PDA

Versiunea completa : schimbarea buletinului!!

pr3ntesa
09.03.2011, 20:19:52
buna miresici...se poate baga la urgente pt a schimba buletinu ca nu as vrea sa stau vreo luna in tzara pana ce l-as putea scoate:(...astept rasp..ms:*

miha2009
10.03.2011, 09:40:38
buna miresici...se poate baga la urgente pt a schimba buletinu ca nu as vrea sa stau vreo luna in tzara pana ce l-as putea scoate:(...astept rasp..ms:*

Cand am schimbat eu buletinul nu se puteau face la urgenta, in plus de asta a durat 45 de zile pana mi l-au dat, iar programarea se facea cu 2 saptamani inainte:(

DAISYS
10.03.2011, 10:12:01
la noi se poate da si in aceeasi zi dak o/il convingi pe aia/ala de la ghiseu k ai nevoie urgent de el adik dovezi negru pe alb ma refer eu lucrez la o ag de turism si multi vin sa isi faca rezervari pt ziua resp pt a li se da buletin/pasaport in aceeasi zi..mai putin pasaportul electronic..ala dureaza

pr3ntesa
10.03.2011, 13:33:07
stiu ca se poate da doar daca ai contract de munca..am sa vad ce fac atunci...as mai avea o intreb cum e cu chestia te poti casatori la cununia civila in iasi doar daca locuiesti acolo..noi apartinem de iasi dar stam in comune eu in tomesti iar viitoru sotu in andrieseni..trebuie sa ma ia cineva in spatiu sau cum ca numai inteleg..va multumesc miresici ca mi-ati rasp poate puteti sa ma ajutati si cu asta daca stiti ceva sau sunteti in situatia mea:*

DAISYS
10.03.2011, 13:55:40
stiu ca se poate da doar daca ai contract de munca..am sa vad ce fac atunci...as mai avea o intreb cum e cu chestia te poti casatori la cununia civila in iasi doar daca locuiesti acolo..noi apartinem de iasi dar stam in comune eu in tomesti iar viitoru sotu in andrieseni..trebuie sa ma ia cineva in spatiu sau cum ca numai inteleg..va multumesc miresici ca mi-ati rasp poate puteti sa ma ajutati si cu asta daca stiti ceva sau sunteti in situatia mea:*
deci
pt a va putea casatori in iasi trebuie sa aveti unul din voi domiciliul acolo.dc nu suni la starea civila sa intrebi exact?eu aveam un pliant de la targ si scria acolo cam tot ce aveai nevoie,dar le-am aruncat.suna si intreaba k nu pierzi nimic
bafta

pr3ntesa
23.03.2011, 14:02:36
buna..stie cineva cat dureaza sa faci viza de flotant si ce acte trebuie..multumesc

alexandra_2011
23.03.2011, 15:35:49
Aplicarea vizei de reședință
1. Cererea pentru înscrierea în actul de identitate a mențiunii privind stabilirea reședinței (Anexa 19 (http://www.miresici.ro/Acte%20necesare/anexa19.pdf));
2. Actul de identitate al solicitantului;
3. Documentul cu care se face dovada adresei de reședință (copie xerox și original),Anexa 1 (http://www.miresici.ro/Acte%20necesare/Anexa1.pdf)

