PDA

Versiunea completa : Viitoare mamici din Spania

Pagini : 1 2 [3]

alisuka
14.05.2011, 01:27:12
Da asa este saptamana viitoare deja facem 4 luni vruiam sa i bag de pe acum un pik de fructe ca poate face caca :( dar m-am razgandit ca mie frica sa nu lase tzitzi ca si asa am avut primele 2 luni probleme cand vruia una cand alta ma refer la san si bibe..dar cred ca pana la urma ii dau chiar si cereale sa vedem ce zice si pediatru....pupici!

lore_vasc
17.05.2011, 23:39:10
Cand o sa vedeti ca sunt ,,disparuta,, de cel putin 3 zile sa stiti ca am nascut!;))
Pune-l pe al tau sa ne anunte :)

ali21sto
18.05.2011, 00:22:12
Pune-l pe al tau sa ne anunte :)

;)) al meu si ,,miresicile,,! :-":-":-"

ingerika
18.05.2011, 12:25:05
;)) al meu si ,,miresicile,,! :-":-":-"
=))si al tau e cu calculatorul ca si al meu?Mai vb saptamana asta si cealalta eu iau pauza^:)^.M-au sunat zilele trecute de la spital ca luni seara ma interneaza si marti dimineata o sa-mi faca cezariana.Deabia astept sa imi vad ingerasii.Dupa ce venim acasa o sa-mi fac timp sa intru sa va spun cum a fost si sa va arat poze cu ei:x.Va pup si Alina doamne ajuta ssa scapi usor si repede

alisuka
18.05.2011, 12:37:58
Ingerika de abia astept sa revii sa ne pui poze cu ingerasii tai,sa fie sanatosi si mancaciosi ,ai sa vezi cum totul va fi bine,o sa ne gandim la tine si o sa iti tinem pumnii,curaj ca mai ai un pik si o sa fii mamica!>:D<

ali21sto
18.05.2011, 14:03:36
=))si al tau e cu calculatorul ca si al meu?Mai vb saptamana asta si cealalta eu iau pauza^:)^.M-au sunat zilele trecute de la spital ca luni seara ma interneaza si marti dimineata o sa-mi faca cezariana.Deabia astept sa imi vad ingerasii.Dupa ce venim acasa o sa-mi fac timp sa intru sa va spun cum a fost si sa va arat poze cu ei:x.Va pup si Alina doamne ajuta ssa scapi usor si repede

Nuuu, al meu e fan calculator, dar nu fan miresici!;))
De ce cezariana?

ingerika
18.05.2011, 14:53:01
Nuuu, al meu e fan calculator, dar nu fan miresici!;))
De ce cezariana?
Ahaaaaaa...al meu intra doar pe astea de sport...in rest nu are treaba.Stau amandoi cu fundu in jos si cred ca li s-a facut mila de mine ca is cat o balenuta;-)

alisuka
18.05.2011, 15:38:13
:rocking::rockon::grouphug:ii asteptam pe Fabian si pe Antonia ,asa nu mai suferi nici tu nici bebei ,e mai bine ca in cel mult o ora iti vezi puiutzii!

ingerika
18.05.2011, 15:55:03
:*:*:*multumesc de incurajari esti tare draguta.Sa stii ce deabia astept sa-i vad si sa.i tin in brate

ali21sto
18.05.2011, 16:05:40
Ahaaaaaa...al meu intra doar pe astea de sport...in rest nu are treaba.Stau amandoi cu fundu in jos si cred ca li s-a facut mila de mine ca is cat o balenuta;-)

Daaaaaaa, tu macar ai doi in burtica, eu am unul singur si sunt balena, nu balenuta! O sa fie cam greu, si tu si sotul cu operatie, dar Doamne Doamne o sa aiba grija de voi! Ce pot sa spun, sa ai parte de o operatie si o recuperare usoara si bebei sa fie cumintei si papaciosi!:*>:D<

lenutza28
18.05.2011, 16:14:54
ingerika nastere usoara,multa multa putere si multa sanatate.te asteptem acasa cu ingerasi dar si in clubul nostru.suntem cu toate alaturi de tine:grouphug::grouphug:.sa stai linistita ca totul va fi bine cu ajutorul lui D-zeu vei trece cu bine peste toate.:*:*:*

ingerika
18.05.2011, 20:20:56
Daaaaaaa, tu macar ai doi in burtica, eu am unul singur si sunt balena, nu balenuta! O sa fie cam greu, si tu si sotul cu operatie, dar Doamne Doamne o sa aiba grija de voi! Ce pot sa spun, sa ai parte de o operatie si o recuperare usoara si bebei sa fie cumintei si papaciosi!:*>:D<
=)) Am zis balenuta ca suna frumos,dar si eu is balena in adevaratul sens al cuvantului.Va multumim frumos pt incurajari :*:*:*

maria79
18.05.2011, 22:02:37
=)) Am zis balenuta ca suna frumos,dar si eu is balena in adevaratul sens al cuvantului.Va multumim frumos pt incurajari :*:*:*

NASTERE USOARA,si recuperare usoara,las ca in curand nu o sa mai fi asa o sa ai bratele ocupate si nu burtica.:grouphug::rocking:tinem galerie.

elixir
18.05.2011, 23:55:15
>:D<>:D<>:D< cat de frumoasa esti!!!!!>:D<>:D<>:D<
sa dea DD ca totul sa fie bine!!! offf, te invidiez!!! ce sentimente minunate cand porti in pantec ingerasii care-ti vor lumina viata!!! hai, ca nu mai e mult si ii vei tine in brate! nu uita, ca acolo sus, e cineva care te iubeste si te va ajuta sa treci cu bine peste tot!!!:*:grouphug:

elixir
19.05.2011, 00:04:51

dar macar esti o ,,balena " frumoasa>:D<>:D<>:D< orice femeie insarcinata e frumoasa, radiaza pur si simplu!!! eu cand eram insarcinata, spune-am ca sunt ,,ou kinder"=)) ptr ca nu am stiut ce e pana cand l-am nascut=)) sa stii ca si pe tine te invidiez! daca as fi mai tanara, n-as ezita sa mai fac un bebe, imi amintesc cu drag ce simteam acum 20 de ani8-} nimic nu se compara!!!
hai ca si tu mai ai putin! sa dea DD sa treci cu bine peste toate! :grouphug:

alisuka
19.05.2011, 10:19:42
Felicitari balenutzo pt vila frumoasa a bebeilor ,o burtica frumoasa si apropo toate gravidutzele sunt balenutze mai mult sau mai putin ,dar important e sa fie bebei bine si tu !>:D<

zcristina
21.05.2011, 11:12:16
Fetelor, stiti ceva de ingerika si de ali??? oare au nascut?
Dati un semn mamicilor daca sunteti inca acasa! Va pup pe amandoua si va astept cu poze. Sper din suflet sa aveti o nastere cat mai usoara :* :*

alisuka
21.05.2011, 14:07:42
Ingerika se interneaza luni seara caci marti dimineatza trebuie sa i tinem pumnii ca ii va face cezariana,iar Alina ne tine pe jar ,eu tot ma repet daca a nascut sper sa fi avut nastere usoara daca nu sper sa o aiba usoara,pupici la toate!

ali21sto
22.05.2011, 14:48:20
Ingerika se interneaza luni seara caci marti dimineatza trebuie sa i tinem pumnii ca ii va face cezariana,iar Alina ne tine pe jar ,eu tot ma repet daca a nascut sper sa fi avut nastere usoara daca nu sper sa o aiba usoara,pupici la toate!

Here i am! Inca nu si-a facut aparitia donsorul nostru, se pare ca vrea sa o astepte pe mama, care vine maine!

alisuka
23.05.2011, 00:14:22
Bunica a venit ,acum te asteptam pe tine domnisorul ,pupici!

ali21sto
23.05.2011, 13:41:56
Bunica a venit ,acum te asteptam pe tine domnisorul ,pupici!

Bunica vine diseara! Asteptammmmm........:*

maria79
23.05.2011, 23:01:06
Fetelor nastere usoara.:*:*:*
Azi am primit si eu o veste bunaaaaaaaaaaaa,nasa mea e graviduta in 5 saptam<:-P,Doamne ajuta sa-i mearga bine ca asa isi doreste un copilas,de mult se tot chinuie si pe la doctori si analize.Sunt alaturi de ea.:* cu sufletul daca fizic nu putem.

alisuka
23.05.2011, 23:47:54
Asteptam pe Edu ,Doamne ajuta la nasa ta sa poata sa tina sarcina si sa fie o sarcina usoara!:*

alisuka
23.05.2011, 23:49:14
Acum cred ca Ingerika nu poate dormi o mai separa doar cateva ore de marea clipa,suntem alaturi de tine ai sa vezi cum va decurge totul bine,te asteptam cu pozici !:*

zcristina
24.05.2011, 12:50:07
Ali si ingerika, va trimit o imbratisare virtuala maaaare mare de tot. :*:*:*:*
Maria: felicitari pt nasa ta. Ai sa vezi ca o sa fie totul ok.

lenutza28
24.05.2011, 20:42:59
Fetelor nastere usoara.:*:*:*
Azi am primit si eu o veste bunaaaaaaaaaaaa,nasa mea e graviduta in 5 saptam<:-P,Doamne ajuta sa-i mearga bine ca asa isi doreste un copilas,de mult se tot chinuie si pe la doctori si analize.Sunt alaturi de ea.:* cu sufletul daca fizic nu putem.

felicitari nasei tale si ii doresc o sarcina usoara <:-P<:-P<:-P<:-Pcel de sus va avea grija de ea si de pruncul din burtica ei.
la cele doua proaspete mamici de pe o zi pe alta le asteptam acasa cu bine si cu bratele deschise atat pe ele cat si pe ingersii lor.>:D<>:D<>:D<

ali21sto
25.05.2011, 00:16:02
Multumim fetelor! Noi suntem inca in formula 2 in 1.Asteptam...

alisuka
25.05.2011, 15:01:26
Si noi asteptam cu tine....pupici

ingerika
27.05.2011, 17:51:45
Si noi asteptam cu tine....pupici
>:D<
am rvenit fetelor.totutl a trecut super bine si suntem acasa si sntem toti bine.am nascut un baiat de 2900 si o fetita de 3400:x:x:x.is super scumpi(cred ca toate mamicile spun acelasi lucru).va pun cateva poze si am sa mai intru zilelle viitoare ca inca suntem in recuperare.alina acum iti facem toti galerie tie si inca 2[-o<.doamne da sa scapi usor.pupici fetelor si va multumesc pt mesajele voastre

zcristina
27.05.2011, 18:20:17
am rvenit fetelor.totutl a trecut super bine si suntem acasa si sntem toti bine.am nascut un baiat de 2900 si o fetita de 3400:x:x:x.is super scumpi(cred ca toate mamicile spun acelasi lucru).va pun cateva poze si am sa mai intru zilelle viitoare ca inca suntem in recuperare.alina acum iti facem toti galerie tie si inca 2[-o<.doamne da sa scapi usor.pupici fetelor si va multumesc pt mesajele voastre

Bine ai revenit mami si BINE ATI VENIT PE LUME INGERASILOR!! Ma bucur ca nu ne-ai uitat. Sunt ABSOLUT SUPERBI ,suuuper dulci :x:x . Ma bucur ca sunteti toti 3 bine, si te mai asteptam pe aici cand poti!

Va pup cu mare drag :*:*:*

alisuka
27.05.2011, 19:14:45
Ma bucur ca totul a trecut cu bine ,bine ati venit pe lume suflete mici si scumpe,sa fiti sanatosi,cuminti si mancaciosi,mami recuperare rapida ,dai san sau bibe??Felicitari tie si sotului pt asemenea minuni pupici:x

ali21sto
27.05.2011, 20:18:19

felicitari!!! cat ma bucur ca sunteti bine! sunt scumpicei amandoi, sa va traiasca, sa fie sanatosi si papaciosi!iar tu sa te recuperezi grabnic!:gen_17::gen_17::gen_17:

lenutza28
27.05.2011, 21:05:04
felicitariiii<:-P<:-P<:-Pbine ati venit ingerasilor,sunteti fff scumpii,sa fiti sanatosi,cumintii si mancaciosi.ingerika sa te recuperezi repede si sa te bucuri de ingerasii tai.
sunt atat de gingasi.... :x:x

elixir
27.05.2011, 23:23:09
>:D<>:D<>:D<sa dea DD sa fie sanatosi! ca de frumosi nu mai zic, ca sunt deja! sa va bucurati de ei! oooo, ce minuni de copii ai!!! uf, ce i-as zmotoci si ce i-as pupa!!! i-as manca de dulci ce sunt!
sa ai grija de tine sa te refaci repede ca vei avea nevoie de forta sa-i poti creste!
va pupacim pe toti!:*:*:*:*:*

zcristina
28.05.2011, 19:40:01
Eduarddddd, ce faci?? Hai ca te asteptam cu drag, nu o mai chinui pe mami. :* :*

ali21sto
28.05.2011, 19:43:30
Eduarddddd, ce faci?? Hai ca te asteptam cu drag, nu o mai chinui pe mami. :* :*

Nu stiu ce face.....:-?ca vad ca nu vrea sa iasa!

Ela10
28.05.2011, 22:15:23
Ingerika, felicitari pentru minunile tale, sunt superbi! Sa fie sanatosi, mancaciosi si sa va aduca numai bucurii.

Ali, te asteptam si pe tine cu poze.

ali21sto
29.05.2011, 13:03:33
Ingerika, felicitari pentru minunile tale, sunt superbi! Sa fie sanatosi, mancaciosi si sa va aduca numai bucurii.

Ali, te asteptam si pe tine cu poze.

Vin si cu poze, dar cand s-o hotara donsorul meu sa iasa, ca nu da niciun semn!:-w

maria79
29.05.2011, 21:53:58
Vin si cu poze, dar cand s-o hotara donsorul meu sa iasa, ca nu da niciun semn!:-w

Stai linistita ca o sa vina cand nici nu te astepti,asteptam puisor mic.:x

maria79
29.05.2011, 21:55:38
FELICITARI INGERIKA,frumosi si dulci bebeiii tai,va doresc multa sanatate si tie recuperare grabnica,va pupam dulce.:x:x

elixir
30.05.2011, 00:02:28
Nu stiu ce face.....:-?ca vad ca nu vrea sa iasa!

cand era termenul limita? cand ai avut ultimul CM?

ali21sto
30.05.2011, 00:20:49
cand era termenul limita? cand ai avut ultimul CM?

termeul limita e pe 31, adica maine!:-w

p.s cand spun termen limita ma refer la 40 de saptamani pentru o sarcina normala, chiar daca unii considera ca max ar fi 42 de s.oricum daca pana pe 31 nu nasc, am monitoare si acolo presupun ca imi vor mai spune ceva!

lore_vasc
30.05.2011, 17:17:34
Buna mamici,burtici si ingerasi !!!!

