PDA

Versiunea completa : Starea civila

ryana
20.02.2007, 16:19:20
La starea civila cum ne organizam, ce cheltuieli avem de suportat?

vivi
20.02.2007, 18:48:12
La starea civila cum ne organizam, ce cheltuieli avem de suportat?
Avand in vedere ca lucrez oarecum in domeniu ashtept intrebari. Casa de casatorii nu este inca functionala. Postez cand se deschide.

mihu
21.02.2007, 09:05:05
Viviana daca tot esti mai in domeniu, noi vom fi nasi in aprilie (la sf lunii)si viitori fini s-au gandit sa faca starea civila la biserica...Cu cat timp inainte se vb pt asta la primarie...ce conditii sunt, pretul e diferit? Ce poti sa imi zici?

vivi
21.02.2007, 15:43:16
Viviana daca tot esti mai in domeniu, noi vom fi nasi in aprilie (la sf lunii)si viitori fini s-au gandit sa faca starea civila la biserica...Cu cat timp inainte se vb pt asta la primarie...ce conditii sunt, pretul e diferit? Ce poti sa imi zici? Casatoria se face numai la primarie unde e registrul de stare civila, acolo se semneaza.... daca doresc ca oficierea sa aibe loc in alta parte se face casatoria inainte si se deplaseaza ofiteru starii civile si ii intreaba si le zice bla,bla,bla si le da certificatul de casatorie carnetul de familie, dar ei practic sunt casatoriti, asha ca nu vad rostu....

mihu
21.02.2007, 20:25:48
Multumesc mult de informatie;;) ...Am intrebat pt viitorii fini care vor sa faca asa...cand o sa ma intalnesc cu ei le voi comunica..
te pup :*

miti
26.02.2007, 16:53:57
am mai intrebat pe aici pe undeva dar nu am vazut sa mi fi raspuns cineva: se plateste ceva pt starea civila???

vivi
26.02.2007, 17:41:46
am mai intrebat pe aici pe undeva dar nu am vazut sa mi fi raspuns cineva: se plateste ceva pt starea civila???
Da, dar suma e mica. Poti sa intrebi joi pe d-na Suzana.

miti
26.02.2007, 17:43:17
Da, dar suma e mica. Poti sa intrebi joi pe d-na Suzana.

nu-i bai numai ca mi s a parut un pic ciudat...platesti si acolo si la biserica sa te casatoresti...

mihu
26.02.2007, 17:59:37
Eu asa tin minte ca am platit ceva chiar cand ne-am facut programarea:-\...este o taxa...dar am uitat cat...poate ne ajuta viviana....sau dai un telefon la primarie...si mai trebuie sa platesti la planning(dar si aici am uitat cat) ...:-B

mihu
26.02.2007, 18:04:25
nu-i bai numai ca mi s a parut un pic ciudat...platesti si acolo si la biserica sa te casatoresti...
Sunt 2 institutii diferite si ambele au nevoie de bani:D nu-i impart intre ei:D

vivi
26.02.2007, 18:09:07
E vorba de 100 si ceva de mii si mai este o taxa pentru fotograf. Miti ti-ai citit mesaju pe pm?

miti
26.02.2007, 18:10:21
E vorba de 100 si ceva de mii si mai este o taxa pentru fotograf. Miti ti-ai citit mesaju pe pm?
nu abia acum am observat ca am mes pe pm,il citesc acum

miti
26.02.2007, 18:19:02
Sunt 2 institutii diferite si ambele au nevoie de bani:D nu-i impart intre ei:D
si asta-i drept!:D

dia
28.02.2007, 11:33:02
Nu stiti cand se preconizeaza ca se va deschide casa casatoriilor?

vivi
28.02.2007, 15:06:22
Nu stiti cand se preconizeaza ca se va deschide casa casatoriilor?
Va anunt eu, cand se va stii.

dia
01.03.2007, 09:54:41
Multumesc, ar fi foarte bine daca s-ar deschide pana la casatoria mea.o:-)

miti
03.03.2007, 10:10:54
Mi-a venit o idee citind un topic aici...
Sa fac starea civila undeva in aer liber....
sau la lac sau pe o pajiste verde....
numai sa se poata,sa nu ploua [-o< [-o< [-o<
si atunci poate ma imbrac in rochie de mireasa si ma gandesc la o trena
si ca sa nu mergem direct la restaurant mai facem si o logodna la Biserica.........

vivi
03.03.2007, 10:40:21
Mi-a venit o idee citind un topic aici...
Sa fac starea civila undeva in aer liber....
sau la lac sau pe o pajiste verde....
numai sa se poata,sa nu ploua [-o< [-o< [-o<
si atunci poate ma imbrac in rochie de mireasa si ma gandesc la o trena
si ca sa nu mergem direct la restaurant mai facem si o logodna la Biserica.........
Gaseshte locatia si vorbesc eu d-na suzana de la starea civila.

miti
03.03.2007, 10:45:25

O sa ma gandesc bine
Singura mea rezerva e legata de rochia de mireasa
Parca nu as fi vreut sa ma duc si la starea civila mireasa tinand cont ca st civ si cun religioasa sunt in zile diferite....
nu stiu....si de asta ma gandeam ca daca fac logodna atunci....dar parca nici asa....:-?

vivi
03.03.2007, 10:51:13
O sa ma gandesc bine
Singura mea rezerva e legata de rochia de mireasa
Parca nu as fi vreut sa ma duc si la starea civila mireasa tinand cont ca st civ si cun religioasa sunt in zile diferite....
nu stiu....si de asta ma gandeam ca daca fac logodna atunci....dar parca nici asa....:-?
Ai o rochitza foarte frumoasa de stare civila, poart-o pe aia. Ai fost la lighet? mie mi se pare un loc frumos sa-ti juri credintza cuiva. Sa ai in fatza copacii si reflectia lor in apa albastra.

miti
03.03.2007, 11:16:50
Ai o rochitza foarte frumoasa de stare civila, poart-o pe aia. Ai fost la lighet? mie mi se pare un loc frumos sa-ti juri credintza cuiva. Sa ai in fatza copacii si reflectia lor in apa albastra.

am fost....
si imi place tare mult....
deci daca se poate o sa trebuiasca sa schimb textul la invitatii....

miti
03.03.2007, 11:19:59
sau mai bine sa nu le schimb?
daca ploua si fac starea civila la primarie?
asa daca nu ploua o sa fie o supriza..
..
vai ce entuziazmata sunt.....<:-P

miti
03.03.2007, 12:11:44
inca o locatie draguta ar fi unde m-a cerut de sotie....
la celalalt lac din Tg Lapus
dar e prea departe...
tot la lighet raman o:-)

vivi
03.03.2007, 12:46:22
sau mai bine sa nu le schimb?
daca ploua si fac starea civila la primarie?
asa daca nu ploua o sa fie o supriza..
..
vai ce entuziazmata sunt.....<:-P
Nu le schimba, daca ploua vor fi ok
daca va fi soare vei face o surpriza placuta invitatilor.

miti
03.03.2007, 12:51:20
Nu le schimba, daca ploua vor fi ok
daca va fi soare vei face o surpriza placuta invitatilor.

Exact asa m-am gandit si eu....
Socru-meu a fost un pic reticient....
Dar cred ca o sa iasa frumoso:-)

aitana25
04.03.2007, 12:07:29
Exact asa m-am gandit si eu....
Socru-meu a fost un pic reticient....
Dar cred ca o sa iasa frumoso:-)

Va fi foarte frumos acolo, mai ales daca prinzi o zi superba de vara si mult mai deosebit decat in interiorul primariei. Mai ales ca o si pozele ies mult mai bine intr-o locatie asa frumoasa.

miti
04.03.2007, 14:51:15
Va fi foarte frumos acolo, mai ales daca prinzi o zi superba de vara si mult mai deosebit decat in interiorul primariei. Mai ales ca o si pozele ies mult mai bine intr-o locatie asa frumoasa.

Da asa e!
Sper numai sa fie vreme buna!o:-)

vivi
04.03.2007, 19:59:19
Da asa e!
Sper numai sa fie vreme buna!o:-)
Poti sa-ti faci arcada cu voal si iedera si flori.

miti
07.03.2007, 15:49:00
Poti sa-ti faci arcada cu voal si iedera si flori.

O sa-mi fac!<:-P
Mai trebuie sa ma gandesc din ce flori!

vivi
07.03.2007, 17:06:45
O sa-mi fac!<:-P
Mai trebuie sa ma gandesc din ce flori!
In mai sunt flori de nu stii pe care sa o alegi

susurlet
13.03.2007, 13:03:01
Am fost ieri sa ne depunem actele la strarea civila...dar ca orice lucru in romania asta, site-ul primariei nu a fost actualizat, si acolo era specificat ca se primesc acte de luni pana vineri, 8-11...ne luam noi liber de la serviciu (lucram si locuim in cluj) ca sa ne depunem actele la primaria baia mare, luni, toate in regula...numai ca ca socoteala de acasa cu cea din targ....ajunsi acolo aflam de la "domnii" de la paza ca doar marti si joi se preiau actele!!!!
Asa ca...aviz amatorilor...

ryana
16.03.2007, 21:24:55
Viviana, cu cat timp inainte trebuie sa mergem sa ne depunem actele la primarie?? Precis s-a mai pus intrebarea asta dar .... nu am fost pe faza asa ca ..... ma scuzati si .... ma ajutati.
Altceva mai avem de facut legat de primarie pentru starea civila???

vivi
17.03.2007, 07:21:46
Viviana, cu cat timp inainte trebuie sa mergem sa ne depunem actele la primarie?? Precis s-a mai pus intrebarea asta dar .... nu am fost pe faza asa ca ..... ma scuzati si .... ma ajutati.
Altceva mai avem de facut legat de primarie pentru starea civila???
Cu 10 zile inainte. Intreb luni exact ce acte iti trebuie si taxele. E vorba ca luna viitoare sa deschida casa casatoriilor.

ryana
17.03.2007, 11:05:12
Cu 10 zile inainte. Intreb luni exact ce acte iti trebuie si taxele. E vorba ca luna viitoare sa deschida casa casatoriilor.

Yuppiii, o veste foarte buna.

dia
19.03.2007, 10:13:04
Ce bine imi pare. Poate prind si eu Casa casatoriilor<:-P

miti
20.03.2007, 14:29:11
am si io o intrebare: analizele alea am inteles ca pot fi si de la medicul de familie.Pot sa fie din locuri diferite analizele?
eu chiar nu vreau sa mi le fac si m-as duce la medicul meu sa mi dea o hartie...
off topic: o sa trebuiasca sa mi schimb si medicul de familie.

miti
20.03.2007, 14:32:47

Joi mergem sa vedem de locatie.
este acolo in capat la lighet o pensiune si in fata ei daca mai tin bine bine e un fel de pajiste...
daca nu gasim ceva pe domeniul public sper sa fie de acord omuletul ala cu pensiunea!:D
am vazut poze de la o nunta facuta acolo la pensiunea aia si au iesit superbe!

ryana
27.03.2007, 19:41:38
Viviana, am o mic amare problema pe care abia acum am descoperit-o. Noi de Pasti ducem invitatziile la rudele sotiorului si ..... cum fac cu ora la starea civila daca doar cu 10 zile inainte ma prezint la ei??

miti
27.03.2007, 20:21:19
Viviana, am o mic amare problema pe care abia acum am descoperit-o. Noi de Pasti ducem invitatziile la rudele sotiorului si ..... cum fac cu ora la starea civila daca doar cu 10 zile inainte ma prezint la ei??

si eu m am lovit de problema aia.si am trecut doar ora la care incepe la restaurant.si o sa le comunicam celor apropiati ca oricum nu o sa vina toti la starea civila.

vivi
27.03.2007, 20:33:57
Ora de la starea civila nu se trece pe invitatie, doar miti trebuie sa o treaca ca are o problema mai speciala. Invitatiile de fac individual, de obicei lumea intreaba la ce ora e, daca vor sa participe.

miti
27.03.2007, 20:44:51
Ora de la starea civila nu se trece pe invitatie, doar miti trebuie sa o treaca ca are o problema mai speciala. Invitatiile de fac individual, de obicei lumea intreaba la ce ora e, daca vor sa participe.

am facut deja invitatiile
si am trecut doar de la ce ora incepe la rest.

ryana
27.03.2007, 21:32:46

ok, multumesc.

vivi
28.03.2007, 17:26:16
Miercuri se inaugureaza casa casatoriilor. Tarifele practicate raman deocamdara aceleasi: 35 ron taxa. 5 ron acces foto. 10 sau 15 ron acces cameraman (n-am retzinut).

dia
29.03.2007, 10:08:15
Ce bine ca se deschide inainte de nunta mea!!!!!!!!!!:) >:D< Ce veste buna mi-ati dat!!!!!!!!!!

ankiss20
29.03.2007, 14:12:32
si atunci toate se muta dincolo nu??? ma refer la depunerea actelor si oficierea starii civile.....
nu stiti daca as avea ceva sanse sa ii chem afara, in aer liber??? oare se poate :-\
stiu pe cineva care si-a facut acum 2 ani la carpati afara langa terasa au amenajat gradina foarte dragut si a venit o tanti de la starea civila si i-a "cositorit".
:-?

vivi
07.04.2007, 06:26:15
si atunci toate se muta dincolo nu??? ma refer la depunerea actelor si oficierea starii civile.....
nu stiti daca as avea ceva sanse sa ii chem afara, in aer liber??? oare se poate :-\
stiu pe cineva care si-a facut acum 2 ani la carpati afara langa terasa au amenajat gradina foarte dragut si a venit o tanti de la starea civila si i-a "cositorit".
:-?
Nu vor sa mai iasa in "decor" Au zis ca au amenajat spatiu si nu mai sunt motive sa oficieze casatoria in alta parte.

