PDA

Versiunea completa : VREAU familia mea!

lorenyyya
29.03.2011, 12:19:49
Buna, as vrea sa expun si povestea mea, framantarile mele si daca sunt care se regasesc sa ma ajute cu pareri, sfaturi, incurajari, cum s-au rezolvat...
Ne-am casatorit anul trecut, el un tip sensibil, atasat de familie, la inceput mi se pare ok, nimic iesit din comun, toti, toate, cel putin asa ar tb sa fie ne iubim familiile din care venim. In ideea de a inainta si noi financiar la inceput am luat un credit pt a deschide o afacere, dar a esuat tot asa ca am ramas fara afacere si fara bani si si datori. pana aici ok, am zis se intmpla, n-a iesit, n-a iesit, muncim ii dam inapoi si pace, mergem inainte uc bune is cu rele(precizez suntem i nstrainatate si m am gandit ca oricum nu sunt o valoare imensa cand venitul e occidental). dar, la inceputul casniciei imediat dupa o sapt nu am avut liniste deloc, un cuplu din familia lui s-a agatat morteste de noi ca vin si ei in strainatate sa isi faca viitor, ok am zis sa aiba niste bani pt inceput, au acceptat dar ajunsi aici am constatat ca nu au avut nimic, asa ca pe chelutiala noastra tot, am stricat toti banii in 3 saptamani, am ajuns sa nu m avem nici de paine, nu m ajungeau banii la cate cheltuieli erau, in final s-au decis ca ei pleaca acasa aici nefiind conditii. au plecat, am inceput sa ne remediem finaniciar...in punctul de a reveni la suprafata m am trezit cu alt neam de la ei din familie, taman pe capul nostru...el a trebuit sa lase mucna platita si sa lucreze cu acea persona cot la cot pe salar minim si chiar sa mai stea si pe acasa...partea materiala a luat o razna de tot, suntem cu ratele neplatite, cu datorii in nspe locuri, incep sa sune telefoanle sa trimitem banii datoriile...ai lui de acasa pretentii...problme.. s-a scumpit in tara zaharul, uleiul carne...al meu luntre si punte trebe sa trimitem carne, zahar, morcovi...masina acasa ca nu au cu e se deplasa...si multe altele; m -am saturat de toate si Dzeu mi-e m,artor....sta usi ma gandesc...de ce m-oi m fi maritat si eu...ca doara si si ai mei aveau destule pb si putem sa stau sa ii ajut pe ei, daca ooricum nu se intrzareste sa ave drumul nostru...daca sunt damanta sa traiesc o astfel de casnicie pt toata viata, dne iarta-ma ca am cerut familie...am un suflet mare, imi place sa ajut, dar cand mi se pun multe poveri pe umeri, obosesc...apoi ma enervez, vreau familia mea!!!

CONT_INCHIS_253
29.03.2011, 13:01:45
Nu inteleg de ce toata lumea din Romania crede ca daca esti plecat in strainatate ai bani si trebuie mereu sa fi la dispozitia lor, mai ales financiar.
La noi, din contra, de cand am plecat si stam singuri, ne intelegem de minune. Ne ajutam familiile in functie de posibilitati si nu lunar. Cat despre rude, neamuri, frati care vor sa vina... din partea mea, n-au decat, dar fara ca eu sa ma implic pentru ei. La mine, totul are o limita iar sotul care este "mana larga", e de acord ca nimeni nu are dreptul sa ne strice armonia.
Sunt constienta ca viata in Ro. e din ce in ce mai grea pentru unii, insa nici ei nu fac nimic sa si-o imbunatateasca, si pun pariu ca desi duc lipsa de zahar, ulei, etc nu duc lipsa de tigari, poate chiar si de bautura.

Iti doresc numai bine si sper ca situatia ta sa se indrepte. Nu pot sa-ti dau sfaturi sa faci asa sau asa, insa poti fi mai ferma, mai puternica si chiar ai putea sa te impui in fata sotului. :)

varuna_ro
29.03.2011, 13:43:41
Buna, as vrea sa expun si povestea mea, framantarile mele si daca sunt care se regasesc sa ma ajute cu pareri, sfaturi, incurajari, cum s-au rezolvat...
Ne-am casatorit anul trecut, el un tip sensibil, atasat de familie, la inceput mi se pare ok, nimic iesit din comun, toti, toate, cel putin asa ar tb sa fie ne iubim familiile din care venim. In ideea de a inainta si noi financiar la inceput am luat un credit pt a deschide o afacere, dar a esuat tot asa ca am ramas fara afacere si fara bani si si datori. pana aici ok, am zis se intmpla, n-a iesit, n-a iesit, muncim ii dam inapoi si pace, mergem inainte uc bune is cu rele(precizez suntem i nstrainatate si m am gandit ca oricum nu sunt o valoare imensa cand venitul e occidental). dar, la inceputul casniciei imediat dupa o sapt nu am avut liniste deloc, un cuplu din familia lui s-a agatat morteste de noi ca vin si ei in strainatate sa isi faca viitor, ok am zis sa aiba niste bani pt inceput, au acceptat dar ajunsi aici am constatat ca nu au avut nimic, asa ca pe chelutiala noastra tot, am stricat toti banii in 3 saptamani, am ajuns sa nu m avem nici de paine, nu m ajungeau banii la cate cheltuieli erau, in final s-au decis ca ei pleaca acasa aici nefiind conditii. au plecat, am inceput sa ne remediem finaniciar...in punctul de a reveni la suprafata m am trezit cu alt neam de la ei din familie, taman pe capul nostru...el a trebuit sa lase mucna platita si sa lucreze cu acea persona cot la cot pe salar minim si chiar sa mai stea si pe acasa...partea materiala a luat o razna de tot, suntem cu ratele neplatite, cu datorii in nspe locuri, incep sa sune telefoanle sa trimitem banii datoriile...ai lui de acasa pretentii...problme.. s-a scumpit in tara zaharul, uleiul carne...al meu luntre si punte trebe sa trimitem carne, zahar, morcovi...masina acasa ca nu au cu e se deplasa...si multe altele; m -am saturat de toate si Dzeu mi-e m,artor....sta usi ma gandesc...de ce m-oi m fi maritat si eu...ca doara si si ai mei aveau destule pb si putem sa stau sa ii ajut pe ei, daca ooricum nu se intrzareste sa ave drumul nostru...daca sunt damanta sa traiesc o astfel de casnicie pt toata viata, dne iarta-ma ca am cerut familie...am un suflet mare, imi place sa ajut, dar cand mi se pun multe poveri pe umeri, obosesc...apoi ma enervez, vreau familia mea!!!

