PDA

Versiunea completa : Traditii si superstitii in Maramures

ryana
20.02.2007, 17:26:27
Am fost la o nunta, acu 5 sau 6 ani, facuta in stil traditzional. Miri avusesera o nunta in Baia Mare si si-au dorit o a doua la tara in stil traditzional. Au mers la biserica pe cai albi si tot alaiul in urma lor, pe jos. La biserica, in momentul in care au iesit mireasa l-a calcat repede pe mire pentru ca el sa fie sub papuc (asa se zicea). Petrecerea s-a tinut intr-un cort in curtea casei. LA petrecere a fost dansul sau cantecul gainii (nu mai tin minte cum ii zicea) la care o localnica plimba o gaina impaiata prin sala si chiotea intruna. Cam asta imi amintesc.

mihu
21.02.2007, 10:01:05
Cam asta stiu si eu ca se practica:dansul gainii(dar eu n-am vrut asa ceva)...Normal asa se face...se merge pe jos pana la biserica pe la tzara.....Am fost si eu la nunti traditionale dar cand eram mai mica...daca imi amintesc ceva de pe undeva o sa va zic :*

vivi
02.03.2007, 18:08:37
Apropo de superstitii, am vazut la o emisiune cu ceva nunta, ca mireasa trebuie sa poarte in pantof un catzel de usturoi, un banutz de argint, grau si inca ceva (nu-mi amintesc) si ma gandeam ca la mirese ar trebui sa se dea unul din pantofi doua numere mai mari sa incapa toata camara...
Ah, si sa nu uit si in sutien ii pusese o maciulie de usturoi. N-am inteles pe post de pernitza sau pe post de parfum.:D:D:D

miti
02.03.2007, 18:40:00
Apropo de superstitii, am vazut la o emisiune cu ceva nunta, ca mireasa trebuie sa poarte in pantof un catzel de usturoi, un banutz de argint, grau si inca ceva (nu-mi amintesc) si ma gandeam ca la mirese ar trebui sa se dea unul din pantofi doua numere mai mari sa incapa toata camara...
Ah, si sa nu uit si in sutien ii pusese o maciulie de usturoi. N-am inteles pe post de pernitza sau pe post de parfum.:D:D:D

=)) =)) =)) CE prostii de superstitii....:-SS

ryana
02.03.2007, 18:42:36
Ce prostie!!! Si pe langa pantofi cu 2 marimi mai mari ar trebui si sutien cu 2 marimi mai mari. Plus ca iti imaginezi ce deliciu ar fii pentru un barbat sa danseze cu mireasa si la un moment dat, pleosc, sa-l paleasca usturoiul sarit din sutien peste nas. :)).

vivi
02.03.2007, 18:46:48
Uite una la care tin dar din alt motiv, n-am vrut ca ginerele meu sa vada rochia, cu sau fara mireasa in ea si nu ii las sa se vada de vineri de cand se duc la biserica la spovedit. Motivul, vreau sa fie pentru amandoi un moment special cand se va da jos tana din masina si va pasi printre invitati si el o sa o ashtepte in fatza. Daca ii duci cu tine la probat, stans de snururi si dormitzi in aceelasi pat noaptea, cred ca se pierde ceva din magia mometului. Sunt de moda veche.

ryana
02.03.2007, 18:53:00
Uite una la care tin dar din alt motiv, n-am vrut ca ginerele meu sa vada rochia, cu sau fara mireasa in ea si nu ii las sa se vada de vineri de cand se duc la biserica la spovedit. Motivul, vreau sa fie pentru amandoi un moment special cand se va da jos tana din masina si va pasi printre invitati si el o sa o ashtepte in fatza. Daca ii duci cu tine la probat, stans de snururi si dormitzi in aceelasi pat noaptea, cred ca se pierde ceva din magia mometului. Sunt de moda veche.

Sunt totalmente de acord. Si in cazul nostru va fii la fel. Chiar ma bate gandul sa o facem cu 1 saptamana inainte. Dar nu cred ca rezis, notoc cu telefoanele. Iar in ceea ce priveste rochitza, cel care nu a vrut in ruptul capului sa ma vada in rochie de mireasa (nici macar proband) chiar daca nu e EA, aia finalista, a fost barbatzelul meu.

vivi
02.03.2007, 19:08:23
Stiu ca e off topic dar acum mi-am amintit, sa nu uitati, ziua aceea o sa fie pentru totdeauna ziua nuntii voastre, deci de dimineatza cand faceti ochi sa va ganditi ca TREBUIE sa fie si cea mai fericita zi din viatza voastra, dar fericirea ti-o mai faci si singur. Asha ca nu lasati nimic si pe nimeni sa o innegureze. Spunea o miresica pe un topic ca daca ar putea schimba ceva din aceea zi, ar zambii mai mult si n-ar lasa pe nimeni sa-i "strice" ziua, ar face poze cu toti invitatii si ar dansa cu bunicul. Sa nu uitati toate astea atunci.

ryana
02.03.2007, 19:36:35
Stiu ca e off topic dar acum mi-am amintit, sa nu uitati, ziua aceea o sa fie pentru totdeauna ziua nuntii voastre, deci de dimineatza cand faceti ochi sa va ganditi ca TREBUIE sa fie si cea mai fericita zi din viatza voastra, dar fericirea ti-o mai faci si singur. Asha ca nu lasati nimic si pe nimeni sa o innegureze. Spunea o miresica pe un topic ca daca ar putea schimba ceva din aceea zi, ar zambii mai mult si n-ar lasa pe nimeni sa-i "strice" ziua, ar face poze cu toti invitatii si ar dansa cu bunicul. Sa nu uitati toate astea atunci.

