PDA

Versiunea completa : Nunta cu meniu stil bufet suedez - impresii

irina4
06.02.2007, 18:23:25
Buna tututor,

Ma intereseaza si pe mine sa aflu impresii ale celor care au avut la nunta meniul stil bufet suedez.

Daca printre voi mai e si cineva care a facut nunta la hotelul Sofitel si poate sa imi impartaseasca din experienta avuta, ar fi excelent.

Noi vom avea nunta la resturantul Darclee din cadrul hotelului Sofitel si am mari emotii.
Meniul va fi in stil bufet suedez si mi-e tare teama ca nu cumva sa nu fie o cantitate insuficienta de mincare, mincarea sa nu fie buna,etc.

Pe voi nu v-au furat la mincare?
A fost mincare suficienta? A fost buna?
Care au fost plusurile si mai ales care au fost minusurile?

Spune-ti-mi si mie va rog sincer care a fost experienta voastra cu un astfel de meniu si in particular la hotelul mentionat mai sus.

Multumesc astept cu nerabdare mesajele voastre.

nico74
06.02.2007, 18:30:21
Buna,
Eu nu cred sa fie insuficienta, dar cu meniul stil bufet la nunta nu prea sunt de acord. Am fost la o nunta cu acest tip de meniu, o nunta de 200 persoane, si nu mi-a placut, trebuia sa stai la coada cu farfuria in mana ca sa mananci ceva....bufet merge la o petrecere mai mica. Intr-adevar am fost si la un botez, chiar la sofitel, si a fost foarte bine, dar am fost un nr mult mai mic de persoane( aprox 30). Am inteles ca trebuie sa fi foarte ferma cu ospatarii, sa aduca la timp mancarea.
Pupici.

mihaela_2006
06.02.2007, 19:04:30
Mie nu imi prea surade aceasta idee, dar acum depinde si de ce invitati vin la nunta ta. Poate ca ei prefera acest tip de bufet.Incearca sa inspectezi putin terenul, si afli si parerile unor invitati.
Sau daca tie iti place ideea, atunci totul e ok.

ryanaro
06.02.2007, 19:24:13
Eu am fost la o nunta cu bufet suedez aici si a fost absolut ingrozitor... Lasa coada care se formeaza- era un bufet la care nu aveai voie sa mergi decat o singura data iar farfuriile erau minuscule!!! Intr-adevar si eu cred ca e mai potrivit pt un botez. La mine la nunta doar cocktailul cu canapeuri va fi bufet.^:)^

iulia
04.03.2007, 23:20:28
In Italia de ex sunt f la moda nuntile facute asa. Daca masa e maaaaaaaaare, astfel incat sa poata omu' sa se serveasca, e ok. Noi la cununia civila avem 80 de invitati, si ne gandeam sa facem asa. Nu cred ca se pune vorba sa nu fie buna: ca e pe o masa mare, ca le-o pune in farfurie, e aceeasi calitate.

Nu stiu acum cati invitati ai... Iar regula ca poti sa mergi doar o data ar fi aberanta. DAR... ai posibilitatea sa alegi ce iti place. E discutabila treaba... :-B

Rebe
21.03.2007, 19:48:57
si eu am fost la o nunta cu bufet suedez. La inceput mi s-a parut interesanta ideea. Ni s-a spus ca e destula mancare si ca putem sa mergem la masa de servit cand dorim, caci e mancare destula. Insa s-a terminat destul de repede si nu am ajuns sa mananc mare lucru, mai mult fructe.
Mirii insa au fost multumiti pt alegerea facuta.
Cred ca romanii sunt mai putin obisnuiti cu asa ceva la nunta, insa depinde de ce invitati ai.

ryanaro
21.03.2007, 19:52:27
si eu am fost la o nunta cu bufet suedez. La inceput mi s-a parut interesanta ideea. Ni s-a spus ca e destula mancare si ca putem sa mergem la masa de servit cand dorim, caci e mancare destula. Insa s-a terminat destul de repede si nu am ajuns sa mananc mare lucru, mai mult fructe.
Mirii insa au fost multumiti pt alegerea facuta.
Cred ca romanii sunt mai putin obisnuiti cu asa ceva la nunta, insa depinde de ce invitati ai.

chestia e ca romanii sunt obisnuiti sa manance mult la nunta. e logic ca mirii sa fie multumiti pt ca au iesit mult mai ieftin. acolo unde am fost eu nu cred ca a fost mai mult de 300mii de persoana mancarea. in plus iti cumparai singur bautura, ceea ce e penibil. =((

lyanna
21.03.2007, 21:50:26
Eu am fost la o nunta, e drept restransa, cu bufet si ne-a placut foarte mult ca puteai alege tu ce voiai, am vrut sa facem si noi. E drept, a fost si la ei o problema: nesimtirea ospatarilor - luau platourile inca pline fara sa aduca altceva in loc pentru mult timp. Masa a stat mai mult goala, numai prajturile care au fost ultimul "fel" au ramas. Cantitatea de mancare a fost foarte mare, pacat de zis, numai servirea naspa rau. Am vrut si noi sa facem acum nunta cu bufet. Costul nu e mai mic la restaurantele care fac ca lumea bufet, adica asigura refill oricat,dar nu sunt multe sa faca asta. Lucruri foarte bune am auzit de Crown Plaza cu privire la orice tip de eveniment cu bufet. Pret mai mic pentru bufet decat pentru servire clasica ne-a oferit numai Capsa dar cu mentiunea ca ei nu asigura decat un numar stabilit de "portii" pe platouri din fiecare chestie. Adica nu clasicul "bufet suedez" la care ai oricat,cu refill asigurat la ce se termina, pentru care pretul era egal sau mai mare decat pentru servire clasica la Crown care chiar fac bufet suedez.

Problema cea mai mare de care ne-am lovit a fost spatiul. Pentru >30-40 de oameni ne-au recomandat toti sa fie 2 bufeturi, ca sa nu fie coada. Si asta inghite imens de mult spatiu. Cum restaurantele cam dau fara chirie salile doar pt numarul de oameni care intra in ele cu servire la masa (sau pe aproape) ori inchiriam ceva mare (si e scump rau) ori ramaneam fara ring... asa ca ne-am lipsit de bufet. Aici iar luau bile albe Crown Plaza pentru ca ne dadeau o sala mare chiar si pt 80 de invitati cat aveam noi dar era si cam scump meniul si nici nu ne-a placut noua... era foarte modern si noua ne placea stilul "palat vechi". Si Intercontinental ne dadea pt 80 Sala Florentina si inca o sala cam uratzica langa aia in care sa punem bufetul, dar era foarte scump pentru ca nu aveau destula bautura inclusa si restul trebuia sa cumperi de la ei la pretul lor.

Aurora77
23.03.2007, 11:50:34
Si eu imi doream foarte mult bufet suedez...dar am gasit si printre cunostinte destule pareri negative...mai ales o prietena care mi-a spus ca la nunta unde a fost ea, chiar daca nu a fost inghesuiala, persoanele mai in varsta comentau toate...ca trebuiau sa se deplaseze de la masa si dupa aia sa revina cu farfuria plina printre cei care dansau...acolo cred ca fost amplasat neinspirat bufetul langa locul de dans. Dar pe de alta parte daca ala o fi fost singurul loc unde putea fi amenajat...

Oricum la mine s-a rezolvat de la sine. La restaurantul pe care l-am gasit nu e loc pt bufet suedez :)

irina4
23.03.2007, 12:41:32
Va multumesc tuturor pt. impresiile si parerile care mi le-ati scris.

La mine nu conteaza atit de mult ce vor spune persoanle mai in virsta si asta pt ca nu prea vor fi, vor fi f.f. putine.
Depinde de fiecare sa se adapteze la noul stil de servire... sau mai bine zis de autoservire.
Eu cred ca tine de fiecare din noi sa ne simtim bine chiar daca nu sint chelnerii sa toarne vinul in pahare oricind dorim.
Intra-adevar eu sint convinsa ca tinerii se adapteaza mult mai repede si ca ei prefera modul asta.

Numarul de persoane pe care-l estimam ca va fi, este de max. 60. Deci nu cred sa fie probleme cu ingramaditul la bufet.

Singura mea ingrijorare este legata de cantitatea de mincare. Imi doresc sa fie suficienta si buna, astfel incit lumea sa nu plece flaminda si nemultumita ca nu a apucat nu stiu ce fel de mincare.
Sper sa fie bine si cei de la resturant sa fie seriosi.

iulia
30.03.2007, 01:33:10
Va multumesc tuturor pt. impresiile si parerile care mi le-ati scris.
Numarul de persoane pe care-l estimam ca va fi, este de max. 60. Deci nu cred sa fie probleme cu ingramaditul la bufet.

Singura mea ingrijorare este legata de cantitatea de mincare. Imi doresc sa fie suficienta si buna, astfel incit lumea sa nu plece flaminda si nemultumita ca nu a apucat nu stiu ce fel de mincare.
Sper sa fie bine si cei de la resturant sa fie seriosi.

60 de pers sunt ok ptr un bufet. Cantitate sa fie, ca la calitate nu schimba nimic: ca ti-o pun in farfurie, ca e pe platou, e la fel.

buibasr
12.04.2007, 15:32:27
Buna Fetelor,

Vreau sa va spun cum va fi meniul meu la nunta....
Va fi stil Bufet si anume... toata mancarea va fi gata dinainte.... si vor fi mai multe sortimente de mancre iar invitatii vor avea posibilitatea sa isi alega ce vor sa manance... toata mancarea va fi expusa pe margine iar invitatii vor avea pe masa meniuri din care isi vor alege ce vor sa manance... de ex daca nu vor sa manance supa de pui au posibilitatea sa manance ciorba de vacuta... asta e un ex.
De asemenea nu este o ordine a mancarii adica fiecare comanda ce vrea iar chelnerii ii vor aduce...
Mie mi s-a parut super ideea si de aceea am vrut sa o impartasesc cu voi... La mine la nunta asa va fi....

CAMELLIA
13.04.2007, 19:23:06
Bine, daca tu asa vrei, e nunta ta si faci cum vrei, bineanteles. :|
Eu as recomanda asa ceva pentru un eveniment cu mai putine persoane.
Poate e si cazul tau, poate ai mai putine persoane si ar merge.

Eu cred ca invitatii prefera sa stea comozi la masa si sa fie serviti,fiecare cu portia lui, ca poate multora le e greu sa se tot ridice de la masa sa se serveasca, sau sa-si puna mai mult in farfurie ca-l vede x sau y sau z./:)

Asta e parerea mea, dar cum e nunta ta, bineanteles ca tu decizi. ;-)

CAMELLIA
13.04.2007, 19:31:06
Vezi ca e un topic :
" Nunta cu meniu stil bufet suedez - impresii (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2976) " si acolo sunt ceva pareri.

mariuca29
14.04.2007, 12:20:27
Pentru 60 de persoane este ok daca si salonul este destul de mare,adica pt mai multe persoane nu pt 60 cate ai tu.
Trebuie sa iei in calcul ca lumea vine la o nunta sa se distreze,nu sa stea la coada pt o farfurie de mancare,multa lume este jenata sa-si umple farfuria,asa ca parerea mea este ca majoritatea va ramane flamanda.ce se va intampla daca cineva ajunge mai tarziu?

tot_tot_claire
14.04.2007, 21:28:18
depinde foarte mult de seriozitatea celor de la restaurant, si ma refer la nota de plata aici, probabil sunt putin off-topic si-mi cer scuze. nu c-as fi paranoica pe chestia "furatului", dar nu e mai "transparent" sa platesti x meniuri pt x persoane, decat un nr nedeterminat de platouri cu diverse feluri?
n-am fost niciodata la o nunta cu bufet suedez, deci astept si alte lamuriri, va rog mult.

buibasr
15.04.2007, 09:59:17
Bine, daca tu asa vrei, e nunta ta si faci cum vrei, bineanteles. :|
Eu as recomanda asa ceva pentru un eveniment cu mai putine persoane.
Poate e si cazul tau, poate ai mai putine persoane si ar merge.

Eu cred ca invitatii prefera sa stea comozi la masa si sa fie serviti,fiecare cu portia lui, ca poate multora le e greu sa se tot ridice de la masa sa se serveasca, sau sa-si puna mai mult in farfurie ca-l vede x sau y sau z./:)

Asta e parerea mea, dar cum e nunta ta, bineanteles ca tu decizi. ;-)

Buna... ma bucur ca mi-ai raspuns... problema e ca nu se servesc singuri... exista chelnei care ii serveste... dar nu exista o ordine a mancarii adica fiecare comanda ce vrea si i se aduce... au in fata un meniu din care isi aleg ca si la restaurant..
Adica nu ca acum vine supa si toti mananca supa... daca eu vreu sa incep cu srmale incep... sti cum zic si comand la un chelner care va servi la doua mese de 12 persoane.
E un pic diferit de stilul bufet suedez... mie mi s-a parut super ideea...
pupici Ramo

ryanaro
15.04.2007, 11:02:38
Buna... ma bucur ca mi-ai raspuns... problema e ca nu se servesc singuri... exista chelnei care ii serveste... dar nu exista o ordine a mancarii adica fiecare comanda ce vrea si i se aduce... au in fata un meniu din care isi aleg ca si la restaurant..
Adica nu ca acum vine supa si toti mananca supa... daca eu vreu sa incep cu srmale incep... sti cum zic si comand la un chelner care va servi la doua mese de 12 persoane.
pupici Ramo

te bat. mai exista deja subiect:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2976&page=2

[-X

CAMELLIA
15.04.2007, 13:32:46
pupici Ramo

Ok, eu am crezut ca se servesc singuri.
Daca tie ti se pare super ideea si asa vrei, asa sa faci. ;-)

Fluturas
15.04.2007, 13:36:16
te bat. mai exista deja subiect:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2976&page=2

[-X

of topic : hihihi :)

buibasr
16.04.2007, 10:04:29
Buna Fetelor...
Si la mine la nunta va fi meniu stil bufet... dar cu mici modificari... adica vor fi si chelneri care sa serveasca.... de ce e numit tunci bufet pentru ca mancarea va fi gata asezata pe margine dar nu merg invitatii sa se serveasca ei dor comanda la chelneri de pe un meniu care va fi asezat cate unul pentru fiecare familie... fiecare alege ordinea ce vrea sa manance si ce vrea sa bea... meniul va fi urmatorul:
- rol parmezam,
- saleuri
- fructe
Aperitilv la fel la toata lumea....
Supe
- coirba de vacuta
- supa de pui
Mancare calda
-pește șalău cu sos de gogoșari
-sarmalute
Preparate de baza:
- carne de porc la gratar,
- pulpe de pui la gratar
- piept de curcan
Garnituri
- cartofi auri,
- ciuperci sote
- legume asortate
- mamaliguta
Salate
- salata de rosi
- salata asortata..
Prajituri
-tortul miresei
- inghetata
- caserole acasa
Bauturi..
Fiecare isi alege de pe meniu ce vrea sa manance iare chelnerii vor servi la masa... ca si la restaurant... ceva de genu...
Ce parere aveti?

ryanaro
16.04.2007, 10:20:34
Buna Fetelor...
Si la mine la nunta va fi meniu stil bufet... dar cu mici modificari... adica vor fi si chelneri care sa serveasca.... de ce e numit tunci bufet pentru ca mancarea va fi gata asezata pe margine dar nu merg invitatii sa se serveasca ei dor comanda la chelneri de pe un meniu care va fi asezat cate unul pentru fiecare familie... fiecare alege ordinea ce vrea sa manance si ce vrea sa bea... meniul va fi urmatorul:
Fiecare isi alege de pe meniu ce vrea sa manance iare chelnerii vor servi la masa... ca si la restaurant... ceva de genu...
Ce parere aveti?

auzi, dar nu se raceste mancarea daca sta atatea ore pe margine?! daca ar fi in bucatarie, spre exemplu ciorba sta in oala la caldura.

poti sa faci astfel- mancarea e preparata si sta la bucatarie, iar oamenii comanda de pe meniul de pe mese.

buibasr
16.04.2007, 10:30:57
auzi, dar nu se raceste mancarea daca sta atatea ore pe margine?! daca ar fi in bucatarie, spre exemplu ciorba sta in oala la caldura.

poti sa faci astfel- mancarea e preparata si sta la bucatarie, iar oamenii comanda de pe meniul de pe mese.

