PDA

Versiunea completa : Cununia civila

Pagini : 1 [2]

simoniq3xp
17.02.2010, 21:29:52
Si nu te-ai interesat daca se mai fac cununii civile in wekend?pupici

se fac, fara nicio grija. desi d-na cea grasuta, de face pozele, ne-a luat la zor ca noi nu stim ca pe ei nu ii mai platesc in wekeend ... hmmmm#-o
poti sa faci cununia in orice zi !!!
asa ca aveti liber....
pe mine deja m-au cuprins emotiile cand am depus, azi, actele.
pupicei!!!:*

simoniq3xp
02.03.2010, 22:52:19
gataaaaaa ... am devenit o doamna :)))))))))))
acum mai este nunta
toate trec rpd.:(
va atasez si pozele noastre
pupici
http://picasaweb.google.com/mmihai1981

alisuka
11.03.2010, 15:53:30
Felicitari si multa fericire si sanatate pana la adanci batreneti!Sa va iubiti mult!=D>

simoniq3xp
11.03.2010, 18:18:09
Felicitari si multa fericire si sanatate pana la adanci batreneti!Sa va iubiti mult!=D>
multumisc frumos alisuka !!!:gen_17: la fel si tie !!!!

simoniq3xp
12.03.2010, 15:23:55
multumesc frumos alisuka !!!:gen_17: la fel si tie !!!!

nicolpa
26.03.2010, 10:55:44
La ce ora va programati cununia civila?

iulia_tmd
26.03.2010, 20:43:17
[quote=nicolpa;3136712]La ce ora va programati cununia civila?[/q
eu as vrea sa fac cununia civila cu cateva zile sau cu o zi inainte de cununia religioasa....este destul de obositor sa le faci pe amandoua in aceeasi zi.depinde la ce ora ti-ai programat cununia religioasa si in functie de asta hotarasti....

salma_roxele
07.04.2010, 15:13:01
eu am auzit ca e 15mil taxa pt.a face cununia civila la primarie si ca te lasa sa spui ora la care ai vrea si dc.e liber(pt.ca la pretul acesta nu stiu citi se ingramadesc sa faca acolo)te pun la acea ora.Stie cineva daca e adevarat?moi vrem la primarie pt.ca la casa casatoriilor e marea calcare in picioare eu am fost la citeva nunti si am ramas profund dezamagita nici nu au semnat bine si i-au dat afara erau deja si urmatorii in sala.....nu mai spun de poze sampanie sau altceva........jalnic
buna.ai zis 15 milioane sa te cununi la primarie?sau 1 milion jumate?:*

adelinad2003
07.04.2010, 15:20:15
DA , a zis bine 15 mil sau cel putin 15 mil asa era in anii trecuti , nu stiu ce regim au cei care lucreaza acolo , iti dai seama ca daca era doar 1.5 mil se ingramadea multa lume

flowerpower
17.04.2010, 09:33:08
gataaaaaa ... am devenit o doamna :)))))))))))
acum mai este nunta
toate trec rpd.:(
va atasez si pozele noastre
pupici
http://picasaweb.google.com/mmihai1981

Tare frumusica esti! Casa de piatra si o viata-n doi ca-n povesti!
Dar incearca sa zambesti mai mult in poze, si eventual un machiaj cu farduri mate, cu accent pe ochi sau buze, nu pe ambele....ai trasaturi frumoase, e pacat sa nu pui in valoare ce ai de la natura...:*

simoniq3xp
18.04.2010, 11:34:29
multumesc frumos pt. urari !!!! asemenea si tie !!!! :x
referitor la machiaj , asa a hotarat d-na sa ma faca... eu nu prea ma pricep in domeniul asta ... :((((( si mi l-a facut si in graba ca era deja tarz. ... :(( la nunta tre' sa am grija !!! multumesc si pt sfaturi , voi tine cont !!!!
o zi placuta !!!!
p.s. : " mi-a placut f f f f muult rochia ta !!!!!!! ":x:x:x

flowerpower
19.04.2010, 08:01:43
multumesc frumos pt. urari !!!! asemenea si tie !!!! :x
referitor la machiaj , asa a hotarat d-na sa ma faca... eu nu prea ma pricep in domeniul asta ... :((((( si mi l-a facut si in graba ca era deja tarz. ... :(( la nunta tre' sa am grija !!! multumesc si pt sfaturi , voi tine cont !!!!
o zi placuta !!!!
p.s. : " mi-a placut f f f f muult rochia ta !!!!!!! ":x:x:x

Thank you!
E un model mai clasic, dar mie mi-a placut si s-a potrivit constitutiei mele...:">

RalukGeorgiana
15.05.2010, 22:12:38
noi vom pune civila la 15:30;) la sfatul cameramanului

luiza20
16.05.2010, 23:53:07
eu as vrea pe la ora 11

nicolpa
27.05.2010, 13:59:38
eu as vrea pe la ora 11
Noi pe la 14.

mona83
27.05.2010, 21:29:57
Noi avem biserica la 15.30 si credem ca cel mai potrivit ar fi intre 10-11. Oare e bine_?Vrem sa decurga totul lejer fara graba.

