PDA

Versiunea completa : Ce-i reprosez eu nurorii mele...

Piciorus
16.11.2011, 12:45:33
Ce-i reprosez eu nurorii mele sau ce laude ii aduc eu celei care a devenit sotia fiului meu...

Dorinta de a avea o nunta de vis este minunata...Insa nu se opreste totul aici!

Desi este un site pentru miresici, si mamele baietilor pe care ele ii iubesc, vor face parte din viata lor, fie ca se doreste lucrul acesta, fie ca nu.

Un subiect spinos este relatia unei fete cu (mama-)soacra.
Am citit topicul in care fetele se plang de soacrele lor, topicul (muult mai micut :grin:) in care le lauda, dar ar fi bine sa auzim si varianta cealalta.

Mi-ar placea sa intre aici mame de baieti, iar prin discutii cu fetele, sa incerce sa gaseasca o solutie de compromis, sau de ce nu, sa invete sa asculte si sa faca si ce le spune o nora, cu atat mai mult cu cat nora e deschisa, inteligenta, toleranta, ii iubeste la nebunie baiatul, stie ce vrea si vrea binele familiei ei.

Nu este un topic deschis la intamplare, nici unul care sa creeze dispute inutile, ci unul din care se pot invata multe in cazul in care, in timp, chiar vor intra soacre si isi vor spune pasurile, nemultumirile sau laudele.

Stimate doamne soacre,

Ce le reprosati fetelor?

De ce sunteti aproape permanent intr-un conflict cu ele?

Ce trebuie sa se intample ca sa acceptati ca baiatul dvs nu mai e un copil si de-acum incolo are o noua familie?

Care e calea de compromis din punctul dvs. de vedere?

Dar, din nou,

CE LE REPROSATI FETELOR?

andrea85
16.11.2011, 13:21:19
Cred ca exista deja multe topicuri care dezbat aceasta tema :-B si chiar m-ar mira sa intre pe forum o soacra si sa ne povesteasca aici problemele ei cu nora...insa minuni exista. :D
Atuni forumul se va numi...miresici, burtici, mamici si soacre. =))=))

andi5
16.11.2011, 14:27:21
Fooooarte tare topicul..sunt chiar curioasa cate soacre sunt printre noi;;)

dianaruxi
17.11.2011, 09:23:53
Eu am vazut o soacra pe la socrii soacre poame acre, dar cam atat.

elixir
19.11.2011, 17:54:37
cred ca de mine e vorba :) dar am preferat sa nu mai ,,trec" pe acolo dupa felul in care mi-au sarit la carotida unele dintre ele, una in special chiar a sarit calul ca la sporturile olompice...
sunt multe de povestit din experienta mea de nora si de soacra in devenire. astept sa vad daca mai intra vre-o soacra, dulce sau acra, apoi poate ca voi mai scrie si eu cate ceva din ,,aventurile" de soacra...

olgutza26
20.11.2011, 13:17:02
Pe topic de Prahova era acum un an o soacra care o ajuta pe miesica in organizarea nuntii. Erau amandoua membre ale comunitatii. Poate intra si ea sa te ajute Elixir!

Cristina_Bezoianu
20.11.2011, 13:24:04
elixir, poate ca n-ar trebui sa astepti sa povesteasca altcineva, "aventuri" de soarca , ca sa prinzi curaj si tu .

daca ai ceva pe suflet si simti ca ai dreptate, sau din contra, nu prea stii daca e bine sau rau cum gandesti , eu zic sa povestesti ca nu cred ca a sarit cineva la gatul tau , aici pe forum, pentru ca ti-ai expus punctul de vedere...uneori, parerile contradictorii , sunt interpretate ca insulte si de aici , o mie una de dispute.

Numai bine

magda550
20.11.2011, 19:03:46
elixir, poate ca n-ar trebui sa astepti sa povesteasca altcineva, "aventuri" de soarca , ca sa prinzi curaj si tu .

daca ai ceva pe suflet si simti ca ai dreptate, sau din contra, nu prea stii daca e bine sau rau cum gandesti , eu zic sa povestesti ca nu cred ca a sarit cineva la gatul tau , aici pe forum, pentru ca ti-ai expus punctul de vedere...uneori, parerile contradictorii , sunt interpretate ca insulte si de aici , o mie una de dispute.

Numai bine
Despre discutia de aici (http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=3514&p=4406125#post4406125)este vorba.

