PDA

Versiunea completa : Biserici in tg jiu

mirabela_d
29.12.2010, 21:42:11
Buna, am nunta pe 1 oct 2011 in Tg Jiu si nu am ales inca biserica. Cu cat timp inainte treb sa merg sa vorbesc si ce imi recomandati?....In principiu eu ma gandeam sa aleg Trei ierarhi dar accept si alte variante

atheaa_me
06.01.2011, 18:48:32
Buna, am nunta pe 1 oct 2011 in Tg Jiu si nu am ales inca biserica. Cu cat timp inainte treb sa merg sa vorbesc si ce imi recomandati?....In principiu eu ma gandeam sa aleg Trei ierarhi dar accept si alte variante

eu am avut nunta in luna sept si am mers undeva la sfarsitul lunii aprilie, deci aproximativ 4 luni inainte. am vrut sa fiu sigura ca gasesc ora pe care mi-o doream. Am ales Biserica Adormirea Maicii Domnului pentru ca au un cor superb si Biserica este f frumoasa. Sunt multe alte Biserici la fel de frumoase in Tg-Jiu, depinde si de ce iti doresti tu.

mirabela_d
11.02.2011, 22:21:32
Spune-mi te rog care e Biserica Adormirea Maicii Domnului ca nu o stiu dupa nume. Unde e situata?

atheaa_me
12.02.2011, 08:22:22
Spune-mi te rog care e Biserica Adormirea Maicii Domnului ca nu o stiu dupa nume. Unde e situata?

cea de la unitatea militara, dupa coloana

mirabela_d
13.02.2011, 21:24:37
Spune-mi te rog cat a durat cununia religioasa si la ce ora a fost? Ma gandeam sa o fixam pe la 4 max 5 pt ca in oct se intuneca mai devreme si sa fie lumina cand facem poze.

atheaa_me
14.02.2011, 10:57:47
Spune-mi te rog cat a durat cununia religioasa si la ce ora a fost? Ma gandeam sa o fixam pe la 4 max 5 pt ca in oct se intuneca mai devreme si sa fie lumina cand facem poze.

nu mai stiu exact cat a durat, in jur de o ora oricum. Eu am stabilit-o la ora 4 in septembrie, pe la ora 5 si ceva am ajuns in parc pentru poze:) Poti chiar sa o stabuilesti la 3.30, avand in vedere ca in oct ziua e mai mica, si astfel poti prinde lumina pentru poze:)

mirabela_d
14.02.2011, 20:09:33
Ok. Mersi mult

m_klaudya
19.02.2011, 11:32:09
Buna din nou!...miresici de 2012..v-ati ales deja biserica?:)

cypyuty
19.02.2011, 13:23:42
[QUOTE=m_klaudya;3993023]Buna din nou!...miresici de 2012..v-ati ales deja biserica?:)[/QUO

Eu mi-am ales biserica de la coloana,unitatea militara..pt ca a facut o prietena de-a mea acolo si mi-a placut si mi-a mai placut si biserica din spate de la liceul sportiv pt ca a facut sora prietenei mele si a avut si cor dar l-a luat ea separat,a costat-o parca 3 mil jum dar superb au cantat si biserica e pictata de 2 ani parca..chiar frumos..dar cred ca raman la biserica de la coloana pt ca slujba nu dureaza nici putin nici exagerat de mult,numai bine :)

m_klaudya
20.02.2011, 08:48:44
[QUOTE=m_klaudya;3993023]Buna din nou!...miresici de 2012..v-ati ales deja biserica?:)[/QUO

Eu mi-am ales biserica de la coloana,unitatea militara..pt ca a facut o prietena de-a mea acolo si mi-a placut si mi-a mai placut si biserica din spate de la liceul sportiv pt ca a facut sora prietenei mele si a avut si cor dar l-a luat ea separat,a costat-o parca 3 mil jum dar superb au cantat si biserica e pictata de 2 ani parca..chiar frumos..dar cred ca raman la biserica de la coloana pt ca slujba nu dureaza nici putin nici exagerat de mult,numai bine :)

eu ma gandeam la biserica ce se afla pe linie cu coloana...dar nu stiu cum tb facuta "programarea"...ne trece preotul pe carnetel? :D

cypyuty
20.02.2011, 10:21:19
[QUOTE=cypyuty;3993194]

eu ma gandeam la biserica ce se afla pe linie cu coloana...dar nu stiu cum tb facuta "programarea"...ne trece preotul pe carnetel? :D

Eu mi-am ales biseica de la coloana dar nu am facut programare inca pt ca toti zic ca e prea devreme si cum o sa fac si cununia civila in aceeasi zi trebuie sa ma sfatuiesc cu ai mei la ce ora sa fie pt ca as vrea sa urmeze una dupa cealalta...deci mai intai cred ca ar tr sa rezolv cu primaria:( si apoi cu biserica.Cred ca programarea e pe "carnetel",nu cred ca preotul face contract :)

mirabela_d
20.02.2011, 14:37:33
Cat ti-a luat preotul si cam care e durata slujbei? mersi

atheaa_me
20.02.2011, 16:44:31
[QUOTE=m_klaudya;3994305]

