PDA

Versiunea completa : calea mare, sau a doua zi a nuntii

georgianan
13.02.2007, 12:57:29
stiu ca asa este traditia sa se tina si calea mare dar mie sincer mi se pare o iroseala de bani. pai nu vin toti la nunta, ce mai trebuie si a doua zi cand eu dupa o noapte de actiune o sa fiu moarta de oboseala si de picioare. pai spuneti si voi nu am dreptate. ca daca trebuie sa respecti toate traditiile..., stiti cum era vorba aia din stramosi... nunta dureaza trei zile si trei nopti...:-L :-?

va pupic pe toate>:D<

Monny
13.02.2007, 13:12:51
stiu ca asa este traditia sa se tina si calea mare dar mie sincer mi se pare o iroseala de bani. pai nu vin toti la nunta, ce mai trebuie si a doua zi cand eu dupa o noapte de actiune o sa fiu moarta de oboseala si de picioare. pai spuneti si voi nu am dreptate. ca daca trebuie sa respecti toate traditiile..., stiti cum era vorba aia din stramosi... nunta dureaza trei zile si trei nopti...:-L :-?

va pupic pe toate>:D<
Asta depinde de voi,daca vreti sau nu sa mai tineti un chef.Oboseala va fii oricum,dar eu tot vreau sa prelungesc clipele nuntii printr-un chef cu familia si cativa prieteni.;)) :-"

georgianan
13.02.2007, 13:21:31
Asta depinde de voi,daca vreti sau nu sa mai tineti un chef.Oboseala va fii oricum,dar eu tot vreau sa prelungesc clipele nuntii printr-un chef cu familia si cativa prieteni.;)) :-"

e adevarat si ce spui tu, oricum la mine vrem nu vrem cred ca se tine deci... mama vrea neaparat sa tina, si nu ii pot lua placerea asta, nu ar fi frumos din partea mea. /:) ;))

Monny
13.02.2007, 13:33:14
e adevarat si ce spui tu, oricum la mine vrem nu vrem cred ca se tine deci... mama vrea neaparat sa tina, si nu ii pot lua placerea asta, nu ar fi frumos din partea mea. /:) ;))
Pai atunci fa-ti antrenamentul prin multe chefuri ca sa nu pici din picioare=)) .Poate vb cu ancutza sa facem si noi petrecerea burlacitelor la ea in bar;)) :-"

georgianan
13.02.2007, 13:36:40
Pai atunci fa-ti antrenamentul prin multe chefuri ca sa nu pici din picioare=)) .Poate vb cu ancutza sa facem si noi petrecerea burlacitelor la ea in bar;)) :-"

sa stii ca ai dreptate, dar am cam imbatranit si nu mai pot sa pierd noptile=)) , ideea e ca tre sa-mi iau concediu atunci si sa dorm vreo 2 zile inainte de nunta ca sa fiu fresh=))

doamne incep sa o iau razna, nici eu nu mai cre3d ce zic:[email protected]
>:D<

Monny
13.02.2007, 13:46:45
sa stii ca ai dreptate, dar am cam imbatranit si nu mai pot sa pierd noptile=)) , ideea e ca tre sa-mi iau concediu atunci si sa dorm vreo 2 zile inainte de nunta ca sa fiu fresh=))

doamne incep sa o iau razna, nici eu nu mai cre3d ce zic:[email protected]
=)) Tu zici ca o iei razna?eu am vb cu o prietena de-a mea care e farmacista sa-mi faca rost de somnifere=)) Iti da-i seama tu cu somnul dar eu cu drogurile=P~ :madlaugh:

georgianan
13.02.2007, 13:53:04
=)) Tu zici ca o iei razna?eu am vb cu o prietena de-a mea care e farmacista sa-mi faca rost de somnifere=)) Iti da-i seama tu cu somnul dar eu cu drogurile=P~ :madlaugh:

pai tre sa intru la recuperare ca nici io n-am mai dormit de vreo 2 zile decat asa iepureste:madlaugh:, si mai am si o gripa de toata frumusetea, si examen joi pentru un post mai bun si deci sunt o mare varza...:(( :gen_01:

