PDA

Versiunea completa : EU CE FAC? Tragedia de la maternitatea Giulesti si din sist medical romanesc

alinuck
19.08.2010, 18:13:00
In legatura cu tragedia de la giulesti in care 4 bebelusi si-au pierdut viata iar alti 7 sunt cu arsuri grave la acest moment, se poate despica firul in 4 si se pot spune multe...

v-as ruga si mi-as dori ca aici sa ne scriem parerile cu privire la...

EU, tu, noi ...ce putem face????

of Doamne

gandul la durerea MAMELOR, parintilor, familiilor (caci vis a vis de trauma micilor sufletele nu sunt capabila sa empatizez) nu-mi da pace

ma gandesc ca iti poti pierde mintile trecand printr-o astfel de tragedie
numai Dumnezeu e cel care poate avea grija de sufletele lor

pe masura ce trece timpul ma simt mai impietrita...dar incep sa gadesc practic

da, pot face ceva, putem face ceva!!!

Am vorbit cu prietenele mele de la Asciatia MAME si am convenit sa facem niste demersuri in directia consilierii psihologice a acestor parinti

dpdv medical cred ca daca mai e ceva de facut pt copilashii astia, sistemul medical, medicii cu toata priceperea lor ...o vor face

asadar, vom incerca sa concepem un comunicat de presa si o procedura prin care sa punem in practica acest deners - prin care cei care au fost in vreun fel afectati de aceasta tragedie sa poata fi consiliati...sa isi poata duce mai departe durerea pe acest pamant

alaturi de cativa psihologi specializati care ni se vor alatura, ma gandesc ca si printre voi, aici, sunt persoane cu pregatirea necesara care ne pot sprijini - va rog dati-mi PM

mai departe ramane sa vedem si sa spuneti si voi in ce masura considerati oportun un mars prin care sa trasnmitem un mesaj de ajutor vis a vis de sistemul medical romanesc...cu un semnal de alarma referitor la responsabilitatea fiecaruia fata de munca pe care o face, un mesaj gen
'Sa fim responsabili!'Lasati-ne sa traim in tara in care ne-am nascut' 'dati o sansa la viitor acestei natii'
...va astept cu propuneri si idei
(personal consider ca "a da cu piatra" nu este o atitudine constructiva)

Dumnezeu sa ne intareasca!

alinuck
19.08.2010, 18:15:57
cu sprijinul prietenelor mele de la Asociatia MAME am trecut la FAPTE
asta e primul pas, iata comunicatul de presa:

COMUNICAT DE PRESA
18 august 2010

Asociatia M.A.M.E. isi exprima intreaga compasiune si regretul fata de tragicul incident din 16 august 2010 de la Spitalul Clinic de Obstetrica- Ginecologie “PROF. DR. PANAIT SĀRBU” din Bucuresti.

Suntem alaturi de familiile indoliate si ne exprimam cele mai sincere condoleante si profunda noastra compasiune.

Totodata, nu putem sa trecem nepasatori pe langa o durere atat de cumplita cum este cea prin care trec aceste familii. In acest sens, vom incerca sa oferim familiilor afectate de acest tragic incident sprijinul nostru, neconditionat, prin consiliere psihologica.

Pentru informatii suplimentare sunati la tel: 0724 064 304 sau trimiteti e-mail la adresa: [email protected]

Impreuna cu voi, cu sprijinul vostru speram sa schimbam ceva.

Numai prin solidaritate adevarata vom reusi!

Pasii urmatori vor fi acestia:
- finalizam o scrisoare deschisa la modul oficial;
- deschidem o petitie online la care ne chinuim sa adunam semnaturi;
- facem comunicate, eventual conferinta de presa
- trimitem apoi scrisoarea si semnaturile catre Guvernul Romaniei / primariei / ministerului sanatatii;
- ramanem in asteptarea unui raspuns;

newcomer
19.08.2010, 23:32:36
In legatura cu tragedia de la giulesti in care 4 bebelusi si-au pierdut viata iar alti 7 sunt cu arsuri grave la acest moment, se poate despica firul in 4 si se pot spune multe...

v-as ruga si mi-as dori ca aici sa ne scriem parerile cu privire la...

