PDA

Versiunea completa : Unde mergem in luna de miere? Poze si povesti

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

mara
15.04.2005, 23:00:00
Buna!

M-ar interesa cam la ce destinatii v-ati
gandit pentru luna de miere? Eu as vrea ceva in Grecia sau Turcia dar
mi-e frica ca dau banii si nu sunt conditiile bune. A fost cineva
undeva si stie sigur ca e bine? As vrea sa aud pareri ale fetelor care
au fost in vacante acolo. Mai ales Creta si Antalya.

irina
17.04.2005, 23:00:00
Din acelasi motiv si din acela ca la o saptamana dupa mine si la doua saptamani am nunti, am ales litoralul nostru 6 zile, si un loc mirific la munte, langa Sighisoara, inca sase. Macar aici stiu cum este, nu vreau sa ma prost-dispun tocmai in luna de miere.:love:

monica78
20.04.2005, 23:00:00
Eu am fost in Creta intr-o vacanta si a fost SUPER!!!
E cea mai frumoasa insula a Greciei si chiar ai ce sa vezi.
Dar cauta cu atentie ofertele agentiilor de turism. Exista si pacaleli... Din pacate!
La luna de miere ma gandeam la ceva Italia. Mi se pare tare romantic[icon:g1/]

cara
24.04.2005, 23:00:00
Eu ma gandeam sa mergem undevala noi in tara. La mare, soare, plaja,etc...8)

crinu
07.05.2005, 23:00:00
Mie imi place la mare. Mi-ar placea la noi in Romania , dar n-as refuza o vacanta in

Grecia sau Egipt ! Voi pentru ce agentie de voiaj optati ?

alinuta
11.05.2005, 23:00:00
Nu stiu sa-ti spun o agentie buna, dar stiu ca trebuie sa fii foaret
atenta. Am avut multi prieteni care au fost foarte dezamagiti de
anumite agentii, mai ales la excursiile in strainatate.

mary
11.05.2005, 23:00:00
Si eu vreau in Grecia!!!

Ati auzit si ceva negativ despre ea?

maria1
12.05.2005, 23:00:00
Da, eu ma auzit ca nu se compara cu confortul de la turci. Dar stii cum e, din auzite...

cara
15.05.2005, 23:00:00
Monica78, cu ce agentie ai fost in Creta de a fost asa bine? Asa, ca sa stim si noi in caz ca...

irina
03.06.2005, 23:00:00
In ce priveste luna de miere, tin sa va anunt ca sunt fff. fericita! Am
primit ieri de la colegele de birou cadoul de nunta in avans: saptamana
de miere la mare, la Mamaia, la un hotel de 3 stele! Sunt
super-incantata si nu mai prididesc cu ofertele, mai bine zis cu
cautarea lor... Si unde mai pui ca eu chiar votasem aici pe forum ce as
alege ca dar de nunta, si alesesem excursie!!!8) Bineinteles ca ele
habar nu aveau despre asta, a fost chiar o intamplare. [icon:g31/]

elutzu_nou
14.06.2005, 23:00:00
eu m-am cam hotarat pt munte. de vreo 2 saptamani tot scotocesc dupa
oferte. dar cred ca pana la urma o sa mergem in zona moeciu... e un
complex de 4 stele - cheile gradistei. zona e super misto, iar hotelul
arata bine si pe dinauntru si pe dinafara. nu vreau nici o zona
aglomerata, gen valea prahovei (cahh... a ajuns oras, numai e munte)
dar vreau si conditii si camere mishtocutze.
initial as fi vrut spania, dar mie imi expira pasaportul in toamna,
astia nu accepta pasapoarte care se apropie de expirare, si nu avea
nici un rost sa alerg sa imi schimb pasaportul avand in vedere ca dupa
casatorie va trebui sa il schimb oricum

moni
22.06.2005, 23:00:00
Anul trecut am fost in Grecia la Paralia Katerini si a fost superb,
desi nu era sezon (am fost de Paste). Plaja era superba si conditii de
distractie sunt multe, plus tot felul de excursii.
In legatura cu Turcia si eventual Egipt, pot sa iti spun ca
hotelurile sunt evaluate conform criteriilor locale, iar un hotel de 5
stele este echivalentul unuia de 4 sau 3 stele plus. Toti prietenii
care au fost acolo mi-au spus ins aca este foarte frumos si ca
preturile sunt acceptabile.
Noi am ales sa mergem in Palma de Mallorca pentru ca am auzit ca
este foarte frumos. Am fost pe la toate firmele de turism si preturile
sunt oarecum asemanatoare, poate 5-10 Euro in plus sau in minus.
Bafta

nicoletanini
09.10.2005, 23:00:00
Buna fetelor......
Sunt noua pe acest forum si legat de luna de miere, as dori sa imi dati si mie un sfat: unde as putea sa imi petrec luna de miere avand in vedere ca nunta mea va avea loc in nov? Cine a mai avut nunta in nov?????

pisicuta
11.10.2005, 23:00:00
Mariana, unde faceti nunta? Eu sunt in cautare de restaurant si de biserica si tot intreb lumea.

moko
06.11.2005, 23:00:00
eu m-am gandit sa plkecam in praga....nu am un motiv anume pentru care veau acolo...dar nu-mi iese din minte
am auzit ca e destul de scumpa destinatia, dar avem norocul de a ne plati firma la care lucreaza viit sot 75 la suta din bilet
abia astept!!!

lili
12.11.2005, 23:00:00
Ce noroc pe tine moko! Macar ai scapat de o parte din cheltuieli... Eu
am o prietena care a primit cadou cazarea o saptamana la mare. ce
ziceti?

roxx
05.01.2006, 23:00:00
Noi am vrea sa plecam in Italia sau la Barcelona..nu stim ink sigur, sa vedem si cum o sa stam cu finantele!

anonymous
16.01.2006, 23:00:00
Buna Moni,
Si eu sunt interesata sa-mi petrec luna de miere la Palma de Mallorca si te-as ruga sa-mi spui cat ai dat pe bilet si cu ce agentie ai plecat pt ca la cate zvonuri am auzit si citit pe web mi-este frica sa nu-mi iau tzeapa...asta mi-ar lipsi in luna de miere.

Merci si va doresc multa fericire.
Miki.

miki80
24.01.2006, 23:00:00
Buna!
Pe mine m-ar interes destinatia Spania, daca are cineva informatii despre o agentie la care pot sa merg..., mai serioasa bineinteles

julianne
28.01.2006, 23:00:00
Buna
Noi am vrea la Paris dar am gasit niste oferte cam scumpe.
Poate daca mai cautam vom gasi ceva si pe placul nostru(sper).
:)

alina2
29.01.2006, 23:00:00
Buna Julianne, astepata daca ai timp targul de turism din primavara de la Romexpo. Vei gasi toate firmele si ofertele posibile.:grin:

elena
29.01.2006, 23:00:00
pentru luna MAI ce-ar fi misto? Eu as vrea la mare.:zz:....stiti voi un locsor?

mirella
05.02.2006, 23:00:00
Salut!
Eu ma gindeam sa mergem la Verona ( Romeo&Julieta ). Daca afli de vreo oferta de pret astept un raspuns.

zagreatcris
08.02.2006, 23:00:00
Spania e super, pt luna de miere, iar o agentize serioasa e
Eurolines.Din Valencia potzi merge in Tenerife sau Palma de Majorca la
niste pretzuri super mici,mai mici decat daca ai plecat direct din
tara.Daca ramai totusi in Valencia sigur n-ai ce regreta, e minunat8)

anonymous
12.02.2006, 23:00:00
Intrebare poate ciudata dar cred ca importanta in acelasi moment : daca
plec in luna de miere la numai 2 zile dupa nunta e vreo problema daca
plecam cu actele vechi,adica cele in care scrie la starea civila "
necasatorit " ???

angelia
21.02.2006, 23:00:00
eu am nunta la sf de octombrie. Unde am putea merge in perioada aceasta din an in luna de miere? Chiar la 2 zile dupa nunta nu pot pleca pt ca imi expira si pasaportul la 1 noiembrie si nu mi l-as face inainte de nunta tot cu numele vechi. Sunt incurcata. Vreau undeva la soare, dar sa fie si mai ieftin.:huh:

andreea
21.02.2006, 23:00:00
Nu e nici o priblema cu pasaportul daca trec doar 2 zile de la nunta. Pentru orice eventualitate luati-va si certificatul de casatorie la voi.

cristinab
27.02.2006, 23:00:00
cristinab

Eu am nunta in septembrie, dar inca nu ne-am hotarit unde sa mergem.Mi-ar place foarte mult sa mergem in Egipt.Imi puteti recomanda o agentie de voiaj serioasa din Timisoara?
:love:

cris
26.03.2006, 23:00:00
Buna miresici,
Pentru o luna de miere de vis va pot recomanda cele mai romantice orase din lume
si care sunt incluse intop 10 UK:
1.Venetia
2.Roma
3.Paris
4.Valensia
5.Firentze
Casa de piatra,
Cris.

ryanaro
20.04.2006, 23:00:00
undeva unde este o apa ca-n poze...hmmm... poate maldive, cuba, mauritius, jamaica... ceva asa...

tizabela
12.05.2006, 12:23:46
Noi avem nunta pe 12 august anul asta (suntem catolici nu e in post la noi) si pe 14 dimineata avem deja biletele luate pt Barcelona si rezervarea la hotel pt o saptamna. Am cumparat biletele de pe net (avem un zbor de intorcere pana in Italia mai exact Venetia si dupa 3 ore avem zborul pt Barcelona) compania cu care ne intorcem este myair (caci asta o folosim si la dus in Romania) si pt Barcelona am luat bilete la alpieagels cu doar 400 de euro (dus intors Venetia-Barcelona).
In ceaa ce priveste hotelul am facut rezervarea cu cartea de credit la un hotel de 4 stele fara nici o masa caci intenionam sa ne plimbam tota ziua si sa mancam pe unde suntem fara a fi conditionati de orarul mesei!
Rezervarea am facut-o pe www.booking.com (http://www.booking.com) si vom plati totalul de 530 de euro cand ajungem acolo!!!
Deci in total credem ca ne ajunge undeva pe la 2000 de euro cu mesele si alte cheltuieli,dar speram sa fie ceva de neuitat!!!

ramonavelcota
13.05.2006, 15:42:39
Noi avem nunta pe 29 iulie, si plecam pe 2 august, 1 saptamana , in Tenerife.
Stam la hotel de 5* cu mic dejun si cina incluse( tip bufet suedez). Cu tot cu taxele de aeroport, ne costa 1000 e/pers.

mam
13.05.2006, 16:11:49
noi avem nunta pe 4 iunie si pe 24 iunie plecam in luna de miere in tunisia:love:, la inceput am vrut grecia sau turcia, dar la greci e cam riscant ca am inteles ca si la hotel de 4-5* ai riscul sa fie de -/+3*, iar la turcia nu prea mi-a sunat a destinatie ptr luna de miere...vroiam ceva mai romantic, si am ales tunisa:madlaugh:

annabell
14.05.2006, 11:17:27
Noi plecam la doua zile dupa nunta in Portugalia pt doua saptamani. Detalii nu stiu :( pentru ca El vrea sa se ocupe de tot, sa fie - in afara de destinatie - totul o surpriza pt mine. Ce stiu totusi este ca nu vom sta intr-un singur loc, ci vom incerca sa vedem cat mai mult din tara. Va povestesc dupa cum a fost. :)
Pt. mam: eu am fost in Tunisia acum cativa ani si mi-a placut ff mult (cu exceptia atitudinii barbatilor - dar tu o sa fii cu sotul tau, deci nu va fi nici o problema). Iti doresc o luna de miere superba!

roxx
14.05.2006, 18:10:37
Noi o sa plecam in Italia, la Rimini, la 3 zile dupa nunta si viitorul meu sot vrea neaparat sa ajungem si prin Verona si Venetia, deci probabil ca o sa dam o tura si pe acolo:)

tizabela
15.05.2006, 14:49:50
Noi o sa plecam in Italia, la Rimini, la 3 zile dupa nunta si viitorul meu sot vrea neaparat sa ajungem si prin Verona si Venetia, deci probabil ca o sa dam o tura si pe acolo:)

E frumoasa zona Rimmini,Riccione,Cattolica,dar dupa parerea mea este pacat sa nu mergeti pana la Roma daca ajungeti in Italia caci el este orasul rege!!!Eu stau la 50 de km de Venetia si nu pot spune ca nu merita,dar nu este ceea ce te poti astepta mai ales vara din cauza drenajului apei pe unele canale nu este chiar un miros placut!!!
Va dorec o vacanta de vis

P.S Poze cu Venetia si Roma poti vedea in albumul meu!

strengarita
23.05.2006, 15:07:45
Buna,
Noi vroiam sa plecam in Spania sau Portugalia, dar avand in vedere ca plecam cu masina cred ca este cam lung drumul, vom merge in Italia si la Monte Carlo (pt. circuitul de formula 1, nu pt. altceva). Speram sa vedem cat mai mult in cele 3 saptamani, suntem innebuniti dupa calatorii si nu putem sta intr-un loc mai mult de 4 zile. Cu siguranta vom merge ca nebunii pana nu vom mai putea, ne vom intoarce mai obositi decat am plecat, dar cu siguranta va merita.

crisarh
23.05.2006, 19:21:40
noi avem nunta pe 4 iunie si pe 24 iunie plecam in luna de miere in tunisia:love:, la inceput am vrut grecia sau turcia, dar la greci e cam riscant ca am inteles ca si la hotel de 4-5* ai riscul sa fie de -/+3*, iar la turcia nu prea mi-a sunat a destinatie ptr luna de miere...vroiam ceva mai romantic, si am ales tunisa:madlaugh:

La ce pret ati gasit biletele pt Tunisia? Si ce includ? Cu ce agentie mergeti?
merci

andy1980
24.05.2006, 20:17:12
La ce pret ati gasit biletele pt Tunisia? Si ce includ? Cu ce agentie mergeti?
merci
Buna Crisarh!
Nu vreau sa o descurajez pe mam, sunt convinsa ca o sa aiba o luna de miere asa cum a visat... dar intre noi fie vorba... Tunisia in vara e o idee cam proasta - este infernal de cald, cum este si in Egipt sau in Dubai! Eu pot sa iti dau mai multe detalii pentru ca o prietena foarte apropiata de a mea este patroana unei agentii de turism si mereu m-am sfatuit cu ea inainte sa plec pe undeva si tocmai din cauza faptului ca imi este prietena si mi-a indicat mereu cum si ce sa fac si unde sa ma duc si cand am plecat in cele mai frumoase vacante! Daca ai si tu nevoie de mai multe detalii sa imi spui sa iti dau o adresa de mail pe care sa vorbim mai pe larg.
Va urez tuturor sa aveti parte de luni de miere cat mai romantice!
Va pup!

crisarh
24.05.2006, 21:59:15
Pt fetele care s-au casatorit si au fost in luna de miere.
Nu ne povestiti si noua prin ce tari si locuri ati petrecut luna de miere si cat de multumiti ati fost de servici si alte chestii?
va pup

mam
25.05.2006, 08:59:04
buna andy1980,

nu ma descurajezi deloc, nu ai de ce.... uite iti dau un exemplu azi maine in tunisa sunt 28grade C, pe cand la noi....si oricum in toate statiunile de la mare este clima care tempereaza caldura.

pupici, mam

ligia
25.05.2006, 14:22:09
Noi o sa mergem in Turcia, abia astept!!! Toata ziua ma uit pe site-ul hotelului si abia astept sa ma relaxez dupa atatea luni de pregatiri, de munca, de strans bani, de tinut diete si mers la fitness....sunt epuizata! Imi imaginez cum o sa lenevesc toata ziua la plaja, o sa mananc muuuult si o sa povestesc cu proaspatul meu sot amintiri de la nunta si planuri de viitor, plimbari romantice la apus de soare...:zz:. Ce greu trece vremea...mai am 2 luni pana la nunta!

ligia
25.05.2006, 15:50:39
asta ne dorim si noi, numa ca mai avem putin pana la nunta! ai ales o destatie f frumoasa si iti doresc o luna de miere minunata (sa nu apleci urechea la "binevoitorii" de ici de pe site).

pupici, mam
Mersi mult! Si eu iti doresc sa ai o luna de miere asa cum ti-ai dorit! Poate ti-am mai spus, prietena mea a fost anul trecut in luna de miere in Tunisia si s-au simtit minunat.
In legatura cu "binevoitorii", chiar nimic nu ma poate descuraja. Plus ca mie imi place sa fie foarte cald, daca ar fi tot timpul 35-40 de grade as fi cea mai fericita, sunt foarte friguroasa. :))

mam
25.05.2006, 15:58:16
mrsic ptr informatii :*, si noi am vb cu multa lume si suntem convinsi ca am facut o alegere f buna, si noi am vrea sa ajungem in turcia la anu, poate ne trimiti poze, impresii dupa luna de miere, si noi alergam dupa caldura...

