PDA

Versiunea completa : Indatoririle nasilor in organizarea nuntii

Pagini : [1] 2 3 4 5

Dorinic
09.05.2006, 23:03:53
Sunt total pe dinafara cu obiceiurile de nunta si as vrea sa imi dati cateva detalii cu privire la ce trebuie sa-mi dea nasa mea (din cate am inteles ea trebuie sa-mi faca buchetul si inca alte chestii) :grin: Sper sa ajunga mesajul asta undeva :)

dj
10.05.2006, 07:56:43
Sunt total pe dinafara cu obiceiurile de nunta si as vrea sa imi dati cateva detalii cu privire la ce trebuie sa-mi dea nasa mea (din cate am inteles ea trebuie sa-mi faca buchetul si inca alte chestii) :grin: Sper sa ajunga mesajul asta undeva :)
Nasii trebuie sa: achite taxa la biserica, cumpere buchetul si voalul miresei, lumanarile si (depinde de zona) turta miresei. Cam asta stiu eu.

razadesoare
10.05.2006, 10:11:14
Obiceiurile depind un pic de zona.

In principiu, nasii trebuie sa ia si sa plateasca:
- voalul miresei
- coronita/diadema
- lumanarile
- taxa la biserik
- turta
- ceva pt dezgatit (palarie/batic, etc)
Si desigur, darul la masa; optional, cadou pt miri. Buchetele, al miresei si al nasei, cad in sarcina mirelui (si cel de la cun civila, unde nasa nu are buchet).

aandrada
12.05.2006, 10:54:42
Noi nu vrem nimic de la nași, în afară de darul de la masă...Ne facem singuri nunta, nu cer nimic de la nimeni. Mi se pare anapoda să fie obligatoriu să-ți dea, să-ți cumpere...

ryanaro
16.05.2006, 12:09:17
Auzi si what's the big idea cu dezgatitul?! pai eu platesc n milioane pt o freza, un coc ceva, si apoi imi pune nasa un batic peste el LOOOOL dream on,nasa, dream on! asta e un obicei pe care nu l respect clar. sau nasul sa l barbiereasca pe mire... hahahaa, poate-i da si-una! hahahaa

mam
16.05.2006, 12:24:03
nu tre sa il barbiereasca nasu ci un prieten f bun de al lui, cavalerul de onoare...si nu tre efectiv sa il barbiereasca, sa se faca ca il barbiereste

si nasa mai tre sa iti increteasca volaul acasa, sa puna mana pe voal sa se faca ca ii face ceva...

cecilia
17.05.2006, 01:44:16
Si eu stiu tot cum au spus fetele pana acum.Nasa iti ia turta,lumanarile,baticut pentru dezgatit,voalul,plateste biserica.Dar buchetele (al miresei si al nasei) le cumpara mirele.

cecilia
17.05.2006, 01:46:21
Nasa ia voalul,turta,lumanarile,baticut pentru dezgatit.Si plateste biserica.
Dar buchetele sunt cumparate de mire.

mytzu
17.05.2006, 15:26:30
depinde de zona ... dar mie nasii imi cumpara lumanarile+buchetele , turta miresei, voalul+diadema, taxa biserica, oglinda(de la gatit si dezgatit), esarfa de la dezgatit, si cam atat cred...... :) a si un cadou care nu e neaparat obligatoriu dar ei au zis ca vor sa ne ia ceva sa avem amintire.

ryanaro
17.05.2006, 16:49:29
Oare mi-o sta bine cu voal?! Hmmm.... daca nu sunt multumita de voal, port doar coronita...

emilialigi
18.05.2006, 14:55:15
mey, fetelor, care sunteti cu traditiile, daca tot vreti sa respectati anumite traditii pai atunci respectatile pana la capat adica chestii de genu' "se face ca il barbiereste" sau iti pui o esarfa pe care o dai imediat jos" sau altele mi se par tampenii! ori respecti ceva cu strictete ori te lasi pagubas! parerea mea!
eu consider ca nasii nu ar trebui sa fie obligati sa cumpere nimic! eu spre exemplu mi-am cumparat o tiara foarte scumpa si nici voalul nu a fost prea ieftin, dar asta mi-am dorit si mi-am cumparat! ei, acu' nu mi se pare normal ca nasa saraca sa imi plateasca mie fitele! daca va insista probabil ca ii voi spune o suma mica doar ca sa se simta ea bine si nicidecum suma reala! asa si cu lumanarile: lumanarile noastre pentru ca sunt mai deosebite sunt si mai scumpe asa ca voi face acelasi lucru, le voi spune o suma rezonabila si restul il suportam noi!

tina19
25.05.2006, 17:20:00
emilialigi ai mare dreptate. dupa ce ca ne nanaseste sa mai am si pretentii. eu ma bucur ca au acceptat sa ne fie nasi. nu le cer nici darul de la nunta. nu vreau decat sa ne stea alaturi in fata altarului.
pupici lor pt. ca au acceptat!

krysta
26.05.2006, 12:27:27
si eu sunt de acord cu voi.La mine nasa e de fapt Magdalena(asa o cheama),iar la intrebarea ca ce trebuie sa cumpere ea i-am raspuns....costumatia care ti-o doresti.Adica ar fi absurd sa-mi cumpere ea toate "fitele"mele...costisitoare.Bine asta e parerea mea

mam
26.05.2006, 12:33:15
sunt de acord, nici noi nu le-am cerut nasilor nimik, ei s-au oferit sa plateasca insa cand a venit vb de cat trebuie sa dea am dat-o la intoarsa:)

911
06.06.2006, 17:27:05
Cum sa nu-ti stea bine cu voal??? Nu-l pui si tu pe fata... :D Il prinzi sub coc!!! Eu zic ca orice femeie, cu voalul astfel prins, arata extraordinar!!! Iti sugerez sa incerci si vei vedea ca o sa fie super!!!

s_vet
06.06.2006, 17:31:32
nu stiu nici eu prea bine care sunt lucrurile astea. mie nasa imi ia buchetele lumanarile si voalul si cam atat. mai multe detalii nu iti pot da

ryanaro
06.06.2006, 17:37:58
Da, dar poate vreau un voal- catedrala (din ala de n metri). Sau poate vreau un voal gen anii 20 neprins LOOOOL. Habar n-am ce vreau. Dar un singur lucru stiu-ca nu vreau sa fie prins cu agrafe, ca vreau sa mi-l dau jos cum am terminat de facut pozele, inainte sa intru in restaurant (adica in cort LOL). Daca e posibil unul cu piepteni. Nu stau eu de scos voalul, pus batic si altele. Ma incomodeaza. Spun asta desi n-am probat vreun voal pana acuma, dar e o grija in plus, alaturi de manusi, buchet si altele LOL.

Angisor
11.06.2006, 19:41:21
la noi in BR e obicei ca nasa cu o seara inainte de cununie sa vina sa inchine beteala(adica sa faca cruce miresei cu diadema si voalul)..apoi cand vine in ziua nuntii ii aduce miresii cadou o poseta cu oglinda, bijuterii si parfum cu care o gateste...lol...mama chiar crede ca voi accepta asa ceva? slava domnului ca nasa mea nu vrea asa ceva...

valen
12.06.2006, 00:01:36
hmm ... asta e noua nu auzisem de asa ceva pana acum. iar eu o sa imi pun flori in par si am scapat de inchinat.:D

RLK
12.06.2006, 06:36:08
Si eu am o indoiala cu voalul, chiar nu stiu cum imi va sta, desi vreau sa-l prind de sub coafura. Eu o sa-mi cumpar singura totul, nasii vor plati doar biserica pentru ca am inteles ca asta este foarte important, dar n-am inteles si de ce. Noi am spus de la inceput ca nu avem nici o pretentie, decat sa ne naseasca si atat. Sper sa nu ne puna intr-o postura jenanta si sa ne dea vreun ban la nunta. Nu sunt niste oameni bogati si au si si ei destule cheltuieli.

angicaruntu
12.06.2006, 09:50:10
Ceau fetelor,

eu cred ca nasii sunt ceva deosebit, pentru noi sunt cei mai buni prietenii si ne ajuta foarte mult cu sfaturi si cind avem o problema imediat sar.
Noi nu vrem sa platesca ei nimic, dar se incapatineaza petru ca se simt mindrii,ca ne sunt nasii.
Eu o sa imi cumpar singura ce trebuie si ia a zis ca vrea sa imi dea banii dar eu o sa iau numai simbolic.
Problema noastra este ca nu stim ce sa le cumparam cadou de nunta_????
Aveti ceva ideei pt cadouri,la oamneii care nu au nevoie de nimic?
mersi.

dj
12.06.2006, 09:54:05
Ceau fetelor,

eu cred ca nasii sunt ceva deosebit, pentru noi sunt cei mai buni prietenii si ne ajuta foarte mult cu sfaturi si cind avem o problema imediat sar.
Noi nu vrem sa platesca ei nimic, dar se incapatineaza petru ca se simt mindrii,ca ne sunt nasii.
Eu o sa imi cumpar singura ce trebuie si ia a zis ca vrea sa imi dea banii dar eu o sa iau numai simbolic.
mersi.
Si nasii nostrii au de toate dar noi am facut asa: intai i-am intrebat daca vor ceva anume (la care au protestat ca nu vor nimic) si apoi le-am spus ce ne gandisem noi sa le luam, adica o icoana si au fost incantati de idee. Sunt unele icoane din Italia care sunt placate cu argint, au garantie si tot ce trebuie, si noi asa ceva vrem sa le luam.

ryanaro
12.06.2006, 15:58:39
E o idee foarte buna de cadou cu icoana placata in argint. Sunt valoroase, dar si discrete.

mam
12.06.2006, 16:04:09
si noi le-am dat nasilor printre multe alte cadouri si o icoana, dar daca vreti sa faceti cadou o icoana, indiferent din ce e, intai de toate sa o sfintiti!

ryanaro
12.06.2006, 16:08:55
Pai unele sunt gata sfintite. Depinde de unde le cumperi. Erau unele in Unirea, pt ca i-am luat una mamei viitorului sot, si zicea pe spate ca sunt sfintite. Erau pe lemn ars sau cam asa ceva.

angicaruntu
12.06.2006, 20:08:54
Si nasii nostrii au de toate dar noi am facut asa: intai i-am intrebat daca vor ceva anume (la care au protestat ca nu vor nimic) si apoi le-am spus ce ne gandisem noi sa le luam, adica o icoana si au fost incantati de idee. Sunt unele icoane din Italia care sunt placate cu argint, au garantie si tot ce trebuie, si noi asa ceva vrem sa le luam.

Ceau ,
mersi de raspuns ,e o idee buna...,ma gindesc,mai am doar putin timp la dispozitie,numai ca ,cu o saptamina inainte este si ziua nasei trebuie sa ma mai gindesc si la asta.
Daca vor sa scoata icoana din tara este vreo problema la vama,ca ei acum nu mai locuiesc in Tm, ci in Italia.
Voi cum ii faceti buchetul nasei,ati vorbit intii cu ea,sau ati decis voi?

tweety82
12.06.2006, 20:22:37
Normal ar trebui sa vorbesti si cu ea pt buchet ...asa cred eu

dj
13.06.2006, 08:39:53
Noi am discutat toate detaliile desi recunosc ca aproape puteam nici sa nu le discutam pentru ca au fost de acord cu tot. Bine, nici noi nu am vrut voal de nu stiu care sau cine stie mai ce.

angicaruntu
15.06.2006, 20:58:10
Si eu as vrea sa pot face ultimele aranjamente cu nasa,dar din pacate o sa ne vedem doar cu o saptamina inainte de nunta,cind eu ajung in tara ea pleaca si tot asa,sper sa nu am parte de o nunta cu peripetii:)))
Norac ca avem nasii de treaba,ei sunt stresati sa nu faca ceva gresit si vor sa stie ce intra in atributiile lor, au spus ca vor sa isi faca treaba ca la carte.
Acum ramine de vazut ce iese....prin telefon.
Multumesc

annyie
14.07.2006, 11:21:34
Chiar daca tu vrei sa platesti totul si sa nu-i incarci pe nasi cu cheltuieli sa stii ca cel putin lumanarile, voalul si taxa la biserica este de datoria nasilor si este spre binele lor sa le cumpere daca sunt intr-adevar oameni credinciosi. O vorba zice ca pe lumea ailalta nasa te intampina cu voalul si lumanarile de la casatorie, dar astea sunt numai vorbe din popor. Voi faceti cum credeti totusi

Piticutz
14.07.2006, 11:44:10
E cam incurcata faza cu nasii in sensul ca de exemplu daca eu vreau sa imi iau nu stiu ce voal sau buchet sau lumanari sau sa ma cunun la o biserica mare unde costa:-s nu au nasii obligatia sa suporte toate astea. Noi ne-am gandit sa le cumparam pe toate si eventual voalul sa il cumpere nasa ... asa simbolic.

ryanaro
14.07.2006, 15:05:00
O vorba zice ca pe lumea ailalta nasa te intampina cu voalul si lumanarile de la casatorie, dar astea sunt numai vorbe din popor

cel mai destept lucru pe care l-am auzit spus vreodata legat de religie a fost:

"precum pe pamant asa si in cer".

mam
14.07.2006, 15:20:39
Nici noi initial nu am fost de acord sa plateasca ei Biserica, lumanarile.... dar ei asha au vrut, au vrut sa se simta "impacati cu ei insasi", ca sa ii citez. Eu nu zic acum gata, le punem in brate facturile si sa plateasca! Pana la urma am reusit sa ii imbrabodim si sa uite de voal, de “basma”(pe care pana la urma nici n-am mai folosit-o :D), au platit numai Biserica si lumanarile, cu toate ca si astea au fost costat destul de mult :( !

dana2006
14.07.2006, 15:26:33
Noi ne-am inteles de la inceput ca sa plateasca numai lumanarile si biserica, restul le platim noi...oricum avem 2 perechi de nasi

aandrada
14.07.2006, 15:28:56
ai noștri au plătit doar biserica (n-a fost ieftin oricum), mofturile mele le-am plătit singură :)

(ce-i drept, au dat dar semnificativ la masă, da' asta-i altă poveste, au dat cât au vrut, nu cât ar fi trebuit, vezi doamne, să plătească accesoriile mele sau alte prostii)

mam
14.07.2006, 15:36:22
am uitat si au mai dat bani la Bis la o sapt dupa nunta cand te scot nasii la Bis, dar arunci a fost o suma modica, donatie prt Biserica, nu a fost o taxa anume...faza: mergem la ei cu dvd-uri cu poze,cu filmul de la nunta, albume foto, poze pe hartie si pana si pe alea vroiau sa ni le plateasca :))! intr-adevar ne-au costat ce le-am dat lor in jur de 4 mil lei, dar nu am acceptat nimik de la ei(si asha au dat f mult la masa)!

angicaruntu
16.07.2006, 13:59:10
Apropo aveti cumva idee cam cit costa biserica?
Trebuie sa stiu un pret informativ

911
17.07.2006, 05:23:40
Apropo aveti cumva idee cam cit costa biserica?
Trebuie sa stiu un pret informativ

Cam 5 milioane Sau nici preturi nu mai putem spune??? :D

mam
17.07.2006, 12:10:45
Cam 5 milioane Sau nici preturi nu mai putem spune??? :D

la noi a fost 2 mil taxa Bisericii si 5 mil in ziua nuntii...