Elixir, au fost tot felul de raspunsuri la postul tau, unele mai taioase insa altele foarte pertinente. Insa si postul tau initial parea, din exterior si obiectiv vorbind, plin de agresivitate, nu la adresa fetelor de pe forum, ci la adresa prietenei fiului tau. Si fetele la asta au reactionat, dupa parerea mea. Chiar am urmarit discutia atunci sa vad daca mai raspunzi si mi-a parut rau ca nu ai facut-o.

Piciorus
21.11.2011, 15:13:10
Elixir, pe mine m-ar interesa punctul tau de vedere, cu atat mai mult cu cat vorbesti si din postura de nora, dar si din cea de soacra.

O sa recitesc interventia ta pe topicul pe care l-a mentionat Magda.

Pana atunci, poate reusesti sa raspunzi la intrebarile pe care le-am scris la inceput.
Doar daca doresti, desigur!

Piciorus
21.11.2011, 20:44:04
Da...Nu am citit inapoi, ci doar de la mesajul de pe pagina lasata de Magda, pana pe la pagina 1644.

Cam complicata situatia..

Stii cum vad eu, Elixir?

Acum vorbesc de situatia in care si fata, si soacra sunt doua persoane educate, si nu ma refer doar la primele vizite, ci la relatia de lunga durata sau cea care va exista dupa casatoria celor doi.

Inteleg si fetele, insa eu as spune ceva.

Daca viata ti-a daruit un baiat superb, care te face fericita si este jumatatea sufletului tau, asta se datoreaza in primul rand soacrei! Copilul este produsul parintelui. Sigur, putem sa spunem ca mai sunt si persoane care se autoeduca, dar baza, partea cea mai importanta, mama o formeaza!

Deci, daca viata ti-a dat o asemenea sansa si te iubeste si te adora baiatul acestei doamne (oricare ar fi ea), cred ca si tu poti sa faci concesii, mai mici sau mai mari, dupa cum te tine constiinta, si sa incerci sa vezi in femeia din fata ta pe fiinta care l-a facut pe iubitul tau asa cum iti place tie!
Pentru ca, pana la urma, tu vei fi cea care va profita de baiatul celei care iti va deveni soacra.

Nu contest un adevar crud, ca in Romania (sa vorbim doar de tara noastra) multe soacre sunt dificile, uneori fac viata imposibila fetelor si nu vor cu nici un chip sa ajunga la un compromis, considerand ca ele sunt indreptatite sa fie ascultate in toate. Acum, nici toate nurorile nu sunt ingerasi, de ce sa fim partinitoare!

Problema cea mai mare este ca, de obicei, soacra nu vrea sa realizeze ca baiatul ei nu-i mai apartine si ca gata, de-acum el are o noua familie si o sotie cu care se va sfatui in toate si cu care va construi orice! Iar nora nu are intotdeauna maturitatea si intelepciunea sa nu dea cu barda inca de la inceput.

Una peste alta, tinerii NU trebuie sa stea cu socrii lor, ci sa aiba propria casuta. Daca nu se poate, atunci trebuie stabilite reguli si facute compromisuri de ambele parti. Dar cred ca puuutin mai mult ar trebui sa cedeze parintii, tocmai pentru ca se presupune ca sunt mai intelepti si doresc binele copiilor lor.

Ei, si? Daca soacra are si ea dorinta sa nu fie deranjata in singura zi cand nu munceste, cere prea mult? Eu zic ca noi, fetele, ar trebui sa ne gandim la mamele noastre mai intai si cu siguranta am vedea situatia cu alti ochi. Eu, care-mi ador mama, nu as lasa-o sa stea in picioarele mele doar pentru ca as fi musafir la ea. Dimpotriva, as insista sa citeasca o carte, sa se odihneasca, sa faca ceva placut sufletelului ei, si doar daca doreste cu adevarat sa rasfete pe cineva, atunci s-o faca. Dar sunt convinsa ca, dupa o anumita varsta si mai ales in Romania, unde povara familiei e toata viata pe umerii ei, orice femeie VREA LINISTE!

Menajandu-le pe mamele noastre, de ce n-am face din cand in cand acelasi lucru si cu soacra,
cu atat mai mult cu cat ea ar aprecia la maximum si ar intoarce gesturile prin felurite cai? Repet, acest scenariu este posibil cand din toate partile se fac eforturi si mici compromisuri si nu se emit doar pretentii.

Situatiile sunt atat de dificile incat nu poti trage o linie exacta intre cine are si cine nu are dreptate.

