PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de SEPTEMBRIE 2012

Pagini : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

Ank_ella
03.02.2012, 17:31:38
Ce multe avem nunta in 8 septembrie ....SUPER ! Eu in mare am cam rezolvat, acu ma concentrez pe procurarea materialelor pt invitatii. Rochita mi-am luat-o, mai am nevoie de pantofi si accesorii.Spor la miresit !

Deja ai achizitionat rochia?
Eu nu m-am hotarat ...de fapt am gasit modele...dar inca nu stiu unde sa dau comanda...sper sa nu fiu ij urma cu cumparaturile....mereu ma informez despre toate firmele..cu organizarea non-stop.... :D

danutzu2011
03.02.2012, 23:25:56
Deja ai achizitionat rochia?
Eu nu m-am hotarat ...de fapt am gasit modele...dar inca nu stiu unde sa dau comanda...sper sa nu fiu ij urma cu cumparaturile....mereu ma informez despre toate firmele..cu organizarea non-stop.... :D

Da mi-am gasit-o la targul de nunti si am si luat-o si am beneficiat de 20 % reducere :D

danutzu2011
03.02.2012, 23:27:16
Super, esti destul de avansata cu pregatirile, eu rochia vreau prin vara sa o achizitionez, acum strangem banutii, poate reusim sa luam verighetele, tocmai a intervenit o problema de sanatate la iubi si mai asteptam un pic :(

Si eu ma uit acum de verighete si vreau sa le si comanda ca am auzit ca se scumpeste aurul cu 25 % :(

danutzu2011
03.02.2012, 23:29:38
miresici de pe 8 septmebrie...voi cum ati ales data? special pt ca sunteti marii? sau e doar o frumoasa conincidenta ca si in cazul meu? eu sincer imi doream nespus nunta pe 14 iulie si am gasit 1 singur restaurant dar nu gaseam muzica asa ca am schimbat si sala si data si coincidenta a fost ca tata a gasit fix pe 8 pe ziua de nume a mea si a mamei :D:D:D

La mine a fost pura coincidenta, atunci era data libera la restaurant...am vrut sa fie sf lui august inceputul lui sept sa nu fie asa cald :) si asa s-a nimerit...apoi a fost problema ca unii zic ca nu se tin nunti in 08 sept...altii zic ca da...si uoite asa a ramas 8 sept :)

BubuBlonda
03.02.2012, 23:50:51
La mine a fost pura coincidenta, atunci era data libera la restaurant...am vrut sa fie sf lui august inceputul lui sept sa nu fie asa cald :) si asa s-a nimerit...apoi a fost problema ca unii zic ca nu se tin nunti in 08 sept...altii zic ca da...si uoite asa a ramas 8 sept :)

eu una nu stiu sa nu se tina dar din moment ce si Biserica era atat de ocupata si eu am programarea abia la 19:30 inseamna ca se fac. din cate stiu eu nu e zi de post stiam ca pe 15 august nu se fac dar mai nou vad ca nici atunci nu mai sunt restrictii :))

danutzu2011
03.02.2012, 23:53:59
eu una nu stiu sa nu se tina dar din moment ce si Biserica era atat de ocupata si eu am programarea abia la 19:30 inseamna ca se fac. din cate stiu eu nu e zi de post stiam ca pe 15 august nu se fac dar mai nou vad ca nici atunci nu mai sunt restrictii :))

Este vorba ca este praznic imparatesc 08 septembrie...si in mod normal nu se fac nunti, dar am intrebat si mi s-a spus ca e ok :)

Si ptr ca imi place o mai atasez inca o data ptr miresicile noi :)

BubuBlonda
04.02.2012, 00:25:55
Este vorba ca este praznic imparatesc 08 septembrie...si in mod normal nu se fac nunti, dar am intrebat si mi s-a spus ca e ok :)

Si ptr ca imi place o mai atasez inca o data ptr miresicile noi :)

e rochia ta???? e cu adevarat superba!!!!!!!!!!!!!

danutzu2011
04.02.2012, 20:22:04
e rochia ta???? e cu adevarat superba!!!!!!!!!!!!!

Da este rochita care mi-am comandat-o, nu se vede foarte bine, este foarte simpla dar mie mi-a placut foarte mult...iata si poza de pe site....

mary_85
04.02.2012, 20:23:03
Legat de data nuntii, eu o vroiam pe 14 iulie, de ziua mea de nastere, de mica mi-am dorit sa fac nunta vara, dar cum nu am mai gasit loc, s-a nimerit ca data de 8 septembrie sa fie libera si am si semnat contractul...dupa ne-am dat seama ca e de Sf Maria, asa a vrut Doamne Doamne :)

BubuBlonda
04.02.2012, 20:23:50
Da este rochita care mi-am comandat-o, nu se vede foarte bine, este foarte simpla dar mie mi-a placut foarte mult...iata si poza de pe site....

e cu adevarat superba!!! scumpa?

danutzu2011
04.02.2012, 20:35:58
e cu adevarat superba!!! scumpa?

Nu e scumpa!

BubuBlonda
04.02.2012, 20:38:34
Legat de data nuntii, eu o vroiam pe 14 iulie, de ziua mea de nastere, de mica mi-am dorit sa fac nunta vara, dar cum nu am mai gasit loc, s-a nimerit ca data de 8 septembrie sa fie libera si am si semnat contractul...dupa ne-am dat seama ca e de Sf Maria, asa a vrut Doamne Doamne :)

si eu tot pe 14 iulie imi doream dar pt k noi pe 16 iulie implinim 3 ani de relatie si voiam sa avem data nuntii aproape de aniversare. si eu tot vara imi doream sa ma marit dar nu a fost sa fie. dar nu e asa grav nici pe 8 septembrie ca e de ziua mea de nume :D:D:D

danutzu2011
04.02.2012, 20:44:31
Miresici de septembrie voi ce flori o sa aveti in aranjamente?????

BubuBlonda
04.02.2012, 21:06:21

eu recunosc ca nu am nici cea mai mica idee intrucat tot ce inseamna aranjamentele salii am inteles ca-mi sunt oferite de restaurant :D:D:D stiu doar ca vreau ca lumanarile sa le fac la fel cu buchetul si anume buchet curgator combinatie de trandafiri roz cu crini :D:D

martina26
04.02.2012, 21:18:38

Noi avem cununia civila pe 14 iulie :)

Noi vom avea flori doar pe masa mirilor (in rest vaze cu pene rosii), dar nu stiu ce fel si nici nu prea ma intereseaza, am zis doar ca vreau sa fie rosii si fara frunzis si ierburi. Buchetul il vreau din bujori si daca nu vor fi, atunci din trandafiri, evident, rosii.

dodo09
04.02.2012, 22:16:36

eu buchetul il voi avea cu frezii si hortensii, nasa ceva asemanator iar pt cele de pe mese inca nu stium..:)

danutzu2011
04.02.2012, 22:20:54
Eu ma gandeam la lalele...ce ziceti? Cam cat ar costa bucata in sept?

alexandraroxana
04.02.2012, 22:22:11
Eu ma gandeam la lalele...ce ziceti? Cam cat ar costa bucata in sept?
Lalele nu prea sunt in septembrie si sunt foarte sensibile!

danutzu2011
04.02.2012, 22:25:30
Lalele nu prea sunt in septembrie si sunt foarte sensibile!

Si ce imi recomanzi?

BubuBlonda
04.02.2012, 22:32:05
fetele dar si nasa trebuie sa aiba buchet?? dar drele de onoare?

danutzu2011
04.02.2012, 22:35:04
fetele dar si nasa trebuie sa aiba buchet?? dar drele de onoare?

Este cum vrei tu...eu la domnisoare ma gandeam sa le pun ceva pe mana...una dintre nase mi-a spus ca nu vrea buchet...deci,...ma mai gandesc....

BubuBlonda
04.02.2012, 22:38:16
Este cum vrei tu...eu la domnisoare ma gandeam sa le pun ceva pe mana...una dintre nase mi-a spus ca nu vrea buchet...deci,...ma mai gandesc....

hmmm tre sa vb si eu cu nasa si cu drele problema e ca inca nu am confirmarea celei de-a 2 perechi de dra+cavaler si ma cam dispera. e asa grav? sau mai pot da ragaz de cateva luni?

dodo09
04.02.2012, 22:40:28
si eu la domnisoare tot bratari pentru mana voi avea...iar nasa va avea buchet cu aceleasi flori ca si al meu(frezii si hortensia) dar pe alte culori:)

danutzu2011
04.02.2012, 22:41:57
hmmm tre sa vb si eu cu nasa si cu drele problema e ca inca nu am confirmarea celei de-a 2 perechi de dra+cavaler si ma cam dispera. e asa grav? sau mai pot da ragaz de cateva luni?

Eu inca nici nu stiu cine o sa fie d-re si d-rii de onoare :)))))

alexandraroxana
04.02.2012, 22:43:34
Si ce imi recomanzi?
Si eu vroiam initial lalele in buchet, dar le voi inlocui cu frezii. Trandafiri, frezii si orhidee.

BubuBlonda
04.02.2012, 22:45:09

=)) bun deci eu chiar stau bine eu am stabilit de mult ca una din perechi va fi sora mea cu prietenul iar a doua pereche va fi unul din fratii iubitului cu prietena lui :D:D el e cel mai mare din frati dar fratele imediat de dupa el a fost insurat urmeaza cel ce ne va fi cavaler, iar mezinul e prea mic si am aflat de curand ca are sindromul down in cazul in care fratele lui nu vine ne gandim la viitorii nostri fini ca eu am zis k imi doresc 2 dre si 2 donshori :D:D:D

alexandraroxana
04.02.2012, 22:45:57
Si eu la domnisoare vreau bratari cu flori naturale, pentru ca voi avea domnisoare de onoare, mai tinerele si mi se par mult mai jucause bratarile. Iar nasa buchet, normal.

martina26
04.02.2012, 22:55:10
Eu nu m-am gandit la buchet pt nasa pana nu mi-au zis la firma de decoratiuni, ca mai nou, pt nase, ei fac corsaje, in loc de buchet pt ca e mai comod, ca altfel sunt prea multe chestii de tinut in mana (posetuta, buchet, lumanari). O voi intreba pe nasa ce prefera si daca ea vrea buchet, buchet it is!

D-re de onoare nu vom avea, mi-ar fi placut doar daca as fi putut sa le fac rochite din acelasi material (dragute, pe gustul lor, nu de alea oribile), dar cum nu se poate, am renuntat.

BubuBlonda
04.02.2012, 22:57:18
Eu nu m-am gandit la buchet pt nasa pana nu mi-au zis la firma de decoratiuni, ca mai nou, pt nase, ei fac corsaje, in loc de buchet pt ca e mai comod, ca altfel sunt prea multe chestii de tinut in mana (posetuta, buchet, lumanari). O voi intreba pe nasa ce prefera si daca ea vrea buchet, buchet it is!

D-re de onoare nu vom avea, mi-ar fi placut doar daca as fi putut sa le fac rochite din acelasi material (dragute, pe gustul lor, nu de alea oribile), dar cum nu se poate, am renuntat.

pai si cum doar pt asta ai renuntat cu totul la dre de onoare? eu stiu ca ele ajuta mireasa la imbracat si duc mirele. gresesc?

alexandraroxana
04.02.2012, 23:00:18
Este suficient timp sa te hotarasti si sa ii anunti si pe ei. Eu voi avea 2 nepotele (14 - 15 ani) ale logodnicului meu, cu 1 nepot si 1 verisor de-ai mei (19 - 21 de ani), 1 verisoara de-a mea (24 de ani), nu stiu daca vine cu prietenul, si alte 2 verisoare de-ale logodnicului, cu prietenii lor, dar una s-ar putea sa pice de pe lista daca se casatoreste inaintea noastra. Deci vor fi 4-5 perechi, dar nu i-am anuntat de acum, vor afla cand le dam si invitatiile, ce ii asteapta.=))

danutzu2011
04.02.2012, 23:03:52
Este suficient timp sa te hotarasti si sa ii anunti si pe ei. Eu voi avea 2 nepotele (14 - 15 ani) ale logodnicului meu, cu 1 nepot si 1 verisor de-ai mei (19 - 21 de ani), 1 verisoara de-a mea (24 de ani), nu stiu daca vine cu prietenul, si alte 2 verisoare de-ale logodnicului, cu prietenii lor, dar una s-ar putea sa pice de pe lista daca se casatoreste inaintea noastra. Deci vor fi 4-5 perechi, dar nu i-am anuntat de acum, vor afla cand le dam si invitatiile, ce ii asteapta.=))

da asa e, multi se sperie....ca au multe de facut :)))...ca tre sa fie de la inceputul nuntii :)))....si nu accepta :(((((((

BubuBlonda
04.02.2012, 23:05:07
da asa e, multi se sperie....ca au multe de facut :)))...ca tre sa fie de la inceputul nuntii :)))....si nu accepta :(((((((

:D:D de aia ma bazez pe rude ca sor'mea stia de cand eram copii ca asta o asteapta :))))))))))))

martina26
04.02.2012, 23:06:13
Nu de asta am renuntat la ele. Adica nu pot sa le fac eu rochitele pt ca doar una e in oras cu mine, alta e in alt oras si alta e in alta tara si ar fi greu sa le organizez pt probe. E vorba de cele mai bune 3 prietene ale mele si vor fi asa, chiar daca nu le dau titulatura de domnisoare de onoare.
Dar nu vor veni la mine acasa in ziua nuntii, nu fac niciun fel de "imbracare" traditionala acasa, atata doar ca probabil o sa o rog pe mama sa tina rochia si sa-mi traga fermoarul. Cu toti ceilalti ne vedem la biserica.
De aceea zic ca nu are sens sa spun ca sunt "domnisoare de onoare" daca nici nu-s imbracate asemanator, nici nu ma ajuta la imbracat sau alte indatoriri specifice :) Sunt doar prietenele mele cele mai bune

BubuBlonda
04.02.2012, 23:08:24
Nu de asta am renuntat la ele. Adica nu pot sa le fac eu rochitele pt ca doar una e in oras cu mine, alta e in alt oras si alta e in alta tara si ar fi greu sa le organizez pt probe. E vorba de cele mai bune 3 prietene ale mele si vor fi asa, chiar daca nu le dau titulatura de domnisoare de onoare.
Dar nu vor veni la mine acasa in ziua nuntii, nu fac niciun fel de "imbracare" traditionala acasa, atata doar ca probabil o sa o rog pe mama sa tina rochia si sa-mi traga fermoarul. Cu toti ceilalti ne vedem la biserica.
De aceea zic ca nu are sens sa spun ca sunt "domnisoare de onoare" daca nici nu-s imbracate asemanator, nici nu ma ajuta la imbracat sau alte indatoriri specifice :) Sunt doar prietenele mele cele mai bune

dar florile in piept la sala cine o sa le puna? sau renunti si la flori?

alexandraroxana
04.02.2012, 23:09:46

Pentru nasa mi se pare mult mai elegant si potrivit buchetul.
Domnisoarelor de onoare le propun sa isi ia rochite in aceeasi culoare, galbene, daca se poate, daca le place, daca doresc si nu se supara, ar fi o sugestie. Daca nu, le fac corsajele cu flori galbene la toate si am rezolvat povestea, sau culori diferite si sa isi aleaga ele ce vor ca sa se asorteze cu rochitele sau le intreb inainte ce culoare are rochita fiecareia...hmmm.

alexandraroxana
04.02.2012, 23:13:21
Ai avea nevoie macar de o pereche de domnisori de onoare, care sa tina lumanarile in biserica. Uneori le mai tin nasii, dar este destul de greu asa.

alexandraroxana
04.02.2012, 23:14:36
Florile in piept se pun mai mult la invitatii care vin acasa la mireasa, mire, nasi. La sala nu se mai prea pun.

me_dell
04.02.2012, 23:23:25
Florile in piept se pun mai mult la invitatii care vin acasa la mireasa, mire, nasi. La sala nu se mai prea pun.

Eu nu voi pune flori invitatilor. N am mai vazut de mult sa se puna la nuntile la care am fost

alexandraroxana
04.02.2012, 23:29:53
Eu nu voi pune flori invitatilor. N am mai vazut de mult sa se puna la nuntile la care am fost
La ultima nunta la care am fost domnisoara de onoare si am plecat de la mire de acasa, s-au pus, flori, acasa la mireasa.

martina26
04.02.2012, 23:31:53

Daca te referi la cocarde, initial nu voiam deloc, apoi am zis ca macar mirele ar trebui sa aiba una, cu o floare din buchetul meu si atunci o sa-i punem si nasului (nasilor, daca o sa avem 2), dar atat - doar lor. A, si o sa-l intreb pe frate-meu daca vrea si el, in calitate de conducator la altar :)

Ai avea nevoie macar de o pereche de domnisori de onoare, care sa tina lumanarile in biserica. Uneori le mai tin nasii, dar este destul de greu asa.

