PDA

Versiunea completa : Viitoare mamici din Spania

Pagini : [1] 2 3

nykogaby
11.10.2010, 00:49:39
Buna fetelor!Am tot cautat pe site sa vad daca gasesc ceva legat de acest subiect ..dar nu .Doar de nunta si organizare ,mai nimic altceva.Asa ca m-am gandit sa deschid un subiect nou in speranta ca voi mai intalni si alte viitoare mamici din Spania.Asadar ,va astept sa impartasim experiente legate de spitalele unde ve-ti naste ,despre ecografii si tot ceea ce tine de pregatirile aferente pentru venirea unui bebe in familie.
V-am pupat.

alisuka
12.10.2010, 12:50:30
Nu stiu daca se poate deschide acest subiect dar eu sunt una dintre viitoarele mamici!Va astept la vorba!>:D<

maria79
13.10.2010, 21:35:17
Buna eu am fost o burtica si acum sunt o mamica fericita,despre spital si tot ce tine de tratat sunt ffffffffff multumita ,cum sau purtat cu mine ,de la mine au nota 20,

mentosina
14.10.2010, 11:49:39
Buna ..cred ca acest subiect se poate numi si mamici si viitoare mamici din spania ...asa ma incadrez si eu :D
poate si alte mamici ar vrea sa intre pe aici >:D<

alisuka
14.10.2010, 13:44:38
Aici e binevenita si burtica si fosta burtica si viitoare burtica!:x

mentosina
15.10.2010, 12:16:09
Va doresc sarcina usoara gravidutelor ;;), am nascut si eu aici si am fost foarte multumita de personal , conditiile spitalului , nu am nimic de reprosat asa ca stati linistite ca veti fi pe maini bune , daca aveti vreo nelamurire va raspund cu cea mai mare placere ;;)
Mamici ..cum stati la capitolul diversificare , progrese, cum va descurcati cu copii ( banuiesc ca multe nu aveti ajutor inafara de sot , ca mine )
Cred ca acesta poate fi un subiect foarte interesant si folositor pentru toate asa ca sper sa scrieti si voi :*

lore_vasc
15.10.2010, 13:15:55
Sa aveti o sarcina usoara fetelor!:*
Eu as vrea sa ne spuneti mai in detaliu ce ati facut prima data cand ati aflat ca sunteti insarcinate?
Ce ajutor primiti de la statul spaniol?Pe ce durata?Analizele facute in timpul sarcinii sunt toate gratis?dar ecografiile??...deocamdata astea in vin in minte...poate ne mai spuneti voi si alte lucruri.

mentosina
15.10.2010, 16:03:29
Sa aveti o sarcina usoara fetelor!:*
Eu as vrea sa ne spuneti mai in detaliu ce ati facut prima data cand ati aflat ca sunteti insarcinate?
Ce ajutor primiti de la statul spaniol?Pe ce durata?Analizele facute in timpul sarcinii sunt toate gratis?dar ecografiile??...deocamdata astea in vin in minte...poate ne mai spuneti voi si alte lucruri.
pai din experinta mea pot sa iti raspund asa :
dupa ce am facut testul de sarcina si mi-a confirmat ca sunt insarcinata am fos la medicul de familie care mi-a facut cateva analize la sange si urina , a confrirmat si el sarcina si mi-a dat programare la matroana ,
matroana iti da programare la tocologo ( medic ginecolog ) si impreuna iti urmaresc sarcina ...binenteles toate analize , ecografi sunt gratuite ..daca tu vrei poti merge si la privat , nu vad rostul pt ca prin seguridad social ai toate serviciile si comoditatile
La partea cu ajutoarele sociale sta cam prost statul spaniol , sunt practic inexistente , cei 2500 euro ce se dadeau la nastere de la 1 ianurie 2011 nu se mai dau ( daca am inteles bine ) , mamele ce sunt angajate cu contract de munca au dreptul la 100 euro pe luna pana la varsta de 3 ani dar atentie mare pt ca la declaratia de venit ( in caz ca sunteti obligate sa o faceti ) va cam iau toti banii inapoi :( si cam atat ..ce puteti face e sa va interesati bine pt ca in unele comunitati se pot da anumite ajutoare
ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc ...:">

alisuka
15.10.2010, 20:49:17
Multumim de urari Lore ,eu de conditii momentan pot zice ca am avut si experiente bune si rele sper la nastere sa fie totul bine,cat despre demersuri cam acestea sunt care le a enumerat si Mentosina,test,confirmare,matroana,toco si asa pana dupa nastere ,analizele sunt gratuite,si eco si controalele de cat ori ai nevoie ,despre ajutoare depinde de fiecare comunitate in parte ,cert e ca cecul bebe de 2500 mai este valabil pana pe 31 decembrie doar,in general cam nu ofera nici o cumunitate nimic,doar baja 4 luni plus inainte daca ai baja por riesgos si cam atat!Va doresc bebei frumosi si sanatosi!:*

alisuka
15.10.2010, 20:50:48
Eu nu stiu ce trebuie luat la spital cand nasti am idee (haine pt tine ,hainute sa il schimbe pe bebe,creme pt el )cele care ati trecut deja prin acest lucru imi puteti da va rog amanunte!Va pupam:*

lore_vasc
16.10.2010, 00:32:28
dupa ce am facut testul de sarcina si mi-a confirmat ca sunt insarcinata am fos la medicul de familie care mi-a facut cateva analize la sange si urina , a confrirmat si el sarcina si mi-a dat programare la matroana ,
matroana iti da programare la tocologo ( medic ginecolog ) si impreuna iti urmaresc sarcina ...binenteles toate analize , ecografi sunt gratuite ..daca tu vrei poti merge si la privat , nu vad rostul pt ca prin seguridad social ai toate serviciile si comoditatile
La partea cu ajutoarele sociale sta cam prost statul spaniol , sunt practic inexistente , cei 2500 euro ce se dadeau la nastere de la 1 ianurie 2011 nu se mai dau ( daca am inteles bine ) , mamele ce sunt angajate cu contract de munca au dreptul la 100 euro pe luna pana la varsta de 3 ani dar atentie mare pt ca la declaratia de venit ( in caz ca sunteti obligate sa o faceti ) va cam iau toti banii inapoi :( si cam atat ..ce puteti face e sa va interesati bine pt ca in unele comunitati se pot da anumite ajutoare

Iti multumesc de raspuns si chiar te-as ruga mult sa ne spui mai multe lucruri si de umplii 3 pagini eu toate le citesc:)
Eu sunt angajata dar nu am contract fix si de la colege stiu ca daca as ramane insarcinata in secunda 1 m-ar da afara de la lucru ca nu au nici un interes sa tina o gravida cu media jornada cand pot tine o alta pers in locul meu cu program de 8 ore....deci cand mai fac copil???:-<....stiu asta 100% ca ii adevarat ca am mai multe cunostine in fabrica si cu contract fix deci nu ii minciuna.
Tu acum primesti numai cei 100 euro nimic altceva in plus?Daca tu stai cu fetita acasa atunci traiti numai de venitul sotului??....vaaaaai stiu ca sunt pisaloaga dar incep sa-mi fac tot mai mari griji din cauza asta mai ales ca sotul meu zice sa ne apucam de bebe de la anul dar eu tot ii zic sa mai asteptam etc etc

mentosina
16.10.2010, 12:04:42
Eu nu stiu ce trebuie luat la spital cand nasti am idee (haine pt tine ,hainute sa il schimbe pe bebe,creme pt el )cele care ati trecut deja prin acest lucru imi puteti da va rog amanunte!Va pupam:*
Buna ..cel mai bine ar fi , parerea mea sa intrebi matroana despre cursos de preparacion para el parto se pot incepe din saptamana 29-30 de sarcina , matroane te anunta unde se tin ziua, ora , acolo iti explica foarte multe despre nastere , alaptare , ingrijirea copilului ..poti intreba orice nelamuriri ai , faceti exercitii de respuratie , gimnastica pt gravide , exercitii de gimnastica pt recuparer dupa nastere si cel mai important e ca sunt gratuite ;;) asa ca intrebati matroana despre aceste cursuri
O sa caut lista cu ce lucruri trebuie duse la spital sa iti spun mai exact , dar ei iti dau de toate.. haine pt bebe ,scutece , camasi de noapte, tampoane pt tine ..nu trebuie sa duci cu tine aproape nimic

mentosina
16.10.2010, 13:00:35
Iti multumesc de raspuns si chiar te-as ruga mult sa ne spui mai multe lucruri si de umplii 3 pagini eu toate le citesc:)
Eu sunt angajata dar nu am contract fix si de la colege stiu ca daca as ramane insarcinata in secunda 1 m-ar da afara de la lucru ca nu au nici un interes sa tina o gravida cu media jornada cand pot tine o alta pers in locul meu cu program de 8 ore....deci cand mai fac copil???:-<....stiu asta 100% ca ii adevarat ca am mai multe cunostine in fabrica si cu contract fix deci nu ii minciuna.
Tu acum primesti numai cei 100 euro nimic altceva in plus?Daca tu stai cu fetita acasa atunci traiti numai de venitul sotului??....vaaaaai stiu ca sunt pisaloaga dar incep sa-mi fac tot mai mari griji din cauza asta mai ales ca sotul meu zice sa ne apucam de bebe de la anul dar eu tot ii zic sa mai asteptam etc etc
Legea spune asa :
- Artículo 55 del Estatuto de los Trabajadores:
"5. Será nulo el despido que tenga por móvil alguna de las causas de discriminación prohibidas por la Constitución o la Ley, o bien con violación de derechos fundamentales y libertades públicas del trabajador. Será también nulo el despido en los siguientes supuestos:
a) El de los trabajadores durante el periodo de suspensión del contrato de trabajo por maternidad, riesgo durante el embarazo, adopción o acogimiento (...), o el notificado en una fecha tal que el plazo de preaviso termine en dicho periodo.
b) El de las trabajadoras embarazadas, desde la fecha del inicio del embarazo hasta (...) el periodo de suspensión y el de los trabajadores que estén disfrutando del mismo o hayan solicitado la excedencia.
Daca s-ar respecta legea ei nu au voie sa te dea afara cat esti insarcinata si in perioada de baja de maternidad ..dar unoeri nu se respecta legea ..
Acum depinde ce fel de contract de munca ai , cu un contract de munca indefinit este greu sa te dea afara , si in caz ca o fac i denunti si iti recuperezi locul de munca,
la contractele de munca pe o perioada determinata exista problema ca in momentul cand expira ei sa refuze sa il renoveze ..aici e mai complicat
Avem multe drepturi dar din pacate nu se respecta , important e sa ne cunoastem drepturile si sa denuntam orice masura abuziva luata impotriva noastra
Cu cat stai sa te gandesti mai mult cu atat e mai greu sa decizi cand e momentul potrivit sa ai un copil ..asa ca nu o ganditi mult si treceti la treaba ;;) o sa va descurcati sigur :*

alisuka
17.10.2010, 01:23:58
Exact asa am patit si eu am ramas fara munca si n ici la negru nu pot munci de vreo luna ca nu ma mai lasa medicii...si prin urmare nu se stie pana cand vom trai doar din venitul sotului,nu neg ca nu i greu e foarte greu dar merita sacrificiul!:*

lore_vasc
17.10.2010, 12:47:44
Legea spune asa :
- Artículo 55 del Estatuto de los Trabajadores:
"5. Será nulo el despido que tenga por móvil alguna de las causas de discriminación prohibidas por la Constitución o la Ley, o bien con violación de derechos fundamentales y libertades públicas del trabajador. Será también nulo el despido en los siguientes supuestos:
a) El de los trabajadores durante el periodo de suspensión del contrato de trabajo por maternidad, riesgo durante el embarazo, adopción o acogimiento (...), o el notificado en una fecha tal que el plazo de preaviso termine en dicho periodo.
b) El de las trabajadoras embarazadas, desde la fecha del inicio del embarazo hasta (...) el periodo de suspensión y el de los trabajadores que estén disfrutando del mismo o hayan solicitado la excedencia.
Daca s-ar respecta legea ei nu au voie sa te dea afara cat esti insarcinata si in perioada de baja de maternidad ..dar unoeri nu se respecta legea ..
Acum depinde ce fel de contract de munca ai , cu un contract de munca indefinit este greu sa te dea afara , si in caz ca o fac i denunti si iti recuperezi locul de munca,
la contractele de munca pe o perioada determinata exista problema ca in momentul cand expira ei sa refuze sa il renoveze ..aici e mai complicat
Avem multe drepturi dar din pacate nu se respecta , important e sa ne cunoastem drepturile si sa denuntam orice masura abuziva luata impotriva noastra
Cu cat stai sa te gandesti mai mult cu atat e mai greu sa decizi cand e momentul potrivit sa ai un copil ..asa ca nu o ganditi mult si treceti la treaba ;;) o sa va descurcati sigur :*
Problema mea ii ca si eu si sotul avem contracte pe perioade determinate deci de aceea am zis ca pe mine ma dau in secunda 1 afara cand stiu ca sunt gravida....asteapta sa mi se termine cele 2 luni sa zic ptr cat mi facut contractul si gata....:(....iar sa traim numai din venitul sotului cam nasol:(

maria79
17.10.2010, 14:50:55
buna,dupa cum v-am mai spus ,aici ,am nascut si eu si am primit cei 2500€ care sunt pt bb,trebuie demonstrat ca esti de 2 ani in spania(de la 1 ianuarie nu se mai dau),si o sa mai primesc inca 600€ pe an,pana face bb 3 anisori,acestia se dau mamelor care nu au servici,in rest totul e gratis,eu beneficiez de asigurare sotului.,nu am contract .
- lista pt spital daca te duci la educatie maternala iti spune acolo,sau cerei la comadroana,eu mi-am luat cam tot ce trebuie si nu mi-a trebuit ff mult ca am primit de la ei:pampersi,absorbante pt mine,spirt ,pansament.cred ca asta poate depinde si de la spital la spital.Ce am folosit de la mine hainute pt mine si bb si servetele umede altceva nu-mi mai amintesc,.Eu am stat aproape 5 zile am prins si sf de saptamana si am avut cezariana,daca nasti normal stai mai putin,depinde de situatie.

mentosina
17.10.2010, 17:40:55
Problema mea ii ca si eu si sotul avem contracte pe perioade determinate deci de aceea am zis ca pe mine ma dau in secunda 1 afara cand stiu ca sunt gravida....asteapta sa mi se termine cele 2 luni sa zic ptr cat mi facut contractul si gata....:(....iar sa traim numai din venitul sotului cam nasol:(
Intradevar e complicata situatia..dar nici nu pot prelungi contractul pe perioada determinata la nesfarsit ..dupa o anumita perioada sunt obligati sa iti faca contract fix sau sa te dea 3 luni in somaj si sa te angajez apoi din nou ( asta fac fff multi ) . Cu cat o gandesti mai mult e mai greu si din pacate fara sacrificii nu se poate , dar cred ca un copil merita multe sacrificii .:x

mentosina
17.10.2010, 17:57:41
Am gasit si lista cu ce trebuie dus la spital cand nasti :
- historial de embarazo, cartilla sanitaria, NIE
-halat si papuci de casa , sosete daca sunteti mai friguroase( camasi de noapte iti dau ei )
-sutien de alaptare
- braguitas desechables ( sunt mai comode si igienice )
- discos de lactancia
pt bebe -sosetute ( nu iti dau la spital)
- manusi ( cam au unghii mari si tot se zgarie )
cam atat pt bebe ca ei iti dau de toate
Binenteles aparatul de fotografiat , incacatoare de telefoane ..o sa fie mult folosite:D
Eu am lasat acasa pregatit hainele mele de iesit din spital si haine pt bebe de iesit, caruciorul pregatit ..si a fost dupa ele sotul in ziua de externare .
Cam atat imi amintesc ca am dus cu mine ..., binenteles i un mic neceser cu o crema pt farta , un ir de buze, ceva cosmetice , un desodorant ....
sper sa va fie de folos , daca imi mai aduc aminte de ceva , sau alte mamici doresc sa completeze ..

alisuka
18.10.2010, 09:45:54
Multumesc fetelor la acestea m am gandit si eu ,stiu ca e devreme dar na incep asa putin cate putin sa nu uit ceva!

lore_vasc
18.10.2010, 10:48:58
Intradevar e complicata situatia..dar nici nu pot prelungi contractul pe perioada determinata la nesfarsit ..dupa o anumita perioada sunt obligati sa iti faca contract fix sau sa te dea 3 luni in somaj si sa te angajez apoi din nou ( asta fac fff multi ) . Cu cat o gandesti mai mult e mai greu si din pacate fara sacrificii nu se poate , dar cred ca un copil merita multe sacrificii .:x
Exact asta fac:(....dar asa cum spui cand v-a fi momentul ca vom fi pregatiti ne punem pe treaba ca astfel nu mai fac bebe numai la 40 ani ceea ce nu imi doresc.Multumesc de sfaturi!

mentosina
18.10.2010, 11:53:06
Exact asta fac:(....dar asa cum spui cand v-a fi momentul ca vom fi pregatiti ne punem pe treaba ca astfel nu mai fac bebe numai la 40 ani ceea ce nu imi doresc.Multumesc de sfaturi!
Poate sa va faca bebe surpriza si vine el fara sa il cautati voi :D...ce sa spun ..multa sanatate si daca te mai pot ajuta nu ezita sa ma intrebi :*

alisuka
18.10.2010, 12:51:29
Nu pot zice ca il cautam pe bebe dar nici ca ne feream foarte tare si uite asa a venit reginuta noastra!:x

lore_vasc
18.10.2010, 13:37:49
Poate sa va faca bebe surpriza si vine el fara sa il cautati voi :D...ce sa spun ..multa sanatate si daca te mai pot ajuta nu ezita sa ma intrebi :*
Multumesc!:*Tu acum stai cu bebica acasa?

mentosina
18.10.2010, 14:10:39
Nu pot zice ca il cautam pe bebe dar nici ca ne feream foarte tare si uite asa a venit reginuta noastra!:x
o sa fie fetita ? felicitari , o nastere cat mai usoara , mai ai putin si o sa o ti in brate ..asa repede trece timpul

mentosina
18.10.2010, 14:16:52
Multumesc!:*Tu acum stai cu bebica acasa?
Eu am renuntat la servici ...nu avem pe nimeni aici sa ne ajute asa ca am preferat sa stau eu acasa , 4 luni cat dau de concediu de maternitate e ffff putin ..acum de 1 luna merge Paula la guarderie :D..s-a adaptat foarte bine , eu sunt tare multumita , din septembrie sunt si eu studenta:"> , incerc sa imi continui studiile , la 27 de ani si cu un copil mic nu e chiar situatia ideala pentru studii dar acum am reusit , sper sa ma descurc [-o<

lore_vasc
19.10.2010, 00:06:03
Eu am renuntat la servici ...nu avem pe nimeni aici sa ne ajute asa ca am preferat sa stau eu acasa , 4 luni cat dau de concediu de maternitate e ffff putin ..acum de 1 luna merge Paula la guarderie :D..s-a adaptat foarte bine , eu sunt tare multumita , din septembrie sunt si eu studenta:"> , incerc sa imi continui studiile , la 27 de ani si cu un copil mic nu e chiar situatia ideala pentru studii dar acum am reusit , sper sa ma descurc [-o<
Dupa ticker vad ca are 11 luni fetita voastra...stie deja sa umble singura?:)Ce fain ca s-a obisnuit la guarderie:)....ce program are guarderia?Trebuie platit mult pe luna?

Felicitari ca ai asa multa ambitie!=D>Am vrut si eu anul acesta sa ma duc sa ma interesez de ceva facultate dar pana la urma nu am mai mers...tot ma razgandesc...am zis ca nu voi avea cum sa si invat si sa lucrez avand in vedere ca lucrez pe 3 schimburi:(Tu ce studii faci?

alisuka
19.10.2010, 10:19:44
Multumesc de urari da e fetita si sper sa treaca mai repede timpul caci in fiecare zi ne imaginam clipa cand o sa o tinem in brate ,fara ajutor o sa fim si noi si mie mi ar fi placut sa fac fac. dar nu am cum din 2 rate plus ca trebuie sa traim noi 3 nu o sa ne descurcam ,la anul poate se schimba situatia si imi gasesc de munca si fata merge la guarderie ,voi care sunteti curajoase bafta si spor la toate!:*

mentosina
19.10.2010, 11:23:53
Dupa ticker vad ca are 11 luni fetita voastra...stie deja sa umble singura?:)Ce fain ca s-a obisnuit la guarderie:)....ce program are guarderia?Trebuie platit mult pe luna?

