PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de SEPTEMBRIE 2012

Pagini : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

me_dell
03.03.2012, 17:38:42
Eu sunt un pic dezamagita,am stagnat cu pregatirile.Am crezut ca o sa avem verighetele de martisor dar cand am fost sa le luam miresoiul meu mi-a facut o "surpriza",eu eram asa incantata cu verigheta pe deget si il aud : "imi este mare" si eu oh my god!!!nu inteleg.nu are probleme ca mine sa i se umfle degetelele :D ,nu ii cadea dar nici bine nu ii statea,a ramas sa faca alta pentru ca e un model care nu poate fi modificat,acum am devenit paranoica,stau si ma gandesc ca poate ii face cu un numar mai mic si nu o sa mai poata sa o puna pe deget...offf,cat stres!!in plus am vb pentru decoratiuni si mi-au cerut 900 euro.Mi se pare enorm avand in vedere ca nu avem nunta mare.pana in 70 persoane si nu vreau decat niste flori,fara lumanari,margelute si alte nebunii.

e foarte mult ca si pret. Mai bine incerci sa iti faci tu aranjamentele. Mie mi le face o prietena care e pasionata de astfel de lucruri si o sa ies mult mai ieftin.

mary_85
04.03.2012, 00:56:29
Mi-am comandat rochita :madlaugh::A:love:. Mi-am facut un cadou de 1 martie! Am fost cu mama la probe si am ales-o pe cea care imi placea si mie, adica aceeasi i-a placut si ei, yupee!
514163514164514165
Pozele cu mine nu sunt foarte reusite, pentru ca, culmea culmilor s-a terminat bateria aparatului si acolo nu imi erau fixati bine trandafirasii dela gat.
Voi vrea un voal lung, pana jos, unde se termina rochia, si in partea de sus pana la umeri, dublu. ;-):D

iti scriu si aici, nu ma pot abtine :P e foarte frumoasa, delicata si iti vine foarte bine, felicitari

alina26985
04.03.2012, 14:27:54
Mi-am comandat rochita :madlaugh::A:love:. Mi-am facut un cadou de 1 martie! Am fost cu mama la probe si am ales-o pe cea care imi placea si mie, adica aceeasi i-a placut si ei, yupee!
514163514164514165
Pozele cu mine nu sunt foarte reusite, pentru ca, culmea culmilor s-a terminat bateria aparatului si acolo nu imi erau fixati bine trandafirasii dela gat.
Voi vrea un voal lung, pana jos, unde se termina rochia, si in partea de sus pana la umeri, dublu. ;-):D
Imi place foarte mult rochita ta, este superba si iti vine foarte bine.Eu insa mi-as dori o rochie in stilul celei pe care ai probat-o prima data. Spune-mi te rog cam la ce pret ajunge aceea daca ai habar.Multumesc

alexandraroxana
04.03.2012, 14:39:53
Imi place foarte mult rochita ta, este superba si iti vine foarte bine.Eu insa mi-as dori o rochie in stilul celei pe care ai probat-o prima data. Spune-mi te rog cam la ce pret ajunge aceea daca ai habar.Multumesc
Nu mai stiu exact la ce rochie te referi?
La asta:
514562514561
Asta costa 2 500 lei

alina26985
05.03.2012, 19:53:28
Nu mai stiu exact la ce rochie te referi?
La asta:
514562514561
Asta costa 2 500 lei

Da, asta imi place foarte mult.Cand ajung in Buc poate reusesc sa o probez .
Multumesc mult Alexandra

alexandraroxana
05.03.2012, 22:49:30
Da, asta imi place foarte mult.Cand ajung in Buc poate reusesc sa o probez .
Multumesc mult Alexandra
Da este o rochie superba si vine foarte bine, dar pentru mine nu era exact ceea ce vroiam, nu ma simteam eu, in stilul acela de rochie.

danutzu2011
05.03.2012, 23:05:34
Fetelor nu stiu cu ce flori sa-mi fac aranjamentele... sala o sa fie crem cu verde....sugestii va rog...sunt in mare pana de idei...

martina26
05.03.2012, 23:11:18
eu as merge pe flori crem si pe ceva panglici sau suporturi aurii. imi place mult cum arata auriul combinat cu verde, dar depinde si de nuanta de verde.

alexandraroxana
05.03.2012, 23:17:43
Fetelor nu stiu cu ce flori sa-mi fac aranjamentele... sala o sa fie crem cu verde....sugestii va rog...sunt in mare pana de idei...
Poti folosi trandafiri crem, crini, lalele, crizanteme, cale albe.
514830514831

danutzu2011
05.03.2012, 23:32:59
Si eu ma gandeam la lalele albe dar nu stiu cat sunt de rezistente...

alexandraroxana
05.03.2012, 23:36:52
Si eu ma gandeam la lalele albe dar nu stiu cat sunt de rezistente...
Sunt cam sensibile, ce-i drept.

danutzu2011
05.03.2012, 23:43:12
Sunt cam sensibile, ce-i drept.

Tu ce flori o sa folosesti?

alexandraroxana
05.03.2012, 23:46:09
Tu ce flori o sa folosesti?
Crizanteme.

danutzu2011
05.03.2012, 23:48:29
Crizanteme.

De acelea mici? Ce culori? Ai poze mai multe de inspiratie?

alexandraroxana
05.03.2012, 23:56:48
De acelea mici? Ce culori? Ai poze mai multe de inspiratie?
albe si galbene.

adabd
07.03.2012, 15:06:55
Dar nu are nimeni pe 9 sept :( ????
Eu am pe 9 septembrie.

BubuBlonda
07.03.2012, 15:09:01
Eu am pe 9 septembrie.

:) eu am cu 1 zi inaintea ta...9 e duminica nu? nu stiu daca sunt multe miresici pe aici cu nunta duminica :)

adabd
07.03.2012, 15:12:06
:) eu am cu 1 zi inaintea ta...9 e duminica nu? nu stiu daca sunt multe miresici pe aici cu nunta duminica :)
Da, este duminica. Invitatii mei au in general treaba sambata.

mya83
09.03.2012, 08:21:22
Dragelor tocmai ce a sosit si rochita mea,iar maine se decoleaza spre romania!!! Abia astept sa o vad si sa o mai probez,deoarece imi era asa dor de ea!!tot maine vom fi in cautare de costum si verighete..va fi o zi super incarcata si plina de emotii sa speram ca o vom incheia cu brio!! Va fi mai dificil ptr verighete deoare nu suntem siguri de unde le vom cumpara,daca aveti propuneri le accept cu cea mai mare placere..

Flamingo
09.03.2012, 09:03:30
Dragelor tocmai ce a sosit si rochita mea,iar maine se decoleaza spre romania!!! Abia astept sa o vad si sa o mai probez,deoarece imi era asa dor de ea!!tot maine vom fi in cautare de costum si verighete..va fi o zi super incarcata si plina de emotii sa speram ca o vom incheia cu brio!! Va fi mai dificil ptr verighete deoare nu suntem siguri de unde le vom cumpara,daca aveti propuneri le accept cu cea mai mare placere..

Nu mai stiu, ai pus poze cu ea? ;)) Imi amintesti?

mya83
09.03.2012, 09:21:07
Nu mai stiu, ai pus poze cu ea? ;)) Imi amintesti?

Cred ca da, acum cateva luni..maine voi lua si rochita domnisoarei de onoare

notabletofindid
09.03.2012, 09:34:38

Foarte draguta :x asteptam poze cu tine si ea :)

Flamingo
09.03.2012, 09:43:35

Foarte frumoasa rochita ta, sa o porti fericita!

mya83
09.03.2012, 09:48:43
Foarte frumoasa rochita ta, sa o porti fericita!
multumesc! Sunt cam indecisa in privinta acelei cureluse din cristale,nu stiu daca sa o elimin?!

Flamingo
09.03.2012, 09:52:20
multumesc! Sunt cam indecisa in privinta acelei cureluse din cristale,nu stiu daca sa o elimin?!

Mie imi place cum arata, nu cred ca ar trebui eliminata ;)

mya83
09.03.2012, 10:13:15
Mie imi place cum arata, nu cred ca ar trebui eliminata ;)
ziceam sa nu par prea incarcata,bijuterii voi avea doar cercei,voalul cred ca voi opta ptr un model simplu si nu stiu daca ar merge tiara fff finuta...ptr acest motiv as renunta la curelusa.

Flamingo
09.03.2012, 10:28:29
ziceam sa nu par prea incarcata,bijuterii voi avea doar cercei,voalul cred ca voi opta ptr un model simplu si nu stiu daca ar merge tiara fff finuta...ptr acest motiv as renunta la curelusa.

Pai daca te rezumi la cercei si voal, dar fara tiara este in regula, dpmdv.Tiara da, mi s-a parea putin cam mult.Si rochita mea are un mic accesoriu, ca o brosa intr-o parte drept pentru care si eu voi folosi minimul de bijuterii, adica doar cercei :)

notabletofindid
09.03.2012, 10:45:17

Si eu as pastra-o. Nu e un accesoriu strident si da un aer mai deosebit rochitei :)

mya83
09.03.2012, 11:32:09
Si eu as pastra-o. Nu e un accesoriu strident si da un aer mai deosebit rochitei :)

Va multumesc ptr pareri!! La capitolul accesorii par voi proba toate variantele posibile si in final voi decide,sperand ca voi face alegerea corecta..initial vroiam voaleta,dupa care floare,acum tiara...pfff!!

BubuBlonda
09.03.2012, 11:42:37
si noi incercam sa luam luni verighetele...sper sa avem bafta!!!

mary_85
11.03.2012, 12:30:02

Foarte frumoase ambele, iar la rochia de mireasa eu zic sa nu renunti la brosa, ii da un aer mai aparte

nicoleta-gabriela
12.03.2012, 10:23:55
Buna fetelor,:)
Sunt Nicoleta din Satu Mare iar eu am nunta pe 22.09-2012 asa ca haideti la treaba
Deci, eu mi-am platit avans la sala,mi-am gasit formatie si firma pt. decorat la un pret zic eu destul de ok. Nu ma prea extind in a cheltui deoarece dupa nunta avem nevoie de casa si masa asta binentele presupunand rate asa ca...va spun cativa pasi de-ai mei. Incet am inceput sa-mi fac marturii de nunta saculet in care am pus boabe de cafea; normal ar fi sa pun bomboane dar pana in septembrie e mult asa ca asta e...doar ca decor. Am decupat inimoiare care le-am legat de saculeti cu panglica. Pe inimioara am imprimat numele, data si multumirea asa ca pana in septembrie am timp sa tot decupez inimioare :-p .Am inceput de pe-acuma deoarece mai incolo nu stiu daca voi avea rabdare la a face chestii marunte. Urmeaza sa ma ocup de invitatii;tot eu si doar sa le scot la imprimanta la ceva firma asa ca voi economisi zic eu putin platind doar imprimatul si hartia. Inca nu stiu exact cum, dar nu investesc mult in ele dearece e doar o hartie care se arunca.
Acum eu am o dilema...cu bauturile. Eu m-am hotarat ca bauturile fine sa nu le pun pe fiecare masa pt. ca se face mare risipa ramanand sticle pe jumate desfacute asa ca voi face masa separata pt aceste bauturi .
Si ce ziceti de punch :D ?!
A-si prepara acasa inainte cu o zi dar nu stiu cum deoarece nu sunt mare amatoare de bauturi.Nu stiu....fructe de sezon a-si incerca avantajeaza si la pret, ceva alcool si ceva coloranti. Oare cum fac la TV? Culorile:pe albastru,roz...?
Ce ziceti? Dezbatem subiectul ?
Eu zic ca nu suna rau faza cu punch-ul :D dar haideti sa gasim ceva cu bani putini:).Am auzit ca se poate. Si se spune ca face furori la nunta...macar cat e aperitivul pe mese.
Pe masuta respectiva vreau sa mai pun si un album in care cine doreste poate sa scrie cate o amintire,o urare ce binevoieste sau daca doreste.Astept cu nerabdare raspuns :D la ideea mea

adabd
12.03.2012, 10:31:54
Sub nicio forma nu as pune colorant in punch. Punch-ul se face normal si natural, fara coloranti sintetici.

La un mic search pe Google am gasit aceaste retete:
1. Ingrediente
500 ml ceai rusesc,
250 ml rom,
150 gr zahar,
1 lamaie

Mod de preparare
Ceaiul se prepara si se toarna apoi fierbinte peste coaja rasa de lamaie, amestecata cu zahar in prealabil. Se strecoara si se adauga suc de lamaie, apoi romul foarte fierbinte, care se toarna foarte incet ca sa ramana deasupra.
Mod de servire
Se da foc si apoi se serveste

2. Ingrediente
1200ml rum negru,
720ml suc de lamaie proaspat,
700ml coniac,
12ml brandy de piersica,
200gr zahar super fin,
1300ml apa plata
Mod de preparare
Se dizolva zaharul in putina apa dupa care se adauga sucul de lamaie si apa ce a ramas si se amaesteca din nou.
Inainte cu doua sau trei ore de a se servi se adauga bauturile spirtuase si se pune la frigider.
Se serveste in pahare tip tumbler.
Aproximativ 30 de portii.
A nu se uita gheata pentru fiecare pahar in parte.

nicoleta-gabriela
12.03.2012, 10:39:42
Ok. Dar la TV ma intreb cum le iese pe albastru sau pe roz? Sa nu mai zic de acel abur :D ori ce e acela.
M-am gandit si la umbrelute si pai...pentru decor.
Pentru 250-300 persoane a-si dori reteta ca asa doar pe gram sau la mili nu ma prea stiu...sunt paralela la faza cu bauturile...doar din auzite ce va spun.
Sa tinem cont si de fructele de sezon din luna septembrie.

martina26
12.03.2012, 10:45:21
Nu te agita tu cu cantitatile, ca doar nu cred ca mergi tu la restaurant in dimineata nuntii sa-l prepari tu. Daca sunt dispusi sa ti-l faca, iti vor spune ei cata bautura trebuie in fct de numarul de persoane pe care il comunici. Desi la 250-300 de persoane e posibil sa ti-l faca intr-un cazan, nu intr-un bol :))

adabd
12.03.2012, 10:47:25
Ok. Dar la TV ma intreb cum le iese pe albastru sau pe roz? Sa nu mai zic de acel abur :D ori ce e acela.
M-am gandit si la umbrelute si pai...pentru decor.
Pentru 250-300 persoane a-si dori reteta ca asa doar pe gram sau la mili nu ma prea stiu...sunt paralela la faza cu bauturile...doar din auzite ce va spun.
Sa tinem cont si de fructele de sezon din luna septembrie.
Personal nu am baut punch colorat. Alte bauturi da, dar punch nu. Si daca vrei ceva "ca la tv" atunci ia un barman profesionist. Este in jur de 300-400 euro in functie de ce este dispus sa-ti faca.

nicoleta-gabriela
12.03.2012, 10:50:12
Nu te agita tu cu cantitatile, ca doar nu cred ca mergi tu la restaurant in dimineata nuntii sa-l prepari tu. Daca sunt dispusi sa ti-l faca, iti vor spune ei cata bautura trebuie in fct de numarul de persoane pe care il comunici. Desi la 250-300 de persoane e posibil sa ti-l faca intr-un cazan, nu intr-un bol :))
Ma refeream a bol...sa se tot aduca in momentul in care se goleste.
Aceasta bautura am auzit ca este bineprimita pe perioada de aperitiv.