I-ai spus toate framantarile tale? Pentru ca, din cate povestesti tu aici - eu inteleg ca el este cel care nu poate spune NU familiei sale si nici tu nu ai facut/spus pana acum nimic ca sa remediezi situatia. Poate ar trebui sa va asezati si sa discutati, cu calm despre cum trebuie procedat in continuare si cum vedeti voi viata de cuplu - in doi sau mai multi.

Mult succes, noi suntem aici sa te ascultam :)

elia01
29.03.2011, 14:33:05

te inteleg perfect ! si eu sunt tot in strainatate si stau cu mama si cu unqmiu in ksa. unqmiu nu lucreaza si l tine mama si paana el isi gas de lucru doar acumuleaaza datorii la ea! si atunci cand eu si iubi strangem vreo 2 bani ....ba are nevoie mami ca tre sa trimita acasa ,ba ca sa platim chiria ( noi cu bani noi fara bani) dar voi mai sta putin i knd imi va mai cere voi fi ferma pe pozitie si ii voi spune k nu mai am de unde k si mie imi trebuie banii! se supara sau nu asta e ! precizez k mami nu e o pers care nu mi da inapoi dar e aiurea s sti k strangi o anumita suma de bani si apoi n mai ai nimic:(. eu ma inteleg fb cu mami si nu ma stresez k i dau bani,pt k si ea m a ajutat, dar aqm avem niste planuri si catevba luni tre sa punem ban p ban pt a duce la bun sfarsit c vrem! si am spus c am spus mai sus k sa vezi k exista multe situatii mai ales in strainatate in care stai cu mai multe rude si exista problema banilor ai a serviciului! noi peste cateva luni ne vom vbi cu mama si q unq pt a le spune k ne mutam si nu mai vrem sa stam cu totii! p mami nu o pot lasa si va avea de ales : ori cu noi ori q fratesu !
eu te sfatuiesc sa faci in asa fel inkt sa vbesti cu sotul tau k voi sunteti o familie si nu aveti de ce sa va faceti viata grea ajutand in continuare persoane! adik le puteti spune celor cu care stati ori sa si caute ei o kasa ori va cautati voi! si nu inteleg de ce tre sa renunte al tau la un servici pt a lucra cu ruda....... mi se pare aiurea. vbeste cu el si spunei k tre sa va gand si la voi si la binele vostru....nu la al altora! eu asa as
face //////////! exprima clar ce vrei si spunei cum te simti . In primul rand u tre sa fi cea tare si dura dak sotul tau e mai mamos...poate il vei ,,da dupa tine,, cum se spune!
la mne colac peste pupaaza se trezeste tati sa io bage lu mami p una p gat s o ajute k are rate, k i necajita...s o duca laa o baba....ca ingrijitoare..! hai nimic rau in asta. dar a venit tanti ... postul la cre a fost mami s o duca era bun dar daca femeia nu stie sa vbeasaca n au vrut o aia, apoi a stat 2 sapt q noi am invatat o toate cuv posibile.....si i am mai gasit un post la o babutza. Vine ziua in care trebuia sa plece, o duce mami la femeia respectiva....si ma trezesc cu tanti asta k vine la mne la serv sa mi spuna k n a vrut o baba. k apoi sa aud k a spus femeia aia k ce sa faca cu tanti a mea k habar nu are 2 cuvinte! va spun fmeia asta e de o prostie rara........in mai bne de cateva sapt nici grazie nu stie sa spuna...am peri albi in kp kt m am muncit sa o invat...si rezultat 0. Mai sunt si oameni pe care nu i duce capul dar sincer nu credeam pana aqm. Si uite asa sta tanti p cheltuiala nostra k i a mankt p ai mei in dos sa faca pe bunul samaritean. offfffff

