PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de SEPTEMBRIE 2012

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Cristina888
09.03.2011, 15:17:08
Dragele mele miresici din luna septembrie anul 2012, va invit pe toate sa schimbam idei, poze si sa discutam pe marginea nuntii noastre si aici, pe langa topicul principal....sper sa fim cat mai multe si cat mai active si vorbarete...pup :*

anomiss
11.03.2011, 12:37:54
Dragele mele miresici din luna septembrie anul 2012, va invit pe toate sa schimbam idei, poze si sa discutam pe marginea nuntii noastre si aici, pe langa topicul principal....sper sa fim cat mai multe si cat mai active si vorbarete...pup :*

buna cristina...m-am gandit sa ma alatur si eu miresicilor din septembrie sa nu te simti singurica.....cum merg pregatiriile???pupici multi

dr_alinutza
11.03.2011, 16:32:08
Buna... si eu am tot in septembrie,pe 15.Sper sa fie vreme frumoasa.Noi avem pana acum doar restaurantul....si multe idei... :)

Cristina888
11.03.2011, 22:42:26
buna cristina...m-am gandit sa ma alatur si eu miresicilor din septembrie sa nu te simti singurica.....cum merg pregatiriile???pupici multi

Ce ma bucur ca nu mai sunt singurica pe aici :-p Pupic :*

Alinutza, nici eu nu am mai multe stabilite in afara de restaurant, deocamdata sunt in cautare de formatie iar restul de la toamna incolo....pana atunci ma uit pe net, caut poze, idei etc. E prea devreme pentru toate celelalte chestii si chiar daca m-as hotari de acum la ceva, intr-un an jumate ma razgandesc sigur si apoi regret...

anomiss
14.03.2011, 05:24:05

Alinutza, nici eu nu am mai multe stabilite in afara de restaurant, deocamdata sunt in cautare de formatie iar restul de la toamna incolo....pana atunci ma uit pe net, caut poze, idei etc. E prea devreme pentru toate celelalte chestii si chiar daca m-as hotari de acum la ceva, intr-un an jumate ma razgandesc sigur si apoi regret...

eu zic ca pana in septembrie avem timp de toate pregatariile si eu sunt in cautare de formatie si ma uit de foto-video la preturi acceptabile
ati fost la targ Cristina,Alina???
fetelor la ce restaurant faceti nunta???pupici...o saptamana usoara si frumoasa

Cristina888
14.03.2011, 08:03:50
eu zic ca pana in septembrie avem timp de toate pregatariile si eu sunt in cautare de formatie si ma uit de foto-video la preturi acceptabile
ati fost la targ Cristina,Alina???
fetelor la ce restaurant faceti nunta???pupici...o saptamana usoara si frumoasa

Si eu sunt in cautare de formatie. De fapt, m-as fi decis pana acum daca una dintre formatiile care ne plac noua nu ar fi avut primul eveniment la care sa ii putem vedea tocmai la sf lui mai; nu vreau sa iau nicio hotarare in privinta asta pana nu ii vad si pe ei...sper doar ca ceilalti sa nu fie ocupati pana atunci, in cazul in care nu ne vom hotari la astia de care va ziceam ca asteptam sa-i vedem...

Referitor la targuri, am fost la 2 cu viitoarea mea nasa ( ea are nunta vara asta in august ) sa isi caute rochita, pantofi, voal etc si spre marea mea dezamagire nu am vazut nicio rochita care sa spun ca este wow, iar restul expozantilor m-au cam dezamagit...

In ceea ce priveste restaurantul, noi ne-am hotarit la o sala de evenimente din zona Pipera-Tunari, unde pe langa faptul ca am gasit genul de local pe care ni-l doream, am dat de niste oameni extraordinari de deschisi si comunicativi care ne-au cucerit. Singura mea strangere de inima referitoare la local este faptul ca sala este decorata cu rosu ( mocheta este un rosu foarte puternic ) si cu crem ( tapetul ), ceea ce ma limiteaza foarte mult la decoratiuni ( cromatic ma refer.....as fi vrut sa imi decorez alb imaculat iar florile si alte mici detalii sa fie pe mov...) dar asta e...m-am resemnat :)

Numele restaurantului in gasesti in coltul din dreapta al postarii, unde sunt inregistrate detaliile nuntii...

P.S. - apropo de foto-video, pe mine m-au cucerit pozele facute de fotograful de care s-a vorbit pe topicul principal de miresici 2012 in ultimele zile...insa daca il iau pe el si video separat cred ca ma duc aproape de 1300-1400 euro, mult mai mult decat as vrea eu sa dau ( maxim 1000 euro ambele )

selenuk18
14.03.2011, 14:12:35
Salutare....eu am nunta pe 25 august 2012 , ma primiti si pe mine in grupul vostru ? :P

Cristina888
14.03.2011, 14:20:58
Salutare....eu am nunta pe 25 august 2012 , ma primiti si pe mine in grupul vostru ? :P

Te primim binenteles cu bratele deschise >:D< si aici, si pe topicul general si ( vorbesc in numele miresicilor de august, sper sa nu se supere ) pe topicul dedicat nuntilor ce au loc in luna august :*

dr_alinutza
14.03.2011, 17:47:47
Eu nu am fost pana acum la niciun targ,mi se pare muult prea devreme...La formatie nu ne-am hotarat nici noi,avem niste nunti in mai unde vom vedea mai multe...poate alegem ceva...Biserica si fotograful le vom alege la vara.

Noi facem nunta aici (Slatina): http://i1185.photobucket.com/albums/z347/alinaprv/dscn1167.jpg

Cristina888
14.03.2011, 19:17:01
Eu nu am fost pana acum la niciun targ,mi se pare muult prea devreme...La formatie nu ne-am hotarat nici noi,avem niste nunti in mai unde vom vedea mai multe...poate alegem ceva...Biserica si fotograful le vom alege la vara.

Noi facem nunta aici (Slatina): http://i1185.photobucket.com/albums/z347/alinaprv/dscn1167.jpg

Arata superb...esti o norocoasa pentru ca sala iti permite orice tip de decoratiuni, orice combinatie de culori :) Felicitari!

anomiss
14.03.2011, 19:37:26

superba sala seamana putintel cu sala in care fac eu nunta

encouted
15.03.2011, 07:25:18
Buna dimineata miresici,

Ma alatur si eu voua ca viitoare miresica de septembrie 2012, mai exact pe 29 septembrie 2012. Momentan cautam restaurant , asa ca rog miresicile din Iasi care ne pot da sfaturi despre alegerea restaurantului sa nu ezite sa scrie
Va doresc la toate o zi cat mai usoara.:*

Cristina888
15.03.2011, 09:45:14
Buna dimineata miresici,

Ma alatur si eu voua ca viitoare miresica de septembrie 2012, mai exact pe 29 septembrie 2012. Momentan cautam restaurant , asa ca rog miresicile din Iasi care ne pot da sfaturi despre alegerea restaurantului sa nu ezite sa scrie
Va doresc la toate o zi cat mai usoara.:*

Bine ai venit! >:D< Deocamdata mi se pare ca niciuna din miresicile de 2012 active pe forum nu este din Iasi parca....dar nu bag mana in foc. Oricum, eu te sfatuiesc sa tragi cu ochiul la topicul pe regiuni, la cel pentru Iasi si sa vezi ce restaurante si-au gasit fetele pe acolo...Pup :*

Uite, il gasesti aici : http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=100

dr_alinutza
15.03.2011, 14:00:44
Ma bucur ca va place sala mea.Intr-adevar am multe posibilitati de decorare si imi place ca e si foarte mare,are o capacitate de 500 de persoane.

encouted
15.03.2011, 15:56:41
Nultumesc Cristina pentru urarile de bun venit :)
Din pacate cam asa este, nu prea sunt miresici din Iasi, dar poate cu timpul cine stie mai apar cateva...
Oricum intre timp mai trag cu ochiul si la voi, pentru sfaturi, sugestii pentru ca am observat ca sunteti foarte harnice
Spor cu pregatitul si ne mai auzim...:*

Cristina888
15.03.2011, 17:57:53
Nultumesc Cristina pentru urarile de bun venit :)
Din pacate cam asa este, nu prea sunt miresici din Iasi, dar poate cu timpul cine stie mai apar cateva...
Oricum intre timp mai trag cu ochiul si la voi, pentru sfaturi, sugestii pentru ca am observat ca sunteti foarte harnice
Spor cu pregatitul si ne mai auzim...:*

Apar cu siguranta, suntem tot mai multe pe zi ce trece. Poti sa faci mult mai multe decat sa tragi cu ochiul, sa ne impartasesti si noua din ideile tale pentru nunta, cum ti-ai dori sa fie, iar pe off-topic te asteptam sa ne povestesti despre tine, despre miresoi, cum v-ati cunoscut etc etc etc :D

encouted
15.03.2011, 20:17:36
Sincera sa fiu nici nu prea am idee de cum va fi aceea zi. De fapt nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum. Vreau o nunta cat mai simpla, fara prea multe traditii, obiceiuri, consider ca nu au importanta.
Despre miresoi ce sa spun e cel mai dulce baiat, avem ceva timp de cand suntem impreuna, mai exact 4 ani si un pic si am considerat ca e timpul sa facem si noi urmatorul pas. M-a cerut pe 24 ianuarie, exact in ziua cand implineam 4 ani de prietenie. Nici nu se putea un cadou mai frumos sa primesc in aceea zi :D

Sunt novice in acest domeniu "al nuntilor", chiar nu ma pricep la decoratiuni,aranjamente etc. Din acest motiv m-am hotarat sa ma inscriu pe acest site, ca sa pot vorbi cu cat mai multe miresici care au ceva experienta, sa-mi pot schita si eu niste idei despre cum as vrea sa arate nunta mea.

Voi intra mai mult seara ca in timpul zilei nu prea am timp, dar voi incerca sa fiu cat mai activa pe acest forum.

Pupici tuturor

Cristina888
15.03.2011, 21:25:00
Sincera sa fiu nici nu prea am idee de cum va fi aceea zi. De fapt nici nu vreau sa ma gandesc de pe acum. Vreau o nunta cat mai simpla, fara prea multe traditii, obiceiuri, consider ca nu au importanta.
Despre miresoi ce sa spun e cel mai dulce baiat, avem ceva timp de cand suntem impreuna, mai exact 4 ani si un pic si am considerat ca e timpul sa facem si noi urmatorul pas. M-a cerut pe 24 ianuarie, exact in ziua cand implineam 4 ani de prietenie. Nici nu se putea un cadou mai frumos sa primesc in aceea zi :D

Sunt novice in acest domeniu "al nuntilor", chiar nu ma pricep la decoratiuni,aranjamente etc. Din acest motiv m-am hotarat sa ma inscriu pe acest site, ca sa pot vorbi cu cat mai multe miresici care au ceva experienta, sa-mi pot schita si eu niste idei despre cum as vrea sa arate nunta mea.

Voi intra mai mult seara ca in timpul zilei nu prea am timp, dar voi incerca sa fiu cat mai activa pe acest forum.

Pupici tuturor

Nici eu nu stiam nimic despre nunti si tot ce presupune organizarea unui astfel de eveniment, dar de cand am intrat pe acest forum si am citit topicurile celor care au avut deja nunta ( ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci ) m-am cam prins despre ce este vorba si acum sunt nerabdatoare sa vina aceasta zi, deja mi-am facut o idee despre cum as vrea sa decurga totul :) Pupici :*

Ucretzik
16.03.2011, 22:09:14

Buna miresici
Eu inca nu am stabilit data nuntii nu sunt hotarata daca o sa fac in iunie sau septembrie!
Deci ma primiti la voi?
Si as fi curioasa de locatia restaurantului aratat in link-ul de mai sus pt ca et sunt din Slatina si nu stiu locatia acestui restaurant!:gen_13:

Cristina888
16.03.2011, 22:10:55
Buna miresici
Eu inca nu am stabilit data nuntii nu sunt hotarata daca o sa fac in iunie sau septembrie!
Deci ma primiti la voi?
Si as fi curioasa de locatia restaurantului aratat in link-ul de mai sus pt ca et sunt din Slatina si nu stiu locatia acestui restaurant!:gen_13:

Binenteles ca te primim, indiferent daca iti fixezi nunta in iunie sau septembrie! Bine ai venit printre noi >:D<

Ucretzik
16.03.2011, 22:11:16
Nici eu nu stiam nimic despre nunti si tot ce presupune organizarea unui astfel de eveniment, dar de cand am intrat pe acest forum si am citit topicurile celor care au avut deja nunta ( ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci ) m-am cam prins despre ce este vorba si acum sunt nerabdatoare sa vina aceasta zi, deja mi-am facut o idee despre cum as vrea sa decurga totul :) Pupici :*

Buna Cristina! Spune-mi si mie cat ai stabilit tu meniul la previ ca initial acolo am vrut sa facem dar ne era cam frica si am zis sa aflu intai o parere si apoi sa merg...;;)

Ucretzik
16.03.2011, 22:13:28
Binenteles ca te primim, indiferent daca iti fixezi nunta in iunie sau septembrie! Bine ai venit printre noi >:D<

Apropo'
Data care am pus-o e orientativa pt a ma lasa sa trec de campul respectiv:">

Cristina888
16.03.2011, 22:18:52
Buna Cristina! Spune-mi si mie cat ai stabilit tu meniul la previ ca initial acolo am vrut sa facem dar ne era cam frica si am zis sa aflu intai o parere si apoi sa merg...;;)

Mey, eu nu pot sa-ti spun decat lucruri minunate despre Previ. Meniul este cel care apare si pe site, 65 euro all inclusive. Am mai dat detalii despre restaurantul meu si oamenii de acolo - uite poti sa vezi aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=28515&p=3978749#post3978749

Eu nu pot sa-ti spun decat ca sunt extrem de fericita de alegerea pe care am facut-o, nu as fi putut alege altceva mai ok dpdv al raportului calitate-pret, iar patronii sunt de milioane. Te sfatuiesc sa faci o vizita si sa te convingi cu ochii tai. Daca mai ai vreo alta intrebare, feel free to ask :)

Ucretzik
16.03.2011, 22:26:55
Mey, eu nu pot sa-ti spun decat lucruri minunate despre Previ. Meniul este cel care apare si pe site, 65 euro all inclusive. Am mai dat detalii despre restaurantul meu si oamenii de acolo - uite poti sa vezi aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=28515&p=3978749#post3978749

Eu nu pot sa-ti spun decat ca sunt extrem de fericita de alegerea pe care am facut-o, nu as fi putut alege altceva mai ok dpdv al raportului calitate-pret, iar patronii sunt de milioane. Te sfatuiesc sa faci o vizita si sa te convingi cu ochii tai. Daca mai ai vreo alta intrebare, feel free to ask :)

Multumesc din suflet dar as vrea sa te intreb daca stii ceva de Solange sau de Imperial;-)

Cristina888
16.03.2011, 22:34:02
Multumesc din suflet dar as vrea sa te intreb daca stii ceva de Solange sau de Imperial;-)

Da, stiu despre Solange. Am fost sa il vad impreuna cu miresoiul si este absolut superb ca amenajare. Are o intrare foarte luxoasa, elegante, geamurile sunt toate acoperite cu drapaje de voal, o scara in spirala si aia foarte elegante si aranjata, iar salile sunt si ele superbe. Noi am vorbit cu patronul, nu mai stiu cum il cheama, si am fost foarte incantati de el, pana in momentul in care am facut impreuna niste socoteli si am vazut ca un meniu acolo, incluzand bautura si tortul ne ducea la vreo 90 de euro, ceea ce este foarte mult pentru noi in momentul de fata.

Daca mi-as fi putut permite suma respectiva, in mod sigur acest loc mi l-as fi ales pentru nunta mea.

Ucretzik
16.03.2011, 22:41:46
da, stiu despre solange. Am fost sa il vad impreuna cu miresoiul si este absolut superb ca amenajare. Are o intrare foarte luxoasa, elegante, geamurile sunt toate acoperite cu drapaje de voal, o scara in spirala si aia foarte elegante si aranjata, iar salile sunt si ele superbe. Noi am vorbit cu patronul, nu mai stiu cum il cheama, si am fost foarte incantati de el, pana in momentul in care am facut impreuna niste socoteli si am vazut ca un meniu acolo, incluzand bautura si tortul ne ducea la vreo 90 de euro, ceea ce este foarte mult pentru noi in momentul de fata.

Daca mi-as fi putut permite suma respectiva, in mod sigur acest loc mi l-as fi ales pentru nunta mea.

eu m-am indragostit de el dar cred ca asa cum m-am indragostit asa o sa si renunt pt ca ce-i drept e cam scumpicel si asa cum am zis mai devreme nu am bani de aruncat pe fereastra

te pupicesc pt ca tre sa scot si sa intind rufele din masina apoi sa ma bag la somn ca maine iar i iau din loc cu munca
poop
nb si o saptamana cat mai frumoasa

adytza3087
17.03.2011, 14:38:47
Hello miresici ,incepand din acest moment ma declar si eu miresica de 2012.

Va urez pregatiri placute!

Cristina888
17.03.2011, 14:58:54
Hello miresici ,incepand din acest moment ma declar si eu miresica de 2012.

Va urez pregatiri placute!

Bine ai venit, Adytza >:D< Te asteptam sa ne impartasesti si tu din pregatirile pentru nunta si sa colaboram toate in aceste pregatiri cu idei si sugestii :D Vad ca ti-ai ales o nunta de duminica :)

P.S. - avem si un topic general pentru toate miresicile de 2012 si un off-topic unde te asteptam si pe tine :-p

adytza3087
17.03.2011, 15:28:33
Bine ai venit, Adytza >:D< Te asteptam sa ne impartasesti si tu din pregatirile pentru nunta si sa colaboram toate in aceste pregatiri cu idei si sugestii :D Vad ca ti-ai ales o nunta de duminica :)

P.S. - avem si un topic general pentru toate miresicile de 2012 si un off-topic unde te asteptam si pe tine :-p

Da , am ales nunta duminica. Motivul de baza fiind dorinta de a face nunta la AEH si pentru un eveniment sambata ne trebuiau min 100 persoane, iar noi nu avem atatia.

Cristina888
17.03.2011, 15:38:16
Da , am ales nunta duminica. Motivul de baza fiind dorinta de a face nunta la AEH si pentru un eveniment sambata ne trebuiau min 100 persoane, iar noi nu avem atatia.

