PDA

Versiunea completa : Nu vreau sarmale la nunta!!!

Pagini : [1] 2 3

elenatasha
22.02.2007, 15:52:38
Nu am foarte multi "gargauni" cum afirma parintii mei, dar unu este zdravan si bine infipt. Nu vreau sarmale la nunta spre disperarea parintilor si viitorilor socrii. Chiar credeti ca este o tragedie sa nu servesti sarmale?? Ce parere aveti?

ryanaro
22.02.2007, 16:05:15
nu e o tragedie... nici eu nu sunt pro sarmale. daca vor sarmale sa manance la ei acasa. poti sa servesti o rulada de pui sau peste sau porc sau vita sau orice altceva. :-$ sau poti sa dai sarmale in foi de vita- dolmade.

valen
22.02.2007, 16:36:32
=)) nici noi n-am avut ... am inlocuit cu un aperitiv cald.. si nu am auzind pe nimeni tavalindu-se de nefericire ca n-a mancat sarmale la nunta mea.. nici chiar ai mei...asa ca dai inainte

esperance
22.02.2007, 16:53:46
Daca ai meniu consistent, nu cred ca o sa planga nimeni dupa sarmale. Am fost acum 2 ani la o nunta in Braila si noi chiar am plans dupa sarmale.Au avut un aperitiv cam saracut, a urmat apoi o pulpa fiarta cu mujdei de usturoi si cu mamaliga (a fost prima data cand am mancat asa ceva la o nunta), gratar cu garnitura de cartofi prajiti si salata de varza si tortul. Noi nici nu ne gandeam ca nu vom manca sarmale sau peste, avand in vedere zona.Cred ca pofta pentru sarmale a fost cauzata si de foame.Plecasem la 5 de acasa, din Bucuresti si masa a inceput pe la 9 seara...:D

micky
22.02.2007, 17:11:25
nici la noi la nunta nu vor fi sarmale:D...cu toate ca daca ar fi fost dupa soacra mea cu siguranta as fi avut si bors la nunta nu numa sarmale=))=))..adica cand i-am spus ca noi am vrea 2 fripturi m-a intrebat pai si sarmale si friptura si bors=))=)) si am linistit-o eu si i-am zis ca la noi la nunta va fi aperitivul gustarea calda si friptura...nu a fost ea incantata da asta e:)...eu zic ca tine ff mult de zona in care are loc nunta...adica eu de ex am fost anul trecut la o nunta in constanta si ne-au dat si sarmale si pot zice ca mi-au si placut;-)...probabil asa se face in zona aia...fiecare zona cu datinile ei:)

Miru
22.02.2007, 17:14:35
nici noi nu vrem sarmale, mai ales la bufet suedez...partial in gradina. si nu vom avea. soacra inca nu stie si sincera sa fiu cred ca va afla in momentul cand vede ca lipsesc :-$ nu vreau sa o vad cum se stramba si se mira si ma condamna ca nu voi avea sarmale. in concluzie fetelor...cine nu vrea sarmale...go for it;;)

ryanaro
22.02.2007, 17:20:47
nu cred ca e vb de zona, cred ca e vb de preferinte... si eu nu sunt de acord sa mananci pana cazi jos. am fost la nunta cuiva si au fost nspe feluri de mancare, a ramas mancarea aia neatinsa. pacat de atatia bani! serios, meniul era o coala A4 cu chestii care mai de care. erau si sarmale si terina de nu stiu ce si galantina nu stiu de care. #:-S

mayday
22.02.2007, 17:48:47
Elena, lasa-i pe parinti si pe socri! Nu spun nici o noutate, da' pe bune, e nunta voastra! Profitati de momentul asta ca sa va faceti "mofturile" si "gargaunii"!! Mai ales ca zici ca nu-s multi! ;-)

Mie imi plac la nebunie sarmalele, da' la nunta nu prea le vad rostul! Sau, ma rog, daca faci o nunta traditionala e ok, dar intr-un restaurant dichisit si la o nunta eleganta... i:">

ryanaro
22.02.2007, 17:51:56
Elena, lasa-i pe parinti si pe socri! Nu spun nici o noutate, da' pe bune, e nunta voastra! Profitati de momentul asta ca sa va faceti "mofturile" si "gargaunii"!! Mai ales ca zici ca nu-s multi! ;-)

Mie imi plac la nebunie sarmalele, da' la nunta nu prea le vad rostul! Sau, ma rog, daca faci o nunta traditionala e ok, dar intr-un restaurant dichisit si la o nunta eleganta... i:">

da, ai dreptate, pai gandeste te la un restaurant rustic. acolo nu merge decat mancare traditionala.

mayday
22.02.2007, 18:03:43
Pai da, la asta ma gindeam! Daca ar fi un restaurant rustic, mi-ar lasa gura apa dupa un bulz sau niste sarmale !!:">

Mie imi place armonia... cred ca e important sa existe o unitate intre locatie, muzica, costumatia mirilor, decoratiuni si ce pui in farfurie!

elenatasha
22.02.2007, 18:04:04
Meniul standard la restaurant este compus din: aperitiv, sarmale,peste si friptura (de 2 feluri cred) si tort. Anul trecut am fost la 3 nunti in bucuresti unde au avut un meniu similar, doar ca in loc de sarmale au avut creier pane, gordon bleu, ficatei - o gustare calda. E prea mult? Se va simti lipsa sarmalelor. A, si apropos de pret, meniul este intre 80 - 130 RON, in functie de aperitiv.

mayday
22.02.2007, 18:07:00
Elena, ma repet, da' nu te mai gindi cum a fost la altii sau cum vrea nu-stiu-cine! Daca voua va place meniul respectiv, atunci e foarte bine! Ai grija numai sa-l "vezi" (gusti) inainte... sa te asiguri ca portiile sint ok, mincarea e proaspata si gustoasa, prezentarea e frumoasa! Succes la negocieri!:*

vivi
22.02.2007, 18:09:25
Nici eu nu ma omor dupa sarmale, dar in zona a doua zi (luni) e obiceiul ca toti cei care au avut un rol mai important la nunta sa duca la servici ceva, deobicei sarmale si prajituri. Luni am fost la "un servici" unde mireasa a trimis sarmale si prajituri, au avut un successssssss......[-o<=P~=P~=P~

BDiana
22.02.2007, 18:11:45
Te inteleg PERFECT! Si partea cu parintii (la mine mai mult mama) care zic ca ai numai gargauni in cap :)), si partea cu sarmalele... De fapt, eu n-am avut nimic cu sarmalele, desi pana la urma am ales in foi de vita, ca mi s-au parut mai potrivite vara, dar am facut o fobie de "mixt" grill (sic) :)) Pana la urma am facut ca mine, desi toata lumea imi spunea ce alegere minunata ar fi... Si ma bucur foarte tare! Sfatul meu e sa te gandesti bine cat de mare ar fi drama in familie daca s-ar renunta la sarmale... Daca nu e chiar o chestie de viata si de moarte, tine-o pe-a ta pana in panzele albe! Daca totusi e foarte foarte grav... cauta o solutie de compromis... Asta cu sarmalutele in foi de vita e ok, sunt si mai elegante, si poti sa le explici parintilor ca-s mai usoare vara, sa nu le pice oamenilor greu varza de la caldura! :)) BAFTA!!!

ralukyon
22.02.2007, 18:15:58
eu am avut sarmale al nunta...nu am nimik impotriva lor, chiar imi plac f mult...
dar cine nu le vrea bv lor!!
a si dau si eu un sfat,pr cele care au un meniu mai sofisticat..
au fost ai meu la o nunta cu un meniu f "sofisticat" ca mai nimei nu s-a atins de mancare, nu era stralucita, nu le-a placut la nimeni..deci e de preferat sa fie gustoase, si mai cunoscute de lume, sa fie si mancate, nu doar "sofisticate"...
in rest...pun o poza cu sarmalele mele de la nunta;))

ALEX21A
22.02.2007, 18:27:11
cine nu vrea nu ia sarmale la nunta.........nu e obligatoriu!!.........eu am sarmale la nunta.......mie personal imi plac,iar la nunti vara(pt ca se manc mai rar sarmale,nu ca iarna) imi trezeste nasul si gust macar de pofta........

ps>mi ati facut o pofta de sarmale si de bultz,ca tot pomenea cineva pe aici=P~ =P~ =P~ =P~

mayday
22.02.2007, 18:36:24
Ralukyon, ai dreptate cu meniurile sofisticate! De fapt, e mult mai complicat sa faci un meniu sofisticat bun decit un meniu traditional!

Nu stiu cum e la nunti (recunosc ca n-am fost decit la una, acum vreo trei ani), dar la multe din restaurantele "sofisticate" problemele sint mari! Si zic asta pentru ca majoritatea nu folosesc produse de calitate! Mi s-a intimplat sa mi se serveasca peste congelat sau legume din conserva, dar cu nume frantuzite si preturi pe masura!

mayday
22.02.2007, 18:37:41
haha, ce-ar merge un bulz!:))

ryanaro
22.02.2007, 18:40:48
persoanele care au avut sau au sarmale la nunta nu trebuie sa se simta jignite. e un fel de mancare, dar in acest context e denuntat drept ceva traditional. :-B

Luc
22.02.2007, 19:38:32
Nic eu nu am vrut sarmale. Mi-e nu imi plac, eu nu mananc. Am vrut sa inlocuim cu ratza pe varza, dar firma de catering n-a gasit furnizor de ratza. Asa ca au rams sarmalele. Dar, ca sa imi fac un moft am bagat chestii exotice la gustarea rece (creveti, mango...). :-&

ryanaro
22.02.2007, 19:40:48
si mie mi plac crevetii ca gustare rece. o:-)

anacristina
22.02.2007, 19:43:05
si eu am diversi gargauni in cap, am reusit sa imi impun punctul de vedere pentru problemele care ma deranjau, sfatul meu e daca te deranjaza atat de mult sarmalele, explica clar si tare sa inteleaga atat mama cat si soacra, si sunt sigura ca se va rezolva

mihaela_2006
22.02.2007, 20:12:59
Nu am foarte multi "gargauni" cum afirma parintii mei, dar unu este zdravan si bine infipt. Nu vreau sarmale la nunta spre disperarea parintilor si viitorilor socrii. Chiar credeti ca este o tragedie sa nu servesti sarmale?? Ce parere aveti?

Asa ca fapt divers: Ei au mai fost la nunti unde au fost serviti cu sarmale?!

ALEX21A
22.02.2007, 21:43:19
haha, ce-ar merge un bulz!:))

off topic>>=P~ =P~ =P~ ma duc sa mi fac o tentativa de bultz....ca n am branza de burduf......am br de bivolita si o amestec cu cascaval ras.....putina mamaliguta.....ma descurc eu.......

ALEX21A
22.02.2007, 21:45:23
si mie mi plac crevetii ca gustare rece. o:-)

mie nu mi plac crevetii........fructele de mare,in general......;;) ......in romania sunt destiu de putini "mancatori" de asa ceva..........doar dc e o nunta cu lume mai tanara,mai "iesita" si deschisa la nou........dc au mai "prestat'......;;)

dana2006
22.02.2007, 22:06:38

Stai linistita, nici eu nu am avut sarmale la nunta. De fapt nici nu s-a pus problema sa avem, iar parintii nu s-au bagat in alegerea meniului.
Asa ca daca nu vreti sarmale, nu le alegeti in meniu....la cate feluri de mancare exista si se pot face, cu siguranta ca o sa gasesti cu ce sa le inlocuiesti astfel incat mancarea sa fie pe gusturile fiecaruia si sa iti multumesti si parintii si socri.

magott
23.02.2007, 06:07:25
fetelor aveti mare grija in momentul alegerii meniului si sfatul meu este sa intrebati si un bucatar sau pe cineva care se pricepe in momentul in care va abateti de le ce sunt oamenii obijnuiti ca sa nu aveti surprize neplacute. Din pacate sora mea nu a facut asa si acum 2 ani cand a avut nunta, care a fost la Hilton a optat pentru bufet suedez si a ales dupa nume cam ce anume suna bine din lista de mancarurii, preparate gen: caviar, surimi, galatina de fazan cu mar copt si etc si bineinteles ca a exclus sarmalele si a avut niste snitzele ciudate in fulgii de porumb care aveau un nume groaznic :)) si nu vreti sa stiti cum se ruga cumnatul meu la microfon de lume sa manance si in ce still barbar mancam impreuna cu prietenii apropiati shaorma in masina =)) dar in final a iesit bine restaurantul, a ramas jumate din mancare =))

anacristina
23.02.2007, 08:32:17
fetelor aveti mare grija in momentul alegerii meniului si sfatul meu este sa intrebati si un bucatar sau pe cineva care se pricepe in momentul in care va abateti de le ce sunt oamenii obijnuiti ca sa nu aveti surprize neplacute. Din pacate sora mea nu a facut asa si acum 2 ani cand a avut nunta, care a fost la Hilton a optat pentru bufet suedez si a ales dupa nume cam ce anume suna bine din lista de mancarurii, preparate gen: caviar, surimi, galatina de fazan cu mar copt si etc si bineinteles ca a exclus sarmalele si a avut niste snitzele ciudate in fulgii de porumb care aveau un nume groaznic :)) si nu vreti sa stiti cum se ruga cumnatul meu la microfon de lume sa manance si in ce still barbar mancam impreuna cu prietenii apropiati shaorma in masina =)) dar in final a iesit bine restaurantul, a ramas jumate din mancare =))

nu trebuie sa generalizezi, elenatasha vrea sa renunte la sarmale, nu vrea un meniu nonconformist, poate inlocui sarmalele cu ceva din bucataria romaneasca sau poate nu, dar sa fie o mancare cunoscuta si sa aiba succes

elenatasha
23.02.2007, 09:06:28
Asa ca fapt divers: Ei au mai fost la nunti unde au fost serviti cu sarmale?!
Parintii? Sustin ca la TOATE nuntile la care au fost au fost serviti cu sarmale. Noi ne-am face de rusine daca nu am servi.^:)^

Angisor
23.02.2007, 09:19:21
noi vom lua sarmalutze cu mamliga=P~ si asta ptr ca si eu si iubi meu sunt fani sarmalutze...

anacristina
23.02.2007, 09:20:08
nici eu nu tin minte sa nu fi mancat sarmale la vreuna din nuntile la care am fost, dar nu fac un capat de tara daca nu sunt servita cu sarmale.........
sincer chiar nu inteleg care e problema, chiar daca ma repet....... poti sa le inlocuiesti, nu exista meniu standard

CamyB
23.02.2007, 22:46:44
Eu voi avea sarmale la nunta din diverse considerente cum ar fi:
1. am multi invitati care nu sunt romani (toti colegii mei, cativa parteneri de business, cativa colegi de-ai lui); colegii mei (care nu sunt romani) sunt foarte curiosi sa afle cum sunt sarmalele
2. am fost la nunti cu sarmale si la nunti cu altceva in loc de sarmale (ca era vol au vent, sau gustare calda, sau carpaccio de vita). Sarmalele au avut succes intotdeauna, si la majoritatea invitatilor. Restul - mai putin...
3. n-am nimic impotriva sarmalelor :) , asa ca n-am avut nici un motiv sa le scot din meniul propus de firma de catering