N-am vazut la nuntile la care am fost ca nasii sa paseze lumanarile altcuiva ... O sa o intreb pe nasa, ca ea are mai multa experienta la nasit.

BubuBlonda
04.02.2012, 23:35:54

ei eu vreau sa pastrez pusul florilor in piept si la sala si vreau ca donsoarele sa puna domnilor si donshorii doamnelor :D mi se pare ceva ce distinge o petrecere normala de o nunta :D si vreau sa pastrez

alexandraroxana
04.02.2012, 23:39:02
Daca te referi la cocarde, initial nu voiam deloc, apoi am zis ca macar mirele ar trebui sa aiba una, cu o floare din buchetul meu si atunci o sa-i punem si nasului (nasilor, daca o sa avem 2), dar atat - doar lor. A, si o sa-l intreb pe frate-meu daca vrea si el, in calitate de conducator la altar :)

N-am vazut la nuntile la care am fost ca nasii sa paseze lumanarile altcuiva ... O sa o intreb pe nasa, ca ea are mai multa experienta la nasit.
Noi am fost 2 perechi de domnisori de onoare care am tinut lumanarile la nunta, pentru ca au tinut doar cavalerii. Si o pereche am stat pe partea nasului si cealalta pereche pe partea nasei (in biserica). Dar este suficient o pereche ca sa tina si domnisoara si cavalerul, iar domnisoara sta pe partea nasului si cavalerul pe partea nasei.

alexandraroxana
04.02.2012, 23:42:13
ei eu vreau sa pastrez pusul florilor in piept si la sala si vreau ca donsoarele sa puna domnilor si donshorii doamnelor :D mi se pare ceva ce distinge o petrecere normala de o nunta :D si vreau sa pastrez
Da, s-ar putea sa ai dreptate.

BubuBlonda
05.02.2012, 01:28:58
miresici v-ati luat verighetele sau mai asteptati?

alexandraroxana
05.02.2012, 01:51:23
Eu mai astept, vor fi printre ultimele lucruri pe care le voi achizitiona, dupa tinute cu maxim 2-3 luni inainte de nunta.

giuliette17
05.02.2012, 08:50:45
Noi ne-am luat deja verighetele...am strans niste banuti si am zis sa le luam inainte sa se mai scumpeasca aurul:">

martina26
05.02.2012, 12:00:21
Nici noi nu le-am luat inca si nu sunt pe lista de prioritati imediate. Inca mai trebuie sa dam avansuri pt foto - video - dj, decoratiuni si apoi o sa ne gandim sa cumparam , verighete, costum, bautura... Vrem sa le avem pana in iulie la cununia civila, sa ni le punem si acolo.

alexandraroxana
05.02.2012, 12:44:20
Nici noi nu le-am luat inca si nu sunt pe lista de prioritati imediate. Inca mai trebuie sa dam avansuri pt foto - video - dj, decoratiuni si apoi o sa ne gandim sa cumparam , verighete, costum, bautura... Vrem sa le avem pana in iulie la cununia civila, sa ni le punem si acolo.
M-am gandit si eu la varianta asta. Va puneti verighetele la cununia civila, si o sa le purtati pana la nunta? Nici nu stiu cum se procedeaza, dar am inteles ca nu trebuie sa avem la cununia civila verighetele, dupa cununia civila nu cred ca o sa le purtam, doar am sa-mi mut inelul de logodna de pe mana dreapta, pe mana stanga.

me_dell
05.02.2012, 12:46:01

Si noi le-am luat din decembrie.

martina26
05.02.2012, 13:20:03
M-am gandit si eu la varianta asta. Va puneti verighetele la cununia civila, si o sa le purtati pana la nunta? Nici nu stiu cum se procedeaza, dar am inteles ca nu trebuie sa avem la cununia civila verighetele, dupa cununia civila nu cred ca o sa le purtam, doar am sa-mi mut inelul de logodna de pe mana dreapta, pe mana stanga.

Da, asa am vrea, sa ni le punem inca de la civila, pentru ca din punctul meu de vedere, incepand de atunci suntem casatoriti. Stiu ca nu prea se practica, eu am vazut la o singura cununie civila sa-si schimbe verighete si am fost la o gramada (in scop profesional :P).
Daca la biserica trebuie sfintite sau mai stiu eu ce, le dam jos, face preotul cu ele ce e de facut si le punem inapoi.
Eu cu inelul de logodna am anumite probleme, asa ca nu ma pot lua dupa el.

alexandraroxana
05.02.2012, 13:26:17
Da, asa am vrea, sa ni le punem inca de la civila, pentru ca din punctul meu de vedere, incepand de atunci suntem casatoriti. Stiu ca nu prea se practica, eu am vazut la o singura cununie civila sa-si schimbe verighete si am fost la o gramada (in scop profesional :P).
Daca la biserica trebuie sfintite sau mai stiu eu ce, le dam jos, face preotul cu ele ce e de facut si le punem inapoi.
Eu cu inelul de logodna am anumite probleme, asa ca nu ma pot lua dupa el.
Da, ideea este ca verighetele se sfintesc la biserica, ca si cum doar de atunci sunt valabile. Desi ca sa arati ca esti casatorit, dupa cununia civila ar trebui sa porti verighetele, eu insa consider ca dupa cununia civila esti casatorit doar 50%. Si daca majoritatea nu-si dau verighetele la starea civila, banuiesc ca asa se procedeasa, practic din punct de vedere civil verighetele nu au nici o semnificatie, doar din punct de vedere religios.

Ce probleme ai cu inelul de logodna?

martina26
05.02.2012, 14:07:27
Da, ideea este ca verighetele se sfintesc la biserica, ca si cum doar de atunci sunt valabile. Desi ca sa arati ca esti casatorit, dupa cununia civila ar trebui sa porti verighetele, eu insa consider ca dupa cununia civila esti casatorit doar 50%. Si daca majoritatea nu-si dau verighetele la starea civila, banuiesc ca asa se procedeasa, practic din punct de vedere civil verighetele nu au nici o semnificatie, doar din punct de vedere religios.

Ce probleme ai cu inelul de logodna?

Am mai scris pe aici parerea mea despre cununia civila vs. religioasa, nu vreau sa starnesc discutii, dar pt mine civila e mai semnificativa decat cea religioasa. Daca zicem in procente, cum ai zis tu, la mine ar fi undeva pe la 75 - 25. Cea civila e semnificativa dpdv legal, singura prin care poti dovedi ca esti casatorit, in schimb cealalta e mai ceremonioasa, mai fancy, mai ... nu prea gasesc cuvantul. Una e "tehnica" una e "artistica", sa zic asa.
Si cum dupa civila eu o sa ma simt foarte casatorita, o sa fiu foarte mandra sa port verigheta. Am vorbit si cu iubitul meu si e de acord sa le purtam, asa ca, de ce nu?
Cat despre "cum se face", pe mine nu prea ma intereseaza, eu fac cum simt.

Cu inelul am scris aici: http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=162&p=4546439#post4546439

danutzu2011
05.02.2012, 14:27:54
Inca nu ne-am achizitionat verighetele, dar sunt pe lista acum...inca nu am avut destul timp sa alegem...

BubuBlonda
05.02.2012, 16:28:52
Am mai scris pe aici parerea mea despre cununia civila vs. religioasa, nu vreau sa starnesc discutii, dar pt mine civila e mai semnificativa decat cea religioasa. Daca zicem in procente, cum ai zis tu, la mine ar fi undeva pe la 75 - 25. Cea civila e semnificativa dpdv legal, singura prin care poti dovedi ca esti casatorit, in schimb cealalta e mai ceremonioasa, mai fancy, mai ... nu prea gasesc cuvantul. Una e "tehnica" una e "artistica", sa zic asa.
Si cum dupa civila eu o sa ma simt foarte casatorita, o sa fiu foarte mandra sa port verigheta. Am vorbit si cu iubitul meu si e de acord sa le purtam, asa ca, de ce nu?

Cu inelul am scris aici: http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=162&p=4546439#post4546439

am citit si eu problema cu inelul tau sa stii ca si pe mine m-ai pus mult pe ganduri. de fapt ce s-a intamplat? a disparut doar partea cu aur alb sau arata ca si cum l-ai avea de 100 de ani? eu una am un inel care avea si aur alb si intr-adevar s-a dus in timp dar il am de peste 2 ani si nu arata rau doar ca nu mai are stralucirea de atunci si nici partea de aur alb dar daca il spal cu pasta de dinti isi recapata stralucirea pt un timp :D

martina26
05.02.2012, 17:23:19
bubu, s-a dus efectiv stratul de aur alb, pe alocuri si se vede metalul rosiatic de dedesubt, posibil cupru.

alexandraroxana
05.02.2012, 18:13:51

Intr-un fel si eu consider cununia civila mai importanta, pentru ca ea atesta faptul ca esti casatorit, iar cea religioasa este o ceremonie spirituala, care difera mult in functie de religie, normal.
Imi pare rau ca ai avut probleme cu inelul de logodna. Nici eu nu-l dau jos, dar mi se pune sapun pe langa crestaturile de langa coronita cu piatra, dar il mai curat cu periuta si cu pasta de dinti.

BubuBlonda
05.02.2012, 19:05:08
bubu, s-a dus efectiv stratul de aur alb, pe alocuri si se vede metalul rosiatic de dedesubt, posibil cupru.

ti-am zis si la mine s-a dus aurul alb dar a ramas cel galben bine ca nah il am de 2 ani si inelul si recunosc ca nu l-am menajat dar nu s-a intamplat intr-o luna 2 ci dupa vreun an

giuliette17
05.02.2012, 21:52:29
Fetelor sunt foarte bucuroasa! Azi am rezolvat si foto-video pentru nunta. Incepusem sa intru in panica, ma gandeam ca o sa raman fara la cat de tare m-am mocait!:)>-

BubuBlonda
05.02.2012, 21:54:44
bravo giuly nu cred ca e asa grav cu foto si video vital e muzica+sala :D.
miresici voi v-ati gandit la piesa de inceput?? ce idei aveti? ati inceput pregatirile? miresoiul meu incepe sa-mi dea de furca si incep sa ma trasform in bridezilla :)

giuliette17
05.02.2012, 21:59:41
bravo giuly nu cred ca e asa grav cu foto si video vital e muzica+sala :D.
miresici voi v-ati gandit la piesa de inceput?? ce idei aveti? ati inceput pregatirile? miresoiul meu incepe sa-mi dea de furca si incep sa ma trasform in bridezilla :)
Cunosc senzatia :)) Noi suntem in negocieri si cercetari.
Eu as vrea piesa asta http://www.youtube.com/watch?v=wuKU8iQpTJE&feature=related .
Al meu ar vrea piesa asta http://www.youtube.com/watch?v=2mrg2jmCM7c .
Cred ca pana la urma va fi a3a varianta care nu a fost inca descoperita de noi :)).

BubuBlonda
05.02.2012, 22:05:06
Cunosc senzatia :)) Noi suntem in negocieri si cercetari.
Eu as vrea piesa asta http://www.youtube.com/watch?v=wuKU8iQpTJE&feature=related .
Al meu ar vrea piesa asta http://www.youtube.com/watch?v=2mrg2jmCM7c .
Cred ca pana la urma va fi a3a varianta care nu a fost inca descoperita de noi :)).

hmmm grea alegere ca ambele piese sunt dragute eu imi doresc o piesa care sa ni se si potriveasca si ca ritm si ca versuri. al meu e mai rigid si nu sta prea stralucit la capitolul dans asa ca e greeeu :(( si nu de alta dar el lucreaza de dupa-amiaza si nu prea avem timp de repetat si de pregatit si nici nu vreau sa las pe ultima suta de metri

sunshine_iulia
05.02.2012, 22:05:07
Dragele mele miresici din luna septembrie anul 2012, va invit pe toate sa schimbam idei, poze si sa discutam pe marginea nuntii noastre si aici, pe langa topicul principal....sper sa fim cat mai multe si cat mai active si vorbarete...pup :*

Buna,si eu ma casatoresc pe 1 septembrie 2012,nunta o voi avea la Pitesti Restaurant Cara.Am emotii mari.Bafta si voua tuturor

BubuBlonda
05.02.2012, 22:06:59
Buna,si eu ma casatoresc pe 1 septembrie 2012,nunt o voi avea la Pitesti Restaurant Cara.Am emotii mari.Bafta si voua tuturor

Bafta eu voi avea la 1 sapt dupa tine stiu teoretic ca mai avem 7 luni pana la nunta noastra, caut informatii imi organizez ce si cum trimit bani acasa pt pregtiri dar sincer nu prea constientizez eu f bine ce se intampla :))) o fi de rau??? :))

giuliette17
05.02.2012, 22:11:25
Bafta eu voi avea la 1 sapt dupa tine stiu teoretic ca mai avem 7 luni pana la nunta noastra, caut informatii imi organizez ce si cum trimit bani acasa pt pregtiri dar sincer nu prea constientizez eu f bine ce se intampla :))) o fi de rau??? :))
Nu cred ca e de rau. Sincer sa fiu sunt cam in aceeasi situatie. Nici eu nu prea constientizez ca avem nunta, dar e de rau pentru mine! Am sa realizez fix in ziua nuntii(asa a fost si la logodna) si parca traiesc atunci ce n-am trait in tot timpul in care as fi putut asimila informatia :))

giuliette17
05.02.2012, 22:15:18
hmmm grea alegere ca ambele piese sunt dragute eu imi doresc o piesa care sa ni se si potriveasca si ca ritm si ca versuri. al meu e mai rigid si nu sta prea stralucit la capitolul dans asa ca e greeeu :(( si nu de alta dar el lucreaza de dupa-amiaza si nu prea avem timp de repetat si de pregatit si nici nu vreau sa las pe ultima suta de metri
Stai linistita ca nici noi nu suntem niste straluciti la capitolul dans, dar speram sa invatam pana la nunta. Noi avem o prietena instructoare de dans si ne-a zis ca ne poate invata dansul destul de repede (maxim 5-6 ore). .. Asa ca pana in septembrie mai e si sigur o sa reusesti sa il convingi sa mai dansati macar asa prin casa....

BubuBlonda
05.02.2012, 22:25:26
Nu cred ca e de rau. Sincer sa fiu sunt cam in aceeasi situatie. Nici eu nu prea constientizez ca avem nunta, dar e de rau pentru mine! Am sa realizez fix in ziua nuntii(asa a fost si la logodna) si parca traiesc atunci ce n-am trait in tot timpul in care as fi putut asimila informatia :))

aaa eu fac indata 2 luni de logodna dar nici acum nu constientizez =)) mai admir un inel superb pe degetul inelar de la mana stanga dar nu prea imi dau eu seama ce si cum. mie mi-e tare teama ca nici in ziua nuntii nu o sa imi dau eu seama de prea multe =))))

giuliette17
05.02.2012, 22:33:14
aaa eu fac indata 2 luni de logodna dar nici acum nu constientizez =)) mai admir un inel superb pe degetul inelar de la mana stanga dar nu prea imi dau eu seama ce si cum. mie mi-e tare teama ca nici in ziua nuntii nu o sa imi dau eu seama de prea multe =))))
Hai sa vedem partea plina a paharului! E bun si asa sa nu realizezi, decat sa fiu maxim de panicata si socata de emotii in ziua nuntii prefer sa constientizez dupa o luna doua trei .... important e sa realizez candva in viata asta :)))

BubuBlonda
05.02.2012, 22:39:35
Hai sa vedem partea plina a paharului! E bun si asa sa nu realizezi, decat sa fiu maxim de panicata si socata de emotii in ziua nuntii prefer sa constientizez dupa o luna doua trei .... important e sa realizez candva in viata asta :)))

eee ma mai apuca crizele cu una alta dar ca stiu ca tre sa fac un dans si nu iese sau nu reusesc sa clarific ceva dar nu stiu ma asteptam sa fie alta senzatia in cazul meu cred ca si distanta isi spune cuvantul ca nu sunt acolo sa ma duc sa vad sa caut etc. eu doar indicatii trimit banul si primesc confirmare :D

giuliette17
05.02.2012, 22:47:28
eee ma mai apuca crizele cu una alta dar ca stiu ca tre sa fac un dans si nu iese sau nu reusesc sa clarific ceva dar nu stiu ma asteptam sa fie alta senzatia in cazul meu cred ca si distanta isi spune cuvantul ca nu sunt acolo sa ma duc sa vad sa caut etc. eu doar indicatii trimit banul si primesc confirmare :D
Radem, glumim, dar eu chiar cred ca prin iulie-august cand intram pe ultima 100 de metri ne va apuca panica :D

BubuBlonda
05.02.2012, 22:48:58
Radem, glumim, dar eu chiar cred ca prin iulie-august cand intram pe ultima 100 de metri ne va apuca panica :D

asta ma kinui si eu sa il conving pe al meu ca asta e motivul pt care eu il bat la cap de pe acum cu una alta dar ce stiu ei baietii....

