PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Maramures

ryana
16.02.2007, 09:28:54
Buna fetelor,Am deschis aces subiect pentru ca am cateva nedumeriri in ceea ce priveste receptia de la restaurant si as dorii sa-mi impartasiti parerile voastre.In primul rand, inca nu am definitivat meniul (finalul o sa-l alegem cu 1-2 sapt inainte de nunta) si stam in cumpana asupra felurilor de mancare pe care le dorim si bineinteles cate. In sensul ca nu dorim sa curga mancarea ca pe banda ca oaspetii sa nu apuce sa danseze dar nici sa-i infometam. Apoi trecem la alt of: bautura. Ce le dam sa bea si cum calculam ca sa nu luam prea putin (de pra mult nu e asa problema). Banuiesc ca astfel de subiecte mai sunt deschise pe acest forum dar am observat ca variaza pe zone si de aceea imi doresc pareri LOCO. Multumesc

vivi
16.02.2007, 09:52:29
Un bun prieten de-al meu, care merge aproape in fiecare weekend la nunta (e dj) imi spunea ca o nunta reusita depinde de 3 aspecte: aperitiv, muzica si fotografii. Aperitivul sa fie bogat, frumos prezentat ca il tine toata lumea minte, muzica pentru dans si atmosfera iar fotografiile ca sunt singurele care raman sa-ti amintesti. Revenind la subiect, nunta pe care o organizez eu va fi traditionala deci meniul este:
1. aperitiv rece
2. aperitiv cald (pastrav cu un cartof copt in folie de aluminiu, cu unt si cascaval)
3. friptura de porc cu cartofi taranesti si salata de varza
4. tort
5. sarmale
6. ciorba de burta sau taraneasca la alegere cu smantana si ardei iute.

Aperitivul rece inca nu l-am gandit in amanunt, dar va contine cel putin 6 feluri.
Iar sarmalele si ciorba ramase se vor servi a doua zi la pranzul miresei si vom face si nishte gratare afara daca vremea e frumoasa.

vivi
16.02.2007, 09:55:47
Cu bautura si eu am o problema. Tzuica sigur ca e zona, dar as lua ceva si pentru doamne. Vin dar nu sunt inca hotarata de care si nu stiu daca sa dam si bere sau nu. Sucurile ar trebui sa fie si naturale ca eu stiu lume care nu bea nimic acidulat. Poate ne spune Miha ce a dat ea.

ryana
16.02.2007, 10:22:13
Cu bautura si eu am o problema. Tzuica sigur ca e zona, dar as lua ceva si pentru doamne. Vin dar nu sunt inca hotarata de care si nu stiu daca sa dam si bere sau nu. Sucurile ar trebui sa fie si naturale ca eu stiu lume care nu bea nimic acidulat. Poate ne spune Miha ce a dat ea.

La noi ce e deja cumparat e vermutul (alb), consider ca e o bautura buna si pentru femei. Nu stiu daca am cumparat destul dar noi am calculat ca la 150 pers. 18 sticle e suficient. Sau nu???Am inceput sa cumparam si vinul. O sa ni-l trimita sora mea din Frantza (NU DE FITZE sau de moft il luam de acolo) ci din cauza pretzului care e jumatate sau poate mai putzin fata de cel de aici. Fiind vara, pe tot locul am citit si am auzit ca e bine sa punem si bere pentru ca .... SE BEA. Asa ca o sa ne conformam. Am intzeles ca marea majoritate a firmelor de distributzie iti accepta returnarea bauturilor neconsumate (si bineintzeles nedesfacute). Ramane sa ne decidem asupra marcii.Alta problema, cu ce intampinam invitatzii??

ryana
16.02.2007, 10:23:13
Un bun prieten de-al meu, care merge aproape in fiecare weekend la nunta (e dj) imi spunea ca o nunta reusita depinde de 3 aspecte: aperitiv, muzica si fotografii. Aperitivul sa fie bogat, frumos prezentat ca il tine toata lumea minte, muzica pentru dans si atmosfera iar fotografiile ca sunt singurele care raman sa-ti amintesti. Revenind la subiect, nunta pe care o organizez eu va fi traditionala deci meniul este:
1. aperitiv rece
2. aperitiv cald (pastrav cu un cartof copt in folie de aluminiu, cu unt si cascaval)
4. tort
5. sarmale

Aperitivul rece inca nu l-am gandit in amanunt, dar va contine cel putin 6 feluri.
Iar sarmalele si ciorba ramase se vor servi a doua zi la pranzul miresei si vom face si nishte gratare afara daca vremea e frumoasa.

