PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de MAI 2012

Pagini : [1] 2 3

MissSwan
09.03.2011, 15:09:48
Deoarece avem si noi subforum propriu, deschid primul topic, dedicat miresicilor de mai 2012, unde sa discutam tot ce este legat de nunta, pregatiri, detalii specifice nuntilor din luna mai etc. :D Le invit si pe miresicile din celelalte luni sa-si deschida topicurile aferente! :)

happybride84
09.03.2011, 19:05:10
Deoarece avem si noi subforum propriu, deschid primul topic, dedicat miresicilor de mai 2012, unde sa discutam tot ce este legat de nunta, pregatiri, detalii specifice nuntilor din luna mai etc. :D Le invit si pe miresicile din celelalte luni sa-si deschida topicurile aferente! :)

Ohhh, ce surpriza placuta...:D
Cum eu sunt cam singura miresica de Aprilie 2012, am sa ma alatur celor de Mai 2012...evident daca ma primiti :D

MissSwan
09.03.2011, 19:33:02
Sigur ca te primim, insa poti deschide oricum topicul si cand mai apar miresici de aprilie il vor vedea. :)

tolan_maria
14.03.2011, 20:16:29
Salut! Si eu am nunta in mai 2012. Ati inceput sa cautati rochii? (la modul concret, nu virtual) Eu am dat o tura prin Cluj, nu la foarte multe magazine, nu ca sa cumpar ci ca sa imi fac o idee. Am fost cam dezamagita, mai mult de vanzatoare decat de rochii, a trebuit sa mint dupa vreo 2 magazine ca am nunta in iulie anul acesta ca sa ma bage cineva in seama:)) la primele magazine cand auzeau femeile alea ca ma marit in mai 2012 ziceau: "va dam o carte de vizita, sa va uitati pe site, sa ne mai cautati..."

MissSwan
14.03.2011, 20:20:02
Bine ai venit! Eu nu m-am uitat decat virtual si prin reviste. Stiu ce stil vreau si sunt destul de convinsa si la modelul propriu-zis. Prin vara o sa incep sa fac o lista cu ce imi mai place si ma apuc sa trimit mail-uri iar prin oct-nov o sa merg la probat si o sa dau comanda.

tolan_maria
14.03.2011, 23:05:13
Clar ca mai e timp berechet. Daca sunt mirese de 2012 din Cluj si cunosc croitori care sa faca rochii foarte frumoase sa nu ezite sa dea detalii, eu am respins initial ideea de a imi comanda rochia, dar e o varianta si asta si trebuie studiata:) ma scuzati daca repet subiecte discutate deja dar nu am apucat sa citesc toate cele 200 de postari inainte sa ma apuc de scris...:">dar recuperez.

tini
15.03.2011, 13:33:31
Salut fetelor!

Si eu sunt o miresica de 2012 si vreau sa va spun in primul rand spor la pregatiri! Eu am rezolvat pana acum cu localul, foto, video si muzica. Voi cum sunteti?

littlemiss
15.03.2011, 13:49:21
Bine v-am gasit! Si eu ma abonez la mai 2012, dar drept sa spun inca nu am facut mai nimic. Adica abia ne gandim pe cine invitam ;)). Ma gandesc ca totusi e devreme. Sper sa nu mi se para!

As avea o intrebare generala la voi: v-ati facut buget pentru nunta? Daca da, cam cat va ajunge?

Va pup!

MissSwan
15.03.2011, 15:37:52
Bine ati venit!
In leg cu bugetul, am facut asa niste calcule preliminarii si cred ca o sa ne ajunga undeva intre 15 si 20 mii de euro, depinde de diversi factori.

adabd
15.03.2011, 15:47:47
Hello fetele noi! Va asteptam pe topicul mare. Nu e devreme sa va faceti planuri. E mai bine asa pt ca puteti sa suportati mai bine costurile.

tini
17.03.2011, 15:07:08
Bine ati venit!
In leg cu bugetul, am facut asa niste calcule preliminarii si cred ca o sa ne ajunga undeva intre 15 si 20 mii de euro, depinde de diversi factori.

si eu cam tot pe acolo... in jur de 60 000 lei, cam asa...

Ionyki
18.03.2011, 12:40:05
Salut si eu sunt miresica de mai :) Nu am facut nimic concret in legatura cu organizarea, doar planuri, studii de piata si cam atat :) vroiam sa va intreb daca v-ati hotarat asupra culorilor din decoratiunile salii. Avand in vedere ca e primavara cand vom face nuntile, la ce culori v-ati gandit? Sau o anumita tematica? Multumesc. :)>-

littlemiss
18.03.2011, 12:46:28
Avand in vedere ca e primavara cand vom face nuntile, la ce culori v-ati gandit?
The sky is the limit :). Ce sa spun, pentru mine nu conteaza neaparat ca e o anumita luna (mai ales ca va fi spre sfarsit de mai), ci probabil ce ne va inspira mai tare in functie de cum arata sala, de cum va arata rochia mea, de cat de complicat si scump va fi de realizat si probabil si de altele la care inca nu m-am gandit ;)). Cert e ca nu vreau sa plec la drum cu o idee prestabilita, mai ales ca mai sunt multe de stabilit inainte.

MissSwan
18.03.2011, 12:55:00
Salut si eu sunt miresica de mai :) Nu am facut nimic concret in legatura cu organizarea, doar planuri, studii de piata si cam atat :) vroiam sa va intreb daca v-ati hotarat asupra culorilor din decoratiunile salii. Avand in vedere ca e primavara cand vom face nuntile, la ce culori v-ati gandit? Sau o anumita tematica? Multumesc. :)>-

Eu in principal vreau sa combin mov cu fuchsia si cu roz pal, sau mov cu lila si fuchsia. Sau toate 4 ca merg. Mai vedem la fata locului. Tematica va fi Anglia Regency (Jane Austen ;))), vom tine cont de asta la rochia mea, costumul lui, decoratiuni, invitatii, si meniu cat de cat (in sensul ca vom renunta la sarmale).

tolan_maria
18.03.2011, 13:52:11
Salut fetelor!

Si eu sunt o miresica de 2012 si vreau sa va spun in primul rand spor la pregatiri! Eu am rezolvat pana acum cu localul, foto, video si muzica. Voi cum sunteti?
ooo...ce harnici sunteti, noi am rezervat doar sala si suntem in cautare de dj...

tini
18.03.2011, 14:18:58
Nu m-am gandit inca la culori... asta o las pe anul viitor. In principiu vreau sa vad ce vor si fetele (domnisoarele) pentru rochia lor si sa incerc cumva sa fac si sala la fel... Dupa cum ma gandesc eu va merge ceva pe mov (nunta mea ideala va fi cu negru, deci poate mov cu negru) si tematica va fi ceva vintage (mov cu crem, roz pal cu crem, smtg like that)... inca nu m-am hotarat, in functie de ce pot sa fac eu si ce mai gasesc... pana anul viitor mai este muuult :)

Ionyki
18.03.2011, 14:55:20
Eu in principal vreau sa combin mov cu fuchsia si cu roz pal, sau mov cu lila si fuchsia. Sau toate 4 ca merg. Mai vedem la fata locului. Tematica va fi Anglia Regency (Jane Austen ;))), vom tine cont de asta la rochia mea, costumul lui, decoratiuni, invitatii, si meniu cat de cat (in sensul ca vom renunta la sarmale).
Iti cauti o rochie empire, sau a line... cum stai la capitolul asta? Ai gasit ceva interesant? Te casatoresti inaintea mea, abia astept sa vad cum vor arata decoratiunile si mai ales rochia. Eu sunt mica de statura si slabuta. Nu cred ca m-ar avantaja foarte mult modelul princess, de aceea optez pentru modelul a-line (voi proba totusi si cele princess, asa de curiozitate).
Mie imi plac tare mult fluturii si verdele, sper sa reusesc sa le cuplez pe amandoua fara sa para prea copilaros. Desi inca nu am in minte o tema anume, as vrea sa fie in culori vesele pentru ca asa suntem amandoi, plini de viata :) (cum ar trebui sa fie toti tinerii). Mai astept combinatii de culori din partea voastra.

Apropo de domnisoarele de onoare? Una singura sau mai multe? Ce atributii i-ati da domnisoarei/lor? Le imbracam in aceasi culoare sau libera alegere?

MissSwan
18.03.2011, 16:11:58
Iti cauti o rochie empire, sau a line... cum stai la capitolul asta? Ai gasit ceva interesant? Te casatoresti inaintea mea, abia astept sa vad cum vor arata decoratiunile si mai ales rochia. Eu sunt mica de statura si slabuta. Nu cred ca m-ar avantaja foarte mult modelul princess, de aceea optez pentru modelul a-line (voi proba totusi si cele princess, asa de curiozitate).
Mie imi plac tare mult fluturii si verdele, sper sa reusesc sa le cuplez pe amandoua fara sa para prea copilaros. Desi inca nu am in minte o tema anume, as vrea sa fie in culori vesele pentru ca asa suntem amandoi, plini de viata :) (cum ar trebui sa fie toti tinerii). Mai astept combinatii de culori din partea voastra.

Apropo de domnisoarele de onoare? Una singura sau mai multe? Ce atributii i-ati da domnisoarei/lor? Le imbracam in aceasi culoare sau libera alegere?

Rochia va fi Empire cu ceva influente moderne. Momentan aceasta e in top. Pe mine m-ar avantaja si princess, dar nu-mi doresc deloc. Initial am vrut ceva A-line cu trena, dar apoi m-am reorientat spre Empire dupa ce am vazut rochia si am ales tema.
Cred ca va iesi f bine pe verde si cu fluturi. Nu mi se pare ca e prea copilaresc. Verde/oliv cu roz/fuchsia ar fi o combinatie super, mie una imi place mult si mi se pare perfecta pt o nunta de primavara. La fel verde cu mov, verde cu galben sau verde cu turcoaz. :)
Cat despre domnisoare, eu voi avea una singura si cum nu facem la ortodocsi va fi si pe post de nasa oarecum. Adica asa cum e maid of honour in afara. Ea va organiza petrecerea burlacitelor, va fi mana mea dreapta la nunta, etc. O sa aiba o rochie tot stil empire, dar modelul exact, culoarea si materialul vor fi la alegerea ei.

adabd
20.03.2011, 10:00:09

Si daca pt unii arata copilaros ce? F bine! Sa fie exact cum simti tu. Cum simtiti voi. Mie mi se pare super tema. Poti merge si pe mai multe culori, dar sa fie mai pastelate si pastreaza una ca si dominanta. De ex verde. Restul le pui ca accent.

Ionyki
20.03.2011, 13:39:58
Va multumesc amadurora pentru sustinere, cred ca o sa ma axez pe verde cu roz pal, am vazut cateva deocratiuni chiar reusite cu aceste combinatii si aratau superb. Acum depinde si de agentia pe care o contractezi. La noi in familia anul trecut a avut loc nunta cumnatului meu (viitor) si s-a ocupat de decoratiuni verisorii acestuia. A fost frumos amenajat, simplu, dar cu bun gust nu foarte incarcat. Acum depinde si de buget... a-ti consultat pana acum piata decoratorilor? Aveti buget la care v-ati gandit pentru decorarea salii, masinilor?

MissSwan
20.03.2011, 14:15:38
La un buget exact sincera sa fiu nu prea m-am gandit inca, insa am pus ochii pe cateva agentii care se potrivesc cu ce imi doresc eu.

marrylou
22.03.2011, 10:30:45
BUNA.Si eu sunt o miresica de mai 2012 si ma bucur k ati deschis acest topic si ca v-am gasit.E foarte bine sa stii k ai cu cine sa te sfatuiesti,cineva impartial. In legatura cu pregatirile,noi am stabilit localul,biserica si muzica.restul pe parcurs.Spor la pregatiri !

Rochia va fi Empire cu ceva influente moderne. Momentan aceasta e in top. Pe mine m-ar avantaja si princess, dar nu-mi doresc deloc. Initial am vrut ceva A-line cu trena, dar apoi m-am reorientat spre Empire dupa ce am vazut rochia si am ales tema.
Cred ca va iesi f bine pe verde si cu fluturi. Nu mi se pare ca e prea copilaresc. Verde/oliv cu roz/fuchsia ar fi o combinatie super, mie una imi place mult si mi se pare perfecta pt o nunta de primavara. La fel verde cu mov, verde cu galben sau verde cu turcoaz. :)
Cat despre domnisoare, eu voi avea una singura si cum nu facem la ortodocsi va fi si pe post de nasa oarecum. Adica asa cum e maid of honour in afara. Ea va organiza petrecerea burlacitelor, va fi mana mea dreapta la nunta, etc. O sa aiba o rochie tot stil empire, dar modelul exact, culoarea si materialul vor fi la alegerea ei.

foarte dragut modelul acesta de rochie,si chiar se potriveste cu tema ta.

MissSwan
22.03.2011, 11:15:25
BUNA.Si eu sunt o miresica de mai 2012 si ma bucur k ati deschis acest topic si ca v-am gasit.E foarte bine sa stii k ai cu cine sa te sfatuiesti,cineva impartial. In legatura cu pregatirile,noi am stabilit localul,biserica si muzica.restul pe parcurs.Spor la pregatiri !

foarte dragut modelul acesta de rochie,si chiar se potriveste cu tema ta.

Bine ai venit! Si multumesc frumos! :)

marrylou
23.03.2011, 09:15:43
Fetelor,poate ma ajutati cu un sfat.Eu am localul in culori de rosu,f mult rosu,adica stalpii din sala,podeaua,perdelele iar pe pereti este un tapet gri cu cerculete rosii.Din aceasta cauza nu pot folosi acele culori specifice primaverii,desi mi-ar fi placut f mult.Practic sunt conditionata de aceste culori.Voi ce credeti k as putea sa folosesc la decoratul salii si la flori? o sa incerc sa va atasez o poza cu localul sa va faceti o idee.
SPOR LA PREGATIRI !!!
454727454728

miha_g
23.03.2011, 11:00:55
Fetelor,poate ma ajutati cu un sfat.Eu am localul in culori de rosu,f mult rosu,adica stalpii din sala,podeaua,perdelele iar pe pereti este un tapet gri cu cerculete rosii.Din aceasta cauza nu pot folosi acele culori specifice primaverii,desi mi-ar fi placut f mult.Practic sunt conditionata de aceste culori.Voi ce credeti k as putea sa folosesc la decoratul salii si la flori? o sa incerc sa va atasez o poza cu localul sa va faceti o idee.
SPOR LA PREGATIRI !!!
454727454728

parerea mea este ca e prea mult rosu...eu nu as mai pune si funditele rosii la scaune...sau as pune ceva mai finut care sa stranga husa ....iar la aranjamentele florale as merge pe alb....cale sau trandafiri albi pe suport inalt

MissSwan
23.03.2011, 11:01:35
SPOR LA PREGATIRI !!!
454727454728

Intr-adevar f mult rosu! :D Si te cam limiteaza, daaaaar recomandarea mea principala ar fi paleta rosu-aqua care s-ar potrivi cu ce iti doresti tu pt o nunta de primavara si care este o combinatie f populara in afara, iar griul de pe acel perete ar balansa f frumos (dau link-urile pt ca imi tot zice ca pozele sunt prea mari):
http://hotpinkbrides.com/wp-content/uploads/2009/09/Red-Aqua-collage.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2304/2409624089_6e9d0a6348.jpg
http://prettychicky.com/wp-content/uploads/2009/07/sea-green-teal-red-wedding-board.jpg
http://www.primadonnabride.co.za/wp-content/uploads/2008/09/Aqua-and-Red-wedding.jpg
http://static.bridalpartytees.com/blog/wp-content/uploads/2008/07/aqua-and-red.jpg
Ar mai fi si combinatiile clasice, dar care nu sunt deloc primavaratice, de rosu-auriu, rosu-gri, rosu-alb-negru, rosu-alb-negru-mov, rosu-mov si desigur rosu-alb, dar eu una sunt super satula de a vedea aceasta combinatie la nunti si nu as recomanda-o deloc.

adabd
23.03.2011, 12:06:00
Intr-adevar f mult rosu! :D Si te cam limiteaza, daaaaar recomandarea mea principala ar fi paleta rosu-aqua care s-ar potrivi cu ce iti doresti tu pt o nunta de primavara si care este o combinatie f populara in afara, iar griul de pe acel perete ar balansa f frumos (dau link-urile pt ca imi tot zice ca pozele sunt prea mari):
http://prettychicky.com/wp-content/uploads/2009/07/sea-green-teal-red-wedding-board.jpg
http://www.primadonnabride.co.za/wp-content/uploads/2008/09/Aqua-and-Red-wedding.jpg
http://static.bridalpartytees.com/blog/wp-content/uploads/2008/07/aqua-and-red.jpg
Ar mai fi si combinatiile clasice, dar care nu sunt deloc primavaratice, de rosu-auriu, rosu-gri, rosu-alb-negru, rosu-alb-negru-mov, rosu-mov si desigur rosu-alb, dar eu una sunt super satula de a vedea aceasta combinatie la nunti si nu as recomanda-o deloc.

Perfecta combinatia de culori! Fresh, dar si foarte eleganta. Merita sa mergi pe asta.

marrylou
23.03.2011, 22:04:19

Multumesc pentru sfaturi fetelor.si intr-adevar combinatia rosu-aqua este foarte fresh si frumoasa.Problema este insa k restaurantul ne decoreaza sala gratis,si din ce am vazut singurele culori pe care le ofera sunt:grenaul acela din poze,crem-auriu,si gri. O sa mai vorbesc cu patroana restaurantului sa vedem dak mai are si alte culori pentru k este o tipa foarte deschisa si flexibila. Si,sa iau o alta firma de decorat atata timp cat aici este gratis parca ar fi pacat:-?
Oricum multumesc de sfaturi,va tin la curent. Voi ati rezervat toate localul?

Ionyki
24.03.2011, 08:28:58
Multumesc pentru sfaturi fetelor.si intr-adevar combinatia rosu-aqua este foarte fresh si frumoasa.Problema este insa k restaurantul ne decoreaza sala gratis,si din ce am vazut singurele culori pe care le ofera sunt:grenaul acela din poze,crem-auriu,si gri. O sa mai vorbesc cu patroana restaurantului sa vedem dak mai are si alte culori pentru k este o tipa foarte deschisa si flexibila. Si,sa iau o alta firma de decorat atata timp cat aici este gratis parca ar fi pacat:-?
Am vazut o fotografie, parca la restaurant Agatha, cu husele scaunelor simple, iar cu decorul lor mult colorat dadea o nota de eleganta. Imi place atmosfera creaata chiar daca e numai o culoare(poti pune mici detalii colorate) nu neaparat funda face totul :D . E unul din restaurante pe care le-as alege dupa aspectul sau :). Dar am inteles ca au sala mica, 80 pers. maxim?
Dupa Pasti ma duc sa vad de local. Deocamdata sunt cu cercetarea. Ce local ti-ai ales? Mie mi-ar place unul cum de fapt cauta toata lumea, cu foarte putini stalpi, si daca sunt... sa fie pe margini. Ce imi recomandati, pana acum am auzit numai vorbe de bine despre Perla viilor, Hanul Dailor, Restaurant CassaNova, Capitol, Casa lux... aaa, si Moara de Foc (care nu-mi place).

am uitat sa scriu ca sper sa fie si cineva din iasi sa ma ajute :"> Multumesc. Parca vazusem pe cineva pe aici care e din iasi. Ca in grupul de iasi despre restaurante nu mai scrie nimeni nimic cam din 2010...

tini
24.03.2011, 17:24:20

E foarte frumoasa rochia ta. Eu momentan stiu doar ca as vrea pentru cununia religioasa rochie A-line cu manecute din danteluta (in prima poza e partea de sus care-mi place ft mult, in urmatoarea sunt bretelutele care mi se par foarte simpatice). Cred ca-i voi adauga ceva la gat homemade si poate si manusi (ca in imaginea 3 si 4) ... si atat stiu deocamdata :).

Pentru civila, sunt mai hotarata, am si vazut rochia, nu v-o pot arata ca magazinul in care am vazut-o (Urma) nu are site (sau cel putin nu-l gasesc eu), dar e o rochie cu corset crem si partea de jos neagra (putin ca in ultima poza, dar nu asa 'umflata' :))), la care vreau sa-i accesorizez o palarie si manusi negre.

MissSwan
24.03.2011, 17:28:13
E foarte frumoasa rochia ta. Eu momentan stiu doar ca as vrea pentru cununia religioasa rochie A-line cu manecute din danteluta (in prima poza e partea de sus care-mi place ft mult, in urmatoarea sunt bretelutele care mi se par foarte simpatice). Cred ca-i voi adauga ceva la gat homemade si poate si manusi (ca in imaginea 3 si 4) ... si atat stiu deocamdata :).

Pentru civila, sunt mai hotarata, am si vazut rochia, nu v-o pot arata ca magazinul in care am vazut-o (Urma) nu are site (sau cel putin nu-l gasesc eu), dar e o rochie cu corset crem si partea de jos neagra (putin ca in ultima poza, dar nu asa 'umflata' :))), la care vreau sa-i accesorizez o palarie si manusi negre.