giuliette17
06.02.2012, 06:56:12
asta ma kinui si eu sa il conving pe al meu ca asta e motivul pt care eu il bat la cap de pe acum cu una alta dar ce stiu ei baietii....
Au si ei emotii in felul lor, dar nu se arata:))) Al meu e "revoltat" ca de ce e nunta noastra, dar de fapt e a miresei.(ex. dansul miresei, tortul miresei, furatul miresei, dezvoalatul miresei,etc) :)))))

alexandrina89
06.02.2012, 11:33:32
Cioc Cioc :gen_17: sunt si eu o miresica de septembrie, mai exact pe 22..
Ma primiti si pe mine??:) ;)

danutzu2011
06.02.2012, 11:38:47

Bine ai venit =D>

giuliette17
06.02.2012, 16:30:02
Buna si bine ai venit printre noi!
Avem nunta in aceeasi zi! Cum stai cu pregatirile?;;)

alexush
06.02.2012, 17:06:18

Bine ai venit ! Normal k te primim :)
Tu cum stai cu pregatirile? Apropo avem nunta in aceeasi zi :D

BubuBlonda
06.02.2012, 17:55:07

felicitari si bine ai venit!!

martina26
06.02.2012, 18:00:35
Bine ai venit! <:-P

Da nu mai apare nimeni pe 29? Cred ca doar eu cu Macris suntem pana acum (sper ca n-am uitat pe nimeni) ;;)

madalina215
06.02.2012, 20:01:58

Da nu mai apare nimeni pe 29? Cred ca doar eu cu Macris suntem pana acum (sper ca n-am uitat pe nimeni) ;;)
Si eu..si eu..pe mine m-ai uitat ;;)

ade_ioana
07.02.2012, 14:09:26
Buna, miresici!:*
Si eu fac parte din grupul vostru, al miresicilor de Septembrie si abia astept sa impartim pareri, sa ne sfatuim, sa ne ajutam.
Si eu am nunta tot pe 22...ce de miresici atunci<:-P<:-P

Flamingo
07.02.2012, 14:13:44

Mai e si pe forumul de Bv o miresica pe 29.09 dar nu prea intra :)

Flamingo
08.02.2012, 11:39:53
Cred ca am uitat sa va spun ca am gasit si fata care ma va machia la nunta. :)
Deocamdata doar am schimbat e-mail-uri pentru ca e prea devreme sa vorbim despre ce machiaj vreau dar macar stiu ca mi-am luat de grija asta.Next target:pantofi&coafor :D

Cristina888
08.02.2012, 12:03:28
Deocamdata doar am schimbat e-mail-uri pentru ca e prea devreme sa vorbim despre ce machiaj vreau dar macar stiu ca mi-am luat de grija asta.Next target:pantofi&coafor :D

Felicitari :) Are vreun site unde sa putem vedea si noi cateva poze cu machiaje realizate de ea? Si eu tot la capitolul asta sunt, pantofii & par. Pentru par am vorbit cu cineva, astept sa se mai indrepte vremea putin sa fac o proba si sa ma hotarasc la ea sau sa mai caut.

Flamingo
08.02.2012, 12:13:49
Felicitari :) Are vreun site unde sa putem vedea si noi cateva poze cu machiaje realizate de ea? Si eu tot la capitolul asta sunt, pantofii & par. Pentru par am vorbit cu cineva, astept sa se mai indrepte vremea putin sa fac o proba si sa ma hotarasc la ea sau sa mai caut.

Ti-am trimis pm cu un link :)
Abia astept sa merg si eu la coafor, cu atat mai mult cu cat am gasit doua coafuri care imi plac mult insa nu le pot pot posta ca au watermark.

nika_mirela
08.02.2012, 12:36:38
Buna fetele!!!

Sunt si eu o miresica de septembrie 2012 ...15 mai exact,m-am cam saturat sa va citesc din umbra :D asa ca am decis sa ies la lumina.
Am rezolvat pana acum restaurantul.muzica,foto-video,verighete si nasi :D. Cautam un model dragut de invitatii,si text...
Inca nu realizez ca mai sunt aprox 7 luni :-s oare o sa ma descurc? ! ? !

Va pup si spor la pregatiri

Cristina888
08.02.2012, 12:41:28
Buna fetele!!!

Sunt si eu o miresica de septembrie 2012 ...15 mai exact,m-am cam saturat sa va citesc din umbra :D asa ca am decis sa ies la lumina.
Am rezolvat pana acum restaurantul.muzica,foto-video,verighete si nasi :D. Cautam un model dragut de invitatii,si text...

Bine ai venit!

Ei, cum sa nu te descurci. Ai timp destul la dispozitie pentru toate, avand in vedere ca ai rezolvat ce era mai important si trebuia luat din timp. Acum te poti concentra pe aspectele mai marunte :)

Flamingo
08.02.2012, 12:49:38
Buna fetele!!!

Bine ai venit!
Ai rezolvat ce era mai important.Si timp ai suficient pentru restul, eu acum ca am facut cam tot ma plictisesc :))

martina26
08.02.2012, 14:06:32

Pe mine m-a intrebat de la prima intalnire toate detaliile legate de nunta: rochie, buchet, pantofi, coafura, am discutat despre preferintele mele, etc. Ca sa-si faca ea o idee despre ce si cum, chiar daca mai este inca multa vreme.

Iar imi dau seama ca-s cam in urma ... abia zilele astea fac "casting de fotografi" :P, apoi video si muzica.

super_girl
08.02.2012, 14:18:29
Buna fetele!!!

Hei, avem nunta in aceeasi zi! Eu sunt mai in urma ca tine: am doar restaurant, nasi si rochie. in principiu am si machiaj si coafura, dar m-am blocat la muzica si foto, nici nu stiu in ce directie sa o apuc. Dar eu zic ca e timp suficient si o sa ne descurcam fara probleme. Doar suntem super-miresici! ;))

Flamingo
08.02.2012, 15:18:27
Pe mine m-a intrebat de la prima intalnire toate detaliile legate de nunta: rochie, buchet, pantofi, coafura, am discutat despre preferintele mele, etc. Ca sa-si faca ea o idee despre ce si cum, chiar daca mai este inca multa vreme.

Iar imi dau seama ca-s cam in urma ... abia zilele astea fac "casting de fotografi" :P, apoi video si muzica.

La mine nu isi avea sensul aceasta discutie preliminara pentru ca nu sunt hotarata la toate aspectele :D
Fotograful a fost prioritatea 1 dupa sala, si la fel si videograful cu care am avut ceva emotii ca toti care imi placeau erau ocupati.

nika_mirela
08.02.2012, 19:56:19
Hei, avem nunta in aceeasi zi! Eu sunt mai in urma ca tine: am doar restaurant, nasi si rochie. in principiu am si machiaj si coafura, dar m-am blocat la muzica si foto, nici nu stiu in ce directie sa o apuc. Dar eu zic ca e timp suficient si o sa ne descurcam fara probleme. Doar suntem super-miresici! ;))

Macar ti-ai gasit rochita! :D Eu cred ca o sa o iau prin iulie-august...am rezistat pana acum sa nu probez nici macar 1. Dar am salivat dupa cateva =P~.
Sper sa avem parte de vreme frumoasa!

Flamingo
08.02.2012, 20:16:57
Macar ti-ai gasit rochita! :D Eu cred ca o sa o iau prin iulie-august...am rezistat pana acum sa nu probez nici macar 1. Dar am salivat dupa cateva =P~.
Sper sa avem parte de vreme frumoasa!

Eu zic sa mai stai pana in iunie-iulie cu rochia ca uite eu am luat-o din ianuarie si mi-e teama sa nu ma plictisesc de ea :D

macris
09.02.2012, 10:24:24
Eu zic sa mai stai pana in iunie-iulie cu rochia ca uite eu am luat-o din ianuarie si mi-e teama sa nu ma plictisesc de ea :D

Vaai cum sa te plictisesti de asa ceva? :)) am cunostinte care si-au luat-o cu un an inainte si nu s-au plictisit.. nici eu nu sunt genul...ba chiar daca am terminat cu o chestie, nici nu ma mai gandesc dupa aia, merg mai departe.. asa am facut si cu restaurantul, fotograful etc, dupa ce am semnat contractele, gata, next! noi avem deja verighetele si o data la 2 zile ma uit la ele.. o mai pun pe deget pe-a mea.. abia astept momentul sa o pun pe deget si sa nu o mai dau jos :))
legat de rochie, am doar schita.. si ma mai uit din cand in cand pe ea :))
in orice caz, daca iti dai comanda de rochie, dureaza cam 3-4 luni sa ti-o faca.. sa te duci prin iunie-iulie mi se pare un pic riscant...

Cristina888
09.02.2012, 10:43:36

Cum sa te plictisesti de ea?! E doar o senzatie de moment. Eu pe a mea am luat-o cu un an inainte de nunta aproape si tot mi se pare cea mai frumoasa rochie de pe lume :D

Flamingo
09.02.2012, 11:03:31
Cum sa te plictisesti de ea?! E doar o senzatie de moment. Eu pe a mea am luat-o cu un an inainte de nunta aproape si tot mi se pare cea mai frumoasa rochie de pe lume :D

Da, stiu ca suna socant dar asa e.Sper sa nu se adevereasca :D Singura solutie e sa nu ma uit la ea si nici la altele, sa incerc sa uit :))
Pe de alta parte, ard de nerabdare sa o vad retusata si desigur, sa o port!!

martina26
09.02.2012, 12:17:05
Cu roochia, mie mi-e frica sa nu vad apoi alt model care mi-ar fi placut mai mult. Dar in curand va trebui sa merg la alier sa incepem disutiile cu croitoreasa pentru ca mi-a zis cineva care si-a facut acolo ca daca merg in post cand nu prea e de lucru, sunt sanse sa-mi faca si o mica reducere.

Flamingo
09.02.2012, 12:27:29
Cu roochia, mie mi-e frica sa nu vad apoi alt model care mi-ar fi placut mai mult. Dar in curand va trebui sa merg la alier sa incepem disutiile cu croitoreasa pentru ca mi-a zis cineva care si-a facut acolo ca daca merg in post cand nu prea e de lucru, sunt sanse sa-mi faca si o mica reducere.

Nu mai stiu, ai postat poza cu modelul dorit? #-o

Ank_ella
09.02.2012, 14:31:49
Buna,

Am fost si m-am interesat si de rochii de ocazie, de seara lungi insa mie mi s-au parut tare scumpe in jur de 700 lei.

Iti trimit mesaj privat :)

Multumesc ...asa am vzut si eu rochii dragutze pentru fete,,,dar foaaaarte scumpe...si ca sa platesc 4...doar daca voi cunoste o croitoreasa....Ms pooop si spor la pregatiri!

Ank_ella
09.02.2012, 14:34:25
Da mi-am gasit-o la targul de nunti si am si luat-o si am beneficiat de 20 % reducere :D

BRavooo...sa-ti poarte noroc...am fost si eu la targurile de nunti...dar nu m-a atras nici o rochie...nu am gasit modelul potrivit...cred ca o sa o fac pe comanda...acolo am probat o singura rochie de la Ophelia bridal...cu o trena imperiala...dar va trebui sa mai colind pentru rochia mult visata!!!

martina26
09.02.2012, 21:48:16
Nu mai stiu, ai postat poza cu modelul dorit? #-o

Nu mai stiu daca am pus, oricum nu e un model intreg pe care il vreau reprodus identic. Vreau sa aiba decolteul ca si cel din prima poza dar dantela aceea sa fie neagra (m-am inspirat din a doua poza), in rest sirena dreapta cu talia marcata, stramta pe fund si cu trena luuuuunga ;))
Si mai vreau un element-surpriza pe ea, o sa-l pun mai incolo.

danutzu2011
09.02.2012, 23:00:28
Miresici de septembrie care v-ati luat rochitele nu mai puneti pozele cu rochita sa va vad si eu :)

dee3a
09.02.2012, 23:11:01

Buna!
Ce multe ne-am adunat cu nunta pe 22!!! ce bine imi pare:) Spor la pregatiri

dee3a
09.02.2012, 23:13:15
Nu mai stiu daca am pus, oricum nu e un model intreg pe care il vreau reprodus identic. Vreau sa aiba decolteul ca si cel din prima poza dar dantela aceea sa fie neagra (m-am inspirat din a doua poza), in rest sirena dreapta cu talia marcata, stramta pe fund si cu trena luuuuunga ;))
Super dragut... Eu habar n-am ce vreau si ca ce mi-ar sta bine.... :-<

dee3a
09.02.2012, 23:16:23
Buna fetele!!!

Buna,

Eu zic ca stai f bine. Eu am rezolvat cu restaurant, muzica, coafat,machiat si nasi
Tot astept sa treaca timpul asta sa cautam verighete si sa ne hotaram cu biserica ca nu prea e vreme de plimbare :(

Flamingo
09.02.2012, 23:26:27

Cred ca ai specificat ca vrei ceva cu negru, nu stiu cum de am uitat :). Abia astept sa vad rochia finalizata :)

Flamingo
10.02.2012, 09:28:47
Miresici de septembrie care v-ati luat rochitele nu mai puneti pozele cu rochita sa va vad si eu :)

Nu sunt foarte relevante , ca de emotie am uitat sa stau cu fata la pozat.Dar cred ca iti poti face o idee

Rochita mi-e putin mare, va suferi modificari, pe fund sta mult mai frumos cand e stransa ;)):)

martina26
10.02.2012, 10:32:02
Cred ca ai specificat ca vrei ceva cu negru, nu stiu cum de am uitat :). Abia astept sa vad rochia finalizata :)

Da eu!!!! In primul rand astept sa merg la atelier sa vorbesc cu doamna sa vedem cum facem, ca acum m-am trezit ca nu stiu din ce material o vreay, sper sa-mi sugereze ea ce material s-ar preta cel mai bine.

E foarte faina si rochita ta!

danutzu2011
10.02.2012, 12:00:06
Nu sunt foarte relevante , ca de emotie am uitat sa stau cu fata la pozat.Dar cred ca iti poti face o idee

Rochita mi-e putin mare, va suferi modificari, pe fund sta mult mai frumos cand e stransa ;)):)

Este superba, iti sta foarte bine!!!!!!! Cat a costat?

pikachu1986
10.02.2012, 19:12:30
noi nu vom aveam decat o Dra. de onoare si un cavaler adica sora mea si his best friend...nu stiu daca e putin dar mai mult nici nu cred ca vrem..

pikachu1986
10.02.2012, 19:17:11
Noi le-am luat imediat dupa serbatori, mia mult de teama ca in vara se va scumpi din nou aurul..

paulla
11.02.2012, 15:35:48

Super frumoasa rochita,, sa o porti cu mare bucurie!!

BubuBlonda
11.02.2012, 22:17:54
Buna fetele!!!

draga mea eu am nunta cu 1 sapt mai repede decat tine noi inca nu ne-am luat verighetele dar in schimb ne-am luat palinca :D noi am scazut deja sub 7 luni si crede-ma ca nici eu nu realizez dar sunt convinsa ca o sa ma descurc si ca voi depasi momentele de stres si presiune cu bine e important sa ramai calma si sa te si consulti cu partenerul si sa asculti si parerile lui. nunta e a amandorura nu doar a miresicilor :D

BubuBlonda
11.02.2012, 23:24:35

:o inca n u ai muzica??? mie mi-a fost greu sa gasesc cu aproape 1 an inainte. am inceput sa stabilim toate in septembrie si gasisem sala pt 14 iulie (fix data pe care mi-o doream) dar a trebuit sa renunt la idee pt k nu reuseam sa gasesc o formatie pe plac. nu0s fitoasa dar vreau ca formatia sa faca atmosfera si sa sune bine si chiar nu reuseam sa gasesc nimic si din cauza asta a trebuit sa schimb si locatia si data si cu greu am gasit formatie :) deeeci...muuuuuuuuuuult succes

martina26
11.02.2012, 23:40:01
da eu nu vreau formatie, nici sa n-aud. si cred ca un dj bun tot gasim.

danutzu2011
12.02.2012, 15:29:48
da eu nu vreau formatie, nici sa n-aud. si cred ca un dj bun tot gasim.

Si eu tot dj am si un solist care v-a canta cateva coveruri...

BubuBlonda
12.02.2012, 16:32:56
aaa inteleg in cazul asta da o sa gasesti dj mult mai usor zic eu :) dar de ce esti asa contra formatiei? financiar sau in general nu-ti plac?

martina26
12.02.2012, 18:52:55
Nu-mi place ideea de formatie, nici macar de muzica usoara (ca lautareasca sigur nu) pentru ca imi place sa aud melodiile cu vocea originala a artistului, nu tot felul de cover-uri.
Asta e o chestie pe care nu mi-as fi dorit-o nici daca am avut bani destui.
De aceea cautam un DJ care sa stie sa fac atmosfera in timp ce pune piesele.
Ce mi-ar fi placut, si am mai zis-o la un topic parca, ar fi fost sa vina Iris, sa-si cante melodiile lor, evident, dar asta chiar nu avem cum.

