PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Maldive

irina_marina
25.02.2007, 01:45:13
A fost cineva in Maldive?
Ma poate ajuta cineva cu impresii?

As vrea sa-mi petrec luna de miere acolo dar este cam scump si nu stiu daca merita atatia bani.

fluierici
25.02.2007, 18:58:42
eu ma duc acolo la incep lui mai dupa nunta. Impresii cand ma intorc :) (daca poti sa mai astepti pana atunci si nu trebuie sa faci rezervare ).

pup

ella-ling
26.02.2007, 17:13:27
Si noi planuim sa ne ducem in Maldive in luna de miere. Toti pe care ii cunosc si au fost acolo s-au intors numai cu pareri bune. Insa trebuie sa iti placa sa te scufunzi. Daca nu, e cam plictisitor dupa vreo sapatamana pe o insula de 100 m pe 500 m.

Atentie, vara e sezonul ploilor la ei!!
Daca vrei, atasez niste poze.

A fost cineva in Maldive?
Ma poate ajuta cineva cu impresii?

As vrea sa-mi petrec luna de miere acolo dar este cam scump si nu stiu daca merita atatia bani.

mihu
26.02.2007, 17:55:18
Si noi planuim sa ne ducem in Maldive in luna de miere. Toti pe care ii cunosc si au fost acolo s-au intors numai cu pareri bune. Insa trebuie sa iti placa sa te scufunzi. Daca nu, e cam plictisitor dupa vreo sapatamana pe o insula de 100 m pe 500 m.

Ar fi de ajutor niste poze....;;)

irina_marina
26.02.2007, 20:30:07

Mersi mult,
m-am mai interesa si se pare ca in aprilie este cel mai bine.

Pozele mi-ar fi de mare ajutor. Daca nu ma duc in luna de miere, sper totusi sa ajung candva acolo.

ella-ling
28.02.2007, 15:19:08
mai intai niste poze de pe insula

ella-ling
28.02.2007, 15:28:44
si acum poze din timpul scufundarilor

ella-ling
28.02.2007, 15:31:53
pozele sunt toate din scufundari cu snorkel-ul, in apropierea rifului de corali. De obicei riful e foarte aproape de insula. Sunt mutli pui de rechin in apa, insa sunt inofensivi. Eu abia astept sa mergem acolo, insa mai avem de asteptat...

Daca aveti bani eu zic ca se merita, neaparat!

CamyB
02.03.2007, 09:36:08
Mersi mult,

Pozele mi-ar fi de mare ajutor. Daca nu ma duc in luna de miere, sper totusi sa ajung candva acolo.

Aprilie nu e luna buna de dus in Maldive (crede-ma, ne-am interesat noi peste tot ca avem nunta in aprilie ...).

Ai nunta tot la palat si , daca rochia din avatar e rochia ta, si a mea e la fel, doar ca am corset in sus :) (demetrios, nu?).

Pupici! (si spor la pregatiri - iese super la snagov dar costa si te face cu capul....imi zici si mie pe privat cu cine faceti cateringul?)

ella-ling
02.03.2007, 16:37:55
La urma urmei nu conteaza daca ploua un pic. E chestie de noroc. Si cu vremea in zilele noastre nu poti planifica nimic, asa ca oricand te-ai duce se merita...

[quote=irina_marina;117664]Mersi mult,

miti
03.03.2007, 15:40:25
Ce loc frumos!!!;;)

orhidutza
06.04.2007, 12:48:57
Si noi acolo doream sa ajungem in luna de miere, dar m-am potolit cand am aflat ca ploua 21 de zile pe luna in iulie :) E o destinatie superba, dar in luna potrivita :)

ALEX21A
06.04.2007, 19:36:16
Si noi acolo doream sa ajungem in luna de miere, dar m-am potolit cand am aflat ca ploua 21 de zile pe luna in iulie :) E o destinatie superba, dar in luna potrivita :)

care sunt lunile potrivite??.......ca scrie pe diverse site uri,da voi ce stiti.??.......ca difera......

CataAna
10.04.2007, 20:59:36
Si noi am vrut sa mergem in Maldive in luna de miere, sau in alta insula din oceanul Indian.
Ne-am documentat serios in privinta vremii si pot sa va spun ca incepand cu luna mai si pana in noiembrie este sezonul ploios. Asta nu inseamna ca ploua in continuu, dar este si mai multa umezeala, oceanul e mai agitat... Ni s-a spus de la agentie ca ploile sunt scurte si apoi iese din nou soarele ca si cum nici nu s-ar fi intamplat. Temperaturile nu scad niciodata sub 20 de grade.
Dar ne-am decis sa lasam Maldivele pentru alta ocazie dat fiind ca pretul e destul de mare si nu am vrea sa mergem la risc.
Se pare ca aprilie este cea mai calduroasa luna si cea mai potrivita pentru a merge in Maldive.
Sa aveti o luna de miere asa cum ati visat!

fluierici
11.04.2007, 08:17:56
eu merg in maldive. plec pe 2 mai pt 10 zile. stiu ca e inceputul sezonului ploios, dar nu cred ca e o tragedie...plus ca la ce am citit si eu pe ici pe colo si la ce mi-au spus prieteni care au fost depinde si de noroc, poti sa n-ai picatura de ploaie in sezonu ploios si sa ploua in continuu atunci cand e fapt n-ar trebui sa ploua...asa ca...va dau detalii cand ma intorc

pup

lorelai77
14.04.2007, 19:53:59
Nu mai este o regula in ceea ce priveste vremea.Din cauza dereglarilor de temperaturi de pe intreg globul ploua mai tot timpul si mai contribuie la adunarea norilor si umezeala din atmosfera.Nu uitati ca aceste insule se afla in Oceanul Indian, deci norii sunt la ei acasa.
Stati linistite, ploua putin si dupa aceea iese soarele,dar atentie mare, soarele este f f f puternic(practic simti cum te arde din cauza ploii.)
Trebuie sa va luati creme cu factor de protectie mare.
Noi am fost in perioada 09.11-23.11, a fost de vis chiar daca a plouat, este f. frumos cand ploua si vreau sa va spun ca ne-am bronzat mai mult la nor decat la soare.
Am avut 2 zile de soare din plin dar era imposibil sa stai la plaja te ardea rau de tot.
Un sfat f. important puneti-va la bagajul de mana costumul de baie, cateva schimburi pt ca la noi s-au pierdul bagajele si le-am recuperat dupa 5 zile.
Mai bine preveniti decat sa o patiti.
Daca mergeti in Maldive duceti-va in insulele din sud Ari Atoll unde sunt cele mai frumoase insule, perfecte pt. o luna de miere ca-n povesti.
Nu va recomnd sa va duce-ti in Nord Male Atoll pt ca insulele sunt f. aprope de aeroport si este f. mult zgomot.
O sa pun si cate-va poze facute de noi.

dianablue
15.04.2007, 11:19:46
maine sper sa nu uit sa ma uit intr-un catalog de maldive si sa va spun (am notat acolo tot tot - si temperatura minima si maxima, si zile cu soare si zile ploioase...)
ce pot sa va zic e k fetele au dreptate - cu vremea asta nici nu mai stii la ce sa te astepti! ex: in tunisia in martie sunt notate 4 zile ploioase si anul asta a plouat 2 saptamani! :-"

lorelai77
17.04.2007, 08:25:44
asa ne-am uitat si noi pe cataloage, am intrebat si la agentii despre vremea din Maldive,dar cand ajungi acolo lucrurile stau altfel.
Asa cum am mai spus nu contati pe explicatiile din cataloage,sunt fenomene pe care nici localnici nu si le pot explica dar sa stiti un lucru indiferent de vreme, merita aceasta vacanta.

dianablue
17.04.2007, 17:51:05
Eu va dau citat exact din catalog... acuma, voi hotarati:

MAI Temp: 31 grade; 29 grade in apa; 7 ore de soare/zi, 14 zile ploioase
IUNIE Temp: 30 grade; 28 grade in apa; 6 ore de soare/zi; 13 zile ploioase
IULIE Temp: 30 grade; 28 grade in apa; 7 ore de soare/zi; 12 zile ploioase
AUGUST Temp: 30 grade; 27 grade in apa; 6 ore de soare/zi; 13 zile ploioase

parerea mea - lasati maldive mai pt iarna :)

fluierici
18.04.2007, 07:35:42
Eu va dau citat exact din catalog... acuma, voi hotarati:

MAI Temp: 31 grade; 29 grade in apa; 7 ore de soare/zi, 14 zile ploioase
IUNIE Temp: 30 grade; 28 grade in apa; 6 ore de soare/zi; 13 zile ploioase
IULIE Temp: 30 grade; 28 grade in apa; 7 ore de soare/zi; 12 zile ploioase
AUGUST Temp: 30 grade; 27 grade in apa; 6 ore de soare/zi; 13 zile ploioase

parerea mea - lasati maldive mai pt iarna :)

eu plec exact la inceputul lui mai pt 11 zile :) asa ca o sa va spun cum e in realitate :)

dianablue
18.04.2007, 14:44:56
sper sa ma contrazici cand te intorci! :)
iti doresc o luna de miere cat mai frumoasa si asteptam poze!

fluierici
16.05.2007, 12:17:58
fetelor m-am intors :)

rezumat: am stat 11 zile la incep lui mai cand incepe sezonu ploios. A plouat vreo 2 nopti :) si atata. in rest soare cat cuprinde. Adica perfect. Mi-a spus si managerul resortului de acolo ca deja nu mai are nici o legatura anotimpul ploios si cel uscat cu realitatea.

pupiciii

dianablue
16.05.2007, 13:27:12
fetelor m-am intors :)

rezumat: am stat 11 zile la incep lui mai cand incepe sezonu ploios. A plouat vreo 2 nopti :) si atata. in rest soare cat cuprinde. Adica perfect. Mi-a spus si managerul resortului de acolo ca deja nu mai are nici o legatura anotimpul ploios si cel uscat cu realitatea.

pupiciii

ce super!!! \:D/ \:D/ \:D/ ma bucur k n-a fost asa cum "scrie la carte"... astept pozeeeeeee

fluierici
19.05.2007, 21:48:51
uite niste poze ....atata am apucat sa micsorez :)

dianablue
20.05.2007, 11:49:59
offff... exact k in pozele din cataloagele noastre TUI - cred k a fost un vis!!!!!!!!!

lorelai77
26.05.2007, 21:02:00
poze luna de miere din maldive www.adridobr.cjb.net

mihu
27.05.2007, 09:06:39
foarte frumoase pozele...si cat a costat?Poate ne tenteaza si pe noi o astfel de excursie:x

CataAna
28.05.2007, 13:15:29
poze luna de miere din maldive www.adridobr.cjb.net (http://www.adridobr.cjb.net)

Se pare ca ati avut o luna de miere minunata=D>
Ce super se vad insulele din avion! Mi-au placut pozele cu animalute si tot felul de vietati...

mariammary2000
21.06.2007, 07:01:33
Miresici care ati fost in Maldive dati-ne si noua cateva detalii despre agentie, bilet de avion, cat v-a costat.Sunt f curioasa, e o destinatie superba

fluierici
21.06.2007, 07:28:55
Miresici care ati fost in Maldive dati-ne si noua cateva detalii despre agentie, bilet de avion, cat v-a costat.Sunt f curioasa, e o destinatie superba

eu am fost prin RTI si a costat asa:
11 zile, insula Angaga, watervilla, all inclusive, cu plecare din frankfurt (zbor direct male) 4200 euro ( 2 persoane evident).

Pupicii

adrianavelicu
04.07.2007, 09:42:52

Buna,

Si noi am fost tot in Maldive, Meeru Island Resort ..am plecat imediat dupa nunta adik duminica :D...si ne-a costat 4400 Eur / 2 pers / 10 nopti/ all inclusive/ jacuzzi land villa/ avion Buc - Munich-Male si retur.
Atasez poze ...a fost super si la fel ca la Fluierici nu a plouat decat vreo 2 dupa-amiezi de pe la ora 16-16.30 si avand in vedere ca soarele apunea la 18.00 nu am pierdut prea mult din bronz...si oricum am avut ce sa facem..:">
http://picasaweb.google.com/mihaim80/PozeMaldive

Bobocelu
29.10.2007, 14:28:51
Buna,

Si noi am fost tot in Maldive, Meeru Island Resort ..am plecat imediat dupa nunta adik duminica :D...si ne-a costat 4400 Eur / 2 pers / 10 nopti/ all inclusive/ jacuzzi land villa/ avion Buc - Munich-Male si retur.
Atasez poze ...a fost super si la fel ca la Fluierici nu a plouat decat vreo 2 dupa-amiezi de pe la ora 16-16.30 si avand in vedere ca soarele apunea la 18.00 nu am pierdut prea mult din bronz...si oricum am avut ce sa facem..:">

buna,

cu ce agentie ati fost?

multumesc

miresuca79
15.11.2007, 01:18:00
Buna,

M-am uitat si eu la pozele tale! Waw!!! Superr!!!

miresuca79
15.11.2007, 01:19:01
eu am fost prin RTI si a costat asa:
11 zile, insula Angaga, watervilla, all inclusive, cu plecare din frankfurt (zbor direct male) 4200 euro ( 2 persoane evident).

Pupicii

Fluierici, tu nu ai poze din luna de miere? Poate sunt eu zăpăcita si nu le-am găsit....

irina_og
15.11.2007, 04:27:14
Buna,

Foarte frumos ce am vazut! <:-P Luna de miere + momentele nuntii !