Ce surpriza frumoasa...\:D/.eu care credeam ca ingerika naste dula Ali21sto :)
FELICITARI INGRIKA!!:madlaugh::*SA VA TRAIASCA INGERASII,SA CREASCA MARI,CUMINTI SI MANCACIOSI!!:*Ce frumosi sunt amandoi!:love:

lore_vasc
30.05.2011, 17:20:57
termeul limita e pe 31, adica maine!:-w

p.s cand spun termen limita ma refer la 40 de saptamani pentru o sarcina normala, chiar daca unii considera ca max ar fi 42 de s.oricum daca pana pe 31 nu nasc, am monitoare si acolo presupun ca imi vor mai spune ceva!
Ce sa facem se lasa asteptat,defat se si spune ca baietii vin mai tarziu ca fetitele :)Hai Ali!!!Hai Eduard!!!<:-P>:D<

ali21sto
30.05.2011, 18:25:51
Buna mamici,burtici si ingerasi !!!!

Ce surpriza frumoasa...\:D/.eu care credeam ca ingerika naste dula Ali21sto :)
FELICITARI INGRIKA!!:madlaugh::*SA VA TRAIASCA INGERASII,SA CREASCA MARI,CUMINTI SI MANCACIOSI!!:*Ce frumosi sunt amandoi!:love:

Ingerika a facut cezariana in s 37 sau 38, de aceea a nascut mai devreme:-p.Al meu bebelin se pare ca stie ca acolo inauntru e cel mai bine, mult mai bine ca afara....si nu vrea domle sa vina! maine mergem la spital sa vedem ce si cum.

ingerika
31.05.2011, 09:49:18
Ingerika a facut cezariana in s 37 sau 38, de aceea a nascut mai devreme:-p.Al meu bebelin se pare ca stie ca acolo inauntru e cel mai bine, mult mai bine ca afara....si nu vrea domle sa vina! maine mergem la spital sa vedem ce si cum.
la 37 am facut.Va tinem pumnii sa fie totul bine:*

mariya777
31.05.2011, 13:15:26
la 37 am facut.Va tinem pumnii sa fie totul bine:*

felicitari pt. ingerasi,sa fiti cu toti sanatotsi sa va bucurati de minunea de a intemeia o familie ,gemenii sunt minunati si ce grasunei,avand in vedere ca au fost 2 in burtica la mami!!!!

ali21sto
31.05.2011, 18:20:23
Fetelor, am, fost astazi la eco si monitoare.Se pare ca baiatul meu stie ca e crisis si nu vrea sa iasa.In burti la mami e cel mai bine;)) Am lichid suficient, placenta e ok, bebe ok, are aproximativ 3700 gr si inca nu da semne ca vrea sa iasa.Poate sa mai stea si o saptamana sau sa apara la noapte.Asa ca, asteptam....;))

alisuka
31.05.2011, 21:25:19
Ma bucur ca bebe Edu e bine el stie cand vrea sa scoata nasucul afara,pupici!

maria79
05.06.2011, 21:43:44
Sa fim si aici cu galeria,HAI EDU ,EDU EDU<:-P:rocking::rockon::bye_01::gen_05::gen_05::rocking ::talk_01:

alisuka
05.06.2011, 21:52:02
Hai Edu !!!!!\:D/:Y:A:rockon::rocking::gen_08::gen_19:

lore_vasc
13.06.2011, 11:51:25
Alina scumpa am citit cu lacrimi in ochi povestea nasterii si imi pare nespus de rau ca a trebuit sa treci prin toate astea :( Ce nu inteleg eu cum de la ultima ecografie nu ti-au spus ca bebe are cordonul ombilical in jurul gatului?? :( Chiar ieri povesteam cu un spaniol de medicii din Spania si nu ii situatia asa de roz pe cum se zice....nu dai spaga ca in Ro dar tot te lasa sa astepti mult si bine pe coridoare sau cine stie ce tratament iti dau si nu ii bun cum a patit o cunostinta de a mea care avea probleme cu ovarele si i-au dat ibuprofen si pana la urma a ajuns la operartie.
Ma bucur enorm de mult ca acum sunteti bine amandoi,sa te ajute DD sa te recuperezi repede[-o<
Edu ii un baietel frumusel foc!:*:xSa creasca mare si cuminte sa va bucurati de el :)

alisuka
13.06.2011, 13:57:42
Alina ma bucur ca sunteti bine amandoi,Edu bine ai venit pe lume esti o scumpete,sa cresti mare si sanatos,tie ce sa iti zic imi pare rau ca ai trecut prin asta niciodata nu ti-am povestit prin ce-am trecut eu ca sa nu te sperii ,dar am ajuns la concluzia ca 80%din medicii de aici sunt niste iresponsabili si prosti,ai sa vezi ca macar chirurgii taie bine si nu iti va ramane decat o mica cicatrice!Pupici

ali21sto
13.06.2011, 15:31:27
Alina scumpa am citit cu lacrimi in ochi povestea nasterii si imi pare nespus de rau ca a trebuit sa treci prin toate astea :( Ce nu inteleg eu cum de la ultima ecografie nu ti-au spus ca bebe are cordonul ombilical in jurul gatului?? :( Chiar ieri povesteam cu un spaniol de medicii din Spania si nu ii situatia asa de roz pe cum se zice....nu dai spaga ca in Ro dar tot te lasa sa astepti mult si bine pe coridoare sau cine stie ce tratament iti dau si nu ii bun cum a patit o cunostinta de a mea care avea probleme cu ovarele si i-au dat ibuprofen si pana la urma a ajuns la operartie.
Ma bucur enorm de mult ca acum sunteti bine amandoi,sa te ajute DD sa te recuperezi repede[-o<
Edu ii un baietel frumusel foc!:*:xSa creasca mare si cuminte sa va bucurati de el :)

Pai la ultima ecografie p care am facut-o , la fix 40 de s era bine....probabil in ultimele zile sau chiar atunci cand aveam contractiile alea groaznice a ajuns cu cordonul dupa gat.Saracutul putea sa se stranguleze:(
Cert e ca in ziua in care trebuia sa nasc sau chiar ziua anterioara trebuia sa-mi faca eco, probabil situatia ar fi fost alta.Pana acum am fost multumita de cum m-au tratat, uneori am senzatia ca s-au saturat si ei de atatia straini, dar cu siguranta doctora care era de garda si ma trimitea acasa e o incompetenta si nu-si merita postul.
Multumim frumos de urari si sa auzim si la voi curand ca vine bebe...va v-a schimba viata cu siguranta!:*

ali21sto
13.06.2011, 15:37:01
Alina ma bucur ca sunteti bine amandoi,Edu bine ai venit pe lume esti o scumpete,sa cresti mare si sanatos,tie ce sa iti zic imi pare rau ca ai trecut prin asta niciodata nu ti-am povestit prin ce-am trecut eu ca sa nu te sperii ,dar am ajuns la concluzia ca 80%din medicii de aici sunt niste iresponsabili si prosti,ai sa vezi ca macar chirurgii taie bine si nu iti va ramane decat o mica cicatrice!Pupici

Majoritatea medicilor de aici iau lucrurile cu prea mult calm...sau mai bine spus cu indiferenta! In legatura cu cicatricea nu stiu ce sa spun, ma jeneaza f tare capsele astea, merg maine sa mi-le scoata.La tine cat a durat pana nu ai mai simtit nicio durere si nici jena?!Am citit si povestea ta in mare...
Multumim si tie pt urari si complimente!:*

lenutza28
13.06.2011, 17:56:41
alina imi pare foarte rau ca ai trecut prin asa ceva,ma luat cu fiorii cand am citit.nu ii inteleg nici eu pe unii doct de ce sunt asa,te plimba de la spit acasa si tu abia poti sa mai stai in picioare.puteau macar sa iti faca o ecof sa vada cum e bebeik.am simit ceva in inima cand am citit despre bebe.dar nu vreau sa ma gandesc ce ati simtit voi cand v-au zis doct.eu de felul meu sunt mai sensibila la aflarea unei vesti proaste,cred ca lesinam acolo.
parca la noi in tara te interneaza in spit cand vad k se apropie ceasul si te simti rau,mai nasol e ca acum te pune sa cumperi tot si seringi si ace.medic...etc.
va ajutat D-zeu si ati scapat cu bine,ca sanatate ca e cea mai importanta.aveti gija de voi,sa te refaci repede ca sa poti sa il ti mai mult in brate puiul tau.

maria79
13.06.2011, 23:31:29
Majoritatea medicilor de aici iau lucrurile cu prea mult calm...sau mai bine spus cu indiferenta! In legatura cu cicatricea nu stiu ce sa spun, ma jeneaza f tare capsele astea, merg maine sa mi-le scoata.La tine cat a durat pana nu ai mai simtit nicio durere si nici jena?!Am citit si povestea ta in mare...
Multumim si tie pt urari si complimente!:*

Stai linistita ca o sa treaca ,iar cicatricea o sa se vindece super frumos si semnale de la capse nici nu o sa se vada deloc,mie prima data mi-su scos una da una nu,apoi dupa o saptamana le-au scos pe toate,treaba e sa ai si foarte multa grija si de tine si sa nu faci efort ,recuperarea se face mai repede.pupicei la bebe,si la mami multa sanatate si mult laptic.

alisuka
14.06.2011, 00:40:18
Mie mi le-au scos la 10 zile toate,cum zicea Maria trec toate dar fara efort ,eu am facut efort si ma tinut jena care zici tu cam o luna si durerile vreo 3:(,important ca sunteti bine si nu au de ce sa se sature de straini caci salariul lor vine si din banii nostrii ca si noi cotizam!

ali21sto
14.06.2011, 17:37:06
Azi mi-au scos si mie din capsele alea, cam una da una nu.Joi merg din nou si daca e ok mi-le scoate toate.Am impresia ca ma doare tot si ianuntru si afara, plus ca deasupra operatiei simt amortit.In fine, sper sa se vindece bine, iar de vazut nu cred ca o sa se vada prea tare, cu chilot nu se vede deloc.
Lenutza si Maria multumesc frumos de incurajari.:*:grouphug:

lore_vasc
14.06.2011, 23:42:46
Azi mi-au scos si mie din capsele alea, cam una da una nu.Joi merg din nou si daca e ok mi-le scoate toate.Am impresia ca ma doare tot si ianuntru si afara, plus ca deasupra operatiei simt amortit.In fine, sper sa se vindece bine, iar de vazut nu cred ca o sa se vada prea tare, cu chilot nu se vede deloc.
Lenutza si Maria multumesc frumos de incurajari.:*:grouphug:
Recuperare rapida Alina!! Sunt sigura ca nu ii floare la ureche o cezariana mai ales prin ce ai trecut tu asa ca nu iti face probleme ca o sa te faci bine dar cu multa rabdare,incetul cu incetul si ai grija cu efortul:*
Tie iti da statul ceva ca ai nascut?ceva ajutor? sau ai paro?Ma informez si eu din timp ca sa stiu la ce sa ma astept :)

alisuka
25.06.2011, 11:26:19
Ingerika stiu ca esti foarte ocupata cu ingerasii tai dar mai pune si tu cateva pozici sa-i vedem si noi,tu cum mai esti?Va pupam

alisuka
25.06.2011, 11:27:22
Alina vrem poze cu bebe Edu ,stim ca esti in toiul pregatirilor pentru botez ,ai gasit invitatzii?Cum e bebe,tu cum te mai simti?Pupici

ali21sto
28.06.2011, 01:33:39
Alina vrem poze cu bebe Edu ,stim ca esti in toiul pregatirilor pentru botez ,ai gasit invitatzii?Cum e bebe,tu cum te mai simti?Pupici

Nu prea am mai avut timp sa intru...alerg cand in colo cand in colo pentru pregatiri.Am facut si invitatiile, nu e ceea ce vroiam ,dar alta varianta nu aveam.Bebe e bine, are program de plans din cauza colicilor:-<, in rest papa si doarme.Eu sunt mai bine, mi-au scos toate ,,capsele,, de la operatie, si nici nu ma mai jeneaza decat un picut.Alerg dupa o rochie pt botez, dar ce-mi place nu-mi vine bine ca inca sunt babana#-O

p.s pun maine foto si cu invitatia ... acum nu am.

mentosina
28.06.2011, 10:22:16
Buna fetelor ..am revenit si noi acasa dupa un concediu mai lung in Ro ...din cate citesc pe aici au venit bebelusii !!!! Felicitari Ali si Ingerica !!!!

mentosina
28.06.2011, 10:25:50
Nu prea am mai avut timp sa intru...alerg cand in colo cand in colo pentru pregatiri.Am facut si invitatiile, nu e ceea ce vroiam ,dar alta varianta nu aveam.Bebe e bine, are program de plans din cauza colicilor:-<, in rest papa si doarme.Eu sunt mai bine, mi-au scos toate ,,capsele,, de la operatie, si nici nu ma mai jeneaza decat un picut.Alerg dupa o rochie pt botez, dar ce-mi place nu-mi vine bine ca inca sunt babana#-O

e o dulceata de copil !!!!! spor la pregatirile pt botez , cat mai putini colici si sa te refaci de tot cat mai repede

ali21sto
29.06.2011, 00:27:58
e o dulceata de copil !!!!! spor la pregatirile pt botez , cat mai putini colici si sa te refaci de tot cat mai repede

multumim de urari!>:D< cum a fost acasa?

mentosina
29.06.2011, 10:22:38
multumim de urari!>:D< cum a fost acasa?
In general a fost bine pt ca am fost cu familia dar situatia din Romania deprima mult , e grea viata acolo si din pacate pare sa o tina tot asa mult timp . nici o urma de ceva imbunatatiri dimpotriva parca merge din ce in ce mai prost totul . ne-am bucurat de familie , de bunatatile facute de mama :-$, a vazut si fata mea la bunica la tara porc , vaca pui , gaina ..ea la toate le facea Ham ;;) ..
Cum te simti ca mamica ? ;;)

ingerika
30.06.2011, 11:31:56

foarte frumos:*.multa sanatate si sa iti aduca numai bucurii.va pupam.am sa mai revin si eu cu poze:*:*:*

alisuka
30.06.2011, 14:12:45
Alina usurel ca gasesti tu pana la urma si rochitza,pupici la scumpete!

alisuka
30.06.2011, 14:13:21
Mentosina bine ai revenit!

alisuka
30.06.2011, 14:13:55
Imgerika pozeeeeeeeeeee si pupici la ingerasi!

mentosina
05.07.2011, 12:08:06
Mentosina bine ai revenit!
multumim Alisuka :* ..ce face printesa ta ?

alisuka
06.07.2011, 23:01:02
ne luptam de 3 zile cu febra si dintisorii,au iesit cei 2 de jos si e pachucha :((,voi sunteti bine?Scumpetea ta?

ali21sto
07.07.2011, 10:39:50
ne luptam de 3 zile cu febra si dintisorii,au iesit cei 2 de jos si e pachucha :((,voi sunteti bine?Scumpetea ta?