Viviana, ciorba nu ar trebui sa vina dupa aperitivul cald??? Eu stiam ca finalul e dat de sarmalutze.

vivi
16.02.2007, 11:28:34
Am zis ca va fi mai ciudat. Jumatate din invitati vor veni din Bucuresti, nu sunt obishnuitzi cu tziuca noastra, dar de placut le place si ma gandeam sa dau ciorba dimineatza de dres. Din aceeasi cauza nu sunt incantata de amestecul bere si vin. Ma gandesc ca sunt la cabana in varful muntelui, veniti pe vreo 3 zile asha ca nu-i vad pe toti band cu masura....

vivi
16.02.2007, 11:35:10
Apropo de aperitiv, hai sa postam idei care ne vin cu privire la ce am vazut si cum era prezentat. Incep eu:
Rosie impluta cu salata de vinete
Ardei impluti cu pasta de branza
sunca cu umplutura de hrean

ryana
16.02.2007, 12:34:56
Si continuu si eu:- snitzel de pui cu fulgi de porumb- chifteluze cu mac sau cu susan- ficatzei invelitz in bacon- ciuperci umpluteMa mai gandesc.Fetelor nu e de bine ca eu sunt la servici si imi lasa gura apa :)).

vivi
16.02.2007, 12:37:35
Si continuu si eu:- snitzel de pui cu fulgi de porumb- chifteluze cu mac sau cu susan- ficatzei invelitz in bacon- ciuperci umpluteMa mai gandesc.Fetelor nu e de bine ca eu sunt la servici si imi lasa gura apa :)).
Am auzit de ciupercutze umplute, eu fac vara la gratare champignon mari cu cascaval inauntru, dar mie imi ies cam negrutze si se manaca calde, cum sunt aste de la restaurant?

ryana
16.02.2007, 12:46:34
Am auzit de ciupercutze umplute, eu fac vara la gratare champignon mari cu cascaval inauntru, dar mie imi ies cam negrutze si se manaca calde, cum sunt aste de la restaurant?

Am mancat la o nunta mai demult. Cred ca erau in prealabil fierte si aveau ceva umplutura cu sunca si cascaval cu ceva sos si dupa aia la cuptor (banuiesc). Cred ca de fapt erau la aperitivul cald.

ryana
16.02.2007, 12:55:47
Apropo de aperitiv, nu sunt de acord cu aperitivele gen: caviar, pate de gasca cu ...., caracatitza cu ..., calamar, icre rosii, genul de aperitiv pe care o data descoperit de invitat il lasa masca, habar nu are cum sa-l manance. Am primit astfel de aperitive si in sala (fara nici o intentzie sa jignes) erau si persoane de 50-60 de ani de la tara care se uitau inmarmuriti la bobitzele rosii din farfurie si nu stiau pentru ce sunt puse acolo.

vivi
16.02.2007, 13:10:51
Apropo de aperitiv, nu sunt de acord cu aperitivele gen: caviar, pate de gasca cu ...., caracatitza cu ..., calamar, icre rosii, genul de aperitiv pe care o data descoperit de invitat il lasa masca, habar nu are cum sa-l manance. Am primit astfel de aperitive si in sala (fara nici o intentzie sa jignes) erau si persoane de 50-60 de ani de la tara care se uitau inmarmuriti la bobitzele rosii din farfurie si nu stiau pentru ce sunt puse acolo.
Ginerele meu m-a pus sa jur ca indiferent ce va fi de mancare, va stii ce contine, cum se numeshte si cu ce tacam se mananca.

ryana
16.02.2007, 13:18:43
Ginerele meu m-a pus sa jur ca indiferent ce va fi de mancare, va stii ce contine, cum se numeshte si cu ce tacam se mananca.

:))) SUPER TARE!!!!

miti
16.02.2007, 17:41:25

=)) =)) =))

vivi
20.02.2007, 19:42:18
Mai puneti idei de aperitive, va rog

ryana
20.02.2007, 19:54:04
Mai puneti idei de aperitive, va rog

Uite ca mi-am mai stors eu creierii si mi-am adus aminte ca la o aniversare am tabarat totzi ca nebunii pe un platou de clatite cu sunca. Erau ceva de genul clatite rulate cu sunca si cascaval, date prin pezmet, puse la cuptor si apoi taiate. Se servesc reci.

vivi
20.02.2007, 21:17:42
Uite ca mi-am mai stors eu creierii si mi-am adus aminte ca la o aniversare am tabarat totzi ca nebunii pe un platou de clatite cu sunca. Erau ceva de genul clatite rulate cu sunca si cascaval, date prin pezmet, puse la cuptor si apoi taiate. Se servesc reci.
Super ideea.

mihu
05.03.2007, 17:32:23
1. aperitiv rece
4. tort
5. sarmale
Nu imi vine sa cred ca o sa fie ciorba de burta in meniu!!! Suuuuuuuuuper...chiar m-am intrebat daca se da undeva la nunta ciorba de burta si uite acum am vazut la tine ca se da...e super super super ideea!:)

mihu
05.03.2007, 17:33:17
Apropo de aperitiv, hai sa postam idei care ne vin cu privire la ce am vazut si cum era prezentat. Incep eu:
Rosie impluta cu salata de vinete
Ardei impluti cu pasta de branza
sunca cu umplutura de hrean
Mie nu prea imi palce sunca cu hrean...am fost la o nunta si am crezut ca e ceva sos mai special...si m-am ars8-} ...dar am prieteni carora le place...

mihu
05.03.2007, 17:36:15
Numai acum am vazut ca asteptati parerea mea...aiurita mai sunt...
La noi a fost asa ca si bautura...
Bere, vin, tuica, visinata( a facut mama mea) si lichio diferite tipuri(de la zvunca).
Sucuri am avut acidulate fanta si cola si am avut si neacidulate capy...apa plata cred ca a fost numai la masa noastra daca nu ma insel...
Conteaza foarte mult aperitivul...Trebuie sa fie impactul prima data...

