PDA

Versiunea completa : Pachetel de data acasa invitatiilor

lore21
14.04.2011, 16:10:09
Va rog sa va exprimati fiecare dintre voi parerea despre pachetelul de dat acasa........daca se mai da clasica tuica de pruna si cu prajituri, daca se dau numai marturiile, etc......

MedaT
14.04.2011, 16:18:19
Va rog sa va exprimati fiecare dintre voi parerea despre pachetelul de dat acasa........daca se mai da clasica tuica de pruna si cu prajituri, daca se dau numai marturiile, etc......
Cred ca ramane la latitudinea fiecaruia. Eu de exemplu am dat o cutie de ciocolata si o sticla cu tuica de prune facuta de tata. O prietena a dat o sticla de vin si ciocolata, o alta sampanie si prajitura. Idei sunt.

Arina3891
14.04.2011, 16:20:13
Cred ca depinde foarte mult de ce invitati ai. Daca ai multi tineri si majoritatea de la oras, poti da linistita marturii, pe cand daca ai si persoane de varsta a II-a si a III-a sau de la tara, ar fi bine sa mergi pe varianta clasica: sticla cu bautura (vin, tuica, visinata, etc.) si prajitura.
La inceput si eu vroiam neaparat marturii, dar la un moment dat inainte de nunta cu cateva luni am auzit parerea bunicii sotului in legatura cu marturiile primite la o alta nunta. Era foarte revoltata ca ce urat din partea mirilor sa nu dea praji + bautura, ca nu si-au permis, etc.L-) Si mi-am dat seama ca in Romania oamenii inca nu sunt tocmai pregatiti sa primeasca alt fel de cadouri decat cele clasice, asa ca m-am hotarat sa dau vin + prajitura ambalata in cutie de carton.

lore21
14.04.2011, 16:49:24
Cred ca depinde foarte mult de ce invitati ai. Daca ai multi tineri si majoritatea de la oras, poti da linistita marturii, pe cand daca ai si persoane de varsta a II-a si a III-a sau de la tara, ar fi bine sa mergi pe varianta clasica: sticla cu bautura (vin, tuica, visinata, etc.) si prajitura.
La inceput si eu vroiam neaparat marturii, dar la un moment dat inainte de nunta cu cateva luni am auzit parerea bunicii sotului in legatura cu marturiile primite la o alta nunta. Era foarte revoltata ca ce urat din partea mirilor sa nu dea praji + bautura, ca nu si-au permis, etc.L-) Si mi-am dat seama ca in Romania oamenii inca nu sunt tocmai pregatiti sa primeasca alt fel de cadouri decat cele clasice, asa ca m-am hotarat sa dau vin + prajitura ambalata in cutie de carton.

Mie imi surade si ideea de a da marturii invitatiilor, insa prietenul meu zice ca lumea nu va stii sa aprecieze si va avea de comentat dupa aceea........
De aceea sunt indecisa.......

Arina, nu ai ceva poze cu pachetelul tau ca sa vad cum ai ambalat prajiturile?

Mersi :*

Arina3891
14.04.2011, 16:52:32
Mie imi surade si ideea de a da marturii invitatiilor, insa prietenul meu zice ca lumea nu va stii sa aprecieze si va avea de comentat dupa aceea........
De aceea sunt indecisa.......

Arina, nu ai ceva poze cu pachetelul tau ca sa vad cum ai ambalat prajiturile?

Mersi :*
Din pacate nu am. La mine de fapt a fost un minitortulet care a fost ambalat intr-un mini-pachetel de tort de genul acesta:
460456

oana_adela
14.04.2011, 22:14:40

sunt de acord cu tine, romanii nu sunt inca foarte pregatiti sa primeasca in locul prajiturii si a sticlei de tuica marturii. fiecare are acasa un copil/ nepot/ bunic etc. care parca asteapta sa i se duca ceva de la nunta...iar acel ceva trebuie sa fie in mod obligatoriu ceva dulce si ceva bautura. asa e "traditia" la noi/:)

eu le-am ales pe ambele, ca sa fie toata lumea multumita. voi da si marturii si pachet la plecare

CocolinoC
14.04.2011, 22:33:08
sunt de acord cu tine, romanii nu sunt inca foarte pregatiti sa primeasca in locul prajiturii si a sticlei de tuica marturii. fiecare are acasa un copil/ nepot/ bunic etc. care parca asteapta sa i se duca ceva de la nunta...iar acel ceva trebuie sa fie in mod obligatoriu ceva dulce si ceva bautura. asa e "traditia" la noi/:)

eu le-am ales pe ambele, ca sa fie toata lumea multumita. voi da si marturii si pachet la plecare
Mie chiar imi place traditia cu sticla si prajiturica...Imi aminteste de copilarie cand ii asteptam pe ai mei acasa nerabdatori sa ne aduca prajitura de la nunta :-p Parca avea ceva special , niciodata nu-mi cadea asa bine o prajitura ca si aceea :))
Plus ca e f greu sa dai ceva necomestibil care sa multumeasca pe toata lumea...evantai, brose, trabucuri, rame foto etc, nimic nu e atat de sigur ca si cadoul clasic. Parerea mea....

lore21
15.04.2011, 08:42:52
Cred ca m-am hotarat.....o sa le dam invitatiilor un pachetel la plecare, deoarece majoritatea persoanelor cu care am vorbit si care au avut nunta mi-au spus ca lumea e mult mai multumita cand primeste o sticla de bautura si ceva dulce, decat un evantai sau alte lucruri marunte......care la urma urmei nu sunt pe placul tuturor.....

