PDA

Versiunea completa : Cofetarii si patiserii in Cluj

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7

Froggy
10.02.2007, 17:09:45
Poate ma ajutati si pe mine putin cu idei...de unde sa comand tortul? Ce fel de tort? In martipan saun frisca? Impodobit cu flori naturale sau alte cele? Ce culoare? Cate etaje? Ce suport?

Deci aici o sa vbim despre torturile miresicilor din Cluj/

sambata viitoare am nevoie de tortul pentru cununia civila si logodba, un tort de vreo 2 kg asa. Am fost la Cafe Lux, la Phote Cake (vis a vis de Central), la Nicola si la Excesior (pe Memorandumului) si preturile sunt cam aceleasi, intr 28-35 RON / kg, doar ca optiunile sunt pre multe si nu stiu exact ce sa aleg. Cred ca o sa raman la un tort de la Excelsior, mascarpone, desi nu e neparat un tort elegant. Ar mai fi varianta de tort Ambasador, invelit in martipan si decorat cu trandafiri naturali....voi ce ziceti?

dia_na
10.02.2007, 17:37:51
Poate ma ajutati si pe mine putin cu idei...de unde sa comand tortul? Ce fel de tort? In martipan saun frisca? Impodobit cu flori naturale sau alte cele? Ce culoare? Cate etaje? Ce suport?

sambata viitoare am nevoie de tortul pentru cununia civila si logodba, un tort de vreo 2 kg asa. Am fost la Cafe Lux, la Phote Cake (vis a vis de Central), la Nicola si la Excesior (pe Memorandumului) si preturile sunt cam aceleasi, intr 28-35 RON / kg, doar ca optiunile sunt pre multe si nu stiu exact ce sa aleg. Cred ca o sa raman la un tort de la Excelsior, mascarpone, desi nu e neparat un tort elegant. Ar mai fi varianta de tort Ambasador, invelit in martipan si decorat cu trandafiri naturali....voi ce ziceti?

iti recomand calduros Ambasador cu Martipan de la Cafe Lux
eu asta il fac orice eveniment este si nu ma satur niciodata de el
se poate servi si cu inghetata linga

SONYA
10.02.2007, 23:14:05
incearca in marasti, langa argos la nefeli.sunt torturi fffffffffffff bune. eu mi-am facut acolo tortul de logodna. mai sunt bune si la pralina si mai este o cofetarie undeva in marasti langa pod. nu stiu exact cum se numeste, dar are deschis un punct de lucru pe baba novac, de pe eroilor la dreapta. se numeste tortul d evis. sunt f bune si acolo , dar si f scumpe, eu as zice ca cea mai buna solutie este nefeli sau cafe motzart

simonapop
11.02.2007, 14:40:00
Noi am avut pe 20 ian logodna si fiindca imi plac mult prajiturile de la Cafe Lux am ales un tort cu crema mascarpone si fructe de padure, dar sincer n-as mai alege acelasi lucru. Parerea mea ca cel mai bine e sa mergi sa gusti putin din chestiile care-ti fac cu ochiul si asa poti alege in cunostinta de cauza. De aratat toate arata absolut senzational asa ca gustul face diferenta.

belfragutza
11.02.2007, 18:51:45
Ambasador cu martipan de la Cafe Lux va recomand si eu fetelor.

baby_tweety
11.02.2007, 22:59:36

Eu iti recomand Ambasador la Cafe lux dar nu in martipan ci in icying.E mult mai bun si ti-l recomand avand in vedere ca nu toata lumea agreeaza gustul martipanului....

Froggy
11.02.2007, 23:15:31
:"> cu riscu de a parea o mare ignoranta...nu stiu ce e icyng :"> :"> (pun pariu ca nici macra n-am scris bine =))...da, n-am scris, da am editat :p)

baby_tweety
12.02.2007, 01:03:00
:"> cu riscu de a parea o mare ignoranta...nu stiu ce e icyng :"> :"> (pun pariu ca nici macra n-am scris bine =))...da, n-am scris, da am editat :p)

E fix la fel ca martipanul la prima vedere, si la a doua:D , doar ca gustul difera...incearca, ca poti merge la Cafe lux si faci o proba.
Ps:Si nu esti deloc ignoranta, doar ca putina lume stie de el pt ca a fost prezentat la expozitii si cine nu a intrebat a crezut ca e martipan:-p

orhidutza
12.02.2007, 08:51:48
incearca in marasti, langa argos la nefeli.sunt torturi fffffffffffff bune. eu mi-am facut acolo tortul de logodna. mai sunt bune si la pralina si mai este o cofetarie undeva in marasti langa pod. nu stiu exact cum se numeste, dar are deschis un punct de lucru pe baba novac, de pe eroilor la dreapta. se numeste tortul d evis. sunt f bune si acolo , dar si f scumpe, eu as zice ca cea mai buna solutie este nefeli sau cafe motzart
Noi am cumparat niste prajiturele de la Nefeli sapt trecuta, dar nu am fost impresionata... am luat aceleasi prajituri pe care in vara le-am mancat in Creta, dar nici nu se pot compara... nu contest ca torturile or fi bune, dar inainte de a comanda, eu sfatuiesc lumea sa incerce :) A, si cofetaria de langa pod din Marasti e Friandisse (langa Napolact)

Froggy
12.02.2007, 10:25:04
Pana la urma m-am hotarat ca o sa imi fac tortul pe care vi l-am atasat aici. Cred ca singura solutie e sa merg cu poza la laboratorul Cafe Lux si sa imi spuna ei cum se poate face. Sper ca se poate face aici la noi :-ss As vrea torul sa fia Ambasador invelit in ...oare ce credeti ca e albul de pe tortul din poza? Petalele vreau sa fie naturale si o sa le cumpar eu separat sa le duc la cofetarie :D

baby_tweety
12.02.2007, 14:15:03
Noi am cumparat niste prajiturele de la Nefeli sapt trecuta, dar nu am fost impresionata... am luat aceleasi prajituri pe care in vara le-am mancat in Creta, dar nici nu se pot compara... nu contest ca torturile or fi bune, dar inainte de a comanda, eu sfatuiesc lumea sa incerce :) A, si cofetaria de langa pod din Marasti e Friandisse (langa Napolact)

La cofetaria Friandisse se lucreaza numai cu ingrediente naturale, prajiturile au un gust ciudat.....si kg de tort e cam 600 mii.Scump pt ce gust au....Am gustat eu odata si a doua oara nu-mi mai trebuie.:D

orhidutza
12.02.2007, 14:40:59
La cofetaria Friandisse se lucreaza numai cu ingrediente naturale, prajiturile au un gust ciudat.....si kg de tort e cam 600 mii.Scump pt ce gust au....Am gustat eu odata si a doua oara nu-mi mai trebuie.:D
:) Si eu am gustat la cineva frisca naturala facuta din smantana... si avea un gust total total diferit de cea pe care o facem noi din plic :) si nu in spre bine :)

baby_tweety
12.02.2007, 14:59:54
:) Si eu am gustat la cineva frisca naturala facuta din smantana... si avea un gust total total diferit de cea pe care o facem noi din plic :) si nu in spre bine :)

Frisca ca frisca, dar sa vezi cum e o prajitura naturala..=)) are un gust....ciudat rau.

AncutziK
12.02.2007, 17:44:08
Tocmai am fost la Friandise si... mi se par bune prajiturile de acolo dar parca nu se justifica diferenta de pret fata de altele mai frumoase, care arata mai ca un 'TORT AL MIRESEI'. Trebuie sa merg si eu sa vad acel AMBASADOR pt. ca inafara de mine parca toata lumea il stie si il lauda. :)

oanaterhes
12.02.2007, 19:21:13
Fetelor,
Desi cred ca am mai intrebat o data: unde este Cafe Lux? Tortul ala Ambasador cu "icying"8-} pare yammmyyy-yammmyyy!
Oana

Kalini
12.02.2007, 19:32:07
Fetelor,
Desi cred ca am mai intrebat o data: unde este Cafe Lux? Tortul ala Ambasador cu "icying"8-} pare yammmyyy-yammmyyy!
Oana

Cafe Lux este un laborator de cofetarie, pe undeva pe langa gara, daca nu ma insel pe Decebal....Dar daca vrei sa intri in legatura cu ei, mergi la punctele de desfacere, de ex, vis-a-vis de Central este o cofetarie micuta.....Sau la cofetaria Carpati...

Froggy
12.02.2007, 21:58:45
Te-ai hotarat la Cafe Lux?;;)
Daaaa, m-am hotarat! Aleluia, ca deja nu mai dorm noptile in cautarea tortului! Crezi ca o sa mi-l faca asa, ca ala din imagine? Mie mi s-a parut divin!!! =P~ =P~ =P~

belfragutza
13.02.2007, 19:10:27
E super tortul !

ALEX21A
13.02.2007, 20:14:18
Daaaa, m-am hotarat! Aleluia, ca deja nu mai dorm noptile in cautarea tortului! Crezi ca o sa mi-l faca asa, ca ala din imagine? Mie mi s-a parut divin!!! =P~ =P~ =P~

nu e complicat deloc tortul...n are cum sa nu iasa.........e simplu ca si aspect,iar petalele sunt aplicate:)

Kalini
14.02.2007, 17:19:11

Inca nu am fost la ei, desi ar cam fi trebuit....

Nu stiu ce sa spun......Eu am lucrat la o cofetarie deservita de Cafe Lux, in tineretele mele:) si nu-mi aduc aminte sa nu fi iesit vreodata ce si-a dorit lumea...Dar e adevarat ca nu am vazut decat Dobos si Diplomat la nunti.....

Trebuie sa-ti iasa, e musai[-X

christin_ela
09.03.2007, 13:06:23

da fain tare tortul tau....e din icying cred....asa arata....fetelor difertan intre martipan si icying e ca martipanul e mai crem si icyngul mai alb:)

loredanacoirte
17.03.2007, 20:20:54
vad ca nici una nu va ganditi la cofetaria Dana din Turda.Mi-e sincer imi place, fac torturi frumoase , delicioase si mai ieftin decat cei din Cluj, si din cate stiu eu iti asigura transportul gratuit.
In schimb cu cei de la Cafe Lux...
Am o prietena care are firma de organizat petreceri pentru copii si lucra cu cei de la Cafe Lux, fac torturi foarte bune dar ea zice ca niciodata tortul nu este ca in poza.Iar la o nunta trebuie sa fie si frumos tortul nu doar gustos,nu?

karina2oo4
17.03.2007, 20:32:23
vad ca nici una nu va ganditi la cofetaria Dana din Turda.Mi-e sincer imi place, fac torturi frumoase , delicioase si mai ieftin decat cei din Cluj, si din cate stiu eu iti asigura transportul gratuit.
In schimb cu cei de la Cafe Lux...
Am o prietena care are firma de organizat petreceri pentru copii si lucra cu cei de la Cafe Lux, fac torturi foarte bune dar ea zice ca niciodata tortul nu este ca in poza.Iar la o nunta trebuie sa fie si frumos tortul nu doar gustos,nu?

si mie imi plac prajiturile de la cofetaria dana din turda si au preturi bune, doar ca nu cunosc pe nimeni care sa fi lucrat cu ei.
daca cunosti pe cineva spune-mi te rog si mie daca sunt seriosi si cum le-a iesit tortul
multumesc

loredanacoirte
17.03.2007, 20:48:03
Sora mea si-a facut anul trecut la Dana si a iesit super nu cred sa fi fost din 'greseala' :smile: . O sa caut nr si ti-l dau. Au fost si la expo in ianuarie si au avut torturi ffff frumoase.

ducky
18.03.2007, 19:13:31
Stie cineva cum sunt torturile la Pralina?

oana24
19.03.2007, 08:29:28
Pralina.....:|. eu mi' am facut tortul cu ei dar am fost dezamagita.La gust a fost super bun dar la nunta nu cred ca este ceea ce conteaza mai mult la nunta. Eu cred ca pentru nunta conteaza partea esteticaa tortului ca doar e de nunta, si la partea asta lasa de dorit daca iti alegi tu un model... chiar daca la expo aratau super. Aceasta este parerea mea din experienta de la nunta cu pralina....
Pana la urma partea etetica nu era nici pe departe asa cum am cerut+o, dar nimeni nu si+a dat seama numai eu care stiam ce am comandat si ce a iesit.
VA pupsa fiti iubite.

Apropo eu am avut la nunta trei tortulete pe suport, unul pentru miri(noi), si celelalte pentru nanasi, pentru restul invitatilor am comandat felii din acelasi tort ca sa elimin neplacerile de genul "felia mea a fost mai mica" sau alte discutii, toate au avut aceeasi dimensiune si toata lumea a fost multumita.8-}

daniela_psy
24.03.2007, 19:13:17
E f adevarat ca gusturile nu se discuta...eu sunt o fana a prajiturilor Friandisse!!!Restaurantul Sinaia unde am lucrat pana nu demult colabora cu aceasta cofetarie si torturile erau indiscutabil delicioase.=P~ cui ii place gustul de lapte praf mai ales aveau un tort cu o crema combinatie de spuma cu gust de lapte si inghetata, si altele si altele...mortale.e adevarat ca sunt scumpe dar daca as fi tinut nunta la cj as fi facut un sacrificiu sa imi fac acolo tortul.dar macar sunt fericita ca in secolul nostru laboratoarele nu mai sunt atat de rigide ca altadata si sunt deschise spre a-si multumi clientul.si cofetaria Linquenda din oraselul meu natal face niste prajituri delicioase si tortul dupa modelul cerut de mine.abia astept sa-l mananc!!!:D

roxana
26.03.2007, 07:42:01
E f adevarat ca gusturile nu se discuta...eu sunt o fana a prajiturilor Friandisse!!!Restaurantul Sinaia unde am lucrat pana nu demult colabora cu aceasta cofetarie si torturile erau indiscutabil delicioase.=P~ cui ii place gustul de lapte praf mai ales aveau un tort cu o crema combinatie de spuma cu gust de lapte si inghetata, si altele si altele...mortale.e adevarat ca sunt scumpe dar daca as fi tinut nunta la cj as fi facut un sacrificiu sa imi fac acolo tortul.dar macar sunt fericita ca in secolul nostru laboratoarele nu mai sunt atat de rigide ca altadata si sunt deschise spre a-si multumi clientul.si cofetaria Linquenda din oraselul meu natal face niste prajituri delicioase si tortul dupa modelul cerut de mine.abia astept sa-l mananc!!!:D
Cofetaria asta din Beclean cred ca are "reprezentanta" si la mine in Gherla, si probabil ca eu la ei o sa-mi fac tortul. Zici ca sunt bune? eu am mancat o data prajitura, si am fost foarte incantata de gust...yummy. Dar ca si aspect, ce-ai auzit de torturile lor? Eu am vazut un catalog cu multe poze, foarte foarte frumoase, dar parca am emotii ca ne la iasa chiar asa

