PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de SEPTEMBRIE 2012

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

alexandraroxana
28.07.2011, 21:42:43
Pai nu sunt foarte multe ce e drept iar in centru , pe unde probabil te-ai plimbat- este doar unul dar nu foarte la vedere.Data viitoare anunta-ma si iti fac eu un tur :)

Merci [-o<! In schimb am vazut restaurantul unde faci tu nunta si este foarte frumos, bravo!

Flamingo
29.07.2011, 10:27:49
Daca ai fost si ai mancat la Sergiana sa stii ca nu acela este restaurantul meu, cel din centru.Ei mai au si o cladire cu sali de evenimente care functioneaza doar pentru evenimente.Pozele cu sala mea le poti vedea pe facebook sau site-ul lor.

mihaelah
01.08.2011, 12:43:55
Flori in sezon toamna devreme: gerbera, bouvardia, diverse soiuri de trandafir si orhidee, dalia, cala, ranunculus, crizantema, crin Hippeastrum/amaryllis, si sigur mai sunt, dar pe astea le-am gasit intr-o revista. :) Uite si aici: http://www.types-of-flowers.org/autumn-flowers.html
Multumesc mult MissSwan. Cred ca voi alege gerbere de toate culorile pt. aranjamentele de pe mese, dar la buchetul meu inca nu sunt hotarata.

mihaelah
01.08.2011, 12:45:49
Eu m-am gandit la crizenteme, micute, albe si galbene sunt frumoase si de efect. Sau floarea soarelui integrata intr-un aranjament, ceva spice de grau pot fi de efect, sau un aranjament mixt flori-fructe, merele pot fi integrate in aranjament.:">
Si mie imi place foarte mult floarea soarelui, dar mai gasim in septembrie?

stef1109
01.08.2011, 14:02:10
Si eu sunt in cautare de formatie. De fapt, m-as fi decis pana acum daca una dintre formatiile care ne plac noua nu ar fi avut primul eveniment la care sa ii putem vedea tocmai la sf lui mai; nu vreau sa iau nicio hotarare in privinta asta pana nu ii vad si pe ei...sper doar ca ceilalti sa nu fie ocupati pana atunci, in cazul in care nu ne vom hotari la astia de care va ziceam ca asteptam sa-i vedem...

Referitor la targuri, am fost la 2 cu viitoarea mea nasa ( ea are nunta vara asta in august ) sa isi caute rochita, pantofi, voal etc si spre marea mea dezamagire nu am vazut nicio rochita care sa spun ca este wow, iar restul expozantilor m-au cam dezamagit...

In ceea ce priveste restaurantul, noi ne-am hotarit la o sala de evenimente din zona Pipera-Tunari, unde pe langa faptul ca am gasit genul de local pe care ni-l doream, am dat de niste oameni extraordinari de deschisi si comunicativi care ne-au cucerit. Singura mea strangere de inima referitoare la local este faptul ca sala este decorata cu rosu ( mocheta este un rosu foarte puternic ) si cu crem ( tapetul ), ceea ce ma limiteaza foarte mult la decoratiuni ( cromatic ma refer.....as fi vrut sa imi decorez alb imaculat iar florile si alte mici detalii sa fie pe mov...) dar asta e...m-am resemnat :)

Numele restaurantului in gasesti in coltul din dreapta al postarii, unde sunt inregistrate detaliile nuntii...

P.S. - apropo de foto-video, pe mine m-au cucerit pozele facute de fotograful de care s-a vorbit pe topicul principal de miresici 2012 in ultimele zile...insa daca il iau pe el si video separat cred ca ma duc aproape de 1300-1400 euro, mult mai mult decat as vrea eu sa dau ( maxim 1000 euro ambele )

Buna...eu tot in septembrie 2012 fac nunta...pe data de 1...si de ceva timp ma tot uitam la o rochita care imi placea fooarte mult...si cand am sunat si mi-au spus pretul depasea cu mult bugetul meu si atunci m-am interesat sa-mi fac modelul la comanda si ajung cu pretul la maxim 2300 ron...si sunt fosrte multumita...am fost la ei la atelier si am vazut cum lucreaza.

gezena
01.08.2011, 16:02:29
Buna fetelor,

Ma inscriu si eu in clubul mireselor de septembrie 2012. Mai precis, 22 septembrie 2012.
Eu acum caut DJ si deja ma doare capul de cata bataie de cap este. In plus incep sa se adune, incet incet, tot felul de detalii. Pfiuuuu... Pana in toamna anului viitor o sa am sigur cateva suvite de par alb, nu fire. :))
Zbay

mary_85
05.08.2011, 10:47:02
Unde sunt in Brasov magazine cu rochii frumoase si preturi accesibile pana in 3 000 lei? Am fost saptamana trecuta in concediu la Brasov si Poiana\:D/ si nu mi-a sarit in ochi nici un magazin de rochii de mireasa, (dar nici nu am cautat, special :-$). Poate revin altadata cu scopul cautarii unei rochii.

Hello!eu stau in Bv si sunt destul de multe magazine cu rochii frumoase :) e unul chiar cum intri pe republicii, mergi cativa metri iar apoi faci stanga pe str postavarului, e atelierul Divine...ar mai fi dar ma gandesc ca degeaba iti explic numele strazilor :)

Are cine sa-ti faca un tur, eu, Mara :)

alexandraroxana
05.08.2011, 11:48:49
Hello!eu stau in Bv si sunt destul de multe magazine cu rochii frumoase :) e unul chiar cum intri pe republicii, mergi cativa metri iar apoi faci stanga pe str postavarului, e atelierul Divine...ar mai fi dar ma gandesc ca degeaba iti explic numele strazilor :)

Are cine sa-ti faca un tur, eu, Mara :)

O voi lua strategic cu cautatul rochiei, probabil din martie, si prima data voi cauta in magazinele din Alba, daca nu gasesc nimic aici, imi voi extinde cautarile in Sibiu, Cluj si dupa aceea Brasov ;)). Si nu ma limitez doar la magazine, ci si la fetele care isi vand rochitele. Week-endul acesta voi merge la cineva din Blaj (de acolo este logodnicul meu) sa probez o rochita ;-). Asta e rochita nr.5, pana anul viitor cine stie cate rochii voi proba.

mihaelah
05.08.2011, 17:14:46
O voi lua strategic cu cautatul rochiei, probabil din martie, si prima data voi cauta in magazinele din Alba, daca nu gasesc nimic aici, imi voi extinde cautarile in Sibiu, Cluj si dupa aceea Brasov ;)). Si nu ma limitez doar la magazine, ci si la fetele care isi vand rochitele. Week-endul acesta voi merge la cineva din Blaj (de acolo este logodnicul meu) sa probez o rochita ;-). Asta e rochita nr.5, pana anul viitor cine stie cate rochii voi proba.
Ce harnicuta ai fost. Eu inca nu am probat niciuna si cred ca nici nu o sa probez pana la anu. Sper sa cumparam verighetele pana la craciun, ca sa nu lasam totul pe anul viitor.

alexandraroxana
07.08.2011, 20:32:38
483227483226483225 483224483228
Am probat si rochita nr.5, tip printesa de la Maya Fashion, dar imi este mare la piept (marimea 42) si este prea infoiata, grea si incomoda, in schimb imi place cum imi sta cu voal, voalul face mult, schimba cu totul tinuta.

nico_leta
08.08.2011, 20:30:09
1.fetelor credeti ca daca nu o sa optez pentru flori naturale la nuntao sa fie o problema? pt ca sincer nu vreau sa dau o groaza de bani nici eu si nu vreau sa imi bag nici nasii in cheltuieli pentru niste lumanari care le las la biserica duminica urmatoare,ca si ei sunt la inceput de drum si au acceptat de dragul nostru sa faca pasul acesta
2. eu stiu cam ce rochita vreau si sper sa ma prinda dar nu am de gand ca pana in primavara sa probez vreo una.ar innebuni al meu daca m-as pune pe probat rochii.
3.la mine nu se rezeva biserica asa devreme ,cu un an inainte,sunt destule si unde vreau eu nu e foarte multa inghesuiala

adabd
08.08.2011, 20:43:28
1.fetelor credeti ca daca nu o sa optez pentru flori naturale la nuntao sa fie o problema? pt ca sincer nu vreau sa dau o groaza de bani nici eu si nu vreau sa imi bag nici nasii in cheltuieli pentru niste lumanari care le las la biserica duminica urmatoare,ca si ei sunt la inceput de drum si au acceptat de dragul nostru sa faca pasul acesta

Vrei sa pui flori din plastic pe mese? :huh: Sau doar pe lumanarile de la biserica?

mary_85
08.08.2011, 21:36:52
2. eu stiu cam ce rochita vreau si sper sa ma prinda dar nu am de gand ca pana in primavara sa probez vreo una.ar innebuni al meu daca m-as pune pe probat rochii.
3.la mine nu se rezeva biserica asa devreme ,cu un an inainte,sunt destule si unde vreau eu nu e foarte multa inghesuiala

eu categoric as opta pt florile naturale, poti sa-ti faci niste aranjamente foarte finute si de efect la un pret ok

mary_85
08.08.2011, 21:39:08
Am probat si rochita nr.5, tip printesa de la Maya Fashion, dar imi este mare la piept (marimea 42) si este prea infoiata, grea si incomoda, in schimb imi place cum imi sta cu voal, voalul face mult, schimba cu totul tinuta.

rochita e ok, dar se vede ca ti-e mare...dc nu te simti bine in ea, treci la urmatorul model de pe lista ;-)

Oare Cristina ce face?nu am mai vazut-o :-s

alexandraroxana
08.08.2011, 21:48:26

In loc de flori naturale la ce te-ai gandit?

se pot realiza flori stilizate din hartie colorata, gen origami pentru cine se pricepe;
poti opta pentru pene, dar sunt mai scumpe decat aranjamentele florale;
sau poti pune pe mese in sfesnice doar lumanari, am fost la o nunta in care au optat pentru aceasta varianta.
Dar parerea mea personala este ca fara aranjamente florale, este cam sec, fara farmec...dar poti gasi alternative dragute.;-)

alexandraroxana
08.08.2011, 21:51:01
rochita e ok, dar se vede ca ti-e mare...dc nu te simti bine in ea, treci la urmatorul model de pe lista ;-)

Normal ca voi trece la alte variante, la alte rochii, timp este berechet;)).

mihaelah
09.08.2011, 02:59:25
Daca nu vrei flori naturale, ai putea sa faci pe fiecare masa aranjamente cu fructe.

nico_leta
09.08.2011, 20:54:28
Daca nu vrei flori naturale, ai putea sa faci pe fiecare masa aranjamente cu fructe.
eu vorbeam de lumnari,flori in piept,buchete,etc,poate nu am explicat eu foarte bine.la acelea de pe mese momentan nu m-am gandit.

aly_sine
09.08.2011, 21:02:47
Buna!!

Si eu sunt o miresica de septembire 2012 si de asemena sunt nou pe acest forum :p sper sa avem ce discuta, desi observ ca voi sunteti avansate in ceea ce priveste pregatirea evenimentului :)

Noi am ales locatia... insa nici aceasta definitiv pt ca nu aveo oferta de pret... asteptam. Daca imi puteti recomanda ceva formatii pentru nunta.. raman recunoscatoare si dp ce ma pun al punct cu subiectul, poate va ajut si eu :)

MissSwan
09.08.2011, 21:05:57
eu vorbeam de lumnari,flori in piept,buchete,etc,poate nu am explicat eu foarte bine.la acelea de pe mese momentan nu m-am gandit.

Mai bine pui fructe pe mese, decat sa renunti la buchetul de mireasa sau sa-l faci din plastic.

adabd
09.08.2011, 21:06:39
Orice numai flori de plastic nu. Arata ieftin....

Cristina888
09.08.2011, 21:24:55

Buna Mary :* Din pacate nu mai am timp absolut deloc de intrat pe forum. Am o perioada foarte grea la munca si cand ajung acasa vreau doar sa stau in pat sau sa ies un pic sa ma relaxez. In ce priveste nunta, nu am mai inaintat cu nicio pregatire. Din septembrie incolo ne vom ocupa de foto-video si dupa mai vedem :)

Tu cum esti? Ce mai faci?

Cristina888
09.08.2011, 21:26:47

Si eu sunt de acord cu fetele ca orice varianta este mai ok decat florile de plastic. Iar daca te referi la lumanari, am vazut la destule fete pe forum lumanari care nu aveau niciun aranjament floral, aveau doar un model mai deosebit sau ceva care sa le scoata in evidenta. Ai putea lua si varianta asta in calcul...

mihaelah
10.08.2011, 02:32:03
Imi cer scuze, nu mi-am dat seama. La lumanari ai putea sa pui o fundita, o panglica sau ceva de genu. Iti las un link cu lumanari de nunta fara flori http://www.stefana.us/wedding_candles_lambathes , poate te inspira. Florile in piept, daca le pui doar nasilor, parintilor si fratilor/cumnatilor eu cred ca ai putea sa iesi la un pret rezonabil. Buchetele poti sa le faci mai micute sau din flori care nu sunt foarte scumpe.

ella03
10.08.2011, 08:40:32

mai bine renunti la orice altceva decat sa optezi pt flori din plastic....buchetul de mireasa dupa parerea mea este cel care completeaza tinuta...si nici nu este asa scump...iar despre lumanari eu am gasit pe net si lumanari ieftine de la 300 lei!

am si eu o dilema cu aranjamentele pentru mese! eu as vrea sa avem flori pe mese...dar al meu zice k sunt bani cheltuiti degeaba....si nu stiu cum sa fac!
localul pe care l-am ales noi are niste vaze foarte dragute pe mese...iar nasa m-a sfatuit sa nu cheltui bani pe aranjamente...mi-a zis k florile de la cununia civila sa le pun in acele vaze si am rezolvat problema! ea la nunta asa a facut si era destul de dragut!
acum nu stiu cum sa fak...ori sa ii urmez sfatul ori sa mai insist la iubi sa il conving sa luam si aranjamente. :(

ella03
10.08.2011, 08:53:45

este foarte frumoasa rochita...dak era nr tau se aseza mult mai bine! orikm mai e timp suficient sa iti alegi rochita! eu nu am curaj sa probez nici o rochie! mai stept pana in primavara! :*

MIHUTZ
10.08.2011, 10:15:55
este foarte frumi rochita dar ai grija caci daca te-ai hotarat la ea sau o sa te hotarasti ca pe aceasta o vrei sau ceva in genul o sa se mai lase sus la bust oricat de starnsa ti s-ar pare si eu, din experienta surori mele care a avut o rochita aproape identica, sa iti pui balene sus deasupra bustului pt. ca rochitele de genul acesta pe fermuar se lasa cum ti-am mai zis!!!

mary_85
10.08.2011, 16:30:38
Buna Mary :* Din pacate nu mai am timp absolut deloc de intrat pe forum. Am o perioada foarte grea la munca si cand ajung acasa vreau doar sa stau in pat sau sa ies un pic sa ma relaxez. In ce priveste nunta, nu am mai inaintat cu nicio pregatire. Din septembrie incolo ne vom ocupa de foto-video si dupa mai vedem :)

Tu cum esti? Ce mai faci?