E mult de discutat pe marginea acestui subiect.

P.S. Sunt convinsa ca am deschis cutia Pandorei, dar face parte din viata noastra.

poneyalma
21.11.2011, 22:32:05
Da...Nu am citit inapoi, ci doar de la mesajul de pe pagina lasata de Magda, pana pe la pagina 1644.

Stii cum vad eu, Elixir?

Acum vorbesc de situatia in care si fata, si soacra sunt doua persoane educate, si nu ma refer doar la primele vizite, ci la relatia de lunga durata sau cea care va exista dupa casatoria celor doi.

Daca viata ti-a daruit un baiat superb, care te face fericita si este jumatatea sufletului tau, asta se datoreaza in primul rand soacrei! Copilul este produsul parintelui. Sigur, putem sa spunem ca mai sunt si persoane care se autoeduca, dar baza, partea cea mai importanta, mama o formeaza!

Deci, daca viata ti-a dat o asemenea sansa si te iubeste si te adora baiatul acestei doamne (oricare ar fi ea), cred ca si tu poti sa faci concesii, mai mici sau mai mari, dupa cum te tine constiinta, si sa incerci sa vezi in femeia din fata ta pe fiinta care l-a facut pe iubitul tau asa cum iti place tie!
Pentru ca, pana la urma, tu vei fi cea care va profita de baiatul celei care iti va deveni soacra.

Nu contest un adevar crud, ca in Romania (sa vorbim doar de tara noastra) multe soacre sunt dificile, uneori fac viata imposibila fetelor si nu vor cu nici un chip sa ajunga la un compromis, considerand ca ele sunt indreptatite sa fie ascultate in toate. Acum, nici toate nurorile nu sunt ingerasi, de ce sa fim partinitoare!

Problema cea mai mare este ca, de obicei, soacra nu vrea sa realizeze ca baiatul ei nu-i mai apartine si ca gata, de-acum el are o noua familie si o sotie cu care se va sfatui in toate si cu care va construi orice! Iar nora nu are intotdeauna maturitatea si intelepciunea sa nu dea cu barda inca de la inceput.

Una peste alta, tinerii NU trebuie sa stea cu socrii lor, ci sa aiba propria casuta. Daca nu se poate, atunci trebuie stabilite reguli si facute compromisuri de ambele parti. Dar cred ca puuutin mai mult ar trebui sa cedeze parintii, tocmai pentru ca se presupune ca sunt mai intelepti si doresc binele copiilor lor.

Ei, si? Daca soacra are si ea dorinta sa nu fie deranjata in singura zi cand nu munceste, cere prea mult? Eu zic ca noi, fetele, ar trebui sa ne gandim la mamele noastre mai intai si cu siguranta am vedea situatia cu alti ochi. Eu, care-mi ador mama, nu as lasa-o sa stea in picioarele mele doar pentru ca as fi musafir la ea. Dimpotriva, as insista sa citeasca o carte, sa se odihneasca, sa faca ceva placut sufletelului ei, si doar daca doreste cu adevarat sa rasfete pe cineva, atunci s-o faca. Dar sunt convinsa ca, dupa o anumita varsta si mai ales in Romania, unde povara familiei e toata viata pe umerii ei, orice femeie VREA LINISTE!

Menajandu-le pe mamele noastre, de ce n-am face din cand in cand acelasi lucru si cu soacra,
cu atat mai mult cu cat ea ar aprecia la maximum si ar intoarce gesturile prin felurite cai? Repet, acest scenariu este posibil cand din toate partile se fac eforturi si mici compromisuri si nu se emit doar pretentii.

Situatiile sunt atat de dificile incat nu poti trage o linie exacta intre cine are si cine nu are dreptate.