aandrada
17.07.2006, 12:15:03
5 milioane în total (1 pt. preoți - am avut 2 preoți, 4 pt. cor)

mam
17.07.2006, 12:20:17
la noi nu stiu care care cum cat a fost ptr preoti si cat prt cor ca am avut 4 preoti si cor(cam de 10 persoane)...

demonizza
17.07.2006, 13:36:40
oioi....$-)...mie mi se pare f. mult...sau nu mai sunt eu la curent cu preturile pe la biserici...eu ma ashteptam la 2 milioane acolo....inca o cheltuiala pe care nu o luasem in calcul...
dar daca imi chem eu preotul la restaurant, sa-mi faca cununia religioasa pe terasa, pe malul lacului? imi fac shi o arcada cu flori..hmmm... ce ziceti?

aalliinnuuttaa
17.07.2006, 16:22:39
Demonizza, in principiu eu cred ca este ok. Cred doar ca trebuie sa vorbesti cu cei de la restaurant sa te lase sa faci treaba asta acolo si mai ales trebuie sa vorbesti cu preotul.

ryanaro
17.07.2006, 17:58:08
Asa e, bisericile costa de rup- si 15-20mil LOL. Tata a ramas interzis. Poti sa faci unde vrei, dar tot cu spagi- sa aduci preot cu ustensile LOL

albina
07.08.2006, 11:31:51
Si eu stiu tot cum au spus fetele pana acum.Nasa iti ia turta,lumanarile,baticut pentru dezgatit,voalul,plateste biserica.Dar buchetele (al miresei si al nasei) le cumpara mirele.
doar buchetul nasei il cump mirele,iar nasa pe al miresei.eu asa stiu

rocsi6666
07.08.2006, 23:28:48
desi nasa mea e prietena mea cea mai buna.....acum parca nu o mai recunosc...s-a aliat cu socrella in ideea ca trebuie sa vina sa ma ia de acasa, desi eu i-am spus ca eu cu Mihai vrem sa ne vedem la biserica direct, iar pe mine ma va aduce tata acolo...nu si nu...ca nu se poate....si ca trebuie sa imi puna baticul....alta chestie pe care nu o suport...nu fac o nunta traditionala si nu vad ce rost are asa numitul dezgatit, daca mie nu-mi face nici o placere...e clar ca voi face cum vreau...dar mi-e sa nu se supere.....i-am spus ce prefer....si tot nimik!...cum sa procedez cu ea?

dianablue
08.08.2006, 14:50:27
desi nasa mea e prietena mea cea mai buna.....acum parca nu o mai recunosc...s-a aliat cu socrella in ideea ca trebuie sa vina sa ma ia de acasa, desi eu i-am spus ca eu cu Mihai vrem sa ne vedem la biserica direct, iar pe mine ma va aduce tata acolo...nu si nu...ca nu se poate....si ca trebuie sa imi puna baticul....alta chestie pe care nu o suport...nu fac o nunta traditionala si nu vad ce rost are asa numitul dezgatit, daca mie nu-mi face nici o placere...e clar ca voi face cum vreau...dar mi-e sa nu se supere.....i-am spus ce prefer....si tot nimik!...cum sa procedez cu ea?
Pai ia-o deoparte de soacra si spune-i calm si politicos ca apreciezi ca se gandeste sa se implice asa de mult in nunta, dar ca odata te casatoresti si vrei sa se consulte cu tine inainte sa ia vreo hotarare si dupa aceea ii spui tot ce vrei si ce nu vrei. Si daca nu intelege, pui piciorul in prag si gata... Eu nu as accepta sa fac ceva ce nu vreau chiar la nunta mea doar sa nu supar pe cineva! Incerci mai intai frumos si daca nu merge devii mai ferma si gata!
Succes!

florenta
21.08.2006, 18:26:15
buna.
stie cineva sa-mi spuna care este rolul nasilor in cadrul pregatirilor pentru nunta si la nunta?
ciaO:)

mam
21.08.2006, 19:46:16
buna!

in principiu nasii fiind casatoriti te pot ajuta cu una cu alta, in principal cu sfaturi, in cel mai fericit caz, bune. Sa va fie alaturi si sa ii puteti intreba orice legat de nunta. Pe langa asta, nasii de obicei platesc Biserica si lumanarile, iar mirele plateste buchetul nasei si al tau de la cununia religioasa. Ei cumpara turta pe care nasa ti-o rupe in cap. Nasa iti cumpara voalul si basmaua. Nasii sunt cei care te duc cu masina la Biserica si dupa aceea va duc la restaurant. Nasul te "rascumpara" cand te fura, iar nasa iti da jos voalul din cap si il pune altei fete.

cam asta se spune ca trebuie sa faca nasii, insa acuma depinde de fiecare, voi vb cu ei si stabiliti ce anume sa faca si ce nu... te pup, mam

florenta
22.08.2006, 14:01:43
multumesc...cateva lucruri stiam si eu dar cum sunt atatea obiceiuri si atatea pareri....nu mai stii ce sa faci....
pupici

lorycyca
26.08.2006, 22:42:30
La mine nasii vor lua:voalul, coronita ( care poate sa fie si Shvarovsky LOOL ) m-am scos =)) , baticul , oglinda , lumanarile ( care vor fi super scumpe LOOL ca e "fala " lor , si vor plati biserica,

Ideea e ca ei sunt super incantati ca vor fi nasi asa ca imi vor satisface orice dorinta LOOL ... nasa chiar a zis ca nu conteaza cat de scumpa e coronitza... ca daca vreau cu cristale S de-aia imi ia ,...lool ... eu saraca de mine..vreau una finutza ...(care nu e mai mult de cateva sute de mii LOOL) si ea vrea sa de-a milioane... :)) ...aaaa si lumanarile la fel... eu vroiam ceva finutz (unde sunt flori mai putine ... sunt si mai ieftine..si potzi gasi unele chiar frumoase ...)... da ei nuuu... cum ??? cee??? ca doar odata sunt nashi.. si o sa cumpere tot ce e mai frumos LOOL ...da mie imi place atitudinea lor :) sa-mi traiasca nasii hehehe

Ps. stie careva cum arata lumanarile in stil grecesc???? ca asa s-au gandit sa le faca... din trandafiri albi si galbeni... sau rosii.. sau una de o culoare si alta de o culoare...LOOL m-au spart !!! ;))

ana_maria
27.08.2006, 07:21:20
Lumanarile la greci sunt foarte groase si inalte cam cat alea de la noi insa numai din ceara, nu au stativ din acela .
Ornamentul se face in general pe rotund sub forma unei coronite f groase si foarte bogate, din care in partea de jos curg fire de tipirig sau alte plante . Sunt frumoase sa stii, numai ca la ei lumanarile raman la biserica, sincer daca o sa le faca asa groase ca pe alea grecesti, nu stiu cum le vor cara . Poate doar ornamentul e in stil grecesc .

[Ps. stie careva cum arata lumanarile in stil grecesc???? ca asa s-au gandit sa le faca... din trandafiri albi si galbeni... sau rosii.. sau una de o culoare si alta de o culoare...LOOL m-au spart !!! ;))[/quote]

lorycyca
27.08.2006, 10:31:44
Sunt frumoase sa stii, numai ca la ei lumanarile raman la biserica, sincer daca o sa le faca asa groase ca pe alea grecesti, nu stiu cum le vor cara . Poate doar ornamentul e in stil grecesc .

[Ps. stie careva cum arata lumanarile in stil grecesc???? ca asa s-au gandit sa le faca... din trandafiri albi si galbeni... sau rosii.. sau una de o culoare si alta de o culoare...LOOL m-au spart !!! ;))[/quote][/quote]

Mercic... m-am mai linistit #:-S ca habar nu aveam cum arata... cred ca o sa aiba si lumanarile tot asa nu numai ornamentul... cu transportul nu-i problema... chiar ziceau ca iau nu sthiu ce masina numai ptr lumanari LOOL

kala_elena
22.11.2006, 10:53:03
Fetelor am si eu o intrebare: ce va cumpara voua nasa? Mie mi-a luat deja un sal din cashmir pentru legatoare, machiaj si imi alesese si tiara, dar cum avea un mic defect a inapoiat-o si urmeaza sa mergem impreuna sa o luam. Are gusturi foarte bune! Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca ea cheltuie mult - vrea ca tot ea sa imi cumpere si setul de bijuterii pe care il voi purta atunci - si nu stiu cum ma voi rascumpara fata de ea, mai ales ca nu vor nici un cadou, au promis solemn ca ni-l vor da inapoi!

danielaciomag
22.11.2006, 18:26:26
Fetelor am si eu o intrebare: ce va cumpara voua nasa? Mie mi-a luat deja un sal din cashmir pentru legatoare, machiaj si imi alesese si tiara, dar cum avea un mic defect a inapoiat-o si urmeaza sa mergem impreuna sa o luam. Are gusturi foarte bune! Ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca ea cheltuie mult - vrea ca tot ea sa imi cumpere si setul de bijuterii pe care il voi purta atunci - si nu stiu cum ma voi rascumpara fata de ea, mai ales ca nu vor nici un cadou, au promis solemn ca ni-l vor da inapoi!

In general nasa trebuie sa cumpere pentru mireasa, diadema de mireasa, batic pentru legatoare, si daca doreste si bijuteriile pentru tine.
Toate depinde de ceea care va fi alaturi de tine, prietena in primul rand, si abia apoi nasa ta.
Este o foarte mare bucurie pentru ea, ca va cununa, si de aceea, considera ca este necesar sa-ti faca si tie anumite bucurii pentru un eveniment important din viata ta, nunta. Bucura-te ca ai o asemenea nasa, si incearca sa te recompensezi pe parcurs, fata de ea, daca nu vor nici un cadou. Poate pentru ea este suficient modul tau de comportament fata de ea. Si poate o mare bucurie este sa te vada pe tine fericita.
Felicitari pentru nasa ta, si "casa de piatra" tie, alaturi de toti cei dragi.

Ancuta_Weiser
23.11.2006, 13:42:08
In general nasa trebuie sa cumpere pentru mireasa, diadema de mireasa, batic pentru legatoare, si daca doreste si bijuteriile pentru tine.
Toate depinde de ceea care va fi alaturi de tine, prietena in primul rand, si abia apoi nasa ta.
Este o foarte mare bucurie pentru ea, ca va cununa, si de aceea, considera ca este necesar sa-ti faca si tie anumite bucurii pentru un eveniment important din viata ta, nunta. Bucura-te ca ai o asemenea nasa, si incearca sa te recompensezi pe parcurs, fata de ea, daca nu vor nici un cadou. Poate pentru ea este suficient modul tau de comportament fata de ea. Si poate o mare bucurie este sa te vada pe tine fericita.
Felicitari pentru nasa ta, si "casa de piatra" tie, alaturi de toti cei dragi.

Subscriu la ce a scris Daniela.
Si la mine este cam la fel....nasa imi este prietena cea ma buna. Si vrea sa cumpere ea tiara si bijuteriile. Adica, m-a rugat sa mi le aleg singura. Aici incep problemele...nu as vrea sa platesca prea mult pentru gusturile mele...:-s

CamyB
30.11.2006, 23:44:13
Eu stiu ca nasii trebuie sa plateasca biserica, lumanarile de cununie si voalul miresei - ca traditie. Plus baticul / esarfa / etc cu care vor "imbrobodi" mireasa dimineata.

mada
01.12.2006, 10:36:41
Eu stiu ca nasii platesc taxa la biserica, lumanarile, diadema, voalul, oglinda si baticul pt legatoare.

Tzitzi_mic
01.12.2006, 15:45:36
Mie nasa nu mi-a cumparat nik..ba chiar le-am cumparat noi lor lumanarile,am platit impodobitul,am luat tot ce ar fi trebuit sa aduca ei pt slujba..la fel,nasii ink nu ne-au dat nici un cadou. Dar au fost fff saritori cand am avut nevoie de un imprumut pt a da avansul la apt,si ne-au imprumutat o suma mare de bani..deci noi am apreciat ca nu ne-au lasat balta..nici nu as fi avut nevoie sa ne ia ei ceva-ne-am luat noi ce si cum ne-a placut-iar lumanarile nu au putut sa le aduca ei pt ca sunt din alta localitate-de la vreo 200km..si ar fi fost dificil de transportat impodobite sau stiu eu cum..:*

allyy
01.12.2006, 16:41:09
Eu nu stiu daca imi cumpara nasa ceva, pentru ca ea nu mi-a spus nimic si nici eu ei nu ii spun nimic.Adica ne intelegem super bine, dar nu sunt genul care sa ridice vreun fel de pretentii.Deja nu vor sa le luam nimic cadou si ne chinuim sa ii tragem de limba ca sa aflam cam ce ar vrea.
Iar noi am hotarat ca toata nunta va fi pe cheltuiala noastra.
Presupun insa ca e totusi prea devreme sa vorbim cu nasii de ce si cum trebuie sa ia unul si altul, dar ne e si cam rusine sa deschidem subiectul, cred ca pasam matza de la unul la altul(si nasii la fel).Voi cum faceti?

flori22
03.12.2006, 13:34:25
ai restaurant frumos Ally!!, noi am facut petrecerea in Galati si cununia religioasa in Buc. Nasa mi-a cumparat cam tot ce trebuie si spuneti voi mai sus, peste toate ea a vrut sa imi ia un set de bijuterii veritale din aur alb.....deh nu mi-a zis nimic pana in ziua nuntii. Daca mai ai nevoie de vreun sfat poti trimite pm

allyy
04.12.2006, 12:42:51
ai restaurant frumos Ally!!, noi am facut petrecerea in Galati si cununia religioasa in Buc. Nasa mi-a cumparat cam tot ce trebuie si spuneti voi mai sus, peste toate ea a vrut sa imi ia un set de bijuterii veritale din aur alb.....deh nu mi-a zis nimic pana in ziua nuntii. Daca mai ai nevoie de vreun sfat poti trimite pm

Multumesc frumos!Sper sa iasa si nunta macar la fel de frumoasa pe cat este restaurantul!Cred ca ai dreptate cu nasa,probabil ca pe ultima suta de metri vor aparea surprizele (ma gandesc ca eu tot la fel as face daca as fi nasa).
Multumesc inca odata, esti foarte draguta!>:D< Daca voi avea vreo nelamurire iti voi scrie cu siguranta (iti dai seama ca pana la nunta apar o gramada de probleme aparent fara rezolvare)

roxy_elena
16.12.2006, 13:49:31
Buna, Viitoarelor Miresici Ale Anului 2007!ce Parere Aveti Sa Schimbam Traditonalul Batic Cu O Palarie Alba Frumoasa?eu Cred Ca S-ar Vedea Mult Mai Bine:) Am Vorbit Si Cu Nasa Si Este De Aceeasi Parere Ca Si Mine.dar Nu Stiu Deocamdata Unde Putem Gasi Palarii Mai Frumoase Si Mai Deosebite Asa Ca Noi.va Pupic

allyy
18.12.2006, 10:43:04
Buna, Viitoarelor Miresici Ale Anului 2007!ce Parere Aveti Sa Schimbam Traditonalul Batic Cu O Palarie Alba Frumoasa?eu Cred Ca S-ar Vedea Mult Mai Bine:) Am Vorbit Si Cu Nasa Si Este De Aceeasi Parere Ca Si Mine.dar Nu Stiu Deocamdata Unde Putem Gasi Palarii Mai Frumoase Si Mai Deosebite Asa Ca Noi.va Pupic

