PDA

Versiunea completa : Nu se fac nunti in 2008

BARBIE_24
15.02.2007, 14:38:04
Fetelor din pacate nu mai pot face nunta anul acesta si o las pentru la anul. dar am o intrebare cine si-a facut nunta in ianuarie sau februarie? ce stiti e bine sau nu se poate face nunta in lunile astea ca nu vreau sa astept pana in iunie 2008.:(( :-SS

ryanaro
15.02.2007, 15:27:52
in ianuarie poate se fac, dar februarie sigur nu. uite pt 2007:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1944

eu zic poate reusesti sa gasesti anul asta prin noiembrie.

nico74
15.02.2007, 15:41:05
Cauta un calendar ortodox pentru 2008 si vezi cand cade Pastele si cand incepe postul, nu se fac nunti in post..in rest poti face si in ianuarie si in februarie, numai sa nu inceapa postul Pastelui.

nico74
15.02.2007, 15:44:02
Am gasit eu..Pastele in 2008 este pe 27 Aprilie, deci calculeaza 6 saptamani pana la Paste in care nu se fac nunti.

ant
15.02.2007, 16:18:21
Fetelor din pacate nu mai pot face nunta anul acesta si o las pentru la anul. dar am o intrebare cine si-a facut nunta in ianuarie sau februarie? ce stiti e bine sau nu se poate face nunta in lunile astea ca nu vreau sa astept pana in iunie 2008.:(( :-SS

BARBIE eu am gasit ceva dar sunt info doar pt 2007..in ianuarie stiu ca se fac..nu stiu sigur in februarie (viitoarea mea cumantzica a fost la o nunta sapt trecuta :-? 8-} )..
pt 2007:
DIN PUNCT DE VEDERE ORTODOX - ANUL ACESTA NU SE FAC NUNTI - CUNUNII RELIGIOASE - IN PERIOADELE: Aceste date sunt valabile pentru 2007! [Desi religios nu puteti oficia cununia, totusi pentru cununii civile nu exista interdictii.]
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in saptamana Alba: 12-18 februarie 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in Postul Pastelui: 19 februarie - 7 aprilie 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in Saptamana Luminata: 8-14 aprilie 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in Duminica Rusaliilor: 27 mai 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in postul sf. Apostoli Petru si Pavel: 4-28 iunie 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in Postul Adormirii Maicii Domnului: 1-14 august 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in postul Craciunului: 14 noiembrie - 24 decembrie 2007
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase intre Craciun si Boboteaza: 25 decembrie - 6 ianuarie
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Nu se fac cununii religioase in post si in zilele de post.
http://www.acvaria.com/bumb.jpg DIN PUNCTUL DE VEDERE AL SUPERSTITIILOR - NU SE FAC NUNTI:
http://www.acvaria.com/bumb.jpg In luna mai
http://www.acvaria.com/bumb.jpg In ziua de nastere a vreunuia dintre miri
http://www.acvaria.com/bumb.jpg DIN PUNCT DE VEDERE ASTROLOGIC
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Unele perioade pot fi influentate si de aspecte pozitive, si de aspecte negative! Ele pot fi observate mai usor in calendarul fiecarei luni, afisat mai jos.
http://www.acvaria.com/bumb.jpg Toate aceste date sunt valabile doar pentru anul 2007!

ps am sa caut ceva pt 2008 ..daca gasesc te anunt >:D<

ant
15.02.2007, 16:20:42
Am gasit ceva si pt la anul:

Nu se fac nunti in anul 2008

In toate zilele de post de peste an
In zilele Praznicilor Imparatesti si in ajunul acestora
In saptamana lasatului sec de carne (2 - 8 martie)
In Postul Sfintelor Pasti (10 martie - 26 aprilie)
In Saptamana Luminata (27 aprilie - 3 mai)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (4 - 28 iunie)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1 - 14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
In perioada de la Craciun pana la Boboteaza (25 decembrie - 6 ianuarie)

so, in ianuarie se fac iar in februarie doar in primele saptamani..sper sa nu gresesc..
Te pup
>:D<

ryanaro
15.02.2007, 16:22:53
eu zic ca se complica in ianuarie si februarie- cu dispense, chestii. poate sunt unii care chiar tin posturi si vor mancare de post sau nu vin deloc etc. eu zic mai bine face anul asta la sfarsit sau la anul dupa paste.^:)^

BARBIE_24
15.02.2007, 18:02:49
[quote=glamourglow;104982]Am gasit ceva si pt la anul:

Multumesc fetelor, asta gasisem si eu pe un site sar nu spunea nimic de ianuarie sau februarie, in luna mai am auzit ca e superstitie si nu se fac nunti asa ca probabil am sa caut un restaurant pentru 2008 in iunie.:((

BDiana
15.02.2007, 18:22:34
Multumesc fetelor, asta gasisem si eu pe un site sar nu spunea nimic de ianuarie sau februarie, in luna mai am auzit ca e superstitie si nu se fac nunti asa ca probabil am sa caut un restaurant pentru 2008 in iunie.:((
:) Ba se fac nunti in mai... Orice preot o sa-ti spuna ca astea-s prostii :) Eu cunosc mai multe perechi casatorite in mai, care sunt foarte fericite impreuna... Acum, tu stii mai bine, daca esti superstitioasa, respect-o, ca sa nu te stresezi, dar eu te sfatuiesc, daca doresti sa faceti nunta cat mai devreme, sa nu va aplecati urechea la babisme 8-}

ant
15.02.2007, 20:39:58

..nu ai pt ce...Este bine si in toamna (sept, oct) sau in primavara...daca nu..WELCOME TO THE CLUB:-w :)) , si eu voi avea nunta tot in iunie , pe 01;;) ...mmmm, ce zici? te bagi?8-}

ellen
16.02.2007, 07:48:51
[quote=glamourglow;104982]Am gasit ceva si pt la anul:

Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel Tine din 23 pana in 28 iunie in anul 2008. Acele date - 4 - 28 iunie sunt valabile pentru anul 2007. Am gasit si eu ceva pe http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php

Nu se fac nunti (in 2008)
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor
In saptamana lasatului de carne (2-8 martie)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (23-28 Iunie)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

mee
16.02.2007, 09:23:21
Cu riscul de a repeta :"> nu cumva in 14 iunie 2008 este ajunul Rusaliilor? ca nici atunci nu se fac nunti.

ellen
19.02.2007, 08:19:56
[quote=mee;105498]Cu riscul de a repeta :"> nu cumva in 14 iunie 2008 este ajunul Rusaliilor? ca nici atunci nu se fac nunti.[/quote

E sigur ca nu se fac nunti atunci? :-<Eu am de gand sa intreb si un preot. Noi doar am rezervat data. Inca nu am incheiat contractul, dar e bine sa stim din timp ca sa aman daca e cazul. Merci pentru informatie, ca m-ai pus in garda!

ellen
19.02.2007, 20:12:40
Cu riscul de a repeta :"> nu cumva in 14 iunie 2008 este ajunul Rusaliilor? ca nici atunci nu se fac nunti.

:( :( :( Ai mare dreptate! Dar ma bucur ca am aflat din timp si pot schimba data nuntii. E pentru a treia oara. Am inceput sa ma obisnuiesc si cu asta. Am vorbit cu doi preoti sa ma conving ca asa e. Si chiar asa e: 14 iunie = ajunul Rusaliilor si nu se fac nunti atunci. Si nici nu am chef sa umblu dupa dispense, mai ales ca data de 14 iunie nu are nicio semnificatie pentru noi. A fost la intamplare. Era liber la restaurantul pe care il doream.

ellen
19.02.2007, 20:39:28
Pentru cele ca mine (care nu au stiut ce e cu praznicele imparatesti) am gasit urmatoarea informatie:

Sarbatorile domnesti sau praznicele imparatesti cu date fixe
Praznicele imparatesti sunt urmatoarele (enumerate in ordinea anului bisericesc):
1. Nasterea Maicii Domnului (8 septembrie),
2. Inaltarea Sfintei Cruci (14 septembrie),
3. Intrarea in biserica a Maicii Domnului (21 noiembrie),
4. Nasterea Domnului (25 decembrie),
5. Botezul Domnului (6 ianuarie),
6. Intampinarea Domnului (2 februarie),
7. Bunavestire (25 martie),
8. Schimbarea la fata a Domnului (6 august),
9. Adormirea Maicii Domnului (15 august),
10. Duminica Floriilor (cu o saptamana inainte de Pasti),
11. Inaltarea Domnului (la 40 de zile dupa Pasti),
12. Pogorarea Sfantului Duh si Sfanta Treime (Duminica si Lunea Ru­saliilor, la 50 de zile dupa Pasti).