Imi place mult rochia din prima poza, si foarte mult si voalul, e super deosebit. Unde ai gasit rochia din poza 2? ;;) Si accesoriile sunt f finute! Rochia pt civila pe care ti-o doresti e tot lunga ca cea din poza? Mie mi se pare putin cam mult pt civila. :)

miha_g
24.03.2011, 17:47:14
Am vazut o fotografie, parca la restaurant Agatha, cu husele scaunelor simple, iar cu decorul lor mult colorat dadea o nota de eleganta. Imi place atmosfera creaata chiar daca e numai o culoare(poti pune mici detalii colorate) nu neaparat funda face totul :D . E unul din restaurante pe care le-as alege dupa aspectul sau :). Dar am inteles ca au sala mica, 80 pers. maxim?
Dupa Pasti ma duc sa vad de local. Deocamdata sunt cu cercetarea. Ce local ti-ai ales? Mie mi-ar place unul cum de fapt cauta toata lumea, cu foarte putini stalpi, si daca sunt... sa fie pe margini. Ce imi recomandati, pana acum am auzit numai vorbe de bine despre Perla viilor, Hanul Dailor, Restaurant CassaNova, Capitol, Casa lux... aaa, si Moara de Foc (care nu-mi place).

am uitat sa scriu ca sper sa fie si cineva din iasi sa ma ajute :"> Multumesc. Parca vazusem pe cineva pe aici care e din iasi. Ca in grupul de iasi despre restaurante nu mai scrie nimeni nimic cam din 2010...

problema la agatha e locatia....e undeva prin spate la frigorifer super naspa drumul si sunt multe persoane pe care nu ai vrea sa le vezi pe langa nuntasi in seara respectiva......nu are parcare mare .....eu nici nu am mai intrat inauntru dupa ce am vazut zona.....pacat ca din poze sala arata binisor ...cam inghesuita dar pt 80 de pers e ok....

perla viilor e aceiasi problema....se merge si pe drum pietruit si ingust o portiune buna....si aici am renuntat repede dupa ce am vazut zona

la capitol salile sunt foarte frumoase, locatia superba cu curte mare si parcare ...foarte frumos... numai ca preturile sunt cam mari pentru mine cel putin ....acum depinde in ce suma vrei sa te incadrezi cu meniul

la cassanova e frumos....sala frumoasa.....la fel nu ai parcare dar se poate parca pe strada....e cam greu de explicat cum sa ajunga la restaurant asta daca ai persoane dinafara....dar e ok

despre casa lux nu stiu nimic
iar despre moara de foc nu mi-a placut moketa de pe jos din sali in rest oferta lor este buna, aspectul exterior cam lasa de dorit insa am auzit ca mancarea este f buna

alegerea mea a fost Providenta sala de la etaj pentru ca este o sala mare 400 mp fara stalpi, meniu acceptabil ca pret, conditii bune fara mofturi din partea lor....acum eu sper sa fi o alegere buna ( daca nu o fac eu sa fie buna:">)

tini
24.03.2011, 17:52:08

Si mie-mi place mult combinatia asta + negru.

tini
24.03.2011, 17:53:20

Si cu auriu cred ca ar arata foarte bine.

tini
24.03.2011, 19:08:26
Imi place mult rochia din prima poza, si foarte mult si voalul, e super deosebit. Unde ai gasit rochia din poza 2? ;;) Si accesoriile sunt f finute! Rochia pt civila pe care ti-o doresti e tot lunga ca cea din poza? Mie mi se pare putin cam mult pt civila. :)

Rochia din poza 2 e din ceva revista de pe net (nu retin unde), cautand aiurea, inca nu m-am uitat la nici un magazin in oras sau online pentru rochii. Rochia ptr civila da, e tot lunga, dar nu e asa pompoasa ca cea din poza, iar civila e in alta zi... oricum rochia aia imi place prea mult sa nu o iau :(

MissSwan
24.03.2011, 19:20:35
Rochia din poza 2 e din ceva revista de pe net (nu retin unde), cautand aiurea, inca nu m-am uitat la nici un magazin in oras sau online pentru rochii. Rochia ptr civila da, e tot lunga, dar nu e asa pompoasa ca cea din poza, iar civila e in alta zi... oricum rochia aia imi place prea mult sa nu o iau :(

Daca tie iti place oricum nu conteaza ce zic eu. :D Si noi facem civila in alta zi, dar eu vreau o rochie cam pana la genunchi, vreau sa fie ceva mai semi-formal asa.

tini
24.03.2011, 19:41:58
Daca tie iti place oricum nu conteaza ce zic eu. :D Si noi facem civila in alta zi, dar eu vreau o rochie cam pana la genunchi, vreau sa fie ceva mai semi-formal asa.

hehe... din rochiile pana la/sub genunchi, acum imi vin in minte anii 50... rochitele alea cute :x

marrylou
24.03.2011, 22:21:41
Si cu auriu cred ca ar arata foarte bine.

Da arata bine si cu auriu.mersi de poze.

Fetelor,ce bine ca faceti cununia civila in alta zi,noi o facem in aceeasi zi si cred k o sa fie o nebunie.Trebuie sa beau 10 energizante k sa rezist\:D/

MissSwan
24.03.2011, 22:30:16
Da arata bine si cu auriu.mersi de poze.

Fetelor,ce bine ca faceti cununia civila in alta zi,noi o facem in aceeasi zi si cred k o sa fie o nebunie.Trebuie sa beau 10 energizante k sa rezist\:D/

Pai de ce o faceti in aceeasi zi? Intreb pt ca vad ca nu prea te incanta ideea. Eu pot gasi numai argumente pro civilei in alta zi, si numai contra civilei in aceeasi zi. :D

Ionyki
25.03.2011, 07:56:42
[/QUOTE]
alegerea mea a fost Providenta sala de la etaj pentru ca este o sala mare 400 mp fara stalpi, meniu acceptabil ca pret, conditii bune fara mofturi din partea lor....acum eu sper sa fi o alegere buna ( daca nu o fac eu sa fie buna:">)[/QUOTE]
Ca numar de persoane ti s-au impus ceva? Ieri am auzit la moara de foc pe cineva care a inchiriat sala mare de 160 de persoane meniu 190 lei all inclusive. Rezonabil daca stai sa te gandesti ca nu mai ai grija bauturilor, daca vor ajunge sau nu.
M-am mai uitat pe site aici, si de providenta in afara faptului ca ziceau ceva de niste schele pe tavan, am inteles ca e fain ca e spatios. Ai incheiat contract ceva cu ei deja?
Mult succes.

miha_g
26.03.2011, 19:57:52
alegerea mea a fost Providenta sala de la etaj pentru ca este o sala mare 400 mp fara stalpi, meniu acceptabil ca pret, conditii bune fara mofturi din partea lor....acum eu sper sa fi o alegere buna ( daca nu o fac eu sa fie buna:">)[/QUOTE]
Ca numar de persoane ti s-au impus ceva? Ieri am auzit la moara de foc pe cineva care a inchiriat sala mare de 160 de persoane meniu 190 lei all inclusive. Rezonabil daca stai sa te gandesti ca nu mai ai grija bauturilor, daca vor ajunge sau nu.
M-am mai uitat pe site aici, si de providenta in afara faptului ca ziceau ceva de niste schele pe tavan, am inteles ca e fain ca e spatios. Ai incheiat contract ceva cu ei deja?
Mult succes.[/QUOTE]

schele acelea se acopera cu niste valuri de material in ton cu nuanta aleasa.....nu se face contract dai avans si iti da factura si chitanta , asa lucreaza ei....meniul se stabileste la inceputul anului si e valabil tot anu....il poti modifica si combina dupa placul tau; eu personal nu am vrut bautura inclusa ca as avea mari emotii cu vinul mai ales....nu stai cu stres ca nu iti ajunge dar in schimb stai cu stres ca daca nu e ok si pe gustul tau....si totusi 20 de lei de persoana pt bautura mi se pare putim cam mult pt tarie si vin....nu se impune numar de persoane din cate stiu eu ...eu am estimat 120-140 de persoane...plata personalului e mai putin cate 100 de lei de persoana, avansul e mai mic decat la moara de foc, sala e mai mare.....parcarea, aerisirea salii, faptul ca nu se fumeaza in sala, meniul diversificat si posibilitatea de a calcula pretul in functie de ce alegi nu un pret standard ca la celeleate, au fost motivele pt care eu i-am ales in detrimentul moarei de foc pentru ca si eu ajunsesem in stadiul de a alege intre moara de foc si providenta....aaa si inca ceva nu este restaurant sa aiba tot timpul diverse alimente in stoc ci se aprovizioneaza in saptamana nunti.....contractul se semneaza in saptamana nuntii cu numarul de persoane pe care-l confirmi si platesti minim meniurile confirmate, tortul si prajiturile se fac la cofetaria pelerinul si am auzit ca sunt f bune ( daca nu iti plac se poate sa vb si sa le iei din alta parte....)...daca mai vrei si alte detalii te ajut cu placere daca pot....

Ionyki
27.03.2011, 09:42:37
Pare destul de tentant. Insa ai vb cu vre-o firma de decoratiuni? Cat te ajunge sa impodobesti sala astfel incat sa fie frumoasa, eleganta? In mintea mea e vraijte :)) uneori imi plac niste lucruri, apoi ma razgandesc, apoi iar revin la acele lucruri. Sper sa ma decid totusi la ceva anume si asta repede! Tot ce stiu sigur e ca vreau simplu si elegant! Multumesc tare mult de informatii, dupa Pasti ma apuc si eu serios de umblat in localurile in care mi-am facut deja o idee! (acum mai nou intra si Providenta, e undeva prin CUG parca nu?)

miha_g
27.03.2011, 15:50:02
Pare destul de tentant. Insa ai vb cu vre-o firma de decoratiuni? Cat te ajunge sa impodobesti sala astfel incat sa fie frumoasa, eleganta? In mintea mea e vraijte :)) uneori imi plac niste lucruri, apoi ma razgandesc, apoi iar revin la acele lucruri. Sper sa ma decid totusi la ceva anume si asta repede! Tot ce stiu sigur e ca vreau simplu si elegant! Multumesc tare mult de informatii, dupa Pasti ma apuc si eu serios de umblat in localurile in care mi-am facut deja o idee! (acum mai nou intra si Providenta, e undeva prin CUG parca nu?)

daca mergi la targul de nunti care este weekendul acesta la providenta cum intri pe stanga in sala mensa au expus ei cateva decoruri pt sala.....eu o sa aduc doar florile si eventual ma mai gandesc la intrare .....aranjarea meselor ramane de la ei...huse, esarfe , fete de masa, lumanari, servetele pe nuanta aleasa...este cineva cu care lucreaza si la flori dar eu o sa iau florile din alta parte....

Ionyki
28.03.2011, 09:13:17
Fain, ai scapat de grija decoratiunilor. Ti-ai facut deja o idee de meniu? Cam cat te ajunge? Sau abia in decembrie iti spune? Cand am vazut salile mi-am amintit ca acolo am facut banchetul din clasa a 12-a si a fost foarte fain :D . Nu mai stiu in ce sala, nu-mi amintesc de schele sau ceva de genu, cred ca tot asa erau decorate. Ce sala ai inchiriat tu?
Iti multumesc inca o data pentru toate detaliile! :*:*

miha_g
30.03.2011, 19:27:03
Fain, ai scapat de grija decoratiunilor. Ti-ai facut deja o idee de meniu? Cam cat te ajunge? Sau abia in decembrie iti spune? Cand am vazut salile mi-am amintit ca acolo am facut banchetul din clasa a 12-a si a fost foarte fain :D . Nu mai stiu in ce sala, nu-mi amintesc de schele sau ceva de genu, cred ca tot asa erau decorate. Ce sala ai inchiriat tu?
Iti multumesc inca o data pentru toate detaliile! :*:*

eu am sala de la etaj, cum urci pe scari pe partea stanga e sala fara stalpi cu gresie....meniul este de la 145 la 200 de lei...depinde de ce alegi; eu o sa ma situez cam intre 170-180 la ce as vrea eu acum; dar mai este pana atunci si am timp sa ma hotarasc daca vreau 3 sau 4 feluri de mancare;

maya12
31.03.2011, 12:17:36
buna fetelor...ma numesc maia si sunt o miresica de mai, mai precis pe 12 mai am vrea, acum sa vedem si ce gasim...n-avem ink restaurant, suntem in cautare, biserica am vrea la Visarion, ca muzica ne gandim la dj, pt ca formatiile sunt mult peste bugetul nostru, video poate aveti voi sugestii, fotograful este singurul lucru sigur pana acum;))...Sper sa avem o relatie frumoasa aici pe forum, va pup

MissSwan
31.03.2011, 12:51:47
buna fetelor...ma numesc maia si sunt o miresica de mai, mai precis pe 12 mai am vrea, acum sa vedem si ce gasim...n-avem ink restaurant, suntem in cautare, biserica am vrea la Visarion, ca muzica ne gandim la dj, pt ca formatiile sunt mult peste bugetul nostru, video poate aveti voi sugestii, fotograful este singurul lucru sigur pana acum;))...Sper sa avem o relatie frumoasa aici pe forum, va pup

Bine ai venit! Pe cine ati ales la foto? La video nici eu nu m-am gandit si nici nu prea am de gand pt ca nu ma intereseaza prea tare filmarea. Cand alegem fotograful o sa-l rugam pe el sa ne recomande un cameraman cu care colaboreaza bine.

maya12
31.03.2011, 16:30:44
Bine ai venit! Pe cine ati ales la foto? La video nici eu nu m-am gandit si nici nu prea am de gand pt ca nu ma intereseaza prea tare filmarea. Cand alegem fotograful o sa-l rugam pe el sa ne recomande un cameraman cu care colaboreaza bine.
buna miss swan...pai la foto avem un amic, nu este foarte cunoscut, insa este foarte dedicat acestui hobby...el se mai duce la evenimente, noi l-am cunoscut la verisoara mea la nunta si ne-a placut de el, pozele i-au iesit foarte bine raportat la pretul pe care-l cere...este la inceput de drum, insa noi nici nu ne permitem un fotograf foarte scump (ceea ce am gasit sare de 600 de euro)...el cere jumatate din suma si mi se pare foarte ok...am inteles ca acum incearca sa-si faca un blog, asa ca daca vrei sa iei legatura cu el cu drag iti dau informatii, insa am citit ca aici nu e permis, ca se considera reclama si momentan eu nu pot trimite pm

MissSwan
31.03.2011, 16:46:17
buna miss swan...pai la foto avem un amic, nu este foarte cunoscut, insa este foarte dedicat acestui hobby...el se mai duce la evenimente, noi l-am cunoscut la verisoara mea la nunta si ne-a placut de el, pozele i-au iesit foarte bine raportat la pretul pe care-l cere...este la inceput de drum, insa noi nici nu ne permitem un fotograf foarte scump (ceea ce am gasit sare de 600 de euro)...el cere jumatate din suma si mi se pare foarte ok...am inteles ca acum incearca sa-si faca un blog, asa ca daca vrei sa iei legatura cu el cu drag iti dau informatii, insa am citit ca aici nu e permis, ca se considera reclama si momentan eu nu pot trimite pm

Asa e nu poti pune bloguri. Ma bucur ca ati gasit pe cineva care sa se incadreze in bugetul vostru. Nu-i problema, noi deja avem o lista definitivata de fotografi care ne intereseaza si o sa si luam o hotarare in curand. Eram doar curioasa. :D

maya12
31.03.2011, 18:19:10
Asa e nu poti pune bloguri. Ma bucur ca ati gasit pe cineva care sa se incadreze in bugetul vostru. Nu-i problema, noi deja avem o lista definitivata de fotografi care ne intereseaza si o sa si luam o hotarare in curand. Eram doar curioasa. :D
am inteles, si acesti fotografi pe care ii aveti pe lista, cam ce preturi practica?;;)...daca gasesti ceva recomandari de la ei la video, te rog sa-mi spui si mie, ca acolo chiar nu am idee

MissSwan
31.03.2011, 18:26:52
am inteles, si acesti fotografi pe care ii aveti pe lista, cam ce preturi practica?;;)...daca gasesti ceva recomandari de la ei la video, te rog sa-mi spui si mie, ca acolo chiar nu am idee

Pai majoritatea ofertelor se invart in jur de 1200-1500 euro (2 fotografi de dimineata pana la 12 noaptea cand ramane unul, sedinta de logodna, trash the dress si civila - dar la noi nu e cazul pt ca o facem la Stockholm unde locuim - dvd cu poze, montaj si album), pt ce ofera eu zic ca e f bine. Cand o sa stabilim si ne dau si recomandari pt video te anunt.

Biu
31.03.2011, 18:36:29
Pai majoritatea ofertelor se invart in jur de 1200-1500 euro (2 fotografi de dimineata pana la 12 noaptea cand ramane unul, sedinta de logodna, trash the dress si civila - dar la noi nu e cazul pt ca o facem la Stockholm unde locuim - dvd cu poze, montaj si album), pt ce ofera eu zic ca e f bine. Cand o sa stabilim si ne dau si recomandari pt video te anunt.

MissSwan, ti-am vazut inelul de logodna ( adica nu al tau, ci modelul ) la Tiffany's. Pana la urma ai ramas la modelul ce l-ai postat ( nu mai gasesc topicul). Este absolu superb, mi-a luat ochii <:-P<:-P<:-P<:-P

MissSwan
31.03.2011, 18:41:34
MissSwan, ti-am vazut inelul de logodna ( adica nu al tau, ci modelul ) la Tiffany's. Pana la urma ai ramas la modelul ce l-ai postat ( nu mai gasesc topicul). Este absolu superb, mi-a luat ochii <:-P<:-P<:-P<:-P

;)) Da, in principiu tot el ramane (ma indoiesc sa apara ceva care sa-mi placa mai mult), in toamna vrem sa mergem la Londra sa luam inelul si verighetele. Unde l-ai vazut exact, in caz ca prin absurd nu au pe stoc modelul la Londra sa am alte variante ca n-as vrea sa stau dupa comanda? Era varianta cu safir mov sau cea clasica cu diamant? Scuze ca te stresez cu intrebarile dar e un subiect care ma entuziasmeaza f tare! :))

Biu
31.03.2011, 18:49:24
;)) Da, in principiu tot el ramane (ma indoiesc sa apara ceva care sa-mi placa mai mult), in toamna vrem sa mergem la Londra sa luam inelul si verighetele. Unde l-ai vazut exact, in caz ca prin absurd nu au pe stoc modelul la Londra sa am alte variante ca n-as vrea sa stau dupa comanda? Era varianta cu safir mov sau cea clasica cu diamant? Scuze ca te stresez cu intrebarile dar e un subiect care ma entuziasmeaza f tare! :))

ioi, te inteleg ;)), si eu as fi !
l-am vazut in galeriile La Fayette, in Paris, si erau expuse variante cu safir si rubin

MissSwan
31.03.2011, 19:06:05
ioi, te inteleg ;)), si eu as fi !
l-am vazut in galeriile La Fayette, in Paris, si erau expuse variante cu safir si rubin

Super! Merci mult, pun si Parisul pe lista, ca varianta de back-up.

maya12
31.03.2011, 19:11:03
aha, pai e un pret bun pt doi fotografi si pentru pachetul pe care ti-l ofera...noi o sa ne multumim cu mai putin, ca asta e situatia;))

elenush1986
10.04.2011, 11:00:32
Buna fetelor,

va rog sa-mi spuneti daca ati mai patit ce patesc eu : am ales initial data de 2 iunie si apoi am aflat ca sunt Rusaliile pe 3 si a trebuit sa modificam pe 19 mai( dupa indelungi discutii cu mama ca nu tin cont ca ma MAI marit odata ).Meniul la mine va fi 180 lei in care este inclus 4 feluri de mancare si 2 cafele...atat:(. Este un locat foarte elegant, este un cort de fapt cu piscina, etc. Invitatii vor fi din mai multe clase sociale .....adica eu cred ca va ajunge meniul la 220 lei .Cu toate ca ne place foarte mult localul si ca este deosebit nu pot sa nu ma gandesc ca este un pret cam mare ......

HERCULE
10.04.2011, 12:14:56
Buna miresici, spor la treaba si sper sa aveti parte de nunti cat mai frumoase.

In alta ordine de idei, as avea o intrebare pt TINI: unde faci nunta si daca poti sa ne dai si mai multe detalii referitoare la locatie, meniu; asa informativ. Multumesc.

Ionyki
10.04.2011, 14:45:58
Buna fetelor,

va rog sa-mi spuneti daca ati mai patit ce patesc eu : am ales initial data de 2 iunie si apoi am aflat ca sunt Rusaliile pe 3 si a trebuit sa modificam pe 19 mai( dupa indelungi discutii cu mama ca nu tin cont ca ma MAI marit odata ).Meniul la mine va fi 180 lei in care este inclus 4 feluri de mancare si 2 cafele...atat:(. Este un locat foarte elegant, este un cort de fapt cu piscina, etc. Invitatii vor fi din mai multe clase sociale .....adica eu cred ca va ajunge meniul la 220 lei .Cu toate ca ne place foarte mult localul si ca este deosebit nu pot sa nu ma gandesc ca este un pret cam mare ......
cum bine stii, conteaza foarte mult si locatia. Bine ca la mine in oras sunt foarte multe restaurante si de aceea concurenta fiind foarte mare, si ofertele sunt multe si bogate. Eu am gasit oferte si de 150 lei meniu all inclusive + multe alte bonusuri (cum ar fi camere de cazare). adevarul e ca este un restaurant modest.
Dar am gasit si la 170 lei meniul la un restaurant ce se aseamna cu un castel si tot asa aveau camera gratuita, tort, pscoturi, fructe, ornament floral si huse + coafat, machiat, manichiura, pedichiura mireasa! :) Na ce sa zic acum, conteaza locatia si ceea ce este deja pe piata!
Mult succes si sper sa ai o nunta perfecta asa cum iti doresti!

ade24
10.04.2011, 15:32:54
Buna viitoare miresici:*. Sunt si eu o viitoare miresica de mai 2012 emotionata (deja) in asteptarea marelui eveniment. Noi nu am reusit decat sa dam avansul la sala si suntem in cautare de formatie si foto/video. Orice sugestie e bine venita:). Va doresc mult succes in organizare (desi mai avem suficient timp) si sa dea Domnul ca toate sa avem nunti de vis, cu cat mai putine "incidente". Va pup si o duminica frumoasa in continuare.

flory_lov318
11.04.2011, 16:33:36
Buna fetelor!