IMPORTANT!
1 Dacă solicitați viza într-o locuință aparținând unei alte persoane fizice :
găzduitorul va prezenta actul de proprietate (copie xerox și original) – Anexa 1 pct. a, d - (http://www.miresici.ro/Acte%20necesare/Anexa1.pdf)și își va exprima consimțământul prin completarea rubricii corespunzătoare de pe cererea de la pct.1, în prezența lucrătorului de la ghișeu,
·dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidență a persoanelor va da o Declarație de primire în spațiu (Anexa 12 (http://www.miresici.ro/Acte%20necesare/anexa12.pdf)) la notarul public, în prezența polițistului de la postul de poliție-pentru mediul rural, sau la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate.
2.Dacă solicitați viza într-un cămin studențesc:
· Formularul de la pct.1 trebuie completat la rubrica destinată găzduitorului cu datele administratorul căminului, care semnează și aplică ștampila
· Se prezintă carnetul de student vizat pe anul în curs, sau o adeverință de student.
3. Daca solicitați viza într-un cămin aparținând unei unități economice:
·Formularul de la pct.1 trebuie completat la rubrica destinată găzduitorului cu datele administratorul căminului, care semnează și aplică ștampila
· Se prezintă adeverința de salariat, după caz.
4. Chitanța reprezentând taxa extrajudiciară de timbru–sau-Timbru fiscal(4 LEI);
5. Dosar plic.

sursa : http://www.dlep-iasi.ro/Evp_doc.html#resedinta

buna..stie cineva cat dureaza sa faci viza de flotant si ce acte trebuie..multumesc

Nicoleta_Ema
23.03.2011, 17:14:55

Bineinteles. Eu mi-am schimbat buletinul acum 3-4 luni pt ca imi expirase si mi-a fost gata in 3 zile.

miha2009
24.03.2011, 10:28:06

Trebuie sa iei legatura cu cei de la starea civila ca sa-ti spuna exact ce si cum. Ca sa faci cununia la Iasi, cred ca unul dintre voie trebuie sa aiba domiciliul in Iasi, sau macar viza de flotant.

pr3ntesa
25.03.2011, 18:24:59
multumesc de raspunsuri..dar pt viza trebuie si schimbarea buletinului sau iti scrie ceva pe spatele acestuia??se face in aceeasi zi sau dureaza??

miha2009
28.03.2011, 12:09:36
multumesc de raspunsuri..dar pt viza trebuie si schimbarea buletinului sau iti scrie ceva pe spatele acestuia??se face in aceeasi zi sau dureaza??

Asta nu mai stiu:( Tre sa mergi sa intrebi:)

petel
31.03.2012, 16:23:45

Si viza de flotant dureaza la fel de mult ca schimbarea buletinului . Nu se pot face nici una in regim de urgenta . Poti cel mult sa mergi in audienta cu un motiv ca sa poti termina mai devreme . Depinde de perioada in care mergi , in august dureaza foarte mult fiindca vin multi romani acasa din afara ...eu sunt patita.

Daca nu ai domiciliul stabil in Iasi nici tu nici sotul , nu o sa schimbi buletinul aici ci in una din localitatile unde aveti domiciliu stabil tu sau sotul. Poti doar sa te casatoresti daca unul din voi are viza de flotant .

bluepietricica
10.09.2012, 23:34:37
Stie careva cat dureaza acum sa schimbi buletinul?

me_dna
11.09.2012, 16:20:09
Stie careva cat dureaza acum sa schimbi buletinul?

7 zile lucratoare

mariami
31.01.2013, 23:24:57
7 zile lucratoare

e o informatie sigura? Este specificat pe site la evidenta populatiei?

Micsela
01.02.2013, 08:50:53
e o informatie sigura? Este specificat pe site la evidenta populatiei?

e foarte sigura. eu schimbandu-mi de curand buletinul :)

elenacopo
09.08.2013, 10:55:49
Buna! Miresele care au avut nunta de curand si au plecat imediat in zilele de miere au putut sa plece cu buletin invalid? Multumesc!

Dannny24
10.08.2013, 16:17:52
Buna! Miresele care au avut nunta de curand si au plecat imediat in zilele de miere au putut sa plece cu buletin invalid? Multumesc!

Noi exact din motivul acesta am facut cununia civila cu 10 zile mai repede. A fost o decizie inteleapta, am avut suficient timp sa imi schimb buletinul. Cu cel invalid nu poti sa pleci - ai doar 2 optiuni daca ai cununia civila in aceeasi zi: nu ti-l taie la cununia civila sau iti faci pasaport, in regim de urgenta eventual.