PDA

Versiunea completa : Dupa nunta:CASA

nicol_sav
12.01.2011, 14:40:16
Fetelor m-am gandit ca ar fi util sa ne sfatuim si in privinta caselor daca tot ne-am ajutat cu sfaturi la nunta. Ce parere aveti?

adriben
12.01.2011, 18:01:38
Fetelor m-am gandit ca ar fi util sa ne sfatuim si in privinta caselor daca tot ne-am ajutat cu sfaturi la nunta. Ce parere aveti?

Cel mai bun sfat pe care il pot da din propie experienta e ca, cu cat mai mica casa, cu atat mai putin ai de facut curatenie!!!! Eu ma ingrozesc cand vine vremea curateniei...si cu toate ca fac cate putin in fiecare zi...parca niciodata nu e curata casa!!! Mi-e dor de acel mic apartament cu o camera unde statea iubi meu cand ne-am cunoscut!!! Ce vremuri !!!:)

nicol_sav
13.01.2011, 08:48:46
Eu nu sunt suceveanca si urmeaza sa imi iau o locuinta. Suntem tare nehotarati daca sa ne luam casa sau apartament.In blocurile noi nu am deloc incredere, dar nici cele vechi nu ma prea incanta, deoare sunt foarte mici camerele.Voi ce parere aveti? Ce zone imi recomandati?

Iulia_
13.01.2011, 10:00:32
Eu nu sunt suceveanca si urmeaza sa imi iau o locuinta. Suntem tare nehotarati daca sa ne luam casa sau apartament.In blocurile noi nu am deloc incredere, dar nici cele vechi nu ma prea incanta, deoare sunt foarte mici camerele.Voi ce parere aveti? Ce zone imi recomandati?
Si apartamentul, si casa au parti bune si parti rele.
Intr-adevar, cand stateam la apt. curatenia era gata mai repede, insa n-aveam loc de nimic, nu avea nimeni o camera proprie in care sa se relaxeze, orice zgomot de la vecini il auzeam, tiganii veneau la usa in fiecare zi cu cersitul...
La casa e mai greu cu curatenia, plus ca ai de ingrijit si gradina, de vopsit gardul, de curatat aleile de zapada, de spalat mai multe geamuri, se plateste mai mult la "intretinere", dar ai liniste, ai un petec de verdeata in care te relaxezi seara cand bei ceaiul, ai mai mult spatiu, vecinii pot sa faca hore si dansuri ca nu-i auzi...
Eu una prefer casa, dar nu inseamna ca e mai bine sau mai nu-stiu-cum decat la apartament.

Ca zona de preferat pentru apartament as recomanda Obcini sau George Enescu. Evident, sunt subiectiva, pentru ca in zonele astea am locuit. Dar sunt piete, hipermarketuri, scoli prin apropiere... nu-i rau :)

Tu de unde vii, Nicoleta?

medeadeea
13.01.2011, 10:07:19
Nici eu nu sunt suceveanca dar stau in Sv de 3 ani (apropo stam destul de aproape ca regiune :> ma refer la orasul de unde esti k eu sunt din Ungureni:">) din experientele care le-am avut cu chiriile 2 la nr te sfatuiesc sa fi f f f atenta la blocurile noi, eu stau acum intr-un bloc construit in 2008-2009 in Burdujeni dar calitatea este deplorabila, chiar daca e izolat si frumos pe afara in interior e jale, a inceput sa faca mucegai iar inundatiile sunt la ordinea zilei k instalatiile sunt de proasta calitate si cand te astepti mai puti se rupe un furtun de alimentare apa la baterie sau mai stiu eu ce. mare grija;;)

medeadeea
13.01.2011, 10:13:45
Intr-adevar, cand stateam la apt. curatenia era gata mai repede, insa n-aveam loc de nimic, nu avea nimeni o camera proprie in care sa se relaxeze, orice zgomot de la vecini il auzeam, tiganii veneau la usa in fiecare zi cu cersitul...
La casa e mai greu cu curatenia, plus ca ai de ingrijit si gradina, de vopsit gardul, de curatat aleile de zapada, de spalat mai multe geamuri, se plateste mai mult la "intretinere", dar ai liniste, ai un petec de verdeata in care te relaxezi seara cand bei ceaiul, ai mai mult spatiu, vecinii pot sa faca hore si dansuri ca nu-i auzi...
Eu una prefer casa, dar nu inseamna ca e mai bine sau mai nu-stiu-cum decat la apartament.