Ma alatur in grupul vostru pentru ca sunt miresica de mai 2012..Noi am ales luna aceasta pentru ca am vrut sa fie o vreme potrivita la nunta si sunt f incantata de decizia noastra..Doar ca multa lume mi a spus ca nu e bine sa se faca nunti in luna aceasta pentru ca aduce ghinion..Eu nu tin cont de prostiile astea dar sunt multe femei in jurul meu care chiar cred..

Va arat o poza si cu localul unde o sa se desfasoare nunta...

Pupici

Cristina888
11.04.2011, 16:35:44
Buna fetelor!

Ma alatur in grupul vostru pentru ca sunt miresica de mai 2012..Noi am ales luna aceasta pentru ca am vrut sa fie o vreme potrivita la nunta si sunt f incantata de decizia noastra..Doar ca multa lume mi a spus ca nu e bine sa se faca nunti in luna aceasta pentru ca aduce ghinion..Eu nu tin cont de prostiile astea dar sunt multe femei in jurul meu care chiar cred..

Pupici

Arata foarte frumos, mai ales drapajele alea din tavan. Sa inteleg ca vei avea o nunta fooooarte mare :-p

flory_lov318
11.04.2011, 16:44:43
Arata foarte frumos, mai ales drapajele alea din tavan. Sa inteleg ca vei avea o nunta fooooarte mare :-p

Nu stiu daca o sa fie foarte mare..Ne asteptam la vreo 180 de persoane..Localul este frumos intradevar..Mie imi place combinatia asta de culori insa viitorului meu sot i ar placea alb cu mov inchis..:D

Cristina888
11.04.2011, 16:50:54
Nu stiu daca o sa fie foarte mare..Ne asteptam la vreo 180 de persoane..Localul este frumos intradevar..Mie imi place combinatia asta de culori insa viitorului meu sot i ar placea alb cu mov inchis..:D

Si mie tot varianta sotului tau imi place mai mult. Mi se pare mai rafinata, cu conditia ca husele sa fie mate, nu lucioase :)

flory_lov318
11.04.2011, 16:59:27
Si mie tot varianta sotului tau imi place mai mult. Mi se pare mai rafinata, cu conditia ca husele sa fie mate, nu lucioase :)

Ma asteptam sa spui asta pentru ca majoritatea au 'votat' asa..:))

elenush1986
11.04.2011, 19:01:55
Buna fetelor!

Pupici

si eu am avut aceeasi problema cu MAI, dar am fost la preot ,l-am intrebat si mi-a confirmat ca nu are nici o treaba aceasta superstitie cu cele bisericesti, mai mult mi-a zis ca si el a facit acum 18 ani nunta tot in mai , si nu regreta :) .

flory_lov318
11.04.2011, 19:30:12
[QUOTE=elenush1986;4110482]si eu am avut aceeasi problema cu MAI, dar am fost la preot ,l-am intrebat si mi-a confirmat ca nu are nici o treaba aceasta superstitie cu cele bisericesti, mai mult mi-a zis ca si el a facit acum 18 ani nunta tot in mai , si nu regreta :) .[/QUOTE

Nici nu stii cat ma ajuta raspunsul tau..:*Multumesc.

iolanda_elena
11.04.2011, 22:52:58
Si eu votez asa, defapt cred ca in combinatia asta as vrea si eu nunta :D

miha_g
12.04.2011, 08:39:37
Si eu votez asa, defapt cred ca in combinatia asta as vrea si eu nunta :D

si eu merg pe aceiasi combinatie cred.....numai ca nu stiu exact cum vor fi aranjamentele.....mie imi plac foarte mult freziile si trandafirii rosii, dar nu merge combintatia ....cred ca voi opta pentru trandafiri roz pal cu cale albe, lumanarile si servetele le vor asorta cei de la sala cu husele si va fi mov cu roz pal si alb... imaginea asta o vad acum dar ma mai documentez....

MissSwan
16.04.2011, 23:53:12

Si eu tot mov zic! :D Alb-rosu mi se pare prea folosit.

millena
26.04.2011, 21:10:22
Salut fetelor!

Buna.

am vazut ca esti din Cluj, si eu :D Tu ai inaintat foarte mult. Eu nu am data (vreau mai), nu am restaurant. Acuma sunt in cautare. iI-am deschis o agenda si ma apuc de vizitat localuri. Eu as fi vrut Univers T, dar nu ne incap invitatii....

millena
26.04.2011, 21:12:32
Salut fetelor!

Tu unde iti vei face nunta?

millena
26.04.2011, 21:16:30

Buna. NU am o data stabilita si nici local, dar stiu tema si culorile nuntii mele. EU voi merge pe mult verde crud, de vara, ca iarba sa para totul proaspat si fresh cu cateva buburuze printre flori si din loc in loc mov inchis (la prezidiu, buchetul meu) Deocamdata asta imi doresc, poate pana la anul ma schimb...sa vedem

millena
26.04.2011, 21:24:57

Wow, La URMA gasesti niste rochite superbe. Asa este nu am site. Buna alegere ai facut. si eu ma gandeam sa imi iau rochitza pentru cununia civila tot de acolo, am pana acuma 2 achizitii de la ei si sunt foarte multumita de ei.

MissSwan
26.04.2011, 21:25:50
Buna. NU am o data stabilita si nici local, dar stiu tema si culorile nuntii mele. EU voi merge pe mult verde crud, de vara, ca iarba sa para totul proaspat si fresh cu cateva buburuze printre flori si din loc in loc mov inchis (la prezidiu, buchetul meu) Deocamdata asta imi doresc, poate pana la anul ma schimb...sa vedem

E f frumoasa combinatia de verde cu mov. Si eu voi avea mov, dar combinat cu nuante de roz/fuchsia si lila (sau aqua - nu ma pot decide aici la a treia culoare:">).

millena
26.04.2011, 21:37:52
E f frumoasa combinatia de verde cu mov. Si eu voi avea mov, dar combinat cu nuante de roz/fuchsia si lila (sau aqua - nu ma pot decide aici la a treia culoare:">).

Este o combinatie foarte placuta si a ta, calda preitenoasa si in acelasi timp sexy...de ce nu? (parerea mea) Noi suntem mai ghidusi de felul nostru, ne place verdele exagerat de mult amadurora. Aranjamentele vor contine lime taiate felii rotunde, intregi si chiar si iarba verde adevarata.

Important este cum iti doresti tu si care te reprezinta cel mai bine.

Intrebare pentru toate miresicile, cum vi se pare ideea de punci la nunta?

MissSwan
26.04.2011, 21:58:19
Este o combinatie foarte placuta si a ta, calda preitenoasa si in acelasi timp sexy...de ce nu? (parerea mea) Noi suntem mai ghidusi de felul nostru, ne place verdele exagerat de mult amadurora. Aranjamentele vor contine lime taiate felii rotunde, intregi si chiar si iarba verde adevarata.

Mie mi se pare super tare si originala ideea. Cred ca ar fi o varianta f buna pt a inlocui sampania la primire. Chiar am mai citit ideea asta pe diverse site-uri straine. Felicitari pt originalitate! :D Imi place mult sa vad idei mai iesite din tipare la nuntile romanesti. :)

millena
27.04.2011, 21:52:21
Mie mi se pare super tare si originala ideea. Cred ca ar fi o varianta f buna pt a inlocui sampania la primire. Chiar am mai citit ideea asta pe diverse site-uri straine. Felicitari pt originalitate! :D Imi place mult sa vad idei mai iesite din tipare la nuntile romanesti. :)

Da multumesc. Asta cautam si noi sau mai bine zis vrem: idei noi, originale, vrem altceva. Dar sa stii ca mi-ai dat o idee buna cu punciul in loc de sampanie. Sampania deobicei nu prea se bea. Trebuie sa o propun spre dezbatere :D Noi ne gandeam ca pe bufetul de fructe si alte chestii sa fie si acele boluri cu punci ca lumea sa mearga sa se serveasca (?) - trebuie sa mai dezbatem Mai era o idee ca bolurile cu punci sa fie pe gheridoane, sau poate masa invitatiilor (dar aici cred ca masa va fi cam plina).

Ramane de vazut.....

Mersi de ideea cu sampania

adabd
28.04.2011, 11:36:45

Si eu am punci la nunta. O sa fie boluri mari de punci pe mesele din lounge si nu, nu o sa am sampanie. este efectiv o risipa. Nimeni nu o bea. Nu-i vad rostul.

MissSwan
28.04.2011, 11:40:38
Si eu am punci la nunta. O sa fie boluri mari de punci pe mesele din lounge si nu, nu o sa am sampanie. este efectiv o risipa. Nimeni nu o bea. Nu-i vad rostul.

Cred ca depinde de la nunta la nunta. Eu am fost si la nunti unde s-a baut chiar f bine sampania. Mie de ex imi place fff mult si o sa dau la primire, dar putin mai altfel cu macarons in loc de piscoturi si cu o zmeura in pahar sau ceva de genul. La tort insa vreau sa dau un vin rose dulce sau demidulce.

millena
28.04.2011, 11:56:40

Asa este, nu prea bea lumea sampanie. Sau cel putin nici eu nu ii vad rostul. Si tu in loc de sampanie ce vei avea? Vei da ceva?

Punciul il cumperi de undeva sau il prepari acasa? Nu stiu exact daca se poate cumpara. Eu am, sau stiu de unde sa fac rost de retete de punci si ma gandesc sa il prepar acasa.

millena
28.04.2011, 12:00:12
Cred ca depinde de la nunta la nunta. Eu am fost si la nunti unde s-a baut chiar f bine sampania. Mie de ex imi place fff mult si o sa dau la primire, dar putin mai altfel cu macarons in loc de piscoturi si cu o zmeura in pahar sau ceva de genul. La tort insa vreau sa dau un vin rose dulce sau demidulce.

Daca iti place sampanie, atunci merita sa dai. Eu nu am mai auzit idee de sampanie cu piscoturi la intrare, cu atat mai putin cu macarons (?) si zmeura. Suna interesant. Legat de vinul de la tort, eu as merge pe vin demidulce. Nu toata lumea bea vin dulce, imbata mai repede. Si am citit undeva de unele vinuri rose dulci pot sa fie udor gretoase/uleioase. Da vezi tu....idee cu vin la tort e tare...Am sa o propun si eu spre dezbatere lui Beib :D

MissSwan
28.04.2011, 12:23:50
Daca iti place sampanie, atunci merita sa dai. Eu nu am mai auzit idee de sampanie cu piscoturi la intrare, cu atat mai putin cu macarons (?) si zmeura. Suna interesant. Legat de vinul de la tort, eu as merge pe vin demidulce. Nu toata lumea bea vin dulce, imbata mai repede. Si am citit undeva de unele vinuri rose dulci pot sa fie udor gretoase/uleioase. Da vezi tu....idee cu vin la tort e tare...Am sa o propun si eu spre dezbatere lui Beib :D

De obicei (cel putin prin Constanta si Bucuresti, pe unde am fost eu la nunti) pe langa paharele de sampanie de la intrare se dau si piscoturi din acelea de sampanie. Macarons sunt un fel de pricomigdale frantuzesti cu arome de fructe, absolut delicioase si f aspectuoase in acelasi timp, si care merg minunat cu sampanie.
Si eu in principal vreau demidulce pt ca e mai universal placut. Probabil o Busuioaca sau o Tamaioasa. :x

adabd
28.04.2011, 12:30:46
De obicei (cel putin prin Constanta si Bucuresti, pe unde am fost eu la nunti) pe langa paharele de sampanie de la intrare se dau si piscoturi din acelea de sampanie. Macarons sunt un fel de pricomigdale frantuzesti cu arome de fructe, absolut delicioase si f aspectuoase in acelasi timp, si care merg minunat cu sampanie.
Si eu in principal vreau demidulce pt ca e mai universal placut. Probabil o Busuioaca sau o Tamaioasa. :x

Oh damn! Imi curge apa din gura. Pricomigdaleeeeeeeeee! :x

MissSwan
28.04.2011, 12:37:57
Oh damn! Imi curge apa din gura. Pricomigdaleeeeeeeeee! :x

Pai da o fuga pana la Paul! :D Eu de acolo cred ca o sa le iau pt nunta, sau de la Madame Lucie. Asta daca pana la anul nu se dechide in Bucuresti un Laduree sau Pierre Herme, ceea ce e putin probabil.

adabd
28.04.2011, 12:50:43
Pai da o fuga pana la Paul! :D Eu de acolo cred ca o sa le iau pt nunta, sau de la Madame Lucie. Asta daca pana la anul nu se dechide in Bucuresti un Laduree sau Pierre Herme, ceea ce e putin probabil.

Chiar azi am masaj la un salon din Dorobanti asa ca trec pe acolo. Sunt chiar curioasa cum sunt mai ales ca vreau si eu acea masa plina de dulciuri.

MissSwan
28.04.2011, 12:53:15
Chiar azi am masaj la un salon din Dorobanti asa ca trec pe acolo. Sunt chiar curioasa cum sunt mai ales ca vreau si eu acea masa plina de dulciuri.

O sa-ti placa la nebunie. Preferatele mele sunt cele cu aroma de zmeura, dar sincer toate sunt bune. Mi se par perfecte pt masa de dulciuri. :x

adabd
28.04.2011, 21:25:09
Asa... Am fost si am mancat cu praline si cu zmeura. Sunt foarte mari! Credeam ca sunt mai mici. Sunt bune, dar, desi au trecut cateva ore, inca le simt greu la stomac. :( Iar pretul era cam mare. Daca mi-as comanda pt nunta as lua vreo 200 si la 12,5 lei bucata mi se pare mult.

MissSwan
28.04.2011, 21:38:22
Asa... Am fost si am mancat cu praline si cu zmeura. Sunt foarte mari! Credeam ca sunt mai mici. Sunt bune, dar, desi au trecut cateva ore, inca le simt greu la stomac. :( Iar pretul era cam mare. Daca mi-as comanda pt nunta as lua vreo 200 si la 12,5 lei bucata mi se pare mult.

Au si mici. La fel ca cele din poza pe care am pus-o, dar am impresia ca le vand doar la cutie de 10. E posibil sa nu fi avut decat din cele mari cand ai fost. Din cate mai tin eu minte de ultima data, o cutie de 10 din cele mici era vreo 35-40 ron. De fapt alea mici sunt clasice si se servesc la evenimente, astea mari asa nici n-am vazut decat la Paul. Mie mi-e si destul de greu sa termin una din asta mare deodata, desi imi plac f mult.

edit: Am gasit si preturile de la Madame Lucie - macaron 3 ron; macaron mare 9 ron; gateau aux macarons 70 ron/kg.

adabd
28.04.2011, 21:56:11
Au si mici. La fel ca cele din poza pe care am pus-o, dar am impresia ca le vand doar la cutie de 10. E posibil sa nu fi avut decat din cele mari cand ai fost. Din cate mai tin eu minte de ultima data, o cutie de 10 din cele mici era vreo 35-40 ron. De fapt alea mici sunt clasice si se servesc la evenimente, astea mari asa nici n-am vazut decat la Paul. Mie mi-e si destul de greu sa termin una din asta mare deodata, desi imi plac f mult.

edit: Am gasit si preturile de la Madame Lucie - macaron 3 ron; macaron mare 9 ron; gateau aux macarons 70 ron/kg.

Asa mai merge! Cand am vazut cat sunt m-am uitat putin cas. Problema e ca am fost asa entuziasmata sa le mananc incat si acum am gustul in gura si deja imi e greata. :(( Damn... Ma duc sa iau un Maalox ceva. O sa incerc si dincolo pentru ca sincer imi plac cum arata si ar da asa de bine. :)) Stiu, stupid motiv.

MissSwan
28.04.2011, 22:34:00
Asa mai merge! Cand am vazut cat sunt m-am uitat putin cas. Problema e ca am fost asa entuziasmata sa le mananc incat si acum am gustul in gura si deja imi e greata. :(( Damn... Ma duc sa iau un Maalox ceva. O sa incerc si dincolo pentru ca sincer imi plac cum arata si ar da asa de bine. :)) Stiu, stupid motiv.

Nu e deloc stupid, stai linistita. :)) Eu, pe langa faptul ca imi plac asa mult, le vreau neaparat si pt ca arata genial. Deci te inteleg perfect. ;))

littlemiss
29.04.2011, 09:59:22
Dragele mele co-miresici, in primul rand bine v-am regasit! :)

Am impresia ca toate sunteti foarte avansate cu pregatirile, spre deosebire de mine care... cum sa zic - nu am rezolvat absolut nimic :-B. Sunt in cautare de restaurant momentan, si am in vedere Casa Heimerl, Bamboo (cat nu-mi place numele asta, dar arata demential), Aristocrat, Ambasad'or si Militari Residence. Daca vreuna dintre voi are mai multe info despre oricare dintre ele, as aprecia nespus sa ma anuntati. Bineinteles, orice alte sugestii sunt binevenite.

Multumesc si va pup!

cristina_mxc
29.04.2011, 11:30:41

Sunt deschisi la negociere cei de la Madame Lucie, pretul este de 27 lei pentru 10 bucati ambalate in cutie de o singura nuanta sau mai multe si fundita iar cele de 4 bucati costa 12 lei, la o cantitate mai mare primesti un discount de 10-20%. Ultima conversatie cu ei a fost in aprilie si urmeaza ca in mai sa le dau comanda!

MissSwan
29.04.2011, 12:23:35
Sunt deschisi la negociere cei de la Madame Lucie, pretul este de 27 lei pentru 10 bucati ambalate in cutie de o singura nuanta sau mai multe si fundita iar cele de 4 bucati costa 12 lei, la o cantitate mai mare primesti un discount de 10-20%. Ultima conversatie cu ei a fost in aprilie si urmeaza ca in mai sa le dau comanda!

Super! Ce veste buna mi-ai dat. Merci frumos, si astept impresii dupa! :D

tini
30.04.2011, 13:52:28
Tu unde iti vei face nunta?

La International Ballroom. Imi placea mult Boema, dar nu sunt sigura cat de bun e peretele despartitor si nu-mi place localizarea salii. M-am grabit sa rezolv tot ca vroiam sa aleg eu tot ce tine de nunta (sala, foto, video, etc), nu sa-mi fie impuse ptr ca e ocupat ce vreau eu (am fost si la DaVinci in ultima sapt din febr si nu aveau pe mai-iunie 2012 nimic liber, ceea ce m-a impulsionat si mai tare).

Si ca sa mai rasp la ce mai vorbea lumea: si eu vroiam data de 2 iunie, avem ft multe de sarbatorit in jurul acestei date, dar e ajun de praznic imparatesc (Rusaliile) si am preferat sa nu ne complicam cu derogari si alte motive de stres.

Am citit si eu de luna mai, e doar o superstitie ca celelalte 10000 cate mai sunt. O sa dau un paste in post-ul urmator daca vreti sa va amuzati :)

Foarte buna ideea cu punch-ul! Chiar nu vroiam sampanie, insa pana in octombrie m-am hotarat sa nu ma mai gandesc la nimic legat de nunta. Cred ca voi fura si eu ideea. O sa apelez la voi ptr o reteta de punch bun :D

Sper ca ati avut un Paste frumos!
V-am pupat!