Monny
13.02.2007, 14:13:39
pai tre sa intru la recuperare ca nici io n-am mai dormit de vreo 2 zile decat asa iepureste:madlaugh:, si mai am si o gripa de toata frumusetea, si examen joi pentru un post mai bun si deci sunt o mare varza...:(( :gen_01:
No hai ca esti luptatoare,treci tu peste toate.Multa bafta la examen>:D<

ancutza21
13.02.2007, 16:53:32
mai fetelor dar nu ar fi frumos sa tina nunta 3 zile si 3 nopti?doar o data avem nunta,nu?da-o in colo de oboseala k ne odihnim noi in anii casniciei.oricum si in seara dinaintea nuntii o sa avem invitati acasa,nu?pt gatitul mirelui..cel putin noi o sa avem k stam in aceeasi casa si tre sa vina donsoarele de onoare cu cav de onoare sa ne pregateask pt a 2 a zi.pup;))

buretzica
13.02.2007, 17:12:18
succes la examen

georgianan
13.02.2007, 18:22:34
mersic fetelor de incurajari, sunteti niste dragutze.>:D<
da ar fi foarte frumos sa tina 3 zile si 3 nopti, doar ca in ziua de azi nu-ti permite nici bugetul si nici timpul, ca lumea-i ocupata. si apoi chiar crezi ca ai timp sa recuperezi oboseala in timpul casniciei? eu n-as prea crede. si mai ales dupa ce vine si bebelusul o sa acumulezi si mai multa oboseala.
noroc ca s-a inventat cafeaua sa ne trezeasca.:))

va pup dulce pe toate

cami_dxb
19.02.2007, 11:58:24
mersic fetelor de incurajari, sunteti niste dragutze.>:D<
da ar fi foarte frumos sa tina 3 zile si 3 nopti, doar ca in ziua de azi nu-ti permite nici bugetul si nici timpul, ca lumea-i ocupata. si apoi chiar crezi ca ai timp sa recuperezi oboseala in timpul casniciei? eu n-as prea crede. si mai ales dupa ce vine si bebelusul o sa acumulezi si mai multa oboseala.
noroc ca s-a inventat cafeaua sa ne trezeasca.:))

va pup dulce pe toate
Asta pentru cei pe care ii trezeste cafeaua. Ca pe mine ma ia somnul si mai tare dupa o cana de cafea.....=)) =)) =)) =)) =)) =))

georgianan
26.02.2007, 23:11:30
Asta pentru cei pe care ii trezeste cafeaua. Ca pe mine ma ia somnul si mai tare dupa o cana de cafea.....=)) =)) =)) =)) =)) =))

trebuie sa existe un stimulent in locul cafelei care sa te tina treaza.:D :-p

chichineata
06.08.2007, 13:17:34
a doua zi dupa nunta, la ai mei acasa s-au adunat rude si prieteni, care au vrut, si s-a mancat ciorba acra si sarmale, ca asa se face la noi.

tasha
06.08.2007, 13:23:00
Fetelor, stiu ca ma bag su eu ca musca-n lapte, ca e forumul de Brasov, dar sint curioasa ca o pisica :-$ . Deci, ce inseamna calea mare :-\

cami_dxb
06.08.2007, 13:30:48
A doua zi, dupa nunta, parintii mei i-au invitat la masa pe nasi si pe socrii mari (care initial au acceptat invitatia, apoi au plecat inapoi la Cluj fara sa mai stea la masaL-) L-) L-) ). Acuma, nu stiu daca e vreo datina sau a fost placerea parintilor mei.

Monny
06.08.2007, 13:35:10
Mai eu stiu ca in unele zone chiar asa se face.La fratele meu in Zarnesti asa s-a facut,s-au adunat iara rudele,prietenii,parca ar fii fost a doua nunta<:-P

iulia
06.08.2007, 14:38:01
Fetelor, stiu ca ma bag su eu ca musca-n lapte, ca e forumul de Brasov, dar sint curioasa ca o pisica :-$ . Deci, ce inseamna calea mare :-\

calea mare = zama acra = ciorba acra = nunta bis a doua zi....

Adica mai tii dita mai petrecerea daca nu ai ce face... :-B

Parere personala, sorry. :D:D:D:D

Monny
06.08.2007, 16:46:57
calea mare = zama acra = ciorba acra = nunta bis a doua zi....

Adica mai tii dita mai petrecerea daca nu ai ce face... :-B

Parere personala, sorry. :D:D:D:D

TRUE TRUE:)>- :)>- :)>- :)>- :)>-

tasha
06.08.2007, 16:50:27
Aha, am inteles, adica un fel de ciorba de potroace cum ii zicem noi.
Multam fain de lamuriri, nu prea pricepeam ce spuneti voi acolo :D. Pai daca-i vorba pe asa, sint de acord cu voi, multa vilva degaba, oboseala idem :D Noi am profitat ca plecam in luna de miere si am refuzat din start orice tentative de organizare a unei super-mega-maxi adunare de rude =))

iulia
06.08.2007, 20:29:49
Aha, am inteles, adica un fel de ciorba de potroace cum ii zicem noi.
Multam fain de lamuriri, nu prea pricepeam ce spuneti voi acolo :D. Pai daca-i vorba pe asa, sint de acord cu voi, multa vilva degaba, oboseala idem :D Noi am profitat ca plecam in luna de miere si am refuzat din start orice tentative de organizare a unei super-mega-maxi adunare de rude =))

si noi la fel... a doua zi ne-am si intros in italia... :))

Numa numa sa nu ii vina cuiva idei nastrusnice... :))

