PDA

Versiunea completa : Biserica si slujba religioasa

Pagini : [1] 2 3 4

mariuca29
19.02.2007, 01:29:14
fetelor as vrea sa stiu mai multe lucruri despre bisericile si slujbele de cununie din constanta,aici cred ca ne pot ajuta mai mult proaspetele sotioare.cam cat dureaza,cati preoti sunt,daca au cor etc.asteptam parerile voastre doamnelor.

kamy
19.02.2007, 08:41:22
Tot ce pot sa-ti spun este ca la biserica unde facem noi au cor.Cat timp dureaza slujba sunt si eu curioasa.Dar poate ne spune si noua cineva.

cristina17
19.02.2007, 12:46:18
Asta vara am fost la nunta unor prieteni, care au facut cununia religioasa la Catedrala, si dorindu-ne foarte mult sa facem si noi acolo am fost atenta la detalii. Astfel, pot sa va zic ca au fost 5 preoti, cor, iar slujba a durat vreo 40-45 de minute. Slujba a fost foarte frumoasa, preotii nu s-au grabit, iar corul a cantat divin. De costat nu stiu cat costa, pentru ca prietenii nostrii nu stiau (au platit nasii), insa noua cand am fost sa ne inscriem si sa platim taxa de 500 000, preotul care se ocupa de rezervari a spus sa nu ne facem probleme pentru ca nu sunt sumele care se vehiculeaza...
Asa ca cei care spun ca la Catedrala slujbele se fac pe fuga , doar pentru bani sunt carcotasi...:>

:* :* :*

mariuca29
19.02.2007, 19:05:11
Asta vara am fost la nunta unor prieteni, care au facut cununia religioasa la Catedrala, si dorindu-ne foarte mult sa facem si noi acolo am fost atenta la detalii. Astfel, pot sa va zic ca au fost 5 preoti, cor, iar slujba a durat vreo 40-45 de minute. Slujba a fost foarte frumoasa, preotii nu s-au grabit, iar corul a cantat divin. De costat nu stiu cat costa, pentru ca prietenii nostrii nu stiau (au platit nasii), insa noua cand am fost sa ne inscriem si sa platim taxa de 500 000, preotul care se ocupa de rezervari a spus sa nu ne facem probleme pentru ca nu sunt sumele care se vehiculeaza...
Asa ca cei care spun ca la Catedrala slujbele se fac pe fuga , doar pentru bani sunt carcotasi...:>

Ma bucur ca veti face nunta acolo unde va doriti,in cazul vostru la Catedrala.Referitor la suma,asa spune toata lumea ca cer o gramada de bani,dar nu cred ca trebuie sa ne gandim noi la lucrurile astea,ESTE TREABA NASILO,nu:)) ;-) :)) ?

miresica_iuliana
21.02.2007, 11:43:54
Buna,fetelor.
Mie imi place ft mult biserica Sf. Mina.
Stie cineva cum este slujba, cati preoti, cor ... ?

constantinescumathias
14.03.2007, 22:19:32
fetelor eu am testat piata inainte sa aleg. am fost la sf mina si mi au zis ca trebuie sa platesc eu 2 milioane si cam din cate stiu eu inca vreo 3 platesc nasii. ca prieteni de ai mei asa au cam platit, nu vreau sa zic vorbe grele la adresa cuiva dar sotului meu i a parut cam prea mistocar preotul picu cu barba.dupa cumnatul meu s a casatorit la biserica alba si el a platit cam 3sute de mii taxa iar nasul lui cam in jur de 3 mil. a trebuit sa merg la catedrala pt ca mie imi placea odinioara cum faceau slujbele , tinand cont ca sotul meu nu vroia sa mina.am dat 5 sute de mii avansul care l a cerut preotul si dupa am intrebat pe tipul de la lumanari cam cat sunt costurile,el mi a raspuns ca in jur de 5 milioane a fost anul trecut pt ca ei au si cor, dar ca anul asta or sa fie ceva mai mult....nu vreau sa fiu carcotasa dar mi se pare mult 5 mil, chiar daca plateste nasul. oare a devenit si asta o afacere ??? voi ce preturi stiti? imi poate spune cineva care a facut deja acolo cum a fost pana la urma
sau cineva care are in acelasi loc ce a mai aflat?? va pup din nou

anamaria2002boss
14.03.2007, 22:38:55
"am fost la sf mina si mi au zis ca trebuie sa platesc eu 2 milioane si cam din cate stiu eu inca vreo 3 platesc nasii."

Numai atat????? Nasii unei verisoare de-ale mele au platit 10 milioane!!!!!!!!!!
Despre catedrala nu stiu nik, dar eu cred ca merita avand in vedere ca au si cor, iar catedrala e catedrala!

cristina17
15.03.2007, 09:27:52
"am fost la sf mina si mi au zis ca trebuie sa platesc eu 2 milioane si cam din cate stiu eu inca vreo 3 platesc nasii."

Numai atat????? Nasii unei verisoare de-ale mele au platit 10 milioane!!!!!!!!!!
Despre catedrala nu stiu nik, dar eu cred ca merita avand in vedere ca au si cor, iar catedrala e catedrala!

Asa stiam si eu ca la Sfantul Mina costa 10 milioane cununia :O !!! Cumnata mea mai mergea la slujba acolo si spunea ca ar fii fost (nu stiu daca mai e) pus pe usa lista cu tarifele pt cununie, botez ... etc si scria clar ca pentru cununie tariful este de 10 milioane :O !!! Enorm!!! Sper ca la Catedrala unde facem noi sa nu fie totusi atat de mult...or plati ei nasii , dar totusi nu trebuie sa exageram!!!!

cerasela
15.03.2007, 12:26:42
Eu am la Sf. Mina cununia religioasa , am platit taxa 200 Ron dar nu stiam ca o sa se ajunga la 1000 Ron.Vaaai trebuie sa ma interesez neaparat.

cristina17
15.03.2007, 12:30:29
Eu am la Sf. Mina cununia religioasa , am platit taxa 200 Ron dar nu stiam ca o sa se ajunga la 1000 Ron.Vaaai trebuie sa ma interesez neaparat.

Cel mai bine du-te acolo si intereseaza-te direct la sursa...ce spune noi sunt din auzite:-$ ...deci s-ar putea sa nu fie in totalitate adevarat!!
Multa bafta!!!
:*

undeshila
15.03.2007, 14:02:00
a facut/auzit cineva cum e sa comasezi cununia civila cu cea religioasa ? am inteles ca se poate sa vina un ofiter al starii civile la biserica si se face acolo si cununia civila , ar fi mult mai practic , dar se ivesc cateva probleme - clasicul ciocnit de pahare ( ai voie in biserica? ) , etc.

Also , stie cineva care este taxa suplimentara pt deplasarea ofiterului starii civile in alta locatie ?

constantinescumathias
15.03.2007, 15:38:19
din cate stiu eu de lka prietenii care s au casatorit la sf mina cica preotul se uita si iti zice in fata daca nu ii dai indeajuns. ca el spune cat vrei tu dar daca nu se apropie de ce vor eii spun.:O cine stie de catedrala cat e taxa? adica cineva care a facut curand....
va pup si astept vesti de la voi.

constantinescumathias
15.03.2007, 15:40:35
a facut/auzit cineva cum e sa comasezi cununia civila cu cea religioasa ? am inteles ca se poate sa vina un ofiter al starii civile la biserica si se face acolo si cununia civila , ar fi mult mai practic , dar se ivesc cateva probleme - clasicul ciocnit de pahare ( ai voie in biserica? ) , etc.

Also , stie cineva care este taxa suplimentara pt deplasarea ofiterului starii civile in alta locatie ?
eu zic ca trebuie sa te duci la casa casatoriilor ca ei au taxe fixe pentru orice. sau sa dai un telefon ca iti pot spune. mult succes

miresica_iuliana
24.03.2007, 17:01:56

Si eu vreau tot la Sf, Mina pt ca imi place ft mult biserica. Ai aflat despre taxa? Mie mi se pare exagerat de mult 10 mil !!! Nici nu ma gandeam sa depaseasca 3 mil cu totul.

mitzy
24.03.2007, 19:39:40
Biserica Sf Mina e cea mai frumoasa... si locatia.. si slujba.. si cum decoreaza biserica in ziua nuntii.. foarte frumos.. Cred ca o sa fie partea cea mai frumoasa a nuntii si o sa o tin minte toata viata. :x :x :x
Abia astept.

undeshila
25.03.2007, 10:24:30
nu k-as vrea sa va dezamagesc , dar mergeti eventual inainte la o nunta akolo , sa vedeti si voi k okii vostri

pretul este IMENS (nici la catedrala nu dai atata decat dk vrei corul), bine acuma cel putin teoretic nasul trebuie sa plateasca biserica asa ca pt unii n-ar fi asta un impediment prea mare

slujba tine putin (~20 de min cu intrat si iesit k tot care btw iesirea se face pe usa din spate >:P ) , preotul picu face glume usor deplasate , te taxeaza cu banii de la obraz (care nu-l are de altfel) si tot asa.

Si noi am vrut initial tot acolo pt ca era biserica f frumoasa si pt decor , dar ne-am razgandit rpd cand am vazut/auzit ce se intampla ... multa lume s-a plans dupa ce-a avut ceremonia acolo ... cel mai bine v-am zis , va duceti voi frumusel acolo intr-o sambata cand se fac nunti si vedeti ce si cum ....

dupa vroiam ori la catedrala (am aflat k tine prea mult slujba) , ori la biserica din spatele ei udne am inteles ca este f frumoasa slujba , dar pana la urma prin nasi am ajuns la biserica asta :P

cristina17
26.03.2007, 11:56:47
nu k-as vrea sa va dezamagesc , dar mergeti eventual inainte la o nunta akolo , sa vedeti si voi k okii vostri

pretul este IMENS (nici la catedrala nu dai atata decat dk vrei corul), bine acuma cel putin teoretic nasul trebuie sa plateasca biserica asa ca pt unii n-ar fi asta un impediment prea mare

slujba tine putin (~20 de min cu intrat si iesit k tot care btw iesirea se face pe usa din spate >:P ) , preotul picu face glume usor deplasate , te taxeaza cu banii de la obraz (care nu-l are de altfel) si tot asa.

Si noi am vrut initial tot acolo pt ca era biserica f frumoasa si pt decor , dar ne-am razgandit rpd cand am vazut/auzit ce se intampla ... multa lume s-a plans dupa ce-a avut ceremonia acolo ... cel mai bine v-am zis , va duceti voi frumusel acolo intr-o sambata cand se fac nunti si vedeti ce si cum ....

dupa vroiam ori la catedrala (am aflat k tine prea mult slujba) , ori la biserica din spatele ei udne am inteles ca este f frumoasa slujba , dar pana la urma prin nasi am ajuns la biserica asta :P

Mai noi o sa facem la Catedrala si am asistat asta-vara la cununia unor prieteni si a durat slujba vreo 40-45 min....mie nu mi s-a parut foarte mult...mi s-a parut o slujba facuta asa cum trebuie...si a fost foarte frumos....corul a cantat divin, si nu s-a plictisit nimeni!

In legatura cu platitul bisericii...acum daca este traditia sa o plateasca nasul eu zic ca tot nu trebuie sa exageram...si sa zicem ca nu ne intereseaza! Desi logodnicul meu isi dorea foarte tare sa facem la catedrala pentru ca pentru el are ceva special biserica aia am ezitat putin pana ne-am hotarat exact din aceasta pricina, ca ar putea costa prea mult si nu vroiam sa-i bagam pe nasi foarte mult la cheltuiala...si sa ne lase pe noi sa platim nici nu se punea problema...insa ei ne-au spus ca daca noi ne dorim foarte mult sa facem acolo, sa facem...ca asta nu e un motiv sa renuntam!
Apropo...si ei vor face tot la Catedrala....!

mitzy
26.03.2007, 19:53:01

La Sf. Mina slujba dureaza 45 min, intrarea se face pe usa principala, biserica este decorata cu flori naturale, corul este superb. De locatie nu are rost sa va mai spun. Dupa slujba voi avea cateva minute sa facem si oze. Daca nu credeti veniti la nunta mea :)) pe 1 septembrie la ora 19:30. Singurul cusur.. nu gasesti intotdeauna loc liber la ora la care vrei, in ziua in care vrei. Mi'ar placea, daca sa poate, (o sa vb cu preotul) sa intre intai invitatii si mirele sa ma astepte la altar... iar eu cu tata sa intram ultimii ;;) si sa'mi dea mana mirelui :x. Daca o sa iasa asa cum imi imaginez... isi merita toti banii :)

constantinescumathias
26.03.2007, 20:04:33
dragele mele.dupa cum ati inteles nimeni nu vrea sa deschida o polemica despre biserici...eu una chiar mi as fi dorit sa fac acolo dar dupa ce am botezat sotul meu nu a mai vrut.i s a parut prea mistocar preotul. acuma fiecare cu gusturile lui. important e ca voua sa va placa , nu conteaza parerea fiecaruia acuma.eu am fost la nunti acolo la sf mina si nu am vazut nici un decor special fata de cum e ea de obicei. poate daca voi il faceti nu va impiedica nimeni;))pentru miresicile care fac la catedrala stiu cumva cam la cat sa se astepte nasii sa plateasca? mie mi a zis tipul caruia i am lasat avansul 50ron ca ajungea cam la 500 anul trecut , dar cum anul asta au mai crescut preturile....
ce va zic eu e ca voi trebuie sa fiti multumite cu ce alegeri ati facut si mult succes la pregatiri

kamy
26.03.2007, 20:36:24
Eu nu prea cred ca o sa dureze in vara slujba 45 de min.Asa ar trebui, dar probabil asa se va intampla doar la bisericile care nu sunt foarte aglomerate.In rest, eu am fost la nunti la Sfantul Mina, la Constantin si Elena,la Adormirea II dar mai mult de 20 de min nu au tinut slujbele.La acelasi lucru ma astept si la biserica unde o sa ne cununam noi.

mitzy
26.03.2007, 21:14:51
Eu nu prea cred ca o sa dureze in vara slujba 45 de min.Asa ar trebui, dar probabil asa se va intampla doar la bisericile care nu sunt foarte aglomerate.In rest, eu am fost la nunti la Sfantul Mina, la Constantin si Elena,la Adormirea II dar mai mult de 20 de min nu au tinut slujbele.La acelasi lucru ma astept si la biserica unde o sa ne cununam noi.