Superstitiile:

- Semne bune in ziua nuntii: sa vezi un curcubeu, sa ai vreme insorita, sa intalnesti o pisica neagra, sa intalnesti un cosar.
- Semne rele in ziua nuntii: sa vezi un mormant deschis sau sa vezi un calugar sau o maicuta.
- Miresele nu trebuie sa poarte perle (nici bijuterii, nici pe rochie).
- Miresele nu trebuie sa-si croiasca propria rochie de nunta.
- Mireasa nu trebuie sa probeze voalul cat timp este imbracata in rochie de mireasa. E bine ca voalul sa fie imprumutat de la o alta mireasa.
- Aduce ghinion sa te casatoresti in ziua ta de nastere sau dupa asfintit.
- Nu e bine sa iti iei pantofi sau sandale deschisi la degete (adica sa ti se vada degetele) pentru ca iti iese norocul printre degete.
- Nu face nunta in mai pentru ca se spulbera relatia precum florile copacilor.
- Nu e bine sa porti bijuerii cu perle ca cica reprezinta lacrimi.
- Se spune ca prima lumanare care se stinge (a mirelui sau a miresei) acela va muri primul.
- Sa iesi din casa cu dreptul, sa se arunce cu orez in miri dupa iesirea din primarie / biserica etc.
- Domnisoarele care vin la nunta isi scriu numele pe talpile pantofilor miresei si cea al carui nume va ramane cel mai vizibil, se va marita urmatoarea.
- Atunci cand vine mirele sa te ia de acasa trebuie sa-l privesti prin inelul de logodna, de undeva astfel incat sa nu te vada. Se spune ca asa cum il vei vedea atunci, asa il vei avea toata viata: vesel si zambitor sau incruntat si suparat.
- Voalul protejeaza mireasa de spiritele rele care sunt invidioase pe bucuria ei.
- Mireasa trebuie sa poarte in ziua nuntii ceva vechi, ceva nou, ceva din prezent si ceva din aur si atunci casnicia ei va fi fericita.
- Aduce noroc sa plangi la nunta sau botez.
- Daca in ziua nuntii ploua, se zice ca vei avea o viata imbelsugata.
- Cel care se trezeste primul (mire sau mireasa) dupa noaptea nuntii acela va muri intai.
- In ziua, sau noaptea nuntii nu trebuie sa-ti schimbi pantofii ca cica ti-ai schimba barbatul.
- Plansul la nunta aduce noroc.
- Nu e bine sa faci poza imbracata mireasa inainte de nunta.
- Daca ai fost de trei ori domnisoara de onoare, ramai nemaritata.
- Daca iti iese in fata cineva cu o galeata plina cu apa o sa ai o viata plina.
- Nu e bine sa te intorci din drum ca sa te uiti in oglinda, dar totusi o ultima privire in oglinda ar aduce noroc.
- Daca nasa e insarcinata, o sa ai o casnicie grea.
- Nu e bine sa fie nasa insarcinata, pentru ca darul spiritual pe care vi-l face voua nasindu-va, il ia de la copil.
- Atunci cand vine mirele, trebuie sa stai pe o perna, sa iti fie viata ca in puf si mirele plateste sa te ia, ca sa nu aiba senzatia ca te ia asa pe gratis.
- Daca se sparge ceva de sticla la nunta e bine, iti sparge ghinionul.
- Lumanarile de la cununie trebuie pastrate si cand ai o cearta sau o problema in familie aprinzi lumanarile si se rezolva.
- Aduce ghinion daca scapi verigheta pe jos.
- Nu e bine sa spargi o oglinda pentru ca nu o sa te mariti 7 ani.
- Sa nu-i cumperi cadou un ceas viitorului sot, sau sotului, pentru ca zilele relatiei tale cu el sunt numarate.
- Sa nu canti si sa nu dansezi la masa ca iti iei barbat nebun.
- In noaptea dinaintea nuntii, viitori miri sa nu doarma impreuna (cica nu au viata lunga in sensul ca unul dintre ei va muri de tanar).
- Cica sa-ti pui in pantof in ziua nuntii un ban ca sa ai multi bani in viata.
- In ziua nunti imbracata mireasa sa pui sare sub piciorul drept si sa spui de 3 ori "asa sa fiu iubita cum e sarea in bucate".
- Sa iei verigheta ta de casnicie si sa te uiti prin ea la mire si sa zici: "cum nu mi iase din ochi asa sa nu mi iasa vreodata din cuvant".
- In drum spre biserica sa numeri hornuri la case, atatea hornuri cati ani vrei sa treaca pana la primul copil (adica 3 hornuri,dupa 3 ani vine primul copil).
- In antichitate, miresele isi impodobeau parul cu coroane de flori si purtau buchete de flori culese de ele. Anumite plante erau considerate aducatoare de noroc, de exemplu iedera si laurii. Altele, precum trandafirii galbeni, erau evitate, insemnand sfarsitul dragostei.
- E interzis sa arati rochia de mireasa viitorului sot, daca totusi nu se rezisti tentatiei, se pot face aceste lucruri insa dand jos din picior un pantof, un cercel sau o manusa.
- Mireasa uda, mireasa norocoasa.
- Ploaia simbolizeaza norocul si abundanta care se revarsa generoasa asupra proaspetilor casatoriti.
- Valul imbracat de mireasa este considerat mai norocos daca a fost donat/daruit de o mireasa fericita.
- Diamantul, purtat fie pe inelar fie la pulsul stang, pastreaza afectul conjugal, important este sa fi fost un cadou.
- Obiceiul de a suna claxonul masinilor din “cortegiul nuptial” deriva din convingerea ca facand astfel se pun pe fuga spiritele rele.
- Aruncatul orezului la iesirea mirilor din biserica este considerat un augur de bogatie si veselie.
- In anul bisect, pe 29 feb, e singura zi in care femeile pot cere barbatii in casatorie.
- Aruncarea orezului si a florilor se traduce prin dorinta nuntasilor ca mirii sa aiba o viata roditoare si implinita impreuna.
- Orezul aruncat peste cei doi reprezinta speranta de fertilitate.
- Mirele trece pragul casei mireasa pentru ca in trecut se credea ca, daca mireasa se impiedica la intrarea in noua casa, purta ghinion casatoriei.
- Florile de nunta reprezinta fertilitate, puritate, o viata noua si dragoste fara sfarsit.
- Aruncarea buchetului isi are originile in Marea Britanie unde se credea ca mireasa poate transmite norocul sau si celorlalti nuntasi.
- Primul sarut reprezinta legatura legala dintre miri, este cel care sigileaza toate contactele.
- Verigheta reprezinta promisiunea dragostei eterne, atat din partea mirelui, cat si din partea miresei.
- Verigheta se pune pe al patrulea deget de pe mana dreapta, deoarece se considera ca acest deget facea legatura directa cu inima,fiind simbolul dragostei eterne si al devotamentului.
- Ceea ce porti la nunta, pantofi, sandale, etc nu se mai poarta daca nu vrei sa te mai mariti o data.
- Floile de la cununie nu se aseaza jos in fata ta in fotografie pentru ca inseamna despartire.
- Daca esti calcat pe picior in biserica vei fi toata viata sub papuc.
- Mirii nu au voie sa chiuie la nunta lor.
- Nu e bine sa te intorci ca sa te uiti in oglinda.
- Nu e bine sa vezi o alta mireasa.
- Nu e bine sa-ti cada voalul din cap.
- Cica nu e bine sa porti verigheta altuia.
- Cine iese primul din biserica o sa fie "sef" in casa.
- Trebuie sa te uiti spre rasarit cand rupi colacul deasupra capului.
- Trebuie sa darami nu stiu cate galeti cu apa in ziua respectiva.
- Patul sotilor trebuie pregatit in seara dinaintea nuntii de doua fete “mari”, in semn de puritate.
- Este interzis sub orice forma sa-ti vezi sotul dupa miezul noptii inainte de nunta.
- Nu e bine sa te pozezi singura.
- Mireasa trebuie sa intre in casa noua numai pe usa principala si nu trebuie sa se impiedice si sa cada.
- Nu e bine ca doi frati sa se casatoreasca in acelasi an.

sursa: internet

miha_g
30.04.2011, 17:31:57
Superstitiile:

- Semne bune in ziua nuntii: sa vezi un curcubeu, sa ai vreme insorita, sa intalnesti o pisica neagra, sa intalnesti un cosar.
- Semne rele in ziua nuntii: sa vezi un mormant deschis sau sa vezi un calugar sau o maicuta.
- Miresele nu trebuie sa poarte perle (nici bijuterii, nici pe rochie).
- Miresele nu trebuie sa-si croiasca propria rochie de nunta.
- Mireasa nu trebuie sa probeze voalul cat timp este imbracata in rochie de mireasa. E bine ca voalul sa fie imprumutat de la o alta mireasa.
- Aduce ghinion sa te casatoresti in ziua ta de nastere sau dupa asfintit.
- Nu e bine sa iti iei pantofi sau sandale deschisi la degete (adica sa ti se vada degetele) pentru ca iti iese norocul printre degete.
- Nu face nunta in mai pentru ca se spulbera relatia precum florile copacilor.
- Nu e bine sa porti bijuerii cu perle ca cica reprezinta lacrimi.
- Se spune ca prima lumanare care se stinge (a mirelui sau a miresei) acela va muri primul.
- Sa iesi din casa cu dreptul, sa se arunce cu orez in miri dupa iesirea din primarie / biserica etc.
- Domnisoarele care vin la nunta isi scriu numele pe talpile pantofilor miresei si cea al carui nume va ramane cel mai vizibil, se va marita urmatoarea.
- Atunci cand vine mirele sa te ia de acasa trebuie sa-l privesti prin inelul de logodna, de undeva astfel incat sa nu te vada. Se spune ca asa cum il vei vedea atunci, asa il vei avea toata viata: vesel si zambitor sau incruntat si suparat.
- Voalul protejeaza mireasa de spiritele rele care sunt invidioase pe bucuria ei.
- Mireasa trebuie sa poarte in ziua nuntii ceva vechi, ceva nou, ceva din prezent si ceva din aur si atunci casnicia ei va fi fericita.
- Aduce noroc sa plangi la nunta sau botez.
- Daca in ziua nuntii ploua, se zice ca vei avea o viata imbelsugata.
- Cel care se trezeste primul (mire sau mireasa) dupa noaptea nuntii acela va muri intai.
- In ziua, sau noaptea nuntii nu trebuie sa-ti schimbi pantofii ca cica ti-ai schimba barbatul.
- Plansul la nunta aduce noroc.
- Nu e bine sa faci poza imbracata mireasa inainte de nunta.
- Daca ai fost de trei ori domnisoara de onoare, ramai nemaritata.
- Daca iti iese in fata cineva cu o galeata plina cu apa o sa ai o viata plina.
- Nu e bine sa te intorci din drum ca sa te uiti in oglinda, dar totusi o ultima privire in oglinda ar aduce noroc.
- Daca nasa e insarcinata, o sa ai o casnicie grea.
- Nu e bine sa fie nasa insarcinata, pentru ca darul spiritual pe care vi-l face voua nasindu-va, il ia de la copil.
- Atunci cand vine mirele, trebuie sa stai pe o perna, sa iti fie viata ca in puf si mirele plateste sa te ia, ca sa nu aiba senzatia ca te ia asa pe gratis.
- Daca se sparge ceva de sticla la nunta e bine, iti sparge ghinionul.
- Lumanarile de la cununie trebuie pastrate si cand ai o cearta sau o problema in familie aprinzi lumanarile si se rezolva.
- Aduce ghinion daca scapi verigheta pe jos.
- Nu e bine sa spargi o oglinda pentru ca nu o sa te mariti 7 ani.
- Sa nu-i cumperi cadou un ceas viitorului sot, sau sotului, pentru ca zilele relatiei tale cu el sunt numarate.
- Sa nu canti si sa nu dansezi la masa ca iti iei barbat nebun.
- In noaptea dinaintea nuntii, viitori miri sa nu doarma impreuna (cica nu au viata lunga in sensul ca unul dintre ei va muri de tanar).
- Cica sa-ti pui in pantof in ziua nuntii un ban ca sa ai multi bani in viata.
- In ziua nunti imbracata mireasa sa pui sare sub piciorul drept si sa spui de 3 ori "asa sa fiu iubita cum e sarea in bucate".
- Sa iei verigheta ta de casnicie si sa te uiti prin ea la mire si sa zici: "cum nu mi iase din ochi asa sa nu mi iasa vreodata din cuvant".
- In drum spre biserica sa numeri hornuri la case, atatea hornuri cati ani vrei sa treaca pana la primul copil (adica 3 hornuri,dupa 3 ani vine primul copil).
- In antichitate, miresele isi impodobeau parul cu coroane de flori si purtau buchete de flori culese de ele. Anumite plante erau considerate aducatoare de noroc, de exemplu iedera si laurii. Altele, precum trandafirii galbeni, erau evitate, insemnand sfarsitul dragostei.
- E interzis sa arati rochia de mireasa viitorului sot, daca totusi nu se rezisti tentatiei, se pot face aceste lucruri insa dand jos din picior un pantof, un cercel sau o manusa.
- Mireasa uda, mireasa norocoasa.
- Ploaia simbolizeaza norocul si abundanta care se revarsa generoasa asupra proaspetilor casatoriti.
- Valul imbracat de mireasa este considerat mai norocos daca a fost donat/daruit de o mireasa fericita.
- Diamantul, purtat fie pe inelar fie la pulsul stang, pastreaza afectul conjugal, important este sa fi fost un cadou.
- Obiceiul de a suna claxonul masinilor din “cortegiul nuptial” deriva din convingerea ca facand astfel se pun pe fuga spiritele rele.
- Aruncatul orezului la iesirea mirilor din biserica este considerat un augur de bogatie si veselie.
- In anul bisect, pe 29 feb, e singura zi in care femeile pot cere barbatii in casatorie.
- Aruncarea orezului si a florilor se traduce prin dorinta nuntasilor ca mirii sa aiba o viata roditoare si implinita impreuna.
- Orezul aruncat peste cei doi reprezinta speranta de fertilitate.
- Mirele trece pragul casei mireasa pentru ca in trecut se credea ca, daca mireasa se impiedica la intrarea in noua casa, purta ghinion casatoriei.
- Florile de nunta reprezinta fertilitate, puritate, o viata noua si dragoste fara sfarsit.
- Aruncarea buchetului isi are originile in Marea Britanie unde se credea ca mireasa poate transmite norocul sau si celorlalti nuntasi.
- Primul sarut reprezinta legatura legala dintre miri, este cel care sigileaza toate contactele.
- Verigheta reprezinta promisiunea dragostei eterne, atat din partea mirelui, cat si din partea miresei.
- Verigheta se pune pe al patrulea deget de pe mana dreapta, deoarece se considera ca acest deget facea legatura directa cu inima,fiind simbolul dragostei eterne si al devotamentului.
- Ceea ce porti la nunta, pantofi, sandale, etc nu se mai poarta daca nu vrei sa te mai mariti o data.
- Floile de la cununie nu se aseaza jos in fata ta in fotografie pentru ca inseamna despartire.
- Daca esti calcat pe picior in biserica vei fi toata viata sub papuc.
- Mirii nu au voie sa chiuie la nunta lor.
- Nu e bine sa te intorci ca sa te uiti in oglinda.
- Nu e bine sa vezi o alta mireasa.
- Nu e bine sa-ti cada voalul din cap.
- Cica nu e bine sa porti verigheta altuia.
- Cine iese primul din biserica o sa fie "sef" in casa.
- Trebuie sa te uiti spre rasarit cand rupi colacul deasupra capului.
- Trebuie sa darami nu stiu cate galeti cu apa in ziua respectiva.
- Patul sotilor trebuie pregatit in seara dinaintea nuntii de doua fete “mari”, in semn de puritate.
- Este interzis sub orice forma sa-ti vezi sotul dupa miezul noptii inainte de nunta.
- Nu e bine sa te pozezi singura.
- Mireasa trebuie sa intre in casa noua numai pe usa principala si nu trebuie sa se impiedice si sa cada.
- Nu e bine ca doi frati sa se casatoreasca in acelasi an.

sursa: internet

cam multe......

flory_lov318
02.05.2011, 07:10:45
- Nu face nunta in mai pentru ca se spulbera relatia precum florile copacilor

E penibila superstitita asta!!!Pffff!!Asta incerc s o conving si pe mama mea soacra!!:((

littlemiss
02.05.2011, 10:38:34
- Nu face nunta in mai pentru ca se spulbera relatia precum florile copacilor

E penibila superstitita asta!!!Pffff!!Asta incerc s o conving si pe mama mea soacra!!:((
Asa e! Pai daca asta se zice de mai, cum de se pot face nunti toamna, cand se scutura absolut tot?! =))

tini
02.05.2011, 13:41:18
Asa e! Pai daca asta se zice de mai, cum de se pot face nunti toamna, cand se scutura absolut tot?! =))

Buna asta =))! Nici nu ma gandisem :D o intrebare buna sa le-o pun celor care se vor mai lega de luna mai!

flory_lov318
03.05.2011, 12:37:29

=)))...Cred ca asta este argumentul cu care o s o las fara glas pe mama soacra!!:))

E asa de frumoasa vremea in luna mai..Nu inteleg de ce multi evita perioada asta..Eu as fi putut sa mi aleg orice luna din an dar m am incapatanat sa aleg aceasta data de 19 mai!:P

littlemiss
03.05.2011, 13:28:58
=)))...Cred ca asta este argumentul cu care o s o las fara glas pe mama soacra!!:))

E asa de frumoasa vremea in luna mai..Nu inteleg de ce multi evita perioada asta..Eu as fi putut sa mi aleg orice luna din an dar m am incapatanat sa aleg aceasta data de 19 mai!:P
Eu cred ca se pot gasi argumente, unele mai amuzante ca altele, impotriva tuturor prostiilor (ca nici macar nu sunt superstitii) legate de nunti pe plaiurile mioritice. Ma bucur ca v-a placut :).

A mea viitoare soacra avea in trecut o problema cu luna mai, dar vad ca acum n-a zis absolut nimic :D. Cica doar in august sa nu fie, ca atunci clar divortezi (clar, nu?!?) =)).

butterfly2011
03.05.2011, 18:49:34
A mea viitoare soacra avea in trecut o problema cu luna mai, dar vad ca acum n-a zis absolut nimic :D. Cica doar in august sa nu fie, ca atunci clar divortezi (clar, nu?!?) =)).
asta nu o auzisem pana acum =))
si mie mi se pare luna mai superba, nu e nici f cald si totul e verde si frumos

elenasava
12.05.2011, 01:19:48
Hi hi si eu sunt o miresica de mai 2012.
Si parintii mei si ai viitorului meu sot au facut nunta in mai si inca sunt impreuna dupa 28 de ani de casnicie. Doamne ajuta sa tina la toata lumea macar atat :) Fetelor ati reusit sa gasiti ceva modele pt 2012 sau mergeti pe cele din 2011? Mie imi plac foarte mult cele in stil roman sau grecesc, mai ales k sunt destul de inalta 1.75 ;)) dar am auzit k mai bine mergi la proba decat sa-ti stabilesti tu un tipar. Apoi imi plac si cele cu dantela, si cele cu funtita in spate, si cele cu spatele gol :)))) toateee Dar macar am luat restaurantul si pozele impreuna cu video...

MissSwan
12.05.2011, 09:48:46
Bine ai venit! Legat de rochie, intr-adevar e bine de mers la proba si vazut exact. Nu stiu daca voi alege un model de 2011, 2012 sau chiar mai devreme. Cert e ca pana vreau sa dau eu comanda de rochie in oct-nov vor aparea si majoritatea colectiilor de 2012. La Pronovias deja a aparut un avans de cateva modele.

suzic
14.05.2011, 10:49:41
buna! sunt si eu o miresica de mai 2012:) momentan suntem in cautare de restaurant. am fost la cateva, dar ink nu am gasit ceva convenabil. daca mai sunt miresici din bucuresti as vrea si eu idei. mi-a placut foarte mult Aristocrat Events Hall, dar meniu este de 59 euro cele 4 feluri de macare, tortul, husele+fundele, piscoturi si sampanie...si nu stiu dak ne permitem...:(
model de rochie mi-am gasit si o sa-l fac pe coamnda. voi ce pantofi veti purta? eu m-am gandit sa-mi cumpar unii verzi ( culorile nuntii vor fi alb, verde, maro) ce parere aveti?

elenasava
14.05.2011, 13:00:27
Bine ai venit! Legat de rochie, intr-adevar e bine de mers la proba si vazut exact. Nu stiu daca voi alege un model de 2011, 2012 sau chiar mai devreme. Cert e ca pana vreau sa dau eu comanda de rochie in oct-nov vor aparea si majoritatea colectiilor de 2012. La Pronovias deja a aparut un avans de cateva modele.

saru'mana.asa m-am gandit si eu.oricum deja mi-am facut o programare acum pe 9 iunie la San Patrick si au si Maggie Sottero si Pronovias(marturisesc k nu sunt in tara). cred ca o sa fac pe enervanta :)) k sa probez cat mai multe :D decizia finala va fi si dupa ce vad catalogul din iulie sau august...parca atunci am citit intr-o revista k apar noile tendinte.

butterfly2011
15.05.2011, 13:20:24
buna! sunt si eu o miresica de mai 2012:) momentan suntem in cautare de restaurant. am fost la cateva, dar ink nu am gasit ceva convenabil. daca mai sunt miresici din bucuresti as vrea si eu idei. mi-a placut foarte mult Aristocrat Events Hall, dar meniu este de 59 euro cele 4 feluri de macare, tortul, husele+fundele, piscoturi si sampanie...si nu stiu dak ne permitem...:(
model de rochie mi-am gasit si o sa-l fac pe coamnda. voi ce pantofi veti purta? eu m-am gandit sa-mi cumpar unii verzi ( culorile nuntii vor fi alb, verde, maro) ce parere aveti?
buna!
incearca la templul lui dionysos, au oferta pt contractele semnate pana la 1iunie. Arunca un ochi la ei pe site si dc iti place programeaza o vizionare

littlemiss
15.05.2011, 15:19:11
buna!
incearca la templul lui dionysos, au oferta pt contractele semnate pana la 1iunie. Arunca un ochi la ei pe site si dc iti place programeaza o vizionare
Stii mai multe despre ei? Din poze arata ok in interior, dar in rest cum e?

butterfly2011
16.05.2011, 21:53:10
eu zic ca merita sa te duci la o vizionare, mie in realitate mi-a placut mai mult decat in poze
oricum in ian-feb la anul vor sa il renoveze, sa mareasca baile (care si asa sunt suficient de spatioase), sa schimbe mocheta etc

littlemiss
16.05.2011, 21:57:41
Ma duc saptamana asta, dar nicio informatie in plus nu strica :). Deci la ce sa ma astept, cum e afara? E intr-o zona industriala? E urat rau? Intreb pentru ca am mai vazut restaurante chiar foarte faine la interior, dar situate in zone foarte foarte urate.

butterfly2011
16.05.2011, 22:04:09
Ma duc saptamana asta, dar nicio informatie in plus nu strica :). Deci la ce sa ma astept, cum e afara? E intr-o zona industriala? E urat rau? Intreb pentru ca am mai vazut restaurante chiar foarte faine la interior, dar situate in zone foarte foarte urate.
exteriorul ce sa zic....nu e de nota 10 dar nici nu e f urat
este chiar peste drum de liceul Mecanica fina. Nu se face intrarea direct din strada ci se intra intr-o curte mare (unde au vreo 2 saloane si cei de la casa Alsy) unde e parcarea si care este incuiata deci nu trebuie sa iti faci griji pt siguranta masinilor.
chiar in fata intrarii in salon sunt cativa brazi (care or sa fie impodobiti cu luminite) iar intre ei este o arteziana
dar din punctul meu de vedere int merita :) cand te duci sa il vezi? dc te duci sambata au nunta si o sa vezi si salonul amenajat. dc te duci in timpul sapt au fiecare masa in alta culoare dar oricum au mai multe variante de culori decat cele expuse

poti cauta si la "pareri despre restaurante", este un topic si despre acest salon iar dc dai cautare pe youtube "Decoratiuni sala Templul lui Dionysos Bucuresti" gasesti un filmulet cu decoratiuni

littlemiss
16.05.2011, 22:09:56
Multumesc, vazusem si topicul si filmuletul, dar nicaieri nu se vorbeste de exterior. Stiu ca nunta nu e acolo dar na, am si eu piticii mei :). In principiu ma duc maine pe la pranz, n-as vrea sa las pe weekend. Mai vedem :).

butterfly2011
16.05.2011, 22:12:50
pai at vizionare placuta, sper sa iti placa ;-)
ti0am zis, pe mine ext nu m-a impresionat dar nici nu mi s-a parut asa nasol incat sa influenteze decizia in cazul in care restul iti place.
sa o intrebi pe Liliana tot ce te intereseaza sa aflii, e f simpatica si e deschisa la discutii

littlemiss
16.05.2011, 22:39:07
Dap :). Revin cu detalii dupa vizionare.

butterfly2011
19.05.2011, 19:48:57
Dap :). Revin cu detalii dupa vizionare.

cand te duci la vizionare? :)

littlemiss
19.05.2011, 20:55:48
Pana la urma sambata. Mi s-a dat tot programul peste cap si pe de-asupra m-a apucat si o durere crunta de masea, mi-e groaza sa ma gandesc ce o sa-mi faca dentistul maine :(. Oricum, postez si impresii imediat cum apuc.

littlemiss
22.05.2011, 11:23:49
Am fost, pana la urma, insa nu mi-a placut (nici asta, ca nu e prima data cand imi dau seama in primul minut ca pot pleca) asa ca sunt in continuare in cautari. :(

Vreo sugestie de restaurant elegant care sa nu coste exorbitant de mult (80-85 eur meniul cu bautura)? Pana acum eu am mai fost la Aristocrat (fain in interior dar zona oribila de santier), Casa Hemerl (de unde sa incep... nu mi-a placut nimic), Palatul Ghika (imi place, dar sa dau 100 de eur pentru nunta intr-un cort mi se pare jaf pur si simplu) si, din intamplare, aseara am intrat la Hotelul Residence Domenii, unde e restaurantul Cerisiers (mi-a placut, chiar imi face cu ochiul, pretul e bun iar singurul inconvenient pe care il vad acum e faptul ca nu incap mai mult de 100 persoane).

adabd
23.05.2011, 11:03:39
Am fost, pana la urma, insa nu mi-a placut (nici asta, ca nu e prima data cand imi dau seama in primul minut ca pot pleca) asa ca sunt in continuare in cautari. :(

Vreo sugestie de restaurant elegant care sa nu coste exorbitant de mult (80-85 eur meniul cu bautura)? Pana acum eu am mai fost la Aristocrat (fain in interior dar zona oribila de santier), Casa Hemerl (de unde sa incep... nu mi-a placut nimic), Palatul Ghika (imi place, dar sa dau 100 de eur pentru nunta intr-un cort mi se pare jaf pur si simplu) si, din intamplare, aseara am intrat la Hotelul Residence Domenii, unde e restaurantul Cerisiers (mi-a placut, chiar imi face cu ochiul, pretul e bun iar singurul inconvenient pe care il vad acum e faptul ca nu incap mai mult de 100 persoane).
Marriott nu ai incercat?

