PDA

Versiunea completa : Miresici in excursie - impresii si discutii despre alte tari

Pityk
15.11.2011, 11:36:40
Nu cred ca se pot uni. Sistemul este atat de bine pus la punct, atatea usi sunt inchise, o femeie este practic un obiect "de returnat" in caz de:boala, infertilitate, etc. si chiar daca ar incerca oprimarea este dura. Nu exista nicio ezitare in a omori o femeie daca nu se supune.
Libertatea acolo are alte sensuri decat la noi si valul ala de se pune pe fatza este mai mult decat un obiect vestimentar.

Am fost, am vizitat, nu mai calc acolo in viata mea. Era sa zic o vorba mai putin ortodoxa. Ei se comporta asa si cu femei care nu sunt "de-ale lor", nu a contat ca eram turist, bandajata ca o mumie mi s-a sugerat sa merg pe strada.

Oanaflo
15.11.2011, 14:53:12
Am fost, am vizitat, nu mai calc acolo in viata mea. Era sa zic o vorba mai putin ortodoxa. Ei se comporta asa si cu femei care nu sunt "de-ale lor", nu a contat ca eram turist, bandajata ca o mumie mi s-a sugerat sa merg pe strada.

Crezi ca daca esti turist ai drepturi speciale? Nu te-ai document inainte de a pleca si a sta la soare intr-o tara musulmana? Credeai ca poti merge chiar asa usor, imbracata in pantalonasi scurti si maieute decoltate? Adevarul e ca poti merge asa daca iti plac privirile barbatilor. Asa cum la noi la manastiri nu te duci imbracata in costum de baie, asa mi se pare normal ca nici acolo pe strada sa nu defilezi sumar imbracata (pt ca asa se procedeaza acolo).
Ce e asa greu de acceptat ca ei sunt altfel, gandesc altfel, si da, poate, iubesc altfel.
Cred ca ati intrat pe teren minat, crestinsim vs islam. Eu nu inteleg de unde atata inversunare, cu ce va framanta pe voi asa tare cum sunt tratate femeile musulmane? E oare chiar asa greu sa-l accepti pe celalalt care nu e la fel ca tine, sa nu-l batjocoresti doar pt ca e altfel? Noi crestinii nu o sa-i putem schimba niciodata, dar nu ar strica sa invatam sa-i acceptam.

Pityk
15.11.2011, 15:11:00
Crezi ca daca esti turist ai drepturi speciale? Nu te-ai document inainte de a pleca si a sta la soare intr-o tara musulmana? Credeai ca poti merge chiar asa usor, imbracata in pantalonasi scurti si maieute decoltate? Adevarul e ca poti merge asa daca iti plac privirile barbatilor. Asa cum la noi la manastiri nu te duci imbracata in costum de baie, asa mi se pare normal ca nici acolo pe strada sa nu defilezi sumar imbracata (pt ca asa se procedeaza acolo).
Ce e asa greu de acceptat ca ei sunt altfel, gandesc altfel, si da, poate, iubesc altfel.
Cred ca ati intrat pe teren minat, crestinsim vs islam. Eu nu inteleg de unde atata inversunare, cu ce va framanta pe voi asa tare cum sunt tratate femeile musulmane? E oare chiar asa greu sa-l accepti pe celalalt care nu e la fel ca tine, sa nu-l batjocoresti doar pt ca e altfel? Noi crestinii nu o sa-i putem schimba niciodata, dar nu ar strica sa invatam sa-i acceptam.

Nu stiu de de unde ai inteles tu ca "umblam in pantalonasi scurti si maieute decoltate". Nici macar nu ma caracterizeaza stilul asta vestimentar. Si nici macar sumar imbracata nu am fost. Numai ca, cerintele lor sunt exagerate din punctul meu de vedere. Adica, eu daca vizitez tara lor trebuie sa fac concesii si sa ma imbrac cum vor ei, si ei fie ca viziteaza sau locuiesc in Romania, se imbraca tot ca mumiile. Sa ne apucam sa le batem obrazul. "Voi nu va documentati inainte sa veniti in tara noastra? Tara noastra nu e una musulmana, pe teritoriul nostru imbracati-va normal, nu infasurati in bandaje de mumie". Nu-i asa ?