alexandraroxana
13.03.2012, 00:14:21
Buna fetelor,:)
Sunt Nicoleta din Satu Mare iar eu am nunta pe 22.09-2012 asa ca haideti la treaba
Deci, eu mi-am platit avans la sala,mi-am gasit formatie si firma pt. decorat la un pret zic eu destul de ok. Nu ma prea extind in a cheltui deoarece dupa nunta avem nevoie de casa si masa asta binentele presupunand rate asa ca...va spun cativa pasi de-ai mei. Incet am inceput sa-mi fac marturii de nunta saculet in care am pus boabe de cafea; normal ar fi sa pun bomboane dar pana in septembrie e mult asa ca asta e...doar ca decor. Am decupat inimoiare care le-am legat de saculeti cu panglica. Pe inimioara am imprimat numele, data si multumirea asa ca pana in septembrie am timp sa tot decupez inimioare :-p .Am inceput de pe-acuma deoarece mai incolo nu stiu daca voi avea rabdare la a face chestii marunte. Urmeaza sa ma ocup de invitatii;tot eu si doar sa le scot la imprimanta la ceva firma asa ca voi economisi zic eu putin platind doar imprimatul si hartia. Inca nu stiu exact cum, dar nu investesc mult in ele dearece e doar o hartie care se arunca.
Acum eu am o dilema...cu bauturile. Eu m-am hotarat ca bauturile fine sa nu le pun pe fiecare masa pt. ca se face mare risipa ramanand sticle pe jumate desfacute asa ca voi face masa separata pt aceste bauturi .
Si ce ziceti de punch :D ?!
A-si prepara acasa inainte cu o zi dar nu stiu cum deoarece nu sunt mare amatoare de bauturi.Nu stiu....fructe de sezon a-si incerca avantajeaza si la pret, ceva alcool si ceva coloranti. Oare cum fac la TV? Culorile:pe albastru,roz...?
Ce ziceti? Dezbatem subiectul ?
Eu zic ca nu suna rau faza cu punch-ul :D dar haideti sa gasim ceva cu bani putini:).Am auzit ca se poate. Si se spune ca face furori la nunta...macar cat e aperitivul pe mese.
Pe masuta respectiva vreau sa mai pun si un album in care cine doreste poate sa scrie cate o amintire,o urare ce binevoieste sau daca doreste.Astept cu nerabdare raspuns :D la ideea mea
La ce pret ai ajuns cu firma de decorat? Si pentru cate persoane?
Capitolul decoratiunilor ma streseaza pe mine acum. Am vorbit cu 4 firme pana acum, unii mi-au calculat 2800 lei pentru 100 pers., la altii mi-a iesit cam 2000 lei, altii mi-au spus de 1500 lei, dar nu cred ca vor iesi decoratiunile asa cum imi doresc eu, sa fie mai deosebite. Plus ca nimeni nu iti poate spune un pret fix, este totul flexibil si la capitoul asta poti lua teapa, deja am dureri de cap pe tema asta (:|:zz:
Ideea cu punch-ul este foarte buna, si noua ne place. Dar nu stiu cat ar costa?
Pe mese eu voi opta doar pentru fructe de sezon, de toamna: mere, pere, prune si struguri. Plus ca mere si struguri voi pune si prin aranjamentele florale, sau portocale si lamai, depinde cum da mai bine.

BubuBlonda
13.03.2012, 00:22:05
iuhuuuu ne-am luat verighetele azi si pe langa faptul ca am scapat de o mare grija pt mine mai bifam ceva pe lista cu lucruri de facut :X:X

alexandraroxana
13.03.2012, 00:26:41
iuhuuuu ne-am luat verighetele azi si pe langa faptul ca am scapat de o mare grija pt mine mai bifam ceva pe lista cu lucruri de facut :X:X
Bravo, felictari! Nu stiu de ce, cu verighetele eu nu ma grabesc de loc, le vad cam printre ultimele lucruri de facut in ultimele 3 luni. Dar observ ca lumea le cumpara mult mai devreme.

BubuBlonda
13.03.2012, 00:35:55
Bravo, felictari! Nu stiu de ce, cu verighetele eu nu ma grabesc de loc, le vad cam printre ultimele lucruri de facut in ultimele 3 luni. Dar observ ca lumea le cumpara mult mai devreme.

sa-ti zic de ce... pt ca eu ma temeam ca vor fi scumpe desi noi le-am luat la un pret super bun :) si pt ca pe ultimele sute de m vor fi alte cheltuieli si nu prea vreau sa ne aglomeram si sa nu facem fatza...eu spre exemplu am vazut altceva...ca voi va luati rochia foaaaarte devreme pentru mine pe cand eu cred ca o voi lua cu maxim 1 luna inainte ;))) depinde de fiecare cum percepe si cum isi stabileste prioritatile ;))
sar'mana de urari ;))

Flamingo
13.03.2012, 09:48:41
Ieri am rezolvat "problema" voalului...pe care l-am primit cadou de la o buna prietena ;)) :x

mary_85
13.03.2012, 10:08:46

Felicitari, ai mai scapat intr-adevar de o grija :)
Eu in week-end am fost acasa, am rezolvat cu videograful, am iesit la un pret super pt partea foto-video, plus ca sunt super de treaba si "open-mind", eu una sincer abia astept ziua nuntii, dar pana atunci vom avea prin mai-iunie sedinta de logodna :P
Si acum 2 saptamani a vb mama la biserica, ne-am facut programarea pt cununia religioasa pt ora 17.
Vrem si noi sa luam odata verighetele, dar inca nu am gasit ceva care sa ne placa...mi se par modelele prea "grosolane", eu am degetele subtiri si lungi si nu arata bine deloc :(

mary_85
13.03.2012, 10:09:47
Ieri am rezolvat "problema" voalului...pe care l-am primit cadou de la o buna prietena ;)) :x

Bv Mara!!!Si cum e voalul? Lung, mediu cu broderie sau fara :) ?

macris
13.03.2012, 10:10:28

felicitari! nu pui o poza cu ele? :)

Flamingo
13.03.2012, 10:12:24
Eu in week-end am fost acasa, am rezolvat cu videograful, am iesit la un pret super pt partea foto-video, plus ca sunt super de treaba si "open-mind", eu una sincer abia astept ziua nuntii, dar pana atunci vom avea prin mai-iunie sedinta de logodna :P
Si acum 2 saptamani a vb mama la biserica, ne-am facut programarea pt cununia religioasa pt ora 17.
Vrem si noi sa luam odata verighetele, dar inca nu am gasit ceva care sa ne placa...mi se par modelele prea "grosolane", eu am degetele subtiri si lungi si nu arata bine deloc :(

Ei, hai ca ai avansat si tu binisor.Abia astept pozele voastre de la sedinta de logodna.
In ceea ce priveste verighetele, de ce nu incercati sa va faceti propriul vostru model?
Cei de la Diamantul din Bv cred ca fac asta.Trebuie sa la gasiti si voi pe ale voastre, cu siguranta va asteapta pe undeva ;))

mary_85
13.03.2012, 10:15:20
Ei, hai ca ai avansat si tu binisor.Abia astept pozele voastre de la sedinta de logodna.
In ceea ce priveste verighetele, de ce nu incercati sa va faceti propriul vostru model?
Cei de la Diamantul din Bv cred ca fac asta.Trebuie sa la gasiti si voi pe ale voastre, cu siguranta va asteapta pe undeva ;))

Da, cu siguranta ne asteapta, vazusem un model foarte frumos la coriolan, pe site, am vazut ca in Bv au in Piata Sfatului si la Dxn, doar ca cei de la dxn au un program foarte stupid... Bijuteria Diamantul unde e?:">

Flamingo
13.03.2012, 10:18:49
Bv Mara!!!Si cum e voalul? Lung, mediu cu broderie sau fara :) ?

Este simplu, dublu, si e imediat sub fund ca lungime.Iti pot trimite in PM poza;nu am cum sa o postez ca e prietena mea in ea :)

Flamingo
13.03.2012, 10:22:47
Da, cu siguranta ne asteapta, vazusem un model foarte frumos la coriolan, pe site, am vazut ca in Bv au in Piata Sfatului si la Dxn, doar ca cei de la dxn au un program foarte stupid... Bijuteria Diamantul unde e?:">

Cei de la Diamantul sunt in Star la etajul 1 si lucreaza cu Coriolan iar programul cred ca e pana la 21.00.Ce mi-a placut acolo a fost ca tipul care vinde (tot la el am nimerit ca e si o femeie pe cealalta tura) ni s-a parut foarte pregatit.

mary_85
13.03.2012, 10:29:35
Cei de la Diamantul sunt in Star la etajul 1 si lucreaza cu Coriolan iar programul cred ca e pana la 21.00.Ce mi-a placut acolo a fost ca tipul care vinde (tot la el am nimerit ca e si o femeie pe cealalta tura) ni s-a parut foarte pregatit.

Aha, gata stiu, ms mult si astept poza cu voalul ;)

Flamingo
13.03.2012, 10:36:05
Aha, gata stiu, ms mult si astept poza cu voalul ;)

Ti-am trimis pe Fb ca de aici nu se poate...nu stiu de unde am dedus eu ca ar fi posibil ;)).

mary_85
13.03.2012, 11:38:17
Ti-am trimis pe Fb ca de aici nu se poate...nu stiu de unde am dedus eu ca ar fi posibil ;)).

Acum am intrat sa-l vad, 3XLIKE!!!:*

DanaRusu
13.03.2012, 11:46:19
buna,

inca o miresica de septembrie..pe 22 mai exact :D
eu am ales dj.. ce ziceti?:)

nicoleta-gabriela
13.03.2012, 13:03:42
eu mi-am ales formatie :)

buna,

inca o miresica de septembrie..pe 22 mai exact :D
eu am ales dj.. ce ziceti?:)

acum vad....avem nunta pe aceeasi zi!!!!!!!!!!!!
:D

martina26
13.03.2012, 13:50:08
Asa si eu. Desi am gasit acum de curand, in sfarsit, un model care se aproapie de ceea ce imi imaginam eu. Dar ma asteptam sa bifam alte chestii pana sa dam comanda de verighete.

BubuBlonda
13.03.2012, 17:34:17

eu cu foto video am rez de inainte de sarbatori ca stiu ca e bataie si pt ei... de asta imi statea si mie pe cap cu verighetele pt k eu am degete mici si scurte...iuby lungi si subtiri (de pianist ;))) asa ca stiam ca va fi greu sa gasim ceva...de mijloc :D

alexandraroxana
13.03.2012, 21:35:52
Ce norocoasa esti, ca ti se potriveste!
Voalul costa destul de mult. Al meu costa 400 lei, 200 lei am reducere, este inclus in pretul rochiei, ar mai trebui sa mai platesc inca 200 lei, dar sper ca si din cei 200 lei sa-mi mai reduca.

Flamingo
13.03.2012, 22:09:34
Ce norocoasa esti, ca ti se potriveste!
Voalul costa destul de mult. Al meu costa 400 lei, 200 lei am reducere, este inclus in pretul rochiei, ar mai trebui sa mai platesc inca 200 lei, dar sper ca si din cei 200 lei sa-mi mai reduca.

Da, chiar am noroc cu draguta mea prietena. Din fericire culoarea rochiei ei era tot ivoire si chiar semana pe undeva cu a mea. Intr-o zi ii admiram pozele si am avut o revelatie. I-am propus sa m-il vanda dar nu a fost de acord si a insistat sa fie cadou :)
Acum abia astept sa il probez si cu rochia ;))

danutzu2011
13.03.2012, 23:19:59
Ce parere aveti de lentilele de contact in ziua nuntii?

alexandraroxana
13.03.2012, 23:32:23
Ce parere aveti de lentilele de contact in ziua nuntii?
Daca le suporti si esti obisnuita, ai mai purtat si alta data este ok. Eu voi fi fara lentile, fara ochelari, desi port permanent ochelari, ma descurc fara,

mihaelastroe
14.03.2012, 15:21:52
Daca le suporti si esti obisnuita, ai mai purtat si alta data este ok. Eu voi fi fara lentile, fara ochelari, desi port permanent ochelari, ma descurc fara,
si eu voi proceda la fel,o zi si o noapte rezist fara probleme fara ochelari,ma gandesc la de la lentile sa nu ma trezesc ca poate cade vreuna sau mai stiu eu ce mai ales ca nu am purtat niciodata

mihaelastroe
14.03.2012, 15:26:12
dragut din partea ei,importatnt este sa-ti placa,felicitari

cristinatimofte
14.03.2012, 15:27:43
buna fetelor. si noi avem nunta pe 23 septembrie. imi doresc sa ma alatur grupului vostru:)
cu ocazia asta,v-as ruga sa ma ajutati cu cateva idei in legatura cu care am nelamuriri. e adevarat ca suportul pentru tort se inchiriaza cu cateva luni bune dinainte? si inca ceva.. dati-mi niste idei de melodii pentru dansul mirilor:) noi ne-am gandit la 'I believe in you'- Celine Dion si Il Divo

macris
14.03.2012, 15:30:58
si eu voi proceda la fel,o zi si o noapte rezist fara probleme fara ochelari,ma gandesc la de la lentile sa nu ma trezesc ca poate cade vreuna sau mai stiu eu ce mai ales ca nu am purtat niciodata

te asigur ca nu-ti cad! eu port zilnic.. mai si adorm cu ele :)) esti sigura ca nu o sa te doara capul daca nu porti ochelari o zi si o noapte?

cristinatimofte
14.03.2012, 15:31:16
si in legatura cu tortul? e adevarat ca in ultimul timp se merge pe cel cu martipan,dar eu aud fel si fel de pareri. ce se poarta? iar pt dansul mirilor ce se opteaza? gheata carbonica sau artificiile?de unde pot face rost si la ce pret ajung?

macris
14.03.2012, 15:31:48
buna fetelor. si noi avem nunta pe 23 septembrie. imi doresc sa ma alatur grupului vostru:)
cu ocazia asta,v-as ruga sa ma ajutati cu cateva idei in legatura cu care am nelamuriri. e adevarat ca suportul pentru tort se inchiriaza cu cateva luni bune dinainte? si inca ceva.. dati-mi niste idei de melodii pentru dansul mirilor:) noi ne-am gandit la 'I believe in you'- Celine Dion si Il Divo

noi avem il tiempo de valse de chayenne :)

cristinatimofte
14.03.2012, 15:52:32
nici eu nu am purtat niciodata,dar intentionez sa am in ziua nuntii. am colege care poarta si nu au probleme deloc. acum...nici nu stiu cum sa fac. prietenii imi spun ca imi sta mai bine cu ochelari (probabil asa s-au obisnuit sa ma vada). dar eu am cautat filmulete pe youtube cu genericul nuntilor si chiar am gasit o mireasa cu ochelari. nu ii statea bine deloc. ochelarii erau un 'accesoriu' care macar in ziua nuntii ar fi trebuit sa lipseasca. DAR eu vreau sa am lentile doar in ziua nuntii si atat.

mihaelastroe
14.03.2012, 15:56:35
te asigur ca nu-ti cad! eu port zilnic.. mai si adorm cu ele :)) esti sigura ca nu o sa te doara capul daca nu porti ochelari o zi si o noapte?
in weekend nu port sau cand merg la petreceri deci sunt sigura ca voi fi ok,pt mine este aiurea cu lentilele pt ca mi se pare ciudata sa le scot sa le pun toata ziua,sora mea poarta dar nu de vedere ci de fite si seara are ochii obositi

macris
14.03.2012, 16:09:12
in weekend nu port sau cand merg la petreceri deci sunt sigura ca voi fi ok,pt mine este aiurea cu lentilele pt ca mi se pare ciudata sa le scot sa le pun toata ziua,sora mea poarta dar nu de vedere ci de fite si seara are ochii obositi

probabil ai dioptrie mica :) eu am "sifoane" si daca nu port ochelari sau lentile, mi se face rau. pe de alta parte, cum spunea si cristinatimofte, in niciun caz nu as purta ochelari in ziua nuntii! arata foarte urat si nu se vede nici machiajul si nu sta nici coafura cum trebuie.
cristinatimofte, sunt sigura ca prietenii s-au obisnuit cu tine si d-aia iti spun ca-ti sta bine cu ochelari :) si prietenilor mei li s-a parut ciudat in prima perioada. acum li se pare ciudat cand imi pun ochelarii :))

martina26
14.03.2012, 17:50:57
si in legatura cu tortul? e adevarat ca in ultimul timp se merge pe cel cu martipan,dar eu aud fel si fel de pareri. ce se poarta? iar pt dansul mirilor ce se opteaza? gheata carbonica sau artificiile?de unde pot face rost si la ce pret ajung?