MissSwan
23.05.2011, 11:22:02
Marriott nu ai incercat?

La Marriott iese cam 90 de euro fara bauturi alcoolice. Ar mai fi, Carol Parc Hotel (aprox 80 euro meniul cu mancare, tort si bauturi non-alcoolice), Capsa (aprox 70 eur mancare + tort). Iar la Palatul Ghika se fac nunti si in interior, nu numai la cort. Pe mine m-a tentat la un moment dat, pt ca pretul era f ok (60 eur/pers in care intra mancare, open bar, chirie, decoratiuni si DJ), dar am renuntat din cauza amplasarii cam departe de ce imi doresc eu si pt ca decorul, desi frumos, nu e chiar stilul pe care il caut.

littlemiss
23.05.2011, 12:22:40
Marriott nu ai incercat?
Am cerut oferta si de la ei. Cel mai ieftin meniu este 210 lei mancarea + sampania la sosire, fructe si fursecuri pe masa 49 lei + cafea 18 lei + bauturi 123 lei (cam saracutze). Suna bine, doar ca undeva scris mic de tot ca "preturile exclud TVA", ceea ce inseamna ca per total ajungi la 400 lei + TVA, deci chiar peste 100 EUR ;). Apoi: "Toate echipamentele tehnice si audio-vizuale vor fi furnizate de catre hotel prin utilizarea dotarilor sale de ultima ora din domeniu si a colaboratorilor sai. exceptii se pot face numai in cazul in care hotelul nu poate furniza un anumit echipament. daca echipamentul tehnic este adus de client, numele furnizorului trebuie comunicat si aprobat de catre hotel, o taxa de conectare fiind aplicabila in acest sens."

Ei bine, mie nu mi-a trebuit sa intreb mai mult de atat.

La Marriott iese cam 90 de euro fara bauturi alcoolice. Ar mai fi, Carol Parc Hotel (aprox 80 euro meniul cu mancare, tort si bauturi non-alcoolice), Capsa (aprox 70 eur mancare + tort). Iar la Palatul Ghika se fac nunti si in interior, nu numai la cort. Pe mine m-a tentat la un moment dat, pt ca pretul era f ok (60 eur/pers in care intra mancare, open bar, chirie, decoratiuni si DJ), dar am renuntat din cauza amplasarii cam departe de ce imi doresc eu si pt ca decorul, desi frumos, nu e chiar stilul pe care il caut.
In interior la Ghika se fac nunti doar in sala tronului, care e mica (70 de persoane) si nu tocmai pe gustul meu. Ce sa mai spun ca mi se pare un risc sa faci nunta cu catering... Uite oferta actuala:

"Meniu nunta cf oferta 85 eu
Open-bar 20 eu
Chirie Sala tronului : 2000 eu
Chirie Extralounge : 3000 eu

Oferta cu discount :meniu nunta cf oferta+ open-bar + dj + huse scaune + fete de masa = 69 eu ; taxa chirie 0
- 300 eu tips ospatari recomandat
- 100 eu optional ring de dans - pentru sala tronului nu este necesar
- Serviciu Valet parking - 300 eu numar nelimitat de masini
sau 100 eu 10 locuri

- madalitate plata - 30 % avans la semnarea contractului
-40 % cu o luna inainte de eveniment
- 30 % inainte cu o saptamana de eveniment
- degustare meniu - 200 lei - maxim 4 pers
- 10 lei / pers sampania atat pentru primire cat si pentru tort

Nota: Preturile afisate nu contin cota TVA"

Cum la Ghika sunt 2 corturi, pentru celalalt cort (cel mai mare si mai frumos) oferta e alta:

"- chiria locatiei de 5000 Eu: discount pana la pretul de 3900 Eu pentru 2012, datele de 19 si 26 mai , 2,9 si 30 iunie, 7, 14, 21 si 28 iulie, 18 si 25 august, 1, 8 si 15 septembrie. In restul datelor, chiria este zero.

- costul meniului: de la 85 Eu, va oferim un discount substantial, pretul final fiind 59 Eu

- costul bauturilor: 20 Eu, servite la liber, cantitativ nelimitat, pe parcursul intregii seri. Costul acestui pachet open-bar va scadea in cazul in care doriti sa aduceti dumneavoastra o parte din bauturi sau, in cazul incare doriti sa aduceti toate bauturile, din cei 20 Eu/persoana se va percepe doar taxa de servire.

Pentru rezervarea locatiei este necesara achitarea unui avans de 30% din valoarea totala a nuntii.

Preturile nu contin TVA si sunt calculate la cursul BNR din ziua facturarii."

Prin urmare, cel mai mic pret este 69 EUR + TVA (85 cu TVA), dar este pentru cortul mai mic si mai amarat, care nu mi-a placut.

MissSwan
23.05.2011, 12:33:22
Am cerut oferta si de la ei. Cel mai ieftin meniu este 210 lei mancarea + sampania la sosire, fructe si fursecuri pe masa 49 lei + cafea 18 lei + bauturi 123 lei (cam saracutze). Suna bine, doar ca undeva scris mic de tot ca "preturile exclud TVA", ceea ce inseamna ca per total ajungi la 400 lei + TVA, deci chiar peste 100 EUR ;). Apoi: "Toate echipamentele tehnice si audio-vizuale vor fi furnizate de catre hotel prin utilizarea dotarilor sale de ultima ora din domeniu si a colaboratorilor sai. exceptii se pot face numai in cazul in care hotelul nu poate furniza un anumit echipament. daca echipamentul tehnic este adus de client, numele furnizorului trebuie comunicat si aprobat de catre hotel, o taxa de conectare fiind aplicabila in acest sens."

Ei bine, mie nu mi-a trebuit sa intreb mai mult de atat.

In interior la Ghika se fac nunti doar in sala tronului, care e mica (70 de persoane) si nu tocmai pe gustul meu. Ce sa mai spun ca mi se pare un risc sa faci nunta cu catering... Uite oferta actuala:

"Meniu nunta cf oferta 85 eu
Open-bar 20 eu
Chirie Sala tronului : 2000 eu
Chirie Extralounge : 3000 eu

Oferta cu discount :meniu nunta cf oferta+ open-bar + dj + huse scaune + fete de masa = 69 eu ; taxa chirie 0
- 300 eu tips ospatari recomandat
- 100 eu optional ring de dans - pentru sala tronului nu este necesar
- Serviciu Valet parking - 300 eu numar nelimitat de masini
sau 100 eu 10 locuri

- madalitate plata - 30 % avans la semnarea contractului
-40 % cu o luna inainte de eveniment
- 30 % inainte cu o saptamana de eveniment
- degustare meniu - 200 lei - maxim 4 pers
- 10 lei / pers sampania atat pentru primire cat si pentru tort

Nota: Preturile afisate nu contin cota TVA"

Cum la Ghika sunt 2 corturi, pentru celalalt cort (cel mai mare si mai frumos) oferta e alta:

"- chiria locatiei de 5000 Eu: discount pana la pretul de 3900 Eu pentru 2012, datele de 19 si 26 mai , 2,9 si 30 iunie, 7, 14, 21 si 28 iulie, 18 si 25 august, 1, 8 si 15 septembrie. In restul datelor, chiria este zero.

- costul meniului: de la 85 Eu, va oferim un discount substantial, pretul final fiind 59 Eu

- costul bauturilor: 20 Eu, servite la liber, cantitativ nelimitat, pe parcursul intregii seri. Costul acestui pachet open-bar va scadea in cazul in care doriti sa aduceti dumneavoastra o parte din bauturi sau, in cazul incare doriti sa aduceti toate bauturile, din cei 20 Eu/persoana se va percepe doar taxa de servire.

Pentru rezervarea locatiei este necesara achitarea unui avans de 30% din valoarea totala a nuntii.

Preturile nu contin TVA si sunt calculate la cursul BNR din ziua facturarii."

Prin urmare, cel mai mic pret este 69 EUR + TVA (85 cu TVA), dar este pentru cortul mai mic si mai amarat, care nu mi-a placut.

Aha, ok, merci de explicatii. In oferta pe care o vazusem eu nu scria nimic de tva si am presupus ca e inclus. Deci cu tva tot pe acolo se ajunge vad si au mai si marit pretul de baza putin. La Capsa te-ai interesat? Pretul pe care ti l-am dat eu acolo e cu tot cu TVA si o reducere de 10% pe care o practica acum din ce am vazut la ei pe site. In sala Restaurant am inteles ca intra intre 120-160 pers.

littlemiss
23.05.2011, 12:48:29
Aha, ok, merci de explicatii. In oferta pe care o vazusem eu nu scria nimic de tva si am presupus ca e inclus. Deci cu tva tot pe acolo se ajunge vad si au mai si marit pretul de baza putin. La Capsa te-ai interesat? Pretul pe care ti l-am dat eu acolo e cu tot cu TVA si o reducere de 10% pe care o practica acum din ce am vazut la ei pe site. In sala Restaurant am inteles ca intra intre 120-160 pers.
Nu, la ei am sa intreb, mersi de sfat ;-) . Mie imi trebuie pentru maxim 120.

adabd
23.05.2011, 12:53:23
Nici nu stiam faza cu echipamentul de la Marriott. :| Aiurea....

littlemiss
24.05.2011, 20:14:33
Mi s-au cam inecat corabiile... Am fost azi la Residence Domenii (Cerisiers) si mi-a placut, la pret stiam deja ca e ok, numai ca restaurantul e prea mic. Chiar fara vreo formatie nu ar incapea mai mult de 96 de persoane care sa si aiba unde dansa.

littlemiss
27.05.2011, 12:01:52
Cum spunam, am intrebat si la Capsa. Cel mai mic pret doar pentru mancare este 250 de lei de persoana, dar fara TVA. 75 EUR doar pentru mancare mie una mi se pare mult prea mult, mai ales in conditiile in care nu mi-au trimis oferta si pentru bauturi iar eu nu am de gand sa aduc altceva decat vin si tarii.

adabd
27.05.2011, 20:27:47
Cum spunam, am intrebat si la Capsa. Cel mai mic pret doar pentru mancare este 250 de lei de persoana, dar fara TVA. 75 EUR doar pentru mancare mie una mi se pare mult prea mult, mai ales in conditiile in care nu mi-au trimis oferta si pentru bauturi iar eu nu am de gand sa aduc altceva decat vin si tarii.
Da, e foarte mult. Pacat. Locatia este frumoasa.

MissSwan
27.05.2011, 22:45:17

Sa inteleg ca nu mai e valabila oferta de 10% reducere. Eu asa facusem calculul si imi iesise 70 eur cu tva.

littlemiss
29.05.2011, 16:50:00
Sa inteleg ca nu mai e valabila oferta de 10% reducere. Eu asa facusem calculul si imi iesise 70 eur cu tva.
Chiar daca ar fi, tot e mult, pentru ca nu include nimic altceva decat mancarea. La pretul asta sunt oferte mai bune, cred eu.

miha_g
29.05.2011, 20:28:31
Chiar daca ar fi, tot e mult, pentru ca nu include nimic altceva decat mancarea. La pretul asta sunt oferte mai bune, cred eu.

nu imi vine sa cred despre ce preturi vorbiti voi aici....meniul meu ajunge cam la 200 de lei si include tot mai putin bautura alcoolica ( 4 feluri de mancare, prajituri, alune, saratele, fructe, sampanie si piscoturi, tort, apa, suc si aranjarea sali mai putin florile) .... sa zicem ca e bucuresti dar totusi mancarea nu e mai scumpa ca in provincie ( am facut si eu delegatii multe in bucuresti si am stat cate 2 - 3 saptamani si daca iti faci aprovizionarea din kipermarket preturile sunt la fel) deci chiar nu inteleg de ce meniurile sunt duble ca si pret.....ce pot sa contina?

littlemiss
29.05.2011, 21:11:47
Nu e vorba ca ar contine ceva special. Pur si simplu serviciile sunt mai scumpe.

MissSwan
30.05.2011, 10:56:27
Nu e vorba ca ar contine ceva special. Pur si simplu serviciile sunt mai scumpe.

Da, pur si simplu astea sunt preturile de capitala. In orice tara e la fel, nu doar in Romania. Si in general, cu cat e mai mare orasul cu atat e mai scump acelasi fel de mancare. Conteaza de asemenea si stelele restaurantului.

butterfly2011
06.06.2011, 19:28:18
fetelor cum mai stati cu pregatirile?
voi ce parere aveti, e prea devreme pt verighete? sau e ok dc le luam de acum.

Ionyki
07.06.2011, 11:21:58
fetelor cum mai stati cu pregatirile?
voi ce parere aveti, e prea devreme pt verighete? sau e ok dc le luam de acum.
Eu pot sa va zic ca abia m-am decis asupra unui restaurant. Asa ca foarte multe pregatiri nu am facut, in rest acumulez informatii cat mai multe de la altii :) Si eu m-am gandit sa imi iau verighetele din timp sa le am deja prin septembrie octombrie. Acum depinde de tine. Daca ai deja banii pentru ele eu zic sa profiti sa le iei si ai scapat de o grija :) Sa ne spui daca ai gasit usor marimea potrivita si modelul preferat. succes!

butterfly2011
07.06.2011, 19:55:05
cred ca o sa pornim in cautare de verighete, m-am uitat deja prin vreo 2-3 magazine dar nu am probat inca nimic. vreau sa imi fac timp sa ma duc pana la corilan deoarece mi-au placut f mult modelele lor si am inteles ca le si au pe toate expuse. si cum intr-un fel arata in poza si altfel in realitate... :)
oricum o sa va dau detalii

in afara de rest nici noi nu am rezolvat inca nimic. pt foto-video si dj mai asteptam putin deoarece urmeaza cateva nunti ale unor prieteni si poate ne place de cineva de pe acolo

Ionyki
08.06.2011, 12:22:08
cred ca o sa pornim in cautare de verighete, m-am uitat deja prin vreo 2-3 magazine dar nu am probat inca nimic. vreau sa imi fac timp sa ma duc pana la corilan deoarece mi-au placut f mult modelele lor si am inteles ca le si au pe toate expuse. si cum intr-un fel arata in poza si altfel in realitate... :)
oricum o sa va dau detalii

in afara de rest nici noi nu am rezolvat inca nimic. pt foto-video si dj mai asteptam putin deoarece urmeaza cateva nunti ale unor prieteni si poate ne place de cineva de pe acolo

Spor la cumparaturi si inarmeaza-te cu multa rabdare, eu una am degetele foarte subtiri... sper sa gasesc din prima fara sa fac modificari asupra verigetelor, daca nu prin comanda. Am inteles ca toate se dau la set si e destul de greu sa gasesti ca verighetele sa se potrivieasca si la unul si la celalalt.
Asteptam noutati si de ce nu cateva poze cu verighetele achizitionate :*

Doricica_miresica
12.06.2011, 23:28:26
Spor la cumparaturi si inarmeaza-te cu multa rabdare, eu una am degetele foarte subtiri... sper sa gasesc din prima fara sa fac modificari asupra verigetelor, daca nu prin comanda. Am inteles ca toate se dau la set si e destul de greu sa gasesti ca verighetele sa se potrivieasca si la unul si la celalalt.
Asteptam noutati si de ce nu cateva poze cu verighetele achizitionate :*

Salutare miresici de mai!Eu sunt o miresica de iulie 2011, mai am o luna si un pic....Apropos de verighete...noi ni le-am luat acum o luna, nu ne-am grabit f mult, insa de cum le-am probat am stiut ca alea sunt...ne-au venit la aman2 la fix, nu se putea mai bine, nici daca erau facute pe comanda nu ne veneau asa....Noi zicem ca asa a fost sa fie...Daca asteptam dupa comanda mai dura vreo una ...si nu am mai fi avut rabdare.Le-am si gravat.Sunt superbe, doar sunt ale noastre:P!Off, stiu ca sunteti entuziasmatem dar va zic ca este devreme sa faceti pregatiri de acum.De fapt acum trebuie restaurantul, biserica, foto-video, lautarii...cam astea...Desi trebuie sa recunosc ca eu biserica mi am ales-o cu vreo 4 luni pana la nunta, iar foto-video cu vreo 2:D...insa am avut noroc sa il gasim liber pe cel mai bun foto-video din oras, avand in vedere ca este costisitor nu este f solicitat.Este ultima aparatura, Full Hd, se vede prin Blue Ray player, ceva de genul asta..nici eu nu ma pricep prea bine...Sotul este cu aparatura:D!Ne-a luat 1100E...Eu zic ca este multicel, dar avem convingerea ca o sa avem niste amintiri superbe....Albumul digital este imens...este de 2x cat un album normal ..este pe foaie metalica...e ceva de vis...Sper sa fie bine...emotiile sunt mari...o sa vedeti...noi pregatirile acum le facem...adica marturii, bauturi si amanunte de genul acesta...Timp este...Rochia este la "croitorie" sa zic asa, rochia de cununie la fel, el si-a luat costumul acum acum o luna odata cu verigetele, insa nu are camasa si papionul.Deci dupa cum vedeti nu facem parte din categoria celor care s-au pregatit cu mult timp inainte, dar sunt sigur ca va iesi f bine...pt ca suntem atenti la orice detaliu, asta este f important...Mult succes fetelor si ne auzim!!!

elenasava
13.06.2011, 23:11:20

daca e rochia din poza, care de altfel e superba(stiu pt k am incercat-o) mai bine iti faci funda verde.pantofii oricum nu se zaresc :-p cat iti ia pe rochie la comanda, daca se poate divulga pretul :) ? singurul lucru neplacut la rochie e k e foarte grea asa k mai bine mergi si faci o proba daca nu ai avut ocazia.dupa 10 min eu aveam deja dureri de spate :( dar repet...superbaaa!!!!!

elenasava
13.06.2011, 23:23:19
saru'mana.asa m-am gandit si eu.oricum deja mi-am facut o programare acum pe 9 iunie la San Patrick si au si Maggie Sottero si Pronovias(marturisesc k nu sunt in tara). cred ca o sa fac pe enervanta :)) k sa probez cat mai multe :D decizia finala va fi si dupa ce vad catalogul din iulie sau august...parca atunci am citit intr-o revista k apar noile tendinte.

saptamana trecuta am fost la o sesiune de probat rochii de mireasa. m-am simtit k o printesa :D merita sa imbraci rochia de mireasa macar o data ;)) am gasit-o pe the one cum spun fetele pe aici si cred ca e asta. atasez linkul deoarece nu am avut voie sa fac poze...london rules :( http://www.maggiesottero.com/dress.aspx?keywordText=geneva&keywordType=any&page=0&pageSize=15&style=J1367 dar oricum asta va fi pt k imi vine k turnata :"> scuzati-mi modestia apropo...o sa aveti si ceva muzica din zilele noastra? ;))

Precious_i
17.06.2011, 13:27:24
saptamana trecuta am fost la o sesiune de probat rochii de mireasa. m-am simtit k o printesa :D merita sa imbraci rochia de mireasa macar o data ;)) am gasit-o pe the one cum spun fetele pe aici si cred ca e asta. atasez linkul deoarece nu am avut voie sa fac poze...london rules :( http://www.maggiesottero.com/dress.aspx?keywordText=geneva&keywordType=any&page=0&pageSize=15&style=J1367 dar oricum asta va fi pt k imi vine k turnata :"> scuzati-mi modestia apropo...o sa aveti si ceva muzica din zilele noastra? ;))

Buna! sunt si eu miresik de mai 2012, in aceeasi zi cu tine. am vazut ca ai ales cavalerul medieval. Muzica tot de acolo ai ales-o? de fapt, inainte trebuia sa te intreb daca te-ai gandit la dj sau la formatie. Rokii de miresik de pe acum probezi?