Oanaflo
15.11.2011, 15:20:26
Nu stiu de de unde ai inteles tu ca "umblam in pantalonasi scurti si maieute decoltate". Nici macar nu ma caracterizeaza stilul asta vestimentar. Si nici macar sumar imbracata nu am fost. Numai ca, cerintele lor sunt exagerate din punctul meu de vedere. Adica, eu daca vizitez tara lor trebuie sa fac concesii si sa ma imbrac cum vor ei, si ei fie ca viziteaza sau locuiesc in Romania, se imbraca tot ca mumiile. Sa ne apucam sa le batem obrazul. "Voi nu va documentati inainte sa veniti in tara noastra? Tara noastra nu e una musulmana, pe teritoriul nostru imbracati-va normal, nu infasurati in bandaje de mumie". Nu-i asa ?

Nu mi se pare. E vorba despre respect fata de traditiile si religia lor. Si exact ce spuneam mai sus: e greu sa-i accpetam asa? Asta inseamna sa acceptam sa ne imbracam cat mai adecvat cand le vizitam tarile si la fel sa-i acceptam asa cum vin ei imbracati la noi in tara.
Si chiar nu cred ca te-a pus cineva sa te imbraci in bandaje de mumie, am vizitat si eu tari musulmane si m-am si documentat mult si nu mi-a cerut nimeni asa ceva.

Pityk
15.11.2011, 15:23:20
Nu mi se pare. E vorba despre respect fata de traditiile si religia lor. Si exact ce spuneam mai sus: e greu sa-i accpetam asa? Asta inseamna sa acceptam sa ne imbracam cat mai adecvat cand le vizitam tarile si la fel sa-i acceptam asa cum vin ei imbracati la noi in tara.
Si chiar nu cred ca te-a pus cineva sa te imbraci in bandaje de mumie, am vizitat si eu tari musulmane si m-am si documentat mult si nu mi-a cerut nimeni asa ceva.

Si eu cand le vizitez tara sa le respect regulile si ei cand ne viziteaza tara, tot regulile lor sa le respectam? Adica, sa zicem ca eu as fi in stare sa ma aliniez la cerintele lor cand le vizitez tara, dar numai daca e o chestie reciproca. Ma-nfasor in mumie, te imbraci in rochie decenta, de la genunchi in jos nu-i nicio crima daca ti se vad picioarele, dai plasa aia jos de pe ochi, si poti sa te duci pe la un coafor inainte sa dai basmaua jos, aici nu-i nimic daca stai cu pleata-n vant. Ca, na si noi meritam sa fim respectati. Ca nu suntem prostii nimanui, noi ii respectam si la ei acasa, noi ii respectam si la noi acasa. Hai sa existe o reciprocitate. Ca si noi meritam respect. Si din respect pentru noi, sa se alinieze si ei la cerintele noastre.

Oanaflo
15.11.2011, 15:26:55
Si eu cand le vizitez tara sa le respect regulile si ei cand ne viziteaza tara, tot regulile lor sa le respectam?

Ce regula respecti tu cand ei ne viziteaza tara?

Pityk
15.11.2011, 15:30:02

Oana, daca eu ii vizitez, trebuie sa ma imbrac cum spun ei, din respect pentru tara lor. Daca ei ne viziteaza, sa faca si ei la fel. Sa se imbrace normal, respectandu-ne tara, nu sa-si puna imbracamintea lor (dupa regula lor).

Sylvester
15.11.2011, 15:35:23
Oana, daca eu ii vizitez, trebuie sa ma imbrac cum spun ei, din respect pentru tara lor. Daca ei ne viziteaza, sa faca si ei la fel. Sa se imbrace normal, respectandu-ne tara, nu sa-si puna imbracamintea lor (dupa regula lor).

Nu ai inteles? Tu esti un obiect! Pune-ti husa pe tine!
:))
Deci, pentru musulmane: asta e un site NEreligios. NE!!!! Nu ma intereseaza coranul vostru si islamul si toate balmajelile religioase!

miromulus
15.11.2011, 15:39:00

Pai ti-a explicat destul de pe larg, ce naiba. Ne prefacem ca nu vedem?

Oanaflo
15.11.2011, 15:47:28
Pai ti-a explicat destul de pe larg, ce naiba. Ne prefacem ca nu vedem?