Si ai inceput sa te gandesti si la toate celelalte lucruri, de genul aranjamentelor, rochite, flori, formatie sau DJ etc?

adytza3087
17.03.2011, 15:44:15
Si ai inceput sa te gandesti si la toate celelalte lucruri, de genul aranjamentelor, rochite, flori, formatie sau DJ etc?

Hmmmm, asa in mintea mea iti imaginezi ca m-am gandit la toate :laugh:, dar le-am luat si eu pe rand, respectiv restaurant apoi formatie. Momentan sunt in cautare de formatie , nu vreau DJ pentru ca nu prea ma incanta ideea. Dupa alegerea formatiei, va trebui sa vorbesc la biserica, ceea ce nu stiu este cu cat timp inainte se vorbeste la biserica. Dar vad eu pana atunci. :smile:

Cristina888
17.03.2011, 15:47:39
Hmmmm, asa in mintea mea iti imaginezi ca m-am gandit la toate :laugh:, dar le-am luat si eu pe rand, respectiv restaurant apoi formatie. Momentan sunt in cautare de formatie , nu vreau DJ pentru ca nu prea ma incanta ideea. Dupa alegerea formatiei, va trebui sa vorbesc la biserica, ceea ce nu stiu este cu cat timp inainte se vorbeste la biserica. Dar vad eu pana atunci. :smile:

Si eu tot in cautarea formatiei sunt deocamdata, am gasit cate ceva, dar mai astept pana la sf lui mai cand vom vedea ultima formatie de pe lista noastra, care ne-a placut si dupa aia ne vom decide. Sa-mi spui si tu ce ai gasit in materie de formatii. Eu am vazut pana acum VIS din Pitesti, formatia Mihaelei Barbu, Sentimentalii din Focsani si la sf lui mai Acustic.

adytza3087
17.03.2011, 15:57:13
Si eu tot in cautarea formatiei sunt deocamdata, am gasit cate ceva, dar mai astept pana la sf lui mai cand vom vedea ultima formatie de pe lista noastra, care ne-a placut si dupa aia ne vom decide. Sa-mi spui si tu ce ai gasit in materie de formatii. Eu am vazut pana acum VIS din Pitesti, formatia Mihaelei Barbu, Sentimentalii din Focsani si la sf lui mai Acustic.

De Sentimentalii si F. Vis am auzit si eu si imi plac f mult, eu am gasit Formatia Buchet, Soulgate Band, Formatia Exclusiv. Momentan sunt la stadiu "pe hartie" , nu i-am contactat decat pe cei de la Soulgate Band prin mail, astept raspuns :smile:. Probabil o sa mai cautam.

Cristina888
17.03.2011, 16:05:18
De Sentimentalii si F. Vis am auzit si eu si imi plac f mult, eu am gasit Formatia Buchet, Soulgate Band, Formatia Exclusiv. Momentan sunt la stadiu "pe hartie" , nu i-am contactat decat pe cei de la Soulgate Band prin mail, astept raspuns :smile:. Probabil o sa mai cautam.

Daca te referi la formatia Exclussive, in care Bianca Sarbu este solista, i-am contactat si noi si am aflat ca cer 3500 de euro. Sa imi spui si mie daca iti raspund cei de la Soulgate Band, te rog :)

dr_alinutza
17.03.2011, 17:05:01
Buna miresici
Deci ma primiti la voi?

buna...locatia este pe strada Tudor Vladimirescu si este sala de protocol a TCH-ului (Hidroconstructia)...

se pare ca apar tot mai multe miresici de septembrie 2012...ce bine...

am o intrebare..voi stiti cum vreti sa fie invitatiile?pt ca eu m-am tot uitat pe internet si nu am vazut absolut niciuna sa imi placa...nu stiu ce o sa ma fac...poate gasesc pe la targuri.

Cristina888
17.03.2011, 17:18:02
buna...locatia este pe strada Tudor Vladimirescu si este sala de protocol a TCH-ului (Hidroconstructia)...

am o intrebare..voi stiti cum vreti sa fie invitatiile?pt ca eu m-am tot uitat pe internet si nu am vazut absolut niciuna sa imi placa...nu stiu ce o sa ma fac...poate gasesc pe la targuri.

Nici eu nu am gasit nicio invitatie care sa imi placa, dar marturisesc ca nici nu am facut o cercetare amanuntita...insa mi-ar placea sa facem ceva personalizat, o poza cu noi doi ar fi dragut...nu stiu, vom vedea. Oricum am de gand sa ma preocup de aspectul asta abia la targurile de anul viitor.

dr_alinutza
17.03.2011, 17:28:19
da...si eu astept targurile de anul viitor.vreau sa testez cat mai mult terenul..si sper sa iasa totul asa cum imi doresc..

Cristina888
17.03.2011, 17:34:10
da...si eu astept targurile de anul viitor.vreau sa testez cat mai mult terenul..si sper sa iasa totul asa cum imi doresc..

O sa iasa cu siguranta....eu nici nu ma gandesc ca nu ar putea iesi. Stii tu cum e....gandurile rele atrag intamplari rele. Asa ca nu te mai gandi ca ar putea iesi ceva rau >:D<

MissSwan
17.03.2011, 18:07:23

Eu concret nu sunt hotarata la invitatii insa am gasit unde vreau sa le fac. Sunt lucrate manual si f deosebite. :)

Cristina888
17.03.2011, 18:08:47
Eu concret nu sunt hotarata la invitatii insa am gasit unde vreau sa le fac. Sunt lucrate manual si f deosebite. :)

Nu vedem si o poza? :D

MissSwan
17.03.2011, 18:14:44
Nu vedem si o poza? :D

Daca dai pe google: handmade by meda, gasesti acolo blog-ul cu toate modelele. :) Iar daca dai click la invitations iti afiseaza strict invitatiile.

Cristina888
17.03.2011, 18:24:57
Daca dai pe google: handmade by meda, gasesti acolo blog-ul cu toate modelele. :) Iar daca dai click la invitations iti afiseaza strict invitatiile.

Dap, am vazut. Sunt dragute pentru ca sunt handmade.Mi-a placut in mod special cea alb-negru cu fluturas.

MissSwan
17.03.2011, 18:27:54
Dap, am vazut. Sunt dragute pentru ca sunt handmade.Mi-a placut in mod special cea alb-negru cu fluturas.

Pe mine momentan cel mai mult ma tenteaza cea care are camee, pt ca se potriveste perfect tematicii noastre, doar ca facuta in combinatia mov inchis - roz pal.

dr_alinutza
17.03.2011, 20:22:27
cea alb-negru cu fluturas mi-a placut si mie.

Cristina888
17.03.2011, 22:16:30
Ca tot vorbim de invitatii, am dat si eu un search pe google si am gasit urmatoarea invitatie care mi se pare simpla si in acelasi timp foarte eleganta :

dr_alinutza
18.03.2011, 19:16:07
mie imi plac mult invitatiile din ciocolata...mi se par deosebite..dar sunt cam scumpe.

anomiss
18.03.2011, 19:31:21
Buna miresici
Deci ma primiti la voi?

bine ai venit....e loc pt toata lumea...spor la pregatiri

Cristina888
18.03.2011, 22:27:47
mie imi plac mult invitatiile din ciocolata...mi se par deosebite..dar sunt cam scumpe.

Cum sunt astea? Ca nu am mai auzit pana acum...:-?

dr_alinutza
19.03.2011, 11:25:18
este o tableta de ciocolata neagra pe care poti sa scrii cu ciocolata alba (sau invers),pusa intr-o cutie transparenta si cu o fundita intr-un colt.eu asa am vazut.dar era cam 15 lei una anul trecut...

Cristina888
19.03.2011, 22:31:54
este o tableta de ciocolata neagra pe care poti sa scrii cu ciocolata alba (sau invers),pusa intr-o cutie transparenta si cu o fundita intr-un colt.eu asa am vazut.dar era cam 15 lei una anul trecut...

Suna yammy, insa este foarte greu de pastrat o astfel de invitatie ca amintire, pentru persoanele apropiate care isi doresc sa le pastreze. In rest, e o idee originala :)

dr_alinutza
20.03.2011, 09:21:24
eu sincer nu am pastrat nicio invitatie de la nimeni :D .problema e sa nu o manance inainte de nunta si sa uite la ce biserica sau restaurant sa mearga,sau la ce ora.. :))

adabd
20.03.2011, 09:56:21
eu sincer nu am pastrat nicio invitatie de la nimeni :D .problema e sa nu o manance inainte de nunta si sa uite la ce biserica sau restaurant sa mearga,sau la ce ora.. :))
=)) =)) Tare faza asta. oricum super ideea! Sa o pui neaparat in practica.

mary_85
20.03.2011, 12:55:58
Buna fetele!Sunt si eu o viitoare miresica de sept 2012, in ziua nuntii imi voi serba si onomastica ;) pana acum am urmarit pregatirile miresicilor si acum sunt fericita ca voi participa impreuna cu alte viitoare miresici la discutii care cred eu, ne vor ajuta sa avem nunta mult visata. :*

Cristina888
21.03.2011, 19:49:48
Buna fetele!Sunt si eu o viitoare miresica de sept 2012, in ziua nuntii imi voi serba si onomastica ;) pana acum am urmarit pregatirile miresicilor si acum sunt fericita ca voi participa impreuna cu alte viitoare miresici la discutii care cred eu, ne vor ajuta sa avem nunta mult visata. :*

Bine ai venit Mary! Binenteles ca te asteptam sa intri in discutii cu noi referitoare la ziua mult asteptata...cu cat mai multe capete, cu atat mai multe idei :D

anomiss
23.03.2011, 09:44:40
cam liniste pe aici....fetelor ce faceti???ce ati mai facut??ce ati mai pregatit??????voi veti da la nunta marturii???si ce fel de marturi?eu am auzi ca numai la catolici se dau acele marturii in semn de multumire pt fiecare invitat...akum...eu chiar nu am nici o idee ce sa fac si ce marturie sa ofer.......vreo idee??vreo sugestie??

http://img.weddingcountdown.com/ticker/wkw0y1f7veaj.png
(http://www.weddingcountdown.com)

MissSwan
23.03.2011, 11:06:17
Eu vreau sa dau niste marturii tematice care sa se potriveasca cu nunta. Prin cautarile de pana acum cel mai mult mi-au placut niste farfuriute in forma de ceainic pt pus plicul de ceai pt doamne si niste dopuri de sticla in forma de joben pt domni.

adabd
23.03.2011, 12:08:32
Eu vreau sa dau niste marturii tematice care sa se potriveasca cu nunta. Prin cautarile de pana acum cel mai mult mi-au placut niste farfuriute in forma de ceainic pt pus plicul de ceai pt doamne si niste dopuri de sticla in forma de joben pt domni.
Si eu le dau tematice. Sunt mesaje in sticla cu nisip, scoici si alte nebunii. O sa fie mici opere de arta si o sa le realizez impreuna cu organizatoarea.

anomiss
23.03.2011, 12:25:55

wow super ideea....ai ceva poze??unde ai gasit asa ceva si cat costa??

MissSwan
23.03.2011, 12:36:48
wow super ideea....ai ceva poze??unde ai gasit asa ceva si cat costa??

Farfuriile: http://www.weddingfavors.org/favors/sweetea-ceramic-teabag-caddy-in-black-and-white-servingtray-gift-box (preturile variaza intre 7 si 12 ron in functie de cate comanzi)
Dopurile: http://www.weddingfavors.org/favors/hats-off-chrome-top-hat-wine-pourerbottle-stopper (intre 9 si 18 ron)

Cristina888
23.03.2011, 12:45:18
cam liniste pe aici....fetelor ce faceti???ce ati mai facut??ce ati mai pregatit??????voi veti da la nunta marturii???si ce fel de marturi?eu am auzi ca numai la catolici se dau acele marturii in semn de multumire pt fiecare invitat...akum...eu chiar nu am nici o idee ce sa fac si ce marturie sa ofer.......vreo idee??vreo sugestie??

http://img.weddingcountdown.com/ticker/wkw0y1f7veaj.png
(http://www.weddingcountdown.com)

Deocamdata nu am mai pregatit nimic, am stat in pat cu febra.
Legat de marturii, mie mi-ar placea niste magneti de frigider in forma de mire si mireasa, ceva in genul pozei atasate, insa astia sunt singurii pe care i-am gasit si totusi nu as da 10 lei pe ei...dar mai caut :D O poza cu noi si cu fiecare invitat, pe care sa o dam la plecare fiecaruia iar mi se pare o idee draguta...
Initial nici nu vroiam sa dau marturii, dar D. a zis ca este o chestie draguta si ca nu ar vrea sa renuntam la ea, deci vom avea si marturii :))

@MissSwan, farfurioarele sunt foarte finute :)

adabd
23.03.2011, 13:02:54
Farfuriile: http://www.weddingfavors.org/favors/sweetea-ceramic-teabag-caddy-in-black-and-white-servingtray-gift-box (preturile variaza intre 7 si 12 ron in functie de cate comanzi)
Dopurile: http://www.weddingfavors.org/favors/hats-off-chrome-top-hat-wine-pourerbottle-stopper (intre 9 si 18 ron)
Geniale! :x

mary_85
23.03.2011, 15:03:12

foarte dragute...si eu Criss ma gandeam tot la varianta cu poza noastra...mai e timp :)

dr_alinutza
23.03.2011, 15:48:15

foarte frumoase sunt marturiile tale...si eu vreau sa dau marturii dar deocamdata nu m-am gandit ce...

anomiss
23.03.2011, 20:27:02
super si ideea aia cu magneti de frigider cu mire si mireasa...in europa in dragonul rosu nu gasesti asa ceva???

Cristina888
23.03.2011, 20:41:47
super si ideea aia cu magneti de frigider cu mire si mireasa...in europa in dragonul rosu nu gasesti asa ceva???

Nu stiu ce sa-ti spun...s-ar putea sa fie pentru ca am auzit ca sunt multe chestii de nunta pe acolo, insa nu am fost.

adytza3087
26.03.2011, 23:49:36
Daca te referi la formatia Exclussive, in care Bianca Sarbu este solista, i-am contactat si noi si am aflat ca cer 3500 de euro. Sa imi spui si mie daca iti raspund cei de la Soulgate Band, te rog :)
Buna Cris, am vorbit cu cei de la Soulgate Band si cer 1400 E in formatie de 4 (2 instrumente: clape si acordeon) si 2 solisti vocali, sau 1600 E, in formatie de 5 , adica: 2 instrumente si 3 solisti vocali sau alta varianta preferata , depinde de ce vreti (pot si fi si 3 intrumente si 2 solisti) sau pot fi si formatie de 6 sau 7.... Pretul creste in functie de preferintele tale.

dr_alinutza
27.03.2011, 10:41:19
si eu am gasit o formatie care imi place,mai trebuie numai sa vorbim cu ei si sa negociem...din fericire la noi,in provincie,preturile sunt un pic mai mici...

Cristina888
27.03.2011, 12:55:49
Buna Cris, am vorbit cu cei de la Soulgate Band si cer 1400 E in formatie de 4 (2 instrumente: clape si acordeon) si 2 solisti vocali, sau 1600 E, in formatie de 5 , adica: 2 instrumente si 3 solisti vocali sau alta varianta preferata , depinde de ce vreti (pot si fi si 3 intrumente si 2 solisti) sau pot fi si formatie de 6 sau 7.... Pretul creste in functie de preferintele tale.

Merci mult pentru update :* U te-ai hotarat la o formatie? Eu tot aman momentul, sper sa nu ma trezesc ca toate sunt ocupate in iunie cand vreau eu sa ma hotarasc...

adytza3087
27.03.2011, 17:07:11
Merci mult pentru update :* U te-ai hotarat la o formatie? Eu tot aman momentul, sper sa nu ma trezesc ca toate sunt ocupate in iunie cand vreau eu sa ma hotarasc...

Din pacate nu am gasit nimic inca si eu aman momentul, aceeasi teama o am si eu , sa nu raman fara ceva cat de cat ok. Momentan caut , caut , caut :) .

Cristina888
27.03.2011, 19:24:15
Din pacate nu am gasit nimic inca si eu aman momentul, aceeasi teama o am si eu , sa nu raman fara ceva cat de cat ok. Momentan caut , caut , caut :) .

Da, si eu caut dar parca nu-mi place mai nimic din cele pe care mi le pot permite....ce imi place este de la 3000 de euro in sus :( am doar 2 variante care imi plac la un pret ok, nu i-am vazut decat pe unii, astept sa ii vad si pe ceilalti in mai la sfarsit si sa ma hotarasc ca nu-mi place deloc sentimentul asta...

adytza3087
29.03.2011, 18:32:27
Da, si eu caut dar parca nu-mi place mai nimic din cele pe care mi le pot permite....ce imi place este de la 3000 de euro in sus :( am doar 2 variante care imi plac la un pret ok, nu i-am vazut decat pe unii, astept sa ii vad si pe ceilalti in mai la sfarsit si sa ma hotarasc ca nu-mi place deloc sentimentul asta...

Pai ce formatii ai gasit la aprox 3000 Eur? Pentru mine e peste bugetul alocat formatiei dar sunt curioasa :-p

oanishkaya
29.03.2011, 19:37:55
Buna miresici de septembrie 2012!
De vreo luna urmaresc situl si abia acum v-am descoperit ;)
Noi pana acum avem restaurantul inchiriat si contractul cu formatia, iar acum sunt in cautare de foto si video; am fost la un targ de nunti si m-am si intalnit cu 2 persoane, dar inca suntem in cautari.
De acum voi intra mai des pe topicul acesta ;).
:*:*:*

Cristina888
29.03.2011, 21:17:01
Pai ce formatii ai gasit la aprox 3000 Eur? Pentru mine e peste bugetul alocat formatiei dar sunt curioasa :-p

Formatiile Live Chorus Band si Exclussive si VIS care sunt 2500 plus meniuri pentru 5 persoane, deci tot la 3000 de euro ma duce...

Cristina888
29.03.2011, 21:18:00
Noi pana acum avem restaurantul inchiriat si contractul cu formatia, iar acum sunt in cautare de foto si video; am fost la un targ de nunti si m-am si intalnit cu 2 persoane, dar inca suntem in cautari.