vivi
05.03.2007, 17:37:31
Mie nu prea imi palce sunca cu hrean...am fost la o nunta si am crezut ca e ceva sos mai special...si m-am ars8-} ...dar am prieteni carora le place...
Nici la ai mei nu le place, eu am mancat la un botez si mi-a placut, dar era dulciuc si nu era intepator hreanul.

vivi
05.03.2007, 17:41:36
Numai acum am vazut ca asteptati parerea mea...aiurita mai sunt...
La noi a fost asa ca si bautura...
Bere, vin, tuica, visinata( a facut mama mea) si lichio diferite tipuri(de la zvunca).
Sucuri am avut acidulate fanta si cola si am avut si neacidulate capy...apa plata cred ca a fost numai la masa noastra daca nu ma insel...
Conteaza foarte mult aperitivul...Trebuie sa fie impactul prima data...
Acu vine greul. Cat? per invitat.

ryana
06.03.2007, 08:01:04
Acu vine greul. Cat? per invitat.

Noua doamna de la Carpati ne-a spus ca in mod normal se calculeaza cam 100 ml de tarie sau aperitiv pe persoana, vin ne-a spus ca ar fii bine sa avem cam 1 sticla de 700 ml de persoana avand in vedere ca o sa fie persoane care o sa bea poate 1 pahar dar si care o sa bea 2 sticle, asa ca se compenseaza. Iubi al meu a spus ca i se pare cam mult dar ... s-a conformat. Bere idee nu avem cata dar sigur o sa luam mai multa avand in vedere ca o sa platim doar ce se consuma, restul o sa o ducem inapoi la distribuitor. Fetelor, sa nu uitati si de bere fara alcool ca la orice nunta se gaseste cineva sa bea asa ceva si .... doar nu o sa-si cumpere. Noi ne-am gandit ca vreo 1-2 lazi de bere fara alcool o sa ne fie arhi suficiente (la fel o sa returnam ce nu se consuma).

ryana
06.03.2007, 08:43:13
Am uitat de racoritoare. In mod normal si noi o sa avem sucuri acidulate si nonacidulate. Incercam sa luam tot de la un distribuitor care sa ne reprimeasca surplusul. Avand in vedere ca e vara o sa se consume destul de multe racoritoare asa ca ..... o sa luam mai multe feluri si cantitate mai mare. Ca sa recapitulam, noi o sa avem urmatoarele bauturi:- intampinam invitatii la intrare cu cate o cupa de sampanie- vermut alb pentru doamne- tuica- whisky- vin rosu si alb- bere la 0,3 ml- sucuri acidulate (cola, fanta, kinley etc)- sucuri neacidulate (inca nu ne-am hotarat asupra marcii)- apa minerala (de la restaurant + mai aducem si noi)Noi cam la atata ne-am gandit ca e de ajuns. Daca sunteti de alta parere, va rog sa ma sfatuiti.

pbrigi2002
06.03.2007, 10:14:35
Am uitat de racoritoare. In mod normal si noi o sa avem sucuri acidulate si nonacidulate. Incercam sa luam tot de la un distribuitor care sa ne reprimeasca surplusul. Avand in vedere ca e vara o sa se consume destul de multe racoritoare asa ca ..... o sa luam mai multe feluri si cantitate mai mare. Ca sa recapitulam, noi o sa avem urmatoarele bauturi:- intampinam invitatii la intrare cu cate o cupa de sampanie- vermut alb pentru doamne- tuica- whisky- vin rosu si alb- bere la 0,3 ml- sucuri acidulate (cola, fanta, kinley etc)- sucuri neacidulate (inca nu ne-am hotarat asupra marcii)- apa minerala (de la restaurant + mai aducem si noi)Noi cam la atata ne-am gandit ca e de ajuns. Daca sunteti de alta parere, va rog sa ma sfatuiti.
eu am avut la logodna 150 pers.si am calucat ca persoana si litrul la sucuri si nu am ramas cu multe sticle.

ryana
06.03.2007, 11:37:10
eu am avut la logodna 150 pers.si am calucat ca persoana si litrul la sucuri si nu am ramas cu multe sticle.

Cam la cantitatea asta m-am gandit si eu, chiar 1,5 fiind vara.

miti
08.03.2007, 18:53:18
ma gandeam la topicul asta sa i dam si o alta utilizare:
adica sa spunem ce idei traznite avem pt a incinge petrecerea la restaurant...
eu am vazut la o nunta ca mireasa a plimbat un ou crud pe sub haiinele mirelui fara sa l sparga....si lumea s a distrat...si tot aici au dansat din plin pe o matura....
alte idei?

MissPretty
10.03.2007, 13:58:43
eu am vazut la o nunta ca mireasa a plimbat un ou crud pe sub haiinele mirelui fara sa l sparga....si lumea s a distrat...si tot aici au dansat din plin pe o matura....
alte idei?