P.S. Sunt convinsa ca am deschis cutia Pandorei, dar face parte din viata noastra.
Stii ... cred ca tu ai o adevarata problema cu oamenii din aceasta tara intitulata Romania. Chiar crezi ca suntem atat de diferiti fata de altii?! Si frantuzoaicele sunt la fel de posesive sau la fel de ingaduitoare sau la fel de ... cu proprii lor copii. Si olandezele, si portughezele si si si. Nu doar romancele. Ce, s-au facut studii de genul asta si eu nu stiu de ele?
Si eu imi ador mama, o divinizez, si tin foarte mult si la soacra mea, dar niciodata, cunoscand-o de trei saptamani nu mi-as fi permis, ajunsa in casa ei, sa ma apuc sa-i cotrobai prin tigai si prin farfurii ca sa-i fac lu' fi-su oua in tigaie dimineata la micul dejun.
Eu ca soacra, chiar si cu o zi libera pe saptamana, nu as suporta sa vina iubita fiului meu (care e un musafir de fapt) sa imi caute prin frigider, prin dulapuri si prin tigai. Eu as considera-o proasta-crestere sau in cel mai bun caz as considera-o "pupincurism", in niciun caz bunavointa si dorinta de ajutor din partea ei.
Acum, vorbind de o relatie de lunga durata (cu soacra), care continua si dupa casatorie, eu nici acum, dupa patru ani de zile nu-mi permit sa ma duc la soacra-mea si sa ma apuc sa-i umblu prin farfurii. Daca ea vine si-mi zice sa o ajut cu pusul mesei sau sa-i dau un capac de la vreo oala sau etc o fac, daca nu ... nu. noi mancam la ei, cel putin o data pe saptamana, dar niciodata nu ma apuc sa spal farfuriile dupa ce mancam. Ii zic "saru-mana pentru masa!" si ma ridic si gata. Acasa la mama tot cam asa fac daca ma invita la masa. Nu-mi spal farfuria in care am mancat daca sunt invitata, asa cum nici mama nu-si spala farfuria cand o invit la mine.

catalina_oana
21.11.2011, 23:11:57
Si eu imi ador mama, o divinizez, si tin foarte mult si la soacra mea, dar niciodata, cunoscand-o de trei saptamani nu mi-as fi permis, ajunsa in casa ei, sa ma apuc sa-i cotrobai prin tigai si prin farfurii ca sa-i fac lu' fi-su oua in tigaie dimineata la micul dejun.
Eu ca soacra, chiar si cu o zi libera pe saptamana, nu as suporta sa vina iubita fiului meu (care e un musafir de fapt) sa imi caute prin frigider, prin dulapuri si prin tigai. Eu as considera-o proasta-crestere sau in cel mai bun caz as considera-o "pupincurism", in niciun caz bunavointa si dorinta de ajutor din partea ei.
Acum, vorbind de o relatie de lunga durata (cu soacra), care continua si dupa casatorie, eu nici acum, dupa patru ani de zile nu-mi permit sa ma duc la soacra-mea si sa ma apuc sa-i umblu prin farfurii. Daca ea vine si-mi zice sa o ajut cu pusul mesei sau sa-i dau un capac de la vreo oala sau etc o fac, daca nu ... nu. noi mancam la ei, cel putin o data pe saptamana, dar niciodata nu ma apuc sa spal farfuriile dupa ce mancam. Ii zic "saru-mana pentru masa!" si ma ridic si gata. Acasa la mama tot cam asa fac daca ma invita la masa. Nu-mi spal farfuria in care am mancat daca sunt invitata, asa cum nici mama nu-si spala farfuria cand o invit la mine.

pot sa-mi spun si eu experienta proprie legata de subiectul acesta? sper sa nu fie cu suparare.

eu am spalat vasele si am gatit la soacra mea acasa, am pus farfuriile la loc si am ajutat la asezatul mesei chiar din prima zi cand am intrat la dansa in casa.
reactia ei a fost una favorabila si s-a bucurat f mult ca am ajutat-o si i-a spus fiului sau (actualul meu sot) ca se bucura f mult ca si-a gasit o fata harnica si careia nu-i e rusine sa puna mana la treaba.

deci cred ca sunt soacre si soacre si nu exista retete universal valabile de a te purta cu soacra.

si mai vreau sa mentionez ca m-am purtat asa pentru ca asa mi-e mie firea, si oriunde ma duc ca musafir chiar ajut macar la strangerea farfuriilor la sf. mesei, si mai ales ca asa m-a sfatuit si mama sa fac. si nu consider pupincurism gestul asta daca o faci pentru ca-ti place sa ajuti si nu ca sa impresionezi soacra.

carla80
22.11.2011, 07:51:53
pot sa-mi spun si eu experienta proprie legata de subiectul acesta? sper sa nu fie cu suparare.

eu am spalat vasele si am gatit la soacra mea acasa, am pus farfuriile la loc si am ajutat la asezatul mesei chiar din prima zi cand am intrat la dansa in casa.
reactia ei a fost una favorabila si s-a bucurat f mult ca am ajutat-o si i-a spus fiului sau (actualul meu sot) ca se bucura f mult ca si-a gasit o fata harnica si careia nu-i e rusine sa puna mana la treaba.

