PDA

Versiunea completa : Biserica si slujba religioasa

Pagini : 1 [2] 3 4

kickina
03.06.2008, 13:24:22
Sf Nicolae e biserica din spatele Catedralei.

aa...gata mi-am amintit..e frumoasa pe dinafara, pe dinauntru nu am vazut-o dar poate ajung sa o vad. ms :*

lentzishor
03.06.2008, 13:48:59
Hey, Joliutza, ce ma bucur ca te-am gasit aici! Pupici!

Multumesc mult, crisstallus_cris, pentru sfat. Si eu m-am gandit mult la asta, poate din motivul asta nu m-am impus atat de tare. Ce imi doream eu cu adevarat, e ca am 2 prichindei de nepotei, baiat si fetita, pe care ii ador, si ii si vedeam inaintea mea cu cateva petale de trandafiri :). Dar casatorie religioasa intr-un loc sfant... poate ca are si ea rostul ei.

kickina, asa cum a spus si oana81 , parintele Marius este intr-adevar o persoana extraordinara. Am avut privilegiul de a-l cunoaste prin intermediul familiei prietenului meu, este preotul lor.

Din cate stiu eu, la Sf. Mina este foaaaaarte scump si rapid. Intr-adevar este o locatie extraordinara, dar am auzit ca a cam devenit un business acel loc, mai mult decat o ceremonie religioasa (Acum jumatate de an, fratele meu a fost nas, si din cate s-au interesat, acolo ar costa in jur de 3000 RON).

kickina
03.06.2008, 20:31:53

Multumesc mult, crisstallus_cris, pentru sfat. Si eu m-am gandit mult la asta, poate din motivul asta nu m-am impus atat de tare. Ce imi doream eu cu adevarat, e ca am 2 prichindei de nepotei, baiat si fetita, pe care ii ador, si ii si vedeam inaintea mea cu cateva petale de trandafiri :). Dar casatorie religioasa intr-un loc sfant... poate ca are si ea rostul ei.

kickina, asa cum a spus si oana81 , parintele Marius este intr-adevar o persoana extraordinara. Am avut privilegiul de a-l cunoaste prin intermediul familiei prietenului meu, este preotul lor.

Din cate stiu eu, la Sf. Mina este foaaaaarte scump si rapid. Intr-adevar este o locatie extraordinara, dar am auzit ca a cam devenit un business acel loc, mai mult decat o ceremonie religioasa (Acum jumatate de an, fratele meu a fost nas, si din cate s-au interesat, acolo ar costa in jur de 3000 RON).

caaat? :-O chiar ca este fff scump. o sa incerc sa iau si eu legatura cu parintele Marius si vedem ce o iesi. mersi mult de sfat :* cred ca m-am razgandit instantaneu:D si oricum biserica Sf Nicolae e mult mai aproape de faleza unde probabil vom merge si vom face poze. cam cu cat timp ininte de nunta tb sa ma duc si sa vb cu preotul?

crisstallus_cris
03.06.2008, 21:29:12
caaat? :-O chiar ca este fff scump. o sa incerc sa iau si eu legatura cu parintele Marius si vedem ce o iesi. mersi mult de sfat :* cred ca m-am razgandit instantaneu:D si oricum biserica Sf Nicolae e mult mai aproape de faleza unde probabil vom merge si vom face poze. cam cu cat timp ininte de nunta tb sa ma duc si sa vb cu preotul?Soacra mea a vorbit in februarie pentru 25 octombrie si atunci am inteles ca eram primii pe data respectiva programati.

lentzishor
04.06.2008, 11:52:41
Iti urez succes. Biserica Sf. Nicolae este o alegere frumoasa, mai ales prin prisma parintelui Marius. Cine il cunoaste stie de ce. Soacra mea va vorbi cu el si ne va aduce si un cor de baieti la ceremonie. Daca va place ideea il puteti intreba si chestia asta :)

Va pup :*

madalinaV
04.06.2008, 13:03:41
Doar ce am batut palma la Picadilly.... si ni s-a oferit posibilitatea sa facem cununia religioasa pe malul lacului in aer liber, din partea restaurantului... si nu NE LASA.:(( :(( :(( :(( :(( :((

Parintii nostrii ne-au pus frana la chestia asta. Offffff....
Buna! si eu am nunta la Piccadilly...abia astept!! si o sa facem cununia religioasa, acolo, pe pajiste...
Sa stii, ca daca iti doresti asa mult, poti sa vb cu cei de la restaurant si sa te anunte cand au vre-o cununie pe iarba ca sa poti sa te duci cu parintii, sa vedeti cam cum iese; poate ii incanta si pe ei..Mie cei de la restaurant asa mi-au propus, dar nu a fost cazul ca noi am cazut toti deacord.

Succes mult la pregatiri!!!

lentzishor
05.06.2008, 11:48:02
Ce idee buna mi-ai dat :D... Cred ca o sa vin sa trag cu ochiul la nunta ta... asta daca nu fac restante si sunt retinuta in Bucuresti. Eu mi-as dori acolo, dar decat sa imi vad familia lesinata de nervi... Sa imi spui si mie cat de greu a fost sa convingi preotul sa iasa din Biserica...

madalinaV
09.06.2008, 08:54:43
Ce idee buna mi-ai dat :D... Cred ca o sa vin sa trag cu ochiul la nunta ta... asta daca nu fac restante si sunt retinuta in Bucuresti. Eu mi-as dori acolo, dar decat sa imi vad familia lesinata de nervi... Sa imi spui si mie cat de greu a fost sa convingi preotul sa iasa din Biserica...
Succes mult la examene! presupun ca esti pe ultima 100m ;-) . M-as bucura sa vi la nunta mea sa vezi cum iese! Sper sa fie bine!!! (Mai ales ca de vineri am rochita si sunt super fericitaaaa!-e o poza in album!) :)) O sa fie la h 19. Cu preotul n-am avut absolut nici o problema, adik e un tip tare de viata si de treaba. E adevarat ca eu nu l-am mai vazut oficiind cununii, il cunosc din cauza ca a participat la evenimente mai putin placute...dar mie imi place de el ca nu e deloc scortos, din potriva. Eu nu am vrut ceva mare...asa ca o sa vina cu inca 1 singur baiat care sa cante. Despre bani nu am vb nik concret inca, dar sunt sigura ca nu o sa fie mult, avand in vedere ca pt baiat mi-a zis ca tb sa precatesc cca 50 RON!!
Pupici si succes in continuare la pregatiri!
Eu sunt tare fericita ca in ultima perioada parca se leaga toate!! Sper sa o tin pe valul asta!!

Madi_
10.06.2008, 15:02:59

si noi vom fi nasi acolo...chiar atat de mult nu cred ca va costa.am auzit ceva de 500 roni dar nu 3000.este enorm!

buburuza
10.06.2008, 16:03:25
Joiliutza ce ai dus la biserica pt cununie ? Am inteles ca trebuie sa duci vin, piscotuiri si nu mai stiu ce...:-SS

Joliutza
10.06.2008, 19:09:48
Joiliutza ce ai dus la biserica pt cununie ? Am inteles ca trebuie sa duci vin, piscotuiri si nu mai stiu ce...:-SS

Vin si piscoturi si atat. :D De bomboane se ocupa nasa.

crisstallus_cris
10.06.2008, 20:30:18
La ce nunti am fost eu la biserica mirii au luat si bomboanele de servit.La ultima nunta,tot pe 31 mai a servit una din domnis de onoare cu rafaelo.

Joliutza
10.06.2008, 21:17:36
La ce nunti am fost eu la biserica mirii au luat si bomboanele de servit.La ultima nunta,tot pe 31 mai a servit una din domnis de onoare cu rafaelo.

Depinde de nunta si de obiceiuri. La mine nasa a zis ca asta e treaba ei...si ea s-a ocupat de asta.

cristina17
11.06.2008, 12:17:41

Asa e....nasa se ocupa de bomboane......ca le serveste domnisoara e alta treaba!!!

adinuttz
11.06.2008, 12:26:31
Depinde de nunta si de obiceiuri. La mine nasa a zis ca asta e treaba ei...si ea s-a ocupat de asta.

Acelasi lucru mi l碼 spus si mie nasa ca asta e treaba ei..cu servitul bomboanelor...dar stiti voi :创Cate bordeie, atatea obiceiuri.创

Joliutza
11.06.2008, 12:54:15
Acelasi lucru mi l碼 spus si mie nasa ca asta e treaba ei..cu servitul bomboanelor...dar stiti voi :创Cate bordeie, atatea obiceiuri.创

Corect. Eu de exemplu le-am spus ca nu as vrea sa se arunce cu bomboane in biserica...mie nu-mi place obiceiul asta. Le-am spus sa serveasca frumos. Dra tot au aruncat cateva, ca le-a zis nu stiu cine ca asa e bine...asa ca au aruncat cu vreo 2-3 (nu m-a nimerit niciuna, ca atat le trebuia =)) ) si restul le-au servit.

adinuttz
11.06.2008, 23:53:50
Corect. Eu de exemplu le-am spus ca nu as vrea sa se arunce cu bomboane in biserica...mie nu-mi place obiceiul asta. Le-am spus sa serveasca frumos. Dra tot au aruncat cateva, ca le-a zis nu stiu cine ca asa e bine...asa ca au aruncat cu vreo 2-3 (nu m-a nimerit niciuna, ca atat le trebuia =)) ) si restul le-au servit.

;)) Nici eu nu vreau sa se arunce cu bomboane.. dar parca vad ca trebuie sa apara cineva cu acel 创asa trebuie sa se faca 创 care pe mine una ma scoate din sarite. Trebuie sa pregatesc bine lectia dinainte pt invitatele care mai mult ca sigur vor zice sa se faca asa ca asa trebuie , nu invers ca nu imi place mie.. sa le intre bine in cap ca e nunta mea.. o:-)

annutza
15.06.2008, 22:21:56
Buna fetelor...revin cu detalii pentru cele interesate de Sf Mina, slujba a fost frumoasa, amuzanta...a trebuit sa ducem vin si piscoturi (la noi le-au adus nasii)...nu s-a aruncat cu bomboane(nici nu vroiam)...si nu a costat cat se vehicula pe aici! Nasii au dat 400 ron(li s-a cerut) si au primit si chitanta!Au fost 3 preoti...;-)

adinuttz
17.06.2008, 19:46:50
Buna fetelor...revin cu detalii pentru cele interesate de Sf Mina, slujba a fost frumoasa, amuzanta...a trebuit sa ducem vin si piscoturi (la noi le-au adus nasii)...nu s-a aruncat cu bomboane(nici nu vroiam)...si nu a costat cat se vehicula pe aici! Nasii au dat 400 ron(li s-a cerut) si au primit si chitanta!Au fost 3 preoti...;-)

Foarte frumoase pozele, ai fost o miresica superba !!!
Casa de piatra si tot ce va doriti !

oana81
18.06.2008, 09:37:16
Casa de piatra si tot binele din lume! Sunt super pozele. Poti sa-mi spui si mie cine a facut decoru la restaurant. E super ideea cu scoici. Astept raspuns, te pup.

MiReLa81
19.06.2008, 15:34:00
Din cate stiu eu, Biserica din spate de la Tomis Mall este Adormirea 1, si cea de pe Bd. Tomis (mai sus de Dacia) este Adormirea 2. Vad ca tu ai trecut la profil Adormirea 2, dar vorbesti in mesaje de cea din spatele Mall-ului.

Eu am la cea mai sus de Dacia.

Sa ne lamureasca si pe noi cineva please.

Biseria Adormirea Maicii Domnului este cea de pe Bulevardul Tomis, putin mai sus de Dacia), va spun sigur pentru ca eu tot la Biserica Adormirea Maicii Domnului 2 am avut cununia religioasa.

cristinaa
24.06.2008, 23:43:52
Si eu tot la cea de pe tomis de la dacia as vrea daca gasesc data care vreau.Daca face cinava acolo imi spunti si mie va rog ,pretul si ce trebuie sa ducem,eu nu sunt in tara si nunta mea e la anul dar daca gasesc salon acum ,trebuie sa caut si biserica

dvdruxandra
26.06.2008, 18:33:07
Cristinaa parerea mea este sa te programezi cat mai repede daca vrei exact la aceea...eu tot acolo am vrut sa fac( la biserica de la Dacia) si era full pt. ziua nuntii mele aveau programari pana in sept. 2009.m-am speriat...pana la urma am gasit o biserica frumoasa si intima care nu e asa de populata......tre sa te gandesti si daca vrei sa astepti sau mai bine sa ai o bisrica doar pt. tine ;-) .succes

dvdruxandra
26.06.2008, 18:35:38
din ce mi s-a spus mie nasii trebuie sa aduca fursecurile de sampanie, vin lumanari si ei trebuie sa plateasca taxa.......bine asat va intelegeti voi, dak nu aveti inca nasi......taxa nu cred k depaseste 1000ron(1 milion)..... la mine a fost 800mii taxa de cununie+200mii taxa de biserica

Joliutza
26.06.2008, 19:15:22
Si eu tot la cea de pe tomis de la dacia as vrea daca gasesc data care vreau.Daca face cinava acolo imi spunti si mie va rog ,pretul si ce trebuie sa ducem,eu nu sunt in tara si nunta mea e la anul dar daca gasesc salon acum ,trebuie sa caut si biserica

Eu am facut acolo.
Taxa a fost de 50 Ron si nasii au dat 1000 Ron ca am avut si cor care a fost 400 Ron.
Am dus piscoturi de sampanie si o sticla de vin rosu.
Nasa a dus bomboane.

Atat.

cristinaa
26.06.2008, 21:38:59
Eu am facut acolo.
Taxa a fost de 50 Ron si nasii au dat 1000 Ron ca am avut si cor care a fost 400 Ron.
Am dus piscoturi de sampanie si o sticla de vin rosu.
Nasa a dus bomboane.