:)) pe o matursa?! ca si vrajitoarele?

mihu
10.03.2007, 14:19:57
alte idei?
Idei sunt numai sa nu para prea perverse unele...Trebuie multa atentie cand e de facut glume in fata atator oameni...

vivi
11.03.2007, 07:15:54
Parerea mea e ca daca muzica e buna nu se sinmte nevoia jocurilor de societate. In plus nunta are momentele ei importante si nu trebuie atrasa atentia de la ele.

aitana25
11.03.2007, 08:39:01
Si mie nuntile cele mai reusite mi se par cele la care dansezi toata noaptea, si nu ma refer doar la tineri ci la majoritatea nuntasilor. Singurele momente amuzante care mi-au placut au fost in cadrul dansului cand s-a facut trenulet, sau chestii de genul asta.;;)

mihu
11.03.2007, 12:06:24
Si mie nuntile cele mai reusite mi se par cele la care dansezi toata noaptea, si nu ma refer doar la tineri ci la majoritatea nuntasilor. Singurele momente amuzante care mi-au placut au fost in cadrul dansului cand s-a facut trenulet, sau chestii de genul asta.;;)
Asta am vrut si noi de la nunta noastra : sa danseze lumea! Chiar i-am zis organizatorului ca daca lumea danseaza inseamna ca nunta e super...si nu are rost sa ii spun eu lui ce muzica sa puna sau ce sa faca:-"

ryana
11.03.2007, 15:37:10
Singurul mod de a intretine invitatii care mi-a trcut mie prin minte si l-as folosi la nunta noastra ar fii un moment surpriza pentru invitati in care sa invit o trupa de vreo 4-5 perechi care sa danseze vals, tango, dar nu mai mult de 20-30 de minute. Ma gandeam la copii care fac parte din trupa de dans de la Galactic. Inca este doar o idee si nu stiu sigur daca o sa o si finalizam.
In rest, momente impuse care sa inveseleasca invitatzii nu o sa avem pentru ca si eu sunt pe principiul ca muzica face totul in sensul ca daca invitatzii danseaza si se distreaza .... ai o nunta perfecta.

mihu
11.03.2007, 19:37:05
Singurul mod de a intretine invitatii care mi-a trcut mie prin minte si l-as folosi la nunta noastra ar fii un moment surpriza pentru invitati in care sa invit o trupa de vreo 4-5 perechi care sa danseze vals, tango, dar nu mai mult de 20-30 de minute. Ma gandeam la copii care fac parte din trupa de dans de la Galactic. Inca este doar o idee si nu stiu sigur daca o sa o si finalizam.
In rest, momente impuse care sa inveseleasca invitatzii nu o sa avem pentru ca si eu sunt pe principiul ca muzica face totul in sensul ca daca invitatzii danseaza si se distreaza .... ai o nunta perfecta.
Nu stiu eu de ce dar mie nu imi prea place asa ceva...Adica nu ma impresioneaza...nu simt nimic...Poate as aprecia mai tare sa faca mirii un numar de dans...Atunci s-ar vedea ca s-au straduit sa faca ceva pt invitati...Asta e parerea mea...Am obs ca majoritatea apreciaza copiii care danseaza dansuri de societate pe la nunti:|

ryana
12.03.2007, 07:48:58
Nu stiu eu de ce dar mie nu imi prea place asa ceva...Adica nu ma impresioneaza...nu simt nimic...Poate as aprecia mai tare sa faca mirii un numar de dans...Atunci s-ar vedea ca s-au straduit sa faca ceva pt invitati...Asta e parerea mea...Am obs ca majoritatea apreciaza copiii care danseaza dansuri de societate pe la nunti:|

Iti respect parerea. Ideea e ca aduc o nota de gingasie copiii. Si mirii, adica noi, o sa trebuiasca sa prestam dar asta o sa fie la inceput, la dansul mirilor unde o sa incercam sa-i dam gata pe toti (asta daca reusesc sa-l conving pe iubi sa mergem la niste cursuri pt perfectionare).

MissPretty
12.03.2007, 08:11:59

eu am fost la nunti unde mama-soacra sau unul dintre nuntasi se gandea sa ofere o surpriza atat mirilor, cat si celorlalti nuntasi asa ca a/au angajat ansamblu folcloric X sau o actrita care sa joace un anumit rol.. mie mi s-au parut f dragute. la nunta mea mi s-a promis ca o sa am un moment deosebit, insa nu stiu exact ce... se presupune ca o sa fie supriza. dar parca parca banuiesc ce e....

mihu
12.03.2007, 08:52:18
eu am fost la nunti unde mama-soacra sau unul dintre nuntasi se gandea sa ofere o surpriza atat mirilor, cat si celorlalti nuntasi asa ca a/au angajat ansamblu folcloric X sau o actrita care sa joace un anumit rol.. mie mi s-au parut f dragute. la nunta mea mi s-a promis ca o sa am un moment deosebit, insa nu stiu exact ce... se presupune ca o sa fie supriza. dar parca parca banuiesc ce e....
=)) =)) Imi amintesc ce surpriza a vrut sa imi faca tatal meu la nunta =)) =)) a vrut sa il cheme pe Mircea Radu =)) Si nu a zis nimanui nimic(numai la organizator)... Si la un moment dat, la nunta numai aud ca incepe sa cante melodia aia care e la emisiune...Clar ca nimeni nu si-a dat seama...Oricum n-a venit...dar tatl meu n-a zis nimic =)) a vazut mama mea pe factura de la telefon nr. de Bucuresti si l-a intrebat...Atunci i-a zis =)) =)) =)) Lui ii place sa fie foarte public orice eveniment...sa stie toata lumea, etc...Noua nu ne place asa...Oricum bine ca n-a venit = )) ...si bine ca am aflat numai dupa nunta toata faza asta ca daca stiam inainte cred ca ma cam enervamL-)

mihu
12.03.2007, 08:53:39
[quote=MissPretty;136299]eu am fost la nunti unde mama-soacra sau unul dintre nuntasi...quote]
Am vazut ca tu vei avea nunta la Mara...noi in 6 mai vom fi nasi la Mara in sala de jos...Tu in care ai nunta?:-\