"se poarta" ceea ce va place voua. chiar vrei aceleasi lucruri pe care le-ai vazut si la ultimele 7 nunti la care ai fost?

ce legatura are gheata carbonica cu dansul mirilor?

mya83
14.03.2012, 19:32:56
Dragelor sunt ff fericita!!am avut un week-end ff incarcat,extenuant dar a meritat,deoarece am reusit sa mai bifez cate ceva si anume:verighetele,costumul+accesorii,primul model de invitatii si am revazut rochita care mi-a placut mai mult decat atunci cand am vazut-o prima data:-) era superba si de data aceasta nu am reusit sa-mi controlez emotiile!!!in schimb am uitat sa probez voalul..:-(

BubuBlonda
14.03.2012, 19:45:17
Dragelor sunt ff fericita!!am avut un week-end ff incarcat,extenuant dar a meritat,deoarece am reusit sa mai bifez cate ceva si anume:verighetele,costumul+accesorii,primul model de invitatii si am revazut rochita care mi-a placut mai mult decat atunci cand am vazut-o prima data:-) era superba si de data aceasta nu am reusit sa-mi controlez emotiile!!!in schimb am uitat sa probez voalul..:-(

bravo mya!!!!!! si noi ne-am luni verighetele si speram cat de curand sa scap de miresoi...sa-l vad cu costum si pantofi daca nu vrea sa astepte pana prin vara cand imi iau eu rochia ;))

mya83
14.03.2012, 19:55:20
bravo mya!!!!!! si noi ne-am luni verighetele si speram cat de curand sa scap de miresoi...sa-l vad cu costum si pantofi daca nu vrea sa astepte pana prin vara cand imi iau eu rochia ;))

Foarte frumoase si ale voastre!!ptr miresoiul meu a fost mai dificil decat as fi crezut,2zile de cautari si nimic,doar la adina buzatu gasise ce vroia,dar avea pantalonul defect,intr-un final,ieri,cand ne-am intors in tara unde locuim am reluat cautarile si spre norocul picioruselor mele l-a gasit pe the one,de la o marca cu renume si culmea la jumatate de pret fata de cele din ro..

BubuBlonda
14.03.2012, 20:03:37
Foarte frumoase si ale voastre!!ptr miresoiul meu a fost mai dificil decat as fi crezut,2zile de cautari si nimic,doar la adina buzatu gasise ce vroia,dar avea pantalonul defect,intr-un final,ieri,cand ne-am intors in tara unde locuim am reluat cautarile si spre norocul picioruselor mele l-a gasit pe the one,de la o marca cu renume si culmea la jumatate de pret fata de cele din ro..

:)))))))))) poi eu am avut o zi crunta luni credeam ca o sa fiu in elementul meu sa tot probez verighete dar crede-ma ca s-=a dovedit un cosmar....aia nu si aia nu :)))))))))))
mai ce e al nostru ne asteapta ;))) Bafta!!!!!!!!!! :*

cristinatimofte
14.03.2012, 20:58:54
cum ce legatura are gheata carbonica cu dansul mirilor?eu am vazut pe youtube ca in momentul in care mirii deschid seara cu dansul lor,in jurul lor au ori artificii (care se aprind pe parcursul melodiei) ori sunt inconjurati de..'fum';)). si aici ma refer la gheata carbonica:D

martina26
14.03.2012, 21:06:06
Era pe aici la un moment dat o mireasa care intreba de gheata carbonica de pus in bauturi, de aceea nu intelegeam despre ce vorbesti.
Acum am vazut pe net ca din gheata carbonica se poate face fumul ala. Sau ceva de genul asta.

RoxanaVera
15.03.2012, 22:08:45
Buna!ma alatur si ei eu voua.sper sa ne fie usor cu pregatirile.multa bafta tuturor

BubuBlonda
15.03.2012, 22:11:23
Buna!ma alatur si ei eu voua.sper sa ne fie usor cu pregatirile.multa bafta tuturor

bine ai venit printre noi!!!!!!!!!!! avem nunta in aceeasi zi minunata!!! sa ai spor la pregatiri!! cum stati?

BubuBlonda
15.03.2012, 22:21:59
Deocamdata consider ca bine.avem sala,formatia si filmatul stabilite,urmeaza restul.dar voi?spor la pregatiri si tie

noi avem ca si tine+ verighete, palinca, lichior, biserica si cred ca urmeaza si whiskey-ul :D asteptam sa treaca pastele sa dam si comanda de invitatii ;)))

RoxanaVera
15.03.2012, 22:26:52
noi avem ca si tine+ verighete, palinca, lichior, biserica si cred ca urmeaza si whiskey-ul :D asteptam sa treaca pastele sa dam si comanda de invitatii ;)))

Asa si noi referitor la invitatii.de Bis si verighete am uitat sa mentionez.banuiesc ca stam bine.avem tot timpul sa ne ocupam si de restul.

Iar legat de bautura,o lasam pt mai tarziu.si noi avem o parte

BubuBlonda
15.03.2012, 22:28:53
Asa si noi referitor la invitatii.de Bis si verighete am uitat sa mentionez.banuiesc ca stam bine.avem tot timpul sa ne ocupam si de restul.

poi eu una chiar imi doresc sa facem totul treptat din 2 mari motive:
1. nu suntem acasa asa ca nah dureaza putin
2. nu vrem sa ne aglomeram cu cheltuielile si sa nu facem fatza :D:D este timp dar totusi zboara..eu nici nu stiu cand au ramas mai putin de 6 luni pana la marea zi :))))

BubuBlonda
15.03.2012, 22:33:50
Am fost si eu plecata,dar am ramas acasa tocmai pt acest motiv.doar sotul este plecat

poi sunt constienta ca ne ingreunam financiar daca plec eu acasa si nici nu rezist fara el...ne ajuta tata cu pregatirile asa ca nu e mare bai dar nah stii si tu cum e.. :)

BubuBlonda
15.03.2012, 22:35:36
De acum v-a trece timpul si mai repede.nici nu o sa ne dam seama cand zboara si ne trezim in MAREA ZI

oricum pt mine a trecut f repede si pana acum desi parea mult sau parea ca trece greu :)))

RoxanaVera
15.03.2012, 22:35:50
poi sunt constienta ca ne ingreunam financiar daca plec eu acasa si nici nu rezist fara el...ne ajuta tata cu pregatirile asa ca nu e mare bai dar nah stii si tu cum e.. :)

Da,este mai bine sa fiti impreuna,dar mai am si eu putin caci voi pleca la el :x

RoxanaVera
15.03.2012, 22:37:21
poi eu una chiar imi doresc sa facem totul treptat din 2 mari motive:
1. nu suntem acasa asa ca nah dureaza putin
2. nu vrem sa ne aglomeram cu cheltuielile si sa nu facem fatza :D:D este timp dar totusi zboara..eu nici nu stiu cand au ramas mai putin de 6 luni pana la marea zi :))))

Am fost si eu plecata,dar am ramas acasa tocmai pt acest motiv.doar sotul este plecat

De acum v-a trece timpul si mai repede.nici nu o sa ne dam seama cand zboara si ne trezim in MAREA ZI

Si apropo...unde sunteti plecati?daca se poate :)

BubuBlonda
15.03.2012, 22:39:29

Si apropo...unde sunteti plecati?daca se poate :)

se poate se poate si sa ni se scuze off topicul :D suntem in uk si absolut tot ce inseamna pregatiri au fost facute de aici :))))) cate telefoane am dat pt sala si muzica...pfffffffff 10£ se duceau in 2 zile :)))))))))

RoxanaVera
15.03.2012, 22:41:44
se poate se poate si sa ni se scuze off topicul :D suntem in uk si absolut tot ce inseamna pregatiri au fost facute de aici :))))) cate telefoane am dat pt sala si muzica...pfffffffff 10£ se duceau in 2 zile :)))))))))

Da,imi dau seama ca este mai dificil.ce a fost mai important noi am facut impreuna cand a fost el acasa.si tot atunci am facut si cununia civila:-p

BubuBlonda
15.03.2012, 22:47:47
Da,imi dau seama ca este mai dificil.ce a fost mai important noi am facut impreuna cand a fost el acasa.si tot atunci am facut si cununia civila:-p

pe noi ne batea gandul sa ne casatorim civil aici in anglia dar sincer nu mi-am dorit sa am 2 date mereu am visat sa le fac pe amandoua in aceeasi zi...la noi e mai greu ca uneori ce-mi place mie nu-i place lui si invers gasim mai greu chestii din astea serioasa la care sa fim din prima 100% pe aceeasi lungime de unda :)) adik sa avem aceleasi gusturi :)))))))))

RoxanaVera
15.03.2012, 22:48:14
BubuBlonda caci nu stiu care este numele tau :D,veti avea o nunta mare?

BubuBlonda
15.03.2012, 22:50:46
BubuBlonda caci nu stiu care este numele tau :D,veti avea o nunta mare?

:D:D:D sunt ioana...poi sincer nu stiu noi speram la 120-150 de persoane o nunta medie zic eu dar dupa cum ziceam mai devreme pana imparti invitatiile si e data limita a confirmarilor toti zic daaa vin cum sa nu....dupa confirmari vom vedea cati vin de fapt..avem noroc ca sala noastra e mare si am inteles ca are capacitatea maxima de 300-350 de persoane asa ca nu imi fac probleme nici ca vin 150 nici 200 cat mai multi cu atat mai bine:))))))))))

RoxanaVera
15.03.2012, 22:51:22
pe noi ne batea gandul sa ne casatorim civil aici in anglia dar sincer nu mi-am dorit sa am 2 date mereu am visat sa le fac pe amandoua in aceeasi zi...la noi e mai greu ca uneori ce-mi place mie nu-i place lui si invers gasim mai greu chestii din astea serioasa la care sa fim din prima 100% pe aceeasi lungime de unda :)) adik sa avem aceleasi gusturi :)))))))))

Si eu am visat mereu sa am o singura zi pt aceste evenimente,dar asa a fost sa fie,poate la inceput a fost putin mai greu sa ma impac cu ideea,dar acum nu-mi pare rau :-p,

RoxanaVera
15.03.2012, 22:53:59
:D:D:D sunt ioana...poi sincer nu stiu noi speram la 120-150 de persoane o nunta medie zic eu dar dupa cum ziceam mai devreme pana imparti invitatiile si e data limita a confirmarilor toti zic daaa vin cum sa nu....dupa confirmari vom vedea cati vin de fapt..avem noroc ca sala noastra e mare si am inteles ca are capacitatea maxima de 300-350 de persoane asa ca nu imi fac probleme nici ca vin 150 nici 200 cat mai multi cu atat mai bine:))))))))))

Imi pare bine,eu sunt Roxana.asa si noi ne asteptam la in jur de 150 de pers dar asa cum ai spus si tu cu cat mai multi cu atat mai bine,caci si noi avem norocul sa avem o sala cu capacitate mai mare

BubuBlonda
15.03.2012, 22:56:55
Imi pare bine,eu sunt Roxana.asa si noi ne asteptam la in jur de 150 de pers dar asa cum ai spus si tu cu cat mai multi cu atat mai bine,caci si noi avem norocul sa avem o sala cu capacitate mai mare

esti si maria? la fel ca si mine sau data nuntii e strict pura intamplare?

RoxanaVera
15.03.2012, 22:59:47
esti si maria? la fel ca si mine sau data nuntii e strict pura intamplare?

Pura intamplare,doar ca este la cateva zile distanta de ziua mea de nastere :)

BubuBlonda
15.03.2012, 23:02:43
Pura intamplare,doar ca este la cateva zile distanta de ziua mea de nastere :)

aveti nasi, nu? cu trusoul cum stati? il luati in curand? mai lasati pe mai la vara?

RoxanaVera
15.03.2012, 23:04:25
aveti nasi, nu? cu trusoul cum stati? il luati in curand? mai lasati pe mai la vara?

Da,nasi avem,ne-au fost martori la cununia civila.o lasam pt la vara,cred ca asa este cel mai bine

Dar voi?:D

BubuBlonda
15.03.2012, 23:07:08
Dar voi?:D

eu rochia o las mai pt iulie august imi doresc sa slabesc ceva mai multe kg si nu prea vreau sa modific rochita...iar de miresel...chiar la asta ma intrebam acum...tre sa-l intreb cand vrea sa mergem macar sa ne uitam de o impresie ceva...el oricum e gras ca scandura :)))))))))))

RoxanaVera
15.03.2012, 23:11:53
eu rochia o las mai pt iulie august imi doresc sa slabesc ceva mai multe kg si nu prea vreau sa modific rochita...iar de miresel...chiar la asta ma intrebam acum...tre sa-l intreb cand vrea sa mergem macar sa ne uitam de o impresie ceva...el oricum e gras ca scandura :)))))))))))

Tocmai din acelas motiv as vrea sa las si eu rochita pt la sfarsit,as vrea sa mai dau ceva kg jos :-p

BubuBlonda
15.03.2012, 23:14:11
Tocmai din acelas motiv as vrea sa las si eu rochita pt la sfarsit,as vrea sa mai dau ceva kg jos :-p

spre rushinea mea...e vb de muuulte nu doar de 3-5 :">

danutzu2011
15.03.2012, 23:17:06

Nici eu nu am incercat nicodata si ma bate gandul sa comand de pe net sa vad cum sunt...ce situri imi recomandati? Am vazut ca sunt si de unica folosinta, mai multe perechi in cutie...

