e mai rapid focsaniul.iar referitor la cei 200 euro de la stat, daca nu depun cerere in 15 zile de la nunta, nu ii mai pot lua????ca parca nu i-as lasa statului roman ca si asa ne ia destui bani

Buletinul nu are taxa de urgenta, dar il iei repede, in cateva zile. Cat despre cei 200 euro trebuie sa depui cererea in termen de 30 zile dupa care nu mai ai acest drept.

sharque99
06.10.2009, 08:55:09
Buletinul nu are taxa de urgenta, dar il iei repede, in cateva zile. Cat despre cei 200 euro trebuie sa depui cererea in termen de 30 zile dupa care nu mai ai acest drept.

eu citisem 15 zile pe net :D si chiar ma enervasem, nu neaparat pt bani ci pt ca am fi lasat a nu stiu cata oara alti bani la stat :d. si cand iau buletinul, pot sa merg eu la elena doamna ca sa depun cererea, sau tb sa mearga neaparat sotul?

danusza
06.10.2009, 09:39:32
eu citisem 15 zile pe net :D si chiar ma enervasem, nu neaparat pt bani ci pt ca am fi lasat a nu stiu cata oara alti bani la stat :d. si cand iau buletinul, pot sa merg eu la elena doamna ca sa depun cererea, sau tb sa mearga neaparat sotul?

Am impresia ca sotia se ocupa de partea asta cu banii :D

Margelutza
06.10.2009, 10:12:22

Trebuie neaparat sa mergeti amandoi. Iti zic sigur pentru ca si noi am depus actele pentru cei 200 euro acum 2 sapt. si prima data am fost singura si mi-au zis ca trebuie sa vin cu sotul. Asa ca amandoi trebuie sa fiti insa la ridicarea banilor poate sa mearga numai unul singur ;)

justgargaritza
09.10.2009, 18:00:31
joi vrem sa ne adunam mai multe mirese care sunt dornice de niste poze iesite din comun.
va rog sa lasati mesaje cele ce sunteti interesate
am mai lasat anuntul si pe alt topic
vreau sa ne strangem cat mai multe
anuntati-va intre voi!
o sa vina si fotografi cu noi si un cameraman
de preferat sa vina cele care au fost deja mirese,sa nu fie vreun accident cu rochiile inainte de nunta...

cris2miha
13.10.2009, 11:45:31
Exista si vreo miresica din Focsani ?Mi-ar placea sa schimbam impresii.:)>-
Buna CARMENS ! Eu sunt Cristina si sunt din Focsani.Si mie mi-ar placea sa facem schimb de pareri ca sa zic asa.

Lusa23
25.10.2009, 13:38:45
cum a ramas cu pozele la lepsa? eu am plecat din tara, ca mi-ar fi placut tare mult sa va insotesc! poate postati si aici cateva fotografii...

alina512
26.10.2009, 09:02:30
cum a ramas cu pozele la lepsa? eu am plecat din tara, ca mi-ar fi placut tare mult sa va insotesc! poate postati si aici cateva fotografii...

Nu s-a mai tinut sesiunea foto fiindca a fost vremea prea urata si foarte frig, a ramas sa face in primavara. ;;)

Lusa23
02.11.2009, 21:56:02
Pun aici clipul cu noi, ca de poze nu m-am ocupat inca.

http://www.youtube.com/watch?v=BkSCwGVDyuY&feature=player_embedded

danusza
02.11.2009, 22:15:56

Sa pui si poze :)
Ati fost foarte frumosi...iar sotul tau a fost un dulce...mai ca i-au dat lacrimile cand te-a vazut miresica :-p

Unde ti-ai facut tortul?? A fost superb. Stiu sigur ca ai spus unde inainte, dar nu mai stau sa caut ;-)

ebonyoana
02.11.2009, 23:21:14

foarte frumosc clipul:)felicitari!
imi place accesoriul cu pene de la cununia civila(e luat din romania?)
si buchetele sunt superbe>:D<

Lusa23
03.11.2009, 10:06:30
Sa pui si poze :)
Ati fost foarte frumosi...iar sotul tau a fost un dulce...mai ca i-au dat lacrimile cand te-a vazut miresica :-p

Unde ti-ai facut tortul?? A fost superb. Stiu sigur ca ai spus unde inainte, dar nu mai stau sa caut ;-)

Multumim, chiar i-au dat lacrimile 8-}, tortul a fost facut la Monique.