mihu
07.04.2007, 17:49:21
Nu vor sa mai iasa in "decor" Au zis ca au amenajat spatiu si nu mai sunt motive sa oficieze casatoria in alta parte.
am fost la o nunta in tg mures si a fost foarte frumos la starea civila...erau niste scaune cu spatar inalt si mirii stateau pe ele...aici cum e la casa de cununii?arata bine?

vivi
08.04.2007, 09:55:59
am fost la o nunta in tg mures si a fost foarte frumos la starea civila...erau niste scaune cu spatar inalt si mirii stateau pe ele...aici cum e la casa de cununii?arata bine?
N-am avut inca timp sa trec pe acolo.

empedocle
16.04.2007, 09:07:38
Tocmai mio dat peste nas sefa de la starea civila cum ca ei vor sa scoata din agenda ziua de duminica pt civile.Io ca mutu am zis ca nici un serviciu nu e gratis si femeia o insistat ca ma casatoreste duminica si MA COSTA DOAR TAXA LEGALA.De ce nu pot sa puna o taxa mai mare pt zilele in care nu se lucraza oficial astfel incit sa nu dea impresia ca iti fac favoruri si sa te faca sa te simti ca curu...
Acuma cand ajung in baia mare trebe sa o dreg si sa confing pe cineva sa vina sa ma cunune in muzeu satului daca e vreme faina.Da la cum mi so dat peste nas nu cred ca mai am chef.
Asa si de ce in cluj nu trebuie declaratie notariala ca nu ai mai fost casatorit?

mihu
16.04.2007, 11:48:17
Asa si de ce in cluj nu trebuie declaratie notariala ca nu ai mai fost casatorit?
Trebuie asa ceva in baia mare? noua nu ne-a cerut nimeni...

empedocle
16.04.2007, 12:49:56
Mie asa mi-a spus, ca trebuie declaratie data in fata notarului ca nu am mai fost casatoriti.Ori la notar si daca faci partza costa.

Poate cineva confirma asta?

mihu
16.04.2007, 13:17:18
Mie asa mi-a spus, ca trebuie declaratie data in fata notarului ca nu am mai fost casatoriti.Ori la notar si daca faci partza costa.

Poate cineva confirma asta?
Viviana ar putea sa te ajute...sau, eventual alte miresici care au nunta anul asta...

desdemone
19.04.2007, 15:50:15
Credeti ca se poate la muzeul satului.... conditii, autorizatii????.... ca doar suntem pe domeniul public? .....

pbrigi2002
20.04.2007, 11:17:30
Tocmai mio dat peste nas sefa de la starea civila cum ca ei vor sa scoata din agenda ziua de duminica pt civile.Io ca mutu am zis ca nici un serviciu nu e gratis si femeia o insistat ca ma casatoreste duminica si MA COSTA DOAR TAXA LEGALA.De ce nu pot sa puna o taxa mai mare pt zilele in care nu se lucraza oficial astfel incit sa nu dea impresia ca iti fac favoruri si sa te faca sa te simti ca curu...
Acuma cand ajung in baia mare trebe sa o dreg si sa confing pe cineva sa vina sa ma cunune in muzeu satului daca e vreme faina.Da la cum mi so dat peste nas nu cred ca mai am chef.
salutare fetelor,uite ca revin si eu dupa o absentza mai mare.va anuntz ca eu mi-am depus deja dosarul pentru casatorie.sala nu e nu stiu ce ,are scaune noi si cam atat.sa fi-ti atente cand va alegeti ziua in care vreti sa faceti starea civila ca pt timpul saptamanii nu se pleteste oficiere.la noi v-a fi pe 30 aprilie si cand am fost la primarie sa platim am specificat cand vrem si tot ne-a cerut 50 ron.cand a vazut doamna de la casa casatoriilor s-a inervat si ne-a trimis inapoi sa ne dea banii ca nu trebiua sa platim.si ne-a spus sa nu mai platim nimik nici pt fotograf nici pt cameraman ca pe ea nu o deranjeaza sa ne aducem cati vrem.cam asa a fost.

vivi
24.04.2007, 18:25:55
Exista o autonomie locala, aici trebuie acum declaratzia notariala si nu accepta sa te casatoreasca civil in alta parte.

ankiss20
03.05.2007, 13:55:11
stie cineva ce program are casa casatoriilor???
eu am inteles ca sambata nu fac cununii decat pana la 3 sau 4 ...e pe bune????
asa a fi musai sa ne luam in alta zi
ca la biserica sunt programata la 7
io nu tin oamenii dejaba 4 ore.[-(

mihu
03.05.2007, 22:16:33
stie cineva ce program are casa casatoriilor???
eu am inteles ca sambata nu fac cununii decat pana la 3 sau 4 ...e pe bune????
asa a fi musai sa ne luam in alta zi
ca la biserica sunt programata la 7
io nu tin oamenii dejaba 4 ore.[-(
Asa e cum ai azuit...azi am fost la o cununie acolo...am poze dar nu le-am descarcat inca...tipa care a oficiat a fost cam ciudata:-" ;))

christianapop
04.05.2007, 13:20:42
Am si eu vreo 2-3 nelamuriri:-\
1. ce program au aia la Casa Casatoriilor? Oficiaza stari civile si duminica, ca atunci am nunta? Nu ma pot duce acolo in timpul saptamanii sa intreb?
2. nu fac programari pentru lunile viitoare sau numai inainte cu alea 10 zile imi spune ce si sum?
Eu vreau sa vina multa lume la starea civila sa nu fim 10 oameni si tre sa trec pe invitatii tot asa ca m-am gandit ca poate fac programari si acolo, ca la medic, stiu eu:D

sper ca ma lamureste si pe mine cineva
mersi

mihu
04.05.2007, 16:04:49
Am si eu vreo 2-3 nelamuriri:-\
1. ce program au aia la Casa Casatoriilor? Oficiaza stari civile si duminica, ca atunci am nunta? Nu ma pot duce acolo in timpul saptamanii sa intreb?
2. nu fac programari pentru lunile viitoare sau numai inainte cu alea 10 zile imi spune ce si sum?
Eu vreau sa vina multa lume la starea civila sa nu fim 10 oameni si tre sa trec pe invitatii tot asa ca m-am gandit ca poate fac programari si acolo, ca la medic, stiu eu:D

sper ca ma lamureste si pe mine cineva
mersi
Duminica nu oficiaza...iti spun eu sigur sigur...finii nostrii au duminica asta nunta si civila au facut-o ieri chiar din cauza ca nu oficiaza duminica...in rest nu stiu sa iti raspund...

ankiss20
09.05.2007, 10:34:45
tocmai am sunat la casa casatoriilor si sambata au program pana la ora 19.00.
deci in functie de cate cupluri de tineri au....ii programeaza pana la ora 19.00 cel tarziu.
ce bine imi pare....cu atat mai mult cu cat noi avem programare la biserica la ora 19.00 \:D/

ryana
09.05.2007, 11:59:36
tocmai am sunat la casa casatoriilor si sambata au program pana la ora 19.00.
deci in functie de cate cupluri de tineri au....ii programeaza pana la ora 19.00 cel tarziu.
ce bine imi pare....cu atat mai mult cu cat noi avem programare la biserica la ora 19.00 \:D/

Dar totusi, numai cu 10 zile inainte se poate face programarea la starea civila?? Si noi ne-am gandit la biserica sa ajungem in jur de ora 19:00 pentru a putea fi la sala pe la 20:00 ( nu la fix dar in jur de ora asta). Ma gandeam ca daca nu gasim ora 18:00 libera o sa facem si mai repede umpic si prelungim timpul acordat pozelor. Ideea e ca .... nu vreau sa fugim dintr-o parte in alta, asta e sigur.

ankiss20
09.05.2007, 12:25:39
Dar totusi, numai cu 10 zile inainte se poate face programarea la starea civila?? Si noi ne-am gandit la biserica sa ajungem in jur de ora 19:00 pentru a putea fi la sala pe la 20:00 ( nu la fix dar in jur de ora asta). Ma gandeam ca daca nu gasim ora 18:00 libera o sa facem si mai repede umpic si prelungim timpul acordat pozelor. Ideea e ca .... nu vreau sa fugim dintr-o parte in alta, asta e sigur.
NU E TARZIU LA 18.00???se gata la 6.20
dupa starea civila aveti sedinta foto....care se intinde...mai ales daca ai neamuri multe...sau oricum se intinde...plus ca nu gonesti cu masina prin oras sa ajungi la popa.
nu?
eu ma gandeam pe la 5-5.30
plus poze 1 ora....plus drum
iaca e ora 7
m-a trezit cumnata mea si i-am dat dreptate.#:-S

ryana
09.05.2007, 14:52:58
NU E TARZIU LA 18.00???se gata la 6.20
dupa starea civila aveti sedinta foto....care se intinde...mai ales daca ai neamuri multe...sau oricum se intinde...plus ca nu gonesti cu masina prin oras sa ajungi la popa.
nu?
eu ma gandeam pe la 5-5.30
plus poze 1 ora....plus drum
iaca e ora 7
m-a trezit cumnata mea si i-am dat dreptate.#:-S

Se prea poate. Ideea e ca noi biserica o sa o avem foarte aproape de starea civila. Suntem intre Catedrala de pe Baia Sprie (Vasile Lucaciu cred) care e la o aruncatura de bat si biserica de pe Valea Rosie care e la fel de aproape, motivul e ca ambele au banci. Pozele cred ca la Muzeul Satului (sau Satulului cum ii zice barbatzelul meu) asa ca tot e aproape. Inca nu am hotarat exact orele la nici una. Suntem in dezbateri :)).

dia
22.05.2007, 09:48:33
Mi-am depus actele la starea civila. Suntem pe ultima suta de metri. Asa mi s-a pus un ghem in stomac

ryana
22.05.2007, 12:22:40
Mi-am depus actele la starea civila. Suntem pe ultima suta de metri. Asa mi s-a pus un ghem in stomac

Se pot depune actele mai repede de 10 zile??? Si programarea ti-o poti face mai repede???

miti
22.05.2007, 13:22:24
Se pot depune actele mai repede de 10 zile??? Si programarea ti-o poti face mai repede???
10 zile min
14 zile max:D

aitana25
22.06.2007, 18:28:23
Azi ne-am depus si noi dosarul la casa de casatorii. Nu-mi vine sa cred ca am fost emotionata si acum... desi practic nu s-a intamplat nimic special. Avand in vedere ca am dorit sa fie miercuri nunta am putut alege si ora la care am vrut ca sa nu trebuiasca sa fug in dimineatza aia de la coafor la starea civila prin traficul aglomerat de Bucuresti. Nu-mi vine sa cred ca in doua saptamani ne casatorim...desi cu licenta inca nu ma pot bucura :(.

ankiss20
23.06.2007, 12:01:10
Azi ne-am depus si noi dosarul la casa de casatorii. Nu-mi vine sa cred ca am fost emotionata si acum... desi practic nu s-a intamplat nimic special. Avand in vedere ca am dorit sa fie miercuri nunta am putut alege si ora la care am vrut ca sa nu trebuiasca sa fug in dimineatza aia de la coafor la starea civila prin traficul aglomerat de Bucuresti. Nu-mi vine sa cred ca in doua saptamani ne casatorim...desi cu licenta inca nu ma pot bucura :(.
te rog da si mie toti pasii care tre sa ii fac sa inventez dosarul si sa il depun
ce chitante tre platite
unde
cu cat timp inainte?
etc
multu;-)

aitana25
23.06.2007, 20:10:13
te rog da si mie toti pasii care tre sa ii fac sa inventez dosarul si sa il depun
ce chitante tre platite
unde
cu cat timp inainte?
etc
multu;-)
Ok, deci la dosar trebuie sa ai originalele si copii xerox dupa certificatele de nastere si actele de identitate, o declaratie de casatorie completata (pe care o iei de la casa de casatorii/primarie) si doua timbre fiscale de 1 Ron. Atat, nici o chitantza sau altceva. Dosarul se depune cu 14 zile inainte de ziua casatorieei, moment in care si alegi ora la care se va oficia casatoria.

ryana
24.06.2007, 13:41:41
Ok, deci la dosar trebuie sa ai originalele si copii xerox dupa certificatele de nastere si actele de identitate, o declaratie de casatorie completata (pe care o iei de la casa de casatorii/primarie) si doua timbre fiscale de 1 Ron. Atat, nici o chitantza sau altceva. Dosarul se depune cu 14 zile inainte de ziua casatorieei, moment in care si alegi ora la care se va oficia casatoria.