:(( offff, voi cu dintii, noi cu colicii! Nu mai avem mult de,,tras,, primii 18 ani sunt mai grei:))

ali21sto
07.07.2011, 10:43:05
In general a fost bine pt ca am fost cu familia dar situatia din Romania deprima mult , e grea viata acolo si din pacate pare sa o tina tot asa mult timp . nici o urma de ceva imbunatatiri dimpotriva parca merge din ce in ce mai prost totul . ne-am bucurat de familie , de bunatatile facute de mama :-$, a vazut si fata mea la bunica la tara porc , vaca pui , gaina ..ea la toate le facea Ham ;;) ..
Cum te simti ca mamica ? ;;)

Asa e! In Ro parca nu se mai vad semne de imbunatatire.Nici aici nu mai e ce a fost o data, dar mergem inainte deocamdata.Eu inca sper sa ne intoarcem curand acasa....
Ca mamica e bine, viata se schimba radical, pt ca un sufletel asa mic are nevoie de toata atentia noastra!

maria79
07.07.2011, 15:46:36

O saracuta de ea,ai fost cu ea la pediatru sa-i de-a ceva ,eu am gel pt dureri dar nu am avut probleme deocamdata, are 6 deja, 4 sus si 2 jos ,nu am simtit deloc cand i-au iesit.pupicei la bebei

mariya777
10.07.2011, 02:12:58

buna fetelor,ce mai face-ti?
eu am revenit din tara,si mi-a placut....

ali ce bebe scump ai,piiiic sa nu fie de deochi,sa-i dea Dumnezeu sanatate!!unde face-ti botezul ?va doresc distractie placuta!!auzi,tre sa ne intalnim odata cu bebei sa ne vedem si noi ca stam asa aproapte ...poate in parcul ribalta intr-o zi cand putem amandoua!!

maria 79 ,te invidiez,cum adica nu ai stiut cand ii ies dinti?la noi a fost dinte pe cale sa iasa nopti intregi nedormite!!!!!
va salut si pe celalate fete!!!!

zcristina
10.07.2011, 11:48:09

Dulceata mica!! :x Sa cresti mare, sanatos si sa le aduci parintilor numai bucurii. Asteptam poze de la botez!
Ali tu cum esti? Te-ai refacut complet? Te lasa Edu sa dormi?

mariya: bine ai revenit!

alisuka
10.07.2011, 11:53:45
Noi credeam ca febra si noptile nedormite sunt de la dinti dar nu a fost asa :((( de vineri dupa amiaza suntem ingresate cu febra si nimeni nu stie ce are ,o infectie dar nu se stie de unde si tot ii fac analize ,imi vine sa mor cand o vad cu perfuzii si cu manutza cu atela :((( ,nu stim daca mai plecam in tara ,trebuie pe 18 noaptea sa vedem ce mai este pana atunci,va pupam pe toti si multa sanatate!

zcristina
10.07.2011, 11:59:02
Noi credeam ca febra si noptile nedormite sunt de la dinti dar nu a fost asa :((( de vineri dupa amiaza suntem ingresate cu febra si nimeni nu stie ce are ,o infectie dar nu se stie de unde si tot ii fac analize ,imi vine sa mor cand o vad cu perfuzii si cu manutza cu atela :((( ,nu stim daca mai plecam in tara ,trebuie pe 18 noaptea sa vedem ce mai este pana atunci,va pupam pe toti si multa sanatate!

Offfff Alisuka, nu stiam ca e bolnavioara Rebe. :( Te cred ca simti impotenta cand o vezi asa dar incearca sa fi calma ca sa nu o alterezi si pe ea. Muuuulta sanatate ii doresc piticutei si sa ne zici ce iese la analize. Va pup :*

alisuka
11.07.2011, 10:54:57
Analizele trebuia sa vina astazi dar nu au ajuns :( ,o infectie urinara si o bacterie dar nu stiu care...asa ca pana maine mai stam pe antibiotice ,cu perfuzii si maine ii ia iar analizele ,daca totul e bine s-ar putea maine sa ne si lase acasa ,va pupam!

lenutza28
11.07.2011, 19:39:14

imi pare fff rau pt fetita ta ca e bolnavioara,va doresc multa,multa sanatate si sa va intoarceti repede acasa si sanatoase.[-o<[-o<[-o<saracuta de ea...cat sunt mici si sunt bolnavi,ii doare ceva...numai ei stiu saracutii ca nu pot vb ca sa ne spuna si noua durerea lor.:((:((:((,ti se rupea inima lana ei cand ii vezi si tu nu sti ce ii doare.
fii tare aliska,dragostea ta e cea mai importata decat toate medicamentele.:x:x:x
va pupacesc.

lenutza28
11.07.2011, 19:42:46
urmatoarea pe lista de mamici cred ca e sormea,doct a zis k pe 4 august,dar D-zeu stie cand va veni,noi avem toate pregatite pt ea,o asteptam cu bratele deschise,este ffff activa in burtica surorii,sa intors si capul in jos.a inceput sa ii se lase si burta in jos,incetul cu incetul se apropie ceasul:x:x:x
multii au zis k va naste mai devreme de termen,noi o asteptam cu drag.

alisuka
13.07.2011, 10:31:02
Multumesc Lenutza ,suntem mai bine ,suntem acasa dar cu tratament pana luni cu antibiotic caci are o infectie urinara puternica ,ma bucur pt sora ta ca mai are putin si isi tine ingerasul in brate,am inteles ca e fetitza cum o sa o cheme?Nastere usoara si mult laptic din partea noastra pupici!

mentosina
13.07.2011, 20:29:42
Alisuka ...va doresc multa sanatate , sa va faceti bine cat mai repede sa puteti pleca in concediu , sunt tare urate infectiile astea dar sa sti ca repede isi revin copii mici ..acum i vezi bolnaviori tare si uimitor de repede isi revin cu un tratament corect asa ca stai linistita . Poate ar fi bine sa i ceri pediatrului inainte sa plecati ceva vitamine pt sistemul imunitar , cum ia antibiotice i scad defensas si sa nu aveti probleme in concediu ...va pupam

lenutza28
13.07.2011, 21:34:51
Multumesc Lenutza ,suntem mai bine ,suntem acasa dar cu tratament pana luni cu antibiotic caci are o infectie urinara puternica ,ma bucur pt sora ta ca mai are putin si isi tine ingerasul in brate,am inteles ca e fetitza cum o sa o cheme?Nastere usoara si mult laptic din partea noastra pupici!

ma bucur ca sunteti mai bine,dar cum de a facut mititica infectia urinara asa de mica?
iti multumesc in numele surori,va fi fetita si se va numi maria(doar un singur nume ii va pune).
sa auzim vesti bune de la tine si sa plecati sanatosi in vacanta.

alisuka
14.07.2011, 12:01:41
Un nume foarte frumos si fetitza mea il poarta ,cat despre infectie medicul mi-a zis ca fiecare copil dezvolta o bacterie ,bine nu e o lege toti copiii ,a mea a dezv bacteria aceasta fiind cat de cat si ceva ereditar pana se demonstreaza contrariul cand i se va face eco,cat despre defense le are foarte bune si mi-a zis ieri pediatrul ca nu are nevoie de vitamine nimik,caci analizele de marti sunt bune si singura vitamina e tzitzi lui mami ,sper sa nu se intample asa ceva la nici un copil e dureros sa vezi ca nu potzi face nimic pt ei,mie una imi venea sa mor ,dar multu lui DD ca mi-a dat putere sa ma calmez si sa imi ajut fetitza cu ce am putut!Va pupam dulce

ali21sto
14.07.2011, 23:44:03
Alisuka, imi pare rau pentru ce a patit Rebe! Sa dea DD sa se faca bine repede ca sa puteti pleca in Ro!>: D <
Maria, multu pentru complimente.Ma bucur ca ti-a placut in Ro, si eu abia astept sa plec.Cand vrei si poti ne intalnim in parc la ribalta.Eu merg aproape zilnic cam pe la ora 11.
Cris multu si tie pt urari si complimente! Edu e un papacios, a luat deja 2,2 kg in greutate si s-a mai lungit cu 6 cm.As minti daca as spune ca e cel mai cuminte copil, dar, nu e nici cel mai rau...e normal.Plange cand il doare burtica, cand e plictisit si cand vrea in brate.In rest papa si doarme.Eu sunt mai bine, incet incet imi revin cu operatia dar mai greu cu kg.Alaptez si trebuie sa pap, plus ca sotul ma cearta daca eu nu mananc baiatul lui ce face?!
O sa va povestesc curand cum a fost la botez, pun si pozici.

alisuka
15.07.2011, 08:40:26
Mersik Alina de urari ,Rebe practic e bine nu a dat semne nici inainte ca e bolnava cu 39,2 febra ea se juca si vorbea caci si doctorii au zis ca e o luptatoare ,asteptam pozici si povesti de la botez si ii spunem bun venit noului crestin!Pupici!

mentosina
18.07.2011, 12:42:05
Un nume foarte frumos si fetitza mea il poarta ,cat despre infectie medicul mi-a zis ca fiecare copil dezvolta o bacterie ,bine nu e o lege toti copiii ,a mea a dezv bacteria aceasta fiind cat de cat si ceva ereditar pana se demonstreaza contrariul cand i se va face eco,cat despre defense le are foarte bune si mi-a zis ieri pediatrul ca nu are nevoie de vitamine nimik,caci analizele de marti sunt bune si singura vitamina e tzitzi lui mami ,sper sa nu se intample asa ceva la nici un copil e dureros sa vezi ca nu potzi face nimic pt ei,mie una imi venea sa mor ,dar multu lui DD ca mi-a dat putere sa ma calmez si sa imi ajut fetitza cu ce am putut!Va pupam dulce
ai dreptate , am uitat ca alaptezi inca , cum mai sunteti ..va pregatiti de concediu?;-)

mentosina
18.07.2011, 12:45:09
Alisuka, imi pare rau pentru ce a patit Rebe! Sa dea DD sa se faca bine repede ca sa puteti pleca in Ro!>: D <
Maria, multu pentru complimente.Ma bucur ca ti-a placut in Ro, si eu abia astept sa plec.Cand vrei si poti ne intalnim in parc la ribalta.Eu merg aproape zilnic cam pe la ora 11.
Cris multu si tie pt urari si complimente! Edu e un papacios, a luat deja 2,2 kg in greutate si s-a mai lungit cu 6 cm.As minti daca as spune ca e cel mai cuminte copil, dar, nu e nici cel mai rau...e normal.Plange cand il doare burtica, cand e plictisit si cand vrea in brate.In rest papa si doarme.Eu sunt mai bine, incet incet imi revin cu operatia dar mai greu cu kg.Alaptez si trebuie sa pap, plus ca sotul ma cearta daca eu nu mananc baiatul lui ce face?!
O sa va povestesc curand cum a fost la botez, pun si pozici.
ma bucur ca e un mancacios si a luat asa bine in greutate sa o tineti tot asa ;-) ..are dreptate sotul tau , trebuie sa papi bine si de toate sa aiba un laptic consistent , o sa slabesti incet stai linistita ..acum e important sa te recuperezi de tot si sa fie mult laptic ..pe cand va fi botezul ?

lenutza28
31.07.2011, 22:07:35
pe aici nu mai scrie nici o mamica????????
de ieri de la 20.30 sunt iarasi matusicaaa:o):o):o),am o nepotica frumusica si grasuta,are 3,800gr si 52 cm si e foarte linistita ,nu plange,doarmeeeee.e obosita mititica,a fost drum cam lung.
pe sormea a luat-o sambata de dimineata durerile am dus-o la spital cand a vazut-o doct ia zis tu azi nasti poate sa fi peste o ora,poate sa fie si la noapte.a internat-o si seara avenit fetita si nasterea a fost normala.
am sa va pun poze cu ea,va anunt cand.
pupuci la toate.

alisuka
02.08.2011, 22:38:34
Lenutza felicitari si la ora ta recuperare grabnica si mult laptic ,o pupam dulcik pe printesa!:x

alisuka
02.08.2011, 22:40:52
Noi suntem bine in ro ,sa ingrasat Rebe:Dsi ii priieste mai bine aerul aici dar o sa trebuiasca sa ne intoarcem in Sp,eu una spun sincer e primul an dupa 8 ani in care as vrea sa raman acasa de tot dar nu putem.....

lenutza28
03.08.2011, 13:58:17
Noi suntem bine in ro ,sa ingrasat Rebe:Dsi ii priieste mai bine aerul aici dar o sa trebuiasca sa ne intoarcem in Sp,eu una spun sincer e primul an dupa 8 ani in care as vrea sa raman acasa de tot dar nu putem.....

multumim mult aliuska,e tare cuminte,manaca si doarme,la inceput a fost putin mai greu cu papatul dar acum suge la tzatza mamei de zici ca o smulge.
vacanta placuta din ce ti-a mai ramas.cred si eu ca fetei ii prieste areul mai bine in tara de cat aici,e alta clima,e totul diferit.asteptam sa ne pui pozici noi.
apropo mamicile de aici,voi ati facut la copii dubla cetatenie?:-?:-?

lenutza28
04.08.2011, 16:09:28
am scris la miresici din sp(din obisnuita) dar ca data trecuta au sters mesajul.am puze poze cu nepotica in picasa.;;);;);;)

lore_vasc
04.08.2011, 18:26:52
Alisuka scumpa doar acum am citit ce a patit Rebe :(( saracuta de ea bine ca s-a refacut si ati putut merge in Ro:*
Alina ce scumpic ii baiatul vostru:xSper ca acum te simti mai bine:*
Mentosina nu ne pui poze cu printesa ta si cu tine;;)
Ingerika asteptam poze! :)
pupici si la cele doua Maria si bebii lor:*

zcristina
06.08.2011, 12:21:38
am scris la miresici din sp(din obisnuita) dar ca data trecuta au sters mesajul.am puze poze cu nepotica in picasa.;;);;);;)