daniela_psy
27.03.2007, 13:00:22
Cofetaria asta din Beclean cred ca are "reprezentanta" si la mine in Gherla, si probabil ca eu la ei o sa-mi fac tortul. Zici ca sunt bune? eu am mancat o data prajitura, si am fost foarte incantata de gust...yummy. Dar ca si aspect, ce-ai auzit de torturile lor? Eu am vazut un catalog cu multe poze, foarte foarte frumoase, dar parca am emotii ca ne la iasa chiar asa
Prajiturile sunt bune,e adevarat dar nu pot sa_ti garantez cum va iesi tortul ca si eu am aceleasi emotii ca tine.Ii laud pt ca sunt f deschisi si m-au rugat chiar sa le aduc si alte modele ca sa se mai perfectioneze si ei in arta prajiturilor.Ai putea face si tu la fel.Dar dak zici ca iti plac modelele lor atunci te sfatuiesc sa iei un model propriu si in felul asta scapi de emotii(ca doar ei le-au facut...)Da ,aveau modele frumoase,nu stiu pe care le-ai vazut tu si care ti-au placut.Inca o chestie dragutza:eu am platit ceva in plus la tort si ei mi-l aduc dimineata la 3-3:30(nunta fiind de noapte)in masina frigorifica si ei mi-l portioneaza ,nu ma stresez ce vor face ospatarii cu tortul meu si dak va ajunge ok pe masa invitatilor.In oraselul meu e cel mai scump laborator dar nu am auzit sa se planga nimeni de alegerea facuta,dimpotriva.Ar trebui sa te cam grabesti ca la Beclean aveau agenda full.Am avut noroc ca in 26 e sarbatoare si nu prea s-a inghesuit lumea cu nuntile...Tortul meu va fi din martipan si ma costa 1050,00 cu serviciu complet(30 kg).Bafta cu pregatirile!;-)

roxana
27.03.2007, 14:56:45
Prajiturile sunt bune,e adevarat dar nu pot sa_ti garantez cum va iesi tortul ca si eu am aceleasi emotii ca tine.Ii laud pt ca sunt f deschisi si m-au rugat chiar sa le aduc si alte modele ca sa se mai perfectioneze si ei in arta prajiturilor.Ai putea face si tu la fel.Dar dak zici ca iti plac modelele lor atunci te sfatuiesc sa iei un model propriu si in felul asta scapi de emotii(ca doar ei le-au facut...)Da ,aveau modele frumoase,nu stiu pe care le-ai vazut tu si care ti-au placut.Inca o chestie dragutza:eu am platit ceva in plus la tort si ei mi-l aduc dimineata la 3-3:30(nunta fiind de noapte)in masina frigorifica si ei mi-l portioneaza ,nu ma stresez ce vor face ospatarii cu tortul meu si dak va ajunge ok pe masa invitatilor.In oraselul meu e cel mai scump laborator dar nu am auzit sa se planga nimeni de alegerea facuta,dimpotriva.Ar trebui sa te cam grabesti ca la Beclean aveau agenda full.Am avut noroc ca in 26 e sarbatoare si nu prea s-a inghesuit lumea cu nuntile...Tortul meu va fi din martipan si ma costa 1050,00 cu serviciu complet(30 kg).Bafta cu pregatirile!;-)
Mersi mult de informatii.
Ziceam ca am emotii din cauza aspectului pentru ca in catalogul lor sunt doua feluri de poze: poze cu torturi care se vede clar ca sunt facute la nunti, si poze "de revista", care am o banuiala ca nu sunt facute (inca) de ei. Cele din categoria a doua mi-au placut mai mult, dar parca nu ma pot increde 100%. Oricum, mai este timp mult, ca eu numai in 2008 voi avea nunta, asa ca nu ma grabesc deloc.
Super ideea ca sa vina ei cand e momentul si sa il portioneze
Sa imi zici si mie dupa eveniment concluziile tale
Spor la pregatiri

oanacostea
27.03.2007, 17:47:54
si eu la cofetaria de la beclean fac prajiturile si tortul,am vazut ffff multe modele cu torturi care le-u facut si aratau f bine si pluc am fost la bistrita la 3 nunti cu torturile de la ei si eru fff bune si aratu ff bine
eu am avut curajul sa le zic sa imi faca tortul cu valizele stiti cate ala cu copii desupra si mi-au promis ca il fac...........acuma doamne da sa fie asa.........am mari emotii dar m-am indragostit de tortul ala:*

daniela_psy
27.03.2007, 18:02:41
si eu la cofetaria de la beclean fac prajiturile si tortul,am vazut ffff multe modele cu torturi care le-u facut si aratau f bine si pluc am fost la bistrita la 3 nunti cu torturile de la ei si eru fff bune si aratu ff bine
eu am avut curajul sa le zic sa imi faca tortul cu valizele stiti cate ala cu copii desupra si mi-au promis ca il fac...........acuma doamne da sa fie asa.........am mari emotii dar m-am indragostit de tortul ala:*
Tu esti nebuna care isi face tortul-valiza?Mi-a zis ca are o miresica in Bistrita care face chestia asta si numai tu poti fi aia!!!Ce coincidenta!! ei erau f incantati de idee si sigur ti-l vor face ok<:-P Stai tranquilla si rezolva altele intre timp ca ae zic ca totul va fii conform asteptarilor!#:-S

Mersi mult de informatii.
Ziceam ca am emotii din cauza aspectului pentru ca in catalogul lor sunt doua feluri de poze: poze cu torturi care se vede clar ca sunt facute la nunti, si poze "de revista", care am o banuiala ca nu sunt facute (inca) de ei. Cele din categoria a doua mi-au placut mai mult, dar parca nu ma pot increde 100%. Oricum, mai este timp mult, ca eu numai in 2008 voi avea nunta, asa ca nu ma grabesc deloc.
Super ideea ca sa vina ei cand e momentul si sa il portioneze
Sa imi zici si mie dupa eveniment concluziile tale
Spor la pregatiri
o sa iti spun cu siguranta cum va fii si daca voi fii multumita. asa vei stii cu siguranta ce alegere sa faci.ti-am zis ca totul li se parea posibil si banuiesc ca nu se agita degeaba.Ooooooio.....timp chiar ca ai berechet si poti intre timp sa mai vezi si alte oferte si chiar sa le gusti=P~ de ce nu?

oanacostea
27.03.2007, 18:33:29
Tu esti nebuna care isi face tortul-valiza?Mi-a zis ca are o miresica in Bistrita care face chestia asta si numai tu poti fi aia!!!Ce coincidenta!! ei erau f incantati de idee si sigur ti-l vor face ok<:-P Stai tranquilla si rezolva altele intre timp ca ae zic ca totul va fii conform asteptarilor!#:-S

da da eu is nebuna aia nu am minte no ce sa fac daca ei o zis ca il fac io am incredere ce sa zic...<:-P

ionelausa
31.03.2007, 01:32:23

oana nu stiam ca iti faci tortul in alt oras....credeam ca tu ai fost si ai vb la linqueda in bistrita....dar de ce??? nu ai gasit nimic in bistrita ???
ca ma orientez si eu....
sau nu cel mai bine ar fi sa il iau din atlanta...cu o luna inainte...idee buna=)) =)) =)) :A :no_02: :no_02:

daniela_psy
31.03.2007, 11:55:56
oana nu stiam ca iti faci tortul in alt oras....credeam ca tu ai fost si ai vb la linqueda in bistrita....dar de ce??? nu ai gasit nimic in bistrita ???
ca ma orientez si eu....
sau nu cel mai bine ar fi sa il iau din atlanta...cu o luna inainte...idee buna=)) =)) =)) :A :no_02: :no_02:
Da asa ar fi cel mai bine=)) .Cred ca Oana vroia sa zica ca si-l face la bistrita dar la cofetaria care are reprezentanta si in beclean.Scuze ca am raspuns in locul ei:-" Poate nu am dreptate...Spo la treburi miresici!

cj83cia
02.04.2007, 00:24:59
A facut cineva prajituri cu Steaua Rosie? Dupa ce am batut aproape toate cofetariile din cj, am gasit aici f ieftin: 200.000 kg de diplomat, 45.000 caserola de tortulet pt final si 160.000 asortatele de pe masa. Eu nu mananc prajituri deloc, asa ca ma bazez pe altii in alegere...cine a gustat, a zis ca sunt f bune.

Spor la treaba
Pupici

alexa82
02.04.2007, 08:34:40
Salutare la toata lumea. ma numesc alexandra sunt o viitoare sotie si deja sunt in cautare de toate cele necesare nuntii. In curand voi avea logodna insotita de cununia civila iar la anul in vara voi face cununia religioasa....si marea petrecere, insa si cu aceasta ocazie am hotarat sa facem un mic chef in familie. Asa ca am pornit in cautare de haine, tort...restaurant....
In caz ca va intereseaza asemenea lucruri va dau reteta perfecta: pentru restaurant am ales Roata, este langa UMF, restras, curat, servire super, specific romanesc, pentru tort...am ales Friandise. Este intr-adevar o cofetarie scumpa, dar parerea mea este ca merita....ideea de a avea si o alta alternativa in afara de dobos, ambasador si vesnicul diplomat e binevenita. Am primit mostre, poze cu torturile si ce e cel mai beton e ca daca doresti si te anunti din timp, fetele de la Friandise iti asigura un fel de "service" sa zicem adica insotesc tortul si pregatesc decorul pentru farfuriile de tort astfel incat gustul tortului sa fie insotit si de o imagine la fel de delicioasa. Totul depinde de ce alegi: pret sau calitate. Avand in vedere ca m-am apucat din timp de treburile astea am facut si multe studii de piata in ceea ce priveste: decorul, lumarile, idei de amintiri, chestii deosbite. Daca cineva doreste sa ii impartasesc din experienta mea are aici adresa mea de mail: [email protected]
O zi faina la toata lumea,
de la Cluj, Alexandra

yma
02.04.2007, 09:57:30
A facut cineva prajituri cu Steaua Rosie? Dupa ce am batut aproape toate cofetariile din cj, am gasit aici f ieftin: 200.000 kg de diplomat, 45.000 caserola de tortulet pt final si 160.000 asortatele de pe masa. Eu nu mananc prajituri deloc, asa ca ma bazez pe altii in alegere...cine a gustat, a zis ca sunt f bune.

Spor la treaba
Pupici

sunt foarte bune prajiturile la steaua rosie<:-P .noi tot timpul de acolo cumparam.

orhidutza
02.04.2007, 13:03:56
sunt foarte bune prajiturile la steaua rosie<:-P .noi tot timpul de acolo cumparam.
unde e steaua rosie? :)

cj83cia
02.04.2007, 13:34:19
Ms pt parere. DAr nu stiu dc sunt seriosi. De aratat, prajiturile arata bine.
Steaua Rosie e pe Paris.

Spor la treaba
Pupici

yma
02.04.2007, 15:03:42
Ms pt parere. DAr nu stiu dc sunt seriosi. De aratat, prajiturile arata bine.
Steaua Rosie e pe Paris.

Spor la treaba
Pupici

pai sper sa fie ca noi acolo ne facem tortul.nici nu vreau sa ma gandesc ca s-ar putea intampla ceva.oricum noi dupa pasti mergem sa semnam contractul cu ei si atunci o sa-ti spun mai multe.

bafta!
anca

dia_na
04.04.2007, 22:17:15

subscriu - chiar daca e cool ideea, lumea nu o sa inteleaga de ce are gustul ala

gusturile din torturile obisnuite sunt date de aromatizanti care nu se pun la Frandise si diferenta e mare

poate fi tortul sanatos, daca nu are gust bun, crezi ca invitatii au auzit de Friandise?

mai bine le spui ca ai 3 straturi de rimel pe gene in loc de 2... cine crezi ca intelege?

eniq
06.04.2007, 09:22:09
Eu sunt 100% pro FRIANDISE. Intr-adevar produsele sunt mai scumpe, insa calitatea isi spune cuvantul. Cred ca pentru cei care apreciaza un produs natural cu un gust natural si adevarat, aceasta cofetarie este alegerea potrivita. Si la nunta noastra toti invitatii vor manca aceste praji super speciale. Ca nu le va placea la toti??? Posibil. Dar nici o alta prajitura nu va multumii 100% pe toata lumea, la fel cum pentru oricare alta parte a nuntii se vor gasii carcotasi. Important e ce vrem noi, si ce vreti voi, miresicilor! De data asta e alegerea noastra, nu a nuntasilor...

Oricum, bafta multa si sa aveti parte de tortul care vi-l doriti!
Abia astept sa va trimit poze cu tortuletzul NOSTRU. Asta doar dupa nunta....

Moniqa
06.04.2007, 09:41:08
fFetelor, va deranjez cu o intrebare... trebuie sa comand tortulete pentru degustare, din care sa alegem varianta finala, dar n-am idee care dintre combinatii ar fi bune...
Vrem cu martipan, asta e sigur... am auzit ca vanilie cu fructe e bun... alte idei sau combinatii care ati probat si v-au gustat?

Monica

daniela_psy
06.04.2007, 12:06:58
fFetelor, va deranjez cu o intrebare... trebuie sa comand tortulete pentru degustare, din care sa alegem varianta finala, dar n-am idee care dintre combinatii ar fi bune...
Vrem cu martipan, asta e sigur... am auzit ca vanilie cu fructe e bun... alte idei sau combinatii care ati probat si v-au gustat?

Monica
Ambasdor cu martipan ai incercat?E bun si e din ciocolata,dak iti place...=P~

diannaa
11.04.2007, 23:33:33
Ambasdor cu martipan ai incercat?E bun si e din ciocolata,dak iti place...=P~

Din pacate eu am fost la cofetaria de la Cafe Lux si am mancat o felie de Ambasador sa vad si eu cu e si la ultimele 3 imbucaturi mi s-a facut rau.Sincer era sub toata critica,deci trebuie gustate inainte orice alegere!eu cu siguranta nu-mi fac la ei

kikkki
12.04.2007, 02:49:22
A comandat cineva tortul la cofetaria Castellari din Zorilor?
Sau a vazut/gustat cineva tort de mireasa facut de ei la o nunta?

Eu imi doresc un tort de cioco imbracat in cioco alba, dar mi s-a spus ca cica nu arata bine asa ...numai daca este acoperit in marzipan ...si vaaaaaai ce nu-mi place mie marzipanul :((

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de torturile/prajiturile lor?

Mersiiiiiiiiiiii>:D<

daniela_psy
12.04.2007, 11:42:32
Din pacate eu am fost la cofetaria de la Cafe Lux si am mancat o felie de Ambasador sa vad si eu cu e si la ultimele 3 imbucaturi mi s-a facut rau.Sincer era sub toata critica,deci trebuie gustate inainte orice alegere!eu cu siguranta nu-mi fac la ei
Categoric asa e!!!Tortul de la cununia civila l-am primit cadou de la sefa mea si era facut -imi spuneau colegii-la Pralina.Eu nu stiu daca acolo era facut dar stiu ca de atunci am tot incercat Ambasador pe la toate cofetariile si nu mi-a mai placut ca acela...=P~ Trebuie sa gusti si sa primesti binevoitor sugestiile cofetarului pt ca fiecare cofetarie are specialitatile ei si poate nu face gustoasa o prajitura dar face altceva mai bun...Dar fetelor,nu va inghesuiti tare mult cu gustatul ca sa nu cedeze scaunul de la prezidiu sub tonele noastre nesimtite!:-"

Monica
Sugereaza-le sa iti faca ceva acrisor sa le mai tai gretzica invitatilor,precum un pandispan insiropat nu foarte-foarte,cu o crema cu fructe si iaurt(capsuni,fr. de padure etc)Nici eu nu m-am hotarat pt interior;;)

Moniqa
12.04.2007, 14:31:05
Mersi fetelor de sugestii... va voi anunta de selectii si de alegerea castigatoare dupa degustare. ;-)

Monica

cj83cia
17.04.2007, 00:07:12
pai sper sa fie ca noi acolo ne facem tortul.nici nu vreau sa ma gandesc ca s-ar putea intampla ceva.oricum noi dupa pasti mergem sa semnam contractul cu ei si atunci o sa-ti spun mai multe.

bafta!
anca

Ai fost sa inchei contractul cu ei? Cum sunt?
Voi puneti prajituri pe masa in tp nuntii?