Scuze daca te contrazic dar este nevoie de chitanta de la caseria primariei in valoare de 50 Ron care reprezinta taxa de oficiere, cel putin in Baia Mare este nevoie.
Noi am avut de facut:
- analize pe care le faci pe baza trimiterii de la doctorul de familie (sau le rezolvi ca noi si multzi altzii)
- la Planing trebuie iar rezolvat ceva analize sau prenuptialul (nu stiu sigur pentru ca nu am calcat pe acolo) si acolo ai nevoie si de timbrele fiscale care daca nu le ai iti dau de la Planing dar la dublu pret (merita, ca nu e suma exagerat de mare si nu ai de cautat tu aiurea)
- Declaratie notariala pe propria raspundere ca nu a-ti mai fost casatoriti (cred ca mai mult pentru cei 200 Euro care ti da dupa, dar la Starea civila o cere) - aici trebe sa fiti prezenti amandoi cu Cartile de identitate
- chitanta Taxa oficiere care o achitzi la caseria primariei
Cu toate astea la Casa casatoriilor unde trebuie sa mai aveti certificatele in original si copii si Cartile de identitate copie
Cred ca asta e tot, sotziorul meu a umblat cu nasa (mai mult ea) dar astea sunt in mare.
La Casa casatoriilor am intzeles ca exista un panou unde iti detaliaza foarte frumos de ce ai nevoie.

aitana25
24.06.2007, 13:48:20
Scuze daca te contrazic dar este nevoie de chitanta de la caseria primariei in valoare de 50 Ron care reprezinta taxa de oficiere, cel putin in Baia Mare este nevoie.
Noi am avut de facut:
- analize pe care le faci pe baza trimiterii de la doctorul de familie (sau le rezolvi ca noi si multzi altzii)
- la Planing trebuie iar rezolvat ceva analize sau prenuptialul (nu stiu sigur pentru ca nu am calcat pe acolo) si acolo ai nevoie si de timbrele fiscale care daca nu le ai iti dau de la Planing dar la dublu pret (merita, ca nu e suma exagerat de mare si nu ai de cautat tu aiurea)
- Declaratie notariala pe propria raspundere ca nu a-ti mai fost casatoriti (cred ca mai mult pentru cei 200 Euro care ti da dupa, dar la Starea civila o cere) - aici trebe sa fiti prezenti amandoi cu Cartile de identitate
- chitanta Taxa oficiere care o achitzi la caseria primariei
Cu toate astea la Casa casatoriilor unde trebuie sa mai aveti certificatele in original si copii si Cartile de identitate copie
Cred ca asta e tot, sotziorul meu a umblat cu nasa (mai mult ea) dar astea sunt in mare.
La Casa casatoriilor am intzeles ca exista un panou unde iti detaliaza foarte frumos de ce ai nevoie.
Doamne cate tb in baia mare:O... De prenuptial intr-adevar uitasem, dar declaratia notariala, chitanta???? noua nu ne-a tb nimic din astea. A tb sa scriem noi cu pixul pe declaratia de casatorie ca nu am mai fost casatoriti atat...

aitana25
02.07.2007, 07:58:42
Miercuri am starea civila si am niste emotii deja...incep sa am cosmaruri noaptea cu ce nu o sa iasa bine, sau ca am sa uit sa ma casatoresc...etc..etc. Si toate astea pt ca iubi tot insista zilele trecute cand spuneam ca mai avem doua luni pana la nunta, ca nu, ca starea civila e casatoria propriu-zisa.. restul e ceremonie si petrecere...SI ACU AM EMOTII din cauza lui.

ankiss20
02.07.2007, 13:22:19
Miercuri am starea civila si am niste emotii deja...incep sa am cosmaruri noaptea cu ce nu o sa iasa bine, sau ca am sa uit sa ma casatoresc...etc..etc. Si toate astea pt ca iubi tot insista zilele trecute cand spuneam ca mai avem doua luni pana la nunta, ca nu, ca starea civila e casatoria propriu-zisa.. restul e ceremonie si petrecere...SI ACU AM EMOTII din cauza lui.
si eu am cosmaruri noaptea.....DEJA
si mai am 26 de zile
un prieten mi-a zis ca m-am implicat prea mult si de aia nu mai pot dormi bine.;))

mihu
02.07.2007, 13:34:08
ankiss20Citat:
Postat de aitana25 http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=286864#post286864)

si mai am 26 de zile
un prieten mi-a zis ca m-am implicat prea mult si de aia nu mai pot dormi bine.;))
Fetlor emotia face parte din farmecul nuntii...
atunci sunt cele mai frumoase emotii;;)

mihu
02.07.2007, 13:36:03
si mai am 26 de zile
offtopic...vii sambata?

ankiss20
02.07.2007, 13:51:46
offtopic...vii sambata?
unde?
la cat?

reny75
03.07.2007, 19:54:08
Yammyy!!!! I-ai facut pofta la iubi cu fripturica

gloria
04.07.2007, 12:13:31
Ai o rochita foarte frumoasa!!!!!!
Multa fericire!!!

ankiss20
04.07.2007, 12:53:30
Ai o rochita foarte frumoasa!!!!!!
Multa fericire!!!
ce faci mireasa????
a vorbit nico cu tine???
facem ceva sau nu?????

aitana25
06.07.2007, 14:59:47
Apropo de povesti amuzante de la cununia civila. Aici exista obiceiul ca mirii sa primeasca cadouri (obiecte pt casa) la cununia civila. Va dati seama cam ce surpriza am avut cand in timp ce ciocneam paharele de sampanie cu invitatii mi s-a pus in brate de o prietena ditamai sacosa cu o plapumioara si asternuturi de pat...Ca norocu ca pe ceilalti invitatii ii descurajasem de la a ne aduce obiecte ca nush ce faceam cu ele. Asa a trebuit sa caram doar sacosa pana acasa.:D

mihu
06.07.2007, 21:39:37
Apropo de povesti amuzante de la cununia civila. Aici exista obiceiul ca mirii sa primeasca cadouri (obiecte pt casa) la cununia civila. Va dati seama cam ce surpriza am avut cand in timp ce ciocneam paharele de sampanie cu invitatii mi s-a pus in brate de o prietena ditamai sacosa cu o plapumioara si asternuturi de pat...Ca norocu ca pe ceilalti invitatii ii descurajasem de la a ne aduce obiecte ca nush ce faceam cu ele. Asa a trebuit sa caram doar sacosa pana acasa.:D
am vazut in poze :D
chiar de prima data cand am vazut mi te-am si inchipuit cu ea in spate ;))

mihu
06.07.2007, 21:40:47
Multumesc mult de urari....Abia astept sa vina pozele de la fotograf ca sa mai pun niste poze pe forum. In rest, imi pare rau ca nu pot ajunge la intalnirea de miresici, dar sper sa mai fie si o data viitoare la care am sa pot participa.
In mod sigur va mai fi...o sa iti povesteasca vivi cum a fost...oricum biata a fost cam obosita...o admir tare mult pe mama ta^:)^

ankiss20
17.07.2007, 11:20:30
mi-am mai luat un bolovan de pe inima.
am pus si starea civila....la 17.45
e super bine.
<:-P <:-P <:-P
abia astept cheful.....

mihu
17.07.2007, 15:12:17
mi-am mai luat un bolovan de pe inima.
am pus si starea civila....la 17.45
e super bine.
<:-P <:-P <:-P
abia astept cheful.....
Super! Ati prins si o ora buna! Iti dai seama ca si eu astept cheful tau sau mai bine zis astept sa treaca sa ne povestesti si sa ne pui si poze ;-)

ankiss20
17.07.2007, 15:14:37
Super! Ati prins si o ora buna! Iti dai seama ca si eu astept cheful tau sau mai bine zis astept sa treaca sa ne povestesti si sa ne pui si poze ;-)
v-am spus pe ce piesa iesim la dans????
bosquito- doua maini...merge cam 2 minute dupa care The lion sleeps tonight....
:))
sunt curioasa ce fete or sa faca cei ce asteapta sa vada vaslul mirilor.=))

mihu
17.07.2007, 15:51:38
v-am spus pe ce piesa iesim la dans????
bosquito- doua maini...merge cam 2 minute dupa care The lion sleeps tonight....
:))
sunt curioasa ce fete or sa faca cei ce asteapta sa vada vaslul mirilor.=))
E frumoasa piesa!Pai ce sa zica? Dar cand aud esti mireasa vietii mele zic ceva? si nici asta nu e vals....mie imi place mai mult 2 maini decat aia cu mireasa vietii mele:-"

Allyna
14.09.2007, 13:50:54
toata lumea a fost super incantata de interiorul bisericii
si daca te uiti s-ar putea sa am in album ceva poze...
m=am impierdicat pe trepte de mi-am rupt sandaluta fix in 2, apoi un bebe de 2 ani ne-a adus verighetele, apoi a inceput slujba si mi-a picat verigheta de pe deget, dar a fost super fain.;-)

off topic
Sper sa nu te superi, dar am salvat o poza de la nunta ta (in care esti cu un bebe dulce in brate), pt ca se vede super bine buchetul si....:O :O :O
E superrrr! Vreau sa il am ca model si cand o sa imi comand sa spun "exact ca si asta din poza":D

ankiss20
14.09.2007, 14:26:37
off topic
Sper sa nu te superi, dar am salvat o poza de la nunta ta (in care esti cu un bebe dulce in brate), pt ca se vede super bine buchetul si....:O :O :O
E superrrr! Vreau sa il am ca model si cand o sa imi comand sa spun "exact ca si asta din poza":D
nu scumpa
da-mi pe pm adresa ta de email si iti trimit poza cu buchetul original...cum ar fi trebuit sa arate.
:D
crede-ma ca arata superb...fata de cofia infidela ce am avut-o eu...
eu sunt dezamagita de el.
nu asa trebuia sa fie. mai frumos de atat.:(

Allyna
15.09.2007, 15:32:11
pe mine "m-a impresionat" cand eram in liceu....:"> ma indragostisem de el.....
stiam geografia...de o aveam la degetelul mic.....;-)
poi daca iti place du-te si vb cu el...e cel mai simplu
;-)
si mie imi placea cum gandea.....dar in liceu te uiti mai mult la "ambalaje":)) :))

=)) =)) =)) :D Asa e...Pana la urma asta e adevarul: e un barbat "bine"...
Da o sa vb cu el, dar ceva mai incolo. Pana in mai 2009 mai e timp.:-p

Allyna
17.10.2007, 06:59:49
Fetelor, a avut careva dintre voi cununia civila si religioasa in aceeasi zi? (Ryana daca nu ma insel... din cate am dedus din poze:-? ) Nu de alta, dar chiar nu am idee la ce ora ar trebui potrivite si una si alta astfel incat sa fie consecutive, sa ajungem la 20/20:30 la masa si sa apucam sa facem si ceva poze...
Pls astept sfaturi!:[email protected] ^:)^ >:D<

mihu
17.10.2007, 19:25:22
Fetelor, a avut careva dintre voi cununia civila si religioasa in aceeasi zi? (Ryana daca nu ma insel... din cate am dedus din poze:-? ) Nu de alta, dar chiar nu am idee la ce ora ar trebui potrivite si una si alta astfel incat sa fie consecutive, sa ajungem la 20/20:30 la masa si sa apucam sa facem si ceva poze...
si eu le-am avut in aceeasi zi...starea civila am avut-o pe la ora 18(sau 18.30 nici nu mai tin minte ;)) )....apoi a urmat biserica si sala...am ajuns in timp

Pozele le-am facut inainte de a intra la starea civila

Allyna
17.10.2007, 22:19:09
si eu le-am avut in aceeasi zi...starea civila am avut-o pe la ora 18(sau 18.30 nici nu mai tin minte ;)) )....apoi a urmat biserica si sala...am ajuns in timp

Pozele le-am facut inainte de a intra la starea civila

Asa ma gandeam si eu... Pozele inainte de civila si apoi am timp de toate... Cam cat timp va luat sa faceti pozele? Ma gandesc ca o ora si jumatate ajunge...Nu?

mihu
18.10.2007, 06:15:18
Asa ma gandeam si eu... Pozele inainte de civila si apoi am timp de toate... Cam cat timp va luat sa faceti pozele? Ma gandesc ca o ora si jumatate ajunge...Nu?
asta depinde de fotograf...in general el iti spune de cat are nevoie:)

Laura_sunrise
18.10.2007, 07:36:29
Și la noi vor fi în aceeași zi, iar pozele cred că vor fi între civilă și biserică\:D/ .

ryana
18.10.2007, 08:17:02

La noi a fost umpic mai altfel in sensul ca, doar cu 5 zile inante de nunta am fost anuntzati ca suntem 3 perechi pe aceeasi ora la cununia religioasa, automat am amanat biserica cu 30 de minute ceea ce ne dadea cam 1 ora - 1:30 intre starea civila si biserica sau chiar mai mult umpic, acuma nu-mi aduc aminte cu exactitate. Noi vroiam sa facem pozele intre starea civila si biserica.
La starea civila am intarziat (eu m-am bucurat umpic pt ca se micsora timpul dintre starea civila si biserica). Ca sa nu plictisim invitatzii ne-am gandit sa lasam masinile in fatza Catedralei (de pe Lucaciu) si sa mergem pe jos in Piatza Milenium (in centru vechi) sa facem poze. Dar ... cand sa lasam masinile am fost anuntzati ca pereche ce trebuia sa intre ... nu a sosit si ....sa intram noi ca nu mai pot astepta dupa ei. Si uite asa ... pana la urma am plecat dupa biserica in parc (la statuie) si am facut acolo poze pe care ... le-am lungit umpic ca am terminat cam repede la biserica (pe la vreo 19:00). Asa ca ... si noi am avut cam 1:30 ore la dispozitie pt poze timp in care: am dansat o hora moldoveneasca, am facut poze, ne-am dat cu bicicleta si ne-au si filmat.
Concluzie: sa fii foarte sigura pe orele stabilite (le confirmi la nesfarsit cu preotul si starea civila), iti iei o marja de intarziere pentru ca e inevitabila, si pentru poze intre 1 ora si 1:30 iti este arhisuficient.

ryana
18.10.2007, 08:19:57
Uitam sa precizez un lucru: nimeni nu si-a dat seama de intarzierile astea sau de artificiile pe care le-am facut in desfasuratorul nuntzii, doar noi doi stiam, iar la poze ... tinand cont de tot ce am facut pe acolo (dans, poze, filmat,dat cu bicicleta) am reusit sa nu plictisim invitatzii.