Atat.
ok mersi mult...deci e cam cat cununia civila...acolo am platit 600 .cor nu cred ca vreau.sper sa gasesc la biserica asta..pt ca initail vroiam capela ,acolo am fost botezata dar este in renovare si cine stie cand o termina

cristinaa
26.06.2008, 21:40:57
Cristinaa parerea mea este sa te programezi cat mai repede daca vrei exact la aceea...eu tot acolo am vrut sa fac( la biserica de la Dacia) si era full pt. ziua nuntii mele aveau programari pana in sept. 2009.m-am speriat...pana la urma am gasit o biserica frumoasa si intima care nu e asa de populata......tre sa te gandesti si daca vrei sa astepti sau mai bine sa ai o bisrica doar pt. tine ;-) .succes
deci s-ar putea sa nu gasesc pt nunta e in sept 2009,dak nu gasesc la asta...nu stiu care ar mai fi,capela era preferata mea dar e in renovare,aia de la tomis nu imi place zona...trotouarul ...e naspa bagata acolo in spate..ar mai ramane aia din port atunci,sa vad

chika
02.07.2008, 14:38:18
se mai vorbeste de biserici pe aici???

floare_de_lotus
03.07.2008, 15:09:17
se mai vorbeste de biserici pe aici???
Cata dreptate ai!
On topic: aveti idee cam cat dureaza o slujba "normala"?Ca la toate nuntile la care am fost n-am stat sa cronometrez ca sa stiu exact:">

gabimirea
03.07.2008, 15:14:06
La mine a durat pe ceas o ora, cu vorbaria de inainte de slujba propriu zisa si de dupa a mai depasit cu 15min... dar la mine a fost mai mult ca il cunosc ai pe pe preot si pe noi de cand ne-am cunoscut
La alt biserici cu nume sonore dureaza si mai putin de o jumatate de ora

Cata dreptate ai!
On topic: aveti idee cam cat dureaza o slujba "normala"?Ca la toate nuntile la care am fost n-am stat sa cronometrez ca sa stiu exact:">

Joliutza
03.07.2008, 15:40:32
La noi a durat 45 de minute.

cristinaa
03.07.2008, 21:50:53
Sper sa nu dureze mai mult de 30 min ---hai 45 ca nu am rabdare,la nuntile la care am fost parca au fost prea lungi,ma plictisesc |-)=))

chika
04.07.2008, 13:15:16
LA SF. NICOLAE a facut cineva? stiti cat dureaza slujba? este prea devreme sa ma duc sa fac programarea?

gabimirea
04.07.2008, 13:40:33
Este cea de pe str mangaliei? daca da, am fost la o nunta anu trecut in octomrie, cred ... si au fost 4 preoti si a durat 35-40 min ... din cate am vazut noi nu prea aveau nunti pt ca ei erau programati pt 6 si au ajuns la 5 si ceva si i-a bagat cu juma de ora mai devrem ca sa termine ai repede ;;)

chika
04.07.2008, 13:48:24
nu este cea de pe mangaliei, este in spatele Catedralei

gabimirea
04.07.2008, 14:18:45
La aia nu stiu ca nu am fost, dar am auzit ca e frumos si ca se inghesuie destul de multa lume ...

cristinaa
04.07.2008, 20:15:12
nu stiu ,cred ca e devreme pt ca la capela au spus ca din ianuarie sa facem rezervare ca e prea devreme de acum

danaj
05.07.2008, 21:46:34
fetelor, are cineva un nr de tel de la sf. mina???? nasa a fost sunata pt confirmare si cand s-a dus sa plateasca nu a gasit pe nimieni( in cursul saptamanii). va multumesc daca ma puteti ajuta.

buburuza
07.07.2008, 13:22:56
Fetelor, ce stiti de slujba de la biserica Sf. Gheorghe ? A avut cineva acolo ?

andradaa22
11.07.2008, 11:58:31
de Biserica Sf. Maria de ce nu vb nimeni?? e cea de la FAR...chiar m-ar interesa preturile si daca stie cineva cum e slujba...

Merci...va pup pe toate

dvdruxandra
11.07.2008, 14:21:42
LA SF. NICOLAE a facut cineva? stiti cat dureaza slujba? este prea devreme sa ma duc sa fac programarea?

Nu cred k e devreme, eu am incercat la Adormirea 2( pe langa Dacia) si aveau full in ziua nuntii mele si chiar rezervari pana in sept.2009.......bafta

Joliutza
11.07.2008, 15:45:55
Celor care aveti cununia religioasa la Adormirea 2....va recomand cu caldura sa luati si corul.....au facut slujba superba.....24 de persoane....toata lumea a zis ca a fost o slujba deosebita...

adryana
11.07.2008, 21:11:44
Celor care aveti cununia religioasa la Adormirea 2....va recomand cu caldura sa luati si corul.....au facut slujba superba.....24 de persoane....toata lumea a zis ca a fost o slujba deosebita...
si cat a costat si corul? multumesc

Joliutza
11.07.2008, 21:30:55
si cat a costat si corul? multumesc

400 Ron.
Cu placere. >:D<

adryana
11.07.2008, 21:39:41
400 Ron.

si cu cine trebuie sa vb in cazul in care as vrea sa am si cor? eu am arvunit biserica deja si am sa mai trec cu o luna inainte d nunta.cand ar fi bine sa le spun ca vreau si cor? multumesc

chika
14.07.2008, 09:36:42
Nu cred k e devreme, eu am incercat la Adormirea 2( pe langa Dacia) si aveau full in ziua nuntii mele si chiar rezervari pana in sept.2009.......bafta

Multumesc pentru raspuns! Prietenul meu vrea la Adormirea 2 si tot ii zic sa mergem sa vorbim, el crede ca e prea devreme si ca ma agit degeaba, o sa-si dea palme ca nu m-a ascultat>:)

Joliutza
14.07.2008, 10:04:20
si cu cine trebuie sa vb in cazul in care as vrea sa am si cor? eu am arvunit biserica deja si am sa mai trec cu o luna inainte d nunta.cand ar fi bine sa le spun ca vreau si cor? multumesc

Fie iti dau eu nr de tel pe privat, fie te duci acolo si vorbesti cu doamna de la lumanari. dar oricum trebuie sa vorbesti cu dirijorul, adica dl Iliuta.
Mai adu-mi aminte si-ti dau diseara nr de tel pe privat.

Pupici.

Joliutza
14.07.2008, 10:07:17
Multumesc pentru raspuns! Prietenul meu vrea la Adormirea 2 si tot ii zic sa mergem sa vorbim, el crede ca e prea devreme si ca ma agit degeaba, o sa-si dea palme ca nu m-a ascultat>:)

Stii cum e....mai bine mai devreme....de pierdut n-ai ce sa pierzi....chiar daca mai e un an. Noi am vorbit cu vreo 6 luni inainte....dar mai bine ia-l tu de manutza pe viitorul sot si mergeti de pe acum.

Pupici.

adryana
14.07.2008, 20:41:32
Fie iti dau eu nr de tel pe privat, fie te duci acolo si vorbesti cu doamna de la lumanari. dar oricum trebuie sa vorbesti cu dirijorul, adica dl Iliuta.
Mai adu-mi aminte si-ti dau diseara nr de tel pe privat.

Pupici.
:* multumesc frumos pt nr de tel.:*

Joliutza
14.07.2008, 21:48:57
:* multumesc frumos pt nr de tel.:*

tcorina
20.07.2008, 20:01:39
Stii cum e....mai bine mai devreme....de pierdut n-ai ce sa pierzi....chiar daca mai e un an. Noi am vorbit cu vreo 6 luni inainte....dar mai bine ia-l tu de manutza pe viitorul sot si mergeti de pe acum.

Pupici.
Joliutza,da nu ai idee fara cor cat costa taxa pt cununie???

Joliutza
20.07.2008, 22:17:20
Joliutza,da nu ai idee fara cor cat costa taxa pt cununie???

Taxa efectiv e 50 Ron.

tcorina
21.07.2008, 08:43:53
Taxa efectiv e 50 Ron.
stai putin,io ma refer la ceea ce trebuie sa plateasca nasii...adica nu mai e nimik,doar aia 50 ron pe care i-am dat noi cand am vb?

Joliutza
21.07.2008, 11:33:54
stai putin,io ma refer la ceea ce trebuie sa plateasca nasii...adica nu mai e nimik,doar aia 50 ron pe care i-am dat noi cand am vb?

Am crezut ca vrei sa stii cat e taxa oficiala. Cat despre nasi....depinde cat vor ei sa dea. Am auzit cam de 200 Ron de preot, ai mei au dat 300 parca, deci 600 la 2 preoti.

iulya1505
21.07.2008, 16:34:42
atat de mult au dat nasii tai joliutza .
la noi nasii parca lea dat 3 mil cu tot cu dascal si femeia de la lumanari care a cerut banii

Joliutza
21.07.2008, 18:09:00
atat de mult au dat nasii tai joliutza .
la noi nasii parca lea dat 3 mil cu tot cu dascal si femeia de la lumanari care a cerut banii

Da, atat au vrut ei sa dea. :D

tcorina
21.07.2008, 21:36:04
Am crezut ca vrei sa stii cat e taxa oficiala. Cat despre nasi....depinde cat vor ei sa dea. Am auzit cam de 200 Ron de preot, ai mei au dat 300 parca, deci 600 la 2 preoti.
multumesc pt raspuns!

Crita
23.07.2008, 13:44:39
Fetelor, care ati facut cununia la Sf Mina, sau care ati fost pe la nunti acolo....ati vazut cumva ca preotul foloseste in timpul ceremoniei un sovon? Adica o esarfa, o bucata de material, ceva, cu care "leaga" mirii?! Ca ma tot bate mama la cap cu sovonul asta...ca tr cumparat, ca e nevoie de el...8-|

annutza
23.07.2008, 14:35:46
Fetelor, care ati facut cununia la Sf Mina, sau care ati fost pe la nunti acolo....ati vazut cumva ca preotul foloseste in timpul ceremoniei un sovon? Adica o esarfa, o bucata de material, ceva, cu care "leaga" mirii?! Ca ma tot bate mama la cap cu sovonul asta...ca tr cumparat, ca e nevoie de el...8-|
:-? nope...nu ne-a legat cu nimic

Joliutza
31.07.2008, 09:10:56

Faza cu esarfa/prosopul o face soacra mare la intrarea in restaurant. La noi am avut de la bunica mea o marama crem foarte frumoasa, cu care soacra mea ne-a primit in restaurant...ne-a "tras" cu marama pe dupa gat....semn ca ma primeste la ea in familie.....a fost tare impresionant....

cristina17
01.08.2008, 13:59:17

Si eu doar ce am fost la o nunta acolo, la cumnata mea, si nu i-a legat cu nimic.

anca_13sept
13.08.2008, 16:08:49

Si eu am nunta tot la Sf Mina. Spune-mi te rog, au si cor, in afara de cei 2 baieti care canta jos langa altar? Am observat ceva in poze la tine- sus la balcon, dar nu sunt sigura.

Cat a durat slujba in sine, fara felicitari? Pe noi ne-a programat la 17.30 si urmatoarea programare era la 18.00. Chiar se respecta?

ms

valentina_1985
24.08.2008, 18:19:41
Si eu am nunta tot la Sf Mina. Spune-mi te rog, au si cor, in afara de cei 2 baieti care canta jos langa altar? Am observat ceva in poze la tine- sus la balcon, dar nu sunt sigura.

Cat a durat slujba in sine, fara felicitari? Pe noi ne-a programat la 17.30 si urmatoarea programare era la 18.00. Chiar se respecta?

ms
Aceasta biserica , mai exact preotul Picu am inteles ca face slujbele asa, ca sa fie facute.Ff repede si te obliga sa bagi mana in buzunar ca sa scoti banii.Iti spune fara rusine.Am auzit cazuri cand a fost in stare de ebrietate.Nu imi vine sa cred dar totul e posibil in Romania.

cristina17
25.08.2008, 10:57:06
Aceasta biserica , mai exact preotul Picu am inteles ca face slujbele asa, ca sa fie facute.Ff repede si te obliga sa bagi mana in buzunar ca sa scoti banii.Iti spune fara rusine.Am auzit cazuri cand a fost in stare de ebrietate.Nu imi vine sa cred dar totul e posibil in Romania.

Mai, sa stii ca doar ce am fost acum o luna la o nunta acolo, la cumnata mea, si nu mi s-a parut nici un preot in stare de ebrietate, cu atat mai mult preotul Picu, iar slujba a fost frumoasa si nici facuta in graba.....a fost o slujba normala de cununie......Singura chestie pe care o putem numi "graba" este ca au fost rugati ca felicitarile sa se faca afara, ceea ce nu mi s-a parut deloc urat, chiar cred ca a fost mai placut avand in vedere peisajul de acolo! Si nici nu cred ca au fost jecmaniti nasii de bani!
Ma amuza f tare cum se fac afirmatiile pe acest topic in necunostiinta de cauza!!!
Cred ca sunt destul de multe fete de pe forum care au facut cununia la aceasta biserica si daca ar fii fost aceste probleme sau n-ar fii fost multumite cred ca ne-ar fii spus!!!

annutza
26.08.2008, 20:29:23

ms
Slujba a durat cam 30 minute...si s-a intrat la timp. Nu mai tin minte de cor daca era sau nu(eu nu am tinut sa am cor), dar a fost foarte bine per total, unul din preoti e mai glumet, ceea ce e bine ca iesi zambind in poze>:D< .

annutza
26.08.2008, 20:31:16
Cum am mai spus,au cerut 1 milion de preot si din cate am vazut cam atat cer si la alte biserici...Beat nu era nici unul.

anca_13sept
27.08.2008, 11:15:37
Annutza si Valentina, va multumesc ptr incurajari.

Mi-e chiar mi se pare simpatic preotul Picu, tocmai ptr ca face ceremonia sa fie mai putin sobra. Eu am asistat la o nunta acolo si mi s-a parut ok.
Mi-era teama doar de faptul ca fiind o biserica foarte solicitata, sa nu se scurteze din slujba.

Iar locatia e superba. Tocmai de aceea am ales Sf Mina, parcul si arhitectura rustica. Chiar mi-ar place sa primim felicitarilor afara. Si sedinta foto tot acolo va fi. De abia astept!

floare_de_lotus
28.08.2008, 21:34:01
Annutza si Valentina, va multumesc ptr incurajari.

Mi-e chiar mi se pare simpatic preotul Picu, tocmai ptr ca face ceremonia sa fie mai putin sobra. Eu am asistat la o nunta acolo si mi s-a parut ok.
Mi-era teama doar de faptul ca fiind o biserica foarte solicitata, sa nu se scurteze din slujba.

Iar locatia e superba. Tocmai de aceea am ales Sf Mina, parcul si arhitectura rustica. Chiar mi-ar place sa primim felicitarilor afara. Si sedinta foto tot acolo va fi. De abia astept!
Si eu am fost la cateva nunti oficiate de preotul Picu la sf.Mina si a fost superok, a destins atmosfera si i-a incurajat pe miri care erau, cu totii, foarte emotionati si...crizati;)) Imi pare o persoana foarte de treaba.

Madi_
03.09.2008, 11:12:13
Si eu am fost la cateva nunti oficiate de preotul Picu la sf.Mina si a fost superok, a destins atmosfera si i-a incurajat pe miri care erau, cu totii, foarte emotionati si...crizati;)) Imi pare o persoana foarte de treaba.

a fost cineva recent la vreo nunta acoo?ma interesa sa stiu un pret'' actual'' pentru oficiere.

Nicollette
04.09.2008, 18:09:03
a fost cineva recent la vreo nunta acoo?ma interesa sa stiu un pret'' actual'' pentru oficiere.

