PDA

Versiunea completa : Biserica si slujba religioasa

Pagini : 1 2 [3] 4

Joliutza
15.03.2009, 18:30:56
Buna fetelor!am si eu programare la Biserica Alba pe 22 August la 17:30!In legatura cu corul, daca poate sa-mi spuna cineva, este posibil sa fie mai putini oameni in cor, am inteles de la Jooliutza ca sunr 20 si costa in jur de 400 ron...si inca ceva, mai e vreo miresica cu mine in sambata aceea?

Te gandesti ca sa fie mai putini oameni si in acest fel sa coste mai putin? Nu ni s-a prezentat optiunea asta, deci nu stiu.
Poti intreba.

Andra22
16.03.2009, 11:37:57
Da m-ar interesa sa fie mai putini oameni in ideea sa coste mai putin, eventual daca ar fi 10 oameni, sa fie in jur de 200 ron.Ideea e ca toata lumea mi-a sarit in cap ca mai vreau si cor, ca la cate cheltuieli sunt..:[email protected] .Desi nimeni nu intelege ca eu sunt mireasa, off...:(

Joliutza
16.03.2009, 12:39:54
Da m-ar interesa sa fie mai putini oameni in ideea sa coste mai putin, eventual daca ar fi 10 oameni, sa fie in jur de 200 ron.Ideea e ca toata lumea mi-a sarit in cap ca mai vreau si cor, ca la cate cheltuieli sunt..:[email protected] .Desi nimeni nu intelege ca eu sunt mireasa, off...:(

Da, dar corul face o mare diferenta fata de slujba simpla (fara cor). Suna-l pe dirijor si intreaba-l daca se poate.

Andra22
16.03.2009, 12:59:00
Mersi mult Joliutza!!!o sa-l sun sa-l intreb, poate imi dai si mie nr de tel pe PM ...

ela_pm
16.03.2009, 16:41:49
buna fetelor,
noi (adik soacra mea) am vorbit la Sf Mina pt ora 16.30, taxa de 300 ron a ramas sa o platim noi cand ajungem in Cta. acum ma gandesc dak nu cumva e cam devreme tinand cont ca la restaurant mi-ar placea sa ajungem cam pe la 19.30-20.00...

antenutza
16.03.2009, 20:06:57
[QUOTE=ela_pm;1595892]buna fetelor,
noi (adik soacra mea) am vorbit la Sf Mina pt ora 16.30, taxa de 300 ron a ramas sa o platim noi cand ajungem in Cta. acum ma gandesc dak nu cumva e cam devreme tinand cont ca la restaurant mi-ar placea sa ajungem cam pe la 19.30-20.00...[/QUO

sa stii ca noi tot la ora 14:30 avem programare la biserica si multi mi-au zis ca nu e devreme:)

ela_pm
16.03.2009, 20:21:15
noi avem multi invitati din buc... si nu vreau sa ii tin pe afara prea mult.... asa ca am inceput sa ma gandesc dak nu ar fi mai bine sa caut o alta biserica, cu toate ca asta e cea mai aproape de restaurant (oricum nu stiu de cat cateva biserici in cta)
am vazut o biserica pe bd tomis imediat dupa intersectia cu dacia pe partea st cum mergi spre capitol (sunt bucuresteanca:D), o sa ma duc sa vad ce si cum.mai greu e acolo cu parcarea

buburuza
16.03.2009, 20:57:43
noi avem multi invitati din buc... si nu vreau sa ii tin pe afara prea mult.... asa ca am inceput sa ma gandesc dak nu ar fi mai bine sa caut o alta biserica, cu toate ca asta e cea mai aproape de restaurant (oricum nu stiu de cat cateva biserici in cta)
am vazut o biserica pe bd tomis imediat dupa intersectia cu dacia pe partea st cum mergi spre capitol (sunt bucuresteanca:D), o sa ma duc sa vad ce si cum.mai greu e acolo cu parcarea
Poti incerca si la biserica sf. Gheorghe, este pe str. Nicolae Iorga, are parcare mare si este aproape de b-dul Mamaia, ajungi foarte repede la H. Bulevard>:D<

ela_pm
17.03.2009, 09:59:48
o sa ajung in cta in 2 sapt. o sa trec si pe acolo ms de info:*

Veronik84
20.03.2009, 19:41:15
Ai Idee Care Este Pretul Pentru Nasi? Macar Aprox. Si Eu Tot Acolo Vreau Sa Ma Cunun Dar Trebuie Sa Stiu Un Pret Sa-i Intreb Si Pe Nasi Dc Sunt De Acord..

adinutze
21.03.2009, 15:38:38
Salutare, fetelor!

A incercat cineva pana acum sa obtina dispensa de la Arhiepiscopie pentru oficierea cununiei religioase? Ma intereseaza cat de complicat e procesul.
Am cununia pe 6 iunie si tare mi-ar fi placut la Sf. Nicolae Vechi. Numai ca preotul nu oficiaza in data aia decat cu dispensa.

Mersi mult de raspuns.

LACRIMA23
30.03.2009, 15:17:16
Buna, miresicilor! Imi poate spune cineva ceva despre Biserica Greaca? Noi avem nunta in noiembrie si inca nu ne-am hotarat asupra bisericii, oscilam intre Biserica Greaca si Sf Nicolae.... Ceva sugestii? Multumesc mult!

adinutze
01.04.2009, 16:55:11
Buna, miresicilor! Imi poate spune cineva ceva despre Biserica Greaca? Noi avem nunta in noiembrie si inca nu ne-am hotarat asupra bisericii, oscilam intre Biserica Greaca si Sf Nicolae.... Ceva sugestii? Multumesc mult!

Buna!

Pe mine nu m-a impresionat deloc Biserica Greaca: este foarte intunecata si icoanele sunt aproape negre. In plus, nu au cor, ceea ce e un amanunt important :)

Din ce am vazut eu, cel mai mult mi-a placut Sf Nicolae Vechi - si ca zona, si inauntru, ca e relativ luminoasa si icoanele frumos intretinute.

angelastiuca
02.04.2009, 00:36:15
La Sf Mina, taxa pentru miri este, intr-adevar, 300 lei.
Pentru nasi e 40 de lei.
Culmea! Si cica sa ii ajuti pe miri, ca-s la inceput de drum....

uana
02.04.2009, 10:34:29
Pentru nasi e 40 de lei.

Esti sigura k este doar 40 lei, taxa pt nasi ?

LACRIMA23
02.04.2009, 13:01:12
Buna!

Pe mine nu m-a impresionat deloc Biserica Greaca: este foarte intunecata si icoanele sunt aproape negre. In plus, nu au cor, ceea ce e un amanunt important :)

Din ce am vazut eu, cel mai mult mi-a placut Sf Nicolae Vechi - si ca zona, si inauntru, ca e relativ luminoasa si icoanele frumos intretinute.

Multumesc mult, adinutze! :)
Unde este biserica Sf Nicoale Vechi? Eu stiu o Sf Nicolae pe langa Catedrala.. Mai exista si alta cu acelasi nume?:-?

bliss
02.04.2009, 21:13:04
Pentru nasi e 40 de lei.

\:D/ Ce veste buna!<:-P

uana
02.04.2009, 23:36:31

Eu's un pic reticenta, pt k toate cunostintele mele au spus k este 1500 lei; niste prieteni au cununat anul trecut si au spus k a fost foarte mult, recunosc nu au spus cat, insa au zis k muuuuuult.

LauraLuiOda
03.04.2009, 08:24:45
Da, nici eu nici eu nu prea cred ca trebuie sa te culci pe o ureche, taxa aia e asa, orientativa, nu cred te lasa Nea Picu sa pleci cu una-cu doua:D :)>-

adinutze
03.04.2009, 21:09:01
Unde este biserica Sf Nicoale Vechi? Eu stiu o Sf Nicolae pe langa Catedrala.. Mai exista si alta cu acelasi nume?:-?

Da, este cea de pe langa Catedrala: de pe stradutza cu Catedrala, te duci spre faleza, faci stanga, apoi prima la stanga si mergi putin pe strada aia (nu stiu cum ii zice). E pe dreapta. Succes!

bliss
03.04.2009, 23:01:05
Eu's un pic reticenta, pt k toate cunostintele mele au spus k este 1500 lei; niste prieteni au cununat anul trecut si au spus k a fost foarte mult, recunosc nu au spus cat, insa au zis k muuuuuult.

Da, nici eu nici eu nu prea cred ca trebuie sa te culci pe o ureche, taxa aia e asa, orientativa, nu cred te lasa Nea Picu sa pleci cu una-cu doua

:( M-am dezumflat la loc. :-<

uana
03.04.2009, 23:24:45
:( M-am dezumflat la loc. :-<

:) daca o sa ajung cumva intr'o duminica pe la biserica, sau o sa il pun pe tati sa il sune pe d'nu' Picu ( k se cunosc) , o sa va anunt cum sta treaba. Eu tot sper sa nu fie chiar atat :-SS

bliss
04.04.2009, 20:37:19
:) daca o sa ajung cumva intr'o duminica pe la biserica, sau o sa il pun pe tati sa il sune pe d'nu' Picu ( k se cunosc) , o sa va anunt cum sta treaba. Eu tot sper sa nu fie chiar atat :-SS

Multumesc Uana>:D< Si eu sper la fel[-o<

LauraLuiOda
05.04.2009, 11:18:54
In cazul in care se cunosc, nu te astepta sa fie obiectiv, banii se cer in functie de masinile cu care vin nuntasii, cat de bine arata nasii:)) ....asa ca...

crisstallus_cris
05.04.2009, 13:46:05
In cazul in care se cunosc, nu te astepta sa fie obiectiv, banii se cer in functie de masinile cu care vin nuntasii, cat de bine arata nasii:)) ....asa ca...
Bine ca nu cunun la Sf Mina.Ma gandesc ca mi-ar lua multi bani daca e asa cum zici;)) Glumesc..

elena_steliana18
06.04.2009, 06:44:16
oficial este 40 lei...dar neoficial....asta ealta mancare de peste;)) am niste vecini care anul trecut au cununat acolo si preotul i-a dat nasului chitanta de 40 de lei dar i-a cerut vre-o 400-500lei$-) taxa difera dela nas la nas...cumnatul meu a platit vre-o 500 mai inainte de ei niste prieteni eu platit vre-o 800...deci se mai uita si la om;dar totusi mi se pare k cer prea mult..bafta la pregatiri in continuare:*

LACRIMA23
06.04.2009, 12:09:36
Da, este cea de pe langa Catedrala: de pe stradutza cu Catedrala, te duci spre faleza, faci stanga, apoi prima la stanga si mergi putin pe strada aia (nu stiu cum ii zice). E pe dreapta. Succes!

Multumesc mult de tot! Mult succes si tie cu ultimele pregatiri!>:D<

crisstallus_cris
06.04.2009, 18:47:37
Am inteles ca ar mai fi o biserica Sf Nicolae in km 4-5,dar Sf Nicolae Vechi cred ca se numeste cea de langa Catedrala.Noi acolo ne-am cununat anul trecut,slujba a fost f frumoasa.Nu stiu cat au dat nasii,dar nu cred ca e f mult.Noi nu am platit nimic cand ne-am programat.

LACRIMA23
09.04.2009, 10:30:13
Am inteles ca ar mai fi o biserica Sf Nicolae in km 4-5,dar Sf Nicolae Vechi cred ca se numeste cea de langa Catedrala.Noi acolo ne-am cununat anul trecut,slujba a fost f frumoasa.Nu stiu cat au dat nasii,dar nu cred ca e f mult.Noi nu am platit nimic cand ne-am programat.