Laura_sunrise
18.10.2007, 20:11:21
Uitam sa precizez un lucru: nimeni nu si-a dat seama de intarzierile astea sau de artificiile pe care le-am facut in desfasuratorul nuntzii, doar noi doi stiam, iar la poze ... tinand cont de tot ce am facut pe acolo (dans, poze, filmat,dat cu bicicleta) am reusit sa nu plictisim invitatzii.

<:-P Super!!! <:-P

Allyna
12.11.2007, 22:24:22
Nu stiti daca in Baia Mare exista posibilitatea de a oficia casatoria civila in aer liber? In Cj de exemplu, toate cununiile civile din vara (weekend) se oficiaza in Parcul Central:-<

desdemone
13.11.2007, 09:38:59
Nu stiti daca in Baia Mare exista posibilitatea de a oficia casatoria civila in aer liber? In Cj de exemplu, toate cununiile civile din vara (weekend) se oficiaza in Parcul Central:-<
am intrat doar o secunditza pe aici.......( sorry la toata lumea dar sunt super ocupata)
da raspund la intrebarea ta:
noi am facut strea civila DUMINICA si IN AER LIBER..... bineinteles cu pile...

ankutza
13.11.2007, 09:52:50
am intrat doar o secunditza pe aici.......( sorry la toata lumea dar sunt super ocupata)
da raspund la intrebarea ta:
noi am facut strea civila DUMINICA si IN AER LIBER..... bineinteles cu pile...

=D> Supe super super super...pozele de la nunta! Si gasca de prietene....si eu vreaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau! :> :> :>

desdemone
13.11.2007, 10:10:43
=D> Supe super super super...pozele de la nunta! Si gasca de prietene....si eu vreaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau! :> :> :>
MULTUMESC..... iti doresc si tie din suflet sa ai parte de poze frumose si prietene minunate!!!

miresicamica
19.11.2007, 12:20:38
La starea civila cum ne organizam, ce cheltuieli avem de suportat? La biserica: ce trebuie sa stim legat de cununia religioasa?
Buna intrebare

Allyna
22.03.2008, 12:06:03
Sambata (in general), cand sunt nunti din plin, de pe la ce ora incep oficierile de cununii civile?

ankiss20
24.03.2008, 18:11:30
Sambata (in general), cand sunt nunti din plin, de pe la ce ora incep oficierile de cununii civile?
ideea e sa mergi sa vorbesti la biserica cu vreo 2-3 luni inainte
si atunci esti libera sa iti alegi ora....cu toate astea poate sa te amane popa
eu am patit o faza ffff urata.
m-am dus si mi-am facut programarea la 19.00...nu mai era nimeni nici in fata in spatele meu.....si am vb cu popa...toate ok....ne-am dus vineri la spovedanie si ne-a rugat popa sa intarziem vreo 20 de minute ca vine Prea Sfintitul Iustinian si sa nu stam degeaba......ok am zis
pe cand ajungem noi la 19.30 ce vedem??? un fiu de deputat tocmai intra la biserica sa isi oficieze starea civila inaintea mea.....
am crezut ca mor de ciuda
eram cu toti nuntasii (35% din ei dar e deajuns) si a trebuit sa asteptam 40-50 de minute pana sa intram
morala: oricum incerci sa faci totul perfect ceva tot nu merge ca uns
ca mai interviu chestiuni neprevazute
asta e viata.

Allyna
25.03.2008, 20:43:21
ideea e sa mergi sa vorbesti la biserica cu vreo 2-3 luni inainte
si atunci esti libera sa iti alegi ora....cu toate astea poate sa te amane popa
eu am patit o faza ffff urata.
m-am dus si mi-am facut programarea la 19.00...nu mai era nimeni nici in fata in spatele meu.....si am vb cu popa...toate ok....ne-am dus vineri la spovedanie si ne-a rugat popa sa intarziem vreo 20 de minute ca vine Prea Sfintitul Iustinian si sa nu stam degeaba......ok am zis
pe cand ajungem noi la 19.30 ce vedem??? un fiu de deputat tocmai intra la biserica sa isi oficieze starea civila inaintea mea.....
am crezut ca mor de ciuda
eram cu toti nuntasii (35% din ei dar e deajuns) si a trebuit sa asteptam 40-50 de minute pana sa intram
morala: oricum incerci sa faci totul perfect ceva tot nu merge ca uns
ca mai interviu chestiuni neprevazute
asta e viata.

Extraordinar!!! Si in fata Domnului au astia prioritate? :-w :gen_06:
Deci starea civila se poate oficia si la biserica? Doamne ce pe langa sunt... Credeam ca numai la Oficiul de pe Minerilor...

ankiss20
26.03.2008, 19:44:24
Extraordinar!!! Si in fata Domnului au astia prioritate? :-w :gen_06:
Deci starea civila se poate oficia si la biserica? Doamne ce pe langa sunt... Credeam ca numai la Oficiul de pe Minerilor...
scuze...din cauza avantului povestirii am spus prostii: nu starea civila ...cununia religioasa
mea culpa
dar
stiu ca se poate face starea civila si in alta parte...daca mergi si semnezi actele la ei la sediu pe minerilor si apoi in ziua nuntii iese dna cu catastiful si mai recita o data de fata cu toata lumea si va faceti ca mai semnati o data.
eu am fost la vreo 3 nunti din astea dintre care una la carpati....si a iesit f bine.
mai ales ca au terasa aia din spate....care amenajata arata superb.

Allyna
27.03.2008, 10:21:45
scuze...din cauza avantului povestirii am spus prostii: nu starea civila ...cununia religioasa
mea culpa
dar
stiu ca se poate face starea civila si in alta parte...daca mergi si semnezi actele la ei la sediu pe minerilor si apoi in ziua nuntii iese dna cu catastiful si mai recita o data de fata cu toata lumea si va faceti ca mai semnati o data.
eu am fost la vreo 3 nunti din astea dintre care una la carpati....si a iesit f bine.
mai ales ca au terasa aia din spate....care amenajata arata superb.

Aha, aha... M-am prins acuma!:D Mersi de info>:D<

MissPretty
03.04.2008, 09:10:51
Alina, cand faceti starea civila?

Allyna
03.04.2008, 19:15:00
Alina, cand faceti starea civila?

Pe 30 mai 2009 si civila si religioasa. Am hotarat ca e mai bine asa... Plus ca erau cam indignati batranii intelepti ai familiei, ca ei nu au mai pomenit asa ceva (cununia civila mai repede cu cateva luni decat religioasa) 8-| :)>-

mihu
03.04.2008, 19:55:34
Pe 30 mai 2009 si civila si religioasa. Am hotarat ca e mai bine asa... Plus ca erau cam indignati batranii intelepti ai familiei, ca ei nu au mai pomenit asa ceva (cununia civila mai repede cu cateva luni decat religioasa) 8-| :)>-
Si noi am patiti la fel...din cauza tatalui meu am facut totul impreuna...eu mi-as fi dorit sa facem starea civila intim, cu prieteni f apropiati si o pizza...Dar bine a fost si cum a fost in final...

MissPretty
03.04.2008, 20:49:07

Simteam eu ca ceva-ceva se intampla... Deci va trecem pe lista de anul viitor... :D Sa stii ca si eu cred ca e mai bine asa... Oricum, important e sa va intelegeti bine si sa va iubiti. Restul vine de la sine.

MissPretty
03.04.2008, 20:51:53
Si noi am patiti la fel...din cauza tatalui meu am facut totul impreuna...eu mi-as fi dorit sa facem starea civila intim, cu prieteni f apropiati si o pizza...Dar bine a fost si cum a fost in final...

La mine asa a si fost... extrem de intim. :)) Am fost numai noi doi si nasii... Si nici macar pizza nu am dat. Noi am semnat la primarie cu o zi inainte de nunta religioasa. Vai.. nu imi vine sa cred ca a fost asa restransa ceremonia!!!

Allyna
03.04.2008, 22:23:08
Da, pana la urma asa cred ca e cel mai bine... Si noi am fi vrut cu familia, o masa restransa si apoi seara, cu prietenii, o pizza sau un club, ceva...

MissPretty
03.04.2008, 22:27:30
Da, pana la urma asa cred ca e cel mai bine... Si noi am fi vrut cu familia, o masa restransa si apoi seara, cu prietenii, o pizza sau un club, ceva...

Acum o sa le faceti toate intr-o zi, nu?

Allyna
04.04.2008, 10:44:48
Acum o sa le faceti toate intr-o zi, nu?

Da! Ma gandesc ca in dimineata zilei respective (cat de repede) sa mergem cu parintii si nasii la civila, sa semnam, ca mai apoi sa am restul zilei libere pt coafor si machiaj. De la 5 pozele artistice si de pe la 6 jumate ne intalnim toti la biserica.
Ups, cred ca am devenit cam off-topic:-"
Oricum, curiozitatea mea era de pe la ce ore se deschide oficiul, ca si la 9 dimineata e bine din partea mea, numai sa se termine repede.;))

BELLISIMA
31.05.2008, 10:49:42
Da! Ma gandesc ca in dimineata zilei respective (cat de repede) sa mergem cu parintii si nasii la civila, sa semnam, ca mai apoi sa am restul zilei libere pt coafor si machiaj. De la 5 pozele artistice si de pe la 6 jumate ne intalnim toti la biserica.
Ups, cred ca am devenit cam off-topic:-"
Oricum, curiozitatea mea era de pe la ce ore se deschide oficiul, ca si la 9 dimineata e bine din partea mea, numai sa se termine repede.;))De terminat se termina foarte repede,am fost acuma sambata la o nunta si nu cred ca a tinut nici macar 10 minute,totul a decurs foarte repede<:-P

Allyna
13.07.2008, 16:46:25
Vineri am sunat la Oficiul Starii Civile Baia Mare si am cerut o lamurire cu privire la orarul de oficiere al casatoriilor in zilele de sambata. Ma interesa de la cat incepe taraboiul ca sa stiu din timp cum ma organizez: merg pe varianta cu sambata dimineata, ca mai apoi sa am timp de restul treburilor, sau nu ma complic si fac civila cu o zi inainte. Mna, si tanti de la celalalt capat al firului nici nu a asteptat sa termin de pus intrebarea si imi zice sec "ramane ca si pt anul asta" (am specificat ca ma intereseaza pt 2009). Deci, m-a lamurit. Ce inseamna ca si pt anul acesta? Stiti cumva?

Candia
14.07.2008, 19:10:59
Vineri am sunat la Oficiul Starii Civile Baia Mare si am cerut o lamurire cu privire la orarul de oficiere al casatoriilor in zilele de sambata. Ma interesa de la cat incepe taraboiul ca sa stiu din timp cum ma organizez: merg pe varianta cu sambata dimineata, ca mai apoi sa am timp de restul treburilor, sau nu ma complic si fac civila cu o zi inainte. Mna, si tanti de la celalalt capat al firului nici nu a asteptat sa termin de pus intrebarea si imi zice sec "ramane ca si pt anul asta" (am specificat ca ma intereseaza pt 2009). Deci, m-a lamurit. Ce inseamna ca si pt anul acesta? Stiti cumva?
Allyna, ma duc maine pana la Casa Casatoriilor si intreb.
>:D<

Allyna
16.07.2008, 21:26:31
Allyna, ma duc maine pana la Casa Casatoriilor si intreb.
>:D<

Super! Mersi tare mult!^:)^ ^:)^Astept cu nerabdare verdictul >:D<

Candia
20.07.2008, 18:01:40
Super! Mersi tare mult!^:)^ ^:)^Astept cu nerabdare verdictul >:D<
Inca nu am fost la Casa Casatoriilor, v-am scris de ce :( .
Promit, maine in buna-dimineata, ma duc sa intreb.:-B

Candia
21.07.2008, 16:12:05
Am fost la Casa Casatoriilor azi pe la 15.30 si nu era NIMENI. Am vazut ca programul era pana la 15.00, dar n-au paznic?:-L
Ma mai duc maine o data, pana la ora 15.00.

Allyna
21.07.2008, 18:44:33
Am fost la Casa Casatoriilor azi pe la 15.30 si nu era NIMENI. Am vazut ca programul era pana la 15.00, dar n-au paznic?:-L
Ma mai duc maine o data, pana la ora 15.00.

