PDA

Versiunea completa : Valsul miresei

pinkdiva
06.02.2011, 18:54:06
Incep acest topic pt ca NU am gasit nicaieri unul care sa trateze acest subiect... Intrebarea mea este daca voi aveti un vals clasic sau un slow? si daca melodia o alegeti ca "sa dea bine" sau e una cu semnificatie pentru cuplu? Astept raspunsuri... si daca vreti impartasiti cu noi numele piesei pe care veti dansa :)

AndreeaCo
09.02.2011, 11:42:22
Vad ca nu a raspuns nimeni pana acum....noi am dansat pe : "Dance me to the end of love" a lui Leonard Cohen..a fost un slow fox ,iar imediat dupa tort am mai avut un moment,am dansat pe un mix de piese..cand o sa fie gata ,o sa pun si filmuetele...deci n-am avut parte de valsul clasic...eu,am ales melodia pt primul dans si sotului meu i-a placut enorm..nu avea o semnificatie ianinte,are acum-e piesa de la primul nostru dans :D

pinkdiva
10.02.2011, 11:42:18
Vad ca nu a raspuns nimeni pana acum....noi am dansat pe : "Dance me to the end of love" a lui Leonard Cohen..a fost un slow fox ,iar imediat dupa tort am mai avut un moment,am dansat pe un mix de piese..cand o sa fie gata ,o sa pun si filmuetele...deci n-am avut parte de valsul clasic...eu,am ales melodia pt primul dans si sotului meu i-a placut enorm..nu avea o semnificatie ianinte,are acum-e piesa de la primul nostru dans :D

Merci de raspuns :* da, se pare ca nu se mai inghesuie lumea sa raspunda pe aici :)) si eu ma gandesc sa aleg un slow, nu vals clasic...ceva ce sa aiba mai multa semnificatie. Btw...faina melodie v-ati ales :)

MedaT
10.02.2011, 16:22:17
Merci de raspuns :* da, se pare ca nu se mai inghesuie lumea sa raspunda pe aici :)) si eu ma gandesc sa aleg un slow, nu vals clasic...ceva ce sa aiba mai multa semnificatie. Btw...faina melodie v-ati ales :)
Eu am mai scris la topicul de cursuri de dans. (asta ca sa ma scot:-$ )
Personal am ales vals, dar am ales altceva decat valsurile auzite la alte nunti. Am niste prieteni care initial au mers la cursuri pt vals, dar prietena mea a auzit intr-o zi melodia din dirty dancing si s-a hotarat ca vrea sa aiba dansul pe melodia respectiva. Instructoarea a facut o coregrafie speciala pt ei, nu a fost copiata coregrafia din film;-).
Poti sa incerci si varianta aceasta. E mai interesant asa, cu o coregrafie personalizata.

AndreeaCo
10.02.2011, 21:09:05

stiu !:)) thanks! Ei,poate totusi o sa mai scrie lumea (uite ca Meda a si raspuns !:D,cand sunt gata pozele de la TTD draga Meda? :D)) ,poti sa cauti pe google "songs for the first dance" si o sa te directioneze spre niste site-uri si o sa vezi o gramada de titluri..poate te inspira :D ...Eu asa am cautta pt tort o piesa si am ales "Sugar,sugar" de la the archies,dar sunt o grmada de alte piese .O miresica isi alesese o piesa foarte misto pe care a dansat cu tatal ei,dar asta a fost dupa nunta mea si mi-a parut rau ca n-am avut inspiratia sa aleg o asemena piesa..nu mai tin minte cum se numea piesa,stiu ca am vaz aici pe miresici pe undeva....bafta la pregatiri dear!:*

pinkdiva
12.02.2011, 16:50:00
:)) decizii, decizii.... o sa ma gandesc si o sa va anunt... inca nu stiu ce sa fac! am cautat pe google, dar nu as vrea o piesa oarecare fara insemnatate pt mine, adica tre sa insemne ceva... am fost la 3 nunti in vara si la toate trei au dansat pe j'taime de la celine dion! am ramas masca! mi-e greu sa cred ca pt toti a fost fff importanta piesa asta :))

MedaT
12.02.2011, 17:10:42
:)) decizii, decizii.... o sa ma gandesc si o sa va anunt... inca nu stiu ce sa fac! am cautat pe google, dar nu as vrea o piesa oarecare fara insemnatate pt mine, adica tre sa insemne ceva... am fost la 3 nunti in vara si la toate trei au dansat pe j'taime de la celine dion! am ramas masca! mi-e greu sa cred ca pt toti a fost fff importanta piesa asta :))