In concluzie, vom avea 2 sarmale in foi de varza si 3 in foi de vita, cu smantana , ardei iute si mamaliguta si sunculita alaturi. Va spun pe 22 aprilie daca a fost o idee inspirata sau nu :)

Angel
24.02.2007, 00:05:07
Si noi o sa avem sarmale in meniu, in parte ptr ca vom avea si invitati din strainatate si vrem sa guste si un fel de mancare traditional si ptr ca felul principal o sa fie mai netraditional ( pui cu sos pesto /friptura de vita cu sos de ciuperci sau sos de branza cu mucegai cu garnitura de cartofi copti in folie de aluminiu).....
Tata si asa zice ca invitatii nu vor aprecia meniul daca e prea sofisticat si asa poate impacam si caprele si verzele...:)) Mai raman aperitivele de stabilit... Alta problema...ca si bucatarul de la restaurant e cam 'paysanne' si nu vrea sa ne faca bruschetta...:-w

ryanaro
24.02.2007, 00:08:25
hmmm... referitor la cum percep strainii sarmalele... alui meu ii place doar carnea dinauntru. pe aia o mananca cu placere. dar varza murata n o mananca. de fapt nu mananca nimic murat. 8-|

Angel
24.02.2007, 00:15:36
hmmm... referitor la cum percep strainii sarmalele... alui meu ii place doar carnea dinauntru. pe aia o mananca cu placere. dar varza murata n o mananca. de fapt nu mananca nimic murat. 8-|

Asa e si al meu (bine lui nu-i place varza in general dar in sarmale o mananca). Si eu care ador gogosarii murati....=P~

krisstina2004
24.02.2007, 19:56:14
La mine restaurantul nu are inclus in meniul obisnuit sarmale, meniul e compus doar din trei feluri de mancare si tort, dar eu vreau sa bag sarmale in meniu:))! Deocamdata suntem in tratative sa mai adaugam si al patrulea fel - sarmalele mele =)). Oricum am vazut si nunti unde nu au fost sarmale - ci au fost de obicei inlocuite cu peste. Oricum fiecare isi alcatuieste meniul dupa preferinte

ALEX21A
24.02.2007, 20:25:55
off-topic>>>te cate ori vad subiectul asta......si scris de nspe mii de ori sarmale morrrrrrrrrrrr.............morrrrrrrrr de pofta!!=P~ .......ca atare mama face sarmale azi=P~ ..ca nu mai pot=P~ ...tentativa de bultz mi am facut eu........=P~

catalinacalugaru
24.02.2007, 20:54:53
si eu am diversi gargauni in cap, am reusit sa imi impun punctul de vedere pentru problemele care ma deranjau, sfatul meu e daca te deranjaza atat de mult sarmalele, explica clar si tare sa inteleaga atat mama cat si soacra, si sunt sigura ca se va rezolva

Dap, cu sarmalele, nu am inteles niciodata de ce sunt atat de obligatorii la o nunta.... mie personal nu mi-au placut si nu am putut niciodata sa le manac la 3 noaptea, si prin urmare nu le-am vrut in meniul de nunta, sii, desi mamele nu au fost de acord, am insistat si nu le-am inclus in meniu, si nu a murit nimeni, in schimb am introdus un meniu mai deosebit si variat care sa fie pe gustul tuturor, si totul a fost ok. Concluzia, daca nu vrei sarmale, nu le pune in meniu si nu iti fa probleme ca nu moare nimeni ca nu le va manca la nunta ta. Succes :-))

DDna
25.02.2007, 12:22:57
Si eu voi avea sarmale in meniu pentru ca :
- imi plac
- sunt traditionale
- meniul nostru exte fix, in sensul ca nu putem scoate nimic, decat sa variem la aperitive si sa alegem ce fel de friptura sa serveasca si cum sa fie sarmalutele (in foi de vitza sau varza sau si si)

papusica
25.02.2007, 14:28:41
Si eu voi avea sarmale in meniu pentru ca :
- imi plac
- sunt traditionale
- meniul nostru exte fix, in sensul ca nu putem scoate nimic, decat sa variem la aperitive si sa alegem ce fel de friptura sa serveasca si cum sa fie sarmalutele (in foi de vitza sau varza sau si si)

si noi vom avea sarmale la nunta (sunt in foi de varza cu ardei iute si mamaliguta). pe noi ne-au intrebat la restaurant daca vrem sa le scoatem si sa adaugam altceva si am refuzat categoric. nu cred ca am fost la vreo nunta fara sarmale. pana la urma in meniu lasi doar ce iti place si tie.

iulia
04.03.2007, 23:16:17
Si noi vom avea sarmale la nunta. Si asta dintr-un singur motiv... Al meu sot se da in vant dupa ele. Ma si roaga sa le fac si acasa... hmmmm :-w

Asa ca italienii prezenti la nunta sunt curiosi si ei sa guste acest fel specific romanesc, pe care eu refuz de fiecare data sa il gatesc. Eu una detest sarmalele. Norocul meu e ca sunt vegetariana, asa ca m-am scos la faza asta... ;-);-)

ayana2010
19.03.2007, 17:04:15

nici eu nu am sarmale la nunta!!!

Rebe
21.03.2007, 09:17:34
noi vom lua sarmalutze cu mamliga=P~ si asta ptr ca si eu si iubi meu sunt fani sarmalutze...

cred ca asta e ideea..e important sa placa invitatilor, insa cel mai important e sa placa mirilor. Ca pana la urma e ziua lor si ei trebuie sa se simta cel mai bine.
Nici eu nu fac sarmale, tocmai pt ca iubitului meu nu-i plac deloc si nu ar avea rost, nu? Chiar daca si parintii nostri nu prea au fost de acord.
Noi o sa servim in loc de sarmale galuste cu gulas de vita si ardei.

andreutzza
21.03.2007, 14:18:42
cred ca asta e ideea..e important sa placa invitatilor, insa cel mai important e sa placa mirilor. Ca pana la urma e ziua lor si ei trebuie sa se simta cel mai bine.
Nici eu nu fac sarmale, tocmai pt ca iubitului meu nu-i plac deloc si nu ar avea rost, nu? Chiar daca si parintii nostri nu prea au fost de acord.
Noi o sa servim in loc de sarmale galuste cu gulas de vita si ardei.
Si eu am scos sarmalele ...Doamne ce usurata sunt ca nu sunt singura lol Socrii au zis ca am inebunit definitiv cand au auzit ca am scos sarmalele lol Am pus in lok de sarmale o gustare calda cu ,crochete de cascaval,ciuperci umplute ,carnaciori si creier pane:)

tizabela
21.03.2007, 14:26:58
Si noi vom avea sarmale la nunta. Si asta dintr-un singur motiv... Al meu sot se da in vant dupa ele. Ma si roaga sa le fac si acasa... hmmmm :-w

Asa ca italienii prezenti la nunta sunt curiosi si ei sa guste acest fel specific romanesc, pe care eu refuz de fiecare data sa il gatesc. Eu una detest sarmalele. Norocul meu e ca sunt vegetariana, asa ca m-am scos la faza asta... ;-);-)

Iulia si la mine erau multi invitati italieni (mai toate rudele sotului au fost prezente si el are o familie numeroasa),dar am facut in asa fel incat se evit sarmalele pt ca oricum nu e mancare tipica romanesca (se papa si in turcia si in grecia si in sudul italiei unde au fost sub ocupatie otomana pt 800 de ani,dar tu stii mai bine ca acolo locuiesti) si am facut un meniu jumi-juma si daca vrei iti trimit meniul pe care l-am avut eu sa te inspiri!!!

mada
21.03.2007, 14:34:30
Noi vom avea sarmale la nunta. PT ca imi plac si pt ca la nunta in general sunt sarmale. E cam ciudat fara. Dar fiecare cu alegerea lui.

Ancuta_Weiser
21.03.2007, 14:39:50
si am facut un meniu jumi-juma si daca vrei iti trimit meniul pe care l-am avut eu sa te inspiri!!!

Hmmm, ma intereseaza si pe mine...ca si eu vreau sa combin gusturile...desi sotul meu e mort dupa sarmale, si noi avem invitati tot de pe vreo 3 continente care au solicitat sarmalute...asa ca, cred ca vom face sarmalute...imi trimiti si mie menu-ul tau, intr-un MP?>:D<

Angel
21.03.2007, 15:40:49
Iulia si la mine erau multi invitati italieni (mai toate rudele sotului au fost prezente si el are o familie numeroasa),dar am facut in asa fel incat se evit sarmalele pt ca oricum nu e mancare tipica romanesca (se papa si in turcia si in grecia si in sudul italiei unde au fost sub ocupatie otomana pt 800 de ani,dar tu stii mai bine ca acolo locuiesti) si am facut un meniu jumi-juma si daca vrei iti trimit meniul pe care l-am avut eu sa te inspiri!!!

Si noi vrem sa facem o combinatie... Poti sa-mi trimiti si mie meniul?[-o<

BDiana
21.03.2007, 15:47:58
Tiza, de ce nu-l postezi direct aici, sa-l vada toate fetele? :-\

ALEX21A
21.03.2007, 15:49:46
iar e subiectu asta in prim plan.......iar mor de pofta=P~ =P~ =P~ =P~ =P~ =P~

tizabela
21.03.2007, 15:51:45
Nunta 12 august Tarna Izabela/ Cassan Fabio

Muschiulet Montana 30gr
Prosciutto melone 30 gr+30 gr
Crochette din piept de pui 40gr
Frigaruie cu mozzarella si rosii cherry 40gr
Rosie umpluta cu salata de vinete
Rosie cherry cu umpluta de pasta ton 40gr
Rulada de cascaval 40 gr
Pastrama de rata pe salta de telina 40gr
Ardei cu branza feta
Regina blue pe mar 30gr

Salau la cuptor cu ierburi aromate 200gr
Legume sotte 150gr

Muschi de vita la gratar cu sos de piper verde 250gr
Cartofi cu rozmarin 150gr
Salata de varza 200gr

Cafea 2 buc
Apa minerala/plata 1.5 l
Chifle 4 buc
Tort mireasa marzipan 1 buc
Nesfrappe 1 buc

Noi am mai dus fructele,prajiturile,un alt tort, saratele,suc natural si acidulat,vin alb si rosu de 2 feluri (pt ca italieni prefera vinul rosu) si normal sampania!!!

BDiana
21.03.2007, 15:59:18
=P~ Ce pofta mi s-a facut...

mitzy
22.03.2007, 08:50:25
:x :x :x sarmalute :x :x :x

Ingerasul
22.03.2007, 12:17:25
Sarmale????cum sa lipseasca:(( ??? eu cand ma duc la nunti abia astept sarmalele:-SS ...

in schimb vrem sa renuntam la peste:)>- ...lumea il infrunteste...il killereste si ramane in farfurie...pacat de bani:( ...mai bine le adaug altceva spre sfarsitul nuntii:-\ ...

Ingerasul
22.03.2007, 12:20:07
:x :x :x sarmalute :x :x :x

da, =P~ =P~ =P~ sarmalutze....:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

auzi, ce inseamna semnatura ta:-\ ??? sper ca nu e injuratura...:)>-
arata super, dar ma uit ca (virgula) curca-n lemne!!!:-&

roxana_prioteasa
22.03.2007, 12:21:25
In Craiova nu prea se servesc sarmalute la nunti, nici noi nu vom servi, asa vrem noi, nu ni se pare potrivit.In schimb , a doua zi, sigur sigur se vor servi!
De abia astept pt k si noua ne plac mult!:)

any
22.03.2007, 19:21:34
Nici eu nu am vrut sarmale dar apoi a trebuit sa ma gandesc la nuntasi pt ca din partea lui vin din timisoara la orastie asta inseamna 3 si ceva pe drum iar daca nu mai dam sarmale o sa ajunga flamanzi la timisoara inapoi:-SS

papusica
24.03.2007, 18:37:29
Nunta 12 august Tarna Izabela/ Cassan Fabio

Muschiulet Montana 30gr
Prosciutto melone 30 gr+30 gr
Crochette din piept de pui 40gr
Frigaruie cu mozzarella si rosii cherry 40gr
Rosie umpluta cu salata de vinete
Rosie cherry cu umpluta de pasta ton 40gr
Rulada de cascaval 40 gr
Pastrama de rata pe salta de telina 40gr
Ardei cu branza feta
Regina blue pe mar 30gr

yami yami imi place ce am vazut pe la aperitiv....in rest e aproape ca al nostru.

iulia
30.03.2007, 01:29:15
Al meu sot mi-a zis: peste la nunta din romania? No way... Aici in Sardinia e un cult ptr peste. Cand l-a mancat in Brasov a zis ca mai bine ceva friptura. :-":-"
Iar sarmalele. Logic ca nu vor lipsi. O "traditie" sa mai pastrez si eu... :D

ALEX21A
30.03.2007, 11:34:16
nu mai pottttttttt!!............eu sunt ff pofticioasa!!..........iar sarmale,numai cand citesc cuv asta morrrrrrrr de pofta!!!..........noroc ca azi iesim la restaurant .........o sa mi comand sarmale.............v am zapacit,dar si voi pe mine numai cand vad titlul asta..............votezzzzzzzz clar pt sarmale,pt ca mie personal imi plac si la nunti,mai ales ca nu e o per a sarbat cand lumea e burdusita de sarmale,ma imbie mirosu macar sa gust........

syyylviuta
30.03.2007, 11:55:20
Nici eu n-am vrut sarmale. Si am convins pe toata lumea ca nu vreau, au acceptat ideea, dar la nunta... am avut sarmale pana la urma!!!
Cand am degustat meniul, am cerut 2 sarmalute in foi de varza si doua in foi de vita, si mi-au placut atat de mult... Eu de felul meu nu pot sa sufar sarmalele, sau orice altceva cu carne tocata, dar astea au fost atat de bune, incat le-am pus din nou in meniu!!! Si chiar au fost toti mirati, a fost o surpriza placuta!

papusica
30.03.2007, 19:51:17
nu mai pottttttttt!!............eu sunt ff pofticioasa!!..........iar sarmale,numai cand citesc cuv asta morrrrrrrr de pofta!!!..........noroc ca azi iesim la restaurant .........o sa mi comand sarmale.............v am zapacit,dar si voi pe mine numai cand vad titlul asta..............votezzzzzzzz clar pt sarmale,pt ca mie personal imi plac si la nunti,mai ales ca nu e o per a sarbat cand lumea e burdusita de sarmale,ma imbie mirosu macar sa gust........

pofticioaso..... =)) eu vorbeam. si eu sunt o mare gurmanda.

iulia
01.04.2007, 03:15:31
Nici eu n-am vrut sarmale. Si am convins pe toata lumea ca nu vreau, au acceptat ideea, dar la nunta... am avut sarmale pana la urma!!!
Cand am degustat meniul, am cerut 2 sarmalute in foi de varza si doua in foi de vita, si mi-au placut atat de mult... Eu de felul meu nu pot sa sufar sarmalele, sau orice altceva cu carne tocata, dar astea au fost atat de bune, incat le-am pus din nou in meniu!!! Si chiar au fost toti mirati, a fost o surpriza placuta!