adinuca
03.05.2011, 13:58:46
Noi o sa dam o sticluta mica de vin si prajituri asortate, deorarece stim ca marturiile o sa prinda doar la tineri si nu are sens sa facem cheltuieli aiurea ca invitatii sa le lase pe masa sau sa le arunce la gunoi

pinkdiva
06.05.2011, 09:34:01
mda... si eu ma gandesc de luni intregi ce sa fac... stiu peroane care nu au dat nimic la plecare... Nici asta nu mi se pare personal o avrianta buna, dar parca nici marturia de forma "cinci bombonele in tulle". Nu stiu ce sa zic... pana la urma cred ca voi da sticluta cu tuica si o voi decora/ orna cu un card de multumire si ceva panglici, flori .... nu sunt inca 100% convinsa dar tind inspre asta. prajitura nu dau. este suficienta mancare la nunta nu vad de ce sa ma mai cheltui si cu asta. oricum am cam depasit bugetul si incerc sa reduc de unde pot si acolo unde nu este absolut necesar sa cheltui sume enorme.

AndreeaCo
06.05.2011, 11:45:29
Noi am dat o sticla de vin mare ,adica din aia normala la 750 ml pe care am lipit o eticheta personalizata (arata la fel ca invitatiile de nunta,numerele de masa si tabelul cu invitati -adica a respectta acelasi design si ni le-am facut la firma care ne-a facut si inv,etc) pe care era scris un citat despre vin . si multumim pt participare,numele noastre si data nuntii..o sa caut etichetele o sa le fac o poza si o sa postez zielle astea...Am mai dat si un minitortulet intr-o cutie aurie de carton (dina aia cu toarta) .Lumea a fost foarte incantata de cele primite si asa cum scria o fosta miresica mi-am amintit si eu de copilarie si cum asteptam sa vina parintii de la nunta sa mananc prajitura :) ....Eu zic ca e mai ok sa dai pachetelul dar pana la urma fiecare face cum doreste...

MonBibi
10.05.2011, 08:03:16
Avand in vedere ca mereu m-am opus traditiei, o fac si in ceea ce priveste cadoul de la sfarsit. Pentru femei am cumparat deja niste evantaie de alea de puf/pene...insa mi-e tare greu sa ma hotarasc ce dau la barbati. Prajituri sa manance la nunta...eu vreau ca invitatii sa ramana cu o amintire palpabila de la nunta noastra, ceva pe care cand le cade ochii, sa le aminteasca de noi. Dar probabil din lipsa de inspiratie, barbatilor le voi da o sticla de vin....initial vroiam cate un trabuc, dar cum nu toti fumeaza....Ma rog, nici vin nu ea toata lumea :-"

Aveti careva alte idei pentru cadou barbati, in afara de bautura/trabuc? La un moment dat ma gandeam sa le fac cate un breloc, dar a picat si asta, nu mai stiu din ce motive

ema_m
17.05.2011, 10:12:46
Avand in vedere ca mereu m-am opus traditiei, o fac si in ceea ce priveste cadoul de la sfarsit. Pentru femei am cumparat deja niste evantaie de alea de puf/pene...insa mi-e tare greu sa ma hotarasc ce dau la barbati. Prajituri sa manance la nunta...eu vreau ca invitatii sa ramana cu o amintire palpabila de la nunta noastra, ceva pe care cand le cade ochii, sa le aminteasca de noi. Dar probabil din lipsa de inspiratie, barbatilor le voi da o sticla de vin....initial vroiam cate un trabuc, dar cum nu toti fumeaza....Ma rog, nici vin nu ea toata lumea :-"

Aveti careva alte idei pentru cadou barbati, in afara de bautura/trabuc? La un moment dat ma gandeam sa le fac cate un breloc, dar a picat si asta, nu mai stiu din ce motive

poti sa faci niste rame foto micute cu poza voastra. ideea cu brelocul nu e rea .

Senseia
19.05.2011, 09:00:48
Si mie mi-a dat batai de cap subiectul asta! Am tot cautat marturii pe site-urile din state si-am gasit o groaza de chestiute dragute, de bun gust, dar inainte de a le comanda am stat sa analizez ce anume imi amintesc c-am primit de la toate nuntile la care am fost. In mod ciudat amintirile cele mai placute erau legate de gust: pralinele belgiene primite la nunta verisoarei mele, ciocolata cu martipan de la Mozart...
Si uite asa am ajuns la concluzia ca nunta pentru mine nu e completa daca a doua zi dimineata nu savurez o bucatica de ciocolata gandindu-ma cu placere la ziua anterioara.
Genul asta de placere primara sau mai putin primara ne caracterizeaza pe toti. Unii vor spune "Ce frumos a fost!", altii "E buna ciocolata asta...", cert e ca asta e gustul care vreau sa ramana in urma nuntii mele... dulce.

anca3086
06.07.2011, 20:50:17
”Noi am dat o sticla de vin mare ,adica din aia normala la 750 ml pe care am lipit o eticheta personalizata (arata la fel ca invitatiile de nunta,numerele de masa si tabelul cu invitati -adica a respectta acelasi design si ni le-am facut la firma care ne-a facut si inv,etc) pe care era scris un citat despre vin . si multumim pt participare,numele noastre si data nuntii..o sa caut etichetele o sa le fac o poza si o sa postez zielle astea...Am mai dat si un minitortulet intr-o cutie aurie de carton (dina aia cu toarta) .Lumea a fost foarte incantata de cele primite si asa cum scria o fosta miresica mi-am amintit si eu de copilarie si cum asteptam sa vina parintii de la nunta sa mananc prajitura :) ....Eu zic ca e mai ok sa dai pachetelul dar pana la urma fiecare face cum doreste...”