Nu mancare nu se raceste va fi tot timpul sub ea flacara... sti spirtiere din alea cu flacara... arata super bine... am fost la o nunta de genu facuta tot de restsurantul cu care fac eu si a iesit super ... de aiai am si ales stilul asta :) ....
Nu chear toata mancare va fi dusa in sala pe rand dupa cum se consu,a dar si cea din sala e tot timpul incalzita...

ryanaro
16.04.2007, 10:31:53
Nu mancare nu se raceste va fi tot timpul sub ea flacara... sti spirtiere din alea cu flacara... arata super bine... am fost la o nunta de genu facuta tot de restsurantul cu care fac eu si a iesit super ... de aiai am si ales stilul asta :) ....
Nu chear toata mancare va fi dusa in sala pe rand dupa cum se consu,a dar si cea din sala e tot timpul incalzita...

pai aia din sala e asa de frumusete?!:-p

buibasr
16.04.2007, 10:35:42
pai aia din sala e asa de frumusete?!:-p

Da ceva de genul... sa aduca si un pic sper bufet... sti cum e :-p dar mi-a placut mult ideea...

cristina17
16.04.2007, 12:04:29

Nu vreau sa fiu carcotasa:> ....dar spirtierele cu flacara nu vor da caldura si deci se va incalzi in sala?:-\ De asemenea, nu va fii miros de mancare pentru ca supa, ciorba, sarmalele calde vor emana miros.............

ryanaro
16.04.2007, 12:06:40
Nu vreau sa fiu carcotasa:> ....dar spirtierele cu flacara nu vor da caldura si deci se va incalzi in sala?:-\ De asemenea, nu va fii miros de mancare pentru ca supa, ciorba, sarmalele calde vor emana miros.............

si eu sunt carcotasa pt ca nu vad rostul. ori e bufet si te servesti singur, ori iti aduc chelnerii normal. :-B

Sylvester
16.04.2007, 12:08:41
Si eu zic la fel ... o sa miroasa a bucatarie in sala de la spirtierele alea... e ca si cum ai sta intr-un loc in care e mancarea la foc continuu = bucatarie. Si, in plus, bufetul suedez nu prea se potriveste la o nunta. Eu cand merg la o petrecere si in special nunta am pretentia sa-mi vina mancarea la masa nu sa trudesc eu sa-mi pun in farfurie si sa-mi car la masa.

ryanaro
16.04.2007, 12:14:11
Si eu zic la fel ... o sa miroasa a bucatarie in sala de la spirtierele alea... e ca si cum ai sta intr-un loc in care e mancarea la foc continuu = bucatarie. Si, in plus, bufetul suedez nu prea se potriveste la o nunta. Eu cand merg la o petrecere si in special nunta am pretentia sa-mi vina mancarea la masa nu sa trudesc eu sa-mi pun in farfurie si sa-mi car la masa.

poate merge cu bufet, dar depinde ce mancare dai. nu poti sa dai ciorbe, sarmale etc. mancare gatita in general. trebuie chestii uscate, gen placinte, pui a la kiev, somon en croute care se pot lua si pune pe farfurie. ai taiat sarmalele cu mamaliga si pestele din start.

alta chestie e ca una e cum ti le aranjeaza la bucatarie pe farfurie si arata frumos si alta e cum ti le pui singur in farfurie. nu stiu, nu sunt eu asa convinsa de bufet, poate pt ca am si o experienta neplacuta.

Sylvester
16.04.2007, 12:32:43
poate merge cu bufet, dar depinde ce mancare dai. nu poti sa dai ciorbe, sarmale etc. mancare gatita in general. trebuie chestii uscate, gen placinte, pui a la kiev, somon en croute care se pot lua si pune pe farfurie. ai taiat sarmalele cu mamaliga si pestele din start.

chiar si asa... eu la distractii ma duc sa ma simt bine. daca incep sa ma simt ca la mine in bucatarie.... nu mai e distractie! e munca! >:P

mariuca29
17.04.2007, 07:29:26
Interesanta ideea ta ,dar nu pentru toata lumea,nici mie nu-mi pare cea mai buna alegere,in concluzie ,dup cate zici tu este o expozitie de mancare.defapt omul tot la chelner trebuie sa comande.
Bietii ospatari vor fi intr-un slalom printre mese.
Ce nu mai inteleg eu este faptul cum vor cere invitatii,ii vor cere ospatarului 2feli de salam,3 de sunca si putin mustar?

corinutza79
17.04.2007, 08:51:15
Mai , pentru nunta de vreo 60 de persoane merge. Eu am fost la o nunta la care primul fel a fost cu bufet suedez (restul felurilor servite normal, la masa, clasic). Lumea nu s-a inghesuit, erau mai multe mese pe care se intindea bufetul DAR chelnarii erau super pe faza si inlocuiau imediat platourile atunci cand scadeau sub jumatate. Le inlocuiau la modul ca veneau cu cel plin si il luau pe cel gol tot atunci. Mancarea ramasa de aici s-a servit a doua zi de dimineata aranjata pe platouri, inainte de ciorba(era o nunta undeva la munte, desi mirii erau din Bucuresti). Bufetul era intr-o parte astfel incat nu deranja pe nimeni, si chiar a ramas acolo pana dupa peste, asa ca lumea s-a dus si s-a mai servit cu salate etc. Insa daca scopul e sa fie mai ieftin, nu e cea mai buna solutie, daca chiar e cantitate suficienta de mancare. Pentru ca nu toata lumea mananca de toate, sunt feluri care se termina repede, si altele din care nu se mananca prea mult.
Daca vrei sa servesti supe, ciorbe, etc, cea mai buna solutie mi se pare ca acestea sa fie aduse , celor care vor, direct de la bucatarie.

buibasr
20.04.2007, 09:28:43
Interesanta ideea ta ,dar nu pentru toata lumea,nici mie nu-mi pare cea mai buna alegere,in concluzie ,dup cate zici tu este o expozitie de mancare.defapt omul tot la chelner trebuie sa comande.
Bietii ospatari vor fi intr-un slalom printre mese.
Ce nu mai inteleg eu este faptul cum vor cere invitatii,ii vor cere ospatarului 2feli de salam,3 de sunca si putin mustar?

Nu ... nu va fi asa....
de fapt e in felul urmator.... aperitivul e la toti la fel.... si va fi pe masa la sosirea invitatiilor... de la felul doi adica supa si restu se incepe in stilul restaurant... mai in spate poti vedea meniul care va fi... ... ceri ori sarmale ori salau la gratar... sau pipt de curcan cu sote de ciuperci de ex... sau pulpe de pui cu cartofi auri si salata la alegere dintre ... de varza, de rosi sau mixta... de fapt toata mancarea e la alegere... ce vrei si ce iti place...
daca detesti sa mananci de ex supa de pui nu o comanzi e la alegerea ta... daca vrei sa incepi cu srmale ca tie alea iti plac si nu reuseai sa le mananci nici o data deoarece plecai mai repede de la nunti ... le comanzi pe alea primele....
se alege in functie de ce doresti... la fel va fi si cu bauturile... va fi un loc unde va fi barul... si pe meniuri care sunt pe masa se va scrie tot exact ca la un restaurant... de ex... va fi wisky, lichior, vin, sucuri, tuica, etc... si tu comanzi la chelner, tu nu vezi sticla doar paharul care vine si iti este dus la masa.... exact ca la restaurant...
eu zic ca asa se impiedica si risipa... daca de ex lasi o sticla de wisky la fiecare masa cum se obijnueste de obicei... se incep toate sticlele si doar cateva se consuma pana la capat... dar in stilul asta se desfac in functie de cerere...
Sper ca m-am facut destul de inteleasa...
Va pup.....

irina4
25.04.2007, 12:43:44
Eu voi avea cam acelasi meniu ca si tine Buibsr, doar ca va lipsi ciorba. Nu stiu ce sa zic..de fapt parerea mea sincera este ca ciorba nu e potrivita pt. meniu de nunta. Tu poate ai mai vazut si e in regula.

Acum, fetelor, vad ca marea majoritate a parerilor voastre merg spre ceva clasic.Cum acum nu mai pot da inapoi ca am 'batut palma' va voi spune dupa nunta cum a fost.

Sper sa iasa bine.
Multumeasc mult pt toate mesajele voastre.

Irina

dianablue
25.04.2007, 13:13:58
si mie imi place ideea de bufet suedez si intr-un fel mi-ar fi placut sa fie asa si la nunta mea.
atata timp cat invitatii sunt cu bun simt si nu se bulucesc toti cand vad ca a aparut un fel nou de mancare eu zic ca poate iesi foarte frumos.
numai ca trebuie sa ai ceva mai multa mancare din fiecare fel - pt k poate lumea o sa manance mai multe aperitive si nu asa mult peste (un exemplu) si trebuie sa fii acoperita, sa nu ramana cineva fara vreun fel de mancare :)

daniela_sohan
30.04.2007, 20:26:41
Eu lucrez in domeniu si pot sa-ti spun sigur ca niciodata nu am vazut ca se termina mancarea de pe bufet, iar unde lucrez eu nu se pune niciodata toata mancarea de la inceput, asta din mai multe considerente, odata pt ca bufetul in mare parte din cazuri nu poate acoperi spatiul necesar pentru toata mancarea si doi la mana pentru ca chiar daca este bufet exista un ciclu care trebuie respectat:aperitive si fel peste, fel principal si sarmale, branzeturi si desert...Exista avantajul ca nu va fii risipa de mancare, nu toata lumea mananca peste sau sarmale sau friptura, asa ca vor manca exact ce isi doresc, problema este cu persoanele mai in varsta care nu stiu cat de obisnuite sun cu sistemul. Eu personal am fost la mai multe nunti in gen si mi se pare mult mai lejer si curat

daniela_sohan
30.04.2007, 20:30:40
nu ai dreptate pentru ca toate chofing dish-urile au capace, este adevarat ca miroase dar numai langa ele si nu atat de strident

BARBIE_24
02.05.2007, 12:08:22
Cred ca va complicati cam mult fetelor, un meniu clasic e ideal si nici nu lasi o portita pentru interpretari.

GabrielaB
13.06.2007, 18:12:23
Buna
eu am participat la cateva intalniri, la care se calcau in picioare, multe din produse se terminau inainte de a fi asezate cum trebuie pe masa :) de aceea eu nu am ales stil bufet (la mine or sa fie si in jur de 80-100 de persoane).
Dar cred ca fiind o nunta si daca mirii stiu ce sa ceara si sa fie totusi mancare suficienta pentru numarul de persoane (la 60 nici nu se face coada :) ) va fi ok, oricum la cum ai spus, Buibasr, ca va fi cred ca o sa iasa bine :)
o nunta frumoasa :)

ryanaro
13.06.2007, 18:46:03
eheeei, dragii mosului, m am hotarat ca pe langa nunta pe coclauri, sa am si un cocktail cu bufet in tara pt miresici dragi si alte persoane care nu pot veni la nunta "a mare". astpt idei de locatii in bucuresti. :-$

ALEX21A
13.06.2007, 19:54:35
eheeei, dragii mosului, m am hotarat ca pe langa nunta pe coclauri, sa am si un cocktail cu bufet in tara pt miresici dragi si alte persoane care nu pot veni la nunta "a mare". astpt idei de locatii in bucuresti. :-$

>:D< sa ti ajute D zeu.s aai nunta mult visata si bufet suedez cu miresici si cei dragi<:-P

cc_crina
02.07.2007, 15:19:35
Buna. Am fost la o nunta cu un fel de bufet suedez, adica nu stateai cu farfuria in mana la coada, ci pe fiecare masa se 8 persoane se aduceau platouri cu diverse chestii yammy buuun... Te serveai din care vroiai, dar fara sa ai ceva deja impus in farfurie. Mie mi-a placut in mod deosebit ideea.
Va pup

zizitop
06.07.2007, 10:27:44
Tocmai am fost si eu in Italia la o nunta cu bufet suedez. A fost............ destul de ciudat ce sa zic. Frumos a fost ca nunta s-a desfasurat in gradina lor si era destul loc, deci am incaput lejer 180 de persoane.
Sa nu credeti ca numai romanii mananca mult, stati linistiti si italienii, spaniolii, suedezii, englezii si alte natii care au fost pe acolo. Pentru inceput ne-au asteptat cu un ante aperitiv unde s-au bulucit cu totii de numai.(am ramas putin socata :O deoarece credeam ca numai noi romanii suntem fomisti) Apoi a urmat aperitivul.Foarte bun si aspectuos, dar cand am vazut ce coada se face.....................:( am zis ca mai asteptam,dar n-a fost bine nici asa ca pe cand am mers noi nu prea a mai ramas mancare. Am invatat totusi din greseli si la urmatorul fel de mancare nu am mai ramas ultimii:)>-
Atasez niste poze sa vedeti.............

soranacostache
10.09.2007, 13:06:06
Cred ca succesul bufetului suedez depinde foarte mult de mentalitatile invitatilor. Nunta la romani e ceva deosebit si nu oricne ar accepta sa s eridice d ela masa sa-si ia singur de mancare.
Asa ca, tipul invitatilor decide daca sa fie sau nu bufet suedez.

princess2702
19.09.2007, 21:41:54
Cred ca succesul bufetului suedez depinde foarte mult de mentalitatile invitatilor. Nunta la romani e ceva deosebit si nu oricne ar accepta sa s eridice d ela masa sa-si ia singur de mancare.
Asa ca, tipul invitatilor decide daca sa fie sau nu bufet suedez.
Si eu zic ca depinde de mentalitatea invitatilor,in special a romanilor,carora le place sa fie serviti la masa,sa li se toarne bautura in pahare,intr-un cuvant sa fie tratati ca regii...Ca daca ii lasi sa-si ia mancare singuri sau sa-si puna bautura in pahare iti ies vorbe dupa nunta...ca a fost asa si pe dincolo.Si mie mi-ar placea o nunta cu meniu in stil bufet suedez dar mi-e tare teama ca la noi inca nu e obsnuita lumea

MaryT
20.09.2007, 01:30:05
la o petrecere mai restransa sunt perfect de acord cu bufetul suedez ( la cununia civila asa am avut )...dar la nunta nici prin cap nu imi trece sa fac bufet suedez...:-" :-" :-" :-" ..si aici nu e vorba de mentalitatea romanilor..ci doar de simplu fapt ca la restaurantul unde fac nunta nu am posibilitate ( e restaurant de 5 ***** ) ..nu ca ar zice nu cei de la restaurant.cei de acolo chiar ne-au propus...dar nu este un spatiul destul de mare...si s-ar face coada...plus e pierdere de timp..sa te duci sa stai cu farfuria..cand poate cineva sa te serveasca...mai ales ca majoritatea nu isi permit sa tot iasa prin oras sa manance la restaurante macar la nunta sa fie serviti ;)) <:-P <:-P

higgs
20.09.2007, 12:57:41
Acum doi ani am fost la o nunta in Atena si am avut bufet suedez. Nu a fost coada la mancare, din moment ce eram invitati in grupuri sa ne servim. A fost foarte bine. La prima tura am fost invitati in grup, la a doua fiecare cum a vrut si daca mai avea loc :)
Anul trecut am incercat aceeasi figura la Roma, a fost excelent si acolo. Nu a dat nimeni navala, iar daca eram mai multi stateam la coada si ne amuzam. Depinde foarte mult de invitati, nu numai de miri si de servire :D

ank1984
20.09.2007, 13:12:08
sunt de acord cu voi... e foarte greu cel putin la noi s afaci nunta cu bufet suedez....eu una mi-am dorit f mult as aca am decis sa fac doar cununia civila cu bufet suedez...si nunta cu mancare traditionala, sau cel putin servirea....sper sa reusesc.....dar pana la aanul mai e timp....pot afla idei noi:-p

madie
14.10.2007, 18:00:50
PLS HELP!!!

pe 27 oct am nunta la Crowne Balroom. am hotarat sa facem cu bufet,
dar dupa citirea acestui topic nu mai sunt asa convinsa ca e bine.

vom avea cam 150 de invitati, 2 mese cu bufet.

a fost cineva la vreo nunta la crowne cu bufet? e ok? sau sta lumea la coada?

sa schimb pentru un meniu clasic?

ClaRDeLuna
18.10.2007, 12:42:09
PLS HELP!!!

pe 27 oct am nunta la Crowne Balroom. am hotarat sa facem cu bufet,
dar dupa citirea acestui topic nu mai sunt asa convinsa ca e bine.

vom avea cam 150 de invitati, 2 mese cu bufet.

a fost cineva la vreo nunta la crowne cu bufet? e ok? sau sta lumea la coada?

sa schimb pentru un meniu clasic?
Eu chiar vroiam sa te intreb pt ce meniu ai optat. Noi am zis ca nu vom alege tip bufet suedez, asta mi se pare mai potrivit pentru o nunta in aer liber si mai ales ca sunt si rudele varstnice carora sigur li se va parea putin ciudat sa nu fie servite la masa.

unicka
25.10.2007, 09:00:18
Bufetul suedez cred ca este ok doar la aperitiv dar implica si riscuri.Unii mananca mai mult, altii mai putin, se inghesuie.Asa daca sunt serviti la masa nu se va face nicio diferentiere.Nu toti sunt deschisi spre aceasta perspectiva, cei-i aia domne' sa te duci sa te inghesui acolo.
Daca ai cateva persoane la nunta si alea civilizate ar fi ok sa faci bufet suedez, insa daca deja sunt de la 100 in sus, e prea mare efortul.

silvia78
01.11.2007, 14:13:18
Buna! Parerea celor de la restaurante (pe unde ne-am interesat noi) este ca oamenii de la noi nu sunt pregatiti pentru asa ceva si ca de fiecare data cand mirii au incercat asa ceva nu a iesit tocmai bine. Asta este parerea lor... Eu una as opta pentru acest tip de "meniu" daca nunta ar fi de maxim 70-80 persoane.:-\

gabitza_sta
01.11.2007, 15:47:21
cred ca as merge pe "suedez" doar daca as avea nunta excusiv de tineret (sau in fine, in proportie majoritara). in primul rand ca nu au spiritul ala de "inghesuiala" sa se napusteasca toti la mese si in al doilea rand sunt mai deschisi la nou.
dar imi place ideea de nunta cu servire "traditionala" pentru ca e una dintre putinele ocazii cand poti sa faci totul cu fast, lux, aranjamente wow, chelneri spilcuiti...fara sa cazi in penibil.
in definitiv e o nunta. it's supposed to be glamourous. :)
G.

ryanaro
01.11.2007, 16:06:51
cred ca as merge pe "suedez" doar daca as avea nunta excusiv de tineret (sau in fine, in proportie majoritara). in primul rand ca nu au spiritul ala de "inghesuiala" sa se napusteasca toti la mese si in al doilea rand sunt mai deschisi la nou.
dar imi place ideea de nunta cu servire "traditionala" pentru ca e una dintre putinele ocazii cand poti sa faci totul cu fast, lux, aranjamente wow, chelneri spilcuiti...fara sa cazi in penibil.
in definitiv e o nunta. it's supposed to be glamourous. :)
G.