Adica o sa am cea mai lunga slujba din sezon?!?!:O Dumnezeule!!;))

lavylavy
26.03.2007, 22:39:06
La "Constantin si Elena" cununiile sunt programate din 30 in 30 de minute. Deci daca scazi partea de la inceput cu "introducerea" si partea de final cu felicitarile cred ca mai raman vreo 20 de minute de slujba propriu-zisa. Dar cred ca asa se intampla la multe alte biserici.

cerasela
27.03.2007, 13:21:40
Adica o sa am cea mai lunga slujba din sezon?!?!:O Dumnezeule!!;))

pai tu nu ai la Sf Mina? Acolo dureaza putin intr-adevar am fost in toamna la o cununie acolo, max. 30 minute, oricum mie imi convine ca tine putin ca mi se face rau de la mirosul din biserici . In toamna am fost domnisoara de onoare la acea cununie si ma tineam de lumanare sa nu cad pe jos si eram si alba ca varu la fata.

LILICA
27.03.2007, 13:33:50
La noi slujba o sa dureze intre 50-60 minute si nu vreau sa aud ca cere cineva scurtarea ei ca fac mare scandal.:talk_04:
Stim decat noi cat o sa dureze, tinem secret:-$ din acest motiv.

constantinescumathias
28.03.2007, 16:10:44
=)) =)) =)) =))>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
chiar ..este vreuna din voi dragele mele logodita in biserica? noi ne am logodit in urma cu 5 ani la biserica la roma si acum intrebarea mea este ..va lua de la inceput toata slujba sau va spune doar ce a mai ramas? a fost sau este vreuna din voi in situatie aseamanatare ca a mea?:D

mitzy
28.03.2007, 16:34:33
pai tu nu ai la Sf Mina? Acolo dureaza putin intr-adevar am fost in toamna la o cununie acolo, max. 30 minute, oricum mie imi convine ca tine putin ca mi se face rau de la mirosul din biserici . In toamna am fost domnisoara de onoare la acea cununie si ma tineam de lumanare sa nu cad pe jos si eram si alba ca varu la fata.

Ba da am la Sf. Mina. Si ne'a primis preotul ca o sa tina 45 numai slujba, fara poze si intrare/iesire. Eu tin foarte mult sa iasa frumoasa slujba. Mi se pare cea mai importanta parte din toata ziua nuntii. De fapt asta e nunta ..

constantinescumathias
29.03.2007, 18:05:16
Ba da am la Sf. Mina. Si ne'a primis preotul ca o sa tina 45 numai slujba, fara poze si intrare/iesire. Eu tin foarte mult sa iasa frumoasa slujba. Mi se pare cea mai importanta parte din toata ziua nuntii. De fapt asta e nunta ..
eu iti doresc sa ai parte de o slujba cum iti doresti , mai ales ca cele mai multe dintre noi consuma atata energie in organizarea nuntii...<:-P<:-P<:-P<:-P

mariuca29
29.03.2007, 20:04:06
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
chiar ..este vreuna din voi dragele mele logodita in biserica? noi ne am logodit in urma cu 5 ani la biserica la roma si acum intrebarea mea este ..va lua de la inceput toata slujba sau va spune doar ce a mai ramas? a fost sau este vreuna din voi in situatie aseamanatare ca a mea?:D
Nu spun din experienta proprie,stiu de la o prietena ca atata timp cat ai facuta logodna,adica juma de cununie,nu este necesara toata slujba de cununie,insa trebuie sa ii spuneti asta preotului,el stie mai bine .

mitzy
30.03.2007, 01:09:05
eu iti doresc sa ai parte de o slujba cum iti doresti , mai ales ca cele mai multe dintre noi consuma atata energie in organizarea nuntii...<:-P<:-P<:-P<:-P

Doamne ajuta! Sa avem toate nunta pe care ne'o dorim..

uxaa
30.03.2007, 16:22:29

slujba de logodna este diferita de cea de casatorie......intelegi?deci nu este doar prima parte ci ceva distinct....

cristina17
30.03.2007, 16:44:00
slujba de logodna este diferita de cea de casatorie......intelegi?deci nu este doar prima parte ci ceva distinct....

Interesant...pentru ca toata lumea spune ca logodna este de fapt jumatate din cununie!:[email protected] O sa ma interesez la un preot...asa pentru cultura mea generala pentru ca nu este cazul nostru...noi facem tot odata!

mariuca29
31.03.2007, 01:34:57
Interesant...pentru ca toata lumea spune ca logodna este de fapt jumatate din cununie!:[email protected] O sa ma interesez la un preot...asa pentru cultura mea generala pentru ca nu este cazul nostru...noi facem tot odata!
Si eu stiu tot asa,atunci la ce se mai face logodna in biserica,nu?
Sa ne spui si noua cristina 17 daca afli ceva!:*

constantinescumathias
31.03.2007, 02:55:56
Si eu stiu tot asa,atunci la ce se mai face logodna in biserica,nu?
Sa ne spui si noua cristina 17 daca afli ceva!:*
si eu la fel stiam.. ca e jumatate de slujba.mai ales ca noi purtam verghetele pe partea dreapta de cand ni le a pus preotul...si parca in bis prima data acolo le pune...si dupa pe stanga:-B

cristina17
03.04.2007, 21:42:30
si eu la fel stiam.. ca e jumatate de slujba.mai ales ca noi purtam verghetele pe partea dreapta de cand ni le a pus preotul...si parca in bis prima data acolo le pune...si dupa pe stanga:-B

Gata...m-am interesat la un preot...si asa este...logodna este o parte din cununie....deci trebuie sa-i spuneti preotului ca aveti logodna facuta si nu vi se va mai citi tot!!!!

constantinescumathias
10.04.2007, 01:45:15
Gata...m-am interesat la un preot...si asa este...logodna este o parte din cununie....deci trebuie sa-i spuneti preotului ca aveti logodna facuta si nu vi se va mai citi tot!!!!
multumesc mult...apropo daca tot faceti pe la catedrala stiti cam ce preturi se practica pana la urma...concret de la cineva care a facut deja....

cristina17
10.04.2007, 10:17:47
multumesc mult...apropo daca tot faceti pe la catedrala stiti cam ce preturi se practica pana la urma...concret de la cineva care a facut deja....

Nu stiu nimic...nici macar o suma aproximativa!!!

COSTINA
13.04.2007, 00:54:30
salītare. mie la sf mina mi-a cerut 200ron taxa miri :| si 40 ron taxa nasi>:P . de moment.....$-) $-) . la sfarsit cica se mai da "dupa gust":|

constantinescumathias
13.04.2007, 01:35:28
:) eu stiu ca preotul daca nu e multumit iti zice in fata...dar din cate am aflat eu nu sunt doar 40 ron dati de nasi....bine ar fii sa fie asa..

mitzy
16.04.2007, 23:12:39
Da' nu e nimeni care a facut deja cununia religioasa la Sf. Mina ca sa ne lamureasca si pe noi?!?!? Poate intra Parintele pe site si ne lamureste=)).

constantinescumathias
17.04.2007, 01:24:24
eu am facut botez acolo si cat a cerut tazxa atat am dat si era pana intr un milion. si a fost ok..dar erau 11 boteze atunci:)

constantinescumathias
17.04.2007, 20:55:09
ideea e ca nu iti zic clar cat dar se invarte suma cam la 5 milioane sau peste 5 la bisericile astea doua catedrala si sf mina

mariuca29
17.04.2007, 21:02:03
ideea e ca nu iti zic clar cat dar se invarte suma cam la 5 milioane sau peste 5 la bisericile astea doua catedrala si sf mina
:O :O :O :O :O :O :O :O :O :O
Enormmmmmmmmm!!!!!!!!
(=)) nu stiu de ce ma mir asa,ca auzisem un zvon cum ca la catedrala slujba de cununie cu 5preoti,cor si tot tacamul a ajuns 11milioane)

constantinescumathias
17.04.2007, 22:49:56
mie de asta mi e teama sa nu ajunga chiar atat cat ai zis tu mariuca....ca mi se pare prea:-&:-&:-&:-&

mitzy
18.04.2007, 00:57:43
Nu pot sa cred. N'a fost nimeni acolo sa vb cu parintele, sa intrebe exact ce si cum?! Doar n'o sa va minta. Nu vad d c n'ar spune exact cat costa.. doar nu are nik de pierdut. Astept sa vina cineva bine informat...

cristina17
18.04.2007, 08:58:15
Nu pot sa cred. N'a fost nimeni acolo sa vb cu parintele, sa intrebe exact ce si cum?! Doar n'o sa va minta. Nu vad d c n'ar spune exact cat costa.. doar nu are nik de pierdut. Astept sa vina cineva bine informat...

Pe noi ne-a programat la biserica unchiul logodnicului meu....si el chiar a tinut sa intrebe cat costa ca iti dai seama , vroiam sa stim si preotul care se ocupa cu programarea i-a zis sa nu ne facem probleme ca nici pe departe nu e vorba de sumele care se vehiculeaza.........
Oricum dupa parerea mea nici foarte ieftin nu este....adica sa nu te astepti la un milion, doua.....pentru ca sunt preoti multi si un cor.......deci dupa parerea mea costa mai mult!!!

otisor83
18.04.2007, 15:27:29
eu auzisem la sf. mina un milion de preot. si parca erau 7.>-)

constantinescumathias
20.04.2007, 01:31:24
da oare nu e nimeni care a avut deja nunta sa ne lamureasca:((??

lavylavy
20.04.2007, 09:03:41
Da chiar nu mai intra nici o fosta miresica sa nea dea niste informatii concrete?

cristina17
20.04.2007, 09:57:43
da oare nu e nimeni care a avut deja nunta sa ne lamureasca:((??

Cred ca tu vei fii prima ;)) .....poate vei reusi tu sa ne lamuresti.....daca vei afla cat costa, pentru ca daca platesc nasii......:-"
Asa am eu niste prieteni care au facut asta -vara la Catedrala ....dar nici ei nu stiu cat a costat....pt ca au platit nasii si bineinteles ca nu le-a spus!!!!

kamy
02.05.2007, 10:05:51
Pentru miresicile care au nunta la Adormirea I, am o prietena care a fost la o cununie sambata asta si mi-a spus ca slujba a tinut 20 de minute.

cristina17
02.05.2007, 18:16:09
Pentru miresicile care au nunta la Adormirea I, am o prietena care a fost la o cununie sambata asta si mi-a spus ca slujba a tinut 20 de minute.

Adormirea 1 care este cea din spate de la Tomis ca eu le cam incurc:-$ .....daca e aia acolo vom fi noi nasi:-p ...........cam putin :O ...........dar asta e macar nu ne plictisim:D :)) :-? !!!!

kamy
02.05.2007, 21:43:14
Adormirea I este biserica de la Tomis din spate.

cristina17
03.05.2007, 09:21:58
Adormirea I este biserica de la Tomis din spate.

Acolo suntem nasi;)) .......

iuliana_ic
03.05.2007, 11:01:09
Si eu o sa fac cununia religioasa la sf. Mina dar sumele de care am auzit de la voi mi se par colosale. Anul trecut a cununat sora nasei mele si am inteles ca a platit in jur de 250 ron in nici un caz 1000. Poate nu sunt eu informata... :))

cerasela
03.05.2007, 12:18:17
Pai si eu am auzit de la o prietena care s-a cununta acolo in toamna ca nasul ei a platit 400 ron .

roxxx
08.05.2007, 01:02:33

pai dak esti logodita la biserica in ziua nuntii nu se mai repeta partea aia din slujba pe car ti=au citit-o la logodna. nu mai repeta "robul lui D-zeu se logodeste cu ...." ci direct "...... se cununa....."
si noi am vrut sa facem mai de mult logodna.. nu a fost sa fie :smile: dar am mai fost la o logdna si stiu cam cum e treaba.

roxxx
08.05.2007, 01:07:44

este prima partea a slujbei .

lavylavy
09.05.2007, 20:51:11
In legatura cu taxa de la biserica am o nelamurire. In decembrie cand am mers pentru programare ni s-a taiat o chitanta de 50 ron cv taxa cununie. Taxa a fost achitata de sotul meu. Nasii ce mai platesc atunci cand se oficiaza casatoria? :-?

mido
09.05.2007, 22:56:48
In legatura cu taxa de la biserica am o nelamurire. In decembrie cand am mers pentru programare ni s-a taiat o chitanta de 50 ron cv taxa cununie. Taxa a fost achitata de sotul meu. Nasii ce mai platesc atunci cand se oficiaza casatoria? :-?
eu presupun ca onorariul preotilor, bani pentru care nu mai primesti chitanta!

kamy
10.05.2007, 09:17:12
eu presupun ca onorariul preotilor, bani pentru care nu mai primesti chitanta!
Asa stiam si eu, ca se plateste onorariul preotilor si corul.

cristina17
10.05.2007, 10:42:25

Pai taxa asta este, de fapt, contributie sau ceva de genul asta, si cum au spus si fetele la nunta nasii vor plati onorariul preotilor si corul!!!
Noi le vom plati finilor si taxa asta pe care au platit-o cand au rezervat biserica!!!!

adelutzzu
12.05.2007, 10:10:24
Salutare ! Fetelor, care dintre voi a fost la vreo cununie la Sf Nicolae Vechi din spatele Catedralei ? Nasii nostri au cununat numai acolo ( 5 perechi de fini - noi sunt nr 6 ) si vor sa isi continue traditia , adica sa ne cunune tot acolo. (Eu am fost doar o data la biserica aceea,trebuie neaparat sa merg pe acolo sa vad cum e ) Oricum, am auzit k se fac slujbe frumoase numai ca biserica e cam micutza..in fine..daca stiti ceva..pls spuneti-mi si mie:D mersi

kamy
12.05.2007, 16:28:24
Salutare ! Fetelor, care dintre voi a fost la vreo cununie la Sf Nicolae Vechi din spatele Catedralei ? Nasii nostri au cununat numai acolo ( 5 perechi de fini - noi sunt nr 6 ) si vor sa isi continue traditia , adica sa ne cunune tot acolo. (Eu am fost doar o data la biserica aceea,trebuie neaparat sa merg pe acolo sa vad cum e ) Oricum, am auzit k se fac slujbe frumoase numai ca biserica e cam micutza..in fine..daca stiti ceva..pls spuneti-mi si mie:D mersi
Eu am fost la o cununie acolo,biserica este micuta, dar este foarte frumoasa, mi-a placut si zona in care era amplasata biserica, era asa de liniste acolo , iar slujba a fost foarte frumoasa si a durat cam 30 min, ca la orice biserica de altfel.