Eu cred ca si in materie de primul dans exista un trend. Intr-un timp toata lumea alegea pt vals Once upon in december. Daca ma gandesc bine si eu am fost la vreo 2 nunti anul trecut si primul dans a fost pe o piesa de la Shania Twain.
Valsul pe care l-am ales se numeste Die Schonbrunner si l-am ales pt ca in gradina palatului Schonbrunn m-a cerut de sotie. Daca te gandesti bine sigur gasesti ceva care sa insemne ceva pt voi. O melodie care sa fi fost la radio intr-un moment important pt voi, o melodie care va place mult. Sigur gasesti ceva.

Biu
12.02.2011, 21:35:04
noi am dansat pe Sophia, My Love. Am avut coregrafie pe ritm de cha cha o:-), si nu imi dau seama nici acuma daca chiar au asa impresionati invitatii sau ne-au tot laudat din politele :)). Oricum nu ar conta chestia asta pentru mine. Am ales o melodie care sa ne reprezinte. Valsul nu se incadra in a ne reprezenta :-$

MedaT
12.02.2011, 22:07:48
noi am dansat pe Sophia, My Love. Am avut coregrafie pe ritm de cha cha o:-), si nu imi dau seama nici acuma daca chiar au asa impresionati invitatii sau ne-au tot laudat din politele :)). Oricum nu ar conta chestia asta pentru mine. Am ales o melodie care sa ne reprezinte. Valsul nu se incadra in a ne reprezenta :-$
Biu esti culmea. Normal ca au fost impresionati invitatii. Radem si glumim dar am fost la o nunta unde mirii au valsat, au luat vreo 2 ore de dans, si nu au impresionat pe nimeni. A fost cam penibil momentul pt ca nu ii aplauda nimeni, multi erau prea ocupati sa discute intre ei. Mie nu mi s-a parut ca au dansat rau, doar ca erau foarte crispati si parca nu se simteau bine in pielea lor. Vorba ta, macar din politete trebuia lumea sa se arata mai entuziasmata.

Biu
13.02.2011, 06:31:19
Biu esti culmea. Normal ca au fost impresionati invitatii. Radem si glumim dar am fost la o nunta unde mirii au valsat, au luat vreo 2 ore de dans, si nu au impresionat pe nimeni. A fost cam penibil momentul pt ca nu ii aplauda nimeni, multi erau prea ocupati sa discute intre ei. Mie nu mi s-a parut ca au dansat rau, doar ca erau foarte crispati si parca nu se simteau bine in pielea lor. Vorba ta, macar din politete trebuia lumea sa se arata mai entuziasmata.

Am o poza (https://picasaweb.google.com/Biu220510/WeddingPicturesSELECTED#5484039081767991090) care mereu ma minuneaza. Facand abstractie de noi, daca te uiti la invitati... :O.
Sa stii ca nu conteaza cate ore de dans ai luat. Noi am luat 2 sapt lectii pt a invata coregrafia pe "time of my life", din Dirty Dancing, si am facut intindere la o mana cu 4 zile inainte de nunta la o pirueta :-<, sotul s-a enervat, si nu a mai vrut sa dansam pe ea. Asa ca in 2 zile am facut alta coregrafie, fara piruete de data asta :">. Deci 4 ore. Dar conteaza si "materialul" clientului, unii sunt mai maleabili, altii mai putin.

MedaT
13.02.2011, 08:39:14
Am o poza (https://picasaweb.google.com/Biu220510/WeddingPicturesSELECTED#5484039081767991090) care mereu ma minuneaza. Facand abstractie de noi, daca te uiti la invitati... :O.
Sa stii ca nu conteaza cate ore de dans ai luat. Noi am luat 2 sapt lectii pt a invata coregrafia pe "time of my life", din Dirty Dancing, si am facut intindere la o mana cu 4 zile inainte de nunta la o pirueta :-<, sotul s-a enervat, si nu a mai vrut sa dansam pe ea. Asa ca in 2 zile am facut alta coregrafie, fara piruete de data asta :">. Deci 4 ore. Dar conteaza si "materialul" clientului, unii sunt mai maleabili, altii mai putin.
Cam asta am zis si eu, desi au luat lectii de dans erau foarte rigizi si nu pareau sa se simta bine. Cred ca au transmis starea respectiva si invitatilor. Clar daca ca tu te distrezi in timpul dansului, esti relaxat/a simt si invitatii.
Asta cu materialul clientului e valabila la orice: foto, video, dans.