Superba rochita ta! Ai facut-o la comanda?:* :* :*

vivianas
29.01.2008, 09:52:29
Fluierici te rog spune-mi unde ai stata pe care Atoll, care hotel prin ce agentie si cat a costat pls!!Si eu vreau sa merg in Iulie!A mai mers cineva in Iulie?:-SS

fluierici
30.01.2008, 07:47:22
Fluierici te rog spune-mi unde ai stata pe care Atoll, care hotel prin ce agentie si cat a costat pls!!Si eu vreau sa merg in Iulie!A mai mers cineva in Iulie?:-SS

Atolul se num Ari (South Ari) , hotelul se numeste ca si insula, cam asa e la toate : Angaga. Am mers prin rti si m-a costat 4800 (11 zile, all inclusive, vila pe apa). Eu am mers in mai si a fost super.
O sa-ti placa!

adrianavelicu
30.01.2008, 08:56:40

Buna,

ai grija cu iulie pt ca teoretic este sezonul musonilor! Noi am stat de pe 3-13iunie si spre sfarsit a inceput sa ploua ( o ploaie adevarata nu ca la noi); sfatul meu e sa verifici pe triadvisor sau pe alte forumuri ca ar fi pacat sa dai atatia bani si sa ploua in fiecare zi!
Din cate stiu eu sezonul de varf este din decembrie - februarie.
Bafta !
PS Oricum destinatia e de vis si nici o alta destinatie dupa ce ai fost aici nu va mai suporta comparatie...

annie_banks
30.01.2008, 14:35:45
Atolul se num Ari (South Ari) , hotelul se numeste ca si insula, cam asa e la toate : Angaga. Am mers prin rti si m-a costat 4800 (11 zile, all inclusive, vila pe apa). Eu am mers in mai si a fost super.
O sa-ti placa!
4800 cu tot cu avion?
merci

fluierici
31.01.2008, 07:39:43
4800 cu tot cu avion?
merci

Da, totul. atat a costat toata vacanta. avion, transferuri, avionul de la aeroport pana la insula , cazare, masa :)

luiza74ace
05.02.2008, 19:51:40
fetelor mie mi se pare ca va costat cam mult luna de miere...pe mine ma costa 3 mii de euro cu tot cu bilete de avion...

annie_banks
05.02.2008, 19:57:25
fetelor mie mi se pare ca va costat cam mult luna de miere...pe mine ma costa 3 mii de euro cu tot cu bilete de avion...
pai spune-ne mai multe :D cu cine? unde? cum?

luiza74ace
06.02.2008, 15:55:18
am adresa de la agentia resp de la viitorul meu nas, acolo a fost si el dar a dat in jur de 4000-4500 euro. eu ma duc la hotel kuramathi village stau 7 nopti cu demipensiune.agentia se afla pe la kogalniceanu...nu stiu dc am voie sa dau nume de agentie...dar c da spuneti si va spun numele :)

ella-ling
06.02.2008, 16:22:38
pai depinde de cat stai si la ce hotel si daca esti all-inclusive sau nu:)

http://www.suntrips.de/m.php?SESSID=&cols=3&ibewidth=535&menugroup=CATALOG&ni=3&nm=ST&rows=2&showibe=0&su=0&switch_to_group=CATALOG&ti=32&tm=ST&ui=0&width=130&searchtype=3&teasertop=1&shortflightdetail=1

aici e un exemplu de oferta dubai-Maldive pentru 1200 euro.

Sper sa nu fac reclama, ptr ca nu e un site din Ro:-\ :-\

Matrushca
20.02.2008, 11:48:33
Bun gasit miresici si aici, si noi plecam in maldive, imediat dupa nunta! Plecam cu escala in Paris si Doha, stam in Maldive la http://conradhotels1.hilton.com/en/ch/hotels/guestRooms.do?ctyhocn=MLEHICI 8 zile, ne intoarcem si mai stam 4 zile in Paris. Abia asteptam, cred ca va fi o vacanta de vis,mai ales ca dorim sa ne intoarcem cu un suvenir pe viata de acolo, :-" , cu un bebe.
Am discutat cu niste prieteni care au fost in sezonul ploios acolo si au zis ca nu avem de ce sa ne facem griji, ploua cam 30 min pe zi, cu soare, de poti sa faci plaja in timp ce ploua! cred ca este o destinatie perfecta pentru luna de miere!

mariammary2000
20.02.2008, 11:56:55
pai depinde de cat stai si la ce hotel si daca esti all-inclusive sau nu:)

http://www.suntrips.de/m.php?SESSID=&cols=3&ibewidth=535&menugroup=CATALOG&ni=3&nm=ST&rows=2&showibe=0&su=0&switch_to_group=CATALOG&ti=32&tm=ST&ui=0&width=130&searchtype=3&teasertop=1&shortflightdetail=1

aici e un exemplu de oferta dubai-Maldive pentru 1200 euro.

Sper sa nu fac reclama, ptr ca nu e un site din Ro:-\ :-\
:D deci am nimerit eu bine sau oferta asta e pt 2 persoane :-\
e prea ieftin :-SS

simona_ana
20.02.2008, 11:58:07
Bun gasit miresici si aici, si noi plecam in maldive, imediat dupa nunta! Plecam cu escala in Paris si Doha, stam in Maldive la http://conradhotels1.hilton.com/en/ch/hotels/guestRooms.do?ctyhocn=MLEHICI 8 zile, ne intoarcem si mai stam 4 zile in Paris. Abia asteptam, cred ca va fi o vacanta de vis,mai ales ca dorim sa ne intoarcem cu un suvenir pe viata de acolo, :-" , cu un bebe.
Am discutat cu niste prieteni care au fost in sezonul ploios acolo si au zis ca nu avem de ce sa ne facem griji, ploua cam 30 min pe zi, cu soare, de poti sa faci plaja in timp ce ploua! cred ca este o destinatie perfecta pentru luna de miere!
Wow! Super Si cat va costa cu totul??

mariammary2000
20.02.2008, 11:58:09
>:D<ce oferta ati gasit

Matrushca
20.02.2008, 12:13:03
Ne costa foarte mult, pt ca am optat pentru zbor bussines de la paris catre maldive, cu qatarair! peste 10.000 euro, tot zboruri si cazare acolo, mai putin cazarea in paris de care inca nu ne-am ocupat.
Apropo, agentia noastra ne gasise, la acelasi hotel la jumatate de pret, pt 2 saptamani, cu cursa charter din Munich, insa noi am vrut prin paris cu bussines si de aia plecam asa de scump, insa chiar nu conteaza, ne dorim cu orice pret sa stam acolo si sa calatorim in conditii decente. Dar se poate ajunge in Maldive si mai ieftin, la fel de frumos este!

luiza74ace
29.03.2008, 17:56:47
nu mai are nimeni nimic de spus despre maldive? care insule sunt mai frumoase, mai scumpe sau mai ieftine??

orhidutza
31.03.2008, 10:04:23
nu mai are nimeni nimic de spus despre maldive? care insule sunt mai frumoase, mai scumpe sau mai ieftine?? o sa iti spun eu peste o luna si jumatate cand ne intoarcem din concediu :)

gabitza_sta
07.04.2008, 14:43:26
nu mai are nimeni nimic de spus despre maldive? care insule sunt mai frumoase, mai scumpe sau mai ieftine??
Pai hai sa iti zic eu, din putinul pe care am reusit sa il adun. pana la urma cred ca in Maldive vom merge, nu in caraibe asa cum am vrut initial...
Un prieten de la o agentie de turism mi-a trimis o oferta pentru maldive, am intrat pe tripadvisor si m-am documentat temeinic si am ales: MALDIVE.
Chiar daca este mai scump decat planul initial (Punta Cana) cand am vazut locul in care urmeaza sa mergem am zis EVRIKA!!!!!!!!!!!
oferta nu este pentru all inclusive, pentru ca (am zis sa fiu mana de fier) si sa nu mai arunc bugetul in aer (am stabilit un buget pt luna de miere si nu vreau sa ies din el deloc, ca asa am facut cu multe altele si deja se duce totul de rapa :)) )
asa ca i-am zis tipei de la agentie care e bugetul si mi-a dat ce oferte a crezut ea ca sunt mai bune.
asa ca vom pleca in maldive 8 zile, 7 nopti (locul il puteti vedea pe www.olhuveli.com (http://www.olhuveli.com)) mi se pare un coltz de paradis...iar comentariile de pe site-uri...nu am ce sa zic, sunt betooooon.
asa ca voi alege acest colt de paradis pentru luna de miere, desi mi-a mai trimis o oferta ok pentru Cancun...dar nu am vrut eu acolo deoarece era totul "industrial", un hotel din ala imens, bla bla...pe cand eu vreau ceva mai intim...asa ca am ales resortul de mai sus.
vom avea demipensiune, si in rest...timp si chef sa facem tot ce ne place, sa mancam unde vrem, ce vrem...daca vrem....scuba, snorkeling, pescuit, catamaran....au o gramada de chestii de facut, pentru ca atolul este mic si tre sa ai ce face, ca sa nu te plictisesti...
G.

GoldStar
07.04.2008, 15:40:48
Pai hai sa iti zic eu, din putinul pe care am reusit sa il adun. pana la urma cred ca in Maldive vom merge, nu in caraibe asa cum am vrut initial...
Un prieten de la o agentie de turism mi-a trimis o oferta pentru maldive, am intrat pe tripadvisor si m-am documentat temeinic si am ales: MALDIVE.
Chiar daca este mai scump decat planul initial (Punta Cana) cand am vazut locul in care urmeaza sa mergem am zis EVRIKA!!!!!!!!!!!
oferta nu este pentru all inclusive, pentru ca (am zis sa fiu mana de fier) si sa nu mai arunc bugetul in aer (am stabilit un buget pt luna de miere si nu vreau sa ies din el deloc, ca asa am facut cu multe altele si deja se duce totul de rapa :)) )
asa ca i-am zis tipei de la agentie care e bugetul si mi-a dat ce oferte a crezut ea ca sunt mai bune.
asa ca vom pleca in maldive 8 zile, 7 nopti (locul il puteti vedea pe www.olhuveli.com (http://www.olhuveli.com)) mi se pare un coltz de paradis...iar comentariile de pe site-uri...nu am ce sa zic, sunt betooooon.
asa ca voi alege acest colt de paradis pentru luna de miere, desi mi-a mai trimis o oferta ok pentru Cancun...dar nu am vrut eu acolo deoarece era totul "industrial", un hotel din ala imens, bla bla...pe cand eu vreau ceva mai intim...asa ca am ales resortul de mai sus.
vom avea demipensiune, si in rest...timp si chef sa facem tot ce ne place, sa mancam unde vrem, ce vrem...daca vrem....scuba, snorkeling, pescuit, catamaran....au o gramada de chestii de facut, pentru ca atolul este mic si tre sa ai ce face, ca sa nu te plictisesti...
G.

WWWAAAAAWWWW!!!!
Este de vis.Si noi vrem sa mergem in luna de miere in Maldive.Am tot cautat pe net si peste tot este superb.Toate resort-urile sint superbe.
Cit va costa cele 8 zile?? Noi ne mai gindim daca vrem all inclusive sau nu.
Pe noi ne intereseaza ca la activitati sa putem inchiria o barcuta si sa mergem sa pescuim.Al meu iubit isi doreste foarte mult sa pescuiasca in apele alea superbe.
Asteptam ca Orhidutza sa ne povesteasca si sa vedem poze.:suuuper: Iti dorim o vacanta de vis!!!\:D/ <:-P

gabitza_sta
07.04.2008, 15:47:50
WWWAAAAAWWWW!!!!
Este de vis.Si noi vrem sa mergem in luna de miere in Maldive.Am tot cautat pe net si peste tot este superb.Toate resort-urile sint superbe.
Pe noi ne intereseaza ca la activitati sa putem inchiria o barcuta si sa mergem sa pescuim.Al meu iubit isi doreste foarte mult sa pescuiasca in apele alea superbe.
Asteptam ca Orhidutza sa ne povesteasca si sa vedem poze.:suuuper: Iti dorim o vacanta de vis!!!\:D/ <:-P
nu-i asa ca arata super? pe noi ne costa 1,500 EUR / persoana, cu demipensiune...nu e inclus transportul Buc - Muenchen.
din ce am citit pe net, totul e scump acolo...dar asta mi se pare la mintea cocosului...tinand cont ca am dat si 80 eur pe o masa in praga...ma pregatesc si pentru o masa de 100 si ceva $ pe acolo...
singura chestie pe care inca nu am reusit sa o aflu este daca e sezon, atunci cand mergem. daca nu e sezon si e risc de ploaie...nici nu imi bat capul, merg in alta parte unde stiu sigur ca o sa dau de soare. (adica Cancun sau Caraibe)
G.

ella-ling
07.04.2008, 16:24:01
eu as spune sa va luati all-inclusive...acum depinde cat mancati voi, insa daca stai toata ziua in apa ti se face f foame. Problema e ca atolurile au 1-2 maxim 3 restaurante si preturile sunt destul de piparate. Si esti obligat sa cumperi apa si sucurile de la ei. Si pana la urma nu ai facut nici o economie.
Eu nu sunt adepta lui all-inclusive, insa in Maldive cred ca se merita

ella-ling
07.04.2008, 16:33:21
nu-i asa ca arata super? pe noi ne costa 1,500 EUR / persoana, cu demipensiune...nu e inclus transportul Buc - Muenchen.
din ce am citit pe net, totul e scump acolo...dar asta mi se pare la mintea cocosului...tinand cont ca am dat si 80 eur pe o masa in praga...ma pregatesc si pentru o masa de 100 si ceva $ pe acolo...
singura chestie pe care inca nu am reusit sa o aflu este daca e sezon, atunci cand mergem. daca nu e sezon si e risc de ploaie...nici nu imi bat capul, merg in alta parte unde stiu sigur ca o sa dau de soare. (adica Cancun sau Caraibe)
G.
fara transport mie se pare scump, cred ca gasesti la acelasi pret inclusiv zbor. Voi cand vreti sa plecati?

gabitza_sta
07.04.2008, 16:35:14
eu as spune sa va luati all-inclusive...acum depinde cat mancati voi, insa daca stai toata ziua in apa ti se face f foame. Problema e ca atolurile au 1-2 maxim 3 restaurante si preturile sunt destul de piparate. Si esti obligat sa cumperi apa si sucurile de la ei. Si pana la urma nu ai facut nici o economie.
stiu, m-am gandit la asta...am mai fost in tunisia in regim all inclusive si in afara de mancat/baut cate ceva, nu prea pot sa zic ca mi s-a parut asa cine stie ce chestie.
una peste alta nunta asta a plecat de la un buget si totul a inceptu sa coste peste....muuuult peste. si rochia, si decoratiunile, acum si luna de miere...am zis ca stabilesc bugetul la vreo 3,300 si nu sar de el nici batuta. :)) asta fara ce bani o sa mai avem acolo sa cheltuim pe ce om mai vrea.
stiu ca e ok sa ai all inclusive ca sa nu iti mai bati capul.
asa oferta in cancun era cu 1,400 EUR / persoana, cu sistem all inclusive, dar dupa cuim ziceam mai sus nu prea mi-a placut pentru ca era totul foarte mare, zgomotos si aglomerat.
G.