Nici in aceste zile, nici in ajunul lor nu se fac nunti. Sper ca va e de folos, sa nu patiti ca mine.#-o

ayana2010
20.02.2007, 00:57:47
Pentru cele ca mine (care nu au stiut ce e cu praznicele imparatesti) am gasit urmatoarea informatie:

Praznicele imparatesti sunt urmatoarele (enumerate in ordinea anului bisericesc):
12. Pogorarea Sfantului Duh si Sfanta Treime (Duminica si Lunea Ru­saliilor, la 50 de zile dupa Pasti).

Nici in aceste zile, nici in ajunul lor nu se fac nunti. Sper ca va e de folos, sa nu patiti ca mine.#-o

nu s fac nunti p 15 august? nu pot sa cred... si noi n pusesem deja cununia religioasa p 15 aug 2009!! o sa ma interesez.....

BDiana
20.02.2007, 01:01:49
nu s fac nunti p 15 august? nu pot sa cred... si noi n pusesem deja cununia religioasa p 15 aug 2009!! o sa ma interesez.....
Niciodata nu se fac nunti pe 15 august! Sorry, dar in fiecare an, in ziua asta, e Adormirea Maicii Domnului...

ayana2010
20.02.2007, 11:41:32
Niciodata nu se fac nunti pe 15 august! Sorry, dar in fiecare an, in ziua asta, e Adormirea Maicii Domnului...

dar d c nu s fac? stiu c sarbatoare e.. e si ziua mea! postu tine pana p 14! l-am sunat p fratele meu si l-am pus sa s uite in klendar si mi-a zis k nu scrie in rubrik "nu s fac nunti" d 15 august... doar 1-14 august, knd e postul sf maria! e calendar crestin ortodox

BDiana
20.02.2007, 12:09:04
dar d c nu s fac? stiu c sarbatoare e.. e si ziua mea! postu tine pana p 14! l-am sunat p fratele meu si l-am pus sa s uite in klendar si mi-a zis k nu scrie in rubrik "nu s fac nunti" d 15 august... doar 1-14 august, knd e postul sf maria! e calendar crestin ortodox
Din cate stiu eu, nici zilele de nume nu ar trebui sarbatorite de Adormirea Maicii Domnului, ci in septembrie, de Sf. Maria Mica, adica nasterea... De ce? Pentru ca e prilej de tristete, e comemorarea zilei in care a murit...

ayana2010
20.02.2007, 12:27:18
Din cate stiu eu, nici zilele de nume nu ar trebui sarbatorite de Adormirea Maicii Domnului, ci in septembrie, de Sf. Maria Mica, adica nasterea... De ce? Pentru ca e prilej de tristete, e comemorarea zilei in care a murit...

sunt credincioasa, dar nici kiar asa... adik in postul pastelui sa nici nu ascult muzik sau yo stiu c sa nu fac pt k a suferit iisus! si nici trista nu o sa fiu p 15 august pt k e adormirea.. mereu am sarbatorit... d knd suntem impreuna mai mult pentru k al doilea nume al amandurora este maria/ marian!!
am inteles cu 15 august, desi sunt trista... k programaseram amandoua casatoriile d anu trecut! acum kiar nu-mi mai vine nicio alta data in minte.. diseara o sa sun un preot sa-mi spuna sigur... yo ink sper!! thanks :*

BDiana
20.02.2007, 12:33:46
:) Da mai, nu e vorba ca trebuie sa fii tu trista... Dar nunta este o ceremonie religioasa, o sarbatoare si un prilej de bucurie, care se bate cap in cap din punctul de vedere al bisericii cu comemorarea mortii Fecioarei Maria.
Si de fapt, daca stau sa ma gandesc bine, si de n-ar fi trist, tot nu cred ca s-ar face nunti, pt. ca biserica se dedica in zilele de sarbatoare sarbatorii in sine... Asa si de Craciun, postul se termina inainte, dar nu se fac nunti...

ayana2010
20.02.2007, 17:37:40
:) Da mai, nu e vorba ca trebuie sa fii tu trista... Dar nunta este o ceremonie religioasa, o sarbatoare si un prilej de bucurie, care se bate cap in cap din punctul de vedere al bisericii cu comemorarea mortii Fecioarei Maria.
Si de fapt, daca stau sa ma gandesc bine, si de n-ar fi trist, tot nu cred ca s-ar face nunti, pt. ca biserica se dedica in zilele de sarbatoare sarbatorii in sine... Asa si de Craciun, postul se termina inainte, dar nu se fac nunti...

ti-am zis, sunt trista pt k era deja stabilit si era ceva imp pt noi... acum tre sa ma apuc d calcule matematice:-B .. o ecuatie ceva sa vad knd mai iese o zi buna pt cununie;)) :*

ellen
20.02.2007, 17:56:14
Eu sunt la a treia runda de calcule!:-B :-B :-B
Poate ma opresc aici! Eu cel putin asa sper. Off #-o

BDiana
20.02.2007, 17:59:13
Uff... :( Imi pare rau... Sper sa gasiti o data care sa va convina, si sa aveti o nunta minunata! :*

ayana2010
20.02.2007, 21:46:33
am sunat un preot si mi-a zis k s fac nunti p 15 august... oricum ma mai interesez...

ant
21.02.2007, 14:38:07
Eu sunt la a treia runda de calcule!:-B :-B :-B
Poate ma opresc aici! Eu cel putin asa sper. Off #-o

cred ca si eu sunt in aceeasi situatie..deja am schimbat-o de 2 ori

ant
21.02.2007, 14:44:56
Pana la urma ne-am hotarat la data de 07.06..am vazut ca nu cade in post si apoi noi in 7 sarbatorim "ziua nostra".......:* <:-P ;;)

dmdobrescu
21.02.2007, 17:48:09
Pana la urma ne-am hotarat la data de 07.06..am vazut ca nu cade in post si apoi noi in 7 sarbatorim "ziua nostra".......:* <:-P ;;)

si noi tot pe 07.06.2008 - si tot din cauza postului, superstitiilor legate de luna mai, etc :D - sper sa fie in regula. Mai auzisem ca nu e bine sa faci nunta in luna de nastere a unuia dintre cei doi miri (eu sunt nascuta in Iunie), dar daca tin cont de toate nebuniile astea, o sa serbez direct nunta de argint :D
sper ca de data asta sa am timp pentru ca trenurile de anul asta le-am pierdut ;))

ellen
21.02.2007, 20:44:34
si noi tot pe 07.06.2008 - si tot din cauza postului, superstitiilor legate de luna mai, etc :D - sper sa fie in regula. Mai auzisem ca nu e bine sa faci nunta in luna de nastere a unuia dintre cei doi miri (eu sunt nascuta in Iunie), dar daca tin cont de toate nebuniile astea, o sa serbez direct nunta de argint :D
sper ca de data asta sa am timp pentru ca trenurile de anul asta le-am pierdut ;))

Mie luna mai imi place tare mult.\:D/ Am fost botezata tot in mai, iar superstitiile ma lasa rece. Daca doar luna in care te casatoresti ar conta in succesul unui mariaj, poate si nr. divorturilor ar fi mai mic.
La cati sunt care fug de luna mai.... Avantajul meu... ;))E mai liber la starea civila, nu se ingramadeste lumea sa plece in concedii, ai de unde alege si culege...

annybunny
21.02.2007, 21:44:55
Si eu am vrut sa fac anul asta nunta; dar in oras in BR se fac nuntile numai pana la 12 noaptea si nu am vrut, asa ca facem pe 23. August 2008 nunta. Actele le scoatem pe 9. Mai 2007 :) abea astept <:-P :-"