Lusa23
03.11.2009, 10:08:22
foarte frumosc clipul:)felicitari!
imi place accesoriul cu pene de la cununia civila(e luat din romania?)
si buchetele sunt superbe>:D<

multumesc mult, accesoriul de par e cumparat din anglia, iar buchetele la Alexander's, pe care vi-i recomand cu mare caldura, sunt f profesionisti, au idei bune si se ocupa indeaproape de tot ceea ce fac...

gaya24
03.11.2009, 11:00:16

felicitari, mi-a placut mult video, dar nu sa vazut pe fata ta nici un pic de oboseala!! daca vrei zimi si mie de unde ai luat invitatiile si cat bucata?? ms :*

laura_21
03.11.2009, 17:00:43

ce m-am emotionat uitandu-ma la filmulatul vostru:)
ati fost superbi, buchetele au fost minunate
asteptam si pozele<:-P

casa de piatra si tot ce va doriti

ps:cununia civila a fost in aceasi zi cu nunta?

Lusa23
04.11.2009, 10:04:26
va multumesc mult, fetelor, da, cununia civila a fost la 11.30 si biserica la ora 18.00... invitatiile sunt comandate de pe site-ul din sibiu, ceva cu invitatii punct ro, au fost in jur de 4 ron bucata parca....

cat despre oboseala,... nu mi-am retusat machiajul cum trebuia, desi am zis ca e f important... dar.... asta e

ingerash_mic
04.11.2009, 10:06:30
Fetelor,am o intrebare ce nu tine deloc de nunti;)) stiti unde as putea face cursuri de cosmetica in oras?Dar sa obtin o diploma valabila si sa contina si practica?

alina512
04.11.2009, 16:16:48
Fetelor,am o intrebare ce nu tine deloc de nunti;)) stiti unde as putea face cursuri de cosmetica in oras?Dar sa obtin o diploma valabila si sa contina si practica?

E un centru autorizat undeva pe la Gara, pe str. Razboieni daca nu ma insel. Au cursuri de cosmetica, manichiura si masaj. Tipa care ma masa pe mine a facut acolo si chiar se pricepea. Manichiurista mea a predat un curs acolo in primavara, aveau teorie si multa practica, isi faceau unghiile una alteia, iar la examen au facut acelasi lucru. Cosmeticiana nu stiu care sa fi terminat acolo. Sper sa-ti fie de folos. Bafta! ;))

elenanegru
04.11.2009, 17:15:14
aveti idee cam in cat timp sosesc cei 200 euro ??? pentru ca am pus un pariu cu sotul si mi-e ca o sa castige el.

danusza
04.11.2009, 18:21:10
aveti idee cam in cat timp sosesc cei 200 euro ??? pentru ca am pus un pariu cu sotul si mi-e ca o sa castige el.

Trebuia sa intrebi inainte sa pui pariul...sigur il castigai :D
Alina sigur stie sa-ti raspunda :)

elenanegru
04.11.2009, 18:24:16
Trebuia sa intrebi inainte sa pui pariul...sigur il castigai :D
Alina sigur stie sa-ti raspunda :)

mai am 2 sapt la dispozitie :D apoi castiga sotu :))))

elenanegru
04.11.2009, 19:15:46
m-a sunat soacramea....a venit hartia cu instiintarea ca ne putem duce sa luam banii...iupy , am castigat si iubi trebuie sa-mi ia bichonul nr 2 :d

danusza
04.11.2009, 23:44:19
m-a sunat soacramea....a venit hartia cu instiintarea ca ne putem duce sa luam banii...iupy , am castigat si iubi trebuie sa-mi ia bichonul nr 2 :d