Asta e adevarat. Chiar vorbeam mai demult cu al meu iubitzel ca neaparat nu trebuie sa dispara zambetul de pe fata noastra pe tot parcursul nuntzii. Nu de alta dar am fost prezenti la o nunta la care mireasa parca statea pe ace, nimic nu-i convenea. Parca facea si invitatzii sa se simta prost. Nu stiu daca ea dupa aceea a regretat dar .... noi am ramas vesnic cu imaginea aceea in minte. Plus ca am mai avut o nunta de pomina la care soacra avea o fata de ziceai ca-i la inmormantare pana i-a atras atentia mirele. Asa ca astea sunt lucruri care conteaza foarte mult.

miti
02.03.2007, 20:59:26
Si daca nu iti convine ceva de fatza cu invitatii...
Eu am fost la o nunta unde fff multi prieteni de ai mirilor erau muzicanti...
si au mersi si au tot cantat pe rand....numai ca vreo2-3ore tot auzeai dedicatie pt X dedicatie pr Y(X si Y fiind muzicieni)
asa s-a enervat mireasa si s a dus si a luat microfonul si azis ca aici nu e discoteca nu se mai fac dedicatii!:D

vivi
02.03.2007, 21:03:52
Si daca nu iti convine ceva de fatza cu invitatii...
Eu am fost la o nunta unde fff multi prieteni de ai mirilor erau muzicanti...
si au mersi si au tot cantat pe rand....numai ca vreo2-3ore tot auzeai dedicatie pt X dedicatie pr Y(X si Y fiind muzicieni)
asa s-a enervat mireasa si s a dus si a luat microfonul si azis ca aici nu e discoteca nu se mai fac dedicatii!:D
Pui pe cineva sa faca asta, in timpul asta tu zambesti si esti fericita si nu lasi nici asta sa te tulbure. Ceva de genul cerul e albastru, iarba e verde si eu sunt mireasa azi.

pbrigi2002
06.03.2007, 12:43:06
Pui pe cineva sa faca asta, in timpul asta tu zambesti si esti fericita si nu lasi nici asta sa te tulbure. Ceva de genul cerul e albastru, iarba e verde si eu sunt mireasa azi.
am avut si eu o mica problema la logodna cu muzica.am povestit inainte cu dj-ul sa nu puna manele la logodna.unul dintre invitati s-a imbatat si s-a dus la dj si i-a zis ca daca nu pune manele ii rastoarna toata aparatura iar el s-a speriat si a pus manele.i-am transmis dj-ului sa nu mai puna ,nestiind motivul pentru care a pus.manele insa tot continuau sa cante,cand odata fiind pe ringul de dans m-am dus si i-am zis eu.

vivi
06.03.2007, 18:11:22
am avut si eu o mica problema la logodna cu muzica.am povestit inainte cu dj-ul sa nu puna manele la logodna.unul dintre invitati s-a imbatat si s-a dus la dj si i-a zis ca daca nu pune manele ii rastoarna toata aparatura iar el s-a speriat si a pus manele.i-am transmis dj-ului sa nu mai puna ,nestiind motivul pentru care a pus.manele insa tot continuau sa cante,cand odata fiind pe ringul de dans m-am dus si i-am zis eu.
La o petrecere a venit pe post de "formatie" un coleg de-al meu cu orga si facea si pe dj. Noi sarbatoriti am avut voie sa alegem muzica. Eu am pus o singura conditie: fara manele. Cand s-a mai "binedispus" lumea au cerut manele. Colegul meu zicea: Baga 100 Euro in orga si iti cant ce vrei tu. Sa vezi ce s-au mai potoli baietzii.

aitana25
16.03.2007, 19:46:44
Apropo de traditii, desi nu de cele maramuresene, ce e ideea aia cu batista care ar trebui sa fie obligatorie in geanta miresei. Am citit pe miresici pe forumul cu traditii si nu intzeleg de ce e asa de important ca mirii sa aibe batiste asortate..brodate..Stie cineva la ce se refera obiceiul respectiv?

ryana
16.03.2007, 22:13:52
Apropo de traditii, desi nu de cele maramuresene, ce e ideea aia cu batista care ar trebui sa fie obligatorie in geanta miresei. Am citit pe miresici pe forumul cu traditii si nu intzeleg de ce e asa de important ca mirii sa aibe batiste asortate..brodate..Stie cineva la ce se refera obiceiul respectiv?

Eu nu am habar de semnificatia acestor batiste insa uite ce am gasit referitor la asta, nu e traditie romaneasca ci apare in Belgia, poate exista si la noi in ceva zona a Romaniei:

BELGIA. O traditie foarte draguta se practica de multa vreme in Belgia. Conform acestei traditii, mireasa trebuie sa confectioneze o batista si sa-si brodeze numele pe ea. Aceasta batista va fi tinuta de mireasa pe toata durata ceremoniei. Dupa nunta, mireasa va inrama batista si o va agata de perete, pana la urmatoarea nunta ce va avea loc in familie. Atunci o va oferi viitoarei mirese care si ea la randul sau isi va broda numele pe batista, o va purta cu ea si dupa nunta o va inrama pana la urmatoarea nunta din familie.

Se pare ca e umpic diferita pentru ca nu e vorba de ambii miri. Oboseala isi spune cuvantul la mine. :))

vivi
17.03.2007, 08:26:37
Eu nu am habar de semnificatia acestor batiste insa uite ce am gasit referitor la asta, nu e traditie romaneasca ci apare in Belgia, poate exista si la noi in ceva zona a Romaniei:

BELGIA. O traditie foarte draguta se practica de multa vreme in Belgia. Conform acestei traditii, mireasa trebuie sa confectioneze o batista si sa-si brodeze numele pe ea. Aceasta batista va fi tinuta de mireasa pe toata durata ceremoniei. Dupa nunta, mireasa va inrama batista si o va agata de perete, pana la urmatoarea nunta ce va avea loc in familie. Atunci o va oferi viitoarei mirese care si ea la randul sau isi va broda numele pe batista, o va purta cu ea si dupa nunta o va inrama pana la urmatoarea nunta din familie.

Se pare ca e umpic diferita pentru ca nu e vorba de ambii miri. Oboseala isi spune cuvantul la mine. :))
Foarte frumoasa traditia, e ca un arbore genealogic a femeilor din familie.

aitana25
17.03.2007, 13:34:32
Foarte frumoasa traditia, e ca un arbore genealogic a femeilor din familie.

Eu am intzeles de la soacra mea ca in Moldova exista o astfel de traditie, si ca prietenele miresei ar trebuie sa brodeze batistele. Evident ca daca as incerca sa fac asta, ar trebui sa ma casatoresc peste cam 10 ani cand o sa invete poate prietenele mele sa brodeze ;))

miti
20.03.2007, 16:00:49
Eu am intzeles de la soacra mea ca in Moldova exista o astfel de traditie, si ca prietenele miresei ar trebuie sa brodeze batistele. Evident ca daca as incerca sa fac asta, ar trebui sa ma casatoresc peste cam 10 ani cand o sa invete poate prietenele mele sa brodeze ;))

=))=))=)).
Daca ar invata....