Noi am fost cununati la Sf. Mina, onorariul nasilor a fost in jurul sumei de 500 Ron. Poze de la cununia religioasa gasesti la semnatura. Sper ca ti-am fost de ajutor. Pupici.

kickina
05.09.2008, 10:23:31
Mai, sa stii ca doar ce am fost acum o luna la o nunta acolo, la cumnata mea, si nu mi s-a parut nici un preot in stare de ebrietate, cu atat mai mult preotul Picu, iar slujba a fost frumoasa si nici facuta in graba.....a fost o slujba normala de cununie......Singura chestie pe care o putem numi "graba" este ca au fost rugati ca felicitarile sa se faca afara, ceea ce nu mi s-a parut deloc urat, chiar cred ca a fost mai placut avand in vedere peisajul de acolo! Si nici nu cred ca au fost jecmaniti nasii de bani!
Ma amuza f tare cum se fac afirmatiile pe acest topic in necunostiinta de cauza!!!
Cred ca sunt destul de multe fete de pe forum care au facut cununia la aceasta biserica si daca ar fii fost aceste probleme sau n-ar fii fost multumite cred ca ne-ar fii spus!!!

ai mare dreptate sa stii....si eu tot sf mina am ales pana la urma ca biserica pt ca am fost acolo si m-am interesat exact ce si cum ca din zvonuri.......nu facem acolo CLAR. sumele care s-au vehiculat:O sunt exagerate... mi s-a spus si am si citit pe un afis acolo ca exista o contributie pt nasi de 40ron si una pt miri dar care nu mai tin minte exact cat era(mi-am notat pe ceva si va anunt cum ajung aksa)
acum...ca promptitudine....noi am fost intr-o duminica acolo si ni s-a spus sa lasam scris pe o foaie datele de contact si data nuntii si ne va suna preotul si asa a si fost marti am primit telefon de la parinte si ne-a spus ca ne-a programat la 19:30(o sa vb oricum cu el si o sa reprogramam la 19-a zis ca se poate). Asa ca la ora asta nu cred ca are dc sa ne grabeasca pt ca s-ar putea sa nu mai fie nimeni dupa noi;)) . Eu zic ca o sa iasa bine.

oricum mie imi place biericuta asta in primul rand pt peisaj si apoi pt ca mi se pare ca se face o slujba mai destinsa si interactiva :)

kickina
05.09.2008, 14:19:08
ai mare dreptate sa stii....si eu tot sf mina am ales pana la urma ca biserica pt ca am fost acolo si m-am interesat exact ce si cum ca din zvonuri.......nu facem acolo CLAR. sumele care s-au vehiculat:O sunt exagerate... mi s-a spus si am si citit pe un afis acolo ca exista o contributie pt nasi de 40ron si una pt miri dar care nu mai tin minte exact cat era(mi-am notat pe ceva si va anunt cum ajung aksa)
acum...ca promptitudine....noi am fost intr-o duminica acolo si ni s-a spus sa lasam scris pe o foaie datele de contact si data nuntii si ne va suna preotul si asa a si fost marti am primit telefon de la parinte si ne-a spus ca ne-a programat la 19:30(o sa vb oricum cu el si o sa reprogramam la 19-a zis ca se poate). Asa ca la ora asta nu cred ca are dc sa ne grabeasca pt ca s-ar putea sa nu mai fie nimeni dupa noi;)) . Eu zic ca o sa iasa bine.

oricum mie imi place biericuta asta in primul rand pt peisaj si apoi pt ca mi se pare ca se face o slujba mai destinsa si interactiva :)

deci cum ziceam e 40ron contributia nasilor si 200ron contributia mirilor.
acum dak si si cat mai vrei sa dai in plus este alta poveste :-p

Madi_
05.09.2008, 15:43:50
Noi am fost cununati la Sf. Mina, onorariul nasilor a fost in jurul sumei de 500 Ron. Poze de la cununia religioasa gasesti la semnatura. Sper ca ti-am fost de ajutor. Pupici.

multumesc tare mult.mi-am facut o idee actualizata :).

dana_w
10.09.2008, 20:40:45
cine stie cum e la sf nicolae vechi in spatele catedralei? si un pret aproximativ?
ms

Catalina1980
11.09.2008, 10:37:06
Buna fetelor,

Noi avem nunta la anul pe 26 septembrie. Am fost la Biserica Sf. Mina sa ne interesam si am vorbit cu o doamna, care ne-a si programat pentru ora 16.00 (de la ora 16.30 pana la 19.00 era ocupat complet).
De bani, ne-a zis ca la anul contributia mirilor va fi in jur de 200 - 250 RON, iar pentru nasi in jur de 40 - 50 RON. Ne-a zis ca daca vom avea noroc, ar putea fi 3 - 4 preoti la slujba. Ne-a zis, de asemenea ca dureaza 30 de minute.

Dupa tot ce am citit si am auzit despre aceasta biserica, nu prea stiu ce sa cred. Oare acestea sunt taxele, sau ma pot astepta la alte surprize in ziua nuntii? E aiurea pentru nasi, pentru ca mirii platesc doar contributia, dar nasii restul.
:*

kickina
11.09.2008, 14:02:58
Buna fetelor,

Noi avem nunta la anul pe 26 septembrie. Am fost la Biserica Sf. Mina sa ne interesam si am vorbit cu o doamna, care ne-a si programat pentru ora 16.00 (de la ora 16.30 pana la 19.00 era ocupat complet).
De bani, ne-a zis ca la anul contributia mirilor va fi in jur de 200 - 250 RON, iar pentru nasi in jur de 40 - 50 RON. Ne-a zis ca daca vom avea noroc, ar putea fi 3 - 4 preoti la slujba. Ne-a zis, de asemenea ca dureaza 30 de minute.

Dupa tot ce am citit si am auzit despre aceasta biserica, nu prea stiu ce sa cred. Oare acestea sunt taxele, sau ma pot astepta la alte surprize in ziua nuntii? E aiurea pentru nasi, pentru ca mirii platesc doar contributia, dar nasii restul.

eu am mai auzit altceva....ca cica nasii platesc tot ce inseamna cheltuiala la biserica. voi stiti ceva de acest lucru? asa e?

crisstallus_cris
11.09.2008, 17:01:53
cine stie cum e la sf nicolae vechi in spatele catedralei? si un pret aproximativ?
ms
Eu fac acolo.Cand ne-am programat ne-a scris pe un caiet,dar nu ne-a cerut nici un ban...era si in mijlocul slujbei...
De cand ne-am programat nu am mai fost pe acolo,dar va trebui sa ajungem in 2-3 sapt sa vedem cand ne spovedim.De cat trebuie sa dea nasii nu stiu inca nimic....

Joliutza
11.09.2008, 17:07:11
Eu fac acolo.Cand ne-am programat ne-a scris pe un caiet,dar nu ne-a cerut nici un ban...era si in mijlocul slujbei...
De cand ne-am programat nu am mai fost pe acolo,dar va trebui sa ajungem in 2-3 sapt sa vedem cand ne spovedim.De cat trebuie sa dea nasii nu stiu inca nimic....

Din cate stiu eu, cam peste tot viitorii miri sunt chemati cam cu o saptamana inainte la spovedit.

cristinaa
11.09.2008, 20:01:01
Din cate stiu eu, cam peste tot viitorii miri sunt chemati cam cu o saptamana inainte la spovedit.
oh nu stiam asta,bine ca am aflat..sper sa fie doar cu o sapt inainte pt ca nu o sa fiu in tara..decat cu vreo 10 zile inainte de nunta.

Joliutza
12.09.2008, 07:20:27
oh nu stiam asta,bine ca am aflat..sper sa fie doar cu o sapt inainte pt ca nu o sa fiu in tara..decat cu vreo 10 zile inainte de nunta.

Nu e ceva standard. Puteti vorbi cu preotul si puteti merge si in saptamana nuntii.

ela_pm
16.09.2008, 12:44:15
Buna fetelor,

noi am fost la 2 nunti la biserica asta... si de fiecare data au intaziat cam cu 1h. iar sluja in sine cred ca a fost mai putin de 30 min (doar erau in intaziere)... sincer nu imi vine sa cred ca treb sa mergi sa vorbesti de acum si pt biserica...
cat despre taxele pe care trebuie sa le platim noi.... difera de la biserica la biserica (nu cred ca dau chitanta pt banii astia :D)
pupici:*

Crita
19.09.2008, 07:59:35
noi am fost la 2 nunti la biserica asta... si de fiecare data au intaziat cam cu 1h. iar sluja in sine cred ca a fost mai putin de 30 min (doar erau in intaziere)... sincer nu imi vine sa cred ca treb sa mergi sa vorbesti de acum si pt biserica...
cat despre taxele pe care trebuie sa le platim noi.... difera de la biserica la biserica (nu cred ca dau chitanta pt banii astia :D)
pupici:*

Eu am facut nunta la Sf Mina si a fost super ok!
Pt banii care i-am dat inainte - "contributia mirilor" - am primit factura si chitanta fiscala decand am facut rezervarea iar de intarziat, nici nu s-a pus problema! Noi aveam programarea la 19, am ajuns la 18.30 (cu gandul sa mai facem poze prin parc), insa cand ne-au vazut acolo, ne-au si bagat. Popa Picu a fost la inaltime, un dragutz si un glumetz, toti invitatii (din alte orase, care nu auzisera de preotul asta shugubetz) au ramas foarte placut impresionati! Nu a facut glume deplasate, ci doar arunca cate o vorba, cat sa ne faca sa zambim, sa se destinda atmosfera! :D Nu ne-a grabit, nu ne-a gonit, iar slujba a durat 35 de minute fix.
Cat despre cat au dat nasii, nu stiu, nu au vrut sa spuna, insa cert este ca zambea nashu cand a iesit din altar, si ne-a spus ca i-a placut biserica si slujba (deci nu i-au luat pielea de pe el;;) )
Si tin sa precizez ca nu am avut nici o "pila", nici o cunostinta, cand m-am dus sa fac rezervarea era a doua ora in viata mea cand treceam pragul acestei biserici...(de Boboteaza am fost si am facut rezervarea pt 6 sept, si eram a 3a nunta pe data respectiva)

ela_pm
20.09.2008, 16:17:53
casa de piata si toate cele bune!<:-P
sincer, cred ca ai fost o norocoasa (asa sa o ti)! bine nu cred ca e o regula ca sa se intarzie la biserica... dar dak de asta am avut parte:D.... mie kiar imi place biserica. noi inca nu ne-am hotarat la ce biserica sa mergem, mai e timp!
:)

kickina
21.09.2008, 22:25:43
Eu am facut nunta la Sf Mina si a fost super ok!
Pt banii care i-am dat inainte - "contributia mirilor" - am primit factura si chitanta fiscala decand am facut rezervarea iar de intarziat, nici nu s-a pus problema! Noi aveam programarea la 19, am ajuns la 18.30 (cu gandul sa mai facem poze prin parc), insa cand ne-au vazut acolo, ne-au si bagat. Popa Picu a fost la inaltime, un dragutz si un glumetz, toti invitatii (din alte orase, care nu auzisera de preotul asta shugubetz) au ramas foarte placut impresionati! Nu a facut glume deplasate, ci doar arunca cate o vorba, cat sa ne faca sa zambim, sa se destinda atmosfera! :D Nu ne-a grabit, nu ne-a gonit, iar slujba a durat 35 de minute fix.
Cat despre cat au dat nasii, nu stiu, nu au vrut sa spuna, insa cert este ca zambea nashu cand a iesit din altar, si ne-a spus ca i-a placut biserica si slujba (deci nu i-au luat pielea de pe el;;) )
Si tin sa precizez ca nu am avut nici o "pila", nici o cunostinta, cand m-am dus sa fac rezervarea era a doua ora in viata mea cand treceam pragul acestei biserici...(de Boboteaza am fost si am facut rezervarea pt 6 sept, si eram a 3a nunta pe data respectiva)

Cu cat timp inainte ati dat "contributia mirilor"?

LauraLuiOda
23.09.2008, 13:36:12
Cu cat timp inainte ati dat "contributia mirilor"?

Noi ne-am programat cununia religioasa pentru ora 17:00 la Sf.Mina. Pentru doritori, erau ocupate in ziua de 24 oct 2009 ora 16:00 si 18:30.
Nu am platit nici o taxa deocamdata, preotul ne-a zis sa revenim in ianuarie. Banuiesc ca se va scumpi taxa...sau probabil ca nu vor sa stranga banii inca din 2008$-). Taxa de inscriere este de 200 de ron, iar taxa nasilor este de 40 de ron...cel putin acestea sunt tarifele afisate pentru 2008.
O sa revin cu amanunte.;;)

Dr_Anca
24.09.2008, 17:07:07
buna fetelor.emotionata madi? pe 4.10am si eu tot la sf.mina,ora 18.00,sper sa nu ne decaleze.si sa nu se intunece pt poze..
v-a chemat pr.picu la marturisit? eu azi ma duc ,sper sa nu fie f drastic..
spor la pregatiri pupici

masha_realart
25.09.2008, 12:09:49
Buna fetelor!
Am auzit ca la Biserica Sf Mina - biserica de lemn de la Tabacarie - preotii ar cere tarife f mari nasilor...e adevarat? imi bag nasii la cheltuiala...?

nu este adevarat, a facut o prietena foarte buna de-a mea nunta acolo, taxa este de 200 ron contributia mirilor in avans, iar dupa slujba nasii platesc 40 de ron si un onorariu care nu este suma fixa dar in nici-un caz nu ajunge la 10 milioane, au si un cor minunat iar preotul paroh este un dulce care face o atmosfera de-ti vine sa plangi si sa si razi, nu este ceva apasator si tragic sau automat ca-n alte parti!!!tuturor invitatilor de la nunta le-a placut sa nu mai zic de locatia care este chiar de vis pozele iesite acolo le am pana acum, o minunatie, asa ca nu ascultati chestiile astea cu 10 mil asa vb carcotasii!sper sa te hotarasti si sa ai o nunta frumoasa!!!;-)

anca_13sept
26.09.2008, 16:33:01
Subscriu la mesajele pro- biserica Sf Mina. Noi acolo ne-am cununat si a iesit foarte frumos. Corul se aude superb ( chiar am fost atenta), pozele ies super pentru ca este destul de luminoasa, iar decorul exterior nu mai spun... In ceea ce priveste preotul, te face sa zambesti, destinde atmosfera si slujba e chiar deosebita.
Referitor la taxe, noi am platit 200 ron cand am facut rezervarea, apoi nasu a platit 40 ptr cristelnita parca + "ceva" ptr cor + "ceva" ptr preoti. Nu i s-a spus nimic fix, cat a vrut, atat le-a dat.

Madi_
29.09.2008, 11:12:53
buna fetelor.emotionata madi? pe 4.10am si eu tot la sf.mina,ora 18.00,sper sa nu ne decaleze.si sa nu se intunece pt poze..
v-a chemat pr.picu la marturisit? eu azi ma duc ,sper sa nu fie f drastic..
spor la pregatiri pupici

buna,

eu sunt nasica la sf mina.suntem programati la 18.30 deci exact dupa voi....o sa te astept sa te vad!!!!!te pup.

kickina
29.09.2008, 15:07:35
Noi ne-am programat cununia religioasa pentru ora 17:00 la Sf.Mina. Pentru doritori, erau ocupate in ziua de 24 oct 2009 ora 16:00 si 18:30.
Nu am platit nici o taxa deocamdata, preotul ne-a zis sa revenim in ianuarie. Banuiesc ca se va scumpi taxa...sau probabil ca nu vor sa stranga banii inca din 2008$-). Taxa de inscriere este de 200 de ron, iar taxa nasilor este de 40 de ron...cel putin acestea sunt tarifele afisate pentru 2008.
O sa revin cu amanunte.;;)

Ne-am programat si noi la ora 19:30 si tot asa ne-a zis preotul sa venim prin ianuarie ;))

Isabella_L
30.09.2008, 22:30:49
ms

La Sf Nicolae e foarte frumos. Mie mi-a placut mult. Pretul pe care l-au dat nasii: 500 lei (li s-a cerut 400). Se merita. Preoti deosebiti si cor minunat.

crisstallus_cris
01.10.2008, 12:13:58
La Sf Nicolae e foarte frumos. Mie mi-a placut mult. Pretul pe care l-au dat nasii: 500 lei (li s-a cerut 400). Se merita. Preoti deosebiti si cor minunat.
Ati platit voi sa nasii separat pt cor?

Isabella_L
01.10.2008, 15:37:59
Ati platit voi sa nasii separat pt cor?

Nasii au platit tot.

alipety
01.10.2008, 16:54:35
buna,
am nevoie de ajutorul vostru:
spuneti-mi va rog o biserica frumoasa, care sa fie pictata frumos si sa iasa bine in poze...dar sa nu fie Catedrala sau Mina ca sunt aglomerate si ocupate...sau Sf. Nicolae, ca am fost la atatea nunti acolo...ca deja o stiu cu ochii inchisi :)
de biserica de la Dacia, pe bd.Tomis ce stiti? cea alba...nu stiu cum se numeste...

crisstallus_cris
01.10.2008, 18:19:10
Nasii au platit tot.
Dar corul a intrat in banii astia 500 ron platiti de nasi pt preoti?

Joliutza
01.10.2008, 20:29:26
buna,
am nevoie de ajutorul vostru:
spuneti-mi va rog o biserica frumoasa, care sa fie pictata frumos si sa iasa bine in poze...dar sa nu fie Catedrala sau Mina ca sunt aglomerate si ocupate...sau Sf. Nicolae, ca am fost la atatea nunti acolo...ca deja o stiu cu ochii inchisi :)
de biserica de la Dacia, pe bd.Tomis ce stiti? cea alba...nu stiu cum se numeste...