Multumesc pt info! Cred ca saptamana asta mergem si noi sa facem programarea!:)

mirrella81
14.04.2009, 21:26:41
Si noi tot la Sf Nicolae Vechi ne cununam (in spate la Catedrala). Cand am facut programarea nu ne-a cerut nimeni nici un ban. ne-a intrebat preotul prenumele noastre, data nuntii si ora si a zis sa fugim de acolo sa ne facem invitatiile.
Oricum, saptamana asta o sa mai trecem pe acolo sa intrebam in mod exact ce si cum.
Cu cine trebuie mai exact sa vorbim? cu preotul, cu dirijorul corului?

lvalyd_1985
16.04.2009, 13:43:25
Si noi tot la Sf Nicolae Vechi ne cununam (in spate la Catedrala). Cand am facut programarea nu ne-a cerut nimeni nici un ban. ne-a intrebat preotul prenumele noastre, data nuntii si ora si a zis sa fugim de acolo sa ne facem invitatiile.
Oricum, saptamana asta o sa mai trecem pe acolo sa intrebam in mod exact ce si cum.
Cu cine trebuie mai exact sa vorbim? cu preotul, cu dirijorul corului?
Asa a fost si la noi.Nici un ban.Doar prenumele, ziua si ora nuntii.Am vorbit cu parintele Mosteanu care este si paroh si a zis inainte de nunta cu o saptamana sa mai trecem sa vorbim.
Nu stiam ca au cor, dar daca e asa este super<:-P

bliss
17.04.2009, 13:45:49
Fetelor, aveti cumva un numar de telefon de la biserica Sf Mina? [-o<

alexx_andra
21.04.2009, 18:10:33
sunt si eu noua pe aici, ma numesc alexandra, nu am vrut sa intervin fiind noua, nu vreau sa aberez dar in iarna am botezat iar parintii copilului au vrut la sf mina, drept urmare am fost sa ne interesam si erau afisate la intrare preturile 700 ron botez si 1500ron cununie si mai erau si altele nu am retinut exact cert este ca am renuntat si am botezat in alta parte

angelastiuca
21.04.2009, 21:25:04
sunt si eu noua pe aici, ma numesc alexandra, nu am vrut sa intervin fiind noua, nu vreau sa aberez dar in iarna am botezat iar parintii copilului au vrut la sf mina, drept urmare am fost sa ne interesam si erau afisate la intrare preturile 700 ron botez si 1500ron cununie si mai erau si altele nu am retinut exact cert este ca am renuntat si am botezat in alta parte

Nu stiu de botez ce taxe au.
Dar pentru cununie, stiu. Eu am fost in februarie si am si achitat.
Era afisat: 300 lei pentru miri, 40 lei pentru nasi.
Am achitat, am luat chitanta. A ramas taxa nasilor.
Intrebarea mea este: trebuie sa mai dau ceva si neoficial? :-B

CorinM
06.05.2009, 22:30:41
Fetelorrrrrrrrr....help! Am o problema mare! Eu mi-am dorit f mult sa ma cunun in catedrala.....am mai spus motivele, nu le mai repet,,,,Ideea e ca pana acum n-am prea dat importanta la anumite amanunte....care insa ies la suprafata acum , cand mai e putin pana la eveniment...si anume...Ora noastra este 20.00 (asta a fost ce am putut obtine cu un an inainte :O ) iar acum ne intrebam ca este totusi prea tarziu si ca ne vom grabi s-ajungem la rest repede...si ca totul va fi pe fuga....Si ieri m-am gandit sa mai am totusi o optiune si tata ieri a arvunit pt ora 19.00 si biserica greaca....M-am gandit ca are si ea o pozitie buna...are cor (spunea o miserica ca n-are dar nu e adevarat....costa parca 4 mil..)....dar nu stiu ce sa fac....Voi ce stiti de biserica greaca...ca eu n-o stiu prin interior si de-abia peste 2 sapt ajung in cta ca s-o vad...si voi nu prea ati spus multe de aceasta biserica.....Dar tatei i s-a parut personalul de-acolo mult mai amabil decat cel de la catedrala! Acum, voi ce ma sfatuiti sa fac? La care din cele 2 sa raman? Ca sunt in mare nebuloasa!Mersic

Mikkah
07.05.2009, 10:22:50
Fetelorrrrrrrrr....help! Am o problema mare! Eu mi-am dorit f mult sa ma cunun in catedrala.....am mai spus motivele, nu le mai repet,,,,Ideea e ca pana acum n-am prea dat importanta la anumite amanunte....care insa ies la suprafata acum , cand mai e putin pana la eveniment...si anume...Ora noastra este 20.00 (asta a fost ce am putut obtine cu un an inainte :O ) iar acum ne intrebam ca este totusi prea tarziu si ca ne vom grabi s-ajungem la rest repede...si ca totul va fi pe fuga....Si ieri m-am gandit sa mai am totusi o optiune si tata ieri a arvunit pt ora 19.00 si biserica greaca....M-am gandit ca are si ea o pozitie buna...are cor (spunea o miserica ca n-are dar nu e adevarat....costa parca 4 mil..)....dar nu stiu ce sa fac....Voi ce stiti de biserica greaca...ca eu n-o stiu prin interior si de-abia peste 2 sapt ajung in cta ca s-o vad...si voi nu prea ati spus multe de aceasta biserica.....Dar tatei i s-a parut personalul de-acolo mult mai amabil decat cel de la catedrala! Acum, voi ce ma sfatuiti sa fac? La care din cele 2 sa raman? Ca sunt in mare nebuloasa!Mersic

Din ce stiu eu, biserica este frumoasa inauntru, iar acum parca a renovat-o si pe afara. Este destul de veche. Mie una mi se pare ok. Oricum, din ce-am auzit, la catedrala taxa ptr. o nunta e cam 20 de mil k sunt 8 preoti. Dak il vrei si pe IPS, vreo 25 de mil.:D

LACRIMA23
07.05.2009, 12:14:17
Buna! Si noi tot la biserica greaca ne vom cununa. Am fost la o cununie acolo vara trecuta si mi-a placut foarte mult. Au fost 3 preoti, parca, si 3 cantori. Mi-a placut slujba pentru ca nu a fost nici trasa de par ca sa te plictisesti, dar nici pe fuga... Si biserica arata foarte frumos pe dinauntru, plus ca are si scarile in fata care sunt foarte ok pentru poza de grup. Noua ne-au spus ca nu au cor, dar sunt cei 3 cantori care vin oricum si care nu trebuie platiti separat. Taxa mirilor este 100 ron. Spor la pregatiri! :*

CorinM
07.05.2009, 15:54:21
Mersic pt raspunsuri.....As fi vrut sa raman la catedrala, din fericire pt noi, banii nu reprezinta o problema....dar ora tarzie, da! Ma bucur sa aflu ca si la biserica greaca e frumos, caci ne-ar conveni mult mai mult ora 19.00. Stiu sigur ca au cor pt ca tata cand a platit pt biserica greaca, a intrebat si de cor si i s-a spus ca exista pt cine doreste,,,,,e compus din cca 10 tineri si costa in jur de 4 mil....Acum....pana fac invitatiile ma mai gandesc unde ramanem pana la urma....Mi-ar fi placut sa vad si eu o nunta la biserica greaca sau niste poze...#-o

CorinM
09.05.2009, 23:24:39
Tot eu sunt....azi am fost la 2 cununii si la biserica greaca si la catedrala....Slava Domnului ca am venit de urgenta la cta ca sa rezolv si aceasta problema, ca ma rodea....Din pacate, biserica neagra nu poate intra in discutie....din nefericire nu mi-a placut deloc....Iar la Catedrala a fost o slujba minunata iar corul....extraordinar! Asa ca m-am decis...nu mai conteaza ora tarzie de la catedrala.....Va pupic

Joliutza
10.05.2009, 00:22:01
Tot eu sunt....azi am fost la 2 cununii si la biserica greaca si la catedrala....Slava Domnului ca am venit de urgenta la cta ca sa rezolv si aceasta problema, ca ma rodea....Din pacate, biserica neagra nu poate intra in discutie....din nefericire nu mi-a placut deloc....Iar la Catedrala a fost o slujba minunata iar corul....extraordinar! Asa ca m-am decis...nu mai conteaza ora tarzie de la catedrala.....Va pupic

Biserica Neagra e in Brasov :D Am inteles, ai vrut sa spui greaca.

alipety
10.05.2009, 09:37:23
felicitari pentru alegere! cate persoane o sa aveti la cununia religioasa?
eu de cand eram mica visam sa fac nunta in Cta (am copilarit intr-un oras din Moldova) la Cazino-ul de pe faleza si cununia la Catedrala...bine, am crescut, iar din visul copilariei nu se realizeaza decat ca nunta va fi in Cta:))
am avut o revelatie anul trecut cand am intrat in catedrala, cu gand sa vorbim pentru cununie...mi s-a parut imensa pentru nunta mea micuta :-? asa ca am taiat-o de pe lista[-(
cea greaca e prea intunecata si scarile abrupte din fata m-au facut sa-mi iau gandul de la aceasta biserica...eu am o problema cu scarile, mai ales sa fie inalte si abrupte...nu as vrea ca mireasa sa ma rostogolesc pe scarile bisericii :)) eu ma impiedic si la 2 trepte...am cazut in fata salonului Deliei, cand am fost sa ma programez pentru machiaj, era o scara micuscula :D
Adormirea II ar fi biserica ideala pentru mine, desi nu-mi place amplasarea pe bulevardul Tomis....cum vom face cu masinile? joliuta, voi cum ati parcat masinile?
o sa mergem acum la aceasta biserica sa vorbim, ne pregatim sa plecam...revin >:D<

Joliutza
10.05.2009, 11:17:07
Adormirea II ar fi biserica ideala pentru mine, desi nu-mi place amplasarea pe bulevardul Tomis....cum vom face cu masinile? joliuta, voi cum ati parcat masinile?
o sa mergem acum la aceasta biserica sa vorbim, ne pregatim sa plecam...revin >:D<

Recomand aceasta biserica, slujba a fost foarte frumoasa, a durat 40 de minute, corul e superb... si amplasarea nu m-a deranjat deloc. Erau masini parcate in fata bisericii, pe Tomis, si pe stradutele laterale. Astea sunt conditiile, ce sa-i faci?

octavana
10.05.2009, 16:48:08
Buna, fetelor! La biserica din spatele Tomis Mall face cineva?

CorinM
10.05.2009, 21:36:31
Biserica Neagra e in Brasov :D Am inteles, ai vrut sa spui greaca.

:D Evident ca Biserica Neagra e in Brasov....dar sunt convinsa ca s-a inteles ce am vrut sa spun....:)>-

CorinM
10.05.2009, 21:37:47
felicitari pentru alegere! cate persoane o sa aveti la cununia religioasa?
eu de cand eram mica visam sa fac nunta in Cta (am copilarit intr-un oras din Moldova) la Cazino-ul de pe faleza si cununia la Catedrala...bine, am crescut, iar din visul copilariei nu se realizeaza decat ca nunta va fi in Cta:))
am avut o revelatie anul trecut cand am intrat in catedrala, cu gand sa vorbim pentru cununie...mi s-a parut imensa pentru nunta mea micuta :-? asa ca am taiat-o de pe lista[-(
cea greaca e prea intunecata si scarile abrupte din fata m-au facut sa-mi iau gandul de la aceasta biserica...eu am o problema cu scarile, mai ales sa fie inalte si abrupte...nu as vrea ca mireasa sa ma rostogolesc pe scarile bisericii :)) eu ma impiedic si la 2 trepte...am cazut in fata salonului Deliei, cand am fost sa ma programez pentru machiaj, era o scara micuscula :D

Cei mai multi dintre invitati vor veni si la biserica...dar chiar daca as fi fost doar eu cu el, era suficient! Puup!

lauraely1981
17.05.2009, 21:20:00
stie cineva ce taxa are biserica Sf. Nicolae Vechi, din piata ovidiu?

Ramony
17.05.2009, 23:34:29
Buna, fetelor! La biserica din spatele Tomis Mall face cineva?

Buna!

Da, eu fac acolo! Acolo au facut si nasii nostri anul trecut si ne-a placut foarte mult cu toate ca eu imi doream la Biserica de lemn dar nu s-a putut..Insa nu imi pare rau pt ca si la Adormirea 1 e foarte frumos.

Summer
18.05.2009, 14:32:07
Ca multe alte miresici si eu imi doresc sa fac la Sf Mina, dar taxele mi se par exagerate.... Imi place f mult privelistea si ca este aproape de mine. O alta varianta ar fi Biserica alba, cea de la dacia. Altele frumoase pe aici prin zona mai stiti?
Eu sper sa ramana la Biserica din parc, dar nu depinde doar de mine :-?

crisstallus_cris
18.05.2009, 18:32:32
Ca multe alte miresici si eu imi doresc sa fac la Sf Mina, dar taxele mi se par exagerate.... Imi place f mult privelistea si ca este aproape de mine. O alta varianta ar fi Biserica alba, cea de la dacia. Altele frumoase pe aici prin zona mai stiti?
Dar de cine mai depinde?

Summer
18.05.2009, 19:15:36
Dar de cine mai depinde?

Pai din ce stiu eu, nasii platesc taxa aceea mare din ziua cununiei. Si trebuie sa vorbim si cu ei sa vedem daca sunt de acord... Nu pot sa le impun ca asa vreau eu, intr-adevar, imi doresc sa fac acolo, dar sa fie toata lumea multumita :)

crisstallus_cris
18.05.2009, 20:24:10
Pai din ce stiu eu, nasii platesc taxa aceea mare din ziua cununiei. Si trebuie sa vorbim si cu ei sa vedem daca sunt de acord... Nu pot sa le impun ca asa vreau eu, intr-adevar, imi doresc sa fac acolo, dar sa fie toata lumea multumita :)
Eu nu cred ca nasii tai nu ar fi de acord cu ce biserica alegeti voi.Se zice ca Sf Mina e scumpa,dar acum nici taxa la celelalte biserici nu cred ca e asa mica.

alipety
18.05.2009, 21:33:39
ati putea plati voi sau parintii vostri biserica, daca va doriti foarte mult la Sf. Mina si nasii nu-si pot permite.
noi asa vrem sa facem, pentru ca mofturile costa si nu au de ce sa plateasca nasii pentru asta :-"
dar...ca sa evitati probleme inutile, comunicati cu ei;;)
:*

antenutza
18.05.2009, 22:10:26
ati putea plati voi sau parintii vostri biserica, daca va doriti foarte mult la Sf. Mina si nasii nu-si pot permite.
noi asa vrem sa facem, pentru ca mofturile costa si nu au de ce sa plateasca nasii pentru asta :-"
dar...ca sa evitati probleme inutile, comunicati cu ei;;)
:*

exact asa facem noi.chiar m-a intrebat nasa cm cat e taxa si nu am stiut ca la celelate biserici nu cer contributie pt miri si contributie pt nasi e o singura taxa pt programare si una dupa cununie pe care o plateste nasu.si nu stiu cat e la sf. mina ca aici au 1001 de taxa.aveti idee cat ii cere nasului dupa cununie?la catedrala cica este 6 mil .

