PDA

Versiunea completa : Lumanarile de la cununie

adriana_it
18.06.2011, 09:59:13
Stie cineva cum se procedeaza cu lumanarile de la cununie?am inteles ca dupa 8 zile se merge la biserica cu ele..vreau sa stiu daca e obligatoriu sa fie si nasii sau nu?sau daca e ok sa mergem peste 2 sapt de la nunta nu dupa 8 zile?

yannia
20.06.2011, 00:01:01
Stie cineva cum se procedeaza cu lumanarile de la cununie?am inteles ca dupa 8 zile se merge la biserica cu ele..vreau sa stiu daca e obligatoriu sa fie si nasii sau nu?sau daca e ok sa mergem peste 2 sapt de la nunta nu dupa 8 zile?

Noi am dus lumanarile de la cununie dupa 2 ani la biserica si nu a fost nevoie de nasi. Am cumparat 2 lumanari mici de acolo, ni s-a facut o slujba mica si asta a fost tot.

corinutza_mica
20.06.2011, 21:38:22
eu am dus lumanarile la fix un an de la nunta la biserica, iar preotul a zis ca o sa le arde in biserica pt noi
nu ne_a mai citit nimic

Roxynutza
20.06.2011, 22:00:00
eu am dus lumanarile la fix un an de la nunta la biserica, iar preotul a zis ca o sa le arde in biserica pt noi
nu ne_a mai citit nimic

si eu stiu ca se duc, de prefrinta cat mai repede...si stiu ca se merge cu nasii...acum nu stiu cat e de obligatoriu :)...in schimb eu am alta intrebare...e musai sa se mearga la biserica unde ne-am cununat? sau se poate si la alta biserica?

adriana_it
20.06.2011, 22:00:30
Am fost si am intrebat la biserica..ne-a spus ca trebuie sa fie si nasii prezenti..ne citeste ceva acolo de 10 min iar lumanarile raman la biserica si noua ne da acasa putin din varf cu tot cu fitil..spunea ca e bine sa luam lumina de Paste cu ele:)o sa mergem duminica viitoare cu ele la biserica in Bucuresti pt ca noi aici stam..

corinutza_mica
21.06.2011, 21:03:23
am uitat sa zic, dar si noi am mers cu nasii si cu parintii, fix in ziua in care am facut 1 an. am mers la o alta biserica, unde preoteste un prieten bun al nostru

antonya24
26.06.2011, 15:51:12
eu am alta intrebare !!noi facem logotna acum in septembrie si cununia religioasa o facem al anu in iunie, treb
uie sa folosim la cununie lumanarile de la logotna?stie cineva?va pop

adriana_it
27.06.2011, 20:13:09
Sincer nu stiu cum se procedeaza in cazul asta..in alta ordine de idei am fost si noi ieri cu lumanarile de la cununia religioasa si cu nasii la biserica..In 5 min am scapat:)

aandra
28.06.2011, 00:56:47
eu am alta intrebare !!noi facem logotna acum in septembrie si cununia religioasa o facem al anu in iunie, treb
uie sa folosim la cununie lumanarile de la logotna?stie cineva?va pop
intreaba la biserica, sa fii sigura, eu cred ca tot cu acelea