Rodik
22.02.2007, 19:16:19
bunaa
si eu am vrut sa fac nunta pe 7 iunie 2008 si am gasit calendar clar ca postul Sf Petru si Pavel tine de pa 4-28 iunie, deci a picat, dc te uiti lasite-ul pus de tinela 2007 si la 2008 vezi ca nu sunt la fel si nu are cum de la an la an sa ne modifice nr zilelor de post
uite aici ce am gasit eu http://calendar.rol.ro/calendar-ortodox-2007/nu-se-fac-nunti-in-2007-si-2008.htm

...
si eu vroaim in iun si asa am inceput sa caut date acnd nu se fac nunti

bambolyna
22.02.2007, 21:11:25
Cel mai bine e sa mergi la biserica si sa-l intrebi pe preot si atunci faci cununia cand zice el ca se poate. Mai bine mergi direct la sursa.

ellen
22.02.2007, 21:42:32
bunaa
si eu am vrut sa fac nunta pe 7 iunie 2008 si am gasit calendar clar ca postul Sf Petru si Pavel tine de pa 4-28 iunie, deci a picat, dc te uiti lasite-ul pus de tinela 2007 si la 2008 vezi ca nu sunt la fel si nu are cum de la an la an sa ne modifice nr zilelor de post
uite aici ce am gasit eu http://calendar.rol.ro/calendar-ortodox-2007/nu-se-fac-nunti-in-2007-si-2008.htm

...
si eu vroaim in iun si asa am inceput sa caut date acnd nu se fac nunti

Eu am intrebat doi preoti si amandoi mi-au spus acelasi lucru, pe care l-am verificat si prin alte surse.;)) In luna iunie se pot face nunti pe 7 si pe 21. Pe 14 nu, deoarece este ajunul Rusaliilor, iar pe 28 e postul Sf. Petru si Pavel. Ce ai gasit la acel link e o greseala. In 2008 postul e din 23 pana in 28 iunie. Nu e un post cu date fixe, ci se calculeaza in functie de data Pastelui. ;;)

ellen
22.02.2007, 21:44:48
Eu am fost direct interesata de luna iunie, dar singura data disponibila la restaurantul care imi place era pe 14 iunie. :( Am fost tare dezamagita si am fost nevoita sa-mi aleg alta data. De asta m-am si interesat si va spun sigur ca asa este.

ellen
22.02.2007, 21:47:00
Am uitat!o:-) E valabil pentru cei de religie ortodoxa! La celelalte religii nu stiu...:-\

dmdobrescu
23.02.2007, 10:40:54
Cel mai bine e sa mergi la biserica si sa-l intrebi pe preot si atunci faci cununia cand zice el ca se poate. Mai bine mergi direct la sursa.
sunt de acord bambolyna, asa voi face.
Voi intreba sursa direct. Poate chiar preotul de la biserica unde vom avea nunta, sa fiu 100% sigura.
:*

LILICA
23.02.2007, 10:45:06
Voi intreba sursa direct. Poate chiar preotul de la biserica unde vom avea nunta, sa fiu 100% sigura.

Vezi sa intrebi mai multi, noi am pus initial nunta pe 9 iunie, ne-am dus la preot sa vb. pt. rezervare, i-am zis data tot, dar nu a stiut ca e post.
Dar daca Pastele cade intre 8-11 aprilie, postul e lung ca si anul asta.
Daca pica in alta zi, e doar cateva zile.
Tot de la biserica am aflat.

dmdobrescu
23.02.2007, 11:01:06
Vezi sa intrebi mai multi, noi am pus initial nunta pe 9 iunie, ne-am dus la preot sa vb. pt. rezervare, i-am zis data tot, dar nu a stiut ca e post.
Dar daca Pastele cade intre 8-11 aprilie, postul e lung ca si anul asta.
Daca pica in alta zi, e doar cateva zile.
Tot de la biserica am aflat.
Vai ce nebunie! #-o
Nu mi-am imaginat ca este atat de complicat. Vom avea un an extrem de plin dupa cate imi dau seama, ma bucur insa ca m-am inregistrat aici sa ne sfatuim ca nu stiu ce as fi facut.#:-S
ok, deci trebuiesc intrebati mai multi preoti,
multumesc lilica :*

LILICA
23.02.2007, 11:06:12
Vai ce nebunie! #-o
Nu mi-am imaginat ca este atat de complicat. Vom avea un an extrem de plin dupa cate imi dau seama, ma bucur insa ca m-am inregistrat aici sa ne sfatuim ca nu stiu ce as fi facut.#:-S
ok, deci trebuiesc intrebati mai multi preoti,
multumesc lilica :*
Cu placere!
Pastele pica pe 27 aprilie, 15 iunie e duminica Rusaliilor, postul ar tb. sa fie de cateva zile.

crisalia
24.02.2007, 11:04:59
Deci sigur se fac nunti pe 7 iunie?Ca eu am fost la 2 preoti si amandoi m-au aburit ca sa vada, ca sa le integreze, sa le deriveze .....ca le vine calendarul pe 2008 la Craciun:-w
Dc stau dupa ei pana la Carciun imi fac nunta in fata blocului>:P
Si vreau sa merg sa rezerv odata restaurantul ca imi sta ca un pitic pe creier;))
Deci, pot rezerva pe 7 iunie sigur?

ellen
24.02.2007, 13:34:07
E foarte sigur! Am niste prieteni care fac nunta pe 7 iunie. <:-P

ellen
24.02.2007, 15:04:36
Deci sigur se fac nunti pe 7 iunie?Ca eu am fost la 2 preoti si amandoi m-au aburit ca sa vada, ca sa le integreze, sa le deriveze .....ca le vine calendarul pe 2008 la Craciun:-w
Dc stau dupa ei pana la Carciun imi fac nunta in fata blocului>:P
Si vreau sa merg sa rezerv odata restaurantul ca imi sta ca un pitic pe creier;))
Deci, pot rezerva pe 7 iunie sigur?

Un ajutor pentru cei doi preoti: ;-) http://www.romania.co.nz/rel/calendar.php.
o:-)

ancavlc
24.02.2007, 16:08:29
si eu am mers la preot si a zis ca pe 7.06.2008 se fac nunti

diamond
27.02.2007, 17:29:28
vad ca deja ne-am strans ceva fete care avem nunta pe 7 iunie 2008 <:-P

ayana2010
02.03.2007, 20:08:58
revin cu o informatie... v-am zis k am apelat la un preot in leg cu 15 august si mi-a zis k s fac nunti... zilele astea a fost si beib la unul si a zis k se fac!! deci ne-au zis deja 2 preoti:D ..asta inseamna k SE FAC NUNTI P 15 AUGUST!!! yupy...nu mai e nevoie s klcule matematice sa pun alta data...deci 15 aug 2009 cununia religioasa.... d bucurie, va invit p toate :D

BARBIE_24
14.03.2007, 17:11:38
In legatura cu cununia religioasa cred ca cel mai bine ar fi sa mergem la Mitropolie sa intrebam cand se fac nunti si cand nu, ca eu am ramas anul acesta cu buza in soare. Bafta fetelor si spor la gasit restaurant!

ellen
14.03.2007, 18:38:51
De ce? Ce s-a intamplat?

Moon
15.03.2007, 20:12:55
UUUUffffffffff fetelor era sa fac atac cand am citit topicul asta #:-S ....eu nu vreau alta data iarrr...daca ma iau dupa cate spun ca e bine sa faci pe data de 7 Iunie 2008 e de bine ..si am mai vazut ca sunt si mai multe viitoare miresici care fac pe aceeasi data si ma bucur ...cred ca am sa ma grabesc cu biserica ;)).
Eu cred ca ideea cu Mitropolia este foarte buna ei ar trebui sa stie cel mai bine pentru ca ei si editeaza calendarul asa ca daca ajunge cineva sa faca publica informatia please ne va ajuta pe multe dintre noi:smile:

violeta81
19.03.2007, 18:18:40
la anul postul sf petru si pavel tine doar o saptamana, de pe 23 pe 28 iunie pt ca si eu tot la anul am nunta.
si noi am programat-o pe 14 iunie. dar si asa avem emotii deoarece pe 15 iunie sunt rusaliile si cica nici atunci nu se fac, dar am intrebat pe la biserici si s-ar face. oricum tre sa ma mai interesez.

so, in ianuarie se fac iar in februarie doar in primele saptamani..sper sa nu gresesc..
Te pup

LILICA
19.03.2007, 18:25:08
la anul postul sf petru si pavel tine doar o saptamana, de pe 23 pe 28 iunie pt ca si eu tot la anul am nunta.
si noi am programat-o pe 14 iunie. dar si asa avem emotii deoarece pe 15 iunie sunt rusaliile si cica nici atunci nu se fac, dar am intrebat pe la biserici si s-ar face. oricum tre sa ma mai interesez.
O sa afli pareri diferite si pe 27 mai acest an sunt Rusaliile, eu am intrebat un preot mi-a zis ca se fac nunti, pe la tara alti preoti zic la fel.
Doar aici pe forum am aflat pe la fete ca au avut probleme la biserica.
Acum nu stiu ce sa mai cred, oricum noi facem pe 26 mai nunta.