MissPretty
12.03.2007, 13:35:19
[quote=MissPretty;136299]eu am fost la nunti unde mama-soacra sau unul dintre nuntasi...quote]
Am vazut ca tu vei avea nunta la Mara...noi in 6 mai vom fi nasi la Mara in sala de jos...Tu in care ai nunta?:-\

in sala mare... cum intri pe dreapta... tot jos e. nu stiu daca mai e vreo sala jos. cred ca e singura.

MissPretty
12.03.2007, 13:36:52
=)) =)) Imi amintesc ce surpriza a vrut sa imi faca tatal meu la nunta =)) =)) a vrut sa il cheme pe Mircea Radu =)) Si nu a zis nimanui nimic(numai la organizator)... Si la un moment dat, la nunta numai aud ca incepe sa cante melodia aia care e la emisiune...Clar ca nimeni nu si-a dat seama...Oricum n-a venit...dar tatl meu n-a zis nimic =)) a vazut mama mea pe factura de la telefon nr. de Bucuresti si l-a intrebat...Atunci i-a zis =)) =)) =)) Lui ii place sa fie foarte public orice eveniment...sa stie toata lumea, etc...Noua nu ne place asa...Oricum bine ca n-a venit = )) ...si bine ca am aflat numai dupa nunta toata faza asta ca daca stiam inainte cred ca ma cam enervamL-)

:)) ce tare!!! eu spre ca nimeni nu o sa vrea sa faca surprize atat de publice.. si mie imi place sa tin totul mai privat... nu sa vada intreaga tara. :P eu cred ca la nunta mea o sa avem parte de un mic recital de vioara si viola.. sunt sunt sigura, dar asta cred ca e surpriza :P:P:P

aitana25
13.03.2007, 18:34:58
:)) ce tare!!! eu spre ca nimeni nu o sa vrea sa faca surprize atat de publice.. si mie imi place sa tin totul mai privat... nu sa vada intreaga tara. :P eu cred ca la nunta mea o sa avem parte de un mic recital de vioara si viola.. sunt sunt sigura, dar asta cred ca e surpriza :P:P:P

Interesanta ideea cu surprizele, dar cam riscanta. La nunta mea la cat de emotionata am sa fiu o surpriza mi-ar mai lipsi :-p. In plus exista mereu riscul ca persoana surprinsa mirele/mireasa sa nu fie tocmai incantati.

vivi
13.03.2007, 21:21:05
Interesanta ideea cu surprizele, dar cam riscanta. La nunta mea la cat de emotionata am sa fiu o surpriza mi-ar mai lipsi :-p. In plus exista mereu riscul ca persoana surprinsa mirele/mireasa sa nu fie tocmai incantati.
Sa inteleg ca miresicile nu vor surprize?<:-P<:-P<:-P

MissPretty
15.03.2007, 08:31:39
Sa inteleg ca miresicile nu vor surprize?<:-P<:-P<:-P

parca e mai sigur fara.. ;;)

vivi
15.03.2007, 10:49:15
parca e mai sigur fara.. ;;)
Nici macar Gutza??:">:">:">

MissPretty
15.03.2007, 11:07:25

=)) =)) =)) Cred ca pt el am putea face o exceptie... nu-i asa, fetelor?

ryana
15.03.2007, 12:35:39

Eu sunt foarte linistita in privinta lui Gutza asta pentru ca iubi al meu tot batea din gura intr-o vreme: "Daca castig la 6 din 49 Gutza o sa-mi cante la nunta!!!" (banuiesc ca vroia sa se insoare cu el insusi:) ). Cum sansele lui de a castiga la loto sunt apropiate de nule (tinand cont ca nici nu joaca in ultima perioada) stau foarte relaxata vis-a-vis de domul asta :)).

vivi
15.03.2007, 12:43:44
Eu sunt foarte linistita in privinta lui Gutza asta pentru ca iubi al meu tot batea din gura intr-o vreme: "Daca castig la 6 din 49 Gutza o sa-mi cante la nunta!!!" (banuiesc ca vroia sa se insoare cu el insusi:) ). Cum sansele lui de a castiga la loto sunt apropiate de nule (tinand cont ca nici nu joaca in ultima perioada) stau foarte relaxata vis-a-vis de domul asta :)).
Ai grija ca nu stii de unde sare iepurele.

ryana
15.03.2007, 13:03:45
Ai grija ca nu stii de unde sare iepurele.

Ba iepurele sa stea acolo frumos in iarba si sa nu sara niciunde :)). Chiar daca ar castiga prin absurd sau ar primii o suma de bani (necuprinsa in buget) nu ar finaliza ideea asta pentru ca ..... mai sunt si eu in ecuatia asta si tine la parerea mea.