ella-ling
07.04.2008, 16:47:27
stiu, m-am gandit la asta...am mai fost in tunisia in regim all inclusive si in afara de mancat/baut cate ceva, nu prea pot sa zic ca mi s-a parut asa cine stie ce chestie.
una peste alta nunta asta a plecat de la un buget si totul a inceptu sa coste peste....muuuult peste. si rochia, si decoratiunile, acum si luna de miere...am zis ca stabilesc bugetul la vreo 3,300 si nu sar de el nici batuta. :)) asta fara ce bani o sa mai avem acolo sa cheltuim pe ce om mai vrea.
stiu ca e ok sa ai all inclusive ca sa nu iti mai bati capul.
asa oferta in cancun era cu 1,400 EUR / persoana, cu sistem all inclusive, dar dupa cuim ziceam mai sus nu prea mi-a placut pentru ca era totul foarte mare, zgomotos si aglomerat.
G.

ups acum am vazut ca doar zborul buc-münchen nu e inclus, credeam ca nu aveti zbor deloc...
De meritat se merita cu siguranta si nici mie nu imi place turismul industrial sa ii spun asa, acum depinde si de persoane.
Republica Dominicana sau Cuba ar fi o alta optiune, insa nu renunta la Maldive daca vreti sa fiti singurei si preocupati numai unul cu celalalt. Insa trebuie neaparat sa va placa apa si snorkeling si scufundarile...

gabitza_sta
07.04.2008, 17:02:49
ups acum am vazut ca doar zborul buc-münchen nu e inclus, credeam ca nu aveti zbor deloc...
De meritat se merita cu siguranta si nici mie nu imi place turismul industrial sa ii spun asa, acum depinde si de persoane.
Republica Dominicana sau Cuba ar fi o alta optiune, insa nu renunta la Maldive daca vreti sa fiti singurei si preocupati numai unul cu celalalt. Insa trebuie neaparat sa va placa apa si snorkeling si scufundarile...
sa nu ne placa apa si scufundarile??? pentru apa traiesc (desi sunt zodie de pamant). stau in apa ore intregi pana vine sotzul sa ma scoata afara ca am buzele vinete. :))
chiar nu vreau sa renunt la chestia cu Maldive, pentru ca mereu au fost un vis de-al meu din totdeauna. si daca nu in luna de miere, alaturi de cel pe care il iubesc, sa nu imi traiesc visul, atunci cu cine...? :P
apa e cel mai bun mediu pt mine, mi-a placut la nebunie de cand ma stiu, de aia am si ales o destinatie exotica in locul uneia turistice, sau....muntoase. :))
scufundari nu am mai facut pana acum deloc, dar sunt convinsa ca o sa imi placa la nebunie...si vreau sa mergem si la pescuit, ca sotzul meu e mare pescar...si vreau si cu banana si cu skijet-ul sa facem curse. :D
abia astept..... :">
G.

GoldStar
07.04.2008, 17:05:36

Ai dreptate...mai bine all inclusive...si asta in special pt bauturi...cica o sticla de apa plata la jum este 1.50$.Normal ca mincarea este scumpa.Doar sintem in Maldive.Si la rest din Bucuresti e scump....
Eu am gasit pe net niste resort-uri unde au si cite 6 rest...italian,indian,chinezesc,international,liba nez,sea food chiar si o pizzerie.Acum depinde de resort.Flamind nu ramii.

ella-ling
07.04.2008, 17:14:45
sa nu ne placa apa si scufundarile??? pentru apa traiesc (desi sunt zodie de pamant). stau in apa ore intregi pana vine sotzul sa ma scoata afara ca am buzele vinete. :))
chiar nu vreau sa renunt la chestia cu Maldive, pentru ca mereu au fost un vis de-al meu din totdeauna. si daca nu in luna de miere, alaturi de cel pe care il iubesc, sa nu imi traiesc visul, atunci cu cine...? :P
apa e cel mai bun mediu pt mine, mi-a placut la nebunie de cand ma stiu, de aia am si ales o destinatie exotica in locul uneia turistice, sau....muntoase. :))
scufundari nu am mai facut pana acum deloc, dar sunt convinsa ca o sa imi placa la nebunie...si vreau sa mergem si la pescuit, ca sotzul meu e mare pescar...si vreau si cu banana si cu skijet-ul sa facem curse. :D
G.

ei atunci e destinatia perfecta pentru voi. Pescuit puteti sa faceti, stiu ca ofera si va puteti manca chiar pestii pe care i-ati pescuit:)
Si eu as sta cu orele si m-as uita la pestisorii aia colorati si alte vietati care inoata prin apa aia.... deja m-a apucat dorul...In leg cu jetskiul...na ja, sunt cam contra, mi se pare ca strica vizualul, sunt zgomotoase si polueaza apa...In luna noastra de miere m-am cam enervat cu jetskiurile de pe plaja, pacat de apa aia asa de verde...

ella-ling
07.04.2008, 17:21:36
Ai dreptate...mai bine all inclusive...si asta in special pt bauturi...cica o sticla de apa plata la jum este 1.50$.Normal ca mincarea este scumpa.Doar sintem in Maldive.Si la rest din Bucuresti e scump....
Eu am gasit pe net niste resort-uri unde au si cite 6 rest...italian,indian,chinezesc,international,liba nez,sea food chiar si o pizzerie.Acum depinde de resort.Flamind nu ramii.

in leg cu pretul mancarii, nu stiu acum exact cum e ptr ca toti care i-am cunoscut au fost cu all-inclusive. Insa in comparatie cu Tailanda unde luam un pranz sau o cina la restaurant pentru 10 euro amandoi, cu siguranta e mai scump. Si era un restaurant dintre cele de categorie mai superioara. Ce era scump acolo era mancarea internationala (pe care noi aproape am refuzat sa o mancam, ca doar ne ducem asa de departe nu ca sa mancam pizza sau roastbeef).
Am deviat de la subiect... fetelor va doresc sa ajungeti acolo si sa va bucurati din plin de acel locusor pe pamant!

adrianavelicu
08.04.2008, 09:00:04
G.

Buna, :)

Noi am fost in Maldive anul trecut si a fost super! Inca nu-mi vine sa cred ca am fost acolo..
Eu te sfatuiesc sa ceri pt aceeasi varianta si optiunea de all inclusive, diferenta nu este f mare ( cel putin la noi nu a fost) in jur de 200eur/pers.
Ideea e ca acolo umiditatea este ridicata si din cauza asta simti nevoia sa consumi multe lichide si cum o sticla de 250ml de apa suc costa in jur de 5-8 eur ...fara sa mai pui si mancarea care te costa in jur de 30-40 eur/pers ( fara fitze: homar, alcool etc)...categoric iesi mai scump sau cel putin la fel; avantajul e ca nu stai sa calculezi tot timpul bugetul..si avand snack-uri toata ziua nu iti conditionezi programul in functie de mese.
Noi am avut din cauza ca am luat all incl. si nishte excursii si un masaj/pers gratuite.
Cat despre sporturi de apa, nu vreau sa te dezamagesc, dar Scufundarile sunt piperate ( comparativ cu Turcia) la pret si restul sunt destul de scumpe : o excursie de pescuit in jur de 50-75 eur/pers.
Mare atentie: sa plecati cu dolari si nu cu EUR.
Daca vrei sa iei ceva din duty free sa iei la intoarcere din Maldive pt ca e foarte avantajos ( sunt aceleasi preturi ca in Europa dar in $ si atunci castigi la curs).
Sper sa te ajute ce am scris si daca te mai pot ajuta cu ceva..oricand. :)

miresicamica
08.04.2008, 11:36:58

Noi am fost in Maldive anul trecut si a fost super! Inca nu-mi vine sa cred ca am fost acolo..
Eu te sfatuiesc sa ceri pt aceeasi varianta si optiunea de all inclusive, diferenta nu este f mare ( cel putin la noi nu a fost) in jur de 200eur/pers.
Ideea e ca acolo umiditatea este ridicata si din cauza asta simti nevoia sa consumi multe lichide si cum o sticla de 250ml de apa suc costa in jur de 5-8 eur ...fara sa mai pui si mancarea care te costa in jur de 30-40 eur/pers ( fara fitze: homar, alcool etc)...categoric iesi mai scump sau cel putin la fel; avantajul e ca nu stai sa calculezi tot timpul bugetul..si avand snack-uri toata ziua nu iti conditionezi programul in functie de mese.
Noi am avut din cauza ca am luat all incl. si nishte excursii si un masaj/pers gratuite.
Cat despre sporturi de apa, nu vreau sa te dezamagesc, dar Scufundarile sunt piperate ( comparativ cu Turcia) la pret si restul sunt destul de scumpe : o excursie de pescuit in jur de 50-75 eur/pers.
Daca vrei sa iei ceva din duty free sa iei la intoarcere din Maldive pt ca e foarte avantajos ( sunt aceleasi preturi ca in Europa dar in $ si atunci castigi la curs).
Cat va costat toata "luna de miere"?Cred ca a fost super frumos...

GoldStar
08.04.2008, 18:47:12

Buna!
Imi poti spune si mie unde anume ati fost? La ce resort?
Ai scris ca o apa costa 5-8 euro,iar in final ne sfatuiesti sa avem dolari la noi.Cum e pina la urma?Daca preturile sint in euro ce fac cu dolarii acolo?
Ne poti arata si niste poze? Si in ce perioada ai fost?
Multumesc mult de tot!!!^:)^

GoldStar
08.04.2008, 22:50:12
Intre timp m-am uitat mai in urma si am descoperit pozele si unde ati fost.Superb!!!!

adrianavelicu
09.04.2008, 10:29:24
Buna!
Imi poti spune si mie unde anume ati fost? La ce resort?
Ai scris ca o apa costa 5-8 euro,iar in final ne sfatuiesti sa avem dolari la noi.Cum e pina la urma?Daca preturile sint in euro ce fac cu dolarii acolo?
Ne poti arata si niste poze? Si in ce perioada ai fost?
Multumesc mult de tot!!!^:)^

Buna,

Noi am fost in Meeru Island resort.
Scuze am scris din obisnuinta eur, acolo toate preturile din resort erau in $.
Noi am plecat imediat dupa nunta, adica din 03.06 si am stat 10 zile.
Desi conform datei oficial era extrasezon, sezonul musonilor, nu a plouat decat in ultimele 2 zile parca si nu a fost chiar o nenorocire... :">
Acolo ne-am imprietenit cu un cuplu englez care ne-au povestit ca mai fusesera in decembrie, deci oficial plin sezon ( si dpv financiar :( ) , si plouase aproape in fiecare zi. Asa ca pana la urma tot la noroc ...cu incalzirea globala se pare ca si la ei s-au cam decalat anotimpurile.
:)

adrianavelicu
09.04.2008, 10:37:07
Intre timp m-am uitat mai in urma si am descoperit pozele si unde ati fost.Superb!!!!

DA asa a fost superb...mai vreau =(( ..

A si inca ceva: sa va luati de aici daca puteti echipament de snorkeling si papuci de intrat in apa pentru ca acolo gasesti, in resort dar binenteles ca se profita ca nu ai alte alternative si sunt cam scumpe..$-)

=;

orhidutza
09.04.2008, 12:56:46
WWWAAAAAWWWW!!!!
da...da... orhidutza pleaca acolo peste 3 saptamani!!! <:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

gabitza_sta
14.04.2008, 12:55:57

stiu, ai dreptate dar asa chiar o sa arunc in aer tot bugetul. 200 eur / pers pt all inclusive, inca vreo 200 un low cost pana la muenchen...asa mai bine aleg o alta oferta de all inclusive, dar nu in maldive ci in Punta Cana sau Cancun si e la aceiasi bani.
chiar nu stiu ce sa fac, Maldive e un vis al meu...dar nu stiu exact daca acum se poate.
G.

GoldStar
14.04.2008, 18:25:14
stiu, ai dreptate dar asa chiar o sa arunc in aer tot bugetul. 200 eur / pers pt all inclusive, inca vreo 200 un low cost pana la muenchen...asa mai bine aleg o alta oferta de all inclusive, dar nu in maldive ci in Punta Cana sau Cancun si e la aceiasi bani.
chiar nu stiu ce sa fac, Maldive e un vis al meu...dar nu stiu exact daca acum se poate.
G.