MachuPicchu
29.03.2011, 14:36:22
te inteleg perfect ! si eu sunt tot in strainatate si stau cu mama si cu unqmiu in ksa. unqmiu nu lucreaza si l tine mama si paana el isi gas de lucru doar acumuleaaza datorii la ea! si atunci cand eu si iubi strangem vreo 2 bani ....ba are nevoie mami ca tre sa trimita acasa ,ba ca sa platim chiria ( noi cu bani noi fara bani) dar voi mai sta putin i knd imi va mai cere voi fi ferma pe pozitie si ii voi spune k nu mai am de unde k si mie imi trebuie banii! se supara sau nu asta e ! precizez k mami nu e o pers care nu mi da inapoi dar e aiurea s sti k strangi o anumita suma de bani si apoi n mai ai nimic:(. eu ma inteleg fb cu mami si nu ma stresez k i dau bani,pt k si ea m a ajutat, dar aqm avem niste planuri si catevba luni tre sa punem ban p ban pt a duce la bun sfarsit c vrem! si am spus c am spus mai sus k sa vezi k exista multe situatii mai ales in strainatate in care stai cu mai multe rude si exista problema banilor ai a serviciului! noi peste cateva luni ne vom vbi cu mama si q unq pt a le spune k ne mutam si nu mai vrem sa stam cu totii! p mami nu o pot lasa si va avea de ales : ori cu noi ori q fratesu !
eu te sfatuiesc sa faci in asa fel inkt sa vbesti cu sotul tau k voi sunteti o familie si nu aveti de ce sa va faceti viata grea ajutand in continuare persoane! adik le puteti spune celor cu care stati ori sa si caute ei o kasa ori va cautati voi! si nu inteleg de ce tre sa renunte al tau la un servici pt a lucra cu ruda....... mi se pare aiurea. vbeste cu el si spunei k tre sa va gand si la voi si la binele vostru....nu la al altora! eu asa as
face //////////! exprima clar ce vrei si spunei cum te simti . In primul rand u tre sa fi cea tare si dura dak sotul tau e mai mamos...poate il vei ,,da dupa tine,, cum se spune!
la mne colac peste pupaaza se trezeste tati sa io bage lu mami p una p gat s o ajute k are rate, k i necajita...s o duca laa o baba....ca ingrijitoare..! hai nimic rau in asta. dar a venit tanti ... postul la cre a fost mami s o duca era bun dar daca femeia nu stie sa vbeasaca n au vrut o aia, apoi a stat 2 sapt q noi am invatat o toate cuv posibile.....si i am mai gasit un post la o babutza. Vine ziua in care trebuia sa plece, o duce mami la femeia respectiva....si ma trezesc cu tanti asta k vine la mne la serv sa mi spuna k n a vrut o baba. k apoi sa aud k a spus femeia aia k ce sa faca cu tanti a mea k habar nu are 2 cuvinte! va spun fmeia asta e de o prostie rara........in mai bne de cateva sapt nici grazie nu stie sa spuna...am peri albi in kp kt m am muncit sa o invat...si rezultat 0. Mai sunt si oameni pe care nu i duce capul dar sincer nu credeam pana aqm. Si uite asa sta tanti p cheltuiala nostra k i a mankt p ai mei in dos sa faca pe bunul samaritean. offfffff

dupa 5 randuri de citit ce ai scris nu am mai putut continua ... ma zgarie pe creier limbajul asta "prescurtat"

anca_toader
29.03.2011, 14:44:33
dupa 5 randuri de citit ce ai scris nu am mai putut continua ... ma zgarie pe creier limbajul asta "prescurtat"

Like, like! ;))

Arina3891
29.03.2011, 14:46:03
Acum voiam sa scriu si eu acelasi lucru :-B

Oanaflo
29.03.2011, 14:56:20

La fel am patit si eu. Nu inteleg de ce este asa greu sa lasi deoparte limbajul de mess, se vede cat se invata in scoala in ziua de azi (sau cat se vrea sa se invete). Pacat, mare pacat de generatia care ne urmeaza. Si mai tine si de respectul pe care il manifesti sau nu fata de ceilalti utilizatori ai forumului.

elia01
29.03.2011, 16:09:40
La fel am patit si eu. Nu inteleg de ce este asa greu sa lasi deoparte limbajul de mess, se vede cat se invata in scoala in ziua de azi (sau cat se vrea sa se invete). Pacat, mare pacat de generatia care ne urmeaza. Si mai tine si de respectul pe care il manifesti sau nu fata de ceilalti utilizatori ai forumului.

off...ma bucur ca sunteti asa saritoare ,cand e vorba de : o corectie lingvistica ! poate ar fi fost mai bine sa-i dati un sfat fetei care a inceput acest topic, decat sa va chinuiti sa-mi spuneti mie ,,ca va zgarie pe creier limbajul meu,, de messenger! banuiesc ca fiind dintr-o alta generatie si nu cea care va urmeaza...aveti mai multa experienta de viata ... suficienta incat sa stiti ca respectul nu se manifesta prin niste formule de scris ! nu este greu sa las deoparte limbajul de mess.. si am mai spus asta undeva, ca nu am destula rabdare sa scriu literar un mesaj de marimea celui de mai sus! Bine macar ca am scris ceva poate folositor pentru fata in cauza... si daca va chinuiti putin si aveti buna vointa, puteti intelege si ce am scris eu.DAR BN K VA PLACE S CRITIKTI !\:D/

bogvar
29.03.2011, 16:43:08
off...ma bucur ca sunteti asa saritoare ,cand e vorba de : o corectie lingvistica ! poate ar fi fost mai bine sa-i dati un sfat fetei care a inceput acest topic, decat sa va chinuiti sa-mi spuneti mie ,,ca va zgarie pe creier limbajul meu,, de messenger! banuiesc ca fiind dintr-o alta generatie si nu cea care va urmeaza...aveti mai multa experienta de viata ... suficienta incat sa stiti ca respectul nu se manifesta prin niste formule de scris ! nu este greu sa las deoparte limbajul de mess.. si am mai spus asta undeva, ca nu am destula rabdare sa scriu literar un mesaj de marimea celui de mai sus! Bine macar ca am scris ceva poate folositor pentru fata in cauza... si daca va chinuiti putin si aveti buna vointa, puteti intelege si ce am scris eu.DAR BN K VA PLACE S CRITIKTI !\:D/

Nu e vorba de critica......este ilizibil ceea ce ai scris, atat.
Cat despre ceea ce am boldat......offf, as avea multe de zis, dar mai bine ma abtin sa nu determin postari ulterioare off topic.

elia01
29.03.2011, 17:38:07
Nu e vorba de critica......este ilizibil ceea ce ai scris, atat.
Cat despre ceea ce am boldat......offf, as avea multe de zis, dar mai bine ma abtin sa nu determin postari ulterioare off topic.

bine ...haideti sa ne analizam fiecare cuvant in parte! scrisul nu are formule..bun , si? mai bine ma abtin si eu... pentru ca degeneram si nu are rost ! si in plus nu pot sa inteleg...de ce nu va manifestati inteligenta sclipitoare in alta parte , si nu lasati lumea sa exprime ce si cum vrea? daca va deranja mesajul meu , puteati sa treceti foarte frumos peste si gata !

