PDA

Versiunea completa : vizibilitatea sarcinii

20aug
25.02.2011, 10:27:31
As vrea sa raman insarcinata si imi doresc enorm cat mai repede...am decis impreuna cu sotul meu sa se intample..cam cu 4-5 luni inainte de nunta...(aceasta fiind la sfarsitul lunii august)...
problema este ca nu as vrea sa ma modific prea tare in ziua nuntii...si as vrea sa imi pastrez cat de cat silueta pentru ziua cea mare.
ce sfaturi imi dati?
cat de tare se vede burtica...la 4-5 luni?
sau cat ati luat in greutate/circumferinta taliei pana atunci?
multumesc frumos!

Naty_c
25.02.2011, 10:33:54
As vrea sa raman insarcinata si imi doresc enorm cat mai repede...am decis impreuna cu sotul meu sa se intample..cam cu 4-5 luni inainte de nunta...(aceasta fiind la sfarsitul lunii august)...
problema este ca nu as vrea sa ma modific prea tare in ziua nuntii...si as vrea sa imi pastrez cat de cat silueta pentru ziua cea mare.
ce sfaturi imi dati?
multumesc frumos!

Depinde de la o persoana la alta. Nu poti sti de-acum. In cazul meu pe la 4,5 luni nici nu-si dadea lumea seama ca sunt insarcinata, la nasa mea in schimb burta era deja mare la aceeasi varsta a sarcinii.

maria0608
25.02.2011, 10:36:23
ce sfaturi imi dati?
multumesc frumos!

Depinde foarte tare de constitutia ta prezenta. Nu trebuie exclus nici ritmul UNIC al lui bebe de dezvoltare - nici o sarcina nu seamana cu alta, corpul unei viitoare mame modificandu-se diferit chiar si in cazul sarcinii 1 si a sarcinii 2.
Deci, nu se pot face predictii, din pacate.
Eu stiam ca am ramas insarcinata si fara sa-mi fac testul, pentru ca dupa 3 saptamani retineam atata apa, de-mi dublasem volumul. Insa burtica a inceput sa creasca dupa luna 4.

Acum, nu vreau sa fiu prea bagacioasa, dar de ce vrei neaparat sa fii insarcinata la nunta?

Butterfly87
25.02.2011, 10:54:12
ce sfaturi imi dati?
multumesc frumos!
depinde fff mult de la persoana la persoana
mie de pe la 4 luni a inceput burtica sa se cunoasca
dar difera de la om la om

minicutta
25.02.2011, 10:55:50
ce sfaturi imi dati?
multumesc frumos!

in cazul meu am luat cam 4 kg si circumferinta era de 90 cm la 4 luni.insa depinde de la persoana la persoan.

NiceAngel_Ela
25.02.2011, 11:31:23
Din cate am vazut si al alte cunostinte cam pe la 4 luni incepe sa se vada burtica, dar bininteles ca depinde de la o persoana la alta, depinde de corpul tau, de asemenea de tendinta de ingrasare si de reactia organismului tau. La fel s-ar putea ca la inceputul sarcinii sa slabesti foarte mult si sa nu areti bine deloc daca ai parte de greturi, raul de dimineata, sensibilitate la mirosuri si mancare, ma repet depinde de reactia organismului tau.

Irina_T
25.02.2011, 11:35:45
ce sfaturi imi dati?
multumesc frumos!
depinde de organsimul tau!
eu ma numar printre norocoasele cu burta mare de prin sapt 12 de sarcina. acum la jumatatea drumului parca as avea 7 luni ...
asa ca eu zic sa va ganditi bine la ce veti face. daca tu ti neaparat sa nu te schimbi in sarcina, vei fi tare dezamagita...se intampla tot felui de chestii prin corpul tau!;))
si noi nu iti putem spune ca de la sapt. nu stiu care de sarcina incepe sa se vada burticuta. asta mama natura decide in cazul fiecarei mamici in parte
iti doresc sa ai o nunta de vis!

andreeaduta
25.02.2011, 11:39:52
Si noi am demarat proiectul bb cu 3 luni inainte de nunta. Acum, gandindu-ma, chiar ma bucur ca DD nu a vrut sa fie atunci. Pe langa aspectul fizic eu zic sa iei in calcul si starile de grata, varsaturi si toate simptomele specifice. Binenteles nu este obligatorul sa faci parte din aceasta categorie insa gandeste-te daca iti poti asuma acest risc. Pana la urma ziua nuntii ar trebui sa fie cea mai frumoasa din viata noastra, si in nici un caz nu presupune "dat la rate" in rochie de mireasa.