Felicitari ca ai asa multa ambitie!=D>Am vrut si eu anul acesta sa ma duc sa ma interesez de ceva facultate dar pana la urma nu am mai mers...tot ma razgandesc...am zis ca nu voi avea cum sa si invat si sa lucrez avand in vedere ca lucrez pe 3 schimburi:(Tu ce studii faci?
Da are 11 luni Paulita noastra ;;), sta foarte bine in picioare singura ..mai face asa cate un pas micut , dar inca nu a prins curaj sa paseasca mai mult , nu e nici o graba doar cand e ea pregatita ( pediatrul mi-a spus ca e bine sa merga mai tarziu ca sa fie intarite oasele , sa suporte greutatea corpului ..asa ca nu ne grabim )
Merge la guarderie de o luna de zile si s-a adaptat destul de bine , e o guarderie privata mi-a placut mult cand am vizitat-o , si vecine de ale mele isi duc copii acolo si au fost tare multumite ..e tare greu cand trebuie sa decizi pe mana cui lasi copilul tau , are program de dimineata de la 7.30 pana seara la ora 9 , si sambata pana la amiaza ..dar nu toate guarderiile au orarul acesta , cele de stat au orar mult mai scurt .
Platesti in functie de cate ore sta fara , cu comedor sau fara , cu cena ..daca sta toata ziua costa 400 de euro pe luna , Paula sta 4ore jumate deocamdata si platim 230 euro ..eu sunt f multumita de serviciile lor.
Si eu am amanat cam mult continuarea studiilor pt timp ..bani ..mereu aparea ceva , acum studiez chimie -Tecnioco superio de laboratorio de analisis ..imi place tare mult cred ca are multe iesiri profesionale e un profil de laborator general apoi urmeaza sa fac o specializare , inca nu stiu exact ce o sa aleg ..dar pana atunci mai am ceva timp .
Ce va sfatuiesc e sa va convalidati studiile din ro ..cu diploma de bac acum merge destul de usor ..acum cativa ani era mult mai complicat , nu se stie cand apare sansa sa studiati ceva si sa le aveti convalidate .
din nou m-am intins muuult la povesti :O

mentosina
19.10.2010, 11:45:08
Multumesc de urari da e fetita si sper sa treaca mai repede timpul caci in fiecare zi ne imaginam clipa cand o sa o tinem in brate ,fara ajutor o sa fim si noi si mie mi ar fi placut sa fac fac. dar nu am cum din 2 rate plus ca trebuie sa traim noi 3 nu o sa ne descurcam ,la anul poate se schimba situatia si imi gasesc de munca si fata merge la guarderie ,voi care sunteti curajoase bafta si spor la toate!:*
O sa treaca ff repede timpul ..eu inca nu pot sa cred ca fetita noastra are imediat 1 anisor :O
Sa cauti din timp o guarderie , eu de anul trecut din luna mai am platit matricula ca sa inceapa in luna octombrie , daca nu te duci din timp risti sa nu mai fie locuri .Eu si de stateam acasa aveam de gand sa o duc la guarderie , sa se joace cu copii , au foarte multe activitati frumoase ..isi consuma energie, sa se obisnuiasca in colectiv ..si ca sa spun tot adevarul si mie imi prinde bine sa fac o pauza ..sincer sunt momente cand simti ca o iei razna , mai ales ca tot eu singura m-am ocupat de ea de cand s-a nascut , sotu lucreaza mult si e prea putin pe acasa ..si totusi am un copil ff cuminte ..dar presiune , responsabilitatea e mare ..oboseala ..ai nevoie de cate o pauza , sa iti limpezesti mintea:*

lore_vasc
19.10.2010, 11:49:30
Mentosina ce tare!Eu am facut in Sp acum 2 ani tecnico medio de laboratorio ca m-am inscris cam tarziu si la superior nu mai aveau locuri:(....din pacate eu nu mi-am gasit de lucru in domeniu.Foarte fain ca Paulita ii la guarderie ca macar asa se v-a obisnui cu multa lume,copii ....
Ai pus-o vreodata pe Paulita in rotobil??
pupici la toate!:*

mentosina
19.10.2010, 12:11:23
Mentosina ce tare!Eu am facut in Sp acum 2 ani tecnico medio de laboratorio ca m-am inscris cam tarziu si la superior nu mai aveau locuri:(....din pacate eu nu mi-am gasit de lucru in domeniu.Foarte fain ca Paulita ii la guarderie ca macar asa se v-a obisnui cu multa lume,copii ....
Ai pus-o vreodata pe Paulita in rotobil??
pupici la toate!:*
Aveai studiile din ro convalidate ? ..eu greu am reusit sa intru la gradu superior , fara inca o specializare nici cu gr superio nu prea iti gasesti de lucru ..e greu mai ales pt noi ca emigranti :*
rotobil ?:-?:-\:">

lore_vasc
19.10.2010, 23:49:03
Aveai studiile din ro convalidate ? ..eu greu am reusit sa intru la gradu superior , fara inca o specializare nici cu gr superio nu prea iti gasesti de lucru ..e greu mai ales pt noi ca emigranti :*
rotobil ?:-?:-\:">
Cu diploma de bacalaureat convalidata am intrat.....am crezut ca avand o nota buna la sfarsit imi voi gasi de lucru in domeniu darrrr din pacate nu am avut noroc:(

rotobil=premergator

mentosina
20.10.2010, 11:46:22
Cu diploma de bacalaureat convalidata am intrat.....am crezut ca avand o nota buna la sfarsit imi voi gasi de lucru in domeniu darrrr din pacate nu am avut noroc:(

rotobil=premergator
Inteleg ..imi pare rau ca nu ai gasit de lucru in domeniu , dar cred ca merita sa mai continui , sa faci gradul superior , ceva specializari
Nu am folosit deloc premergator , pediatrii nu prea il recomanda , si Paula s-a miscat destul de bine asa ca nu am avut nevoie de el ;;)

lore_vasc
20.10.2010, 12:07:41
Inteleg ..imi pare rau ca nu ai gasit de lucru in domeniu , dar cred ca merita sa mai continui , sa faci gradul superior , ceva specializari
Nu am folosit deloc premergator , pediatrii nu prea il recomanda , si Paula s-a miscat destul de bine asa ca nu am avut nevoie de el ;;)
Nu stiu daca voi mai face ceva studii.....legat de premergator in Romania foarte multa lume il foloseste...cum vede ca deja sta un pic in picioare cum deja ii lasa in premergator....si eu am auzit pe mai multa lume ca nu ii bun.
Cumnata mea are fetita de 11 luni si deja merge singura dar a pus-o in premergator de la 7 luni....nu stiu daca mai tarziu o sa aiva probleme la umblat sau nu.
Tu de la cate luni ai tinut-o de manute sa umble?

mentosina
20.10.2010, 12:14:14
Nu stiu daca voi mai face ceva studii.....legat de premergator in Romania foarte multa lume il foloseste...cum vede ca deja sta un pic in picioare cum deja ii lasa in premergator....si eu am auzit pe mai multa lume ca nu ii bun.
Cumnata mea are fetita de 11 luni si deja merge singura dar a pus-o in premergator de la 7 luni....nu stiu daca mai tarziu o sa aiva probleme la umblat sau nu.
Tu de la cate luni ai tinut-o de manute sa umble?
Medicul meu pediatru a zis ca mai bine sa nu il folosim ..face fiecare cum crede, dupa 9 luni o ajutam sa se ridic in picioare si sa se tina de ceva ..si sa o tin de manute sa umble acum incep , pediatru a zis ca normal de la 12 luni se incepe , sa fie intarite bine oasele la picioruse , dupa cum am mai zis nu ma grabesc , pana acum am lasat dupa ea cat vrea si cum vrea sa stea in picioare , oricum nu are rosts a o tin eu ca tot timpul se ridic sus . i place mult in picioare dar cand se oboseste se lasa jos ..daca o tin eu nu prea am cum sa ghicesc cand a obosit ;;)

lore_vasc
20.10.2010, 12:42:33
Medicul meu pediatru a zis ca mai bine sa nu il folosim ..face fiecare cum crede, dupa 9 luni o ajutam sa se ridic in picioare si sa se tina de ceva ..si sa o tin de manute sa umble acum incep , pediatru a zis ca normal de la 12 luni se incepe , sa fie intarite bine oasele la picioruse , dupa cum am mai zis nu ma grabesc , pana acum am lasat dupa ea cat vrea si cum vrea sa stea in picioare , oricum nu are rosts a o tin eu ca tot timpul se ridic sus . i place mult in picioare dar cand se oboseste se lasa jos ..daca o tin eu nu prea am cum sa ghicesc cand a obosit ;;)
Si eu cred ca mai bine ii cum zici tu ca atunci are oasele mai intarite.

ali21sto
21.10.2010, 10:18:38

Ce bine ca a-ti deschis un topic pt mamicile si viitoarele mamici din Spania:D
Fiindca eu sunt la inceput de sarcina,m-am documentat iar lucrurile nu mai stau ca acum 2-3 ani.
In primul rand tocologo-medic obstetrician, specialist in diagnosticarea anumitor boli,ex Sindromul Down.Medicul ginecolog si matroana sunt cei care iti urmaresc sarcina.Acum ca e crisis,poate inante era altfel, Seguridad Social iti plateste 3 ecografii,una la 12 saptamani si celelalte 2 mai tarziu,plus analizele de sange care se fac tot de 3 ori.In caz de urgente nu de pune,adica poti merge in cazuri extreme fara sa platesti!
Chiar daca nu aveti targeta SIP si nici sotul nu lucreaza cu contract o gravida fara Seguridad Social are aceleasi drepturi ca oricare pana in momentul in care naste ,iar copilul are asistenta gratis pana la 1 an.La mine nu a fost cazul pt ca imediat dupa casatori,m-am trecut pe SIP-ul sotului si acum il am fara caducidad.
Am vazut ca a-ti vorbit despre convalidarea studiilor,si eu am facut treaba asta mi-am depus dosarul pt convalidarea facultatii la Subdelegacion del Gobierno, si dupa 6 luni am primit o scrisoare acasa in care imi spuneau ca mai trebuie sa astept inca 3 luni pt raspuns:-"Oricum cu toate studiile,daca nu facem cursuri aici e inutil .Sarcina usoara Alisukai,nu stiu daca mai este o alta burtica pe aici si multa bafta in cresterea bebeilor tuturor mamicilor!

lore_vasc
21.10.2010, 10:38:58
Ali21sto ce mai faci?cum te simti?Nu intrii la povesti cu noi:(

Alisuka si Ali21sto daca Segridadul Social va da doar 3 ecografii in astea 9 luni voi nu mai faceti altele doar astea 3???Intreb deoarece in Ro din gravidutele care eu le stiu merg aproape luna de luna....bine acum nu neaparat sa se mearga chiar luna de luna dar totusi nu is putunedoar 3 ecografii??

ali21sto
21.10.2010, 11:01:42

Alisuka si Ali21sto daca Segridadul Social va da doar 3 ecografii in astea 9 luni voi nu mai faceti altele doar astea 3???Intreb deoarece in Ro din gravidutele care eu le stiu merg aproape luna de luna....bine acum nu neaparat sa se mearga chiar luna de luna dar totusi nu is putunedoar 3 ecografii??

Offffffff Lore vreau sa stau la povesti cu voi,dar nu am timp...am scapat si eu acum putin cat se face mancarea,in 20 min trebuie sa fiu la scoala si la 1 intru la munca.Sunt putine intradevar 3 ecografii,dar eu cel putin pana acum am facut 2 la urgente,si pe 15 noiembrie trebuie sa o fac pe cea de 12 saptamani si pe 17 merg la tocolog.In functie de ceea ce imi spun medicii hotarasc daca merg la privat sau nu.
In rest,greturi dimineata si seara,cateodata dureri de burta si spate si oboseala multa....nu stiu cum nu ma ia somnul la munca;)):* cand pot mai intru si eu!

P.S apucati-va si voi de bebe,caci bani nu sunt niciodata....Sanatate sa fie si mergem inainte!

alisuka
21.10.2010, 11:35:01
Multumesc de urari Alina sarcina usoara si tie ,Lore cat despre eco ce sa zic intredevar sunt doar 3 dar pe mine cum ma supravegheaza tocologul caci am ceva anticorpi eu fac eco cam 1 pe luna,sincer si eu am vrut sa merg la particular dar nu ii vad rostul,pt ca acelasi lucru il spun si la seg social fara sa da i bani ,intradevar eu nu am facut la 20 de saptamani 3d , daca vedea ceva anormal doamne fereste tot copilul meu ramanea si nu faceam avort si mai stateam inca 4 luni crizata,asa o vad la luna stiu ca e bine si abia astept sa o tin in brate!

mentosina
21.10.2010, 12:31:50

Intradevar sunt 3 ecografii importante intr-o sarcina fara probleme , dar cel putin odata in sarcina ( mai ales la prima sarcina ) ajungi pe la urgente unde iti fac ocografii , plus la matroana de cate ori mergi i asculta inimima lui bebe ( in fuctie de batai isi da seama daca sunt unele probleme) foloseste un monitor fetal Doppler, mie toco mi-a facut 5 eco in sarcina , plus am fost de vreo 3 ori pe la urgente ..asa ca s-au adunat cateva;)) aa si din saptamana 38 mergi la monitorizari ..cred ca e suficient de controlata sarcina aici
Parerea mea e ca in ro se exagereaza cu ecografiile , medicii le recomanda asa des ca sa aiba beneficii cabinetul ( cum aproape toate merg la particular pt ca la stat nu prea se poate ) dar e stric parerea mea:|

zcristina
21.10.2010, 13:46:21
Salutare fetelor! ma bag si eu in discutie. Inainte sa ramaneti insarcinate ati facut ceva analize? ce se recomanda? am citit pe un alt topic cu burtici din Ro si facusera fetele o gramada de analize!!
:*

mentosina
21.10.2010, 14:05:07
Salutare fetelor! ma bag si eu in discutie. Inainte sa ramaneti insarcinate ati facut ceva analize? ce se recomanda? am citit pe un alt topic cu burtici din Ro si facusera fetele o gramada de analize!!
Inainte sa raman insarcinata am fost la medicul de familie mi-a dat sa fac cateva analize la sange si urina , si trimitere la ginecologie , am facut un control , dupa ce mi-au conformat ca totul e ok am inceput sa iau acid folic , e bine sa iei cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata si cam atat ;;)

zcristina
26.10.2010, 09:47:28
Inainte sa raman insarcinata am fost la medicul de familie mi-a dat sa fac cateva analize la sange si urina , si trimitere la ginecologie , am facut un control , dupa ce mi-au conformat ca totul e ok am inceput sa iau acid folic , e bine sa iei cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata si cam atat ;;)
Multumesc pt raspuns. Acum caut pe google ce este acidul folic :D

ali21sto
26.10.2010, 23:34:16
Iti raspund si eu...Eu nu am facut analize inainte,le facusem cu ceva timp inainte si era totul bine.Nu am luat nici acid folic,din prostie:-$
Mie matroana mi-a recomandat yodocefol,un complex de acid folic,iod si vitamina b12 foarte bun de luat cu o luna inainte de a ramane insarcinata si 3 luni dupa.In rest,primele analize eu le-am facut in saptamana 7 de sarcina,am facut 2 ecografii pana acum pe la urgente,pe data de 15 noiembrie merg la ecografia de 12 sapt si pe data de 17 la tocolog.Mai departe nu stiu sa-ti spun exact la cate saptamani se repeta analizele.
Bafta multa la proiectul bebe!

ali21sto
26.10.2010, 23:42:59
Alisuka ,am citit la un alt topic treaba cu kilogramele.....nu iti face grijile vei da jos.Probabil tu simti ca sunt multe,dar gandeste-te ca ramane fata voastra iar ele se duc. Si eu sunt ingrijorata,pentru ca mananc foarte mult dar asta e ce o fi o fi ,nu suntem nici primele nici ultimele...sunt ele si vedete care au luat peste 30 de kg si nu a mai murit nici una!:-$
Instinctul meu imi spune ca sarcina ta nu este una lipsita de probleme....:*

alisuka
26.10.2010, 23:44:31
Daca nu ai probleme in sarcina analizele le faci de 3 ani pana nasti ca si eco,daca ai cumva probleme decide toco si matroana la cat timp,eu fac o analiza odata la 4 saptamani si celelate o data cam la 2 luni ,la 5 luni de sarcina de fapt in saptamanile 24-28 o sa faceti analiza de zahar curba ,ufff pe care eu din nefericire am facut o de 2 ori si acum astept cita la endocrinolog caci mia iesit zaharul mare ,m am si ingrasat ca vacutza:-&in rest nu stiu ce sa mai zic ,acum eu iau de la 20 de saptamani doar tardyferon si ginecomplex cica pana nasc...:*

alisuka
26.10.2010, 23:45:42
Mii de scuze vruiam sa scriu de 3 ori^:)^

zcristina
27.10.2010, 09:45:44
Iti raspund si eu...Eu nu am facut analize inainte,le facusem cu ceva timp inainte si era totul bine.Nu am luat nici acid folic,din prostie:-$
Mie matroana mi-a recomandat yodocefol,un complex de acid folic,iod si vitamina b12 foarte bun de luat cu o luna inainte de a ramane insarcinata si 3 luni dupa.In rest,primele analize eu le-am facut in saptamana 7 de sarcina,am facut 2 ecografii pana acum pe la urgente,pe data de 15 noiembrie merg la ecografia de 12 sapt si pe data de 17 la tocolog.Mai departe nu stiu sa-ti spun exact la cate saptamani se repeta analizele.
Bafta multa la proiectul bebe!
Multumesc pt raspuns! Inteleg atunci ca este foarte recomandat acidul folic.... Daca matroana iti recomanda altceva, se poate cumpara aici acid folic din farmacii fara reteta?
Inca nu am inceput proiectul... dar cred ca o vom face curand si deja ma informez (sunt cam stresata la subiectul asta:-$ ) :))

alisuka
27.10.2010, 11:10:56
Da acidul folic se da si fara reteta e ca un fel de vitamina c pt corp>:D<

alisuka
27.10.2010, 11:18:33
Alina sper ca am inteles exact mesajul tau adica ca sarcina mea nu ar fi una lipsita de probleme,da asa este dar citesc pe la toate topicurile dar nu scriu la toate,la mine sunt o gramada dar merita efortul pt iubita mea si as mai face inca pe atat sau de mii de ori mai mult numai sa o am in brate sanatoasa,ca sa nu fiti curioase va scriu cate ceva din ale mele probleme:-p:dinainte sa stiu ca sunt insarcinata plangeam de dureri mai rau ca la regla,dupa au urmat analizele mi-au iesit niste anti corpi rari pe care trebuie sa i controleze si DD pana acum a tinut cu noi si nu au crescut in cantitate caci mi au zis ca atunci cand cresc imi scot fata daca trecem de 25 de saptamani ,dupa asta au urmat umflaturile de picioare de la 4 luni dar toti zic ca e normal ca nu am circulatia buna,acum 1 luna mi au descoperit zaharul mare si maine chiar merg la endocrinolog sa imi confirme daca e diabet gestacional sau nu ,kg mie indiferent daca fata e bine ,dar ma sufoc ,nu mai pot merge,nu pot dormi noptile etc.....cam asa stau lucrurile la noi!

zcristina
27.10.2010, 11:55:31
Da acidul folic se da si fara reteta e ca un fel de vitamina c pt corp>:D<
Multuuuuu :* si mult mult succes in continuare cu sarcina. Cand nasti? Nume ati ales? ;;)
p.s: faza cu nicky si paris hilton din semnatura e geniala :)))

maria79
27.10.2010, 15:57:21
Buna despre acid folic va pot spune ca si eu am luat prescris de comadroanatot yodocefol contine mai multe vitamine si este si compensat ,pe toata durata sarcinii,si inca o luna dupa ce am nascut.Mai este inca o pastila care se spune ca este ff buna pe perioada sarcini si dupa NATALBEN,acesta nu se da compensat in farmacii.
Cat despre kg eu am luat 15,si intr-o luna am ajuns la kg cu care am plecat in sarcina.

lore_vasc
27.10.2010, 22:04:18
Alisuka asa cum si tu ai spus cand iti doresti din tot sufletul sa ai bebe faci orice iti sta in putinta...eu sunt sigura ca o sa depasesti aceste neplaceri care le ai acum si Doamne ajuta sa nu fie diabet,iti doresc multa sanatate>:D<

ali21sto
27.10.2010, 23:03:26
Multumesc pt raspuns! Inteleg atunci ca este foarte recomandat acidul folic.... Daca matroana iti recomanda altceva, se poate cumpara aici acid folic din farmacii fara reteta?
Inca nu am inceput proiectul... dar cred ca o vom face curand si deja ma informez (sunt cam stresata la subiectul asta:-$ ) :))

Da,recomandat este acidul folic,dar yodocefolul este mai complex din cate am inteles eu.Se poate cumpara fara reteta, costa in jur de 5,50 euro.Este un medicament compensat,dar cum nu am timp sa merg la medicul meu de familie, care este doar dupa amiaza, exact cand sunt eu la munca...l-am cumparat si gata.

p.s nu mai fi stresata!

ali21sto
27.10.2010, 23:13:06
Alina sper ca am inteles exact mesajul tau adica ca sarcina mea nu ar fi una lipsita de probleme,da asa este dar citesc pe la toate topicurile dar nu scriu la toate,la mine sunt o gramada dar merita efortul pt iubita mea si as mai face inca pe atat sau de mii de ori mai mult numai sa o am in brate sanatoasa,ca sa nu fiti curioase va scriu cate ceva din ale mele probleme:-p:dinainte sa stiu ca sunt insarcinata plangeam de dureri mai rau ca la regla,dupa au urmat analizele mi-au iesit niste anti corpi rari pe care trebuie sa i controleze si DD pana acum a tinut cu noi si nu au crescut in cantitate caci mi au zis ca atunci cand cresc imi scot fata daca trecem de 25 de saptamani ,dupa asta au urmat umflaturile de picioare de la 4 luni dar toti zic ca e normal ca nu am circulatia buna,acum 1 luna mi au descoperit zaharul mare si maine chiar merg la endocrinolog sa imi confirme daca e diabet gestacional sau nu ,kg mie indiferent daca fata e bine ,dar ma sufoc ,nu mai pot merge,nu pot dormi noptile etc.....cam asa stau lucrurile la noi!

