PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de SEPTEMBRIE 2012

Pagini : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

MissSwan
05.12.2011, 11:20:12
In calendarul ortodox este scris ca nu se fac nunti in zilele praznicelor imparatesti (sarbatorile cu cruce rosie intre 2 paranteze) si ajunul lor. 8 septembrie e praznic imparatesc. Daca sunt si preoti care oficiaza cununii in acea zi, foarte bine, asta nu inseamna ca toti o fac. De aceea, e bine ca fiecare mireasa care doreste acea data sa vorbeasca cu preotul bisericii unde vrea sa se cunune, nu sa se bazeze pe ce fac alti preoti de la alte biserici sau din alte orase. ;-)

silvia2929
05.12.2011, 14:09:58
In calendarul ortodox este scris ca nu se fac nunti in zilele praznicelor imparatesti (sarbatorile cu cruce rosie intre 2 paranteze) si ajunul lor. 8 septembrie e praznic imparatesc. Daca sunt si preoti care oficiaza cununii in acea zi, foarte bine, asta nu inseamna ca toti o fac. De aceea, e bine ca fiecare mireasa care doreste acea data sa vorbeasca cu preotul bisericii unde vrea sa se cunune, nu sa se bazeze pe ce fac alti preoti de la alte biserici sau din alte orase. ;-)

Specific ca preotul respectiv este profesor la teologie, banuiesc ca sie ce face....... Iar in al doilea rand nu mi se pare normal ca un moderator sa aiba astfel de replici taioase

MissSwan
05.12.2011, 14:15:20
Specific ca preotul respectiv este profesor la teologie, banuiesc ca sie ce face....... Iar in al doilea rand nu mi se pare normal ca un moderator sa aiba astfel de replici taioase

Aceasta problema s-a mai discutat si cumva se reactioneaza de parca noi cele care avertizam ca asa e in calendar si s-ar putea ca nu toti sa accepte, ca o facem din rautate sau vorbim ca sa ne aflam in treaba. Aceeasi discutie a fost si in legatura cu Rusaliile si exact aceleasi reactii. Nu am spus ca preotul tau nu stie ce vorbeste ci ca in calendar e cum e si s-ar putea ca altii sa nu vrea sa cunune, de aceea este bine ca fiecare sa intrebe preotul ei si nu sa se bazeze pe ce spun altii, sa rezerve restaurantul si apoi sa se trezeasca ca nu vrea preotul de la biserica dorita sa ii cunune. Ce e asa taios in asta? Mie mi se pare doar realist.

Kalini
05.12.2011, 15:22:35

Si moderatorii sunt utilizatori ai acestui forum si au dreptul sa-si expuna parerea....Faptul ca "puneti sub lupa" moderatorii si le analizati toate postarile nu mi se pare mie normal.

lovelydodo
07.12.2011, 11:18:24

Asta era replica taioasa? /:)
Draga Silvia, nu stiu cum ai fi reactionat daca ar fi fost o replica voit rautacioasa menita te faca sa te simti prost.
MissSwan si-a spus parerea si are si dreptate, in calendar scrie ca nu se fac nunti in zilele praznicelor imparatesti si ajunul lor, dar probabil sunt si preoti care cununa in acele zile. De-aia e bine sa vorbesti "la sursa".

danutzu2011
07.12.2011, 21:12:48
Buna cine are nunta in 08 sept 2012?

ooana82
08.12.2011, 13:26:12
Draga miresicilor, tin sa va multumesc :) Ca de nu erati voi, stateam bine merci pana la anul fara sa cautam nimic :P Dupa un research facut mai ceva ca pentru teza de doctorat si excel-uri cu diferite variatii pe tema nr. invitatiilor, poate poate se mai micsoreaza, sper sa rezolvam saptamana viitoare cu restaurantul.
Si din cate am citit aici, urmatorul pas ar fi formatia, apoi foto+video.
Asa ca va rog sa-mi spuneti si mie daca aveti idee de formatii si/sau dj si sa-mi dati si mie un sfat in directia asta. Noi ne gandeam la o formatie care sa cante cover-uri si alta muzica din aceeasi zona (nu manele si nici populara), plus un dj. Sau doar formatie, daca au un onorariu decent.
Am cerut oferte si de la artisti mai faimosi, dar pt un program de 50' ne cam depaseste bugetul alocat pt toata partea de muzica.
Multumesc si spor la pregatiri :)

lovelydodo
08.12.2011, 19:19:38
Draga miresicilor, tin sa va multumesc :) Ca de nu erati voi, stateam bine merci pana la anul fara sa cautam nimic :P Dupa un research facut mai ceva ca pentru teza de doctorat si excel-uri cu diferite variatii pe tema nr. invitatiilor, poate poate se mai micsoreaza, sper sa rezolvam saptamana viitoare cu restaurantul.
Si din cate am citit aici, urmatorul pas ar fi formatia, apoi foto+video.
Asa ca va rog sa-mi spuneti si mie daca aveti idee de formatii si/sau dj si sa-mi dati si mie un sfat in directia asta. Noi ne gandeam la o formatie care sa cante cover-uri si alta muzica din aceeasi zona (nu manele si nici populara), plus un dj. Sau doar formatie, daca au un onorariu decent.
Am cerut oferte si de la artisti mai faimosi, dar pt un program de 50' ne cam depaseste bugetul alocat pt toata partea de muzica.
Multumesc si spor la pregatiri :)

Buna Oana, felicitari pentru viitorul eveniment si bine ai venit! Aaa.... am observat ca avem nunta in aceeasi zi! :D

Si noi am vrut formatie + DJ, dar am renuntat la formatie pentru ca iubitul meu ar fi vrut sa cante poupulara si muzica de petrecere, iar cei pe care i-am gasit depaseau cu mult bugetul alocat pentru formatie+ Dj. Am gasit un Dj bun, inainte de nunta vom vorbi cu el impreuna cu starostele, ca sa faca un program de muzica sa multumeasca pe toata lumea, sa puna si muzica usoara, si muzica de petrecere si populara. Iar acum cautam un solist/o solista de muzica populara sa cante maxim o ora si vreo 3 perechi de dansatori, si cred ca vom vorbi la Ansamblul Muresul.

Am vazut ca esti din Bucuresti, cred ca formatii si dj de acolo iti pot recomanda miresicile din Bucuresti, si sunt sigura ca te vor lumina, pentru ca si pe mine m-au ajutat mult cele din Mures...si noi fara ele incepeam pregatirile la anul, prin februarie..

Spor la pregatiri, si sa mai scrii ce ati rezolvat! :*

mary_85
11.12.2011, 22:08:42
Buna cine are nunta in 08 sept 2012?

buna,
eu am nunta pe 8 sept :)

bun venit noilor miresici si spor la miresit :)

martina26
11.12.2011, 23:03:59
Veste buna - a vorbit bunica cu preotul de la biserica unde vrem sa ne cununam si a zis ca e ok ca suntem ortodocsi, numai sa-i ducem certificatele de botez, sa vada ca am fost botezati. ^:)^

Acuma, eu cred ca pot sa fac rost de al meu, numai sa ajung la Cluj si sa aflu exact unde am fost botezata (presupun ca la Catedrala) dar sa vedem cum o sa faca el rost de al lui ... [-o<

danutzu2011
12.12.2011, 19:35:38
buna,
eu am nunta pe 8 sept :)

bun venit noilor miresici si spor la miresit :)

Buna si cum stai cu pregatirile? Si eu m-am intampinat de problema cu 8 sept, dar am vb cu preotul si cu o maicuta si mi-ai spus ca nu este nici o problema mai ales dupa ora 18:00.

Fetelor ce flori veti folosi in aranjamente in septembrie?Eu am ales culoarea verde si crem si ma tot gandesc ce floori sa folosesc. Am vazut niste aranjamente acute cu lime, lamai si portocale fff frumoase, ce ziceti de ele?

Pt miresicile din Tm am inteles ca in 6-8 ian este targ de nunti la centru de afaceri, ce ziceti este ce trebuie? Eu nu sunt din Tm si daca credeti ca nu este ok va rog sa-mi spuneti sa nu fac drumul degeaba. In 20-22 ianuarie este si la Teatru National. Sa vin la ambele?

ariana20
12.12.2011, 20:58:44
Buna si cum stai cu pregatirile? Si eu m-am intampinat de problema cu 8 sept, dar am vb cu preotul si cu o maicuta si mi-ai spus ca nu este nici o problema mai ales dupa ora 18:00.

Fetelor ce flori veti folosi in aranjamente in septembrie?Eu am ales culoarea verde si crem si ma tot gandesc ce floori sa folosesc. Am vazut niste aranjamente acute cu lime, lamai si portocale fff frumoase, ce ziceti de ele?

Pt miresicile din Tm am inteles ca in 6-8 ian este targ de nunti la centru de afaceri, ce ziceti este ce trebuie? Eu nu sunt din Tm si daca credeti ca nu este ok va rog sa-mi spuneti sa nu fac drumul degeaba. In 20-22 ianuarie este si la Teatru National. Sa vin la ambele?

Iti recomand pe cel din 20-22 ianuarie 2012 de la Casa Tineretului organizat de cei de la Dalisis. Anul trecut am fost la toate cele 3 organizate in oras si cel de la Casa Tineretului a avut o varietate mai mare de firme

danutzu2011
12.12.2011, 21:32:58
Iti recomand pe cel din 20-22 ianuarie 2012 de la Casa Tineretului organizat de cei de la Dalisis. Anul trecut am fost la toate cele 3 organizate in oras si cel de la Casa Tineretului a avut o varietate mai mare de firme

Multumesc, oricum atunci in 20-22 este in 2 locuri asa ca e super .

giuliette17
14.12.2011, 21:51:24
Buna! Ma alatur si eu voua.:)
Eu am nunta pe 22 septembrie!
Momentan mi se pare ca nu am facut prea mlte pregatiri si am cam intrat in panica. Am rezervat restaurantul, am rezolvat cu muzica si am rezolvat si cu foto+video...Cam atat:-s

danutzu2011
14.12.2011, 22:11:29
Momentan mi se pare ca nu am facut prea mlte pregatiri si am cam intrat in panica. Am rezervat restaurantul, am rezolvat cu muzica si am rezolvat si cu foto+video...Cam atat:-s

Si eu cam tot atat am rezolvat, dar cred ca aceste lucruri sunt cele mai importante :) Raman chestiile marunte, gen rochie :), flori....

giuliette17
14.12.2011, 22:14:57
Eu sunt genul de om care se streseaza si imi place sa fie totul gata din timp...
Insa sunt multe care nu poti sa le iei de acum(de exemplu rochia de mireasa). Momentan ma uit la marturii si verighete:)

alexush
14.12.2011, 23:08:43

Buna, bine ai venit! Avem nunta in aceeasi zi. Nici eu nu am facut cu mult mai mult, si eu am restaurantul, muzica, lumini, foto, video inca nu, am rochia de mireasa si cam atat deci nu iti fa griji, k si eu restul le fac dupa sarbatori din ianuarie vrea sa incep cu restul. Spor la pergatitri!

giuliette17
14.12.2011, 23:16:00
Buna, bine ai venit! Avem nunta in aceeasi zi. Nici eu nu am facut cu mult mai mult, si eu am restaurantul, muzica, lumini, foto, video inca nu, am rochia de mireasa si cam atat deci nu iti fa griji, k si eu restul le fac dupa sarbatori din ianuarie vrea sa incep cu restul. Spor la pergatitri!
Eu nu imi fac griji cu luminile ca de asta se ocupa cei cu muzica...rochia de mireasa cred ca o las pentru luna aprilie-mai ca as vrea sa mai slabesc un pic.

alexush
14.12.2011, 23:26:59
Eu nu imi fac griji cu luminile ca de asta se ocupa cei cu muzica...rochia de mireasa cred ca o las pentru luna aprilie-mai ca as vrea sa mai slabesc un pic.

Da am gresit eu ca si la mine se ocupa tot cei de la muzica dar ma tot gandeam daca ne trebuie asa multe lumini sau nu si de aia am ramas cu luminile in cap :))

lovelydodo
15.12.2011, 12:08:01

Asa si noi am platit avansul pt restaurant, muzica, foto, staroste...dar inca nu avem video..si am vorbit la mai multe agentii pentru decorarea restaurantului, flori si buchete si lumanari. La inceput de ianuarie vorbim pt stare civila si biserica. Cred ca astea sunt cele mai importante. Rochita inca nu am incercat nici eu pentru ca as vrea sa slabesc vreo 5 kg.. Spor la pregatiri!

bianca2na
15.12.2011, 14:37:54
Asa si noi am platit avansul pt restaurant, muzica, foto, staroste...dar inca nu avem video..si am vorbit la mai multe agentii pentru decorarea restaurantului, flori si buchete si lumanari. La inceput de ianuarie vorbim pt stare civila si biserica. Cred ca astea sunt cele mai importante. Rochita inca nu am incercat nici eu pentru ca as vrea sa slabesc vreo 5 kg.. Spor la pregatiri!

buna fetelor, ma alatur si eu voua, ma bucur ca exista site-ul acesta dedicat viitoarelor mirese ca sa mai putem schimba pareri, sfaturi, idei:*

bianca2na
15.12.2011, 14:40:56

buna, si eu tot pe 8 o sa fiu mireasa si am vb cu preotul meu si mi-a zis ca din partea lui nu e nici un fel de problema

deocamdata am platit avansul la restaurand si aseara am semnat contractul cu formatia(sunt foarte incantata de ei), eu zic ca ne-am miscat binisor tinand cont de faptul ca ne-am hotarat acum 1 luna sa facem nunta

bianca2na
15.12.2011, 14:46:48
Eu sunt genul de om care se streseaza si imi place sa fie totul gata din timp...
Insa sunt multe care nu poti sa le iei de acum(de exemplu rochia de mireasa). Momentan ma uit la marturii si verighete:)

asa sunt si eu, imi place sa fie totul gata la timp....la ce marturii te-ai gandit?

bianca2na
15.12.2011, 14:54:29
Foarte tare! Cam mult la biserica...dar am vazut ca faceti la catedrala...Noi facem la mine la tara (optasi) si ne costa 250 Ron :D Si noi de unde luam bautura tot un fel de distribuitor e.

si noi o facem tot la mn la tara si ne costa in jur de 8 mil:-<

silvia2929
15.12.2011, 15:34:33
buna, si eu tot pe 8 o sa fiu mireasa si am vb cu preotul meu si mi-a zis ca din partea lui nu e nici un fel de problema

deocamdata am platit avansul la restaurand si aseara am semnat contractul cu formatia(sunt foarte incantata de ei), eu zic ca ne-am miscat binisor tinand cont de faptul ca ne-am hotarat acum 1 luna sa facem nunta