Buna Criss!>:D< Si eu mai trag cu ochiul de la munca pe miresici ;;)ca acasa am probleme cu netul...am fost si in concediu 2 sapt :)
Noi am rezolvat cu foto-video si cu aranajamentul salii si acum sunt in cautare de verighete, vrem luna viitoare sa le cumparam.
:*

nico_leta
10.08.2011, 19:56:35
aveti dreptate doar ca vreau sa ies un pic mai ieftin si daca la florile din piept si la lumanari nu pot spune ca ma deranjeaza ff tare la buchete parca totusi as vrea naturale.
am vazut ca mai sunt fete care au luat deja verighetele,eu ma gandeam ca e prea devreme dar pana la urma am hotarat sa dau comanda ca daca le las pana la anu astia fac 200lei gr daca nu si mai mult,ca vad ca creste incet dar sigur:-s

ella03
11.08.2011, 09:36:12
aveti dreptate doar ca vreau sa ies un pic mai ieftin si daca la florile din piept si la lumanari nu pot spune ca ma deranjeaza ff tare la buchete parca totusi as vrea naturale.
am vazut ca mai sunt fete care au luat deja verighetele,eu ma gandeam ca e prea devreme dar pana la urma am hotarat sa dau comanda ca daca le las pana la anu astia fac 200lei gr daca nu si mai mult,ca vad ca creste incet dar sigur:-s

kand iubi a zis sa mergem sa ne luam verghetele si eu am avut aceeasi reactie k tine, k e prea devreme dar acum uitandu-ma la cum creste valuta si implicit si aurul imi dau seama k a fakut o alegere buna!
asa k dak ai posibilitate sa iti iei verghetele de pe akum...sfatul meu este sa le iei~orikum nu pierzi nimik dak e iei mai devreme..

alexandraroxana
11.08.2011, 17:45:24

Si vrei sa optezi pentru flori artificiale? Atunci trebuie alese foarte bine, sa se apropie cat mai mult de cele naturale si sa nu fie de prost gust.

Ionela_arad
11.08.2011, 17:48:38
Te primim binenteles cu bratele deschise >:D< si aici, si pe topicul general si ( vorbesc in numele miresicilor de august, sper sa nu se supere ) pe topicul dedicat nuntilor ce au loc in luna august :*

Buna miresicilor de septembrie 2012... Eu pe 1 septembrie cred ca o voi avea nunta dar sa vedem cu restaurantul prima data asa ca ma alatur si eu voua>:D<

alexandraroxana
11.08.2011, 18:03:12
mai bine renunti la orice altceva decat sa optezi pt flori din plastic....buchetul de mireasa dupa parerea mea este cel care completeaza tinuta...si nici nu este asa scump...iar despre lumanari eu am gasit pe net si lumanari ieftine de la 300 lei!

am si eu o dilema cu aranjamentele pentru mese! eu as vrea sa avem flori pe mese...dar al meu zice k sunt bani cheltuiti degeaba....si nu stiu cum sa fac!
localul pe care l-am ales noi are niste vaze foarte dragute pe mese...iar nasa m-a sfatuit sa nu cheltui bani pe aranjamente...mi-a zis k florile de la cununia civila sa le pun in acele vaze si am rezolvat problema! ea la nunta asa a facut si era destul de dragut!
acum nu stiu cum sa fak...ori sa ii urmez sfatul ori sa mai insist la iubi sa il conving sa luam si aranjamente. :(

Aranjamentele florale la o nunta mi se par foarte importante, fara flori nu este festiv, nu simti ca este nunta, ceva lipseste, este sec. Eu cel putin tin foarte mult la aranjamentele florale. Dar poti opta pentru niste lumanarele in sfesnic in centru mesei, si intr-adevar poti folosi si florile de la cununia cvila, am mai auzit ca au procedat asa si a iesit bine.
Eu m-am gandit pentru aranjamentele la sala, la crini galbeni, si funde la scaun galbene din organza.
483866
Ceva de tipul asta as vrea. ;-)http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

alexandraroxana
11.08.2011, 18:15:56
este foarte frumi rochita dar ai grija caci daca te-ai hotarat la ea sau o sa te hotarasti ca pe aceasta o vrei sau ceva in genul o sa se mai lase sus la bust oricat de starnsa ti s-ar pare si eu, din experienta surori mele care a avut o rochita aproape identica, sa iti pui balene sus deasupra bustului pt. ca rochitele de genul acesta pe fermuar se lasa cum ti-am mai zis!!!

Nici vorba...nu vreau rochia asta, este doar o rochie pe care am probat-o si imi este foarte mare.

:)Sambata mergem sa platim chiria restaurantului, doar 50% din suma, si in ianuarie mai platim 50%
Si cu partea foto-video, acum sunte in cautari, ne informam, dar totusi cred ca ne oprim la o firma din Blaj, care are mai multe servicii, foto, video, DJ si decorarea salii + aranjamente florale, buchete si toate astea cu 4000 lei, fac si invitatii, daca ne hotarm sa le facem tot la ei.

__Alina__
11.08.2011, 19:07:55
Da , am ales nunta duminica. Motivul de baza fiind dorinta de a face nunta la AEH si pentru un eveniment sambata ne trebuiau min 100 persoane, iar noi nu avem atatia.

Fetelor, m-ati speriat! M-am uitat in calendarul de 2012 si 01.09 cade sambata. Mi-a atras atentia aceasta data pentru ca atunci am si eu nunta. Si de ce m-ati speriat? Pentru ca am tinut mortis sa fie sambata nunta iar la semnarea contractului nu am fost eu ci socrul meu caruia i-am zis sa semneze pentru data de 1 sept 2012 dar nu i-am pomenit de sambata si ma gandeam ca am facut o prostie cat China de mare. M-am linistit cand am vazut ca pica intr-o sambata. Si, totusi, de ce ati spus ca e duminica?
Apropo salutari de la inca o miresica Iasi.

alexandraroxana
11.08.2011, 23:33:29
Fetelor, m-ati speriat! M-am uitat in calendarul de 2012 si 01.09 cade sambata. Mi-a atras atentia aceasta data pentru ca atunci am si eu nunta. Si de ce m-ati speriat? Pentru ca am tinut mortis sa fie sambata nunta iar la semnarea contractului nu am fost eu ci socrul meu caruia i-am zis sa semneze pentru data de 1 sept 2012 dar nu i-am pomenit de sambata si ma gandeam ca am facut o prostie cat China de mare. M-am linistit cand am vazut ca pica intr-o sambata. Si, totusi, de ce ati spus ca e duminica?
Apropo salutari de la inca o miresica Iasi.

Este sambata categoric si noi am ales tot 1 septembrie 2012.

ella03
12.08.2011, 00:37:36
Aranjamentele florale la o nunta mi se par foarte importante, fara flori nu este festiv, nu simti ca este nunta, ceva lipseste, este sec. Eu cel putin tin foarte mult la aranjamentele florale. Dar poti opta pentru niste lumanarele in sfesnic in centru mesei, si intr-adevar poti folosi si florile de la cununia cvila, am mai auzit ca au procedat asa si a iesit bine.
Eu m-am gandit pentru aranjamentele la sala, la crini galbeni, si funde la scaun galbene din organza.
483866
Ceva de tipul asta as vrea. ;-)http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

sunt foarte frumoase aranjamentele! eu o sa am sala pe mov pt k buchetul de mireasa si lumanarile o sa fie din hortensii alb si mov...iar dak o sa il conving pe iubi sa lua si aranjamente o sa fie tot ceva cu alb si mov!

__Alina__
12.08.2011, 09:14:27
Este sambata categoric si noi am ales tot 1 septembrie 2012.

Sa fie intr-un ceas bun si sa prindem o vreme frumoasa :)
Apropo voi ati inceput sa va alegeti formatia, dj-ul? Si pentru miresicile din Iasi voi pe cine ati ales? Aveti ceva recomandari? Ma intereseaza pe partea de dj. Pupici

alexandraroxana
12.08.2011, 10:20:05
Sa fie intr-un ceas bun si sa prindem o vreme frumoasa :)
Apropo voi ati inceput sa va alegeti formatia, dj-ul? Si pentru miresicile din Iasi voi pe cine ati ales? Aveti ceva recomandari? Ma intereseaza pe partea de dj. Pupici

Am gasit o firma care are mai multe servicii, foto-video, DJ, decoratiuni si invitatii. Urmeaza sa mai dicutam despre anumite detalii peste vreo 2 saptamani, sa facem un contract si sa platim un avans. Pretul este unul mediu, pentru toate serviciile, sunt de calitate si imi convine ca pot rezolva 4-5 probleme vorbind cu aceeasi persoana si am incredere pentru ca au o afacere de familie parintii se ocupa de foto si video, fiul de muzica si fetele de decorat si par seriosi, comunicativi si au gusturi.

Sambata mergem sa platim 50% din chiria salii si sa facem un contract. Pas cu pas avansam.:-p

__Alina__
12.08.2011, 12:30:41
Am gasit o firma care are mai multe servicii, foto-video, DJ, decoratiuni si invitatii. Urmeaza sa mai dicutam despre anumite detalii peste vreo 2 saptamani, sa facem un contract si sa platim un avans. Pretul este unul mediu, pentru toate serviciile, sunt de calitate si imi convine ca pot rezolva 4-5 probleme vorbind cu aceeasi persoana si am incredere pentru ca au o afacere de familie parintii se ocupa de foto si video, fiul de muzica si fetele de decorat si par seriosi, comunicativi si au gusturi.

Sambata mergem sa platim 50% din chiria salii si sa facem un contract. Pas cu pas avansam.:-p

Foarte frumos. Noi am gasit o sala care ne ofera gratuit decoratiunile. Mai ramane partea de foto, video, dj, etc...... :)) La foto video si dj, am gasit o firma care se ocupa de toate trei. Sunt tineri, par seriosi, dar nu stiu foarte multe despre ei si de asta nu m-am grabit (ovidius studio - Iasi-ul daca-i stiti postati), iar legat de partea de invitatii mi-ar placea sa fie ceva original si m-am gandit sa le fac eu, sa scriu de mana. O sa fie ceva mai greu si plictisitor la cate am de scris dar sper sa merite. Va fi mai greu sa ne organizam nunta deoarece ne-am stabilit in Bucuresti iar nunta o vom face in Iasi deoarece acolo sunt toate rudele.

gyny_s
14.08.2011, 11:27:12
Buna fetelor,

Ma inscriu si eu in clubul mireselor de septembrie 2012. Mai precis, 22 septembrie 2012.
Eu acum caut DJ si deja ma doare capul de cata bataie de cap este. In plus incep sa se adune, incet incet, tot felul de detalii. Pfiuuuu... Pana in toamna anului viitor o sa am sigur cateva suvite de par alb, nu fire. :))
Zbay

Buna bine ai venit:X avem nunta in aceeasi zi...eu am inchiriat doar restaurantul...altceva urmeaza formatia acum in septembrie si foto video....mai este destul timp pt toate te popic

ralu_ct
14.08.2011, 21:27:47
Buna fetelor! Gata! Sunt si eu oficial miresica de septembrie 2012, 1 septembrie mai exact<:-P
Deocamdata am inchiriat localul, Harlequin in Mamaia. Din cate am citit aici pe forum, urmatorul pas ar fi gasirea unui fotograf, cameraman si a unui DJ ( o sa avem in jur de 80 de persoane si m-am gandit ca nu e necesara o formatie). Altceva nu stiu de ce ar trebui sa ma mai ocup, "rasfoiesc" internetul in cautare de inspiratie pentru decorarea salii :D. Sigur o sa gasesc si la voi idei interesante :) Casa de piatra tuturor miresicilor din sept 2012 si nu numai!

otillia
16.08.2011, 17:18:05
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 1 septembrie 2012, sa spunem ca incep luna septembrie cu nunta :)

Gata ne apucam de treaba fetelor timpul ne arata 1 an si ceva, dar se scurge ff rpd, asa ca sa luam cu asalt oferte nunti,targuri etc.. stiu ca unora vi-se pare devreme sau nu dar poate ca este mult mai bine sa ne apucam din timp.

App rochita pe cand o luati?

Va pup .

alexandraroxana
16.08.2011, 22:12:31
Sunt happy :D! Ne-am gasit nasi!
Dupa ce ne-am facut o gramada de probleme, ca nu avem pe cine...in final am gasit pe varul logodnicului meu, si-a facut curaj l-a sunat si in cateva zile am primit raspunsul ca sunt de acord. Urmeaza sa le facem o vizita peste cateva saptamani, o luna, va trebui sa le luam si un cadou, dar momentan nu stiu ce.
Aveti voi idei de cadouri pentru nasi? La prima intalnire, oficiala? Astept sugestii...

dr_alinutza
17.08.2011, 09:54:03
Dupa o lunga absenta in sfarsit mai revin si eu pe forum. ;)) Bun venit noilor miresici >:D<

Noi avem: sala, formatia, foto-video, nasii si in 2-3 luni am vrea sa luam si verighetele pt ca am observat ca se scumpeste aurul foarte repede si e mai bine sa le luam din timp...

__Alina__
17.08.2011, 12:41:27
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 1 septembrie 2012, sa spunem ca incep luna septembrie cu nunta :)

Gata ne apucam de treaba fetelor timpul ne arata 1 an si ceva, dar se scurge ff rpd, asa ca sa luam cu asalt oferte nunti,targuri etc.. stiu ca unora vi-se pare devreme sau nu dar poate ca este mult mai bine sa ne apucam din timp.

App rochita pe cand o luati?

Va pup .

Buna! Eu tot pe 1 septembrie am nunta. Inceput de toamna, de bogatie, de nunta. Rochia, desi mi-am facut o idee despre ea si chiar am vazut-o nu vreau sa o cumpar prea devreme pentru ca mi-e frica sa nu apara alte modele mai frumoase si sa-mi para rau. Asa ca am hotarat undeva prin iunie-iulie sa o iau astfel incat sa las timp si pentru modificari ale ei daca va fi cazul.

alexandraroxana
17.08.2011, 13:07:48
Buna! Eu tot pe 1 septembrie am nunta. Inceput de toamna, de bogatie, de nunta. Rochia, desi mi-am facut o idee despre ea si chiar am vazut-o nu vreau sa o cumpar prea devreme pentru ca mi-e frica sa nu apara alte modele mai frumoase si sa-mi para rau. Asa ca am hotarat undeva prin iunie-iulie sa o iau astfel incat sa las timp si pentru modificari ale ei daca va fi cazul.