Spor la treaba
Pupici

kikkki
20.04.2007, 15:52:03
Fetelor, dar chiar nu a comandat nimeni tort de la cofetaria Castellari din Zorilor ....vai de mine, sunt singura ...asta nu este bine, incep sa ma ingrijorez ...cine stie ce torturi fac ...vai vai vai !!!

Nici macar nu ati gustat un tort facut de ei??? Eu nu am posibilitatea sa gust ca ajung acasa inaintea nuntii cu 1 sapt ...si atunci cam greu sa ma razgandesc!

Asadar va roooooog sa veniti cu pareri despre ei!!!! >:D<

Mersiiiiiiii

cj83cia
20.04.2007, 16:30:13
Eu de obicei imi fac la Castellari torturi pt zile de nastere. Eu nu le gust, pt ca nu imi plac, dar invitatii spun ca sunt bune. De ziua mea, am comandat un tort de ciocolata, cu frisca deasupra. De aratat, arata bine si mi-au facut ce am comandat si la ora stabilita

Spor la treaba
Pupici

roxana
20.04.2007, 16:35:24
Fetelor, dar chiar nu a comandat nimeni tort de la cofetaria Castellari din Zorilor ....vai de mine, sunt singura ...asta nu este bine, incep sa ma ingrijorez ...cine stie ce torturi fac ...vai vai vai !!!

Nici macar nu ati gustat un tort facut de ei??? Eu nu am posibilitatea sa gust ca ajung acasa inaintea nuntii cu 1 sapt ...si atunci cam greu sa ma razgandesc!

Asadar va roooooog sa veniti cu pareri despre ei!!!! >:D<

Mersiiiiiiii
Am fost la o nunta la Castelari, si banuiesc ca tortul de ei a fost facut. Era de ciocolata si cu martipan. cu exceptia martipanului, care mie nu-mi place, tortul a fost foarte bun

cj83cia
20.04.2007, 17:33:53
Cu martipanul e mai greu, am inteles ca numai la Cafe Lux se face martipan bun

Spor la treaba
Pupici

orhidutza
23.04.2007, 11:54:20
Daca mergi la o cofetarie la degustat torturi pentru nunta, se plateste sedinta de degustare?

alexa82
23.04.2007, 12:06:45
salut la toata lumea, de sambata am devenit doamna...a avut loc cununia...a fost foarte emotionant...de abia am putut spune Da. Am avut o petrecere intima la restaurantul Roata...nota 16 din 12 posibile . Domnii de acolo si-au respectat promisiunea si a fost superb. In ceea ce priveste tortul: desi am avut doar 26 de invitati...impresia pe care tortul a facut-o a fost foarte puternica asupra invitatiilor: atat din punct de vedere estetic cat si papilo-gustativ. Doamnelor de la Friandise: va multumesc pentru ca mi-ati indeplinit visul de a avea un tort atat de minunat. Eu va recomand aceasta cofetarie pentru tort, pentru calitate, pentru oamenii cu care intri in contact si cu care colaborezi. Roata e un restaurant super tare insa nu e foarte spatios si nu se preteaza la nunti mari insa pentru petreceri mai mici...e cel mai tare local. Va las sa lucrati in continuare. va salut pe toate miresicile cu emotii si cu stress. Va tin pumnii la toate

orhidutza
23.04.2007, 13:59:22
salut la toata lumea, de sambata am devenit doamna...a avut loc cununia...a fost foarte emotionant...de abia am putut spune Da. Am avut o petrecere intima la restaurantul Roata...nota 16 din 12 posibile . Domnii de acolo si-au respectat promisiunea si a fost superb. In ceea ce priveste tortul: desi am avut doar 26 de invitati...impresia pe care tortul a facut-o a fost foarte puternica asupra invitatiilor: atat din punct de vedere estetic cat si papilo-gustativ. Doamnelor de la Friandise: va multumesc pentru ca mi-ati indeplinit visul de a avea un tort atat de minunat. Eu va recomand aceasta cofetarie pentru tort, pentru calitate, pentru oamenii cu care intri in contact si cu care colaborezi. Roata e un restaurant super tare insa nu e foarte spatios si nu se preteaza la nunti mari insa pentru petreceri mai mici...e cel mai tare local. Va las sa lucrati in continuare. va salut pe toate miresicile cu emotii si cu stress. Va tin pumnii la toate
Felicitari proaspata doamna! Si Casa de Piatra!
Si noi avem aceeasi parere despre Friandise si Roata :) le recomandam si noi cu caldura.

kikkki
23.04.2007, 16:36:54
Mersiiiiii mult fetelor!

M-am mai linistist cu tortul de la Castellari ^:)^

Spor la pregatiri si TORTURI CAT MAI REUSITE va doresc tuturor!!!

cj83cia
24.04.2007, 01:07:38
Cum e cu Steaua Rosie? A mai facut cineva acolo pana la urma?

Spor la treaba
Pupici

alexa82
24.04.2007, 08:46:24

Niste poze cu tortul de la Friandise pe un suport superb...

Niste poze cu tortul de la Friandise pe un suport superb...
Si inca cateva poze...^:)^=P~=P~=P~=P~

daniela_psy
26.04.2007, 00:25:59
Si inca cateva poze...^:)^=P~=P~=P~=P~
Recunosc fulgii de migdale care dau un aer sofisticat preparatelor de tot felul...cam cat din tort ai papat tu asa....de curioasa?:-B

alexa82
26.04.2007, 07:46:33
Recunosc fulgii de migdale care dau un aer sofisticat preparatelor de tot felul...cam cat din tort ai papat tu asa....de curioasa?:-B
O bucata buna...:">

ss29
26.04.2007, 12:22:49

felicitari si casa de piatra.........eu sunt din timisoara si te-as ruga sa-mi spui compozitia tortului ta.........eventual si o poza.

daniela_psy
26.04.2007, 14:43:04
de tortul din avatarul meu, ce ziceti?
Daca tot esti cu geografia(munte,turism,vegetatie.....)ti se tare potriveste.Si cam toate modelele de la Freed"s Bakery sunt superbe....Cel din avatar ti l-ai ales pt nunta?

miti
26.04.2007, 14:43:11
sa se vada mai bine

Daca tot esti cu geografia(munte,turism,vegetatie.....)ti se tare potriveste.Si cam toate modelele de la Freed"s Bakery sunt superbe....Cel din avatar ti l-ai ales pt nunta?

da dar cu niste modificari
va avea o carare de margarete pana la cabana
si jos vor fi 2 miri stand in fund!

f frumoase...........:x

orhidutza
26.04.2007, 15:12:44
nu stiu de ce laboratoarele sunt retinute in a face minitorturi si imediat iti sugereaza altceva....prea mult de lucru?
Noi o sa lucram pentru tortul de nunta cu cofetaria Friandise din cluj... si ei fac tortulete... acuma avantajele si dezavantajele tortuletelor pot fi indelung dezbatute :)

ss29
27.04.2007, 09:03:06
multumesc de mesaj........sper ca l-ai primit si tu pe al meu

daniela_psy
27.04.2007, 12:01:40
Noi o sa lucram pentru tortul de nunta cu cofetaria Friandise din cluj... si ei fac tortulete... acuma avantajele si dezavantajele tortuletelor pot fi indelung dezbatute :)
of Doamne,de ce nu am facut si eu nunta in cj?pentru Friandise eram in stare sa schimb si sala!innebunesc dupa prajiturile lor dar sa aduc tortul de la ei la beclean ar fii fost totusi o nebunie....

orhidutza
27.04.2007, 12:32:41
of Doamne,de ce nu am facut si eu nunta in cj?pentru Friandise eram in stare sa schimb si sala!innebunesc dupa prajiturile lor dar sa aduc tortul de la ei la beclean ar fii fost totusi o nebunie....
eu am fost mirata sa aud ca in 14 iulie o sa livreze tort in zalau si inca pe undeva in tara... deci se poate daca vrei cu adevarat si daca faci rost de masina frigorifica :)

roxana
27.04.2007, 12:34:25

Primul tort din ultimul mesaj(poza putin oblica) e facut chiar la Friandise.

Daniela, cred ca poza asta ai furat-o de pe topicul general cu torturi, unde am pus-o eu mai demult. A fost tortul unui coleg, si a costat 7 mil... 120 de portii.

Mie mi-a placut foarte mult cum arata... si suportul de sticla...

daniela_psy
27.04.2007, 18:32:39
da' crezi ca mai stiu de pe unde le-am luat?....ideea e ca ce am postat am sperat sa nu se repete prea mult,nu de alta dar sa nu plictisesc lumea(se pare ca nu prea mi-a iesit:-< ).Am simtit un iz de suparare in mesaj.Te-ai suparat cumva ca am "furat" poza postata de tine?Ma mir ca a costat asa putin ca eu credeam ca torturile sunt mai scumpe la Friandise.Mie mi-a placut tare de tot si cred ca si gustul a fost pe masura...

roxana
30.04.2007, 12:00:55
da' crezi ca mai stiu de pe unde le-am luat?....ideea e ca ce am postat am sperat sa nu se repete prea mult,nu de alta dar sa nu plictisesc lumea(se pare ca nu prea mi-a iesit:-< ).Am simtit un iz de suparare in mesaj.Te-ai suparat cumva ca am "furat" poza postata de tine?Ma mir ca a costat asa putin ca eu credeam ca torturile sunt mai scumpe la Friandise.Mie mi-a placut tare de tot si cred ca si gustul a fost pe masura...
bineeee, fii serioasa, cum sa ma supar?
am zis numai asa, ca am recunoscut poza mea, si vroiam sa fac un comentariu cum ca tortul respectiv e facut de ei... ca tot e foarte laudata firma pe aici, si ca sa nu-l mai postez eu inca o data, m-am "folosit" de mesajul tau.
Acuma nu stiu ce sa zic de pret... mie asa mi-a zis colegul care a avut nunta, si tot el a zis ca a fost super-bun
in orice caz, efectul a fost garantat la nunta...

codrutag
15.05.2007, 08:19:21
oare cine ar putea sa ma ajute??? am si eu mare nevoie de niste figurine pentru decorarea tortului!niste figurine mai speciale...oare unde gasesc in cluj?stiti cumva ceva cofetarii?help pls!

danielusa
15.05.2007, 08:33:32
sal.incearca la cofetaria pralina,am vazut acolo multe modele dragute.;-)

codrutag
15.05.2007, 08:42:47
merci mult pentru informatie!oare gasesc in orice cofatarie a lor sau doar la laborator?

dia_na
17.06.2007, 11:11:18
Aici e poza cu tortul nostru facut la laboratorul de la Mercur. E ambasador si mie personal mi se pare foarte bun... As mai minca oricind.

daniela_psy
19.06.2007, 01:47:25
F aratos si cred ca si gustos=P~ .Ti-a mai ramas si pt acasa;;) ?Am avut si eu la cununie ambasador,tort pe care il primisem cadou da la sefa mea de atunci dar nu stiu la ce cofetarie il facuse si de atunci oricate variante de ambasador am incercat nici una nu a mai fost la fel d4e buna...:( Cica era cu martipan dar de fapt "crusta" nu avea defel gust de migdale ci de lapte praf.Se face martipanul si cu lapte praf?

mony42
20.06.2007, 16:32:25
Si eu tot la FRIANDISE am comandat tortul. Nu mi s-a parut foarte scump avand in vedere ce frumoase si gustoase sunt. Imi pare rau de miresica la care nu i-a placut si a zis ca are gust ciudat......Noua cand ne-a dat sa gustam a adus pe o tavita mai multe sortimente, cate doua din fiecare ca eram si cu ginerica. Spre nerusinarea mea atat de mult mi-a placut ca am mancat tot de pe tavita:"> :"> :"> . Am preturile pt cele interesate. Incerc sa postez niste poze.

mirabella
21.06.2007, 21:05:05
Salutare fetelor!!!

ce stiti despre cofetariile din Cluj- cu cat timp inainte trebuie rezervat suportul?
Am auzit lucruri bune despre cei de la Friandise, in marasti dar parca nu-mi vine sa dau 13 mil pe tort:-?

va pup si astept vesti;-)

caty
28.06.2007, 16:25:59
Ambasador e f bun. Acum nu stiu daca e la fel la toate cofetariile.:-? Asa ar trebui.

Acum ca am vazut atatea modele, atatea sugestii de cofetarii.. imi poate spune cineva cu cat timp inainte trebuie mers si dat comanda?
Nu stiu daca si voi, dar eu ma simt f nepriceputa. Sa fie oare faptul ca sunt abia la inceputul batailor de cap?:-"

daniela_psy
28.06.2007, 16:59:34
Ambasador e f bun. Acum nu stiu daca e la fel la toate cofetariile.:-? Asa ar trebui.

Acum ca am vazut atatea modele, atatea sugestii de cofetarii.. imi poate spune cineva cu cat timp inainte trebuie mers si dat comanda?
Nu stiu daca si voi, dar eu ma simt f nepriceputa. Sa fie oare faptul ca sunt abia la inceputul batailor de cap?:-"

Depinde de cat de aglomerata e cofetaria unde ti-l faci.Eu am platit avansul in martie sau april dar la degustat si ales modelul am participat doar cu doua sapt inainte de nunta.Eu zic ca ar fi bine sa stii ce model de tort vrei din timp ca sa poti sa gasesti suporturi libere de adaptat la modelul ales de tine.Si aici in Cj am vazut ca sunt mirese care si-au inchiriat suportul cu luni bune inainte sa fie sigure ca nu raman fara el...

maridra
28.06.2007, 22:05:50
Fetelor, o intrebare. Eu vreau musai tort intreg, ca-s mai cu mot. #-o Nenorocire mare! Nu prea gasesc torturi dintr-astea, etajate, dar intregi, neseparate... N-aveti idee ce si cum, cam pe la ce preturi?

caty
28.06.2007, 22:11:47
Auzisem eu ca e problema cu suporturile.:-? Acum aud ca e problema si cu torturile intregi?
Multumesc frumos pt sfaturi.

reny75
30.06.2007, 10:29:39
Asta e ideea de "intreg" ca nu am inteles exact?Pai nu vad de ce ar fi probleme...Eu nu inteleg ce e cu atata reticenta si scepticism in tara noastra cand vine vb de un serviciu!Ce nu pot pune patru-cinci blaturi unul peste altul?
i,i place cel alb. Oare daca merg cu poza la o cofetarie pot sa il faca macar cu doua etaje, pentru starea civila?

maridra
30.06.2007, 13:16:11
Asta e ideea de "intreg" ca nu am inteles exact?Pai nu vad de ce ar fi probleme...Eu nu inteleg ce e cu atata reticenta si scepticism in tara noastra cand vine vb de un serviciu!Ce nu pot pune patru-cinci blaturi unul peste altul?

:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

Miaaaaaam! Cel alb e deosebit. Dar zi-mi Daniela, ai idee pe unde sa ma invart? Ce-i cu friendise asta de care tot pomeniti? 8-}

:bye_01:

daniela_psy
30.06.2007, 20:46:17
modelele de tort au mai fost postate si pe topicul general de torturi si mai aruncati o privire pe acolo sa vedeti ce modele sunt ca fetele au fost harnicute...alegeti-va modelul care va place,vi-l scoateti foto ca are claritate mai buna si mergeti cu el la laborator sa vedeti,ca depinde si de complexitatea modelului,daca e realizabil sau nu,insa ca nu se pot suprapune blaturile nu cred,ca doar si mama acasa face chestia asta.
Friandise e o cofetarie care mie personal imi place f mult pt ca prajiturile au un gust mai special-nu sunt clasicele prajituri pe care le savuram zi de zi (savarine,diplomat,ambasador,etc).Ati vazut si voi postari cu unul sau doua torturi de Friandisse aici pe topic si cred ca v-au impresionat ca aspect si gustul nu e mai prejos.Dar pt ca nu toata lumea are aceleasi placeri,convingeti-va singure cu o degustare.Cofetaria e in marasti,langa Napolact.

kikkki
05.07.2007, 22:22:44
a fost de ciocolata, super gustos.....si nu arata el rau, dar nici nu era ceea ce ne/am fi dorit >:P

daniela_psy
06.07.2007, 05:59:51
:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

Miaaaaaam! Cel alb e deosebit. Dar zi-mi Daniela, ai idee pe unde sa ma invart? Ce-i cu friendise asta de care tot pomeniti? 8-}

:bye_01:
Vezi ca am mai postat ceva poze cu torturi la topicul general..poate te ajuta.;-)

biara
07.07.2007, 12:08:22
Am vazut mai sus o discutie referitoare la torturile supraetajate, chiar nu stiu de ce se feresc cei de la noi sa execute asemenea torturi. Cand am fost la expo si am vazut o multime de asemenea torturi, in momentul in care am cerut informatii mi s-a spus ca pot sa execute fara nici o problema dar primele etaje sa fie false:O si cica daca l-ar face natural nu ar rezista din cauza ca e mare iar primul etaj ar fi distrus de etajele superioare, si care ar fi problema sa taiem doar ultimul etaj.
Raspunsul mi se pare o idiotenie, oricum marea mea problema este ca vreau sa imi fac un astfel de tort supraetajat in foma de castel (pe care cei de la Cafe-Lux il executa ) si eu am nunta la Mercur, Stie cineva cum sunt cei de la Mercur poat executa ce model ceri sau doar ce au exersat ai :D.
P.S prajiturile de la ei sunt realmente delicioase. ;-)

dia_na
08.07.2007, 13:58:51
Pt cine vrea sa faca tortulete de dat la plecare, ca si alternativa de ambalare la caserolele de plastic, exista niste caserole din carton elegante ca si cutiile pt tort mare, dar in miniatura.

Am fost ieri la o nunta si am primit asa o caserola din carton cu tortulet de la Pralina. Arata super elegant.

biara
08.07.2007, 21:00:27
Diana nu ai idee de unde erau comandate cutiutele? ca alea din plastic nu prea imi plac.

dia_na
08.07.2007, 21:46:32
Diana nu ai idee de unde erau comandate cutiutele? ca alea din plastic nu prea imi plac.

de la Pralina erau tortuletele
suna si intreaba la ei dc iti vind doar cutiute

prapadeala
12.07.2007, 18:24:48
Torturile etajate sunt foarte grele. Si nu numai ca sunt grele, ci toate "etajele" de sus isi lasa greutatea pe baza, sau "etajele" de jos. Problema cu asta e ca blatul nu poate sa fie prea zemos, si crema foarte putina sau destul de intarita. Si este si logic, practic baza, sau bazele tortului etajat s-ar face placinta daca nu sunt puternice. Si atunci persoana care face tortul este limitata la ce poate pune in tort - deci tortul nu iasa la fel de bun ca si acasa ;), sau ca si un tort mic. Oricum.. un tort etajat lasa o impresie de neuitat.

daniela_psy
12.07.2007, 19:10:20
Torturile etajate sunt foarte grele. Si nu numai ca sunt grele, ci toate "etajele" de sus isi lasa greutatea pe baza, sau "etajele" de jos. Problema cu asta e ca blatul nu poate sa fie prea zemos, si crema foarte putina sau destul de intarita. Si este si logic, practic baza, sau bazele tortului etajat s-ar face placinta daca nu sunt puternice. Si atunci persoana care face tortul este limitata la ce poate pune in tort - deci tortul nu iasa la fel de bun ca si acasa ;), sau ca si un tort mic. Oricum.. un tort etajat lasa o impresie de neuitat.

Da,ai dreptate.Problema asta am intampinat-o si eu ca,initial,am vrut sa-l fac supraetajat,cu blatul insiropat si crema un fel de mousse yogurta insa nu s-a putut decat in varianta pe care am ales-o.Si am fost f multumita.Dar exista si suporturi mascate de fiecare blat,a.i.impresia finala e aceea de tort supraetajat.

daniela_psy
12.07.2007, 21:04:52
Stress Free Cake Supports (http://www.weddingcakesupports.com/stress_free_cake_support_system.htm) -deci,se poate.:-"

prapadeala
12.07.2007, 22:19:52
Tocmai povesteam cu confetara mea despre tort.. asa le face si ea. Insa nu poti elimina complet greutatea straturilor de deasupra, deci intr-un fel tot este limita. Dar daca nimeresti la cineva destul de talentat si creativ, la pretul potrivit, sunt convinsa ca poate face ceva de calitate, chiar daca e etajat.

Ce va puneti pe tort? Eu ma gandeam sa imi pun niste gherbere in tonul culorilor buchetului meu.

roxana
16.07.2007, 21:47:25
Fetelor eu am o mare nedumerire. M-am tot uitat peste tot pe la tot felul de torturi, poze de pe net, poze facute in Romania, poze de pe net, si respectiv "copia" facuta in Romania...
Sa zicem ca deocamdata lasam la o parte tot felul de detalii ornamentale pe care le tot vedem pe net, si la noi iasa si nu prea iasa...

Iau ca exemplu un model de tort destul de clasic, cu mai multe etaje suprapuse, cu un pic de distanta intre ele, si cu torturile gaurite in mijloc ca sa intre suportul... il stim toate nu? Ce-am observat eu ca sui diferenta intre ce se face prin alte tari si la noi nu. Diferenta de diametru intre tort si platoul de sub el e foarte foarte mica la altii, pe cand pe la noi e mult mai mare. Si majoritatea suporturilor sunt metalice(si nu din argint) si se vede ce-i dedesupt... mie una nu-mi place deloc chestia asta... stiu, mai e si varianta ca se pune ceva servetel rotund dantelat intre tort si suport. nu stiu care versiune imi displace mai tare.

chiar asa de greu e sa se faca torturile la o anumita dimensiune? ma gandesc ca e mai greu sa schimbe lumea suportutile si sa foloseasca ceva alb, din lemn sau plastic care sa arate mai dragut... ufff, ati remarcat si voi diferenta dintre torturile "straine" si cele de la noi nu? Va dati seama ce diferenta mare poate sa faca un detaliu asa de mic cum ar fi diferenta de diametru... Stiti ceva cofetarie care sa ma poata multumi?

prapadeala
17.07.2007, 17:53:41
Nu te pot ajuta.. adica nu stiu cofetarie care face asa ceva. Dar ar fi interesant daca poti gasi tu un suport de tort, sau ceva ce se poate decora. De exemplu am vazut un tort la o nunta unde si tortul si suportul erau albe, iar pe suport erau prinse tot felul de flori, astfel incat prezentarea era foarte frumoasa si suportul in sine nu strica imaginea tortului.

PE alta parte, asta e un suport (in imagine) la o nunta cred ca in strainatate, desi suportul este la fel de vizibil ca si tortul, este foarte frumos si elegant. Oare unde putem gasi asa ceva???

dia_na
17.07.2007, 17:59:26
ai timp - ca te gindesti la toate :-)

la emotiile ce ai atunci nu mai conteaza la milimetru toate, oricum e coplesitor momentul cind ti se cinta la multi ani ca sa te mai gindesti la tot

noi nici nu am avut mirii pe tort desi am cerut sa fie, dar crezi ca mi-am dat seama pe moment? astea sunt detalii care o sa le vezi altfel dupa eveniment (eu mi-am dat seama din poze, dupa nunta :-)))

e important sa fii tu fericit si sigur vei fi avind linga tine persoana iubita

Fetelor eu am o mare nedumerire. M-am tot uitat peste tot pe la tot felul de torturi, poze de pe net, poze facute in Romania, poze de pe net, si respectiv "copia" facuta in Romania...
Sa zicem ca deocamdata lasam la o parte tot felul de detalii ornamentale pe care le tot vedem pe net, si la noi iasa si nu prea iasa...

Iau ca exemplu un model de tort destul de clasic, cu mai multe etaje suprapuse, cu un pic de distanta intre ele, si cu torturile gaurite in mijloc ca sa intre suportul... il stim toate nu? Ce-am observat eu ca sui diferenta intre ce se face prin alte tari si la noi nu. Diferenta de diametru intre tort si platoul de sub el e foarte foarte mica la altii, pe cand pe la noi e mult mai mare. Si majoritatea suporturilor sunt metalice(si nu din argint) si se vede ce-i dedesupt... mie una nu-mi place deloc chestia asta... stiu, mai e si varianta ca se pune ceva servetel rotund dantelat intre tort si suport. nu stiu care versiune imi displace mai tare.

chiar asa de greu e sa se faca torturile la o anumita dimensiune? ma gandesc ca e mai greu sa schimbe lumea suportutile si sa foloseasca ceva alb, din lemn sau plastic care sa arate mai dragut... ufff, ati remarcat si voi diferenta dintre torturile "straine" si cele de la noi nu? Va dati seama ce diferenta mare poate sa faca un detaliu asa de mic cum ar fi diferenta de diametru... Stiti ceva cofetarie care sa ma poata multumi?

prapadeala
17.07.2007, 18:13:51
Am citit multe despre cofetaria Friandise, oare ei fac torturi intregi? (asemanatoare pozelor postate de daniela_psy).

Si dintre miresicile in Cluj care au avut deja nunta, a avut cineva tort intreg? As vrea sa stiu de unde se poate comanda! :-SS
Multumesc!

roxana
17.07.2007, 20:00:23
ai timp - ca te gindesti la toate :-)

la emotiile ce ai atunci nu mai conteaza la milimetru toate, oricum e coplesitor momentul cind ti se cinta la multi ani ca sa te mai gindesti la tot

noi nici nu am avut mirii pe tort desi am cerut sa fie, dar crezi ca mi-am dat seama pe moment? astea sunt detalii care o sa le vezi altfel dupa eveniment (eu mi-am dat seama din poze, dupa nunta :-)))

e important sa fii tu fericit si sigur vei fi avind linga tine persoana iubita
pai probabil ca nu aveam nicio treaba cum arata tortul daca nu umblam pe forumul asta inainte de nunta... Dar la ce poze au pus fetele, si ce minuntaii de torturi am vazut#-o.... au cam crescut si pretentiile mele;-)

cobrea_lavi
23.07.2007, 16:37:32
Buna ;-) ,

eu scriu pentru prima oara pe forum desi am cules o gramada de informatii pretioase cum ar fi tortul ambasador cu martipan de la Cafe Lux dar astazi cand am fost sa il comand: panica!!! Cafe Lux isi inchide laboratorul pana pe 8 August si nu mai preiau nici o comanda. Asta in conditiile in care, am fost la ei acum cateva saptamani si mi-au recomandat sa vin cu o saptamana inainte ca e suficient. Mi se par neseriosi la faza asta dar momentan sunt ceva de genul :(( :(( :(( ...ca sambata am cununia civila si nici nu m-am ostenit sa ma gandesc la alte feluri de tort sau la alte cofetarii.
Asadar, stie altcineva alt laborator/cofetarie prin Cluj care fac torturi ambasador cu martipan sau macar ceva torturi bune de ciocolata?

Mersi:-SS

eniq
23.07.2007, 23:07:05
Am citit multe despre cofetaria Friandise, oare ei fac torturi intregi? (asemanatoare pozelor postate de daniela_psy).

Si dintre miresicile in Cluj care au avut deja nunta, a avut cineva tort intreg? As vrea sa stiu de unde se poate comanda! :-SS
Multumesc!

Si noi ne-am comandat tortul la Friandise, pentru ca de multa vreme am decis sa il facem acolo. Am avut suport transparent, un tort deasupra pentru noi si nasi, iar invitatii au avut minitorturi exact ca si al nostru (aceeasi forma, acelasi decor, aceeasi compozitie). Iar decorul suportului l-au facut cu trandafiri ca si buchetul meu si lumanari. A iesit SSSUUUUPERRRR!!! iti trimit poze zilele astea, cum le primim.

prapadeala
24.07.2007, 04:24:40
Si noi ne-am comandat tortul la Friandise, pentru ca de multa vreme am decis sa il facem acolo. Am avut suport transparent, un tort deasupra pentru noi si nasi, iar invitatii au avut minitorturi exact ca si al nostru (aceeasi forma, acelasi decor, aceeasi compozitie). Iar decorul suportului l-au facut cu trandafiri ca si buchetul meu si lumanari. A iesit SSSUUUUPERRRR!!! iti trimit poze zilele astea, cum le primim.

Astept sa vad si eu poze! Suna tare frumos..

bella14
24.07.2007, 08:30:29
salut cobrea lavi!!! este un laborator undeva langa steaua rosie(cofetarie), o cauti pe doamna Maria... fac torturi super bune.Si eu am avut Ambasador tot de la ei.FFFFF bun si proaspat!!! daca nu gasesti laboratorul poti sa ma suni:[]

blueoana
24.07.2007, 08:39:35
laga steaua rosie e cafe lux

caty
25.07.2007, 10:16:47
[quote=eniq;313118]Si noi ne-am comandat tortul la Friandise, pentru ca de multa vreme am decis sa il facem acolo. Am avut suport transparent, un tort deasupra pentru noi si nasi, iar invitatii au avut minitorturi exact ca si al nostru (aceeasi forma, acelasi decor, aceeasi compozitie). Iar decorul suportului l-au facut cu trandafiri ca si buchetul meu si lumanari. A iesit SSSUUUUPERRRR!!! iti trimit poze zilele astea, cum le primim.[/quote

Si eu vreau sa vad poze!!!
Si ceva preturi dc se poate:D

Pt ca tot suntem la discutii despre torturile supraetajate, as avea o nelamurire: ma gandesc ca dupa ce "isi" face intrarea si "merge" la bucatarie vor fi luate "etajele" pt a putea fi taiate. In locul unde a fost suprapus cel de deasupra o sa ramana sau nu urma, adica cu resturi din cel de deasupra sau fara glazura?:-?
As dori mai multe informatii de la cele care au avut tort intreg.
Multumesc frumos!
Pupici

caty
25.07.2007, 12:04:32
Stiti cumva unde gasesc un suport de genul asta?

orhidutza
29.07.2007, 11:52:07

Multumesc!
Friandise face doar mini-torturi... de torturi intregi nu i-am auzit pomenind :( Oricum gustul la acele mini-tortulete e absolut divin!!! Eu am fost ft ft multumita de cum a iesit tortul nostru... dansele insa au avut emotii ca nu o sa ne placa :) ... noi am ales o combinatie nemaincercata pana atunci de straturi de mousse si de aici grija danselor ca nu o sa iasa bine :) ... pana la urma insa tortul a fost delicios :) Daca vreuna din voi merge la degustare acolo sa incercati si combinatia de banana cu lamaie-portocala :love:

prapadeala
30.07.2007, 15:51:55
Friandise face doar mini-torturi... de torturi intregi nu i-am auzit pomenind :( Oricum gustul la acele mini-tortulete e absolut divin!!! Eu am fost ft ft multumita de cum a iesit tortul nostru... dansele insa au avut emotii ca nu o sa ne placa :) ... noi am ales o combinatie nemaincercata pana atunci de straturi de mousse si de aici grija danselor ca nu o sa iasa bine :) ... pana la urma insa tortul a fost delicios :) Daca vreuna din voi merge la degustare acolo sa incercati si combinatia de banana cu lamaie-portocala :love:

Suna delicios! ORicum.. in ziua nunti nu o sa ma mai intereseze daca e gust bun sau foarte bun :D . Desi sunt convinsa ca o sa fie bun. Eu nu cred ca o sa am timp sa mananc :)

orhidutza
30.07.2007, 15:54:36
Suna delicios! ORicum.. in ziua nunti nu o sa ma mai intereseze daca e gust bun sau foarte bun :D . Desi sunt convinsa ca o sa fie bun. Eu nu cred ca o sa am timp sa mananc :)
Eu tot ce am putut sa inghit la nunta a fost putin din aperitiv si jumatate din tortulet :((

prapadeala
30.07.2007, 19:06:59
Eu tot ce am putut sa inghit la nunta a fost putin din aperitiv si jumatate din tortulet :((

Te cred!
Asa si trebuie :D :-p !!. Daca mananci prea mult inseamna ca nu te-ai distrat destul ;)

maridra
30.07.2007, 20:40:11
Corina, imi zici cat costa un tort asa de apetisant ca al tau la Friandise? :D

orhidutza
30.07.2007, 21:49:11
Corina, imi zici cat costa un tort asa de apetisant ca al tau la Friandise? :D
kilogramul de tort la Friandise depinde de combinatiile de mousse din el... si variaza intre 55 si parca 70 ron... sunt cei mai scumpi din cluj cred, insa ei lucreaza doar cu frisca si ingrediente naturale... am avut si fulgi de migdale pe fiecare tortulet si frunza de menta si coji rase de lime... daca vrei sa vezi cam cum sunt eu iti recomand sa treci pe la ei pe la cofetarie sa incerci una din combinatii... pentru noi marele avantaj al tortuletelor de la ei a fost ca au avut rol dublu: tort + inghetata (mousseul e rece cand se serveste) :)

ralucasmile
31.07.2007, 15:19:07
noi am ales cofetaria Nicola , pot sa spun ca au facut un tortulet tare gustos

orhidutza
31.07.2007, 15:22:45
foarte dragut v-au facut tortul! sa aveti casa de beton!

prapadeala
31.07.2007, 16:16:37

Superb tortul! L-ati decorat cu flori adevarate?

ralucasmile
01.08.2007, 12:55:43
Superb tortul! L-ati decorat cu flori adevarate?

da florile de pe tort au fost naturale , in acelasi ton cu buchetelul meu si aranjamentele florale

prapadeala
01.08.2007, 18:18:44
Foarte frumoase imaginile. Ti-a iesit pana la urma tortul exact cum l-ai vrut? A fost greu sa gasesti suportul dorit?

daniela_psy
01.08.2007, 18:21:36
nu exista sa nu gasiti ceva pe placul fiecareia...8-}

Foarte frumoase imaginile. Ti-a iesit pana la urma tortul exact cum l-ai vrut? A fost greu sa gasesti suportul dorit?

adevarul e ca nu m-am stresat f tare pt suport.....tortul era mai important.Nu am putut face modelul dorit ca nu aveau masina speciala(o sa-ti postez o poza sa vezi)dar alternativa cu cale a iesit bine.Si laboratorul e f bun,se poate pune cu oricare din cj,chiar oricare...tortul meu poti sa-l vezi in semnatura la poze daca nu l-ai vazut deja.....acuma gata,inapoi la treaba;))

stai ca urmeaza si sesiunea de minitortulete,ffff dragute......dar pana una alta iti atasez modelul pe care l-am ales in final si ce a iesit,adaptat cu fructe....

Dar ce masina speciala aveau nevoie?:-B
Pt stratul acela aerat de zahar....parca e vata de zahar,ai obs detaliul?

Eu zic ca a iesit destul de bine varianta finala tinand cont ca tortul meu nu era in martipan ci intr-un fel de crema mascarpone,si pozele originale sunt si profesionale....eu am fost multumita;-) exceptand suportul ca se vedeau putin marginile din aluminiu dar la incarcatura momentului nimeni nu a mai obs asta.....toti se minunau si faceau poze cu tel sau aparatele,ce sa mai bage de seama de detalii.Li s-a parut f original,iar eu m-am bucurat ca doar noi miresicile stim ca se poate si mai bine:-p

prapadeala
01.08.2007, 18:31:43
adevarul e ca nu m-am stresat f tare pt suport.....tortul era mai important.Nu am putut face modelul dorit ca nu aveau masina speciala(o sa-ti postez o poza sa vezi)dar alternativa cu cale a iesit bine.Si laboratorul e f bun,se poate pune cu oricare din cj,chiar oricare...tortul meu poti sa-l vezi in semnatura la poze daca nu l-ai vazut deja.....acuma gata,inapoi la treaba;))

Dar ce masina speciala aveau nevoie?:-B

prapadeala
01.08.2007, 19:12:01
Eu zic ca a iesit destul de bine varianta finala tinand cont ca tortul meu nu era in martipan ci intr-un fel de crema mascarpone,si pozele originale sunt si profesionale....eu am fost multumita;-) exceptand suportul ca se vedeau putin marginile din aluminiu dar la incarcatura momentului nimeni nu a mai obs asta.....toti se minunau si faceau poze cu tel sau aparatele,ce sa mai bage de seama de detalii.Li s-a parut f original,iar eu m-am bucurat ca doar noi miresicile stim ca se poate si mai bine:-p

Pai sa sti ca a fost foarte original! A iesit superb. E o placere sa te uiti la el =D>

PUFF
05.08.2007, 20:49:32
wow ce torturi....deja stiu ce tort sa ii fac la viitorul meu sot =))
se fac si la noi asa ceva?

prapadeala
06.08.2007, 02:40:26
merci mult pentru informatie!oare gasesc in orice cofatarie a lor sau doar la laborator?

Pana la urma ce figurine ai folosit?

stafida
06.08.2007, 15:53:09
Eu vreau o figurina mai interesanta si uite ce am gasit pe internet:
Ce credeti? Parca cea cu pescuitul e un pic exagerata.

daniela_psy
10.08.2007, 03:27:20
Eu vreau o figurina mai interesanta si uite ce am gasit pe internet:
Ce credeti? Parca cea cu pescuitul e un pic exagerata.
Exagerata?Acuma nu stiu ce vrei sa sugerezi prin figurina....mie mi se pare chiar f haioasa si invitatii se vor amuza copios la vederea ei,sunt sigura!

OF COURSE!si la urma urmei ideea conteaza la fel de mult ca aspectul,deci sa nu ne sfiim in a alege indraznet...

ALI
12.08.2007, 11:05:41
foarte interesant .......canteva din ele sunt ff indraznete iar altele sunt ff dragutele mie personal imi plac cele cu mini tortulete.
atasez si eu o foto cu tortul nasilor care l-am primit.

daniela_psy
12.08.2007, 16:10:25
Ali,dar e chiar f dragut!Martipan?Sper ca trandafirii erau din lapte praf ca eu mor dupa floricelele de pe tort din lapte praf!Surpriza mea a fost ca tortul de la cununia civila era imbracat intr-un fel de crusta(la consistenta ca martipanul)cu gust de lapte praf....oare ce-o fi fost?

andria
13.08.2007, 10:07:05
La Pralina, la laborator, am vazut figurina din poza atasata. Asta am vrut sa o folosim si noi, dar din pacate felul ales de tort nu ne-a permis sa punem si figurine pe el.

63257

63258

ILINCA
13.08.2007, 10:44:31
Buna!
As avea nevoie de ajutor intr-o problema de buget: cand se plateste tortul si prajiturile? Mentionez ca eu le voi face la Pralina.
Cine a avut tort de la ei ?
Aaaa si inca ceva prajiturelele de dat acasa cand le aduc: o data cu tortul sau mai repede? Totursi trebuie sa le pui in pachetel si asta implica ceva timp mai ales la vreo 150 de pachetele....:-s

andria
13.08.2007, 12:08:30
Buna!
As avea nevoie de ajutor intr-o problema de buget: cand se plateste tortul si prajiturile? Mentionez ca eu le voi face la Pralina.
Cine a avut tort de la ei ?
Aaaa si inca ceva prajiturelele de dat acasa cand le aduc: o data cu tortul sau mai repede? Totursi trebuie sa le pui in pachetel si asta implica ceva timp mai ales la vreo 150 de pachetele....:-s

Nu mai stiu exact cum a fost cu plata, cred ca am avut de platit inainte de nunta jumatate din suma estimata (posibil sa ma insel, ma cam lasa memoria).

Prajiturelele si tortul le-au adus cum am zis noi: noi am comandat si fursecuri si prajituri de pus pe masa de la ei, alea le-au adus in ziua nuntii pe la 12-13, ca sa se poata pune pe mese. Tortul si caserolele cu prajituri de dat acasa le-au adus dupa-amiaza, pe la 18, atunci inca nu iti pleaca lumea. Si pungile cu sticluta si caserola cu prajituri le-au pregatit ospatarii, deci noi nu am avut nici un stress cu ele.

carmen_ana
18.08.2007, 22:13:41
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Sau daca e bine topicul ales. Sunt noua pe aici si nu stiu exact cum se face .... asa ca scuze daca am gresit
Intrebarea mea este din cate stiti voi trebuie sa faci un tortulet si pentru nasa, nu-i asa? Trebuie sa fie acelasi fel de tort ca si cel al miresei? Sau se face diferit? dupa gustul nasei?
Daca stie cineva sa ma lamureasca pls

diannaa
18.08.2007, 22:26:11
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Sau daca e bine topicul ales. Sunt noua pe aici si nu stiu exact cum se face .... asa ca scuze daca am gresit
Intrebarea mea este din cate stiti voi trebuie sa faci un tortulet si pentru nasa, nu-i asa? Trebuie sa fie acelasi fel de tort ca si cel al miresei? Sau se face diferit? dupa gustul nasei?
eu nu am auzit de asa ceva,la nunta TA NU trebuie sa faci nimic,faci totul dupa cum va place voua,viitorilor miri! eu nu am facut nici un tort special pt nasi.Pupici gagici

daniela_psy
18.08.2007, 23:47:00
Se face un tort pt nasi dar daca nu faci unul special le oferi un etaj din tortul vostru daca nu e supraetajat(un blat peste altul)si se considera ca ala e tortul nasilor.Eu nu am auzit in zona Ardealului sa nu se ofere tort nasilor.Voi stiti cum faceti. e alegerea voastra pana la urma.Noi am preferat sa ne cinstim nasii pana la cel mai mic detaliu.Ca dovada,torturile personalizate(nasul mic are un service auto de care e f mandru,iar nasul mare e patronul unui club in centrul Cj):

diannaa
19.08.2007, 00:14:09
Se face un tort pt nasi dar daca nu faci unul special le oferi un etaj din tortul vostru daca nu e supraetajat(un blat peste altul)si se considera ca ala e tortul nasilor.Eu nu am auzit in zona Ardealului sa nu se ofere tort nasilor.Voi stiti cum faceti. e alegerea voastra pana la urma.Noi am preferat sa ne cinstim nasii pana la cel mai mic detaliu.Ca dovada,torturile personalizate(nasul mic are un service auto de care e f mandru,iar nasul mare e patronul unui club in centrul Cj):
super dragut !!! noi nu am stiut ca s-ar face asa>:P ,daca stiam sigur faceam si noi ceva haios ca aveam la cine....

ALI
19.08.2007, 13:19:27
a fost ff bun tortul .....de putine ori am mancat un tort asa de gustos.
nu era invelit in martipan......era ceva din lapte praf ff bun .....am papat tot pana la ultima bucatica.

culoarea a fost aleasa sa fie in ton cu rochita mea. a iesit superb.

si ca sa raspund la o alta intrebare........nici eu nu stiu pe nimeni care sa nu fi dat nasilor o bucatica din tortul mirilor.
alte cadouri nasilor nu se prea fac......ca prin alte parti. acum fiecare face cum crede ca e mai bine.

daniela_psy
19.08.2007, 21:15:39
:* :* :* Esti o scumpa!Deci se poate fondant din lapte praf,bine mi-am adus eu aminte...martipanul nu ma prea incanta doar ca da bine ca aspect.Fondantul acela e de minune,tin minte ca mi-a placut enorm!Deci "paturica" aceea verde din acel fondant era facuta...

carmen_ana
20.08.2007, 09:30:51

Iti multumesc tare mult pentru raspuns. Si eu asa stiam ca aici in zona noastra se face un tort si pentru nasi dar nu toata lumea de care am intrebat stia asa ca am apelat la voi ca stiti cel mai bine ati trecut prin asta doar.
Inca o data multumesc
Si multumesc si pentru idei^:)^

daniela_psy
21.08.2007, 02:12:11
Iti multumesc tare mult pentru raspuns. Si eu asa stiam ca aici in zona noastra se face un tort si pentru nasi dar nu toata lumea de care am intrebat stia asa ca am apelat la voi ca stiti cel mai bine ati trecut prin asta doar.
Inca o data multumesc
Si multumesc si pentru idei^:)^
Sa-ti fie de folos!o:-)

ALI
21.08.2007, 20:27:26
aha din fondant ........cu un gust minunat;-) ......ce as mai vrea un picut......=P~

diannaa
21.08.2007, 21:00:46
aha din fondant ........cu un gust minunat;-) ......ce as mai vrea un picut......=P~
pe suportul nostru au fost 3 torturi (fiind data de 3 iunie) si intr-adevar unul a mers la o pereche de nasi si altul la cealalta pereche,dar fara sa ne gandim ca ar fi o traditie sau ceva obligatie,ci pur si simplu asa am vrut.Deci ma bucur ca am numerit-o;))

stafida
17.09.2007, 19:34:49
Naspa.
S-ar putea sa nu mai folosesc figurina de tort. Cred ca ar fi mai elegant fara, mi se pare ca moda e sa-l decorezi cu flori si atat.

prapadeala
17.09.2007, 19:39:17
Naspa.
S-ar putea sa nu mai folosesc figurina de tort. Cred ca ar fi mai elegant fara, mi se pare ca moda e sa-l decorezi cu flori si atat.