Felicitari pt nepotica, sa va traiasca si recuperare rapida pt sora ta!! Dar unde sunt pozele ca eu nu le-am vazut?? :-s

mentosina
06.08.2011, 21:05:00
pe aici nu mai scrie nici o mamica????????
de ieri de la 20.30 sunt iarasi matusicaaa:o):o):o),am o nepotica frumusica si grasuta,are 3,800gr si 52 cm si e foarte linistita ,nu plange,doarmeeeee.e obosita mititica,a fost drum cam lung.
pe sormea a luat-o sambata de dimineata durerile am dus-o la spital cand a vazut-o doct ia zis tu azi nasti poate sa fi peste o ora,poate sa fie si la noapte.a internat-o si seara avenit fetita si nasterea a fost normala.
am sa va pun poze cu ea,va anunt cand.
pupuci la toate.
Felicitari matusica <:-P<:-P<:-P<:-P, sa iti traiasca nepotica , cum se numeste ?
multa sanatate mamei si muuuuult laptic ;-)

mentosina
06.08.2011, 21:08:00
Alisuka scumpa doar acum am citit ce a patit Rebe :(( saracuta de ea bine ca s-a refacut si ati putut merge in Ro:*
Alina ce scumpic ii baiatul vostru:xSper ca acum te simti mai bine:*
Mentosina nu ne pui poze cu printesa ta si cu tine;;)
Ingerika asteptam poze! :)
pupici si la cele doua Maria si bebii lor:*
Buna Lore ..ce mai faceti , am citit ca ati fost in concediu si a fost foarte frumos ..poze ??
noi avem o multime de poze ..pun adresa la semnatura ;-)

lenutza28
06.08.2011, 22:34:34
Felicitari pt nepotica, sa va traiasca si recuperare rapida pt sora ta!! Dar unde sunt pozele ca eu nu le-am vazut?? :-s

acum cred k se vad,eru puse pozele pe invizibil pt voi(nu am stiut)am cautat pe aici sa vad de ce nu se vad si am gasit buba;));))

lenutza28
06.08.2011, 22:36:21
Felicitari matusica <:-P<:-P<:-P<:-P, sa iti traiasca nepotica , cum se numeste ?
multa sanatate mamei si muuuuult laptic ;-)

multumim mult de tot,se numeste maria<:-P<:-P
ti-am admirat pozele,sunt superbe.
si sora mea si-a dorit ca fata ei sa aiba parul ondulat,dar.....=((=((sanatoasa sa fie,asta conteaza cel mai mult.

lore_vasc
06.08.2011, 23:08:12
Lenutza felicitari sorei tale!!!<:-PSa va bucurati de printesa care ii o scumpa,sa creasca mare si cuminte:*
Mentosina m-am uitat din mare la albumele cu Paula si pot sa spun ca ii tare draguta si cocheta;;) Am observat ca are o multime de hainute care mai decare,poate ne spui si noua de pe la ce magazine ii cumperi cel mai des hainute.....asa ajuti pe mamici si dai idei viitoarelor mamici :) Dar poze cu tine nu am observat:( Poze din concediul care l-am avut in Asturias am pus in facebook....ai cont?daca ai sa-mi spui numele ca sa-ti dau accept :)

mentosina
07.08.2011, 08:58:47
multumim mult de tot,se numeste maria<:-P<:-P
ti-am admirat pozele,sunt superbe.
si sora mea si-a dorit ca fata ei sa aiba parul ondulat,dar.....=((=((sanatoasa sa fie,asta conteaza cel mai mult.
am vazut si eu pozele , e tare dragalasa Maria , sa va traiasca !!
ai dreptate ..important e sa fie sanatoasa cu sau fara bucle ;-) , multumim de aprecieri facem multe poze pt familie , cum stam departe de ei pozele sunt o adevarata alinare pt ei , s-a obisnuit si Paula cu sedintele fotot se amuza si de fiecare data trebuie sa se si strambe putin ;-)

mentosina
07.08.2011, 09:06:51
Lenutza felicitari sorei tale!!!<:-PSa va bucurati de printesa care ii o scumpa,sa creasca mare si cuminte:*
Mentosina m-am uitat din mare la albumele cu Paula si pot sa spun ca ii tare draguta si cocheta;;) Am observat ca are o multime de hainute care mai decare,poate ne spui si noua de pe la ce magazine ii cumperi cel mai des hainute.....asa ajuti pe mamici si dai idei viitoarelor mamici :) Dar poze cu tine nu am observat:( Poze din concediul care l-am avut in Asturias am pus in facebook....ai cont?daca ai sa-mi spui numele ca sa-ti dau accept :)
multumim Lore ..are multe hainute pt ca e prima nepoata din familie la amandoi si e rasfatata de toata lumea eu f putine i cumpar aproape toate le-a primit , nu stiu eu daca e voie sa spun pe aici numele la magzine de unde cumpar sa nu se interpreteze ca fac reclama :-", hainute frumoase sunt in toate magazinele pe aici mai ales pt fetite ;))
nu prea apar in poze ca nu sunt fotogenica deloc si nu vreau sa stric poza :)

zcristina
07.08.2011, 11:49:24
acum cred k se vad,eru puse pozele pe invizibil pt voi(nu am stiut)am cautat pe aici sa vad de ce nu se vad si am gasit buba;));))

Gataaa, acum le-am vazut. E tare dulce, sa va traiasca!

Mentosiana, ce cretulina scumpa ai! :)

lore_vasc
07.08.2011, 23:30:38
multumim Lore ..are multe hainute pt ca e prima nepoata din familie la amandoi si e rasfatata de toata lumea eu f putine i cumpar aproape toate le-a primit , nu stiu eu daca e voie sa spun pe aici numele la magzine de unde cumpar sa nu se interpreteze ca fac reclama :-", hainute frumoase sunt in toate magazinele pe aici mai ales pt fetite ;))
nu prea apar in poze ca nu sunt fotogenica deloc si nu vreau sa stric poza :)

Poti sa spui numele la magazine ca ai fost intrebata,se considera reclama atunci cand incepi sa vorbesti de magazine de mai multe ori fara sa te intrebe cineva....sa sa incepi sa spui: ,,mergeti sa cumparati hanute la magazinul Y ca sunt haine frumoase etc..Sa pui si cu tine poze ca nu cred eu ca strici poza....bla bla...ca doar fetita cretulina a iesit din niste parinti frumosi :)

mentosina
08.08.2011, 12:30:39
Multumim mult Cristina :*
Lore ...tu nu sti vorba ca din pariti urati ies copii frumosi ;)) ..hai ca mai pon jos la semnatura alta adresa unde sunt poze si cu noi ;-)
De magazinele de haine ce sa spun ..sunt multe . eu una prefer Zara , Beneton , H & M ...de obicei la reduceri ma aprovizionez de haine , dar cum unchi si matusi , bunici , verisori o rasfata mult primeste mereu hainute ;)) , suntem cam imprastiti prin Europa ( Elvetia , Anglia , Germania ..) dar sa stiti ca peste tot sunt hainele de calitate ..mai putin in Romania , nu vreau sa credeti ca sunt figuranta dar calitatea hainelor din Romania lasa mult de dorit dupa parerea mea ;-)

lenutza28
08.08.2011, 17:39:08
va multumesc frumos fetelor pt urari:*:*:*:*

lore_vasc
08.08.2011, 23:26:09
Multumim mult Cristina :*
Lore ...tu nu sti vorba ca din pariti urati ies copii frumosi ;)) ..hai ca mai pon jos la semnatura alta adresa unde sunt poze si cu noi ;-)
De magazinele de haine ce sa spun ..sunt multe . eu una prefer Zara , Beneton , H & M ...de obicei la reduceri ma aprovizionez de haine , dar cum unchi si matusi , bunici , verisori o rasfata mult primeste mereu hainute ;)) , suntem cam imprastiti prin Europa ( Elvetia , Anglia , Germania ..) dar sa stiti ca peste tot sunt hainele de calitate ..mai putin in Romania , nu vreau sa credeti ca sunt figuranta dar calitatea hainelor din Romania lasa mult de dorit dupa parerea mea ;-)

ooo numai hainute de marca;-) Norocosi sunteti cu familie in mai multe tari :) Sunteti amandoi frumosi asa cum am banuit si cretulina seamana cu tine ca tu ai parul ondulat :)

ali21sto
10.08.2011, 00:09:41
Buna seara fetelor!
Lenutza felicitari pentru nepotica grasana! E o scumpica! Nu-ti face griji, parul si ochii se schimba la un bebe...poate va fi si ea o cretulina.Edu spre ex. s-a nascut aproape brunet si cu un par drept...acum se blonzeste si se onduleaza incet incet.Ochii sunt inca albastri si speram sa ramana asa.
Mentosina ai deja fata mare...am vazut ca facea pe ,,fotomodelul,, intr-o pozica;))Ce dulceeee!Si mie imi plac hainutele de,,firma,, si nu numai...bumbac sa fie;)) si reduse cat mai mult;))
Alisuka ma bucur ca ii merge bine Rebecai in Ro si a luat in greutate.Sper ca v-ati relaxat!
Am ramas datoare cu pozele de la botez...nu le am pe calc asta, dar pun cateva pozici cu Edu si cu mine

zcristina
11.08.2011, 19:59:01
Buna seara fetelor!
Lenutza felicitari pentru nepotica grasana! E o scumpica! Nu-ti face griji, parul si ochii se schimba la un bebe...poate va fi si ea o cretulina.Edu spre ex. s-a nascut aproape brunet si cu un par drept...acum se blonzeste si se onduleaza incet incet.Ochii sunt inca albastri si speram sa ramana asa.
Mentosina ai deja fata mare...am vazut ca facea pe ,,fotomodelul,, intr-o pozica;))Ce dulceeee!Si mie imi plac hainutele de,,firma,, si nu numai...bumbac sa fie;)) si reduse cat mai mult;))
Alisuka ma bucur ca ii merge bine Rebecai in Ro si a luat in greutate.Sper ca v-ati relaxat!
Am ramas datoare cu pozele de la botez...nu le am pe calc asta, dar pun cateva pozici cu Edu si cu mine

Scumppppp mic! :*:* Nu imi vine sa cred ca deja are cateva luni, parca ieri povesteam despre burtica ta alias vila lui din care nu vroia sa iasa :)) Asteptam si pozele de la botez.

Mentosiana: deci asaaaa, acum stim cu cine seamana cretulina! :D

alisuka
12.08.2011, 10:03:53
Mentosina o frumusete de fata ai sa va traiasca,sa creasca mareeeeeee si sanatoasa!Alina e un scump Edu sa fie sanatos si voinic ,va pupam si multumim!

mentosina
13.08.2011, 22:23:22
Multumim de urari si complimente fetelor , si copilasii vostrii sunt tare dragalasi multa sanatate si sa cresteti mari si voi sa ne ajungeti ;-)...asa repede a trecut timpul ..nu demult ne chinuiam si noi sa ne putem prima rochita si acum imi spune ca ea nu mai e bebe ca e mayor ;))

ali21sto
15.08.2011, 23:01:48
Scumppppp mic! :*:* Nu imi vine sa cred ca deja are cateva luni, parca ieri povesteam despre burtica ta alias vila lui din care nu vroia sa iasa :)) Asteptam si pozele de la botez.

Mentosiana: deci asaaaa, acum stim cu cine seamana cretulina! :D

Multumim mult! Nici mie nu-mi vine sa cred cum zboara timpul...Vin, vin si cu pozicile alea curand!

ali21sto
15.08.2011, 23:02:21
Mentosina o frumusete de fata ai sa va traiasca,sa creasca mareeeeeee si sanatoasa!Alina e un scump Edu sa fie sanatos si voinic ,va pupam si multumim!

Multumim! Si voi va pupam!

elixir
15.08.2011, 23:11:45
Buna seara fetelor!

=D>=D>=D> cat de mult iti seamana!!!! ce chef imi vine sa mai fac si eu unul!!!! sa-l pup pe gusita si sa-l musc de fundulet8-} imi lasa gura apa!!!!

lore_vasc
17.08.2011, 10:28:05
Alina ce frumos fecior ai,sa va traiasca si sa creasca mare si cuminte!>:D<

ali21sto
18.08.2011, 00:21:10
=D>=D>=D> cat de mult iti seamana!!!! ce chef imi vine sa mai fac si eu unul!!!! sa-l pup pe gusita si sa-l musc de fundulet8-} imi lasa gura apa!!!!

Multumim! ;));));));)) am vorbit cu Edu si te lasa sa-i faci ce vrei, e deja obisnuit cu pupaturi si muscaturi peste tot, de la maica-sa si de la bunica!

p.s niciodata nu e prea tarziu....

ali21sto
18.08.2011, 00:23:18
Alina ce frumos fecior ai,sa va traiasca si sa creasca mare si cuminte!>:D<

Multumim Lore! Sa va dea DD si voua la timpul potrivit un bebe asa cum va doriti!>: D <

elixir
18.08.2011, 00:39:48
Multumim! ;));));));)) am vorbit cu Edu si te lasa sa-i faci ce vrei, e deja obisnuit cu pupaturi si muscaturi peste tot, de la maica-sa si de la bunica!

p.s niciodata nu e prea tarziu....