Eu prin martie m-am gandit sa ma reapuc serios de cautat rochita de mireasa. Cu 6 luni inainte, de cand incepe primavara sa am mai putine haine pe mine si sa-mi fie usor la probat si totusi sa am si suficient timp la dispozitie sa o gasesc, fara sa ma grabesc.;))

__Alina__
17.08.2011, 13:20:56
Eu prin martie m-am gandit sa ma reapuc serios de cautat rochita de mireasa. Cu 6 luni inainte, de cand incepe primavara sa am mai putine haine pe mine si sa-mi fie usor la probat si totusi sa am si suficient timp la dispozitie sa o gasesc, fara sa ma grabesc.;))

In iulie o sa ai si mai putine haine :)) glumesc. daca nu esti inca hotarata asupra rochiei este bine sa incepi din timp

otillia
17.08.2011, 13:22:05

Buna Alina,

In legatura cu rochita pot sa spun ca mi-am facut o idee despre cum sa fie dar nimik mai mult. Iar in privinta cumparatului o las pt februarie-martie, deoarece mi-sa zis ca depinde de unde o iau si daca nu o au decat ca rochitza de proba , atunci este posibil 5 luni sa astept sa imi vina comanda.:(

Ca idee de cumparat prin iarna-primavar la anu, si pana atunci merg la probe :( imi place si nu imi place chestia asta deoarece sunt o groaza de drumuri ... la magazine si casele de moda. (dar daca imi place una foarte mult posibil sa o cumpar si mai rpd :P )

__Alina__
17.08.2011, 13:42:16
Buna Alina,

In legatura cu rochita pot sa spun ca mi-am facut o idee despre cum sa fie dar nimik mai mult. Iar in privinta cumparatului o las pt februarie-martie, deoarece mi-sa zis ca depinde de unde o iau si daca nu o au decat ca rochitza de proba , atunci este posibil 5 luni sa astept sa imi vina comanda.:(

Ca idee de cumparat prin iarna-primavar la anu, si pana atunci merg la probe :( imi place si nu imi place chestia asta deoarece sunt o groaza de drumuri ... la magazine si casele de moda. (dar daca imi place una foarte mult posibil sa o cumpar si mai rpd :P )

La ce am inrosit mai sus nu m-am gandit. E posibil sa ia dreptate. Cred ca incep mai devreme cautarile ;))
Ce bine ca vb cu voi!>:D<

mihaelah
17.08.2011, 17:58:42
Si eu m-am gandit sa incep sa caut rochita prin februarie-martie. Pana atunci ma uit la modele pe internet ca sa-mi fac o idee. Desi cam stiu ce vreau o sa incerc genuri diferite de rochite ca sa vad ce ma avantajeaza.
La mine au aparut primele nemultumiri. Acum, pe cand stateam linistita ca am dj-ul asigurat, m-am trezit ca cei de la sala nu mai angajeaza nici un dj si trebuie sa-l duc eu :|. Ce m-a deranjat e ca nu ne-au anuntat. Daca nu intrebam eu, nu stiu cand aveau de gand sa ne spuna. Trebuie sa ma apuc de cautat.
Din pacate incep sa fiu dezamagita de cei de la restaurant. Cum nu sunt in tara, tin legatura cu ei prin mail-uri dar se pare ca imi raspund numai la intrebarile care le convin :-s Sper sa fie totul ok pt ca nu-mi place deloc atitudinea lor. Le-am pus aceeasi intrebare de 4 sau 5 ori si nu mi-au raspuns niciodata. :(

malli_alisar
18.08.2011, 00:58:21
eu o sa imi iau rokitza prin februarie cel tarziu martie ca atunci sunt targurile de nunti....adik mai multe rochii si accesorii "laolalta" decat ai putea visa vreodata;))trebuie sa fie ceva pe placul meu..... plus reducerile;-)

__Alina__
18.08.2011, 08:30:22
Si eu m-am gandit sa incep sa caut rochita prin februarie-martie. Pana atunci ma uit la modele pe internet ca sa-mi fac o idee. Desi cam stiu ce vreau o sa incerc genuri diferite de rochite ca sa vad ce ma avantajeaza.
La mine au aparut primele nemultumiri. Acum, pe cand stateam linistita ca am dj-ul asigurat, m-am trezit ca cei de la sala nu mai angajeaza nici un dj si trebuie sa-l duc eu :|. Ce m-a deranjat e ca nu ne-au anuntat. Daca nu intrebam eu, nu stiu cand aveau de gand sa ne spuna. Trebuie sa ma apuc de cautat.
Din pacate incep sa fiu dezamagita de cei de la restaurant. Cum nu sunt in tara, tin legatura cu ei prin mail-uri dar se pare ca imi raspund numai la intrebarile care le convin :-s Sper sa fie totul ok pt ca nu-mi place deloc atitudinea lor. Le-am pus aceeasi intrebare de 4 sau 5 ori si nu mi-au raspuns niciodata. :(

Incearca sa-i contactezi telefonic. Chiar daca te costa mai mult dar macar le spui la telefon tot ce te deranjeaza.

ella03
18.08.2011, 08:46:56
neatza fetelor! si eu am zis k o sa incep cautarile pt rochita din primavara desi mi se pare o vesnicie pana atunci!
intre timp am mai taiat un lucru de pe lista! ieri am dat comanda de marturii si maine o sa primesc coletul!
am ales niste cuburi din sticla cu miri in interior...mi s-au parut foarte dragute si sunt si acceptabile k pret ( 3 lei)
o zi buna miresici! poop

am gasit si o poza ku marturiile

Flamingo
18.08.2011, 11:43:13
hmm..deja se discuta de rochii, eu nu mai am rabdare sa probez dar ma abtin pana in primavara.de cand am semnat cu dj-ul (o luna) nu am mai facut nici un demers si nici nu fac pana in noiembrie-decembrie cand voi cauta foto-video.probabil vom lua verighetele pana la sfarsitul anului.
eu ma gandesc tot mai serios sa renunt la marturii, mi se pare ca fac risipa de bani pe niste lucruri la care lumea nu prea se uita-este strict parerea mea-.mi-ar placea ca banii aia sa ii dau in plus la flori, pentru ca imi doresc cat mai multe flori,cu cat mai deosebite cu atat mai bine :P

ella03
18.08.2011, 12:16:53
hmm..deja se discuta de rochii, eu nu mai am rabdare sa probez dar ma abtin pana in primavara.de cand am semnat cu dj-ul (o luna) nu am mai facut nici un demers si nici nu fac pana in noiembrie-decembrie cand voi cauta foto-video.probabil vom lua verighetele pana la sfarsitul anului.
eu ma gandesc tot mai serios sa renunt la marturii, mi se pare ca fac risipa de bani pe niste lucruri la care lumea nu prea se uita-este strict parerea mea-.mi-ar placea ca banii aia sa ii dau in plus la flori, pentru ca imi doresc cat mai multe flori,cu cat mai deosebite cu atat mai bine :P

si eu astept cu nerabdare sa incep cautarile pt rochita....iar daca u nu iti doresti marturii atunci nu lua! asa cum ai zis si u foloseste banutii sa cumperi ceva care iti doresti cu adevarat sa ai la nunta! ;)

alexandraroxana
18.08.2011, 14:21:49

Intr-adevar marturiile sunt inutile, si o cheltuiala in plus. Oricum la noi in zona nici nu se practica asa ceva. La final cand pleaca invitatii se da o caserola cu prajituri asortate / mini tortulet; mai nou si o butelie de vin care are eticheta cu numele mirilor / 1-2 doze de bere. Eu voi opta pentru o caserola de prajituri asortate, pe care voi pune, probabil si o eticheta cu numele noastre, si legata cu fundita.

ella03
18.08.2011, 14:59:32
Intr-adevar marturiile sunt inutile, si o cheltuiala in plus. Oricum la noi in zona nici nu se practica asa ceva. La final cand pleaca invitatii se da o caserola cu prajituri asortate / mini tortulet; mai nou si o butelie de vin care are eticheta cu numele mirilor / 1-2 doze de bere. Eu voi opta pentru o caserola de prajituri asortate, pe care voi pune, probabil si o eticheta cu numele noastre, si legata cu fundita.

pe din cate spui u tot marturii sunt si alea numai k le dai invitatilor la plecare si nu la venire!
marturiile sunt acele atentii care le dai invitatilor in semn de multumire k au venit la nunta! si ele pot fi diverse...poti opta de la o sticla de vin , o caserola cu prajituri cum ai spus si u...pana la cutiute cu bomboane, figurine de zahar si altele ( sunt n variante de modele de marturii)
si eu initial am vrut sticla de vin cum ai spus u dar e mai scumpa asa k am optat pentru altceva!

Flamingo
18.08.2011, 16:22:24
Asa am primit si eu la o nunta in Fagaras si mi s-a parut o idee buna.Acum ca mai pui sau nu ceva langa prajituri e alegerea fiecaruia.Daca totusi dau marturii o sa le dau la final cand pleaca invitatii.

__Alina__
18.08.2011, 17:11:59
si mie mi se pare mai ok sa dam marturiile la sfarsit. in momentul cand ajung oricum ii intampinam, ciocnim cu ei, dar cand pleaca de cele mai multe ori nu se face nimic. De aceea mi-ar placea mai mult sa le ofer la plecare si atunci sa le multumesc ca au fost alaturi de noi.

neatza fetelor! si eu am zis k o sa incep cautarile pt rochita din primavara desi mi se pare o vesnicie pana atunci!
intre timp am mai taiat un lucru de pe lista! ieri am dat comanda de marturii si maine o sa primesc coletul!
am ales niste cuburi din sticla cu miri in interior...mi s-au parut foarte dragute si sunt si acceptabile k pret ( 3 lei)
o zi buna miresici! poop

am gasit si o poza ku marturiile

Imi plac foarte mult marturiile tale!:x

alexandraroxana
18.08.2011, 17:34:38
pe din cate spui u tot marturii sunt si alea numai k le dai invitatilor la plecare si nu la venire!
marturiile sunt acele atentii care le dai invitatilor in semn de multumire k au venit la nunta! si ele pot fi diverse...poti opta de la o sticla de vin , o caserola cu prajituri cum ai spus si u...pana la cutiute cu bomboane, figurine de zahar si altele ( sunt n variante de modele de marturii)
si eu initial am vrut sticla de vin cum ai spus u dar e mai scumpa asa k am optat pentru altceva!

Vinul se poate cumpara varsat, dupa care se imbuteliaza, si nu este foarte scump asa.

nico_leta
18.08.2011, 17:49:41
eu nu am sa imi cumpar asa ceva,pana la urma de multe ori o arunca intr-un colt al casei si ramane uitata,o risipa de bani ca si invitatiile:-p,nu le da prea mult atentie lumea.

ella03
18.08.2011, 17:50:24
Vinul se poate cumpara varsat, dupa care se imbuteliaza, si nu este foarte scump asa.

da pai asa vroiam sa fac.....vazusem pe net niste modele de sticlute foarte dragalase pentu vin dar erau 5-6 lei...si mi se par cam scumpute...plus k te mai costa si vinul si ajungea destul de mult!
orikum e o idee foarte buna pentru cei care au un buget mai mare! noi din pacate nu ne permitem! :(

alexandraroxana
18.08.2011, 18:02:29
da pai asa vroiam sa fac.....vazusem pe net niste modele de sticlute foarte dragalase pentu vin dar erau 5-6 lei...si mi se par cam scumpute...plus k te mai costa si vinul si ajungea destul de mult!
orikum e o idee foarte buna pentru cei care au un buget mai mare! noi din pacate nu ne permitem! :(

Si eu vreau sa strang bugetul cat de mult posibil si sa nu ma arunc in fata cu cheltuieli prea mari. Dar in acelasi timp sa aleg lucruri dragute.

ella03
18.08.2011, 18:05:25
Si eu vreau sa strang bugetul cat de mult posibil si sa nu ma arunc in fata cu cheltuieli prea mari. Dar in acelasi timp sa aleg lucruri dragute.

pfff banuiesc k asta e problema tuturor :D ! toate incercam sa nu ne depasim bugetul dar totusi sa luam lucrurile dragute pe care ni le dorim!:(

mihaelah
20.08.2011, 12:52:06
Incearca sa-i contactezi telefonic. Chiar daca te costa mai mult dar macar le spui la telefon tot ce te deranjeaza.
Pana la urma i-am sunat ieri si a ramas ca de acuma o sa tin legatura doar cu directorul. Nu era vb ca ma costa mai mult, dar ne-am inteles ca mail-ul va fi metoda de comunicare. Oricum, eu sper sa fie bine [-o<

alinut07
20.08.2011, 12:52:28
Buna miresici!!
Ma alatur si eu grupului vostru. Am stabilit nunta pe 9 sept 2012. Va doresc mult succes tuturor in planificarea nuntii visate ;-)

__Alina__
20.08.2011, 16:06:13
Pana la urma i-am sunat ieri si a ramas ca de acuma o sa tin legatura doar cu directorul. Nu era vb ca ma costa mai mult, dar ne-am inteles ca mail-ul va fi metoda de comunicare. Oricum, eu sper sa fie bine [-o<

si eu am incercat prin mail, dar degeaba. tot telefonul ramane baza. macar acum pastrezi legatura cu unul din capi ;)). bafta si cat mai putine, ba chiar deloc evenimente neplacute.

ralucka89
20.08.2011, 21:40:02
Buna fetelor! Ma alatur miresicilor care au nunta in septembrie 2012.Ma primiti si pe mine?;-)

mihaelah
21.08.2011, 12:58:43
si eu am incercat prin mail, dar degeaba. tot telefonul ramane baza. macar acum pastrezi legatura cu unul din capi ;)). bafta si cat mai putine, ba chiar deloc evenimente neplacute.
Multumesc la fel si Doamne ajuta sa avem fiecare nunta asa cum am visat-o >:D<. Eu sper ca de data asta sa nu mai fiu mintita:hm: si ¨aburita¨;)).

ramonika_vs
21.08.2011, 18:10:46
buna miresicilor, pot sa ma alatur si eu voua? noi nu am avansat asa mult in pregatirea nuntii petru ca de o saptamana ne-am hotarat sa facem pasul cel mare, si am inchiriat deja restaurantul iar pentru restul pregatirilor sper sa am suficient timp...
[-o<[-o<[-o<

alexandraroxana
21.08.2011, 22:53:30
buna miresicilor, pot sa ma alatur si eu voua? noi nu am avansat asa mult in pregatirea nuntii petru ca de o saptamana ne-am hotarat sa facem pasul cel mare, si am inchiriat deja restaurantul iar pentru restul pregatirilor sper sa am suficient timp...
[-o<[-o<[-o<

Este suficient timp, stai linistita.

mary_85
22.08.2011, 22:09:22
bun venit noilor miresici si spor la pregatiri!>:D<

geany_geany
23.08.2011, 13:24:00
buna miresici, cu emotii mari ma alatur si eu voua...am ales data de 22 septembrie 2012 si deocamdata am rezervat doar restaurantul dupa indelungi cautari...

Flamingo
23.08.2011, 15:33:46
buna miresici, cu emotii mari ma alatur si eu voua...am ales data de 22 septembrie 2012 si deocamdata am rezervat doar restaurantul dupa indelungi cautari...

Felicitari si bine ai venit!..ai nunta in aceeasi zi cu o buna prietena de-a mea :)

__Alina__
23.08.2011, 15:35:40

bine ai venit si spor la pregatiri >:D<

laury_k
24.08.2011, 14:56:06
Buna miresici de septembrie 2012. Eu sunt cam noua pe aici si sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru cu sfaturi si idei. Si eu o sa am nunta tot in septembrie. Nici nu stiu cu ce sa incep :-SS Inca nu am ales localul, dar sper sa reusesc peste 2 saptamani cand voi ajunge in Valcea. ( nunta va fi in Valcea, iar noi stam in Bucuresti ).
Mi-ar placea restaurant Paradis, daca e cineva care a facut sau va face nunta acolo si imi poate da unele informatii, m-as bucura.

Va poooop dulce si sper sa ma ajutati si pe mine.[-o<[-o<[-o<

dr_alinutza
24.08.2011, 15:21:11
Bun venit noilor miresici!!!

laury_k pentru inceput cel mai bine e sa rezervi localul ca sa stii sigur ca aia e data nuntii tale,apoi sa te orientezi catre muzica,foto-video etc...cam astea sunt urgent de rezolvat.restul poti sa mai faci si pe parcurs.

Ancoletta
24.08.2011, 17:42:17
Buna tuturor!

Voi fi si eu miresica de septembrie, dar inca nu stim pe cat septembrie.:)
Am gasit acest forum si nu ma mai satur sa citesc, pentru ca m-am mai luminat un pic cu toate cele care trebuie facute.
Am parcurs cumintica toaaaata aceasta sectiune a mireseleor de sept 2012 si m-am linistit cand am vazut ca sunt fete care din martie au inceput pregatirile! :D Si eu care credeam ca prea ma grabesc! :)

Va pup, tinem legatura!

alinut07
24.08.2011, 22:07:28
Bun venit noilor miresici si spor la pregatiri!!!:D

Flamingo
26.08.2011, 10:12:20
Buna tuturor!