Criztiana
28.05.2010, 11:59:51
Noi ne-am programat la biserica la 15 si ca sa evit stresu si alergatura din ziua aceaa(coafor,machiaj)cred ca vom face cununia civila inainte cu o zi sau o saptamana .
Ma gandesc ca nu totul va depinde de noi si nu vom putea sa respectam intocmai programu

denisa_marilena_ion
13.06.2010, 19:59:25
Noi vom avea cununia in jur de ora 14.30. Sper sa nu fie extrem de cald...

carcotasa01
14.06.2010, 12:13:48
Noi vom avea cununia in jur de ora 14.30. Sper sa nu fie extrem de cald...

v-ati programat?? cum ati procedat?

lucia_bk
14.06.2010, 12:22:09
eu vreu cu ozi inainte de cea religiaosa....oar....hm daca e ozi ininte nu cred ca are vreo importanta....

poneyalma
14.06.2010, 17:14:13
E chiar foarte bine cu o zi înainte au chiar mami devreme. Noi am făcut-o în aceeași zi cuc ea relligioasă și am fost mereu pe fugă. Chiar dacă programul pare fff lejer nu este deloc. Am avut căsătoria civilă la 10.30. după ... am mers acasă să ma schimb de rochiță, am fugit la coafor și machiaj. Pardon doar machiaj pt că de coafat mă coafasem dimineața:gen_07: (să nu-mi amintesc de coafat!!!).
Așa ... am mers la machiaj (era programat la 12.00). Am stat până pe la 13.20. Am ajuns acasă la 13.30. M-am îmbrăcat, iar la 14.00 a ajuns soțul. Obiceiurile, care aproape au lipsit cu desăvârșire, au durat până pe la 14.45. Așa cum am mai zis nu prea am respectat "obiceiurile": doar mi-a pus nașa voalul în cap, eu am pus floricelele în piept nașului, părinților etc și cam atât. Fără horă fără nimic ...
Acasă se pierde timp prețios pt că invitații care sosec acasă servesc un saleu, un fruct, o prăjiturică, un sandviș etc și chiar se pierede tim.
Am ajuns la biserică la 15.00 (este aproape de noi biserica).
Am crezut că dacă o să avem civila dimineața devreme o să avem timp berechet până la biserică. Și nu a fost chiar așa. Recomand miresicilor să-și organizeze cununia civilă în altă zi decât cea religioasă dacă nu vor să aibă bătăi de cap suplimentare!!!

lucia_bk
15.06.2010, 08:07:31
pe aceasi principiu am luat-o si noi..prea multa agitatie...si oricum e mai ok vineri ca se face si la primarie, ca la Mall e prea aglomerat.....
:x

luiza20
25.06.2010, 12:10:42
buna fetelor am inteles c ca nu se mai oficializeaza cununia civila in weekend ? stiti ceva?

Myree
29.06.2010, 15:10:13
buna fetelor am inteles c ca nu se mai oficializeaza cununia civila in weekend ? stiti ceva?

Asa este...Din cate stiu eu, deja s-ar fi anuntat ca nu se mai fac cununii in week-end...
Sunt si parti bune..si parti mai putin bune..Pe de o parte, e mai bine pentru ca avem mai mult timp sambata...ma refer la cele care facem cununia civila in aceeasi zi ca cea religioasa..., dar pe de alta parte sunt mai multe cheltuieli...

cllaudytza
30.06.2010, 01:57:58
Asa este...Din cate stiu eu, deja s-ar fi anuntat ca nu se mai fac cununii in week-end...
Sunt si parti bune..si parti mai putin bune..Pe de o parte, e mai bine pentru ca avem mai mult timp sambata...ma refer la cele care facem cununia civila in aceeasi zi ca cea religioasa..., dar pe de alta parte sunt mai multe cheltuieli...

voi vorbiti serios????:O:O:O habar nu aveam de chestia asta...si eu am facut tote pregatelile pentru aceeasi zi,nici nu ma gandisem la chestia asta..adica era implicit ca o sa am cununia in aceeasi zi..am scris si pe invitatii..ce ma fac??si mai am 3 saptamani pana la nunta..:-SS

stefannya
30.06.2010, 08:35:52
voi vorbiti serios????:O:O:O habar nu aveam de chestia asta...si eu am facut tote pregatelile pentru aceeasi zi,nici nu ma gandisem la chestia asta..adica era implicit ca o sa am cununia in aceeasi zi..am scris si pe invitatii..ce ma fac??si mai am 3 saptamani pana la nunta..:-SS

buna...eu zic sa te duci sa intrebi...eu am fost in tara acum 2 saptamani si am intrebat la starea civila dak stiu ceva de acest lucru si mi au raspuns ca deocamdata nu s a schimbat nimic,in sensul k ink se oficiaza cununii sambata si duminica...dar m au rugat sa mai trec dupa 1 iulie,poate se schimba ceva..si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine..sper sa aflam cu ceva timp inainte..:*:*

cllaudytza
30.06.2010, 16:16:08
buna...eu zic sa te duci sa intrebi...eu am fost in tara acum 2 saptamani si am intrebat la starea civila dak stiu ceva de acest lucru si mi au raspuns ca deocamdata nu s a schimbat nimic,in sensul k ink se oficiaza cununii sambata si duminica...dar m au rugat sa mai trec dupa 1 iulie,poate se schimba ceva..si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine..sper sa aflam cu ceva timp inainte..:*:*
stai linistita ca o sa ma duc chiar maine ca e 1 iulie..aflu ceva si te anunt si pe tine..:*

stefannya
30.06.2010, 21:53:40
stai linistita ca o sa ma duc chiar maine ca e 1 iulie..aflu ceva si te anunt si pe tine..:*
k..mersi mult:*:*>:D<>:D<

cllaudytza
01.07.2010, 17:17:14
k..mersi mult:*:*>:D<>:D<
vesti bune...<:-P<:-P<:-P:A:A:A am fost azi acolo si am intrebat si mi-au spus ca INCA se oficiaza casatorii in week-end..asadar peste 2 saptamani mi-au spus ca pot merge sa ma programez pentru 24 iulie....nu au stiut sa-mi spuna pana cand se mai oficiaza in week-end dar daca mai aflu ceva te tin la curent..:*

stefannya
02.07.2010, 08:40:18
vesti bune...<:-P<:-P:A:A:A am fost azi acolo si am intrebat si mi-au spus ca INCA se oficiaza casatorii in week-end..asadar peste 2 saptamani mi-au spus ca pot merge sa ma programez pentru 24 iulie....nu au stiut sa-mi spuna pana cand se mai oficiaza in week-end dar daca mai aflu ceva te tin la curent..:*

daaa..sunt vesti bune=D>...cred k asa va ramane...de fapt sper sa nu se schimbe tocmai in august..;))cu cat timp inainte trebuie depuse actele??dak fac un calcul la ce ai scris u,ar trebui cu 10 zile inainte..asa este???:*:*