GIA23
14.05.2007, 20:02:00
La "Constantin si Elena" cununiile sunt programate din 30 in 30 de minute. Deci daca scazi partea de la inceput cu "introducerea" si partea de final cu felicitarile cred ca mai raman vreo 20 de minute de slujba propriu-zisa. Dar cred ca asa se intampla la multe alte biserici.lavy,cine ti-a spus cu 30 de min la c-tin si elena?Sora mea,tot acolo a facut si a durat 45 min!!!!!Am innebunit de cald.....desi au aer conditionat....Au fost 3 preoti si a fost f frumos.De bani nu stiu..s-au ocupat nasii....dar cel mai bine e sa ii intrebe nasii vostrii pe nasii de dinaintea voastra cat au dat...e adev ca va pot cere mai mult...dar cel putin stiti cam in jur de cat...

GIA23
14.05.2007, 20:06:52
Da chiar nu mai intra nici o fosta miresica sa nea dea niste informatii concrete?lavy,erau 4 preoti si dascalul parca si au cerut 5 mil acum 2 ani...ti-am mai spus de chestia cu nasii...sa ii intrebe pe cei care sunt inaintea voastra cat a fost...e cel mai sigur.Oricum cred ca daca nu le convine iti cer mai mult....dar orientativ ptr nasi ,e bine de stiut....

elenutza666
14.05.2007, 20:18:16
Buna fetelor.
Dupa cum vedeti cununia mea religioasa mi-o doream sa fie la catedrala,acolo era visul meu sa fie ,dar cum...nu organizez eu nunta ci socru-meu (noi stam in Bucuresti acuma)s-a gandit ca ar face bine sa arvuneasca alta biserica pt ca...din diverse motive nu a vrut el la catedrala.
Si acum o sa fac la Biserica Greaca ,ce parere aveti?

otisor83
14.05.2007, 23:12:38
Buna fetelor.
Dupa cum vedeti cununia mea religioasa mi-o doream sa fie la catedrala,acolo era visul meu sa fie ,dar cum...nu organizez eu nunta ci socru-meu (noi stam in Bucuresti acuma)s-a gandit ca ar face bine sa arvuneasca alta biserica pt ca...din diverse motive nu a vrut el la catedrala.
Si acum o sa fac la Biserica Greaca ,ce parere aveti?
si eu tot la biserica greaca! o alegere minunata! >:D<

elenutza666
15.05.2007, 08:12:32
hy...
Ma bucur ca mi-ai scris,chiar e bine la biserica greaca?Crezi ca ne vor cere tot peste 5 mil?si cat va tine slujba?^:)^

lavylavy
15.05.2007, 10:13:44
lavy,cine ti-a spus cu 30 de min la c-tin si elena?Sora mea,tot acolo a facut si a durat 45 min!!!!!Am innebunit de cald.....desi au aer conditionat....Au fost 3 preoti si a fost f frumos.De bani nu stiu..s-au ocupat nasii....dar cel mai bine e sa ii intrebe nasii vostrii pe nasii de dinaintea voastra cat au dat...e adev ca va pot cere mai mult...dar cel putin stiti cam in jur de cat...

Pai am tras concluzia ca dureaza 30 min pentru ca toate porgramarile pe care le aveau in agenda erau din 30 in 30 de min. Dar in privinta celor 45 de min ai si tu dreptate pentru ca acum cateva zile chiar am vazut caseta de la nunta unor prieteni care s-au cununat tot la Constantin si Elena si au stat 45 de min in biserica (asta am vazut pe ceasul care este in partea de jos a imaginii).

GIA23
16.05.2007, 20:50:38
Pai am tras concluzia ca dureaza 30 min pentru ca toate porgramarile pe care le aveau in agenda erau din 30 in 30 de min. Dar in privinta celor 45 de min ai si tu dreptate pentru ca acum cateva zile chiar am vazut caseta de la nunta unor prieteni care s-au cununat tot la Constantin si Elena si au stat 45 de min in biserica (asta am vazut pe ceasul care este in partea de jos a imaginii).
Salut!Cum si eu tot acolo fac cununia religioasa,imi doresc sa fie frumos si nu pe fuga...Dar cum tu ai nunta peste putin timp(succes si sa fie totul asa cum va dorti!!!)astept sa-mi spui cum a iesit!!!MULT SUCCES!!!

kamy
16.05.2007, 22:35:15
Salut!Cum si eu tot acolo fac cununia religioasa,imi doresc sa fie frumos si nu pe fuga...Dar cum tu ai nunta peste putin timp(succes si sa fie totul asa cum va dorti!!!)astept sa-mi spui cum a iesit!!!MULT SUCCES!!!
La Constantin si Elena fac slujbe foarte frumoase, eu ma duc destul de des la biserica aia, si am fost la destule nunti acolo.A fost frumos la nunti,de durata slujbei nu am tinut cont, ca nu prea ma interesa pe mine acum cativa ani, dar tot acolo am asistat la o cununie religioasa superba, cred ca a tinut o ora, poate chiar mai mult, dar mirele terminase teologia si i-au facut o slujba speciala.

lavylavy
17.05.2007, 13:59:16
Ieri am fost la biserica si doamna de la lumanari a verificat in agenda au 7 cununii in ziua aceea. vor incerca sa se incadreze in 30 de min pentru fiecare. Initial stiam ca numai 2 din cei 4 preoti slujesc la o cununie, dar ieri am aflat ca toti cei 4 participa.

andreea_enciu
18.05.2007, 10:26:18
Buna!

In legatura cu preturile la Sf Mina...am o prietena care a facut anul trecut acolo.Nasul ei este zgarcit din fire si le-a dat o suma modica si nu a iesit nimeni dupa el sa il traga de maneca...depinde cat de tupeist si nesimtzit esti, el si gaina vroia sa o ia cu niste hartii de 10 000(vechi). :|
Eu am cununia religioasa si civila pe plaja in fata restaurantului.La cununia religioasa o sa participe de la Catedrala 1 preot,3 diaconi si 10 baieti din cor....oare cat sa le dam cu tot cu deplasare???????Ca innebunesc cand vad ce sume se vehiculeaza pe aici!!!!!:-&
Va pup!

GIA23
18.05.2007, 17:10:33
Ieri am fost la biserica si doamna de la lumanari a verificat in agenda au 7 cununii in ziua aceea. vor incerca sa se incadreze in 30 de min pentru fiecare. Initial stiam ca numai 2 din cei 4 preoti slujesc la o cununie, dar ieri am aflat ca toti cei 4 participa.
Pai eu ti-am spus ca si la sora mea acum 2 ani au fost 3 sau 4,plus diaconul....ca sunt 7 cununii nu stiu ce sa spun.....sunt fixate si orelele ptr aceste cununii?

madalinaV
18.05.2007, 22:48:52
Draga Adelutzzu,

Am fost la Sf. Nicolae la o nunta in Octombrie 2006. Ceremonia a fost draguta dar cred ca era o zi aglomerata...pt ca dupa ce au terminat cununia - in timpul in care sunt pupaturile - invitatii au inceput sa cante "multi ani traiasca" si preotii efectiv ne-au dat afara din biserica...doar se grabeau oamenii :-w.
Tb sa mentionez ca invitatii care cantau fac parte din corul filarmonicii din Brasov...deci cam urat din partea preotilor.

Ca nota informativa, la biserica alba, cea de la Dacia, la o alta nunta, am dat peste un preot care dupa slujba ne-a tinut cam 10minute sa ne faca morala - mirilor si invitatilor - ca am ras la pasajul unde spune ca sotia tb sa se supuna si la pupatul mainilor nasilor...

Contrar impresiei care s-ar putea creea, nu sunt carcotasa dar vreau sa punctez bilele negre pe care le-am mai observat.

As avea si eu o intrebare...stie cineva de Parintele Antochie (sper ca asa se scrie!) la ce biserica este? Acum ani buni era la Catedrala....dar de multisor.

kamy
18.05.2007, 23:06:48
[quote=madalinaV;237876]Draga Adelutzzu,

Ca nota informativa, la biserica alba, cea de la Dacia, la o alta nunta, am dat peste un preot care dupa slujba ne-a tinut cam 10minute sa ne faca morala - mirilor si invitatilor - ca am ras la pasajul unde spune ca sotia tb sa se supuna si la pupatul mainilor nasilor...

=)) =)) =)) asta ar fi chiar tare.Sa ne faca popa morala =))

madalinaV
18.05.2007, 23:20:00
[quote=madalinaV;237876]

=)) =)) =)) asta ar fi chiar tare.Sa ne faca popa morala =))

A fost....:D

lavylavy
19.05.2007, 16:13:42
Pai eu ti-am spus ca si la sora mea acum 2 ani au fost 3 sau 4,plus diaconul....ca sunt 7 cununii nu stiu ce sa spun.....sunt fixate si orelele ptr aceste cununii?
Da erau fixate si orele cununiilor la fiecare 30 minute una. Noi ne-am ales ora pe la sfarsitul lunii decembrie si deja cateva ore (jumatati de ore) erau rezervate.

otisor83
20.05.2007, 11:16:18
hy...
Ma bucur ca mi-ai scris,chiar e bine la biserica greaca?Crezi ca ne vor cere tot peste 5 mil?si cat va tine slujba?^:)^

eu stiu ca slujba tine 45 de min de obicei. acolo unde sunt 10 nunti pe zi normal ca tine mai putin. la Bis. Greaca din cate stiu eu nu este asa aglomerat. De cerut nu iti cere nimeni nici un ban. nasul da cat vrea, numai ca se vehiculeaza suma asta de 1 mil de preot. si asa are toata lumea impresia ca trebuie sa dea. daca dai 2 mil de ex nu cred ca-ti spune nimeni ca-i putin, ca altfel vin cu pro tv-ul!:)>-

roua
27.06.2007, 10:11:56
ce pot sa zic referitor la preturi e ce am auzit si eu de pe la altii: 7 mil la Mina, 2,5 mil la o biserica pe langa piata Ovidiu...

Am o alta intrebare: stiti vreo miresica "non conformista" care nu a vrut sa poarte voal? Eu tot am scandaluri cu familia pt ca nu vreau si pace... Si ei tot o tin pe a lor ca "macar unu' mic" :[email protected]
Iar palaria ar fi si mai nasol pt mine, as arata de-a dreptul caraghios.:gen_07:

Nu-i asa ca nu sunt singura "ciudata" care are ideile astea??:-SS

cristina17
27.06.2007, 10:17:31
ce pot sa zic referitor la preturi e ce am auzit si eu de pe la altii: 7 mil la Mina, 2,5 mil la o biserica pe langa piata Ovidiu...

Am o alta intrebare: stiti vreo miresica "non conformista" care nu a vrut sa poarte voal? Eu tot am scandaluri cu familia pt ca nu vreau si pace... Si ei tot o tin pe a lor ca "macar unu' mic" :[email protected]
Iar palaria ar fi si mai nasol pt mine, as arata de-a dreptul caraghios.:gen_07:

Nu-i asa ca nu sunt singura "ciudata" care are ideile astea??:-SS

Vezi ca in legatura cu preturile la Sf Mina si Catedrala au scris fetele care au avut acolo........nu mai stiu pe la ce topic:D , si nu mai stiu exact nici sumele:D .........dar sunt sume adevarate nu "din auzite"!!!
In legatura cu voalul, faci cum vrei tu, nu cum vor rudele si familia.........e nunta ta si daca nu vrei voal nu iti pui........si cu asta basta....in zilele noastre nu mai e o chestie iesita din comun...........sunt multe fete pe aici care nu si-au pus voal!!!
>:D<

roua
27.06.2007, 13:04:19
multumesc pentru sfaturi... sper doar ca preotul nu imi va face morala. Ar fi culmea...

multa bafta cu pregatirile... ;-)

mitzy
27.06.2007, 13:22:33
Aveti idee cam cat tine o slujba pe la bisericile din Ct? La catedrala de ex cat tine cununia? E inghesuiala mare?

cristina17
27.06.2007, 13:48:06
Aveti idee cam cat tine o slujba pe la bisericile din Ct? La catedrala de ex cat tine cununia? E inghesuiala mare?

La Catedrala am cronometrat eu asta-vara la nunta unor prieteni 40-45 de min...........si nu fac programari decat din ora in ora (asa era cand am facut noi programarea) !!!!

mitzy
27.06.2007, 14:13:41
Dar la Sf. Mina?

cerasela
27.06.2007, 14:31:20
Dar la Sf. Mina?

la Sf. Mina dureaza jumatate de ora, adevarul e ca aici sunt foarte multe cununii/ zi . Eu cand am fost miresica ziceam ca nu se prea fac cununii in mai ca e lumea superstitioasa dar de unde erau o gramada de mirese care asteptau sa intre.

mitzy
27.06.2007, 14:39:36
Am auzit (dar e doar un zvon) ca nu vor mai avea voie la Sf. Mina sa faca atat de multe nunti. Si sunt curioasa ce vor face cu miresele care sunt programate deja. O sa le puna sa se duca la alta biserica?! Le reprogrameaza pt ..la anu?! (la ce cerere mare este acolo).:-s

mitzy
10.07.2007, 09:51:16
Mai fetelor... sunt super suparata pe cateva dintre voi. Acum ca am fost la biserica Sf. Mina si am platit taxa de cununie cu frica de nu stiam de mine ca'mi cere nush cate milioane. E 40 lei taxa de cununie!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cum puteti sa veniti cu minciuni d'astea ca e nush cate milioane?! Da' nu va dati seama ca puteti face rau vorbind asa aiurea?!
Am fost si am vorbit foarte deschis cu preotul si cu sotia lui pentru ca ne sunt prieteni si ne'au spus clar: taxa de cununie este 40 lei. Adica taxa pe care o platesti atunci cand te programezi si te trece in carnetelul lor acolo. Taxa pentru care primesti chitanta. Apoi, dupa nunta, ne'au spus totusi sa avem grija de cor ( de obicei nasul se ocupa de treaba asta). Dar nu e obligatoriu.. nimeni nu'ti impune sa mai platesti nush cate milioane. Sunt persoane care dau nush cate milioane sau o mie, doua de Euro.. dar sunt si multe persoane care pleaca si nu dau nimic.
Sper ca am fost de folos fetelor care vor vrea sa aiba nunta acolo.
Mult succes cu pregatirile.

lavylavy
10.07.2007, 13:19:45
Taxa de cununie este modica e adevarat. Noi am platit la Sf Imparati 50 lei in decembrie iar in ziua cununiei nasul a platit 250 lei onorariul pentru 4 preoti si 100 lei pentru cor.

cerasela
10.07.2007, 13:29:40
Mai fetelor... sunt super suparata pe cateva dintre voi. Acum ca am fost la biserica Sf. Mina si am platit taxa de cununie cu frica de nu stiam de mine ca'mi cere nush cate milioane. E 40 lei taxa de cununie!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cum puteti sa veniti cu minciuni d'astea ca e nush cate milioane?! Da' nu va dati seama ca puteti face rau vorbind asa aiurea?!
Am fost si am vorbit foarte deschis cu preotul si cu sotia lui pentru ca ne sunt prieteni si ne'au spus clar: taxa de cununie este 40 lei. Adica taxa pe care o platesti atunci cand te programezi si te trece in carnetelul lor acolo. Taxa pentru care primesti chitanta. Apoi, dupa nunta, ne'au spus totusi sa avem grija de cor ( de obicei nasul se ocupa de treaba asta). Dar nu e obligatoriu.. nimeni nu'ti impune sa mai platesti nush cate milioane. Sunt persoane care dau nush cate milioane sau o mie, doua de Euro.. dar sunt si multe persoane care pleaca si nu dau nimic.
Sper ca am fost de folos fetelor care vor vrea sa aiba nunta acolo.
Mult succes cu pregatirile.