desdemone
04.04.2007, 16:41:06
eu stiam de un obicei : mireasa trebuie sa poarte in ziua nuntii: ceva nou (- trebuie sa admitem ca totul este nou), ceva vechi (- nu stiu ce poate ceva ce a fost deja utlizat, imbracat, etc) , ceva imprumutat (un accesoriu poate) , ceva furat ( ce sa fie oare , poate iti insusesti ceva ce nu-ti apartine de la mam , sora , soacra.....sau poate sa fie mirele furat de la o alta care si l-ar fi dorit?!!!Eu zic ca nu-i furat ca vine de buna voie si nesilit de nimeni, dar o alta poata considera ca-i apartinea! Glumesc) si ceva albastru ( e possibil la jartiera sa ai o fundita sau ceva albastru)!!!
Superstitii!!!
in schimb sa stiti ca si eu stiam ceva cu calcatul pe piciorul mirelui in biserica , ca sa fii capitanul!!!!!Nu cred ca e necesar!!!!

ankiss20
05.04.2007, 11:56:28
eu stiam de un obicei : mireasa trebuie sa poarte in ziua nuntii: ceva nou (- trebuie sa admitem ca totul este nou), ceva vechi (- nu stiu ce poate ceva ce a fost deja utlizat, imbracat, etc) , ceva imprumutat (un accesoriu poate) , ceva furat ( ce sa fie oare , poate iti insusesti ceva ce nu-ti apartine de la mam , sora , soacra.....sau poate sa fie mirele furat de la o alta care si l-ar fi dorit?!!!Eu zic ca nu-i furat ca vine de buna voie si nesilit de nimeni, dar o alta poata considera ca-i apartinea! Glumesc) si ceva albastru ( e possibil la jartiera sa ai o fundita sau ceva albastru)!!!
Superstitii!!!
in schimb sa stiti ca si eu stiam ceva cu calcatul pe piciorul mirelui in biserica , ca sa fii capitanul!!!!!Nu cred ca e necesar!!!!
asta cu calcatu pe picior...mi-a zis-o si mie mama unei prietene dar in soapta ca si cand ar trebui sa raman secretul nostru.....o fi asa pe bune????
;))
nu cred.....dar stiti ceva??? lasa sa fie barbatul CAPUL si femeia GATUL , ca fara gat nu poti intoarce capu....=P~

cami_dxb
05.05.2007, 15:53:50
asta cu calcatu pe picior...mi-a zis-o si mie mama unei prietene dar in soapta ca si cand ar trebui sa raman secretul nostru.....o fi asa pe bune????
;))
nu cred.....dar stiti ceva??? lasa sa fie barbatul CAPUL si femeia GATUL , ca fara gat nu poti intoarce capu....=P~
Bine zis, bravo =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

miti
18.05.2007, 01:59:28
;))

ce prostie!>-)
civeva ii tipa la iubi la intarea in biserica sa ma calce pe picior!
YAAAAAAAAAAC!:-L [-X :-w

BELLISIMA
26.10.2007, 20:35:04
o superstitie de care am auzit eu,e ca nu trebuie sa se vada doua mirese intre ele,de ce:-\ ..........nu stiu.Si chiar am observat chestia asta la mai multe nunti la cununia civila ca le puneau pe mirese sa se intoarca intr-o parte sa nu se uite la o alta mireasa.Stie cineva de ce?

Allyna
26.10.2007, 22:30:27
o superstitie de care am auzit eu,e ca nu trebuie sa se vada doua mirese intre ele,de ce:-\ ..........nu stiu.Si chiar am observat chestia asta la mai multe nunti la cununia civila ca le puneau pe mirese sa se intoarca intr-o parte sa nu se uite la o alta mireasa.Stie cineva de ce?

Am auzit si eu de chestia asta. Se spune ca isi fura norocul (o mireasa alteia). Stiu, e o prostie, dar asa s-a perpetuat ideea...Mai ales in ritmul in care se fac astazi nunti, e chiar absurd sa pretinzi sa nu se intalneasca 2 sau mai multe mirese intre ele...

mihu
27.10.2007, 16:23:00
eu stiu ca dupa ce am iesit de la starea civila am vazut o mireasa...si m-a intrebat organizatorul daca vreau s-o ocolesc sa nu o vad sau putem trece prin fata ei...i-am zis ca eu nu am nicio problema :)) asa ca am trecut ptin fata ei si m-am si uitat la ea =)) norocul...la fel mi-a ramas :))

BELLISIMA
28.10.2007, 10:26:35
eu stiu ca dupa ce am iesit de la starea civila am vazut o mireasa...si m-a intrebat organizatorul daca vreau s-o ocolesc sa nu o vad sau putem trece prin fata ei...i-am zis ca eu nu am nicio problema :)) asa ca am trecut ptin fata ei si m-am si uitat la ea =)) norocul...la fel mi-a ramas :))
inca o dovada in plus ca superstitiile nu numai ca nu-s adevarate,dar mai is si absurde:[email protected]

BELLISIMA
30.10.2007, 16:25:10
De chestia ca,cununia religioasa trebuie facuta neaparat la biserica din localitatea miresei sau biserica de care apartine mireasa ,ce parere aveti? Asta cred ca tine mai mult de traditie:-\ Am intrebat-o pe bunica de ce,si mi-a zis ca nu-i bine ca mireasa sa iasa din sat necununata:-\ :-\

mihu
30.10.2007, 19:45:17
De chestia ca,cununia religioasa trebuie facuta neaparat la biserica din localitatea miresei sau biserica de care apartine mireasa ,ce parere aveti? Asta cred ca tine mai mult de traditie:-\ Am intrebat-o pe bunica de ce,si mi-a zis ca nu-i bine ca mireasa sa iasa din sat necununata:-\ :-\
Asta am mai vazut-o si eu pe la sate....si explicatia logica nu o stiu nici eu...stiu numai ca in majoritatea mireselor s-au casatorit la ele in sat...Si mai e ceva...sa nu se casatoreasaca 2 din familie in acelasi an :D

BELLISIMA
01.11.2007, 16:15:26
Asta am mai vazut-o si eu pe la sate....si explicatia logica nu o stiu nici eu...stiu numai ca in majoritatea mireselor s-au casatorit la ele in sat...Si mai e ceva...sa nu se casatoreasaca 2 din familie in acelasi an :D
Chestia cu 2 din familie in acelasi an chiar nu am stiut-o,desi stiu doua cazuri in care surorile s-au casatorit la diferenta de 3 luni,si in acelasi an:-\

claupop99
02.11.2007, 02:45:54
Chestia cu 2 din familie in acelasi an chiar nu am stiut-o,desi stiu doua cazuri in care surorile s-au casatorit la diferenta de 3 luni,si in acelasi an:-\
asta cu 2 din familie in acelasi an e sa nu distrugi rudele, ii falimentezi:-p