Pisik06
26.05.2006, 00:13:42
Mey Fetelor, Eu Cand M-am Inscris Pe Site-ul Asta Am Crezut Ca Miresicile Din Ziua De Azi Sunt Dispuse La Discutii Si Tot Ce Am Scris Pana Acum Legat De Luna De Miere A Fost Pt A Incerca Sa Ajut Pe Cineva Sa Isi Faca O Parere, Tocmai Pentru Ca Am Parte De Informatii "din Interior" Ca Sa Spunem Asa... Pentru Ca Poate Unii Agenti De Turism Incearca Sa Te Convinga Sa Cumperi Un Pachet De La Ei Doar Ca Sa Il Vanda, Fara Sa Ii Intereseze Daca Chiar E Ceva Frumos Sau Nu... Si Tocmai Din Cauza Asta Am Si Spus Ca Nu Vreau Sa Deranjez Pe Nimeni, Dar Va Spun Ce Aflu Si Eu De La O Persoana Care Nu M-ar Pacali In Legatura Cu Destinatiile Din Afara... Plus Ca Multi Romani Nu Au Mai Iesit Niciodata Din Tara Si Acum Cand Ii Prinde Si Pe Ei Microbul Aleg Cele Mai Nepotrivite Destinatii Si Se Intorc Nemultumiti... Fetelor, Nu Mai Insist... Dar Daca Aveti Intrebari Legate De Luna De Miere Si Sunteti Interesate De Parerea Mea Va Ajut Cu Cea Mai Mare Placere ... Am Fost In Multe Tari Pana Acum Si Mi-am Format O Idee Cam Ce Este Peste Tot...
Va Pup Si Va Doresc In Continuare Sa Aveti Parte De O Nunta Si O Luna De Miere Asa Cum Ati Visat!

Andy, pe mine ma intereseaza f tare subiectul, crezi ca imi poti face niste recomandari? Voi pleca in luna de miere dupa 15 oct. si ma tem ca nu mai gasesc oferte atunci

crisarh
26.05.2006, 08:14:16
Draga mam, am vazut hotelul unde mergeti in luna de miere, este superb locul. Asa imi doresc sa gasesc si eu. Chiar am inceput sa cerem si noi oferte pt Tunisia. Acum sa vedem daca gasim o super oferta ca a voastra. Dar nu stiu daca va fi posibi, pt ca noi vom pleca in 24 iulie, in mijlocul sezonului. Avem pana acum o oferta pt Creta, in Hersonissos-Hotel Silva Maris. Si asteptam si pt Tunisia si Antalia.
In privinta Temperaturii din Tunisia, am vazut pe un site ca nu ar fi mai mare de 31 gr.C, dar am auzit de la cunoscuti ca poti prinde si 48gr.C. Asta e la risc, dar pot spune ca am fost intr-un tur al Italiei intr-o vara caniculara, cred ca erau peste 40gr.C si a fost foarte cald, dar am suportat destul de bine, mai ales ca vizitam orase si nu eram pe plaja langa apa. Probabil ca are dreptate si andy1980 si noi ne-am gandit ca s-ar putea sa fie foarte cald, dar nu vom alege neaparat in functie de asta.
Dar am o intrebare, nu sunt rechini pe acolo? Daca de caldura nu mie teama, de rechini mai bine as merge la munte. Am glumit, dar nu va este teama?
Ati fost in Creta in Hersonissos-Hotel Silva Maris. Cum vi s-a parut?
va pup si sa avem noroc si la nunta si in luna de miere.

mam
26.05.2006, 08:50:37
buna crisah,

este aderarat poti prinde si temperaturi ff mari, insa nu cred ca este cazul la sf lunii iunie, cand plecam noi, de rechini n-am auzit nimik, si oricum este la mare nu la ocean...

daca vreti sa plecati in iulie este mai bine sa va indreptati spre turcia parerea mea, in grecia este destul de riscant, trebuie sa aveti mare grija la alegerea hotelului, ptr ca ai sanse la 4* sa fie de 3*... ptr mai multe detalii despre hoteluri intra pe trivadvisor.com daca nu ma insel si acolo vei gasi pareri ale persoanelor care au fost la fff multe hoteluri din fff multe tari!

mam
26.05.2006, 08:54:28
Mey Fetelor, Eu Cand M-am Inscris Pe Site-ul Asta Am Crezut Ca Miresicile Din Ziua De Azi Sunt Dispuse La Discutii Si Tot Ce Am Scris Pana Acum Legat De Luna De Miere A Fost Pt A Incerca Sa Ajut Pe Cineva Sa Isi Faca O Parere, Tocmai Pentru Ca Am Parte De Informatii "din Interior" Ca Sa Spunem Asa... Pentru Ca Poate Unii Agenti De Turism Incearca Sa Te Convinga Sa Cumperi Un Pachet De La Ei Doar Ca Sa Il Vanda, Fara Sa Ii Intereseze Daca Chiar E Ceva Frumos Sau Nu... Si Tocmai Din Cauza Asta Am Si Spus Ca Nu Vreau Sa Deranjez Pe Nimeni, Dar Va Spun Ce Aflu Si Eu De La O Persoana Care Nu M-ar Pacali In Legatura Cu Destinatiile Din Afara... Plus Ca Multi Romani Nu Au Mai Iesit Niciodata Din Tara Si Acum Cand Ii Prinde Si Pe Ei Microbul Aleg Cele Mai Nepotrivite Destinatii Si Se Intorc Nemultumiti... Fetelor, Nu Mai Insist... Dar Daca Aveti Intrebari Legate De Luna De Miere Si Sunteti Interesate De Parerea Mea Va Ajut Cu Cea Mai Mare Placere ... Am Fost In Multe Tari Pana Acum Si Mi-am Format O Idee Cam Ce Este Peste Tot...
Va Pup Si Va Doresc In Continuare Sa Aveti Parte De O Nunta Si O Luna De Miere Asa Cum Ati Visat!

si eu am informatii din interior, altfel nu as vb in necunostiinta de cauza, ptr ca in primul rand am lucrat la o agentie de turism, iar ce nu stiu am cerut informatii de la persoane pe care le cunosc si care au fost in locurile respective....

mam
26.05.2006, 09:41:27
in cer scuze linku e www.tripadvisor.com

mam
26.05.2006, 09:55:21
sunt de acord cu andy in priviinta agentiilor de turism, care marea maj pur si simplu au o gramda de "oferte speciale" - la care le ramane comisionu si normal ca incearca sa te convinga sa iei pachetele lor... de accea sfatul meu este sa intrati pe site-uri si sa va convingeti singuri ca merita sau nu citind parerile oamenilor care efectiv au stat in hotelurile resp, au mancat mancarea lor si au fost multumiti sau nu!

ella_1983
26.05.2006, 10:25:09
Despre Antalya
Eu am fost in Antalia anul trecut , 8 zile la un hotel de 5 stele cu pachet ultra all inclusive . am platit 1700 euro pt 2 persoane. Nu mi s-a parut extraordinar.Nu as alege-o ca destinatie pentru luna de miere. In afara de hotel nu ai ce sa faci. totul e pustiu.Decat daca vrei sa te duci sa te odihnesti dupa nunta. NU ai nimic de vazut.
Iti recomand Creta .Grecii sunt mai petrecareti si locurile sunt mai frumoase. Mancarea este mai buna .
Acesta este sfatul meu.Iti urez mult noroc si o nunta superba.

ella_1983
26.05.2006, 10:34:04
Noi am ales pentru luna de miere Palma de Mallorca. Nu mergem prin agentie . Am cautat pe net si am gasit preturi mai avantajoase decat in Romania.
Eu am vrut pentru luna de miere o destinatie exotica gen Bali sau Bahamas.Sunt niste locuri incredibile.DAR...Costa mult, este departe si sunt civilizatii diferite fata de noi..romanii.Sper sa ajung odata si acolo dar nu as risca pentru luna de miere pe care o voi tine minte toata viata.
Am ales Spania pt ca am mai fost si este foarte frumos, serviciile sunt ok si nu este foarte scump.
Va urez succes si sper sa faceti alegerea potrivita.

ligia
26.05.2006, 11:58:51
Noi am ales pentru luna de miere Palma de Mallorca. Nu mergem prin agentie . Am cautat pe net si am gasit preturi mai avantajoase decat in Romania.
Eu am vrut pentru luna de miere o destinatie exotica gen Bali sau Bahamas.Sunt niste locuri incredibile.DAR...Costa mult, este departe si sunt civilizatii diferite fata de noi..romanii.Sper sa ajung odata si acolo dar nu as risca pentru luna de miere pe care o voi tine minte toata viata.
Am ales Spania pt ca am mai fost si este foarte frumos, serviciile sunt ok si nu este foarte scump.
Va urez succes si sper sa faceti alegerea potrivita.

Cam cat te costa? Si noi voiam la Palma de Mallorca dar la agentii erau niste preturi cam mari pt. bugetul nostru. Chiar sunt foarte curioasa. Nu e riscant sa faci rezervari prin internet? Cum ai procedat?

ana_maria
29.05.2006, 22:43:34
o sa sparg eu gheata si am sa pun cateva pozici din honey moon-ul nostru de acum un an din septembrie .

Daca mergeti acolo, e suuupeeer!

cristinab
31.05.2006, 17:18:53
Am gasit o oferta in Italia(10 zile ) cu autocarul care include 1 noapte Budapesta, o zi Viena, 6 zile la Lido di Jesolo(cu 3 zile excursii Venetia,Florenta,Verona si Milano) si intoarcere cu o noapte Budapesta.Imi place cum suna , dar nu ma prea incinta ca cazarea se face la 2 stele, max 3 stele.
A fost cineva cu asa o oferta? Ma puteti sfatui?:)

cecilia
02.06.2006, 10:12:28
Apropos de Turcia va pot spune cate ceva pentru ca am fost vara trecuta.Am mers in Lara,langa Antalya si am stat la Hotelul Royal Wings.Pachet de 8 nopti parca,cu ultra all inclusive.Este o destinatie potrivita pentru cei care vor pur si simplu sa stea in resort,se relaxeze,sa se prajeasca la soare,sa inoate si sa manance...si...stiti voi ce sa mai faca.Hotelul era de 5 stele,arata f bine,serviciile erau bune,gradina era super cu piscina si iesire directa la mare,si avand all inclusive nu ai absolut nici o grija.Pe langa mesele principale mai sunt bufeturi deschise intre anumite ore cu fructe,sau placintele traditionale,sau spaghetti,etc.Mancarea era f buna si f multa.Bautura era indigena.Dar nu ai ce vizita,in afara de Antalya nu prea sunt excursii tentante.In schimb inspre Kusadasi ai o gramada de vizitat,din cate mi s-a povestit.
In Tunisia mi-a placut tocmai pentru ca ai ce vedea,sunt excursii in care vezi capitala,sau faci un circuit al tarii pana la limita desertului,vezi oaze,ce mai,e o experienta inedita.
Eu am ales Tenerife pentru luna de miere,tot all inclusive pentru ca mi s-a parut bun acest sistem,prin aceea ca,repet,esti tratat ca un mic sultan.Cand ma intorc va povestesc cum a fost.Pupicei.

ligia
02.06.2006, 11:10:50
Sunt cam descurajatoare impresiile voastre despte Turcia. Dar avand in vedere ca ultimul meu concediu a fost cu cortul pe malul unui lac, sunt sigura ca o sa mi se para un concediu de vis. A fost o colega tot la acelasi hotel anul trecut si ei i s-a parut minunat si ea e mult mai pretentioasa ca mine, a fost in multe locuri, a spus ca esti tratat regeste si a facut si excursii, am vazut si poze. Oricum, nu ma tenteaza in luna de miere sa hoinaresc si sa vizitez, vreau sa ma odihnesc si eventual sa fac cumparaturi.
In Tunisia o prietena a facut o excursie cu vaporasul pe mare si o plimbare cu camilele. Interesant. Oricum, orice destinatie ai alege, cred ca nu ai cum sa nu te simti bine in luna de miere.

cristinab
02.06.2006, 12:34:23
Nu ma ajuta nimeni cu un sfat in legatura cu circuitul in Italia ? :(
Please...:)

tizabela
02.06.2006, 12:54:10

Buna Cristina eu locuiesc in Italia de 4 ani si ceva ca tara este superba si merita vizitata toata pt ca este total diferita de la nord la sud,dar nu sunt pro circuit cu autocarul.
Eu zic ca cel mai bine veniti aici cu avionul care nu costa deloc scump daca cumperi din timp biletul ( un site sa vezi informativ preturile pt perioada care o vrei tu este www.myair.com )si sa inchiriati o masina sa va faceti voi circuitul pe care il vreti si sa nu depindeti de un orar "batut in cuie"!!!
De exemplu daca vrei sa vezi la inceput nordul vi la Venezia si iti poti face rezervare pe net la un hotel (deja la 3 stele de aici sunt standarde de 4 din Turcia sau Grecia uite si un site pe care poti face rezervarea cu cartea de credit si platesti cand ajungi in cash www.bookings.it)
Luna de miere este deosebita oriunde ai merge zic eu,dar tre sa fiti voi doi nu un grup de care sa depindeti!!!