Eu zic sa iti implinesti visul...stiu ca este greu.
Si noi ne dorim foarte mult si am zis ca o viata avem si vrem sa ne implinim acest vis.Ca dupa nunta o sa vrem copil si dupa acea chiar ca va fi si mai greu.
Asa ca eu iti doresc numai bine si sa-ti vezi visul implinit!!!

gabitza_sta
15.04.2008, 15:59:08
Eu zic sa iti implinesti visul...stiu ca este greu.
Si noi ne dorim foarte mult si am zis ca o viata avem si vrem sa ne implinim acest vis.Ca dupa nunta o sa vrem copil si dupa acea chiar ca va fi si mai greu.
Asa ca eu iti doresc numai bine si sa-ti vezi visul implinit!!!
Stiu, ai dreptate...dar absolut tot ce am bugetat pentru nunta a fost peste. am zis ca dam un pretz pe ceva, a fost mai mult. si tot asa....si pana la urma am ajuns sa ne coste toata nunta vreo 16,000 EUR. ceea ce e ceva, asa ca o lasam mai moale.
am gasit o oferta ok si pentru Punta Cana, o sa pun la topicul respectiv mai multe detalii, ca sa nu fim offtopic aici.
Stiu, Maldive e si visul meu, dar daca nu suntem putzin cu capul pe umeri o sa ne trezim "over our heads" cu totul...si nu prea vrem.
dar teoretic...maldive nu pleaca nicaieri, poate o sa mergem alta data. :-<
G.

olyvyana
15.04.2008, 16:45:13
uffff si noi ne-am doriiiii dar cred ca e much too much pentru bugetul nostru
primisesm o oferta de 1650 euro-demipensiune, pt 8 zile si ar fi vreo 13.600 ron cu totul (fara sa mai pun banii de cheltuiala) in conditiile in care noi avem 8000-9000 ron bugetul
:(
banuiesc ca nu stie nimeni de vreo oferta in madlive 1200 euro/persoana:D

gabitza_sta
16.04.2008, 11:58:59
uffff si noi ne-am doriiiii dar cred ca e much too much pentru bugetul nostru
primisesm o oferta de 1650 euro-demipensiune, pt 8 zile si ar fi vreo 13.600 ron cu totul (fara sa mai pun banii de cheltuiala) in conditiile in care noi avem 8000-9000 ron bugetul
:(
banuiesc ca nu stie nimeni de vreo oferta in madlive 1200 euro/persoana:D
promit ca daca o gasesc, iau 2 pentru noi si iti mai spun si tie. :))
maldive sunt mai scumpe decat alte destinatii exotice, dar intr-adevar si mai spectaculoase.
eu in aceasta idee alesesem acest loc pt nunta, dar se pare ca pana la urma va fi Caraibe...
Btw, daca te intereseaza o oferta acceptabila de Maldive (1400 EUR / pers) dar cu demi-pensiune, da un PM si iti dau mai multe detalii.
G.

luiza74ace
23.04.2008, 23:17:20
buna, sunt super fericita ca in sfarsit am dat avansul pt luna de miere de vis...:D

gabitza_sta
28.04.2008, 22:29:52
buna, sunt super fericita ca in sfarsit am dat avansul pt luna de miere de vis...:D
Mai multe detalii se poate? cat va costa, unde mergeti, etc..
suntem doritoare de informatii in plus...
G.

Matrushca
29.04.2008, 09:31:10
Mai avem putin pana la nunta si tot asa de putin pana in luna noastra de miere in Maldive! Abia asteptam! pe 21 pornim spre destinatia noastra de vis, iar in 22 vom fi deja acolo! Noi mergem in rangali island, e doar hotelul nostru pe insula, se numeste conrad, cu o cautare pe google veti gasi destinatia noastra.

luiza74ace
29.04.2008, 11:01:12
buna. noi ne ducem in rasdu atoll la hotel kuramathi coconut village, stam 7 nopti, demipensiune, iar pretul biletelor bucuresti-muenchen , muenchen-maldive +cazare ne costa 3300 euro, va pup

orhidutza
13.05.2008, 08:39:25
Asa cum am promis, scriu aici scurte impresii din concediul in Maldive.
Am stat la The Beach House at Manafaru (http://www.beachhousecollection.com/) (http://www.beachhousecollection.com/%29), un hotel de 6 stele inaugurat anul acesta in februarie, si cum e la majoritatea hotelurilor in Maldive, singur pe o insula.
Drumul lung pana in Maldive, noi am zburat prin Munchen- Dubai-Male, si apoi am luat o companie locala de zbor si am mai mers inca o ora cu avionul pana in atolul de nord si in final inca o ora cu barca cu motor pana la insula Manafaru.
Am stat 10 zile in Beach Villa, am avut plaja proprie, piscina proprie, valet... ca si dotari e cel mai tare hotel la care am stat pana acuma. Vremea a fost superba, desi era inceputul sezonului ploios, nici intr-o zi nu a plouat, ci doar noaptea :)), deci nu va luati dupa previziunile meteo si musoni... totul tine de noroc. Atmosfera relaxata, calma, nisip fierbinte, o mare de un albastru ucigator... niste apusuri de soare cum rar ti-e dat sa vezi... vegetatie luxurianta la ea acasa, vietati ca soparle in habitatul propriu... intr-un cuvant cum spunea cineva drag mie "paradis" :*

Froggy
13.05.2008, 08:43:19
NU stiu cine zicea de "paradis" :-" dar e superb ce povestesti tu, abia asteptam sa vedem pozeeeeee :x

Matrushca
13.05.2008, 09:17:18
Si noi plecam joi in 22 - abia asteptam, nu ne sperie vremea, ne dorim sa fim doar noi doi, oceanul, soarele, luna, cerul, va fi intr-adevar o luna de miere de vis, din care speram ca vom veni cu cel mai de pret suvenir al nostru, un bebel frumusel! [-o<

orhidutza
13.05.2008, 10:11:23
Si noi plecam joi in 22 - abia asteptam, nu ne sperie vremea, ne dorim sa fim doar noi doi, oceanul, soarele, luna, cerul, va fi intr-adevar o luna de miere de vis, din care speram ca vom veni cu cel mai de pret suvenir al nostru, un bebel frumusel! [-o<o sa fie frumos, o sa vezi, iar despre suvenir... sper sa va iasa cum va doriti <:-P

Matrushca
13.05.2008, 13:14:46
Abia asteptam !!! in fiecare seara ne uitam la pozele hotelului si ne imaginam cum va fi! sa speram ca sezonul ploios ne va ocoli si pe noi! [-o<

luiza74ace
14.05.2008, 10:55:46
miresici care ati fost in maldive ati facut scufundari? eu as vrea sa fac scufundari dar am inteles ca tr un aparat subacvatic ...tr sa il iau din bucuresti sau au ei acolo si il imprumuti? in buc am citit ceva si este f scump, si o husa este foarte scumpa la noi...

orhidutza
14.05.2008, 12:28:55
miresici care ati fost in maldive ati facut scufundari? eu as vrea sa fac scufundari dar am inteles ca tr un aparat subacvatic ...tr sa il iau din bucuresti sau au ei acolo si il imprumuti? in buc am citit ceva si este f scump, si o husa este foarte scumpa la noi...
luiza, cel mai bine e sa intrebi la hotelul unde o sa stati daca au de inchiriat echipamentul de care zici tu... dar in general eu stiu ca exista de inchiriat :)

vio
14.05.2008, 15:49:40
Asa cum am promis, scriu aici scurte impresii din concediul in Maldive.
Am stat la The Beach House at Manafaru (http://www.beachhousecollection.com/) (http://www.beachhousecollection.com/%29), un hotel de 6 stele inaugurat anul acesta in februarie, si cum e la majoritatea hotelurilor in Maldive, singur pe o insula.
...intr-un cuvant cum spunea cineva drag mie "paradis" :*

Se poate sa ne spui cam la cat s-au ridicat costurile la aceasta escapada in "paradis"?
ca deja visez...:) (si poate asa mai revin cu picioarele pe pamant)

Matrushca
15.05.2008, 12:34:30
De azi intr-o saptamana vom fi in avion catre luna noastra de miere! si vom fi scapati de emotiile nuntii! abia asteptam! ;))

Matrushca
21.05.2008, 16:16:37
Gata bagajele, maine decolam catre luna noastra de vis! Revin peste 14 zile cu impresii! :D

ealtfel
18.06.2008, 14:48:47
Buna!

A venit si randul nostru sa ne pregatim pentru luna de miere. Care va fi in Maldive, ca si a unora dintre voi.

Ii rog pe toti cei care si-au facut luna de miere acolo sa ma ajute. Am mare nevoie sa-mi fac o lista de agentii/oferte (indiferent daca din Romania, UK, Franta, Germania). M-am uitat pe posturi dar am inteles ca nu ai voie sa postezi nume.

De aceea va rog sa-mi trimiteti orice detaliu aveti pe adresa de mail [email protected]

Multumesc in avans!

orhidutza
20.06.2008, 09:41:10
Buna!

A venit si randul nostru sa ne pregatim pentru luna de miere. Care va fi in Maldive, ca si a unora dintre voi.

Ii rog pe toti cei care si-au facut luna de miere acolo sa ma ajute. Am mare nevoie sa-mi fac o lista de agentii/oferte (indiferent daca din Romania, UK, Franta, Germania). M-am uitat pe posturi dar am inteles ca nu ai voie sa postezi nume.

De aceea va rog sa-mi trimiteti orice detaliu aveti pe adresa de mail [email protected]

Multumesc in avans!
Noi am mers prin Dertour din germania, iar pachetul a fost re-vandut de o agentie din romania, mai precis Aerotravel.

blackbut3rfly
05.08.2008, 14:22:26
nu mai vine nimeni cu impresii si poze despre maldive...???

luiza74ace
05.08.2008, 15:41:36
buna, eu am fost in maldive, am fost super incantata, ti-am pus cateva poze...

Matrushca
05.08.2008, 15:43:21
Si noi tot in Maldive. E o destinatie de vis, am avut o luna de miere perfecta! as pune poze, numai ca nu prea stiu sa le micsorez! :">

Matrushca
06.08.2008, 13:22:31
Gata, pun si eu poze din Maldive! Enjoy it
http://s289.photobucket.com/albums/ll205/iacobita_raluca/LUNA%20DE%20MIERE%20-%20MALDIVE/

GoldStar
06.08.2008, 17:50:04
http://s289.photobucket.com/albums/ll205/iacobita_raluca/LUNA%20DE%20MIERE%20-%20MALDIVE/

Superb!!! Se vede ca ati avut o luna de miere de vis.
Pozele sint exact ca cele de pe site-ul oficial.E de vis acolo.La Conrad ne-am uitat si noi.Imi poti da si mie citeva detalii: cu ce agentie ati mers,preturi,etc? Merci mult de tot!

prapadeala
07.08.2008, 05:30:58

De vis pozele!

Matrushca
07.08.2008, 08:25:49
Multumesc fetelor, chiar de vis a fost!
Am mers cu o agentie din bucuresti, bluesky, ei au oferta pe conrad cu pachet charter din Germania, zbor direct si fara escala, undeva pe la 2500 euro persoana. Pe noi ne-a costat mai mult, pt ca am optat pt zbor cu Paris, am stat in Paris 3 zile la intoarcere, insa daca luati oferta cu charter e mult mai rentabil. Succes!

maimutzicam
10.08.2008, 17:53:36
Citat
Postat de gabitza_sta
promit ca daca o gasesc, iau 2 pentru noi si iti mai spun si tie. :))
maldive sunt mai scumpe decat alte destinatii exotice, dar intr-adevar si mai spectaculoase.
eu in aceasta idee alesesem acest loc pt nunta, dar se pare ca pana la urma va fi Caraibe...
Btw, daca te intereseaza o oferta acceptabila de Maldive (1400 EUR / pers) dar cu demi-pensiune, da un PM si iti dau mai multe detalii.
G.

Sunt noua pe acest forum .Eu imi voi petrece luna de miere in Maldive in februarie ( nunta va avea loc pe 14 februarie 2009 - de Ziua Indragostitilor <:-P - asa a vrut alesul meu ).Am cautat oferte la mai multe agentii si sunt peste 3000 de euro/persoana . Imi poti spune prin ce agentie putem gasi oferta de 1400 euro/persoana ?

Multumesc

branisteanu_andreea
10.08.2008, 18:07:39
SPLENDIDE pozele, felicitari pt destinatia aleasa

Matrushca
11.08.2008, 06:39:18
SPLENDIDE pozele, felicitari pt destinatia aleasa
Multumim! a fost cea mai de vis destinatie vizitata! ne-am bucurat pe deplin de ea! :-< acum ne-au ramas amintirile si sutele de poze!

Flaviadiana
25.08.2008, 08:52:07
In Maldive este sperb...un adevarat paradis. Eu am fost in insula Kuramathi si o recomand oricui fara nici o retinere.

4499ELENUTA
25.08.2008, 13:34:23

:O:Osuper pozele si voi!parca ati fost in paradis foarte frumos!!!!!!no comment=D>=D>

justmimi
25.08.2008, 13:55:16

^:)^ ^:)^ ^:)^ super

blackbut3rfly
29.08.2008, 11:04:59
sunt super pozele... le-am vz de cateva ori pana acum...
L-) imi poate spune si mie cineva ce atol sau resort este mai frumos si merita mai mult sa dai banii pana acolo??? :">:-SS:*

orhidutza
29.08.2008, 14:32:15
sunt super pozele... le-am vz de cateva ori pana acum...
L-) imi poate spune si mie cineva ce atol sau resort este mai frumos si merita mai mult sa dai banii pana acolo??? :">:-SS:*sa stii ca toate atolurile si toate insulele din Maldive merita sa dai banii :)

Matrushca
01.09.2008, 08:18:27
^:)^ ^:)^ ^:)^ super
Mai, tu ti-ai schimbat nicku? intr-adevar in Maldive esti in Paradis! 8-|

mmr
11.11.2008, 12:39:13
Buna ! Sunt noua pe site, si din pacate nu am reusit pana acum sa imi fac timp pentru a posta mesaje. Dar pentru ca tocmai m-am intors din luna de miere (facuta la 4 luni de la nunta... unii spuneau ca e concediu, nu luna de mire), voiam sa va spun cate ceva despre experienta mea in Maldive (insula Kuredu). Am stat 8 nopti pe insula si pretul a fost porinind din Frankfurt pentru amandoi de 3300 Euro, la care s-a mai adaugat si avionul dus intors Bucuresti-Frankfurt pentru amandoi, de 600 Euro. Nu recomand nimanui sa mearga asa cum am mers noi ( ci recomand un zbor cat mai direct, sau macar prin Istanbul sau Dubai, in niciun caz prin alt aeroport din Europa, de la care vei face oricum drumul intors. Se pierde f mult timp. De altfel daca nu ar fi fost partea cu transportul totul ar fi fost perfect (dar la dus am facut din tara pana acolo cam 28 de ore iar la intors 32 ore). Dar sa revin la destinatie: insula Kuredu. O insula frumoasa, cu apa in jur cristal, cu vegetatie luxurianta, temperaturi destul de ridicate, umiditate si soare arzator (m-am ars cu SP30, si nu am un ten sensibil), vila in care am stat era destul de mare si baia era semideschisa- adica dadea intr-o gradinita afara) Fauna acvatica a fost insa cea care m-a impresionat cel mai mult. Pui de rechini de recif, pisici de mare, tipari, broaste testoase (am vazut una de aprox 2m) si zeci de pesti multicolori (din cat am vazut eu facand ceva scufundari si mai mult snorkelling). Sincer, dat fiind ca am mai fost pe insule in Grecia, aici nu se merita sa vii doar ca sa stai cu burta la soare (de altfel destul de putini stau la soare), ci se merita sa vii daca si mergi sa vezi pestii din ocean.
Oricum, in afara de transport, ramane una din cele mai frumoase destinatii, cu siguranta si pentru luna de miere, mai ales datorita linistei, apei calde si curate, serviciilor si in special peisajelor.