deci cred ca sunt soacre si soacre si nu exista retete universal valabile de a te purta cu soacra.

si mai vreau sa mentionez ca m-am purtat asa pentru ca asa mi-e mie firea, si oriunde ma duc ca musafir chiar ajut macar la strangerea farfuriilor la sf. mesei, si mai ales ca asa m-a sfatuit si mama sa fac. si nu consider pupincurism gestul asta daca o faci pentru ca-ti place sa ajuti si nu ca sa impresionezi soacra.
La partea subliniata: exact.
Eu as zice ca depinde mult si de chimia dintre nora si soacra.In unele cazuri e o apropiere instantanee (si te simti din prima zi ca la tine acasa), in altele nu prea simti nimic si atunci ramane doar politetea.Caz in care nu prea te apuci sa-i umbli prin bucatarie.Sau poate unele fete sunt mai timide si nu pot de la prima intrevedere cu soacra sa-si suflece manecile si sa curete cartofi in bucataria ei.Si depinde si de regulile cu care a crescut ea in casa mamei, pt ca exista mame care nu-si lasa copiii sa faca nimic, "las' ca face mama" si bineinteles ca nurorii i se pare ciudat ca, din moment ce nu facea nimic la ea acasa, sa se apuce acum sa faca in casa soacrei.
In cazul lui Elixir, eu zic insa ca e prea devreme sa considere ca fata respectiva e nora ei, tinand cont ca tinerii au doar 20 de ani si sunt la inceputul relatiei.Eu cred ca reactiile de care vorbeste ea de pe topicul cu soacre au fost generate de faptul ca Elixir, dupa 2 zile petrecute cu prietena fiului, fierbea de nervi ca "aia nu face nimic".E cam devreme sa-i pui eticheta asta unei persoane dupa doar 2 zile.Daca ar fi rugat-o pe fata sa o ajute si ar fi refuzat, ar fi avut dreptate sa se supere.Dar tinand cont ca fata e tanara si era prima data in casa potentialilor socri, banuiesc ca nu prea stia nici ea cum sa se poarte.Si aici intervine maturitatea lui Elixir de a gestiona situatia.Poti sa fierbi (dar nu rezolvi nimic), sau poti sa discuti cu calm si sa stabilesti niste reguli si toata lumea e fericita.

oany82
22.11.2011, 09:44:19
Ce mi-a reprosat soacra (cand inca eram doar prieteni, eu si cu sotul) ? Ca m-am laudat la colegele mele ca el (fiu-su) mi-a cumparat ciorapi si ca ei nu i-a cumparat niciodata ciorapi=)) Sper ca se subintelege ca nu era nimic adevarat din ceea ce a spus (nu am inteles niciodata cum pot sa inventeze si apoi sa si creada inventiile lor#-o )

MonBibi
23.11.2011, 15:29:05
HIHI, mie soacra imi reproseaza ca prea m-am lipit repede si tare de fii-so =))
Adica, pe undeva imi reproseaza ca-s desteapta si mi-a luat fix cateva ore sa imi dau seama ca daca am noroc sa ma placa, am gasit barbatul vietii mele, ala la care nici in vise nu visam sa il am chiar atat de bun.
Si atunci? Trebuia sa nu ma uit la ce cred eu, sa il imping pe Bibi departe de mine, cand am vazut ac si el imi impartaseste trairile si simtirile....si atunci ma placea soacra? =)) =)) =))

Maria_P
23.11.2011, 18:15:29

Stii cum vad eu, Elixir?

=))=))=)) Probabil ca aia acida de care a amintit Elixir eram eu, si da probabil ca am fost dar strict la ce a scris ea. Probabil ca al doilea post a fost scris la cald, fara a reflecta la trairile care o mistuiau si la trecutul ei cu soacra care nu fusese roz (din ce imi aduc aminte). Reactiile celor care au scris mi se par justificate, mai ales ca pe topicul acela miresicile discuta despre relatiile anormale cu socrii si isi doresc ca in viitor sa se intample minunea si sa se normalizeze totul.
Sincer cand cineva prin ce a scris se identifica cu soacra pe care o deti ce reactie sa ai. Credeam ca daca a scris acolo a realizat ca e ceva in neregula cu atitudinea ei fata de relatia, si prietena fiului si vrea sa corecteze ceva.