RIKIDONE
21.03.2007, 12:38:20
Miresicilor, pe 6 Septembrie 2008 se fac nunti? :-\

ellen
21.03.2007, 14:46:39
Se fac nunti atunci. Uite un link catre un site ce are date despre calendarul din 2008 http://www.romania.co.nz/rel/calendar.php:)

Ionuca
28.03.2007, 17:22:18
Dragele mele, nu mi-am inchipuit in viata asta si nici in alte 3 ca sunt asa de mari probleme cu o nunta, cu data, cu posturile, cu popi care au nu mai stiu cate pareri, cu derogari , superstitii si alte asemenea!

Pentru numele lui Dumnezeu, va rog, spuneti-mi ca pe 23 august 2008 pot sa fac nunta, va rog mult!!!!!o:-)

Multumesc!

krisstina2004
28.03.2007, 23:30:20
Dragele mele, nu mi-am inchipuit in viata asta si nici in alte 3 ca sunt asa de mari probleme cu o nunta, cu data, cu posturile, cu popi care au nu mai stiu cate pareri, cu derogari , superstitii si alte asemenea!

Pentru numele lui Dumnezeu, va rog, spuneti-mi ca pe 23 august 2008 pot sa fac nunta, va rog mult!!!!!o:-)

Multumesc!

Se poate face fara probleme atunci, nu e nici un post :).

isa28
23.04.2007, 12:50:46
Fetelor am nevoie de un sfat!!!!!
Problema mea sunt parintii mei, locuim in afara tarii si viitorul meu sot nu e roman. E o persoana deosebita, ne iubim, ne intelegem de minune...dar am parinti egoisti.Ne-am hotarat sa ne casatorim, civil aici si religios in Romania.Vestea a cazut ca un traznet nu va mai spun ca pentru ai mei totul e o problema. In Romania nu mai avem locuinta decat a bunicii mele care s-a bucurat enorm si mi-a spus ca vrea sa ies mireasa din casa ei ... dar am numai probleme cu ai mei. Ce sa fac, am iluziile spulberate de proprii parinti care nu isi dau seama cred eu de ceea ce fac. Sfatuiti-ma

coras
23.04.2007, 12:55:29
stai linistita, lucrurile se vor calma de la sine da-le posibilitatea parintilor tai sa iti cunoasca viitorul sot, la mine au trebiut 2 ani ca tata sa il bage in seama, acum sunt de nedespartit!!
vorbeste-le mai des despre el si nu ii agasa cu planurile de nunta, adu-le aminta din cand in cand despre voi si planurile voastre si cel mai important lucru repet-i mamai tale ca esti feicita!!!!sigur mesajul tau va fi transmis si tatalui tau si lucrurile incet, incet vor intra pe fagasul normal!!>:D<

isa28
23.04.2007, 13:02:58
Iti multumesc pentru sfat, adevarul e ca pb nu cred sa fie el, se inteleg bine...atata doar ca de multe ori felul de a gandi se loveste capa in cap. Se cunosc bine, dar ai mei au schimbari ciudate de comportament fata de el. Ai lui ne fac cadou o casa in acelasi bloc cu ei si imi baga in cap tot felul de prostii...ca o sa imi fie toata ziua la usa ... nu ma simt sprijinita de nici un fel si sincer am ajuns sa ne gandim ca daca nu avem ajutorul lor sa facem nunta civila si religioasa cand o vrea Domnul si cu ajutorul Domnului. In tara nu am pe nimeni, ai mei ar fi singurii care m-ar putea ajuta sa organizez totul...pana la anul mai e timp dar... nu stiu ce sa fac:(>:D<

coras
23.04.2007, 15:58:08
[ Ai lui ne fac cadou o casa in acelasi bloc cu ei si imi baga in cap tot felul de prostii...ca o sa imi fie toata ziua la usa ... nu ma simt sprijinita de nici un fel si sincer am ajuns sa ne gandim ca daca nu avem ajutorul lor sa facem nunta civila si religioasa cand o vrea Domnul si cu ajutorul Domnului. In tara nu am pe nimeni, ai mei ar fi singurii care m-ar putea ajuta sa organizez totul...pana la anul mai e timp dar... nu stiu ce sa fac:(>:D<[/quote]
eii aici te rog sa te mai gandesti un pic...ti-o spune o femeie patita si care a trait cu soacra usa in usa un an de zile, pt ca mamaitica i-a luat ap pe..palier cu ea///a fost oribil, pana acum un an cand i-am dat verdict ori mamitica pleaca de la usa ori plec eu si am plecat amandoi, deci ai grija mare sa nu repeti istoria meaL-)
cat despre resursele financiare cauta pe cat poasibil sa faceti voi nunta pt ca , cu asa parinti schimbatori(cunoscatorii stiu/:) )o sa ajungi la vremea cand iti vor scoate pe nas fiecare banut...deci sa traiasca creditul bancar!!!parerea mea!!!
mai vb ca pana la anu cand ne maritam......mai avem timp de copilarit:))

mihaela_2m
23.04.2007, 19:11:21
Stii draga Issa...in viata vom avea parte de suficiente griji, nevoi, probleme...cu toate ca nu ne dorim...Te-as sfatui sa incerci sa transformi toata nelinistea asta in speranta.Nici noi nu avem cine stie ce suport...dar ne avem unul pe altul.Deocamdata asteptam..vroiam sa facem nunta anul acesta..dar nu sunt bani...nici ai lui, nici ai mei nu au cu ce...iar noi nici atat.Mirele meu are licenta anul asta....iar eu la anul...Nu avem unde sa stam...desi suntem impreuna de 2 ani..ink locuim separat...am vrea mai mult...dar nu se poate.O alta grija in leg cu nunta a fost unde vom locui dupa..mi s-ar parea absurd sa stam tot asa...si nici nu s-ar pune problema sa stam la ai nostri...Suntem tineri, ne iubim si speram..ganditi-va si voi k in ciuda atator probleme dragostea este de partea voastra si chiar dc afara e innorat sigur va rasari soarele.Bafta multa si iubiti-va.

isa28
23.04.2007, 23:17:29
Iti multumesc mult pentru vorbele tale frumose si nu pot decat sa iti multumesc pentru tot. Nu pretind sa fiu egoista stiu ca lumea e mult mai dificila decat "problema" mea dar uite ca pe mine ma afecteaza destul de mult. Iti doresc si tie si tuturor celor care mi-au raspuns, multa iubire, pace si liniste sufleteasca.Cu toate ca nu ne cunoastem am gasit intre voi prietene adevarate. Va multumesc din suflet. Va pup pe toate:x

mihaela_2m
24.04.2007, 14:51:09
Sper sa te inveselesti..ca doar ai de organizat o nunta nu o inmormantare pupici

luminitza
21.06.2007, 13:13:25
De ce nu poti astepta?
este mult mai frumos vara.
ai grija sa nu fie in mai, cica nu dureaza casniciiile facute in mai.

cafelutatare
21.06.2007, 16:52:56
O sa afli pareri diferite si pe 27 mai acest an sunt Rusaliile, eu am intrebat un preot mi-a zis ca se fac nunti, pe la tara alti preoti zic la fel.
Doar aici pe forum am aflat pe la fete ca au avut probleme la biserica.
Acum nu stiu ce sa mai cred, oricum noi facem pe 26 mai nunta.
Mie preotul mi-a zis ca se putea si atunci, dar ca fiind sambata mortilor e mai bine sa nu... faptul ca tatal meu e decedat m-a pus pe ganduri si clar nu pot face asa ceva.