eu am fost la o nunta cu bufet suedez... nu a fost inghesuiala, totul a fost foarte civilizat, se statea la coada, dar nu era coada lunga, la o adica, pt ca oamenii mergeau in tihna, nu se aruncau lihniti asupra mancarurilor... eu cred ca asta merge mai degraba la ceva frugal, canapele etc. nu se servea friptura, peste, ciorba sau mai stiu eu ce. :)>-

gabitza_sta
02.11.2007, 11:34:57
eu am fost la o nunta cu bufet suedez... nu a fost inghesuiala, totul a fost foarte civilizat, se statea la coada, dar nu era coada lunga, la o adica, pt ca oamenii mergeau in tihna, nu se aruncau lihniti asupra mancarurilor... eu cred ca asta merge mai degraba la ceva frugal, canapele etc. nu se servea friptura, peste, ciorba sau mai stiu eu ce. :)>-
ai dreptate...dar eu nu prea ma impac cu ideea de gustare frugala la o nunta...i mean, e mai dragutz sa fie cu niste feluri de mancare calde cat de cat, nu zic sa fie ciorba de potroace, dar macar acolo un peste cald, o fripurica, niste chicken fingers...

cred ca sunt asa din cauza ca mi s-a impamantenit in minte conceptul de nunta "traditionala", cu chelneri si tot ce trebuie, mancare si tot tacamul. poate am sa merg si la una in stil "nou" si am sa descopar ca imi place mult.. :)
G.

ryanaro
02.11.2007, 12:01:50
cred ca sunt asa din cauza ca mi s-a impamantenit in minte conceptul de nunta "traditionala", cu chelneri si tot ce trebuie, mancare si tot tacamul. poate am sa merg si la una in stil "nou" si am sa descopar ca imi place mult.. :)
G.

pai si mie mi se pare normal sa stai la masa si sa fii servit, insa alte lucruri nu mi se par normale :D

oana_alina
04.11.2007, 01:35:49
eu sincer nu am curajul sa risc desii idea este foarte buna, cine stie poate la nunta nepotilor o sa fie la moda acest tip de meniu. :D

cosicel
02.02.2008, 23:36:00
Nu-mi e prea clar!
A facut sau nu careva de aici, nunta cu bufet suedez?
Ca eu asa voi face, ce-i drept am stabilit ca vor fi doar maxim 40 de invitati si chiar denumirea de nunta e putin cam pompoasa! Eu prefer sa-i spun petrecere, caci nu invit nicio ruda sau mai stiu eu ce persoane care se vor simti obligate sa vina.
In plus, 'participantii' vor fi tineri!
Asa ca sunt curioasa cum a iesit, in cazul in care a facut cineva....

ella-ling
04.02.2008, 19:52:43
Nu-mi e prea clar!
A facut sau nu careva de aici, nunta cu bufet suedez?
Ca eu asa voi face,
Asa ca sunt curioasa cum a iesit, in cazul in care a facut cineva....

Eu ma anunt;) Insa nu am facut nunta in Romania, deci nu pot sa iti fiu cu mare ajutor in legatura cu reactia nuntasilor. Am avut doar felul principal tip bufet suedez, restul a fost servit la masa... Si a iesit f bine, insa oamenii erau obisnuiti cu asa ceva.

In Ro am impresia ca e mai greu, insa dupa descrierea pe care ai dat-o nuntii tale nu cred ca va fi o problema:D

cosicel
04.02.2008, 23:20:55
Si eu sper sa iasa bine!
Bine, ce-i drept nu voi dramatiza daca nu iese ca la carte, ca pana la final, eu am ales modul asta de petrecere! ;-)

Naomi
05.02.2008, 18:46:54
Fetelor; si eu am nunta in iulie; o voi face in aer liber si vreau ca masa sa fie in stil bufet suedez. Insa, pentru aperitive; vreau sa pun cate un platou pe fiecare masa(nu renunt la mese si scaune)... numai k nu adopt stilul cum multe feluri de mancare... Aperitiv(cum ziceam) si apoi un gratar (cu pui, vita, porc-fiecare alege ce vrea) si garnituri... si eventual salate(k vara merg f bine).. si cam atat....fiecare se va servi singur. Bineintzeles si tortul in final....
Nu cred ca trebuie sa renuntati la ideea pe care o aveti doar pentru ca romanii nu sunt invatati; au alta mentalitate. Asa o fi... dar e nunta voastra... faceti cum doriti.... parerea mea:D

Oricum faceti; spor la pregatiri:D si sa iasa asa cum ati visat;)

cosicel
05.02.2008, 23:33:45
Eu am ales 2 tipuri de mancare:
1. bufet rece.... cu salate si tot felul de racituri (rulade, pastrama, salam, rosii umplute, cascaval, nici eu nu mai stiu bine ce anume...)
2. bufet cald cu frigarui, carnati, ceva din peste, ceva de porc, ciuperci gratinate..si multe altele, bineinteles cu garnituri si salate

La astea mai adaug tortul si fructele.

Mi-as fi dorit gratarul la bufetul cald, insa e un restaurant fara terasa si asta mi s-a recomandat. Oricum sper sa iasa bine.

kicsiza
09.02.2008, 22:23:57
eu zic, cel mai bine este mancarea de tip bufet suedez.

cosicel
09.02.2008, 23:15:55
Ei, este si nu este!
Depinde pe cine inviti! Ca daca-s oameni mai in varsta sigur nu vor aprecia ca tb sa se duca sa-si puna mancare singuri!
Mai depinde si ce alegi la meniu! Nu-ti imagina ca eu nu sunt putin speriata, si ma gandesc ca daca mai multi vor prefera un anumit tip de mancare si ala se termina repede, ce ma fac? #:-S
Sper ca macar sa nu se faca coada, si daca tot isi pun singuri, or sa vina de mai multe ori sa-si ia si poate chiar iese bine!

Pupica
28.02.2008, 13:32:07
Din pacate nu am vazut topicul asta si am scris pe cel traditional...unde mi-au sarit fetele in cap ca cica nu bufet la nunta...asa ca ma bucur ca v-am gasit!
Si noi am ales ceva complet atipic pentru o nunta traditionala adica bufet suedez...vom avea in meniu:

Pate de vanat, Rosbief, Branza, cascaval masline, rosii, castraveti
Salata de beouf, Salata greceasca
Macrou file, Somon afumat , Somon marinat in sos de marar

Pui picant in sos propriu :-p
Gratar porc cu cartofi prajiti
Spare ribbs
Frigarui de peste in sos de smantana servite cu orez si legume :-\
Nelipsitele sarmale dupa care eu sunt moarta :D

Tort si fructe

Suna chiar asa rau :-&

corinka
28.02.2008, 13:42:25
Din pacate nu am vazut topicul asta si am scris pe cel traditional...unde mi-au sarit fetele in cap ca cica nu bufet la nunta...asa ca ma bucur ca v-am gasit!
Si noi am ales ceva complet atipic pentru o nunta traditionala adica bufet suedez...vom avea in meniu:

Spare ribbs

Tort si fructe

nu, din contra!=P~

sugarlips
29.02.2008, 10:44:03

Spare ribbs

Tort si fructe

suna chiar foarte bine...>:D<

Pupica
29.02.2008, 19:27:56
Mersic fetelor...sper sa guste la fel de bine!
Si al vostru la fel =P~

cosicel
02.03.2008, 19:27:54
Suna mai mult decat bine!

Poate ne spui si care-i pretul!

gabrielabrb
02.03.2008, 20:05:50
Ei, este si nu este!
Depinde pe cine inviti! Ca daca-s oameni mai in varsta sigur nu vor aprecia ca tb sa se duca sa-si puna mancare singuri!
Mai depinde si ce alegi la meniu! Nu-ti imagina ca eu nu sunt putin speriata, si ma gandesc ca daca mai multi vor prefera un anumit tip de mancare si ala se termina repede, ce ma fac? #:-S
Sper ca macar sa nu se faca coada, si daca tot isi pun singuri, or sa vina de mai multe ori sa-si ia si poate chiar iese bine!
Buna fetelor!
Vroiam sa va povestesc ce s-a intamplat la verisoara mea la nunta.A facut la Marriot acum 2 ani si a mers tot pe varianta bufet suedez.
Am observat o chestie buna si una mai putin buna.Mie personal mi-a placut foarte mult, pentru ca puteai sa mergi sa-ti iei oricand de mancare iar muzica a fost tot timpul pentru dans, deci nu se faceau acele pauze, ca la nuntile cu servire normala. Si mie una mi se pare un plus, pentru ca la nunta, rar mananc toate felurile de mancare, iar in acele pauze ma plictisesc :D. Asa am putut dansa in voie si m-am servit cand am avut nevoie.
Insa dupa nunta, rudele din provincie :D au comentat. Ca lor li se pare normal, cand vin la nunta sa fie serviti...ce inseamna aia...sa se duca ei sa-si puna pe farfurie :-p.
Oricum la o nunta e greu sa multumesti pe toata lumea.
Sfatul meu este sa faceti asa cum va doriti ,nemultumiti vor exista vesnic :|

Va pup!

Pupica
02.03.2008, 21:29:52
Suna mai mult decat bine!

Poate ne spui si care-i pretul!

Mersi...eu sper sa iasa bine...carcotasi vor fi intotdeauna.
Noi vom plati 57 euro pp...

cosicel
04.03.2008, 21:42:55
Mersi...eu sper sa iasa bine...carcotasi vor fi intotdeauna.
Noi vom plati 57 euro pp...

La ce aveti in meniu, cred ca-i rezonabil!
Comentatori vor exista indiferent de tipul meniului, de mancarea servita... Voi sa fiti sanatosi!
La noi e ceva mai ieftin, da' ma streseaza sa mai adaug niste gratar de porc! O sa mergem sa vb cu patronul si sa vedem ce ne sfatuieste si el!

Pupica
29.07.2008, 16:58:47
La ce aveti in meniu, cred ca-i rezonabil!
Comentatori vor exista indiferent de tipul meniului, de mancarea servita... Voi sa fiti sanatosi!
La noi e ceva mai ieftin, da' ma streseaza sa mai adaug niste gratar de porc! O sa mergem sa vb cu patronul si sa vedem ce ne sfatuieste si el!

Cosicel, cum a fost pana la urma la voi? Esti multumita cu alegerea voastra?
Mie una mi s-a parut fain cu bufet suedez...nu am auzit pe nimeni sa se planga...mai ales ca a fost un motiv in plus ca invitatii sa mai discute si cu cei de la alte mese.

cosicel
30.07.2008, 09:45:17
Cosicel, cum a fost pana la urma la voi? Esti multumita cu alegerea voastra?
Mie una mi s-a parut fain cu bufet suedez...nu am auzit pe nimeni sa se planga...mai ales ca a fost un motiv in plus ca invitatii sa mai discute si cu cei de la alte mese.

Sincera sa fiu, nu stiu cat sunt de credibila, dar n-am vazut ce anume era la meniu! Eram asa stresata ca nu va fi mancare suficienta, incat nici n-am indraznit sa ma uit pe masa unde era servita! #:-S#:-S#:-S

Insa am vazut cum isi incarcau farfuriile (parca erau la concurs!!!! :D:D) si totusi mancare a ramas teribil de multa pe platouri sau in cutiile alea care sunt incalzite. Asa ca bietul patron a fost pe nedrept suspectat! Cel putin la mancare a jucat corect, partea buna e ca stiu ca toti au mancat dupa bunul plac! Am adaugat si gratarul (muschiulet de porc si pulpa de pui dezosata) dar din cate mi-au spus parintii (care aveau sarcina sa supravegheze mancarea) mai mult de jumatate din tot bufetul a ramas, asta pt ca eu, ca o disperata am facut un super meniu (probabil imi imaginam ca vor fi lesinati de foame!).
In ce priveste bauturile, desi ne intelesesem ca vor fi sticle de 200ml de suc, a adus cutii de 1l de nectar capy (diverse sortimente) si acidulate de la coca-cola si cum aerul n-a facut fata incaperii, iti dai seama c-a fost 'dezmat' prin bauturi! Dar a meritat! Sa-ti spun ca la 48 de pers (incluzandu-ne si pe noi) s-au consumat 200 cutii de bere de 0.5l? Nu-ti spun de suc, apa, vin sau bauturi tari (din cate imi amintesc 2 sticle de Chivas si 1 Balantines, martini, gin)... ca la alea n-am mai tinut cont! Dar faptul ca cineva putea sa-si puna ce dorea cand dorea si cat dorea a fost fantastic! La inceput erau putin dezarmati, insa i-am incurajat, le-am repetat ca totul e platit si-i pacat sa nu consume dupa placul inimii...
Asa ca, in ce priveste meniul suedez a fost perfecta alegerea! Dar cu conditia ca patronul sa joace cinstit si mancarea sa fie buna!

La noi nu prea s-a pus problema sa comunica intre ei pt ca ...nu prea se cunosteau! Dar cum stresul meu cel mai mare a fost neintemeiat, pot spune ca din punctul asta de vedere, nu regret nimic!

cristoiash
30.07.2008, 09:59:38
Sa imi dau si eu cu parerea.

Noi am avut la nunta - am numarat - 10 natii diferite. De la romani la canadieni, de la nemti la indieni. Deci o multime de oameni care nu numai ca nu prea vorbeau aceeasi limba, dar nici nu se cunosteau intre ei.

Cind am optat pentru bufet am gindit exact la fel, ca se vor ridica de la mese si vor umbla de colo colo dupa mincare si cu ocazia asta vor interactiona. Si asa a fost, sa fi vazut amestec de rusa, spaniola, engleza si altele ... :D Insa un lucru pe care l-am facut in plus si il recomand celor care au invitati diversi si care nu se cunosc este ca am prezentat fiecare masa in parte. Am iesit cu mirele meu in fata si am inceput sa prezentam masa cu masa. Desi noua ni s-a parut ca a durat o vesnicie, oaspetii au fost super incintati sa fie prezentati si sa afle cine sunt ceilalti. Ca rezultat (fiindca am mentionat care de pe unde sunt, cine ce limbi vorbesc), s-au ridicat singuri dupa si au facut cunostinta. Cred ca le-a fost mai usor sa intre in vorba, stiind macar unul doua lucruri despre ceilalti.

Ah, cit despre mincare ... cred ca s-a mincat un sfert din cit a fost. A aratat superb si a curs girla. Alta recomandare este sa nu puneti mesele cu bufetul lipite de perete (daca aveti loc) fiindca se creaza cozi interminabile si e enervant. Noi am insistat sa avem mai multe mese, cu spatiu intre ele si accesibile pe toate partile. In felul asta nu s-a stat la nici-o coada desi am avut 130 de oameni.

cosicel
30.07.2008, 10:10:24
Noi n-am avut loc, asa ca mesele au fost lipite de perete! Ne asteptam la mai putini invitati, asa ca din pacate spatiul a fost restrans!
Dar cum n-am avut nici meseni multi (48), si cum erau destul de timizi la inceput, incerc sa cred ca n-au fost cozi (tare imprastiata eram, n-au reusit sa vad nimic din toate astea).
Nu i-am prezentat intre ei, pt ca erau 3 grupuri, care clar n-aveau cum sa interactioneze! Erau din medii diferite, cu conceptii diferite si mi-a fost destul de evident ca nu vor schimba 2 vorbe!

Dar e f frumos ce-ati facut voi, si daca ar fi s-o mai iau o data de la capat, probabil c-as adopta ideea!

cristoiash
30.07.2008, 10:19:16
Noi n-am avut loc, asa ca mesele au fost lipite de perete! Ne asteptam la mai putini invitati, asa ca din pacate spatiul a fost restrans!
Dar cum n-am avut nici meseni multi (48), si cum erau destul de timizi la inceput, incerc sa cred ca n-au fost cozi (tare imprastiata eram, n-au reusit sa vad nimic din toate astea).
Nu i-am prezentat intre ei, pt ca erau 3 grupuri, care clar n-aveau cum sa interactioneze! Erau din medii diferite, cu conceptii diferite si mi-a fost destul de evident ca nu vor schimba 2 vorbe!

Dar e f frumos ce-ati facut voi, si daca ar fi s-o mai iau o data de la capat, probabil c-as adopta ideea!

Da, si la noi erau oameni complet diferiti. Numai daca iei nemtii ca grup si romanii, e diferenta de cultura, de mentalitate si de deschidere la minte daca vrei. Plus ca am prieteni atit de diversi, unii sunt din teatru, altii avocati, altii oameni simpli si normali ... si noi am fost stresati ca se vor forma bisericute si nimeni nu va iesi din ele (am fost la nunti de genul asta). Insa a fost super ok si feedback-ul la prezentare din partea musafirilor a fost excelent. Foarte multi au spus ca au apreciat si sa fi vazut babetzelele nemtoaice cum s-au dus intins la bunica-mea sa stea de vorba. Ele pe nemteste, bunica-mea pe romaneste ... dar s-au inteles bine :)

Pupica
30.07.2008, 10:34:58
Da, si la noi erau oameni complet diferiti. Numai daca iei nemtii ca grup si romanii, e diferenta de cultura, de mentalitate si de deschidere la minte daca vrei. Plus ca am prieteni atit de diversi, unii sunt din teatru, altii avocati, altii oameni simpli si normali ... si noi am fost stresati ca se vor forma bisericute si nimeni nu va iesi din ele (am fost la nunti de genul asta). Insa a fost super ok si feedback-ul la prezentare din partea musafirilor a fost excelent. Foarte multi au spus ca au apreciat si sa fi vazut babetzelele nemtoaice cum s-au dus intins la bunica-mea sa stea de vorba. Ele pe nemteste, bunica-mea pe romaneste ... dar s-au inteles bine :)

O idee faina Cristiana...noi nu ne-am gandit la asa ceva. I-am asezat la mese insa in asa fel incat fiecare sa poata vorbi cu cate unul doi de pe acolo.
Noi am optat pentru 6 mese mari, rotunde, de 10-12 persoane...masa noastra cu parintii si cei 4 nasi/martori, doua mese cu familiile lui T. si a mea, doua cu prietenii lui (olandezi)/mei (romani+parteneri straini), si una cu cine a mai ramas...adica prieteni de ai mei din toate colturile lumii...noi am avut china, australia, indonezia, portugalia, canada, serbia, italia, germania, belgia...ups...doar 9 natii...m-ai intrecut :-SS
La bufet nu a fost coada...in general oamenii au fost extrem de civilizati...au preferat sa astepte la masa in fata unui pahar de vin pana una din mese termina...familia mea din romania a fost insa un pic socata la inceput mai ales ca nu au inteles de ce se merge de la aperitiv la meniu cald fara un dans doua intre...le-a trecut insa. A fost amuzanta insa figura lor alungita cand s-a anuntat deschiderea bufetului cald...
Oricum eu am fost foarte multumita de alegerea bufetului pentru cina. Toata lumea a fost super incantata. Si-au luat ce vroiau, cat vroiau.

