PDA

Versiunea completa : Help! Fara domiciliu in tara

rivendell
23.01.2006, 00:00:00
hrrr...nu m-am gandit niciodata ca o sa fie problematica situatia noastra dar vad ca nici macar nu stiu unde sa ma indrept cu intrebarile. El este din Basarabia, fara cetatenie Romana (deci, nu cu domiciliu aici). Eu sunt in categoria "cetatean Roman cu domiciliu in strainatate," deci nici eu nu am domiciliu aici. Si totusi, trebuie sa se poata cumva, nu? Unde putem sa ne casatorim? La ambasada?? Presupun ca el are dreptul la cetatenia Romana, dupa casatorie. Unde se intreaba sau depune cereri pt asa ceva? Orice idee sau sugestie/informatie este f f f binevenita, multumesc m m m!!! irina:wacko::wacko::wacko:

luciarazmerita
24.01.2006, 00:00:00
Salut, Irina
si eu sunt din Basarabia
de 7 ani stau deja in Timisoara. Am cetatenie si toate alea, m-am agitat 5 ani!!!!!!!!!!!!![icon:g19/]acuma sunt ok
In mod normal daca tu esti cetatean el ar trebui sa primeasca cetatenia, dara asta nu se intampla automat. Am o colega casatorita cu un roman de 3 ani, inca nu are - trebuie sa mereti la bucuresti, la Biroul de Evidenta a Populatie, str Nicolae Iorga si acolo gasiti informatii oficiale sau sunt oameni binevoiri care-si cashtiga astfel existenta. Te abordeaza ei - nici o grija. Daca mai ai intrebari scrie-mi. Spor la toate...ca sigur aveti nevoie!

neli
07.02.2006, 00:00:00
DRAGA RIVENDELL
In codul familiei si in informatiile de pe site-ul primariei sectorului 3 scrie ca:"daca ambii viitori soti sunt cetateni straini sau romani cu domiciliul in strainatate, declaratia de casatorie se poate face la primaria localitatii in care acestia se afla temporar"
Sfatul meu este sa dai un telefon sau sa te duci pana la o primarie si sa te interesezi pentru ca stii cum e cu legislatia din Romania una se scrie si alta se face.
Si alta problema, daca sotul tau nu este roman cred ca stii ca ai nevoie de mai multe acte la primarie asa ca mai bine le faci o vizita celor de la starea civila.