Da, ai inteles mesajul meu destul de bine...mi-am dat seama ca ai probleme.Doamne ajuta sa treci peste ele cu bine! Am inteles ca e tare ,,nasol,, testul ala pentru diagnosticarea diabetului...ceva cu o sticluta de sirop oribila si din ora in ora iti ia sange:-& Sper sa nu ajung acolo,dar si daca ajung trebuie sa rezist.
Cum adica iti scot fata? Sanatate multa !

alisuka
27.10.2010, 23:36:00
Multumesc de incurajari la toate sunteti niste dulcici,da intradevar e oribila proba dar nu va speriati fiecare reactioneaza altfel,din 4 gordite doar eu am lesinat si mi a fost rau si de abia am rezistat pana la sfarsit,dar pt reginuta mea cum spuneam am incercat sa fiu tare,ma refeream la scos intradevar urat spus dar asa mi a zis dc,daca doamne fereste e ceva prin cezariana inainte de termen ,mi o vor aduce pe aceasta lume!

alisuka
27.10.2010, 23:42:50
Ramo acum iti raspund tie fecha de parto e 14 ianuarie dar toti zic ca o sa fie in decembrie,in fine asta nu conteaza cand vrea ea este binevenita are totul pregatit:x,nume am ales si nu, sunt mai multe variante asta depinde si cand vine, dar Maria o sa o cheme sigur, acum avem variantele acestea:D:1.Kristine Maria del Mar,2.Erika Maria del Mar,3.Alicia Maria del Mar si acum am zis ca vedem noi caci daca vine cumva pe 27 dec o sa i punem Maria Stephanie....e greu de decis dar pana nasc chiar si atunci mai avem timp de decis:-?

ali21sto
27.10.2010, 23:56:01
Ramo acum iti raspund tie fecha de parto e 14 ianuarie dar toti zic ca o sa fie in decembrie,in fine asta nu conteaza cand vrea ea este binevenita are totul pregatit:x,nume am ales si nu, sunt mai multe variante asta depinde si cand vine, dar Maria o sa o cheme sigur, acum avem variantele acestea:D:1.Kristine Maria del Mar,2.Erika Maria del Mar,3.Alicia Maria del Mar si acum am zis ca vedem noi caci daca vine cumva pe 27 dec o sa i punem Maria Stephanie....e greu de decis dar pana nasc chiar si atunci mai avem timp de decis:-?

Intreb si eu ....Maria del Mar de unde vine?8-}

zcristina
28.10.2010, 09:57:15
>:D<>:D< mamica curajoasa ce esti!
Kristine (bine... pe mine ma cheama Cristina deci sunt subiectiva) si Erika :x :x

alisuka
28.10.2010, 12:08:09
Maria del Mar e un nume foarte vechi aici in Spania care nu prea mai este folosit ,la sotz ii place foarte mult Mar si mie :)si are si mai multe variante sa o strige lumea:Maria,Mar,Marimar si tot asa nu stiu ce sa zic mai avem timp de decis dar cam astea sunt numele din care vom alege!L-)

alisuka
28.10.2010, 14:39:28
Alina tu ce vrei de fapt cam ce ai prefera fetita sau baiat caci stiu ca orice ar fi sanatos sa fie si sa vina bine!:x

maria79
28.10.2010, 16:38:19
Da, ai inteles mesajul meu destul de bine...mi-am dat seama ca ai probleme.Doamne ajuta sa treci peste ele cu bine! Am inteles ca e tare ,,nasol,, testul ala pentru diagnosticarea diabetului...ceva cu o sticluta de sirop oribila si din ora in ora iti ia sange:-& Sper sa nu ajung acolo,dar si daca ajung trebuie sa rezist.
Cum adica iti scot fata? Sanatate multa !

Buna,imi spun si eu parerea si din experienta mea ,e o sticluta parca de 250g(nu mai retin exact)cu un sirop ,al meu a avut uun gust bun de portocale,se bea cat de repede poti astepti dupa aceea o ora sa-ti se ia sange.si gata.apoi astepti analizele.nu mi sa parut chiar atat de nasol,parerea mea.Testul acesta se face la toate gravidutele si daca nu ies bine analizele se repeta,multa sanatate.

ali21sto
28.10.2010, 23:19:49
Maria del Mar e un nume foarte vechi aici in Spania care nu prea mai este folosit ,la sotz ii place foarte mult Mar si mie :)si are si mai multe variante sa o strige lumea:Maria,Mar,Marimar si tot asa nu stiu ce sa zic mai avem timp de decis dar cam astea sunt numele din care vom alege!L-)

Aha,v-ati gandit bine...aveti cateva posibilitati sa o strigati pe fata.Imi place!\:D/

alisuka
28.10.2010, 23:31:32
Si noua ne place :-p,si cat despre proba de azucar sunt 100 ml adica 2 sticlute de 50 de ml de glucoza are un miros de portocale dar e oribil:-SS,acum depinde si de fiecare cum ziceam!

ali21sto
28.10.2010, 23:32:19
Alina tu ce vrei de fapt cam ce ai prefera fetita sau baiat caci stiu ca orice ar fi sanatos sa fie si sa vina bine!:x

Ufffffffffff...grea intrebare! Daca m-ar fi intrebat cineva acum cativa ani ce imi doresc,ii spuneam categoric fetita.Dar,acum parca m-am schimbat...am o presimtire ca e baiat! Indiferent ce va fi la fel de mult o sa-l iubim.Chiar aseara vorbeam cu viitorul nostru fin si imi spunea ca sa fie ce o fi,baiat sa fie=)),lasa nasa ca-l facem lautar...lui ii place f mult sa cante la orga,merge si la nunti ,botezuri,chefuri.
Asa ca ce o fi sanatos sa fie! Cam inainte de Craciun ar trebui sa vedem la eco ce e.

alisuka
29.10.2010, 00:21:52
Daca e baiat la eco de 12 deja se vede:-p,dar se lasa vazut....oricum ce o fi sanatos sa fie.....>:D<

alisuka
29.10.2010, 00:22:44
Noapte buna mamici,pitici si burtici!>:D<

nykogaby
29.10.2010, 15:13:24
Buna burtici si mamici>:D<.Vroiam in primul rand sa imi cer scuze ca nu am mai intrat...dar timpul meu nu prea imi mai permite...Am inceput un curs de empleado de oficina si trebuie sa merg obligatoriu in fiecare zi.Este vreuna dintre voi din Madrid?De sarcina mea se ocupa medicii de la hospital Infanta Sofia ,si eram curioasa daca mai e cineva care merge sau va naste tot acolo.Cate saptamani aveti de sarcina?Eu am 24 saptamani si 3 zile ,si la eco de 20 sapt mi-au zis ca e aparent fetita.Am alte 3 prietene care la fel au patit ,chair si in luna a 7 le-au spus tot asa :aparent fetita...ufffff...medicii astia[-(....Ieri am fost pt proba de azucar...auuuu..ce nasol a fost dupa ..Apropo ,voi ati inceput cumparaturile pt bebelusii vostri?ca eu si sotul meu da ..nu ne putem abtine:))va pupacim si multa sanatate voua si minunicilor din burtici .

alisuka
29.10.2010, 17:01:20
Eu maine fac 29 de saptamani,de la 14 ca am mers la urgenta mi au zis ca pare a fi fetita dar sa nu fiu sigura,la 20 de sapamani mi au confirmat si de atunci nu ne oprim din cumparaturi ,chiar si acum imi mai zice cate un dc la consult stii ca e nena?Cu zambetul pe buze zic da caci e regina lui mami ,am luat deja patut,carut,minicuna,babycook,biberoane,suzete,toa te accesoriile adica forfecutza etc,hainutze nu mai zic si tot cumparam,am vopsit camera,incercam sa ne decidem la nume si cam atat nu cred ca am uitat nimik...voi cum stati cu cumparaturile?Sa va traiasca reginuta sau printisorul orice ar fi sanatos sa vina:x

alisuka
29.10.2010, 17:04:23
Proba ma omorat pe mine plus ca a trebuit sa o repet dar asta e facem oriced pt sufletele noastre mici ,eu care mor cand vad un ac m am intepat in 29 de saptamani cat nu m am intepat in 27 de ani si de luni trebuie sa imi verific 2 saptamani,cate 3 zile pe saptamana ,de 4 ori pe zi zaharul ,eu singura nu ma intep ,ma inteapa sotul sau mama vad eu cine....8-|

nykogaby
29.10.2010, 19:00:38
Si noi am vopsit camera ,am cumparat patutul,body-uri ,salopetele ,caciulite ,paturici ,saculet pt dormit ,am dat comanda pe internet pentru aparatoare la patut cu pilota ,lenjerie ,voal baldachin ;carusel ,botosei ,pantalonasi ,am si primit un calienta biberones ,un album si un prosopel cu caciulita pentru baita.Luna viitoare urmeza altele:))speram sa fie fetita ,ca patutul e roz si 90% din imbracaminte pana acum la fel.Insa bebele sa fie sanatos indiferent daca isi schimba sexul:)
poopici.

maria79
29.10.2010, 23:32:16
Buna fetelor vad ca steti bine la capitolul cumparaturi pt BB,asa am fost si eu ceva timp in urma ,dar va sfatuiesc sa nu cumparati prea multe hainute,ca o sa creasca ff repede,eu am cumparat si am primit ff multe si nu am apucat sa i le mai dau,si mai ales ca unele erau si mici cum sa nascut el asa mare,eu acum la 3 luni cat are David,il imbrac cu hainute de 6 luni.va urez spor la pregatiri.,si sa profitati acum din plin de viata in doi,:x.

alisuka
30.10.2010, 01:21:09
La ce te referi cand zici viata in 2?Eu de burtica nu pot sa ma despart sau te referi la viata in cuplu?Noi o ducem bine toti 3 caci nenea doctorul de la vreo 4 luni nici nu stiu daca aveam ne a interzis viata de cuplu asa ca mai importanta e reginuta noastra!>:D<

ali21sto
30.10.2010, 01:39:34
La ce te referi cand zici viata in 2?Eu de burtica nu pot sa ma despart sau te referi la viata in cuplu?Noi o ducem bine toti 3 caci nenea doctorul de la vreo 4 luni nici nu stiu daca aveam ne a interzis viata de cuplu asa ca mai importanta e reginuta noastra!>:D<

pffffffff! nasol pentru voi, dar lasa ca recuperati ...;)) dupa ce vine bebita.

alisuka
31.10.2010, 16:58:40
Nu ne plangem nici eu nici sotul caci pt noi e mai importanta fata si dupa aceea cand se va putea se va putea ,cand nu nu si gata!

alisuka
02.11.2010, 14:32:11
Fetelor ce ziceti de numele Ryanna?:-?

nykogaby
02.11.2010, 15:29:16
Rihanna Alejandra se va numi fetita mea ,deci mie una imi place numele Rihanna.Tu te-ai gandit tot la asta se pare ,nu?:))

alisuka
02.11.2010, 17:17:07
Da sotul sa gandit dar scris altfel decat al tau Ryanna Maria del Mar,mie imi place dar `parca vad ca in final nu o sa stim ce n ume sa i punem[-(

ali21sto
03.11.2010, 00:07:42
Fetelor ce ziceti de numele Ryanna?:-?

Numele e destul de frumos...dar parca este prea ,,americanesc,,........dar,daca voua va place! Uite aici un link cu nume de copii spaniole, poate va vin alte idei pana la nasterea bebitei:D

http://www.copilul.ro/nume-copii/nume-spaniole/?litera=A

De fapt, in partea stanga a paginii ce ti-se va deschide vei gasi o mare varietate de nume.Bafta!
Exista tot pe acolo un articol interesant,,Cum sa nu-ti numesti copilul,,!

Ai grija la numitul copilului dupa celebritati. Daca respectiva celebritate are un nume normal (ex. Andreea), e in regula, dar daca numele este prea sonor si special (ex. Shakira) copilul tau va fi legat pe veci de respectiva persoana.
P.S fiecare numeste copilul cum doreste,ce am scris eu mai sus e doar un sfat de pe net!

alisuka
03.11.2010, 12:44:10
Stiu ai dreptate fiecare il numeste cum vrea ,dar stau si ma gandesc oare la bebitza io place numele sau ma injura toata viatza?Am citit si acest site si inca vreo 10 cu nume dar Maria o sa o cheme sigur...restul vom vedea!:D

ali21sto
03.11.2010, 23:14:16
Stiu ai dreptate fiecare il numeste cum vrea ,dar stau si ma gandesc oare la bebitza io place numele sau ma injura toata viatza?Am citit si acest site si inca vreo 10 cu nume dar Maria o sa o cheme sigur...restul vom vedea!:D

Normal ca fiecare isi numeste copilul cum vrea....nici nu am spus contrariul. Mai cauta pt ca mai aveti timp sa va decideti!\:D/

alisuka
04.11.2010, 12:30:40
Cu cat caut mai mult cu atat ma zapacesc mai mult.....:-w

ali21sto
04.11.2010, 19:26:46
Cu cat caut mai mult cu atat ma zapacesc mai mult.....:-w

:-? propun sa scrii fiecare dintre numele care iti plac pe cate o hartiuta,le amesteci si tragi la sorti!:))

alisuka
04.11.2010, 23:19:26
E o idee:))

maria79
04.11.2010, 23:37:40
E o idee:))
CUM te mai simti si bebita&iquest;La alegerea numelui am avut si noi batai de cap,ce sa alegem,am avut si o carte cu nume de copii,mai mult in catalana,dar nu prea mi-au placut.Este aici un nume de fete MERITXELL(maricel)acesta parca suna altfel.mult noroc in gasirea numelui.sau MARIMAR:x

alisuka
05.11.2010, 11:32:16
Sar mana de idei deja am probat si cu Meritxell dar nu ne place caci in ro ii vor zice maricel si nu mi place !Am luat si libro dar na in final suntem la aceste variante :Alicia Marie-KRISTINE,Erika Maria del Mar,Ryanna Maria del Mar.....si poate ne mai vin idei!>:D<Noi suntem bine ,bebita al tau????

alisuka
05.11.2010, 11:33:03
Vai in loc de A la Alicia mi sa pus un maimutoi;))

maria79
06.11.2010, 17:55:38
Sar mana de idei deja am probat si cu Meritxell dar nu ne place caci in ro ii vor zice maricel si nu mi place !Am luat si libro dar na in final suntem la aceste variante :Alicia Marie-KRISTINE,Erika Maria del Mar,Ryanna Maria del Mar.....si poate ne mai vin idei!>:D<Noi suntem bine ,bebita al tau????
Piciul meu creste mare si voinic,e cuminte,acum pe 12 noiembrie avem vizita de 4 luni;;),si vaccinuri,iar ne inteapa de 2 ori:-L,si poate incepem cu cereale si ceva fructe sa vedem ce spune pediatrul ,ca al meu e cam voinicel si numai cu laptic are 9kg deja,de se minuneaza toti spaniolii cand il vad.toate cele bune.

nykogaby
09.11.2010, 12:00:33
Neatza burtici si mamici!
Am o intrebare :voi de unde ati cumparat salteluta pt patutul bebelusului?Bine ,in cazul in care ati cumparat-o.Ma tot uit si chiar nu imi dau seama care ar fi buna si de unde.Unii zic ca cea cu muelle ..alti cu spuma..ba chiar am vazut salteluta 3d:-?...Sunt in mare dubiu ,si mi-ar prinde bine un sfat de la voi.Bebelusii ce va fac?Sunteti bine?
Va pupic si o zi buna!

alisuka
09.11.2010, 16:09:58
Buna saltelutza nu am luat i inca dar optez pt cea cu muelle spuma nici un caz,reginutza mea e bine doar ce am venit de la spital am fost ingresata de sambata pt o infectie urinara puternica ne au ciuruit venele cu antibiotice dar acum suntem bine!>:D<

lore_vasc
09.11.2010, 21:24:20
Buna saltelutza nu am luat i inca dar optez pt cea cu muelle spuma nici un caz,reginutza mea e bine doar ce am venit de la spital am fost ingresata de sambata pt o infectie urinara puternica ne au ciuruit venele cu antibiotice dar acum suntem bine!>:D<
Insanatosire grabnica!>:D<Se dau antibiotice la gravidute?:-s

alisuka
10.11.2010, 09:37:53
Da se dau dar num ai sub avizul medicului si mi se pare ca doar de la 25 de saptamani in sus nu stiu exact varsta se dau dar numai unele,nu stiam nici ca eu acum pt dureri in loc de paracetamol pot lua nolotil ,multumim de urari ,ne recuperam repede caci acasa e acasa!:*

nykogaby
10.11.2010, 10:35:22
Insanatosire grabnica Alisuka.Sa va dea D-zeu sanatate multa la amandoi.Acum banuiesc ca esti mult mai bine ,avand in vedere ca te-au tinut si ingresata .Nolotil?Asta pt ce e ,pt dureri?Chiar nu stiam ca se poate lua si altceva in afara de paracetamol...Sa ne ti la curent cum te mai simti.popici si o zi buna.

alisuka
10.11.2010, 13:03:57
Sar mana pt urarai voi nu luati pastile pana nu vi le recomanda medicul ,caci mie sambata imi era foarte rau aveam dureri foarte mari si cand am auzit ca imi baga augumentin intravenos sa o mananc pe doctora la care saraca cu multa rabdare ma intrebat ;crezi ca eu i as face rau la bebe;?avand in vedere ca era ginecologa dar na mie imi era frica si am intrebat ,acum suntem muuulllt mai bine !:*

nicole1979
13.11.2010, 22:20:04
mamici si viitoare mamici...AVETI GRIJA DE VOI!MULTA SANATATE!%%-

alisuka
14.11.2010, 02:05:01
Multumim si te asteptam in clubul nostru cat mai curand!>:D<

lore_vasc
15.11.2010, 21:02:54
Deja ai 8 lunite!!!!<:-P

alisuka
15.11.2010, 23:52:35
Dap practic am intrat in a8a lunita imediat imi voi tine in brate reginutza!:*<:-P

nicole1979
19.11.2010, 02:59:16

................deocamdata...nu...:O

alisuka
19.11.2010, 10:44:19
Nu i rau crede ma e cea mai placuta senzatie mie imi pare rau ca nu a fost mai devreme ,am pierdut atatia ani degeaba!:*

mentosina
10.12.2010, 15:53:32
Buna mamici si viitoare mamici , ce mai faceti ..a aparut vreo burtica noua pe aici :D

mentosina
10.12.2010, 15:56:01
Nu i rau crede ma e cea mai placuta senzatie mie imi pare rau ca nu a fost mai devreme ,am pierdut atatia ani degeaba!:*
Si sa vezi cand o sa o ti in brate ..te gandesti oare cum ai trait pana acum fara ea ..cum te simti , am citit ca ai avut ceva probleme :(..infiectie in urina am avut si eu , am luat si antibiotic ...ai grija de tine si muuuulta sanatate>:D<

lenutza28
10.12.2010, 20:59:56
mamicilor si viitoarelor mamici,voi cum va-ti simtit in timpul sarcinii?(scriu in numele surorii mele)ea se simte rau,greturi,vomita,nu are pofta de mancare,dk pofteste ceva si manaca vomita dupa.
voi luati ceva pt greturi?ia dat doct niste pastile pt greturi dar ii este frica sa le bea,k scrie pe prospect k afecteaza glanda(si ea e cu glanda) si abia miercuri are cita cu ginecologul.
pastilele se numesc cariban.ii este si frica sa mai manance:-&:-&:-&
va pupa si va astept cu pareri.