Mie imi place ideea!Si daca si tie si nasei va place asa, asta e tot ce conteaza!!!>:D<

kestiutza
19.12.2006, 08:23:51
Salut ! Sunt membra noua shi este primul mesaj pe care il trimit. Sunt de acord cu voi nu se mai poarta batic este mult mai elegant o palarie am vorbit cu nasha mea shi ea este de acord. :*

fifiri
19.12.2006, 08:31:24
palaria a inlocuit la multe nunti baticul, iar asta de vreo suta si ceva de ani incoace. si nici nu e nevoie sa fie alba, dimpotriva: pentru a marca trecerea la o alta stare sociala, e chiar recomandabil sa nu fie alba palaria. caci, o data ce valul de mireasa se da jos, mireasa nu mai e mireasa, ci femeie maritata. si atunci, nu are nici un rost ca palaria sa fie ca de mireasa, nu?

allyy
19.12.2006, 10:33:08
Salut ! Sunt membra noua shi este primul mesaj pe care il trimit. Sunt de acord cu voi nu se mai poarta batic este mult mai elegant o palarie am vorbit cu nasha mea shi ea este de acord. :*

Bine ai venit printre noi!Asteptam sa ne povestesti cum stai cu pregatirile!Multa bafta si mult spor la treaba!

bluekidoo
19.12.2006, 10:47:29
Mie mi-a cumparat nasa diadema, voalul, bijuteriile, gentuta.... pana acum... si mi-a spus ca mai trebuie sa-mi ia oglinda, batic (esarfa) ... nu stiu altceva...

ayana2010
19.12.2006, 19:46:32
nasii mei mi-au zis k vor o nunta fara pretentii... asta o insemna k n-o sa-mi ia nik????:-?

trully_love
02.01.2007, 19:58:22
Mie nasa o sa imi plateasca biserica, lumanarile, imi ia diadema, voalul, bijuteriile si gentuta.

map
02.01.2007, 21:26:52
Noi ne ocupam de tot (noi si-ai nostri parinti), nu asteptam de la nasi absolut nimic, doar pe ei prezenti la eveniment:D

valen
03.01.2007, 08:53:06
nasii mei mi-au zis k vor o nunta fara pretentii... asta o insemna k n-o sa-mi ia nik????:-?
poate s-au referit ca nu vor nimic de la voi... stiu si eu. in cel mai rau caz iti pot plati doar biserica, nu am auzit de nasi care sa nu faca macar asta... nu de alta dar preotul il cheama pe nas la sfarsitul slujbei

valen
03.01.2007, 08:54:39
Mie mi-a cumparat nasa diadema, voalul, bijuteriile, gentuta.... pana acum... si mi-a spus ca mai trebuie sa-mi ia oglinda, batic (esarfa) ... nu stiu altceva...
wow cate ti-a luat.. mie nu mi-a luat nimic.. ma rog doar esarfa aia pe care oricum nu am vrut-o, nu am vrut sa fiu dezgatita. au platit biserica si dupa nunta ne-au dat banii pe lumanari

DiVa
08.01.2007, 23:37:23
Puteti sa ma ajutati sa fac o lista in mare cam cu ce ar trebui sa faca nasii? Nasa mea s-a casatorit anul trebut in octombrie si suntem de aceeasi varsta asa ca nici ea nu stie mai multe ca mine. Pupici!

betty
09.01.2007, 16:03:58
Puteti sa ma ajutati sa fac o lista in mare cam cu ce ar trebui sa faca nasii? Nasa mea s-a casatorit anul trebut in octombrie si suntem de aceeasi varsta asa ca nici ea nu stie mai multe ca mine. Pupici!Eu stiu asa ,nasii platesc :biserica ,lumanarile ,voalul,diadema si esarfa pentru dezgatit ....;)) ;-)

Ioana85
09.01.2007, 16:18:08
Puteti sa ma ajutati sa fac o lista in mare cam cu ce ar trebui sa faca nasii? Nasa mea s-a casatorit anul trebut in octombrie si suntem de aceeasi varsta asa ca nici ea nu stie mai multe ca mine. Pupici!

Daca abia a fost mireasa nu se poate sa nu stie, ca atare vrea sa vada daca voi vreti sa va tineti de traditie sau nu. Daca respectati traditia atunci nasii achita lumanarile, biserica, voalul tau si baticul. Restul eu stiu ca-s optionale si variaza in functie de zona. Daca nu tineti mortis la traditie puteti sa cadeti de acord si sa achite numai o parte sau deloc. Parerea mea este ca voi trebuie sa le spuneti clar ce asteptari aveti de la ei si ce stabiliti la inceput sa se pastreze... nu peste 2-3 luni sa apara mama sau soacra ta cu ideea ca nasa trebuie sa-ti mai ia ceva, ca nu e prea frumos, crede-ma!

DiVa
10.01.2007, 23:48:54
Daca abia a fost mireasa nu se poate sa nu stie, ca atare vrea sa vada daca voi vreti sa va tineti de traditie sau nu. Daca respectati traditia atunci nasii achita lumanarile, biserica, voalul tau si baticul. Restul eu stiu ca-s optionale si variaza in functie de zona. Daca nu tineti mortis la traditie puteti sa cadeti de acord si sa achite numai o parte sau deloc. Parerea mea este ca voi trebuie sa le spuneti clar ce asteptari aveti de la ei si ce stabiliti la inceput sa se pastreze... nu peste 2-3 luni sa apara mama sau soacra ta cu ideea ca nasa trebuie sa-ti mai ia ceva, ca nu e prea frumos, crede-ma!

eu cu nasa mea suntem prietene din copilarie...adica suntem mai mult prietene decat nasa-fina...si am intrebat pentru ca nasa ei a fost de la iasi..noi stand in slobozia...si oricum nu am pretentii sa plateasca fitzele mele...ma refeream la ceva ce e obligatoriu. Pupici!

fifiri
11.01.2007, 00:11:29
eu cu nasa mea suntem prietene din copilarie...adica suntem mai mult prietene decat nasa-fina...si am intrebat pentru ca nasa ei a fost de la iasi..noi stand in slobozia...si oricum nu am pretentii sa plateasca fitzele mele...ma refeream la ceva ce e obligatoriu. Pupici!

nu stiu daca ceva se mai poate spune ca e obligatoriu, in ziua de azi. nasii nostri, care tin la traditie, s-au ocupat de (comanda si plata): lumanari, buchetul miresei, au platit corul, la biserica si erau pregatiti sa plateasca si taxa la biserica (separata de plata corului), insa preotul nu a acceptat. nu am fost dezgatita, sau nu in mod foarte traditional, si daca eram imi luam eu palaria. de asemenea, am mai citit pe alte site-uri ca nasii ar trebui sa iti ia si voalul, dar ai nostri nu s-au oferit, ca sa zic asa.

deci cred ca e la mica intelegere, pur si simplu.

Ioana85
11.01.2007, 09:06:42

Si eu sunt prietena din copilarie cu fina mea si m-au deranjat diverse mofturi pe care le-a avut si eu le-am achitat, ca nu mi se parea normal, mai ales ca suntem prietene. De asta te-am sfatuit sa fii atenta, pentru ca diverse detalii de genul asta pot altera o prietenie, cat ar fi ea de veche. Obligatoriu, dupa mine, ar fi sa achite biserica si lumanarile, dar totul depinde de voi. Parerea mea este sa te consulti cu viitorul sot, sa stabiliti ceva si apoi sa discutati cu nasii clar. Numai bine!

madalinabul
11.01.2007, 12:42:25
nasii au zis ca vor cumpara ei voalul, coronita, lumanarile si buchetul de mireasa( la noi nasii i-au buchetul, nu mirele), vor plati biserica, si tot ceea ce tine de indatoririle unor nasi. la fel si noi, vom cumpara tot ceea ce tb sa dam la nasi.

Piticutz
11.01.2007, 13:37:15
Eu cred ca cem mai bine este sa ai o relatie fff apropiata cu nasii. In felul asta nu apar situatii jenante. Noi vrem sa ne platim si biserica si lumanarile. Nu sunt de acord cu "traditiile" de genu' nasii platesc biserca si cumpara lumanarile si finii iau nu stiu ce cadou. Revin cu ideea ca daca relatia e f apropiata poti stabili anumite lucruri din start.

Ioana85
11.01.2007, 13:58:06
Off, nu vreau sa fiu eu ala care cobeste, dar intotdeauna e loc de surprize si nu ma refer la alea placute. Si eu la fel am zis cu finii nostri, ca suntem prieteni, nu se poate sa aiba pretentii, dar ce sa facem daca ei aveau alte idei si li s-a parut normal ca noi sa achitam toate cele si chiar si in plus? Va dati seama ca mie mi-a cam plouat in circuite si ca relatia s-a deteriorat. Asta e, inainte de nunta am zis sa las deoparte toate resentimentele adunate, sa cunun cu inima deschisa si chiar asta am facut. Dar de uitat sa stiti ca n-am uitat. Eu d'asta tot pledez pentru stabilit clar cine ce ia, fara suparare.

madalinabul
11.01.2007, 14:19:43
Eu cred ca cem mai bine este sa ai o relatie fff apropiata cu nasii. In felul asta nu apar situatii jenante. Noi vrem sa ne platim si biserica si lumanarile. Nu sunt de acord cu "traditiile" de genu' nasii platesc biserca si cumpara lumanarile si finii iau nu stiu ce cadou. Revin cu ideea ca daca relatia e f apropiata poti stabili anumite lucruri din start.

la noi nasii tin neaparat sa fie nasi traditionali, adica sa achite ei datoriile care se atribuie nasilor, nu le-am impus noi asa ceva.

madalinabul
11.01.2007, 14:21:21
Off, nu vreau sa fiu eu ala care cobeste, dar intotdeauna e loc de surprize si nu ma refer la alea placute. Si eu la fel am zis cu finii nostri, ca suntem prieteni, nu se poate sa aiba pretentii, dar ce sa facem daca ei aveau alte idei si li s-a parut normal ca noi sa achitam toate cele si chiar si in plus? Va dati seama ca mie mi-a cam plouat in circuite si ca relatia s-a deteriorat. Asta e, inainte de nunta am zis sa las deoparte toate resentimentele adunate, sa cunun cu inima deschisa si chiar asta am facut. Dar de uitat sa stiti ca n-am uitat. Eu d'asta tot pledez pentru stabilit clar cine ce ia, fara suparare.
imi pare rau ca finii tai s-au purtat asa

madalinabul
11.01.2007, 14:24:59
parerea mea este ca daca iti iei angajamentul sa cununi , eu zic sa faci totul cum trebuie, chiar daca viitorii fini zic ca nu au nici o pretentie, eu cel putin asa as face daca as cununa

betty
11.01.2007, 14:39:36
parerea mea este ca daca iti iei angajamentul sa cununi , eu zic sa faci totul cum trebuie, chiar daca viitorii fini zic ca nu au nici o pretentie, eu cel putin asa as face daca as cununa
Si eu sunt de aceasi parere :* .....si nasii nostri s-au oferit ei sa plateasca ...in nici un caz nu le-am impus noi .:>

Ioana85
11.01.2007, 14:46:59
Mai, eu cred mai mult in prietenie, decat in traditii. Si as fi acceptat si traditiile, pentru ca ne-am asumat rolul de nasi si nu aveam nici o problema in a plati toate cele, dar m-a deranjat ca intr-o zi aflam una, a doua zi aflam alta. De fapt, cel mai mult nu banii dati au fost problema, ci atitudinea si faptul ca in sufletul meu nu mai tin la ei ca inainte. Asta e, nu va mai bat la cap.

mihaela_2006
11.01.2007, 23:02:21
Ceau fetelor,

mersi.
Eu nu prea sunt de acord sa platesc eu, ceea ce trebuie sa-mi cumpere nasa. Nu-i vorba ca nu-mi permit, ci e vorba de principii.

cami_dxb
12.01.2007, 10:03:10
Eu am zis de la inceput ca nu am pretentii de la nasi. Eu vin in tara cu 2 - 3 sapt. inainte de nunta si nu o sa las voalul si diadema pe ultima suta de metri. Si dac eu mi le iau de aici, ar fi neobrazare sa-i cer nasei banii dupa aia. Lumanarile vreau sa le asortez cu buchetul si cu celelalte aranjamente de flori. Daca vor sa le plateasca ei, bine, dar eu nu o sa le cer bani. Si lista cu piticii mei mai poate continua. Si de ce sa pun oamenii sa plateasca pt piticii mei?

ancavlc
12.01.2007, 15:37:29
sunt absolut de acord cu tine. o lista stabilita de comun acord cu ce trebuie sa ia nasii si ce mirii. chiar daca sunt cei mai buni prieteni suparari tot ar aparea asa ca lista stabilita de comun acord ar fi cel mai bun lucru.

ayana2010
12.01.2007, 15:38:22
nasii mei au zis k vor o nunta fara obligatii...voi c intelegeti?

danielaciomag
12.01.2007, 15:41:19
nasii mei au zis k vor o nunta fara obligatii...voi c intelegeti?

Nu stiu daca ar trebui sa-ti spunem noi cam care este situatia. Parerea mea este sa discuti cu ei, sa vezi opinia lor si ce inseamna fara obligatii. Fara obligatii din partea lor fata de voi, sau voi fata de ei. O discutie fata in fata si sincera este cea mai clara situatie.

ayana2010
12.01.2007, 15:58:31
intrebam si yo asa..informativ!!!!!
o sa discut cu ei..asa e cel mai bine...:*

dandelion
12.01.2007, 17:04:38
intrebam si yo asa..informativ!!!!!
o sa discut cu ei..asa e cel mai bine...:*
Arina, si nasii din partea prietenului meu ne-au intreabt daca ne asteptam la vreun fel de obligatii din partea lor, si i-am intrebat la ce anume se refera ( ma gandeam ca la darul de nunta ), au spus ca daca mai vrem in afara de asta si de obligatiile pe care le au la biserica ( sa plateasca preotul si sa faca lumanarile ) si altceva de la ei, cum ar fi sa mai acopere alte cheltuieli sau ce stiu eu..Cel mai bine ar fi sa ii intrebati si voi.Pana la urma nu aveti de ce sa va simtiti jenati de chestia asta, doar o sa va fie nasi si trebuie sa fiti apropiati:D

Raza_de_soare
12.01.2007, 20:36:18
Si noi avem nasi fara obligatii.Asta inseamna ca nu voi merge la nais cu porcu', ca nu le vom cumpara nimic si nici ei noua.Daca noi vom avea placerea, le vom face cadou ceva simbolic.Nu asteptam nimic de la ei.

Nasa este mai conservatoare si sigur va dori sa plateasca biserica si lumanarile.Daca ea vrea, nu ma pun contra (mai ales ca ambele nu vor fi scumpe la catolici).Dar buketul si voalul mi le aleg eu si tot eu le voi plati, ca doar nu o voi suna in momentul ridicarii voalului ca sa il plateasca.Eu vreau sa suportam noi toate keltuielile, toate toanele noastre.Pt noi este suficient sa stim ca ei doresc sa ne fie nasi si ca noi ni-i dorim nasi.Banii nu au ce cauta in discutia noastra.

alinuta_angel
13.01.2007, 16:57:02
Buna fetelor,
sunt Alina din Bucuresti,anul acesta voi fi nasa si eu pt prima data..am citit raspunsurile voastre si cam asa stiam si eu ca se procedeaza...dar eu am o mica nelamurire:pe langa aceste obligatii,mai e si darul de la nunta pe care il fac nasii mirilor(partea financiara)...cam care sunt sumele care se vehiculeaza???are cineva habar?? :-\ :-\

Piticutz
15.01.2007, 08:05:46
Noi nu mai avem nasi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(( :(( :(( : (( :((.

allyy
15.01.2007, 10:42:59
Si noi avem nasi fara obligatii.Asta inseamna ca nu voi merge la nais cu porcu', ca nu le vom cumpara nimic si nici ei noua.Daca noi vom avea placerea, le vom face cadou ceva simbolic.Nu asteptam nimic de la ei.

