PDA

Versiunea completa : Cadou nasilor si indatoririle nasilor

mari10
27.08.2010, 14:14:09
Am vazut pe forumul general ceva legat de cadouri pentru nasi si indatoririle nasilor, la noi in zona (Hunedoara) care ar fi acelea, ma refer la indatoriri? si ce cadouri va ganditi sa luati, sau ati luat nsilor? cand se dau aceste cadouri?

Ooanyy
28.08.2010, 06:51:54
Miresicii poate aveti vreo idee, si noi zicem de o luna k mergem sa ne cerem nasi, dar nu stim ce sa le luam cadou si de aceea nu am mers....
Va rugam care ati trecut deja prin emotiile astea, dati-ne un sfat, o idee, orice...
Multumim....
pupiciii

Ooanyy
28.08.2010, 07:23:56
Revin...Sincer chiar nu stiu ce indatoririi le revine nasilor...
:D

pushica_c
14.09.2011, 10:38:47
Pai din cate stiu eu (parintii au fost nasi de ffff multe ori) ei platesc taxa la biserica. Ai mei si au cumparat lumanarile daca tin eu bine minte, poate nu de fiecare data, dar sa ajute cu cheltuielile. si am impodobit singuri pe acasa si am facut prajituri singuri, adica nu ni le au dat mirii.
Apoi cand se fur a mireasa, daca e inanite de 12 o plateste nasul, daca e dupa mirele. In unele locuri nasii spun tatal nostru inainte de masa. Nasi buni sunt aceia care fac atmosfera, se implica cu invitatii, ajuta sa se smite lumea bine, ca sa plece lumea multumita.
Cam atat.
In mare, ideea e ca sunt o pereche pe care o admiri si care sa te inspire in casatorie, cineva la care sa apelezi cand ai nevoie sa vorbesti, sa te sfatuiesti samd.

elaenis
15.10.2011, 14:54:31
la noi in zona , nu se dau cadouri nasilor, cel putin din cate stiu eu.