Summer
18.05.2009, 23:03:34
Nasii isi permit, dar nu vreau sa profit. Dupa cum am zis, vreau sa fie toata lumea multumita. O sa vedem... Daca la Mina este 300 lei rezervarea pt miri, 40 lei pt nasi, 1500 lei taxa de cununie plus ce iti mai cere preotul (am inteles ca cere daca nu te simti) ... te duci la 2000 lei lejer $-). Pt 30 minute cat dureaza slujba mi se pare exagerat, mai ales ca vara nuntile sunt pe banda rulanta :| Si vreau sa nasii sa isi faca datoria lor si sa cumpere ce trebuie. Nu vreau sa cumpar eu, pt ca nu e bine.

kickina
19.05.2009, 16:44:05

mai eu fac tot la Sf Mina si sa stii ca nu-i chiar asa de speriat sa stii. Noi am platit taxa mirilor de 300 de lei iar nasii vor plati o taxa de 40 ron + cat vor mai da atunci pentru cor, popa, etc.....suma care nu ajunge mai mult de 500 de ron(asta tot de la fetele de pe aici stiu)

te pup si eu zic sa faci acolo unde iti doresti ci cum iti doresti ;) :*

kickina
19.05.2009, 16:48:54
Nasii isi permit, dar nu vreau sa profit. Dupa cum am zis, vreau sa fie toata lumea multumita. O sa vedem... Daca la Mina este 300 lei rezervarea pt miri, 40 lei pt nasi, 1500 lei taxa de cununie plus ce iti mai cere preotul (am inteles ca cere daca nu te simti) ... te duci la 2000 lei lejer $-). Pt 30 minute cat dureaza slujba mi se pare exagerat, mai ales ca vara nuntile sunt pe banda rulanta :| Si vreau sa nasii sa isi faca datoria lor si sa cumpere ce trebuie. Nu vreau sa cumpar eu, pt ca nu e bine.

dar nu exista nici o taxa de cununie de 1500 de lei, nu stiu cine ti-a zis...e prima data cand aud asa ceva si mi se pare exagerat....nu..eu nu cred. nu mi-a spus nimeni de la biserica de asa ceva. este exact asa cum s-a tot scris pe aici 300taxa miri, 40 taxa nasi + ce mai dau nasii in ziua respectiva, suma care dupa cum iti spuneam mai sus nu depaseste 500 ron.

antenutza
19.05.2009, 18:44:21
dar nu exista nici o taxa de cununie de 1500 de lei, nu stiu cine ti-a zis...e prima data cand aud asa ceva si mi se pare exagerat....nu..eu nu cred. nu mi-a spus nimeni de la biserica de asa ceva. este exact asa cum s-a tot scris pe aici 300taxa miri, 40 taxa nasi + ce mai dau nasii in ziua respectiva, suma care dupa cum iti spuneam mai sus nu depaseste 500 ron.

nici eu nu am auzi de o suma asa fabuloasa dar o sa-moi iai inima in dinti si duminica o sa ma duc sa intreb direct preotul.pt ca si pe mine ma intereseaza.si eu tot la fel am auzit ca pana in 5 mil .:-\ :-\

rosioru_nicoleta2005
19.05.2009, 19:20:28
fetelor eu am fost azi la sf mina si m-am interesat, am si vorbit cu preotul si taxa de inscriere pt miri e de 300ron, ptr nasi de 40 ron si v-a urma ca nasii sa mai plateasca in ziua nunti cel mult 500 ron.
asa ca stati linistite nu e nici o suma de 1500 ron. Dar chiar si asa suma pe care tb sa o plateasca mirii mi se pare cam mare in comparatie cu alte biserici unde e 100 ron

mihaela82cta
19.05.2009, 19:25:17
imi pare rau dar te contrazic la sfanta mina versorului meu i s-au cerut in august anul trecut 1500 ron nici mai mult nici mai putin pe care i-a dat ida dupa ce s-au tiganit putin ca la piata iar preotul nu vroia sa auda de mai putin :[email protected]

Summer
19.05.2009, 19:37:48

Uite, tot aici citisem de taxele astea, cum ca ar fi afisate. Biserica este f aproape de mine. Chiar o sa trec si eu pe acolo ca sa nu mai am dubii.

mihaela82cta
20.05.2009, 11:50:53
fetelor stie careva care e ordinea in care se intra in biserica, cine cu cine ..mersi

crisiftene86
20.05.2009, 12:15:34
eu am fost de multe ori domnisoara de onoare...asa k pot sa zic cam cum este...
domnisoara+cavaler,miri si apoi nasi...dar sunt uni preoti care ies ei afara si ii aseaza cum vor ei...:D

mihaela82cta
20.05.2009, 12:50:57
mersi mult:)

crisiftene86
20.05.2009, 12:58:42
nu ai ptr ce...sper sa iti fie de folos...dar cine stie poate nu o sa fie asa cum zic eu dc iese preotul afara...sau altcineva.
mult spor la trb.:*

Joliutza
20.05.2009, 15:42:59
eu am fost de multe ori domnisoara de onoare...asa k pot sa zic cam cum este...
domnisoara+cavaler,miri si apoi nasi...dar sunt uni preoti care ies ei afara si ii aseaza cum vor ei...:D

Eu am tot vazut la nunti (si asa a fost si la noi): cavareul + domnisoara + lumanarile; nasul + mireasa; mirele+ nasa.

buburuza
20.05.2009, 17:52:40
Eu am tot vazut la nunti (si asa a fost si la noi): cavareul + domnisoara + lumanarile; nasul + mireasa; mirele+ nasa.
Asa stiu si eu si asa ne-am si organizat;))

Summer
20.05.2009, 19:12:50
Am fost azi la Sf Mina si am intrebat de costuri. Intr-adevar am inteles ca nu este vorba de 1500 lei asa cum citisem pe aici, dar nici nu am aflat cat. Am vorbit cu o doamna mai invarsta de pe acolo si mi-a spus ca nu a auzit de asemenea suma dar ca sigur nu e asa mare. Mi-a spus ca se rezerva data, iar contributia mirilor si a nasilor, respectiv cei 300 si 40 lei se vor da cam cu 2 saptamani inainte de slujba si ca nu se da nimic acum. Saptamana viitoare o sa merg sa vb si cu preotul si va spun sigur cum sta treaba :)

mihaela82cta
20.05.2009, 21:02:42
asa am vb si eu cu doamna de la biserica mea si mi-a spus ca in afara de contribuita de 100 ron nu se mai da nimik dupa care a zic ca e la mika intelegere intre nas si preot acolo in altar ;;) ;;)

kickina
22.05.2009, 10:24:26
fetelor eu am fost azi la sf mina si m-am interesat, am si vorbit cu preotul si taxa de inscriere pt miri e de 300ron, ptr nasi de 40 ron si v-a urma ca nasii sa mai plateasca in ziua nunti cel mult 500 ron.
asa ca stati linistite nu e nici o suma de 1500 ron. Dar chiar si asa suma pe care tb sa o plateasca mirii mi se pare cam mare in comparatie cu alte biserici unde e 100 ron

intr-adevar e un pic cam mult dar eu m-am gandit la copiii aia pe care ii are in grija acolo...stiti ca in spatele bisericii e un mic centru pt baieti...baieti pe care de altfel daca mergeti la sliujba acolo o sa-i vedeti ba cu cosul cu anafura ba facand diverse activitati. mie mi s-au parut foarte ingrijiti, curati si cu bun simt avand in vedere ca sunt orfani.
asa ca eu am luat-o ca un act de caritate :)

ps: cat despre suma de 1500 de ron chiar nush ce sa zic. sper numai sa nu o platim daca chiar este adevarat ca cere asa ceva :-p

antenutza
22.05.2009, 13:52:08
Am fost azi la Sf Mina si am intrebat de costuri. Intr-adevar am inteles ca nu este vorba de 1500 lei asa cum citisem pe aici, dar nici nu am aflat cat. Am vorbit cu o doamna mai invarsta de pe acolo si mi-a spus ca nu a auzit de asemenea suma dar ca sigur nu e asa mare. Mi-a spus ca se rezerva data, iar contributia mirilor si a nasilor, respectiv cei 300 si 40 lei se vor da cam cu 2 saptamani inainte de slujba si ca nu se da nimic acum. Saptamana viitoare o sa merg sa vb si cu preotul si va spun sigur cum sta treaba :)

aici pot sa va contrazic eu am platit contributia in luna feb si noi avem nunta in luna oct.si cand am vb cu preotul
la tel de progr mi-a zis sa ma duc a doua zi sa platesc contributia la care mi-a dat chitanta:*

kickina
22.05.2009, 14:16:01
aici pot sa va contrazic eu am platit contributia in luna feb si noi avem nunta in luna oct.si cand am vb cu preotul
la tel de progr mi-a zis sa ma duc a doua zi sa platesc contributia la care mi-a dat chitanta:*

si noi tot asa am platit cand ne-am programat am dat si contributia de 300 de lei pentru care la fel ne-a dat chitanta

cristina_ct
23.05.2009, 11:25:33
ma bag si eu in discutia voastra... si eu am vrut tot la Sf Mina.imi place f mult acolo(peisajul)..am fost si eu in feb ,mam programat si tot asa mia zis de contributia de 300 ron,pe care trebuia sa o dau inainte k sami patreze sigur ora care vroiam eu,dak nu dadeam aia 300ron ma trezeam la alta ora.asa mia zis o pers de acolo.era un baiat care facea programarile pe caiet. suma de 1500 ron nu ...cam asa am auzit si eu.am o prietena care are curand nunta acolo si cam asa a zis k o sa o coste.. asa k,am renuntat, nasii nu sunt dispusi sa dea atatia bani,si sincer,NICI EU.PT 30MIN.. \
mai bine ma duc la alta biserica (ma gandeam la Biserica greaca sau cea de la casa de cultura),unde nu ma ajunge chiar atat.

LauraLuiOda
23.05.2009, 18:10:28
ma bag si eu in discutia voastra... si eu am vrut tot la Sf Mina.imi place f mult acolo(peisajul)..am fost si eu in feb ,mam programat si tot asa mia zis de contributia de 300 ron,pe care trebuia sa o dau inainte k sami patreze sigur ora care vroiam eu,dak nu dadeam aia 300ron ma trezeam la alta ora.asa mia zis o pers de acolo.era un baiat care facea programarile pe caiet. suma de 1500 ron nu ...cam asa am auzit si eu.am o prietena care are curand nunta acolo si cam asa a zis k o sa o coste.. asa k,am renuntat, nasii nu sunt dispusi sa dea atatia bani,si sincer,NICI EU.PT 30MIN.. \
mai bine ma duc la alta biserica (ma gandeam la Biserica greaca sau cea de la casa de cultura),unde nu ma ajunge chiar atat.
Daca tot faci nunta la Rest. Dobrogea, ai si alte optiuni in zona privind cununia religioasa: una din bisericile de pe Blvd. Tomis: Biserica Alba, Capela Militara, sau de ce nu, biserica de la Ciresica, Trei Ierarhi (cred). Atat ca nu sunt foarte ofertante in ceea ce priveste peisajul. Oricum, tu stii care este traseul nuntii si la ce ora vrei sa stabilesti cununia.

alipety
23.05.2009, 20:42:30
#-ooffff, tare dezamagita am fost azi...ca am iesit in seara asta sa inspectez nuntile din oras...biserici si restaurante...
dar sa incep cu biserica, ca suntem la acest subiect;-)
am fost la Biserica alba si am vazut o nunta, mi-a placut cum arata aranjata, de sarbatoare, masinile (ca asta era problema mea) erau in mini-curtea bisericii.
am fost pe urma la Sf. Mina, ca am o obsesie cu aceasta biserica si....:-s era fffffffffffffffffffff aglomerat, masini peste tot, pietris si nisip, mi-am rupt gatu si picioarele pe acolo...efectiv nu au pe unde merge doamnele cu tocuri:-" apoi, foarte mare agitatie, zarva,multe fitze, cununii pe banda rulanta...exceptie face peisajul superb din jurul bisericii si lacul :love:
dar...mii de nervi in legatura cu accesul la biserica:-L

Joliutza
23.05.2009, 21:15:04
#-ooffff, tare dezamagita am fost azi...ca am iesit in seara asta sa inspectez nuntile din oras...biserici si restaurante...
dar sa incep cu biserica, ca suntem la acest subiect;-)
am fost la Biserica alba si am vazut o nunta, mi-a placut cum arata aranjata, de sarbatoare, masinile (ca asta era problema mea) erau in mini-curtea bisericii.
am fost pe urma la Sf. Mina, ca am o obsesie cu aceasta biserica si....:-s era fffffffffffffffffffff aglomerat, masini peste tot, pietris si nisip, mi-am rupt gatu si picioarele pe acolo...efectiv nu au pe unde merge doamnele cu tocuri:-" apoi, foarte mare agitatie, zarva,multe fitze, cununii pe banda rulanta...exceptie face peisajul superb din jurul bisericii si lacul :love:
dar...mii de nervi in legatura cu accesul la biserica:-L

Pai si ce ai hotarat?

lavu
25.05.2009, 09:48:51
la biserica Sf Mina sambata este foarte foarte foarte foarte aglomerat....sunt programari din 30 in 30 de minute... noi facem duminica si acum vreo 4 luni cand am dat cotizatia eram a doua pereche pe lista....

