PDA

Versiunea completa : Rochia de mireasa realizata la comanda

cory87
27.03.2011, 09:45:55
Fetelor ce parere aveti despre rochia de mireasa facuta la o croitoreasa sau la un atelier de creatie vestimentara? M-am tot uitat prin oras si nu am gasit nimic care sa-mi placa.Am vazut dantele fff frumoase la un magazin "o lume plina de tesaturi" parca se numea si ma gandeam ca as putea incerca.....:-?:-?
Voi ce parere aveti?

me_scumpik
27.03.2011, 10:21:52
Fetelor ce parere aveti despre rochia de mireasa facuta la o croitoreasa sau la un atelier de creatie vestimentara? M-am tot uitat prin oras si nu am gasit nimic care sa-mi placa.Am vazut dantele fff frumoase la un magazin "o lume plina de tesaturi" parca se numea si ma gandeam ca as putea incerca.....:-?:-?
Voi ce parere aveti?

nici eu ink nu mi-am cumparat rochitza, mi-am luat doar pantofiorii si sunt in dilema cu rochia, pt k nu prea imi plac

rukmyny_85
27.03.2011, 10:43:30
Voi ce parere aveti?

buna!o sa te coste si ceva ceva banuti s-o faci la o croitorie/atelier.....ar trebui sa te duci cu o poza sa vada croitoreasa asa in mare cum arata,apoi sa-ti faca o lista cu ce au ei sau cu ce trebuie sa cumperi....faci socoteala,adaugi apoi si mana de lucru si vezi daca se merita........parerea mea sincera....mi-ar fi frica sa cumpar eu materiale si sa ma duc la o croitotie si sa imi faca tanti,de asta am preferat s-o cumpar din magazin......
sunt sute de modele si mii de combinatii...totul este de starea vostra in momentul intrarii in magazin,acum depinde si de banuti(mai bine zic eu k nu e nimic frumos in gl decat sa zic ca nu am bani.....sau daca vanzatoarea s-a purtat mai rece am si iesit din magazin fara sa vad si alte rochii).....cel mai bine e sa probati din timp si cat mai multe,sa vedeti pe voi cum va sta nu cum isi dau altii cu parerea din diverse poze.....voi ca mirese incercati sa va duceti cu viitoarea nasa,cu sora, cu mama...nu cu o colega sau prietena care nu are iubit si mai este si invidioasa ca va maritati....poate ca unele cuvinte sunt ciudate dar asta e realitatea

rukmyny_85
27.03.2011, 10:47:08
nici eu ink nu mi-am cumparat rochitza, mi-am luat doar pantofiorii si sunt in dilema cu rochia, pt k nu prea imi plac

buna!eu zic sa-ti pui pantofii intr-o sacosica si sa te apuci de probat rochii,nu te obliga nimeni sa si cumperi daca nu-ti plac......iti faci si idee ce iti sta bine si ce nu....succes!

me_scumpik
27.03.2011, 12:36:19
buna!eu zic sa-ti pui pantofii intr-o sacosica si sa te apuci de probat rochii,nu te obliga nimeni sa si cumperi daca nu-ti plac......iti faci si idee ce iti sta bine si ce nu....succes!
asta am sa si fac de maine.. o sa probez pana o sa-mi gasesc una care sa mi se potriveasca. ms pt sfat :*

CataLinaTeodora
27.03.2011, 12:43:12
Voi ce parere aveti?

eu am visat sa port o rochie de mireasa stil sirena... am tot cautat pe net, pana am gasit rochia visurilor mele.. dar care costa vreo 4000 de euro(cam asa ceva)... iti dai seama ca nu mi-o permiteam...
m-am dus cu poza inclusiv la gala (ca au si ei atelier), iar fetele mi-au zis clar ca pot incerca, insa s-ar putea sa raman dezamagita de produsul finit... asta datorita faptului ca ele nu pot vedea din poza exact cum e croita rochia respectiva.. nici n-au exact aceleasi materiale etc.. si atunci am stat cumintica in banca mea:D
deci mare grija...
si inca ceva... daca tu vrei, de exemplu, o rochie stil sirena, ai face bine sa probezi una, sa vezi daca-ti place cum vine pe corpul tau... ca s-ar putea sa nu-ti placa cum iti sta..

spor la pregatiri!