Ce ma bucur ca au mai venit miresiti de 8 septembrie, ca eram c-am sigurica si ma simteam stinghera

bianca2na
15.12.2011, 15:54:12
si eu vreau la fel ;)....dar inca nu stiu din ce flori o sa fie....nici pe mine nu ma incanta foarte tare ideea trandafirilor...dar nici nu o exclud...depinde de ce o sa ma atraga....dar mai avem timp suficient sa ne gandim si sa ne razgandim pana atunci :))))))

eu genul asta de lumanari as vrea, ma incanta foarte mult ideea, voi ce ziceti?

alexush
15.12.2011, 17:33:34

Mie imi plac, sunt dragute si parca mai practice ca nu mai trebuie sa care ditamai lumanarea dar nu am mai vazut dinastea pana acuma, unde le-ai gasit?

dutz_iedutz
15.12.2011, 22:19:30
Si mie imi plac:>

danutzu2011
15.12.2011, 22:58:28
Super dragute lumanarile si este altceva :) cum de altfel vreau si eu sa fie nunta mea :) Totusi la ce flori v-ati gandit miresicilor de septembrie :)

myky_scumpik
15.12.2011, 23:57:29
502461502460

buna stiu ca nus miresica de septembrie dar vroiam sa iti arat ce lumanari imi plac mie sunt lucrate in valcea dar distribuie prin curier in toata tara io ptr luna mai trebuie sa dau comanda din martie dak vrei la comanda

Crif
16.12.2011, 00:23:27
502461502460

buna stiu ca nus miresica de septembrie dar vroiam sa iti arat ce lumanari imi plac mie sunt lucrate in valcea dar distribuie prin curier in toata tara io ptr luna mai trebuie sa dau comanda din martie dak vrei la comanda

Sunt interesante dar pentru gustul meu cam incarcate.

macris
16.12.2011, 10:06:45

sunt foarte interesante.. n-am mai vazut asa ceva pana acum..

bianca2na
16.12.2011, 10:17:18
Mie imi plac, sunt dragute si parca mai practice ca nu mai trebuie sa care ditamai lumanarea dar nu am mai vazut dinastea pana acuma, unde le-ai gasit?

nasa mea a fost la o nunta in ploiesti si asa aveau

bianca2na
16.12.2011, 10:20:00
sunt foarte interesante.. n-am mai vazut asa ceva pana acum..

nici eu nu am mai vazut, dar imi plac foarte mult, asa o sa le fac sigur;-)

bianca2na
17.12.2011, 09:20:07
nici eu nu am mai vazut, dar imi plac foarte mult, asa o sa le fac sigur;-)

fetelor, v-ati gandit la o tema a nuntii??
la mn la restaurant au aranjamente la mese si scaune cu auriu sau grena...si nu stiu ce sa aleg:wacko::zz:
eu ma gandeam la flori de camp...spic de grau..inca nu stiu, voi??

ieri am gasit aranjamentu asta...cum vi se pare?

giuliette17
17.12.2011, 16:24:22
la mn la restaurant au aranjamente la mese si scaune cu auriu sau grena...si nu stiu ce sa aleg:wacko::zz:

Eu ma gandeam la tema de nunta chiar toamna. Inca nu stiu sigur...sunt in dubii.:-<

paulla
17.12.2011, 19:55:16
Buna fetelor,, eu sunt tot o miresica de septembrie 2012,, momentan noi am dat avansuri la rest, formatie, foto/video,, acum suntem in cautare de verighete dar nu ma pot hotara la un model:-*

alexandraroxana
18.12.2011, 13:23:36

Spicele de grau, introduse in aranjamentul floral sunt foarte frumoase, mai ales pentru o nunta de semptembrie. Si eu m-am gandit sa introduc spice de grau in aranjamentul de pe masa mirilor, care va fi pe galben, cu crizanteme galbene, floarea soarelui, etc.
Eu, pentru mine m-am gandit la combinatia alb-galben si ma axez mai mult pe crizanteme.
TU poti insa incerca aranjemente de trandafiri galbeni si grena, sau crizanteme galbene si trandafiri grena, pe suport de fier forjat.

lovelydodo
20.12.2011, 17:05:07
Noi avem 2 in 1. Ne place mult toamna, iar mie imi plac culorile rozulii, ciclam fuchsia... asa ca o sa avem aranjamente din gama asta de culori. de la alb la ciclam.
Initial nu vroiam crizanteme, pentru ca aveam o conceptie aiurea despre ele ( ca se duc la cimitir) insa imi plac mult acesti banutei de floricele si voi include si niste crizanteme albe in aranjamente.

pikachu1986
23.12.2011, 15:44:42
Asa e! :)) ai fara bautura? noi avem fara dar ne-a trimis nenea de la restaurant la argintex parca ii zice in pitesti unde luam tot ce ne trebuie si ce ramane nedesfacut ducem inapoi si avem si 10 % reducere :D si la tort avem 30% reducere <:-Pbiserica rezolvata si ieftin :D
De unde luati tortul cu 30% reducere? Si eu tot la Pitesti am nunta pe 15 septembrie si dupa ce am tot citit ce ati scris voi pana cum m-a decis ca e cazul sa incep sa "activez".:*

pikachu1986
23.12.2011, 15:46:44

Foarte frumos si mie mi-ar fi placut ceva cu flori de camp, spice de grau si chiar floarea soarelui dar nu prea stiu ce sa zic inca...parca sunt asa in dubii..:d

dr_alinutza
26.12.2011, 21:51:10
voi la ce ora ati pus/vreti sa puneti cununia religioasa?trebuie sa merg si eu saptamana asta sa stabilesc ora si sa platesc avansul si oscilez intre 17:00 si 18:00.

alexandraroxana
27.12.2011, 16:30:05
voi la ce ora ati pus/vreti sa puneti cununia religioasa?trebuie sa merg si eu saptamana asta sa stabilesc ora si sa platesc avansul si oscilez intre 17:00 si 18:00.
Eu am cununia religioasa la ora 11:00, pentru ca e nunta de zi.

anamanu
28.12.2011, 14:46:06
Super dragute lumanarile si este altceva :) cum de altfel vreau si eu sa fie nunta mea :) Totusi la ce flori v-ati gandit miresicilor de septembrie :)

Buna, Sunt noua pe acest forum dar sunt si eu miresica de septembrie :), referitor la flori...m-am tot gandit si cred k o sa aleg trandafiri crem cu orhidee rosii, ma mai gandisem la bujori si trandafiri, am vazut niste aranjamente foarte frumoase, dar am inteles ca bojorii se gasesc doar in iunie sau ceva de genu :(, si mai erau si hortensiile, nu m-am hotarat inca, dar ca idee

alexandraroxana
28.12.2011, 15:03:14
Pentru septembrie m-am gandit la crizanteme albe si galbene, trandafiri albli si galbeni, si crini, si amarylis galben.

danutzu2011
28.12.2011, 18:53:45
Pentru septembrie m-am gandit la crizanteme albe si galbene, trandafiri albli si galbeni, si crini, si amarylis galben.

Eu cred ca o sa folosesc in aranjamente santini...ce parere aveti?

danutzu2011
28.12.2011, 18:54:43
Buna, Sunt noua pe acest forum dar sunt si eu miresica de septembrie :), referitor la flori...m-am tot gandit si cred k o sa aleg trandafiri crem cu orhidee rosii, ma mai gandisem la bujori si trandafiri, am vazut niste aranjamente foarte frumoase, dar am inteles ca bojorii se gasesc doar in iunie sau ceva de genu :(, si mai erau si hortensiile, nu m-am hotarat inca, dar ca idee

Cred ca varianta trandafiri crem cu orhidee este superba

Apropo miresici voi cat va alocati din buget pt aranjamentele florale :-\

danutzu2011
28.12.2011, 18:56:57

Ai si cununia civila in aceeasi zi?

giuliette17
29.12.2011, 09:25:15
Fetelor sunt asa bucuroasa, am fost ieri si am reusit sa ne luam verighete. Am vorbit cu preotul si ne-am gandit sa ne facem si slujba de logodna pe 31:>

tcv16
29.12.2011, 09:28:25
felicitari! asteptam ...sa ti le admiram....o:-)
Fetelor sunt asa bucuroasa, am fost ieri si am reusit sa ne luam verighete. Am vorbit cu preotul si ne-am gandit sa ne facem si slujba de logodna pe 31:>

pikachu1986
29.12.2011, 10:43:17
Felicitari, sa le purtati sanatosi si indragostiti :x. Ne gandeam si noi sa merge zilele astea sa dam o raita prin bijuterii poate gasim ceva... cine stie... vreo reducere de sfarsit de an... :>
Spor la pregatiri ( de nunta si de Anul Nou)!!!

anamanu
29.12.2011, 12:10:48

Eu m-am gandit la 1300-1500 de lei, in conditiile in care o sa merg sa imi cumpar florile din sere, si o sa mai am nevoie doar de aranjat si inchirierea vaselor, sper sa imi iasa :)

lovelydodo
29.12.2011, 14:55:12
Eu m-am gandit la 1300-1500 de lei, in conditiile in care o sa merg sa imi cumpar florile din sere, si o sa mai am nevoie doar de aranjat si inchirierea vaselor, sper sa imi iasa :)

Eu am vorbit cu o firma de decoratiuni, si buchetul miresei, al nasei, aranjamentele de pe masa cu tot cu vaza ( avem in jur de 20-22 de mese), aranjamentul de pe masina, arnajaentele de pe masa mirilor ( 3 la numar) si cocarde costa 1200 lei. Asta cu orhidee ciclam, mini trandafiri roz pal si fresia alba, si crizanteme albe.
Mai astept inca o oferta si apoi aleg.

anamanu
29.12.2011, 15:02:55
Eu am vorbit cu o firma de decoratiuni, si buchetul miresei, al nasei, aranjamentele de pe masa cu tot cu vaza ( avem in jur de 20-22 de mese), aranjamentul de pe masina, arnajaentele de pe masa mirilor ( 3 la numar) si cocarde costa 1200 lei. Asta cu orhidee ciclam, mini trandafiri roz pal si fresia alba, si crizanteme albe.

Poti sa imi spui si mie, te rog, numele firmei, e o super oferta, chiar nu ma asteptam, mai ales ca ce am gasit pana acum erau in jur de 200 de lei per masa, de asta am si zis ca o sa imi cumpar florile

nico_leta
29.12.2011, 19:08:36
fetelor am si eu nevoie de ajutorul vostru
dupa sarbatori trebuie sa ma duc sa imi inchiriez suportul de tort si problema mea este ca o sa am un tort micut,imi trebuie dupa calcule maxim 10kg de tort(am cca 70 de persoane)iar eu vreau un tort cu martipan etajat,vreau ca cele 3 etaje(ca mai mult nu imi ies)sa fie unul peste altul:D si nu am idee de loc daca poate sa imi faca si cam ce ar iesi in conditiile astea.Vreau sa ma duc informata la cofetarie nu sa imi bagea aia o groaza de strambe:D.Nu aveti cumva poze cu torturi de nunta de la cunostinte care au fost asa micute?

Crif
29.12.2011, 20:33:00
fetelor am si eu nevoie de ajutorul vostru
dupa sarbatori trebuie sa ma duc sa imi inchiriez suportul de tort si problema mea este ca o sa am un tort micut,imi trebuie dupa calcule maxim 10kg de tort(am cca 70 de persoane)iar eu vreau un tort cu martipan etajat,vreau ca cele 3 etaje(ca mai mult nu imi ies)sa fie unul peste altul:D si nu am idee de loc daca poate sa imi faca si cam ce ar iesi in conditiile astea.Vreau sa ma duc informata la cofetarie nu sa imi bagea aia o groaza de strambe:D.Nu aveti cumva poze cu torturi de nunta de la cunostinte care au fost asa micute?

Am citit pe undeva (tot pe miresici) ca exista torturi cu etaje false. Decupeaza din polistiren si il imbraca in martipan ca si cum ar fi un etaj...sau eu cel putin asta am inteles din ce explicau fetele. Nu vreau sa te induc in eroare, poate cineva detine mai multe informatii si ne va explica cum se procedeaza. Nu mai stiu exact pe unde am citit.

nico_leta
30.12.2011, 18:26:07
Am citit pe undeva (tot pe miresici) ca exista torturi cu etaje false. Decupeaza din polistiren si il imbraca in martipan ca si cum ar fi un etaj...sau eu cel putin asta am inteles din ce explicau fetele. Nu vreau sa te induc in eroare, poate cineva detine mai multe informatii si ne va explica cum se procedeaza. Nu mai stiu exact pe unde am citit.

am auzit si eu si chiar am citit pe aici pe undeva asemenea discutii dar nu stiu daca la mine in oras se face asa ceva si sincer nu ma incanta ideea
am o prietena care va face nunta dupa mine si nunta ei va avea loc la Suceava si ea imi povestea ca la ei se fac prajituri pentru fiecare persoana iar tortul este doar de decor ,doar primul etaj ( cel mai mic) este adevarat pentru ca sa se poata taia,restul este din poliester.nu imi place si crede-ma ca nici ea nu ete incantata mai ales ca mama ei este cofetareasa dar cum nunta este la socri in localitate iar pana la ea e distanta mare,socrii comanda.Urasc persoanele care fac nunta la copii numai dupa ideile lor,seamana cu parintii aceea care vor neaparat ca fii lor sa urmeze o anumita meserie,multumesc ca la mine nu e cazul

danutzu2011
30.12.2011, 19:02:58

Supre oferta zici eu la florile care le-ai precizat...orhideele sunt f scumpe din cate am vazut....

lovelydodo
30.12.2011, 19:43:37
Supre oferta zici eu la florile care le-ai precizat...orhideele sunt f scumpe din cate am vazut....