Lady_Lorelay
01.04.2011, 19:42:56
Eu am vrut din totdeauna sa dansez vals la nunta mea...Am ales unul mai neortodox spre medieval, da' tot vals se cheama, ;)) care ne reprezinta pe amandoi, am inventat noi si o coregrafie ...inca nu am luat lectii de loc, dar mai repetam prin casa, sper ca va iesi bine, oricum noi o sa ne simtim bine pe piesa noastra:-"

pinkdiva
09.05.2011, 08:58:16
Am fost ieri la o nunta si am vazut un dans foarte frumos.. nici nu stiu exact ce era, un fel de tango amestecat cu latino dar, o coregrafie super reusita si de efect! Chiar au facut senzatie mirii! Mi-a placut mult si mie si cam tutror celor prezenti. Asa m-am convins ca merita sa muncesti putin si sa faci ceva deosebit. Mie mi se parea mai ok sa dansezi cum simti, fara coregrafii spectaculoase, dar m-am cam razgandit. O sa incepem chiar saptamana viitoare lectiile de dans. :D
In ceea ce priveste piesa, o sa aleg ceva cu semnificatie pt noi.

kmyalina
15.06.2011, 11:17:56
Am fost ieri la o nunta si am vazut un dans foarte frumos.. nici nu stiu exact ce era, un fel de tango amestecat cu latino dar, o coregrafie super reusita si de efect! Chiar au facut senzatie mirii! Mi-a placut mult si mie si cam tutror celor prezenti. Asa m-am convins ca merita sa muncesti putin si sa faci ceva deosebit. Mie mi se parea mai ok sa dansezi cum simti, fara coregrafii spectaculoase, dar m-am cam razgandit. O sa incepem chiar saptamana viitoare lectiile de dans. :D
In ceea ce priveste piesa, o sa aleg ceva cu semnificatie pt noi.
salut miresicilor.eu sunt kamy si sunt noua printre voi,abia ieri mi-am facut cont pe acest site.mi se pare foarte util situl si imi plac discutiile voastre.pot sa ma alatur si eu in clubl miresicilor de 2012?:)legat de acest subiect eu m-am gandit sa fac lectii de dans unde sa imi faca o coregrafie pentru piesa de la andra iubeste-ma astazi iubeste-ma maine.nu are nicio semnificatie speciala pentru noi dar imi plac foarte mult versurile,mi se par potivite si in plus sunt kin romana si poate intelege toata lumea :)ce credeti?

ToIo11
16.06.2011, 07:05:29
Buna Kamy, bine ai venit printre noi.
Si eu m-am gandit la piesa Andrei, e si ringtone cand ma suna iubi meu. Mi-ar placea o melodie romaneasca, exact cum ai zis si tu, ca sa inteleaga toata lumea versurile.
Spor la pregatiri!

kmyalina
17.06.2011, 19:59:22
Buna Kamy, bine ai venit printre noi.
Si eu m-am gandit la piesa Andrei, e si ringtone cand ma suna iubi meu. Mi-ar placea o melodie romaneasca, exact cum ai zis si tu, ca sa inteleaga toata lumea versurile.
Spor la pregatiri!
si te-ai gandit sa faci si niste cursuri de dans si o coregrafie pt vals?

ToIo11
20.06.2011, 07:04:20
si te-ai gandit sa faci si niste cursuri de dans si o coregrafie pt vals?
Nu cred ca vom face cursuri de dans, improvizam noi ceva. Am fost la 2 nunti anul acesta si saracutii miri erau tare stresati, tot numarau si isi sopteau ce urmeaza. Mai bine ceva simplu dar natural.
Sunt miresica de octombrie, doar ca atunci cand m-am inscris pe site nu stiam data nuntii si am zis ca sigur pana la sfarsitul anului ne casatorim ;-)

pinkdiva
05.07.2011, 08:29:35
Nu cred ca vom face cursuri de dans, improvizam noi ceva. Am fost la 2 nunti anul acesta si saracutii miri erau tare stresati, tot numarau si isi sopteau ce urmeaza. Mai bine ceva simplu dar natural.
Sunt miresica de octombrie, doar ca atunci cand m-am inscris pe site nu stiam data nuntii si am zis ca sigur pana la sfarsitul anului ne casatorim ;-)

