PDA

Versiunea completa : Viitoare mamici din Spania

Pagini : 1 [2] 3

ali21sto
24.02.2011, 17:58:21
Asa, asa, spune-i tu Ali... cum doamne iarta-ma sa fie batrana la 30 de ani. Eventual sunt eu prea "copila" :)) nu voi batrane. :*

Mie imi spune mereu sotul ca daca m-ar fi cunoscut de pe la 20 de ani, am fi avut cel putin trei copii pana acum =))=))Menos mal...ca nu ne-am cunoscut#:-Sii spun eu razand!
Si mie imi spuneau niste spanioli ca e prea devreme, in schimb o prietena de-a mea, tot spanioloaica ma tot intreba cand o fac matusa?! Si in ziua cand am aflat am sunat-o de vreo 5 ori sa-i spun...saraca nici nu am apucat sa-i spun ce vreau ca-mi zice-sunt matusa, nu-i asa?!=))=))

p.s voi prestati, caci va asteptam cu vestea!

lore_vasc
25.02.2011, 00:23:20
eu sunt cea mai batrana si nu am ink un bebe:((:((:((:((,eu anul acesta voi implini 30 de ani e timpul pt bebe,dar.........ink nu ne permitem deoarece sotul a ramas fara munca ink de la inceput anului si stam cam prost cu finantele,am si vb cu el cum prinde un contract facem bebele k e timpuuuul.:-<:-<:-<si eu imi doresc ffff mult un copil,imi sunt foarte dragii.cu doamne doamne inainte,asa cum ati spus si voi mai sus aici ne mai descurcam cu un salariu dar in tara nici cu doua.
cum am zis eu voi face 30 si sotul 32,suntem aproape de aceias varsta.
lore am vazut pozele sunt superbe toate,si alea de la botez,fata e foarte scumpa si voi ati fost foarte frumosi.=D>=D>=D>=D>
Multumim e compliment:* si ma bucur ca ti-au placut pozele :)Fetita a fost o scumpa,nu a plans cand au bagat-o in apa numai cand a inceput sa o imbrace de la atata agitatie din jurul ei:)Sa nu mai zici ca esti batrana ca te bat :))Doamne ajuta sa-si gaseasca sotul tau de lucru!
Ali sper si eu sa-mi fac curaj si sa nu mai pun tot timpul raul in fata si sa gandesc mai pozitiv ca asta ma face pe mine sa tot aman:-<

ingerika
25.02.2011, 11:43:39
Buna fetelor.Cred ca la toata lumea e problema banilor,dar am o prietena care desi lucrau amandoi si castigau bine,tot au amanat bebele si anii au trecut fara sa-si dea seama.Intr-o zi imi spunea cat de rau ii pare ca a asteptat atata timp.prima data au zis ca sa-si ia masina,apoi apartament si acum ea are 38de ani si baietelu 3.Eu am 24 si sotu 30,el lucreaza intr-o fabrica(nu se stie pana cand)si eu am avut noroc ca am fost la cules si am intrat in baja si asa iau si eu ceva.Am incredere ca bunul Dumnezeu ne va ajuta.Atat ne da numai cat putem.Nu vreau sa ma gandesc la bani,vreau doar sa imi fie ingerasii sanatosi si yo ca sa pot sa-i cresc si de foame nu o sa murim.lenutza o sa vina si la tine:*BAFTA LA BEBEI:* .Pupici la pitici si burtici sa aveti grija de voi

lenutza28
25.02.2011, 12:41:40
multumesc fetelor de incurajari.ce sa fac daca l-am cunoscut tarziu pe sotul meu:-<:-<chiar ieri de dragobete am facut 4 ani de cand ne-am cunoscut si ne-am readus aminte cum a fost intalnirea noastra;));)),
a.. si marti am facut 6 luni de casnicie:x:x:x
eu visez si zi si noapte la un bebica,deabia astept sa raman si eu insarcinata sa vad cum e,cume sa fi mama stiu k greu si sunt responsabilitatile mai mari dar cred k e cel mai frumos sentiment.
dar ce face aliuska ca nu a mai scris nimc pe aici.
va pup si un sf de sapt placut.

lenutza28
25.02.2011, 12:44:01
multi mia zis k eu nu arat de 30 de ani ci par de 25o:-)o:-)si mama mia zis inainte sa ma marit.chiar dk ma voi marita tot o copilta sunto:-)o:-)ma bucur k fizicul meu nu isi spune varsta;;);;)

ali21sto
25.02.2011, 12:58:22
multi mia zis k eu nu arat de 30 de ani ci par de 25o:-)o:-)si mama mia zis inainte sa ma marit.chiar dk ma voi marita tot o copilta sunto:-)o:-)ma bucur k fizicul meu nu isi spune varsta;;);;)

Stai linistita ca marea majoritate a tinerelor din ziua de azi nu-si arata varsta...eu cea mai mare ,,teapa,, mi-am luat-o cu o spanioloaica.Cand am cunoscut-o era insarcinata in vreo 7 luni, si am zis in gandul meu ca Doamne fereste sa fie gravida asa tanara...parea de 18-20 si imi zice ca are 31:O.Nici mie nu-mi ghiceste lumea varsta, sotului nici atat!

dienuka1984
25.02.2011, 13:08:11
Stai linistita ca marea majoritate a tinerelor din ziua de azi nu-si arata varsta...eu cea mai mare ,,teapa,, mi-am luat-o cu o spanioloaica.Cand am cunoscut-o era insarcinata in vreo 7 luni, si am zis in gandul meu ca Doamne fereste sa fie gravida asa tanara...parea de 18-20 si imi zice ca are 31:O.Nici mie nu-mi gheceste lumea varsta, sotului nici atat!

Asta e bine , intram in categoria "norocosilor" , desi cred ca inca nu am ajuns la varsta la care sa incercam sa ascundem anii pe care ii avem:>. Pacat ca exista si cazul contrar, ma uit la saracutele fete de la tara care sunt impovarate de greutati si de traiul pe care il duc si care de cele mai multe ori lasa de dorit, unele au 16, 17 ani si par de 30...pacat.:-<

lenutza28
25.02.2011, 19:18:04
mamicilor si viitoarele mamici voi ati facut ceva inainte ca sa vedeti ce va fi,adica cu sarea,cu acul......:-\:-\:-\

ingerika
25.02.2011, 19:38:30
mamicilor si viitoarele mamici voi ati facut ceva inainte ca sa vedeti ce va fi,adica cu sarea,cu acul......:-\:-\:-\
Mie mi-a facut nasa cu verigheta si mi-a iesit ca am 2 fete,dar e o fata si un baiat...asa ca :> nu am incredere.Sau nu stia ea sa faca cum trebuie:*

lenutza28
25.02.2011, 20:24:18
Mie mi-a facut nasa cu verigheta si mi-a iesit ca am 2 fete,dar e o fata si un baiat...asa ca :> nu am incredere.Sau nu stia ea sa faca cum trebuie:*

si cum ti-a facut cu verigheta?

ali21sto
25.02.2011, 20:33:11

In momentul in care am ramas gravi, am avut o presimtire ca e baiat.Mi-a facut si mie o prietena chestia aia cu verigheta si a iesit baiat...apoi la eco de 12 s nu prea s-a vazut, dar dna. dr. a spus ca e posibil sa fie baiat, la eco de 17 s medicul din Ro a zis ca are cordonul ombilical intre picioare, dar crede ca e baiat..si la eco de 20 s clar putza!

p.s tu vrei pt sora ta? cat are? i-sa ,,vazut,, burtica repede? cum are forma burticii?

lenutza28
25.02.2011, 20:48:58
In momentul in care am ramas gravi, am avut o presimtire ca e baiat.Mi-a facut si mie o prietena chestia aia cu verigheta si a iesit baiat...apoi la eco de 12 s nu prea s-a vazut, dar dna. dr. a spus ca e posibil sa fie baiat, la eco de 17 s medicul din Ro a zis ca are cordonul ombilical intre picioare, dar crede ca e baiat..si la eco de 20 s clar putza!

p.s tu vrei pt sora ta? cat are? i-sa ,,vazut,, burtica repede? cum are forma burticii?

da pt ea vreau,dar eu am o presimtire k va fi fata,dar i-am facut cu acul si cu sarea si ia iesit k va fi baiat.:-<:-<eu vreau sa fi fata.....dar nu e cum vreau,cum vrea cel de sus,important sanatos sa fie.
are 16 sapt,ea burtica a avut si inainte sa ramana gravida ;;);;);;)asa putina sunculita.burtica ia inceput sa se vada acum mai incoace,ea poarta haine mai largute si nu prea se vede,mie mi se pare k e cam lata.
matoana sa luat de ea k are putina suncultia pe burtica si ca nu e bine.
la 20 sapt va merge sa faca eco,e una mai speciala a trimis-o sa o faca la spital.am sa pun maine o poza cu ea.

dienuka1984
25.02.2011, 20:50:05

mai era o chestie cu foarfeca...se pun 2 scaune unul langa celalalt, pe unul din ele se pune o foarfeca , fara ca gravidutza sa vada unde,si peste scaune 2 perne, gravidutza trebuie sa se aseze pe unul din scaune...problema e ca nu mai stiu finalul=))...daca se aseaza pe scaunul cu foarfeca e fata sau baiat?

ali21sto
25.02.2011, 20:57:47
mai era o chestie cu foarfeca...se pun 2 scaune unul langa celalalt, pe unul din ele se pune o foarfeca , fara ca gravidutza sa vada unde,si peste scaune 2 perne, gravidutza trebuie sa se aseze pe unul din scaune...problema e ca nu mai stiu finalul=))...daca se aseaza pe scaunul cu foarfeca e fata sau baiat?

=))=))=))

dienuka1984
25.02.2011, 21:03:07
[/b]

=))=))=))

Ali, poti sa incerci tu experimentul, avand in vedere ca stii ca e baietel...:*...

ali21sto
25.02.2011, 21:06:44
da pt ea vreau,dar eu am o presimtire k va fi fata,dar i-am facut cu acul si cu sarea si ia iesit k va fi baiat.:-<:-<eu vreau sa fi fata.....dar nu e cum vreau,cum vrea cel de sus,important sanatos sa fie.
are 16 sapt,ea burtica a avut si inainte sa ramana gravida ;;);;);;)asa putina sunculita.burtica ia inceput sa se vada acum mai incoace,ea poarta haine mai largute si nu prea se vede,mie mi se pare k e cam lata.
matoana sa luat de ea k are putina suncultia pe burtica si ca nu e bine.
la 20 sapt va merge sa faca eco,e una mai speciala a trimis-o sa o faca la spital.am sa pun maine o poza cu ea.

Eco asta despre care vb tu. o face toata lumea! La 20 de s se considera ca bebe este destul de dezvoltat,ca se vad eventualele malformatii...si in caz de ceva rau dr.recomanda avortul:-< deaceea e bine sa se faca la 20 de s sau max. 20 s plus max 10 zile.
Mie burtica mi-sa vazut repede, aveam si eu sunculita pe burta inainte... matroana mea nu s-a luat de ea ci de kg, pe care vad ca le iau destul de repede.Pai ,poate tu vrei fata, dar daca parintii isi doresc baiat...:> Sa nu uiti sa pui pozica!:*

ali21sto
25.02.2011, 21:08:44
Ali, poti sa incerci tu experimentul, avand in vedere ca stii ca e baietel...:*...

Pai si cum fac... pun o foarfeca pe scaun, inchid ochii, sotul repede schimba foarfeca- scaunele si eu ma asez?!Si daca ma asez pe ea inseamna ca e baiat?;))

lenutza28
25.02.2011, 21:22:53
[/B]

Eco asta despre care vb tu. o face toata lumea! La 20 de s se considera ca bebe este destul de dezvoltat,ca se vad eventualele malformatii...si in caz de ceva rau dr.recomanda avortul:-< deaceea e bine sa se faca la 20 de s sau max. 20 s plus max 10 zile.
Mie burtica mi-sa vazut repede, aveam si eu sunculita pe burta inainte... matroana mea nu s-a luat de ea ci de kg, pe care vad ca le iau destul de repede.Pai ,poate tu vrei fata, dar daca parintii isi doresc baiat...:> Sa nu uiti sa pui pozica!:*

pt ei nu conteaza ce e,sanatos sa fie,e bine venit si fata si baiatul.<:-P<:-P

zcristina
25.02.2011, 21:24:38
Ce bine m-am distrat de faza cu foarfeca :))))))) Da si Diana tare, cica nu mai stie ce inseamna :))
Cu verigheta cum se face??

Aaaaa si inca ceva fetelor, acid folic pot sa cumpar fara reteta? Am o doctorita care ar trebui sa manance dimineata un All Bran, ca in reclama aia, ca e super seaca si in plus mereu are intarziere in jur de o ora. :>

dienuka1984
25.02.2011, 21:26:05
Pai si cum fac... pun o foarfeca pe scaun, inchid ochii, sotul repede schimba foarfeca- scaunele si eu ma asez?!Si daca ma asez pe ea inseamna ca e baiat?;))

Eu am zis ca nu stiu exact cum e faza....cand e fata si cand e baiat....
Spune-i sotului sa puna 2 scaune, o foarfeca pe unul din ele si o perna deaspura fiecarui scaun....si vezi unde te asezi...cum tu stii ca e baiat ma desteptacesti si pe mine....sa ne zici daca te asezi pe scaunul cu foarfeca sau nu, asta ca sa aflam cand e baiat si cand e fata....m-am explicat de toti banii<:-P

dienuka1984
25.02.2011, 21:29:22
Ce bine m-am distrat de faza cu foarfeca :))))))) Da si Diana tare, cica nu mai stie ce inseamna :))

Aaaaa si inca ceva fetelor, acid folic pot sa cumpar fara reteta? Am o doctorita care ar trebui sa manance dimineata un All Bran, ca in reclama aia, ca e super seaca si in plus mereu are intarziere in jur de o ora. :>

:* faza asta o stiu de la niste spaniloi...numai ca ,recunosc, nu mai stiu daca e fata cand te asezi pe scaunul cu foarfeca si e baiat cand te asezi pe scaunul fara, sau invers.....:-"

ali21sto
25.02.2011, 21:50:22

Asa as spune si eu medicului de familie si matroanei mele...sa incerce un All Bran:>.El, medicul e tare sec, iar matroana fixista cu kg...luni sigur face urat cu mine.Da, acidul folic poti sa-l cumperi fara reteta, nu stiu exact cat costa, fiindca eu nu am luat inainte de a ramane, ci dupa, si mi-au recomandat yodocefol, un complex de iod, acid folic si vit B12...costa in jur de 4-5 euro.Dar, pentru inceput poti lua acid folic.
Pai, cu verigheta eu stiu asa...iei o verigheta , o pui pe un lant, ata, ma rog si o pui deasupra burtii, dar nu tu, ci altcineva.Si ,daca se invarte in cerc e fata, daca se invarte in fata-spate e baiat.Sper, ca nu am incurcat...ca m-a ametit Dienuka cu foarfeca:))

ali21sto
25.02.2011, 21:55:03
Eu am zis ca nu stiu exact cum e faza....cand e fata si cand e baiat....
Spune-i sotului sa puna 2 scaune, o foarfeca pe unul din ele si o perna deaspura fiecarui scaun....si vezi unde te asezi...cum tu stii ca e baiat ma desteptacesti si pe mine....sa ne zici daca te asezi pe scaunul cu foarfeca sau nu, asta ca sa aflam cand e baiat si cand e fata....m-am explicat de toti banii<:-P

Zice barbate-miu ca se vede ca avem timp liber ,,de sobra,,si ce face plictiseala din om! =))Nu are chef...lasa ca rog o prietena cand vine pe la mine:>

dienuka1984
25.02.2011, 21:56:20
Asa as spune si eu medicului de familie si matroanei mele...sa incerce un All Bran:>.El, medicul e tare sec, iar matroana fixista cu kg...luni sigur face urat cu mine.Da, acidul folic poti sa-l cumperi fara reteta, nu stiu exact cat costa, fiindca eu nu am luat inainte de a ramane, ci dupa, si mi-au recomandat yodocefol, un complex de iod, acid folic si vit B12...costa in jur de 4-5 euro.Dar, pentru inceput poti lua acid folic.
Pai, cu verigheta eu stiu asa...iei o verigheta , o pui pe un lant, ata, ma rog si o pui deasupra burtii, dar nu tu, ci altcineva.Si ,daca se invarte in cerc e fata, daca se invarte in fata-spate e baiat.Sper, ca nu am incurcat...ca m-a ametit Dienuka cu foarfeca:))

=))=))=))=))

dienuka1984
25.02.2011, 21:59:44
Zice barbate-miu ca se vede ca avem timp liber ,,de sobra,,si ce face plictiseala din om! =))Nu are chef...lasa ca rog o prietena cand vine pe la mine:>

Nu ma mira ca zice asta, daca suntem invatate sa aplecam urechea la tot ce se misca si daca s-ar pune la mintea noastra ar imbatrani inainte de vreme<:-P

zcristina
25.02.2011, 22:26:56
Cand prinzi o prietena fa testul sa stim si noi care e treaba cu foarfeca si verigheta ca ne-am incurat rau :)))

Eu acum iau ACFOL, asa ii zice... e doar acid folic, asa ca data viitoare ma duc direct la farmacie.
Va las fetelor, ma intind in pat ca am avut o zi lunga. Va pup :*

dienuka1984
25.02.2011, 22:27:55
Cand prinzi o prietena fa testul sa stim si noi care e treaba cu foarfeca si verigheta ca ne-am incurat rau :)))

Eu acum iau ACFOL, asa ii zice... e doar acid folic, asa ca data viitoare ma duc direct la farmacie.
Va las fetelor, ma intind in pat ca am avut o zi lunga. Va pup :*

Somnik usor Cris!!!!:*

lore_vasc
25.02.2011, 23:51:32
Vai fetelor nu sunteti normale :))....apoi mare dreptate are sotul Alinei :)....eu la 22 am iesit de la lucru si voua va arde de glume cu foarfeca si verigheta :))
Ingerika inseamna ca tu primesti paro daca zici ca ai lucrat la cules...nu?pupicei la burtica:)

lenutza28
26.02.2011, 20:28:41
[/B]

vezi k am pus poze in picasso.

dienuka1984
26.02.2011, 21:09:22

Eu zic ca o sa fie baietel!!!;;)

ali21sto
26.02.2011, 23:05:21

;)) eu zic ca e baietel!

mariya777
27.02.2011, 17:56:42
Am sa incerc sa atasez poze dar momentan reginutza mea imi ocupa tot timpul :xe cuminte dar nu ma satur sa o privesc,Lore multu ca mi ai explicat cum am bagat la cap:-B,acum sa va povestesc pe scurt adica vreo 2 pagini;))cum a fost experientza mea:sambata seara pe la ora 20 m-au luat niste dureri groaznice de burtica si am inceput sa sangerez ,se agravau din ce in ce toata lumea imi zicea sa ma duc la spital ca astea sunt clar semne de nastere ,la 22,30 nu am mai rezistat si am mers la spital aici mi au pus monitorul fata ziceau ei ca este bine dar ca deocamdata nu sunt de nascut si e normal sa ma doara asa burta ,dar daca mai snagerez pana dimineatza sa ma intorc(:|,am ajuns acasa crezand ca mor ma zbateam ca un sarpe am stat 3 ore cu chinurile acestea acasa si m-am reintors la spital ,dupa ce sotul le-a facut putin tam tam mi-au facut un calmant si m -au lasat pana la schimbul de tura sa ma vada celalt medic (se pare ca acestuia nu ii cazusem bine)urlam de nu mai puteam ,sotzul era disperat la ora 8,30 sa facut schimbul de tura la 9 au venit sa ma vada 2 matroane si un alt medic ,slava domnului era medica cu care ma intelegeam mai bine si imi doream sa nasc cu ea ,m-au vazut si m-au bagat direct in sala de dilatatie,eram deja dilatata 3 cm,mi-au pus epiduralul ,mi-au rupt apa ,si pana la ora 13 eram deja dilatata 10 cm dar nimeni nu imi zicea sa ma duc in sala de nasteri:-\si au inceput sa ma controleze din 10 in 10 min ba matroana ba medica de nu mai puteam,am incercat sa imping pana m-au lasat fortele fata nu iesea ,la 15,30 mi-au zis ca mai incearca 30 min daca nu cezariana caci fata nu venea bine in loc sa fie cu fatza catre coloana cum sunt de obicei bebei ,a mea era intoarsa cu fatza catre buricul lui mami si apasa mai mult in stanga osului pelvic,am inceput sa plang si eu si sotzul ,m-am panicat parca mergeam spre moarte(cat timp am stat in dilatatie matroana incearca sa ne convinga ca cezariana nu i buna) si uite acolo am ajuns eu la cezariana,m-au bagat in sala ,m-au pregatit era jumatate ametita ,am auzit un zgomot cand ma taiau (de parca era radialul sotzului ,acum fac haz de necaz)si deodata ma inceput sa simt cum incearca sa o scoata si am inceput sa tip sa mai imi dea ceva caci simteam bine ,in cateva secunde am fost adormita ,imi aduc aminte cand a venit matroana la capul meu si mi-a zis :Alicia aqui tienes a tu REBECA am inceput sa suspin si i am cerut o sa o pupacesc macr odata ,mia apropiat o am pupat o de 2 ori reginutza mea roza si am intrebat daca totul e bine cu ea si mi-au zis ca e perfecta,atunci am adormit un pik din nou ,de fapt eram tare ametita ca vedeam niste umbre in fatza mea care lucrau de zor la burta mea ,m-au trezit mi-au zis ca mergem sa imi vad fata care era deja la tati in bratze ma astepta ,totul a durat aprox.o ora,nu ma mai saturam sa o privesc dar eram nervoasa ca nu o puteam lua in bratze nu o puteam atinge eram inconjurata de aparate si perfuzii,dar a doua zi multu lui DD am putut sa mi tin copila in bratze si sa nu o mai pierd din ochi ,e minunat sa fii mama mai ales cu un sufletel care stii ca practic depinde numai de tine,concluzie medicii mi-au lasat un pik gust amar puteau sa isi dea seama din 500 de eco cate am facut ca fata nu vine bine si sa ma lase sa ies din termen ,daca nu ma puneam singura de parto mai asteptam 5 zile dupa ei ,acum nu vreau sa mai judec pe nimeni multumesc ca am o fetitza sanatoasa ,cuminte si mancacioasa,caci daca o tine asa la 3 luni papam bocadillo de jamon;)),sper ca nu v-am plictisit!