Voi fi si eu miresica de septembrie, dar inca nu stim pe cat septembrie.:)
Am gasit acest forum si nu ma mai satur sa citesc, pentru ca m-am mai luminat un pic cu toate cele care trebuie facute.
Am parcurs cumintica toaaaata aceasta sectiune a mireseleor de sept 2012 si m-am linistit cand am vazut ca sunt fete care din martie au inceput pregatirile! :D Si eu care credeam ca prea ma grabesc! :)

Va pup, tinem legatura!

Bine ai venit!

julyanna
26.08.2011, 18:44:28
Buna!
sunt noua pe forum, dar si eu ma casatoresc anul viitor, in iulie,pe 28. Am vazut ca mai este o miresica din slatina aici si multe alte miresici de prin toata tara. Asa ca am zis si eu sa intru sa ne unim fortele#:-S. Noi avem deja restaurant,lautari si fotograf. Aranjamentele nu stiu inca cu cine si cum vor fi,am zis sa mai asteptam putin. Poate stie cineva ce agentie e mai ok in slatina(noi locuim in Bucuresti si nu prea stim) pentru aranjamente florale, in principal. Huse scaune si mese,perdea lumini, etc. ne ofra restaurantul.

Eu nu am fost pana acum la niciun targ,mi se pare muult prea devreme...La formatie nu ne-am hotarat nici noi,avem niste nunti in mai unde vom vedea mai multe...poate alegem ceva...Biserica si fotograful le vom alege la vara.

Noi facem nunta aici (Slatina): http://i1185.photobucket.com/albums/z347/alinaprv/dscn1167.jpg

dr_alinutza
26.08.2011, 18:59:27
Buna!Eu sunt din Slatina,imi pare bine sa te cunosc.Unde faci nunta si la cine ai apelat pt foto-video si muzica?
Bine ai venit pe forum!

alexandraroxana
27.08.2011, 01:06:48
Eu nu am fost pana acum la niciun targ,mi se pare muult prea devreme...La formatie nu ne-am hotarat nici noi,avem niste nunti in mai unde vom vedea mai multe...poate alegem ceva...Biserica si fotograful le vom alege la vara.

Noi facem nunta aici (Slatina): http://i1185.photobucket.com/albums/z347/alinaprv/dscn1167.jpg

Este frumoasa sala. Cum te-ai gandit s-o decorezi?

dr_alinutza
27.08.2011, 11:59:55
nu stiu...chiar am o maare dilema...ma gandeam sa optez pentru pene,pt ca imi plac foarte mult,dar iubitul meu este alergic la puf,pene etc si ma gandesc ca poate vor fi si alti invitati in situatia asta si nu vreau sa le vina rau la nunta :)) si am inteles ca nici nu se mai poarta...

nu m-am hotarat nici ce culoare sa aleg tot caut pe net idei dar nu gasesc nimic sa imi placa...voi ce credeti ca s-ar potrivi?

Flamingo
27.08.2011, 12:44:43
nu stiu...chiar am o maare dilema...ma gandeam sa optez pentru pene,pt ca imi plac foarte mult,dar iubitul meu este alergic la puf,pene etc si ma gandesc ca poate vor fi si alti invitati in situatia asta si nu vreau sa le vina rau la nunta :)) si am inteles ca nici nu se mai poarta...

nu m-am hotarat nici ce culoare sa aleg tot caut pe net idei dar nu gasesc nimic sa imi placa...voi ce credeti ca s-ar potrivi?

Sala ramane cu aranjamentele portocalii?In cazul asta nu stiu ce pene s-ar potrivi, ca portocalii nu cred ca exista (zic, nu stiu) iar albe nu mi se pare de efect.In orice caz, strict personal, imi prezint dezacordul fata de pene, nu mi se par de senzatie plus ca le-am vazut in prea multe locuri deja.Daca tie iti plac mult nu vad de ce nu ai merge pe aceasta varianta dar trebuie sa fi atenta la culori, portocaliul mi se pare greu de asortat.

Cateva poze cu sala mea :)

nico_leta
27.08.2011, 13:46:20
fetelor eu am gasit un buchet frumos (tot pe aici pe site) si am fost azi sa ma interesez cat ar ajunge,pe langa faptul ca am nimerit intr-o zi foarte aglomerata am gasit in multe locuri raspunsuri de genul facem buchete de la 200lei in sus,Pai eu poate vreau 10 garoafe acelea tot 200lei costa?a va mai povestesc ca in una din florarii vanzatoare vorbea cu o prietena pe care nu o mai vazuse de mult si care avea nevoie de o lumanare pentru botez si pentru ca tipa nu vroia flori a sfatuit-o sa se duca in alta parte ca ea da lumanarea cu 100lei dar acolo sigur le gaseste cu 50-60lei
ataseaz si buchetul doar sa stiti si voi ce imi doresc,daca as fi indemanatica atunci l-as face singura dar daca imi iese o panarama ,nu o sa am timp sa cumpar unul.

dr_alinutza
27.08.2011, 14:23:03
Sala ramane cu aranjamentele portocalii?In cazul asta nu stiu ce pene s-ar potrivi, ca portocalii nu cred ca exista (zic, nu stiu) iar albe nu mi se pare de efect.In orice caz, strict personal, imi prezint dezacordul fata de pene, nu mi se par de senzatie plus ca le-am vazut in prea multe locuri deja.Daca tie iti plac mult nu vad de ce nu ai merge pe aceasta varianta dar trebuie sa fi atenta la culori, portocaliul mi se pare greu de asortat.

Cateva poze cu sala mea :)

Nuu in niciun caz nu ramane cu portocaliu...nu imi place deloc,era doar o varianta de prezentare...mi-au placut mult penele cand au aparut dar acum parca nu mai au acelasi farmec..

E superba sala ta,e bine ca e mare si ramane mult loc de dans (asa e si la mine).Nu suport salile supraaglomerate.

Nico_leta te-ai gandit deja cum va fi buchetul?E bine ca esti hotarata...eu stiu doar ca nu il vreau alb dar nici mai mult de 2 culori in el...mai vedem...

alexandraroxana
27.08.2011, 14:56:01

Penele in general, imi plac, sunt elegante si dau senzatia de sala de bal, si o oarecare lejeritate, senatia de plutire, sunt potrivite pentru nunta in general. Dar sala ta de nunta are un design modern, si nu cred ca ar merge pene. Iar vis a vis de culori, ar merge orice culoare tare (rosu, portocaliu, violet, verde, galben, albastru elecric), pentru ca peretii salii sunt in culori neutre alb-gri.

nico_leta
27.08.2011, 17:03:45
alinutza crezi ca pana la anul nu ma razgandesc ?acum imi place mult asta .stiu sigur ca il vreau alb si sa aiba o pata de culoare si pata cea mai portivita este rosu .acum asta este parerea mea doar ca pana la anu mai sunt 300 si ceva de zile deci ma pot schimba

ella03
27.08.2011, 20:00:39
fetelor eu am gasit un buchet frumos (tot pe aici pe site) si am fost azi sa ma interesez cat ar ajunge,pe langa faptul ca am nimerit intr-o zi foarte aglomerata am gasit in multe locuri raspunsuri de genul facem buchete de la 200lei in sus,Pai eu poate vreau 10 garoafe acelea tot 200lei costa?a va mai povestesc ca in una din florarii vanzatoare vorbea cu o prietena pe care nu o mai vazuse de mult si care avea nevoie de o lumanare pentru botez si pentru ca tipa nu vroia flori a sfatuit-o sa se duca in alta parte ca ea da lumanarea cu 100lei dar acolo sigur le gaseste cu 50-60lei
ataseaz si buchetul doar sa stiti si voi ce imi doresc,daca as fi indemanatica atunci l-as face singura dar daca imi iese o panarama ,nu o sa am timp sa cumpar unul.

este foarte frumos buchetul....eu tot ceva de genul o sa am....din hortensii albe numai k in loc de trandafiri o sa fie hortensii violet! un buchet k cel pe care il vreau eu este cam 200-250 de lei! am fost si m-am interesat!

adik ajunge in jur de 250 lei buchetul din imangine ...exact modelul si marimea aceasta....dak buchetul o sa fie mai micut banuiesc k si pretul v-a fi mai mic!

Cristina888
27.08.2011, 22:58:41
este foarte frumos buchetul....eu tot ceva de genul o sa am....din hortensii albe numai k in loc de trandafiri o sa fie hortensii violet! un buchet k cel pe care il vreau eu este cam 200-250 de lei! am fost si m-am interesat!

adik ajunge in jur de 250 lei buchetul din imangine ...exact modelul si marimea aceasta....dak buchetul o sa fie mai micut banuiesc k si pretul v-a fi mai mic!

Referitor la buchetul din hortensii...si eu facusem o pasiune pentru florile astea, vroiam sa-mi fac lumanarile din ele. Asta pana weekendul trecut la nunta viitorilor nostri nasi. Ea si nasa ei au avut amandoua buchetul din hortensii albe si roz si nu au rezistat proaspete nici macar pana dupa slujba de la biserica, ca sa nu mai spun ca deja la poze in parc florile erau maronii pe margini si aratau foarte rau, desi erau ambele buchete facute pe microfon. Din pacate va trebui sa ma gandesc la o alta floare pentru nunta, nu as vrea sa patesc asa ceva :(

Sa va spun si ca ne-am hotarat la verighete....luni mergem sa le comandam. Vor fi putin diferite de cele din poza, vor fi din aur galben (ca inelul de logodna) iar a mea cu 1mm mai ingusta :) Cum vi se par?

mary_85
27.08.2011, 23:13:38
Referitor la buchetul din hortensii...si eu facusem o pasiune pentru florile astea, vroiam sa-mi fac lumanarile din ele. Asta pana weekendul trecut la nunta viitorilor nostri nasi. Ea si nasa ei au avut amandoua buchetul din hortensii albe si roz si nu au rezistat proaspete nici macar pana dupa slujba de la biserica, ca sa nu mai spun ca deja la poze in parc florile erau maronii pe margini si aratau foarte rau, desi erau ambele buchete facute pe microfon. Din pacate va trebui sa ma gandesc la o alta floare pentru nunta, nu as vrea sa patesc asa ceva :(

Sa va spun si ca ne-am hotarat la verighete....luni mergem sa le comandam. Vor fi putin diferite de cele din poza, vor fi din aur galben (ca inelul de logodna) iar a mea cu 1mm mai ingusta :) Cum vi se par?

Sunt foarte frumoase,Cris, ceva in genul le-as dori si eu,dar cu o singura piatra la a mea :) De la coriolan le comanzi? Cat va costa?

MissSwan
27.08.2011, 23:25:40

Asta e doar vina florariei. Si prietena mea cea mai buna a avut buchet de hortensii si la nunta si la civila (plus lumanarile, si buchetul meu si al nasei) si au rezistat impecabil, aratau bine multe zile dupa nunta. Clar florile folosite la nunta nasei tale nu au fost proaspete si tinute in conditii optime, trebuie apelat la cineva de incredere.

ella03
27.08.2011, 23:42:31

sunt foarte dragute verghetele! si referitor la hortensii miss swan are dreptate! poza din imaginea pe care am postat-o eu e facuta la nunta unei prietene de-ale mele si dupa cum se vede si in poza facuta undeva pe la 5-6 dupa-amiaza florile arata impecabil! probabil k a fost vina floraresei si florile nu erau tocmai proaspete!
orikum eu imi doresc foarte mult buchetul acesta si pe acesta o sa il am ;)

ella03
28.08.2011, 00:36:05
Asta e doar vina florariei. Si prietena mea cea mai buna a avut buchet de hortensii si la nunta si la civila (plus lumanarile, si buchetul meu si al nasei) si au rezistat impecabil, aratau bine multe zile dupa nunta. Clar florile folosite la nunta nasei tale nu au fost proaspete si tinute in conditii optime, trebuie apelat la cineva de incredere.

noi ne-am luat verghetele luna trecuta!

Cristina888
28.08.2011, 10:21:56
Sunt foarte frumoase,Cris, ceva in genul le-as dori si eu,dar cu o singura piatra la a mea :) De la coriolan le comanzi? Cat va costa?

Da, sunt de la Coriolan. Cat despre costuri, cele din magazin sunt vreo 20 de milioane ( fara pietricelele de la verigheta mea), insa costul final il aflam cand vor veni cele comandate pentru noi, in functie de gramaj (eu o vreau mai ingusta si masura cea mai mica pe care o aveau ei, iar Dorin cateva masuri mai mici decat cea expusa, deci vor cantari mai putin, insa nu stiu sa-ti spun exact ce si acum ).

Cristina888
28.08.2011, 10:23:27

Imi trimiti si mie un PM cu contactele florariei sau persoanei la care si-a facut buchetele si lumanarile? Merci :*

MissSwan
28.08.2011, 10:37:00
Imi trimiti si mie un PM cu contactele florariei sau persoanei la care si-a facut buchetele si lumanarile? Merci :*

Din pacate e vorba despre o florarie din Constanta, dar in Bucuresti la un f bun raport calitate pret iti pot recomanda Maison Dadoo. :)

Cristina888
28.08.2011, 10:49:29
Din pacate e vorba despre o florarie din Constanta, dar in Bucuresti la un f bun raport calitate pret iti pot recomanda Maison Dadoo. :)

Thanks :) Prin urmare nu renunt de tot la ideea mea cu hortensia. Nu stiu ce sa spun despre floraria unde si-a facut prietena mea buchetele, eu aveam mare incredere in doamna de acolo. La ea mi-am facut si eu buchetul la cununia civila care a fost absolut superb si toata lumea mi l-a admirat, ba chiar a si rezistat o saptamana dupa; tipa are foarte multa imaginatie si ii ies niste aranjamente senzationale. Lumanarile si restul aranjamentelor, care au fost din hypericum, lisianthus si un tip de orhidee, nu stiu cum se numeste exact au fost senzatie, fara macar sa ii fi dus vreo poza de inspiratie, a lasat totul la latitudinea ei, i-a spus doar ce flori vrea sa foloseasca, iar rezultatul a fost wow. Cu buchetele nu-mi dau seama de ce nu s-a intamplat la fel pentru ca in mod clar nu a fost vorba despre lipsa de interes sau neseriozitate din partea ei...

mary_85
28.08.2011, 20:07:36

foarte frumoase, sa le purtati fericiti toata viata!

abaurelia
28.08.2011, 20:39:06

si eu am fost multumita de florarie si intr-adevar daca lucreaza cu flori bune, nu apar probleme, oricum ea iti face recomandari ce rezista si ce nu

ella03
28.08.2011, 20:45:32
foarte frumoase, sa le purtati fericiti toata viata!

multumim frumos! :*

__Alina__
29.08.2011, 11:09:14

Sunt foarte frumoase. Sincer ma uitam pe net si acest model mi-a atras si mie atentia. Imi poti spune si mie te rog cat te-a costat si daca ai dat comanda sau le-ai luat direct din magazin?
Multumesc!

ella03
29.08.2011, 15:11:23
Sunt foarte frumoase. Sincer ma uitam pe net si acest model mi-a atras si mie atentia. Imi poti spune si mie te rog cat te-a costat si daca ai dat comanda sau le-ai luat direct din magazin?
Multumesc!

verghetele sunt de la coriolon si au 14 grame! nu le -am facut la comanda le-am gasit intr-un magazin unde aveau toate marimile la acest model . sincer sa iti spun am avut mare noroc pentru k la noi in galati nu am gasit decat un sg magazin cu verghete gata facute si( cu exceptia magazinului Modern unde e 150 lei gr) si am dat 122lei pe gram...deci ne-au ajuns 17000lei amundoua! si zik k am avut norok pentru ca dak nu le gaseam gata facute trebuia sa dam comanda iar pretul pe comanda era intre 137 si 160 lei.

