PDA

Versiunea completa : Marturii sau alte cadouri pentru invitati in Hunedoara?

luiza04
25.01.2011, 19:32:16
Buna feteloir.....am tot citit pe diverse topicuri despre marturii sau alte cadouri pe care le primesc invitatii de la noi miri....intrebarea mea este ....la noi in judet se fac astfel de cadouri?
Eu sincer am fost la mai multe nunti in diferite parti ale tarii si peste tot am primi cate o mica atentie...insa la noi in judet nu am avut aceasta placere....Voi ce stiti despre asta?

Ooanyy
25.01.2011, 19:45:01
Am fost si noi in vara la o nunta si am primit, doamnele cate un evantai si domni o sticla de vin, intradevar mirii stau in Spania, si asa se da acolo...
Noi ne-am hotarat sa nu punem marturii, pt k majoritatea nu vor sti , sau nu le vor da importanta, si de aceea consider eu k sunt bani aruncati degeaba(parerea mea)....

Acum fiecare stie mai bine, face cum doreste si cum crede...

m_andreea_s
25.01.2011, 20:17:45
Am fost si noi in vara la o nunta si am primit, doamnele cate un evantai si domni o sticla de vin, intradevar mirii stau in Spania, si asa se da acolo...
Noi ne-am hotarat sa nu punem marturii, pt k majoritatea nu vor sti , sau nu le vor da importanta, si de aceea consider eu k sunt bani aruncati degeaba(parerea mea)....

Acum fiecare stie mai bine, face cum doreste si cum crede...
aici se dau de obicei cate un trabuc domnilor si doamnelor evantaie, dar iti spun eu mai mult ca sigur ca nu din cauza ca se dau aici marturii au dat si mirii respectivi, in unele zone ale tari se dau prajituri si sticla cu tuica pentru acasa, in atele se dau alt gen de marturii (saculeti cu bomboane, evantaie, borcanase cu miere, etc), sunt aproape sigura ca mirii respectivi doar au schimbat tipul de marturii tipic zonei noastre, sau au dat pe langa prajituri si ce ai spus tu

butterflygirl
25.01.2011, 20:20:44
Buna feteloir.....am tot citit pe diverse topicuri despre marturii sau alte cadouri pe care le primesc invitatii de la noi miri....intrebarea mea este ....la noi in judet se fac astfel de cadouri?
Eu sincer am fost la mai multe nunti in diferite parti ale tarii si peste tot am primi cate o mica atentie...insa la noi in judet nu am avut aceasta placere....Voi ce stiti despre asta?

eu voi avea.desii am fost la o singura nunta aici in hd la care s-a dat.in schimb,nu voi da si prajituri la sfarsit.

Ooanyy
25.01.2011, 20:36:31
eu am intrebare...
prajiturile si sticla de tuica data dimineata la plecare, sunt considerate marturii????? Marturiile nu se dau la intrare in sala, sau sunt asezate pe mese???

(astea se dau de mult timp,imi aduc aminte k eram mica si cand veneau ai mei de la nunti, aduceau prajituri)

Noi dam prajituri si o sticla de ceva(nu stiu inca) dimineata la plecare, nu dam marturii....

butterflygirl
25.01.2011, 20:41:33
eu am intrebare...
prajiturile si sticla de tuica data dimineata la plecare, sunt considerate marturii????? Marturiile nu se dau la intrare in sala, sau sunt asezate pe mese???

(astea se dau de mult timp,imi aduc aminte k eram mica si cand veneau ai mei de la nunti, aduceau prajituri)

Noi dam prajituri si o sticla de ceva(nu stiu inca) dimineata la plecare, nu dam marturii....

e bine asa.eu am cutiute mire-mireasa(inca nu stiu ce voi pune in ele ;)) ) si le voi da la sf,nu le pun pe mese pt ca nu stiu exact cum vor sta la masa invitatii.eu as fi vrut sa le dau la fete mirese si la baieti miri...sau invers..mai vad pana atunci.si de aia zic,ca le dau la sfarsit.nu le pun pe masa

adelush
25.01.2011, 21:03:32
La noi marturiile vin la pachet cu decoratul salii si aranjamentele de flori de pe mese, dar sincer inca nu m-am gandit exact ce va fi ( trebuie sa discut si cu dna de la sala). Din cate am auzit in unele zone prajiturile de la final sunt considerate marturii, dar apoi daca dai marturii si nu mai dai prajituri cred ca multi invitati vor fi putin surprinsi...