Asa ca, in ce priveste meniul suedez a fost perfecta alegerea! Dar cu conditia ca patronul sa joace cinstit si mancarea sa fie buna!

La noi nu prea s-a pus problema sa comunica intre ei pt ca ...nu prea se cunosteau! Dar cum stresul meu cel mai mare a fost neintemeiat, pot spune ca din punctul asta de vedere, nu regret nimic!

Cosicel, ma bucur ca a iesit bine...erai asa stresata inainte de nunta...felicitari...

AlexandraAdina
01.08.2008, 09:53:52
Am fost si eu la o nunta cu bufet suedez si trebuie neaparat sa imi spun parerea. Multi in Romania se tem de asa ceva dar cred ca per ansamblu este mult mai bine. A fost o nunta maricica de vreo 150 de persoane. E drept ca la inceput se cam inghesuiau pe la mesele unde era asezata mancarea dar apoi totul a decurs civilizat. Conteaza foarte mult si cum sunt aranjate mancarurile ...aratau de nu mai stiai pe care sa o alegi!

annie_val23
16.09.2008, 16:10:19
si noi am avut bufet...au decurs toate bine,in mare parte pt ca erau obisnuiti asa...va atasez niste poze...ah,si desertul tot asa a fost..noi am mers primii si am taiat din tort ,apoi celalti...pe langa tort au fost si altele,cheescake,apple cake bomboane de ciocolata etc...
http://picasaweb.google.com/finlady1/Food#

alexandraV
19.09.2008, 15:15:47
O singura data am fost la o nunta cu bufet suedez, la Hilton.

Mare tzeapa! Nunta de mari figuri dar i-au rezolvat cu bufetul suedez. Mancare putina si proasta, la aperitive salata verde era omniprezenta, sa para ca e mancare multa dar , in realitate, nu aveai ce manca.

Am mai "prins" odata un bufet suedez de-al lor, la o petrecere in afara Bucurestiului si era la fe de slaba mancarea dar bucatarii foarte plini de importanta lor.
La fel, la alta petrecere am avut bufet suedez de la Mc Moni's si era tot prost. Nu asa sarac cantitativ ca si cel de la Hilton dar prost calitativ, ieftin .

Cred ca e important cine il pregateste, niste recomandari n-ar strica atunci cand se ia decizia d a alege un bufet suedez pentru nunta.

Nu-l recomand pentru Hilton si nici pentru Mc Moni's !

adrianamaria802
29.12.2008, 21:38:05
Buna

parerea mea este ca nunta nu este acelasi lucru cu cantina

Cred , parerea mea, ca este o idee rea sa faci asa ceva la nunta. Ideea de cantina , mie imi da o senzatie de bataie de joc. sa stai la rand sa iei mancare daca mai apuci.

Cand iti respecti oamenii care iti vin ( ca tot dau bani, indiferent cati)trebuie sa ai grija sa se simta si bine, macar atat!De ce mai faci nunta la restaurant , daca mananci tot " ca la cantina saracilor"?

Concluzie: Comunismul si mentalitatea inapoiata au trecut. Acum haideti sa ne mai cizelam nitel!

cristoiash
30.12.2008, 09:13:19
Buna

parerea mea este ca nunta nu este acelasi lucru cu cantina

Cred , parerea mea, ca este o idee rea sa faci asa ceva la nunta. Ideea de cantina , mie imi da o senzatie de bataie de joc. sa stai la rand sa iei mancare daca mai apuci.

Cand iti respecti oamenii care iti vin ( ca tot dau bani, indiferent cati)trebuie sa ai grija sa se simta si bine, macar atat!De ce mai faci nunta la restaurant , daca mananci tot " ca la cantina saracilor"?

Concluzie: Comunismul si mentalitatea inapoiata au trecut. Acum haideti sa ne mai cizelam nitel!

Cred ca nu ai inteles bine, eu n-am vazut sa povesteasca nimeni de cantina. Sau tu nu stii cum arata un bufet elegant? Eu la toate receptiile de ambasade unde am fost numai bufete am vazut.

Ceea ce eu gasesc inapoiat este nu bufetul in sine ci "fomismul" unora care se inghesuie cu o disperare maxima ca la cozile de la Premial la bufet sa "prinda" si ei o sarma, ceva. Sau care mai iau si la pachet pentru catel si purcel (ca am vazut si de-astea).

Ce povestim noi aici de bufete este cu totul si cu totul alta imagine decit cantina pe care o presupui tu. Cit despre mincarea care sa nu ajunga, probabil ca s-au zgircit mirii. Si eu eram obsedata ca n-o sa ajunga mincarea, ei vreau sa spun ca a fost o risipa nesimtita, a ramas atita mincare de n-as fi crezut in veci. Pur si simplu a fost atit de mult de nu s-a putut minca o noapte intreaga.

Iar expresia cu mincatul ca la cantina saracilor =))=)) ... draga mea, bufetul in general iti ofera un meniu mult mai variat si o optiune mult mai larga pentru oaspeti decit meniul fix. Deci pina una alta nu stiu exact cine pe-aici are "mentalitate inapoiata" dar s-ar putea sa fie nevoie sa ti-o revizuiesti pe a ta, cel putin la capitolul atitudine.

PS: atasez si eu putinele poze de la "cantina" cu aperitive. Din pacate astea sunt cam toate pe care le am, n-am cu prajituri si toate cele care au venit mai tirziu. http://picasaweb.google.com/cristoiu/Wedding#

adrianamaria802
30.12.2008, 10:12:43
Cred ca nu ai inteles bine, eu n-am vazut sa povesteasca nimeni de cantina. Sau tu nu stii cum arata un bufet elegant? Eu la toate receptiile de ambasade unde am fost numai bufete am vazut.

Ceea ce eu gasesc inapoiat este nu bufetul in sine ci "fomismul" unora care se inghesuie cu o disperare maxima ca la cozile de la Premial la bufet sa "prinda" si ei o sarma, ceva. Sau care mai iau si la pachet pentru catel si purcel (ca am vazut si de-astea).

Ce povestim noi aici de bufete este cu totul si cu totul alta imagine decit cantina pe care o presupui tu. Cit despre mincarea care sa nu ajunga, probabil ca s-au zgircit mirii. Si eu eram obsedata ca n-o sa ajunga mincarea, ei vreau sa spun ca a fost o risipa nesimtita, a ramas atita mincare de n-as fi crezut in veci. Pur si simplu a fost atit de mult de nu s-a putut minca o noapte intreaga.

Iar expresia cu mincatul ca la cantina saracilor =))=)) ... draga mea, bufetul in general iti ofera un meniu mult mai variat si o optiune mult mai larga pentru oaspeti decit meniul fix. Deci pina una alta nu stiu exact cine pe-aici are "mentalitate inapoiata" dar s-ar putea sa fie nevoie sa ti-o revizuiesti pe a ta, cel putin la capitolul atitudine.

PS: atasez si eu putinele poze de la "cantina" cu aperitive. Din pacate astea sunt cam toate pe care le am, n-am cu prajituri si toate cele care au venit mai tirziu. http://picasaweb.google.com/cristoiu/Wedding#

Buna

Daca stau sa citesc exact ce a scris aici, intr-adevar la receptii sau alte evenimete elegante se preteaza bufet suedez.De acord.Dar la nunta, se presupune ca vine numai lume buna, care nu vrea sa se faca de ras stand la coada la mancare.Daca stam sa cerem pareri de la alte mirese
ai sa ramai surprinsa ca si de la o nunta cu meniu lumea (needucatii)isi strang mancarea din farfuire si o iau la catel acasa.

Din punctul meu de vedere vad o mare diferenta intre receptii, aniversari etc si o nunta din toate punctele de vedere.

In plus nu este igienic ca toata lumea sa se balaceasca in mancarea stil bufet suedez

Clara
30.12.2008, 10:43:59
Buna

Daca stau sa citesc exact ce a scris aici, intr-adevar la receptii sau alte evenimete elegante se preteaza bufet suedez.De acord.Dar la nunta, se presupune ca vine numai lume buna, care nu vrea sa se faca de ras stand la coada la mancare.Daca stam sa cerem pareri de la alte mirese
ai sa ramai surprinsa ca si de la o nunta cu meniu lumea (needucatii)isi strang mancarea din farfuire si o iau la catel acasa.

Din punctul meu de vedere vad o mare diferenta intre receptii, aniversari etc si o nunta din toate punctele de vedere.

In plus nu este igienic ca toata lumea sa se balaceasca in mancarea stil bufet suedez

WHAT???
nu pot sa nu te intreb daca ai participat vreodata la orice fel de intalnire/party/aniversare cu bufet suedez
LA NUNTA VINE NUMAI LUME BUNA ?DAR LA RECEPTII CINE VINE ?

nu cred ca e cazul sa emiti asemenea afirmatii, pentru ca mi se pare ca nu ai suficiente informatii si nici experienta pe tema topicului;-)
numai bine

ALBA_CA_ZAPADA70
30.12.2008, 11:22:46
ideea de bufet suedez mi.a suris si mie pt k mi s epare foarte eleganta daca este organizata cum trebuie..si nu numai.
depinde foarte mult de invitatii pe care ii ai.
daca o ai pe tanti floarea din nu stiu care comuna nu o sa aibe efect bufetul suedez pt k ea e obisnuita sa manince sarmale si friptura la masa si sa i le puna in farfurie cineva k banuiesc k nu prea stie ea sa se serveasca si plus cred k i.ar fi si rusine sa mearga cu farfuria in mina..(nu vreau sa jignesc pe nimeni..expun numai pareri)
cind invitatii sunt din categoria middle class sau high class daca spatiul restaurantului iti permite (trebuie sa nu nu fie inghesuite platourile astfel incit sa nu stai la cooada )e o optiune bufetul suedez..plus k nu mai este nici risipa de mincare..fiecare manica ce ii place si cit are nevoie
concluzia: bufet suedez pt nuntile care au un anumit gen de invitati si daca locatia permite

bliss
30.12.2008, 15:12:12

Ce poze frumoase! Felicitari!!!Arata superb!=D> =D> =D>

cristoiash
30.12.2008, 16:42:46
Ce poze frumoase! Felicitari!!!Arata superb!=D> =D> =D>

da ... nu pot sa-ti spun cit de neigienic s-a balacit lumea la nunta mea in el ... :*

ryanaro
30.12.2008, 16:52:16
da ... nu pot sa-ti spun cit de neigienic s-a balacit lumea la nunta mea in el ... :*

si mie mi se pare ca arata bine, si as putea spune igienic ;)) . mancarea calda e in containere si fiecare isi pune pe farfurie cat vrea. ce e neigienic aici?! :-?

ps: mai pune si tu si alte poze de la nunta <:-P

delphi
30.12.2008, 17:00:01
Ca tot vad asa discutii aprige pe aici simt si eu nevoia sa imi dau cu parerea. Lucrez la o multinationala si am avut ocazia sa particip la destul de multe intalniri/petreceri cu meniu bufet suedez si multe mi s-au parut chiar ok. Totul depinde de ce mancare si cata este. Eu la nunta nu mi-am pus problema unei astfel de optiuni fiindca voi avea invitati care nu prea au mai intalnit asa ceva, sunt oameni simpli, de bun simt, dar care aproape sigur nu vor indrazni sa se apropie f mult de mancare. Oricum, pentru cine are ocazia e o idee ok, de ce nu? Succes pe mai departe si sincer chiar mi-ar placea sa asist la o asemenea nunta, ar fi ceva diferit si organizat cum trebuie sigur ar iesi super.;-)

Clara
30.12.2008, 17:05:25

Foarte frumoase pozele, atmosfera, modul in care arata mancarea.
Felicitari !!!

negreancuta
03.03.2009, 11:43:45

Buna fetelor , voi fi si eu miresica de 2010 si la nunta mea voi adopta cu siguranta bufetul suedez pentru ca mi se potrivese (nunta de 60 de persone) este elegant cu o mare varietate de sortimente.
poze care le-am vazut sunt superbe pline de rafinament si eleganta .
va pup si voi fi cu siguranta prezenta pe forum mai des .:*

noha
05.04.2009, 01:18:39
Am fost recent la o cununie civila cu bufet suedez si am crapat de foame. Sotul meu venise de la serviciu si a mancat chiar cand a sosit la restaurant. Eu am mai asteptat sa intru putin in atmosfera de nunta de zi, prima la care participam si cand m-am trezit eu sa mananc nu mai era nimic pe masa. am zis ca o sa astept friptura, dar nici aici nu am avut noroc, deoarece intre timp sosisera mai multi invitati decat se asteptau mirii si s-a creat o coada foarte mare. Cand mi-a sosit randul, am mai gasit cativa cartofi reci si nici urma de friptura.
Asta se intampla la un restaurant foarte elegant in centrul Clujului.
Ideea in sine a fost interesanta, dar pacat ca au beneficiat doar o parte dintre invitati de ea.

ana33
07.04.2009, 15:55:30
Buna miresicilor, noi avem nunta anul acesta si am avut surpriza cand am fost la salon sa semnam contractul sa ne arate si citeva feluri speciale de bufet suedez pentru nunta , dar si sa ne informeze ca daca dorim meniul normal pentru nunta sa fie servit in stil bufet suedez avem o reducere de 10 la suta din pretul lui.Mie mi se pare super ok ideea de bufet suedez mai ales ca voi avea si reducere dar voi ce parere credi ca or sa aiba invitatii?Mie-e frica sa nu ramana invitatii nemancati de rusine sa nu sa duca sa isi puna singuri , nu din cauza ca nu va fi mancare de ajuns ca asta au zis ca nu se intimpla la ei.Voi ce ma sfatuiti ?:-SS

puffvivi
07.04.2009, 19:05:36
Buna miresicilor, noi avem nunta anul acesta si am avut surpriza cand am fost la salon sa semnam contractul sa ne arate si citeva feluri speciale de bufet suedez pentru nunta , dar si sa ne informeze ca daca dorim meniul normal pentru nunta sa fie servit in stil bufet suedez avem o reducere de 10 la suta din pretul lui.Mie mi se pare super ok ideea de bufet suedez mai ales ca voi avea si reducere dar voi ce parere credi ca or sa aiba invitatii?Mie-e frica sa nu ramana invitatii nemancati de rusine sa nu sa duca sa isi puna singuri , nu din cauza ca nu va fi mancare de ajuns ca asta au zis ca nu se intimpla la ei.Voi ce ma sfatuiti ?:-SS

Este tentanta oferta lor dar trebuie sa te gandesti ce fel de invitati vei avea...tu sau familiile voastre trebuie sa ii cunoasteti si sa stiti daca ar indrazni sau nu acest tip de bufet...:">

negreancuta
18.04.2009, 19:09:37
Este tentanta oferta lor dar trebuie sa te gandesti ce fel de invitati vei avea...tu sau familiile voastre trebuie sa ii cunoasteti si sa stiti daca ar indrazni sau nu acest tip de bufet...:">
da si eu sunt de aceeasi parere , trebuie sa stii foarte bine daca invitatii tai gusta sau nu acest gen . de expl. la mine care voi adopta bufet suedez stiu 100 %ca il vor gusta majoritatea persoanelor lucreaza in vanzari sau sunt obisnuti cu deplasarile si cu sedinte la care de obicei se serveste bufet suedez>:D<

k3ntutza
06.08.2009, 23:20:10
mie mi se pare nasol sa ai bufet suedez la nunta..eu nu pot sa-mi imaginez cei 150 de invitati ai mei stand la coada ca sa isi ia mancare....doar nu suntem la cantina.....in plus ies discutii si barfe aiurea...cineva ia prea mult iar altul ramane flamand asa fiecare cu meniul lui....nimeni nu isi spala mainile la el in farfurie..mult mai fain...

cu asta nu se joaca...e o chestie importanta mancarea...:no_04:

Mimi2009
06.08.2009, 23:28:06
Eu sunt 100% pentru bufet suedez.
Am facut la club cortina, unde mancarea este excelenta, variata, multaaaaaa, toata lumea a laudat bufetul.
Doar cateva persoane care nu erau familiarizate cu sistemul, la inceput au fost sceptice dar apoi au descoperit farmecul :D
Restaurantele care se respecta fac din acest tip de servire o adevarata arta.