DDna
29.03.2011, 18:04:55
bine ...haideti sa ne analizam fiecare cuvant in parte! scrisul nu are formule..bun , si? mai bine ma abtin si eu... pentru ca degeneram si nu are rost ! si in plus nu pot sa inteleg...de ce nu va manifestati inteligenta sclipitoare in alta parte , si nu lasati lumea sa exprime ce si cum vrea? daca va deranja mesajul meu , puteati sa treceti foarte frumos peste si gata !
Pai cred ca si fata cu problema a trecut peste el, ca e imposibil de citit :-B

lorenyyya
29.03.2011, 18:15:30
I-ai spus toate framantarile tale? Pentru ca, din cate povestesti tu aici - eu inteleg ca el este cel care nu poate spune NU familiei sale si nici tu nu ai facut/spus pana acum nimic ca sa remediezi situatia. Poate ar trebui sa va asezati si sa discutati, cu calm despre cum trebuie procedat in continuare si cum vedeti voi viata de cuplu - in doi sau mai multi.

Mult succes, noi suntem aici sa te ascultam :)

Da, i-am spus ieri toate framantarile, i-am mai spus si in alte dati..frumos ca ar trebui sa ne gandim la noi...dar ieri am incercat sa vorbesc cu el frumos, sa ii explic, dar a degenerat in cearta, el spune ca sunt rea, el e suflet mare si parerea e ca cei de acasastiu mult mai bine decat mine asta si profita de sufletul lui...asadar ne-am certat pana la urma aseara....si i-am spus in final ca daca el o tine cu familia lui si asa i se pare normal, atunci imi reiau si eu familia si ma implic in problemele parintilor, surorii, cumnatului etc...ca si ei au probleme ca toti omaenii dar nu mi le pun mie in spate...uneori cred ca nu voi avea niciodata familie, alteori zic a va trece si se va linia in randul barbatilor cat de cat normali, nu visez sa ajunga peste noapte un zgarcit, dar cat de cat sa revina sau sa devina m apropiat de normalitate...

bogvar
29.03.2011, 18:37:02

Nu ai prins ideea.......
Nu era nicio manifestare de inteligenta in postarea mea.
Cel mai bine ar fi sa incerci sa nu mai ripostezi asa cum ai facut mai sus.
Acest forum, are un regulament pe care fiecare membru trebuie sa-l citeasca sau ma rog, ar fi bine sa-l citeasca, astfel, nu ar mai aparea observatii atat de deranjante, cum vad ca le consideri.
Iti recomand asadar, sa citesi regulamentul. Daca ai facut-o deja, mai reia-l, dar cu putin mai multa atentie.:)>-

Felice77
29.03.2011, 18:42:46

E vorba de utilizarea limbii romane![-X
Iti trebuie inteligenta sa i intelegi sensul si regulile. Atat!

Arcee
29.03.2011, 19:09:54
vezi ca poti...:-B

lorenyyya
29.03.2011, 19:16:41
vezi ca poti...:-B

hai ma...io ma bucur ca am mesaje noi -pareri, sfaturi, si pe cand voi vorbiti despre altceva...

cricri83
29.03.2011, 19:29:23

nu te supara dar nu inteleg de ce e necesar sa scrii atat de prescurtat? e atat de greu sa mai adaugi o litera sau sa scrii macar intreg? ti s-a mai astras atentia si pe alte topicuri sa scrii normal incearca! nu ai sa pierzi nimic din contra si mesajul tau va fii citit si cu rabdare; asa cum e scris se trece peste.

lorenyyya
29.03.2011, 19:42:38
nu te supara dar nu inteleg de ce e necesar sa scrii atat de prescurtat? e atat de greu sa mai adaugi o litera sau sa scrii macar intreg? ti s-a mai astras atentia si pe alte topicuri sa scrii normal incearca! nu ai sa pierzi nimic din contra si mesajul tau va fii citit si cu rabdare; asa cum e scris se trece peste.

ati degenerat cu totul....momentan am cu totul alta problema, nicidecum ortografia limbii romane, asta nu-mi da nici o durere de cap momentan, nici o ameteala, nici o lacrima, aca vreau citesc, daca pot, daca nu merg mai departe, astept oricum alte pareri...direct la subiect si daca se poate din experienta...toate cele bune