valen
02.06.2006, 13:48:33
Cristina crezi tu ca o sa iti placa cu autocarul??? este obositor si o sa fie mult lume, fiecare o sa frea mai cal sau mai rece, unii or sa miroasa nu tocmai placut. Nu o sa puteti merge pe unde vreti voi decat cu ghidul etc. Te sfatuiesc sa mergi intr-un sejur si daca italia e prea scumpa incearc
a grecia sau turcia. (http://www.romadria.ro/category.php?id=473 - incearca aici eu am fost vara trecuta si nu a fost rau de loc - desi drumul a fost cu autocarul acolo fiecare se duce unde vrea)
succes

morena
02.06.2006, 14:08:48
AJUTOOOOOOOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!! Am nunta in 8 octombrie si pe langa faptul ca nu am facut nimic ( am platit doar restaurantul si am chemat nasii , atat) am inceput sa disper cu gandul la luna de miere .As vrea sa mergem undeva la mare sa fie cald sa pot face baie si plaja si sa nu fie foarte scump . Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti un astfel de loc. Nu prea am timp sa umblu prin agentii de turism . merci

Silvia
02.06.2006, 15:04:45
Buna,

Eu am fost si in Turcia si in Grecia. In ambele locuri este frumos. Daca vreti sa stati la plaja, in restaurante si disco va recomand Turcia, in afara de asta nu prea ai ce sa faci! Insa daca vreti sa va plimbati , sa faceti plaja si sa va distrati in acelasi timp eu va recomand Grecia. In afara de faptul ca ai 2 in 1 (munte si mare) ai si o gramada de vizitat!! Eu am ramas indragostita de Grecia si in luna de miere vreau sa plec in Nei Pori!
Tocmai mi-a povestit o prietena cum si-a stricat luna de miere - si-a luat teapa vietii ei in Tunisia- a dat si o gramada de bani si nu s-a simtit deloc bine! Acum cred ca mai depinde si de gusturi si de noroc!

pupici,
Silvia

RLK
02.06.2006, 15:32:37
Andy, pe mine ma intereseaza f tare subiectul, crezi ca imi poti face niste recomandari? Voi pleca in luna de miere dupa 15 oct. si ma tem ca nu mai gasesc oferte atunci

Stiu ca nu m-ai intrebat pe mine, dar pentru perioada in care vrei tu sa pleci, eu ti-as recomanda Dubaiul, unde este absolut superb: ai locuri frumoase, civizitate, oameni amabili, safari cu camila in desert, hoteluri de 7 stele, numai sucuri naturale si preturi foaaaarte mici.
Succes,

Raluca.

cristinab
03.06.2006, 19:17:41
Buna Cristina eu locuiesc in Italia de 4 ani si ceva ca tara e
Eu zic ca cel mai bine veniti aici cu avionul care nu costa deloc scump daca cumperi din timp biletul ( un site sa vezi informativ preturile pt perioada care o vrei tu este www.myair.com )si sa inchiriati o masina sa va faceti voi circuitul pe care il vreti si sa nu depindeti de un orar "batut in cuie"!!!
De exemplu daca vrei sa vezi la inceput nordul vi la Venezia si iti poti face rezervare pe net la un hotel (deja la 3 stele de aici sunt standarde de 4 din Turcia sau Grecia uite si un site pe care poti face rezervarea cu cartea de credit si platesti cand ajungi in cash www.bookings.it)
Luna de miere este deosebita oriunde ai merge zic eu,dar tre sa fiti voi doi nu un grup de care sa depindeti!!!
Problema e ca bugetul nostru pt luna de miere nu va fi mai mare de 1.000 de euro.:(. M-as multumii daca in bugetul acesta m-as putea incadra sa stam la hotel de 3 stele in Lido di Jesolo si sa putem vizita Venetia, Verona (ce e mai aproape de noi. Biletul de avion nu e scump, dar mai nasol e ca trebuie sa platim si taxele de aeroport care de obicei sunt destul de piperate. Pt unele excursii ajunge si la 80-90 de euro/pers(pt Italia nu stiu cit e).
Cum e mai bine sa imi iau de aici cazarea cu demipensiune sau sa mincam acolo pe cont propriu. Tu stii cel mai bine cum sunt preturile pe acolo.
Ce zici, crezi ca ne incadram in buget?:) Merita sa mergem acolo sau mai bine sa ne orientam spre alta destinatie?

tizabela
03.06.2006, 21:08:55
Problema e ca bugetul nostru pt luna de miere nu va fi mai mare de 1.000 de euro.:(. M-as multumii daca in bugetul acesta m-as putea incadra sa stam la hotel de 3 stele in Lido di Jesolo si sa putem vizita Venetia, Verona (ce e mai aproape de noi. Biletul de avion nu e scump, dar mai nasol e ca trebuie sa platim si taxele de aeroport care de obicei sunt destul de piperate. Pt unele excursii ajunge si la 80-90 de euro/pers(pt Italia nu stiu cit e).
Cum e mai bine sa imi iau de aici cazarea cu demipensiune sau sa mincam acolo pe cont propriu. Tu stii cel mai bine cum sunt preturile pe acolo.
Ce zici, crezi ca ne incadram in buget?:) Merita sa mergem acolo sau mai bine sa ne orientam spre alta destinatie?

Deci in primul rand daca dispuneti de banii necesari cumparati deja biletele pt ca acum sunt in promotie pentru luna septembrie (din cate am calculat dupa semnatura ai nunta atunci) si fa in asa fel incat sa pleci martea sau miercurea cand te costa doar un cent plus taxele te ajunge la 95 de euro de persoana (eu m-am uitat de marti 12 pana pe 19 o saptamana si atat costa)
La hotel de trei stele ti-am zis noi mergem des cam asta este standardul in calatoriile nostre normale si este super ok!!!
Lido di Jesolo nu e urat din conta e foarte frumos si chiar ti-l recomand ca si Lignano care este tot pe langa Venezia(noi locuim la 40 de km de ea si mergem des chiar si pt o zi in weekend)!!!
In ceea ce priveste mancarea noi mereu am ales autonomia deci luam mereu doar micul de jun si dupa aia poate nu suntem mereu dispunsi sa papam la pranz sau vrem doar un panino sau o salata sau nu am chef sa merg de pe plaja pana la hotel daca nu e foarte aproape.Tu socoteste ca de persoana la un restaurant sau o pizzerie iti trebuiesc cam 10 euro pt fiecare masa,dar daca nu vrei sa cheltuiesti poti sa mergi la supermarket si iti faci tu un panino sau ceva pt pranz si doar seara mergeti sa papati la restaurante!
Eu zic ca cu 1000 de euro poti linistita sa iti faci vacanta fara excentritati,dar super ok!!!
Te pupic si daca mai vrei sa stii ceva eu sunt aici:)))

cristinab
04.06.2006, 17:04:28
Mersi mult de informatii. Te mai intreb ceva si nu te mai stresez :D.
In ce zona imi recomanzi sa imi gasesc hotelul ca sa imi fie cit mai usor sa merg in Venetia? Sau de unde se organizeaza excursii spre alte orase daca nu o sa inchiriem masina? :)

ryanaro
06.06.2006, 16:11:38
Vreau sa fie ceva exotic, o vacanta de vis. Habar n-am, chiar ca la luna de miere nu m-am gandit. Vreau sa fie undeva unde nu m-as duce in mod obisnuit, gen Tahiti, Maldive, Mauritius. Am fost eu cu autocarul intr-un circuit al Europei, apoi alta data am zburat in elvetia si ne am plimbat cu autocarul acolo. Nu e prea placut, in special pt luna de miere, cand vrei sa fiti singuri. Are dreptate izabela, mai degraba inchiriati o masina (nu e foarte scump).

laura81
14.06.2006, 15:09:15
Ar fi o idee tare proasta sa plecam in grecia fara rezervari? sunt sanse sa nu gasim chiar nici un hotel? ati fost in grecia, aveti vreun sfat?

mam
14.06.2006, 15:18:08
nu cred ca problema cea mai mare este sa nu gasesti hoteluri libere, insa rezervarea de aici iti confera o siguranta asupra dormitului, daca nu aveti vouchere de cazare trebuie sa prezentati contravaloarea cazarii + mancare... in cash, si sa umblati cu atatia bani dupa voi.......?!!?...sunt zeci de agentii de turism care ofera doar cazare! eu insa nu prea sunt de acord cu asta ptr luna de miere, adik eu luna de miere imi imaginez o sapt de vis, fara griji, o sapt de odihna! cu masina m-as duce alta data, dar nu in luna de miere....:(!

laura81
14.06.2006, 23:08:44
Pai da da poti spune la granita ca stai 3 zile, si sa prezinti mai putini bani, nu? ca doar n-au cum sa verifice. Sau au? nu prea stiu ca n-am mai iesit din tara :-p
Noua ne place ideea sa facem asa ceva in luna de miere. putina aventura nu strica :)) . nu mi-ar placea sa merg undeva sa stau toata ziua, imi place sa calatoresc. din fericire, si lui. in fond, ne luam cortul cu noi :)) ...

RLK
15.06.2006, 06:22:39
Pai da da poti spune la granita ca stai 3 zile, si sa prezinti mai putini bani, nu? ca doar n-au cum sa verifice. Sau au? nu prea stiu ca n-am mai iesit din tara :-p
Noua ne place ideea sa facem asa ceva in luna de miere. putina aventura nu strica :)) . nu mi-ar placea sa merg undeva sa stau toata ziua, imi place sa calatoresc. din fericire, si lui. in fond, ne luam cortul cu noi :)) ...

Trebuie sa-ti cumperi bilet de avion dus-intors si trebuie sa aveti si asigurari medicale cu perioada pe care o petreceti acolo. Deci, nu prea ai sanse. Nu poti sa iesi din tara fara sa arati aceaste doua chestii plus pasaport.

ligia
15.06.2006, 08:37:53
Daca mergi cu avionul sau autocarul, in general biletul e valabil 3 luni dar te poti intoarce si dupa 3 zile daca tu vrei. Asigurarea medicala o poti face si pe o perioada mai scurta, de ex. 7 zile si chiar nu costa mult. Si arati si tu cati bani ai, nu te verifica nimeni sa vada daca chiar ai stat 7 zile sau 3.
In concluzie, daca ai bilet dus-intors, asigurare medicala si ceva bani de aratat e ok. Unde lucrez eu se vand si bilete de autocar si pleca zilnic oameni chiar si in conditzii mai ciudate (scopuri mai ciudate mai exact) si nu sunt probleme la vama. Asa ca e ok.

ryanaro
15.06.2006, 08:39:39
Bai, eu sunt de acord cu putin aventura. Are dreptate RLK cu asigurarea dar nu cu biletele de avion (la ce le trebuie bilete de avion daca merg cu masina LOL). Laura, nu poti sa declari ca stai doar 3 zile decat daca asigurarea ta acopera doar cateva zile. Si daca stai mai mult si doamne fereste ti se intampla ceva... Cu cortul cred ca e o chestie de gust, dar sunt sigura ca se fac si vacante cu cortul de catre cei specializati. In Grecia sunt o groaza de plaje private, asa ca trebuie sa ai grija unde il pui.

laura81
15.06.2006, 09:16:02
Stati putin, nu mi-as petrece luna de miere in cort!!! am zis ca il luam pt orice eventualitate. sper sa nu-l si folosim :-p ...
Dar nu inteleg, de ce sa-mi trebuiasca bilet de autocar/avion dus intors daca merg cu masina? si cu masina ce-i drept, nu mai pot dovedi ca ma mai intorc :-?
Bun, atunci cum facem? o rezervare pe 2 zile in halkidiki, dupa care plecam de capul nostru, asa cum am vrut... Asa nu merge? si asigurarea pe 2 sapt, cat stam....

emilialigi
15.06.2006, 09:36:34
noi am ales Tenerife ca destinatie pentru saptamana de miere! am vrut ceva exotic, ceva deosebit si ceva unde sa nu ne facem griji daca gasim cazare sau alte cele! si noua ne place aventura dar mai mult ne place confortul! iar sapta/luna de miere se face "de obicei":D o data in viata! cu siguranta ca de-a lungul vietii vom avea ocazia sa calatorim si cu masina pe cont propriu!:)>-

crisnistor
15.06.2006, 10:28:58
noi ne gandeam la Santorini dar nu prea am vazut oferte la agentii oricum pana la anul mai avem...sa rez problemele cu rest...si altele si abia pe urma luna de miere...oricum daca a fost cineva pe acolo astep pareri.

ryanaro
15.06.2006, 10:36:05
Acolo vreau eu... Intr-o hut din asta... hahhahaa

cecilia
15.06.2006, 16:35:29
noi am ales Tenerife ca destinatie pentru saptamana de miere! am vrut ceva exotic, ceva deosebit si ceva unde sa nu ne facem griji daca gasim cazare sau alte cele! si noua ne place aventura dar mai mult ne place confortul! iar sapta/luna de miere se face "de obicei":D o data in viata! cu siguranta ca de-a lungul vietii vom avea ocazia sa calatorim si cu masina pe cont propriu!:)>-
salut emilia.se pare ca vom merge in acelasi timp in tenerife.tu ce hotel ai ales?daca vrei stiu unul unde fac 25% reducere pt honeymooners.cel putin asa mi-a zis cel de la agentie.

mam
15.06.2006, 16:40:24
problema e ca daca tu iti faci asigurare ptr 2 sapt si le zici alora ca stai doar 3 zile cam bate la ochi si e pos sa iti ceara banii ptr alea 2 sapt...si trebuie sa ai asigurare ptr TOATA perioada cat plecati din tara, nu se stie niciodata ce se poate intampla, sunt sanse f mari sa nu aveti nevoie deloc de ea, dar daca D-ne fereste aveti nevoie si nu o aveti...

valen
15.06.2006, 16:56:58
in ceea ce priveste asigurarea poti face 2 una pe 3 zile si cealalta pe cat vrei tu in continuarea primei, asta daca nu mergeti cu avionul.si in general nu e asa o problema sa pleci afara. am plecat de nenumarate ori fara invitattie sau hotel aigurat... si uneori nu m-a intrebat unde merg si ce fac acolo.