Si revenind la topic parerea mea, acum, e ca noi gresim si pana la urma ne meritam soarta. De ce spun asta, pt ca noi lasam garda jos si acceptam sa ne umilim pt a intra pe sub pielea soacrei.
Pana la urma soacra e mama prietenului/sotului, nu e Dumnezeu sa faci matanii in fata ei. Nu vad ca o persoana de sex masculin se da peste cap pt a intra pe sub pielea mamei fetei cu care are o relatie.
Si soacra de pe aici ca probabil majoritatea mamelor de baieti au pretenti de la fete sa nu il raneasca pe baietel, sa stranga/aseze masa, sa se dea de trei ori peste cap pt a il face pe baiat fericit si pe dansele linistie si multumite:D
Ce conteaza fata, ce ea nu are sentimente, nu are nevoi, nu trebuie sa fie ocrotita si sa se bucure de clipele frumoase? Nu ea are numai indatoriri.
O mare parte din vina o au si baietii, care nu isi asuma nici o responsabilitate. Pai daca stii cum e mama ta, nu incerci sa faci tot posibilul pt a proteja partenera si cand cele doua sunt sub acelasi acoperis incerci sa fi activ, sa observi ce o deranjeaza pe mama ta si sa contracarezi.

De pus masa, strans, spalat si alte cele nu poti sa ai pretentia de la o persoana care e pt prima oara in casa ta sa le faca, poate fata e educata si stie ce se permite la prima vizita si ce nu.
Nu mai continui ca poate iar sperii soacrele si nu mai intra pe aici:-$

Maria_P
23.11.2011, 18:27:14

Eu nu imi permit sa merg in vizita ca niste persoane pe care urmeaza sa le cunosc sau pe care nu le stiu foarte bine si sa ma apuc sa cotrobai si sa fac curat printre lucruri.
Cand m-am familiarizat cu socrii si eu am pus/strans masa, spalat vasele chiar si dupa petrecerea data de actuala cumnata la care nu participasem. Am fost atenta la zilele or de nastere si la ce isi doresc si nu am stat cu mainile in san, atunci cand au avut probleme de sanatate am last totul si am fost prezenta. Am si am avut grija de baiatul lor si am facut tot posibilul pt a evolua profesional si nu numai.
Rezultatul, in viziunea soacrei mele, nu am facut nimic; stie doar sa se bage in familia noastra si sa provoace certuri; sa ma denigreze si lista poate continua.

sumo1234
23.11.2011, 18:54:55
=))=))=)) Probabil ca aia acida de care a amintit Elixir eram eu, si da probabil ca am fost dar strict la ce a scris ea. Probabil ca al doilea post a fost scris la cald, fara a reflecta la trairile care o mistuiau si la trecutul ei cu soacra care nu fusese roz (din ce imi aduc aminte). Reactiile celor care au scris mi se par justificate, mai ales ca pe topicul acela miresicile discuta despre relatiile anormale cu socrii si isi doresc ca in viitor sa se intample minunea si sa se normalizeze totul.
Sincer cand cineva prin ce a scris se identifica cu soacra pe care o deti ce reactie sa ai. Credeam ca daca a scris acolo a realizat ca e ceva in neregula cu atitudinea ei fata de relatia, si prietena fiului si vrea sa corecteze ceva.

Si revenind la topic parerea mea, acum, e ca noi gresim si pana la urma ne meritam soarta. De ce spun asta, pt ca noi lasam garda jos si acceptam sa ne umilim pt a intra pe sub pielea soacrei.
Pana la urma soacra e mama prietenului/sotului, nu e Dumnezeu sa faci matanii in fata ei. Nu vad ca o persoana de sex masculin se da peste cap pt a intra pe sub pielea mamei fetei cu care are o relatie.
Si soacra de pe aici ca probabil majoritatea mamelor de baieti au pretenti de la fete sa nu il raneasca pe baietel, sa stranga/aseze masa, sa se dea de trei ori peste cap pt a il face pe baiat fericit si pe dansele linistie si multumite:D
Ce conteaza fata, ce ea nu are sentimente, nu are nevoi, nu trebuie sa fie ocrotita si sa se bucure de clipele frumoase? Nu ea are numai indatoriri.
(1)O mare parte din vina o au si baietii, care nu isi asuma nici o responsabilitate. Pai daca stii cum e mama ta, nu incerci sa faci tot posibilul pt a proteja partenera si cand cele doua sunt sub acelasi acoperis incerci sa fi activ, sa observi ce o deranjeaza pe mama ta si sa contracarezi.