Ca zona de preferat pentru apartament as recomanda Obcini sau George Enescu. Evident, sunt subiectiva, pentru ca in zonele astea am locuit. Dar sunt piete, hipermarketuri, scoli prin apropiere... nu-i rau :)

Adevarul ca la casa ai mai multa liniste si alte avantaje dar trebuie sa luam in considerare si aspectul cel mai important BANII de care dispunem:( Eu am stat la casa si acum la bloc si intradevar e diferenta mare dar ce sa-i faci:-< ne adaptam;;)

AnnyyAnnyy
13.01.2011, 10:19:06

Tu de unde vii, Nicoleta?subscriu celor spuse de tine.
eu am facut trecerea de la un ap marisor(4 camere) la casa si cand vine vb de curatenie imi ia mult mai mult timp sa fac curat la casa decat imi lua la ap...insa nu ma plang:D:">
ca avantaje, pe langa cele expuse deja de tine as adauga posibilitatea cresterii unui copil la curte.Nu se compara iesitul in fata blocului sau in parc cu statul all day long in curtea ta proprie la joaca.
Pt voi, ca adulti, avantajele ar fi intalnirile cu prietenii in curte la gratar, linistea pe care la bloc nu o gasesti,intimitatea,lipsa inundatiilor pe care la bloc vecinii ti le fac frecvent:Detc

adriben
13.01.2011, 11:19:17
Ma unesc grupului celor care au trecut de la apartament la casa si confirm ca, ca si caliate de viata nici nu se compara!!!! Intr-adevar eu daca as putea alege din nou, mi-as lua tot casa, insa mai mica...Acum am 5 camere, 3 bai, un salon si 3 terase...plus curtea !!! Este ingrozitor cat e de munca la o casa asa de mare...(si asta ca inca nu am plozi sa o intoarca cu fundu in sus) hahaha!!!! Insa cred ca asta ar fi singurul inconvenient...in rest sunt numai avantaje !!! In privinta locatiei, depinde...Daca e casa...clar in afara orasului !!!! Iar daca e apartament, si eu as prefera un apartament vechi decat unul nou. Am vazut si eu cum sunt astea noi in Suceava si sunt sub orice critica!!!!

Apropo de apartamente, ar putea cineva sa ne spuna cam ce preturi se mai practica in ziua de azi? Eu la capitolul asta chiar nu am idee.

nicol_sav
13.01.2011, 13:41:52
Buna. Eu sunt din Saveni, Jud. Botosani.Si eu acum stau intr-un apartament nou si intradevar nu isi merita banii.Am gasit de cumparat o casa in spate la restaurantul Casa de Piatra, intr-un triplex, de 160 metri patrati, la cheie, la pretul de 50 de mii de euro.Eu totusi as vrea o casa mai mica ca nu imi permit una asa mare, mi-as dori una cam de 100/120 metri patrati.

Sunshine26
13.01.2011, 15:35:47

iti dau perfecta dreptate iulia!! si eu, daca as putea sa aleg casa, as face -o in secunda doi, insa bugetul nostru de acum nu ne permite decat un apt cu maxim 3 camere... si suntem deja in cautari..... m-am saturat de "n" chirii, in care sa nu ai voie sa bati un cui in perete, fiindca nu-i apt tau...m-am saturat sa simt ca de fapt fac curatenie la altul in casa, si nu la mine...desi stiu... doar noi stam in el, si ptr noi facem... m-am saturat sa imi tin cadourile de la nunta pe la mama soacra, ca aici nu am loc...si sa o pun si pe ea sa faca loc pentru ale noastre...

oricum ar fi ..nu ma simt la locul meu...abia astept sa ma mut..si daca inca nu ne permitem o casa... asta e... o sa ne descurcam si cu un apt.

cat despre apt-ele noi, e-adevarat..mare grija, caci multe sunt frumoase doar in aparenta..insa cand incep sa ti se sparga tevile si sa "dea" igrasia si mucegaiul, regreti clipa cand l-ai cumparat.