Bine ai venit! Te asteptam si aici si pe topicul general al miresicilor de 2012 :D

dr_alinutza
29.03.2011, 21:21:09

bine ai venit!!!

mary_85
30.03.2011, 10:11:24
Bine ai venit!>:D<

oanishkaya
31.03.2011, 07:12:28
Ma bucur ca v-am gasit >:D<

dr_alinutza
31.03.2011, 09:40:44
e bine ca din ce in ce suntem mai multe....

fetelor voi cand mergeti sa vorbiti pentru biserica?oare e devreme daca mergem imediat dupa Pasti?ca eu atunci am vacanta si ajungem acasa...

Cristina888
01.04.2011, 11:18:58
e bine ca din ce in ce suntem mai multe....

fetelor voi cand mergeti sa vorbiti pentru biserica?oare e devreme daca mergem imediat dupa Pasti?ca eu atunci am vacanta si ajungem acasa...

Cu siguranta este foarte devreme sa vorbiti de acum la biserica. Nasii mei care au nunta in august se dusesera initial in decembrie, iar preotul i-a rugat sa se intoarca dupa Revelion ca abia atunci deschid programarile pentru nunti, la inceputul fiecarui an calendaristic. Nu programeaza de la un an la altul. Eventual va puteti duce sa vorbiti in principiu, sa intrebati cat costa biserica, daca au cor si ce va mai intereseaza pe voi, insa ma indoiesc ca veti putea sa va programati de acum.

dr_alinutza
01.04.2011, 19:54:26
mersi ca m-ai luminat...pretul stiu ca este in jur de 700-800 de lei..si da au cor,de aia am si ales-o...mi se pare divin corul la nunti...pentru mine cel mai important moment al nuntii este slujba religioasa..de fapt de aia ma si casatoresc...ca sa fiu unita in fata lui Dumnezeu cu barbatul meu....

Cristina888
01.04.2011, 20:58:42
mersi ca m-ai luminat...pretul stiu ca este in jur de 700-800 de lei..si da au cor,de aia am si ales-o...mi se pare divin corul la nunti...pentru mine cel mai important moment al nuntii este slujba religioasa..de fapt de aia ma si casatoresc...ca sa fiu unita in fata lui Dumnezeu cu barbatul meu....

Si pentru mine la fel, cel mai frumos moment al nuntii este cununia religioasa, adica esenta unei nunti, ca fara asta nu ar fi nicio petrecere si nimic din toate mofturile noastre legate de ziua asta, iar daca este si un cor, cu siguranta mi se va face pielea de gaina in timpul slujbei :)

dr_alinutza
01.04.2011, 21:11:32
eu sper sa nu plang prea mult pt ca sunt destul de emotiva..

Cristina888
01.04.2011, 21:15:57
eu sper sa nu plang prea mult pt ca sunt destul de emotiva..

Eu voi face dupa cum voi simti, sunt convinsa ca voi plange, nu stiu daca in timpul slujbei sau cand plec de acasa, dar voi plange sigur, ca si eu sunt foarte emotiva, mai ales in ultimul timp nu stiu ce am, ma impresionez imediat si imi dau lacrimile...inainte nu eram asa plangacioasa :))

mary_85
02.04.2011, 08:45:00
Eu am plans pe la toate nuntile :)) eram mai emotionata decat mireasa, nici nu vreau sa ma gandesc cum voi reactiona la nunta mea ;))

adytza3087
02.04.2011, 18:51:58
Formatiile Live Chorus Band si Exclussive si VIS care sunt 2500 plus meniuri pentru 5 persoane, deci tot la 3000 de euro ma duce...

Da, cam ai dreptate :) , sa imi zici si mie cand te hotarasti asupra unei formatii ... :*

Cristina888
05.04.2011, 13:16:07
Da, cam ai dreptate :) , sa imi zici si mie cand te hotarasti asupra unei formatii ... :*

La sfarsitul lui mai ne vom hotari, abia astept sa scap si de asta de pe cap.

Cristina888
11.04.2011, 16:52:23
nu Cris, aici suntem :)

Va pierdusem :-p Ma uitam la fetele care au intrat de curand pe forum si mi se pare ca sunt asa de agitate si stresate...eu sunt foarte chill. O fi ceva in neregula cu mine? :))

mary_85
11.04.2011, 22:08:41
:)) stai linistita, si eu ma intrebam acelasi lucru

dr_alinutza
12.04.2011, 11:16:28
eu nu m-am gandit nici la culoarea predominanta a nuntii...de celelalte ce sa mai zic?

Cristina888
12.04.2011, 11:50:53
eu nu m-am gandit nici la culoarea predominanta a nuntii...de celelalte ce sa mai zic?

Pey asta o poti hotari si cu 2-3 luni inainte de data nuntii. Altele sunt cele care trebuie hotarate din timp - restaurantul, muzica, foto-video, rochie. Restul e timp destul pentru ele. :)

dr_alinutza
12.04.2011, 16:58:42
restaurantul e ales,cu foto-video sper sa rezolv acum in vacanta de Pasti...iar muzica imi da cele mai mari batai de cap...

mary_85
12.04.2011, 20:08:08
eu cu muzica am rezolvat, e mai aiurea cu foto-video :( ce-mi place mie depaseste cu mult bugetul meu, iar ce e accesibil ca pret, nu ma incanta prea mult...mamaa, ce figuri mai fac si eu :))

Cristina888
12.04.2011, 21:06:51
eu cu muzica am rezolvat, e mai aiurea cu foto-video :( ce-mi place mie depaseste cu mult bugetul meu, iar ce e accesibil ca pret, nu ma incanta prea mult...mamaa, ce figuri mai fac si eu :))

Exact aceeasi problema o am si eu, desi inca nu am inceput sa caut foto-video la modul serios inca, doar m-am uitat un pic pe net la oferte.

toaderanna
14.04.2011, 05:35:56
Buna fetelor, ma alatur si eu grupului septembrie. Sper am timp sa intru constant si sa tin pasul cu voi.

Cristina888
14.04.2011, 10:09:14
Buna fetelor, ma alatur si eu grupului septembrie. Sper am timp sa intru constant si sa tin pasul cu voi.

Bine ai venit Anna >:D< Te asteptam la miresit alaturi de noi :) Sa te inscrii si pe lista noastra, a miresicilor de 2012...o gasesti in semnatura Roxynutzei, scrie mare "miresici de 2012" si iti salvezi data pe care ti-ai ales-o acolo :D

dr_alinutza
14.04.2011, 10:42:18
Bine ai venit... >:D< Cum stai cu pregatirile?

toaderanna
22.04.2011, 21:07:03
Bine ai venit... >:D< Cum stai cu pregatirile?

Momentan mi-am ales restaurantul si muzica si urmeaza dupa sarbatori sa arvunesc si cameramanul si fotograful. De restul este timp destul, ne mai ingrasam, mai slabim, mi se pare ca este putin cam devreme.

ionela1987
28.04.2011, 20:49:57
Buna... si eu am tot in septembrie,pe 15.Sper sa fie vreme frumoasa.Noi avem pana acum doar restaurantul....si multe idei... :)
Buna fetele! si eu sunt tot o miresica de septembrie 2012 si ma alatur voua sa mai aflu si eu cate ceva.

mary_85
28.04.2011, 21:42:02
Bine ai venit, Ionela >:D< cum stai cu pregatirile?

Criss, maine vei deveni DOAMNA :) CASA DE PIATRA!

ionela1987
01.05.2011, 00:31:55
Bine ai venit, Ionela >:D< cum stai cu pregatirile?

Criss, maine vei deveni DOAMNA :) CASA DE PIATRA!
Buna! eu zic ca destul de binisor am ales restaurantul si muzica adica am dat arvuna ,am vorbit cu cei de la decoratiuni si cu fotograful.Mai am de mers mai urgent asa la biserica .Restul pe parcurs.

dr_alinutza
02.05.2011, 12:44:41
Buna! eu zic ca destul de binisor am ales restaurantul si muzica adica am dat arvuna ,am vorbit cu cei de la decoratiuni si cu fotograful.Mai am de mers mai urgent asa la biserica .Restul pe parcurs.

ce formatie si ce fotograf ai?ca vad ca esti tot din slatina...la biserica am inteles ca se vorbeste cu cateva luni inainte...cred ca e cam devreme acum...

ionela1987
02.05.2011, 20:09:18
ce formatie si ce fotograf ai?ca vad ca esti tot din slatina...la biserica am inteles ca se vorbeste cu cateva luni inainte...cred ca e cam devreme acum...
Buna!formatia e din scornicesti (lautari nu dj) ,fotograful e din slatina o cunostinta...iar in legatura cu biserica din ce am citit si din ce stiu de la un verisor care face anul acesta ca la biserica s-a dus cu un an inainte.Si el e tot din slatina.Tu cum stai cu pregatirile?

dr_alinutza
02.05.2011, 21:37:41
eu am decat sala...la cantareti nu ma pot hotari (vreau lautari si dj pt o ora,doua pt ca am mult tineret) si nici foto nu stiu...vreau ceva profesionist ca sa iasa pozele super ca sunt singurele cu care ramanem dupa nunta..
cununia religioasa o vreau neaparat la catedrala pt ca imi place foarte mult corul si e singura care are...

ionela1987
03.05.2011, 17:50:14
eu am decat sala...la cantareti nu ma pot hotari (vreau lautari si dj pt o ora,doua pt ca am mult tineret) si nici foto nu stiu...vreau ceva profesionist ca sa iasa pozele super ca sunt singurele cu care ramanem dupa nunta..
cununia religioasa o vreau neaparat la catedrala pt ca imi place foarte mult corul si e singura care are... Asta asa e practic e una din amintirile importante cu care ramai eu la biserica o sa fac la Maica Domnului imi place peisajul.La coafor si la machiaj te-ai gandit unde le faci?

dr_alinutza
04.05.2011, 11:25:21
am fost duminica la o nunta la Maica Domnului si mi-a placut foarte mult,pacat ca nu au cor..nu m-am gandit inca unde o sa ma coafez/machiez...stiu numai ca vreau o coafura lejera...

adabd
04.05.2011, 12:33:52
am fost duminica la o nunta la Maica Domnului si mi-a placut foarte mult,pacat ca nu au cor..nu m-am gandit inca unde o sa ma coafez/machiez...stiu numai ca vreau o coafura lejera...
Cauta-l pe Samy Dragomir. La el imi faceam parul cand locuiam acasa. Salonul se numeste, mai nou, T.i.p.s. Maine seara ajung si eu in Tm si iti zic exact unde e acum salonul.

ionela1987
04.05.2011, 16:24:58
am fost duminica la o nunta la Maica Domnului si mi-a placut foarte mult,pacat ca nu au cor..nu m-am gandit inca unde o sa ma coafez/machiez...stiu numai ca vreau o coafura lejera... stii cumva c-am cat le-a luat preotul?

dr_alinutza
04.05.2011, 17:54:14
Cauta-l pe Samy Dragomir. La el imi faceam parul cand locuiam acasa. Salonul se numeste, mai nou, T.i.p.s. Maine seara ajung si eu in Tm si iti zic exact unde e acum salonul.

eu sunt in timisoara numai in timpul anului universitar.nunta va avea loc la Slatina (orasul nostru natal)..

ionela nu stiu cat le-a luat preotul.poti sa intri la pe topicul miresicilor din judetul olt ca sunt multe fete care au nunta la Maica Domnului si poti sa le intrebi pe ele...

ionela1987
04.05.2011, 21:51:59
eu sunt in timisoara numai in timpul anului universitar.nunta va avea loc la Slatina (orasul nostru natal)..

ionela nu stiu cat le-a luat preotul.poti sa intri la pe topicul miresicilor din judetul olt ca sunt multe fete care au nunta la Maica Domnului si poti sa le intrebi pe ele...
Msik ma gandeam ca poate ai auzit din intamplare ceva.

malvina
06.05.2011, 13:07:56
salut si eu sunt miresica de 1 septembrie 2012, inca oscilam la alegerea restaurantului mi se pare cea mai grea parte, pe langa rochia de mireasa :)
noi mai avem starostele si in rest multe idei, am sa revin cu impresii dupa ce ne hotaram asupra salii
poate ma ajuta cineva din cj cu o parere ptr ca oscilez intre pensiunea marion, hotel olimp si vila tusa, oare ce sa aleg?
va pup pe toate:*

dr_alinutza
06.05.2011, 20:59:24
Buna..la noi nu a fost asa mare problema alegerea restaurantului...stiam de la inceput ca acolo vom face nunta,e mai usor cand stai intr-un oras mic si nu ai prea multe optiuni iar administratorul e prieten cu socrii mei.eu sunt foarte incantata de cum arata sala si in plus e si mare (are o capacitate de 500 de pers)

cu rochia de mireasa intr-adevar e foarte complicat...

mary_85
08.05.2011, 10:30:28
Buna fetele! Am fost ieri si am dat avansul la formatie, acum a ramas sa gasesc ceva care sa ma multumeasca la foto-video :(

dutz_iedutz
08.05.2011, 12:25:15
Ma alatur si eu voua, dragi miresici de septembrie 2012 >:D<

dr_alinutza
08.05.2011, 15:18:37
Buna fetele! Am fost ieri si am dat avansul la formatie, acum a ramas sa gasesc ceva care sa ma multumeasca la foto-video :(

Buna...scuze,dar din cate stiu eu pe 8 sept nu se fac nunti...

Bine ai venit dutz_iedutz (ce nick frumos ai :)) )

dutz_iedutz
08.05.2011, 15:54:07
Buna...scuze,dar din cate stiu eu pe 8 sept nu se fac nunti...

Bine ai venit dutz_iedutz (ce nick frumos ai :)) )

Bine v-am gasit!

mary_85
11.05.2011, 13:11:06
[QUOTE=dr_alinutza;4154612]Buna...scuze,dar din cate stiu eu pe 8 sept nu se fac nunti...

M-am interesat si este ok ;)...la noi in zona pe 8 sept se serbeaza ziua numelui,nu pe 15 aug cum e in alte parti...si mi-am dorit data asta pt ca ma cheama Maria :)

mary_85
11.05.2011, 13:13:27
Bine v-am gasit!

bine ai venit >:D<

dr_alinutza
11.05.2011, 17:58:26
[QUOTE=dr_alinutza;4154612]Buna...scuze,dar din cate stiu eu pe 8 sept nu se fac nunti...

M-am interesat si este ok ;)...la noi in zona pe 8 sept se serbeaza ziua numelui,nu pe 15 aug cum e in alte parti...si mi-am dorit data asta pt ca ma cheama Maria :)

aaa..ok..e bine ca v-ati interesat si nu aveti probleme..

RodicaD
16.05.2011, 14:26:51
Buna! sunt si eu o miresica de septembrie 2012! am rezervat restaurantul si urmeaza sa ne interesam de formati si fotograf! vad ca voi sunteti tare harnice!:) spor la pregatiri si de acum incolo tinem legatura! :P

dr_alinutza
16.05.2011, 15:41:07
Buna.Bine ai venit!!!

Cristina888
16.05.2011, 17:18:40
Buna dragele mele! Nu am mai scris de ceva timp pe topicul de luna septembrie, dar acum ca s-a terminat o perioada foarte aglomerata pentru mine, imi reiau obiceiurile :) Voi ce ati mai facut cu pregatirile? Noi sambata asta mergem sa vedem o formatie sa ne hotaram intr-un final si asupra acestui aspect :D

Bun venit noilor miresici >:D<

dr_alinutza
17.05.2011, 19:06:35
eu deocamdata stagnez...urmeaza sesiunea si nu am timp de nimic..mai arunc cate un ochi pe miresici in pauze dar cam atat..

Flamingo
17.05.2011, 20:34:14

Buna, buna!

uite ca am gasit cateva miresici in aceeasi zi cu mine.sper sa ne putem ajuta reciproc cu sfaturi.spor la pregatiri!

Cristina888
18.05.2011, 10:32:11
Buna, buna!

uite ca am gasit cateva miresici in aceeasi zi cu mine.sper sa ne putem ajuta reciproc cu sfaturi.spor la pregatiri!

Suntem destule care vom face in aceeasi zi si mai urmeaza sa ne adunam, sa vezi ce multe vom fi :-p Tu cum stai cu pregatirile? >:D<

Flamingo
18.05.2011, 13:43:07
Suntem destule care vom face in aceeasi zi si mai urmeaza sa ne adunam, sa vezi ce multe vom fi :-p Tu cum stai cu pregatirile? >:D<

Pregatirile sunt abia la inceput, am gasit sala, vineri semnez contractul, din pacate singurica pentru ca viitorul meu sot nu va fi in tara o perioada.E mai greu sa faci de una singura dar ma descurc.Important e ca am sala ce mi-am dorit-o.Acum caut fotograf.Cel pe care m-il l-am dorit are niste preturi fabuloase asa ca am contactat pe cineva cu care am sentimentul ca voi semna si contractul si in cateva zile urmeaza sa sun un dj care mi-a placut la nunta altora.Biserica o las pentru inceputului anului viitor pentru ca e tot timpul.
Dupa rochie nu ma uit inca, e prea devreme insa m-am hotarat asupra marturiilor care vor fi sticle de vin de care voi lega un card cu data si poza noastra.imi iau sticle goale, fara eticheta si vinul il iau separat.

Astept sa imi spuneti si voi cum va descurcati

dutz_iedutz
19.05.2011, 12:16:29
Miresicile de SEPT 2012 sunt tare mobilizate si organizate.
Bravo fetelor=D>

MIHUTZ
19.05.2011, 12:51:04
Ma alatur si eu voua!! sunt cam noua in discutii pe aici dar o sa ma prind eu repede cum sta treaba!! eu deocamdata nu am decat formatia!!!;)) :))

malli_alisar
19.05.2011, 14:30:36
Eu am restaurantul,formatia,foto-video si aranjamentele...in rest cred ca mai astept anul urmator;-)

dutz_iedutz
19.05.2011, 14:38:49
Eu am restaurantul,formatia,foto-video si aranjamentele...in rest cred ca mai astept anul urmator;-)
Pai ce era urgent pentru programare/rezervare deja ai rezervat.Asa ca acum ai tot timpul sa te gandesti la "maruntisuri" si sa iti faci planuri.=D>

mary_85
19.05.2011, 16:02:26
Bun venit noilor miresici de septembrie!Asa rau imi pare ca nu va pot urmari zilnic,de la munca nu prea mai pot intra, seara cand ajung acasa am altele de facut...ca si stadiu al pregatirilor am rezolvat cu formatia, am dat avansul, acum trebuie sa i-au legatura cu cei de la foto-video sa vad ce pachete au, am inteles ca intre 1200-1500 ron cer, au fost si la nunta verisoarei mele si au fost ok...eu vroiam ceva mai profii la poze dar au unii niste preturi OAU!!!!:(

Cristina888
19.05.2011, 16:22:57
Ma alatur si eu voua!! sunt cam noua in discutii pe aici dar o sa ma prind eu repede cum sta treaba!! eu deocamdata nu am decat formatia!!!;)) :))

Welcome >:D<Ce formatie ai?

oanishkaya
19.05.2011, 18:44:32

Se pare ca suntem cam in acelasi stadiu. Si eu am restaurantul, formatia, firma de decoratiuni si maine semnez contractul pentru foto- video!
Prin toamna probabil ca voi incepe sa iau bautura pentru nunta, iar de la inceputul anului viitor voi incepe cu restul.