Alidra
19.03.2012, 10:27:32
cum mai stati cu miresitul??? am lipsit ceva timp si am ramas in urma....pooop :x

alinut07
19.03.2012, 10:30:12
Buna miresici >:D<
Cum stati cu pregatirile?
Eu mi am gasit rochita ♥
PS Nu sunt eu cea din poza!

macris
19.03.2012, 10:39:35
Eu mi am gasit rochita ♥

este foarte frumoasa, s-o porti fericita! de unde ti-ai luat-o?

alinut07
19.03.2012, 10:42:33
este foarte frumoasa, s-o porti fericita! de unde ti-ai luat-o?

Multumesc frumos :)
Am luat o din Dk(aici locuiesc). Am preferat sa merg aici sa probez decat acasa, avand in vedere faptul ca ajungeam acasa cu 3 sapt inainte de nunta. Am fost la 2 magazine si aceasta e THE ONE :-p

Cristina888
19.03.2012, 10:57:32
Multumesc frumos :)
Am luat o din Dk(aici locuiesc). Am preferat sa merg aici sa probez decat acasa, avand in vedere faptul ca ajungeam acasa cu 3 sapt inainte de nunta. Am fost la 2 magazine si aceasta e THE ONE :-p

Este foarte draguta rochia, simpla si finutza. Felicitari!

martina26
19.03.2012, 11:03:02
Noi am facut contractul pt video, am vorbit de rochie si saptamana asta as merge sa dau comanda ferma si tot saptamana asta cautam DJ.
As vrea ca pana la sfarsitul lunii sa alegem si DJ-ul si atunci pot sa zic ca suntem in grafic. Si am facut planul pt luna viitoare. Am zis sa ma organizez mai bine, asa ca mi-am facut o lista pe care o plimb dupa mine in portomoneu.
Pt aprilie avem asa:
- comanda pantofi
- comanda verighete
- stabilit meniu (in mare)
- stabilit sortimente bauturi
- modificat bretele rochia pt cununia civila (dupa ce o scot de la pastrare)
- design candy bar (daca am timp)

macris
19.03.2012, 11:09:57
Noi am facut contractul pt video, am vorbit de rochie si saptamana asta as merge sa dau comanda ferma si tot saptamana asta cautam DJ.
As vrea ca pana la sfarsitul lunii sa alegem si DJ-ul si atunci pot sa zic ca suntem in grafic. Si am facut planul pt luna viitoare. Am zis sa ma organizez mai bine, asa ca mi-am facut o lista pe care o plimb dupa mine in portomoneu.
Pt aprilie avem asa:
- comanda pantofi
- comanda verighete

bv ai mai rezolvat o chestie! bafta cu djul!
si eu mi-am facut o lista, in excel, cu costuri impartite pe avansuri si resturi de plata, in euro si echivalent in lei :-B:-B:))
noi pt aprilie avem asa: costum + pantofi cununie civila mire si stramtat verighete!
pantofii ii am deja, de meniu nu stiu ce sa zic.. nu e prea devreme? noi am semnat pe un meniu, tot asa in mare dar m-am gandit ca o sa fac modificarile dupa degustare, tu cand ai degustarea? nu de alta dar, avand in vedere ca avem in aceeasi zi, ma mai inspir de la tine ;;)

alinut07
19.03.2012, 11:13:35
Pt aprilie avem asa:
- comanda pantofi
- comanda verighete

Eu mi am rezervat o intreaga agenda special pt planurile de nunta :-p
Problema e ca anumite sarcini nu le pot rezolva de pe acum, dar eu zic ca voi avea timp si inainte de nunta cand vom ajunge acasa :D

martina26
19.03.2012, 11:29:59
Lista in excel am si eu, cu 3 sheets: invitati, cheltuieli si lucruri de facut. Dar aia cu chestii de facut, nu e pusa intr-o ordine cronologica, am gasit-o pe miresici facuta de cineva si am preluat-o asa la gramada si bifez cu un patratel colorat cand rezolvam ceva de acolo. Dar tot fac separat si lista pe fiecare luna.
La noi nu se organizeaza degustare, putem merge o data sa mancam acolo si sa comandam fiecare din noi fripturile din meniu, dar ma bazez mult ca toti furnizorii cu care am vb si carora le-am zis unde avem nunta, au zis ca am ales f bine, ca e f buna mancarea si personalul foarte profi.
O fi repede pt unele chestii dar daca scapam de cele presante (DJ-ul acum), de ce sa nu le facem din timp? Oricum, mirele nu vrea inca sa mearga la probat de costume, ca zice ca e foarte repede si poate totusi mai slabeste.

Cand o sa am o varianta de meniu, o voi pune si aici pt inspiratie.

mya83
19.03.2012, 11:30:29
Eu mi am gasit rochita PS Nu sunt eu cea din poza!

Felicitari ptr alegerea facuta,ff frumoasa rochita!! Noi in mare parte am rezolvat cam tot,au mai ramas de stabilit unele mici detalii pe care le vom finaliza in august..pana acum am bifat cam asa:rochita,costum&accesorii mire,restaurant(meniu,aranjamente),biserca,invitat ii,muzica,foto,bauturi alcoolice,verighete.acum sunt in cautare de pantofi,accesorii si costumatie ptr cununia civila,si parca devine din ce in ce mai stresant:-((

alinut07
19.03.2012, 11:32:57
Lista in excel am si eu, cu 3 sheets: invitati, cheltuieli si lucruri de facut. Dar aia cu chestii de facut, nu e pusa intr-o ordine cronologica, am gasit-o pe miresici facuta de cineva si am preluat-o asa la gramada si bifez cu un patratel colorat cand rezolvam ceva de acolo. Dar tot fac separat si lista pe fiecare luna.
La noi nu se organizeaza degustare, putem merge o data sa mancam acolo si sa comandam fiecare din noi fripturile din meniu, dar ma bazez mult ca toti furnizorii cu care am vb si carora le-am zis unde avem nunta, au zis ca am ales f bine, ca e f buna mancarea si personalul foarte profi.
O fi repede pt unele chestii dar daca scapam de cele presante (DJ-ul acum), de ce sa nu le facem din timp? Oricum, mirele nu vrea inca sa mearga la probat de costume, ca zice ca e foarte repede si poate totusi mai slabeste.

Eu m am inregistrat pe un site unde iti poti calcula bugetul si ai si to do list. Mi se pare super ok si poti adauga, sterge, bifa cand faci cate o schimbare. Mi am si imprimat lista si bugetul dar cum apar fel si fel de schimbari am zis ca o voi printa inainte sa plecam spre casa. Asa vom avea programat mai bine ce avem de facut :D

Cristina888
19.03.2012, 11:35:29
Felicitari ptr alegerea facuta,ff frumoasa rochita!! Noi in mare parte am rezolvat cam tot,au mai ramas de stabilit unele mici detalii pe care le vom finaliza in august..pana acum am bifat cam asa:rochita,costum&accesorii mire,restaurant(meniu,aranjamente),biserca,invitat ii,muzica,foto,bauturi alcoolice,verighete.acum sunt in cautare de pantofi,accesorii si costumatie ptr cununia civila,si parca devine din ce in ce mai stresant:-((

Eu zic sa tragi aer in piept, sa iesi la o plimbare ca tot s-a incalzit afara, sa te relaxezi si sa lasi stresul la o parte. Mai este o gramada pana in toamna, nu are rost sa te stresezi. Timp este suficient pentru toate, mai ales ca ai atat de multe bifate.

Ar fi pacat sa nu te bucuri cum trebuie de perioada asta de pregatiri din cauza stresului...nu te vei mai intalni cu ea.

macris
19.03.2012, 11:38:16

alegerea dj-ului nu mi se pare devreme in niciun caz, eu ce sa zic ca am dat avansul din noiembrie! :)) si in general sunt adepta lucrurilor facute din timp.. ziceam doar de meniu ca devreme, dar ma refeream la degustare.. in rest, parerea mea e ca multe lucruri pot fi rezolvate din timp...
si miresoiul meu a zis ca poate slabeste dar avand in vedere ca in fiecare sambata sunt "cofetareasa" de serviciu, ma indoiesc ca va slabi =))

alinut07
19.03.2012, 11:40:51

Multumesc frumos >:D<
Si sa stii ca sunt de aceeasi parere cu Cristina. Nu are rost sa lasi stresul sa intervina in aceasta perioada frumoasa cu care nu te vei mai intalni :). Si sa stii ca esti cu mult inaintea mea la pregatiri. Eu am (de anul trecut) rest, foto, video, formatie, agentie deco si nasi :D. In week end miam gasit rochita ... si atat :(
Deci stai linistita ca va fi totul ok ;-)

martina26
19.03.2012, 11:52:56
alegerea dj-ului nu mi se pare devreme in niciun caz, eu ce sa zic ca am dat avansul din noiembrie! :)) si in general sunt adepta lucrurilor facute din timp.. ziceam doar de meniu ca devreme, dar ma refeream la degustare.. in rest, parerea mea e ca multe lucruri pot fi rezolvate din timp...
si miresoiul meu a zis ca poate slabeste dar avand in vedere ca in fiecare sambata sunt "cofetareasa" de serviciu, ma indoiesc ca va slabi =))

Cu DJ-ul e chiar tarziu, stiu! Dar in conditiile in care eu umblu dupa toate, ca mirele e din categoria "cum vrei tu, iub", fac cum pot.
Meniul vreau sa-l stabilesc mai mult pt linistea mea, daca tot n-am ce face, sa nu ramana prea multe pe ultima luna, atunci doar sa-l dam la restaunrant, nu sa incepem atunci discutiile.

Al meu n-are treaba cu prajiturile, in schimb dilema lui culinara cea mai mare e "McDonalds sau KFC"? :))

madalina215
19.03.2012, 12:16:26
Eu m am inregistrat pe un site unde iti poti calcula bugetul si ai si to do list. Mi se pare super ok si poti adauga, sterge, bifa cand faci cate o schimbare. Mi am si imprimat lista si bugetul dar cum apar fel si fel de schimbari am zis ca o voi printa inainte sa plecam spre casa. Asa vom avea programat mai bine ce avem de facut :D
Buna!
Imi poti spune si mie cum se numeste site-ul?suna interesant..Multumesc frumos!

mya83
19.03.2012, 12:17:38
Multumesc frumos >:D<
Si sa stii ca sunt de aceeasi parere cu Cristina. Nu are rost sa lasi stresul sa intervina in aceasta perioada frumoasa cu care nu te vei mai intalni :). Si sa stii ca esti cu mult inaintea mea la pregatiri. Eu am (de anul trecut) rest, foto, video, formatie, agentie deco si nasi :D. In week end miam gasit rochita ... si atat :Deci stai linistita ca va fi totul ok ;-)
Poate si faptul ca fiind la distanta ff mare ne-am ocupat singuri de toata organizarea..si in putinele ocazii pe care le-am avut ptr a merge in romania,am incercat sa bifam cat mai multe si totusi am senzatia ca lucrurile se complica din ce in ce mai mult..dar cum ziceati si voi,soarele si o plimbare in parc mi-ar face ff bine!!

alinut07
19.03.2012, 12:24:59
Poate si faptul ca fiind la distanta ff mare ne-am ocupat singuri de toata organizarea..si in putinele ocazii pe care le-am avut ptr a merge in romania,am incercat sa bifam cat mai multe si totusi am senzatia ca lucrurile se complica din ce in ce mai mult..dar cum ziceati si voi,soarele si o plimbare in parc mi-ar face ff bine!!

Draga mea si noi organizam nunta de la distanta, nu stiu cat de mare e in comparatie cu tine dar nu avem ocazia sa mergem de mai multe ori pe an. Ne luam vacanta odata pe an. Am rezolvat ce era mai important anul trecut si restul cu timpul sau cand ajungem acasa, adica cu aprox 3 sapt inainte :D

mya83
19.03.2012, 13:32:32
Draga mea si noi organizam nunta de la distanta, nu stiu cat de mare e in comparatie cu tine dar nu avem ocazia sa mergem de mai multe ori pe an. Ne luam vacanta odata pe an. Am rezolvat ce era mai important anul trecut si restul cu timpul sau cand ajungem acasa, adica cu aprox 3 sapt inainte :D
si noi am rezolvat totul cam de anul trecut,am fost nevoiti sa mai venim de doua ori ptr rochita si ptr a mai finaliza niste contracte care necesitau prezenta noastra.sincer si nepasarea rudelor ne-a cam pus pe drumuri,care se pare ca nu dau asa mare importanta organizarii,incat pana si sa mearga la preot sa stabileasca o ora li se parea ff dificil..dar ce era mai important am bifat si pana in august vom sta linistiti..

mary_85
19.03.2012, 15:08:27
Eu mi am gasit rochita ♥

E foarte frumoasa rochia, de unde ai luat-o si cat a costat?

alinut07
19.03.2012, 15:10:35
E foarte frumoasa rochia, de unde ai luat-o si cat a costat?

Multumesc :-p
E de la White Rose si e aprox 4500 lei.:D

mary_85
19.03.2012, 15:17:45
Multumesc :-p
E de la White Rose si e aprox 4500 lei.:D

Sa o porti fericita, asteptam si pozele cu tine ;)

alinut07
19.03.2012, 15:19:07
Sa o porti fericita, asteptam si pozele cu tine ;)

Multumesc! Si eu abia astept sa merg sa o probez iar :-p si bineinteles sa fac si cateva pozici :D

alexandraroxana
22.03.2012, 12:34:11
Eu mi-am cumparat accesoriile: agrafa, bratara, cercei.
Si momentan sunt tot in procesul de discutii cu firmele de decoratiuni. Nu ma pot decide si nu gasesc ceva care sa fie 100% pe placul meu, plus ca este destul de scump.

martina26
22.03.2012, 22:03:54
Dupa o lunga perioada de gandire, dupa razgandiri fara numar, dupa o prima discutie soldata cu plansete, nervi si deruta .... azi am dat comanda de rochie :madlaugh:
Nume de cod: "sirena pe norisor". Asta pentru ca in mare parte e sirena dar partea de jos e infoiata ca un norisor in jurul picioarelor. E cam a treia varianta, m-am razgandit de tot atatea ori. Sper sa nu mai imi vina alte idei ....

Cam asa ar trebui sa arate:

macris
23.03.2012, 09:22:16
Dupa o lunga perioada de gandire, dupa razgandiri fara numar, dupa o prima discutie soldata cu plansete, nervi si deruta .... azi am dat comanda de rochie :madlaugh:
Nume de cod: "sirena pe norisor". Asta pentru ca in mare parte e sirena dar partea de jos e infoiata ca un norisor in jurul picioarelor. E cam a treia varianta, m-am razgandit de tot atatea ori. Sper sa nu mai imi vina alte idei ....

bv!!!<:-P arata fooooarte bine rochita! la genul asta m-am gandit si eu prima oara doar ca ulterior am venit cu modificarea sa fie 2 in 1 si atunci a trebuit sa schimbam putin forma!
ma bucur pentru tine! :madlaugh:
dar de ce s-a soldat cu plansete, nervi si deruta?!:hm:

martina26
23.03.2012, 13:42:31
S-a intamplat ca am fost prima data sa vorbim cu doamna saptamana trecuta cand eu stiam cum vreau sa fie sus, dar jos nu eram prea decisa. I-am dus o poza dar n-a fost ok ca nu mergea cu partea de sus, ii tot ziceam ca vreau sa fie fluida in jurul picioarelor, nu teapana, sa se invarta dupa mine si dupa dezbateri cu ea si cu mama, am ajuns la concluzia sa ii faca clini din dantela, inclusiv in trena, ca sa fie evazata.
Si unde voiam eu dantela neagra la decolteu, s-a bagat mama rapid ca n-arata bine, ca ea oricum si-a dat ochii peste cap urat cand a auzit de accentul negru. Doamna a venit cu sgestia sa-i punem o bentita neagra imediat sub sani.
Si am zis ok, dupa care zilele urmatoare am tot stat sa cuget si mi-am dat seama ca nu a mai ramas nimic din rochia aia cum mi-o imaginam eu, ca mai degraba e cum vrea mama si m-au apucat supararile si depresia, ca mama incearca sa-mi contoleze toata nunta bla bla, am tras si o tura de plans acasa, l-am derutat pe logodnicul meu ca nu stia ce am si intra in panica atunci cand plang.
APoi m-am pus sa caut rochii sirene si m-am concentrat pe partea de jos si am gasit-o pe asta care mi-a placut mult mult si am zis "asa sa fie" :P
Iar cu accentul negru, sigur nu vreau panglica, dar o sa vedem mai incolo, dupa prima proba ce ii pun, poate o floare stilizata sau o funda mai complexa.