Neraida
10.08.2009, 11:15:29
Eu am fost anul trecut la o nunta cu bufet suedez si a fost superb,
Eu tre sa fac 2 nunti in tari diferite si ma gandesc a 2 sa o fac in stil cu bufet suedez in SUA.din pacate pt bufet suedez se potriveste cel mai bine un loc in aer liber,si in tara o sa fac cununia civila in noimebrie.
Ce m-a impresionat cel mai mult la nunta care am fost si vreau sa fac la nunta mea,o idee superba.
La nunta erau mai multe mese cu mancaruri,si fiecare masa avea cate un bucatar frumos imbracat si era fiecare masa cu mancaruri din tari diferite.
Asa ca ma gandesc la nunta mea sa pun si o masa cu mancare italineasca(radacinele mirelui),una cu mancare greceasca(pt ca locuiesc de 7 ani in grecia),una cu mancaruri traditionale romanesti,una gen american si mai vedem,cred ca ajunge..
In acest mod pot gusta si invitatii mancarurile din diferite tari.
Si barul super,faceau kocteiluri din fructe la mixer,pepene,capsuni,etc...si turnau apoi vodka,tequila etc.

cristoiash
10.08.2009, 11:39:46
mie mi se pare nasol sa ai bufet suedez la nunta..eu nu pot sa-mi imaginez cei 150 de invitati ai mei stand la coada ca sa isi ia mancare....doar nu suntem la cantina.....in plus ies discutii si barfe aiurea...cineva ia prea mult iar altul ramane flamand asa fiecare cu meniul lui....nimeni nu isi spala mainile la el in farfurie..mult mai fain...

cu asta nu se joaca...e o chestie importanta mancarea...:no_04:

stii care e avantajul bufetului suedez? Ca fiecare serveste ce ii place si exact cit ii place. Pot sa spun ca si eu am avut stres ca poate nu ajunge mincarea, desi toata lumea m-a asigurat ca nu e posibil. Ei bine, a ramas mincare de s-a aruncat. Si n-a fost coada la mincare. Si in mod sigur nu s-a balacit nimeni in ea, ca aveau tacimuri speciale pentru servire.

Van27
10.08.2009, 11:41:27
Am fost si eu la o nunta cu bufet si nu am prins sarmale. S-au terminat foarte repede si nu a mai facut nimeni refreshment-ul.

k3ntutza
11.08.2009, 18:45:05
na acum ce sa spun..gusturile sunt impartite...

tataie12
19.08.2009, 23:03:40
Am participat la multe receptii la care s-a servit bufet suedez, atat cu mancare rece, cat si cu mancare calda, cateodata si cu desert. Intotdeauna am fost placut surprinsa de varietatea mancarurilor, si niciodata nu s-a intamplat sa se termine mancarea. E foarte adevarat ca totdeauna plateau firme...poate ca la o nunta se intampla sa se ramana fara mancare, pentru ca nu a fost destul de bine calculata cantitatea, sau poate pentru ca s-au zgarcit mirii! Asta e cu totul alta poveste. Merge foarte bine la o nunta de oameni mai umblati...si in general la o nunta mai mica...altfel se pot creea blocaje in trafic, cozi...

ellyza2009
20.08.2009, 22:30:48
Am participat la multe receptii la care s-a servit bufet suedez, atat cu mancare rece, cat si cu mancare calda, cateodata si cu desert. Intotdeauna am fost placut surprinsa de varietatea mancarurilor, si niciodata nu s-a intamplat sa se termine mancarea. E foarte adevarat ca totdeauna plateau firme...poate ca la o nunta se intampla sa se ramana fara mancare, pentru ca nu a fost destul de bine calculata cantitatea, sau poate pentru ca s-au zgarcit mirii! Asta e cu totul alta poveste. Merge foarte bine la o nunta de oameni mai umblati...si in general la o nunta mai mica...altfel se pot creea blocaje in trafic, cozi...

Ai dreptate cu cozile, ar fi urat sa stea invitatii la rand ca sa servesca cate ceva;))

marabv
21.08.2009, 12:15:23
si eu sunt de parere ca o astfel de idee este buna de aplicat la o nunta mai restransa...

verra3
21.08.2009, 16:17:28
eu am fost surprinsa sa vad cum a disparut mancarea in maxim 5 minute-la o receptie.desi parea destula,oamenilor nu le-a ajuns.
la nunta romanul e obisnuit sa fie servit cu mancare multa si buna.si faptul ca fiecaruia i se serveste mancarea individual,reprezinta un mod prin care mirii isi manifesta atentia fata de invitati.

cristoiash
21.08.2009, 16:29:59
si eu sunt de parere ca o astfel de idee este buna de aplicat la o nunta mai restransa...

da, sau de oameni "mai umblati" :D

nunta noastra a fost de 130 persoane, n-a fost coada, n-a fost imbulzeala si nu s-a terminat mincarea, din pacate s-a aruncat cu toptanul. dar e adevarat ca nu era nimeni disperat ca se termina mincarea, nu s-a repezit nimeni sa prinda prima sarma.

si de acord, acolo unde nu ajunge mincarea probabil ca s-au zgircit mirii. Am mai auzit de nunti unde s-au invitat x numar de oameni si s-a servit bufet cu x/2 portii comandate. Ca sa iasa banii.

ryanaro
21.08.2009, 16:34:10
si de acord, acolo unde nu ajunge mincarea probabil ca s-au zgircit mirii. Am mai auzit de nunti unde s-au invitat x numar de oameni si s-a servit bufet cu x/2 portii comandate. Ca sa iasa banii.

asa ceva n am mai auzit #:-S

fusika
24.08.2009, 17:27:34
bafta ...parinti mei nu ar fi acceptat asa ceva niciodata.
ei sunt traditionalisti si nu vor domnule altfel
anul asta de ziua mea am fost la un restaurant si am mers pe varianta bufet suedez ,,,eu am fost super incantata, si din cate am inteles eu si invitati care au fost in jur de 30.
am pus pe o masa lunga de 3 metri si pe o parte si pe alta mancarea si fiecare a luat de a vrut si a fost suficienta a si ramas.
deci poate fi si bine

varuna_ro
26.08.2009, 12:54:19
Cred ca intr-adevar depinde de invitati. La mine a fost f complicat sa ceara chelnerilor alcoolul (nu am avut sticle pe masa, ci trebuia cerut). Multora le-a fost rusine.

Deci, problema se reduce la cat de bine iti cunosti invitatii

Balaurika
28.10.2009, 17:00:42
Noi vom avea bufet suedez la nunta.
Intr-adevar, in total suntem aprox. 60 persoane si cred ca se preteaza. Ne dorim ca lumea sa manance ce vrea, cand vrea, cat vrea ... Poate unuia nu ii place pestele, sau altuia nu ii plac ciupercile (am dat si eu asa, un exemplu). Si dorim sa poata sa aleaga singuri ce doresc sa manance.
Oricum, am discutat la locatie si vor fi doua bufete tocmai ca sa nu fie imbulzeala si voi pune si un fel de "cartonase" la fiecare tava cu numele mancarii care se afla acolo (un fel de explicatie - ca sa stie si omu' ce isi pune in farfurie)

Alt motiv pentru care consideram ca se preteaza bufetul suedez este ca toti carora le-am spus de treaba asta au fost chiar foarte incantati de idee si toti s-au plans ca ceea ce nu le place la nunti e ca iti indeasa mancarea pe masa chiar daca vrei sa mananci au ba.

Mai mult de atata, fiind putine persoane la nunta noastra (asa vrem noi, ceva restrans), varstnici vor fi probabil 4-5 persoane, iar de ele vor avea grija cei mai tineri.
Deasemenea, vom comanda 2-3 tavi de mancare in plus (din fiecare fel) chiar si cu riscul de a nu fi folosite (dar platite), dar nu vrem cumva sa nu mai fie vreun fel de mancare si lumea sa isi mai doreasca.
Cat despre bauturi, vom avea bar deschis. Fiecare merge si isi ia ce doreste, cand doreste si cat doreste. Nu se va pune la noi problema de "rusine" sa mergi sa iti iei de baut pt. ca majoritatea nuntasilor sunt tineri. Iar cei mai de varsta a 3-a ... sa invete :D

Si pe langa cele de mai sus, principalul motiv pentru care dorim bufet suedez este faptul ca "nunta" noastra se vrea a fi mai mult un fel de party. Nu va fi ceva traditional. Va fi mancare, bautura, zbantuiala si distractie maxima.

In concluzie, bufetul suedez trebuie sa se "preteze" la nunta respectiva. Am lucrat 2 ani in state la o firma de catering care facea doar bufet suedez la tot felul de nunti/petreceri etc. si stiu la ce sa fiu atenta si pe ce sa pun accent.
Chiar si o nunta de 200 persoane poate iesi foarte frumos cu bufet suedez dar atunci ai nevoie de cel putin 6-7 bufete pentru a nu fi ingramadeala (se calculeaza in general 30 pers/bufet - desigur, depinde mult si cat de lung e bufetul) , cei care debaraseaza trebuie sa fie cu mult mai multi decat de obicei etc. ... Dar cu o firma buna si cu un buget ridicat, se poate rezolva orice.

Nu stiu daca e diferenta pe partea financiara, habar nu am si nici ca ma intereseaza.

Daca va intereseaza, am sa va spun cum a iesit!

tucu
28.10.2009, 17:31:43
buna miresicilor eu am avut nunta si servirea a fost cu bufet suedez si a fost super mancare a fost multumita invitati nu au stat la coada au mancat pe saturate a fost super ca recomanda cu placere hotel novotel >:D< >:D<

kitkaro
31.10.2009, 13:45:49
O idee desteapta pe care am vazut-o la americani este sa pui tipuri de mancare diferite pe mese distincte. Intr-un loc gasesti mancare vegana, dincolo peste, pe masa cealalta gasesti fructe sau o fantana de ciocolata....

Cat_Eyes
31.10.2009, 15:12:22
asta e un fel de all you can eat, nu? :)
nu am fost la nicio nunta la care mancarea sa se fi servit astfel, dar in multe delegatii (30 de oameni) a iesit foarte bine, indiferent de mic dejun, pranz sau cina. acum vorba cuiva, o fi platit firma..
pentru cununia civila ar merge, dar pentru restaurant, eu as spune cu siguranta "nu".

otiliuca
03.11.2009, 14:12:23
asta e un fel de all you can eat, nu? :)
nu am fost la nicio nunta la care mancarea sa se fi servit astfel, dar in multe delegatii (30 de oameni) a iesit foarte bine, indiferent de mic dejun, pranz sau cina. acum vorba cuiva, o fi platit firma..
pentru cununia civila ar merge, dar pentru restaurant, eu as spune cu siguranta "nu".

eu am fost la 2 nunti cu bufet suedez dar nu mi se pare ...elegant. sa stai la coada la fripturi la nunta.....hmmmm oi fi eu mai de moda veche. plus ca la aperitive cand toata lumea este putin infometata, a cam iesit un mare vacarm. nu mai vorbesc de momentul cand s-a terminat "x" salata si toata lumea pe aceea a vrut-o. pana au venit chelnerii cu o noua tava, lumea a trebuit sa se ridice din nou de pe scaune la coada. nu mi-a placut si sper cine alege aceasta varianta sa se gandeasca bine inainte. te simti ca la ...all inclusive in vacanta;))

Balaurika
04.11.2009, 12:06:57
@otiliuca - ai mare dreptate in ceea ce spui.
In cazul nostru, toti vom fi maxim 60 de persoane (daca ajungem la 60 mare lucru) Si la locatie am vorbit sa fie 2 bufete si din fiecare fel de mancare (aperitiv, salata, etc) sa fie o tava in plus.
La o nunta mica se preteaza bufetul suedez, depinde bineinteles cat de priceputi sunt cei de la locatie si cat de bine/repede se misca. La o nunta mai mare, nici eu nu as fi facut bufet suedez.
Mai mult de atat, conteaza mult si "traditia" nuntii. La noi o sa fie un fel de cocktail-party, nu chiar nunta in adevaratul sens al cuvantului. Masa mirilor nu o sa fie cu nimic mai deosebita de celelalte mese, nu o sa avem concarde, baloane, eu nu o sa am rochie de mireasa (din aia traditionala), nu o sa fie "tortul miresei" si nici "traditionala friptura" ... etc.
Adica va fi pur si simplu un party unde se vrea a fi muzica, mancare, bautura, distractie si voie buna ;)
Bineinteles, parerile sunt impartite...

donbarlone
13.11.2009, 13:15:57
Balaurika ai dreptate , dar conteaza ce invitati ai , ca daca sunt cei de pe la tara obisnuiti cu traditionala servire la mese , sarmale , friptura, etc o sa le fie cam greu.

otiliuca
16.11.2009, 13:03:25
@otiliuca - ai mare dreptate in ceea ce spui.
In cazul nostru, toti vom fi maxim 60 de persoane (daca ajungem la 60 mare lucru) Si la locatie am vorbit sa fie 2 bufete si din fiecare fel de mancare (aperitiv, salata, etc) sa fie o tava in plus.
La o nunta mica se preteaza bufetul suedez, depinde bineinteles cat de priceputi sunt cei de la locatie si cat de bine/repede se misca. La o nunta mai mare, nici eu nu as fi facut bufet suedez.
Mai mult de atat, conteaza mult si "traditia" nuntii. La noi o sa fie un fel de cocktail-party, nu chiar nunta in adevaratul sens al cuvantului. Masa mirilor nu o sa fie cu nimic mai deosebita de celelalte mese, nu o sa avem concarde, baloane, eu nu o sa am rochie de mireasa (din aia traditionala), nu o sa fie "tortul miresei" si nici "traditionala friptura" ... etc.
Adica va fi pur si simplu un party unde se vrea a fi muzica, mancare, bautura, distractie si voie buna ;)
Bineinteles, parerile sunt impartite...

felicitari, foarte draguta ideea. binenteles ca eu nu vroiam sa generalizez. la tipul tau de nunta este foarte indicat si frumos. eu mi-am spus parerea referitoare la nuntile la care am fost si care aveau aproximativ 150 - 200 persoane. sunt sigura ca poate iesi ceva cu mult bun gust la ceva mai restrans. nu sunt de acord la nunta mea cu bufet suedez pentru ca voi avea aproximativ 110 -120 persoane si restaurantul incearca sa ma convinga ca e cea mai buna solutie. eu si sotul nu vrem, de aceea caut pareri pro si contra.:*

ALBA_CA_ZAPADA70
17.11.2009, 19:53:19
trebuie sa tii cont ca mesele unde se aseaza bucatele sa aibe suficient spatiu in jur k sa nu se creeze ingramadeala
s.ar vedea urat..........
Noi vom avea bufet suedez la nunta.
Intr-adevar, in total suntem aprox. 60 persoane si cred ca se preteaza. Ne dorim ca lumea sa manance ce vrea, cand vrea, cat vrea ... Poate unuia nu ii place pestele, sau altuia nu ii plac ciupercile (am dat si eu asa, un exemplu). Si dorim sa poata sa aleaga singuri ce doresc sa manance.
Oricum, am discutat la locatie si vor fi doua bufete tocmai ca sa nu fie imbulzeala si voi pune si un fel de "cartonase" la fiecare tava cu numele mancarii care se afla acolo (un fel de explicatie - ca sa stie si omu' ce isi pune in farfurie)

Alt motiv pentru care consideram ca se preteaza bufetul suedez este ca toti carora le-am spus de treaba asta au fost chiar foarte incantati de idee si toti s-au plans ca ceea ce nu le place la nunti e ca iti indeasa mancarea pe masa chiar daca vrei sa mananci au ba.

Mai mult de atata, fiind putine persoane la nunta noastra (asa vrem noi, ceva restrans), varstnici vor fi probabil 4-5 persoane, iar de ele vor avea grija cei mai tineri.
Deasemenea, vom comanda 2-3 tavi de mancare in plus (din fiecare fel) chiar si cu riscul de a nu fi folosite (dar platite), dar nu vrem cumva sa nu mai fie vreun fel de mancare si lumea sa isi mai doreasca.
Cat despre bauturi, vom avea bar deschis. Fiecare merge si isi ia ce doreste, cand doreste si cat doreste. Nu se va pune la noi problema de "rusine" sa mergi sa iti iei de baut pt. ca majoritatea nuntasilor sunt tineri. Iar cei mai de varsta a 3-a ... sa invete :D

Si pe langa cele de mai sus, principalul motiv pentru care dorim bufet suedez este faptul ca "nunta" noastra se vrea a fi mai mult un fel de party. Nu va fi ceva traditional. Va fi mancare, bautura, zbantuiala si distractie maxima.

In concluzie, bufetul suedez trebuie sa se "preteze" la nunta respectiva. Am lucrat 2 ani in state la o firma de catering care facea doar bufet suedez la tot felul de nunti/petreceri etc. si stiu la ce sa fiu atenta si pe ce sa pun accent.
Chiar si o nunta de 200 persoane poate iesi foarte frumos cu bufet suedez dar atunci ai nevoie de cel putin 6-7 bufete pentru a nu fi ingramadeala (se calculeaza in general 30 pers/bufet - desigur, depinde mult si cat de lung e bufetul) , cei care debaraseaza trebuie sa fie cu mult mai multi decat de obicei etc. ... Dar cu o firma buna si cu un buget ridicat, se poate rezolva orice.

Nu stiu daca e diferenta pe partea financiara, habar nu am si nici ca ma intereseaza.

Daca va intereseaza, am sa va spun cum a iesit!