MIHUTZ
26.05.2011, 09:45:51
Welcome >:D<Ce formatie ai?
am aceeasi formatie ca a surori mele!!! sunt din ploiesti si se numesc narcis grup! ii gasesti pe trilulilu sau pe youtube daca vrei sa-i asculti!>:D<:)

MIHUTZ
26.05.2011, 09:51:41

tu o sa te casatoresti in aceeasi zi cu mine!! :-p
si eu m-am interesat dupa ce m-au pus pe ganduri cei mai batrani sa zic asa, ca nu se fac nunti, ca nu e bine si mai stiu eu ce mi-au mai zis ei, dar e o.k. pentru ca nu este 15 august! cat despre nu e bine in zi de sarbatoare cred ca-s doar babisme!! :-p

dutz_iedutz
26.05.2011, 18:37:55
Fetelor ce gen de rochita va doriti: sirena sau princess?
Cand v-ati propus sa o achizitionati?

Cristina888
27.05.2011, 08:34:49

Eu nu stiu inca ce imi doresc :)) Stiu ca cea princess nu ma avantajeaza pentru sunt micuta de inaltime, dar mai vad cate una pe net care imi atrage atentia. Insa cel mai mult ma atrag cele sirena, dar nu care se infoaie brusc, ci urmeaza linia corpului, nu stiu daca ma explic :D si cele A line cu volane. Am atasat niste poze ca sa va faceti o idee. Cat despre achizitionat, presupun ca incepand cu iarna asta o sa incep sa caut.

dr_alinutza
27.05.2011, 10:34:02
si eu tot sirena imi doresc...dar parca as vrea ceva mai infoiat in partea de jos...voi vedea cand voi merge sa caut...adica la anul pe vremea asta...

oanishkaya
27.05.2011, 12:21:45
Eu nu stiu inca ce imi doresc :)) Stiu ca cea princess nu ma avantajeaza pentru sunt micuta de inaltime, dar mai vad cate una pe net care imi atrage atentia. Insa cel mai mult ma atrag cele sirena, dar nu care se infoaie brusc, ci urmeaza linia corpului, nu stiu daca ma explic :D si cele A line cu volane. Am atasat niste poze ca sa va faceti o idee. Cat despre achizitionat, presupun ca incepand cu iarna asta o sa incep sa caut.

Am inceput si eu sa ma ma uit pe net mai cu atentie. Cam stiu ce vreau, dar imi plac toate fffffff mult si imi va fi greu sa aleg una sau poate, cine stie, voi sti care este THE ONE.
Dintre toate 4 a 2 imi place.

dutz_iedutz
27.05.2011, 13:02:38
Eu as incerca sa dau o tura prin magazinele de specialitate pentru a vedea de pe acum ce ma avantajeaza mai mult: princess sau sirena. Sa pot sa vanez apoi reducerile si sa actionez direct la tinta.

mary_85
27.05.2011, 21:20:27
[QUOTE=mary_85;4160944]
tu o sa te casatoresti in aceeasi zi cu mine!! :-p
si eu m-am interesat dupa ce m-au pus pe ganduri cei mai batrani sa zic asa, ca nu se fac nunti, ca nu e bine si mai stiu eu ce mi-au mai zis ei, dar e o.k. pentru ca nu este 15 august! cat despre nu e bine in zi de sarbatoare cred ca-s doar babisme!! :-p

Ieeei,ce tare,avem nunta in aceeasi :)si eu m-am interesat, este ok data si am vrut special pt ca e de Sf Maria...ziua mea e pe 14 iulie am vrut atunci dar nu am mai gasit loc :( apropo de zilele astea ca nu se fac nunti, sambata trecuta au avut nunta niste amici pe care ii cheama Constantin si Elena :)

Modelele de care m-am indragostit:

dr_alinutza
28.05.2011, 09:24:10
Miresici voi cam ce cuparaturi vreti sa faceti anul acesta pentru nunta?eu nu as vrea sa raman cu toate pt 2012 pt ca timpul trece foarte repede,sunt foarte multe lucruri de luat si nu vreau sa raman fara bani sa fiu nevoita sa tai dupa lista anumite lucruri..

mary_85
28.05.2011, 11:06:29
Noi avem in plan achizitionarea verighetelor pt moment, asta prin toamna sa vedem cu ce banuti mai ramanem dupa concediu :), marturiile le vom face noi...si cam atat momentan. Rochia, costumul, anul viitor, nu vreau sa ma grabesc acum.

Cristina888
29.05.2011, 11:19:03
Noi avem in plan achizitionarea verighetelor pt moment, asta prin toamna sa vedem cu ce banuti mai ramanem dupa concediu :), marturiile le vom face noi...si cam atat momentan. Rochia, costumul, anul viitor, nu vreau sa ma grabesc acum.

Si noi ne-am uitat dupa verighete saptamana trecuta in mai multe locuri si suntem foarte dezamagiti ca nu ne-a placut nimic :( Am hotarat sa asteptam pana la targurile din iarna unde sunt mai multe firme si din alte orase, poate va fi mai variata oferta.

Flamingo
30.05.2011, 15:41:54

Nu stiu daca stilul e printesa dar mooooor dupa rochia asta, pentru care inca nu mi-am facut curaj sa ii aflu pretul.oricum o voi face la comanda, indiferent care va fi modelul la care ma voi decide.Vedeti mai jos care e "febletea" mea pana la aceasta ora, cu atat mai mult cu cat conformatia mea fizica e foarte asemanatoare cu a fetei din imagine :)

http://www.pronovias.us/wedding-gown/aglaya2011.html

MissSwan
30.05.2011, 18:37:29
Nu stiu daca stilul e printesa dar mooooor dupa rochia asta, pentru care inca nu mi-am facut curaj sa ii aflu pretul.oricum o voi face la comanda, indiferent care va fi modelul la care ma voi decide.Vedeti mai jos care e "febletea" mea pana la aceasta ora, cu atat mai mult cu cat conformatia mea fizica e foarte asemanatoare cu a fetei din imagine :)

E superba! :x Mai degraba A-line decat princess.

andreea96
30.05.2011, 20:27:58
buna...am hotarat in sf si noi sa facem urmatorul pas in relatia noastra pe 1 sept.Ma primit si pe mine??....pupici si o saptamana usoara...

Flamingo
31.05.2011, 10:08:34
Desigur!bine ai venit!spor la planificat! :)

adabd
01.06.2011, 09:51:12

Senzatie rochia! Pretul e mare. Sigur trece de 3000 de euro. Merita insa sa mergi sa o probezi. Si eu voi merge sa probez rochia mea iubita de la Ellie Saab pentru Pronovias chiar daca deja mi-am ales rochia de mireasa.

MIHUTZ
02.06.2011, 13:00:19
buna dimineata miresici,

ma alatur si eu voua ca viitoare miresica de septembrie 2012, mai exact pe 29 septembrie 2012. Momentan cautam restaurant , asa ca rog miresicile din iasi care ne pot da sfaturi despre alegerea restaurantului sa nu ezite sa scrie
va doresc la toate o zi cat mai usoara.:*
waw tu te casatoresti chiar de ziua mea!! Eu probabil voi fi scoasa la biserica de ziua mea de catre nasi!! Felicitari!!!

Fetelor eu mi-am schimbat data datorita lautarilor dar nu sunt trista pentru ca toate in viata se intampl cu un scop!! Asa ca in ziua in care ar fi trebuit sa am nunta o sa am cununia civila! :):*

Flamingo
02.06.2011, 13:11:37
Senzatie rochia! Pretul e mare. Sigur trece de 3000 de euro. Merita insa sa mergi sa o probezi. Si eu voi merge sa probez rochia mea iubita de la Ellie Saab pentru Pronovias chiar daca deja mi-am ales rochia de mireasa.

Ah, nu..nu o probez ca mi-e teama sa nu ma indragostesc de ea si sa nu mi-o permit (stiu ca e foarte scumpa).nici nu vreau sa vad rochii pana la anul ca sigur ma voi suci de cateva ori in ceea ce priveste modelul.dar asta e superbaaaaa!

myrells
10.06.2011, 00:36:14
buna miresici,si eu sunt viitoare mireasa.nunta va fi pe 1 septembrie2012.deocamdata am rezolvat doar cu localul si am mai luat cate ceva (marturii,artificii,baloane,etc..)as vrea sa gasesc o formatie sau lautari care sa nu ma coste mai mult de 1000euro,stie cineva?ma gandeam si la dj dar nu vreau sa se plictiseasca invitatii si daca ma gandesc mai bine,nunta fara lautari nu prea merge.va pupik:):*

Cristina888
10.06.2011, 12:04:01
buna miresici,si eu sunt viitoare mireasa.nunta va fi pe 1 septembrie2012.deocamdata am rezolvat doar cu localul si am mai luat cate ceva (marturii,artificii,baloane,etc..)as vrea sa gasesc o formatie sau lautari care sa nu ma coste mai mult de 1000euro,stie cineva?ma gandeam si la dj dar nu vreau sa se plictiseasca invitatii si daca ma gandesc mai bine,nunta fara lautari nu prea merge.va pupik:):*

Bine ai venit! Nu te agita, ca mai este timp destul sa iti aranjezi toate detaliile astea. Cat despre formatie, din cautarile mele, nu am gasit nimic care sa fie ok si sa coste in jur de 1000 de euro. Mai putin nici atat...Nu vreau sa te descurajez, poate totusi exista si nu am stiut eu unde sa caut :)

adytza3087
16.06.2011, 22:43:28
Ma anunt oficial ca am rezolvat problema formatiei, am ales o formatie din Iasi, cer un pic cam multicel dar fac toti bani. Eu nu prea vad o nunta fara o formatie. Strict parerea mea.

Va pup miresicile mele :*>:D<.

(...) si inca ceva, am uitat sa va intreb ce perere aveti despre aceasta rochie de care eu sunt mega, foarte indragostita :x:x:x:x .

.472669472670472671

MissSwan
19.06.2011, 10:03:25
!!!IMPORTANT!!!

Fetelor, daca aveti sau cunoasteti pe cineva care va avea nunta la Turabo anul acesta sau anul viitor, va rugam sa cititi acest mesaj si sa-l transmiteti mai departe: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1498&p=4228569#post4228569
Va multumim!

Cristina888
19.06.2011, 12:45:53
!!!IMPORTANT!!!

Fetelor, daca aveti sau cunoasteti pe cineva care va avea nunta la Turabo anul acesta sau anul viitor, va rugam sa cititi acest mesaj si sa-l transmiteti mai departe: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1498&p=4228569#post4228569
Va multumim!

Da, am vazut si eu de dimineata reportajul de pe Realitatea si am fost socata ca s-a putut intampla asa ceva!!!!! Nici nu vreau sa ma gandesc ca ceva asemanator mi s-ar putea intampla mie, dar se pare ca nimeni nu are nicio garantie...in cazul asta, este vorba despre una dintre cele mai mari sali de evenimente din Bucuresti, cine si-ar fi imaginat ca se poate ajunge pana aici!

andreea96
23.06.2011, 14:04:16
adytza3087...rochia este SUPERBA...si felicitari pt formatie.Ai mai taiat o grija de pe lista...pupici

Flamingo
23.06.2011, 14:54:48
Ma anunt oficial ca am rezolvat problema formatiei, am ales o formatie din Iasi, cer un pic cam multicel dar fac toti bani. Eu nu prea vad o nunta fara o formatie. Strict parerea mea.

Va pup miresicile mele :*>:D<.

(...) si inca ceva, am uitat sa va intreb ce perere aveti despre aceasta rochie de care eu sunt mega, foarte indragostita :x:x:x:x .

.472669472670472671

Absolut superba!stii si pretul?eu am dus poza modelului de care sunt indragostita la croitorie si mi-au dat un pret de mi-a luat piuitul (4200-4900 ron)...sunt nevoita sa ma reorientez.sper ca tu sa ai mai mult noroc :)

adytza3087
23.06.2011, 15:10:51
adytza3087...rochia este SUPERBA...si felicitari pt formatie.Ai mai taiat o grija de pe lista...pupici

Merci mult Andreea, eu sunt foarte indragostita de modelul acesta de rochie si sper aceasta sa fie aleasa. Sincer cu formatia , pentru mine a fost un chin mare de tot. Sper sa nu fie pt nimeni asa :D . Acum urmeza sa caut un fotograf si cameraman, dar aici nu ma ocup eu ci viitorul sot, domeniul ma depaseste :D .

Pupi

adytza3087
23.06.2011, 15:18:14
Absolut superba!stii si pretul?eu am dus poza modelului de care sunt indragostita la croitorie si mi-au dat un pret de mi-a luat piuitul (4200-4900 ron)...sunt nevoita sa ma reorientez.sper ca tu sa ai mai mult noroc :)

Hmmm...pretul nu il stiu dar as putea sa aflu, dar nu ma lasa constiinta :)). Rochia imi va fi facuta cadou de parintii mei, asa ca sigur nu as vrea sa stiu cat costa, cred ca as lua-o la fuga. Dar vezi ca exista magazine care accepta plata cu cardul in rate, nu stiu daca este o solutie extraordinara asta sau inchiriatul unei rochii de firma la un pret mai mic care si acesta are avantaje si dezavantaje.

Cornelia_Cristina
23.06.2011, 17:31:02
buna viitoare miresici, o sa am si eu nunta in septembrie pe 1, daca o sa gasesc restaurant...nici nu stiu de unde sa incep cautarile.vine cineva cu vreo sugestie( sala pentru 150 de persoane,Bucuresti)

Flamingo
24.06.2011, 13:10:45
Cornelia, incearca pe grupul judetului Ilfov+Bucuresti, sunt mai multe sanse sa te indrume cineva, aici suntem din diferite zone si e un grup mai micut (deocamdata). :)

p.s. Bine ai venit printre noi!

MissSwan
24.06.2011, 13:19:54
buna viitoare miresici, o sa am si eu nunta in septembrie pe 1, daca o sa gasesc restaurant...nici nu stiu de unde sa incep cautarile.vine cineva cu vreo sugestie( sala pentru 150 de persoane,Bucuresti)
Bine ai venit. Incearca la Discutii despre Restaurante. Exista topicuri pt fiecare rest din Bucuresti in parte, plus topicuri pt restaurante in functie de capacitate.

gyny_s
25.06.2011, 14:23:37
buna fetelor ma alatur si eu grupului...o sa am nunta pe 22 sept...cum stati cu pregatirile?va pop

raluca0109
26.06.2011, 16:52:35

BUNA! Si eu am nunta pe data de 1 , si noi am rezolvat cu restaurantul,artificii si lautari ,iti recomand cu caldura trupa Select din Mizil , poti sa cauti pe you tube sa te convingi sau mai bine te duci la o auditie , noi am fost la auditie si am ramas impresionati!

raluca0109
26.06.2011, 16:55:50
Cornelia, incearca pe grupul judetului Ilfov+Bucuresti, sunt mai multe sanse sa te indrume cineva, aici suntem din diferite zone si e un grup mai micut (deocamdata). :)

p.s. Bine ai venit printre noi!
BUNA! Am vazut ca si tu ai nunta tot pe 1 , sper sa avem parte de o zi insorita:*:*:*

Cristina888
27.06.2011, 19:54:00
BUNA! Am vazut ca si tu ai nunta tot pe 1 , sper sa avem parte de o zi insorita:*:*:*

Cu siguranta va fi cea mai insorita si frumoasa zi a lunii ;)) :-p

diana_iordache
27.06.2011, 22:31:57
Buna!Si eu tot miresica de septembrie 2012 sun :).Sper sa ma primiti si pe mine cu voi.Bafta la pregatiri! :*

buna fetelor ma alatur si eu grupului...o sa am nunta pe 22 sept...cum stati cu pregatirile?va pop
Si a mea e tot pe 22 sept.:)Bafta la pregatiri si sper sa vorbim.

gyny_s
29.06.2011, 12:50:28
Buna!Si eu tot miresica de septembrie 2012 sun :).Sper sa ma primiti si pe mine cu voi.Bafta la pregatiri! :*

Si a mea e tot pe 22 sept.:)Bafta la pregatiri si sper sa vorbim.

ce frumos in aceeasi zi pacat ca nu suntem mai aproape....cum stai cu pregatiriile...eu am inchiriat salonul..si am multe ideei cam atat..mai este destul timp pt pregatiri::*

mihaelah
29.06.2011, 17:09:02
Buna miresici Septembrie 2012. Ma alatur si eu grupului:*. Sunt atat de ocupata cu cititul incat nu prea am timp sa scriu. Noi deocamdata am semnat doar cu restaurantul. Dar in mare deja mi-am ales foto, video si starostele impreuna cu formatia.

mary_85
29.06.2011, 21:57:20
Bine ati venit fetelor!!!>:D<
Eu am rezolvat cu restaurantul, formatia...dar partea foto imi da batai de cap#-osunt foarte scumpi...dar fac si treaba extraordinara...

Madalinutzza
30.06.2011, 07:32:24
Buna dimineata,
Ma alatur si eu miresicilor de Septembrie 2012. Am rezolvat doar cu restaurantul pana acum!
In rest...inca mai cautam...

Spor la pregatiri tuturor!

adytza3087
01.07.2011, 14:41:16
Bine ati venit miresicilor, se pare ca incepem sa ne inmultim , incet incet.

MIHUTZ
07.07.2011, 11:54:26
Buna dimineata,
Ma alatur si eu miresicilor de Septembrie 2012. Am rezolvat doar cu restaurantul pana acum!
In rest...inca mai cautam...