:-" si sa fac nunta la unul si botez la celalalt?=)) mai bine mai astept un pic si ma face feciorul meu bunica 8-}

lore_vasc
19.08.2011, 23:35:51
Multumim Lore! Sa va dea DD si voua la timpul potrivit un bebe asa cum va doriti!>: D <

Doamne ajuta![-o<

ali21sto
20.08.2011, 23:40:38
:-" si sa fac nunta la unul si botez la celalalt?=)) mai bine mai astept un pic si ma face feciorul meu bunica 8-}

:)):)):))Am mai auzit eu un caz in care mama si fiica erau insarcinate in acelasi timp8-}

mentosina
23.08.2011, 14:25:19
Fetelor cum rezista copilasii la caldura ? ..la noi e jale suntem lesinati de cald Paula nu doarme bine ..e tot traspirata , mai avem noroc cu piscina ca ne racorim zilnic :D
oare Ingerica ce mai face cu gemenii ?

lenutza28
23.08.2011, 16:49:45
si nepotica mea sa iritata de la caldura,dar de dormit doarmeee.....e tare cuminte mititica,nu palnge mai deloc,doar cand ii ieste foame sau trebuie schimbata da din picioruse si maini,se agita un pic,la baitza iii place foarte mult si dupa baie papa tzatza mamei si apoi doarmeee......aproape toata noaptea,sormea vrea sa ii dea sa mance peste noapte dar ea nici gand.
are 3 sapt ,4 kg si 55 cm,au fost la pediatru si a zis k merge fff bine.
de ieri sa mai racit putin vremea si acum e foarte ok.
vreau sa va intreb de acte,voi cand ati facut nie-ul la copii ce acte va cerut?
chiar k ingerik nu a mai intrat demult ,ea e mai ocupata cu gemenii.

alisuka
25.08.2011, 11:50:50
Ma bucur ca nepotica ta e mare si grasuna ,imi pare rau ca sa iritat dar cam toti copiii au patito vara aceasta de la caldura ,iar pt nie ai nevoie de pasaportul copilului ,ca sa faci pasaportul ai nevoie de certificatul de nastere ,si cred ca copied dupa libro de familie si cam atat....va pupam

lenutza28
25.08.2011, 15:19:10
Ma bucur ca nepotica ta e mare si grasuna ,imi pare rau ca sa iritat dar cam toti copiii au patito vara aceasta de la caldura ,iar pt nie ai nevoie de pasaportul copilului ,ca sa faci pasaportul ai nevoie de certificatul de nastere ,si cred ca copied dupa libro de familie si cam atat....va pupam

aha,multumesc mult pt raspuns:*:*.dar mi se pare ciudat ca cere pasaport la un copil de cateva sapt pt NIE.
a sunat cumnatamiu pt nie si a cerut nr pasaoprt,dar ink nu ia facut pasaport crezand ca la copil mic merge cu libro de familie si datele parinitilor,deci trebuie sa ii facem pasaoprt,si cum o sa ii faca poza pt pasapt cand ea ink nu isi tine capusorul.......au si spanioli niste legi.......

alisuka
25.08.2011, 23:29:35
Niele se face mai tarziu din aceasta cauza .mie pt pasaport mi-au zis sa aiba minim o luna la consulat ca sa poata sa i faca poza!

mentosina
29.08.2011, 11:23:49
aha,multumesc mult pt raspuns:*:*.dar mi se pare ciudat ca cere pasaport la un copil de cateva sapt pt NIE.
a sunat cumnatamiu pt nie si a cerut nr pasaoprt,dar ink nu ia facut pasaport crezand ca la copil mic merge cu libro de familie si datele parinitilor,deci trebuie sa ii facem pasaoprt,si cum o sa ii faca poza pt pasapt cand ea ink nu isi tine capusorul.......au si spanioli niste legi.......
Daca imi permiti sa iti spun Statul Roman e cel ce incurca treburile aici , el obliga ca toti copii noascuti din cetatateni romani pe teritoriul Spaniei sa fie automat declarati cetateni romani ..cand alte natii primesc automat cetanetie spaniola daca sunt nacuti aici pe teritoriul Spaniei .Actele spaniole ..certificat de nastere ..tot e gratis in schimb actele romanesti costa destul de mult ..certificat de nastere romanesc 150 de euro +drumul pana la ambasada si ziua pierduta de servici , apoi vine pasaportul romanesc care esti obligat sa il faci doar asa iti fac NIE ..si ala costa aproape 100 de euro in romania ( ca sa pleci in Romania cu copilul trebuie titlu de calatorie de la ambasada ..alt drum plus taxa de 65 de euro ) daca faci pasaportul la ambasada binenteles ca nu se face odata cu certificatul de nastere ca doar as fi prea usor sa faci doar un singur drum si de ce sa ne usureze situatia cand pot sa o complice asa ca alti bani ..alta distractie ..daca stau bine sa ma gandesc ce avantaj am ca fata mea e cetatean roman ????? ce drepturi are ??? pana acum doar am platit pt cenatenia romana ..si sa fim seriosi ... nu cred ca fata mea va fi mandra cand va spune ca e cetatean roman ...deabia atept sa i pot cere cetatenia spaniola
Asa ca va puteti inarma de rabdare si sa pregatiti portofelul ca o sa aveti nevoie :-<

ali21sto
29.08.2011, 23:58:41
Daca imi permiti sa iti spun Statul Roman e cel ce incurca treburile aici , el obliga ca toti copii noascuti din cetatateni romani pe teritoriul Spaniei sa fie automat declarati cetateni romani ..cand alte natii primesc automat cetanetie spaniola daca sunt nacuti aici pe teritoriul Spaniei .Actele spaniole ..certificat de nastere ..tot e gratis in schimb actele romanesti costa destul de mult ..certificat de nastere romanesc 150 de euro +drumul pana la ambasada si ziua pierduta de servici , apoi vine pasaportul romanesc care esti obligat sa il faci doar asa iti fac NIE ..si ala costa aproape 100 de euro in romania ( ca sa pleci in Romania cu copilul trebuie titlu de calatorie de la ambasada ..alt drum plus taxa de 65 de euro ) daca faci pasaportul la ambasada binenteles ca nu se face odata cu certificatul de nastere ca doar as fi prea usor sa faci doar un singur drum si de ce sa ne usureze situatia cand pot sa o complice asa ca alti bani ..alta distractie ..daca stau bine sa ma gandesc ce avantaj am ca fata mea e cetatean roman ????? ce drepturi are ??? pana acum doar am platit pt cenatenia romana ..si sa fim seriosi ... nu cred ca fata mea va fi mandra cand va spune ca e cetatean roman ...deabia atept sa i pot cere cetatenia spaniola
Asa ca va puteti inarma de rabdare si sa pregatiti portofelul ca o sa aveti nevoie :-<

Nu se stie! Poate fata ta se va mandri ca e romanca! Eu stiam ca cetatenia nu o poate alege parintele ci copilul in momentul in care implineste 18 ani! Corectati-ma daca gresesc...
Faza nasoala e ca spaniolii nu accepta dubla cetatenie, spre deosebire de alte state.Pentru ei ori esti de-al lor ori nu! Ma apuca groaza cand ma gandesc cat trebuie sa umblu pentru pasaport, Nie si alte hartii pentru Eduard.Cred ca o sa le facem in tara, e cam acelasi lucru...esti tratat si aici la Consulat ca si in Romania, adica rau!Mentalitatea e aceeasi! Serviciile aceleasi-stat la cozi ,inghesuiala si alte minuni.Pacat!

mentosina
31.08.2011, 09:28:00
Ma indoiesc sa fie mandra ca e romanca ..eu una nu sunt si totusi noi venim din alt generatie in care nu mereu a fost vazuta atat de negativ Romania am avut si lucruri bune mai demult dar generatia lor cand aude de romani va asocia cu romanca ce le facea curatenie ..cu hotii de la tv ..si alte meserii dubioase .Recunosc ca sunt cam negativa si dezamagita si chiar as vrea ca peste cativa ani sa fie exact altfel decat imi imaginez ..sa fie bine pt romani si Romania sa fim mandri cand spunem de unde provenim ;-)
Faza cu cetatenia am fost eu personal si am intrebat la judecatorie plus am vb si cu un avocat si mi s-a spus ca in momentul in care are fata un an decand are NIE se poate cere cetatenie spaniola ..eu in luna octombrie se va implini anul la noi asa ca o sa va spun mai exact ce si cum a fost , daca nu s-au mai schimbat treburile de anul trecut :-?
Noi am fost la ambasada la Bilbao ..e mai aproape de noi , am avut programare mi s-a respectat ora ..a fost foarte ok poate pt ca e un sediu mic ..nu e asa mare zapaceala , dar am auzit ce e la Madrid si Barcelona #-o

alisuka
31.08.2011, 10:44:11
Eu am sa las la alegerea ei sa decida la 18 ani ce cetatenie vrea,cat despre acte eu una nu eram de acord daca o declarau direct cetatean spaniol deoarece e nascuta din mama si tata romani si ea este tot roamanca ii convine sau nu acestea ii sunt radacinile,in ro nu pot zice ca m-au tratat rau ci chiar bine si intradevar e 80 de euro aproape pasaportul dar trebuie facut oriunde ai fi !

lenutza28
31.08.2011, 11:42:24
Eu am sa las la alegerea ei sa decida la 18 ani ce cetatenie vrea,cat despre acte eu una nu eram de acord daca o declarau direct cetatean spaniol deoarece e nascuta din mama si tata romani si ea este tot roamanca ii convine sau nu acestea ii sunt radacinile,in ro nu pot zice ca m-au tratat rau ci chiar bine si intradevar e 80 de euro aproape pasaportul dar trebuie facut oriunde ai fi !

alisuka de unde ai cumparat rochitza fetei care a purta-o la botez?si eu caut mai prin toate magazinele dar nu gasesc nimc frumos ,as vrea tot ceva in genul cum ai avut-o tu,mai de printesa...:x:x:x:x:x

alisuka
31.08.2011, 14:14:40
A cumparat-o nasa de pe un site din ro dar nu isi mai aduce aminte care ,dar daca ai pe cineva in ro care sa iti trimita e plin peste tot si toate culorile!

lenutza28
01.09.2011, 09:00:20
A cumparat-o nasa de pe un site din ro dar nu isi mai aduce aminte care ,dar daca ai pe cineva in ro care sa iti trimita e plin peste tot si toate culorile!

:((:((:((si eu credeam k ai luat-o de aici.deci am putine sanse sa gasesc o asa rochitza frumoasa aici.sa ii zic la cineva sa imi cumpere din tara e cam aiurea.stii si tu ca gusturile nu se potrivesc si e altceva cand alegi cu ochii taii.dar am sa mai caut pe aici:(:(:(
stiu ca in tara sunt multe si frumoase.

alisuka
01.09.2011, 09:06:35
In toate magazinele din ro cel putin la noi in oras si la soacra mea chiar si cele mici de cartier,daca ii zici rochie de printesa pt botez iti da aceasta rochitza cu trusoul complet numai sa i zici culoarea ca sunt mai mult ,iti zic sincer nu au in ce sa se incurce caci in ro parca e uniforma ,sunt combinatii de alb cu roz ,mov ,rosu si albe simple sau celelate culori enumarate simple ,ti-as trimite -o imprumut pe a mea dar a mea e facuta pt iarna cu pantalonei,paltonel deci e groasa!:*

lenutza28
01.09.2011, 09:20:41
In toate magazinele din ro cel putin la noi in oras si la soacra mea chiar si cele mici de cartier,daca ii zici rochie de printesa pt botez iti da aceasta rochitza cu trusoul complet numai sa i zici culoarea ca sunt mai mult ,iti zic sincer nu au in ce sa se incurce caci in ro parca e uniforma ,sunt combinatii de alb cu roz ,mov ,rosu si albe simple sau celelate culori enumarate simple ,ti-as trimite -o imprumut pe a mea dar a mea e facuta pt iarna cu pantalonei,paltonel deci e groasa!:*

multumesc mult pt oferta,esti o draguta,dar noi facem botezul pe 1 oct asa ca o sa fie cald.
vom vedea ce vom face..o sa ma duc azi la un magazin care au lucruri si pt botez si comunion sa vad ce au.sper sa gasesc ceva frumos.

alisuka
03.09.2011, 12:20:10
Sper ca ai gasit ceva care sa iti placa,nu ai pt.ce sa imi multumesti,astept vesti ,pupici!

ali21sto
04.09.2011, 00:01:38
Lenutza am vazut rochite superbe de botez-comunion la Centrul de Oportunidades del Corte Ingles si erau foarte bine de pret!

lenutza28
04.09.2011, 16:49:47
nu prea mi-au placut ce am vazut.am fost la magazine care au hainute de botez si comunion dar nu prea palcut mai nimc,urat motelul,materialul,culaorea,vazusem o rochita pt botez era pe crem si putin roz ,era cat de cat frumusica dar la pret mi se par cam scumpe costa 130 eur.cea mai ieftina rochitica era 50 si urata.
am sa ma duc maine in la vagadua e un comercial mare si sunt multe magazine cu hainute de copii si e el corte ingles mare,sper sa gasesc ceva cat de cat frumos.
ali la centrul unde zici tu e cam departe de mine:-s:-s

lenutza28
04.09.2011, 20:28:19
cine vrea sa vada am pus poze noi in picasa cu nepotica.

ali21sto
05.09.2011, 00:34:31

Vazut , placut! felicitari pt nepotica!;-)
Incearca la oportunidades pt ca la Corte Ingles nu prea poti sa te apropii de preturi.Cand am luat pt Edu am vazut si de fetita superbeee.Erau reduse 80 la suta, dar asta prin iunie...acum nu stiu ce o mai fi.Bafta la cautari si sa ne arati ce ai gasit.

lore_vasc
05.09.2011, 11:42:20

Cum ii place ei sa doarma pe burtica la cineva :*:x

mentosina
05.09.2011, 12:07:12
lenutza28... e tare dragalasa nepotica ta , sunt si aici multe hainute frumoase , eu am vrut sa i cumpar camasuta si rochita alba normale ..sa le mai poata purta , sigur vei gasi si tu ceva dragut ;;)

lenutza28
08.09.2011, 15:32:25
lenutza28... e tare dragalasa nepotica ta , sunt si aici multe hainute frumoase , eu am vrut sa i cumpar camasuta si rochita alba normale ..sa le mai poata purta , sigur vei gasi si tu ceva dragut ;;)

sa sti k ai dreptate,e mai bine ceva pe care sa o mai imbrace si dupa.am cautat prin toata magazinele nu prea am gasit cine stie ceva.
auleouuuu in el corte ingles ce preturi au.....$-)$-).numai la o 100 de eur in sus,dar aveau hainute frumoase pt botez,mam gandit k nu se merita sa dau 100 de eur pe o rochita si dupa aia o tina in sifoner,macar sa o mai imbrace.
dar scumpe mai sunt hainele de bebelusi,mai scumpe decat ale noastre.$-)$-)

Ancky
09.09.2011, 12:52:06
Fetelor, poate ma ajutati putin. Venim pentru o saptamana in vacanta in Valencia si nu as vrea sa car dupa mine scutece. In ce supermarket gasesc Pampers Active Baby (sau poate au o alta denumire)? Si eventual tot asa scutece pentru pscina. Va multumesc.

ali21sto
10.09.2011, 00:14:07
Fetelor, poate ma ajutati putin. Venim pentru o saptamana in vacanta in Valencia si nu as vrea sa car dupa mine scutece. In ce supermarket gasesc Pampers Active Baby (sau poate au o alta denumire)? Si eventual tot asa scutece pentru pscina. Va multumesc.