Catalina1980
26.05.2009, 09:41:18
Buna dimineata,

Noi am decis sa renuntam la programarea de la Sf. Mina. E mult prea riscant, la ce se aude de aceasta biserica. Nu vroiam sa avem parte de surprize neplacute nici noi, nici nasii. In plus, ne casatorim odata in viata si cred ca e normal sa avem parte de o slujba de cununie in toata regula, si nu asa pe banda rulanta.
Am decis sa ne cununam la biserica Sf. Ion de la Podul de Butelii.
Speram sa iasa bine.

criss_a
26.05.2009, 09:42:27
la biserica Sf Mina sambata este foarte foarte foarte foarte aglomerat....sunt programari din 30 in 30 de minute... noi facem duminica si acum vreo 4 luni cand am dat cotizatia eram a doua pereche pe lista....

Eu am inteles de la preotul bisericii unde o sa facem cununia ca slujba dureaza 30 minute. Fiind asa dorita acea biserica, probabil de aceea au programat din 30 in 30 min.

crisstallus_cris
26.05.2009, 12:37:04
Buna dimineata,

Noi am decis sa renuntam la programarea de la Sf. Mina. E mult prea riscant, la ce se aude de aceasta biserica. Nu vroiam sa avem parte de surprize neplacute nici noi, nici nasii. In plus, ne casatorim odata in viata si cred ca e normal sa avem parte de o slujba de cununie in toata regula, si nu asa pe banda rulanta.
Speram sa iasa bine.
Si finii mei se vor cununa tot la biserica de la Podul de la Butelii,dar nu stiam ca Sf Ion se numeste.Inseamna ca acolo voi fi nasa.

crisstallus_cris
26.05.2009, 12:38:46
Eu am inteles de la preotul bisericii unde o sa facem cununia ca slujba dureaza 30 minute. Fiind asa dorita acea biserica, probabil de aceea au programat din 30 in 30 min.
Acolo am avut si eu cununia si in jur de 35 max 40 de min a durat.Inaintea mea a fost nunta,dupa mine la fel.(noi am inceput la 19 si putin)

kickina
26.05.2009, 12:51:36
Buna dimineata,

Speram sa iasa bine.

fetelor mai aveti putina rabdare.....noi sambata ne cununam acolo si va spun exact ce sume am platit si noi si nasii :)

antenutza
26.05.2009, 19:32:23
fetelor mai aveti putina rabdare.....noi sambata ne cununam acolo si va spun exact ce sume am platit si noi si nasii :)

asteptam vesti!sa aveti parte numai de bucurii in ziua cea mare:*

lavu
27.05.2009, 12:02:20

cred k toti care au cununia religioasa la SF Mina au putina teama pentru suma ce va trebui sa fie data de nasi....
te asteptam cu informatii...:* :* :*

lavu
27.05.2009, 12:05:33
Buna dimineata,

Speram sa iasa bine.

da..si eu mi-as fi dorit sa fie facuta slujba cu toate cele...dar eu nu pot rezista in biserica mult si chiar si 30 de minute vor fi terorizante pentru mine....sper sa nu se supere parintele da toata slujba cred k imi voi flutura evantaiul ca sa nu ma intind pe jos..:-SS :-SS :-SS

agdala15
27.05.2009, 12:57:53
da..si eu mi-as fi dorit sa fie facuta slujba cu toate cele...dar eu nu pot rezista in biserica mult si chiar si 30 de minute vor fi terorizante pentru mine....sper sa nu se supere parintele da toata slujba cred k imi voi flutura evantaiul ca sa nu ma intind pe jos..:-SS :-SS :-SS

Nici eu nu pot sta mult in biserica, de fapt nu pot sa stau mult in picioare fara sa fac vreo miscare. Cred ca 20-30 de minute sunt de ajuns.

De abia stept sa faca o miresica nunta la Sf. Mina sa ne spuna si noua cat se plateste ca m-am cam speriat, 1.500 ron e cam mult.

mirrella81
27.05.2009, 17:01:42
Eu pot sa va spun ca la Sf. Nicolae Vechi (langa Catedrala) este vreo 3 milioane. Bine, ei zic suma minima, adica 3 mil, tu mai dai inc aunul sau doua in plus. asa ne-au zis noua nasii.

lavu
28.05.2009, 13:10:43
eu inteleg sa dea nasii ceva bani pt biserica.(nu pt buzunarele lor)...dar in momentul in care iti vin cu pretentii si iti mai si spun in fata cat sa le dai....se schimba placa....astea sunt lucruri care nu ar trebui sa existe dar din pacate noi putem sa ne batem gura k preotii tot vor cere...:(

criss_a
28.05.2009, 16:38:37
Acolo am avut si eu cununia si in jur de 35 max 40 de min a durat.Inaintea mea a fost nunta,dupa mine la fel.(noi am inceput la 19 si putin)

Ai idee cumva care a fost taxa pe care au platit-o nasii ?

crisstallus_cris
28.05.2009, 17:09:25
Ai idee cumva care a fost taxa pe care au platit-o nasii ?
Sincer chiar nu stiu,dar nu am auzit discutii cum ca ar fi fost exagerata suma.

uana
01.06.2009, 11:26:55
Are cineva idee cat costa la Adormirea Maicii Domnului 1 ( cea din spate de la magazinul Tomis) ?

antenutza
01.06.2009, 12:53:45
Are cineva idee cat costa la Adormirea Maicii Domnului 1 ( cea din spate de la magazinul Tomis) ?

1 mil programarea>si 5 mil ii cere nasului.dar aceste preturi erau anul trecut

agdala15
01.06.2009, 13:25:22
Am aflat din sursa sigura ca anul trecut preotii de la Sf. Mina au cerut 7 mil la nasi.

kickina
01.06.2009, 21:05:50
fetelor acum pot sa va spun sigur ca nasul nostru a dat 600lei la biseria sf Mina. i s-au cerut 540 insa a vrut el sa dea 600.

antenutza
01.06.2009, 22:32:30
fetelor acum pot sa va spun sigur ca nasul nostru a dat 600lei la biseria sf Mina. i s-au cerut 540 insa a vrut el sa dea 600.

multumim pt informatii>:D< :* pp ca 40 a fost contrib aia care tre sa o dea nasii.sau au platit-o separat pe aceea?

antenutza
01.06.2009, 22:33:38
oricum este o veste buna.dupa cate barfe aparusera pe aici

kickina
02.06.2009, 15:13:14
multumim pt informatii>:D< :* pp ca 40 a fost contrib aia care tre sa o dea nasii.sau au platit-o separat pe aceea?

si eu tot asa cred ca a fost. aia 40 de lei au fost contributia propriu-zisa ca nu l-am intrebat ce si cum...a zis el in masina ca a scapat ieftin :D

lavu
02.06.2009, 15:14:03
multumim mult....acum stiu nasii cam pe unde se invarte suma sa stea si ei linistiti...>:D< >:D< >:D<

Summer
03.06.2009, 01:11:40
Foarte buna vestea... Multumim pentru ca ne-ai impartasit-o >:D<

elena_steliana18
05.06.2009, 14:24:09
eu cred k se uita si la om..suma nu este batuta in cuie.....stiu persoane care au platit 400 cumnatul meu a dat vre-o 500,atii au dat 700 si asta anul trecut...

LauraLuiOda
05.06.2009, 20:12:35
eu cred k se uita si la om..suma nu este batuta in cuie.....stiu persoane care au platit 400 cumnatul meu a dat vre-o 500,atii au dat 700 si asta anul trecut...
Asta am zis si eu cu cateva pagini in urma. Asa se explica polemica de pana acum, pentru ca s-au cerut sume diferite, de la nunta la nunta$-)

corainna
16.06.2009, 22:24:02
ca sa nu avetzi surprize, cred ca este bine sa stabilitzi din tmp costul:):)

chika
18.06.2009, 15:35:15
dar la adormirea II cat este?:-" :-\

cristina_ct
21.06.2009, 09:25:23
buna fetelor.ma bag si eu in discutiile voastre. vroiam sa va intreb dak despre biserica Greaca stiti cate ceva...cam cat ajunge o cununie....cat dureaza slujba.eu vreau sa ma duc acum la biserica sa vb,mama tot insista sa facem acolo.

LauraLuiOda
21.06.2009, 13:08:07
buna fetelor.ma bag si eu in discutiile voastre. vroiam sa va intreb dak despre biserica Greaca stiti cate ceva...cam cat ajunge o cununie....cat dureaza slujba.eu vreau sa ma duc acum la biserica sa vb,mama tot insista sa facem acolo.
E o miresica aici care a facut acolo, otisor83, o gasesti pe la primele pagini, cred ca iti poate da mai multe info, in rest s-a mai discutat pe-aici subiectul, fetele care s-au interesat ziceau ca e cam intunecata, pictura veche si scarile abrupte:-s. Dar faptul ca nu e foarte cautata pentru cununii face ca tariful preotilor sa fie destul de rezonabil decat la alte biserici.

cristina_ct
21.06.2009, 13:14:07
ms..eu doar ce am venit de la biserica.mie una imi place...preotii fac o slujba extraordinara,si il cunosc si pe un preot de acolo.singurul lucru care numi place e exteriorul. in rest e ok.ia placut si prietenului meu.cat despre pret cununia ajunge 4mil,si contributia mirilor de 1mil. mi se pare ok...

LauraLuiOda
21.06.2009, 15:08:44
ms..eu doar ce am venit de la biserica.mie una imi place...preotii fac o slujba extraordinara,si il cunosc si pe un preot de acolo.singurul lucru care numi place e exteriorul. in rest e ok.ia placut si prietenului meu.cat despre pret cununia ajunge 4mil,si contributia mirilor de 1mil. mi se pare ok...
Deci nu e nici mai ieftin nici mai scump ca in alte parti. Daca voua v-a placut asta conteaza cel mai mult, sa fiti voi impacati cu alegerea voastra:)>-

JolyDeea
01.07.2009, 10:24:09
Doar 4mil?Mi se pare putin in comparatie cu ce scoruri am mai auzit.Oricum important e voua sa va placa si sa aveti o slujba frumoasa>:D<

cristinaa
04.07.2009, 02:49:54
si mie imi place biserica greaca

wannandreea
21.07.2009, 16:14:52
Eu mi-as dori sa fac ceremonia religioasa pe plaja. Cum se procedeaza sa il convingi pe preot sa oficieze in afara bisericii? Cred ca au mai fost subiecte pe tema asta, poate ma redirectionati, dar as vrea detalii specifice pe Constanta.Thx. Oana.

lavu
30.07.2009, 12:06:49
fetelor...a mai facut cineva cununia la Sf. Mina...? poate ne mai da niste detalii referitoare la contributia nasilor...:-SS

Eca
01.08.2009, 01:48:35
Fetelor, ma ajutati si pe mine va rog frumos! Daca sunt miresici care au avut nunta la Sf Constantin si Elena, imi spuneti va rog cat ati platit in total ( avans + onorariul final ) ??

Multumesc mult!

mihaela82cta
05.08.2009, 11:46:54
pentru toate cele interesate biserica la Constantin si Elena a fost 4 milioane ...3 milioane ptr cei 3 preoti si un milion corul

lyzzy87
05.08.2009, 22:29:02
pana la urma...cat este nunta la sf mina?si vrei nu vrei iti baga corul?

ralu2009
06.08.2009, 11:15:03
Fetelor eu sunt noua pe aici si am vazut ca de biserica Adormirea Maicii Domnului 2 nu prea s-au dat multe detalii.poate sa-mi zica vro miresica dc stie cati preoti sunt? am vazut k sunt 4 dar nu stiu dc vin toti sau trebuie sa sunam noi pe unul dintre ei. si dc da pe care? stie careva? va rog helpppppppp

Joliutza
06.08.2009, 11:49:56
Fetelor eu sunt noua pe aici si am vazut ca de biserica Adormirea Maicii Domnului 2 nu prea s-au dat multe detalii.poate sa-mi zica vro miresica dc stie cati preoti sunt? am vazut k sunt 4 dar nu stiu dc vin toti sau trebuie sa sunam noi pe unul dintre ei. si dc da pe care? stie careva? va rog helpppppppp

Noi am facut cununia religioasa la Adormirea 2. Sunt 4 preoti, intr-adevar, dar cununii oficiaza cate 2. Noi de exemplu am vrut sa fim cununati de Preotul Rusu, cu el am vorbit si a mai venit un preot, pe care nici nu stiu cum il cheama.
Slujba a fost foarte frumoasa, am avut si cor. A durat cam 40-45 min.

ralu2009
06.08.2009, 20:48:05
Joliutza multumesc pentru raspuns. cred ca o sa-l sun si eu pe acest preot

Joliutza
06.08.2009, 21:02:16
Joliutza multumesc pentru raspuns. cred ca o sa-l sun si eu pe acest preot

Cu placere. Daca vrei sa iti dau nr de tel, spune-mi.

ralu2009
07.08.2009, 09:05:26
Cu placere. Daca vrei sa iti dau nr de tel, spune-mi.
da te rog sa-mi dai si mie nr de tel

Joliutza
07.08.2009, 09:14:31
da te rog sa-mi dai si mie nr de tel

Vezi ca il ai in pm.

verra3
07.08.2009, 15:25:43
stiti cumva daca firmele de decoratiuni pot face aranjamente pt. cununie pe plaja si cat ar costa?