Spor la pregatiri tuturor!
Felicitari! mult succes la pregatiri!sper sa fie o vreme frumoasa si sa ploua doar seara dupa ce noi vom fi in restaurant!!! eu am si rest. si formaia si foto-video!!! mai am doar sa mi iau rochia sa stabilesc machiaj si coafura si sa fac invitatiile si sa le si impart bineinteles!!! ;-)

adytza3087
07.07.2011, 13:17:22
Felicitari! mult succes la pregatiri!sper sa fie o vreme frumoasa si sa ploua doar seara dupa ce noi vom fi in restaurant!!! eu am si rest. si formaia si foto-video!!! mai am doar sa mi iau rochia sa stabilesc machiaj si coafura si sa fac invitatiile si sa le si impart bineinteles!!! ;-)

Ai avansat destul de repede cu pregatiriile, cred ca abea astepti evenimentul :grin: . Felicitari!!
Pot sa zic si eu ca sunt gata cu restaurantul, formatia... hmmm si urmeaza foto+video .Rochia va fi gata abea in decembrie, am vorbit cu cineva sa o pot plati in rate pana atunci :) . Si daca suntem la capitolul rochie, cam la ce model te-ai gandit?

MIHUTZ
07.07.2011, 13:59:32
Ai avansat destul de repede cu pregatiriile, cred ca abea astepti evenimentul :grin: . Felicitari!!
Pot sa zic si eu ca sunt gata cu restaurantul, formatia... hmmm si urmeaza foto+video .Rochia va fi gata abea in decembrie, am vorbit cu cineva sa o pot plati in rate pana atunci :) . Si daca suntem la capitolul rochie, cam la ce model te-ai gandit?
inca nu stiu sigur!!! n am probat in viata mea una!!! eu mi as dori princess ca doar o data in viata poti purta o astfel de rochi.....sau nu dar eu zic ca o data in ceea ce ma priveste, doar ca si cumnata mea a vrut una princess si s-a ales cu una undeva intre princess si A-line! asa ca mai vedem cu rochia ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la magazine!!! :))

adytza3087
07.07.2011, 21:35:28
inca nu stiu sigur!!! n am probat in viata mea una!!! eu mi as dori princess ca doar o data in viata poti purta o astfel de rochi.....sau nu dar eu zic ca o data in ceea ce ma priveste, doar ca si cumnata mea a vrut una princess si s-a ales cu una undeva intre princess si A-line! asa ca mai vedem cu rochia ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la magazine!!! :))

:)) asta cam asa e cu socoteala. Si eu visam la multe dar cand pui pe tine diferite modele si cand in sfarsit aceea e a ta, clar nu mai conteaza ce visai tu acasa. Imi plac f mult rochitele stil princes dar nu sa le port eu , pt ca nu imi plac cerculetele alea care se pun pe dedesupt.Oricum , bafta in gasirea rochiei perfecte, atunci cand va fi.

MIHUTZ
08.07.2011, 08:20:53
:)) asta cam asa e cu socoteala. Si eu visam la multe dar cand pui pe tine diferite modele si cand in sfarsit aceea e a ta, clar nu mai conteaza ce visai tu acasa. Imi plac f mult rochitele stil princes dar nu sa le port eu , pt ca nu imi plac cerculetele alea care se pun pe dedesupt.Oricum , bafta in gasirea rochiei perfecte, atunci cand va fi.
nici macar nu m-am apucat sa caut rochia, abia la anul prin iunie ma voi duce dupa ea sa o caut, dar poate vine ea la mine :)):)):))!!!!

dr_alinutza
12.07.2011, 08:58:07
in sfarsit mi-am mai luat si eu o piatra de pe inima ca am rezolvat cu formatia,maine semnam contractul si dam avansul...ne-am intins mai mult decat trebuia dar macar stau linistita ca o sa fie super atmosfera la nunta...acum sa vad cu foto video,sper sa rezolv ceva saptamana aceasta..

Cristina888
12.07.2011, 18:38:02
in sfarsit mi-am mai luat si eu o piatra de pe inima ca am rezolvat cu formatia,maine semnam contractul si dam avansul...ne-am intins mai mult decat trebuia dar macar stau linistita ca o sa fie super atmosfera la nunta...acum sa vad cu foto video,sper sa rezolv ceva saptamana aceasta..

Ce inseamna ca v-ati intins mai mult? Cat va costa formatia?

dr_alinutza
12.07.2011, 22:33:03
ne costa 3000 de euro doar partea de la restaurant...

bursucel2011
12.07.2011, 22:47:38
Bine v-am gasit fetelor!

Doresc sa ma alatur si eu grupului vostru...ma primiti ? ^:)^

dr_alinutza
13.07.2011, 08:51:33
Daaa,sigur...mai multe capete,mai multe idei bune... ;))

Flamingo
13.07.2011, 09:15:40
Bine ai venit!Cu cat mai multe, cu atat mai bine :)

Cristina888
13.07.2011, 11:56:42
ne costa 3000 de euro doar partea de la restaurant...

E intr-adevar o suma destul de mare, insa atmosfera este cea mai importanta si daca vor face invitatii sa se simta bine, merita.

Bun venit noii miresici :-p

dr_alinutza
13.07.2011, 12:43:36
are foarte multe recomandari bune in acest sens (este vorba de Gelu Voicu)...deci cred ca atmosfera va fi super...am fost la cateva nunti lunile astea si parca devin din ce in ce mai nerabdatoare pana la nunta mea...abia astept sa vina..desi mai de destul de mult...

Cristina888
13.07.2011, 13:17:48
are foarte multe recomandari bune in acest sens (este vorba de Gelu Voicu)...deci cred ca atmosfera va fi super...am fost la cateva nunti lunile astea si parca devin din ce in ce mai nerabdatoare pana la nunta mea...abia astept sa vina..desi mai de destul de mult...

Da, si eu sunt la fel. Viitorii nostri nasi au nunta peste 1 luna si 1 saptamana si sunt in febra pregatirilor si asa sunt de entuziasmata....abia astept sa vina si randul nostru :D Stiu ca mai este o gramada, dar timpul trece repede :)

sandraochiialbastri
13.07.2011, 13:47:25
cat cere GELU VOICU la o nunta

Cristina888
13.07.2011, 13:53:30
cat cere GELU VOICU la o nunta

a scris Alina pe pagina anterioara...3000 de euro

MIHUTZ
14.07.2011, 19:16:30
fetelor tot cotrobaind eu asa pe net uitati ce am gasit:
Obiceiuri de nunta:

Petitul
Petitul este vizita efectuata de catre mire (eventual impreuna cu prietenii sai cei mai apropiati) la parintii miresei, pentru a le cere consimtamantul in vederea casatoriei. In zilele noastre, de cele mai multe ori petitul este o formalitate, si de regula parintii sunt instiintati dupa ce mirii au luat deja hotararea sa se casatoreasca. Indiferent ca vizita la parinti are loc inainte sau dupa ce mirii au decis casatoria, petitul se incheie cu ciocnirea unui pahar de sampanie, eventual chiar cu o mica petrecere.
Inelul de logodna
Inelul de logodna reprezenta in trecut insemnul unei femei prin care aceasta lasa de inteles eventualilor curtezani ca este deja promisa unui anumit barbat. Piatra inelului de logodna sugera statutul social pe care acel barbat il avea. Cu cat era mai instarit, cu atat piatra era mai rara si mai scumpa. Tocmai de aceea, se considera ca dragostea adevarata este reflectata de diamante, cele mai rare si mai scumpe pietre pretioase. Alegerea inelului de logodna este o adevarata arta, cu atat mai mult cu cat viitoarea sotie il va purta la mana pentru totdeauna

Ploconul
Acesta reprezinta primul cadou pregatit de viitorii miri celor pe care acestia si-i doresc ca nasi. Ploconul cuprinde o gaina (sau alt tip de pasare - pui, curcan, rata, etc), o sticla de vin sau sampanie, grau, ulei, zahar. Conform traditiei, mirii se duc la nasi neanuntati, ciocanesc la usa si spun "nasule, am venit cu ploconul....uite-l! Ne cununi ori ba?". Nasul trebuie sa inspecteze cu atentie ploconul, si daca este multumit de ceea ce se afla in cos primeste darul: "Da, finule! Da ploconul incoace si sa fie cu noroc!". Daca nu este satisfacut, poate inapoia darul: "Cam saracut ploconul...luati-l cu voi si mai veniti cand mai creste!", iar acest lucru inseamna ca nu este de acord sa-i naseasca.

Cavalerii de onoare
In vremurile stravechi, mireasa era furata de catre mire, fara acceptul parintilor sau chiar al ei. Acesta o suia pe cal si fugea cu ea cat mai departe de familie. Cavalerii de onoare erau prieteniii mirelui, care il ajutau pe acesta sa-si apere pe aleasa inimii sale de incercarile familei de a o recupera.

Barbieritul mirelui
Acest obicei reprezinta tranformarea flacaului in barbat. Unul dintre cavalerii de onoare incepe sa il barbiereasca pe mire (se preface, dand cu spuma de ras, pe care apoi o curata cu latura neascutita a unui cutit). In tot acest timp, mirele tine cu multa grija sub talpa piciorului banii cu care trebuie sa-l plateasca pe cel care il barbiereste. In tot timpul barbieritului, ceilalti cavaleri de onoare si lautarii vor incerca sa fure banii de sub piciorul mirelui, iar acesta sa ii pazesca cu strasnicie, caci daca ar ramane fara bani, ar ramane nebarbierit deci nu ar mai deveni barbat.

Voalul miresei
Voalul este este cel care protejeaza privirea miresei de imaginea altor mirese din jurul sau. Tot voalul aduce si o nota de mister si eleganta atitudinii miresei. Cati dintre noi si-ar putea imagina o mireasa fara voal? Dar radacinile acestui obicei de a purta voal nu sunt deloc placute. Voalul isi are originea in perioada in care casatoriile erau aranjate. Se pare ca menirea sa era sa acopere fata viitoarei sotii, pana cand cununia era incheiata, si deci era prea tarziu pentru mire sa se mai razgandeasca si sa refuze casatoria.
Gatitul miresei
Nasa, mama, surorile si domnisoarele de onoare o ajuta pe mireasa sa imbrace rochia alba si accesoriile pregatite. La final, nasa prinde in parul miresei voalul si parura (de cele mai multe ori, mireasa are deja parul prins si aranjat, inclusiv voalul si parura, asa incat nasa doar se preface, miscand un pic de voal).

Hora miresei
Aceasta hora se mai numeste si `nuneasca` si are menirea de a celebra bucuria tuturor la vederea cuplului de miri alaturati pentru prima oara. Toti nuntasii, alaturi de miri, nasi si socri, incing o hora mare in fata casei miresei.

Turta miresei
La sfarsitul horei miresei, nasa rupe deasupra capului miresei turta miresei in patru bucati, care se impart apoi tuturor celor prezenti. Traditia spune ca toti ce vor gusta din turta miresei vor fi fericiti si vor avea mult noroc in anul urmator.

Asezarea miresei la stanga mirelui
Pozitionarea miresei la stanga mirelui provine de pe vremea cand mirele isi rapea iubita si apoi se lupta pentru a o pazi de cei care doreau sa o recupereze. De aceea mana dreapta trebuie sa fie libera, pentru putea manui sabia.

Verighetele
Utilizarea verighetelor ca simbol al iubirii isi are originea in Egiptul Antic. Egiptenii credeau ca prin inelarul mainii stangi trece o vena care duce direct la inima. Astfel, prin schimbul de verighete intre soti, se considera ca se realizeaza o legatura directa intre inimile lor. Verighetele sunt realizate din aur (un metal pur) pentru a simboliza atat durabilitatea casniciei, cat si puritatea sa.

Calcatul pe picior
Se spune ca primul dintre miri care va reusi sa-si calce partenerul pe picior in timpul dansului in jurul mesei (in biserica) va conduce in casnicie si va avea intotdeauna ultimul cuvant de spus.
Marturii
Marturiile (bomboniere sau saculeti cu bomboane) sunt cadouri ale mirilor catre invitati. Nuntasii vor lua acasa aceste marturii. De regula marturiile contin 5 bombonele invelite in martipan sau zahar caramelizat, simbolizand sanatatea, fericirea, fertilitatea, viata lunga si belsugul. Aceste marturii se pot face cadou invitatilor in biserica (imediat dupa slujba) sau la local, prin asezarea lor pe masa, la fiecare loc in parte. Marturiile pot avea adaugat un cartonas cu numele persoanei care trebuie sa se aseze, sau cu numele (eventual poza) mirilor.
Aruncarea cu grau si orez
Graul si orezul se arunca in calea tinerilor insuratei ca simbol al belsugului si fertilitatii acestora. Se pot arunca si la cununia civila, nu doar la cea religioasa.

Valsul miresei
Dansul cu care mirii deschid seara poate fi un vals sau orice alta melodie pe care acestia o doresc sau o considera sugestiva. Aceasta traditie provine de pe vremea balurilor de la palatele regale, unde primii care deschideau seara (si dansul) erau gazdele. Dansul lor este urmat de cel al nasilor, al socrilor si de abia apoi de catre ceilalti nuntasi. Daca mirii doresc, pot dedica melodii sugestive si pot prezenta la microfon intr-un mod mai deosebit si dansul mirelui cu mama sa, si al miresei cu tatal acesteia.

Furatul miresei
Furtul miresei este probabil cel mai raspandit obicei traditional romanesc. Mai multi nuntasi, pe ascuns, si feriti de privirile mirelui si ale nasilor, rapesc mireasa si o duc intr-un loc stiut numai de ei. Apoi aduc pantoful acesteia sau alta dovada pentru a demonstra mirelui ca intr-adevar mireasa este la ei. Pentru a o aduce inapoi, se cere o rascumparare. Aceasta poate fi platita in sticle de bautura, mici atentii, sau chiar indeplinirea unor sarcini haioase. Mireasa este considerata a fi in grija nasului pana la miezul noptii, si a mirelui dupa aceasta ora. De aceea, daca furtul are loc pana in ora 12, nasul este cel care plateste raspcumpararea, iar dupa aceasta ora mirele este cel responsabil.

Tortul de nunta
Acesta este un simbol foarte important al nuntii, fiind primul lucru pe care mirii il impart atat intre ei. cat si cu restul nuntasilor. Taierea tortului este primul lucru pe care mirii il fac impreuna, dupa cununie. Daca are o compozitie speciala ce ii permite pastrarea la congelator, etajul superior al tortului este pastrat astfel incat mirii sa guste din acesta la aniversarea unui an de la casatorie.
Scoaterea voalului
Nasa o aseaza pe tanara mireasa pe un scaun in mijlocul nuntasilor, unde in vazul lumii ii scoate voalul din par. Scosul voalului semnifica trecerea tinerei fete la statutul de femeie maritata, la casa ei. Tocmai de aceea, odata cu scosul voalului, nasa il si inlocuieste cu o esarfa rosie, pentru ca toata lumea sa ia aminte ca fata s-a transformat in femeie. Voalul scos este prins de mireasa in parul altei domnisoare nemaritate, eventual chiar de catre cea care va fi prins buchetul aruncat.

Aruncarea buchetului
Fetele nemaritate se grupeaza in spatele miresei, iar aceasta, fara a se uita, arunca peste umeri buchetul de mireasa. Se spune ca cea care il va prinde, sau care este cea mai apropiata de locul in care a cazut buchetul, va fi urmatoarea care se va marita in curand.
Aruncarea jartelei
Mirele ii va scoate miresei jarteaua de pe picior, de cele mai multe prin gesturi menite sa aduca zambetul pe chipul invitatilor (eventual se poate renunta la maini, iar scoaterea jartelei sa se faca exclusiv cu dintii). Baietii neinsurati se grupeaza apoi in spatele mirelui, iar acesta, fara a se uita, arunca jarteaua peste umeri. Se spune ca cel care il va prinde, sau care este cel mai apropiat de locul in care a cazut jarteaua, va fi urmatoarul care se va insura.
Trecerea pragului
Motivul pentru care se obisnuia ca mirele sa isi treaca sotia in brate peste prag atunci cand paseau pentru prima oara in caminul comun, era acela de a o feri de spiritele rele ascunse sub pragul casei.
Ciorba de potroace
Dupa o noapte intreaga de baut si dantuit, nuntasii au nevoie de o ciorbita fierbinte pentru a se drege. Astfel, se aduna la miri acasa (sau la unii dintre socrii), unde continua petrecerea de a doua zi, denumita si `ciorba de potroace`. La aceasta petrecere sunt invitati numai rudele sau prietenii extrem de apropiati, fiind de regula un prilej de a schimba impresii despre nunta si a ii felicita inca o data pe miri.