emotionant...am stat cu sufletul la gura cat am citit!!!!!bine ca a iesit totul bine!!!!mi se pare ciudat ca te-au trimis acasa cu durerile mari care le aveai avand in vedere ca erai la termen...si cu 10 cm de dilatatie nu te-au dus in sala de nasteri?ciudat...dar nu mai conteaza...bine ca totul e bine:*

mariya777
27.02.2011, 18:05:25
Alina nu te preocupa cunosc miresica din Castellon care a fost tare multumita de cum s-au comportat cu ea!Ingerika felicitari pe cei doi ingerasi care misca in burtica ,sarcina usoara si la termen si o nastere usoara!>:D<
oare nu sunt eu\:D/?????
intradevar, eu nu am simtit nici o discriminare, s-au purtat frumos cu mine, cel putin eu am fost multumita!!!mai putin cand imi spuneau sa nu mai bat cu pumni in pereti:-&, nu au vb. urat dar puteau sa taca ca mie tare bine imi facea sa dau in pereti:gen_07:!!!!asa ca ali nu-ti fa probleme, mai cunosc fete care au nascut la spitalul general (nasti acolo,nu?)si nu au avut probleme de genu!!
si nu m-au trimis acasa!!!!

lenutza28
27.02.2011, 18:10:41

iam facut si cu verigheta,si la mine a iesit k va fi fata si a tinut si sormea verigheta si la ea a iesit k va fi baiat,deci ce sa mai cred.......?asteptam cu sufletul toti ca sa vedem ce va fi.

mariya777
27.02.2011, 18:20:02
:)) sigur ajunge flacaul tau repede, dar cred ca ai uitat ca Roberto al Mariei de aici din Castellon ii intrece pe toti!Eu, deocamdata aleg pretendente pt. fii-miu , taica-su oricum zice ca-l invata el sa nu ierte nici una.:)):)):))
Tare scump baiatul tau!:x

Fetelor, in alta ordine de idei, vreau sa va intreb cand v-a dat voua matroana sa faceti eco pt trimestrul 3, cam in ce saptamana? Eu am cita la matroana pe 28 si ma gandesc ca imi spune atunci...vreau sa stiu caci la sf lui martie vine mami aici si sa-i fac o surpriza ...sa-i aratam o putza!

chiar ca ii intrece la ce energie si viteza are in el...pazea!!!!!

alice, fetita e superba,sa fie sanatoasa sa va bucurati de ea!!!!

vreau si eu o fetita asa micuta si dragalasa...la anu ma apuc de munca:>

mariya777
27.02.2011, 18:36:38
si eu am auzit multe contra,chiar am o prietena care din cauza premergtaorului baiatul ei a avut si are probleme cu piciorusule,deorece copilul in premargtaor merge mai mult pe varfuri si cu pieptul inainte.baiatul prietenei mele incepuse sa mearga numai pe varfuri si au avut mari probleme din cauza asta,au fost la doct ia dat sa poarte incaltaminte anumea ca sa invete sa meraga bine,au fost la terapii cu el parca,nu mai tin minte ecxat pe unde au umblat,dar stiu k au umbat foarte mult pe la doct si il bagase in comisie,deoarece mergea asa l-au bagat in handicap grd 1.acum incepuse sa isi mai revina cu picioarele.baiatul acum are 4 ani si ea are 2 ani bagati de la comisie ca sa stea casa cu baiatul.
si aceias problema a avut-o si un coleg de munca,cazul lui a fost mai putin grav,intr-un an si-a revenit copilul lui,dar purtase si el un an de zile acea incaltaminte anumea.acum el e ok.
acum fiecare face cum crede ca e mai bine.e bine si in premergator dar nu cred ca trebuie lasat mult timp in el.

nu cred ca premergatorul afecteaza in vreun fel mersul sau deformarea picioruselor...eu mi-am pus copilul de la 7 luni jumate, nu statea prea mult in el caci nu vroia,dar cunosc multe persoane care nu au avut probleme din cauza premergatorului,daca ar povoca malformatii sau ceva de genu s-ar interzice pe piata...e periculos doar daca tinem cont ca ,copilul are libertate de miscare si poate ajunge in locuri interzise,trage lucruri ,se baga in mobila cu viteza...da asta e f. periculos si nu trebuie scapat din ochi!!

ingerika mie mi-au repetat testul acela de care zici si a fost nasol ca nu te lasa sa bei si sa mananci nimic in 4 ore si-ti da de vreo 4 ori sa bei un lichid super dulce si gretos +ca-ti ia si de 4 ori sange...cam nasol...da trece!!!

ali21sto
27.02.2011, 18:44:15
oare nu sunt eu\:D/?????
intradevar, eu nu am simtit nici o discriminare, s-au purtat frumos cu mine, cel putin eu am fost multumita!!!mai putin cand imi spuneau sa nu mai bat cu pumni in pereti:-&, nu au vb. urat dar puteau sa taca ca mie tare bine imi facea sa dau in pereti:gen_07:!!!!asa ca ali nu-ti fa probleme, mai cunosc fete care au nascut la spitalul general (nasti acolo,nu?)si nu au avut probleme de genu!!

Cred ca tu ai fost mai norocoasa, dar cunosc 3 fete care au nascut aici in ultimul an jumate si niciuna nu a fost prea multumita.Ideea e ca nu s-au simtit discriminate, dar le-au lasat sa se chinuie pana nu am mai putut...pe una dintre ele, desi era dilatata au trimis-o acasa, cealalata s-a chinuit vreo cateva ore pana a pierdut tot lichidul si i-au facut cezariana de urgenta, iar celeilalte i-au provocat nasterea ca-i trecuse termenul si tot asa s-a chinuit ore in sir.Dar, am inceput sa cred ca depinde de fiecare persoana in parte.Si, tu ce ai avut cu peretii spitalului?=)) daca nu le-a convenit trebuia sa dai pumni asistentelor, medicilor!:>
Eu ma gandesc serios sa rog o prietena de-a mea spanioloaica, medic de familie, sa asiste la nastere...sotul cred ca lesina langa mine!

.
p.s DA ,nasc la General.In alta ordine de idei, e cam devreme dar din lipsa de ocupatie...tu unde ai facut invitatiile si cam cat te-au costat, marturiile, si lumanarea de botez?! Din foto nu imi dau seama la ce restaurant a-ti fost, noi am fost anul trecut la doua botezuri care s-au tinut in navele alea spre Vila-Real, patronul roman. Prea multa informatie, nu?!:">

mariya777
27.02.2011, 21:41:14
Cred ca tu ai fost mai norocoasa, dar cunosc 3 fete care au nascut aici in ultimul an jumate si niciuna nu a fost prea multumita.Ideea e ca nu s-au simtit discriminate, dar le-au lasat sa se chinuie pana nu am mai putut...pe una dintre ele, desi era dilatata au trimis-o acasa, cealalata s-a chinuit vreo cateva ore pana a pierdut tot lichidul si i-au facut cezariana de urgenta, iar celeilalte i-au provocat nasterea ca-i trecuse termenul si tot asa s-a chinuit ore in sir.Dar, am inceput sa cred ca depinde de fiecare persoana in parte.Si, tu ce ai avut cu peretii spitalului?=)) daca nu le-a convenit trebuia sa dai pumni asistentelor, medicilor!:>
Eu ma gandesc serios sa rog o prietena de-a mea spanioloaica, medic de familie, sa asiste la nastere...sotul cred ca lesina langa mine!

.
p.s DA ,nasc la General.In alta ordine de idei, e cam devreme dar din lipsa de ocupatie...tu unde ai facut invitatiile si cam cat te-au costat, marturiile, si lumanarea de botez?! Din foto nu imi dau seama la ce restaurant a-ti fost, noi am fost anul trecut la doua botezuri care s-au tinut in navele alea spre Vila-Real, patronul roman. Prea multa informatie, nu?!:">

Noi l-am facut in burruiana,dar nu recomand pt. ca am luat teapa!!!!!
am fost si noi la botezuri acolo unde zici tu si e super,dar n stiu sa -ti zic la care din ele pt. ca sunt cel putin 2 romanesti!!!
Sa stii ca nu am avut invitatii,pt ca nu am considerat ca e necesar,avand in vedere ca am fost intre prieteni apropiati,si nici marturii nu am avut pt. ca eu la cate botezuri am fost pe aici nu am primit nimic la niciunul,si nici invitatii nu am primit, decat verbale bineinteles!!!!asa ca o cheltuiala mai putin...dar fiecare face cum crede ca-i mai bine!!
si sa stii ca, chestia asta cu lasatul pnana in ultimul moment se face chiar si in spitalele private,si cu spanioloaice,pt. ca dupa cum sa mai spus tin foate mult la nasterea naturala,pe o parte e bine ca dupa uiti de tot, dar atunci iti vine sa mori...

sotul meu a rezistat,nu a plecat nici 5 minute de langa mine...in 12 ore!!!!pereti erau un bun tranchilizant,preferam sa ma doara mana decat durerile nasterii...

ali21sto
27.02.2011, 22:16:05
Noi l-am facut in burruiana,dar nu recomand pt. ca am luat teapa!!!!!
am fost si noi la botezuri acolo unde zici tu si e super,dar n stiu sa -ti zic la care din ele pt. ca sunt cel putin 2 romanesti!!!
Sa stii ca nu am avut invitatii,pt ca nu am considerat ca e necesar,avand in vedere ca am fost intre prieteni apropiati,si nici marturii nu am avut pt. ca eu la cate botezuri am fost pe aici nu am primit nimic la niciunul,si nici invitatii nu am primit, decat verbale bineinteles!!!!asa ca o cheltuiala mai putin...dar fiecare face cum crede ca-i mai bine!!
si sa stii ca, chestia asta cu lasatul pnana in ultimul moment se face chiar si in spitalele private,si cu spanioloaice,pt. ca dupa cum sa mai spus tin foate mult la nasterea naturala,pe o parte e bine ca dupa uiti de tot, dar atunci iti vine sa mori...

sotul meu a rezistat,nu a plecat nici 5 minute de langa mine...in 12 ore!!!!pereti erau un bun tranchilizant,preferam sa ma doara mana decat durerile nasterii...

Nu stiu exact sa-ti spun care dintre restaurante e! Oricum a fost suuuper! Nici eu nu am primit nici invitatie scrisa , nici marturie...dar, mi-ar fi placut ca macar una dintre ele sa o avem! O sa mer sa ma interesez...stiu un magazin pe Av. de Valencia.
Stiu, ca aici incurajeaza nasterea naturala...cezariana e ultima solutie. Se pare ca ai
avut dureri, nu gluma!:-SS
Nu stiu ce sa zic, pana la urma cred ca intru sa nasc singura, o sa fie si mama aici, dar si ea si sotul sunt niste sensibilisti!;)) eu sunt tare din fire!

zcristina
28.02.2011, 10:41:20
Fetelor, daca imi permiteti ma bag in discutie. Am fost la 2 botezuri in Madrid, de bebei romani. Nu am primit invitatii dar am primit marturii. Amandoua au fost poze cu bebelusii si un suport pt ele. Sincer va spun, sunt dragute dar ce fac cu ele?? Adica... nici unul dintre bebei nu era din familia mea, nu din rautate dar nu le expun prin casa. Nu ma intelegeti gresit, dar mie mi s-a parut un cadou cam neinspirat.

ali21sto
28.02.2011, 12:48:22
Fetelor, daca imi permiteti ma bag in discutie. Am fost la 2 botezuri in Madrid, de bebei romani. Nu am primit invitatii dar am primit marturii. Amandoua au fost poze cu bebelusii si un suport pt ele. Sincer va spun, sunt dragute dar ce fac cu ele?? Adica... nici unul dintre bebei nu era din familia mea, nu din rautate dar nu le expun prin casa. Nu ma intelegeti gresit, dar mie mi s-a parut un cadou cam neinspirat.

;)) Da, cam neinspirata marturia... nu stiu ce o sa fac pana la urma ,daca ma voi hotara asupra uneia, vin si va cer parerea!

p.s am primit rezultatele la analize si au iesit super bine...imi facusem griji degeaba din cauza glicemiei!:*

lore_vasc
28.02.2011, 13:01:21
;)) Da, cam neinspirata marturia... nu stiu ce o sa fac pana la urma ,daca ma voi hotara asupra uneia, vin si va cer parerea!

p.s am primit rezultatele la analize si au iesit super bine...imi facusem griji degeaba din cauza glicemiei!:*
Ma bucur mult ca au iesit ok analizele:*
Idee ca marturie poate fi o caserola de praji....cred ca ii mai bine venita :)

mariya777
28.02.2011, 13:08:51
ali, am uitat sa-ti spun ca de lumanare nu m-am ocupat eu ci nasa...oricum pe calle colon e un magazin unde sunt lumanari de botez foarte dragute!!!

daca ar fi sa dau marturii ,as da ceva util si peronalizat,imi vin o gramada de idei(pixuri,brichete,sticlute de vin,bombonele,portajoyas...)
am fost camarera la multe nunti si zic ce am vazut pe la spanioli!
si nu te sfatuiesc sa stai singura,eu una nu as fi rezistat...cand ma lua sotul de mana si ma incuraja parca imi lua din dureri,pe bune!!!!!

mentosina
28.02.2011, 15:02:31
Hola fetelor :*:*..am lipsit o perioada de pe forum ca a fost micuta bolnavioara , ne-am speriat chiar bine dar acum incet ne revenim ;;)
Alisuka ..am vazut poze cu micuta , e superba sa fie santoasa :*:*:*..cum va descurcati , papa bine ?
Ali ..ma bucur ca a iesit bine glicemia , e tare neplacuta anlize , a trebuit sa o fac si pe cea de 3 ore dar trecem peste toate
Cristina ...asteptam vestile bune cat mai repede in caz ca vedem vreo barza o trimitem la voi;;)
Salutari si pupici la restul fetelor :*:*:*:*

ali21sto
28.02.2011, 16:32:47
Hola fetelor :*:*..am lipsit o perioada de pe forum ca a fost micuta bolnavioara , ne-am speriat chiar bine dar acum incet ne revenim ;;)
Alisuka ..am vazut poze cu micuta , e superba sa fie santoasa :*:*:*..cum va descurcati , papa bine ?
Ali ..ma bucur ca a iesit bine glicemia , e tare neplacuta anlize , a trebuit sa o fac si pe cea de 3 ore dar trecem peste toate
Cristina ...asteptam vestile bune cat mai repede in caz ca vedem vreo barza o trimitem la voi;;)
Salutari si pupici la restul fetelor :*:*:*:*

Sanatate multa fetitei!:* Dar, ce a patit?!Si eu ma bucur ca a iesit bine analiza, si din fericire nu am ajuns la proba de cateva ore.

maria79
28.02.2011, 22:29:40
Am intrebat de acest lucru deoarece cumnata a pus fetita de la 6 luni parca,sper sa nu gresesc si ea tot asa pe varfuri mergea si dupa ce a fost mai marisoara tot asa mergea.....acum merge singura si nu am auzit sa zica cumnata ca ar merge pe varfuri....ma gandesc ca daca ar mai merge nu ar putea merge singura....intradevar ca optinuea de al pune pe bebe in premergator ii ok ca iti faci tu treburile in casa dar nu ii optiunea cea mai buna din cate vad:-?

Si eu mi-am pus piciul in premergetor are aproape 8 luni pe 9 martie,nu sta ff mult ca se plictiseste,dar i-am lasat scaunelul ff jos sa ajunga foarte bine cu talpa piciorului pe jos.Asa au patit niste prieteni fetita lor ajungea doar cu varfurile pe jos si cand a inceput sa mearga tot pe varfuri mergea ,eu zic ca e din cauza scaunelului,trebuie sa fie cat mai jos.

lore_vasc
28.02.2011, 23:14:32
Si eu mi-am pus piciul in premergetor are aproape 8 luni pe 9 martie,nu sta ff mult ca se plictiseste,dar i-am lasat scaunelul ff jos sa ajunga foarte bine cu talpa piciorului pe jos.Asa au patit niste prieteni fetita lor ajungea doar cu varfurile pe jos si cand a inceput sa mearga tot pe varfuri mergea ,eu zic ca e din cauza scaunelului,trebuie sa fie cat mai jos.
Toata chestia ii ca cumnata a pus-o pe fetita muuult mai devreme...daca bine imi aduc aminte de pe la 5 sau 6 luni....cred ca e mult prea devreme,apoi cand o tineai de manute sa mearga mergea ca si in premergator pe varfuri....acum are 1 an si 4 luni.....nu cred sa mai mearga pe varfuri,deja merge singura :)
Am pus aceasta intrebare ca sa vad cam de la cate luni ii recomandat sa pui copilul in premergator si sa vad daca cineva il foloseste dintre voi,merci:*....un baietel tare frumos aveti;;)
Mentosina ma bucur ca sunteti mai bine,pupici:*

mentosina
01.03.2011, 12:07:14
Sanatate multa fetitei!:* Dar, ce a patit?!Si eu ma bucur ca a iesit bine analiza, si din fericire nu am ajuns la proba de cateva ore.
Multumim ..inca nici acum nu stim ce a avut exact , a inceput cu febra foarte mare , nu reuseam sa o scadem cu antitermice , incercasem si toate metodele babesti si au internat-o in spital .Am mai avut un episod asa urat in luna Decembrie , am facut o multime de analize in care i apare o infectie dar nu o pot localiza (:|..deocamdata e bine, incet ne revenim si sper sa nu se mai repete :-<

mentosina
01.03.2011, 12:07:57
e o scumpete de copil ..sa va traiasca !!!!!:*:*:*

mentosina
01.03.2011, 12:08:55
Toata chestia ii ca cumnata a pus-o pe fetita muuult mai devreme...daca bine imi aduc aminte de pe la 5 sau 6 luni....cred ca e mult prea devreme,apoi cand o tineai de manute sa mearga mergea ca si in premergator pe varfuri....acum are 1 an si 4 luni.....nu cred sa mai mearga pe varfuri,deja merge singura :)
Am pus aceasta intrebare ca sa vad cam de la cate luni ii recomandat sa pui copilul in premergator si sa vad daca cineva il foloseste dintre voi,merci:*....un baietel tare frumos aveti;;)
Mentosina ma bucur ca sunteti mai bine,pupici:*
Lore ..multumim :*:*:* trebuie sa ne spui si noua cum se ajunge acolo la cascada , am vazut pozele tale si e foarte frumos , tare as vrea sa facem o vizita
Am vazut acum si pozele de la Paris ...SUPER !!! si rochita ta e foarte finuta

zcristina
02.03.2011, 10:11:58
menotsina: multumim! asteptam barza de la voi cu drag :)) muuulta sanatate va doresc!