Ok, eu vroiam sa vad mai mult decat acea explicatie banala. Din pacate mult prea multa lume nu are habar de celelate religii, dar jigneste la fel de usor.
Referitor la ce a spus Valim despre omoruri, femeia drept obiect, etc, nu am ce sa comentez, pt ca nici nu m-a interesat discutia despre acele lucruri si cred ca pe undeva are si ea dreptate, asa cum si voi aveti. Pe mine mai mult m-a socat atitudinea fata de cei care sunt altfel, din motivul asta am si postat.

Sylvester
15.11.2011, 15:59:05
Off topic:
Diana eu nu citesc de obicei posturile lungi dar pe ale tale le-as citi si daca ar avea 100 de pagini. Te-ai gandit la o cariera ca si scriitoare? Imi place tare cum scrii!!!

On topic:
Oana, eu am fost in 3 tari musulmane ca simplu turist. Nu mi-a impus nimeni sa ma imbrac ca o mumie dar puteam vedea lipsa de respect fata de mine la tot pasul. Nu trebuie sa fii un fin psiholog ca sa te prinzi ce se gandeste despre tine!

Cristina_Bezoianu
15.11.2011, 16:12:58
Dianet, pt noi crestinele, e asa cum spui tu. Pt ele, nu. Ele asa au fost invatate, crescute, asa e la ei. Pt noi e foarte greu sa ne imaginam cum e sa fie asa, in schimb ele nu vor sa fie altcumva si nici nu stiu cum e sa fie altcumva. Ca norocul ca si statele musulmane incep sa se mai trezeasca la viata in ceea ce priveste femeia, sa obtina tot mai multe drepturi, sa studieze, sa lucreze, sa nu mai umble "ca mumiile", etc. Incet, incet se schimba lucrurile si la ei. Nu vor ajunge asa libertine ca noi niciodata, dar macar au mult mai multe drepturi decat aveau acum 20-30 de ani.
si app de mers la ei....acolo , daca iesi pe strada ca simplu turist , imbracat normal , femeie singura, esti scuipata si huiduita, ai chiar noroc daca nu esti lovita si cu o piatra de musulmani....si nu vorbesc din auzite , ci din fapte traite , acum 2 saptamani....asa ca...ma scuzati, dar daca e sa jignesc si eu poporul islamic, este un popor mizer....acolo, totul PUTE...la propriu.....e totul lipicios de jeg....groaznic....cine sta prost cu ficatul, vine cu hepatita de acolo ....ma repet....sunt trairi personale, recente ....asa ca...nu m-as da pe 10 musulmani, de m-ar ingropa in aur ( ca deh, asta inseamna , fiecare iubeste in felul lui , daca nu v-ati prins deja )

sudden
15.11.2011, 16:24:09
Din respect pt religia si legile lor, nu atat pt tara a nu despre asta e vorba. Noua nici religia, nici legea nu ne spune cum sa ne imbracam si cred ca ne putem considera privilegiate. Dar daca religia ti-ar spune sa faci un anumit lucru, l-ai face in orice tara din lumea te-ai duce?
am tot urmarit discutia, fara intentia de a ma baga..dar, cumva vreau sa imi dau si eu cu parerea..eu vad altfel lucrurile, si cred ca de fapt asta vrea sa spuna si Pityk...respect si de-o parte si de alta.... adica, daca noi respectam in tara noastra modul lor de a se imbraca/gandi, etc, ei de ce nu respecta in tara lor modul nostru de a ne imbraca/ gandi,??? ma refer strict la statutul de turist... cum zicea Pityk, nu sa iti etalezi toate cele,ci sa fii imbracata decent, dar ce sa ma obligi sa imi acopar fata, cand pentru mine nu reprezinta nimic aceasta cutuma?

b_ralu_83
15.11.2011, 16:30:09
am tot urmarit discutia, fara intentia de a ma baga..dar, cumva vreau sa imi dau si eu cu parerea..eu vad altfel lucrurile, si cred ca de fapt asta vrea sa spuna si Pityk...respect si de-o parte si de alta.... adica, daca noi respectam in tara noastra modul lor de a se imbraca/gandi, etc, ei de ce nu respecta in tara lor modul nostru de a ne imbraca/ gandi,??? ma refer strict la statutul de turist... cum zicea Pityk, nu sa iti etalezi toate cele,ci sa fii imbracata decent, dar ce sa ma obligi sa imi acopar fata, cand pentru mine nu reprezinta nimic aceasta cutuma?
eu vad invers problema, cand mergi intr-o tara sa te adaptezi obiceiurilor de acolo, chiar daca esti in calitate de turist. Unde locuiesc eu sunt ceva arabi, si e dizgratios sa ii vezi vara la 35 grade cu "toalele" pe ei (pe ele adica). Si daca mergi al ei ca si turist, de unde sa stie ei ca esti doar in trecere? oricum din punctul meu de vedere cred ca trebuie sa te adaptezi majoritatii din zona respectiva.