In legatura cu surprizele astea, nu cunoasteti cumva un instructor sau instructoare de dans care sa faca ore in particular cu insuratei ca si noi (dorim sa avem un dans mai special) dar la ore mai tarzii, adica pe la 18-19 ??

vivi
15.03.2007, 13:05:36
Ba iepurele sa stea acolo frumos in iarba si sa nu sara niciunde :)). Chiar daca ar castiga prin absurd sau ar primii o suma de bani (necuprinsa in buget) nu ar finaliza ideea asta pentru ca ..... mai sunt si eu in ecuatia asta si tine la parerea mea.

In legatura cu surprizele astea, nu cunoasteti cumva un instructor sau instructoare de dans care sa faca ore in particular cu insuratei ca si noi (dorim sa avem un dans mai special) dar la ore mai tarzii, adica pe la 18-19 ??
Ma interesez. Cu ai mei o sa fac eu lectii cand vin acasa.

mihu
15.03.2007, 13:33:57
eu striu pe cineva...cu care am facut si noi ore...lucreaza la teatru...iti pot trimite pm cu nr lui de tel...am uitat cat am platit...:-"

ryana
15.03.2007, 14:05:10
Multumesc, astept cat mai multe oferte, asa sigur avem de unde alege.

MissPretty
29.03.2007, 08:32:55
Ma interesez. Cu ai mei o sa fac eu lectii cand vin acasa.

eu va trebui sa il invat vals vienez pe iubitul meu... nu vreau sa dansez cum danseaza toata lumea, in mod normal, valsul. caci ala nu prea ma incanta. initial vroiam sa mergem la cursuri de dans, insa iubi meu e atat de ocupat, ca abia ne vedem seara. eu am facut 2 ani 1/2 de dans sportiv, deci stiu cu ce se mananca. Dar din pacate, nu pot sa am imaginea de ansamblu, ca sa vad exact unde greseste..

vivi
07.04.2007, 06:28:56
eu va trebui sa il invat vals vienez pe iubitul meu... nu vreau sa dansez cum danseaza toata lumea, in mod normal, valsul. caci ala nu prea ma incanta. initial vroiam sa mergem la cursuri de dans, insa iubi meu e atat de ocupat, ca abia ne vedem seara. eu am facut 2 ani 1/2 de dans sportiv, deci stiu cu ce se mananca. Dar din pacate, nu pot sa am imaginea de ansamblu, ca sa vad exact unde greseste.. Pune-l sa danseze cu altcineva si o sa vezi, dar sa ai grija sa nu ridici stacheta prea sus.

MissPretty
07.04.2007, 22:00:28
Pune-l sa danseze cu altcineva si o sa vezi, dar sa ai grija sa nu ridici stacheta prea sus.

:) buna idee! am sa o rog de fapt pe sora mea sa ma asiste, caci si ea a facut dans... cred ca e cel mai bine asa.. :)

Sarbatori fericite, miresici si forumiste! :*

gloria
10.04.2007, 12:03:37
La Casa Tineretului pe Unirii 13 este asociatia Pro Dance.Au cursuri pe grupe de varsta si pentru noi(viitori miri) special.

desdemone
10.04.2007, 13:56:23
La Casa Tineretului pe Unirii 13 este asociatia Pro Dance.Au cursuri pe grupe de varsta si pentru noi(viitori miri) special.
merci de info, ! este de utilitate in caz ca....

ankiss20
25.04.2007, 09:52:03
iubitul meu e fan Parazitii
ma gandesc sa il sochez si pe el si pe restul lumii, cand ar trebui sa inceapa dansul mirilor sa punem putin PArazitii....=)) nu din alea cu versuri obscene.....ceva
si apoi ne cerem scuze si punem valsul sau ce reusim sa invatam pana atunci
nu ar fii super???? s-ar soca bunica
abia astept sa le vad reactia;))

ryana
25.04.2007, 12:53:41
iubitul meu e fan Parazitii
ma gandesc sa il sochez si pe el si pe restul lumii, cand ar trebui sa inceapa dansul mirilor sa punem putin PArazitii....=)) nu din alea cu versuri obscene.....ceva
si apoi ne cerem scuze si punem valsul sau ce reusim sa invatam pana atunci
nu ar fii super???? s-ar soca bunica
abia astept sa le vad reactia;))

Cred ca suntem pe aceeasi unda in sensul ca .... si noi o sa ne socam umpic invitatzii. Ideea asta ne-a dat-o Mihai de la Seini (domnul cu tortul) sambata asta cand am fost sa achitam avansul. Surpriza noastra e cam in felul urmator: cu vreo 30-45 de minute inainte de aducerea tortului un prieten de al nostru o sa se plimbe finutz si discret cu o sticla de vin in mana ca si cum ar fii turmentat dupa care nu se lasa de sticla pana vine tortul. Supriza e ca .... chiar prietenul turmentat aduce tortul in sala si .... il scapa pe jos. Soc pe toata lumea, doar mirele si mireasa rad de mama focului pentur ca ..... tortul este unul FALS (din scart invelit in frisca sau ciocolata). La cateva minute apare adevaratul tort. Ce ziceti de asa surpriza???

ankiss20
25.04.2007, 13:40:17
e super...cu specificarea ca s-a mai executat in oras si sa nu cumva vreun petrecaret sa zica: asta am mai vazut-o!!!
mie nu mi-ar pica bine...
mai stiu ca se faceau torturi fake din baloane invelite in frisca si cand trebuia sa il taie exploda.....
si asta e buna...mai ales ca sarea frisca pe toti care erau in zona....
in rest ideea de a speria lumea e super buna
nu pe moment dar...peste ani isi aduc aminte cu placere.....
ca poate pe moment le sta inima in loc.