Gata, nu mai zic ce cred despre zama acra, ciorba de potroace, nunta bis... cheltuieli in aer.... :-$:-$:-$:-$:-$:-$:-$

hanna
06.09.2007, 23:34:00
Si eu sunt de parere ca sunt bani aruncati degeaba. Eu una nici la nunta nu vreau sa stau pana la sfarsit. Dupa ce tai tortul si arunc buchetul (aualoooo nu stiu care este ordinea), am plecat la noaptea nuntii <:-P <:-P ca avem alte lucruri importante de facut. Iar numaratul baniilor sa se descurce si familia ca doar nu au altceva de facut ;)) ;))

pusa
23.10.2007, 17:23:11
Si eu sunt de parere ca sunt bani aruncati degeaba. Eu una nici la nunta nu vreau sa stau pana la sfarsit. Dupa ce tai tortul si arunc buchetul (aualoooo nu stiu care este ordinea), am plecat la noaptea nuntii <:-P <:-P ca avem alte lucruri importante de facut. Iar numaratul baniilor sa se descurce si familia ca doar nu au altceva de facut ;)) ;))

Pai atunci mai bine de mine, ca am nunta duminica...luni cine mai vine la calea mare? Ce isteata am fost ;)) Ba din contra, luni sa gateasca mami si mama-soacra sa ne cinsteasca pe noi, ca o sa fim rupti de oboseala :))

andreeamaria
23.10.2007, 20:38:24
Pai atunci mai bine de mine, ca am nunta duminica...luni cine mai vine la calea mare? Ce isteata am fost ;)) Ba din contra, luni sa gateasca mami si mama-soacra sa ne cinsteasca pe noi, ca o sa fim rupti de oboseala :))
eu cand i-am zis lu soacramea ca nu vreau sa aud de a doua zi mi-a zis ca nu seapoate ca la noi se face acasa la mire masa si ca nici nu vrea sa auda ca nu vreau sa fac cheful de a doua zi.

atata timp cat nu tre sa ma agit eu atunci nu am nimik in potriva.

pusa
25.10.2007, 11:35:41
eu cand i-am zis lu soacramea ca nu vreau sa aud de a doua zi mi-a zis ca nu seapoate ca la noi se face acasa la mire masa si ca nici nu vrea sa auda ca nu vreau sa fac cheful de a doua zi.

atata timp cat nu tre sa ma agit eu atunci nu am nimik in potriva.

=D> subscriu ...

rils
13.01.2008, 18:19:39
La noi nu va fi a doua zi si nu vor fi multe alte obiceiuri cum ar fi hora din fata blocului.Nu stiu voi ce parere aveti dar mie mi se par depasite aceste obiceiuri.In final ar fi frumos ca fiecare sa isi faca nunta dupa cum ii place si nu dupa dorintele altora.

Katy
14.01.2008, 17:03:28
La noi nu va fi a doua zi si nu vor fi multe alte obiceiuri cum ar fi hora din fata blocului.Nu stiu voi ce parere aveti dar mie mi se par depasite aceste obiceiuri.In final ar fi frumos ca fiecare sa isi faca nunta dupa cum ii place si nu dupa dorintele altora.

Noi am facut calea mare a doua zi tot la cabana insa numai cu prietenii apropiati si cu familia (in jur de 30 de persoane) si a iesit un chef mai tare decat nunta in sine ;)) ;)) Am dansat cu ospatarii si patronii, le-am dat flori la bucatarese, a fost chiar super fain. Oricum eram datori cu o masa in familie a doua zi si decat sa ne inghesuim intr-un apartament, mai bine ne-am distrat la restaurant. Fiecare cu parerea lui! :D

georgia_jojo
17.05.2008, 08:59:26
cheltuiala inutila, total adevarat!dar ai mei tin sa facem si calea mare...dati-mi, va rog, si mie sugestii unde se poate face mai ieftin k acasa nu se pune problema k nu incap vreo 30 de neamuri intr-un apartament cu 2 camere...:(

MaryT
17.05.2008, 09:32:00
noi facem petrecere a 2-a zi !! si nu pentru ca as fi vrut eu ci ptr. ca m-a convis restul lumii ....
am angajat bucatar ...facem la mama la tara... ciorba de potroace si gratar....

CONT_INCHIS_11991
17.05.2008, 14:25:42

mie treaba cu hora din fata blocului/casei mi se pare nu doar depasita, ci o adevarata tiganie, un circ ieftin si de prost gust. asa ca la capitolul asta am fost amandoi foarte categorici de la bun inceput si nimeni n-a indraznit sa ne spuna nimic. in definitiv, e nunta noastra. la nunta lor (a celor care comenteaza sau tin neaparat sa-si dea cu parerea) sa faca exact cum isi doresc.