Cami9
20.02.2009, 14:25:34
WWWAAAAAWWWW!!!!

Buna ai fost in Olhuveli? cum este si noi mergem in Martie 2009 si ma gandeam sa imi spui cum a fost !!!

GoldStar
20.02.2009, 16:30:35
Buna ai fost in Olhuveli? cum este si noi mergem in Martie 2009 si ma gandeam sa imi spui cum a fost !!!

Buna!
Inca nu am ajuns in Maldive pentru ca nu am facut inca nunta.Imi pare rau ca nu te pot ajuta.

Cami9
06.03.2009, 13:49:34
Asta este...am sa iti povestesc cand am sa vin din Maldive, noi plecam pe 31 martie 2009 si ne intoarcem pe 09.04 si pe langa vom face nunta acolo ,doar cununia civila aici...si nu mai am rabdare :-B

Matrushca
06.03.2009, 13:59:30
Veti avea o nunta de vis!!! Maldive e Raiul pe pamant! ne-am indragostit de locul asta!!!
Casa de Piatra!

delia17
06.03.2009, 14:05:43
Asta este...am sa iti povestesc cand am sa vin din Maldive, noi plecam pe 31 martie 2009 si ne intoarcem pe 09.04 si pe langa vom face nunta acolo ,doar cununia civila aici...si nu mai am rabdare :-B

Buna, poti sa ne dai si noua detealii ref la agentia prin care ti-ai luat biletele, cat te costa, ce fel de pachet ai.... cat mai multe info^:)^

Crescent
06.03.2009, 14:15:30

Foarte frumos, felicitari si o nunta de vis iti doresc.
Pe ce insula mergi, o prietena merge in aceeasi perioada in insula Veligandu. ;))

Cami9
06.03.2009, 16:05:59
Servicii incluse:
- bilete de avion Bucuresti - Dusseldorf - Bucuresti; Dusseldorf - Male - Dusseldorf
- taxe de aeroport
- cazare in camera dubla, 01-08 aprilie 2009 (7 nopti) in Maldive, hotelul Hotelul Olhuveli Beach & Spa Resort 4*
www.olhuveli.com
+ masa DEMI PENSIUNE
- cazare in camera dubla, 08.04.2009 (1 noapte) in Dusseldorf, hotelul SHERATON AIRPORT 4* http://www.starwoodhotels.com/sheraton/property/overview/index.html?propertyID=144&EM=VTY_SI_144_dusseldorf_overview (http://www.starwoodhotels.com/sheraton/property/overview/index.html?propertyID=144&EM=VTY_SI_144_dusseldorf_overview)
+ masa MIC DEJUN
- transfer aeroport Male - hotel - aeroport Male
- asigurare medicala
Hotelul Olhuveli Beach & Spa Resort 4*
Tarif sejur / persoana: 2259 euro

Buna, ti-am dat cu copy paste la oferta de la Agentia de turism Eurolines, nunta va costa separat de la 800 de dolari la 1600 dolari depinde de pachet. Noi am reusit sa ne alegem cu un discount de 100 euro de la agentie...ce sa iti mai zic ....daca mai ai alte intrebari le astept.

Cami9
06.03.2009, 16:10:58
Pt Crescent,

Ms pt urari cu siguranta o sa fie o nunta de vis, noi mergem pe insula Olhuveli ( www.olhuveli.com (http://www.olhuveli.com)) , sejur placut prietenei tale...dar tu ?? cand??

camenele
09.03.2009, 10:13:45
Servicii incluse:
- bilete de avion Bucuresti - Dusseldorf - Bucuresti; Dusseldorf - Male - Dusseldorf
- taxe de aeroport
- cazare in camera dubla, 01-08 aprilie 2009 (7 nopti) in Maldive, hotelul Hotelul Olhuveli Beach & Spa Resort 4*
www.olhuveli.com
+ masa DEMI PENSIUNE
- cazare in camera dubla, 08.04.2009 (1 noapte) in Dusseldorf, hotelul SHERATON AIRPORT 4* http://www.starwoodhotels.com/sheraton/property/overview/index.html?propertyID=144&EM=VTY_SI_144_dusseldorf_overview (http://www.starwoodhotels.com/sheraton/property/overview/index.html?propertyID=144&EM=VTY_SI_144_dusseldorf_overview)
+ masa MIC DEJUN
- transfer aeroport Male - hotel - aeroport Male
- asigurare medicala
Hotelul Olhuveli Beach & Spa Resort 4*
Tarif sejur / persoana: 2259 euro

Buna, ti-am dat cu copy paste la oferta de la Agentia de turism Eurolines, nunta va costa separat de la 800 de dolari la 1600 dolari depinde de pachet. Noi am reusit sa ne alegem cu un discount de 100 euro de la agentie...ce sa iti mai zic ....daca mai ai alte intrebari le astept.
Se mai plateste in dolari pe undeva? Vreau si eu numele agentiilor care fac asta. E mai ieftin dolarul decat euro..asa ca este f tentant.

Cami9
09.03.2009, 12:43:23
Noi am vorbit cu cei de la Olhuveli de pe insula si ne-au spus pretul doar pt nunta in dolari dar poate sa fie si in euro acuma o sa vedem cand ajungem acolo. Dar toata excursia noastra am platit-o in euro 4 400 euro.

bianca23
14.03.2009, 14:40:23
Superb in Maldive..cam departe dar sper sa ajungem si noi..

Cami9
16.03.2009, 11:12:20
Da asa este cam departe si scump dar se merita macar 1 data...

mmr
20.03.2009, 08:12:48
In general ofertele agentiilor de turism pe Maldive sunt luate de la alte agentii ce activeaza in Europa. Pentru cine intelege putin germana, puteti intra pe www.meiers-weltreisen.de, sa selectati insula pe care dori sa mergeti, la fel si aeroportul de pe care sa plecati (Viena ar fi cel mai aproape, dar nu mereu au oferte pe anumite insule si in anumite perioade de pe toate aeroporturile). Eu de la Meiers am luat biletele, printr-o agentie din Bucuresti. Preturile mi se par totusi mai bune decat ce s-a obtinut mai sus.

Matrushca
20.03.2009, 08:44:19
In general ofertele agentiilor de turism pe Maldive sunt luate de la alte agentii ce activeaza in Europa. Pentru cine intelege putin germana, puteti intra pe www.meiers-weltreisen.de (http://www.meiers-weltreisen.de), sa selectati insula pe care dori sa mergeti, la fel si aeroportul de pe care sa plecati (Viena ar fi cel mai aproape, dar nu mereu au oferte pe anumite insule si in anumite perioade de pe toate aeroporturile). Eu de la Meiers am luat biletele, printr-o agentie din Bucuresti. Preturile mi se par totusi mai bune decat ce s-a obtinut mai sus.
Si noi tot prin maiers am fost cu o agentie din Ro, si a fost mai mult decat bine!

delia17
26.03.2009, 09:41:47
intrebarea mea este cam cati bani ati mai cheltuit pe acolo, in afara de ce aveati inclus si pentru ce fel de regim ati optat, AI sau HB?

Matrushca
26.03.2009, 09:52:06
Noi cred ca am mai cheltuit in jur de 1000 $, bautura si minibar, excursii si cine a la carte. Am avut AI, dar bauturile alcoolice se plateau, si minibarul la fel, avand in vedere ca eram pe insula si nu erau marketuri, trebuia sa luam apa si racoritoarele de la ei, in vila, iar ca ex, o apa plata de 0.500 costa cam 3$.

delia17
26.03.2009, 12:01:13
Dap, asta am auzit si eu. Poti sa imi spui te rog prin ce agentie romaneasca ai intemediat? Si exact in ce atoll ai fost si ce fel de camera ai avut.

Matrushca
26.03.2009, 13:04:37
Noi am fost aici http://conradhotels1.hilton.com/en/ch/hotels/guestRooms.do?ctyhocn=MLEHICI, am avut deluxe beach vila, iar agentia care a intermediat prin maiers se numeste Blue Sky Turism.

Cami9
30.03.2009, 08:58:22
Fetelor eu maine plec in Maldive ... pe 10.04 am sa revin cu impresii si poze, mai ales cu poze de la nunta noastra acolo...pa<:-P

Cami9
14.04.2009, 16:29:15
buna fetelor, am avut o vacanta de vis in maldive...atasez un link cu poze sper sa reusiti sa le vizionati..pt mai multe detalii o sa revin...nu am timp acuma...byee

http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbums.do?ownerId=117705055

Liv
15.04.2009, 13:11:17
buna fetelor, am avut o vacanta de vis in maldive...atasez un link cu poze sper sa reusiti sa le vizionati..pt mai multe detalii o sa revin...nu am timp acuma...byee

http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbums.do?ownerId=117705055
UAU:-SS :-SS :-SS :-SS VREAU SI EU....:(( :(( :(( :((
Felicitari!!!Superrrr tare si super frumosi, >:D< >:D< >:D< >:D<
CASA DE PIATRA!!!:* :* :*

Cami9
15.04.2009, 13:51:27
Multumim !

Desi m-am plictisit pe avion atatea ore...cand zburam deasupra insulitelor am ramas cu gura cascata de atata frumusete,cand am ajuns in Olhuveli unde am stat ne-au asteptat cu tobe ,suc si prosoape umede sa ne revenim putin. Va recomand din suflet Olhuveli pt ca este ff curata insula, frumoasa,exotica si persoanele sunt fff de treaba, te ajuta cu orice.
Am vazut delfini, rechini,pisica de mare,pesti la greuuu si vietati prin mica jungla de pe insula si am prins vreme proasta doar in ultima zi dupa pranz a inceput sa vina un vant puternic si mai ploua darrr putei sa faci baie (mai la mal linistit). Iar nunta a fost de vis ff frumos si unicata zicem noi. Mancarea a fost din belsug si pe mai multe categorii ... oricum am mancat numai bunatati.Pe insula erau 3 magazine, 2 cu suveniruri si 1 cu bijuterii in rest apa,suc,mancare de la restaurante, pe langa ca preturile erau piperate la orice consumat venea si 10% bacsisul lor sa zic asa. Curatenie tot timpul, in camera, pe plaja,puneau flori proaspete in fiecare dimineata si in baie mai ales. In fiecare zi se organizau excursii... chiar nu ne-am plictisit deloc, de poveste a fost. Daca mai doriti si alte detalii...sa imi ziceti...numai bine

Crescent
15.04.2009, 15:57:19
Ramanem asa, am facut o petrecere inainte sa plecm cu rudele si prietenii si am avut si o ceremonie religioasa.

Foarte frumos. Ceremonia religioasa a fost tot acolo ?
Eu am optat sa ma vada mama mireasa (reala) chiar daca m-a vazut in direct pe internet :)

Ref la preturile pt Maldive, eu locuiesc in Londra iar aici preturile sunt la jumeatate fata de cat vad ca sunt din Ro pentru majoritatea destinatiilor. Aici spre ex un all inclusive la 4-5 stele pt 12 zile e pana in &pound; 2500 pt doua persoane :)

Cami9
16.04.2009, 08:36:16
Ceremonia religioasa a fost aici(una mai scurta).
Unde pot sa vad si eu poze cu voi? daca se poate :)
Cred ca a fost frumos si la voi...:)

Noi nu am mai vrut sa ne imbracam aici desi parintii au acceptat mai greu ..dar asta pana au vazut pozele dupa care si-au dat seama de ce am ales acel loc;-)

Pe noi cu tot cu nunta si mai ceva cheltuieli ne-a costat cam 5600 euro la 4* si am stat 7 zile... ff mult, dar ce sa faci mai bine de tine si de altii care stau cat de cat mai aproape si avionul este mai ieftin ... noi vrem sa ne mai intoarcem acuma sa vedem cand.

cris74
12.05.2009, 15:48:31
Dragelor, stiti cumva daca luna iunie ar fi potrivita pt vacanta in Maldive???

siana
12.05.2009, 16:23:06
Dragelor, stiti cumva daca luna iunie ar fi potrivita pt vacanta in Maldive???
nu, din pacate e sezonul ploios...si noi am vrut sa mergem in maldive dar e foarte riscant

luiza74ace
12.05.2009, 16:29:27
noi am fost anul trecut in luna iunie la sf in maldive, si a fost super, nu a plouat decat de 2 ori in 7 zile, si nu a tinut ploaia mai mult de 15-20 minute. inainte de ploaie a fost soare sa innorat brusc si la fel de brusc a aparut soarele pe cer...
eu sincer spun sa te duci, nu ai ce pierde....ploaia este foarte calda:)

cris74
12.05.2009, 16:57:06
noi am fost anul trecut in luna iunie la sf in maldive, si a fost super, nu a plouat decat de 2 ori in 7 zile, si nu a tinut ploaia mai mult de 15-20 minute. inainte de ploaie a fost soare sa innorat brusc si la fel de brusc a aparut soarele pe cer...