__Alina__
30.08.2011, 22:11:45
verghetele sunt de la coriolon si au 14 grame! nu le -am facut la comanda le-am gasit intr-un magazin unde aveau toate marimile la acest model . sincer sa iti spun am avut mare noroc pentru k la noi in galati nu am gasit decat un sg magazin cu verghete gata facute si( cu exceptia magazinului Modern unde e 150 lei gr) si am dat 122lei pe gram...deci ne-au ajuns 17000lei amundoua! si zik k am avut norok pentru ca dak nu le gaseam gata facute trebuia sa dam comanda iar pretul pe comanda era intre 137 si 160 lei.

Da, asa este, ati dat bine. :) Ms pt informatii :>

anarox
31.08.2011, 10:26:01
Buna fetelor!

Ma alatur si eu miresicilor din septembrie 2012! Vom avea nunta la Iaki in Mamaia pe 8 septembrie 2012. Deja avem si formatia si acum ma gandeam ca restul sa le las pentru inceputul anului viitor, dar vad ca unele miresici deja si-au luat si verighetele! si eu ma uit la modele pentru verighte, rochii de mireasa, etc, dar nu as vrea sa le cumpar decat mai incolo, ca poate intre timp vad altele mai frumoase. Cam ce ar mai trebui rezolvat anul acesta? Targurile de nunti cam in ce perioada se tin?

Flamingo
31.08.2011, 10:47:43
Bine ai venit intre noi.Stai linistita ca timp e pentru toate, si eu sunt in acelasi stadiu ca tine cu pregatirile si le continui abia la iarna, de prin decembrie.Nu stiu cand vor fi targuri dar stiu ca rochia o voi cauta iarna-primavara in speranta ca preturile sunt mai mici atunci :)

Spor!

ella03
31.08.2011, 10:52:50
Buna fetelor!

Ma alatur si eu miresicilor din septembrie 2012! Vom avea nunta la Iaki in Mamaia pe 8 septembrie 2012. Deja avem si formatia si acum ma gandeam ca restul sa le las pentru inceputul anului viitor, dar vad ca unele miresici deja si-au luat si verighetele! si eu ma uit la modele pentru verighte, rochii de mireasa, etc, dar nu as vrea sa le cumpar decat mai incolo, ca poate intre timp vad altele mai frumoase. Cam ce ar mai trebui rezolvat anul acesta? Targurile de nunti cam in ce perioada se tin?

bine ai venit printre noi! :* din cate stiu eu este un targ de nunti in bucuresti in noiembrie iar restul targurilor incep in ianuarie! eu asa am vazut pe net!

MIHUTZ
31.08.2011, 10:57:53
Buna fetelor!

felicitari!!! bine ai venit!!!

ingeras_84
31.08.2011, 11:03:48
buna fetelor,

noi am vrea sa facem nunta tot la anu in septembrie, insa singura data disponibila la restaurantul preferat este 8 septembrie.

avand in vedere ca in aceeasi data este sarbatoare (Sf Maria mica), stiti cumva daca se fac nunti?

ms

ella03
31.08.2011, 11:11:54
buna fetelor,

noi am vrea sa facem nunta tot la anu in septembrie, insa singura data disponibila la restaurantul preferat este 8 septembrie.

avand in vedere ca in aceeasi data este sarbatoare (Sf Maria mica), stiti cumva daca se fac nunti?

ms

da se fac nunti! prietena mea are nunta pe 8 septembrie....si i-a zis preotul k e ok. se fac nunti pe data de 8!

lady_cara
31.08.2011, 11:15:27
da se fac nunti! prietena mea are nunta pe 8 septembrie....si i-a zis preotul k e ok. se fac nunti pe data de 8!

Buna,

Si eu voi face nunta pe 8 septembrie 2012. Deci este ok ca si data.

ella03
31.08.2011, 11:17:29
Buna,

buna! si bine ai venit printre noi! >:D<

MIHUTZ
31.08.2011, 11:21:44
buna fetelor,

Avand in vedere ca in aceeasi data este sarbatoare (sf maria mica), stiti cumva daca se fac nunti?

Ms
da se fac nunti!!! Si eu am vrut tot pe 8 dar nu au putut lautarii! Vroiam pe 8 pt ca una din bunicile mele se numeste maria si bunica lui, singura pe care o mai are dintre cei 4 bunici o cheama tot maria, dar daca nu s-a putut, pt ca am vrut neaparat formatia care am luat-o, a ramas pe 15 singura data disponibila la ei!!!!
Asa ca fa nunta cu incredere pe 8 ca nu-i o problema!!1

Flamingo
31.08.2011, 11:57:36
Buna,

Bine ai venit! :)

anarox
31.08.2011, 12:56:20
buna fetelor,

ms

confirm si eu ce au zis si fetele mai sus. Tot pe 8 septembrie voi avea si eu nunta si este ok. am verificat la biserica.

alexandraroxana
31.08.2011, 15:46:53
buna fetelor,

ms

Da, se fac nunti pe 8 septembrie 2012. Este sarbatoare, nu post. Toata luna septembrie se fac nunti, nu va faceti griji.

dr_alinutza
31.08.2011, 16:16:06
fetelor de maine aproape intram in ultimul an al nuntii...eu parca nu mai am rabdare...abia astept sa vina,desi mi-e ciudat sa imi zica lumea miresica...

Flamingo
31.08.2011, 16:17:15
fetelor de maine aproape intram in ultimul an al nuntii...eu parca nu mai am rabdare...abia astept sa vina,desi mi-e ciudat sa imi zica lumea miresica...

mi-ai luat vorba din gura :)...sau de sub degete :).la mine chiar de maine intr-un an e momentul :D

ella03
31.08.2011, 17:40:16
mi-ai luat vorba din gura :)...sau de sub degete :).la mine chiar de maine intr-un an e momentul :D

:))))) se pare k toate ne gandim la acelasi lucru!!! si eu ma gandeam mai devreme k de maine intr-un an o sa fiu miresica!!!! abia astept!!!!! :)

dr_alinutza
31.08.2011, 18:12:35
sunt sigura ca acest an va trece foarte repede si ne va fi dor de perioada asta,a pregatirilor de nunta....

ella03
31.08.2011, 18:17:00
sunt sigura ca acest an va trece foarte repede si ne va fi dor de perioada asta,a pregatirilor de nunta....

asa este...akum abia asteptam sa vina nunta...dar dupa nunta o sa ne fie dor de perioada asta, de pregatiri si de toate emotiile dinaintea nuntii....

mihaelah
31.08.2011, 18:29:19
Alinutza ce emotii mi-ai provocat!!!!!!!!! Cand am citit mesajul tau mi-a tresarit sufletul si a inceput sa-mi bata inima cu putere:x Abia acuma am realizat ca in curand intram in ultimul an. Nu vom mai zice ¨avem mai mult de un an pana la nunta¨!!!!! Ce emotiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!:*

ella03
01.09.2011, 04:45:04
miresicilor de 1 septembrie .....a mai ramas un an pana la nunta!!!!! :*:*:*

Flamingo
01.09.2011, 10:01:40

Yeeeiii!...vom numara impreuna zilele ramase :*

Cristina888
01.09.2011, 12:20:30

Fix la asta ma gandeam si eu inca de cand m-am trezit de dimineata :D

alexandraroxana
01.09.2011, 19:23:15
Si eu sunt happy ca mai este exact 1 an pana la nunta :">, maine este si ziua mea :-p. Iar logodnicul meu are 1 an, de cand si-a schimbat locul de munca ...la o banca, deci e de bun augur data de 1 septembrie pentru noi.

mary_85
01.09.2011, 19:42:15
Buna fetelor!

Bine ai venit! Avem nunta in aceeasi zi ;) pai eu mi-am rezolvat cu restaurantul,foto-video,formatia si cu aranjatul salii :) vrem sa luam verighetele toamna asta...restul...anul viitor :) spor la pregatiri :*

Uuuu ce de miresici de 8 septembrie :) bine ati venit dragilor, spor la pregatiri. Data e ok,nu va faceti probleme si eu m-am interesat :)

dr_alinutza
01.09.2011, 20:34:38
Si eu sunt happy ca mai este exact 1 an pana la nunta :">, maine este si ziua mea :-p. Iar logodnicul meu are 1 an, de cand si-a schimbat locul de munca ...la o banca, deci e de bun augur data de 1 septembrie pentru noi.

de anul viitor incolo si pentru noi va fi sarbatoare in luna septembrie...

La multi ani pentru maine!!! @};-

ella03
02.09.2011, 08:24:10
La Multi Ani Alexandraroxana!!!!!!!!!
fetelor a inceput numaratoarea inversa....:))))))))
o zi frumoasa tuturor! :*

mihaelah
02.09.2011, 12:24:32
Bine ai venit! Avem nunta in aceeasi zi ;) pai eu mi-am rezolvat cu restaurantul,foto-video,formatia si cu aranjatul salii :) vrem sa luam verighetele toamna asta...restul...anul viitor :) spor la pregatiri :*

Uuuu ce de miresici de 8 septembrie :) bine ati venit dragilor, spor la pregatiri. Data e ok,nu va faceti probleme si eu m-am interesat :)
Si eu initial am vrut tot pe 8 dar cum toata lumea m-a batut la cap cu sarbatoarea si nu am avut timp sa ma interesez, am semnat pt data de 15.

Cristina888
03.09.2011, 10:41:14
Vroiam sa va arat si voua ce am gasit pe internet si mai ca as opta si eu pentru varianta asta la nunta...garoafele...ziceti voi daca nu ies niste minunatii de aranjamente din aceasta floare ( mai ales cele stil bulgare de flori sunt senzatie):

MissSwan
03.09.2011, 10:58:00
Vroiam sa va arat si voua ce am gasit pe internet si mai ca as opta si eu pentru varianta asta la nunta...garoafele...ziceti voi daca nu ies niste minunatii de aranjamente din aceasta floare ( mai ales cele stil bulgare de flori sunt senzatie):

Da, si mie imi plac fff tare garoafele in glob, nu as fi crezut pana n-am vazut si eu niste fotografii mai demult. De-asta mi-am si facut buchetul de la civila din garoafe pana la urma. :)

ella03
03.09.2011, 15:16:57

deci nu imi vine sa cred cat de frumoase pot fi!!! sunt superbe!! daca nu vedeam cu ochii mei nu credeam garoafele pot fi atat de frumoase!

Cristina888
03.09.2011, 15:43:39
deci nu imi vine sa cred cat de frumoase pot fi!!! sunt superbe!! daca nu vedeam cu ochii mei nu credeam garoafele pot fi atat de frumoase!

Exact acelasi lucru am zis si eu cand le-am vazut; si nu cred ca un astfel de aranjament este scump, avand in vedere ca garoafa este printre cele mai ieftine flori. Am vazut la o prietena care luase acasa un bulgare de genul asta, facut din garoafe, de la o nunta si intra cam 50 de fire intr-unul si este absolut de vis!

ella03
03.09.2011, 15:52:25
Exact acelasi lucru am zis si eu cand le-am vazut; si nu cred ca un astfel de aranjament este scump, avand in vedere ca garoafa este printre cele mai ieftine flori. Am vazut la o prietena care luase acasa un bulgare de genul asta, facut din garoafe, de la o nunta si intra cam 50 de fire intr-unul si este absolut de vis!

u vrei garoafele pentru buchetul tau? sau pt aranjarea salii? sau pentru amunoua? :d

Cristina888
03.09.2011, 15:55:06
u vrei garoafele pentru buchetul tau? sau pt aranjarea salii? sau pentru amunoua? :d

Pentru aranjarea salii le vreau. Pentru buchet oscilez intre Phalaenopsis alba, anemone si ranunculus, insa Phalaenopsis este pe primul loc momentan :) Tu te-ai gandit la florile pentru buchet si lumanari?

ella03
03.09.2011, 15:58:00
Pentru aranjarea salii le vreau. Pentru buchet oscilez intre Phalaenopsis alba, anemone si ranunculus, insa Phalaenopsis este pe primul loc momentan :) Tu te-ai gandit la florile pentru buchet si lumanari?

da!!!!! la buchet vreau hortensii albe cu mov ( am pus akum vreo 3 zile o poza cu buchetul pe care il vreau) iar lumanarile inca nu stiu sigur dar cel mai probabil o sa fie tot din hortensii....insa momentan nu am vazut nici un model care sa ma surprinda!!

Cristina888
03.09.2011, 16:05:46
da!!!!! la buchet vreau hortensii albe cu mov ( am pus akum vreo 3 zile o poza cu buchetul pe care il vreau) iar lumanarile inca nu stiu sigur dar cel mai probabil o sa fie tot din hortensii....insa momentan nu am vazut nici un model care sa ma surprinda!!

Nici eu nu m-am hotarat la florile pentru lumanari, stiu doar ca trebuie sa fie ceva care sa se preteze unei lumanari sferice, pentru ca asa mi le doresc (trandafirii sunt exclusi :D). Cele aranjate doar pe o parte nu ma prea atrag.

ella03
03.09.2011, 16:10:12
Nici eu nu m-am hotarat la florile pentru lumanari, stiu doar ca trebuie sa fie ceva care sa se preteze unei lumanari sferice, pentru ca asa mi le doresc (trandafirii sunt exclusi :D). Cele aranjate doar pe o parte nu ma prea atrag.

si eu vreau la fel ;)....dar inca nu stiu din ce flori o sa fie....nici pe mine nu ma incanta foarte tare ideea trandafirilor...dar nici nu o exclud...depinde de ce o sa ma atraga....dar mai avem timp suficient sa ne gandim si sa ne razgandim pana atunci :))))))

dr_alinutza
04.09.2011, 10:56:56

si eu am ramas uimita cat de bine pot sa arate aceste aranjamente...am vazut chiar la restaurantul unde am nunta asemenea aranjamente...80% voi opta pentru ele...cred ca sunt o alternativa destul de ieftina...dar,probabil,lumanarile si buchetul vor fi altfel...

nico_leta
04.09.2011, 19:36:06
si eu am ramas uimita cat de bine pot sa arate aceste aranjamente...am vazut chiar la restaurantul unde am nunta asemenea aranjamente...80% voi opta pentru ele...cred ca sunt o alternativa destul de ieftina...dar,probabil,lumanarile si buchetul vor fi altfel...

am vazut aranjamentele din garoafe la voi si din curiozitate am cautat sa vad si preturile si am ramas un pic dezamagita pentru ca un buchet de mireasa se apropie de pretul trandafirilor ,majoritate sunt in jur de 150 lei ,lucru care mi se pare inadmisibil pentru ca este 1.5lei firul de floare si in buchet nu iti intra 100 de fire sa fim seriosi,am mai spus eu mai in urma ca astia sub un anumit barem nu coboara preturile la buchete,deci pot sa imi doresc si maracini in buchet,este scandalos ,tot sa iti ia pielea de pe tine

MissSwan
04.09.2011, 19:45:59
Trebuie inteles ca nu se platesc doar florile, ci si manopera. Deci deja se porneste de la o suma minima fixa in functie de fiecare florist, aceasta poate fi 50, 100 ron, etc. La suma asta se adauga pretul florilor, iar in conditiile in care pt un buchet de aceeasi marime este nevoie de mai multe fire de garoafe decat ar fi de trandafiri, e oarecum previzibil ca diferenta de pret pana la urma sa fie destul de mica. Eu am avut buchet de garoafe la civila din 25 fire, daca il faceam din trandafiri as fi avut nevoie de vreo 15 fire pt aceeasi marime. Diferenta de pret ar fi fost de doar 15-20% in plus pt cel de trandafiri fata de cat am dat pe cel de garoafe.