laura81
15.06.2006, 17:49:17
Mersi fetelor!
M-am mai interesat si pe la prieteni si ziceau ca in loc de banii cash poti arata un extras de cont de pe un card visa vechi de max 5 zile, si nu ai probleme. asta pt cine mai e interesat. si cartea verde pt masina e la 2 mil pt doua saptamani. asta-i ce am aflat azi, nu garantez cat de corecte sunt informatiile, va spun in august dupa ce ne intoarcem :)

miki80
16.06.2006, 08:59:39
si noi am ales tot tenerife, sper sa fie frumos
voi la ce hotel va cazati si in ce perioada

emilialigi
16.06.2006, 09:04:49
salut emilia.se pare ca vom merge in acelasi timp in tenerife.tu ce hotel ai ales?daca vrei stiu unul unde fac 25% reducere pt honeymooners.cel putin asa mi-a zis cel de la agentie.
noi vom sta la hotel Jacaranda 4* cu demipensiune! poate putem coresponda sa ne cunoastem:-\ oricum vom merge cu acelasi avion banuiesc! noi plecam pe 19.07. voi cand plecati??????

cecilia
17.06.2006, 19:13:16
noi vom sta la hotel Jacaranda 4* cu demipensiune! poate putem coresponda sa ne cunoastem:-\ oricum vom merge cu acelasi avion banuiesc! noi plecam pe 19.07. voi cand plecati??????
noi pe 12 plecam dar nu am ales charter-ul am ales sa plecam cu escala pe madrid.stam 10 zile la hotelul roca nivaria in playa paraiso,pe langa costa adeje.ai auzit ceva despre tenerife?ca eu nu am gasit pe nimeni care sa fi mers si sa imi poata povesti cate ceva.pupic.

aalliinnuuttaa
18.06.2006, 09:37:29
Tenerife!!!!! Ce frumos!!!!!! Si noi tot in Tenerife vrem sa mergem in luna de miere. Doar ca noi vom pleca in Octombrie. Eu tot caut oferte pentru Tenerife pentru octombrie si este cam dificil in sensul ca atunci deja va fi extrasezon din punctul de vedere al romanilor pentru care sezonul de concedii se cam termina prin Septembrie si e dificil cu charterele care nu prea se mai organizeaza. Sau se organizeaza dar nu in zilele care ne intereseaza pe noi, pentru ca noi vrem sa plecam imediat dupa nunta, nu la o saptamana-doua de la nunta (ca trebuie sa ne mai intoarcem si la serviciu). Asa ca fetele care mai cautati Tenerife, daca gasiti pe undeva sejur in Tenerife cu plecare in Octombrie, dati-mi si mie de stire, va rog.

emilialigi
19.06.2006, 12:02:06
noi pe 12 plecam dar nu am ales charter-ul am ales sa plecam cu escala pe madrid.stam 10 zile la hotelul roca nivaria in playa paraiso,pe langa costa adeje.ai auzit ceva despre tenerife?ca eu nu am gasit pe nimeni care sa fi mers si sa imi poata povesti cate ceva.pupic.
eu am citit mai multe pe tripadvisor.com . acolo gasesti toate hotelurile din tenerife si poti citi reviews despre hotel de la altii care au fost acolo! poate te ajuta!

tizabela
19.06.2006, 12:15:34
Si noi tot Spania am ales (sotul a mai fost deja in sudul ei si mi-a spus ca e superb si ca sunt un popor foarte deschis,calduros si distractiv) in Barcelona o sa stam la hotelul asta si http://www.hotelbarcelonaprincess.com/ si o sa mergem cu alpieagles cursa Venezia -Barcelona!!!
Ca mai toata lumea speram sa avem o saptama de miere de vis!!!!

ryanaro
19.06.2006, 12:36:49
Ce mishto sunt superior suites!!!! Si nici nu sunt scumpe! Poate ca merg intr-un weekend break acolo. Ce tare e faza cu baia cu sticla!

valen
20.06.2006, 16:19:04
Si noi tot Spania am ales (sotul a mai fost deja in sudul ei si mi-a spus ca e superb si ca sunt un popor foarte deschis,calduros si distractiv) in Barcelona o sa stam la hotelul asta si http://www.hotelbarcelonaprincess.com/ si o sa mergem cu alpieagles cursa Venezia -Barcelona!!!
Ca mai toata lumea speram sa avem o saptama de miere de vis!!!!
si noi tot in barcelona vrem... dar aproape de mare nu in centru orasului.. nu m-am uitat bine unde era stituat al vostru si cat costa?
pupici

tizabela
20.06.2006, 17:08:08
Al nostru este pe Avinguda Diagonal (strada care taie in doua Barcelona) si este pe malul marii deci cum ti-ar place si tie!Camera ne costa 90 de euro pe noapte (fata micul dejun care costa 17 euro de persoana daca-l vrei) este un hotel de 4 stele!Noi am ales fara nici o masa pentru ca vrem sa nu depindem de orarul mesei si sa ne plimbam linistiti mancand la diferite restaurante in functie de locul in care ne aflam!

cecilia
20.06.2006, 20:42:34
Stiu ca mereu ne orientam dupa tripadvisor cand plecam.Dar as fi vrut sa imi povesteasca cineva si despre atractiile turistice,etc,nu numai strict despre resort.

laura81
21.06.2006, 11:21:53
Cecilia, no iplecam in grecia fara rezervari, fara nimic, ca o mica aventura. asa suntem noi, asta ne dorim. noi ne-am uitat pe net ce ar fi cel mai fain de vazut in grecia si ne facem singuri traseul. daca vrei iti spun in mare, si mai googalesti si tu. asta daca vrei grecia ...

syyylviuta
21.06.2006, 11:42:47
Tenerife!!!!! Ce frumos!!!!!! Si noi tot in Tenerife vrem sa mergem in luna de miere. Doar ca noi vom pleca in Octombrie. Eu tot caut oferte pentru Tenerife pentru octombrie si este cam dificil in sensul ca atunci deja va fi extrasezon din punctul de vedere al romanilor pentru care sezonul de concedii se cam termina prin Septembrie si e dificil cu charterele care nu prea se mai organizeaza. Sau se organizeaza dar nu in zilele care ne intereseaza pe noi, pentru ca noi vrem sa plecam imediat dupa nunta, nu la o saptamana-doua de la nunta (ca trebuie sa ne mai intoarcem si la serviciu). Asa ca fetele care mai cautati Tenerife, daca gasiti pe undeva sejur in Tenerife cu plecare in Octombrie, dati-mi si mie de stire, va rog.
Si noi tot in Tenerife vrem sa mergem, si singura agentie la care am mai gasit chartere in octombrie e Eximtur. Ia legatura cu ei si vezi ce-ti pot oferi!

fleur
21.06.2006, 21:24:15
noi plecam intr-un circuit Franta, Coasta de Azur si Nordul Italiei..e o oferta supee..poate va orientati..vedeti Parisul, Venetia, Viena, Cannes.....si cate si mai cate

valen
21.06.2006, 23:32:46
noi plecam intr-un circuit Franta, Coasta de Azur si Nordul Italiei..e o oferta supee..poate va orientati..vedeti Parisul, Venetia, Viena, Cannes.....si cate si mai cate
de la ce firma? poti sa imi dai detalii?thx

schorrych
23.06.2006, 13:47:24
noi plecam o saptamana la mare,la mamaia!ne-am luat deja biletul...si eu as fi vrut in Grecia,Turcia dar ...nu ne permitem

911
23.06.2006, 13:55:01
Noi plecam cu masina in TURCIA! :D Si o sa stam vreo 10 zile pe litoralul Turciei...apoi o sa stam in Istambul 3 zile... In total ... luna noastra de miere... va fi de fapt 1/2 de luna! :D

Giulia2201
26.06.2006, 17:07:26
Noi plecam in Tenerife, dar nu stam decat 10 zile. Am rezervat deja biletele.

911
27.06.2006, 13:29:30
Noi plecam in Tenerife, dar nu stam decat 10 zile. Am rezervat deja biletele.

E superb... Va doresc LUNA de MIERE placuta!!!

Giulia2201
28.06.2006, 10:39:09
Buna Morena!
Noi mergem in luna de miere in Tenerife in luna noiembrie. E temperarura constanta tot timpul anului, 24-25 de grade, deci iti recomand si tie asta. Bafta in ceea ce faci!

Giulia2201
28.06.2006, 10:42:40
Buna Cecilia!
Soi noi mergem in Tenerife, dar in luna noiembrie. Am ales Cleopatra Palace Hotel. Voi ce ati ales?

Giulia2201
28.06.2006, 10:46:27
Buna Alinuta!
Daca vrei neaparat in Tenerife iti dau un sfat. Incearca sa-ti iei bilete direct de la hotel. Intra pe net si vezi ce hotel iti place si ia biletele direct de la ei, iar apoi iti gasesti si un zbor ptr perioada respectiva. Iti scoti biletele in felul asta cu cel putin 20% mai ieftin. Bafta!

ligia
28.06.2006, 11:11:46
Fetelor, cam cat va costa sejurul in Tenerife? Noi o sa mergem in Antalya dar eram tare curioasa, mie mi s-a parut scump. Totusi cred ca merita, sunt niste peisaje de vis. Sa aveti saptamani de miere frumoase!

Pisik06
28.06.2006, 11:34:30
si pe mine ma intereseaza sa stiu cat va costa in tenerife in extra sezon. pt 2 pers cu tot cu avion si cazare cu demi? thanks

tizabela
28.06.2006, 11:36:53
Fetelor sunt intro mare dilema asa ca va cer si ajutorul vostru!!!
Noi nu am luat sejurul de la o agentie ci ni le-am creat noi de pe net...asa ca biletele pentru avion le-am cumparat si am facut rezervare la hotel din luna ianuarie si atunci am ales acest hotel pentru ca era pe malul marii http://www.hotelbarcelonaprincess.com/ ,dar acum m-am mai uitat pe net si am gasit unu care imi place forte mult si nu stiu ce sa fac???
Asta este noul hotel care imi place http://www.hotelmajestic.es/ daca aveti timp si vreti imi spuneti si mie pe care il preferati voi????
Multumesc mult inca mai pot anula la primul pt ca nu am platit nimic si nu avem nici o penalizare in caz de anulare decat daca o facem la mai putin de 24 de ore de inceperea sejurului!!!

ryanaro
28.06.2006, 11:39:04
Mai, sunt foarte diferite. Primul e modern, iar al 2 lea e mai clasic. Cum iti place tie, stiu eu?! Eu una as ramane la primul...

iulia73190
28.06.2006, 11:45:20
Fetelor sunt intro mare dilema asa ca va cer si ajutorul vostru!!!
Noi nu am luat sejurul de la o agentie ci ni le-am creat noi de pe net...asa ca biletele le-am cumparat si am facut rezervare la hotel din luna ianuarie si atunci am ales acest hotel pentru ca era pe malul marii http://www.hotelbarcelonaprincess.com/ ,dar acum m-am mai uitat pe net si am gasit unu care imi place forte mult si nu stiu ce sa fac???
Asta este noul hotel care imi place http://www.hotelmajestic.es/ daca aveti timp si vreti imi spuneti si mie pe care il preferati voi????
Multumesc mult inca mai pot anula la primul pt ca nu am platit nimic si nu avem nici o penalizare in caz de anulare decat daca o facem la mai putin de 24 de ore de inceperea sejurului!!!
Eu cu iubi suntem amatori de hoteluri bune; asa ca ne-am uitat amandoi la ambele situri si sunt de acord sa-ti spunem ca ni se pare mai dragut primul hotel pe care l-ai ales "barcelonaprincess".

ema
28.06.2006, 12:33:25
Mie mi-au spus prietenii ca plajele din Grecia nu se compara cu cele din Turcia. In Grecia sunt mai multe pietre decat nisip si mai sunt si aricii de mare care le-au cam dat de furca. Noi am ales Antalya pentru luna de miere. 7 zile, hotel de 4 stele, all inclus, avion - 400 euro de persoana (in luna august). Eu zic ca e un pret acceptabil iar hotelul e super.

ligia
28.06.2006, 13:29:38
Mie mi-au spus prietenii ca plajele din Grecia nu se compara cu cele din Turcia. In Grecia sunt mai multe pietre decat nisip si mai sunt si aricii de mare care le-au cam dat de furca. Noi am ales Antalya pentru luna de miere. 7 zile, hotel de 4 stele, all inclus, avion - 400 euro de persoana (in luna august). Eu zic ca e un pret acceptabil iar hotelul e super.
Ai prins o super oferta. Noi megem tot in Antalya tot in august si ne costa 600 euro de pers., numai demipensiune-bufet suedez mic dejun si cina, atat ca hotelul e de 5 stele. In ce statiune si la hotel stati? Poate ne intalnim? :)

ramonavelcota
28.06.2006, 14:26:57
In tenerife preturile sunt in jur de 700-800 in extrasezon, la un hotel de 5*.
Noi mergem in Tenerife in 2 august, 7 nopti, hotelde 5 stele, demipensiune( mic dejun si cina bufet suedez). Ne costa 2310 euro cu tot cu taxele de aeroport. Abia astept. Hotelul este Jardines de nivaria.

ryanaro
28.06.2006, 15:21:47
Pai de 2310 euro meregeai in caraibe LOL.

911
28.06.2006, 16:07:09
Ai prins o super oferta. Noi megem tot in Antalya tot in august si ne costa 600 euro de pers., numai demipensiune-bufet suedez mic dejun si cina, atat ca hotelul e de 5 stele. In ce statiune si la hotel stati? Poate ne intalnim? :)

Hmmm... inseamna ca si noi am [prins o oferta buna... Ne costa 1000 de euro (cu masina noastra... e inclusa si motorina in pretul asta! :P ).

Si pachetul contine:

-1 noapte la CANNAKALE (cu mic dejun)
-9 nopti la KUSADASI (cu demipensiune);
-2 NOPTI la ISTAMBUL ( cu mic dejun)

CU transportul va fi destul de dificil... pentru ca vom pleca doar noi doi (logic, nu? =)) ) si deocamdata DOAR eu am permis! LOOOOOL El are examen de soferi pe 6 iulie... Si-mi doresc din tot sufletul sa-l ia... si el...

daca nu... (Doamne fereste!!! :O ) o sa conduc numai eu! :(

Giulia2201
29.06.2006, 09:19:31
E superb... Va doresc LUNA de MIERE placuta!!!
Multumesc! Si voi sa aveti parte de o luna chiar de miere. Oricum o sa fie frumos ptr toate ca doar asa vrem, nu? Pupici!

ryanaro
29.06.2006, 10:39:16
De aseara am inceput sa ne intrecem care gaseste cel mai exotic si ciudat loc unde sa mergem. E 1-0 pentru mine : turks& caicos LOL. Desigur, daca i vine in cap ceva de genul hulahulanukanukaaaaaai din hawaii, m-a batut LOL.

appendix: hulahulanukanukaaaaai este dintr-un desen cu bugs bunny LOOOOL

cecilia
01.07.2006, 02:25:42
Buna Cecilia!
Soi noi mergem in Tenerife, dar in luna noiembrie. Am ales Cleopatra Palace Hotel. Voi ce ati ales?
Scuze pt delay,acum am vazut mesajul tau.Al nostru se numeste Roca Nivaria.Este in Playa Paraiso,pe langa Costa Adeje,din cate am inteles.Stii pe cineva care sa fi mers in Tenerife?Ca eu nu stiu pe nimeni si ma duc asa,caine surd la vanatoare.

cecilia
01.07.2006, 02:31:31
Fetelor, cam cat va costa sejurul in Tenerife? Noi o sa mergem in Antalya dar eram tare curioasa, mie mi s-a parut scump. Totusi cred ca merita, sunt niste peisaje de vis. Sa aveti saptamani de miere frumoase!
Pe noi ne costa in Tenerife 1000 euro de pers 10 nopti cazare la hotel de 5 stele cu all inclusive.Dar gasesti si sejururi mult mai ieftine acolo,eu m-am dat in barci ca e luna de miere si am vrut ceva de top.