Pupica
17.11.2009, 20:00:16
felicitari, foarte draguta ideea. binenteles ca eu nu vroiam sa generalizez. la tipul tau de nunta este foarte indicat si frumos. eu mi-am spus parerea referitoare la nuntile la care am fost si care aveau aproximativ 150 - 200 persoane. sunt sigura ca poate iesi ceva cu mult bun gust la ceva mai restrans. nu sunt de acord la nunta mea cu bufet suedez pentru ca voi avea aproximativ 110 -120 persoane si restaurantul incearca sa ma convinga ca e cea mai buna solutie. eu si sotul nu vrem, de aceea caut pareri pro si contra.:*

Noi am avut nunta cu 90-100 de persoane...cu bufet...si daca tinem cont ca a avut loc intr-un castel...as spune ca a fost chiar elegant. Depinde foarte mult de cine organizeaza bufetul dar si de ce fel de invitati ai...la noi peste jumatete au fost straini deci s-a pretat foarte bine...aici oameni sunt foarte obisnuiti cu bufet. Nu a fost niciodata coada, ospatarii au fost foarte prompti la reumplut platourile. In plus fiecare alege ce vrea si nu este obligat sa manance exact acelasi lucru cu vecinul din dreapta. Noi am avut 8 tipuri de aperitive, 3 feluri de salate, 4 tipuri de mancare calda, 5 feluri de garnituri....platouri cu branzeturi si fructe. Cu bufet poti avea o gama mult mai larga de meniuri.

au83
14.01.2010, 13:52:14
noi vom avea bufet suedez la cununie pentru ca facem la socrii....
au un living mare si o terasa inchisa....si incap lejer 50-60 persoane....dar trebuie sa facem bufet suedez pentru ca nu ar avea loc atatea mese...
cam cate mese trebuie sa punem? si chelneri? unde putem gasi 2-3 chelneri? sunt suficienti?

meradaria
31.01.2010, 16:44:13
Buna,
este un subiect care ma intereseaza si pe mine.
Eu ma gandesc sa fac un bufet suedez. La nunta vom avea in jur de 50 de persoane, poate 50 si ceva, dar nu cred. Multi sunt tineri, doar vre-o 10 persoane sunt mai in varsta.
Daca ma puteti ajuta, va rog, spunandu-mi cam ce fel de mancare ar trebui pusa la un astfel de bufet. Am participat si eu la evenimente si petreceri cu bufet suedez, dar la aceste evenimente este altceva. Mancarea e s aiti pui si in cap, bautura la fel. Nu ca la nunta nu ar trebui s afie la fel, dar sa am o idee despre ce ar trebui pus pe platouri pentru a iesi bine.
Multumesc!

meradaria
31.01.2010, 16:47:42
Si inca ceva, cum trebuie servite. Aperitivele cu salatele mai intai sau se pun toate dintr-un foc, apertive, friptura salate si restul?

valentina85
03.02.2010, 13:59:41
Cred ca intr-adevar depinde de invitati. La mine a fost f complicat sa ceara chelnerilor alcoolul (nu am avut sticle pe masa, ci trebuia cerut). Multora le-a fost rusine.

Deci, problema se reduce la cat de bine iti cunosti invitatii

foarte adevarat.pentru ca tu poti sa stii exact ce fel de oameni sunt prietenii tai,dar la unele rude sau obligatii ale nasului sau ale parintilor n-ai cum sa te pricepi si poate nici ei nu stiu asta foarte bine.daca nunta e mica si cu mult tineret,cred ca poate fi o idee foarte buna.

Balaurika
04.02.2010, 16:26:26
Buna,
este un subiect care ma intereseaza si pe mine.
Eu ma gandesc sa fac un bufet suedez. La nunta vom avea in jur de 50 de persoane, poate 50 si ceva, dar nu cred. Multi sunt tineri, doar vre-o 10 persoane sunt mai in varsta.
Daca ma puteti ajuta, va rog, spunandu-mi cam ce fel de mancare ar trebui pusa la un astfel de bufet. Am participat si eu la evenimente si petreceri cu bufet suedez, dar la aceste evenimente este altceva. Mancarea e s aiti pui si in cap, bautura la fel. Nu ca la nunta nu ar trebui s afie la fel, dar sa am o idee despre ce ar trebui pus pe platouri pentru a iesi bine.
Multumesc!

Salut,
Si eu am nunta cu bufet suedez. Cat despre procedura, ce si cum se face ... depinde mult de locatia unde iti faci nunta.
Daca mergi la o locatie care e specializata in bufet suedez, ai incredere ca va fi bine, ei stiu cum sa aranjeze si cum sa serveasca bufetul. Roaga-i sa iti explice in amanunt cum vor proceda si cum va fi pe tot parcursul servirii.
Daca nu iti faci bufetul la o locatie care nu are experienta in asa ceva, mai bine mergi pe meniu traditional.
Noi ne facem nunta la o locatie unde au fecvent evenimente cu bufet suedez (la 2 am participat si eu) si pur si simplu le-am cerut o oferta de bufet. Ei mi-au trimis 2 variante + lista de preparate pt.a modifica noi ce dorim.
Asadar, grija mare la bufetul suedez in cadrul unei nunti. Daca locatia nu are experienta in asa ceva, cautati alta locatie sau mergeti pe meniu traditional. Eu cel putin asa as fi facut daca nu as fi fost multumita de ce am gasit.
Sper ca am fost de folos macar un pic.

Spor!

ralucatyo
05.07.2010, 15:37:59
Noi am avut bufet suedez cu aperitiv cald si rece la un loc, apoi peste si friptura. Nu am avut sarmale pt ca nu am vrut, am facut nunta in februarie si era imediat dupa sarbatori. Era lumea satula de sarmale. Toata lumea a fost incantata si de mancare si de cantitatea adusa. Nu am regretat ca am alesc bufet suedez si m-a costat si mai putin.

Raluca

andrea85
05.07.2010, 15:42:38
Noi am avut bufet suedez cu aperitiv cald si rece la un loc, apoi peste si friptura. Nu am avut sarmale pt ca nu am vrut, am facut nunta in februarie si era imediat dupa sarbatori. Era lumea satula de sarmale. Toata lumea a fost incantata si de mancare si de cantitatea adusa. Nu am regretat ca am alesc bufet suedez si m-a costat si mai putin.

Raluca

Bufetul suedez se practica deja la multe nunti si mi se pare o idee foarte buna...singura mea nelamurire e daca oamenii se incumeteaza sa se ridice de la masa pentru a se servi, daca nu le e totul pus pe masa? :D :-\

larryssa83
05.07.2010, 15:54:51

Raluca
Daca ne poti spune...cat este un meniu cu bufet suedez ?

mariansarbu
08.07.2010, 00:12:19
Sunt de acord cu bufet suedez ,insa , am o problema : cum stiu cat am de plata la final ,daca nu stiu cate portii au fost servite ...ce cantitate de mancare ? Am fost la un eveniment unde, la fel, meniul a fost servit in stil bufet suedez si dupa 10 min.de la servire ,platourile erau aproape goale sau ,ma rog, unele sortimente ...cum mentii un echilibru ,astfel incat, sa fie mancare la bufet in permanenta si sa nu abuzeze nimeni de asta ,sa nu ma umfle la nota de plata ?

fluturasha84
08.08.2010, 20:43:24
buna fetelor vad ca sunt pareri pro si contra despre acest tip de petrecere si noi pe 20 august acum vom face cununia civila stil bufet suedez aici in Suedia la un restaurant dar..sincer va zic nu stiu cum sa il fac...nu aveti niste variante de meniuri...din care sa aleg si eu pozici ceva..sunt disperata...noi vom fi aproximativ 50persoane din care cu sigurantza 10copilasi...noi am vrea aperitiv...friptura cu garnitura si salata si sarmalutele ce le vom face noi..ca ei nu stiu de asa ceva..dar le e greu sa inteleaga diversificarea ei vad bufetul suedez prin multe salate si cartofi si piftelutze..off si noi trebuie sa ii ducem poze ceva meniu tradus ca sa ne ajute..ei mananca f putin suedezii si sunt super socati cand le zici ca la aperitiv sa fie 2-3 feluri de salam,,,si piftelte si una si alta zice ceeee?of va rog mult ajutati-ma!

Balaurika
29.09.2010, 16:07:20
Noi am avut la nunta 70 persoane si meniul a fost bufet suedez. Totul a fost foarte bine, lumea a fost incantata de mancare si de faptul ca a fost un pic "mai altfel" decat la o nunta traditionala.
Ce credem noi ca a contat mult e faptul ca atunci cand am dat invitatiile, am povestit cu fiecare in parte ce tip de nunta va fi, ca este bufet suedez, open bar cu bauturi si cocktail-uri etc. Si a fost foarte bine ca am procedat asa pt. ca nu am luat pe nimeni prin surprindere si toti au stiut la ce sa se astepte (si tineri si varsta a 3-a).

Cat despre furat, sunt sigura ca au mai "ciupit" si de la restaurant cate ceva, dar "ciupeala" a fost facuta cu bun simt si atata timp cat mancarea a fost suficienta pt. toata lumea (majoritatea s-au servit de cel putin 2 ori din fiecare bufet), pe noi nu ne-a deranjat. La final, pretul a fost acelasi fie ca s-a mancat tot, fie ca a ramas mancare nu stiu cate porti etc.

Succes tuturor!!

Sunt de acord cu bufet suedez ,insa , am o problema : cum stiu cat am de plata la final ,daca nu stiu cate portii au fost servite ...ce cantitate de mancare ? Am fost la un eveniment unde, la fel, meniul a fost servit in stil bufet suedez si dupa 10 min.de la servire ,platourile erau aproape goale sau ,ma rog, unele sortimente ...cum mentii un echilibru ,astfel incat, sa fie mancare la bufet in permanenta si sa nu abuzeze nimeni de asta ,sa nu ma umfle la nota de plata ?

Cand ai oferta de bufet suedez, se stabilesc portiile fiecarui fel de mancare si ai deja pretul final. Adica tu o sa stii inainte de nunta cat te costa toata mancarea. Aici pot fi pierderi in cazul in care calculul la portii nu este facut in mod corect si risti fie sa comanzi prea putina mancare fie prea multa si sa iti ramana mult prea mult.
Noi am avut un calcul corect la portii si a ramas foarte foarte putina mancare pe care am luat-o noaptea in camera de la hotel unde am continuat petrecerea cu cativa prieteni.
Sper ca ti-am fost de folos.

Succes!

Alessandraa
13.12.2010, 20:53:24
Recent am fost la nunta unei colege de facultate care a ales sa organizeze un bufet suedez in locul meniului traditional. Tin sa va spun ca am fost foarte multumita, totul a iesit super bine, a fost interesant, insa nu m-as risca sa fac si eu la fel. :D Ideea e ca se poate, dar la nunti mai mici. La o nunta de minim 200 de persoane cum ne asteptam noi sa avem, nu cred ca ar fi foarte indicat. La nunta despre care va spuneam au participat in jur de 80 de invitati. Daca aveti posibilitatea, de ce sa nu o faceti? Dar trebuie avute in vedere mai multe aspecte si este important sa alegeti un restaurant sau o firma de catering de incredere pentru ca sa evitati situatiile neplacute. :)

andracris
14.06.2011, 21:57:18
Am fost la o nunta cu bufet suedez si a fost ok, asa ca ne-am hotarat sa facem si noi tot bufet. Din ce am vazut nu prea este obisnuita lumea cu bufetul, atat invitatii cat si restaurantele. Noi am cerut pret pe preparat si nu am prea primit decat pret pe tot meniul. Ne-am hotarat sa avem meniul pe masa iar invitatii sa comande si la masa daca nu vor sa se deplaseze ei sa isi puna mancare. Daca se deplaseaza ei sa isi puna mancare sa avem chelneri care sa ii serveasca, sa nu se apuce ei sa isi puna, consider ca e cam neplacut sa iti pui tu singur friptura cu sos....poate mai dai si pe tine. :))

adabd
14.06.2011, 23:56:42
Am fost la o nunta cu bufet suedez si a fost ok, asa ca ne-am hotarat sa facem si noi tot bufet. Din ce am vazut nu prea este obisnuita lumea cu bufetul, atat invitatii cat si restaurantele. Noi am cerut pret pe preparat si nu am prea primit decat pret pe tot meniul. Ne-am hotarat sa avem meniul pe masa iar invitatii sa comande si la masa daca nu vor sa se deplaseze ei sa isi puna mancare. Daca se deplaseaza ei sa isi puna mancare sa avem chelneri care sa ii serveasca, sa nu se apuce ei sa isi puna, consider ca e cam neplacut sa iti pui tu singur friptura cu sos....poate mai dai si pe tine. :))

Si eu am bufet suedez, dar am si chelnari care sunt antrenati si pentru asa ceva. O sa treaca pe la mese si o sa intrebe lumea daca doresc sa le aduca ceva pentru a nu avea probleme cu lumea care nu doreste sa-si puna singur. Oricum invitatii mei sunt obisnuiti cu astfel de petreceri asa ca nu o sa fie probleme, dar am zis ca mai bine ma asigur ca nimeni nu se simte stanjenit, incercand sa puna, vorba ta, friptura cu sos in farfurie.

Kabunta
24.06.2011, 11:39:45
Si mie mi-ar surade mult ideea asta dar nu cred ca invitatii ar aprecia asa ceva :(

stanciuc
14.07.2011, 20:26:47
Si mie mi-ar surade mult ideea asta dar nu cred ca invitatii ar aprecia asa ceva :(
La o nunta mai mica de 50/70 persoane merge insa la una de 170nu cred. Si mie mi-ar place sa merg la o nunta cu bufet si sa mananc numai ce vreau si cat vreau.

Nicoleta_Ema
14.07.2011, 20:31:27
Mie imi place foarte mult ideea, dintr-un singur motiv: aleg EU cat sa mananc si ce. De obicei la nunti mancarea este foarte multa, eu gust un pic din aperitiv si mai gust un pic din peste, apoi se rupe filmul, nu mai pot sa mananc nimic. Am fost recent la o nunta cu bufet suedez si mi-a placut foarte tare, mi-am ales eu ce am vrut, in combinatiile pe care le-am vrut, in cantitate potrivita pentru mine.
La nunta noastra mergem insa pe varianta clasica de servit, din motive de..."comoditate pentru invitati" :)

andraalexandra
10.09.2011, 19:54:08
si noi ne gandeam la asa ceva, dar putine restaurante accepta asa ceva si mai ales ca la noi la nunti se simt mai bine daca sunt serviti...

pop_andra
23.09.2011, 11:34:30
La nuntile noastre invitatii sunt obisnuiti sa fie serviti, mie imi place ideea de bufet suedez, pentru ca imi pot alege eu ce mananc, in schimb nu mi se pare prea elegant sa stau la coada cu o farfurie in mana.
Cred ca merge pt petrecerile cu putini invitati.

zorzonica
29.09.2011, 11:37:16
Noi am avut meniul clasic, dar cred ca ar merge foarte bine un bufet suedez, cel putin la ordef! Eu asa intentionez sa fac la botez, atunci cand va fi cazul!

felicitywhite
14.05.2012, 00:16:36
Eu cred ca bufetul suedez se preteaza la petreceri mai restranse, cel putin asta e mentalitatea in Romania. Dar fiecare alege cum crede mai bine.

spor la pregatiri

Princess1308
14.05.2012, 07:27:26
Si eu mi-am dorit foarte mult bufet suedez. Mai ales ca meniul era cu vreo 20 de euro de persoana mai ieftin. Dar anul trecut am fost la sarbatorirea unei cununii civile, la care a fost bufet suedez. Si au fost doar 60 de persoane. Dar aglomeratie maaareee in jurul meselor. Am stat la coada sa mancam! La un moment dat, aveam senzatia ca sunt la "impinge tava".
Ma gandesc ca bunica mea si multi alti invitati nu s-ar ingramadi niciodata ca sa-si ia o bucata de friptura sau o sarma.

macris
14.05.2012, 10:58:57
Si eu mi-am dorit foarte mult bufet suedez. Mai ales ca meniul era cu vreo 20 de euro de persoana mai ieftin. Dar anul trecut am fost la sarbatorirea unei cununii civile, la care a fost bufet suedez. Si au fost doar 60 de persoane. Dar aglomeratie maaareee in jurul meselor. Am stat la coada sa mancam! La un moment dat, aveam senzatia ca sunt la "impinge tava".
Ma gandesc ca bunica mea si multi alti invitati nu s-ar ingramadi niciodata ca sa-si ia o bucata de friptura sau o sarma.

si noi ne gandeam sa avem bufet suedez dar sa fie pe masa. adica, mancarea sa fie adusa pe masa invitatilor si de acolo sa-si ia fiecare cat vrea, nu ca la impinge tava.
am facut un mic sondaj printre invitati si nu s-au aratat incantati de idee si am renuntat pana la urma...

Princess1308
14.05.2012, 11:02:50
si noi ne gandeam sa avem bufet suedez dar sa fie pe masa. adica, mancarea sa fie adusa pe masa invitatilor si de acolo sa-si ia fiecare cat vrea, nu ca la impinge tava.
am facut un mic sondaj printre invitati si nu s-au aratat incantati de idee si am renuntat pana la urma...

Ideea cu platoul adus la masa si fiecare sa se serveasca de acolo, nu-i rea deloc, Macris! :) Probabil eu as ramane nemancata daca as sta la masa si cu persoane necunoscute, ca eu sunt cam... rusinoasa. Mi-ar fi jena sa-i cer unui necunoscut "Da-mi si mie sunca" :D Dar in cazul in care oamenii de la masa se stiu, cred ca functioneaza foarte bine varianta asta.

macris
14.05.2012, 11:28:53
Ideea cu platoul adus la masa si fiecare sa se serveasca de acolo, nu-i rea deloc, Macris! :) Probabil eu as ramane nemancata daca as sta la masa si cu persoane necunoscute, ca eu sunt cam... rusinoasa. Mi-ar fi jena sa-i cer unui necunoscut "Da-mi si mie sunca" :D Dar in cazul in care oamenii de la masa se stiu, cred ca functioneaza foarte bine varianta asta.

asta asa e..dar de obicei la masa miri te aseaza cu persoane cunoscute :D deci intre prieteni iti mai permiti. asta o stiu de la cineva care a fost la o astfel de nunta si i s-a parut foarte tare, insa nu toata lumea e deschisa la asta.