Myree
02.07.2010, 13:35:59
Ce bine! Ma bucur pentru voi :). Sper sa nu schimbe nici la anu' :D

luiza20
02.07.2010, 14:09:40
Sa speram :)

cllaudytza
02.07.2010, 17:07:07
daaa..sunt vesti bune=D>...cred k asa va ramane...de fapt sper sa nu se schimbe tocmai in august..;))cu cat timp inainte trebuie depuse actele??dak fac un calcul la ce ai scris u,ar trebui cu 10 zile inainte..asa este???:*:*
cam asa ceva...eu am intrebat cand trebuie sa vin pentru programare pentru 24 iulie si mi-au zis ca pot sa vin pe 13,14 sau 15....si in principiu asa stiam si eu ...ca trebuie sa te duci cu 10-15 zile inainte de cununie ...sper sa-ti fi fost de folos..poopicei:*

stefannya
20.07.2010, 08:45:44
neatza fetelor..noi ne am hotarat sa facem cununia civila vineri inainte de nunta(nunta fiind duminica) pt a avea mai mult timp in ziua nuntii..la noi se intarzia foooarte mult cu luatul nasului de acasa,deoarece el sta la aproape 45 km distanta de noi...asa ca peste fix o luna voi deveni doamna:x:x:x:x..inca nu stim ora..probabil va fi in jur de 11..voi?la ce ora va programati???

thesame
09.08.2010, 10:59:05
pana la urma se mai fac in weekend cununii? eu mai am cam 1 luna pana la nunta, si am auzit si citit in ziar ca nu se mai fac cununii in weekend. stie cineva ceva? ma refer la cele care au luna asta, si la inceputul lui septembrie.

mona83
09.08.2010, 20:59:20
Am sunat eu azi la primarie si mi-au spus ca deocamdata se oficiaza casatorii si in weekend, insa nu se stie pana cand. Taxa este de 52 ron.
Casutze de piatra!

BeBeLa11
26.08.2010, 01:25:12
Thank you!
E un model mai clasic, dar mie mi-a placut si s-a potrivit constitutiei mele...:">
Fetelor care stiti ceva cum ca minunata cununie civila nu sa mai face in week da ti si mie un pm va rog.....pt mine ar fi o catastrofa asta...ms

roszi
16.09.2010, 10:33:48
fetele,spuneti-mi si mie...s-a tinut cont de ora la care v-ati programat?ati intrat la ora stabilita sau se mai intarzie?mi-e foarte frica,pt ca daca nu ma baga exact la ora care vreau,mi se da totul peste cap...:([-o<

stefannya
16.09.2010, 13:29:59
fetele,spuneti-mi si mie...s-a tinut cont de ora la care v-ati programat?ati intrat la ora stabilita sau se mai intarzie?mi-e foarte frica,pt ca daca nu ma baga exact la ora care vreau,mi se da totul peste cap...:([-o<

buna...noi am intrat fix la ora la care eram programati.....ba chiar cu vreo 2 minutele mai devreme;;);;)....dar am avut cununia vinerea si mai era un singur cuplu care urma dupa noi..nu stiu dak sambata sau duminica knd sunt mai multe cununii se intra fix la ora stabilita

cllaudytza
17.09.2010, 12:55:11

se intarzie doar in cazul in care mirii nu sunt prezenti cand ii striga domnul de la intrare sa-i anunte ca ei urmeaza...din ce am vazut eu chiar se tine cont de ora programata..noi am avut la 10.20 si chiar atunci am intrat...bine,sa nu-ti mai spun ca la ora 10.10 fotograful meu nu venise...:-s...era cat pe ce sa comit crima in ziua aia,dar s-a salvat..:-"

roszi
17.09.2010, 16:55:50
se intarzie doar in cazul in care mirii nu sunt prezenti cand ii striga domnul de la intrare sa-i anunte ca ei urmeaza...din ce am vazut eu chiar se tine cont de ora programata..noi am avut la 10.20 si chiar atunci am intrat...bine,sa nu-ti mai spun ca la ora 10.10 fotograful meu nu venise...:-s...era cat pe ce sa comit crima in ziua aia,dar s-a salvat..:-"

sper sa fie asa,am vazut ca sunt fete aici care au intrat mai tarziu,acum,sa sper ca va fi ok

caramella55
01.11.2010, 22:31:49
Cat mai costa cununia civila? Cam cu cate zile inainte poti sa o programezi..si care e ora la care se incep cununiile, auzisem ca ora 11.00 e cel mai devreme. E adevarat?

cllaudytza
11.11.2010, 23:37:05
Cat mai costa cununia civila? Cam cu cate zile inainte poti sa o programezi..si care e ora la care se incep cununiile, auzisem ca ora 11.00 e cel mai devreme. E adevarat?

nu e adevarat ca la 11 e cel mai devreme...cred ca pe la 9 cel mai devreme..nu stiu sigur,nu vreau sa te informez gresit...pe noi ne-a intrebat cam pe la ce ora am vrea si am zis ca intre 10 si 10;30 si ne-a programat la 10;20...si ca sa programezi cununia trebuie sa te duci cu 2 saptamani inainte..taxa e de 50 si ceva de lei dar mai trebuie sa platesti una de 80 si ceva de lei pentru fotograf si camermanul tau,sa-i lase sa pozeze si sa filmeze in incinta...sper ca ti-am fost de ajutor..

stefannya
12.11.2010, 08:06:47
nu e adevarat ca la 11 e cel mai devreme...cred ca pe la 9 cel mai devreme..nu stiu sigur,nu vreau sa te informez gresit...pe noi ne-a intrebat cam pe la ce ora am vrea si am zis ca intre 10 si 10;30 si ne-a programat la 10;20...si ca sa programezi cununia trebuie sa te duci cu 2 saptamani inainte..taxa e de 50 si ceva de lei dar mai trebuie sa platesti una de 80 si ceva de lei pentru fotograf si camermanul tau,sa-i lase sa pozeze si sa filmeze in incinta...sper ca ti-am fost de ajutor..