(2)De pus masa, strans, spalat si alte cele nu poti sa ai pretentia de la o persoana care e pt prima oara in casa ta sa le faca, poate fata e educata si stie ce se permite la prima vizita si ce nu.
Nu mai continui ca poate iar sperii soacrele si nu mai intra pe aici:-$
1. Eu sunt de acord cu tine, ca si baietii au o parte din vina, decat ca e o chestie tare sensibiloasa: ei sunt obisnuiti cu mamele lor, le cunosc etc. Decat ca in clipa in care ala-i vine cu o femeie pe care i-o prezinta ca fiind prietena oficiala, posibila viitoare nevasta, dintr-o data mamele devin alte fiinte. Cand spun asta, ma gandesc la formalitati, "eticheta". Adica dintr-o data, mama, care-i familiara, intima etc, etc, are o fata la care nici nu ma asteptam, pe care nu o cunosc: doreste sa devenim formali, ceremoniosi, oficiali, sa ne purtam "cu manusi", sa aratam cate de bine crescuti si educati suntem noi la noi in neam (si asta-i o chestie relativa, dupa cum il taie capul pe fiecare, si in functie de ceea ce intelege fiecare prin "crestere aleasa", ca vezi bine ca fiecare isi scoate arsenalul la bataie cand vine vorba de o noua cunostinta). Daca mama nu spune ca in clipa in care fata calca pe "taram sfant", se asteapta la un anumit tip de comportament, baiatului nu o sa-i treaca prin cap in vecii vecilor ca ma-sa intentioneaza sa se poarte in alt fel decat de obicei, sa pozeze in regina etc, el se va purta in prezenta fetei care se afla in casa parinteasca la fel cum s-ar purta daca acea fata ar fi cel mai vechi prieten al lui din gradinita...
2. Si aici ai dreptate: pe de-o parte vrei sa vezi ce stie fata aia sa faca, dar se cade sa presteze treburi gospodaresti de la prima vizita?
Eu una nu mi-as permite in vecii vecilor sa pun mana sa fac ceva in casa altei femei, pentru ca eu stiu ca daca una ar veni in casa mea si s-ar apuca sa faca ceva as lua foc (nu stie ce si de unde sa ia, ceea ce presupune ca intai trebuie sa busluie nitel, apoi nu stie unde sa puna la loc: pune si ea dupa cum o duce capul, dupa cum face ea la ma-sa sau la ea acas', si pe mine m-ar scoate din minti sa-mi mut toate alea de colo colo, daca ea a pus aiurea). Pe urma, indiferent cine ar fi ala de-ti calca pragul, tu esti intai gazda si ala trebuie sa fie servit, e musafir... Asa vad eu lucrurile.
Eh, daca din "musafir" i se schimba statutul in "d-al casei", atunci, intr-adevar, ar fi normal sa se integreze in gospodaria respectiva si sa puna osul la treaba, si daca nu se simte singur, asteapta sa fie servit, se schimba treaba... dar altfel, de la prima intalnire nu tre' sa-i sari in cap ca-i nesimtit(a), lenesa(a) etc.
Am un exemplu cu un prieten de familie care aduce nimfutze acas' si le prezinta zeitatii supreme, si aia gaseste mereu ceva si stramba din nas... Ca una-i prea cocheta, ca are unghii lungi, ca nu a spalat vase... Wtf, te gospodaresti in prezenta unui musafir? Adica eu ma gandesc la mine: daca am musafiri, eu nu stau sa spal vase in prezenta lor, am vasele "calculate", pregatite, strang vaseele de pe masa, vin cu altele curate, nu stau sa spal tacamuri si vase in prezenta lor si daca nu se ofera sa ma ajute comentez ca-s prost-crescuti... Din politete se mai ofera cate unul, dar ce-am baut gaz: ala-i imbracat in tol festiv si eu sa-l las sa spele vase? Si eu, tot din politete, refuz... De ce as schimba mentalitatea asta cand vine vorba de o posibila viitoare nora, la prima ei vizita in casa mea?