BELLISIMA
02.11.2007, 15:40:31
asta cu 2 din familie in acelasi an e sa nu distrugi rudele, ii falimentezi:-p
vezi,la asta eu nu m-am gandit:-? =)) =)) =))

miresicamica
19.11.2007, 12:36:14
Asta e adevarat. Chiar vorbeam mai demult cu al meu iubitzel ca neaparat nu trebuie sa dispara zambetul de pe fata noastra pe tot parcursul nuntzii. Nu de alta dar am fost prezenti la o nunta la care mireasa parca statea pe ace, nimic nu-i convenea. Parca facea si invitatzii sa se simta prost. Nu stiu daca ea dupa aceea a regretat dar .... noi am ramas vesnic cu imaginea aceea in minte. Plus ca am mai avut o nunta de pomina la care soacra avea o fata de ziceai ca-i la inmormantare pana i-a atras atentia mirele. Asa ca astea sunt lucruri care conteaza foarte mult.
Si eu sunt din Baia Mare unde v-ati facut tortul pentru nunta.
Help???:(( :(( :((

mihu
19.11.2007, 12:57:48
Si eu sunt din Baia Mare unde v-ati facut tortul pentru nunta.
Help???:(( :(( :((

Aici gasesti discutii legate de torturi in Baia Mare http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3221

iar aici alte subiecte legate de Baia Mare http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=65

Daca ai nevoie si de alte sfaturi...cu mare placere>:D<

angel_girl
29.06.2008, 16:14:17
Am auzit si eu cateva traditii din Maramuresul istoric de la o batrana povestitoare, dar nu stiu daca se mai practica si azi. Batrana mi-a povestit care este costumatia mirilor:

Mireasa - camasa alba, o fusta alba si un sort alb peste. Peste camasa are o haina de lana fara maneci si un palton tot din lana, legat la umeri cu o curea rosie. In par se impletesc flori.

Mirele - camasa alba din canepa, haina de lana fara maneci, si itari largi. Corpul este legat cu o curea mare cu sase catarame alaturi de cutit, tutun, pipa, portofel si alte obiecte marunte. Singurele lui obiecte decorative sunt mansetele cusute, o geanta peste umeri, si semnul ca e ginere - o floare alba artificiala din piept.

Scene emotionale pentru rude sunt momentele "iertarii" - cand mireasa si ginerele le cer parintilor iertare pentru greselile din trecut. Cel mai interesant ritual: cel al stergerii obrajilor ginerelui si miresei de catre soacra. Fiind prima data cand vine acasa la soacra, gesturile pot fi considerate ca un ritual de acceptare a miresei in noua casa.

Dupa nunta, intrarea tinerei femei in randul celor casatorite implica adevarate credinte si practici, ca taierea unui lemn printr-o lovitura cu un topor (pentru a naste usor) sau torsul lanii (pentru a fi o gazda buna).

Ce spuneti, v-ar place sa va faceti nunta imbracate asa? Mai ales vara...:D

Laura_sunrise
23.07.2008, 00:16:42
Dacă ar fi să ne luăm după toate superstițiile, nu ne-am mai mărita repede. ;)) Eu o să am perluțe pe tiara, dar nu-mi fac probleme, nu cred că fericirea în căsnicie stă în a avea sau nu perle sau în mai știu eu ce alte superstiții. Bine, că mă mai las și eu dusă de val uneori, dar just for fun și numai dacă nu se bat cap în cap cu cine știe ce idei de-ale mele.

Kristyna
28.07.2008, 19:30:32
Buna fetelor.Ce-mi pueti spune de :ceva nou,ceva vechi,ceva imprumutat si ceva albastru?????ms

Candia
05.11.2008, 11:03:37
Moderatorii ne-au arhivat "pro si contra" si ne-au sfatuit sa discutam aici despre traditiile locale.

roxyroxana
05.11.2008, 23:37:01
Moderatorii ne-au arhivat "pro si contra" si ne-au sfatuit sa discutam aici despre traditiile locale.

ce traditii?
eu chiar sunt curioasa;;)
deci inafara de cele strict necesare nu prea stiu pe cineva dornic de ele

just
06.11.2008, 11:04:59
ce traditii?
eu chiar sunt curioasa;;)
deci inafara de cele strict necesare nu prea stiu pe cineva dornic de ele

apropos, care cum mergeti, de unde porniti, va intalniti doar la casa casatoriilor sau vine mirele dupa noi acasa;))

Candia
06.11.2008, 15:10:15
apropos, care cum mergeti, de unde porniti, va intalniti doar la casa casatoriilor sau vine mirele dupa noi acasa;))
Va veni mirele dupa mireasa:D

mihu
06.11.2008, 16:08:58
apropos, care cum mergeti, de unde porniti, va intalniti doar la casa casatoriilor sau vine mirele dupa noi acasa;))Eu stiu ca mirele merge la mireasa, "se cere"mireasa, apoi se merge la starea civila(in masini separate)si apoi la biserica(tot in masini separate). Dupa cununia de la biserica, mirelesi mireasa trec in aceeasi masina si merg impreuna catre local.

Dar cred ca se poate si incalca obiceiul asta ;))

Candia
06.11.2008, 18:31:59
Eu stiu ca mirele merge la mireasa, "se cere"mireasa, apoi se merge la starea civila(in masini separate)si apoi la biserica(tot in masini separate). Dupa cununia de la biserica, mirelesi mireasa trec in aceeasi masina si merg impreuna catre local.

Dar cred ca se poate si incalca obiceiul asta ;))
In majoritatea cazurilor asa se procedeaza.

roxyroxana
17.11.2008, 23:59:20
dar ma lamureste si pe mine cineva cum se merge ... domnisorii de onoare dupa nas, nasii dupa mire
sau mirele dupa nasi si apoi la mireasa????
esential e daca intai se merge la nasi si apoi la mire ... sau invers
deja am auzit atatea variante ca nu mai tin nici minte cum a fost la alte nunti

lore_vasc
18.11.2008, 10:32:23
dar ma lamureste si pe mine cineva cum se merge ... domnisorii de onoare dupa nas, nasii dupa mire
sau mirele dupa nasi si apoi la mireasa????
esential e daca intai se merge la nasi si apoi la mire ... sau invers
deja am auzit atatea variante ca nu mai tin nici minte cum a fost la alte nunti
In cazul meu cum nasii din partea lui iubi sunt din Oradea nu vom merge dupa ei,vor veni ei la mire si nasii mei vor fi acasa la mine cand vor veni dupa mine.Eu am fost la o nunta unde mirele cu domnisoarele de onoare au mers dp nasii lui apoi la mireasa etc.Asteptam sa vedem cum vor face celelalte miresici:)