verrat
25.07.2007, 18:27:37
Fetelor este gresit calendarul gasit de voi .....pot sa va spun 100% ca postul lui Petru si Pavel este intre 23-28 iunie 2008.Am vb eu cu preotul#:-S

Irmuresan
14.08.2007, 11:01:20

Te pup

Eu am inteles ca in 2008 Postul lui Pavel este doar o sapt din 22 sau 23 iunie pana in 28 iunie. Stiu ca se calculeaza 50 zile de la pasti la "Rusale" (cred ca asa se spune - nu prea ma pricep la aceste probleme) si apoi in functie de Rusale se calculeaza postul lui Pavel deci anul 2008 se pot face nunti si in 7, 14 si 21 iunie. In caz ca totusi e post se pot face derogari... nu e mare lucru ... Anul trecut Pastile au picat in 8 apr si deci postul lui Pavel a inceput mai repede si a durat mai mult, dar anul acesta sunt in 27 apr. deci 50 zile s-ar implini doar prin 15/16 iunie. Eu am nunta stabilita in 14.06.2008 .
Mai mult de Sf. Marie in august nu este post?

mirelus1982
20.08.2007, 21:24:05
Fetelor, in ritmul asta fac infart. Am vorbit cu coordonatorul nostru de eveniment si mi-a spus ca e post intre 4 si 28 iunie 2008, eu voiam pe 7.Vin acasa,ma uit pe net, citesc ce scrieti voi...nu stiu ce sa mai cred?Care poate sa imi spuna sigur daca se pot face nunti pe 7 sau 21 iunie, ca am inteles ca pe 14 sunt este ajunul Rusaliilor!
Of!Poate trag o fuga pana la o biserica poate gasesc un preot informat!:-L

Andra_St
20.08.2007, 21:54:44
Fetelor, in ritmul asta fac infart. Am vorbit cu coordonatorul nostru de eveniment si mi-a spus ca e post intre 4 si 28 iunie 2008, eu voiam pe 7.Vin acasa,ma uit pe net, citesc ce scrieti voi...nu stiu ce sa mai cred?Care poate sa imi spuna sigur daca se pot face nunti pe 7 sau 21 iunie, ca am inteles ca pe 14 sunt este ajunul Rusaliilor!
Of!Poate trag o fuga pana la o biserica poate gasesc un preot informat!:-L

singurii in masura sa te lamureasca sunt preotii. cere mai multe pareri.
oricum, in principiu, nici un preot nu te cununa in post si cred ca mai sunt anumite zile de sarbatoare - sau asa ceva, nu stiu sigur, cand iarasi nu te cununa. mai bine cauta sa afli din timp ca sa tocmesti restaurantul.

mirelus1982
23.08.2007, 11:38:11
M-am interesat la Patriarhie, link-ul postat de Ellen este bun, postul Sf. Petru si Pavel tine de pe 23 pana pe 38 iunie. Deci in iunie 2008 se pot face nunti pe 7 si pe 21 iunie. Pe 14 este Ajunul Rusaliilor si nici in ajun de sarbatori sau posturi nu se fac nunti, asa m-au informat preotii de la Patriarhie.
Asa ca miresicilor, cel mai bine e sa va informati "la sursa"!:)
Din pacate, la Marriott unde vreau eu sa fac nunta, salile sunt ocupate la aceste date. Asa ca deja am mutat data in iulie.8-|

picolla
23.08.2007, 14:57:20
despre conviventa cu soacrele in mare parte ai dreptate, dar mai exista si exceptii de l regula.eu stau in acelasi aapartament cu soacra de mai bine de 2 ani, e totul ok, dar chestia principala e sa fii destul de tare sa suporti intepaturile(care inevitabi sunt), si sa nu bagi in seama tot ce spun. pe noi ne jut mult nu dspun ca nu, dar oricum tot sa stai singuri e mai bine.pupici

alycya02
07.09.2007, 19:37:55
Eu am inteles ca pe data de 15 iunie si pe 28 iunie nu se fac nunti...
Dar cred ca cel mai bine ar fi sa vorbim cu un preot cu toate ca acum cateva zile am fost sa ma interesez la o biserica si mi-a spus sa astept sa iasa calendarul ortodox.Iar daca astept calendarul.... cu rezervarea la restaurant ce mai fac???:( :( :(

v80roxana
09.09.2007, 01:35:49
buna fetelor ce bine ca nu sunt singura din 2008,am gasit restaurant trb doar sa semnez cam tarziu zic eu dar asta e 04/10/2008 am emotii de pe acum:"> insomnii:D si nu stiu ce mai urmeaza vroiam prin septembrie dar nash bafta multa<:-P

picolla
12.09.2007, 20:35:24
din cate stiu eu 15 iunie nu are nici o treaba .intradevar sunt rusaliile dar sa vaa spun ce am patit noi. noi avem pe 14 si un preot la biserica unde vroiam sa facem initial(acum am schimbt bisericaa), ne-a spus ca pe 14 nu se fac nunti ca este ajunul rusaliilor /:).Aaa si noi ii spusesem ca restaurantul il avem deja inchiriat pe 14, ne-a spus ca sa facem petrecerea 14 si sa venim duminica dup ora 14 ca ne si cununa .deci nu ne cununa in ajun dar in ziua in care este sarbatoare ne cununa:(, si mai presus de toate intai petreci si dupia te cununi:O. eu e prima data cand am auzit asa ceva. pana la urma ne-am dus la alta biserica si ne-a spus ca se poate face pe 15 desi ii explicasem situatiaa cu sarbatorile. asa ca e bine sa intrebam preotul de la biserica al care vrem sa facem ca sa fim siguri.

bambolyna
16.09.2007, 01:22:30
Conteaza mult si religia in alegerea datei. Chiar daca majoritatea sunte-ti ortodoxe eu sunt catolica si voi face cununia in 9 august cand la ortodoxi nu se poate pt ca e post!

mirelluta
03.10.2007, 09:48:43
Calendarul Ortodox pentru 2008 este urmatorul:

14 iunie = ajunul Rusaliilor si nu se fac nunti atunci

Nici in aceste zile, nici in ajunul lor nu se fac nunti

Ceea ce a fost postat pana acum este valabil pentru 2007.

mirelluta
03.10.2007, 09:56:21
Dragele mele,

Calendarul Ortodox pentru 2008 este urmatorul:

14 iunie = ajunul Rusaliilor si nu se fac nunti atunci

Nici in aceste zile, nici in ajunul lor nu se fac nunti

veruta81
04.10.2007, 20:13:31
trebuie sa-ti multumim pt ideea de a posta acest calendar ortodox 2008.nici nu-ti inchipui cat ne-ai ajutat....ma inclin in fata ta....^:)^

mirelluta
05.10.2007, 09:49:42
Ma bucur ca iti este de folos. La randul meu am trecut prin niste emotii cu data de 7 iunie ..... Platisem avansul la restaurant si nu eram sigura ca se poate oficializa slujba religioasa.
Multa bafta la pregatiri. :x

lolita2008
17.10.2007, 13:57:38

buna,

gasesti pe www.credo.ro (http://www.credo.ro), calendarul ortodox 2008 care sper sa-ti fie f util.

bafta

alisuka
17.10.2007, 16:52:23
ionuca scumpa mea poti face linistita nunta pe 23 august 2008 caci si eu o fac ,nu este nici un post !<:-P

miha08
26.10.2007, 20:12:24
ufffffff, atat m-am sucit si m-am invartit, si eram si eu tare bucuroasa ca stabilisem pe 7 iunie, si era totul ok, nu era in post, nu era nicaieri, era foarte bine, am mers la restaurant...nu aveau liber 7 iunie...ma rog, hai pe 14, ca stiam ca e ok, am platit, ne-am bucurat...si uite ca nu e bine pe 14 ca e ajunul rusaliilor...:((:((:((

nu mai stiu ce sa fac...nu mai pot da inapoi de la restaurant, ca sigur nu mai gasesc altu'...cred ca cel mai bine ma duc sa vb cu preotul de la biserca unde vrem sa facem cununia sa vedem ce zice el...nu?