Nu stiu ce sa zic dar eu am chitanta acasa de 200 Ron platita in ianuarie 2007 si am sa o scanez ca sa vedeti ca nu am mintit si nasul a platit 300 Ron onorariul preotilor si al corului in ziua nuntii si i s-a dat chitanta de 30 Ron. Si eu m-am enervat ca asta inseamna ca am fost noi trasi in tzeapa.Cand am fost sa platim mai era cineva in fatza noastra si a platit tot ptr cununie 200 Ron .

cerasela
10.07.2007, 13:31:30
adica 200 Ron S-AU CERUT , nu ca am platit noi asa ca nu aveam ce face cu banii.

mitzy
10.07.2007, 13:58:34
Super ciudat..ce sa mai zic.. Daca ai si chitanta.. O sa ma duc sa mai vb cand ma duc iar in Ct.. desi ma simt cam naspa ca nu cred ca ne mintea Parintele. Mai vedem.. poate mai apare si alta fata cu alta varianta. :)

cerasela
10.07.2007, 14:09:44
Nu stiu ce sa mai zic nici eu dar daca citesti paginile anterioare mai sunt fete care spun de taxa 200 ron

constantinescumathias
10.07.2007, 16:08:42
mitzy ..dar oare nu ti ai pus intrebarea ca poate tu ca ii cunosti ai un tratament preferential...nu mai fi atat de suparata ca noi muritorii de rand am fost si ni se cereau 2 mil ca taxa...adevarata taxa de casatorie este cat oi zice tu dar nu toata lumea plateste atat.chiar ni se da si chitanta de banii astia. sunt contributia noastra pt biserica sau mai stiu eu ce, dar chiar aiurea nu vorbim si noi....
acum trebuie sa ti cont ca uneori cunostintele chiar tin cont ca sunteti cunostinte si iti ofera un tratament special.poate si tu ii vei oferi vreodata un tratament special....
de aceea fiecare e bine sa ia in considerare ce se scrie aici dar sa nu se ia drept litera de lege... succes cu pregatirile

mitzy
10.07.2007, 23:30:43
Cu siguranta nu este vorba de tratament preferential. Toata lumea a platit la fel cand am fost. Oricum as vrea sa vad o chitanta.. macar asa de curiozitate.. apoi ma voi duce si voi intreba iar.
>:D< :*

cerasela
11.07.2007, 09:32:37
Am atasat chitanta de la biserica , este pe numele sotului meu, se vede ca e platit in ianuarie 2007 , scrie ptr. ce ( cununie) si data nuntii. Pana la urma eu nu stiu ce se intampla acolo, faza e ca am fost in octombrie 2006 sa ne rezervam ziua si ora , am fost trecuti in registru dar ni s-a spus ca dupa 1 ianuarie sa venim sa platim ca se va modifica taxa , in octombrie domnul de la lumanari ne-a zis ca e 30-40 Ron si cand ne-am dus in ianuarie era 200 Ron/:) . Oricum pe zi ce trece mi se demonstreaza ca nu mai e de stat in tara asta, daca as avea unde sa ma duc in afara, maine as pleca.

Altheea18
11.07.2007, 16:00:57
Cu siguranta nu este vorba de tratament preferential. Toata lumea a platit la fel cand am fost. Oricum as vrea sa vad o chitanta.. macar asa de curiozitate.. apoi ma voi duce si voi intreba iar.
>:D< :*
mda, chitanta ceraselei este destul de clara, poate o vedem si pe a ta.

LauraMP
11.07.2007, 19:58:59
Sry.. cineva a facut o gluma probabil si nu'mi mai pot accesa contul.. si dupa cum cred ca va dati seama.. nunta n'o sa o fac in Zimbabwe peste 200 si ceva d ani.
"mda".. Nu am chitanta in Bucuresti.. cand o sa ajung acasa o sa o trimit.

corinely
12.07.2007, 16:12:29
eu sunt de acord cu cerasela la capitolul taxa de cununie: scrie f clar acolo ca taxa achiatata de miri este de 200 ron (pe care o achiti inainte de nunta l ainsistenta celor de acolo..am primit nu stiu cate telefoane) iar taxa achitata de nasi este de 40 ron (taxa ce o achiti dupa cununie)
daca il cunosti pe parinte nu iti va lua cei 200 ron ...asa s-a intamplat la sora mea care a venit cu o vecina care o cunostea pe preoteasa....mie, care m-am dus singura, mi-a cerut-o....soooooo.......e buna o plia oriunde

oana
20.07.2007, 19:33:43
mie la Sf Mina mi-a cerut 240 ron taxa!!!!!!!!!!!!!
pana la urma am gasit la Sf. Imparati Constantin si Elena o ora rezonabila....in skimb am ramas cu un gust amar de la Mina:-& :-& :-&

Crita
31.08.2007, 09:49:11
Buna fetelor!
Am auzit ca la Biserica Sf Mina - biserica de lemn de la Tabacarie - preotii ar cere tarife f mari nasilor...e adevarat? imi bag nasii la cheltuiala...?

nastasie
31.08.2007, 12:12:44
buna, fetelor.eu sunt noua.voi fi nasa pe 13 oct.pana la urma cum e cu catedrala?care sunt preturile?

miramo
02.09.2007, 10:18:56
Vad ca se vehiculeaza tot felul de sume ... Eu sunt nasa luna asta, la biserica Sf Nicolae. Dupa nunta o sa va spun exact cat am dat. A fost cineva nas la ac biserica recent sa auzim o suma exacta?
Iar la inceputul lui octombrie am o prietena care are nunta la Catedrala si o sa va spun cat au dat.

nastasie
03.09.2007, 11:34:54
finii mei au intrebat la catedrala si au spus ca atat cat vor nasii.dar eu maine vreau sa ma duc la parinte sa intreb si eu.si daca spune la fel(adica cat vrea nasul) atunci sa nu alerge dupa mine ca nu e suficient cat ii voi da.:-w

shushy
04.09.2007, 13:35:55
finii mei au intrebat la catedrala si au spus ca atat cat vor nasii.dar eu maine vreau sa ma duc la parinte sa intreb si eu.si daca spune la fel(adica cat vrea nasul) atunci sa nu alerge dupa mine ca nu e suficient cat ii voi da.:-w

Eu am nunta sambata la Catedrala. Dupa o sa-ti spun cat a fost. Si eu sunt tare curioasa ce o sa se intample.
Te tin la curent

nastasie
04.09.2007, 14:56:36
iti multumesc din suflet.abia astept sa-mi spui.azi am fost iarasi si acelasi lucru mi l-au spus:cat vreau nasu'.:-?

constantinescumathias
10.09.2007, 15:40:58
dragele mele asa zic toti preotii...eu am intrebat la fel inainte de nunta si la fel mi a zis. ideea e ca stim cam ce sume se dau...la noi s a dat 5 pt preoti si 2 pt cor...

nastasie
11.09.2007, 15:06:36
dragele mele asa zic toti preotii...eu am intrebat la fel inainte de nunta si la fel mi a zis. ideea e ca stim cam ce sume se dau...la noi s a dat 5 pt preoti si 2 pt cor...
asa ti-au cerut ei?

constantinescumathias
11.09.2007, 18:20:49
haide sa fim si putin realiste acuma ..cat poti sa dai la 7 preoti...si chiar credeti ca va cer...de asta se ocupa nasul..de plata bisericii..eu l am intrebat cat a dat ca sa stiu ce sa zic mai departe celor ce ma intreaba...dar cam suma asta mi au spus o si baietii ce sunt la biserica acolo...cei carora le am lasat cei 500 de mi avans eu si care m a scris pe programare..deci fiecare crede ce vrea acuma..daca voi vreti sa dati mai putin dat...dar si la sf ctin si elana ..sau bis alba cumnatul meu a dat 3 mil jumate..asa ca pt catedrala mi se pare un pret rezonabil ...mai ales ca sunt 7 preoti ....

nastasie
11.09.2007, 18:26:18
haide sa fim si putin realiste acuma ..cat poti sa dai la 7 preoti...si chiar credeti ca va cer...de asta se ocupa nasul..de plata bisericii..eu l am intrebat cat a dat ca sa stiu ce sa zic mai departe celor ce ma intreaba...dar cam suma asta mi au spus o si baietii ce sunt la biserica acolo...cei carora le am lasat cei 500 de mi avans eu si care m a scris pe programare..deci fiecare crede ce vrea acuma..daca voi vreti sa dati mai putin dat...dar si la sf ctin si elana ..sau bis alba cumnatul meu a dat 3 mil jumate..asa ca pt catedrala mi se pare un pret rezonabil ...mai ales ca sunt 7 preoti ....
la noi vor fi doar 5.eu voi fi nasa.si nu am de ce sa le dau asa multi bani.hai sa fim seriosi.si sa-l vad eu pe preotul ala care alearga dupa mine ca nu sunt sufiecienti bani.

alexa_crivi
16.09.2007, 16:14:51
Buna, as dori si eu sa o intreb pe mireasa care a avut nunta la biserica Bunavestire cum a fost si cat a dat:) si la Sf. Mina, au cununat parintii mei 2 perechi de fini, anul trecut si anul acesta si la ambele perechi au dat nu mai mult de 100 ron.

Joliutza
19.09.2007, 13:27:20
Am o intrebare pentru voi: face sau a facut cineva dintre voi cununia religioasa (eventual si cea civila) in afara bisericii / in aer liber?

Daca da, cat de greu a fost sa convingeti preotii? Cat v-a costat afacerea asta? A fost nevoie de microfon? Cum a iesit?

Multumesc.

otisor83
21.09.2007, 13:05:17
Am o intrebare pentru voi: face sau a facut cineva dintre voi cununia religioasa (eventual si cea civila) in afara bisericii / in aer liber?

Daca da, cat de greu a fost sa convingeti preotii? Cat v-a costat afacerea asta? A fost nevoie de microfon? Cum a iesit?

Multumesc.

Si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica. Am intrebat mai intai la biserica si ne-au spus ca nu e nici o problema, ca s-a mai facut asa.
In schimb la starea civila ne-au spus ca s-au deplasat intr-o perioada, dar acum nu mai fac inafara, pt ca au fost niste scandaluri si nu vor sa se mai complice.
Noi am decis sa facem cu o saptamana mai devreme, de dimineata, ca sa evitam aglomeratia.
Nu stiu ce scandaluri vor ei sa evite, pt ca am auzit ca pe 8 sept. au fost 70 de nunti, s-a decalat programul cu vreo 2 ore si s-a lasat cu bataie!!:oops: :gen_03:

cristina17
21.09.2007, 14:27:42
Si noi vroiam sa facem cununia civila la biserica. Am intrebat mai intai la biserica si ne-au spus ca nu e nici o problema, ca s-a mai facut asa.
In schimb la starea civila ne-au spus ca s-au deplasat intr-o perioada, dar acum nu mai fac inafara, pt ca au fost niste scandaluri si nu vor sa se mai complice.
Noi am decis sa facem cu o saptamana mai devreme, de dimineata, ca sa evitam aglomeratia.
Nu stiu ce scandaluri vor ei sa evite, pt ca am auzit ca pe 8 sept. au fost 70 de nunti, s-a decalat programul cu vreo 2 ore si s-a lasat cu bataie!!:oops: :gen_03:

Nasii nostrii au facut cununia civila la biserica.......de fapt , a fost in fata bisericii, pe treptele catedralei, au aranjat foarte frumos acolo......si a avut loc chiar inainte de a intra in biserica......a fost super frumos!!!!

Joliutza
21.09.2007, 14:41:17
Multumesc.

O sa merg la preot Duminica sa ma interesez cum se procedeaza.

Starea Civila o vom face ca toata lumea la Starea Civila /:) pentru ca altfel am inteles ca se poate face doar daca ai bani si relatii....si nu e cazul la noi...

Pupici

Joliutza
23.09.2007, 14:37:14
Gata..m-am lamurit si cu biserica....am fost azi si am vorbit cu preotul si a zis ca el vine sa faca cununia religioasa pe gazon in fata restaurantului, dar ca nu vine cu inima impacata. Mi-a zis ca el copilul nu si l-ar cununa in afara bisericii...si atat de frumos mi-a vorbit ca m-a lamurit ca ar fi mai bine sa facem si noi ca toata lumea slujba in biserica.
Deci probabil va fi la Adormirea Maicii Domnului 2....adica cea de pe Tomis.

Cine a avut nunta acolo...imi poate da si mie niste pareri? Cum a fost slujba, cat a durat, cum e corul si...cati bani s-au dat?

