PDA

Versiunea completa : Biserica si slujba religioasa

Pagini : 1 2 3 [4]

alinacomsa
11.02.2010, 20:12:39
multam>:D<
Buna,

Vad ca vei face cununia la Biserica 4 Martiri de la Niculitel. Imi poti oferi si mie mai multe detalii, te rog frumos - cat tine slujba, cat ati platit taxa, cat o sa platiti la final, daca are cor...etc. Multumesc foarte mult!

adynna
12.02.2010, 19:06:22
Am fost si am platit taxa mirilor 350 lei, iar nasii au de platit 200 lei corul si intre 200 si 300 lei restul. Mie nu mi se pare asa mult.

confirm cele spuse.... si noi am achitat 350 ron cu chitanta la inceputul lunii ianuarie.... urmeaza sa platim cam 550-600 ron in ziua cununiei: 250 - 300 ron corul (am vb cu cel care se ocupa de cor - si ne-a spus ca incearca in cel mai scurt timp cu putinta sa inceapa sa "functioneze legal", sa emita si ei chitanta) iar diferenta de 300 ron pt cei 2-3 preoti care vor oficia slujba (fara chitanta).
Nasi mai platesc 40 sau 50 ron, nu am retinut exact suma (era prea mica si nesemnificativa fata de sumele de mai sus), pt. care se emite chitanta.
Am vb personal cu preotul Picu, ne trecut in agenda cu A (de la achitat - partea legala cu chitanta).... si ne asteapta la slujbe si chiar sa ne spovedim in post...

Am o intrebare pt cine si-a oficiat slujba aici in zile "aglomerate", cam cat a durat preotul a spus cam 30-40 min... dar ramane de vazut.

P.S. sper din tot sufletul sa nu avem parte de surprize neplacute (gen cuvinte si aluzii deplasate)[-o<

uana
13.02.2010, 11:37:26
confirm cele spuse.... si noi am achitat 350 ron cu chitanta la inceputul lunii ianuarie.... urmeaza sa platim cam 550-600 ron in ziua cununiei: 250 - 300 ron corul (am vb cu cel care se ocupa de cor - si ne-a spus ca incearca in cel mai scurt timp cu putinta sa inceapa sa "functioneze legal", sa emita si ei chitanta) iar diferenta de 300 ron pt cei 2-3 preoti care vor oficia slujba (fara chitanta).
Nasi mai platesc 40 sau 50 ron, nu am retinut exact suma (era prea mica si nesemnificativa fata de sumele de mai sus), pt. care se emite chitanta.
Am vb personal cu preotul Picu, ne trecut in agenda cu A (de la achitat - partea legala cu chitanta).... si ne asteapta la slujbe si chiar sa ne spovedim in post...

Am o intrebare pt cine si-a oficiat slujba aici in zile "aglomerate", cam cat a durat preotul a spus cam 30-40 min... dar ramane de vazut.

P.S. sper din tot sufletul sa nu avem parte de surprize neplacute (gen cuvinte si aluzii deplasate)[-o<

Noi am fost la o nunta anul trecut acolo si nu a durat 40 min, vreo 25-30. Oricum eu vreau ceva mai scurt k ma plictisesc la treburile astea bisericesti :-"

Gabi_Mihaela
13.02.2010, 11:51:30
confirm cele spuse.... si noi am achitat 350 ron cu chitanta la inceputul lunii ianuarie.... urmeaza sa platim cam 550-600 ron in ziua cununiei:
Adica va ajunge la vreo 900 ron slujba religioasa?:O:O:O

antenutza
13.02.2010, 12:46:01

la noi cununia a durat in jur de 35-40 de minute si mi s-a parut atat de lunga:)abea asteptam sa se termine

Joliutza
22.02.2010, 13:18:07
Ii stiu eu. I-am ascultat la nunta unei prietene si chiar au facut atmosfera... mi-au placut mult si i-as recomanda.JOLIUTZA msik mult de tot,chiar eram ingrijorata.
Mai am o intrebare poate stie cineva: eu sunt ortodoxa iar viitorul sot este catolic.Are cineva idee daca ne putem cununa la Biserica GRECO-CATOLICA?mersi frumos
VA PUP

cel mai bine e sa mergi sa intrebi direct acolo

alinapomarleanu
23.02.2010, 08:34:24
Buna ziua,
Face cineva nunta la Biserica Adormirea Maicii Domnului I (in spate la magazinul Tomis)? Noi am platit taxa mirilor, dar nu stim cat vor plati nasii. Cineva ne-a spus ca acolo e foarte scump.

elena_steliana18
23.02.2010, 20:03:09
Buna ziua,
Face cineva nunta la Biserica Adormirea Maicii Domnului I (in spate la magazinul Tomis)? Noi am platit taxa mirilor, dar nu stim cat vor plati nasii. Cineva ne-a spus ca acolo e foarte scump.
pai intreaba direct acolo sa iti zica macar in mare care va fi taxa. Noi am facut la Adormirea II si am intrebat care va fi taxa nasilor de cand am fost de am platit taxa

ioana_adn
03.03.2010, 23:30:07
dragelor , voi unde faceti cununia religioasa ?
noi am vrea pe plaja ;;) ... acum sa vedem daca putem gasi un loc adecvat , daca nu ne-am gandit la bisericuta mica din eforie , sa facem acolo in curte

lam
03.03.2010, 23:35:02
dragelor , voi unde faceti cununia religioasa ?
noi am vrea pe plaja ;;) ... acum sa vedem daca putem gasi un loc adecvat , daca nu ne-am gandit la bisericuta mica din eforie , sa facem acolo in curte

eu cununia civila o fac in aer liber undeva pe malul marii, nush locatia , dar cununia religioasa in biserica :*

aroma_de_portocale
03.03.2010, 23:53:38
eu fac la biserica de peste drum de banca raiff...imi place foarte mult..e asa..speciala ..plus ca are si bancutele alea in stil catolic...

ioana_adn
04.03.2010, 09:45:54
noi actele cred ca le vom face cu o zi inainte . Cununia religioasa vrem pe plaja dar sa vedem daca convingem un preot sa faca acolo si daca gasim un loc frumos si retras

aroma_de_portocale
15.03.2010, 23:29:26
eu cununia civila o fac in aer liber undeva pe malul marii, nush locatia , dar cununia religioasa in biserica :*
La ce biserica faceti cununia?

ioana_adn
16.03.2010, 11:12:48
biserica am vrea in aer liber undeva pe plaja tot la Eforie. Voi aveti idee se poate ?

aroma_de_portocale
16.03.2010, 13:20:36
biserica am vrea in aer liber undeva pe plaja tot la Eforie. Voi aveti idee se poate ?
eu una habar nu am...

Gabi_Mihaela
16.03.2010, 20:37:00

Din cate tin minte ti-am mai raspuns la intrebarea asta.Am intrebat la primaria Eforie Nord si ei nu au nici o problema cu asta, nu trebuie nici o autorizatie de la ei. Atat timp cat e domeniu public, puteti face fara probleme.Si noi tot in aer liber vom face dar trebuie sa gasim si un loc dragut pe plaja.

ioana_adn
16.03.2010, 20:52:38
Din cate tin minte ti-am mai raspuns la intrebarea asta.Am intrebat la primaria Eforie Nord si ei nu au nici o problema cu asta, nu trebuie nici o autorizatie de la ei. Atat timp cat e domeniu public, puteti face fara probleme.Si noi tot in aer liber vom face dar trebuie sa gasim si un loc dragut pe plaja.

oki scuze ... sa ma anunti si pe mine daca gasiti un loc dragut ca sa-mi fac o idee .

merci

aroma_de_portocale
22.03.2010, 16:18:45
Azi am rezolvat si cu biserica...Am platit taxele, am stabilit sa fie cununia la ora 18..cu toate ca noi am fi dorit la 19...dar preotul tine slujba 1 ora...si am fi terminat prea tarziu...acum trebuie sa-mi decalez tot programul cu o ora inainte...#-o

ioana_adn
22.03.2010, 23:02:51
Azi am rezolvat si cu biserica...Am platit taxele, am stabilit sa fie cununia la ora 18..cu toate ca noi am fi dorit la 19...dar preotul tine slujba 1 ora...si am fi terminat prea tarziu...acum trebuie sa-mi decalez tot programul cu o ora inainte...#-o

bv !!! cam cu cat timp inainte trebuie facute rezervarile la biserica in Eforie ?

pupi

aroma_de_portocale
23.03.2010, 14:34:59
bv !!! cam cu cat timp inainte trebuie facute rezervarile la biserica in Eforie ?

pupi
pai cum am fost noi, a fost tocmai bine..ca am putut sa alegem ora..oricum a zis doamna de acolo ca e foarte solicitata..nu stiu ce sa zic, depinde si in ce perioada a anului faci nunta..cred ca jumate de an e ok...

euaceasi
30.03.2010, 10:27:19
are cineva idee cat e taxa la sf nicolae cel vechi in spatele la catedrala?

elena_v_
05.04.2010, 16:23:39
pai cum am fost noi, a fost tocmai bine..ca am putut sa alegem ora..oricum a zis doamna de acolo ca e foarte solicitata..nu stiu ce sa zic, depinde si in ce perioada a anului faci nunta..cred ca jumate de an e ok...
si eu merg zilele astea sa-mi caut biserica..problema e ca nu prea stiu unde...
cam cat costa slujba la biserica aleasa de voi?

elena_v_
07.04.2010, 23:38:51
buna seara,fetelor!azi mi-am ales biserica!

dvdruxandra
08.04.2010, 07:56:57
buna seara,fetelor!azi mi-am ales biserica!

felicitari cumnatzica, a aceeasi biserica cu a noastra, inseamna ca ti-a placut mult :D

elena_v_
09.04.2010, 11:23:58
felicitari cumnatzica, a aceeasi biserica cu a noastra, inseamna ca ti-a placut mult :D

mersi frumos!da,ne place foarte mult!bine,nici nu avem timp sa cautam altele,doar ne stii...:D

anca_b26
12.04.2010, 16:18:16
Buna fetelor,

nu am mai scris de mult pe aici. Trebuie sa ma ocup de organizarea nuntii ptr o verisoara din Canada, ce si-a programat nunta pe 31.07.2010, insa nu are nici fotograf, nici biserica. Are cine niste numere de telefon de la bisericile din Cta?

blonda1111
12.04.2010, 18:50:07
Buna fetelor,

nu am mai scris de mult pe aici. Trebuie sa ma ocup de organizarea nuntii ptr o verisoara din Canada, ce si-a programat nunta pe 31.07.2010, insa nu are nici fotograf, nici biserica. Are cine niste numere de telefon de la bisericile din Cta?
Cred ca e mai greu cu numere de telefon la biserici :). Posibil sa ai sanse sa gasesti nr de telefon de la preoti mai degraba decat de la biserici

anca_b26
13.04.2010, 16:11:20
Cred ca e mai greu cu numere de telefon la biserici :). Posibil sa ai sanse sa gasesti nr de telefon de la preoti mai degraba decat de la biserici

Ma gandeam la biserica din parcul de la Casa de Cultura. Are cineva idee cum e acolo?

elena_v_
14.04.2010, 14:40:47
Ma gandeam la biserica din parcul de la Casa de Cultura. Are cineva idee cum e acolo?
in biserici gasesti numerele de telefon ale preotilor,dar ei te vor trimite tot la biserica sa te programezi in agenda si sa platesti taxa obligatorie...la biserica aleasa de mine,taxa e de 100 ron.

dremilia
14.04.2010, 20:18:05
Buna. Eu fac acolo slujba pe 8 mai. taxa a fost 50 ron. preotul a fost f dragut si a vb frumos iar biserica mi-a placut , e mare. Mult succes.

