PDA

Versiunea completa : starste nunta

mmaryya
23.05.2011, 14:28:05
buna fetelor eu am nunta in iulie si as vrea tare mult sa am staroste lla nunta.problema e ca nu gasesc pe nimeni in tm.puteti sa mah ajutati si pe mine??;-)

lucia_bk
24.05.2011, 13:41:47
hm..lamureste-ma te rog..ce e ala..staroste?si ce atributii are?

mmaryya
24.05.2011, 18:45:09
staroste e denumirea din ardeal la persoana care cere mireasa,iti ia mirele iti tine nunta cu glume si are grija de toate.in banat se mai numeste si givar.normal se poate pune si pe cineva din familie dar exista si persoane care din asta traiesc si na nu gasesc pe nimeni in timisoara sau in apropire.

orhi_dee
24.05.2011, 19:19:44
staroste e denumirea din ardeal la persoana care cere mireasa,iti ia mirele iti tine nunta cu glume si are grija de toate.in banat se mai numeste si givar.normal se poate pune si pe cineva din familie dar exista si persoane care din asta traiesc si na nu gasesc pe nimeni in timisoara sau in apropire.
Givarul nu are aceleasi atributii ca si un staroste :)
Doar daca e unul mai dezlegat la vorbe :)) eu nu am vazut in banat niciun givar sa spuna glume sau sa faca alte jocuri comice.
Nu vreau sa te descurajez, dar nu cred ca vei gasi aici in zona ceea ce cauti tu. Dar mai incearca....

carin1974
25.05.2011, 08:06:52
Cauta Maestru de Ceremonii. Unele firme de organizare evenimente si cele de sonorizare au si asa ceva.