maria: o scumpete de baiat. vad ca l-ati facut de Barcelona deja, parca ma vad pe mine, ca si sotul e foooarte microbist si tot cu Barca tine :)) Un coleg care tocmai a fost tatic, ne-a adus fetita la munca la 1 saptamana sa o vedem si deja era cu suzeta de real madrid in gurita :))

lore_vasc
02.03.2011, 12:01:05
Lore ..multumim :*:*:* trebuie sa ne spui si noua cum se ajunge acolo la cascada , am vazut pozele tale si e foarte frumos , tare as vrea sa facem o vizita
Am vazut acum si pozele de la Paris ...SUPER !!! si rochita ta e foarte finuta
Ma bucur ca iti plac pozele din Paris si rochita:*
Legat de cascada cred ca te referi la Laguna Negra,uite aici gasesti mai multe informatii: http://www.iberiarural.es/lugares/soria/laguna-negra-de-soria.htm

Alte doua locuri fff frumoase care merita vazute sunt: Monasterio de Piedra si Ca&#241;on del Rio Lobo...eu inca nu am fost ca se zice ca ii mai frumos sa mergi vara ca iarna asa ca asteptam sa se incalzeasca :)

mentosina
02.03.2011, 12:19:09
Lore ..multumesc de informatii , acum ca a mai crescut Paula putem iesi mai mult , deabia astep sa vina vara !!
Cristina ..:*
Fetelor ce aveti copii ..ati fost careva in ro cu copilul si in avion ,cum a fost calatoria , cum se comporta copii in avion ?

ingerika
02.03.2011, 12:35:16
Holaaa.Am revenit.Paro nu iau pt ca nu am un an ,dar iau baja si din cate am auzit sunt ajutoare pt gemeni.ali ma bucur ca ti-au iesit bine alanlizel si nu ai mai avut nevoie de proba aia laarga.Eu am facut-o si din fericire e totul oki.va pup:*

lore_vasc
02.03.2011, 12:53:43
Lore ..multumesc de informatii , acum ca a mai crescut Paula putem iesi mai mult , deabia astep sa vina vara !!
Fetelor ce aveti copii ..ati fost careva in ro cu copilul si in avion ,cum a fost calatoria , cum se comporta copii in avion ?
Pentru nimic,cand vi pe aici sa ma anunti ca poate va pot vedea:*
Eu cand am mers in Ro ultima data a fost o familie cu bebe mic cu carucior....eu nu am stat in apropierea lor sa vad cum s-a comportat ca am avut in alta parte scaunul.
Ingerika ma bucur ca esti bine:*

ali21sto
02.03.2011, 16:40:13
Holaaa.Am revenit.Paro nu iau pt ca nu am un an ,dar iau baja si din cate am auzit sunt ajutoare pt gemeni.ali ma bucur ca ti-au iesit bine alanlizel si nu ai mai avut nevoie de proba aia laarga.Eu am facut-o si din fericire e totul oki.va pup:*

Pai bine ca e bine, dar nasol ca ai trebuit sa faci si cea de a doua proba!:*

ali21sto
02.03.2011, 16:47:44

Sa va traiasca roscovanul! Baiat de Barca! Usurel cu premergatorul, caci poate fi periculos! Copilul nu trebuie fortat sa faca pasi daca inca nu poate..unii se ridica mai devreme, altii mai tarziu

p.s are sotul un nepot care s-a nascut prematur la 32 de saptamani, si care a mers in picioare de la 8 luni:O...acum e olimpic la mai multe materii! o fi vreo specie de geniu!:-B

mariya777
02.03.2011, 22:01:27
eu am fost anul trecut cu avionul,avea Roberto 1 an ,la inceput a stat cuminte a si dormit putin dar cand sa trezit la un moment dat nu mai avea stare,vroia numai pe jos sa se plimbe, nu stiam cum sa-l mai fentam sa stea cuminte in brate...dar el e asa tot timpul asa ca pot spune ca sa comportat normal=P~

mentosina
04.03.2011, 10:04:59
Lore ...sper la vara sa ajungem la Laguna Negra , o sa te anunt daca suntem prin apropierea ta ;-)
Ingerika..sarcina usoara mai departe , sa pui cateva poze cu burtik , ai inceput sa cumperi lucrusoare pt bebelusi ?
Maria..ai fost singura in ro sau cu sotul ? ..eu am sa merg singura si sunt putin stresata ;)) ai dus caruciorul cu tine? ..ce ai putut pune in geanta lui bebe ( lichide , mancare ) eu am fost de mai multe ori cu avionul dar inainte sa o avem pe fata si nu stiu sincer ce si cat pot duce cu mine in bagajul de mana stiu ca sunt 10 kg ,pot duce si geanta de la carucior si bagajul de mana oare ? Scuze ca te bombardez cu atatea intrebari :">

lore_vasc
04.03.2011, 13:33:25
Lore ...sper la vara sa ajungem la Laguna Negra , o sa te anunt daca suntem prin apropierea ta ;-)
Ingerika..sarcina usoara mai departe , sa pui cateva poze cu burtik , ai inceput sa cumperi lucrusoare pt bebelusi ?
Maria..ai fost singura in ro sau cu sotul ? ..eu am sa merg singura si sunt putin stresata ;)) ai dus caruciorul cu tine? ..ce ai putut pune in geanta lui bebe ( lichide , mancare ) eu am fost de mai multe ori cu avionul dar inainte sa o avem pe fata si nu stiu sincer ce si cat pot duce cu mine in bagajul de mana stiu ca sunt 10 kg ,pot duce si geanta de la carucior si bagajul de mana oare ? Scuze ca te bombardez cu atatea intrebari :">
ok...asteptam atunci cu nerabdare vara :)

mariya777
04.03.2011, 23:47:02

buna!o sa le iau pe rand;))...da, am fost cu sotul,caruciorul l-am luat cu mine dar, mai bine nu il luam pt ca nu prea l-am folosit si cand am facut-o credeam ca o sa-l rup pe strazile din ro.;sus cu tine poti duce doar 1 de mana +poseta(eu am avut-o mare si am bagat in ea o gramada ca nu o cantareste)geanta de carucior este in plus[-X, bebe are in pret caruciorul +10kg care merg la cala ( eu am repartizat kilele cum am vrut nu fiecare cu geanta lui)lichide,uite ca nu-mi aduc aminte daca am luat,dar stiu ca nu ai voie cu nimic,nici pt. bebe:(.Eu pe drum pana la aeroport i-am dat un biberon, in avion i-am dat san si aveam un borcanel cu fructe,mancare poti sa-ti iei,numai lichide nu.
sa stii ca de la o companie la alta lucrurile pot fi diferite asa ca nu te baza pe ce spun eu,cel mai bine e sa intrebi compania direct, eu am fost cu blueair
si eu vroiam sa merg vara asta singura cu roberto dar sincer nu stiu ce sa fac,anul trecut am avut legatura directa valencia -sibiu,dar anul asta nu mai am:(...

daca mai ai vreo intrebare iti raspund cu placere!!!

ingerika
06.03.2011, 01:55:59
Holaaa...Am pus cateva poze cu burtica si am luat si cateva hainute,dar cand mergem in magazine,ne uitam amandoi :-\ (eu cu sotu) la ele si nu stim ce sa luam.O sa mai mergem o data pana in Castellon sa mai luam.
Vroiam sa va intreb cam cat au cantarit bebeii vostrii la 25 de saptamani?Am fost saptamana trecuta la eco si mi-a zis ca baietelu are 830 de gr si fetita 760,mi-a zis ca e bine,dar vroiam sa fac comparatii.
In legatura cu avionu....si pe mine m-ar bate gandu sa mergem in august acasa,dar stiu ca e prea devreme.Eram obisnuita sa merg in fiecare an acasa.Anu asta imi sare randu:(.Anul trecut cand am fost acasa era o fetita mica mica ,dar atata o plans saracuta.Nu stiau ce sa mai faca cu ea sa se opreasca.
Pana la urma ati aflat care era sfarsitul la faza cu foarfeca?:smile:
Va pup si sa aveti grija de voi:*:*:*

ali21sto
06.03.2011, 13:13:02
Holaaa...Am pus cateva poze cu burtica si am luat si cateva hainute,dar cand mergem in magazine,ne uitam amandoi :-\ (eu cu sotu) la ele si nu stim ce sa luam.O sa mai mergem o data pana in Castellon sa mai luam.
Vroiam sa va intreb cam cat au cantarit bebeii vostrii la 25 de saptamani?Am fost saptamana trecuta la eco si mi-a zis ca baietelu are 830 de gr si fetita 760,mi-a zis ca e bine,dar vroiam sa fac comparatii.
In legatura cu avionu....si pe mine m-ar bate gandu sa mergem in august acasa,dar stiu ca e prea devreme.Eram obisnuita sa merg in fiecare an acasa.Anu asta imi sare randu:(.Anul trecut cand am fost acasa era o fetita mica mica ,dar atata o plans saracuta.Nu stiau ce sa mai faca cu ea sa se opreasca.
Pana la urma ati aflat care era sfarsitul la faza cu foarfeca?:smile:
Va pup si sa aveti grija de voi:*:*:*

Hollaaaa!
In primul rand am vazut pozicile si sunt tare dragutele, creste burtica nu gluma! Eu te sfatuiesc sa nu cumperi foarte multe hainute acum la inceput, nu se stie cate gr. vor avea la nastere... o prietena
da mea spre ex. nu a putut folosi hainute de 0 meses ci direct de 3 meses caci fetita ei s-a nascut cu aproape 4 kg.Si, inafara de asta vei primi multe.O alta chestie ar fi preturile exagerat de mari...eu am luat ceva la reduceri si o sa mai iau in iulie mai multe cand incep reducerile de vara.Una e sa ai nevoie de carut, in cazul tau pt gemeni, de patut si alte chestii stricte.Dar, cu hainutele eu zic sa mai astepti!Si eu sunt tentataaaaaa
Cu mersul acasa, nu stiu ce sa te sfatuiesc..vei naste probabil dupa 15 iunie,nu? daca aveti de gand sa faceti botezul in Ro, clar in august-sept trebuie sa mergeti.Daca faceti botezul aici, mai bine nu va grabiti.Noi facem botezul aici, dar o sa mergem in tara pt vreo 2 luni.Poate in august sau sept. plecam si noi.
Eco de 25 de saptamani asta ai facut-o la particular, sau ai avut vreo problema?! si ai facut-o in spital.Din cate stiu eu nu se face eco la 25 de s, se face la 12, 20 si 32 s.Sau,poate fiind gemeni ti-au dat tie mai multe eco...
La mine la eco de 20 s avea 435 gr, acum sincer habar nu am cate ar avea.O sa vad pe 6 aprl. cand merg la eco de 32 de s.Uite aici, in link-ul asta, in josul paginii sunt niste date aproximative, dar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji daca ai tai bebei cantaresc mai mult sau mai putin.La ei calculele se opresc la 3550 gr. dar stie toata lumea ca s-au nascut bebei de 2500 si de 4500 gr...si mai mult chiar.Probabil sunt niste medii facute de ei.:*

http://www.sarcina-nasterea.ro/sarcina-pe-saptamani/evolutia-greutatii-fatului-in-timpul-sarcinii.html

ingerika
06.03.2011, 21:49:04
Multumim:*.Deaia nici nu stim ce sa luam ,pt ca mergem in magazine si cand punem mana pe hainute de 0 meses ne gandim ca poate o sa fie mici,si cand pun mana pe celelalte,ma gandesc ca poate o sa le fie mari.De aceea le-am luat cate un costumas de 3meses si cateva body-uri(sper ca am scris bine).O sa mai vedem pe parcurs.,dar cum spui si tu tentatia e mare:) .Carucioul ink nu l-am luat,am luat doar patuturile si cate 1 set pt patut.Ecografia de 25 de saptamani am facut-o la spital in Amposta,dar nu era nimic in neregula si la o vecina i-a facut la 25 de saptamani si nu are gemeni :O.Cine stie de ce...Si mai am ecograf in 25 martie(aproape28 de saptamani).Tu ce ai mai cumparat pana acum?Cu botezul inca nu stim sigur...prima data mi-a zis ca trebuie sa nasc in 13 iunie,apoi in 7..asa ca va fii cum vrea Dumnezeu.Nasii ne sunt aici ,dar mi-ar fii placut sa il facem in tara.Am aflat ca un botez aici mai nou costa in jur de 250 de euro de unu:O:O:O.nu pot sa cred ca trebuie sa dai o groaza de bani ca sa botezi un copil,dar nu avem ce sa facem..asta e lumea n care traim.Sa trecem la lucruri mai vesele...am fost azi la carnaval si cand au trecut aia cu muzica tare cred ca s-au speriat saracii ca au inceput sa ma loveasca.Nu s-au mai oprit pana am ajuns acsa.Mance-i mama:*.va pup:*:*:*

ali21sto
06.03.2011, 22:41:50
Multumim:*.Deaia nici nu stim ce sa luam ,pt ca mergem in magazine si cand punem mana pe hainute de 0 meses ne gandim ca poate o sa fie mici,si cand pun mana pe celelalte,ma gandesc ca poate o sa le fie mari.De aceea le-am luat cate un costumas de 3meses si cateva body-uri(sper ca am scris bine).O sa mai vedem pe parcurs.,dar cum spui si tu tentatia e mare:) .Carucioul ink nu l-am luat,am luat doar patuturile si cate 1 set pt patut.Ecografia de 25 de saptamani am facut-o la spital in Amposta,dar nu era nimic in neregula si la o vecina i-a facut la 25 de saptamani si nu are gemeni :O.Cine stie de ce...Si mai am ecograf in 25 martie(aproape28 de saptamani).Tu ce ai mai cumparat pana acum?Cu botezul inca nu stim sigur...prima data mi-a zis ca trebuie sa nasc in 13 iunie,apoi in 7..asa ca va fii cum vrea Dumnezeu.Nasii ne sunt aici ,dar mi-ar fii placut sa il facem in tara.Am aflat ca un botez aici mai nou costa in jur de 250 de euro de unu:O:O:O.nu pot sa cred ca trebuie sa dai o groaza de bani ca sa botezi un copil,dar nu avem ce sa facem..asta e lumea n care traim.Sa trecem la lucruri mai vesele...am fost azi la carnaval si cand au trecut aia cu muzica tare cred ca s-au speriat saracii ca au inceput sa ma loveasca.Nu s-au mai oprit pana am ajuns acsa.Mance-i mama:*.va pup:*:*:*

Eco astea asa mai dese se fac in cazuri deosebite, sarcini cu probleme, placenta imbatranita, col scurtat, diverse boli...dar seguridad nu suporta in mod normal decat 3 eco.Eu am facut strictul necesar pt ca am o sarcina fara probleme.
Eu am primit deja carutul, cuna de viaje, hainute si am mai cumparat eu cateva hainute,dar putine.Mai am o lista destul de lunga, dar, incet incet le luam noi!:*

ingerika
06.03.2011, 22:59:32
Se poate ca si vecina daca bine tin minte nu putea sa faca bebe,si a facut inseminare.Nu am intrebat-o niciodata ca nu mi-e felu.Ce norocoasa esti ca ai primit din ele.Acum ma uitam si yo sa vad ceva liste cu ce ar trebui sa cumpar.Daca stiti cam de ce e nevoie ;) .:*

zcristina
07.03.2011, 10:02:32
Ingerika, unde sunt pozele cu burtica sa le vad si eu??

Fetelor, am pus pe pauza barza. Am tot stat si ne-am gandit si am hotarat ca asteptam pana in mai aproximativ ca sa fim mai organizati.

Va pup :*

ingerika
07.03.2011, 10:47:58
Ingerika, unde sunt pozele cu burtica sa le vad si eu??

Fetelor, am pus pe pauza barza. Am tot stat si ne-am gandit si am hotarat ca asteptam pana in mai aproximativ ca sa fim mai organizati.

Va pup :*
Hola.Las ca o sa vina barza cand o sa fiti pregatiti.Poate sa mai astepte un pic;).Pozele is in album:*

mentosina
07.03.2011, 14:27:00
Maria ..iti multumesc pentru informatii sper sa ne descurcam ;;)
Ingerika ..am azut pozele cu burtick , esti tare draguta:*
Despre pregatirile pt bebe va mai pot ajuta si cu ceva sfaturi , aveam pe undeva o lista si sper sa o gasesc ..tare tentata eram si eu cu hainutele si i-am cumparat prea multe;)), sa stiti ca in asteptarea lui bebe pe mine ma relaxa mult sa crosetez , sa cos ..i-am pregatit f multe lucrusoare facute de mine asa ca puteti sa incercati si voi
aici aveti cateva idei (http://picasaweb.google.com/morientesdana/LUCRURIPENTRUPAULA#) ;;)

ingerika
07.03.2011, 16:14:56
Despre pregatirile pt bebe va mai pot ajuta si cu ceva sfaturi , aveam pe undeva o lista si sper sa o gasesc ..tare tentata eram si eu cu hainutele si i-am cumparat prea multe;)), sa stiti ca in asteptarea lui bebe pe mine ma relaxa mult sa crosetez , sa cos ..i-am pregatit f multe lucrusoare facute de mine asa ca puteti sa incercati si voi
aici aveti cateva idei (http://picasaweb.google.com/morientesdana/LUCRURIPENTRUPAULA#) ;;)
Am vazut pozele si is foarte frumoase.M-ar incanta sa stiu sa crosetez si sa cos asa ca tine,dar singuru lucru care stiam sa il fac era fularul si ala trebuia sa inceapa si sa il termin mama;)).Stiu ca ar trebui sa imi fie rusinica.pup

ali21sto
07.03.2011, 17:41:12

Imi plac toate hainutele alea crosetate! Chiar am vazut astazi un costumas super dragut si pretul era destul de piperat, dar merita! Eu nu stiu sa crosetez, de fapt, nici nu am incercat...am alte hobby-uri!

mentosina
07.03.2011, 18:41:32
Ingerika ..chiar nu are de ce sa iti fie rusine , fiecare avem lucruri ce le facem mai bine si unele ce nu reusim sa le facem oricat de simple ar parea ...important e sa fiti bine ;;)
Ali ...tu esti experta la bucatarie !! Am citit ce bunatati pregatesti =P~=P~=P~=P~=P~=P~=P~ ..tu in ce oras locuiesti?

ali21sto
07.03.2011, 19:54:01
Ingerika ..chiar nu are de ce sa iti fie rusine , fiecare avem lucruri ce le facem mai bine si unele ce nu reusim sa le facem oricat de simple ar parea ...important e sa fiti bine ;;)
Ali ...tu esti experta la bucatarie !! Am citit ce bunatati pregatesti =P~=P~=P~=P~=P~=P~=P~ ..tu in ce oras locuiesti?

;)) Castellon!

p. chiar ma gandeam acum ca mi-e foame...=P~

lenutza28
08.03.2011, 11:18:37
LA MULTI ANI mamicilor si viitoarele mamici,o primavara [email protected]};[email protected]};[email protected]};-

ingerika
08.03.2011, 11:20:45
La multi ani tuturor femeilor de 8 martie.:*:*:*

mentosina
08.03.2011, 11:26:20
La multi ani fetelor !!!! sa aveti o primavara minunata plina de bucurii !!:*:*:*:*:*

zcristina
08.03.2011, 15:33:40
Fetelor, am visat azi noapte ca nasteam un baietel suuuuper frumos , ca ii dadeam sa pape si il pupam dar ca il uitam mereu acasa cand plecam undeva :))) Cred ca e un semn divin ca sunt cu capul in nori! :))

Si in alta ordine de idei... niste cunoscuti tocmai au avut un bebe, si vrem sa mergem pe la ei. Am 2 intrebari: bebe are 2-3 saptamani, e prea devreme sa ii deranjam cu vizite? si a 2a... are absolut de toate, ce ii cumpar?:-\

ali21sto
08.03.2011, 16:28:09
Fetelor, am visat azi noapte ca nasteam un baietel suuuuper frumos , ca ii dadeam sa pape si il pupam dar ca il uitam mereu acasa cand plecam undeva :))) Cred ca e un semn divin ca sunt cu capul in nori! :))

Si in alta ordine de idei... niste cunoscuti tocmai au avut un bebe, si vrem sa mergem pe la ei. Am 2 intrebari: bebe are 2-3 saptamani, e prea devreme sa ii deranjam cu vizite? si a 2a... are absolut de toate, ce ii cumpar?:-\

Eu nu cred ca e semn ca esti cu capul in nori, ci mai degraba subconstientul tau se gandeste la bebe...deci, go for it!:D
Nu vad care ar fi problema cu vizita, aici se poarta ca mamica si bebelusul sa fie vizitati la spital sau imediat dupa ce vin acasa.Suna-i si intreaba-i asa mai pe ocolite daca au chef de o vizita.Cand am mers in vizita la cineva am luat hainute, ceva mai marisoare.De ex. daca bebe la care mergeti are acum 2-3 sapt, ii puteti lua ceva de 3-6 luni si ii vor fi bune la vara...evident vei lua ceva de vara.Ma gandesc ca daca-i cumperi ceva pt 0 meses spre ex. poate ii sunt mici sau are atat de multe incat nu-i da va timp mamei sa i-le dea.:*:*:*

maria79
08.03.2011, 23:18:40

O idee i-ti spun si eu ,care pt mine a fost ffff bine primit,si depinde cat ai vrea sa cheltui.Eu am primit un aparat pt mancare de bebe,(incepand de la 6 luni)de facut la aburi care acum ma ajuta fff mult sanatos,rapid ,usor si ff bun.BABYCOOK.,

maria79
08.03.2011, 23:23:07
Sa-ti faci o idee de cum arata,sunt si de la alte firme..http://www.clubafaceri.ro/34603/beaba---robot-babycook-pastel-1206382.html

maria79
08.03.2011, 23:34:35

Si eu am fost cu bb meu cu avionul cand avea doar o luna,cand am plecat de aici mi-a plans un pic in aeroport cred ca se speria cand vb la prin statie in avion a dormit si cand a aterizat i-am dat sa manance,si pe masina pana acasa a dormit .Cand ne-am intors inapoi la aterizare a plans fff mult,cred ca din cauza la presiune,se zice ca este bine sa ii dai sa bea di biberon sau daca poti de la san,atunci cand aterizeaza.Si tipa de la control bilete mia zis ca cel mai bine e sa stai printre primele 10 randuri,ca nu e asa aproape de motoare.La vara o sa ma alta experienta tot cu avionul si cu escala la viena,o sa fie bine suntem 3 si bb.,care e mai mare 1 anisor.

zcristina
09.03.2011, 10:14:01
O idee i-ti spun si eu ,care pt mine a fost ffff bine primit,si depinde cat ai vrea sa cheltui.Eu am primit un aparat pt mancare de bebe,(incepand de la 6 luni)de facut la aburi care acum ma ajuta fff mult sanatos,rapid ,usor si ff bun.BABYCOOK.,
Multumesc pt idee! aparat din asta poate chiar nu are.... le cunosc si eu , am muncit intr-un magazin de bebelusi, dar eu le videam nu le-am folosit asa ca daca tu zici ca iti e de folos e perfect.