Giulia2201
01.07.2006, 16:16:20
Buna Cecilia. Cand mergeti voi in luna de miere si ce hotel ati ales? Si noi mergem tot in Tenerife. Am ales Cleopatra PAlace Hotel so o sa mergem in noiembrie.

Giulia2201
01.07.2006, 16:21:29
Buna din nou Cecilia!
Imi pare rau, dar am vazut abia acum ca mi-ai raspuns deja. Sunt ametita. Stiu mai multe persoane care au fost in vacanta in Tenerife. Toata lumea mi-a zis ca-i fain, ca se merita sa mergi acolo, mai ales ca temperatura e constanta tot timpul anului (24-26 de grade), asa ca nu conteaza daca mergi vara sau iarna. Mai stiu ca e plin de englezi, ca e destul de scump daca nu ti-ai luat all Included. Noi ne-am luat doar micul dejun ptr ca vrem sa nu depindem de masa, dar se pare cavom fi nevoiti sa scoatem destul de mult din buzunar ptr mancare, cel putin aici unde mergem noi, in complexul Mare Nostrum. Daca vrei sa stii ceva anume, intreaba-ma si iti spun ca asa eu nu stiu ce sa-ti mai zic. Pupici!

cecilia
02.07.2006, 05:49:37
Buna din nou Cecilia!
Imi pare rau, dar am vazut abia acum ca mi-ai raspuns deja. Sunt ametita. Stiu mai multe persoane care au fost in vacanta in Tenerife. Toata lumea mi-a zis ca-i fain, ca se merita sa mergi acolo, mai ales ca temperatura e constanta tot timpul anului (24-26 de grade), asa ca nu conteaza daca mergi vara sau iarna. Mai stiu ca e plin de englezi, ca e destul de scump daca nu ti-ai luat all Included. Noi ne-am luat doar micul dejun ptr ca vrem sa nu depindem de masa, dar se pare cavom fi nevoiti sa scoatem destul de mult din buzunar ptr mancare, cel putin aici unde mergem noi, in complexul Mare Nostrum. Daca vrei sa stii ceva anume, intreaba-ma si iti spun ca asa eu nu stiu ce sa-ti mai zic. Pupici!
Am vazut complexul Mare Nostrum in poze pe trip advisor.Arata super misto.Daca zici ca asa ti-a zis lumea inseamna ca o sa ne simtim bine,eu asa sper din tot sufletul.Ti-am zis,eu nu cunosc pe nimeni sa fi mers acolo,dar acum ca mergem noi probabil vom molipsi si alti prieteni.Pupic.

Giulia2201
02.07.2006, 10:36:21
Am vazut complexul Mare Nostrum in poze pe trip advisor.Arata super misto.Daca zici ca asa ti-a zis lumea inseamna ca o sa ne simtim bine,eu asa sper din tot sufletul.Ti-am zis,eu nu cunosc pe nimeni sa fi mers acolo,dar acum ca mergem noi probabil vom molipsi si alti prieteni.Pupic.
Buna Cecilia!
Eu am intrebat destule persoane inainte de a cumpara biletele si toti mi-au zis ca se merita. Noi stam in Londra, iar ptr englezi Tenerife e o destinatie foarte des aleasa. Sper sa fie frumos. Pana la urma n-are cum sa nu fie ca doar noi facem sa fie frumos. Pupici!

911
02.07.2006, 10:44:53
Tweety, tu unde faci luna de miere??? :D

laura81
03.07.2006, 10:24:15
Noi speram ca vor inceta atentatele din TURCIA :D
Noi am vrut egipt, si noi speram ca se termina, dar dupa ultimul ne-am razgandit. si inca acolo sunt putine comparativ cu turcia ... Nu stiu, poate suntem mai fricosi, dar nici nu mi-as pune problema sa merg in turcia anii urmatori, daca e tot asa. n-ati vazut ca au inceput sa puna bombe chiar in hoteluri? pai da-o naibii, daca atenteaza chiar la calatori, e nasol. ca au problemele lor politice, zici ca esti cu ochii-n 4 si nu te apropii de ambasada americii etc, da chiar in hoteluri e prea mult. n-a svrea sa am stresul asta pe cap.

ryanaro
03.07.2006, 10:36:50
Si noi am vrut sa mergem in egipt vara asta dar eu mor de frica. Eu si cand am fost la londra mi a fost greu sa merg cu metroul.

valen
03.07.2006, 12:15:47
mi-a fost mie greu sa merg la bucuresti cu metroul dupa londra.. daca se oprea intre statii muream de frica.... oricum atentate sunt si in alte zone turistice ale lumii unde merg europeni.. a fost si in bali parca.. am vazut eu documentar pe discovery...

mam
04.07.2006, 20:35:24
buna!!!!!!!!!!! ne-am intors si din luna de miere :X! o sa incerc sa va pun poze in weekend sa imi spuneti cum vi se pare ca arata tunisia:P! pupici, mam

cecilia
04.07.2006, 22:50:55
buna!!!!!!!!!!! ne-am intors si din luna de miere :X! o sa incerc sa va pun poze in weekend sa imi spuneti cum vi se pare ca arata tunisia:P! pupici, mam
Bine ai revenit!Impresii ceva?Ai stat in Sousse?Ai facut excursii?

mam
05.07.2006, 10:35:21
buna! nu am fost in sousse, am fost in yasmine hammamet, o statiune incredibila :X! o sa va pun poze sa vedeti, a fost SUPERB, mult mai bine decat ne asteptam! si mancarea, si cazarea, si transportul, totul f bine organizat, n-am pierdut o clipa! am fost in cateva excursii am fost in capitala in Tunis, am vizitat muzee, parcuri, in sibi bu said, am fost intr-o croaziera, am vazut delfini :X!

a fost super!

911
05.07.2006, 10:40:58
buna! nu am fost in sousse, am fost in yasmine hammamet, o statiune incredibila :X! o sa va pun poze sa vedeti, a fost SUPERB, mult mai bine decat ne asteptam! si mancarea, si cazarea, si transportul, totul f bine organizat, n-am pierdut o clipa! am fost in cateva excursii am fost in capitala in Tunis, am vizitat muzee, parcuri, in sibi bu said, am fost intr-o croaziera, am vazut delfini :X!

a fost super!

Ce sa mai ... dupa ce ne-ai povestit in cateva cuvinte... se pare ca nu numai nunta a fost de vis ci si LUNA de MIERE...Felicitari... si... asteptam vesti cu bebelusi??? :D

mam
05.07.2006, 11:35:47
:"> e nici chiar asha, inca nu...da daca l-ai intreba pe el ar zice ca vrea...

mami_de_pisi
06.07.2006, 13:13:11
si noi tot tunisia am ales si tot statiunea asta cu hammamat
sper ca in oct sa mai fie cald

ryanaro
06.07.2006, 14:20:41
E 1-1 acuma. A gasit el anguilla LOOOL.

ANCA
06.07.2006, 19:34:58
Egipt,Tunusia,Turcia?Fetelor as vrea sa-mi permit si eu asemenea luna de miere Eu vreau sa merg prin tara cateva zile cred ca am gresit site-ul eu nu prea am ce cauta in discutiile voastre

malinka
06.07.2006, 20:18:13
Egipt,Tunusia,Turcia?Fetelor as vrea sa-mi permit si eu asemenea luna de miere Eu vreau sa merg prin tara cateva zile cred ca am gresit site-ul eu nu prea am ce cauta in discutiile voastre

stai linistita...nu faptul ca mergi sau nu in alta tara in luna de miere iti da acceptul de a discuta pe site...si oricum, uneori, o excursie in tara poate costa mai mult decat una in grecia sau turcia...:)
asa ca, fii binevenita !!!

mihu
06.07.2006, 20:33:20
Buna fetelor. Eu de la inceput numai Turcia si Grecia am vazut pe aici. Numai Mam a zis ceva de tunisia. Si noi tot in Tunisia vrem sa mergem si asteptam asta mai tare decat nunta:)). Sper sa fie bine. Am gasit si un hotel si acum ne interesam sa vedem la cat am iesi. Noi ne-am gandit sa ne luam cu ALL INCLUSIVE. Tu mam cum ai avut?

tweety82
06.07.2006, 20:40:50

Stai linistita ca nu toate plecam din tara in luna de miere....eu o sa plec pe undeva pe la mune probabil ...inca nu m-am hotarat dar o sa fie in tare sigur

Giulia2201
06.07.2006, 21:01:30
Bine-ai venit cutisor! Nu conteaza unde mergi in luna de miere si cati bani cheltuiesti, conteaza sa te simti bine. Nu-ti face griji din punctul asta de vedere, parerea mea este ca usa site-ului e deschisa ptr oricine vrea sa dea un sfat cu draga inima.

DanaD
06.07.2006, 22:03:06
Tunisia e ok in Octombrie. Eu am fost anul trecut la Hammamet la mijlocul lui Noiembrie si se facea plaja. E frumos, exotic, dar...tzara sub dictatura....tunisienii sunt amabili dar nu se pricep la nimc...dureaza 2 ore pana fac o factura si platesti..papa e bun...hotelurile frumoase si utilate dar nu neaparat curatel. Vorbitori de franceza (engleza mai putin)

Cam asta

malinka
06.07.2006, 22:24:34
Buna fetelor. Eu de la inceput numai Turcia si Grecia am vazut pe aici. Numai Mam a zis ceva de tunisia. Si noi tot in Tunisia vrem sa mergem si asteptam asta mai tare decat nunta:)). Sper sa fie bine. Am gasit si un hotel si acum ne interesam sa vedem la cat am iesi. Noi ne-am gandit sa ne luam cu ALL INCLUSIVE. Tu mam cum ai avut?

cred ca e mai bine sa va luati doar cu mic dejun si cina, sa nu fiti legati de hotel toata ziua.....

laura81
07.07.2006, 09:00:27

Nu stiu despre celelalte, dar pot sa-ti spun ca eu nu am iesit niciodata din tara, luna de miere va fi prima, dar cred eu ca va merita. nu ne dau banii afara din casa, dar asta ne dorim. si noua ne-a trecut prin cap un munte din romania, dar pana la urma am hotarat sa facem un "sacrificiu" financiar fiind un moment deosebit. oricum, ideea e ca sunt sigura ca multe fete care scriu pe site isi iau painea de la gura pe 6 luni ca sa plece :)) . Nu suntem niste snoabe ingamfate, se discuta care unde a mai fost, ca sa stim la ce ne putem astepta.
Spune si tu unde vreti sa mergeti si poate a mai fost cineva, poti primi sfaturi utile.

ryanaro
07.07.2006, 09:08:57
Eu as merge prin maramures- n-am fost niciodata.

ralukyon
07.07.2006, 11:15:55
nu-ti lua ALL INCLUSIVE...pt ca ziua poate vrei sa mai iesiti si sa va plimbati...sa colindati...si asa masa va tine legati de hotel...
noi am luat demipensiune...care cred ca merge mai mult...

mam
07.07.2006, 14:14:42

eu am avut all inclusive si iti recomand sa iei asha, chiar daca te duci in excursii - si noi am fost in cateva, insa comparat cu alti romani care au fost la demipensiune si nu aveau decat mic dejun si cina in pret - isi plateau tot ce consumau la bar - apa, suc, cafea, cocktailuri, lapte, ceaiuri......... cu care noi ne serveam cu cate aveam chef pe zi...plus pranzul in zilele in care stai la hotel... oricum excursii interesante sunt f putine, seara traditionala sa nu ti-o iei am inteles ca e cam tzeapa...

pupici, mam

mam
07.07.2006, 14:18:05
si noi tot tunisia am ales si tot statiunea asta cu hammamat
sper ca in oct sa mai fie cald

o sa fie cald stai linistita, in decembrie e mai rece 25-27 grade C :P

mam
07.07.2006, 14:23:12

sa iti povestesc, la inceput am cautat oferte aici in tara - la un hotel de 3* din mamaia costa 1.700.000 lei camera cu pensiune completa - mic dejun - pranz - cina/persoana/zi ce inseamna 23.800.000 pentru 7 nopti + transport + ca nu ai NIMIK de vazut la noi la mare...si noi am dat ~ 30.000.000 pe sejurul nstru......mai bine va duceti la bulgari e si mai ieftin si mai frumos!

pupici, mam

ema
07.07.2006, 17:45:35
E adevarat Mam, nu se merita sa mergi undeva in tara (cheltui multi bani iar serviciile lasa de dorit). Pe mine nu ma dau banii afara din casa dar, macar in luna (saptamana) de miere sa ma simt si eu rasfatata. Merita sa faci un mic "sacrificiu financiar" pentru o etapa atat de importanta a vietii tale.

911
08.07.2006, 23:23:12
Pe noi de exemplu ne costa sesjurul cu tot cu cazare si masa... dar si cu transport (Bucuresti-Canakkale-Kusadasi-Istambul-Bucuresti) 30.000.000 lei.

Eu zic ca nu este MULT pt. 2 sapt de vis (12 nopti cazare).

fleur
09.07.2006, 11:27:39
abia astept sa plecam in luna de miere........dar sa treaca cu bine nunta........

malinka
09.07.2006, 14:00:58
Eu as merge prin maramures- n-am fost niciodata.

eu locuiesc in maramures...daca iti plac traditiile romanesti si viata la tara, ai cate ceva de vazut...sunt cateva locuri deosebite unde inca se mai pastreaza traditiile autentice romanesti...in rest, e cam acelasi lucru...intr-adevar, poate pentru ca locuiesc aici nu mi se pare foarte deosebit...