Ai putea sa-mi spui (poate pm sa nu fie reclama) cu ce agentie si cat v-a costat un sejur acolo??? Multumesc mult, pupici>:D<

siana
12.05.2009, 18:44:29
voi ati prins vreme buna, dar oricum, e riscant:-sam vb cu niste prieteni care au fost anul trecut in maldive, tot in iunie, si a plouat torential toata perioada...iti dai seama cat de placut a fost pentru ei... in ce perioada ati fost voi?

luiza74ace
12.05.2009, 21:33:55
am plecat pe 23 iunie si am venit pe 1 iulie acasa...sa stii ca si nasii mei au fost in maldive si au prins vreme foarte urata cum ai zis tu de prietenii tai ...insa ei au plecat pe 20 august....tot in august au fost si alti prieteni si au prins super vreme ( toti am fost pe aceeasi insula)......acum cred ca tine si de noroc nu neaparat de sezon....
eu stiam ca in sezonul ploios ploua maxim 30 minute pe zi, dar in restul zilei este cald si frumos...si mai stiu ca ploaia este calda....

siana
12.05.2009, 23:00:42
am plecat pe 23 iunie si am venit pe 1 iulie acasa...sa stii ca si nasii mei au fost in maldive si au prins vreme foarte urata cum ai zis tu de prietenii tai ...insa ei au plecat pe 20 august....tot in august au fost si alti prieteni si au prins super vreme ( toti am fost pe aceeasi insula)......acum cred ca tine si de noroc nu neaparat de sezon....
eu stiam ca in sezonul ploios ploua maxim 30 minute pe zi, dar in restul zilei este cald si frumos...si mai stiu ca ploaia este calda....
ei au prins ploaie toata ziua(ploua in reprize), cerul era innorat si umiditatea foarte mare..
uite ce am gasit pe un site
Maldive, Male
Starea vremii. Ultima actualizare s-a realizat la ora 23.00Vremea la ora actualizariiFurtuna si descarcari electrice http://vremea.travelworld.ro/meteo/images/1.gif Temperatura 29°CTemperatura reala 32°CViteza vantului11km/hUmiditate78%Temperatura minima 27°CTemperatura maxima 30°C Vizibilitate 8 km Vremea se actualizeaza la un interval de 1 ora.

pe urmatoarele 4 zile la fel se anunta vremea

siana
12.05.2009, 23:05:06
in alta parte scrie asta
forcast for the Maldives

Male, Maldives

(http://www.weather.com/weather/local/MVXX0001?par=OAP&site=GENXV&code=null&cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=link&cm_pla=Cityname)Get the 10 day forecast (http://www.weather.com/weather/tenday/MVXX0001?par=OAP&site=GENXV&code=null&cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=link&cm_pla=10-day)http://image.weather.com/web/blank.gifhttp://image.weather.com/web/common/blank.gifhttp://image.weather.com/web/common/wxicons/31/4.gif?1212200628°C

Thunderhttp://image.weather.com/web/blank.gifhttp://image.weather.com/web/common/blank.gifFeels Like:33°C

http://image.weather.com/web/common/blank.gifHumidity: 89%
http://image.weather.com/web/common/blank.gifWind: WSW at 19 km/h http://image.weather.com/web/blank.gif (http://www.weather.com/?cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=brand&cm_pla=logo)http://image.weather.com/web/blank.gif
Airport Delays (http://www.weather.com/outlook/travel/businesstraveler/flights/citywx/MVXX0001?cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=linkset&cm_pla=genLink1&par=OAP&site=GENXV&code=null)
Sporting Events (http://www.weather.com/outlook/events/special/result/MVXX0001?&when=thisweek&attrib=WXSP&cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=linkset&cm_pla=genLink2&par=OAP&site=GENXV&code=null)
Pollen Reports (http://www.weather.com/outlook/health/allergies/hotspots/?pollentype=treeMVXX0001?cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=linkset&cm_pla=genLink3&par=OAP&site=GENXV&code=null)
Today in Weather (http://www.weather.com/newscenter/topstories/todayinweather.html?&cm_ven=WOWs_voap&cm_cat=Generic&cm_ite=link&cm_pla=prdt-dw&par=OAP&site=GENXV&code=null)

Maldives Weather History
Weather: Maldives weather is generally warm and humid. Sun shines all year through. Average temperature around 29 - 32 degrees Celsius. The best time to go is between November and April. The rainy season is from May to August.

Climate: The Maldives have a hot tropical climate. There are two monsoons, the southwest from May to October and the northeast from November to April. Generally the southwest brings more wind and rain in June and July. The temperature rarely falls below 25°C (77°F). The best time to visit is November to April.
Ideal clothing: Lightweight cottons and linens throughout the year. Light waterproofs are advised during the rainy season.

Climat
Climatul din Insulele Maldive este tropical, cu temperaturi inalte tot timpul anului, si cu doua anotimpuri determinate de musoni. Cu toate acestea, fiind aproape de Ecuator, musonii sunt slabi, si spre deosebirte de unele tari vecine, Insulele Maldive sunt considerate destinatie turistica intregul an.
Intre Mai si Octombrie, musonii sudici pot aduce ploi si vant. In aceasta perioada, se pot isca furtuni urmate de ploi torentiale, ce pot dura cateva ore, urmate de perioade de acalmie.
Musonii nordici, al caror sezon este din Noiembrie pana in Aprilie, creaza sezonul de vara, cu foarte putine ploi si vant. Temperatura variaza putin, cu o medie zilnica anuala de maxim 31ș si minim 26ș Celsius. Cu Ecuatorul strabatand destinatia insulara, media anuala este de 2800 ore de soare, aproximativ 8 ore de soare pe zi.

luiza74ace
12.05.2009, 23:16:03
nu stiu ce sa zic, eu am scris cum a fost la mine la nasi si la prietenii nostri...nu stiam ca dureaza asa mult ploaia acolo, cat am fost eu mai mult de 30 min ( cu indulgenta) nu a durat...dar ai dreptatea umezeala era foarte mare, cand am coborat din avion ne-a izbit un aer cald si fff umed..ti-am zis cred ca tine si de norocul fiecaruia...

siana
13.05.2009, 07:08:10
nu stiu ce sa zic, eu am scris cum a fost la mine la nasi si la prietenii nostri...nu stiam ca dureaza asa mult ploaia acolo, cat am fost eu mai mult de 30 min ( cu indulgenta) nu a durat...dar ai dreptatea umezeala era foarte mare, cand am coborat din avion ne-a izbit un aer cald si fff umed..ti-am zis cred ca tine si de norocul fiecaruia...
da, tine foarte mult si de noroc:(

dutescudiana
01.06.2009, 15:37:02
Eu am optat sa ma vada mama mireasa (reala) chiar daca m-a vazut in direct pe internet :)

Ref la preturile pt Maldive, eu locuiesc in Londra iar aici preturile sunt la jumeatate fata de cat vad ca sunt din Ro pentru majoritatea destinatiilor. Aici spre ex un all inclusive la 4-5 stele pt 12 zile e pana in &pound; 2500 pt doua persoane :)

Buna.
Imi poti spune o agentie din Londra sau un link de acolo...unde se gasesc oferte pt Maldive mai ieftine decat la noi. Vrem sa plecam in luna de miere acolo...in iulie si ne-ar ajuta mult.
Multumesc.

Mina555
01.06.2009, 18:57:52

ce diferenta mare de pret!!!!!!

eu am fost anul trecut in maldive, imediat dupa revelion, si de pers a fost 2200...

Crescent
02.06.2009, 18:36:01
Buna.
Imi poti spune o agentie din Londra sau un link de acolo...unde se gasesc oferte pt Maldive mai ieftine decat la noi. Vrem sa plecam in luna de miere acolo...in iulie si ne-ar ajuta mult.
Multumesc.

Sunt multe, uite cateva pe care le folosesc eu

http://www.firstchoice.co.uk/fcsun/page/search/searchresults;jsessionid=F74F284781FEEE5E731E95F38 DF5C7B3.iscapefcsunp66e
http://www.firstchoice.co.uk/fcsun/page/details/details.page?packageNumber=1748011906WDAUUS1244999 10000012450519000000541246268700000124629390000005 5&linkName
http://www.destinology.co.uk/holidays/searchresults.aspx

opodo.co.uk
thompson.co.uk
destinology
virgin holidays
lastminute.co.uk

sau cauta pur si simplu late deals to Maldives

Iar cu exchange rate-ul de acum cand lira e cat euro nu e mare diferenta. Plus la banii pe care ii platiti la agentiile din Ro, vedeti si Londra :)

wannandreea
20.07.2009, 11:15:43
Pt Crescent,

Ms pt urari cu siguranta o sa fie o nunta de vis, noi mergem pe insula Olhuveli ( www.olhuveli.com (http://www.olhuveli.com)) , sejur placut prietenei tale...dar tu ?? cand??

Buna, nu stiu daca mai e de actualitate, avand in vedere ca mesaju asta e de acum un an, insa voiam sa te intreb cum procedati/ati procedat sa faceti nunta acolo? Doar voi 2 sau cum? Pls, detalii...acum citesc celelalte postari caci sunt interesata sa gasesc o oferta cat mai buna pt Maldive, iar ideea cu nunta acolo mi se pare geniala...insa e cam greu cu puzderia de prieteni si parinti :)Thx. Oana.

wannandreea
20.07.2009, 11:34:52
Pentru cele care si-au vazut "paradisul maldivian" cu ochii, cum ati procedat cu celelalte activitati de pe insula (scubadiving, snorkelling, excursii etc)? Adica le-ati platit separat sau intra cate ceva si la all inclusive?Ma gandesc ca trebuie sa faci toate activitatile astea plus ceva activitati de spa...si cred ca reprezinta un mare plus la pretul pachetului, nu? Puteti da cateva exemple de activitati si preturi?Thx. Oana.

siana
20.07.2009, 11:59:08
Pentru cele care si-au vazut "paradisul maldivian" cu ochii, cum ati procedat cu celelalte activitati de pe insula (scubadiving, snorkelling, excursii etc)? Adica le-ati platit separat sau intra cate ceva si la all inclusive?Ma gandesc ca trebuie sa faci toate activitatile astea plus ceva activitati de spa...si cred ca reprezinta un mare plus la pretul pachetului, nu? Puteti da cateva exemple de activitati si preturi?Thx. Oana.
cred ca depinde de fiecare hotel in parte
daca ai pachet all inclusive cei de la hotel iti pun la dispozitie o serie de activitati gratis (snorkelling-ul era free,windsurfing-ul, bicicletele de apa.. dar nu si scubadiving-ul sau excursiile..)
spa-ul se plateste peste tot, doar daca nu-ti ofera cei de la hotel o sedinta gratis de masaj..in mauritius masajul incepea de la 30-40 euro (pt maini sau picioare), cele pt intregul corp erau 90-100-150 euro...si erau si pachete de 300-500 euro pt intreaga zi

Mina555
23.07.2009, 00:20:51

all inclusive se refera la cele 3 mese din timpul zilei, daca te incadrezi in programul lor. iar apa se plateste oricum (3 dolari sticla de 2 litri). Toate exursiile noi le-am platit separat. mancarea este superba!! din cauza asta nici nu prea apucam sa luam si pranzul, caci altfel as fii venit inapoi cu mult mai multe kg in plus... noi mancam la mic dejun si apoi plecam in excursii si mai mancam seara la cina. Daca stiam dinainte am fii luat chiar demipensiune, nu all inclusive.
Spa-urile sunt superbe, 150 euro un masaj, de la 250 in sus tratamentele corporale, baile cu plante, etc... Noi am preferat o insula mai mica, pt intimitate si liniste, si acolo era doar masaj, pt spa trebuia sa mergem la prima insula mai mare de langa noi.

Au fost cupluri care erau frustrate in urma excursiei in maldive, pt ca li-i s-a parut prea plictisitor si linistit...
Mie mi-a placut la nebunie!
Depinde ce va doriti:)

Eu am preferat excursiile in zona cu delfinio:-)

Jules76
09.03.2010, 15:15:09
Si noi am petrecut luna de miere in Maldive, la Conrad pe Rangali Island.
Nu exista loc mai frumos pe pamant...

Nu va speriati de ploaie.. totul capata alta culoare si parca esti altundeva decat in zilele cu soarele sus pe cer.

Totul este superb!!!

Matrushca
09.03.2010, 15:16:51
La Conrad am stat si noi! de vis a fost! ca in Paradis...si am avut si zile ploioase vreo 4 dar a fost f romantic!!! Candva ma voi intoarce la Conrad in Maldive cu copii cu tot!

Mir_Ella
09.03.2010, 15:25:16
Si noi am petrecut luna de miere in Maldive, la Conrad pe Rangali Island.
Nu exista loc mai frumos pe pamant...

Nu va speriati de ploaie.. totul capata alta culoare si parca esti altundeva decat in zilele cu soarele sus pe cer.

Totul este superb!!!

Nu ne pui si noua pozici ...ca sa ne convingem :* :*

Jules76
09.03.2010, 15:37:29
338984

338985

338986

338987

338988

338989

338990

iata cateva poze...
Merita efortul, merita drumul pana acolo..

Noi ne intoarcem cat de curand...