Ali, se poate sa fie si subconstientul.... era asa de frumossss si bebe si sentimentul :D
M-am gandit si la hainute mai mari, dar mamica am inteles ca are un dulap mare plin de haine pt toate varstele 8-| . La o alta prietena i-am cumparat cu carrusel pt cuna, si ma gandesc sa il iau in calcul si acum sau niste adidasi din aia cu talpa moale pt vara.
Apropo, niste poze cu burtica nu ne arati si noua?? eu nu am vazut niciuna :(

ali21sto
09.03.2011, 21:11:10
Multumesc pt idee! aparat din asta poate chiar nu are.... le cunosc si eu , am muncit intr-un magazin de bebelusi, dar eu le videam nu le-am folosit asa ca daca tu zici ca iti e de folos e perfect.

Ali, se poate sa fie si subconstientul.... era asa de frumossss si bebe si sentimentul :D
M-am gandit si la hainute mai mari, dar mamica am inteles ca are un dulap mare plin de haine pt toate varstele 8-| . La o alta prietena i-am cumparat cu carrusel pt cuna, si ma gandesc sa il iau in calcul si acum sau niste adidasi din aia cu talpa moale pt vara.
Apropo, niste poze cu burtica nu ne arati si noua?? eu nu am vazut niciuna :(

Ideea cu hainutele era una dintre cele mai accesibile ca si pret...sincer, eu am facut cadouri in functie de ,, puterea financiara,, din acel moment si de persoana respectiva...Am fost spre ex. la un botez si nici macar nu o cunosteam pe mama bebelului, tatal era un fost coleg de munca de-al sotului...si nu m-as fi dus cu un cadou foarte scump, bani oricum dadeam, si nu toata lumea are obiceiul de a cumpara si pt. bebe ceva.Cred ca depinde foarte mult si de relatia pe care o aveti cu persoana respectiva, de situatia materiala a voastra si a lor.Daca spui ca sunt unii care deja au de toate...poate se vor multumi cu o simpla atentie, sau poate nu! si nu vei reusi nicicum sa faci un cadou potrivit asteptarile lor.Tu ii cunosti cel mai bine si sti ce fel de oameni sunt.

p.s pozici cu burtica cred ca o sa pun maine, am ramas de ceva timp fara baterii la aparat si abia acum pe seara am luat!:*

zcristina
10.03.2011, 09:31:03
Ideea cu hainutele era una dintre cele mai accesibile ca si pret...sincer, eu am facut cadouri in functie de ,, puterea financiara,, din acel moment si de persoana respectiva...Am fost spre ex. la un botez si nici macar nu o cunosteam pe mama bebelului, tatal era un fost coleg de munca de-al sotului...si nu m-as fi dus cu un cadou foarte scump, bani oricum dadeam, si nu toata lumea are obiceiul de a cumpara si pt. bebe ceva.Cred ca depinde foarte mult si de relatia pe care o aveti cu persoana respectiva, de situatia materiala a voastra si a lor.Daca spui ca sunt unii care deja au de toate...poate se vor multumi cu o simpla atentie, sau poate nu! si nu vei reusi nicicum sa faci un cadou potrivit asteptarile lor.Tu ii cunosti cel mai bine si sti ce fel de oameni sunt.

p.s pozici cu burtica cred ca o sa pun maine, am ramas de ceva timp fara baterii la aparat si abia acum pe seara am luat!:*

Nu e vorba ca vroiam sa fac nu stiu ce cadou iesit din comun, sunt niste prieteni dar nu pot sa zic ca foarte apropiati. Ma tot gandeam ce sa ii cumpar pt ca fina ei imi e prietena buna si imi tot zice ca are de toate. Eu la botezurile la care am fost nu am dat si cadou... doar bani, dar daca ma duc acasa sa ii vad, ceva ii duc lui bebe.

Hai hai cu pozicile alea :P :*

lenutza28
11.03.2011, 12:38:00
buna la toata lumea,a fost sormea si a facut eco si ia iesit k va avea o fetita deci superstitile nu sunt adevarate(imi iesise ca va avea un baiat.);;);;);;);;)<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P
va pup si un sf de sapt placut,
aliska pe unde mai esti nu mai intri sa ne spui macar doua cuvinte.ce iti face fetita?

lore_vasc
11.03.2011, 19:27:52
Fetele eu nu am intrat zilele astea ca nu am avut net:((

Cu mare intaziere LA MULTI ANI DE 8 MARTIE!!:*
Mentosina ce frumoasa ai fost graviduta si ce hainute frumoasare pitica!!:xSa nu-mi zici ca botoseii aia tu i-ai crosetat??!!:)
Cristina apoi nu mai ii asa mult pana in Mai..doar 2 luni\:D/
Ingerika sa ne spui cand faci cumparaturi la bebe c ti s-a parut cel mai scump?
Apropo legat de preturi deja Ingerika ne poate spune cat a fost ptutul...ai luat 1 sau 2??
Mentosina imi place tare mult si camera fetitei...foarte frumos ati decorat-o :)Pot sa ne spui si tu daca vrei cat a costat caruciorul si patutul...macar sa ne pregatim sufletest din timp:)

buna la toata lumea,a fost sormea si a facut eco si ia iesit k va avea o fetita deci superstitile nu sunt adevarate(imi iesise ca va avea un baiat.);;);;);;);;)<:-P<:-P<:-P<:-P
va pup si un sf de sapt placut,
aliska pe unde mai esti nu mai intri sa ne spui macar doua cuvinte.ce iti face fetita?
FELICITARI!!!<:-PDoamne ajuta sa aiva o sarcina fara probleme:)

zcristina
13.03.2011, 17:23:18

Mentosina ce frumoasa ai fost graviduta si ce hainute frumoasare pitica!!:xSa nu-mi zici ca botoseii aia tu i-ai crosetat??!!:)
Apropo legat de preturi deja Ingerika ne poate spune cat a fost ptutul...ai luat 1 sau 2??
Mentosina imi place tare mult si camera fetitei...foarte frumos ati decorat-o :)Pot sa ne spui si tu daca vrei cat a costat caruciorul si patutul...macar sa ne pregatim sufletest din timp:)

Vreau sa vad si eu pozele, unde sunt? ;;)
Lenuta, felicitari pt nepotica! sarcina usoara surorii tale! :*

ingerika
14.03.2011, 12:28:32

Buna:*.Peste 2 sapatamani am zis ca ne apucam de cumparat tot ce trebuie.Am cumparat 2 patuturi de la ikea ca am vazut ca erau ieftine,nu is asa de frumoase ca ale fetelor,dar ne intindem fiecare cat ii ajunge plapuma:).Unu cu 39 plus salteaua inca vreo 40.La saltea nu ne-am zgarcit ca am auzit ca ii foarte importanta pentru ei(nu ca nu erau si cu sute de euro;;)).Si am mai luat si cambiadorul(tot in jur de 30)Restu am sa vi le spun pe parcurs ca sapt viitoare il opereaza pe sotu de hernie si apoi ii acasa cu mine 2 luni,putem sa mergem la cumparaturi.am pus cateva poze cu patutu la album :*:*:*

ali21sto
14.03.2011, 18:02:55
Buna:*.Peste 2 sapatamani am zis ca ne apucam de cumparat tot ce trebuie.Am cumparat 2 patuturi de la ikea ca am vazut ca erau ieftine,nu is asa de frumoase ca ale fetelor,dar ne intindem fiecare cat ii ajunge plapuma:).Unu cu 39 plus salteaua inca vreo 40.La saltea nu ne-am zgarcit ca am auzit ca ii foarte importanta pentru ei(nu ca nu erau si cu sute de euro;;)).Si am mai luat si cambiadorul(tot in jur de 30)Restu am sa vi le spun pe parcurs ca sapt viitoare il opereaza pe sotu de hernie si apoi ii acasa cu mine 2 luni,putem sa mergem la cumparaturi.am pus cateva poze cu patutu la album :*:*:*

Patutul este foarte frumos, crede-ma ca am vazut eu unele de 5 ori mai scumpe ,dar urate foc! Imi plac costumasele, in special cel de baietel...am vazut si eu in Primark , dar nu stiam ce marime sa iau! Tu ce marime ai luat?! Sanatate multa sotului, iar tie sarcina usoara in continuare!:*

ingerika
14.03.2011, 18:52:31
Mersi mult:*.Costumasele is pt noi nascuti,nici noi nu am stiut ce sa luam.Asa scria pe ele.Acum mai trebuie sa zugravim camera ,sa spalam hainutele si sa-i asteptam pe bebei.:*

lore_vasc
14.03.2011, 20:50:34
Super pret si arata foarte bine! :)Intradevar ai dreptate de saltea ii foarte importanta....la ce ii spui cambiador ca nu stiu:">?cumva la ala care ii pus la patut cu ursuletul pe el sau la funda ptr saltea?
Ii bine ca ne spui de unde le cumperi ca asa viitoarele miresici pot sa-si faca o idee la ce preturi sunt.
Ce frumosi sunteti in poza aia mire si mireasa!;;)Mai pune-ne poze de la nunta daca vrei....cel mai usor daca iti faci cont pe picassa ca acolo poti sa pui mai multe poze :)

ingerika
14.03.2011, 20:55:03
Super pret si arata foarte bine! :)Intradevar ai dreptate de saltea ii foarte importanta....la ce ii spui cambiador ca nu stiu:">?cumva la ala care ii pus la patut cu ursuletul pe el sau la funda ptr saltea?
Ii bine ca ne spui de unde le cumperi ca asa viitoarele miresici pot sa-si faca o idee la ce preturi sunt.
Ce frumosi sunteti in poza aia mire si mireasa!;;)Mai pune-ne poze de la nunta daca vrei....cel mai usor daca iti faci cont pe picassa ca acolo poti sa pui mai multe poze :)
Eu nu stiam cum sa ii spun in romaneste deaia am scris in spaniola..ii un fel de masuta unde poti sa ii schimbi pe bebe mai usor ca sa nu stai aplecata(cred ca zic bine:*).Am sa mai pun niste poze de la nunta,dar maine in ceva vreme:*:*:*.Noapte buna

lore_vasc
14.03.2011, 21:26:36
Eu nu stiam cum sa ii spun in romaneste deaia am scris in spaniola..ii un fel de masuta unde poti sa ii schimbi pe bebe mai usor ca sa nu stai aplecata(cred ca zic bine:*).Am sa mai pun niste poze de la nunta,dar maine in ceva vreme:*:*:*.Noapte buna
No da-mi nota ce am crezut eu ca ii :))
Acum m-am prins la ce te referi :)Nu stiu daca ai spus daca ai luat carucior si de unde,cu cat?Ce de-a intrebari pun de parca eu as fi viitoare mamica;))....sper sa nu te supi:*

alisuka
18.03.2011, 17:58:38
Ingerika sunt foarte frumoase si hainutzele si patutzurile la fel este si al meu ,de carucioare am vazut acum oferte peste tot ,dar daca nu statzi foarte bine cu bani se gasesc si pe segundamano ,eu asa l-am luat la reginutza si am avut noroc caci era nou,fata il primise si avea baietel si carutzul portocaliu asa ca a cumparat altul albastru si pe acestea mi la vandut la sfert de pretz,Lore pui intrebari din curiozitate pentru ca se vede ca vrei sa incepi proiectul bebe :D>:D<

alisuka
18.03.2011, 18:02:10
Ingerika insanatosire grabnica la sotz,sanatate multa si dupa aceea spor la cumparaturi,dar sfatul meu este nu luatzi multe hainutze dinainte caci,chiar daca sunt frumoase sunt multe incomode ,eu am deja doau cutii mari care nu le-am folosit de loc caci erau incomode la imbracat si pe reginutza nu stateau bine,incearca sa cumperi body care au capse pe laturi nu care se baga pe cap si pelele care au capse pe fatza de la gatutz coboara pe piciorus nu cele cu capse la spate caci sunt foarte greu de imbracat,scz ca iti dau sfaruri dar zic din experientza mea!>:D<

ingerika
18.03.2011, 18:59:03
No da-mi nota ce am crezut eu ca ii :))
Acum m-am prins la ce te referi :)Nu stiu daca ai spus daca ai luat carucior si de unde,cu cat?Ce de-a intrebari pun de parca eu as fi viitoare mamica;))....sper sa nu te supi:*
Doamne fereste ...da de ce sa ma supar.Nu am luat carucior,dar ne uitam sa vedem cam ce ne-ar place si ne-am permite:* .Nu am mai intrat ca am avut un pic de treaba cum am zugravit.Acum am terminat si odihnim.

ingerika
18.03.2011, 19:03:33
Ingerika insanatosire grabnica la sotz,sanatate multa si dupa aceea spor la cumparaturi,dar sfatul meu este nu luatzi multe hainutze dinainte caci,chiar daca sunt frumoase sunt multe incomode ,eu am deja doau cutii mari care nu le-am folosit de loc caci erau incomode la imbracat si pe reginutza nu stateau bine,incearca sa cumperi body care au capse pe laturi nu care se baga pe cap si pelele care au capse pe fatza de la gatutz coboara pe piciorus nu cele cu capse la spate caci sunt foarte greu de imbracat,scz ca iti dau sfaruri dar zic din experientza mea!>:D<
Multumesc alisuka :* si sa stii ca asa vrem sa facem cu carucioru sa il luam segunda mano,in legatura cu hainutele sper sa ma pot abtine:)).Body-urile fara sa ma gandesc ca o sa imi fie usor asa le-am luat.Se desfac in fata si au o gramada de capse.Sfaturile sunt intodeauna bine primite.Vroiam sa te intreb daca ai luat toate lucrurile marunte din acelasi loc si de unde.Nici nu stim de unde sa incepem.pupici

lore_vasc
18.03.2011, 19:18:46
Doamne fereste ...da de ce sa ma supar.Nu am luat carucior,dar ne uitam sa vedem cam ce ne-ar place si ne-am permite:* .Nu am mai intrat ca am avut un pic de treaba cum am zugravit.Acum am terminat si odihnim.
Sa ai mare grija cu obositul ca deja burtica ii marisoara sa nu patesti ceva.....odihnestete mult>:D<
Mi se pare foarte ok sa luati caruciorul de segundamano atat cat arata bine si pretul ii ok;-)

Ingerika sunt foarte frumoase si hainutzele si patutzurile la fel este si al meu ,de carucioare am vazut acum oferte peste tot ,dar daca nu statzi foarte bine cu bani se gasesc si pe segundamano ,eu asa l-am luat la reginutza si am avut noroc caci era nou,fata il primise si avea baietel si carutzul portocaliu asa ca a cumparat altul albastru si pe acestea mi la vandut la sfert de pretz,Lore pui intrebari din curiozitate pentru ca se vede ca vrei sa incepi proiectul bebe :D>:D<
Apoi ma pregatesc din timp acum om vedea pe cand bebe....poate la anul sau peste 2 ani:)De gandit ne tot gandim dar inca nu punem in practica:)

alisuka
19.03.2011, 08:55:27
Am cumparat de peste tot si hainutze si bibe si suzete din farmacie,hainutze de unde am gasit,lenjerii de patut la fel,magazine de copii hainutze si paturici,tu intreaba ce vrei sa stii!>:D<

mariya777
19.03.2011, 15:45:18
buna fetelor!!!!!
alisuka,ai dreptate pelele cu capse in fata sunt cele mai comode,eu am avut o gramada cu capse la spate pt. ca asa le-am primit ,dar pana la urma la cate schimbi te inveti cu toate;-)
ii recomand lui ingerika si tuturor viitoarelor mamici sa se aprovizioneze cu cat mai mute body-uri si pijamalute pt ca astea se folosesc cel mai mult,mai ales in primele luni(cel putin eu am avut nevoie de multe pt. ca recurgita f des) si sa cumpara-ti fetelor marimi mai mari,chiar daca o sa le vina putin mari ,dar cresc atat de repede...
si cum spunea si alisuka chiar daca sunt hainute ff dragalase pe piata nu toate sunt comode nici pt bebelus dar nici pt mami cand il imbraca

ingerika
20.03.2011, 22:16:52
buna fetelor!!!!!
alisuka,ai dreptate pelele cu capse in fata sunt cele mai comode,eu am avut o gramada cu capse la spate pt. ca asa le-am primit ,dar pana la urma la cate schimbi te inveti cu toate;-)
ii recomand lui ingerika si tuturor viitoarelor mamici sa se aprovizioneze cu cat mai mute body-uri si pijamalute pt ca astea se folosesc cel mai mult,mai ales in primele luni(cel putin eu am avut nevoie de multe pt. ca recurgita f des) si sa cumpara-ti fetelor marimi mai mari,chi.+ar daca o sa le vina putin mari ,dar cresc atat de repede...
si cum spunea si alisuka chiar daca sunt hainute ff dragalase pe piata nu toate sunt comode nici pt bebelus dar nici pt mami cand il imbraca
Buna din nou.Multumesc pentru sfaturi si vroiam sa va intreb pe cele care aveti bebei,sau poate nu aveti,dar stiti...voi ce detergent ati folosit pt hainele bebeilor.?Vreau sa pregatesc hainele si nu stiu daca sa folosesc detergent normal si suavizant,sau nu e indicat pt ei.Va multu:* :* :*

alisuka
21.03.2011, 09:51:42
Eu cand am pregatit hainutele reginutei am luat detergent pt bebei Norit,marca DIA scumpe si nici nu mia placut caci nu erau hainutzele noi si nici un miros si oricat am pus de putin tot ramanea pe hainutze,asa ca am cumpart Ariel actilift lichid si hainutzele sunt imaculate si frumos mirositoare fara a le adauga balsam care se zice ca nu e prea indicat pt hainele bebeilor,dar na acum fiecare face cum vrea!>:D<

ali21sto
21.03.2011, 16:47:36
Eu cand am pregatit hainutele reginutei am luat detergent pt bebei Norit,marca DIA scumpe si nici nu mia placut caci nu erau hainutzele noi si nici un miros si oricat am pus de putin tot ramanea pe hainutze,asa ca am cumpart Ariel actilift lichid si hainutzele sunt imaculate si frumos mirositoare fara a le adauga balsam care se zice ca nu e prea indicat pt hainele bebeilor,dar na acum fiecare face cum vrea!>:D<

:) Si eu ma gandeam sa incep sa spal din hainute, dar nu stiam daca sa folosesc ceea ce folosesc din totdeauna Arielul.Tot Actilift lichid folosesc si eu de mult timp, acum am luat si quitamanchas tot de la Ariel si e marfa.In legatura cu balsamul...nu stiu ce sa zic.Pe cine am intrebat mi-au recomandat ceva ,,sensitive,, dar depinde si cum va suporta bebe.>:D<

maria79
21.03.2011, 22:44:34
Buna fetelor ,pt inceput am folosit si eu detergent de bb (la educatie maternala ne-a spus ca cel de coco e bun,nu am gasit si am luat din carffoure altul),si fara balsam de rufe ca e din chimicale,si se poate irita pielea.Acum incerc din cand in cand sa spal hainele cu detergent obisnuit .

ali21sto
22.03.2011, 08:42:04
Buna fetelor ,pt inceput am folosit si eu detergent de bb (la educatie maternala ne-a spus ca cel de coco e bun,nu am gasit si am luat din carffoure altul),si fara balsam de rufe ca e din chimicale,si se poate irita pielea.Acum incerc din cand in cand sa spal hainele cu detergent obisnuit .