CONT_INCHIS_11991
17.05.2008, 14:30:30
in privinta petrecerii de a doua zi noi ne-am gandit ca sunt bani aruncati degeaba si oricum vom fi destul de obositi. dar cumnatii mei au un restaurant micut si dragut iar parintii viitorului meu sot s-au oferit sa fie gazdele "evenimentului" de a doua zi, cu tot ceea ce implica asta, vom face o mica adunare cu parintii, nasii, domnisoarele si cavalerii (prietenii apropiati) si cam atat. dupa care, la trei zile, in luna de miere cu noi! de-abia astept!!!

georgia_jojo
17.05.2008, 21:57:10
mie treaba cu hora din fata blocului/casei mi se pare nu doar depasita, ci o adevarata tiganie, un circ ieftin si de prost gust. asa ca la capitolul asta am fost amandoi foarte categorici de la bun inceput si nimeni n-a indraznit sa ne spuna nimic. in definitiv, e nunta noastra. la nunta lor (a celor care comenteaza sau tin neaparat sa-si dea cu parerea) sa faca exact cum isi doresc.
si noua ni se pare tiganie...dar am inteles de la prietena mea ca nici ea nu a vrut, dar neamurile s-au apucat sa faca hora pana sa apuce ea sa mai riposteze...nici noi nu vrem si le-am spus neamurilor...dar mai stii cat retin ei...:-s

georgia_jojo
17.05.2008, 21:58:48
in privinta petrecerii de a doua zi noi ne-am gandit ca sunt bani aruncati degeaba si oricum vom fi destul de obositi. dar cumnatii mei au un restaurant micut si dragut iar parintii viitorului meu sot s-au oferit sa fie gazdele "evenimentului" de a doua zi, cu tot ceea ce implica asta, vom face o mica adunare cu parintii, nasii, domnisoarele si cavalerii (prietenii apropiati) si cam atat. dupa care, la trei zile, in luna de miere cu noi! de-abia astept!!!
da-mi si mie pm despre restaurant...pls k la noi toti au obiectii vis-a-vis de dorinta noastra de a nu mai face asta...dar au obiectii pe banii nostri...:-B

CONT_INCHIS_11991
17.05.2008, 22:00:49
da-mi si mie pm despre restaurant...pls k la noi toti au obiectii vis-a-vis de dorinta noastra de a nu mai face asta...dar au obiectii pe banii nostri...:-B

iti dau cu draga inima dar este in Bod, nu in Brasov... (preturile sunt insa mult mai bune decat oriunde in Bv, si se poate duce bautura, praji, etc)

CONT_INCHIS_11991
17.05.2008, 22:02:28
si noua ni se pare tiganie...dar am inteles de la prietena mea ca nici ea nu a vrut, dar neamurile s-au apucat sa faca hora pana sa apuce ea sa mai riposteze...nici noi nu vrem si le-am spus neamurilor...dar mai stii cat retin ei...:-s

din cate stiu eu, hora aia in fata casei se face daca exista lautari, ca altfel, pe ce muzica? iar noi nu vom avea lautari, deci nici hora, indiferent de cine s-ar putea trezi cu "initiative" de genul asta...;));))<:-P

georgia_jojo
17.05.2008, 22:10:39
din cate stiu eu, hora aia in fata casei se face daca exista lautari, ca altfel, pe ce muzica? iar noi nu vom avea lautari, deci nici hora, indiferent de cine s-ar putea trezi cu "initiative" de genul asta...;));))<:-P
aoleuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cum sa nu am muzica cand plec mireasa...doar trb sa stie tot cartieru'...k se marita fata lu' mama...:-& surle si trambite la greu e un must-have la mine in familie...:">:">:">

CONT_INCHIS_11991
17.05.2008, 23:05:09
aoleuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cum sa nu am muzica cand plec mireasa...doar trb sa stie tot cartieru'...k se marita fata lu' mama...:-& surle si trambite la greu e un must-have la mine in familie...:">:">:">

:)):)):)) pai atunci, pregateste-te de hora! :Y:Y:Y

georgia_jojo
18.05.2008, 07:26:27
:)):)):)) pai atunci, pregateste-te de hora! :Y:Y:Y
sincer...sufleteste, i'm ready!!!!:rockon::rockon::rockon:ori la bal, ori la spital...=))=))=))

hanna
18.05.2008, 18:50:55
La noi o sa fie cel mai simplu: ne intalnim toti la biserica. Sunt multe chesti pe care noi nu o sa le facem la nunta.

Una singura cred ca o sa fie: furatul miresei. Nu prea as vrea....dar asta este. Ma enerveaza la culme ca trebuie sa lipsesc de la nunta mea dupa ca stau cateva ore...

Aruncatul jartelei: EXCLUS.

Pus baticul/esarfa/etc in cap: EXCLUS. Mi se pare ca degradeaza imaginea femeii (parerea mea!).