Cristina888
05.09.2011, 14:24:26
am vazut aranjamentele din garoafe la voi si din curiozitate am cautat sa vad si preturile si am ramas un pic dezamagita pentru ca un buchet de mireasa se apropie de pretul trandafirilor ,majoritate sunt in jur de 150 lei ,lucru care mi se pare inadmisibil pentru ca este 1.5lei firul de floare si in buchet nu iti intra 100 de fire sa fim seriosi,am mai spus eu mai in urma ca astia sub un anumit barem nu coboara preturile la buchete,deci pot sa imi doresc si maracini in buchet,este scandalos ,tot sa iti ia pielea de pe tine

Buchetele si aranjamente pe care le-am vazut eu din garoafe sunt numai flori, fara niciun fel de verdeata, ceea ce inseamna ca intra mult mai multe fire decat intr-un buchet de trandafiri de aceleasi dimensiuni. De exemplu, bulgarii din garoafe pe care i-am vazut contineau aproximativ 50 de fire. La 1,5 RON firul, deja asta inseamna 75 RON numai florile propriu-zise :)

micutastea14
06.09.2011, 17:18:34

Am auzit si eu de la o amica (,) care a avut buchetul din hortensii ca deja pe la ora 16 se ingalbenisera pe margini si le-a tuns cu un foarfec. A reclamat asta la florarie dar florareasa a dat din umeri. Sunt flori prea sensibile pentru un buchet de mireasa.... parerea mea.

micutastea14
06.09.2011, 17:21:06

Superbe! In Galati au reprezentanta?

ella03
06.09.2011, 20:10:56
Superbe! In Galati au reprezentanta?pai eu sunt din galati! si le-am luat din modern de la Maia BIJOUX si mai esti un magazin maia bijoux in tiglina 1! este singrul magazin unde am gasit verghete de-a gata !

otillia
07.09.2011, 13:18:35
Buna fetelor ,

Nu am mai intrat de ceva vreme pe acest grup, si vreau sa stiu pe unde ati ajuns cu pregatirile pt momentul mult asteptat :smile: , eu mai am sa arvunesc lautarii si apoi sa incep cu restul haine, decoratiuni, invitati,verghete etc.. dar ink nu am gasit lautari ii cautam .Deci mai am multe de rezolvat , dar ma incurajeaza sotul :x si eu bineinteles.

Va pup si va urez o zi frumoasa.

DeeaCriss
07.09.2011, 13:58:51
Cineva din Slatina cumva? :D
Eu sunt din Bucuresti dar imi voi face nunta in Slatina :-), iubitul meu fiind din Slatina. Vreau si eu sa stiu unde pot gasi in Slatina, buchete de mireasa, lumanari, rochii de mireasa, pe cineva pentru machiaj si coafura, verighete.
Nu cunosc asa bine orasul, iubitul meu nu se pricepe si as avea nevoie de recomandari :-D

dr_alinutza
07.09.2011, 14:58:29
Buna.Eu sunt din Slatina...

Rochia de mireasa si verighetele eu zic sa le iei din Bucuresti ca din Sl. nu prea ai ce sa alegi...Buchete,lumanari poti se fac la florarii,sunt destul de multe ,iar machiaj si coafura la diverse saloane,dar cel mai bine e sa faci proba inainte sa stii sigur ca iti iese ce iti doresti.

Intra si pe topicul miresicilor de Slatina si gasesti acolo mai multe detalii.Te pup si ma bucur sa te cunosc.

DeeaCriss
07.09.2011, 15:28:43
Buna.Eu sunt din Slatina...

Rochia de mireasa si verighetele eu zic sa le iei din Bucuresti ca din Sl. nu prea ai ce sa alegi...Buchete,lumanari poti se fac la florarii,sunt destul de multe ,iar machiaj si coafura la diverse saloane,dar cel mai bine e sa faci proba inainte sa stii sigur ca iti iese ce iti doresti.

Intra si pe topicul miresicilor de Slatina si gasesti acolo mai multe detalii.Te pup si ma bucur sa te cunosc.

Multumesc. Am intrat ca intre timp am gasit si topic-ul asta :-D la machiaj si coafura este problema cea mai mare, ca nu cunosc si tare teama imi e sa nu imi faca ceva ce nu imi place .... Sper sa ma poata ajuta cineva care a trecut prin asta deja si sa imi recomande ceva :-D
PS Si mie imi pare bine sa te cunosc :)

otillia
07.09.2011, 16:25:49
Fetelor un make-up artist si un Hairstylist din Pitesti pe cine imi recomandati? Pentru aranjarea unei viitoare miresici :)

dr_alinutza
07.09.2011, 17:13:26
Multumesc. Am intrat ca intre timp am gasit si topic-ul asta :-D la machiaj si coafura este problema cea mai mare, ca nu cunosc si tare teama imi e sa nu imi faca ceva ce nu imi place .... Sper sa ma poata ajuta cineva care a trecut prin asta deja si sa imi recomande ceva :-D
PS Si mie imi pare bine sa te cunosc :)

pe mine la par o sa ma faca o tipa care lucreaza la un salon foarte dragut din slatina,numai ca o sa vina acasa la mine (mai face si ea cate un ciubuc :D),am vorbit deja cu ea sa facem mai multe probe sa vedem ce o sa aleg pana la urma....dar mai e destul timp...

iar la machiaj am primit recomandari pt cineva, Ina o cheama care lucreaza cu produse profesionale(cred ca au vb fetele de la topicul de Olt despre ea) sau o tipa de la salonul Silhouette care e si ea foarte priceputa.

otillia
09.09.2011, 14:48:17
Fetelor cu cat timp inainte de nunta se face proba la coafat si machiaj? si din nou va mai intreb daca cunoasteti pe cineva din Pitesti care machiaza cu produse profesionale , si mai ales cu produse Malu Wilz :D

ella03
10.09.2011, 10:01:53
Fetelor cu cat timp inainte de nunta se face proba la coafat si machiaj? si din nou va mai intreb daca cunoasteti pe cineva din Pitesti care machiaza cu produse profesionale , si mai ales cu produse Malu Wilz :D

eu am zis k o sa imi fac proba la machiaj si la coafor dupa ce o sa imi cumpar rochita! sper sa imi iau rochita prin primavara si apoi o sa incep probele pt coafura! avand in vedere k sunt foarte nehotarata in privinta parului probabil k o sa incerc mai multe coafuri pana o sa ma hotarasc si trebuie sa incep din timp ;)

dutz_iedutz
10.09.2011, 20:43:57
eu am zis k o sa imi fac proba la machiaj si la coafor dupa ce o sa imi cumpar rochita! sper sa imi iau rochita prin primavara si apoi o sa incep probele pt coafura! avand in vedere k sunt foarte nehotarata in privinta parului probabil k o sa incerc mai multe coafuri pana o sa ma hotarasc si trebuie sa incep din timp ;)
unii pot incepe din timp - de pe acus- probele pt coafura, altii inca fac matanii sa creasca parul peste nivelul urechii:D; ce sa mai vorbesc de proba...la sfarsit de primavara cel mai devreme ma pot gandi si eu la testat.

dr_alinutza
10.09.2011, 23:26:06
eu o sa fac probe probabil dupa ce voi avea voalul.

dutz_iedutz
10.09.2011, 23:45:31
Fetelor, v-ati gasit fotograful pentru nunta? Ce stil foto ati ales?Sau ce cautati?

otillia
13.09.2011, 14:36:27

Acelasi lucru se intimpla si la mine am o coafura la care am gandesc, dar exact ca si tine voi mai incerca si altceva. am par destul :D cat sa incerc cat mai multe modele :) :P

Deci nu ma grabesc probabil prin martie o sa incep si probele la coafura si machiaj, pana atunci ma ocup de restul

ella03
14.09.2011, 00:22:11
Acelasi lucru se intimpla si la mine am o coafura la care am gandesc, dar exact ca si tine voi mai incerca si altceva. am par destul :D cat sa incerc cat mai multe modele :) :P

Deci nu ma grabesc probabil prin martie o sa incep si probele la coafura si machiaj, pana atunci ma ocup de restul

eu m-am ocupat cam de tot ce puteam sa rezolv mai din timp....acum nu-mi ramane decat sa astept sa trreaca timpul si din primavara sa incep sa imi caut rochita, sa fac probe la coafor, machiaj si sa cumpar ce mai e de cumparat!

Flamingo
14.09.2011, 10:21:48
Fetelor, azi m-am uitat pe lista de nunti din septembrie 2012, sunt 18 fete numai pe 01.09.2012..sa speram ca va creste lista tot mai mult :)

eu o sa fac probe probabil dupa ce voi avea voalul.

si eu voi face primele probe dupa ce am rochia si voalul.eu cred ca si coafura trebuie sa se potriveasca cu rochia.de exemplu la o rochie de dantela nu cred ca merge o coafura lejera cum mi-ar placea mie ci ceva foarte elegant .
in principiu mi-ar placea mult ceva lejer, aerisit fara un finisaj prea pretentios, ceva in genul pozelor din atasament.dar astea doua nu ar merge la orice rochita.si apoi depinde cum voi lua voalul ca cel pe care il vreau eu nu se potriveste la orice coafura..si tot asa :)

dutz_iedutz
14.09.2011, 11:28:25
Fetelor, azi m-am uitat pe lista de nunti din septembrie 2012, sunt 18 fete numai pe 01.09.2012..sa speram ca va creste lista tot mai mult :)

Mara, unde-i lista pe care ai consultat-o tu?

crycry82
14.09.2011, 14:46:19
Salutare....eu am nunta pe 25 august 2012 , ma primiti si pe mine in grupul vostru ? :P
si eu tot pe 25 august la iasi...

macris
14.09.2011, 15:29:01
Buna miresici! Si eu am nunta in septembrie pe 29 la Jubile, salonul verde. Mai face cineva acolo? pe langa restaurant, noi mai avem verighetele (pe care mai trebuie sa le gravam) si.. atat! Am vazut pe aici ca unele fete sunt destul de inaintate cu pregatirile. Sper ca pana la sfarsitul lui octombrie sa rezolvam si cu foto, video si dj.

Flamingo
14.09.2011, 15:45:07
Mara, unde-i lista pe care ai consultat-o tu?

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CL3L9aEK&key=0Avv86mfVaEPrdDV4a2pJblVwanJUNWk3OExoVUUzR0E&hl=en&authkey=CL3L9aEK#gid=1

Aici :)

nico_leta
14.09.2011, 20:28:50

m-am trecut si eu pe lista pentru ca eram restanta si deci acum suntem mai multe pe 1/09/2012 Ce nu inteleg eu de ce in mai miss swan este la toate datele,pe toate fetele le cheama la fel sau :-s,sau este o eroare de calculator?

otillia
15.09.2011, 11:13:00
Gata m-am trecut si eu pe lista miresicilior de septembrie 2012 :)

Flamingo
15.09.2011, 11:19:29

yeiii..20 de fete pe 01.09..la mai mare! <:-P

notabletofindid
15.09.2011, 11:48:06
Ma alatur si eu miresicilor din septembrie :D

mihaelah
15.09.2011, 12:04:38
yeiii..20 de fete pe 01.09..la mai mare! <:-P
Cred ca pe data de 1 sunt cele mai multe miresici de septembrie. Si pentru 15 ne-am adunat cateva :D iar de azi am inceput si noi numaratoarea inversa<:-P<:-P<:-P

Flamingo
15.09.2011, 12:28:40
Ma alatur si eu miresicilor din septembrie :D

Bine ai venit miresica!Ma bucur ca mai am o brasoveanca :D ...si in aceeasi zi cu mine :)

dutz_iedutz
15.09.2011, 12:29:01
Cred ca pe data de 1 sunt cele mai multe miresici de septembrie. Si pentru 15 ne-am adunat cateva :D iar de azi am inceput si noi numaratoarea inversa<:-P<:-P<:-P
Sa va povestesc ceva amuzant legat de acest 15 sept 2011 si numaratoarea inversa: ii spuneam aseara sotului "tu iti dai seama ca maine este 15 sept, zi mare, si ca peste fix un an va fi nunta noastra?" la care el raspunde foarte degajat "Ce-mi faci cadou maine? ca doar ai zis ca peste fix un an va fi nunta nostra deci e o aniversare in avans":D

Flamingo
15.09.2011, 12:30:23

da, am observat si eu sunteti multe si pe 15!..acum pare mult un an dar dupa sarbatori sigur ni se va parea ca mai e putin si ca trece repede timpul :)

notabletofindid
15.09.2011, 12:56:48
Bine ai venit miresica!Ma bucur ca mai am o brasoveanca :D ...si in aceeasi zi cu mine :)

Multumesc Mara, cam aglomerata ziua de 01.09 :) sa speram ca va fi una insorita :P[-o<

Flamingo
15.09.2011, 13:57:14
Multumesc Mara, cam aglomerata ziua de 01.09 :) sa speram ca va fi una insorita :P[-o<

dam comanda sa fie soare!sala ati gasit?

notabletofindid
15.09.2011, 14:17:12
dam comanda sa fie soare!sala ati gasit?

Da! Da! Trebe data comanda de soare <:-P Sala am gasit, doar ca nunta va fi in Campia Turzii, jud. Cluj :)

alinut07
15.09.2011, 16:33:22
Dar nu are nimeni pe 9 sept :( ????

alexandraroxana
15.09.2011, 17:50:26
Unde este aceasta lista a miresicilor de septembrie 2012? Eu nu o vad niciunde. Spuneti-mi si mie unde sa ma uit.>-)

alinut07
15.09.2011, 18:10:10
Unde este aceasta lista a miresicilor de septembrie 2012? Eu nu o vad niciunde. Spuneti-mi si mie unde sa ma uit.>-)

Uite aici https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CL3L9aEK&key=0Avv86mfVaEPrdDV4a2pJblVwanJUNWk3OExoVUUzR0E&hl=en&authkey=CL3L9aEK#gid=1 :)

dr_alinutza
15.09.2011, 18:58:34
Sa va povestesc ceva amuzant legat de acest 15 sept 2011 si numaratoarea inversa: ii spuneam aseara sotului "tu iti dai seama ca maine este 15 sept, zi mare, si ca peste fix un an va fi nunta noastra?" la care el raspunde foarte degajat "Ce-mi faci cadou maine? ca doar ai zis ca peste fix un an va fi nunta nostra deci e o aniversare in avans":D

exact asta i-am zis si eu iubitului meu dimineata.l-am intrebat: "imi dai cadoul acum sau diseara"? :D mi-a raspuns ca am cadoul deja pe deget...
astazi a fost o vreme super...daca asa va fi si anul viitor,ar fi bine.

monicutzzz
15.09.2011, 19:18:45
A mai ramas fix un an !!! :D

dutz_iedutz
15.09.2011, 19:55:11
exact asta i-am zis si eu iubitului meu dimineata.l-am intrebat: "imi dai cadoul acum sau diseara"? :D mi-a raspuns ca am cadoul deja pe deget...
astazi a fost o vreme super...daca asa va fi si anul viitor,ar fi bine.
O sa fie mai frumos. Ai sa vezi:)

mihaelah
15.09.2011, 20:13:03
O sa fie mai frumos. Ai sa vezi:)
Sper sa ajute Doamne-Doamne sa avem si anul viitor o luna Septembrie la fel de frumoasa si calda[-o<

alexush
19.09.2011, 14:45:22
Buna miresicilor!
Sunt si eu noua pe aici sper sa ma primiti si pe mine. Si eu vreau nunta la anul in septembrie si ne-am hotarat destul de tarziu asa k inca nu am sala :( Voi ce credeti mai are rost sa caut mai gasesc ceva liber sau sa aman pe mai 2013? desi nu as prea vrea :D

dutz_iedutz
19.09.2011, 14:48:39
Buna miresicilor!
Sunt si eu noua pe aici sper sa ma primiti si pe mine. Si eu vreau nunta la anul in septembrie si ne-am hotarat destul de tarziu asa k inca nu am sala :( Voi ce credeti mai are rost sa caut mai gasesc ceva liber sau sa aman pe mai 2013? desi nu as prea vrea :D
Bine ai venit intre noi!!!
Sfatul meu personal ar fi sa va decideti daca va doriti nunta in 2012. Daca veti ajunge la concluzia ca DA, atunci cu sigurnata veti gasi si localul potrivit.