Risha
14.05.2012, 13:13:23
E o idee interesanta, dar sincer, si mie cred ca mi-ar fi rusine. Am fost la foarte multe nunti pana acum si doar la doua dintre ele i-am cunoscut pe toti de la masa. Deci eu zic ca e un risc cam mare. Noi am facut ceva de genul asta la cununia civila, ne-am dus toti invitatii la munte si acolo am pus mancarea pe masa, fiecare urmand sa se serveasca cu ce vrea. Si pe mine m-a iritat putin faptul ca nu ajungeam la toate felurile de mancare si mai trebuia sa deranjez pe cineva sa-mi dea si mie o rosie sa o felie de paine. Si acolo am fost doar 20 de oameni.:))

Ma mai gandesc ca la o nunta ai si aranjamente pe mese, decoruri, flori etc. Cred ca ar fi super haos cu tot felul de mancaruri pe masa.

n_alexandra
14.05.2012, 14:24:07
As manca doar din felurile de mancare la care ajung, si apoi as astepta sa iasa lumea de la masa la dans ca sa iau din restul :)). Eu sunt foarte rusinoasa la chestii d-astea...cum sa-i cer unui necunoscut: 'da-mi si mie pestele' sau carnatii sau altele?! Hai ca intre persoane cunoscute mai merge...

dalia99
14.05.2012, 22:42:59
De curand am fost la o nunta cu servirea in stil bufet suedez si mi-a placut .M-am dus ori de cate ori am dorit la bufet si mi-am luat doar ce mi-a poftit inima . Cu platoul pe masa insa nu cred ca mi-ar place , e si incomod plus ca daca pleci sa dansezi sau sa mai iei putin aer sau trebuie in acel moment sa ajungi la toaleta risti sa nu mai gasesti nimic pe masa cand revii/:)

maryanna
15.05.2012, 15:16:23
chestia e ca romanii sunt obisnuiti sa manance mult la nunta. e logic ca mirii sa fie multumiti pt ca au iesit mult mai ieftin. acolo unde am fost eu nu cred ca a fost mai mult de 300mii de persoana mancarea. in plus iti cumparai singur bautura, ceea ce e penibil. =((\

Da, ai mare dreptate, romanii sunt obisnuiti sa fie serviti la masa, sa manance mult; si eu ma gandesc la bufet suedez, si ma gandesc si ca invitatii mei nu s-ar inghesui, dar mai stii? Asta cu faptul ca-ti cumperi singur bautura e foarte, dar foarte jenant! Cum adica, mirii aia chiar vroiai sa faca avere dupa nunta, nu?

Princess1308
15.05.2012, 15:18:02
Oribil gest! Sa-ti lasi invitatii sa-si plateasca singuri bautura... oribil! Macar ii trimiti pe ei la bar sa-si comande, dar la final, platesti tu ca gazda tot ce se consuma. Asa e normal!...

maryanna
15.05.2012, 15:19:08
De curand am fost la o nunta cu servirea in stil bufet suedez si mi-a placut .M-am dus ori de cate ori am dorit la bufet si mi-am luat doar ce mi-a poftit inima . Cu platoul pe masa insa nu cred ca mi-ar place , e si incomod plus ca daca pleci sa dansezi sau sa mai iei putin aer sau trebuie in acel moment sa ajungi la toaleta risti sa nu mai gasesti nimic pe masa cand revii/:)

Da, si eu am fost anul trecut la o nunta cu bufet suedez, bine era de vreo 80 de persoane, pe cand noi ne gandim undeva la 150 persoane! Ma gandesc totusi ca ar fi cam multi pentru bufet suedez, si ar trebui o sala mai mare, cu mai multe mese cu platouri, ca sa nu se inghesuie lumea! Cu platoul pe masa ar iesi exact ce ai zis tu, daca te duci sa dansezi nu mai gasesti nimic de mancare, deci alegi: dansezi sau mananci :))

alinarai
19.05.2012, 19:47:54
eu am optat pentru...bufet, atat la mancare cat si bauturi. Mancare va fi pentru toata lumea, restaurantul se va ocupa sa fie mancare si bautura pentru 90 persoane.
pe mese vor fi tacamurile, aranjamentul floral, 3 meniuri-mancare si bautura, numarul de masa, name cardul... deci oarecum ca la o nunta obisnuita. in plus, ma voi asigura ca bufetul e pozitionat in asa fel incat pentru toata lumea sa fie usor de ajuns si liber in jurul lui.
in plus, afara vor fi si cateva mese cocktail, la care invitatii isi pot lua mancarea...daca nu ploua :)
cum va fi, nu stiu, dar mi-am dorit o nunta altfel, in natura, care incepe vineri si se termina duminica :)

bogdanb
27.05.2012, 17:56:44
am fost la o nunta cu bufet suedez insa am observat ca ori multa lume se inghesuia la inceput si se facea coada ori erau multe persoane care nu mancau . Acum depinde si ce fel de invitati ai , insa eu raman la ideea cu servitul la mere.

avirvarei.diana
31.05.2012, 21:24:02
Buna fetelor,

Ma gandeam si eu la un moment dat sa imi organizez nunta in stil bufet suedez, insa consider ca este mult prea avansat pentru mentalitatea romanilor (nu vreau sa jignesc pe nimeni), insa sunt multe lucruri care trebuiesc modificate pentru a organiza un eveniment in acest mod.

Pe langa mentalitatea invitatilor mai este si problema personalului ...

Ana.MariaFilip
24.06.2012, 17:03:44
Buna fetelor,

Ma gandeam si eu la un moment dat sa imi organizez nunta in stil bufet suedez, insa consider ca este mult prea avansat pentru mentalitatea romanilor (nu vreau sa jignesc pe nimeni), insa sunt multe lucruri care trebuiesc modificate pentru a organiza un eveniment in acest mod.

Sunt de aceeasi parere cu tine! O idee ar fi sa se faca platouri pe fiecare masa in parte, dar si asa am semne de intrebare! cel mai sigur ramane servitul in fiecare farfurie...

ecstasytm
24.08.2012, 19:40:55
În urma discuțiilor supă/ciorbă, sarmale/pește, friptură de nu-știu-care/friptură de-alt-fel, (care la un moment dat m-au făcut să :-&), am decis că noi la nunta noastră vom avea bufet suedez.
Am fost la o singură nuntă cu asemenea servire, dar mi-a plăcut foarte mult, iar mirii nu au întâmpinat problemele despre care am citit mai sus.
E modern și, pentru cei de vârsta a IIIa, sper să fie atractiv. Vom pune meniuri pe masă, iar invitații care nu vor vrea să se deplaseze cu farfuria după ei vor comanda ospătarilor. (nu cred că vor fi multe cazuri)
Zicea cineva de înjumătățirea porțiilor, că e mai ieftin, șamd. Nu este adevărat, eu am făcut meniul de bufet suedez în limita contractului pe care l-am semnat cu restaurantul pe o variantă de meniu cu servire la masă, tocmai pentru că am schimbat tipul de servire acum puțină vreme.
În plus, avem și băuturile incluse, fără limită, și am încredere în prestigiul hotelului, astfel încât să nu stau cu vreo teamă că voi fi... furată.

țineți-ne pumnii, mai avem 2 săptămâni și vom povesti despre ce a fost, nu despre ceea ce va fi :)

Izabelutz
15.11.2012, 12:22:01
Pentru a servi invitatii in stil bufet suedez trebuie intai investigat daca spatiul restaurantului permite o astfel de servire. Am fost la o petrecere corporativa unde preparatele din bufet era asezate chiar langa ringul de dans (conformatia salii nu permitea altfel). Unii dansau, altii asteptau la o coada imensa sa-si ia mancare, altii de strecurau cu greu printre dansatori ca sa-si duca intreaga mancarea din farfurie la masa... Sincer nu prea mi-a placut cum se intersectau fluxurile de petrecareti. Cred ca e foarte importanta confirmatia salii de petrecere, astfel incat invitatii sa nu se lezeze unii pe ceilalti.

Alecsandra21
15.11.2012, 13:09:42
Nuntile cu bufet suedez abia daca isi fac aparitia in Romania. Din pacate multi oameni sunt inca sceptici si le place sa fie serviti musai neaparat cu farfuria in fata. Si eu mi-as fi dorit o nunta cu bufet suedez, dar nu-i cu cine :D

Izabelutz
15.11.2012, 14:49:50
Nuntile cu bufet suedez abia daca isi fac aparitia in Romania. Din pacate multi oameni sunt inca sceptici si le place sa fie serviti musai neaparat cu farfuria in fata. Si eu mi-as fi dorit o nunta cu bufet suedez, dar nu-i cu cine :D

Da, si asta e adevarat. Romanului ii place sa fie servit, dom'le! :D

dalia99
18.11.2012, 01:21:37
În urma discuțiilor supă/ciorbă, sarmale/pește, friptură de nu-știu-care/friptură de-alt-fel, (care la un moment dat m-au făcut să :-&), am decis că noi la nunta noastră vom avea bufet suedez.
Am fost la o singură nuntă cu asemenea servire, dar mi-a plăcut foarte mult, iar mirii nu au întâmpinat problemele despre care am citit mai sus.
E modern și, pentru cei de vârsta a IIIa, sper să fie atractiv. Vom pune meniuri pe masă, iar invitații care nu vor vrea să se deplaseze cu farfuria după ei vor comanda ospătarilor. (nu cred că vor fi multe cazuri)
Zicea cineva de înjumătățirea porțiilor, că e mai ieftin, șamd. Nu este adevărat, eu am făcut meniul de bufet suedez în limita contractului pe care l-am semnat cu restaurantul pe o variantă de meniu cu servire la masă, tocmai pentru că am schimbat tipul de servire acum puțină vreme.
În plus, avem și băuturile incluse, fără limită, și am încredere în prestigiul hotelului, astfel încât să nu stau cu vreo teamă că voi fi... furată.

țineți-ne pumnii, mai avem 2 săptămâni și vom povesti despre ce a fost, nu despre ceea ce va fi :)

Daca mai intri pe aici as fi fost foarte interesata sa imi detaliezi cum a decurs servirea . A fost lumea multumita ori ba ? S-au inghesuit la bufet sau au asteptat sa fie serviti la masa ?Ai intampinat probleme ? Era foarte important pentru mine sa aflu daca a fostt bine :-SS Si eu imi doream foarte foarte mult bufet suedez insa asa cum spun si celelalte miresici ma tem ca n-am cu cine.:(

eleena
18.11.2012, 22:28:29
Buna fetelor,

Anul trecut am fost la o nunta cu bufet suedz. Simplu si cat se poate de misto:D si va recomand. Acuma depinde si ce fel de invitatii ai pentru ca difera ca sa zic asa si cercul in care te invarti ;))

Princess1308
18.11.2012, 23:14:28
Anul trecut am fost la o nunta cu bufet suedz. Simplu si cat se poate de misto:D si va recomand. Acuma depinde si ce fel de invitatii ai pentru ca difera ca sa zic asa si cercul in care te invarti ;))

Si depinde de numarul de invitati. Nu poti sa faci bufet suedez la 200 de oameni, ca iese cu ingramadeala, coada etc. Mie, ca invitat, mi se pare jignitor sa stau la coada sa-mi pun in farfurie. In schimb, pentru o nunta restransa, sunt de acord, mi se pare varianta ideala.

teodorescu.anca
19.11.2012, 13:03:30

Mie nu-mi place bufetul suedez nicaieri, nici in vacante cu all-inclusive. Nu ma descurc sa imi pun in farfurie sa arate misto. Mereu e o ingramadeala inestetica, si o parfurie patata cu sosuri.
O singura data am fost la un all-inclusive in croaziera, si era meniu a-la-carte, si o mancare de 5 stele. Carpacio de caracatita, beef wellington, prepelita, coq au vin si chestii de genul. Si puteai comanda fara numar, fara numar... :)
Pentru o nunta nu mi se pare potrivit nici macar atunci cand iti vin exclusiv prieteni de acceasi varsta. Pentru ca o mult mai mare eleganta este in servirea de catre ospatari a mancarii, in respectarea ordinii in care sunt servite mancarurile. Cum ar fi de exemplu, cum ajung la nunta sa dea iama toti invitatii la fripturi, si sa nu se atinga nimeni de peste, de aperitive.

Eu voi avea la al patrulea fel - friptura - berbecut la protap, si mi-au propus cei de la restaurant si servirea directa a invitatilor, cu farfuria, de la berbecut direct. Dar nu mi se pare o idee prea buna, ca vor fi unii mai timizi care pur si simplu nu se vor duce: persoane mai in varsta, rude mai indepartate, care se vor simti jenate sa se duca sa ceara de mancare cu farfuria intinsa.
Asa ca dupa ce se prepara, se va duce berbecutul in bucatarie, si se va servi de acolo invitatilor.

dalia99
23.11.2012, 21:46:03
Si depinde de numarul de invitati. Nu poti sa faci bufet suedez la 200 de oameni, ca iese cu ingramadeala, coada etc. Mie, ca invitat, mi se pare jignitor sa stau la coada sa-mi pun in farfurie. In schimb, pentru o nunta restransa, sunt de acord, mi se pare varianta ideala.

Ba poti daca sala e suficient de incapatoare incat sa-ti faca 4 bufete cu aceeasi mancare in 4 locuri diferite in sala. Daca e unul singur normal ca iese o mare imbulzeala.

dalia99
23.11.2012, 21:49:37
Mie nu-mi place bufetul suedez nicaieri, nici in vacante cu all-inclusive. Nu ma descurc sa imi pun in farfurie sa arate misto. Mereu e o ingramadeala inestetica, si o parfurie patata cu sosuri. :)Pentru o nunta nu mi se pare potrivit .

N-am cum sa nu ma amuz si sa nu ma regasesc in ceea ce ai spus.:D Nici mie nu-mi iese niciodata estetica farfuriei .

andrea85
23.11.2012, 21:50:06
Ba poti daca sala e suficient de incapatoare incat sa-ti faca 4 bufete cu aceeasi mancare in 4 locuri diferite in sala. Daca e unul singur normal ca iese o mare imbulzeala.

Chiar si asa exista riscul sa stai la rand, pe cand ultimul invitat ajunge sa serveasca masa, primul a terminat deja...aici ma refer la o nunta mai mare.

Princess1308
23.11.2012, 22:04:06

La 200 de invitati, tot se aduna in medie 50 de persoane la un bufet. Nu-s putini.
Cum ziceam, mi se pare jignitor sa stau pe tocuri de 12, in picioare, la coada, ca sa prind o felie de salam sau o sarma. Si asta o spun eu, care sunt tanara. Pe cei de varsta a treia chiar nu-i vad mergand sa-si ia singuri, sa astepte dupa altii sa decida in ce sa infiga furculita. Pur si simplu, "impinge tava" nu e potrivita cu tinutele super elegante.
Noi am fost la nunta cu bufet suedez, nu mai stiu exact cate persoane au fost, in jur de 60 parca. Si erau doua "zone" din care se puteau servi invitatii. Si tot era aglomeratie acolo! Dar macar ne cunosteam toti, mai faceam o gluma, mai schimbam o impresie in timp ce asteptam sa ajungem in dreptul vreunui platou.

dalia99
23.11.2012, 22:04:43
Chiar si asa exista riscul sa stai la rand, pe cand ultimul invitat ajunge sa serveasca masa, primul a terminat deja...aici ma refer la o nunta mai mare.
Pai nu vine toata lumea odata la o nunta. Bufetul fiind deja pregatit cand sosesc primii invitati ei se pot servi ca doar n-o sa astepte sa se umple sala sau sa se anunte la microfon ,, la masa toata lumea '' !!! si atunci toti sa se buluceasca :D Tocmai asta e ideea de bufet suedez ca fiecare sa manance ce doreste si mai ales cand doreste.

dalia99
23.11.2012, 22:07:33
La 200 de invitati, tot se aduna in medie 50 de persoane la un bufet. Nu-s putini.
Cum ziceam, mi se pare jignitor sa stau pe tocuri de 12, in picioare, la coada, ca sa prind o felie de salam sau o sarma. Si asta o spun eu, care sunt tanara. Pe cei de varsta a treia chiar nu-i vad mergand sa-si ia singuri, sa astepte dupa altii sa decida in ce sa infiga furculita. Pur si simplu, "impinge tava" nu e potrivita cu tinutele super elegante.
Noi am fost la nunta cu bufet suedez, nu mai stiu exact cate persoane au fost, in jur de 60 parca. Si erau doua "zone" din care se puteau servi invitatii. Si tot era aglomeratie acolo! Dar macar ne cunosteam toti, mai faceam o gluma, mai schimbam o impresie in timp ce asteptam sa ajungem in dreptul vreunui platou.

Daca era jignitor nu se mai inventa acest mod de servire :)>-

Princess1308
23.11.2012, 22:22:53
Daca era jignitor nu se mai inventa acest mod de servire :)>-

Dalia, era un punct de vedere. Ceea ce eu consider jignitor poate altora nu li se pare si invers. Putem trai cu asta, nu? :)>-
Pentru mine, e perfect in regula sa stau la coada sa ajung in dreptul unui platou cand e vorba de o cantina la care merg in pauza de masa, cand e vorba de o nunta restransa, de o vizita la prieteni, de un eveniment la care nu se servesc 4 feluri de mancare si tort. Dar nu mi se mai pare ok cand vorbim de un eveniment super elegant si de o sala supraaglomerata.

dalia99
24.11.2012, 04:38:32
Dalia, era un punct de vedere. Ceea ce eu consider jignitor poate altora nu li se pare si invers. Putem trai cu asta, nu? :)>-
Pentru mine, e perfect in regula sa stau la coada sa ajung in dreptul unui platou cand e vorba de o cantina la care merg in pauza de masa, cand e vorba de o nunta restransa, de o vizita la prieteni, de un eveniment la care nu se servesc 4 feluri de mancare si tort. Dar nu mi se mai pare ok cand vorbim de un eveniment super elegant si de o sala supraaglomerata.