Te felicit pentru subiectul pariului...cred ca eu o sa pun pariu pe un buldog francez :D...cand oi avea ocazia ;;)

elenanegru
05.11.2009, 08:11:50
m-am gandit bine la faza cu pariul :D:D.intrebare : stiu ca tb sa merg pe stefan cel mare pt bani, dar un orar si ce acte trebuie sa iau cu mine??? apropo...alinutza te-am vazut acu 2 weekenduri cred, stai pe cotesti nu??? si aveai burtica la vedere intr-un paltonas crem :D:D.noi stam in bucuresti insa parintii mei stau langa pensiunea dana :D.

ElenaMR
05.11.2009, 09:43:14

Buna... Si noi am primit hartie sa ridicam banii pana pe 18.sept. si cand am mers acolo ne-a spus sa stam linistiti sa asteptam sa ne si sune sa venim, ca deocamdata nu au bani in conturi... vin in transe si numai pentru cativa, in ordinea in care au fost depuse dosarele... Acum vreo 2 saptamani au intrat cativa bani si tot nu eram pe lista (ni s-a spus ca vom fi pe urmatoarea...) Si la cate nunti au fost in august.... ...

ElenaMR
05.11.2009, 09:44:55
intrebare : stiu ca tb sa merg pe stefan cel mare pt bani, dar un orar si ce acte trebuie sa iau cu mine???

Noua ni s-a spus sa venim cu certificatul de casatorie in original sa ne semneze ceva pe el... Si nu trebuie sa mergem personal (l-am lasat la parinti sa-i ridice ei)

danusza
05.11.2009, 10:16:33
Buna... Si noi am primit hartie sa ridicam banii pana pe 18.sept. si cand am mers acolo ne-a spus sa stam linistiti sa asteptam sa ne si sune sa venim, ca deocamdata nu au bani in conturi... vin in transe si numai pentru cativa, in ordinea in care au fost depuse dosarele... Acum vreo 2 saptamani au intrat cativa bani si tot nu eram pe lista (ni s-a spus ca vom fi pe urmatoarea...) Si la cate nunti au fost in august.... ...

Nasol...macar nu mai trimiteau hartie acasa daca stiau ca n-au bani...
Oricum, ii tin pumnii elenei sa-si primeasca bichonul ;;)

elenanegru
05.11.2009, 11:51:34
Nasol...macar nu mai trimiteau hartie acasa daca stiau ca n-au bani...
Oricum, ii tin pumnii elenei sa-si primeasca bichonul ;;)

elenadediu pls vreau un nr de la starea civila sau de unde se ridica banii, ca sa stiu exact, sa nu ma duc aiurea .bine ar fi sa se poata duce unul din parinti.cat despre bichon, de avut mai am unul, e o fetita "turbata". pe unde merge face show.acuma astept si baietelul :D:D.de indata ce il am pun poze :P

ElenaMR
05.11.2009, 13:10:56
elenadediu pls vreau un nr de la starea civila sau de unde se ridica banii, ca sa stiu exact, sa nu ma duc aiurea .bine ar fi sa se poata duce unul din parinti.

Din pacate eu nu am niciun nr. de telefon... a fost mama sa se intereseze si i s-a spus povestea cu banii si de atunci tot suna cam odata pe saptamana sa afle noutati.
Cand voi vorbi cu ea o voi ruga sa imi dea nr-ul sa ti-l transmit. Si banii pot fi ridicati de parinti (atata timp cat au certificatul de casatorie in original) - mamei asa i s-a spus.

elenanegru
05.11.2009, 13:56:45
Din pacate eu nu am niciun nr. de telefon... a fost mama sa se intereseze si i s-a spus povestea cu banii si de atunci tot suna cam odata pe saptamana sa afle noutati.
Cand voi vorbi cu ea o voi ruga sa imi dea nr-ul sa ti-l transmit. Si banii pot fi ridicati de parinti (atata timp cat au certificatul de casatorie in original) - mamei asa i s-a spus.

