PDA

Versiunea completa : Cum sa trec peste infidelitatea socrului?

Matrushca
18.09.2010, 18:46:30
Scurt : socrii stau in casa cu fratele socrului si familia. El o inseala pe soacra cu cumnata!
Eu sunt absolul dezgustata, oripilata, speriata ca in viitor sotul meu poate sa procedeze la fel. Infidelitatea e genetica.
Nu vreau sa mai am relatii cu socrul ever si nici sa se mai ingrijeasca din cand in cand de fiul meu. Copilul meu trebuie ingrijit si educat de persoane de o moralitate intacta.
Ei au depasit momentul si nu isi doresc decat sa ii iert sa fie ca inainte. Nu va mai fi la fel.
Gresesc in judecata! Ajutati-ma sa inteleg infidelitatea!

elixir
18.09.2010, 22:24:51
te contrazic! infidelitatea NU E GENETICA!!!!! si daca cei implicati au trecut peste ,,moment" , cine suntem noi , sa judecam? ce drept avem noi sa condamnam ceva ce nici nu stim cand, cum si de ce, s-a intamplat? nimeni nu poate sti (inafara de cei implicati) de ce s-a ajuns aici. iar noi, cei ,,din afara" nu avem dreptul de a judeca si condamna ! daca pe tine te-a afectat, imi pare rau ptr tine, dar sa nu cazi in plasa GELOZIEI si/sau sa-ti invinuiesti si/sau sa-ti suspectezi sotul ptr ceva ce a facut socrul tau ! pe tine nu trebuie sa te intereseze ce a facut el, cu ce a gresit el fata de soacra ta, ci cum se comporta fata de voi! cine nu greseste in viata asta? cine e atat de perfect? oare noi nu am gresit sau nu vom gresi in viata asta? noua ne-ar conveni sa ne judece o persoana care nu are acest drept? mie sigur NU!

valim32
18.09.2010, 22:37:17
e o situatia destul de delicata,soacra ta daca afla te poate suspecta si pe tine dar da sunt de acord ca nu e genetic,teoretic ar trebui sa ignori acest aspect.Relatiadintresocru si nepot nu are nici o legatura cu slabiciunile lui de ordin sxual.Poate fi un bunic ok in ciuda acestora si nu sestiedaca poarta 100% din vina,poate cumnata l-a "ispitit"

elixir
19.09.2010, 12:19:19
Ajutati-ma sa inteleg infidelitatea!

infidelitatea nu poate fi inteleasa. e atat de complexa, cu atat de multe ramificatii... sunt mii de motive si motivatii... unii o fac din plictiseala, altii din curiozitate, altii din interes, altii o fac pur si simplu, etc...se spune ca infidelul cauta ceea ce nu gaseste acasa, intelegere,dragoste, o vorba buna, diversitate,liniste,etc...mai sunt unii barbati care atunci cand ajung la andropauza, sau se apropie de aceasta, descopera ca ,,instrumentul" incepe sa dea chix si isi invinovatesc consoarta de asta,atunci incearca sa-si demonstreze ,,barbatia" cu alta femeie. si asa iti pot da muuuuulte exemple,dar ar insemna sa scriu aici o adevarata dizertatie...daca vrei sa afli mai multe, utilizeaza aceasta minunata sursa de informatii, numita ,,internet"!

geanygl21
20.09.2010, 15:20:51
Scurt : socrii stau in casa cu fratele socrului si familia. El o inseala pe soacra cu cumnata!
Eu sunt absolul dezgustata, oripilata, speriata ca in viitor sotul meu poate sa procedeze la fel. Infidelitatea e genetica.
Nu vreau sa mai am relatii cu socrul ever si nici sa se mai ingrijeasca din cand in cand de fiul meu. Copilul meu trebuie ingrijit si educat de persoane de o moralitate intacta.
Ei au depasit momentul si nu isi doresc decat sa ii iert sa fie ca inainte. Nu va mai fi la fel.