#-o

iulia24
27.10.2007, 12:41:04
mai bine te duci sa vb cu preotul eventual sa-ti dea ceva la mana ptr ca au mai fost miresici care si-au ales nunta in post si pe urma preotul s-a razgandit cand ar fi trebuit sa ii cunune sau cum am mai auzit aici cu usile inchise

iulia24
27.10.2007, 12:42:12
la noi am vazut foarte multe nunti anul acesta in post banuiesc ca acele miresici au rezolvat cumva

nanalia
27.10.2007, 18:47:37
Miha eu zic sa incerci.Eu am nunta pe 3 mai cand nu se fac nunti( cica), preotul e de acord ca am vorbit cu el;Si am o colega si prietena buna care are nunta pe 14 iunie tot asa cu acordul preotului.La noi in Mures se poate.Oare sunt preotii mai indulgenti aici?Nu cred.Eu zic sa nu te dai batuta si sa speri in continuare.Spor la pregatiri.:-p :*

ClaRDeLuna
01.11.2007, 11:25:07
ufffffff, atat m-am sucit si m-am invartit, si eram si eu tare bucuroasa ca stabilisem pe 7 iunie, si era totul ok, nu era in post, nu era nicaieri, era foarte bine, am mers la restaurant...nu aveau liber 7 iunie...ma rog, hai pe 14, ca stiam ca e ok, am platit, ne-am bucurat...si uite ca nu e bine pe 14 ca e ajunul rusaliilor...:((:((:((

nu mai stiu ce sa fac...nu mai pot da inapoi de la restaurant, ca sigur nu mai gasesc altu'...cred ca cel mai bine ma duc sa vb cu preotul de la biserca unde vrem sa facem cununia sa vedem ce zice el...nu?

#-o
cel mai bine vorbesti cu preotul si ii explici situatia. Si noi de curand am vazut ca ziua nuntii noastre 28 iunie 2008 este in post numai ca a intervenit ceva important si va trebui sa gasim o alta data disponibila tot la acelasi restaurant si toate datele sunt in post asa ca o sa mergem sa vorbim la biserica.

Brone
01.11.2007, 14:54:10
cel mai bine vorbesti cu preotul si ii explici situatia. Si noi de curand am vazut ca ziua nuntii noastre 28 iunie 2008 este in post numai ca a intervenit ceva important si va trebui sa gasim o alta data disponibila tot la acelasi restaurant si toate datele sunt in post asa ca o sa mergem sa vorbim la biserica.

Intratzi pe site'ul patriarhiei romane..acolo scrie ca in iunie nu se fac nuntzi intre 23-28 iunie.
Se poate lua derogare de la parohie pt nunta in post fara probleme. Ca pana la urma prea multe posturi mai sunt la noi in religia ortodoxa.

ClaRDeLuna
01.11.2007, 16:46:13
Intratzi pe site'ul patriarhiei romane..acolo scrie ca in iunie nu se fac nuntzi intre 23-28 iunie.
Se poate lua derogare de la parohie pt nunta in post fara probleme. Ca pana la urma prea multe posturi mai sunt la noi in religia ortodoxa.
Da vorbisem cu un preot si ne-a spus ca ni se dadea derogare, numai ca nu din motivul asta am fost nrvoiti sa mutam data pe 8 martie.

andraelen
01.11.2007, 22:44:02
mai fetelor pe14 iunie se pot face nunti ca nu e in post!interesati-va mai bine si o sa vedeti!:*

tuska
10.11.2007, 23:11:29
daca va ajuta am gasit un link serios pentru "nu se fac nunti in 2008"
http://www.credo.ro/calendar-ortodox.php
Sper sa ajute!!:)>-

eviasis
16.11.2007, 20:55:26

Nu se fac nunti in 2008:
2-8 martie (lasatul de carne)
10martie-26 aprilie (postul Pastelui)
27 aprilie-3 mai (Pastele)
23-28 iunie (post Petru si Pavel)
1-14 august (post Sf.Maria)
14 nov.-24 dec.(post Carciun)
25dec.-06ian.(botezul Domnului):*
Bafta la ales data.

evenstar
16.11.2007, 21:32:37
mai fetelor pe14 iunie se pot face nunti ca nu e in post!interesati-va mai bine si o sa vedeti!:*

Pe 14 iunie e "sambata mortilor"... Unii preoti zic ca se fac, altii ca nu... Mie, oricum, mi s-a parut cam spooky si am renuntat... Suna prea gothic sa spun dupa aia "M-am maritat in sambata mortilor" :))

andraelen
16.11.2007, 22:09:40
Pe 14 iunie e "sambata mortilor"... Unii preoti zic ca se fac, altii ca nu... Mie, oricum, mi s-a parut cam spooky si am renuntat... Suna prea gothic sa spun dupa aia "M-am maritat in sambata mortilor" :))

daca stai sa te uiti pe calendar in fiecare zi e sarbatoare!eu am gasit pe net calendarul pt anul viitor si daca colo zice ca se fac nunti pe 14 inseamna ca se fac!nu scrie nimik ca e sambata mortilor sau altceva!si daca stai sa vb cu preotii unu iti zice intr-un fel altul in alt fel si tot asa!

alexuta
17.11.2007, 16:02:06

bine ai grait Brone .. eu nu am nici o treaba cu religia adica sunt credincioasa dar mi se par exagerate toate aceste posturi,zile de post la ortodocsi. daca stam sa calculam, cred ca intr-un an ne raman vreo 50 de zile de facut nunti ... incredibil!
Noi nu am avut alta cale decat de a programa nunta pe 4 iulie... intr-o vineri ... asta este! o sa luam dezlegare si la anu si la multi ani! #-o

miresicamica
19.11.2007, 12:44:07
in ianuarie poate se fac, dar februarie sigur nu. uite pt 2007:

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1944

eu zic poate reusesti sa gasesti anul asta prin noiembrie.
Eu vreau sa o fac in octombrie din cate stiu eu nu este nici o sarbatoare.

alexuta
19.11.2007, 17:49:06
scuzati-mi ignoranta dar ce este saptamana Alba ? De ce nu se pot face nunti?

Yonika
20.11.2007, 10:49:21
Saptamana alba parca stiu eu, ca e sapt inainte de Paste? Sper sa nu zic prostii! daca am gresit, sa ma corectati!:">

Volimte
20.11.2007, 11:08:03

Saptamana Alba sau Saptamana Luminata este saptamana care urmeaza dupa prima zi de Pasti (care cade duminica intotdeauna).

Nu se fac nunti pentru a nu se distrage atentia oamenilor de la importanta si bucuria Invierii pentru crestini. E un motiv de bucurie sufleteasca, duhovniceasca pentru cea mai mare sarbatoare a Ortodoxiei. Din acest motiv nu se fac nunti sau alte petreceri mari "lumesti".
Nu stiu daca am reusit sa ma exprim bine ca sa intelegeti motivul

Saptamana alba parca stiu eu, ca e sapt inainte de Paste? Sper sa nu zic prostii! daca am gresit, sa ma corectati!:">
Saptamana dinainte de Pasti este Saptamana Patimilor, "inversa" Saptamanii Luminate (deoarece se comemoreaza chinurile prin care a trecut Hristos de la tradare pana la rastignire).

Yonika
20.11.2007, 15:03:02
Saptamana Alba sau Saptamana Luminata este saptamana care urmeaza dupa prima zi de Pasti (care cade duminica intotdeauna).

Nu se fac nunti pentru a nu se distrage atentia oamenilor de la importanta si bucuria Invierii pentru crestini. E un motiv de bucurie sufleteasca, duhovniceasca pentru cea mai mare sarbatoare a Ortodoxiei. Din acest motiv nu se fac nunti sau alte petreceri mari "lumesti".

Saptamana dinainte de Pasti este Saptamana Patimilor, "inversa" Saptamanii Luminate (deoarece se comemoreaza chinurile prin care a trecut Hristos de la tradare pana la rastignire).
Da, asa e, cand ai citit primul rand scris de tine, mi-am adus aminte exact,....