Tarya
19.04.2010, 14:18:47
Noi am facut (acum 2 zile;-)) la Sf Mina si a fost minunat. Au fost toti cei 3 preoti, slujba a fost superba, degajata, preotii glumeti, au binedispus toti invitatii. A durat cam 30 min, suficient cat sa captiveze pe toata lumea fara sa plictiseasca pe cineva, iar corul a fost demential. Ca pret, in total s-a ridicat la 9 mil jumatate (defalcat: 3,5 mil am platit la programare, inca 50 lei nasul pe chitanta in ziua nuntii, 200 lei corul si 3,5mil pt preoti).

blonda1111
19.04.2010, 17:06:38
Noi am facut (acum 2 zile;-)) la Sf Mina si a fost minunat. Au fost toti cei 3 preoti, slujba a fost superba, degajata, preotii glumeti, au binedispus toti invitatii. A durat cam 30 min, suficient cat sa captiveze pe toata lumea fara sa plictiseasca pe cineva, iar corul a fost demential. Ca pret, in total s-a ridicat la 9 mil jumatate (defalcat: 3,5 mil am platit la programare, inca 50 lei nasul pe chitanta in ziua nuntii, 200 lei corul si 3,5mil pt preoti).
Pai e super bine pt Sf Mina...Noi auzisem sume mult mai mari :-?

uana
19.04.2010, 22:26:41

Atat ne'au spus si noua cand ne'am dus sa vorbim de programare si sa platim.

dvdruxandra
21.04.2010, 08:07:55
Pai e super bine pt Sf Mina...Noi auzisem sume mult mai mari :-?

fara suparare, dar mie mi se pare extrem de mult, chiar si pt. aceasta biserica, cum spui tu...la asa tarife, ma bate gandul sa-mi deschid si eu o biserica (Doamne iarta-ma), ma fac patroana ... :(

aroma_de_portocale
21.04.2010, 11:44:51
fara suparare, dar mie mi se pare extrem de mult, chiar si pt. aceasta biserica, cum spui tu...la asa tarife, ma bate gandul sa-mi deschid si eu o biserica (Doamne iarta-ma), ma fac patroana ... :(
sincer, si mie mi se pare mult...pai noi am platit 150 de lei taxa de cununie...e diferenta de 750 de lei...cam mult zic eu...

MissSwan
21.04.2010, 17:58:15
sincer, si mie mi se pare mult...pai noi am platit 150 de lei taxa de cununie...e diferenta de 750 de lei...cam mult zic eu...

Ati platit taxa de cununie, dar asta n-are cum sa fie tot. In ziua nuntii nasul va mai trebui sa plateasca preotii si corul (daca aveti) asa ca pana la urma diferenta nu va avea cum sa fie f mare. Mie nu mi se pare deloc un pret exagerat avand in vedere ca in banii astia au intrat 3 preoti si corul.

Goldmoon
21.04.2010, 18:13:15
Ati platit taxa de cununie, dar asta n-are cum sa fie tot. In ziua nuntii nasul va mai trebui sa plateasca preotii si corul (daca aveti) asa ca pana la urma diferenta nu va avea cum sa fie f mare. Mie nu mi se pare deloc un pret exagerat avand in vedere ca in banii astia au intrat 3 preoti si corul.

Noi am platit la biserica 120 de lei, cu chitanta... si atat. Nu am avut cor, in schimb s-a cantat la orga. Preotul chiar ne-a zis ca in banii platiti e inclusa si orga. Nu s-a dat nimic suplimentar la preot in ziua nuntii.

MissSwan
21.04.2010, 18:54:09
Noi am platit la biserica 120 de lei, cu chitanta... si atat. Nu am avut cor, in schimb s-a cantat la orga. Preotul chiar ne-a zis ca in banii platiti e inclusa si orga. Nu s-a dat nimic suplimentar la preot in ziua nuntii.

Din fericire, la bisericile reformate (si cred ca si catolice) exista o cu totul alta mentalitate in ce priveste lucrurile acestea. Insa la bisericile ortodoxe, eu pana acum nu am auzit ca preotii sau corul sa nu fie platiti separat in ziua nuntii.

buburuza82
21.04.2010, 19:46:32
Poate Dumnezeul de la Sf. Mina are mai multe nevoi decat Dumnezeul de la alte biserici :)

Tarya
21.04.2010, 21:11:48
Poate Dumnezeul de la Sf. Mina are mai multe nevoi decat Dumnezeul de la alte biserici :)

E o chestie de alegere parerea mea, cine vrea acesata biserica din variate considerente plateste (ma rog dupa caz nasii lor) cine nu, nu. Mie personal imi place foarte mult biserica, e si foarte aproape de casa, ma incanta peisajul , slujba mi se pare echilibrata si destinsa iar corul canta extraordinar. pentru mine a fost ceea ce mi-am dorit si desi un pic mai scump nu mi s-a parut exagerat pretul...si-a meritat banii (strict punctul meu de vedere)

uana
21.04.2010, 21:26:41
E o chestie de alegere parerea mea, cine vrea acesata biserica din variate considerente plateste (ma rog dupa caz nasii lor) cine nu, nu. Mie personal imi place foarte mult biserica, e si foarte aproape de casa, ma incanta peisajul , slujba mi se pare echilibrata si destinsa iar corul canta extraordinar. pentru mine a fost ceea ce mi-am dorit si desi un pic mai scump nu mi s-a parut exagerat pretul...si-a meritat banii (strict punctul meu de vedere)

Idem :)>-
Puteam alege orice alta biserica, insa aceasta este pe sufletul meu, mai ales ca tata este prieten cu preotul de acolo din copilarie. :D

aroma_de_portocale
21.04.2010, 22:28:43
in ziua nuntii doamna de la biserica ne-a zis ca nasul va mai plati preotilor ceva NUMAI daca vrea...o sa le dea ceva dar tot nu se ajunge la 9 mil...Oricum a nu se intelege ca judec pe cineva..departe de mine gandul asta..era doar o parere personala...

elena_v_
22.04.2010, 10:00:39
Din fericire, la bisericile reformate (si cred ca si catolice) exista o cu totul alta mentalitate in ce priveste lucrurile acestea. Insa la bisericile ortodoxe, eu pana acum nu am auzit ca preotii sau corul sa nu fie platiti separat in ziua nuntii.
pai de unde fac preotii rost de 100 mii euro pentru o "masinuta" second-hand?=))

elena_v_
22.04.2010, 10:02:56
felicitari inca o data pentru nunta!!important e ca a iesit totul cum ti-ai dorit!

dvdruxandra
22.04.2010, 10:31:31
Idem :)>-
Puteam alege orice alta biserica, insa aceasta este pe sufletul meu, mai ales ca tata este prieten cu preotul de acolo din copilarie. :D

si eu il cunosc pe parintele Picu, am fost colega de banca cu fata lui, iar varul meu cu fiul lui, nu are nicio legatura afinitatea sufleteasca cu parerea referitoare la suma exagerata de bani....ideea este ca pt. o slujba de 40-50 min. maxim, 9 mil. este...wow....eu sunt profesor si daca as propune unui parinte care vine cu copilul la mine la meditatie sa imi dea 9 mil. pe juma de ora de preagatire, cu conditia ca , pe langa mine, mai sunt si alti 2 profesori+ inca niste "invatzacei" , cred ca mi-ar da cu ceva in cap+ alte nefericite "blagoslovenii"....

Joliutza
22.04.2010, 10:34:29
si eu il cunosc pe parintele Picu, am fost colega de banca cu fata lui, iar varul meu cu fiul lui, nu are nicio legatura afinitatea sufleteasca cu parerea referitoare la suma exagerata de bani....ideea este ca pt. o slujba de 40-50 min. maxim, 9 mil. este...wow....eu sunt profesor si daca as propune unui parinte care vine cu copilul la mine la meditatie sa imi dea 9 mil. pe juma de ora de preagatire, cu conditia ca , pe langa mine, mai sunt si alti 2 profesori+ inca niste "invatzacei" , cred ca mi-ar da cu ceva in cap+ alte nefericite "blagoslovenii"....

=)) =)) =)) Ce m-ai distrat!
Sunt de acord cu tine de fapt, dar mi-a placut cum ai pus problema!

catalinsicatalina
22.04.2010, 13:16:58
am fost si noi la sf mina si ne-am interesat de ceremonie.ni s-a spus ca platim 350 pe chitanta si nasul o sa dea cat crede de cuviinta.preotul cu care am vorbit in schimb ne-a spus ca slujba ne costa in jur de 300-400 lei si daca vrem sa lasam ceva si la cor.
apoi am fost la biserica din spatele muzeului tomis si ni s-au cerut 150 lei pe chitanta si 150-200 cununia.
apoi am fost la bisericuta alba de pe tomis unde ne-au cerut 100 lei si cununia 150.
cam asta am intalnit noi...

Tarya
22.04.2010, 13:55:27
felicitari inca o data pentru nunta!!important e ca a iesit totul cum ti-ai dorit!

Multumes mult>:D<

euaceasi
27.04.2010, 12:23:22
stie cineva care este pretul la biserica adormirea maicii domnului(in spatele magazinului tomis)?

masha_realart
27.04.2010, 14:24:16
da ok...fiecare cu parerea lui,dar pana la urma daca tot e atat de mult de ce nu va duceti in alta parte..toata lumea se inghesuie la Sf. Mina pt ca e ceva deosebit,biserica,corul,preotul,pozele care ies superbe acolo si faptul ca nu se fac inmormantari acolo...ca detaliu referitor la acea biserica nimeni nu stie ca este o biserica fara sector,adica in afara de slujbele care sunt cununii si botezuri alt venit nu exista ca la alte biserici, asa se explica si taxele mai mari! mie mi se pare de prost gust sa te zgarcesti la biserica si dup-aia sa arunci cu bani la lautari sau alte prostii!

masha_realart
27.04.2010, 14:31:14

Exact ce ziceam..este o biserica fara sector..orice alta biserica din oras are sector si deci venit..de aceea taxa la Sf Mina e mai mare!

Luciana_85
27.04.2010, 23:43:46
da ok...fiecare cu parerea lui,dar pana la urma daca tot e atat de mult de ce nu va duceti in alta parte..toata lumea se inghesuie la Sf. Mina pt ca e ceva deosebit,biserica,corul,preotul,pozele care ies superbe acolo si faptul ca nu se fac inmormantari acolo...ca detaliu referitor la acea biserica nimeni nu stie ca este o biserica fara sector,adica in afara de slujbele care sunt cununii si botezuri alt venit nu exista ca la alte biserici, asa se explica si taxele mai mari! mie mi se pare de prost gust sa te zgarcesti la biserica si dup-aia sa arunci cu bani la lautari sau alte prostii!