AndreeaCo imi poti spune te rog de la ce cofetarie ai comandat minitortuletele in cutie aurie si cat au costat.
Multumesc

anca3086
07.07.2011, 14:04:36
Salut fetelor,

nu stiti unde as putea gasi sticle de bauturi alcoolice (votca, whisky, lichior etc) la 20 ml sau la 50 ml? am gasit la sigma dar sunt cam scumpe, intre 5 si 12 lei, altundeva in Cluj-Napoca sau in judet daca stiti sau aflati va rog sa ma anuntati.
Multumesc :)

dya_net
25.08.2011, 09:05:30
cred ca am gasit topicul unde sa pun intrebarea....(scuze pt cele care o sa mai cititi inca o data intrebarea mea, dar cum nu am gasit din prima topicul... :">).Bun, deci intrebare:
voi v-ati ganditi sa dati pachetel si pt staroste, dj, video, foto?...ca din moment ce ii calculam ca si pers la nunta nu stim cum sa facem pt final sa ii luam in considerare si la pachetele pt acasa sau nu?
voi ati procedat sau cum v-ati gandit sa faceti? :D

andi5
25.08.2011, 09:18:42
cred ca am gasit topicul unde sa pun intrebarea....(scuze pt cele care o sa mai cititi inca o data intrebarea mea, dar cum nu am gasit din prima topicul... :">).Bun, deci intrebare:
voi v-ati ganditi sa dati pachetel si pt staroste, dj, video, foto?...ca din moment ce ii calculam ca si pers la nunta nu stim cum sa facem pt final sa ii luam in considerare si la pachetele pt acasa sau nu?

eu ti-am raspuns aici ;;)
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3966

anca_87
25.08.2011, 10:38:14

Noi am dat pachetel si pentru staroste, dj si foto video.

cristie
26.08.2011, 22:45:03
Fetelor,
cine stie de unde pot sa cumpar un vin bun de dat acasa la pachet invitatilor dar nici pretul sa nu fie prea mare?

mh_iulia
03.10.2011, 12:49:38
Buna tuturor,

Noi am dat acasa...o sticla de tuica de 200 ml si un borcanas cu miere si nuci. Toate ambalate de noi. Inclusiv etichetele pt sticle si etichetele cu sigiliu pt borcanase. Ne durea mana la cat am taiat. :)
Nu am vrut sa dau prajituri ca mie personal a 2a zi dupa nunta nu imi trebuie nimic de mancare. Cu atat mai mult ceva cu crema.

Mierea m-am gandit ca e mai ok. A fost apreciata de multi si noi am iesit si ok la pret, per invitat.
Ce am cumparat: mierea, sticlele si borcanasele.

drox
29.10.2011, 13:49:30
Buna,
mh_iulia (http://www.miresici.ro/member.php?u=43901) vroiam sa te intreb de unde ai luat borcanasele pt. miere si cat te-au costat?
Ms

mh_iulia
31.10.2011, 13:41:03
Buna,

Borcanasele le-am luat de la Perpetuum, pe Bd Muncii in Cluj. Se dau doar in pachete de cate 50 bucati. Au costat 1.5 lei / bucata. Ale mele erau hexagonale de 47 ml. dar sunt diverse modele. Uita-te si pe site-ul lor, daca vrei. Au diverse modele si cele mici sunt cele mai scumpe. :)

Nu scriu numele site-ului ca sa nu se creada ca fac publicitate dar daca nu il stii iti trimit mesaj privat.
:)

Buna,
mh_iulia (http://www.miresici.ro/member.php?u=43901) vroiam sa te intreb de unde ai luat borcanasele pt. miere si cat te-au costat?
Ms

drox
02.11.2011, 08:57:06
Ms mult. o sa ma uit pe site. L-am gasit :)

millena
09.11.2011, 17:46:37
Un foarte bun prieten de-al meu a avut nunta pe 24 septembrie 2011.

Pachetul pentru acasa a constat in:
- 1 sticla de 500 ml de tuica de prune - personalizata cu autocolant transparent, printat color (sticla veritabila, nu plastic)
- 2 pahare de tuica personalizate prin sablare - cu semnaturile celor doi
- totul ambalat in cutie de carton personalizata

Astfel, a fost si modern, si traditionalist: a reusit sa dea 'bauturica', dar si sa ofere ceva palpabil, care sa ramana in amintirea invitatilor pentru multa vreme (paharele).

De notat ca pe nici unul din obiecte nu a scris numele lui si al sotiei, nici data nuntii, asa incat mai ales paharele pot fi folosite fara grija de a deveni... invechite.

Paharele le-am personalizat chiar eu... Daca sunteti interesate, va pot ajuta cu personalizari pe pahare si sticle, inclusiv cu realizarea ambalajelor de carton sau a pungilor de hartie personalizate.

Ma intereseaza pe mine cutii de carton pentru sticle de vin de 750 mil. Ma poti ajuta? Mersi

millena
09.11.2011, 17:53:32
Fetelor,
cine stie de unde pot sa cumpar un vin bun de dat acasa la pachet invitatilor dar nici pretul sa nu fie prea mare?