BubuBlonda
12.02.2012, 20:10:22
Nu-mi place ideea de formatie, nici macar de muzica usoara (ca lautareasca sigur nu) pentru ca imi place sa aud melodiile cu vocea originala a artistului, nu tot felul de cover-uri.
Asta e o chestie pe care nu mi-as fi dorit-o nici daca am avut bani destui.
De aceea cautam un DJ care sa stie sa fac atmosfera in timp ce pune piesele.
Ce mi-ar fi placut, si am mai zis-o la un topic parca, ar fi fost sa vina Iris, sa-si cante melodiile lor, evident, dar asta chiar nu avem cum.

wow eu daca as alege o formatie ar fi holograf sau directia 5. uite formatia aleasa de mine mi-a zis din start ca ei nu canta manele si ca nu canta nici la cerere :) si nici muzica lautareasca. depinde de gusturile fiecaruia dar eu am preferat formatia in detrimentul dj-ului eu am fost exact opusul tau din start am zis NU pt dj :)

martina26
12.02.2012, 20:49:35
directia 5 imi place si mie, holograf nu.
oricum eu nu vreau o formatie de oricare ar fi ea pt ca nu cred ca aceeasi voce poate canta si ca Madonna si ca Celine si ca Mariah si ca Bon Jovi si ca Michael si toti ceilalti ... intelegi tu. Dar e chestie de preferinte, pana la urma, si e bine ca exista ambele variante ca lumea sa poata alege.

BubuBlonda
12.02.2012, 20:58:19
oricum eu nu vreau o formatie de oricare ar fi ea pt ca nu cred ca aceeasi voce poate canta si ca Madonna si ca Celine si ca Mariah si ca Bon Jovi si ca Michael si toti ceilalti ... intelegi tu. Dar e chestie de preferinte, pana la urma, si e bine ca exista ambele variante ca lumea sa poata alege.

perfect de acord tre sa castige si dj-ii un ban nu?? nu doar formatiile plus ca...ei au preturi mult mai accesibile :)

Me
14.02.2012, 22:52:13

Negru...superb...o alegere superba...eu personal ador negrul

Flamingo
15.02.2012, 10:38:28
wow eu daca as alege o formatie ar fi holograf sau directia 5. uite formatia aleasa de mine mi-a zis din start ca ei nu canta manele si ca nu canta nici la cerere :) si nici muzica lautareasca. depinde de gusturile fiecaruia dar eu am preferat formatia in detrimentul dj-ului eu am fost exact opusul tau din start am zis NU pt dj :)

Da, ar fi foarte frumos dar cate dintre noi isi permit o astfel de formatie?
martina26 se referea la formatiile care canta la nunti despre care am acceasi parere ca si ea, din acelasi motiv:daca vreau sa aud o melodie o vreau asa cum e cantata de artistul caruia ii apartine.

Flamingo
15.02.2012, 10:40:31

Presupunand ca as avea o formatie precum Directia 5, as vrea sa canta repertoriul lor, nu cover-uri ca asa nu am de ce sa ii aduc.Dar ar fi frumos sa ii am 2-3 ore dupa care sa fie tot dj-ul cel care pune muzica.

BubuBlonda
15.02.2012, 16:45:37
eu am sa zicem...o chestie cu dj-ul adik mi se pare inutil sa platesc un om sa puna muzica cand pot face playlist de acasa si sa las laptopul sa mearga :) ideea e ca la urma urmei gusturile nu se discuta :D

MissSwan
15.02.2012, 17:08:17
Daca ar fi asa am fi toti DJ. DJ-ul are si el echipament de sonorizare, si o gramada de alte chestii, nu un simplu laptop. Si nu vine cu playlist-ul de acasa, ci pune muzica si alterneaza genurile in functie de starea invitatilor. Nu poti ghici dinainte cand si ce melodii sa pui, si nici cat dureaza o repriza de dans, cand se serveste un fel de mancare, cat dureaza, etc. Astea sunt lucruri care se hotarasc pe moment si e nevoie de cineva cu experienta care sa stie ce face. Daca era asa simplu nu mai lua nimeni DJ ca isi puneau muzica singuri. Lucrurile nu sunt niciodata asa cum par si eu n-as avea incredere sa vina nu stiu ce prieten sa puna muzica la laptop versus un DJ priceput, cu experienta si echipament corespunzator. Nu exista termen de comparatie.

macris
15.02.2012, 17:17:53
eu am sa zicem...o chestie cu dj-ul adik mi se pare inutil sa platesc un om sa puna muzica cand pot face playlist de acasa si sa las laptopul sa mearga :) ideea e ca la urma urmei gusturile nu se discuta :D

Mai, nunta nu e un baieram de apartament unde fiecare pune ce melodie vrea, din playlistul din laptopul tau, care e conectat la 2 boxe de calculator... gandeste-te ca in ziua aia vei avea muuult mai multe chestii de facut si mai importante decat sa pui muzica... am fost la cateva evenimente unde muzica a fost un turn off complet, prin urmare eu am acordat importanta foarte mare acestui aspect si in niciun caz nu consider ca este inutil sa platesc pe cineva sa puna muzica...
daca e s-o luam asa si fotograful e inutil (il poti pune pe fratele/unchiu/cavalerul de onoare sa faca poze, cum a facut sora mea... si nu s-a ales cu nicio poza ca lumea).

BubuBlonda
15.02.2012, 17:20:35
Mai, nunta nu e un baieram de apartament unde fiecare pune ce melodie vrea, din playlistul din laptopul tau, care e conectat la 2 boxe de calculator... gandeste-te ca in ziua aia vei avea muuult mai multe chestii de facut si mai importante decat sa pui muzica... am fost la cateva evenimente unde muzica a fost un turn off complet, prin urmare eu am acordat importanta foarte mare acestui aspect si in niciun caz nu consider ca este inutil sa platesc pe cineva sa puna muzica...
daca e s-o luam asa si fotograful e inutil (il poti pune pe fratele/unchiu/cavalerul de onoare sa faca poze, cum a facut sora mea... si nu s-a ales cu nicio poza ca lumea).

:) nah asta e parerea mea eu una sincer nu as da banii pe un dj am preferat formatia chiar daca sunt mai scumpi dar recunosc ca am si cautat o formatie care sa-mi placa cum suna nu 2 tigani de pe strada :)

martina26
15.02.2012, 17:31:37
Subscriu la ce au zis MissSwan si Macris.
Noi avem un prieten care e foarte pasionat de activitatea de DJ si cand am vorbit cu el i-am zis mai mult in gluma, ca-l chemam pe el ca DJ si a zis (serios) ca lui chiar i-ar placea, dar nu are aparatura necesara (are alta meserie) si nu i-ar inchiria-o nimeni. Bine, noi am glumit, in ideea ca-l chemam la nunta sa se distreze, nu sa-l punem la lucru dar el ne-a dat un argument f bun. Si ne-a zis ca e important ca DJ sa "simti" ce vrea publicul si sa stii ce melodie sa pui ca sa se simta lumea bine.
Si in plus, trebuie sa stie sa faca atmosfera, fara sa fie agasant (ceea ce trebuie sa faca si formatia, de altfel).
Asa cum zici tu ca n-ai plati pe cineva sa puna muzica pe laptop, nici noi nu am plati pe cineva ca sa cante cover-uri si sa auzim 10 ore aceeasi voce. Mai ales ca nici nu canta non stop 10 ore, mai faci si pauze in care pun si ei muzica de pe laptop.
Iar diferenta e ca omul dupa 7-8 ore, nu prea mai are vlaga sa cante, laptop-ul da :D

BubuBlonda
15.02.2012, 17:34:54
dupa cum ziceam si in alte postari gusturile nu se descuta si slava Domnului ca sunt solutii pt amandoua gusturile :)

MissSwan
15.02.2012, 18:40:10
Nu te supara dar ce ai spus tu nu are nici o legatura cu gusturile. Ai facut o afirmatie pe care noi ti-am contrazis-o cu argumente clare. Nu poti pune la fel muzica la laptop ca un DJ profesionist, la fel cum nu poti face fotografii la fel ca un fotograf profesionist, chit ca ai in mana acelasi aparat. Asta era pana la urma discutia si nu e ceva ce are legatura cu gusturile, sunt niste fapte f concrete si usor de demonstrat. :) Gusturile sunt strict ce preferi ca sound intre un DJ si o formatie. Ce stie DJ-ul sa faca e cu totul altceva si faptul ca cineva fara pregatire nu poate face acelasi lucru la fel de bine nu e o chestie subiectiva, care tine de gusturi. E ceva cat se poate de concret.

BubuBlonda
15.02.2012, 18:57:32
Nu te supara dar ce ai spus tu nu are nici o legatura cu gusturile. Ai facut o afirmatie pe care noi ti-am contrazis-o cu argumente clare. Nu poti pune la fel muzica la laptop ca un DJ profesionist, la fel cum nu poti face fotografii la fel ca un fotograf profesionist, chit ca ai in mana acelasi aparat. Asta era pana la urma discutia si nu e ceva ce are legatura cu gusturile, sunt niste fapte f concrete si usor de demonstrat. :) Gusturile sunt strict ce preferi ca sound intre un DJ si o formatie. Ce stie DJ-ul sa faca e cu totul altceva si faptul ca cineva fara pregatire nu poate face acelasi lucru la fel de bine nu e o chestie subiectiva, care tine de gusturi. E ceva cat se poate de concret.

la chestia cu pozele sincer am vazut poze f frumoase facute si de amatori e vorba de pareri si chiar si gusturi pe care nu le pot combate sau aproba stii vb aia...nu-i frumos ce e frumos e frumos ce0mi place mie :) eu una nu sunt de acord cu ce ai zis dar n-are nici un sens sa discutam pe tema asta cand clar e vorba de gusturi (tu preferi muzica eu live chiar daca nu e vocea originala) si de aia sincer prefer sa nu intram in a discuta discutii care nu duc nicaieri :) tu nu-mi poti impune ideea ta cum nici eu pe a mea :) fara suparare, da? pace? :D

MissSwan
15.02.2012, 19:07:16
N-ai inteles ce-am vrut sa spun pt ca eu tocmai asta am spus ca nu vbim de gusturi si de ce tip de muzica preferam aici. Ci de ce stie sa faca un DJ fata de un amator, care nu este gust, nici parere ci fapt usor demonstrabil prin participarea la o nunta cu DJ profesionist si la una cu playlist facut pe laptop, rezultatele fiind extrem de diferite. Dar nu mai are rost sa continuam discutia.

BubuBlonda
15.02.2012, 19:42:53
N-ai inteles ce-am vrut sa spun pt ca eu tocmai asta am spus ca nu vbim de gusturi si de ce tip de muzica preferam aici. Ci de ce stie sa faca un DJ fata de un amator, care nu este gust, nici parere ci fapt usor demonstrabil prin participarea la o nunta cu DJ profesionist si la una cu playlist facut pe laptop, rezultatele fiind extrem de diferite. Dar nu mai are rost sa continuam discutia.

tocmai de aia sustin in continuare ca e vb de gusturi pt ca eu una nu am vazut nici o diferenta intr-un DJ "profesionist" si un amator atmosfera a fost frumoasa la ambele petreceri si eu am aflat mult timp dupa ca amatorul era prieten ori cu mireasa ori cu nasa ca nici nu am retinut exact :) dar ma rog e mai putin relevant :D:D:D facem pace?

marrya31
15.02.2012, 21:05:48
Daca ar fi asa am fi toti DJ. DJ-ul are si el echipament de sonorizare, si o gramada de alte chestii, nu un simplu laptop. Si nu vine cu playlist-ul de acasa, ci pune muzica si alterneaza genurile in functie de starea invitatilor. Nu poti ghici dinainte cand si ce melodii sa pui, si nici cat dureaza o repriza de dans, cand se serveste un fel de mancare, cat dureaza, etc. Astea sunt lucruri care se hotarasc pe moment si e nevoie de cineva cu experienta care sa stie ce face. Daca era asa simplu nu mai lua nimeni DJ ca isi puneau muzica singuri. Lucrurile nu sunt niciodata asa cum par si eu n-as avea incredere sa vina nu stiu ce prieten sa puna muzica la laptop versus un DJ priceput, cu experienta si echipament corespunzator. Nu exista termen de comparatie.
Perfect de acord cu tine, ce bine daca ar gandi toti asa...ce bataie de cap am avut cu socrii pe tema asta...pana si cumnatica care e mai de varsta noastra a zis ca unde am auzit noi de dj la nunta, ce e aia...loool eu una vreau dj mai alesc ca o sa avem si jocuri de lumini:D da ca sa impacam si capra si varza o sa avem si lautari:D la pretul care o sa-i avem pe amandoi e super...

BubuBlonda
15.02.2012, 21:15:45
Perfect de acord cu tine, ce bine daca ar gandi toti asa...ce bataie de cap am avut cu socrii pe tema asta...pana si cumnatica care e mai de varsta noastra a zis ca unde am auzit noi de dj la nunta, ce e aia...loool eu una vreau dj mai alesc ca o sa avem si jocuri de lumini:D da ca sa impacam si capra si varza o sa avem si lautari:D la pretul care o sa-i avem pe amandoi e super...

:))))) mary cumnatica ta o fi prietena cu mine? =))) mary inca ceva tu nu tre sa impaci nici o capra si nici o varza e nunta voastra si ar tb sa o faceti cum vreti voi eu am ales formatia pt k am vrut eu ca mama opta pt dj doar pt ca e mai ieftin :)))))))))

marrya31
15.02.2012, 21:24:13
Bubu i-am luat pana la urma mai ales ca nu ne costa prea mult, plus ca o sa tina cont de arvuna care o pierdusem de anu trecut, pana la urma nu strica, mai alesc ca in oraselul de unde e iubi cam toti sunt pe ideea ca nunta fara lautar nu se poate...nu ma deranjeaza, eu oricum nu tineam mortis de ceva anume.. am ales in prima faza dj din mai multe motive, mi se pare mie ca au un plus fata de lautari, au si lautarii farmecul lor in anumite momente, insa nu sunt buni atunci cand vrei diferite genuri muzicale.

BubuBlonda
15.02.2012, 22:04:50
Bubu i-am luat pana la urma mai ales ca nu ne costa prea mult, plus ca o sa tina cont de arvuna care o pierdusem de anu trecut, pana la urma nu strica, mai alesc ca in oraselul de unde e iubi cam toti sunt pe ideea ca nunta fara lautar nu se poate...nu ma deranjeaza, eu oricum nu tineam mortis de ceva anume.. am ales in prima faza dj din mai multe motive, mi se pare mie ca au un plus fata de lautari, au si lautarii farmecul lor in anumite momente, insa nu sunt buni atunci cand vrei diferite genuri muzicale.

pe chestia asta cu ideile unora stii ca nu poti satisface pe nimeni. important e sa fi tu multumita. eu sunt bucovineanca dar am miresoi ardelean o sa combinam obiceiurile ca oricum nu sunt mari diferente atat e diferit la chestia cu furatul miresei :D:D stiu ca este obiceiul ca primul dans sa fie vals dar noi am renuntat la asta si preferam sa facem ceva care sa ne placa noua indiferent de ce zice lumea ca stii tu...gura lumii slobota. finalul e sa fiti voi multumiti mai ales daca faceti ca noi si va platiti singuri nunta :D ti puuup

SweetMona
15.02.2012, 23:22:23

Inca nu...am fost la Targul de Nunti din Ianuarie si erau cateva firme acolo..am vazut cateva modele dar verighetele sunt ultimile pe lista...acum doar probez rochii..si parca nimic nu imi place :(

BubuBlonda
15.02.2012, 23:30:03
Inca nu...am fost la Targul de Nunti din Ianuarie si erau cateva firme acolo..am vazut cateva modele dar verighetele sunt ultimile pe lista...acum doar probez rochii..si parca nimic nu imi place :(

oh Doamne vad ca voi care mai de care deja v-ati luat rochia sau va ganditi la ea si eu nici nu ma gandesc sa o iau pana in august :) bine ca ca nah daca voi aveti deja taliutze de viespi nu prea aveti motive de ingrijorare eu imi doresc sa slabesc asa ca de aia nu vreau inca sa cumpar rochia :) dar stiu ce model mi-ar place am ochit deja rochia dar sa vedem la probe ce si cum :D:D

martina26
15.02.2012, 23:36:12
Nici eu n-am inceput lucrul serios la rochie, probabil in martie ii vine randul.
Verighetele sunt si la noi mai in coada listei.

Am hotarat ca trebuie sa imi fac o lista de prioritati in care sa scriu ce am de facut in fiecare luna, ca am senzatia ca nu fac nimic. De 2 saptamani caut fotograf si atat.