Subscriu...:)>-

zana01
27.04.2010, 23:53:45

mie , lasand la o parte pretul, de prost gust mi se par glumele pe care le face preotul in timpul slujbei. am fost la 3 nunti acolo si nu a contenit sa faca glume deocheate, sa vorbeasca in 3-4 limbi de parca eram acolo la spectacolul unui comediant nu foarte talentat. parere mea e ca dc vrei spectacol poti lua un artist la petrecere, eu consider ca altul e rolul unui preot...

mie , lasand la o parte pretul, de prost gust mi se par glumele pe care le face preotul in timpul slujbei. am fost la 3 nunti acolo si nu a contenit sa faca glume deocheate, sa vorbeasca in 3-4 limbi de parca eram acolo la spectacolul unui comediant nu foarte talentat. parere mea e ca dc vrei spectacol poti lua un artist la petrecere, eu consider ca altul e rolul unui preot...

si inca ceva: slujba nu dureaza mai mult de 20 de minute ceea ce este un shortcut de slujba...ceea ce mi se pare cam blasfemie:|

paula_c
28.04.2010, 10:22:09
Cam cu cat timp inainte de nunta ar trebui sa vorbim cu preotul pentru programare?
Stie cineva? Multumesc mult!

dvdruxandra
28.04.2010, 10:44:47
Cam cu cat timp inainte de nunta ar trebui sa vorbim cu preotul pentru programare?
Stie cineva? Multumesc mult!

depinde la ce biserica alegi sa faceti cununia...sunt unele mai solicitate, care sunt "arvunite" de cu un an inainte si altele la care poti sa te duci cu o luna-2 inainte, cum a fost in cazul nostru....bisericutza noastra este una f.frumoasa, dar mai de "cartier", deci mai putin populata...

elena_v_
28.04.2010, 10:57:46
am inteles eu gresit sau chiar ai spus ca acolo nu se fac inmormantari????!!!
cred ca te inseli...de la o asa biserica n-ar trebui sa plece nimeni necununat/nebotezat/neinmormantat..e ca si cum in casa lui Dumnezeu nu se fac si inmormantari...:))

aroma_de_portocale
28.04.2010, 13:19:55
1. sa fiu sincera nu mi-a placut acest mod de exprimare
2. daca banii se duceau la biserica si nu in buzunarele largi ale preotilor era altceva....(aici vorbesc la modul general)
3. daca e o biserica fara sector cum zici tu, si singurele venituri (care se folosesc strict in beneficiul bisricii) sunt cele din ceremonii religioase, de ce nu se da chitanta pentru toata suma?????
4. fiecare e liber sa fca ce vrea cu banii lui...

aroma_de_portocale
28.04.2010, 13:21:49
am inteles eu gresit sau chiar ai spus ca acolo nu se fac inmormantari????!!!
cred ca te inseli...de la o asa biserica n-ar trebui sa plece nimeni necununat/nebotezat/neinmormantat..e ca si cum in casa lui Dumnezeu nu se fac si inmormantari...:))
oricum nu vad ce relevanta ar avea ca nu se fac inmormantari...nu stiu de ce a tinut sa precizeze acest lucru....

Babydeey
28.04.2010, 14:18:19
1. sa fiu sincera nu mi-a placut acest mod de exprimare
2. daca banii se duceau la biserica si nu in buzunarele largi ale preotilor era altceva....(aici vorbesc la modul general)
3. daca e o biserica fara sector cum zici tu, si singurele venituri (care se folosesc strict in beneficiul bisricii) sunt cele din ceremonii religioase, de ce nu se da chitanta pentru toata suma?????
4. fiecare e liber sa fca ce vrea cu banii lui...
Foarte bine spus!!!!!!!=D>=D>=D>

masha_realart
30.04.2010, 09:26:37
Ma rog eu imi mentin parerea...daca tot se inghesuie toata lumea la Sf Mina inseamna ca se merita,in ceea ce priveste asta cu inmormantarile e f simplu..n-ai vrea ca inaintea cununiei tale sa scoata mortul afara din biserica sa te intalnesti cu oameni plansi..sa nu ma intelegeti gresit nu e nimic rau in asta, dar cred ca intr-o zi atat de importanta din viata ta ai vrea totusi sa eviti orice fel de neplaceri,pt inmormantari sunt multe alte biserici asta am zis-o ca un plus pt aceasta biserica, asta cu buzunarele largi ale preotilor e o idee preconceputa nu toti sunt asa, si daca vei fi vreo data pe-acolo sa te interesezi ce se afla in stanga bisericii si unde se duc acei bani pe care nu se da chitanta,da o parte intr-adevar merg in buzunarele oamenilor de acolo care muncesc pt acei bani, iar o alta mare parte merg la un centru de zi pt copii cu dizabilitati,oricum eu ma lupt acum cu morile de vant, asa sunt oamenii, intotdeauna gasesc prilej de barfa si din asta ies tot felul de neintelegeri,iar despre glumele parintelui de acolo sunt dragute si destind atmosfera multi apreciaza asta si se aleg si cu niste poze minunate, in care toata lumea zambeste..asta am citit-o aici pe forum! nu mai comentez ca e degeaba , fiecare isi alege biserica dupa ce criterii vrea si slava Domnului avem destule biserici frumoase dintre care putem alege!

elena_v_
01.05.2010, 08:31:14
chiar ca de biserici nu ducem lipsa!
indiferent de"prestigiul preotilor haiosi"sau de biserica,mie una,nu mi se pare moral ca preotii sa ceara bani pentru slujba...d-aia se practica taxa obligatorie pentru cununie,care e trecuta pe chitanta

eli_mon
04.05.2010, 01:15:25
stie cineva cat cununia la o biserica de cartier in navodari?

georgy_2006
26.05.2010, 10:26:34
pentru miresicile care pun pret pe cununia religioasa (eu recunosc ca nu m-a interesat decat strictul necesar) am fost acum cateva saptamani la o cununia religioasa in afara constantei si anume la manastirea colilia si a fost absolut minunat. este relativ izolata, o manastire de maicute ce seamana cu un coltisor de rai. fiind aproape de Cheia, dupa ceremonie mirii s-au oprit acolo sa faca poze (cred ca au iesit superbe).
imi pare rau ca nu am poze sa va pot arata, dar vroiam sa va povestesc despre asta pentru ca eu chiar am fost impresionata

Babydeey
26.05.2010, 10:50:25
pentru miresicile care pun pret pe cununia religioasa (eu recunosc ca nu m-a interesat decat strictul necesar) am fost acum cateva saptamani la o cununia religioasa in afara constantei si anume la manastirea colilia si a fost absolut minunat. este relativ izolata, o manastire de maicute ce seamana cu un coltisor de rai. fiind aproape de Cheia, dupa ceremonie mirii s-au oprit acolo sa faca poze (cred ca au iesit superbe).
imi pare rau ca nu am poze sa va pot arata, dar vroiam sa va povestesc despre asta pentru ca eu chiar am fost impresionata

Ai fost la nunta Roxanei?

elena_v_
26.05.2010, 13:43:06
fetelor,ce ne trebuie la biserica?inafara de certificate de nastere si buletine?

Babydeey
26.05.2010, 13:54:25
fetelor,ce ne trebuie la biserica?inafara de certificate de nastere si buletine?

Certificatul de casatorie si buletinele. Nu cred ca am avut nevoie de certificatele de nastere

elena_v_
26.05.2010, 20:00:08
Certificatul de casatorie si buletinele. Nu cred ca am avut nevoie de certificatele de nastere

mersi frumos !dar mai trebuie si altceva?cand am platit taxa,femeia aceea mi-a spus ca tre sa platesc inca o suma ,nu mai stiu exact pentru ce,oricum suna ca o contributie pentru acea biserica la care se va tine slujba...eu n-am platit-o pt ca n=aveam bani destui ,dar nici nu vreau s-o platesc pana nu vorbesc cu preotul...apropo,am vazut ca in unele zone din tara ,mirii trebuie sa cumpere covor rosu pentru slujba si apoi sa-l doneze bisericii...la noi nu se obisnuieste asa,nu?

Nicole_M
08.08.2010, 01:49:05
Buna fetelor, stiti cumva cat este taxa la biserica Sf Nicolae (bisericuta din spatele Catedralei) ? ma intereseaza cat ar trebui sa plateasca nasii :)

michela620
08.08.2010, 13:57:23
[QUOTE=Nicole_M;3502661]Buna fetelor, stiti cumva cat este taxa la biserica Sf Nicolae (bisericuta din spatele Catedralei) ? ma intereseaza cat ar trebui sa plateasca nasii :)[/QUOT

Noi ne-am programat deja la biserica sf. nicolae...in principiu din cate am inteles de la dascal in jur de 300-350ron in functie de posibilitatile fiecaruia.nu este o suma fixa..cica dai cat ai..(sau cat te lasa inima).in suma asta nu cred ca este inclus si corul...doar onorariul pentru preoti.

lunguloredana
10.08.2010, 13:51:51
Buna fetelor, stiti cumva cat este taxa la biserica Sf Nicolae (bisericuta din spatele Catedralei) ? ma intereseaza cat ar trebui sa plateasca nasii :)
Mie nu mi-au cerut nimic...mi-a zis sa stau linistita, ne vedem in ziua nuntii, si ca nu ar trebuii sa ma ntereseze pe mine ca platesc nasii, si ca "nu iau pielea de pe om"...il citez pe parintele Marius. asa ca sper sa fie ok..eu am renuntat la Sf Mina pt k cereau prea mult...4mil taxa mirilor...6mil taxa nasilor...fara chitante logic..si nush ce la cor..bla bla... in fine nici mie nu mi se pare corect sa se ceara taxele astea, fie la nunta/inmormantare, ci sa se dea dupa posibilitati...si eu oare au impozit pe ele? k tot usntem in criza si se ia de peste tot impozit...

pretyflory
17.08.2010, 10:31:13
de biserica din spatele magazinului Tomis stiti ceva? pe 28 august sunt nasica acolo si sa stiu la ce sa ma astept.

Nicole_M
19.08.2010, 21:50:05
Mie nu mi-au cerut nimic...mi-a zis sa stau linistita, ne vedem in ziua nuntii, si ca nu ar trebuii sa ma ntereseze pe mine ca platesc nasii, si ca "nu iau pielea de pe om"...il citez pe parintele Marius. asa ca sper sa fie ok..eu am renuntat la Sf Mina pt k cereau prea mult...4mil taxa mirilor...6mil taxa nasilor...fara chitante logic..si nush ce la cor..bla bla... in fine nici mie nu mi se pare corect sa se ceara taxele astea, fie la nunta/inmormantare, ci sa se dea dupa posibilitati...si eu oare au impozit pe ele? k tot usntem in criza si se ia de peste tot impozit...