Va pup.

dani19_10dani
23.09.2007, 14:59:06
Gata..m-am lamurit si cu biserica....am fost azi si am vorbit cu preotul si a zis ca el vine sa faca cununia religioasa pe gazon in fata restaurantului, dar ca nu vine cu inima impacata. Mi-a zis ca el copilul nu si l-ar cununa in afara bisericii...si atat de frumos mi-a vorbit ca m-a lamurit ca ar fi mai bine sa facem si noi ca toata lumea slujba in biserica.

Cine a avut nunta acolo...imi poate da si mie niste pareri? Cum a fost slujba, cat a durat, cum e corul si...cati bani s-au dat?

Va pup.
a fost f frumos!slujba a durat cam 30-40 min..preotii(2 la numar)au fost super ok..corul ok..in mare totul a fost bine..iar la bani nu stiu cat au dat nasii..noi cand am fost sa ne interesam tanti de la lumanari ne-a zis ca in jur de 2-3 mil..noi am platit doar programarea care ne-a costat 50 lei!

Joliutza
23.09.2007, 15:24:00
Multumesc mult!!!

cristina17
23.09.2007, 20:31:17

Va pup.

Adormirii 2 e cea din spatele magazinului Tomis, ca mereu le incurc:D ...............daca da, noi am fost nasi acolo:D !!!!

Joliutza
23.09.2007, 21:01:37
Nu...din cate stiu eu, aceea este Adormirii 1, si asta de pe Tomis aproape de Dacia e nr 2....

miramo
23.09.2007, 22:02:01

Multumesc.

Eu am asistat la o cununie in aer liber si a fost superba, dar era vara, cald, iar cadrul ales a fost deosebit. Preotul a venit pt ca-l cunostea pe nas. Pe vremea asta nu stiu daca e o alegere buna, e cam racoare totusi.

cristina17
24.09.2007, 09:21:12
Nu...din cate stiu eu, aceea este Adormirii 1, si asta de pe Tomis aproape de Dacia e nr 2....

Ti-am zis ca le incurc, nu stiu niciodata care e 1 si care e 2:-B .........despre cea din spatele magazinului Tomis puteam sa-ti dau eu detalii, pt ca am fost nasi acolo, despre asta de la Dacia , imi pare rau, dar nu stiu nimic!!!!!!

shushy
25.09.2007, 10:12:41
Pentru miresicile care urmeaza sa se cunune la Catedrala: NU ARE ROST SA VA FACETI GRIJI!!!, zvonurile care se vehiculeaza nu sunt deloc adevarate.
Pupici si o nunta ca-n povesti!!!!:*

Crita
02.10.2007, 09:00:55
Am auzit ca la Sf Mina peotul e pus pe shotii..si se lasa cu glume deplasate...true or false...?

Joliutza
02.10.2007, 12:48:19
Am auzit ca la Sf Mina peotul e pus pe shotii..si se lasa cu glume deplasate...true or false...?

Si eu am auizt la fel.....si la cum il cunosc pe preot....tot ce e posibil.

cristina17
02.10.2007, 13:17:13
Si eu am auizt la fel.....si la cum il cunosc pe preot....tot ce e posibil.

Haideti, fetelor, eu zic ca preotul "glumeste" si cu cine ii permite............pai daca s-ar fii intamplat asa ceva la noi cred ca ar fii fost suficienta o privire din partea sotului sau a nasului, cat sunt ei de glumeti, cred ca le-ar fii trecut!!!!
Chiar discutam cu finii nostrii inainte de nunta ca si ei ar fi auzit situatii in care preotul s-ar fii "jucat" un pic cand i-a dat sa muste din piscot miresei si baietii chiar spuneau ca nu o sa accepte asa ceva...............din fericire nu s-a intamplat asta nici la nunta noastra nici a finilor................si sper din tot sufletul sa nu se intample "glumite" la nici una din nuntile voastre!!!!

mido
02.10.2007, 19:49:38
Pentru miresicile care urmeaza sa se cunune la Catedrala: NU ARE ROST SA VA FACETI GRIJI!!!, zvonurile care se vehiculeaza nu sunt deloc adevarate.
Pupici si o nunta ca-n povesti!!!!:*
absolut de acord. in plus slujba este deosebita iar corul face toti banii-care de altfel nu sunt deloc multi...

Mady77
18.10.2007, 22:22:18
pt shushy.....Casa de piatra si tot ce va doriti!!!:D la anul si noi avem nunta si cununia religioasa tot la Catedrala. m-am cam speriat cand am vazut ce sume se vehiculeaza!! esti sigura ca e ok si ca nu am de ce sa imi fac griji?? :-\ nu stiu ce sa mai cred dar cu siguranta tu poti sa ne ajuti.....ca de.....ai trecut prin asta!!/:):-p

nastasie
19.10.2007, 08:37:46
eu am cununat pe 13.10.2007 la catedrala.nu va mai faceti griji.slujba este absolut superba.iar corul este minunat.

Crita
19.10.2007, 17:06:55
Hai sa va spun una frumoasa: eu sunt alergica la gluten - adica la faina de grau (stiu, e o ciudatzenie, dar viatza este o suma de ciudatzenii,nu?! :)) ). Probabil o sa vin cu "piscotul" din faina de orez in buzunar...sau tr sa il duc dinainte la biserica sa il sfinteasca...? Sau tr sa fie neaparat ceva din faina de grau? ("trupul" lui Isus era paine de grau...?) Nu de alta, dar nu vreau sa stau in ziua nuntii in spital...
Aveti vreo idee despre o poveste de genu asta....? >:D<

cristina17
19.10.2007, 17:33:21
Hai sa va spun una frumoasa: eu sunt alergica la gluten - adica la faina de grau (stiu, e o ciudatzenie, dar viatza este o suma de ciudatzenii,nu?! :)) ). Probabil o sa vin cu "piscotul" din faina de orez in buzunar...sau tr sa il duc dinainte la biserica sa il sfinteasca...? Sau tr sa fie neaparat ceva din faina de grau? ("trupul" lui Isus era paine de grau...?) Nu de alta, dar nu vreau sa stau in ziua nuntii in spital...
Aveti vreo idee despre o poveste de genu asta....? >:D<

Eu zic sa mergeti cu o zii, doua inainte si sa explicati preotului situatia , iar in ziua nuntii bineinteles iti aduci piscotul pe care tu poti sa-l mananci......................e o situatie foarte de inteles!!!

iulya1505
22.10.2007, 20:30:33
Fetelor Cu Cat Timp Inainte De Nunta Poti Programa Ora Si Data La Biserica 6 Luni Ar Fi Bine

dani19_10dani
22.10.2007, 22:00:30
Fetelor Cu Cat Timp Inainte De Nunta Poti Programa Ora Si Data La Biserica 6 Luni Ar Fi Bine
cel mai bine mergi mai devreme ,ca sa fii sigura ca iti rezervi ora dorita!

mido
22.10.2007, 23:16:26
eu pt catedrala am facut programarea cu 9 luni inainte si deja erau ore rezervate. cel mai bine ar fi sa te interesezi acolo unde vrei sa TE CUNUNI.

cristina17
23.10.2007, 10:09:17
eu pt catedrala am facut programarea cu 9 luni inainte si deja erau ore rezervate. cel mai bine ar fi sa te interesezi acolo unde vrei sa TE CUNUNI.

Asa este, si noi tot ceva de genul asta...............si eu tot asa zic, sa mergi acolo unde vreti sa faceti si sa intrebi, ..............eu zic ca cu cat mai repede cu atat mai bine, astfel vei obtine ora dorita!!!
Mult succes!!!

Joliutza
23.10.2007, 10:26:40
Noi am fost la Adormirea Maicii Domnului de pe Tomis si ni s-a spus ca e prea devreme sa ne treaca in agenda pentru Mai 2008, deci depinde de la biserica la biserica....in functie de cat de cautata este pentru nunti.

kestiutza
23.10.2007, 11:55:54
Noi ne'am cununat la Adormirea Maicii Domnului 1 adica in spate la tomis , slujba a fost superba ,au shi un cor super iar pretzurile nu sunt atat de mari. Programare ne'am facut cu 6 luni inainte sa fim siguri k este ora libera.

taniusca83
23.10.2007, 14:38:13
care sunt taxele la biserici?si ce biserica imi recomandati mai draguta, si nici super scumpa mersi

kamy
23.10.2007, 20:39:05
care sunt taxele la biserici?si ce biserica imi recomandati mai draguta, si nici super scumpa mersi
Taxele variaza de la biserica la biserica si nu stiu daca exista vreun pret fix.De obicei se plateste mai mult onorariul preotilor,si acesta variaza in functie de numarul acestora.Noi am platit taxa de biserica 30 lei, dar onorariul preotilor, pe care l-au platit nasii a fost de cateva milioane, nu stiu exact cat ca nu i-am intrebat.Dintre bisericile la care am asistat eu la cununiile religioase iti pot recomanda Constantin si Elena si Adormirea Maicii Domnului I,Catedrala si bisericuta Sfantul Nicolae din spatele Catedralei.

shushy
25.10.2007, 09:47:29

Noi am avut cununia religioasa la Catedrala iar nasul a platit doar 5 mil- nimeni nu a comentat nimik, preotii au fost super, slujba suberba.
De cununat am cununat la Sfintii Constantin si Elena - am dat la preoti 4 mil - slujba de asemenea a fost superba.
Totusi daca ar fi sa aleg intre cele 2 as alege Catedrala - preotii de acolo chiar fac o slujba perfecta din toate punctele de vedere.
>:D<

nastasie
26.10.2007, 13:14:44
sushy, de acord intru totul cu tine in ceea ce priveste catedrala.

gabimirea
05.11.2007, 10:25:44
Cristina17 cati preoti ai avut la Catedrala?
Sunt curioasa pt ca eu vrea sa ma cunune duhovnicul de la biserica de la mine din cartier, dar o verisoara mi-a spus ca sunt vreo 7 preoti la Catedrala. Ea mi-a mai propus sa merg si sa vb acolo daca poate veni si duhvnicul meu si sa ne tina discursul de final :D
Mie mi-e rusine sa vin cu asa pretentii ...
Merci anticipat pt raspuns :*

Asa este, si noi tot ceva de genul asta...............si eu tot asa zic, sa mergi acolo unde vreti sa faceti si sa intrebi, ..............eu zic ca cu cat mai repede cu atat mai bine, astfel vei obtine ora dorita!!!
Mult succes!!!

cristina17
05.11.2007, 10:38:31
Cristina17 cati preoti ai avut la Catedrala?
Sunt curioasa pt ca eu vrea sa ma cunune duhovnicul de la biserica de la mine din cartier, dar o verisoara mi-a spus ca sunt vreo 7 preoti la Catedrala. Ea mi-a mai propus sa merg si sa vb acolo daca poate veni si duhvnicul meu si sa ne tina discursul de final :D
Mie mi-e rusine sa vin cu asa pretentii ...
Merci anticipat pt raspuns :*

Noi am avut 7 preoti......dar sa stii ca nu sunt tot timpul asa, cred ca sunt cam cum se nimereste.........nasii nostrii, spre exemplu, au avut cu o saptamana inainte 8..............iar cand am fost la alta nunta acolo cu un an inainte au fost vreo 5.........deci depinde!!! Eu din cate am auzit la Catedrala poate sa vina sa slujeasca orice preot..........parerea mea este, sa lasi rusinea la o parte, si sa intrebi daca se poate sau nu.........
>:D< >:D< >:D<

mido
05.11.2007, 16:01:30
[quote=cristina17;473467]Noi am avut 7 preoti......dar sa stii ca nu sunt tot timpul asa, cred ca sunt cam cum se nimereste.........nasii nostrii, spre exemplu, au avut cu o saptamana inainte 8..............iar cand am fost la alta nunta acolo cu un an inainte au fost vreo 5.........deci depinde!!! Eu din cate am auzit la Catedrala poate sa vina sa slujeasca orice preot..........parerea mea este, sa lasi rusinea la o parte, si sa intrebi daca se poate sau nu.........
>:D< >:D< >:D< la noi au slujit 8 preoti....si eu am aceiasi parere ca poti intreba daca vrei sa vina si altcineva. din ce am vazut eu preotii d acolo sunt f deschisi si comunicativi!

nastasie
07.11.2007, 18:13:44
si la noi tot 8 au fost si sunt de acord cu mido cum ca, preotii sunt deschisi.

alycya
26.11.2007, 16:22:41
Buna fetelor si eu tot la Sf. Mina fac cununia dar mie mi-au spus ca platesc doar contributia 200 lei si doar atata de restul nu stiu. Sunt 4 preoti si un cor care tr. platiti de nasi. Am fost la Biserica Sf. C-tin si Elena si acolo contributia e de 100 de lei in afara de ce plateste nasul si, nasul da cat vrea

alycya
30.11.2007, 16:09:27
Buna,fetelor.
Draga Iuliana, eu am fost la Sf. Mina si doamna de la lumanari ne-a spus ca tr. sa platim 240 Ron incepand din ianuarie 2008, sunt 4 preoti si un cor de 7 persoane

iulya1505
10.12.2007, 17:38:32
Fetelor Am Si Eu O Intrebare Cine Alege Biserica De Cununie Noi Sau Cerem Sfatul Nasilor Si Acceptam Varianta Lor Sau Noi Decidem Unde Ne Place Sa Ne Cununam Si Nasii Tre Sa Fie De Acord.chiar Vreau Sa Stiu Nu Vreau Sa Am Vreo Surpriza Si Sa Iau O Decezie De Una Singura Lasnd Nasii Deoparte Fara Nici O Parere.multumesc^:)^ ^:)^

cristina17
10.12.2007, 17:51:56
Fetelor Am Si Eu O Intrebare Cine Alege Biserica De Cununie Noi Sau Cerem Sfatul Nasilor Si Acceptam Varianta Lor Sau Noi Decidem Unde Ne Place Sa Ne Cununam Si Nasii Tre Sa Fie De Acord.chiar Vreau Sa Stiu Nu Vreau Sa Am Vreo Surpriza Si Sa Iau O Decezie De Una Singura Lasnd Nasii Deoparte Fara Nici O Parere.multumesc^:)^ ^:)^

Eu zic ca ar trebui sa discutati inainte...........adica voi va ganditi la o biserica si le cereti si lor parerea........eu zic ca asa e frumos........sa fie pusi si ei in tema!!!!

kestiutza
03.01.2008, 12:10:12
Voi trebuie sa decidetzi unde vretzi sa va cununatzi dar putetzi sa le ceretzi shi nashilor o parere , noi am facut nunta in spate la tomis Adormirea Maicii Domnului a fost o slujba super

lavynya
04.01.2008, 15:24:56
Eu inca nu m-am decis asupra bisericii ... dar ar cam trebui sa ma grabesc. Am fost la o nunta in parcul Tabacariei .. si mi-a placut. Sunt ortodoxa, dar trebuie sa recunosc ca merg foarte foarte rar la biserica datorita faptului ca nu imi plac slujbele si ... nu ma atrag slujbele tinute de preotii ortodoxi.
In state am fost intr-o singura luna de 3 ori la biserica ... mare diferenta de sustinere a predicilor.
Ideea este ca preotul Picu mi-a placut ... deoarece mai strecoara si mici glume .. pamantesti pe ici colo ...

mireasa2008
05.01.2008, 15:26:24
Buna,fetelor.