noi nu am platit nici o taxa pt fotograf...nici nu ni s a zis de fapt de aceasta taxa;-)...

roszi
21.11.2010, 22:16:52
fetele,pozele facute de cei de la starea civila dupa cat timp se ridica si de unde?eu am uitat sa le iau,azi mi-am adus aminte#-o,nunta am avut-o acum 2 luni!

cllaudytza
21.11.2010, 23:54:51
fetele,pozele facute de cei de la starea civila dupa cat timp se ridica si de unde?eu am uitat sa le iau,azi mi-am adus aminte#-o,nunta am avut-o acum 2 luni!
poti sa te duci sa le iei tot de acolo de unde ati depus actele pentru cununie...stai linistita,ca eu abia acum,dupa 4 luni mi am adus aminte de ele..:-B

roszi
22.11.2010, 21:56:57
poti sa te duci sa le iei tot de acolo de unde ati depus actele pentru cununie...stai linistita,ca eu abia acum,dupa 4 luni mi am adus aminte de ele..:-B
mersi pt raspuns...intr-adevar,am fost azi dupa ele si erau o gramada care nu si le ridicasera

kiloms
13.12.2010, 09:13:37
mersi pt raspuns...intr-adevar,am fost azi dupa ele si erau o gramada care nu si le ridicasera

Asa este, oricum ei le fac cu intarziere ... asa ca cine mai are de luat sa stea fara probleme ca o sa le gaseasca

rafaelaA
24.01.2011, 13:41:05
Si noi vrem sa intram pe la 9 dimineata dar am inteles ca trebuie sa te inscrii cu trei saptamani inainte daca vrei o ora matinala .

poneyalma
25.01.2011, 15:53:23
Si noi vrem sa intram pe la 9 dimineata dar am inteles ca trebuie sa te inscrii cu trei saptamani inainte daca vrei o ora matinala .
Da de unde!!! Noi ne-am inscris normal, cred ca cu doua saptamani inainte trebuie duse actele. Asta daca mai tin eu bine minte, oricum asa cum e stipulat in lege sau stiu eu unde. si am vrut la 10.00 - 10.30 si asa ne-au si bagat. Deci asta cu inscrisul cu saptamani inainte, cu cadouri si alte cele sunt doar vorbe.
Si noi nu am vrut sa le platim taxa de filmat si fotografiat; ajungea pe la 70 de lei cred.
am zis ca nu vrem si pace, iar doamna de la inscrieri - tare gretoasa de altfel - ne-a "amenintat" sa nu care cumva sa fie probleme cand o sa ne dea cameramanul si fotograful afara din sala.
Bineinteles ca nu a dat pe nimeni afara, iar dupa ce am semnat actele l-a chemat pe sot langa ea (individa ne facuse si niste poze ;;)) sa-i spuna ca nu ne gaseste pe lista cu poze, ca e vreo problema, n-am platit ceva??? Sotul a facut pe nestiutorul si asta a fost tot. Oricum n-aveam nevoie de pozele lor!

rafaelaA
26.01.2011, 22:45:32
Multumesc dar noi dorim la 9 dimineața , este foarte important pentru ca avem mai multe de făcut si nu ne încadram in timp.Sper sa se respecte programarile.!

blondyx
27.01.2011, 00:00:38
Multumesc dar noi dorim la 9 dimineața , este foarte important pentru ca avem mai multe de făcut si nu ne încadram in timp.Sper sa se respecte programarile.!
si eu as vrea tot pe la 9:30-10sa intru la cununia civila...

scarly86
11.02.2011, 13:46:15

Am vazut ca faci nunta la Beharca(asta-i in afara Craiovei, nu?), de ce nu-l iei pe ofiterul de stare civila acolo? E probabil ceva mai scump dar scapi de stres cu ora!

beebelusa
03.03.2011, 13:28:35
Buna,as vrea sa stiu si eu cat trebuie sa dai la primaria din Segarcea si cu cat timp inainte sa te programezi....?! pentru ca si eu as dorii sa fac cununia acolo..........pwp!!!

roxmar23
06.03.2011, 13:38:53
buna fetelor...stiti cuva cat costa cununie civila daca o sa o fac la primarie,nu la starea civila?

nellyaa
07.03.2011, 01:59:23
buna fetelor...stiti cuva cat costa cununie civila daca o sa o fac la primarie,nu la starea civila?

:madlaugh:in jur de 350 euro, adica 1500 roni - in schimbul celor 50 roni pe care ii datorezi sediului SPCEP Craiova
, daca te tine buzunarul....:gen_04:

convinge-te singura, informatie oficiala pe http://www.primariacraiova.ro/pcv/servlet/portal?action=ContentAction&actEvent=showArticle&id=8950

p.s.. ex-miresicilor, daca aveti lucruri legate de nunta la vanzare,cum ar fi pahare pentru miri, pernuta pentru verghete, cosulete de flori - cu un pret atragator, ma gasiti la id: alinae13

roxmar23
08.03.2011, 18:42:01
:madlaugh:in jur de 350 euro, adica 1500 roni - in schimbul celor 50 roni pe care ii datorezi sediului SPCEP Craiova

convinge-te singura, informatie oficiala pe http://www.primariacraiova.ro/pcv/servlet/portal?action=ContentAction&actEvent=showArticle&id=8950

p.s.. ex-miresicilor, daca aveti lucruri legate de nunta la vanzare,cum ar fi pahare pentru miri, pernuta pentru verghete, cosulete de flori - cu un pret atragator, ma gasiti la id: alinae13
multumesc mult de raspuns...cam mare taxa:(

bubumik
09.03.2011, 21:37:44

Mie mi se pare destul de scump , nu stiu cum se înghesuie lumea la prețul asta ... O fi trecut criza ...?