MissSwan
19.06.2011, 00:32:56
Am inceput si noi oficial pregatirile, am contractat fotografii si am inceput demersurile pt restaurant. :D Ma simt tare bine! ;))

MissSwan
19.06.2011, 10:02:39
!!!IMPORTANT!!!

Fetelor, daca aveti sau cunoasteti pe cineva care va avea nunta la Turabo anul acesta sau anul viitor, va rugam sa cititi acest mesaj si sa-l transmiteti mai departe: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1498&p=4228569#post4228569
Va multumim!

dolea
28.06.2011, 22:24:24
Buna fetelor :*

Fiind mireasa de Mai 2012 .. si momentan aflandu-ma in Londra am gasit o fabrica cu rochii de mireasa pana in 20 de mil de designer. Eu tare tin sa-mi cumpar rochia si sa nu o inchiriez. Am fost acasa in Mai dar am vazut ca sunt niste preturi exagerate. Vroiam sa va cer parerea.. oare ar fi ok sa merg sa-mi cumpar acuma sau sa inchiriez. Riscurile sunt poate ca ma mai schimb putin fizic.. poate ma ingras sau nu . Voi cu cat timp inainte de nunta v-ati achizitionat rochita? :*

Alexuzza
29.06.2011, 16:48:39

Buna! Si eu sunt in cautare de restaurant, am fost chiar azi la hotel Rin, ca am auzit ca sunt sali foarte frumoase si asa este. Meniul este de 300 Ron de persoana plus alte cheltuieli (inclusiv parcarea o platesti, taxa de dop 3 euro.. cam mult mi s-a parut. Si apropo de Aristocrat, am fost anul trecut la prietena mea la nunta acolo in salonul Milano. A fost nemaipomenit. Pe ea meniul a dus-o 89 de euro atunci, pentru ca a facut-o in octombrie, noi avem avantaj cu luna mai :D Pacat de zona ca acum este groaznic acolo, si atunci au fost probleme cu locurile de parcare.. dar in rest a fost mai mult decat perfect..

MissSwan
29.06.2011, 17:07:14
Mi-am luat si eu tinuta pt cununia civila pe care o vom avea peste 10 zile. ;))

suzic
29.06.2011, 18:03:12

buna! da e rochia din imagine modelu salome 108 de la rosa clara din coletia 2010, dar am vazut k e una asemanatoare(doar partea de sus difera) la aire barcelona in colectia 2011. tu pe asta ai probat-o?
o sa-mi fac si eu o programare prin luna iulie...ma gandeam doar dak o sa-mi vina bine pt k nu sunt foarte inalta...am 1,63 si aproape 45kg:D...nu vreau sa ma arate mai pitik decat sunt...

suzic
29.06.2011, 18:13:33
Buna! Si eu sunt in cautare de restaurant, am fost chiar azi la hotel Rin, ca am auzit ca sunt sali foarte frumoase si asa este. Meniul este de 300 Ron de persoana plus alte cheltuieli (inclusiv parcarea o platesti, taxa de dop 3 euro.. cam mult mi s-a parut. Si apropo de Aristocrat, am fost anul trecut la prietena mea la nunta acolo in salonul Milano. A fost nemaipomenit. Pe ea meniul a dus-o 89 de euro atunci, pentru ca a facut-o in octombrie, noi avem avantaj cu luna mai :D Pacat de zona ca acum este groaznic acolo, si atunci au fost probleme cu locurile de parcare.. dar in rest a fost mai mult decat perfect..

noi mai asteptam putin...poate apare vreo oferta cu all inclusiv cum e cea de anul acesta cu 55euro duminica.cred k e mai avantajos asa. eu sunt indragostita de salile lor si poate pana in mai va fi si gradina gata...oricum ink caut in alte parti dar nu gasesc nimic care sa-mi placa...mai toate au covor grena sau rosu si nu se potriveste cu ce culori vreau eu sa fac nunta...(:|/:)

mirigabi
30.06.2011, 07:48:20
Buna dimineata! :)

Voi fi si eu miresica de Mai 2012....Am revenit aici,intial eram pe luna iulie dar ne am schimbat....

Spor la pregatiri !
Miriam.

Ionyki
30.06.2011, 13:32:08
Buna dimineata! :)

Voi fi si eu miresica de Mai 2012....Am revenit aici,intial eram pe luna iulie dar ne am schimbat....

Spor la pregatiri !
Miriam.

Bine ai venit printre noi :) Cum stai cu pregatirile?

butterfly2011
30.06.2011, 20:20:02
bine ai venit mirigabi

mirigabi
05.07.2011, 19:09:06
Raspund doar acum pt cam am fost am ocupata am avut ceva examene:)
Ieri am semnat contractul cu sala la care vrem si fotograful.....deocamdata cautam cameraman:D
Voi ?:*

andreearalu
06.07.2011, 17:02:15
Salutare miresici de mai!Eu sunt o miresica de iulie 2011, mai am o luna si un pic....Apropos de verighete...noi ni le-am luat acum o luna, nu ne-am grabit f mult, insa de cum le-am probat am stiut ca alea sunt...ne-au venit la aman2 la fix, nu se putea mai bine, nici daca erau facute pe comanda nu ne veneau asa....Noi zicem ca asa a fost sa fie...Daca asteptam dupa comanda mai dura vreo una ...si nu am mai fi avut rabdare.Le-am si gravat.Sunt superbe, doar sunt ale noastre:P!Off, stiu ca sunteti entuziasmatem dar va zic ca este devreme sa faceti pregatiri de acum.De fapt acum trebuie restaurantul, biserica, foto-video, lautarii...cam astea...Desi trebuie sa recunosc ca eu biserica mi am ales-o cu vreo 4 luni pana la nunta, iar foto-video cu vreo 2:D...insa am avut noroc sa il gasim liber pe cel mai bun foto-video din oras, avand in vedere ca este costisitor nu este f solicitat.Este ultima aparatura, Full Hd, se vede prin Blue Ray player, ceva de genul asta..nici eu nu ma pricep prea bine...Sotul este cu aparatura:D!Ne-a luat 1100E...Eu zic ca este multicel, dar avem convingerea ca o sa avem niste amintiri superbe....Albumul digital este imens...este de 2x cat un album normal ..este pe foaie metalica...e ceva de vis...Sper sa fie bine...emotiile sunt mari...o sa vedeti...noi pregatirile acum le facem...adica marturii, bauturi si amanunte de genul acesta...Timp este...Rochia este la "croitorie" sa zic asa, rochia de cununie la fel, el si-a luat costumul acum acum o luna odata cu verigetele, insa nu are camasa si papionul.Deci dupa cum vedeti nu facem parte din categoria celor care s-au pregatit cu mult timp inainte, dar sunt sigur ca va iesi f bine...pt ca suntem atenti la orice detaliu, asta este f important...Mult succes fetelor si ne auzim!!!

Felicitari pentru ambitie :) eu sunt momentan in cautare de cameraman. voi pe cine ati luat? imi poti da detalii pls? ms,

butterfly2011
06.07.2011, 18:21:54
fetelor voi cam ce buget aveti alocat pt foto-video si pt dj?

Ionyki
07.07.2011, 09:58:26

Eu am un prieten de-a iubitului meu care ne ia 1300 pentru foto, video profesional Plus un album foto format a3 cu mirii, un album foto a5 pentru nasi, marturii fotografii scose in seara aia cu fiecare invitat. Ne-a luat mai putin pentru ca ne e prieten :) Altfel am fi dat 1600 -1700 pe serviciile lui. Dj tot asa o cunostinta de la nunta cumnatului meu. Pentru ca dam avansul cu o luna inainte ne lasa de la 1200 la 900 lei. Si uite asa am economisit 600 de lei :)
Voi? Cat platiti sau cat v-ati planuit?

butterfly2011
07.07.2011, 10:01:21
noi inca nu am gasit ... as vrea sa dau cam 2000 pt foto+video si tot cam atat pt dj, dc gasesc mai ieftin de atat si ok nu ma supar deloc =))

MissSwan
07.07.2011, 10:01:39

Pe noi foto (2 fotografi, 2 sedinte + ziua nuntii, album, dvd-uri etc) ne costa 1500 de euro (pachetele incep de la 800). La cameraman nu ne-am hotarat inca dar am vrea sa alocam intre 700 si 1000 de euro, si la DJ probabil ca tot undeva in jur de 700 euro.

butterfly2011
07.07.2011, 10:30:31
suna f bine dar, din pacate, este mult peste bugetul nostru

mirigabi
15.07.2011, 21:25:14
fetelor,eu pt cameramani nu sunt dispusa sa dau ft mlt...in pachetul foto avem incluse cununia civila in alta zi,receptia,sedinta noastra,etc ,100 fotografii tiparite 10 x15 ,album mare mare de tot :D toate astea la 550 de euro iar acum caut cameraman.ceva sugestii?:(
am gasit la 750 de euro o oferta suuuuper tare cu multe chestiii faine incluse gen (invitatie online ,filmulete distractive cu noi ...) dar e prea mult 750....:( din pacate...

Iulia_mireasa
21.07.2011, 08:33:52
fetelor,eu pt cameramani nu sunt dispusa sa dau ft mlt...in pachetul foto avem incluse cununia civila in alta zi,receptia,sedinta noastra,etc ,100 fotografii tiparite 10 x15 ,album mare mare de tot :D toate astea la 550 de euro iar acum caut cameraman.ceva sugestii?:(
am gasit la 750 de euro o oferta suuuuper tare cu multe chestiii faine incluse gen (invitatie online ,filmulete distractive cu noi ...) dar e prea mult 750....:( din pacate...

pai ai gasit un pachet foarte avantajos! trimite-mi si mie datele lor de contact pls!:D

Carmen88
23.07.2011, 13:01:20
Buna miresici! Ma alatur si eu voua, vin de la miresicile de iunie 2012:D A trebuit sa schimb data din 9 iunie in 26 mai ca urmare a restaurantului pe care l-am ales pt ca ei cereau pt iunie, iulie si august minim 100-120 pers iar noi vrem in jur de 80 pers, asa ca a trebuit sa alegem alta luna...spre bucuria mea pt ca oricum vroiam sa fac nunta cat mai repede, deci cu atat mai bine:) Ma primiti si pe mine? ;;)

Ionyki
24.07.2011, 10:04:00
Buna miresici! Ma alatur si eu voua, vin de la miresicile de iunie 2012:D A trebuit sa schimb data din 9 iunie in 26 mai ca urmare a restaurantului pe care l-am ales pt ca ei cereau pt iunie, iulie si august minim 100-120 pers iar noi vrem in jur de 80 pers, asa ca a trebuit sa alegem alta luna...spre bucuria mea pt ca oricum vroiam sa fac nunta cat mai repede, deci cu atat mai bine:) Ma primiti si pe mine? ;;)

Se pare ca vom avea nunta in aceasi zi :) Sa stii ca nu exista o alegere mai buna decat luna mai pentru a face nunta, nu degeaba i se zice "florar", asa ca Bine ai venit printre noi "privigiliatele"! ;))
Cum stai cu pregatirile?

zaroxana
24.07.2011, 12:29:36
Buna fetelor,

Si eu sunt miresica de Mai 2012 <:-P
Din discutiile voastre reiese ca sunteti foarte avansate cu pregatirile si m-ati speriat, eu de abia am reusit sa rezerv sala dar mai am timp sa rezolv cu restul nu?
Voi v-ati gandit si la momente dragutze pentru invitati? Ma tot gandesc ce as putea face ca sa ies putin din atmosfera clasica de nunta si nu-mi vine nici o idee, daca ma puteti ajuta va raman vesnic recunoscatoare :)
Pupicei

Carmen88
25.07.2011, 21:25:06
Se pare ca vom avea nunta in aceasi zi :) Sa stii ca nu exista o alegere mai buna decat luna mai pentru a face nunta, nu degeaba i se zice "florar", asa ca Bine ai venit printre noi "privigiliatele"! ;))
Cum stai cu pregatirile?
Multumesc pt primire:) Da, asa este, luna Mai este chiar perfecta, nici prea cald...nici prea frig...tocmai bine (pt noi ;)) ) Cu pregatirile cred ca stau in limite normale, nu m-am grabit sa le fac pe toate deodata, le iau usor usor pe rand. Momentan mi-am gasit restaurant, dupa lungi cautari si gandiri...urmatorul pas ar fi sa vad cum rezolv cu cununia civila pt ca eu vreau sa fac totul in aceeasi zi iar din cate am inteles nu se prea fac nunti Sambata sau doar in anumite locuri, inca nu stiu nimic concret, tu cum vrei sa faci? Iar cu restul, mai trebuie sa ma decid asupra unui DJ pt ca formatie nu prea as vrea...fotograf am pe cineva, mai imi trebuie si cameraman dar am unele recomandari din partea nasilor, ramane doar sa vorbesc cu pers respective. Restul la anul...eu cred ca e destul timp pt toate...

Carmen88
25.07.2011, 21:44:33
Buna fetelor,

Din discutiile voastre reiese ca sunteti foarte avansate cu pregatirile si m-ati speriat, eu de abia am reusit sa rezerv sala dar mai am timp sa rezolv cu restul nu?
Voi v-ati gandit si la momente dragutze pentru invitati? Ma tot gandesc ce as putea face ca sa ies putin din atmosfera clasica de nunta si nu-mi vine nici o idee, daca ma puteti ajuta va raman vesnic recunoscatoare :)
Pupicei
Nu-ti face griji, nici eu nu am rezolvat mare lucru, dar cu siguranta pana la anul avem timp sa facem toate pregatirile:) Eu nu am nicio idee pt tine legat de nunta, nici nu prea m-am gandit la asta, as vrea mai degraba o nunta clasica, desi unele mici schimbari nu ar fi o idee rea, depinde cum sunt invitatii tai...de exemplu daca ai mai multi tineri, poti incerca ceva mai pe gustul lor, niste jocuri, ceva de genul...

ariana20
25.07.2011, 21:51:12

Pentru o combinatie mai vie care sa mai deschida si sa lumineze rosul ala as zice sa mergi pe galben. Galben cu rosu

Ionyki
26.07.2011, 10:36:36
Multumesc pt primire:) Da, asa este, luna Mai este chiar perfecta, nici prea cald...nici prea frig...tocmai bine (pt noi ;)) ) Cu pregatirile cred ca stau in limite normale, nu m-am grabit sa le fac pe toate deodata, le iau usor usor pe rand. Momentan mi-am gasit restaurant, dupa lungi cautari si gandiri...urmatorul pas ar fi sa vad cum rezolv cu cununia civila pt ca eu vreau sa fac totul in aceeasi zi iar din cate am inteles nu se prea fac nunti Sambata sau doar in anumite locuri, inca nu stiu nimic concret, tu cum vrei sa faci? Iar cu restul, mai trebuie sa ma decid asupra unui DJ pt ca formatie nu prea as vrea...fotograf am pe cineva, mai imi trebuie si cameraman dar am unele recomandari din partea nasilor, ramane doar sa vorbesc cu pers respective. Restul la anul...eu cred ca e destul timp pt toate...

Si eu fac cununia civila in aceeasi zi, de sambata :) La noi se plateste o taxa extra si iti face si sambata. De fapt majoritatea fac sambata cununia civila :) Vei imbraca tot rochia de mireasa sau o alta tinuta? Si eu tot treptat tocmai de aceea deocamdata nu am decat restaurantul, muzica si foto/video. Restul cam la urmatorul targ de miresici de la mine din oras :) Sper sa prind oferte bune si nu e prea tarziu, e numai bun.
Cat despre mentinerea unei atmosfere placute si sa le faci placuta noaptea invitatilor nu e foarte greu, eu am ales sa fac un dans comic si energic impreuna cu cavalerii si domnisoarele de onoare, plus o sa am un video proiector care ma va ajuta in mai multe momente ale serii :) Deocamdata asta e planul, dar pana atunci mai este mult si se mai pot schimba.

Carmen88
26.07.2011, 12:24:34
Si eu fac cununia civila in aceeasi zi, de sambata :) La noi se plateste o taxa extra si iti face si sambata. De fapt majoritatea fac sambata cununia civila :) Vei imbraca tot rochia de mireasa sau o alta tinuta? Si eu tot treptat tocmai de aceea deocamdata nu am decat restaurantul, muzica si foto/video. Restul cam la urmatorul targ de miresici de la mine din oras :) Sper sa prind oferte bune si nu e prea tarziu, e numai bun.
Cat despre mentinerea unei atmosfere placute si sa le faci placuta noaptea invitatilor nu e foarte greu, eu am ales sa fac un dans comic si energic impreuna cu cavalerii si domnisoarele de onoare, plus o sa am un video proiector care ma va ajuta in mai multe momente ale serii :) Deocamdata asta e planul, dar pana atunci mai este mult si se mai pot schimba.
Sper sa reusesc si eu sa fac cununia civila sambata, e cam greu la noi, in unele sectoare nu accepta din cate am auzit, nu stiu ce sa cred... O sa fiu imbracata in rochia de mireasa, m-am gandit ca nu are rost sa mai dau banii si pe alta tinuta atata timp cat am doar o zi sa le fac pe toate, nu as avea nici timp sa ma pregatesc si ar fi mult mai stresant, o sa fie obositor, stiu asta dar as vrea sa scap de stres intr-o singura zi, sa nu prelungesc pe mai multe zile :)

MissSwan
26.07.2011, 12:29:43
Mie nu mi se pare ca prelungesti stresul, ci bucuria. Doua tinute, machiaje, coafuri. De ce nu? La cat de putine ocazii avem sa ne gatim, eu as profita din plin de fiecare, iar tinuta aia iti ramane si spre deosebire de rochia de mireasa o poti purta si la alte ocazii. Nu ii vad ca pe bani aruncati. Dar fiecare cu preferintele ei, eu in ziua nuntii vreau sa fiu cat mai libera posibil. ;))

suzic
28.07.2011, 15:22:25
Buna fetelor,

Pupicei

buna :)

am vazut ca ai la restaurant regal ballroom. am fost si noi ieri si am discutat cu ei. ce sala ai rezervat? noi am fi vrut sa facem pe 20 mai (duminica) dar e ocupat. mai aveau f putine zile libere in mai...asta la salonul cristal in care vrem noi sa facem. in schimb mai e liber data de 27 mai si chiar atunci cand am sosit noi ei discutau cu o doamna de la o agentie de turism si ne-au spus de o oferta pt cei care fac nunta duminica le ofera un voucher in valoare de 500euro pt luna de miere. am citit aici pe miresici diferite pareri despre regal ballroom...eu sper sa fie ok. si legat de decor noi am hotarat (daca vom face acolo) sa facem combinatie de maro, alb(ivory), si verde.

astept mai multe pareri ale voastre care a-ti mai fost pe acolo :)

ludmilla
02.08.2011, 09:38:01
si eu sunt tot in mai la regal ballroom,pe 5 mai 2012, asteptam pareri de la cele care au avut nunta aici,bafta cu pregatirile

Alexuzza
10.08.2011, 08:21:49
Buna! Si eu tot la Regal sunt, pe 12 mai, la o saptamana dupa tine :) chiar daca parerile sunt impartite, sunt convinsa ca localul, aranjamentele si profesionalismul celor de acolo vor face ca nunta sa fie perfecta. In ce sala ai tu?

elenasava
10.08.2011, 11:23:03
Buna! sunt si eu miresik de mai 2012, in aceeasi zi cu tine. am vazut ca ai ales cavalerul medieval. Muzica tot de acolo ai ales-o? de fapt, inainte trebuia sa te intreb daca te-ai gandit la dj sau la formatie. Rokii de miresik de pe acum probezi?

ah scuze e ceva timp de cand nu am mai verificat miresici. nu luam formatia lor pt k din pacate nu ne place. sau cel putin din ce am vazut pana acum. o sa avem formatia Univers cu Andra Botez. canta super bine si pretul mi se pare ok. ooo si cu rochia da trebuie din timp. sunt in UK si dureaza undeva intre 5-6 luni sa o faca. mare nebunie :) dar deja am comandat-o si o sa o iau chiar cu 2 sapt inainte sa nunta, asa k in caz de am nevoie de modificari am timp destul.

elenasava
10.08.2011, 11:38:46
buna! da e rochia din imagine modelu salome 108 de la rosa clara din coletia 2010, dar am vazut k e una asemanatoare(doar partea de sus difera) la aire barcelona in colectia 2011. tu pe asta ai probat-o?
o sa-mi fac si eu o programare prin luna iulie...ma gandeam doar dak o sa-mi vina bine pt k nu sunt foarte inalta...am 1,63 si aproape 45kg:D...nu vreau sa ma arate mai pitik decat sunt...

nu stiu cum e acasa dar aici au pt diferite inaltimi. asa k nu cred sa fie vreo problema. cu toate astea eu am 1.75 si tot am nevoie de tocuri pt rochie ;)) nu am probat-o pt k nu o aveau in magazin, dar aveau ceva asemanator. doar k pretul era mult mai mare decat ce eram dispusa sa platesc. poate ai noroc daca gasesti o croitoreasa buna...desi departe de mine gandul sa ma risc asa. spor si distractie placuta

MissSwan
10.08.2011, 11:45:02
nu stiu cum e acasa dar aici au pt diferite inaltimi. asa k nu cred sa fie vreo problema. cu toate astea eu am 1.75 si tot am nevoie de tocuri pt rochie ;)) nu am probat-o pt k nu o aveau in magazin, dar aveau ceva asemanator. doar k pretul era mult mai mare decat ce eram dispusa sa platesc. poate ai noroc daca gasesti o croitoreasa buna...desi departe de mine gandul sa ma risc asa. spor si distractie placuta