911
09.07.2006, 15:21:27
eu locuiesc in maramures...daca iti plac traditiile romanesti si viata la tara, ai cate ceva de vazut...sunt cateva locuri deosebite unde inca se mai pastreaza traditiile autentice romanesti...in rest, e cam acelasi lucru...intr-adevar, poate pentru ca locuiesc aici nu mi se pare foarte deosebit...

Oricum mie mi se pare interesant... desi recunosc ma atrage mai mult agitatia bucurestiului :D Viata in liniste si pace pt. mine este destul de plicitsitoare :D

ryanaro
09.07.2006, 19:08:17
Cu riscul de a jigni pe oricine e din voineasa, eu cred ca as suferi cu nervii daca as sta acolo. E in varf de munte, au doar un chiosc cu ziare etc. Si e o linisteeeee! Eu daca nu aud pickhamere sau tramvaie nu sunt linistita, domne' LOOOL Si asa sufar ca in york nu sunt blocuri mai mari de 2 etaje plus parter LOL.

aandrada
10.07.2006, 20:46:16
Aseară ne-am întors, am fost 3 zile la munte, am urcat, mi-am rupt picioarele deja rupte în noaptea nunții și apoi am plecat în draga noastră Vama Veche, unde ne-am simțit ca-n rai! Ne gândisem la o destinație exotică, să ieșim din țară, însă am renunțat și am amânat pt. la iarnă, și nu regretăm deloc deloc. E așa de bine să-ți petreci cele mai frumoase zile într-un loc în care știi că oricând te-ai simți bine. Acolo ne-am simțit ... noi. ;))

mihu
11.07.2006, 07:07:49
eu am avut all inclusive si iti recomand sa iei asha, chiar daca te duci in excursii - si noi am fost in cateva, insa comparat cu alti romani care au fost la demipensiune si nu aveau decat mic dejun si cina in pret - isi plateau tot ce consumau la bar - apa, suc, cafea, cocktailuri, lapte, ceaiuri......... cu care noi ne serveam cu cate aveam chef pe zi...plus pranzul in zilele in care stai la hotel... oricum excursii interesante sunt f putine, seara traditionala sa nu ti-o iei am inteles ca e cam tzeapa...

pupici, mam
Noi ne-am gandit sa luam asa pentru ca avem bauturi incluse in pret si tot felul de alte avantaje. Am avea de cheltuit numai cu cadori si ceva pentru noi.Si aici in Romania daca ma duc in alt oras nu stiu sigur unde sa merg sa manac dar in Tunisia?!. Macar problema asta sa mi-o iau de pe cap. Imi place mie aventura dar de data asta cred ca o s-o aman pentru o alta excursie:D

cristinab
11.07.2006, 10:35:55
Noi ne-am hotarit sa mergem in Italia la Lido di Jesolo. Am fost cam dezamagita ca biletul de avion low cost, la cea mai ieftina agentie si cu 2 luni rezervare inainte ne ajungea 220 euro/pers, asa ca o sa mergem cu autocarul. Asta e, nu o sa murim :), important e sa ajungem acolo si sa ne simtim bine.
Sunt foarte incintata ca o sa vizitem Venetia, Insulele Murano si Burano, Verona. Mi se pare romantic :)

cristinab
11.07.2006, 10:38:27
Si am noroc ca niste prieteni merg inaintea noastra la Lido di Jesolo, si vor sta chiar la acelas hotel care l-am ales si noi. Asa ca o sa aflam direct de la sursa care sunt conditile si preturile. Cind aflu ceva va spun si voua poate e cineva interesat de destinatie. :)

mam
11.07.2006, 12:14:52
Noi ne-am gandit sa luam asa pentru ca avem bauturi incluse in pret si tot felul de alte avantaje. Am avea de cheltuit numai cu cadori si ceva pentru noi.Si aici in Romania daca ma duc in alt oras nu stiu sigur unde sa merg sa manac dar in Tunisia?!. Macar problema asta sa mi-o iau de pe cap. Imi place mie aventura dar de data asta cred ca o s-o aman pentru o alta excursie:D
asha este, nici noi in afara de excursii si cadouri nu am cheltuit mai nimik pe acolo(aveam totul inclus in pret: cazare, masa all inclusive, bauturi de tot genul, tot felul de activitati(volei pe plaja, water polo, tenis, ping pong, darts, etc), scaune si umbrelute la piscina si la plaja...), daca te duci in yasmine hammamet iti recomand o gelaterie, are o inghetataaaaaaaaaaaaaaaa, EXOTIQUE sa iti iei, e bestiala, si PEPITO mai e buna si nu sunt scumpe deloc! Daca ai intrebari legate de excursii sau vrei impresii sa imi spui si te ajut cu placere! pupici, mam

cris
11.07.2006, 17:14:03
Buna,
si eu ma gandeam sa merg in luna de miere in Tenerife, am vazut ca in Germania si in Italia ofertele pt. vacante sunt cu mult mai ieftine decat la noi, poti sa-mi spui de la ce agentie si la ce pret ai achizitionat biletele ?
Am vazut ca esti in saptamana emotiilor,astept raspuns in cazul in care ai ceva timp de discutii inainte de nunta, daca nu iti urez "Casa de piatra, o nunta frumoasa si vacanta foarte placuta!
Cris.

Multumesc anticipat,
Cristina.

ralukyon
11.07.2006, 17:34:05
vizavi de coloanele de la Romana...pe partea cealalta...este o mare agentie de turism...scrie cu albastru...nu ii pot spune numele ca fac reclama...
de acolo mi-am luat eu biletele...
au fff multe oferte...unde doresti...si la ce preturi doresti..si e o agentie serioasa...

aceasta e adresa agentiei..

cecilia
12.07.2006, 03:01:54
Nu trebuie sa o iei asa...esti binevenita pe site indiferent de locul unde iti petreci lune de miere.Poate chiar constati ca un sejur in turcia sau tunisia sau grecia nu e foarte diferit ca pret de un sejur la hotel pe litoralul romanesc.Noi aici povestim ca sa ne ajutam intre noi cu sfaturi si idei si recomandari.Pupicutz.

aandrada
12.07.2006, 10:53:18
cutisor, uite noi am fost în Vama Veche, că acolo ne place

unde mai pui că ofertele pt. străinătate sunt de multe ori mai ieftine decât cheltuiești pe-aici prin țară...noi am "spart" o droaie de bani la mare, într-un loc care nu e deloc "de fițe"

mihu
12.07.2006, 14:40:18
asha este, nici noi in afara de excursii si cadouri nu am cheltuit mai nimik pe acolo(aveam totul inclus in pret: cazare, masa all inclusive, bauturi de tot genul, tot felul de activitati(volei pe plaja, water polo, tenis, ping pong, darts, etc), scaune si umbrelute la piscina si la plaja...), daca te duci in yasmine hammamet iti recomand o gelaterie, are o inghetataaaaaaaaaaaaaaaa, EXOTIQUE sa iti iei, e bestiala, si PEPITO mai e buna si nu sunt scumpe deloc! Daca ai intrebari legate de excursii sau vrei impresii sa imi spui si te ajut cu placere! pupici, mam
Multumesc tare mult. Esti tare draguta dar pana la urma desi am fost foarte hotarati sa mergem in tunisia, avem ceva cheltuieli cu amenajarea noului apartament si cred ca o sa mergem in Italia la munte la o cabana. Iesim super ieftin asa. Daca ne razgandim, te anunt eu;)

mam
13.07.2006, 09:19:13
Multumesc tare mult. Esti tare draguta dar pana la urma desi am fost foarte hotarati sa mergem in tunisia, avem ceva cheltuieli cu amenajarea noului apartament si cred ca o sa mergem in Italia la munte la o cabana. Iesim super ieftin asa. Daca ne razgandim, te anunt eu;)

stiu cum e, si noi suntem in aceeasi situatie, dar mai avem un pic pic si scapam:P! oricum, oriunde va veti duce sunt sigura ca veti avea o luna de miere superba prt ca sunteti impreuna si asta conteaza in primul rand si in al doilea locatia! pupici si o luna de miere de vis!

georgianap
13.07.2006, 11:05:38
Salutare fetelor, eu ma interesez de o luna de miere in tara, si in octombrie, asta-i mai gav, iar statiunile montane sunt cam plictisitoare, noua ne place sa avem unde iesi seara in oras...daca aveti vreo idee, vre-un sfat si pt mine!:-\

ryanaro
13.07.2006, 11:14:14
Pai de ce nu faceti un circuit al Romaniei?!... Dar cu banii pe care i dati pe mancare si sucuri aici mai bine faceti un sejur all inclusive in tunisia, i-le canare etc. Atunci e si extra-sezon, deci mai ieftin. Eu cred ca nu se merita sa mai mergi in Romania la mare sau la munte la schi. In Bulgaria e la jumatate de pret si sunt si serviciile mai bune. Dar daca sunteti chititi pe Romania, poate alegeti un oras din asta gen sighisoara, sibiu- asa mai mare, care sa aiba baruri si cluburi, daca vreti sa iesiti.

mihu
13.07.2006, 13:40:16
Sper sa ne distram si aici. Oricum o sa va zic eu. Pana acum am gasit bilete cu autocarul dus-intos la 125 euro/pers. Deci foarte ieftin. O sa vedem noi pana la urma ;) Va pup

cris
13.07.2006, 17:39:04
Buna,
Si eu vreau sa plec in luna de miere in Tenerife, poate imi povestesti cand te intorci cum a fost, eu sper sa-mi cumpar biletele pt. Tenerife din Germania (sunt mai ieftine).
Casa de piatra si o luna de miere frumoasa!
Cris.

mam
15.07.2006, 19:48:45
buna fetelor! o sa incerc sa va pun cateva poze aici ptr ca pe miresimireasa am probleme cu logarea ... :((

mam
15.07.2006, 20:25:14
si mai multe poze.....

mam
15.07.2006, 20:26:15
Super ...cred ca te-ai distrat de minune

asha este! ne-a placut f mult!

mam
15.07.2006, 20:46:22
si cateva poze de pe vapor :)

mam
15.07.2006, 20:57:17
cam atat, avem f multe in jur de 7-800, sper sa va placa cele pe care vi le-am atasat, am incercat sa selectez poze cam de peste tot unde am fost noi! sper sa va placa, pupici mam

911
16.07.2006, 11:03:51
cam atat, avem f multe in jur de 7-800, sper sa va placa cele pe care vi le-am atasat, am incercat sa selectez poze cam de peste tot unde am fost noi! sper sa va placa, pupici mam

Foarte frumos, MAM... SUPERB!!!

baby_tweety
16.07.2006, 14:58:26

La ce hotel ati fost?Si noi ne gandim sa mergem in tunisia sau dubai.
A fost cineva in dubai???Recomandari ceva..?

stefy084
16.07.2006, 17:54:10
Buna fetelor. Noi am hotarat sa mergem in strainatate, eu una nu am fost in viata mea intr-o alta tara, abia mi-am facut si eu pasaport:)) Ei, si cu ajutorul unor prieteni din UK (ei sunt englezi, i-am cunoscut pe net.lol) am reusit sa ne luam viza pt Anglia, si vom merge acolo, vom sta la ei acasa, deci nu vom plati cazare la hotel, eventual mai punem si noi ceva cand e sa cumparam papa:) Vom avea camera noastra, cei doi nu au copii, deci eu zic ca totul va fi ok. Noi i-am avut ca oaspeti doua veri la rand, acum e si randul nostru:)
Ce-i drept, biletele de avion ni le-am luat singuri, mi-a cam tremurat mana cand le-am platit, dar m-am gandit ca totusi, nu se stie cand mai am ocazia asta..:)

mam
16.07.2006, 18:51:38
La ce hotel ati fost?Si noi ne gandim sa mergem in tunisia sau dubai.
A fost cineva in dubai???Recomandari ceva..?

buna tweety! sotul meu a stat 3 luni in emiratele arabe, a fost plecat cu sv, nu a stat in dubai ci intr-un alt emirat - sharjah, dar a fost de multe ori si in dubai, este f frumos insa mult mai cald ca in tunisia, el a fost plecat din ianuarie pana in aprilie si in aprilie deja erau peste 40 grade...pupici, mam

ps: ca sa nu se creada ca vreau sa fac reclama aici daca vrei sa stii mai multe detalii legate de tunisia - nume hotel, agentie, etc trimite-mi un pm!

mam
16.07.2006, 18:53:38
Foarte frumos, MAM... SUPERB!!!
:"> a fost f frumos si m-as mai duce si a 2-a oara, dar de data aceea in sousse sau in monastir, am inteles ca si acolo sunt f multe locuri interesante de vizitat!

911
17.07.2006, 05:29:41
:"> a fost f frumos si m-as mai duce si a 2-a oara, dar de data aceea in sousse sau in monastir, am inteles ca si acolo sunt f multe locuri interesante de vizitat!

Cat v-a costat??? Si ce a intrat in pret? :D

mam
17.07.2006, 09:51:46
pe noi ne-a costat 928E care a inclus: cazare la un hotel de 4*, masa all inclusive, transport cu charter, taxe aeroport, transfer aeroport - hotel- aeroport

Alinta
17.07.2006, 12:18:28
Si cate zile mam?

mihu
17.07.2006, 12:21:26
Foarte frumos e in Tunisia mam. Am si eu o intrebare. Cam cat costa un bilet de avion pana in Torino sau mai bine zis stiti de ceva reduceri/oferte speciale in perioada asta? Va pup

mam
17.07.2006, 12:29:29
Si cate zile mam?

8 zile, 7 npti

mam
17.07.2006, 12:35:35
Foarte frumos e in Tunisia mam. Am si eu o intrebare. Cam cat costa un bilet de avion pana in Torino sau mai bine zis stiti de ceva reduceri/oferte speciale in perioada asta? Va pup

incerca la blue air sau mai e una my air, de ex am o prietena care pleaca in august in italia cu charter si a dat pe bilet 165 E cu tot cu taxe prin compania my air!

strengarita
17.07.2006, 13:42:26
super misto, mam
i-am aratat si la al meu pozele aseara si a ramas..., mai mai ca vrea sa ne schimbam planul si sa mergem si noi acolo, ca noi vroiam sa mergem in italia cu masina; mai vedem

mam
17.07.2006, 14:00:26
:) am mult mai multe poze acasa! daca vreti sa mai vedeti si altele sa imi spuneti, asta e o mica selectie din tot ce avem :) ps, ati vazut si delfinul din poza :P ?