Firefly_v
07.05.2011, 00:22:00
Voi ce parere aveti?
Eu am facut rochita de mireasa la comanda pentru ca am gasit un model pe net, nu stiu cine a creat-o, dar mi-a placut atat de mult o parte din ea incat am zis ca merita sa risc. Si nu m-am gandit rau, in sensul ca rochia este acum acasa, este mai mult decat frumoasa si sunt foarte multumita de ce a iesit. Oricum, modelul de pe net nu este identic cu rochia mea, ci a fost rezultatul discutiilor, sfaturilor, probelor etc.
Cel mai important este sa reusesti sa comunici persoanei care-ti face rochia ce anume vrei la final, sa spui ce iti place si ce nu (pe perioada probelor), dar sa si asculti sfaturile date de cei in masura. Ca fapt divers, la inceput, la primele probe mi se parea usor neinspirata alegerea mea, nu imi placea deloc ce vedeam, dar la sfarsit am inteles si le-am multumit celor ce mi-au creat rochia!
The bottom line...daca esti suficient de curajoasa, ai in minte un anume model si ai incredere in persoana care iti coase rochia, atunci va iesi ceva minunat!:)

rukmyny_85
07.05.2011, 11:42:06
Eu am facut rochita de mireasa la comanda pentru ca am gasit un model pe net, nu stiu cine a creat-o, dar mi-a placut atat de mult o parte din ea incat am zis ca merita sa risc. Si nu m-am gandit rau, in sensul ca rochia este acum acasa, este mai mult decat frumoasa si sunt foarte multumita de ce a iesit. Oricum, modelul de pe net nu este identic cu rochia mea, ci a fost rezultatul discutiilor, sfaturilor, probelor etc.
Cel mai important este sa reusesti sa comunici persoanei care-ti face rochia ce anume vrei la final, sa spui ce iti place si ce nu (pe perioada probelor), dar sa si asculti sfaturile date de cei in masura. Ca fapt divers, la inceput, la primele probe mi se parea usor neinspirata alegerea mea, nu imi placea deloc ce vedeam, dar la sfarsit am inteles si le-am multumit celor ce mi-au creat rochia!
The bottom line...daca esti suficient de curajoasa, ai in minte un anume model si ai incredere in persoana care iti coase rochia, atunci va iesi ceva minunat!:)

o poza cu produsul finit????vedem si noi8-}

alina27alina
07.12.2011, 21:26:07
chiar nu stie nimeni in galati o croitoreasa buna, care sa execute la comanda rochii de mireasa?

C_ELLA
09.12.2011, 12:37:23
chiar nu stie nimeni in galati o croitoreasa buna, care sa execute la comanda rochii de mireasa?
Pe strada eroilor, vis-a-vis de Electrica este un magazin cu rochii de mireasa ... stiu ca acolo isi lucreaza diverse hainute o verisoara, care e destul de pretentioasa,, si spunea ca e multumita... dar nu stiu cum lucreaza rochiile de mireasa...

CataLinaTeodora
09.12.2011, 14:10:11

NU!!!! si daca o gasiti, dati-mi de veste!!! eu la toti la care am fost (ca am fost si la barbati)....dezastru!!! chiaar si scurtatul unor pantaloni a fost problematic!!!

popa_smaranda
27.01.2012, 11:29:06
Buna,
e cam dificil cu croitoria la comanda...adica destul de greu sa gasesti pe cineva care sa iti faca rochia visurilor.
Eu stiu pe cineva ,o prietena care si-a lucrat-o la o tipa din Botosani,dar a iesit o nebunie,extraordinar de frumoasa...mi-a ramas si mie gandul la ea,,,dar e cam departe...desi eu cred ca se merita efortul...tot e mai iessftin si mai bine decat sa cumperi din magazin.....si modificari...eetc
Succes fetelor.'Si eu cred ca mi-o voi fac la tipa respectiva....pana in sept mai e....