Eu mi-am cumparat chiar weekendul trecut vin de dat acasa: butelie la 750 ml de la Metro. Daca urmaresti ofertele de la metro. selgros. cora etc, au oferte la butelii de vin. mie mi-a iesit butelia la 4, 80. Si vinul e bun de la Murfatlar. a fost ceva oferta speciala. eu am tot urmarit ofertele lor. Cand am vazut un vin mai ieftin, am cumparat o butelei sa bem sa vedem cum e. am gasit si vinuri la 3 lei si un pic dar cand le-am gustat nu prea era de calitate.
Pot sa iti mai recomand de la podgoriile Pancota-Minis (vinul e foarte bun - eu cel varsat din ziua nuntii il voi lua de la ei, fratele meu a avut la nunta de acolo si a fost laudat de bautorii de vin) ei au acolo si pentru cadou de dat acasa. La ei este butelie de 500 ml la 5 lei, eticheta ti-o faci tu. Si daca cumperi peste o anumita cantitate fac reducere.

Daca mai ai intrebari, te rog sa imi spui.

Spor la pregatiri

oana_adela
09.11.2011, 19:27:25
Ma intereseaza pe mine cutii de carton pentru sticle de vin de 750 mil. Ma poti ajuta? Mersi

noi am luat cutiile (dreptunghiulare pt sticle de vin si praji, au fost mov si inscriptionate cu auriu) de la firma din gherla (sau dej, nu mai retin exact). cel mai bine e sa astepti pana la inceputul anului viitor, vor fi la targ cu oferte si reduceri. daca vrei detalii despre firma si nu numai, spune-mi si o sa caut pliantul cand merg pe la ai mei.

millena
12.11.2011, 11:31:19
noi am luat cutiile (dreptunghiulare pt sticle de vin si praji, au fost mov si inscriptionate cu auriu) de la firma din gherla (sau dej, nu mai retin exact). cel mai bine e sa astepti pana la inceputul anului viitor, vor fi la targ cu oferte si reduceri. daca vrei detalii despre firma si nu numai, spune-mi si o sa caut pliantul cand merg pe la ai mei.

Mersi tare mult de raspuns. Am sa astept targurile de la anul, daca zici ca va veni firma resp. Oricum am sa ma interesez eu si daca nu gasesc, am sa te rog sa imi dai datele. Nu vreau sa te pun acuma sa rascolesti dupa ei. Mersi oricum

piticot21
23.01.2012, 11:19:12
Buna,

Vin si eu cu o sugestie legata de pachetelele de dat acasa. Am luat ideea de la viitorii nostri nasi: tuica de prune in sticla de sticla cu autocolant cu poza noastra de gatul caruia (al sticlei) sa fie legat un pachetel cu bombonele(pe post de marturie). Noua ne-a placut tare mult.O sa pun si poza diseara dupa ce ajung acasa.

piticot21
24.01.2012, 22:16:33
Am revenit cu poze... Imi cer scuze pentru claritate dar sunt facute cu telefonul.

ioanachiorean
25.01.2012, 16:35:04
Salut, noi am cumparat deja pentru pachetul pentru invitati sampanie si de asemenea vom avea o cutie cu prajituri. Nu am vrut tuica de prune dar nici vin. Sper sa fie o idee inspirata cu sampania.:)

alexush
25.01.2012, 18:48:17
Salut, noi am cumparat deja pentru pachetul pentru invitati sampanie si de asemenea vom avea o cutie cu prajituri. Nu am vrut tuica de prune dar nici vin. Sper sa fie o idee inspirata cu sampania.:)

Si eu vreau sa dau tot sampanii micute pentru invitati dar nu le dau si prajituri, voi da marturii (semne de carte) si cine vrea o sa poata sa isi ia prajituri de la candy -bar si sa isi puna in cutii sa duca acasa.

Blecky
06.03.2012, 08:21:33
Fetelor care ati dat cutii de ciocolata invitatilor, de unde le-ati cumparat?
Eu stiu doar in Central, la parter si la Mozart Cafe.
Cum s-a comportat ciocolata in timpul verii? :)

Blue_Selene
20.04.2012, 19:34:42
Fetelor care ati dat cutii de ciocolata invitatilor, de unde le-ati cumparat?
Eu stiu doar in Central, la parter si la Mozart Cafe.
Cum s-a comportat ciocolata in timpul verii? :)

Si la Friandise au cutii cu praline... Tot acolo am vazut o tableta de cicolata pe care se pot scrie initialele mirilor sau orice altceva. Arata foarte bine, cu niste seminte si nuci mari pe spate.

Noi inca nu ne-am hotarat ce dam... Parca o cutie de praline mi se pare prea putin. Pe de alta parte nici clasicul pachet cu prajituri si sticla de... ce-o fi... nu ma incanta. :|

mihaelah
21.04.2012, 12:00:34
Si la Friandise au cutii cu praline... Tot acolo am vazut o tableta de cicolata pe care se pot scrie initialele mirilor sau orice altceva. Arata foarte bine, cu niste seminte si nuci mari pe spate.