23andreea
17.03.2011, 22:30:16
am si eu o intrebare pentru cele care au facut cununia civila inainte cu cateva zile de cununia religioasa....dupa ce ati fost la fost la starea civila ati fost undeva la restaurant cu cei care au venit la cununie?eu am nunta sambata si as vrea sa fac cununia civila vineri,k sa-mi fie mai usor....si sunt curioasa cum ati procedat si voi:D:-?:-\

stefannya
18.03.2011, 13:53:40
am si eu o intrebare pentru cele care au facut cununia civila inainte cu cateva zile de cununia religioasa....dupa ce ati fost la fost la starea civila ati fost undeva la restaurant cu cei care au venit la cununie?eu am nunta sambata si as vrea sa fac cununia civila vineri,k sa-mi fie mai usor....si sunt curioasa cum ati procedat si voi:D:-?:-\

noi am avut nunta duminica,iar cununia am facut o vineri....dupa sedinta foto am plecat cu invitatii(care au fost in jur de 60) la nasi la casa(au o curte.imensa)....chiar daca a fost la tara,ne am distrat foooarte frumos,pt ca nasu ne a facut o supriza si a luat si o formatie....a fost un fel de incalzire pt nunta:)):))...mancare a fost destula(aperitiv,sarmale,gratar si tort) iar distractia maxima..nush daca la rest am fi ajuns mai scump sau mai ieftin....ideea e ca am avut ca invitati rude si prietenii cei mai buni si ne am simtit asa intre noi..... a fost fooarte frumos....acum nah....depinde de fiecare si de posibilitati

23andreea
18.03.2011, 19:11:23
noi am avut nunta duminica,iar cununia am facut o vineri....dupa sedinta foto am plecat cu invitatii(care au fost in jur de 60) la nasi la casa(au o curte.imensa)....chiar daca a fost la tara,ne am distrat foooarte frumos,pt ca nasu ne a facut o supriza si a luat si o formatie....a fost un fel de incalzire pt nunta:)):))...mancare a fost destula(aperitiv,sarmale,gratar si tort) iar distractia maxima..nush daca la rest am fi ajuns mai scump sau mai ieftin....ideea e ca am avut ca invitati rude si prietenii cei mai buni si ne am simtit asa intre noi..... a fost fooarte frumos....acum nah....depinde de fiecare si de posibilitati

ms pt.raspuns...:-p

bubumik
18.03.2011, 23:29:31

Eu cred ca e o cheltuiala in plus dar te alegi cu distractia si cu mai putina oboseala in ziua nuntii:))

stefannya
23.03.2011, 21:00:06
Buna fetelor,am si eu o intrebare..stiti cumva cat este anul acesta taxa pentru casatorie???(oficiata la starea civila)?am citit de curand ca ar fii 72 roni iar duminica 100..stiti ceva??? ......va multumesc anticipat

Oanap80
29.03.2011, 22:46:36
nici eu nu stiu cat este, dar cat o fi...72...100...130 nu stam doar in suma asta. cat o fi atat platim.
Eu ma gandesc sa facem cununia civila inaintea celei religioase cu o zi sau doua. Dupa parerea mea e cel mai bine asa, ca sa am timp la coafor cat vreau eu si sa nu ma stresez cu timpul. Sunt genul de femeie care are nevoie de timp sa iese totul bine. Daca am face sambata vom fi intr-o fuga continua, nici la poze nu vom avea timp cat as vrea eu astfel incat sa iese un album super.

stefannya
30.03.2011, 07:57:37
nici eu nu stiu cat este, dar cat o fi...72...100...130 nu stam doar in suma asta. cat o fi atat platim.
Eu ma gandesc sa facem cununia civila inaintea celei religioase cu o zi sau doua. Dupa parerea mea e cel mai bine asa, ca sa am timp la coafor cat vreau eu si sa nu ma stresez cu timpul. Sunt genul de femeie care are nevoie de timp sa iese totul bine. Daca am face sambata vom fi intr-o fuga continua, nici la poze nu vom avea timp cat as vrea eu astfel incat sa iese un album super.

:)):))...ms de raspuns,intre timp am aflat...scz ca nu am mai scris asta......ma interesa acest luru pt fratele mele(eu am avut nunta anul trecut) si i a zis cineva ca este 1500 ron(a uitat insa sa i precizeze ca suma aceasta este la primarie...si mi s a parut dif mult prea mare fata de anul trecut...de aceea am intrebat..

Oanap80
30.03.2011, 22:09:13
:)):))...ms de raspuns,intre timp am aflat...scz ca nu am mai scris asta......ma interesa acest luru pt fratele mele(eu am avut nunta anul trecut) si i a zis cineva ca este 1500 ron(a uitat insa sa i precizeze ca suma aceasta este la primarie...si mi s a parut dif mult prea mare fata de anul trecut...de aceea am intrebat..

cand spui 1500 taxa de casatorie in primarie, eu spun : "adio masina de spalat vase" :))

Paduroiuelena
01.04.2011, 11:19:48
cand spui 1500 taxa de casatorie in primarie, eu spun : "adio masina de spalat vase" :))

Atat de mult este taxa??? Dar stiti ceva de faptul ca nu se mai fac casatorii sambata si duminica? eu asa am auzit.

stefannya
01.04.2011, 13:19:09
Atat de mult este taxa??? Dar stiti ceva de faptul ca nu se mai fac casatorii sambata si duminica? eu asa am auzit.

din cate am intles eu,atat este daca se oficiaza cununia la Primarie..daca se face la Starea Civila este 70 roni in cursul sapt si sambata si 100 roni duminica sau in zilele de sarbat....insa REPET nu stiu cat de reale sunt aceste informatii.(.eu am avut anul trecut nunta....)..;-);-)

turturica
25.04.2011, 12:35:40
uite aici, taxe speciale:

http://www.primariacraiova.ro/pcv/servlet/portal?action=ContentAction&actEvent=showArticle&id=8950

roxanaelvis
27.04.2011, 09:40:04
multumim turturica, ai fost de mare ajutor.
eu sper sa se faca in continuare cununii sambata.

moments
12.05.2011, 00:12:31
Buna ziua, doamnelor, domnisoarelor, am auzit ca in Craiova, nu se mai fac cununii civile la starea civila , sambata, din motive simple (criza, taieri de bani) este adevarat?

roxanaelvis
12.05.2011, 11:27:11
nu cred ca este adevarat, eu nu am auzit ca nu se fac. e un zvon doar

mihaellaB
13.05.2011, 12:15:01
Buna ziua, doamnelor, domnisoarelor, am auzit ca in Craiova, nu se mai fac cununii civile la starea civila , sambata, din motive simple (criza, taieri de bani) este adevarat?