steliro
01.02.2012, 20:48:42
buna si eu sunt mireasa anul asta 26 august si as vrea sa_mi fac rochia de mireasa la comanda dar am dubii ca nu o sa iasa cum o vreau eu la noela style as vrea sa incerc eu momentan nu sunt in tara astept raspuns

rukmyny_85
01.02.2012, 23:40:12
buna si eu sunt mireasa anul asta 26 august si as vrea sa_mi fac rochia de mireasa la comanda dar am dubii ca nu o sa iasa cum o vreau eu la noela style as vrea sa incerc eu momentan nu sunt in tara astept raspuns

daca nu esti f pretentioasa gasesti la noela rochii frumoase....o modificare mica iti pot face si fetele acolo;))

symonik02
02.02.2012, 10:18:32
Si-a facut vreo miresica rochia la noela style si a iesit asa cum si-a dorit-o? Si eu as vrea sa ma duc cu un model sa-mi faca, dar mi-e frica ca nu o sa iasa, ca nu o sa-mi placa.

C_ELLA
02.02.2012, 15:23:08
Si-a facut vreo miresica rochia la noela style si a iesit asa cum si-a dorit-o? Si eu as vrea sa ma duc cu un model sa-mi faca, dar mi-e frica ca nu o sa iasa, ca nu o sa-mi placa.
De ce vrei sa risti sa iti strici ziua nuntii purtand o rochie care nu a iesit asa cum ai visat-o? Pentru cativa banuti mai putin?!
Sfatul meu este sa mergi la toate targurile de nunti din Galati (cel putin 3 de care stiu eu) , si sigur vei gasi ceva care sa-ti placa (trebuie doar sa probezi cat mai multe rochii)... poti avea surpriza ca rochia in care te simti OK si cu care vei fi foarte admirata in ziua nuntii, sa nu semene deloc cu cea pe care ai visat-o tu...cel putin asta mi s-a intamplat mie...
Nu e de neglijat nici faptul ca pe perioada targurilor rochitele au reduceri de pret...

Asteptam impresii dupa targul din 3-5 februarie...:*

rukmyny_85
02.02.2012, 15:34:55
De ce vrei sa risti sa iti strici ziua nuntii purtand o rochie care nu a iesit asa cum ai visat-o? Pentru cativa banuti mai putin?!
Sfatul meu este sa mergi la toate targurile de nunti din Galati (cel putin 3 de care stiu eu) , si sigur vei gasi ceva care sa-ti placa (trebuie doar sa probezi cat mai multe rochii)... poti avea surpriza ca rochia in care te simti OK si cu care vei fi foarte admirata in ziua nuntii, sa nu semene deloc cu cea pe care ai visat-o tu...cel putin asta mi s-a intamplat mie...
Nu e de neglijat nici faptul ca pe perioada targurilor rochitele au reduceri de pret...

Asteptam impresii dupa targul din 3-5 februarie...:*

corect
sunt 3 targuri in galati numai acum in feb deci sigur daca probezi si mai esti insotita de cineva iti place sigur ceva.....si sa nu ai bariere..e greu cu fixatiile in ziua de azi.....ce visezi s-ar putea sa ramana doar un vis.....deci probeaza ca nu costa si fa ti o parere ce si cum sta trb.....

popa_smaranda
05.02.2012, 22:06:02
nu e chiar de speriat sa mergi la croitoreasa pentru rochia de mireasa.....mai ales daca stii ce lucreaza...am mai primit recomandari de la feta dar deja m-am hotarat si chiar astept prima proba....!

ayrkaterinne
06.02.2012, 12:05:36
nu e chiar de speriat sa mergi la croitoreasa pentru rochia de mireasa.....mai ales daca stii ce lucreaza...am mai primit recomandari de la feta dar deja m-am hotarat si chiar astept prima proba....!
Se ne spui si noua ce si cum...;;)

popa_smaranda
08.02.2012, 17:37:18
Se ne spui si noua ce si cum...;;)

sigur ,va povestesc dupa prima proba....intai merg sa stabilesc materialele in functie de ce imi place,apoi va urma si proba....mi-a facut schita tipa,deja imi imaginez cum va iesi....cred ca foarte frumoasa....