Noi inca nu ne-am hotarat ce dam... Parca o cutie de praline mi se pare prea putin. Pe de alta parte nici clasicul pachet cu prajituri si sticla de... ce-o fi... nu ma incanta. :|
Buna. Stii cumva si preturile pt praline si tablete de ciocolata?

alis74
24.04.2012, 09:36:41
Buna fetelor,ati avut careva la nunta candy bar si daca da de unde v-ati comandat prajiturelele ? au venit ei si vi l-au facut?
Multumec mult pentru ajutor.

Blecky
24.04.2012, 10:51:25
Buna fetelor,ati avut careva la nunta candy bar si daca da de unde v-ati comandat prajiturelele ? au venit ei si vi l-au facut?
Multumec mult pentru ajutor.

Noi am comandat prajiturile de la Friandise, ei le vor duce la restaurant si le vor aranja pe platouri.
Am vazut si baruri de prajituri si fructe facute in intregime de ei si aratau bine.

La noi, ei se vor ocupa doar de prajituri, de fructe si aranjarea mesei se vor ocupa cei de la firma de organizari evenimente.

Blecky
24.04.2012, 10:53:08
Buna. Stii cumva si preturile pt praline si tablete de ciocolata?

Asta as vrea sa aflu si eu, ca am fost acolo, dar prinsa cu tortul am uitat sa intreb si asta. #-o

Blue_Selene
24.04.2012, 17:01:17
Asta as vrea sa aflu si eu, ca am fost acolo, dar prinsa cu tortul am uitat sa intreb si asta. #-o

Am fost eu azi sa comand patiseria pt candy bar si am mai intrebat. Tableta de ciocolata e 6 ron, o cutiuta cu 4 ciocolatele tot 6 ron, sau in loc de cele 4 ciocolatele o singura mini tableta la 4 ron. O cutie un pic mai mare, nu mai stiu cate praline incapeau in ea era la 8,5 ron. Le puteti vedea pe profilul lor de fb ca sa intelegeti, ca asa din ce descriu eu aici nu stiu daca se intelege ceva. ;-)

nanutzacj
26.04.2012, 19:01:39
Nu înțeleg ceva... dacă se da pachetel la final nu se mai dau marturii , sau se da si una si alta?

Blue_Selene
28.04.2012, 11:13:15
Nu înțeleg ceva... dacă se da pachetel la final nu se mai dau marturii , sau se da si una si alta?

In principiu fiecare face cum vrea! ;-) De obicei daca dai pachet la final, nu mai dai si marturii... dar de ex eu am fost la o nunta unde pe masa am gasit o rama foto/place card care a fost si marturie, iar la final am primit si o sticla de vin. Personal mi se pare mult sa dai si una si alta, dar fiecare stie cum sta cu bugetul...

Noi ne-am hotarat sa dam la final o sticla de vin (inca nu am hotarat de care, dar nu ceva ieftineala dubioasa cum s-a speriat mama =))). Cum mai zicea o miresica, daca urmaresti ofertele poti gasi sticle de vin foarte bun si sub 10 ron. Iar pungile personalizate ne costa 1,8 ron, deci eu zic ca e ok. In plus o sa pregatim niste caserole si fiecare poate sa-si ia ce vrea de la candy bar, ca oricum cred ca o sa ramana o gramada de prajituri.

nanutzacj
28.04.2012, 23:39:57
In principiu fiecare face cum vrea! ;-) De obicei daca dai pachet la final, nu mai dai si marturii... dar de ex eu am fost la o nunta unde pe masa am gasit o rama foto/place card care a fost si marturie, iar la final am primit si o sticla de vin. Personal mi se pare mult sa dai si una si alta, dar fiecare stie cum sta cu bugetul...

Noi ne-am hotarat sa dam la final o sticla de vin (inca nu am hotarat de care, dar nu ceva ieftineala dubioasa cum s-a speriat mama =))). Cum mai zicea o miresica, daca urmaresti ofertele poti gasi sticle de vin foarte bun si sub 10 ron. Iar pungile personalizate ne costa 1,8 ron, deci eu zic ca e ok. In plus o sa pregatim niste caserole si fiecare poate sa-si ia ce vrea de la candy bar, ca oricum cred ca o sa ramana o gramada de prajituri.

Aha , ok am înțeles. Multumesc mult.
Voi cam câți bani alocați pt cadoul invitatilor?

Blue_Selene
29.04.2012, 08:25:03
Aha , ok am înțeles. Multumesc mult.
Voi cam câți bani alocați pt cadoul invitatilor?

Avem bugetul de 10 ron/persoana, dar sper sa iesim mai ieftin.

Risha
30.04.2012, 17:01:21
Noi in pachetel o sa dam niste mini-tortulete (cu ciocolata si fructe de padure) cam la 200g si o sticluta de vin de 0,25l, iar ca pungi am ales niste pungi de cadouri colorate. Nu mai dam marturii, in schimb ne-am gandit sa dam si un loz in plic la prima cafea.

lotus
02.05.2012, 21:35:55
10 lei /persoana .....stai sa vedem! Noi ne-am gandit sa dam cate o marturie de carton (1 leu/persoana, fiecare invitat primeste o marturie) in care intra vreo 10 bombonele, apoi sticla de sticla de 500ml cu tuica de la tata socru (3 lei - sticla) si ramane sa stabilim daca punem cutie cu bomboane de ciocolata de Heidi (6-8 lei) sau minitort de 5-6 lei. Deci se aduna cel putin 10 lei/pachet . Daca pachetul se da la cuplu, iese minim 11 lei (cu 2 marturii). Pachetul se mai da, dupa caz, la invitati "single", 10 lei. Asta daca nu mai socotim punga, catre 2 lei. Si tuica...e gratis? Sa zicem ca e cadou din partea parintilor! :D
Deci daca tragem linie.... per cuplu : 2 + 3 + 6 + 2 = 13 lei.
Voua cat va iese?

lotus
02.05.2012, 21:36:52
Noi in pachetel o sa dam niste mini-tortulete (cu ciocolata si fructe de padure) cam la 200g si o sticluta de vin de 0,25l, iar ca pungi am ales niste pungi de cadouri colorate. Nu mai dam marturii, in schimb ne-am gandit sa dam si un loz in plic la prima cafea.