Candia
18.11.2008, 12:17:45
Fiecare face cum doreste si cum poate. Nasii lui Cristi impreuna cu domnisoarele de onoare vor fi la el acasa, iar nasii mei si domnisorii de onoare vor fi la mine acasa. Apoi mirele impreuna cu nasii lui si domnisoarele vor veni la mireasa.

mihu
18.11.2008, 12:28:03
La noi nasii mei au venit la mine, nasii lui la el. Domnisoarele de onoare au mers dupa mire. Mirele a venit cu domnisoarele de onoare, cu domnisorii de onoare(fratii lui)si cu nasii lui. La mine acasa ne-am intalnit toti, si am plecat catre cununia civila.

lore_vasc
18.11.2008, 18:15:58
Fiecare face cum doreste si cum poate. Nasii lui Cristi impreuna cu domnisoarele de onoare vor fi la el acasa, iar nasii mei si domnisorii de onoare vor fi la mine acasa. Apoi mirele impreuna cu nasii lui si domnisoarele vor veni la mireasa.
Exact cum am spus si eu;)) ;-)

roxyroxana
18.11.2008, 18:31:19
Exact cum am spus si eu;)) ;-)
nu m-am prea lamurit ... voi avei alta idee !!!! eu mor cu traditiile astea ... ce as vrea sa nu fie atat circ ca "asa e traditia" ... ca nimeni nici macar nu stie de fapt cum e !!!!

lore_vasc
19.11.2008, 00:04:35
nu m-am prea lamurit ... voi avei alta idee !!!! eu mor cu traditiile astea ... ce as vrea sa nu fie atat circ ca "asa e traditia" ... ca nimeni nici macar nu stie de fapt cum e !!!!
Cum nu te-am lamurit?????:-s Tu cum ai vrea sa fie???:-\

roxyroxana
19.11.2008, 19:19:42
Cum nu te-am lamurit?????:-s Tu cum ai vrea sa fie???:-\

nici eu nu mai stiu ... eu nu stiu de ce imi imaginam ca nasii merg dupa mire ... cu domnisorii de onoare ... dar acum imi dau seama ca mirele merge de fapt dupa nasi
si atunci domnisorii si domnisoarele ce rol au? ele ma ajuta la imbracat? dar ei ce fac?

lore_vasc
05.12.2008, 01:21:16
nici eu nu mai stiu ... eu nu stiu de ce imi imaginam ca nasii merg dupa mire ... cu domnisorii de onoare ... dar acum imi dau seama ca mirele merge de fapt dupa nasi
si atunci domnisorii si domnisoarele ce rol au? ele ma ajuta la imbracat? dar ei ce fac?
Domnisorii de onoare au grija de tine pana te da in mana mirelui.Daca ploua(DOAMNE FERESTE) iti tine umbrela,are grija sa nu ti se prinda rochia la usa masini;)) .

lore_vasc
05.12.2008, 01:24:01
Am citit la topicul COSTUMATIA MIRELUI ........CU SAU FARA/MAIEU ca sunt foarte multe miresici pro.Mie una sincer nu imi place cu maieu/maiou.Voi ce optati????

miresicamica
09.12.2008, 17:33:36
Am citit la topicul COSTUMATIA MIRELUI ........CU SAU FARA/MAIEU ca sunt foarte multe miresici pro.Mie una sincer nu imi place cu maieu/maiou.Voi ce optati????
Nici mie nu imi place si nici sotului meu,nici la nunta noastra nu a purtat.:)>-

dianag2008
09.12.2008, 17:49:28
Domnisorii de onoare au grija de tine pana te da in mana mirelui.Daca ploua(DOAMNE FERESTE) iti tine umbrela,are grija sa nu ti se prinda rochia la usa masini;)) .

Da sunt chiar necesari?ca la noi e ciudat.Miresicu meu e din cj nasi sunt din suceava si ei vor fi la pensiune si vor veni impreuna.Habar nu am ce sa fac.Mie mi se pare ca tre sa am eu mai multa grija de ei sa nu fac bocanele ;))

litlangel
24.02.2009, 09:11:36
buna, feteleor.. vreau sa va intreb si eu ceva.. in legatura cu nasii, cum faceti, le oferiti ceva cadouri, le faceti torturi? cum si ce se poarta?:)

lore_vasc
25.02.2009, 19:00:39
buna, feteleor.. vreau sa va intreb si eu ceva.. in legatura cu nasii, cum faceti, le oferiti ceva cadouri, le faceti torturi? cum si ce se poarta?:)
Eu cadou nu le voi face dar ma gandesc la un tortulet mai micut......inca nu stiu nici eu cum ii mai bine:-s

litlangel
25.02.2009, 19:14:04
dar si cu tortul.. am azuit versiuni diferite.. cum ca trebuie sa faci pentru fiecare nas in parte, deci nu pentru pereche... si cum ai face cu el? ma gandesc ca nu se lasa pe masa... il aduci cand se vine cu tortul miresei si il duci inapoi.. si-l dai acasa :) sau cum?

setel_simona
25.02.2009, 19:39:48
eu asa stiu ca se face tort si la nasi ,de pereche, din care impart ei cui vor...apoi si-l duc acasa...dar e frumos si sa dai ceva cadou...eu ma gandesc la o sticla de sampanie cu foite de aur de 24 k nu e f scumpa(70 ron) si mi se pare un cadou potrivit pt nasi..<:-P

Candia
25.02.2009, 20:43:25
eu asa stiu ca se face tort si la nasi ,de pereche, din care impart ei cui vor...apoi si-l duc acasa...dar e frumos si sa dai ceva cadou...eu ma gandesc la o sticla de sampanie cu foite de aur de 24 k nu e f scumpa(70 ron) si mi se pare un cadou potrivit pt nasi..<:-P
De unde, de unde?

litlangel
25.02.2009, 20:51:26
da... probabil asa este cel mai frumos... si cate perechi o sa aveti, cate o pereche de unul, nu? noi deocamdata numai o pereche avem, din partea mea... ca iubi nu se poate hotari pe cine sa cheme:)

lore_vasc
26.02.2009, 23:23:22
Si eu asa stiu ca se face de pereche nu de persoana si se aduce in sala impreuna cu tortul miresei apoi ei decid daca se taie din el sau il duc intreg acasa:)La nuntile la care eu am fost nasii au dat din tortul lor mirilor si atat restul ptr ei:)

lore_vasc
26.02.2009, 23:29:27
da... probabil asa este cel mai frumos... si cate perechi o sa aveti, cate o pereche de unul, nu? noi deocamdata numai o pereche avem, din partea mea... ca iubi nu se poate hotari pe cine sa cheme:)
Da....dar cum am mai spus si la OFF TOPIC poti sa ai si doar o pereche,sau 4:)

claudia_platinium
27.02.2009, 12:09:41
Eu nu stiu cum e cu alaiul cu traditiile dar sa va spun "traditia mea"....:D :-p