BubuBlonda
15.02.2012, 23:42:47
Nici eu n-am inceput lucrul serios la rochie, probabil in martie ii vine randul.

Am hotarat ca trebuie sa imi fac o lista de prioritati in care sa scriu ce am de facut in fiecare luna, ca am senzatia ca nu fac nimic. De 2 saptamani caut fotograf si atat.

:) eu astept sa se mai incalzeasca putin si sa facem un drum pana in londra sa incercam sa ne luam verighete de acolo nu prea ma tenteaza sa le las pe ultima suta de m si nu de alta e vb de banii dati deodata :) eu am mare noroc ca la parte de organizare ma ajuta tata si deja a inceput sa cumpere din bautura si ar urma sa mai luam restul mai putin berea pe care o luam in vara :D martina voi cand v-ati apucat de pregatiri?

martina26
15.02.2012, 23:55:50
Noi ne-am apucat de pregatiri in ziua in care m-a cerut in casatorie, adica la sfarsitul lui sept 2011. Dar n-am factu anul trecut nimic in afara de a rezerva sala si a da avansul.
Dar eu am contul pe miresici de cu mult inainte de asta si am citit destul de mult incat sa hotarasc cam cum vreau sa arate nunta. Pe de o parte e bine ca merg destul de la tinta, dar pe de alta cand vad ca se poate sa nu se intample ceva fix cum mi-am imaginat eu, risc sa fiu dezamagita.

BubuBlonda
16.02.2012, 03:24:30
Noi ne-am apucat de pregatiri in ziua in care m-a cerut in casatorie, adica la sfarsitul lui sept 2011. Dar n-am factu anul trecut nimic in afara de a rezerva sala si a da avansul.
Dar eu am contul pe miresici de cu mult inainte de asta si am citit destul de mult incat sa hotarasc cam cum vreau sa arate nunta. Pe de o parte e bine ca merg destul de la tinta, dar pe de alta cand vad ca se poate sa nu se intample ceva fix cum mi-am imaginat eu, risc sa fiu dezamagita.

:) stii tu ca viata e plina de neprevazut si la mine s-a dovedit si cu sala si cu data dar nu e nimic grav si nici ceva care sa ma faca sa nu ma bucur de moment. e bine sa ramai optimista si chiar daca sunt chestii care nu-s exact cum ti-ai imaginat sa nu te lasi doborata

giuliette17
16.02.2012, 14:08:23
Noi ne-am luat deja verighetele. Am fost speriati sa nu creasca pretul aurului si sa dam dublu pe ele in vara!

macris
16.02.2012, 14:15:34

Eu mi-am facut o lista in ordinea prioritatilor, astfel incat atunci cand termin cu ceva, stiu ce trebuie sa fac mai departe. Mi-am scris pe lista si avansurile sau ce mai avem de dat, ca la sfarsit cand trag linie sa stiu exact cat ne-a costat nunta :)
Pana acum am rezolvat cu sala, foto, video, verighete, schita rochiei (sapt viitoare merg sa iau materialele), coafat, machiaj, pantofi (sapt viitoare dau avansul). Mai sunt multe chestii de facut si daca le las pe ultima perioada o sa fie greu. Plus ca noi deja am inceput "sezonul" evenimentelor de anul acesta...
Ideea cu sa-ti stabilesti ce ai de facut in fiecare luna e foarte buna, te organizezi mai bine si din punct de vedere financiar.

rositaaa
16.02.2012, 18:02:33
MAI AVEM 7 LUNI PANA LA MARELE EVENIMENT :d

martina26
16.02.2012, 18:44:19
Eu mi-am facut o lista in ordinea prioritatilor, astfel incat atunci cand termin cu ceva, stiu ce trebuie sa fac mai departe. Mi-am scris pe lista si avansurile sau ce mai avem de dat, ca la sfarsit cand trag linie sa stiu exact cat ne-a costat nunta :)
Pana acum am rezolvat cu sala, foto, video, verighete, schita rochiei (sapt viitoare merg sa iau materialele), coafat, machiaj, pantofi (sapt viitoare dau avansul). Mai sunt multe chestii de facut si daca le las pe ultima perioada o sa fie greu. Plus ca noi deja am inceput "sezonul" evenimentelor de anul acesta...
Ideea cu sa-ti stabilesti ce ai de facut in fiecare luna e foarte buna, te organizezi mai bine si din punct de vedere financiar.

Am deja un excel cu 3 sheet-uri "lista invitati", "necesar cheltuieli" (aici notez cat costa tot, cat avans am dat si cat mai trebuie la final) si "de facut" (toate chestiile necesare pt nuntii, materiale si nu numai), ultimele 2 insipirate de undeva de pe miresici. Dar imi lipseste ceva scris pe hartie, o programare pe luni, ce sa facem in fiecare luna, in ordinea prioritatilor. Nu ma pot lipsi de scrisul pe hartie, cu toata tehnologia asta.

Deci si tu iti faci rochie? Sunt putine miresici care o comanda, din cate am observat.

BubuBlonda
16.02.2012, 18:59:12
Am deja un excel cu 3 sheet-uri "lista invitati", "necesar cheltuieli" (aici notez cat costa tot, cat avans am dat si cat mai trebuie la final) si "de facut" (toate chestiile necesare pt nuntii, materiale si nu numai), ultimele 2 insipirate de undeva de pe miresici. Dar imi lipseste ceva scris pe hartie, o programare pe luni, ce sa facem in fiecare luna, in ordinea prioritatilor. Nu ma pot lipsi de scrisul pe hartie, cu toata tehnologia asta.

Deci si tu iti faci rochie? Sunt putine miresici care o comanda, din cate am observat.

voi va organizati singuri nunta? pt ca in cazul meu tata are notat prin excel ce si cum s-a cheltuit mai ales ca eu nu prea sunt interesata de asta raman in continuare cu ideea ca noi facem banii si nu ei pe noi si nu prea stiu la ultimul leutz ce si cum desi tot noi am platit :D:D:D
chestia cu rochia la comanda trebe timp pt asa ceva si banuiesc ca mergeti pe la croitorese sau case de moda nu?

martina26
16.02.2012, 19:51:44
Da, singuri - si financiar, si organizatoric. Eu in general sunt organizata cu banii (daca m-ai cunoaste, n-ai zice, ca in rest sunt tare imprastiata :-p ) asa ca si cu nunta vreau sa notez ce si cum cheltuim, bine nu la modul exagerat, nu pun benzina consumata pe drumurile pana in Baile felix, care inca nici n-au fost dese - sa vezi cand vom ajunge la discutii despre meniu cu seful de sala cat o sa ne plimbam.

Avem un oarecare ajutor din exterior - o prietena mi-a facut designul invitatiilor, tata s-ar putea sa aiba oarecare cunostinte la ceva tipografie sa ni le facem mai ieftin, taica-su are nu stiu cati litri de tuica de pus la bataie, mama baga de vina si nu-i place nimic, maica-sa se minuneaza periodic de ideile mele, intelegi tu :P

BubuBlonda
16.02.2012, 20:12:46
Da, singuri - si financiar, si organizatoric. Eu in general sunt organizata cu banii (daca m-ai cunoaste, n-ai zice, ca in rest sunt tare imprastiata :-p ) asa ca si cu nunta vreau sa notez ce si cum cheltuim, bine nu la modul exagerat, nu pun benzina consumata pe drumurile pana in Baile felix, care inca nici n-au fost dese - sa vezi cand vom ajunge la discutii despre meniu cu seful de sala cat o sa ne plimbam.

Avem un oarecare ajutor din exterior - o prietena mi-a facut designul invitatiilor, tata s-ar putea sa aiba oarecare cunostinte la ceva tipografie sa ni le facem mai ieftin, taica-su are nu stiu cati litri de tuica de pus la bataie, mama baga de vina si nu-i place nimic, maica-sa se minuneaza periodic de ideile mele, intelegi tu :P

aaa pai cu asta m-am obisnuit doar de cand am zis ca eu totusi chiar ma marit in toamna adik din faza de dinainte de a stabili data restaurant si alte cele sincer mi-ar fi placut sa fiu acasa sa fiu eu personal care face toate drumurile nu doar cu trimisul banilor daca daca altfel nu se poate e bine si ca macar tata face ce zic adik daca vreau aia aia cumpara chiar daca nu neaparat firma respectiva si le ia la pret bun e mai chitros din fire si sincer asta ne ajuta la bugetul nuntei :))))))))

ralu_ct
16.02.2012, 20:44:53
Si eu am facut lista in excel cu ce am cheltuit pana acum cu nunta si cu tot ce mai e de cumparat. :) Am incercat si o estimare a preturilor ca sa vad ce buget total va iesi dar la unele lucruri am constatat ca habar nu am cat vor costa :)) De exemplu bauturile, sau ce se va servi la noi acasa (adica "la mireasa" cica :D ). Ca sa nu mai vorbesc de accesorii de genul invitatii, place-card etc... pana nu ma hotarasc de care iau nu o sa stiu nici cat o sa ajunga. Vedem pe parcurs ... mai avem 198 de zile \:D/

BubuBlonda
16.02.2012, 20:47:17
Si eu am facut lista in excel cu ce am cheltuit pana acum cu nunta si cu tot ce mai e de cumparat. :) Am incercat si o estimare a preturilor ca sa vad ce buget total va iesi dar la unele lucruri am constatat ca habar nu am cat vor costa :)) De exemplu bauturile, sau ce se va servi la noi acasa (adica "la mireasa" cica :D ). Ca sa nu mai vorbesc de accesorii de genul invitatii, place-card etc... pana nu ma hotarasc de care iau nu o sa stiu nici cat o sa ajunga. Vedem pe parcurs ... mai avem 198 de zile \:D/

si eu am scris pe agenda cate ceva dar nu prea acord eu asa mare importanta :D. eu prefer sa numar in luni ca suna mai putin decat in zile :d avem nunta la o saptamana diferenta ;))

martina26
16.02.2012, 20:51:31
asa am facut si eu la unele - doar estimari sau am trecut suma maxima pe care am fi dispusi sa o dam. dar acum imi dau seama ca unele lucruri nu le-am trecut pe lista (invitatiile) iar altele habar n-am cat ar trebui sa coste (bauturile). Noi nu facem "obiceiuri" acasa la niciunul din noi. Mireasa vine de la coafor si machiaj, se imbraca rapid, 2-3 poze cu rochia, accesoriile si pisicile si tusti la biserica.

ralu_ct
16.02.2012, 21:13:36
avem nunta la o saptamana diferenta ;))

Dap, ma uit la tine la countdown si scad 7 zile ;))

asa am facut si eu la unele - doar estimari sau am trecut suma maxima pe care am fi dispusi sa o dam. dar acum imi dau seama ca unele lucruri nu le-am trecut pe lista (invitatiile) iar altele habar n-am cat ar trebui sa coste (bauturile). Noi nu facem "obiceiuri" acasa la niciunul din noi. Mireasa vine de la coafor si machiaj, se imbraca rapid, 2-3 poze cu rochia, accesoriile si pisicile si tusti la biserica.

Noi avem rude care vin din alte orase si ma gandeam sa nu-i lasam cu burta goala pana seara :)
Nici noi nu facem obiceiuri ca doar locuim impreuna si nu are rost sa ne prefacem ca "ma ia" de la ai mei :)) Ne strangem la noi acasa servim ceva si dupa plecam ori la civila daca reusim sa o facem sambata (la Constanta e o problema cu asta) sau la poze, dupa care pe terasa la cununia religioasa. Nu vreau sa aud de acordeonist sau hore in fata blocului [-X

BubuBlonda
16.02.2012, 23:27:45
miresici voi cand dati comanda de invitatii? cand le impartiti? si care e data maxima pt confirmari?

danutzu2011
16.02.2012, 23:33:43
miresici voi cand dati comanda de invitatii? cand le impartiti? si care e data maxima pt confirmari?

eu cam cu 2-3 luni inainte le impart....de pe acum ma uit si daca asesc ceva le si comand...confirmare cu max 2 sapt inainte...

BubuBlonda
16.02.2012, 23:36:34
eu cam cu 2-3 luni inainte le impart....de pe acum ma uit si daca asesc ceva le si comand...confirmare cu max 2 sapt inainte...

eu m-am gandit asa: dupa paste sa dau comanda (text si nr exact) pana in maxim 15 iunie sa se apuce ai mei sa imparta si pe maxim 15 august sa avem toate confirmarile si cum zicea tata urgentele pana 1 sept (cu 1 saptamana inainte de nunta) e ok? ma grabesc?

martina26
16.02.2012, 23:43:12
eu acum caut firme de printing si cer oferte, intre timp finalizam textul si nr. de invitati, cum gasesc ceva le si dau la printat ca daca sunt gata mai devreme nu e problema. si apoi in iunie-iulie le impartim iar in septembrie incepem sa cerem confirmari de la cei care nu au confirmat.

doamne, numai mie mi se pare foarte departe luna septembrie????

BubuBlonda
16.02.2012, 23:46:59
eu acum caut firme de printing si cer oferte, intre timp finalizam textul si nr. de invitati, cum gasesc ceva le si dau la printat ca daca sunt gata mai devreme nu e problema. si apoi in iunie-iulie le impartim iar in septembrie incepem sa cerem confirmari de la cei care nu au confirmat.

nu nu nu doar tie si mie departe si totusi aproape adica eu deja zic pfff e deja jumatatea lui februarie si ca ieri incepeam pregatirile de nunta deci pt mine timpul zboara si teoretic mie ar trebui sa-mi fie si mai greu pt ca nu-s in tara si chiar fac totul de la distanta daca ma credeti la restaurantul unde avem noi nunta nu am fost niciodata personal o stiu doar din fotografii si filmulete de pe youtube :) o Doamne o sa fim femei maritate :)))))

mya83
16.02.2012, 23:52:39
Dap, ma uit la tine la countdown si scad 7 zile ;))

Noi avem rude care vin din alte orase si ma gandeam sa nu-i lasam cu burta goala pana seara :)
Nici noi nu facem obiceiuri ca doar locuim impreuna si nu are rost sa ne prefacem ca "ma ia" de la ai mei :)) Ne strangem la noi acasa servim ceva si dupa plecam ori la civila daca reusim sa o facem sambata (la Constanta e o problema cu asta) sau la poze, dupa care pe terasa la cununia religioasa. Nu vreau sa aud de acordeonist sau hore in fata blocului [-X

Rudele din partea mea vor veni de la 500km,dar vor mai si din alte zone ale tarii care vor partecipa ziua la cununia civila,deci ar fi si normal sa fie o masa pregatita cu ceva aperitive,ca saracii pana seara la restaurant vor lesina de foame..in plus ma mai gandeam pe langa aperitive sa mai pun salata de orez si paste reci(mozzarella,rosii,masline,busuioc,ton)

ralu_ct
17.02.2012, 00:20:34
Rudele din partea mea vor veni de la 500km,dar vor mai si din alte zone ale tarii care vor partecipa ziua la cununia civila,deci ar fi si normal sa fie o masa pregatita cu ceva aperitive,ca saracii pana seara la restaurant vor lesina de foame..in plus ma mai gandeam pe langa aperitive sa mai pun salata de orez si paste reci(mozzarella,rosii,masline,busuioc,ton)

Eu cred ca o sa apelez la o firma de catering pentru niste platouri cu aperitive calde si reci si servirea va fi sub forma de bufet suedez ca nu avem loc sa-i punem pe toti la masa.
Apropo de mancare, voi serviti si ciorba de potroace a doua zi? Si daca da, unde o organizati? Tot la restaurantul unde faceti nunta sau in alta parte?

mya83
17.02.2012, 01:23:43
Eu cred ca o sa apelez la o firma de catering pentru niste platouri cu aperitive calde si reci si servirea va fi sub forma de bufet suedez ca nu avem loc sa-i punem pe toti la masa.
Apropo de mancare, voi serviti si ciorba de potroace a doua zi? Si daca da, unde o organizati? Tot la restaurantul unde faceti nunta sau in alta parte?
Rudele din.partea mea vor pleca imediat dupa nunta(la 40pers ar fi ff costisitor sa suportam noi toate cheltuielile:transport,cazare si masa a2a.zi) si vom merge noi la o.saptamana sa facem masa.ptr cei din zona,da,vom face acasa ciorba si gratar.