Asta pentru ca nu au repetat suficient sau pt ca au avut o coregrafie prea complicata pentru ei. Noi luam ore de dans si deja stapanim destul de bine coregrafia, cred ca as putea-o face si in somn :)) Ce e drept, ne-am apucat din iunie de ore si nunta e in septembrie. In plus, am inceput sa repetam si acasa. Si jos palaria si pentru profesoara :p

Goldmoon
05.07.2011, 10:31:11

Noi nu am facut o coregrafie, insa am luat ore de dans pentru a stapanii pasii de baza. Noi am vrut neaparat vals vienez, asa ca la ore am invatat pur si simplu sa dansam vals. Odata stapaniti pasii de baza, la nunta am dansat dupa cum a condus mirele. (asta a fost inca o chestie importanta pe care am invatat-o - cu greu - la ore: "barbatul conduce"...la dans) :D

danutza1987
14.07.2011, 15:01:10
Incep acest topic pt ca NU am gasit nicaieri unul care sa trateze acest subiect... Intrebarea mea este daca voi aveti un vals clasic sau un slow? si daca melodia o alegeti ca "sa dea bine" sau e una cu semnificatie pentru cuplu? Astept raspunsuri... si daca vreti impartasiti cu noi numele piesei pe care veti dansa :)

Salut!Nici noi nu stim inca ce sa ne alegem ... ideea este ca eu sunt foarte zapacita si viitorul sot e mai sobru ...asa ca ...eu as vrea sa incepem asa cu un moment mai special ..sa incepem sa valsam si de la jumatate sa dansam altceva .. :)

catalina32
27.07.2011, 12:50:59
Asta pentru ca nu au repetat suficient sau pt ca au avut o coregrafie prea complicata pentru ei. Noi luam ore de dans si deja stapanim destul de bine coregrafia, cred ca as putea-o face si in somn :)) Ce e drept, ne-am apucat din iunie de ore si nunta e in septembrie. In plus, am inceput sa repetam si acasa. Si jos palaria si pentru profesoara :p

intr-adevar daca ai o coregrafie grea nu te prea descurci. si noi ne-am dus prima data la un profesor si ne-a facut o coregrafie de te durea capul insa am vorbit cu el sa o faca mai simpla sau plecam. si asa de urat nea vorbit:( cat de simpla ca mai simpla de atat nu se poate. bineinteles ca am plecat si unde am mers a doua oara am dat peste un domn tare dragut care prima data ne-a aratat valsul facut de o pereche de miri dupa care ne-a intrebat daca ni se pare ok sau vrem sa mai modificam. si uite asa dupa o experienta neplacuta am avut un vals foarte frumos la nunta de toata lumea ne intreba cat am stat in sala de dans ca parca am fi profesionisti:D acum nu stiu cat de profesionisti am fost insa ne-a iesit frumos

Ralara
01.08.2011, 13:54:34
Si noi tot vals vom dansa.
Eu acuma va zic ceva ce cred ca o sa va mire din cale afara... la toate nuntile la care am fost, mirii au ales un dans slow. Pana si la una dintre cele de anul asta, unde am stiut dinainte ca mirii au luat ore de dans, s-au sucit si nu au mai dansat ce trebuia. Decat daca nu cumva au luat ore de slow dance :)) Deja imi iese pe urechi privelistea cu 2 miri care se leagana aproape pe loc sau tot in cerc pe o muzica de genul asta.(:|
In fine, am fost duminica la prima ora si sunt foarte entuziasmata de profesoara si de cat de repede a prins totul viitorul meu sot;-)
Abia astept sa ne faca coregrafia!!<:-P

pinkdiva
05.08.2011, 08:58:00
intr-adevar daca ai o coregrafie grea nu te prea descurci. si noi ne-am dus prima data la un profesor si ne-a facut o coregrafie de te durea capul insa am vorbit cu el sa o faca mai simpla sau plecam. si asa de urat nea vorbit:( cat de simpla ca mai simpla de atat nu se poate. bineinteles ca am plecat si unde am mers a doua oara am dat peste un domn tare dragut care prima data ne-a aratat valsul facut de o pereche de miri dupa care ne-a intrebat daca ni se pare ok sau vrem sa mai modificam. si uite asa dupa o experienta neplacuta am avut un vals foarte frumos la nunta de toata lumea ne intreba cat am stat in sala de dans ca parca am fi profesionisti:D acum nu stiu cat de profesionisti am fost insa ne-a iesit frumos
da, din pacate mai poti sa dai si peste oameni de genul asta :( noroc ca nu ati ramas la acel domn si ati schimbat profesorul... adevarul e ca nu toata luema e "Mihai Petre"pe ringul de dans si coregrafia trebuie structurata astfel incat sa anantajeze perechea, nu sa o puna in situatii penibile in acre sa nu poata executa figuri mult prea complicate. Atunci tot dansul arata chinuit...