Nu stiu, dar am intrebat aproximativ la toate agentiile pentru decoratiuni si cam aceleasi preturi, plus minus cate 100-300 de lei la total. Asa o fi "piata" in Mures, habar n-am. Eu le-am trimis cererea exact cu ce ne dorim, ideile noastre si tot.

lovelydodo
30.12.2011, 19:53:21
am auzit si eu si chiar am citit pe aici pe undeva asemenea discutii dar nu stiu daca la mine in oras se face asa ceva si sincer nu ma incanta ideea
am o prietena care va face nunta dupa mine si nunta ei va avea loc la Suceava si ea imi povestea ca la ei se fac prajituri pentru fiecare persoana iar tortul este doar de decor ,doar primul etaj ( cel mai mic) este adevarat pentru ca sa se poata taia,restul este din poliester.nu imi place si crede-ma ca nici ea nu ete incantata mai ales ca mama ei este cofetareasa dar cum nunta este la socri in localitate iar pana la ea e distanta mare,socrii comanda.Urasc persoanele care fac nunta la copii numai dupa ideile lor,seamana cu parintii aceea care vor neaparat ca fii lor sa urmeze o anumita meserie,multumesc ca la mine nu e cazul

Eu n-as avea nimic impotriva sa am o macheta invelita ca restul tortului si in varful ei tortul pe care il taie mirii, iar in bucatarie sa fie deja pregatite felii din acelasi fel de tort pentru invitati. Cred ca mi-ar lua o piatra de pe inima cand ma gandesc ca s-ar putea intampla ceva cu tortul meu... am auzit si de ospatari care s-au impiedicat si dus a fost tortul.:(
Referitor la ce spui tu despre prietena ta, imi pare rau ca socrii comanda. Daca ei nu ii place, ar trebui sa spuna, sa vorbeasca cu cei de la cofetarie sa faca dupa placul ei, ca e nunta ei, nu a socrilor. Si nu conteaza ca "la ei in Suceava asa se face"...din moment ce dau banii pe ceva, "ceva-ul" ala ar trebui sa fie asa cum si-l doresc.

lorelai03
30.12.2011, 23:13:22
Buna fetelor,

Anul asta Mosu' mi-a adus o cerere in casatorie. Noi am plecat optimisti sperand sa facem in septembrie in 2012, dar deja ma sperii citind pe aici cam cu cat timp inainte v-ati rezervat. Momentan nu avem absolut nimic decat vagi idei, stiu biserica la care as vrea, dar cam atat. Face vreuna nunta la McMoni's, ma tot uitam de ceva vreme la ei, mi se par foarte buni ca pret, varietate a mancarii, sala dar am informatii doar de pe site-ul lor. Am citit aici pe forum ca alte fete au avut probleme cu ei- principala problema fiind lipsa lor de comunicare si deschidere. Voi ce ziceti?
Aveti vro recomandare de restaurant? Vrem ceva micut nunta va fi de 80-100 de persoane, cochet dar simplu in acelasi timp- ideea de baza e sa ne distram cat mai mult. Si bineinteles sa fie accesibil ca pret, nu as vrea sa depasesc 300 cu tot cu bauturi

Deci...aveti vro solutie/sugestie pentru o proaspata viitoare mireasa deja disperata?:D

tcv16
30.12.2011, 23:38:31
felicitari! nu trebuie sa te cuprinda disperarea.... ci analizeaza foarte bine ce s -a mai discutat pe aici, vedeti ce preferinte aveti in privinta restauratului ...si dupa revelion cu o listuta bine pusa la punct veti bifa totul.

Mult succes!

Buna fetelor,

Anul asta Mosu' mi-a adus o cerere in casatorie. Noi am plecat optimisti sperand sa facem in septembrie in 2012, dar deja ma sperii citind pe aici cam cu cat timp inainte v-ati rezervat. Momentan nu avem absolut nimic decat vagi idei, stiu biserica la care as vrea, dar cam atat. Face vreuna nunta la McMoni's, ma tot uitam de ceva vreme la ei, mi se par foarte buni ca pret, varietate a mancarii, sala dar am informatii doar de pe site-ul lor. Am citit aici pe forum ca alte fete au avut probleme cu ei- principala problema fiind lipsa lor de comunicare si deschidere. Voi ce ziceti?
Aveti vro recomandare de restaurant? Vrem ceva micut nunta va fi de 80-100 de persoane, cochet dar simplu in acelasi timp- ideea de baza e sa ne distram cat mai mult. Si bineinteles sa fie accesibil ca pret, nu as vrea sa depasesc 300 cu tot cu bauturi

Deci...aveti vro solutie/sugestie pentru o proaspata viitoare mireasa deja disperata?:D

lovelydodo
31.12.2011, 00:26:45
Buna fetelor,

Felicitari si bine ai venit in clubul nostru.
Faceti impreuna o lista, mergeti in ianuarie sa vedeti restaurantul daca acela va place, apoi vorbiti cu cineva pentru foto, video, si muzica, apoi decoruri. Pastrati-va optimismul si nu dispera, ai sa vezi ca este destul timp. Spor la pregatiri!!!

dr_alinutza
02.01.2012, 13:41:58
Ai si cununia civila in aceeasi zi?
Nu.Cununia civila o vom face cu 2 zile inainte ca sa nu ne aglomeram.

alexandraroxana
02.01.2012, 22:53:54

Eu m-am gandit la aprox. 1000 lei aranjamentele florale pentru 10 mese (100 persoane), acum poate sa depaseasca un pic, dar nu mai mult de 1500 lei.

otillia
03.01.2012, 13:35:51
Salutare dragele mele miresici,

Am lipsit ceva timp si am ramas in urma cu discutiile , dar promit ca in cateva zile voi fi activa din nou :D, vreau sa va spun k mi-am achizitionat revista Miresici, acum o rasfoiesc :) deoarece sunt in cautarea rochitei momentan nu m-am decis pe care sa o iau , o sa incep sa colind si sa strabat in lung si-n lat magazinele impreuna cu miresoiul meu pentru gasirea costumelor a pantofilor pentru ginerica, in rest incep programari probe rochite.. uff si cate mai sunt marturii, text invitatii etc.. eu va urez multa bafta la pregatirile pentru nunta si un an nou fericit si plin de bucurii si impliniri!! va pup

madalina215
03.01.2012, 22:16:45
Buna miresici de septembrie,
Ma alatur si eu voua in sfarsit, pentru ca si la mine mosul a venit cu o cerere anul asta, si am fost stresata ca nu o sa gasim restaurant si formatie..si azi am reusit sa gasim si o formatie pe placul nostru, asa ca m-am mai linistit..si..bine v-am gasit!;-)

alexush
03.01.2012, 22:32:24
Ma alatur si eu voua in sfarsit, pentru ca si la mine mosul a venit cu o cerere anul asta, si am fost stresata ca nu o sa gasim restaurant si formatie..si azi am reusit sa gasim si o formatie pe placul nostru, asa ca m-am mai linistit..si..bine v-am gasit!;-)
Buna si bine ai venit printre noi, felicitari pentru cadoul de la mosu :D si spor la pregatiri!!

giuliette17
03.01.2012, 23:21:16
Felicitari si mult noroc de acum incolo! Sa va fie intr-un ceas bun!

danutzu2011
03.01.2012, 23:39:52

Bine ai venit. Ce Mos generos ;-)

anomiss
03.01.2012, 23:45:37

bine ai venit !!!!! spor la pregatiri si felicitari

Flamingo
04.01.2012, 09:18:32

Bine ai venit si spor la miresit! :)

alinut07
04.01.2012, 09:41:43

Felicitări și mult spor la miresit :*

mary_85
05.01.2012, 22:49:39

Felicitari pt cadou, bine ai venit si spor la miresit! ;)

madalina215
05.01.2012, 23:39:29
Multumesc frumos pentru intampinare!Si eu va doresc din tot sufletul sa aveti parte de cea mai minunata nunta! Spor si voua la pregatiri! >:D<

pikachu1986
06.01.2012, 09:25:04
Nu.Cununia civila o vom face cu 2 zile inainte ca sa nu ne aglomeram.
Si noi am ales sa facem cununia cu 2 zile inainte, adica joi pt ca mi se pare mult mai lejer asa.

tootsie19
06.01.2012, 10:39:41
Buna Cris, am vorbit cu cei de la Soulgate Band si cer 1400 E in formatie de 4 (2 instrumente: clape si acordeon) si 2 solisti vocali, sau 1600 E, in formatie de 5 , adica: 2 instrumente si 3 solisti vocali sau alta varianta preferata , depinde de ce vreti (pot si fi si 3 intrumente si 2 solisti) sau pot fi si formatie de 6 sau 7.... Pretul creste in functie de preferintele tale.

Buna!

I-am vazut si eu si as vrea sa ii iau. Poti sa imi spui cum ti s-au parut, cu cine ai vorbit?
Ei par cel mai aproape de ce caut eu si fata de Chorus, care sunt scumpi rau si Friends, parca sunt solutia ideala.

Merci mult!

madalina215
06.01.2012, 14:48:47
Buna!

I-am vazut si eu si as vrea sa ii iau. Poti sa imi spui cum ti s-au parut, cu cine ai vorbit?
Ei par cel mai aproape de ce caut eu si fata de Chorus, care sunt scumpi rau si Friends, parca sunt solutia ideala.

Merci mult!
Buna,
M-am intalnit eu cu cei de la Soulgate pe 29 decembrie.Noua ne luau 9.000 lei, din care 1.000 lei era transportul pana la Constanta, si erau 2 cantarete, clape si acordeon, si vroiau si o camera la hotel. Noi nu i-am luat pentru ca ei sunt mai mult cu muzica usoara, si am vrut o nunta mai traditionala.Pentru 400 de euro in plus ne mai aduceau pe cineva care sa cante muzica populara.Una din cantarete era si de muzica populara, dar nu avea un repertoriu foarte mare de populara.Daca mai vrei sa sti ceva, iti raspund cu drag.Noi ne-am reorientat si am luat alta formatie.Acum depinde fiecare ce vrea.

martina26
06.01.2012, 14:54:44
Si noi am ales sa facem cununia cu 2 zile inainte, adica joi pt ca mi se pare mult mai lejer asa.

noi cam cu o luna inainte, mai ales ca ultima luna am auzit ca e cea mai stresanta si macar asa ne luam o grija de pe cap.

alexandraroxana
06.01.2012, 15:15:51
Astazi am fost cu mama la biserica, si am platit taxa pentru cununie (50 lei). o:-):x:D
Ma bucur ca am mai facut ceva concret pentru nunta.

macris
06.01.2012, 15:20:18
Astazi am fost cu mama la biserica, si am platit taxa pentru cununie (50 lei). o:-):x:D
Ma bucur ca am mai facut ceva concret pentru nunta.

Asa putin? Noi am dat 300 de lei doar avansul!

alexandraroxana
06.01.2012, 15:28:25
Asa putin? Noi am dat 300 de lei doar avansul!
Asta e catedrala de care apartinem noi, este foarte aproape de mine si am platit an de an contributia, asa ca suntem cu ea la zi, si nu a mai trebuit sa platim din urma deloc. Daca alegeam alta biserica de care nu apartineam, cu siguranta mai plateam si noi in plus.
Apoi in ziua cununiei, nasii vor da la preot intre 100 - 300 lei, cat considera ei, si la cantor 50 lei.

anamanu
06.01.2012, 23:28:20
Salutare miresici, am si eu nevoie de ajutorul vostru, mai ales al celor din Bucuresti http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif, am gasit o rochie superba dar e putin peste 2000 de euro si mi se pare enorm http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif, si ma gandeam sa apelez la o croitoreasa sau la o casa de moda ceva (nu ma prea pricep), asa ca daca ma puteti ajuta cu vreo informatie ceva va raman datoare :X:X:X ms mult si spor la pregatiri in continuare :P

cita_ralu
07.01.2012, 12:21:06
Salutare miresici, am si eu nevoie de ajutorul vostru, mai ales al celor din Bucuresti http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_smiley.gif, am gasit o rochie superba dar e putin peste 2000 de euro si mi se pare enorm http://www.miresici.ro/forum/images/smilies/yahoo/yahoo_bigsmile.gif, si ma gandeam sa apelez la o croitoreasa sau la o casa de moda ceva (nu ma prea pricep), asa ca daca ma puteti ajuta cu vreo informatie ceva va raman datoare :X:X:X ms mult si spor la pregatiri in continuare :P

Buna,

ti-am trimis mesaj privat :)

Succes!

Spor la miresit tuturor miresicilor :) eu citesc mereu, dar scriu mai rar :">

Ps. suntem si noi cam la zi :) am rezolvat cu restaurantul, foto&video, dj,verighete si maine mergem cu nasii sa vb la biserica :).

dutz_iedutz
07.01.2012, 12:37:54
Buna,

Succes!

Ps. suntem si noi cam la zi :) am rezolvat cu restaurantul, foto&video, dj,verighete si maine mergem cu nasii sa vb la biserica :).
La ce biserica v-ati gandit?

cita_ralu
07.01.2012, 12:51:17
La ce biserica v-ati gandit?

Ne-am gandit la Biserica Militara Sf Mina (este vis-a-vis de Afli Cotroceni) este foarte frumoasa si din cate am inteles si sper nici nu te usuca de bani

Avem in aceasi zi ... ce dragut :):)

dutz_iedutz
07.01.2012, 16:01:22
Ne-am gandit la Biserica Militara Sf Mina (este vis-a-vis de Afli Cotroceni) este foarte frumoasa si din cate am inteles si sper nici nu te usuca de bani

Avem in aceasi zi ... ce dragut :):)
Este foarte frumoasa biserica. Mergeam si noi la slujbe acolo duminica. Are ferestre mari care o fac sa fie destul de luminata natural. Este spatioasa si scaunele sunt foarte deosebite. Asa stiu si eu, ca slujba costa incomparabil mai putin decat in biserici care ar arata la fel din zona centrala.
Preotul este tanar si cu mult bun simt.
Da, vom fi amandoua in culmea emotiilor in aceeasi zi-- 15 septembrie:">
Succes in rezervarea orei dorite!

dee3a
07.01.2012, 16:47:06
Buna fetelor,

Ma alatur si eu voua celor din septembrie;;)
Sper sa reusesc sa intru mai des sa schimbam pareri
Apropo de subiectul Biserica, am fost si noi in Decembrie si ne-a zis preotul sa venim de luna asta pentru rezervare si taxa ne costa 500 lei.... Mi se pare foarte mult! A mai platit cineva asa mult aceasta taxa?
Spor la treburi :*

Cristina888
07.01.2012, 17:04:07
Buna fetelor,

Apropo de subiectul Biserica, am fost si noi in Decembrie si ne-a zis preotul sa venim de luna asta pentru rezervare si taxa ne costa 500 lei.... Mi se pare foarte mult! A mai platit cineva asa mult aceasta taxa?

Bine ai venit >:D<
500 lei platiti acum si dupa nunta mai platiti si diferenta pana la o suma X sau banii astia reprezinta suma totala?

dee3a
07.01.2012, 17:24:22
Bine ai venit >:D<
500 lei platiti acum si dupa nunta mai platiti si diferenta pana la o suma X sau banii astia reprezinta suma totala?

Buna,

Mai platim diferenta de 500 lei plus pentru cor daca vrem sa avem

Cristina888
07.01.2012, 17:34:23
Buna,

Mai platim diferenta de 500 lei plus pentru cor daca vrem sa avem

Este un pic mai scump decat la biserica unde vom face noi cununia unde taxa este de 800 lei, iar avansul 300 lei. Corul la noi costa 200 lei, la voi?

dee3a
07.01.2012, 18:24:48
Este un pic mai scump decat la biserica unde vom face noi cununia unde taxa este de 800 lei, iar avansul 300 lei. Corul la noi costa 200 lei, la voi?