mentosina
10.12.2010, 22:42:14
mamicilor si viitoarelor mamici,voi cum va-ti simtit in timpul sarcinii?(scriu in numele surorii mele)ea se simte rau,greturi,vomita,nu are pofta de mancare,dk pofteste ceva si manaca vomita dupa.
voi luati ceva pt greturi?ia dat doct niste pastile pt greturi dar ii este frica sa le bea,k scrie pe prospect k afecteaza glanda(si ea e cu glanda) si abia miercuri are cita cu ginecologul.
Si eu am avut multe greturi , pana la 3-4 luni de sarcina e greu apoi cam dispar , sa incerce sa manance orice dar sa manance ceva , cantitati mici si des, in genaral mancaruri fara miros ( eu cand simteam miros de mancare imi era rau )
Am luat si eu Cariban , ajuta dar nu face minuni , mai bine sa astepte pana merge la medic si sa i spuna despre problemele ei , asa medicul stie cel mai bine daca poate sa il ia sau nu
>:D< sa treaca greturile repede sa se poata bucura de sarcina

ali21sto
10.12.2010, 23:40:31
Si sa vezi cand o sa o ti in brate ..te gandesti oare cum ai trait pana acum fara ea ..cum te simti , am citit ca ai avut ceva probleme :(..infiectie in urina am avut si eu , am luat si antibiotic ...ai grija de tine si muuuulta sanatate>:D<

=))=))=)) am ras cu lacrimi la videoclipul melodiei,,mi nina bonita,, soooooooooooooooooooper

mentosina
11.12.2010, 11:40:09
=))=))=)) am ras cu lacrimi la videoclipul melodiei,,mi nina bonita,, soooooooooooooooooooper
Ma bucur ca te-a binedispus ..Felicitari pentru sarcina , cum nu am mai intrat cam de mult pe aici abia acum am vazut >:D<
cum te simti ?

ali21sto
11.12.2010, 12:57:52
Ma bucur ca te-a binedispus ..Felicitari pentru sarcina , cum nu am mai intrat cam de mult pe aici abia acum am vazut >:D<
cum te simti ?

Eu ma simt super bine, am vomitat o sg data o cafea...in rest putine greturi cateva zile.Nu am rezistat si le-am aratat si l-am dat si fetelor de la ,,sexul copilului,,un link sa vada videoclipul.

p.s ma simt super dar si pap supermult:D

alisuka
11.12.2010, 16:24:27
Sar,mana Mentosina multumesc pt urari ,acum suntem mai bine ,am tot avut probleme dar se rezolva si trebuie sa reziste mami ca doar pt asa minunatie cenu esti dispus sa faci:x,Uff Lenutza eu probleme de astea nu am avut(singurele care imi mai lipseau)dar cumnata mea a avut dar depinde acum de fiecare nu toate mamicile sunt la fel ,cumnata mea 9 luni a mancat doar paine prajita cu margarina si lapte caci in rest vomita tot ,eu aveam senzatia ca vomit daca beam o gura de cafea ,am renuntat la ea dar acum poftesc cate o guritza ,sper sa ii treaca repede la sora ta dar cel mai bine este sa astepte sfatul ginecologului mai ales daca are si probleme cu glanda!>:D<

lenutza28
11.12.2010, 17:43:37
multumesc mult fetelor pt sfat si pt incurajari,azi e putin mai bine,dar nu suporta mirosurile de mancare,azi si-a facut o supa de pui si vad k ii merge bine,ii prieste nu a mai vomitat,acum mananca si ea mancaruri mai usoare.
asteapta cu sufletul la gura sa se duca la doct,miercuri are cita.
ieri trebuia sa aiba cita la gine,cand a intrat in cabinet la gine ii spune doct k a gresit sala,k trebuie sa mearga la alt doct(alt gine)k nu se ocupa el de gravide,sormea a ramas gura casca,asa k a trebuie sa merga sa isi ia alta cita,alti nervi si certuri cu alea care dau cita k nu ia dat bine,asa k trebuie sa mai astepte pana miercuri,speram si noi sa ii fie mai bine.dar ea e de felul ei mai sensibila isi face griji din orice.
o sarcina usoara toturor.

mentosina
11.12.2010, 18:47:15
multumesc mult fetelor pt sfat si pt incurajari,azi e putin mai bine,dar nu suporta mirosurile de mancare,azi si-a facut o supa de pui si vad k ii merge bine,ii prieste nu a mai vomitat,acum mananca si ea mancaruri mai usoare.
asteapta cu sufletul la gura sa se duca la doct,miercuri are cita.
ieri trebuia sa aiba cita la gine,cand a intrat in cabinet la gine ii spune doct k a gresit sala,k trebuie sa mearga la alt doct(alt gine)k nu se ocupa el de gravide,sormea a ramas gura casca,asa k a trebuie sa merga sa isi ia alta cita,alti nervi si certuri cu alea care dau cita k nu ia dat bine,asa k trebuie sa mai astepte pana miercuri,speram si noi sa ii fie mai bine.dar ea e de felul ei mai sensibila isi face griji din orice.
o sarcina usoara toturor.
cea mai buna mancarea e cea ce a fost gatita de altcineva ,asa poti sa i dai o mana de ajutor surorii :D
off..imi pare rau , tocologo se ocupa de insarcinate , nu i-a spus matroana ? sa stea linistita cateva zile in plus nu conteaza , inteleg ca e nerabdatoare dar sa nu se streseze ..nu i face bine>:D<

mentosina
11.12.2010, 18:51:39
Eu ma simt super bine, am vomitat o sg data o cafea...in rest putine greturi cateva zile.Nu am rezistat si le-am aratat si l-am dat si fetelor de la ,,sexul copilului,,un link sa vada videoclipul.

p.s ma simt super dar si pap supermult:D
Ma bucur ca te simti bine si sunt putine greturi sa ai o sarcina usoara mai departe, iei yodocefol nu ?>:D<

mentosina
11.12.2010, 18:53:23
Sar,mana Mentosina multumesc pt urari ,acum suntem mai bine ,am tot avut probleme dar se rezolva si trebuie sa reziste mami ca doar pt asa minunatie cenu esti dispus sa faci:x,Uff Lenutza eu probleme de astea nu am avut(singurele care imi mai lipseau)dar cumnata mea a avut dar depinde acum de fiecare nu toate mamicile sunt la fel ,cumnata mea 9 luni a mancat doar paine prajita cu margarina si lapte caci in rest vomita tot ,eu aveam senzatia ca vomit daca beam o gura de cafea ,am renuntat la ea dar acum poftesc cate o guritza ,sper sa ii treaca repede la sora ta dar cel mai bine este sa astepte sfatul ginecologului mai ales daca are si probleme cu glanda!>:D<
Hai mami , esti pe ultima suta de metri>:D<mai e putin si o sa ti pe bebe in brate , nume ati ales? lucrusoare le pregatite?:D..e asa frumos acum cu pregatirile :x

ali21sto
11.12.2010, 19:50:43
Ma bucur ca te simti bine si sunt putine greturi sa ai o sarcina usoara mai departe, iei yodocefol nu ?>:D<

Da, iau Yodocefol si Tardyferon pt ca am anemie!:*

lenutza28
11.12.2010, 21:13:29
cea mai buna mancarea e cea ce a fost gatita de altcineva ,asa poti sa i dai o mana de ajutor surorii :D
off..imi pare rau , tocologo se ocupa de insarcinate , nu i-a spus matroana ? sa stea linistita cateva zile in plus nu conteaza , inteleg ca e nerabdatoare dar sa nu se streseze ..nu i face bine>:D<

luni are cita la matroana,eu fac mancare cu cea mai mare placere numai sa manace[-o<[-o<[-o<[-o<nu conteaza k fac pt mine sau pt ea.

alisuka
11.12.2010, 23:19:35
Da mai am putin si imi tin reginutza in bratze cand vrea sa vina mami e pregatita (epilata:D,pregatita sufleteste:xchiar isterica ca o asteptam cu sufletul la gura ,gentutza de spital facuta etc)am ales si nume in final ne-am decis la REBECA MARIA,hainutele spalate calcate toate ,pregatit tot!:x

alisuka
11.12.2010, 23:20:35
Ma bucur ca se simte mai bine sora ta ,tu fa i papa si zii sa nu se mai streseze ca nu face bine a bebe!:*

alisuka
11.12.2010, 23:22:53
Eu am luat 1 luna yodocefol,dupa mi au dat ginecomplex,iar la 20 de saptamani gine + tardyferon 2 pe zi pana acum 2 saptamani ,anemiile astea,iar acum iau un ginecomplex +1tardyferon pana nasc asa mi au zis!>:D<

mentosina
12.12.2010, 11:21:47
Da mai am putin si imi tin reginutza in bratze cand vrea sa vina mami e pregatita (epilata:D,pregatita sufleteste:xchiar isterica ca o asteptam cu sufletul la gura ,gentutza de spital facuta etc)am ales si nume in final ne-am decis la REBECA MARIA,hainutele spalate calcate toate ,pregatit tot!:x
Ce nume frumos ati ales, sa ai o nastere cat mai usoara asteptam si noi vesti , poze ;-)
pe ce data ar trebui sa nasti?

mentosina
12.12.2010, 11:24:35
Da, iau Yodocefol si Tardyferon pt ca am anemie!:*
cred ca aproape toate gravidutele au anemie , ia vitaminene , sa papi bine si sa te ingrijesti mult ai sa vezi ce repede trece timpul si imediat iti facem si tie galerie;-)

ali21sto
12.12.2010, 11:42:42
cred ca aproape toate gravidutele au anemie , ia vitaminene , sa papi bine si sa te ingrijesti mult ai sa vezi ce repede trece timpul si imediat iti facem si tie galerie;-)

Pai eu aveam anemie dinainte de a ramane insarcinata, cam din totdeauna!:|
Mai e cava timp pana la galerie!:D:-SS:-SS:-SS:-SS

alisuka
12.12.2010, 11:47:24
Teoretic ar trebui sa nasc intre 9 si 15 ianuarie ca mereu imi schimba data,m au chemat la eco pe 20 dar si pe 28 si mi au zis sa ma duc inainte de program cu toate analizele de la inceputul sarcinii in mana :-w,si daca mai e si grabita ca mami ei o asteptam deja caci eu am iesit la 8 luni si 2 zile ,la fel si fratele meu...acum cand vrea ea sa vina!:x

mentosina
12.12.2010, 12:12:35
Teoretic ar trebui sa nasc intre 9 si 15 ianuarie ca mereu imi schimba data,m au chemat la eco pe 20 dar si pe 28 si mi au zis sa ma duc inainte de program cu toate analizele de la inceputul sarcinii in mana :-w,si daca mai e si grabita ca mami ei o asteptam deja caci eu am iesit la 8 luni si 2 zile ,la fel si fratele meu...acum cand vrea ea sa vina!:x
Cel mai bine e sa stea in burtica pana la 38 de saptamani , e foarte importanta si ultima luna..dupa 38 de saptamani sa vina cand vrea ea;-) mai ai putina rabdare mami

mariya777
12.12.2010, 16:02:04
buna fetele!!!salut pe toate mamicile si viitoarele mamici !pe cateva va cunosc si ma cunoaste-ti de pe subiectul miresici din spania...nu m-am mai conectat de mult... am cam putin timp la dispozitie...am mai citit din cand in cand...da prichindelu meu nu ma prea lasa, cand ma vede la calc, hop si el sa-si bage manutele...acum am prins o smecherie, lui ii pun muzica si ii place la nebunie, si asa impac si capra si varza!!!;))

eu am nascut in spania, am fost multumita de cum mi-au supravegheat sarcina si cum m-au tratat in spital...in RO sunt sigura ca nu aveam parte de asa ceva decat daca aveam portofelul plin!cumnata mea e acum in RO e gravida si la fiecare vizita , ecografie sau analiza...banu jos!si nici nu va mai zic cum a fost tratata la spital la prima sarcina...

mentosina
13.12.2010, 20:02:58
buna fetele!!!salut pe toate mamicile si viitoarele mamici !pe cateva va cunosc si ma cunoaste-ti de pe subiectul miresici din spania...nu m-am mai conectat de mult... am cam putin timp la dispozitie...am mai citit din cand in cand...da prichindelu meu nu ma prea lasa, cand ma vede la calc, hop si el sa-si bage manutele...acum am prins o smecherie, lui ii pun muzica si ii place la nebunie, si asa impac si capra si varza!!!;))

eu am nascut in spania, am fost multumita de cum mi-au supravegheat sarcina si cum m-au tratat in spital...in RO sunt sigura ca nu aveam parte de asa ceva decat daca aveam portofelul plin!cumnata mea e acum in RO e gravida si la fiecare vizita , ecografie sau analiza...banu jos!si nici nu va mai zic cum a fost tratata la spital la prima sarcina...
Felicitari micutului<:-P<:-Pazi e ziua lui de nastere:)
Ai dreptate , aici s-au comportat foarte bine cu noi si din pacate in Ro femeile au multe de suportat .In multe orase s-au deschis clinici private , conditii ca aici , platesti dar macar te trateaza bine si iti ofera conditii decente , in schimb la stat dai spaga si nu ai nici conditi [-(..totusi incerc sa fiu optimista , sa mai sper ca odata se vor schimba in bine lucrurile in ro :D

mariya777
13.12.2010, 20:50:32
Felicitari micutului<:-P<:-Pazi e ziua lui de nastere:)
Ai dreptate , aici s-au comportat foarte bine cu noi si din pacate in Ro femeile au multe de suportat .In multe orase s-au deschis clinici private , conditii ca aici , platesti dar macar te trateaza bine si iti ofera conditii decente , in schimb la stat dai spaga si nu ai nici conditi [-(..totusi incerc sa fiu optimista , sa mai sper ca odata se vor schimba in bine lucrurile in ro :D

merci de felicitari... a implinit un an acum patru luni dar nu reusit sa schimb chestia aia ca nu stiu cum sa-i zic acum...:-SS

tu esti in ro sau in es. ?

mentosina
13.12.2010, 21:30:45
merci de felicitari... a implinit un an acum patru luni dar nu reusit sa schimb chestia aia ca nu stiu cum sa-i zic acum...:-SS

tu esti in ro sau in es. ?
Dupa ticker am crezut ca azi e ziua lui:)..nu conteaza , felicitari pentru 1 an si patru luni :)
Poti schimba de la optiuni , modificare semnatura ..si acolo poti sterge sau sa adaugi alt ticker , nu ma pricep eu prea bine sa explic , poate ai inteles ceva :D

...sunt in es

mariya777
13.12.2010, 22:52:43
Dupa ticker am crezut ca azi e ziua lui:)..nu conteaza , felicitari pentru 1 an si patru luni :)
Poti schimba de la optiuni , modificare semnatura ..si acolo poti sterge sau sa adaugi alt ticker , nu ma pricep eu prea bine sa explic , poate ai inteles ceva :D

...sunt in es

am incercat sa schimb tickerul acum cateva zile, dar nu am reusit:((...

fetelor...eu in seara asta imi fac de cap , la cena de empresa:D...ma duc ca deja e tarziu:-p

lenutza28
14.12.2010, 13:36:53
am incercat sa schimb tickerul acum cateva zile, dar nu am reusit:((...

fetelor...eu in seara asta imi fac de cap , la cena de empresa:D...ma duc ca deja e tarziu:-p

asteptam sa ne povesteti cum a fost.:D:D:D

mariya777
14.12.2010, 20:29:55
asteptam sa ne povesteti cum a fost.:D:D:D

a fost supeeeer?chiar aveam nevoie de o iesire...desi am intrat apoi schimbu 1, si azi dimineata eramb-(,,a meritat...

maria79
15.12.2010, 00:01:27

eXACT ASA AM FOST SI EU ,ma trezeam vomitam ,mancam vomitam,mi-a dat si mie cariban le-am cumparat dar nu le-am luat preferam sa dau afara ca dupa aceea ma simteam mai bine,cu mirosurile la fel tot simteam,in primele 3-4 luni am slabit 5 kg,dar le-am pus la loc si inca din a 3 a luna aveam arsuri si le rezolvam cu lapte direct din cutie,dormeam cu el pe noptiera pe zi beam 2 L .Sa fie optimista ca o sa-i treaca si uita de ele.sarcina usoara.

lore_vasc
21.12.2010, 16:30:38
Alisuka am uitat sa-ti spun ca imi place numele ales ptr fetita<:-P

alisuka
22.12.2010, 14:02:38
Sar mana mult dar se pare ca iar vor fi ceva mici schimburi caci una din nase re pretentia sa i poarte numele:-<si biata fata cred ca va avea 3 nume:-<caci eu la ale mele nu renunt mai ales ca al nasei nu mi place:-$

lore_vasc
22.12.2010, 15:30:55
Sar mana mult dar se pare ca iar vor fi ceva mici schimburi caci una din nase re pretentia sa i poarte numele:-<si biata fata cred ca va avea 3 nume:-<caci eu la ale mele nu renunt mai ales ca al nasei nu mi place:-$
Cum adica sa aiva pretentia sa poarte numele ei???:O:O:O
Pai atunci ce ar fi sa aiva pretentia si bunicutele si matusicile si moasa sa aiva pretentia asta.....nu mi se pare deloc frumos ceea ce vrea nasa voastra....daca vrea sa-i poarte cineva numele sa-si faca si ea bebe:>
Voi sunteti viitorii parinti si voi decideti ce nume sa aiva copilul vostru!!!

alisuka
22.12.2010, 18:44:55
Eu stiu ca tu ai dreptate ca asta zic si eu ca daca toti am avea pretentii am avea o coala a4 cu numele fetei ,dar am sa discut cu ea de rev ca a zis ca vine la noi caci asa ceva nu se poate si eu la numele mele cum am zis nu renunt,sa speram ca totul o sa iasa bine caci toti care s au oferit sa fie nasi au pretentia asta mai putin cumnata care nu stie sigur daca o poate boteza ,uff lumea asta chiar daca sunt trecuti de 45 de ani si unii au copii (aceasta nu are )toti au aceeasi idee ,tare incuiatzi la minte mai sunt ,ne am mai modernizat ,daca mie imi placea mai ziceam.....:-&

lenutza28
22.12.2010, 21:03:22
Eu stiu ca tu ai dreptate ca asta zic si eu ca daca toti am avea pretentii am avea o coala a4 cu numele fetei ,dar am sa discut cu ea de rev ca a zis ca vine la noi caci asa ceva nu se poate si eu la numele mele cum am zis nu renunt,sa speram ca totul o sa iasa bine caci toti care s au oferit sa fie nasi au pretentia asta mai putin cumnata care nu stie sigur daca o poate boteza ,uff lumea asta chiar daca sunt trecuti de 45 de ani si unii au copii (aceasta nu are )toti au aceeasi idee ,tare incuiatzi la minte mai sunt ,ne am mai modernizat ,daca mie imi placea mai ziceam.....:-&

nu imi vine sa cred la o asa pretetie din partea lor,in primul rand tu esti mama si ii pui numele pe care il vrei,tu il porti 9 luni de zile si alte probleme care le-ai mai avut.tu esti care decizi nu altii.eu i-as zice in fata nu pe ocolite.
cum iti mai merge sarcina?a mai luat fata in greutate?
pupici si asteptam vesti bune.