Flamingo
25.03.2012, 22:29:16

Am vazut poza zilele trecute dar nu am putut posta atunci. :)
Imi place modelul ales, mai ales ca eu sunt fana sirenelor ;)) dar abia astept sa vad pozele cu ea in forma finala, cu acel accent negru.

:D

martina26
25.03.2012, 22:35:49
Vaiii , da' eu!!!! Abia astept prima proba care va fi undeva prin iunie iar apoi ar trebui sa fie gata de tot in iulie.

Flamingo
25.03.2012, 22:40:11
Vaiii , da' eu!!!! Abia astept prima proba care va fi undeva prin iunie iar apoi ar trebui sa fie gata de tot in iulie.

Uite, una din rochitele cu detaliu negru este cea a miresicii Sidonia (care a aparut pe coperta revistei nr.3 ;)) ).
http://www.miresici.ro/forum/member.php?u=19633
Nu poti vedea foarte bine in poza de profil rochita, eu am vazut-o in albumul ei la intalnirea miresicilor din Brasov si mi-a placut mult.Dar daca ii trimiti un PM cred ca iti poate trimite o poza mai relevanta (daca te intereseaza, desigur).

dutz_iedutz
26.03.2012, 20:09:52
Si eu voi avea rochie cu detaliu negru.
http://www.jasminebridal.com/ugC_Product_Detail.asp?hidP_kind=Bridal&hidP_style=Collection&hidP_style_ID=F470

martina26
26.03.2012, 20:48:30
@ mara - multumesc, m-am uitat, e tare draguta rochia ei.

@ dutz_iedutz (ce-mi place nick name-ul tau :P ) - si rochia ta imi place foarte mult, ba chiar cu poza ei m-am dus la croitoreasa pt partea de jos, dar nu mergea nicicum cu partea de sus pe care mi-o doresc eu, de aceea am cautat altceva. Oricum retin modelul pt detaliul acela negru si mai am o idee, atasez poza.

dutz_iedutz
26.03.2012, 22:00:24

@ dutz_iedutz (ce-mi place nick name-ul tau :P ) - si rochia ta imi place foarte mult, ba chiar cu poza ei m-am dus la croitoreasa pt partea de jos, dar nu mergea nicicum cu partea de sus pe care mi-o doresc eu, de aceea am cautat altceva. Oricum retin modelul pt detaliul acela negru si mai am o idee, atasez poza.
Imi place tare mult modelul atasat de tine martina --e "altceva"

martina26
26.03.2012, 22:15:22
Intr-o vreme, a fost "the one" si cochetam cu ideea de a o comanda de pe net dar nu m-a convins pt ca nu indeplinea criteriul "stramta pe fund" ;) si nu eram sigura ca se poate modifica bine.
Da floarea aia tot pot sa o "imprumut".

Si rochita ta e "altceva" (si inca 3-4 pe care le-am vazut la miresicile mai active pe aici) si nu o spun doar asa de amabilitate (nu-s genul :D ), dar chiar e deosebita fata de alte rochii de mireasa. Si nu vreau sa desconsider nicio rochita pt ca fiecare isi iubeste rochita in felul ei, dar sunt anumite rochii care pur si simplu iti raman in memorie pt ca sunt "altfel", sunt mai mai mult decat o "sirena" sau o "printesa" iar cele cu accent de culoare cu atat mai mult raman pt ca nu le vezi la toate nuntile.

alexandraroxana
26.03.2012, 22:56:32

Este superba rochita aceasta!

Ari09
28.03.2012, 22:30:52
Buna fetelor:)

De aseara tot citesc ce ati povestit voi aici:) din 174 de pagini am devorat mai mult de 100:) ati scris chestii foarte utile si emotionante:)

Eu nu credeam ca o sa fiu miresica de 2012 dar de pe 18 februarie, cand a avut loc cererea in casatorie si pana azi am: local, formatie, biserica, rochie, foto-video si sper ca pana pe 8 septembrie sa am de toate:)))
Am uitat sa va precizez ca o sa am doua nunti: una pe 8 sept cu tot tacamul la Bucuresti si o petrecere cu lautari la Campulung Moldovenesc pe 16 septembrie:)

Abia astept sa devenim prietene!!!!

martina26
28.03.2012, 22:51:58
Bine ai venit! O sa-ti placa aici ;)

BubuBlonda
28.03.2012, 23:00:50

De aseara tot citesc ce ati povestit voi aici:) din 174 de pagini am devorat mai mult de 100:) ati scris chestii foarte utile si emotionante:)

Eu nu credeam ca o sa fiu miresica de 2012 dar de pe 18 februarie, cand a avut loc cererea in casatorie si pana azi am: local, formatie, biserica, rochie, foto-video si sper ca pana pe 8 septembrie sa am de toate:)))
Am uitat sa va precizez ca o sa am doua nunti: una pe 8 sept cu tot tacamul la Bucuresti si o petrecere cu lautari la Campulung Moldovenesc pe 16 septembrie:)

buna buna....avem nunta in aceeasi nush cum pana mea unii au atata noroc si eu am bocit o gramada pana sa gasesc sala si muzica si asta in septembrie anul trecut pt anul asta :))
esti suceveanca? :D

Flamingo
28.03.2012, 23:22:06

Bine ai venit in clubul dependentelor de miresit! ;))

Alidra
29.03.2012, 01:30:46
Bun venit!!!

mary_85
29.03.2012, 11:22:35

Bun venit in grupul nostru!>:D<

alexush
29.03.2012, 23:03:00

Bine ai venit printre noi!! Bravo ca ai reusit atatea intr-un timp atat de scurt :)

Flamingo
29.03.2012, 23:07:51
Azi am primit pe mail invitatia de nunta"adaptata" la cerintele mele si sunt foarte multumita de ce am vazut. Maine dau comanda :)

macris
30.03.2012, 09:33:24
Azi am primit pe mail invitatia de nunta"adaptata" la cerintele mele si sunt foarte multumita de ce am vazut. Maine dau comanda :)

si cum e? ne-o arati si noua?
cand dai comanda iti iei vreo marja de eroare cu invitatiile? in cazul in care te hotarasti pe moment sa mai dai cuiva..

Flamingo
30.03.2012, 10:07:05
si cum e? ne-o arati si noua?
cand dai comanda iti iei vreo marja de eroare cu invitatiile? in cazul in care te hotarasti pe moment sa mai dai cuiva..

Aceasta este insa va fi pe alta culoare (coral).Nu o pot posta pe a mea pentru ca are watermark pe toata poza.
Cred ca voi comanda 80 pentru ca ma astept la 100-110 persoane dar vreau sa am invitatii in plus in caz ca am nevoie.

Pascar
30.03.2012, 12:04:42
Salut ! Ma numesc Daniela si ma aflu si eu printre multele miresici din septembrie 2012.. e ft interesant topicul (de aceea m-am inscris)... :D Imi doresc sa impartasim aceste clipe unice din viata noaste si sa schimbam idei in asa fel incat sa avem niste nunti aproape de perfectiune ;)

mary_85
30.03.2012, 13:11:14
Salut ! Ma numesc Daniela si ma aflu si eu printre multele miresici din septembrie 2012.. e ft interesant topicul (de aceea m-am inscris)... :D Imi doresc sa impartasim aceste clipe unice din viata noaste si sa schimbam idei in asa fel incat sa avem niste nunti aproape de perfectiune ;)

Bine ai venit in grupul nostru si spor la miresit! ;)

alexush
30.03.2012, 13:27:52

Buna si bine ai venit printre noi !!!!! Vad ca si tu esti tot din Oradea, cum stai cu pregatirile, la ce restaurant faci?

Pascar
30.03.2012, 13:31:30
Buna si bine ai venit printre noi !!!!! Vad ca si tu esti tot din Oradea, cum stai cu pregatirile, la ce restaurant faci?

Multumesc! Fac la restaurantul "Pietricica" din Piatra Craiului ( iesirea din judet spre Cj)..cu pregatirile stau bn.. mi-am comnadat rochia de mireasa ..am facut marturiile..am cumparat verighetele.. si cv maruntisuri de decor... tu unde faci? cu stai cu pregatirile? cunosti cv cofetarie( femeie care face prajituri) bune si ieftine ( ca la romani) ?

alexush
30.03.2012, 18:23:05
Multumesc! Fac la restaurantul "Pietricica" din Piatra Craiului ( iesirea din judet spre Cj)..cu pregatirile stau bn.. mi-am comnadat rochia de mireasa ..am facut marturiile..am cumparat verighetele.. si cv maruntisuri de decor... tu unde faci? cu stai cu pregatirile? cunosti cv cofetarie( femeie care face prajituri) bune si ieftine ( ca la romani) ?

Si eu cam tot asa cu pregatirile, eu fac la Continental, pana acuma am restaurantul, biserica, rochita, fotograf si DJ si restul urmeaza sper ca inainte de Paste ca sa stau linistita :D De prajituri nu stiu sincer, eu imi fac prajiturile pentru candy bar la restaurant iar tortul il fac la o cofetarie de pe Alecsandri, nu stiu daca am voie sa ii dau numele.

martina26
30.03.2012, 19:04:13
Yeeeyyy, inca o miresica pe 29!!!!! Si din Oradea <:-P Bine ai venit! Dar cum de faci nunta acolo? Unul din voi e de acolo?

Mara, super invitatiile. Sa ne pui poze cand le primesti.

Flamingo
30.03.2012, 21:31:18
Yeeeyyy, inca o miresica pe 29!!!!! Si din Oradea <:-P Bine ai venit! Dar cum de faci nunta acolo? Unul din voi e de acolo?

Mara, super invitatiile. Sa ne pui poze cand le primesti.

Sigur ca le voi pune, sper sa le am pana vinerea viitoare. :)

dr_alinutza
31.03.2012, 15:28:08
Buna fetelor...Nu am mai scris de mult pe forum pt ca am avut unele probleme, acum am si de sanatate si sunt internata in spital dar v-am urmarit zilnic.Eu sunt putin in urma cu pregatirile,dar dupa ce ma externez revin in forta.Va pup.

martina26
31.03.2012, 17:16:40
off, saraca de tine :(
sa te faci bine repede :suuuper:

danutzu2011
31.03.2012, 17:42:26
Aceasta este insa va fi pe alta culoare (coral).Nu o pot posta pe a mea pentru ca are watermark pe toata poza.
Cred ca voi comanda 80 pentru ca ma astept la 100-110 persoane dar vreau sa am invitatii in plus in caz ca am nevoie.

Si mie mi-a tras cu ochiul acest model se poate pe ce culoare vrei? parca 2 ron este cu tot cu scris am gasit pe ceve site

Flamingo
01.04.2012, 11:15:47
Si mie mi-a tras cu ochiul acest model se poate pe ce culoare vrei? parca 2 ron este cu tot cu scris am gasit pe ceve site

Da, 2 lei este. Cred ca e posibil pe orice culoare dar cel mai bine e sa le trimiti un e-mail.

P.S. A.M.R. 5 luni pentru mine :)

alexandraroxana
01.04.2012, 12:54:46
Mi-a venit rochita!!!:x:x:x Sunt foarte incantata de ea, este mult mai frumoasa decat cea din magazin care era putin larguta, asta vine ca turnata.
Mi-am luat si voalul, si am ajuns la un pret foarte bun, am mai platit doar 150 lei pe voal lung:D.
Acum rochita sta cumintica in husa, agatata pe dulap:-p. Mai are 5 luni de asteptat, dar vad ca timpul trece foarte repede.

martina26
01.04.2012, 13:33:58
Da, 2 lei este. Cred ca e posibil pe orice culoare dar cel mai bine e sa le trimiti un e-mail.

P.S. A.M.R. 5 luni pentru mine :)

Ce m-ai speriat cu cele 5 luni ale tale :)) Ca eu stiam ca mai am 6, apoi am vazut ca tu esti pe 1 sept. #:-S

sis
01.04.2012, 17:04:56
Mi-a venit rochita!!!:x:x:x Sunt foarte incantata de ea, este mult mai frumoasa decat cea din magazin care era putin larguta, asta vine ca turnata.
Mi-am luat si voalul, si am ajuns la un pret foarte bun, am mai platit doar 150 lei pe voal lung:D.
Acum rochita sta cumintica in husa, agatata pe dulap:-p. Mai are 5 luni de asteptat, dar vad ca timpul trece foarte repede.
De la cine ai luat voalul? Eu astept rochita ca pe ace, in contract scrie 1 aprilie la domiciliul clientei. Si fierb, iar maine precis dau telefoane, daca nimic...Nu pot lua voalul de unde am luat rochita ca ar trebui sa adaug inca un zero la pretul tau. Muuuuult!!!! Au voaluri care imi ajung rochita la pret, numai ca rochita era din colectiile trecute, la pret de outlet.

mary_85
01.04.2012, 21:29:08

Super, ai grija sa nu o probezi zilnic :P

AMR 5 luni, ce repede trece timpul :-SS

BubuBlonda
01.04.2012, 21:40:23
Super, ai grija sa nu o probezi zilnic :P

AMR 5 luni, ce repede trece timpul :-SS

5 luni si o saptamana :D:D:D
trece cu viteza luminii desi tot mult parca mai e....

danutzu2011
01.04.2012, 22:09:17

Ma bucur ptr tine, voalul cat este de lung? este ca un fel de trena?

dr_alinutza
01.04.2012, 22:12:10

Felicitari.Cred ca as proba-o in fiecare zi.Acum ca ai si voalul poti sa incepi probele pt coafura...:)

mary_85
01.04.2012, 22:48:02
5 luni si o saptamana :D:D:D
trece cu viteza luminii desi tot mult parca mai e....

chiar azi socoteam cu prietena mea, la inceput am zis 6 luni si apoi mi-am dat seama ca luna trecuta erau 6 :)) eu sincer inca nu constientizez, cred ca e ceva in neregula cu mine/:)

martina26
01.04.2012, 22:55:55
Nici eu, Mary.
Acuma ma preocupa cu ce ma imbrac la sedinta foto "e-session" si nu ma pot hotari pentru ca nu am timp sa-mi fac schimbul hainelor de iarna cu cele de vara ca sa pot sa aleg.

mary_85
01.04.2012, 23:25:43
Nici eu, Mary.
Acuma ma preocupa cu ce ma imbrac la sedinta foto "e-session" si nu ma pot hotari pentru ca nu am timp sa-mi fac schimbul hainelor de iarna cu cele de vara ca sa pot sa aleg.