Adormirea Maicii Domnului II...acolo am facut eu si am si poze in semnatura.
Slujba foarte frumoasa...corul super.....acum tocmai a plecat preotul Rusu de la noi din casa....am facut sfestanie si sunt tare multumita.

airina_bio
02.10.2008, 08:25:51
La biserica alba fac si eu. Ma bucur ca zici ca a fost frumos ca eu nu am fost la slujbe acolo. cat v-a costat? Adica pe nasi, daca stii?

Joliutza
02.10.2008, 08:29:33
La biserica alba fac si eu. Ma bucur ca zici ca a fost frumos ca eu nu am fost la slujbe acolo. cat v-a costat? Adica pe nasi, daca stii?

Mai....nu stiu exact. Corul a fost 400 Ron sigur, si preotilor (au fost 2) le-a dat nasul, dar nu stiu cat. Cred ca 200 sau 300 Ron de persoana.
Corul a meritat toti banii. Au fost vreo 20 de persoane si au creat o atmosfera.....de neimaginat.

Isabella_L
02.10.2008, 12:05:40
Dar corul a intrat in banii astia 500 ron platiti de nasi pt preoti?

Eia sa au zis. 500 pentru tot.

alipety
02.10.2008, 17:55:22
Mai....nu stiu exact. Corul a fost 400 Ron sigur, si preotilor (au fost 2) le-a dat nasul, dar nu stiu cat. Cred ca 200 sau 300 Ron de persoana.
Corul a meritat toti banii. Au fost vreo 20 de persoane si au creat o atmosfera.....de neimaginat.

adik la Biserica Alba 400 ron numa corul..pe care il platesc nasii? sau mirii?
pai si la Sf.Nicolae a fost 500 ron tot cu cor? waw...destul de mult si la Biserica Alba....dar e asa frumoasa!!!
aa, voiam sa va mai intreb fetelor: credeti ca pot convinge un preot sa vina sa ne cunune pe ponton , la restaurant? sau altfel spus, stiti cumva ce preot as putea convinge sa faca aceasta cununie in afara bisericii?
un preot catolic ar veni?
ca la un moment dat, sotu a zis ca trece la catolicism, ca el se simte mai bine si mai linistit in biserica catolica..eu cred ca nu va fi nevoie de decizii asa drastice :)

airina_bio
03.10.2008, 15:30:38
Corul asta trebuie sa-l chem eu sau este deja acolo? Cam cat a durat slujba cu tot cu cor? Eu nu rezist la slujba de o ora.....m-a apuca lesinul :-SS
alipety - sigur se poate sa vina preotul pe ponton - incearca sa vb cu un preot mai amarat, nu de la o biserica mare, una mai micuta asha, fara 100 de cununii pe zi.

Joliutza
03.10.2008, 19:27:57
adik la Biserica Alba 400 ron numa corul..pe care il platesc nasii? sau mirii?
pai si la Sf.Nicolae a fost 500 ron tot cu cor? waw...destul de mult si la Biserica Alba....dar e asa frumoasa!!!
aa, voiam sa va mai intreb fetelor: credeti ca pot convinge un preot sa vina sa ne cunune pe ponton , la restaurant? sau altfel spus, stiti cumva ce preot as putea convinge sa faca aceasta cununie in afara bisericii?
un preot catolic ar veni?
ca la un moment dat, sotu a zis ca trece la catolicism, ca el se simte mai bine si mai linistit in biserica catolica..eu cred ca nu va fi nevoie de decizii asa drastice :)

La noi au platit nasii. Dar a meritat. A fost super.
Preotul Rusu (cel care ne-a cununat pe noi ne-a zis ca el vine in alta parte daca vrem, dar el nu si-ar cununa copilul in alta parte decat in biserica). Asta cand am fost sa vb cu el ca noi vroiam sa facem ambele cununii pe terasa restaurantului, de fapt in gradina. Deci el ne-a facut sa ne razgandim si nu regret.

Joliutza
03.10.2008, 19:31:29
Corul asta trebuie sa-l chem eu sau este deja acolo? Cam cat a durat slujba cu tot cu cor? Eu nu rezist la slujba de o ora.....m-a apuca lesinul :-SS
alipety - sigur se poate sa vina preotul pe ponton - incearca sa vb cu un preot mai amarat, nu de la o biserica mare, una mai micuta asha, fara 100 de cununii pe zi.

Cu corul am vorbit inainte de nunta. Trebuie sa iei legatura cu dl dirijor-George Iliuta. Daca vrei zi-mi si-ti dau nr pe pm. Slujba a durat 40 de minute....si crede-ma ca am rezistat fara probleme...nici eu nu pot sta de obicei ft mult in picioare in biserica.....dar atunci a avut Dumnezeu grija sa imi fie bine.

In leg cu preotul...am raspuns mai sus.

Ramony
03.10.2008, 22:45:13
Cu corul am vorbit inainte de nunta. Trebuie sa iei legatura cu dl dirijor-George Iliuta. Daca vrei zi-mi si-ti dau nr pe pm. Slujba a durat 40 de minute....si crede-ma ca am rezistat fara probleme...nici eu nu pot sta de obicei ft mult in picioare in biserica.....dar atunci a avut Dumnezeu grija sa imi fie bine.

In leg cu preotul...am raspuns mai sus.

Buna!
Spuneai mai sus ca ai poze in semnatura dar nu a fost chip sa gasesc poze cu biserica oricat m-am straduit!! Eu aveam de gand sa fac la Biserica Greaca dar am fost in tara acum in sept si am vazut-o si m-am cam razgandit intr-o oarecare masura. Deasemenea am vazut Biserica Alba si mi-a placut f mult.
Inca ceva voiam sa te rog: trimite-mi te rog nr dirijorului!!
Ar fi culmea sa fac pana la urma la biserica la care ai facut tu!!!! Fac la acelasi restaurant, am aceeasi formatie....;;)
Te pup!

alipety
03.10.2008, 22:59:09
Buna!
Spuneai mai sus ca ai poze in semnatura dar nu a fost chip sa gasesc poze cu biserica oricat m-am straduit!! Eu aveam de gand sa fac la Biserica Greaca dar am fost in tara acum in sept si am vazut-o si m-am cam razgandit intr-o oarecare masura. Deasemenea am vazut Biserica Alba si mi-a placut f mult.
Ar fi culmea sa fac pana la urma la biserica la care ai facut tu!!!! Fac la acelasi restaurant, am aceeasi formatie....;;)
Te pup!
te rog mult, nr dirijorului pe pm si mie!!![-o<
multumesc pentru raspunsuri, fetelor!!!! >:D<

ps: intr-adevar, mie imi place fff mult Biserica Alba, de cand am vazut-o prima data acum vreo 8-9 ani ( caci nu sunt din Cta) am zis ca este Biserica perfecta pentru o nunta!!!
am fost si la Biserica greaca, problema este ca... treptele acelea prea abrupte...imi cam dau batai de cap...si cred ca si invitatilor le va da...parerea mea...nu m-a inspirat...
si ideea cu cununia religioasa pe malu lacului, pe ponton sau terasa...mi-a venit cand am observat ce mofturi face viitorul sot :D ca nu-i place catedrala, ca nu-i place nu stiu care...etc...ca el e mai linistit si mai incantat la Biserica SF. Anton (adik cea catolica)...iar ca ultima solutie salvatoare...mi-a venit ideea cu preotul pe terasa *:-) e mult mai bine decat sa ne trecem la catolici...nu ca ar fi prea rau...dar totusi...sa imi schimb acum si religia pentru nunta?!?!?!?!? :-\

Joliutza
04.10.2008, 08:29:11
Buna!
Te pup!

Da...nu stiu ce s-a intamplat ca mi-au disparut albume din picasa. Rezolv saptamana viitoare ca acum sunt la Bucuresti.

Nr il trimit pe pm.

Pai daca faci si la aceeasi biserica, inseamna ca o sa ai nunta la fel de frumoasa ca a mea!

Pupici....

Joliutza
04.10.2008, 08:37:27
Gata....am rezolvat si cu Picasa asta...albumele care disparusera nu mai erau publice...nu stiu de ce ca nu am dezactivat eu...in fine....acum se pot vedea....pozele de la biserica sunt si ele acolo.

Pupici.

Slujba a fost ft frumoasa.....si predica de la final m-a impresionat la culme....

airina_bio
04.10.2008, 13:01:35
Ma bucur ca zici k a fost frumoasa slujba si predica de la sf ca eram putin suparata ca nu fac la Sf Mina....Ma gandeam ca ies poze frumoase acolo si Picu este si glumetz :-p

Dr_Anca
06.10.2008, 19:37:25
Subscriu la mesajele pro- biserica Sf Mina. Noi acolo ne-am cununat si a iesit foarte frumos. Corul se aude superb ( chiar am fost atenta), pozele ies super pentru ca este destul de luminoasa, iar decorul exterior nu mai spun... In ceea ce priveste preotul, te face sa zambesti, destinde atmosfera si slujba e chiar deosebita.
Referitor la taxe, noi am platit 200 ron cand am facut rezervarea, apoi nasu a platit 40 ptr cristelnita parca + "ceva" ptr cor + "ceva" ptr preoti. Nu i s-a spus nimic fix, cat a vrut, atat le-a dat.
asa este,este excelptional totul la sf.mina...si nu e scump deloc,mie mi-a zis nasul cat le-a dat,pt cor si 2 preoti, si e totul afisat la altar,nu va goleste portofelul cum se aude,totul e 480ron,fara taxa mirilor care se da la inceput cand se face rezevarea. merita,e un peisaj superb si merita orice!

cristinaa
06.10.2008, 20:34:01
asa este,este excelptional totul la sf.mina...si nu e scump deloc,mie mi-a zis nasul cat le-a dat,pt cor si 2 preoti, si e totul afisat la altar,nu va goleste portofelul cum se aude,totul e 480ron,fara taxa mirilor care se da la inceput cand se face rezevarea. merita,e un peisaj superb si merita orice!
vad ca nimeni nu face la capela militara,eu acolo vreau sa fac,acolo am fost si botezata..dar inca nu am data ca cica e prea devreme...dar vad ca multe si-au luat data cu un an inainte:-?

alipety
06.10.2008, 21:15:20
vad ca nimeni nu face la capela militara,eu acolo vreau sa fac,acolo am fost si botezata..dar inca nu am data ca cica e prea devreme...dar vad ca multe si-au luat data cu un an inainte:-?
imi cer scuze, sper sa nu ma fac de ras :(
dar nu stiu unde este Capela Militara!? am o scuza totusi...nu sunt din cta, desi de 8 ani stau aici :D

cristinaa
06.10.2008, 21:17:04
imi cer scuze, sper sa nu ma fac de ras :(
dar nu stiu unde este Capela Militara!? am o scuza totusi...nu sunt din cta, desi de 8 ani stau aici :D
e aia de la spitalul mare

alipety
06.10.2008, 21:20:02
e aia de la spitalul mare
banuiam eu, este frumos...dar nu e si acolo aglomerat? si ma gandesc ca e si in intersectie...acolo mereu e nebunie....vazusem niste poze din biserica...si e tare frumos...mai ales in fata...ies pozele minunat :)>-

cristinaa
06.10.2008, 21:24:39
banuiam eu, este frumos...dar nu e si acolo aglomerat? si ma gandesc ca e si in intersectie...acolo mereu e nebunie....vazusem niste poze din biserica...si e tare frumos...mai ales in fata...ies pozele minunat :)>-
nu e asa nebunie..sunt locuri de parcare..am vazut multe nunti acolo si imi place in fata intarea si cum se vede

Dr_Anca
06.10.2008, 21:31:42
buna,

eu sunt nasica la sf mina.suntem programati la 18.30 deci exact dupa voi....o sa te astept sa te vad!!!!!te pup.
si cum a fost? chiar,m-ai vazut?;;) sunt curioasa...oricum cred ca numai capul la mine nu-ti-era atunci... slujba e minunata acolo,si picu f de gasca,sunt fericita ca am ales biserica asta!

Madi_
13.10.2008, 10:57:10
si cum a fost? chiar,m-ai vazut?;;) sunt curioasa...oricum cred ca numai capul la mine nu-ti-era atunci... slujba e minunata acolo,si picu f de gasca,sunt fericita ca am ales biserica asta!

buna,

da..am zarit o miresica tare frumoasa.dar atat ca nu aveam voie sa il las pe finu' din mana :). La biserica a fost chiar haios.

Madi_
13.10.2008, 11:00:05

e foarte frumos la Sf Mina intradevar.
Preotul super glumetz...peisajul superb...chiar merita.

srb_ancutza
13.10.2008, 16:37:43
e foarte frumos la Sf Mina intradevar.
Preotul super glumetz...peisajul superb...chiar merita.
Madi, tie cat ti-a cerut? Daca poti sa spui, bineinteles.

Madi_
13.10.2008, 17:26:30
Madi, tie cat ti-a cerut? Daca poti sa spui, bineinteles.

pai sotul meu a fost cu banii la preot, i s-a cerut 4 mil pt preot si 40 lei pt taxa ( cu chitanta) si am lasat 5 mil ca sa fie ceva si pt cor.la atat ma si asteptam...dupa ce am citit pe aici, a fost ok, nici 10 mil cum se aude.

georgy_2006
14.10.2008, 16:52:52
pai sotul meu a fost cu banii la preot, i s-a cerut 4 mil pt preot si 40 lei pt taxa ( cu chitanta) si am lasat 5 mil ca sa fie ceva si pt cor.la atat ma si asteptam...dupa ce am citit pe aici, a fost ok, nici 10 mil cum se aude.
serios?! eu chiar am evitat biserica aia din cauza a ceea ce am citit aici pe forum de sumele pe care le practica. of, asta este, nunta mea a trecut, poate cand voi nasi

LauraLuiOda
16.10.2008, 10:05:15
da...toate miresicile eram frumoase in ziua aceea...asa ca pe oricare ai fi vazut,era o aparitie! vreau sa pun si eu poze,dar nu stiu pe ce link sa fac trimiterea,ajutati-ma va rog^:)^ ..pupici!
Anca, ai aratat minunat in ziua nuntii, iar rochia a fost deosebita. cum a fost slujba, si eu tot ma Sf. Mina fac. Si off-topic, pe cine ati avut ca fotograf?:*

Dr_Anca
16.10.2008, 18:57:10
Anca, ai aratat minunat in ziua nuntii, iar rochia a fost deosebita. cum a fost slujba, si eu tot ma Sf. Mina fac. Si off-topic, pe cine ati avut ca fotograf?:*
multumesc tuturor pt vb frumoase...slujba e deosebita la sf.mina.in ce sens..nu e atat de religioasa si totodata "plangareata" ca in restul bisericilor ortodoxe.pr.picu se axeaza mai mult pe invataturi si sfaturi pt miri si are o voce deosebita.nu regret ca am ales biserica aceasta si sigur nu regreta nimeni care s-a cununat acolo.fotograful a fost adi apostol,face film si foto.va dau date contact pe pm.sunt super multumita de dansul!

kickina
24.10.2008, 12:55:09
;))
multumesc tuturor pt vb frumoase...slujba e deosebita la sf.mina.in ce sens..nu e atat de religioasa si totodata "plangareata" ca in restul bisericilor ortodoxe.pr.picu se axeaza mai mult pe invataturi si sfaturi pt miri si are o voce deosebita.nu regret ca am ales biserica aceasta si sigur nu regreta nimeni care s-a cununat acolo.fotograful a fost adi apostol,face film si foto.va dau date contact pe pm.sunt super multumita de dansul!