Flamingo
19.09.2011, 15:07:32
Buna miresicilor!

Bine ai venit!Eu zic sa nu stati pe ganduri si sa incepeti sa cautati sala, cred ca mai gasiti.Sa ne tii la curent!

alexandraroxana
19.09.2011, 16:08:00
Buna miresicilor!

Cautati sala prima data si in functie de asta va si decideti, daca gasiti o sala si o data care sa va convina.

alexush
19.09.2011, 21:46:32
Multumesc pentru incurajari. Pana la urma cred ca va ramane pe septmebrie 2012 ca am fost azi sa vad ceva sala si mi-a placut tare mult si aveau liber toata luna septmbrie avand in vedere k e o sala mai mica k eu asa imi doresc nunta cu vreo 50-60 de pers apropiate nu sa fie multi pe care nici nu ii cunosc. Asa ca mai ramane sa ne hotaram saptamana asta in privinta salii dar ramane pe septembrie asa ca sunt tare fericita. Acum care ar fi urmatorul pas? Cam cu cat timp inainte ar trebui anuntati nasii desi nu avem nici o idee pe cine ?

Cristina888
19.09.2011, 22:13:50
Multumesc pentru incurajari. Pana la urma cred ca va ramane pe septmebrie 2012 ca am fost azi sa vad ceva sala si mi-a placut tare mult si aveau liber toata luna septmbrie avand in vedere k e o sala mai mica k eu asa imi doresc nunta cu vreo 50-60 de pers apropiate nu sa fie multi pe care nici nu ii cunosc. Asa ca mai ramane sa ne hotaram saptamana asta in privinta salii dar ramane pe septembrie asa ca sunt tare fericita. Acum care ar fi urmatorul pas? Cam cu cat timp inainte ar trebui anuntati nasii desi nu avem nici o idee pe cine ?

Nu cred ca exista un timp anume prestabilit, depinde de cazul fiecaruia, daca deja au pe cineva in minte sau inca sunt in cautari. Noi de exemplu i-am anuntat din timp (cu vreun an jumatate) pentru ca stiam clar ca pe ei ii dorim si vroiam sa avem certitudinea ca si ei isi doresc sa ne cunune.

alexandraroxana
19.09.2011, 22:27:07

Cu cat mai repede, cu atat mai bine trebuie anuntati nasii, sa nu isi faca alte planuri. Noi i-am anuntat inainte cu un an si o luna. Am stabilita asta telefonic si urmeaza sa le facem o vizita, in curand. luna asta sau luna viitoare.

dutz_iedutz
19.09.2011, 22:41:28
Si uite inca un raspuns la aceeasi intrebare: noi avem doar o dorinta in privinta nasilor nu avem inca certitudinea ca ei ne vor fi nasi pentru ca nici nu am apucat sa lansam propunerea.Deci...in concluzie, noi inca nu avem nasi. Asa ca, nu exista o solutie universala sau un timp anume pentru a-ti gasi/alege nasii. Cu siguranta veti gasi oamenii care sunt meniti sa va fie "parinti spirituali" in timp util.Cugetati bine, cantariti bine si alegeti pe masura.

otillia
20.09.2011, 10:48:28
Fetelor voi bautura pt nunta de unde o achizitionati,si la bauturi fine ce cumparati ?

Flamingo
20.09.2011, 11:30:27
Fetelor voi bautura pt nunta de unde o achizitionati,si la bauturi fine ce cumparati ?

Eu am totul inclus, nu ne ocupam noi de bauturi insa vom avea la masa noastra si ceva adus din afara.
Avem open bar si din bauturile fine o sa avem asa: J&B, Martini, Jack Daniel's, Campari, Votca Finlandia, Gin Beeafeater, Vinars Zaraza, Baileys, Palinca - am copiat direct de pe oferta ;)
peste toate astea un shot de tequila pt mireasa...de incurajare :)

Cristina888
20.09.2011, 12:12:31

Si eu am luat toata bautura de la resutarant. Iti dau copy-paste din oferta lor, poate te inspira vreuna dintre bauturi:

Bauturi Spirtoase:

* Whisky J&B Ballantine’S
* Whisky Johny Walker Red Label
* Vodca Absolut, Vodca Finlandia
* Gin Wembley
* Martini Alb, Cinzano Alb, Cinzano Rosu
* Campari, Campari Orange
* Vin Alb si Rosu

domnitanicoleta
20.09.2011, 12:17:13
ceau fetelor, si eu am nunta in 1 septembrie 2012, ma primiti si pe mine in grupul vostru:)

dr_alinutza
20.09.2011, 12:28:49
daa..sigur ca te primim...cu cat mai multe cu atat mai bine...

poate imi zici si mie magazine de rochii de mireasa prin timisoara ca eu nu stiu decat vreo 3...

dutz_iedutz
20.09.2011, 12:38:31
ceau fetelor, si eu am nunta in 1 septembrie 2012, ma primiti si pe mine in grupul vostru:)
cu draga inima>:D<

domnitanicoleta
20.09.2011, 12:38:38
daa..sigur ca te primim...cu cat mai multe cu atat mai bine...

poate imi zici si mie magazine de rochii de mireasa prin timisoara ca eu nu stiu decat vreo 3...

sincer nu stiu,inca nu am inceput sa imi caut rochie, din auzite stiu ca sunt ceva magazine prin zona Maria, pe langa piata Aurora

dede24
20.09.2011, 16:43:24
Salutare....eu am nunta pe 25 august 2012 , ma primiti si pe mine in grupul vostru ? :P

buna:) si e sunt noua pe aici si am nunta pe 19 august 2012 :D, deabea astept.. mai e pana atunci dar....

alexandraroxana
21.09.2011, 15:11:18
Bauturi:
Eu pentru doamne as vrea Sheridan's Lichior - este cam 100 lei / litru. 2-3 sticle cred ca e suficient.
Whisky Johnnie Walker - 55 lei / 0,7 l
Jameson Irish Whisky - 75 lei / 1 l
Whisky mai avem pe acasa vreo 3 sticle si cred ca vom mai cumpara doar 3.
Angelli Chery Vermouth - 30 lei / 0,75 l - 5 sticle

P.S. Avem 100 de persoane la nunta

Bauturile le vom cumpara de la un depozit si ce nu se va consuma, vom duce inapoi.

Si eu am luat toata bautura de la resutarant. Iti dau copy-paste din oferta lor, poate te inspira vreuna dintre bauturi:

Bauturi Spirtoase:

* Whisky J&B Ballantine’S
* Whisky Johny Walker Red Label
* Vodca Absolut, Vodca Finlandia
* Gin Wembley
* Martini Alb, Cinzano Alb, Cinzano Rosu
* Campari, Campari Orange
* Vin Alb si Rosu

Cate sticle iei din fiecare? si pentru cate persoane?

cristinutza_123
21.09.2011, 15:23:43
BUna..eu tot in august am nunta..pe 26 .....mai excat.... ma bucur sa ma alatur voua...astefl mai impartasim idei......in legatura cu formatia..am mare noroc ca la resturantul unde facem nunta au formatia lor..si e ok..asa la prima vedere...ramane sa mai discutam alte detalii ulterior.....va pup...

macris
21.09.2011, 16:46:37
Bauturi:
Eu pentru doamne as vrea Sheridan's Lichior - este cam 100 lei / litru. 2-3 sticle cred ca e suficient.
Whisky Johnnie Walker - 55 lei / 0,7 l
Jameson Irish Whisky - 75 lei / 1 l
Whisky mai avem pe acasa vreo 3 sticle si cred ca vom mai cumpara doar 3.
Angelli Chery Vermouth - 30 lei / 0,75 l - 5 sticle

P.S. Avem 100 de persoane la nunta

Bauturile le vom cumpara de la un depozit si ce nu se va consuma, vom duce inapoi.

Cate sticle iei din fiecare? si pentru cate persoane?

Buna!
Noi avem bautura de la salon dar uitadu-ma pe ce ai scris tu (daca nu te deranjeaza sa-mi dau cu parerea :D) mi se pare ca e f putin. in total 6 sticle de whisky? au avut niste prieteni de-ai nostri nunta anul trecut si mi se pare ca ei au consumat 8-9 sticle de whsiky la 98 de persoane. De restul bauturilor nu mai stiu detalii. Noi d-aia am si preferat sa luam bautura de la salon: avem cantitate nelimitata si mai multe sortimente.

alexandraroxana
21.09.2011, 23:35:05
Buna!
Noi avem bautura de la salon dar uitadu-ma pe ce ai scris tu (daca nu te deranjeaza sa-mi dau cu parerea :D) mi se pare ca e f putin. in total 6 sticle de whisky? au avut niste prieteni de-ai nostri nunta anul trecut si mi se pare ca ei au consumat 8-9 sticle de whsiky la 98 de persoane. De restul bauturilor nu mai stiu detalii. Noi d-aia am si preferat sa luam bautura de la salon: avem cantitate nelimitata si mai multe sortimente.

Da, s-ar putea sa ai dreptate. As putea sa iau 8 sticle din fiecare sortiment.
Nu stiu exact cum se calculeaza. Nu toata lumea bea. Whisky beau numai barbatii, la 100 pers...50 barbati, din care doar 30 beau tarii * 200 ml / barbat = 6 litri. Cognac la fel 6 litri
Lichior beau in general femeile - din 100 pers ...50 femei...doar vreo 25 beau lichior * 200 ml = 5 litri.
Vermouth la fel 5 litri
Vin bea toata lumea 250 ml * 100 = 25 litri de vin
Tuica beau 70 de peroane din 100 ...100 ml * 70 = 7 litri + ce se mai pune pe acasa ma mire, nasi, mireasa.

Ideea este ca nu veau sa fac risipa la bautura si la nimic, poate ma vor ajuta si cei de la restaurant sa imi spuna cum se cacluleaza si cat se consuma ca ei stiu mai bine. Ma puteti contrazice daca doriti, nu ma supar.

macris
22.09.2011, 13:27:04
Da, s-ar putea sa ai dreptate. As putea sa iau 8 sticle din fiecare sortiment.
Nu stiu exact cum se calculeaza. Nu toata lumea bea. Whisky beau numai barbatii, la 100 pers...50 barbati, din care doar 30 beau tarii * 200 ml / barbat = 6 litri. Cognac la fel 6 litri
Lichior beau in general femeile - din 100 pers ...50 femei...doar vreo 25 beau lichior * 200 ml = 5 litri.
Vermouth la fel 5 litri
Vin bea toata lumea 250 ml * 100 = 25 litri de vin
Tuica beau 70 de peroane din 100 ...100 ml * 70 = 7 litri + ce se mai pune pe acasa ma mire, nasi, mireasa.

Ideea este ca nu veau sa fac risipa la bautura si la nimic, poate ma vor ajuta si cei de la restaurant sa imi spuna cum se cacluleaza si cat se consuma ca ei stiu mai bine. Ma puteti contrazice daca doriti, nu ma supar.

Pai daca ce ramane nedesfacut duci inapoi parerea mea e ca mai bine sa iei mai mult inainte. Totusi calculul tau pare rezonabil desi la vin as spune sa iei un pic mai mult. Din cate am vazut vinul se bea cel mai bine. Acum depinde si ce invitati ai. Eu de exemplu am persoane multe care prefera vinul de tara in detrimentul altor bauturi.
A.. si mai e si rascumparea. Am vazut ca pe langa alte "pedepse" se mai cere si whisky.. sau aia ai socotit-o separat?

MissSwan
22.09.2011, 13:29:37
250 ml/pers de vin este mult prea putin. La toate nuntile nu am auzit nicaieri mai putin de 500 ml/pers. Eu inteleg ca nu vrei sa faci risipa, dar nici sa ramai fara bautura la nunta. Cel mai bine apelezi la o firma de distributie si asa poti returna ce ramane nedesfacut.

mihaelah
22.09.2011, 14:49:58
250 ml/pers de vin este mult prea putin. La toate nuntile nu am auzit nicaieri mai putin de 500 ml/pers. Eu inteleg ca nu vrei sa faci risipa, dar nici sa ramai fara bautura la nunta. Cel mai bine apelezi la o firma de distributie si asa poti returna ce ramane nedesfacut.
Din cate am observat eu, in general se calculeaza 1 litru de vin/persoana si la multe nunti chiar s-a consumat aceasta cantitate. Noi preferam sa luam o cantitate mai mare si sa ramanem cu bautura decat sa nu ne ajunga. Sticlele ramase le putem folosi si cu alte ocazii gen zile de nastere ;-)

sera_mara
22.09.2011, 15:30:27
Dragele mele,
Chiar daca voi avea nunta in august anul viitor, as vrea sa ma alatur voua! Ma primiti?:D

Spor la pregatiri!

alexush
22.09.2011, 17:46:46
Miresicilor voi cum ziceti k ar fi mai bine sa fac pentru k am gasit 2 restaurante care imi plac tare mult, meniul e cam la fel la amandoua adik aperitiv, supa/ciorba, sarmale si fel principal acuma nu stiu cum sa fac cu bauturile ka am doua variante: una ar fi cu meniu la 145 lei fara tarii si sa le aduc eu, aici ar mai fi inclus bufetul de fructe si fantana de ciocolata nu este inclus decorul salii dar e frumoasa si nu mai trebuie decat flori si lumanari plus k aici s-ar putea sa mai obtin ceva lumini pt ringul de dans k au club in hotel. Celalat ar fi la 180 lei care imi aranjeaza un bar in sala si are incluse tarii cum ar fi whiskey, vodca, rom, gin, campari, martini, bailey`s, vinuri si bere, sucuri, nectar, ceai, cafea. Deasemenea este inclus si barman care ar prepara cocktail-uri. Acuma la meniul acesta de 180 nu este inclus bufetul de fructe si fantana de ciocolata pe care cere 100 de euro in schimb sunt inclusi ospatarii, camera cu mic dejun pt miri, mese de cocktail si decorul. Va pun niste poze cu prima sala cea cu meniu de 145 k sa imi dati si niste idei de decor cu cea dea doua nu am inca poze. Sper k nu v-am bombardat cu prea multe informatii.:D:)

MissSwan
22.09.2011, 19:59:32
Miresicilor voi cum ziceti k ar fi mai bine sa fac pentru k am gasit 2 restaurante care imi plac tare mult, meniul e cam la fel la amandoua adik aperitiv, supa/ciorba, sarmale si fel principal acuma nu stiu cum sa fac cu bauturile ka am doua variante: una ar fi cu meniu la 145 lei fara tarii si sa le aduc eu, aici ar mai fi inclus bufetul de fructe si fantana de ciocolata nu este inclus decorul salii dar e frumoasa si nu mai trebuie decat flori si lumanari plus k aici s-ar putea sa mai obtin ceva lumini pt ringul de dans k au club in hotel. Celalat ar fi la 180 lei care imi aranjeaza un bar in sala si are incluse tarii cum ar fi whiskey, vodca, rom, gin, campari, martini, bailey`s, vinuri si bere, sucuri, nectar, ceai, cafea. Deasemenea este inclus si barman care ar prepara cocktail-uri. Acuma la meniul acesta de 180 nu este inclus bufetul de fructe si fantana de ciocolata pe care cere 100 de euro in schimb sunt inclusi ospatarii, camera cu mic dejun pt miri, mese de cocktail si decorul. Va pun niste poze cu prima sala cea cu meniu de 145 k sa imi dati si niste idei de decor cu cea dea doua nu am inca poze. Sper k nu v-am bombardat cu prea multe informatii.:D:)

Nu stiu cum arata celalalt restaurant, dar asta e superb. Daca nu e in stilul acestuia, eu zic sa-l alegi pe asta. ;)) Sincer nu as mai decora nimic, scaunele sunt minunate, nu mai ai nevoie decat de flori. :)

Flamingo
22.09.2011, 22:27:37
Alexush, e super sala 1.Eu zic sa faci un calcul sa vezi care ar fi diferenta in bani intre cele doua restaurante- eu cred ca desi cam la fel per ansamblu- si sa te decizi repejor.Sugestia mea e sa nu ratezi sala asta frumoasa daca si tie iti place mult :)

Dragele mele,
Chiar daca voi avea nunta in august anul viitor, as vrea sa ma alatur voua! Ma primiti?:D

Spor la pregatiri!