Si cam atat. O sa fie o nunta simpla si sunt sigura ca multi o sa zica ca a fost prea simpla.

Prefer sa fie simpla decat tiganie! [-(

georgia_jojo
18.05.2008, 19:16:32
La noi o sa fie cel mai simplu: ne intalnim toti la biserica. Sunt multe chesti pe care noi nu o sa le facem la nunta.

Una singura cred ca o sa fie: furatul miresei. Nu prea as vrea....dar asta este. Ma enerveaza la culme ca trebuie sa lipsesc de la nunta mea dupa ca stau cateva ore...

Pus baticul/esarfa/etc in cap: EXCLUS. Mi se pare ca degradeaza imaginea femeii (parerea mea!).

Si cam atat. O sa fie o nunta simpla si sunt sigura ca multi o sa zica ca a fost prea simpla.

batic, esarfa nu voi avea nici eu...dar cochetez cu ideea de palarie...acum nu stiu cine trb sa o cumpere:eu sau nasa, k daca trb sa o cumpere nasa...nu prea as vrea sa imi plateasca nasa fitele...[-X
iar jarteluta...o pastrez pt dormitor...;-);-);-)

hanna
18.05.2008, 20:17:49
batic, esarfa nu voi avea nici eu...dar cochetez cu ideea de palarie...acum nu stiu cine trb sa o cumpere:eu sau nasa, k daca trb sa o cumpere nasa...nu prea as vrea sa imi plateasca nasa fitele...[-X
iar jarteluta...o pastrez pt dormitor...;-);-);-)

Si eu tot pt dormitor o sa o pastrez :D. Off...abia astept sa vina luna de miere :D

CONT_INCHIS_11991
18.05.2008, 20:58:43

si la noi sunt excluse toate prostioarele astea... plus ca, pe bune, astea erau obiceiuri de pe vremea bunicilor, la tara... hai sa fim seriosi, baticul ala e penibil la o mireasa. am vazut unele cu niste "broboade" de te busea rasul...:))

hanna
19.05.2008, 21:08:01
si la noi sunt excluse toate prostioarele astea... plus ca, pe bune, astea erau obiceiuri de pe vremea bunicilor, la tara... hai sa fim seriosi, baticul ala e penibil la o mireasa. am vazut unele cu niste "broboade" de te busea rasul...:))

Cred ca inainte erau faine traditiile astea cand nu aveai tv acasa sau tipuri de distracite.

Personal nu imi plac dar nici nu am nimic impotriva celor care le fac ;))

CONT_INCHIS_11991
20.05.2008, 10:15:15
Cred ca inainte erau faine traditiile astea cand nu aveai tv acasa sau tipuri de distracite.

Personal nu imi plac dar nici nu am nimic impotriva celor care le fac ;))

a, nici eu, Doamne fereste. fiecare dupa cum ii place. in cazul meu, no way...:)>-

pusa
20.05.2008, 19:19:52
a, nici eu, Doamne fereste. fiecare dupa cum ii place. in cazul meu, no way...:)>-
cred ca inca mai avem familii care au astfel de traditii si alte familii nu le mai respecta...de aici discutiile...ca si la noi...eu am zis clar: fara hora in fata blocului, fara paine, fara scosul voalului...daca vreau, mi-l scot singura! si jarteaua n-o arunca barbatu-miu ca sa o prinda altcineva! vreau sa o pastrez, asa ca nu o sa-l bag sub fusta. Abia ma voi indura sa arunc buchetul :(

Paideea
21.05.2008, 08:07:30
Cat de usor e sa judeci... Mi se pare putin cam prea jignitor la adresa fetelor care aleg sa respecte obiceiurile locale la nunta lor... cu ce sunt mai bune fetele care nu respecta aceste obiceiuri, sau cele care le transforma cum le place lor (de exemplu cele care isi pun in loc de "basma", palarie)?! Ce va diferentiaza pe voi de cele care aleg sa respecte obiceiurile sau dorinta nasilor? Respectul, as zice, in prima faza.
Si pentru a se vedea ca nu sunt partinitoare, o sa spun ca la nunta noastra nu s-a respectat nici o traditie, din dorinta noastra,a mirilor, insa nasha mea a tinut sa ma "imbrobodeasca". Nu sunt adepta traditiilor fortzate, sunt de multe ori relicve ale conservatorismului romanesc, insa din respect pentru nasha mea am acceptat "darul ei", o "umila broboada", si a fost un moment foarte vesel, de care imi aduc aminte cu placere. Nu m-am simtit deloc umilita, ci doar m-a patruns un adanc respect si o dragoste filiala fata de nasha mea, drept care i-am sarutat si mana, ca unei mame, pentru ca a facut gestul "imbrobodirii" cu o dragoste de mama, asa am simtit-o eu.
Si uite cat de "imbrobodita" am fost...