Fiecare cu gustul sau :) Ai vazut la mine a aratat bine si cu si fara figurina :D si ti-a placut la gust, nu??? :))

Dar tortul ce il vrei tu cred ca e mai elegant numai cu flori

diannaa
23.09.2007, 22:22:04
Noi am mai avut tort si prajituri de la greci.Noi nu am avut nici o problema cu ei,ideea e ca sotul meu a vb f hotarat cu seful de acolo(de fapt asa am vb cu toti organizatorii) si poate ca nu a vrut sa se riste....si nasii mei au faut tot cu ei ,si un alt cuplu in urma cu o sapt tot cu ei.Cred ca din pacate a fost vb de ghinion,ideea e ca cei de la laborator sunt de vina,si eu am vrut un anumit tip de tort,prima data i-am dus o poza si seful s-a interesat la laborator si a zis ca nu o poate face.Apoi eu am vz cu ochii mei in caietul in care se iau comenzi,negru pe alb cerintele mele,si i-am mai lasat un model de floarea soarelui(care a fost pe tort dar comestibila).Atat i-am stresat pe toti ca le-a fost teama de gura mea=)) .Inclusiv i-am spus ca vor fi invitati de la garda si ar fi bine sa nu iasa ceva in neregula.Stiu ca nu asa ar fi normal,dar din pacate asta e atitudinea uneori care trebuie luata(daca aveam vreun dubiu acum nu mai am).Angi in orice caz,nu are rost ce tortul(care oricum a fost deosebit) sa-ti strige gandurile frumoase in legatura cu nunta voastra de vis.>:D< :suuuper:

Kalini
23.09.2007, 22:35:00
Noi am mai avut tort si prajituri de la greci.Noi nu am avut nici o problema cu ei,ideea e ca sotul meu a vb f hotarat cu seful de acolo(de fapt asa am vb cu toti organizatorii) si poate ca nu a vrut sa se riste....si nasii mei au faut tot cu ei ,si un alt cuplu in urma cu o sapt tot cu ei.Cred ca din pacate a fost vb de ghinion,ideea e ca cei de la laborator sunt de vina,si eu am vrut un anumit tip de tort,prima data i-am dus o poza si seful s-a interesat la laborator si a zis ca nu o poate face.Apoi eu am vz cu ochii mei in caietul in care se iau comenzi,negru pe alb cerintele mele,si i-am mai lasat un model de floarea soarelui(care a fost pe tort dar comestibila).Atat i-am stresat pe toti ca le-a fost teama de gura mea=)) .Inclusiv i-am spus ca vor fi invitati de la garda si ar fi bine sa nu iasa ceva in neregula.Stiu ca nu asa ar fi normal,dar din pacate asta e atitudinea uneori care trebuie luata(daca aveam vreun dubiu acum nu mai am).Angi in orice caz,nu are rost ce tortul(care oricum a fost deosebit) sa-ti strige gandurile frumoase in legatura cu nunta voastra de vis.>:D< :suuuper:

Nunta voastra a fost sursa noastra de inspiratie in materie de dulciuri.....Dar se pare ca trebuiau luati tare de la inceput....:-?

diannaa
25.09.2007, 10:17:39
Nunta voastra a fost sursa noastra de inspiratie in materie de dulciuri.....Dar se pare ca trebuiau luati tare de la inceput....:-?
si noi am avut ca sursa de inspiratie nunta nasilor(dar unde mirele a fost grec si poate nu si-a permis chiar asa),dar asta am invatat-o pe parcursul pregatirilor de nunta ca nu trebuie sa te rogi frumos de ei(organizatori),ci sa spui f hotarat ce vrei exact si ei sa stie ca daca nu respecta intelegerea nu e de gluma.Har Domnului nu am avut surprize ca nu stiu in ca tara ii mutam:D

deea2007
25.09.2007, 16:41:56
eu am papat praji de la olympus si sunt f bune...acu tort e drept ca nu am comandat...ma gandisesm pt nunta sa facem la ei dar acum mi-ati cam dat de gandit:-?

Kalini
25.09.2007, 20:23:53
eu am papat praji de la olympus si sunt f bune...acu tort e drept ca nu am comandat...ma gandisesm pt nunta sa facem la ei dar acum mi-ati cam dat de gandit:-?

Prajiturile sunt extraordinare. DOAR ATAT:>

daniela_psy
26.09.2007, 10:24:07
Un alt detaliu: cu o zi inainte, cand am mers sa ridic prajiturile de casa am constatat ca nu mai gaseau hartia pe care au scris comanda. Apoi au gasit-o, era mazgalit si desenat pe ea....Si tot cu o zi inainte am aflat ca s-a notat din greseala o alta ora de livrare si o alta locatie....:-&:-&:-&

Cum spuneam, va las pe voi sa apreciati.......[/quote]

Da....intr-adevar seamana:-B :-B :-B Surpriza dulce pt invitati(acea prajitura imbracata in cico)tot de la ei ai luat-o?Nefeli unde e?E tot greceasca?Care e mai buna:Nefeli sau Olympos?

Kalini
26.09.2007, 10:26:35
Da....intr-adevar seamana:-B :-B :-B Surpriza dulce pt invitati(acea prajitura imbracata in cico)tot de la ei ai luat-o?Nefeli unde e?E tot greceasca?Care e mai buna:Nefeli sau Olympos?[/quote]

nu stiu, eu nu am auzit de Nefeli.......:-s

daniela_psy
30.09.2007, 09:02:44
macar ai primit niste scuze oficiale de la patron, ca de bani inapoi nici nu intreb?
imaginea-ti sa fi fost un tort imens, pt toti invitatii, sa fie adus cu mare pompa ,cu artificii , muzica etc, macar asa o fost mic probabil majoritatea invitatiilor nici nu l-au vazut..........da l-ai vazut tu si asta conteaza, nu?
ei ce sa faci , visez si eu un tort super tare , etajat , sa se integreze in tema toamna , cu bostanei mici din zahar la baza si frunze din martipan, parca vad ce nebunie o sa imi iasa , mai ales ca eu il fac in bistritza!!!!!!!!!!!!!!!da dupa atatea torturi nasoale vazute in pozele fetelor incep sa ma resemnez si eu....:sad:

Linquenda lucreaza bine,nu te descuraja!Stai cu bota pe ei sa faca treaba buna,streseaza-i la maxim pana iese.Eu zic ca tortul meu a fost destul de dragut si al nasilor deasemenea,exceptand suportul,si sunt facute de aceasta cofetarie care are si in BN punct de lucru.Bafta!

diannaa
30.09.2007, 22:59:46
Nefeli e fost denumire a cofetariei.Totul a pornut din Bucuresti.Apoi s-au despartit si cofetariei din Cj i-a dat numele de Olympus.Noi in continuare si torturi tot de la ei luam si comandam pt ca sunt cele mai deosebite in oras...inca

ilo
01.10.2007, 20:28:59
daniela , tu la linquenda l-ai facut?

daniela_psy
04.10.2007, 19:14:54
daniela , tu la linquenda l-ai facut?
Da,la laboratorul din Beclean.Patroana a fost atat de draguta ca a venit personal cu el si de cumsecade ce rea,ne-ar fi dat si fantana de ciocolata gratis(doar sa cumparam noi ciocolata si fructele)dar nu am avut pe cine sa gasesc sa se ocupe de asta pe ultima suta de metri si nici restaurantul unde am facut noi nunta nu permitea fantana(>:P )Mie imi place cum lucreaza dar nu prea imi plac suporturile pe care le au in dotare.Daca ai posibilitatea sa iti gasesti unul mai special in alta parte,fa-o.Sau macar du-te din timp sa vezi ce au si poate in f de ele sa-ti alegi modelul de tort.Bafta!Chiar lucreaza bine,poti sta linistita.

daniela_psy
04.10.2007, 19:22:00
Nefeli e fost denumire a cofetariei.Totul a pornut din Bucuresti.Apoi s-au despartit si cofetariei din Cj i-a dat numele de Olympus.Noi in continuare si torturi tot de la ei luam si comandam pt ca sunt cele mai deosebite in oras...inca
Multumesc,m-ai lamurit si pe mine.Auzisem de Nefeli si nu de Olympos.Acuma nu mai stiam care e vestita cofetarie greceasca dar am inteles cum sta treaba.Ei aprovizioneaza si Cafe Transilvania si cu o pofta nebuna i-am zis sotului meu sa-mi ia o prajiturica de acolo in drum spre casa.N-am avut noroc ca se uscase crema in ea de veche ce era.Bine ca ospatara ii spusese ca era doar de o zi,dar eu zic,dupa gust,ca era de o saptamana:-&

Kalini
05.10.2007, 21:21:02
Multumesc,m-ai lamurit si pe mine.Auzisem de Nefeli si nu de Olympos.Acuma nu mai stiam care e vestita cofetarie greceasca dar am inteles cum sta treaba.Ei aprovizioneaza si Cafe Transilvania si cu o pofta nebuna i-am zis sotului meu sa-mi ia o prajiturica de acolo in drum spre casa.N-am avut noroc ca se uscase crema in ea de veche ce era.Bine ca ospatara ii spusese ca era doar de o zi,dar eu zic,dupa gust,ca era de o saptamana:-&

:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-s:-s

daniela_psy
12.10.2007, 02:54:05
[quote=daniela_psy;424988]Ei aprovizioneaza si Cafe Transilvania
BT Cafe am vrut sa zic dar se intelege...

caty
20.10.2007, 10:52:39
Servus fetelor!
Am o intrebare: voi cam cate kg de tort ati avut? Cum ati calculat, cam cate grame de invitat?
Merci!

diannaa
21.10.2007, 22:49:48
Servus fetelor!
Am o intrebare: voi cam cate kg de tort ati avut? Cum ati calculat, cam cate grame de invitat?
Merci!

noi am avut mici tortulete pt invitati(deci cate pers atatea tortulete-3.8 lei/buc) separat am avut noi tortul

caty
22.10.2007, 09:13:55
Cred ca e o idee buna. Poate e un pic mai scump, dar e mai putina bataie de cap. La fel si cu felii gata taiate.
Trebuie discutat cu "sotul".:-p

diannaa
22.10.2007, 14:31:11
la inceput si eu m-am gandit la figurine,dar apoi am renuntat la idee,mi s-a parut mult prea impersonal si destul de comuna ideea,apoi ce am vz erau doar cu mirese blonde si eu ce sa fac ..sa ma vopsesc blonda?! never

amalia0608
01.11.2007, 10:18:23
Eu l-am facut la linquena in beclean , era sub forma de valize, si a costat 1300 ron

si am uitat, am mai facut doua torturi sub forma de mire si mireasa pt nasii nostri care exact in ziua nunti8i noastre implineau un an de la casatorie.
Au fost super haioase tortuletele

daniela_psy
03.11.2007, 23:35:56
Eu l-am facut la linquena in beclean , era sub forma de valize, si a costat 1300 ron
Si eu de pe acolo si tortul asisderea:D

laura2112
13.01.2008, 10:21:53
Nu stiti la cofetaria Mozart din parcul mare se pot comanda toruri de nunta?

diannaa
13.01.2008, 11:22:56
Nu stiti la cofetaria Mozart din parcul mare se pot comanda toruri de nunta?
eu stiu ca da,dar sincer este exagerat de scump,cred vreo 65 lei kg,dublu si fata de cofetaria greceasca...

marcy_elena
17.01.2008, 20:04:48
eu stiu ca da,dar sincer este exagerat de scump,cred vreo 65 lei kg,dublu si fata de cofetaria greceasca...
cofetaria greceasca cum vi se pare?...sau cea cu retete perfect frantuzesti si produse naturale(friandise)?...

diannaa
17.01.2008, 20:43:05
cofetaria greceasca cum vi se pare?...sau cea cu retete perfect frantuzesti si produse naturale(friandise)?...
noi am facut la cofetaria greceasca pt ca dupa multe pareri sunt cele mai bune preji din oras....si am fost fff multumiti de tot si invitatii(destul de multi m-au intrebat de unde ca sunt tare bune) la fel

daniela_psy
18.01.2008, 11:53:03
noi am facut la cofetaria greceasca pt ca dupa multe pareri sunt cele mai bune preji din oras....si am fost fff multumiti de tot si invitatii(destul de multi m-au intrebat de unde ca sunt tare bune) la fel
Pacat ca nu poate zice si Angeliq acelasi lucru....adica de bune sunt bune(in mare parte,aia cu alune in forma de inimioara nu imi place deloc) dar tortul,acel deja binecunoscut tort in forma de ghiveci care semana cu o tomata;)) nu i-a caracterizat deloc.Desigur ca Friandise si Olympos sunt cele mai rafinate din oras insa recent am descoperit ca si Pralina face niste praji mai speciale la un pret mai special.Am gustat acum o luna ceva felii de tort la 7,5 ron/buc dar erau dementiale cu mousse de cioco si alte minuni.

diannaa
18.01.2008, 13:09:38
Pacat ca nu poate zice si Angeliq acelasi lucru....adica de bune sunt bune(in mare parte,aia cu alune in forma de inimioara nu imi place deloc) dar tortul,acel deja binecunoscut tort in forma de ghiveci care semana cu o tomata;)) nu i-a caracterizat deloc.Desigur ca Friandise si Olympos sunt cele mai rafinate din oras insa recent am descoperit ca si Pralina face niste praji mai speciale la un pret mai special.Am gustat acum o luna ceva felii de tort la 7,5 ron/buc dar erau dementiale cu mousse de cioco si alte minuni.
a fost vb de ghinion,mie mi-a placut cum arata tortul asa pe rosu,intr-un fel a fost mai semnificativ....noi am f super clar cu ei si nu am avut nici o problema,dupa cum a vb sotul de hotarat cu patronul nu si-a permis sa faca vreo gafa...eu una nu as da pe nici o cofetarie din cj,le-am testat pe toate....acum am vz totusi la pralina vreo 4 feluri mai deosebite,dar si costa 5 sau 6 lei felia...

si mai pot sa-ti zica ca stiu chiar multe cupluri(miri) sau alte evenimente cu comanada la ei de paiji si nu am auzit pe nici unul nemultumit de ceva....

daniela_psy
18.01.2008, 21:23:00
si mai pot sa-ti zica ca stiu chiar multe cupluri(miri) sau alte evenimente cu comanada la ei de paiji si nu am auzit pe nici unul nemultumit de ceva....[/quote]

Nu am spus ca nu sunt buni.Mi-am amintit doar cu amuzament de tortul Angelei si de ce vroia ea de fapt sa iasa.Acuma sigur ca nu inseamna ca numai ei fac praji bune in Cj.Si mie imi plac prajiturile de la Olympos,mancam frecvent(inainte de cura),doar cea in forma de inimioara cu alune pisate nu imi place:)

diannaa
21.01.2008, 09:40:12
si mai pot sa-ti zica ca stiu chiar multe cupluri(miri) sau alte evenimente cu comanada la ei de paiji si nu am auzit pe nici unul nemultumit de ceva....

Nu am spus ca nu sunt buni.Mi-am amintit doar cu amuzament de tortul Angelei si de ce vroia ea de fapt sa iasa.Acuma sigur ca nu inseamna ca numai ei fac praji bune in Cj.Si mie imi plac prajiturile de la Olympos,mancam frecvent(inainte de cura),doar cea in forma de inimioara cu alune pisate nu imi place:)[/quote]
ai dreptate,cele cu alune nici mie nu imi plac in general.....oricum tare reusita nunta Angelei,invitatii nu si-au dat seama ca tortul nu avea forma dorita de ei,dar au compensat sigur si pt ei multe altele la nunta..

popnicoletamaria
14.02.2008, 18:17:18
Fetelor, de ce nu incercati pe cele de la cofetaria Rusalca din Turda,acolo fac o prajitura cares e numeste Basescu, Alba ca Zapada, sunt bestiale, si e si f aproape.
Merita sa incercati!

CristinaMM
14.02.2008, 18:18:48
Fetelor, de ce nu incercati pe cele de la cofetaria Rusalca din Turda,acolo fac o prajitura cares e numeste Basescu, Alba ca Zapada, sunt bestiale, si e si f aproape.
Merita sa incercati!