Cand lucram intr-o casa, foloseam detergent de coco produs de Beltran, parca ii spunea.Hainele ramaneau f fine la atingere si frumos mirositoare.Dupa cate am inteles eu hainutele se pot spala cu un detergent suave, dar daca sunt patate poate nu ies bine.Eu o sa folosesc Ariel, dar le voi limpezi de multe ori, asta conteaza cel mai mult.Si ca sa ramana frumos parfumate, desi Ariel Actilift miroase bine, se poate folosi Ariel Sensaciones, miroase fenomenal. Balsamul de rufe este facut din chimicale, dar si detergentul la fel.
Cunosc o mamica care de la inceput a spalat hainutele la masina, numai ca le punea la spalat de doua ori.Prima data normal, cu detergent, quitamanchas si balsam, dupa care punea din nou masina doar cu apa.Fetita ei nu s-a iritat niciodata!:*

alisuka
23.03.2011, 11:12:15
Eu le-am spalat din prima zi doar cu detergent fara balsam ,in masina de spalat ,doar odata si fara a le limpezi de 2a ori si multumesc lui DD ca azi avem 2 luni si nu ne-am iritat niciodata de la asta ,dar in schimb si fica mea si nepotelul s-au iritat de la produsele johnson baby :((

ali21sto
23.03.2011, 12:22:36
Eu le-am spalat din prima zi doar cu detergent fara balsam ,in masina de spalat ,doar odata si fara a le limpezi de 2a ori si multumesc lui DD ca azi avem 2 luni si nu ne-am iritat niciodata de la asta ,dar in schimb si fica mea si nepotelul s-au iritat de la produsele johnson baby :((

Super ca nu s-a iritat de la hainute si ca nu ai multa bataie de cap cu spalatul.Si zici ca de la Johnson s-au iritat? ce nu a mers bine? samponul,uleiul. crema de corp?Eu inca nu am luat produse pt baita, ma gandeam la nenuco, imi plac cum miros...dar sa vedem

mariya777
23.03.2011, 16:53:56
Buna din nou.Multumesc pentru sfaturi si vroiam sa va intreb pe cele care aveti bebei,sau poate nu aveti,dar stiti...voi ce detergent ati folosit pt hainele bebeilor.?Vreau sa pregatesc hainele si nu stiu daca sa folosesc detergent normal si suavizant,sau nu e indicat pt ei.Va multu:* :* :*

eu,la fel ca alisuka primele hainte le-am spalat cu norit,dar am renuntat rapid si am apelat la cel cu care le spal si pe ale noastre,ariel dar nu lichid ci praf,la masina doar odata si pun si balsam,asta de cand era bebe mic si nu am avut nici un fel de problema...mai fetelor haide-ti sa fim serioase pe vremuri cu ce ne splau parintii-bunicii hainele????'cu siguranta ca nu mai erau atatea feluri de detergent,eu imi aduc aminte ca era un clor la sticla de ardea si pielea,un detergent la punga de nu avea nici nume si sapun de casa ,mai tarziu au aparut bonux,tide, ariel,ace ,etc.asa ca sfatul meu e sa folositi absolut ce doriti ,mai sunt si copii cu piele sensibila dar nu are rost sa-i sensibilizam noi,nu?

alisuka
23.03.2011, 20:11:08
De la jonhson de la sampon a facut cojita ,de la crema si spuma de baie sa iritat pe toata pilitza asa ca le-am schimbat pe nivea si am primit acum un set de la chico!

maria79
24.03.2011, 23:16:40
Pt cumparaturi sa aveti si barbite cat mai multe ca o sa vina timpul cand o sa le folositi,mai ales de la 4 luni cand incep sa manace fructe si asa pateaza.Eu am avut noroc cu soacra ca mia facut cred ca am peste 30,asa se murdaresc .Si hainute nu ff multe ca asa cresc de repede.Sa va pun poze de cand sa nascut si de acum la 8 luni

maria79
24.03.2011, 23:21:58
Si pt baita eu am cumparat acest scaunel ,e asa de usor sa-i faci baie si e folositor pana pe la 8 luni depinde cat de maricel e bb,di carfour cred ca a costat pana in 15€.

mentosina
25.03.2011, 15:10:25
Buna fetelor ..noi mai avem o saptamana si plecam in vacanta in Ro ;-)
Eu i spal hainele cu Norit bebe ..e foarte bun si suaviazant folosim doar de pe la 1 an , la bebe mici nu le plac mirosurile puternice asa ca parerea mea e de preferat fara suavizant , noua ne place dar pt ei e un miros puternic..dar fiecare face cum crede ca e mai bine
Pt corp noi folosim produsele de la Mustela si ne merge bine
Eu am luat vanita si nu am folosit-o deloc ..pana la 4 luni am spalat-o in vanita de la cambioador apoi la 4 luni am trecut la vana mare , cand a inceput sa stea in fundulet i-au pus un colac mic de piscina si se distra super bine la baita ;-)
Pupam mamici , burtici si copilasi >:D<

alisuka
25.03.2011, 15:44:48
Noi caditza de la cambiador am folosit-o doar odata si dupa aceea in caditza mica cu acest suport care intradevar e foarte practic,am folosit si eu crema pt funduletz de la Mustela in maternitate si era foarte rosie si in a5a zi ma certat pediatra ca nu i buna ca ii face rau fetei caci contine foarte mult zinc si restul produselor mustela le am neincepute si parca mie frica sa le mai folosesc,sa iti traiasca baiatul e deja flacau mare bun de dus la gagicutze:D,va pupacim pe toate!

mentosina
26.03.2011, 10:43:05
Noi caditza de la cambiador am folosit-o doar odata si dupa aceea in caditza mica cu acest suport care intradevar e foarte practic,am folosit si eu crema pt funduletz de la Mustela in maternitate si era foarte rosie si in a5a zi ma certat pediatra ca nu i buna ca ii face rau fetei caci contine foarte mult zinc si restul produselor mustela le am neincepute si parca mie frica sa le mai folosesc,sa iti traiasca baiatul e deja flacau mare bun de dus la gagicutze:D,va pupacim pe toate!
Fiecare copil e diferit si poate nu tolereaza anumite creme dar te asigur ca daca aceasta crema ar fi periculoasa pt copii nu s-ar mai vinde in farmacii , noi si multa lume o foloseste cu succes ;;)

alisuka
26.03.2011, 13:39:35
stiu acest lucru si nu am ziso cu rautate ,fiecare copil si piele difera ,caci mie cea care mi-a regalato e farmacista si are o fetitza de un an si tot aceste produse foloseste,cand o fi mai maricica am sa o incerc din nou ,va pupicim!:*

mariya777
26.03.2011, 23:27:40
stiu acest lucru si nu am ziso cu rautate ,fiecare copil si piele difera ,caci mie cea care mi-a regalato e farmacista si are o fetitza de un an si tot aceste produse foloseste,cand o fi mai maricica am sa o incerc din nou ,va pupicim!:*

si noi folosim mustela si ne merge bine...;;)asa ca cu incredere

viitoare mamicute(si nu numai), vreau sa va sfatuiesc ceva,daca inca nu ati cumparat termometru pt bebe,sa va luati din acela de ureche sau de frunte(pe sensori)care dureaza doar cateva secunde sa iei temperatura bebelusului,sa nu face-ti greseala ca mine,am luat din acela care il bagi sub brat sau in fundulet si dureaza o eternitate ,mai ales atunci cand e mai maricel si nu vrea sub nici o forma...e un chin...l-am avut sapt. trecuta bolnavior pe Roberto si trebuia sa-i controlam temperatura,nu va spun ce scandal aveam ,acum sunt in cautarea unui termometru din acela rapid...cele care aveti deja bravo voua,eu de stiam imi luam de la inceput...

mariya777
27.03.2011, 00:00:22
va pun cateva poze cu ingerasul meu nazdravan!!

ali21sto
27.03.2011, 00:14:17
Buna seara fetelor!
Eu despre astea de la Mustela am auzit ca sunt bune, dar la fel cunosc si bebei care s-au iritat de la ele.Deocamdata nu imi dau cu parerea, caci, nu stiu cum o sa reactioneze bebe al meu la ele.Acum, pe bune pe voi v-a dat mamicile voastre cu nu stiu ce creme?!:-? cred ca pe vremea noastra nu erau decat niste creme de dat la fund, sau pudra din aia.Si cand era vorba de facut masaj copilului foloseau ulei de bucatarie. Si aici sta treaba ca si la crema antivergeturi...pai, poti sa te dai tu cu creme de 50 de euro, daca e sa faci, faci oricum, sau poti sa te dai cu ulei de migdale de 3 euro si sa nu ai nici una.
Eu, de exemplu nu am fost un copil bolnavicios si cu toate astea faceam alergie primavara si toamna, dar, nu stia nimeni de la ce.Eram rosie pe fata, mi-se strangea pielea ,ma ustura...in fine, dupa multiiiiiiii ani un medic dermatalog inteligent mi-a dat o solutie care m-a scapat definitiv de ea.

p.s atunci cand cumparam un produs nu trebuie sa ne ,,culcam pe urechea,, ca lui X i-a mers bine sau rau, pana nu testam!

mariya777
27.03.2011, 12:50:55
Buna seara fetelor!
Eu despre astea de la Mustela am auzit ca sunt bune, dar la fel cunosc si bebei care s-au iritat de la ele.Deocamdata nu imi dau cu parerea, caci, nu stiu cum o sa reactioneze bebe al meu la ele.Acum, pe bune pe voi v-a dat mamicile voastre cu nu stiu ce creme?!:-? cred ca pe vremea noastra nu erau decat niste creme de dat la fund, sau pudra din aia.Si cand era vorba de facut masaj copilului foloseau ulei de bucatarie. Si aici sta treaba ca si la crema antivergeturi...pai, poti sa te dai tu cu creme de 50 de euro, daca e sa faci, faci oricum, sau poti sa te dai cu ulei de migdale de 3 euro si sa nu ai nici una.
Eu, de exemplu nu am fost un copil bolnavicios si cu toate astea faceam alergie primavara si toamna, dar, nu stia nimeni de la ce.Eram rosie pe fata, mi-se strangea pielea ,ma ustura...in fine, dupa multiiiiiiii ani un medic dermatalog inteligent mi-a dat o solutie care m-a scapat definitiv de ea.

p.s atunci cand cumparam un produs nu trebuie sa ne ,,culcam pe urechea,, ca lui X i-a mers bine sau rau, pana nu testam!

sunt de acord cu tine!!!

alisuka
27.03.2011, 13:40:28
Ali ai dreptate,eu am folosit crema de vergeturi cu 5,50 si mia mers foarte bine adica nu am ,a si Maria termometru de acela este in carefour cu 32 de euro parca,pupicei

mariya777
27.03.2011, 14:39:12
Ali ai dreptate,eu am folosit crema de vergeturi cu 5,50 si mia mers foarte bine adica nu am ,a si Maria termometru de acela este in carefour cu 32 de euro parca,pupicei

cu siguranta am sa cumpar;-)

ali21sto
27.03.2011, 18:27:47

Eu am folosit o luna si ceva crema aia antivergeturi de la Babaria, dar pana la urma am ramas la uleiul de migdale 100% natural si pana acum vad ca si eficient...mai e timp, oricum vergeturile pot aparea si dupa nastere cand corpul pierde brusc kg. Mai, eu nu stiu la ce fel de termometru va referiti voi8-} nu aveti o pozica, link ceva?

lore_vasc
27.03.2011, 23:18:21
Ce frumosi copilasi aveti fetelor,sa va traiasca!!!>:D<
Ce bine ca ne mai ziceti despre ce cumparati ptr bebei,vergeturi etc ca asa noi cele care ne pregatim din timp sa stim ce si cum....eu de exemplu nici nu am stiut ca exista scaunel din ala ptr vanita,super :)

Am reusit sa intru aici pe net.....bineanteles de la ceva vecin cred :))

Am ajuns in Granada ieri si nu imi vine sa cred ce diferenta de temperatura,numai cand am fost in Tenerife am mai simtit asa diferenta de temp...in nord Soria 7 grade si aici in sud 22 grade :)
Astazi am fost la plaja si am stat la soare de deja is rosie ca racul,maine trebuie sa-mi cumpar ceva protectie ....sunt super fericita ca o sa am o vacanta frumoasa de o sapt cu soare si mare\:D/

Va pup si sper sa mai pot prinde semnal >:D<

mariya777
28.03.2011, 14:01:24
Ce frumosi copilasi aveti fetelor,sa va traiasca!!!>:D<
Ce bine ca ne mai ziceti despre ce cumparati ptr bebei,vergeturi etc ca asa noi cele care ne pregatim din timp sa stim ce si cum....eu de exemplu nici nu am stiut ca exista scaunel din ala ptr vanita,super :)

Am reusit sa intru aici pe net.....bineanteles de la ceva vecin cred :))

Am ajuns in Granada ieri si nu imi vine sa cred ce diferenta de temperatura,numai cand am fost in Tenerife am mai simtit asa diferenta de temp...in nord Soria 7 grade si aici in sud 22 grade :)
Astazi am fost la plaja si am stat la soare de deja is rosie ca racul,maine trebuie sa-mi cumpar ceva protectie ....sunt super fericita ca o sa am o vacanta frumoasa de o sapt cu soare si mare\:D/

Va pup si sper sa mai pot prinde semnal >:D<

si eu vreau la plaja sa ma bronzez:-<!!!!distractie placuta lore<:-P

ali,tu cum te distrezi de fiesta de magdalena???eu am fost azi cu roberto la cabalgata infantil unde arunca bomboane-ne-am facut provizii;))!!!termometrul ,nu am poza sau site dar sunt de mai multe feluri, eu cel putin am vazut unul care il apropii de frunte si in 5 secunde iti ia temperatura,altul care il bagi putin in ureche si la fel in cateva secunde(in spitale se foloseste)si altul prapadit care il am si eu care trebuie tinut cam 1 minut sub brat ,si pt copii e cel mai incomod,arata mai mult sau mai putin la fel si difera preturile bineinteles,cel care il am eu costa cam 10 euro iar celelalte cam 30 mai mult sau mai putin dar merita...
ce bine ca a venit in sfarsit soarele si in orasul nostru,sper sa dureze<:-P

alisuka
28.03.2011, 18:25:06
Ce bine ca sunteti toate in fieste ,noi acasa singurele,caci a plecat si mama si soacra si acum exersez profesia de mama singura sper sa fac bine tot sa nu mi supar reginutza ,casa e toata cu susul in jos dar cui nu i convine sa faca ,fac cate putin cand doarme ea dar in rest o sorb din ochi,va pupam pe totzi!:*

mariya777
28.03.2011, 22:42:06
Ce bine ca sunteti toate in fieste ,noi acasa singurele,caci a plecat si mama si soacra si acum exersez profesia de mama singura sper sa fac bine tot sa nu mi supar reginutza ,casa e toata cu susul in jos dar cui nu i convine sa faca ,fac cate putin cand doarme ea dar in rest o sorb din ochi,va pupam pe totzi!:*

disfruta de ea alice...cresc atat de repede de nu-ti vine sa crezi...eu ma uit acum la al meu si parca ieri era un ghemotoc , imi aduc aminte ca ma uitam la el si ma gandeam ca abia astept sa creasca sa mearga etc. si mi se parea o eternitate pana o sa se intample...pupici

alisuka
29.03.2011, 10:57:39
Disfrut de ea fiecare clipa,nu imi imaginez viatza fara ea ,si creste atat de repede ,este lumina noastra de vreo cateva zile nu mai tipa si rade si gungureste toata ziua de iti vine sa o mananci ,cum zici tu mai ieri era o linguritza rosie acum e domnisoara in toata firea ca de abia o mai tin in bratze si cat mai urmeaza:">,noi va pupam caci ea a adormit si ma pun si eu un pik langa ea :*

ali21sto
29.03.2011, 22:40:40
si eu vreau la plaja sa ma bronzez:-<!!!!distractie placuta lore<:-P

ali,tu cum te distrezi de fiesta de magdalena???eu am fost azi cu roberto la cabalgata infantil unde arunca bomboane-ne-am facut provizii;))!!!termometrul ,nu am poza sau site dar sunt de mai multe feluri, eu cel putin am vazut unul care il apropii de frunte si in 5 secunde iti ia temperatura,altul care il bagi putin in ureche si la fel in cateva secunde(in spitale se foloseste)si altul prapadit care il am si eu care trebuie tinut cam 1 minut sub brat ,si pt copii e cel mai incomod,arata mai mult sau mai putin la fel si difera preturile bineinteles,cel care il am eu costa cam 10 euro iar celelalte cam 30 mai mult sau mai putin dar merita...
ce bine ca a venit in sfarsit soarele si in orasul nostru,sper sa dureze<:-P

Eu de Magdalena o am pe mama aici, ca si anul trecut...imi place cam tot ce fac ei, mai putin pocnitorile:-L...ma scot din minti.Azi am hoinarit toata ziua, dar nu am vazut nimic concret! Sa vad cu termometrul asta, oricum trebuie sa iau si eu:*

p.s si mie imi place la nebunie ca e cald si frumos! mi-se luase de ploi!

maria79
29.03.2011, 22:43:51
Eu de Magdalena o am pe mama aici, ca si anul trecut...imi place cam tot ce fac ei, mai putin pocnitorile:-L...ma scot din minti.Azi am hoinarit toata ziua, dar nu am vazut nimic concret! Sa vad cu termometrul asta, oricum trebuie sa iau si eu:*

p.s si mie imi place la nebunie ca e cald si frumos! mi-se luase de ploi!

Buna ,intreaba si la farmacie poate i-ti arata ei si iti faci o idee.

maria79
29.03.2011, 22:49:50
Pt mamicile cu bebei cu dintisori.ai vostrii au scrasnit din dintisori cand le-au iesit?Al meu are 4 dintisori 2 sus si 2 jos si de vreo 2 zile scrasneste din ei nu ff mult ,ii mai atrag atentia ,ii pun suzeta si nu mai face,dar mie nu-mi place ,mi se face mie pielea de gaina.M-am mai uitat pe net si am citit ca i-si descopera dintisorii,sa ma duc la doctor doar pt asta,am peste o saptamana jumate ora si o sa inteb atunci.:*

mentosina
30.03.2011, 12:26:27
Si Paula mea face asa cu dintisorii ..incerc sa i atrag atentia cu altceva si cam atate putem face cu cat vede ca ma alarmez mai tare face si mai mult asa ca rabdare ;;)..
De termometre nu stiu sincer ce sa spun , eu am luat un Braun ce ara varful moale sa il poti baga in fundulet ..intradevar e incomod dar dureaza 1 minut si da temperatura corecta..si sub brat dureaza mai mult dar parca mai multa incredere am in termometrele astea . noi de mici avem probleme cu febra , din orice face febra mare asa ca am folosit fff mult termometrul si cand am fost internate in spital acolo aveau termometre ce dura 5 secunde , termómetro digital por infrarrojo, si ma enervam la culme cand fata imi ardea de numa si ele imi spunea ca are 37,5 ..cand cu termometrul meu imi arata 39..de fiecare data era diferenta destul de mare intre termometre ..nu stiu sincer ce sa cred daca aveti de la cine imprumuta poate e mai bine sa incercati mai multe

mariya777
30.03.2011, 13:01:34
buna fetelor!!!
roberto nu face din dinti, cred ca si-a descoperit dinti muscandu-ma pe mine...!!

o sa-mi cumpar eu termometru din acela rapid si o sa fac diferenta cu celalat, dar sper sa nu fiu nevoita sa-l folosesc(:|!!!oricum,eu cand am mai fost la urgente cu el, pot spune ca coincidea temperatura,cateodata era mai mare decat cand plecam de acasa:-<!!!!cine stie...

ali, o sa stea mama ta aici pana nasti?

alisuka
30.03.2011, 13:02:34
Am auzit de la alte mamici caci eu am normal de funduletz sau sub bratz care dureaza 30 de sec ca cele cu infrarojos nu ar fi bune caci nu ar arata bine..acum depinde de fiecare ....:*

ali21sto
30.03.2011, 18:28:57
buna fetelor!!!
roberto nu face din dinti, cred ca si-a descoperit dinti muscandu-ma pe mine...!!

o sa-mi cumpar eu termometru din acela rapid si o sa fac diferenta cu celalat, dar sper sa nu fiu nevoita sa-l folosesc(:|!!!oricum,eu cand am mai fost la urgente cu el, pot spune ca coincidea temperatura,cateodata era mai mare decat cand plecam de acasa:-<!!!!cine stie...

ali, o sa stea mama ta aici pana nasti?