CONT_INCHIS_11991
21.05.2008, 14:57:07
Cat de usor e sa judeci... Mi se pare putin cam prea jignitor la adresa fetelor care aleg sa respecte obiceiurile locale la nunta lor... cu ce sunt mai bune fetele care nu respecta aceste obiceiuri, sau cele care le transforma cum le place lor (de exemplu cele care isi pun in loc de "basma", palarie)?! Ce va diferentiaza pe voi de cele care aleg sa respecte obiceiurile sau dorinta nasilor? Respectul, as zice, in prima faza.
Si pentru a se vedea ca nu sunt partinitoare, o sa spun ca la nunta noastra nu s-a respectat nici o traditie, din dorinta noastra,a mirilor, insa nasha mea a tinut sa ma "imbrobodeasca". Nu sunt adepta traditiilor fortzate, sunt de multe ori relicve ale conservatorismului romanesc, insa din respect pentru nasha mea am acceptat "darul ei", o "umila broboada", si a fost un moment foarte vesel, de care imi aduc aminte cu placere. Nu m-am simtit deloc umilita, ci doar m-a patruns un adanc respect si o dragoste filiala fata de nasha mea, drept care i-am sarutat si mana, ca unei mame, pentru ca a facut gestul "imbrobodirii" cu o dragoste de mama, asa am simtit-o eu.
Si uite cat de "imbrobodita" am fost...

eu nu mi-am indreptat reticenta fata de astfel de obiceiuri, perimate, dupa parerea mea, catre cineva anume. departe de mine dorinta de a jigni pe cineva. si nici nu am facut vreo diferentiere intre mine si vreo mireasa care tine sa respecte traditiile de tipul asta. asa cum spuneam mai sus, daca ai citit in intregime, fiecare e liber sa faca ce isi doreste la propria nunta.
totusi, forumul acesta este creat pentru a impartasi pareri, de orice natura ar fi ele. iar atata timp cat gusturile difera de la o persoana la alta, si parerile sunt, bineinteles, diferite si, in consecinta, nu toate pe placul tuturor. dincolo de asta, mare parte a observatiilor mele se refereau la propria-mi viitoare nunta, la ceea ce vreau sau nu imi doresc vis-a-vis de ea.

printre altele, ma conversam cu miresicile de Brasov, vad ca nu faci parte dintre ele dar bine ai venit, anyway!

vad ca ti-am ranit orgoliul de mireasa "imbrobodita" dar, repet, observatiile mele nu aveau nicio tinta, cu atat mai putin sa fi fost tu aceea, de vreme ce nu stiu cine esti si nici nu ai mai postat la Bv pana acum.

numai bine iti doresc!

georgia_jojo
21.05.2008, 20:51:22
EVRIKA!!!!Am reusit sa ii lamuresc pe ai mei ca e o cheltuiala inutila calea mare la restaurant...am hotarat facem acasa si dam de mancare numai cui vine sa isi ia la revedere...si o sa facem noi o cale mare la un gratar,asa, in familie numai cu oamenii care imi sunt dragi si sa ne simtim bine fara prea mari cheltuieli...

CONT_INCHIS_11991
21.05.2008, 21:22:35
EVRIKA!!!!Am reusit sa ii lamuresc pe ai mei ca e o cheltuiala inutila calea mare la restaurant...am hotarat facem acasa si dam de mancare numai cui vine sa isi ia la revedere...si o sa facem noi o cale mare la un gratar,asa, in familie numai cu oamenii care imi sunt dragi si sa ne simtim bine fara prea mari cheltuieli...

foarte tare!

sinzi
22.05.2008, 13:44:06

foarte bine!
sa stii ca la fel am procedat si noi:duminica am dat un gratar si bautura mai era asa ca.....am fost numai cu prietenii apropiati,undeva inspre cheile rasnoavei si am prins si vreme super faina!!!a fost super cald si frumos.
Socrii aveau oricum musafiri acasa si ai mei la fel :)

Paideea
22.05.2008, 14:29:17
eu nu mi-am indreptat reticenta fata de astfel de obiceiuri, perimate, dupa parerea mea, catre cineva anume. departe de mine dorinta de a jigni pe cineva. si nici nu am facut vreo diferentiere intre mine si vreo mireasa care tine sa respecte traditiile de tipul asta. asa cum spuneam mai sus, daca ai citit in intregime, fiecare e liber sa faca ce isi doreste la propria nunta.
totusi, forumul acesta este creat pentru a impartasi pareri, de orice natura ar fi ele. iar atata timp cat gusturile difera de la o persoana la alta, si parerile sunt, bineinteles, diferite si, in consecinta, nu toate pe placul tuturor. dincolo de asta, mare parte a observatiilor mele se refereau la propria-mi viitoare nunta, la ceea ce vreau sau nu imi doresc vis-a-vis de ea.