Felicitari pt tot!! Voi superbi, pozele superbe..ce mai intr-adevar o nunta de vis :A
Si noi tot la Sf Mina vom face cununia civila. Am vorbit cu preotul Picu si ne-a zis sa mergem in febr la el sa dam contributia mirilor probabil. Ne-a programat la ora 19. Din aceleasi motive facem si noi acolo pt ca e o atmosfera mai relaxanta si cum eu sunt o mare plangacioasa nu vreau sa mi se intinda machiajul pe acolo ;))
Dar imi poti spune te rog cam cat v-a ajuns biserica cu totul: voi+nasii?
:*:*

mitzulina
24.10.2008, 18:39:37
;))

Felicitari pt tot!! Voi superbi, pozele superbe..ce mai intr-adevar o nunta de vis :A
Si noi tot la Sf Mina vom face cununia civila. Am vorbit cu preotul Picu si ne-a zis sa mergem in febr la el sa dam contributia mirilor probabil. Ne-a programat la ora 19. Din aceleasi motive facem si noi acolo pt ca e o atmosfera mai relaxanta si cum eu sunt o mare plangacioasa nu vreau sa mi se intinda machiajul pe acolo ;))
Dar imi poti spune te rog cam cat v-a ajuns biserica cu totul: voi+nasii?
:*:*

si noi si noi :P si noi tot la pr picu facem.. la dansul am facut si logodna, si a fost superb... iar la ora 19 cum aveti voi e minunat, pt ca cel mai probabil sunteti ultima nunta, si nu se mai grabeste nimeni

kickina
27.10.2008, 14:48:29
>:D<
si noi si noi :P si noi tot la pr picu facem.. la dansul am facut si logodna, si a fost superb... iar la ora 19 cum aveti voi e minunat, pt ca cel mai probabil sunteti ultima nunta, si nu se mai grabeste nimeni

Da... din punctul asta de vedere e bine ca suntem la ora 19 dar mie imi este frica de faptul ca nu o sa mai beneficiem de peisajul superb de acolo pt poze :(. sa speram ca nu o sa se intunece :P
Ai zis ca voi ati facut logodna la pr picu....cand anume ca noi am vrut sa ne logodim in primavara (ne-am mutat impreuna si am zis sa nu fim chiar asa pagani) si cand am fost sa vorbim cu el a zis ca ce-i aia logodna ca sa facem nunta. :-?
Si am lasat-o balta cu logodna...acum asteptam intreaga nunta :-SS
Pupici si spor la pregatiri :*

cgeorgianna
27.10.2008, 16:52:30
buna fetelor
va rog sa imi spuneti cat ajunge cununia religioasa la biserica Sf Mina. Noi am vrea sa ne cununam acolo dar ne-a spus un prieten ca ar fi cam 6 mil de preot si sunt 2-3.
multumesc

Madi_
28.10.2008, 08:15:29
buna fetelor
va rog sa imi spuneti cat ajunge cununia religioasa la biserica Sf Mina. Noi am vrea sa ne cununam acolo dar ne-a spus un prieten ca ar fi cam 6 mil de preot si sunt 2-3.
multumesc

nu sunt adevarate zvonurile cu 6 mil/preot.asta doar daca nu te dau banii afara din casa .noi am cununat pe 4 oct anul acesta si ne-au cerut 2 mil corul, 1 mil/preot si au fost 2 si taxa de 40 lei.am lasat 5 mil ca sa fie ok.si slujba a fost f frumoasa.toate cele bune

mitzulina
29.10.2008, 12:00:10
intr-adevar cu pozele e o pb.. noua tipa care ni le va face ne-a spus ca tb sa facem sedinta foto pana la 5.. :(
noi i-am zis k vrem logodna si parea destul de ok, nu prea a comentat.. doar k in ziua respectiva, uitase si vroia sa ne faca slujba de nunta.. am facut logodna in sep anul asta.. acum poate nu vb de acelasi preot. pt k ei sunt 2 frati.. noi am vb cu cel care are barba.. kare mai scapa si un cuvant in italiana ;))

Da... din punctul asta de vedere e bine ca suntem la ora 19 dar mie imi este frica de faptul ca nu o sa mai beneficiem de peisajul superb de acolo pt poze :(. sa speram ca nu o sa se intunece :P
Ai zis ca voi ati facut logodna la pr picu....cand anume ca noi am vrut sa ne logodim in primavara (ne-am mutat impreuna si am zis sa nu fim chiar asa pagani) si cand am fost sa vorbim cu el a zis ca ce-i aia logodna ca sa facem nunta. :-?
Si am lasat-o balta cu logodna...acum asteptam intreaga nunta :-SS
Pupici si spor la pregatiri :*

kickina
29.10.2008, 13:55:30
buna fetelor
multumesc

Mai din punctul de vedere al mirilor nu trebuie sa platiti decat "taxa mirilor" care este de 2 mil din cate stiu eu, iar in ceea ce-i priveste pe nasi nici pe ei nu ii "cocoseaza" f tare. in concluzie este acceptabil. eu am tinut f tare sa merg acolo pt ca e mai destinsa slujba :)

Dr_Anca
02.11.2008, 21:01:05
buna fetelor
multumesc
intr-adevar,maxim 5mil e toata slujba,nu-ti fa griji,mie mi-a zis nasul cat a platit...restul sunt zvonuri de la nestiutori.mergi si programeaza-te acolo,succes!

Ramony
03.11.2008, 14:22:37
Fetelor sunt f trista... ma hotarasem in sfarsit sa fac la Biserica Sf Mina si a sunat azi nasa mea sa vb cu preotul si s-ar parea ca pe 12 sept 2009 este ocupata deja toata ziua. Sunt asa de dezamagita ..... eu am setat Biserica Greaca dar pana la urma nu as mai fi vrut acolo fiindca e prea in strada si e asa de intunecata....
Cine face la Sf Mina pe 12 sept 2009 : ati putea sa imi spuneti cand v-ati programat???????

LauraLuiOda
04.11.2008, 08:08:32
[quote=Ramony;1204939]Buna seara miresici!
Voi ce ziceti, e normal sau am avut eu ghinion sa fie ziua de 12 septembrie toata ocupata la biserica Sf Mina??
Eu stiu ca e f cautata biserica asta dar oricum mai e aproape un an...
Repet: voi care faceti la anul in august-septembrie-octombrie acolo, cu cat timp inainte v-ati programat?[/quot
Noi ne-am programat din septembrie pentru oct viitor deci....

pretyflory
04.11.2008, 15:54:44
Eu inca nu m`am programat nicaieri pt ca nu stiu unde si am zis sa incep prin ianuarie sa ma interesez...oare o fi prea tarziu :-\

alipety
04.11.2008, 22:05:51
Eu inca nu m`am programat nicaieri pt ca nu stiu unde si am zis sa incep prin ianuarie sa ma interesez...oare o fi prea tarziu :-\
nu o sa fie tarziu daca vrei sa faci cununia religioasa la o biserica mai putin cautata...oricum, Sf Mina si Catedrala am inteles ca sunt ocupate pentru tot anul viitor, asa ca nu ai ce pierde :) dar sunt atatea biserici frumoasa in oras...nu e musai sa faci la cele 2 mentionate. eu zic ca o sa gasiti ceva pe placul vostru si la anul!
si eu intrasem in panica prin septembrie cu biserica, am fost la cateva sa le analizez din punct de vedere al luminii si al arhitecturii , pentru poze frumoase :madlaugh:, mai ales dupa recomandarile fotografului :) dar nu am vorbit inca. acum avem alte idei...

cristinaa
08.11.2008, 03:27:40
eu incerc sa fac programare la capela militara si imi tot spun ca e prea devreme.nu intleleg de ce nu pot sa-mi dea o ora de acum?vreau sa comand invitatiile in decembrie ca sa le trimit in tara prin cineva care se intoarce in tara in ianuarie.mi-e frica sa le trimit prin posta!!!!:-&

crisstallus_cris
08.11.2008, 15:09:42
Noi am vorbit anul asta in februarie pt biserica si eram prima pereche pe lista la Sf Nicolae.

octavana
13.11.2008, 23:35:51
Viitoarea mea soacra a fost ieri la biserica sa intrebe de programari. I-a spus ca inca nu se fac oficial, dar preotul avea un caietel cu programari in care erau deja 3 cupluri. Noi am fost al 4-lea. Ne-a scris si pe noi pentru ora 17, ceea ce este perfect. A ramas sa se mai duca duminica, dupa slujba sa dea 100 lei, pentru rezervare, pentru care ii va da chitanta.
Probabil ca pentru unele biserici este deja prea tarziu, iar pentru unele este prea devreme. Cel mai bine este sa mergeti si sa intrebati.

LauraLuiOda
14.11.2008, 08:05:26
Viitoarea mea soacra a fost ieri la biserica sa intrebe de programari. I-a spus ca inca nu se fac oficial, dar preotul avea un caietel cu programari in care erau deja 3 cupluri. Noi am fost al 4-lea. Ne-a scris si pe noi pentru ora 17, ceea ce este perfect. A ramas sa se mai duca duminica, dupa slujba sa dea 100 lei, pentru rezervare, pentru care ii va da chitanta.
Probabil ca pentru unele biserici este deja prea tarziu, iar pentru unele este prea devreme. Cel mai bine este sa mergeti si sa intrebati.
V-ati inscris la Adormirea de pe bulevardul Tomis nu? Ai idee cat costa per total? Noi cand am intrebat ne-a spus ca se plateste separat corul daca il dorim...

dvdruxandra
14.11.2008, 09:37:02
nu o sa fie tarziu daca vrei sa faci cununia religioasa la o biserica mai putin cautata...oricum, Sf Mina si Catedrala am inteles ca sunt ocupate pentru tot anul viitor, asa ca nu ai ce pierde :) dar sunt atatea biserici frumoasa in oras...nu e musai sa faci la cele 2 mentionate. eu zic ca o sa gasiti ceva pe placul vostru si la anul!
si eu intrasem in panica prin septembrie cu biserica, am fost la cateva sa le analizez din punct de vedere al luminii si al arhitecturii , pentru poze frumoase :madlaugh:, mai ales dupa recomandarile fotografului :) dar nu am vorbit inca. acum avem alte idei...

sunt f.de acord...eu una am preferat decat sa ma inghesui la o biserica(macar la nunta sa nu fac asta) mai bine aleg alta.....oricum biserica are aceeasi menire oriunde, indiferent dak e mai "trendy" sau nu......poti sa vezi cateva biserici de care am auzit a fi f. frumoase coloristic: Sf. Nicolae, Sf. C-tin si Elena si S. Dumitru, unde am facut eu si unde in biserica toti peretii sunt pictati, iar in exterior, peretele de la intrarea in miserica este acoperit de mozaic....are si o bancutza in fatza, deci se pot face niste poze super

octavana
14.11.2008, 19:27:43
V-ati inscris la Adormirea de pe bulevardul Tomis nu? Ai idee cat costa per total? Noi cand am intrebat ne-a spus ca se plateste separat corul daca il dorim...
Din cate stiu eu, si sper ca nu le incurc, deoarece mi se intampla, cea de pe bulevardul Tomis este Adormirea Maicii Domnului 2 sau Biserica Alba. Eu m-am inscris la cea din spatele Tomis Mall-ului.

Joliutza
15.11.2008, 01:30:02
Din cate stiu eu, si sper ca nu le incurc, deoarece mi se intampla, cea de pe bulevardul Tomis este Adormirea Maicii Domnului 2 sau Biserica Alba. Eu m-am inscris la cea din spatele Tomis Mall-ului.

Asa este. :)

mihaela82cta
28.11.2008, 17:09:51
eu mi-am facur programarea la biserica din noiembrie inceput si nu mi-am gasit ora care o vroiam ptr luna iulie am fost nevoita sa iau o ora destulde tarzie sper sa nu se intarzie tare mult cu biserica ptr ca voi ajunge tarziu la local ..va pup

Oprea_Loredana
28.11.2008, 20:40:27
buna , io am nunta pe 5 sept 2009 si nu am fost nici acum sa vb la bis:( !! am o prietena care face pe 2 mai , a fost la bis si i a zis preotul ca este prea devreme

cristinaa
29.11.2008, 19:01:27
eu am pe 5 sept si nu am fost sa vb la bis , la fel am auzit ca e prea devreme, eu o sa incerc dupa sarbatori
da si eu la fel

nikoletta
29.11.2008, 22:57:11
Eu la ADORMIREA MAICII 2 m-am inscris de mai bine de 1-2 luni si mai erau si altii inscrisi, si mi-au zis sa revin dupa sarbatori in ianuarie sa mai confirm.. cu chitanta (atunci se completeaza agenda noua pe 2009 inclusiv cu cele deja inscrise--;))dar poate te-ai razgandit intre timp).

dvdruxandra
30.11.2008, 16:08:41
cred k o programare mai din timp trebuie facuta in situatia in care vrei o cununie religioasa la o biserica mai.."solicitata"(Adormirea 1+2, Catedrala etc.); dak nu poti gasi o biserica f. frumoasa si cu 2-3 luni inainte de nunta(eu cel putin asa am facut si-mi amintesc si acum uimirea doamnei de la biserica Sf. Dumitru cand m-a vazut disperata sa ma treaca pe agenda-incercasem la vreo 2 biserici inainte si aveau full pana in 2009)...depinde unde vreti sa aiba loc cununia

LauraLuiOda
02.12.2008, 08:33:28
Fetelor, eu mi-am schimbat programarea la biserica pentru o ora mai tarziu. Acum sunt ocupate orele 17:30, 18 si 18:30...;;)

Ramony
03.12.2008, 21:52:00
Offff...ce bine ar fi sa aflu si eu de cineva care face la Sf. Mina pe 12 septembrie si isi schimba programarea pt mai tarziu !!^:)^ Eu am nevoie la 17.30..
Bravo c ai anuntat , cine stie poate ajut pe cineva informatia dat de tine!