Nasa este mai conservatoare si sigur va dori sa plateasca biserica si lumanarile.Daca ea vrea, nu ma pun contra (mai ales ca ambele nu vor fi scumpe la catolici).Dar buketul si voalul mi le aleg eu si tot eu le voi plati, ca doar nu o voi suna in momentul ridicarii voalului ca sa il plateasca.Eu vreau sa suportam noi toate keltuielile, toate toanele noastre.Pt noi este suficient sa stim ca ei doresc sa ne fie nasi si ca noi ni-i dorim nasi.Banii nu au ce cauta in discutia noastra.

Si la noi este cam la fel si nu cred ca este vorba despre bani sub nici o forma. Mai degraba, ne gandim la placerea de a face acest pas impreuna, ei cu noi si noi cu ei.Pana la urma asta e mai important decat banii.
Daca vor in mod deosebit sa plateasca ceva o vor face fara sa le cerem noi ceva(lucru care oricum nu se va intampla).

ralukyon
15.01.2007, 10:48:02
Si la noi este cam la fel si nu cred ca este vorba despre bani sub nici o forma. Mai degraba, ne gandim la placerea de a face acest pas impreuna, ei cu noi si noi cu ei.Pana la urma asta e mai important decat banii.
Daca vor in mod deosebit sa plateasca ceva o vor face fara sa le cerem noi ceva(lucru care oricum nu se va intampla).
nici noi nu le-am spus ce "trebuie"sa faca ei in calitate de nasi...s-au interesat...si aflat...si dc nu stiau ca tre sa plateasca biserica,o plateam eu..si lor nu le spuneam...
Eu cred ca in ziua de azi...nu se mai tine cont de traditi,de cum se face,cum se zice.De ex la mine nasa nu a stiut ca tre sa imi plateasca diadema...si nici nu i-am zis,si nici acum nu stie..eu cred ca e o chestie de bun simt...nu ii zic eu vezi ca tre ca faci aia,sa imi ei aia..

carmen73000
22.01.2007, 20:17:40
Buna fetelor,
sunt Alina din Bucuresti,anul acesta voi fi nasa si eu pt prima data..am citit raspunsurile voastre si cam asa stiam si eu ca se procedeaza...dar eu am o mica nelamurire:pe langa aceste obligatii,mai e si darul de la nunta pe care il fac nasii mirilor(partea financiara)...cam care sunt sumele care se vehiculeaza???are cineva habar?? :-\ :-\

uitate aici ; http://www.miresici.ro/showthread.php?t=118

allyy
23.01.2007, 11:50:55
nici noi nu le-am spus ce "trebuie"sa faca ei in calitate de nasi...s-au interesat...si aflat...si dc nu stiau ca tre sa plateasca biserica,o plateam eu..si lor nu le spuneam...
Eu cred ca in ziua de azi...nu se mai tine cont de traditi,de cum se face,cum se zice.De ex la mine nasa nu a stiut ca tre sa imi plateasca diadema...si nici nu i-am zis,si nici acum nu stie..eu cred ca e o chestie de bun simt...nu ii zic eu vezi ca tre ca faci aia,sa imi ei aia..

Intr-un fel ai dreptate, numai ca pe la noi se cam poarta ceva de genul " cate bordeie, atatea obiceie!". Adica nici nu se mai intelege bine care sunt de fapt traditiile, pt ca daca intrebi 10 persoane diverse, vei auzi 10 obiceiuri diverse si tot asa. Nu mai stii cum e bine si cum nu e bine si culmea, oricat ai vrea sa fie bine, mereu este cineva care nu este pe deplin multumit!

claudette2007
08.02.2007, 14:13:19
Salut calduros pe toata lumea. Sunt o viitoare nasica si as vreau sa aflu ce indatoriri au nasii la nunta. Cate ceva stiu eu (lumanari, taxe biserica, etc.) dar n-as vrea sa imi scape ceva. Va multumesc pentru ajutor. Claudia

mada
08.02.2007, 14:25:34
Salut calduros pe toata lumea. Sunt o viitoare nasica si as vreau sa aflu ce indatoriri au nasii la nunta. Cate ceva stiu eu (lumanari, taxe biserica, etc.) dar n-as vrea sa imi scape ceva. Va multumesc pentru ajutor. Claudia

Buna! Din cate stiu eu nasii trebuie sa cumpere voalul, diadema, oglinda, lumanarile, turta miresii si sa plateasca biserica. Cred ca atat. Oricum depinde si de obiceiurile din fiecare zona.

mihaela_2006
08.02.2007, 17:14:27
Toate cele spuse mai sus, si la noi nasii mai iau si o icoana mirilor cu sfantul pe care si-l aleg drept ocrotitor dupa slujba religioasa. Dar icoana se cumpara dupa nunta, cred ca la o saptamana - cand ii scoti pe fini la biserica.
Poti gasi mai multe raspunsuri si la "Geografic", unde-i pe orase.

coras
09.02.2007, 13:00:30
eu nu o sa-i pun pe ai mei nasi sa imi cumpere buchetul si lumanarile nu mi se pare corect pt ca dc vreau un buchet de 500 lei , sa ii oblig sa mi-l ia deci o sa ramana sa plateasca biserica si sa dea daru' la masa cred ca e suficient!
va pup

Raza_de_soare
10.02.2007, 10:18:13
eu nu o sa-i pun pe ai mei nasi sa imi cumpere buchetul si lumanarile nu mi se pare corect pt ca dc vreau un buchet de 500 lei , sa ii oblig sa mi-l ia deci o sa ramana sa plateasca biserica si sa dea daru' la masa cred ca e suficient!
va pup

Hahahahahaha:)):)):)):))....nu ti se pare corect sa iti plateasca un buket care, oricum cel mai scump din Buc e 500 ron, dar ai pretentia la dar:))!La noi e invers: nu vrem dar, dar...daca nasa insista, poate cumpara buketul...

ryanaro
10.02.2007, 19:31:59
daca as avea nasi nu mi s ar parea corect sa plateasca ceva din organizarea nuntii... eu vreau chestii destul de costisitoare si nu e corect sa plateasca niste persoane din afara pana la urma. am mai dat exemplul cu voalul. adica daca eu as vrea un voal scump de tot, gen 300-500 euro, pai nu mi se pare corect sa oblig nasa sa mi plateasca, doar ca asa e obiceiul.

Raza_de_soare
11.02.2007, 09:52:35
daca as avea nasi nu mi s ar parea corect sa plateasca ceva din organizarea nuntii... eu vreau chestii destul de costisitoare si nu e corect sa plateasca niste persoane din afara pana la urma. am mai dat exemplul cu voalul. adica daca eu as vrea un voal scump de tot, gen 300-500 euro, pai nu mi se pare corect sa oblig nasa sa mi plateasca, doar ca asa e obiceiul.

Subscriu:)...

cami_dxb
11.02.2007, 10:07:20
Si eu........:)

Froggy
11.02.2007, 11:04:18
La noi aici in Ardeal :p buchetul e atributiunea mirelui, nu a nasilor. Nasii ar trebui sa plateasca biserica, respectiv preotul, lumanarile si eventualele decoratiuni. Dar aveti dreptate, nu e musai sa scoata ei bani din buzunar pt mofturile mele. Sambata viitoare, la logdna la biserica, nasii au insistat sa plateasca preotul si pana l urma am zis ca e ok, dar lumanarile, florile si panglicile pentru decorat biserica le-am cumparat noi. De asta cu voalul stiam ca tot nasa ar trebui sa se ocupe, dar nu subscriu nici la regula asta [-(

alli_utza
11.02.2007, 16:01:58
Mie imi place atat de mult de nasii mei incat as vrea sa nu aibe nici o "indatorire", las lucrurile sa decurga de la sine , cred ca o sa fie bine!

coras
12.02.2007, 13:15:10
Hahahahahaha:)):)):)):))....nu ti se pare corect sa iti plateasca un buket care, oricum cel mai scump din Buc e 500 ron, dar ai pretentia la dar:))!La noi e invers: nu vrem dar, dar...daca nasa insista, poate cumpara buketul...

da, pentru ca la mine la targoviste nasii cumpara buchetul si lumanarile dar mie nu mi se pare corect cat despre dar... ei bine eu fac nunta pentru mine dar si pentru castig!:D

ryanaro
12.02.2007, 13:16:39
jos palaria din partea mea pt oricine recunoaste pe fata ca face nunta pt castig. :D :)>-

Raza_de_soare
12.02.2007, 15:25:48
jos palaria din partea mea pt oricine recunoaste pe fata ca face nunta pt castig. :D :)>-

Exact asta voiam si eu sa spun, sa o felicit =D> pt ca recunoaste, dar...ca intotdeauna , mi-o iei inainte=))!

Coras, draga mea, sa ai parte de un castig frumusel, sa iti amortizezi toate keltuielile pana la ultimul banutz si....sa mai si ramai cu ceva in plus<:-P!Sincera sa fiu, si eu mi-as dori asta pt mine, dar...primeaza altele din pacate sau din fericire ;-)(depide din ce unghi privesti)!

arinutza
27.03.2007, 14:47:07

Eu sunt nasa si in mai si in iunie si am convenit cu miresicile ca voalul sa si-l cumpere ele.. florile le-am ales impreuna ...dar buchetele si lumanarile le fac eu.
]n rest cu ce au vrut si am putut le-am ajutat...ne-am implicat si noi si ei ca sa iasa cat mai frumos....in limita posibilitatilor

iulia
30.03.2007, 01:13:38
La mine nasii vor sta comozi, isi vor face aparitia pe acolo, se vor bucura de petrecere, ca eu m-am ocupat de tot... :-B

RoxanaD
30.03.2007, 07:31:09
fetelor care ma-ti ajutat va multumesc.cele care sunt si ele nase ce luati cadou finilor?cine face turta.am auzit mai multe despre turta, eu stiam ca o face mama fetei.cel putin la mine asa a fost.mi-a facuto mama.si ce mai luati la finuta pentru asa zisul gatit?io stiu de oglinda,parfum,ruj si esarfa pentru dezgatit sau palarie.nu stiu sunt in dilema si cu cadoul dat fiind ca finii imi sunt cumnati, ea este sora sotului meu.dar pana la urma sper sa iasa bine.multumesc.

constantinescumathias
30.03.2007, 23:39:45
se spune ca voalul trebuie sa il cumpere nasa, dar poate sa ii dea finei si o suma simbolica....numai sa nu si l ia singura ca cica nu e bine:-":-"

smada
02.04.2007, 07:48:47
Si eu am fost nasa in sept anul trecut si am cumparat pt miresica o esarfa pt pus pe cap cand dam jos voalul , oglinda si turta tot noi am facut-o. Iar cadou de nunta le-am luat un sistem home cinema.

voicu_elena2001
02.04.2007, 08:16:56
fetelor care ma-ti ajutat va multumesc.cele care sunt si ele nase ce luati cadou finilor?cine face turta.am auzit mai multe despre turta, eu stiam ca o face mama fetei.cel putin la mine asa a fost.mi-a facuto mama.si ce mai luati la finuta pentru asa zisul gatit?io stiu de oglinda,parfum,ruj si esarfa pentru dezgatit sau palarie.nu stiu sunt in dilema si cu cadoul dat fiind ca finii imi sunt cumnati, ea este sora sotului meu.dar pana la urma sper sa iasa bine.multumesc.
Din cate stiu eu,datoria nasilor este sa achite biserica,lumanarile,voalul,parura,turta,basmaua(es arfa),oglinda.
Apropo de cadou,eu cred ca darul la masa este suficient

arinutza
02.04.2007, 12:48:22
Am cununat de 6 ori si la toate al convenit ca voalul sa si-l ia fiecare pentru ca eu nu stiu ce ii pace si ce nu, poate nu pot merge sa imi arate ce voal vrea, etc... si atunci ele au cumparat singure voalul, eu buchetul meu pe care la noi la Pitesti... mireasa trebuie sa-l cumpere nasei .....(la fel am facut si cu finii de la Targoviste).... si de 6 ani nu li s-a intamplat nimic, nu a divortat sau le-a mers rau in casnicie.......(:|

fifiri
02.04.2007, 17:21:33
aoleu, ce superstitie: si cele care nu poarta voal deloc? lor sigur le merge rau, nu?:-"

smada
03.04.2007, 07:15:21
Da le-am platit si pe astea pe toate pe care le-ai mentionat tu. Cat priveste cadoul este intradevar optional dar din experienta iti spun ca e putin trist sa nu primesti nimic de la nasii tai; nu tb sa fie ceva de f mare valoare ci ceva pe care sa stii ca l-ai primit la nunta de la nasii tai. Noi nu am primit nimic decat bani si sufar si azi cand ma gandesc.

RoxanaD
03.04.2007, 07:39:45
buna dimineata fetelor.da stiam de achitarea biserici,lumanarile si toate celelalte dar stiam ca turta o face mama miresei,cel putin la mine asa a fost.cat despre cadou ei fiind cumnati mei stiu ce au in casa si chiar nu stiu ce sa le lom in afara de darul de la masa.leam luat un set de farfuri si mai cautam.pupici

arinutza
03.04.2007, 07:42:01
Pai de ce sa suferi... ca eu le-am luat la finii mei in fiecare an de pasti si de craciun cate ceva sa le aduca aminte de nasii lor iar ei nu mi-au luat nimik nici cand i-am cununat in afara de un tort si o sticla de sampanie... asa ca... eu le-am luat insutit pana acum... anul asta nu le iau nimik de pasti, ca le-am luat de sf. mihail si gavril (marea majoritate poarta numele de mihail) iar noi nu am primit nimik de craciun doar de 8 martie un buchet cu flori.......#-o >:P
Culmea...[-X pe 10 martie am botezat unul din finutii mici ai unora din cei 6 fini mari ai mei, asa ca.....:-s
Asta este viata....:*

RoxanaD
03.04.2007, 09:00:32
Arinutza daca pentru mine era raspunsul sa stii ca asa e.intradevar nu merita sa te agiti prea tare asa patim si noi la toata lumea luam dar noua nimeni.dar eu la nunta nu prea am primit nimic decat darul de bani dar cadouri care sa iti aduca aminte de x sau y nu.si de asta ziceam sa le luom ce3va ca sa nu se gandeasca si ei ca nu leam luat nimic.ca ei neau luoa noua.ce sa faci asa se intampla cand ai un suflet mare.......

laviniaalexandra12
10.04.2007, 11:12:37

depinde de buget
la cocor etajul 3
pe lipscani -rafael colection
pupici

laura_negoi
11.04.2007, 22:02:31
Eu cred ca e esential sa comunici cu nasii. Voi fi si eu nasa in curand si mi se pare normal sa aflu de la ea ce ii place si exact aia sa ii cumpar. Sau sa merg cu ea si sa isi aleaga. Parerea mea e ca, odata ce ai ales sa fii nas, stii la ce te supui si chiar daca fina vrea voal de 500 de euro, pe ala i-l iei. Daca faci pomana si esti nas pentru ca nu au gasit pe altcineva sau e nunta la urgenta, nu se mai pune problema asa. Dar daca iti cunosti finii si stii ce vor, alegi in consecinta daca esti dispus sau nu sa faci efortul financiar pentru a cununa cum se cuvine.

vulturas
12.04.2007, 09:48:36
se spune ca voalul trebuie sa il cumpere nasa, dar poate sa ii dea finei si o suma simbolica....numai sa nu si l ia singura ca cica nu e bine:-":-"
eu mi-am cumparat singura voalul, l-am luat cu rochia ca sa fie din acelasi material si nasa mi-a dat banii pt ca nu a putut sa mearga cu mine.

anne11aug
12.04.2007, 10:16:41
eu mi-am cumparat singura voalul, l-am luat cu rochia ca sa fie din acelasi material si nasa mi-a dat banii pt ca nu a putut sa mearga cu mine.

si eu am facut la fel ca tine. m-am dus sa imi iau rochia si tot atunci mi-am luat si toate accesorile pt rochie, iar apoi nasa mi-a dat banii pe voal.

krisstina2004
12.04.2007, 11:12:38
si eu am facut la fel ca tine. m-am dus sa imi iau rochia si tot atunci mi-am luat si toate accesorile pt rochie, iar apoi nasa mi-a dat banii pe voal.