am sunat eu pana la urma.am gasit nr pe net.mi-a spus aceeasi poveste ca si la tine.la mine toata problema e ca nu vreau sa fiu pusa pe drumuri aiurea.asa ca atunci cand o sa ma sune casiera ( ca cica depinde cand se duce sa ia banii de la trezorerie, pt ca banii sunt veniti) atunci o sa treb sa ma prezint.ce ti-e si cu sistemul asta romanesc.

alina512
06.11.2009, 13:15:17
m-am gandit bine la faza cu pariul :D:D.intrebare : stiu ca tb sa merg pe stefan cel mare pt bani, dar un orar si ce acte trebuie sa iau cu mine??? apropo...alinutza te-am vazut acu 2 weekenduri cred, stai pe cotesti nu??? si aveai burtica la vedere intr-un paltonas crem :D:D.noi stam in bucuresti insa parintii mei stau langa pensiunea dana :D.

Cu banutii vad ca te-ai lamurit intre timp.
Pe Cotesti stau socrii mei si mergem sa luam masa in familie in fiecare sambata si duminica la pranz, da, eram imbracata intr-un paltonas crem. In cazul acesta cred ca il stii pe sotul meu, el a locuit dintotdeauna acolo (pana acum 4 ani), la bl. 10, et 2, il cheama Vali (Valentin). Ce mica e lumea! :D

elenanegru
06.11.2009, 13:26:12
Pe Cotesti stau socrii mei si mergem sa luam masa in familie in fiecare sambata si duminica la pranz, da, eram imbracata intr-un paltonas crem. In cazul acesta cred ca il stii pe sotul meu, el a locuit dintotdeauna acolo (pana acum 4 ani), la bl. 10, et 2, il cheama Vali (Valentin). Ce mica e lumea! :D

:P cu siguranta il stiu, pt ca amenzile radar la el le platesc de obicei :)))

elenanegru
09.11.2009, 09:45:25
fetelor, am si eu o intrebare . ce considerati ca lipseste orasului nostru??? din toate punctele de vedere.

laura_21
09.11.2009, 11:31:55
fetelor, am si eu o intrebare . ce considerati ca lipseste orasului nostru??? din toate punctele de vedere.

eu zic ca in primul rand lipseste un loc special amenajat pentru caini
asta vara ieseam cu verisorul meu mic in parcul de langa biserica Donie....si sincer iti spun ca rezista eroic bietii parinti si copii acolo.
este un miros groaznic lasat de cainii ce isi fac nevoile acolo si de stapanii lor nepasatori, ca pana la urma acela este un parc:)>-

elenanegru
09.11.2009, 11:56:23
eu zic ca in primul rand lipseste un loc special amenajat pentru caini
asta vara ieseam cu verisorul meu mic in parcul de langa biserica Donie....si sincer iti spun ca rezista eroic bietii parinti si copii acolo.
este un miros groaznic lasat de cainii ce isi fac nevoile acolo si de stapanii lor nepasatori, ca pana la urma acela este un parc:)>-

asta asa e.eu am un bichon, urmeaza sa vina si al 2 lea si sincer, cand venim acasa prefer sa-l las la bunica in curte ca sa se joace, pt ca daca ma duc in parc pur si simplu nu am unde sa-l las liber sa zburde si sa faca nebunii.

ce nu vad eu in focsani ( si mama mi-a spus si ea )...un magazin de unde sa-ti poti lua o rochita de seara, sandalute, genti elegante etc. ideea e ca daca vrei ceva pentru o nunta, petrecere etc cam trebuie sa fugi la bucuresti

laura_21
09.11.2009, 12:09:55
asta asa e.eu am un bichon, urmeaza sa vina si al 2 lea si sincer, cand venim acasa prefer sa-l las la bunica in curte ca sa se joace, pt ca daca ma duc in parc pur si simplu nu am unde sa-l las liber sa zburde si sa faca nebunii.