Uite asta nu am facut.... Eu una nu am mancat niciodata la restaurantul unde facem petrecerea de dupa. Voi? Ati testat calitatea mancarii?

Eu am ales restaurantul dupa locatie: in mijlocul naturii, dar habar nu am cum gatesc... :(

cinezee
01.04.2007, 05:07:12
pana la masa dfestiva de la cununia religioasa noi mai avem 1 an de zile ..dar nici yo nu sunt de acord cu idee si nici sotul..asa ca noi nu o sa avem sarmale clar :))

Angel
01.04.2007, 13:15:33
Uite asta nu am facut.... Eu una nu am mancat niciodata la restaurantul unde facem petrecerea de dupa. Voi? Ati testat calitatea mancarii?

Eu am ales restaurantul dupa locatie: in mijlocul naturii, dar habar nu am cum gatesc... :(

Nici noi n-am testat mancarea ptr ca ar trebui sa platim tot meniul, 1 milion si am zis ca mai bine ii pastram ptr altceva. Plus ca e cam cel mai select restaurant din zona si ca au mancare f buna... Sa speram ca asa e..:-SS

syyylviuta
01.04.2007, 14:50:40

La noi era stabilit in contract degustarea meniului pentru 2 persoane. Asa ca am mers cu sotul si am luat o cina romantica...
Dar, sa stiti ca ce am mancat noi a fost mai bun. Adica mancarea a fost facuta de chef-ul restaurantului, iar mancarea la nunta a fost facuta de altii, si nu a iesit chiar asa... La gust era identica, dar forma de prezentare si marimea portiilor a fost alta. Nu a fost mare diferenta, doar noi am sesizat-o, caci stiam ce mancasem cu cateva zile inainte...

vivi
01.04.2007, 14:52:36

Neaparat trebuie sa mananci acolo. Daca nu-ti place?

CAMELLIA
03.04.2007, 03:32:42
Noi inca nu am stabilit meniul ( ca nu suntem in tara ), dar oricum parca in Ardeal nu se prea dau sarmale la nunta.
Fiind o nunta, vreau sa fie mancare putin mai deosebita, nu ma refer la amestecul dulce cu sarat sau alte combinatii importate, ci la ceva ce acasa e putin mai complicat de facut sau mai costisitor si nu mananci in fiecare zi, nicidecum la mancaruri de care nu a auzit nimeni.
Asa ca pentru mine, sarmalele sunt prea simple pentru un meniu de nunta, cu toate ca-mi plac la nebunie, si nici nu am fost la vreo nunta unde sa mananc sarmale, dar daca doriti sa puneti sarmalutele in meniu, sa nu ezitati si sa faceti exact asa cum va doreste inimioara, parerea voastra conteaza. ;-)

cristina17
04.04.2007, 08:42:20
Noi inca nu am stabilit meniul ( ca nu suntem in tara ), dar oricum parca in Ardeal nu se prea dau sarmale la nunta.
Fiind o nunta, vreau sa fie mancare putin mai deosebita, nu ma refer la amestecul dulce cu sarat sau alte combinatii importate, ci la ceva ce acasa e putin mai complicat de facut sau mai costisitor si nu mananci in fiecare zi, nicidecum la mancaruri de care nu a auzit nimeni.
Asa ca pentru mine, sarmalele sunt prea simple pentru un meniu de nunta, cu toate ca-mi plac la nebunie, si nici nu am fost la vreo nunta unde sa mananc sarmale, dar daca doriti sa puneti sarmalutele in meniu, sa nu ezitati si sa faceti exact asa cum va doreste inimioara, parerea voastra conteaza. ;-)

Eu nu am fost la vreo nunta unde sa nu fie sarmale in meniu:O ....oricum cred ca meniul difera de la o regiune la alta!!!!!

any
04.04.2007, 16:24:54
Eu nu am fost la vreo nunta unde sa nu fie sarmale in meniu:O ....oricum cred ca meniul difera de la o regiune la alta!!!!!
Ai dreptate.Eu sunt din ardeal dar aici se manaca sarmale la nunta,doar daca nu vrei sau nu iti plac nu faci..

CAMELLIA
05.04.2007, 02:48:19
Si eu sunt din Ardeal, dar in alta zona ;;) si am fost la 2 nunti in ultimul timp si nu aveau sarmale nici una. (:| . Vedeti, depinde si de alegera mirilor, ca si eu daca as vrea as pune, pot sa fiu sau nu din Ardeal. ;-)

Asa ca fetelor, daca va plac si doriti sa aveti sarmale, sa fie SARMALE <:-P <:-P <:-P Mie-mi plac la nebunie, chiar am o foame in mine si nu mi-ar prinde rau o sarmaluta, noroc ca a spus mama ca ne face pe vineri... ;-)

tot_tot_claire
14.04.2007, 21:34:51
Ai dreptate.Eu sunt din ardeal dar aici se manaca sarmale la nunta,doar daca nu vrei sau nu iti plac nu faci..

cred ca unele restaurante au scos sarmalele din meniu, ca e procedura mai complicata si laborioasa (dureaza mai mult si compozitia si impachetatul si fiertul etc. decat orice fel de friptura care se face imediat). dar dupa friptura asortata ar merge mai bine sarmale decat friptura la gratar (in general asta se serveste). am fost la o nunta unde, dupa tort, pe la 4 dimineata ni s-a servit ciorba de potroace.

Ritzi
14.04.2007, 21:41:36
mie imi plac sarmalele, dar parca nici eu nu le prea vedeam la nunta...si pentru ca am avut de ales meniul astazi ne-am gandit la ...o alternativa mai potrivita, zic eu, pentru o nunta ca a noastra, de luna iulie: sarmalutze in foi de vitza.....mmmm....sper sa le placa...si daca nu, le halesc eu pe toate, sic ! :-"

Miru
14.04.2007, 21:49:12
mie imi plac sarmalele, dar parca nici eu nu le prea vedeam la nunta...si pentru ca am avut de ales meniul astazi ne-am gandit la ...o alternativa mai potrivita, zic eu, pentru o nunta ca a noastra, de luna iulie: sarmalutze in foi de vitza.....mmmm....sper sa le placa...si daca nu, le halesc eu pe toate, sic ! :-"

aceeasi alegere am facut-o si noi, pt nunta din iunie...

Ritzi
14.04.2007, 22:02:44
aceeasi alegere am facut-o si noi, pt nunta din iunie...

perfect, atunci daca invitatii nu sunt multumiti..treaba lor! te chem si le mancam pe cele de la nunta mea...si apoi ne mutam la a ta si le dam gata si pe ele, ei, ce zici???:*

Ritzi
14.04.2007, 22:04:59
pardon, mai intai la tine si apoi la mine, ca ai nunta inainte....numai ce m-am gandit la sarmalutze si m-am si emotionat;))

Angel
14.04.2007, 23:08:35
Noi initial am zis ca o sa avem sarmale dar acum ne gandim la ce sa renuntam ca ajunge prea scump meniul...:-w Ori renuntam la sarmale ori la peste...

maxine
20.04.2007, 12:11:22
Nici noi nu prea am vrea sarmale la nunta. As vrea sa le inlocuiesc cu ceva insa nu stiu cu ce. Oare merge sa servesc doua feluri de friptura? Cei de la restaurant ne-au spus la inceput ca vom avea 4 feluri de mancare: aperitiv, aperitiv cald sau peste depinde cum alegem, sarmale si friptura. Si daca servesc doar 3 feluri de mancare e vreo problema?

mada_lutza
20.04.2007, 13:33:47
;;) Sarmalutele in foi de vita cu smantana...aceeasi alegere am facut-o si noi,nici nu mai miros si arata si bine

any
20.04.2007, 14:02:30
perfect, atunci daca invitatii nu sunt multumiti..treaba lor! te chem si le mancam pe cele de la nunta mea...si apoi ne mutam la a ta si le dam gata si pe ele, ei, ce zici???:*
Fetelor nu conteaza care e prima ziceti unde e adresa sa manacam sarmalele si va chem si io la mine=P~

Ritzi
21.04.2007, 13:33:37
Fetelor nu conteaza care e prima ziceti unde e adresa sa manacam sarmalele si va chem si io la mine=P~

ok, deal, dar trebuie sa iti faci drum pana la bucuresti...>:/

CrisB
30.06.2007, 15:07:17
Cred ca vom avea combinat! atat in foi de varza cat si de vita!
Mie personal nu imi plac cele in foi de vita, dar asta e.

andreea_geanina
01.07.2007, 10:04:59
Cred ca vom avea combinat! atat in foi de varza cat si de vita!
Mie personal nu imi plac cele in foi de vita, dar asta e.

hmmmm deja mi-e pofta.cred ca vor iesi grozav

lucicutza
11.08.2007, 01:16:19

Si eu am aceiasi gargauni... noi nu vom avea sarmale, ci le vom inlocui cu un apritiv cald format dintr-o clatita maaare cu ciupersi si sos alb de hrean si smantana. Nu te mai gandi la invitati, pentru ca nu vei satisface niciodata pe toata lumea. Gandeste-te ca e nunta voastra si trebuie ca voi doi sa va simtiti bine! Bafta si LA MULTI (B)ANI! ;-)

prapadeala
11.08.2007, 02:47:09
Am lasat-o pe soacra mea iubita (nu glumesc aici :*) sa comade meniul, si la noi nu vor fi sarmale. Vor fi o gramada de bunataturi din cate am inteles, si sarmalele ar fi venit prea tarziu, cand nici nu stim cate lume va mai ramane :). Personal stau sa mor dupa sarmale, dar imi pun pofta in cui la nunta, mananc a doua zi =))

Andra_St
20.08.2007, 22:23:05
fetelor, si eu ma gandisem sa nu dau sarmale, caci mi se par prea comune, prea asa ... nu stiu cum.
insa, dupa ce am discutat cu viitorul sot, am ajuns la concluzia ca oamenii asteapta sarmale - 70% din invitati, daca nu mai mult, sunt din partea lui9 si evident ii cunoaste mai bine decat mine - chiar imi spunea:
"nu stii cum vorbesc oamenii a doua zi, daca au avut sarmale bune sau nu la nunta, mereu se pune pret pe asta!"
adevarul e ... cam are dreptate, desi nu prea imi surade idea de sarmale.
sincer insa, nici nu stiu ce altceva as fi putut da in loc de sarmale, ceva ce sa fie si pe placul majoritatii.

Habib
23.08.2007, 10:42:20
eu nu am avut sarmale la nunta si lumea a fost multumita de manacare........chiar a fost prea multa mancare

Andra_St
23.08.2007, 12:59:33
eu nu am avut sarmale la nunta si lumea a fost multumita de manacare........chiar a fost prea multa mancare

mi-ai putea spune ce ai servit in locul sarmalelor?
mai ales daca zici ca a fost multa mancare. ma tot incearca un gand, desi, nu stiu ... e mai greu cu convinsul celorlalti.

Habib
23.08.2007, 13:05:39
mi-ai putea spune ce ai servit in locul sarmalelor?
mai ales daca zici ca a fost multa mancare. ma tot incearca un gand, desi, nu stiu ... e mai greu cu convinsul celorlalti.
primul fel: aperitive de tot felul
felul doi: pui la gratar cu sote de ciuperci si muraturi
felul trei: file de cod pane cu cartofi natur
felul patru:file de porc la gratar cu cartofi prajiti si muraturi
- tort

-toate au fost aranjate foarte frumos pe farfurie
-farfuriile erau foarte mari,mai degraba era miniplatouri, iar mancarea a fost super buna.........toata lumea a laudat-o

tasha
23.08.2007, 13:15:23
Nici noi nu am avut sarmale, am servit in schimb vol-au-vent financier. Desi suna fitos rau, a fost foaaarte bun si lumea l-a apreciat. Este de fapt un amestec de pui tocat cu ciuperci servit in foietaj. Grosiera explicatia ;))

cris27
02.09.2007, 13:33:20
Depinde mult si de invitatii pe care ii ai, eu personal consider ca friptura e cea mai importanta!

niragre
25.09.2007, 16:16:46
Hei...cum a fost nunta fara sarmale? Nici eu nu voi avea sarmale...A trebuit sa fac uz de tot spiritul meu persuasiv cand imi doresc ceva..si am reusit. si mai e ceva ce nu vreau :tuica si vin la carafa!
Multa fericire!!!

prapadeala
25.09.2007, 16:20:17
Hei...cum a fost nunta fara sarmale? Nici eu nu voi avea sarmale...A trebuit sa fac uz de tot spiritul meu persuasiv cand imi doresc ceva..si am reusit. si mai e ceva ce nu vreau :tuica si vin la carafa!
Multa fericire!!!

Nici noi nu am avut sarmale din diverse motive. A fost multa mancare, si foarte buna. Nu cred ca se mai mancau si sarmalele la ora la care ar fi trebuit sa fie.. in loc de sarmale am avut un platou cu branzeturi si mere :)

gabitza_sta
25.09.2007, 17:34:46
asta e frumusetea la nunta, ca fiecare cuplu o face cum doreste. sincer eu abia astept sarmalutzele la nunta, pt ca imi plac de mor.
dar sunt multe persoane care nu vor...si nu sunt de blamat deloc. :) daca cineva chiar vrea un meniu deosebit la nunta...e liber sa faca.

prapadeala: ideea cu platouri de branzaturi & mere e foarte buna. cum a primit lumea ideea?
G.

prapadeala
25.09.2007, 17:44:06
asta e frumusetea la nunta, ca fiecare cuplu o face cum doreste. sincer eu abia astept sarmalutzele la nunta, pt ca imi plac de mor.
dar sunt multe persoane care nu vor...si nu sunt de blamat deloc. :) daca cineva chiar vrea un meniu deosebit la nunta...e liber sa faca.

prapadeala: ideea cu platouri de branzaturi & mere e foarte buna. cum a primit lumea ideea?
G.

Foarte bine.. din cate am vazut lumea in general a fost plina, cu aperitiv, gustare calde si friptura. Si acest platou a fost ca un fel de "snack" de dupa masa, mai "racoritor". Mi-a placut ca au avut cel putin 6 feluri de branzeturi.