Offf, ce ti-e si cu institutiile astea. Mersi mult inca odata si astept o lamurire pe maine>:D<

Candia
22.07.2008, 09:17:23
Deci: cununiile se programeaza in general, dupa amiaza. Am intrebat-o pe doamna cam la ce ora se poate programa civila cat mai matinal si mi-a spus ca inainte de ora 11 nu se prea fac. Mi-a mai spus ca depinde foarte mult de programari. De alfel, am intrebat care a fost cea mai devreme cununie civila oficiata pana acum si mi-a spus: 10.45./:)
Sper ca ti-am fost de folos.>:D<

Allyna
22.07.2008, 14:52:00
Deci: cununiile se programeaza in general, dupa amiaza. Am intrebat-o pe doamna cam la ce ora se poate programa civila cat mai matinal si mi-a spus ca inainte de ora 11 nu se prea fac. Mi-a mai spus ca depinde foarte mult de programari. De alfel, am intrebat care a fost cea mai devreme cununie civila oficiata pana acum si mi-a spus: 10.45./:)
Sper ca ti-am fost de folos.>:D<

Multumesc tare tare mult!>:D< >:D< >:D< Mi-ai fost de mare ajutor si raman datoare. Un suc, o inghetata mare cu frisca...te mai gandesti tu:>

miresicamica
19.08.2008, 09:05:51
Fetelor am si eu o problema,vreau sa stiu daca acel certificat prenuptial se poate semna si de alt medic decat cel de familie si daca este valabil la primarie chiar daca nu este semnat de el.Eu sunt din SM,iar medicul meu de familie e plecat in America la fiica ei si nu stiu ce sa fac.Daca imi semneaza medicul de familie al logodnicului meu,sau altul va fi acceptat acel certificat.:-<

miresicamica
02.09.2008, 14:27:34
Fetelor am si eu o problema,vreau sa stiu daca acel certificat prenuptial se poate semna si de alt medic decat cel de familie si daca este valabil la primarie chiar daca nu este semnat de el.Eu sunt din SM,iar medicul meu de familie e plecat in America la fiica ei si nu stiu ce sa fac.Daca imi semneaza medicul de familie al logodnicului meu,sau altul va fi acceptat acel certificat.:-<
Am rezolvat cu starea civila,dosarele se depun Marti si Joi,de la ora 8-11:30,azi l-am depus si noi.<:-P

Allyna
03.09.2008, 12:15:33
Am rezolvat cu starea civila,dosarele se depun Marti si Joi,de la ora 8-11:30,azi l-am depus si noi.<:-P

Felicitari!<:-P

miresicamica
03.09.2008, 12:21:35
Felicitari!<:-P
Multumim frumos.:*

adeladana
03.09.2008, 14:02:03

da....se poate semna si de alt medic :)...fie ca este medicul de familie al logodnicului tau , fie ca mergi la o clinica :)
succes

miresicamica
03.09.2008, 14:16:50
da....se poate semna si de alt medic :)...fie ca este medicul de familie al logodnicului tau , fie ca mergi la o clinica :)
succes
Multumesc frumos ne-am descurcat fara medici de familie.:)>-

setel_simona
28.01.2009, 15:38:46
buna miresicilor>:D<
legat de starea civila la Casa Casatoriilor, cu cat timp inainte trevbuie depus dosarul?:-?

Candia
28.01.2009, 15:41:44
buna miresicilor>:D<
legat de starea civila la Casa Casatoriilor, cu cat timp inainte trevbuie depus dosarul?:-?
Cu 2 saptamani inainte, eu asa stiu:-?

Off topic: Ati fixat data, ati dat avansul?

setel_simona
28.01.2009, 15:46:09
ms..
1 mai 2010 sau 15 mai 2010, ne mai gandim sapt asta dam si avansul:)

Candia
28.01.2009, 15:48:28
ms..
1 mai 2010 sau 15 mai 2010, ne mai gandim sapt asta dam si avansul:)
Felicitari!!!!!

claudia_platinium
03.03.2009, 08:25:03
Eu as vrea tare mult sa facem starea civila in natura dar din cate am citit pe aici nu se mai da voie de cand cu noua locatie...nu exista nici o posibilitate?...

ioanabst
29.03.2009, 15:43:58
Stiti cumva daca in Baia Mare se poate face starea civila duminica? La casa casatoriilor zice ca nu au program.Ar fi o mare problema pt noi...

just
15.04.2009, 13:00:04
Stiti cumva daca in Baia Mare se poate face starea civila duminica? La casa casatoriilor zice ca nu au program.Ar fi o mare problema pt noi...
n-a mai aflat nimeni nimic legat de starea civila duminica?

miresicamica
15.04.2009, 13:12:49
Eu asa stiu ce se poate face doar ca se plateste o taxa.>:D<

litlangel
15.04.2009, 13:26:00
eu cred ca se poate, desi nu eu sunt cea in cauza.. eu fac sambata tot:)

just
15.04.2009, 13:27:56
eu cred ca se poate, desi nu eu sunt cea in cauza.. eu fac sambata tot:)
ioanabast parca zicea ca a aparut ceva anunt care spune ca nu se mai fac duminica si nu exista exceptii de nici un fel:(

miresicamica
15.04.2009, 13:35:24
ioanabast parca zicea ca a aparut ceva anunt care spune ca nu se mai fac duminica si nu exista exceptii de nici un fel:(
Uite acum am sunat la primarie,deocamdata se fac doar sambata ceremonii si se plateste o taxa de 50 ron.

just
15.04.2009, 13:45:14
Uite acum am sunat la primarie,deocamdata se fac doar sambata ceremonii si se plateste o taxa de 50 ron.
doar sambata cu taxa de 50ron, sau taxa este pt duminica:-B , mersi pt favoare, daca nu se fac duminica oare care este motivul?

miresicamica
15.04.2009, 13:46:41
doar sambata cu taxa de 50ron, sau taxa este pt duminica:-B , mersi pt favoare, daca nu se fac duminica oare care este motivul?
Deci taxa este pentru sambata,duminica nu se mai fac nunti,cel putin nu deocamdata.

anchisor
15.04.2009, 14:01:05
Deci taxa este pentru sambata,duminica nu se mai fac nunti,cel putin nu deocamdata.

foarte ciudat ca o prietena de aia are in 10 mai nunta si tot atunci si starea civila:-s

Candia
15.04.2009, 14:01:56
Eu am spus. Mi-a spus sefa de la serviciul de stare civila.

anchisor
15.04.2009, 14:08:26
Eu am spus. Mi-a spus sefa de la serviciul de stare civila.

probabil ca cei care aveau deja fixat la ei se face si duminica

miresicamica
15.04.2009, 14:08:44
foarte ciudat ca o prietena de aia are in 10 mai nunta si tot atunci si starea civila:-s
Eu am zis doar ce am discutat acum cu o persoana de la casa casatoriilor.
Daca m-a mintit atunci si eu v-am mintit.:-\

Candia
15.04.2009, 14:09:16
probabil ca cei care aveau deja fixat la ei se face si duminica
Chiar nu stiu...:)>-

anchisor
15.04.2009, 14:13:24
Eu am zis doar ce am discutat acum cu o persoana de la casa casatoriilor.
Daca m-a mintit atunci si eu v-am mintit.:-\

eu stiu ca prietena mea are in 10 mai starea civila,nu vreau sa induc pe nimeni in eroare,dar ea avea programare de mai demult si poate de aceea#-o

miresicamica
15.04.2009, 14:18:36
eu stiu ca prietena mea are in 10 mai starea civila,nu vreau sa induc pe nimeni in eroare,dar ea avea programare de mai demult si poate de aceea#-o
Si mie mi-a zis la telefon ca deocamdata,adica se poate sa se mai tina,nu e sigur.:)>-

just
15.04.2009, 14:52:33
care sa fie oare motivele totusi8-}

miresicamica
15.04.2009, 14:54:49
Poate nu asa multe cereri pentru casatoria duminica si nu vin sa cunune pentru un cuplu sau doua.

Apropo pe noi nu ne-a cununat primarul cum se face in alte localitati ci o doamna,pe cand m-am dezmeticit era gata.:))

Candia
15.04.2009, 14:55:44
Sincer, eu nu am stiut ca s-au facut cununii civile duminica in BM...

Candia
15.04.2009, 14:56:32
Poate nu asa multe cereri pentru casatoria duminica si nu vin sa cunune pentru un cuplu sau doua.

Apropo pe noi nu ne-a cununat primarul cum se face in alte localitati ci o doamna,pe cand m-am dezmeticit era gata.:))
Pai nu primarul cununa in BM, ci doamnele de la serviciul de stare civila.:)

anchisor
15.04.2009, 15:00:19

da chiar asa care or fi motivele?

miresicamica
15.04.2009, 15:03:05
Pai nu primarul cununa in BM, ci doamnele de la serviciul de stare civila.:)
Da,dar sunt orase,chiar si in SM pana la un moment dat se oficia de catre primar.

Cand am terminat faculta am primit o diploma de la primarul actual si mi-a zis cand mi-a inmanat-o ca ma asteapta sa ma casatoreasca.;))

anchisor
22.04.2009, 07:35:50
neata la toata lumea.Nu stiti cat timp sunt valabile analizele care le facem pt dosarul de cununie?

roxyroxana
22.04.2009, 07:37:18
neata la toata lumea.Nu stiti cat timp sunt valabile analizele care le facem pt dosarul de cununie?
eu parca 1 luna stiu

miresicamica
22.04.2009, 09:05:06
Eu stiam 2 saptamani.:-\

roxyroxana
22.04.2009, 11:07:16
Eu stiam 2 saptamani.:-\
e posibil sa sti mai bine ... ca doar tu ai trecut prin asta

miresicamica
22.04.2009, 11:45:15
e posibil sa sti mai bine ... ca doar tu ai trecut prin asta
Eu asa retin ca ne-a zis de la planing ca in 14 zile trebuie sa mergem cu dosarul la primarie ca dupa aia nu il mai ia.

roxyroxana
22.04.2009, 12:40:13
dar nu trebuie sa fie valabile la momentul casatoriei?

miresicamica
22.04.2009, 12:47:35
dar nu trebuie sa fie valabile la momentul casatoriei?
Pai,asta e ca in 14 zile trebuie sa depui dosarul la primarie si in intervalul asta de 14 zile trebuie sa te si casatoresti,stiu ca la noi a 14 zi pica chiar pe 11 si noi ne-am dorit sa fie pe 11 si era cat pe ce sa nu putem.
Acum nu stiu,poate s-a mai modificat.

roxyroxana
22.04.2009, 13:21:41
Pai,asta e ca in 14 zile trebuie sa depui dosarul la primarie si in intervalul asta de 14 zile trebuie sa te si casatoresti,stiu ca la noi a 14 zi pica chiar pe 11 si noi ne-am dorit sa fie pe 11 si era cat pe ce sa nu putem.
Acum nu stiu,poate s-a mai modificat.
vai vai ... cate complicatii8-}

miresicamica
22.04.2009, 13:23:40
vai vai ... cate complicatii8-}
Eu asa stiam ca sunt 14 zile si tot in aceste zile trebuie sa faci si starea civila,dar nu zic sigur,poate s-a mai schimbat.Cel mai simplu dai un telefon si te interesezi.:)>-

roxyroxana
22.04.2009, 13:42:41
Eu asa stiam ca sunt 14 zile si tot in aceste zile trebuie sa faci si starea civila,dar nu zic sigur,poate s-a mai schimbat.Cel mai simplu dai un telefon si te interesezi.:)>-
inca mai am timp

miresicamica
22.04.2009, 13:50:18
inca mai am timp
Da,suficient.:)>-

roxyroxana
22.04.2009, 13:54:13
Da,suficient.:)>-
cat a durat la tine cununia civila?
ca stiu ca vi ati facut separat

miresicamica
22.04.2009, 14:04:52
cat a durat la tine cununia civila?
ca stiu ca vi ati facut separat
Nu cred ca a durat mai mult de 20 de minute,am mai zis pe aici ca pe cand m-am dezmeticit si eu se incheiase eram maritata.:))

kinderash
22.04.2009, 14:05:02
noi o sa facem in bucuresti cununia civila si cei de la starea civila mi-au spus ca trebuie sa depunem actele exact cu 14 zile inainte si certificatul medical trebuie sa fie emis cu data inscrierii...:-& o mare prostie, spun eu

asa ca, intereseaza-te din timp, dai un simplu telefon si iti vor spune tot ce trebuie sa faci

bafta multa!

http://www.miresici.ro/http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10716;104/st/20090711/e/Our+Wedding/dt/-5/k/5d9f/event.png (http://www.TickerFactory.com/)

miresicamica
22.04.2009, 14:06:50
noi o sa facem in bucuresti cununia civila si cei de la starea civila mi-au spus ca trebuie sa depunem actele exact cu 14 zile inainte si certificatul medical trebuie sa fie emis cu data inscrierii...:-& o mare prostie, spun eu

asa ca, intereseaza-te din timp, dai un simplu telefon si iti vor spune tot ce trebuie sa faci

bafta multa!