Domnisorii si domnisoarele merg la mire-> impreuna merg dupa nanasi(amandoua perechile)->domnisoarele pun strutii la nasi si domnisorii la nase->se intorc cu toti acasa la mire-> se cere mirele->apoi cu totii vin dupa mine.

si inca ceva ... eu tin mortis sa ma ajute la imbracat cele doua surori ale mele...

litlangel
07.03.2009, 10:22:54
si daca nu avem domnisori si domnisoare de onoare, cum facem? nasii vin direct la mire si de acolo vin impreuna la mine? sau cum, ca sunt in ceata :)

lore_vasc
07.03.2009, 17:32:24
si daca nu avem domnisori si domnisoare de onoare, cum facem? nasii vin direct la mire si de acolo vin impreuna la mine? sau cum, ca sunt in ceata :)
Cum ai spus tu ar fi o varianta sau sa mearga mirele cu muzicantii dupa nasi iar apoi la tine, ar fi o alta varianta.Dar tu nu vrei domnisori si domnisoare de onoare?

mamuska
07.03.2009, 17:51:25
Eu nu stiu cum e cu alaiul cu traditiile dar sa va spun "traditia mea"....:D :-p

Domnisorii si domnisoarele merg la mire-> impreuna merg dupa nanasi(amandoua perechile)->domnisoarele pun strutii la nasi si domnisorii la nase->se intorc cu toti acasa la mire-> se cere mirele->apoi cu totii vin dupa mine.

si inca ceva ... eu tin mortis sa ma ajute la imbracat cele doua surori ale mele...
Asa a fost si la noi la nunta...eu nu stiam ca asa se face...la noi,in zona Munteniei,merge mirele dupa nasi,nu nasii dupa mire...dar fiecare zona cu traditiile ei >:D<

mamuska
07.03.2009, 17:54:26
Fetelor,as avea si eu o intrebare la voi,ca am inteles ca aveti cam aceleasi obiceiuri ca si ij jud. Alba....
Noi vom fi nasi in luna iulie,in Sebes-Alba, iar finii nostri vor 2 perechi de nasi,cu toate ca nu am mai participat la o astfel de nunta acolo....intrebarea mea este: ce rol avem noi,ce trebuie sa facem,in aceasta situatie??? Am mai fost nasi de 2 ori,dar in Ploiesti si am fost doar 1 pereche de nasi... acum,sincer nici nu stiu ce avem de facut...>:D<

litlangel
07.03.2009, 18:19:27
nu, eu nu o sa am domnisori si domnisoare, de aceea vroiam sa stiu... deci mai frumos ar fi sa mearga mirele dupa nasi... numai ca ma gandesc ca dca nasii nu sunt din oras e putin mai complicat..:) oricum, am sa ma mai interesez la prieteni care s-au casatorit...

natymotanel
29.04.2009, 14:54:49
nu, eu nu o sa am domnisori si domnisoare, de aceea vroiam sa stiu... deci mai frumos ar fi sa mearga mirele dupa nasi... numai ca ma gandesc ca dca nasii nu sunt din oras e putin mai complicat..:) oricum, am sa ma mai interesez la prieteni care s-au casatorit...
La mine la tara e mai ciudata traditia, mirele merge cu domnisoarele si alaiul lui dupa nasii lui, mireasa cu domnisorii de onoare si cu alaiul ei merge dupa nasii ei (asta in cazul in care toti sunt de acolo), apoi merg la biserica...separat si se intalnesc in fata bisericii...eu vreau totusi sa vina dupa mine;)) si cu nasii n-avem treaba sa mergem dupa ei, k nu-s din zona, asa ca ei vor veni deodata cu mirele;-)

litlangel
29.04.2009, 15:50:51
La mine la tara e mai ciudata traditia, mirele merge cu domnisoarele si alaiul lui dupa nasii lui, mireasa cu domnisorii de onoare si cu alaiul ei merge dupa nasii ei (asta in cazul in care toti sunt de acolo), apoi merg la biserica...separat si se intalnesc in fata bisericii...eu vreau totusi sa vina dupa mine;)) si cu nasii n-avem treaba sa mergem dupa ei, k nu-s din zona, asa ca ei vor veni deodata cu mirele;-)
noi vom face asa... eu il astept pe iubi cu nasii:) nasii merg acasa la el si impreuna vin la mine sa ma 'ceara'..:D

just
29.04.2009, 17:18:55
eu habar n-am cum vom face, banuiesc ca va veni dupa mine sau sa ne vedem doar la cununia civila?#-o

natymotanel
29.04.2009, 17:23:02
noi vom face asa... eu il astept pe iubi cu nasii:) nasii merg acasa la el si impreuna vin la mine sa ma 'ceara'..:D
Pai ceva de genu:-" si la mine, doar k la biserica tre sa ma duca domnisorii, k no cica-s domnisoara=)) numa dupa ce ies de la biserica is doamna=))

miresicamica
29.04.2009, 18:19:50
Asa a fost si la noi,nasii lui Dani sau dus la el si ai mei au venit la mine si l-am asteptat pe mire.

miresicamica
29.04.2009, 18:23:07
Pai ceva de genu:-" si la mine, doar k la biserica tre sa ma duca domnisorii, k no cica-s domnisoara=)) numa dupa ce ies de la biserica is doamna=))
Eu in biserica am mers de bratul lui tati,bietul avea atatea emotii,mai ceva ca si mine,eu tot il trageam pe scarile de la catedrala sa ajung mai repede langa mirele meu dar el era asa emotionat sa ma tina bine sa nu cad pe scari.=))
Dintotdeauna de cand am vazut in filme cum duceau taticii fetele la brat mi-am dorit sa fac si eu la fel si am reusit,au intrat toti in biserica si la final am intrat eu la bratul lui tati si toti se uitau la noi,ce frumos a fost.

litlangel
29.04.2009, 19:01:18
Eu in biserica am mers de bratul lui tati,bietul avea atatea emotii,mai ceva ca si mine,eu tot il trageam pe scarile de la catedrala sa ajung mai repede langa mirele meu dar el era asa emotionat sa ma tina bine sa nu cad pe scari.=))
Dintotdeauna de cand am vazut in filme cum duceau taticii fetele la brat mi-am dorit sa fac si eu la fel si am reusit,au intrat toti in biserica si la final am intrat eu la bratul lui tati si toti se uitau la noi,ce frumos a fost.
asa ceva vreau si eu... si cred ca tata va fi super incatat cand ii voi cere asta :)

miresicamica
29.04.2009, 19:12:45
asa ceva vreau si eu... si cred ca tata va fi super incatat cand ii voi cere asta :)
Si tata a fost super incantat si emotionat mai ales ca sunt singura la parinti,a fost foarte fericit.