Buna treaba cu descoperirea dintilor;)). Mama sta o saptamana acum , apoi merge in tara si revine in mai.Nu stiu exact cat va sta pt ca ea lucreaza in Italia.Am fecha de parto pe 31 mai , dar cum pe 6 apr merg la eco aia de 32 s,si vedem daca sunt ceva schimbari .

p.s mamici la voi la cate saptamani a venit bebe? fix la termen? Alisuka stiu ca la tine a durat mai mult de 40 de s, dar celelalte mamici ce spun?!

alisuka
31.03.2011, 10:46:01
Cred ca recomandat e sa iti faci tu calculele bine ca pe mine m-au convins medicii de tot trebuia dupa unii sa nasc in decembrie chiar ziceau ca nu apuc Craciunul si uite asa dupa ei nasteam pe 27 ianuarie cu cazariana dar termenul maxim era 9 ianuarie si in final am nascut pe 23 ianuarie caci biata reginutza nu a mai putut sta inchisa!

lenutza28
31.03.2011, 11:55:34
mamicilo voi dupa ce ati nascut ce ati facut cu actele bebelului?unde va-ti dus prima data ca sa il inregistrati?ce acte trebuie sa ii facem?
a facut cineva botezul in madrid la bis din alonso martinez,as dori si eu cum e?cam ce taxe e,ce trebuie dus,eu ii voi boteza surorii mele si m-ar interesa.
voi intreba si eu la bis cand am sa ma duc,cand am vrut sa o intreb sambata pe cucoana preoteasa nu mai era.duminica e cam ocupata.am sa gasesc o zi cand va fi si ea mai libera ca sa putem vb.
sora mea are 5 luni si se simte foarte bine,de cand ia miscat fetita nu ii mai este rau si a lasat si pastilele.
cel mai mult ii misca dupa ce manaca.
va pup pe toate.

mariya777
31.03.2011, 13:01:54
Buna treaba cu descoperirea dintilor;)). Mama sta o saptamana acum , apoi merge in tara si revine in mai.Nu stiu exact cat va sta pt ca ea lucreaza in Italia.Am fecha de parto pe 31 mai , dar cum pe 6 apr merg la eco aia de 32 s,si vedem daca sunt ceva schimbari .

p.s mamici la voi la cate saptamani a venit bebe? fix la termen? Alisuka stiu ca la tine a durat mai mult de 40 de s, dar celelalte mamici ce spun?!

roberto s-a nascut la fix 38 de saptamani!!!chiar nu ma asteptam sa se nasca in ziua aia...ma pregateam sa sarbatoresc sf. maria ,am facut pregateli,am chemat lumea dar am sarbatorit la spital<:-P...

mariya777
31.03.2011, 13:09:30
mamicilo voi dupa ce ati nascut ce ati facut cu actele bebelului?unde va-ti dus prima data ca sa il inregistrati?ce acte trebuie sa ii facem?
a facut cineva botezul in madrid la bis din alonso martinez,as dori si eu cum e?cam ce taxe e,ce trebuie dus,eu ii voi boteza surorii mele si m-ar interesa.
voi intreba si eu la bis cand am sa ma duc,cand am vrut sa o intreb sambata pe cucoana preoteasa nu mai era.duminica e cam ocupata.am sa gasesc o zi cand va fi si ea mai libera ca sa putem vb.
sora mea are 5 luni si se simte foarte bine,de cand ia miscat fetita nu ii mai este rau si a lasat si pastilele.
cel mai mult ii misca dupa ce manaca.
va pup pe toate.

pai, prima data te duci la registro civil,unde va face libro de familia,care iti este absolut necesar ca sa beneficiezi de anumite ajutoare care se dau,inainte era ceque bebe,dar acum nu stiu,si pt. cele 4 luni de la stat pt. mama si 3 sapt pt tata.
apoi iti recomand sa faceti certificatul de nastere ,care duraza putin si e necesar pt scoaterea pasaportului,eu sapt trecuta am fost sa-i fac NIE,care si ala dureaza vreo 2 luni ...

pt. botez nu va trebuie pre a multe acte,sincer nu sunt sigura ce si mai bine tac:-",dar stiu ca tre sa platiti o taxa,si parinti si nasii...

alisuka
31.03.2011, 14:49:20
La biserica cred ca depinde de fiecare preot in parte,eu una nu am platit nici o taxa decat nasi au platit taxa ,mi-au cerut 2 prosoape pt preoti albe,o sticla cu vin,1kgfaina,1sticla ulei si atat,si cu actele cam a zis Maria tot ce trebuie,pupici la sora ta si sarcina la termen!

maria79
31.03.2011, 23:35:17
Eu am nascut la 41 de saptamani,dupa termenele pe care mi le-au dat ,la mine la fiecare eco mi-a dat alta data.prima de la comadroana a fost pe 5 iulie ,de la prima eco 30 iunie,a doua 26 si ultima 28 iunie,iar eu am nascut pe 9 iulie.
Cu actele cu ce mi-a dat de la maternitate am fost la primarie,dupa sa-i fac tarheta sanitara,si nu mai stiu ca aumblat sotul meu.
Eu cand i-am facut NIE -le a durat 3-4 zile.,pasaporul l-am facut in tara cand am fost pe 3 ani.

lenutza28
01.04.2011, 22:44:44
multumesc fetelor pt raspunsuri,va pupacesc:*:*:*:*:*

ali21sto
01.04.2011, 22:47:37
roberto s-a nascut la fix 38 de saptamani!!!chiar nu ma asteptam sa se nasca in ziua aia...ma pregateam sa sarbatoresc sf. maria ,am facut pregateli,am chemat lumea dar am sarbatorit la spital<:-P...

;));));)) ce tare! simtea atmosfera de petrecere si s-a gandit sa vina mai repede.

ali21sto
01.04.2011, 22:50:46
Eu am nascut la 41 de saptamani,dupa termenele pe care mi le-au dat ,la mine la fiecare eco mi-a dat alta data.prima de la comadroana a fost pe 5 iulie ,de la prima eco 30 iunie,a doua 26 si ultima 28 iunie,iar eu am nascut pe 9 iulie.
Cu actele cu ce mi-a dat de la maternitate am fost la primarie,dupa sa-i fac tarheta sanitara,si nu mai stiu ca aumblat sotul meu.
Eu cand i-am facut NIE -le a durat 3-4 zile.,pasaporul l-am facut in tara cand am fost pe 3 ani.

Madre mia, ce de termene! la mine pana acum a ramas neschimbat! merg pe 6 la eco sa vedem daca apare totusi vreo schimbare.Sincer, vreau sa vina pana la 40 s , nu sa depasesc termenul....e greu cu miscatul, mersul, durerile de spate...:-s

ali21sto
01.04.2011, 22:52:18
Cred ca recomandat e sa iti faci tu calculele bine ca pe mine m-au convins medicii de tot trebuia dupa unii sa nasc in decembrie chiar ziceau ca nu apuc Craciunul si uite asa dupa ei nasteam pe 27 ianuarie cu cazariana dar termenul maxim era 9 ianuarie si in final am nascut pe 23 ianuarie caci biata reginutza nu a mai putut sta inchisa!

offfffff, multa rabdare ai avut si tu! clar, nici fata nu a vrut sa vina mai devreme....

alisuka
02.04.2011, 00:28:03
Fata a vrut sa vina mai devreme ma durea ingrozitor toata luna lui decembrie aveam contractii din 5 in 5 min,am avut chiar si din 3 in 3 am ajuns la urgentza de nu stiu cate ori si mereu imi spuneau ca nu sunt de nascut,inclusiv in ziua in care am nascut mi-au zis acelasi lucru....eu te inteleg ca e greu imagineazatzi cum imi era mie cu 33 de kg in plus...si am rezistat pt bebelina mea si multu lui DD ca a iesit in final totul bine si ca este sanatoasa!Va pupacim

mariya777
02.04.2011, 00:42:58
;));));)) ce tare! simtea atmosfera de petrecere si s-a gandit sa vina mai repede.

posibil...ca toata ziua vrea sa-i pun muzica ,si ce dansuri baga...8-}

in legatura cu temenul,mie nu mi l-au schimbat niciodata...cine stie, depinde de doctoricei ...important e sa nu vina prea devreme,de la 37 sapt in sus e ok, eu am avut noroc de o sarcina usoar ,nu am avut probleme nici cu spatele,nici cu picioarele,mai degraba ma dor acum de la atata carat in brate si alergat toata ziua dupa el#:-S

alisuka
02.04.2011, 12:20:59
Da asa i,mie mi-au zis ca de la 35 de saptamani incolo e ca si un copil normal,sarcinile depind de la una la alta nu i seamana niciuna,eu pot zice ca inafara de greturi am avut de toate dar am rezistat eroic:-B

alisuka
02.04.2011, 12:22:44
A cele care sunteti mami de bebe1 chiar si cele gravidutze va-tzi gandit la bebe2?

maria79
02.04.2011, 23:37:13
A cele care sunteti mami de bebe1 chiar si cele gravidutze va-tzi gandit la bebe2?

Eu deocamdata nu-mi mai trebuie,chiar daca am avut ajutor si mai am de la bunici,inca nu.Cine stie,cu cezariana 2 ani tre sa astept ,pate multttttttt mai incolo.

ali21sto
03.04.2011, 11:19:44

Alisule eu astept sa vina bebe 1, dar mama ,gata, mi-a facut planuri pt bebe 2.Am cumparat niste hainute si imi tot spunea ca daca nu are timp baiatul sa poarte unele dintrele ele, le poarta celalalt bebe.;))

ali21sto
03.04.2011, 11:28:37
posibil...ca toata ziua vrea sa-i pun muzica ,si ce dansuri baga...8-}

in legatura cu temenul,mie nu mi l-au schimbat niciodata...cine stie, depinde de doctoricei ...important e sa nu vina prea devreme,de la 37 sapt in sus e ok, eu am avut noroc de o sarcina usoar ,nu am avut probleme nici cu spatele,nici cu picioarele,mai degraba ma dor acum de la atata carat in brate si alergat toata ziua dupa el#:-S

Nu am avut greturi, stari de voma, dar dureri de spate si de picioare am cand depun efort.Am avut o munca acum vreo 2 ani care mi-a solicitat coloana si am ramas cu niste dureriiii! Acum ,ma gandesc serios daca sa-mi pun sau nu epidurala...nu prea e recomandata in cazuri ca al meu:-s

p.s mai nou cred ca retin lichide pt ca la sf zilei am niste pernite de maini si picioare....:-<

mariya777
03.04.2011, 12:51:24

eu chiar am de gand sa mai fac unul,intr-un viitor nu foarte indepartat,poate la anul(cel tarziu)ma apuc de treaba;))!!!desi cu roberto mi-e putin greu ca nu avem pe nimeni...sincer ,m-as apuca si maine dar vreau sa mai creasca roberto putin si sa fie ,sper ,mai cumintel...dar in acelasi timp vreau sa fie diferenta de varsta cat mai mica!!!dar mai vreau si sa creasca roberto si sa doarma noptile ca tare dor mi-e de o noapte intreaga de somn...asa ca sunt in dilema pe cand o sa vina...dar cu siguranta mai fac unul<:-P

alisuka
04.04.2011, 10:09:27
Cand am nascut o pe reginutza am zis ca singurica ramane,dar dupa m-am gandit ca oricat de greu a fost merita efortul si e pacat sa nu i fac o surioara sau un fratior,dar asta mai tarziu caci un an m-au pus sa semnez hartie ca nu raman insarcinata si nici nu aveam de gand dar dupa cand ea incepe sa mearga si sa stie mai multe mergem dupa bebe2:-p

zcristina
04.04.2011, 16:38:53
foarte bine faceti fetelor, ca eu sunt singura la parinti si tare mult mi-ar place sa am acum un frate sau o sora :D

ali21sto
04.04.2011, 19:56:05
foarte bine faceti fetelor, ca eu sunt singura la parinti si tare mult mi-ar place sa am acum un frate sau o sora :D

Si eu sunt singura la parinti si uneori e f bine, alteori spun ca mi-ar fi placut sa am un frate-sora. Dar, eu sunt singura ...in schimb sotul mai are 7 frati:-"

p.s eu vreau 2-3 copii!

tu esti in poza de la avatar?!

zcristina
05.04.2011, 22:34:59
Si eu sunt singura la parinti si uneori e f bine, alteori spun ca mi-ar fi placut sa am un frate-sora. Dar, eu sunt singura ...in schimb sotul mai are 7 frati:-"

p.s eu vreau 2-3 copii!

tu esti in poza de la avatar?!

Sotul meu are un frate si o sora... macar din partea lui o sa aiba si copii nostrii unchi si matusa :P . Eu clar vreau mai mult de 1 copil, sau cel putin asa zic acum ca nu stiu ce inseamna o sarcina :D

Da, in poza de la avatar sunt eu cu sotulica.

mariya777
05.04.2011, 23:21:01
sotul meu,inainte sa-l avem pe Roberto zicea ca el vrea 3 ,unul dupa altul si 2 deodata daca se poate:[email protected],dar acum abia mai vrea pe al doilea...barbati astia:-?

alisuka
06.04.2011, 12:01:05
Ei vor copii caci nu duc sarcina ei nu trec ei prin toate ,oricum imi e frica dar totusi vreau inca unul caci numai eu stiu prin ce am trecut toata sarcina!:*

ali21sto
08.04.2011, 10:20:39
Mamici, am si eu o nelamurire! Am fost ieri la matroana sa-mi vada rezultatul de la eco de 32 s.Bebe se pare ca e mai mare cu aproximativ 2 sapt. Idea e ca mi-a dat sa fac analizele alea de ultim trimestru, sange, urina, alea de coalgulare in cazul in care Doamne fereste ajung la cezariana, urocultivul pt. strptococ si fisa aia sa fac programare in cazul in care vreau epidurala.Bun, asta am inteles...le voi face in saptamana 35, bebe oricum va fi mai mare....
Asaaaaa. si pt monitoare mi-a spus sa cer cita pt 31 mai, care era DPN-ul meu initial:O Cu toate astea a spus ca nu crede ca ajung la termenul asta.Pai, atunci intreb si eu, de ce imi da cita asa tarziu? nu se da mai devreme? Nu au fost pb la eco, lichid am, placenta are gr.1...sa inteleg ca din aceasta cauza nu ma cheama mai devreme la monitoare?:-\

multumesc anticipat pentru raspunsuri!:*

alisuka
08.04.2011, 12:19:36
Poate a vrut sa zica sa ceri cita pe 31 aprilie,tu suno si intreab-o inca odata ,nu conteaza gradul placentei monitoare trebuie sa faci cu cel putin 2 saptamani inainte cel putin asa mi-au zis mie aici!:*

ali21sto
08.04.2011, 12:53:17
Poate a vrut sa zica sa ceri cita pe 31 aprilie,tu suno si intreab-o inca odata ,nu conteaza gradul placentei monitoare trebuie sa faci cu cel putin 2 saptamani inainte cel putin asa mi-au zis mie aici!:*

asa stiam si eu ca se fac monitoare cam din saptamana 36-38. si nu, nu a zis 31 aprilie ca e scris pe foaie clar 31 mai.pana atunci sigur nasc.......:*

alisuka
08.04.2011, 16:28:03
Atunci mergi sau suno luni ca azi deja este tarziu si explica i situatia caci mi se pare ca e cam dusa cu pluta matroana ta ,sau face asa ca sa ii scape pe colegii de breasla de prea multa munca...nu stiu ce sa zic doar ca e ciudat!:*

mariya777
09.04.2011, 22:29:43
Mamici, am si eu o nelamurire! Am fost ieri la matroana sa-mi vada rezultatul de la eco de 32 s.Bebe se pare ca e mai mare cu aproximativ 2 sapt. Idea e ca mi-a dat sa fac analizele alea de ultim trimestru, sange, urina, alea de coalgulare in cazul in care Doamne fereste ajung la cezariana, urocultivul pt. strptococ si fisa aia sa fac programare in cazul in care vreau epidurala.Bun, asta am inteles...le voi face in saptamana 35, bebe oricum va fi mai mare....
Asaaaaa. si pt monitoare mi-a spus sa cer cita pt 31 mai, care era DPN-ul meu initial:O Cu toate astea a spus ca nu crede ca ajung la termenul asta.Pai, atunci intreb si eu, de ce imi da cita asa tarziu? nu se da mai devreme? Nu au fost pb la eco, lichid am, placenta are gr.1...sa inteleg ca din aceasta cauza nu ma cheama mai devreme la monitoare?:-\

multumesc anticipat pentru raspunsuri!:*

mai fetelor,eu daca nu ma insel monitoarele sunt pt. cand iti pune curelele sa vada daca ai contractii,si e normal sa iti dea cita pt cand implinesti termenul, toate gravidutele cu care am vb. au avut asa,cazuri exceptionale cand e o sarcina cu probleme,si nu cred ca e cazul tau,nu?si eu la fel am avut pe 31 august ,cand implineam termenul,dar sa nascut cu 2 sapt mai repede si cand am ajuns la spital primul lucru a fost sa ma puna la monitoare!eu zic sa nu-ti faci griji,dar pt. linistea ta poti suna sa te lamureasca:)

alisuka
10.04.2011, 01:00:20
Nu stiu cum e la voi,la noi aici ai nu ai probleme din saptamana 36 te programeaza la monitoare sau curele (e acelasi lucru)pt a vedea cum e fatul,cum stau contractiile ,asa daca sunt cumva probleme detecteaza mai repede si programeaza pt cezariene,(se presupune)ca la cat sunt de desteptzi unii medici.....>:D<

maria79
10.04.2011, 11:54:48
Sincer nu-mi mai aduc aminte ,dar pe mine nu m-au programat la asa ceva,mergeam la control la spital dar nu mi-au pus curele,si trecusem si de termen.

alisuka
10.04.2011, 12:55:19
Cred ca depinde de fiecare comunitate si de spital ,va dau un exemplu dar nu legat de curele,verisoara sotzului a nascut in Cuenca o fetita si in ziua care a iesit din spital i-au pus cerceii,aici mie nu au vrut sa ii puna nici matroana nici la farmacie pana la minim o luna,cred ca asa sta cu fiecare practica!:*

ali21sto
10.04.2011, 18:12:45
Nu stiu...poate aici in Castellon sunt chemate la monitoare doar mamicile cu sarcini cu probleme:-B
Stiu pe cineva pe care tot asa au programat-o la monitoare pe 1 oct., ca atunci avea fecha probable de parto, si cand a mers, fix in ziua aia i-au provocat nasterea fiindca nu mai avea lichid. Oricum mi-a zis matroana ca daca observ ceva ,,ciudat,, sa fug la urgente! Sper sa nu fie cazul...
Va multumesc pt raspunsuri!:*

alisuka
11.04.2011, 00:20:51
Atunci doamne ajuta si stai linistita nu iti face ganduri rele,daca vezi ceva dubios fugi la urgentza dar doamne ajuta sa nu fie cazul,a si apropova-tzi hotarat la nume ca nu imi aduc aminte:">

ali21sto
11.04.2011, 08:22:54
Atunci doamne ajuta si stai linistita nu iti face ganduri rele,daca vezi ceva dubios fugi la urgentza dar doamne ajuta sa nu fie cazul,a si apropova-tzi hotarat la nume ca nu imi aduc aminte:">

Pai eu vreau Eduard, sotu vrea numele lui..care mie nu-mi prea place..... Nicolae.Deci , le combinam si cred ca iese Angelescu Eduard Nicolae.Imi place mult si Albert! Cred ca in final ne luam la cearta in spital referitor la numele copilului:))

alisuka
11.04.2011, 11:36:39
Imi plac e si EDY SI ALBERT in loc de Nicolae ii poti pune NICHOLAS,si asa e impacat si sotzul,nu stiu daca la spital va mai cerati ca noi asta am facut vreo 6 luni pe nume si imi aduc aminte atunci cand m-au dus in salon in mijlocul holului e un birou unde trebuie sa inregistrezi copilul la care el de emotii vine la mine si ma intreaba :Cum ii punem numele,ca am uitat/:) asa ca atunci profitzi si zici ce nume vrei tu:))

maria79
11.04.2011, 22:34:50
Cred ca depinde de fiecare comunitate si de spital ,va dau un exemplu dar nu legat de curele,verisoara sotzului a nascut in Cuenca o fetita si in ziua care a iesit din spital i-au pus cerceii,aici mie nu au vrut sa ii puna nici matroana nici la farmacie pana la minim o luna,cred ca asa sta cu fiecare practica!:*

Si aici i-au pus la o fetita care a fost cu mine in salon inainte de plecare cerceii,i-mi aduc bine aminte ca ii perdusera pe jos si i-au cautat fff mult pe jos.Trebuiesc sa fie fara surubel ca sa nu intepe.

maria79
11.04.2011, 22:48:10
Va mai pun niste poze cu piciul meu.,care saluta baieteii si mai ales fetitele

lore_vasc
11.04.2011, 23:02:35

Cat ii de mare si ce ochi frumosi are!!!!.... de iti vine sa-l mananci tot :x

alisuka
11.04.2011, 23:34:46
Ne facem cuscrii?:DLa mai mare si sanatos tun!>:D<

mariya777
12.04.2011, 15:29:46
vai ce ochisori frumosi are,piiiic sa nu-l deochi!!!!!

am vazut ca deja il pune-ti pe olita,cum merge treaba????ca la noi tareee greu!adevaru ca,cu cat mai devreme mai bine,si noi nu l-am pus de mic si vara asta vrem sa scapam de scutec dar tare greu mi se pare!!!!al meu ,il vada ca se chinuie sa faca ceva,il intreb ,,roberto faci caca,hai la olita!!,, si el zice ca nu si fuge sa se ascunda sa nu-l schim sau sa-l pun pe olita!!!!

ali21sto
12.04.2011, 18:29:35

Ce ochi mari are! Sa va traiasca, e un scump!:*

maria79
12.04.2011, 21:48:14
vai ce ochisori frumosi are,piiiic sa nu-l deochi!!!!!

am vazut ca deja il pune-ti pe olita,cum merge treaba????ca la noi tareee greu!adevaru ca,cu cat mai devreme mai bine,si noi nu l-am pus de mic si vara asta vrem sa scapam de scutec dar tare greu mi se pare!!!!al meu ,il vada ca se chinuie sa faca ceva,il intreb ,,roberto faci caca,hai la olita!!,, si el zice ca nu si fuge sa se ascunda sa nu-l schim sau sa-l pun pe olita!!!!