Nu ne-a zis un pret exact.. depinde de cati vrem sa fie in cor... o sa mergem sa vedem exact zilele astea

anamanu
07.01.2012, 19:34:09
Buna fetelor,

Noi mergem maine si o sa dam 200 de lei, insa am citit ca taxa este intre 400 si 850 de lei, asa k nu stiu ce sa zic :)

ooana82
09.01.2012, 09:52:23
Buna, miresici! In sfaaaarsit avem restaurant. Urmeaza/continua cautarile de biserica, muzica si foto&video.
Din experienta voastra, cand facem programarea la biserica ar trebui sa includa si ora, nu doar ziua, right?
Multumesc!

Cristina888
09.01.2012, 10:01:01
Buna, miresici! In sfaaaarsit avem restaurant. Urmeaza/continua cautarile de biserica, muzica si foto&video.
Din experienta voastra, cand facem programarea la biserica ar trebui sa includa si ora, nu doar ziua, right?
Multumesc!

Da, asa ar fi cel mai bine pentru ca vor fi si alte cupluri care se vor cununa in aceeasi zi cu voi si preferabil ar fi sa va puteti alege ora care va convine cel mai mult inca de la inceput.

macris
09.01.2012, 10:04:03
Multumesc!

Da, pentru ca dupa aceea o sa ai de ales intre niste ore mai ciudate cum ar fi 16:00 sau 20:00...

Flamingo
09.01.2012, 13:08:10
Uaaiiss!! Ce tarife se vehiculeaza pe aici la biserici. :O
Azi il va suna si mama pe preotul nostru sa vedem cat ne va costa aceasta taxa.Saptamana asta vom face si rezervarea la biserica, ne-am hotarat la ora 13.00.Iar maine dam comanda de verighete <:-P

nika_mirela
09.01.2012, 21:46:35
Buna fetele!!! si eu sunt tot o miresica de septembrie...din care am vazut sumele sunt de la 500 la 1000 sau astea's scorurile pe care le-am gasit noi!
Noi am pus biserica la 17...oare e prea devreme?

anomiss
09.01.2012, 23:02:15
Uaaiiss!! Ce tarife se vehiculeaza pe aici la biserici. :O
Azi il va suna si mama pe preotul nostru sa vedem cat ne va costa aceasta taxa.Saptamana asta vom face si rezervarea la biserica, ne-am hotarat la ora 13.00.Iar maine dam comanda de verighete <:-P

buna mara...te-ai programat la biserica petru si pavel??la ce ora???cat ai platit???

danutzu2011
09.01.2012, 23:24:10
Miresici din Tm ma ajutati cu info ce parere aveti de salonul Livius. Imi puteti da un site unde sa vad rochiile. Am intrat in magazin si mi s-au parut f dragute rochitele.

giuliette17
09.01.2012, 23:47:01
Buna fetele!!! si eu sunt tot o miresica de septembrie...din care am vazut sumele sunt de la 500 la 1000 sau astea's scorurile pe care le-am gasit noi!
Si noi tot cam pe la 17 am vrea, deci mie mi se pare perfect:-p

dutz_iedutz
09.01.2012, 23:53:06

Noi la ora 17 ne-am programat.
Depinde ce planuri v-ati facut pentru ziua respectiva: cand vreti sesiunea foto (inainte sau dupa slujba); la ce ora vreti sa ajungeti la local...etc

Flamingo
11.01.2012, 10:39:39
Fetelor, am mai facut ceva de pe lista.Am dat comanda de verighete si vor fi gata cam intr-o saptamana.Abia astept sa va duc poze.Sunt simple iar a mea va avea 3 diamante mici, mici (3 pentru ca sunt nascuta in data de 3 :P).
Si tot ieri am avut degustare la o cofetarie unde cel mai probabil ne vom face si tortul :D...extraordinar de bun a fost ce am gustat.

alexandraroxana
11.01.2012, 12:31:41
Fetelor, am mai facut ceva de pe lista.Am dat comanda de verighete si vor fi gata cam intr-o saptamana.Abia astept sa va duc poze.Sunt simple iar a mea va avea 3 diamante mici, mici (3 pentru ca sunt nascuta in data de 3 :P).
Si tot ieri am avut degustare la o cofetarie unde cel mai probabil ne vom face si tortul :D...extraordinar de bun a fost ce am gustat.
Felicitari!
Si noi, ieri am mai taiat ceva de pe lista. Iubitul meu a platit avansul la sala (50% din taxa de inchiriere a salii), a facut contractul, totul in regula.:) Ma bucur ca se ocupa el de lucrurile astea, ca ma pot baza pe el, am mai putina bataie de cap.

Flamingo
11.01.2012, 12:48:45
buna mara...te-ai programat la biserica petru si pavel??la ce ora???cat ai platit???

Buna!Inca nu, dar 90% merg cu mama duminica.Te anunt!

dee3a
11.01.2012, 15:08:58
Si noi tot cam pe la 17 am vrea, deci mie mi se pare perfect:-p

Buna,

Vad ca avem in aceeasi zi. Si eu m-am gandit la Biserica tot la 17, dar sunt multe persoane care spun ca la sf lui septembrie se intuneca mai devreme si poate nu avem timp sa facem poze... Chiar nu stiu ce sa fac acum?
Tine mai mult slujba de o ora?

mary_85
11.01.2012, 15:34:39
Sa inteleg ca ar cam trebui sa fac si eu rezervarea la biserica...cand ajung la Onesti am ce face :)

alexush
11.01.2012, 15:35:48
Buna,

Vad ca avem in aceeasi zi. Si eu m-am gandit la Biserica tot la 17, dar sunt multe persoane care spun ca la sf lui septembrie se intuneca mai devreme si poate nu avem timp sa facem poze... Chiar nu stiu ce sa fac acum?

Si eu am nunta tot in 22 :D si noua ne-a zis fotograful la fel ca se intuneca dar atunci o sa fac poze inauntru cred ca ma gandesc ca mai devreme de 17 e prea devreme parca ca apoi ce fac invitatii pana la 20 cand trebuie sa fie la restaurant.

dee3a
11.01.2012, 16:12:58
Si eu am nunta tot in 22 :D si noua ne-a zis fotograful la fel ca se intuneca dar atunci o sa fac poze inauntru cred ca ma gandesc ca mai devreme de 17 e prea devreme parca ca apoi ce fac invitatii pana la 20 cand trebuie sa fie la restaurant.

Eu zic ca o sa fie o zi frumoasa si o sa se insereze dupa 8 :D

mary_85
11.01.2012, 16:34:04

Eu voi face sedinta foto inainte de biserica, ca apoi, vb ta, sa nu fie prea intuneric, iar la biserica in jur de ora 18:00 si numai bine ajungem si la restaurant

geany_geany
11.01.2012, 16:54:39
buna miresicilor, tot pe 22 sept am si eu nunta si mi-am notat ca in acea perioada se intuneca la 19.30.

mary_85
11.01.2012, 17:02:44
buna miresicilor, tot pe 22 sept am si eu nunta si mi-am notat ca in acea perioada se intuneca la 19.30.

:) e bine de stiut

martina26
11.01.2012, 17:30:32
Fetelor, voi faceti si sedinta foto in ziua nuntii si TTD dupa, in alta zi?

mary_85
11.01.2012, 17:37:17

Categoric TTD va fi in alta zi...e vorba de o sesiune foto mai altfel,nu? Nu pot aparea sifonata la restaurant :)) plus ca la TTD vreau sa-l fac in alta locatie ;)

alexandraroxana
11.01.2012, 17:37:23
Eu as vrea doar sedinta foto in ziua nuntii, sper sa avem suficient timp pentru asta, urmeaza sa discutam sambata sper cu fotograful. Iar TTD as vrea sa facem daca se poate, in luna de miere, depinde unde plecam, sa indes rochita in bagaj, si sa gasim un fotograf de la fata locului, daca nu e scump:-?.

martina26
11.01.2012, 17:45:33
Ahh, suna foarte bine ideea ta cu luna de miere ...
Eu vreau sedinta foto de dupa candva cand va fi zapada, intr-un peisaj de iarna iar ca interior - Castelul Peles. Dar in ziua nuntii nu stiu daca vreau poze pe undeva prin oras, doar pe treptele bisericii la iesire.

alexush
11.01.2012, 17:57:48
Eu vreau sedinta foto de dupa candva cand va fi zapada, intr-un peisaj de iarna iar ca interior - Castelul Peles. Dar in ziua nuntii nu stiu daca vreau poze pe undeva prin oras, doar pe treptele bisericii la iesire.

Uff ce bine suna sedinta foto in zapada eu ador zapada :X Chiar anul trecut cand am fost la munte am vazut 2 mirese care isi faceau poze, era ceva superb.

martina26
11.01.2012, 18:24:46
Da? Eu n-am mai vazut (ma pun sa caut :D), nu mai stiu cum mi-a venit ideea ... de fapt, cred ca mi-a venit cand ma gandeam ce fain ar iesi pozele cu mine in rochia rosie pe fundalul alb, dar daca ajungem sa facem asa, fac cu ambele rochii oricum. O sa mor de frig, dar o sa merite, zic eu ...

Mie nu-mi place natura, nu vreau nici campii, nici paduri (mai ales nu in culorile de toamna - maro-roscat portocaliu ca le detest), nici lacuri, iazuri, 100% nu ma bag pana la brau in rochie in apa, nici lanuri inflorite. Imi place doar plaja, ca forma de natura, dar nu mi-au placut pozele cu mirese pe plaja pe care le-am vazut pana acum, aveau ceva ce nu parea in regula.

giuliette17
11.01.2012, 18:49:45
Buna,

Depinde de preot. Poti vorbi cu el inainte, dar teoretic dureaa intre 20 de minute si se poate lungi multi si bine. La noi va dura ceva mai putin pentru ca am facut pe 31 decembrie slujba de logodna, asa ca va ramane doar slujba pentru cununie.
In legatura cu pozele noi credem ca o sa le facem inainte de biserica(vrem sa facem starea civila la biserica).

lovelydodo
12.01.2012, 02:00:48
Noua ne-a facut cumnata mea programarea la starea civila, iar soacra mea a dat avansul la biserica si a stabilit ora. Bineinteles, orele pe care eu si iubitul meu le-am ales.:) Incet incet mai taiem de pe lista. Spor la pregatieli!!! :*

mihaelastroe
12.01.2012, 10:17:21

e perfect,eu zic ca avem destul timp fata de luna octobrie sau noiembrie suntem mai norocoase

pikachu1986
12.01.2012, 18:56:52
Super ideea cu zapada... la fel si cea cu castelul Peles, am vazut niste poze geniale facute la Peles.. ma gandeam chiar si la Bran ca e mai aproape insa nu stiu daca acolo se pot face poze, adica daca nu sunt restrictii sau ceva de genul asta..

pikachu1986
12.01.2012, 18:58:58
Interesanta ideea cu 3 pt ca esti nascuta pe 3 :p ca si coincidenta a mea are 1 si sunt nascuta pe 1 :d

martina26
12.01.2012, 19:51:00
Eu pe 22. Da de unde bani pt 22 de diamante? :))

tamas
12.01.2012, 21:20:10
Bine ai venit! >:D< Deocamdata mi se pare ca niciuna din miresicile de 2012 active pe forum nu este din Iasi parca....dar nu bag mana in foc. Oricum, eu te sfatuiesc sa tragi cu ochiul la topicul pe regiuni, la cel pentru Iasi si sa vezi ce restaurante si-au gasit fetele pe acolo...Pup :*

Uite, il gasesti aici : http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=100

buna, sunt noua pe forum, am nunta in octombrie pe 6.... ma interesa cat este meniul si ce include mai exact la restaurantul previ events

mersi

Flamingo
12.01.2012, 22:05:26
Eu pe 22. Da de unde bani pt 22 de diamante? :))

Pui 4..2+2 :P

Flamingo
12.01.2012, 22:05:57
Interesanta ideea cu 3 pt ca esti nascuta pe 3 :p ca si coincidenta a mea are 1 si sunt nascuta pe 1 :d

Ai pus poze cu ea ca nu mai stiu?

danutzu2011
12.01.2012, 23:16:32
Miresici voi ce parere aveti despre rochita?

giuliette17
12.01.2012, 23:36:05
Mie imi place foarte mult, doar ca eu as alege o varianta un pic mai putin decoltata...

alexandraroxana
13.01.2012, 00:20:47
Este frumoasa.

lovelydodo
13.01.2012, 00:29:24

Eu ti-am mai zis si la alt topic ca mie imi place rochita pe care ai probat-o. Io as vrea sa stiu de la ce firma e rochita... asa mult imi place, si as vrea sa vad si eu cum imi sta. :D

dee3a
13.01.2012, 02:02:43
Super draguta :)

danutzu2011
13.01.2012, 10:49:35
Eu ti-am mai zis si la alt topic ca mie imi place rochita pe care ai probat-o. Io as vrea sa stiu de la ce firma e rochita... asa mult imi place, si as vrea sa vad si eu cum imi sta. :D

Stiu ca mi-ai zis dar am uitat sa o pun atunci si pe ac topic :D si vroiam si parerea celor din septembrie :D Este din Tm de la un salon.

niko84r
13.01.2012, 15:51:27

este superba, dar pentru siguranta i-as pune niste bretelute :)
a mea s-a mai lasat pe parcursul noptii de la dans si agitatie :D si mai trebuia sa o ridic.
iar asta e si mai decoltata.

spor la pregatiri tuturor :)

lovelydodo
14.01.2012, 11:31:34
Stiu ca mi-ai zis dar am uitat sa o pun atunci si pe ac topic :D si vroiam si parerea celor din septembrie :D Este din Tm de la un salon.