Luna de miere
Desi in zilele noastre notiunea de `luna de miere` are o conotatie pozitiva, aceasta traditie are la baza un obicei nu tocmai fericit pentru tanara mireasa. Pe vremuri, cand mirii obisnuiau sa isi rapeasca cu forta iubitele, aveau nevoie de un timp in care sa le tina departe de casa in speranta ca si ele se vor indragosti de ei. Astfel a inceput sa se formeze notiunea de `luna` petrecuta de cei doi singuri si izolati de restul lumii. Mierea se pare ca esti inclusa in aceasta expresie, intrucat bautura cu care mirele isi ametea iubita pentru a nu mai incerca sa fuga era pe baza de miere. Si de aici notiunea de `luna de miere`.
Ceva vechi, ceva nou, ceva de imprumut, ceva albastru
Exista cate o semnificatie pentru categoriile de obiecte de mai sus. Ceva vechi (o bijuterie de-a bunicii, un evantai, un pieptane sau o oglinjoara) simbolizeaza continuitatea familiei si a generatiilor care vor urma. Ceva nou (rochia de mireasa sau accesoriile acesteia) sugereaza viitorul fericit pe care tinerii miri il au in fata lor. Ceva de imprumut (poseta, un pieptene, o oglinjoara, un ruj) va trebui luat de la o persoana cu noroc in viata pentru a `imprumuta` norocul si proaspetilor casatoriti. Ceva albastru (de cele mai multe ori jarteaua sau o batistuta) semnifica fertilitatea cuplului.

sper sa va fie de folos!!! nu ca ma indoiesc ca nu stiti cam care ar fi obiceiurile, dar poate va intereseaza ca si pe mine ordinea lor!!!! va pupacesc

adytza3087
14.07.2011, 23:05:58
Obiceiuri de nunta:

Petitul
Petitul este vizita efectuata de catre mire (eventual impreuna cu prietenii sai cei mai apropiati) la parintii miresei, pentru a le cere consimtamantul in vederea casatoriei. In zilele noastre, de cele mai multe ori petitul este o formalitate, si de regula parintii sunt instiintati dupa ce mirii au luat deja hotararea sa se casatoreasca. Indiferent ca vizita la parinti are loc inainte sau dupa ce mirii au decis casatoria, petitul se incheie cu ciocnirea unui pahar de sampanie, eventual chiar cu o mica petrecere.
Inelul de logodna
Inelul de logodna reprezenta in trecut insemnul unei femei prin care aceasta lasa de inteles eventualilor curtezani ca este deja promisa unui anumit barbat. Piatra inelului de logodna sugera statutul social pe care acel barbat il avea. Cu cat era mai instarit, cu atat piatra era mai rara si mai scumpa. Tocmai de aceea, se considera ca dragostea adevarata este reflectata de diamante, cele mai rare si mai scumpe pietre pretioase. Alegerea inelului de logodna este o adevarata arta, cu atat mai mult cu cat viitoarea sotie il va purta la mana pentru totdeauna

Ploconul
Acesta reprezinta primul cadou pregatit de viitorii miri celor pe care acestia si-i doresc ca nasi. Ploconul cuprinde o gaina (sau alt tip de pasare - pui, curcan, rata, etc), o sticla de vin sau sampanie, grau, ulei, zahar. Conform traditiei, mirii se duc la nasi neanuntati, ciocanesc la usa si spun "nasule, am venit cu ploconul....uite-l! Ne cununi ori ba?". Nasul trebuie sa inspecteze cu atentie ploconul, si daca este multumit de ceea ce se afla in cos primeste darul: "Da, finule! Da ploconul incoace si sa fie cu noroc!". Daca nu este satisfacut, poate inapoia darul: "Cam saracut ploconul...luati-l cu voi si mai veniti cand mai creste!", iar acest lucru inseamna ca nu este de acord sa-i naseasca.

Cavalerii de onoare
In vremurile stravechi, mireasa era furata de catre mire, fara acceptul parintilor sau chiar al ei. Acesta o suia pe cal si fugea cu ea cat mai departe de familie. Cavalerii de onoare erau prieteniii mirelui, care il ajutau pe acesta sa-si apere pe aleasa inimii sale de incercarile familei de a o recupera.

Barbieritul mirelui
Acest obicei reprezinta tranformarea flacaului in barbat. Unul dintre cavalerii de onoare incepe sa il barbiereasca pe mire (se preface, dand cu spuma de ras, pe care apoi o curata cu latura neascutita a unui cutit). In tot acest timp, mirele tine cu multa grija sub talpa piciorului banii cu care trebuie sa-l plateasca pe cel care il barbiereste. In tot timpul barbieritului, ceilalti cavaleri de onoare si lautarii vor incerca sa fure banii de sub piciorul mirelui, iar acesta sa ii pazesca cu strasnicie, caci daca ar ramane fara bani, ar ramane nebarbierit deci nu ar mai deveni barbat.

Voalul miresei
Voalul este este cel care protejeaza privirea miresei de imaginea altor mirese din jurul sau. Tot voalul aduce si o nota de mister si eleganta atitudinii miresei. Cati dintre noi si-ar putea imagina o mireasa fara voal? Dar radacinile acestui obicei de a purta voal nu sunt deloc placute. Voalul isi are originea in perioada in care casatoriile erau aranjate. Se pare ca menirea sa era sa acopere fata viitoarei sotii, pana cand cununia era incheiata, si deci era prea tarziu pentru mire sa se mai razgandeasca si sa refuze casatoria.
Gatitul miresei
Nasa, mama, surorile si domnisoarele de onoare o ajuta pe mireasa sa imbrace rochia alba si accesoriile pregatite. La final, nasa prinde in parul miresei voalul si parura (de cele mai multe ori, mireasa are deja parul prins si aranjat, inclusiv voalul si parura, asa incat nasa doar se preface, miscand un pic de voal).

Hora miresei
Aceasta hora se mai numeste si `nuneasca` si are menirea de a celebra bucuria tuturor la vederea cuplului de miri alaturati pentru prima oara. Toti nuntasii, alaturi de miri, nasi si socri, incing o hora mare in fata casei miresei.

Turta miresei
La sfarsitul horei miresei, nasa rupe deasupra capului miresei turta miresei in patru bucati, care se impart apoi tuturor celor prezenti. Traditia spune ca toti ce vor gusta din turta miresei vor fi fericiti si vor avea mult noroc in anul urmator.

Pozitionarea miresei la stanga mirelui provine de pe vremea cand mirele isi rapea iubita si apoi se lupta pentru a o pazi de cei care doreau sa o recupereze. De aceea mana dreapta trebuie sa fie libera, pentru putea manui sabia.

Verighetele
Utilizarea verighetelor ca simbol al iubirii isi are originea in Egiptul Antic. Egiptenii credeau ca prin inelarul mainii stangi trece o vena care duce direct la inima. Astfel, prin schimbul de verighete intre soti, se considera ca se realizeaza o legatura directa intre inimile lor. Verighetele sunt realizate din aur (un metal pur) pentru a simboliza atat durabilitatea casniciei, cat si puritatea sa.

Calcatul pe picior
Se spune ca primul dintre miri care va reusi sa-si calce partenerul pe picior in timpul dansului in jurul mesei (in biserica) va conduce in casnicie si va avea intotdeauna ultimul cuvant de spus.
Marturii
Marturiile (bomboniere sau saculeti cu bomboane) sunt cadouri ale mirilor catre invitati. Nuntasii vor lua acasa aceste marturii. De regula marturiile contin 5 bombonele invelite in martipan sau zahar caramelizat, simbolizand sanatatea, fericirea, fertilitatea, viata lunga si belsugul. Aceste marturii se pot face cadou invitatilor in biserica (imediat dupa slujba) sau la local, prin asezarea lor pe masa, la fiecare loc in parte. Marturiile pot avea adaugat un cartonas cu numele persoanei care trebuie sa se aseze, sau cu numele (eventual poza) mirilor.
Graul si orezul se arunca in calea tinerilor insuratei ca simbol al belsugului si fertilitatii acestora. Se pot arunca si la cununia civila, nu doar la cea religioasa.

Valsul miresei
Dansul cu care mirii deschid seara poate fi un vals sau orice alta melodie pe care acestia o doresc sau o considera sugestiva. Aceasta traditie provine de pe vremea balurilor de la palatele regale, unde primii care deschideau seara (si dansul) erau gazdele. Dansul lor este urmat de cel al nasilor, al socrilor si de abia apoi de catre ceilalti nuntasi. Daca mirii doresc, pot dedica melodii sugestive si pot prezenta la microfon intr-un mod mai deosebit si dansul mirelui cu mama sa, si al miresei cu tatal acesteia.

Furatul miresei
Furtul miresei este probabil cel mai raspandit obicei traditional romanesc. Mai multi nuntasi, pe ascuns, si feriti de privirile mirelui si ale nasilor, rapesc mireasa si o duc intr-un loc stiut numai de ei. Apoi aduc pantoful acesteia sau alta dovada pentru a demonstra mirelui ca intr-adevar mireasa este la ei. Pentru a o aduce inapoi, se cere o rascumparare. Aceasta poate fi platita in sticle de bautura, mici atentii, sau chiar indeplinirea unor sarcini haioase. Mireasa este considerata a fi in grija nasului pana la miezul noptii, si a mirelui dupa aceasta ora. De aceea, daca furtul are loc pana in ora 12, nasul este cel care plateste raspcumpararea, iar dupa aceasta ora mirele este cel responsabil.

Tortul de nunta
Acesta este un simbol foarte important al nuntii, fiind primul lucru pe care mirii il impart atat intre ei. cat si cu restul nuntasilor. Taierea tortului este primul lucru pe care mirii il fac impreuna, dupa cununie. Daca are o compozitie speciala ce ii permite pastrarea la congelator, etajul superior al tortului este pastrat astfel incat mirii sa guste din acesta la aniversarea unui an de la casatorie.
Scoaterea voalului
Nasa o aseaza pe tanara mireasa pe un scaun in mijlocul nuntasilor, unde in vazul lumii ii scoate voalul din par. Scosul voalului semnifica trecerea tinerei fete la statutul de femeie maritata, la casa ei. Tocmai de aceea, odata cu scosul voalului, nasa il si inlocuieste cu o esarfa rosie, pentru ca toata lumea sa ia aminte ca fata s-a transformat in femeie. Voalul scos este prins de mireasa in parul altei domnisoare nemaritate, eventual chiar de catre cea care va fi prins buchetul aruncat.

Aruncarea buchetului
Fetele nemaritate se grupeaza in spatele miresei, iar aceasta, fara a se uita, arunca peste umeri buchetul de mireasa. Se spune ca cea care il va prinde, sau care este cea mai apropiata de locul in care a cazut buchetul, va fi urmatoarea care se va marita in curand.
Aruncarea jartelei
Mirele ii va scoate miresei jarteaua de pe picior, de cele mai multe prin gesturi menite sa aduca zambetul pe chipul invitatilor (eventual se poate renunta la maini, iar scoaterea jartelei sa se faca exclusiv cu dintii). Baietii neinsurati se grupeaza apoi in spatele mirelui, iar acesta, fara a se uita, arunca jarteaua peste umeri. Se spune ca cel care il va prinde, sau care este cel mai apropiat de locul in care a cazut jarteaua, va fi urmatoarul care se va insura.
Trecerea pragului
Motivul pentru care se obisnuia ca mirele sa isi treaca sotia in brate peste prag atunci cand paseau pentru prima oara in caminul comun, era acela de a o feri de spiritele rele ascunse sub pragul casei.
Ciorba de potroace
Dupa o noapte intreaga de baut si dantuit, nuntasii au nevoie de o ciorbita fierbinte pentru a se drege. Astfel, se aduna la miri acasa (sau la unii dintre socrii), unde continua petrecerea de a doua zi, denumita si `ciorba de potroace`. La aceasta petrecere sunt invitati numai rudele sau prietenii extrem de apropiati, fiind de regula un prilej de a schimba impresii despre nunta si a ii felicita inca o data pe miri.

Luna de miere
Desi in zilele noastre notiunea de `luna de miere` are o conotatie pozitiva, aceasta traditie are la baza un obicei nu tocmai fericit pentru tanara mireasa. Pe vremuri, cand mirii obisnuiau sa isi rapeasca cu forta iubitele, aveau nevoie de un timp in care sa le tina departe de casa in speranta ca si ele se vor indragosti de ei. Astfel a inceput sa se formeze notiunea de `luna` petrecuta de cei doi singuri si izolati de restul lumii. Mierea se pare ca esti inclusa in aceasta expresie, intrucat bautura cu care mirele isi ametea iubita pentru a nu mai incerca sa fuga era pe baza de miere. Si de aici notiunea de `luna de miere`.
Exista cate o semnificatie pentru categoriile de obiecte de mai sus. Ceva vechi (o bijuterie de-a bunicii, un evantai, un pieptane sau o oglinjoara) simbolizeaza continuitatea familiei si a generatiilor care vor urma. Ceva nou (rochia de mireasa sau accesoriile acesteia) sugereaza viitorul fericit pe care tinerii miri il au in fata lor. Ceva de imprumut (poseta, un pieptene, o oglinjoara, un ruj) va trebui luat de la o persoana cu noroc in viata pentru a `imprumuta` norocul si proaspetilor casatoriti. Ceva albastru (de cele mai multe ori jarteaua sau o batistuta) semnifica fertilitatea cuplului.

sper sa va fie de folos!!! nu ca ma indoiesc ca nu stiti cam care ar fi obiceiurile, dar poate va intereseaza ca si pe mine ordinea lor!!!! va pupacesc

Dumnezeule mare cate obiceiuri. Daca stai bine sa te gandesti toate aceste obiceiuri se tin peste tot aproape, poate chiar si altele pe langa, dar citindule acum pe toate nici prin cap nu mi-a trecut ca sunt chiar asa de multe.

MissSwan
14.07.2011, 23:26:07
Noi vom avea maxim jumatate din lista respectiva. ;))

ella03
15.07.2011, 00:37:53
buna miresici!!...ma primiti si pe mine in grupul vostru? ;) :*

RuxiCat
15.07.2011, 03:36:42
Obiceiuri de nunta:

Petitul
Inelul de logodna

Ploconul

Cavalerii de onoare

Barbieritul mirelui

Voalul miresei
Gatitul miresei

Hora miresei

Turta miresei

Verighetele

Calcatul pe picior
Marturii

Valsul miresei

Furatul miresei

Tortul de nunta
Scoaterea voalului

Aruncarea buchetului
Aruncarea jartelei
Trecerea pragului
Ciorba de potroace

Luna de miere

Multumim frumos! Foarte folositor!

MIHUTZ
15.07.2011, 08:11:49
Dumnezeule mare cate obiceiuri. Daca stai bine sa te gandesti toate aceste obiceiuri se tin peste tot aproape, poate chiar si altele pe langa, dar citindule acum pe toate nici prin cap nu mi-a trecut ca sunt chiar asa de multe.
Asa am gandit si eu cand le am citit!!! la stiam pe toate si imi doream sa stiu si ordinea in care se petrec caci de ex. de obicei intai se arunca buchetul si abia apoi se scoate voalul dar de fapt se procedeaza invers!!! si daca citesti atent se mai fac unele obiceiuri in alta ordine decat credeam noi!!! si ai dreptate sunt cam toate obiceiurile care se fac in general si puse pe lista par foarte multe!!! :))
am vazut o poza interesanta cu verighetele!!! se pun pe un calendar de perete, una incercuieste data casatoriei si cealalta sta langa cealalta!!! v-am pus poza!!! poopik
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/34794_180618338638312_100000704428457_475769_13140 46_n.jpg

MIHUTZ
15.07.2011, 08:15:12
buna miresici!!...ma primiti si pe mine in grupul vostru? ;) :*
acum vrem nu vrem ai venit :))))NORMAL K TE PRIMIM!!! NE INMULTIM PE ZI CE TRECE!!! POATE O SA FIM CELE MAI MULTE MIRESE DIN TOATE TIMPURILE MIRESICI ANUL VIITOR IN SEPTRMBRIE!!!
ASA CA LA CAT MAI MULTE MIRESICI FERICITE!!! VA PUPACESC

fetelor acesta este restaurantul meu:

si formatia aceasta!!!

link ul pe care vi l am dat cu formatia este chiar de la nunta surorii mele!!!!! iar eu sunt cea care topaie de mama focului cu cea imbracata in bleu care este de fapt nasa surorii mele!!!!
sper sa va placa!! pupacesc
:D

malvina
15.07.2011, 10:44:08
in sfarsit ne-am hotarat si noi asupra unui restaurant si am dat avans, sunt tare fericita ptr ca am fost tare nehotarati. in principiu mi-am gasit si dj si starostele, voi cum stati cu pregatirile?
va pup pe toate

mihaelah
15.07.2011, 16:40:06
in sfarsit ne-am hotarat si noi asupra unui restaurant si am dat avans, sunt tare fericita ptr ca am fost tare nehotarati. in principiu mi-am gasit si dj si starostele, voi cum stati cu pregatirile?
va pup pe toate
Buna Malvina.
Vad ca esti din Cluj si avem nunta in aceeasi data :D. Si noi am dat avansul la restaurant (ne impun dj-ul lor), am gasit starostele si in mare ne-am hotarat si la foto-video. Pentru aranjamentele florale cel mai probabil o sa vb cu o prietena care lucreaza in domeniu. Spor la pregatiri!!!!!!!!:*

ella03
15.07.2011, 17:18:57
buna miresici!!! noi avem deja restaurantul, formatia si fotograful si speram k saptamana viitoare sa putem sa ne luam si verghetele! spor la pregatiri tuturor :*

alexandraroxana
17.07.2011, 19:46:23
buna miresici!!! noi avem deja restaurantul, formatia si fotograful si speram k saptamana viitoare sa putem sa ne luam si verghetele! spor la pregatiri tuturor :*

Ciao! Se pare ca avem nunta in aceeasi zi \:D/.
Esti destul de avansata cu pregatirile, Bravo!
Eu nu am rezervat decat restaurantul si biserica.
Deja va cumparati verighetele?

alexandraroxana
17.07.2011, 19:55:35

Foarte draguta sala !478502478503Asta va fi sala mea,(Restaurant Tarnavele, Blaj) dar va fi cu mese rotunde, si bineinteles alte decoratii. Ce culori credeti ca se potrivesc acestei sali?

alexandraroxana
17.07.2011, 21:29:22
Ciao, observ ca avem aceeasi data a nuntii :>
Eu am vorbit si la biserica am vorbit deja, pentru ca in situatia in care la acea biserica sunt mai multe nunti in aceeasi zi, trebuie sa isi ale ora (momentan eu am ales ora 12.00, dar va trebui sa o modific la ora 11.00) pentru ca nu ma incadrez in timp, pentru sala, vreau sa fac nunta de zi.

alexandraroxana
17.07.2011, 21:34:49
O sa iasa cu siguranta....eu nici nu ma gandesc ca nu ar putea iesi. Stii tu cum e....gandurile rele atrag intamplari rele. Asa ca nu te mai gandi ca ar putea iesi ceva rau >:D<

De iesit vor iesi cu siguranta bine, daca incerci sa-ti faci invitatiile singura, dar nu stiu daca este si avantajos, ca si pret, daca merita efortul.

ella03
18.07.2011, 13:51:07
Ciao! Se pare ca avem nunta in aceeasi zi \:D/.
Esti destul de avansata cu pregatirile, Bravo!
Eu nu am rezervat decat restaurantul si biserica.
Deja va cumparati verighetele?

buna!!! astazi an fost si ne-am luat si verghetele...:)...le-am luat de pe akum k deja sunt exagerat de scumpe ...pretul pt verghete la comanda e de la 137ron in sus, am gasit si cu 155....ceea e e foarte mult. si ne-am gandit k pana la anu' se vor mai scumpi avand in vedere k in ultima saptamana a crescut f mult pretul la dolar. si dak tot am avut banuti am zis k dekat sa ii cheltium de aiurea mai bine ii investim in verghete. u cum stai cu pregatirile? pup

alexandraroxana
18.07.2011, 14:47:58
buna!!! astazi an fost si ne-am luat si verghetele...:)...le-am luat de pe akum k deja sunt exagerat de scumpe ...pretul pt verghete la comanda e de la 137ron in sus, am gasit si cu 155....ceea e e foarte mult. si ne-am gandit k pana la anu' se vor mai scumpi avand in vedere k in ultima saptamana a crescut f mult pretul la dolar. si dak tot am avut banuti am zis k dekat sa ii cheltium de aiurea mai bine ii investim in verghete. u cum stai cu pregatirile? pup