Si eu mi-am luat singura voalul, dar nu vreau de la nasa contravaloarea lui, pur si simplu nu vreau, chiar daca insista...o sa fie de-ajuns daca achita biserica si lumanarile, in ceea ce ma priveste...

tot_tot_claire
13.04.2007, 10:50:25
fina mea nu vrea sa-si puna voal. nici diadema. ce fac? ii cumpar 5 ace cu perlute? platesc eu coafeza?:-<mi s-a spus (de catre ambele soacre) sa cumpar voal oricum, chiar daca n-o sa-l poarte, ca altfel ii aduc ghinion. eu ??!!

danielaciomag
13.04.2007, 12:56:09
fina mea nu vrea sa-si puna voal. nici diadema. ce fac? ii cumpar 5 ace cu perlute? platesc eu coafeza?:-<mi s-a spus (de catre ambele soacre) sa cumpar voal oricum, chiar daca n-o sa-l poarte, ca altfel ii aduc ghinion. eu ??!!

Lasa soacrele sa comenteze, faza cu ghinionul este curata superstitie, iar tu hotaraste impreuna cu fina ce veti face.
Succes.

Ioana85
13.04.2007, 15:42:30

Daca nu si-l pune pe cap, la ce bun sa-l cumperi?! Vorbeste cu fina, daca vrea sa-si puna ace sau flori naturale in par plateste-le pe alea, ca sa fii tu impacata ca ti-ai facut datoria. Tare faza cu ghinionul, n-am mai auzit-o! =))

buretzica
13.04.2007, 16:02:53
eu stiu ca urmatoarle sunt atributiile nasilor:

platesc taxa la biserca;
platesc lumanarile;
nashul cumpara papion, cravata, lavaliera la mire, eventual si butonii de la camasha;
nasha cumpara voalul, bijuteriile, diadema mieresicii, baticul, salul, esarfa sau palaria care se pune in capul miresii cand se despodobeste(cand isi da voalul jos)
tot nasha cumpara turta miresii, un pieptan si oglindaDar la mine nu o sa fie asha: bijuteriile mi le-am cumparat deja, voalul o sa fie din materialul rochiei, lumanarile le-am luat pe contractul cu agentia de deco. Noi oricum in calculele noastre pentru suma de care avem nevoie inainte de nunta a intrat totul: taxa biserica, lumanari, accesorii mire sau mireasa, asha ca....
Dar oricum am ramas fara nashi:((

allyy
13.04.2007, 16:27:50

Imi pare rau! Dar de ce? Si nu gasiti pe altcineva???

buretzica
13.04.2007, 16:34:31
Imi pare rau! Dar de ce? Si nu gasiti pe altcineva???
Initial am ales o pereche, dar pana ne-am hotarat noi ne-au luat-o altii inainte, noua ne-a fost jena sa le mai zicem, cu toate, cum am spus mai sus, nu vrem obligatii din partea lor, dar ii cunoastem si sigur vor face chletuieli. Asha ca am ales alta pereche, necasatorita, urmand ca prima pereche sa fie "spatele" celor necasatoriti la biserica. Dar cea de a doua pereche se pare ca se destrama=(( . Imi pare ffff rau pentru ei ca sunt doi oameni de nota 11, nu 10 dar .... cine stie :-<Acum nu avem nashi si nici idei

cristina17
13.04.2007, 16:43:11
eu stiu ca urmatoarle sunt atributiile nasilor:

platesc taxa la biserca;
platesc lumanarile;
nashul cumpara papion, cravata, lavaliera la mire, eventual si butonii de la camasha;
nasha cumpara voalul, bijuteriile, diadema mieresicii, baticul, salul, esarfa sau palaria care se pune in capul miresii cand se despodobeste(cand isi da voalul jos)
tot nasha cumpara turta miresii, un pieptan si oglindaDar la mine nu o sa fie asha: bijuteriile mi le-am cumparat deja, voalul o sa fie din materialul rochiei, lumanarile le-am luat pe contractul cu agentia de deco. Noi oricum in calculele noastre pentru suma de care avem nevoie inainte de nunta a intrat totul: taxa biserica, lumanari, accesorii mire sau mireasa, asha ca....

Sincer e prima data cand aud ca nashul trebuie sa-i cumpere accesoriile mirelui perecum si bijuteriile miresei....restul asa le stiam si eu...dar oricum ramane latitudinea mirilor si a nasilor!

Imi pare rau ca ati ramas fara nasi:( ....oricum mai aveti cateva luni pana la nunta si aveti timp sa va gasiti alti!!!
Mult noroc!!!>:D< >:D< >:D<

buretzica
13.04.2007, 16:50:22
Sincer e prima data cand aud ca nashul trebuie sa-i cumpere accesoriile mirelui perecum si bijuteriile miresei....restul asa le stiam si eu...dar oricum ramane latitudinea mirilor si a nasilor!

Imi pare rau ca ati ramas fara nasi:( ....oricum mai aveti cateva luni pana la nunta si aveti timp sa va gasiti alti!!!
Mult noroc!!!>:D< >:D< >:D<
Multzumesc frumos! Noroc si fericire si voua!

allyy
13.04.2007, 16:52:57
Initial am ales o pereche, dar pana ne-am hotarat noi ne-au luat-o altii inainte, noua ne-a fost jena sa le mai zicem, cu toate, cum am spus mai sus, nu vrem obligatii din partea lor, dar ii cunoastem si sigur vor face chletuieli. Asha ca am ales alta pereche, necasatorita, urmand ca prima pereche sa fie "spatele" celor necasatoriti la biserica. Dar cea de a doua pereche se pare ca se destrama=(( . Imi pare ffff rau pentru ei ca sunt doi oameni de nota 11, nu 10 dar .... cine stie :-<Acum nu avem nashi si nici idei

Imi pare sincer rau ca s-a intamplat asa, dar tot raul spre bine! Poate asa trebuia sa fie, pt ca trebuie sa fie altii nasii vostri!Ai sa vezi ca se va rezolva pana la urma!

buretzica
13.04.2007, 16:58:15
Imi pare sincer rau ca s-a intamplat asa, dar tot raul spre bine! Poate asa trebuia sa fie, pt ca trebuie sa fie altii nasii vostri!Ai sa vezi ca se va rezolva pana la urma!
Asha imi spunea si o prietena. Sper sa ne fie bine. Asha va doresc si voua: sa avetzi parte numai de drumuri line>:D<

Michelina
19.04.2007, 07:43:31
Eu cred ca ar trebui sa stai linistita ca doar nu o sa ramaneti fara nasi. Si eu am patit la fel, prima data ne-am ales pe cineva care nu erau cununati la biserica => deci nu merge.
Pe urma am ales pe cineva care intr-un final nu au putut sa ne cunune, iar acum de vre-o doua luni ne-am gasit nasii, pe care cred ca ii si cautam.
Sunt tineri, intelegatori si asteapta si ei cu nerabdare pregatirile nuntii.
Asa ca nu dispera, ca vine randul la fiecare , mai bine mai tarziu decat niciodata.:*

voicu_elena2001
19.04.2007, 08:14:28
Eu cred ca ar trebui sa stai linistita ca doar nu o sa ramaneti fara nasi. Si eu am patit la fel, prima data ne-am ales pe cineva care nu erau cununati la biserica => deci nu merge.
Pe urma am ales pe cineva care intr-un final nu au putut sa ne cunune, iar acum de vre-o doua luni ne-am gasit nasii, pe care cred ca ii si cautam.
Sunt tineri, intelegatori si asteapta si ei cu nerabdare pregatirile nuntii.
Asa ca nu dispera, ca vine randul la fiecare , mai bine mai tarziu decat niciodata.:*
Si eu cred la fel fetelor,stati linistite ,sigur va ve ti gasi nasii,vb aia fiecare sac are peticul lui.Sa fiti iubite
<:-P

buretzica
19.04.2007, 09:01:01
>:D< Va multzumesc fetelor: michelina si elena, pentru incurajari

Michelina
19.04.2007, 16:08:01
>:D< Va multzumesc fetelor: michelina si elena, pentru incurajari
Cu placere si fii optimista.\:D/

x_enya
22.04.2007, 09:20:21
am si eu o intrebare: cand mergem sa vorbim la biserica tre' sa fie si nasii cu noi? noua asa ne-ar placea..... dar cum nu avem inca nasi :(( ..... ma gandesc ca nu stiu cand ne vom gasi nasii.... si intre timp ar trebui sa vorbim la biserica, nu de alta, dar timpul trece asa repede.... si nu vreau sa avem surprize.....
cum sa facem? oricum nu stiu cum se procedeaza..... mergem la preot si-l intrebam daca ne poate cununa pe data de..... ? si ce mai intrebam? stabilim ora si dam ceva avans, ca la restaurant? sau cum?

offff..... tare mi-ar placea sa ne gasim niste nasi draguti si sa mearga si ei cu noi...... =((

vulturas
22.04.2007, 16:38:39
am si eu o intrebare: cand mergem sa vorbim la biserica tre' sa fie si nasii cu noi? noua asa ne-ar placea..... dar cum nu avem inca nasi :(( ..... ma gandesc ca nu stiu cand ne vom gasi nasii.... si intre timp ar trebui sa vorbim la biserica, nu de alta, dar timpul trece asa repede.... si nu vreau sa avem surprize.....
cum sa facem? oricum nu stiu cum se procedeaza..... mergem la preot si-l intrebam daca ne poate cununa pe data de..... ? si ce mai intrebam? stabilim ora si dam ceva avans, ca la restaurant? sau cum?

offff..... tare mi-ar placea sa ne gasim niste nasi draguti si sa mearga si ei cu noi...... =((
noi am fost cu nasul(ca avem nasi) ca sa vada si el bis si sa nu zica ceva dupa ai de taxa sau de ceva, dar bineinteles ca daca era dupa ei nici nu trebuia sa mai mearga.
la noi a fost o chestie de respect sa nu zica cineva dupa aia ca lor nu le-am cerut parerea.
dar poti sa te duci doar tu cu iubi al tau
nu vad nici o prb in asta

x_enya
22.04.2007, 20:19:01
noi am fost cu nasul(ca avem nasi) ca sa vada si el bis si sa nu zica ceva dupa ai de taxa sau de ceva, dar bineinteles ca daca era dupa ei nici nu trebuia sa mai mearga.
la noi a fost o chestie de respect sa nu zica cineva dupa aia ca lor nu le-am cerut parerea.
dar poti sa te duci doar tu cu iubi al tau
nu vad nici o prb in asta

mersi frumos pt raspuns.... asa mi-ar placea si mie, sa mergem impreuna cu nasii.... dar cum nu ii avem, cred ca vom merge singurei...... uffff..... tare greu este! #-o

Michelina
23.04.2007, 16:16:45
mersi frumos pt raspuns.... asa mi-ar placea si mie, sa mergem impreuna cu nasii.... dar cum nu ii avem, cred ca vom merge singurei...... uffff..... tare greu este! #-o
Mai eu am mers cu soacra-mea , am intrebat daca are liber pe 6 octombrie, la ce ora (pentru ca noi vroiam cat mai tarziu), ne-a trecut preotul in caiet, am platit o taxa de 100 lei ( contributia la biserica) si atat. Nu trebuie sa fiti cu nasii, dar sfatul meu este sa te grabesti nitel pentru ca daca faci nunta in Bucuresti, deja este foarte aglomerat si la biserica.

x_enya
23.04.2007, 20:55:45
Mai eu am mers cu soacra-mea , am intrebat daca are liber pe 6 octombrie, la ce ora (pentru ca noi vroiam cat mai tarziu), ne-a trecut preotul in caiet, am platit o taxa de 100 lei ( contributia la biserica) si atat. Nu trebuie sa fiti cu nasii, dar sfatul meu este sa te grabesti nitel pentru ca daca faci nunta in Bucuresti, deja este foarte aglomerat si la biserica.

Mersi frumos pt raspuns si pt sfat.... stiu ca tre' sa ne grabim..... :(( buna ideea de a o lua pe mama-soacra.... ca e mai bisericoasa si stie mai bine sa abordeze preotu'..... ;))
si acum o intrebare: care este biserica pieptanari? cea de la cimitirul eroii revolutiei?
noi stam in zona..... si poate ar fi o idee.....

AlinaCristina
24.04.2007, 08:10:23
Buna,
Desi stiam ca nasii sunt cei care platesc taxele la Biserica, le-am platit noi, eu si sotul meu. Noi locuim intr-un oras mic unde informatiile circula foarte repede si asa am aflat ca in ziua nuntii noastre vor mai fi vreo 3 nunti. De aceea am mers noi la catedrala si ne-am inscris si am platit si taxele. Ne-au costat 120 RON iar corul ne va costa 250 RON. Voalul l-am cumparat eu o data cu rochita, tot eu voi cumpara si esarfa cu care voi fi dezgatita, iar nasilor le vor ramane sa cumpere lumanarile. Restul ce mai e de cumparat le voi lua impreuna cu sotul meu. Desi am 2 perechi de nasi si as putea apela la ei cu incredere, sincer nu imi cade bine sa le cer ceva.
Casa de piatra tuturor miresicilor si multa fericire!

Michelina
24.04.2007, 08:28:11
Mersi frumos pt raspuns si pt sfat.... stiu ca tre' sa ne grabim..... :(( buna ideea de a o lua pe mama-soacra.... ca e mai bisericoasa si stie mai bine sa abordeze preotu'..... ;))
si acum o intrebare: care este biserica pieptanari? cea de la cimitirul eroii revolutiei?
Da este cea de la cimitirul eroii revolutiei, in fata liceului Cerchez sau autobuzu.

Michelina
24.04.2007, 08:30:51
Daca te hotarasti sa mergi acolo , mergi mai repejor, pentru ca eu am fost in februarie si avea deja caietul plin de nunti. Dar poate ai noroc......
bafta multa!!!!!

Ionelela
24.04.2007, 10:04:18
Mie nasa mi-a cumparat: voalul, palaria pentru dezgatit, a achitat avansul la biserica. A zis ca vor achita si taxa bisericii, lumanarile, turta.