Green_Eyes
25.09.2007, 18:15:14
Eu mi-am dorit sarmalutze la nunta in locul pestelui!:-p Si culmea ca au fost una din ''atractiile'' seriio:-) , deoarece cei de la restaurantul unde am facut nunta au un mod mai aparte de a le servi la nunta: fiecare portie (6 sarmalutze) este fiarta in propria ulcica de lut in care se si serveste pe masa (va dati seama ce gust au=P~ ); ulcelele au si capacele, ceea ce le mentine calde mai mult timp=P~ Stiu doar ca erau aburinde cand au fost aduse (eu doar le-am adulmecat:D ) cu mamaliguta calda, smantana si ardel iute:) Toata lumea a fost foarte incantata, unii au mancat si portia partenerului/partenerei:D

mariammary2000
26.09.2007, 09:42:34
Eu mi-am dorit sarmalutze la nunta in locul pestelui!:-p Si culmea ca au fost una din ''atractiile'' seriio:-) , deoarece cei de la restaurantul unde am facut nunta au un mod mai aparte de a le servi la nunta: fiecare portie (6 sarmalutze) este fiarta in propria ulcica de lut in care se si serveste pe masa (va dati seama ce gust au=P~ ); ulcelele au si capacele, ceea ce le mentine calde mai mult timp=P~ Stiu doar ca erau aburinde cand au fost aduse (eu doar le-am adulmecat:D ) cu mamaliguta calda, smantana si ardel iute:) Toata lumea a fost foarte incantata, unii au mancat si portia partenerului/partenerei:D
Mi e foameeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!:D

Andra_St
27.09.2007, 11:12:44

UAU!!!
asa da sarmale! cui nu i-ar placea?
nici eu nu sunt prea incantata de ideea de a avea sarmale la nunta, dar, caci mereu e un dar, logodnicul meu e cam traditionalist. nu cred ca vom scoate sarmalele.
va admir insa pe cele care reusiti sa faceti exact cum vreti.
la capitolul sarmale, am zis sa cedez eu.
la alte ... cedeaza el!
compromisul e cheia, nu?

andraelen
11.10.2007, 17:15:09
nici eu nu voi avea sarmale la nunta!am fost la cateva nunti si majoritatea nu leau mancat(ca nu stiu cine lea facut ca nu stiu ce) asa ca nu are rost sa irosesc niste bani aiurea.mai bine iau altceva.:*

Maryds
12.10.2007, 11:25:51
Va spun eu ca mai mult ca sigur daca vor fi sarmale la nunta 50% le vor aprecia daca nu si mai multi...si bineinteles ca vor fi si cei care nu le agreeaza sub nici o forma...Eu sincera sa fiu am fost la o nunta acum o sapt si sarmalele au fost devorate...si aici va spun ca tine strict de mediul din care iti vine persoanele invitate!Cum a fost in cazul meu erau destul de multi oameni crescuti in familie normale,romanesti,invatati deci cu bucataria romaneasca si sarmale...daca aveti invitati straini,tineri sau cosmopoliti evitati sarmalele...nu cred ca ar fi primite bine...Mai exista totodata o solutie pt fanii sarmalelor care nu le vor la nunta din mai multe motive dar nu pt ca nu le plac...Faceti pt a doua zi!Acolo langa ciorba de potroace cred ca se potriveste de minune.

sugarlips
12.10.2007, 14:25:46
Va spun eu ca mai mult ca sigur daca vor fi sarmale la nunta 50% le vor aprecia daca nu si mai multi...si bineinteles ca vor fi si cei care nu le agreeaza sub nici o forma...Eu sincera sa fiu am fost la o nunta acum o sapt si sarmalele au fost devorate...si aici va spun ca tine strict de mediul din care iti vine persoanele invitate!Cum a fost in cazul meu erau destul de multi oameni crescuti in familie normale,romanesti,invatati deci cu bucataria romaneasca si sarmale...daca aveti invitati straini,tineri sau cosmopoliti evitati sarmalele...nu cred ca ar fi primite bine...Mai exista totodata o solutie pt fanii sarmalelor care nu le vor la nunta din mai multe motive dar nu pt ca nu le plac...Faceti pt a doua zi!Acolo langa ciorba de potroace cred ca se potriveste de minune.

asa cred si eu ca depinde de invitati...mie in mod special nu imi plac sarmalele, nu cred ca am mancat vreodata la vreo nunta, desi am auzit ca atunci cand se fac mai multe sunt mai bune....oricum eu cred ca nu renunt la sarmale pt ca stiu ca marea majoritate asteapta sa primeasca....;-)

raresstan
26.10.2007, 09:22:05
nu e tragedie dar este un meniu traditional....t ca esti roman ...altfel spus daca vrei poti si spaghetti.....<:-P

Pysycuta
05.11.2007, 18:12:39
Nici eu nu vreau sarmane,pentru simplu motiv ca nu imi plac!Dar din pacate vom avea sarmane :(( Asta este...le ocolesc...nu am ce face

Fluturas
05.11.2007, 18:33:53
Nici eu nu vreau sarmane,pentru simplu motiv ca nu imi plac!Dar din pacate vom avea sarmane :(( Asta este...le ocolesc...nu am ce face

ce sunt alea 'sarmane' ?/:)

sugarlips
06.11.2007, 10:50:40
ce sunt alea 'sarmane' ?/:)

cred ca despre sarmale e vorba :-\

Simonyk
06.11.2007, 15:17:42
Meniul standard la restaurant este compus din: aperitiv, sarmale,peste si friptura

irina_og
06.11.2007, 22:53:36
:D

:D :D :D Nici noi nu vrem si nici nu am pus! Si nici peste! Si asta pentru ca in general, din meniurile de nunta nu prea lipsesc sarmalele si pestele:D
Normal ca tortul miresei va fi:)>-

irina_og
06.11.2007, 22:57:02

:D :D :D Nici noi nu vrem si nici nu am pus! Si nici peste! Si asta pentru ca in general, din meniurile de nunta nu prea lipsesc sarmalele si pestele:D

Si bineinteles ca si parintii nostri au sarit "Cum? Fara sarmaleeee?"=P~ Si un prieten mare amator... la fel! A zis ca o sa iasa sa-si cumpere shaorma:( si am propus sa organizam furatulul miresei si el sa ceara sarmale:D

sugarlips
07.11.2007, 10:34:25

peste nu o sa am nici eu, inca nu stiu cu ce o sa il inlocuiesc...tu ce dai in loc de peste?

bimbishor
09.11.2007, 12:44:57
mai fetelor, eu ma intrebam daca dupa aperitivul rece merge un aperitiv cald (cu carnaciori, ficatei, mititei, ciuperci), aabia apoi peste si la final friptura. habar n-am.pana la urma sunt tot 4 feluri de mancare (sa nu zica mancaciosii ca au murit de foame la nunta).
inca nu am gasit restaurant pt anul viitor dar cand il voi gasi o sa-i intreb pe cei de acolo daca se poate. si uite asa as putea sa scap de sarmale. sincer, eu la nici o nunta nu m-am apropiat de sarmale si nu inteleg atasamentul unora fata de ele. de ce trebuie sa fie nunta=sarmale?
voi ce ziceti, merge?

meghe
09.11.2007, 12:56:07
Eu nici nu ma gandesc la sarmale!nu vreau pt nunta(desi imi plac)!E doar risipa...!
Inca nu stim ce vom da la sfarsit..dar sarmale nu!/:)
Pup!

rocks
12.11.2007, 23:34:09
Eu nici nu ma gandesc la sarmale!nu vreau pt nunta(desi imi plac)!E doar risipa...!
Inca nu stim ce vom da la sfarsit..dar sarmale nu!/:)
Pup!

nici noi nu am avut si a fost super ok! oricum e muuulta mancare si oamenii mananca mai putin noaptea!
pup u2

sugarlips
13.11.2007, 12:36:08
nici noi nu am avut si a fost super ok! oricum e muuulta mancare si oamenii mananca mai putin noaptea!
pup u2

si ce ati dat in loc de sarmale?:-?

andadela
13.11.2007, 14:21:02

Ardei umpluti! :)

Glumesc... dar se pot da foarte bine in loc de sarmale rulouri calde, de carne cu cascaval sau ciuperci, de exemplu. Am fost la o nunta in care ruloruri din acestea, cu cascaval, erau puse pe farfurie, cate doua la fiecare portie, iar de jur imprejur erau felii de ciuperci si cruditati, frumos aranjate.

irina_og
14.11.2007, 05:44:10
peste nu o sa am nici eu, inca nu stiu cu ce o sa il inlocuiesc...tu ce dai in loc de peste?

;)) ;)) ;)) ;)) Peste!

Pe bune!
De cand am scris aici si pana acum... am adaugat si pestele. Pentru ca.. am primit "observatii: "Cum? Doar 3 feluri de mancare? Si fara sarmale si fara peste?" Desi, crede-ma ceea ce aleseseram deja era... mai mult decat suficient.
So! Am adaugat si un fel cu peste “file de salau cu orez risotto, servite cu sos de unt si sofran” . :-"
Am ales din doua rele cel mai putin rau!;)) ;))

irina_og
14.11.2007, 05:47:27

Glumesc... dar se pot da foarte bine in loc de sarmale rulouri calde, de carne cu cascaval sau ciuperci, de exemplu. Am fost la o nunta in care ruloruri din acestea, cu cascaval, erau puse pe farfurie, cate doua la fiecare portie, iar de jur imprejur erau felii de ciuperci si cruditati, frumos aranjate.

O idee geniala!

Nu! Nu cea cu ardeii!;)) ;)) ;)) ;))

Are dreptate andadela! Super tare rulouri!<:-P

sugarlips
14.11.2007, 11:04:36

buna ideea...>:D<

sugarlips
14.11.2007, 11:06:26
;)) ;)) ;)) ;)) Peste!

Pe bune!
De cand am scris aici si pana acum... am adaugat si pestele. Pentru ca.. am primit "observatii: "Cum? Doar 3 feluri de mancare? Si fara sarmale si fara peste?" Desi, crede-ma ceea ce aleseseram deja era... mai mult decat suficient.
So! Am adaugat si un fel cu peste “file de salau cu orez risotto, servite cu sos de unt si sofran” . :-"
Am ales din doua rele cel mai putin rau!;)) ;))

sper sa nu ma razgandesc si eu :-$ ...dar momentan zic ca nu o sa am peste <:-P

miosb
14.11.2007, 11:10:38
nici eu nu am vrut sa aud de sarmale la nunta....numai gandul ca in carnea aia tocata pe care o folosesc in sarmale, sunt toate prostiile si resturile lor bagate, imi facea rau......am dat in schimba ceafa la gratar cu un sos brun de ciuperci si cu o salata....toata lumea a fost super multumita, a fost o nebunie, cel putin sosul de ciuperci a fost demential...mai adaug ca mi-au dat ce a ramas acasa si o sapt numai sos de ciuperci am mancat....asa ca variante sunt destule....

rocks
14.11.2007, 11:15:49

pai nu am inlocuit sarmalele cu altceva! am avut 3 feuri de mancare si a fost mai mult decat suficient:
1. aperitivul - 10 elemente
2. peste la gratar cu legume julienne trase in unt si cartofi natur
3. pulpa de pui dezosata si muschi de porc la gratar cu cartofi taranesti si salata asortata/muraturi
si TORTUL mult prea minunat!

In rest, pe mese erau alune si saratele si am avut o loc special amenajat cu fructe! <:-P

miosb
14.11.2007, 13:03:44
pai noi am dat asa:
1. aperitiv foarte bogat si foarte bun
2. ciorba de vacuta cu smantana si ardei iute ( o nebunie)
3. peste file cu garnitura de niste cartofi ( nu mai stiu cum le zice ),cu sos tartar si o salata
4. friptura asortata de porc si pui cu garnitura de orez cu ciuperci si cartofi frantuzesti+ salata asortata
5. tort
6. ceafa la gratar cu sos brun de ciuperci si cu salata de varza, parca

plus ca pe masa au fost tot timpul fructe variate, saratele facute de casa de cea mai buna calitate

sugarlips
14.11.2007, 15:19:57
pai nu am inlocuit sarmalele cu altceva! am avut 3 feuri de mancare si a fost mai mult decat suficient:
1. aperitivul - 10 elemente
2. peste la gratar cu legume julienne trase in unt si cartofi natur
3. pulpa de pui dezosata si muschi de porc la gratar cu cartofi taranesti si salata asortata/muraturi
si TORTUL mult prea minunat!

In rest, pe mese erau alune si saratele si am avut o loc special amenajat cu fructe! <:-P

si mie mi se pare destul...dar pe aici e moda...pe langa astea 3 feluri sa mai fie si supa/ciorba si sarmale..:O mult prea mult....zic eu...:-&

rocks
15.11.2007, 11:11:37
si mie mi se pare destul...dar pe aici e moda...pe langa astea 3 feluri sa mai fie si supa/ciorba si sarmale..:O mult prea mult....zic eu...:-&

hmmmm... da, dar supa aia la voi e dementiala!!! ce n-as da sa merg la o nunta in Ardeal!!! =P~

miosb
15.11.2007, 11:30:33
hmmmm... da, dar supa aia la voi e dementiala!!! ce n-as da sa merg la o nunta in Ardeal!!! =P~
SA STII CA ESTE!!!!!!! SI CIORBICA DE VACUTA...O NEBUNIE.....:-p :-p

pisi2007
18.11.2007, 14:33:15
important e sa fie echilibrat meniul. desi am fost la o nunta unde s-a adus in continuu mancare si tortul s-a dat abia la 7 dimineata. si culmea ca nu plecase aproape nimeni. nu-mi vine sa cred cat s-a putut manca, unii cred ca fac provizii cat sa nu mai manance 1 luna, ca sarpele boa.

evenstar
18.11.2007, 14:39:15
important e sa fie echilibrat meniul. desi am fost la o nunta unde s-a adus in continuu mancare si tortul s-a dat abia la 7 dimineata. si culmea ca nu plecase aproape nimeni. nu-mi vine sa cred cat s-a putut manca, unii cred ca fac provizii cat sa nu mai manance 1 luna, ca sarpele boa.

:)) Sa stii ca asa e... Daca tot dau bani la masa, macar sa manance pana ii interneaza la urgenta... cred ca impart banii din plic la gram de mancare si incearca sa scoata cel mai bun pret... Sa-mi fie iertat, dar astea-s "romanisme"...:-?

ralucaibr
19.11.2007, 22:23:38
Nici eu nu vreau sarmale si nici nu le voi avea sper.Nunta e in iulie,la 36 de grade,mi s-ar parea bomboana de pe coliva sarmalele:D.O sa incerc sa compensez cu altceva...sa nu le simta nimeni lipsa.

alexuta
19.11.2007, 23:15:10
soacra mea a avut un soc cand i-am spus ca nu vom avea sarmale la nunta ... :))

irina_og
20.11.2007, 08:52:52
:)) Sa stii ca asa e... Daca tot dau bani la masa, macar sa manance pana ii interneaza la urgenta... cred ca impart banii din plic la gram de mancare si incearca sa scoata cel mai bun pret... Sa-mi fie iertat, dar astea-s "romanisme"...:-?
:)) :)) :)) Romanisme le spun si eu:D

rocks
20.11.2007, 10:53:00

=))=))=))=))=)) si a iesit din soc??? in general soacrele se "socheza" la deciziile noastre!=D>

mihaella4you
20.11.2007, 13:52:20
fetelor sa stiti ca eu vreau sarmale la nunta!
este mancare traditionala...si la toate restaurantele unde am fost aveau in meniul de nunta ( bine stiu ca poate fi schimbat)
...8-| pana si la nuntile de 'figuri' am mancat sarmale si cand zic figuri ma refer la meniuri super sofisticate ( bineinteles mancare putina) ...
oricum eu sarmalele le prefer desi noi avem si aperitiv rece si cald si supa( ma innebuneste lumea ca o ciorba ar fi mai buna dar nu veau ciorba), sarmale friptura....
voi ce ziceti?
eu am nunta la 01 martie 2008....mai am timp sa ma hotarasc!
parerea mea este ca aperitivul trebuie sa fie consistent, bogat! si normal mancrea buna!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mancarea si muzica fac o nunta ....!nu?

mihaella4you
20.11.2007, 13:54:19
a ar mai fi ceva ..eu vreau la nunta fantana de ciocolata! mica...a avut cineva? eu ma gandeam la fantana de ciocolata ca la o senzatie nu ma astept sa se omoare cineva cu mancatul!

evenstar
20.11.2007, 17:21:29
:)) :)) :)) Romanisme le spun si eu:D

Stiu ca sunt oarecum off-topic, dar sa le vezi pe colegele mele dragi cat pot sa bage in ele cand le duce firma la carciuma... (Se intampla asta de 1 martie si de Craciun...). Cate trei feluri si doua deserturi si a doua zi se tin de ficat si se plang... Si data viitoare fac la fel...

mihaella ->Chiar m-am gandit acum si mi-am amintit ca la nuntile din ultimii 3-4 ani, de care imi mai amintesc, am mancat aperitivul tot, pestele fara garnitura, peste sarmale am cam sarit, iar din friptura am gustat numai daca era ceva deosebit... Si cu toate astea abia mai incapea putin tort... Si cei din jur, la fel... Mie mi se pare mult ce ai zis tu acolo, mai ales daca aperitivul rece si cel cald sunt doua farfurii (asta n-am inteles)... Mancarea face nunta in sensul ca trebuie sa fie buna, nu enorm de multa... Cred ca o sa ramai cu ea si e pacat!

irina_og
20.11.2007, 17:25:07
[quote=mariuka;498866]Stiu ca sunt oarecum off-topic, dar sa le vezi pe colegele mele dragi cat pot sa bage in ele cand le duce firma la carciuma... (Se intampla asta de 1 martie si de Craciun...). Cate trei feluri si doua deserturi si a doua zi se tin de ficat si se plang... Si data viitoare fac la fel...