:)) lasa ca te descurci tu cumva, cand vreti sa-l faceti? Si noi vrem "e-session-ul" sa-l facem prin luna mai...o sa am o bataie de cap si eu cu tinuta

martina26
02.04.2012, 00:14:16
si eu ma gandeam tot la mai, dupa ce infloreste natura putin. oricum inainte de cununia civila care e pe 17 iunie.

BubuBlonda
02.04.2012, 14:12:18
chiar azi socoteam cu prietena mea, la inceput am zis 6 luni si apoi mi-am dat seama ca luna trecuta erau 6 :)) eu sincer inca nu constientizez, cred ca e ceva in neregula cu mine/:)

welcome in my club nuuuuuuuuuuuuuuuuu ca nici eu nu realizez dar eu stiu sigur ca nu e ceva in neregula...stau cu iuby de 3 ani locuim impreuna de la inceput sau mai bine zis...de dinainte de a fi un cuplu asa ca pt mine casatoria....e doar ceva oficial......pe noi nu ne schimba....mereu ma amuz ca eu o sa realizez ca m-am maritat fie la dezgatit fie inainte de a ne culca in dimineata de dupa nunta :)))))))))))))))))))

mary_85
02.04.2012, 14:35:22
Noi stam impreuna de 5 ani si inca de atunci imi doream sa fac nunta :P
Emotiile sunt...aseara a fost a 2 a oara cand nu am reusit sa adorm din cauza nuntii :P

BubuBlonda
02.04.2012, 15:01:48
Noi stam impreuna de 5 ani si inca de atunci imi doream sa fac nunta :P
Emotiile sunt...aseara a fost a 2 a oara cand nu am reusit sa adorm din cauza nuntii :P

singurele mele emotii reale sunt pe partea financiara in sensul ca nah....mi-e teama necontenit sa nu ramanem cu datorii....sau mai nou...visez ca vin in romania (noi suntem in anglia si aici ne-am si cunoscut si cladit relatia) si ca nu mai avem bani sa ne reintoarcem "acasa" (pt ca pt mine aici a devenit acasa... :))

martina26
02.04.2012, 22:25:54
Si daca cumva ramaneti cu datorii, ganditi-va ca ati avut nunta pe care v-ati dorit-o, ca a iesit frumoasa si voi v-ati simtit bine. :)

BubuBlonda
03.04.2012, 00:10:31
Si daca cumva ramaneti cu datorii, ganditi-va ca ati avut nunta pe care v-ati dorit-o, ca a iesit frumoasa si voi v-ati simtit bine. :)

asta normal..nu am zis-o cu repros sau regret e pur si simplu o teama....daca va fi sa fie...o s-o rezolvam noi :D intelegere sa avem

Cristina888
03.04.2012, 12:23:46
Singura mea "teama" daca pot sa spun asa referitor la nunta este sa nu ma trezesc in ziua nuntii cu 20 de persoane in minus fata de cei care au confirmat. In privinta invitatiilor mei si a prietenilor nostri nu-mi fac probleme, insa invitatii parintilor lui D. imi dau ceva emotii...

macris
03.04.2012, 12:45:23
Singura mea "teama" daca pot sa spun asa referitor la nunta este sa nu ma trezesc in ziua nuntii cu 20 de persoane in minus fata de cei care au confirmat. In privinta invitatiilor mei si a prietenilor nostri nu-mi fac probleme, insa invitatii parintilor lui D. imi dau ceva emotii...

eu am emotii in privinta invitatiilor si de-o parte si de alta.. experienta prietenilor mei m-a invatat sa nu ma bazez nici pe cei care se bat cu pumnii in piept ca "sigur-sigur" vin!

Cristina888
03.04.2012, 12:50:22
eu am emotii in privinta invitatiilor si de-o parte si de alta.. experienta prietenilor mei m-a invatat sa nu ma bazez nici pe cei care se bat cu pumnii in piept ca "sigur-sigur" vin!

Am si eu specimene in jur de genul asta, dar cand am zis ca in privinta invitatiilor mei si ai prietenilor nu-mi fac probleme ma refeream la faptul ca ii cunosc si stiu foarte bine la ce sa ma astept din partea lor. De exemplu, stiu sigur ca cel putin 2 din unchii mei nu vor veni, desi acum exact cum spui si tu, se bat cu pumnul in piept ca abia asteapta sa vina la nunta mea...but I know better ;)) In privinta invitatiilor pe care nu ii cunosc, cum ziceam, am mari emotii...

macris
03.04.2012, 12:55:27
Am si eu specimene in jur de genul asta, dar cand am zis ca in privinta invitatiilor mei si ai prietenilor nu-mi fac probleme ma refeream la faptul ca ii cunosc si stiu foarte bine la ce sa ma astept din partea lor. De exemplu, stiu sigur ca cel putin 2 din unchii mei nu vor veni, desi acum exact cum spui si tu, se bat cu pumnul in piept ca abia asteapta sa vina la nunta mea...but I know better ;)) In privinta invitatiilor pe care nu ii cunosc, cum ziceam, am mari emotii...

aaam inteles! atunci sper sa nu ai parte de surprize din astea urate!

Cristina888
03.04.2012, 13:01:01
aaam inteles! atunci sper sa nu ai parte de surprize din astea urate!

Ai mai trecut pe la biserica? Eu vreau sa intru cu tata in biserica, iar invitatii sa fie deja acolo, nu sa intre dupa mine si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Sa organizez totul la fata locului sau sa vorbesc cu preotul dinainte sa fiu sigura ca este totul ok si nu este nicio problema din partea lor?

Tu te-ai gandit cum o sa faci?

macris
03.04.2012, 13:07:01
Ai mai trecut pe la biserica? Eu vreau sa intru cu tata in biserica, iar invitatii sa fie deja acolo, nu sa intre dupa mine si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Sa organizez totul la fata locului sau sa vorbesc cu preotul dinainte sa fiu sigura ca este totul ok si nu este nicio problema din partea lor?

am fost acum in februarie la un botez :D se pune? :)) si o sa mai mergem la cel putin inca 2 pana la nunta noastra! a si FYI taxa de botez e 500 de lei ;) a devenit biserica grupului nostru de prieteni :)) ar trebui sa primim card de fidelitate!
eu nu m-am gandit la asta pentru ca nu vreau sa intru cu tata, il prefer pe nas :)

BubuBlonda
03.04.2012, 16:38:53

si eu imi doresc ceva ca tine si cand mergem sa ne spovedim o sa abordam si tema asta :D:D

martina26
03.04.2012, 18:55:17
Pfuu, eu nu m-am gandit la organizarea invitatilor la biserica.
Oare ar trebui sa trec pe invitati 15:45 ca sa fie toti acolo pana la 16 cand ajung eu?

mihaelastroe
04.04.2012, 10:52:00
si eu ma gandesc la asta dar nu am ce face,ma obisnuiesc ca asa se intampla la mai toate nuntile si merg inainte,nu se poate sa nu ti-o faca cineva si chiar sa te trezesti in ziua nuntii ca nu vin

Cristina888
04.04.2012, 11:53:08
si eu ma gandesc la asta dar nu am ce face,ma obisnuiesc ca asa se intampla la mai toate nuntile si merg inainte,nu se poate sa nu ti-o faca cineva si chiar sa te trezesti in ziua nuntii ca nu vin

Sunt convinsa ca vor exista, pot numai sa sper ca numarul va fi unul mic :)

Pascar
04.04.2012, 13:15:25
[QUOTE=Cristina888;4629116]Sunt convinsa ca vor exista, pot numai sa sper ca numarul va fi unul mic :)[/QUOTE
Din cate am povestit cu prietenii ce au facut nunti si din cate am obs se practica un obicei.. cand dai invitatiile iei si un nr de tel de la pers respectiva iar in sapt nuntii cei care nu au confirmat ii suni... din punctul meu de vedere marja de eroare este mica astfel...bine 2 3 10 nebuni se mai gasesc dar mai multi nu cred...

Cristina888
04.04.2012, 14:04:41
[QUOTE=Cristina888;4629116]Sunt convinsa ca vor exista, pot numai sa sper ca numarul va fi unul mic :)[/QUOTE
Din cate am povestit cu prietenii ce au facut nunti si din cate am obs se practica un obicei.. cand dai invitatiile iei si un nr de tel de la pers respectiva iar in sapt nuntii cei care nu au confirmat ii suni... din punctul meu de vedere marja de eroare este mica astfel...bine 2 3 10 nebuni se mai gasesc dar mai multi nu cred...

Da, pey asa vom face si noi, ii vom suna pe fiecare in parte inainte de a da numarul final de meniuri la restaurant. Asta mi se pare cea mai stresanta parte a organizarii.

martina26
04.04.2012, 15:55:53
da, asa e, doar ca noi vom da cateva invitatii si parintilor sa le dea, nu vom merge noi personal cu ele la respectivele persoana. Si mi-e teama ca ai lui nu vor suna pt confimari inainte de nunta, ca va fi ceva de genul "nu-i sunam, ca sigur vin." Si ca nici nu imi vor da numerele lor de telefon sa-i sun eu.
Ce solutie mi-a trecut acum prin minte - sa nu le dam parintilor invitatiile si gata, ci sa mergem noi cu ele, sau noi impreuna cu ei si atunci le cer eu oamenilor numerele de telefon. Ar fi mai complicat ca ai lui stau la 100 km de noi si invitatii lor sunt tot in zona aia, asa ca ar trebui sa mergem sa stam la ei vreo 2 zile si sa umblam din casa-n casa, ca si colindatorii "Primiti cu invitatia la nunta?" =))

Cristina888
04.04.2012, 16:20:15
da, asa e, doar ca noi vom da cateva invitatii si parintilor sa le dea, nu vom merge noi personal cu ele la respectivele persoana. Si mi-e teama ca ai lui nu vor suna pt confimari inainte de nunta, ca va fi ceva de genul "nu-i sunam, ca sigur vin." Si ca nici nu imi vor da numerele lor de telefon sa-i sun eu.
Ce solutie mi-a trecut acum prin minte - sa nu le dam parintilor invitatiile si gata, ci sa mergem noi cu ele, sau noi impreuna cu ei si atunci le cer eu oamenilor numerele de telefon. Ar fi mai complicat ca ai lui stau la 100 km de noi si invitatii lor sunt tot in zona aia, asa ca ar trebui sa mergem sa stam la ei vreo 2 zile si sa umblam din casa-n casa, ca si colindatorii "Primiti cu invitatia la nunta?" =))

=)))) Incercati sa discutati cu socrii tai si sa le explicati cat de important (cu argumente financiare, ca sunt singurele care tin de obicei cu parintii) este sa stiti exact cine vine si cine nu, ca banii nu cresc in copaci si nu sunt de prisos nimanui.

rositaaa
07.04.2012, 22:24:12
Eu nu cred ca am sa sun pentru confirmare,nu cred ca am sa trec nici numarul de telefon pentru confirmare,cine vrea sa vina ,vine oricum.

BubuBlonda
07.04.2012, 22:27:53
Eu nu cred ca am sa sun pentru confirmare,nu cred ca am sa trec nici numarul de telefon pentru confirmare,cine vrea sa vina ,vine oricum.

si cand la nunta ti se trece nr de meniuri si tu comanzi 200 dar la nunta iti vin 100 cum va fi? iti convine sa platesti din buzunar n'spre meniuri? gandeste-te bine la ce zici ca la urma urmei e vorba de banii tai in joc... scopul confirmarii e pt o estimare cat mai aproape de real :)

Cristina888
07.04.2012, 22:33:53

Asta e clar ca cine vrea sa vina o face oricum, insa scopul confirmarii este altul. Trebuie sa stii cat mai exact ce numar de meniuri comanzi la restaurant cu cateva zile inainte. In situatia in care faci o nunta fara dar si nu te deranjeaza sa platesti 30 sau eu stiu cate meniuri in plus pentru oameni care nu au fost prezenti, gandeste-te macar din punct de vedere organizatoric.
Cum ar fi sa te pregatesti pentru un numar de oameni si sa ramai cu 3-4 mese goale, sau dimpotriva, sa inceapa chelnerii sa aduca mese si scaune in timpul petrecerii...

rositaaa
07.04.2012, 22:36:31
dar cunosc persoane care spun ca se simt presati daca sunt sunati pentru confirmare,deasta ma gandesc sa nu sun pentru confirmare,chiar imi spunea cineva ca vroia sa mearga la o nunta dar din cauza ca a fost sunat nu a mai mers,pentru ca i s a parut deranjant sa fie sunat......

BubuBlonda
07.04.2012, 22:39:35
dar cunosc persoane care spun ca se simt presati daca sunt sunati pentru confirmare,deasta ma gandesc sa nu sun pentru confirmare,chiar imi spunea cineva ca vroia sa mearga la o nunta dar din cauza ca a fost sunat nu a mai mers,pentru ca i s a parut deranjant sa fie sunat......

=))) o scuza mai puerila nu putea scoate? tu suni doar daca ai persoane care te-au lasat in faza de "nu stiu...mai este timp" si alte de acest gen....daca iti zice de la bun inceput da sau nu atunci e clar ca stii raspunsul si nu are sens sa mai stresezi omul cu tel....cel putin asta e sincer parerea mea si eu asa voi face la noi la nunta...in rest fiecare face cum stie

Cristina888
07.04.2012, 22:41:45

Astea cred ca sunt cazuri exceptionale iar motivul pe care l-a invocat mie mi se pare un pretext prost. Daca esti un om rational si de bun simt nu te poti supara pe o situatie de genul asta. Nu cred ca-si imagineaza cineva ca este o placere pentru miri sa dea 100 de telefoane inainte de nunta si ca o fac doar ca sa puna presiune pe invitat sa accepte sa vina.

