PDA

Versiunea completa : Preparate la protap :)

violetapaula123
18.10.2011, 15:45:09
buna.
a fost cineva la vreo nunta unde s-a servit berbecut/ purcelusi la protap? imi puteti da detalii va rog? multumesc :)

dedairis
03.02.2012, 16:35:56
buna.
a fost cineva la vreo nunta unde s-a servit berbecut/ purcelusi la protap? imi puteti da detalii va rog? multumesc :)

Ce m-am bucurat cand am vazut acest topic, insa nimeni nu a raspuns. Am si eu in meniu protap, si chiar eram curioasa sa vad reactii. :(

Asteptam.. pana in august cand am eu :D

Risha
04.02.2012, 01:28:36
Am fost eu acum doi ani parca la o astfel de nunta. Mie mi-a placut ideea, chiar mi s-a parut dragut. Eu n-am servit pentru ca nu-mi place carnea de porc.

Bine probabil depinde si de context. Ei au facut ulterior si un foc mare de tabara acolo si a fost o atmosfera foarte frumoasa.

andi5
04.02.2012, 09:55:15
buna.

noi am avut la nunta dupa tort bufet suedez...unde a fost si purcel de lapte printre altele. desi am crezut ca acest bufet va fi risipa de mancare (dupa meniu de 3 feluri+tort) dimpotriva, a avut ff mare succes. o sa pun niste poze putin mai incolo

andi5
05.02.2012, 13:12:06
pozele promise

papusha23
28.08.2012, 05:44:04
Am fost eu la nunta in data de 18 august la Palatul Bragadiru si s-a servit berbecut la protap. Foarte bun si placut de toata lumea. Pacat ca a venit un pic cam devreme dupa aperitiv si parca s-a mancat mai greu. Nici nu este un fel de mancare foarte usor dar a fost foarte gustos si spectaculos.

Felicitari celor ce au luat aceasta alegere.=D>

segaldia
03.02.2013, 16:09:24
E interesanta ideea cu protapul dar cred ca necesita si un decor al nuntii mai aparte. Cum ar fi o gradina de vara sau un spatiu deschis, astfel incat invitatii sa vada si procedeul de gatire, care de altfel e cel mai important - parerea mea.

dogaruramona1
05.03.2013, 13:53:30
cred ca pentru protap e cam scump

teodorescu.anca
05.03.2013, 14:02:20

La noi, berbecutul la protap va inlocui o parte din fripturi (de genul, in loc de ceafa de porc+carnati+piept de pui, sa fie berbecut la protap+piept de pui), si atunci nu costa nimic extra, este pretul standard al meniului.

Si da, la noi restaurantul este in mijlocul naturii, intre doua lacuri si gradini, si protapul va fi in gradina. Vom incerca sa scoatem lumea afara in timpul prepararii pentru un mic eveniment (aprinderea de lampioane), si in felul acesta vor da si de berbecut.

Ce ma supara putin pe mine, ca o parte din invitati mi-au spus ca ei nu mananca oaie, pe un ton scrabit asa. EU nu inteleg aceste persoane, ce are carnea de oaie?
Si va trebui atunci sa am si alternativa, cu ceafa de porc sau asa ceva.

Piciorus
05.03.2013, 18:30:13
La noi, berbecutul la protap va inlocui o parte din fripturi (de genul, in loc de ceafa de porc+carnati+piept de pui, sa fie berbecut la protap+piept de pui), si atunci nu costa nimic extra, este pretul standard al meniului.

Si da, la noi restaurantul este in mijlocul naturii, intre doua lacuri si gradini, si protapul va fi in gradina. Vom incerca sa scoatem lumea afara in timpul prepararii pentru un mic eveniment (aprinderea de lampioane), si in felul acesta vor da si de berbecut.

Ce ma supara putin pe mine, ca o parte din invitati mi-au spus ca ei nu mananca oaie, pe un ton scrabit asa. EU nu inteleg aceste persoane, ce are carnea de oaie?