Nu pot decat sa fiu inca o data consternata si sa ma repet ROMANISME frate ca altundeva nu prea vezi de-astea!8-|

sugarlips
21.11.2007, 11:04:18
Stiu ca sunt oarecum off-topic, dar sa le vezi pe colegele mele dragi cat pot sa bage in ele cand le duce firma la carciuma... (Se intampla asta de 1 martie si de Craciun...). Cate trei feluri si doua deserturi si a doua zi se tin de ficat si se plang... Si data viitoare fac la fel...

mihaella ->Chiar m-am gandit acum si mi-am amintit ca la nuntile din ultimii 3-4 ani, de care imi mai amintesc, am mancat aperitivul tot, pestele fara garnitura, peste sarmale am cam sarit, iar din friptura am gustat numai daca era ceva deosebit... Si cu toate astea abia mai incapea putin tort... Si cei din jur, la fel... Mie mi se pare mult ce ai zis tu acolo, mai ales daca aperitivul rece si cel cald sunt doua farfurii (asta n-am inteles)... Mancarea face nunta in sensul ca trebuie sa fie buna, nu enorm de multa... Cred ca o sa ramai cu ea si e pacat!

sa sti ca e cam asa...dar in zona noastra asa se da la nunti...multa mancare dar e si foarte buna... si chiar daca pare exagerat...si eu cred ca e, nici eu nu mananc la nunti nimic in afara de apertiv, doar gust din restul, sunt persoane care mananca toate felurile....:-& :-&

evenstar
21.11.2007, 17:56:30
sa sti ca e cam asa...dar in zona noastra asa se da la nunti...multa mancare dar e si foarte buna... si chiar daca pare exagerat...si eu cred ca e, nici eu nu mananc la nunti nimic in afara de apertiv, doar gust din restul, sunt persoane care mananca toate felurile....:-& :-&

Da, saracii, mai stii? Poate vine Apocalipsa si nu mai apuca sa manance... Oooooffff, si cred ca te mai si barfesc daca dai sub 3 kile de mancare hipercalorica si hiperlipidica pe cap de nuntas....:(

crumela
24.11.2007, 14:28:33
Viitorului meu sotz ii plac sarmalele numai de la nuntzi ...aksa nici nu se atinge de ele ....nici nu concep sa nu am sarmale la nunta ...mie una nunta fara sarmale nu ma atrage ....iar peshtele cu cartofi natur mi se pare cea mai mare balarie.Parerea mea este k la o nunta makr mankrea sa se mai pastreze traditzionala dak restu s-a dus pe apa sambetei ...

mihaella4you
25.11.2007, 08:44:50
meniul la restaurante este cel specific nuntilor: aperitiv rece, supa(ciorba), sarmale, friptura, tort...
dar noi ne-am gandit ca intre aperitivul rece si supa sa nu fie o distanta f mare( pentru ca noi mergem la restaurant la ora 8, fiind martie...) si am hotarat sa dam si un aperitiv cald ( peste cu cartofi natur)
bine pe masa vor fi fructe, pateuri si la intrare fantana de ciocolata cu fructe.
chiar credeti ca e mult?:(

mihaella4you
25.11.2007, 08:49:40
Viitorului meu sotz ii plac sarmalele numai de la nuntzi ...aksa nici nu se atinge de ele ....nici nu concep sa nu am sarmale la nunta ...mie una nunta fara sarmale nu ma atrage ....iar peshtele cu cartofi natur mi se pare cea mai mare balarie.Parerea mea este k la o nunta makr mankrea sa se mai pastreze traditzionala dak restu s-a dus pe apa sambetei ...
poti sa-mi spui te rog ca si aperitiv cald, tu la ce te-ai gandi? dar sa fie traditional si pentru o nunta ..daca ai zis ca peste ti se pare o balarie..
eu ma gandesc ca trebuie sa ti cont ca o nunta trebuie si o mancare usoara ..dupa un aperitiv bogat...asta este parerea mea...
oricum gusturile nu se discuta!

evenstar
25.11.2007, 08:51:54
meniul la restaurante este cel specific nuntilor: aperitiv rece, supa(ciorba), sarmale, friptura, tort...
dar noi ne-am gandit ca intre aperitivul rece si supa sa nu fie o distanta f mare( pentru ca noi mergem la restaurant la ora 8, fiind martie...) si am hotarat sa dam si un aperitiv cald ( peste cu cartofi natur)
bine pe masa vor fi fructe, pateuri si la intrare fantana de ciocolata cu fructe.
chiar credeti ca e mult?:(

Eu cred ca e mult, dar e nunta ta si sunt invitatii tai... pana la urma stii cel mai bine cat mananca... Asa ca e mai corect sa zic ca eu sunt sigura ca as ramane cu mancarea.

KTY22
27.12.2007, 21:11:28
Daca stau sa ma gandesc acum (nn dupa Craciun) nici nu vreau sa aud de sarmale la nunta.
Dar oricum trebuie sa fie o armonie in meniul repectiv, nu poti sa dai sarmale dupa calamari prajiti..:))

unicka
07.01.2008, 18:07:37
Am avut o discutie in familie zilele acestea, sa spunem ca a fost o mica reuniune de familie si am dezbatut acest subiect.Punem sau nu sarmale la nunta?Desi la inceput nici eu nu am fost de acord am ramas surprinsa cand am constatat ca majoritatea au spus ca abia asteapta sa manance sarmale la nunta, asa ca raman pentru sarmale la nunta.Ce farmec mai are nunta fara sarmale?Sincer!

diana31
07.01.2008, 18:52:19
Am avut o discutie in familie zilele acestea, sa spunem ca a fost o mica reuniune de familie si am dezbatut acest subiect.Punem sau nu sarmale la nunta?Desi la inceput nici eu nu am fost de acord am ramas surprinsa cand am constatat ca majoritatea au spus ca abia asteapta sa manance sarmale la nunta, asa ca raman pentru sarmale la nunta.Ce farmec mai are nunta fara sarmale?Sincer!
poi daca tot ai asa de multi doritori pentru sarmale si eu te-as sfatui sa ramai la decizia ta in fond sunt si bune;-) ;-) ;-)

sugarlips
08.01.2008, 11:05:05

sa sti ca si eu am vrut fara sarmale, dar tot asa am constatat ca majoritatea abia le asteapta asa ca...probabil nu mai renunt la ele...ma mai gandesc...

diana31
08.01.2008, 11:12:54
sa sti ca si eu am vrut fara sarmale, dar tot asa am constatat ca majoritatea abia le asteapta asa ca...probabil nu mai renunt la ele...ma mai gandesc...
nu ai fi singura care a revenit la varianta sarmale servite la nunta..........:-$ :-$ :-$

sugarlips
08.01.2008, 12:52:32
nu ai fi singura care a revenit la varianta sarmale servite la nunta..........:-$ :-$ :-$

;)) ;-) ;-) ;-)

gabriela_rgh
08.01.2008, 13:02:26
Eu nu am vrut sarmale la nunta si nu ama vut!Am avut insa surpriza sa vad ca invitatii si-ar fi dorit!Asta e!Daca esti sigura ca vor fi bune si gustoase nu renunta la ele!Eu am mers pe principiul ca sarmale mananca toata lumea acasa,dar daca sunt intrebate..de ce nu?

CristinaMM
08.01.2008, 13:04:20
Eu nu am vrut sarmale la nunta si nu ama vut!Am avut insa surpriza sa vad ca invitatii si-ar fi dorit!Asta e!Daca esti sigura ca vor fi bune si gustoase nu renunta la ele!Eu am mers pe principiul ca sarmale mananca toata lumea acasa,dar daca sunt intrebate..de ce nu?

Da, si eu am fost la o nunta in toamna, si n-au fost sarmale. Eu nu pot zile ca le-am simtit lipsa, dar multi le asteptau si au fost cam dezamagiti.

Green_Eyes
08.01.2008, 13:06:55
Si noi am avut, am mai scris aici ;)) Insa am avut parte si de un mod de prezentare original: fiecare portie fiarta si servita in propria sa olita de lut:x:x:x Toata lumea le-a laudat, unii au mancat si portia vecinului de masa :))

CristinaMM
08.01.2008, 13:10:28
Si noi am avut, am mai scris aici ;)) Insa am avut parte si de un mod de prezentare original: fiecare portie fiarta si servita in propria sa olita de lut:x:x:x Toata lumea le-a laudat, unii au mancat si portia vecinului de masa :))

Super idee! =D>
Am sa intreb si eu daca se poate...desi ma indoiesc. :)

kestiutza
09.01.2008, 19:43:59
parerea mea este sa nu renuntatzi la sarmale , sunt multe persoane care sunt de conceptzie veche , care nu vad nunta fara sarmale , eu la nunta am avut in loc de cartofi legume shi au fost destul de multe comentari

cj83cia
14.01.2008, 13:18:36
Nici eu nu am vrut, si poate la meniul pe care l-am avut nu mergeau neaparat. Ca sa nu fie pb, am fost de acord, am zis ca dam pentru 60% din invitati (nu cu portia, ci pe fiecare masa), pentru ca ce ramane vom da a doua zi acasa. Iar spre surprinderea mea, nu a mai ramas nici macar una. Si au fost atat de laudate si asteptate

zizitop
18.01.2008, 17:26:27
^:)^ ^:)^ ^:)^ multumesc lui D-zeu ca ne-a iesit nunta cum am dorit si ca nu am avut sarmale.Nicicum nu-mi placea ideea de sarmale. Daca se pun alte bunatati in locul lor.................... nici nu se simte lipsa.

ryanaro
18.01.2008, 17:38:43
^:)^ ^:)^ ^:)^ multumesc lui D-zeu ca ne-a iesit nunta cum am dorit si ca nu am avut sarmale.Nicicum nu-mi placea ideea de sarmale. Daca se pun alte bunatati in locul lor.................... nici nu se simte lipsa.

voi ce ati avut in loc? ;;)

ella-ling
18.01.2008, 19:22:59
ma bag si eu in discutie, desi nu sunt de o parere prea fixa (eu nu a trebuit sa iau vreo hotarare in privinta sarmalelor). Insa va spun cum gandesc eu: cand ma duc la o nunta eu astept sa mananc mancaruri mai speciale, pe care nu le am pe masain fiecare zi, frumos aranjate si eventual migalos de facut (ca nu am timp sa gatesc).

1. Sarmalele intra in categoria mancarurilor ceva mai greu de facut (adica dureaza si miroase casa), eu de ex nu am facut niciodata.

2. De aceea daca ma duc la o nunta mananc doar ptr ca imi este dor sa mananc sarmale. Insa le-as inlocui imediat cu ceva mai rafinat daca ar trebui sa aleg.

3. Nu inteleg insa de ce ar fi un subiect de asa mare controversa, daca sunt, sunt, daca nu, nu, oricum este atata mancare ca nu pleaca nimeni nesatul.

Asa ca daca nu as vrea sarmale la nunta nu mi-as face nici o problema<:-P <:-P <:-P

nanalia
18.01.2008, 20:12:30
Nici eu nu vreau, nu-mi plac de loc! Eu fac 2 nunti, una in Ardeal unde din fericire nu se dau sarmale si una In Prahova unde din pacate se dau sarmale...:((:((si eu nu vreau.Dar cum sa fac? Ca nu ma pot duce eu din ardeal in sud sa nu dau sarmale ca se uita la mine ca la o ciudata.N-am nimic cu ele, doar ca nu mi se pare o mancare pentru nunta.Mai ales la a mea.Si cu mamaliga pe deasupra.Dar soacra mea nici nu accepta asa ceva.Ca..."traditia e traditie".Sper sa nu supar pe nimeni.

ella-ling
18.01.2008, 20:20:56
Nici eu nu vreau, nu-mi plac de loc! Eu fac 2 nunti, una in Ardeal unde din fericire nu se dau sarmale si una In Prahova unde din pacate se dau sarmale...:((:((si eu nu vreau.Dar cum sa fac? Ca nu ma pot duce eu din ardeal in sud sa nu dau sarmale ca se uita la mine ca la o ciudata.N-am nimic cu ele, doar ca nu mi se pare o mancare pentru nunta.Mai ales la a mea.Si cu mamaliga pe deasupra.Dar soacra mea nici nu accepta asa ceva.Ca..."traditia e traditie".Sper sa nu supar pe nimeni.

pai atunci serveste-le si fa din sarmale un fel de mancare mai deosebit, vezi poza...O idee e sa le faci mai mari, le tai la mijloc si aranjezi diferit cu un sos, faci ardei umpluti ca sunt mai estetici si in loc de mamaliga le servesti cu cartofi natur, sau pure....si cu sos de rosii, sau ciuperci, sau....

ella-ling
18.01.2008, 20:21:59
am uitat pozele

oana99
18.01.2008, 20:35:21
am uitat pozele

Ai o idee f buna pt cele care nu vor traditionalele sarmalute.Noi am ales sa le avem totusi....ca de....chiar ne plac.In general mancam mancare traditionala romaneasca.Avem si alte chestiute mai deosebite la aperitiv,dar restul meniului este romanesc romanesc(sarmalute,fripturica).
:*

cj83cia
18.01.2008, 20:45:20
am uitat pozele
=D> =D> =D>
Noi am avut in loc de friptura o rulada de pui cu ananas si morcovei micuti sote, dar am avut si sarmale. Depinde si de invitati, nu numai de gusturile noastre=P~

ella-ling
18.01.2008, 20:53:16
=D> =D> =D>
Noi am avut in loc de friptura o rulada de pui cu ananas si morcovei micuti sote, dar am avut si sarmale. Depinde si de invitati, nu numai de gusturile noastre=P~

da, nu poti sa lasi invitatii sa plece flamanzi acasa, asa ca majoritatea felurilor de mancare ar trebui sa respecte gusturile invitatilor, insa asta nu inseamna ca daca nu exista sarmale nu mai e reusita nunta...