Sunt convinsa ca omul ala nu avea nici cea mai mica intentie de a merge la nunta respectiva...

martina26
07.04.2012, 22:42:38

Serios??? Esti prea calma si ai nevoie de adrenalina? Daca iti vin mai multi si n-ai unde-i pune?

rositaaa
07.04.2012, 22:46:17
[QUOTE=martina26;4633072]Serios??? Esti prea calma si ai nevoie de adrenalina? Daca iti vin mai multi si n-ai unde-i pune?[
=)) sper sa nu fie invers,mai am timp sa ma decid cum o sa fac......oricum multumesc pentru sfaturi,o sa vb cu R. despre asta...

martina26
07.04.2012, 23:00:47
asculta-le pe fete, nu e o chestie pe care sa o lasi la voia intamplarii, in principal din cauza numarului de meniuri.

al3xandra81
09.04.2012, 22:43:47
Buna Miresici de septembrie 2012,
Am citit cu mare interese pagina cu pagina din acest subiect si mi-am dat seama ca eu sunt cea mai "intarziata" dintre toate. Voi avea nunta pe 1 septembrie si ne-am hotarat acum 2 saptamani .
Tot ce am reusit sa facem a fost sa arvunim localul si sa umblam pe la biserici, dar se pare ca nu prea avem noroc, toate bisericile pe care le-am fi vrut fie sunt in renovare cu schele in biserica, fie vor fi la data la care vom avea nunta etc
Aaaaa... avem verighetele, ni le-am luat de la "logodna" pentru ca al meu miresic a considerat ca nu e corect sa port doar eu inel :-p
Am observat ca s-a vorbit un pic si despre dansul de deschidere si melodia aferenta . Eu as vrea neaparat sa fie un duet si daca se poate si in romana, dar pana acum nu am gasit nimic in romana care sa ma faca macar sa ma mai gandesc /:)
V-am povestit un pic despre mine, ca sa ma puteti cunoaste si sper sa ma primiti in grupul vostru :*:*:*

Cristina888
09.04.2012, 22:46:40
Am citit cu mare interese pagina cu pagina din acest subiect si mi-am dat seama ca eu sunt cea mai "intarziata" dintre toate. Voi avea nunta pe 1 septembrie si ne-am hotarat acum 2 saptamani .
Tot ce am reusit sa facem a fost sa arvunim localul si sa umblam pe la biserici, dar se pare ca nu prea avem noroc, toate bisericile pe care le-am fi vrut fie sunt in renovare cu schele in biserica, fie vor fi la data la care vom avea nunta etc
Aaaaa... avem verighetele, ni le-am luat de la "logodna" pentru ca al meu miresic a considerat ca nu e corect sa port doar eu inel :-p
Am observat ca s-a vorbit un pic si despre dansul de deschidere si melodia aferenta . Eu as vrea neaparat sa fie un duet si daca se poate si in romana, dar pana acum nu am gasit nimic in romana care sa ma faca macar sa ma mai gandesc /:)
V-am povestit un pic despre mine, ca sa ma puteti cunoaste si sper sa ma primiti in grupul vostru :*:*:*

Te primim cu mare drag si iti stam la dispozitie cu orice informatie, in masura in care te putem ajuta >:D<

al3xandra81
09.04.2012, 23:02:01
Voi unde va faceti invitatiile fetelor? Ati gasit undeva sa va multumeasca si calitatea si pretul?
Tot bananaind pe net am gasit niste pahare care mi s-au parut destul de interesante :D, iar pretul si mai interesant ;-)100Ron toate 4

Flamingo
10.04.2012, 11:28:49

Voi unde va faceti invitatiile fetelor? Ati gasit undeva sa va multumeasca si calitatea si pretul?
Tot bananaind pe net am gasit niste pahare care mi s-au parut destul de interesante :D, iar pretul si mai interesant ;-)100Ron toate 4

Bine ai venit in grupul miresicilor de 01.09 ! ;))

Invitatiile mele sunt in lucru dar voi vedea cand le primesc daca recomand sau nu furnizorul.Sper sa fie ok pentru ca imi plac mult in poze, si as fi dezamagita daca ar iesi de slaba calitate.
In ceea ce priveste paharele, eu nu agreez deloc ideea paharelor "imbracate" (fara suparare :D ) dar cred ca 100 ron e un pret ok pentru toate 4. :)

al3xandra81
10.04.2012, 12:11:07
Nici o problema mara:) de aia suntem aici sa ne impartasim idei , nu sa le acceptam/ adoptam pe toate;))
Fetelor vre-o idee ptr un duet? Enentual in romana ;))

Flamingo
10.04.2012, 12:31:21
Nici o problema mara:) de aia suntem aici sa ne impartasim idei , nu sa le acceptam/ adoptam pe toate;))

Eu cred ca raman la melodia Loredanei cu Dragos Chircu-Ochii din vis, mi se pare potrivita ca mesaj. :)

al3xandra81
10.04.2012, 13:54:08
Eu cred ca raman la melodia Loredanei cu Dragos Chircu-Ochii din vis, mi se pare potrivita ca mesaj. :)

Superba melodia si versurile , emitionanta:x
Nu o stiam!
Noi ne gandisem la " finally found someone" sau "i just can't stop loving you" , dar melodia asta mara crrd ca are sanse sa le detroneze:d

dr_alinutza
11.04.2012, 10:43:24
Noi cred ca vom alege My baby you-Marc Anthony.Prietenul meu e antitalent la dans si nu cred ca va reusi sa invete vreun vals spectaculos asa ca melodia asta e potrivita.

gezena
11.04.2012, 15:25:12
Noi ne-am hotarat la un vals pe care l-am gasit absolut intamplator. E compus de actorul Antony Hopkins si interpretat de Andre Rieu si orchestra Johann Strauss din Viena.

http://www.youtube.com/watch?v=CVB2mfUQqh4

E superb si chiar deosebit fata de clasicele valsuri.

BubuBlonda
11.04.2012, 16:00:20
Noi cred ca vom alege My baby you-Marc Anthony.Prietenul meu e antitalent la dans si nu cred ca va reusi sa invete vreun vals spectaculos asa ca melodia asta e potrivita.

e un blues minunat spor!!!!!!!!!

Cristina888
11.04.2012, 19:50:38

Ce zici de Horia Brenciu cu Iuliana Puschila? Eu am auzit-o la el la concert si imi place la nebunie...este superba

http://www.youtube.com/watch?v=iHL20ax21FM

Marc Anthony este cantaretul meu preferat....mi se pare ca are cea mai frumoasa si mai calda voce din lume :x

al3xandra81
11.04.2012, 21:12:53
Ce zici de Horia Brenciu cu Iuliana Puschila? Eu am auzit-o la el la concert si imi place la nebunie...este superba

http://www.youtube.com/watch?v=iHL20ax21FM

wow fetelor .... ce melodii frumoase pe care eu nici nu le stiam :X
Multumesc :*

al3xandra81
11.04.2012, 21:20:49
Noi ne-am hotarat la un vals pe care l-am gasit absolut intamplator. E compus de actorul Antony Hopkins si interpretat de Andre Rieu si orchestra Johann Strauss din Viena.

http://www.youtube.com/watch?v=CVB2mfUQqh4

E superb si chiar deosebit fata de clasicele valsuri.
f frumooooos si romantic valsul:X dar nu il poti dansa oricum , trebuie luate niste lectii . Uite o alta melodie care zic eu ca e superba . pe melodia asta au dansat nasii nostri si au avut un dans fff frumos si romantic :X:X:X
http://www.youtube.com/watch?v=FKdrqyroDlI&feature=related

mary_85
12.04.2012, 12:08:09
Ma laud si eu cu melodia noastra, din nou :P

http://www.youtube.com/watch?v=nKAnnu2GETU&feature=my_liked_videos&list=LLV1-Vf8B51m4xz86445K4oQ

L. a gasit-o si i-a placut foarte mult, ni se potriveste ca o manusa, anul asta am facut 10 ani de relatie :x

BubuBlonda
12.04.2012, 12:16:38

http://www.youtube.com/watch?v=nKAnnu2GETU&feature=my_liked_videos&list=LLV1-Vf8B51m4xz86445K4oQ

L. a gasit-o si i-a placut foarte mult, ni se potriveste ca o manusa, anul asta am facut 10 ani de relatie :x

si inca de 10 ori mai multi ani inainte...in intelegere si voie buna...iubire si respect...draguta melodia :)

ooana82
12.04.2012, 12:30:43
In sfaaaaarsit putem taia de pe lista: muzica si foto. Raman video, aranjamente si vestimentatiile :P
Nici nu stiti cat va invidiez ca sunteti in faza cu alesul melodiei :P
Spor la pregatiri si sarbatori luminoase!

nika_mirela
13.04.2012, 08:58:03
Wow fetele...deja mai avem la 5 luni !!!Ce repede a trecut timpul 8-|. Noi suntem in cautare de invitatii si pantofi ...(la cat de nehotarati suntem cu invitatiile, ni s-au rupt pantofii maergand la magazinele de profil :)))
Voi v-ati facut invitatiile?Cand incepeti sa le dati?
Va pup si un Paste Fericit

sis
13.04.2012, 09:39:27
Wow fetele...deja mai avem la 5 luni !!!Ce repede a trecut timpul 8-|. Noi suntem in cautare de invitatii si pantofi ...(la cat de nehotarati suntem cu invitatiile, ni s-au rupt pantofii maergand la magazinele de profil :)))
Noi le-am facut, dar acum cautam plicurile potrivite. Si mai avem destul de multe de facut. Nu stiu, unele dintre voi sunteti asa organizate...Noi mai avem sa ne hotaram daca vrem sau nu marturii si ce vrem, sa vorbim pentru decoratiuni florale, sa gasim cameraman, sa ne luam tinutele de civila, A. si de religioasa, eu voal, pantofi; bautuile sunt cumparate pe sfert. Si A. al meu pleaca cel putin 2 luni la Budapesta, desi imi promite ca are sa se intoarca des.

al3xandra81
13.04.2012, 12:54:28
In sfaaaaarsit putem taia de pe lista: muzica si foto. Raman video, aranjamente si vestimentatiile :P
Nici nu stiti cat va invidiez ca sunteti in faza cu alesul melodiei :P
Spor la pregatiri si sarbatori luminoase!

Pe mine nu ai de ce sa ma invidiezi :)) eu nu am rezolvat inca foto/ cameraman/ dj
Ma gandesc cu groaza ca nu o sa mai gasesc ceva "bun" :(

al3xandra81
13.04.2012, 12:55:33

Ce fruuuumos!!!! Felicitari! La multi multi ani! :*

ioanachiorean
17.04.2012, 23:42:19

Felicitari, este foarte frumoasa rochita!

ioanachiorean
18.04.2012, 00:11:01
Salut, noi le-am facut acasa invitatiile:P Sper sa placa si invitatiilor caci noua ne plac foarte mult!

sis
18.04.2012, 08:25:05
Voi in ce stadiu sunteti cu pregatirile? Pt ca eu traiesc din angoase. Avem restaurant, biserica, fotograf, DJ. Invitatii gata, rochia. MAi avem de vorbit cu cameraman, cumparat costumatie de civila pr amandoi, religioasa pt el, pantofi amandurora, sa stabilesc ce si cum fac decoratiunile, marturii, degustari. Mi se face pielea gaina. Iubitul meu pleaca pana in 31 august cu reveniri, zice el dese in tara, dar alea mai mult in weekend. Mi-e frica ca o sa ramanem cu totul pe ultima suta de metri. In plus, gandul ca raman singura amplifica totul.

mary_85
18.04.2012, 09:14:34
Voi in ce stadiu sunteti cu pregatirile? Pt ca eu traiesc din angoase. Avem restaurant, biserica, fotograf, DJ. Invitatii gata, rochia. MAi avem de vorbit cu cameraman, cumparat costumatie de civila pr amandoi, religioasa pt el, pantofi amandurora, sa stabilesc ce si cum fac decoratiunile, marturii, degustari. Mi se face pielea gaina. Iubitul meu pleaca pana in 31 august cu reveniri, zice el dese in tara, dar alea mai mult in weekend. Mi-e frica ca o sa ramanem cu totul pe ultima suta de metri. In plus, gandul ca raman singura amplifica totul.

Stai linistita, sunt sigura ca ai sa te descurci de minune. Mai am si eu destule de rezolvat...invitatiile sunt primele pe lista, le voi comanda de pe net, trebuie sa ne luam rochia/costumul/pantofii, bautura...mai avem si noi destule de cumparat

BubuBlonda
18.04.2012, 13:20:38
Stai linistita, sunt sigura ca ai sa te descurci de minune. Mai am si eu destule de rezolvat...invitatiile sunt primele pe lista, le voi comanda de pe net, trebuie sa ne luam rochia/costumul/pantofii, bautura...mai avem si noi destule de cumparat

si la noi tot invitatiile urmeaza si asta chiar la sfarsitul lunii cred...si noi mai avem din bauturi de luat desi taria e cumparata...noi nu avem costume/pantofi si le vom lua mai prin vara....

sis
18.04.2012, 18:27:58
si la noi tot invitatiile urmeaza si asta chiar la sfarsitul lunii cred...si noi mai avem din bauturi de luat desi taria e cumparata...noi nu avem costume/pantofi si le vom lua mai prin vara....
Bine punctat cu alcoolul. Noi am luat taria acum (gin, whiskey un tip, vodka, martini, campari) si mai avem de luat restul de whiskey, ceva pt doamne, brandy si sa mai completam pe ici pe colo tariile. Am prins preturi bune acum de sarbatori, ne bazam pe drumurile peste granitam poate mai inhatam vreo oferta, iar vinul inainte de eveniment. Inca nu avem un deviz de bauturi clar, zicem ca ajunge si apoi ne razgandim. Nici sa alerg in noaptea aceea dupa sticle n-as vrea, dar nici sa ma ospatez dupa nunta in fiecare seara nu-mi vine.8-|

BubuBlonda
18.04.2012, 19:35:17
Bine punctat cu alcoolul. Noi am luat taria acum (gin, whiskey un tip, vodka, martini, campari) si mai avem de luat restul de whiskey, ceva pt doamne, brandy si sa mai completam pe ici pe colo tariile. Am prins preturi bune acum de sarbatori, ne bazam pe drumurile peste granitam poate mai inhatam vreo oferta, iar vinul inainte de eveniment. Inca nu avem un deviz de bauturi clar, zicem ca ajunge si apoi ne razgandim. Nici sa alerg in noaptea aceea dupa sticle n-as vrea, dar nici sa ma ospatez dupa nunta in fiecare seara nu-mi vine.8-|

:o da' voi aveti o tona de bautura.... noi am optat pt palinca in loc de votka....o afinata pt doamne....whiskey.. si a mai ramas sa luam bere, vin si ractoritoarele :)

sis
18.04.2012, 20:07:22
:o da' voi aveti o tona de bautura.... noi am optat pt palinca in loc de votka....o afinata pt doamne....whiskey.. si a mai ramas sa luam bere, vin si ractoritoarele :)
Cate putin din toate' oricum vinul si whiskey vor predomina ca si cantitate; celelalte, asa pt placerea unora dintre invitati.

alexandraroxana
18.04.2012, 20:14:14
Astazi mi-am comandat tinuta pentru cununia civila.:-p Sambata e gata si atunci o platesc, pentru ca mai trebuie putin modificata fusta.
Am ales pana la urma un compleu cu fusta creion alba, si sacou ce de ia direct pe piele alb, cu maneca 3/4 iar manseta manecii are o banda lata corai, si in partea de jos a sacoului are o banda corai si una neagra.
Sunt foarte incantata de alegere, desi vroiam rochita colorata, dar am o pata de culoare, ceea ce e super, am primit cadou si o cravata pentru el asortata, cu dungulite in degradee, corai si negru, foarte interesanta.
Mai imi trebuie acum o pereche de pantofi corai. Ceva de tipul asta...sper sa gasesc!
52013052013152013352013452013552013652013752013852 0139520140520141520142

alexush
18.04.2012, 20:35:38

Stai linistita ca o sa le rezolvi pe toate, si eu sunt din ce in ce mai stresata, noaptea inainte sa adorm tot fac liste :)) insa si noi mai avem o gramada de luat: video, aranjamente florale, decoratiuni, tortul, tinuta mire, tinuta pt cununia civila, pantofi, verighete, marturii si pe langa asta eu am si licenta in vara si mai ne si mutam sapatamanile astea acuma suntem in renovari, si mi-e tare greu cu toate.

sis
18.04.2012, 20:44:49
Stai linistita ca o sa le rezolvi pe toate, si eu sunt din ce in ce mai stresata, noaptea inainte sa adorm tot fac liste :)) insa si noi mai avem o gramada de luat: video, aranjamente florale, decoratiuni, tortul, tinuta mire, tinuta pt cununia civila, pantofi, verighete, marturii si pe langa asta eu am si licenta in vara si mai ne si mutam sapatamanile astea acuma suntem in renovari, si mi-e tare greu cu toate.
BAfta multa la licenta!! In privinta vestimentatiei eu astept reducerile; nu vreau sa ma zgarai pe ochi pentru cat am dat, Alesul meu vrea sa slabeasca. I-am zis ca la 2 kg nu se va simti diferenta:))

martina26
18.04.2012, 21:53:29
Voi in ce stadiu sunteti cu pregatirile? Pt ca eu traiesc din angoase. Avem restaurant, biserica, fotograf, DJ. Invitatii gata, rochia. Mai avem de vorbit cu cameraman, cumparat costumatie de civila pr amandoi, religioasa pt el, pantofi amandurora, sa stabilesc ce si cum fac decoratiunile, marturii, degustari. Mi se face pielea gaina. Iubitul meu pleaca pana in 31 august cu reveniri, zice el dese in tara, dar alea mai mult in weekend. Mi-e frica ca o sa ramanem cu totul pe ultima suta de metri. In plus, gandul ca raman singura amplifica totul.