Eu mi-am ales biseica de la coloana dar nu am facut programare inca pt ca toti zic ca e prea devreme si cum o sa fac si cununia civila in aceeasi zi trebuie sa ma sfatuiesc cu ai mei la ce ora sa fie pt ca as vrea sa urmeze una dupa cealalta...deci mai intai cred ca ar tr sa rezolv cu primaria:( si apoi cu biserica.Cred ca programarea e pe "carnetel",nu cred ca preotul face contract :)

pe mine m-a trecut pe o agenda:) si a fost foarte sigur, pentru ca in data nuntii eram asteptata:)

bine am mai mers la spovedit inainte, si am mai adus aminte, dar eram trecuta in catastif:)

atheaa_me
20.02.2011, 16:45:25
Cat ti-a luat preotul si cam care e durata slujbei? mersi

despre ce Biserica vorbesti? La cea de la coloana cam o ora, la cea de pe linia coloanei ultima data a durat cam 30de minute:)

onutzatesea
25.02.2011, 23:21:33
buna! sunt si eu noua pe aici am nunta tot pe 1 oct ca si mirabela, ne-am gandit sa mergem la biserica sfintii voievozi din centru la 15:00 ca apoi sa avem timp de poze

mirabela_d
26.02.2011, 15:30:22
Buna onutza, ce dragut ca avem nunta in aceeasi zi. M-am gandit mai bine si cred ca 15.00 - 15.30 e ora ideala ca sa fie lumina pt poze. Poate ne intalnim prin parc la poze :)

chimista
14.03.2011, 22:42:55
Buna onutza, ce dragut ca avem nunta in aceeasi zi. M-am gandit mai bine si cred ca 15.00 - 15.30 e ora ideala ca sa fie lumina pt poze. Poate ne intalnim prin parc la poze :)

Buna miresici de 1 oct 2011 si eu sunt una de a voastra.Eu cred ca o sa fac la Biserica Sf Petru si Pavel..e preferata mamei,dar eu ma gandeam mai tarziu adica pe la 4. Nu stiti ce tarife sunt si daca atunci cand mergi trebuie sa dai ceva "donatie"?

mirabela_d
26.04.2011, 18:32:28
Buna miresici de 1 oct 2011 si eu sunt una de a voastra.Eu cred ca o sa fac la Biserica Sf Petru si Pavel..e preferata mamei,dar eu ma gandeam mai tarziu adica pe la 4. Nu stiti ce tarife sunt si daca atunci cand mergi trebuie sa dai ceva "donatie"?

Inainte de Pasti, am fost la biserica Adormirea MAicii Domnului ( de la unitatea militara) ca sa ne programam dar nu era preotul si am vorbit cu dascalul care ne/s spus ca la proet da nasul cat considera , iar corul este 2 mil. Zilele astea parintii mei merg sa vorbeasca cu preotul ca sa ne treaca inm agenda si o sa intrebe cat costa si iti spun daca e u tarif fixat sau minim.

onutzatesea
01.05.2011, 19:46:00
[QUOTE=chimista;4049541]Buna miresici de 1 oct 2011 si eu sunt una de a voastra.Eu cred ca o sa fac la Biserica Sf Petru si Pavel..e preferata mamei,dar eu ma gandeam mai tarziu adica pe la 4. Nu stiti ce tarife sunt si daca atunci cand mergi trebuie sa dai ceva "donatie"?
si eu acolo am facut programare la 14.30 si mai erau ceva nunti pe 1 oct cred ca am fost la inceputul lunii aprilie pupici

alyan
30.05.2011, 22:17:56
Buna,

Stie cineva daca se fac nunti la biserica din centru de la prefectura? Eu acolo mi-as dori, dar n-am vazut niciodata o cununie religioasa acolo....

Merci

chimista
31.05.2011, 08:13:32
Buna,

Stie cineva daca se fac nunti la biserica din centru de la prefectura? Eu acolo mi-as dori, dar n-am vazut niciodata o cununie religioasa acolo....

Merci

Se fac nunti, la nunta de care povesteam din mai acolo au facut cununia religioasa:)

atheaa_me
31.05.2011, 13:54:49
Buna,

Merci

Nu vi se pare cam micutza Biserica de acolo?

alyan
31.05.2011, 19:18:46
Nu vi se pare cam micutza Biserica de acolo?