cricri83
29.03.2011, 19:54:09

sunt de parere ca e ok sa ajuti, dar nu sa te sacrifici in asa mod incat sa ajungi sa nu mai ce manca si sa nu te mai poti intelege cu cel de langa tine pentru alte persoane care nu pot face nimic sau nu se pot integra intr-un sistem. la ce se asteptau oamenii ca e ca in tara? ca vin si gata imediat isi gasesc de munca? eu nu-mi pot explica cum pot unii pot sa se duca fara nici un ban si fara un plan B, mie una mi-ar fi rusine sa ma duc si la fratele meu sa stau pe capu lui adica ok ii ajuti 2 saptamani maxim o luna pana cand isi pot gasi o chirie, evetual un job dar... totul are o limita.
Pe voi va ajutat cineva cand ati ajuns intr-o tara straina? S-au sacrificat altii pentru voi asa cum o faceti voi? eu cred ca asta ar trebui sa ii spui sotului tau ca pentru voi nu a fost usor; si indiferent de situatie voi sunteti o familie, voi sunteti pe primul loc si apoi restu cu treaba lor si cu destinu lor. Asa ce faceti munciti acolo sa cresteti neamul mare? Mai bine sa le spuna sotul tau neamului sau ca e casa de binefacere.
Cel mai simplu daca va mai vin rude si el e deacord, pune-l pe el sa faca pe gazda binevoitoare si sa munceasca cat pentru restu pentru ai intretine iar tu iti vezi simplu de treaba ta si tu ai familie si neamuri.
Totusi din intrebarea ta "de ce m-oi m fi maritat si eu?" reflecta probleme si nesiguranta pe sentimentele tale si ar fi bine sa vorbiti dar nu cu cearta ci pur si simplu sa expui ce te deranjeaza sa inteleaga ca sunteti amandoi cu un scop in straintate si ca sunteti impreuna acolo sa faceti ceva sa realizati ceva nu sa-i realizati pe altii.
Pare egoist dar fiecare din noi renuntam la ceva sau facem compromisuri pentru a avea ceva voi v-ai dus cu un scop acolo si sunteti impreuna pt ca va iubiti asa ca nu lasati sa intervina altii in intimitatea si grijile voastre zilnice. Mult succes!

Roxynutza
29.03.2011, 19:59:59

Like, like! ;))

Acum voiam sa scriu si eu acelasi lucru :-B

fetelor, cred ca totusi nu e cazul sa fiti rautacioase...daca vreti sa ajutati pe cineva cu un sfat si cu o mangaiere atunci faceti-o, daca nu mai bine sa ne abtinem de la rautati...fetele au nevoie de ajutor si sunt suparate...

dar peseme ca ne pricem mai bine la rautati decat la o alinare :-<

babie
29.03.2011, 20:07:40
iubita, si noi am fost mana larga -amandoi, nu numai sotul, cu familia, prietenii, cunoscutii, vecinii si cunoscutii-cunoscutilor, sa zic asa!o:-)
i-am ajutat pe toti cum am putut, pe unii mai mult, pe altii mai putin, dar fara a ne face noua vreun rauo:-)! adica da, te ajut ca-mi face placere si poate-mi permit, dar asta nu inseamna sa-mi iau eu de la gura sau sa renunt la vreo necesitate de-a mea! usa mea iti e oricand deschisa, ai un pat unde sa dormi, mananci o mancare calda, merg cu tine si-ti rezolv problemele DACA am timp sau daca n-am ceva mai important de facut, pt mine, pt familia mea, pt binele meu, fie el si financiar! nu-mi pot schimba planurile peste noapte c-are nu-tiu-ce-ruda de-a nu-stiu-cui nevoie de cineva s-o ajut:">e! singurii pt care ne-am schimbat planul au fost parintii (dar au avut grija sa se revanseze) si socrii (mai ales cand socrul s-a operat, iar cand au sarit calul le-am lasat frumos fiul sa le explice ca exagereaza, ca nici noi nu putem rezolva tot, ca prioritatea suntem noi, si abia apoi, DACA mai avem timp le rezolvam si lor una-alta. fara suparare, car cand m-am maritat cu fiul lor n-am semnat nici un act cu eio:-))
sincer, dumnezeu mi-a rasplatit ajutorul dat, si-asa cum la mine-n casa au venit o multime de oameni, pe care i-am ajutat macar c-o vorba buna, si eu am gasit intelegere si ajutor de cate ori am avut nevoie! compensatie, cumva......:">

acum nu stiu ce sa-ti zic, e dificila situatia voastra, mai ales ca s-a ajuns si la o cearta! ar trebui sa vorbiti sincer si fara certuri ca sa rezolvati ceva, caci altfel nu se poate! inteleg ca sotul tau e bun la suflet, si tu esti, si vrea sa-i ajute pe toti, dar de aici pana la a renunta la un serviciu mai bine platit pt a merge cu altcineva la munca, e cale lunga! bunul samariteam s-a reincarnat in el!
nu stiu, poate-s eu mai mercantila si ma raportez mereu la bani, dar astea-s vremurile in care traim! nici de voi nu e usor acolo, nici pe voi nu v-a asteptat nimeni cu masa pusa si job-ul asigurat, nici voua nu vi s-a oferit totul pe tava! fiti si voi putin mai egoisti!
uite, de exemplu......imi doresc o masina.....pai daca vine nu stiu cine si-mi zice sa plec de la slujba asta, ca sa merg cu el undeva unde-s mai prost platita, imediat se aprinde beculetul cu "masina" si ma gandesc daca se merita! pai normal ca nu se merita sa renunt eu la visul meu, la dorinta mea, numai pt a-i fi respectivului mai usor! sa trecem la extreme si sa zicem ca-s insarcinata si sor-mea imi spune ca vrea sa renunt acum la job si sa stau cu ea, ca se plictiseste! ce fac, renunt la job si nu mai iau nici macar amarata aia de indemnizatie? sau ii spun copilului "stai mama-n cuptor pana matusa-ta si-o gasi ceva de facut si-i trece plictiseala, apoi mai stai 11 luni s-aiba ma-ta carte de munca, si-abia apoi iesi":O

MachuPicchu
29.03.2011, 21:54:04
fetelor, cred ca totusi nu e cazul sa fiti rautacioase...daca vreti sa ajutati pe cineva cu un sfat si cu o mangaiere atunci faceti-o, daca nu mai bine sa ne abtinem de la rautati...fetele au nevoie de ajutor si sunt suparate...