Am inteles ca stai in UK. Unde ai probat Rosa Clara? Ajung si eu la Londra la sfarsitul lui septembrie si am tot cautat reprezentante, insa am gasit doar pt Two by Rosa Clara si pe mine ma intereseaza colectia principala. :)

andreea24dea
10.08.2011, 11:45:23
buna ziua miresicilor!!!ma alatur voua cu mare placere!!voi fi mireasa in mai 2012 si eu<:-P
m-am trezit astazi cu intrebarea urmatoare in minte:DRESUL ALB E OBLIGATORIU?sa ma iertati daca am pus o intrebare banala...va rog sa ma ajutati!!!
spor la pregatiri si numai bine!!:)>-:)>-

MissSwan
10.08.2011, 11:46:58
buna ziua miresicilor!!!ma alatur voua cu mare placere!!voi fi mireasa in mai 2012 si eu<:-P
m-am trezit astazi cu intrebarea urmatoare in minte:DRESUL ALB E OBLIGATORIU?sa ma iertati daca am pus o intrebare banala...va rog sa ma ajutati!!!
spor la pregatiri si numai bine!!:)>-:)>-

Bine ai venit! Nimic nu este obligatoriu, cu atat mai putin dresul de orice culoare ar fi el. :) Important este sa te simti tu bine.

elenasava
11.08.2011, 23:40:42

uf nu am probat rochia. si ma tot straduiesc sa gasesc un magazin dar orice cautare ma redirectioneaza spre Pronovias si Harrods. La nici una dintre ele totusi nu o pot gasi. daca vrei eu pot suna la magazinul unde imi fac rochia sa vad daca o pot aduce pt tine, dar stiu k e &#163;80 doar sa o aduca in magazin. de asemenea iti pot da adresa lor si numarul de telefon daca vrei sa vb cu ei. lasa-mi un mesaj si o sa incerc sa te ajut :)

elenasava
11.08.2011, 23:49:57
Am inteles ca stai in UK. Unde ai probat Rosa Clara? Ajung si eu la Londra la sfarsitul lui septembrie si am tot cautat reprezentante, insa am gasit doar pt Two by Rosa Clara si pe mine ma intereseaza colectia principala. :)

uite ce mesaj am gasit referitor la rochia ta " I have just been informed that Rosa Clara are no longer making these dresses and refuse to make anymore and have none in stock to borrow. " nici nu stiu ce sa-ti spun acum, dar inca pot suna la magazin ...just in case ;)

MissSwan
11.08.2011, 23:54:40
uite ce mesaj am gasit referitor la rochia ta " I have just been informed that Rosa Clara are no longer making these dresses and refuse to make anymore and have none in stock to borrow. " nici nu stiu ce sa-ti spun acum, dar inca pot suna la magazin ...just in case ;)

Cred ca ma confunzi. ;)) Pe mine ma intereseaza 2 rochii din colectia noua. Cum se numeste magazinul?

elenasava
12.08.2011, 23:14:02
Cred ca ma confunzi. ;)) Pe mine ma intereseaza 2 rochii din colectia noua. Cum se numeste magazinul?

da a fost o nebunie totala cu mesajele astea :))) pana la urma am aflat cum s-a ajuns la o asemenea incurcatura. magazinul se Mia Sposa

ludmilla
17.08.2011, 08:13:38
alexuzza imi cer scuze de intarziere,in sala cristal am eu pe 5 mai,tu in ce sala esti? da-mi te rog pe privat adreasa ta de mail daca vrei sa mai vb.eu sunt noua si nu pot da pe privat.

iacob_alinaadriana
19.08.2011, 13:17:16
Este vreo miresica din Brasov? Si eu o sa am nunta in 2012 in Mai si vreau sa mi discutam.Va pup

lavi78
19.08.2011, 15:20:58
Este vreo miresica din Brasov? Si eu o sa am nunta in 2012 in Mai si vreau sa mi discutam.Va pup
Buna Alina ,

Eu sunt din brasov si am nunta pe 14 iulie 2012 , am dat avans pentru salon , formatia este din iasi, foto- video din bv, o sa vad ce oferta imi va da si cei de la o florarie , vereghetele le iau din iasi :D, rochita din bucuresti . Tu cum stai cu pregatirile?

iacob_alinaadriana
22.08.2011, 07:34:23
Noi am avut cununia anul acesta in iulie, peste partea cu primaria, verighete am trecut. azi vrem sa mergem sa platim avansul la Grand Restaurant, noi vrem DJ stim pe cineva din Fagaras care a fost si la fratele meu. De fotograf inca nu ne-am interesat.Am zis sa batem palma prima data la sala si dupa rezolvam restu. E fain la Sergiana am fost de doua ori la Cheful de Craciun, servirea e ok si salile la fel.Bafta in continuare.

MissSwan
22.08.2011, 08:55:43
:) Si noi tot in iulie am avut cununia civila. Momentan am rezolvat si eu cu restaurantul, fotografii, iar sapt aceasta va semna mama si cu videograful si dj-ul. Deci de chestiile urgente am scapat. Cand vin in tara la iarna voi rezolva si cu agentia de decoratiuni si cu florile, am vorbit deja in mare. Trebuie sa mai vorbesc curand si pt invitatii ca sa fie gata pana la iarna. Am vbit si pt machiaj. Verighetele ni le vor lua niste prieteni din State pt ca sunt mult mai ieftine, si tot la iarna le primim. Si mai raman costumatiile pe care le vom rezolva in timp, rochia mea sigur pana la sf anului va fi aleasa. :)

lavi78
22.08.2011, 09:02:23
Noi am avut cununia anul acesta in iulie, peste partea cu primaria, verighete am trecut. azi vrem sa mergem sa platim avansul la Grand Restaurant, noi vrem DJ stim pe cineva din Fagaras care a fost si la fratele meu. De fotograf inca nu ne-am interesat.Am zis sa batem palma prima data la sala si dupa rezolvam restu. E fain la Sergiana am fost de doua ori la Cheful de Craciun, servirea e ok si salile la fel.Bafta in continuare.

Casa de piatra , ma bucur pentru tine ca ai reusit sa rezolvi partea cu primaria, cat despre local am fost si eu la Grand restaurant in martie salonul era superb cu marmura pe jos dar cand a venit vorba de meniu e prea saracaios , 7 feluri de mancare si ei se aprovizioneaza din supermaket-uri , iar asta nu-i ok. La Sergiana ei sunt producatori si au tot felul de produse , servirea e inpecabila , salonul la fel, apoi la ei nu trebuie sa platesc personalul, dar la Grand restaurant da si multe altele... Spor la pregatiri.

iacob_alinaadriana
22.08.2011, 11:29:30
Casa de piatra , ma bucur pentru tine ca ai reusit sa rezolvi partea cu primaria, cat despre local am fost si eu la Grand restaurant in martie salonul era superb cu marmura pe jos dar cand a venit vorba de meniu e prea saracaios , 7 feluri de mancare si ei se aprovizioneaza din supermaket-uri , iar asta nu-i ok. La Sergiana ei sunt producatori si au tot felul de produse , servirea e inpecabila , salonul la fel, apoi la ei nu trebuie sa platesc personalul, dar la Grand restaurant da si multe altele... Spor la pregatiri.

Cred ca e mai ok la Sergiana, dar din pacate nu mai sunt sambete libere in Mai si noi numai in mai putem face, ca depind si de fratele meu care e plecat din tara si numai in mai poate sa vina :( Spor la pregatiri si voua :*

Iulia_mireasa
25.08.2011, 09:35:13
Fetelor am o problema si sunt curioasa sa aflu si parerea voastra.
In iunie anul acesta ne-am hotarat la restaurant (Vanity) si am semnat un contract cu ei pentru la anul, pentru un meniu all inclusiv. Pe vremea aceea meniul all inclusiv costa 300 ron (cu tot cu tva). Pentru ca noi avem nunta in mai 2012 ne-au facut o reducere de 10%. Adica meniul din contract valora 270 ron. totul perfect.

Am vazut acum ca au modificat compozitia meniurilor precum si pretul. pretul la un meniu all inclusiv (care cuprinde si decorurile-adica exact ca cel pentru care am optat eu) este mai mic decat cel pentru care am semnat eu contractul, adica e de 210 + 30 decor= 240 ron/pers, fata de 270 cat aveam eu!!

Eu ce pot face acum? la contractul pe care l-am semnat am atasat evident si meniul gandindu-ma ca poate vor creste preturile...plus ca si mancarea pare mai buna (cea de la aperitiv) fata de cea din meniul pentru care am semnat eu!

littlemiss
25.08.2011, 10:52:53
Eu zic sa discuti cu ei direct si deschis. Sa le spui ca ai vazut ca oferta lor noua este mai buna, si ca nu vrei sa te vezi dezavantajata pentru faptul ca ai contractat mai devreme. Discuta calm si fara amenintari, dar daca nu si nu, poti sa pui problema si la extrem: reziliezi contractul asta si faci altul pe suma noua :). Eu nu cred sa ajungi acolo, totusi.

Iulia_mireasa
25.08.2011, 11:02:22
Eu zic sa discuti cu ei direct si deschis. Sa le spui ca ai vazut ca oferta lor noua este mai buna, si ca nu vrei sa te vezi dezavantajata pentru faptul ca ai contractat mai devreme. Discuta calm si fara amenintari, dar daca nu si nu, poti sa pui problema si la extrem: reziliezi contractul asta si faci altul pe suma noua :). Eu nu cred sa ajungi acolo, totusi.

mda...eu imi platesc avansul la ei in rate, urmatoarea rata fiind la jumatatea lui septembrie. cred ca cel mai potrivit este ca, inainte sa le dau urmatoarea rata, sa discut problema asta cu ei, nu?
rezilierea contractului nu mi se pare o solutie buna pentru mine, deoarece ar trebui respectate clauzele contractului, adica pierd banii dati pana acum.
pe de alta parte, crezi ca am vreo sansa sa-mi modifice contractul la partea cea mai importanta - valoarea acestuia?

littlemiss
25.08.2011, 11:28:07
pe de alta parte, crezi ca am vreo sansa sa-mi modifice contractul la partea cea mai importanta - valoarea acestuia?
Nu cred, stiu. Daca partile sunt de acord, pot modifica absolut orice din contract. Nu exista "sa modifice ei" sau "sa modifici tu", doar de comun acord.
Ar fi bine sa vorbesti cu ei si mai curand, nu vad de ce sa astepti. Nu stii de cate ori veti discuta, trebuie sa si formalizati noile conditii, etc. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Iulia_mireasa
25.08.2011, 11:35:30
da, ai dreptate. ms de sfat!

getaway
29.08.2011, 16:53:33
Bine v-am gasit.
Si eu sunt o miresica de mai 2012. Noi am ales restaurantul, foto/video si formatia. Acum ma gandesc sa vorbesc si la biserica sa scapam de asta, numai ca nu sunt asa hotarata.
Mi se pare asa de mult timp pana in mai la anul, dar sunt sigura ca o sa treaca repede timpul.

MissSwan
04.09.2011, 09:22:25
Am probat si eu prima rochie de mireasa ieri, mai mult ca sa ma asigur ca asta e stilul meu, rochia nu este "the one", dar stilul m-am hotarat ca da. ;)) Insa vreau ceva din materiale mai finute si fluide si cu talia empire mai evidenta. Mi-era si putin mica (34, iar mie la nr spaniole mi-ar trebui 36) si nici n-am avut chef sa-mi mai scot sutienul asa ca nu am putut s-o inchid pana sus, de-aia stau manecile asa. :)) Rochia e din colectia San Patrick 2008.

mirigabi
04.09.2011, 13:27:47
E superba.Abia astept sa ma duc si eu la probat:d

dimaelena
08.09.2011, 06:26:43
Buna. Ma alatur si eu miresicilor de Mai 2012.

ankootzik
08.09.2011, 14:17:29
Buna fetelor,

Am fost placut surprinsa sa vad ca exista acest topic.

Si eu sunt o miresica de mai 2012. Pana acum avem localul si foto-video...luna asta vrem sa semnam cu dj-ul iar prin noiembrie o sa incep cu probatul rochitelor.

Am vazut ca este Targul Miresei intre 20 sept- 1 oct la Romexpo daca sunteti interesate.

Zi frumoasa,

Risha
10.09.2011, 22:27:43
Si eu am nunta in mai 2012. Noi avem localul, o pereche de nasi, am dat comanda la verighete... si am vorbit cu fotograful, cameramanul si dj-ul sa-si pastreze data, dar inca nu ne-am intalnit cu ei sa discutam detalii sau sa semnam contracte. Speram sa rezolvam cu toate luna asta. Si as mai vrea ca toamna asta sa vorbim si cu cealalta pereche de nasi si daca terminam cu toate astea, eu sunt multumita.

In rest, am doar multe idei:D

andreearalu
15.09.2011, 16:49:58
imi puteti recomanda si mie un fotograf si un cameraman bun (noi suntem dispusi sa dammax 800 euro pt foto):(. Majoritatea celor pe care i-am sunat pana acum (marius chitu/ fix foto.ro/ be-light -Dragos + Laura) sunt ocupati in Mai. Ms mult

MissSwan
15.09.2011, 19:33:29
imi puteti recomanda si mie un fotograf si un cameraman bun (noi suntem dispusi sa dammax 800 euro pt foto):(. Majoritatea celor pe care i-am sunat pana acum (marius chitu/ fix foto.ro/ be-light -Dragos + Laura) sunt ocupati in Mai. Ms mult

Ti-i pot recomanda pe cei pe care ii avem noi (nu stiu daca mai au data ta libera, dar nu strica sa incerci). La foto Ioan Margineanu si la video Unikt Media. Ambii au pachete de baza de 800 de euro.

doini_happy
15.09.2011, 20:56:40
Fetelor am o problema si sunt curioasa sa aflu si parerea voastra.
In iunie anul acesta ne-am hotarat la restaurant (Vanity) si am semnat un contract cu ei pentru la anul, pentru un meniu all inclusiv. Pe vremea aceea meniul all inclusiv costa 300 ron (cu tot cu tva). Pentru ca noi avem nunta in mai 2012 ne-au facut o reducere de 10%. Adica meniul din contract valora 270 ron. totul perfect.

Am vazut acum ca au modificat compozitia meniurilor precum si pretul. pretul la un meniu all inclusiv (care cuprinde si decorurile-adica exact ca cel pentru care am optat eu) este mai mic decat cel pentru care am semnat eu contractul, adica e de 210 + 30 decor= 240 ron/pers, fata de 270 cat aveam eu!!

Eu ce pot face acum? la contractul pe care l-am semnat am atasat evident si meniul gandindu-ma ca poate vor creste preturile...plus ca si mancarea pare mai buna (cea de la aperitiv) fata de cea din meniul pentru care am semnat eu!
hello :)!
Am gasit o miresica, a carei data a nuntii coincide cu cea a mea. Cum stai cu pregatirile?

andreearalu
15.09.2011, 22:05:11
Ti-i pot recomanda pe cei pe care ii avem noi (nu stiu daca mai au data ta libera, dar nu strica sa incerci). La foto Ioan Margineanu si la video Unikt Media. Ambii au pachete de baza de 800 de euro.

Multumesc Mult! O sa incerc la Foto pe Ioan Margineanu. vIdeo i-am contact deja ;)

andydany
19.09.2011, 14:37:07
hello :)!
Am gasit o miresica, a carei data a nuntii coincide cu cea a mea. Cum stai cu pregatirile?
Buna:)
Si eu sunt miresica de mai si data ar fi tot de 5 mai:)
In acest moment am restaurantul,formatia,nasii,fotograful si cam atat,in rest ma tot uit pe net la rochie si verighete:) voi in ce stadiu sunteti?

doini_happy
19.09.2011, 21:45:30
Buna:)
Si eu sunt miresica de mai si data ar fi tot de 5 mai:)
In acest moment am restaurantul,formatia,nasii,fotograful si cam atat,in rest ma tot uit pe net la rochie si verighete:) voi in ce stadiu sunteti?
Ma bucur :)! Si noi avem restaurantul, formatia, nasii, vom stabili biserica in curand, fotograful si cameramanul. In rest am mai fost la cateva showroom-uri cu rochii de mireasa si am probat cateva rochite. Astept targurile din ianuarie-februarie! Oricum modelul il stiu deja:rochie stil sirena :)!

andydany
20.09.2011, 09:14:55
Ma bucur :)! Si noi avem restaurantul, formatia, nasii, vom stabili biserica in curand, fotograful si cameramanul. In rest am mai fost la cateva showroom-uri cu rochii de mireasa si am probat cateva rochite. Astept targurile din ianuarie-februarie! Oricum modelul il stiu deja:rochie stil sirena :)!
Super! eu n-am probat rochie pana acum ci doar m-am tot uitat pe net..am o idee de ce mi-ar place insa pana nu probez nu sunt prea sigura.Vezi ca este Targul Miresei intre 30septembrie-2 octombrie la Romexpo,merita sa dai o fuga sa vezi ce oferte au:) am sa ma duc si eu si abia astept sa probez:x

Verighete ai luat sau urmeaza sa iei? m-am tot uitat prin Unirea,Obor..nu prea stiu de unde sa iau plus ca gramul a crescut ca valoare..am uitat sa precizez ca eu sunt din Bucuresti insa fac nunta in Tg Jiu;;)

aannddrreeaa
20.09.2011, 13:49:19
Buna fetelor,

Vad ca stati destul de bine cu pregatirile, noi am gasit restaurantul si muzica (dj-ul), de restul am zis ca incepem sa ne apucam al anul, cand incep si targurile (rochie, invitatii, aranjament floral, rezervare pt luna de miere.. etc) Eventaul verighetele poate ni le luam pe la Craciun, desi nici cu alea nu e graba.. De biserica si cununie civila am inteles ca tot asa la inceputul anului trebuie mers si vorbit.. sa ma duc oare de acum sa vb?!

Cineva de prin Timisoara nu este?

MissSwan
20.09.2011, 14:11:41
Buna fetelor,

Vad ca stati destul de bine cu pregatirile, noi am gasit restaurantul si muzica (dj-ul), de restul am zis ca incepem sa ne apucam al anul, cand incep si targurile (rochie, invitatii, aranjament floral, rezervare pt luna de miere.. etc) Eventaul verighetele poate ni le luam pe la Craciun, desi nici cu alea nu e graba.. De biserica si cununie civila am inteles ca tot asa la inceputul anului trebuie mers si vorbit.. sa ma duc oare de acum sa vb?!

Si foto-video trebuie rezolvat cat mai curand. La anul mi se pare cam tarziu.

adabd
20.09.2011, 18:42:35
Buna fetelor,

Sunt timisoareanca, dar de 2 ani si jumatate stau in Buc. Te pot ajuta insa cu unele lucruri.

aannddrreeaa
21.09.2011, 09:42:42
probabil o sa ne luam fotograf anul asta dc gasesc pe cineva care face poze de calitate si are preturi cat de cat acceptabile..

am vazut la mai multe firme/fotografi care au preturi destul de nesimtite, de exemplu, primul pachet e de 400 de euro si al 2lea e de 550 , singura diferenta e ca iti da mai multe dvduri si mai multe poze scoase :)) pai sorry da alea pot sa mi el fac si eu si nu am costa 100 de euro... si tot felu de chiestii dinastea care eu sincer nu pot sa le accept. nu imi trebuie decat sa imi faca poze, dar sa stie sa faca... dvdurile mi le fac eu, nu imi trebuie decat un exemplar, pozele si albumul foto-carte nu sunt f mult, poza scoasa 0.19 lei iar un album foto carte pe la 100 de lei ar fi..

ada dc stii ceva fotografi sa imi recomanzi...

ariez
27.09.2011, 16:10:24
Buna,
Si eu tot miresica de mai. Pregatirile le fac de la distanta, asa ca petrec mult timp pe forum sa citesc pareri. Deocamdata am rezolvat cu restaurantul, DJ si fotograf (tot pe Ioan Margineanu). Am vorbit la biserica si am fost la probat de rochii. Cred ca stam ok cu pregatirile. :)

ariez
29.09.2011, 22:20:27
Mi-am cumparat astazi si rochia! Cei de la Priscilla of Boston isi inchid lantul de magazine asa ca toate rochiile de pe stoc sunt la jumatate de pret. In plus cea pe care am ales-o este dintr-o colectie mai veche si a fost redusa cu 75%!

Denisuka
05.10.2011, 10:51:11
Buna!...sunt si eu o miresica de mai 2012!

Klara23
09.10.2011, 15:27:42
Buna, si eu sunt miresica de mai 2012!
Ariez, rochita ta e superba... unde e magazinul?

egyptianlady79
11.10.2011, 16:50:34
Buna!Sunt si eu o miresica de mai 2012,19 mai exact.Am rezolvat cu restaurantul,foto,video si DJ-ul.Urmeaza sa vorbim cu nasii despre biserica,sa luam luna aceasta verighetele(am asa emotii:">).Rochia am ales modelul,m-am dus la un magazin si o pot face la comanda pentru 1000 lei( daca depaseste acest prag trebuie sa platesc eu,asa a zis EL :-p,dar vad eu ce voi face).cam atat deocamdata.Atasez si o poza cu rochia.

Risha
11.10.2011, 16:57:50
Eu sunt un pic trista, mi-au venit ieri verighetele... dar sunt mici... adica a mea e fixa, dar a lui ii e mica... ne-am interesat si la un bijutier si nu se pot largi... asa ca le-am returnat si ne-am comandat niste numere mai mari. Ne-au zis ca vin in noiembrie, sper sa fie bine pana la urma[-o< Ele in sine imi placeau foarte mult:-p

tcv16
11.10.2011, 18:44:00
este ff draguta. Ai probat un astfel de model?