Din cate stiu eu, cel putin deocamdata se fac. Chiar maine o sa merg la o cununie in Craiova.

Denissse
24.06.2011, 10:36:47
Fetelor ce analize sunt necesare pentru cununie? si cu cat timp inainte trebuie sa le fac? Mai am fix o luna.

roxmar23
24.06.2011, 13:17:58
Fetelor ce analize sunt necesare pentru cununie? si cu cat timp inainte trebuie sa le fac? Mai am fix o luna.
se face un vdrl(nu stiu ce este aia:D)trebuie sa vb cu medicul de familie sa iti dea un certificat de casatorie dupa ce faci asta...iar cu 10-12zxile inainte trebuie sa te duci sa depui actele...daca mai ai intrebari te pot ajuta ca si eu am fost alateieri sa vad ce acte trebuie pt inceriere eu am nunta pe 17iulie....spor sper sa iti fie de folos informatia:*

Denissse
24.06.2011, 15:34:30
Doar analize de sange? mi-a zis doctora de familie ca trebuie si examen psihologic.. e prima oara cand am auzit asa ceva

cecilia3004
25.06.2011, 14:58:04
se face o fisa medicala fie la o policlinica fie la un cabinet de planificare familiala
cu aceasta fisa se merge la medicul de familie ce elibereaza un certificat prenuptiala valabil numai 48 de ore
certificatul se depune in termen de 48 de ore impreuna cu restul actelor la starea civila

fisa este valabila cateva zile iar cetificatul prenuptial 48 de ore, deci se fac cu cateva zile inainte sa depui actele

vdrl=examen pentru depistare sifilis

2007nyco
01.07.2011, 12:48:10
Fetelor, ce ora ar fi potrivita pt civila? Eu am religioasa la 15:00 si singurele obiceiuri respectate vor fi barbieritul, dus la nas acasa-pus florile, venit la mireasa acasa-invelit. Nu prea stiu cum o sa ma incadrez cu orele astea pt ca sedinta foto cu rochia de mireasa o s-o fac dupa religioasa k nu vreau sa mearga tot alaiul cu mine la pozat iar cea de la cununie nu cred ca dureaza mai mult de 30 de minute. Oricum am o banuiala ca am pus biserica prea devreme...ora pt restaurant este 19:00

Denissse
05.07.2011, 11:03:07
Certificatul prenuptial se poate lua de la ambii medici de familie sau unul singur poate sa elibereze pentru amandoi in baza analizelor?

cecilia3004
05.07.2011, 13:37:24
depinde de la medic la medic

delora_ralu
12.07.2011, 12:52:50
[QUOTE=2007nyco;4249166]Fetelor, ce ora ar fi potrivita pt civila? Eu am religioasa la 15:00 si singurele obiceiuri respectate vor fi barbieritul, dus la nas acasa-pus florile, venit la mireasa acasa-invelit. Nu prea stiu cum o sa ma incadrez cu orele astea pt ca sedinta foto cu rochia de mireasa o s-o fac dupa religioasa k nu vreau sa mearga tot alaiul cu mine la pozat iar cea de la cununie nu cred ca dureaza mai mult de 30 de minute. Oricum am o banuiala ca am pus biserica prea devreme...ora pt restaurant este 19:00[/QUOT

Cred ca ai pus Biserica prea devreme. De ce nu te gandesti sa faci cununia civila cu o zi sau doua inainte? E mult mai comod si o sa ai mai mult timp sambata sa te aranjezi. Daca nu probabil trebuie sa o pui pe la 10 ca pe la 11 jum sa fi acasa ,sa te coafezi, sa te schimbi....Parerea mea...

2007nyco
12.07.2011, 13:48:51
Nu vreau sa am cununia in alta zi.Am zis sa merg cu totul sa nu ma stresez de 2 ori. Cu ora de la biserica e problema,intradevar.Trebuie mers neaparat si vorbit poate mai are liber la 16:00 sau 17:00

oanacraiova
28.07.2011, 10:06:19
ce taxe se platesc cand te duci sa depui actele? doar taxa de casatorie? sau platesti tu si taxele de foto si video tot atunci? voi cum ati procedat? :)

cecilia3004
28.07.2011, 10:52:13
taxa de casatorie se achita in aceeasi zi la evidenta populatiei si trebuie sa te intorci cu chitantele la ei.
taxa foto ai 2 variante: ori tot atunci, ori in ziua cununiei( noi am platit asa pt ca nu era tanti acolo cand am depus actele)

poneyalma
28.07.2011, 12:34:17
Ori si mai bine n-o mai platiti deloc ... taxa foto/video zic. Noi asa am procedat ca nu ne interesa pe noi sa avem pozze de la ei (doua-trei poze) ca aveam fotograful nostru. Ideea e ca tanti te ameninta cand refuzi sa o platesti ca: "Nu o sa va primesc cu fotograful si cameramanul in sala ca etc etc etc". noi i-am taiat-o scurt si i-am zis ca nu-i nicio problema nici nu vom avea fotograf si nici cameraman. Bineinteles ca am avut si una si alta si nu i-a dat nimeni afara si nu ne-a zis nimeni nimic. Tanti ne-a facut si poze si dupa ceremonie l-a chemat pe sot sa ii zica ca nu ne gaseste pe lista celor ce au platit taxa, iar sotul i-a spus ca probabil e vreo greseala de-a lor. Si asa am avut si filmare, si poze de la civila si nici taxa n-am platit-o. Cred ca era pe la vreo 70 de lei, deci destul de multisor.