dar peseme ca ne pricem mai bine la rautati decat la o alinare :-<

isi are rost mesajul???? alinarea adusa de tine unde este???

si ca sa fiu si la subiect ... noi locuim in DK de 1 an si pana acum nu a venit nimeni cu pretentii la noi ... cat am fost in tara ii mai ajutam si pe ai mei si pe ai sotului cat puteam ... cred ca amandoi suntem mai zgarciti (si nu ne-am cautat mult :))) si intai ne gandim la noi si la fiul nostru si apoi la restul, dar dupa cum spuneam, nu a venit nimeni cu pretentii la noi ... nu poti decat sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca prin gestul lui isi poate indeparta FAMILIA (adica pe tine, pt. ca in primul rand tu esti familia lui acum) ... probabil ca ii place sa se faca util si sa fie laudat de neamuri, dar toate au o limita si el va trebui s-o inteleaga

Roxynutza
29.03.2011, 22:10:59

si ca sa fiu si la subiect ... noi locuim in DK de 1 an si pana acum nu a venit nimeni cu pretentii la noi ... cat am fost in tara ii mai ajutam si pe ai mei si pe ai sotului cat puteam ... cred ca amandoi suntem mai zgarciti (si nu ne-am cautat mult :))) si intai ne gandim la noi si la fiul nostru si apoi la restul, dar dupa cum spuneam, nu a venit nimeni cu pretentii la noi ... nu poti decat sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca prin gestul lui isi poate indeparta FAMILIA (adica pe tine, pt. ca in primul rand tu esti familia lui acum) ... probabil ca ii place sa se faca util si sa fie laudat de neamuri, dar toate au o limita si el va trebui s-o inteleaga

nu comentez la subiecte unde nu pot da decat o parere nerelevanta...stau in tara si deci nu ma pot pune in locul ei,iar sfratul meu ar fi unul mult prea dur pe care cu siguranta nu il poate lua in considerare, avand in vedere ca eu vad lucrurile din exterior si as fi foarte transanta, iar la ea este vorba de familie... tocmai de asta am zis...ca daca nu poti sa spui nimic despre subiectul respectiv care sa ajute miresica in cauza, mai bine nu zici nimic, decat sa fii rautacios, degeaba dai in cap si apoi spui pardon...dar fiecare cu parerea lui...

subiectul este inchis pentru mine
seara buna!

DAISYS
29.03.2011, 22:54:55

ma bag si eu in seama,mi-a placut asta cu FAMILIA.Si eu am avut si mai am ,dar le-am mai redus, ceva probleme cu ”neamurile lui” mai exact 2 veri si a lor mama.Suna cand n-au bani de tigari si bautura k prostu le da,nu?Da normal k ei niciodata nu au ,deci nu conteaza ora la care suna 8 dimineata , 12 noaptea,si i-am zis si eu de atatea ori k nu imi place sa iasa cu ei,nu imi place sa ii aduca la noi pt k tot timpul cand intra in casa la noi ne certam.am incercat sa ii spun si soacramii ,ma crede ,stie k is 2 ratati , dar sincer nu are cu ce ma ajuta,pt k mama lor e la fel,puiu ei,copilul ei,deci nu ma crede pe mine,sau cel putin asa imi lasa de inteles k ii crede ,in sinea ei stie k sunt 2 parliti.Acum s-a mai linistit al meu,a rarit-o cu ei,a inteles ca eu sunt mai importanta pt el.Dar depinde sa si stii cum sa il iei,cum sa vb cu el,sa il convingi ca asa e mai bine,exact invers face daca ii impui.Eu stiu pt k prima data cand i-am spus i-am cam impus si nu am avut rezultat,cu perseverenta am reusit zic eu cat de cat.Timpul a fost destul de scurt,sper sa reusesc sa o raresc de tot,pt k nu ii suport.Deci din experienta mea ti-am zis vorbeste cu el linistita si fara sa para k ii impui asta,sa nu-si ajute neamurile,sa nu-i vada etc.
nu mai scriu k ma vede :))

luiza
29.03.2011, 22:57:40
Fetelor, va rog frumosssss-frumosssss sa nu mai continuati polemica :). Cred ca s-a inteles. Da, este o problema cu scrisul gen mess si chiar in regulament este specificat. Si chiar daca nu ar fi, noua ne este foarte greu sa citim ceva in stilul asta. Dar cred ca s-a inteles acest lucru si nu mai are rost sa continuam. Subiectul este chiar interesant si merita o discutie constructiva. Multumesc!

elia01
30.03.2011, 16:42:18
Nu ai prins ideea.......
Nu era nicio manifestare de inteligenta in postarea mea.
Cel mai bine ar fi sa incerci sa nu mai ripostezi asa cum ai facut mai sus.
Acest forum, are un regulament pe care fiecare membru trebuie sa-l citeasca sau ma rog, ar fi bine sa-l citeasca, astfel, nu ar mai aparea observatii atat de deranjante, cum vad ca le consideri.
Iti recomand asadar, sa citesi regulamentul. Daca ai facut-o deja, mai reia-l, dar cu putin mai multa atentie.:)>-
cred ca ar trebui sa se treaca deja peste mesajul acela ilizibil...si sa facem in asa fel incat sa ii dam niste sfaturi bune fetei! roxy multumesc pt.susutinere :X
nu am citit regulamentul si imi cer scuzele de rigoare. o zi buna sa aveti!:*( nu stiu ce servicii aveti voi ,dar eu muncesc foarte mult....si sunt extraordinar de obosita..... Astfel din dorinta mea de a da un sfat si de a scrie si repede a iesit o intreaga tevatura .Si din bun simt,imi cer scuze fata de cea care a inceput acest subiect )

luiza
30.03.2011, 17:04:50
cred ca ar trebui sa se treaca deja peste mesajul acela ilizibil...si sa facem in asa fel incat sa ii dam niste sfaturi bune fetei! roxy multumesc pt.susutinere :X
nu am citit regulamentul si imi cer scuzele de rigoare. o zi buna sa aveti!:*( nu stiu ce servicii aveti voi ,dar eu muncesc foarte mult....si sunt extraordinar de obosita..... Astfel din dorinta mea de a da un sfat si de a scrie si repede a iesit o intreaga tevatura .Si din bun simt,imi cer scuze fata de cea care a inceput acest subiect )

Multumim, Elia.