ce nu vad eu in focsani ( si mama mi-a spus si ea )...un magazin de unde sa-ti poti lua o rochita de seara, sandalute, genti elegante etc. ideea e ca daca vrei ceva pentru o nunta, petrecere etc cam trebuie sa fugi la bucuresti
aici iti dau dreptate....ca stiu cat am cautat o rochita pentru banchetul de clasa a 12-a si pana la urma am ajuns sa o fac la comanda la o casa de moda..insa...dureaza aprox o luna8-|
oricum cateva magazine sunt..din ce imi amintesc eu..insa calitatea tinutelor lasa de dorit..unele sunt chiar uratele:)>-, insa acum depinde si de gusturile si bugetul fiecaruia

elenanegru
09.11.2009, 12:16:10
aici iti dau dreptate....ca stiu cat am cautat o rochita pentru banchetul de clasa a 12-a si pana la urma am ajuns sa o fac la comanda la o casa de moda..insa...dureaza aprox o luna8-|
oricum cateva magazine sunt..din ce imi amintesc eu..insa calitatea tinutelor lasa de dorit..unele sunt chiar uratele:)>-, insa acum depinde si de gusturile si bugetul fiecaruia

da asa e. sa speram ca pe viitor se va dezvolta si orasul nostru, pentru ca potential are suficient.cand apare un nou model de masina, prima data eu n focsani il vad. verisoara sotului meu, care a venit la nunta noastra tocmai din america, a spus ca atatea fitze ca in focsani nu a vazut pe nicaieri pe unde a fost :)):))

laura_21
11.11.2009, 15:40:18
cand ma uit la tikerul tau spun wow..ce repede a trecut timpul
parca mai era bebele tau era la 2 luni si acum.....a crescut ceva:)
sarcina usoara in continuare si scuzati de off topic

sonyta
16.11.2009, 07:34:59
buna dimineata !!! am si eu nevoie de putin ajutor,pt ca deja lipsa de bun simt a angajatilor de la asist sociala din focsani ma cam lasa rece. noi am avut nunta la inceputul lui septembrie si nici in ziua de astazi nu am primit cei 200 euro.hartia a venit acasa , iar cand am sunat la asist sociala mi- a raspuns f acru o doamna, daca o pot numi doamna, ca sa astept pana cand o sa aiba timp casiera sa mearga la trezor sa ridice banii.

voi in cat timp de la nunta ati ridicat cei 200 euro ??

am depus actele la 1 sapt de la nunta si pe 10 decembrie se cam fac 3 luni de atunci.iar in hartia pe care am primit-o acasa scrie ca in termen de 30 zile de la eliberarea respectivei ar fi tb sa ridicam suma de 200 euro.iar alea 30 zile sunt trecute de 2 sapt

ElenaMR
16.11.2009, 09:50:42
voi in cat timp de la nunta ati ridicat cei 200 euro ??

Buna! Noi am avut nunta pe 22 aug (nu mai tin minte cand am depus actele), termenul de pe hartiuta era 18 sept si am primit banutii miercurea trecuta (pe 11 oct)... Am avut-o pe mama care la 3-4 zile mergea sau dadea telefon sa intrebe de bani (nu stiu daca a avut vreun rol sau nu)...

alina512
16.11.2009, 15:58:38
cand ma uit la tikerul tau spun wow..ce repede a trecut timpul
parca mai era bebele tau era la 2 luni si acum.....a crescut ceva:)
sarcina usoara in continuare si scuzati de off topic

Multumesc frumos! :"> La fel ma minunez si eu in fiecare zi, mai ales ca da din picioruse toata ziua. ;))

sonyta
16.11.2009, 16:01:29
Buna! Noi am avut nunta pe 22 aug (nu mai tin minte cand am depus actele), termenul de pe hartiuta era 18 sept si am primit banutii miercurea trecuta (pe 11 oct)... Am avut-o pe mama care la 3-4 zile mergea sau dadea telefon sa intrebe de bani (nu stiu daca a avut vreun rol sau nu)...

multumesc pt raspuns

Margelutza
16.11.2009, 16:17:56
Multumesc frumos! :"> La fel ma minunez si eu in fiecare zi, mai ales ca da din picioruse toata ziua. ;))