Michelina
24.04.2007, 13:35:25
Mie nu mi-a cumparat inca nimic dar am discutat si ea vrea sa-ti faca toate indatoririle de nasa.
Am o superrr nasica.<:-P

vulturas
24.04.2007, 13:38:18
mie nu mi-a luat nasa nimic mi-a dat bani pt voal pt ca l-am luat eu si i-am adus bonul fiscal;))

caterini
25.04.2007, 12:34:59
Vreau si eu sa cer cateva sfaturi.
Am sa rezum situatia. Viitorii nostri fini sunt prietenii nostri. Au o situatie materiala decenta la fel ca si noi. Ei isi fac singuri (din banii lor) nunta, pentru a nu exista dupa, probleme. In momentul cand ne-au cerut sa le fim nasi, noi am acceptat pe loc, cu foarte mare bucurie; am fost onorati. Ne-au zis ca fara nici o obligatie. Bineinteles ca nici nu se pune problema de asa ceva. Vrem sa fim cu sufletul alaturi de ei, dar si sa contribuim putin mai mult la startul lor... si la o nunta frumoasa.
Cum anul acesta, noi ne-am avantat tare intr-o afacere, banii nu sunt prea multi, dar ar fi mult mai usor daca i-am da pe rand.

Iata ideea noastra:
Jumatate din banii pe care noi vrem sa ii dam pe masa, sa ii dam pana la nunta pe diferite cheltuieli. Adica: cand vor sa isi cumpere invitatiile, noi sa le platim. La fel cu florile de pus in piept si alte nazdravanii care se mai cumpara pentru o nunta. Asta ar insemna ca ii mai salvam si pe ei de niste cheltuieli inainte de nunta. Iar noua ne este mult mai usor sa scoatem din buzunar 2 milioane pe luna (mai sunt vreo 4 luni pana la nunta).
Cealalta jumatate din bani sa o punem in plic la nunta.
Voi ce ziceti?

Stiu ca pe langa banii de la nunta, nasii cumpara coronita, voalul, lumanarile, colacul. De taxa la biserica catolica nu stiu nimic. Poate ma mai luminati voi cum e cu ceremonia la biserica catolica?

Pentru dezvoalat m-am gandit la o floare (orhidee, crin) sau ceva grena, pt ca ea vrea nunta in culorile alb-grena. Clasica palarie imi cam repugna si la ce coafura frumoasa va avea ar fi pacat sa o acopar cu ceva.

Eu nu am sa le impun nimic. E nunta lor si ar trebui sa fie cum le place lor. Nu am sa imi impun parerea nici in privinta lumanarilor sau alte chestii.

Poate celelalte miresici sau nasici stiu cum se procedeaza de dimineata pana seara la nunta.
Iata ce stiu eu:
-merg dimineata la cununia civila - aici e usor.
-merg la mireasa acasa si ma fac ca o aranjez, ma pup cu toata lumea, astept sa mi se puna floare in piept, cobor jos , pregatesc colacul, dupa aia plecam cu masinile la biserica
-la biserica catolica inca sunt in plop
-poze
-asteptam la restaurant toti invitatii si ne distram
Nu?
Mersi anticipat pt sfaturi si recomandari Pouuuuuup

Michelina
25.04.2007, 15:57:30
Am sa rezum situatia. Viitorii nostri fini sunt prietenii nostri. Au o situatie materiala decenta la fel ca si noi. Ei isi fac singuri (din banii lor) nunta, pentru a nu exista dupa, probleme. In momentul cand ne-au cerut sa le fim nasi, noi am acceptat pe loc, cu foarte mare bucurie; am fost onorati. Ne-au zis ca fara nici o obligatie. Bineinteles ca nici nu se pune problema de asa ceva. Vrem sa fim cu sufletul alaturi de ei, dar si sa contribuim putin mai mult la startul lor... si la o nunta frumoasa.
Cum anul acesta, noi ne-am avantat tare intr-o afacere, banii nu sunt prea multi, dar ar fi mult mai usor daca i-am da pe rand.

Iata ideea noastra:
Jumatate din banii pe care noi vrem sa ii dam pe masa, sa ii dam pana la nunta pe diferite cheltuieli. Adica: cand vor sa isi cumpere invitatiile, noi sa le platim. La fel cu florile de pus in piept si alte nazdravanii care se mai cumpara pentru o nunta. Asta ar insemna ca ii mai salvam si pe ei de niste cheltuieli inainte de nunta. Iar noua ne este mult mai usor sa scoatem din buzunar 2 milioane pe luna (mai sunt vreo 4 luni pana la nunta).
Voi ce ziceti?

Stiu ca pe langa banii de la nunta, nasii cumpara coronita, voalul, lumanarile, colacul. De taxa la biserica catolica nu stiu nimic. Poate ma mai luminati voi cum e cu ceremonia la biserica catolica?

Pentru dezvoalat m-am gandit la o floare (orhidee, crin) sau ceva grena, pt ca ea vrea nunta in culorile alb-grena. Clasica palarie imi cam repugna si la ce coafura frumoasa va avea ar fi pacat sa o acopar cu ceva.

Eu nu am sa le impun nimic. E nunta lor si ar trebui sa fie cum le place lor. Nu am sa imi impun parerea nici in privinta lumanarilor sau alte chestii.

Poate celelalte miresici sau nasici stiu cum se procedeaza de dimineata pana seara la nunta.
Iata ce stiu eu:
-merg la mireasa acasa si ma fac ca o aranjez, ma pup cu toata lumea, astept sa mi se puna floare in piept, cobor jos , pregatesc colacul, dupa aia plecam cu masinile la biserica
-poze
Nu?
Eu vad ca te descurci destul de bine, stii cam tot ce trebuie sa faca o nasa, cam atat stiu si eu,
A, oglinda stiu ca se mai cumpara, (cand aranjezi mireasa, si cand ii dai voalul jos)
In legatura cu dorinta ta de a-i ajuta pe finii vostrii la pregatiri eu zice asa:
Intreaba-i mai intai daca chiar nu se descurca cu pregatirile, daca se descurca cat de cat, eu zic mai bine sa le dai toti banii la nunta,si sa-ti faci decat indatoririle de nasa, pentru ca vor fi sigur mai multumiti cand vor vedea ca raman si ei cu ceva bani dupa nunta, pentru ca si dupa nunta din cate stiu eu trebuie sa mai dai restul la muzica, la restaurant, baloane, si ar fi foarte dureros sa nu le ajunga banii.
Parerea mea, acum sa mai zica si fetele cate ceva.
Bafta.

janette
26.04.2007, 10:22:11

Iata ideea noastra:
Voi ce ziceti?

Iata ce stiu eu:
-poze
Nu?

eu cred ca le-ar prinde mai bine banii dupa nunta...parerea mea....acuma voi stiti...da cum puteti da 2 mil pe luna pt cheltuieli,asa puteti alea 2 mil sa le puneti intr-un loc separat de banii vostrii,pt darul de nunta....noi cel putin asa facem cand avem de strans o suma mai mare de bani si stim ca e greu/:) ....asa ca....spor la strans bani8-} ......

x_enya
29.04.2007, 19:18:08
Daca te hotarasti sa mergi acolo , mergi mai repejor, pentru ca eu am fost in februarie si avea deja caietul plin de nunti. Dar poate ai noroc......
bafta multa!!!!!

am rezolvat cu biserica!!!! sunt asa fericita ca am rezolvat si problema asta.... pentru ca deja ma gandeam ca o sa cautam mult si bine... ca va fi aglomerat pe peste tot.... dar noi am mers la o bisericuta mica in grozavesti... si surpriza: nu aveau nici o nunta pe 22 sept.... asa ca ne-am trecut in caiet, la ora 18.00.... am dat 50 ron.... restaurantul este chiar langa biserica.... deci eu zic ca am rezolvat repede si bine!!! #:-S

Luc
29.04.2007, 22:47:39
am rezolvat cu biserica!!!! sunt asa fericita ca am rezolvat si problema asta.... pentru ca deja ma gandeam ca o sa cautam mult si bine... ca va fi aglomerat pe peste tot.... dar noi am mers la o bisericuta mica in grozavesti... si surpriza: nu aveau nici o nunta pe 22 sept.... asa ca ne-am trecut in caiet, la ora 18.00.... am dat 50 ron.... restaurantul este chiar langa biserica.... deci eu zic ca am rezolvat repede si bine!!! #:-S

Biserica e cea din Politehnica, in Regie? Sau e alta in Campus in Grozavesti?

mihaela_2006
29.04.2007, 23:06:28

Ce coincidenta! Avem amundoua nunta pe 22 septembrie, si la aceeasi ora la biserica.

x_enya
30.04.2007, 07:57:40
Ce coincidenta! Avem amundoua nunta pe 22 septembrie, si la aceeasi ora la biserica.

daaaa..... :) si mai e o coincidenta... biserica este cunoscuta sub numele "sf. nicolae".... am intrebat-o pe doamna de la lumanari cum se numeste biserica.... si mi-a zis ca numele este "caramidarii de jos" (sau de sus..... nu mai stiu8-} ..... oricum, ideea e ca sunt 2 biserici cu numele de caramidari... una de sus si una de jos.... una e in berceni si cealalta este asta din grozavesti.... iar lumea le confunda....)... si ne-a spus sa scriem pe invitatii "biserica sf. nicolae - pod grozavesti.... ca asa o stie toata lumea.... :) deci inca o coincidenta.... ;-) >:D<

x_enya
30.04.2007, 08:00:07
Biserica e cea din Politehnica, in Regie? Sau e alta in Campus in Grozavesti?

:-? pai nu este in politehnica..... e chiar langa iesirea de metrou grozavesti.... pe partea cu regia.... o stii?

Luc
30.04.2007, 14:25:57
:-? pai nu este in politehnica..... e chiar langa iesirea de metrou grozavesti.... pe partea cu regia.... o stii?

Nu cred ca o stiu. Noi facem la cea din Politehnica.

Raza_de_soare
05.05.2007, 19:41:25
si atunci ele au cumparat singure voalul, eu buchetul meu pe care la noi la Pitesti... mireasa trebuie sa-l cumpere nasei .....(la fel am facut si cu finii de la Targoviste).... si de 6 ani nu li s-a intamplat nimic, nu a divortat sau le-a mers rau in casnicie.......(:|

Mireasa trebuie sa cumpere buketul nasei?In Bucuresti cum e, stie careva?Eu nu stiam de asa ceva...

Fluturas
05.05.2007, 19:45:08
Mireasa trebuie sa cumpere buketul nasei?In Bucuresti cum e, stie careva?Eu nu stiam de asa ceva...

si eu tot asa stiu, buchetele le face mirele, lumanarile nasii...

CAMELLIA
06.05.2007, 01:10:10
Noi ne-am ales o pereche de nasi, prieteni de-ai mei, le-am spus acum aproape 2 ani daca vor sa ne fie nasi, si ei au acceptat, s-au casatorit de vreo 4 ani si au spus ca suntem prima pereche de fini pe care o vor avea.
Chestia e ca noi am fost destul de apropiati inainte sa plec din tara acum 5 ani, dar distanta te distanteaza. :-< nu-mi mai permit anumite chestii ca inainte. Cum sa spun, noi tinem legatura cu ei, vorbim, dar nu asa de des in fiecare saptamana, si inca nu au spus nimic de indatoriile lor, noi vom merge acasa pe 17 iunie sa facem restul de pregatiri, si atunci vom fi mai apropiati, dar eu nu vreau sa astept sa spuna ei ca vor cumpara aia sau aia ca poate nici nu stiu ce indatoriri au ( conform traditiei, nu ca eu vreau ) mai ales ca suntem primii fini pentru ei si poate nu au experienta.;;)
Deci, noi ne vom ocupa de tot, nu putem astepta pana spun ei, si nici nu vreau sa le facem mai multe obligatii ca si asa, poate vor avea destule cheltuieli fata de noi, cu toate ca nu vrem sa le impunem nimic, doar sa ne cunune, nu avem pretentii, mai ales ca de curand s-au mutat in casa noua si e cam greu.
Oricum vom vedea cand ajungem acasa si vorbim cu ei, si atunci vom afla ce au de gand. ;;)

Raza_de_soare
08.05.2007, 09:32:38
Cum ne akitam noi, mirii, fata d enasi, sau mai bine zis ce anume trebuie s ale luam noi lor?In afara de cadoul acela, trebuie cumva ca noi sa luam si buketul de flori al nasei?

irina
08.05.2007, 10:13:46
Cum ne akitam noi, mirii, fata d enasi, sau mai bine zis ce anume trebuie s ale luam noi lor?In afara de cadoul acela, trebuie cumva ca noi sa luam si buketul de flori al nasei?

Da, buchetul nasei se cumpara de catre mire, ca si al miresei. :D Acum, daca mireasa si-l cumpara singura, il ia si pe al nasei tot ea...

Angisor
08.05.2007, 15:14:00

iubitul meu va cumpara buchetul nasei, iar pe al meu il cumpara nasul...si asta ptr ca mirele se va duce sa ia nasa de acasa, iar nasul vine si ma ia pe mine si ne vom vedea toti la biserica...dar am auzit si variante cum ca mirele cumpara ambele buchete, in orase in care datina e ca mirele sa ia nasii de acasa, apoi sa mearga toti la mireasa....

nina84
08.05.2007, 16:39:38
noi avem niste nasi foarte de treaba. nici ei nu prea stiu ce indatoriri au, dar nici nu avem de gand sa ne batem capul cu asta. noi vom merge impreuna cu ei sa alegem lumanarile, pe care le platesc ei, si buchetele pe care le plateste mirele. la biserica vom merge tot impreuna inainte de nunta, iar restul vedem noi...

tot_tot_claire
08.05.2007, 21:16:35
noi avem niste nasi foarte de treaba. nici ei nu prea stiu ce indatoriri au, dar nici nu avem de gand sa ne batem capul cu asta. noi vom merge impreuna cu ei sa alegem lumanarile, pe care le platesc ei, si buchetele pe care le plateste mirele. la biserica vom merge tot impreuna inainte de nunta, iar restul vedem noi...

e perfect.
asa facem si noi.
doar ca eu joc si rol de soacra-mare (care nu-i), deci scorpie prima, dar contribui si la buget :D

Raza_de_soare
09.05.2007, 07:43:50
Da, buchetul nasei se cumpara de catre mire, ca si al miresei. :D Acum, daca mireasa si-l cumpara singura, il ia si pe al nasei tot ea...

Thanks!

Deci biketul nasei il cumpar eu:D!Hmm...sa vedem cu ce se imbraca nasa si alegem impreuna buketul, ca trebuie in primul rand ei s aii placa, la fel cum lumanarile le alegem impreuna, dar noua trebuie sa ne placa in primul rand:-p!Bine acum ca stiu, sa o batla cap pe nasica sa vedem ce cromatica alege pt rokie, ca deja sa caut modele de bukete!

In privinta luarii miresei de acasa de catre nasi, sigur va dori nasul sa ma ia de acasa si s aintre el in biserica cu mine, desi eu mi-as dori sa intrucu sotul.Acum, vom vedea pe parcurs, poate iese cum vrem noi:"> (adica cum vreau eu:D)!

anamaria2002boss
09.05.2007, 19:49:44
iubitul meu va cumpara buchetul nasei, iar pe al meu il cumpara nasul...si asta ptr ca mirele se va duce sa ia nasa de acasa, iar nasul vine si ma ia pe mine si ne vom vedea toti la biserica...dar am auzit si variante cum ca mirele cumpara ambele buchete, in orase in care datina e ca mirele sa ia nasii de acasa, apoi sa mearga toti la mireasa....