Joliutza
07.08.2009, 16:45:30
stiti cumva daca firmele de decoratiuni pot face aranjamente pt. cununie pe plaja si cat ar costa?

Sunt convinsa ca fac, asa cum fac pentru cununiile pe iarba... dar e bine sa mergi sa intrebi. De preturi nu stiu, depinde foarte mult ce vrei.

aroma_de_portocale
07.08.2009, 19:05:19
mai fetelor..voi stiti ca eu habar nu am cu cat timp inainte trebuie sa ma duc sa vorbesc cu preotul?!?!? voi cand ati fost/va duceti?

elena_steliana18
07.08.2009, 19:21:43
mai fetelor..voi stiti ca eu habar nu am cu cat timp inainte trebuie sa ma duc sa vorbesc cu preotul?!?!? voi cand ati fost/va duceti?
poti sa mergi si de acum(k sa fi sigura k alegi ora pe care o doresti) poti sa mergi si la inceputul anului 2010....noi am fost prin martie si erau deja vre-o 2 sau 3 rezervari facute(inclusiv ora pe care o vroiam noi).

LauraLuiOda
07.08.2009, 19:53:32
Pai unde vrei sa faci cununia? La Tuzla cumva? In Constanta cam cu 6 luni inainte e ok, dar la bisericile mai solictate chiar mai devreme. Eu una nu mi-am programat inca ora, oricum cred ca suntem singura pereche de miri din ziua aia. Preotul a zis ca atunci cand ne programam la civila sa mergem sa-l anuntam si pe el;))

Joliutza
07.08.2009, 20:08:07

Noi de exemplu am fost prin Noiembrie pt Mai, si ni s-a zis sa mai mergem dupa Revelion. Asa ca prin Ianuarie am stabilit efectiv ora si ne-au trecut in caietel.

aroma_de_portocale
07.08.2009, 23:11:25
Pai unde vrei sa faci cununia? La Tuzla cumva? In Constanta cam cu 6 luni inainte e ok, dar la bisericile mai solictate chiar mai devreme. Eu una nu mi-am programat inca ora, oricum cred ca suntem singura pereche de miri din ziua aia. Preotul a zis ca atunci cand ne programam la civila sa mergem sa-l anuntam si pe el;))
Nop..la Neptun e o biserica frumoasa...deci nu-i graba mare...Cred ca o sa ma duc prin decembrie-ianuarie...:)

ralu2009
08.08.2009, 02:03:23
Vezi ca il ai in pm.
merci frumos>:D<

amy_miha_ela
17.08.2009, 17:14:58
Fetelor stiti cumva daca la Manastirea (pestera)Sf. Andrei se fac nunti? La noi in Cta ce imi place e hotie pe fata si restu' parca nu ma atrage...asa ca mai bine fac mai multi km ..

LACRIMA23
19.08.2009, 13:18:43
Fetelor stiti cumva daca la Manastirea (pestera)Sf. Andrei se fac nunti? La noi in Cta ce imi place e hotie pe fata si restu' parca nu ma atrage...asa ca mai bine fac mai multi km ..
Da, se fac. O prietena a avut acolo cununia anul trecut in octombrie.

pretyflory
19.08.2009, 15:16:36
si nasii mei s`au cununat acolo anul trecut

LauraLuiOda
19.08.2009, 21:05:35
Si de ce ai impresia ca la manastire s-ar cere mai putini bani? $-)

sss_1984
20.08.2009, 01:09:41

daca tot vrei sa faci o treaba buna, intereseazate de o manastire pe langa adamclisi unde se fac cununii si se elibereaza si un fel de certificat de la preotul de acolo precum k te-ai cununat la manastire........o prietena a facut si era foarte incantata de acel certificat...in cta nu iti da la nicio biserica....

MONICA84_G
25.08.2009, 12:26:32
buna fetelor....noi am hotarat sa facem cununia religioasa la capela militara.ce parere aveti......vreo parere,ceva? :-p :)

cristinaa
28.08.2009, 12:56:16
buna fetelor....noi am hotarat sa facem cununia religioasa la capela militara.ce parere aveti......vreo parere,ceva? :-p :)
insfarsit cineva care face la capela,chiar si fata cu care fac decoratiunile a spus ca sunt prima pe care a avut-o sa faca la capela.noi amandoi am fost botezati acolo si au pictat-o f frumos acum,am nunta duminica viitoare deci pot sa-ti povestesc dupa

MONICA84_G
03.09.2009, 15:05:19
abia astept sa-mi povestesti cum a fost.poate pui poze de la biserica,mai ales daca o decorezi.as vrea sa vad cum arata decorata pentru ca si eu as vrea sa folosesc cateva decoruri la biserica.....

cristinaa
03.09.2009, 17:07:27
abia astept sa-mi povestesti cum a fost.poate pui poze de la biserica,mai ales daca o decorezi.as vrea sa vad cum arata decorata pentru ca si eu as vrea sa folosesc cateva decoruri la biserica.....
da o sa pun dar la biserica o sa pun doar covorul rosu

alipety
03.09.2009, 19:14:45
dupa cum v-am mai povestit inainte de nunta, noi am facut cununia religioasa pe ponton la laguna, la 12 noaptea. a fost ceva deosebit, toti au fost impresionati, a durat cam 40 min slujba, desi ma asteptam sa fie maxim 20 min. oricum eu nu am simtit cand a trecut acest timp, eram preocupata de invitatii mei care au fost neascultatori :D si au inceput ca si copiii mici sa se joace cu sky-lanterns in timpul cununiei. atat eu , cat si miresoiul si cavalerul de onoare am impartit sky-lanterns pe la 23:30 si le-am facut instructaj sa se aprinda dupa cununie...dar cu cine sa vorbesti [-( tot pontonul era plin de copii mari care erau curiosi cum zboara lampioanele :)) pana si preotul se uita pe cer dupa aceste baloane:-p ideea e ca surpriza de dupa cununie trebuia sa fie aceste sky-lanterns, care nu au zburat toate deodata (58 buc) ci in transe [-(
asta e, am invatat ca nu putem controla totul.

ps:
pozele sunt selectie de la prieteni, peste 2 luni revin cu foto profi :-p

JolyDeea
03.09.2009, 19:23:54
dupa cum v-am mai povestit inainte de nunta, noi am facut cununia religioasa pe ponton la laguna, la 12 noaptea. a fost ceva deosebit, toti au fost impresionati, a durat cam 40 min slujba, desi ma asteptam sa fie maxim 20 min. oricum eu nu am simtit cand a trecut acest timp, eram preocupata de invitatii mei care au fost neascultatori :D si au inceput ca si copiii mici sa se joace cu sky-lanterns in timpul cununiei. atat eu , cat si miresoiul si cavalerul de onoare am impartit sky-lanterns pe la 23:30 si le-am facut instructaj sa se aprinda dupa cununie...dar cu cine sa vorbesti [-( tot pontonul era plin de copii mari care erau curiosi cum zboara lampioanele :)) pana si preotul se uita pe cer dupa aceste baloane:-p ideea e ca surpriza de dupa cununie trebuia sa fie aceste sky-lanterns, care nu au zburat toate deodata (58 buc) ci in transe [-(

ps:
yee..am aflat si eu in sf care este surpriza de la miezul noptii:-p
superr..bvb...ai av o nunta deosebita:x

Joliutza
03.09.2009, 19:50:02
ps:

Foarte frumoasa ideea!

miresicaalexandra
04.09.2009, 00:47:47

ps:

Superb! Eram sigura ca o sa fie ceva de vis ... Sunt foarte fericita pt tine. Casa de piatra , sa fiti sanatosi, fericiti si tot ce va doriti. Imi place la nebunie decorul , machiajul tau (f f f dragu' nuantele) ..tot .
S-U-P-E-R !!! Asteptam poze noi ... cu sufletul la gura ! :x

alipety
04.09.2009, 09:12:19
;;)vad ca le-ai gasit pana la urma . o sa revin cu poze de la fotograf . pana atunci, mult succes la pregatiri si sa ai o nunta superba!
Superb! Eram sigura ca o sa fie ceva de vis ... Sunt foarte fericita pt tine. Casa de piatra , sa fiti sanatosi, fericiti si tot ce va doriti. Imi place la nebunie decorul , machiajul tau (f f f dragu' nuantele) ..tot .
S-U-P-E-R !!! Asteptam poze noi ... cu sufletul la gura ! :x

Tarya
04.09.2009, 21:59:51
Fetelor am nevoie de un sfat!...S-a dus mama ieri la Sf.Mina sa vb si ne-a trecut in carnetel, ne-a rezervat ora, a vorbit de costuri, dar nu i-a cerut nici un ban avans..au zis ca se plateste atunci. Eu ma tem ca neplatind nimic, sa nu dea ora noastra altcuiva... Eu ma gandeam sa trec zilele astea pe acolo si sa-i pun sa-mi ia banii:)) ...si sa-mi dea chitanta, ca sa stau cu sufletul impacat...Voi ce ma sfatuiti?

Crita
10.09.2009, 09:35:27
Fetelor am nevoie de un sfat!...S-a dus mama ieri la Sf.Mina sa vb si ne-a trecut in carnetel, ne-a rezervat ora, a vorbit de costuri, dar nu i-a cerut nici un ban avans..au zis ca se plateste atunci. Eu ma tem ca neplatind nimic, sa nu dea ora noastra altcuiva... Eu ma gandeam sa trec zilele astea pe acolo si sa-i pun sa-mi ia banii:)) ...si sa-mi dea chitanta, ca sa stau cu sufletul impacat...Voi ce ma sfatuiti?

Eu te sfatuiesc sa stai linistita>:D<. Si noi am fost si am vorbit la Sf Mina din vara, iar chitanta aceea am platit-o abia in anul nuntii, de Boboteaza, cand a spus preotul sa venim. Si nu au fost nici un fel de probleme, am avut ora aleasa de noi cu un an jumatate inainte. Si ca sa nu iti faci alte idei, prima data in viata mea am intrat in Sf Mina ca sa vorbesc cu preotul despre nunta!
Nu iti face griji, mergi pe mana lor:*

uana
10.09.2009, 10:25:20
Eu te sfatuiesc sa stai linistita>:D<. Si noi am fost si am vorbit la Sf Mina din vara, iar chitanta aceea am platit-o abia in anul nuntii, de Boboteaza, cand a spus preotul sa venim. Si nu au fost nici un fel de probleme, am avut ora aleasa de noi cu un an jumatate inainte. Si ca sa nu iti faci alte idei, prima data in viata mea am intrat in Sf Mina ca sa vorbesc cu preotul despre nunta!
Nu iti face griji, mergi pe mana lor:*

Si noi ne'am rezervat ora ( 17:30) si nu am platit nici un avans. Acum o saptamana m'a sunat preotul Picu sa confirme ora stabilita si sa'mi spuna k o sa ma sune dupa data de 10 ianuarie k sa venim sa platim taxa aceea, deci stai linistita:)

Tarya
10.09.2009, 11:53:08
Mersi mult fetelor, mi-ati luat o piatra de pe inima!>:D<

cristinaa
16.09.2009, 17:00:46
biserica au facut-o f frumoasa,slujba cam lunga dar mi-a placut mult de preot

cristinaa
17.09.2009, 15:23:33
biserica au facut-o f frumoasa,slujba cam lunga dar mi-a placut mult de preot
poze
http://picasaweb.google.com/cristisicristina09

aroma_de_portocale
17.09.2009, 16:22:39
fetelor, a fost vreuna din voi la manastirea Sf Nicolae de pe langa 23 August? imi puteti da detalii?