In alta ordine, mi se pare foarte serioasa problema. Cum ii spunem sotului ca este ceva cu acesta situatie? Ca ii iubim familia dar ca vrem sa fim numai noi? Cred ca este nevoie sa fim fermi dar sa avem grija sa nu ranim. De obicei, oamenii sunt foarte sensibili cand e vorba despre persoane apropiate din familie.
Mie mi se strange inima cand cineva zice ceva rau sau urat despre un frate de-al meu. Chiar daca are dreptate. Pot sa fiu de acord dar asta nu inseamna ca nu simt ceva.

elia01
30.03.2011, 17:12:26
nu comentez la subiecte unde nu pot da decat o parere nerelevanta...stau in tara si deci nu ma pot pune in locul ei,iar sfratul meu ar fi unul mult prea dur pe care cu siguranta nu il poate lua in considerare, avand in vedere ca eu vad lucrurile din exterior si as fi foarte transanta, iar la ea este vorba de familie... tocmai de asta am zis...ca daca nu poti sa spui nimic despre subiectul respectiv care sa ajute miresica in cauza, mai bine nu zici nimic, decat sa fii rautacios, degeaba dai in cap si apoi spui pardon...dar fiecare cu parerea lui...

subiectul este inchis pentru mine
seara buna!
sustin tot ce ai spus ...

elia01
30.03.2011, 17:31:09
Multumim, Elia.

In alta ordine, mi se pare foarte serioasa problema. Cum ii spunem sotului ca este ceva cu acesta situatie? Ca ii iubim familia dar ca vrem sa fim numai noi? Cred ca este nevoie sa fim fermi dar sa avem grija sa nu ranim. De obicei, oamenii sunt foarte sensibili cand e vorba despre persoane apropiate din familie.
Mie mi se strange inima cand cineva zice ceva rau sau urat despre un frate de-al meu. Chiar daca are dreptate. Pot sa fiu de acord dar asta nu inseamna ca nu simt ceva.

in general, cand o persoana e obisnuita sa dea si sa ii ajute pe ceilalti atat de mult incat sa se uite pe sine si familia lui ( in cazul asta sotia) este cam greu de schimbat dar nu imposibil! Cred ca in primul rand ,toate fetele cu acete probleme ar trebui sa fie extraordinar de tari si sa aiba nervii de otel pentru a nu se pierde ,,in procesul de schimbare ,, al sotului ! din experienta proprie pot spune ca si eu am avut probleme cu sotul meu...care era cam atasat de ..mamica lui,, .Primele dati in care i-am spus ce nu-mi convenea , de la discutii contradictorii s-a ajuns la cearta! si uite asa timp de un an... i-am expus in permanenta toate lucrurile care ma deranjau...... pana si-a dat seama singur ca pierde , ca e la cheremul lu* ,,mamita,, Si cu ocazia aceea ma pierdea si pe mine...daca nu realiza cat ma faceau pe mine(anumite lucruri), sa sufar!

deea24gl
02.04.2011, 18:47:42

Buna.Pot sa spun ca imi pare nespus de rau prin ce treci,este groaznic de dureros.Am citit si ca te-ai certat cu sotul tau,incercand sa il aduci"cu picioarele pe pamant".Incercarea ta a esuat.Regret sa iti spun ca daca el nu se trezeste la realitate,sa constate ca are o sotie si va avea si un copil,2,3,pentru care trebuie sa aiba ceva deoparte;nu stiu unde se va ajunge .Ar trebui sa constientizeze ca "alde mana intinsa" au si ei picioare si nu sunt Doamne Fereste invalizi ,asa ca sa puna osul la munca,nu sa stea linistiti acasa,"las' ca munceste prostii ,la ce sa mai muncim noi".Este foarte grav ce face el,ca permite sa tina 2 lenesi la voi in casa,sa ramaneti fara bani de paine,ca mai apoi lenesi sa plece ca vezi Doamne nu au conditii.Mai fac si mofturi.Ca mai apoi sa ramaneti indatorati peste cap si el sa trimita in continuare de ale gurii acasa.Ba chiar sa iti mai zica si ca esti rea ,egoista s-au cum ti-a mai zis.Lorena ,sotul tau este inconstient,scuze ca imi permit.
Sunt alaturi de tine si sper sa se remedieze situatia,sotul tau sa isi dea seama ca deja este prea bun cu toti si este cazul sa ii mai lase si pe ei sa isi castige painea,ca acum nu este numai el,sunteti 2 si mai aveti si voi nevoie de cate ceva,nu numai ei.
Sper ca nu am fost prea dura si sa nu ma judecati,sunt foarte familista,imi iubesc parinti si sotul pe ai lui ,dar fiecare isi stie locul ,ne ajutam nimic de zis la nevoie,dar nu intrecem imitele.Stiu ca situatia de la noi este teribila si noi ne chinuim cum putem,mai vine i un bebe acum si ne gandim numai la el,sa ii asiguram tot binele din lume.