Pisu
20.11.2007, 18:34:08
Este pe aici vreo fosta miresica, care a facut nunta intr-o zi cind de fapt nu se faceau, cu derogare???? Ca eu o iau razna.... dupa contracte incheiate, restaurant, foto si decor, aflu ca pe 13 septembrie nu se fac nunti la ortodoxi... Intr-adevar, nu am vorbit cu un preot, dar am intrebat si eu persoane mai bisericoase de fel, despre acea data si toati mi-au spus ca nu e nimic pe data aia, sa stau linistita... A facut cineva nunta cu derogare? Sa ne spuna si noua ce si cum, ca sintem o groaza pe 13 septembrie care sintem in acelas kkt... scuzati limbajul, dar chiar acolo sintem...

Yonika
21.11.2007, 10:56:40
Este pe aici vreo fosta miresica, care a facut nunta intr-o zi cind de fapt nu se faceau, cu derogare???? Ca eu o iau razna.... dupa contracte incheiate, restaurant, foto si decor, aflu ca pe 13 septembrie nu se fac nunti la ortodoxi... Intr-adevar, nu am vorbit cu un preot, dar am intrebat si eu persoane mai bisericoase de fel, despre acea data si toati mi-au spus ca nu e nimic pe data aia, sa stau linistita... A facut cineva nunta cu derogare? Sa ne spuna si noua ce si cum, ca sintem o groaza pe 13 septembrie care sintem in acelas kkt... scuzati limbajul, dar chiar acolo sintem...
Hei, incearca si nu te mai stresa atat...iti dai seama ca suntem atatea fete care avem nunta pe 13..nu cred ca sunt probleme..ei una chiar nu imi fac deloc griji in privinta datei..dar deloc..uite ce a scris o miresica pe aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3363&page=171
Asa ca bafta la alte pregatiri si bate-ti capul cu altele..nu cu data..ca se va putea..sunt sigura. Eu zic sa stai linistita in privinta asta!
Pupici!

Green_Eyes
21.11.2007, 11:02:56

De unde ai auzit ca nu se fac nunti pe 13 septembrie 2008?:O De curiozitate, m-am uitat pe net in calendarul ortodox si nu se specifica asa ceva=;: http://calendar.rol.ro/calendar-ortodox-2007/nu-se-fac-nunti-in-2007-si-2008.htm

Volimte
21.11.2007, 11:07:35
De unde ai auzit ca nu se fac nunti pe 13 septembrie 2008?:O De curiozitate, m-am uitat pe net in calendarul ortodox si nu se specifica asa ceva=;: http://calendar.rol.ro/calendar-ortodox-2007/nu-se-fac-nunti-in-2007-si-2008.htm

Nu se fac nunti "In zilele Praznicilor Imparatesti si in ajunul acestora"
(asa scrie si in calendar)
Pe 14 septembrie este "Inaltarea Sfintei Cruci" care este praznic imparatesc.
13 septembrie e ajunul Praznicului Imparatesc .. deci de asta nu se fac nunti:(

Brone
21.11.2007, 12:26:09
Haidetzi may fetelor, nu va mai impacientatzi. Ducetzi'va la preot shi o sa se rezolve "problema"

picolla
21.11.2007, 16:49:28
Mirelluta scuza-ma ca te contrazic, dar pe 14 iunie se fac nunti sigur.asta o spun dintr-o sursa sigura.am intrebat un episcop si mi-a spus ca se pot face. am intlnit si preoti care au zis ca nu,(am mai spus asta mai sus)dar nunti sefac in acea zi cel putin pana in ora 17 cand incep Deceniile.pupici

Pisu
21.11.2007, 17:55:51
Multumesc pt raspunsuri si incurajari fetelor!!!>:D< Sper din suflet sa se rezolve!!! Nu pot sa nu imi fac griji pina cind nu voi stii problema rezolvata. Am trimis si eu pe unii si pe altii pe la preoti sa intrebe, avind in vedere ca eu nu sint acolo, dar daca reuseste vreo miresica de pe aceasta data, din Bucuresti, sa rezolve problema, sa-mi spuna si mie! PLS! Pup!:*

Yonika
22.11.2007, 11:34:45
Multumesc pt raspunsuri si incurajari fetelor!!!>:D< Sper din suflet sa se rezolve!!! Nu pot sa nu imi fac griji pina cind nu voi stii problema rezolvata. Am trimis si eu pe unii si pe altii pe la preoti sa intrebe, avind in vedere ca eu nu sint acolo, dar daca reuseste vreo miresica de pe aceasta data, din Bucuresti, sa rezolve problema, sa-mi spuna si mie! PLS! Pup!:*
Voi v-ati hotarat la ce biserica faceti cununia religioasa? daca da, at sa mearga cineva la preotul de acolo si sa intrebe daca se fac nunti, iar daca nu, vedeti si voi cam unde ati vrea sa faceti nunta, si sa meraga cineva sa se intereseze la preot, si in functie de preotul care spune ca se fac, acolo faceti si voi nunta, si gata.:D

Pisu
22.11.2007, 15:01:59
Voi v-ati hotarat la ce biserica faceti cununia religioasa? daca da, at sa mearga cineva la preotul de acolo si sa intrebe daca se fac nunti, iar daca nu, vedeti si voi cam unde ati vrea sa faceti nunta, si sa meraga cineva sa se intereseze la preot, si in functie de preotul care spune ca se fac, acolo faceti si voi nunta, si gata.:D
Pai ne hotariserem la o biserica, dar nu am vorbit nimic deocamdata pt ca a fost si este in constructie... de fapt interiorul nu e gata....au sfintit-o pe 11 noiembrie, adica nu de mult.... O sa se duca cineva sa vorbeasca si acolo, dar la urma urmei sint in stare sa ma duc la oricare biserica unde gasim un preot care sa ne cunune in ziua aia, nu mai am pretentii...

Yonika
22.11.2007, 16:20:23
Pai ne hotariserem la o biserica, dar nu am vorbit nimic deocamdata pt ca a fost si este in constructie... de fapt interiorul nu e gata....au sfintit-o pe 11 noiembrie, adica nu de mult.... O sa se duca cineva sa vorbeasca si acolo, dar la urma urmei sint in stare sa ma duc la oricare biserica unde gasim un preot care sa ne cunune in ziua aia, nu mai am pretentii...
saracuta de tine..esti stresata rau..dar lasa ca sigur se va rezolva cumva si ai sa vezi ca o sa iasa bine pana la urma!

Pisu
22.11.2007, 16:28:42
saracuta de tine..esti stresata rau..dar lasa ca sigur se va rezolva cumva si ai sa vezi ca o sa iasa bine pana la urma!
Pai iti dai seama ca sint, ca la asta chiar nu m-am asteptat... :-( dar am auzit ca unii preoti cununa totusi in ziua aia... sper sa nimeresc si eu o biserica unde fac asta....

Yonika
22.11.2007, 16:46:36
Pai iti dai seama ca sint, ca la asta chiar nu m-am asteptat... :-( dar am auzit ca unii preoti cununa totusi in ziua aia... sper sa nimeresc si eu o biserica unde fac asta....
Sigur vei gasi, sunt f sigura de asta. Si se va termina totul cu bine! Iti tin pumnii!:-p

alexuta
23.11.2007, 16:21:20

Ralu, eu iti spun sa te linistesti si sa nu-ti mai faci atatea griji pt ca, in cazul in care chiar nu se fac nunti in ziua aceea poti obtine o dezlegare ... si la noi la fel s-a intamplat cand au aflat ca facem nunta vinerea ...doamne, nici daca omoram pe cineva nu cred ca era reactia asta - 3 preoti de aici mi-au spus ca nici sa nu ma gandesc ... dar, mi s-a spus, din sursa sigura :D ca daca avem motive cat de cat intemeiate nu trebuie sa ne facem probleme. si sincer nu-mi fac ;;)
doamne iarta-ma dar religia noastra este exagerata cu toate aceste restrictii. suntem unici in lumea asta :-w. AMIN

alexuta
23.11.2007, 16:28:25

Multumesc Volimte :*.
Citisem pe prima pagina a acestei discutii un mesaj scris de Glamourglow ca saptamana Alba este intre 12-18 februarie 2007 ... si eu stiam ca saptamana alba sau luminata e dupa Paste dar intre 12-18 februarie ce a fost?