Daca tot veni vorba de decoratul bisericii...eu vreau sa o las exact asa cum este, fara nici o decoratiune:)Mi se pare ca este frumoasa si fara decoratiuni, pt ceea ce inseamna Biserica...(orice biserica)

arsenya
17.09.2009, 18:12:57
sunt curioasa cu ce pareri vin fetele despre slujbele parintelui picu.eu ador biserica aia,este sg lc unde ma simt bine,impacata,dar slujbele nu ma incanta.de f multe ori sunt facute pe fuga sau ii arde lui de "glume".:-SS

MONICA84_G
18.09.2009, 23:33:30
poze
http://picasaweb.google.com/cristisicristina09
foarte frumoase pozele.....ai fost superba....si biserica arata f bine,mie imi place f mult.....eu as vrea sa pun niste decoruri in afara bisericii...dar oricum,chiar mi-a placut.casa de piatra!

cristinaa
21.09.2009, 01:34:02
foarte frumoase pozele.....ai fost superba....si biserica arata f bine,mie imi place f mult.....eu as vrea sa pun niste decoruri in afara bisericii...dar oricum,chiar mi-a placut.casa de piatra!
mersi mult,cu siguranta o sa arata f bine sau mai bine si cu decoratiuni

mihaela82cta
21.09.2009, 12:58:27
am fost si noi nasi acum 2 sapt la bis sf mina ..5 milioane nea cerut noua ptr slujba plus 40 ron
despre slujba sa desfasurat cam asa
mistouri urate din partea preotului picu din minut in minut.gen apleaca te nasa apleaca te asa asaaa; ce bunaciune de nasaaaa; vorbea in 3 limbi straine la misto .. in fine urat

LauraLuiOda
21.09.2009, 13:19:43
am fost si noi nasi acum 2 sapt la bis sf mina ..5 milioane nea cerut noua ptr slujba plus 40 ron
mistouri urate din partea preotului picu din minut in minut.gen apleaca te nasa apleaca te asa asaaa; ce bunaciune de nasaaaa; vorbea in 3 limbi straine la misto .. in fine urat
Ce-o sa se mai aplece el pe lumea aialalta sa-i infiga >:) o furca-n *****

aroma_de_portocale
21.09.2009, 13:51:54
wow..:O :O

Joliutza
21.09.2009, 15:22:16

Stiam ca se tine de glume in timpul slujbei, dar nu credeam ca de genul asta. Foarte urat!!!

cristinaa
21.09.2009, 16:43:39
ce urat,ce bine imi pare ca nu m-am dus acolo.la capela au cerut 6 milioane pt ca a fost si cor dar eu nu cerusem cor..in fine mult

flory2006
21.09.2009, 19:37:16
ce urat,ce bine imi pare ca nu m-am dus acolo.la capela au cerut 6 milioane pt ca a fost si cor dar eu nu cerusem cor..in fine mult
Vai ce preturi :-"
Noi am dat 250 lei ( 4 preoti si corul format din 2 persoane) si nici pe astia nu i-au vrut, nasul i-a dat sub forma de donatie;)). Au devenit toti evlaviosi cand si-a anuntat participarea la slujba unchiul meu (Protopop in Galati) :-"

LauraLuiOda
21.09.2009, 19:41:02
Vai ce preturi :-"
Noi am dat 250 lei ( 4 preoti si corul format din 2 persoane) si nici pe astia nu i-au vrut, nasul i-a dat sub forma de donatie;)). Au devenit toti evlaviosi cand si-a anuntat participarea la slujba unchiul meu (Protopop in Galati) :-"
Vai da' cum poti sa crezi altceva decat ca au avut intentii bune..:-"

flory2006
21.09.2009, 19:44:33
Vai da' cum poti sa crezi altceva decat ca au avut intentii bune..:-"
Daaa... sunt sigura! :))

arsenya
22.09.2009, 23:38:28
deci nu`s singura care il vede asa pe parintele picu..pacat,este minunata biserica.[-X

kickina
23.09.2009, 16:27:39

imi pare rau ca s-a intamplat asa...la noi a fost foarte frumos ... slujba frumoasa...nici lunga, nici scurta, au fost 3 preoti....preotul picu a facut intr-adevar glumite dar toate cu bun gust si cu intentia de a ne scoata din starea de emotivitate in care eram...mi-a placut ce sa mai zic.

uana
23.09.2009, 16:42:13
imi pare rau ca s-a intamplat asa...la noi a fost foarte frumos ... slujba frumoasa...nici lunga, nici scurta, au fost 3 preoti....preotul picu a facut intr-adevar glumite dar toate cu bun gust si cu intentia de a ne scoata din starea de emotivitate in care eram...mi-a placut ce sa mai zic.

Si cat v'a costat ? Adica pe nasi

kickina
24.09.2009, 09:17:55
Si cat v'a costat ? Adica pe nasi

540 lei si au lasat ei 600.

uana
24.09.2009, 09:28:03
540 lei si au lasat ei 600.

Multumesc frumos, asa am auzit de la majoritatea, suma de 600 lei, nu cat se vehicula .

freesia
24.09.2009, 13:51:42
Nu stiti cam care e taxa la Biserica Adormirea Maicii Domnului 2 si cat dau nasii aproximativ? De asemenea, daca stiti cat costa corul? Intr-o scurta vizita la Constanta, am reusit sa ajung sa vad biserica si chiar atunci corul facea repetitii. E superb! Mi s-a ridicat parul pe mine. Imi doresc acel cor foarte mult.

Joliutza
24.09.2009, 15:04:47
Nu stiti cam care e taxa la Biserica Adormirea Maicii Domnului 2 si cat dau nasii aproximativ? De asemenea, daca stiti cat costa corul? Intr-o scurta vizita la Constanta, am reusit sa ajung sa vad biserica si chiar atunci corul facea repetitii. E superb! Mi s-a ridicat parul pe mine. Imi doresc acel cor foarte mult.

Noi am facut la aceasta biserica si slujba a fost minunata. A durat 40 minute. Am avut si cor format din 24 de persoane care ne-a costat anul trecut 400 Ron. A meritat toti banii, a fost o atmosfera de vis!

Nu stiu sa-ti zic cat au dat nasii mei la preoti (au fost 2), dar stiu ca noi am achitat acea taxa de 50 Ron cand am stabilit data, care poate a mai crescut, nu stiu. Daca vrei sa-ti dau nr dirijorului corului sa vb cu el, spune-mi si ti-l dau pe privat. Sper sa nu fie considerata si asta reclama....

Acvamarin
24.09.2009, 22:19:29
Biserica Alba e cumva cea din zona Dacia?daca imi aduc bine aminte, e foarte frumoasa inauntru-n-am mai vizitat-o de ani buni.

freesia
26.09.2009, 23:09:23
Noi am facut la aceasta biserica si slujba a fost minunata. A durat 40 minute. Am avut si cor format din 24 de persoane care ne-a costat anul trecut 400 Ron. A meritat toti banii, a fost o atmosfera de vis!

Nu stiu sa-ti zic cat au dat nasii mei la preoti (au fost 2), dar stiu ca noi am achitat acea taxa de 50 Ron cand am stabilit data, care poate a mai crescut, nu stiu. Daca vrei sa-ti dau nr dirijorului corului sa vb cu el, spune-mi si ti-l dau pe privat. Sper sa nu fie considerata si asta reclama....
Daca mai ai numarul de telefon al dirijorului, da - te rog sa mi-l dai ca sa vedem ce spune. Mersi mult!

Joliutza
27.09.2009, 11:53:52
Biserica Alba e cumva cea din zona Dacia?daca imi aduc bine aminte, e foarte frumoasa inauntru-n-am mai vizitat-o de ani buni.

Da, aceea este.

Joliutza
27.09.2009, 11:54:39
Daca mai ai numarul de telefon al dirijorului, da - te rog sa mi-l dai ca sa vedem ce spune. Mersi mult!

Iti trimit pm. Succes!!!

Ramoniq
28.09.2009, 13:14:58
Buna . Am si eu o mica problema ...ne-am hotarat acum p, ultima suta d metriii cum s-ar zice, sa ne casatorim asta tre sa o facem pana p 15 cand se intra in post credeti ca ar merge pe 14 noiembrie?

Joliutza
28.09.2009, 13:24:10
Buna . Am si eu o mica problema ...ne-am hotarat acum p, ultima suta d metriii cum s-ar zice, sa ne casatorim asta tre sa o facem pana p 15 cand se intra in post credeti ca ar merge pe 14 noiembrie?

Eu stiu ca 14 Nov e prima zi in care NU se mai fac nunti. Mai bine intrebati un preot.

LACRIMA23
28.09.2009, 13:54:47
Buna! Eu stiu ca pe 15 noiembrie este prima zi de post, asa ca ar merge pe 14.. In orice caz, cel mai bine este sa intrebati la biserica. Succes!:)

agdala15
28.09.2009, 14:12:08

Eu am nunta pe 14 nov, postul incepe luni pe 16 nov, nici un post nu incepe duminica, cica e zi de dulce. Am intrebat mai multi preoti.

Ramoniq
28.09.2009, 14:22:54
Mersi :d deci se poate ...mi s-a luat piatra d p inima :d

JolyDeea
28.09.2009, 14:34:43
Eu stiu ca 14 Nov e prima zi in care NU se mai fac nunti. Mai bine intrebati un preot.
agdala15 face pe 14noiembrie..asa k eu zic k e ultima zi knd se FAC nunti:-s

Joliutza
28.09.2009, 14:59:11
agdala15 face pe 14noiembrie..asa k eu zic k e ultima zi knd se FAC nunti:-s

E... atunci scuze daca v-am bagat in ceata. Eu asa stiam, parerile sunt impartite. Bine ca se poate!

Ramoniq
28.09.2009, 21:02:06
multumesc mult fetelor ptr raspunsuri ...sper sa reusesc pana la urma :)

Tarya
29.09.2009, 18:31:54
multumesc mult fetelor ptr raspunsuri ...sper sa reusesc pana la urma :)

Iti tinem pumnii! Multa bafta >:D<

ancamariagadea
03.10.2009, 18:42:52
Am si eu o intrebare. Nu vreau sa radeti de mine dar...
La Biserica Greaca se oficiaza cununii pentru romani:D? Stiu ca si ei sunt ortodocsi dar eu credeam ca acolo totul este in limba greaca8-}. Sau...a fost doar pe vremuri a grecilor?

In exterior stiu cum arata dar la interior arata la fel ca bisericile ortodoxe obisnuite? Si, cat costa cununia acolo?

:-\:-\:-\

LauraLuiOda
03.10.2009, 18:52:54
La Biserica Greaca se oficiaza cununii pentru romani:D? Stiu ca si ei sunt ortodocsi dar eu credeam ca acolo totul este in limba greaca8-}. Sau...a fost doar pe vremuri a grecilor?

In exterior stiu cum arata dar la interior arata la fel ca bisericile ortodoxe obisnuite? Si, cat costa cununia acolo?

Se vorbeste foarte romaneste acolo:)). Si din cate am inteles e mai ieftin ca in alte parti. Inconvenienrtul ar fi ca are pictura ca...afumata, nu s-a refacut de mult.

alipety
03.10.2009, 19:20:01
Se vorbeste foarte romaneste acolo:)). Si din cate am inteles e mai ieftin ca in alte parti. Inconvenienrtul ar fi ca are pictura ca...afumata, nu s-a refacut de mult.
mie mi-a placut cum arata...mai ales ca nu am vazut cununii acolo (in general incerc sa fac exact ce nu ar face majoritatea).dar ma omoara scarile alea...mi s-au parut periculoase rau[-X

LauraLuiOda
03.10.2009, 19:28:49
mie mi-a placut cum arata...mai ales ca nu am vazut cununii acolo (in general incerc sa fac exact ce nu ar face majoritatea).dar ma omoara scarile alea...mi s-au parut periculoase rau[-X
Si mie imi place, dar nu am luat niciodata in vedere sa fac cununia acolo, ziceam ce au spus celelalte fete care au vrut sa faca acolo; insa ca biserica, e mai deosebita, asa veche. Si da, scarile sunt cam inalte...

LACRIMA23
05.10.2009, 17:00:33

Buna! Da, se fac cununii acolo. Eu am fost la una anul trecut si mi-a placut atat de mult incat si noi vom face cununia tot acolo. Cat despre treptele din fata, intr-adevar sunt cam abrupte, insa cred ca sunt destul de bune pt poza de grup. Spor la pregatiri >:D<

LACRIMA23
06.10.2009, 13:25:20
Roaga-te sa nu dea inghetul pana atunci;))
Deocamdata sunt optimista, avand in vedere ca s-a anuntat vreme frumoasa toata luna octombrie.. N-oi fi eu chiar asa ghinionista, dar.. mai stii :-s . Sper sa fie ok.

ancamariagadea
06.10.2009, 16:33:35
Ei...stai linistita. Este putin probabil sa ninga in octombrie.>:D<

Eu mai am o intrebare...Biserica Greaca este cea care se afla aproape de plaja Modern? Eu locuiesc de putin timp in oras si s-ar putea sa fac confuzii8-}

ancamariagadea
06.10.2009, 16:35:27

Eu mai am o intrebare...Biserica Greaca este cea care se afla aproape de plaja Modern? Eu locuiesc de putin timp in oras si s-ar putea sa fac confuzii8-}

Pardon, inceputul lui noiembrie:D

LauraLuiOda
06.10.2009, 19:04:39

Da, chiar acolo;))

zana01
19.10.2009, 22:04:09
buna,

stie cineva daca este in constanta vreo biserica ortodoxa in care sa fie amplasate banci ca la cele catolice? am vazut mai demult pozele unei miresici dar nu le mai gasesc... :(

LauraLuiOda
19.10.2009, 22:10:32
buna,

stie cineva daca este in constanta vreo biserica ortodoxa in care sa fie amplasate banci ca la cele catolice? am vazut mai demult pozele unei miresici dar nu le mai gasesc... :(
Cred ca ai vazut la fetele care s-au cununat in biserica din Eforie Nord, in Constanta nu cred sa fie.

jade84
21.10.2009, 19:14:28
Fetelor, am si eu o intrebare. Ce ne trebuie pentru cununia religioasa?
- pahare..
- vin...
- cozonac???
- prosop?

Lamuriti-ma si pe mine ca noi nu prea am mers pe la nunti si ne facem nunta singurei...

Ne-am programat astazi la Sf. Mina. Trebuie sa platim in ianuarie 300 Ron iar nasii in ziua cununiei, vor plati 50 Ron la care se adauga corul si personalul bisericii.

LauraLuiOda
21.10.2009, 19:42:27
Fetelor, am si eu o intrebare. Ce ne trebuie pentru cununia religioasa?
- pahare..
- vin...
- cozonac???
- prosop?

Lamuriti-ma si pe mine ca noi nu prea am mers pe la nunti si ne facem nunta singurei...