mihaelah
15.11.2011, 18:28:43
Sincer nu-mi place sa ma bag in genul asta de discutii dar ceea ce ai scris tu m-a ¨atins¨. Nu cred ca a inceput niciuna dintre fete sa ¨batjocoreasca¨ pe nimeni. Cea care a aruncat prima piatra a fost valim. Ea a spus ca romanii nu au onoare, ca sunt criminali care isi omoara copiii si alte lucruri grave. Cum poti sa pretinzi sa fii acceptat daca tu ataci? Ar trebui sa plecam capul si sa zicem multumim pt jignire? De ce noi trebuie sa le acceptam stilul de viata si ei pe al nostru nu? De ce sa intelegem noi ca e normal ca femeia trebuie sa slujeasca barbatul dar ei sa nu inteleg ca noi nu vrem sa facem asta? De ce sa intelegem noi ca la ei barbatul are dreptul sa-si ia alta femeie dar ei nu inteleg ca pe noi nu ne lasa sufletul sa acceptam lucrul asta? De ce noi trebuie sa intelegem ca ei se imbraca intr-un anumit fel dar ei nu pot? Religia le cere lor sa se acopere, nu noua asa ca nu vad de ce trebuie sa ma imbrac la fel ca ei/ele atunci cand le vizitez tara? Normal ca nu o sa mergi in costum de baie pe strada (dar asta din bun simt) dar nici nu mi se pare normal sa ma acopar complet.
De ce doar noi trebuie sa acceptam si sa intelegem si ei NU???

Pityk
15.11.2011, 19:49:15
Din respect pt religia si legile lor, nu atat pt tara a nu despre asta e vorba. Noua nici religia, nici legea nu ne spune cum sa ne imbracam si cred ca ne putem considera privilegiate. Dar daca religia ti-ar spune sa faci un anumit lucru, l-ai face in orice tara din lumea te-ai duce?

Bun. Un argument pe care speram sa-l aduci in discutie, foarte bine, respect. Daca musulmanilor le impune religia sa poarte bandaje de mumii la ei in tara, eu sunt de acord. Sunt de acord sa poarte bandaje de mumii si la mine in tara, nu le pot spune "faceti voi o pauza de la religia voastra cat va aflati pe teritoriul Romaniei si cand va intoarceti la voi in tara, reluati". Dar daca religia mea mie nu-mi impune cum sa ma imbrac, de ce trebuie sa ma imbrac cum vor ei, la ei in tara, dupa religia lor?

Pityk
15.11.2011, 19:53:33
Nu ai inteles? Tu esti un obiect! Pune-ti husa pe tine!
:))
Deci, pentru musulmane: asta e un site NEreligios. NE!!!! Nu ma intereseaza coranul vostru si islamul si toate balmajelile religioase!

Imi mentin afirmatia. Tu esti fenomenala. De nota 20. Bravos.

:D

Oanaflo
15.11.2011, 20:00:49
Bun. Un argument pe care speram sa-l aduci in discutie, foarte bine, respect. Daca musulmanilor le impune religia sa poarte bandaje de mumii la ei in tara, eu sunt de acord. Sunt de acord sa poarte bandaje de mumii si la mine in tara, nu le pot spune "faceti voi o pauza de la religia voastra cat va aflati pe teritoriul Romaniei si cand va intoarceti la voi in tara, reluati". Dar daca religia mea mie nu-mi impune cum sa ma imbrac, de ce trebuie sa ma imbrac cum vor ei, la ei in tara, dupa religia lor?

In primul si in primul rand NU trebuie. O faci daca chiar vrei pt a nu iesi in evidenta de ex, o faci pt ca respecti ceva pe acolo (alegi tu ce), o faci pt ca ei sunt in majoritate acolo :). Cred ca am ajuns mult prea departe, pt ca eu pana acum nu am vazut turiste obligate sa le imbrace straiele. Daca te referi la excursia in desert unde iti acopereai fata, cred ca iti dai seama de ce o faceai, si la fel nu cred ca te-a obligat cineva.