Basescu? =)) Fain nume pentru un tort!

orhidutza
15.02.2008, 09:40:59
Merita sa incercati!
da, cofetaria Rusalca face prajituri ft bune, de acord... problema e ca majoritatea celor bune sunt cu enorm de multa crema... si se va topi pe farfuriile pe care sta prajitura si invitatii vor avea degetele cu crema =)) Asta daca nu va poate oferi restaurantul o vitrina frigorifica unde sa tineti prajiturile si de unde sa se serveasca invitatii cand doresc (stil bufet suedez) :)

tati_sew
18.02.2008, 06:19:55
andreea pe tine cat te-a costat tortul la mercur?

cami777
19.02.2008, 10:49:43
fetelor, cum vine treaba asta cu torturile "false"?

am discutat in treacat cu o doamna de la pralina (pt ca erau in drumul meu, la expo de la Casa de Cultura a Studentilor) si mi-a zis ca asa e mai indicat, ca nu ai surprize sa ti se darame tortul cand il feliezi, blablabla. zicea ca se face un tort fals cu nu-s ce martipan pe deasupra si la bucatarie se duce tortul real, gata feliat. eventual la torul fals se face partea de sus adevarata, ca sa nu-ti infigi dintii in te mir ce...

cum e mai bine de fapt? :-? ca eu nu mai inteleg nimic. fals, sau adevarat? asta-i intrebarea

orhidutza
19.02.2008, 11:08:03

am discutat in treacat cu o doamna de la pralina (pt ca erau in drumul meu, la expo de la Casa de Cultura a Studentilor) si mi-a zis ca asa e mai indicat, ca nu ai surprize sa ti se darame tortul cand il feliezi, blablabla. zicea ca se face un tort fals cu nu-s ce martipan pe deasupra si la bucatarie se duce tortul real, gata feliat. eventual la torul fals se face partea de sus adevarata, ca sa nu-ti infigi dintii in te mir ce...

cum e mai bine de fapt? :-? ca eu nu mai inteleg nimic. fals, sau adevarat? asta-i intrebareanooo... e prima data cand aud de asa ceva :O :O :O

cami777
19.02.2008, 11:33:15
nooo... e prima data cand aud de asa ceva :O :O :O
da si eu m-am mirat foarte tare, dar cica e "la moda" practica asta #:-S

vio
19.02.2008, 11:49:01
da si eu m-am mirat foarte tare, dar cica e "la moda" practica asta #:-S
Exista asa ceva:
o prietena a vrut tort TIRAMISU de 5 etaje unul peste altul fara suport.
clar ca asa ceva nu putea rezista si i s-a propus sa faca 3 torturi din cele 5 sa fie de polistiren imbracat frumos in martipan si urmatoarele 2 tiramisu imbracate in acelasi martipan. Totul ok, doar ca au facut ei invers (2 polistiren si 3 tiramisu si binenteles ca nu arezistat si s-a inclinat intr-o parte de numa). Deci era un tort de 5 etaje din care cele de la baza aratau bine si celelalte 3 pleostite... cei care nu au stiut cum e treaba nu prea s-au prins ..dar oricum nu arata bine deloc.
P.S. Asa ca un sfat: Nu faceti torturi mai moi prin definitie care sa trebuiasca sa stea unul peste altul fara suport, ca o sa aveti o surpriza neplacuta la nunta.

si al meu a fost de 5 etaje dar era de ciocolata si a stat f bine.
Asa ca MARE ATENTIE.

cami777
19.02.2008, 14:46:58
Exista asa ceva:
o prietena a vrut tort TIRAMISU de 5 etaje unul peste altul fara suport.
clar ca asa ceva nu putea rezista si i s-a propus sa faca 3 torturi din cele 5 sa fie de polistiren imbracat frumos in martipan si urmatoarele 2 tiramisu imbracate in acelasi martipan. Totul ok, doar ca au facut ei invers (2 polistiren si 3 tiramisu si binenteles ca nu arezistat si s-a inclinat intr-o parte de numa). Deci era un tort de 5 etaje din care cele de la baza aratau bine si celelalte 3 pleostite... cei care nu au stiut cum e treaba nu prea s-au prins ..dar oricum nu arata bine deloc.
P.S. Asa ca un sfat: Nu faceti torturi mai moi prin definitie care sa trebuiasca sa stea unul peste altul fara suport, ca o sa aveti o surpriza neplacuta la nunta.

si al meu a fost de 5 etaje dar era de ciocolata si a stat f bine.
Asa ca MARE ATENTIE.
multumesc fetelor pentru sfaturi
of! cate detalii de urmarit. un pic daca nu esti atent si...cred ca va fi o perioada foarte solicitanta :-SS

gina81
20.02.2008, 12:47:31

cum e mai bine de fapt? :-? ca eu nu mai inteleg nimic. fals, sau adevarat? asta-i intrebarea

salutare,
stai linistita si eu am azit de asa ceva, insa ideea era sa faci un tort mai mic, sau 3 (pt miri si cadou la nasi) pe care le duci in sala, in timp ce tortul pt invitati vine gata taiat de la cofetarie. e acelasi tort, nu altceva si nu trebuie nici sa iti faci tort fals si nici sa comanzi dublu. asta depinde ce vrei poti sa ai 3 torturi micute pe suport si gata. e numai pt momentul respectiv. nu de alta, dar oricum la bucatarie ti se pune tortul pe farfurii.

bafta si nu te stresa.

si apropo cu tortul supraetajat fara suport mi se paree logic sa nu fie moale, ca nu are cum sa stea, nu? :)

12hanna
27.02.2008, 13:49:49
Dragelor as vrea sa stiu ce parere aveti de cofetaria Pralina. In special prajiturile lor. Mai intereseaza daca sunt bune, si raportul calitate pret :-? :-? :-?
Iubi zice ca au avut mai demult o promotie: daca luai tortul de la ei, primeai prajiturile GRATIS si ca sunt chiar ieftine......
Ne gandim sa dam praji la invitati cand vor pleca acasa si acum cautam o cofetarie OK.

Multumesc pentru raspunsuri!!!:* >:D< >:D<

orhidutza
27.02.2008, 14:02:29
Dragelor as vrea sa stiu ce parere aveti de cofetaria Pralina. In special prajiturile lor. Mai intereseaza daca sunt bune, si raportul calitate pret :-? :-? :-?
Iubi zice ca au avut mai demult o promotie: daca luai tortul de la ei, primeai prajiturile GRATIS si ca sunt chiar ieftine......
Ne gandim sa dam praji la invitati cand vor pleca acasa si acum cautam o cofetarie OK.

Multumesc pentru raspunsuri!!!:* >:D< >:D<
Noi la ei am facut tortuletzele de dat acasa pentru invitati. Si ce mi-a placut a fost ca aveau cutiute de carton crem frumoase pentru pus tortuletzele si nu erau cutiile alea de plastic... Undeva in jur de 5 lei per tortuletz a fost...

12hanna
27.02.2008, 16:17:39
Noi la ei am facut tortuletzele de dat acasa pentru invitati. Si ce mi-a placut a fost ca aveau cutiute de carton crem frumoase pentru pus tortuletzele si nu erau cutiile alea de plastic... Undeva in jur de 5 lei per tortuletz a fost...

Bine, bine dar au fost bune? Ca mie mi-e taaaare groaza de cremele gen "unt + zahar" sau foile "talpa de papuc", daca ma intelegi..........

caty
27.02.2008, 18:26:57
Bine, bine dar au fost bune? Ca mie mi-e taaaare groaza de cremele gen "unt + zahar" sau foile "talpa de papuc", daca ma intelegi..........

Cel mai bine e sa mergeti sa gustati prajiturile la cofetarie sau ar mai fi o varianta: la Koufland am vazut (dupa Anul NOu) cutii cu prajituri de la Pralina. Nu stiu dc mai sunt, dar e o solutie.

andra13
16.03.2008, 10:58:05
Fetelor eu mi-am comandat tortul la Cofetaria Anastyle.Ambasador cu martipan.Sunt foarte multumita deocamdata.Costa 26ron/ kg.Este la fel de bun ca si cel de la Cafe Lux, pt. ca cel care este cofetar la Anastyle de acolo a plecat...Acuma, voi decideti daca chiar merita sa dati 38 ron/ kg la o cofetarie "cu renume"...

cami777
16.03.2008, 18:43:37
Fetelor eu mi-am comandat tortul la Cofetaria Anastyle.Ambasador cu martipan.Sunt foarte multumita deocamdata.Costa 26ron/ kg.Este la fel de bun ca si cel de la Cafe Lux, pt. ca cel care este cofetar la Anastyle de acolo a plecat...Acuma, voi decideti daca chiar merita sa dati 38 ron/ kg la o cofetarie "cu renume"...
cofetaria aceasta este in Cluj?
si din ce este facut tortul tau?

alymary
19.03.2008, 19:51:03
fetele ce parere aveti de cofetaria friandise.eu merg vineri la degustat=P~ =P~

daniela_psy
20.03.2008, 01:44:59

Fan!Numai de bine pot sa-ti zic.Sunt mai scumpe prajiturile dar sunt extraordinare.Nu o sa dai gres :) Poate ne aduci si noua daca ramane ceva de tine de la degustat:))

alymary
20.03.2008, 07:54:47
=P~ =P~ da binenteles ca va aduc si voua:[email protected] daca mai ramane ceva numai la cat de porfiticiosi suntem eu si iubi:)) .sunt mai scumpe da am auzit ca sunt fffffffffoooorte bune

medutza
20.03.2008, 09:22:33
cu cat sunt mai scumpe la friandise? caci daca sunt asa de bune poate ca merita daca sunt un pic mai scumpe,dar fara exagerari.imi spuneti si mie ,va rog cum se calculeaza tortul,adica gramajul per persoana?

cami777
20.03.2008, 10:12:46
dragelor, despre cofetaria Nicola ce stiti? ma intereseaza cateva informatii, impresii, daca ati comandat prajiturile, tortul la ei. inca nu am ales cofetaria si fac sapaturi

Karon
20.03.2008, 10:38:22

sunt foaaaarte bune prajiturile, tocmai am avut comandat pe weekendul trecut un tort de la ei, l-am topit in 10 minute, desi comandasem suficient sa ramana si pe a doua zi :))

noi de la ei am luat tortul miresei (defapt erau minitortulete) si a avut foarte mare succes

anul trecut am ajuns undeva la 9-9.5 ron/ minitort cu tot cu transport, suport si aranjarea tortului (flori, lumanarele, etc)

Karon
20.03.2008, 10:53:28
cu cat sunt mai scumpe la friandise? caci daca sunt asa de bune poate ca merita daca sunt un pic mai scumpe,dar fara exagerari.imi spuneti si mie ,va rog cum se calculeaza tortul,adica gramajul per persoana?

la friandise au minitorturi, fiecare tortulet fiind o portie pentru o persoana, aranjat individual, in felul asta esti sigura ca fiecare invitat primeste exact acelasi lucru in farfurie .... cred ca poti sa alegi si varianta de tort mare din care sa se taie felii

In cazul in care iei tort mare ce se feliaza, o sa-ti spuna de la cofetarie cam ce gramaj sa calculezi de persoana, numai ca atunci ramai pe mana chelnerilor care-l vor felia, feliile vor fi inegale si nu tocmai estetice ... solutie la varianta asta ar fi sa iti "decoreze" fiecare farfurie cu inghetata si/sau siropuri(cei de la restaurant) dar unde am facut noi nunta ne-au cerut aproape 3ron pe farfurie pt asa ceva(daca mai tin minte bine)

Uite aici tortul nostru:

alymary
20.03.2008, 11:07:59
PAI DEPINDE CE FEL DE TORT ITI ALEGI TU.iubi meu a fost si a facut progamarea, ca preturi iau zis ca disctam maine la degustat mai detaliat.dar asa orientativ cred ca incep de la 5.3 ron pana la 10 ron la suta de grame pt o persona.vin niste mini tortulete

orhidutza
20.03.2008, 13:47:26
noi de la ei am avut tortul de nunta si a iesit ft bun chiar daca am vrut noi o alta combinatie decat ce faceau in mod normal doamnele :)

anca1230_pop
21.03.2008, 08:12:35
Noi am luat tortul dela Cafe Lux, este un tort stil american, cu flori naturale intre etaje, si l-am luat de 20 de kg, chiar daca ne asteptam la aproximativ 180 de invitati. Am zis, .....sa fie, eventual cand o sa stim exact, mai putem suplimenta. Costa 35 lei/kg, si e Regina, din acela cu nuca prajita.

Froggy
21.03.2008, 10:35:25
sa fii atenta la tortul de la caffe lux, de obicei trebuie sa iti dea un tort mic de rezerva. Noua ni l-au trimis, dar nu ni l-au dat de la restaurant [-X intreaba despre asta, ca sa fii sigura!

anca1230_pop
21.03.2008, 10:42:09
sa fii atenta la tortul de la caffe lux, de obicei trebuie sa iti dea un tort mic de rezerva. Noua ni l-au trimis, dar nu ni l-au dat de la restaurant [-X intreaba despre asta, ca sa fii sigura!

Merci mult de sfat!
Nu stiam asta.:*

puiuta2008
21.03.2008, 11:34:06
eu mi-am rezervat suportul pt tort la Nicola si comanda o sa merg sa o dau cu vreo 2-3 sapt inainte. Dar m-am hotarat la Printesa am mancat de multe ori si imi place f mult si Maresal e bun dar eu raman tot la Printesa . Oricum nu putem sa-i multumim pe toti invitatii Fiecare e cu gusturile lui! Pa pa

raimari
21.03.2008, 12:42:27
buna,si eu sunt o viitoare mireasa din cluj,am nunta in mai si nu am hotarat inca ce tort sa luam,cat ar trebui pt 120pers,iar la noi am vazut ca-i obiceiul sa dai si la invitati un tortulet pt acasa....ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

orhidutza
21.03.2008, 12:45:36
buna,si eu sunt o viitoare mireasa din cluj,am nunta in mai si nu am hotarat inca ce tort sa luam,cat ar trebui pt 120pers,iar la noi am vazut ca-i obiceiul sa dai si la invitati un tortulet pt acasa....ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?
in mod normal se calculeaza 100-150 g de persoana... dar mai sigur iti vor spune cei de la cofetarie :)
Nu ati fost pe la targuri sa luati pliante de la cofetarii sa vedeti care ce stie face? Ca o sa trebuiasca sa le luati la rand la degustat :)

raimari
21.03.2008, 15:10:36
in mod normal se calculeaza 100-150 g de persoana... dar mai sigur iti vor spune cei de la cofetarie :)
Nu ati fost pe la targuri sa luati pliante de la cofetarii sa vedeti care ce stie face? Ca o sa trebuiasca sa le luati la rand la degustat :)
nu am ajuns la nici un targ ca ne-am intors de curand in tara,deci...nu stiu chiar nimic!

Amira
21.03.2008, 21:05:58

bun bun ,stiu laboratorul stiu gustul tortului,si noi acolo am comandat si tot ambasador ,ei ii spun altfel

ciuci19
22.03.2008, 12:19:08
salut fetelor

cu cat timp inainte trebuie sa iti rezervi supotul pt tort?
pe ce strada este laboratorul Anastyle?

multumesc
va pup
pa pa

bella14
23.03.2008, 09:27:58

salut! o sa-ti las un nr de telefon de la cofetaria(laboratorul)unde am comandat eu tortul. am avut ambasador.... fff bun si pt acasa, pt invitati ceva din ciocolata... delicios.pretul la ambasador este 25 lei / kg.o sa-ti dea doamna de acolo toate detaliile.au si suport, il duc ei la restaurant.
bafta la pregatiri!!!

raimari
24.03.2008, 10:48:01
salut! o sa-ti las un nr de telefon de la cofetaria(laboratorul)unde am comandat eu tortul. am avut ambasador.... fff bun si pt acasa, pt invitati ceva din ciocolata... delicios.pretul la ambasador este 25 lei / kg.o sa-ti dea doamna de acolo toate detaliile.au si suport, il duc ei la restaurant.
bafta la pregatiri!!!
multumesc pt numar,am vb azi cu doamna si maine mergem sa vedem despre ce-i vorba...

ancaaa
24.03.2008, 11:20:47
salut fetelor

cu cat timp inainte trebuie sa iti rezervi supotul pt tort?
pe ce strada este laboratorul Anastyle?

multumesc
va pup
pa pa

Laboratorul Anastyle este la captul str. Coposu, La ciuperca, o iei la stanga spre str.Maramuresului....mai complicat de explicat dar usor de ajuns.....depinde de unde vii....daca imi spui din ce cartier vrei sa ajungi iti pot explica exact unde este laboratorul....

bella14
24.03.2008, 11:31:30
multumesc pt numar,am vb azi cu doamna si maine mergem sa vedem despre ce-i vorba...
ok... sper sa-ti placa ce vei vedea...
are si saleuri... daca o sa pui pe mese...