De la ce laborator iei ciocolata si fructe de padure? Suna foarte interesant! :D

Blue_Selene
03.05.2012, 07:39:41
10 lei /persoana .....stai sa vedem! Noi ne-am gandit sa dam cate o marturie de carton (1 leu/persoana, fiecare invitat primeste o marturie) in care intra vreo 10 bombonele, apoi sticla de sticla de 500ml cu tuica de la tata socru (3 lei - sticla) si ramane sa stabilim daca punem cutie cu bomboane de ciocolata de Heidi (6-8 lei) sau minitort de 5-6 lei. Deci se aduna cel putin 10 lei/pachet . Daca pachetul se da la cuplu, iese minim 11 lei (cu 2 marturii). Pachetul se mai da, dupa caz, la invitati "single", 10 lei. Asta daca nu mai socotim punga, catre 2 lei. Si tuica...e gratis? Sa zicem ca e cadou din partea parintilor! :D
Deci daca tragem linie.... per cuplu : 2 + 3 + 6 + 2 = 13 lei.
Voua cat va iese?

Iesiti foarte bine daca nu mai trebuie sa platiti tuica! ;-) Si noi vroiam la inceput sa dam tuica, dar cand am pus in balanta pretul foarte mare si bataia de cap cu umplutul si personalizatul sticlelor, am zis ca nu merita.
La noi bugetul de 10 lei/pers include doar vinul si punga personalizata. Evident ca daca vrei sa mai dai si tortulet sau prajituri creste pretul. Pana la urma fiecare stie cat ii e bugetul si cat is permite sa se intinda la capitolul asta... :-p

Risha
03.05.2012, 08:01:42
De la ce laborator iei ciocolata si fructe de padure? Suna foarte interesant! :D
De la Patigram... i-am intrebat ce tortulete au si mi-au zis: ciocolata, vanilie, caramel. Am insistat: "Dar ceva cu fructe nu aveti?"... "Pai, ba da... fructe de padure...":))

Mie imi iese asa: Punga: 1,20 lei + tortulet 5,5 lei + vin 4,77 lei = 11,47 lei

dbodarneag
23.05.2012, 14:54:16
Eu am dat un pachet compus din 1 sticla 500 ml cu tuica, 2 pahare de tuica - toate personalizate prin matuire - intr-o cutie de carton facuta exact pe dimensiunile sticlei si paharelor, personalizata serigrafic cu simbolul grafic format din initialele noastre.

A fost un cadou de efect, deja ma suna lumea sa intrebe unde l-am facut :)

mdany
06.09.2012, 20:15:09
Eu am dat un pachet compus din 1 sticla 500 ml cu tuica, 2 pahare de tuica - toate personalizate prin matuire - intr-o cutie de carton facuta exact pe dimensiunile sticlei si paharelor, personalizata serigrafic cu simbolul grafic format din initialele noastre.

A fost un cadou de efect, deja ma suna lumea sa intrebe unde l-am facut :)

imi spui te rog cat te-a costat toata "afacerea" cu pachetul?

Buna tuturor! Nu stiti careva ceva magazin de plastice din cluj sau orasele apropiate de unde as putea achizitiona pet-uri la un pret f bun pentru tuica de dat acasa? (200-250-330 ml) sau ceva site in eventualitate ca v-ati comandat deja si merita cele care ati trecut deja prin experienta asta!
mult spor la pregatiri si sa iasa totul asa cum va doriti!:>

papusha23
07.09.2012, 00:33:50
Buna tuturor! Nu stiti careva ceva magazin de plastice din cluj sau orasele apropiate de unde as putea achizitiona pet-uri la un pret f bun pentru tuica de dat acasa? (200-250-330 ml) sau ceva site in eventualitate ca v-ati comandat deja si merita cele care ati trecut deja prin experienta asta!

Buna. Daca dai search sticle si borcane pe google vei gasi un site ce are rezidenta in Cluj. Are chiar categoria marturii de nunta si sunt fooarte dragute. De acolo am cumparat pentru eveniment niste borcanase pt miere. Ma gandesc ca ar fi mai de efect daca ar fi din sticla de sticla decat pet-uri din plastic.

Bafta.

Roxynutza
07.09.2012, 05:48:05

Buna!
Trimite-i un PM Laurei (user Laura_Pasca) pt ca ea si-a comandat de undeva din zona sticle de genul asta :)

PS: pt a putea PM trebuie sa ai un nr minim de mesaje postate, cred ca 10.

Roxynutza
07.09.2012, 05:48:55
Buna. Daca dai search sticle si borcane pe google vei gasi un site ce are rezidenta in Cluj. Are chiar categoria marturii de nunta si sunt fooarte dragute. De acolo am cumparat pentru eveniment niste borcanase pt miere. Ma gandesc ca ar fi mai de efect daca ar fi din sticla de sticla decat pet-uri din plastic.