Pityk
15.11.2011, 20:08:19
In primul si in primul rand NU trebuie. O faci daca chiar vrei pt a nu iesi in evidenta de ex, o faci pt ca respecti ceva pe acolo (alegi tu ce), o faci pt ca ei sunt in majoritate acolo :). Cred ca am ajuns mult prea departe, pt ca eu pana acum nu am vazut turiste obligate sa le imbrace straiele. Daca te referi la excursia in desert unde iti acopereai fata, cred ca iti dai seama de ce o faceai, si la fel nu cred ca te-a obligat cineva.

Si noi suntem majoritatea aici. Si eu refuz sa cred ca ei sunt mai cu mot decat noi. Iti sugerez sa citesti si postul Cristinei, sa vezi ce a trebuit sa indure si ea de la "prietenii" nostri musulmani. In alta ordine de idei, eu ma opresc aici. Sincera sa fiu, la cat de infierat aperi religia islamica, am crezut ca esti practicanta, mare mi-a fost mirarea cand am citit ca esti crestina. S-auzim numai de bine. O seara buna in continuare. >:D<

dianaruxi
15.11.2011, 20:13:51

OMG !! Nu o faci dc vrei, o faci ca vrei sau nu !!Dc nu vrei, te linseaza. Acolo legea e religia si atat. Politia te poate aresta dc mergi de strada de mana cu barbatul tau. Tu nu iti dai seama cum e situatia in unele tari musulmane cred.
In Maroc si Tunisia e ok, ca ei au ff multi turisti si oricum la ei era stat laic nu religios, asta pana la revolutiile care au avut loc, de acuma incolo cine stie ce naiba o sa mai aleaga, ca am inteles ca toti vor sa fie din nou stat religios.

mihaelah
15.11.2011, 20:20:26
Si noi suntem majoritatea aici. Si eu refuz sa cred ca ei sunt mai cu mot decat noi. Iti sugerez sa citesti si postul Cristinei, sa vezi ce a trebuit sa indure si ea de la "prietenii" nostri musulmani. In alta ordine de idei, eu ma opresc aici. Sincera sa fiu, la cat de infierat aperi religia islamica, am crezut ca esti practicanta, mare mi-a fost mirarea cand am citit ca esti crestina. S-auzim numai de bine. O seara buna in continuare. >:D<
In principiu cam asta era si ideea mea intr-o postare anterioara (care mi-a fost stearsa). De ce sunt ei mai cu ¨mot¨. De ce trebuie sa-i respectam noi pe ei dar ei pe noi nu? De ce noi sa-i intelegem pe ei dar ei pe noi nu? De ce ei pot sa ne faca oameni de nimic, fara onoare si criminali si noi nu avem voie sa ne aparam?

dreamcatcher
15.11.2011, 20:26:01

singura problema, majora de altfel, este ca ei se vor agata mereu de drepturile omului si vor tipa in gura mare ca le inalci drepturile si ca esti rasist si cum de iti permiti tu ca infidel sa le bati lor obrazul.
din pacate...ei mereu, dar mereu vor fi cei care au dreptate .
veniti in londra sa locuiti o vreme, purtati niste discutii cu femeile musulmane si cereti-le sa respecte legea tarii gazda ca altfel nu le veti respecta nici voi legile cand mergeti ca turisti in tara lor. va bagati in gura iadului sincer!
mie sincer mi s-a facut scarba de regimul asta britanic...pe baza drepturilor omului fiecare face ce vrea. dar fereasca sfantu sa iti pupi sotul in public in tarile lor, ca aici vei dormi la noapte!:gen_11:
:(

ps. sa va mai zic de pacientele cu burka, mereu insotite fie de sot, fie de alt barbat din familie , care atunci cand isi dau jos valul pt a fi consultate...toate, dar absolut toate sunt invinetite?
atunci da, se poate de vorbit de drepturi si obligatii in familie.