alisuka
23.12.2010, 00:24:27
Reginutza mea merge bine ,cred ca ieri s au echivocat la cantarit caci avea tot atat ca pe 9 adica 2672 grame,dar sanatoasa ,numai ca mami a inceput sa faca insulina ca sa nu isi oboseasca ea pancreasul mititica si avem un pik fobie la ace:-&dar trecem si peste acest lucru ,acum o asteptam din clipa in clipa numai sa se decida ea sa vina caci noi o vrem acasaaaaa!:*

mentosina
23.12.2010, 12:14:21
Reginutza mea merge bine ,cred ca ieri s au echivocat la cantarit caci avea tot atat ca pe 9 adica 2672 grame,dar sanatoasa ,numai ca mami a inceput sa faca insulina ca sa nu isi oboseasca ea pancreasul mititica si avem un pik fobie la ace:-&dar trecem si peste acest lucru ,acum o asteptam din clipa in clipa numai sa se decida ea sa vina caci noi o vrem acasaaaaa!:*
Imi pare rau ca ai ajuns la insulina , mai e putin mami si vine fetita ..sa ne anunti cand incepem galeria ;))
Cat despre problema cu nasa si pretentiile ei #-o..uneori nasii isi dau mult mai multa importanta decat ar trebui si au prea mari pretentii ..eu una nu as accepta ca nimeni , mai putin nasa .., sa i puna nume la copilul meu .Eu cred ca ar trebui sa vb cu ea , sa i lasi clar ca ati ales numele si gata si sa nu cedezi tu , din propia experienta iti spun ca si eu am tot lasat de la mine ca sa fie bine , sa multumesc unele persoane care nu meritau dar "asa trebuia" si in ziua de azi imi pare rau si imi dau seama ca am gresit . Un nume o sa il aiba toata viata si cred ca doar voi aveti dreptul sa il alegeti ;-)
pupici si aveti grija de voi>:D<

zcristina
23.12.2010, 15:19:58
alisuka, mai avem putin deci.. iti tinem pumnii si asteptam nerabdatoare sa vina pe lume reginuta ta.:*
am citit si despre pretentiile pe care le are nasa ta si sunt complet de acord cu mentosina. In plus... primul nume pe care vrei sa i-l pui e compus nu? ziceai ceva de Maria Del Mar plus inca un nume... ar fi complet aiurea sa aiba fetita un al 3lea doar ca sa nu se supere nasa, parerea mea.

mariya777
23.12.2010, 15:30:39
alisuka, fi taaare ca mai ai putin, iti doresc din suflet o nastere usoara!!!!si in legatura cu numele... nu ceda, peste ani poate o sa te injure reginuta, poate no sa-i placa sa aiba 3 nume, nu vezi ca cei care au 2 nume nici macar nu se foloseste al doilea, ba chiar se prescurteaza primul...si macar de-ti placea tie al treilea...deci nu ceda TU esti mama ei, TU o sa o cresti, cine vrea sa boteze ar trebui sa o faca din inima , nu sa puna conditii...uuff, ca m-am enervat!!!

alisuka
23.12.2010, 16:00:33
Fetele multumesc din suflet pt incurajari ,cand o sa vina pe lume reginuta daca nu pot intra eu o sa intre tati sa va anunte ,am sa discut cu nasa daca ii convine bine daca nu nu sa si faca ea copiii si sa i puna numele care o vrea ,primul nume nu mai este compus am renuntat la idee ca era prea lung si ma injura fata peste cativa ani de moment este Rebecca Maria si sa vi-l zic pe al nasei:Silvana deci imaginativa cum ar suna si cate injuraturi mi-as lua#-o

mariya777
23.12.2010, 16:03:04
aaaa, si sarbatori fericite tuturor!!!ce face-ti bun de papa???'mamicutelor fara ajutor, cum va descurcati sa face-ti treaba ca eu una imi vine sa ma urc pe pereti...inca nu am facut nimic!!!!!!!!!!!!:-s

zcristina
23.12.2010, 17:50:12
Fetele multumesc din suflet pt incurajari ,cand o sa vina pe lume reginuta daca nu pot intra eu o sa intre tati sa va anunte ,am sa discut cu nasa daca ii convine bine daca nu nu sa si faca ea copiii si sa i puna numele care o vrea ,primul nume nu mai este compus am renuntat la idee ca era prea lung si ma injura fata peste cativa ani de moment este Rebecca Maria si sa vi-l zic pe al nasei:Silvana deci imaginativa cum ar suna si cate injuraturi mi-as lua#-o
Rebecca.... ador numele asta!:X :X
Ii multumim sotului tau daca isi face 1 min.cand poate, ca sa ne anunte cum sunteti! :*

zcristina
23.12.2010, 17:52:48
aaaa, si sarbatori fericite tuturor!!!ce face-ti bun de papa???'mamicutelor fara ajutor, cum va descurcati sa face-ti treaba ca eu una imi vine sa ma urc pe pereti...inca nu am facut nimic!!!!!!!!!!!!:-s
Multumim, va doresc si eu sarbatori fericite !!
Eu am noroc ca intotdeauna mancam de Craciun la parintii mei si nu trebuie sa fac eu mare lucru... nici nu prea am timp. :)

alisuka
24.12.2010, 20:45:05
Dragele mele va multumesc pt tot sprijinul acordat si stati linistite ca o sa va anunte sotul,astazi nu am stat deloc si se cunoaste adica imi explodeaza pielea de pe picioare atat sunt de umflate am gatit:rosii umplute cu salata de vinete,chiftelutze,sarmale mama;-),placinta cu mere ,friptura de proc cu cartofi si ciupercu si ciorbitza de perisoare,dar mancam la frate meu acasa8-}asa mi am facut de lucru,a si painica calda8-},va pupam dulce si inca odata muuulta sanatate!:*

mentosina
26.12.2010, 14:18:35
Craciun fericit miresici, mamici, burtici ,multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi !!!! >:D<>:D<

nicole1979
26.12.2010, 16:25:31
CRACIUN FERICIT VIITOARE MAMICI ,MIRESICI !!!!multa sanatate si tot ce va doriti!!!

lore_vasc
02.01.2011, 11:15:52
Alisuka cum ai rezolvat problema cu nasa?Ma bucur sa aud ca merge bine sarcina dar imi pare tare rau ca faci insulina :(Ai fost o adevarata gospodina!:ASa ai grija de tine>:D<

alisuka
04.01.2011, 17:31:06
La multi ani ,multa sanatate la toate mamicile,viitoarele si la bebei si la familiile voastre ,si un an nou mai bun sau macar ca acesta!:*

mentosina
06.01.2011, 22:13:56
La multi ani ,multa sanatate la toate mamicile,viitoarele si la bebei si la familiile voastre ,si un an nou mai bun sau macar ca acesta!:*
Cum esti draguta :* da ceva semne bebelina ca ar vrea sa iasa ..ceva contractii ?;;)

lenutza28
07.01.2011, 11:37:12
Si eu am avut multe greturi , pana la 3-4 luni de sarcina e greu apoi cam dispar , sa incerce sa manance orice dar sa manance ceva , cantitati mici si des, in genaral mancaruri fara miros ( eu cand simteam miros de mancare imi era rau )
Am luat si eu Cariban , ajuta dar nu face minuni , mai bine sa astepte pana merge la medic si sa i spuna despre problemele ei , asa medicul stie cel mai bine daca poate sa il ia sau nu
>:D< sa treaca greturile repede sa se poata bucura de sarcina

tu cum ai luat cariban?
doctora ia zis sa ia dimineata inainte sa mance cu juamtate de ora,dar pe prospect scrie sa ia seara.
ea il ia dimineata dar degeaba tot vomita,nici bine nu manca ca si vomita.

mentosina
07.01.2011, 12:34:14
tu cum ai luat cariban?
doctora ia zis sa ia dimineata inainte sa mance cu juamtate de ora,dar pe prospect scrie sa ia seara.
ea il ia dimineata dar degeaba tot vomita,nici bine nu manca ca si vomita.
Eu luam si dimineata si seara :) , dimienata iniante s ama ridic din pat il luam , apoi mancam repede un biscuite sau ceva si imi mergea bine si ceaiu de musetel cu o lingurita de miere ..cate saptamani de sarcina are acum ?

lenutza28
07.01.2011, 13:23:54
Eu luam si dimineata si seara :) , dimienata iniante s ama ridic din pat il luam , apoi mancam repede un biscuite sau ceva si imi mergea bine si ceaiu de musetel cu o lingurita de miere ..cate saptamani de sarcina are acum ?

are 10 sapt.

alisuka
07.01.2011, 14:35:04
Reginutza mea pare ca stie ca afara este criza si greu si prefera sa stea la mami in burtica ,azi ne a zis doc ca pare ca nu are de gand sa iese dar se poate intampla in orice moment ,contractii am de pe la 7 luni dar sunt doar alarme false,de abia asteptam sa ne tinem minunea in brate si ea ne tine ca pe jar:x

mentosina
07.01.2011, 15:37:48
are 10 sapt.
De obicei cam in 2-3 saptamani ar trebui sa treaca greturile ..din pacate in afara de cariban nu este nimic ce s ai dea medicul , sa mai reziste putin>:D<

mentosina
07.01.2011, 15:39:59
Reginutza mea pare ca stie ca afara este criza si greu si prefera sa stea la mami in burtica ,azi ne a zis doc ca pare ca nu are de gand sa iese dar se poate intampla in orice moment ,contractii am de pe la 7 luni dar sunt doar alarme false,de abia asteptam sa ne tinem minunea in brate si ea ne tine ca pe jar:x
Poate vrea sa fie punctuala, ca si a mea ..exact la 40 de saptamani s.a nascut:), hai ca mai e putin, sa ne anunti cand mergi la spital :)

alisuka
09.01.2011, 20:10:13
Statzi linistite o sa va anunte sotul caci eu nu stiu daca mai apuc ,in fiecare zi ma simt mai rau ,mai umflata si cu mai multa nerabdare sa imi tin in bratze minunea!:*

lore_vasc
11.01.2011, 23:58:21
HAI ALISUKA!!!!FII TARE CA O SA FIE BINE!!!NASTERE USOARA SA AI!!![-o<:rocking::rockon:

maria79
12.01.2011, 00:37:43
Statzi linistite o sa va anunte sotul caci eu nu stiu daca mai apuc ,in fiecare zi ma simt mai rau ,mai umflata si cu mai multa nerabdare sa imi tin in bratze minunea!:*

SUNTEM ALATURI DE TINE,SI MINUNEA SA VINA SANATOASA SI FRUMOASA ALATURI DE MAMI ,CAND E EA PREGATITA.:rocking::A:love::love:,minunea mea a venit la 41 de saptam si 2 zile.,cel mai important e sa fiti bine amandoua.NASTERE USOARA.

alisuka
12.01.2011, 19:57:23
Sar mana mult fetelor pt incurajari ,stiu ca poate si intarzia dar fetele de obicei se adelanteaza ,se pare ca suntem pe drum cu nasucul ,ce bine ar fi sa vina zilele astea ca este asa frumos afara 22 de grade ,o duce mami la plaja:">

lenutza28
15.01.2011, 21:19:03

a inceput si sormea sa se simta mai bine,acum mananca si ea ceva dupa ce ia pastila si multumim lui d-zeu se simte mult mai bine.a fost si a facut eco si ia vazut inimioara cum batea,a fost asa de emotionata......cand a venit acasa era asa de fericita k ia vazut inimioara:x:x:x
speram sa o se simta tot asa toata sarcina si sa manance tot ce pofteste.;;);;)

alisuka
16.01.2011, 00:02:19
Doamne ajuta sa i mearga bine in continuare!:*

mentosina
16.01.2011, 13:26:40
Sar mana mult fetelor pt incurajari ,stiu ca poate si intarzia dar fetele de obicei se adelanteaza ,se pare ca suntem pe drum cu nasucul ,ce bine ar fi sa vina zilele astea ca este asa frumos afara 22 de grade ,o duce mami la plaja:">
Se lasa putin asteptata domnisoara ;;) o sa nasti natural , e asezata in pozitie buna?
Banuiesc ca o sa fie grasunica , de obicei la mamicile diabet ies copii mai grasuti ;;)

alisuka
16.01.2011, 14:35:32
E asezata bine ,stiu ca se zice ca la mamicile cu diabet sunt mari copii dar a mea avea vineri 3,200kg cu marja de eroare 200-250g asa au zis medicii,dar se pare ca e mult mai bine la mami in burtica ca mai face cate un show cu valuri noaptea!:">

ingerika
25.01.2011, 13:17:52
BUNA ZIUA MAMICI SI VIITOARE MAMICI.MA BUCUR SA VA GASESC .NOI AM INCEPUT IN OCTOMBRIE ISTORIARA NOASTRA.AM VAZUT CA MI-A INTARZIAT 3 ZILE SI AM FUGIT LA FARMACIE SA IMI CUMPAR UN TEST...FERICIRE MARE PE CAPUL MEU LINIUTE.AM FOST LA DR MI-AM FACUT PROGRAMARE SI AM ASTEPTAT SA VINA PRIMUL ECO DE 12 SAPT CA IN REST NU MI-A MAI FACUT NIMENI NICI TEST NICI NIMIC.AU TRECUT CU GREU.LA LUCRU VORBEAM CU COLEGII CE FRUMOS AR FII SA FIE GEMENI (FETITA SI BAIAT),SI INAINTE SA MERGEM LA ECO AU VENIT NANASII PE LA NOI SI MI-AU SPUS CA AM BURTICA MARE.ERAM SUPER FERICITA SI II SPUN SOTULUI CE ZICI DAK MERGEM MAINE SI NE SPUNE CA SUNT 2?.AM AJUNS LA ECO SI ZICE DR E SARCINA GEMELARA.MI-AU SI DAT LACRIMILE.PARCA NU-MI VENEA SA CRED.SOTUL O MUTIT PT CATEVA MIN.DUPA CARE INTREABA:2?&iquest;&iquest;???AU TRECUT SI ANALIZELE SI TOTUL E OK PT MOMENT.AM FOST SI LA ECO DE 20 DE SAPT SI ......E FETITA SI BAIAT.II MULTUMESC LA DUMNEZEU CA SUNT BINE SANATOSI AMANDOI.IMI CER SCUZR DACA V-AM PLICTISIT.DACA E VREO MAMICA CU GEMENI SI VREA SA VORBIM CU MARE PLACERE.AM O MULTIME DE INTREBARI?VA PUP SA AVETI O SARCINA USOARA:*:*:*:* SI CARE IMI POATE SPUNE CUM SA PUN BARA AIA UNDE PUNE CAT MAI AM PANA NASC MULTUMESC FRUMOS^:)^

lenutza28
25.01.2011, 13:34:30
BUNA ZIUA MAMICI SI VIITOARE MAMICI.MA BUCUR SA VA GASESC .NOI AM INCEPUT IN OCTOMBRIE ISTORIARA NOASTRA.AM VAZUT CA MI-A INTARZIAT 3 ZILE SI AM FUGIT LA FARMACIE SA IMI CUMPAR UN TEST...FERICIRE MARE PE CAPUL MEU LINIUTE.AM FOST LA DR MI-AM FACUT PROGRAMARE SI AM ASTEPTAT SA VINA PRIMUL ECO DE 12 SAPT CA IN REST NU MI-A MAI FACUT NIMENI NICI TEST NICI NIMIC.AU TRECUT CU GREU.LA LUCRU VORBEAM CU COLEGII CE FRUMOS AR FII SA FIE GEMENI (FETITA SI BAIAT),SI INAINTE SA MERGEM LA ECO AU VENIT NANASII PE LA NOI SI MI-AU SPUS CA AM BURTICA MARE.ERAM SUPER FERICITA SI II SPUN SOTULUI CE ZICI DAK MERGEM MAINE SI NE SPUNE CA SUNT 2?.AM AJUNS LA ECO SI ZICE DR E SARCINA GEMELARA.MI-AU SI DAT LACRIMILE.PARCA NU-MI VENEA SA CRED.SOTUL O MUTIT PT CATEVA MIN.DUPA CARE INTREABA:2?&iquest;&iquest;???AU TRECUT SI ANALIZELE SI TOTUL E OK PT MOMENT.AM FOST SI LA ECO DE 20 DE SAPT SI ......E FETITA SI BAIAT.II MULTUMESC LA DUMNEZEU CA SUNT BINE SANATOSI AMANDOI.IMI CER SCUZR DACA V-AM PLICTISIT.DACA E VREO MAMICA CU GEMENI SI VREA SA VORBIM CU MARE PLACERE.AM O MULTIME DE INTREBARI?VA PUP SA AVETI O SARCINA USOARA:*:*:*:* SI CARE IMI POATE SPUNE CUM SA PUN BARA AIA UNDE PUNE CAT MAI AM PANA NASC MULTUMESC FRUMOS^:)^

felicitari<:-P<:-P<:-Pmam bucurat mult cand am citit si in acelas timp mam si emotionat,e o adevarata supriza si minune,vezi d-zeu ti-a indeplinita dorintele.
baga pe google calculator de sarcina si iti acolo iti spune toate.
iti doresc o sarcina usoara,multa,multa sanatate si multe impliniri.<:-P<:-P<:-P

ingerika
25.01.2011, 13:47:16
Multumesc frumos lenutza28:*.doamne ajuta la toata lumea

mentosina
25.01.2011, 15:44:10
Wow ce frumos ..asta da surpriza , eu nu am gemeni am o fetita dar daca te pot ajuta cu ceva o fac cu cea mai mare placere :*
si nu ne plictisesti chiar deloc dimpotriva ne face placere sa mai fie o burtica aiici si mai ales una de gemeni;;)

zcristina
25.01.2011, 15:52:41
Bine ai venit clujeanco!! Si felicitari pt gemenii tai. Iti doresc sarcina usoara si la termen! Cand trebuie sa nasti? In ce oras locuiesti?

lore_vasc
25.01.2011, 16:20:35
Ingerika ce m-am emotiobat cand am citit povestioara ta:xFELICITARI SI O SARCINA USOARA SA AI INCONTINUARE!:*
Vaaai sa sti ca eu inca nu vreau bebe dar ma tot framanta gandul ca atunci cand voi ramane insarcinata ....daca o sa am gemeni?Ca in familia sotului sunt...eu sunt mai speriecioasa si ma gandesc ca nu ma voi descurca si ca v-a fi greu...ca ii greu cu unul dar cu doi#-o
Cum de ti-ai dorit gemeni?Mai rar sa auzi asa femei puernice ca tine :)
Ma bucur ca Dumnezeu ti-a indeplinit dorinta.

ingerika
25.01.2011, 16:49:42
buna din nou:*.mi-am dorit gemeni deoarece mi-am dorit 2 copii si ma gandeam k poate o sa fie greu la prima sarcina si dupa aceea o sa-mi fie frica sa mai fac unu.......sa nu crezi ca nu ma gandesc ca o sa imi fie greu,dar gandul ca vor fii 2 ingerasi parca imi sterge orice gand negru.o sa am si ajutor:prima data vine mama si pe urma soacra fiindca sotu lucreaza pana la 6.ma bucur ca am intrat la viitoare mamici de spania. buna si tie zcristina:-* ,sunt intr-un sat din catalunya si ar trebui sa nasc normal in iunie,dar mi-a zis la eco ca nu e sigur ca o sa duc pana la termen sarcina. mentosina iti multumesc de ajutor.se pare ca am reusit :-*

maria79
25.01.2011, 23:52:03
buna din nou:*.mi-am dorit gemeni deoarece mi-am dorit 2 copii si ma gandeam k poate o sa fie greu la prima sarcina si dupa aceea o sa-mi fie frica sa mai fac unu.......sa nu crezi ca nu ma gandesc ca o sa imi fie greu,dar gandul ca vor fii 2 ingerasi parca imi sterge orice gand negru.o sa am si ajutor:prima data vine mama si pe urma soacra fiindca sotu lucreaza pana la 6.ma bucur ca am intrat la viitoare mamici de spania. buna si tie zcristina:-* ,sunt intr-un sat din catalunya si ar trebui sa nasc normal in iunie,dar mi-a zis la eco ca nu e sigur ca o sa duc pana la termen sarcina. mentosina iti multumesc de ajutor.se pare ca am reusit :-*

FELICITARI,in primul rand si o sarcina usoara.si eu am un baietel de 6 luni jumate,nascut prin cezariana, si tot intr-un sat din catalunya stau,si e fff bine si mai usor daca ai ajutor .