Stiu ca era un punct de vedere asa cum era si al meu .Sigur ca putem trai cu asta .Daca toti am gandi la fel, am avea aceleasi opinii si aceleasi gusturi am lua-o razna de atata plictiseala :-p
Pentru mine chiar nu e in regula sa stau la coada ca sa ajung la un anumit platou mai ales la o nunta .Insa nu cred ca e neaparat o regula sa se intample asta.
Daca sunt 4 bufete in 4 colturi diferite cu aperitive de exemplu nu vad cum ar fi posibil sa fie coada daca vor stationa acolo 2 ore si jumatate sa zicem ,toata lumea va avea timp sa-si ia ce-si doreste. Dupa doua ore dispar platourile cu aperitive si apar sortimentele de peste de exemplu cu mai multe garnituri sosuri si salate, care din nou stationeaza doua ore .Apoi urmeaza friptura..etc . In felul acesta nu vad cum ar putea sa fie coada. Ba cred ca aceasta stationare de doua ore este mult mai buna, fiindca mi s-a intamplat ca atunci cand se servea un anumit fel de mancare,eu sa dansez si habar sa nu am ,iar cand ma reintorceam la masa aveam surpriza fie sa gasesc mancarea rece, fie nu mai fie deloc :-&
Iata inca un avantaj.Daca ma hotarasc catre bufet suedez mancarea se va mentine calda permanent.
Acestea sunt argumentele care imi intaresc opinia ca o nunta eleganta nu este neaparat conditionata de modul de servire la masa , cum nu cred nici ca bufetul suedez = impinge tava ( cantina) .
Am inteles punctul tau de vedere dar raman la parerea mea. Eleganta unei nunti nu vine din faptul ca primesti 4 feluri de mancare cu aducerea farfuriei sub nas , cu un meniu ales de miri care nu intotdeauna coincide cu gusturile si preferintele culinare ale tuturor . De exemplu la momentul fripturii , eu nu mananc porc. Vei spune ca pot manca puiul sau vita care se afla si ele pe aceeasi farfurie. Insa eu nu vreau sa-l vad deloc pe farfurie alaturi de pui sau de vita . Nu ar fi oare mai simplu sa-mi aleg eu ceea ce-mi doresc ? Poate nu vreau chifla cu susan si o prefer pe cea cu seminte de floarea soarelui sau bagheta .Aceeasi liberatate ar avea-o si invitatii mei . Ma ridic cand vreau si mananc exact ce vreau si nu vor fi patru feluri prestabilite ci mult mai multe. Imi doresc mult o nunta neconventionala fara clisee ,fara momentul dansului prestabilit , fara reguli impuse .La peste de exemplu nu vreau eternul salau pane ci mi-as dori: Plachie de crap, rulori de somon si minim 2 sosuri chiar daca nu prea le nimeresc iar la friptura :frigarui de berbecut , rulori de curcan ,muschi de vita cu sos de ciuperci si bineinteles nelipsitul GUIT !:@)

Princess1308
24.11.2012, 10:25:00
Stiu ca era un punct de vedere asa cum era si al meu .Sigur ca putem trai cu asta .Daca toti am gandi la fel, am avea aceleasi opinii si aceleasi gusturi am lua-o razna de atata plictiseala :-p
Pentru mine chiar nu e in regula sa stau la coada ca sa ajung la un anumit platou mai ales la o nunta .Insa nu cred ca e neaparat o regula sa se intample asta.
Daca sunt 4 bufete in 4 colturi diferite cu aperitive de exemplu nu vad cum ar fi posibil sa fie coada daca vor stationa acolo 2 ore si jumatate sa zicem ,toata lumea va avea timp sa-si ia ce-si doreste. Dupa doua ore dispar platourile cu aperitive si apar sortimentele de peste de exemplu cu mai multe garnituri sosuri si salate, care din nou stationeaza doua ore .Apoi urmeaza friptura..etc . In felul acesta nu vad cum ar putea sa fie coada. Ba cred ca aceasta stationare de doua ore este mult mai buna, fiindca mi s-a intamplat ca atunci cand se servea un anumit fel de mancare,eu sa dansez si habar sa nu am ,iar cand ma reintorceam la masa aveam surpriza fie sa gasesc mancarea rece, fie nu mai fie deloc :-&
Iata inca un avantaj.Daca ma hotarasc catre bufet suedez mancarea se va mentine calda permanent.
Acestea sunt argumentele care imi intaresc opinia ca o nunta eleganta nu este neaparat conditionata de modul de servire la masa , cum nu cred nici ca bufetul suedez = impinge tava ( cantina) .
Am inteles punctul tau de vedere dar raman la parerea mea. Eleganta unei nunti nu vine din faptul ca primesti 4 feluri de mancare cu aducerea farfuriei sub nas , cu un meniu ales de miri care nu intotdeauna coincide cu gusturile si preferintele culinare ale tuturor . De exemplu la momentul fripturii , eu nu mananc porc. Vei spune ca pot manca puiul sau vita care se afla si ele pe aceeasi farfurie. Insa eu nu vreau sa-l vad deloc pe farfurie alaturi de pui sau de vita . Nu ar fi oare mai simplu sa-mi aleg eu ceea ce-mi doresc ? Poate nu vreau chifla cu susan si o prefer pe cea cu seminte de floarea soarelui sau bagheta .Aceeasi liberatate ar avea-o si invitatii mei . Ma ridic cand vreau si mananc exact ce vreau si nu vor fi patru feluri prestabilite ci mult mai multe. Imi doresc mult o nunta neconventionala fara clisee ,fara momentul dansului prestabilit , fara reguli impuse .La peste de exemplu nu vreau eternul salau pane ci mi-as dori: Plachie de crap, rulori de somon si minim 2 sosuri chiar daca nu prea le nimeresc iar la friptura :frigarui de berbecut , rulori de curcan ,muschi de vita cu sos de ciuperci si bineinteles nelipsitul GUIT !:@)

Esti curajoasa si iti doresc sa iasa asa cum vrei tu!
Cei de la restaurant ti-au facut un pret pentru varianta dorita de tine? Te intreb pentru ca suna destul de costisitor. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca s-ar putea ca toti invitati vor un anumit tip de peste, sa zicem somonul, si ignora plachia sau invers.

andreea.amelia
24.11.2012, 22:45:40

Dalia ce ma bucur ca mai e o miresica care face bufet suedez asa voi avea si eu cu cine sa schimb ceva impresii!

dalia99
25.11.2012, 02:15:54
Esti curajoasa si iti doresc sa iasa asa cum vrei tu!
Cei de la restaurant ti-au facut un pret pentru varianta dorita de tine? Te intreb pentru ca suna destul de costisitor. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca s-ar putea ca toti invitati vor un anumit tip de peste, sa zicem somonul, si ignora plachia sau invers.

Multumesc Princess :x Ca sa fiu sincera sunt mai mult dezinvolta si foarte incapatanata decat curajoasa:-p mai ales ca putinele rude cu care am discutat adica mama si bunica au cam strambat din nas cand au auzit ce planuri am insa le-am explicat ca e nunta noastra pana la urma ,finantele deasemenea asa ca n-au mai zis nimic. N-am inca un pret clar al meniului fiindca oamenii mi-au asteptat decizia . In ultimele doua saptamani i-am tot pisat ca ba vreau meniul clasic ultra all inclusive, ba vreau bufet si aduc eu toata bautura ca sa obtin un pret mai moderat, ba ca iau pana la urma tot de la ei , ba ca nu sunt suta la suta sigura ca mai breau bufet . :D
Vazandu-ma probabil atat de confuza si nehotarata mi-au prezentat cu toata rabdarea din lume modul de servire pe care ti l-am relatat .Atunci a fost momentul cand m-am hotarat .Brusc lucrurile nu mai pareau confuze .Ce mai am de facut acum este sa le trimit varianta finala de meniu sa-mi faca calculul.
Tu esti de parere sa ma limitez la o singura varianta de peste ?:-\ Grea decizie :>

dalia99
25.11.2012, 02:22:47
Dalia ce ma bucur ca mai e o miresica care face bufet suedez asa voi avea si eu cu cine sa schimb ceva impresii!

Si eu ma bucur Andreea !
Pai cred ca suntem singurele :-p Acum ce-o fi , o fi . Eu nu ma mai sucesc . Ramane bufet suedez [-(

Princess1308
25.11.2012, 08:38:39
Multumesc Princess :x Ca sa fiu sincera sunt mai mult dezinvolta si foarte incapatanata decat curajoasa:-p mai ales ca putinele rude cu care am discutat adica mama si bunica au cam strambat din nas cand au auzit ce planuri am insa le-am explicat ca e nunta noastra pana la urma ,finantele deasemenea asa ca n-au mai zis nimic. N-am inca un pret clar al meniului fiindca oamenii mi-au asteptat decizia . In ultimele doua saptamani i-am tot pisat ca ba vreau meniul clasic ultra all inclusive, ba vreau bufet si aduc eu toata bautura ca sa obtin un pret mai moderat, ba ca iau pana la urma tot de la ei , ba ca nu sunt suta la suta sigura ca mai breau bufet . :D
Vazandu-ma probabil atat de confuza si nehotarata mi-au prezentat cu toata rabdarea din lume modul de servire pe care ti l-am relatat .Atunci a fost momentul cand m-am hotarat .Brusc lucrurile nu mai pareau confuze .Ce mai am de facut acum este sa le trimit varianta finala de meniu sa-mi faca calculul.
Tu esti de parere sa ma limitez la o singura varianta de peste ?:-\ Grea decizie :>

Tu iti cunosti cel mai bine invitatii. Dar daca e bufet suedez, mi se pare ok cu mai multe sortimente de peste, friptura etc :) Intrebam asa, pentru ca mi se pare ca exista si risc de risipa, in cazul in care invitatii se bat pe un sortiment si ignora altul. E adevarat, n-am fost la nicio nunta mare la care sa fie bufet suedez, asa ca nu pot decat sa presupun :D
Cat despre restaurant, atat timp cat tu platesti si ei isi permit variantele cerute de tine, sunt datori sa iti puna la dispozitie tot ce vrei :)
Iar despre invitati: e nunta ta, faci ce vrei cu ea! :* Doar sa tii cont ce cei in varsta ar prefera sa fie serviti la mese, poate restaurantul iti pune la dispozitie si 2-3 chelneri care sa fie dispusi sa-i ajute.

andreea.amelia
25.11.2012, 13:45:52
Unde mai pui ca avem nunta fix in aceeasi zi :x Oare va fi un fiasco total sau vom avea cele mai tari nunti ??

Cele mai tari!!!!! Tu cati invitati ai? Eu am o nunta restransa asa ca va fii mai usor. Fac la o piscina si ma gandesc sa optez pentru un meniu mediteraneean astept raspuns de la un restaurant cu specific care asigura si catering. Si eu am dileme cu de cate feluri sa aleg pestele. Eu m-am gandit la un aperitiv din care sa faca parte: bruschette de 4 feluri(rosii, ansoa, somon afumat si proscitto), branzeturi cu struguri, icre, salam napolii, proscitto(eventual cu pepene galben) si salata aperitiv de 2 feluri( una cu somon si una ori cu pui ori cu muschi file) + peste la gratar( am de ales intre somon, dorada, pastrav si salau) + fontana di trevi(cu porc, vita, pui si pastrama oaie) sau un fel cu vita si unul cu porc/pui in functie de salata(daca e de pui aleg porc si invers). Plus garnituri aferente las la latitudinea restaurantului ca doar ei stiu mai bine ce cu ce merge. Cum ti se pare? Ca dulciuri voi face candy bar in care voi integra si fructe(cirese capsuni rodie si poate pepene galben/ananas) cu bomboane fondante miniprajituri si acadele mai mult de decor+ tort. Pareri???

andreea.amelia
25.11.2012, 13:47:22
Stiu eu, stiu eu! \:D/ Vor fi nunti frumoase, vor iesi bine de tot si veti avea super amintiri!

:) Asa sper si eu. Vor fii doar familia si prietenii cred ca se vor bucura pt noi si nu vor incerca sa gasesca micile minusuri care mereu exista!

kidutza1906
26.11.2012, 22:43:16
e mai scump cu bufet suedez?

teodorescu.anca
27.11.2012, 11:40:27
e mai scump cu bufet suedez?
Depinde ce vrei tu sa puna pe acolo.
La aceeasi cantitate de mancare e mult mai ieftin. Adica daca tu ai 100 persoane si la friptura pui la bufet 100 fripturi, iese mult mai ieftin asa.
Dar de multe ori bufet suedez inseamna varietate mai mare, marje de rezerva, adica acelasi exemplu la 100 persoane pui 70 fripturi de porc, 70 de pui, 70 de vita de ex, 2-3 feluri de garnituri.
Se face si o risipa mai mare, ramai cu tone de mancare dupa eveniment.

De ce credeti ca e moda asta acum la hoteluri cu bufetul suedez? E mult mai ieftin pentru ei sa faca tavi cu mancare si sa te lase pe tine sa te chinui cu asamblare, montarea pe farfurie, servirea etc.
Bufetul suedez este pentru cantina de la serviciu parerea mea, si atat.
Eventual conferinte, unde te poti servi cu un pateut, o prajiturica, nu fripturi si sarmale la bulk.

andreea.amelia
27.11.2012, 12:14:34
Mie personal imi place foarte mult cum arata bufetul suedez o montura frumoasa in farfurie nu se compara cu o montura frumoasa pe platouri. Depinde si de mancare nu ma gandesc sa am sarmale sau carne cu mult sos. Cat despre risipa noi vom face la o vila privata si ce va ramane ne va prinde bine dimineata celor care vom ramane sa dormim acolo. eu sper din tot sufletul sa raman la bufet suedez acum studiez oferte. eu imi dorec ceva mai asemanator cu o petrecere decat cu o nunta clasica. Tine doar de preferinte!

andrea85
27.11.2012, 14:49:39

Mie imi place foarte mult ideea unui bufet suedez, daca vorbim despre o petrecere cu max. 50 de persoane. Asa chiar poate fi relaxant sa te servesti cand vreti tu si cat vrei tu.

Legat de ceace ai scris tu...mi se pare imposibil sa nu observi cand se serveste un anumit fel de mancare la nunta. Nu cred ca cineva danseaza 2 ore fara pauza si chiar nu observa cand chelnerii strabat sala cu mancarea in mana. :-\

dalia99
03.12.2012, 19:03:09
Tu iti cunosti cel mai bine invitatii. Dar daca e bufet suedez, mi se pare ok cu mai multe sortimente de peste, friptura etc :) Intrebam asa, pentru ca mi se pare ca exista si risc de risipa, in cazul in care invitatii se bat pe un sortiment si ignora altul. E adevarat, n-am fost la nicio nunta mare la care sa fie bufet suedez, asa ca nu pot decat sa presupun :D
Cat despre restaurant, atat timp cat tu platesti si ei isi permit variantele cerute de tine, sunt datori sa iti puna la dispozitie tot ce vrei :)
Iar despre invitati: e nunta ta, faci ce vrei cu ea! :* Doar sa tii cont ce cei in varsta ar prefera sa fie serviti la mese, poate restaurantul iti pune la dispozitie si 2-3 chelneri care sa fie dispusi sa-i ajute.

Am primit oferta si ramane bufet suedez.\:D/
Vor fi chelneri ca la o nunta obisnuita cu servirea la farfurie . Sunt foarte happy !!

Princess1308
03.12.2012, 19:04:54
Am primit oferta si ramane bufet suedez.\:D/
Vor fi chelneri ca la o nunta obisnuita cu servirea la farfurie . Sunt foarte happy !!

Ma bucur ca este asa cum iti doresti.
Poti sa spui si un pret aproximativ? Nu stiu daca sa te intreb de pretul meniului, nu stiu daca se numeste la fel la bufet suedez :)

apostolv
21.02.2013, 13:08:15
Buna tututor,

Ma intereseaza si pe mine sa aflu impresii ale celor care au avut la nunta meniul stil bufet suedez.

Daca printre voi mai e si cineva care a facut nunta la hotelul Sofitel si poate sa imi impartaseasca din experienta avuta, ar fi excelent.

Noi vom avea nunta la resturantul Darclee din cadrul hotelului Sofitel si am mari emotii.
Meniul va fi in stil bufet suedez si mi-e tare teama ca nu cumva sa nu fie o cantitate insuficienta de mincare, mincarea sa nu fie buna,etc.

Pe voi nu v-au furat la mincare?
A fost mincare suficienta? A fost buna?
Care au fost plusurile si mai ales care au fost minusurile?

Spune-ti-mi si mie va rog sincer care a fost experienta voastra cu un astfel de meniu si in particular la hotelul mentionat mai sus.

Multumesc astept cu nerabdare mesajele voastre.

cel mai bine recomand servirea la farfurie si sa fi servit la masa

dogaruramona1
05.03.2013, 13:46:10
cred ca e prea mult bufet suedez........

pop_andra
11.05.2013, 21:35:37
Nu cred ca la nuntile noastre se preteaza bufet suedez, desi in principiu sunt de acord cu el, ca mi se pare risipa de mancare la nunti.