Ooooof dar nu stii cine o face, ce firma? Ca poate am sanse s-o gasesc aici s-o probez :x uau asa mult mi-a placut!

kidu
14.01.2012, 12:11:27
Buna...sunt si eu o miresica de septembrie :)
Pana acum noi doar am rezervat restaurantul, a fost principala noastra grija. Oare suntem cam in urma cu pregatirile?:-\
Suntem pe punctul de a alege muzica. Am stat mult pe ganduri pana sa ne decidem: formatie sau dj? aveam multe argumente pro si contra. Am ales o solutie: dj si solist vocal. Mai exact Adrian Ciuca si Dj Mak. Stie cineva ceva despre ei? Adrian Ciuca ne place, dar el poate sta doar pana la ora 12, apoi va ramane Dj Mak, si suntem in dubii din aceasta cauza....

alexush
14.01.2012, 23:18:16
Pana acum noi doar am rezervat restaurantul, a fost principala noastra grija. Oare suntem cam in urma cu pregatirile?:-\
Suntem pe punctul de a alege muzica. Am stat mult pe ganduri pana sa ne decidem: formatie sau dj? aveam multe argumente pro si contra. Am ales o solutie: dj si solist vocal. Mai exact Adrian Ciuca si Dj Mak. Stie cineva ceva despre ei? Adrian Ciuca ne place, dar el poate sta doar pana la ora 12, apoi va ramane Dj Mak, si suntem in dubii din aceasta cauza....
Buna si bine ai venit! Nu cred ca sunteti chiar in urma ai restaurantul care e cel mai important si apoi pe rand muzika si foto- video si biserica care sunt cele mai mai importante si eventual in funcitie de oras ar trebui programata cununia civila, nu stiu cum este un Bucuresti dar poate pot sa iti spun fetele de acolo.
In legatura cu muzica nu te pot ajuta ca nici nu ii stiu si noi am ales sa avem numai DJ.
Spor la pregatiri!

danutzu2011
15.01.2012, 01:34:21
Ooooof dar nu stii cine o face, ce firma? Ca poate am sanse s-o gasesc aici s-o probez :x uau asa mult mi-a placut!

Pai ei cred ca o fac, nu stiu sigur...era pe inchidere magazinul si nu am avut timp de detalii si site-ul lor nu merge :(

lovelydodo
15.01.2012, 13:02:12
Pai ei cred ca o fac, nu stiu sigur...era pe inchidere magazinul si nu am avut timp de detalii si site-ul lor nu merge :(

Norocoaso! Cand ai ocazia si afli ce rochita e...eu te astept aici cu feedback. :D Chiar mi-a placut mult de tot!

dee3a
15.01.2012, 17:02:51

Buna!
Eu nu cred ca esti in urma.. Si eu aveam aceeasi impresie.. Noi avem restaurantul si acum cateva zile am semnat contract si cu formatia. Am sunat la cativa cu foto/video, recomandati de prieteni si erau liberi toti in septembrie... inca nu ne-am hotarat exact la unu din ei.:-? Posibil sa asteptam targul din februarie...
Sper sa rezolvam si cu Biserica saptamana asta iar cu cununia cred ca este cam devreme...
Spor la pregatiri

alexandraroxana
15.01.2012, 17:25:13
In iulie o sa ai si mai putine haine :)) glumesc. daca nu esti inca hotarata asupra rochiei este bine sa incepi din timp
Sunt hotarata asupra magazinului si stiu ca acolo este imposibil sa nu-mi gasesc rochia, pentru ca imi plac majoritatea, din acel magazin.

alexandraroxana
15.01.2012, 18:11:31
Si eu m-am gandit sa incep sa caut rochita prin februarie-martie. Pana atunci ma uit la modele pe internet ca sa-mi fac o idee. Desi cam stiu ce vreau o sa incerc genuri diferite de rochite ca sa vad ce ma avantajeaza.
La mine au aparut primele nemultumiri. Acum, pe cand stateam linistita ca am dj-ul asigurat, m-am trezit ca cei de la sala nu mai angajeaza nici un dj si trebuie sa-l duc eu :|. Ce m-a deranjat e ca nu ne-au anuntat. Daca nu intrebam eu, nu stiu cand aveau de gand sa ne spuna. Trebuie sa ma apuc de cautat.
Din pacate incep sa fiu dezamagita de cei de la restaurant. Cum nu sunt in tara, tin legatura cu ei prin mail-uri dar se pare ca imi raspund numai la intrebarile care le convin :-s Sper sa fie totul ok pt ca nu-mi place deloc atitudinea lor. Le-am pus aceeasi intrebare de 4 sau 5 ori si nu mi-au raspuns niciodata. :(
Schimba-i daca nu iti raspund la mailuri, cauta pe cineva mai cooperant. Este importanta si relatia care se creeaza cu furnizorii, sa fie ok, sa nu fie neintelegeri.

Sabine
17.01.2012, 23:03:44
Fetelor, aveti idee daca pe 1 septembrie se gasesc bujori la florarii? Mi-ar placea foarte mult un buchet din bujori.

me_dell
17.01.2012, 23:27:42
Buna miresici,

Ma alatur si eu voua intru cat evenimentele speciale se aproprie cu viteza luminii. Noi am ales restaurantul, muzica, fotograful , am vb la biserica si ne -am luat verighetele.Acum m auit dupa rochie, de fapt am si ales-o si astept sa ma duc prin martie aprilie sa dau comanda. Ma gandeam sa o fac pentru ca avem si un buget destul de restrans.Mai avem de vorbit cu nasii dar am zis ca ii mai lasam un pic. Nasa stie dar nasul inca nu e pregatit de catre nasa :)). Am zis ca de Paste o facem si pe asta.
Va pup pe toate

martina26
17.01.2012, 23:33:04
Fetelor, aveti idee daca pe 1 septembrie se gasesc bujori la florarii? Mi-ar placea foarte mult un buchet din bujori.

Si mie! Si mie! Si mie!!!!!
Eu o voi ruga pe mama sa se ocupe de partea florala a evenimentului ca oricum ii place. Am inteles ca mai nou se gasesc orice flori, oricand, cam ca si cu legumele si fructele, ca se importa chiar daca la noi nu e sezon.
Cand stiu mai multe, o sa scriu aici, dar mai incolo ca eu mai mai multe pana ajung la capitolul "buchet".

MissSwan
18.01.2012, 00:00:18

Slabe sanse, eventual doar importati din Olanda. De-ai nostri sigur nu. Cel mai bine intrebi direct la florarie daca iti pot aduce.

dodo09
19.01.2012, 09:50:59
pfhiu..am mai rezolvat inca o problema in care eram intr-o mare dilema...cununia religioasa...am vbit cu preotul si pe langa faptul ca eram mai mult decat incantat ca l-am ales pe EL..s-a oferit sa ne ajute si cu soborul de preoti..(cred ca vor fi 6 sau 7)...cred ca va iesi ceva de vis..

martina26
19.01.2012, 11:04:03
Noi ne-am programat ieri pt cununia civila, pe 14 iulie.
Doar ca acuma stau sa ma gandesc - daca pana la urma ne hotaram sa o tinem altundeva, adica sa vina ofiterul de S.C. unde vrem noi, daca se mai poate modifica. Inca nu prea stim sigur, pt ca e mult mai scump.

alexush
19.01.2012, 13:44:18
Noi ne-am programat ieri pt cununia civila, pe 14 iulie.
Doar ca acuma stau sa ma gandesc - daca pana la urma ne hotaram sa o tinem altundeva, adica sa vina ofiterul de S.C. unde vrem noi, daca se mai poate modifica. Inca nu prea stim sigur, pt ca e mult mai scump.

Si eu mi-am pus aceeasi intrebare k ma gandeam sa imi schim ora insa nu stiu daca se mai poate modifica

DyanaDaya
21.01.2012, 09:47:24
Hey fetele! :) m-am gandit sa ma alatur si eu ! sunt miresica de septembrie 8-> cum e cu pregatirile la voi ?

giuliette17
21.01.2012, 10:09:12
Hey fetele! :) m-am gandit sa ma alatur si eu ! sunt miresica de septembrie 8-> cum e cu pregatirile la voi ?
Bine ai venit printre noi!
Eu am nunta pe 22 septembrie si momentan am rezervat restaurantul si muzica...Momentan caut foto si video.
Tu cum stai?;-)

me_dell
21.01.2012, 13:08:57
Miresici ce parere aveti de rochita asta?

alexush
21.01.2012, 15:40:42

Buna si bine ai venit printre noi!

Bine ai venit printre noi!
Eu am nunta pe 22 septembrie si momentan am rezervat restaurantul si muzica...Momentan caut foto si video.
Tu cum stai?;-)

Avem nunta in aceeasi zi :) si noi am rezolvat restaurantul, muzica si foto, si eu acuma caut video si biserica.

lovelydodo
21.01.2012, 23:37:14
Buna si bine ai venit printre noi!

Avem nunta in aceeasi zi :) si noi am rezolvat restaurantul, muzica si foto, si eu acuma caut video si biserica.

Pana la sfarsitul saptamanii viitoare, si eu vreau sa gasesc un cameraman. Acum urmeaza sa platim avansul pentru decoratiuni, si video, sper sa gasim pe cineva. Vreau sa ma interesez si pentru coafura si machiaj.. de invitatii. Asa treptat, le facem pe rand.
Inca nu am probat nicio rochie, desi am mai salivat in fata catorva magazine cu rochite. :P

dee3a
23.01.2012, 11:32:20

Bine ai venit! Noi avem restaurantul si muzica.. Am vorbit cu pentru foto/vodeo dar inca nu suntem siguri...

dee3a
23.01.2012, 11:33:40
Miresici ce parere aveti de rochita asta?

Sexi.. :D Mie imi place

Buna fetelor! cum mai stati cu pregatirile?
Eu am fost duminica la Biserica la care voiam sa facem si nu am gasit ora la care voiam, adik 17. Mai avea doar 15 si 19 :((
15 este prea devreme ca se termina la 16 si cu tot cu poze la 17,17:30... Plus ca avem cununia civila in aceeasi zi.. Iar ca sa punem la 19 ar trebui sa mergem inainte la poze si dupa direct la restaurant.. Tot imi spun fetele ca nu e bine sa mergem mai intai la poze ca nu ar trebui sa ma intalnesc cu alte miresici pana dupa slujba de la Biserica.. Ce parere aveti? De ce nu e bine? Chiar nu stiu ce sa fac.. Mai toate Bisericile sunt ocupate din zona in care voiam... Nu ma asteptam sa fie asa full si sa fie si asta o problema.

macris
23.01.2012, 11:49:12

Eu am fost duminica la Biserica la care voiam sa facem si nu am gasit ora la care voiam, adik 17. Mai avea doar 15 si 19 :((
15 este prea devreme ca se termina la 16 si cu tot cu poze la 17,17:30... Plus ca avem cununia civila in aceeasi zi.. Iar ca sa punem la 19 ar trebui sa mergem inainte la poze si dupa direct la restaurant.. Tot imi spun fetele ca nu e bine sa mergem mai intai la poze ca nu ar trebui sa ma intalnesc cu alte miresici pana dupa slujba de la Biserica.. Ce parere aveti? De ce nu e bine? Chiar nu stiu ce sa fac.. Mai toate Bisericile sunt ocupate din zona in care voiam... Nu ma asteptam sa fie asa full si sa fie si asta o problema.

Salut!
Daca te ajuta cu ceva sa stii ca noi o sa facem sedinta foto INAINTE de cununie ;) nu-mi pasa de supersitiile astea cu "sa nu te vezi cu mireasa inainte". Stiu multe cupluri care, atunci cand au avut si cununia civila in aceeasi zi, au facut sedinta foto intre cele 2. Gandeste-te si la invitati: ei trebuie sa stea dupa tine, pana termini tu pozele. Niciodata nu mi-a placut asta, sa atarn vreo 2 ore pe langa miri ca sa-si faca ei toate mofturile cu poze. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit: si noi vom avea sedinta foto, probabil in mai multe locatii dar nu vreau sa-mi supun invitatii la o asemenea corvoada.. Vom face poze si cu invitati, dupa cununia religioasa, in fata bisericii dar estimez ca aia n-o sa dureze mai mult de jumatate de ora (pentru ca vom face si la restaurant ).
De asemenea mai gandeste-te ca o sa se insereze dupa cununia religioasa, poate n-o sa fie chiar noapte dar in orice caz, pozele nu vor mai iesi asa luminoase, e pacat sa nu profitati de lumina naturala, atunci ies pozele cel mai bine, nu mai este nevoie de prelucrare :)

ariana20
23.01.2012, 20:24:04

La florariile clasice de la coltul strazii posibil sa nu gasesti. Daca discuti din timp cu o firma de decoratiuni care se ocupa si de flori iti vor aduce. Firma cu care am colaborat pt decoratiuni si flori le-au adus direct din Olanda cu 2-3 zile inainte de nunta

Cristina888
23.01.2012, 23:03:30

Cred ca exemplul propriu este cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da la intrebarea cu "intalnirea" cu alte miresici care te ingrijoreaza pe tine - eu voi merge cu vreo 45 de minute inainte de cununie la biserica si voi face mare parte din poze in gradina bisericii care este foarte mare, ca dupa slujba sa nu stam 10 ani la poze, cateva de grup si cu cei mai intarziati si gata. Cu siguranta vor mai fi si alte mirese prin zona, dar eu nu am de gand sa ma ascund de nimeni sau sa merg cu capul intr-o parte ca sa nu vad cine stie ce mireasa. Daca va fi vreuna prin zona care sa se ofuscheze din cauza asta, solutia din punctul meu de vedere este foarte simpla...sa se ascunda ea de mine, eu nu voi face niciun efort in sensul asta :)

macris
24.01.2012, 10:05:48
Cred ca exemplul propriu este cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da la intrebarea cu "intalnirea" cu alte miresici care te ingrijoreaza pe tine - eu voi merge cu vreo 45 de minute inainte de cununie la biserica si voi face mare parte din poze in gradina bisericii care este foarte mare, ca dupa slujba sa nu stam 10 ani la poze, cateva de grup si cu cei mai intarziati si gata. Cu siguranta vor mai fi si alte mirese prin zona, dar eu nu am de gand sa ma ascund de nimeni sau sa merg cu capul intr-o parte ca sa nu vad cine stie ce mireasa. Daca va fi vreuna prin zona care sa se ofuscheze din cauza asta, solutia din punctul meu de vedere este foarte simpla...sa se ascunda ea de mine, eu nu voi face niciun efort in sensul asta :)

Cris, vezi ca tanti de la biserica (cea de la lumanari cred, "asistent managerul" :)) ) e foarte superstitioasa :))
Anul trecut, a luat-o si a ascuns-o pe prietena mea in nu stiu ce demara/camara sa nu se vada cu celelelate mirese =))

Flamingo
24.01.2012, 10:20:13
Cris, vezi ca tanti de la biserica (cea de la lumanari cred, "asistent managerul" :)) ) e foarte superstitioasa :))
Anul trecut, a luat-o si a ascuns-o pe prietena mea in nu stiu ce demara/camara sa nu se vada cu celelelate mirese =))

OMG! :)...si prietena ta s-a supus?Eu nu cred in asa ceva.Chiar am pe miresici Brasov o potentiala "colega" la biserica, mi s-ar parea chiar dragut sa ne vedem :)

Cristina888
24.01.2012, 10:25:27

Daca vrea cateva buchete in cap atunci e invitata mea :))

macris
24.01.2012, 10:40:50
OMG! :)...si prietena ta s-a supus?Eu nu cred in asa ceva.Chiar am pe miresici Brasov o potentiala "colega" la biserica, mi s-ar parea chiar dragut sa ne vedem :)

Da, Mara, s-a supus.. ca ajunseseram noi la biserica si tot intrebam unde e mireasa domne.. saracuta, era ascunsa prin nu stiu ce camera :))
Cristina, sper sa nu ti se intample asa ceva.. mie doamna aceea mi s-a parut draguta dar nah.. are si ea "pasarelele" ei :))

Ank_ella
24.01.2012, 11:30:32
Eu as vrea doar sedinta foto in ziua nuntii, sper sa avem suficient timp pentru asta, urmeaza sa discutam sambata sper cu fotograful. Iar TTD as vrea sa facem daca se poate, in luna de miere, depinde unde plecam, sa indes rochita in bagaj, si sa gasim un fotograf de la fata locului, daca nu e scump:-?.