mariya777
26.01.2011, 00:24:38
buna fetele!
vroiam sa o felicit pt. curajul ei pe ingeruka-sper ca am scris bine-:-$!!!!sa-ti doamne doamne sanatate sa-i poti creste si rabdare,multa rabdare...o:-)eu il am pe baietelul meu de 17 luni si mereu zic ca de aveam 2 ca el,intram in depresie-oricum mult nu mai am-si sotul meu isi dorea 2 deodata,dar acum se bucura ca nu a fost sa fie#:-S!asta in conditiile in care noi nu avem pe nimeni sa ne ajute,lucram amandoi in schimburi contrarii ca sa putem sta cu el, si e un copil tare zvapaiat, atat ziua cat si noaptea...dar merita tot efortul si sunt sigura ca ,cu 2 satisfactia e mai mare!eu deja ma gandesc la urmatorul...

ingerika
26.01.2011, 10:38:53
buna :* .vreau sa va multumesc tuturor pt felicitari.de greu o sa fie greu,dar cum o sa fiu acasa,o sa mai am si ajutor...ma gandesc ca o sa fie alta treaba si pe deasupra am incredere in doamne doamne ca o sa ma ajute.eu cu lucrul nu imi fac griji deoarece aici (in alcanar) unde stau daca nu ai masina singurul lucru pe care poti sa il gasesti este in camp:(.am fost la mandarine pana ce am aflat ca is gemeni si mi-a spus dr sa imi iau baja.asa ca o sa pot sta linistita cu ingerasii mei acasa sa am grija de ei.sa aveti grija de voi si de bebeii vostrii.pupici la toata lumea si o zi minunata

lore_vasc
26.01.2011, 19:20:24

Iti doresc sa ai o sarcina usoara si ma bucur sa te vad asa optimista :)Ii foarte important ca o sa ai ajutor si asa o sa-ti fie usor.Sa ne mai scri despre ecografiile care o sa le faci,poate ne pui pozici,ce recomnadari primesti de la medici etc....pupici:*

ingerika
27.01.2011, 17:40:12
:* la toata lumea.Am facut ecografia la 12 saptamani (unde am aflat ca is 2)si la 20 de saptamani (unde am aflat ca ii fetita si baiat).In rest mi-a zis sa ma comport normal si sa ma bucur de sarcina.Azi am avut programare la matrona la 11 si am intrat abia la 12,aveam niste nervi:O ,dar dupa ce m-a cantarit$-) mi-a pus sa le aud aud inimioarele si mi-o trecut toate supararile.foarte frumos,nu am ce sa zic.o sa pun si pozele cu eco,numai ca nu stiu cum;))

ali21sto
27.01.2011, 21:32:11
:* la toata lumea.Am facut ecografia la 12 saptamani (unde am aflat ca is 2)si la 20 de saptamani (unde am aflat ca ii fetita si baiat).In rest mi-a zis sa ma comport normal si sa ma bucur de sarcina.Azi am avut programare la matrona la 11 si am intrat abia la 12,aveam niste nervi:O ,dar dupa ce m-a cantarit$-) mi-a pus sa le aud aud inimioarele si mi-o trecut toate supararile.foarte frumos,nu am ce sa zic.o sa pun si pozele cu eco,numai ca nu stiu cum;))

In primul rand felicitari pt gemeni! Curiozitate, sunt gemelos sau mellizos, ca e diferenta mare intre ei? Oricum foarte tare, impusti doi iepuri dintr-o lovitura! Si matroana ta e ca a mea, in ceea ce priveste kg? adica e din aia care vrea ca viitoarea mamica sa se ingrase ca la carte? Asa face si la mine ma cantareste si apoi ascultam inimioara;;)

maria79
28.01.2011, 00:16:02
In primul rand felicitari pt gemeni! Curiozitate, sunt gemelos sau mellizos, ca e diferenta mare intre ei? Oricum foarte tare, impusti doi iepuri dintr-o lovitura! Si matroana ta e ca a mea, in ceea ce priveste kg? adica e din aia care vrea ca viitoarea mamica sa se ingrase ca la carte? Asa face si la mine ma cantareste si apoi ascultam inimioara;;)

Asa a fost si a mea,prima data ma cantarea i-mi lua tensiunea ,ma masura pe burta ,si ii asculta apoi inimioara.PRIMA data mi-a scris kg gresit cu 10 minus si asa a pus si in calc ,cand m-am dus la ginecolog sa speriat cand a vazut:O ,m-a certat ca aveam ff multe,si atunci am vazut greseala ,ca eu saracuta slabisem 4 kg.in toata sarcina pusesem 12kg,si dupa o luna de la nastere le-am dat jos.sarcina usoara.

alisuka
28.01.2011, 12:46:56
Bine ai venit Ingerika ,ma bucur pt tine o mamica curajoasa si o sarcina usoara si la termen iti doresc,nu te speria caci asa mi au zis si mie ca nu apuc termenul si l am depasit !:*

ingerika
28.01.2011, 15:17:55
buna:*.eu eram mai plinuta(imi place ca suna mai bine) inainte sa raman insarcinata,in primult trimestru am pus 5 kg si mi-a zis sa am grija cu greutatea.sincer nu mi se pare sa mananc foarte multo:-).acum cand am fost iar si m-a cantarit:O:O:Oink 8,dar nu mi-a mai zis nimic.nu imi venea sa cred.trebuie sa am grija...sper sa pot.
alisuka:multumesc de incurajari.:*
ali21sto:ms, ai mei sunt melizos fiindca au sexe diferite(se poate sa nu semene deloc sau sa semene ca si oricare alti2 frati),iar gemelos sunt aia care sunt identici,au aceeasi grupa sanguina...asa cred;;)
maria79:tare norocoasa.mi-as dorii sa nu mai pun asa de usor kg,dar nu are nimic sa fie ingerasii mei bine si pe urma ne chinuim :-<
va pup si sa aveti grija de voi fetelor si daca nu mai intrati pana saptamana viitoare va doresc un sfarsit de saptamana excelent:*:*:*

ali21sto
28.01.2011, 18:51:39
buna:*.eu eram mai plinuta(imi place ca suna mai bine) inainte sa raman insarcinata,in primult trimestru am pus 5 kg si mi-a zis sa am grija cu greutatea.sincer nu mi se pare sa mananc foarte multo:-).acum cand am fost iar si m-a cantarit:O:O:Oink 8,dar nu mi-a mai zis nimic.nu imi venea sa cred.trebuie sa am grija...sper sa pot.
alisuka:multumesc de incurajari.:*
ali21sto:ms, ai mei sunt melizos fiindca au sexe diferite(se poate sa nu semene deloc sau sa semene ca si oricare alti2 frati),iar gemelos sunt aia care sunt identici,au aceeasi grupa sanguina...asa cred;;)
maria79:tare norocoasa.mi-as dorii sa nu mai pun asa de usor kg,dar nu are nimic sa fie ingerasii mei bine si pe urma ne chinuim :-<
va pup si sa aveti grija de voi fetelor si daca nu mai intrati pana saptamana viitoare va doresc un sfarsit de saptamana excelent:*:*:*

Pe mine matroana ma cam cearta si de data asta m-a pus si la cura, chipurile! Ea vrea max 10-12 kg:-", dar sigur depasesc si inca cu mult!
Daca au sexe diferite nu inseamna neaparat ca sunt mellizos,am citit eu mai demult, asta cand o tipa sustinea ca are o sora geamana...dar ele nu seamana mai deloc.Mellizos pot avea sau nu acelasi sex, diferenta intre gemelos si mellizos este ca gemelos iau nastere dintr-un singur ovul fecundat, si cresc in acelasi sac embrionar, pe cand mellizos se nasc din doua avule fecundate de doi spermatozoizi, fiecare in sacul loc embrionar.Deci, gemelos pot fi de acelasi sex sau nu si seamana ca doua picaturi de apa.Mellizos pot avea acelasi sex sau nu, seamana cat de cat sau deloc...dar ma gandesc ca atata timp cat sunt frati trebuie sa semene,nu?
Oricum indiferent ce or fi bine ca ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura!:*

p.s si eu am fost mai plinuta cand am ramas gravi, vreo 62-63 ,pana acum am pus vreo 6...dar de acum incepe balciul!

lore_vasc
29.01.2011, 17:09:16

Cand scri mesajul in partea de jos iti apare ATASAMENTE si mai micut scrie Atasamente si fisiere dai clik pe asta apoi ti se deschide o alta fereastra si in partea dreapta sus aparea Adauga fisiere si dai clik apoi Select Files si apoi trimiti mesajul ca si cum ai trimite unul normal.Sper sa reusesti daca nu te lasa micsoreaza pozele prin metoda asta:

Pentru Windows XP

1. Mergi la adresa:

http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx)

2. Fa download la programul
ImageResize.exe
(http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/ImageResizerPowertoySetup.exe)
3. Ruleaza programul downloadat
4. Dupa ce s-a instalat programul poti micsora poze facand click dreapta pe ele
(va aprea un meniu, foloseste optiunea "Resize" pentru a le micsora).

lore_vasc
29.01.2011, 17:11:48
Pe mine matroana ma cam cearta si de data asta m-a pus si la cura, chipurile! Ea vrea max 10-12 kg:-", dar sigur depasesc si inca cu mult!
Daca au sexe diferite nu inseamna neaparat ca sunt mellizos,am citit eu mai demult, asta cand o tipa sustinea ca are o sora geamana...dar ele nu seamana mai deloc.Mellizos pot avea sau nu acelasi sex, diferenta intre gemelos si mellizos este ca gemelos iau nastere dintr-un singur ovul fecundat, si cresc in acelasi sac embrionar, pe cand mellizos se nasc din doua avule fecundate de doi spermatozoizi, fiecare in sacul loc embrionar.Deci, gemelos pot fi de acelasi sex sau nu si seamana ca doua picaturi de apa.Mellizos pot avea acelasi sex sau nu, seamana cat de cat sau deloc...dar ma gandesc ca atata timp cat sunt frati trebuie sa semene,nu?
Oricum indiferent ce or fi bine ca ai impuscat doi iepuri dintr-o lovitura!:*

p.s si eu am fost mai plinuta cand am ramas gravi, vreo 62-63 ,pana acum am pus vreo 6...dar de acum incepe balciul!
Depinde...nu neaparat sa semene fff tare la fel cum se intampla si cu frati de diferenta de 1 an intre ei(de exemplu) si sa nu semene deloc sau doar la ochi sau stiu eu.

alisuka
31.01.2011, 14:26:21
Am sa incerc sa atasez poze dar momentan reginutza mea imi ocupa tot timpul :xe cuminte dar nu ma satur sa o privesc,Lore multu ca mi ai explicat cum am bagat la cap:-B,acum sa va povestesc pe scurt adica vreo 2 pagini;))cum a fost experientza mea:sambata seara pe la ora 20 m-au luat niste dureri groaznice de burtica si am inceput sa sangerez ,se agravau din ce in ce toata lumea imi zicea sa ma duc la spital ca astea sunt clar semne de nastere ,la 22,30 nu am mai rezistat si am mers la spital aici mi au pus monitorul fata ziceau ei ca este bine dar ca deocamdata nu sunt de nascut si e normal sa ma doara asa burta ,dar daca mai snagerez pana dimineatza sa ma intorc(:|,am ajuns acasa crezand ca mor ma zbateam ca un sarpe am stat 3 ore cu chinurile acestea acasa si m-am reintors la spital ,dupa ce sotul le-a facut putin tam tam mi-au facut un calmant si m -au lasat pana la schimbul de tura sa ma vada celalt medic (se pare ca acestuia nu ii cazusem bine)urlam de nu mai puteam ,sotzul era disperat la ora 8,30 sa facut schimbul de tura la 9 au venit sa ma vada 2 matroane si un alt medic ,slava domnului era medica cu care ma intelegeam mai bine si imi doream sa nasc cu ea ,m-au vazut si m-au bagat direct in sala de dilatatie,eram deja dilatata 3 cm,mi-au pus epiduralul ,mi-au rupt apa ,si pana la ora 13 eram deja dilatata 10 cm dar nimeni nu imi zicea sa ma duc in sala de nasteri:-\si au inceput sa ma controleze din 10 in 10 min ba matroana ba medica de nu mai puteam,am incercat sa imping pana m-au lasat fortele fata nu iesea ,la 15,30 mi-au zis ca mai incearca 30 min daca nu cezariana caci fata nu venea bine in loc sa fie cu fatza catre coloana cum sunt de obicei bebei ,a mea era intoarsa cu fatza catre buricul lui mami si apasa mai mult in stanga osului pelvic,am inceput sa plang si eu si sotzul ,m-am panicat parca mergeam spre moarte(cat timp am stat in dilatatie matroana incearca sa ne convinga ca cezariana nu i buna) si uite acolo am ajuns eu la cezariana,m-au bagat in sala ,m-au pregatit era jumatate ametita ,am auzit un zgomot cand ma taiau (de parca era radialul sotzului ,acum fac haz de necaz)si deodata ma inceput sa simt cum incearca sa o scoata si am inceput sa tip sa mai imi dea ceva caci simteam bine ,in cateva secunde am fost adormita ,imi aduc aminte cand a venit matroana la capul meu si mi-a zis :Alicia aqui tienes a tu REBECA am inceput sa suspin si i am cerut o sa o pupacesc macr odata ,mia apropiat o am pupat o de 2 ori reginutza mea roza si am intrebat daca totul e bine cu ea si mi-au zis ca e perfecta,atunci am adormit un pik din nou ,de fapt eram tare ametita ca vedeam niste umbre in fatza mea care lucrau de zor la burta mea ,m-au trezit mi-au zis ca mergem sa imi vad fata care era deja la tati in bratze ma astepta ,totul a durat aprox.o ora,nu ma mai saturam sa o privesc dar eram nervoasa ca nu o puteam lua in bratze nu o puteam atinge eram inconjurata de aparate si perfuzii,dar a doua zi multu lui DD am putut sa mi tin copila in bratze si sa nu o mai pierd din ochi ,e minunat sa fii mama mai ales cu un sufletel care stii ca practic depinde numai de tine,concluzie medicii mi-au lasat un pik gust amar puteau sa isi dea seama din 500 de eco cate am facut ca fata nu vine bine si sa ma lase sa ies din termen ,daca nu ma puneam singura de parto mai asteptam 5 zile dupa ei ,acum nu vreau sa mai judec pe nimeni multumesc ca am o fetitza sanatoasa ,cuminte si mancacioasa,caci daca o tine asa la 3 luni papam bocadillo de jamon;)),sper ca nu v-am plictisit!

ingerika
31.01.2011, 15:52:23
salutare:*.ce ati mai facut ?cum va simtiti?in legatura ce gemenii si melizos nu m-am documentat destul ...nu am fost prea interesata deoarece m-am gandit sa fie sanatosi si de fiecare data cand am fost la dr am uitat sa intreb.
alisuka: =D>=D><:-P<:-Pbine ca ati scapat...mai is si aici scapari.cum imi vad burtica tot mai mare tot mai des ma gandesc ca o sa vina momentul mult asteptat(cu putina teama deoarece nu stiu ce ma asteapta,sper din suflet sa treaca repede si usor).si de plictisit nu ne plictisesti,cel putin pt mine e de ajutor ca sa nu ma culc pe o ureche sa cred ca ma duc acolo si in 5 min am iesit deacolo ca si cum nu s-ar fii iintamplat nimic.sa iti fie sanatoasa printesuca si tu bineinteles sa ai parte de multa sanatate ca sa poti sa te bucuri de ea.va pupam
lore_vasc :multumesc de ajutor:*
in prima poza e antonio(cred,inca nu ne-am hotarat) la 20 de sapt,in a 2-a e antonia(am ramas cu antonia deoarece in ziua in care am aflat ca e o fetita si un baiat era sf anton),tot la 20 de sapt.in a3-a e antonio la 13 sapt si in a4-a e antonia

lore_vasc
31.01.2011, 21:52:28
Alisuka ce frumos ai povestit=D> ca mi-au dat lacrimile de emotii dar si gandul prin cate a trebuit sa treci...nu pot sa cred ca au avut acest comportament medici si te-au lasat atatea ore sa te chinui....ma bucur tare mult ca sunteti bine amandoua si printesuca mancacioasa....sper ca acum te simti mai bine.pupici la amandoua>:D<:*
Ingerika ce frumos se vad ingerasii tai!!!!:xSa ai grija de tine:*Nu mai stiu daca te-am mai intrebat...ai pofte?greturi?

ingerika
31.01.2011, 23:07:48
Ii multumesc lui DUMNEZEU ca pana acum nu am avut nici o treaba.Nici nu am simtit ca is insarcinata.Mie una mi se pare ca deabia acum incepe greul,desi toata lumea spune ca in perioada asta se simte cel mai bine.Am avut cateva zile in care m-am simtit tare rau.Imi era frica sa nu cad pe drum findca ma lua cu transpiratii dealea reci,mi se facea negru in fata ochilor si imi era rau,dar acum am inceput sa mananc varza cruda,morcovi si is mai bine.Acum mi-a dat si fier.Le doresc la toate mamicile si viitoarele mamici sa fie ca si mine pana acum,k mai bine nu se poate:*.Si tu sa ai grija de tine.NOAPTE BUNA
PS VROIAM SA TE MAI INTREB DACA TREBUIE SA REFACI TIKERU ALA IN FIECARE ZI PT CA VAD CA NU SE ACTUALIZEAZA...RAMANE LA ACEEASI ZI.MS

zcristina
01.02.2011, 12:55:02
alisuka draga, ce rau imi pare ca a fost asa grea nasterea. iti doresc sa te refaci rapid si sa te bucuri de Rebeca!
Ingerika, felicitari pt bebeii tai! ce noroc ai tu ca te simti asa bine.

ali21sto
01.02.2011, 21:02:14
Am sa incerc sa atasez poze dar momentan reginutza mea imi ocupa tot timpul :xe cuminte dar nu ma satur sa o privesc,Lore multu ca mi ai explicat cum am bagat la cap:-B,acum sa va povestesc pe scurt adica vreo 2 pagini;))cum a fost experientza mea:sambata seara pe la ora 20 m-au luat niste dureri groaznice de burtica si am inceput sa sangerez ,se agravau din ce in ce toata lumea imi zicea sa ma duc la spital ca astea sunt clar semne de nastere ,la 22,30 nu am mai rezistat si am mers la spital aici mi au pus monitorul fata ziceau ei ca este bine dar ca deocamdata nu sunt de nascut si e normal sa ma doara asa burta ,dar daca mai snagerez pana dimineatza sa ma intorc(:|,am ajuns acasa crezand ca mor ma zbateam ca un sarpe am stat 3 ore cu chinurile acestea acasa si m-am reintors la spital ,dupa ce sotul le-a facut putin tam tam mi-au facut un calmant si m -au lasat pana la schimbul de tura sa ma vada celalt medic (se pare ca acestuia nu ii cazusem bine)urlam de nu mai puteam ,sotzul era disperat la ora 8,30 sa facut schimbul de tura la 9 au venit sa ma vada 2 matroane si un alt medic ,slava domnului era medica cu care ma intelegeam mai bine si imi doream sa nasc cu ea ,m-au vazut si m-au bagat direct in sala de dilatatie,eram deja dilatata 3 cm,mi-au pus epiduralul ,mi-au rupt apa ,si pana la ora 13 eram deja dilatata 10 cm dar nimeni nu imi zicea sa ma duc in sala de nasteri:-\si au inceput sa ma controleze din 10 in 10 min ba matroana ba medica de nu mai puteam,am incercat sa imping pana m-au lasat fortele fata nu iesea ,la 15,30 mi-au zis ca mai incearca 30 min daca nu cezariana caci fata nu venea bine in loc sa fie cu fatza catre coloana cum sunt de obicei bebei ,a mea era intoarsa cu fatza catre buricul lui mami si apasa mai mult in stanga osului pelvic,am inceput sa plang si eu si sotzul ,m-am panicat parca mergeam spre moarte(cat timp am stat in dilatatie matroana incearca sa ne convinga ca cezariana nu i buna) si uite acolo am ajuns eu la cezariana,m-au bagat in sala ,m-au pregatit era jumatate ametita ,am auzit un zgomot cand ma taiau (de parca era radialul sotzului ,acum fac haz de necaz)si deodata ma inceput sa simt cum incearca sa o scoata si am inceput sa tip sa mai imi dea ceva caci simteam bine ,in cateva secunde am fost adormita ,imi aduc aminte cand a venit matroana la capul meu si mi-a zis :Alicia aqui tienes a tu REBECA am inceput sa suspin si i am cerut o sa o pupacesc macr odata ,mia apropiat o am pupat o de 2 ori reginutza mea roza si am intrebat daca totul e bine cu ea si mi-au zis ca e perfecta,atunci am adormit un pik din nou ,de fapt eram tare ametita ca vedeam niste umbre in fatza mea care lucrau de zor la burta mea ,m-au trezit mi-au zis ca mergem sa imi vad fata care era deja la tati in bratze ma astepta ,totul a durat aprox.o ora,nu ma mai saturam sa o privesc dar eram nervoasa ca nu o puteam lua in bratze nu o puteam atinge eram inconjurata de aparate si perfuzii,dar a doua zi multu lui DD am putut sa mi tin copila in bratze si sa nu o mai pierd din ochi ,e minunat sa fii mama mai ales cu un sufletel care stii ca practic depinde numai de tine,concluzie medicii mi-au lasat un pik gust amar puteau sa isi dea seama din 500 de eco cate am facut ca fata nu vine bine si sa ma lase sa ies din termen ,daca nu ma puneam singura de parto mai asteptam 5 zile dupa ei ,acum nu vreau sa mai judec pe nimeni multumesc ca am o fetitza sanatoasa ,cuminte si mancacioasa,caci daca o tine asa la 3 luni papam bocadillo de jamon;)),sper ca nu v-am plictisit!