Jules76
09.03.2010, 16:10:12
te inteleg perfect! :-)
Noi am mai vizitat si alte tari exotice, insa in Maldive a fost total diferit... Asa imi imaginez si eu Paradisul... :-)

La Conrad am stat si noi! de vis a fost! ca in Paradis...si am avut si zile ploioase vreo 4 dar a fost f romantic!!! Candva ma voi intoarce la Conrad in Maldive cu copii cu tot!

adynamaria
19.03.2010, 14:43:48
te inteleg perfect! :-)
Noi am mai vizitat si alte tari exotice, insa in Maldive a fost total diferit... Asa imi imaginez si eu Paradisul... :-)

Cat v-a costat? ca si noi tot in maldive sau in tenerife am vrea sa ne petrecem luna de miere...dar sa vedem si cu bugetul cum stam;-)

NICOLE007
10.04.2010, 02:07:08

Care sunt link-urile pe care le utilizezi aici, in UK in ceea ce priveste ca destinatie Insulele Maldive?
Multumesc:*

biancabia
07.05.2010, 09:44:43
Buna fetelor!
Am primit ceva oferte pt luna de miere in Maldive,este destinatia de vis pt mine ,ce ma ingrijoreaza este
vremea.... Daca ma poate ajuta cineva in legatura cu vremea in septembrie,nunta este in 21 august si am vrea sa plecam la inceputul lunii septembrie.Mi-e cam frica deoarece am inteles ca e sezonul ploios,dar nu mai stiu ce sa cred,unii spun ca s-a cam schimbat clima,ca si daca e sezon ploios nu trebe sa-mi fac griji ploua 30 minute si dupa aia iasa soarele,altii imi spun ca nici vorba sa merg in septembrie ca prind numai ploi....sunt intr-o mare dilema,pt ca ofertele le am exact cu inceputul lui septembrie si este printre putinele locuri care ma atrag pt luna de miere. Dati-mi un sfat va rog,mai ales cele care ati fost in sezonul ploios!
Multumesc mult

zgrabuntza
13.05.2010, 13:28:19
cat este un sejur in maldive, la hotel conrad? si cate zile dureaza, cat zbori cu avionul si care ar fi perioada cea mai buna pentru a nu nimeri sezonul ploios? mersi anticipat pt raspunsuri!

ghinduta78
29.06.2010, 20:35:26
Am si eu o intrebare pt fetele care au fost in Maldive, mai precis la Conrad. As vrea sa stiu cam care sunt costurile pentru mancare pt 7 zile/2 pers exclus micul dejun, si daca vreuna din voi a optat pt sejur all inclusive prin agentie. Eu am gasit un pret mult mai bun per total la ei pe site si bilet de avion gasit de mine, insa m-ar interesa aspectul cu mesele, caci daca depaseste diferenta care as achita-o la agentie atunci nu ar mai avea rost.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!>:D<

Simo25
24.07.2010, 12:34:02
Noi ne-am intors de cateva zile din Maldive, am fost pe Royal Island, am stat 10 nopti la regim de masa full board - adica toate mesele mai putin bauturile.

A fost intr-adevar extraordinar, nu poti explica in cuvinte ce e acolo. E locatia ideala pentru luna de miere mai ales pentru cuplurile romantice, care nu cauta neaparat distractie ci mai mult relaxare si inedit.

Noi am fost in iulie, sezon ploios la ei - si desi ma asteptam sa ploua zilnic dar putin - nu a fost chiar asa, Primele zile au fost adevarate furtuni - ploaie puternica si vant - nu prea aveai ce face decat sa stai in bungalow sau sa inoti - desi oceanul era destul de agitat. Temperaturile nu scad mult chiar daca e ploaie, insa vantul se simte destul de puternic fiind insule mici.

Ultima parte a sejurului a fost cu soare - spre bucuria noastra - asa ca am uitat repede zilele ploioase. Am putut sa facem snorkeling - e ceva incredibil, sa inoti in apropierea recifului de corali si sa vezi toti pestii aia colorati, scoici vii si cate si mai cate. E locul idel si pentru cei care vor sa faca sau sa invete sa faca scufundari. Fauna marina e foarte bogata.

Cateva detalii "tehnice":

Nu prea merita all-inclusive-ul pt ca e cu 43 $ /zi/pers mai scump decat full board si de banii astia primesti ca bauturi apa, suc si ceva bere locala

Preturi la bauturi: racoritoare (4,5$), bere heineken, carlsberg, etc (5$), fresh-uri (7$), vin (~35$ sticla)

Mancarea e diversificata, zilnic este mancare indiana plus alte specialitati internationale, multe fructe si vreo 5-6 feluri de desert la fiecare masa.

Zborul dureaza aproximativ 10 ore din Germania

Costul unui sejur de 10-14 zile pt 2 persoane e in medie 3000 de euro (depinde de hotel).

Si in final, cateva poze : Maldives (http://picasaweb.google.com/simona.zbanca/Maldives#)

inet
02.09.2010, 18:07:12
Superbe fotografiile, Simo !!!!!

Si noi vrem sa mergem in Maldive in luna de miere :D
Voi v-ati luat biletele prin agentie?

:*

CONT_INCHIS_253
02.09.2010, 22:00:46
Si in final, cateva poze : Maldives (http://picasaweb.google.com/simona.zbanca/Maldives#)

Ce loc frumos ati ales!!! Unde v-a placut mai mult, in Caraibe sau aici?

Adelline
04.09.2010, 18:45:47
fetelor, am o curiozitate
am inteles ca ati vazut si pisici de mare...stiu ca intepatura lor e mortala
cum ati facut sa va feriti?8-|

Simo25
23.09.2010, 22:00:17
Ce loc frumos ati ales!!! Unde v-a placut mai mult, in Caraibe sau aici?

Noua ne-a placut mai mult in Maldive. Pentru ca e ceva nemaipomenit de frumos sa ai casuta ta la 2 pasi de mare, practic ai plaja ta privata pentru ca nimeni nu vine acolo sa te deranjeze. In plus de asta - diferenta dintre Maldive si Republica Dominicana se vede si in conditiile de cazare si in servicii. Aici ne-am simtit rasfatati la maxim - iar personalul - si cei de la restaurant si cei care faceau curatenie in camera aveau o atentie deosebita sa nu deranjeze. Noi initial am crezut ca au ceva sistem sofisticat prin care detecteaza daca suntem in camera sau nu, pentru ca de fiecare data se facea curat in camera in lipsa noastra. In Dominicana nu prea era asa, adica venea Josephina sa faca curat exact cand eram in camera - probabil pentru ca atunci pimea si baccis.

Legat de pisicile de mare si rechini - intr-adevar exista si uneori se apropie mult de mal, insa doar puiuti care sunt inofensivi si isi vad de drumul lor daca nu ii deranjezi. In jurul fiecarei insule este o bariera naturala de corali care nu permite animalelor mai mari sa se apropie.

Simo25
23.09.2010, 22:07:18
Superbe fotografiile, Simo !!!!!

Si noi vrem sa mergem in Maldive in luna de miere :D
Voi v-ati luat biletele prin agentie?

:*

Da, biletele prin agentie le-am luat - si am avut oarecum noroc cu asta - pentru ca am aflat cu aprox o saptamana inainte de plecare ca insula pe care trebuia sa mergem e in santier. Ne-am suparat tare - pentru ca daca alegi Maldive ca destinatie de vacanta si dai atatia bani normal ca vrei sa te bucuri la maxim de linistea si peisajul de acolo - nu vrei sa vezi macarale si excavatoare - si sa auzi zilnic zgomot de santier.

Si pentru ca aveam biletele prin agentie am reusit intr-un final glorios sa schimbam insula fara sa platim vreo diferenta de pret.

ana1805
13.11.2010, 23:47:16
fetelor, am nevoie de sfatul vostru. noi am vrea sa mergem in maldive imediat dupa nunta, in perioada 20-30 iunie, dar am citit atatea pareri despre luna iunie si perioada ploioasa :[email protected] nu stim ce sa facem :((. ne dorim foarte mult sa mergem in maldive in luna de miere. ne puteti ajuta cu pareri? ati fost in luna iunie sau ati aveti prieteni care au fost? pls help =((:-s^:)^.

magda550
20.11.2010, 09:20:56
fetelor, am nevoie de sfatul vostru. noi am vrea sa mergem in maldive imediat dupa nunta, in perioada 20-30 iunie, dar am citit atatea pareri despre luna iunie si perioada ploioasa :[email protected] nu stim ce sa facem :((. ne dorim foarte mult sa mergem in maldive in luna de miere. ne puteti ajuta cu pareri? ati fost in luna iunie sau ati aveti prieteni care au fost? pls help =((:-s^:)^.
Buna,

Am niste cunostinte care au fost vara asta :) dar nu mai stiu luna exact, iunie sau iulie. O sa revin maine-poimaine.
In alta ordine de idei, noi ne-am intors din maldive de o saptamana si inca nu imi revin, a fost vacanta perfecta :x a meritat toti banii si drumul lung. Daca pot sa va ajut cu vreo intrebare, ceva... cu cea mai mare placere >:D< Poze sunt in semnatura, pentru inspiratie

CONT_INCHIS_253
20.11.2010, 09:40:42
Buna,

Am niste cunostinte care au fost vara asta :) dar nu mai stiu luna exact, iunie sau iulie. O sa revin maine-poimaine.
In alta ordine de idei, noi ne-am intors din maldive de o saptamana si inca nu imi revin, a fost vacanta perfecta :x a meritat toti banii si drumul lung. Daca pot sa va ajut cu vreo intrebare, ceva... cu cea mai mare placere >:D< Poze sunt in semnatura, pentru inspiratie

Superbeeeee! Ce peisaje!! Ce apusuri si ce nopti instelate!! Se vede ca a fost perfect!!!

Spune-ne cat ai stat si cat te-a costat. :)

ana1805
20.11.2010, 12:55:13
Buna,

sunt superbe pozele :x. te asteptam cu mai multe informatii: cu ce agentie de voiaj ati mers, cate zile ati stat, la ce hotel, cat v-a costat, cum a fost vremea? ;;)

magda550
20.11.2010, 19:48:00
Pai:
- oferta era de la Dertur in Germania, noi am luat-o de aici prinrt-o agentie a unui prieten
- aprox 20000 de lei, all inclusive, transfer cu hidroavion din Male
- am fost in Chaaya Reef - Ellaidhoo 4* - beach bungalow, 8 nopti

Vremea a fost f misto, desi a plouat chiar multicel pentru perioada asta, insa nu suficient incat sa devina deranjant... cate un shower cand si cand. Cald, 30 de grade in mod constant, si foarte aproape de perfect :D

ana1805
20.11.2010, 19:51:32
Pai:
- oferta era de la Dertur in Germania, noi am luat-o de aici prinrt-o agentie a unui prieten
- aprox 20000 de lei, all inclusive, transfer cu hidroavion din Male
- am fost in Chaaya Reef - Ellaidhoo 4* - beach bungalow, 8 nopti

Vremea a fost f misto, desi a plouat chiar multicel pentru perioada asta, insa nu suficient incat sa devina deranjant... cate un shower cand si cand. Cald, 30 de grade in mod constant, si foarte aproape de perfect :D

da, si noi am auzit de ofertele de la dertour si tui, din germania. tot cu ei o sa incercam, sa vedem oferte. legat de masa, cum e mai bine sa iei - all inclusive sau demipensiune? noi ne gandeam la demipensiune ptr ca vrem sa ne si plimbam.

nicolla
20.11.2010, 20:34:03
Superbe pozele, minunate.

magda550
21.11.2010, 09:29:10
da, si noi am auzit de ofertele de la dertour si tui, din germania. tot cu ei o sa incercam, sa vedem oferte. legat de masa, cum e mai bine sa iei - all inclusive sau demipensiune? noi ne gandeam la demipensiune ptr ca vrem sa ne si plimbam.
nu prea aveti pe unde sa va plimbati ;)) insula noastra, cel putin, avea maxim 500 metri pe cea mai lunga parte :D o strabateai in 10 minute la pas lejer si avea un singur restaurant, unde, daca nu aveai masa inclusa, te costa de te rupea. Doar daca nu vreti sa va luati excursii pe alte insule dar alea costa extra multicel. Parerea mea este sa mergeti pe full board macar, daca nu all inclusive. Mancarea este extraordinar de buna :)>-

ana1805
21.11.2010, 12:26:09
nu prea aveti pe unde sa va plimbati ;)) insula noastra, cel putin, avea maxim 500 metri pe cea mai lunga parte :D o strabateai in 10 minute la pas lejer si avea un singur restaurant, unde, daca nu aveai masa inclusa, te costa de te rupea. Doar daca nu vreti sa va luati excursii pe alte insule dar alea costa extra multicel. Parerea mea este sa mergeti pe full board macar, daca nu all inclusive. Mancarea este extraordinar de buna :)>-

multumesc ptr lamuriri. ai reusit sa afli de la cunostiintele tale daca au fost in iunie sau in iulie si cum a fost? [-o<;;)

magda550
21.11.2010, 20:20:23
multumesc ptr lamuriri. ai reusit sa afli de la cunostiintele tale daca au fost in iunie sau in iulie si cum a fost? [-o<;;)
Azi ne-am vazut cu ei. Au fost la mijlocul lunii iunie si i-a plouat ff putin, aproape deloc. A fost doar mai innorat in cateva zile dar acolo asta e un avantaj, cand e soare, e ff puternic, nici gand sa rezisti prea mult la plaja ;) Deci vestile ar fi bune pt tine :)

ana1805
27.11.2010, 21:54:41
Azi ne-am vazut cu ei. Au fost la mijlocul lunii iunie si i-a plouat ff putin, aproape deloc. A fost doar mai innorat in cateva zile dar acolo asta e un avantaj, cand e soare, e ff puternic, nici gand sa rezisti prea mult la plaja ;) Deci vestile ar fi bune pt tine :)

yeiiiiiiiiiii \:D/<:-P. noi oricum vroiam sa mergem in perioada 20-30 iunie. ne-ai dat o veste foarte buna, multumesc mult. :*>:D<

ana1805
09.01.2011, 15:00:54
yeiiiiiiiiiii \:D/<:-P. noi oricum vroiam sa mergem in perioada 20-30 iunie. ne-ai dat o veste foarte buna, multumesc mult. :*>:D<
din pacate miresoiul nu vrea sa se riste, mai ales ca dam o "gramada" de banuti. so, am schimbat destinatia :((:((:((.

oricum, maldive este pe lista calatoriilor. sper sa ajungem acolo cat mai repede, in sezonul fara musoni.;;)

dodytzel
28.03.2011, 00:38:02
Cu cat citesc mai mult despre destinatiile acestea exotice, cu atat sunt mai nehotarata, iar nunta se apropie cu pasi repezi si as vrea sa plecam totusi la cateva zile dupa nunta, sa simtim cu adevarat. Nu stiu ce sa aleg intre mexic- riviera maya, bali, rep dominicana, mauritius,maldive(inclin spre mexic si bali) de mentionat ca-mi doresc in acelasi timp peisaje deosebite,naturale si activitati diverse, cu multe locuri de vizitat, nu foarte pustiu, romantic=(( si de ce nu, ceva lux si viata de noapte8-}(nici nu vreau prea multe). Asa ca ma adresez celor care au avut sansa sa viziteze cat mai multe din aceste locuri si pot sa faca diferenta, sa ma ajute urgent.
Multumesc frumos.

