PDA

Versiunea completa : Mamici si viitoare mamici din Germania

dyenutza24
13.08.2011, 02:37:47
Salutare,
Din experienta va spun ca exista foarte multe probleme legislative legate de o sarcina in strainatate.De asemenea sunt si diferente uriase intre sistemul de sanatate romanesc si cele din tarile vest-europene.Nu vorbesc doar de igiena si tehnologie medicala...Asadar,am deschis topicul acesta pentru a impartasi cu voi experienta mea de ausländer-ita ( suna aiurea ,stiu!;))) insarcinata in Germania dar si pentru a ne ajuta una pe alta cu un sfat sau o vorba buna!
Daca tot am inceput eu topicul sa va spun si cum a inceput experienta mea ...A inceput nasol...fara asigurare medicala si fara loc de munca:D.Dar urma sa ma casatoresc cu prietenul meu ,cetatean german,si beneficiam de asigurarea lui.
Pentru ca trebuia sa merg la un medic dupa ce am constatat ca sunt insarcinata,am cautat pe net o organizatie,ceva care sa se ocupe de cei fara asigurare medicala.Nu voiam sa stiu decat ca embrionul e asezat unde trebuie si e ok.
Voi da numele organizatiei in ideea ca poate cineva este in situatia de a avea nevoie de ajutor medical si nu are asigurare:Open.med München: Ärzte der Welt (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CBsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.aerztederwelt.org%2Fprojekte% 2Fopenmed-muenchen.html&ei=McVFTpKqGoP5sgb60tyyCQ&usg=AFQjCNG9_5_IDnHAdIzmhcQ6BglCfTxs1w) Sper ca administratorii sa nu se supere!
O data ajunsa aici le-am explicat situatia si ei m-au trimis la un cabinet unde medicii fac si voluntariat.
Ca sa nu ma lungesc prea tare, intr un final m-am casatorit(dupa lupte ,,seculare,, cu hartogaraia ce au durat 7 luni) am beneficiat automat de asigurare si acum suntem pe drumul cel bun! Ne am inscris la o clinica pentru cursuri pregatitoare pt nastere si...asteptam!
Va pup si va astept la o ,,barfa,,mica!;)):*

aarabagiu_aalina
16.08.2011, 21:43:33
Eu m-am mutat in Germania acum 2 ani, muncesc aici tot de 2 ani, am asigurare,etc. Acum am vrea ami prim iarna sa ne apucam sa facem un bebe. Intrebarile mele: trebuie sa iti gasesti tu un ginecolog care sa iti urmareasca sarcina? poti sa alege spitalul unde nasti? cine te asista la nastere? ce fel de concediu exista..prenatal, de cresterea copilului si cati bani iti da?Ce fel de analize sunt gratis in Germania si ce trebuie sa platesti? Cat costa prelevarea de celule stem? scuze pt multimea de intrebari dar este ft greu sa gasesc pe net raspunsurile( germana mea nu e tocmai perfecta) mersi mult

dyenutza24
16.08.2011, 23:12:20
Eu m-am mutat in Germania acum 2 ani, muncesc aici tot de 2 ani, am asigurare,etc. Acum am vrea ami prim iarna sa ne apucam sa facem un bebe. Intrebarile mele: trebuie sa iti gasesti tu un ginecolog care sa iti urmareasca sarcina? poti sa alege spitalul unde nasti? cine te asista la nastere? ce fel de concediu exista..prenatal, de cresterea copilului si cati bani iti da?Ce fel de analize sunt gratis in Germania si ce trebuie sa platesti? Cat costa prelevarea de celule stem? scuze pt multimea de intrebari dar este ft greu sa gasesc pe net raspunsurile( germana mea nu e tocmai perfecta) mersi mult

Daca ai asigurare,poti sta linistita,aproape toate costurile sarcinii si nasterii sunt acoperite de asigurare.
1.Ginecologul ti l alegi tu in functie de preferinte,recomandari de la cunostinte,etc.

2.Spitatlul tot tu il alegi ,de obicéi in functie de distanta fata de casa,conditiile nu difera prea mult de la un spital la altul asa ca cel mai important criteriu,din punctul meu de vedere,este distanta de la spital la locuinta ta.Daca vrei sa nasti la un anumit spital din diferite motive,eu ti as recomanda,asa cum mi a fost si mie recomandat, sa te interesezi cand organizeaza spitalul la care ai vrea sa nasti un infoabend.De obicei evenimentele astea se organizeaza 1-2 ori pe luna.Mergi acolo si in afara de faptul ca vei vizita salile de nastere,de pregatire pt nastere,de operatie(doar din usa,ca inauntru nu e voie :D ) ti se vor prezenta si medicii care lucreaza acolo precum si moasele(nu pe toti,doar cine e disponibil in seara respectiva).De asemenea te poti inscrie la cursuri pregatitoare pt nastere.Astea stiu ca sunt suportate de casa de asg. dar nu in totalitate.Eu asigurata la AOK platesc pt cursuri 30 eu.De asemenea o zi de spitalizare,ca asigurat te costa 10 eu.