Buna...exact acelasi lucru imi doresc si eu...Aceasta sedinta (de dupa) este inclusa in pachetul de nunta (1000 euro ) care l-am ales cu acelasi fotograf care vine si la eveniment...el va merge cu noi in luna de miere pentru sedinta respectiva...insa ce este mai nasol....pretul biletului care trebuie suportat de noi, categoric...:D

Bafta la pregatiri si tie!

adabd
24.01.2012, 12:07:16
Oficial sunt mireasa de septembrie. 9 septembrie la Palatul Ghika. <:-P

Ank_ella
24.01.2012, 12:14:05
Buna,

Succes!

Buna ...Sunt in aceeasi situatie ca cea a Anei....nu cunosc o croitoreasa ...cu atat mai mult cu cat as vrea sa fac si 4 rochii pentru dre-le de onoare...ma apoti ajuta cu o recomandare?

te pup si bafta la pregatiri!

tcv16
24.01.2012, 12:29:43
felicitari pt. alegere Ada!

dee3a
24.01.2012, 13:08:55
Salut!
Daca te ajuta cu ceva sa stii ca noi o sa facem sedinta foto INAINTE de cununie ;) nu-mi pasa de supersitiile astea cu "sa nu te vezi cu mireasa inainte". Stiu multe cupluri care, atunci cand au avut si cununia civila in aceeasi zi, au facut sedinta foto intre cele 2. Gandeste-te si la invitati: ei trebuie sa stea dupa tine, pana termini tu pozele. Niciodata nu mi-a placut asta, sa atarn vreo 2 ore pe langa miri ca sa-si faca ei toate mofturile cu poze. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit: si noi vom avea sedinta foto, probabil in mai multe locatii dar nu vreau sa-mi supun invitatii la o asemenea corvoada.. Vom face poze si cu invitati, dupa cununia religioasa, in fata bisericii dar estimez ca aia n-o sa dureze mai mult de jumatate de ora (pentru ca vom face si la restaurant ).
De asemenea mai gandeste-te ca o sa se insereze dupa cununia religioasa, poate n-o sa fie chiar noapte dar in orice caz, pozele nu vor mai iesi asa luminoase, e pacat sa nu profitati de lumina naturala, atunci ies pozele cel mai bine, nu mai este nevoie de prelucrare :)

Ai dreptate... cam multe superstitii :)
Oricum am vorbit cu miresoiul si a zis si el ca ora 19 este prea tarziu si vom merge duminica sa cautam alta biserica. Multumesc pentru raspuns :*

dee3a
24.01.2012, 13:09:30

felicitari si spor la pregatiri :)

dee3a
24.01.2012, 13:11:31
Buna ...Sunt in aceeasi situatie ca cea a Anei....nu cunosc o croitoreasa ...cu atat mai mult cu cat as vrea sa fac si 4 rochii pentru dre-le de onoare...ma apoti ajuta cu o recomandare?

Buna,

Vad ca o sa ai mai multe dre de onoare. Le faci tu rochia? or sa fie toate la fel?
Eu ma gandeam sa aleg o culoare si le spun, sa-si aleaga fiecare ce model vrea...

Cristina888
24.01.2012, 13:21:53

Ce tare Ada! Ma bucur tare mult ca ai ramas printre miresicile de 2012 :) Ai inceput sa-ti regandesti planurile pe care le aveai, sa vezi cum se pot adapta pentru Bucuresti?

mary_85
24.01.2012, 13:22:26
felicitari Ada, la o zi dupa mine;)

adabd
24.01.2012, 13:23:39
Ce tare Ada! Ma bucur tare mult ca ai ramas printre miresicile de 2012 :) Ai inceput sa-ti regandesti planurile pe care le aveai, sa vezi cum se pot adapta pentru Bucuresti?
Schimb total tema. Fiind vorba de palat mergem pe ceva clasic, elegant, cu un strop de vintage.

felicitari Ada, la o zi dupa mine;)
Merci frumos!

mary_85
24.01.2012, 14:20:50
Schimb total tema. Fiind vorba de palat mergem pe ceva clasic, elegant, cu un strop de vintage.

mmm, suna bine ;)

mihaelastroe
24.01.2012, 15:40:36
buna si bine ai venit printre noi,
la mine este ok u localul,muzica,foto+cameraman,aranjamente,cate ceva de pt mire:pantofi,camasa,curea,papion si cam atat in mare
la tine?

alexush
24.01.2012, 18:02:52

Felicitari!! si bine ai revenit printre noi.

me_dell
24.01.2012, 20:26:22
Salut!

Buna fetelor. Si noi facem sedinta foto inainte. Am fixat biserica la ora 6 si cununia civila o facem tot in aceeasi zi. Cat despre superstitii nu cred nici eu in ele. Fiecare cu ce avem scris. Va pup

me_dell
24.01.2012, 20:28:33

Buna. Avem nunta in aceeasi zi. Noi am reusit sa terminam cu biserica, foto, restaurant, video, verighete.De acum ne chinuim sa strangem bani pentru haine :)

madalina215
24.01.2012, 21:03:24
Buna miresici,

Azi am mai bifat si noi foto-video, pentru ca era un mare stres. #:-S

dodo09
24.01.2012, 22:25:34
azi pe langa restaurant, foto, video, biserica, aranjamente am terminat de achizitionat taria pentru barbati...urmeaza sa terminam si bautura pentru femei si sa ne apucam de verighete si marturii..

danutzu2011
24.01.2012, 22:42:29
Mi-am gasit rochita.... Sunt happy :)))))

dodo09
24.01.2012, 22:47:57
felicitari..sa-ti aduca numai bucurii!

danutzu2011
24.01.2012, 23:02:17
felicitari..sa-ti aduca numai bucurii!

Multumesc la fel !

Ce parere aveti de aranjament cu lalele? la ce pret ar fi in septembrie?

mihaelastroe
25.01.2012, 12:57:33
pai cum sa nu fi happyyyyy? felicitari maxime

cita_ralu
25.01.2012, 13:02:08

Buna,

Am fost si m-am interesat si de rochii de ocazie, de seara lungi insa mie mi s-au parut tare scumpe in jur de 700 lei.

Iti trimit mesaj privat :)

mary4u
25.01.2012, 13:03:23
Felicitari ..sa o porti sanatoasa :):):):)

Flamingo
25.01.2012, 13:08:35

Felicitari!!Si poze?Poze? :D

alexush
25.01.2012, 16:00:14

Felicitari! Sa te bucuri de ea si sa o porti fercita! Poze ai pus cu ea?

super_girl
25.01.2012, 16:30:42
azi pe langa restaurant, foto, video, biserica, aranjamente am terminat de achizitionat taria pentru barbati...urmeaza sa terminam si bautura pentru femei si sa ne apucam de verighete si marturii..

wow, si bautura deja? eu am nunta pe 15 septembrie si pana acum am rezolvat cu restaurantul, preotul (va fi cununie religioasa afara) si nasii. A, si mi-am gasit rochita! :D Nici nu stiu ce sa mai fac, mi se pare totul devreme, probabil logic ar fi foto si DJ...

Oricum, bravo, asa organizate sunteti :-SS

pikachu1986
25.01.2012, 17:17:11
wow, si bautura deja? eu am nunta pe 15 septembrie si pana acum am rezolvat cu restaurantul, preotul (va fi cununie religioasa afara) si nasii. A, si mi-am gasit rochita! :D Nici nu stiu ce sa mai fac, mi se pare totul devreme, probabil logic ar fi foto si DJ...

Si eu ma gandisem ca saptamana viitoare sa merg sa cumpar o parte din bautura, ma gandeam la sampanie pt ca nu e asa scumpa.. sa vedem ce timp reusesc sa imi fac..

ioanachiorean
25.01.2012, 17:23:39
In legatura cu torurile "false" sa stiti ca este adevarat, se poate face numai ultimul etaj, iar celelalte sunt false dar arata exact ca si ultimul etaj. De asemenea se poate face intregul tort adevarat, insa este o cheltuiala inutila din punctul meu de vedere pentru ca un tort cu cel putin 3 etaje are cam 10 kg si este dificil de taiat. Aici puteti gasii doua dintre astfel de torturi: http://miresicicluj.blogspot.com/2012/01/torturi.html

Salut si eu sunt tot o miresica de 15 septembrie. Eu am rezolvat cu dj, staroste, poze, video, meniu, ceea ce lipseste este rochia, verighetele si aranjamentele florile.

Dragi miresici, ati fost vreuna la targurile de nunti? V-ati gasit rochita acolo?

alexandraroxana
25.01.2012, 18:40:15
Dragi miresici, ati fost vreuna la targurile de nunti? V-ati gasit rochita acolo?
Am fost la targul de nunti de week-endul trecut din Cluj, de la Muzeul de Arta, dar nu am gasit nimic, pentru ca rochiile mi s-au parut foarte scumpe, depaseau bugetul meu, peste 3 000 lei. Iar cele care erau sub 3 000 lei nu imi placeau, plus ca nu imi pot lua rochie din targ e prea mare inghesuiala, si nu poti proba k lumea.
https://picasaweb.google.com/113549048845857204970/TargDeNuntiClujNapocaJanuary212012

alexush
25.01.2012, 19:20:03

Eu iti recomand sa te grabesti la foto si dj daca vrei sa prinzi liber pe cineva bun. Eu dupa restuarant m-am dus direct sa vorbesc de foto si dj.

alinut07
25.01.2012, 19:54:14
Eu iti recomand sa te grabesti la foto si dj daca vrei sa prinzi liber pe cineva bun. Eu dupa restuarant m-am dus direct sa vorbesc de foto si dj.

Si noi am procedat la fel. Dupa restaurant am cautat foto,video, formatie si am si semnat contractele cu cei pe care i am ales :D.

dodo09
26.01.2012, 00:46:04

si noi tot pe 15 sept avem nunta....pentru barbati am luat whisky-ul si palinca, pentru femei crema de whisky si tre sa mai luam un vermuth bianco ceva...Nasii ii aveam "in dotare" inca din nainte de a stabili data nuntii...la noi preotul vor fi de fapt preoti..( vreo 6-7 la numar)iar dupa ce terminam nebuneala cu mutatu' ne apucam de verighete,marturii si invitatii...de "toale" ne vom ocupa din mai dupa ce terminam cu botezul finutzului nostru...:)

ioanachiorean
26.01.2012, 11:11:56
Am fost la targul de nunti de week-endul trecut din Cluj, de la Muzeul de Arta, dar nu am gasit nimic, pentru ca rochiile mi s-au parut foarte scumpe, depaseau bugetul meu, peste 3 000 lei. Iar cele care erau sub 3 000 lei nu imi placeau, plus ca nu imi pot lua rochie din targ e prea mare inghesuiala, si nu poti proba k lumea.
https://picasaweb.google.com/113549048845857204970/TargDeNuntiClujNapocaJanuary212012
Ai dreptate si eu am fost la targu de la muzeu, mi se pare o locatie mult prea mica pentru un astfel de targ. Eu am probat doua rochite iar apoi am plecat pentru ca era foarte mare inghesuiala, nici nu te puteai uita bine in oglinda:-S.
Succes in cautarea rochitei, poate ai mai mult noroc la targul de la Expo Transilvania.

martina26
26.01.2012, 11:19:03
Am mai bifat ceva: rezervat ora si dat avans pt machiaj. ;;)
Din pacate, pentru cununia civila, e cam complicat cu machiajul pt ca nu ar fi loc decat destul de devreme in ziua aceea.
Si am stabilit intalnirea cu fotografa pe luni - abia astept sa ma intalnesc cu ea sa povestim. Daca nu e libera si pentru cununia civila, o mutam in alta zi, ca deja 2 chestii care nu sunt disponibile in ziua respectiva par destule pt a o muta. Sper sa fie si mirele de acord, ca nu prea as cauta alt fotograf si machiaj separat pe civila.

Incet incet le bifam de pe lista...

ioanachiorean
26.01.2012, 11:24:55
Foarte frumoasa rochira, simpla si cu gust. Ai cumparat-o deja?

kidu
26.01.2012, 12:39:53
Am mai inaintat si noi putin, o sa avem dj si un solist vocal, am semnat deja cu solistul vocal :) , mai ramane sa ne decidem la dj.
Astazi ne intalnim cu fotograful, posibil sa semnam, si in weekend o sa ne rezervam Biserica :) .

alexush
26.01.2012, 13:08:17
Am mai bifat ceva: rezervat ora si dat avans pt machiaj. ;;)
Din pacate, pentru cununia civila, e cam complicat cu machiajul pt ca nu ar fi loc decat destul de devreme in ziua aceea.
Si am stabilit intalnirea cu fotografa pe luni - abia astept sa ma intalnesc cu ea sa povestim. Daca nu e libera si pentru cununia civila, o mutam in alta zi, ca deja 2 chestii care nu sunt disponibile in ziua respectiva par destule pt a o muta. Sper sa fie si mirele de acord, ca nu prea as cauta alt fotograf si machiaj separat pe civila.

Incet incet le bifam de pe lista...