Buna! Gasesti cam in toate supermarketurile, dar cel mai sigur in Carefour sau Alcampo.Acolo vei gasi si scutece pentru piscina, vei vedea ca ai de unde alege. Active Baby sunt de la marca Dodot si Huggies, astea sunt cele mai bune.
http://www.dodot.es/panales-dodot-activity
http://www.dodot.es/banadores-babykini-de-dodot
http://www.huggiesclub.es/papas/productos/little-swimmers
Distractie placuta la Valencia si sa mergeti neaparat sa vizitati Oceanograful...e ceva de visss!

alisuka
10.09.2011, 09:42:22
Lenutza sa iti traiasca printesa o scumpete!:x

Ancky
10.09.2011, 12:14:33
Buna! Gasesti cam in toate supermarketurile, dar cel mai sigur in Carefour sau Alcampo.Acolo vei gasi si scutece pentru piscina, vei vedea ca ai de unde alege. Active Baby sunt de la marca Dodot si Huggies, astea sunt cele mai bune.
http://www.dodot.es/panales-dodot-activity
http://www.dodot.es/banadores-babykini-de-dodot
http://www.huggiesclub.es/papas/productos/little-swimmers
Distractie placuta la Valencia si sa mergeti neaparat sa vizitati Oceanograful...e ceva de visss!
Super, mersi mult. Abia astept vacanta, mie imi place mult Valencia, am tot fost cu job-ul acolo. Cam ce fructe si legume de sezon gasesc acolo ptr bebe?

ali21sto
10.09.2011, 23:35:00
Super, mersi mult. Abia astept vacanta, mie imi place mult Valencia, am tot fost cu job-ul acolo. Cam ce fructe si legume de sezon gasesc acolo ptr bebe?

Nu ai pentru ce! Legume si fructe gasesti cam tot ce iti doreste inima, ma rog cu cateva exceptii.Daca vrei sa stii in mod special vreuna dintre ele intreaba-ma, iti raspund cu drag!

Imara
16.09.2011, 15:27:21
Fetelor, eu va citesc mai mult din umbra si pe celalalt topic de spania, insa nu sunt tocmai activa cand e vorba de scris mesaje. Acum am nevoie de voi si de experienta voastra sau a prietenilor vostri si sper sa ma puteti ajuta. Pe mine ma bate serios gandul sa fac un copil. Problema e ca unde lucrez eu imi face mereu contract pe 3 luni si probabil nu-mi vor face alt contract cand voi anunta ca sunt insarcina. am dreptul la somaj si probabil as intra in somaj pana in momentul nasterii. poate imi explicati si mie putin cum stau lucrurile cu concediul pre si post natal in situatia in care esti in somaj.
Inca nu sunt 100% convinsa ca e o idee buna sa facem un copil acum si parca astept sa imi spuna cineva ca e cea mai buna idee pe care am avut-o in ultimii 10 ani.
Am mii de intrebari, dar toate la randul lor.......
Spor la crescut burtici, copii si..... tatici :))

nicole1979
18.09.2011, 22:41:02

Scumpika foc nepotica ta!sa inteleg ca manusitele sunt ca sa nu se zgarie..din cate am mai citit in un articol despre bebe..poate sunt off-topic daca te intreb despre botez..as avea nevoie de ceva sfaturi,avand in vedere ca vom boteza o fetita...E putin devreme dar,as vrea sa ma informez de pe acum si as vrea sa stiu cam care ar fi indatoririle nasilor de botez..ceva,ceva stiu .dar as avea nevoie si de parerile voastre..multumesc!

lenutza28
20.09.2011, 11:58:53
Scumpika foc nepotica ta!sa inteleg ca manusitele sunt ca sa nu se zgarie..din cate am mai citit in un articol despre bebe..poate sunt off-topic daca te intreb despre botez..as avea nevoie de ceva sfaturi,avand in vedere ca vom boteza o fetita...E putin devreme dar,as vrea sa ma informez de pe acum si as vrea sa stiu cam care ar fi indatoririle nasilor de botez..ceva,ceva stiu .dar as avea nevoie si de parerile voastre..multumesc!

multumuesc mult de tot,da manusile sunt ca sa nu sa se zgarie,deoarece nepotica mea sa nascut cu unghile de d-ra ,mari si se zgaria toata si doct spune k in prima luna nu ai voie sa ii le tai.
felicitari pt fina si sa va triasca si sa va bucurati de ea.
despre botez iti spun doar ce stiu si ce voi face(eu voi fi nasa nepoatei).
nasii treuie sa plateasca taxa de la biserica,trebuie dus un prosop sau crisma,lumanarea si o panglica(astea ni le-a cerut de la biserica)in rest trebuie sa ii cumparam de imbracat la fina din cap pana in picioare.stiu ca atunci cand vi de la biserica acasa la fina trebuie sa le dai copilul la parintii ei peste prag si sa spui ca voi mi-ati dat un pagan si noi va dam un crestin,de trei ori si ei trebuie sa zica bodaproste si cu lumanarea aprinsa.a doua zi nasii trebuie sa ii faca baie la fata,unul ii face baie si altul ii tine lumanarea aprinsa,dupa aia trebuie sa o imbracati voi pe fata cu hainele ce le-ati cumparat si dupa aia tot ce ati cumparat,cu fata in brate si lumanarea aprinsa trebuie sa le o dati la parintii ei si ei trebuiea sa zica la fel bogdaproste(nustiu dk trebuie sa mai zicem ceva noi nasii).
a si la biserica dupa botez trebuie sa o imbraci tot tu.si in apa cand ii faci baie se pune tot felul de lucruri,dupa auzite ....orez,aur,argin.busuioc,banii.pene...etc,dar si astea sunt un fel de traditii nu sunt ceva obligatoriu.
eu am cautat pe net si am gasit k in apa se pune doar busuioc,restul lucrurilor sunt obiceiuri si avand in vedere ca banii......au multi microbii...
noi inca nu ne-am hotorat ce sa punem in apa.decate ori vb cu cineva mereu zice cate ceva,depinde si de zona,ca difera cel mai bine,vb cu parintii la fina si stabiliti voi ce si cum sa faceti.de ex dupa ce ii faci baie mama mia zis ca trebuie sa ii iau busuioc in gura si sa ii suflu pe la toate incheiturile ca sa nu se opareasca,o alta d-na mia zis k dupa baie trebuie sa o ung cu ulei peste tot la fel ca sa nu se opareasca,dar vom vedea noi ce vom face..
altceva numai stiu,dk mai sti tu ceva poti sa imi spui si mie sau celelate mamici si nasici sa ne imparatseasca si noua ce au facut.

alisuka
20.09.2011, 14:06:28
Cumnata a fost nasa la fetitza mea ,nu stiu care sunt traditiile(lucruri baesti ma refer) mie mi-a dat fata la usa zicandumi acest ritual dar lumina de la lumanare a stins-o nasul de tocul usii nu stiu de ce...,iar in baitza de a doua zi noi i-am pus doar petale de flori ca sunt curate si frumos mirositoare!

nicole1979
20.09.2011, 16:19:04
multumuesc mult de tot,da manusile sunt ca sa nu sa se zgarie,deoarece nepotica mea sa nascut cu unghile de d-ra ,mari si se zgaria toata si doct spune k in prima luna nu ai voie sa ii le tai.
felicitari pt fina si sa va triasca si sa va bucurati de ea.
despre botez iti spun doar ce stiu si ce voi face(eu voi fi nasa nepoatei).
nasii treuie sa plateasca taxa de la biserica,trebuie dus un prosop sau crisma,lumanarea si o panglica(astea ni le-a cerut de la biserica)in rest trebuie sa ii cumparam de imbracat la fina din cap pana in picioare.stiu ca atunci cand vi de la biserica acasa la fina trebuie sa le dai copilul la parintii ei peste prag si sa spui ca voi mi-ati dat un pagan si noi va dam un crestin,de trei ori si ei trebuie sa zica bodaproste si cu lumanarea aprinsa.a doua zi nasii trebuie sa ii faca baie la fata,unul ii face baie si altul ii tine lumanarea aprinsa,dupa aia trebuie sa o imbracati voi pe fata cu hainele ce le-ati cumparat si dupa aia tot ce ati cumparat,cu fata in brate si lumanarea aprinsa trebuie sa le o dati la parintii ei si ei trebuiea sa zica la fel bogdaproste(nustiu dk trebuie sa mai zicem ceva noi nasii).
a si la biserica dupa botez trebuie sa o imbraci tot tu.si in apa cand ii faci baie se pune tot felul de lucruri,dupa auzite ....orez,aur,argin.busuioc,banii.pene...etc,dar si astea sunt un fel de traditii nu sunt ceva obligatoriu.
eu am cautat pe net si am gasit k in apa se pune doar busuioc,restul lucrurilor sunt obiceiuri si avand in vedere ca banii......au multi microbii...
noi inca nu ne-am hotorat ce sa punem in apa.decate ori vb cu cineva mereu zice cate ceva,depinde si de zona,ca difera cel mai bine,vb cu parintii la fina si stabiliti voi ce si cum sa faceti.de ex dupa ce ii faci baie mama mia zis ca trebuie sa ii iau busuioc in gura si sa ii suflu pe la toate incheiturile ca sa nu se opareasca,o alta d-na mia zis k dupa baie trebuie sa o ung cu ulei peste tot la fel ca sa nu se opareasca,dar vom vedea noi ce vom face..
altceva numai stiu,dk mai sti tu ceva poti sa imi spui si mie sau celelate mamici si nasici sa ne imparatseasca si noua ce au facut.
multumesc mult pentru raspunsa!euŽsincer am luat la rand toate postarile de la subiectele referitoare la botez...ca sa ma informez....de unde cumparam crisma si panglica si cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba?iar lumanarea de botez?(aici in madrid)..

nicole1979
20.09.2011, 16:22:56
Cumnata a fost nasa la fetitza mea ,nu stiu care sunt traditiile(lucruri baesti ma refer) mie mi-a dat fata la usa zicandumi acest ritual dar lumina de la lumanare a stins-o nasul de tocul usii nu stiu de ce...,iar in baitza de a doua zi noi i-am pus doar petale de flori ca sunt curate si frumos mirositoare!
multumesc mult pt raspuns,alisuka!

nicole1979
20.09.2011, 16:25:06
lumanarea de botez se poate face la orice florarie...?

lenutza28
20.09.2011, 18:19:40
a...uitasem ca lumanarea se stinge de tocul usii,nustiu nici eu de ce se face asa....dar cica asa trebuie.
eu am mai botez acum 6 ani un baietel si tot asa am facut.dar am cam uitat ce am mai facut atunci.
eu iti spun cum a fxut sormea,ea a fost inainte de a naste si a vb la biserica despre botez si preotul ia zis sa vina la o sapt dupa nastere ca sa ii citesca molifta si sa programeze botezul.si atunci cand a fost la o sapt..molifta...,a prog botezul,trebuie platit un avans si ia dat o lista cu ce trebuie dus.
taxa este 90 eur+10 eur lumanarea,sormea a dat 50 eur avans.asa ca lumanarea o iei de la biserica si o duci la o florarie sa o faca.sormea a vb pe aici pe la florari,unii au zis ca fac,altii habar nu aveau ce e....
crisma sau prosop(trebuie sa aiba o dimensiune anume.scrie pe lista),sormea a luat prospop,am lasat-o sa ia ea ce vrea,ce ii place.planglica ink nu am luat,trebuie sa luam zilele astea.
avansul,prospoul..si ce a mai platit ea ,eu iam dat banii.k e datoria nasilor.si cu panglica voi face la fel,o lasa pe ea sa alega ce vrea si voi platit.....
cand va duceti la botez trebuie sa aveti un actele la voi,buletine sau pasapoartele.si parinitii copilul si livretul de familie.
tu cand ai botezul?sa ma uit pe lista sa vad ce mai scrie si iti voi spune.duminca vreau sa ma duc la biserica si am sa intreb dk va fi botezuri dupa sf slujba ca vreau sa stau sa vad cum e.
a..nasii trebuie sa zica crezul.

nicole1979
20.09.2011, 23:10:12
Fetelor va multumesc din suflet pt ca m_ati mai lamurit si m_am mai linistit putin ca i_mi faceam probleme ca nu stiam de unde sa fac rost de lumanare ...finuta mea mai are cam o luna pana ce naste dar vreau sa fiu pregatita si sa stiu ce am de facut...daca eram in RO era altceva ..poate. N oi am fost la BIserica din ALcala...dar nu am reusit sa vorbim cu preotul deocamdata.. oricum voi reveni cu intrebari si va voi povesti cum va decurge totul!pupici

alisuka
01.10.2011, 09:31:44
Daca nu ma insel astazi LENUTZA isi crestineaza finutza,Mentosina cred ca tu vruiai sa ceri fetei cetatenie asa-i?Daca da am auzit de la un alt roman cu bebe nascut aici in Spania ca ia zis un avocat ca la copiii nascutzi aici acum daca au un an de empadronamiento le poti cere dubla cetatenie,doar noua la dulti nu ne da dubla,o fi oare adevarat??De cand zic ca merg sa intreb dar niciodata nu am timp....

nicole1979
03.10.2011, 09:12:29
Daca nu ma insel astazi LENUTZA isi crestineaza finutza,Mentosina cred ca tu vruiai sa ceri fetei cetatenie asa-i?Daca da am auzit de la un alt roman cu bebe nascut aici in Spania ca ia zis un avocat ca la copiii nascutzi aici acum daca au un an de empadronamiento le poti cere dubla cetatenie,doar noua la dulti nu ne da dubla,o fi oare adevarat??De cand zic ca merg sa intreb dar niciodata nu am timp....
din cate stiu eu noua adultilor ni se poate da cetatenie spaniola dupa 10 ani de empadronamiento...

nicole1979
03.10.2011, 09:15:04
Lenutza..sa_ti creasca finuta mare.frumoasa si sanatoasa!

mentosina
03.10.2011, 15:14:11
Trebuie sa treaca un an de zile de cand i-ai facut N.I.E. ..nu impatronarea , am fost pe acolo si am intrebat din nou ce hartii trebuie sa duc , am primit si formularul care trebuie completat , si luna aceasta implineste 1 an de cand are N.I.E. asa ca voi merge curand sa depun dosarul , e totul pregatit ;;)

lenutza28
03.10.2011, 18:47:18

da,ai avut dreptate,am crestinat finutza.

lenutza28
03.10.2011, 18:53:22
Lenutza..sa_ti creasca finuta mare.frumoasa si sanatoasa!

multumesc mult pt urari:*:*:*:*:*cand am timp voi pune poze,va anunt.
a fost totul ok,a fost asa de cuminte,se sf slujbei a plans foarte,ii se facuse foame;));));))
la restaurant a fost frumos,dar mancarea nu a fost buna,chiar am avut multe suprize din partea lor,cica restaurnat romanesc cu mancarea de-a noastra.dar.....,totusi sarmalele si mamaliguta a fost bune,doar sarmalele eru cat pumnul meu,manancai una si te saturari.friptura aproape cruda,de aperitiv nici nu vreau sa ma gandesc.
se mai intampla si din asta....:-":-"

mentosina
04.10.2011, 14:28:36
din cate stiu eu noua adultilor ni se poate da cetatenie spaniola dupa 10 ani de empadronamiento...
CETATENIA PRIN REZIENTA se obține făcând dovada șederii legale și neîntrerupte (continuă și anterioară momentului solicitării cetățeniei ) în Spania timp de 10 ani. ...nu se ia din momentul in care ai empatronamiento ci din momentul in care ai fost in situatie legala , eu de ex am stat 1 an jumate ilegal pana am prins regularizarea si am primit tarjeta de rezidenta , abia de atunci numar 10 ani :)>-

mentosina
04.10.2011, 14:31:31
a fost totul ok,a fost asa de cuminte,se sf slujbei a plans foarte,ii se facuse foame;));));))
la restaurant a fost frumos,dar mancarea nu a fost buna,chiar am avut multe suprize din partea lor,cica restaurnat romanesc cu mancarea de-a noastra.dar.....,totusi sarmalele si mamaliguta a fost bune,doar sarmalele eru cat pumnul meu,manancai una si te saturari.friptura aproape cruda,de aperitiv nici nu vreau sa ma gandesc.
Felicitari pentru finuta !!!! imi pare rau pentru micile neplaceri , pacat ca nu si-au dat interesul sa fie buna mancarea cu toate ca sunt convinsa ca nu a fost foarte ieftin restaurantul urat din partea lor :(

lore_vasc
05.10.2011, 16:06:01
da,ai avut dreptate,am crestinat finutza.