Pityk
15.11.2011, 20:36:19
[/B]

singura problema, majora de altfel, este ca ei se vor agata mereu de drepturile omului si vor tipa in gura mare ca le inalci drepturile si ca esti rasist si cum de iti permiti tu ca infidel sa le bati lor obrazul.
din pacate...ei mereu, dar mereu vor fi cei care au dreptate .
veniti in londra sa locuiti o vreme, purtati niste discutii cu femeile musulmane si cereti-le sa respecte legea tarii gazda ca altfel nu le veti respecta nici voi legile cand mergeti ca turisti in tara lor. va bagati in gura iadului sincer!
mie sincer mi s-a facut scarba de regimul asta britanic...pe baza drepturilor omului fiecare face ce vrea. dar fereasca sfantu sa iti pupi sotul in public in tarile lor, ca aici vei dormi la noapte!:gen_11:
:(

ps. sa va mai zic de pacientele cu burka, mereu insotite fie de sot, fie de alt barbat din familie , care atunci cand isi dau jos valul pt a fi consultate...toate, dar absolut toate sunt invinetite?
atunci da, se poate de vorbit de drepturi si obligatii in familie.

Eu am ramas masca in momentul in care am aflat ca n-ai voie sa folosesti mana stanga pentru a manca. Se simt foarte insultati si daca iti permiti sa faci gesturi cu mana stanga in timp ce comunici cu ei. De ce? PRESUPUN si CONSIDERA ei ca aia e mana pe care o folosesti cand te stergi la fund. Cu mine si-au luat tzeapa :D.

sumo1234
15.11.2011, 20:44:15
Eu am ramas masca in momentul in care am aflat ca n-ai voie sa folosesti mana stanga pentru a manca. Se simt foarte insultati si daca iti permiti sa faci gesturi cu mana stanga in timp ce comunici cu ei. De ce? PRESUPUN si CONSIDERA ei ca aia e mana pe care o folosesti cand te stergi la fund. Cu mine si-au luat tzeapa :D.
Acuma... avem o vorba: "cate bordeie, atatea obiceie". Tu poti sa faci asa cum crezi, dar nu cred ca ar trebui sa-i sfidezi pe teritoriul lor. Eu m-as gandi ca sunt doar una, si aia cateva zeci de milioane, si n-as prea vrea sa-i sfidez sau sa le var eu in tartacuta idei gen "toleranta" si alte d-astea... occidentale...

Pityk
15.11.2011, 20:48:22
Acuma... avem o vorba: "cate bordeie, atatea obiceie". Tu poti sa faci asa cum crezi, dar nu cred ca ar trebui sa-i sfidezi pe teritoriul lor. Eu m-as gandi ca sunt doar una, si aia cateva zeci de milioane, si n-as prea vrea sa-i sfidez sau sa le var eu in tartacuta idei gen "toleranta" si alte d-astea... occidentale...

Departe de mine, nu ma vad eu Martin Luther King - varianta europeana. Eu zic doar ca ar fi frumos ca asa cum noi tinem cont si respectam regulile lor in tara lor, desi cotizam, si ei ar trebui sa faca acelasi lucru cand vin la noi in tara. Dar pana la echilibrul asta, o sa mai treaca secole, minim. Sau asa o sa ramana treaba pentru totdeauna.

sumo1234
15.11.2011, 21:01:15
Departe de mine, nu ma vad eu Martin Luther King - varianta europeana. Eu zic doar ca ar fi frumos ca asa cum noi tinem cont si respectam regulile lor in tara lor, desi cotizam, si ei ar trebui sa faca acelasi lucru cand vin la noi in tara. Dar pana la echilibrul asta, o sa mai treaca secole, minim. Sau asa o sa ramana treaba pentru totdeauna.
Da, da' vezi tu: unii merg p-acolo fix pentru "senzatiile tari": sa aiba ce povesti acasa (ne-au pus aia sa ne punem cearceaful pe fata", "muierea trebuia sa mearga trei pasi in urma barbatului si privind in jos")... pe de alta parte, cand un om pleaca din tara lui, pleaca cu o particica din cultura lui, cu toata religia lui samd. Tu tot iti faci semnul crucii oriunde ai merge (sa zicem, ca nu stiu daca ti l-ai face chiar in buricul targului in Turcia, sa zicem), ei scot presuletul si ingenuncheaza cu fata spre Mecca oriunde ar fi. ca unii se adapteaza portului occidental si unii nu... n-ai ce le face, nu poti sa-i obligi. Credinta lor le cere sa poarte hijab (femeile), si o data ce au ales sa-l poarte, religia nu le mai permite sa renunte la hijab oriunde s-ar afla si in orice imprejurari... cumva e cam ca taierea imprejur (ai facut-o, nu mai scapi de ea). Sau cum calugarii nostri, odata ce-au ales calugaria si rasa calugareasca, nu mai renunta la ea nici daca merg la piata, chiar daca toata lumea se simte ciudat in prezenta lor.