printre altele, ma conversam cu miresicile de Brasov, vad ca nu faci parte dintre ele dar bine ai venit, anyway!

vad ca ti-am ranit orgoliul de mireasa "imbrobodita" dar, repet, observatiile mele nu aveau nicio tinta, cu atat mai putin sa fi fost tu aceea, de vreme ce nu stiu cine esti si nici nu ai mai postat la Bv pana acum.

numai bine iti doresc!
Iti respect parerea, precum si impresiile. Nu e vorba de orgoliul meu, chiar nu e vorba despre mandrie... e vorba de o critica deloc constructiva care face fetele ce respecta obiceiurile la nunta lor sa se simta "retardate" in vechi si ridicol. Discutia oricum nu cred ca era rezervata celor din regiunea Brasov, dupa cum nu e rezervata celor ce prefera traditiile. Iarasi, respectul e deficient... Nu am nimic impotriva exprimarii parerilor personale (inclusiv daca sunt incomode), am ceva cu cei care nu vad mai departe de "limita" persoanei lor.

CONT_INCHIS_11991
22.05.2008, 17:03:58
Iti respect parerea, precum si impresiile. Nu e vorba de orgoliul meu, chiar nu e vorba despre mandrie... e vorba de o critica deloc constructiva care face fetele ce respecta obiceiurile la nunta lor sa se simta "retardate" in vechi si ridicol. Discutia oricum nu cred ca era rezervata celor din regiunea Brasov, dupa cum nu e rezervata celor ce prefera traditiile. Iarasi, respectul e deficient... Nu am nimic impotriva exprimarii parerilor personale (inclusiv daca sunt incomode), am ceva cu cei care nu vad mai departe de "limita" persoanei lor.

pai cine, in cazul asta, nu vede dincolo de "limita" persoanei ei? cine nu accepta faptul ca exista si pareri proaste despre astfel de "traditii"?

si de ce cineva s-ar simti "retardata" in vechi si ridicol daca respectarea unor astfel de traditii este ceea ce ii place si ceea ce face voluntar, constient si din proprie initiativa?

Insasi notiunea ta de respect este limitata la propriile-ti dorinte sau neplaceri...

CONT_INCHIS_11991
22.05.2008, 17:06:37
iar discutia nu era, intr-adevar, rezervata neaparat miresicilor din Brasov, de-asta ti-am si urat bun venit in mijlocul nostru. totusi, parerile mele erau in acel moment (cel in care mi le-am exprimat) discutate cu miresicile din Brasov. tu ai aparut ulterior...

hanna
23.05.2008, 23:27:49

Cred ca miresicile care vor sa respecte obiceiurile nu ar trebui sa se simta "retardate" in vechi si ridicol din momentul in care considera ca este ok sa le faca.

Personal, toate decizile pe care le-am luat in legatura cu nunta mea nu ma fac sa ma simt inferioara sau disconfortabila. Sunt decizile mele :)>-.

Mie mi se pare ca tu iei totul prea personal. Noi vorbeam aici cum ne organizam nuntile, ce traditii tinem sau ce traditii nu tinem si de ce nu le tinem.

Oricum eu iti multumesc de interventie si asteptam si alte miresici sa isi exprime parerea.
>:D<>:D<

teea
03.07.2008, 11:42:01
fetelor !!!! ar fi chiar culmea sa va simtiti "catalogate" doar pentru ca vreti sa faceti sau nu un lucru.e o prostie.
eu m-am casatorit acum 2 saptamani...si am facut totul asa cum am vrut.
"x" a vrut taraf...eu nu mi-am luat...nu mi-au cantat lautarii "ia-ti mireasa ziua buna"..ci prietenii din gasca-la sfarsitul nuntii9si a iesit un show de toata frumusetea).
nu mi-a "rupt" nasa turta deasupra capului pentru ca nu ne-am gandit la chestia asta din timp si nu am avut turta;)) .
am purtat perle si la gat si in urechi-si contrar "parerilor" sunt convinsa ca-mi va merge bine.n-am aruncat jarteaua...nasa nu mi-a pus batic in cap, dar am dat voalul domnisoarei care a prins buchetul.nu s-a dansat nici o gaina, eu n-am facut hora miresei si nici pe masa nu m-am urcat ca sa dansez....etc
AM FACUT CUM AM VRUT EU SI NU AM NICI CEL MAI MIC REGRET !!!!
a fost cea mai frumoasa zi din viata mea!!!
asa ca... fetelor..daca vrei sa respectati...faceti-o...daca nu...NU.ideea este sa va simtiti voi bine.ESTE ZIUA VOASTRA!!! si trebuie sa fie cea mai frumoasa zi din viata voastra.nu mai "plecati" urechea la unii si la altii.parerilor "binevoitorilor" nu vor conta atat de mult atata timp cat o sa aveti amintiri minunate ale lucrurilor care s-au intamplat asa cum v-ati dorit voi.
Sa dea Dumnezeu sa fiti fericite, frumoase si vesele mereu!