Multumesc mult fetelor pentru informatii :)

masha_realart
16.09.2010, 10:55:54
EU m-am sucit..si fac cununia religioasa la SF Maria de pe bdul 1 mai,e superba si imensa..are o acustica..cred ca va fi super..doar ca nu au cor asa ca tre sa aduc eu...am ajuns la biserica asta intr-un mod ciudat...am vazut poze la fotograful meu superbe si credeam ca e vreo biserica din bucuresti..cand colo era vb de aceasta biserica:P am platiti deja taxa mirelor 200 ron si mai urmeaza sa dea ansul 300 la preoti in ziua nuntii...corul va veni separat ca ei au doar cantareti...iar eu vreau cor...asa ca..:);;)

alipety
16.09.2010, 12:20:56
EU m-am sucit..si fac cununia religioasa la SF Maria de pe bdul 1 mai,e superba si imensa..are o acustica..cred ca va fi super..doar ca nu au cor asa ca tre sa aduc eu...am ajuns la biserica asta intr-un mod ciudat...am vazut poze la fotograful meu superbe si credeam ca e vreo biserica din bucuresti..cand colo era vb de aceasta biserica:P am platiti deja taxa mirelor 200 ron si mai urmeaza sa dea ansul 300 la preoti in ziua nuntii...corul va veni separat ca ei au doar cantareti...iar eu vreau cor...asa ca..:);;)
felicitari pentru alegere! este foarte frumoasa, am ramas si eu muta de admiratie prima data cand am intrat acolo, anul trecut. desi stau la far, la 2 pasi de biserica, nu o frecventez , nici nu stiam ce comoara am langa mine :-$

masha_realart
17.09.2010, 21:06:21
felicitari pentru alegere! este foarte frumoasa, am ramas si eu muta de admiratie prima data cand am intrat acolo, anul trecut. desi stau la far, la 2 pasi de biserica, nu o frecventez , nici nu stiam ce comoara am langa mine :-$

Intr-adevar o comoara:) desi sunt off topic..dar noi doua mai avem ceva in comun Fotograful!Ti-am admirat de multe ori pozele:)sper si ale mele sa iasa macar jumatate din cum sunt ale tale..:)

reddy
24.09.2010, 00:44:08
Buna,
eu va recomand sa alegeti o biserica mare, incapatoare..
eu m-am cununat la Sf. Nicolae din p-ta Ovidiu.. nu stiu de ce mi-a intrat mie in cap ca vreau acolo pur si simplu.. a fost foarte aglomerat in ziua respectiva, am asteptat ceva, cu parcarea a fost o problema, iar in timpul slujbei simteam ca nu mai am aer sa respir, se facuse foarte cald inauntru.. Eu am vrut neaparat cor (la balcon) iar cand am fost sa vb. mi-au spus ca au si cor, numai ca s-a dovedit a fi cei 3 dascali, corul meu mult visat :-L...
am fost cam dezamagita.. dar asta e ..acum sunt impacata ca am trecut cu bine si de experienta asta..
viitoarelor miresici va urez sa aveti nunta pe care o visati!

anabucuresti
29.09.2010, 19:52:49
Buna dragelor,
Am citit cate ceva din ce s-a mai scris p-aici dar cred ca trebuie sa intreb efectiv.

Aveti idee cat costa slujba de cununie la Catedrala din Constanta? (piata Ovidiu)

Ma pregatesc sa fiu nasa anul viitor si am auzit tot felul de cifre...
Imi dau seama ca miresicile nu prea mai intra dupa evenim,ent, dar poate macar din auzite...

Multumesc si va pup!

marrya
02.10.2010, 13:00:52
Buna dragelor,
Am citit cate ceva din ce s-a mai scris p-aici dar cred ca trebuie sa intreb efectiv.

Aveti idee cat costa slujba de cununie la Catedrala din Constanta? (piata Ovidiu)

Imi dau seama ca miresicile nu prea mai intra dupa evenim,ent, dar poate macar din auzite...

Multumesc si va pup!
Draga mea,
Acum cu criza..poate popii lasa tarifele mai jos...iti dau un exemplu concret. Fratele meu a avut nunta acum 3 ani , in sept 2007 cand lumea mai avea cat de cat bani. Au discutat din timp cu nasii le-au spus ca vor face la Catedrala si au convenit sa dea atunci 100lei/preot ( max 500 lei) numai ca in ziua nuntii la cununie erau 9 preotii pt ca nu stiu ce nunta de fitze fusese inainte. Toate bune si frumoase..pana la partea cu taxa..Nasul in altar l-au luat "popii" ( nu preotii, ca cei adevarati nu fac asa..)la scuturat de bani..mai intai 900 lei .ca, de! erau 9 si apoi..si ceva la cor, si au ajuns la 1.2oolei!!! Nasul fiind singur cu ei in altar, nu inteleg de ce le-a sidat..! poate de rusine, dar dupa s-a supart terbil pe frati-miu din cauza jegmanelii pe fata..!si nu e singurul caz, cunosc nasi si fini care eu rupt relatia tocmai din aceasta cauza..! Asa ca mare grija, va pregatiti banii din timp, max 400-500 lei si nu va lasati intimidati de ei. In fond ce va poate face?? slujba e terminata, doar n-o sa iasa din altar sa tipe dupa voi...ca pana la urma..tot noi oamenii de rand i-am invatat. Invatul are si dezvat..!

Am uitat sa va spun ca eu am avut nunta acum 4 luni si pentru mine cea mai importanta parte a fost cununia religioasa. De aceea am ales sa o facem la Manastirea Colilia ( la 50 km de Constanta), manastire noua cu o pictura extraordinara in biserica, fosta evanghelica. Am ales acest loc si pentru ca suntem foarte legati de aceasta asezare monahala inca de la inceputurile ei, dar si pentru ca ne-am dorit sa se faca toata slujba, nu cu taieturi si pe banda rulanta k la Sf.Mina. Sunt atatea alte biserici frumoase si primitoare in Constanta (EX: Sf.Nicolae- micuta si intima, Sf. Maria-8 septembrie langa Far, Sf. Nicolae-Sos Mangaliei spre Real, Sf. Gheorghe- mare si impunatoare- str.Nicolae Iorga colt cu Romana..si multe altele..Nu inteleg de ce toti se inghesuie la Catedrala si Sf. Mina...pt ca e de fitze?? sa fim seriosi..slujba conteaza ca pozele le puteti face oriunde. Nu mai zic de Manastirile de pe la langa oras, daca e vorba de cor..acesta in puteti aduce personal, daca va doriti.
La manastire aveti si linistea necesara slujbei, pentru ca asta conteaza cel mai mult, nu va zoreste nimeni ca trebuie sa intre si altii dupa voi, apoi ganditi-va la fotografii..vor fi deosebite, altceva decat au toti, apoi costurile muuult mai mici. Cei din manastiri nu au din ce trai, rar au cate un botez sau o cununie..pe cand cei de la oras..in sezonul nuntilor...isi mai fac inca 3 salarii...!:O
La Manastirea Colilia unde am facut noi.. Maica Stareta ne-a dat voie sa punem vreo 30 scaune, care au fost insuficiente, firma de organizari a fost foarte draguta si ni le-a imbracat in ivoire, am avut stalpisori cu ornamente din flori naturale, am adus 4-5 baieti la strana pe care eu i-am platit, iar nasul a dat doar 400lei tinand cont ca au fost 4 preoti, iar slujba a fost de vis..asa cum mi-am dorit si a durat 1ora si 20min.(chiar daca muream de picioare) iar invitatii au stat pana la sfarsit frumos pe scaune, fara sa se fi foit pe usa, semn ca intr-adevar le-a placut si ca au fost atrasi efectiv de frumusetea nuntii, iar dupa slujba am primit numai aprecieri si felicitari. Vreau sa va spun ca am fost placut surprinsa sa ma sune invitatii ca vor sa participe la cununia religioasa... tocmai pentru ca era la manastire ( au fost in jur de 60 de pers) Plus de asta..spatiul fiind larg fotograful ne-a facut o surpriza si am avut parte de fotografie aeriana...!
Asadar ganditi-va muuult inainte de a alege locatia pentru slujba de cununie!o:-)

uana
02.10.2010, 14:49:32
Am uitat sa va spun ca eu am avut nunta acum 4 luni si pentru mine cea mai importanta parte a fost cununia religioasa. De aceea am ales sa o facem la Manastirea Colilia ( la 50 km de Constanta), manastire noua cu o pictura extraordinara in biserica, fosta evanghelica. Am ales acest loc si pentru ca suntem foarte legati de aceasta asezare monahala inca de la inceputurile ei, dar si pentru ca ne-am dorit sa se faca toata slujba, nu cu taieturi si pe banda rulanta k la Sf.Mina. Sunt atatea alte biserici frumoase si primitoare in Constanta (EX: Sf.Nicolae- micuta si intima, Sf. Maria-8 septembrie langa Far, Sf. Nicolae-Sos Mangaliei spre Real, Sf. Gheorghe- mare si impunatoare- str.Nicolae Iorga colt cu Romana..si multe altele..Nu inteleg de ce toti se inghesuie la Catedrala si Sf. Mina...pt ca e de fitze?? sa fim seriosi..slujba conteaza ca pozele le puteti face oriunde. Nu mai zic de Manastirile de pe la langa oras, daca e vorba de cor..acesta in puteti aduce personal, daca va doriti.
La manastire aveti si linistea necesara slujbei, pentru ca asta conteaza cel mai mult, nu va zoreste nimeni ca trebuie sa intre si altii dupa voi, apoi ganditi-va la fotografii..vor fi deosebite, altceva decat au toti, apoi costurile muuult mai mici. Cei din manastiri nu au din ce trai, rar au cate un botez sau o cununie..pe cand cei de la oras..in sezonul nuntilor...isi mai fac inca 3 salarii...!:O
La Manastirea Colilia unde am facut noi.. Maica Stareta ne-a dat voie sa punem vreo 30 scaune, care au fost insuficiente, firma de organizari a fost foarte draguta si ni le-a imbracat in ivoire, am avut stalpisori cu ornamente din flori naturale, am adus 4-5 baieti la strana pe care eu i-am platit, iar nasul a dat doar 400lei tinand cont ca au fost 4 preoti, iar slujba a fost de vis..asa cum mi-am dorit si a durat 1ora si 20min.(chiar daca muream de picioare) iar invitatii au stat pana la sfarsit frumos pe scaune, fara sa se fi foit pe usa, semn ca intr-adevar le-a placut si ca au fost atrasi efectiv de frumusetea nuntii, iar dupa slujba am primit numai aprecieri si felicitari. Vreau sa va spun ca am fost placut surprinsa sa ma sune invitatii ca vor sa participe la cununia religioasa... tocmai pentru ca era la manastire ( au fost in jur de 60 de pers) Plus de asta..spatiul fiind larg fotograful ne-a facut o surpriza si am avut parte de fotografie aeriana...!
Asadar ganditi-va muuult inainte de a alege locatia pentru slujba de cununie!o:-)

Eu am facut la Sf. Mina, nu pentru ca este de fitze si pana la urma chiar de ar fi, te mariti doar o data si faci unde vrea muschiul tau, nu ?
Noi am vrut acolo pentru ca nu suntem niste persoane bisericoase, pentru ca slujba este scurta , peisajul este superb si pentru ca Picu chiar imi este simpatic :)>-

marrya
02.10.2010, 15:34:03
Eu am facut la Sf. Mina, nu pentru ca este de fitze si pana la urma chiar de ar fi, te mariti doar o data si faci unde vrea muschiul tau, nu ?
Noi am vrut acolo pentru ca nu suntem niste persoane bisericoase, pentru ca slujba este scurta , peisajul este superb si pentru ca Picu chiar imi este simpatic :)>-
Sincer..n-am impus nimanui unde sa faca slujba..eu doar am dat idei celor care vor altceva...celor care vor sa schimbe peisajul...care vor fotografii in locatii diferite. Fiecare face unde "vrea muschiul" lui si cum"vrea muschiul" depinde doar de cat de multa atentie vrea fiecare sa acorde slujbei. Unii vor sa se termine cat mai repede, altii opteaza pentru slujba intreaga. Nu am nimic cu preotul Picu, il cunosc bine, uneori e chiar simpatic, dar mai sare si calul..si nu e cazul ca pana la urma e slujba nu bascalie! Bascalie facem cata vrea dar dupa slujba. Nu sunt incuiata, dimpotriva...o mica gluma e binevenita pentru a descretii fruntile, dar sa nu transforme slujba in circ! Biserica Sf. Mina este alesa mai mult pentru peisaj iar Catedrala pentru cor! Pe o parte din membrii corului de la Catedrala si de la Sf.Mina ii cunosc si stiu eu cum ajung banii la ei ( pe sfert)... luati sub pretextul asta de la nasi!