Noi o sa facem la Sf Mina pt ca e printre putinele Biserici unde te simti chiar ca in Biserica. Eu acolo merg cand vreau sa merg la Biserica. Iar Parintele Picu din cate stiu eu este mai apropiat de vremurile in care traim decat altii ... (ca si invataturi si ca disponibilitate de a discuta cu voi si a va sfatui la nevoie). Si este singura Biserica pe care o stiu eu unde nu s-au facut niciodata si nu se fac si slujbe de inmormantare... Nu stiu cat conteaza asta ... dar ...

tcorina
09.01.2008, 16:33:36
Buna,fetelor.
Buna,vad ca avem nunta in aceeasi zi :"> .Din cate stiu eu la biserica aceea se fac rezervari cu foarte multe luni inainte,asa ca daca pana acum nu ati hotarat nimik,am vesti proaste pentru tine,iati gandul de la acea biseriaca:-s .Altceva ce mai stiu despre acea biserica e ca au vreo 3 preoti care la nunta la care am fost eu au cam luat la misto slujba,si tarif mare ,dar asta e problema nasilor.Imi pare rau dar ti-am dat numai vesti proaste,sper sa nu te superi pe mine:*

iulya1505
09.01.2008, 23:26:19
Buna,vad ca avem nunta in aceeasi zi :"> .Din cate stiu eu la biserica aceea se fac rezervari cu foarte multe luni inainte,asa ca daca pana acum nu ati hotarat nimik,am vesti proaste pentru tine,iati gandul de la acea biseriaca:-s .Altceva ce mai stiu despre acea biserica e ca au vreo 3 preoti care la nunta la care am fost eu au cam luat la misto slujba,si tarif mare ,dar asta e problema nasilor.Imi pare rau dar ti-am dat numai vesti proaste,sper sa nu te superi pe mine:*
BUNA AM VAZUT CA TE CUNUNI LA ADORMIREA DOI AI IDEE CAT CERE PREOTUL LA CUNUNIE SAU CATI PREOTI SUNT SI CUM E SLUJBA AM AUZIT CA CICA PREOTUL DE LA BISERICA ASTA CAM LASA DE DORIT ASTA DUPA CE AM FOST SI AM PLATIT TAXA DE CUNUNIE DAR DE PREOTI NU STIU NIMIC DACA STII CEVA DESPRE EI AST UN RASPUNS.PUPICI SI SPOR LA PREGATIRI^:)^ ^:)^ ^:)^

ella_iubi
10.01.2008, 14:59:29
Stiti umva daca toate isericile accepta casatoriile mixte dintre catolici si ortodoxi? este vreo problema daca nu vrem sa ne schimbam religia?

dani19_10dani
10.01.2008, 21:26:26
BUNA AM VAZUT CA TE CUNUNI LA ADORMIREA DOI AI IDEE CAT CERE PREOTUL LA CUNUNIE SAU CATI PREOTI SUNT SI CUM E SLUJBA AM AUZIT CA CICA PREOTUL DE LA BISERICA ASTA CAM LASA DE DORIT ASTA DUPA CE AM FOST SI AM PLATIT TAXA DE CUNUNIE DAR DE PREOTI NU STIU NIMIC DACA STII CEVA DESPRE EI AST UN RASPUNS.PUPICI SI SPOR LA PREGATIRI^:)^ ^:)^ ^:)^
buna!e f frumoasa slujba!nu e adevarat ca lasa de dorit!la noi au fost 2 preoti.pup.

MachuPicchu
10.01.2008, 21:30:03
Stiti umva daca toate isericile accepta casatoriile mixte dintre catolici si ortodoxi? este vreo problema daca nu vrem sa ne schimbam religia?
eu sunt catolica, viitorul sot ortodox ... la biserica la care vrem sa facem preotul a spus ca nu este nici o problema, ca cele 2 biserici isi recunosc reciproc botezurile ... a zis ca o sa ne faca o dezlegare si gata ... fiecare ramane cu religia lui

ella_iubi
11.01.2008, 08:53:59
Si presupun ca trebuie sa te duci la ambele biserici sa vorbesti cu preotii....cate complicatii :|

MachuPicchu
11.01.2008, 09:06:28
Si presupun ca trebuie sa te duci la ambele biserici sa vorbesti cu preotii....cate complicatii :|
NU ... noi am fost decat la biserica unde ne cununam (ortodoxa) ... atat ... nu ne-a zis ca ar trebui sa mergem si in alta parte

ella_iubi
11.01.2008, 09:41:10
si la biserica, catolica te duci dpa ce teai cununat cu actele nu? ca presupun ca si acolo trebuie sa anunti

MachuPicchu
11.01.2008, 09:49:03
si la biserica, catolica te duci dpa ce teai cununat cu actele nu? ca presupun ca si acolo trebuie sa anunti
De ce sa anunt? .... si la care biserica? sunt atatea

ella_iubi
11.01.2008, 09:50:55
si inca ceva trebuie sa faci la biserica de care aprtii sau te duci la care vrei?

MachuPicchu
11.01.2008, 09:53:45
si inca ceva trebuie sa faci la biserica de care aprtii sau te duci la care vrei?
Cum adica biserica de care apartii? ... Te duci la care vrei

ella_iubi
11.01.2008, 09:55:19
pai sti cum e la ortodoxi au biserici in fiecare cartier si presupun ca ei apartin de biserica cea mai apropiata de locuinta si trebuie sa te duci la biserica aia sa faci nunta dar presupun ca difera de la biserica la biserica

MachuPicchu
11.01.2008, 10:03:58
pai sti cum e la ortodoxi au biserici in fiecare cartier si presupun ca ei apartin de biserica cea mai apropiata de locuinta si trebuie sa te duci la biserica aia sa faci nunta dar presupun ca difera de la biserica la biserica
Aici, in Bucuresti, poti sa te duci la ce biserica vrei .... de exemplu unii stau un sectorul 2 si se cununa in sectorul 4 ... nu e nici o problema de genul asta

ella_iubi
11.01.2008, 10:06:34
iti multumesc mult pentru ajutor spor in continuare la pregatiri >:D< :*

MachuPicchu
11.01.2008, 10:07:49
iti multumesc mult pentru ajutor spor in continuare la pregatiri >:D< :*
Merci la fel :*

kamy
11.01.2008, 22:03:53
Aici, in Bucuresti, poti sa te duci la ce biserica vrei .... de exemplu unii stau un sectorul 2 si se cununa in sectorul 4 ... nu e nici o problema de genul asta
Acelasi lucru este valabil si la Constanta.Fiecare se cununa unde vrea si unde ii place.

iulya1505
15.01.2008, 12:26:43
cine sa cununat la biserica adormirea 2 aveti idee cat au dat nasii dupa cununie la preot sau la preotii va rog mult o infomatie as vrea si eu multumesc .

tcorina
15.01.2008, 12:41:06
cine sa cununat la biserica adormirea 2 aveti idee cat au dat nasii dupa cununie la preot sau la preotii va rog mult o infomatie as vrea si eu multumesc .
Eu am intrebat personmal si mi s-a spus ca inafara de taxa de inscriere de 50ron ,nasii vor mai da 300 ron.asta stiu ,asta iti zic,acum sunt si io curioasa daca asa va fi.

tcorina
15.01.2008, 12:45:04
Eu una pot sa zic ca am niste nasi de nota 20,nu s-au bagat in nimik,nici local ,nici biserica,nici nimik.Au zis ca nunta este pt noi nu pt ei si sa facem exact asa cum vrem,ei isi vor face datoria oricare ar fi deciziile noastre in legatura cu amanuntele nuntii

tcorina
15.01.2008, 12:49:50
pai ce pot sa zic e ca si prietena mea cea mai buna tot acolo s-a cununat si n-a fost absolut nici o problema,deci nu vad ce ar putea avea preotii.totul e ok din punctul meu de vedere.paaaaaa

buburuza
15.01.2008, 13:54:19
Fetelor, biserica adormirea 2 e cea din spatele Tomis Mall?

Joliutza
15.01.2008, 14:02:37
Fetelor, biserica adormirea 2 e cea din spatele Tomis Mall?
Adormirea Maicii Domnului 1 = in spate la Tomis Mall
Adormirea Maicii Domnului 3 = pe Tomis mai sus de Dacia

adinuttz
24.01.2008, 19:55:11
eu sunt catolica, viitorul sot ortodox ... la biserica la care vrem sa facem preotul a spus ca nu este nici o problema, ca cele 2 biserici isi recunosc reciproc botezurile ... a zis ca o sa ne faca o dezlegare si gata ... fiecare ramane cu religia lui

Foarte interesant... si noi ne-am interesat dar ni s-a spus ca decat la cea catolica se poate face mixt..adica sa ne pastram fiecare religia, iar la cea ortodoxa se poate face numai DACA cel catolic va fi botezat inainte de nunta la ortodocsi.. nu mai inteleg nimik.. #-o nu ar trebui sa fie aceleasi reguli ???

iulya1505
25.01.2008, 17:23:15
Eu am intrebat personmal si mi s-a spus ca inafara de taxa de inscriere de 50ron ,nasii vor mai da 300 ron.asta stiu ,asta iti zic,acum sunt si io curioasa daca asa va fi.
nasa mea de cununie a fost zilele trecute sa intrebe asa informativ si i sa spus ca anu trecut a fost 3,5 mil si ca anu asta vor face ceva sedinta sa vada daca mai scumpesc sau nu ,au zis ca toti pana acum asa au dat.mie mi se pare cam mult suma asta daca la biserica e atat la catedrala sa inteleg ca este de la 5 mil in sus.:-? :-? :-?

Joliutza
28.01.2008, 14:54:27
Fetelor....ce parere aveti de corul de la Adormirea 2?

Noi cand am fost ne-au spus ca daca ii vrem, ne costa 4 milioane. Voi ce ziceti? Merita? Ati avut vreuna nunta acolo si ati luat si corul?

annutza
29.01.2008, 22:42:14
Fetelor....ce parere aveti de corul de la Adormirea 2?

Noi cand am fost ne-au spus ca daca ii vrem, ne costa 4 milioane. Voi ce ziceti? Merita? Ati avut vreuna nunta acolo si ati luat si corul?

atat de mult doar pentru cor? pai nici nu canta atat de mult, daca ati fost atente pe la alte nunti...mie mi se pare exagerat:|

daca 4 milioane cer ei, preotii cat cer?:-?

Joliutza
30.01.2008, 08:40:08
atat de mult doar pentru cor? pai nici nu canta atat de mult, daca ati fost atente pe la alte nunti...mie mi se pare exagerat:|

daca 4 milioane cer ei, preotii cat cer?:-?

Pai la preoti situatia sta in felul urmator: la biserica aceasta sunt 4, dar cate 2 oficiaza cununii. Si eu voi vrea la fel, nu am nevoie de 4. Am inteles ca la preoti se deau cam 3.500.000-4.000.000....si corul-nu e vorba de cei 2-3 baieti care canta langa altar, si corul de sus care este format din vreo 10 persoane....care canta de obicei la opera am inteles. E foarte frumos, dar nu stiu daca merita investitia.

Mai am timp sa ma gandesc daca ii vreau sau nu, dar vroiam sa stiu pareri de la cele care ati avut sau ati participat la vreo nunta cu cor acolo.

annutza
30.01.2008, 10:17:07
Pai la preoti situatia sta in felul urmator: la biserica aceasta sunt 4, dar cate 2 oficiaza cununii. Si eu voi vrea la fel, nu am nevoie de 4. Am inteles ca la preoti se deau cam 3.500.000-4.000.000....si corul-nu e vorba de cei 2-3 baieti care canta langa altar, si corul de sus care este format din vreo 10 persoane....care canta de obicei la opera am inteles. E foarte frumos, dar nu stiu daca merita investitia.

Mai am timp sa ma gandesc daca ii vreau sau nu, dar vroiam sa stiu pareri de la cele care ati avut sau ati participat la vreo nunta cu cor acolo.

da, stiu ca sunt mai multe persoane...dar comparam de exemplu cu locuri unde am mai vazut (in bucuresti, manastirea casin) si la cor au dat 1 milion...de asta am spus ca mi se pare mult:|

Joliutza
30.01.2008, 10:57:41
da, stiu ca sunt mai multe persoane...dar comparam de exemplu cu locuri unde am mai vazut (in bucuresti, manastirea casin) si la cor au dat 1 milion...de asta am spus ca mi se pare mult:|

Aha...si mie mi se pare cam mult. Cred ca vom renunta la idee.

crisstallus_cris
01.02.2008, 17:30:11
Stie cineva tarifele la Sf Nicolae,biserica de langa catedrala....taxa de biserica...cat trebuie sa dea nasii?

cristinica24
01.02.2008, 18:56:17
Stie cineva tarifele la Sf Nicolae,biserica de langa catedrala....taxa de biserica...cat trebuie sa dea nasii?

Buna,
Si eu tot acolo ma gandeam sa merg, stiu ca e si cor dar fetele astea m-au speriat cu asemena scoruri :-L . Sper ca in saptaman viitoare sa ajungem sa vb cu preotul macar informativ. Daca afli cate ceva , te rog sa impartasesti pe forum. MS.