Esre bine sa te pregatesti cu toate din timp, ai mai bifat ceva de pe lista, bravo!
Eu momentan ma stresez cu nasii. M-am gandit la 3 perechi, dar nu ne prea facem curaj sa ii abordam.
In rest primul lucru, ne-am gasit sala, sunt multumita, este restaurantul unui hotel si mancarea este buna, este chiar in centrul orasului, ceea ce ma incanta si ca marime este potrivit pentru ceea ce vrem noi (80-100 persoane) nici mare nici mic.
Si am vorbit si la biserica, doar ca trebuie sa merg din nou, sa modific ora din 12.00 in 11.00, pentru ca nu ne incadram in timp, vreau sa fie nunta de zi.
intre timp s-au intalnit si parintii, 2 intalniri oficiale, ca la petit ;)), a fost si stresant si cu emotii, dar e iesit mai bine decat ma asteptam.
Si pasul urmator ar fi nasii, si foto-video & DJ, iar astea ma depasesc, nu ma pricep deloc la aceste aspecte.
A! am uitat ca deja am probat 4 rochite, am fost si acasa la 2 tipe care isi vindeau rochiile, si intr-un magazin unde aveau rochii Maya Fashion care mi-au placut...una tip sirena.:-". Totusi vreau sa nu dau multi bani pe rochie, sa ies cat mai ietin posibil adica max. 2500 ron sa dau pe ea, inchiriata as fi vrut dar mi se pare stresant, cumparata / inchiriata de la altcineva (dar e mai dificil sa-ti placa si modelul si sa-ti fie si buna), sau de prin magazine Alba, Sibiu, Cluj...sapt asta ma duc la Brasov in concediu, si am sa trag putin cu ochiul si pe la magazinele de acolo. ;-)

ella03
18.07.2011, 15:35:57
Esre bine sa te pregatesti cu toate din timp, ai mai bifat ceva de pe lista, bravo!
Eu momentan ma stresez cu nasii. M-am gandit la 3 perechi, dar nu ne prea facem curaj sa ii abordam.
In rest primul lucru, ne-am gasit sala, sunt multumita, este restaurantul unui hotel si mancarea este buna, este chiar in centrul orasului, ceea ce ma incanta si ca marime este potrivit pentru ceea ce vrem noi (80-100 persoane) nici mare nici mic.
Si am vorbit si la biserica, doar ca trebuie sa merg din nou, sa modific ora din 12.00 in 11.00, pentru ca nu ne incadram in timp, vreau sa fie nunta de zi.
intre timp s-au intalnit si parintii, 2 intalniri oficiale, ca la petit ;)), a fost si stresant si cu emotii, dar e iesit mai bine decat ma asteptam.
Si pasul urmator ar fi nasii, si foto-video & DJ, iar astea ma depasesc, nu ma pricep deloc la aceste aspecte.
A! am uitat ca deja am probat 4 rochite, am fost si acasa la 2 tipe care isi vindeau rochiile, si intr-un magazin unde aveau rochii Maya Fashion care mi-au placut...una tip sirena.:-". Totusi vreau sa nu dau multi bani pe rochie, sa ies cat mai ietin posibil adica max. 2500 ron sa dau pe ea, inchiriata as fi vrut dar mi se pare stresant, cumparata / inchiriata de la altcineva (dar e mai dificil sa-ti placa si modelul si sa-ti fie si buna), sau de prin magazine Alba, Sibiu, Cluj...sapt asta ma duc la Brasov in concediu, si am sa trag putin cu ochiul si pe la magazinele de acolo. ;-)

la noi cu nasii a fost ceva mai usor, adik avem niste prieteni kare ne-au zis k ne cununana de cand am inceput noi sa fim impreuna...deci in privinta asta nu am avut probleme....restaurantul e destul de ok si k pret si k, calitate...formatia ne-a ajuns 2000 de euro..dar isi face treaba...adik e super formatia....iar fotograful ne-a ajuns f ieftin fiind o cunostinta de-a sotului( 1200 ron)
eu ink n u am avut cunraj sa probez ink o rochita...ma gandesc k e prea devreme...m-am uitat pe net , mi-am fakut niste pareri dar kam atat. sa stii k rochite frumoase si ieftine gasesti la piatra neamt. am inteles k este fabrik akolo si are f multe modele inkat kiar nu ai kum sa pleci de akolo fara rochie ;)
noi ink nu am vb la biserik...pe tine cat te-a ajuns biserik?
si de ce vrei sa faci nunta de zi?

alexandraroxana
18.07.2011, 17:08:26
la noi cu nasii a fost ceva mai usor, adik avem niste prieteni kare ne-au zis k ne cununana de cand am inceput noi sa fim impreuna...deci in privinta asta nu am avut probleme....restaurantul e destul de ok si k pret si k, calitate...formatia ne-a ajuns 2000 de euro..dar isi face treaba...adik e super formatia....iar fotograful ne-a ajuns f ieftin fiind o cunostinta de-a sotului( 1200 ron)
eu ink n u am avut cunraj sa probez ink o rochita...ma gandesc k e prea devreme...m-am uitat pe net , mi-am fakut niste pareri dar kam atat. sa stii k rochite frumoase si ieftine gasesti la piatra neamt. am inteles k este fabrik akolo si are f multe modele inkat kiar nu ai kum sa pleci de akolo fara rochie ;)
noi ink nu am vb la biserik...pe tine cat te-a ajuns biserik?
si de ce vrei sa faci nunta de zi?

Sunteti norocosi, daca v-au gasit nasii pe voi.;-)
Formatia este cam scumpa, dar important este sa fiti multumiti si sa va placa, eu prefer un DJ si sper sa puna destula muzica moderna de actualitate, pe langa populara, manele (desi nu imi plac, nu am decat, nu se poate nunta fara) si muzica din anii 80'.
Cu pozele intr-adevar ai iesit foarte ieftin, nu stiu daca gasesc la pretul asta, trebuie sa testez terenul.
Stiu ca sunt rochii bune la Piatra Neamt, sunt tari moldovenii la rochii de mireasa, dar este foarte departe de mine, incat nu merita sa merg pana acolo.
Biserica, este catedrala de care apartin eu (trebuie sa fie cotizatia platita la zi, daca faci la o biserica de care nu apartineti tu sau el, platiti mai mult), taxa de cununie este 50 lei, la preot se da 100 - 300 lei (nasii platesc preotul) si la cantor 50 lei.
La noi in zona se mai fac nunti de zi, se intra la sala la ora 14:00 cam pe la ora 22:00 se da tortul si incepe lumea sa plece, si dureaza maxim pana la 00:00. Prefer nunta de zi, pentru ca nu este atat de obositoare, este mai lejera, si toata lumea ajunge la o ora rezonabila acasa si dorm linistiti.

MissSwan
18.07.2011, 17:16:57
Formatia este cam scumpa, dar important este sa fiti multumiti si sa va placa, eu prefer un DJ si sper sa puna destula muzica moderna de actualitate, pe langa populara, manele (desi nu imi plac, nu am decat, nu se poate nunta fara) si muzica din anii 80'.
Cu pozele intr-adevar ai iesit foarte ieftin, nu stiu daca gasesc la pretul asta, trebuie sa testez terenul.
Stiu ca sunt rochii bune la Piatra Neamt, sunt tari moldovenii la rochii de mireasa, dar este foarte departe de mine, incat nu merita sa merg pana acolo.
Biserica, este catedrala de care apartin eu (trebuie sa fie cotizatia platita la zi, daca faci la o biserica de care nu apartineti tu sau el, platiti mai mult), taxa de cununie este 50 lei, la preot se da 100 - 300 lei (nasii platesc preotul) si la cantor 50 lei.
La noi in zona se mai fac nunti de zi, se intra la sala la ora 14:00 cam pe la ora 22:00 se da tortul si incepe lumea sa plece, si dureaza maxim pana la 00:00. Prefer nunta de zi, pentru ca nu este atat de obositoare, este mai lejera, si toata lumea ajunge la o ora rezonabila acasa si dorm linistiti.

Nu vreau sa sune aiurea, dar se poate nunta fara orice, trebuie doar sa se vrea. Noua nici nu ne trece prin cap sa punem la nunta si sunt absolut convinsa ca nu va plange nimeni dupa ele. Dar na, fiecare face concesiile pe care le crede de cuviinta. ;-)

alexandraroxana
18.07.2011, 17:21:41
Nu vreau sa sune aiurea, dar se poate nunta fara orice, trebuie doar sa se vrea. Noua nici nu ne trece prin cap sa punem la nunta si sunt absolut convinsa ca nu va plange nimeni dupa ele. Dar na, fiecare face concesiile pe care le crede de cuviinta. ;-)

Foarte important este ce are priza la public, la marea majoritate, nu pot fi impuse chiar gusturile proprii in materie de muzica, pentru ca altfel lumea nu se distreaza, si asta este foarte important.

MissSwan
18.07.2011, 17:27:55
Nu poti sa generalizezi asa. Invitatii mei din fericire se pot distra si fara asa ceva. Pana la urma vin sa ne vada pe noi si sa sarbatoreasca impreuna cu noi. Eu nu am mare respect pt invitatii care fac mutre si se bosumfla daca nu asculta nu stiu ce melodie in loc sa se bucure alaturi de miri si sa le respecte dorintele. Nu mi se pare ca imi impun gusturile daca din toata muzica existenta pe planeta refuz un singur gen. Eu zic ca e rezonabil la nunta mea care este pana la urma o ocazie unica si ar trebui sa fie in primul rand pe gustul meu. Restul sunt nimicuri. Dar cum ziceam, din start ideea ca nu se poate nunta fara nu mi se pare realista, deoarece chiar exista nunti unde invitatii nici macar nu doresc asa ceva. Nu toate nuntile au aceiasi invitati.

ella03
18.07.2011, 18:03:11
Nu poti sa generalizezi asa. Invitatii mei din fericire se pot distra si fara asa ceva. Pana la urma vin sa ne vada pe noi si sa sarbatoreasca impreuna cu noi. Eu nu am mare respect pt invitatii care fac mutre si se bosumfla daca nu asculta nu stiu ce melodie in loc sa se bucure alaturi de miri si sa le respecte dorintele. Nu mi se pare ca imi impun gusturile daca din toata muzica existenta pe planeta refuz un singur gen. Eu zic ca e rezonabil la nunta mea care este pana la urma o ocazie unica si ar trebui sa fie in primul rand pe gustul meu. Restul sunt nimicuri. Dar cum ziceam, din start ideea ca nu se poate nunta fara nu mi se pare realista, deoarece chiar exista nunti unde invitatii nici macar nu doresc asa ceva. Nu toate nuntile au aceiasi invitati.

nici eu nu sunt fan manele ...dar asa cum spune roxana la o nunta trebuie...kiar dak noua nu ne place....
Ideal ar fi asa cum spui u, sa nu il intereseze pe om ce muzik pui u la nunta ta...dar gandeste-te k noi traim in romania...iar dak omului nu ii place muzik nu se ridik la dans...dak nu se ridik la dans nu se vor distra, de unde automat nici u nu o sa te simti prea bine vazand k lumea sta la masa...iar kand omul nnu se distreaza dimineatza banii sunt pe masura....
Desi e trist asta e adevarul...asa se intampla la noi...
Si poti intreba pe oricine omul la o nunta tine minte ce a baut si ce muzik a ascultat....nu il intereseaza prea mult tortul...sau sala cum a fost aranjata sau mai stiu e ce...
Bautura si muzik fac nunta!
Sper sa nu te superi pe mine dar eu am fost la f multe nunti si asta e parerea mea!
Acum u stii ce e mai bine pt voi!
Pupici:*

MissSwan
18.07.2011, 18:09:16
Repet, nu la toate nuntile sunt aceiasi invitati. Chiar nu inteleg de ce toata lumea crede automat ca peste tot e la fel. Invitatii mei nu sunt doritori de manele. Deci asta era ideea mea principala, ca nu sunt de acord cu principiul "nu se poate nunta fara manele". Chiar daca as fi de acord cu ideea ca la nunta mea trebuie sa tin cont mai mult de altii decat de mine (desi nu sunt) si m-ar interesa plicul (desi nu ma intereseaza), in cazul meu (si al multora) nu ar avea oricum relevanta, deoarece oamenii pe care ii invit eu la nunta din fericire se pot distra si cu alta muzica si daca as pune manele as obtine exact efectul contrar, adica lumea ar sta la masa sau ar pleca. Si eu am fost la multe nunti, majoritatea fara manele, si s-a dansat non stop. In concluzie asta am incercat in principal sa subliniez ca nu peste tot e la fel, si ca se poate nunta si fara. Restul e alegerea fiecaruia de ce vrea sa tina cont la nunta, nu ma bag.

ella03
18.07.2011, 18:10:18

dak este un dj bun va sti sa isi faca treaba!
Si cand zik asta ma refer la faptul k vaa pune exact genul de muzik pe care il danseaza lume...
Deceaba o sa iti puna muzik moderna de actualitate dak lumea nu o sa danseze...iar dak o sa prinda mai mult manelele si lumea o sa danseze pe manele asta e...va trebui sa renunte la muzik moderna...si sa puna manele k sa se distreze lumea!
Si in general la nunti baza e muzica populara...urmata de manele! kiar dak noua nu ne convine asta ;)
spor la pregatiri! :*

ella03
18.07.2011, 18:13:33
Repet, nu la toate nuntile sunt aceiasi invitati. Chiar nu inteleg de ce toata lumea crede automat ca peste tot e la fel. Invitatii mei nu sunt doritori de manele. Deci asta era ideea mea principala, ca nu sunt de acord cu principiul "nu se poate nunta fara manele". Chiar daca as fi de acord cu ideea ca la nunta mea trebuie sa tin cont mai mult de altii decat de mine (desi nu sunt) si m-ar interesa plicul (desi nu ma intereseaza), in cazul meu (si al multora) nu ar avea oricum relevanta, deoarece oamenii pe care ii invit eu la nunta din fericire se pot distra si cu alta muzica si daca as pune manele as obtine exact efectul contrar, adica lumea ar sta la masa sau ar pleca. Si eu am fost la multe nunti, majoritatea fara manele, si s-a dansat non stop. In concluzie asta am incercat in principal sa subliniez ca nu peste tot e la fel, si ca se poate nunta si fara. Restul e alegerea fiecaruia de ce vrea sa tina cont la nunta, nu ma bag.

dak invitatii vostri nu sunt doritori de manele...inseamna k sunteti un caz fericit!!!
Spor la pregatiri!

adabd
18.07.2011, 19:02:36
dak invitatii vostri nu sunt doritori de manele...inseamna k sunteti un caz fericit!!!
Spor la pregatiri!
Nu este singura in aceasta situatie. Chiar exista viata fara manele. ;-)

alexandraroxana
18.07.2011, 21:19:12
nici eu nu sunt fan manele ...dar asa cum spune roxana la o nunta trebuie...kiar dak noua nu ne place....
Ideal ar fi asa cum spui u, sa nu il intereseze pe om ce muzik pui u la nunta ta...dar gandeste-te k noi traim in romania...iar dak omului nu ii place muzik nu se ridik la dans...dak nu se ridik la dans nu se vor distra, de unde automat nici u nu o sa te simti prea bine vazand k lumea sta la masa...iar kand omul nnu se distreaza dimineatza banii sunt pe masura....
Desi e trist asta e adevarul...asa se intampla la noi...
Si poti intreba pe oricine omul la o nunta tine minte ce a baut si ce muzik a ascultat....nu il intereseaza prea mult tortul...sau sala cum a fost aranjata sau mai stiu e ce...
Bautura si muzik fac nunta!
Sper sa nu te superi pe mine dar eu am fost la f multe nunti si asta e parerea mea!
Acum u stii ce e mai bine pt voi!
Pupici:*

Ma bucur ca esti de acord cu mine, este foarte important sa se distreze invitatii si sa fie ringul de dans plin, pentru ca dupa 2-3 pahare, nu isi mai aduc aminte nici ce culoare avea funda de pe scaune;-). Trebuie sa vedem putin si cam ce gen de invitati avem, din ce categorie fac parte si stiurile de muzica sa fie echilibrate.

Flamingo
19.07.2011, 09:33:21
Buna fetelor!

Eu la nunta voi avea un dj cu care urmeaza sa semnez luna asta.L-am ascultat la alta nunta si am zis de atunci ca il voi avea si eu.Nu am nimic cu formatiile dar eu melodiile mele preferate vreau sa le aud asa cum sunt ele, nu personalizate de lautari mai mult sau mai putin talentati.In ceea ce priveste subiectul manele la nunta nu inteleg Ella03 de ce incerci sa ne convingi pe unele dintre noi ca e musai sa ai manele.Este foarte adevarat ca in anumite situatii astfel de muzica poate sa schimbe atmosfera nuntii in bine dar nu poti afirma ca nu e petrecere fara manele.Eu de exemplu nu vad petrecere fara muzica anilor '80,'90, muzica cu care am crescut si care mi se pare cu mult superioara fata de ce auzim azi.Ziceai ca lumea nu va dansa pe muzica moderna, dar depinde la ce te referi cand zici muzica moderna.Eu nici nu ma gandesc sa am la nunta Inna sau Akcent sau orice alt artist in voga, desi in viata de zi cu zi nu ma deranjeaza sa ii aud.Sunt cateva melodii mai noi care imi plac, de exemplu inca sunt obsedata de Alejandro-Lady Gaga dar in nici un caz nu o doresc la nunta.In mare voi lasa mana libera dj-ului pentru ca stiu ca face atmosfera dar ii voi pune cateva conditii cum ar fi:
-nu mai mult de "n" sarbe/hore-ma voi gandi eu la un numar de bun simt
-nimeni nu avea voie sa ceara o anumita melodie/sa faca dedicatii cu exceptia noastra si a nasilor
-va avea o lista de melodii "must have", ii voi da eu cateva melodii pe care trebuie sa le am la nunta
Nu sunt vreo prefacuta sa zic ca nu suport manelele sau ca nu am dansat in viata mea pe ele insa le agreez la alte tipuri de evenimente, in grupuri mai restranse.Cat despre faptul ca unii invitati isi doresc manele ii priveste, sa asculte unde doresc dar eu nu sunt dispusa sa le fac aceasta placere chit ca vor sta pe scaun toata noaptea.Sper sa nu te superi Ella, ca nu e nimic personal, tu ai o parere diferita de a mea pe care o respect numai ca nu sunt de acord cu ea.Pana la urma cel mai important este ca noi sa avem cea mai frumoasa zi, indiferent care ar fi lucrurile ne fac fericite.