Ne-am programat astazi la Sf. Mina. Trebuie sa platim in ianuarie 300 Ron iar nasii in ziua cununiei, vor plati 50 Ron la care se adauga corul si personalul bisericii.
Va trebuie urmatoarele:
- certificatul de casatorie;
-verighetele;
-piscoturi/cozonac;
-vin rosu;
-covoras pe care stau miri si nasii(optional).

Prosopul se foloseste doar la botez, paharele nu ai la ce sa le folosesti.;;)

jade84
21.10.2009, 19:52:24
Va trebuie urmatoarele:
-verighetele;
-piscoturi/cozonac;
-vin rosu;

Multumesc!!! Credeam ca bem vinul din ele=))

nikoletta
21.10.2009, 22:06:01
Va trebuie urmatoarele:
-verighetele;
-piscoturi/cozonac;
-vin rosu;

mai adauga eu : bombonele (se arunca cu ele prin biserica in timpul slujbei) , orez si grau ( se arunca cand se iese din biserica);))

jade84
21.10.2009, 22:13:35
mai adauga eu : bombonele (se arunca cu ele prin biserica in timpul slujbei) , orez si grau ( se arunca cand se iese din biserica);))

Stiam ca trebuie sa oferim niste bombonele invitatilor...dar se arunca cu ele? Dupa atatea cununii, biserica o sa arata ca un magazin de dulciuri:))
Dar ne lasa sa aruncam cu orez la iesire? Ma gandesc ca facem mizerie...
Dar, daca asa e obiceiul...^:)^

Joliutza
21.10.2009, 22:24:30

La noi nu am vrut eu sa se arunce cu bomboane, asa ca s-au servit dintr-o cutie.

nikoletta
22.10.2009, 11:26:39
Stiam ca trebuie sa oferim niste bombonele invitatilor...dar se arunca cu ele? Dupa atatea cununii, biserica o sa arata ca un magazin de dulciuri:))
Dar ne lasa sa aruncam cu orez la iesire? Ma gandesc ca facem mizerie...
Dar, daca asa e obiceiul...^:)^
nici nu stiu daca le-a oferit sau le-au aruncat ;))..
la noi ne-a lasat sa aruncam cu grau. am pus si 2 fetite sa arunce cu petale de flori inaintea noastra.
in ziua nuntii s-a decalat si cununia civila si cununia religioasa. si la biserica a trebuit sa mai astept. si cei dinaintea noastra aveau stalpisori cu flori si covor rosu si porumbei, si am vazut ca si atunci cand am iesit pregateau alti stalpisori. deci nu sunt probleme ca nu te lasa ;;)

dorinutza
22.10.2009, 20:07:37
La noi nu am vrut eu sa se arunce cu bomboane, asa ca s-au servit dintr-o cutie.
asa am facut si noi...a servit o prietena de-a mea dintr-un cosuletz ornat frumos..am avut bomboane in staniol...yum-yum ce bune erau!!!;))

Oanna_Miky
28.10.2009, 12:57:13
Pentru miresicile care sunt interesate de tarifele de la Sf. Mina, noua ne`au cerut asa:
300 ron taxa mirilor
40 ron taxa bisericii
si de la 600 ron in sus de la nasi

Mie una mi s-a parut super mult si am renuntat. Pana la urma am facut cununia la o bisericuta de lemn de pe Baba Novac si am fost foarte multumiti si noi de slujba care a tinut aprox. o ora si nasii pentru ca nu au dat decat 300 ron cu tot cu taxa bisericii.

dorinutza
31.10.2009, 12:29:09
Pentru miresicile care sunt interesate de tarifele de la Sf. Mina, noua ne`au cerut asa:
300 ron taxa mirilor
40 ron taxa bisericii

Mie una mi s-a parut super mult si am renuntat. Pana la urma am facut cununia la o bisericuta de lemn de pe Baba Novac si am fost foarte multumiti si noi de slujba care a tinut aprox. o ora si nasii pentru ca nu au dat decat 300 ron cu tot cu taxa bisericii.
pffff...Doamne fereste!!!! n-am auzit asa ceva in viata mea...cum sa ceara atatia bani????8-} tot ce trebuie platit este acea taxa de 40 ron, la care sunt obligati sa-ti taie chitanta, in rest nu esti obligat sa dai nimik...doar dak vrei tu suplimentar sa dai un banutz la preot si dascal...dar asta doar dak ai placere[-X si dai cat vrei tuL-)

Tarya
31.10.2009, 13:50:48
300 ron taxa mirilor
40 ron taxa bisericii

Eu personal ma asteptam la aceasta suma (a nu se intelege ca sunt ok cu ea), dar imi place prea mult biserica si merg la ea de cand s-a construit....
Miky iti multumim ca ne-ai pus in tema. Pupici>:D<

dorinutza
31.10.2009, 22:24:27
am si eu o curiozitate; banii astia sunt ceruti inainte sau dupa cununie?:-w

Oanna_Miky
01.11.2009, 08:05:13
Cu placere fetelor.

Dorinutza noua ne`au cerut cei 300ron inainte si restul in ziua nuntii.

Oanna_Miky
01.11.2009, 08:25:34
Eu personal ma asteptam la aceasta suma (a nu se intelege ca sunt ok cu ea), dar imi place prea mult biserica si merg la ea de cand s-a construit....
Miky iti multumim ca ne-ai pus in tema. Pupici>:D<

Si mie imi place biserica, dar am gasit una asemanatoare, ce-i drept ceva mai mica, iar slujba de care am avut parte m-a facut sa ma indragostesc de locul respectiv si in plus de asta este ok si ca pret.

antenutza
01.11.2009, 23:41:10
noi am platit 300 ron taxa mirilor care am platit-o cand am facut programarea si ne-a dat chitanta.iar in ziua nuntii nasii au platit 740ron care se inparteau astfel cica:400 ron pt cor ca erau 5-6 pers,300ron pt preoti ca erau 3 preoti,si 40 ron taxa nasilor pt care i-a dat chitanta nasului

LauraLuiOda
02.11.2009, 18:34:51
noi am platit 300 ron taxa mirilor care am platit-o cand am facut programarea si ne-a dat chitanta.iar in ziua nuntii nasii au platit 740ron care se inparteau astfel cica:400 ron pt cor ca erau 5-6 pers,300ron pt preoti ca erau 3 preoti,si 40 ron taxa nasilor pt care i-a dat chitanta nasului
Cred ca ma apuc de dat oua crude pe gat...Nu mai merge asa:)). Astia fac milioane pe sambata, iar 1 milion de popa/ slujba, s-o creada Mutu. Eu zic ca au mai umblat la onorariul cantaciosilor>-)

Oanna_Miky
02.11.2009, 20:07:30
Cred ca ma apuc de dat oua crude pe gat...Nu mai merge asa:)). Astia fac milioane pe sambata, iar 1 milion de popa/ slujba, s-o creada Mutu. Eu zic ca au mai umblat la onorariul cantaciosilor>-)

Sa fii sigura ca au umblat. Mie mi-a zis preotul atunci ca daca vrem si cor ne costa 50ron de persoana si erau doar 4. :))
Nu stiu de ce dar am impresia ca tarifele difera dupa cum au nevoie. =))

Apropo: Casa de piatra! si tot ce e mai bun si mai frumos sa fie langa voi Laura :)

Tarya
02.11.2009, 20:30:25
Sa fii sigura ca au umblat. Mie mi-a zis preotul atunci ca daca vrem si cor ne costa 50ron de persoana si erau doar 4. :))

Apropo: Casa de piatra! si tot ce e mai bun si mai frumos sa fie langa voi Laura :)

Eu personal ii banuiesc ca iau dupa fata omului :))

Oanna_Miky
02.11.2009, 22:40:03
Eu personal ii banuiesc ca iau dupa fata omului :))

/:) Chiar asa urati ne-a vazut? Sau eram imbracati aiurea? :))

Tarya
03.11.2009, 15:39:51
/:) Chiar asa urati ne-a vazut? Sau eram imbracati aiurea? :))

Cred ca exact contrariul!

LauraLuiOda
03.11.2009, 18:48:30

Multumesc frumos.

pisicuta84
15.11.2009, 14:34:28
mai eu m-am dus la biserica sf mina pt ca este aproape de mine,nici decum de "fitze"iar preotul picu este vecin cu mine.bine pot spune ca mai aproape este biserica alba dar daca tot am gasit liber la st mina am ales sa facem la ea.si ma gandesc ca este si un loc foarte bun de poze .eu multi ani la rand mergeam la biserica greaca si puteam mere si acolo dar nu imi place acolo ca nu ai loc de parcare .:*

buna sunt noua pe aici si as vrea sa stiu si eu pretul la biserica sf mina cati preoti asista la cununie si cat dureaza slujba....ms frumos:*

pisicuta84
15.11.2009, 15:16:42

am si eu o intrebare daca eu vreau un preot si nu vreau cor ei iti baga pe gat toate astea???? ms:-s

sizinuca
15.11.2009, 18:48:29
la sf mina maxim jum de ora dureaza slujba....eu asa am observat la mai multe cununii pe care le-am vazut acolo

sizinuca
15.11.2009, 18:50:44
am vrut sa spun un sfert de ora

g_raisa
15.11.2009, 19:12:27
ms frumos:*...si mai am o intrebare pentru tn cu toate ca nu intra in acest subiect ....cum faci tot la delta as fi vrut sa stiu daca aranjamentul il fac ei sau trebuie sa mi caut eu firma.....:-s ms inca o data spor al pregatiri;;)
iubita sunt 1-3 dascali ...dar nu am auzit sa fii fortat sa ai corul la slujba....si sa-l platesti daca nu vrei

ancamariagadea
16.11.2009, 15:25:50
300 ron taxa mirilor
40 ron taxa bisericii

Aoleu! Asa scump? Si eu ma gandeam sa incerc si acolo dar ma las pagubasa...

agdala15
16.11.2009, 19:18:03
Eu am avut nunta la Sf. Mina si nasilor le-au cerut 300 ron. Slujba a fost f frumoasa, eu sunt multumita.

crisstallus_cris
16.11.2009, 20:21:37
Eu am avut nunta la Sf. Mina si nasilor le-au cerut 300 ron. Slujba a fost f frumoasa, eu sunt multumita.
Oau...ce pret bun,sa zic asa.Noi am dat mai mult acum o luna la Sf Ioan.

23flori23
18.11.2009, 21:07:42
Buna miresici!
Va rog sa-mi spuneti daca stiti preoti catolici din Cta care oficiaza ceremonii in aer liber. ^:)^
Chiar si cea mai mica informatie este binevenita :*

Selena_24
05.01.2010, 12:12:17
Vreau sa va povestesc ceva legat de Biserici si de preoti. Cum am nunta in iulie, am zis la inceputul lui oct sa ma duc sa programez Biserica. Am incercat la Sf. Constantin si Elena, zona Casa de Cultura, dupa blocuri. Intru in Biserica, intreb femeia de la lumanari daca pot vbi cu preotul despre o nunta si-mi zice. Uita-ti vine preotul. Ma tin dupa el, incerc sa vb cu el, dar realizez cu stupoare ca e cam surd. Ii zic ca ma intereseaza pt o nunta, in fine ma tot punea sa ii repet,iar eu ii tipam la propriu la ureche. Cand intr-un final a auzit de nunta ma masoara din cap pana in picioare si ma intreaba: Auzi, ai 2 milioane la tine? Si eu zic ca nu am venit doar sa vb. Bine, zice el, cand ai banii atunci discutam! M-am abtinut cu greu sa nu ii zic ceva de dulce, ca eram in Biserica. Plina de nervi ma duc la Biserica Sf. Treime din Parc, Casa de Cultura. Aceeasi poveste, ma duc la lumanari, aici erau 2 femei tare dragute. Le zic de nunta, se intreaba una pe cealalta daca au agenda noua pt 2010. Una din ele zice: Nu avem, da se face! Si scoate un caiet si ne pune primii. Le intreb de taxa si-mi zic: 5, ,maica! Aoleo 5 milioane zic eu! Nu maica stai linistita 500 de mii vechi(50 lei noi).Ma linistesc le dau nr de tel al meu al sotului, fixez ora si femeile imi zic ca pot plati oricand. Ies uimita din Biserica.
Cat tupeu pot avea unii preoti si cum se targuiesc ca sa faca ceva ce se presupune ca ar trebui facut din suflet (un suflet curat, nu murdarit de taxe si chilipiruri).
P.S. Acelasi popa "surd" a venit cu Boboteaza si-mi venea sa ii zic vreo doua. Noroc cu sotul ca e mai calm.

gianinacracana
11.01.2010, 12:44:45
Buna,
sunt noua pe aici si am tot citit ce s-a scris despre biserici din Constanta. Insa nu am vazut foarte multe pareri si taxe finale pentru biserica Sf. Constantin si Elena (Str. Calarasi colt cu ...mi-a fugit numele din minte acum). Noi ne gandeam la aceasta biserica pentru ca este aproape si ni s-a parut frumoasa. Astept parerile si sfaturile voastre.

flory2006
11.01.2010, 13:42:31
Buna,
sunt noua pe aici si am tot citit ce s-a scris despre biserici din Constanta. Insa nu am vazut foarte multe pareri si taxe finale pentru biserica Sf. Constantin si Elena (Str. Calarasi colt cu ...mi-a fugit numele din minte acum). Noi ne gandeam la aceasta biserica pentru ca este aproape si ni s-a parut frumoasa. Astept parerile si sfaturile voastre.
Noi am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Au fost 5 preoti (unul dintre ei e unchiul meu, are parohia in Galati).
Cununia a fost frumoasa si a durat cam 35-40 min (preotii de la Constantin si Elena au vrut sa mai scurteze insa unchiul meu s-a opus).
Cu privire la taxe, cea oficiala pentru care am primit chitanta a fost 100 lei (am inteles ca acum e 200 lei) iar cea neoficiala (de la nasi) a fost 250 lei (50 lei de preot si 50 lei pt cor (2 persoane).

gianinacracana
11.01.2010, 13:49:46
Noi am facut cununia religioasa la aceasta Biserica. Au fost 5 preoti (unul dintre ei e unchiul meu, are parohia in Galati).
Cununia a fost frumoasa si a durat cam 35-40 min (preotii de la Constantin si Elena au vrut sa mai scurteze insa unchiul meu s-a opus).
Cu privire la taxe, cea oficiala pentru care am primit chitanta a fost 100 lei (am inteles ca acum e 200 lei) iar cea neoficiala (de la nasi) a fost 250 lei (50 lei de preot si 50 lei pt cor (2 persoane).