http://www.miresici.ro/http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10716;104/st/20090711/e/Our+Wedding/dt/-5/k/5d9f/event.png (http://www.TickerFactory.com/)
Asa stiam si eu multumesc.>:D<

orhideea26
22.04.2009, 18:54:33
sunt niste taxe, oricum cheltuielile nu sunt mari

orhideea26
22.04.2009, 18:55:13
Asa stiam si eu multumesc.>:D<
da asa e cu 2 sapt inainte se depun actele

kinderash
22.04.2009, 18:59:05
sunt niste taxe, oricum cheltuielile nu sunt mari

stie cineva care sunt taxele pt cununia civila?:*

Allyna
22.04.2009, 19:14:07
Hello, hello! Vin cu informatii proaspete referitor la civila...
Azi am fost pe la oficiu' sa ma interesez de una-alta, apoi am trecut si pe la planning si rezultatul este urmatorul:
Pt dosar e nevoie de:
-certificate de nastre soti in original si copie
-acte de identitate in orig si copie
-certificat medical prenuptial
-declaratie notariala cum ca nu au mai fost (sau au fost, dupa caz) casatoriti anterior - se gaseste la orice birou notarial in formular standardizat si cu legalizare cu tot costa 50 ron
Buuun... Certificatul medical consta in analize de sange (s-a scos radiografia pulmonara) care se pot face cu max o luna inainte de nunta, in orice localitate din Ro, la orice clinica. Ce trebuie facut in termen de max 14 zile-minim 10 e sa mergi cu analizele + 2 timbre fiscale la planning sa iti elibereze certificatul prenuptial (valabilitatea acestuia conteaza pt dosar)
Asa... Taxele pt civila sunt: 35 ron pt oficierile de sambata (cele din timpul saptamanii nu se platesc pt ca sunt in cadrul programului de lucru), 5 ron pt fotograf, 10 ron pt cameraman si se achita la caseria primariei, et 2, cam 20. :)
Dosarele se pot depune la starea civila doar marti si joi (nu mai repede de 14 zile si nici mai tarziu de 10)
Sper ca v-am fost de folos!:*

anchisor
23.04.2009, 08:16:57
buna.in legatura cu analizele de sange,unde se pot face in baia mare?este nevoie de trimitere de la medicul de familie sau numai te prezinti la clinica

lore_vasc
23.04.2009, 23:03:17
Azi am fost pe la oficiu' sa ma interesez de una-alta, apoi am trecut si pe la planning si rezultatul este urmatorul:
Pt dosar e nevoie de:
-declaratie notariala cum ca nu au mai fost (sau au fost, dupa caz) casatoriti anterior - se gaseste la orice birou notarial in formular standardizat si cu legalizare cu tot costa 50 ron
Buuun... Certificatul medical consta in analize de sange (s-a scos radiografia pulmonara) care se pot face cu max o luna inainte de nunta, in orice localitate din Ro, la orice clinica. Ce trebuie facut in termen de max 14 zile-minim 10 e sa mergi cu analizele + 2 timbre fiscale la planning sa iti elibereze certificatul prenuptial (valabilitatea acestuia conteaza pt dosar)
Asa... Taxele pt civila sunt: 35 ron pt oficierile de sambata (cele din timpul saptamanii nu se platesc pt ca sunt in cadrul programului de lucru), 5 ron pt fotograf, 10 ron pt cameraman si se achita la caseria primariei, et 2, cam 20. :)
Dosarele se pot depune la starea civila doar marti si joi (nu mai repede de 14 zile si nici mai tarziu de 10)
Multumim>:D<

roxyroxana
24.04.2009, 07:42:48
Pt dosar e nevoie de:

multumim mult !!! ne-ai fost de mare ajutor ...
te mai asteptam pe off topic ;))

mihu
24.04.2009, 08:27:56
buna.in legatura cu analizele de sange,unde se pot face in baia mare?este nevoie de trimitere de la medicul de familie sau numai te prezinti la clinica
Daca vrei sa le faci gratis, mergi cu trimitere de la medicul de familie. Daca vrei sa le platesti, mergi direct la un laborator pt analize.

roxyroxana
24.04.2009, 08:38:56
Daca vrei sa le faci gratis, mergi cu trimitere de la medicul de familie. Daca vrei sa le platesti, mergi direct la un laborator pt analize.
nu stiu de ce am impresia ca daca le faci gratis inseamna mai multa bataie de cap;;) ... ca asa se imtampla intotdeuna

anchisor
24.04.2009, 15:39:20

merci mult pt ajutor.Ai cumva idee cat costa?le-ai facut pe bani?

anchisor
24.04.2009, 15:40:49
nu stiu de ce am impresia ca daca le faci gratis inseamna mai multa bataie de cap;;) ... ca asa se imtampla intotdeuna

da ,dar si sa te coste nu stiu cat nici aia nu e treaba.Ca oricum is mari cheltuielile cu nunta;))

miresicamica
24.04.2009, 15:49:46
Pentru analize si noi am mers prin cineva dar nu am platit dar la planing se plateste pentru acel certificat nuptial 25/persoana.

mihu
24.04.2009, 17:34:09
Nu imi amintesc cat au costat sau ce am facut dar stiu ca le-am platit. Am spus ca ne trebuie analize pt starea civila si au stiut ei ce sa ne faca.

roxyroxana
25.04.2009, 10:39:18
Nu imi amintesc cat au costat sau ce am facut dar stiu ca le-am platit. Am spus ca ne trebuie analize pt starea civila si au stiut ei ce sa ne faca.
ceva de genul ca si analizele pentru scoala de soferi ... am mers acolo mi-au pus 10 parafe ... au verificat de 2 ori sa fi stampilat tot . .. si gata
nu stiu in baia mare cum e dar in cluj e doar o formalitate la cabinetele astea pentru soferi si asa am impresia ca e si pentru prenuptiale

miresicamica
25.04.2009, 10:42:50
ceva de genul ca si analizele pentru scoala de soferi ... am mers acolo mi-au pus 10 parafe ... au verificat de 2 ori sa fi stampilat tot . .. si gata
nu stiu in baia mare cum e dar in cluj e doar o formalitate la cabinetele astea pentru soferi si asa am impresia ca e si pentru prenuptiale
Dupa cum am mai zis si la planing mergi cu rezultatul iti da 2 certificate prenuptiale pe care trebuie sa le platesti 25 lei/persoana si ai nevoie de 2 timbre in valoare de 1 leu.

anchisor
27.04.2009, 07:32:42
Dupa cum am mai zis si la planing mergi cu rezultatul iti da 2 certificate prenuptiale pe care trebuie sa le platesti 25 lei/persoana si ai nevoie de 2 timbre in valoare de 1 leu.

doamne la noi pt orice hartie te taxeaza:>

roxyroxana
27.04.2009, 08:15:42
da ... te taxeaza plus ca trebuie sa stai la coada ... si sa te mai intorci in alta zi ca bineinteles ca iti mai trebuie o hartie in plus;;)

miresicamica
27.04.2009, 08:31:27
Asa e din pacate.;))

miresicamica
27.04.2009, 08:33:07
da ... te taxeaza plus ca trebuie sa stai la coada ... si sa te mai intorci in alta zi ca bineinteles ca iti mai trebuie o hartie in plus;;)
Da,daca nu te incadrezi in orarul lor pana la 13 sau 14 nu mai retin atunci trebuie sa vi a 2 a zi,iar dosarele la primarie se depun doar Martia si Joia de la 7:30-11:30,cel putin cand am fost noi asa era.

anchisor
27.04.2009, 08:40:33
Da,daca nu te incadrezi in orarul lor pana la 13 sau 14 nu mai retin atunci trebuie sa vi a 2 a zi,iar dosarele la primarie se depun doar Martia si Joia de la 7:30-11:30,cel putin cand am fost noi asa era.

Cand se depune dosarul,poate sa il depuna unul dintre cei doi ,nu tre sa fie amandoi nu?

miresicamica
27.04.2009, 08:44:53
Cand se depune dosarul,poate sa il depuna unul dintre cei doi ,nu tre sa fie amandoi nu?
Trebuie amandoi sa il depuneti ca o sa trebuiasca si sa semnati ceva.

anchisor
27.04.2009, 09:51:25
Trebuie amandoi sa il depuneti ca o sa trebuiasca si sa semnati ceva.

si la primarie si la starea civila,la ambele trebuie sa fim amandoi?vor sa fie siguri ca sunt amandoi de acord cu nunta si de aceea cred ca tre sa fie amandoi\:D/

miresicamica
27.04.2009, 10:05:04
si la primarie si la starea civila,la ambele trebuie sa fim amandoi?vor sa fie siguri ca sunt amandoi de acord cu nunta si de aceea cred ca tre sa fie amandoi\:D/
Stai,ca numai intr-un loc trebuie sa mergeti,la oficiul de casatorii,la primarie nu trebuie sa mergeti.

anchisor
27.04.2009, 10:18:29
Stai,ca numai intr-un loc trebuie sa mergeti,la oficiul de casatorii,la primarie nu trebuie sa mergeti.

da la primarie ce trebuie sa facem?ca am inteles ca si acolo trebuie sa mergem si eu is cam pe dinafara cu toate,de aceea va intreb orice pe voi ca am vazut ca sunteti foarte documentate si numai sfaturi bune mi-ati dat

miresicamica
27.04.2009, 10:27:56
da la primarie ce trebuie sa facem?ca am inteles ca si acolo trebuie sa mergem si eu is cam pe dinafara cu toate,de aceea va intreb orice pe voi ca am vazut ca sunteti foarte documentate si numai sfaturi bune mi-ati dat
Nu mai trebuie sa mergi la primarie,deoarece starea civila nu se mai face acolo,noi am mers doar la casa casatoriilor am depus dosarul,ne -a intrebat pe ce data vrem,care va fi numele de familie,si ora.
Nu mai trebuie sa mergi la primarie.

anchisor
27.04.2009, 11:48:37
Nu mai trebuie sa mergi la primarie,deoarece starea civila nu se mai face acolo,noi am mers doar la casa casatoriilor am depus dosarul,ne -a intrebat pe ce data vrem,care va fi numele de familie,si ora.
Nu mai trebuie sa mergi la primarie.

deci la primarie nu mai trebuie sa mergem deloc,pt nici o hartie,aprobare sau chestii de genu asta

miresicamica
27.04.2009, 12:15:18
deci la primarie nu mai trebuie sa mergem deloc,pt nici o hartie,aprobare sau chestii de genu asta
Doar analize,planing pentru certificate si la casa casatoriilor pentru a depune dosarul.:)>-

anchisor
27.04.2009, 15:32:49
Doar analize,planing pentru certificate si la casa casatoriilor pentru a depune dosarul.:)>-

merci mult pt ajutor.raman datoare;-)

miresicamica
27.04.2009, 16:05:47
merci mult pt ajutor.raman datoare;-)
Nu ai pentru ce.>:D<

queeny26
03.05.2009, 12:24:23
Imi bag si o codita la topicu asta ...io o sa-mi pastrez numele de familie.Suntem de comun acord amandoi deoarece aici(belgia)sunt in toate actele cu numele meu de familie.Ar trebui sa le schimb pe toate si credeti-ma nu tare mai ai chef sa umbli de colo -colo sa le faci.Ar trebui sa incep din nou un intreg sir ...de hartoage.
Nu prea ai pica bine cand il ia la misto fratele lui dar intelege situatia si in orice caz copii o sa fie pe numele lui... so...why worry...
Si e si mai simplu la divort=)) #-o #:-S

miresicamica
03.05.2009, 20:12:03
Imi bag si o codita la topicu asta ...io o sa-mi pastrez numele de familie.Suntem de comun acord amandoi deoarece aici(belgia)sunt in toate actele cu numele meu de familie.Ar trebui sa le schimb pe toate si credeti-ma nu tare mai ai chef sa umbli de colo -colo sa le faci.Ar trebui sa incep din nou un intreg sir ...de hartoage.
Nu prea ai pica bine cand il ia la misto fratele lui dar intelege situatia si in orice caz copii o sa fie pe numele lui... so...why worry...
Si e si mai simplu la divort=)) #-o #:-S
;)) ;)) ;)) ;)) ;)) Nici eu nu vad o problema in a-ti pastra numele mai ales in cazul tau.

queeny26
03.05.2009, 20:52:28
;)) ;)) ;)) ;)) ;)) Nici eu nu vad o problema in a-ti pastra numele mai ales in cazul tau.

Merci pentru sustinere...:* :*

pusic2000
20.05.2009, 09:21:44
Acte necesare intocmirii dosarului de casatorie: 1)certificat de nastere sot, sotie in original si copie; 2) act de identitate sot, sotie original si copie; 3)certificat medical prenuptial original (se elibereaza de la plening 25lei/persoana) sau de la medicul de familie tot 25lei/pers (noi asa l-am facut); 4) declaratie notariala ca nu au mai fost casatoriti (pentru cei la prima casatorie-1 ex.) pretul depinde de biroul notarial, noi am platit 20 lei la biroul notarial Dragos de pe str.1 Mai Baia Mare
Actele se depun martea si joia cu maxim 14zile si minim 10 zile inainte de oficiere. intre orle 8.30-12.30 la casa casatoriilor. prezenta obligatorie a ambilor soti, ca trebuie sa semnati. Taxa pentru oficierile de sambata se achita la caseria primariei, et.II, camera 20. 35 lei taxa oficiere, 10 lei acces cameraman, 5 lei acces fotograf.

litlangel
20.05.2009, 13:13:39
multumim pentru informatii pusic!!>:D<>:D<

Candia
20.05.2009, 16:10:27
Acte necesare intocmirii dosarului de casatorie: 1)certificat de nastere sot, sotie in original si copie; 2) act de identitate sot, sotie original si copie; 3)certificat medical prenuptial original (se elibereaza de la plening 25lei/persoana) sau de la medicul de familie tot 25lei/pers (noi asa l-am facut); 4) declaratie notariala ca nu au mai fost casatoriti (pentru cei la prima casatorie-1 ex.) pretul depinde de biroul notarial, noi am platit 20 lei la biroul notarial Dragos de pe str.1 Mai Baia Mare
Actele se depun martea si joia cu maxim 14zile si minim 10 zile inainte de oficiere. intre orle 8.30-12.30 la casa casatoriilor. prezenta obligatorie a ambilor soti, ca trebuie sa semnati. Taxa pentru oficierile de sambata se achita la caseria primariei, et.II, camera 20. 35 lei taxa oficiere, 10 lei acces cameraman, 5 lei acces fotograf.
E 15 lei.pers.
Aveti grija cu certificatul medical, sa vad interesati din timp de ce aveti nevoie pentru el si cand sa mergeti sa vi-l faca. In plus, e mare criza de timbre fiscale.
Ar fi bine sa platiti taxa pentru oficiere macar cu o zi mai repede ac au un program mai ciudat.
Acestea de mai sus sunt din proprie experienta.>:P

pusic2000
21.05.2009, 08:13:34
Noi 25 lei am platit, luni am fost sa ni le facem iar marti le-am depus la casa casatoriilor.Pentru certificatul medical aveti nevoie doar de analiza RBv cea de sange, si pe baza lui va completeaza certificatul, inainte se mai faceau si RMN-ul (raze la plamani), dar acuma nu se mai cer,( nu ne radiaza aiurea),:smile: , iar timbre fiscale puteti lua de la caseriile directiei de venituri. spuneti ca va trebuie pentru casatorie, platiti 2 lei si va elibereaza o chitanta.<=>timbru fiscal.