luiza04
25.01.2011, 21:55:14
Haideti sa va spun eu cum sta treaba cu prajiturile.....Nu, prajiturile nu sunt considerate marturii, ele se dau la sfarsit deoarece nu cred ca mai este cineva care dupa tort sa mai puna la sfarsitul nuntii platouri cu prajituri...desi mai demult acesta era obiceiul....ei, de ceva vreme oamenii au considerat ca mai bine isi duce fiecare acasa cate o caserola cu prajituri si astfel fiecare va servii si cate ceva dulce....practic isi termina masa de la nunta a doua zi....
Marturiile sunt un simbol de multumire ale mirilor catre invitatii pentru contributia lor....acestea se aseaza pe masa, iar invitatii le vor primi odata ajunsi la locurile lor....
Intradevar este o cheltuiala in plus$-).....dar consider ca este un gest frumos de a multumii invitatilor, care totusi a venit alaturi de noi si in plus ca a mai pus si ceva in pliculet...

m_andreea_s
25.01.2011, 22:33:11
Haideti sa va spun eu cum sta treaba cu prajiturile.....Nu, prajiturile nu sunt considerate marturii, ele se dau la sfarsit deoarece nu cred ca mai este cineva care dupa tort sa mai puna la sfarsitul nuntii platouri cu prajituri...desi mai demult acesta era obiceiul....ei, de ceva vreme oamenii au considerat ca mai bine isi duce fiecare acasa cate o caserola cu prajituri si astfel fiecare va servii si cate ceva dulce....practic isi termina masa de la nunta a doua zi....
Marturiile sunt un simbol de multumire ale mirilor catre invitatii pentru contributia lor....acestea se aseaza pe masa, iar invitatii le vor primi odata ajunsi la locurile lor....
Intradevar este o cheltuiala in plus$-).....dar consider ca este un gest frumos de a multumii invitatilor, care totusi a venit alaturi de noi si in plus ca a mai pus si ceva in pliculet...
eu zic ca ba da, sunt marturii, in zona ardealului, maramuresului si banatului s-au dat tot timpul prajituri pentru acasa, e adevarat asta, in restul zonelor nu se face asa ceva, mai nou a inceput moda marturiilor (saculeti cu bombonele, borcanse cu miere, evantaie, etc) in special in zona bucurestiului (e un obicei importat, deloc autohton), acu cateva luni chiar vorbeam cu fetele de pe offtopic miresici 2011 ca si lor le-ar placea sa primeasca praji la plecare, habar nu aveau ca de fapt e un obicei foarte vechi la noi in zona, deci depinde cum privesti, poti considera atat ca un obicei vechi cat si ca marturii, ma repet obicei importat, deloc autohton (:|

mari10
26.01.2011, 09:32:32
Da...marturii...sa va spun ce parere am eu despre ele. Doar la foarte putine nunti am fost l acare sa primesc marturii, insa am vazut si persoane care nu le bagau in seama..ramaneau pe mese...
Legat de prajituri la noi este aproape " obligatoriu" , daca pot spune asa, sa dam la pachet. Noi o sa dam o caserola de prajituri + o sticla de tuica!

Pe masa o sa punem fructe, rontaieli si chec de diferite feluri , aceata pentru ceva dulce , daca cineva printre felurile de mancare vrea sa se indulceasca, se pastreaza si mai bine ca si prajiturile , daca ar fi sa punem platouri de prajituri de la inceput pe masa.

luiza04
27.01.2011, 09:37:07
Am sa atasez cateva modele de marturii, pentru cele interesate....
Noi o sa ne facem propriile marturii, chiar daca nu e obiceiul acesta la noi in judet...neamurile sotului sun din sud...si acolo e obligatoriu sa primeasca asa ceva....asa ca nu o sa le strice nici invitatilor mei cate o mica atentie...

pyciulika
05.05.2011, 22:08:43
eu cred ca marturiile ar trebui sa fie in ton cu tema nuntii. adica daca ai tema nuntii floarea soarelui sa dai ceva cu floarea soarelui , daca ai tema hollywood sa dai cate un film ...