Luciana_85
02.10.2010, 18:46:22
Buna dragelor,

Multumesc si va pup!

Buna. Eu am avut nunta pe 10 iulie la Catedrala...am avut 9 preoti ...7 de acolo si 2 adusi de soacra mea (prieteni de familie).
Slujba a fost superba ....toata lumea a ramas impresionata si am primit numai cuvinte de lauda ptr alegerea facuta...iar corul a fost magnific (trebuie sa recunosc..este biserica mea de suflet si de aceea mi-a placut asa mult).
In total am platit 10 mil..dar a meritat pe deplin aceasta "investitie".

zana01
02.10.2010, 23:42:39
Noi am avut nunta pe 29 mai la Catedrala, am avut 7 preoti si un cor divin, nu as putea descrie in cuvinte emotiile simtite la auzul acelor voci. Preotii extraordinari, sobrii dar amabili, slujba a fost mai frumoasa si mai emotionanta decat ma asteptam. Nu vreau sa sune a lauda, dar a fost cea mai frumoasa slujba de cununie la care am asistat vreodata, asta mi-au mai spus si niste prieteni. A durat cam 50 de minute. nu s-a intarziat deloc. Noi am facut si civila tot in biserica, exact inaintea slujbei (pe vremea aia se putea). Despre partea financiara, nasul nu mi-a zis cat le-a dat dar mi-a spus ca i-a intrebat cat face si ei au raspuns ca fiecare da cat poate si ca "unii au dat 5 mil, altii 20...." si le-a dat si el pe la jumate. Dar clar au meritat fiecare banut !!!

Pe 3 iulie am fost nasi la Sfantul Gheorghe. Biserica frumoasa, curtea ei si mai frumoasa dar preotii (4 la numar) nu mi-au placut nici mie si nici finilor, foarte nesuferiti. Sotul meu a intrebat cat face dar nu au vrut sa zica si le-a dat 5 mil.

fruma
06.10.2010, 17:42:12
Buna miresici, stie cineva cum se numeste biserica micuta din spatele Catedralei? Am inteles ca preotii de acolo fac niste slujbe deosebite. Astept detalii.

blonda1111
06.10.2010, 18:37:05
Buna miresici, stie cineva cum se numeste biserica micuta din spatele Catedralei? Am inteles ca preotii de acolo fac niste slujbe deosebite. Astept detalii.
Daca nu gresesc "Sf Nicolae " se numeste biserica.

iiiiza
19.10.2010, 19:22:54
Da, e optional.
Cine vrea, ii dau nr dirijorului ca pe el trebuie sa il contactati.

imi poti da si mie nr de tel al dirijorului corului de la biserica alba de la dacia k si eu vrea biserica asta ptr cununie si ideea cu corul e f frumoasa.

blonda1111
20.10.2010, 09:52:29
Buna. Eu am avut nunta pe 10 iulie la Catedrala...am avut 9 preoti ...7 de acolo si 2 adusi de soacra mea (prieteni de familie).
Slujba a fost superba ....toata lumea a ramas impresionata si am primit numai cuvinte de lauda ptr alegerea facuta...iar corul a fost magnific (trebuie sa recunosc..este biserica mea de suflet si de aceea mi-a placut asa mult).
In total am platit 10 mil..dar a meritat pe deplin aceasta "investitie".
ooooo pai e bine...Si noi facem tot acolo, insa auzisem de sume mult mult mai mari...Nasi au dat cat au vrut ei, sau li s-a sugerat intr-un fel sau altul?:-"

Luciana_85
21.10.2010, 13:15:07
ooooo pai e bine...Si noi facem tot acolo, insa auzisem de sume mult mult mai mari...Nasi au dat cat au vrut ei, sau li s-a sugerat intr-un fel sau altul?:-"

Mai..si noi auzisem tot felul de povesti. Am intrebat in stanga si-n dreapta (adica intrebam preotii) si nimeni nu ne zicea nici o suma concreta..cei acolo ne ziceau sa dam cat vrem si cat putem..ca nu e o suma fixa...si depinde de cati preoti sunt.
Asa ca..in ziua aia a intrebat soacra mea daca e ok 10 mil , ei au zi ca da..si asa a ramas.

Casa de piatra iti doresc si distractie placuta! >:D<

fruma
21.10.2010, 14:01:41
Daca nu gresesc "Sf Nicolae " se numeste biserica.

Multumesc frumos! abia acum am reusit sa mai intru si eu.

lucianaa
08.11.2010, 16:21:39
Buna.Noi am facut nunta la Biserica alba de la Dacia si a iesit foarte bine.Am inteles ca tot in jur de 10 mil au dat nasii ceea ce cred ca e destul de ok fata de restul preturilor pe care le-am mai auzit in alte parti. La sfarsit ne-a tinut preotul o predica foarte frumoasa si emotionanta. Noi nu am avut cor platit, dar a iesit bine oricum.

elena_v_
08.11.2010, 22:04:32
in jur de 10 mil au dat nasii ceea ce cred ca e destul de ok fata de restul preturilor pe care le-am mai auzit in alte parti. La sfarsit ne-a tinut preotul o predica foarte frumoasa si emotionanta. Noi nu am avut cor platit, dar a iesit bine oricum.[/QUOTE

vi s-a cerut mai mult in alte parti ?????? v-ati interesat in acele parti sau doar ati auzit de la altii?
ehhehe,mi se pare foarte tare...platesti un serviciu care dureaza mai putin de o ora cat costa o dacie veche de care totusi te folosesti cand ai nevoie...eu ca nasa n-as plati atatia bani preotilor/bisericilor...prefer sa le dau inca 1000 lei finilor

alipety
09.11.2010, 09:15:25
vi s-a cerut mai mult in alte parti ?????? v-ati interesat in acele parti sau doar ati auzit de la altii?
ehhehe,mi se pare foarte tare...platesti un serviciu care dureaza mai putin de o ora cat costa o dacie veche de care totusi te folosesti cand ai nevoie...eu ca nasa n-as plati atatia bani preotilor/bisericilor...prefer sa le dau inca 1000 lei finilor
waw! 1000 lei e extrem de mult!
vorbeam aseara cu matujsa mea, care a cununat si a botezat in acest week-end si la biserica a dat 30 lei botezul si 75 lei cununia. aaa! si au primit chitante ;-) tare!
ei au zis ca au intins 150 lei si preotul mergea sa le aduca rest. dar nasul a insistat sa-i pastreze. nunta a fost in Arad . or fi mai "simtiti" preotii de acolo :-?
nici eu nu as da 1000 lei , fiind nasa...100 lei e suficient pentru fiecare preot, pentru 30-60 minute de slujba.

elena_v_
09.11.2010, 09:25:27
waw! 1000 lei e extrem de mult!
vorbeam aseara cu matujsa mea, care a cununat si a botezat in acest week-end si la biserica a dat 30 lei botezul si 75 lei cununia. aaa! si au primit chitante ;-) tare!
ei au zis ca au intins 150 lei si preotul mergea sa le aduca rest. dar nasul a insistat sa-i pastreze. nunta a fost in Arad . or fi mai "simtiti" preotii de acolo :-?

eu una,am auzit ca-n arad oamenii sunt mult mai civilizati,europeni(dezvoltati) si au probabil si constiinta civica...bravo lor ca sunt educati cu frica de Dumnezeu!am citit eu undeva asa :daca oamenii sunt atat de rai,avand o religie,cum ar fi daca n-ar avea-o?
la biserica unde ne-am cununat noi,preotii n-au cerut o anumita suma nasilor,totusi ei le-au dat 4 sau 5 milioane si am avut si-un cor mic,daca nu ma insel(eram preocupata sa fac poze in timpul slujbei).oricum,sunt foarte socata,fetelor,ma speriati cu sumele astea de 10 mil si s-ar putea sa ma supar si sa nu cunun niciodata pentru ca nu obisnuiesc sa arunc cu banii pe fereastra...dar nici n-as putea sa-i las pe fini sa plateasca ei biserica

masha_realart
11.11.2010, 22:25:36
[QUOTE=lucianaa;3732267]Buna.Noi am facut nunta la Biserica alba de la Dacia si a iesit foarte bine.Am inteles ca tot in jur de 10 mil au dat nasii ceea ce cred ca e destul de ok fata de restul preturilor pe care le-am mai auzit in alte parti. La sfarsit ne-a tinut preotul o predica foarte frumoasa si emotionanta. Noi nu am avut cor platit, dar a iesit bine oricum.[/QUOTE

pai cu banii astia faceai la catedrala cu sobor de preoti si cor..sau la Sf Mina cu tot cu cor..:)) fara sa vreau sa jignesc pe nimeni dar am observat tendinta asta la nasi de a exagera suma pe care o dau la bis din dorinta de a da bine la fini..probabil au zis in jur de 10 mil...probabil au rotunjit ..sau atat au vrut ei sa dea...treaba fiecaruia cum vrea asa face! dar am mai auzit despre cazuri in care nasii spuneau ca au dat 20 de mil cand de fapt au dat 10 mil..si tot asa...e si varianta asta! Dar presupunand ca sunt oameni de buna credinta cred ca au vrut ei sa multumeasca in felul acesta pt slujba!

_adryanna_
08.12.2010, 21:02:35
Vai ce preturi :-"
Noi am dat 250 lei ( 4 preoti si corul format din 2 persoane) si nici pe astia nu i-au vrut, nasul i-a dat sub forma de donatie;)). Au devenit toti evlaviosi cand si-a anuntat participarea la slujba unchiul meu (Protopop in Galati) :-"

buna flori.ma bucur sa vad ca ai avut nunta la florida...acolo fac si eu..as vrea cateva detalii despre cat d multumita ai fost acolo in legatura cu tot.
si referitor la biserica..tot la ctin si elena ma gandeam si eu..cat a costat cununia cu totul acolo?

marrya
09.12.2010, 18:00:29
buna flori.ma bucur sa vad ca ai avut nunta la florida...acolo fac si eu..as vrea cateva detalii despre cat d multumita ai fost acolo in legatura cu tot.
si referitor la biserica..tot la ctin si elena ma gandeam si eu..cat a costat cununia cu totul acolo?