Oricum totul e o chestie cum privesti lucrurile. Ai mei s-au uitat cu ochi mari cum brazilienii manaca salata cu mango si capsune si isi pun ulei si otet pe ea... insa daca ar fi incercat cu siguranta le-ar fi placut, ca doar nu e o chestie asa de oribila...

taia
19.01.2008, 13:58:03
Si noi am ales si sarmane pt nunta si pentru ca e o mancare traditionala, si pentru ca la noi asa e obiceiul si lumea le asteapta. Cred ca sunt foarte multe lucruri pe care nu am vrea sa le facem pentru o nunta dar...pe langa noi mai exista si invitatii si ar trebui sa tinem cont si de ei

cj83cia
19.01.2008, 21:03:29
Subscriu ^:)^

sugarlips
20.01.2008, 11:29:54
=D> =D> =D>

eu zic ca de invitatii depinde cel mai mult...trebuie sa se simta bine la nunta noastra si daca majoritatea isi doresc sarmale...atunci sarmale vor primi....trebuie sa ne gandim ca noi nu prea o sa apucam sa mancam...

orkyis
21.01.2008, 16:58:40
Nici eu nu vroiam sarmale la nunta, dar pana la urma asta e obiceiul la noi si depinde de fiecare daca-i place sau nu. Important este sa fie buna mancarea, chiar daca ai sarmale sau nu, gustul conteaza cel mai mult.

simoivan
21.01.2008, 19:32:41
Nici eu nu vroiam sarmale la nunta, dar pana la urma asta e obiceiul la noi si depinde de fiecare daca-i place sau nu. Important este sa fie buna mancarea, chiar daca ai sarmale sau nu, gustul conteaza cel mai mult.

subscriu si eu parerii tale. si pana la urma sunt doar un fel de mancare. cui nu-i place poate renunta si poate dansa. eu as fi mai fericita sa vad oamenii dansand decat infulecand.

Dianet
14.02.2008, 18:40:21
da, nu poti sa lasi invitatii sa plece flamanzi acasa, asa ca majoritatea felurilor de mancare ar trebui sa respecte gusturile invitatilor, insa asta nu inseamna ca daca nu exista sarmale nu mai e reusita nunta...

Oricum totul e o chestie cum privesti lucrurile. Ai mei s-au uitat cu ochi mari cum brazilienii manaca salata cu mango si capsune si isi pun ulei si otet pe ea... insa daca ar fi incercat cu siguranta le-ar fi placut, ca doar nu e o chestie asa de oribila...

Superb colajul de poze. Le-ai aratat la nunta? Cum?
E o idee excelenta, nostima (as insoti-o cu comentarii nostime)...

ella-ling
14.02.2008, 22:49:50
Superb colajul de poze. Le-ai aratat la nunta? Cum?
E o idee excelenta, nostima (as insoti-o cu comentarii nostime)...

suntem un pic off-topico:-) Da, le-am aratat la nunta, au fost facute cu un software care il are toata lumea care are windows pe calc (windows movie maker). Iti trebuie un proiector si un perete sau suprafata de proiectie si cam atat (cei care se ocupa de sunet cu siguranta te pot ajuta in sensul asta)

corinka
14.02.2008, 23:14:28
Nu vreau sarmale la nunta!!!
...nici eu! mai tb sa o conving si pe mama... :-p

April_my_own
19.02.2008, 19:35:10
Subscriu\:D/
Fara sarmale la nunta!:A
Eu am nunta la mijlocul lunii iulie....mi se pare ca este un fel de mancare destul de greutz, iar carnea tocata imi poate rezerva si anumite surprize!
Nu vreau ca cineva sa plece cu toxinfectie alimentara:-&

sugarlips
20.02.2008, 10:50:15
Subscriu\:D/
Fara sarmale la nunta!:A
Eu am nunta la mijlocul lunii iulie....mi se pare ca este un fel de mancare destul de greutz, iar carnea tocata imi poate rezerva si anumite surprize!
Nu vreau ca cineva sa plece cu toxinfectie alimentara:-&

la un restaurant care se respecta nu o sa gasesti asa ceva....acuma depinde si unde faci tu nunta....

sweetheart
20.02.2008, 10:53:16
Noua restaurantul ne-a dat o lista intreaga cu variante de meniu si nu apare scris nicaieri sarmale si oricum nu aveam de gand sa sau sarmale la nunta chiar daca sunt traditionale nu mi se pare a fi un fel de mancare ok pentru o zi asa speciala si o petrecere cum este nunta. Acum fiecare face cum vrea.

corinka
20.02.2008, 11:02:49
vara-iarna, nu conteaza anotimpul, sarmalele oricum pica greu. e drept, sunt traditionale, dar dupa ce mananca omul atata, sa-i mai dai si sarmale...
asa n-ar strica sa pui si triferment sau colebil pe masa. asa, preventiv! :D

sweetheart
20.02.2008, 11:28:44
vara-iarna, nu conteaza anotimpul, sarmalele oricum pica greu. e drept, sunt traditionale, dar dupa ce mananca omul atata, sa-i mai dai si sarmale...
asa n-ar strica sa pui si triferment sau colebil pe masa. asa, preventiv! :D

Asa este ai dreptate mai ales ca la noi in zona nuntile sunt de zi si pe la 21-22 se servesc sarmalele. Si parerea mea este ca e si o risipa foarte mare ca o portie de sarmale este cu 3-4 bucati acum depinde cat sunt de mari sarmalele, iar oamenii mananca 1-2 maxim sau deloc.

corinka
20.02.2008, 11:35:32
Asa este ai dreptate mai ales ca la noi in zona nuntile sunt de zi si pe la 21-22 se servesc sarmalele. Si parerea mea este ca e si o risipa foarte mare ca o portie de sarmale este cu 3-4 bucati acum depinde cat sunt de mari sarmalele, iar oamenii mananca 1-2 maxim sau deloc.
ce sa-ti spun ca eu am nunta de noapte! si sarmalele se presupune ca ar fi ultimul fel, dupa tort. adica un fel de "gustare de dimineata"! ;))

corinka
20.02.2008, 11:36:07
... adica sarmale pe la 4-5 dimineata, dupa inca 3 feluri, inghetata si tort!

sugarlips
20.02.2008, 13:03:34
Noua restaurantul ne-a dat o lista intreaga cu variante de meniu si nu apare scris nicaieri sarmale si oricum nu aveam de gand sa sau sarmale la nunta chiar daca sunt traditionale nu mi se pare a fi un fel de mancare ok pentru o zi asa speciala si o petrecere cum este nunta. Acum fiecare face cum vrea.

poate tie nu, dar te asigur ca majoritatea abia asteapta sa manance sarmale la nunta....
nici eu nu vroiam initial...dar cred ca totusi o sa le am...ma gandesc in primul rand la invitatii mei....

corinka
20.02.2008, 13:13:25
poate tie nu, dar te asigur ca majoritatea abia asteapta sa manance sarmale la nunta....
nici eu nu vroiam initial...dar cred ca totusi o sa le am...ma gandesc in primul rand la invitatii mei....
nu spun ca nu ai dreptate, dar, pe de alta parte, crezi ca nu mananca si altceva? eu ma gandeam sa dau in locul sarmalelor un fel de clatita umpluta cu carne, se numeste canelone.
sarmale fac toti de sarbatori si nu numai, dar clatite dintr-astea nu fac toti tot timpul.

sugarlips
20.02.2008, 14:33:03
nu spun ca nu ai dreptate, dar, pe de alta parte, crezi ca nu mananca si altceva? eu ma gandeam sa dau in locul sarmalelor un fel de clatita umpluta cu carne, se numeste canelone.
sarmale fac toti de sarbatori si nu numai, dar clatite dintr-astea nu fac toti tot timpul.

stiu, chiar sapt trecuta am mancat:D
normal ca vor manca, dar totusi multi vor fi dezamagiti ca nu primesc sarmale...
eu inca nu stiu ce sa fac...sa dau sa nu dau...sunt foarte nehotarata...cand zic ca dau, cand zic ca nu mai dau...probabil atunci cand o sa stabilesc meniul o sa ma hotarasc in sfarsit :D
eu personal nici macar nu am gustat din sarmale cand am fost la nunti....dar altii in schimb abia le asteptau...:gen_05:
eu zic ca atunci cand stabilim meniul trebuie sa ne gandim si la invitatii nostri...de ex sa nu fie prea mult peste....multi nu il mananca deloc...:*

Green_Eyes
20.02.2008, 14:48:08
... adica sarmale pe la 4-5 dimineata, dupa inca 3 feluri, inghetata si tort!

Nu am auzit de nunti unde sa se serveasca sarmale dupa tort8-| De obicei, tortul se lasa la urma :)>-

dalayla
20.02.2008, 14:56:03
nici eu n-am vrut la inceput sarmale,dar lumea m-a facut sa ma razgandesc,eu am nunta de zi si seara e mai ok,nu pica asa greu..plus ca majoritatea inv mei nu agreaza pestele....

ryanaro
20.02.2008, 15:03:14
eu zic ca atunci cand stabilim meniul trebuie sa ne gandim si la invitatii nostri...de ex sa nu fie prea mult peste....multi nu il mananca deloc...:*

eu o sa am (la o nunta foooooarte restransa) cateva persoane care nu mananca peste, unul care nu mananca vita (din considerente religioase) plus o persoana care nu mananca porc. <:-P trebuie numai sa gasesc pe cineva vegetarian si cineva care nu mananca pui si gata =))

corinka
20.02.2008, 15:10:38
Nu am auzit de nunti unde sa se serveasca sarmale dupa tort8-| De obicei, tortul se lasa la urma :)>-
da, suna cam ciudat, dar cel putin pe la noi se obisnuieste ca dupa tort sa se mai dea un fel, pt cei care stau pana la sfarsit.
restaurantul ne-a propus sa alegem intre sarmale, crenvursti, mici sau frigarui. dintre aceste feluri, sarmalele mi se par cele mai potrivite. ca sa dau mici la nunta mi se pare chiar aiurea.
canelone era prevazut la aperitivul cald, dar mi-au spus ca se poate si in final, ca eu la aperitivul cald vreau sa optez pt peste.
cred ca e bine ca sortimentele de carne servite sa fie cat mai variate. sa fie si peste, si porc, si pui. Pt toate gusturile!

dalayla
20.02.2008, 15:11:53
da, suna cam ciudat, dar cel putin pe la noi se obisnuieste ca dupa tort sa se mai dea un fel, pt cei care stau pana la sfarsit.
restaurantul ne-a propus sa alegem intre sarmale, crenvursti, mici sau frigarui. dintre aceste feluri, sarmalele mi se par cele mai potrivite. ca sa dau mici la nunta mi se pare chiar aiurea.
canelone era prevazut la aperitivul cald, dar mi-au spus ca se poate si in final, ca eu la aperitivul cald vreau sa optez pt peste.
cred ca e bine ca sortimentele de carne servite sa fie cat mai variate. sa fie si peste, si porc, si pui. Pt toate gusturile!
asta-i prima data cand aud asa ceva,sa mai servesti dupa tort...interesant obicei:)

tasha
20.02.2008, 15:13:52

Cred ca varianta ta cu canelone servit la sfirsit e foarte buna :) Asa ca daca restaurantul tau accepta sa pui pestele la aperitivul cald, go for it!

PS - am locuit 12 ani in Alba, asa ca pot sa confirm ca intr-adevar acolo se mai da ceva dupa tort :)

corinka
21.02.2008, 10:58:13
Cred ca varianta ta cu canelone servit la sfirsit e foarte buna :) Asa ca daca restaurantul tau accepta sa pui pestele la aperitivul cald, go for it!

PS - am locuit 12 ani in Alba, asa ca pot sa confirm ca intr-adevar acolo se mai da ceva dupa tort :)
pai restaurantul chiar propune peste la aperitivul cald (cu garnitura de legume mexicane si felii de lamaie si portocala)! la noi asa se da. am auzit ca in alte parti se da pestele la sfarsit.
la noi se da la aperitiv cald fie peste, fie gordon bleu sau snitel, astea sunt cele mai frecvente.
am auzit ca in sud pestele se da la sfarsit.

sugarlips
21.02.2008, 11:04:55
eu o sa am (la o nunta foooooarte restransa) cateva persoane care nu mananca peste, unul care nu mananca vita (din considerente religioase) plus o persoana care nu mananca porc. <:-P trebuie numai sa gasesc pe cineva vegetarian si cineva care nu mananca pui si gata =))

atunci le dai doar de baut si te-ai scos........=)) =)) =)) =))

corinka
21.02.2008, 15:26:08

Am intalnit obiceiul si la o nunta din Cluj-Napoca. S-au servit crenvursti dupa tort.

hanna
21.02.2008, 15:30:23
Am intalnit obiceiul si la o nunta din Cluj-Napoca. S-au servit crenvursti dupa tort.

Crenvursti fierti? :-\ si cu mustar :-p ? Aveau ceva langa???

Dar de ce s-ar da ceva de manacat dupa desert??

Poate niste branzeturi ar merge...

tasha
21.02.2008, 15:30:58
am auzit ca in sud pestele se da la sfarsit.

Pai nu chiar :))
Ordinea in Bucuresti este aperitiv, peste, sarmale sau alternativa, friptura, tort.

Sincer, ideea de a minca dupa tort cremwursti..:-&:-&:-&

No offence pt miresicile din Ardeal, dar sa maninci cremwursti la nunta..... De ce nu parizer? E la fel de ieftin......

corinka
21.02.2008, 15:41:21
Pai nu chiar :))
Ordinea in Bucuresti este aperitiv, peste, sarmale sau alternativa, friptura, tort.

Sincer, ideea de a minca dupa tort cremwursti..:-&:-&:-&

No offence pt miresicile din Ardeal, dar sa maninci cremwursti la nunta..... De ce nu parizer? E la fel de ieftin......
pai si la noi se poate opta intre mititei, crenvursti, frigarui sau sarmale.
De mititei ce ziceti? #-o Mie personal si frigaruile mi se par doar pt picnic.
Dintre cele de mai sus, as alege clar sarmale. Dar se mai pot face schimbari si eu vreau canelone.

corinka
21.02.2008, 15:51:51
Apropo de diferentele astea intre provincii. Cei din sud se minuneaza cum se pot servi in Ardeal crenvursti (desi nu cred ca asta ar fi obicei ardelenesc) sau ciorba. Viitoarea mea cumnata, care este din Ploiesti, a ramas paf cand i s-a pus ciorba in fata la o nunta din Alba.
Nici eu nu vreau ciorba la nunta!!! Desi sunt ardeleanca get-beget. ;))
Ardelenilor, in schimb, li se pare ciudat ce servesc sudistii la nunta: sarmale cu mamaliguta. Aici ar fi de neconceput asa ceva. Rad oamenii daca le dai mamaliga la nunta.