20aug
25.02.2011, 11:49:58
Depinde foarte tare de constitutia ta prezenta. Nu trebuie exclus nici ritmul UNIC al lui bebe de dezvoltare - nici o sarcina nu seamana cu alta, corpul unei viitoare mame modificandu-se diferit chiar si in cazul sarcinii 1 si a sarcinii 2.
Deci, nu se pot face predictii, din pacate.
Eu stiam ca am ramas insarcinata si fara sa-mi fac testul, pentru ca dupa 3 saptamani retineam atata apa, de-mi dublasem volumul. Insa burtica a inceput sa creasca dupa luna 4.

Acum, nu vreau sa fiu prea bagacioasa, dar de ce vrei neaparat sa fii insarcinata la nunta?

este dorinta prea mare...atat a mea cat si a viitorului sot...

AncaL
25.02.2011, 13:03:11
Buna,

Eu la nunta am fost insarcinata, aveam 13 saptamanide sarcina. Desi pana atunci avusesem greturi, in saptamani dinaintea nuntii si la nunta nu am avut deloc probleme. La mine sarcina a fost cu risc, dar m-am bucurat de ziua nuntii foarte mult, a fost foarte frumos, am dansat, bebe a stat cumintel acolo.(totusi stresata am fost si am facut destul de multe drumuri la baie sa vad daca e totul in regula). In ceea ce priveste burtica, la mine a inceput sa se vada bine pe la 16 , 17 saptamani. In schimb am avut probleme cu sanii, desi cumparasem rochia cu doar 2 saptamani inainte de nunta, in ideea sa nu trebuiasca sa o modific, mi-a dat batai de cap la sani, care au crescut in alea 2 saptamani. Trebuie totusi, zic eu, sa iei in calcul o posibila sarcina cu probleme care tzi-ar da batai de cap atunci.
Bafta

czuky
25.02.2011, 13:31:17
eu am vomitat pana la 5 luni si burta la 5 luni de parca aveam 7..toata lumea se mira ce burta mare am..poate nu e cazu la tine dar gandestete bine la cea ce vrei...acuma o luna 2 nu e egal.?.dar na bafta si casa de piatra:*

maria0608
25.02.2011, 13:49:00
este dorinta prea mare...atat a mea cat si a viitorului sot...

Nah, daca asta este dorinta voastra, go for it. Numai sa ai grija sa nu-l stresezi pe bebe cu toata agitatia si pregatirile pentru nunta - pentru ca si aici, nu cred ca stii exact la ce sa te astepti. Iar celelalte miresici iti pot confirma.

Fetele te-au sfatuit bine: te schimbi total in sarcina, nici tie nu iti va venii sa crezi. Si sa te fereasca DD sa nu ai probleme cu bebe - ca acolo te doare cel mai mult sufletul, crede-ma.

Cammie
25.02.2011, 14:34:17
Eu de exemplu, in primul trimestru, n-am suportat deloc mirosul de tigara. Efectiv mi se facea rau de la el si mai si dadeam afara. Acuma tot nu-mi prieste, dar nu mi-e mai asa de rau. Plus ca obosesc mult mai repede. Ori ziua nuntii e foarte lunga si obositoare. Si eu pot sa spun ca am avut o sarcina usoara pana acum.
E alegerea voastra, dar trebuie sa luati totusi in calcul toate aspectele.

anca_mihaibv
28.02.2011, 10:26:00
Salut.
Nu uita ca s-ar putea la nunta sa ai mai putin de 4-5 luni de sarcina, cum planificati voi, adica sa nu ramai insarcinata chiar in momentul in care iti doresti tu. Eu apreciez ca esti foarte curajoasa si iti doresc multa bafta.

ramonete_yo
28.02.2011, 13:23:18
eu la nunta aveam 2 luni si tot luasem ceva in greutate ...mancam foarte mult si am avut ceva emotii la rochie . mi-am tot desfacut corsetul de vreo 3 ori (adica am slabit stransoarea) . in rest eu nu am avut greturi , de vazut nu s vedea..dar nu poti stii.sunt fete care vomita si nu pot manca nimic de la 3saptamani. cum vreti voi . oricum vine cand vrea doamne doamne. noi ne-am dorit aunci si ne-a ajutat sa fie bine si sa facem fata si nuntii cu bine .

20aug
28.02.2011, 14:25:30
multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi....sper sa fie ok
abia astept sa treaca timpul mai rpd...si sa ma numar si eu printre fericitele mamici...

bubulika
28.02.2011, 17:50:27
daca iesea proiectul bebe din prima la nunta trebuia sa am vreo 4 luni.eu ziceam lasa ca nu'i bai ca nici nu se vede.nu a iesit dupa cum va spuneam nici din prima nici din a doua:)) in fine la nunta aveam 5 saptamani de sarcina.acuma ma bucur oarecum ca am avut doar atat ca eu la 4 luni aveam 10kg+ pe trupul meu;))si aveam un burtoc mare mare..
cum zicea cineva mai sus e bine sa te gandesti la toate aspectele cand ai in plan sa fi gravi la nunta deoarece asa de mulkt se poate schimba corpul de nici nu te gandesti...cel putin la mine asa a fost