Adriana intra pe topicul cu Biserica Sf Ctin si Elena sa vezi acolo dezbateri..aproape toate contra.. popilor de acolo...poate ai sa te lamuresti cu sta treaba "cu taxa"!!$-)

flory2006
09.12.2010, 20:45:39
Buna. In legatura cu Florida, am fost pe deplin multumita de toate serviciile lor, daca ai intrebari trimite-mi pm si iti raspund cu placere.
Cununia religioasa a costat asa, 100 ron cu chitanta cand am rezervat ziua si ora (asta cu 8-9 luni inainte) iar in ziua nuntii 50 ron de preot si 50 la cor. Au fost 4 preoti, deci in total 350 ron absolut totul. Daca te mai intereseaza si altceva scrie-mi!

masha_realart
01.01.2011, 16:06:18
ma scuzati dar ..eu stiam ca a avea cor insemana undeva peste 6-7 persoane cel putin...2persoane nu e cor..sunt niste baieti cantareti!sfatul meu este inainte sa te hotarasti pentru o bis.sau alta sa treci pe-acolo pe la o slujba sa vezi cum e atmosfera sa asculti slujba sa vezi daca simti ceva pentru acel loc si acei oameni..parerea mea.

andreea_petre19
20.01.2011, 15:40:52
Fetelor, 1000 de lei este exagerat de mult, desi plateste nasul.... Un singur sfat va dau, alegeti o biserica de cartier, unde nu e aglomerat, unde nu va da preotul afara... Dumnezeu e acelasi... si decat sa plateasca nasul aiurea.. mai degraba va da voua banii...

dorinutza
20.01.2011, 18:04:43
Fetelor, 1000 de lei este exagerat de mult, desi plateste nasul.... Un singur sfat va dau, alegeti o biserica de cartier, unde nu e aglomerat, unde nu va da preotul afara... Dumnezeu e acelasi... si decat sa plateasca nasul aiurea.. mai degraba va da voua banii...
asa ma gandeam si eu....noi o sa-i cununam pe finutzii nostri la biserica unde slujeste sotul meu, la Izvorul Tamaduirii; este o bisericuta micuta dar plina de caldura dumnezeiasca.o:-) Indiferent unde i-am fi cununat, nu cred k i-ar fi luat bani sotului meu, dat fiind k sunt colegi de breasla, dar finii asa au vrut..au zis k nu-i intereseaza neaparat cladirea...ci locul unde se simt mai aproape de Dumnezeuo:-)

buburuza82
20.01.2011, 20:15:04
De chestia asta ati auzit ? :) http://www.realitatea.net/patriarhia-romana-a-stabilit-taxe-fixe-pentru-nunti-si-botezuri-vezi-preturile_792994.html

aroma_de_portocale
20.01.2011, 22:43:39
De chestia asta ati auzit ? :) http://www.realitatea.net/patriarhia-romana-a-stabilit-taxe-fixe-pentru-nunti-si-botezuri-vezi-preturile_792994.html
Am vazut si eu la stiri ...Oare o fi pe bune? Sa vezi acum "scoruri" la bisericile mai solicitate...$-)

MissSwan
20.01.2011, 22:51:48
Am vazut si eu la stiri ...Oare o fi pe bune? Sa vezi acum "scoruri" la bisericile mai solicitate...$-)

Din contra. E un mod de a controla lucrurile, nu vor mai putea sa ceara ei cat vor ci vor trebui sa se limiteze la suma maxima de 1000 de ron (si asta doar bisericile cu adevarat mari gen Sf Spridon, Elefterie etc). In Constanta cred ca doar Catedrala si inca 2-3 vor mai putea cere atat. Probabil una din putinele decizii bune luate de BOR in ultima vreme.

dorinutza
21.01.2011, 11:51:11
greu de crezut k va fi realizabil acest proiect(:|...

maryfluturas
27.02.2011, 19:10:10
buna fetelor! ce stiti de biserica"adormirea maicii domnului l" cea din spatele mag Tomis? multumesc!

blairwaldorf
01.03.2011, 18:26:46
eu am ales biserica din cartier, Sfantul Gherman, Poarta 6 . aveti ceva sugestii? este in aranjare la exterior, in interior sincer, spre rusinea mea, nu am fost de cand stau in cartier.
preotul pare de treaba si credea ca suntem deja casatoriti cand a venit sa ne sfinteasca casa ;)) vroia sa il chemam la botez :))

dorinutza
09.03.2011, 13:07:51
eu am ales biserica din cartier, Sfantul Gherman, Poarta 6 . aveti ceva sugestii? este in aranjare la exterior, in interior sincer, spre rusinea mea, nu am fost de cand stau in cartier.
preotul pare de treaba si credea ca suntem deja casatoriti cand a venit sa ne sfinteasca casa ;)) vroia sa il chemam la botez :))
ft frumos...important este sa va gasiti voi linistea si pacea sufleteasca acolo[-o<[-o<[-o<

blairwaldorf
14.03.2011, 14:23:36
la biserica din cartier taxa de cununie este de 100 de lei. ma uitam in urma la discutii si am ramas muta :|
1000 de lei la sf. mina in 2007??? acum cat doamne iarta-ma o mai fi? nu pot sa cred ca sunt asemenea preturi pentru a slujba...

michela620
04.04.2011, 23:36:14
Noi am ales sa facem cununia religioasa la biserica din spatele catredralei,Sf Nicolae.Ideea este ca in momentul cand am fost sa ne programam dascalul care ne-a scris in agenda ne-a spus ca nu e nevoie sa achitam nici o taxa....sau sa dam vreun acont .Tot citesc pe aici ca va cere sa achitati taxa mirilor inainte.....pentru miresicile care vor face cununia tot la preotul marius.....va cerut sa achitati vreo taxa inainte?nu de alta dar sa nu ne trezim cu vreo surpriza....:-p

bubu_mic
27.04.2011, 12:38:07
Buna fetele,

A facut cineva nunta la Biserica Greaca, "Schimbarea la fata"?? Noi am ales acolo, sper ca am facut o aegere buna.

ancapuiu23
03.05.2011, 14:14:15
Buna fetele!
Cine poate sa imi spuna si mie cam cat costa cununia religioasa la biserica Sf. Nicolae din spatele catedralei?
Mersi

cricri83
03.05.2011, 21:13:58
Buna fetele!
Cine poate sa imi spuna si mie cam cat costa cununia religioasa la biserica Sf. Nicolae din spatele catedralei?
Mersi

buna
vad ca ai la anu nunta te pot anunta dupa ce fac eu si alte fete de pe forum care avem la acea bisericuta :) eu am fost de curand sa il intreb pe preotul Marius si mi-a spus clar "soro asta e treaba mea cu nasu" stiu si pe mine ma interesa dar mai mult de 300 - 400 Ron nu cred.
numai bine

ancapuiu23
04.05.2011, 09:08:02
buna
vad ca ai la anu nunta te pot anunta dupa ce fac eu si alte fete de pe forum care avem la acea bisericuta :) eu am fost de curand sa il intreb pe preotul Marius si mi-a spus clar "soro asta e treaba mea cu nasu" stiu si pe mine ma interesa dar mai mult de 300 - 400 Ron nu cred.
numai bine

Ok.Iti multumesc. Atunci va astept pe voi ;-)

nitu_valy
10.05.2011, 21:07:46
Noi am ales sa facem cununia religioasa la biserica din spatele catredralei,Sf Nicolae.Ideea este ca in momentul cand am fost sa ne programam dascalul care ne-a scris in agenda ne-a spus ca nu e nevoie sa achitam nici o taxa....sau sa dam vreun acont .Tot citesc pe aici ca va cere sa achitati taxa mirilor inainte.....pentru miresicile care vor face cununia tot la preotul marius.....va cerut sa achitati vreo taxa inainte?nu de alta dar sa nu ne trezim cu vreo surpriza....:-p

Nici noua nu ne-a cerut nici o taxa parintele Marius. Mie asa mi s-ar parea normal sa se intample la toate bisericile.

lavi12
11.05.2011, 12:42:45
Nici noua nu ne-a cerut nici o taxa parintele Marius. Mie asa mi s-ar parea normal sa se intample la toate bisericile.
Poate este vreo miresica mai mai documentata cu taxa , sau este "Fiecare da cat crede"?
Stie cineva de taxa la Biserica de langa Tomis Mall?

elyeliza2000
21.10.2011, 20:38:52
Buna, miresici!
Azi am fost la biserica si am stabilit ora cununiei :) Am ales ora 16:30. Bine ca am mai scapat de o grija!:D

ANDREEA_2012
22.10.2011, 09:33:49
Buna, miresici!
Azi am fost la biserica si am stabilit ora cununiei :) Am ales ora 16:30. Bine ca am mai scapat de o grija!:D
Poti sa-ti planifici ora la biserica cu asa de mult timp inainte?Noi nici macar nu am arvunit la biserica pentru k am crezut k e prea devreme

elyeliza2000
22.10.2011, 20:14:08
Poti sa-ti planifici ora la biserica cu asa de mult timp inainte?Noi nici macar nu am arvunit la biserica pentru k am crezut k e prea devreme

Si daca iti spun ca orele 17:00 si 18:00 erau deja rezervate si am avut de ales intre 16:30 si 19:00 :))..ca mai devreme nu vroiam.Parerea mea ar fi sa mergi si sa vorbesti cu preotul tau si sa vezi ce-ti spune..sa nu ai surpriza sa faci cununia religioasa ori prea devreme ori prea tarziu :)

cris_drg
23.01.2012, 12:11:22
Buna fetelor,

A facut cineva nunta la Capela Militara? sau macar sa participe la o cununie acolo sa ne impartaseasca si noua impresiile?

daniela_p
03.02.2012, 11:06:17
buna miresici..voiam sa va intreb daca prin romania(constanta)se poate ca copilul mirilor (daca exista) sa duca verighetele pe un suport (ex:pernutza) la altar in fata mirilor.eu am un baietelhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif care la nunta va avea 2 ani,si as vrea ca el sa ne duca verighetele,dar nu stiu daca se poate.:-\:-\:-\ eu nu mai stau in Romania de multi ani,si nu as vrea sa par ridicola,dar va garantez ca este ceva super de vazut pt invitati si emotionant pt miri si copil bineinteles.pupici

buburuza82
03.02.2012, 11:57:48
buna miresici..voiam sa va intreb daca prin romania(constanta)se poate ca copilul mirilor (daca exista) sa duca verighetele pe un suport (ex:pernutza) la altar in fata mirilor.eu am un baietelhttp://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif care la nunta va avea 2 ani,si as vrea ca el sa ne duca verighetele,dar nu stiu daca se poate.:-\:-\:-\ eu nu mai stau in Romania de multi ani,si nu as vrea sa par ridicola,dar va garantez ca este ceva super de vazut pt invitati si emotionant pt miri si copil bineinteles.pupici

Problema, in opinia mea, nu este copilul care poarta verighetele, pentru ca asta se poate face. Problema in Romania sunt bisericile, care in general sunt foarte mici, iar invitatii stau de obicei ingramaditi in spatele mirilor. Nu exista cele 2 randuri de banci cu un culoar printre ele, asa cum sunt la bisericile catolice de pe-afara, iar copilul ar trebui sa se strecoare printre invitati si din 2-3 pasi ar fi deja langa voi.