De pus pe olita l-am pus numai de 2 ori odata am crezut ca face ceva,si am stat asa 15 min si nimic,dupa aia i-am pus pampers si a facut .Adoua oara era dezbracat si cand sa inrosit la fata ,asta e semnul,l-am pus pe olita si a facut,binteles l-am pozat.Acum nu insist prea mult ca e mic,9 luni, si nu cred ca intelege,daca se mai ivesc ocazii o sa-l mai pun.Bafta cu olita.,sau poate direct la wc.

zcristina
13.04.2011, 15:43:51

Sa va traiasca, e foarte dulce! si tu esti foarte draguta, nu mai vazusem poze cu tine :)

lore_vasc
13.04.2011, 22:43:34
Oare ce mai fac ingerika si mentosina??:-s

alisuka
14.04.2011, 10:18:26
Nu stiu daca mento nu a plecat in tara si ingerika cred ca l-au operat pe sotul ei si il ajuta sa se refaca:*

ingerika
14.04.2011, 20:57:22
Buna fetelor...nu am mai intrat ca am fost acasa cu sotul si nu prea am avut chef de internet.Am intrat,am citit ce ati mai facut si atat.maria79 ai un baietel foarte frumos :* sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii.Am terminat cu cumparaturile,am terminat de spalat si calcat hainutele(le-am spalat cu norit dar nu de bebei)am zis ca o sa le spalam cu detergent normal si daca e ceva o sa il schimbam.Am trecut o zi si pe la spital din pacate[-o<(sper sa nu ma mai duc pana nasc).Am fost la curele si pe cand sa ies ma intreaba asistenta daca simt contractiile:O,am zis ca nu.M-a trimis la dr sa imi faca eco vaginal si a vazut ca e totul in regula,m-a pus sa-mi faca analiza de urina sa vada daca nu cumva am infectie si au vazut ca nu am si asa ca au hotart sa raman pana a 2-a zi .Mi-au facut 2 injectii ca sa li se dezvolte plamanii in caz ca vin bebeii mai repede si gata.Acum asteptam pana marti sa mergem din nou sa vedem ce ne mai spun.Va pup:*:*:*

lore_vasc
14.04.2011, 23:19:47
Ingerika ma bucur ca esti bine si sper sa nu mai ajungi la medic:*...dar ce trebuia sa simti contractiile?Multa sanatate sotului!

alisuka
15.04.2011, 09:47:09
Ingerika ce ai patit,nu te speria bebei sunt deja mari,doamne ajuta sa nu ajungi din nou un spital ,intradevar ultimele lui sunt un pik mai grele si eu am fost internata in 6luni si jumate dar aveam pielonefrita,nu e o lege sa simti contractiile cunosc pe cineva care a nascut fara sa simta contractiile asa ca nu te speria,pupici si sanatate!>:D<

ingerika
15.04.2011, 17:06:47
Multumesc fetelor:*.Nu le-am simtit dar erau din 5 in 5 min si bebeii is grasuni saptamana trecuta aveau cate 1.700.S-au ingrasat 300 de gr in 10 zile.Mergem marti si vedem :*:*:*

alisuka
15.04.2011, 17:18:25
Ma bucur ca bebei sunt grasuni si bine!>:D<

ali21sto
16.04.2011, 18:48:51
Holla fetelor!
Ingerika, stai linistita, odihneste-te si ai sa vezi ca DD va avea grija de tine si de bebelusi...roaga-te sa stea cat mai mult la tine in burtica, refacere grabnica sotului tau.A, si in legatura cu contractiile nu te speria, nu e o lege sa le simti!
Alisuka mama ce repede a trecut timp si cat a crescut si fata ta! Nici nu stiu sa spun cu cine seamana mai mult...cu mami sau cu tati?!:-?
In legatura cu problema mea... mergem pe 28 sa vedem daca bebe s-a reintors.M-a lamurit cineva ca atunci cand bebe e in pozitie pelviana, adica sta in fund se poate naste natural...greu, dar se poate.La treaba cu ceza, inca mai procesez:-"
Acum vine partea tare! Am primit de la o tipa hainute pt bebe, evident nu noi, ci de la baietelul ei.Unele dintre ele foarte frumoase, aproape noi...oricum macar prin casa si tot sunt bune.Fetelor, le-am spalat cu ariel lichid, plus quitamanchas...miroseau la fel, un miros pe care nu l-am putut deosebi. Cand s-au uscat acelasi lucru, acelasi miros...le-am pus iar in masina la program lung cu prespalare, spalare, clatire abundenta si balsam de rufe ,,delicat de la ver nel,,. Oare dauneaza pielii lui bebe balsamul ala? e foarte subtil, hainutele in sfarsit miros bine si au ramas super moi.Partea si mai proasta a venit in momentul calcatului:((la 90% dintre ele am observat ca se inchid la spate, cu zeci de capse, de nici nu stiam cum sa le desfac ca sa le calc bine! Am innebunit de nervi! Ce complicat e! Pe o parte le calcam pe alta se sifonau8-}
Asaaaa, alta chestie....vroiam sa va intreb daca vreuna dintre voi a folosit termometrul chupete? am primit o revista de la toysrus si am vazut ca au un set de doua termometre, unul digital si unul chupete plus un chupete normal marca avent, la 35 de euro, parca! Sa cumpar sau nu?
Aspiratorul nazal? ce marca recomandati? chicco o fi bun?
Nu mai stiu ce vroiam sa mai intreb...daca imi amintesc revin!
Multumesc anticipat!:*

zcristina
16.04.2011, 23:38:10
Multumesc fetelor:*.Nu le-am simtit dar erau din 5 in 5 min si bebeii is grasuni saptamana trecuta aveau cate 1.700.S-au ingrasat 300 de gr in 10 zile.Mergem marti si vedem :*:*:*

iti tin pumnii sa nu mai ai probleme si sa vina bebeii la termen, :*

ali, te intrebasem dincolo de problemuta ta.... acum vad ca ai raspuns aici :P. Hai ca mai e putinnn si il tii in brate! incep sa fac galerie? :))
Cu aspiratorul nazal, eu cand lucram in magazin vindeam marca Saro si dupa am vazut ca o au si in farmacii.. dar nah, nu le-am folosit eu ...

alisuka
17.04.2011, 23:46:10
Aly nu stiu ce sa zic de chupete termometru am vazut si eu pe net dar nu am luat,aspirator nazal eu am din ro (a fost mai scump ca unul chico si marca nea ion...)dar e foarte bun,in alcampo cica e 3 euro si e foarte buna are o verisoara a sotzului!Reginutza seamana mai mult cu tati are decat ochii lui mami,inclusiv pofta de mancare e a lui tati!;))

ali21sto
19.04.2011, 19:13:48
Aly nu stiu ce sa zic de chupete termometru am vazut si eu pe net dar nu am luat,aspirator nazal eu am din ro (a fost mai scump ca unul chico si marca nea ion...)dar e foarte bun,in alcampo cica e 3 euro si e foarte buna are o verisoara a sotzului!Reginutza seamana mai mult cu tati are decat ochii lui mami,inclusiv pofta de mancare e a lui tati!;))

aspiratorul ala de la Chicco costa 12 euro...dar am vazut si mai ieftine

ingerika
20.04.2011, 22:46:49
Holla fetelor!
Ingerika, stai linistita, odihneste-te si ai sa vezi ca DD va avea grija de tine si de bebelusi...roaga-te sa stea cat mai mult la tine in burtica, refacere grabnica sotului tau.A, si in legatura cu contractiile nu te speria, nu e o lege sa le simti!
Alisuka mama ce repede a trecut timp si cat a crescut si fata ta! Nici nu stiu sa spun cu cine seamana mai mult...cu mami sau cu tati?!:-?
In legatura cu problema mea... mergem pe 28 sa vedem daca bebe s-a reintors.M-a lamurit cineva ca atunci cand bebe e in pozitie pelviana, adica sta in fund se poate naste natural...greu, dar se poate.La treaba cu ceza, inca mai procesez:-"
Acum vine partea tare! Am primit de la o tipa hainute pt bebe, evident nu noi, ci de la baietelul ei.Unele dintre ele foarte frumoase, aproape noi...oricum macar prin casa si tot sunt bune.Fetelor, le-am spalat cu ariel lichid, plus quitamanchas...miroseau la fel, un miros pe care nu l-am putut deosebi. Cand s-au uscat acelasi lucru, acelasi miros...le-am pus iar in masina la program lung cu prespalare, spalare, clatire abundenta si balsam de rufe ,,delicat de la ver nel,,. Oare dauneaza pielii lui bebe balsamul ala? e foarte subtil, hainutele in sfarsit miros bine si au ramas super moi.Partea si mai proasta a venit in momentul calcatului:((la 90% dintre ele am observat ca se inchid la spate, cu zeci de capse, de nici nu stiam cum sa le desfac ca sa le calc bine! Am innebunit de nervi! Ce complicat e! Pe o parte le calcam pe alta se sifonau8-}
Asaaaa, alta chestie....vroiam sa va intreb daca vreuna dintre voi a folosit termometrul chupete? am primit o revista de la toysrus si am vazut ca au un set de doua termometre, unul digital si unul chupete plus un chupete normal marca avent, la 35 de euro, parca! Sa cumpar sau nu?
Aspiratorul nazal? ce marca recomandati? chicco o fi bun?
Nu mai stiu ce vroiam sa mai intreb...daca imi amintesc revin!
Multumesc anticipat!:*
Doamne ajuta sa se intoarca si sa stea cum trebuie:).Si eu am cumparat aspiratorul de la chico,iar termometru am luat digital,am vazut si chupete,dar era cam scump.Am fost marti la dr si se pare ca si ai mei stau cu fundu in jos si au 2 kg:x:x:x.Cu contractiile e la fel numai ca incep sa le simt si cateodata ma si doare.Sa speram ca mai stau bebei macar 3 saptamani sa avem 35.va pup:*:*:*

ingerika
20.04.2011, 22:53:17
Ma bucur ca bebei sunt grasuni si bine!>:D<
Extraordinar ce printesa frumoasa aveti.Sa va traiasca si sa aiba parte de multa ,multa sanatate si voua ca sa o puteti creste.Si tortu =P~=P~=P~...fara cuvinte.Vroiam sa te intreb de hainutele de botez,de unde le-a luat nanasii (sau voi).Multu:*

alisuka
21.04.2011, 10:53:13
Nana a cumparat tot dupa un site din ro daca vrei o intreb dar nu trimit inafara decat in tara,noua ni le a adus soacra cand a venit la botez,mersik mult pt urari ai sa vezi ca si bebei tai o sa fie frumosi ,sanatosi si mancaciosi!

ali21sto
21.04.2011, 12:59:31
Doamne ajuta sa se intoarca si sa stea cum trebuie:).Si eu am cumparat aspiratorul de la chico,iar termometru am luat digital,am vazut si chupete,dar era cam scump.Am fost marti la dr si se pare ca si ai mei stau cu fundu in jos si au 2 kg:x:x:x.Cu contractiile e la fel numai ca incep sa le simt si cateodata ma si doare.Sa speram ca mai stau bebei macar 3 saptamani sa avem 35.va pup:*:*:*

\\

Aoleu, deja aveti 32 de s?! al meu la 32 s era cu caputul in jos si la 33 statea ca ai tai in fundulet.Peste o sapt avem cita, sa vedem daca s-a intors.Sunt si ai tai mari! si al meu avea la 32 s 2164 g:D

p.s imi permit sa raspund si eu referitor la hainutele de botez...am vazut ceva superb, intradevar cam scump la El Corte Ingles! Fiind vara daca botezati aici un costumas din acel scurt pt fiecare e suficient, bine si ceva de incaltat.La noi treaba cu botezul e cu dus -intors, caci noi avem nasi spanioli si nu stiu daca sa le zicem sa ne boteze ei sau nu.Daca ne boteaza ei, merg cu nasa si-l iau pe ala care il vreau, era oricum plateste ca si la nunta, doar ca nu stie obiceiurile.Daca ne boteaza cealalta persoana la care ne-am gandit, stie deja ce costumas vreau:D

alisuka
21.04.2011, 13:22:35
Daca vrei sa botezi acolo unde am botezat si noi preotul cere o pereche de nasi sa fie ortodoxi !>:D<

ali21sto
21.04.2011, 20:09:40
Daca vrei sa botezi acolo unde am botezat si noi preotul cere o pereche de nasi sa fie ortodoxi !>:D<

Daaaaaaaaaaa, asa ni-sa spus si la nunta...nasi ortodoxi!Si ce nasi catolici am!:DPentru mine religia-rasa-nationalitatea nu conteaza, in fata lui Dumnezeu suntem toti la fel. Nu cred ca botez acolo...
A, si nu este obligatoriu pereche, adica sot si sotie, ci o persoana cu credinta in Dzeu...asta scrie si la carte!

alisuka
21.04.2011, 20:16:06
Asa cum spuneai pacatul nu e al nostru.....

ali21sto
21.04.2011, 20:22:44
Asa cum spuneai pacatul nu e al nostru.....

Am reeditat mesajul...ca vroiam sa scriu mai exact ceea ce se aude...dar mai bine , nu!:D

alisuka
21.04.2011, 20:45:08
Nu vreau sa imi fac pacate caci mi-am botezat fata aici am fost multumita de slujba mai mult decat la noi in oras ,dar nu va fi ca in ro ,da intradevar si eu m-am exprimat gresit la botez se poate doar o persoana!

ali21sto
21.04.2011, 21:17:16
Nu vreau sa imi fac pacate caci mi-am botezat fata aici am fost multumita de slujba mai mult decat la noi in oras ,dar nu va fi ca in ro ,da intradevar si eu m-am exprimat gresit la botez se poate doar o persoana!

Voi stati linistiti, nu aveti nicio vina cu absolut nimic...am auzit diverse chestii, dar nu asta m-a facut sa ma razgandesc, ci faptul ca cealalta biserica are hramul Sf.Nicolae si acesta va fi si numele de Sf. al baiatului.Daca nu se poate acolo, nu e nicio tragedie!

alisuka
21.04.2011, 21:38:01
Eduard Niculaie imi place cum suna!>:D<

ali21sto
21.04.2011, 22:10:24
Eduard Niculaie imi place cum suna!>:D<

Ai citat-o pe bunica-mea Dzeu sa o ierte, dar corect e Nicolae:-p...ma rog, asta presupun ca stiai si tu...dar ai vrut sa fi putin ironica![-X

ingerika
21.04.2011, 22:22:13
Da avem 32 de saptamani,marti mergem iar sa vedem cum mai is:D.Am intrebat de hainute fiindca pe aici nu am vazut hainute de botez,si cum is2 nu vrem sa ne punem nasii la tare mari cheltuieli.Am sa vb cu careva de acasa sa imi ia si sa mi le trimita.Vrem sa ii botezam prin iulie,daca ne ajuta Dumnezeu ca si nanasa asteapta bebe si trebie sa nasca prin august.Daca nu dupa ce naste,sa vedem.Sa vina ei si sa fie sanatosi ca apoi restu le rezolvam
:*
Alisuka daca vrei poti sa imi lasi adresa sa vad.ms

ali21sto
21.04.2011, 23:06:47
Da avem 32 de saptamani,marti mergem iar sa vedem cum mai is:D.Am intrebat de hainute fiindca pe aici nu am vazut hainute de botez,si cum is2 nu vrem sa ne punem nasii la tare mari cheltuieli.Am sa vb cu careva de acasa sa imi ia si sa mi le trimita.Vrem sa ii botezam prin iulie,daca ne ajuta Dumnezeu ca si nanasa asteapta bebe si trebie sa nasca prin august.Daca nu dupa ce naste,sa vedem.Sa vina ei si sa fie sanatosi ca apoi restu le rezolvam
:*
Alisuka daca vrei poti sa imi lasi adresa sa vad.ms

Wow, credeam ca sunteti mai micuti! Lasa sa mai stea la mami in burtica! Referitor la hainute de botez, caci si eu sunt interesata, am gasit un site
http://www.kidstyle.ro/costume-botez.html
unele sunt frumusele tare si se merita, altele, sunt lucioase si .....scumpe! cu banii astia iau ceva calitativ de aici.Nu-mi plac spre ex. la spanioli costumasele lor ,,traditionale,, de botez...sau mai bine spus nu sunt obisnuita:D
dar au alte costumase absolut superbe:x

alisuka
21.04.2011, 23:38:02
Nu am vrut sa fiu ironica[-(scz daca asta sa inteles stiam ca corect e Nicolae dar fiecare scrie cum vrea,credeam ca nu am mai citit mesajul tau ca i NICOLAIE!>:D<

ingerika
23.04.2011, 22:04:22
Sarbatori fericite alaturi de familie si cei dragi.Hristos a inviat!!!:*:*:*

alisuka
26.04.2011, 12:06:10
Adevarat a inviat ,sper ca si tu ai petrecut bine alaturi de ai tai si ca suntetzi bine,ce face burtica?:*

lore_vasc
26.04.2011, 19:59:53
Ingerika ce mari sunteti deja!Sa va ajute DD sa ajungeti cu bine la termen[-o<Cum ati petrecut Sfintele sarbatori de Paste?

maria79
26.04.2011, 22:24:26
Am trecut cu brio de revizia lui David la 9 luni,avem 11 kg,80 cm,inaltimea de un an jumate.,si incepem sa mancam si ou.

alisuka
27.04.2011, 11:11:14
\:D/Nici nu ma asteptam sa trecetzi altfel revizia la asa frumusete de baiat ,ma bucur pt voi sa cresteti mari si sanatosi,pupici de la Rebe!>:D<

lore_vasc
27.04.2011, 14:40:13
Am trecut cu brio de revizia lui David la 9 luni,avem 11 kg,80 cm,inaltimea de un an jumate.,si incepem sa mancam si ou.