cris80b
28.03.2011, 08:12:44
Cu cat citesc mai mult despre destinatiile acestea exotice, cu atat sunt mai nehotarata, iar nunta se apropie cu pasi repezi si as vrea sa plecam totusi la cateva zile dupa nunta, sa simtim cu adevarat. Nu stiu ce sa aleg intre mexic- riviera maya, bali, rep dominicana, mauritius,maldive(inclin spre mexic si bali) de mentionat ca-mi doresc in acelasi timp peisaje deosebite,naturale si activitati diverse, cu multe locuri de vizitat, nu foarte pustiu, romantic=(( si de ce nu, ceva lux si viata de noapte8-}(nici nu vreau prea multe). Asa ca ma adresez celor care au avut sansa sa viziteze cat mai multe din aceste locuri si pot sa faca diferenta, sa ma ajute urgent.
Multumesc frumos.
Maldive nu e ceea ce cauti tu:) Insulele sunt mici, excursiile destul de scumpe si viata de noapte zero:)Eu zic sa te reorientezi:D

dodytzel
28.03.2011, 13:05:35
Maldive nu e ceea ce cauti tu:) Insulele sunt mici, excursiile destul de scumpe si viata de noapte zero:)Eu zic sa te reorientezi:D
Superbe pozele si peisajul, se pare ca ati facut si cateva excursii... N-am inteles unde ati stat, la hotel sau in casuta de pe plaja? Mai erau turisti? Nu-mi doresc multa agitatie, vreau sa ma relaxez, dar si sa am posibilitatea, in caz ca ma plictisesc, sa fac altceva. Cred ca o sa tai de pe lista maldive, deocamdata;;),deoarece sunt o fire mai temperamentala si nu fooooarte romantica, si nu prea mi se potriveste locatia, desi superba.Daca poti sa-mi mai spui cate ceva, poate ma gandesc pt anul viitor, la prima aniversare;)).

cris80b
29.03.2011, 07:36:43
Superbe pozele si peisajul, se pare ca ati facut si cateva excursii... N-am inteles unde ati stat, la hotel sau in casuta de pe plaja? Mai erau turisti? Nu-mi doresc multa agitatie, vreau sa ma relaxez, dar si sa am posibilitatea, in caz ca ma plictisesc, sa fac altceva. Cred ca o sa tai de pe lista maldive, deocamdata;;),deoarece sunt o fire mai temperamentala si nu fooooarte romantica, si nu prea mi se potriveste locatia, desi superba.Daca poti sa-mi mai spui cate ceva, poate ma gandesc pt anul viitor, la prima aniversare;)).
Pe insule nu exista hotel, sunt doar casute pe plaja. Insula avea cam 1 pe 1 km... deci o plimbare de juma de ora si ai cam terminat. Maldive e clar o destinatie de stat cu burta la soare si atat... excursiile dureaza cateva ore, iar restul turistilor vin acolo doar pt relaxare asa ca prieteniile nu se leaga chiar usor.
Nu imi mai amintesc cat erau excursiile, dar stiu ca erau destul de scumpe. Submarinul a fost 100$/pers, insula vecina vreo 50... noi am avut demipensiune si am cheltuit pe mancare si excursii cam 1300-1500$ (mai mult pe excursii ca era atat de cald ca nu prea iti ardea de mancare)
Succes in gasirea destinatiei perfecte:)

Alexandra_Blu
01.04.2011, 08:46:46
si eu sunt interesata de Maldive...e pe lista cu Zanzibar-ul ... eu am nunta pe 10 sept dar probabil ca vom pleca undeva pe 20 sept...pana la urma e sezon in sept sau nu? ca agentiile din romania nu au oferte pt sept, iar pe tui am gasit preturi foarte bune...

Ritzi
17.05.2011, 16:01:26
Fetelor, probabil ati scris dar nu stiu eu unde sa caut si se si misca greu tare site-ul: E nevoie de viza pentru Maldive?

viorica
19.05.2011, 08:01:10
Fetelor, probabil ati scris dar nu stiu eu unde sa caut si se si misca greu tare site-ul: E nevoie de viza pentru Maldive?

Viza o obtii la aeroport. Nu trebuie sa-ti faci griji, pentru ca viza se ofera tuturor persoanelor venite acolo in scop turistic. Nu trebuie sa faci nici un fel de formalitati inainte. Pur si simplu la aeroport iti controleaza pasaportul si iti pun viza.

Ritzi
15.06.2012, 16:37:39
Viza o obtii la aeroport. Nu trebuie sa-ti faci griji, pentru ca viza se ofera tuturor persoanelor venite acolo in scop turistic. Nu trebuie sa faci nici un fel de formalitati inainte. Pur si simplu la aeroport iti controleaza pasaportul si iti pun viza.

Mersi frumos, intr-adevar nici in Seychelles nici in Maldive nu am avut nevoie de viza <:-P

neffy
25.10.2013, 16:04:11
a fost cineva in Maldive pe cont propriu? fara agentie???
am si eu o frica cu pisicile de mare, sa nu fie una prin nisip, sa nu o vad si sa calc pe ea.:-SS
excursiile optionale le luati de la hotel sau de la agentie???

mysy87
16.01.2014, 16:24:19
Nu a mai fost nimeni in insulele maldive??

vioricav
16.01.2014, 16:41:25
Nu a mai fost nimeni in insulele maldive??

Eu am fost in Maldive in aprilie 2013. Daca ai intrebari, cu drag iti raspund !

vioricav
16.01.2014, 16:54:55
a fost cineva in Maldive pe cont propriu? fara agentie???
am si eu o frica cu pisicile de mare, sa nu fie una prin nisip, sa nu o vad si sa calc pe ea.:-SS
excursiile optionale le luati de la hotel sau de la agentie???
Cam tarziu iti raspund, probabil ai fost deja in vacanta :) Nu te-as sfatui sa pleci pe cont propriu pt ca o sa iesi mai scump. Agentiile in general au discount-uri la pretul cazarii si, cu tot adaosul lor, tot iesi mai ieftin decat daca iti iei direct de la ei de pe insula. In plus, biletele de avion sunt foarte scumpe daca nu le iei prin agentie.
Pisicile de mare...unde am fost eu nu se apropiau foarte mult de mal asa ca nu exista riscul asta :). Oricum, cei de la resort iti vor spune ca nu este recomandat sa intri in apa noaptea, pentru ca atunci prind ele curaj si se apropie (si rechinii cu ele). In timpul zilei, fiind foarte cald si apa putin adanca, stau mai mult in larg unde apa este mai rece. In multe resorturi, seara veneau pescarii si le aruncau momeala undeva mai departe de plaja, tocmai pentru a se strange toate acolo si sa nu existe riscuri pentru turisti (e o priveliste minunata :) ).
Excursiile optionale de la hotel, clar. Sunt mai ieftine si ai ocazia sa vezi exact despre ce e vorba inainte sa o cumperi (sunt pliante, poze peste tot cu descrierea lor).
Daca te intereseaza o agentie cu preturi rezonabile si de incredere, spune-mi si iti trimit un PM, sa nu se considere reclama.

mysy87
16.01.2014, 17:46:54
Eu am fost in Maldive in aprilie 2013. Daca ai intrebari, cu drag iti raspund !

Poti sa imi spui te rog pe ce insula ai fost si cat te a costat? Eu una m am uitat la atatea insulele ca nu mai inteleg nimic:))

As vrea sa merg in maldive si sry lanka sau india sa vedem, cred ca sry lanka ca e mai aproape..

florylen
16.01.2014, 17:52:18
Buna,

Am citit ce ai povestit despre Maldive.

M-ar interesa si pe mine niste recomandari: hotel, agentie si altele...problema este ca inca nu pot sa iti scriu in privat :(

QUOTE=vioricav;5019635]Cam tarziu iti raspund, probabil ai fost deja in vacanta :) Nu te-as sfatui sa pleci pe cont propriu pt ca o sa iesi mai scump. Agentiile in general au discount-uri la pretul cazarii si, cu tot adaosul lor, tot iesi mai ieftin decat daca iti iei direct de la ei de pe insula. In plus, biletele de avion sunt foarte scumpe daca nu le iei prin agentie.
Pisicile de mare...unde am fost eu nu se apropiau foarte mult de mal asa ca nu exista riscul asta :). Oricum, cei de la resort iti vor spune ca nu este recomandat sa intri in apa noaptea, pentru ca atunci prind ele curaj si se apropie (si rechinii cu ele). In timpul zilei, fiind foarte cald si apa putin adanca, stau mai mult in larg unde apa este mai rece. In multe resorturi, seara veneau pescarii si le aruncau momeala undeva mai departe de plaja, tocmai pentru a se strange toate acolo si sa nu existe riscuri pentru turisti (e o priveliste minunata :) ).
Excursiile optionale de la hotel, clar. Sunt mai ieftine si ai ocazia sa vezi exact despre ce e vorba inainte sa o cumperi (sunt pliante, poze peste tot cu descrierea lor).
Daca te intereseaza o agentie cu preturi rezonabile si de incredere, spune-mi si iti trimit un PM, sa nu se considere reclama.[/QUOTE]

vioricav
17.01.2014, 13:43:49
Poti sa imi spui te rog pe ce insula ai fost si cat te a costat? Eu una m am uitat la atatea insulele ca nu mai inteleg nimic:))

As vrea sa merg in maldive si sry lanka sau india sa vedem, cred ca sry lanka ca e mai aproape..

Holiday Island si Sun Island Resort & Spa - atolul de sud (sunt doua insule invecinate apartinand aceluiasi grup hotelier, Villa Hotels, asa ca te puteai plimba intre ele). Ne-a costat in jur de 3800 USD pt 2 persoane cu all inclusive iar acolo cred ca am mai cheltuit maxim 300 USD pe excursii si suveniruri.
Sri Lanka intr-adevar este mai aproape de Maldive decat India, dar nici ea nu e asa departe. Daca ai mai mult timp la dispozitie - si finante :) - ti-as recomanda traseul India - Sri Lanka - Maldive. Intai in India sa vizitezi principalele zone turistice (gen Taj Mahal, Agra etc.), apoi Sri Lanka, pentru rezervatiile naturale superbe si la final, pentru relaxare, Maldive. Cred ca si 4-5 zile de Maldive iti ajung daca esti o persoana mai activa, pentru ca la un moment dat te plictisesti destul de tare - sau cel putin asa mi s-a parut mie.
Insulele despre care ti-am zis eu sunt una dintre cele mai ieftine destinatii din arhipeleag, asa ca nu te astepta la mult lux sau altceva. In general atolul de sud este mai ieftin decat cel de nord, dar peisajele si activitatile sunt cam la fel, doar conditiile difera. Oricum, nu te gandi ca sunt conditii rele de cazare, din contra, mie mi se par perfecte, doar ca daca cauti asternuturi de bumbac egiptean si maseur personal :D, trebuie sa te orientezi spre insulele mai scumpe din atolul de nord.

vioricav
17.01.2014, 13:47:39
[QUOTE=florylen;5019654]Buna,

Am citit ce ai povestit despre Maldive.

M-ar interesa si pe mine niste recomandari: hotel, agentie si altele...problema este ca inca nu pot sa iti scriu in privat :(

Buna, in raspunsul dat lui mysy87 am specificat pe ce insula am fost :).
In ceea ce priveste agentia, o sa iti dau un mesaj pe privat. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu drag.

mysy87
17.01.2014, 22:45:17
Merci de raspuns:)
Noi avem un budget destul de mare, insa vrem sa facem mai multe zile de calatorie..
Cred ca o sa mergem o sapt in sry lanka( un tour cu ghid si masina) o sapt maldive si 4 nopti dubai. Acum sa aleg o insula in maldive.. Si eu tot all inclusive as vrea dar nu sunt foarte multe insule care ofera acest regim.. Scumpe oricum maldivelele, chiar si un resort basic e scump,mi se pare ca impreuna su bora bora sunt printre cele mai scumpe destinatii de acest gen. Oricum al meu mresoi spune ca vrea un resort de nivel mediu/ inalt ca nu da 300,400 euro pe zi pe un resort basic, zice ca cu banii astia pe o alta insula tip mauritius, thailandia s.a stai in hotel lux, asa pentru luna de miere:(
Ma mai gandesc...m am uitat la lyli beach si constance moofusi ce ofera un sistem all inclusiv foarte bun, da sa vad.. Anii trecuti constance a facut discount pentru mireasa, sper sa il faca si anul asta, ca de nu este prea scump..si nu cred ca se merita..

vioricav
20.01.2014, 12:09:31
Merci de raspuns:)
Noi avem un budget destul de mare, insa vrem sa facem mai multe zile de calatorie..
Cred ca o sa mergem o sapt in sry lanka( un tour cu ghid si masina) o sapt maldive si 4 nopti dubai. Acum sa aleg o insula in maldive.. Si eu tot all inclusive as vrea dar nu sunt foarte multe insule care ofera acest regim.. Scumpe oricum maldivelele, chiar si un resort basic e scump,mi se pare ca impreuna su bora bora sunt printre cele mai scumpe destinatii de acest gen. Oricum al meu mresoi spune ca vrea un resort de nivel mediu/ inalt ca nu da 300,400 euro pe zi pe un resort basic, zice ca cu banii astia pe o alta insula tip mauritius, thailandia s.a stai in hotel lux, asa pentru luna de miere:(
Ma mai gandesc...m am uitat la lyli beach si constance moofusi ce ofera un sistem all inclusiv foarte bun, da sa vad.. Anii trecuti constance a facut discount pentru mireasa, sper sa il faca si anul asta, ca de nu este prea scump..si nu cred ca se merita..
Da, Lily Beach a fost si printre optiunile noastre dar ne depasea cu mult bugetul (acum prima oferta pe care am gasit-o, cu zbor din Milano, era pe la 7000 €, enorm de mult dupa parerea mea). Despre Constance nu stiu nimic dar am vazut ca preturile se invart tot pe acolo, 6-7000. Mi se par foarte mari, mai ales pentru atolul de Sud.
Sri Lanka si noi am vrea sa o vedem, facem planuri pentru viitor :)