Sa nu exageram totusi.......

deea24gl
21.09.2010, 11:40:08
te contrazic! infidelitatea NU E GENETICA!!!!! si daca cei implicati au trecut peste ,,moment" , cine suntem noi , sa judecam? ce drept avem noi sa condamnam ceva ce nici nu stim cand, cum si de ce, s-a intamplat? nimeni nu poate sti (inafara de cei implicati) de ce s-a ajuns aici. iar noi, cei ,,din afara" nu avem dreptul de a judeca si condamna ! daca pe tine te-a afectat, imi pare rau ptr tine, dar sa nu cazi in plasa GELOZIEI si/sau sa-ti invinuiesti si/sau sa-ti suspectezi sotul ptr ceva ce a facut socrul tau ! pe tine nu trebuie sa te intereseze ce a facut el, cu ce a gresit el fata de soacra ta, ci cum se comporta fata de voi! cine nu greseste in viata asta? cine e atat de perfect? oare noi nu am gresit sau nu vom gresi in viata asta? noua ne-ar conveni sa ne judece o persoana care nu are acest drept? mie sigur NU!
SUBSCRIU.
Elixir are foarte mare dreptate.Este o incurcatura mare aici.Dar consider ca voi nu ar trebui sa aveti vreo legatura cu asta,si sa nu lasi ca infidelitatea asta sa iti afecteze casnicia.Ceea ce se intampla in casa aceea este problema lor.Nu toate lucrurile care se intampla in viata sunt genetice,adik se transmit din tata in fiu s-au mama-fiica.Eu zic sa te detasezi oarecum de situatia asta,si sa vezi de sot si copil,ei sunt cei care conteaza cel mai mult,casa ta.

sumo1234
21.09.2010, 12:26:36
Incearca sa faci abstractie ca barbatul infidel iti este si socru, considera-l unul dintre apropiatii tai. Daca intr-o zi ai afla ca toti cei (sa zicem) 10 buni prieteni ai tai sunt infideli partenerului/ partenerei, ce ai face? I-ai indeparta complet din viata ta, te-ai face ca nu ii mai cunosti? Infidelitatea este doar o alta latura a personalitatii lor. Asa cum pot fi buni, generosi, saritori samd, pot fi si infideli. Poti incerca sa intelegi de ce socrul tau a ales tocmai pe cumnata sa, de ce isi dezonoreaza fratele, ce n-a mers bine in casnicia socrului, dar nu cred ca te va ajuta sa intelegi infidelitatea, te va "ajuta" sa urasti si mai tare un infidel. Chiar daca nu-i o fapta onorabila, nu cred ca trebuie sa se justifice in fata noastra ce si de ce face, e treaba lui. Cand l-o prinde fratele sau, sau sotia (daca mai traieste), n-are decat sa se justifice si sa isi ceara iertare de la ei.

Daca tie iti este teama ca intr-o zi sotul tau ar putea urma exemplul tatalui sau, asta-i alta poveste, insa daca esti atenta la el, la ce se intampla cu el, stii toata povestea cu ce inseamna un cuplu sanatos, putin probabil sa te insele.

E putin probabil sa se intample ce spui tu: traiesti ani de zile langa niste oameni, si la un moment dat iti dai seama ca erai singura care nu stia ca nu stiu ce fapta reprobabila a facut una dintre ele la un moment dat. Nimeni nu iti garanteaza ca educatoarele, asistentele medicale, invatatoarele, profesoarele sunt perfecte, orice persoana care intra in contact cu copilul tau, sunt perfecte, sau ca moralitatea lor este intacta.

Matrushca
22.09.2010, 00:18:49
Multumesc fetelor pt pareri si raspunsuri. Chiar dc sunt contradictorii principiului dupa care ma ghidez, tin cont de ele si caut sa ma ajut cu ele pt a intelege situatia delicata in care ne aflam.
E adevarat nimeni nu imi garanteaza ca pers cu care va interactiona copilul meu nu vor avea moralitatea patata, dar atata timp cat eu cunosc astfel de pers. e optiunea si datoria mea de mama sa il protejez.
Cineva spunea ca e probl lor si ca nu am dc ma implica. Contrazic, e o problema a lor cu efecte in familia extinsa, cu modele de viata pt noi si pt copilul lor, cu invataminte trase si temeri, cu dezgust si increderea ca vom depasii cu totii intreaga situatie.
Dc ei trec peste nu ne pot cere si controla sa trecem si noi, sunt sentimente si reactii diferite, suntem oameni diferiti cu simtiri diferite
si da, dc 10 cunoscuti ar fi infideli prietenelor mele, i-as renega din prietenie, pt ca sunt o femeie cu principii si valori de o moralitate intacta. Prefer cartile pe fata decat cu ele pe sub mana. Nepotul va sti ca are un bunic, il va vizita ocazional dar atat, ei trebuie sa se regaseasca, sa treaca peste si sa reconsolideze relatiile acum, atat dintre ei cat si dintre noi.

nuttree
05.10.2010, 15:11:46
Esti Gelu Ruscanu, ce mai....