Si eu am dat avans pentru make-up pentru k nu mai avea liber decat ora 13;00 in ziua aia mai devreme era ocupat si mi-a fost frica sa nu se ocupe si aia.
Tu cand faci cununia civila de ai atatea probleme cu ea? Noi o facem intr-o vineri si mi-a zis k atunci nu este asa aglomerat.

martina26
26.01.2012, 13:22:50
Am pus-o intr-o sambata in toiul verii. Initial am vrut vinerea, dar m-a zapacit jumatatea de familie de la Cluj sa o punem sambata ca sa poata ajunge si ei mai usor. Astept sa vad ce vorbesc cu fotografa si apoi vorbesc cu mirele, daca sa o mutam sau nu.
Mai ales ca si mama si-a gasit sa bage de vina la data respectiva (14 iulie) pt ca fix atunci trece prima tura de trandafiri si o sa fie toata curtea urata, ca nu apuca sa apara altii. Noi facem petrecerea de dupa la un gratar in curte la parintii mei, de aia trebuie sa arate curtea bine. Fix la trandafirii lu' mama m-am gandit eu cand am rezervat data ... offff ... dar cu mama oricum e posibil sa nu fie bine nici la alta data. daca nu florile, atunci caldura, daca nu canicula atunci sesiunea de restante, daca nu ... altceva ...

mihaelastroe
26.01.2012, 15:56:26
Am pus-o intr-o sambata in toiul verii. Initial am vrut vinerea, dar m-a zapacit jumatatea de familie de la Cluj sa o punem sambata ca sa poata ajunge si ei mai usor. Astept sa vad ce vorbesc cu fotografa si apoi vorbesc cu mirele, daca sa o mutam sau nu.
Mai ales ca si mama si-a gasit sa bage de vina la data respectiva (14 iulie) pt ca fix atunci trece prima tura de trandafiri si o sa fie toata curtea urata, ca nu apuca sa apara altii. Noi facem petrecerea de dupa la un gratar in curte la parintii mei, de aia trebuie sa arate curtea bine. Fix la trandafirii lu' mama m-am gandit eu cand am rezervat data ... offff ... dar cu mama oricum e posibil sa nu fie bine nici la alta data. daca nu florile, atunci caldura, daca nu canicula atunci sesiunea de restante, daca nu ... altceva ...

ce ti-e si cu parintii astia,isi fac atatea complexe cateodata de iti vine sa-i lasi vorbind singuri dar eu am invatat sa fiu mai intelegatoare ca poate vom fi si noi la fel la varsta lor :) sau mai rau dar ei raman parintii nostri dragi cu bune sau cu rele

alexandraroxana
26.01.2012, 16:28:33
Ai dreptate si eu am fost la targu de la muzeu, mi se pare o locatie mult prea mica pentru un astfel de targ. Eu am probat doua rochite iar apoi am plecat pentru ca era foarte mare inghesuiala, nici nu te puteai uita bine in oglinda:-S.
Succes in cautarea rochitei, poate ai mai mult noroc la targul de la Expo Transilvania.
Multumesc, dar nu ma mai deplasez pana in Cluj sau alt oras pentru targuri, nu cred ca merita, astept targul de la mine din oras. Iar pentru gasirea rochiei, am un magazin preferat in oras, unde aduce rochii de la Maya Fashion in special si imi plac vreo 7-8 rochii din colectia de 2012, vanzatoarele sunt super dragute, pe stilul meu, si este imposibil sa nu-mi gasesc rochia acolo, astfel incat sa nu mai alerg in alte orase si in multe magazine.

me_dell
26.01.2012, 21:57:14
si noi tot pe 15 sept avem nunta....pentru barbati am luat whisky-ul si palinca, pentru femei crema de whisky si tre sa mai luam un vermuth bianco ceva...Nasii ii aveam "in dotare" inca din nainte de a stabili data nuntii...la noi preotul vor fi de fapt preoti..( vreo 6-7 la numar)iar dupa ce terminam nebuneala cu mutatu' ne apucam de verighete,marturii si invitatii...de "toale" ne vom ocupa din mai dupa ce terminam cu botezul finutzului nostru...:)
Buna. Imi poti spune si mie cata bautura ai luat si pt cate persoane. Si noi vrem sa luam dar inca nu stim cat si ce . Multumesc.

lovelydodo
26.01.2012, 23:04:47
Buna. Imi poti spune si mie cata bautura ai luat si pt cate persoane. Si noi vrem sa luam dar inca nu stim cat si ce . Multumesc.

Deja ati cumparat bautura? :O Vai e avansate sunteti!!! Noi abia am semnat contract cu firma de decoratiuni, si urmeaza sa vedem un cameraman.....

dodo09
27.01.2012, 19:22:41

Pentru vreo 200 de persoane am luat asa: 19 sticle de whisky (la 1 litru), 8 de palinca , iar crema de whisky am luat 7 sticle(tot de 1 l) tsi urmeaza sa mai luam ceva vermut bianco inca vreo 6 sticle...Cu cea mai mare placere...chiar mi-ar place sa pastram legatura...(daca vrei mai multe detalii iti pot da pe privat , nume preturi si ce te-a/ v-ar mai interesa...) te pup!

danutzu2011
28.01.2012, 21:47:50
Atasez poza cu rochita. Sper sa va placa eu am fost f incantata de ea.

mya83
29.01.2012, 09:57:44
Pentru vreo 200 de persoane am luat asa: 19 sticle de whisky (la 1 litru), 8 de palinca , iar crema de whisky am luat 7 sticle(tot de 1 l) tsi urmeaza sa mai luam ceva vermut bianco inca vreo 6 sticle...Cu cea mai mare placere...chiar mi-ar place sa pastram legatura...(daca vrei mai multe detalii iti pot da pe privat , nume preturi si ce te-a/ v-ar mai interesa...) te pup!
buna!! Ma intereseaza si pe mine preturile la whisky,noi nu locuim in tara si nu avem idee cat ar costa..noi am luat deja lichior,sampanie si energizant..dar nu stim de unde ar fi mai convenabil sa cumparam whisky.multumesc!!

me_dell
29.01.2012, 10:49:12

Multumesc mult de detalii. Eu am vorbit cu un prieten si a zis ca o sa imi cumpere din Italia ca cica ar iesi mai ieftin. O sa vedem acum. La noi e un pic cam greu pentru ca ne facem nunta singuri ca nu au parintii posibilitati si incercam sa strangem bani numai ca nu ne prea iese. In aprilie am zis ca vin si eu la Bucuresti la expo 3 sa probez niste rochite. Eu am deja rochita mult visata, e cea din poza, dar vreau sa mai probez cateva ca sa nu regret. Rochita asta imi place foarte mult, i-as mai face niste modificari fos la volanasele alea, nu prea imi plac si funda. O sa vad cand o sa merg sa o probez cum sta, ca in Iasi nu se gaseste, tot in Bucuresti trebuie sa vin.Vreau sa vad cum se aseaza si o fac la comanda la o croitorie aici la noi. Te pup

dodo09
29.01.2012, 11:54:35
buna!! Ma intereseaza si pe mine preturile la whisky,noi nu locuim in tara si nu avem idee cat ar costa..noi am luat deja lichior,sampanie si energizant..dar nu stim de unde ar fi mai convenabil sa cumparam whisky.multumesc!!

noi am luat sticla de whisky la 1 litru, king robert II, cu 8 euro...Whisky-ul e f bun..chiar daca la noi nu e cunoscut, a fost "degustat" de bautori inraiti de whisky si chiar a fost apreciat.

dodo09
29.01.2012, 11:57:27
Multumesc mult de detalii. Eu am vorbit cu un prieten si a zis ca o sa imi cumpere din Italia ca cica ar iesi mai ieftin. O sa vedem acum. La noi e un pic cam greu pentru ca ne facem nunta singuri ca nu au parintii posibilitati si incercam sa strangem bani numai ca nu ne prea iese. In aprilie am zis ca vin si eu la Bucuresti la expo 3 sa probez niste rochite. Eu am deja rochita mult visata, e cea din poza, dar vreau sa mai probez cateva ca sa nu regret. Rochita asta imi place foarte mult, i-as mai face niste modificari fos la volanasele alea, nu prea imi plac si funda. O sa vad cand o sa merg sa o probez cum sta, ca in Iasi nu se gaseste, tot in Bucuresti trebuie sa vin.Vreau sa vad cum se aseaza si o fac la comanda la o croitorie aici la noi. Te pup

si noi tot singuri ne facem nunta...noi nici nu ne mai chinuim sa strangem bani...cum avem un banutz..cu il investim in nunta..

serpoaik
29.01.2012, 12:13:36
buna! este mai convenabil sa cumperi de afara ...eu am privit putin preturile cand am fost acasa si sunt fff mari fata de aici(italia)...eu cumpar de sarbatori ca sunt ff multe oferte de ex. sheriden's in tara in unele locuri depaseste 60 ron si eu l.am luat acum de sarbatori cu 9 euro ..,whisky ballantine's cu 8 euro...sunt mai acceptabile decat in tara...spor la pregatiri:*

martina26
29.01.2012, 13:39:29
Citind acum discutia voastra despre bautura, mi-a venit o idee: daca le-am lua din duty free?
Adica eu stau la 15 km de granita si n-ar fi mare lucru. Nu stiu insa daca e ok sa introduci in tara multa bautura, exista restrictii?, etc ...
Pe de alta parte, restaurantul nostru are contract cu un en-gros de unde le-am putea lua la pret ok si ne-ar lua inapoi sticlele neincepute. Ca daca ramanem cu prea multe tarii, n-avem ce face cu ele, ca nu prea le bea nimeni la noi in familie.
Acuma dilema mea e: e mai ieftin in duty-free sau in en-gros?
Voi ce ziceti?

Oricum, eu zic ca n-are sens sa luam in consideratie pretul de supermarket, ca nu stiu cine merge in supermarket sa ia bauturi in cantitati mari. Cel mult in en-gros-uri gen selgros, metro ...

alexush
29.01.2012, 14:00:42

E foarte draguta, sa o porti fericita!

mya83
29.01.2012, 14:12:31
buna! este mai convenabil sa cumperi de afara ...eu am privit putin preturile cand am fost acasa si sunt fff mari fata de aici(italia)...eu cumpar de sarbatori ca sunt ff multe oferte de ex. sheriden's in tara in unele locuri depaseste 60 ron si eu l.am luat acum de sarbatori cu 9 euro ..,whisky ballantine's cu 8 euro...sunt mai acceptabile decat in tara...spor la pregatiri:*

Multumesc ptr detalii!preturile din italia le stiu si as avea posibilitatea sa-l cumpar la un pret mai mic,doar ca sunt ingrijorata sa nu avem probleme la vama ptr cantitatea ff mare de alcool...

dodo09
29.01.2012, 18:16:53
Citind acum discutia voastra despre bautura, mi-a venit o idee: daca le-am lua din duty free?
Adica eu stau la 15 km de granita si n-ar fi mare lucru. Nu stiu insa daca e ok sa introduci in tara multa bautura, exista restrictii?, etc ...
Pe de alta parte, restaurantul nostru are contract cu un en-gros de unde le-am putea lua la pret ok si ne-ar lua inapoi sticlele neincepute. Ca daca ramanem cu prea multe tarii, n-avem ce face cu ele, ca nu prea le bea nimeni la noi in familie.
Acuma dilema mea e: e mai ieftin in duty-free sau in en-gros?
Voi ce ziceti?

Oricum, eu zic ca n-are sens sa luam in consideratie pretul de supermarket, ca nu stiu cine merge in supermarket sa ia bauturi in cantitati mari. Cel mult in en-gros-uri gen selgros, metro ...

noi am luat din free shop galati...si chiar a fost convenabil...mult mai convenabil decat in orice hipermarket..noi le-am luat din zona libera/free shop si am putut lua toata bautura odata fara sa comenteze nimeni nimic...8 euro pe sticla de 1l whisky si vreo10.50 euro sticla de 1 l de crema de whisky feeney's(sau cum s-o scrie:)) )

paulla
29.01.2012, 19:24:27

e foarte frumoasa, sa iti aduca mult noroc:*

martina26
30.01.2012, 00:52:16
Voi ati observat ce vorbareste suntem fata de alte miresici din alte luni? Ma uitam la nr de pagini :)

In plus, ma bucur ca n-am pus nunta in februarie, cum aveam eu niste pitici pe creier mai demult sa ma marit iarna, ca as fi vorbit singura la un eventual topic de miresici de februarie :))

me_dell
30.01.2012, 20:21:52
Voi ati observat ce vorbareste suntem fata de alte miresici din alte luni? Ma uitam la nr de pagini :)

In plus, ma bucur ca n-am pus nunta in februarie, cum aveam eu niste pitici pe creier mai demult sa ma marit iarna, ca as fi vorbit singura la un eventual topic de miresici de februarie :))

Asta e bine. Eu incep sa am emotii. Mi-e ciuda ca nu gasesc nimic in orasul asta si tre sa bat drumul si sa arunc banii asa pana la Bucuresti.

martina26
30.01.2012, 20:44:04
Da chiar pana la bucuresti trebuie sa mergi? Pt ce? Nu ai alte orase mai mai apropiate? E clujul, e brasovul ...
Eu fiind din Oradea, m-as duce cel mult pana la Cluj (150 km) pt chestii pt nunta, mai departe nu prea pentru ca oricum Clujul e destul de mare si de dotat incat sa gasesc ceva ce, eventual, nu as gasi in Oradea.

dodo09
30.01.2012, 21:19:55
fetili cu nunta prin septembrie...voi cand v-ati gandit sa incepeti a imparti invitatiile ( nu ca le-as avea da nuj cand ar fi cel mai potrivit moment sa incepem a le imparti...:-?? )

giuliette17
30.01.2012, 21:24:22
fetili cu nunta prin septembrie...voi cand v-ati gandit sa incepeti a imparti invitatiile ( nu ca le-as avea da nuj cand ar fi cel mai potrivit moment sa incepem a le imparti...:-?? )
Noi am zis ca pe undeva pe la jumatatea lunii iulie. Dupa capul meu le dadeam de prin martie, dar am inteles ca asa ar fi normal cu vreo 2-3 luni inainte.

martina26
30.01.2012, 21:35:24
Asa m-am gandit si eu, dupa cununia civila care e pe 14 iulie, in decurs de maxim o luna sa le dam, poate incepem chiar mai repede. Cum ziceam si la topicul cu invitatiile, cred ca important e sa le dam mai intai persoanelor care nu vor fi aflat despre nunta pana atunci (desi ma indoiesc ca parintii nostri nu au anuntat deja pe toata lumea) si apoi apropiatilor.
Oricum sa fie date toate-toate pana cu 6 saptamani inainte.

alexandraroxana
30.01.2012, 21:49:30
Invitatiile dupa parerea mea se impart cu 2 luni inainte, adica in iulie, in cazul nostru, daca avem nunta in septembrie.

alexush
30.01.2012, 22:11:07

Eu m-am gandit sa le dau pe la sfarsitul lunii iunie. Noi avem cununia civila in august in 10 si pentru cei care vin si la civila vreau sa le dau deodata.

mya83
30.01.2012, 23:48:32
Eu m-am gandit sa le dau pe la sfarsitul lunii iunie. Noi avem cununia civila in august in 10 si pentru cei care vin si la civila vreau sa le dau deodata.
la noi e putin mai complicat:vom veni in tara cu o luna inainte,multi invitati sunt raspanditi prin toata tara si in strainatate..ptr inceput i-am anuntat telefonic si am creat un" event" pe facebook.invitatiile vom incepe sa le dam din luna mai folosind toate mijloacele posibile:personal,posta,intermediari..

martina26
31.01.2012, 00:32:49
ce-ar fi sa le trimiteti prin posta? adica dupa ce sunt gata, sa le dati parintilor sa le trimita in tara la persoanele la care credeti ca ajungeti mai greu cand veniti voi.
zic sa le dati parintilor ca s anu le puneti voi cu timbru din strainatate ca e mai scump.
dar cred ca ar fi frumos asa, mai ales pt persoanele mai putin "tehnologizate" care nu folosesc facebook-ul.

noi vom trimite prin posta 2-3 in strainatate. In tara nu stiu, poate le dam pe toate personal sau prin intermediul parintilor.

mya83
31.01.2012, 00:58:30
ce-ar fi sa le trimiteti prin posta? adica dupa ce sunt gata, sa le dati parintilor sa le trimita in tara la persoanele la care credeti ca ajungeti mai greu cand veniti voi.
zic sa le dati parintilor ca s anu le puneti voi cu timbru din strainatate ca e mai scump.
dar cred ca ar fi frumos asa, mai ales pt persoanele mai putin "tehnologizate" care nu folosesc facebook-ul.

noi vom trimite prin posta 2-3 in strainatate. In tara nu stiu, poate le dam pe toate personal sau prin intermediul parintilor.

ptr invitatii din orasul miresoiului se va ocupa soacra si cumnata,ptr rudele mele voi trimite un colet unui unchi si el le va distribui,ptr amicii raspanditi, ideea de "event" a jutat f mult si chiar au reactionat pozitiv(conditia fiind sa le pastrez si lor o invitatie)...noi nu vom avea o nunta f mare si vestea s-a raspandit deja printre toti..p.s. Invitatiile le avem deja,trebuiesc tiparite,in martie venim in ro si vom decide asupra textului..