Mulan
29.03.2008, 00:17:41
Din propria mea experienta.......Am intalnit la nunta Dianei prajiturele grecesti, delicioase, si am apelat tot la ei pt a aproviziona nunta mea. ....Si tot cu o zi inainte am aflat ca s-a notat din greseala o alta ora de livrare si o alta locatie....:-&:-&:-&

Cum spuneam, va las pe voi sa apreciati.......

trebuia sa vi la mine ca si eu ti-l faceam mai asemanator cu poza :D
mie imi place olympos tare mult, cred ca de la ei vom comanda tortul...inca nu ne-am hotarat.

cj83cia
03.04.2008, 13:36:14
Cum e cu Anastyle? Ai fost? Probleme, preturi, etc? [-o<

ancaaa
03.04.2008, 13:58:01
Cum e cu Anastyle? Ai fost? Probleme, preturi, etc? [-o<

Eu am comandat destul de multe toruri de la Anastyle....si au fost foarte bune.Nu mai stiu exact cat e kg dar parca ceva de genu 28 lei/kg pt ambasador si diplomat....am mancat la nunta la o colega de a mea tort ambasador si a fost bestial (foarte racoros si nu foarte dulce).
De cate ori am comandat de aici nu am avut probleme niciodata si au fost proaspete de fiecare data......parerea mea este ca merita sa dai o fuga pana la ei...

cj83cia
03.04.2008, 14:02:21
Sunt de incredere? Nu au fost pb cu ei?

ancaaa
03.04.2008, 17:29:44
Sunt de incredere? Nu au fost pb cu ei?

Eu nu am avut nici o problema la toate comenzile pe care le-am avut la ei.....si nici nu am auzit de rau de ei.....

anca1230_pop
03.04.2008, 21:26:27
Eu am comandat destul de multe toruri de la Anastyle....si au fost foarte bune.Nu mai stiu exact cat e kg dar parca ceva de genu 28 lei/kg pt ambasador si diplomat....am mancat la nunta la o colega de a mea tort ambasador si a fost bestial (foarte racoros si nu foarte dulce).
De cate ori am comandat de aici nu am avut probleme niciodata si au fost proaspete de fiecare data......parerea mea este ca merita sa dai o fuga pana la ei...

Ambasador e prea dulce pt gusturile mele. Noi am luat ceva cu crema cu nuca, si nu fff dulce, imbracat in martipan, si ornat cu flori naturale.

cj83cia
04.04.2008, 08:37:02
Eu nu am avut nici o problema la toate comenzile pe care le-am avut la ei.....si nici nu am auzit de rau de ei.....
K, mersi mult :*

diannaa
04.04.2008, 12:43:53
Ambasador e prea dulce pt gusturile mele. Noi am luat ceva cu crema cu nuca, si nu fff dulce, imbracat in martipan, si ornat cu flori naturale.
nici mie nu-mi place Ambasador....am luat o felie de gust de la Cafe Lux si mi s-a facut rau de la ea,nu de dulce ce era,a fost cred cea mai rea praji pe care am mancat-o vreodata!!!

daniela_psy
05.04.2008, 04:35:32
nici mie nu-mi place Ambasador....am luat o felie de gust de la Cafe Lux si mi s-a facut rau de la ea,nu de dulce ce era,a fost cred cea mai rea praji pe care am mancat-o vreodata!!!
Al meu Ambasador de la cununia civila a fost extrem de bun:( Si chiar is fitzoasa la prajituri daca fac nazuri si la cele de la Olympos cateodata.Era cu pasta de lapte praf...

anca1230_pop
05.04.2008, 09:53:09
Diana, la Cafe Lux ti-ai facut tortul?
Si eu tot de la ei am gustat, uech......., nici mie nu mi-a placut!

diannaa
05.04.2008, 15:00:53
Diana, la Cafe Lux ti-ai facut tortul?
Si eu tot de la ei am gustat, uech......., nici mie nu mi-a placut!
NU!!! dupa experienta din cofetarie.....atunci eram in perioada de degustari...eu la cofetaria greceasca l-am facut...

joly2
09.04.2008, 11:30:12
Stiti careva sa-mi spuneti preturi la kg de prajituri.As vrea sa dau pentru acasa prajitura asortata, nu minitortulet la caserola?Daca stiti sa-mi spuneti cam la ce pret e kg la prajituri!

CristinaMM
09.04.2008, 18:02:34
Cu riscul sa aud "citeste tot topicul" :-p, va rog sa-mi recomandati o cofetarie. De ex., ce ziceti de "pralina'? Mersi mult!

roxana
09.04.2008, 18:46:58
Cu riscul sa aud "citeste tot topicul" :-p, va rog sa-mi recomandati o cofetarie. De ex., ce ziceti de "pralina'? Mersi mult!
noi pentru evenimentele din firma tot de-acolo cumparam. si toata lumea e foarte incantata, mai ales de tortul Napoleon. Daca iti plac prajiturile cu ciocolata, sigur o sa-ti placa si asta, e foarte bun, si nu e gretos deloc, chiar daca are multa crema. Si altele sunt foarte bune de la ei, daca vrei, pot sa-ti dau mai multe detalii, cand imi amintesc ce-am mai mancat
edit: mi-am amintit ca cineva si-a comandat pentru nuta, si pe langa tortul care nu era foarte mare, mai trebuiau inca un nr de felii gata taiate, care cica n-au fost decat pe factura...

daniela_psy
10.04.2008, 00:28:48
De bune si mie mi se par bune.De ex. in seara asta trecand pe langa cofetarie am zis ca intru doar pt 2 felii yogurta la pachet dar nu m-am rabdat si am luat vreo 3 sortimente.Asta mi se pare cea mai corecta dintre cofetariile cu preturi nu f mari din Cj.Poate ca mai sunt dar eu tot de aici cumpar pt acasa ca e mai aproape.Cand vreau sa ma rasfat cumpar de la Friandisse sau Olympos doar ca sunt mai departe de mine8-|

tati_sew
10.04.2008, 10:45:04
tortul de la avatar este de la pralina....

CristinaMM
10.04.2008, 10:50:11
tortul de la avatar este de la pralina....
Fetelor, va multumesc mult, Pralina sa fie!
O sa merg sa vorbesc la ei, presupun ca stiu ei cam ce cantitate imi trebe dupa nr. de persoane, nu?

25bubu
11.04.2008, 22:37:49
Fetelor, va multumesc mult, Pralina sa fie!
O sa merg sa vorbesc la ei, presupun ca stiu ei cam ce cantitate imi trebe dupa nr. de persoane, nu?

Sigur ca stiu ei cat trebuie. Noi tot cu pralina facem tortul. E important daca e hotarasti sa faci cu ei, sa rezervi suportul de tort: iti arata ei ce suporti au si il alegi pe care vrei.

tati_sew
12.04.2008, 12:00:56
Si eu as lua tot de la ei dar din pacate nu ma lasa restaurantul sa aduc din exterior tortul si daca chiar vreau sa il aduc imi iau ceva taxa.Ca eu am pile la pralina:-$

mamuska
12.04.2008, 12:11:33
fetelor,ati vazut la vro cofetarie,nunta sau pe net tort in forma de frunza?????sau macar cu ornamente in forma de frunza????va rog mult daca voi gasiti sa imi spuneti si mie!!!^:)^ ^:)^ ^:)^

stafida
16.04.2008, 16:07:02
fetelor,ati vazut la vro cofetarie,nunta sau pe net tort in forma de frunza?????sau macar cu ornamente in forma de frunza????va rog mult daca voi gasiti sa imi spuneti si mie!!!^:)^ ^:)^ ^:)^

Intra la www.dianescakesandmore.com (http://www.dianescakesandmore.com) la Fall Wedding Cakes, ca sa vezi cateva idei.

Cammie
23.04.2008, 08:41:41
Restaurantul Bucium are si laborator si au preturi foarte bune: intre 20 si 25 lei/kg. E adevarat ca au mai putine sortimente: diplomat, diplomat cu fructe, tort de ciocolata si tort cu martipan. Trebuie si aici rezervat suportul din timp si transporta ei tortul la sala.

tati_sew
23.04.2008, 09:11:27
incearca la pralina.duminica am vorbit cu o prietena de acolo si am intrebat-o si au zis ca fac.daca doresti a zis ca e mai bine sa mergi direct la sediu in Baci ca la cofetarii vanzatoarele nu prea stiu ele ce se face.Iti face ce vrei avand tema frunza.Daca au facut si castel in plan vertical asa cum este un castel, si fatzele alea de la Orange si multe altele sigur iti pot face si o frunza.Tortul din poza cu Scooby e de la ei.

Mulan
24.04.2008, 20:16:03
sa inteleg ca tortul ambasador e in topul preferintelor?
daca ar fi sa aleg intre olympos si cafe lux, care ati spune sa o aleg? imi place tare mult olympos, si eram foarte hotarata sa fac cu ei, dar m-au dezamagit la capitoul aspect..cand am fost la salonul miresei nu prea m-au incantat aspectele torturilor. in schimb, la gust sunt bestiali ;-)
nici nu stiu ce tort sa aleg.. imi plac cele cu glazura din lapte praf..stiti voi chiar daca poate nu ma exprim bine :)
voi ce tort mi-ati recomanda? si de la ce cofetarie?

tati_sew
24.04.2008, 21:04:37
eu as dori orice in afara de diplomat sau dobos

dandelion
24.04.2008, 22:24:46
daca ar fi sa aleg intre olympos si cafe lux, care ati spune sa o aleg? imi place tare mult olympos, si eram foarte hotarata sa fac cu ei, dar m-au dezamagit la capitoul aspect..cand am fost la salonul miresei nu prea m-au incantat aspectele torturilor. in schimb, la gust sunt bestiali ;-)
nici nu stiu ce tort sa aleg.. imi plac cele cu glazura din lapte praf..stiti voi chiar daca poate nu ma exprim bine :)
Martzipan ii spune :)

Mulan
24.04.2008, 23:05:34
Martzipan ii spune :)

de acum voi sti :">
deci imi plac cele cu martzipan ;;)

loredanacoirte
25.04.2008, 11:26:15
Ca gust de departe Olympos, ca seriozitate Cafe lux

cami777
02.05.2008, 21:10:45
dragelor, despre "Nicola" ce parere aveti? a facut cineva la ei prajituri, tort? as avea o "portita" la ei, dar nu stiu daca sa incerc, sau nu. m-ar ajuta parerea voastra.

diannaa
03.05.2008, 01:01:30
dragelor, despre "Nicola" ce parere aveti? a facut cineva la ei prajituri, tort? as avea o "portita" la ei, dar nu stiu daca sa incerc, sau nu. m-ar ajuta parerea voastra.
mie personal nu prea imi plac praji de la Nicola.....

andra_mihael
03.05.2008, 18:24:32

Prajiturile de la ei sunt ok(cand cumperi pt acasa), dar am auzit k in ceea ce priveste nuntile nu sunt f seriosi

Mulan
09.05.2008, 22:38:25
mie personal nu prea imi plac praji de la Nicola.....

nici mie nu prea imi plac praji de la nicola..

deea2007
13.05.2008, 09:15:18
ati auzit de cofetaria anastyle? laboratorul am inteles ca e undeva pe giordano bruno... sunt bune si proaspete torturile de la ei?
care ati facut cu ei tortul de nunta?

LORICICA
13.05.2008, 10:10:44
ati auzit de cofetaria anastyle? laboratorul am inteles ca e undeva pe giordano bruno... sunt bune si proaspete torturile de la ei?
care ati facut cu ei tortul de nunta?
Eu am fola nunti si aveau tortul de la anastyle...si au delcioase...super bune...si prajiturile le Paste am comandat de la ei.si .sunt foarte bune...:)

lilisys
13.05.2008, 12:43:37
eu cred ca voi face la steaua rosie, nu stiu exact cum se numeste cofetaria, la d-na Maria, de acolo au avut tortul nasii mei si a fost delicios

atasez poza tort, cel cu artificii este de la steaua rosie, iar celalalt e de la nunta din grecia, ca au avut 2 nunti

bejange
13.05.2008, 13:14:38
Buna sunt o miresica din bucuresti, dar am o MARE MARE rugaminte la voi, caut de ceva timp o figurina de tort si nu o gasesc si m-am gandit poate vreuna din voi prin perindarile voastre ati vazut-o pe undeva la vreo cofetarie sau o agentie ceva.
Cine ma poate ajuta, ma scoate din mare belea. Multu mult de tot si scuze de infiltrare.:*:*:*:*:*:*:*
ATASEZ SI O POZA SA VA FACETI IDEE DE CEA CE VREAU

Amira
13.05.2008, 18:46:34
eu cred ca voi face la steaua rosie, nu stiu exact cum se numeste cofetaria, la d-na Maria, de acolo au avut tortul nasii mei si a fost delicios

atasez poza tort, cel cu artificii este de la steaua rosie, iar celalalt e de la nunta din grecia, ca au avut 2 nunti

sunt foarte bune cele de la steaua rosie si sunt seriosi si eu acolo il fac

cami777
14.05.2008, 10:52:54
Prajiturile de la ei sunt ok(cand cumperi pt acasa), dar am auzit k in ceea ce priveste nuntile nu sunt f seriosi
hm, ma puneti pe ganduri. socrul meu insista sa comandam tortul si prajiturile la ei pentru ca-l cunoaste pe patron...
ma intereseaza daca stiu sa faca torturi de nunta. a facut cineva tort la ei? eventual niste poze?

Arina3891
15.05.2008, 18:51:24
http://bp1.blogger.com/_yLhSwvAMKek/RvOcHtZOynI/AAAAAAAAABk/Pl2KV2y5DGU/s1600-h/0639_R.JPGEu vreau tort din multe, multe prajiturele mici ca sa le pot servi mai usor invitatilor. Stie careva vreo cofetarie care e in stare sa faca asa ceva?
:D
http://www.maisiefantaisie.co.uk/cakepopup/ivoryonwhiteminicakes.jpghttp://bp1.blogger.com/_yLhSwvAMKek/RvOcHtZOynI/AAAAAAAAABk/Pl2KV2y5DGU/s1600-h/0639_R.JPG

roxana
15.05.2008, 19:21:24
http://bp1.blogger.com/_yLhSwvAMKek/RvOcHtZOynI/AAAAAAAAABk/Pl2KV2y5DGU/s1600-h/0639_R.JPGEu vreau tort din multe, multe prajiturele mici ca sa le pot servi mai usor invitatilor. Stie careva vreo cofetarie care e in stare sa faca asa ceva?
http://www.maisiefantaisie.co.uk/cakepopup/ivoryonwhiteminicakes.jpghttp://bp1.blogger.com/_yLhSwvAMKek/RvOcHtZOynI/AAAAAAAAABk/Pl2KV2y5DGU/s1600-h/0639_R.JPG
Friandise fac mini-tortulete

andra_mihael
16.05.2008, 09:52:57
Poate ar trebui sa intrebi prin cofetarii pt k din cate stiu eu majoritatea fac asa ceva.