Oanaflo
15.11.2011, 21:02:13

Nu, nu sunt practicanta, nici nu mi-am pus problema sa fiu, doar ca am citit cateva carti la viata mea despre ei, carti scrise de crestini sau autobiografii, in care erau explicate multe lucruri si care m-au facut sa vad cu alti ochi lumea islamica.

sumo1234
15.11.2011, 21:06:43
Eu tot nu o vad cu ochi buni, dar capitulez.
da, dar si ortodoxia suna bine in teorie, da' cand vine unu' si o diseca... nu esti sigur ca vorbesti cu el despre acelasi lucru.

Oanaflo
15.11.2011, 21:07:21
OMG !! Nu o faci dc vrei, o faci ca vrei sau nu !!Dc nu vrei, te linseaza. Acolo legea e religia si atat. Politia te poate aresta dc mergi de strada de mana cu barbatul tau. Tu nu iti dai seama cum e situatia in unele tari musulmane cred.
In Maroc si Tunisia e ok, ca ei au ff multi turisti si oricum la ei era stat laic nu religios, asta pana la revolutiile care au avut loc, de acuma incolo cine stie ce naiba o sa mai aleaga, ca am inteles ca toti vor sa fie din nou stat religios.

Nu am vrut sa dau exact aceste exemple, pt ca nu cred ca era vorba de Arabia Saudita sau Iran. Cred ca Pityk se referea la una din tarile - destinatii turistice des frecventate de noi si acolo nu e dracul chiar asa de negru, dupa cum ai spus si tu.

sumo1234
15.11.2011, 21:13:39
Nu am vrut sa dau exact aceste exemple, pt ca nu cred ca era vorba de Arabia Saudita sau Iran. Cred ca Pityk se referea la una din tarile - destinatii turistice des frecventate de noi si acolo nu e dracul chiar asa de negru, dupa cum ai spus si tu.
iti dai seama ca si aceia sunt mai ingaduitori tocmai pentru ca din turism traiesc...

Sylvester
16.11.2011, 09:59:14
Da, da' vezi tu: unii merg p-acolo fix pentru "senzatiile tari": sa aiba ce povesti acasa (ne-au pus aia sa ne punem cearceaful pe fata", "muierea trebuia sa mearga trei pasi in urma barbatului si privind in jos")... .

=)) Mi-am adus aminte de o intamplare in Egipt:
Sotul meu si-a cumparat un costum arabaesc traditional...cu camasa de-aia pana in pamant si turban gen de-ala cu gherghef... nu stiu cum se numeste...
Intr-o zi, umbland pe acolo, s-a imbracat cu costumul ala si a iesit din camera. Eu, imbracata in pantaloni scurti si tricou, am ramas mai in urma lui.
Pe hol s-a intalnit cu un nene care l-a salutat foarte frumos, diferit fata de saluturile obisnuite destinate turistilor gen: "sunteti pagani dar banii vostri sunt buni". Pana l-am prins eu din urma, l-au salutat in felul ala mai multe persoane. Cand m-am apropiat si l-am luat de mana nu l-a mai salutat nimeni, decat angajatii hotelului si aia in stilul mai sus amintit.
La care el: "Auzi? Ia du-te tu 3 pasi mai in spate si fa-te ca nu ma cunosti ca imi strici firma! :)):)):)) !"
Bineinteles ca era o gluma ... nu dati cu rosii in sotul meu :))!