E mai micuta intr-adevar, insa oricum la biserica o sa vina numai persoanele apropiate ( familia, prieteni apropiati ) Mie mi se pare locatia frumoasa, centru, e la un pas de parc....de asta ma gandisem la biserica asta....

vrajtoareaioana
02.06.2011, 13:53:45
aveti grija k o sa va cam puneti nasii la plata! este una din cele mai scumpe biserici!

atheaa_me
02.06.2011, 13:55:12
aveti grija k o sa va cam puneti nasii la plata! este una din cele mai scumpe biserici!
care dintre ele?

vrajtoareaioana
15.06.2011, 13:11:59
Biserica de la prefectura! Este una din cele mai scumpe! Anul trecut "cotizatia " era de 5 mil!!!!!!!!!

atheaa_me
15.06.2011, 16:51:54
Biserica de la prefectura! Este una din cele mai scumpe! Anul trecut "cotizatia " era de 5 mil!!!!!!!!!
cam asa merge la toate Bisericile mai de centru sa zic asa:)

mirabela_d
29.06.2011, 10:55:17
Buna fetelor, ma poate ajuta vreuna cu o mica nelamurire....nasul este catolic si nasa ortodoxa, dar suunt casatoriti religios in biserica ortodoxa. este posibilitatea sa fie vreo problema?
Stie cineva daca la biserica de la unitatea militara, preotul impune vreo ordine pentru intrarea in biserica? As vrea sa intru ultima la bratul tatalui.

atheaa_me
29.06.2011, 10:59:31
Buna fetelor, ma poate ajuta vreuna cu o mica nelamurire....nasul este catolic si nasa ortodoxa, dar suunt casatoriti religios in biserica ortodoxa. este posibilitatea sa fie vreo problema?
Stie cineva daca la biserica de la unitatea militara, preotul impune vreo ordine pentru intrarea in biserica? As vrea sa intru ultima la bratul tatalui.

asta trebuie sa vb numai cu preotul de acolo, pentru a fi sigura, ca noi ne dam cu pararea si poate nu e bine. pe mine spre exemplu nu m-a aranjat, dar eu am pasit la bratul nasului.

mirabela_d
29.06.2011, 11:17:17
asta trebuie sa vb numai cu preotul de acolo, pentru a fi sigura, ca noi ne dam cu pararea si poate nu e bine. pe mine spre exemplu nu m-a aranjat, dar eu am pasit la bratul nasului.

Ok :) Mersi

ORELY
05.08.2011, 14:43:19
Buna,Miresicilor! Eu ma casatoresc in octombrie pe 29.la fel ca si voi sunt in cautare si de biserica.ca si informatie de biserica de la prefectura,va pot spune ca am fost eu si am intrebat si mi-au zis ca e 350 si o "donatie" la inceput de vreo 50 .aaaaaa,si factura
De biserica de la piatra cubica sau cea cu coloana,stiu ca popa de acolo se grabeste si ca ar lua scump
Acum,duminica vreau sa ma duc la cea din unitatea militara sa vad cum e si ,bineinteles cam cat costa caci iarasi am auzit ca ar fi foarte scumpa.Deasemenea,o sa ma duc si la biserica de la liceul sportiv sa vad cum e si cam cat costa.
Daca siti ceva despre ele sa-mi spune-ti si mie pana duminica,v=as fi recunoscatoare

onutzatesea
05.08.2011, 17:53:29
noi mergem la biserica de arama deja am vb cu preotul slujba este in jur de 300 lei nu mai stiu exact, am lasat avans 50 lei

ORELY
08.08.2011, 14:33:59
Am venit cu vesti despre biserica de la unitatea militara unde corul este 200 iar slujba 300 iar biserica de la paralelea este 400 fara cor .de specificat ca aici la paralela n-i s-a explicat ca ,daca nu prea aveti bani se mai poate si la un pretz mai mic , in 2 transe....adica,se gasesc variante
Eu m-am hotarat la cea de la unitate.mi-a placut foaaaarte muult

chimista
18.08.2011, 10:38:06
Am venit cu vesti despre biserica de la unitatea militara unde corul este 200 iar slujba 300 iar biserica de la paralelea este 400 fara cor .de specificat ca aici la paralela n-i s-a explicat ca ,daca nu prea aveti bani se mai poate si la un pretz mai mic , in 2 transe....adica,se gasesc variante
Eu m-am hotarat la cea de la unitate.mi-a placut foaaaarte muult

Si daca o sa fac slujba de logodna la Biserica de la Pasarela oare cat sa dam, ca noua preotul ne-a zis ca nu conteaza sa dam cat vrem ca nu prea se fac slujbe de logodna.

marrya31
11.12.2011, 23:30:52
Buna fetele! Poate se gaseste sa-mi raspunda si mie cineva... se poate gasi cor separat in Targu Jiu, mie imi place Biserica de langa prefectura,dar ei nu au cor...si cred ca un cor ar fi chiar frumos:)

atheaa_me
12.12.2011, 07:06:58
Buna fetele! Poate se gaseste sa-mi raspunda si mie cineva... se poate gasi cor separat in Targu Jiu, mie imi place Biserica de langa prefectura,dar ei nu au cor...si cred ca un cor ar fi chiar frumos:)
eu stiu ca atunci cand cautam Biserici, la prefectura mi-au zis ca nu au spatiu de cor, ca sa iei cor in Biserica, trebuie sa fie destul de maricica, si sa aibe spatiul adecvat, undeva sus.

Ca si cor separat, mergi la Biserica Sf. Apostoli, stiu ca si eu ii luasem pentru mine, dar intre timp Biserica unde am facut eu, isi facuse propriul cor.