Gabs
18.07.2006, 14:02:30
Tema este inca unde mergem in luna de miere? Poata cineva sa-mi spuna cam cit este pretul pentru avion si sedere vreo 2 saptamini in Creta, Grecia? Ne gindeam sa plecam direct din Romania in Luna de miere, decit sa ne intoarcem inapoi acasa...

mam
18.07.2006, 14:19:30
buna! in principiu n-ar trebui sa fie f scump ptr ca totusi e vb despre sf lui august, dar nu crezi ca e cam devreme sa te interesezi de tarife? vad ca ai nunta abea in 2007, adik peste mai bine de un an! cel mai bine este sa te interesezi la inceputul anului 2007, cand vor fi si tarifele. cele de anul acesta pot doar sa va dea o idee cam cat va va costa, insa de ex pe grecia anul acesta au crescut in medie cam cu 20% tarifele fata de cele de anul trecut. trebuie sa iei in considerare si acest fapt! daca vrei sa iti dau pe pm cateva linkuri catre agentii sa iti faci o idee sa imi zici! pupici, mam

lore1975
21.07.2006, 13:23:35
eu plec in tunisia, langa sousse

azzaleya
21.07.2006, 13:41:18
Noi am gasit o oferta foarte tentanta in Spania la Costa Brava, in a doua jumatate a lui septembrie....fiind la sfarsitul sezonului, chiar daca acolo sunt inca temperaturi ridicate, am gasit un pret rezonabil! Abia astept sa ne luam zborul \:D/

mam
21.07.2006, 20:53:14
eu plec in tunisia, langa sousse

super! noi am fost in yasmine hammamet si a fost incredibil! sa ne povestesti si sa ne pui poze si cu sousse, ca am vrea intr-un viitor apropiat sa mai mergem in tunisia dar ori in sousse ori in monastir ori in insula drejba! pupici, mam

angelic_art2000
22.07.2006, 00:36:42
Noi am fost in luna de miere in Egipt... Superb!!! Cairo cu Piramidele si cu Sfinxul, croaziera pe Nil cu Valea Regilor, templul Luxor, Carnak... Merita, sa stii! Si nici nu a fost prea scump... (450 E, all inclussive)
Oricum, indiferent de destinatie, va doresc o luna de miere.... de miere (si o viata la fel!!!)

Gabs
23.07.2006, 22:56:02
Noi am fost in luna de miere in Egipt... Superb!!! Cairo cu Piramidele si cu Sfinxul, croaziera pe Nil cu Valea Regilor, templul Luxor, Carnak... Merita, sa stii! Si nici nu a fost prea scump... (450 E, all inclussive)
Oricum, indiferent de destinatie, va doresc o luna de miere.... de miere (si o viata la fel!!!)

450 euro si all inclusive? Si avion? Cit timp?

dianablue
01.08.2006, 20:50:27
158815891590
15911592>:D< Inca nu am plecat in luna de miere - mai avem cam un an :-w dar pana atunci va trimit cateva poze cu locuri demne de luna de miere, locuri pe care din fericire le-am vizitat... o:-)
Chiar va rog sa ghiciti unde sunt facute!

dianablue
01.08.2006, 20:58:45
1593159415951596
1597

dianablue
01.08.2006, 20:59:56
15981599160016011602

dianablue
01.08.2006, 21:05:06
16031604160516061607

cristinab
02.08.2006, 07:46:22
Eu plec in septembrie in luna de miere in Italia si ne-am cumparat de 2 saptamini biletele de avion la un super pret,doar ca plecarea e din Budapesta.
Pe 2 bilete Budapesta-Venetia, dus-intors, cu toate taxele de aeroport am platit 80 de euro. Mergem cu SkyEurope si adresa e www.skyeurope.com. Incearaca poate gasesti ceva rentabil. E cea mai buna oferta pe care am gasit-o eu.

mihu
02.08.2006, 09:34:50
Multumesc tare mult de raspuns dar cred ca si faza cu italia a picat.Pana la urma este o surpriza pana si pentru noi unde vom pleca in luna de miere :))

ancaneacsu
02.08.2006, 09:56:41
Eu plec in septembrie in luna de miere in Italia si ne-am cumparat de 2 saptamini biletele de avion la un super pret,doar ca plecarea e din Budapesta.
Pe 2 bilete Budapesta-Venetia, dus-intors, cu toate taxele de aeroport am platit 80 de euro. Mergem cu SkyEurope si adresa e www.skyeurope.com. Incearaca poate gasesti ceva rentabil. E cea mai buna oferta pe care am gasit-o eu.
si eu plec tot in italia....dar cu masina...unde stati? eu am tot umblat pe site-uri si nu prea am gasit ceva ieftin si bun....spre deosebire de franta, unde gasesti f usor asa ceva...
pleeese, poate poti sa-mi spui....

mam
02.08.2006, 11:09:03
buna! a intrebat cineva de dubai acu ceva tp si m-am hotarat sa postez cateva poze ptr cine mai este interesat! pupici, mam

mam
02.08.2006, 11:10:24
cat atata ptr acum, va promit ca mai pun diseara cateva! pupici, mam

cristinab
02.08.2006, 12:25:08
si eu plec tot in italia....dar cu masina...unde stati? eu am tot umblat pe site-uri si nu prea am gasit ceva ieftin si bun....spre deosebire de franta, unde gasesti f usor asa ceva...
pleeese, poate poti sa-mi spui....

Noi mergem la Lido Di Jesolo. Ne luam 7zile, 6 nopti cu demipensiune, la hotel de 3 stele( Maxi Heron se cheama hotelul) si ne costa 27 euro/pers/zi,fara transport. Deci pentru 7 zile cu mic de jun bufet suedez si cina( cu felul 1, felul 2 si desert) o sa platim in jur de 400 euro pentru amindoi.
Si am avut noroc ca niste prieteni s-au dus in concediu chiar acolo si au stat la acelasi hotel la care vrem si noi si au fost foarte multumiti.Au zis ca mincarea e foarte buna si suficienta, camera ok.
Lido di Jesolo e la 40 km de Venetia. Excursiile le-au facut pe cont propiu cu harta in mina si le-a iesit mult mai ieftin si s-au simtit super.Au fost in Venetia, Verona, Insulele Nurano-Burano.
Si eu am cautat pe net hoteluri, dar sa stii ca iesi mai scump daca iei direct de la ei. Pe banii care ii dau ca sa iau hotelul de la agentie primesc pe linga cazare si demipensiune, pe cind daca imi fac rezervare pe net am inclus doar micul de jun si poate e mai scump.
Eu merg cu cardinal sau cu eximtur, inca nu ne-am hotarit.

cristinab
02.08.2006, 12:26:50
Si au zis ca la prinz mergeau si mincau pizza seara iesea pe terase, mi-au povestit ca inghetata e foarte buna la ei.
Eu abia astept sa plecam. :)

ancaneacsu
02.08.2006, 14:40:06
Noi mergem la Lido Di Jesolo. Ne luam 7zile, 6 nopti cu demipensiune, la hotel de 3 stele( Maxi Heron se cheama hotelul) si ne costa 27 euro/pers/zi,fara transport. Deci pentru 7 zile cu mic de jun bufet suedez si cina( cu felul 1, felul 2 si desert) o sa platim in jur de 400 euro pentru amindoi.
Si am avut noroc ca niste prieteni s-au dus in concediu chiar acolo si au stat la acelasi hotel la care vrem si noi si au fost foarte multumiti.Au zis ca mincarea e foarte buna si suficienta, camera ok.
Lido di Jesolo e la 40 km de Venetia. Excursiile le-au facut pe cont propiu cu harta in mina si le-a iesit mult mai ieftin si s-au simtit super.Au fost in Venetia, Verona, Insulele Nurano-Burano.
Si eu am cautat pe net hoteluri, dar sa stii ca iesi mai scump daca iei direct de la ei. Pe banii care ii dau ca sa iau hotelul de la agentie primesc pe linga cazare si demipensiune, pe cind daca imi fac rezervare pe net am inclus doar micul de jun si poate e mai scump.
Eu merg cu cardinal sau cu eximtur, inca nu ne-am hotarit.

merci frumos....si eu tot in lido di jesolo mai uitam....gasisem un pic mai scump decat tine...la 60 euro/camera cu mic dejun si parcare free....dar ceea ce spui tu e mai bine...

mam
02.08.2006, 19:43:56
back cu inca cateva poze din emiratele arabe :P

mam
02.08.2006, 19:49:25
si inca cateva :)

ryanaro
03.08.2006, 10:33:17
Hoooray, in sfarsit ne-am hotarat aseara unde mergem: Japonia. Am vazut ca o sa mi trebuiasca viza, dar nu e greu de obtinut.

mam
03.08.2006, 12:15:38
WOW, super! si unde anume?

irina_lz
03.08.2006, 12:21:49
Eu una cred ca nu conteaza locatia, ci felul cum vrei sa petreci luna de miere. Eu una mi-am ales muntele, pentru ca avem o tara superba.Am intekes ca si Antalya merita toti banii.Eu va doresc o luna ...de miere!

ryanaro
03.08.2006, 12:57:11
Pai vrem sa facem un circuit cu ghid pentru ca eu nici nu stiu cum sa gasesc o toaleta acolo. Daca scrie ceva, o mazgalitura din alea pe usa?! LOL Asa vreau sa mergem intr un tur organizat. Am gasit unul de care suntem multumiti. Nu include prea multa mancare (nu e all inclusive) dar eu vreau sa explorez, sa mananc pisici LOOOOL. Viermi nu mananc, dar sushi imi place foarte tare. Am mancat o data in elvetia si mi a placut. Plus ca eu sunt pasionata de tot ce tine de japonia ( claudia golea, memoirs of a geisha, amelie nothomb). O sa fie ciudat sa merg intr o tara in care nimeni nu arata ca mine, daca ma intelegi. Sunt foarte entuziasmata. Abia astept.

mam
03.08.2006, 13:25:44
Pai vrem sa facem un circuit cu ghid pentru ca eu nici nu stiu cum sa gasesc o toaleta acolo. Daca scrie ceva, o mazgalitura din alea pe usa?! LOL Asa vreau sa mergem intr un tur organizat. Am gasit unul de care suntem multumiti. Nu include prea multa mancare (nu e all inclusive) dar eu vreau sa explorez, sa mananc pisici LOOOOL. Viermi nu mananc, dar sushi imi place foarte tare. Am mancat o data in elvetia si mi a placut. Plus ca eu sunt pasionata de tot ce tine de japonia ( claudia golea, memoirs of a geisha, amelie nothomb). O sa fie ciudat sa merg intr o tara in care nimeni nu arata ca mine, daca ma intelegi. Sunt foarte entuziasmata. Abia astept.
suna f interesant! sa ne mai dai si alte detalii poate mai sunt si alte fete interesate sa mearga, oricum te asteptam cu poze si impresii! Si stai linistita, stiu ca nu arata ca tine:P, dar din cate stiu cam au semnele si in engleza, cel put la rest, toalete :), in orasele mai imp, in capitala! mie de asta mi-a placut tunisia, chiar daca e o tara araba, peste tot TOTUL era scris numa in franceza!

ryanaro
03.08.2006, 14:08:25
Aaa, pai bine ar fi sa fie asa. Dar nu stam numai in tokyo. Eu vreau sa vizitez temple, chestii din astea. Tunisia e o tara foarte frumoasa, am vazut eu un documentar pe discovery. Voi unde ati stat? Nici in tunisia nu sunt europeni ca sa zic asa, deci cred ca ai simtit si tu la fel.

mam
03.08.2006, 14:21:44
faza e ca unii tunisienii arata mai ciudatzel asha, o combiniatie de indieni cu arabi, daca pot sa zic asha, dar unii, cel put proprietarul hotelui unde am stat noi....,iar femeile sunt superbe, n-am vazut una urata! noi am stat in yasmine hammamet, e o statiune la mare, separata de orasul hammamet(la vreo 5-10 km de el), unde sunt numa hoteluri si distractii ptr turisti. cu paza la intrare si la iesire, ceva in genul statiunii mamaia. Si noi am fost in cateva excursii, si am vizitat capitala si cateva orase mai imp, muzee, parcuri, am fost intr-o croaziera, ne-am plimbat o gramada prin statiune ptr ca e imensa.

mam
03.08.2006, 14:22:52
dar am auzit de insula djerba ca e superba si ne bate un gand ptr la anu:P!

ryanaro
03.08.2006, 14:27:52
In documentar arata si djerba. A aratat si hammamet dar nu statiunea in care ati stat voi. Mie mi s a parut foarte frumos, in special ca nu e nevoie de vize pt maroc si tunisia.

mam
03.08.2006, 14:36:16
nu stiu de ce dar am prins "gust" ptr tarile mai exotice sa ca zic asha, mi-ar place sa ajung intr-o zi in thailanda, dar deocamdata vrem sa vizitam insulele de pe "aici": rhodos, corfu, creta, cipru, djerba...

valen
03.08.2006, 19:29:51
noi am fi vrut maroc... dar ne-au sfatuit multi prieteni ca nu e tocmai pt luna de miere

corinabardan
03.08.2006, 22:26:45
Mai merge vre-una din voi in Cuba? Su sunt singurica?

cecilia
05.08.2006, 07:21:17
Aaa, pai bine ar fi sa fie asa. Dar nu stam numai in tokyo. Eu vreau sa vizitez temple, chestii din astea. Tunisia e o tara foarte frumoasa, am vazut eu un documentar pe discovery. Voi unde ati stat? Nici in tunisia nu sunt europeni ca sa zic asa, deci cred ca ai simtit si tu la fel.
Super idee!Tre sa iti achizitionezi de pe acum un ghid de conversatie sa poti sa indrugi 2 vorbe looool.Cred ca o sa fie chiar inedita vacanta ta.

ryanaro
05.08.2006, 20:25:55
Mai eu stiu sa zic sayonara, dar buna ziua nu stiu sa zic LOL. Asa ca mi trebuie nu neaparat de conversatie, dar ceva cu cultura. Am sa mi caut eu un ghid ceva. Si in cuba e foarte mishto, corina. Au o apa acolo... mama-mama.

ana_maria
05.08.2006, 21:48:58
Buna ziua se spune konichuwa, buna seara se spune konbawa, multumesc este ohaio gozaimas, iar cu placere se spune do ita shi ma shte .
:)

vivianad
08.08.2006, 08:43:21
o sa sparg eu gheata si am sa pun cateva pozici din honey moon-ul nostru de acum un an din septembrie .