LauraLuiOda
05.12.2008, 08:38:50
Offff...ce bine ar fi sa aflu si eu de cineva care face la Sf. Mina pe 12 septembrie si isi schimba programarea pt mai tarziu !!^:)^ Eu am nevoie la 17.30..
Bravo c ai anuntat , cine stie poate ajut pe cineva informatia dat de tine!
Si eu sper la fel, sa ajute persoanele interesate...;;) Chiar sunt curioasa cie sunt miresicile care sunt programate la Sf. Mina pe 24.10

rainbow
06.12.2008, 16:36:39
Noi am vorbit anul asta in februarie pt biserica si eram prima pereche pe lista la Sf Nicolae.
Biserica sf Nicolae e cea din spate de la Catedrala? Spune-mi si mie ceva despre ea te rog....as vrea sa fac botezul acolo...
Eu am avut cununia la Catedrala si mi-au lasat un gust amar preotii...nu mai calc pe acolo...
pupici si succes cu pregatirile viitoarelor miresici....bucurati-va de perioada asta pt ca este ft frumoasa;-) :*

crisstallus_cris
06.12.2008, 17:14:23
Biserica sf Nicolae e cea din spate de la Catedrala? Spune-mi si mie ceva despre ea te rog....as vrea sa fac botezul acolo...
Eu am avut cununia la Catedrala si mi-au lasat un gust amar preotii...nu mai calc pe acolo...
pupici si succes cu pregatirile viitoarelor miresici....bucurati-va de perioada asta pt ca este ft frumoasa;-) :*
Da,aia e.Preotii sunt ok amandoi,ca 2 sunt,au si cor care nu se plateste separat.Slujba a fost frumoasa,a durat cam 35-40 minute.Mai asteptau si altii sa intre dupa noi,ca probabil ar fi tinut discursul de incheiere mai mult.La 3 sapt dupa nunta am dus si lumanarile tot acolo si ne-a facut parintele Marius o rugaciune.

alipety
06.12.2008, 23:34:33
Da,aia e.Preotii sunt ok amandoi,ca 2 sunt,au si cor care nu se plateste separat.Slujba a fost frumoasa,a durat cam 35-40 minute.Mai asteptau si altii sa intre dupa noi,ca probabil ar fi tinut discursul de incheiere mai mult.La 3 sapt dupa nunta am dus si lumanarile tot acolo si ne-a facut parintele Marius o rugaciune.
eu am fost la 2 nunti acolo, anul trecut si ambele au tinut maxim 20 minute, cu tot cu felicitari :( au scurtat rau slujba...nu au facut-o completa din cate mi-am dat seama, dar e bine pentru persoanele care nu suporta mirosul de lumanari si au probleme in biserica (eu personal, nu pot sta prea mult, mi se face rau de la aglomeratie si de la mirosul de tamaie sau lumanari)

crisstallus_cris
07.12.2008, 11:44:59
eu am fost la 2 nunti acolo, anul trecut si ambele au tinut maxim 20 minute, cu tot cu felicitari :( au scurtat rau slujba...nu au facut-o completa din cate mi-am dat seama, dar e bine pentru persoanele care nu suporta mirosul de lumanari si au probleme in biserica (eu personal, nu pot sta prea mult, mi se face rau de la aglomeratie si de la mirosul de tamaie sau lumanari)
Nu pot sa cred ca a tinut 20 de min.Imi inchipui ca poti scurta felicitarile,dar slujba de logodna trebuie facuta,apoi cununia,nu prea vad de unde sa ia timp.Si la cum il cunosc eu pe parintele Marius nu cred ca si-ar bate joc de slujba cuiva,care se presupune ca e o data in viata.

alipety
07.12.2008, 13:12:09
Nu pot sa cred ca a tinut 20 de min.Imi inchipui ca poti scurta felicitarile,dar slujba de logodna trebuie facuta,apoi cununia,nu prea vad de unde sa ia timp.Si la cum il cunosc eu pe parintele Marius nu cred ca si-ar bate joc de slujba cuiva,care se presupune ca e o data in viata.
la nunta din iulie 2007 a viitorilor nostri nasi, noi am ajuns la biserica la 17:30, crezand ca ne vom incadra (ei erau programati pentru 17:30 si de obicei stiam ca se mai intarzie), dar au intrat la 17:20, inaintea altor miri (am inteles ca respectivii nu erau gata ) si ne-au sunat sa venim mai repede (eram deja pe drum) sa aducem certificatul de casatorie (nu am inteles logica mirelui cand i-a inmanat certificatul de casatorie spre pastrare iubitelului meu :-?), noi am ajuns la si 30, incepuse slujba de 5 minute, fara certificat :D, si am fost surprinsi ca la si 40 (10 minute am asistat noi la slujba) era gata!!!! [-( apoi, urarile...per total vreo 20 minute a tinut :-?

crisstallus_cris
07.12.2008, 13:33:45
la nunta din iulie 2007 a viitorilor nostri nasi, noi am ajuns la biserica la 17:30, crezand ca ne vom incadra (ei erau programati pentru 17:30 si de obicei stiam ca se mai intarzie), dar au intrat la 17:20, inaintea altor miri (am inteles ca respectivii nu erau gata ) si ne-au sunat sa venim mai repede (eram deja pe drum) sa aducem certificatul de casatorie (nu am inteles logica mirelui cand i-a inmanat certificatul de casatorie spre pastrare iubitelului meu :-?), noi am ajuns la si 30, incepuse slujba de 5 minute, fara certificat :D, si am fost surprinsi ca la si 40 (10 minute am asistat noi la slujba) era gata!!!! [-( apoi, urarile...per total vreo 20 minute a tinut :-?
Curios,dar asa o fi...ma gandesc ca a fost caz special in ziua respectiva...iti zic la noi nu a lipsit nici un moment din slujba,m-am uitat si pe dvdul de la nunta si la biserica dureaza ceva,cam 35 min si a facut montaj,nu a pus chiar tot..

kickina
04.01.2009, 16:12:13
buna fetelor :*

Haideti sa va zic ultimele noutati :D astazi am fost la biserica sa confirmam data si ora nuntii. data a ramas data insa cu ora...o sa aflam duminica viitoare cand trebuie sa mergem sa dam contributia mirilor care anul acesta este de 300 ron (un pic cam mult mi s-a parut dar cand am vazut cati copii orfani sunt pe acolo pe la biserica si cat de ingrijiti ii tine parintele nu mi-a parut rau deloc). Referitor la ora, sper sa nu confirme persoanele care aveau la 18:30 ^:)^ si sa intram atunci, ca daca nu, o sa intram abia la 19:30 si mi se pare un pic cam tarziu.

va pupic :* si...wish me luck

Ramony
04.01.2009, 19:31:11
Offff....iar mi-ati adus aminte de biserica Sf.Mina[-(
Si eu imi doresc sa nu confirme cateva persoane dinaintea noastra ca sa ne poata baga pe noi caci noi am avea la 20.30 si daca nu ramane sa facem la Biserica Alba pt ca e prea tarziu ora 20.30 si la cea alba avem la 18.00 cum vrem noi.........
Va pup!

cristinaa
04.01.2009, 20:28:12
Mi-au facut si mie programare la biserica ,eu mi-am pus ora 17.acum pot sa ma apuc sa comand invitatiile ca am ora biserici.

Ramony
04.01.2009, 20:34:19
Buna!
La ce biserica te-ai programat?
Iti vei comanda invitatiile pe internet?

cristinaa
05.01.2009, 04:54:38
Buna!
La ce biserica te-ai programat?
Iti vei comanda invitatiile pe internet?
La capela Militara,da le comand pe net de aici,dar in romaneste si le trimit dupaia in tara

crina_81
05.01.2009, 15:40:56
Buna fetelor,

stiti cumva daca la Sf Mina se decaleaza programarile sau se intra exact la ora programata?

antenutza
05.01.2009, 17:59:25
Buna fetelor,

stiti cumva daca la Sf Mina se decaleaza programarile sau se intra exact la ora programata?

eu cred ca o sa se decaleze pt ca nu toata lumea o sa ajunga la ora stabilita....cred:-?

chika
09.01.2009, 20:13:12
in sfarsit am stabilit si noi ziua si ora la biserica, am ales Adormirea Maicii Domnului II, am dat contributia mirilor si a ramas sa ne ducem cu o luna inainte de cununie sa vorbim cu dirijorul corului.

adryana
09.01.2009, 21:14:30
in sfarsit am stabilit si noi ziua si ora la biserica, am ales Adormirea Maicii Domnului II, am dat contributia mirilor si a ramas sa ne ducem cu o luna inainte de cununie sa vorbim cu dirijorul corului.

felicitari<:-P <:-P pt alegere.tot acolo voi face si eu:-p contributia mirilor inseamna avansul?cat ati dat voi?

Joliutza
09.01.2009, 21:31:05
felicitari<:-P <:-P pt alegere.tot acolo voi face si eu:-p contributia mirilor inseamna avansul?cat ati dat voi?

Era 50 Ron ultima data.

adryana
09.01.2009, 21:53:05
Era 50 Ron ultima data.

Eu am dat 100 de ron ( 1 milion de lei vechi)asta vara cand am fost acasa.deasta am intrebat>:D< dar asta este contributia mirilor sau tot nasii trebuie sa o plateasca?>:D<

cristinaa
10.01.2009, 08:42:04
Eu am dat 100 de ron ( 1 milion de lei vechi)asta vara cand am fost acasa.deasta am intrebat>:D< dar asta este contributia mirilor sau tot nasii trebuie sa o plateasca?>:D<
mie acum mi-au facut programare sapt trecuta si am inteles ca e 50 ron avansul mirilor

mihaela82cta
11.01.2009, 12:44:35
eu am dat 1 milion vechi acum o luna la biserica sfintii imparati constantin si elena ..si nu ai voi pune pe nasi sa plateasca aceasta contributie e treaba noastra asta si voi vorbi cu parintele inainte de nunta sa intreb sigur cat ai va costa pe nasi cununia ca sa nu se trezeasca cu cine stie ce suma

adryana
11.01.2009, 13:00:07
mie acum mi-au facut programare sapt trecuta si am inteles ca e 50 ron avansul mirilor
tu tot la Adormirea Maicii Domnului 2 (biserica Alba de la dacia) faci?
atunci eu de ce am dat un milion anul trecut?chiar ca nu mai inteleg nimik:D oricum nui nici o problema ca maiu dat chitanta si probabil ca nasii vor platii mai putin la cununie nu?

Joliutza
11.01.2009, 14:52:07

Mai...noi am platit 50 Ron cand ne-am dus sa ne programam...si nasul a insistat sa nu-i dea el....ca tineau tot de biserica. Banii astia nu au nicio legatura cu ce da nasul la slujba....astia 50 Ron (sau cat s-o fi facut acum) sunt contributia oficiala....ca doar de-asta ti se da si chitanta.

nikoletta
11.01.2009, 17:19:00
atunci eu de ce am dat un milion anul trecut?chiar ca nu mai inteleg nimik:D oricum nui nici o problema ca maiu dat chitanta si probabil ca nasii vor platii mai putin la cununie nu?
si eu tot 100 lei am dat pt adormirea maicii 2 pt cununie 2009. astea sunt preturile acum.

cristinaa
11.01.2009, 19:08:07
nu ,eu fac la capela militara,cred ca fiecare biserica are preturi diferite la contributia mirilor:)):))

chika
12.01.2009, 11:40:38
100 ron am dat noi la Adormirea Maicii Domnulul II. daca vrem cor, ne-a zis sa mergem cu o luna inainte de nunta pentru a vorbi cu dirijorul, dar nu am intrebat cat costa. voi aveti idee?

Joliutza
12.01.2009, 13:38:17
100 ron am dat noi la Adormirea Maicii Domnulul II. daca vrem cor, ne-a zis sa mergem cu o luna inainte de nunta pentru a vorbi cu dirijorul, dar nu am intrebat cat costa. voi aveti idee?

Pe noi ne-a costat 400 Ron.

nikoletta
12.01.2009, 19:00:54
am fost azi iar la biserica (ADORMIREA MAICII 2) sa reconfirm data cununiei (asa mi s-a zis ca se face agenda pentru programari 2009 si sa nu se faca omisiuni) si am intrebat de cor si mi s-a zis ca trebuie sa vorbim de acum cu dirijorul pentru ca la o cununie cu cor dureaza mai mult si atunci sa stie cum face programarea dupa nunta noastra sa nu stea urmatorii prea mult afara.
cine vrea sa faca acolo si vrea cor sa spuna asta si duminica dupa slujba se poate vorbi cu dirijorul. stie cineva cam cat costa corul? si va multumesc ca mi-ati zis de cor ca doamna de acolo nu pomenea nimic!! succes!!eu in principiu as vrea cor. o sa ma uit in urma daca a scris vreo miresica impresia de cum a iesit slujba cu cor..joliutza cum a fost?

adryana
12.01.2009, 20:28:43
am fost azi iar la biserica (ADORMIREA MAICII 2) sa reconfirm data cununiei (asa mi s-a zis ca se face agenda pentru programari 2009 si sa nu se faca omisiuni) si am intrebat de cor si mi s-a zis ca trebuie sa vorbim de acum cu dirijorul pentru ca la o cununie cu cor dureaza mai mult si atunci sa stie cum face programarea dupa nunta noastra sa nu stea urmatorii prea mult afara.
cine vrea sa faca acolo si vrea cor sa spuna asta si duminica dupa slujba se poate vorbi cu dirijorul. stie cineva cam cat costa corul? si va multumesc ca mi-ati zis de cor ca doamna de acolo nu pomenea nimic!! succes!!eu in principiu as vrea cor. o sa ma uit in urma daca a scris vreo miresica impresia de cum a iesit slujba cu cor..joliutza cum a fost?
si ai mers cu chitanata care tiau dato cand teai programat?sau doar iai zis numele si a fost suficient. >:D< >:D<

Joliutza
12.01.2009, 20:37:08

400 Ron ne-a costat...dar a meritat!
Au fost vreo 20 de persoane in cor...si au creat o atmosfera absolut divina!
Am fost si la nunti fara cor...si chiar si lumea spuneaca s-a vazut diferenta.

Superb!

nikoletta
12.01.2009, 20:39:40
si ai mers cu chitanata care tiau dato cand teai programat?sau doar iai zis numele si a fost suficient. >:D< >:D<
eu am luat chitanta la mine, dar nu mi-a cerut-o. doar numele...mi s-a parut ca a durat cam mult cautarea :)) aveam emotii ca nu ne gaseste pe lista :)).
#:-Sam citit tot pana la pag asta si cred ca iau si corul si eventual il platim noi, sa nu-i punem la cheltuieli pe nasi (pe care inca nu-i avem :-").

nikoletta
12.01.2009, 20:42:14
400 Ron ne-a costat...dar a meritat!
Au fost vreo 20 de persoane in cor...si au creat o atmosfera absolut divina!
Am fost si la nunti fara cor...si chiar si lumea spuneaca s-a vazut diferenta.

Superb!
mersi mult. am reusit sa citesc ce ai scris si imediat dupa nunta!
o sa merg duminica asta sau cel tarziu urmatoarea la biserica si o sa vorbesc cu dirijorul.

Joliutza
12.01.2009, 22:29:19
eu am luat chitanta la mine, dar nu mi-a cerut-o. doar numele...mi s-a parut ca a durat cam mult cautarea :)) aveam emotii ca nu ne gaseste pe lista :)).
#:-Sam citit tot pana la pag asta si cred ca iau si corul si eventual il platim noi, sa nu-i punem la cheltuieli pe nasi (pe care inca nu-i avem :-").

Succes! La noi a platit nasul si corul...a zis ca daca asta e placerea noastra....

chika
13.01.2009, 10:07:09
ciudat... eu am vorbit cu preotul si mi-a zis ca trebuie sa merg cu o luna inainte de nunta sa vorbesc cu dirijorul, iar tie (nikoleta) ti-a spus sa stabilesti de pe acum aspectul asta.
daca e numai 400, eu zic ca se merita

Joliutza
13.01.2009, 10:56:17
ciudat... eu am vorbit cu preotul si mi-a zis ca trebuie sa merg cu o luna inainte de nunta sa vorbesc cu dirijorul, iar tie (nikoleta) ti-a spus sa stabilesti de pe acum aspectul asta.