BunnyLove
06.05.2011, 06:49:38
Din cate stiu eu insa, mai este um obicei local putin diferit de ce se intampla in alte parti. Adica, in Moldova si Oltenia, floare in piept poarta doar familia mirilor, la noi in zona insa se pun flori in piept (de alta dimensiune, desigur) fiecarui invitat. Asta este semnul ca el este binevenit la nunta. La inceput luam serios in considerare sa dam marturii invitatilor nostri, insa m-am mai consultat cu oameni din dusi pe la nunti si au spus ca daca le ofer flori la inceput, prajituri si o sticluta, lumea va fi mai mult decat fericita. Asadar m-am gandit sa investesc mai mult in floricele: nu o sa fie clasicii trandafirasi albi din saten si sarma, ci niste floricele din tull, chiffon, matase si in culorile nuntii (nuante de rosu, turcoaz si verde) si vor putea fi purtate ca si brose de catre doamne - in timpul nuntii si dupa. Ma gandesc insa ce sa fac cu domnii - poate le dau o floricica mai mica si inventez un papion turcoaz :)))

mari10
06.05.2011, 09:39:23
Din cate stiu eu insa, mai este um obicei local putin diferit de ce se intampla in alte parti. Adica, in Moldova si Oltenia, floare in piept poarta doar familia mirilor, la noi in zona insa se pun flori in piept (de alta dimensiune, desigur) fiecarui invitat. Asta este semnul ca el este binevenit la nunta. La inceput luam serios in considerare sa dam marturii invitatilor nostri, insa m-am mai consultat cu oameni din dusi pe la nunti si au spus ca daca le ofer flori la inceput, prajituri si o sticluta, lumea va fi mai mult decat fericita. Asadar m-am gandit sa investesc mai mult in floricele: nu o sa fie clasicii trandafirasi albi din saten si sarma, ci niste floricele din tull, chiffon, matase si in culorile nuntii (nuante de rosu, turcoaz si verde) si vor putea fi purtate ca si brose de catre doamne - in timpul nuntii si dupa. Ma gandesc insa ce sa fac cu domnii - poate le dau o floricica mai mica si inventez un papion turcoaz :)))

Super idee, felicitari, e bine ca vrei sa faci ceva mai diferit. Multa bafta si poate ne pui si noua niste poze cu ceea ce vei face.

BunnyLove
08.05.2011, 11:28:49
Super idee, felicitari, e bine ca vrei sa faci ceva mai diferit. Multa bafta si poate ne pui si noua niste poze cu ceea ce vei face.

Merci, am un pic emotii de ce o sa iasa. O sa fac poze cu "the making of" ;)

Chilly
23.09.2011, 22:16:42

Chiar e super ideea, si vad k ai avut deja nunta, asa k iti urez casa de piatra si vrem si noi poze :)
Si eu vreau sa dau marturii, insa la fel vreau sa le fac eu, imi place foarte mult sa fac chestii de-astea si sper sa imi iasa ceva frumos insa nu pot inca hotara la ce anume sa fac:((

pyciulika
23.09.2011, 23:11:25
Chiar e super ideea, si vad k ai avut deja nunta, asa k iti urez casa de piatra si vrem si noi poze :)
Si eu vreau sa dau marturii, insa la fel vreau sa le fac eu, imi place foarte mult sa fac chestii de-astea si sper sa imi iasa ceva frumos insa nu pot inca hotara la ce anume sa fac:((
o sa ne vina noua o idee buna ...mai avem oleaca timp

butterflygirl
24.09.2011, 08:24:50
eu cred ca marturiile ar trebui sa fie in ton cu tema nuntii. adica daca ai tema nuntii floarea soarelui sa dai ceva cu floarea soarelui , daca ai tema hollywood sa dai cate un film ...

eu am avut tema alb-negru si am avut ca marturii cutiute mire(negru)-mireasa(alb),si in fiecare cutiuta am avut un ingeras

pyciulika
25.09.2011, 12:00:23
super tare ! felicitari