In situatia asta nu inteleg unde si cum se face gatitul miresei :-B ? Sau nu se face?

Raza_de_soare
10.05.2007, 07:53:13
In situatia asta nu inteleg unde si cum se face gatitul miresei :-B ? Sau nu se face?

Pai gatitul miresei se face la ea acasa, independent de nasi sau mire.Ca te ia mirele, ca te ia nasul, ca se duce mirele sa ia nasa si nasul sa te ia pe tine, tu oricum te "gatesti", nu?Ca doar nu te ia nasul in peleul gol\:D/?Ca mirele te-ar lua si asa, dar nu la biserica:">...

fifiri
10.05.2007, 08:04:47
Pai gatitul miresei se face la ea acasa, independent de nasi sau mire.Ca te ia mirele, ca te ia nasul, ca se duce mirele sa ia nasa si nasul sa te ia pe tine, tu oricum te "gatesti", nu?Ca doar nu te ia nasul in peleul gol\:D/?Ca mirele te-ar lua si asa, dar nu la biserica:">...

da, e drept, insa "traditional" nasa trebuie sa gateasca mireasa: sa ii puna voalul si bijuteriile. desigur, practica asta se mai pastreaza foarte putin, in conditiile in care miresele merg la coafor sa isi puna voalul, iar nasa pune mana pe voal asa, cat sa iasa in poza ca si cum ea i-ar pune voalul miresei.

oricum, chestia asta cu traditiile e cu dus si intors: atata timp cat voalul nu este decat un simbol pagan, care e menit sa apere mireasa de duhurile rele, nu vad legatura pe care o are nasa, "mama spirituala" adica, cu alungarea sus-numitelor duhuri :)

tot_tot_claire
10.05.2007, 10:34:13
da, e drept, insa "traditional" nasa trebuie sa gateasca mireasa: sa ii puna voalul si bijuteriile. desigur, practica asta se mai pastreaza foarte putin, in conditiile in care miresele merg la coafor sa isi puna voalul, iar nasa pune mana pe voal asa, cat sa iasa in poza ca si cum ea i-ar pune voalul miresei.

oricum, chestia asta cu traditiile e cu dus si intors: atata timp cat voalul nu este decat un simbol pagan, care e menit sa apere mireasa de duhurile rele, nu vad legatura pe care o are nasa, "mama spirituala" adica, cu alungarea sus-numitelor duhuri :)

nu pricep superstitia asta cu voalul impotriva duhurilor rele:(...poate doar de deochi sa protejeze, si asta numai daca-i acopera fatza..sau e acelasi lucru, dar spus altfel ?:-? cand ma gandesc ca eu n-am avut deloc voal...la exorcist cu mine =))
si in paralel cu "aranjatul" miresei, am vazut ca nasul "aranjeaza" mirele, cu spuma de ras si cutzite cat mai mari - asta ce-o mai fi insemnand?

arinutza
10.05.2007, 10:39:46
Fetelor, atunci cand nasa inchina miresa cu voalul se spune ca alunga duhurile... dar ca, atunci cand pune voalul nu trebuie sa il mai de-a jos...>:P chiar daca nasa din greseala nu l-a fixat bine.... :-? ca vezi doamne cica s-ar desparti cuplul...:))
Eu nu cred in astea asa ca , las babele sa-si bata capul cu astea

Ioana85
10.05.2007, 10:40:38
ne, ne, ne, ala e cavalerul de onoare! :))

Barbatul meu n-a vrut minunea asta, la fel cum nici eu n-am stat sa dau frumos in poze cu nasa "gatindu-ma". Dar e chestie de gust, in fond.

Aoleu, si eu ce fac, ca voalul mi l-a fixat stilistul?? =))

Raza_de_soare
10.05.2007, 10:42:49
Eu nu am de gand sa ma las aranjata de nimeni decat de mine, de coafeza, de make-up artist si basta.Restul, traditii, kestii de dat in poze, sa puna mana nasa pe voal, sau sa mi-l aranjeze, sa imi gadile nitzel colierul si gata gatitul.Ce traditie?Eu nu sunt traditionalista, eu tin cu americanii=))!Asa ca traiasca cat mai multe donsoare de onoare, traiasca limuzina, aruncatul buketului pe spate si cat mai multa muzica cu versuri straine=))!

In skimb am o mare pasarica pe creieras: vreau ca fotograful sa ma fotografieze cand imi ridic dresul (cu rokia pe mine, fireste) si inca o poza doar cu voal (si ceva lenjerie intima, eventual doar tanga care sa nu se vada in poza), desculta, preferabil in iarba (cred ca ma da fotograful cu capul de aparat daca ii mai spun si asta:)))!As aprecia daca nu mi s-ar comenta doleantele:madlaugh:!

tot_tot_claire
10.05.2007, 10:43:00
ne, ne, ne, ala e cavalerul de onoare! :))

Barbatul meu n-a vrut minunea asta, la fel cum nici eu n-am stat sa dau frumos in poze cu nasa "gatindu-ma". Dar e chestie de gust, in fond.

Aoleu, si eu ce fac, ca voalul mi l-a fixat stilistul?? =))

ne intalnim si mergem impreuna la exorcizare =))
chestia cu aranjatul mirelui am vazut-o la tv (la emisiunea stiti voi care), si m-a speriat nitel cutitul/sabia sau ce-o fi fost...incarcata de simbolistica, da' tot nu-i vad rostul ;))

Raza_de_soare
10.05.2007, 10:47:45
Fetelor, atunci cand nasa inchina miresa cu voalul se spune ca alunga duhurile... dar ca, atunci cand pune voalul nu trebuie sa il mai de-a jos...>:P chiar daca nasa din greseala nu l-a fixat bine.... :-? ca vezi doamne cica s-ar desparti cuplul...:))
Eu nu cred in astea asa ca , las babele sa-si bata capul cu astea

Bai dragelor, au ajuns oamenii pe Luna, putem comunica virtual, ne putem vedea virtual, putem sa ne skimbam sexul daca dorim, sa ne facem okii verzi albastri cum vrea popoul nostru, traim in secolul vitezei si voi veniti cu "duhuri rele" si deoki=))=))=))=))?God, ce duhuri rele, alea dainuie in interior, fiecare dintre noi are un "duh rau", caci, cum scrie la Carte, nu e nici unul dintre noi "neprihanit, nici unul macar" , nici macar pruncii si noi in naivitate credem ca un voal ne apara de duhuri?Pai si dupa nunta ce facem, raportam hartzuire din partea duhurilor sau ne punem voalul pe moaca ori de cate ori ne merge prost cate ceva:))?

Ioana85
10.05.2007, 10:49:12
La noi erau peste 30 de grade, al meu imbracat frumos, camasa, vesta, sacou... cand a indraznit acordeonistul sa-i sugereze sa se dezbrace la bustul gol si sa-l barbiereasca cu ceva iatagan mai avea putin si-i crapa capatana. Am lesinat de ras cand l-am vazut pe caseta ce mutra fioroasa avea, el care e cam prea pasnic de obicei. =)) Apoi mi-am vazut si mie mutra cand acelasi acordeonist de mare exceptie a inceput sa-mi lalaie "ia-ti mireasa ziua buna", plus alte traditii nesolicitate pe care insista sa le fac! :))

Pese: stii vreo baba care sa alunge demonul din noi? =))

Raza_de_soare
10.05.2007, 10:49:38
ne intalnim si mergem impreuna la exorcizare =))
chestia cu aranjatul mirelui am vazut-o la tv (la emisiunea stiti voi care), si m-a speriat nitel cutitul/sabia sau ce-o fi fost...incarcata de simbolistica, da' tot nu-i vad rostul ;))

Sabie?Pai merg in Ferentari si sigur iau cu imprumut o sabie pt sotiorul meu...partea proasta e ca nu stiu daca mai ajung acasa=))!Ma mai consult cu nashu' sa vedem cu ce il rasketeaza pe ginerica, oricum, la el sa fie ceva haios, la mine nu:))!

Raza_de_soare
10.05.2007, 10:51:40
Pese: stii vreo baba care sa alunge demonul din noi? =))

Desi nu-s baba inca:)), ti-l alung eu daca vrei!Scot ce-i mai bun din tine=))!

Ioana85
10.05.2007, 10:52:00
Pai nu se poate!!! Tre sa incepeti viata in mod egal!! Ia sa gasim noi o traditie amuzanta si pentru tine... :-? ;))

Ok, si la schimb eu gasesc o traditie!!! =))

tot_tot_claire
10.05.2007, 10:52:34
Sabie?Pai merg in Ferentari si sigur iau cu imprumut o sabie pt sotiorul meu...partea proasta e ca nu stiu daca mai ajung acasa=))!Ma mai consult cu nashu' sa vedem cu ce il rasketeaza pe ginerica, oricum, la el sa fie ceva haios, la mine nu:))!

numai sa nu inchiriezi sabia cu samurai cu tot =)) ca iese film de actiune>:D<

arinutza
10.05.2007, 10:56:05
Mai fetelor era o chestie cu urcatul miresei si al nasei intr-o roaba si plimabata prin sat, poate vreti ceva asemanator=))
Nu stiu in ce zona a tarii era asta.... dar ceva de genul asta era.:))

Ioana85
10.05.2007, 10:57:23
Oooo, e beton, arinutza! =))

Facem, Raza? :-"

Raza_de_soare
10.05.2007, 11:07:18
Oooo, e beton, arinutza! =))

Facem, Raza? :-"

S-a facut, ma combin la roaba=))!

tot_tot_claire
10.05.2007, 11:09:31
S-a facut, ma combin la roaba=))!

inteleg ca nasul impinge roaba, ca deh, cele mai importante indatoriri sunt pt el =))

Raza_de_soare
10.05.2007, 11:10:12
numai sa nu inchiriezi sabia cu samurai cu tot =)) ca iese film de actiune>:D<
Pai mi-l fac pe sotz samurai, numai sa nu o dea in harakiri=))!

Ioana darling, te astept cu roaba , hai ca se iroseste combustibilul din damigeana!Asa e traditia: mireasa in roaba cu nasa si cu damigeana de vin rosu ca sangele sau palinca de Bihor=))!

Raza_de_soare
10.05.2007, 11:12:27
inteleg ca nasul impinge roaba, ca deh, cele mai importante indatoriri sunt pt el =))

Da' ce-i musai sa impinga cineva roaba?Ca dupa juma de damigeana iti spun sigur ca putem baga mana in foc ca merge ca un Audi=))!

Caterinca, cateerinca,ca moderatorii sunt la masa=P~...

Ei, revenind ontopic, pe mine tot buketul nasei ma freaca tare, ca nu as vrea sa i-l cumpar eu decat daca ma lasa sa ii cumpar si tzoale/:)!

CAMELLIA
10.05.2007, 11:17:06
Eu nu am de gand sa ma las aranjata de nimeni decat de mine, de coafeza, de make-up artist si basta.Restul, traditii, kestii de dat in poze, sa puna mana nasa pe voal, sau sa mi-l aranjeze, sa imi gadile nitzel colierul si gata gatitul.Ce traditie?Eu nu sunt traditionalista, eu tin cu americanii=))!Asa ca traiasca cat mai multe donsoare de onoare, traiasca limuzina, aruncatul buketului pe spate si cat mai multa muzica cu versuri straine=))!

Subscriu.;-)

tot_tot_claire
10.05.2007, 11:18:39
pai de ce, n-are gusturi corespunzatoare la imbracaminte?
na, vorbesc si eu sa nu tac, pe mine ma intreaba fina-mea in fiecare zi ce culoare de rochie pun pe mine, si eu nici n-am inceput inca sa caut :( si buchetul meu (cumparat de mire) va fi cum vor ei, n-am ridicat nici o pretentie, dar ei ar vrea sa stie macar culorile, sa nu ma trezesc neasortata ;))

arinutza
10.05.2007, 11:50:19
Da' ce-i musai sa impinga cineva roaba?Ca dupa juma de damigeana iti spun sigur ca putem baga mana in foc ca merge ca un Audi=))!

Caterinca, cateerinca,ca moderatorii sunt la masa=P~...

Ei, revenind ontopic, pe mine tot buketul nasei ma freaca tare, ca nu as vrea sa i-l cumpar eu decat daca ma lasa sa ii cumpar si tzoale/:)!

Este bun daca-i marca audi dar eu ma gandisem sa-l pun pe ginerica ca-i mai usor in fata la prima roata si pe nasu` sa impinga ....=))

Raza_de_soare
10.05.2007, 12:12:25
pai de ce, n-are gusturi corespunzatoare la imbracaminte?
na, vorbesc si eu sa nu tac, pe mine ma intreaba fina-mea in fiecare zi ce culoare de rochie pun pe mine, si eu nici n-am inceput inca sa caut :( si buchetul meu (cumparat de mire) va fi cum vor ei, n-am ridicat nici o pretentie, dar ei ar vrea sa stie macar culorile, sa nu ma trezesc neasortata ;))

Exact din cauza asta am spsu si eu ca vreau totul sa nimic.Pt ca nasa inca nu si-a luat rokia, iar eu nu stiu ce culoare s aii iau buketul, ca e musai sa mearga buketul cu rokitza, plus ca poate are vreo preferinta florala la ocazia asta, eu stiu?Tot ce vreau este ca atat noi, cat si ei, nasii, sa fim multumiti cu totii.Nu a svrea sa imi fac eu hatarul fara sa ii consult si pe ei in lucrurile care ii priveste si pe ei in egala masura (lumanari, bukete, cocarde).

In privinta gusturilor, are gusturi nasa, dar in ultimul timp se apleaca cu precaderea asupra tonurilor mai inkise, iar eu mi-as dori (pt ea:))) tonuri calde, deskise.

Raza_de_soare
10.05.2007, 12:14:22
Este bun daca-i marca audi dar eu ma gandisem sa-l pun pe ginerica ca-i mai usor in fata la prima roata si pe nasu` sa impinga ....=))

Eu daca il pun pe ginerica in roaba, trebuie mai intai sa il demontez=)) (pe ginerica), ca are picioarele pana in gat si clar roaba masura XXXL nu gasesc oriunde.Cine stie cat imi percep aia taxa de inkiriere roaba la metru.:))..

arinutza
10.05.2007, 12:47:53
=)) ne costa plimabatul roabei si al lui ginerica cat toata nunta=))

Raza_de_soare
10.05.2007, 12:59:46
=)) ne costa plimabatul roabei si al lui ginerica cat toata nunta=))

Eu stiu...daca roaba e un Audi, cred ca ne cost "roaba" cat 3 nunti, poate kiar cat 4 mai mici=))!

cami_dxb
10.05.2007, 13:42:12

In skimb am o mare pasarica pe creieras: vreau ca fotograful sa ma fotografieze cand imi ridic dresul (cu rokia pe mine, fireste) si inca o poza doar cu voal (si ceva lenjerie intima, eventual doar tanga care sa nu se vada in poza), desculta, preferabil in iarba (cred ca ma da fotograful cu capul de aparat daca ii mai spun si asta:)))!As aprecia daca nu mi s-ar comenta doleantele:madlaugh:!

Ba eu ti le comentez: suuuuuuuuuuper idei =D> =D> <:-P . Imi dai voie sa ma inspir?

arinutza
10.05.2007, 13:43:40
=)) Sincer m-am gandit la o nunta intr-o barca dar la noi nu prea sunt rauri asa mari in afara de Arges, cateva garlisoare, balti gasesc si daca mai este si cald afara fac si o baie gratis ......=)) ca mai este pana strang bani de audi:))

Raza_de_soare
11.05.2007, 11:18:49
Ba eu ti le comentez: suuuuuuuuuuper idei =D> =D> <:-P . Imi dai voie sa ma inspir?