Leia
21.02.2008, 16:10:42
Eu cred ca cel mai usor ti-ar fi daca le-ai pui cate un meniu in fata, ca sa-si aleaga ei ce vor sa manance :))...si sa fii mandra de faptul ca ai o nunta extrem de originala. Ce atatea sarmale si file-uri???=))

ryanaro
21.02.2008, 17:46:07
Eu cred ca cel mai usor ti-ar fi daca le-ai pui cate un meniu in fata, ca sa-si aleaga ei ce vor sa manance :))...si sa fii mandra de faptul ca ai o nunta extrem de originala. Ce atatea sarmale si file-uri???=))

sau aleg un numitor comun :D

hanna
27.02.2008, 14:54:34
Apropo de diferentele astea intre provincii. Cei din sud se minuneaza cum se pot servi in Ardeal crenvursti (desi nu cred ca asta ar fi obicei ardelenesc) sau ciorba. Viitoarea mea cumnata, care este din Ploiesti, a ramas paf cand i s-a pus ciorba in fata la o nunta din Alba.
Ardelenilor, in schimb, li se pare ciudat ce servesc sudistii la nunta: sarmale cu mamaliguta. Aici ar fi de neconceput asa ceva. Rad oamenii daca le dai mamaliga la nunta.

Tare faza :)>-

Ellutza09
20.03.2008, 21:20:44
Nici noi nu vom avea sarmale la nunta, nu am vrut sa auzim de asa ceva...mi se pare ceva de moda veche...

luyza
12.04.2008, 08:41:35
noi am inlocuit sarmalele cu pastrav.sarmale se potrivesc la o nunta mai rustica,cu piftii si alte bunataturi 100% romanesti.nu dati cu:gen_02: .va pupicesc pe toate.

mikutza
12.04.2008, 10:07:29
noi am inlocuit sarmalele cu pastrav.sarmale se potrivesc la o nunta mai rustica,cu piftii si alte bunataturi 100% romanesti.nu dati cu:gen_02: .va pupicesc pe toate.

Daca m-ar fi intrebat cineva anul trecut daca doresc sarmale la nunta mea as fi spus un "nu" categoric. Insa am fost in ultima perioada la nunti unde se servise peste in loc de sarmale. Vreau sa va spun ca majoriatea portiilor au ramas neconsumate. Prin urmare, cred ca ma gindesc sa revin la sarmalute. :)>-

fevronia
12.04.2008, 11:38:28
salutare miresici.la inceput si eu am spus ceva de sarmale dar...tipul de la restaurant a spus ca nu a mai facut sarmale la o nunta de multaaaa vreme si ca imi poate inlocui sarmalele cu saramura din piept de pui sau peste...pana la urma ma gandesc sa aleg pestele ca si asa restul de 3 feluri de mancare sunt numai cu carne...zic eu ca merge si un peste.
spor.;))

mamuska
12.04.2008, 12:03:45
si eu sunt din Ploiesti si am facut nunta in Sebes-Alba...nu e nimic de ras ca se da ciorba la nunta in Ardeal sau ca se dau sarmale cu mamaliga in Ploiesti...sarmalele se mananca cu mamaliguta,dar asta e optional...si eu cand am vazut ca se serveste supa de taitei in Ardeal,am fost mirata...dar asa este traditia...insa eu nu am fost de acord cu supa de taitei si am inlocuit-o cu ciorba a la grec...iar la sarmale au ales invitatii intre mamaliga si paine si am fost surprinsa sa vad ca majoritatea au ales mamaliguta...si nu a ras nimeni...crenwustii sunt doar una din multele alternative...eu nu am vrut crenwusti pt ca mie personal nu imi plac...asa ca m inlocuit..meniul nostru a fost: aperitiv rece,friptura de pui cu cartofi frantuzesti, ciorba a la grec, escalop,iar ultimul fel au fost sarmalele...

Ellutza09
12.04.2008, 14:01:18
noi am inlocuit sarmalele cu pastrav.sarmale se potrivesc la o nunta mai rustica,cu piftii si alte bunataturi 100% romanesti.nu dati cu:gen_02: .va pupicesc pe toate. Nici eu nu voi alege sarmale...cred ca voi alege in locul lor file de cod pane...

evenstar
13.04.2008, 10:44:08
Daca m-ar fi intrebat cineva anul trecut daca doresc sarmale la nunta mea as fi spus un "nu" categoric. Insa am fost in ultima perioada la nunti unde se servise peste in loc de sarmale. Vreau sa va spun ca majoriatea portiilor au ramas neconsumate. Prin urmare, cred ca ma gindesc sa revin la sarmalute. :)>-

Si eu am trecut prin etapele astea la un moment dat... Adica... am zis nu, m-a batut lumea la cap, am zis "ok" mai mult ca sa mai pot sa le scot ochii ca am facut un compromis :D si la degustare am constatat ca o sa am si n-o sa am sarmale la nunta... Adica la hotelul cu retete frantuzesti la care imi fac eu nunta au iesit cu totul altceva... In afara de faptul ca sunt din carne tocata invelite in varza, nu seamana a sarmale. Vreau sa zic, ca daca gusti legat la ochi, n-ai nici o sansa sa le identifici :)) Nici macar mamaliga, care e de fapt "polenta", trasa la cuptor in niste forme unse cu unt... iar ele sunt facute fara grasime si afumatura, si cu alte mirodenii decat cele traditionale... Cred ca oaspetii mei vor fi profund surprinsi...

ryanaro
13.04.2008, 10:56:41
Si eu am trecut prin etapele astea la un moment dat... Adica... am zis nu, m-a batut lumea la cap, am zis "ok" mai mult ca sa mai pot sa le scot ochii ca am facut un compromis :D si la degustare am constatat ca o sa am si n-o sa am sarmale la nunta... Adica la hotelul cu retete frantuzesti la care imi fac eu nunta au iesit cu totul altceva... In afara de faptul ca sunt din carne tocata invelite in varza, nu seamana a sarmale. Vreau sa zic, ca daca gusti legat la ochi, n-ai nici o sansa sa le identifici :)) Nici macar mamaliga, care e de fapt "polenta", trasa la cuptor in niste forme unse cu unt... iar ele sunt facute fara grasime si afumatura, si cu alte mirodenii decat cele traditionale... Cred ca oaspetii mei vor fi profund surprinsi...

as vrea si eu sa gust asa ceva :D

issa
13.04.2008, 12:04:48

Si asta pentru ca nu multa lume agreaza pestele;-) ....daca ar fi sa se faca un sondaj s-ar vedea ca sunt mult mai multi consumatori de sarmale decat de peste;;) Noi am avut si una si alta si farfuriile cu sarmale au plecat goale iar carcotaselor le spun ca nu am facut nunta intr-o bomba si nu am avut niciun invitat din provincie=))

evenstar
13.04.2008, 12:09:11
as vrea si eu sa gust asa ceva :D

Pai, pe 22 iunie... te astept cu o portie! ;-)

princess2702
09.05.2008, 19:35:41
Si asta pentru ca nu multa lume agreaza pestele;-) ....daca ar fi sa se faca un sondaj s-ar vedea ca sunt mult mai multi consumatori de sarmale decat de peste;;) Noi am avut si una si alta si farfuriile cu sarmale au plecat goale iar carcotaselor le spun ca nu am facut nunta intr-o bomba si nu am avut niciun invitat din provincie=))
Nu stiu de ce unele persoane ar asocia sarmalele cu saracia (ca sa nu zic altfel).Eu cred ca alegerea sarmalutelor in meniu depinde de optiunea fiecaruia.Noi nu am vrut sarmale pentru ca o sa avem doar aperitiv,peste si fripturica.In plus de asta mie nu-mi plac sarmalele cu carne ,doar cele de post :D

princess2702
09.05.2008, 19:36:59
Vreau sa-ti spun ca inghit in sec de vreo 5 minute...=P~

mirela85
09.05.2008, 20:15:44
Depide si de restaurant, ce seveste in loc de sarmale... noua ni s-a propus mix-grill cu cartofi prajiti sau taranesti si am si acceptat pentru ca sarmalute poate sa isi faca omul si acasa dar un mix-grill mai greu...
Oricum am observat ca meniurile difera foarte mult si de zonele tarii... la noi in ardeal sarmalutele se serveau ultimile si daca lumea era deja ghiftuita, de obicei ramaneau in farfurie... dar daca sevesti un gratar chiar daca nu le mai treuie mancare, parca tot le mai trage cu ochiul...

issa
09.05.2008, 20:21:47
Depide si de restaurant, ce seveste in loc de sarmale... noua ni s-a propus mix-grill cu cartofi prajiti sau taranesti si am si acceptat pentru ca sarmalute poate sa isi faca omul si acasa dar un mix-grill mai greu...
Oricum am observat ca meniurile difera foarte mult si de zonele tarii... la noi in ardeal sarmalutele se serveau ultimile si daca lumea era deja ghiftuita, de obicei ramaneau in farfurie... dar daca sevesti un gratar chiar daca nu le mai treuie mancare, parca tot le mai trage cu ochiul...

Pai mixul grill este cam in 98% din meniurile de nunta, de obicei sarmalele sunt inlcouite cu alte feluri de mancare, cu rulade de carne, cu peste sau cu specialitatea restaurantului>:D< Oricum clar grillul va fi ales mai repede de catre invitati pt ca este mai usor decat tocatura de la sarmale:-p

Rucsy
09.05.2008, 20:27:45

Da, asa este...lumea nu poate sa manance atat!!! Si in plus eu mai am o problema..am multi invitati carora nu le place mamaliga de langa sarmalute=))

mirela85
09.05.2008, 20:36:36
De aceea am zis ca difera foarte mult meniurile de la o zona la alta... am impresia ca la bucuresti sarmalele se servesc in loc de ciorba... parca asa tin minte :D oricum meniurile difera foarte mult. Din meniurile noastre este nelipsit pestele , vine dupa aperitive apoi ciorbita, friptura si urmau sarmalele(dupa tort) dar noi dupa cum am spus o sa punem mix grill...
Orcum faceti dupa pofta voastra... ca restul o sa fie multumiti oricum ... nu conteaza ce e, conteaza sa fie mulllltttt ca sa se sature=)) =))

Rucsy
09.05.2008, 20:41:32
De aceea am zis ca difera foarte mult meniurile de la o zona la alta... am impresia ca la bucuresti sarmalele se servesc in loc de ciorba... parca asa tin minte :D oricum meniurile difera foarte mult. Din meniurile noastre este nelipsit pestele , vine dupa aperitive apoi ciorbita, friptura si urmau sarmalele(dupa tort) dar noi dupa cum am spus o sa punem mix grill...
Orcum faceti dupa pofta voastra... ca restul o sa fie multumiti oricum ... nu conteaza ce e, conteaza sa fie mulllltttt ca sa se sature=)) =))

De fapt la ce meniuri avem cred ca vor fi cu burticile pline...;;)

issa
09.05.2008, 22:39:49

da, noi in Muntenia(si cred ca si dobrogea) nu servim ciorba. Dar eu nu inteleg...in linii mari friptura si mixed grill inseamna cam acelasi lucru....la voi ce difera? Friptura din ce este alcatuita si mixed grill din ce?

ryanaro
09.05.2008, 23:47:13
urmau sarmalele(dupa tort)

sarmale dupa tort?! :-?

eu nu am nimic impotriva supei, in principiu. intrebarea mea este despre ce fel de ciorba e vorba? exista vreun fel traditional pt nunti? :-?

zeke
13.06.2008, 15:05:42
Eu sunt din Arad. Am fost la mai multe nunti la noi, si cam peste tot e la fel.
Aperitiv rece, aperitiv cald, supa de gaina, felul principal, desert-tort. Astea toate pana le la vreo 3 noaptea. Pe la 5 se da sau sarmale, ciorba de burta, carnati prajiti...., chestii care merg bine la betie.
Intre tort si sarmale trece destul de mult timp. Si de obicei lumea dupa tort se cam duce acasa, dar cei mai petrecareti ar manca ceva bun inainte sa plece acasa.
Eu de exemplu nunta fara supa de pui nu pot sa o concep, pentru nime este cel mai important fel. Si nu sunt fan ciorbe la nunta.
Cred ca in loc de sarmale vom alege carmatii prajuti, fiind un restaurant cu specific unguresc, carnatii sunt fenomenali si dimineata vor pica foarte bine.
La restaurantul unde voi face eu nunta, am primit approx 10 meniuri, pe care daca vreau pot sa le amestec cum vreau eu, tot aceeasi pret are.
Am mai mancat acolo de multe ori, si intalnirea de 10 ani de la liceu tot acolo am tinut-o, si maine tot acolo ma duc la o nunta. Mancarea este foarte buna, frumos prezentata, cu portii generoase, servirea este impecabila, si doamna care conduce localul este o dulce, vine tot timpul cu idei, sfaturi, da si ea o mana de ajutor daca trebuie.

zeke
13.06.2008, 15:12:50
sarmale dupa tort?! :-?

eu nu am nimic impotriva supei, in principiu. intrebarea mea este despre ce fel de ciorba e vorba? exista vreun fel traditional pt nunti? :-?

Nu trebuie sa va imaginati ca imediat dupa tort vin sarmalele. Alea sunt pentru petrecaretii care s-au infometat dimineata de la bautura si dans.

La noi supa este supa si ciorba este ciorba, nu se incurca lucrurile.
In general la nunti se mananca supa de pui cu taitei,sau galuste de gris sau cu gartene. se da acest fel pentru ca o mananca toata lumea, inca nu am vazut om sa nu o manance.
Cu ciorba este putin mai complicata treaba, eu de ex nu mananc decat de vacuta, fratele meu doar de pui. Plus ca iti trebuie ceva usor intre meniuri si nu foarte incarcat ca o ciorba.

iubitel
18.06.2008, 03:52:05
Cu toate ca ne plac sarmalele,noi nu le vom avea in meniu deoarece vrem sa venim cu ceva nou,schimbator,in meniul clasic traditional.

Arina3891
26.06.2008, 13:08:14
Eu am fost la o nunta la care s-a servit un platou cu diferite feluri de branza si fructe in loc de sarmale si a mers destul de bine, zic eu. Ce atata carne?;)) Bine, fiind din Cluj, sarmalele veneau la sfarsit, pentru invitatii mai petrecareti care stateau pana la ora aia (23:00 ca era nunta de zi :D)

andreead
03.07.2008, 14:27:47
nici eu nu vreau sarmale la nunta, mai ales ca nu ne plac. el accepta ideea motivand faptul ca sunt traditionale. dar ma intreb: nunta si meniul nu tb sa fie pe placul mirilor?? si atunci cum ramane cu ele? :-s toate prietenele mele accepta ideea...numai EU nu . nu vreau ca in restaurant sa miroasa a sarmale sau in momentul in care cineva te imbratiseaza sa miroasa tot a asa ceva.

anamary
03.07.2008, 21:58:04
Nu trebuie sa va imaginati ca imediat dupa tort vin sarmalele. Alea sunt pentru petrecaretii care s-au infometat dimineata de la bautura si dans.