Eu spre exemplu era indragostita de aceasta 493633dar cand am probat o m-am razgandit ...nu era deloc stilul meu:)

Buna!Sunt si eu o miresica de mai 2012,19 mai exact.Am rezolvat cu restaurantul,foto,video si DJ-ul.Urmeaza sa vorbim cu nasii despre biserica,sa luam luna aceasta verighetele(am asa emotii:">).Rochia am ales modelul,m-am dus la un magazin si o pot face la comanda pentru 1000 lei( daca depaseste acest prag trebuie sa platesc eu,asa a zis EL :-p,dar vad eu ce voi face).cam atat deocamdata.Atasez si o poza cu rochia.

ariez
13.10.2011, 23:41:10
Buna, si eu sunt miresica de mai 2012!
Ariez, rochita ta e superba... unde e magazinul?

Magazinul nu este in Romania, cred ca sunt doar in SUA. Scuze de confuzie.

MissSwan
17.10.2011, 22:22:43
Buna,
Si eu tot miresica de mai. Pregatirile le fac de la distanta, asa ca petrec mult timp pe forum sa citesc pareri. Deocamdata am rezolvat cu restaurantul, DJ si fotograf (tot pe Ioan Margineanu). Am vorbit la biserica si am fost la probat de rochii. Cred ca stam ok cu pregatirile. :)

Si noi tot de la distanta cu pregatirile. :) Avem si acelasi fotograf. :D Ar fi bine sa rezolvati si cu videograful in curand. :) Eu de-abia astept sa ajung in decembrie in tara sa comand rochia si sa vorbesc pt flori si decoratiuni.<:-P

Alexuzza
19.10.2011, 19:50:29
Buna fetelor!
Si-a comandat careva rochita de la Pronovias?

MissSwan
21.10.2011, 12:29:24
Buna fetelor!

Cred ca nimeni de aici deocamdata. :) De ce, ce anume te intereseaza sa afli?

ariez
21.10.2011, 15:41:47
Si noi tot de la distanta cu pregatirile. :) Avem si acelasi fotograf. :D Ar fi bine sa rezolvati si cu videograful in curand. :) Eu de-abia astept sa ajung in decembrie in tara sa comand rochia si sa vorbesc pt flori si decoratiuni.<:-P

Tu cu cine ai discutat pentru video? Nu tin neaparat sa am si video, prefer pozele, mai ales ca e greu sa gasesti pe cineva de calitate.

MissSwan
21.10.2011, 15:44:12
Tu cu cine ai discutat pentru video? Nu tin neaparat sa am si video, prefer pozele, mai ales ca e greu sa gasesti pe cineva de calitate.

Stefan Mirea de la Unikt. Si ti-as mai putea recomanda cativa care chiar sunt f buni in ceea ce fac. :) Si eu prefer pozele, dar am vrut sa avem si amintiri "in motion". :D

egyptianlady79
30.10.2011, 13:57:39
Am revenit:am dat avansul pentru verighete si intr-o saptamana ar trebui sa ajunga.Am emotii,sper sa se potriveasca.^:)^.Pentru tvc16 : si mie mi-a placut rochia postata de tine,dar cand am vazut cat costa...#-oSper sa mi se potriveasca,caci sigur nu voi alege stilul printesa sau sirena.Spor la pregatiri!;))

miyria
31.10.2011, 15:48:29
Buna fetelor!

Buna. Nu sunt miresica de 2012 :P, dar mi-am comandat rochia de la Pronovias. Spune-mi daca te pot ajuta cu ceva. Exista si un topic special pentru rochiile Pronovias. :)

MissSwan
03.11.2011, 11:25:06
Am revenit:am dat avansul pentru verighete si intr-o saptamana ar trebui sa ajunga.Am emotii,sper sa se potriveasca.^:)^.Pentru tvc16 : si mie mi-a placut rochia postata de tine,dar cand am vazut cat costa...#-oSper sa mi se potriveasca,caci sigur nu voi alege stilul printesa sau sirena.Spor la pregatiri!;))

Si noi speram sa luam verighetele pana la sfarsitul anului. Ati inceput sa va uitati de invitatii, fetelor?

bblusha1986
03.11.2011, 13:12:19
probabil o sa ne luam fotograf anul asta dc gasesc pe cineva care face poze de calitate si are preturi cat de cat acceptabile..

am vazut la mai multe firme/fotografi care au preturi destul de nesimtite, de exemplu, primul pachet e de 400 de euro si al 2lea e de 550 , singura diferenta e ca iti da mai multe dvduri si mai multe poze scoase :)) pai sorry da alea pot sa mi el fac si eu si nu am costa 100 de euro... si tot felu de chiestii dinastea care eu sincer nu pot sa le accept. nu imi trebuie decat sa imi faca poze, dar sa stie sa faca... dvdurile mi le fac eu, nu imi trebuie decat un exemplar, pozele si albumul foto-carte nu sunt f mult, poza scoasa 0.19 lei iar un album foto carte pe la 100 de lei ar fi..

pentru ca este aproape de zona ta, iti pot recomanda fotograful nostru (Sorin Pantis), insa si pachetul lui de baza (doar poze) incepe de la 500 de euro

Aceeasi recomandare si pentru tine draga mea, chiar daca este un pic intarziata...Chiar daca Sorin este de la Arad, noi am avut nunta in Bucuresti si n-am avut nici un fel de probleme in a-l alege...bineinteles cu achitarea costului de transport si cazare! Pachetele lui incep de la 500 de euro

eu_lorena
03.11.2011, 19:22:01
pentru ca este aproape de zona ta, iti pot recomanda fotograful nostru (Sorin Pantis), insa si pachetul lui de baza (doar poze) incepe de la 500 de euro

Aceeasi recomandare si pentru tine draga mea, chiar daca este un pic intarziata...Chiar daca Sorin este de la Arad, noi am avut nunta in Bucuresti si n-am avut nici un fel de probleme in a-l alege...bineinteles cu achitarea costului de transport si cazare! Pachetele lui incep de la 500 de euro
oau$-)mie una mi se pare foarte mult doar la fotograf 500de ora,nici nu-mi permit si nici nu as da 8-|

dutz_iedutz
03.11.2011, 20:42:28
oau$-)mie una mi se pare foarte mult doar la fotograf 500de ora,nici nu-mi permit si nici nu as da 8-|
Cred ca nu ai inteles corect mesajul anerior.

adina2102
18.11.2011, 21:41:31
Buna miresici.si eu sunt miresica de mai 2012,deocamdata am rezervat restaurantul si muzica.acum tot caut fotograf,dar nu gasesc.

adina2102
18.11.2011, 22:47:04
mai este vreo miresica din gorj pe aici?

angelinne_19
19.11.2011, 22:41:09
da a fost o nebunie totala cu mesajele astea :))) pana la urma am aflat cum s-a ajuns la o asemenea incurcatura. magazinul se Mia Sposa

Buna Elena,

Ma alatur si eu miresicilor de mai 2012. Si culmea primele probe pt rochita le am miercuri(abia astept). Si eu am ales Mia Sposa ca una dintre variante, ai comandat deja rochita la ei? Si daca da la care dintre magazine cel din Cockfosters sau cel din centru? Spune-mi daca ai fost multumita de serviciile oferite.

Merci frumos,

Anamaria

angelinne_19
19.11.2011, 22:46:30

Andreea,

Si eu sunt Timisoreanca, cu toate ca nunta o vom face in jud. Arad. Pe partea de foto/video noi i-am ales pe cei de la HDV, pt ca din punctul meu de vedere, cu tot ce ramai dupa nunta, vor fi pozele. Ti recomand daca iti doresti ceva de calitate, cel putin mie una mi-au placut f mult rezultatele finale. Daca iti doresti ceva ieftin si bun, nu cred ca vei gasi, insa iti urez multa bafta la pregatiri.

mirunad
21.11.2011, 14:53:00
helooooooo! si eu sunt miresica de mai 2012, inTimisoara.
Intrebare: voi v-ati gasit deja preot/biserica?

MissSwan
21.11.2011, 15:44:35
helooooooo! si eu sunt miresica de mai 2012, inTimisoara.
Intrebare: voi v-ati gasit deja preot/biserica?

Bine ai venit! Daca te intereseaza o biserica anume te poti duce sa te interesezi. Majoritatea incepe rezervarile dupa 1 ianuarie, insa sunt cazuri de biserici mai cautate care incep mai devreme. Asa ca nu strica sa vezi exact pt a evita o surpriza neplacuta. :)

mirunad
23.11.2011, 13:45:59
salut andreea,
eu am gasit foto+video la 550 eur, inclusiv ceva poze scoase si album, si fac poze foarte faine. Oferta si detalii gasesti aici:
Numai ca le-am dat deja avans pt 26 mai, dar poate ai mai multe echipe, nu i-am intrebat.

MissSwan
24.11.2011, 20:55:19
Astazi miresele de iulie m-au facut sa ma gandesc la luna de miere. Asa ca am rezervat hotelul intr-un impuls de moment. Vom merge in Madeira 5 zile dupa nunta, pt ca destinatiile principale Thailanda si Cambodgia nu sunt de recomandat in perioada aia, asa ca vom merge acolo in luna de miere propriu-zisa anul viitor pe vremea asta. Insa am vrut neaparat si ceva imediat dupa nunta si m-am indragostit de Madeira dupa cateva fotografii. Sper sa ramana planul in picioare si sa nu trebuiasca sa anulam sau sa schimbam ceva.
Voi la ce destinatii v-ati gandit? :)

myky_scumpik
26.11.2011, 22:27:28
buna si eu voi fi miresica pe 12 mai 2012 vriam sa stiu daca a gasit cineva invitatii bune raport calitate-pret si sa va mai intreb la ce ora programati biserica eu am pus la ora 16 ptr ca nush la cat se insereaza si vreau sa am timp sa fac poze in parc pe lumina ... oare e bn ???

littlemiss
29.11.2011, 09:11:17
buna si eu voi fi miresica pe 12 mai 2012 vriam sa stiu daca a gasit cineva invitatii bune raport calitate-pret si sa va mai intreb la ce ora programati biserica eu am pus la ora 16 ptr ca nush la cat se insereaza si vreau sa am timp sa fac poze in parc pe lumina ... oare e bn ???
Pe 12 mai pot sa iti spun eu ca se insereaza la 8 si 20. De altfel, e usor de cautat pe net ;). Mie sincer mi se pare prea devreme ora 16, dar depinde si la ce ora vrei sa fii la restaurant.

MissSwan
29.11.2011, 09:24:39
Noi cred ca vom avea biserica pe la ora 15:00 pt ca vrem sa facem fotografiile intre biserica si restaurant. Daca faci fotografiile inainte de biserica cred ca ar fi mai ok pe la 17:00-17:30.
La capitolul pregatiri, am mai rezolvat un aspect, mi-am luat pantofii (sunt cei de la avatar, exact ce mi-am dorit am gasit pe eBay :x), desi nu am inca rochia, dar se vor potrivi sigur. Am programare la probe pe 21 dec la Rosa Clara, de-abia astept!
Voi v-ati luat rochitele? A cam venit timpul pt noi cele din luna mai. :)

angelinne_19
29.11.2011, 10:28:51
Noi cred ca vom avea biserica pe la ora 15:00 pt ca vrem sa facem fotografiile intre biserica si restaurant. Daca faci fotografiile inainte de biserica cred ca ar fi mai ok pe la 17:00-17:30.
La capitolul pregatiri, am mai rezolvat un aspect, mi-am luat pantofii (sunt cei de la avatar, exact ce mi-am dorit am gasit pe eBay :x), desi nu am inca rochia, dar se vor potrivi sigur. Am programare la probe pe 21 dec la Rosa Clara, de-abia astept!
Voi v-ati luat rochitele? A cam venit timpul pt noi cele din luna mai. :)

Sunt superbi pantofiorii tai! :)

Eu am noroc si mi-am gasit deja rochita, sapt trecuta. :) Insa va sfatuiesc sa va grabiti, mai ales daca vreti rochite create de designeri, pt ca dureaza! Am dat comanda sapt trecuta si rochita va fi gata pt prima proba la jumatatea lunii aprilie!

Chilly
29.11.2011, 10:31:34
scuze k intervin aici desi eu am nunta in iulie, dar va mai citesc...miss swan de ce zici k thailanda nu e pt perioada de vara, oare e muuult prea cald, eu m-am gandit intr-o varianta sa mergem acolo in luna de miere, dar nu stiu prea multe detalii despre zona asta...felicitari pt rezervare, ai gasit ceva oferte sau pur si simplu ati vrut acolo si mergeti pe cont propriu fara a avea un pachet de servicii??

MissSwan
29.11.2011, 10:47:24
Sunt superbi pantofiorii tai! :)

Eu am noroc si mi-am gasit deja rochita, sapt trecuta. :) Insa va sfatuiesc sa va grabiti, mai ales daca vreti rochite create de designeri, pt ca dureaza! Am dat comanda sapt trecuta si rochita va fi gata pt prima proba la jumatatea lunii aprilie!

Multumesc. Stiu ca dureaza dar, din pacate, nu am alta alternativa deoarece nu locuiesc in Romania si aici nu avem reprezentanta RC. Asa ca trebuie sa astept pana in decembrie cand vin acasa. Dureaza 4 luni comanda, asa ca si mie tot in aprilie pe la sfarsit imi va sosi rochita. Tu unde ti-ai gasit-o?

MissSwan
29.11.2011, 10:56:28
scuze k intervin aici desi eu am nunta in iulie, dar va mai citesc...miss swan de ce zici k thailanda nu e pt perioada de vara, oare e muuult prea cald, eu m-am gandit intr-o varianta sa mergem acolo in luna de miere, dar nu stiu prea multe detalii despre zona asta...felicitari pt rezervare, ai gasit ceva oferte sau pur si simplu ati vrut acolo si mergeti pe cont propriu fara a avea un pachet de servicii??

Vara la ei este sezonul torid (temperaturile pot atinge si 40 grade) urmat de cel ploios, si nu prea se recomanda sa mergi atunci. Perioadele ideale pt a vizita Thailanda difera in functie de zona (fiind o tara destul de intinsa). Pt zona de nord (Chiang Mai) nov - feb si apr, Bangkok si zona centrala nov - apr, zona de est (Pattaya) dec - mai, iar pt zona sudica pe coasta de vest (Phuket, Krabi, Phi Phi) mijloc de nov - apr si coasta de est (Koh Samui) dec - iun. Practic in perioada iul - oct nu e recomandabil sa mergi nicaieri in Thailanda.

In ce priveste Madeira, am rezervat pe cont propriu hotelul pe booking.com si vom lua si zborurile tot la fel de pe net. La fel vom proceda si cu Thailanda & Cambodgia. Pachet de servicii n-am vrut pt ca nu vrem all-inclusive. Hotelurile asigura micul-dejun si in rest vreau sa mancam mai mult prin zona ca sa simtim pulsul locului. Iar pt alte activitati acolo vom rezerva prin cei de la hotel au f multe excursii si chestii de genul, asa ne facem noi programul exact cum vrem fara sa tinem cont de un circuit de agentie.

Chilly
29.11.2011, 11:07:41
Interesant, bine k mi-ai zis, deci tre sa renunt la Thailanda deocamdata...nici eu nu vreau circuite si chestii de-astea in luna de miere doar k ma gandeam k prin agentie e mai usor sa iei bilete, noi nu am fost plecati niciunde cu bilete asa...va fi ceva nou pentru noi oricum, el a mai fost prin tari straine dar eu nu am fost decat in ungaria:( deci pt mine oricum va fi ceva senzational cred, oriunde m-as duce...mersi pt detalii, esti foarte bine informata si promta

MissSwan
29.11.2011, 11:16:46
Interesant, bine k mi-ai zis, deci tre sa renunt la Thailanda deocamdata...nici eu nu vreau circuite si chestii de-astea in luna de miere doar k ma gandeam k prin agentie e mai usor sa iei bilete, noi nu am fost plecati niciunde cu bilete asa...va fi ceva nou pentru noi oricum, el a mai fost prin tari straine dar eu nu am fost decat in ungaria:( deci pt mine oricum va fi ceva senzational cred, oriunde m-as duce...mersi pt detalii, esti foarte bine informata si promta

Cu placere, ma bucur sa fiu de ajutor.
Nu e mai usor neaparat prin agentie si de multe ori se intampla sa fie si mai scump. Plus ca in general agentiile au doar cateva hoteluri contractate si nu sunt intotdeauna cele mai ok la raportul calitate-pret. Pe booking.com oferta e mult mai larga si ai si recenziile celorlalti turisti care au fost acolo, fiind mult mai usor sa alegi ceva cu adevarat ok din toate punctele de vedere. Iar prin agentie trebuie platit hotelul in avans, in timp ce daca rezervi prin booking, platesti acolo la plecare.
Iar pt zboruri, skyscanner.net iti gaseste cele mai bune variante si apoi te trimite pe site-ul companiei respective pt a face rezervarea si plata.

myky_scumpik
29.11.2011, 11:30:05
Pe 12 mai pot sa iti spun eu ca se insereaza la 8 si 20. De altfel, e usor de cautat pe net ;). Mie sincer mi se pare prea devreme ora 16, dar depinde si la ce ora vrei sa fii la restaurant.

ms mult ptr raspuns little miss . Am pus la 16 ptr ca nu am gasit mai tarziu in sambata aceea si in plus e bn ca am mai mult timp de poze . cat despre invitatii le-a facut cineva ? noi nu am gasit inca formatie ma cam doare sufletu sa dau 6000 pe una .

succes in toate

angelinne_19
29.11.2011, 18:27:51
Multumesc. Stiu ca dureaza dar, din pacate, nu am alta alternativa deoarece nu locuiesc in Romania si aici nu avem reprezentanta RC. Asa ca trebuie sa astept pana in decembrie cand vin acasa. Dureaza 4 luni comanda, asa ca si mie tot in aprilie pe la sfarsit imi va sosi rochita. Tu unde ti-ai gasit-o?

Nici eu nu locuiesc in Romania. :) Asa ca esti de-a mea, miresica de la distanta. :)
Locuiesc in Londra, dar am avut norocul sa imi gasesc rochita aici. Si eu m-am gandit la varianta de a imi face rochita in Ro, dar m-am razgandit. Era probabil putin mai ieftin, insa banii cheltuiti pe avioane, cauta rochita, probe etc. cred ca ajungeam la acelasi lucru.
Plus ca drumuri de Romania, se anunta abia prin martie si sigur nu mai aveam timp sa imi comand ceea ce imi doream. Oricum iti urez multa bafta la cautari. Eu una am avut noroc, si modelul de care m-am indragostit pe net, a fost alegerea perfecta! :D

aannddrreeaa
02.12.2011, 14:35:03
Daca tot vorbiti de luna de miere... :) Pt luna iunie ce destinatii recomandati? As vrea cu avionul, daca se poate si direct din Timisoara :D Vara trecuta am vazut ca nu au fost chartere directe (din Tm) decat pt Creta si Turcia.. ma gandesc ca asa o sa fie si la anul.. m-as mira sa mai introduca si altele.. Voi ce ati alege, Turcia sau Grecia? Mie Grecia mi se pare mai frumoasa, dar Turcia din cate am vazut e destul de ieftina (ma refer la cazare).
Mentionez ca mergem impreuna cu nasii, ne-am gandit ca ar fi frumos sa ii luam si pe ei, mai ales ca ne sunt prieteni f buni :)
Ma gandesc si la ideea sa luam avionul si din alt oras in cazul in care merita efortul :) Deci puteti sa imi recomandati si altceva.

MissSwan
02.12.2011, 14:40:05
Daca tot vorbiti de luna de miere... :) Pt luna iunie ce destinatii recomandati? As vrea cu avionul, daca se poate si direct din Timisoara :D Vara trecuta am vazut ca nu au fost chartere directe (din Tm) decat pt Creta si Turcia.. ma gandesc ca asa o sa fie si la anul.. m-as mira sa mai introduca si altele.. Voi ce ati alege, Turcia sau Grecia? Mie Grecia mi se pare mai frumoasa, dar Turcia din cate am vazut e destul de ieftina (ma refer la cazare).
Mentionez ca mergem impreuna cu nasii, ne-am gandit ca ar fi frumos sa ii luam si pe ei, mai ales ca ne sunt prieteni f buni :)
Ma gandesc si la ideea sa luam avionul si din alt oras in cazul in care merita efortul :) Deci puteti sa imi recomandati si altceva.

Pai, acum depinde exact ce vrei, ca recomandari sunt cu zecile. In primul rand ce buget aveti, apoi ce tip de destinatie vreti pt ca iunie e o luna buna si pt vizitat orasele Europei, dar si pt mers la plaja in sudul continentului si pe insule. Din cele doua destinatii mentionate de tine, eu as alege Grecia, mi se pare mai interesanta, spre ex Santorini e un loc superb pt luna de miere. Si Creta e f frumoasa, Rhodos, Corfu, Kefalonia. Nici Turcia nu mai e asa ieftina cum era pe vremuri, oricum.
Din Timisoara vad ca mai exista zboruri directe pana la Viena, Barcelona/Madrid/Valencia, Paris, Roma/Venetia/Florenta, Munchen, Londra. Iar pt Grecia vad ca sunt catre Santorini, Corfu, Rhodos, Salonic, Creta, Mykonos, Volos si Kos.

aannddrreeaa
02.12.2011, 15:25:33
Mare vrem claar :) Mi se pare mai potrivit pt o luna de miere, o relaxare undeva la mare.. Pe Rhodos am pus si eu ochii, dar nu am vazut sa fie charter direct, din Tm...
Buget.. nu stiu exact... undeva la 700-800 euro pe cuplu, m-am gandit eu, fiind si inceputul sezonului.
Merci mult.

MissSwan
02.12.2011, 15:32:26
Mare vrem claar :) Mi se pare mai potrivit pt o luna de miere, o relaxare undeva la mare.. Pe Rhodos am pus si eu ochii, dar nu am vazut sa fie charter direct, din Tm...
Buget.. nu stiu exact... undeva la 700-800 euro pe cuplu, m-am gandit eu, fiind si inceputul sezonului.
Merci mult.

Pardon, am vazut eu gresit. Sunt zboruri directe pana la Atena cu CarpatAir si de acolo puteti face legatura catre insule, ori cu ferry ori cu avionul.