Multumesc frumos pentru raspuns. Intr-adevar taxa a crescut. Am fost ieri si am vazut ca e 200 ron. Vom merge intro duminica sa vorbim cu preotii. Am vazut in albumul tau poze din biserica si mi-au placut. Felicitari!

dremilia
14.01.2010, 16:10:35
hallo
stie cineva ceva de biserica de la ciresica?nu stiu cum se numeste. cum e preotul, ceva preturi...
apropo de sf mina, azi a fost miresicul acolo s avb si i-au cerut 5 mil lui si 7 mil nasului.el nu cred ca a negociat deloc, cand a auzit pretul n-a mai stat la discutii, asta pt ca eu tot am citit pe aici de preturi mai mici.

uana
14.01.2010, 16:32:11
hallo
stie cineva ceva de biserica de la ciresica?nu stiu cum se numeste. cum e preotul, ceva preturi...
apropo de sf mina, azi a fost miresicul acolo s avb si i-au cerut 5 mil lui si 7 mil nasului.el nu cred ca a negociat deloc, cand a auzit pretul n-a mai stat la discutii, asta pt ca eu tot am citit pe aici de preturi mai mici.

Azi la 17:30 ma duc si eu la Mina sa vedem cum sta treaba, deoarece marti m'a sunat preotul Picu sa'mi zica sa vin astazi pt taxa. Va zic diseara.

blonda1111
14.01.2010, 16:39:37
Azi la 17:30 ma duc si eu la Mina sa vedem cum sta treaba, deoarece marti m'a sunat preotul Picu sa'mi zica sa vin astazi pt taxa. Va zic diseara.
ti-a pregatit o surpriza :)))))<:-P . sa ne spui si noua cat ai platit.

uana
14.01.2010, 16:51:02
ti-a pregatit o surpriza :)))))<:-P . sa ne spui si noua cat ai platit.

Surpriza, nu cred, insa ramane de vazut. O sa va spun, evident.

uana
14.01.2010, 18:59:14
Surpriza, nu cred, insa ramane de vazut. O sa va spun, evident.

Am fost si am platit taxa mirilor 350 lei, iar nasii au de platit 200 lei corul si intre 200 si 300 lei restul. Mie nu mi se pare asa mult.

Gabi_Mihaela
14.01.2010, 22:02:43
Buna seara.
Spuneti-mi va rog si mie cam cu cat timp inainte ati vb cu preotul pt slujba religioasa?

uana
14.01.2010, 22:54:17
Buna seara.
Spuneti-mi va rog si mie cam cu cat timp inainte ati vb cu preotul pt slujba religioasa?

Noi am fost in vara si am vorbit, insa biserica unde facem este destul de ..aglomerata. Depinde unde vrei sa faci, eu spun k este cazul sa mergi daca vrei mai ales o ora anume ( si chiar daca nu:) )

Gabi_Mihaela
14.01.2010, 22:57:05
Noi am fost in vara si am vorbit, insa biserica unde facem este destul de ..aglomerata. Depinde unde vrei sa faci, eu spun k este cazul sa mergi daca vrei mai ales o ora anume ( si chiar daca nu:) )
Aoleo.:-SSNu vrem noi o biserica anume..si daca ar fi dupa mine..m-as duce la una de cartier cu socrii,parintii si nasii..si gata :P

uana
14.01.2010, 22:58:03
Aoleo.:-SSNu vrem noi o biserica anume..si daca ar fi dupa mine..m-as duce la una de cartier cu socrii,parintii si nasii..si gata :P

:)) Atunci nu cred k trebuie sa iti faci griji, insa totusi tot trebuie sa cam mergi sa iti rezervi ora, sa nu ai surprize apoi :)

Tarya
14.01.2010, 23:02:02
Am fost si am platit taxa mirilor 350 lei, iar nasii au de platit 200 lei corul si intre 200 si 300 lei restul. Mie nu mi se pare asa mult.

Ar fii cazul sa ma alarmez...la noi a fost mama de 3 ori sa intrebe cand sa dea banii (suntem trecuti in caietel cu confirmare cu tot) si a zis ca nu trebuie, vom plati direct in ziua nuntii. Sa insistam?:-SS

uana
14.01.2010, 23:04:47
Ar fii cazul sa ma alarmez...la noi a fost mama de 3 ori sa intrebe cand sa dea banii (suntem trecuti in caietel cu confirmare cu tot) si a zis ca nu trebuie, vom plati direct in ziua nuntii. Sa insistam?:-SS

Hmm, ciudat, pe mine m'a sunat preotul de doua ori pana acum, prima oara in vara sa confirm ora, si a2a oara luni sa'mi spuna sa vin astazi sa achit taxa.
Nu stiu ce sa spun, ne'a dat chitanta si atat, a spus k restul la nunta.
Mai insista, nu are ce sa strice, insa sa vorbesti cu el, nu cu tanti de la lumanari, deoarece are doua caiete, unul unde a scris tanti si unul cu cele "finale", k sa spun asa, unde noteaza el.

Tarya
14.01.2010, 23:12:57
Hmm, ciudat, pe mine m'a sunat preotul de doua ori pana acum, prima oara in vara sa confirm ora, si a2a oara luni sa'mi spuna sa vin astazi sa achit taxa.
Nu stiu ce sa spun, ne'a dat chitanta si atat, a spus k restul la nunta.
Mai insista, nu are ce sa strice, insa sa vorbesti cu el, nu cu tanti de la lumanari, deoarece are doua caiete, unul unde a scris tanti si unul cu cele "finale", k sa spun asa, unde noteaza el.

Ne-a scris el, chiar sapt trecuta cand s-a dus mama, a zis ca stie din start de noi, nici nu se mai uita in caiet, ne va scrie el direct ca am confirmat...(mama se duce saptamanal la slujba acolo si o cunoaste din vedere)...:( ...o sa o pun sa mai insiste..as sta mai linistita sa am chitanta aia la mine...

uana
14.01.2010, 23:14:43
Ne-a scris el, chiar sapt trecuta cand s-a dus mama, a zis ca stie din start de noi, nici nu se mai uita in caiet, ne va scrie el direct ca am confirmat...(mama se duce saptamanal la slujba acolo si o cunoaste din vedere)...:( ...o sa o pun sa mai insiste..as sta mai linistita sa am chitanta aia la mine...

:)) Atunci sa insiste si sa ii dea chitanta, la cei care au dat banii, in caiet, alaturi de numele lor aveau trecut si un (A). Cred k de la avans :)), nu stiu. Multa bafta in continuare. Voua cat v'a spus k o sa coste ?

Tarya
14.01.2010, 23:16:41
:)) Atunci sa insiste si sa ii dea chitanta, la cei care au dat banii, in caiet, alaturi de numele lor aveau trecut si un (A). Cred k de la avans :)), nu stiu. Multa bafta in continuare. Voua cat v'a spus k o sa coste ?

A zis ca in principiu 3,5 mil noi si nasul apoi cat vrea.

uana
14.01.2010, 23:19:05
A zis ca in principiu 3,5 mil noi si nasul apoi cat vrea.

Eu stiam initial k noi trebuia sa platim 300 lei, insa astazi am dat 350, bine, nu este mare diferenta. Deci pana la urma asa este, nu sumele care se vehiculau.
Eu am fost cu tata, ( in cunoaste din copilarie), insa nu cred k asta sa fi fost motivul sumei care ne'a spus'o. Lumea vorbeste.. :)>-

alexutza_ralukutza_m
15.01.2010, 09:23:20

Noi am facut cununia religioasa la biserica din cartierul meu. este si biserica pe care o frecventam, eu si sotul meu. Preotul ne cunoaste foarte bine. Noi personal nu am platit nicio taxa. Cununia a fost extraordinara. Se ridica parul parul pe mine si m-au trecut toti fiorii. Nuntasii au fost foarte incantati de slujba. Pot sa spun ca a fost cea mai frumoasa cununie la care am fost.
Asa ca eu zic ca daca ai o biserica ce iti place tie foarte mult, se merita sa faci la o biserica "de cartier". Preotii au mai mult timp pentru slujba in sine, nu se grabesc, nu fac cununii pe banda rulanta.

LauraLuiOda
15.01.2010, 13:43:25
Noi am facut cununia religioasa la biserica din cartierul meu. este si biserica pe care o frecventam, eu si sotul meu. Preotul ne cunoaste foarte bine. Noi personal nu am platit nicio taxa. Cununia a fost extraordinara. Se ridica parul parul pe mine si m-au trecut toti fiorii. Nuntasii au fost foarte incantati de slujba. Pot sa spun ca a fost cea mai frumoasa cununie la care am fost.
Asa ca eu zic ca daca ai o biserica ce iti place tie foarte mult, se merita sa faci la o biserica "de cartier". Preotii au mai mult timp pentru slujba in sine, nu se grabesc, nu fac cununii pe banda rulanta.
Cred ca esti un caz fericit, dar nu e mereu valabil. Pe principiul ca ma cunoaste si pe mine si pe ai mei am ales si noi biserica si mi-a dat o buleala...cea mai oribila cununie posibila, dar asta e...fiecare cu norocul lui.

agdala15
15.01.2010, 14:17:15
Cred ca esti un caz fericit, dar nu e mereu valabil. Pe principiul ca ma cunoaste si pe mine si pe ai mei am ales si noi biserica si mi-a dat o buleala...cea mai oribila cununie posibila, dar asta e...fiecare cu norocul lui.

Dar ce a facut preotelul din Agigea?

Gabi_Mihaela
15.01.2010, 18:53:26
Sincera sa fiu..as vrea sa fie cat mai scurta slujba :)Mie mi se face rau de cad din picioare la mirosul de tamaie din biserica...poate ar trebui sa investesc si sa o fac in aer liber? :)) Glumesc.Numai sa nu fie beat popa..in rest..ce o fi o fi :)

alipety
15.01.2010, 20:38:54
Sincera sa fiu..as vrea sa fie cat mai scurta slujba :)Mie mi se face rau de cad din picioare la mirosul de tamaie din biserica...poate ar trebui sa investesc si sa o fac in aer liber? :)) Glumesc.Numai sa nu fie beat popa..in rest..ce o fi o fi :)
nu cred ca trebuie sa investesti nimic. pe noi cununia in aer liber ne-a costat mai putin decat taxa la Sf.Mina. de fapt, pe noi, ca miri nu ne-a costat absolut nimic. nasii au platit, dar nu a cerut preotul nimic :)

Gabi_Mihaela
15.01.2010, 20:47:28
nu cred ca trebuie sa investesti nimic. pe noi cununia in aer liber ne-a costat mai putin decat taxa la Sf.Mina. de fapt, pe noi, ca miri nu ne-a costat absolut nimic. nasii au platit, dar nu a cerut preotul nimic :)
Super! Sincer, mi se pare mult mai frumos in aer liber decat in biserica!>:D<

alexx_andra
01.02.2010, 13:04:19
fetelor, la Adormirea 1 taxa este 150lei iar pentru nasi 400-500, pt cine este interesat

dremilia
02.02.2010, 15:24:08
hallo! am fost si noi duminica la biserica din parcul de la casa de cultura, "Sfanta Treime" parca se numeste si ne-am programat. Biserica e frumoasa ,destul de mare, curata, iar preotul a fost foarte primitor. E un preot mai tanar. Taxa a fost 50 lei si atat.

blonda1111
04.02.2010, 18:46:06
hallo! am fost si noi duminica la biserica din parcul de la casa de cultura, "Sfanta Treime" parca se numeste si ne-am programat. Biserica e frumoasa ,destul de mare, curata, iar preotul a fost foarte primitor. E un preot mai tanar. Taxa a fost 50 lei si atat.
e f bun pretul! ;-)

elena_v_
11.02.2010, 09:38:14

200 lei corul nu e mult,dar restul...ce inseamna "taxa mirilor "350 lei??prea mult...cea mai buna meserie:sa fii preot

uana
11.02.2010, 09:56:34
200 lei corul nu e mult,dar restul...ce inseamna "taxa mirilor "350 lei??prea mult...cea mai buna meserie:sa fii preot

Corect; nu stiu, taxa mirilor, insa nasii nostri au platit'o si pe aceasta, au spus k si lor la fel le'au facut nasii si nah. Deci, in total biserica ii ajunge undeva pe la 800-900lei.