litlangel
29.04.2009, 19:28:45
Si tata a fost super incantat si emotionat mai ales ca sunt singura la parinti,a fost foarte fericit.
eu sunt singura fata in familie...:) ca in rest, pana si catelusul e baiat :))

just
29.04.2009, 19:33:54
;)) ;)) buna asta

miresicamica
29.04.2009, 20:16:36
;)) ;)) ;)) ;)) ;))

natymotanel
30.04.2009, 12:57:36
Pai inseamna ca esti si cea mai rasfatata<:-P

litlangel
30.04.2009, 13:28:57
Pai inseamna ca esti si cea mai rasfatata<:-P
recunosc...;));)) iubi tot timpul imi zice... dar nu sunt in sensul rau, ci in sensul bun:> adica mie mi se pare bun, ca sunt mai copilaroasa si "jucausa" nu capricioasa si egoista :-":-" cel putin asa cred :">

queeny26
03.05.2009, 13:09:34

Super fain.Asa vreau sa fac si io.De la inceput nu am vrut domnisori si domnisoare pt.ca totusi avem amandoi o varsta26/32 si suntem impreuna de aproape 10 ani.
Tata o sa ma dea mirelui in biserica.Sunt de opninie ca este ceva mai special si mai de suflet.
Nu stiu cum sa fac sa imbrac o alta rochie la cununia civila iar cea de miresa la biserica.E cam greu sa planuiesti sirul evenimentelor...

litlangel
03.05.2009, 13:36:25
Super fain.Asa vreau sa fac si io.De la inceput nu am vrut domnisori si domnisoare pt.ca totusi avem amandoi o varsta26/32 si suntem impreuna de aproape 10 ani.
Tata o sa ma dea mirelui in biserica.Sunt de opninie ca este ceva mai special si mai de suflet.
Nu stiu cum sa fac sa imbrac o alta rochie la cununia civila iar cea de miresa la biserica.E cam greu sa planuiesti sirul evenimentelor...
fa-le in 2 zile diferite...:)

queeny26
03.05.2009, 13:50:12
fa-le in 2 zile diferite...:)

M-am gandit si la varianta asta dar nu stiu...ideea e ca sambata e nunta,duminica are loc masa organizata doar cu familia ,nasi si asa...iar luni iar party ca e ziua lu iubi si a lu nasu.O tinem 3 zile si 3 nopti ca-n povesti ...sa vezi ce fata o sa am dupa astea 3 zile..

andrea_2pac
10.12.2009, 14:26:20
si eu am o problema
eu sunt din baia sprie, nasii din cluj, mirele din cluj
mna, acu pt mire am gasit o casa de unde sa-l ia : bunica mea
dar nasii? k nu vreau sa ii impart fiecare din partea cui au venit, iar sa ii iau din cj sambata dimineata si sa ii port pana in baia sprie, e horror.
nu stiu de unde sa ii iau pe ei.
cat despre domnisorii de onoare nu inteleg ce rol au ei?
ok, domnisoarele vin cu mirele dupa nasi, dar cu d-sorii de onoare ce fac?

litlangel
10.12.2009, 14:47:32
si eu am o problema
dar nasii? k nu vreau sa ii impart fiecare din partea cui au venit, iar sa ii iau din cj sambata dimineata si sa ii port pana in baia sprie, e horror.
noi pe nasii nostri nu i-am luat de nicaieri, avand in vedere ca a fost o singura pereche au venit ei direct la mire acasa si de acolo dupa mine... la fel a fost si cand am fost nasi, ne-am dus noi la fini acasa...
daca vrei neaparat sa mearga alaiul dupa ei, gaseste un loc, o casa de a unui var, frate, matusi, unchi, stiu eu....
noi nu am avut nici domnisori, nici domnisoare...

miresicamica
10.12.2009, 15:41:50
si eu am o problema
La fel ca si la Litlangel asa a fost si la mine,nasii mei au venit la mine si nasii sotului la sot.
In februarie suntem si noi nasi si finii nostrii vor porni de acasa de undeva din satele din Maramures si nu vor veni dupa noi si apoi iar la ei,vom merge noi la ei si de acolo vom porni frumos tot alaiul.

lore_vasc
10.12.2009, 23:52:23
si eu am o problema
Domnisoarele de onoare au acelasi rol ca si domnisorii de onoare.Ele il duc de brat pana la mireasa acasa si au grija de el:Dpana il ,,dau pe mana miresei,,:)) iar domnisorii au grija de mireasa(sa nu se impiedice,sa-i aranjeze voalul daca ii prea lung etc etc) si o conduc pana la biserica sau starea civila de unde apoi mirele si mireasa sunt impreuna:)
Legat de nasi ai mei au venit la mine acasa si ai lui la el acasa;-)

miresicamica
11.12.2009, 09:49:48
Domnisoarele de onoare au acelasi rol ca si domnisorii de onoare.Ele il duc de brat pana la mireasa acasa si au grija de el:Dpana il ,,dau pe mana miresei,,:)) iar domnisorii au grija de mireasa(sa nu se impiedice,sa-i aranjeze voalul daca ii prea lung etc etc) si o conduc pana la biserica sau starea civila de unde apoi mirele si mireasa sunt impreuna:)
Legat de nasi ai mei au venit la mine acasa si ai lui la el acasa;-)
Cred ca e cel mai comod asa,nu trebuie sa te tot plimbi hai-hui.

violena
20.01.2010, 19:37:19
si noi cand am fost de nasi in septembrie anul trecut tot asa am facut... eram din partea miresei si am mers la ea acasa ... nu au mai venit dupa noi... e multa pierdere de timp si mai ales ca ceilalti nasi erau din herculane... si dupa ei nu aveau unde sa mearga

violena
20.01.2010, 19:40:12
noi am vrea sa mergem imbracati in costume populare la starea civila... mi se pare ca ar arata foarte fain si ar iesi niste poze superbe... insa daca facem in aceeasi zi starea civila cu nunta nu prea avem cum sa ne schimbam... mai ales ca sunt asa multe chestii de imbracat si eu sunt asa de nepriceputa....