Buna Alina >:D<

Ati aflat ce o sa aveti? fetita sau baietel?
Am fost si eu acum aprox. o luna la control la dr. noastra si a fost super OK, acum astept cu nerabdare urm. consultatie peste 2 sapt. :D

Sarcian usoara si un bebelush sanatos si frumos :)

Margelutza
16.11.2009, 16:18:36
multumesc pt raspuns

Noi am avut nunta pe 5 Sept. si abia astazi ne-au sunat sa mergem sa ne luam banii

danusza
16.11.2009, 16:27:16

Am fost si eu acum aprox. o luna la control la dr. noastra si a fost super OK, acum astept cu nerabdare urm. consultatie peste 2 sapt. :D

Si tu margelutza??? Felicitari!!! <:-P<:-P<:-P

Margelutza
16.11.2009, 16:28:25
Si tu margelutza??? Felicitari!!! <:-P<:-P<:-P

Si eu, daaaa :)

Multumesc :* >:D<

sonyta
16.11.2009, 16:48:45
bebelusi frumosi dragi viitoare mamici

danusza
16.11.2009, 17:00:22
bebelusi frumosi dragi viitoare mamici

Frumosi...sanatosi si voinici!! \:D/

sonyta
16.11.2009, 17:07:42
si nastere usoara, deoarece am vazut niste filmulete pe youtube cu nasteri ...am crezut ca innebunesc

danusza
16.11.2009, 17:10:24
si nastere usoara, deoarece am vazut niste filmulete pe youtube cu nasteri ...am crezut ca innebunesc

Stai linistita...uiti de orice chin cand iti tii bebele in brate pentru prima data :)

sonyta
16.11.2009, 17:12:41
da.insa fetelor, aveti grija unde mergeti sa nasteti.fugiti de spitalul din focsani.va recomanda clinica eva din brasov, nastere in apa.eu acolo voi merge.cautati pe net , e totul la standarde occidentale, iar dr de acolo , e singurul din tara care are la activ peste 10.000 nasteri si nici o mamica nu a fost "taiata". pretul nasterii in apa e in jur de 3000 ron acolo.

alina512
16.11.2009, 18:03:17

Fetita vom avea: Andra Maria ;))
Multumesc si tie asemenea! >:D<
Multumesc si tuturor miresicilor pentru urari, iar voua bafta cu pregatirile, deocamdata! :*

laura_21
16.11.2009, 18:04:04

felicitari pentru bebe si sarcina usoara:)

Margelutza
17.11.2009, 09:25:09
felicitari pentru bebe si sarcina usoara:)

Multumesc din suflet >:D< :*

Margelutza
17.11.2009, 09:25:49
Fetita vom avea: Andra Maria ;))
Multumesc si tie asemenea! >:D<
Multumesc si tuturor miresicilor pentru urari, iar voua bafta cu pregatirile, deocamdata! :*

Sa va traiasca fetita >:D<

Frumos nume are :)

alina512
17.11.2009, 20:06:46
Sa va traiasca fetita >:D<

Frumos nume are :)

Multumim! >:D<
Sa va traisca si voua bebele si sarcina usoara! :*

Lusa23
18.11.2009, 20:20:56
Sper sa mearga linkul, aici gasiti poze de la nunta noastra!

http://www.facebook.com/album.php?aid=35848&id=1520813257&l=0231e7c327

danusza
19.11.2009, 00:49:47

Foarte frumoase pozele!!! <:-P
Iar tortul arata yummmyyy ;)) unde l-ai facut?

Lusa23
19.11.2009, 10:19:10
multumesc, tortul e facut la monique

chirugugianina
19.11.2009, 19:31:11
o miresica si o nunta superbaa.felicitari pt tot draga mea!!!

danusza
27.11.2009, 14:32:15
Alina!!! Pe unde esti? Nu prea te-am mai vazut :(
Ma refer la amandoua...si cea cu burtica si cea fara...amandoua absentati :-p

ingerash_mic
28.11.2009, 09:01:17

Frumoase pozele.Cine a fost fotograful?