flory2006
03.02.2012, 14:21:35
buna miresici..voiam sa va intreb daca prin romania(constanta)se poate ca copilul mirilor (daca exista) sa duca verighetele pe un suport (ex:pernutza) la altar in fata mirilor.eu am un baietel:D care la nunta va avea 2 ani,si as vrea ca el sa ne duca verighetele,dar nu stiu daca se poate.:-\:-\:-\ eu nu mai stau in Romania de multi ani,si nu as vrea sa par ridicola,dar va garantez ca este ceva super de vazut pt invitati si emotionant pt miri si copil bineinteles.pupici
Foarte frumoasa ideea ta. Eu am fost la o nunta in octombrie si mirii aveau 4 nepotei de la surori, frati etc, 3 fetite si un baietel. In biserica au intrat asa, baietelul cu pernuta cu verighete, apoi fetitele cu cosulete si petale de flori, apoi mireasa la bratul nasului, nasa la bratul mirelui si restul invitatilor. A fost foarte frumoasa intrarea lor in biserica sa stii.:D

Jacynthe
03.02.2012, 14:24:20
Foarte frumoasa ideea ta. Eu am fost la o nunta in octombrie si mirii aveau 4 nepotei de la surori, frati etc, 3 fetite si un baietel. In biserica au intrat asa, baietelul cu pernuta cu verighete, apoi fetitele cu cosulete si petale de flori, apoi mireasa la bratul nasului, nasa la bratul mirelui si restul invitatilor. A fost foarte frumoasa intrarea lor in biserica sa stii.:D

Si noi vrem ca verighetele sa le duca pe pernuta nepotelul meu de 5 ani :)

daniela_p
03.02.2012, 21:28:35
a super ...baietelu meu e micut inca dar macar intelege ca paticipa si el intr-un fel "la unirea noastra":D...ce misto abia astept sa-l vad

kiss-tina
03.02.2012, 22:42:12
Buna fetelor. Isi face cineva cununia religioasa la Sf. Nicolae? Cat este taxa? Merci :)

elyeliza2000
05.02.2012, 19:28:03
Buna fetelor. Isi face cineva cununia religioasa la Sf. Nicolae? Cat este taxa? Merci :)

Buna!
Eu voi face la sf.Nicolae. Nu este nici o taxa.Te duci sa vorbesti cu parintele Marius si te trece in agenda lui..atat!Asa a procedat cu mine si din cate am mai citit pe forum cam asa este mereu.Nasii platesc dupa slujba.
O seara placuta!

gopite
10.02.2012, 09:56:51
dar de Biserica Sfintii Trei Ierarhi Vasile Gheorghe si Ioan Constanta zona Ciresica stie cineva ceva?

bibiluca
10.02.2012, 21:08:49
dar de Biserica Sfintii Trei Ierarhi Vasile Gheorghe si Ioan Constanta zona Ciresica stie cineva ceva?

Eu fac acolo slujba religioasa, taxa mirilor este 200 lei, slujba dureaza intre 30-40 min.

lorylika
13.02.2012, 20:06:31
Eu fac acolo slujba religioasa, taxa mirilor este 200 lei, slujba dureaza intre 30-40 min.

Buna! Te rog imi poti spune cat este si taxa pentru nasi? :) si cumva biserica este pictata inauntru?
multumesc mult!

bibiluca
13.02.2012, 21:27:13
Buna! Te rog imi poti spune cat este si taxa pentru nasi? :) si cumva biserica este pictata inauntru?
multumesc mult!

Ni s-a zis ca nasii o sa dea cat vor, daca vor.....nu au un anumit tarif. Sincera sa fiu nu am bagat de seama daca este pictata inauntru, nu imi aduc aminte...

gopite
17.02.2012, 21:13:31
Ni s-a zis ca nasii o sa dea cat vor, daca vor.....nu au un anumit tarif. Sincera sa fiu nu am bagat de seama daca este pictata inauntru, nu imi aduc aminte...

asa mi-au spus si mie, ca nasi dau cat vor ei, cat despre pictura, se ocupa culmea un cuplu care sunt prieteni foarte buni de ai mei, chiar o sa ii intreb daca reusesc sa termine cu totul pana in octombrie cand am eu nunta ca ma gandesc foarte serios sa fac acolo cununia religioasa.
In rest imi place, e mare si frumoasa si par mult mai decenti la bani decat la Biserica de pe lacul Tabacariei unde am vrut initial

bibiluca
18.02.2012, 19:27:10
asa mi-au spus si mie, ca nasi dau cat vor ei, cat despre pictura, se ocupa culmea un cuplu care sunt prieteni foarte buni de ai mei, chiar o sa ii intreb daca reusesc sa termine cu totul pana in octombrie cand am eu nunta ca ma gandesc foarte serios sa fac acolo cununia religioasa.
In rest imi place, e mare si frumoasa si par mult mai decenti la bani decat la Biserica de pe lacul Tabacariei unde am vrut initial

Si eu la fel, cand am fost in ianuarie la Mina si ne-a spus ca taxa mirilor este 400 adica cu 50 lei mai mult decat anul trecut, iar a nasilor 700 tot cu 50 lei mai mult decat anul trecut. Dar nu vreau sa am surprize neplacute in ziua nuntii sa le ceara nasilor 1000 lei sau chiar mai mult. Sf Mina este biserica mea preferata si o sa ramana in continuare dar mi se pare exagerata taxa pentru 25 de minute. Nasii mei nu lucreaza din greu ca sa dea atatia bani pentru 25 de minute, mi-ar fii rusine fata de ei.

lorylika
29.02.2012, 13:12:09

Buna! Te rog imi poti spune cand afli de la prieteni tai cand este gata biserica , eu am nunta in iunie si as vrea sa fac acolo. Multumesc!

Malak07
26.06.2012, 22:06:35
JESUS ca sa zic asa si sa fiu in ton!!! De ce sa platesti 450lei taxa?! Eu am fost la Sf. Nicolae cu un an inainte aproape, m-au trecut pe agenda inclusiv ora pe care le-am zis-o fara sa-mi ceara niciun ban. Au zis sa mai vin cu o luna inaintea nuntii si cu asta basta. Plus ca, sa fim seriosi, taxa se plateste dupa slujba, o sa tipe taica parintele in biserica dupa nas ca nu i-a dat suficienti bani? :))) Eu am un nas tacanit si invrajbit impotriva preotilor, sunt curioasa ce-o sa iasa :)))).

P.S.: pentru miresele care nu stiu cu cat timp inainte sa anunte la biserica, raspunsul este -nu e graba-. Eu ca sa-mi fac o idee am citit pe forum, iar apoi formatia, fotograful, restaurantul, cameramanul, toti mi-au zis ca nu era asa mare graba :)))

valenttina
24.10.2012, 10:43:25
Buna fetelor, am avut nunta in urma cu o luna iar biserica pe care am ales'ˇ este mai putin cautata ptr cunuii , este vorba de biserica greceasca ''Schimbarea la fata '' de lana plaja modern imediat cum urci din piata Ovidiu ,asta ptr ca majoritatea au impresia ca nu este biserica ortodixa , ce miß placut este faptul ca are o locatie frumoasa , are o arhitectura frumoasa diferita , ca si cladire este in patrimoniul national ptr ca este foarte veche, 1867, si la intrare sunt niste scari superbe .Interiorul este frmos , vechi, si are o mocheta frumoasa , slujba dureaza in jur de o ora este varianta lunga din pacate ,taxt pe care am achitatˇ a fost de 100 ron iar nasi nu cred ca au dat mai mult de 400 ron , oricum ei nu cer o suma exacta , cat vrei sa le dai atat le dai , am avut 2 preoti , dar pot fi si 3.

Am uitat sa mentionez ca sedinta foto am facut'ˇ in cazino si pe langa cu familia, si a fost foarte comod sa ne deplasam imedita la biserica ptr ca este aproape .

andrulin
24.10.2012, 12:11:10
Buna ziua,

Pe 29 iunie 2013 este permis sa te cununi religios? Eu stiu ca atunci e Sf Petru si Pavel, insa citisem la topicul de restaurante ca cineva are nunta pe 29.

Multumesc

valenttina
24.10.2012, 22:14:01
Buna ziua,

Pe 29 iunie 2013 este permis sa te cununi religios? Eu stiu ca atunci e Sf Petru si Pavel, insa citisem la topicul de restaurante ca cineva are nunta pe 29.

Multumesc

Se pare ca nu se fac sau cel putin asa zice google :)
http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/2013-iunie/

andrulin
24.10.2012, 23:53:46
Multumesc, ciudat insa cum a zis un utilizator ca are cununia pe 29 iunie

Malak07
25.10.2012, 09:05:26
Multumesc, ciudat insa cum a zis un utilizator ca are cununia pe 29 iunie

Cel mai bine intrebi la o biserica. Si eu stiam ca la anu pe 18 Mai nu se fac nunti si este cel putin o viitoare mireasa pe forum care are atunci.

m1haellla
21.11.2012, 23:33:33
JESUS ca sa zic asa si sa fiu in ton!!! De ce sa platesti 450lei taxa?! Eu am fost la Sf. Nicolae cu un an inainte aproape, m-au trecut pe agenda inclusiv ora pe care le-am zis-o fara sa-mi ceara niciun ban. Au zis sa mai vin cu o luna inaintea nuntii si cu asta basta. Plus ca, sa fim seriosi, taxa se plateste dupa slujba, o sa tipe taica parintele in biserica dupa nas ca nu i-a dat suficienti bani? :))) Eu am un nas tacanit si invrajbit impotriva preotilor, sunt curioasa ce-o sa iasa :)))).

P.S.: pentru miresele care nu stiu cu cat timp inainte sa anunte la biserica, raspunsul este -nu e graba-. Eu ca sa-mi fac o idee am citit pe forum, iar apoi formatia, fotograful, restaurantul, cameramanul, toti mi-au zis ca nu era asa mare graba :)))

Buna! Vei face la biserica Sf. Nicolae din piata ovidiu?

Malak07
22.11.2012, 09:15:18
Buna! Vei face la biserica Sf. Nicolae din piata ovidiu?

Da :D. De ce?

m1haellla
23.11.2012, 21:16:30
Da :D. De ce?

Eu am stabilit data si ora cununiei cu parintele Marius la telefon :)) aveam oarece retineri deoarece nu mi-a cerut nici o suma in avans pentru siguranta si am citit si commentul tau si a crescut o liniuta de liniste ;)).. sper sa fie bine pana atunci. oricum astept inainte impresiile tale :D

roxenne
03.12.2012, 01:14:51
Buna,
Deci trebuie sa sun la telefon sau sa ma duc la biserica duminca? eu stiam ca nu prea raspunde la telefon, ca trebuie sa ii dau sms. nu ti-a cerut avans? care o fi taxa de biserica?
Eu am nunta tot in oct, oare mai gassesc ora dorita de mine? As vrea in jur de 16.30 pt ca ma gandesc ca se insereaza mai repede in octombrie si vreau sa mai facem si poze.