Mmmm... Ne mai gandim ;)..sigur ca te primim! Bine ai venit!

misskrmn
22.09.2011, 23:18:10
Salut, fetelor!
Ziua fericitului eveniment in cazul meu va fi 22 septembrie 2012! :)
Noi am reusit pana in prezent sa ne hotaram cu privire la restaurant (am si semnat contractul) si formatie! Ne-am interesat si pentru ceremonia religioasa, insa ne-au spus sa revenim dupa sarbatori pentru a face rezervarea. Si cam atat...Cautam foto/cameraman, insa nu am stabilit nimic!
Felicitari tuturor si multa fericire!

macris
23.09.2011, 10:12:37

Imi place cum arata sala!:gen_04: Intr-adevar nu trebuie sa mai imbraci scaunele.. cu niste flori si poate alte decoratiuni prin sala cred ca o sa arate superb! Acuma cel mai bine ar fi sa faci o comparatie pe hartie si sa tragi linie si sa iei decizia. Conteaza aspectul & stuff dar mai conteaza si servirea. Mai intereseaza-te pe forum de saloanele astea 2, sigur a mai facut cineva acolo :)

dodo09
23.09.2011, 10:52:17
hello hello...o miresica de septembrie si pe aici pe la braila..mai exact pe 15 sept 2012..pana acum am rezervat restaurantul, am ales formatia ( la care am dat si avansul)si cameramanul respectiv fotograful(la fel am dat avans). Si la capitolul nasi...stam bine...va poop si spor la miresit!

ella03
23.09.2011, 12:28:33
hello hello...o miresica de septembrie si pe aici pe la braila..mai exact pe 15 sept 2012..pana acum am rezervat restaurantul, am ales formatia ( la care am dat si avansul)si cameramanul respectiv fotograful(la fel am dat avans). Si la capitolul nasi...stam bine...va poop si spor la miresit!

bine ai venit dodo!! spor la pregatiri!! :*

marina_stanciu89
23.09.2011, 19:02:13
buna fetelor sunt Marina ma primiti p mn in grupul vostru,sunt o miresica din septembrie 2012,am ales data 15 sept,acum sunt in cautare de local,poate imi recomandati ceva miresicilor din bucuresti:) eu nu sunt in tara asa ca imi este cam greu:(

dutz_iedutz
23.09.2011, 22:03:55
buna fetelor sunt Marina ma primiti p mn in grupul vostru,sunt o miresica din septembrie 2012,am ales data 15 sept,acum sunt in cautare de local,poate imi recomandati ceva miresicilor din bucuresti:) eu nu sunt in tara asa ca imi este cam greu:(
bine ai venit Marina>:D<

marina_stanciu89
24.09.2011, 12:44:20
Buna fetelor,ieri am gasit un local Imperial Ballroom se numeste,este situat p langa parcul cismigiu.Din cate am vazut mi sa parut convenabil la pret si mia si placut k aspect,acum sa vedem am trimiso p sora mea sal vada:)

alexush
24.09.2011, 18:46:59
Buna fetelor! Va trimit o poza si cu cel de-al doilea restaurant ca sa va cer parearea insa si eu si iubi cred k il preferam pe primul, parca e mai elegant. Vio ce ziceti?

Cristina888
24.09.2011, 18:49:40
Buna fetelor! Va trimit o poza si cu cel de-al doilea restaurant ca sa va cer parearea insa si eu si iubi cred k il preferam pe primul, parca e mai elegant. Vio ce ziceti?

Dupa gustul meu, primul restaurant este cea mai buna alegere, are un aer mult mai distins si sofisticat decat acesta :D

MissSwan
25.09.2011, 13:11:59
Dupa gustul meu, primul restaurant este cea mai buna alegere, are un aer mult mai distins si sofisticat decat acesta :D

De acord, primul categoric. :D

Flamingo
25.09.2011, 13:41:41

Primul e mai frumos :)

ella03
25.09.2011, 13:43:41
Primul e mai frumos :)
primul e superb!!! ;)

macris
26.09.2011, 09:25:29
Buna fetelor,ieri am gasit un local Imperial Ballroom se numeste,este situat p langa parcul cismigiu.Din cate am vazut mi sa parut convenabil la pret si mia si placut k aspect,acum sa vedem am trimiso p sora mea sal vada:)

salut!
si noi ne-am uitat la imperial cand am inceput sa cautam restaurant. In primul si-n primul rand: cate persoane ai? la Imperial incap max 100. Nu am mai apucat sa-l vizitam pt ca noi o sa avem peste 100. Oricum, ai de unde alege, oferta este destul de mare!
Si ca sa fiu ontopic :D si mie imi place Imperial mai mult!

nico_leta
27.09.2011, 18:21:11
primul e superb!!! ;)

sa raspund si eu deci votez pentru primul pentru ca din poze nu pare ceva comun celalat pare ceva obisnuit

alinut07
28.09.2011, 21:50:42
Buna fetelor :*
Ce parere aveti de pantofiorii acestia ;;) ???

dutz_iedutz
28.09.2011, 22:16:06
salut!
si noi ne-am uitat la imperial cand am inceput sa cautam restaurant. In primul si-n primul rand: cate persoane ai? la Imperial incap max 100. Nu am mai apucat sa-l vizitam pt ca noi o sa avem peste 100. Oricum, ai de unde alege, oferta este destul de mare!
Si ca sa fiu ontopic :D si mie imi place Imperial mai mult!

In primavara aceasta cei de la Imperial impuneau un numar de minim 90 persoane pentru nunta organizata sambata. Spuneau atunci ca numarul maxim este de 120 de persoane.

Flamingo
28.09.2011, 22:17:53

Îmi plac mult de tot!!!! Eu sufar mult ca nu pot purta asa inalti( am 1.80).Sunt superbi!

alinut07
28.09.2011, 22:23:01
Îmi plac mult de tot!!!! Eu sufar mult ca nu pot purta asa inalti( am 1.80).Sunt superbi!

Eu visez sa i port ca in realitate e cam greu... sincer nu stiu ce ma voi face la nunta :-?

macris
29.09.2011, 09:28:28
In primavara aceasta cei de la Imperial impuneau un numar de minim 90 persoane pentru nunta organizata sambata. Spuneau atunci ca numarul maxim este de 120 de persoane.

pai da.. ei spuneau ca incap max 120 de persoane dar iti dai seama ca ei forteaza nota cand vine vb de nr maxim. Adica mie asa mi s-a parut. Oricum n-am insistat pe salonul asta ca noi nu stiam exact cat o sa avem si am zis sa ne orientam totusi pt o sala de max 140 (in conditiile in care noi credem ca o sa avem in jur de 120..). Noi ne-am gandit ca mai bine sa ramana loc pentru dans decat sa fie oamenii inghesuiti.
Acum nah.. fiecare face cum considera mai bine!
Mie mi-a parut rau ca e asa mic, mi se pare foarte frumos si elegant!

macris
29.09.2011, 09:29:09

sunt foarte draguti! unde i-ai gasit? aveau si pe alte culori? eu vreau sa am pantofi verzi!

macris
29.09.2011, 09:31:37
Eu visez sa i port ca in realitate e cam greu... sincer nu stiu ce ma voi face la nunta :-?

nu cred ca sunt greu de purtat pt ca se vede ca au si un pic de platforma.. vrei sa te schimbi in niste balerini sau alti pantofi dupa biserica? ma gandeam ca daca sunt asa inalti si dupa aia iti iei balerini, calci pe rochie.

ella03
29.09.2011, 18:07:40

sunt foarte frumosi!! imi plac mult desi nu cred k as putea sta toata ziua incaltata cu ei...:(

adytza3087
29.09.2011, 22:32:35

De 3 ori superbi!! :x

cita_ralu
30.09.2011, 19:46:48
Buna,

Mai primiti o miresica de Septembrie? Cam intarziata ce-i drept :) ... Sper sa mai prind un loc liber la CCA, daca nu, ne orientam, ce ziceti o fi prea tarziu daca nu am rezervat inca restaurantul?

dutz_iedutz
30.09.2011, 20:52:10
Buna,

Mai primiti o miresica de Septembrie? Cam intarziata ce-i drept :) ... Sper sa mai prind un loc liber la CCA, daca nu, ne orientam, ce ziceti o fi prea tarziu daca nu am rezervat inca restaurantul?

Bine ai venit >:D< ralu!!!
Raspunsul la intrebarea ta depinde de multe aspecte:
1. ce fel de nunta va doriti ? cam cati invitati estimati ca veti avea?----de aici incepi sa pui sau sa scoti din lista posibile resturante;
2. vreti nunta sambata sau duminica?-----zilele de duminica sunt mai putin cautate in prima faza si astfel cresc sansele de a gasi restaurant liber pentru duminica chiar daca faci rezervare cu mai putin de un an inainte.

cita_ralu
30.09.2011, 21:03:49
Bine ai venit >:D< ralu!!!
Raspunsul la intrebarea ta depinde de multe aspecte:
1. ce fel de nunta va doriti ? cam cati invitati estimati ca veti avea?----de aici incepi sa pui sau sa scoti din lista posibile resturante;
2. vreti nunta sambata sau duminica?-----zilele de duminica sunt mai putin cautate in prima faza si astfel cresc sansele de a gasi restaurant liber pentru duminica chiar daca faci rezervare cu mai putin de un an inainte.

>:D< de primire :)

pai prima lista preconizeaza ca ajungem undeva in jur de 100, 120 persoane. Ne dorim sambata, in septembrie iese din calcul 8 septembrie ( Sf Maria si tot odata ziua mea :) )
Eu mi-as dori foarte multe la Cercul Militar, mereu mi-am dorit acolo, plus ca de cand ma interesez am vazut niste poze super si numai de bine am citit aici pe site :) insa este cam greu cu "intrarea" acum sa vedem.

nu stiu daca sa risc sa asteptam sau sa ne grabim un pic ...

dutz_iedutz
30.09.2011, 21:21:17
>:D< de primire :)

pai prima lista preconizeaza ca ajungem undeva in jur de 100, 120 persoane. Ne dorim sambata, in septembrie iese din calcul 8 septembrie ( Sf Maria si tot odata ziua mea :) )
Eu mi-as dori foarte multe la Cercul Militar, mereu mi-am dorit acolo, plus ca de cand ma interesez am vazut niste poze super si numai de bine am citit aici pe site :) insa este cam greu cu "intrarea" acum sa vedem.

nu stiu daca sa risc sa asteptam sau sa ne grabim un pic ...

La CCA trebuie depuse niste cereri/rapoarte speciale pentru aprobare.Ati mers sa vorbiti cu administratorul salilor de jos?Din cate cunosc eu exista o perioada de depunere a acestor rapoarte undeva catre sfarsitul verii si inceputul toamnei.

cita_ralu
01.10.2011, 08:02:51
La CCA trebuie depuse niste cereri/rapoarte speciale pentru aprobare.Ati mers sa vorbiti cu administratorul salilor de jos?Din cate cunosc eu exista o perioada de depunere a acestor rapoarte undeva catre sfarsitul verii si inceputul toamnei.

Prima data m-am interesat aici pe site si am aflat cum se procedeaza, zilele acestea trebuie sa vorbeasca "miresoiul" la el la munca, sa vedem cum se procedeaza, ce ne sfatuiesc si cei de acolo si apoi tot zilele acestea o sa mergem sa vb cu administratorul. Sper sa avem noroc si sa fie bine :)

ionela1987
01.10.2011, 17:09:34
Mult noroc!!!
Buna fetelor!ce mai faceti cum mai stati cu pregatirile ?eu nu am mai intrat de ceva timp pe aici :smile:

Cristina888
01.10.2011, 18:44:45
Buna fetelor!ce mai faceti cum mai stati cu pregatirile ?eu nu am mai intrat de ceva timp pe aici :smile:

Sa va spun si pe topicul asta ce am mai facut, chiar daca am scris si pe cel general. Astazi mi-am cumparat rochita de mireasa (va atasez si cateva poze), am dat avans pentru ea si o voi ridica la vara, in iulie-august dupa ce ii fac si modificarile de care are nevoie. Pentru mine este cea mai buna solutie, este axact ce vroiam, ca sa nu o am aproape de mine sa ma uit zilnic la ea...:)
Ne-am hotarat si la fotograf aseara si suntem foooooarte incantati de alegerea facuta. Saptamana care urmeaza vom plati si avansul ca sa semnam contractul :D

lavi78
01.10.2011, 19:53:48
Superba rochia

cita_ralu
01.10.2011, 21:06:56
Sa va spun si pe topicul asta ce am mai facut, chiar daca am scris si pe cel general. Astazi mi-am cumparat rochita de mireasa (va atasez si cateva poze), am dat avans pentru ea si o voi ridica la vara, in iulie-august dupa ce ii fac si modificarile de care are nevoie. Pentru mine este cea mai buna solutie, este axact ce vroiam, ca sa nu o am aproape de mine sa ma uit zilnic la ea...:)
Ne-am hotarat si la fotograf aseara si suntem foooooarte incantati de alegerea facuta. Saptamana care urmeaza vom plati si avansul ca sa semnam contractul :D

Superba, Felicitari!

ionela1987
01.10.2011, 23:53:57
Superba rochita ta chiar ai fost curajoasa sa o alegi cu ceva timp inainte

ella03
02.10.2011, 08:26:16

felicitari pentru rochita! este superba! :*

Flamingo
03.10.2011, 10:33:34

Si eu ma tot uit la rochita, e fara de cusur.si parca tot mai tare imi doresc sa imi si eu pe "The One" :)

adytza3087
03.10.2011, 20:17:00

Superba, pune silueta in evidenta. Felicitari pentru alegere.

alexush
04.10.2011, 02:36:55
Superba rochita ta!!! Sa o porti fericita si iubita! Deabia astept sa merg si eu la probat rochite.

dodo09
04.10.2011, 09:39:45
super dragutza rochia..sa iti aduca mult noroc, sa te simti unica in clipa cand o vei purta...poopici

otillia
04.10.2011, 11:05:22

Sunt superbi, imi plac foarte mult dar nustiu daca as rezista o noapte intreaga pe ei :(