Bafta.

Dar pretul este considerabil mai mare la cele din sticla. :(

roxa_c
24.09.2012, 10:15:10
Salut

Eu am vrut sa pastrez traditia si am dat prajitura si vin. Cum a mai spus o alta miresica, toata lumea mi-a spus ca prajiturile le-au prins foarte bine a doua zi. Sticla de tuica am dat-o mai mult de dragul sticlelor, pe care si eu le-am luat de pe [] Le-am adaugat o eticheta legata cu ata de gura sticlei. Au iesit foarte dragute.
Prajiturile le-am luat de cofetaria Rusalca din Turda. E de neegalat in pret si calitate. Au gust exact ca la mama acasa :-)

Am atasat o poza cu prajiturile de la Rusalca pe care le-am avut si la restaurant ca si bufet de dulciuri.

Elenushk
09.10.2012, 20:51:19
noi ne-am facut marturiile aproape singuri :) ajutate de prietenele mele :)
am cumparat sticlute de 106 ml, de la Perpetuum, cu tot cu capac. apoi de la o mercerie & magazin de textile am gasit panza rustica, de canepa si sfoara in acelasi stil. Mirele a lucrat un pic in photoshop si a facut niste etichete dragute cu initalele noastre, iar pe spate - o albina vesela. iar mierea am luat-o de la un distribuitor gasit in piata on-line. si din piata M. Viteazu am luat 300 gr miez de nuca, cate o bucatica pt fiecare borcan.
in cateva ore am turnat mierea in borcanase, le-am acoperit cu bucati de material si sfoara prin care am trecut eticheta et voila!
in punga am mai adaugat un CD cu piesele noastre preferate- cine nu ne cunoastea suficient, ne-a descoperit poate sub alta forma! :) coperta CD-ului am facut-o la un copy-shop din Centru (in prealabil sotul a utilizat acelasi model ca si pe eticheta, la o scara mai mare, pentru CD).
Rezultatul il puteti vedea mai jos! Pungile le-am luat simple, de pe Traian 28.
cost total: 9.5 l miere * 18 lei= 171 lei
85 borcanase*1.35lei= 115 lei
panza & sfoara = 5 lei
100 CDuri = 80 lei
imprimare coperta CD= 70 lei
pungi cadouri = 80 lei
Total: 521 lei pentru 85 de pungi. eu zic ca am iesit bine! :)

ioanamaria2
25.10.2012, 19:37:32
O idee care mie mi-a placut mult...
Am primit la o nunta pachetul cu prajitura si sticla de tuica. La sticla erau legate 2 lozuri. Lozuri din acelea de la loteria romana care se numesc luzul mirilor sunt la 1 leu. A fost tare dragut cand am descoperit ca am si castigat....

sweetsele
18.01.2013, 22:00:33
Am citit multe pareri, concluzia e ca fiecare alege ce-i place, dar eu as vrea sa stiu ce se mai poarta in materie de cadou pt invitati? Eu sunt in afara si nu am mai fost la o nunta de secole...8-|

martie
16.04.2013, 18:19:17
Am citit multe pareri, concluzia e ca fiecare alege ce-i place, dar eu as vrea sa stiu ce se mai poarta in materie de cadou pt invitati? Eu sunt in afara si nu am mai fost la o nunta de secole...8-|

Eu nu am vrut sa dau tuica sau vin si prajituri asa ca am dat cutii de rafaello :)

Codruta_C
09.05.2013, 19:43:50
Salut.
A dat cineva prajituri la pachet facute de o cofetareasa?
Eu asa vreau sa fac si nu stiu unde sa gasesc cutii dragute in care sa pun prajiturile.
help, pls :)

Dannny24
10.05.2013, 07:43:04
Salut.
A dat cineva prajituri la pachet facute de o cofetareasa?
Eu asa vreau sa fac si nu stiu unde sa gasesc cutii dragute in care sa pun prajiturile.
help, pls :)

Ai cautat la cei de la Indigo (care fac si invitatii, sticle, cutii etc.)? Eu de la ei voi lua pungile, cutiile si sticlele.

Codruta_C
10.05.2013, 08:15:43
Ai cautat la cei de la Indigo (care fac si invitatii, sticle, cutii etc.)? Eu de la ei voi lua pungile, cutiile si sticlele.

Multumesc pt pont ;)

Dannny24
13.05.2013, 13:12:57

Am auzit si eu ca cica "nu mai e la moda" sa dai tuica / vin si prajituri, dar noi asa vom face - o sticluta de 330 ML de tuica de casa si o caserola de prajituri.

Kalini
14.05.2013, 14:03:32
Am auzit si eu ca cica "nu mai e la moda" sa dai tuica / vin si prajituri, dar noi asa vom face - o sticluta de 330 ML de tuica de casa si o caserola de prajituri.

Nu e vorba de "moda", ci de felul si directia in care au evoluat nuntile in timp...Oricum, tipul de nunta ales, tematica si modul de organizare impun cateva reguli si in acest sens, al "pachetelelor" de dat acasa.

Dannny24
14.05.2013, 23:55:00
Nu e vorba de "moda", ci de felul si directia in care au evoluat nuntile in timp...Oricum, tipul de nunta ales, tematica si modul de organizare impun cateva reguli si in acest sens, al "pachetelelor" de dat acasa.