Eu am stabilit data si ora cununiei cu parintele Marius la telefon :)) aveam oarece retineri deoarece nu mi-a cerut nici o suma in avans pentru siguranta si am citit si commentul tau si a crescut o liniuta de liniste ;)).. sper sa fie bine pana atunci. oricum astept inainte impresiile tale :D

citesc de vreo 2 ore paginile din urma si nu gasesc discutii decat despre Bis Sf Mina sau Catedrala...

ely24
03.12.2012, 10:30:46
citesc de vreo 2 ore paginile din urma si nu gasesc discutii decat despre Bis Sf Mina sau Catedrala...

Vezi ca sunt subiecte deschise separat pentru ambele...

Malak07
03.12.2012, 12:06:37
Buna,
Deci trebuie sa sun la telefon sau sa ma duc la biserica duminca? eu stiam ca nu prea raspunde la telefon, ca trebuie sa ii dau sms. nu ti-a cerut avans? care o fi taxa de biserica?
Eu am nunta tot in oct, oare mai gassesc ora dorita de mine? As vrea in jur de 16.30 pt ca ma gandesc ca se insereaza mai repede in octombrie si vreau sa mai facem si poze.

Eu am fost la biserica intr-o duminica aproape de sfarsitul slujbei. Pe telefon intr-adevar il prinzi mai greu spre deloc, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la biserica. Eu am fost prin mai si de atunci n-am mai dat niciun semn, chiar am un pic emotii daca m-a trecut pe agenda noua, la momentul respectiv ma notase pe agenda veche.
Nu mi-au cerut taxa initiala, iar cat ii va costa pe nasi nu au vrut sa-mi spuna, mi s-a spus doar ca nu va lua pielea de pe el si ca-l priveste pe nas. Stiu ca parintele Marius iti arata cutia milei si nu-ti impune o taxa. Eu am auzit ca oamenii dau taxe maricele, nasul meu sigur nu e foarte fericit. Eu am auzit de nasi care au dat 600 - 900 - 1200 ron, depinde de fiecare cat e dispus probabil.

m1haellla
05.12.2012, 21:33:08
Buna,

Buna, eu am trimis sms parintelui Marius (asa stiam de la cunoscuti) care oricum era plecat din tara si m-a sunat ulterior pentru stabilirea orei si a datei, m-a notat in agenda d-lui si mi-a spus sa mai merg cu o luna inainte cel mult pentru stabilirea altor detalii dar nu mi-a cerut taxa sau avans. din cate stiu de la cunoscuti sunt 3 preoti si cam 4 persoane in cor si fiecare da dupa buget.. ;) eu am vorbit din septembrie anul acesta pentru 5 oct 2013..si era liber la ora dorita de noi. acum.. nu pierzi nimic daca trimiti un sms parintelui ... si noi tot pentru poze am vrut acolo la biserica. mi-e frica de faptul ca lucrarile pentru reabilitarea zonei peninsulare sa fie in derulare in perioada aia si sa nu putem beneficia de toata faleza pentru poze... :((

m1haellla
05.12.2012, 21:51:25
Eu am fost la biserica intr-o duminica aproape de sfarsitul slujbei. Pe telefon intr-adevar il prinzi mai greu spre deloc, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la biserica. Eu am fost prin mai si de atunci n-am mai dat niciun semn, chiar am un pic emotii daca m-a trecut pe agenda noua, la momentul respectiv ma notase pe agenda veche.
Nu mi-au cerut taxa initiala, iar cat ii va costa pe nasi nu au vrut sa-mi spuna, mi s-a spus doar ca nu va lua pielea de pe el si ca-l priveste pe nas. Stiu ca parintele Marius iti arata cutia milei si nu-ti impune o taxa. Eu am auzit ca oamenii dau taxe maricele, nasul meu sigur nu e foarte fericit. Eu am auzit de nasi care au dat 600 - 900 - 1200 ron, depinde de fiecare cat e dispus probabil.

am auzit (in general pentru o cununie) de la 100 lei pentru parinti si de la 50 lei pentru persoanele din cor.. de la 500 lei fiecare cum/cat poate...

Malak07
06.12.2012, 10:17:45
Buna, eu am trimis sms parintelui Marius (asa stiam de la cunoscuti) care oricum era plecat din tara si m-a sunat ulterior pentru stabilirea orei si a datei, m-a notat in agenda d-lui si mi-a spus sa mai merg cu o luna inainte cel mult pentru stabilirea altor detalii dar nu mi-a cerut taxa sau avans. din cate stiu de la cunoscuti sunt 3 preoti si cam 4 persoane in cor si fiecare da dupa buget.. ;) eu am vorbit din septembrie anul acesta pentru 5 oct 2013..si era liber la ora dorita de noi. acum.. nu pierzi nimic daca trimiti un sms parintelui ... si noi tot pentru poze am vrut acolo la biserica. mi-e frica de faptul ca lucrarile pentru reabilitarea zonei peninsulare sa fie in derulare in perioada aia si sa nu putem beneficia de toata faleza pentru poze... :((

Eu stiu ca la Sf. Nicolae sunt doar 2 preoti, nu 3 :-|. Uneori la nunti vine doar unul dintre ei, parintele Marius se ocupa mai mult de botezuri in ultima vreme. Insa eu voi insista ca in masura in care se va putea sa vina dansul.
Cat despre cor, eu o voce baietii aia JEEESUS, la Vocea Romaniei nu s-a auzit asa ceva :))), ti se face pielea gaina nu altceva.

ruxyca
28.01.2013, 13:48:45
La Biserica Alba de la Dacia ... care este taxa ? Si ce suma li se ia nasilor ?! Ma poate ajuta cineva !? Va multumesc frumos !!!

yonellala
02.02.2013, 20:42:14
buna seara fetelor!!a facut cineva nunta la Biserica din parcul de la Casa de Cultura?cea de langa liceul de arta.....ce taxa percep?

andrulin
02.02.2013, 22:00:09
Noi am facut slujba de logodna acolo si tot acolo am botezat finutul.
Nu se percepe nicio taxa, fiecare nas da cat considera preotului care face slujba.

roxenne
03.02.2013, 02:29:37
buna seara fetelor!!a facut cineva nunta la Biserica din parcul de la Casa de Cultura?cea de langa liceul de arta.....ce taxa percep?

Buna! Chiar ieri am fost la aceasta biserica sa vad daca e terminata pictura (eu stiam ca nu e pictata). Am vb cu dna de la lumanari si mi-a zis ca taxa bisericii este 100 lei si ca aceasta este platita de parintii mirilor ?! (eu stiam ca nasii o platesc) Am crezut ca nu a inteles bine, ca poate crede ca e vb de un botez dar nu, ea asa sustine. In rest mi-a zis ca nasii dau preotilor cat vor. M-am uitat in agenda si in ziua nuntii mele nu era nimeni trecut asa ca inca stau si ma gandesc daca sa fac nunta aici sau la Sf Nicolae. (sau cea din spate de la Tomis Mall) Preotul Rusu de la Sf Treime slujeste tare frumos dar parca mai frumusica e biserica Sf Nicolae.

ella_ela80
03.02.2013, 23:28:23
Pai si eu am fost azi in spate la Tomis Mall si la cea din spate de la Catedrala...dar era ceasul vreo 14 si ambele era inchise....si viitorul mire comenta ca sunt cam greu accesibile cu masina cas multe stradute si multe cu "interzis" si am avut ghinion erau inchise :(( asa ca daca te-as ruga sa-mi spui si mie ce taxe se percep la cele mentionate de tine ai putea sa ma ajuti? Multumesc anticipat !

roxenne
04.02.2013, 00:57:04
Pai si eu am fost azi in spate la Tomis Mall si la cea din spate de la Catedrala...dar era ceasul vreo 14 si ambele era inchise....si viitorul mire comenta ca sunt cam greu accesibile cu masina cas multe stradute si multe cu "interzis" si am avut ghinion erau inchise :(( asa ca daca te-as ruga sa-mi spui si mie ce taxe se percep la cele mentionate de tine ai putea sa ma ajuti? Multumesc anticipat !

inca nu stiu dar cand voi afla iti voi scrie,

yonellala
04.02.2013, 13:36:12
ciudat...si eu stiu k se plateste de catre nasi , in fine....nu-mi prea place k nu au terminat scarile la biserica de langa liceul de arta....arata km neterminata . alte biserici din Constanta si minunatele taxe pe care le percep preotii mai stiti?

iacobcostina
06.02.2013, 11:57:28
Buna ,

stie cineva ce taxa se percepe la biserica sf ilie?

si daca au si cor?

multumesc

ony_girl
08.05.2013, 12:24:57

Buna!
Taxa este de 100 Lei
Noi ne am rezervat. O sa fie 3 sau 4 preoti. Nasii de obicei cam dau 100 de preot, dpinde de fastuozitatea nuntii si de nasi bineinteles.
Se numeste "Biserica Sfanta Treime" sa nu scrieti pe invitatii sfintii trei ierarhi ca se enerveaza alea de acolo cate confuzii s au facut pana acum.
Success!!!

yonellala
02.07.2013, 22:36:26
Buna!
Taxa este de 100 Lei
Noi ne am rezervat. O sa fie 3 sau 4 preoti. Nasii de obicei cam dau 100 de preot, dpinde de fastuozitatea nuntii si de nasi bineinteles.
Se numeste "Biserica Sfanta Treime" sa nu scrieti pe invitatii sfintii trei ierarhi ca se enerveaza alea de acolo cate confuzii s au facut pana acum.
Success!!!

si eu tot la Biserica Sfanta Treime voi avea cununia religioasa !este o biserica frumoasa,simpla,cu preoti care nu iti cer toti banii din buzunar (asa cum am auzit ca fac multi preoti ),insa am o problema si anume nu stiu la ce ora sa pun cununia ,avand in vedere ca nunta este pe data de 02.11.13 ,oare la ora 15 este prea devreme?

ony_girl
16.07.2013, 16:52:31
si eu tot la Biserica Sfanta Treime voi avea cununia religioasa !este o biserica frumoasa,simpla,cu preoti care nu iti cer toti banii din buzunar (asa cum am auzit ca fac multi preoti ),insa am o problema si anume nu stiu la ce ora sa pun cununia ,avand in vedere ca nunta este pe data de 02.11.13 ,oare la ora 15 este prea devreme?

Cred ca este ok ora.

angel04
23.09.2013, 14:18:35
A facut cineva cununia religioasa la Sf Mina, cea din parcul Tabacariei?Sau stie cineva ce taxe au ptr miri si ptr nasi? Multumesc anticipat!

Andreea211
11.11.2013, 17:16:55
Noi am avut nunta la biserica din Topraisar. A fost o slujba minunata. Trei preoti : tatal, fiul, si unchiul. De vis!!! Cor bisericesc, exact asa cum trebuie sa fie o slujba! Recomand din toata inima! Merita drumul pana la Topraisar!

Jasmin
28.09.2014, 16:11:59
Cunoaste cineva cat este taxa la Biserica Greaca, daca au cor si preotii sa tina ceremonia si in limba greaca?

roxxana_s
04.03.2015, 12:21:05
Eu am platit taxa la biserica 200 ron.Intra si corul in acesti bani?Daca nu,cam cat costa corul separat?