dya_net
09.08.2011, 08:58:48
Pentru miresicile care au avut nunta deja...
cele care ati avut o coregrafie, cam care a fost timpul alocat pt "dansul mirilor"? adica va intreb cam cate mineute ati dansat pe coregrafie dansul vostru?

mersi mult

dya_net
09.08.2011, 09:02:27
am tot vazut pe net clipuri cu dansul mirilor in care timp de vreo 3-5 min dansau slow dance sau vals fara nimic deosebit si in care se vedea pe fata nuntasilor ca e cam plictisitor.....dar pe de alta parte nici nu stiu care e durata minima care sa ii tina pe invitati cu ochii la noi ;))

astept parerile voastre:)

Arina3891
09.08.2011, 09:06:02
Pentru miresicile care au avut nunta deja...
cele care ati avut o coregrafie, cam care a fost timpul alocat pt "dansul mirilor"? adica va intreb cam cate mineute ati dansat pe coregrafie dansul vostru?

mersi mult
Noi am dansat pe toata melodia, 3,14 minute. Mi se pare putin aiurea sa te opresti din coregrafie in mijlocul melodiei. In plus, la toate nuntile la care am fost s-a dansat pe o melodie intreaga si ca invitat nu m-am plictisit la nici una.;-)

oana_adela
10.08.2011, 12:44:22
am tot vazut pe net clipuri cu dansul mirilor in care timp de vreo 3-5 min dansau slow dance sau vals fara nimic deosebit si in care se vedea pe fata nuntasilor ca e cam plictisitor.....dar pe de alta parte nici nu stiu care e durata minima care sa ii tina pe invitati cu ochii la noi ;))

astept parerile voastre:)

noua coregraful ne-a sugerat sa mai "taiem din piesa", exista ceva program cu care se poate aranja piesa in asa fel incat sa nu fie nici prea lunga, dar nici sa nu se observe ca s-a "lucrat" la ea. noi insa am preferat sa dansam pe toata piesa (vreo 4 minute) si invitatii nu au fost deloc plictisiti;;)

pinkdiva
11.08.2011, 17:25:33
Noi am dansat pe toata melodia, 3,14 minute. Mi se pare putin aiurea sa te opresti din coregrafie in mijlocul melodiei. In plus, la toate nuntile la care am fost s-a dansat pe o melodie intreaga si ca invitat nu m-am plictisit la nici una.;-)

Sunt de acord... nici eu nu am vazut invitati plictisiti la valsul mirilor, mai ales ca este un moment atat de frumos si de emotionant! Noi am ales o coregrafie de 2 minute si jumatate pt ca e destul de complexa si sincer nu faceam fata la mai mult decat atat, dar 3 min si ceva nu e deloc mult.

catalina32
21.10.2011, 01:43:38
noua coregraful ne-a sugerat sa mai "taiem din piesa", exista ceva program cu care se poate aranja piesa in asa fel incat sa nu fie nici prea lunga, dar nici sa nu se observe ca s-a "lucrat" la ea. noi insa am preferat sa dansam pe toata piesa (vreo 4 minute) si invitatii nu au fost deloc plictisiti;;)

si fini nostri si noi am dansat la nunta fiecareia in parte pe o melodie de 3 minute si ceva si chiar nimeni nu s-a plictisit.

dya_net
21.10.2011, 10:59:28
parerea mea e ca daca cei doi miri se hotarasc sa aiba o melodie lenta si fara prea multe elemente care sa atraga atentia invitatilor atunci 2.30 e mai mult decat suficient. Dar asta e parerea mea.
Noi am avut 1.30 min in cazul cu coregrafie si nu ar fi incaput mai multe min pt ca am avut coregrafie plina.:D

FAdriana
13.06.2013, 11:17:24

Melodia noastra a fost una cu semnificatie pentru cuplu...a fost un slow: Je t'aime-Jane Birkin &...

hooinar
06.09.2014, 15:50:10
Buna, Imi recomanda cineva un instructor de dans, pentru dansul mirilor? voi cat ati platit pentru lectiile de dans?

julica88
08.09.2014, 13:35:47
Buna, Imi recomanda cineva un instructor de dans, pentru dansul mirilor? voi cat ati platit pentru lectiile de dans?

La Crystal Top Dance, pe oricine recomand, noi am facut cu Noemi Kallo.