BubuBlonda
17.02.2012, 02:43:20

daca va fi liber restaurantul tot acolo unde facem si nunta daca nu...gasim noi o locatie ceva :D

Flamingo
17.02.2012, 15:10:17

Nuuu!! Si mie mi se pare ca mai e mult pana acolo dar mizez pe faptul ca o data ce vor incepe nuntile fetelor ma voi simti si eu mai aproape de data :)) ( silly me)

macris
17.02.2012, 15:18:56
Nuuu!! Si mie mi se pare ca mai e mult pana acolo dar mizez pe faptul ca o data ce vor incepe nuntile fetelor ma voi simti si eu mai aproape de data :)) ( silly me)

sa stii ca si eu sunt asa!
o sa ne "maritam" in fiecare saptamana!! :)) abia astept sa citesc prin ce trec fetele, ce au facut, ce n-au facut, sa-mi iau notite :))
eu vreau sa termin cu tot ce presupune cheltuieli pana in iunie/iulie, nu de alta dar mai avem dupa aia si alte evenimente pe care trebuie sa le onoram.

martina26
18.02.2012, 13:19:16
Am vorbit ieri cu mama despre treaba cu servitul invitatilor la noi acasa si a fost ca picata de pe alta planeta, ea nu stia de asa ceva, ca ea n-a fost niciodata la nimeni acasa inainte de nunta decat atunci cand au fost nasi si au mers dupa mireasa. Ca in ziua aia (exact cum m-am gandit si eu) o sa vrea sa mearga si ea sa se aranjeze, mergem impreuna la coafor, sa umble dupa mine etc, nu sa umble dupa servit oameni cu mancare si bautura. Iar celor care vin din alte localitati o sa li se comunice sa vina direct la biserica.
Desigur, vor fi cateva persoane cazate acasa la ai mei si o sa le dea de mancat si de baut in calitate de gazda, dar nu sa faca nu stiu ce special pt asta. Oricum cel mai de departe vor veni de la 160 km, deci nu foarte mult.

In rest, a zis ca invitatia e cam de inmormantare, ca e cu negru (nu ma asteptam la asta chiar de la mama, dar noh ...), ca a marcat-o cel mai mult ca nu si-a vazut numele pe ea (desi i-am spus ca textul e ciorna si sa se uite doar la design), ca am ales foarte rau data cununiei civile (ma gandesc sa o schimb, dar nu doar din cauza ei), ca la ce imi trebuie candy bar etc etc. A mai bagat de vina si despre viitorul sot, mi-a stricat tot cheful de viata, same sh*t .. :-s
Per ansamblu o sa incerc sa o implic mai mult, o sa-i cer parerile chiar si atunci cand deja am hotarat, macar sa se simta implicata, ca numai pe mine ma are, bla bla ...

Desi momentan mi-a trecut cheful de nunta ...

Flamingo
18.02.2012, 19:49:15
Am vorbit ieri cu mama despre treaba cu servitul invitatilor la noi acasa si a fost ca picata de pe alta planeta, ea nu stia de asa ceva, ca ea n-a fost niciodata la nimeni acasa inainte de nunta decat atunci cand au fost nasi si au mers dupa mireasa. Ca in ziua aia (exact cum m-am gandit si eu) o sa vrea sa mearga si ea sa se aranjeze, mergem impreuna la coafor, sa umble dupa mine etc, nu sa umble dupa servit oameni cu mancare si bautura. Iar celor care vin din alte localitati o sa li se comunice sa vina direct la biserica.
Desigur, vor fi cateva persoane cazate acasa la ai mei si o sa le dea de mancat si de baut in calitate de gazda, dar nu sa faca nu stiu ce special pt asta. Oricum cel mai de departe vor veni de la 160 km, deci nu foarte mult.

In rest, a zis ca invitatia e cam de inmormantare, ca e cu negru (nu ma asteptam la asta chiar de la mama, dar noh ...), ca a marcat-o cel mai mult ca nu si-a vazut numele pe ea (desi i-am spus ca textul e ciorna si sa se uite doar la design), ca am ales foarte rau data cununiei civile (ma gandesc sa o schimb, dar nu doar din cauza ei), ca la ce imi trebuie candy bar etc etc. A mai bagat de vina si despre viitorul sot, mi-a stricat tot cheful de viata, same sh*t .. :-s
Per ansamblu o sa incerc sa o implic mai mult, o sa-i cer parerile chiar si atunci cand deja am hotarat, macar sa se simta implicata, ca numai pe mine ma are, bla bla ...

Legat de servitul invitatilor eu cred (si asa voi proceda eu) ca e suficient daca ai o masa cu niste saratele+prajituri si bauturi acasa la mama.Mie mi se pare ok iar invitatii se pot servi foarte bine singuri, nu trebuie sa se implice mult mama.
In alta ordine de idei si mie mi-ar "strica directia" mama daca si-ar expune parerile mai putin pozitive referitor la amanuntele nuntii dar inca nu am ajuns in faza aia (suntem aproape oricum ;)) ).Fa tot posibilul ca asta sa nu te demotiveze sau amarasca.Sunt convinsa ca nu vorbeste rautatea ci doar diferenta de mentalitate.

YasmeenButterfly
18.02.2012, 22:08:48

hei, sunt convinsa ca mamica ta nu a zis intentionat, e ptrea stresata probabil, vrea sa o implici si pe ea...esti fata ei pana la urma :))

YasmeenButterfly
18.02.2012, 22:10:30
Legat de servitul invitatilor eu cred (si asa voi proceda eu) ca e suficient daca ai o masa cu niste saratele+prajituri si bauturi acasa la mama.Mie mi se pare ok iar invitatii se pot servi foarte bine singuri, nu trebuie sa se implice mult mama.
In alta ordine de idei si mie mi-ar "strica directia" mama daca si-ar expune parerile mai putin pozitive referitor la amanuntele nuntii dar inca nu am ajuns in faza aia (suntem aproape oricum ;)) ).Fa tot posibilul ca asta sa nu te demotiveze sau amarasca.Sunt convinsa ca nu vorbeste rautatea ci doar diferenta de mentalitate.

asta cu servitul si ce spusesi e ft buna ideea

legat de mamica ei, eu cred ca e stresul dinainte :))) s avedeti voi inainte d enunta sau cand treb s afaceti invitatiile....:))) toate trec, credeti-ma pe cuvant!!!

BubuBlonda
18.02.2012, 23:45:10

o doamne si tu chiar asculti toate comentariile? si mama mea are multe de comentat dar sincer nu sunt foarte curioasa ca noi hotaram si noi platim accept ideeile si sugestiile dar stii tu pe aia...zic ca ea si fac ca mine :D:D:D si la urma urmei ea a avut nunta si si-a facut-o cum a vrut cu ani in urma cum a vrut nu pune totul la inima :*

ralu_ct
19.02.2012, 01:55:07
Si eu patesc la fel cu maica-mea, dar ca sa evit discutiile neplacute prefer sa nu-i spun mare lucru despre ideile mele legate de nunta ;))
De primirea invitatilor ne vom ocupa noi, adica eu si viitorul sot, pentru ca va avea loc la noi acasa nu la parintii mei, care sunt din alt oras, dar oricum nu cred ca avem mare lucru de facut, voi stabili cu firma de catering o ora la care sa-mi aduca mancarea, dupa ce ma voi intoarce eu de la machiaj si coafat, si cand vin invitatii se vor servi singuri ca doar de asta i se spune bufet suedez :) Cel putin asta e planul meu acum, dar mai vedem...

alexandraroxana
19.02.2012, 11:58:46
Ieri am fost la targul de nunti si am probat cateva rochite:
Rochia nr 1. si nr 2.
512280512282512281512283

Rochita nr.3512284512285

Flamingo
19.02.2012, 12:01:58
Rochita nr.3512284512285

Iti scriu si aici, 3 iti vine minunat!

alexandraroxana
19.02.2012, 12:37:26
Rochia nr. 4 512287

Rochia nr 5.512289512290512291512288

Rochia nr. 6512296512297512298512299512300 Favorita mea;;).

Iti scriu si aici, 3 iti vine minunat!
Multumesc! Rochia aceasta era cam lunga si aveam si tochuri de vrep 20 cm;)). Si un pic cam larga in talie, dar ca stil imi place.
Imi mai place mie o rochie pe acelasi stil in partea de jos, dar nu o aveau la targ. Sper sa o aduca la magazin sa o pot proba.
512301

marrya31
19.02.2012, 14:18:33
Rochia nr 1. si nr 2.
512280512282512281512283

Rochita nr.3512284512285

Rochita 3 iti vine super...

marrya31
19.02.2012, 14:21:20
Rochia nr. 4 512287

Multumesc! Rochia aceasta era cam lunga si aveam si tochuri de vrep 20 cm;)). Si un pic cam larga in talie, dar ca stil imi place.
Imi mai place mie o rochie pe acelasi stil in partea de jos, dar nu o aveau la targ. Sper sa o aduca la magazin sa o pot proba.
512301

Dintre astea nr 6 te prinde cel mai bine,parca ai o sclipire aparte...

BubuBlonda
19.02.2012, 17:14:18
Rochia nr 1. si nr 2.
512280512282512281512283

Rochita nr.3512284512285

vizualizand toate modelele de rochie 3-ul mi-a picat cu tronc dar vezi tu...degeaba ne place noua...e important ce-ti place tie...dar recunosc daca as fi fost eu eu mi-as fi luat 3-ul (recunosc ca cele prea bufante stil printesa sau cele stil sirena nu ma prea atrag ;))) dar repet...decizia e toata a TA. tu vei fi printesa :D

alexandraroxana
19.02.2012, 20:31:13
Dintre astea nr 6 te prinde cel mai bine,parca ai o sclipire aparte...
Da, mi-a placut si mie, si mamei, si logodnicului. Ma gandeam insa la spate sa-i pun snur tin tull, sau satin ca sa se vada mai frumos. Adica imi place mult fata acestei rochii, iar spatele nu prea.

alexandraroxana
19.02.2012, 20:32:50
vizualizand toate modelele de rochie 3-ul mi-a picat cu tronc dar vezi tu...degeaba ne place noua...e important ce-ti place tie...dar recunosc daca as fi fost eu eu mi-as fi luat 3-ul (recunosc ca cele prea bufante stil printesa sau cele stil sirena nu ma prea atrag ;))) dar repet...decizia e toata a TA. tu vei fi printesa :D
Pai asta e ca nu prea stiu ce vreau sa fiu, printesa, sirena sau A line. ;)) Deja au inceput sa-mi placa din fiecare stil cate ceva.

BubuBlonda
19.02.2012, 20:39:51
Pai asta e ca nu prea stiu ce vreau sa fiu, printesa, sirena sau A line. ;)) Deja au inceput sa-mi placa din fiecare stil cate ceva.

;)) asta e avantajul meu ca stiu ca vreau A line si ma gandesc doar la alea ;)) eeeh spor la ales

alexandraroxana
19.02.2012, 20:59:21
Astazi am mai probat 3 rochite:
Rochia nr 1. 512357512358
Rochia nr 2. 512359512360
Rochia nr. 3512361512362512363
Ce parere aveti?

BubuBlonda
19.02.2012, 21:07:45
Astazi am mai probat 3 rochite:
Rochia nr 1. 512357512358
Rochia nr 2. 512359512360
Rochia nr. 3512361512362512363
Ce parere aveti?

din setul asta votez prima rochita dar tot ma gandesc la nr 3 din setul anterior :)))))))) =)) nu ma bate

alexandraroxana
19.02.2012, 21:19:01
din setul asta votez prima rochita dar tot ma gandesc la nr 3 din setul anterior :)))))))) =)) nu ma bate
Nu te bat, dar cum tu esti fan linia A. te inteleg. La acea rochie problema era urmatoarea, era larguta in talie, si foarte lunga, aveam niste tocuri foarte inalte si tot lunga era. La acea rochie e frumos decolteul sub forma de inima, si partea de jos fusta, care curge frumos nu e infoiata. Mi-ar place ceva de genul asta dar sa fie bine marcata talia, cu o banda.

martina26
19.02.2012, 21:30:17
Iti zic si aici, alexandra - prima!!!

o doamne si tu chiar asculti toate comentariile? si mama mea are multe de comentat dar sincer nu sunt foarte curioasa ca noi hotaram si noi platim accept ideeile si sugestiile dar stii tu pe aia...zic ca ea si fac ca mine :D:D:D si la urma urmei ea a avut nunta si si-a facut-o cum a vrut cu ani in urma cum a vrut nu pune totul la inima :*

Nu am cum sa nu pun la inima, ca e mama, totusi, si in mod normal suntem foarte apropiate si ne intelegem bine si ma doare sufletul cand zice ca ea nu s-a imaginat ca atunci cand eu - singurul ei copil- o sa-mi organizez nunta, ea sa nu aiba nicio implicare. Ce nu intelege ea e ca la ea a fi implicata = a se face cum vrea ea. Ori deja e mult prea tarziu pt asta si eu am ideile mult prea bine fixate in cap ca sa mai pot schimba prea multe. Deja e super-nemultumita ca nu a avut niciun cuvant de spus in decoratiuni si in modelul invitatiilor.
A zis de asemenea ca nu si-a imaginat ca eu o sa-mi fac nunta fara decoratiuni florale, stiind cat de mult ii plac ei florile. Da nu inteleg - decoratiunile alea le fac pt mine sau pt ea???????
Si ca spera ca macar rochia sa nu o vreau negru cu alb si i-am zis ca nu, nu negru cu alb, ci alba cu putin negru. I-am arat modelul din care ma inspir si macar ala i-a placut sincer.
Incerc sa o implic sa nu se simta lasata la o parte, dar mi-e foarte greu sa o fac sa nu incerce sa imi controleze toata organizarea nuntii. :(

BubuBlonda
19.02.2012, 21:31:49
Nu te bat, dar cum tu esti fan linia A. te inteleg. La acea rochie problema era urmatoarea, era larguta in talie, si foarte lunga, aveam niste tocuri foarte inalte si tot lunga era. La acea rochie e frumos decolteul sub forma de inima, si partea de jos fusta, care curge frumos nu e infoiata. Mi-ar place ceva de genul asta dar sa fie bine marcata talia, cu o banda.

eu de ex vreau sa-mi pun o panglicutza roz in talie dar voi vedea eu dak mai lata sau mai subtirica. am observat si eu ca e f lunga dar mie mi-a placut mult per ansamblu e...nu stiu cum...altfel bine ca nah ca mie imi place si sa fie cat mai simplu posibil :D

BubuBlonda
19.02.2012, 21:38:06

Nu am cum sa nu pun la inima, ca e mama, totusi, si in mod normal suntem foarte apropiate si ne intelegem bine si ma doare sufletul cand zice ca ea nu s-a imaginat ca atunci cand eu - singurul ei copil- o sa-mi organizez nunta, ea sa nu aiba nicio implicare. Ce nu intelege ea e ca la ea a fi implicata = a se face cum vrea ea. Ori deja e mult prea tarziu pt asta si eu am ideile mult prea bine fixate in cap ca sa mai pot schimba prea multe. Deja e super-nemultumita ca nu a avut niciun cuvant de spus in decoratiuni si in modelul invitatiilor.
A zis de asemenea ca nu si-a imaginat ca eu o sa-mi fac nunta fara decoratiuni florale, stiind cat de mult ii plac ei florile. Da nu inteleg - decoratiunile alea le fac pt mine sau pt ea???????
Si ca spera ca macar rochia sa nu o vreau negru cu alb si i-am zis ca nu, nu negru cu alb, ci alba cu putin negru. I-am arat modelul din care ma inspir si macar ala i-a placut sincer.
Incerc sa o implic sa nu se simta lasata la o parte, dar mi-e foarte greu sa o fac sa nu incerce sa imi controleze toata organizarea nuntii. :(

la chestia cu negru o inteleg pt k si mie mi se pare ciudat negru in cadrul unei nunti. eu cand aud de negru = inmormantare dar stii cum...gusturile nu se discuta. si acum vb aia...e nunta ta...chiar mi se pare normal sa faci cum vrei tu si la mine venea mama cu stiu eu ce chestii trestii si sor'mea dar la urma urmei le-am zis tuturor..fratilor e nunta noastra...sunt banii nostri (noi ne platim nunta 100%) aa ca vrei sa=mi dai un sfat..o sugestie..e una dar lasa-ma pe mine sa hotarasc ce si cum vreau...eu vreau sarmale la nunta am auzit comentarii vai ca-s grase vai ca vai..ca de ce nu vrei peste....pt k nu vreau peste :)))) nu sunt asa mare fan peste...eu mai vreau unele traditii gen gatitul mirelui-mers dupa nasi-venit la mireasa si gatit mireasa. cum iuby e din alt colt al romaniei si nu se poate face asta de la el de acasa am zis ca se va imbraca primul in timp ce eu sunt la coafat si machiat, cand pleaca dupa nasi vin sa trag rochia pe mine si el revine la mine cu nasii..comentarii vor fi mereu stai linistita..dar decat sa traiesti cu regretul ca ai avut o singura nunta si la aia ai facut dupa gura lumii... crede-ma ca orice ai face nemultumiri/ti vor fi mereu :)) hai te pup si nu mai pune la inimioara ne maritaaaam!!!!!!!!!

cita_ralu
21.02.2012, 15:22:36
Buna dragelor,

Desi Moderator de meserie, cam rusinoasa in a scrie aici :) desi va citesc zilnic.