Alisuka, in primul rand felicitari pentru fetita! Tie refacere grabnica si lui tatii putere de munca pentru ca acum are acasa doua fete!;;) Sincer, nici nu ma asteptam sa povestesti altceva referitor la patania cu nasterea si faptul ca te-au trimis acasa, iar apoi te-au lasat sa te chinuii atatea ore.....pana acum toate romancele pe care le-am cunoscut au povestit treaba asta.Eu, nu inteleg daca asa e ,,politica,, la ei ,dar tare mi-e teama ca si pe mine ma paste acelasi lucru.
Ma bucur ca fetita ta e mancacioasa...au venit pe la noi niste prieteni cu fetita lor de aproape 4 luni si dupa ce a papat laptic de la mami, a inceput sa infulece bombonele de ciocolata! mai jos, dovada!

lore_vasc
01.02.2011, 21:13:43
Ii multumesc lui DUMNEZEU ca pana acum nu am avut nici o treaba.Nici nu am simtit ca is insarcinata.Mie una mi se pare ca deabia acum incepe greul,desi toata lumea spune ca in perioada asta se simte cel mai bine.Am avut cateva zile in care m-am simtit tare rau.Imi era frica sa nu cad pe drum findca ma lua cu transpiratii dealea reci,mi se facea negru in fata ochilor si imi era rau,dar acum am inceput sa mananc varza cruda,morcovi si is mai bine.Acum mi-a dat si fier.Le doresc la toate mamicile si viitoarele mamici sa fie ca si mine pana acum,k mai bine nu se poate:*.Si tu sa ai grija de tine.NOAPTE BUNA
PS VROIAM SA TE MAI INTREB DACA TREBUIE SA REFACI TIKERU ALA IN FIECARE ZI PT CA VAD CA NU SE ACTUALIZEAZA...RAMANE LA ACEEASI ZI.MS

Normal ar trebui sa se actualizeze singur tickerul...da clik la ceva miresica care are ticker cu sarcina si fa altul poate de data asta reusesti.Ma bucur tare mult sa aud ca te simti bine,sa ai grija de tine>:D<
Ali2sto scumpica fetita dar totusi ii bine sa lasi la 4 luni sa pape bomboane de cioco??

alisuka
02.02.2011, 14:56:49
Alina nu te preocupa cunosc miresica din Castellon care a fost tare multumita de cum s-au comportat cu ea!Ingerika felicitari pe cei doi ingerasi care misca in burtica ,sarcina usoara si la termen si o nastere usoara!>:D<

ali21sto
02.02.2011, 17:35:38
Normal ar trebui sa se actualizeze singur tickerul...da clik la ceva miresica care are ticker cu sarcina si fa altul poate de data asta reusesti.Ma bucur tare mult sa aud ca te simti bine,sa ai grija de tine>:D<
Ali2sto scumpica fetita dar totusi ii bine sa lasi la 4 luni sa pape bomboane de cioco??

Sincer, nu cred ca este bine, dar e decizia parintilor ei si eu nu am vrut sa ma amestec in asta!

ali21sto
02.02.2011, 17:39:46
Alina nu te preocupa cunosc miresica din Castellon care a fost tare multumita de cum s-au comportat cu ea!Ingerika felicitari pe cei doi ingerasi care misca in burtica ,sarcina usoara si la termen si o nastere usoara!>:D<

Sa dea Dumnezeu! Dar, eu cunosc 3 romance care au nascut aici si problema nu a fost ca s-au purtat urat, din contra s-au purtat f bine ,numai ca tot asa la inceput le-au zis ca nu nasc, sa se duca acasa, apoi cand s-au intors le-au lasat ore in sir sa se chinuie.Ma gandesc ca o fi din cauza faptului ca medicii de aici merg pe nastere naturala, nu ca in Ro te duci si zici ca vrei cezariana si s-a rezolvat! Aici ultima optiune e cezariana, cred ca ai aflar-o pe pielea ta!

lenutza28
02.02.2011, 19:50:44
alisuka,imi pare foarte rau k ai trecut prin asa ceva.important e ca sunteti voi doua bine si tu sa te refaci cat mai repede bine.
si eu am o parere mai proasta despre medici de aici,am ajuns la concluzia k,dk suntem straini suntem mai de jos(mai bine zis ca suntem mai prostii),mai ales dk le spui ca esti din ro.am intalnit unii doctori foarte amabili si altii de vorbeau in sictir,parca le erau scarba de noi.dar asta e se mai intampla si aici nu numai la noi in tara.

maria79
03.02.2011, 00:24:26
Si eu am avut o nastere destul de grea 18 ore de travaliu,panala urma sa ajuns la cezariana,sincera sa fiu cele mai grele ore au fost ultimele 8 cand am inceput sa am contractii,foarte puternice,si nu eram dilatata mai deloc 3 cm dupa 10 ore de cand mi s-a rupt apa,se rugau medicii sa.mi faca epidurala ,sa nu mai sufar atat,si pana la urma eram si eu gata de nastere nu vroia bb sa coboare si sau hatarat sa-mi faca cezariana ca eram si eu fff obosita si bb la fel(o zi jumate l-au tinut in incubator chiar daca a avut 4,270 kg).Pe mine la ultimul control de la spital m-au intrebat cum vreau sa nasc :nat ,cu sau fara epidurala,cezariana,si eu am zis nat cu epidurala.
In salon cu mine a fost o fata spaniola si mi-a zis ca a stat 30 de ore,si tot la cezariana a ajuns.

maria79
03.02.2011, 00:29:38
Alisuka, in primul rand felicitari pentru fetita! Tie refacere grabnica si lui tatii putere de munca pentru ca acum are acasa doua fete!;;) Sincer, nici nu ma asteptam sa povestesti altceva referitor la patania cu nasterea si faptul ca te-au trimis acasa, iar apoi te-au lasat sa te chinuii atatea ore.....pana acum toate romancele pe care le-am cunoscut au povestit treaba asta.Eu, nu inteleg daca asa e ,,politica,, la ei ,dar tare mi-e teama ca si pe mine ma paste acelasi lucru.
Ma bucur ca fetita ta e mancacioasa...au venit pe la noi niste prieteni cu fetita lor de aproape 4 luni si dupa ce a papat laptic de la mami, a inceput sa infulece bombonele de ciocolata! mai jos, dovada!

:-B:madlaugh:Si eu ziceam ca al meu baietel nu o sa vada ciocolata poate dupa 2 ani si ceva,eu din legume ,fructe si laptic cu cereale si iaurt nu-l scot.

maria79
03.02.2011, 00:37:04
Am uitat ,sa va mai pun cateva poze cu ingerasul meu.NOAPTE BUNA,ne ies doi dintisori<:-P

zcristina
03.02.2011, 10:16:27
alisuka,imi pare foarte rau k ai trecut prin asa ceva.important e ca sunteti voi doua bine si tu sa te refaci cat mai repede bine.
si eu am o parere mai proasta despre medici de aici,am ajuns la concluzia k,dk suntem straini suntem mai de jos(mai bine zis ca suntem mai prostii),mai ales dk le spui ca esti din ro.am intalnit unii doctori foarte amabili si altii de vorbeau in sictir,parca le erau scarba de noi.dar asta e se mai intampla si aici nu numai la noi in tara.
Sotul mamei a ajuns intr-o stare destul de grava dupa ce la un recunoscut spital din Madrid nu l-au bagat in seama. Totusi nu cred ca e discriminare, au foarte mult de munca, au zile proaste si zile bune, sunt medici mai buni si altii mai prosti dar nu cred sub nici o forma ca a fost tratat mai rau din cauza ca e roman. Daca am fi la noi in tara... ar trebui sa scoatem milioanele ca sa se uite cineva la noi, nu mai zic ca sa iti faca o operatie sau sa fi tratat decent.
In alta ordine de idei, fetelor nu aveti idee cat va admir. Noi vrem sa demaram proiectul bebe in scurt timp, dar mi-e foooarte frica de nastere :-<. Stiu ca sunt copilaroasa la faza asta, dar sunt fricoasa, ce sa-i fac...#-o
Maria79 pupici pt ingerasul tau! cum il cheama? poate ai zis si nu am retinut eu....

alisuka
03.02.2011, 12:34:15
WAW un adevarat barbatel ,sa creasca mareeeee si sanatos ti-l arvunesc?;))

alisuka
03.02.2011, 12:37:36
In orele de travaliu cu epidurala a fost bine mai ales de cand a inceput dilatarea ca nu simteam mai nimik ,si matroana era foarte amabila dupa ce am facut un gest ca in ro ca na era duminika le-a adus sotzul almuerzo si nu au zis nu ,si a incercat vreo 5 ore sa ma convinga pe mine si pe sotz ca ultima varianta e cezariana si ca nu e buna deloc si va puteti imagina ce am simtit eu cand au venit sa mi zica ca intru la cezariana,eu cred ca chiar daca suntem romani ,unii sunt rasisiti dar altzi medici sunt si prosti de a binelea ,altzii au zile rele etc scuze se gasesc la infinit ,cert este ca merita sacrificiul facut oricat de greu mi-ar fi mie acum!:*

mentosina
03.02.2011, 13:48:38
In orele de travaliu cu epidurala a fost bine mai ales de cand a inceput dilatarea ca nu simteam mai nimik ,si matroana era foarte amabila dupa ce am facut un gest ca in ro ca na era duminika le-a adus sotzul almuerzo si nu au zis nu ,si a incercat vreo 5 ore sa ma convinga pe mine si pe sotz ca ultima varianta e cezariana si ca nu e buna deloc si va puteti imagina ce am simtit eu cand au venit sa mi zica ca intru la cezariana,eu cred ca chiar daca suntem romani ,unii sunt rasisiti dar altzi medici sunt si prosti de a binelea ,altzii au zile rele etc scuze se gasesc la infinit ,cert este ca merita sacrificiul facut oricat de greu mi-ar fi mie acum!:*
Imi pare rau ca ai trecut prin atatea dureri ca in final sa ajung la cezariana ..dar important e ca sunteti bine sanatoase ;;).Sa sti ca si eu am avut o nastere foarte grea aprpape 20 de ore de travaliu , epidurala mi-au pus doar in ultimele 5 ore asa ca am avut o groaza de dureri dar de care nici nu imi mai amintesc ;)), si fata mea a venit cu fata in sus si am nascut natural , intradevar e putin mai greu dar se poate , din fericire eu am scapat de cezariana ..de personal nu ma pot plange chiar deloc s-au purtat exemplar cu mine , in tot momentul am fost informata ce ce se intampla si am fost foarte multumita de comportamentul lor ..a fost lunga si grea nasterea dar in tot momentul auzeam la monitor bataile inimi la fetita si asa stateam linistita ca ea e bine..si am asteptat cat a fost nevoie pana sa fie pregatita de iesire domnisoara mea ;))

mentosina
03.02.2011, 13:51:49

:-B:madlaugh:Si eu ziceam ca al meu baietel nu o sa vada ciocolata poate dupa 2 ani si ceva,eu din legume ,fructe si laptic cu cereale si iaurt nu-l scot.
asa fac si eu ca fata mea ..cat mai multe fructe si mancare sanatoasa ..la 4 luni bomboane de ciocolata #-ocum pot sa fie ata de iresponsabili

maria79
03.02.2011, 23:34:33
WAW un adevarat barbatel ,sa creasca mareeeee si sanatos ti-l arvunesc?;))

OK,CUM SA NU il mai am arvunit inca la 3 printese,ii doresc la Rebeca sa-l ajunga din urma si sa fie ca el de cuminte .IOAN DAVID

alisuka
04.02.2011, 11:43:40
Sar.mana de urari !:">

alisuka
04.02.2011, 11:46:17
La mine a fost un pik diferit zic medicii,incercand sa o scoata chiar daca era cu fatza in sus,sa deplasat ramand fara lichid spre partea stanga a pelvisului si de aceea a fost nevoie de cezariana ,pe o parte ii cred caci fiind asezata cu caputzul pe oasele pelvisului de la 7 luni cand au scos o se cunoastea caputzul un pik tuguiat ,dar acum si-a revenit!:x

ali21sto
04.02.2011, 15:29:44
[QUOTE=maria79;3946605]
asa fac si eu ca fata mea ..cat mai multe fructe si mancare sanatoasa ..la 4 luni bomboane de ciocolata #-ocum pot sa fie ata de iresponsabili

Uite ca mai sunt si persoane din astea care nu se gandesc prea mult inainte de a face ceva ce genul! Dar, bomba bombelor ;)) vine de la o cumnata de a mea care dadea fetitei de 1 an si ceva, MICI., si spunea la toata lumea ca fata ei pofteste#-o#-o#-o....si nu va mai spun ca pe fiisu de 5 ani l-a bagat in spital de cata cola i-a dat sa bea! Deci, nu va uimiti prea tare...

mentosina
05.02.2011, 12:42:56
La mine a fost un pik diferit zic medicii,incercand sa o scoata chiar daca era cu fatza in sus,sa deplasat ramand fara lichid spre partea stanga a pelvisului si de aceea a fost nevoie de cezariana ,pe o parte ii cred caci fiind asezata cu caputzul pe oasele pelvisului de la 7 luni cand au scos o se cunoastea caputzul un pik tuguiat ,dar acum si-a revenit!:x
Important e ca sunteti bine amandoua ..ai pus poze ca eu nu am vazut :-"..vreau sa vad si eu printesa ;-)
cum stai cu lapticul ?

mentosina
05.02.2011, 12:46:29
[QUOTE=mentosina;3947829]

Uite ca mai sunt si persoane din astea care nu se gandesc prea mult inainte de a face ceva ce genul! Dar, bomba bombelor ;)) vine de la o cumnata de a mea care dadea fetitei de 1 an si ceva, MICI., si spunea la toata lumea ca fata ei pofteste#-o#-o#-o....si nu va mai spun ca pe fiisu de 5 ani l-a bagat in spital de cata cola i-a dat sa bea! Deci, nu va uimiti prea tare...
Of Doamne ..apoi se mirac ca au copii probleme , cred ca se fac copii prea usor , ar trebuie sa se faca mai greu , nu vreau sa supar pe nimeni dar sincer imi este mila de uni copiii :-s
Tu cum te mai simti , ce mai face bebe strunf ?

mentosina
05.02.2011, 12:49:22
Maria ..ai un baietel tare dragut , o scumpete de copil ;-)
Ingerika..tu cum te mai simti , se joaca bebelusi in burtica ? ei nu se plictisesc ca sunt doi;-)

ali21sto
05.02.2011, 13:48:02
[QUOTE=ali21sto;3951733]
Of Doamne ..apoi se mirac ca au copii probleme , cred ca se fac copii prea usor , ar trebuie sa se faca mai greu , nu vreau sa supar pe nimeni dar sincer imi este mila de uni copiii :-s
Tu cum te mai simti , ce mai face bebe strunf ?

Ei, asta e...stii tu cum se spune,, nu te pune la mintea unui prost, ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta,,.Eu si cumnata chiar nu ne agreem ,din acest motiv, pentru ca se crede experta in toate, cea mai desteapta, si alte faze...dar ,daca o duce capul sa faca asa copiilor ei, imaginati-va cata materie cenusie are.
Bebele meu e bine, se misca tot timpul, uneori ma intreb ce face;)) caci nu se opreste cu una cu doua.Aaaaa, si e mancacios tare:))

ingerika
05.02.2011, 19:27:32
buna fetelor.asa sunt unele persoane...si sper ca atunci cand o sa am si eu ingerasii mei sa imi dau seama sa nu fac ce vad gresit acum la altele:-p.si bebeii mei sunt bine.au zile cand nu ii simt cum trebuie,dar acum de cateva zile is tare activi.ii foarte frumoasa senzatie.azi ma gandeam ca joaca baschet sau volei la mine in burtica amandoi.nu se plictisesc.sper sa nu se plictiseasca nici dupa ce cresc.va pup fetelor si grija de voi de burtici si de bebei:x

alisuka
08.02.2011, 11:32:58
Ce placute sunt momentele cand simti ca joaca fotbal in burtica ta ,imi este dor de ele ,a mea reginutza inca se crede in burtica la mami si face acelasi gesturi ca si inauntru!8-}

alisuka
08.02.2011, 11:44:46
Sa vedem daca am reusit ca tot ma chinui!;-)

alisuka
08.02.2011, 11:46:06
Am reusit yupeeeeeeeee,aici avetzi cateva poze cu REBECA ,mai multe am sa pun cand le descarc pe calc!

ali21sto
08.02.2011, 13:09:15
Am reusit yupeeeeeeeee,aici avetzi cateva poze cu REBECA ,mai multe am sa pun cand le descarc pe calc!

Wow, ce fetita frumoasa, ce dulcica e! Eu zic ca seamana cu tine:D Cred ca o trec si pe fata ta pe lista de gagici a lui fiimiu, chiar daca e mai mic cu cateva luni si inca nu s-a nascut, are multe pretendente...toti spun ca sigur iese domnisor cu stil:)) si frumos tare, de aia imi spun mie prietenii Eleganta!=))

ingerika
08.02.2011, 17:10:47
Foarte frumoasa REBECA:*.Multa sanatate ca ii mai buna decat toate

zcristina
08.02.2011, 17:37:14
Doamne cat de dulcica e. Felicitari mami si tati!! :*

lenutza28
08.02.2011, 18:59:09

wow,sunt superbe toate pozele,rebeca e foarte scumpa,dragalasa,mare si dolofanca.....pai,are cu cine sa semene,felicitari.<:-P<:-P

maria79
09.02.2011, 00:34:01
Wow, ce fetita frumoasa, ce dulcica e! Eu zic ca seamana cu tine:D Cred ca o trec si pe fata ta pe lista de gagici a lui fiimiu, chiar daca e mai mic cu cateva luni si inca nu s-a nascut, are multe pretendente...toti spun ca sigur iese domnisor cu stil:)) si frumos tare, de aia imi spun mie prietenii Eleganta!=))

eeeeeeeee,las ca ajunge fiimiu,la ea primul ca deja ,vrea sa paseasca si sa alerge dupa fete.;))

maria79
09.02.2011, 00:38:28

Superba printesica,sa fiti sanatoase amandoua si sa fie cuminte ca al meu baietel si sa manance tot;-),de la mami.Cum ai facut sau cu ce ai facut cele 2 poze modificate&iquest;

lore_vasc
09.02.2011, 07:49:32
Alisuka aveti o printesa de fetita,ii asa o scumpica:xMulta sanatate si sa fie mancacioasa!>:D<
Maria sa nu-mi spui ca deja umbla printisorul vostru?Sau sta in picioruse tinut,mai degraba:)Ii tare dulce cum doarme si face gimnastica :)

zcristina
09.02.2011, 11:11:03
eeeeeeeee,las ca ajunge fiimiu,la ea primul ca deja ,vrea sa paseasca si sa alerge dupa fete.;))
se pregateste deja de umblat dupa fete? ;)) dragute rau pozele, mai ales prima din cada cu obrajorii rosii si aia in care doarme ca o broscuta :))

alisuka
09.02.2011, 12:48:26
Acum sa vedem pe cine alege reginutza mea ,avetzi niste printisori de i as manca cu fulgi cu tot ,multumim de urari e mancacioasa dar mami nu prea are laptic si mai bagam praf dar nu prea ii place=((,in rest e cumintica ,pozele modificate nu stiu cum le a facut tati sau matusica cred ,dar intreb si iti zic!Va pupik cu laptic pe botik pe toate si toti!:x

ali21sto
09.02.2011, 15:04:22

:)) sigur ajunge flacaul tau repede, dar cred ca ai uitat ca Roberto al Mariei de aici din Castellon ii intrece pe toti!Eu, deocamdata aleg pretendente pt. fii-miu , taica-su oricum zice ca-l invata el sa nu ierte nici una.:)):)):))
Tare scump baiatul tau!:x

Fetelor, in alta ordine de idei, vreau sa va intreb cand v-a dat voua matroana sa faceti eco pt trimestrul 3, cam in ce saptamana? Eu am cita la matroana pe 28 si ma gandesc ca imi spune atunci...vreau sa stiu caci la sf lui martie vine mami aici si sa-i fac o surpriza ...sa-i aratam o putza!

alisuka
09.02.2011, 22:04:31
Cred ca prinde bunica surpriza cu putzulica ,mie mi au trimis scrisoare nu mi-a zis matroana cand ,dar se pare ca la voi e diferit in general cred ca pe la 32 de saptamani ,nu stiu caci mie cum mi-au facut 500 de eco nu mai stiu care si cum!

ali21sto
09.02.2011, 22:35:45
Cred ca prinde bunica surpriza cu putzulica ,mie mi au trimis scrisoare nu mi-a zis matroana cand ,dar se pare ca la voi e diferit in general cred ca pe la 32 de saptamani ,nu stiu caci mie cum mi-au facut 500 de eco nu mai stiu care si cum!