negreancuta
05.07.2007, 13:43:48
salut
sunt noua pe forum si vreau sa zic ca nu mai mai pot opri din cititul mesajelor sunt toate foarte frumoase si se simt emotiile in aer:))

ryana
05.07.2007, 13:58:09
salut
sunt noua pe forum si vreau sa zic ca nu mai mai pot opri din cititul mesajelor sunt toate foarte frumoase si se simt emotiile in aer:))

Bine ai venit printre noi.

ankiss20
05.07.2007, 14:28:15
salut
buna ziua miresica noua pe forum
numai sa nu te inunde emotiile noastre.
te pup scumpa

mihu
05.07.2007, 14:53:05
salut
Bine ai venit!
Ne mai imbogatim si noi pe la baia mare=D>
tu faci nunta in maldive sau stai in maldive acum?

ankiss20
05.07.2007, 15:03:19
Bine ai venit!
Ne mai imbogatim si noi pe la baia mare=D>
tu faci nunta in maldive sau stai in maldive acum?
hai ca raspund eu in locul ei.
e nashica mea asa ca sper sa nu se supere.
e din baia mare, sta in anglia de cativa ani si face nunta romantic in Maldive.
\:D/
pupa-o-ar mama pe ea.
:*

desdemone
06.07.2007, 01:39:47
salut

Buna, si bine ai venit printre noi....

mihu
06.07.2007, 06:11:54
hai ca raspund eu in locul ei.
e nashica mea asa ca sper sa nu se supere.
e din baia mare, sta in anglia de cativa ani si face nunta romantic in Maldive.
\:D/
pupa-o-ar mama pe ea.
:*
Suuuper! Asta da loc romantic :-? <:-P

ryana
06.07.2007, 13:27:32
Mai mult s-ar fii incadrat pozele astea la rochia de mireasa dar ..... aici le pun.

ryana
06.07.2007, 13:39:59
Uite ca am o poza si cu un accesoriu pe care mi l-am dorit mult si la biserica doar ca era mai greu cu tranportul si montatul asa ca am preferat sa o instalez direct la restaurant: ARCADA MEA ALBA ca spuma :))

mihu
06.07.2007, 13:46:15
Mai mult s-ar fii incadrat pozele astea la rochia de mireasa dar ..... aici le pun.
Ce frumoasa ai fost ;;)
mi-au placut si florile din par ;-)

ankiss20
06.07.2007, 13:57:29
esti o scumpa
ce bine v-ati distrat.
lasa ca ne vine si noua randu
io ma antrenez sambata viitoare la gloria la nunta\:D/<:-P
si dupa 2 sapt.....la nunta lu sotu meu

ryana
06.07.2007, 14:00:29
Multumesc mult pentru tot. Acuma chiar puteti vedea ca noi nu am avut nici o taina, parca eram la o alta nunta la care ne distram de mama focului. Recomand la toate miresicile viitoare: NU VA STRESATI SI NU VA LASATI COPLESITE DE EMOTII....... TRAITI CLIPA ca asa de repede trece!!!!

ankiss20
06.07.2007, 14:04:26
http://video.neogen.ro/user/flipper_fantasy/71qa7n27dpi6yievpldfyp5v88ti3zgb/
intrati pe site-ul asta sa vedeti nunta la romani
ce tare e=)) =)) =))

aitana25
06.07.2007, 14:45:56
Ai fost foarte frumosa ryana, si rochia si parul....Asteptam mai multe pozici pt decoratiuni, flori si restul ;-).

ryana
06.07.2007, 17:10:26
Ai fost foarte frumosa ryana, si rochia si parul....Asteptam mai multe pozici pt decoratiuni, flori si restul ;-).

Multumesc mult. Astept si eu cu nerabdare sa vad ce poze avem pentru ca avem cateva buclucase: mirele pe bicicleta si mirele+mireasa pe bicicleta.

desdemone
06.07.2007, 17:36:07
FFFF FRUMOSI!!!!!! SA AVETI PARTE NUMAI DE LUCRURI ATAT DE FRUMOASE CUM VOI SUNTETI!!!!!

desdemone
06.07.2007, 17:39:08
Uite ca am o poza si cu un accesoriu pe care mi l-am dorit mult si la biserica doar ca era mai greu cu tranportul si montatul asa ca am preferat sa o instalez direct la restaurant: ARCADA MEA ALBA ca spuma :))
As dori daca se poate sa aflu provenientza arcadei....azi am vrut sa-mi cumpar dar nu eram prea sigura.....o sa va spun , sauu o sa va dati seama dupa nunta daca un alt vis mi s-a realizat in ziua cea mare.... dar in asteptare niste informatii referitaore la arcada nu mi-ar strica...merci

reny75
06.07.2007, 21:58:20
Ai fost o miresuca frumoasa, si puiu meu zice ca ai avut o rochie frumoasa. Mie mi-a placut arcada.Mai asteptam poze

ryana
10.07.2007, 09:05:07
As dori daca se poate sa aflu provenientza arcadei....azi am vrut sa-mi cumpar dar nu eram prea sigura.....o sa va spun , sauu o sa va dati seama dupa nunta daca un alt vis mi s-a realizat in ziua cea mare.... dar in asteptare niste informatii referitaore la arcada nu mi-ar strica...merci