crinna31
08.08.2011, 17:04:26
se mai face cununia civila sambata? daca da, se plateste o taxa suplimentara?

cecilia3004
08.08.2011, 19:24:30
se face in orice zi si este aceeasi taxa
problema este cu programarea, deci e bine sa te duci mai din timp

crinna31
09.08.2011, 13:10:20
se face in orice zi si este aceeasi taxa
problema este cu programarea, deci e bine sa te duci mai din timp
ms pt. raspuns....mie imi spusese cineva de la primarie k nu se mai fac , asa k ne gandisem sa facem vineri cununia, dar in situatia asta o sa facem tot sambata....
se poate merge si mai devreme de 2 saptamani...pt. programare...?

cecilia3004
09.08.2011, 16:03:32
nu
max 10 zile in avans

andreea23
22.08.2011, 10:07:18
neata fetele...am nunta la anul si m-am hotarat sa fac cununia in noiembrie cand facem 6 ani,ca sa scap de un stres in plus...la inceput ma tot gandeam pe cine sa chem la cununie si pe cine sa nu chem...si mi-a venit o idee ca sa nu supar p nimeni..nu vreau sa aud apoi ca,de ce l-am invitat pe ala si pe mine nu...chestii din astea...si asa mai bine ma duc cu nasi,parinti,frati,forograful si cameramanul...o sa facem o mica sedinta foto si apoi la restaurant.....la parinti vreau sa le spun atunci cu o zi 2 sa fie o surpriza:D...

andreea23
22.08.2011, 17:54:33
unde trebuie depuse actele?la casa casatoriilor?

alexandraroxana
22.08.2011, 20:20:35
Faceti cununia civila separat, mai repede, in alta zi? Cum este mai bine? Nu m-am hotarat inca...:-"Ne-ar ajuta insa ca mai castigam timp, pentru ca facem nunta de zi, si sa nu ne trezim cu noaptea in cap. Si sa incepem procedurile de gasire a apartamentului, pentru ca nunta e la 1 sept si ne apuca iarna si nu vomfi mutati.:-s

crinna31
27.08.2011, 18:58:06
unde trebuie depuse actele?la casa casatoriilor?
da, la casa casatoriilor cu 10 zile inainte..nu mai devreme ( de ex. noi avem pe 3 sept...si mi-a zis k putem depune doar pe 23,24,25 august)...vezi k au program : marti,miercuri,joi intre 8.30-10.30 si 14-16...parca..poti sa suni si sa ceri informatii...sa nu faci drum special

crinna31
27.08.2011, 19:04:09
Faceti cununia civila separat, mai repede, in alta zi? Cum este mai bine? Nu m-am hotarat inca...:-"Ne-ar ajuta insa ca mai castigam timp, pentru ca facem nunta de zi, si sa nu ne trezim cu noaptea in cap. Si sa incepem procedurile de gasire a apartamentului, pentru ca nunta e la 1 sept si ne apuca iarna si nu vomfi mutati.:-s
o prietena buna mi-a recomandat sa facem cununia in alta zi(ea dak ar repeta asta ar face), pentru ca daca sunt amandoua e foarte aglomerat si obositor, esti intr-o alergatura continua.....pana la urma noi am ales sa le facem tot impreuna.. :D , din cauza cheltuielilor, a nasilor care sunt din bucuresti si le este mai greu sa vina de 2 ori...

alexandraroxana
28.08.2011, 15:51:14
o prietena buna mi-a recomandat sa facem cununia in alta zi(ea dak ar repeta asta ar face), pentru ca daca sunt amandoua e foarte aglomerat si obositor, esti intr-o alergatura continua.....pana la urma noi am ales sa le facem tot impreuna.. :D , din cauza cheltuielilor, a nasilor care sunt din bucuresti si le este mai greu sa vina de 2 ori...

Si nasii nostri sunt din alt oras, Sighisoara, iar cununia civila o vom face la Alba Iulia, dar in situatia in care nu pot veni de 2 ori, alegem pe altcineva martori.

oanacraiova
15.10.2011, 20:32:51
Si nasii nostri sunt din alt oras, Sighisoara, iar cununia civila o vom face la Alba Iulia, dar in situatia in care nu pot veni de 2 ori, alegem pe altcineva martori.

nu este nicio problema daca nasii nu sunt si martori, doar daca nu doresc ei expres acest lucru. De exemplu noi am avut cununia civila vineri asa ca a putut fi prezenta toata lumea.

2007nyco
24.10.2011, 18:45:04
Chiar nu trebuie neaparat sa fie nasii.Noi am vrut ca martori pe cineva din partea mirelui si cineva din partea mea.

Ank_ella
03.11.2011, 16:51:30
neata fetele...am nunta la anul si m-am hotarat sa fac cununia in noiembrie cand facem 6 ani,ca sa scap de un stres in plus...la inceput ma tot gandeam pe cine sa chem la cununie si pe cine sa nu chem...si mi-a venit o idee ca sa nu supar p nimeni..nu vreau sa aud apoi ca,de ce l-am invitat pe ala si pe mine nu...chestii din astea...si asa mai bine ma duc cu nasi,parinti,frati,forograful si cameramanul...o sa facem o mica sedinta foto si apoi la restaurant.....la parinti vreau sa le spun atunci cu o zi 2 sa fie o surpriza:D...