Sigur, dar percep taxa de autor\:D/!

Raza_de_soare
11.05.2007, 11:20:46
=)) Sincer m-am gandit la o nunta intr-o barca dar la noi nu prea sunt rauri asa mari in afara de Arges, cateva garlisoare, balti gasesc si daca mai este si cald afara fac si o baie gratis ......=)) ca mai este pana strang bani de audi:))

Ti-l imprumutam noi, fara motor:D!Ca-n Fred si Barney...Flinstones, meet the Flinstones, yabadabadu...huhuhuuuuuuuu=))=))=))!

tot_tot_claire
11.05.2007, 18:05:58
presupun ca nasii vor fi responsabili cu fondul sonor \:D/

Raza_de_soare
14.05.2007, 11:42:49
presupun ca nasii vor fi responsabili cu fondul sonor \:D/

Adica ei canta, si noi dam din craci in Audi, nu:D?Frumoooos, dar as prefera invers...ca la ce ureke muzicala am eu, as face o banda desenata mai tare decat Fred si Barney:D!

MeMyself
24.05.2007, 10:26:34
Eu nu cred ca are cineva vreo indatorire. Daca ei vor sa "ajute" cu ceva e foarte bine, daca nu, nu. Pe mine ma streseaza chestia asta cu obligatiile. Nimeni nu e obligat sa faca nimik.

cami_dxb
24.05.2007, 10:44:54
Daaaaaaaaaaaaa, bine zis. Sunt 100% de acord cu tine. Mai putin conteaza traditia si ce spune lumea, importanta e placerea fiecaruia si posibilitatile lui.

CAMELLIA
24.05.2007, 11:19:36
Eu nu cred ca are cineva vreo indatorire. Daca ei vor sa "ajute" cu ceva e foarte bine, daca nu, nu. Pe mine ma streseaza chestia asta cu obligatiile. Nimeni nu e obligat sa faca nimik.

Subscriu. =D>

oliv
24.05.2007, 12:45:39
Buna fetelor..si nasa mea s-a oferit sa-mi cumpere voalul si diadema sau floricele, agrafele de par (cu care se face cocul..asa zice ea ca trebuie), fardurile (dar am refuzat ca am un ten sensibil si as vrea niste farduri mai scumpe..si nu o pot obliga sa le cumpere ea), cosuletzul de floricele (pe care noroc ca il aveam deja..deci nu mai e nevoie), turta, lumanarile si oglinga si esarfa. Asta a fost placerea ei. Io mi-am luat si diadema si floricele dar i-am spus pretul numai pe diadema si voal, ca nu mi se pare normal sa-mi ia tooate mofturile. Am ales sa iau si diadema si floricele in ideea ca daca nu imi place cum se aseaza diadema..punem floricele..asa ca..daca e comunicare...si nasa nu e foarte pretentioasa si nici mireasa prea fitoasa :-p ..se ajunge la o intelegere..poti sa zici un pret mai modic..sa nu se simta prost..si tine neaparat sa participe la cheltuielile de "nasa".

poisonivy
24.05.2007, 23:03:53
stie cineva daca nasii pot fi si frate-sora?
eu nu am nasi inca, si nici prieteni apropiati care sa fie casatoriti... :((
pls da-ti-mi si mie idei... ca eu... blank total8-}

oliv
25.05.2007, 07:36:56
Nasii trebuie sa fie casatoriti religios....mai nou sunt preoti care dau dezlegare sa cunune si persoane necununate religios, dara sat depinde de biserica.....in principiu nu e bine..asa se zice..nu cunosc motivul

Piticutz
25.05.2007, 09:56:39
Nasii noistri au fost suuuuuper. Ne-au ajutat f mult si inaintea nuntii ... nasu a mers cu noi la analize, la depunerea actelor. A fost super. Iar la nunta nu mai spun. A vorbit cu toata lumea, au dansat. Asa ca si cheltuieli ei ne-au luat un cadou (nu valoros dar frumos si haios), au luat turta si esarfa. Nu am vrut noi sa plateasca lumanri, biserica etc. Dar cred ca muuult mai important a fost ajutorul lor.

CrisB
16.06.2007, 14:58:34
Nasii noistri au fost suuuuuper. Ne-au ajutat f mult si inaintea nuntii ... nasu a mers cu noi la analize, la depunerea actelor. A fost super. Iar la nunta nu mai spun. A vorbit cu toata lumea, au dansat. Asa ca si cheltuieli ei ne-au luat un cadou (nu valoros dar frumos si haios), au luat turta si esarfa. Nu am vrut noi sa plateasca lumanri, biserica etc. Dar cred ca muuult mai important a fost ajutorul lor.

Nici eu nu vreau sa ne plateasca ceva. Inca nu s-au oferit dar presimt ca urmeaza.

andreeamaria
16.06.2007, 18:04:53
merge si mireasa impreuna cu nasa sa cumpere coronita si voalul.mireasa isi alege ceea ce ii place doar ca le plateste nasa.
nasii cumpara lumanarile
iar faza cu baticul e ca dupa 12 noaptea nu mai esti domnisoara ci devii doamna iar voalul si coronita se da la o persoana f apropiata miresei care urmeaza sa se marite.de obicei sora sau viitoare cumnata

mie nasii mi-au facut cadou de nunta verighetele.pt ca eu deja logodna la biserica o am facuta.

sismikro
16.06.2007, 18:09:25
fetelor, noi o sa fim nasi in curand si vroiam sa stiu cine cumpara buchetul miresei si al nasei- la nunta noastra le a cumparat al meu sot- eu asa stiam sau trebuie sa le ia nasa?:*

andreeamaria
16.06.2007, 18:09:25
nasii tii alegi tu.pot fi tot felul de rudenii chiar si fratele sau sora daca sunt casatoriti.important este sa ii simtiti aproape de voi sufleteste ca atunci cand aveti nevoie de un sfat sa il puteti cere.

andreeamaria
16.06.2007, 18:11:14
buchetele le cumpara mirele.
vorba vine
le alege mireasa ca e normal dar le tine mirele la el acasa si el le da nasei si miresei.

sismikro
16.06.2007, 18:14:10
mersi mult!:*

andreeamaria
16.06.2007, 18:49:52
tocmai am vazut pozele de la nunta ta.
frumoasa rochia.

sismikro
16.06.2007, 20:45:32
multumesc inca o data!:*

andreea_geanina
16.06.2007, 22:13:54
stie cineva daca nasii pot fi si frate-sora?
eu nu am nasi inca, si nici prieteni apropiati care sa fie casatoriti... :((
pls da-ti-mi si mie idei... ca eu... blank total8-}

prietena mea cea mai buna este cununata de cumnata ei.Deci se poate(sotul ei este cununat de sora lui).pup

issa
17.06.2007, 07:51:50
prietena mea cea mai buna este cununata de cumnata ei.Deci se poate(sotul ei este cununat de sora lui).pup

Mama ce e acolo:))
Si tu? Tot de cumnata, cumnat?

andreea_geanina
17.06.2007, 09:17:14

Nu iubita.eu voi avae ca nasi niste prieteni de familie de-ai parintilor(dar mai tinerei) si pe sefu' lui iubi.

andreea_geanina
17.06.2007, 09:18:04

dar tu draguto?

issa
17.06.2007, 09:23:57
Nu iubita.eu voi avae ca nasi niste prieteni de familie de-ai parintilor(dar mai tinerei) si pe sefu' lui iubi.

Niste prieteni dragi noua.:x Vei avea 2 perechi de nasi?

andreea_geanina
17.06.2007, 11:52:11
Niste prieteni dragi noua.:x Vei avea 2 perechi de nasi?

Da.Mai aveam unul dar din pacate a murit mama tipului si atunci s-a stricat toata treaba.Ma bucur pt voi ca daca va sunt dragi o sa aveti cu cine va intelege si dupa aia.:* :* :*

Ingerasul
27.06.2007, 00:11:59
mie mi-au spus sa iau ce-mi trebuie ca o sa plateasca ei...voal, diadema...flori...biserica...dar deja e cam mult: buchete cu lumanari - 600, biserica-1000, diadema-50, hainle lor...i-am bagat in datorii...

Piticutz
27.06.2007, 07:40:01
Si noi vom fi nasi la anul. Abia astept ..... deja ne-am luat in serios rolul de parinti spirituali. Le-am recomandat restaurantul si am mers cu ei sa il vada :D :D :D. Oricum ii ajutam cu ce putem. In privinta contributiei financiare k sa spun asa .... vom face exact asa cum isi doresc ei. Nu vrem sa le impunem nimik.

Raza_de_soare
27.06.2007, 08:16:02
Noi ne intelegem foarte bine cu nasii.Din punct de vedere material insa, au platit numai buketul nasei (initial voiau sa plateasca lumanarile dar...noua ni s-au parut cam scumpe cele alese de mine si am hotarat sa le platim tot noi).

cristina17
27.06.2007, 08:42:09
Noi o sa fim nasi pe 21 iulie si o sa platim asa: lumanarile, biserica, floarea de pus in piept a mirelui, voalul si diadema miresei......de asemenea voi lua pt fina mea un parfum, un fard, un ruj....etc pt gatit.....si bineinteles darul pe care il vom da la masa!!!
Sper ca nu am uitat nimic!!!

Raza_de_soare
27.06.2007, 09:36:28
Eu voi fi nasa in septembrie si voi plati: lumanarile, biserica, voalul si bijuteriile miresei.Daca vor dori sa ii ajut cu sfaturi sau material in vreo privinta, le voi fi alaturi.Imi sunt prieteni din copilarie.

andreea_geanina
27.06.2007, 22:14:24
Eu voi fi nasa in septembrie si voi plati: lumanarile, biserica, voalul si bijuteriile miresei.Daca vor dori sa ii ajut cu sfaturi sau material in vreo privinta, le voi fi alaturi.Imi sunt prieteni din copilarie.

foarte frumos din partea voastra.sa va traiasca finii

andreea_geanina
27.06.2007, 22:15:42
Noi o sa fim nasi pe 21 iulie si o sa platim asa: lumanarile, biserica, floarea de pus in piept a mirelui, voalul si diadema miresei......de asemenea voi lua pt fina mea un parfum, un fard, un ruj....etc pt gatit.....si bineinteles darul pe care il vom da la masa!!!
Sper ca nu am uitat nimic!!!
ce repede esti nasica....sa va traiasca finii

Raza_de_soare
28.06.2007, 00:11:38
ce repede esti nasica....sa va traiasca finii

Sunt nasica de 2 ori: o data pt prietenii mei din copilarie, si inca o data pt verisoara mea primara!Abia astept sa imi cumpar tzoale!Ca sa nu mai spun ca nici nu mi s-a terminat propria-mi nunta ca ma si gandesc cum ma voi imbraca la nunta in Pitesti din iulie...

God cati bani numai pe nunti...si culmea e ca nici unul din viitorii casatoriti nu va veni la nunta mea#-o...ata ete...sanatosi sa fim si sa ne cumparam rokii de 60 de milioane =))!

ariana_12
28.06.2007, 22:41:42
cine tine oglinda?

georgya
28.06.2007, 22:51:44
cine tine oglinda?
care oglinda?

joaninha
29.06.2007, 01:17:26
cine tine oglinda?
dap... care oglinda?

eva
29.06.2007, 01:43:23
La mine la nunta a fost o oglinda mare, cam de 1 m, au tinut-o (daca se poate spune tinut-o, mai degraba au sprijnit-o :) )doi prieteni, un cuplu, dar nu a fost intentionat, pur si simplu sau nimerit pe acolo :). Si in timpul asta nasa ma gatea, si cica acea oglinda ar trebui sa o iau eu. Mai stiu ca nasa trebuie sa vina cu oglinda, dar probabil una mica.

Voi fi si eu nasa in septembrie si octombrie, si o sa le iau finelor mele cate o oglinda printe celelalte lucruri pe care trebuie sa le iau, dar mici.

denisamadalina
29.06.2007, 05:27:54
Nasa "gateste" mireasa, care se uita in oglinda daruita de nasa, dar nasa mea se pare ca nu stie obiceiul asta, iar eu tac kitic, ca nu am kef de nici un obicei... am pastrat doar cateva care mi s-au parut dragutze/utile... ;))

Piticutz
29.06.2007, 07:25:16
cine tine oglinda?

Care oglinda?

Raza_de_soare
29.06.2007, 10:04:14
Nasa "gateste" mireasa, care se uita in oglinda daruita de nasa, dar nasa mea se pare ca nu stie obiceiul asta, iar eu tac kitic, ca nu am kef de nici un obicei... am pastrat doar cateva care mi s-au parut dragutze/utile... ;))

Nici nasa mea nu cred ca stie de oglinda...dar, culmea, desi nu sunt adepta traditiilor, p'asta as vrea-o...Drept pt care ma duc maine in Ikea si imi trag oglinda ovala la super pret (asa am vazut eu in catalog) si...ma "gateste" nasa in oglinda cadorisita de mine pt mine=))!Oricum, "gateala" nasei va fi asa, doar o punere de maini, ca sa ma vad eu in oglinda:))!

nicoleta
30.06.2007, 03:53:29
nasa are pe hol o oglinda cat peretele =))=))=)) si cum voi fi gatita in casa la ea nu mai e nevoie sa cumparam . <:-P<:-P<:-Pla sf am sa-i cer oglinda =))=))=))=))

urzicuta
30.06.2007, 23:15:59
Oglinda asta cica terbuie sa o luati si la restaurant pt dezgatitul miresei. Numai ca noi cand am fost nasi, asa o agitatie a fost ca ,am uitat sa mai aducem oglinda si la restaurant :D Nici nu stiu ce s-a intamplat cu oglinda aia pana la urma. Oricum eu am cumparat-o ,cica mi-am facut datoria de nasa.

Raza_de_soare
30.06.2007, 23:22:58
Am fost in Ikea si am fost dezamagita de oglinda mult visata...Era cam mica cu picioare forjate negre...renunt si la oglinda, ce mama ma-sii:D!Poate in final renunt si sa mai vin la nunta mea!!!

mihaela_2006
30.06.2007, 23:35:25
de obicei se foloseste oglinda de la trusa de machiaj, pe care ti-o da nasa dimineata la legatoare

joaninha
01.07.2007, 00:36:07
de obicei se foloseste oglinda de la trusa de machiaj, pe care ti-o da nasa dimineata la legatoare
ce e legatoarea?

urzicuta
01.07.2007, 05:17:24
ce e legatoarea?

Eu stiam ca Legatul miresei e aproape de sfarsitul nuntii, cand nasa scoate voalul de pe capul miresei si ii pune o esarfa (batic), simbolizand trecerea de la statutul de fata la cel de nevasta. Voalul miresei se pune pe capul unei fete necasatorite, care se spune ca va fi urmatorea care se va casatori.
Sau nu e acelasi lucru cu legatoarea?

kamy
01.07.2007, 14:35:16
Eu stiam ca Legatul miresei e aproape de sfarsitul nuntii, cand nasa scoate voalul de pe capul miresei si ii pune o esarfa (batic), simbolizand trecerea de la statutul de fata la cel de nevasta. Voalul miresei se pune pe capul unei fete necasatorite, care se spune ca va fi urmatorea care se va casatori.
Sau nu e acelasi lucru cu legatoarea?
Ba da, aceasta este legatoarea.