just
28.05.2009, 11:45:38
informatii utile, multumim
legat de cununia civila duminica, eu am fost la nunta acum pe 24mai, duminica si starea civila a avut loc in acceasi zi, pare ca s-a achitat o taxa de 50ron

miresicamica
29.05.2009, 15:54:48
Noi 25 lei am platit, luni am fost sa ni le facem iar marti le-am depus la casa casatoriilor.Pentru certificatul medical aveti nevoie doar de analiza RBv cea de sange, si pe baza lui va completeaza certificatul, inainte se mai faceau si RMN-ul (raze la plamani), dar acuma nu se mai cer,( nu ne radiaza aiurea),:smile: , iar timbre fiscale puteti lua de la caseriile directiei de venituri. spuneti ca va trebuie pentru casatorie, platiti 2 lei si va elibereaza o chitanta.<=>timbru fiscal.
Si noi anul trecut tot 25 am platit.

pusic2000
01.06.2009, 10:00:49
informatii utile, multumim
legat de cununia civila duminica, eu am fost la nunta acum pe 24mai, duminica si starea civila a avut loc in acceasi zi, pare ca s-a achitat o taxa de 50ron
posibil, pentru cele de duminica se achita ceva mai mult, in mod normal nu se oficiaza duminica, dar sunt si exceptii

iunona_girl
03.07.2009, 14:08:21
IMPORTANT DIN IUNIE SA SCHIMBAT LEGEA CU CONTRACTUL DE LA NOTAR !!!!!!!!!!!
ACUM SE CERE : DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE PRECUM CA "NU CUNOSC NICI UN MOTIV DE NATURA LEGALA CARE SA IMPIEDICE INCHEIEREA CASATORIEI"
SA FIE PE O SINGURA PAGINA AMANDOUA DECLARATII!!!

AZ AM INTREBAT LA STAREA CIVILA AVETI GRIJA CA NU TOTI NOTARII STIU DE ACEASTA DECLARATIE TOTUSI SA O FACETI SAU MAI INTREBATI ODATA!!!!

dianag2008
03.07.2009, 19:15:28
IMPORTANT DIN IUNIE SA SCHIMBAT LEGEA CU CONTRACTUL DE LA NOTAR !!!!!!!!!!!
ACUM SE CERE : DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE PRECUM CA "NU CUNOSC NICI UN MOTIV DE NATURA LEGALA CARE SA IMPIEDICE INCHEIEREA CASATORIEI"
SA FIE PE O SINGURA PAGINA AMANDOUA DECLARATII!!!

AZ AM INTREBAT LA STAREA CIVILA AVETI GRIJA CA NU TOTI NOTARII STIU DE ACEASTA DECLARATIE TOTUSI SA O FACETI SAU MAI INTREBATI ODATA!!!!
eu am depus joi actele si nu mi-a spus nimic despre asa ceva.eu am facut-o la fel ca inainte si a fost ok.:-\

litlangel
21.08.2009, 10:18:20
1. Analiza de sange VDRL (25 lei)
2. Copii carti de identitate
3. Copii certificate de nastere
4. Declaratie notariala ca nu ati mai fost casatoriti (30 lei la notarul din statia de autobus de la Bucurestiu`)
5. Certficat prenuptial (15 lei/ pers)
6. Chitanta pentru taxa de casatorie + foto+video(plata se face daca oficierea starii civile are loc sambata, si se face la casieria de la sediul primariei)
7. Timbre fiscale orice valoare (se gasesc la oficiile postale)
8. Dosar plic
9. Carte de identitate in original
10. Certificat de nastere in original

Casieria se gaseste in cladirea primariei la etajul 2 camera 20 si are program de luni pana joi de la 8:30 la 10:30 si de la 12:30 la 14:30.

Pentru certificatul prenuptial trebuie sa mergeti amandoi la planing cu maxim 14 si minim 10 zile inainte de casatorie, cu actele de la punctele: 1.2.3.7.8.9.10, acolo achitati taxa de 15 lei / persoana si vi se elibereaza pe loc certificatele. Program de luni pana vineri de la 8:00 la 20:00.

Cu toate actele mergeti la casa de casatorii marti sau joi, cu maxim 14 zile si minim 10 zile inainte de casatorie unde va programati oficierea starii civile. Programul este: marti si joi de la 8:00 la 12:00.

andrea_2pac
10.12.2009, 13:34:14
eu fac starea civila inainte cu 1 luna cel putin. mi se pare mai ok, k nu ai atata bataie de cap in ziua nuntii.
starea civila o fac in cluj, sa impac si capra si varza, viitorul sot fiind clujean.
aici cununiile civile se fac in parcul mare, in aer liber, in foisor, e frumos!
dupa...o masa la restaurant

litlangel
10.12.2009, 13:45:27
eu fac starea civila inainte cu 1 luna cel putin. mi se pare mai ok, k nu ai atata bataie de cap in ziua nuntii.
starea civila o fac in cluj, sa impac si capra si varza, viitorul sot fiind clujean.
aici cununiile civile se fac in parcul mare, in aer liber, in foisor, e frumos!
dupa...o masa la restaurant
da, e ok asa avand in vedere ca sotul tau e de acolo ... dar eu cred ca ,dimpotriva, e mai mare bataie de cap cu starea civila separat..... e mai frumos, si eu as fi vrut asa, dar am renuntat la idee, cheltuieli in plus, plimbari in plus...

andrea_2pac
10.12.2009, 14:40:40
da, e ok asa avand in vedere ca sotul tau e de acolo ... dar eu cred ca ,dimpotriva, e mai mare bataie de cap cu starea civila separat..... e mai frumos, si eu as fi vrut asa, dar am renuntat la idee, cheltuieli in plus, plimbari in plus...

intr-adevar e bataie de cap la capitolul cheltuieli.....
dar......in ziua nuntii iti ramane mai mult timp pentru altele cum ar fi: multe pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
ne ramane doar sa luam tot alaiu, nasi, mire, mireasa....cununia civila care e afara la hotel si restaurantul care e tot acolo:D

miresicamica
11.12.2009, 08:54:57
intr-adevar e bataie de cap la capitolul cheltuieli.....
dar......in ziua nuntii iti ramane mai mult timp pentru altele cum ar fi: multe pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
ne ramane doar sa luam tot alaiu, nasi, mire, mireasa....cununia civila care e afara la hotel si restaurantul care e tot acolo:D
Eu nu cred ca e o bataie de cap nici cheltuiala foarte mare,acum depinde cati vrei sa chemi la masa.
Noi am facut cu o luna mai repede si am invitat la masa parintii,fratii si nasii.
A fost super frumos,am cheltuit foarte putin,iar in ziua nuntii a fost foarte bine ca eram mai lejeri si mai relaxati.

miresicamica
11.12.2009, 08:56:29
Deloc,eu am avut asa si a fost cea mai buna alegera facuta.
Cum am mai zis la masa nu am chemat decat pe cei apropiati si a fost mai bine decat ne asteptam.
Daca ar fi sa o fac inca odata tot cu starea civila separat asa face.

litlangel
11.12.2009, 09:51:43
Deloc,eu am avut asa si a fost cea mai buna alegera facuta.
Cum am mai zis la masa nu am chemat decat pe cei apropiati si a fost mai bine decat ne asteptam.
Daca ar fi sa o fac inca odata tot cu starea civila separat asa face.
nu am zis asta, am zis ca e mai mare bataie de cap sa le faci separat... decat impreuna.. pentru ca lumea zice ca emai greu sa le faci impreuna, in aceeasi zi, mie mi se pare ca in zile diferite e mai complicat, asta ziceam... ca practic organizezi totul din nou... dar e mai frumos si mai placut, realizez asta

miresicamica
11.12.2009, 10:02:10
nu am zis asta, am zis ca e mai mare bataie de cap sa le faci separat... decat impreuna.. pentru ca lumea zice ca emai greu sa le faci impreuna, in aceeasi zi, mie mi se pare ca in zile diferite e mai complicat, asta ziceam... ca practic organizezi totul din nou... dar e mai frumos si mai placut, realizez asta
Acum de organizat si de cheltuieli depinde de fiecare,daca vrei sa faci o masa mare cu toti pe care vrei sa ii chemi,e aproape ca o nunta si atunci clar nu se merita,dar noi nu am dorit numai pe cei din familie si atunci a fost super ok,ti-am zis cand a fost sa platim nu ne-a venit sa credem ca asa putin.
Acasa daca faceam masa ne costa mai mult pe cate trebuia sa gatesc.

Toate sunt discutabile in functie de pretentii si de cat vrei sa cheltui,in rest nu am cheltuit nimic,buchetul a fost foarte ieftin,la primarie nu am platit nimic,la poze iar nimic ca a fost in tot pachetul de nunta.

zavadana
15.02.2010, 12:24:31
http://baiamarecity.ro/pstciv.php
am pus si eu adresa, cred ca este destul de actualizata in legatura cu hartiile si orele la care se depun dosarele pt. starea civila.
eu cand am facut in 3 sept. 2009 am depus hartiile la casa casatoriilor. orarul este marti si joi de 8.30 la 12.30.

OaNNa23
08.04.2010, 08:52:40
Buna tuturor,
Am stabilit starea civila pe 24 aprilie (sambata).
Am vorbit la planing si ne-a programat pt completarea certificatelor prenuptiale pe data de 13.04, apoi tot mergem sa depundem actele.
Unde trebuie sa depun actele? Aveti o adresa exacta?
Ce taxe trebuie sa platesc acolo? Mai ales ca fac cununia civila sambata?
Ce taxe trebuie sa platesc in ziua cand fac cununia civila?
Iarasi daca puteti sa imi spuneti ce analize se fac inainte de casatorie si cam costa, sua pot cu trimitere de la medicul de familie?

litlangel
08.04.2010, 09:08:04
gasesti info mai sus... in acest forum de discutii... eventual dupa ce citesti si mai sus daca ai nelamuriri, intreaba-ne

OaNNa23
08.04.2010, 10:02:56
Doresc niste informatii mia actualizate.

violena
08.04.2010, 10:09:48
offtopic: ti-am trimis si pm... esti oana nastai?

Doresc niste informatii mia actualizate.

OaNNa23
08.04.2010, 10:28:36
offtopic: ti-am trimis si pm... esti oana nastai?

Nu sunt.
As dori un raspuns on topic.

violena
08.04.2010, 10:44:58
ce doresti sa afli tu mai exact?

Nu sunt.
As dori un raspuns on topic.

violena
08.04.2010, 10:47:34
Depunere acte casatorie - Marti si Joi : 08:30 - 12:30 Cererile tip sunt in format '.doc' si pot fi vizualizate si tiparite cu ajutorul programului Microsoft Word sau cu ajutorul programului Word Viewer (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=3657ce88-7cfa-457a-9aec-f4f827f20cac&displaylang=en) care este disponibil gratuit pe pagina oficiala a companiei Microsoft.

ACTE NECESARE LA INTOCMIREA DOSARULUI IN VEDEREA INCHEIERII CASATORIEIhttp://baiamarecity.ro/images/printer16.gif (javascript:popWindow( 'docs/stcivcas1.htm' );)- buletine (carti) de identitate - valabile, in original si copie;
- certificate de nastere - in original si copie;
- certificate prenuptiale - sunt valabile 14 zile, care sa cuprinda in mod expres mentiunea "SE POATE CASATORI" ;
- declaratii notariale ca sunt la prima casatorie, iar daca nu, ca de la data desfacerii casatoriei anterioare nu s-au mai casatorit in tara sau strainatate.
Daca nu este prima casatorie, si :
- sentinte civile ramase definitive - in original si copie;
- certificate deces - in original si copie, precum si certificate de nastere ale minorilor rezultati din casatoriile anterioare si incredintati prin sentinte sau ramasi in grija unui parinte prin decesul celuilalt.

In vederea incheierii casatoriei la Primaria Baia Mare - in mod obligatoriu domiciliul unuia sa fie Baia Mare, sau resedinta de Baia Mare.
Toate aceste documente se depun cu minimum 10 zile inainte de data oficierii si nu mai mult de 14 zile, incluzand data depunerii actelor si data oficierii.
Ex. Pentru oficierea casatoriei in data de 12.02.2005 sunt valabile prenuptiale eliberate cu data de 31.01.2005, ultima zi pentru depunerea actelor fiind 3.02.2005.
Oficierea casatoriei, se face in mod obligatoriu in prezenta a 2 martori.
La incheierea casatoriei se vor prezenta in mod obligatoriu viitorii soti, avand asupra lor buletinele (cartile) de identitate si 2 persoane in calitate de martori, care de asemenea trebuie sa prezinte actele de identitate.