Ahaaaaaaa.....deci asa o sa procedezi mai Andreiutza...si noua nu ne spui ca sa te felicitam...mai ales ca suntem ambele miresici de 2012 :P

alexandraroxana
06.11.2011, 20:17:27
Da, cel mai bine este sa te rezumi la familia retransa, si nasi, pentru a nu crea discutii. Si noi vom face cununia civila separat, in iunie si vom fi 15 persoane: parinti, fratii cu familiile lor si nasii. Si sunt convinsa ca va fi foarte frumos si vom avea timp sa ne distram mai mult si sa fim relaxati, sa ne bucuram de moment, asa in familie, mai mult decat la nunta.
Si eu ma gandesc sa chem fotograful si la cununia civila, pentru o sedinta foto. Acolo unde vom sarbatori evenimentul, este o gradina superba plina cu flori, si este perfecta pentru poze. Dar nu stiu inca cat ne costa fotograful pentru evenimentul asta.

alinaEC
13.01.2012, 21:13:02
sal
Noi am facut si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. Acum 90% dintre miri considera ca e mai confortabil sa desparta evenimentele, insa noi am considerat inutile toate cheltuielile in plus ( bani platiti de 2 ori: machiaj, coafor, masa festiva ( in cazul in care faceti acasa) pentru invitati sau nota de plata de la restaurant). Sincer, am inceput la 10 cununia civila ( a fost in noiembrie 2011), am facut sedinta foto, cateva obiceiuri acasa, sedinta foto in rochia de mireasa, apoi biserica, apoi am mai avut 1 ora de asteptam acasa pana ne-am dus la restaurant. Chiar mi s-a parut ok timpul. Adica nu mi-ar fi placut sa am momente in care sa ma plictisesc...

bubu01
18.01.2012, 14:09:57
Stie cineva daca la casa castoriilor in Craiova se face duminica cununii civile ?!

cecilia3004
29.01.2012, 12:37:57
da, se fac duminica

oanacraiova
31.01.2012, 13:04:29
sal
Noi am facut si cununia civila si cea religioasa in aceeasi zi. Acum 90% dintre miri considera ca e mai confortabil sa desparta evenimentele, insa noi am considerat inutile toate cheltuielile in plus ( bani platiti de 2 ori: machiaj, coafor, masa festiva ( in cazul in care faceti acasa) pentru invitati sau nota de plata de la restaurant). Sincer, am inceput la 10 cununia civila ( a fost in noiembrie 2011), am facut sedinta foto, cateva obiceiuri acasa, sedinta foto in rochia de mireasa, apoi biserica, apoi am mai avut 1 ora de asteptam acasa pana ne-am dus la restaurant. Chiar mi s-a parut ok timpul. Adica nu mi-ar fi placut sa am momente in care sa ma plictisesc...

din punct de vedere al cheltuilelilor sunt total de acord...sunt mult mai multi banuti cheltuiti decat daca le faci pe toate intr-o zi.
Noi am ales sa facem cununia civila separat si ne-a placut mult pt ca am avut 2 zile inc are am fost elementul principal :P :P :P

alexandraroxana
04.02.2012, 22:33:05
din punct de vedere al cheltuilelilor sunt total de acord...sunt mult mai multi banuti cheltuiti decat daca le faci pe toate intr-o zi.
Noi am ales sa facem cununia civila separat si ne-a placut mult pt ca am avut 2 zile inc are am fost elementul principal :P :P :P
Foarte frumoase pozele de la cununia civila, rochita foarte draguta, pantofii, totul. E frumos sa organizezi un alt eveniment separat, ca sa te bucuri mai mult, cu cei apropiati. Si boi vom opta pentru cununia civila separat.

pokemon_
20.02.2012, 12:19:17
si noi tot separat le-am facut, si a fost mai bine. am avut timp sa savuram fiecare moment

oanacraiova
21.02.2012, 20:28:57
Foarte frumoase pozele de la cununia civila, rochita foarte draguta, pantofii, totul. E frumos sa organizezi un alt eveniment separat, ca sa te bucuri mai mult, cu cei apropiati. Si boi vom opta pentru cununia civila separat.

Multumesc mult draga mea! Sunt sigura ca veti avea si voi poze minunate si tu vei arata superb!!
Cununia civila este, intr-adevar, doar pt cei mai apropiati...sa te simti bine si sa te obisnuiesti sa fii in centrul atentiei.. :)
pupici

roxana109
26.04.2012, 19:26:17
am auzit k in craiova nu se mai fac cununii sambata? sau k se plateste mai mult...poate o miresica mai recenta sau mai informata sa ma ajute si pe mn...:*:*:*:*

bianca89
09.05.2012, 22:56:41
imi expira buletinul cu o luna inainte de cununia civila ,trebuie sa il schimb?

alexandraroxana
09.05.2012, 23:51:08
imi expira buletinul cu o luna inainte de cununia civila ,trebuie sa il schimb?
Pai daca in intervalul asta de timp nu ai nevoie de el, nu-l schimba sau mai bine intrebi la buletine, altfel trebuie sa-l schimbi de doua ori.

mihaellaB
06.06.2012, 16:22:30
da, la casa casatoriilor cu 10 zile inainte..nu mai devreme ( de ex. noi avem pe 3 sept...si mi-a zis k putem depune doar pe 23,24,25 august)...vezi k au program : marti,miercuri,joi intre 8.30-10.30 si 14-16...parca..poti sa suni si sa ceri informatii...sa nu faci drum special

Stie cineva numarul de telefon de la casa casatoriilor?

alynaaaa
15.06.2012, 17:16:25
Stie cineva cat costa sa faci cununia civila la Primarie sau la Casa din parc ?
Alte locuri pentru cuninia civila se mai frecventeaza? :)
Multumesc !!!

moments
07.08.2012, 14:38:22
La primarie ori e o pila buna, ori 10 milioane.

papusha23
07.08.2012, 15:02:10
Fetelor, aveti idee in cat timp se pot lua cele 5 zile libere pe baza certificatului de casatorie ? Noi am vrea sa facem cununia civila in iulie cand se implinesc 4 ani de cand suntem impreuna dar cununia religioasa va fi pe 21 septembrie si nu as vrea sa pierd cele 5 zile fiind vitale pentru concediu. :x

lizzybennet
22.07.2013, 21:00:45
Buna fetelor! Cat mai e taxa pentru cununia civila stie cineva?