Ce scumpic ii el! Sa fie la fel de sanatos si sa cresteti mari >:D<

ingerika
28.04.2011, 21:45:45
Ma bucur ca ati trecut cu bine.Foarte frumusel:*:*:* sa cresteti mari si sa fiti in continuare sanatosi.

ingerika
28.04.2011, 21:50:54
Ne-a trecut destul de bine,dupa am avut ceva dureri de burtica,dar din fericire au trecut.Acum ma mai duc la dr numai peste 2 saptamani,daca nu fac bebeii ceva sa ne faca sa mergem mai repede .Acum abia astept sa treaca timpu sa ii vad si sa scap si eu ca acum incepe sa fie tare greu:se umfla picioarele si mainile,nu mai pot sa ma incalt,deabia ma mai intorc in pat si kg#-o.E greu dar o sa ma ajute DD ca e mare si bun.:*:*:*la toata lumea

ali21sto
01.05.2011, 11:40:21
Ce liniste pe aici! Unde v-ati ascuns?;))
Noi am fost la eco si bebe e din nou pe pozitie, si sper sa ramana asa! O sa merg sa repet eco, sa-l masoare mai bn pe bebe ca nu am fost multumita de dr. asta, nu mi-a zis ca ar fi ceva rau, am vazut eu pe eco apoi la masuratori ca sunt mai mici decat credeam.Bine, mare nici nu ar avea cu cine sa semene;))Oficial, suntem in luna a 9-a...mamaaaa, ce a trecut timpul! Ma incearca un sentiment de bucurie ca imi voi vedea puiutul dar si unul de teama pt nastere.Pe 10 merg sa semnez pt epidural, desi, nu cred ca o sa-l fac.Mamici, voi ce mai spuneti?!

alisuka
01.05.2011, 11:54:32
Aly mai ai un pik si iti tzii puiutzul in bratze ,poate venii oricand,nu vrei eidural??Eu una mi l-am pus si daca era sa nasc normal nici nu ma enteram ,pe toate sfatuiesc sa si-l puna ,acum da e adevarat ca am auzit cazuri si cazuri depinde si de anestezist,eu una am fost foarte multumita,ce dimensiuni avea?pupici

ingerika
01.05.2011, 20:55:55
Ce liniste pe aici! Unde v-ati ascuns?;))
Noi am fost la eco si bebe e din nou pe pozitie, si sper sa ramana asa! O sa merg sa repet eco, sa-l masoare mai bn pe bebe ca nu am fost multumita de dr. asta, nu mi-a zis ca ar fi ceva rau, am vazut eu pe eco apoi la masuratori ca sunt mai mici decat credeam.Bine, mare nici nu ar avea cu cine sa semene;))Oficial, suntem in luna a 9-a...mamaaaa, ce a trecut timpul! Ma incearca un sentiment de bucurie ca imi voi vedea puiutul dar si unul de teama pt nastere.Pe 10 merg sa semnez pt epidural, desi, nu cred ca o sa-l fac.Mamici, voi ce mai spuneti?!
Ma bucur ca ii bine si ca s-o pus pe pozitie.Si eu am nimerit ultimele 2 ori dr care nu prea aveau chef de lucru,sau cel putin asa mi s-a parut.Si eu deabia astept sa-i vad sa-i tin in brate,dar eu mai am de asteptat.Sa ne spui cum o fost dupa ce scapi daca mai ai chef si timp.Iti doresc sa scapi super usor si sa fiti bine aman2:*:*:*.Ai grija de tine

ali21sto
01.05.2011, 22:44:45
Aly mai ai un pik si iti tzii puiutzul in bratze ,poate venii oricand,nu vrei eidural??Eu una mi l-am pus si daca era sa nasc normal nici nu ma enteram ,pe toate sfatuiesc sa si-l puna ,acum da e adevarat ca am auzit cazuri si cazuri depinde si de anestezist,eu una am fost foarte multumita,ce dimensiuni avea?pupici

Pai, stai putin ...tu nu ai facut cezariana?:-\ Parca nu e epidural ala care se pune la ceza?! E peridural sau anestezie rahi...ma rog , ceva de genul!
Eu vreau si nu vreau epidural, depinede de durerile pe care o sa le am.Do semnat semnez pt ea, dar daca nu e nevoie pot renunta la ea.In schimb, daca nu semnezi, adio...nu il mai poti cere cand esti in durerile alea! Depinde f mult de momentul in care ti-l pune, spre ex dilatatie 4 , are timp sa -si faca efectul.Ca daca in 5 min te dilati de 10 nu are timp .Sunt cazuri si cazuri!
Am ,,nimerit,, o dr. practicanta si mi-a zis ca are 2407 gr. la 35 de s, dar mi-sa parut putin avand in vedere ca la 32 de s avea 2164gr. Ideea e ca cresc in puseuri, deci, la final cine stie cat o avea.Oricum mare ,mare nu are de unde sa iasa ca noi suntem micuti amandoi.Daca imi amintesc bine si fata ta s-a nascut cu 3200 la 41 de s, sau ceva de genu? si voi sunteti mai solizi amandoi, nu?!

ali21sto
01.05.2011, 22:49:18
Ma bucur ca ii bine si ca s-o pus pe pozitie.Si eu am nimerit ultimele 2 ori dr care nu prea aveau chef de lucru,sau cel putin asa mi s-a parut.Si eu deabia astept sa-i vad sa-i tin in brate,dar eu mai am de asteptat.Sa ne spui cum o fost dupa ce scapi daca mai ai chef si timp.Iti doresc sa scapi super usor si sa fiti bine aman2:*:*:*.Ai grija de tine

Da, sper sa ramana pe pozitie, ca la cat de activ e;)).Tipa asta era practicanta, in fine se vedea ca nu prea le are cu ele, plus ca la ecograful ala se vede f prost! Da, abia astept sa-l tin in brate, desi toata lumea imi spune ca atunci cand o sa planga o sa-mi doresc sa fi mai stat in burta:)). Cu siguranta o sa va povestesc, imi fac timp...sa mai stea macar 2-3 s si poate sa vina! Si tu ai grija de tine si de bebei:*

alisuka
01.05.2011, 23:42:27
Da Aly eu am facut cezariana ,dar inainte de asta am incercat 17 ore sa nasc normal ,dupa vreo 8 ore de dureri la dilatie 3 cm mi-au pus epiduralul,aici nu trebuie sa semnezi nik dar daca treci de 5 dilatie nu ti-l mai pune,da reginutza sa nascut cu 3240 si amandoi suntem mari:D,dar eu cand m-am nascut aveam doar 2400 nu conteaza cat are ca greutate are timp sa puna important e sa fie sanatosi!>:D<

alisuka
01.05.2011, 23:45:15
Ingerika tikerul e bun sau sunteti mai mari in saptamani'?Nu va facetzi probleme o sa vedetzi ca totul o sa fie bine!>:D<

ingerika
02.05.2011, 10:15:11
Ingerika tikerul e bun sau sunteti mai mari in saptamani'?Nu va facetzi probleme o sa vedetzi ca totul o sa fie bine!>:D<
Nu mai e bun.Avem 34 de saptamani^:)^.Scapam si noi incet incet:*

alisuka
02.05.2011, 11:47:40
imediat o sa ai si tu puiutzii in bratze ,vatzi gandit la nume?:*

ali21sto
02.05.2011, 14:16:19
Da Aly eu am facut cezariana ,dar inainte de asta am incercat 17 ore sa nasc normal ,dupa vreo 8 ore de dureri la dilatie 3 cm mi-au pus epiduralul,aici nu trebuie sa semnezi nik dar daca treci de 5 dilatie nu ti-l mai pune,da reginutza sa nascut cu 3240 si amandoi suntem mari:D,dar eu cand m-am nascut aveam doar 2400 nu conteaza cat are ca greutate are timp sa puna important e sa fie sanatosi!>:D<

Da, uitasem ca ai incercat sa nasti normal#-oAici, sunt alte reguli, in privinta epiduralului. Dupa analizele alea care se fac in ultimul trim ,sange, urina, streptoccoc se cere cita cu anestezistul.Cu el se discuta despre epidural si in caz de cezariana el vede rezultatul de la coagularea sangelui. Pe 10 am cita in spitalul unde urmeaza sa nasc, cu anestezistul.Semnez hartia aia pt epidurala, dar o pastrez la mine pana in ziua nasterii.Daca vreau sa imi monteze epidurala bine, daca nu nu.Dar, daca nu am hartia semnata nu se mai face nimic.Aici, nu stiu exact pana la dilatatie se pune, stiam de 4, dar poate ma incurc.In fine....vad eu daca vreau sa imi puna sau nu, ca la majoritatea anesteziilor, sunt si riscuri!
Da, conteaza sa fie sanatos, ca de crescut creste si afara;))

maria79
02.05.2011, 23:27:33
Si eu sunt pentru epidurala,doamne ce mi-a mai luat din dureri.,si pe mine la ultima vizita la spital m-au intrebat daca vreau epidurala,cum vreau sa nasc..Va doresc sa fiti bine si sanatosi.:*:*:*
NASTERE USOARA la toate viitoare mamici.

lore_vasc
03.05.2011, 06:44:11
Eu vb si cu miresicile din SM si Bm si majoritatea zic ca mai bine natural decat cu epidurala....epidurala doar in cazuri extreme.nici nu stiu cum ar fi mai bine....chiar si nasa mea care a avut bebe de 4,200 g a nascut natural fara epidurala :-SS

zcristina
04.05.2011, 11:23:39
Eu vb si cu miresicile din SM si Bm si majoritatea zic ca mai bine natural decat cu epidurala....epidurala doar in cazuri extreme.nici nu stiu cum ar fi mai bine....chiar si nasa mea care a avut bebe de 4,200 g a nascut natural fara epidurala :-SS

Vai la cat sunt eu de fricoasa... cred ca asi semna cu ochii inchisi pt epidurala.
Ali si ingerika, mai aveti putiiinnn. Ma bucur ca Eduard s-a asezat cum trebuie si e cuminte! :*

ali21sto
04.05.2011, 11:36:02
Vai la cat sunt eu de fricoasa... cred ca asi semna cu ochii inchisi pt epidurala.
Ali si ingerika, mai aveti putiiinnn. Ma bucur ca Eduard s-a asezat cum trebuie si e cuminte! :*

Si mie imi e teama de nastere....adica, sa nu -ti imaginezi ca oi fi vreo viteaza.Ma gandesc doar ca se poate si fara, ca mamele noastre asa au nascut. Eu merg sa discut cu anestezistul, ideea e ca nu e asa simplu, pot aparea complicatii, ca la orice anestezie, efecte adverse...eu sunt constienta de toate astea, si nu nu spun ca nu o a recurg la ea in caz extrem, dar daca nu va fi nevoie nu imi fac rau cu mana mea. Probabil, fetele or sa arunce cu rosii in mine, dar e parerea mea si nu mi-o schimba nimeni!
Si eu ma bucur ca Edu, s-a hotarat si s-a reintors si sper sa ramana asa! A venit si luna mai:D:suuuper: go for it!
:*:*:*

alisuka
04.05.2011, 20:14:54
Ai dreptate Aly si iti respect parerea caci si mamele noastre cum ai zis tu au nascut fara epidural dar eu ii zic lui DD multumesc ca au inventat medicii epiduralul,cand spuneau cele care au nascut ce sunt durerile nasterii credeam ca sunt nebune dar m-am convins8-},cumnata mea a nascut inaintea mea cu 3 luni si fara epidural asa ca toata stima celor care puteti fara!Nastere usoara daca vine Edu mai repede si muullltttt curaj!>:D<

ali21sto
04.05.2011, 21:26:45
Mamici, va rog sa imi spuneti si mie ce ati luat voi pt spital?! la bagaj ma refer! pt voi si pt bebei!
Eu inca nu ma pregatit nimic, si nu stiu ce mai astept...8-}

maria79
04.05.2011, 22:27:38
Mamici, va rog sa imi spuneti si mie ce ati luat voi pt spital?! la bagaj ma refer! pt voi si pt bebei!
Eu inca nu ma pregatit nimic, si nu stiu ce mai astept...8-}

Am gasit hartia care mi-a dat-o mie comadroana.,scrie asa:
PT.TINE:camasi de noapte care se deschid in fata,sa poti alapta
-capod si papuci
-chiloti si sutien adecvat
-absorbante normale fara miros (de la farmacie speciale dupa nastere),eu am primit in spital
-pt igiena ta personala,gel dus,perie dinti, pasta.........
-prosop de dus
PT BEBE:-BODY,bluzite pantaloni intregi,(sosetute)caciulite,paturica sau prosopel,pampersi(am primit in spital eu)
-sampon,perie par,crema hidratanta
DOCUMENTE:-tarheta sanitara
-DNI (foaia verde )si pasaportul
-toate analizele de insarcinata,ecografi ...
SI INTR-O ALTA PLASA SEPARAT DE TOT (sa o ai la indemana)sa pui un schimb de haine sa imbrace tati pentru prima data bebeul.
-Toate acestea sa te gandesti ca ai nevoie pt 2-3 zile.
Si acasa sa ai spirt (alcohol)de 70 de grade.pt ingrijirea buricului
Si de tot bagajul acesta sa stie sotul tau de ele mai ales de acte.
NASTERE USOARA,sper ca ti-am fost de ajutor ,si las si alte miresici sa mai scrie poate mai trebuie ceva

maria79
04.05.2011, 22:28:53
Eu le-am pregatit cu o luna inainte.;-)ca cine stia cand vroia sa vina.

ali21sto
04.05.2011, 22:33:36
Am gasit hartia care mi-a dat-o mie comadroana.,scrie asa:
PT.TINE:camasi de noapte care se deschid in fata,sa poti alapta
-capod si papuci
-chiloti si sutien adecvat
-absorbante normale fara miros (de la farmacie speciale dupa nastere),eu am primit in spital
-pt igiena ta personala,gel dus,perie dinti, pasta.........
-prosop de dus
PT BEBE:-BODY,bluzite pantaloni intregi,(sosetute)caciulite,paturica sau prosopel,pampersi(am primit in spital eu)
-sampon,perie par,crema hidratanta
DOCUMENTE:-tarheta sanitara
-DNI (foaia verde )si pasaportul
-toate analizele de insarcinata,ecografi ...
SI INTR-O ALTA PLASA SEPARAT DE TOT (sa o ai la indemana)sa pui un schimb de haine sa imbrace tati pentru prima data bebeul.
-Toate acestea sa te gandesti ca ai nevoie pt 2-3 zile.
Si acasa sa ai spirt (alcohol)de 70 de grade.pt ingrijirea buricului
Si de tot bagajul acesta sa stie sotul tau de ele mai ales de acte.
NASTERE USOARA,sper ca ti-am fost de ajutor ,si las si alte miresici sa mai scrie poate mai trebuie ceva

merci mult! maine fac bagajul! de ce trebuie sa imbrace tati prima data bebelu?:-?

lore_vasc
05.05.2011, 16:04:25
Cred ca putem face galerie deja <:-P
HAI ALI2STO .....FI TARE CA O SA FIE BINE!!!<:-P :grouphug:>:D<

ali21sto
05.05.2011, 17:52:26
Cred ca putem face galerie deja <:-P
HAI ALI2STO .....FI TARE CA O SA FIE BINE!!!<:-P :grouphug:>:D<

:D Lore, nu vrei tu sa mai astepti putin cu galeria?! macar 2 saptamani, asa?! Abia astept sa ma intalnesc cu micutul meu, dar acum e cam devreme!

p.s poti sa-mi spui Alina>:D< de fapt toata lumea poate sa imi spuna asa, ca asta-i numele meu...ID-ul e o poveste mai veche;))

lore_vasc
05.05.2011, 18:01:40
:D Lore, nu vrei tu sa mai astepti putin cu galeria?! macar 2 saptamani, asa?! Abia astept sa ma intalnesc cu micutul meu, dar acum e cam devreme!

p.s poti sa-mi spui Alina>:D< de fapt toata lumea poate sa imi spuna asa, ca asta-i numele meu...ID-ul e o poveste mai veche;))

Bine apoi mai astept! ;)) Legat de nume iti scriu id-ul ca sa nu se confunde nimeni cu Alisuka :)

lore_vasc
05.05.2011, 18:04:10
Fetele care urmeaza sa nasca in Sp nu v-ati gandit niciodata la recoltarea celulelor stem?
Eu tot am vb cu fete din Bm care au facut acest lucru si as vrea sa stiu daca careva din cele care deja au nascut au facut recoltarea sau cele care acum sunt gravidute s-au gandit sa faca??

ali21sto
05.05.2011, 19:48:24
Bine apoi mai astept! ;)) Legat de nume iti scriu id-ul ca sa nu se confunde nimeni cu Alisuka :)

Pai ,Alina si Alisuka e sunt destul de diferite;))
Legat de celulele stem, se pare ca in Ro se face bani frumosi pe treaba asta.Ideea e ca mai nou celulele stem se pot preleva din tesutul adipos, probabil in cativa ani se mai gasesc si alte metode.Aici la ceea ce inca ma mai gandesc este sa donez sangre de cordon si daca va fi nevoie vreodata Doamne fereste de asa ceva, ai prioritate pe listele de asteptare.Eu vreau sa fiu optimista si deaceea nu ma gandesc prea mult la chestia asta. uite daca citesti macar ultimele 3 pag. vei gasi multe lamuriri
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2485&page=121

maria79
05.05.2011, 23:07:37
merci mult! maine fac bagajul! de ce trebuie sa imbrace tati prima data bebelu?:-?

Daca vine cu tine in sala de nastere,si totul decurge bine,dupa ce iau asistentele bebeul sa-l curete ,poate il ,lasa pe tati sa-l imbrace.La spitalul unde am nascut eu asa se face,bine daca are si tati putere de nu este emotionat.;))

Eu am fost de acord sa donez cordonul ambilcal,daca nu semnezi o sa-l arunce,mai bine sa fie de folos la altcineva.La mine a fost cu ghinion ,daca nasti cu cezariana nu se foloseste.

ingerika
06.05.2011, 11:44:27
Buna fetelor din nou.Am ramas la Antonia si Fabian pana la urma.iN Tortosa ,unde o sa nasc nu trebuie sa duci numai hainele cu care il scoti din spital.Alina tie nu ti se umfla picioarele:(,eu una nu stiu ce sa ma mai fac cu ele de cateva zile.:*:*:*

ali21sto
06.05.2011, 12:17:43
Buna fetelor din nou.Am ramas la Antonia si Fabian pana la urma.iN Tortosa ,unde o sa nasc nu trebuie sa duci numai hainele cu care il scoti din spital.Alina tie nu ti se umfla picioarele:(,eu una nu stiu ce sa ma mai fac cu ele de cateva zile.:*:*:*

Pai si pentru tine si bebei nu ai nevoie de nimic cat stai in spital?:-\
Mi-se umfla rau picioarele si mainile, mana dreapta imi si amorteste...:(( nu avem ce sa facem pana nu nastem!

ingerika
06.05.2011, 16:04:06
Pai si pentru tine si bebei nu ai nevoie de nimic cat stai in spital?:-\
Mi-se umfla rau picioarele si mainile, mana dreapta imi si amorteste...:(( nu avem ce sa facem pana nu nastem!
Eu is cu partea stanga asa[-o< Doamne ajuta sa scapam cu bine si repede.Chiar nimic,numai periuta de dinti,un piaptan si un lady speedstick.Si cand am fost internata a nascut una care era in salon cu mine si am intrebat-o si pe ea.Iti dau chiar si chilotei;)),deaia din plasa.:*

alisuka
07.05.2011, 13:33:59
Ingerika numele alese sunt foarte frumoase ,cat despre spitale vad ca difera de la un oras la altul,chiar e bine ca acolo va da de toate,si aici la mine pe bebei ii imbraca ei dimineata cand vine medicul dar daca iti face caca trebuie sa stai sa le cautzi sa ii schimbi de haine,eu am avut schimburi multe pt ea si le-am folosit pe toate,si cele pt mine le-am folosit in camasa de la ei stateam doar la vizita medicului ,important e sa fitzi bine cu totzii!>:D<

ingerika
11.05.2011, 19:31:44
Buna fetelor....ce mai faceti?Nu mai da nimeni nici un semn de viata?Va pup

ali21sto
11.05.2011, 23:07:26

Raspund eu! Suntem in asteptare;)) abia astept sa imi vad baiatul!

lore_vasc
11.05.2011, 23:07:56

Nu stiu ce se intampla cu Alina ca nu a mai intrat de cateva zile....oare nu are nimeni nr ei sa ne anunte si pe noi cand a nascut....Doamne ajuta sa aiva o nastere usoara![-o<
Tu cum te simti? Ce ai mai cumparat ptr prichindei? :)

alisuka
11.05.2011, 23:13:09
Da asa i nu a mai intrat de cateva zile si nici mesul eu una nu il am,sper daca a nascut sa fi avut o nastere usoara!

ali21sto
11.05.2011, 23:25:23
Sunt aici, mai fetelor!:))

alisuka
12.05.2011, 00:16:04
ne-ai speriat dar ma si bucuram ca iti tii puiutzul in bratze!;-)

maria79
13.05.2011, 21:49:28
ALISUKA,azi-maine face printesa ta 4 luni,incepi sa-i dai sa pape fructe?cereale?

lore_vasc
13.05.2011, 23:33:27
Sunt aici, mai fetelor!:))
Nu am mai scris aici ca am vorbit pe Miresici de Sp ca acolo povestim mai mult :) .....ai vazut cum ne-ai bagat in sperieti ;))

ali21sto
13.05.2011, 23:43:23
Nu am mai scris aici ca am vorbit pe Miresici de Sp ca acolo povestim mai mult :) .....ai vazut cum ne-ai bagat in sperieti ;))

Cand o sa vedeti ca sunt ,,disparuta,, de cel putin 3 zile sa stiti ca am nascut!;))