In cazul in care unul dintre viitorii soti este cetatean strain, acesta va prezenta urmatoarele documente :
- certificat prenuptial ;
- original certificat nastere ;
- fotocopie certificat de nastere autentificata de un notar public roman ;
- traducere in limba romana a certificatului de nastere, autentificata de un notar public roman ;
- dovada eliberata de misiunea diplomatica in Romania, a statului al carui cetatean este solicitantul din care sa rezulte ca indeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala, pentru incheierea casatoriei in Romania ;
- copie fila pasaport;
- exceptie fac cetatenii statelor cu care Romania a incheiat tratate sau conventii care pot prezenta documente eliberate de autoritatile din tarile respective (certificate de capacitate matrimoniala) in original si traducere in limba romana autentificata de un notar public roman.

Incheierea casatoriei se va face in mod obligatoriu in prezenta unui traducator autorizat. Daca cetateanul strain este cunoscator al limbii romane, va prezenta o declaratie pe proprie raspundere in acest sens, data in fata notarului public roman.
O alta exceptie o reprezinta cetatenii straini, ai caror state nu au misiuni sau oficii consulare pe teritoriul Romaniei. In acest caz, acestia vor depune o declaratie pe proprie raspundere data in fata notarului public roman, privind indeplinirea conditiilor de fond in vederea incheierii casatoriei, impreuna cu celelalte documente mentionate mai sus.

violena
08.04.2010, 10:48:18
Contact
- Sediul Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor Baia Mare – Starea Civila, str. Minerilor nr. 11
- Telefon 0262 - 211001, 0262 - 211002, 0262 - 211003; int 249 - livrete de familie, Anexa1; int 118 - relatii cu publicul; 119 - nasteri, decese

OaNNa23
08.04.2010, 12:20:17
Violena, mersi mult. Asta am reusit sa gasesc si eu.
Eu nu stiu exact unde vine casa casatoriilor pe minerilor?
Chitanta pentru cununia civila sambata (adica 50 ron) se plateste inainte si se pune in dosarul cu actele care se depun sau in ziua nuntii?
Unde are loc cununia? La casa casatoriilor? #-o

Deja sunt buimacita de cap. Noroc ca fac starea civila mai repede ca daca aveam si nunta tot acuma eram .... :-L

litlangel
08.04.2010, 12:25:09
Violena, mersi mult. Asta am reusit sa gasesc si eu.
Eu nu stiu exact unde vine casa casatoriilor pe minerilor?
Chitanta pentru cununia civila sambata (adica 50 ron) se plateste inainte si se pune in dosarul cu actele care se depun sau in ziua nuntii?
Unde are loc cununia? La casa casatoriilor? #-o

Deja sunt buimacita de cap. Noroc ca fac starea civila mai repede ca daca aveam si nunta tot acuma eram .... :-L
chitanta face parte din dosar.. taxa se plateste la primarie
casa casatoriile vine aproape de benzinaria de pe minerilor.. e aproape de pod... daca stii cat de cat zona... cununia are loc acolo

OaNNa23
08.04.2010, 12:33:13
Mersi mult.
Sincer, eu nu prea suport birocratia, mai ales cea cu termene limita.
Si mi-a spus o sursa (nu prea bine informata se pare) ca s-au schimbat multe de la 01.2010, de asta am cerut din nou informatii.
Eu am cununia civila pe 24.04
Dupa ce imi de pun actele revin cu toata informatiile necesare pt cununia civila, asta pentru improspatarea topic-ului.

P.S. Numai eu sunt de parere ca toate plimbarile astea sunt inutile, ca ar putea sa exista un mod mai practic pentru toate astea ? ? ? /:)

litlangel
08.04.2010, 12:59:33
Mersi mult.
Sincer, eu nu prea suport birocratia, mai ales cea cu termene limita.
Si mi-a spus o sursa (nu prea bine informata se pare) ca s-au schimbat multe de la 01.2010, de asta am cerut din nou informatii.
Eu am cununia civila pe 24.04
Dupa ce imi de pun actele revin cu toata informatiile necesare pt cununia civila, asta pentru improspatarea topic-ului.

P.S. Numai eu sunt de parere ca toate plimbarile astea sunt inutile, ca ar putea sa exista un mod mai practic pentru toate astea ? ? ? /:)
nu cred ca ar avea ce sa se schimbe, asa a fost de ceva vreme... se zicea doar ca s-ar putea sa nu mai fie ceremonii in weekend,dar se pare ca nici asta nu se va aplica.. e ceva de umblat, sunt ceva drumuri, dar ce sa ii faci, daca trebuie atatea acte....

Inghi
18.04.2010, 09:30:09
Fetelor, poate ma puteti ajuta un picut k in capul meu e haos total...daca era nunta de seara stiam sa imi impart timpul din experientele altora, dar asa sfatuiti-ma cum sa imi impart timpul pt starea civila, bise si restaurant (k nici nu stiu pe la ce ora se intra la restaurant). prietena mea, anul trecu, dupa cererea miresei a mers direct cu sotiorul la poze la muzeul satului (sotul din SM), dupa care cu mic cu mare ne-am luat si ne-am dus in parcul din sm unde s-au facut poze cu invitatii, apoi la starea civila si biserica...voi cum ati facut, sau cum intentionati sa faceti...cum credeti k e mai bine?:-?

litlangel
18.04.2010, 12:38:23
Fetelor, poate ma puteti ajuta un picut k in capul meu e haos total...daca era nunta de seara stiam sa imi impart timpul din experientele altora, dar asa sfatuiti-ma cum sa imi impart timpul pt starea civila, bise si restaurant (k nici nu stiu pe la ce ora se intra la restaurant). prietena mea, anul trecu, dupa cererea miresei a mers direct cu sotiorul la poze la muzeul satului (sotul din SM), dupa care cu mic cu mare ne-am luat si ne-am dus in parcul din sm unde s-au facut poze cu invitatii, apoi la starea civila si biserica...voi cum ati facut, sau cum intentionati sa faceti...cum credeti k e mai bine?:-?
de obicei la nuntile de zi, restaurantul se programeaza la 14... starea civila ma gandesc ca e pe la vreo 10,biserica pe la 11 ca apoi sa apucati sa faceti poze...

catharsis
18.04.2010, 21:28:15
de obicei la nuntile de zi, restaurantul se programeaza la 14... starea civila ma gandesc ca e pe la vreo 10,biserica pe la 11 ca apoi sa apucati sa faceti poze...
pfffai si timp pt coafor, machiaj...???? clar va trebui sa ma trezesc la 4. Eu ma gandesc totusi ca sedinta foto s-o facem in alta zi, ca atunci o sa fim prea aglomerati, stresati cu timpul prea scurt..

violena
18.04.2010, 21:33:51
pai mergi la salon de pe la 6(dimineata)... pana termini cu toate...

pofi face si starea civila in alta zi... cu o zi doua inainte ... si asa ai mai scapat de o grija

pfffai si timp pt coafor, machiaj...???? clar va trebui sa ma trezesc la 4. Eu ma gandesc totusi ca sedinta foto s-o facem in alta zi, ca atunci o sa fim prea aglomerati, stresati cu timpul prea scurt..

pusic2000
19.04.2010, 09:17:17
si eu am avut nunta de zi, si toate ne-au iesit snur......la 7.30 am fost la coafor, mi-a pus parul pe bigudiuri, intre timp mi-a facut machiajul, apoi mi-a terminat freza....la 9.45 am fost acasa, m-am imbracat, la 11 a venit sa ma ceara, la 12 am fost programati la starea civila, la 12.30 la biserica, apoi ne-am dus sa facem poze si la 2.30 am fost la restaurant.( invitatii erau la 2 la restaurant).....nici un stress, totul a decurs asa de repede si de normal......asa ca nu va faceti probleme, daca e totul organizat, iese bine, succes viitoarelor miresici

pusic2000
19.04.2010, 09:19:38
ai nunta de zi? nu se mai face seara? a intrat legea in vigoare pentru toate restaurantele? de ce intreb, ca o prietena de-a mea, face nunta la Crenguta si e de seara, de la ora :-?20.....! e un haos total....

violena
19.04.2010, 09:35:21
nu stiu ce intelegere are prietena ta cu cei de la Crenguta... dar se pare ca se pot face doar nunti de zi... poate nunta prietenei tale o sa fie de noapte si si-a insusit amenda pe care o primeste restaurantul daca organizeaza nunti de noapte... din cate am inteles eu ai voie la doua abateri( sanctionate cu amenda de 1000 ron fiecare) dar daca restaurantul incalca hotararea si a treia oare se alege pe langa amenda si cu suspendarea activitatii

deci sunt si restaurante care se abat de vreo 2 ori de la regula...

ai nunta de zi? nu se mai face seara? a intrat legea in vigoare pentru toate restaurantele? de ce intreb, ca o prietena de-a mea, face nunta la Crenguta si e de seara, de la ora :-?20.....! e un haos total....

Inghi
19.04.2010, 15:29:30

Exact asa stiu si eu cum a scris Vilona, (tu Violena tu mai ai un an si pana la nunta si turui lista de treburi si informatiile de mireasa ca si cum ai avea saptamana viitoare =)) ) chestia e k si noua ne-au zis la Athos k garanteaza cam 90% ca va fi nunta de noapte si ca va face tot posibilul sa fie si sa ramana de noapte, dar daca si celelalte restaurante vor adopta legea cu nuntile de zi, nu vor avea ce face si cred k pana voi face eu nunta, vor avea deja 2 abateri la activ)...chestia cu Crenguta.. mie tot mi se pare k va fi de zi...pt k nu numai k trebuie sa fie la nush cate sute de m distanta dar k si masinile si nuntasi deranjeaza fonic cand merg la restaurant si trec pe langa case sau apartamente, deci nu conteaza numai locatia restaurantului...( de ex si la magura am inteles k nu se vor mai face nunti de noapte, chiar daca e f izolata de case, tot trec masinile pe langa ele)

violena
19.04.2010, 15:36:50
macar sa acumulez informatii daca altceva nu pot sa fac in legatura cu nunta... fiind prea devreme...

Exact asa stiu si eu cum a scris Vilona, (tu Violena tu mai ai un an si pana la nunta si turui lista de treburi si informatiile de mireasa ca si cum ai avea saptamana viitoare =)) ) chestia e k si noua ne-au zis la Athos k garanteaza cam 90% ca va fi nunta de noapte si ca va face tot posibilul sa fie si sa ramana de noapte, dar daca si celelalte restaurante vor adopta legea cu nuntile de zi, nu vor avea ce face si cred k pana voi face eu nunta, vor avea deja 2 abateri la activ)...chestia cu Crenguta.. mie tot mi se pare k va fi de zi...pt k nu numai k trebuie sa fie la nush cate sute de m distanta dar k si masinile si nuntasi deranjeaza fonic cand merg la restaurant si trec pe langa case sau apartamente, deci nu conteaza numai locatia restaurantului...( de ex si la magura am inteles k nu se vor mai face nunti de noapte, chiar daca e f izolata de case, tot trec masinile pe langa ele)

zavadana
25.06.2010, 08:16:28
fetele care trebuie sa faca starea civila acuma, am vb cu o prietena la care fratele ei are nunta in 3 iulie...le-au zis de la casa casatoriilor ca din cauza ca le-au taiat din salar nu mai oficealizeaza casatorii in weekend-uri, numai de luni pana vineri. imi pare rau sa va dau vestea asta proasta. asta in bm la restul primariilor din judet nu stiu.

bbe
18.10.2010, 11:16:09
fetele care trebuie sa faca starea civila acuma, am vb cu o prietena la care fratele ei are nunta in 3 iulie...le-au zis de la casa casatoriilor ca din cauza ca le-au taiat din salar nu mai oficealizeaza casatorii in weekend-uri, numai de luni pana vineri. imi pare rau sa va dau vestea asta proasta. asta in bm la restul primariilor din judet nu stiu.

Ce nasol, noi tot am sperat sa nu citim niciunde aceasta stire, si uite ca tot acolo am ajuns....bine ca tot noi le platim salariile...

ramonasuciu
06.01.2011, 15:16:29
buna fetelor!ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca va rog,pana la urma se face starea civila sambata sau ramane la fel ca numai de luni pana vineri?

litlangel
06.01.2011, 18:33:01
buna fetelor!ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca va rog,pana la urma se face starea civila sambata sau ramane la fel ca numai de luni pana vineri?
buna... asa cum au zis si fetele, de principiu acum se fac doar in timpul saptamanii... poate pana la nunta ta, se vor schimba lucrurile...
da' chiar, ai nunta in 2012? daca e asa... pana atunci multe se pot schimba...:D

ramonasuciu
07.01.2011, 14:29:58
buna... asa cum au zis si fetele, de principiu acum se fac doar in timpul saptamanii... poate pana la nunta ta, se vor schimba lucrurile...
da' chiar, ai nunta in 2012? daca e asa... pana atunci multe se pot schimba...:D
iti multumesc pt.raspuns,asa e eu am nunta in 2012,dar ca o viitoare miresica nu pot sta linistita sa astept,ma tot interesez de una alta

bia_bea
10.11.2011, 13:58:21

buna... deocamdata starea civila se face doar de luni pana vineri, pe viitor nu este nimic sigur, si asa doar cu 14 zile mai repede poti sa i-ti depui actele :)

larah
08.01.2012, 20:27:00
Doar de luni pana vineri te poti cununa, daca vrei sambata am inteles ca se poate, vine primarul (posibil si alt ofiter de stare civila) dar nu as putea sa iti spun sigur, cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi la Casa casatoriilor. Noi am vrut sa facem sambata cununia civila si sa fie in aer liber, pana la urma am renuntat la idee pentru ca nu eram prea siguri de vreme si acum nu imi pare rau de alegere,a iesit foarte bine,in plus stii ca la noi totul este mai complicat daca vrei ceva altfel...