Daca mergeti acolo, e suuupeeer!
|Buna.
Noi vom petrece luna de miere dupa 25 sept, vroim sa te intreb cand ai fost acolo, cum era vremea, cat a costat?....
Mersi

vivianad
08.08.2006, 19:41:25
nu stiu de ce dar am prins "gust" ptr tarile mai exotice sa ca zic asha, mi-ar place sa ajung intr-o zi in thailanda, dar deocamdata vrem sa vizitam insulele de pe "aici": rhodos, corfu, creta, cipru, djerba...
Am vazut pozele care le-ai postat si nu ma pot exprima decat la superlativ...n-am cuvinte ce sa mai zic....si daca stai sa te gandesti nu a costat atat de mult.
Ai avut o luna de miere de vis
pupici

mam
08.08.2006, 19:44:17
dap, asha e , a fost f frumoasa si locatia, dar mai important este cu cine pleci si numai acest fapt a facut sa fie o luna de miere de vis! sa ma tii la curent cu ce rezolvi si daca mai crei sa te ajut cu ceva sa imi zici! pupici, mam

baby_tweety
08.08.2006, 21:49:41
Am dat si noi avansul pt luna de miere.Tunisia -hotel Amir Palace 5* all inclusive.Initial pretul era de 1400E pt 2 pers.Dar ieri cand am fost sa dam avansul se ieftinise, asa ca am luat la super oferta:900 E.Sunt super multumita de alegere si abia asteptam.Mi-e cam frica de avion...
Mam...cum e cu avionul?

tweety82
08.08.2006, 22:03:25
Am dat si noi avansul pt luna de miere.Tunisia -hotel Amir Palace 5* all inclusive.Initial pretul era de 1400E pt 2 pers.Dar ieri cand am fost sa dam avansul se ieftinise, asa ca am luat la super oferta:900 E.Sunt super multumita de alegere si abia asteptam.Mi-e cam frica de avion...
Mam...cum e cu avionul?

E super misto cu avionul ...sa nu-ti fie frica ...e un sentiment foarte placut :)

baby_tweety
08.08.2006, 22:09:54
E super misto cu avionul ...sa nu-ti fie frica ...e un sentiment foarte placut :)

Multumesc de incurajari tizo. DAR...Mie mi-e frica , ca mi-e rau.Adica de obicei am rau:de mare, de inaltime, de motagnerousse, liftul de la plaza mall si alte cele.Deci..se simte ceva cu avionul?

tweety82
08.08.2006, 22:17:22
Multumesc de incurajari tizo. DAR...Mie mi-e frica , ca mi-e rau.Adica de obicei am rau:de mare, de inaltime, de motagnerousse, liftul de la plaza mall si alte cele.Deci..se simte ceva cu avionul?

Nu se simte nimic stai linistita ... foarte putin la decolare este un sentiment mai ciudat , si se infunda urechile ...te sfatuiesc sa papi gumita ..eu asa am facut ;).... in rest e super marfa ... o sa-ti mai doresti sa mergi cu avionul dupa prima experienta...te asigur:D

baby_tweety
08.08.2006, 22:19:14
Nu se simte nimic stai linistita ... foarte putin la decolare este un sentiment mai ciudat , si se infunda urechile ...te sfatuiesc sa papi gumita ..eu asa am facut ;).... in rest e super marfa ... o sa-ti mai doresti sa mergi cu avionul dupa prima experienta...te asigur:D

Sper sa fie cum zici tu.In rest abia astept sa ma vad pe plaja tunisiana.

tweety82
08.08.2006, 22:22:06
Sper sa fie cum zici tu.In rest abia astept sa ma vad pe plaja tunisiana.

La mine asa a fost ..si am mers destul de mult cu avionul ...sincer imi pare rau ca nu am si eu bani sa fac luna de miere in alta parte .. nu ca nu as vrea in romania ..doar ca as mai vrea si eu cu avionul:D
Iti doresc o luna de miere de neuitat ...oricum cu siguranta va fi la cate am auzit de tunisia :)

mam
09.08.2006, 09:52:40
Mam...cum e cu avionul?

buna, tweety 82 are dreptate! sa nu iti fie frica, si eu am rau de inaltime, dar nu am avut nici o problema! mie mi s-au cam infundat urechile si nasul:((, stateam cu picaturile dupa mine :(! dar daca papi ceva - guma de mestecat sau ceva de mancare - biscuiti... iti trece imediat! o sa vezi ca o sa iti placa si o sa mai vrei, deja a intrat microbul zborului cu avionul in mine :P! la decolare e super ok, la alterizare e un pic mai naspa daca e pista mai scurta (cum e pe baneasa) si o sa puna o frana mai brusca, dar nu se simte fff rau! in schimb in zbor cand o sa vezi norii aia, o sa simti ca plutesti, ca esti in al 9-lea cer :X!

mam
09.08.2006, 09:57:38
iar plaja....e absolut incredibila...un nisip fin si curat! fiecare hotel are portiunea lui de plaja si la all incl ai pe plaja sezlonguri gratuite si te asezi unde vrei, sa nu ii lasi sa te pacaleasca la negociere, sa transformi totul in lei 1 DINAR = 20.000 lei , iti recomand magazinele cu pret fix, poate unele chestii iti par cam scumpe, dar decat sa te iei cu ei sa negociezi, mai bine te duci acolo...

cecilia
09.08.2006, 10:11:00
iar plaja....e absolut incredibila...un nisip fin si curat! fiecare hotel are portiunea lui de plaja si la all incl ai pe plaja sezlonguri gratuite si te asezi unde vrei, sa nu ii lasi sa te pacaleasca la negociere, sa transformi totul in lei 1 DINAR = 20.000 lei , iti recomand magazinele cu pret fix, poate unele chestii iti par cam scumpe, dar decat sa te iei cu ei sa negociezi, mai bine te duci acolo...
Lol,pe mine chiar m-a amuzat grav in Tunisia partea asta cu negocierea.Ma invarteam cu tzutzi prin bazar si negociam la sange,ai vazut ca aia iti cer de patru ori pretul real si io le ofeream super putin,tzutzi ma tragea de maneca zicand ca nu pot sa ofer asa putin,eu faceam misto de el ca habar nu are sa negocieze sa invete de la o profesionista cu ASE,pana la urma dadeam bineinteles pretul real(apropiat de cel din magazinele cu pret fix).Dar a fost distractiv.Unu a inceput sa ofere camile pe mine si eu am inceput sa negociez si aici:cuuum doar atatea?Ala a inceput sa pluseze...ma rog ne-am prapadit de ras.Tu ai dreptate mam uneori sunt enervant de insistenti dar pot fi si amuzante cumparaturile facute in stilul asta.

mam
09.08.2006, 10:20:23
ce am patit eu: vroiam sa luam o toba din lemn de maslin si imi cere ala 45 de dinari pe ea, ii zic ca nu ii dau atat si sa mai scada, el de colo zi-mi pretul tau, il avertizez, nu vrei sa stii pretul meu, zice ca ba da, ok ii zic : 15 dinari, se enerveaza, apoape ca ma da afara din magazin si imi zice sa plec si sa nu ma mai intorc in magazinul lui...logic ca de la altu am luat una si mai mare si mai frumoasa cu 18 dinari......

cecilia
09.08.2006, 10:27:58
ce am patit eu: vroiam sa luam o toba din lemn de maslin si imi cere ala 45 de dinari pe ea, ii zic ca nu ii dau atat si sa mai scada, el de colo zi-mi pretul tau, il avertizez, nu vrei sa stii pretul meu, zice ca ba da, ok ii zic : 15 dinari, se enerveaza, apoape ca ma da afara din magazin si imi zice sa plec si sa nu ma mai intorc in magazinul lui...logic ca de la altu am luat una si mai mare si mai frumoasa cu 18 dinari......
Bravo mam f bine sunt mandra de tine!Ma mir ca s-a enervat ala,eu le ofeream putin dar ei se intindeau la negocieri,ma luau cu binishorul...oricum pt fetele care au ales destinatia asta,sau turcia,sa faceti ca noi pt ca ei cer maxim si vad dupa aia daca tine sau nu.

mam
09.08.2006, 10:53:01
multumesc :*! sincer nu stiu de ce s-a enervat, eu i-am zis pretul meu si ma asteptam sa mai negocieze, dar probabil s-o fi trezit in dim aia cu fatza la cearsaf :))! oricum, sa aveti mare grija la negociat, cum a zis si cecilia, or sa va dea un pret cel putin dublu fata de cel real, cel mult..cine stie? si ce mi-a zis mie ghidul: sa va uitati cu ffffff mare atentie la tot ce cumparati si DE UNDE cumparati, ptr ca unii vand si marfa second...

mam
09.08.2006, 10:53:54
aaaaaa, si sa vizitati tunis-cartagina, si sa mergeti in croaziera sa vedeti delfini, e suuuuuuuuuper!

baby_tweety
09.08.2006, 11:34:13
aaaaaa, si sa vizitati tunis-cartagina, si sa mergeti in croaziera sa vedeti delfini, e suuuuuuuuuper!

Da mam abia astept.O sa mergem si in jeep safari sa calarim camilele si sa luam cina cu beduinii.Lol...

lorelai77
09.08.2006, 13:38:25
plecam in MALDIVE,de abia asteptam;nu ne gandim la nunta, cat ne gandim la aceasta luna de miere de vis;am platit biletele de avion si o parte din cazare.Mergem in sud ari atoll la ANGAGA RESORTS&SPA

ancaneacsu
09.08.2006, 14:29:39
plecam in MALDIVE,de abia asteptam;nu ne gandim la nunta, cat ne gandim la aceasta luna de miere de vis;am platit biletele de avion si o parte din cazare.Mergem in sud ari atoll la ANGAGA RESORTS&SPA
suuuuper destinatie maldive.........have fun...

emilialigi
09.08.2006, 15:43:23
noi am fost in Tenerife si a fost superb! recomand cu caldura!

vivianad
09.08.2006, 17:41:30
Mam...cum e cu avionul?
LA ce agentie?..si acesta este pretul cu toate taxele incluse..?si in ce localitate din Tunisia?...te rog
Pupici

bogdy
11.08.2006, 12:59:58
La agentia unde vrem sa facem noi rezervarile nu au oferte pentru kriopigi. Au doar cateva hoteluri si moteluri in Halkidiki. Cat te-a costat luna ta de miere si a fost fain in Grecia?

ancaneacsu
11.08.2006, 15:16:47
eu am fost anul trecut acolo, cu prietenele mele..( am facut o excursie doar noi, fetele, fara baieti)...mi-a placut...
am fost cu sun hodidays, am stat 5 zile. noi am ales demi pensiune- vroiam libertate de miscare- si ne-a costat cam 250 euro cu transport inclus...
daca ajungi acolo nu rata o excursie la meteora...mie mi-a placut f mult...si shoppingul la salonic e profitabil..:))

ramonavelcota
11.08.2006, 23:21:39
noi tocmai ce ne-am intors din luna de miere, am fost in Tenerife , 7 nopti la un hotel de 5 stele, a fost super. aici am cateva poze.

crisarh
12.08.2006, 17:16:38
Noi am fost in Antalya

crisarh
12.08.2006, 17:20:26
Am pus pozele de pe sit-ul hotelului ca sunt deja micsorate. Pot sa va spun ca asa este ca-n poze. Cand am timp am sa le pun si pe ale noastre.
A fost frumos, am facut croaziera si scufundari la 4m si 7 m, al meu s-a ales cu o otita medie de la scufundari
Este vorba de hotel Queen's Park Resort Tekirova Antalya, de 5 stele, ultra all inclusive

dianablue
14.08.2006, 12:59:44
Sfaturi din partea unei persoane cu experienta in domeniu (moi :D ):
Daca vreti lux, hoteluri frumoase si mancare buna alegeti Bulgaria (e incredibil) sau Turcia (de preferinta 4* sau mai mult, ca mai dau tzepe). Daca vreti sa vizitati: Grecia (apa din Marea Egee nu se compara cu nimic) - Halkidiki, Creta, Corfu sau Rhodos, Paralia Katerini mare atentie se trag tzepe mari, Cipru (puteti sa mergeti oricand si cand nu mai sunt chartere pentru ca Taromul zboara direct), Spania (Blue Air-ul e cel mai indicat si mergeti in nord pe Costa Brava - oras superb Barcelona), Egiptul doar in toamna (e foarte cald vara) - si va recomand sa alegeti o excursie cat mai lunga, cu croaziera pe Nil e pacat sa ajungeti acolo si sa nu vedeti nimic, pentru cine are bani - Seychelle, Mauritius, Maldive ... ce frumos ar fi! Cu Tunisia atentie mare la tzepe - hotelurile de 3* nu sunt de fapt nici la calitatea de 2*, unde vedeti preturi f bune nu va lasati pacaliti sunt foarte smecheri!!! A, si normal Croatia - suuuuperb, dar sa alegeti un hotel cu piscina deoarece acolo sunt stanci pe plaja si in apa, se face baie in mare numai in cateva locuri.... Daca am omis ceva si mai aveti intrebari,,, va ajut cu mare placere!

mam
14.08.2006, 19:29:01
Am pus pozele de pe sit-ul hotelului ca sunt deja micsorate. Pot sa va spun ca asa este ca-n poze. Cand am timp am sa le pun si pe ale noastre.
A fost frumos, am facut croaziera si scufundari la 4m si 7 m, al meu s-a ales cu o otita medie de la scufundari
Este vorba de hotel Queen's Park Resort Tekirova Antalya, de 5 stele, ultra all inclusive

superb! cred ca v-ati simtit super bine! sa ne dai mai multe detalii pre cele interesate, asha ca mine :P, ca si noi ne gandim deja la "luna de miere" de la anu, cand vom sarbatori un an de la nunta! si nu ne-am hotarat inca intre o insula din grecia/tunisia sau turcia! pupici si astept mai multe detalii :P

salma
14.08.2006, 21:52:22
Am avut bucuria sa ajung in luna de miere chiar in "Orasul indragostitzilor", desi nu prea am intzeles de ce se numeste asa:) Dar daca n-am vazut indragostiti macar am admirat panorama Parisului si castelul Cenusaresei. A fost destul de scump, ne-am intors de acolo cu 13 euro in buzunar, dar a fost saptamana de miere superba :) Ideea e ca nu trebuie sa va stresati, ca mine, sa stati aproape de centru, acolo metroul vine din 2 in 2 minute si ajungi oriunde foarte usor. Hotelul la care am stat era de 3 stele, destul de central, ok, dar nu dadea pe afara de curatenie. Pe parizieni nu prea ii intereseaza sa faca cine stie ce eforturi pentru turisti, oricum lumea vine buluc. Oricum luati-va bani suficienti la voi, mancarea e foarte scumpa iar daca mergeti ca noi la Disneyland seara o sa va sufle vantul prin buzunare. Si inca ceva: NU va luati bilete pt. amandoua parcurile la Disneyland, ca noi, pentru ca in 8 ore nu veti apuca sa vedeti nici macar jumatate dintr-unul.

ralukyon
16.08.2006, 15:50:27
buna fetelor...m-am intors!!!
din saptamana de miere!!!
a fost super!!!
va atasez niste poze sa va faceti o idee..
Grecia-Rhodos...

aalliinnuuttaa
16.08.2006, 16:04:14
Bine ai revenit Raluca! Foarte frumoase pozele. Sa ne povestesti cum a fost in hanimun - bineinteles ca nu tot ci doar ce se post.
Offfff, abia astept si eu sa plec - pe aici pe la munca toata lumea pleaca prin concedii si eu stau ca un catel si ma uit la ei cum pleaca...cum vin...bronzati...odihniti.