Stam si noi bine, am rezolvat cu foto&video& dj , verighetele, mi-am gasit rochita, am inceput sa ne cumpara hainele, tinutele de cununie sunt gata, costumul lui de ginerica si pantofi de nunta si cam asa.

Rochita o sa dau comada de ea la sfarsitul lunii urmatoare, inainte o sa-mi fac si pantofii pe comanda.

In rest ma tot documentez pentru insipratie, nu pot sa zic ca am in cap vreo tema, culorile vor fi albastru cu galben, insa nu sunt sudate bine in minte si ma tot uit.

Am o intrebare, voi cand faceti invitatiile, eu vroiam undeva prin mai sa le facem si sa incepem sa le dam, este prea devreme?

Mi se pare prea multe de facut pe ultima suta de metri si imi place sa le fac totusi din timp sa nu ma aglomerez atunci, ce ziceti?

Spor la miresit

Adaug cateva poze pentru inspiratie :)512691512693512692512694

Incearca sa nu te superi si sa nu-ti strici buna dispozitia :)

Si eu incer cat de cat sa nu creez conflict intre generatii subiectele "sensibile" le evit insa unde pot lasa de la mine las, de exemplu eu nu vroiam cocarde pentru ca nu-mi plac cele de pe piata iar cele frumoase gen hand made sunt peste bugetul nostru ... cand a auzit mama ... atunci am zis ok , la asta pot lasa de la mine si am cautat unele care sa-mi placa si sa fie ok si ca pret si sa-i placa si ei :)

in rest si ea lasa de la ea ... faptul ca noi fiind mai zapaciti ne vom schimba de pantofi in tenesi :D ca valsul va fi o coregrafie nebunatica ...

Nu te supara si mai ales nu-ti sctrica buna dispozitie, ne asteapta cele mai frumoase luni si trebuie sa fim fericite :)

cita_ralu
21.02.2012, 15:30:09
Rochia nr. 4 512287

512301

votez si eu pentru numarul 6 :)

si cea din model este frumoasa sper sa reusesti s-o probezi

BubuBlonda
21.02.2012, 16:29:00
Buna dragelor,

Desi Moderator de meserie, cam rusinoasa in a scrie aici :) desi va citesc zilnic.

Stam si noi bine, am rezolvat cu foto&video& dj , verighetele, mi-am gasit rochita, am inceput sa ne cumpara hainele, tinutele de cununie sunt gata, costumul lui de ginerica si pantofi de nunta si cam asa.

Rochita o sa dau comada de ea la sfarsitul lunii urmatoare, inainte o sa-mi fac si pantofii pe comanda.

In rest ma tot documentez pentru insipratie, nu pot sa zic ca am in cap vreo tema, culorile vor fi albastru cu galben, insa nu sunt sudate bine in minte si ma tot uit.

Am o intrebare, voi cand faceti invitatiile, eu vroiam undeva prin mai sa le facem si sa incepem sa le dam, este prea devreme?

Mi se pare prea multe de facut pe ultima suta de metri si imi place sa le fac totusi din timp sa nu ma aglomerez atunci, ce ziceti?

Spor la miresit

Si eu incer cat de cat sa nu creez conflict intre generatii subiectele "sensibile" le evit insa unde pot lasa de la mine las, de exemplu eu nu vroiam cocarde pentru ca nu-mi plac cele de pe piata iar cele frumoase gen hand made sunt peste bugetul nostru ... cand a auzit mama ... atunci am zis ok , la asta pot lasa de la mine si am cautat unele care sa-mi placa si sa fie ok si ca pret si sa-i placa si ei :)

in rest si ea lasa de la ea ... faptul ca noi fiind mai zapaciti ne vom schimba de pantofi in tenesi :D ca valsul va fi o coregrafie nebunatica ...

Nu te supara si mai ales nu-ti sctrica buna dispozitie, ne asteapta cele mai frumoase luni si trebuie sa fim fericite :)
eu am nunta cu 1 saptamana inaintea ta si eu m-am gandit dupa paste sa dau comanda pt invitatii si prin iunie sa incepem impartitul...la vremurile din romania lumea trebuie sa stie din timp si chiar si asa e posibil sa nu vina toti cei invitati

cita_ralu
21.02.2012, 17:23:01
eu am nunta cu 1 saptamana inaintea ta si eu m-am gandit dupa paste sa dau comanda pt invitatii si prin iunie sa incepem impartitul...la vremurile din romania lumea trebuie sa stie din timp si chiar si asa e posibil sa nu vina toti cei invitati

Multumesc, pai la asta ma gandeam si eu, adica mi-as dori sa am si confirmarile din timp :)

Ai nunta de ziua mea :)

Eu imi doream pe 1 Septembrie sa fie nunta insa nu era libera sala :)

BubuBlonda
21.02.2012, 17:31:38
Multumesc, pai la asta ma gandeam si eu, adica mi-as dori sa am si confirmarile din timp :)

Ai nunta de ziua mea :)

Eu imi doream pe 1 Septembrie sa fie nunta insa nu era libera sala :)

zi de nastere sau zi de nume? ca ziua nuntii noastre coincide si cu ziua mea de nume ;))) pai eu toate ma cam chinui sa le fac din timp....ma dispera agitatia si mai ales ca stiu ca dupa ce mergem acasa (noi suntem in anglia acum) desi inainte de nunta toti or sa vrea sa ne vada sa ne intalnim la un suc etc etc si de aia nu vreau sa alerg atunci si sa uit lucruri esentiale sau sa iau ce apuc prefer sa aleg decat sa culeg :D deci eu zic ca e f buna ideea ta :D

cita_ralu
21.02.2012, 17:55:41
zi de nastere sau zi de nume? ca ziua nuntii noastre coincide si cu ziua mea de nume ;))) pai eu toate ma cam chinui sa le fac din timp....ma dispera agitatia si mai ales ca stiu ca dupa ce mergem acasa (noi suntem in anglia acum) desi inainte de nunta toti or sa vrea sa ne vada sa ne intalnim la un suc etc etc si de aia nu vreau sa alerg atunci si sa uit lucruri esentiale sau sa iau ce apuc prefer sa aleg decat sa culeg :D deci eu zic ca e f buna ideea ta :D

si de nume si de nastere :)

exact :)

BubuBlonda
21.02.2012, 18:03:13
si de nume si de nastere :)

exact :)

vai de fain.....:D:D:D

cita_ralu
21.02.2012, 18:08:08
vai de fain.....:D:D:D

dap si era dragut sa facem nunta pe 1 sept si pe 8 sept, de ziua mea sa fim in saptamana de miere :) dar n-a fost sa fie :)

atunci o sa facem petrecerea burlacitelor de ziua mea :D

pe principiul tot raul sper bine, iar data de 15 septembrie care concide cu inceputul scolii ne-a distrat maxim :)

BubuBlonda
21.02.2012, 18:10:11
dap si era dragut sa facem nunta pe 1 sept si pe 8 sept, de ziua mea sa fim in saptamana de miere :) dar n-a fost sa fie :)

atunci o sa facem petrecerea burlacitelor de ziua mea :D

pe principiul tot raul sper bine, iar data de 15 septembrie care concide cu inceputul scolii ne-a distrat maxim :)

na....eu una nu mi-am dorit septembrie si fix luna asta am avut-o imi doream mai mult iulie dar acum zic si asa...data in sine cred ca e mai putin importanta intelegere si dragoste sa fie :D

alexandraroxana
22.02.2012, 00:02:49
Buna dragelor,

Spor la miresit

Imi plac pantofii, sunt foarte frumosi, i-am vazut pe un site. Imi place combinatia de doua culori, alb + albastru, si ai mei sunt galbeni + alb:D.

marrya31
22.02.2012, 00:47:39
De unde ti-ai luat pantofii? Sunt superbi,vreau si eu:D

Buna dragelor,

mihaelastroe
22.02.2012, 12:30:38
Buna dragelor,

Spor la miresit

foarte frumosi pantofi si par a fi la fel de comozi

mihaelastroe
22.02.2012, 13:13:26

nu stiu ce sa zic dar la mine ai mei si-au dorit atat de mult sa ma vada mireasa incat nu comenteaza nimic de frica sa nu ma razgandesc ;)) mai imi zice mama ca ar trebui asa si pe dincolo dar tin mereu sa precizez ca atata timp cat este nunta mea pe banii mei doar eu si el putem hotara cam tot,ei se vor organiza acasa la mama cu mesele care trebuiesc puse dar la fel am discutat despre ce trebuie pus pe masa pt ca vor fi invitatii mei si nu au comentat in final ajungem la o intelegere ca asa e normal nu?

parare mea este ca nu trebuie sa tii cont atat de mult de ce spun ai tai sau oricine altcineva ca pana la nunta iti ies peri albi sigur

pikachu1986
22.02.2012, 14:51:24
Rochia nr 1. si nr 2.
512280512282512281512283

Rochita nr.3512284512285
A doua rochita imi place cel mai mult... desi sincer nu sutn fan rochite pe un unmar aia de chiar draguta ;)

alina26985
23.02.2012, 14:42:54
Buna fetelor! Si eu sunt miresica de septembrie. Noi nu am reusit decat sa ne rezervam salonul, formatia, fotograful si biserica.Observ ca foarte multe dintre voi deja v-ati gasit rochia ideala, v-ati si achizitionat pantofii...deci cred ca e cazul sa incep si eu pregatirile..aveam senzatia ca mai sunt multe luni la dispozitie dar trec totusi destul de repede.
Sunt un pic dezamagita ca la mine in Galati, nu am vazut nicio rochie care sa imi placa, nu sunt foarte, foarte pretentioasa:) ( vreau o rochie sirena, din dantela simpla fara margele, cristale etc) dar toata lumea imi spune ca nu se gaseste un astfel de model deoarece dantela e demodata...desi totusi pe net am vazut diverse rochii superbe, dar un pic scumpute
Voi ce parere aveti?

Cristina888
23.02.2012, 14:55:43
Buna fetelor! Si eu sunt miresica de septembrie. Noi nu am reusit decat sa ne rezervam salonul, formatia, fotograful si biserica.Observ ca foarte multe dintre voi deja v-ati gasit rochia ideala, v-ati si achizitionat pantofii...deci cred ca e cazul sa incep si eu pregatirile..aveam senzatia ca mai sunt multe luni la dispozitie dar trec totusi destul de repede.
Sunt un pic dezamagita ca la mine in Galati, nu am vazut nicio rochie care sa imi placa, nu sunt foarte, foarte pretentioasa:) ( vreau o rochie sirena, din dantela simpla fara margele, cristale etc) dar toata lumea imi spune ca nu se gaseste un astfel de model deoarece dantela e demodata...desi totusi pe net am vazut diverse rochii superbe, dar un pic scumpute
Voi ce parere aveti?

Parerea mea este sa nu-i bagi in seama pe cei care vor sa te descurajeze, iar dantela NU este sub nicio forma demodata!!!! Este extrem de feminina si rafinata. In privinta modelelor, eu personal am vazut o gramada de astfel de modele la targurile de nunti din Bucuresti. In privinta preturilor, in mod clar dantela este si va fi mereu mai scumpa decat taftaua sau organza de exemplu. Tu ce buget ai pentru rochita?

zorzonica
23.02.2012, 15:41:30
Voi ce parere aveti?

La Gala ai fost?

Flamingo
23.02.2012, 15:47:21
Voi ce parere aveti?

Dantela nu se demodeaza niciodata.Regula!
Legat de pret, cam asa e;de regula sunt scumpe aceste rochii si pretul variaza in functie de calitatea dantelei.Poti avea rochita dorita la un poret decent dar nu va arata chiar ca cele de pe net.Dar vezi ca weekend-ul acesta este targ in Bucuresti si sunt reduceri frumoase la Isadorable.Chiar am vazut pe Facebook, pe pagina lor, o rochie cu dantela la un pret foarte bun. :)

martina26
23.02.2012, 17:18:42
Si mie imi place mult dantela, dar mai mult la rochiile tip sirena. Nu-mi place cum arata la printese, nici nu stiu daca am vazut vreo "printesa de dantela" :D
Am probat una foarte frumoasa la un targ, de la San Patrick.
Poti incerca si varianta inchiriatului daca gasesti una care ti se pare prea scumpa ca sa o cumperi.

alina26985
23.02.2012, 20:34:18
Multumesc mult fetelor pentru incurajari.Da, am fost si la Gala nu mi-a placut nimic, toate rochiile din dantela sunt foarte incarcate cu pietricele, margele...uoff.Am stabilit ca bugetul pt rochita sa fie in jur de 3000 RON.Sper sa reusesc sa ajung in Bucuresti la targ daca nu, o sa va rog sa imi recomandati niste magazine specifice si unde le-as putea gasi tinand cont de faptul ca eu nu ma prea cunosc capitala:)

ralu_ct
23.02.2012, 21:03:00
Voi ce parere aveti?

Dantela a revenit la moda, e chiar foarte apreciata, am vazut in aproape toate colectiile de 2012 rochii cu dantela :)
Nici eu nu am reusit sa gasesc inca o rochita care sa-mi placa prin magazinele din Constanta si acum astept targul sa vad poate am noroc acolo.

zorzonica
23.02.2012, 22:21:23
Multumesc mult fetelor pentru incurajari.Da, am fost si la Gala nu mi-a placut nimic, toate rochiile din dantela sunt foarte incarcate cu pietricele, margele...uoff.Am stabilit ca bugetul pt rochita sa fie in jur de 3000 RON.Sper sa reusesc sa ajung in Bucuresti la targ daca nu, o sa va rog sa imi recomandati niste magazine specifice si unde le-as putea gasi tinand cont de faptul ca eu nu ma prea cunosc capitala:)

Cand mi-am luat eu rochia, aveau modele foarte dragute. Incearca sa mergi la Bucuresti si sigur vei rezolva problema!

cita_ralu
24.02.2012, 09:39:22
Imi plac pantofii, sunt foarte frumosi, i-am vazut pe un site. Imi place combinatia de doua culori, alb + albastru, si ai mei sunt galbeni + alb:D.

eu am o problema cu pantofi albi, nu-mi plac :( si de aceea am cautat colorati :)

foarte frumosi ai tai

cita_ralu
24.02.2012, 09:40:47
De unde ti-ai luat pantofii? Sunt superbi,vreau si eu:D

i-am vazut pe site la Veronesse, si cand am fost la ei am fost foarte uimita ca fac pe comanda, adica iti alegi calapodul tot si in sus pot fi ce model ce culoare vrei tu ... mi se pare genial plus ca pretul este ca al celor din magazin

danutzu2011
24.02.2012, 22:21:11
Fetele v-ati luat rochita?

martina26
25.02.2012, 12:21:17
nu, dar o sa merg cat de curand sa vorbesc cu d-na care mi-o va face.

martina26
25.02.2012, 22:31:23
Acum e oficial: avem fotografi <:-P<:-P<:-P
N-am zis nimic pana nu i-am anuntat pe toti cei cu care am vorbit ca ne-am hotarat la altii.
O sa avem, pe langa ziua nuntii, album, vreo mie de poze etc, si : sedinta foto inainte de nunta si sedinta love the dress :x

Acum trecem la cautat firma de video.

BubuBlonda
25.02.2012, 23:04:18
Acum e oficial: avem fotografi <:-P<:-P<:-P
N-am zis nimic pana nu i-am anuntat pe toti cei cu care am vorbit ca ne-am hotarat la altii.
O sa avem, pe langa ziua nuntii, album, vreo mie de poze etc, si : sedinta foto inainte de nunta si sedinta love the dress :x

Acum trecem la cautat firma de video.

eu am scapat mai usor cine se ocupa de foto se ocupa si de video si invers ;)))

mary_85
25.02.2012, 23:47:46
Fetele v-ati luat rochita?

Nope, dar nici nu ma grabesc :))

Ramo2008
26.02.2012, 20:36:30
Da am gasit rochita !!!!Este exact ce mi-am dorit!!!Va arat si voua sa imi ziceti ce parere aveti

corinaandreea
26.02.2012, 23:21:56
Da am gasit rochita !!!!Este exact ce mi-am dorit!!!Va arat si voua sa imi ziceti ce parere aveti

F frumoasa dar ai probat-o?Foarte multe rochii par frumoase in poze dar in realitate nu sunt chiar asa si pana nu probezi nu ai de unde sa stii daca acest model te avantajeaza.

alexandraroxana
26.02.2012, 23:41:46
Weekend-ul asta am semnat contractul si am platit avansul la foto - video - muzica. Au crescut preturile de anul trecut de la 3 000 lei la 3 800 lei. Dar intr-un final suntem multumiti, pentru ca fotograful este bun, si pozele de calitate. Vom opta pentru album clasic, si pentru pret (cel digital ar fi costat 450 lei in plus), dar arata foarte bine si cel clasic, cu coperta de piele alba, pozele sunt facuta pe o hartie de calitate foarte buna, si arata elegant si romantic.