Sincer, eu inafara de 2 nunti de anul acesta, mereu am primit vin / tuica si prajituri. Aici ma refer la nuntile din ultimii 4 ani, deci nu pot sa zic ca sunt total pe dinafara la acest capitol. Nunta noastra nu va fi tematica, dar nici clasica. Insa totusi la acest capitol am decis sa "respectam traditia", ca sa spun asa.

Kalini
16.05.2013, 13:46:22
Sincer, eu inafara de 2 nunti de anul acesta, mereu am primit vin / tuica si prajituri. Aici ma refer la nuntile din ultimii 4 ani, deci nu pot sa zic ca sunt total pe dinafara la acest capitol. Nunta noastra nu va fi tematica, dar nici clasica. Insa totusi la acest capitol am decis sa "respectam traditia", ca sa spun asa.

Povestea cu traditia e lunga, cu radacini in "marturiile" de pe alte meleaguri. Fiecare alege ceea ce i se potriveste, asa este normal.

Asherit
23.07.2013, 12:24:14
Eu merg in fiecare weekend la nunti, daca nu ca invitat, atunci datorita jobului. Si nu am vazut nicio nunta anul acesta fara caserola de prajituri. In schimb,nu toti au dat tuica/vin.

Si totusi, pentru ca in Galati nu eram obisnuita asa, m-am trezit ca mai am 12 zile pana la nunta si nu am prajituri pentru invitati. Mie imi e indiferent daca primesc sau nu la o nunta, dar aleg sa le dau invitatilor, mai gusta si ei ceva dulce si nici nu se aud vorbe dupa aia ca moldoveanca nu le-a dat prajituri :D

addiana
24.07.2013, 09:12:35
Eu merg in fiecare weekend la nunti, daca nu ca invitat, atunci datorita jobului. Si nu am vazut nicio nunta anul acesta fara caserola de prajituri. In schimb,nu toti au dat tuica/vin.

Si totusi, pentru ca in Galati nu eram obisnuita asa, m-am trezit ca mai am 12 zile pana la nunta si nu am prajituri pentru invitati. Mie imi e indiferent daca primesc sau nu la o nunta, dar aleg sa le dau invitatilor, mai gusta si ei ceva dulce si nici nu se aud vorbe dupa aia ca moldoveanca nu le-a dat prajituri :D

Ma regasesc total in situatia ta, nici la mine la Bacau nu se dau prajituri sau altele de genul la finalul nuntii, dar pentru ca nunta a fost la Cluj si asa se obisnuieste, am ales si eu tortulete pentru dat acasa invitatilor. Vorba ta, sa nu spuna apoi ca moldoveanca nu le-a dat prajituri :))

bobalex76
14.10.2013, 12:22:30
Am fost la nunti la care nu s-au dat prajituri ci altfel de marturii....bomboane in voal de mireasa,ceva icoane,brose...dar lumea era putin nemultumita...chiar ne gandeam si noi la altfelnde marturii,dar cred ca in finalnobsa optam tot pt prajitura si tuuca..

Anca_Lau
14.10.2013, 21:06:25
Am fost la nunti la care nu s-au dat prajituri ci altfel de marturii....bomboane in voal de mireasa,ceva icoane,brose...dar lumea era putin nemultumita...chiar ne gandeam si noi la altfelnde marturii,dar cred ca in finalnobsa optam tot pt prajitura si tuuca..

Si noi vom merge tot pe pachețelul traditional cu tuica si prăjitura. Mie personal asta îmi aduce aminte de copilărie când părinții mei veneau de la nunta si noi așteptam nerăbdătoare acasă prăjitura de la nunta... Ce vremuri:gen_09::madlaugh:

smiles
11.11.2013, 09:38:07
am vazut pe un site de unde i-am luat miere copilului niste marturii super:) daca as face nunta inca o data sigur le-as comanda.
era vb de un borcanel cu miere si deasupra nuci, sau bomboane glazurate si miere...pe mine m-au cucerit felul in care aratau

dariusp
15.01.2014, 17:52:45
Cred ca m-am hotarat.....o sa le dam invitatiilor un pachetel la plecare, deoarece majoritatea persoanelor cu care am vorbit si care au avut nunta mi-au spus ca lumea e mult mai multumita cand primeste o sticla de bautura si ceva dulce, decat un evantai sau alte lucruri marunte......care la urma urmei nu sunt pe placul tuturor.....

toti vor prajitura si bautura :)

dariusp
15.01.2014, 17:53:54
am vazut pe un site de unde i-am luat miere copilului niste marturii super:) daca as face nunta inca o data sigur le-as comanda.
era vb de un borcanel cu miere si deasupra nuci, sau bomboane glazurate si miere...pe mine m-au cucerit felul in care aratau

arata foarte bine, insa depinde si de varsta invitatilor.

Anca_Lau
16.01.2014, 09:59:03
arata foarte bine, insa depinde si de varsta invitatilor.

Asa e... depinde de varsta si na... majoritatea sunt obisnuiti cu praji su bautura. Idea cu borcanelele mi se pare mai rafinata. Noi vom avea multi oameni obisnuiti, simpli, la care cred ca merge cel mai bine pachetelul traditional.

ioanachiorean
17.01.2014, 14:40:52
La urma urmei fiecare alege ceea ce doreste, insa cred ca trebuie sa tii cont si de invitati nu doar de placerile tale, Eu spre exemplu am mers pe caserola de prajituri (nu fursecuri, prajituri gen de casa) si sampanie nu tuica sau vin.