Noi am avut nunta in Mai, si am vorbit cu dl. dirijor in Februarie. Cine vrea, ii dau nr de tel pe pm.

nikoletta
13.01.2009, 11:38:28
mie mi-a zis dna de acolo ca apoi sa stie cand face programarea dupa noi, ca se pare ca daca ai cor dureaza putin mai mult si sa nu astepte urmatorii miri. e bun si nr dirijorului, dar oricum tot trebuie sa mai trec odata pe la biserica dupa ce vorbesc cu dirijorul ca sa o anunt pe dna sa treaca faptul ca avem cor. ea asa mi-a zis. eu stiam de la tine theo ca trebuie sa vorbesc cu o luna inainte si am intrebat special. oricum va mai multumesc inca odata ca daca nu stiam de la voi de cor nu-mi zicea nimic ^:)^>:D<
eu vreau sa merg duminica, sper sa ma intorc de la bucuresti pana atunci. ea a zis sa mergem la 11 duminica dupa ce se termina slujba.

chika
13.01.2009, 13:37:23
Noi am avut nunta in Mai, si am vorbit cu dl. dirijor in Februarie. Cine vrea, ii dau nr de tel pe pm.
te rog, imi dai numarul de tel al dirijorului?
multumesc!

kickina
18.01.2009, 13:24:56
gata am terminat cu biserica....^:)^ ne-a programat la 18:30 :x
taxa a fost de 300 ron(cu chitanta) :D
aa....si mi-am gasit invitatia pe care vroiam sa o comand de pe internet, care apropo, acolo s-a scumpit, aici in constanta la bilutzi <:-P
aici este 1.22+0.5sau 0.6 inscriptionatul ca nu stia aia exact si pe net s-au facut 2.18+taxe de transport :D
cred ca am facut o afacere buna;)
luna viitoare merg sa le comand:P

LauraLuiOda
19.01.2009, 08:37:28
gata am terminat cu biserica....^:)^ ne-a programat la 18:30 :x
taxa a fost de 300 ron(cu chitanta) :D
aa....si mi-am gasit invitatia pe care vroiam sa o comand de pe internet, care apropo, acolo s-a scumpit, aici in constanta la bilutzi <:-P
aici este 1.22+0.5sau 0.6 inscriptionatul ca nu stia aia exact si pe net s-au facut 2.18+taxe de transport :D
cred ca am facut o afacere buna;)
luna viitoare merg sa le comand:P
Cat??? Pai parca era 200 in toamna cand am fost noi? Pai si contributia nasilor, a ramas 40 de lei cum era? Off, cum s-au invatat sa impuna fetzele astea bisericesti :hm: :gen_01: :gen_02: :gen_20:

cristina17
19.01.2009, 14:03:55
Cat??? Pai parca era 200 in toamna cand am fost noi? Pai si contributia nasilor, a ramas 40 de lei cum era? Off, cum s-au invatat sa impuna fetzele astea bisericesti :hm: :gen_01: :gen_02: :gen_20:

Noi cand am nasit le-am dat finilor si banii pe care i-au dat in avans (vreo 50 lei era atunci), pt ca am vrut sa fie tot platit de noi.........la fel si nasii nostrii ne-au dat .....

kickina
19.01.2009, 16:27:57

da...si eu stiam la fel...200 ron tot prin toamna am fost si asa era afisat acolo. acum...300 ron si da pt nasi parca a ramas la fel. asta e ce sa facem acum...stii cum e obrazul subtire cu cheltuiala se tine ;)) o:-)

crina_81
19.01.2009, 19:55:10
fetelor, ce stiti de biserica greaca? se merita sa fac nunta acolo?:-? ca la sf mina m-au dezamagit...am vorbit acum o luna cu baiatul de la pangar (parca asa se zice) si mi-a zis ca are liber pt 17.30 si de fapt nu era...doar la 14.30, si e prea devreme...

antenutza
19.01.2009, 20:20:40
si eu tot 300 de ron am platit la biserica

antenutza
19.01.2009, 20:27:57
fetelor, ce stiti de biserica greaca? se merita sa fac nunta acolo?:-? ca la sf mina m-au dezamagit...am vorbit acum o luna cu baiatul de la pangar (parca asa se zice) si mi-a zis ca are liber pt 17.30 si de fapt nu era...doar la 14.30, si e prea devreme...
normal trebui sa vb cu preotu.ii cereai nr de tel d-nei de la lumanari si vb cu preotul direct.dar sa stii ca la biderica greaca mie inmim place ff mult si preotii sunt f de treaba eu am mers multi ani la rand la biserica greaca.

crina_81
20.01.2009, 10:40:56
normal trebui sa vb cu preotu.ii cereai nr de tel d-nei de la lumanari si vb cu preotul direct.dar sa stii ca la biderica greaca mie inmim place ff mult si preotii sunt f de treaba eu am mers multi ani la rand la biserica greaca.

hmmm...nu stiu ce sa fac; mie imi place biserica greaca pt. ca este aparte - este si monument national- dar nu-mi place ca nu e ingrijita in sensul ca nu s-a mai investit nimic in ea de ani de zile: are cateva bucati de marmura lipsa la scari, inauntru nu s-au mai refacut picturile, etc.., ma mai gandesc si la Adormirea Maicii Domnului I, cea din spatele Tomis Mall, care e recent renovata si arata f bine; offf, chiar nu stiu ce sa fac:gen_13:, sunt nehotarata...
help:-s

buburuza
20.01.2009, 15:49:11
hmmm...nu stiu ce sa fac; mie imi place biserica greaca pt. ca este aparte - este si monument national- dar nu-mi place ca nu e ingrijita in sensul ca nu s-a mai investit nimic in ea de ani de zile: are cateva bucati de marmura lipsa la scari, inauntru nu s-au mai refacut picturile, etc.., ma mai gandesc si la Adormirea Maicii Domnului I, cea din spatele Tomis Mall, care e recent renovata si arata f bine; offf, chiar nu stiu ce sa fac:gen_13:, sunt nehotarata...
help:-s
Incerca si la biserica Sf. Gheorghe, este pe Nicolae Iorga, a fost renovata de curand, si are si o lumina buna ceea ce este destul de important pt fotograf. La mine pozele au iesit foarte bine :)

crina_81
20.01.2009, 18:27:42
Incerca si la biserica Sf. Gheorghe, este pe Nicolae Iorga, a fost renovata de curand, si are si o lumina buna ceea ce este destul de important pt fotograf. La mine pozele au iesit foarte bine :)

buna>:D<
stii...chiar eram curioasa sa-ti vad pozele..nu vrei sa ne dai si noua un link, te rog?
nu stiu exact unde este nicolae iorga, imi explici pls?

buburuza
20.01.2009, 19:29:04
buna>:D<
stii...chiar eram curioasa sa-ti vad pozele..nu vrei sa ne dai si noua un link, te rog?
nu stiu exact unde este nicolae iorga, imi explici pls?
Nicolae Iorga este str care intersecteaza b-dul Tomis si trece prin fata spitalului.La intersectia de la spital faci dreapta(daca vii din Tomis Nord) la biserica de pe Tomis si o tii pe strada aceea pana aproape de intersectia cu B-dul Mamaia, la un moment dat o sa vezi biserica pe partea stanga, sunt si 2 scoli acolo (nr. 4 si nr. 5 ). Sper sa fi inteles ceva ;))
Atasez si cateva poze

crina_81
20.01.2009, 23:58:16
Nicolae Iorga este str care intersecteaza b-dul Tomis si trece prin fata spitalului.La intersectia de la spital faci dreapta(daca vii din Tomis Nord) la biserica de pe Tomis si o tii pe strada aceea pana aproape de intersectia cu B-dul Mamaia, la un moment dat o sa vezi biserica pe partea stanga, sunt si 2 scoli acolo (nr. 4 si nr. 5 ). Sper sa fi inteles ceva ;))
Atasez si cateva poze

daca vin dinspre T Nord...nu ar trebui sa fac stanga spre bd mamaia?!:-?

Biserica este frumoasa, luminoasa cum ai spus si tu...iar tu ai fost o mireasa si mai frumoasa!

buburuza
21.01.2009, 08:39:55
daca vin dinspre T Nord...nu ar trebui sa fac stanga spre bd mamaia?!:-?

Biserica este frumoasa, luminoasa cum ai spus si tu...iar tu ai fost o mireasa si mai frumoasa!
Ai dreptate, faci stanga, m-am zapacit;)) , pe str aia este biserica.
Multumesc pt compliment:*

zana01
23.01.2009, 16:16:17
Buna dragelor,

Intru de curand pe acest forum si am fost impreionata de cate lucruri interesante poti afla de la cele care au trecut sau vor trece in curand prin experianta unei nunti.
Eu voi avea nunta abia in vara 2010 (nu stim inca data ca nu ne-am hotarat la ce restaurant), dar pentru ca tot am vazut discutiile despre biserici as vrea sa va intreb 2 lucruri, poate stiti voi cum e:

daca la manastirea Sfanta Maria din techirghiol se oficiaza cununii religioase
daca la catedrala se poate ca invitatii si mirele sa intre inaintea miresei in biserica si aceasta sa intre ultima insotita de tata.
Multumesc si promit sa fiu timp de 1 an si jumatate cat mai am pana la nunta foarte interactive pe acest forum.

Joliutza
23.01.2009, 17:29:54
Buna dragelor,

Intru de curand pe acest forum si am fost impreionata de cate lucruri interesante poti afla de la cele care au trecut sau vor trece in curand prin experianta unei nunti.
Eu voi avea nunta abia in vara 2010 (nu stim inca data ca nu ne-am hotarat la ce restaurant), dar pentru ca tot am vazut discutiile despre biserici as vrea sa va intreb 2 lucruri, poate stiti voi cum e:
daca la catedrala se poate ca invitatii si mirele sa intre inaintea miresei in biserica si aceasta sa intre ultima insotita de tata.
Multumesc si promit sa fiu timp de 1 an si jumatate cat mai am pana la nunta foarte interactive pe acest forum.

Buna si bine ai venit printre noi! Multe din noi am aflat o groaza de sugestii si parrei de la fostele miresici, asa ca te vom ajuta si pe tine cu cat putem.
Nu stiu ce sa iti zic de catedrala....dar daca tot se afla in oras, de ce nu mergi pana acolo sa vorbesti cu un preot?

Pupici.

LauraLuiOda
24.01.2009, 12:08:39
Buna dragelor,

Buna si bine ai venit!
Eu te voi intreba de ce ai vrea sa faci nunta la Manastirea Sf. Maria? E incredibil de mica, mai mica decat Sf. mina din Tabacarie...dar daca vrei neaparat te poti interesa acolo, eu una nu stiu daca se oficiaza nunti, am fost acolo doar de Inviere...

zana01
24.01.2009, 17:32:26
Multumesc frumos. Intr-adevar, nu se fac nunti acolo, am fost azi si am intrebat. Mi-ar fi placut sa facem in aer liber, in curtea manastirii. Acum nu ne ramane decat sa mergem la Catedrala, aceasta fiind cealalta optiune, dar binenteles dupa ce stim o data certa :)

cristina_ct
29.01.2009, 01:06:16
Buna si bine ai venit!
Eu te voi intreba de ce ai vrea sa faci nunta la Manastirea Sf. Maria? E incredibil de mica, mai mica decat Sf. mina din Tabacarie...dar daca vrei neaparat te poti interesa acolo, eu una nu stiu daca se oficiaza nunti, am fost acolo doar de Inviere...

la ce ora teai programat la Sf MiNA?

LauraLuiOda
29.01.2009, 09:30:58
la ce ora teai programat la Sf MiNA?
La 18, dar e posibil sa renuntam la programare, te anunt intre timp. Tu cand ai vrea?

cristina_ct
30.01.2009, 07:53:48
La 18, dar e posibil sa renuntam la programare, te anunt intre timp. Tu cand ai vrea?
tot cam pe atunci..am ales Sf Mina pt k e aproape de rest Dobrogea..:p...
o sa ma duc si eu sapt viitoare k sa intreb.

LauraLuiOda
08.02.2009, 18:42:23
tot cam pe atunci..am ales Sf Mina pt k e aproape de rest Dobrogea..:p...
o sa ma duc si eu sapt viitoare k sa intreb.
Cristina, poti sa te duci linistita si sa-ti iei ora 18, noi ne-am razgandit si vom face cununia la Biserica Alba, azi am platit si clar nu mai dam inapoi! ;;)

cristina_ct
12.02.2009, 22:45:10
Cristina, poti sa te duci linistita si sa-ti iei ora 18, noi ne-am razgandit si vom face cununia la Biserica Alba, azi am platit si clar nu mai dam inapoi! ;;)
ms mult.maine o sa ma duc sa vb acolo sa vad.pe la ora 16 oare gasesc pe cineva acolo?

Ramony
13.02.2009, 00:03:43
Fetelor daca are cineva programare la Sf. Mina pt 12 sptembrie 2009 si se razgandeste, please anuntati!!! Vreau eu acolo!!

Joliutza
13.02.2009, 06:56:36
Fetelor daca are cineva programare la Sf. Mina pt 12 sptembrie 2009 si se razgandeste, please anuntati!!! Vreau eu acolo!!

De ce nu mai vrei la Biserica Alba?

LauraLuiOda
13.02.2009, 08:43:49
Parca Biserica Alba era Adormirea 2, la ea e setat Adormirea 18-}...de bine ce ma lamurisem intr-un final....

Joliutza
13.02.2009, 08:48:27
Parca Biserica Alba era Adormirea 2, la ea e setat Adormirea 18-}...de bine ce ma lamurisem intr-un final....

Scuzeee...ai dreptate. Era cam dimineata si eram adormita.
Asa e:
Adormirea 1 = cea din spate de la Tomis Mall
Adormirea 2 = Biserica Alba = pe Tomis mai sus de Dacia

cristina_ct
14.02.2009, 07:21:37
am fost si eu ieri la Sf Mina .am gasit pe 24 oct dar la ora 19:30. e cam tarziu.
nam inteles care e faza cu constributia mirilor =300ron si nasilor 40 ron. nu trebuia sa plateasca nasii?

LauraLuiOda
15.02.2009, 21:52:55
am fost si eu ieri la Sf Mina .am gasit pe 24 oct dar la ora 19:30. e cam tarziu.
nam inteles care e faza cu constributia mirilor =300ron si nasilor 40 ron. nu trebuia sa plateasca nasii?
Eu cred ca de fapt taxa mirilor este o inventie a fiecarei Mitropolii pentru a strange niste bani, ca doar jipanele mai-marilor duhovnici trebuie sa fie subventionate de undeva. :gen_07:
:gen_20:In alte zone ale tarii nu exista o taxa pentru programare, ci doar banii pe care ii dau nasii dupa cununie.

oanab04
18.02.2009, 14:24:42
Buna fetelor. Noi ne-am programat la sf mina la 18, dupa care ne-au sunat si ne-au zis ca s-a facut o incurcatura de agende si ca la 15:30 suntem programati, deja mi s-a facut scarba de ei pt ca stiu f bine ca probabil cineva a dat ceva pt ora noastra, iar noi probabil paream mai prosti. Daca e cineva care are pe 13.06 mai tarziu cununia si renunta sau vrea mai devreme dati un semn poate facem schimb. Daca nu cred ca o sa schimb eu biserica desi imi doream tare sa facem acolo. :((

antenutza
18.02.2009, 21:48:41
Buna fetelor. Noi ne-am programat la sf mina la 18, dupa care ne-au sunat si ne-au zis ca s-a facut o incurcatura de agende si ca la 15:30 suntem programati, deja mi s-a facut scarba de ei pt ca stiu f bine ca probabil cineva a dat ceva pt ora noastra, iar noi probabil paream mai prosti. Daca e cineva care are pe 13.06 mai tarziu cununia si renunta sau vrea mai devreme dati un semn poate facem schimb. Daca nu cred ca o sa schimb eu biserica desi imi doream tare sa facem acolo. :((

mai eu nu ccred ca te-ar minti.eu cand am vb cu preotul chiar aveau 2 agende si erau putini ametiti pt ca preotul Picu facea programari pe una iar ceilalti preoti pe alta si cred ca din cauza asta s-au facut incurcaturi.parerea mea:D

Ramony
18.02.2009, 23:50:08

Buna! Nu ca nu mai vreau..de la inceput mi-am dorit la Sf.Mina insa nu avea liber decat la ora 20.00 si cum era prea tarziu am decis la Adormirea I.
Deasemenea sunt dispusa daca este cineva interesat sa fac schimb de biserica ...eu am la Adormirea I la 17.30 programare!
Va pup!

crina_81
19.02.2009, 10:01:28
mai eu nu ccred ca te-ar minti.eu cand am vb cu preotul chiar aveau 2 agende si erau putini ametiti pt ca preotul Picu facea programari pe una iar ceilalti preoti pe alta si cred ca din cauza asta s-au facut incurcaturi.parerea mea:D

eu nu stiu ce sa zic...si eu am patit la fel; intr-adevar au mai multe agende, dar asta nu le da dreptul sa isi bata joc de noi...am vrut si eu la sf mina, ma programasem la 17.30 si dupa o luna ma suna sa-mi spuna ca nu mai au liber de fapt decat la 14.30! Si mi-am schimbat biserica, m-am dus la Adormirea 1, (spatele Tomis Mall), care e f frumoasa si renovata recent. Asa, sunt mai linistita din multe puncte de vedere;;)

Mikkah
19.02.2009, 12:17:16
Chiar nu inteleg de ce se inghesuie toata lumea la biserica Sf. Mina. De fapt si de drept te poti duce la orice biserica din Constanta. Ba din contra, mi se pare mai relevant daca m-as duce la o biserica acolo unde este duhovnicul meu de suflet, chiar daca nu este renumita. Nu am nimic cu biserica Sf. Mina este ff. frumoasa si am foat la mai multe nunti acolo, este si in parc, preotii sunt amabili. Numai ca in 10 minute, maxim 15, ti-a citot toata slujba, k se grabesc, plus ca si taxele mi se par exagerate.Mi se pare k Sf. Mina a ajuns un fel de biserica de "fitze".
PS: Nu spun asta pentru ca nu fac nunta acolo (nici nu mi-am dorit), ci pentru ca pur si simplu am observat ca toata lumea se inghesuie la biserica asta.