Peach
21.02.2012, 11:23:07
3 targuri 3 dezastre....2 standuri de rochii de la calin events si 3 siruri de defilari:)

3 dezastre!

georgyana85
21.02.2012, 12:11:55
3 targuri 3 dezastre....2 standuri de rochii de la calin events si 3 siruri de defilari:)

3 dezastre!
Calin Events?!!!!!!!!!! Cine-s astia ca eu nu i-am vazut la niciun Targ. Vorbesti despre targurile din galati cumva sau din alte orase?

rukmyny_85
21.02.2012, 21:28:35
Calin Events?!!!!!!!!!! Cine-s astia ca eu nu i-am vazut la niciun Targ. Vorbesti despre targurile din galati cumva sau din alte orase?

mie mi-au placut rochiile.....defilarea a fost frumoasa
la alea de seara(nasa)...am gasit ceva f frumos.....
iar la targul 2...la amari ge am gasit 2 dar erau in jur de 20mil....iar de inchiriat nu am intrebat .....nu as vrea sa dau parca nici 10 mil pe o rochie de seara pe care o s-o imbrac de 2 ori..acum na...fiecare dupa posibilitati:-p

Peach
26.02.2012, 15:58:09

la ultimul targ de la serafim cel putin m-am ingrozit...si 2 standuri de rochii din braila de la calin events..minim 3000lei. in plus nu am vazut nicio rochie midi cum caut!

boring!

ayrkaterinne
27.02.2012, 13:05:16
mie mi-au placut rochiile.....defilarea a fost frumoasa
la alea de seara(nasa)...am gasit ceva f frumos.....
iar la targul 2...la amari ge am gasit 2 dar erau in jur de 20mil....iar de inchiriat nu am intrebat .....nu as vrea sa dau parca nici 10 mil pe o rochie de seara pe care o s-o imbrac de 2 ori..acum na...fiecare dupa posibilitati:-p
Rochiile de seara erau tot de la Calin ?

rukmyny_85
27.02.2012, 13:07:50
Rochiile de seara erau tot de la Calin ?

de la gabriel's fashion....face pe comanda orice doresti......
daca nu gasesc nimic dragut prin oras,la nunta imi fac la comanda dupa o poza......ma repet,,,mai mult de 10mil nu dau k nu am

ayrkaterinne
27.02.2012, 13:54:05
de la gabriel's fashion....face pe comanda orice doresti......
daca nu gasesc nimic dragut prin oras,la nunta imi fac la comanda dupa o poza......ma repet,,,mai mult de 10mil nu dau k nu am
Oare lucreaza bine ? eu nu mi-am facut niciodata rochii la comanda ca mi-e frica de urmari :-$...na' daca nu imi place ..ce ma fac...

rukmyny_85
27.02.2012, 14:11:24
Oare lucreaza bine ? eu nu mi-am facut niciodata rochii la comanda ca mi-e frica de urmari :-$...na' daca nu imi place ..ce ma fac...

nasa mea si-a mai dat comanda acolo si a fost f multumita(si ea e pretentioasa la haine...deci face trb buna) acum na nu te cunosc si nici nu-ti stiu stilul,insa poti incerca:d

C_ELLA
28.02.2012, 14:43:07
Poti vedea rochii facute de ei la Home Center, langa posta centrala ...

micutastea14
28.02.2012, 15:19:30
Lucreaza frumos cei de la Gabriel fashion.... lucreaza mult cu matase naturala....dar si cu preturi pe masura!

rukmyny_85
28.02.2012, 15:39:30
Lucreaza frumos cei de la Gabriel fashion.... lucreaza mult cu matase naturala....dar si cu preturi pe masura!