hanna
08.07.2008, 15:18:37
fetelor !!!! ar fi chiar culmea sa va simtiti "catalogate" doar pentru ca vreti sa faceti sau nu un lucru.e o prostie.
eu m-am casatorit acum 2 saptamani...si am facut totul asa cum am vrut.
"x" a vrut taraf...eu nu mi-am luat...nu mi-au cantat lautarii "ia-ti mireasa ziua buna"..ci prietenii din gasca-la sfarsitul nuntii9si a iesit un show de toata frumusetea).
nu mi-a "rupt" nasa turta deasupra capului pentru ca nu ne-am gandit la chestia asta din timp si nu am avut turta;)) .
am purtat perle si la gat si in urechi-si contrar "parerilor" sunt convinsa ca-mi va merge bine.n-am aruncat jarteaua...nasa nu mi-a pus batic in cap, dar am dat voalul domnisoarei care a prins buchetul.nu s-a dansat nici o gaina, eu n-am facut hora miresei si nici pe masa nu m-am urcat ca sa dansez....etc
AM FACUT CUM AM VRUT EU SI NU AM NICI CEL MAI MIC REGRET !!!!
a fost cea mai frumoasa zi din viata mea!!!
asa ca... fetelor..daca vrei sa respectati...faceti-o...daca nu...NU.ideea este sa va simtiti voi bine.ESTE ZIUA VOASTRA!!! si trebuie sa fie cea mai frumoasa zi din viata voastra.nu mai "plecati" urechea la unii si la altii.parerilor "binevoitorilor" nu vor conta atat de mult atata timp cat o sa aveti amintiri minunate ale lucrurilor care s-au intamplat asa cum v-ati dorit voi.
Sa dea Dumnezeu sa fiti fericite, frumoase si vesele mereu!

Casa de piatra teea. Multumim mult de sfaturi si speram si noi sa avem nunta a fel de frumoasa ca si a ta >:D<

marikka
20.12.2009, 18:01:10
fetelor cum e mai bine sau convenabil? a doua zi sau ciorba de potroace sa fie tinuta acasa sau la restaurant?

marikka
20.12.2009, 18:02:59
eu zic ca e mai bine la restaurant, nu cred ca ai chef sa te apuci sa pui masa, sa speli vase si sa fii la cheremul musafirilor,nu?

bebeloi
21.12.2009, 15:47:08
fetelor cum e mai bine sau convenabil? a doua zi sau ciorba de potroace sa fie tinuta acasa sau la restaurant?
noi o facem acasa caci asa vrea mama si asa e atmodfera mai faina!te poti distra mai bine!
eu nu o sa fac treaba multa!am niste matusi care ma vor ajuta...
mie imi place mai mult la ciorba acra ca la nunta!:D

blankadina
23.12.2009, 11:57:03
si eu as face acasa cu toate ca am o baba isterica sub noi si sta numai cu ciocanul pe teava.

blankadina
23.12.2009, 11:58:10
vroiam sa va intreb:acasa la cine se tine ciorba de potroace?la parinti sau la noi?

bebeloi
31.12.2009, 19:15:02
vroiam sa va intreb:acasa la cine se tine ciorba de potroace?la parinti sau la noi?
eu o tin la parinti caci noi stam la tm si nunta o facem la bv deci...

andreeagabriela
19.03.2010, 16:15:37
Eu as vrea sa fie tot acolo unde vom tine si nunta... Dar asta dwpinde mult si de restaurant.

mishavalentina
26.10.2010, 23:46:44
Ati pomenit ca daca nunta e duminica, sa se tina calea mare tot la restaurant, luni?

shu
27.10.2010, 09:32:22
nu se mai prea tine calea mare cum se tinea odata. acum e mai degraba o masa cu cei apropiati, nu mare tambalau. depinde cati invitati ai si dintre ei, cati crezi ca ar veni la calea mare (avand in vedere ca e luni). apoi decizi daca faci la acelasi restaurant, la unul mai mic, acasa sau deloc :).

ArianaBrasov1
29.12.2010, 10:59:44
Daca e vara, mereg si o iesire in aer liber la un gratar, sau in curtea cuiva acasa , am fost la cateva organizate in curte la nasi sau parinti/rude, cu farfurii de plastic, pahare de plastic ...a iesit chiar foarte bine!! O oala mare de ciorba si nasul imprtea la toata lumea, cativa barbati s-au ocupat de gratar, cativa bateau mingea...atmosfera relaxanta in trening si adidasi, dupa o noapte de topaiala nu cred ca mai poti sa iti pui pantofii cu toc si sa mergi la restaurant...

ruxyyyy
07.11.2012, 16:39:26
Noi am facut si calea mare dar a fost extrem de obositor..