3. exista concediu prenatal pe care ti l poti lua cu 6 sapt inainte de DPN.E platit de casa de asig,nu de angajator.Exista si concediu de crestere a copilului de 3 ani din care:primele 14 luni platite cu 67% din venitul pe ultimele 12 luni+ 184 eu alocatie pt copil.De obicei,in Germania,primele 12 luni de concediu sta mama cu bebe si ultimele 2 tata.Dar nu e obligatoriu sa fie asa.In urmatoarele 22 luni pana la 3 ani ai copilului nu mai primestidecat alocatia.

4.Analizele absolut necesare in timpul sarcinii sunt gratuite.Dar daca de ex vrei triplu test il platesti,nu stiu cat pt ca eu nu l am vrut,nu aveam motive,iar dr a fost de acord ca nu sunt motive de ingrijorare.Analiza pt Toxoplasmoza stiu ca se plateste...15 eu parca,nici de aia nu am avut nevoie.In rest am facut grupa,anticorpi,chlamydia si analiza pt variola,astea din sange apoi secretia si papanicolau si analizele urinei la fiecare vizita-toate gratuit.Pe parcurs am facut ecografii,se fac 3 principale intre sapt 9-11,sapt 19-22 si intre sapt 29-32,dar si altele la fiecare vizita lunara,ca voiam poze cu bebele;))-gratuit.Uitasem de hemoglobina si ea e gratuita, pana acum(la 24 sapt) am facut o de 2 ori.Sapt asta trebuie sa fac testul pt diabetul de sarcina care costa 25 eu.Mai multe analize inca nu stiu dar pe masura ce le fac,iti spun daca vrei sa stii.;-)De asemenea e un program derulat prin casa de asig Claridentis care se ocupa de buna strea danturii gravidelor pe toata sarcina,gratuit.

5.Prelevarea de celule stem difera de la o firma la alta, eu am pana acum cea mai buna oferta de la o firma cu 290 eu initial si apoi 6 eu pe luna pana la 18 ani ai copilului.Aia 6 eu se platesc pe tot anul deodata,nu in fiecare luna.Din motive care pana la urma tin de fiecare noi, suntem putin sceptici in privinta prelevarii de celule stem si inca facem cercetari daca se merita sau nu sa dam banii astia(avem pe cineva care lucreaza in domeniul asta,in cercetare,aici in Germania si ne-a spus sa ca nu e chiar asa cum stie toata lumea...)Iti dau numele firmelor unde am inteles ca sunt cele mai bune si convenabile oferte si daca vrei iei legatura cu ei:seracell si eticur.

Sper din suflet ca ti-au fost de folos informatiile,si nu ma supar daca mai ai intrebari.Si eu am avut si am avut cateva persoane dipuse sa ma ajute cu unele info,iar pt celelete la care nu gaseam raspuns m-am lamurit fie la dr. fie cu google übersetzer(nu i grozav dar e folositor;-))

Pupici>:D<

aarabagiu_aalina
17.08.2011, 21:46:40
ai zis ca in cele 14 luni de stat acasa cu copilul iei 67% din salariu...salariul banuiesc ca e o medie din ultimul an..dar sti cumva daca exista o suma maxima? eu am un salariu destul de mare si eu auzisem ca pot sa iau doar max 1800 de euro...67% din salariul meu ar depasi cu mult 1800. Inca o data iti multumesc mult de tot

dyenutza24
18.08.2011, 02:06:23
ai zis ca in cele 14 luni de stat acasa cu copilul iei 67% din salariu...salariul banuiesc ca e o medie din ultimul an..dar sti cumva daca exista o suma maxima? eu am un salariu destul de mare si eu auzisem ca pot sa iau doar max 1800 de euro...67% din salariul meu ar depasi cu mult 1800. Inca o data iti multumesc mult de tot

Da,maximul e 1800eu.Cu placere!>:D<

aarabagiu_aalina
31.08.2011, 15:05:16
cum se spune in germana la exam papanicolau si exam de secretie vaginala?

dyenutza24
07.09.2011, 22:43:43
cum se spune in germana la exam papanicolau si exam de secretie vaginala?

..nu stiu exact.Eu vb cu dr mea in engleza deoarece nici germana mea nu i grozava...posibil Krebs test pt papanicolau...vaginalen untersuchungen...nu stiu...sper sa ma corecteze careva daca gresesc!:D
Abia la sf lunii incep cursurile de limba si integrare!

aarabagiu_aalina
08.09.2011, 14:08:38
papa-nicolau= Krebsvorsorgeuntersuchung
exam de secrietie= Vaginalabstrich
Am gasit!!!!!

annybunny
23.05.2014, 18:38:38
papa-nicolau= Krebsvorsorgeuntersuchung
exam de secrietie= Vaginalabstrich
Am gasit!!!!!
Mai sunt mamici din Germania pe aici???\:D/