Pisu
23.11.2007, 17:35:25
Sigur vei gasi, sunt f sigura de asta. Si se va termina totul cu bine! Iti tin pumnii!:-p
Multumesc mult!!!!! Se pare ca un preot de la o biserica din cartier cununa religios pe data respectiva, dar e cam imprastiat respectivul si nu indraznesc sa ma bazez pe el, asa ca eu caut mai multi preoti care fac asta, ca sa fiu sigura ca nu ramin pe dinafara, dar imi da speranta...:D :* :* :*

Pisu
23.11.2007, 17:37:46
Ralu, eu iti spun sa te linistesti si sa nu-ti mai faci atatea griji pt ca, in cazul in care chiar nu se fac nunti in ziua aceea poti obtine o dezlegare ... si la noi la fel s-a intamplat cand au aflat ca facem nunta vinerea ...doamne, nici daca omoram pe cineva nu cred ca era reactia asta - 3 preoti de aici mi-au spus ca nici sa nu ma gandesc ... dar, mi s-a spus, din sursa sigura :D ca daca avem motive cat de cat intemeiate nu trebuie sa ne facem probleme. si sincer nu-mi fac ;;)
doamne iarta-ma dar religia noastra este exagerata cu toate aceste restrictii. suntem unici in lumea asta :-w. AMIN
Asa e! Sint de acord cu tine ca se exagereaza mult, dar uite ca noi nu avem ce face, ca din pacate nu le putem schimba noi regulile astea... dar e bine ca se mai gasesc portite totusi... Succes si tie la capitolul asta!!! >:D<

alexuta
23.11.2007, 18:06:30
Regulile acestea sunt facute tot de oameni asa ca daca se vrea, sunt sigura ca pot fi schimbate ;-) ...
ai sa vezi ca se rezolva, stai linistita si weekend placut >:D<

miha08
11.12.2007, 11:34:51
un calendar foarte interesant, care o sa dea raspuns multor fete cu semne de intrebare referitoare la ziua nuntii...:D ...cum am fost si eu :">

http://calendarortodox2008.crez.ro/
http://calendarortodox2008.crez.ro/iunie/

christian
23.12.2007, 14:37:35
Eu am fost direct interesata de luna iunie, dar singura data disponibila la restaurantul care imi place era pe 14 iunie. :( Am fost tare dezamagita si am fost nevoita sa-mi aleg alta data. De asta m-am si interesat si va spun sigur ca asa este.
noi am rezervat deja restaurantul pentru 14 iunie si am fost la biserica Elefterie unde absolut nimeni nu ne-a spus ca nu se face nunta in ziua respectiva, ba mai erau trei nunti programate la aceasta data... oare preotii nu citesc toti acelasi calendar ortodox, sau interpreteaza fiecare in felul lui?

anapreda
19.01.2008, 15:55:34
am vazut ca pe 13 septembrie e o sarbatoare .......oare se pot face nunti in acea zi?

anlya_426
20.01.2008, 11:29:59
am vazut ca pe 13 septembrie e o sarbatoare .......oare se pot face nunti in acea zi?

unii preoti accepta si fac cununii.....iar altii nu...trebuie intrebat la Biserica unde va doriti voi........

miha08
04.02.2008, 14:03:57
noi am rezervat deja restaurantul pentru 14 iunie si am fost la biserica Elefterie unde absolut nimeni nu ne-a spus ca nu se face nunta in ziua respectiva, ba mai erau trei nunti programate la aceasta data... oare preotii nu citesc toti acelasi calendar ortodox, sau interpreteaza fiecare in felul lui?

si noi la fel, avem nunta pe 14 iunie, si am rezervat la elefterie, unde nimeni nu a spus nimic, intr-adevar este ajun de rusalii...dar totusi se fac nunti.

Rozalia
05.02.2008, 22:53:54
Intradevar se pare ca, ma confrunt si eu cu aceasi problema.
Astazi am aflat, de la un preot de la biserica Sf. Treime ca in ziua de 14 iunie nu s-ar face nunti....deoarece este nush ce praznic....
Miresicile care fac nunta in aceasta data....ati mai fost la biserici..ati mai intrebat......se face cununia religioasa sau nu???

Eu o sa incerc sa intreb si la alte biserici.....cred ca e imposibil sa nu se poata...

Astept pareri

Rozalia
06.02.2008, 09:59:31
Am mai citit din mesjele voastre....si m-am mai linistit.

In tot Bucuretiul trebuie sa gasesc o biserica....

spor la pregatiri.

Rozalia
06.02.2008, 11:41:09
Bucuresti...:P

Rozalia
08.02.2008, 13:38:45
Revin cu o intrebare si o rugaminte..

Cine mai are nunta pe 14 iunie 2008? Ati rezolvat cu biserica? Daca da, cum ?...
Eu deja sunt in panica...daca trebuie sa schimb data nuntii...

Leia
25.02.2008, 10:01:12

Cine mai are nunta pe 14 iunie 2008? Ati rezolvat cu biserica? Daca da, cum ?...
Buna,

Daca o sa te uiti pe topicul miresicilor de iunie 2008, o sa vezi ca sunt destule care au nunta pe 14 iunie. Noi stabilisem nunta pentru 15 iunie (din oct.2007, cand am rezervat restaurantul), si am fost ieri sa vb cu preotul si bineinteles CA NU SE POATE :((:-s. Nu se oficiaza cununii religioase pentru ca sunt Rusaliile :(( :((.
Faza e ca eu am rezervat biserica in ianuarie, fara nici o problema, iar la data respectiva eu nu stiam daca e vreo sarbatoare pe 15 iunie 2008, iar ieri am fost si am specificat semnificatia zilei si...surpriza...nu se poate.
Acum e efectul de domino...trebuie sa schimb data la restaurant, daca se mai poate, trebuie sa vorbesc cu muzica, sa o reprogramez...deja am tensiunea 20.
SFAT: mergeti din timp la biserica, cu un calendar ortodox eventual, si intrebati clar daca se oficiaza cununii religioase in ziua aleasa.

Leia
25.02.2008, 10:30:14
Tocmai am vorbit cu un preot si mi-a spus ca au primit o instiintare prin care au primit aprobare de la Patriarhie pentru a oficia cununii religioase pe 14 iunie.
Eu va trebui sa merg sa depun o cerere pentru 15 iunie. :-<

cristinica24
02.05.2008, 11:51:14

Eu am nunta in 14 iunie. Prin februarie m-am apucat sa vb pe la biserici si un preot m-a refuzat , si atunci am cam panicat. Pe urma am mai intrebat am gasit care fac si atunci .Sunt destui care fac cununii pe 14 iunie si nici nu cer derogare sau altceva. Eu zic sa incerci la mai multi. Unii fac, altii nu. In fond si sarbatorile astea sunt stabilite tot de oameni, ca nu Dumnezeu le hotaraste. Bafta!

cristinica24
02.05.2008, 11:53:33
Eu am nunta in 14 iunie. Prin februarie m-am apucat sa vb pe la biserici si un preot m-a refuzat , si atunci am cam panicat. Pe urma am mai intrebat am gasit care fac si atunci .Sunt destui care fac cununii pe 14 iunie si nici nu cer derogare sau altceva. Eu zic sa incerci la mai multi. Unii fac, altii nu. In fond si sarbatorile astea sunt stabilite tot de oameni, ca nu Dumnezeu le hotaraste. Bafta!

Oricum a fost o chestie haioasa faza cu preotul initial. Cand mi-a zis ca nu face cununie pe 14 iunie ca e inainte de Rusalii , m-a consolat cu blandete ca sa stau linistita, mut data, unde e problema?:)))) Si io rezervasem restauyrantul de 8 luni.. Asa ca.. am schimbat preotul ca localul sigur nu-l schimbam...=))

doinita61
28.12.2008, 17:35:23
luna care aduce necazuri in casatorie este:mai,toate cunostuntele care s-u casatorit in luna mai s-au despartit

Candia
28.12.2008, 18:59:14
luna care aduce necazuri in casatorie este:mai,toate cunostuntele care s-u casatorit in luna mai s-au despartit
Daca ar fi sa ne luam dupa toate superstitiile, nu ne-am mai casatori niciodata;))
Eventual, sa ne spui o luna din an in care sa ne casatorim toate, care aduce numai bucurii:-"