Spor la pregatiri! :)

roxanaandreeaanca
19.07.2011, 10:11:36
Buna! sunt si eu miresica de Septembrie, mai exact in prima sambata din septembrie- 1 septembrie, de ziua iubitului meu! Am citit postarile voastre si ma bucur ne am adunat aici sa discutam despre nuntile noastre care sunt sigura ca vor iesi asa cum ne dorim! Va pup<:-P

ella03
19.07.2011, 10:13:39
Buna fetelor!

Eu la nunta voi avea un dj cu care urmeaza sa semnez luna asta.L-am ascultat la alta nunta si am zis de atunci ca il voi avea si eu.Nu am nimic cu formatiile dar eu melodiile mele preferate vreau sa le aud asa cum sunt ele, nu personalizate de lautari mai mult sau mai putin talentati.In ceea ce priveste subiectul manele la nunta nu inteleg Ella03 de ce incerci sa ne convingi pe unele dintre noi ca e musai sa ai manele.Este foarte adevarat ca in anumite situatii astfel de muzica poate sa schimbe atmosfera nuntii in bine dar nu poti afirma ca nu e petrecere fara manele.Eu de exemplu nu vad petrecere fara muzica anilor '80,'90, muzica cu care am crescut si care mi se pare cu mult superioara fata de ce auzim azi.Ziceai ca lumea nu va dansa pe muzica moderna, dar depinde la ce te referi cand zici muzica moderna.Eu nici nu ma gandesc sa am la nunta Inna sau Akcent sau orice alt artist in voga, desi in viata de zi cu zi nu ma deranjeaza sa ii aud.Sunt cateva melodii mai noi care imi plac, de exemplu inca sunt obsedata de Alejandro-Lady Gaga dar in nici un caz nu o doresc la nunta.In mare voi lasa mana libera dj-ului pentru ca stiu ca face atmosfera dar ii voi pune cateva conditii cum ar fi:
-nu mai mult de "n" sarbe/hore-ma voi gandi eu la un numar de bun simt
-nimeni nu avea voie sa ceara o anumita melodie/sa faca dedicatii cu exceptia noastra si a nasilor
-va avea o lista de melodii "must have", ii voi da eu cateva melodii pe care trebuie sa le am la nunta
Nu sunt vreo prefacuta sa zic ca nu suport manelele sau ca nu am dansat in viata mea pe ele insa le agreez la alte tipuri de evenimente, in grupuri mai restranse.Cat despre faptul ca unii invitati isi doresc manele ii priveste, sa asculte unde doresc dar eu nu sunt dispusa sa le fac aceasta placere chit ca vor sta pe scaun toata noaptea.Sper sa nu te superi Ella, ca nu e nimic personal, tu ai o parere diferita de a mea pe care o respect numai ca nu sunt de acord cu ea.Pana la urma cel mai important este ca noi sa avem cea mai frumoasa zi, indiferent care ar fi lucrurile ne fac fericite.

Spor la pregatiri! :)
nu m-am suparat...nu as avea de ce! fiecare are o parere personala care trebuie respectata! Eu nu am zis k e musai sa ai manele la nunta! dak ar fi dupa mine eu nu as avea delok! dar trebuie sa ma gandesc nu numai la mine ci si la invitatii mei! de aceea noi am hotarat k la nunta noastra o sa fie undeva dupa 3 dimineatza si cateva manele k sa fie toata lumea multumita! si noi am vb cu cei din formatie sa nu faca nici o dedicatie , si am vb si cu prietenii nostri si i-am pus in tema k noi nu vrem sa dea nimeni nici o dedicatie pentru k nu este un chef ci o nunta!
spor la pregatiri si tie!

ella03
19.07.2011, 10:21:58
Buna! sunt si eu miresica de Septembrie, mai exact in prima sambata din septembrie- 1 septembrie, de ziua iubitului meu! Am citit postarile voastre si ma bucur ne am adunat aici sa discutam despre nuntile noastre care sunt sigura ca vor iesi asa cum ne dorim! Va pup<:-P

buna! bine ai venit!>:D< avem nunta in aceeasi zi!
cum stai cu pregatirile?

roxanaandreeaanca
19.07.2011, 10:26:23
buna! bine ai venit!>:D< avem nunta in aceeasi zi!
cum stai cu pregatirile?

Buna, deocamdata ne am ales doar restaurantul si formatia o vom alege peste 2 saptamani cand o sa ascultam live 2 formatii. De fotografi doar ne am informat pana acum, nu am gasit nici unul care sa mi placa f mult, din zona noastra, din OLT, in rest avem f multe idei pe care vrem sa le punem in practica. Voi? sunteti mai avansati :) ?

ella03
19.07.2011, 11:00:08
Buna, deocamdata ne am ales doar restaurantul si formatia o vom alege peste 2 saptamani cand o sa ascultam live 2 formatii. De fotografi doar ne am informat pana acum, nu am gasit nici unul care sa mi placa f mult, din zona noastra, din OLT, in rest avem f multe idei pe care vrem sa le punem in practica. Voi? sunteti mai avansati :) ?

da...noi suntem putin mai avansati! avem restaurantul, formatia, foto-video si ieri ne-am luat si verghetele...:D

roxanaandreeaanca
19.07.2011, 13:12:25
da...noi suntem putin mai avansati! avem restaurantul, formatia, foto-video si ieri ne-am luat si verghetele...:D

wow mult mai avansati :) spor in continuare la pregatiri! verighetele de unde vi le ati luat?

Flamingo
19.07.2011, 13:20:20

Bine ne-am gasit!suntem tot mai multe pe 1 septembrie :)

roxanaandreeaanca
19.07.2011, 13:30:29

da:)) noi am ales data de 1 pt ca e ziua iubitului meu, cununia civila o vom face de ziua mea pe 5 iulie la Constanta (ca eu sunt de acolo)! de abia astept :)

laura_b22
19.07.2011, 13:54:35

/:) Mara tu nu erai miresica de iulie?Sau ma lasa memoria? :-s

Flamingo
19.07.2011, 15:57:05

Nu :) desi mi-ar fi placut mie sa fie mai repede dar in orice caz mizam pe august nu pe iulie...poate e alta Mara in iulie :)

alexandraroxana
19.07.2011, 20:09:32

Welcome!
Si noi am ales tot 1 septembrie 2012=D>, iar ziua mea este a 2-a zi, pe 2 septembrie ;)) !

roxanaandreeaanca
19.07.2011, 22:39:16
Welcome!
Si noi am ales tot 1 septembrie 2012=D>, iar ziua mea este a 2-a zi, pe 2 septembrie ;)) !

foarte dragut :) si voi cum stati cu pregatirile?

RuxiCat
19.07.2011, 23:15:14
wow mult mai avansati :) spor in continuare la pregatiri! verighetele de unde vi le ati luat?

Buna miresici de Septembrie!

roxanaandreeaanca, nu te impacienta, si noi tot la inceput suntem. Am dat azi avansul la restaurant si avem verighetele pentru ca am facut cununia civila acum cateva luni. In rest, liste lungi cu ce urmeaza 8-}

Spor la tot!

ella03
20.07.2011, 07:37:25

noi suntem din galati si le-am cumparat din Modern. dupa lungi cautari si batai de cap am gasit verghetele la un pret rezonabil(122/gr).....avand in vedere k peste tot verghetele erau de la 135-160ron/gr.
acum asteptam sa treaca timpul mai repede si de la anu' o sa incepem sa mai luam ce mai e de luat.

roxanaandreeaanca
20.07.2011, 14:11:58
Miresicilor voi o sa aveti nunti tematice? v-ati gandit la asta? pe mine ma fascineaza nuntile americane, m-am uitat pe cateva site-uri si mi se par cu totul speciale nuntile lor.

Poate va inspirati si voi de aici :
http://sugarpluminvitations.blogspot.com/2008/08/aqua-and-apricot.html
http://www.elizabethannedesigns.com/
Spor!

mihaelah
20.07.2011, 14:51:50
Laura, cred ca tu te gandesti la mara_adr, cea care a deschis ¨miresici 2012¨. Ea e miresica de iulie ;-)

ella03
20.07.2011, 16:19:51

buna Mara300.tocmai ma uitam pe net la rochii de mireasa si am dat peste rochita care iti place tie foarte mult! si nici nu este asa scumpa cum credeai u!

pupici! :*

MissSwan
20.07.2011, 16:46:47
buna Mara300.tocmai ma uitam pe net la rochii de mireasa si am dat peste rochita care iti place tie foarte mult! si nici nu este asa scumpa cum credeai u!

pupici! :*

Asta deoarece este un site care face copii, nu este o rochie originala. Pretul rochiei originale e de peste 4000 de euro.

Legat de tematica, eu voi avea o astfel de nunta. Tema va fi Regency - inspiratie dupa romanele lui Jane Austen si ecranizarile dupa ele. :x

roxanaandreeaanca
20.07.2011, 18:01:05
Asta deoarece este un site care face copii, nu este o rochie originala. Pretul rochiei originale e de peste 4000 de euro.

Legat de tematica, eu voi avea o astfel de nunta. Tema va fi Regency - inspiratie dupa romanele lui Jane Austen si ecranizarile dupa ele. :x

ce dragut :X f interesanta tema, ti ai ales un model de rochie deja?

MissSwan
20.07.2011, 18:36:43
ce dragut :X f interesanta tema, ti ai ales un model de rochie deja?

Da, rochia va fi in ton cu tema inspirata tot din stilul care se purta in perioada aia, talie empire. Am pus chiar ieri la topicul general de 2012 cea la care sunt hotarata momentan. :)

Flamingo
20.07.2011, 22:58:54
Ella ești tare draguta, apreciez sfatul dar cum spune si missSwan este vorba de replici de regula foarte proaste. Rochia asta nu poate fi sub 1000 de euro deoarece intra muuuuult tul si multă dantela, care este scumpă. Am găsit pe un site din USA cu 350 dolari iar logodnicul meu se afla acolo acum dar nu sunt dispusă sa fac teste de genul asta. M-am reorientat si îmi voi face la comanda o rochita stil empire.am si vazut de-a gata in Brasov cam ce vreau dar nu am probat si nu sunt convinsa ca se potriveste fizicului meu.mi se pare ca nu imi pune talia in evidenta. Nu vreau sa probez nimic pana prin ddcembrie ca sa nu mi se puna pata, cum obisnuiesc sa fac cu orice alte haine :).Tu știi cam ce ai vrea sa porti ?

MissSwan
20.07.2011, 23:08:14
Ella ești tare draguta, apreciez sfatul dar cum spune si missSwan este vorba de replici de regula foarte proaste. Rochia asta nu poate fi sub 1000 de euro deoarece intra muuuuult tul si multă dantela, care este scumpă. Am găsit pe un site din USA cu 350 dolari iar logodnicul meu se afla acolo acum dar nu sunt dispusă sa fac teste de genul asta. M-am reorientat si îmi voi face la comanda o rochita stil empire.am si vazut de-a gata in Brasov cam ce vreau dar nu am probat si nu sunt convinsa ca se potriveste fizicului meu.mi se pare ca nu imi pune talia in evidenta. Nu vreau sa probez nimic pana prin ddcembrie ca sa nu mi se puna pata, cum obisnuiesc sa fac cu orice alte haine :).Tu știi cam ce ai vrea sa porti ?

Rochiile empire intr-adevar nu scot talia in evidenta. Daca vrei sa te concentrezi pe aspectul asta ai nevoie de ceva sirena, A-line sau princess. Empire avantajeaza in principal persoanele slabute, de inaltime mica/medie (avand talia inalta creeaza iluzia de alungire), care nu au o talie prea pronuntata sau nu sunt interesate sa accentueze lucrul asta, si preferabil cu sanii mai mici. :)

ella03
21.07.2011, 07:15:34

inca nu sunt hotarata...oricum ceva A-line sau princess! Dar deocamdata nu am curaj sa probez...este prea devreme zic eu...si cum zici si u tare imi e sa nu mi se puna pata de pe acum pe o rochita si sa o cumpar!
noi ne-am luat acum cateva zile verghetele si sunt atat de frumoase incat abia astept sa le port! abia astept sa treaca timpuk mai repede! dak mi-as lua akum si rochita o sa mi se para o vesnicie pana la anu' in septembrie ...asa k o sa mai astept ! probabil pe la anu' in primavara o sa o cumpar!

mie imi place foarte mult rochita asta!
e cea mai frumoasa din cate am vazut pana akum! dar sigur o sa mai gasesc si altele pana o sa ma hotarasc!
m-am hotarat insa asupra buchetului de mireasa! sunt super indragostita de acest buchet si vreau neaparat sa am unul k acesta!

Flamingo
21.07.2011, 10:15:14
Am mai gasit un model care imi place mult, si e facut de un atelier din orasul meu.de fapt sunt 2 modele dar difera foarte putin.nu stiu cum voi rezolva problema cu sanii mici ca nu cred ca pot purta o rochie fara bretele desi mi-ar placea mult.imi place ca rochitele din poze sunt mai incarcate in partea de sus si dau impresia de volum..si imi place mult ideea cu o fundita de alta culoare, eu voi avea mov sau violet si la fel va fi si incaltamintea :D.oricum sunt convinsa sa ma mai razgandesc de vreo 1826 de ori in privinta rochiei.sunt tare schimbatoare :)

MissSwan
21.07.2011, 10:59:57
Am mai gasit un model care imi place mult, si e facut de un atelier din orasul meu.de fapt sunt 2 modele dar difera foarte putin.nu stiu cum voi rezolva problema cu sanii mici ca nu cred ca pot purta o rochie fara bretele desi mi-ar placea mult.imi place ca rochitele din poze sunt mai incarcate in partea de sus si dau impresia de volum..si imi place mult ideea cu o fundita de alta culoare, eu voi avea mov sau violet si la fel va fi si incaltamintea :D.oricum sunt convinsa sa ma mai razgandesc de vreo 1826 de ori in privinta rochiei.sunt tare schimbatoare :)

Sunt foarte dragute. :) Poti purta si fara bretele, atata timp cat rochia e facuta sa fie perfect fixa pe masurile tale. Si eu am sanii mici si am purtat destule rochii asa (cu si fara sutien) si n-am avut nici o problema, nici nu s-au miscat din loc.

ella03
21.07.2011, 11:02:55

e foarte frumoasa rochita! :x

mihaelah
28.07.2011, 16:11:07
Fetelor, voi v-ati gandit la aranjamentele florale? Ce flori gasim in Septembrie? Stiu ca e posibil sa gasesti aproape orice, dar care sunt de sezon?

MissSwan
28.07.2011, 16:38:33
Flori in sezon toamna devreme: gerbera, bouvardia, diverse soiuri de trandafir si orhidee, dalia, cala, ranunculus, crizantema, crin Hippeastrum/amaryllis, si sigur mai sunt, dar pe astea le-am gasit intr-o revista. :) Uite si aici: http://www.types-of-flowers.org/autumn-flowers.html

alexandraroxana
28.07.2011, 16:51:54
Fetelor, voi v-ati gandit la aranjamentele florale? Ce flori gasim in Septembrie? Stiu ca e posibil sa gasesti aproape orice, dar care sunt de sezon?

Eu m-am gandit la crizenteme, micute, albe si galbene sunt frumoase si de efect. Sau floarea soarelui integrata intr-un aranjament, ceva spice de grau pot fi de efect, sau un aranjament mixt flori-fructe, merele pot fi integrate in aranjament.:">

alexandraroxana
28.07.2011, 16:59:47
foarte dragut :) si voi cum stati cu pregatirile?

Momentan am luat o pauza de la pregatiri, pentru ca am fost plecati in concediu in Brasov & Poiana Brasov\:D/
Ne-am rezervat sala & biserica atat. Urmatoarea problema este foto - video - DJ, de care ar trebui sa ne ocupam in luna august si tot atunci trebuie sa platim 50% din chiria restaurantului si sa facem contractul.
Si problema cea mai mare sunt nasii, of, of !

alexandraroxana
28.07.2011, 17:12:47
Miresicilor voi o sa aveti nunti tematice? v-ati gandit la asta? pe mine ma fascineaza nuntile americane, m-am uitat pe cateva site-uri si mi se par cu totul speciale nuntile lor.

Poate va inspirati si voi de aici :
http://sugarpluminvitations.blogspot.com/2008/08/aqua-and-apricot.html
http://www.elizabethannedesigns.com/
Spor!

Sunt interesante nuntile tematice, dar este o bataie de cap in plus si parca nu e specific nuntilor noastre, dar bineinteles site-urile straine pot fi o sursa buna de inspiratie.

alexandraroxana
28.07.2011, 17:17:11

Este superba rochia asta, se afla si printre preferatele mele.:">

alexandraroxana
28.07.2011, 17:50:24

Unde sunt in Brasov magazine cu rochii frumoase si preturi accesibile pana in 3 000 lei? Am fost saptamana trecuta in concediu la Brasov si Poiana\:D/ si nu mi-a sarit in ochi nici un magazin de rochii de mireasa, (dar nici nu am cautat, special :-$). Poate revin altadata cu scopul cautarii unei rochii.

Flamingo
28.07.2011, 20:38:47
Unde sunt in Brasov magazine cu rochii frumoase si preturi accesibile pana in 3 000 lei? Am fost saptamana trecuta in concediu la Brasov si Poiana\:D/ si nu mi-a sarit in ochi nici un magazin de rochii de mireasa, (dar nici nu am cautat, special :-$). Poate revin altadata cu scopul cautarii unei rochii.

Pai nu sunt foarte multe ce e drept iar in centru , pe unde probabil te-ai plimbat- este doar unul dar nu foarte la vedere.Data viitoare anunta-ma si iti fac eu un tur :)