Felicitari! Sa creasca mare si cuminte! Imi pare rau ptr incidentele de la rest.....te asteptam cu pozicu :)

nicole1979
05.10.2011, 22:47:18
CETATENIA PRIN REZIENTA se obține făcând dovada șederii legale și neîntrerupte (continuă și anterioară momentului solicitării cetățeniei ) în Spania timp de 10 ani. ...nu se ia din momentul in care ai empatronamiento ci din momentul in care ai fost in situatie legala , eu de ex am stat 1 an jumate ilegal pana amarins regularizarea si am primit tarjeta de rezidenta , abia de atunci numar 10 ani :)>-
da asa e! Multumesc pentru raspunsul complet!

nicole1979
06.10.2011, 16:25:31
I.mi pare rau pentru neplacerile provocate de cei de la restaurant.In caz de ai vreo parere ídee ¶fat ...poti sa.mi trimiti si un mesaj pe privat...chiar si noi avem in calcal pentru botez un restaurant romanesc....m.ai pus pe ganduri .. Inca o data......FELICITARI!

alisuka
08.10.2011, 14:03:37
Felicitari pt micutza crestina,sa creasca mare , sanatoasa si sa va aduca la toti numai bucurii!

lore_vasc
10.10.2011, 23:45:50
Alisuka,Mentosina intrati si voi si la off topic unde cand aveti timp mai povestiti cu noi de cum sunteti? ce va fac printesele? etc .....mai nou numai eu,Ela si Alipety povestim :( Ne este dor de voi dar si de restul fetelor care nu au mai intrat demult :*

mentosina
17.10.2011, 15:52:24
Alisuka,Mentosina intrati si voi si la off topic unde cand aveti timp mai povestiti cu noi de cum sunteti? ce va fac printesele? etc .....mai nou numai eu,Ela si Alipety povestim :( Ne este dor de voi dar si de restul fetelor care nu au mai intrat demult :*
Scuzati ..am avut cam putin timp liber , am profitat de timpul frumos si am stat mult afara , a fost o adevarata placere sa putem iesii asa des si cu temperaturi atat de placute;;), am avut si o raceala (:|..acum suntem in cautare de local pt petrecere de ziua fetei , avem multi copii invitati , parintii si in casa e imposibil sa le ofer spatiul necesar pt joaca :-s, ma tot gandesc si la meniu , ce sa le pregatesc , jocuri ca sa i tinem ocupati sa nu se plictiseasca ..daca aveti ceva idei sunt binevenite ;;)

lore_vasc
17.10.2011, 20:07:08
Scuzati ..am avut cam putin timp liber , am profitat de timpul frumos si am stat mult afara , a fost o adevarata placere sa putem iesii asa des si cu temperaturi atat de placute;;), am avut si o raceala (:|..acum suntem in cautare de local pt petrecere de ziua fetei , avem multi copii invitati , parintii si in casa e imposibil sa le ofer spatiul necesar pt joaca :-s, ma tot gandesc si la meniu , ce sa le pregatesc , jocuri ca sa i tinem ocupati sa nu se plictiseasca ..daca aveti ceva idei sunt binevenite ;;)

Si noi am iesit incoace si incolo si am intrat sa povestesc pe unde am umblat ce am mai facut,mi-ar face placere sa ne impartasiti si voi cu ce va ocupati timpul,ce mai faceti :)
Spor la gasirea unui local! :)

alisuka
18.10.2011, 13:54:56
Nu ma pot plange ca nu am timp,dar stau si profit de fiecare clipa cu reginutza mea,e cuminte,mare,sanatoasa,avem4 dintzuci,mancam orice,nu se opreste in cantat si vorbit in limba ei,spune mama,tata,baba,da si cel mai bine la invatat pe nu:-p,ne este dor de toate promitem sa scriem mai des nu doar sa va citim din umbra>:D<

lore_vasc
18.10.2011, 20:01:22
Nu ma pot plange ca nu am timp,dar stau si profit de fiecare clipa cu reginutza mea,e cuminte,mare,sanatoasa,avem4 dintzuci,mancam orice,nu se opreste in cantat si vorbit in limba ei,spune mama,tata,baba,da si cel mai bine la invatat pe nu:-p,ne este dor de toate promitem sa scriem mai des nu doar sa va citim din umbra>:D<

Ma bucur tare mult ca sunteti bine,sanatoase,manacioase :) Ce mare ii deja!! Are dintzuci si zice deja mama,tata :x.....cred ca nu va saturati sa va jucati cu ea,sa o priviti etc

Va asteptam cu drag la povesti >:D<

Oare Ali2sto ce mai face?

ali21sto
19.10.2011, 23:09:31
Ma bucur tare mult ca sunteti bine,sanatoase,manacioase :) Ce mare ii deja!! Are dintzuci si zice deja mama,tata :x.....cred ca nu va saturati sa va jucati cu ea,sa o priviti etc

Va asteptam cu drag la povesti >:D<

Oare Ali2sto ce mai face?

Ce sa fac?! fac bine, numai ca nu mai am timp ca inainte! Va citesc din umbra in fiecare seara dupa ce il culc pe bebi.Stau putin pt ca sunt obosita de cele mai multe ori.
Edu imi ocupa tot timpul, are o energie in el de ma oboseste. Vrea in brate ca sa poata studia mai bine tot ceea ce-l intereseaza;)). Suntem tot timpul pe afara, mai stam si in casa cat fac cate ceva, il dau in leagan, cantam la orga- de jucarie;)) sau mai nou ii cant eu, papam piure de fructe cu biscuite, dormim.Nu pot sa-l las singur mai mult de 10 min ca incepe sa ma strige maaaa-ma, mam si neee-ne.
Pupici pt toata lumea!

lore_vasc
20.10.2011, 18:08:42
Ce sa fac?! fac bine, numai ca nu mai am timp ca inainte! Va citesc din umbra in fiecare seara dupa ce il culc pe bebi.Stau putin pt ca sunt obosita de cele mai multe ori.
Edu imi ocupa tot timpul, are o energie in el de ma oboseste. Vrea in brate ca sa poata studia mai bine tot ceea ce-l intereseaza;)). Suntem tot timpul pe afara, mai stam si in casa cat fac cate ceva, il dau in leagan, cantam la orga- de jucarie;)) sau mai nou ii cant eu, papam piure de fructe cu biscuite, dormim.Nu pot sa-l las singur mai mult de 10 min ca incepe sa ma strige maaaa-ma, mam si neee-ne.
Pupici pt toata lumea!

Ma gandeam eu ca mogaldeata voastra mica va ocupa tot timpul,dar ma gandesc ca ii ceva super :x
Dar cate lunite are Edu ca deja stie sa zica mama :)
pupici si sa mai intrii cand poti la pove cu noi >:D<

Ela10
20.10.2011, 19:45:14
Lore, pana la urma cred ca ne mutam aici, vad ca vorbesc fetele un pic mai mult.
Fetelor cu bebici, cred ca e greu sa stati si cu ei si sa ne mai scrieti si noua cate ceva, dar mie imi plac foarte mult copiii si povestile cu ei, asa ca puteti povesti oricand orice. Oricum acusi vine frigul si n-o sa mai puteti sta la fel de mult pe afara, asa ca poate o sa ne auzim mai des.
Ali21sto, cat are Edu de ati inceput deja diversificarea? Eu stiu ca normal se incepe la 6 luni, sau aici e mai devreme?
Multa sanatate copilasilor si sa va aduca numai bucurii!

mentosina
21.10.2011, 22:45:37
Buna seara fetelor ...brrrrr ca a venit frigul si pe la noi[-( acum stam in parc mult mai putin si doar zilele cu soare ..asta e din pacate nu poate fi tot vara decat daca ne mutam in Canarias :D
Noi suntem bine , am gasit sala pt ziua de nastere a fetei si sunt tare bucuroasa sper sa se simta bine copiii
Ela ai spus ca iti plac povestiile desprei copii ...offf cate mai face pitica mea , toata ziua face cate o prostie :D nu mai am timp sa ma plictisesc deloc mai ales cand e primul copil esti topita dupa fiecare gest , cuvant pe care il face si spune ..asa ca cine nu are copii sa faca :D>:D<

Ela10
22.10.2011, 09:46:36
Buna seara fetelor ...brrrrr ca a venit frigul si pe la noi[-( acum stam in parc mult mai putin si doar zilele cu soare ..asta e din pacate nu poate fi tot vara decat daca ne mutam in Canarias :D
Noi suntem bine , am gasit sala pt ziua de nastere a fetei si sunt tare bucuroasa sper sa se simta bine copiii
Ela ai spus ca iti plac povestiile desprei copii ...offf cate mai face pitica mea , toata ziua face cate o prostie :D nu mai am timp sa ma plictisesc deloc mai ales cand e primul copil esti topita dupa fiecare gest , cuvant pe care il face si spune ..asa ca cine nu are copii sa faca :D>:D<

Si la noi s-a racit, ieri dimineata la 8 erau 0&ordm;C (azi 3&ordm;). Noroc ca ziua inca e bine. Deja am inceput sa mai punem caldura seara.
Cand aveti petrecerea si cati ani face printesa?
Mie imi plac la nebunie copiii, dintre verisorii de pe mama eu sunt printre cei mai mari si am avut grija de unii dintre ei: plimbat, spalat, schimbat, dat de mancare, culcat...La unul chiar incepusem sa tin si-un jurnal.
Mai asteptam putin si ne punem si noi pe treaba, sa facem un bebe.

ali21sto
23.10.2011, 00:20:28
Buna seara fetelor! Abia acum am reusit sa intru...
Lore, Edu are 4 luni 2 sapt si 2 zile...arata tickerul:D si e plin de energie.Iti dai seama ca el nu pronunta mama corect si bineinteles ca habar nu are ce inseamna.Stand toata ziua cu mine ma aude spunand mereu mama si atunci cand e foarte suparat ca-l las cu taica-su , ma striga
Ela, diversificarea se incepe normal la 6 luni pt bebelusii alaptati exclusiv la san si cat mai aproape de 6 luni pt cei hraniti cu lapte praf.Depinde foarte mult si cum ia copilul in greutate. Eu nu am inceput sa-i inlocuiesc mesele de lapte cu papa ci iii dau din cand in cand sa guste.Asa am hotarat eu.:)>-
Mentosina, ma bucur ca ai gasit local pentru petrecerea fetitei, sper sa iasa ceva frumos.Ma gandesc cu groaza ce ma asteapta si pe mine cand va mai creste Edu:-SS
Va puuuup pe toate si atasez cateva pozici cu Edu

mentosina
23.10.2011, 14:00:22
Si la noi s-a racit, ieri dimineata la 8 erau 0&ordm;C (azi 3&ordm;). Noroc ca ziua inca e bine. Deja am inceput sa mai punem caldura seara.
Cand aveti petrecerea si cati ani face printesa?
Mie imi plac la nebunie copiii, dintre verisorii de pe mama eu sunt printre cei mai mari si am avut grija de unii dintre ei: plimbat, spalat, schimbat, dat de mancare, culcat...La unul chiar incepusem sa tin si-un jurnal.
Mai asteptam putin si ne punem si noi pe treaba, sa facem un bebe.
Ziua ei de nastere e pe data de 15 noiembrie dar vom sarbatoi pe 14 , atunci era disponibila sala , vroiam sa fie un local unde sa nu imi impuna meniul lor ( toate au un meniu "urat" gusanitos , patatas fritas , pizza ..mancaruri ce nu mi se par ok pe varsta de 2 ani ,Paula nu le mananca ) asa ca voi pregati eu aperitive , legume , fructe , tort de casa
poate sunt eu mai obsedata de mancarea naturala dar cat am sa pot voi incerca sa o invat sa pape cat mai sanatos :D.
Asteptam sa ne dai vesti bune , daca vad vreo barza trimit spre tine:-p:D

mentosina
23.10.2011, 14:06:47
Buna seara fetelor! Abia acum am reusit sa intru...
Lore, Edu are 4 luni 2 sapt si 2 zile...arata tickerul:D si e plin de energie.Iti dai seama ca el nu pronunta mama corect si bineinteles ca habar nu are ce inseamna.Stand toata ziua cu mine ma aude spunand mereu mama si atunci cand e foarte suparat ca-l las cu taica-su , ma striga
Ela, diversificarea se incepe normal la 6 luni pt bebelusii alaptati exclusiv la san si cat mai aproape de 6 luni pt cei hraniti cu lapte praf.Depinde foarte mult si cum ia copilul in greutate. Eu nu am inceput sa-i inlocuiesc mesele de lapte cu papa ci iii dau din cand in cand sa guste.Asa am hotarat eu.:)>-
Mentosina, ma bucur ca ai gasit local pentru petrecerea fetitei, sper sa iasa ceva frumos.Ma gandesc cu groaza ce ma asteapta si pe mine cand va mai creste Edu:-SS
Va puuuup pe toate si atasez cateva pozici cu Edu
e tare dragalas Edu ...ce mult a cresut !!!!!! daca imi permiti un mic sfat , fara suparare :D nu te grabi cu diversificarea ..are timp toata viata sa guste de toate , lasa sa i fie pregatit stomacul si nu te stresa la gandul ca daca papa mult lapte praf se ingrasa tare , au am asteptat pana la 6 luni cu diversificarea , intradevar a papat san pana la 10 luni dar totusi sunt de parere ca e bine sa nu ne grabim cu alimentele , faci cum crezi tu ca e mai bine :)>-

ali21sto
23.10.2011, 21:15:29
e tare dragalas Edu ...ce mult a cresut !!!!!! daca imi permiti un mic sfat , fara suparare :D nu te grabi cu diversificarea ..are timp toata viata sa guste de toate , lasa sa i fie pregatit stomacul si nu te stresa la gandul ca daca papa mult lapte praf se ingrasa tare , au am asteptat pana la 6 luni cu diversificarea , intradevar a papat san pana la 10 luni dar totusi sunt de parere ca e bine sa nu ne grabim cu alimentele , faci cum crezi tu ca e mai bine :)>-