noi am tot testat terenul...blocul verde de la Galleria, Tatarasii Noi etc samd.. sunt cateva si ok...dar nu e o regula ca cele noi sa fie neaparat mai bune...

cert e ca l-as vrea decomandat si luminos, si intr-o zona in care sa nu -mi fie frica la 9 seara sa intru in casa....

nicol_sav
14.01.2011, 08:20:22
Pai un apartament cu 3 camere ajunge cam 45 de mii si tot mai ai de bagat vreo 5 dupa aia.Eu zic sa te uiti si la case, ca in banii astia gasesti si case.Si sa luam in considerare ca un apartament construit intr-un bloc de acum 30 sau 20 de ani, mai stam si noi vreo 20 de ani in el, cand vrei sa-l vinzi are bulina. Si eu tot asa credeam ca nu am bani de casa, dar cand mi-a explicat sotul meu, am inteles ca diferenta e de maxim 5000 de euro.

adriben
14.01.2011, 11:01:41
Pai un apartament cu 3 camere ajunge cam 45 de mii si tot mai ai de bagat vreo 5 dupa aia.Eu zic sa te uiti si la case, ca in banii astia gasesti si case.Si sa luam in considerare ca un apartament construit intr-un bloc de acum 30 sau 20 de ani, mai stam si noi vreo 20 de ani in el, cand vrei sa-l vinzi are bulina. Si eu tot asa credeam ca nu am bani de casa, dar cand mi-a explicat sotul meu, am inteles ca diferenta e de maxim 5000 de euro.

Daca intr-adevar diferenta e asa de mica si eu cred ca merita sa-ti iei o casa.
Fetelor, noi avem un apartament cu 2 camere in Burdujeni chiar in fata Bisericii Sf Andrei. Nu vrem sa-l vindem...dar de curiozitate...stiti cam cat ar putea costa?

nicol_sav
14.01.2011, 12:05:10
Daca intr-adevar diferenta e asa de mica si eu cred ca merita sa-ti iei o casa.
Fetelor, noi avem un apartament cu 2 camere in Burdujeni chiar in fata Bisericii Sf Andrei. Nu vrem sa-l vindem...dar de curiozitate...stiti cam cat ar putea costa?
Ce suprafata are? La ce etaj este?Este decomandat sau SD?

nicol_sav
14.01.2011, 12:40:51
Fetelor ce stiti de pamantul care se da de la primarie pentru tinerii casatoriti?Sunt sanse reale sau nu prea?

adriben
14.01.2011, 13:03:39
Ce suprafata are? La ce etaj este?Este decomandat sau SD?

Are vreo 60 m cu sufragerie si dormitor destul de mari (nu se trece prin nici o camera...sunt separate). Are balcon si un hol destul de mare si inchis. La etajul 2. Care e verdictul? hehehe

nicol_sav
14.01.2011, 13:30:30
=))
Are vreo 60 m cu sufragerie si dormitor destul de mari (nu se trece prin nici o camera...sunt separate). Are balcon si un hol destul de mare si inchis. La etajul 2. Care e verdictul? hehehe
=)) de la 35 de mii in sus, depinde de noroc

AnnyyAnnyy
15.01.2011, 22:54:59
=))
=)) de la 35 de mii in sus, depinde de noroc
si de dotari:termopan,parchet laminat, gresie/faianta, rigips, var lavabil...omul cand cumpara un ap ia in considerare si suma pe care trebuie sa o investeasca in apt respectiv...eu una asa as pune problema:">;;)

adriben
16.01.2011, 18:43:31
si de dotari:termopan,parchet laminat, gresie/faianta, rigips, var lavabil...omul cand cumpara un ap ia in considerare si suma pe care trebuie sa o investeasca in apt respectiv...eu una asa as pune problema:">;;)

Am reusit sa schimbam geamurile si usile si am pus tavan fals pe hol deocamdata...E varuita toata casa in var lavabil...mai ramane de reformat bucataria si baia (nu sunt cele originale, dar oricum au cativa ani si ar trebui schimbate)...In general...sa zicem ca ar fi pe jumatate aranjat :)