P.S...apropo de off-topicul de aici....si eu am intampinat probleme candva ,demult;din cauza ca aveam o tastatura naspa rau si scriam rau de tot.Totusi nu am fost inteleasa cand am explicat de ce,ba chiar am fost facuta analfabeta si mi se critica orice cratima,apostrof,virgula si asa m.d.Chiar ma simteam urmarita de critici.

deea24gl
02.04.2011, 19:03:27
in general, cand o persoana e obisnuita sa dea si sa ii ajute pe ceilalti atat de mult incat sa se uite pe sine si familia lui ( in cazul asta sotia) este cam greu de schimbat dar nu imposibil! Cred ca in primul rand ,toate fetele cu acete probleme ar trebui sa fie extraordinar de tari si sa aiba nervii de otel pentru a nu se pierde ,,in procesul de schimbare ,, al sotului ! din experienta proprie pot spune ca si eu am avut probleme cu sotul meu...care era cam atasat de ..mamica lui,, .Primele dati in care i-am spus ce nu-mi convenea , de la discutii contradictorii s-a ajuns la cearta! si uite asa timp de un an... i-am expus in permanenta toate lucrurile care ma deranjau...... pana si-a dat seama singur ca pierde , ca e la cheremul lu* ,,mamita,, Si cu ocazia aceea ma pierdea si pe mine...daca nu realiza cat ma faceau pe mine(anumite lucruri), sa sufar!

Mai ,acum ce sa zic...si eu am avut problema asta,insa eram eu ,nu el,atasat de mami si tati.Ca vorba aia suntem foarte atasati unul de altul.Mama este tinerica (ma facut la 17) si eu snt mai mult prietena cu ea,decat mama si fiica,eram invidiata pentru relatia care o am cu ei si ce parinti sunt.La inceput mi-a fost greu,cand m-am mutat cu sotul,parca ma desprinsesem prea repede de ei.S-au intamplat toate prea repede pentru mine,in octombrie mi-am cunoscut sotul,in decembrie ma cerut de sotie si in ianuarie m-am mutat la el.Tin minte ca vorbeam zilnic cu mama la tel ,(si el vorbeste cu masa zilnic);pana intr-o zi cand m-a "ciufulit" sotul si mi-a zis sa imi mai vad de casa,sa-i mai las pe ai mei ca ei muncesc se descurca.
Insa vroiam sa raspund la ce am boldit;ai dreptate ,nu este imposibil de schimbat,poate se va schimba cand greutatile incep sa apase din ce in ce mai greu.Insa in asltfel de cazuri(ca cel a lorenei),poate aparea foarte usor si ura,invidia si asta nu este bine.Unul din parteneri isi poate indrepta supararea catre familia celuilat,vor incepe critici,discutii aprinse si asta iar nu este bine.

elia01
04.04.2011, 10:00:29
Mai ,acum ce sa zic...si eu am avut problema asta,insa eram eu ,nu el,atasat de mami si tati.Ca vorba aia suntem foarte atasati unul de altul.Mama este tinerica (ma facut la 17) si eu snt mai mult prietena cu ea,decat mama si fiica,eram invidiata pentru relatia care o am cu ei si ce parinti sunt.La inceput mi-a fost greu,cand m-am mutat cu sotul,parca ma desprinsesem prea repede de ei.S-au intamplat toate prea repede pentru mine,in octombrie mi-am cunoscut sotul,in decembrie ma cerut de sotie si in ianuarie m-am mutat la el.Tin minte ca vorbeam zilnic cu mama la tel ,(si el vorbeste cu masa zilnic);pana intr-o zi cand m-a "ciufulit" sotul si mi-a zis sa imi mai vad de casa,sa-i mai las pe ai mei ca ei muncesc se descurca.
Insa vroiam sa raspund la ce am boldit;ai dreptate ,nu este imposibil de schimbat,poate se va schimba cand greutatile incep sa apase din ce in ce mai greu.Insa in asltfel de cazuri(ca cel a lorenei),poate aparea foarte usor si ura,invidia si asta nu este bine.Unul din parteneri isi poate indrepta supararea catre familia celuilat,vor incepe critici,discutii aprinse si asta iar nu este bine.

adevarat ce spui tu ! Eu consider ca nu e necesar sa ,,te desprinzi,, de tot de mama sau tata, doar ca trebuie sa intelegi ca deja ai tu o familie..care trebuie pusa pe primul loc(eu asa am facut)! :)
Da ..de obicei,pot interveni anumite reprosuri legate de familia celuilat...din pacate!
p.s da andreea...e aiurea sa te trezesti cu o multime de comentarii ,,dragute..la un mesaj pe care il postezi. si cum am mai spus... cu critica se intervine extraordinar de repede, dar cu un mesaj ,cu un sfat ,mai alene! eu am explicat de ce am incercat sa scriu repede..desi nu aveam de ce sa ma justific fata de nimeni :) aaa...si eu mai ,,pe ascuns,, asa am fost nominalizata la ceva analfabetism :))

Mary_Alin
11.04.2011, 13:17:19
Multumim, Elia.

in primele tale randuri m-am regasit si eu,si eu ii iubesc pe ai mei mult si el la fel,dar cu toate astea uneori vreau sa fim doar noi,sa contam noi cel mai mult si apoi restul,cred cu tarie ca daca intr-o casnicie se aplica asta :noi doi=familia noastra,si apoi restul aceea casnicie e foarte stransa si unita,te ajuta in orice moment sa stii ca indiferent de situatie,sotul/sotia e de partea ta,zambetul,fericirea vin in sufletul tau si ai puterea sa fii optimist chiar atunci cand e foarte greu.
ps:au vrut sa exprim multe dar nu am reusit,cred ca ideea s-a inteles oricum.