PDA

Versiunea completa : contract de colaborare



ameli2008
27.04.2011, 22:36:50
buna as vrea si eu mai multe informatii despre ce perevede un contract de colaborare?daca sunt diferente fata de contractul de munca?

Cami_
28.04.2011, 15:05:16
buna as vrea si eu mai multe informatii despre ce perevede un contract de colaborare?daca sunt diferente fata de contractul de munca?
In termeni legali nu exista sintagma de contract de colaborare.
Ori e contract individual de munca cu timp partial de lucru, ori e contract de prestari servicii.
Presupun ca te intereseaza primul, dar ce te intereseaza de fapt depsre el? Nu pot sa-ti scriu acum toate informatiile despre asta :) mi-ar lua ceva timp si spatiu.

ameli2008
28.04.2011, 19:03:43
In termeni legali nu exista sintagma de contract de colaborare.
Ori e contract individual de munca cu timp partial de lucru, ori e contract de prestari servicii.
Presupun ca te intereseaza primul, dar ce te intereseaza de fapt depsre el? Nu pot sa-ti scriu acum toate informatiile despre asta :) mi-ar lua ceva timp si spatiu.
da am inteles ca nu se ia ca si vechime perioada care o lucrezi si ma interesa in cazul in care raman insarcinata beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?

Cami_
29.04.2011, 13:41:53
da am inteles ca nu se ia ca si vechime perioada care o lucrezi si ma interesa in cazul in care raman insarcinata beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Da, in mod clar beneficiezi.

Baza legala e art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei. Salariul pentru un contract cu timp partial de lucru este impozitat.
si Codul Muncii la art.103 alin.(1) care spune ca salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Si se ia in calcul si ca vechime. Adica pt pensie de exemplu. Numai ca se ia proportional cu timpul lucrat.
Si ai toate drepturile pe care le are cineva cu contract cu norma intreaga.

ameli2008
29.04.2011, 13:49:16
Da, in mod clar beneficiezi.

Baza legala e art. 1 alin. (1) din O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei. Salariul pentru un contract cu timp partial de lucru este impozitat.
si Codul Muncii la art.103 alin.(1) care spune ca salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Si se ia in calcul si ca vechime. Adica pt pensie de exemplu. Numai ca se ia proportional cu timpul lucrat.
Si ai toate drepturile pe care le are cineva cu contract cu norma intreaga.
si in cazul unui contract de prestarii servicii e la fel?ms mult de raspuns;;)

Cami_
29.04.2011, 14:46:49
si in cazul unui contract de prestarii servicii e la fel?ms mult de raspuns;;)
Da, si veniturile pentru prestari servicii sunt impozitate. Numai ca trebuie sa ai grija sa fie lunare. Se pot face contracte de prestari servicii cu plata anuala si atunci nu e ok, trebuie sa ai venit lunar 12 luni inainte sa nasti.
Si va trebui sa-ti faci contract cu casa de pensii si cu casa de sanatate in cazul asta.

Am vazut ca am pus citat din legea veche. Fac corectia de rigoare:
Procentul este acum de 75% din media veniturilor ultimelor 12 luni anterioare nasterii dar nu mai mult de 3400 lei/luna daca mama opteaza sa stea 1 an acasa sau la fel, dar maxim 1200 lei, daca mama opteaza sa stea 2 ani acasa.

ameli2008
29.04.2011, 15:32:05
Da, si veniturile pentru prestari servicii sunt impozitate. Numai ca trebuie sa ai grija sa fie lunare. Se pot face contracte de prestari servicii cu plata anuala si atunci nu e ok, trebuie sa ai venit lunar 12 luni inainte sa nasti.
Si va trebui sa-ti faci contract cu casa de pensii si cu casa de sanatate in cazul asta.

Am vazut ca am pus citat din legea veche. Fac corectia de rigoare:
Procentul este acum de 75% din media veniturilor ultimelor 12 luni anterioare nasterii dar nu mai mult de 3400 lei/luna daca mama opteaza sa stea 1 an acasa sau la fel, dar maxim 1200 lei, daca mama opteaza sa stea 2 ani acasa.
ms mult pt.raspunsuri!si toate aceste impozite le platesc eu ,nu?bine ca m-ai lamurit pt.ca ff multe persoane mi-au spus ca nu e bun ca e in dezavantajul meu si ca era mai bun un contract de munca ca beneficiam de vechime,indemnizatie etc.

Cami_
29.04.2011, 15:34:13
ms mult pt.raspunsuri!
Cu placere :)