Cand merg la matroana imi da analize pt sange si urina, iar pt eco are acces direct ea sa faca programari, adica nu merg eu si cer cita si apoi imi vine scrisoare acasa.Asa am facut cand am cerut cita pt.dermatologie sau altele, inainte de sarcina.Ar fi bine la 32 s, ne-am incadra pt cand vine mama.Merci!:*

maria79
09.02.2011, 23:51:00
Cand merg la matroana imi da analize pt sange si urina, iar pt eco are acces direct ea sa faca programari, adica nu merg eu si cer cita si apoi imi vine scrisoare acasa.Asa am facut cand am cerut cita pt.dermatologie sau altele, inainte de sarcina.Ar fi bine la 32 s, ne-am incadra pt cand vine mama.Merci!:*

Cred ca pe la 32 sau 34 nu mai retin bine.asa a fost si la mine totul il facea ea nu ceream eu nici o programare.acum la ultima eco iti spune si cate kg are plus minus.Asa mi-au spus si mie la ultima a avut 2,450kg,plus minus 300g,si cand sa nascut a avut 4,270kg,nu s-au asteptat sa fie asa mare.

maria79
09.02.2011, 23:53:24
Alisuka aveti o printesa de fetita,ii asa o scumpica:xMulta sanatate si sa fie mancacioasa!>:D<
Maria sa nu-mi spui ca deja umbla printisorul vostru?Sau sta in picioruse tinut,mai degraba:)Ii tare dulce cum doarme si face gimnastica :)

Nu nu ,abia sta in fundulet are azi 7 luni,dar se tine bine pe picioruse,nici nu vreau sa-l fortez foarte mult,are timp o viata sa tot alerge>:D<

maria79
09.02.2011, 23:56:12
:)) sigur ajunge flacaul tau repede, dar cred ca ai uitat ca Roberto al Mariei de aici din Castellon ii intrece pe toti!Eu, deocamdata aleg pretendente pt. fii-miu , taica-su oricum zice ca-l invata el sa nu ierte nici una.:)):)):))
Tare scump baiatul tau!:x

Fetelor, in alta ordine de idei, vreau sa va intreb cand v-a dat voua matroana sa faceti eco pt trimestrul 3, cam in ce saptamana? Eu am cita la matroana pe 28 si ma gandesc ca imi spune atunci...vreau sa stiu caci la sf lui martie vine mami aici si sa-i fac o surpriza ...sa-i aratam o putza!

Asa zice si ta-su ,ca o sa fie o coada lunga la poarta de fete.

ingerika
15.02.2011, 13:10:37
Buna.Vroiam sa va intreb daca v-a mai iesit la careva rezultatu marit la proba oSullivan.Mie mi-a iesit 150,dar mi-a zis matrona sa nu imi fac griji deoarece e din cauza kg care le-am pus.Dar totusi m-a trimis la Tortosa sa o repet.Care ati mai trecut prin asta si vreti sa imi impartasiti si mie,va raman datoare:*:*:*

lore_vasc
15.02.2011, 17:15:33
Nu nu ,abia sta in fundulet are azi 7 luni,dar se tine bine pe picioruse,nici nu vreau sa-l fortez foarte mult,are timp o viata sa tot alerge>:D<
Asa ii ai dreptate,mai are timp destul :)De la cate luni ii voie sa il tin in picioruse?
Fetele cu bebei ati pus bebelul in premergator??Am auzit pareri pro si contra.

lenutza28
15.02.2011, 20:26:16
Asa ii ai dreptate,mai are timp destul :)De la cate luni ii voie sa il tin in picioruse?
Fetele cu bebei ati pus bebelul in premergator??Am auzit pareri pro si contra.

si eu am auzit multe contra,chiar am o prietena care din cauza premergtaorului baiatul ei a avut si are probleme cu piciorusule,deorece copilul in premargtaor merge mai mult pe varfuri si cu pieptul inainte.baiatul prietenei mele incepuse sa mearga numai pe varfuri si au avut mari probleme din cauza asta,au fost la doct ia dat sa poarte incaltaminte anumea ca sa invete sa meraga bine,au fost la terapii cu el parca,nu mai tin minte ecxat pe unde au umblat,dar stiu k au umbat foarte mult pe la doct si il bagase in comisie,deoarece mergea asa l-au bagat in handicap grd 1.acum incepuse sa isi mai revina cu picioarele.baiatul acum are 4 ani si ea are 2 ani bagati de la comisie ca sa stea casa cu baiatul.
si aceias problema a avut-o si un coleg de munca,cazul lui a fost mai putin grav,intr-un an si-a revenit copilul lui,dar purtase si el un an de zile acea incaltaminte anumea.acum el e ok.
acum fiecare face cum crede ca e mai bine.e bine si in premergator dar nu cred ca trebuie lasat mult timp in el.

ali21sto
15.02.2011, 21:51:16
Buna.Vroiam sa va intreb daca v-a mai iesit la careva rezultatu marit la proba oSullivan.Mie mi-a iesit 150,dar mi-a zis matrona sa nu imi fac griji deoarece e din cauza kg care le-am pus.Dar totusi m-a trimis la Tortosa sa o repet.Care ati mai trecut prin asta si vreti sa imi impartasiti si mie,va raman datoare:*:*:*

Eu astept rezultatul, dar sigur imi iese mare glicemia.Nu e vorba de kg, apar alte complicatii, daca e ceva te vor pune la dieta.La topicul ,,Sanatatea mamei si copilului/ diabetul gestational,, vei gasi raspunsul.Eu am scris acolo cat de rau mi-a fost dupa proba aceea.Depinde si la cat timp ti-a iesit 150, sunt mai multe chestii.

ingerika
15.02.2011, 22:36:38
O sa ma mai interesez.Ea asa a zis ca e din cauza kg pe care le-am luat.Si cu saptamanile nu stiu ce sa-ti spun,deoarece eu i-am zis ca am avut ultima menstruatie in data de 6 septembrie,dar ea zice ca nu se poate ca e cam din 31 august#-o.Asa ca iti spun ca am facut testul la 23 de sapt dupa mine si 24 dupa d-na .Oricum o sa repet testul saptamana viitoare:*

alisuka
16.02.2011, 11:05:11
Nu te panica ca le faci rau la bebei,eu m-am panicat si mi-a crescut mai tare glicemia,pt mine au fost cele mai groaznice analize si de facut si ca rezultat ,o sa iti dea dieta daca tot marit este la 1,2,3 ore dupa inducere daca nu merge nici cu dieta pt ca nu poate corpul taul va trebuii sa faci insulina ,eu am facut si nu am murit ,e pt binele bebelusilor ,bafta la noul rezultat!:*

zcristina
20.02.2011, 14:15:19
fetelor, mi-am facut si eu analizele, mi--au iesit toate bune si incep de luni sa iau acid folic :">
nu calculam zile favorabile, nici nu ne stresam cu detalii dar de acum inainte, cand o vrea bebe sa vina.... sa vina! :)
va pup pe toate, mamici, burtici si bebei. :*

ali21sto
20.02.2011, 21:06:55
fetelor, mi-am facut si eu analizele, mi--au iesit toate bune si incep de luni sa iau acid folic :">
nu calculam zile favorabile, nici nu ne stresam cu detalii dar de acum inainte, cand o vrea bebe sa vina.... sa vina! :)

Tinem pumnii sa vina cat mai repede\:D/\:D/\:D/!!!

ingerika
21.02.2011, 10:07:40
Ma bucur ca ti-au iesit analizele bine si doamne ajuta sa nu se lase mult asteptat .:*:*:*

zcristina
21.02.2011, 13:08:56
Multumesc mult fetelor! :*

lenutza28
21.02.2011, 18:36:06

felicitari cristina<:-P<:-P<:-P,doamne ajuta sa vina cat mai repede bebele.te asteptam cu marea vesta;;);;);;)

zcristina
22.02.2011, 10:31:06
felicitari cristina<:-P<:-P<:-P,doamne ajuta sa vina cat mai repede bebele.te asteptam cu marea vesta;;);;);;)
hehe multumesc lenutza!! va astept si pe voi pe aici cand sunteti pregatite! :*

lore_vasc
24.02.2011, 01:03:49
si eu am auzit multe contra,chiar am o prietena care din cauza premergtaorului baiatul ei a avut si are probleme cu piciorusule,deorece copilul in premargtaor merge mai mult pe varfuri si cu pieptul inainte.baiatul prietenei mele incepuse sa mearga numai pe varfuri si au avut mari probleme din cauza asta,au fost la doct ia dat sa poarte incaltaminte anumea ca sa invete sa meraga bine,au fost la terapii cu el parca,nu mai tin minte ecxat pe unde au umblat,dar stiu k au umbat foarte mult pe la doct si il bagase in comisie,deoarece mergea asa l-au bagat in handicap grd 1.acum incepuse sa isi mai revina cu picioarele.baiatul acum are 4 ani si ea are 2 ani bagati de la comisie ca sa stea casa cu baiatul.
si aceias problema a avut-o si un coleg de munca,cazul lui a fost mai putin grav,intr-un an si-a revenit copilul lui,dar purtase si el un an de zile acea incaltaminte anumea.acum el e ok.
acum fiecare face cum crede ca e mai bine.e bine si in premergator dar nu cred ca trebuie lasat mult timp in el.
Am intrebat de acest lucru deoarece cumnata a pus fetita de la 6 luni parca,sper sa nu gresesc si ea tot asa pe varfuri mergea si dupa ce a fost mai marisoara tot asa mergea.....acum merge singura si nu am auzit sa zica cumnata ca ar merge pe varfuri....ma gandesc ca daca ar mai merge nu ar putea merge singura....intradevar ca optinuea de al pune pe bebe in premergator ii ok ca iti faci tu treburile in casa dar nu ii optiunea cea mai buna din cate vad:-?

lore_vasc
24.02.2011, 01:12:51
yuuuuuui ce fain Cristina!<:-PDoamne ajuta sa ne dai vestea cea mare cat mai repede :)
No acuma pregateste-te ca incep sa te bombardez cu intrebari muuuulte :))....stiu sunt o pisaloaga cateodata:">....sper sa nu te superi ca te intreb atatea
1.Cati ani ai?Te intreb acest lucru ca sa vad cata diferenta de ani este intre noi doua ca Adi tot zice ca ar vrea sa fie tatic si eu ii zic sa mai asteptam ca suntem prea tineri etc
2.Tu acum lucrezi?Ai contract fix?La mine problema ii ca nu am contract fix si cand raman insarcinata nu stiu daca in secunda 1 ma dau afara sau ma mai lasa cateva luni sa lucrez ca unii zic prima varianta si altii a doua....
3.Cand ai decis sa ramai insarcinata ai fost la medicul e familie si i-ai spus ca vre sa ramai insarcinata si a ti-a spus ce analize trebuie sa faci?
Cam atat deocamdata:))

zcristina
24.02.2011, 11:01:13
yuuuuuui ce fain Cristina!<:-PDoamne ajuta sa ne dai vestea cea mare cat mai repede :)
No acuma pregateste-te ca incep sa te bombardez cu intrebari muuuulte :))....stiu sunt o pisaloaga cateodata:">....sper sa nu te superi ca te intreb atatea
1.Cati ani ai?Te intreb acest lucru ca sa vad cata diferenta de ani este intre noi doua ca Adi tot zice ca ar vrea sa fie tatic si eu ii zic sa mai asteptam ca suntem prea tineri etc
2.Tu acum lucrezi?Ai contract fix?La mine problema ii ca nu am contract fix si cand raman insarcinata nu stiu daca in secunda 1 ma dau afara sau ma mai lasa cateva luni sa lucrez ca unii zic prima varianta si altii a doua....
3.Cand ai decis sa ramai insarcinata ai fost la medicul e familie si i-ai spus ca vre sa ramai insarcinata si a ti-a spus ce analize trebuie sa faci?
Cam atat deocamdata:))

Lore, stii ca iti raspund cu cel mai mare drag si la 1000 de intrebari!

Eu implinesc acuma in martie 25 si sotu are 32. M-am gandit si eu ca poate is prea tanara, mai ales ca spaniolii imi sar in cap cand aud de facut copii la varsta asta :)) dar imi doresc, si nu simt deloc ca mi se "termina viata" din cauza asta. In plus, sotu are 32 si isi doreste foarte mult sa fie tatic.

Cu lucru, la mine sta cam asa treaba: nu am contract fix, deci ma pot da afara cand vor ei, dar nu cred ca ar face asa ceva daca raman insarcinata. In schimb, stii ca aici se dau numai 4 luni de maternitate, ceea ce mi se pare foarte putin, asa ca noi contam si cu faptu ca eu o sa stau acasa macar 1 an cu bebe.

Am fost la medicu de familie, i-am zis ca vreau sa raman insarcinata, si mi-o facut analize de sange si urina. 3 pagini mari si late de analize :)) Aaa, si am inceput sa iau acid folic.

Te pup si daca mai ai intrebari, le astept :* :*

lore_vasc
24.02.2011, 12:29:52
Lore, stii ca iti raspund cu cel mai mare drag si la 1000 de intrebari!

Eu implinesc acuma in martie 25 si sotu are 32. M-am gandit si eu ca poate is prea tanara, mai ales ca spaniolii imi sar in cap cand aud de facut copii la varsta asta :)) dar imi doresc, si nu simt deloc ca mi se "termina viata" din cauza asta. In plus, sotu are 32 si isi doreste foarte mult sa fie tatic.

Cu lucru, la mine sta cam asa treaba: nu am contract fix, deci ma pot da afara cand vor ei, dar nu cred ca ar face asa ceva daca raman insarcinata. In schimb, stii ca aici se dau numai 4 luni de maternitate, ceea ce mi se pare foarte putin, asa ca noi contam si cu faptu ca eu o sa stau acasa macar 1 an cu bebe.

Am fost la medicu de familie, i-am zis ca vreau sa raman insarcinata, si mi-o facut analize de sange si urina. 3 pagini mari si late de analize :)) Aaa, si am inceput sa iau acid folic.

Te pup si daca mai ai intrebari, le astept :* :*
Eu implinesc anul acesta 27 ani si Adi 30 ani si eu parca as vrea bebe dar mi cam frica ca nu o sa ne descurcam doar cu salarul lui Adi,acum cand am fost la botez in Paris si am luat-o in brate pe fetita eram asa de speriata sa nu cumva sa o scap jos...deci sunt mai sperecioasa din fire....Adi isi doreste si el tare mult sa fie tatic si zice ca ne vom descurca ca eu inca am paro....no nu stiu inca ce sa fac,poate imi i-au inima in dinti la anul:)Multumesc de raspunsuri:*

zcristina
24.02.2011, 14:23:58
Eu implinesc anul acesta 27 ani si Adi 30 ani si eu parca as vrea bebe dar mi cam frica ca nu o sa ne descurcam doar cu salarul lui Adi,acum cand am fost la botez in Paris si am luat-o in brate pe fetita eram asa de speriata sa nu cumva sa o scap jos...deci sunt mai sperecioasa din fire....Adi isi doreste si el tare mult sa fie tatic si zice ca ne vom descurca ca eu inca am paro....no nu stiu inca ce sa fac,poate imi i-au inima in dinti la anul:)Multumesc de raspunsuri:*
Eu acuma sunt in stadiul cu frica numai cand ma gandesc la nastere :-<, dar asta e, trecem peste.
Te astept la aspirante cand esti tu 100% pregatita! :* :*

ali21sto
24.02.2011, 17:01:34

:D Lore, si eu urmeaza sa implinesc anul acesta 27 si sotul 30, deci avem aceasi varsta ca si voi...si la noi bebe e pe drum! Iti spun sincer ca noi ne-am dorit bebe de vreo 2 ani, aveam si eu momente in care ma gandeam ca poate e devreme, ca suntem tineri , ca e crisis si muncile nu mai sunt ca acum 4-5 ani, dar, acum consider ca un copil e o binecuvantare! Si noi ,,traim,, din munca sotului acum, dar nu e capat de lume...spun cu mana pe inima ca nu ne lipseste nimic, si ca micutul ce va veni nu va face altceva decat sa ne aduca si mai multa fericire.E drept ca un copil are nevoie de multe, dar cred ca daca nici aici nu ne putem descurca, ce sa mai zicem in tara:-<Sa stii ca si sotul meu isi dorea ca si sotul tau tare mult un bebe, si pot spune ca i-se citeste fericirea pe chip...e schimbat, mult mai atent, grijuliu, iubaret chiar daca eu am luat ceva kg si look-ul meu nu e tocmai sexy! E constient ca de acum trebuie sa ,,traga,, si pentru mine, poate vreun an asa...apoi am sa ma intorc la munca si va fi si el mai linistit!
Stai linistita, instinctul matern va ,,poposi,, si la tine curand!:*

lenutza28
24.02.2011, 17:49:10
eu sunt cea mai batrana si nu am ink un bebe:((:((:((:((,eu anul acesta voi implini 30 de ani e timpul pt bebe,dar.........ink nu ne permitem deoarece sotul a ramas fara munca ink de la inceput anului si stam cam prost cu finantele,am si vb cu el cum prinde un contract facem bebele k e timpuuuul.:-<:-<:-<si eu imi doresc ffff mult un copil,imi sunt foarte dragii.cu doamne doamne inainte,asa cum ati spus si voi mai sus aici ne mai descurcam cu un salariu dar in tara nici cu doua.
cum am zis eu voi face 30 si sotul 32,suntem aproape de aceias varsta.
lore am vazut pozele sunt superbe toate,si alea de la botez,fata e foarte scumpa si voi ati fost foarte frumosi.=D>=D>=D>=D>

ali21sto
24.02.2011, 18:01:09
eu sunt cea mai batrana si nu am ink un bebe:((:((:((:((,eu anul acesta voi implini 30 de ani e timpul pt bebe,dar.........ink nu ne permitem deoarece sotul a ramas fara munca ink de la inceput anului si stam cam prost cu finantele,am si vb cu el cum prinde un contract facem bebele k e timpuuuul.:-<:-<:-<si eu imi doresc ffff mult un copil,imi sunt foarte dragii.cu doamne doamne inainte,asa cum ati spus si voi mai sus aici ne mai descurcam cu un salariu dar in tara nici cu doua.
cum am zis eu voi face 30 si sotul 32,suntem aproape de aceias varsta.
lore am vazut pozele sunt superbe toate,si alea de la botez,fata e foarte scumpa si voi ati fost foarte frumosi.=D>=D>=D>=D>

Stai linistita, ca nu esti batrana!:* Sa dea Dzeu sa gaseasca ceva stabil sotul tau...si va puneti pe treaba!

zcristina
24.02.2011, 18:38:47
Stai linistita, ca nu esti batrana!:* Sa dea Dzeu sa gaseasca ceva stabil sotul tau...si va puneti pe treaba!

Asa, asa, spune-i tu Ali... cum doamne iarta-ma sa fie batrana la 30 de ani. Eventual sunt eu prea "copila" :)) nu voi batrane. :*