Cu decoratiunile stam mai prost, suntem in cautare...mi se par enorm de scumpe. Incerc sa gasesc cea mai convenabila varianta posibil.

Ramo2008
27.02.2012, 00:30:02
Da am probat-o !!!Deja am platit avansul !!!Am incercat sa atasez o poza dar nu stiu de ce nu imi merge

rukmyny_85
27.02.2012, 00:37:48
Weekend-ul asta am semnat contractul si am platit avansul la foto - video - muzica. Au crescut preturile de anul trecut de la 3 000 lei la 3 800 lei. Dar intr-un final suntem multumiti, pentru ca fotograful este bun, si pozele de calitate. Vom opta pentru album clasic, si pentru pret (cel digital ar fi costat 450 lei in plus), dar arata foarte bine si cel clasic, cu coperta de piele alba, pozele sunt facuta pe o hartie de calitate foarte buna, si arata elegant si romantic.

Cu decoratiunile stam mai prost, suntem in cautare...mi se par enorm de scumpe. Incerc sa gasesc cea mai convenabila varianta posibil.

depinde ce intelegi prins scump 10-20-30mil....in fct de cate pers ai
incearca la firmele din oras......si nu neglija nici ce iti ofera restaurantul....fete de masa si huse de scaun(daca au....fete de masa e imposibil sa nu aiba ....intreaba).....pui pe masa cate-un aranjament din florile de la civila,masa prezidiu cu un aranjament de fructe si flori (voi oricum dansati toata noaptea asa ca nu ai ce face la masa ),,,,2 suporti de lumanari si niste pietricele si lumanarele pe masa si gata.....pe masa de primire iti da pahare de la restaurant...iar paharele voastre ori ti le face dna de la deco,ori ti le faci tu,ori le lasi simple ori cumperi ceva mai deosebit din oras/net.......variante is multe totul depinde de buget

ralu_ct
27.02.2012, 13:51:19

Intr-adevar e mare jecmaneala cu firmele astea de decoratiuni :-< Nici noi nu am rezolvat inca aspectul asta, dar eu m-am gandit sa fac economii asa: O sa folosesc fetele de masa de la restaurant, scaunele sunt frumoase asa cum sunt, deci am scapat si de inchiriat huse. In restaurant o sa avem doar un aranjament cu flori pe mesele invitatilor si pe masa noastra. Pe terasa, unde va fi ceremonia religioasa, trebuie covor si 2-4 stalpi decorativi si e suficient.
Trebuie mers la cat mai multe firme si comparate tarifele, eventual poti sa iei anumite elemente de decor de la una si altele de la alta, de exp aranjamentele florale poate ies mai iefitin facute la o florarie.

diana_iordache
28.02.2012, 00:38:25
Buna fetelor,

M-am gandit sa ma alatur si eu miresicilor de septembrie.Eu am nunta pe 22 si pana acum am ales retaurantul,formatia si foto-video.Restul e la stadiul de idei pe care as dori sa le impartasim impreuna:)

myrells
28.02.2012, 05:05:12
Buna miresici,si eu am nunta in septembrie pe 1,la calise,sala nea marin.Deocamdata am rezolvat cu formatia,restaurantul si foto-video.Cine mai are pe 1 septembrie tot la calise?;;)

alexush
28.02.2012, 13:17:53
Buna fetelor,

M-am gandit sa ma alatur si eu miresicilor de septembrie.Eu am nunta pe 22 si pana acum am ales retaurantul,formatia si foto-video.Restul e la stadiul de idei pe care as dori sa le impartasim impreuna:)

Bine ai venit !! Avem nunta in aceeasi zi :) si eu am cam tot asa restaurant, dj, foto - nu am video inca, am programare la make-up si coafura si acuma suntem la biserica. Spor la pregatiri in continuare!

alexandraroxana
28.02.2012, 22:03:08
depinde ce intelegi prins scump 10-20-30mil....in fct de cate pers ai
incearca la firmele din oras......si nu neglija nici ce iti ofera restaurantul....fete de masa si huse de scaun(daca au....fete de masa e imposibil sa nu aiba ....intreaba).....pui pe masa cate-un aranjament din florile de la civila,masa prezidiu cu un aranjament de fructe si flori (voi oricum dansati toata noaptea asa ca nu ai ce face la masa ),,,,2 suporti de lumanari si niste pietricele si lumanarele pe masa si gata.....pe masa de primire iti da pahare de la restaurant...iar paharele voastre ori ti le face dna de la deco,ori ti le faci tu,ori le lasi simple ori cumperi ceva mai deosebit din oras/net.......variante is multe totul depinde de buget

Scump inseamna 2 800 lei, pentru 100 de persoane.:-& Cel mai bun pret l-am gasit in jur de 1 500 lei pentru 100 de persoane.
Restaurantul am inteles ca are fetele de masa, acum nu stiu in ce masura se potrivesc cu husele scaunelor, si nu stiu cum arata.
Nu pot folosi florile de la civila pentru ca facem cununia civila in alta zi. La aranjamentele florale tin foarte mult si vreau ceva mai deosebit.
Nu doresc nici un fel de lumanare pe masa pentru ca nu imi plac, si oricum e nunta de zi, asa ca nu merg.
Paharele le-am cumparat deja si umreaza sa le decorez eu.

alexandraroxana
28.02.2012, 22:06:10
Intr-adevar e mare jecmaneala cu firmele astea de decoratiuni :-< Nici noi nu am rezolvat inca aspectul asta, dar eu m-am gandit sa fac economii asa: O sa folosesc fetele de masa de la restaurant, scaunele sunt frumoase asa cum sunt, deci am scapat si de inchiriat huse. In restaurant o sa avem doar un aranjament cu flori pe mesele invitatilor si pe masa noastra. Pe terasa, unde va fi ceremonia religioasa, trebuie covor si 2-4 stalpi decorativi si e suficient.
Trebuie mers la cat mai multe firme si comparate tarifele, eventual poti sa iei anumite elemente de decor de la una si altele de la alta, de exp aranjamentele florale poate ies mai iefitin facute la o florarie.
Da am gasit o florarie care ne-a dat o oferta de preturi buna. Si am inteles ca e foarte priceputa acea doamna si are idei ingenioase. Urmeaza sa discutam in week-end.

mary_85
29.02.2012, 13:32:17

Bine ca ai mai taiat ceva de pe lista, sunt sigura ca o sa gasesti ceva avantajos pt deco ;)

mary_85
29.02.2012, 13:33:28
Buna fetelor,

Bine ai venit in grupul nostru si spor la miresit ;)

alexandraroxana
29.02.2012, 20:03:37
Astazi am mai probat vreo 3 - 4 rochii, de la Mirandi, din care mi-au placut mult 2.
513986513984513985

Primele 2 poze sunt aceeasi rochie: fata - spate.
Sunt deosebite amandoua, mie mi-a placut mult cum mi-a stat cu a 2-a, arata o silueta perfecta, scoate umerii in evidenta. Si cu un voal lung cu dantela fina pe margine, vine de vis.
Prima este speciala fiindca pe dedesubt este mulata, sirena si are acel voal pe de-asupra detasat, decolteul de la spate este foarte frumos, insa in fata mi se par bretelele prea late si dantela nu este foarte fina, are niste mici franjuri (asa e modelul), care nu prea imi plac. Cu prima rochie, ce voal credeti ca ar veni bine?

Voua care va place mai mult din cele doua?

Bine ca ai mai taiat ceva de pe lista, sunt sigura ca o sa gasesti ceva avantajos pt deco ;)
Da, am mai taiat ceva de pe lista...ce bine!
Urmeaza peste o saptamana, doua sa rezolvam si cu decoratul.

martina26
29.02.2012, 21:48:58
Peste fix 7 luni la ora asta ... party!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:Y:rocking::rockon::rocking:

alexandraroxana
29.02.2012, 21:53:36

Super! Va apropiati si voi vertiginos de marele moment.<:-P

BubuBlonda
29.02.2012, 22:11:13

lasa ca eu pe 8 martie strig 6!!!!!!!!!!!! ;)))) trece repede timpul si totusi mai e asa de muuult 8-}

alexandraroxana
29.02.2012, 22:13:09
lasa ca eu pe 8 martie strig 6!!!!!!!!!!!! ;)))) trece repede timpul si totusi mai e asa de muuult 8-}
Si la mine, de maine incepand sunt exact 6 luni!^:)^

BubuBlonda
29.02.2012, 22:14:09
Si la mine, de maine incepand sunt exact 6 luni!^:)^

hihihi da da o saptamana diferenta intre nuntile noastre ;)))

simonett
01.03.2012, 15:26:44
Buna miresici. Si noi avem nunta in sept, pe 22.
Am rezolvat locatie, formatie, decoratiuni, verighete in week-end si formatie tot in week-end.

macris
01.03.2012, 15:30:51

iar la ora asta stam la ciorba de potroace, nu? :gen_15::gen_05:

alexandraroxana
01.03.2012, 21:50:58
Mi-am comandat rochita :madlaugh::A:love:. Mi-am facut un cadou de 1 martie! Am fost cu mama la probe si am ales-o pe cea care imi placea si mie, adica aceeasi i-a placut si ei, yupee!
514163514164514165
Pozele cu mine nu sunt foarte reusite, pentru ca, culmea culmilor s-a terminat bateria aparatului si acolo nu imi erau fixati bine trandafirasii dela gat.
Voi vrea un voal lung, pana jos, unde se termina rochia, si in partea de sus pana la umeri, dublu. ;-):D

BubuBlonda
01.03.2012, 21:52:34
Mi-am comandat rochita :madlaugh::A:love:. Mi-am facut un cadou de 1 martie! Am fost cu mama la probe si am ales-o pe cea care imi placea si mie, adica aceeasi i-a placut si ei, yupee!
514163514164514165
Pozele cu mine nu sunt foarte reusite, pentru ca, culmea culmilor s-a terminat bateria aparatului si acolo nu imi erau fixati bine trandafirasii dela gat.
Voi vrea un voal lung, pana jos, unde se termina rochia, si in partea de sus pana la umeri, dublu. ;-):D

e frumoasa si te prinde bine!!! felicitari!!!!!!

alexandraroxana
01.03.2012, 21:54:44
e frumoasa si te prinde bine!!! felicitari!!!!!!
Multumesc! In asta m-am simtit eu cel mai bine si ma prinde ca stil si caracter. ;-) Cealalta cu dantela ma arata cam copil.

BubuBlonda
01.03.2012, 21:57:06
Multumesc! In asta m-am simtit eu cel mai bine si ma prinde ca stil si caracter. ;-) Cealalta cu dantela ma arata cam copil.

eu zic asa: rochia e a ta, tu esti mireasa...si e important atat nunta cat mai ales tinuta sa fie 100% pe placul tau si indiferent de ce zic cei din jur contezi tu (si normal ca si mireselul :D)

martina26
01.03.2012, 22:00:21
514163514164514165

Felicitari! Sa o porti cu fericire!

iar la ora asta stam la ciorba de potroace, nu? :gen_15::gen_05:

Stam, stam, daca-mi spui ce-i aia :)) . Adica tot am auzit eu pe aici pe forum despre ciorba de potroace dar nu m-am lamurit 100% ce e cu ea.

corinaandreea
01.03.2012, 22:32:11
Eu sunt un pic dezamagita,am stagnat cu pregatirile.Am crezut ca o sa avem verighetele de martisor dar cand am fost sa le luam miresoiul meu mi-a facut o "surpriza",eu eram asa incantata cu verigheta pe deget si il aud : "imi este mare" si eu oh my god!!!nu inteleg.nu are probleme ca mine sa i se umfle degetelele :D ,nu ii cadea dar nici bine nu ii statea,a ramas sa faca alta pentru ca e un model care nu poate fi modificat,acum am devenit paranoica,stau si ma gandesc ca poate ii face cu un numar mai mic si nu o sa mai poata sa o puna pe deget...offf,cat stres!!in plus am vb pentru decoratiuni si mi-au cerut 900 euro.Mi se pare enorm avand in vedere ca nu avem nunta mare.pana in 70 persoane si nu vreau decat niste flori,fara lumanari,margelute si alte nebunii.

alexandraroxana
01.03.2012, 22:38:02
eu zic asa: rochia e a ta, tu esti mireasa...si e important atat nunta cat mai ales tinuta sa fie 100% pe placul tau si indiferent de ce zic cei din jur contezi tu (si normal ca si mireselul :D)
Da asa este, si daca tu te simti bine in rochie, vei transmite asta si celorlalti. Si le va placea si invitatilor. Acum o sa astept sa vina rochia comandata, pentru ca aceea va fi exact, exact pe masurile mele.;-)

martina26
01.03.2012, 22:44:48
Eu sunt un pic dezamagita,am stagnat cu pregatirile.Am crezut ca o sa avem verighetele de martisor dar cand am fost sa le luam miresoiul meu mi-a facut o "surpriza",eu eram asa incantata cu verigheta pe deget si il aud : "imi este mare" si eu oh my god!!!nu inteleg.nu are probleme ca mine sa i se umfle degetelele :D ,nu ii cadea dar nici bine nu ii statea,a ramas sa faca alta pentru ca e un model care nu poate fi modificat,acum am devenit paranoica,stau si ma gandesc ca poate ii face cu un numar mai mic si nu o sa mai poata sa o puna pe deget...offf,cat stres!!in plus am vb pentru decoratiuni si mi-au cerut 900 euro.Mi se pare enorm avand in vedere ca nu avem nunta mare.pana in 70 persoane si nu vreau decat niste flori,fara lumanari,margelute si alte nebunii.

Nu te stresa cu verighetele ca este timp suficient sa le tot modificati.
Cu decoratiunile nu stiu ce sa zic ... cred ca depinde si ce flori vrei in aranjamente ...

corinaandreea
01.03.2012, 22:53:23
Nu te stresa cu verighetele ca este timp suficient sa le tot modificati.
Cu decoratiunile nu stiu ce sa zic ... cred ca depinde si ce flori vrei in aranjamente ...
Pai aici e problema ca am fost pusi intre ciocan si nicovala,fiind un model care nu se poate modifica tre sa faca alta si cand i-au luat masurile prima data marimea era ok acum ii iesea destul de usor,si un numar mai mic trebuie sa o roteasca un pic ca sa iasa,nici nu stiu cum e mai bine,sa fie mai larguta sau fixa.Alta ipoteaza era ca poate se mai ingrasa,(cam ar trebui^:)^ pana la nunta) dar nu stiu odata cu acumularea de cateva kg cat se poate schimba masura,in fine...nu stiu daca am luat decizia corecta,sper sa fie bine.

martina26
01.03.2012, 23:01:09
mai gandeste-te si cat de des intentioneaza sa o scoata. daca o va scoate zilnic atunci e important sa fie usor de pus / scos, dar daca o pune (pe deget) si o lasa acolo aproape tot timpul, nu e asa mare bai daca intra mai greu.

PS. Doamne, ce pervers suna ce am scris daca n-am sti ca e vb de verigheta =))

corinaandreea
01.03.2012, 23:07:20
mai gandeste-te si cat de des intentioneaza sa o scoata. daca o va scoate zilnic atunci e important sa fie usor de pus / scos, dar daca o pune (pe deget) si o lasa acolo aproape tot timpul, nu e asa mare bai daca intra mai greu.

o data pusa nu o sa o mai scoata =)),o va tine asa :D
acum sa redevin serioasa,lumea ne sfatuia ca mai bine mai mare dar nu sunt de aceeasi parere,inclin sa cred ca e mai bine mai fixa,cat poate sa se ingrase sau sa i se umfle degetele vara8-}

SweetMona
02.03.2012, 00:23:00
514163514164514165

Felicitari...si eu mi-am comandat rochita...si e tot de la aceeasi firma ca a ta...numai ca alt model :)

BubuBlonda
02.03.2012, 12:38:31
o data pusa nu o sa o mai scoata =)),o va tine asa :D
acum sa redevin serioasa,lumea ne sfatuia ca mai bine mai mare dar nu sunt de aceeasi parere,inclin sa cred ca e mai bine mai fixa,cat poate sa se ingrase sau sa i se umfle degetele vara8-}

acum nu am reusit sa-mi dau seama daca e chiar asa dar am eu o vaga senzatie ca bijuteriile se mai si dau dupa deget. mie inelul de logodna imi era fix si in primele 2-3 zile chiar facusem ca un fel de rana dar usor usor a inceput sa fie exact pe masura...eu evit sa cumpar lucruri fixe mereu prefer un pic mai largut dar nici sa cada de pe deget nu e ok :D

Flamingo
02.03.2012, 12:40:36

Daca nu faceai remarca nu stiu daca observam dar acum ca recitesc rad de nu mai pot :))

alexandraroxana
02.03.2012, 23:24:47
Felicitari...si eu mi-am comandat rochita...si e tot de la aceeasi firma ca a ta...numai ca alt model :)
Ce model ti-ai comndat? Arata-ne si noua, te rugam frumos.