dianag2008
21.01.2010, 14:55:02
noi am vrea sa mergem imbracati in costume populare la starea civila... mi se pare ca ar arata foarte fain si ar iesi niste poze superbe... insa daca facem in aceeasi zi starea civila cu nunta nu prea avem cum sa ne schimbam... mai ales ca sunt asa multe chestii de imbracat si eu sunt asa de nepriceputa....
si eu am vrut ceva de genu asta.am vazut la cineva poze si arata f bine.erau niste costume f simple si dragute si ea avea pe cap o cornita de flori.super mi s-a parut:x

newBride1
16.02.2010, 22:06:17
dianag2008 imi spui te rog unde ati facut pozele de la sedinta foto? si eu cautam ceva constructie veche si nu stiu niciuna pe langa BM si pozele tale sunt superbe :)

aandra
21.05.2010, 20:41:02
buna miresicilor:)la anul imediat dupa nunta mea voi fi nasa la o prietena tare draga mie. ma puteti ajuta va vor cu niste sfaturi si informatii?ea e din maramures iar eu nu prea stiu ce traditii legate de nasi sunt:( ce trebuie sa plateasca nasii?si ce trebuie sa faca?(stiu ca va avea2 perechi de nasi, cum se impart atributiile?help pls:)

Inghi
28.05.2010, 15:42:44
buna miresicilor:)la anul imediat dupa nunta mea voi fi nasa la o prietena tare draga mie. ma puteti ajuta va vor cu niste sfaturi si informatii?ea e din maramures iar eu nu prea stiu ce traditii legate de nasi sunt:( ce trebuie sa plateasca nasii?si ce trebuie sa faca?(stiu ca va avea2 perechi de nasi, cum se impart atributiile?help pls:)

buna, nu cred k te pot ajuta cu multe, inca nici miresica nu am fost...stiu doar k nasii isi golesc bine buzunarele la o nunta :)). stiu k nasii platesc lumanarile de la biserica, eventual panglica si isi platesc tortul nasilor ( daca vreti asa ceva) cel mai bine e sa vb si cu cealalta pereche sa vedeti cum mai vreti sa ii ajutati pe miri. poate un ajutor bun ar fi si starostele vostru sau al lor care acuma cam stie ce si cum...poate mai completeaza restul fetelor ceva

miresicamica
29.05.2010, 09:58:41
La nunta noastra nasii doar au raspuns,a fost decizia noastra sa ne ocupam de tot.
Am fost nasi in februarie si noi am cumparat doar panglica,mierea si piscoturile si raspunsul la restaurant.

Acum depinde foarte mult de miri si de ceilalti nasi,trebuie sa discutati toti ca sa nu cumparati si voi nasii un lucru si pe de cealalta parte sa se fi ocupat si mirii de acel lucru,deci discutati si luati decizii pe urma.

MedaT
22.06.2010, 10:03:26
Fetelor am si eu o intrebare. Nu stiti ceva traditii si obiceiruri de nunta din MM, in principal din zona Cavnic, Ocna Sugatag? Imi zicea verisoara mirelui ca ea a trebuit sa il intepe pe cumnatul ei cu un ac dar nu a stiu sa imi zica semnificatia. As vrea sa ii fac soacrei mele o bucurie si sa adopt cateva obiceiuri din MM chiar daca facem nunta la Cluj.
Merci.

violena
22.06.2010, 11:10:13
mirele meu este chiar de langa Cavnic, dar soacra nu mi-a zis de nici o traditie zonala care trebuie respectata... numai traditiile clasice, daca vrei sa te tii de ele...

cumnatul ei avand ce calitate la nunta? scuze ca pricep mai greu
Fetelor am si eu o intrebare. Nu stiti ceva traditii si obiceiruri de nunta din MM, in principal din zona Cavnic, Ocna Sugatag? Imi zicea verisoara mirelui ca ea a trebuit sa il intepe pe cumnatul ei cu un ac dar nu a stiu sa imi zica semnificatia. As vrea sa ii fac soacrei mele o bucurie si sa adopt cateva obiceiuri din MM chiar daca facem nunta la Cluj.
Merci.

MedaT
22.06.2010, 11:19:23
mirele meu este chiar de langa Cavnic, dar soacra nu mi-a zis de nici o traditie zonala care trebuie respectata... numai traditiile clasice, daca vrei sa te tii de ele...

cumnatul ei avand ce calitate la nunta? scuze ca pricep mai greu

Si al meu e de langa Cavinc, din Budesti.
Cumnatul respectiv era mirele;)), scuze trebuia sa fiu mai specifica.
Stiu ca la ei in sat vin cu caii impodobiti, evident ca asta nu o sa o facem, dar ma gandeam ca sunt ceva obiceiuri care se pastreaza in zonele respective. Nu vreau sa o intreb pe soacra pt ca vreau sa fie o surpriza.

violena
22.06.2010, 11:21:46
... aaa... in Budesti sunt tot felul de traditii care se pastreaza... nu ai de la altcineva de la cine sa te interesezi, sora mirelui? matusi? prietene ale mirelui? daca tot vrei sa ii faci o surpriza soacrei tale

Si al meu e de langa Cavinc, din Budesti.
Cumnatul respectiv era mirele;)), scuze trebuia sa fiu mai specifica.
Stiu ca la ei in sat vin cu caii impodobiti, evident ca asta nu o sa o facem, dar ma gandeam ca sunt ceva obiceiuri care se pastreaza in zonele respective. Nu vreau sa o intreb pe soacra pt ca vreau sa fie o surpriza.

MedaT
22.06.2010, 11:25:56
... aaa... in Budesti sunt tot felul de traditii care se pastreaza... nu ai de la altcineva de la cine sa te interesezi, sora mirelui? matusi? prietene ale mirelui? daca tot vrei sa ii faci o surpriza soacrei tale

Mirele are un frate care a fost plecat 10 ani din ro si nici el nu a facut nunta in mm. De acolo din sat eu nu stiu pe nimeni cu exceptia verisoarei care nu prea cunoaste obiceiurile. Dar ma mai interesez desi nu prea mai am mult timp.

CarmenBarbu
27.07.2010, 19:41:21
Super ideea. Cred ca ar fi grozav. Problema e ca si costumele sunt scumpe. Era bine sa le puteti inchiria.

violena
27.07.2010, 20:49:25
nu e problema de costume, bunica prietenului meu coase de mana costume populare, eu am un singur costum, insa al meu are si costume extrem de vechi... iar daca ii spunem de ideea asa atunci sigur o sa ne faca unele speciale sau o sa ne faca rost de unele vechi foarte frumoase

Super ideea. Cred ca ar fi grozav. Problema e ca si costumele sunt scumpe. Era bine sa le puteti inchiria.