Pityk
16.11.2011, 10:02:53
=)) Mi-am adus aminte de o intamplare in Egipt:
Sotul meu si-a cumparat un costum arabaesc traditional...cu camasa de-aia pana in pamant si turban gen de-ala cu gherghef... nu stiu cum se numeste...
Intr-o zi, umbland pe acolo, s-a imbracat cu costumul ala si a iesit din camera. Eu, imbracata in pantaloni scurti si tricou, am ramas mai in urma lui.
Pe hol s-a intalnit cu un nene care l-a salutat foarte frumos, diferit fata de saluturile obisnuite destinate turistilor gen: "sunteti pagani dar banii vostri sunt buni". Pana l-am prins eu din urma, l-au salutat in felul ala mai multe persoane. Cand m-am apropiat si l-am luat de mana nu l-a mai salutat nimeni, decat angajatii hotelului si aia in stilul mai sus amintit.
La care el: "Auzi? Ia du-te tu 3 pasi mai in spate si fa-te ca nu ma cunosti ca imi strici firma! :)):)):)) !"
Bineinteles ca era o gluma ... nu dati cu rosii in sotul meu :))!

=)) =)) =)) nici sotul tau nu e mai prejos.

Sylvester
16.11.2011, 10:04:32
=)) =)) =)) nici sotul tau nu e mai prejos.

Multumim ^:)^
Pai o stii pe-aia: cine se aseamna se aduna! :)>-

Pityk
16.11.2011, 10:08:51
Multumim ^:)^
Pai o stii pe-aia: cine se aseamna se aduna! :)>-

50/50. Stii ca mai e si aia cu contrastele se atrag, dar nu e cazul vostru.

Pityk
16.11.2011, 10:26:53
eu vad invers problema, cand mergi intr-o tara sa te adaptezi obiceiurilor de acolo, chiar daca esti in calitate de turist. Unde locuiesc eu sunt ceva arabi, si e dizgratios sa ii vezi vara la 35 grade cu "toalele" pe ei (pe ele adica). Si daca mergi al ei ca si turist, de unde sa stie ei ca esti doar in trecere? oricum din punctul meu de vedere cred ca trebuie sa te adaptezi majoritatii din zona respectiva.

Da, eu sunt de acord. Cand vizitez o tara musulmana, ma adaptez obiceiurilor lor. Si ei cand viziteaza Romania, sa faca la fel. Asta tot incercam sa spunem toate de cateva pagini incoace. RECIPROCITATE.

Vevy_theo
10.02.2012, 21:05:17
Imi pare bine ca am citit mesajele din subiectul asta ca sa stiu ce ma poate astepta daca ma duc intr-o tara de religie musulmana. Oricum, pana la urma este cat de cat normal sa te supui obiceiurile casei pe care o vizitezi, mai ales daca alegi sa faci vizita de buna voie. Plus ca daca te afli pe teritoriul oricarui stat esti obligat sa ii respecti legile indiferent de nationalitate. Si musulmanii respecta legile noastre cand vin aici.

Anyka
23.10.2012, 19:19:36
o prietena dfe a mea a fost in Qatar, tara musulmana, a ramas uimita cit buni si intelepti sunt oamenii acolo, mereu zimbitori si ndeskisi

andrea85
23.10.2012, 19:21:26
o prietena dfe a mea a fost in Qatar, tara musulmana, a ramas uimita cit buni si intelepti sunt oamenii acolo, mereu zimbitori si ndeskisi

Eu mare lucru nu am inteles din mesajul tau...:-B:-\

ganea_andra
13.08.2013, 14:31:25
Buna,

Eu am fost miresica in iunie2013. Am fost in luna de miere in Barcelona. Un oras foarte frumos si sunt foarte multe de vizitat.

Pe langa faptul ca sunt atatea de vizitat, poti face si plaja.

Recomand!!!!!!:)

baracuda
24.09.2014, 06:38:36
Buna ziua,

Dupa nunta am facut un turul al Europei cu accentul pe Germania, Olanda , Belgia, Franta. Pot spune ca de departe cel mai frumos a fost in Brugge. Este o destinatie ce nu trebuie ratata de nimeni. Nu i se spune degeaba Venetia Nordului.

Ritzi
24.09.2014, 07:10:29

Eu am locuit in Qatar si iti pot spune ca nu e chiar asa. Sigur, depinde acum la ce oameni se referea prietena ta. Poate la expati, care sunt majoritari? :))

Ritzi
24.09.2014, 07:14:05
Buna ziua,

Dupa nunta am facut un turul al Europei cu accentul pe Germania, Olanda , Belgia, Franta. Pot spune ca de departe cel mai frumos a fost in Brugge. Este o destinatie ce nu trebuie ratata de nimeni. Nu i se spune degeaba Venetia Nordului.

Ai Venetii similare sau chiar si mai frumoase in toate tarile enumerate de tine... stii, nu? :D