Astept cu diversificarea...nu ma grabesc.Edu nu papa lapte praf ci san.Are deja greutatea si lungimea unui bebe de 6-7 luni, cel putin! Treaba asta cu sa-i fie pregatit stomacul a aparut de curand caci parintii si bunicii si-au hraniti copii-nepotii cu mancarica inca de la 3-4 luni.

mentosina
23.10.2011, 21:52:57
Astept cu diversificarea...nu ma grabesc.Edu nu papa lapte praf ci san.Are deja greutatea si lungimea unui bebe de 6-7 luni, cel putin! Treaba asta cu sa-i fie pregatit stomacul a aparut de curand caci parintii si bunicii si-au hraniti copii-nepotii cu mancarica inca de la 3-4 luni.
Foarte bine ca inca ai laptic sa va tina cat de mult ;;) e un baiat voinic si asta e bine , vin perioade mai grele cu dintisorii , masele , cand papa rau si iau putin in greutate asa ca e bine sa aiba rezerve si Paula arata ca un copil de 3 ani la inaltime ;;)
La capitolul diversificare sunt multe de spus .. stiu ca e dificil sa sti care decizie e mai buna , intradevar mai demult se dadea copiilor mancare de ff mici dar era si mancarea mai naturala , din gradina legume, fructe , nu totul plin de chimicale ca azi :(..plus ca eu una am avut si inca am probleme de sanatate din cauza ca mama nu mi-a dat o alimentatie sanatoasa de mica si am crescut cu lipse mari de calciu , probleme la oase , anemii , a facut biata ce a crezut ca e bine pt mine nu o invinovatesc ... in ziua de azi suntem bombardati cu tot felul de studii ,cercetari care ne mai ajuta sau uneori ne baga in ceata si mai mare:-\ ma ia groaza cand vad cate un reportaj la tv cum sunt ingrasate fortat animalele cu tot felul de concetrate dubioase , cum legumele si fructele la fel sunt modificate genetic :O.. visul meu e sa imi cumpar teren si sa imi cultiv eu legume si fructe ..si poate tin si un purcel :-$=P~

Ela10
24.10.2011, 16:28:32
Ali21sto, ce mare si frumos s-a facut Edu! Si ce ochi albastri are!

Mentosina, si eu sunt de parere ca e mult mai bine sa pregatesti tu mancarea pentru petrecere, asa stii exact ce contine fiecare si idei sunt o multime...Sora mea e tot pe 15 noiembrie iar eu am pe 8 ziua de nume, asa ca o sa ne sarbatorim probabil impreuna pe 12 sau 13.

mentosina
24.10.2011, 22:57:24
La multi ani Lore !!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
iti doresc muuulta sanatate si fericire alaturi de cei dragi
P.S. ce dai de baut ???:D>:D<

ali21sto
24.10.2011, 23:34:31
Foarte bine ca inca ai laptic sa va tina cat de mult ;;) e un baiat voinic si asta e bine , vin perioade mai grele cu dintisorii , masele , cand papa rau si iau putin in greutate asa ca e bine sa aiba rezerve si Paula arata ca un copil de 3 ani la inaltime ;;)
La capitolul diversificare sunt multe de spus .. stiu ca e dificil sa sti care decizie e mai buna , intradevar mai demult se dadea copiilor mancare de ff mici dar era si mancarea mai naturala , din gradina legume, fructe , nu totul plin de chimicale ca azi :(..plus ca eu una am avut si inca am probleme de sanatate din cauza ca mama nu mi-a dat o alimentatie sanatoasa de mica si am crescut cu lipse mari de calciu , probleme la oase , anemii , a facut biata ce a crezut ca e bine pt mine nu o invinovatesc ... in ziua de azi suntem bombardati cu tot felul de studii ,cercetari care ne mai ajuta sau uneori ne baga in ceata si mai mare:-\ ma ia groaza cand vad cate un reportaj la tv cum sunt ingrasate fortat animalele cu tot felul de concetrate dubioase , cum legumele si fructele la fel sunt modificate genetic :O.. visul meu e sa imi cumpar teren si sa imi cultiv eu legume si fructe ..si poate tin si un purcel :-$=P~

Din pacate ai dreptate ...totul e artificial, chimicalele sunt peste tot! Legat de visul tau...eu visez sa ma reintorc in satucul meu drag, sa avem din nou gradina noastra cu fructe si legume si purcel pe deasupra:D
M-a apucat melancolia..Vreau acasa!:((

mentosina
30.10.2011, 15:36:23
Din pacate ai dreptate ...totul e artificial, chimicalele sunt peste tot! Legat de visul tau...eu visez sa ma reintorc in satucul meu drag, sa avem din nou gradina noastra cu fructe si legume si purcel pe deasupra:D
M-a apucat melancolia..Vreau acasa!:((
Sper sa ti se indeplineasca visul , eu m-am nascut si am crescut la oras dar tare mi-ar place sa stau la casa la tara si cu gradina ..continuam sa visam , cine stie poate se indeplineste ;-)
Pt mamici cu copii mai marisori ( peste 8 luni ) am fost la un medic naturist aici si mi-a recomandat pt intarirea sist imunitar ( noi cam avem nevoie ) seminte de susan si de calabaza se fac praf ( cu batidora ) si se pune in fiecare mancare cate o lingurita , daca vrea cineva mai multe detalii va raspund cu placere , cititi si voi pe net cate proprietati au semintele astea si poate va convinge ;-)

ali21sto
31.10.2011, 23:27:27
Mamici vreuna dintre voi a solicitat aici sau in Ro alocatia pentru copil?! Am inteles ca aici ar fi 3 ani cate 100 de euro, iar in Ro 230 ron primii doi ani, apoi 46 ron pana la 18 ani.Daca ati solicitat in Ro ,la cat timp dupa nasterea copilului ati depus dosarul?! Am inteles ca mai noi in max 6 luni se poate depune...

mentosina
01.11.2011, 22:52:20
Mamici vreuna dintre voi a solicitat aici sau in Ro alocatia pentru copil?! Am inteles ca aici ar fi 3 ani cate 100 de euro, iar in Ro 230 ron primii doi ani, apoi 46 ron pana la 18 ani.Daca ati solicitat in Ro ,la cat timp dupa nasterea copilului ati depus dosarul?! Am inteles ca mai noi in max 6 luni se poate depune...
Eu aici nu am cerut ajutorul de 100 de euro pt mamici pentru ca nu indeplineam conditiile dar am cerut in Ro alocatia ..daca tot e cetatean roman sa i se dea ce i se corespunde , a fost f dificil dar am reusit ( a primit inclusiv banii din urma , pt ca tramitele au durat 1 an de zile ) o multime de hartogarii , angajati incompetenti in ro cand am bagat dosarul ..de cate ori sunam sa vad in ce stadiu e imi mai cereau cate o hartie , plus ca o doamna tare draguta m-a intrebat ca ce imi trebuie mie banii statului roman ca doar lucrez in Spania si am bani >:P:-w. Noi am depus dosarul in Ro cand avea fata 9 luni , ca sa primesti banii din urma ( de cand s-a nascut copilul ) trebuia depus dosarul inainte sa implineasca 1 an de zile ;-)

lore_vasc
02.11.2011, 00:16:15
Ali2sto ce frumos si mare ii Edu!! :x Are ochii lui mamica :) Sa creasca mare si cuminte:*

La multi ani Lore !!!!!!>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
iti doresc muuulta sanatate si fericire alaturi de cei dragi
P.S. ce dai de baut ???:D>:D<

ooo ce frumos,multumesc mult!! :*:*:* ....dau de baut dublu orice ca numai acum am vazut mesajul :)
ps: ma bucur ca ai gasit local ptr ziua de nastere la printesa voastra :)

Ma bucur mult ca vorbiti despe bebei asa invat si eu din timp una alta de la voi ...aaa si cel mai important ca vb de chestii gen alocatie in Sp asa sunt si eu informata de la voi :)

mentosina
26.11.2011, 11:35:11
Ali ..vrei sa ceri alocatie pt Edu cand mergi in Ro ? daca da ,te sfatiesc sa suni sa mai intrebi de ce hartii ai nevoie , de cand am cerut noi poate s-a mai schimbat ceva si vezi e nevoie sa scoti ceva hartii si de aici
daca am inteles bine ati luat bilete de avion , ce frumos ..va doresc sa aveti un concediu cat mai placut alaturi de familie ;-)

ali21sto
26.11.2011, 23:09:45
Ali ..vrei sa ceri alocatie pt Edu cand mergi in Ro ? daca da ,te sfatiesc sa suni sa mai intrebi de ce hartii ai nevoie , de cand am cerut noi poate s-a mai schimbat ceva si vezi e nevoie sa scoti ceva hartii si de aici
daca am inteles bine ati luat bilete de avion , ce frumos ..va doresc sa aveti un concediu cat mai placut alaturi de familie ;-)

Da, am vrea! dar doar daca avem timp.O sa mearga o cumnata de-a mea sa se intereseze ce acte avem nevoie.Am luat biletele pt 29 ian si plecam mai mult cu treaba, dar sigur ne vom simti bine alaturi de cei dragi.>:D<

mentosina
28.11.2011, 09:35:14
Da, am vrea! dar doar daca avem timp.O sa mearga o cumnata de-a mea sa se intereseze ce acte avem nevoie.Am luat biletele pt 29 ian si plecam mai mult cu treaba, dar sigur ne vom simti bine alaturi de cei dragi.>:D<
Daca pregatiti toate actele nu o sa fie tare complicat , depinde si de ce functionari fuguranti intalniti dar merita incercat ..sigur o sa fie frumos , mai ales ca toata lumea vrea sa il cunoasca pe Eduard ;-)

lore_vasc
26.01.2012, 23:38:49
Alisuka nici nu te-ai laudat ca faci chef la Rebeca :P As vrea si eu o felie de tort ca tare bine arata!! La multi ani Rebeca,sa cresti mare si cuminte!!! :*(stiu de pe facebook de eveniment ca altfel nu stiam nici eu).

lore_vasc
26.01.2012, 23:39:59
Mentosina tu ce mai faci? Nu ai mai intrat demult la povesti :(

alisuka
31.01.2012, 12:34:41
Multumim de urari Lore ,nu m-am laudat de chef pt ca nu am stiut ca o sa vina careva la ziua lui Rebe credeam ca o sa fim doar noi in familie dar au venit cativa cunoscutzii,o felie de tort ti-am da daca ar mai fi dar....dar daca vii la noi iti facem unul intreg :),va pupacim pe toate!:*

lore_vasc
31.01.2012, 20:45:36
Multumim de urari Lore ,nu m-am laudat de chef pt ca nu am stiut ca o sa vina careva la ziua lui Rebe credeam ca o sa fim doar noi in familie dar au venit cativa cunoscutzii,o felie de tort ti-am da daca ar mai fi dar....dar daca vii la noi iti facem unul intreg :),va pupacim pe toate!:*
Ioooi daca ai fi mai aproape asa as merge nici nu as sta pe ganduri :) Frumos v-ati distrat! ;)

alisuka
13.11.2012, 19:54:26
Lore nu ai scris aici ca o sa fii mamica :x

ioana31
19.02.2013, 12:41:28
Buna fetelor m-am hotarat si eu scriu chair dak sunt mamik unui baietel de 13 luni si sunt destul de noua pe aici, iar initial credeam k subiectul e doar pentru viitoare mamici. Pupici la toate.

lore_vasc
20.02.2013, 10:51:51
Buna fetelor m-am hotarat si eu scriu chair dak sunt mamik unui baietel de 13 luni si sunt destul de noua pe aici, iar initial credeam k subiectul e doar pentru viitoare mamici. Pupici la toate.

Bine ai venit pe forum!
Aici suntem doar fetele care vor sa devina mamici sau deja sunt mamici si locuiesc in Spania :) ......din pacate cum nu au mai intrat nici viitoare miresici si nici proaspete mamici,am deschis un grup pe facebook(daca vrei sa intrii in grupul nostru trimite un mesaj si iti voi spune cum sa faci).....acolo vorbim nu doar de bebei,vorbim despre absolut orice :)

ioana31
23.02.2013, 15:38:26
Buna lore sigur k vreau sa fac parte din grup :*

lore_vasc
24.02.2013, 22:44:35
Buna lore sigur k vreau sa fac parte din grup :*
Trebuie sa imi zici numele de facebook sa te pot invita ;-) .....daca nu vrei sa il scri aici,teimite-mi printr-un mesaj privat(daca nu sti iti explic).

madalina215
08.05.2014, 13:31:57
Buna fetelor,

Imi putetio lasa si mie linkul de la facebook?

Multumesc frumos!!

Bine ai venit pe forum!
Aici suntem doar fetele care vor sa devina mamici sau deja sunt mamici si locuiesc in Spania :) ......din pacate cum nu au mai intrat nici viitoare miresici si nici proaspete mamici,am deschis un grup pe facebook(daca vrei sa intrii in grupul nostru trimite un mesaj si iti voi spune cum sa faci).....acolo vorbim nu doar de bebei,vorbim despre absolut orice :)

mihaela_0242000
13.05.2014, 17:56:05
Buna Lore,

Eu ma numesc Mihaela si sunt mamica de Spania. Am un baietel de 9 luni si mi-ar place sa fac parte din grupul de fe facebook. Pe mine ma gasesti pe facebook cu numele Mihaela Lacusta. Iti multumesc anticipat.