Poate ca ar trebui sa tii cont de parerea majoritatii si sa schimbi berbecutul cu purcelusul.

:smile:

Mada_G
06.03.2013, 17:19:42

carnea de oaie este destul de greu acceptata, de exemplu in cercul meu de prieteni cred ca sunt maxim 2 persoane care mananca; are un miros foarte puternic si nu foarte placut si nu e tolerata de majoritatea oamenilor

Flamingo
06.03.2013, 17:38:16
carnea de oaie este destul de greu acceptata, de exemplu in cercul meu de prieteni cred ca sunt maxim 2 persoane care mananca; are un miros foarte puternic si nu foarte placut si nu e tolerata de majoritatea oamenilor

Iti dau dreptate.Eu si sotul meu mancam miel, oaie ( mai ales el) dar nu as pune si pe altcineva sa manance, mai ales la nunta.E un fapt cunoscut acela ca foarte multe persoane nu tolereaza aceasta carne.

CrinaCrina
28.03.2013, 15:15:57
Nasii mei au avut o astfel de nunta! Totul s-a facut in aer liber, la o cabana la munte, iar mancarea a fost delicioasa, mult mai buna decat banalele sarmale.

alexandraSV
13.04.2013, 09:29:45

nu e scump acuma depinde si de marimea lui dar cel mai bine e vitelus la protap am fost la nunti care au avut protap si era super adevarul este ca trebuie sa ai o locatie cu gradina de vara eu oricum in toamna am vitelus la protap si de ceea mi-am ales o locatie unde au gradina de vara sa iese omu sa vada cum se face protapul:D

GinaAndronic
21.04.2013, 12:02:34
Daca ai o locatie care se asorteaza cu protapul(cum s-a mai zis , o gradina sau un restaurant rustic) poti sa alegi astfel de preparate. Parerea mea e ca protapul si nunta nu se pupa... dar na' e doar parerea mea, am vazut nunti si cu shaworma...

delia_nov
21.04.2013, 22:27:43
Nasii mei au avut o astfel de nunta! Totul s-a facut in aer liber, la o cabana la munte, iar mancarea a fost delicioasa, mult mai buna decat banalele sarmale.

Da, la munte cred si eu ca merge, dar in bucuresti nu prea ai unde sa faci nunta cu preparate la protap. desi daca e o gradina de vara s-ar putea sa iasa ceva frumos.

andreea.amelia
28.04.2013, 17:56:55
eu nu as alege asa ceva i-am spus menegerului fara animale intregi.... mi se pare grotesc

AndreeaDumbrava
02.05.2013, 23:42:16
Fetelor, ati mai auzit de "fazani la jar"???? In cadrul unei discutii cu patronul restaurantului, acesta mi-a propus berbecut la protap si fazani... nu am retinut exact in ce fel urmeaza sa ii faca, dar sunt apropae sigura ca erau "la jar"!!!:-\
Ati mai participat la o petrecere cu asa ceva in meniu??? Nu as vrea sa dau banii pe o prostie...

teodorescu.anca
03.05.2013, 08:59:37
Eu am mancat fazan, preparat in alt fel: la cuptor, cu vin, cu mirodenii. Fiind vanat, carnea este destul de tare/atoasa, mie mi-ar fi teama pentru nunta sa comand pentru nunta fazan. Ai putea insa curcan, ala se face bine :)

boroslucia
09.01.2015, 11:47:20
Buna!
Am vazut ca de ceva vreme nu mai e activitate pe la acest topic dar am zis sa imi incerc totusi norocul.....oare cine si-a facut protap la nunta...sau a fost a o nunta la care s-a facut.....cum se face? cum e ideea? Eu as vrea sa facem dar nu sunt foarte hotarata....
Merci!!!

VanessaVAlexandra
27.06.2015, 19:20:25
La noi la Constanta,pe faleza am observat un restaurant ce avea la intrare un porcusor cu marul in gura pus la protap.
Credeti ca ma fac de ras daca voi face in cadrul unei nunti asa ceva ? Adica nu vreau sa ma fac de ras.
Multumesc.