Isabella_L
01.02.2008, 23:04:11

Si eu voi avea cununia religioasa la aceeasi biserica. La programare nu au vrut sa-mi ia nici un ban...au zis ca ei nu iau avans. Preotii sunt foarte calzi, iar corul canta minunat (am inteles ca sunt studenti la teologie sau ceva de genu). Nu am intrebat de tarif pentru cununie, dar sunt convinsa ca nu vor lua exagerat de mult...cum am auzit pe la fetele de pe forum. Am uitat sa intreb...poate scrieti care ati intrebat. Oricum,eu spun ca merita!

nastasie
04.02.2008, 18:05:45
fetelor, nu va mai stresati atat.eu am fost nasa la catedrala si nu e deloc cum se zvoneste.asa eram si eu la inceput speriata, dar va asigur ca nu e deloc asa.iar corul nu este minunat, este superb.

annutza
06.02.2008, 22:14:39
a facut cineva cununia la Constantin si Elena? Stiti ceva de preturi?[-o<

tcorina
07.02.2008, 13:58:48
Ora 20 vi se pare tarzie pentru cununia religioasa?

annutza
07.02.2008, 14:17:41
mie da...dar cred ca daca tu stabilesti alte ore, invitatii se vor conforma:*

tcorina
07.02.2008, 14:55:33
mie da...dar cred ca daca tu stabilesti alte ore, invitatii se vor conforma:*
nici eu nu stiu ce sa fac ...sa mai schimb sau nu.Intr-un fel e buna ora la cata alergatura avem de facut...dar totusi...uneori ma gandesc ca e cam tarziu:-?

iulya1505
07.02.2008, 17:32:56
nici eu nu stiu ce sa fac ...sa mai schimb sau nu.Intr-un fel e buna ora la cata alergatura avem de facut...dar totusi...uneori ma gandesc ca e cam tarziu:-?
DA ESTE CAM TARZIU INCEARCA SA VEZI POATE AU LOC LA 19 SAU 19.30 PT CA SLUJBA DUREAZA 30 MIN SI MI SE PARE CAM TARZIU ORA 20.00.SUCCES:*

tcorina
07.02.2008, 18:51:02
DA ESTE CAM TARZIU INCEARCA SA VEZI POATE AU LOC LA 19 SAU 19.30 PT CA SLUJBA DUREAZA 30 MIN SI MI SE PARE CAM TARZIU ORA 20.00.SUCCES:*
De la ora 15:30 si pana la 19:30 este ocupat totul asa ca decat la 15(si sa-mi bat capu ce fac dupa aia cu invitatii care vor veni si pe zi ca ce fac cu ei si unde ii duc atatea ore),mai bine la 20 si dupa direct localul,Pana la urma cred ca o sa las asa.

kamy
07.02.2008, 19:24:58
Daca va duceti de la biserica direct la restaurant nu este tarziu.Doar sa treceti pe invitatie inceperea petrecerii la orele 21:00.De obicei slujba dureaza 30 de min, pana la 9 aveti timp sa ajungeti la restaurant sa va asteptati invitatii.Si la mine au inceput sa vina invitatii tot dupa orele 21:00, fiind vara nu se grabeste nimeni sa vina prea devreme la restaurant.

kamy
07.02.2008, 19:25:54
Nu stiu nimic de preturi, stiu doar ca slujba este foarte frumoasa.

annutza
07.02.2008, 21:54:29
Nu stiu nimic de preturi, stiu doar ca slujba este foarte frumoasa.
multumesc:*

annutza
10.02.2008, 11:56:22
Am schimbat biserica...am ales Sf Mina...am platit taxa de cununie 200ron.
Stie cineva cam cat tre sa mai dea nasii?^:)^

buburuza
10.02.2008, 15:36:48
Stiti cumva cum e slujba de cununie la Biserica Sf. Gheorghe?

kestiutza
10.02.2008, 22:36:03
Noi am platit taxa de cununie 50 ron la Adormirea din spate la Tomis iar nashii au dat 350 ron 200 ron mi se pare mult pt taxa de cununie asta nu are nici o treaba cu ce da nashii

Nicollette
11.02.2008, 14:13:10

Shi noi am platit taxa de cununie la Sf. Mina. Am intrebat shi cat tb. sa plateasca nasi. Taxa nasilor este de 40 ron (tarifele sunt trecute pe usa de la intrare in biserica). Restul pentru cor, preoti, oamenii bisericii ramane la atitudinea lor.......

annutza
11.02.2008, 14:43:35
Shi noi am platit taxa de cununie la Sf. Mina. Am intrebat shi cat tb. sa plateasca nasi. Taxa nasilor este de 40 ron (tarifele sunt trecute pe usa de la intrare in biserica). Restul pentru cor, preoti, oamenii bisericii ramane la atitudinea lor.......
multumesc>:D< ...nu am observat pe usa unde scria...si nici nu am indraznit sa intreb...

discutia ca e mult 200 ron, ce pot sa zic, eu acolo am vrut sa fac si astea sunt conditiile...bine ca am primit chitanta de banii astia...

Nicollette
13.02.2008, 11:29:23
multumesc>:D< ...nu am observat pe usa unde scria...si nici nu am indraznit sa intreb...

discutia ca e mult 200 ron, ce pot sa zic, eu acolo am vrut sa fac si astea sunt conditiile...bine ca am primit chitanta de banii astia...

Pentru putzin>:D< . Intr-adevar taxa este cam mare, dar daca acolo ne dorim... Din cate stiu la Sf. Mina se oficiaza numai evenimente fericite ale vietii, asta pentru mine a fost un motiv sa o aleg..sper ca nu ma insel. Spor la pregatiri.

annutza
13.02.2008, 12:08:35
Pentru putzin>:D< . Intr-adevar taxa este cam mare, dar daca acolo ne dorim... Din cate stiu la Sf. Mina se oficiaza numai evenimente fericite ale vietii, asta pentru mine a fost un motiv sa o aleg..sper ca nu ma insel. Spor la pregatiri.

Uite ca am mai aflat eu cam cat mai dau nasii, mi-a zis cineva care a cununat anu trecut ca pe langa taxa de cununie a mai dat 300ron, dar ca nu i-a cerut preotul o suma. Si sunt 2 preoti si cor.>:D<
Si mie mi-a placut acolo, oricum daca va spun cat costa in Bucuresti la o biserica de cartier, aici o sa vi se para ieftin!

crisstallus_cris
16.02.2008, 09:27:13
Fetelor voi cand ati fost sa vorbiti pt programare la biserica?Duminica dupa slujba sau in alta zi....trebuie cu un preot sau este un caiet de programari la femeia care vinde lumanarile?Eu vreau la Sf Nicolae si nu stiu cand sa merg...

Fluturas
16.02.2008, 09:38:38
Fetelor voi cand ati fost sa vorbiti pt programare la biserica?Duminica dupa slujba sau in alta zi....trebuie cu un preot sau este un caiet de programari la femeia care vinde lumanarile?Eu vreau la Sf Nicolae si nu stiu cand sa merg...

trebuie sa vorbesti cu un preot, au un caiet pentru programari.
duminica dupa slujba ar fi o idee buna.

annutza
16.02.2008, 10:55:41
La unele biserici este tot timpul cineva si iti poate face programare, la Sf Mina ne-a facut baiatul care vinde lumanarile ne-a trecut in caiet si ne-a dat chitanta.

Isabella_L
17.02.2008, 22:45:26

La Sf. Nicolae trebuie sa mergi dupa slujba si sa vorbest cu parintele Marius care te trece intr-un caiet. Eu am fost in jur de 10:30 - 11.

srb_ancutza
18.02.2008, 10:57:30
Se aud tot felul de zvonuri despre cati bani tre sa dea nasii la Sf. Mina; am auzit si ca le-ar fi cerut preotul 10 mil!!!
Eu cred ca cu cei 2 mil am platit ceea ceea ce trebuia sa platim, iar restul ramane la latitudinea nasilor; daca nasul ii da 3 mil. nu cred ca o sa inceapa sa strige preotul dupa noi in biserica!!!Nu?

srb_ancutza
18.02.2008, 11:02:08
Cam tarziu, dar poate iti mai foloseste raspunsul...Anul trecut in august stiu ca a facut prietena mea la Constantin si Elena si taxa a fost 50ron si ce au mai platit nasii.
Dar oricum nu prea mi-a placut slujba pt. ca nu prea intelegeai ce spunea preotul.

annutza
18.02.2008, 17:26:47
Se aud tot felul de zvonuri despre cati bani tre sa dea nasii la Sf. Mina; am auzit si ca le-ar fi cerut preotul 10 mil!!!
Eu cred ca cu cei 2 mil am platit ceea ceea ce trebuia sa platim, iar restul ramane la latitudinea nasilor; daca nasul ii da 3 mil. nu cred ca o sa inceapa sa strige preotul dupa noi in biserica!!!Nu?
am auzit si eu de 10 milioane, dar 2 persoane care au avut acolo mi-au spus 3-4 milioane ca ar mai fi dat nasii...acum sa il vad eu daca cere 10 mil, ca ii cer si eu chitanta:D

srb_ancutza
18.02.2008, 22:09:19
am auzit si eu de 10 milioane, dar 2 persoane care au avut acolo mi-au spus 3-4 milioane ca ar mai fi dat nasii...acum sa il vad eu daca cere 10 mil, ca ii cer si eu chitanta:D
Si eu voi face la fel. Stiu ca nu e momentul sa incep sa ma tiganesc, dar ar exagera sa ceara 10 mil si cu siguranta as cere chitanta sa vad ce poate spune.
Eu le-am spus deja nasilor sa nu inrebe preotul cat sa-i dea, ci sa dea ei cat vor si gata; doar nu o sa inceapa preotul sa strige in biserica dupa noi.
Probabil ca cei care au dat 10 mil l-au intrebat cat sa dea si el a incercat. Sper!!!
Daca ne cere 10 mil si ne da si chitanta...suntem terminati:O

annutza
19.02.2008, 10:49:33
Si eu voi face la fel. Stiu ca nu e momentul sa incep sa ma tiganesc, dar ar exagera sa ceara 10 mil si cu siguranta as cere chitanta sa vad ce poate spune.
Eu le-am spus deja nasilor sa nu inrebe preotul cat sa-i dea, ci sa dea ei cat vor si gata; doar nu o sa inceapa preotul sa strige in biserica dupa noi.
Probabil ca cei care au dat 10 mil l-au intrebat cat sa dea si el a incercat. Sper!!!
Daca ne cere 10 mil si ne da si chitanta...suntem terminati:O
Nu are cum sa iti dea chitanta, taxa de cununie e deja achitata, nu are pe ce sa iti dea chitanta...
Cred ca asa e mai bine, sa dea nasii cat considera, nu sa il intrebe pe el.

cristinica24
23.02.2008, 14:38:57
Pentru fetele care vor sa se cunune in data de 14.06.2008, se pare ca este sambata dinaintea Rusaliilor si desi in calendar nu se mentioneaza ca nu se fac nunti, unii preoti nu fac cununii atunci. Am fost nevoita sa schimb biserica, pt ca doream la Sf Nicolae cel Nou, numai ca preotul Marius mi-a spus ca dansu nu oficiaza atunci cununii. Am mers la Constantin si Elena si acolo preotul mi-a facut programare la 18.30. as fi vrut la 18 dar era ocupat, oricum este excelent si 18.30. Apropo, taxa de biserica este 100 lei, a avut dreptate cineva de pe acest forum care a precizat aceiasi suma. Sincera sa fiu, am fost asa de usurata ca am gasit preot disponibil pt data aia ca nu am mai intrebat nimik de cor si restul. Regret ca nu pot sa fac la bisericutza aia dragutza dar sunt fortata de niste termene si rezervari facute la restaurant. N-am fost eu niciodata ff religioasa asa ca am dat prioritate angajamentelor facute. Nu ma pot razgandi in leg cu restaurantul si celelalte programari.Multa bafta si atentie viitoare miresici!>:D<

crisstallus_cris
24.02.2008, 14:38:16
Am fost si noi azi cu viitoarea soacra la biserica Sf Nicolae sa ne programam pentru cununia religioasa....Eu credeam ca vom vorbi cu unul din preoti dupa slujba,dar parintele Marius era f aglomerat ....Noroc ca a vorbit soacra mea cu el in timpul slujbei cand s-a dus cu acatist si lumanari si ne-a trecut pe un caiet la ora 18.30.Am inteles ca nu i-a cerut nici un ban .Vom vedea cat trebuie sa dea nasii.Ce nu stiu eu este daca cei de la Sf Nicolea au cor care vine la nunta si dc trebuie sa platim si corul...Poate ma lamureste cineva...:-\

Ioana85
27.02.2008, 09:36:44
De ce va place asa mult biserica Sf. Nicolae (cea aproape de Categrala) zau ca ma depaseste. Eu am fost nasa acolo si nu mi-a placut deloc. Slujba a durat cam 30 de min, un preot avea vocea extrem de grava, iar altul pitigaiata, iar efectul celor doua voci combinate era cam hilar! Asa-zisul cor era format din 2 sau 3 oameni... pretul in 2006 a fost de 300 lei, desi initial ni s-a zis 250 (cor inclus). Dar ma rog, nu asta conteaza! La final, pentru ca urma alta nunta, nici n-am putut sa facem prea multe poze in fata bisericii...plus ca strada era in renovare si nu era prea amuzant sa zumzaim in rochii lungi, cu poalele stranse, prin noroaie!

cristina17
27.02.2008, 12:13:55
De ce va place asa mult biserica Sf. Nicolae (cea aproape de Categrala) zau ca ma depaseste. Eu am fost nasa acolo si nu mi-a placut deloc. Slujba a durat cam 30 de min, un preot avea vocea extrem de grava, iar altul pitigaiata, iar efectul celor doua voci combinate era cam hilar! Asa-zisul cor era format din 2 sau 3 oameni... pretul in 2006 a fost de 300 lei, desi initial ni s-a zis 250 (cor inclus). Dar ma rog, nu asta conteaza! La final, pentru ca urma alta nunta, nici n-am putut sa facem prea multe poze in fata bisericii...plus ca strada era in renovare si nu era prea amuzant sa zumzaim in rochii lungi, cu poalele stranse, prin noroaie!

Poate persoanele care vor sa se cunune acolo se simt cumva legate spiritual......intotdeauna exista un motiv bine intemeiat..........cat despre strada in refacere acum nu mai este vb de asa ceva!!!!

elenutza666
27.02.2008, 13:42:26
De ce tot evitati biserica greaca?
Eu acolo am avut cununia religioasa si a fost minunat ,avand in vedere ca sunt muzician va pot spune ca preotii chiar au niste voci minunate si corul este barbatesc dar foarte frumos,mie una mi-a placut in plus slujba este facuta ca la carte si tine 40 min,in plus nu costa mult si am simtit slujba,in plus ne-am spovedit inainte si am tinut post,asta la recomadarea preotilor.