Scuze pentru intazierea raspunsului, noi am primit respectiva arcada din partea sufului meu (sefu mic) si avand in vedere ca dar din dar se face, am lasat-o cadou la restaurantul Carpati unde am avut nunta. Sincer, nu prea aveam ce face cu ea, poate doar sa o duc la tara sau sa o inchiriez, dar prea multe complicatii asa ca ......... arcada mea o puteti vedea la Carpati :))

ryana
10.07.2007, 09:08:11
Ai fost o miresuca frumoasa, si puiu meu zice ca ai avut o rochie frumoasa. Mie mi-a placut arcada.Mai asteptam poze

Multumesc din suflet pentru aprecieri. Rochia a fost un vis devenit realitate tinand cont ca mi-am comandat-o de pe internet, nu am probat-o inainte, nu am facut-o pe marimea mea ci mi-am cautat marimea in tabela de marimi pe care o aveau disponibila ei. Crinolina mi-a sosit vineri (cu o saptamana inainte de nunta) iar rochia mi-a ajuns abia luni in saptamana nuntii. A avut si o trena cam de 1,5 m dar am taiat-o pentru ca mi-ar fii fost incomoda, chiar daca arata superb si cu trena.

ankiss20
10.07.2007, 10:25:59
Multumesc din suflet pentru aprecieri. Rochia a fost un vis devenit realitate tinand cont ca mi-am comandat-o de pe internet, nu am probat-o inainte, nu am facut-o pe marimea mea ci mi-am cautat marimea in tabela de marimi pe care o aveau disponibila ei. Crinolina mi-a sosit vineri (cu o saptamana inainte de nunta) iar rochia mi-a ajuns abia luni in saptamana nuntii. A avut si o trena cam de 1,5 m dar am taiat-o pentru ca mi-ar fii fost incomoda, chiar daca arata superb si cu trena.
ai fost un miresic f f flumos.
se vede ca radiai de fericire si implinire.
sa va iubiti multi multi ani de acum in colo.
cat aveti voi de cat sunteti impreuna????? vreo 6 ani cred./:)

ryana
11.07.2007, 07:47:58
ai fost un miresic f f flumos.
se vede ca radiai de fericire si implinire.
sa va iubiti multi multi ani de acum in colo.
cat aveti voi de cat sunteti impreuna????? vreo 6 ani cred./:)

Multumesc mult. la fel va dorim si voua. Poi sa fie deja 6 ani :)) (cu o mica pauza de vreo 3 luni - sa-si adune oile sotiorul meu sa vada daca-i ies la numar :)))

renata_cristina
01.07.2008, 13:25:44
am terminat si noi fetelor pasul cel mare e facut
a fost foarte frumos dupa parerea nostra toata lumea s-a distrat
incideente nu au fost doar k cei de la decoratiuni au uitat sa-mi puna marturiile pe masa iar noi nu am realizat acest lucru decat la pranzul miresei8-}
dar in rest a fost super bine,am cateva pozici dar facute de tata cele mai profesioniste putin mai incolo

mihu
01.07.2008, 14:55:01
incideente nu au fost doar k cei de la decoratiuni au uitat sa-mi puna marturiile pe masa iar noi nu am realizat acest lucru decat la pranzul miresei8-}
dar in rest a fost super bine,am cateva pozici dar facute de tata cele mai profesioniste putin mai incolo
felicitari si casa de piatra!!!=D><:-P=D><:-P
Imi place mult buchetul tau ;-)

renata_cristina
02.07.2008, 08:05:25
felicitari si casa de piatra!!!=D><:-P=D><:-P
Imi place mult buchetul tau ;-)
multumesc mult mihu
intradevar tuturor le-a placut buchetul si mai ales dansul de deschidere;))
o sa pun in curand filmuletul

anyela17
02.07.2008, 09:46:04
felicitari

Candia
02.07.2008, 14:07:38
Ai fost superba!
Vreau si eu sa-ti laud buchetul!;-)
Cred ca am recunoscut-o pe doamna Emese, sau poate o confund...

renata_cristina
02.07.2008, 16:40:09
Ai fost superba!
Vreau si eu sa-ti laud buchetul!;-)
Cred ca am recunoscut-o pe doamna Emese, sau poate o confund...
multumesc multumesc
nu, nu o confunzi , ne-a fost nasa la nunta

Candia
10.07.2008, 21:23:45
multumesc mult mihu
intradevar tuturor le-a placut buchetul si mai ales dansul de deschidere;))
o sa pun in curand filmuletul
Sa nu uiti sa pui filmuletul, eu sunt tare curioasa:D
>:D< >:D< >:D<

addelinne
05.04.2010, 14:42:58
multumesc multumesc
nu, nu o confunzi , ne-a fost nasa la nunta

Buna Renata!
Machiajul a fost realizat de dna Emese sau nu? Sau dansa a fost doar nasa. Eu deja mi-am facut programare la dansa pentru un machiaj nunta. Fetelor voi unde v-ati facut machiajul?
Ma intreb daca dupa atata timp imi raspunde cineva. Hahaha
Poop!