Flamingo
01.02.2012, 09:24:11
Invitatiile dupa parerea mea se impart cu 2 luni inainte, adica in iulie, in cazul nostru, daca avem nunta in septembrie.

Cred ca 2 luni inainte e bine, desi initial imi propusesem 3 luni.

Asta e bine. Eu incep sa am emotii. Mi-e ciuda ca nu gasesc nimic in orasul asta si tre sa bat drumul si sa arunc banii asa pana la Bucuresti.

Hmmm..Am observat ca Iasi-ul are cateva magazine de care noi la Brasov ducem lipsa, ma mir ca spui asta.Credeam ca stati mai bine la toate capitolele.Dar, sincer pana la Bucuresti e cam mare cheltuiala, nu?

me_dell
01.02.2012, 20:04:27
Cred ca 2 luni inainte e bine, desi initial imi propusesem 3 luni.

Hmmm..Am observat ca Iasi-ul are cateva magazine de care noi la Brasov ducem lipsa, ma mir ca spui asta.Credeam ca stati mai bine la toate capitolele.Dar, sincer pana la Bucuresti e cam mare cheltuiala, nu?

Da e cheltuiala, dar trebuie sa merg. Rochia se gaseste numai la Bucuresti si nu vine la targ.Nu am ce face, trebuie sa vad cum vine inainte de a da comanda de ea .

alexandraroxana
01.02.2012, 20:08:39
De astazi mai am exact 7 luni pana la nunta, si mi-am achizionat pantofii, sunt foarte incantata de ei, mi se par adorabili.
509488509489509490509491

Da e cheltuiala, dar trebuie sa merg. Rochia se gaseste numai la Bucuresti si nu vine la targ.Nu am ce face, trebuie sa vad cum vine inainte de a da comanda de ea .
Ce rochita iti doresti? Ai una anume? Cate sacrificii facem noi fetele pentru rochita visurilor noastre.

dee3a
01.02.2012, 23:16:28

Eu ma gandeam sa le facem prin martie si sa incepem sa le impartim prin aprilie... Din ce citesc la voi e cam devreme? Oricum in mare cam toata lumea stie deja, dar ma gandeam sa nu zica lumea ca nu am anuntat din timp...

Ce repede trece timpul si ce avansate sunteti :)
Eu am restaurantul la care am cam tot -mancare,bautura,aranjamente(sala+flori),tort si muzica
Am vorbit cu cineva de foto/video, dar nu stiu ce sa fac.. sa astept targul urmator din februarie? Care ati fost imi puteti da o parere? Am incercat sa stabilim si cu Biserica dar nu am rezolvat nimic momentan, sper sa ne hotaram si sa dam avans duminica. De haine nu am inceput sa ne uitam si inca nu am probat nicio rochita. Am zis ca e destul timp pentru asta.. La marturii v-ati gandit?

martina26
02.02.2012, 00:09:11
De astazi mai am exact 7 luni pana la nunta, si mi-am achizionat pantofii, sunt foarte incantata de ei, mi se par adorabili.
509488509489509490509491

Ce rochita iti doresti? Ai una anume? Cate sacrificii facem noi fetele pentru rochita visurilor noastre.

Sunt foarte foarte draguti. Desi galbenul nu e tocmai culoarea mea preferata, modelul e super. Cred ca ai facut o alegere foarte buna si ca ai facut bine ca i-ai luat ca nu e ceva sa gasesti prea usor.

dodo09
02.02.2012, 08:28:07
Eu ma gandeam sa le facem prin martie si sa incepem sa le impartim prin aprilie... Din ce citesc la voi e cam devreme? Oricum in mare cam toata lumea stie deja, dar ma gandeam sa nu zica lumea ca nu am anuntat din timp...

Ce repede trece timpul si ce avansate sunteti :)
Eu am restaurantul la care am cam tot -mancare,bautura,aranjamente(sala+flori),tort si muzica
Am vorbit cu cineva de foto/video, dar nu stiu ce sa fac.. sa astept targul urmator din februarie? Care ati fost imi puteti da o parere? Am incercat sa stabilim si cu Biserica dar nu am rezolvat nimic momentan, sper sa ne hotaram si sa dam avans duminica. De haine nu am inceput sa ne uitam si inca nu am probat nicio rochita. Am zis ca e destul timp pentru asta.. La marturii v-ati gandit?
eu am un mare stres cu invitatiile astea caci de cele mai multe ori iulie si august sunt luni de concediu si fiecare isi planifica banii cum stiu ma bine ...eu as vrea ca pana la sfarsitul lui iunie sa le avem deja impartite..
noi am rezolvat si cu foto/video si cu biserica ( va fi o slujba de basm intr-o biserica nici prea mica nici prea mare dar totusi noua cu vreo 6-7 preoti..hmmm abia astept..:X:X:X)..am probat si cateva rochite de mireasa pe la targurile pe la care am tot fost..dar inca n-am gasit-o pe ea.si da..stiu care vor fi si marturiile..borcanelele cu miere cu fructe, flori sau fagure ramane de vazut care va ramane varianta finala...:)

Cristina888
02.02.2012, 09:58:01

Noi la inceputul lui iunie o sa ne apucam de impartit invitatiile pentru ca apoi urmeaza o perioada de concedii pentru fiecare. Nu as vrea sa ne intindem cu impartitul invitatiilor pana in august pentru ca X si Y erau plecati nu stiu pe unde. S-ar putea sa fie cazuri chiar si asa, dar mult mai putine.

Flamingo
02.02.2012, 10:02:46
Noi la inceputul lui iunie o sa ne apucam de impartit invitatiile pentru ca apoi urmeaza o perioada de concedii pentru fiecare. Nu as vrea sa ne intindem cu impartitul invitatiilor pana in august pentru ca X si Y erau plecati nu stiu pe unde. S-ar putea sa fie cazuri chiar si asa, dar mult mai putine.

Uite ca nu luasem in calcul acest aspect.Bine punctat ;)

martina26
02.02.2012, 10:49:13
Si chestia asta cu concediile e discutabila. Adica, ok, nu-l gasesti pe om saptamana asta, dar il gasesti saptamana urmatoare si nu e o intarziere asa de mare. Sau daca e cineva destul de apropiat incat sa stii cand pleaca in concediu, i-o poti da inainte.
Nu cred ca este cineva care pleaca de acasa in concediu o luna intreaga.
Iar daca e vorba de partea materiala, revin din nou la persoanele apropiate care se presupune ca stiu deja ca facem nunta, candva in septembrie chiar daca nu au retinut data exacta, incat se pot pregati, daca chiar vor sa vina.
Eu mizez mult pe faptul ca mare parte a invitatilor stiu deja ca ne casatorim la toamna, noi ne-am anuntat prietenii in momentul cand am semnat contractul si a ramas stabila data, unii ne mai intreaba periodic "in cat septembrie?", ai mei la fel si-a anuntat invitatii, doar ai lui nu stiu exact cum stau la capitolul asta. Asa ca invitatia scrisa nu va fi o surpriza decat poate pt foarte putina lume.

mary_85
02.02.2012, 11:14:56
Si la noi majoritatea apropiatilor stiu ca avem nunta in septembrie, unii stiu ca e fix de ziua numelui :) Noi am avut surpriza sa aflam, dupa ce am anuntat ca facem nunta (asta se intampla anul trecut in februarie cand am incheiat contractul la restaurant), la cateva luni s-a mai anuntat o veriosara/verisor ca vor avea si ei nunta, bineinteles inaintea noastra...asta e, noi vom da invitatiile pe la mijlocul lunii iulie, eu zic ca e ok

st3fanya
02.02.2012, 12:54:21
Si la noi majoritatea apropiatilor stiu ca avem nunta in septembrie, unii stiu ca e fix de ziua numelui :) Noi am avut surpriza sa aflam, dupa ce am anuntat ca facem nunta (asta se intampla anul trecut in februarie cand am incheiat contractul la restaurant), la cateva luni s-a mai anuntat o veriosara/verisor ca vor avea si ei nunta, bineinteles inaintea noastra...asta e, noi vom da invitatiile pe la mijlocul lunii iulie, eu zic ca e ok
Si noi la fel o sa le dam toot la jumatatea lui iulie :) mi se pare tocmai bine, oricum majoritatea stiu pe ce data avem...
Zi frumoasa, spor la pregatiri! :*

alexush
02.02.2012, 13:38:49

Si eu tot in iunie m-am gandit sa le impart atata ca pe la sfarsitul lunii pentru ca noi avem in 22.

mary4u
02.02.2012, 13:48:44
de obicei invitatiile se impart cu 2-3 luni inainte..important e raspunsul la invitatie

mary_85 se pare k avem nunta in aceeasi zi

me_dell
02.02.2012, 20:48:56
509488509489509490509491

as vrea ceva in genul asta..off nici eu nu mai stiu ce vreau. asta mi-a ramas de cateva luni in minte si ma uit mereu la ea , dar tre sa vad cum arat in ea ca sa stiu ca e the one.

danutzu2011
02.02.2012, 21:22:08
Ce multe avem nunta in 8 septembrie ....SUPER ! Eu in mare am cam rezolvat, acu ma concentrez pe procurarea materialelor pt invitatii. Rochita mi-am luat-o, mai am nevoie de pantofi si accesorii.Spor la miresit !

alexandraroxana
02.02.2012, 22:06:03
as vrea ceva in genul asta..off nici eu nu mai stiu ce vreau. asta mi-a ramas de cateva luni in minte si ma uit mereu la ea , dar tre sa vad cum arat in ea ca sa stiu ca e the one.
Este o rochie frumoasa, dar destul de pretentioasa, adica trebuie sa ai picoare frumoase, un corp perfect. Dar daca ti stii ca ti se potriveste, probabil ca iti va veni foarte bine.

BubuBlonda
03.02.2012, 02:02:57
Ce multe avem nunta in 8 septembrie ....SUPER ! Eu in mare am cam rezolvat, acu ma concentrez pe procurarea materialelor pt invitatii. Rochita mi-am luat-o, mai am nevoie de pantofi si accesorii.Spor la miresit !

avem nunta in aceeasi zi ce frumos si mai frumos e ca esti din acelasi judet cu viitorul meu sotz :D:D:D

mary_85
03.02.2012, 12:35:01
de obicei invitatiile se impart cu 2-3 luni inainte..important e raspunsul la invitatie

mary_85 se pare k avem nunta in aceeasi zi

ca bine zici ;)) da, ma bucur ca suntem din ce in ce mai multe. banuiesc ca ai ales data pt ca e ziua numelui sau a fost coincidenta :) spor la pregatiri

mary_85
03.02.2012, 12:57:26

Super, esti destul de avansata cu pregatirile, eu rochia vreau prin vara sa o achizitionez, acum strangem banutii, poate reusim sa luam verighetele, tocmai a intervenit o problema de sanatate la iubi si mai asteptam un pic :(

BubuBlonda
03.02.2012, 16:47:21
miresici de pe 8 septmebrie...voi cum ati ales data? special pt ca sunteti marii? sau e doar o frumoasa conincidenta ca si in cazul meu? eu sincer imi doream nespus nunta pe 14 iulie si am gasit 1 singur restaurant dar nu gaseam muzica asa ca am schimbat si sala si data si coincidenta a fost ca tata a gasit fix pe 8 pe ziua de nume a mea si a mamei :D:D:D

iuliana.bucur
03.02.2012, 17:08:35
Hello! Sunt si eu miresica de septembrie 2012 si pana acum am ales restaurantul si formatia de muzica:D.
Cam atat dar sincer cred ca totusi mai avem destul timp cat sa ne putem gandi si razgandi in privinta detaliilor, asa ca haideti fetelor sa le luam usor sa ne iasa nunta frumoasa!:-p Va pup si ne mai vorbim!

BubuBlonda
03.02.2012, 17:12:34
eu mi-am rezolvat si de biserica si palinca (am vrut ceva natural si nu votka) filmat+video si sper in maxim 2 sapt sa avem si whisky-ul si vinul si eventual visinata. muzica si restaurantul au fost primele e important sa le faci din timp si din motive financiare sa nu te aglomerezi cu toate cheltuielile plus ca in perioada asta bautura e mai ieftina nefiind cereri atat de mari :)eu pe ultimele luni las impartitul invitatiilor si costumatiile :D dar in rest prefer sa le facem din timp

apropo biserica a fost stabilita tot o data cu sala si muzica si nu am gasit loc decat la 19:30 la Biserica respectiva.depinde f mult de ziua in care ai nunta in ce oras esti si daca ai pretentii :)