consider k se merita o rochie la 4-5mil....mai ales la ocazii mari
si in depozit unde sunt rochiile comune tot au preturi de 2-3-4mil...asa ca aici faci pe comanda sau iei din magazin....dar iei altceva:):*

micutastea14
28.02.2012, 20:51:47
consider k se merita o rochie la 4-5mil....mai ales la ocazii mari
si in depozit unde sunt rochiile comune tot au preturi de 2-3-4mil...asa ca aici faci pe comanda sau iei din magazin....dar iei altceva:):*
Da, 4-500 sunt deacord. Dar la 900.... ma mai gandesc.

rukmyny_85
29.02.2012, 15:10:41
Da, 4-500 sunt deacord. Dar la 900.... ma mai gandesc.

da mami.acum stii vb aia....depinde de buget...poate ptr mine 4 mil e ieftin poate ptr tine o avere...poate 10mil ptr mine o avere,poate ptr tine o nimica toata....depinde de fiecare......eu consider ca daca vrei o rochie dupa poza poti merge sa-ti faca un pret....o intrebare nu costa

popa_smaranda
04.03.2012, 16:45:24
Fetelor,dupa cum am spus ...va tin la curent cu rochia mea.
Am fost la prima proba...si imi place foarte mult...abia astept sa fie gata....e pe gustul meu..foarte multumita!!
Va puup!

CatalinaBubulina
05.03.2012, 13:04:46
Fetelor,dupa cum am spus ...va tin la curent cu rochia mea.
Am fost la prima proba...si imi place foarte mult...abia astept sa fie gata....e pe gustul meu..foarte multumita!!
Va puup!
Bun,bravo !...asteptam si poze :">
P.S....rochia ti-o face cu materialul cumparat de tine sau au ei acolo mai multe de unde poti alege:-\

dizzi_c
18.01.2013, 16:49:35
Bun,bravo !...asteptam si poze :">
P.S....rochia ti-o face cu materialul cumparat de tine sau au ei acolo mai multe de unde poti alege:-\

destul de greu gasesti la croitoriile din galati materialele pe care le doresti tu...si ca sa nu mai vorbim despre dantele...am cautat tot orasul dantela frantuzeasca si nu am gasit nimic...NIMIC

micutastea14
20.01.2013, 10:17:40
destul de greu gasesti la croitoriile din galati materialele pe care le doresti tu...si ca sa nu mai vorbim despre dantele...am cautat tot orasul dantela frantuzeasca si nu am gasit nimic...NIMIC

Daca esti interesata sa-ti faci rochie la comanda, are dantele si materiale tipa la care mi-am facut eu rochia. Da-mi pm daca esti curioasa. Poze am in albumul din profil.

Dana_B
09.09.2013, 22:45:25
Si eu mi-am făcut rochia la comanda :) am fost foarte multumita, mai ales ca nu găseam nicăieri o rochie pe placul meu. Am fost atat de multumita încât si sora mea si fina si le-au făcut in același loc . Mai mult, rochia de nasa tot acolo am făcut-o
Va recomand cu încredere :) doamna se numește Ramona si o găsiți in magazinul de lângă Pestera. Spor la căutat :*

carmen3105
10.09.2013, 18:36:55
Si eu mi-am făcut rochia la comanda :) am fost foarte multumita, mai ales ca nu găseam nicăieri o rochie pe placul meu. Am fost atat de multumita încât si sora mea si fina si le-au făcut in același loc . Mai mult, rochia de nasa tot acolo am făcut-o
Va recomand cu încredere :) doamna se numește Ramona si o găsiți in magazinul de lângă Pestera. Spor la căutat :*

te referi la rochia alba de la cununia civila???

Dana_B
10.09.2013, 22:00:42
te referi la rochia alba de la cununia civila???

Nu, este vorba despre ce de mireasa. Eu mi-am dorit ceva foarte simplu, dar am avut a doua fusta scurta in fata si lunga in spate pentru seara. Așa a arătat rochița mea ziua:

Dana_B
10.09.2013, 22:04:32
Făcute de către aceeași persoana au fost si rochitele surorii si finei mele, dar si rochia mea de nasa ;-)

gypsy
27.09.2013, 11:01:04
Indrazneata alegere acea rochie neagra, cred ca a cam eclipsat mireasa :)

Sotia mea si-a facut rochia la Agatha si a fost foarte, foarte multumita