AnnyyAnnyy
18.01.2011, 09:18:54
Am reusit sa schimbam geamurile si usile si am pus tavan fals pe hol deocamdata...E varuita toata casa in var lavabil...mai ramane de reformat bucataria si baia (nu sunt cele originale, dar oricum au cativa ani si ar trebui schimbate)...In general...sa zicem ca ar fi pe jumatate aranjat :)
pai atunci, stiind ap cat de cat:">, eu zic ca undeva la 43-45 mii euro puteti cere pe el.
din pacate in perioada asta piata imobiliara e la pamant:(. eu una nu m-as grabi sa vand pt ca n-as lua un pret prea ok pe un ap...

adriben
18.01.2011, 11:32:26
pai atunci, stiind ap cat de cat:">, eu zic ca undeva la 43-45 mii euro puteti cere pe el.
din pacate in perioada asta piata imobiliara e la pamant:(. eu una nu m-as grabi sa vand pt ca n-as lua un pret prea ok pe un ap...

Da bine...Oricum nu aveam de gand sa-l vindem...ca n-am mai avea unde ne intoarce in tara din cand in cand...Voiam doar sa imi fac o idee de cum sunt preturile in Romania. Merci mult de ajutor!!!! :*

AnnyyAnnyy
18.01.2011, 12:44:29
Da bine...Oricum nu aveam de gand sa-l vindem...ca n-am mai avea unde ne intoarce in tara din cand in cand...Voiam doar sa imi fac o idee de cum sunt preturile in Romania. Merci mult de ajutor!!!! :*
n-ai pt ce...
de cand cu criza preturile la imobiliare au scazut mult...daca vrei sa vinzi ceva eu zic ca mai bine astepti sa se mai redreseze treburile.Acum e pont sa cumperi nu sa vinzi:D

andreeasmiley
06.02.2011, 14:42:32
Noi ne-am cumparat "cuibusorul" de nebunii la 2 saptamani de la nunta. Locuim la mansarda dar are peretii drepti, deci este de fapt al 5 lea etaj. Vreau sa va spun ca pana acum nu i-am gasit niciun dezavantaj, desi ma astept ca la vara sa murim de cald. Caldura pe decembrie am platit-o 50 de ron, iar pe ianuarie cam 70 vine. Pe vecini nu-i aud si nici ei pe mine pt ca etajul este ridicat pe structura blocului, asadar distanta intre mine si etajul 4 e mai mare decat intre etajele inferioare. Luminozitate am din plin - e singura scara cu mansarda din jur, si pe langa toate, pe un geam vad rasaritul si pe altul apusul. Spatiu de depozitare am la etaj ( detin 2 etaje, etajul 5 si mansarda - deci etajul 6, doar ca acesta este la rosu, nu ne-am permis sa-l finisam), trebuie doar sa trag trapa si gata. Camerele sunt si ele marisoare, zic eu, dormitorul e 3/4, sufrageria 4/5, bucataria 2/4, holul are cam 3 mp si balconul cam 2, plus spatiul de sus. Ce e mai dificil, este urcatul..., ma ingrozeste ca va trebui sa parcurg drumul asta si cu un copil candva :D. Privind inapoi, nu as proceda altfel, si aveam variante: sa imprumut bani si sa iau un apartament batranesc, sau sa iau unul nou la etajul 5 plus mansarda cu banii jos.
Uneori am si eu temeri, cum are toata lumea cand e vorba de mansarde, insa din moment ce am garantie 50 de ani, ma gandesc ca poate nu se va intampla nimic.

Daca mi-as fi permis apartament batranesc, as mai fi facut un mic efort, si as fi luat casa, asa e clar!

lorena_sv
06.02.2011, 14:48:22
Adreea, 50 de ron platiti caldura??wow. noi la casa cu 2 camere platim 500 ron:-

andreeasmiley
06.02.2011, 14:50:21
Adreea, 50 de ron platiti caldura??wow. noi la casa cu 2 camere platim 500 ron:-

Da, draguta si caldura si apa calda, 50 de ron am dat la gaz luna trecuta.

lorena_sv
07.02.2011, 10:36:36

ce fain!vreau si eu!;))

adriben
07.02.2011, 17:15:42
ce fain!vreau si eu!;))

hahaha !! Si eu vreau!!! La noi e numai lumina cate o suta de euro pe luna, iar apa cate o suta la doua luni...plus gazul...Intr-adevar asta e un alt avantaj al apartamentului micutz. Cheltuiala e mica...

andreeasmiley
07.02.2011, 19:13:57
hahaha !! Si eu vreau!!! La noi e numai lumina cate o suta de euro pe luna, iar apa cate o suta la doua luni...plus gazul...Intr-adevar asta e un alt avantaj al apartamentului micutz. Cheltuiala e mica...