Ioana85
27.02.2008, 14:12:54
Poate persoanele care vor sa se cunune acolo se simt cumva legate spiritual......intotdeauna exista un motiv bine intemeiat

Cred ca asta ar fi singurul argument. In fond depinde de fiecare, si eu am preferat sa ma marit la o bisericuta dintr-un sat, simpla si frumoasa, care cu siguranta n-ar fi fost pe gustul unor prieteni care au facut cununia la Elefterie, de exemplu. Pentru mine conteaza mult senzatia pe care ti-o transmite preotul, ori la Sf. Nicolae a lipsit, slujba n-a avut nici o incarcatura emotionala... sper totusi ca cele care au ales aceasta biserica sa fie multumite! >:D<

crisstallus_cris
27.02.2008, 17:44:28
Cred ca asta ar fi singurul argument. In fond depinde de fiecare, si eu am preferat sa ma marit la o bisericuta dintr-un sat, simpla si frumoasa, care cu siguranta n-ar fi fost pe gustul unor prieteni care au facut cununia la Elefterie, de exemplu. Pentru mine conteaza mult senzatia pe care ti-o transmite preotul, ori la Sf. Nicolae a lipsit, slujba n-a avut nici o incarcatura emotionala... sper totusi ca cele care au ales aceasta biserica sa fie multumite! >:D<
Nu ma descuraja....Mie mi-a placut mult biserica ca amplasament...langa faleza,mare...nu am vrut sa ne intoarcem in cartier pe la cet sa facem slujba pt ca va fi cununia religioasa in continuarea celei civile si sa fie tot in oras...plus ca eu nu sunt din Cta si multe rude ale mele care vin vor vada si marea...Am fost duminica trecuta la slujba la Sf nicolae si mi-a placut...

cristinica24
27.02.2008, 18:50:56
Cred ca e parerea fiecaruia legat de ce biserica alegi. Eu am fost la cununia prietenei mele la Sf Nicolae si mie mi-a placut foarte mult slujba , biserica si corul ; mi-a placut mai ales ca au lipsit vesnicele artificii gen slujba bagata la megafon si tiganeala aia. Biserica e simpla, preotul modest si ca pret nimeni nu te jupoaie. Preotul te spovedeste inainte de cununie si cred ca e unul din putinii preoti care desi e mai canonic, stie sa fie si placut si foarte amabil. Eu asta mi-as fi dorit dar daca nu s-a putut atunci am gasit alta biserica.

Ioana85
28.02.2008, 10:02:36
crisstallus_cris, chiar n-am vrut sa te demoralizez, iarta-ma! Asta a fost perceptia mea, dar daca tu ai fost la slujba si ti-a placut asta e cel mai important lucru! Sa ai o nunta minunata si sa fii fericita! :*

crisstallus_cris
28.02.2008, 15:21:10
crisstallus_cris, chiar n-am vrut sa te demoralizez, iarta-ma! Asta a fost perceptia mea, dar daca tu ai fost la slujba si ti-a placut asta e cel mai important lucru! Sa ai o nunta minunata si sa fii fericita! :*
Multumesc de urari.Stai linistita ca nu-i nimic...>:D<

dorinutza
29.02.2008, 13:59:59
stie cineva cum e la biserica"Izvorul Tamaduirii"???

ayesha_22
05.03.2008, 00:10:35
Buna.Am vazut ca avem nunta in aceeasi zi ;cred ca si la aceeasi Biserica , daca e vb de cea din spatele Tomis Mall.Eu am fost si am platit pt ora 19:00, dar ni s-a spus sa venim pe la 19:10 asa ca daca te mai ajuta raspunsul , sa iti mai iei o marja de vreo 10 min dupa ora stabilita.

Joliutza
05.03.2008, 08:17:44
Buna.Am vazut ca avem nunta in aceeasi zi ;cred ca si la aceeasi Biserica , daca e vb de cea din spatele Tomis Mall.Eu am fost si am platit pt ora 19:00, dar ni s-a spus sa venim pe la 19:10 asa ca daca te mai ajuta raspunsul , sa iti mai iei o marja de vreo 10 min dupa ora stabilita.

Din cate stiu eu, Biserica din spate de la Tomis Mall este Adormirea 1, si cea de pe Bd. Tomis (mai sus de Dacia) este Adormirea 2. Vad ca tu ai trecut la profil Adormirea 2, dar vorbesti in mesaje de cea din spatele Mall-ului.

Eu am la cea mai sus de Dacia.

Sa ne lamureasca si pe noi cineva please.

iulya1505
25.03.2008, 18:01:17
ESTE ADEVARAT CA TREBUIE SA DUCEM LA BISERICA PISCOTURI SI VIN PT CAND NE DA SA MANCAM PISCOT SI SA BEM VIN?^:)^ http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020073.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

Joliutza
25.03.2008, 18:23:08
ESTE ADEVARAT CA TREBUIE SA DUCEM LA BISERICA PISCOTURI SI VIN PT CAND NE DA SA MANCAM PISCOT SI SA BEM VIN?^:)^ http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020073.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10)

Da. Piscoturi/cozonac si vin rosu.

dani19_10dani
25.03.2008, 20:38:36
da e adevarat cel putin noi am dus!

dani19_10dani
25.03.2008, 20:39:23
Da. Piscoturi/cozonac si vin rosu.
de cozonac nu stiam

iulya1505
25.03.2008, 22:30:24
de cozonac nu stiam
si cand trebuie duse in ziua respectiva sau cu o zi inainte?

Joliutza
21.04.2008, 08:38:32
de cozonac nu stiam

La nasii mei a fost cozonac, de-asta l-am dat ca exemplu. Noi am facut sfestanie acasa la mama saptamana trecuta, si proetul care a slujit este cel care ne va cununa. Si, intrebandu-l, a zis ca e ok sa ducem piscoturi, deci asa vom face.

Joliutza
21.04.2008, 08:39:28

Cred ca in ziua respectiva.

kamy
22.04.2008, 08:36:31
In ziua respectiva.

criskitty
23.04.2008, 15:57:57
Buna Gabi,

Si eu tot la aceleasi ore vreau sa ne programam pt cununie: civila la 3 si biserica la 6, nu cred ca e prea mare diferenta intre ele, pentru ca mai pun la socoteala si intarzierea la Starea Civila (care ,cum spuneam la alt topic, poate fi destul de mare...) si mai vreau sa facem si poze pana la ora 6 cand mergem la biserica... deci e ok dupa parerea mea >:D<

cristoiash
23.04.2008, 17:07:00
Fetelor, stie careva care e ordinea si ce exact contine cununia religioasa?

Eu stiu de

Logodna
Cununie
Danseaza Isaia

Dar nu mai stiu ce se intimpla in rest, ce citiri sunt ... ce e optional? Fiindca noi o facem amestecata cu cea catolica si va trebui sa le facem pe amindoua cit mai pe scurt altfel cu 2 ceremonii riscam sa dureze mai mult de 1 ora biserica. Si cred ca nici n-avem voie, ca sunt programati altii dupa noi.

annacreata
19.05.2008, 16:32:27
Buna Fetelor!eu Am Nunta Pe 14 Iunie!asa Ca Mai Am Un Pic!
Vroiam Sa Va Zic Ca Am Auzit Si Eu Ca La Sf Maina Ar Fi Taxele F Mari Deoarece Noi Am Vrut Sa Facem Acolo Si Am Auzit Ca Acum Se Cere Cam 15 Mil,chiar Daca E Treaba Nasilor Dar Nici Asa Nu Se Poate!am Mers In Spatele Catedralei Pe O Straduta Laturalnica Unde Este O Biserica Micuta Dar Draguta,am Vb Cu Preotii Dar Aceeia Nu Cununa Pe 14 Iunie Si Ne-am Decis Sa Mergem La Bis Sf Gheorghe Unde De Fapt Este F Frumos,am Platit Noi Taxa De Un Mil Pe Care Ni S-a Taiat Chitanta Si Am Auzit Ca Nu Cer F Mult!asa Ca Tre Sa Va Orientati F Bine!
Multa Bafta Si Casa De Piatra La Cei Care Urmeaza Sa Faca Pasul!

cristina17
19.05.2008, 17:50:28
Vroiam Sa Va Zic Ca Am Auzit Si Eu Ca La Sf Maina Ar Fi Taxele F Mari Deoarece Noi Am Vrut Sa Facem Acolo Si Am Auzit Ca Acum Se Cere Cam 15 Mil,chiar Daca E Treaba Nasilor Dar Nici Asa Nu Se Poate!am Mers In Spatele Catedralei Pe O Straduta Laturalnica Unde Este O Biserica Micuta Dar Draguta,am Vb Cu Preotii Dar Aceeia Nu Cununa Pe 14 Iunie Si Ne-am Decis Sa Mergem La Bis Sf Gheorghe Unde De Fapt Este F Frumos,am Platit Noi Taxa De Un Mil Pe Care Ni S-a Taiat Chitanta Si Am Auzit Ca Nu Cer F Mult!asa Ca Tre Sa Va Orientati F Bine!

Sa stii ca de cele mai multe ori zvonurile sunt nefondate!!!

cerasela
21.05.2008, 12:38:30
Si eu zic la fel, mi se pare enorm 15 milioane. Noi am avut cununia religioasa la Mina acum un an si nasii au dat 300 Ron la preoti.

annutza
21.05.2008, 15:56:09
Si eu zic la fel, mi se pare enorm 15 milioane. Noi am avut cununia religioasa la Mina acum un an si nasii au dat 300 Ron la preoti.
De curiozitate...cum se face cum banii? Cere de la nasi preotul la urma?

cristina17
21.05.2008, 16:09:28
De curiozitate...cum se face cum banii? Cere de la nasi preotul la urma?

Iti raspund si eu, ca am fost si nasi.....Dupa cununie, pe la momentul felicitarilor sau chiar dupa, preotul il cheama pe nas in altar.....si acolo dai targuiala:)) !!!!

annutza
21.05.2008, 16:30:05
Iti raspund si eu, ca am fost si nasi.....Dupa cununie, pe la momentul felicitarilor sau chiar dupa, preotul il cheama pe nas in altar.....si acolo dai targuiala:)) !!!!
In altar...wow...incredibil!!!:-w

srb_ancutza
21.05.2008, 20:06:16
Si voi cat ati dat Cristina? Daca imi poti spune![-o< Cere preotul sau ii da nasul cat considera de cuviinta?

buburuza
22.05.2008, 09:12:49
Si noi am ales tot biserica Sf. Gheorghe, e foarte frumoasa si de curand au si renovat-o:)

oana81
26.05.2008, 11:49:35
Salut fetelor! Cum merg pregatirile? Noi facem cununia religioasa la Sf. Nicolae, preotul Marius e un om minunat. Nu stiu exact cat costa ceremonia dar nu cred ca e ca la alti preoti.....Spor la treaba fetelor

crisstallus_cris
26.05.2008, 13:07:01
Salut fetelor! Cum merg pregatirile? Noi facem cununia religioasa la Sf. Nicolae, preotul Marius e un om minunat. Nu stiu exact cat costa ceremonia dar nu cred ca e ca la alti preoti.....Spor la treaba fetelor
Tot la aceeasi biserica fac si eu.CAND NE-A SCRIS PE LISTA NU NE-A CERUT NIMENI NICI O TAXA.TIE?

Isabella_L
26.05.2008, 21:26:00
Tot la aceeasi biserica fac si eu.CAND NE-A SCRIS PE LISTA NU NE-A CERUT NIMENI NICI O TAXA.TIE?

Si eu fac tot la Sf Nicolae. Nici mie nu mi-a cerut nimic in momentul in care ne-am inscris.

oana81
27.05.2008, 09:02:27
Salut fetelor. Nici noi nu am platit nici o taxa inca. O sa mai mergem sa intrebam. Daca aflu ceva va anunt. Spor la treaba....

lentzishor
02.06.2008, 14:21:11
Doar ce am batut palma la Picadilly.... si ni s-a oferit posibilitatea sa facem cununia religioasa pe malul lacului in aer liber, din partea restaurantului... si nu NE LASA.:(( :(( :(( :(( :(( :((

Parintii nostrii ne-au pus frana la chestia asta. Offffff....

crisstallus_cris
02.06.2008, 14:41:48
E romantic ce zici tu,dar cununia cel mai bine e sa se oficieze in Biserica.Acolo e Casa Domnului.Sa nu-ti para rau.

Joliutza
02.06.2008, 17:15:58
Doar ce am batut palma la Picadilly.... si ni s-a oferit posibilitatea sa facem cununia religioasa pe malul lacului in aer liber, din partea restaurantului... si nu NE LASA.:(( :(( :(( :(( :(( :((

Parintii nostrii ne-au pus frana la chestia asta. Offffff....

Hello......cu mine ai vb la dna director de la Piccadilly.....asa ca putem discuta si aici.

Pupici.

kickina
02.06.2008, 20:27:11

buna,
Noi initial ne-am gandit la Sf Mina ca are si putina verdeata e si pe malul lacului si imi place de popa Picu :P ...dar mi-e teama ca se cam inghesuie lumea pe acolo:P si nu vreau sa ne grabim ca intra altii peste noi sau sa asteptam dupa altii. Si nush exact cu cat timp inainte sa mergem sa vb cu preotul si daca intr-adevar se respecta programarile alea pe care le face.
V-am auzit vorbind f des si de bis Sf Nicolae insa spre rusinea mea nush care si pe unde e :d M-ati putea lumina cumva? sau poate imi dati alte sugestii...
AStept pareri :*

crisstallus_cris
02.06.2008, 21:50:59
buna,
Noi initial ne-am gandit la Sf Mina ca are si putina verdeata e si pe malul lacului si imi place de popa Picu :P ...dar mi-e teama ca se cam inghesuie lumea pe acolo:P si nu vreau sa ne grabim ca intra altii peste noi sau sa asteptam dupa altii. Si nush exact cu cat timp inainte sa mergem sa vb cu preotul si daca intr-adevar se respecta programarile alea pe care le face.
V-am auzit vorbind f des si de bis Sf Nicolae insa spre rusinea mea nush care si pe unde e :d M-ati putea lumina cumva? sau poate imi dati alte sugestii...
AStept pareri :*
Sf Nicolae e biserica din spatele Catedralei.