Eu nu stiu in ce stadiu ar trebui sa fim, eu zic ca stam bine. Avem biserica, foto-video-muzica, machiaj, decoratiuni. Haine n-avem, rochita mea e in lucru iar costumul lui il luam mai in vara. Acum urmatoarele lucruri pe lista sunt invitatiile si verighetele.

Tinuta mea de cununie civila e cam rezolvata, a lui nu prea, trebuie sa-i cautam o camasa si pantofi si as vrea sa avem si verighetele pana atunci.

@ alexush, daca ai nevoie iti pot face o recomandare pt video, cei cu care vom colabora noi, te pot ajuta. Scrie-mi PM.

mary_85
18.04.2012, 22:07:20
Astazi mi-am comandat tinuta pentru cununia civila.:-p Sambata e gata si atunci o platesc, pentru ca mai trebuie putin modificata fusta.
Am ales pana la urma un compleu cu fusta creion alba, si sacou ce de ia direct pe piele alb, cu maneca 3/4 iar manseta manecii are o banda lata corai, si in partea de jos a sacoului are o banda corai si una neagra.
Sunt foarte incantata de alegere, desi vroiam rochita colorata, dar am o pata de culoare, ceea ce e super, am primit cadou si o cravata pentru el asortata, cu dungulite in degradee, corai si negru, foarte interesanta.
Mai imi trebuie acum o pereche de pantofi corai. Ceva de tipul asta...sper sa gasesc!
52013052013152013352013452013552013652013752013852 0139520140520141520142

Felicitari pt tinuta de civila, ai mai taiat ceva de pe lista ;-) asteptam pozele.
Si eu voi opta pt pantofi corai la nunta, am noroc ca e nunta de noapte, la civila ma voi imbraca direct in rochie de mireasa, sunt sigura ca vei gasi ceva care sa se potriveasca cu restul tinutei.

Flamingo
18.04.2012, 23:54:53

Eu am in plus fata de tine cameraman, verighete, costumul lui si am vorbit cu cineva petru machiaj.Cred ca ne vom incadra bine in timp, avem suficient timp.Nu e cazul sa te alarmezi, o sa fie bine :) >:D<

Flamingo
18.04.2012, 23:58:13
Felicitari pt tinuta de civila, ai mai taiat ceva de pe lista ;-) asteptam pozele.
Si eu voi opta pt pantofi corai la nunta, am noroc ca e nunta de noapte, la civila ma voi imbraca direct in rochie de mireasa, sunt sigura ca vei gasi ceva care sa se potriveasca cu restul tinutei.

Si eu vreau pantofi roz-somon/roz-coral dar nu gasesc NIMIC, dar nimic potrivit.La mine e putin dificil cu inaltimea tocului, nu vreau mai mult de 7-8 cm.

Ank_ella
23.04.2012, 16:45:14
Si eu vreau pantofi roz-somon/roz-coral dar nu gasesc NIMIC, dar nimic potrivit.La mine e putin dificil cu inaltimea tocului, nu vreau mai mult de 7-8 cm.

Aceeasi problema o voi avea si eu....cu marimea tocului...sa nu il depasesc pe miresoi :P
Daca vei gasi ceva dragut cu toc mic la anumite firme...da-mi si mie te rog un PM...ms frumos...pupici

alexandraroxana
23.04.2012, 18:15:53
Si eu toc de 7-8 cm si pantofi corai vreau:-w si nu gasesc pe plac, hmm.
520839520840520841520838
Una dintre modelele astea le vreau, dar sa fie cu mai mult corai (culoarea de baza), si mai putin crem8-}. I-as comanda de pe net, dar ies foarte scump.:-? aproape 300 lei.
Care din cele 4 modele va plac mai mult? Si care ar merge mai bine cu costumul meu? 520842

macris
23.04.2012, 18:38:17
520839520840520841520838
Una dintre modelele astea le vreau, dar sa fie cu mai mult corai (culoarea de baza), si mai putin crem8-}. I-as comanda de pe net, dar ies foarte scump.:-? aproape 300 lei.
Care din cele 4 modele va plac mai mult? Si care ar merge mai bine cu costumul meu? 520842

parerea mea e ca niciunul dintre modele pe care le-ai pus nu merge cu costumul.. avand in vedere ca sunt prezente deja 3 culori in costum mai adaugi tu inca 2 ale pantofilor? ce zici de niste pantofi rosii (sau albi, sau bleumarin - dar eu inclin spre rosii)?

martina26
23.04.2012, 18:44:43
Si eu tot pt rosu votez. Rosu simplu, nu combinatie de rosu cu alte culori.

alexandraroxana
23.04.2012, 18:45:15
parerea mea e ca niciunul dintre modele pe care le-ai pus nu merge cu costumul.. avand in vedere ca sunt prezente deja 3 culori in costum mai adaugi tu inca 2 ale pantofilor? ce zici de niste pantofi rosii (sau albi, sau bleumarin - dar eu inclin spre rosii)?
Costumul este alb cu corai (nu e rosu) si negru.
Pantofii ma gandeam sa-i comand in combinatia corai, cu alb. Deci in loc de crem sa fie alb.
Am vazut eu niste pantofi rosii de piele intoarsa care mi s-au parut corai, dar nu cred ca merge rosu.
Bleumarin nu merge, ca e negru pe costum.
Albi mi se par cam banali, desi daca nu gasesc ce vreau, voi recurge la albi.

al3xandra81
23.04.2012, 22:27:12
Felicitari fetelor:*:*:* , inaintati in pregatiri , noi ne miscam incet dar sigur zic eu .
Am reusit in sfarsit sa rezolvam cu biserica, iar acum ne-am impotmolit la invitatii 8-} mai bine zis la textul de pe invitatii 8-|pentru ca vrem ceva simplu(fara prea multe filosofii ) dar care sa exprime clar caldura si iubire :)
Voi ati ales textul pentru invitatii?

alexandraroxana
23.04.2012, 22:35:47
Felicitari fetelor:*:*:* , inaintati in pregatiri , noi ne miscam incet dar sigur zic eu .
Am reusit in sfarsit sa rezolvam cu biserica, iar acum ne-am impotmolit la invitatii 8-} mai bine zis la textul de pe invitatii 8-|pentru ca vrem ceva simplu(fara prea multe filosofii ) dar care sa exprime clar caldura si iubire :)
Voi ati ales textul pentru invitatii?
Noi inca nu ne-am ocupat de invitatii. Momentan noi efectiv pentru nunta nu am mai facut nimic, ca ne-am apucat de cumparat apartament si acum suntem preocupati de aceasta problema.
Ma avem de rezolvat:

vornic;
verighete;
costum + pantofi mire;
invitatii;
pantofi pentru mine - cununia civila;
parfumuri pentru amandoi ;-).

Altceva nu imi vine in minte acum, poate ca vom mai descoperi pas cu pas ce mai e de facut.:-?

al3xandra81
23.04.2012, 22:42:35
Noi inca nu ne-am ocupat de invitatii. Momentan noi efectiv pentru nunta nu am mai facut nimic, ca ne-am apucat de cumparat apartament si acum suntem preocupati de aceasta problema.
Ma avem de rezolvat:

vornic;
verighete;
costum + pantofi mire;
invitatii;

Altceva nu imi vine in minte acum, poate ca vom mai descoperi pas cu pas ce mai e de facut.:-?

eu zic ca e timp , bani sa ai :))
nu vreau sa par neinformata , dar vornic ?mi-a scapat termenul :(

corinaandreea
23.04.2012, 22:44:53
Eu tai de pe lista dar este interminabila,bine ca am timp :))

BubuBlonda
23.04.2012, 22:47:35
Ma avem de rezolvat:

vornic;
verighete;
costum + pantofi mire;
invitatii;

se mai poarta vornicul??? inseamna ca o sa aveti mai toate traditiile

Flamingo
24.04.2012, 09:43:51
Aceeasi problema o voi avea si eu....cu marimea tocului...sa nu il depasesc pe miresoi :P
Daca vei gasi ceva dragut cu toc mic la anumite firme...da-mi si mie te rog un PM...ms frumos...pupici

Eu din fericire am gasit o fabrica de incaltaminte langa Brasov care face la comanda, la un pret de bun simt.Astept sa fie gata pantofii unei prietene sa ma conving ca lucreaza bine si apoi imi voi da si eu comanda. :)

Care din cele 4 modele va plac mai mult? Si care ar merge mai bine cu costumul meu?

Eu sunt de aceeasi parere cu macris, nu prea se potivesc pantofii cu costumul... nici una din perechi.La acel costum as opta pentru niste pantofi dintr-o singura culoare, fie alb fie corai.

alexandraroxana
24.04.2012, 11:38:02
eu zic ca e timp , bani sa ai :))
nu vreau sa par neinformata , dar vornic ?mi-a scapat termenul :(
Vornic = Staroste = Maestru de ceremonii

E mai mult specific in Ardeal, in alte zone nu cred ca se practica. Si eu am vrut sa renunt la el, dar am ajuns la concluzia xa avem nevioe de cineva sa ne organizeze, sa nu existe timpi morti sau sa pierdem vremea si sa fin dezorientati.

alexandraroxana
24.04.2012, 11:39:34
se mai poarta vornicul??? inseamna ca o sa aveti mai toate traditiile
Nu o sa avem toate traditiile, nu este neaparat o nunta traditionala.
La lautari am renuntat, pentru ca nu imi plac, si nu are sens sa mai dau banii si pe asa ceva.

alexandraroxana
24.04.2012, 11:41:41
Eu din fericire am gasit o fabrica de incaltaminte langa Brasov care face la comanda, la un pret de bun simt.Astept sa fie gata pantofii unei prietene sa ma conving ca lucreaza bine si apoi imi voi da si eu comanda. :)

Eu sunt de aceeasi parere cu macris, nu prea se potivesc pantofii cu costumul... nici una din perechi.La acel costum as opta pentru niste pantofi dintr-o singura culoare, fie alb fie corai.
Da, asa este merg mai bine pantofii dintr-o singura culoare albi / corai. Poate voi lua albi, daca nu gasesc corai.
Imi dai un PM cu numele fabricii si date de contact si imi spui te rog cum iti faci comanda?

martina26
24.04.2012, 12:01:48
Aum ca ma gandesc mai bine, si eu zic ca mai bine albi decat rosii cum ziceam initial, pentru ca ai o nuanta destul de pretentioasa de rosu in sacou si ar fi destul de greu sa gasesti pantofi fix aceeasi nunata. Iar un alt rosu langa corai ar arata cam rau, dupa mine.
Cu alb ai mai mari sanse sa arate bine.

Faza cu vornicul nu o inteleg - nu inteleg cum poate un strain sa te organizeze mai bine decat te organizezi tu, mai ales ca nu-i cunoaste pe invitati. De ce nu pot sa organizeze parintii vostri?

macris
24.04.2012, 12:09:49
Aum ca ma gandesc mai bine, si eu zic ca mai bine albi decat rosii cum ziceam initial, pentru ca ai o nuanta destul de pretentioasa de rosu in sacou si ar fi destul de greu sa gasesti pantofi fix aceeasi nunata. Iar un alt rosu langa corai ar arata cam rau, dupa mine.
Cu alb ai mai mari sanse sa arate bine.

Faza cu vornicul nu o inteleg - nu inteleg cum poate un strain sa te organizeze mai bine decat te organizezi tu, mai ales ca nu-i cunoaste pe invitati. De ce nu pot sa organizeze parintii vostri?

si eu zic ca alb merge mai bine dar ea spunea ca nu vrea alb ca sunt prea simpli.
nu stiu daca am zis, dar eu am ales pantofi rosii iar tinuta va fi alba.
mi-am adus aminte ca am pozele cu pantofii :D calitatea nu e f buna pentru ca le-am facut cu telefonul, daca e faceam cu aparatul foto trebuia sa le micsorez si.. alta bataie de cap ;;)
cei verzi sunt pt cununia religioasa

Flamingo
24.04.2012, 13:08:11
Da, asa este merg mai bine pantofii dintr-o singura culoare albi / corai. Poate voi lua albi, daca nu gasesc corai.
Imi dai un PM cu numele fabricii si date de contact si imi spui te rog cum iti faci comanda?

Eu iti dau datele dar nu cred ca te ajuta...trebuie mers personal si probat calapodul.Dar daca vrei,poti sa te plimbi pana la Brasov (Harman).... :)

BubuBlonda
24.04.2012, 14:17:16
Vornic = Staroste = Maestru de ceremonii

E mai mult specific in Ardeal, in alte zone nu cred ca se practica. Si eu am vrut sa renunt la el, dar am ajuns la concluzia xa avem nevioe de cineva sa ne organizeze, sa nu existe timpi morti sau sa pierdem vremea si sa fin dezorientati.

se practica vornic si la noi in bucovina dar el te "organizeaza" cu privire la traditii si cum peste multe din ele vreau sa sar....nici nu ma gandesc sa iau vornic...plus ca din cate stiu eu vornicul se mai pastreaza la sate si e cineva de pe acolo...nu am rude deloc la tara asa ca toti stam prost la capitolul traditii...nu-mi doresc stres in ziua nuntii si nici sa fiu mereu in contra timp...vreau sa totul sa decurga normal si de la sine :)

danielan86
25.04.2012, 11:58:53
De unde ti-ai luat costumul?

520839520840520841520838

mihaelastroe
26.04.2012, 12:37:35
si eu zic ca alb merge mai bine dar ea spunea ca nu vrea alb ca sunt prea simpli.
nu stiu daca am zis, dar eu am ales pantofi rosii iar tinuta va fi alba.
mi-am adus aminte ca am pozele cu pantofii :D calitatea nu e f buna pentru ca le-am facut cu telefonul, daca e faceam cu aparatul foto trebuia sa le micsorez si.. alta bataie de cap ;;)
cei verzi sunt pt cununia religioasa
sunt foarte frumosi si imi plac pt sunt comozi,te felicit