Joliutza
19.02.2009, 12:42:38
Chiar nu inteleg de ce se inghesuie toata lumea la biserica Sf. Mina. De fapt si de drept te poti duce la orice biserica din Constanta. Ba din contra, mi se pare mai relevant daca m-as duce la o biserica acolo unde este duhovnicul meu de suflet, chiar daca nu este renumita. Nu am nimic cu biserica Sf. Mina este ff. frumoasa si am foat la mai multe nunti acolo, este si in parc, preotii sunt amabili. Numai ca in 10 minute, maxim 15, ti-a citot toata slujba, k se grabesc, plus ca si taxele mi se par exagerate.Mi se pare k Sf. Mina a ajuns un fel de biserica de "fitze".
PS: Nu spun asta pentru ca nu fac nunta acolo (nici nu mi-am dorit), ci pentru ca pur si simplu am observat ca toata lumea se inghesuie la biserica asta.

Sunt perfect de acord cu tine...parca mi-am citit propriile ganduri in postarea ta.
Noi am ales Adormirea 2 pentru ca am vrut eu neaparat sa ma cunune preotul Rusu, si pentru ca oricum era biserica de care apartine mama.
Si nu am regretat o secunda....slujba a durat 45 de minute si am avut si cor care a creat o atmosfera...de nedescris in cuvinte...

ubita
19.02.2009, 14:18:47
Si eu m-am cununat la Vasile cel Mare!Am avut si cor!A fost f frumos si in 40 min eram cununati!Daca dura mai mult...ma asezam in fund!;))

aroma_de_portocale
19.02.2009, 21:01:57
De biserica din eforie nord stie cineva ceva? Eu acolo as vrea sa fac...(cea de peste drum de reiffeisen bank)

antenutza
22.02.2009, 18:17:50
mai eu m-am dus la biserica sf mina pt ca este aproape de mine,nici decum de "fitze"iar preotul picu este vecin cu mine.bine pot spune ca mai aproape este biserica alba dar daca tot am gasit liber la st mina am ales sa facem la ea.si ma gandesc ca este si un loc foarte bun de poze .eu multi ani la rand mergeam la biserica greaca si puteam mere si acolo dar nu imi place acolo ca nu ai loc de parcare .:*

LauraLuiOda
22.02.2009, 19:40:48
De biserica din eforie nord stie cineva ceva? Eu acolo as vrea sa fac...(cea de peste drum de reiffeisen bank)
Pai...e noua (5-6 ani, poate un pic mai mult), frumoasa, banci in interior, dupa modelul isericilor catolice si...controversata, ceva de genul ca apartine unei persoane care doreste un anumit preot si intra in coflict cu Arhiepiscopia care vrea alt preot ca sa slujeasca acolo...dar cred ca asta conteaza foarte putin o:-) . Mie una imi place biserica!

aroma_de_portocale
22.02.2009, 22:27:51
Pai...e noua (5-6 ani, poate un pic mai mult), frumoasa, banci in interior, dupa modelul isericilor catolice si...controversata, ceva de genul ca apartine unei persoane care doreste un anumit preot si intra in coflict cu Arhiepiscopia care vrea alt preot ca sa slujeasca acolo...dar cred ca asta conteaza foarte putin o:-) . Mie una imi place biserica!
da.. tocmai asta imi place ..ca are banci in interior si am vazut o nunta facuta acolo si arata ffff frumos cu aranjamente florale.. am inteles ca cei de la biserica sa ocupa cu asta... de preturi stii ceva? nu as vrea sa imi "impovarez" nasii cu cheltuieli ...si asa o sa aibe destule saracii, cu toate ca noi am vrea sa platim tot ce se cuvine sa faca ei, dar ei nu vor..

LauraLuiOda
23.02.2009, 09:01:45
da.. tocmai asta imi place ..ca are banci in interior si am vazut o nunta facuta acolo si arata ffff frumos cu aranjamente florale.. am inteles ca cei de la biserica sa ocupa cu asta... de preturi stii ceva? nu as vrea sa imi "impovarez" nasii cu cheltuieli ...si asa o sa aibe destule saracii, cu toate ca noi am vrea sa platim tot ce se cuvine sa faca ei, dar ei nu vor..
Imi pare rau, de preturi nu am nici cea mai mica idee, dar dat fiind ca e o biserica de orasel, nu cred ca sunt scoruri foarte ridicate:)>-

aroma_de_portocale
23.02.2009, 19:01:03
Imi pare rau, de preturi nu am nici cea mai mica idee, dar dat fiind ca e o biserica de orasel, nu cred ca sunt scoruri foarte ridicate:)>-
Eu am inteles de la cineva ca sunt 2 preoti.. de aceea intrebam..in fine vedem noi...Eu acolo vreau sa fac, si daca gasesc liber acolo fac.
Multumesc mult pentru informatii:*

lauraely1981
25.02.2009, 23:13:38
eu o sa fac cununia religioasa la Sf. Nicolae.
as vrea sa stiu cat este taxa si daca include si corul?
multumesc!

pretyflory
28.02.2009, 09:54:05
In sfarsit m`am programat si eu la Catedrala la ora 7. Mi se pare cam tarziu dar mai era liber la ora 4 si am zis ca este prea devreme.

antenutza
28.02.2009, 22:15:34
In sfarsit m`am programat si eu la Catedrala la ora 7. Mi se pare cam tarziu dar mai era liber la ora 4 si am zis ca este prea devreme.

eu nu cred ca e devreme la 16 e cam naspa la 19 mai ales gandestete ca in octombrie se insereaza devreme si nu o sa mai puteti face poze una la mana.si ma mai gandesc ca e prea mic timpul intre biserica si restaurant.daca tine cel putin 30 min slujba plus 20 min pana va adunati si ajungeti la rest nu o sa ai timp sa iti tragi sufletul deloc,pt ca pp ca pe invitatie o sa sc ora 20 ca pana la 21-21:30 sa se stranga toata lumea si poate unii care vor sa mearga la biserica vor sa mai ajunga si aks sa se schimbe.hai ca am sc cam mult si nu stiu daca mai intelegi ceva.:[email protected] :D par asta e parerea mea pt ca si eu vroiam tot la 19 la biserica dar cineva di farmatie mi-a zis ca este prea tarziu si atunci am ramas la 16:30:-\

pretyflory
01.03.2009, 12:12:06
eu nu cred ca e devreme la 16 e cam naspa la 19 mai ales gandestete ca in octombrie se insereaza devreme si nu o sa mai puteti face poze una la mana.si ma mai gandesc ca e prea mic timpul intre biserica si restaurant.daca tine cel putin 30 min slujba plus 20 min pana va adunati si ajungeti la rest nu o sa ai timp sa iti tragi sufletul deloc,pt ca pp ca pe invitatie o sa sc ora 20 ca pana la 21-21:30 sa se stranga toata lumea si poate unii care vor sa mearga la biserica vor sa mai ajunga si aks sa se schimbe.hai ca am sc cam mult si nu stiu daca mai intelegi ceva.:[email protected] :D par asta e parerea mea pt ca si eu vroiam tot la 19 la biserica dar cineva di farmatie mi-a zis ca este prea tarziu si atunci am ramas la 16:30:-\

Acum m`am programat..o sa incerc sa ne miscam repede :D

oanab04
03.03.2009, 15:44:05
Gata intr-un final am rezolvat si eu cu biserica, deja aveam un mare stres cu treaba asta, m-am programat la 19:30 la Sfintii imparati, si pana la urma cred ca va fii mai frumos decat la sf mina, sper. Asa ca daca vreti la sf mina pe 13 la ora 15:30, o sa fie liber ca o sa sun sa renunt la programarea de acolo.

cristina_ct
10.03.2009, 08:42:45
neata. eu cred k o sa renunt la sf mina mai mult k sigur. e f tarziu la 19:30 cand miau zis ei.si avand in vedere k sluja dureaza asa putin...
a 2a optiune la mine ar fi biserica greaca. ce stiti despre aceasta biserica?taxa cat este?

blondys
10.03.2009, 19:24:12
Buna fetelor a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat cam o luna asa:D mi-am gasit biserica in sfarsit la Adormirea Maicii Domnului 2, 100 lei taxa mirilor iar nasi vor da in jur de 150-200 lei#:-S

sunlight_m
10.03.2009, 19:41:34
Buna fetelor a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat cam o luna asa:D mi-am gasit biserica in sfarsit la Adormirea Maicii Domnului 2, 100 lei taxa mirilor iar nasi vor da in jur de 150-200 lei#:-S

Buna. Si noi ne-am programat tot la Biserica Alba si tot in aceeasi zi cu tine. La ce ora te-ai programat? Noi suntem la 17.

nikoletta
10.03.2009, 20:57:30
de cor ati vorbit? e separat!!

sunlight_m
10.03.2009, 21:34:15
de cor ati vorbit? e separat!!

Da, stiam si eu ca e separat. Asta pentru ca am impresia ca este optional corul.

nikoletta
10.03.2009, 22:20:51
Da, stiam si eu ca e separat. Asta pentru ca am impresia ca este optional corul.
nu am vrut sa fiu rea, scuze!!! ziceam asa daca ati vorbit de acum ca eu tot incerc de peste 1 luna sa ajung duminica sa vorbesc cu dirijorul :-"

sunlight_m
10.03.2009, 23:01:32
nu am vrut sa fiu rea, scuze!!! ziceam asa daca ati vorbit de acum ca eu tot incerc de peste 1 luna sa ajung duminica sa vorbesc cu dirijorul :-"

Nu ai pt ce sa-ti ceri scuze.>:D< Eu nici macar nu m-am dus personal, a fost mama mea sa vb cu preotul , dar cu dirijorul nu stiam ca tre sa se vorbeasca separat. Stiam ca tot preotul vorbeste cu dirijorul. Chiar am sa-i spun mamei duminica viitoare cand merge la biserica sa intrebe si de dirijor si cum se procedeaza cu acesta, si te anunt cum aflu noutati. :*

Joliutza
10.03.2009, 23:08:37
Da, e optional.
Cine vrea, ii dau nr dirijorului ca pe el trebuie sa il contactati.

nikoletta
10.03.2009, 23:09:40
Nu ai pt ce sa-ti ceri scuze.>:D< Eu nici macar nu m-am dus personal, a fost mama mea sa vb cu preotul , dar cu dirijorul nu stiam ca tre sa se vorbeasca separat. Stiam ca tot preotul vorbeste cu dirijorul. Chiar am sa-i spun mamei duminica viitoare cand merge la biserica sa intrebe si de dirijor si cum se procedeaza cu acesta, si te anunt cum aflu noutati. :*
mi-a zis doamna de la lumanari ca tb sa merg sa vorbesc cu dirijorul duminica cam pe la 11 dupa slujba sa negociem pretul si nu am ajuns nici acum ;))

nikoletta
10.03.2009, 23:11:20
Da, e optional.
Cine vrea, ii dau nr dirijorului ca pe el trebuie sa il contactati.
mersi mult! mi l-ai dat dar as fi vrut sa vorbesc personal

sunlight_m
11.03.2009, 11:07:29
Joliutza multumesc mult pentru pm. :*

sunlight_m
11.03.2009, 11:09:04
mi-a zis doamna de la lumanari ca tb sa merg sa vorbesc cu dirijorul duminica cam pe la 11 dupa slujba sa negociem pretul si nu am ajuns nici acum ;))

Poate ne-om vedea pe acolo ;))

LauraLuiOda
11.03.2009, 17:07:16
neata. eu cred k o sa renunt la sf mina mai mult k sigur. e f tarziu la 19:30 cand miau zis ei.si avand in vedere k sluja dureaza asa putin...
a 2a optiune la mine ar fi biserica greaca. ce stiti despre aceasta biserica?taxa cat este?
Sa stii ca noi eram programati la 18 si am renuntat, poate aveti voi loc atunci, acum nu stiu cum se procedeaza ca nu l-am anuntat si pe preot ca nu ne mai cununa:)>-

Joliutza
11.03.2009, 20:19:38
Joliutza multumesc mult pentru pm. :*

Cu placere. Si-altadata!

blondys
12.03.2009, 16:01:09
Buna. Si noi ne-am programat tot la Biserica Alba si tot in aceeasi zi cu tine. La ce ora te-ai programat? Noi suntem la 17.
noi la ora 18 ne-am programat:D deci ne intalnim :))

sunlight_m
12.03.2009, 17:46:35
noi la ora 18 ne-am programat:D deci ne intalnim :))

Ce frumos :) Am sa-ti fac cu mana daca te vad, fiindca stiu sigur ca daca am sa vad o mireasa cand iesim noi, tu o sa fii aceea.

uana
15.03.2009, 10:36:18
Fetelor, am si eu o maaaare curiozitate; ieri a fost pe la mine o prietena care are nunta pe 2mai la biserica din parc. Din vorba in vorba, am intrebat'o cat o costa biserica si a spus k au dat 300 lei ei, si 1 500 lei ii costa pe nasi, ceea ce mi se pare absurd si prea mult.
Noi cand am fost sa vorbim pt data si ora, nu ne'a spus nimic de sume de genul acesta, bine, k nici nu am intrebat; ne'am programat la baiatu' de la lumanari de acolo.
Acum eu va intreb ..acestea sa fie scorurile sau .... /:) ?

LauraLuiOda
15.03.2009, 12:02:15
Fetelor, am si eu o maaaare curiozitate; ieri a fost pe la mine o prietena care are nunta pe 2mai la biserica din parc. Din vorba in vorba, am intrebat'o cat o costa biserica si a spus k au dat 300 lei ei, si 1 500 lei ii costa pe nasi, ceea ce mi se pare absurd si prea mult.
Noi cand am fost sa vorbim pt data si ora, nu ne'a spus nimic de sume de genul acesta, bine, k nici nu am intrebat; ne'am programat la baiatu' de la lumanari de acolo.
Acum eu va intreb ..acestea sa fie scorurile sau .... /:) ?
Txa mirilor este 3 milioane daca nu ma insel...cred ca s-a discutat cu cateva pagini in urma despre asta

antenutza
15.03.2009, 17:51:48
3 mil este taxa ca am platito eu:*

Andra22
15.03.2009, 18:20:05
Buna fetelor!am si eu programare la Biserica Alba pe 22 August la 17:30!In legatura cu corul, daca poate sa-mi spuna cineva, este posibil sa fie mai putini oameni in cor, am inteles de la Jooliutza ca sunr 20 si costa in jur de 400 ron...si inca ceva, mai e vreo miresica cu mine in sambata aceea?