La noi supa este supa si ciorba este ciorba, nu se incurca lucrurile.
In general la nunti se mananca supa de pui cu taitei,sau galuste de gris sau cu gartene. se da acest fel pentru ca o mananca toata lumea, inca nu am vazut om sa nu o manance.
Cu ciorba este putin mai complicata treaba, eu de ex nu mananc decat de vacuta, fratele meu doar de pui. Plus ca iti trebuie ceva usor intre meniuri si nu foarte incarcat ca o ciorba.
in moldova s-a cam pierdut obiceiul servitului la nunti cu sarmale si supa....
pe de o parte imi pare rau...mai ales pt sarmale....

sugarlips
04.07.2008, 10:58:21
nici eu nu vreau sarmale la nunta, mai ales ca nu ne plac. el accepta ideea motivand faptul ca sunt traditionale. dar ma intreb: nunta si meniul nu tb sa fie pe placul mirilor?? si atunci cum ramane cu ele? :-s toate prietenele mele accepta ideea...numai EU nu . nu vreau ca in restaurant sa miroasa a sarmale sau in momentul in care cineva te imbratiseaza sa miroasa tot a asa ceva.

normal ca iti faci nunta asa cum iti place tie..decoruri, flori , rochie,etc...dar eu zic ca la meniu ar trebui in primul rand sa te gandesti la invitati..la ce ar prefera majoritatea..normal ca orice ai face la final nu o sa fie pe placul tuturor...
zic asta deoarece daca intrebi foste mirese....foarte putine au apucat sa manance ceva la nunta lor...doar au gustat putin...
dar daca tu nu vrei sarmale...nu trebuie sa dai si gata...nu conteaza ca asa e obiceiul sau mai stiu eu ce...le poti inlocui cu orice altceva...
nici eu nu am vrut sarmale initial...dar cred ca pana la urma o sa am...inca nu stiu sigur ca nu am facut meniul..dar majoritatea abia le asteapta....asa ca ma mai gandesc..:-?

pretyflory
30.07.2008, 12:11:21
Nici eu nu vreau sarmale la nunta,. Dar am o mare problema o sa avem aperitiv, peste, dupa peste ar trebui sarmalele si dupa friptura si la sfarsit tortul. Problema e ca nu stiu cu ce as putea inlocui sarmalele. Un alt peste nu merge, alta friptura nu merge ca ar fi prea multa carne, m`am gandit la fructe de mare, dar poate sunt invitati care sunt alergici cu toate ca mie imi plac f mult. Sa incerc cu o salata de pui sau mexicana, dar parca e mai mult un fel de aperitiv. Cu ce as putea sa inlocuiesc sarmalele?

lil_kim
30.07.2008, 19:31:40
Nici eu nu vreau sarmale la nunta,. Dar am o mare problema o sa avem aperitiv, peste, dupa peste ar trebui sarmalele si dupa friptura si la sfarsit tortul. Problema e ca nu stiu cu ce as putea inlocui sarmalele. Un alt peste nu merge, alta friptura nu merge ca ar fi prea multa carne, m`am gandit la fructe de mare, dar poate sunt invitati care sunt alergici cu toate ca mie imi plac f mult. Sa incerc cu o salata de pui sau mexicana, dar parca e mai mult un fel de aperitiv. Cu ce as putea sa inlocuiesc sarmalele?
daca nu avrei sarmale....nu bagi sarmale.....am mai auzit cain loc de sarmale au bagat calamar pane cu un sos buun ...unsos alb parca....si lumea cik a fost super incantata....:-p

pretyflory
30.07.2008, 21:04:09
n`ar fi o idee rea. Oricum eu sunt innebunita dupa fructele de mare

pufuleata
30.07.2008, 21:18:28
mie imi plac sarmalele si o sa am la nunta(doar ca o sa fie in foi de vita de vie nu de varza),dar chiar mi-ar place,cum spui si tu sa mananc o salata la nunta.:)

lil_kim
31.07.2008, 14:59:04
n`ar fi o idee rea. Oricum eu sunt innebunita dupa fructele de mare

si euuu....=P~ .scoici trase la tigaie cu usturoi si sos de rosii.....sau niste spaghete cu fructe de mare aaaaaaaaaaaaa niam niam niam....cred ca zilele astea clar ma infruptez:D:D:D

Petro79
31.07.2008, 15:17:15
Fructele de mare sunt mai...pretentioase si este foarte posibil ca multi dintre invitati sa nu le guste.
O alta varianta ar mai fi sa dai doua aperitive, unul rece cu mezeluri, salate, rulade rosii etc etc si un altul cald, cu diverse chestii gen ficatei, creier pane, carnaciori, cascaval pane...

pretyflory
01.08.2008, 21:18:00
oare de ce nu sunt lucrurile mai simple? sau de ce vrem noi sa ne complicam? Nu pot sa i`au nici o hotarare asa de emotionata sunt..si nici nu e nunta asa de aproape

tasha
01.08.2008, 21:28:50

Eu le-am inlocuit cu un aperitiv cald (un fel de foietaj cu o umplutura de pui - vol-au-vent) :)

lilla
04.08.2008, 16:25:30
nici noi nu vom avea sarmale. Am optat pentru o rulada de piept de curcan .

alexandrina_21
05.08.2008, 13:59:34

si soacra mea se incapataneaza sa dam la nunta supa de pui (de casa) care e unsa si mie nu-i place deloc, pe cand noi ne dorim ciorba de vita cu ardei iuti si smantana

olgutza26
19.09.2008, 12:04:45
Si eu ma inscriu in randul miresicilor care nu vor sarmale la nunta. Oricum, lumea nu vine sa manace, ci sa se simta bine. Eu la cate nunti am fost, abia daca am gustat sarmalele, pentru ca daca aperitivul e bogat si muzica antrenanta, nici nu iti mai arde de mancare. eu nu am probleme cu mamele noastre. ai nostri nu se implica, asa ca ar fi culmea sa imi impuna meniul sau altele.

Petro79
19.09.2008, 12:21:44
Nici eu nu am avut sarmale la nunta si nu regret. Eu una sunt satula de meniurile traditionale de la nunti.
Insa nu cred ca ai dreptate cand spui ca lumea nu vine la nunta sa manance, ci sa se simta bine. Pai pentru multi a se simti bine la nunta = a manca bine, in compania unor persoane agreabile si pe o muzica buna. Dar nu cred ca mancarea este un aspect deloc neglijabil la nunta. Cred ca pentru mult mai putini conteaza decoratiunile si toate brizbrizurile din sala decat mancarea. Si chiar daca nu pot sa manance tot, oamenii prefera sa vada la o nunta o farfurie plina din care sa aiba ce sa aleaga si eventual sa mai si lase. Cel putin asta am observat eu la nuntila la care am fost si din discutiile cu multi cunoscuti.

Si eu ma inscriu in randul miresicilor care nu vor sarmale la nunta. Oricum, lumea nu vine sa manace, ci sa se simta bine. Eu la cate nunti am fost, abia daca am gustat sarmalele, pentru ca daca aperitivul e bogat si muzica antrenanta, nici nu iti mai arde de mancare. eu nu am probleme cu mamele noastre. ai nostri nu se implica, asa ca ar fi culmea sa imi impuna meniul sau altele.

cristoiash
19.09.2008, 12:25:10
Eu n-am avut nimic traditional la nunta, dar tare mi-as fi dorit niste sarmale. Sau macar pentru diseara ar fi bune. Mi s-a facut o pofta.....!

alexa21
19.09.2008, 12:29:39
;;)nici noi nu am avut sarmale la nunta, defapt meniul nuntii nu a fost unul traditional, in loc de sarmale am ales o ciorba taraneasca de porc cu smantana si ardei iute si a fost foarte asteptata de domni daca intelegeti ce vreau sa zic;-) :gen_05: :gen_05: si chiar foarte multi din invitati ne-au spus ca a fost o idee nemaipomenita ciorbita:)

cristoiash
19.09.2008, 12:36:02
;;)nici noi nu am avut sarmale la nunta, defapt meniul nuntii nu a fost unul traditional, in loc de sarmale am ales o ciorba taraneasca de porc cu smantana si ardei iute si a fost foarte asteptata de domni daca intelegeti ce vreau sa zic;-) :gen_05: :gen_05: si chiar foarte multi din invitati ne-au spus ca a fost o idee nemaipomenita ciorbita:)

Daca nu salivasem destul la gindul sarmalelor ... acum in mod clar inghit in sec. Cred ca mi-e clar ce gatesc maine.

Petro79
19.09.2008, 12:44:16
Please, show some mercy[-o< !! Eu sunt la regim, de doua saptamani numai pe supa de brocolli si salata o tin :-&

Daca nu salivasem destul la gindul sarmalelor ... acum in mod clar inghit in sec. Cred ca mi-e clar ce gatesc maine.

pitik
19.09.2008, 21:54:27
eu am mizat pe o nunta simpla, cu tente rustice de inceput de toamna

am ales si sarmale in meniu si lumea le-a apreciat, de fapt, dupa parerea mea de ne-fan al sarmalelor, acestea mi-au placut cel mai mult din tot meniul...mi s-a parut ca pe final, antrenata de mauzica si bautura, lumea s-a simtit ca acasa...atunci au aparut si sarmalele..

Fluturas
19.09.2008, 22:06:24
eu abia astept sa se serveasca sarmalele la nunta !!!!!!!:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:
nu ma intereseaza aperitivul,friptura ....Sarmalele sunt baza!Ah ce pofta mi-e 8-}

maryloo
19.09.2008, 22:11:18
Am intrat de curiozitate si la acest post si dupa ce am citit ultimile 2 pagini am un anunt de facut:
Pentru fetele care in weekend gatesc sarmale sau au nunta maine cu sarmale,
ma ofer sa fiu invitata la masa :P

Fluturas
19.09.2008, 22:27:11
Am intrat de curiozitate si la acest post si dupa ce am citit ultimile 2 pagini am un anunt de facut:
Pentru fetele care in weekend gatesc sarmale sau au nunta maine cu sarmale,
ma ofer sa fiu invitata la masa :P

vin si eu!!!!!!!!!:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

lilisys
19.09.2008, 22:29:07
si eu eram pe ideea ca nuuuuuuuuu sarmale...pana la urma am fost convinsa de altii, asa ca s-au servit sarmale spre dimi (am avut nunta de noapte) si bine am facut pt ca au fost delicioase - sarmalute cu afumatura si smantana=D> (chit ca eu am papat doar a doua zi din ele)..si acum imi ling buzele si la ora asta as da orice pt o portie:((

maryloo
19.09.2008, 22:29:26
vin si eu!!!!!!!!!:madlaugh: :madlaugh: :madlaugh:

Deci s-au inscris 2 meseni si nici o invitatie.

Fluturas
19.09.2008, 22:35:06
oare daca va pun poze cu sarmalele facute astazi , asi fi rea :[email protected] :-? se pune la socoteala cumva ?!

http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020075.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&ref=10) http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020075.gifhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020075.gifhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020075.gifhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020075.gif

scuze pentru off topic8-}

maryloo
19.09.2008, 22:36:57
oare daca va pun poze cu sarmalele facute astazi , asi fi rea :[email protected] :-? se pune la socoteala cumva ?!

Pai eu ma bag la somn ca sa nu mai apuc sa vad poza cu sarmale si maine nu mai intru ca imi fac sange rau. ahhahhaha va pup si maine vin la sarmaleeeeeeeee

alinagr
08.01.2009, 11:31:37
dati-mi si mie o idee ce sa pun la masa in loc de sarmale :-s

white-lily
08.01.2009, 11:53:58
Eu sunt mare fan sarmale... le-as manca oricand... si imi plac si cele in varza murata si cele in foi de vita... :):D:D

simonique_79
08.01.2009, 12:07:50
dati-mi si mie o idee ce sa pun la masa in loc de sarmale :-s

Buna,
Eu la nunta, in loc de sarmale voi avea pui cu sos de smantana cu coniac si struguri albi. Acum depinde si ce iti ofera restaurantul ca si alternativa.

CONT_INCHIS_32457
08.01.2009, 17:39:18
nu cred ca e vb de zona, cred ca e vb de preferinte... si eu nu sunt de acord sa mananci pana cazi jos. am fost la nunta cuiva si au fost nspe feluri de mancare, a ramas mancarea aia neatinsa. pacat de atatia bani! serios, meniul era o coala A4 cu chestii care mai de care. erau si sarmale si terina de nu stiu ce si galantina nu stiu de care. #:-S
buna!nici eu nu vreau sarmale ca aici in zona Bacaului nu se pun,insa printul inimii mele e din dorohoi,mama lui bineinteles ca a insistat sa se puna sarmale ca nu exista nunta fara sarmale,a fost destul de greu sa o convingem,nici acum nu a renuntat la idee.si app la ce ai spus mai sus ca nu esti de acord cu nspe feluri de mancare,aici iar am dat de greu,mama lui vrea sa avem cat mai multe feluri de mancare pt ca lumea sa fie multumita.i-am explicat cu multa iubire,(pt ca iubindu-l f mult pe fiul ei tr sa tin si la ea)ca nu am vrea ca dupa nunta sa fie risipa de bani,nu ca am fi zgarciti,insa mi se pare absurd ca din moment ce in genere pe aici la restaurante selecte se dau 3-4 feluri,noi sa dam mai mult doar ca sa vada lumea.si in plus nunta o suportam noi si parintii mei.mi se pare totusi absurd ca sa faci pretentii si sa-ti impui punctul de vedere atata timp cat nu iti pasa ca altii chiar se zbat sa stranga bani.

Petro79
08.01.2009, 18:37:02
Si eu sunt tot din Bacau, iar sotul meu din Slatina. Daca la noi se considera ca sarmalele „se dau la pomana” si se cam stramba din nas daca se dau la nunta, la Slatina nu exista nunta daca nu dai si sarmale.
Nunta am facut-o la Bacau si nu am dat sarmale, ai lui probabil ca au fost usor nemultumiti la inceput, dar cand au vazut ca au fost arhisuficiente celelalte feluri oferite, nu au mai zis nimic.
Eu cred ca daca tu si sotul tau cadeti de acord asupra unui meniu care sa nu contina sarmale, prea putin ar trebui sa va pese de ce spune viitoarea ta soacra.

buna!nici eu nu vreau sarmale ca aici in zona Bacaului nu se pun,insa printul inimii mele e din dorohoi,mama lui bineinteles ca a insistat sa se puna sarmale ca nu exista nunta fara sarmale,a fost destul de greu sa o convingem,nici acum nu a renuntat la idee.si app la ce ai spus mai sus ca nu esti de acord cu nspe feluri de mancare,aici iar am dat de greu,mama lui vrea sa avem cat mai multe feluri de mancare pt ca lumea sa fie multumita.i-am explicat cu multa iubire,(pt ca iubindu-l f mult pe fiul ei tr sa tin si la ea)ca nu am vrea ca dupa nunta sa fie risipa de bani,nu ca am fi zgarciti,insa mi se pare absurd ca din moment ce in genere pe aici la restaurante selecte se dau 3-4 feluri,noi sa dam mai mult doar ca sa vada lumea.si in plus nunta o suportam noi si parintii mei.mi se pare totusi absurd ca sa faci pretentii si sa-ti impui punctul de vedere atata timp cat nu iti pasa ca altii chiar se zbat sa stranga bani.