Dar apartamentul meu nu e chiar mic, am 56 de mp la gata si 32 la rosu. Cred ca asta este avantajul mansardei.

andrada21
08.02.2011, 01:00:18
Si noi ....Acum nu suntem in Romania,dar am stat un an intreg in cuibusorul nostru .Noi tot mansarda avem si sunt super multumita.Iarna trecuta am dat max 90 lei la caldura in conditiile in care stateam in tricou .Si la intretinere 50 lei max,pt ca apa calda intra cu gazul.Si eu am avut mici temeri,dar e totul ok si sper sa fie asa in continuare.Si ca si tine,eram sigura ca vara o sa murim.Ei nu....e o racoare nici eu nu stiu cum(probabil de la izolatie.Mie asa dor de casuta mea!!!
Tu unde locuiesti?Eu pe la nordic,mansarda mea e din osb etc presupun ca a ta din bca nu?ca acum asa se fac,cand am luat noi abia incepeau sa se faca din bca.Cat ai dat daca nu sunt indiscreta?Eu 24 mii si are 48m.Au mai scazut preturile ,dar nu imi pare rau,ma saturasem sa dau bani pe chirie.

andreeasmiley
08.02.2011, 16:27:16
Si noi ....Acum nu suntem in Romania,dar am stat un an intreg in cuibusorul nostru .Noi tot mansarda avem si sunt super multumita.Iarna trecuta am dat max 90 lei la caldura in conditiile in care stateam in tricou .Si la intretinere 50 lei max,pt ca apa calda intra cu gazul.Si eu am avut mici temeri,dar e totul ok si sper sa fie asa in continuare.Si ca si tine,eram sigura ca vara o sa murim.Ei nu....e o racoare nici eu nu stiu cum(probabil de la izolatie.Mie asa dor de casuta mea!!!
Tu unde locuiesti?Eu pe la nordic,mansarda mea e din osb etc presupun ca a ta din bca nu?ca acum asa se fac,cand am luat noi abia incepeau sa se faca din bca.Cat ai dat daca nu sunt indiscreta?Eu 24 mii si are 48m.Au mai scazut preturile ,dar nu imi pare rau,ma saturasem sa dau bani pe chirie.

Hei, stiu draguta, noi am vb mult despre mansarde. Daca tii minte, te intrebam despre Bogdan si cat e de incredere cand vine vorba de acte si rate si...toata povestea. N-am mai mers prin Bogdan pt ca am luat in alta zona, pe Alexandru cel Bun stau, vizavi de Palatul de Justitie, printre blocuri. Cuibusorul nostru e din OSB pe structura de lemn si am dat 25 000. Era 27 dar am obtinut reduceri pt ca am platit cu banii jos si pt ca ai mei locuiesc in scara si cand s-au apucat sa faca mansarda asa au promis, ca daca cumpara cineva din scara asta, vor avea reducere. Vecinii mei au dat 27 sau 28. Unde sunteti acum? Pentru cat timp?

andrada21
09.02.2011, 00:26:47
Hei, stiu draguta, noi am vb mult despre mansarde. Daca tii minte, te intrebam despre Bogdan si cat e de incredere cand vine vorba de acte si rate si...toata povestea. N-am mai mers prin Bogdan pt ca am luat in alta zona, pe Alexandru cel Bun stau, vizavi de Palatul de Justitie, printre blocuri. Cuibusorul nostru e din OSB pe structura de lemn si am dat 25 000. Era 27 dar am obtinut reduceri pt ca am platit cu banii jos si pt ca ai mei locuiesc in scara si cand s-au apucat sa faca mansarda asa au promis, ca daca cumpara cineva din scara asta, vor avea reducere. Vecinii mei au dat 27 sau 28. Unde sunteti acum? Pentru cat timp?
Suntem in Italia,pana in septembrie.Bine ca peste 3 sapt venim pana acasa,si poate imi trece doru ca numai acasa mie gandu.popi mai vb pe mess.imi pareai cunoscuta ...acu imi amintesc .ma bucur ca ati reusit