EU, tu, noi ...ce putem face????

of Doamne

gandul la durerea MAMELOR, parintilor, familiilor (caci vis a vis de trauma micilor sufletele nu sunt capabila sa empatizez) nu-mi da pace

ma gandesc ca iti poti pierde mintile trecand printr-o astfel de tragedie
numai Dumnezeu e cel care poate avea grija de sufletele lor

pe masura ce trece timpul ma simt mai impietrita...dar incep sa gadesc practic

da, pot face ceva, putem face ceva!!!

Am vorbit cu prietenele mele de la Asciatia MAME si am convenit sa facem niste demersuri in directia consilierii psihologice a acestor parinti

dpdv medical cred ca daca mai e ceva de facut pt copilashii astia, sistemul medical, medicii cu toata priceperea lor ...o vor face

asadar, vom incerca sa concepem un comunicat de presa si o procedura prin care sa punem in practica acest deners - prin care cei care au fost in vreun fel afectati de aceasta tragedie sa poata fi consiliati...sa isi poata duce mai departe durerea pe acest pamant

alaturi de cativa psihologi specializati care ni se vor alatura, ma gandesc ca si printre voi, aici, sunt persoane cu pregatirea necesara care ne pot sprijini - va rog dati-mi PM

mai departe ramane sa vedem si sa spuneti si voi in ce masura considerati oportun un mars prin care sa trasnmitem un mesaj de ajutor vis a vis de sistemul medical romanesc...cu un semnal de alarma referitor la responsabilitatea fiecaruia fata de munca pe care o face, un mesaj gen
'Sa fim responsabili!'Lasati-ne sa traim in tara in care ne-am nascut' 'dati o sansa la viitor acestei natii'
...va astept cu propuneri si idei
(personal consider ca "a da cu piatra" nu este o atitudine constructiva)

Dumnezeu sa ne intareasca!
foarte bun subiect si felicitari pt initiativa! de asta cred ca avem nevoie in tara, de mai multi oameni cu initiativa, si in absolut orice domeniu...sa fim solidari unii cu ceilalti, sa ne respectam, sa nu blamam pe altii pe nedrept fara sa ne gandim ca si noi gresim, pe principiul "vezi paiul din ochii altuia, dar barna din ochiul tau nu"...
poate toate aceste drame ale noastre ne fac mai responsabili...poate reusim sa invatam din propriile greseli si din greselile altora...poate vom avea curajul sa ne ridicam si sa ne cerem drepturi atunci cand le meritam si sa fim necrutatori cu cei de la conducere atunci cand vedem ca actioneaza doar in interesel lor, nu si al poporului....
ramane de vazut....eu sper ca macar in ceasul al 12-lea sa ne trezim...

calina
19.08.2010, 23:40:13
Eu as merge pe propunerea taticului lui Sebastian.....sa ne strangem zeci si mii si sute de parinti si sa stam undeva, in tacere. Sa ne exprimam compasiunea activ, nu prin comunicate. Sa reactionam ca societate si ca opinie publica. Pentru ca tot el spunea ca, in asemenea cazuri, e important sa simti oamenii ca sunt langa tine.

edera1981
01.05.2011, 12:30:44
Eu as merge pe propunerea taticului lui Sebastian.....sa ne strangem zeci si mii si sute de parinti si sa stam undeva, in tacere. Sa ne exprimam compasiunea activ, nu prin comunicate. Sa reactionam ca societate si ca opinie publica. Pentru ca tot el spunea ca, in asemenea cazuri, e important sa simti oamenii ca sunt langa tine.

Foarte inteleapta alegere !