poneyalma
23.11.2011, 19:03:53
Total de acord cu Sumo. Probabil asa am fost educata dar si pe mine m-ar scoate din pepeni sa vina cineva acasa la mine si sa se appuce sa-mi caute prin farfurii sau sa spele vasele in care s-a mancat. N-as interpreta-o deloc ca un gest de politete ci din contra.
Asa cum spunea cineva mai sus, probabil ca tine si de chimia care se stabileste intre soacra si nora - unele soacre apreciaza ca nora (viitoare) vine prima data in casa la ea si se apuca s-o ajute cu pusul/stransul mesei, altele nu apreciaza. Eiiiiii, eu ca viitoare soacra (de-o fi sa fiu vreodata) n-o sa apreciez gestul norei de a-mi cotrobai prin vase.

butterflygirl
23.11.2011, 22:30:04
Total de acord cu Sumo. Probabil asa am fost educata dar si pe mine m-ar scoate din pepeni sa vina cineva acasa la mine si sa se appuce sa-mi caute prin farfurii sau sa spele vasele in care s-a mancat. N-as interpreta-o deloc ca un gest de politete ci din contra.
Asa cum spunea cineva mai sus, probabil ca tine si de chimia care se stabileste intre soacra si nora - unele soacre apreciaza ca nora (viitoare) vine prima data in casa la ea si se apuca s-o ajute cu pusul/stransul mesei, altele nu apreciaza. Eiiiiii, eu ca viitoare soacra (de-o fi sa fiu vreodata) n-o sa apreciez gestul norei de a-mi cotrobai prin vase.

nici mie nu imi place sa umble cineva in bucataria mea :D
mama a plecat din tara cand am treminat eu liceul si am ramas cu tata si fratele mai mic.am adaptat casa si in special bucataria dupa dorintele mele.cand venea mama in concendiu nu o lasam sa umble in dulapuri pt ca ea avea alte tabieturi si nu vroiam sa imi "deranjeze" lucrurile.in schimb,cand merg la bunica mea preferata la tara ma apuc sa fac ordine in sertare,dulapuri si ii explic apoi ce si unde am pus (toate astea le fac pt ca o iubesc foarte mult si pt ca stiu ca ea uita unde pune lucrurile,asa ca atunci cand are nevoie de ceva ma suna sa ma intrebe si stiu ce sa ii spun pt ca eu le-am asezat).ideea e ca ea sta la 300 si ceva de km distanta si nu pot merge lunar in vizita.
pe partea cealalata,in povestea cu soacra mea altfel sta treaba..la inceputul relatiei cu sotul meu,cand mergeam in vizita nu stateam foarte mult,dar al meu este foarte mancacios si aproape de fiecare data il prindeam inainte de masa.eu personal nu manac la multe persoane in casa :"> ,asa ca o tot refuzam pe soacra mea pana s-a suparat, asa ca mi-am facut curaj si am inceput sa manac din cand in cand. nu am strans masa mult timp pt ca o facea al meu,iar vasele nu le-as fi spalat oricum :P (mi se pare foarte aiuria sa speli vasele in casa altcuiva) .in fine,au fost cateva zile cand am fost la ei acasa si la domnul sot nu ii placea mancarea din frigider si pt ca soacra mea nu era acasa m-a rugat pe mine sa gatesc ceva.am facut-o impreuna,dar el a scos vasele si ingredientele.i-am spus clar ca nu imi permit nici macar sa deschid frigiderul,chiar daca eram doar noi 2 si nu ma vedeau parintii lui .
in concluzie "ce tie nu iti place,altuia nu-i face" :P .daca nu vreau pe nimeni in bucatarie,nici eu nu ma bag in "treburile" altora

catalina_oana
24.11.2011, 13:09:29
se pare ca eu am declansat chestia cu "ce se cade sa faca o viitoare nora prima data in casa la soacra".
Fetelor eu am spus ca am spalat vasele si le-am pus la loc (adica pe uscatorul de vase, adica fix acolo unde le-ar fi pus si ea ca d-aia e uscatorul pus pe chiuveta). In rest, sa ajuti la stransul mesei adica sa-i duci femeii farfuriile murdare la bucatarie mie nu mi se pare ceva asa de deplasat chiar si la prima vizita. Si eu apreciez cand cineva ma ajuta sa strang masa ca musafir la mine in casa fiind. Asa am si eu ocazia sa nu lipsesc atat de mult din sufragerie.

crisdk
25.11.2011, 23:14:57
1. Eu sunt de acord cu tine, ca si baietii au o parte din vina, decat ca e o chestie tare sensibiloasa: ei sunt obisnuiti cu mamele lor, le cunosc etc. Decat ca in clipa in care ala-i vine cu o femeie pe care i-o prezinta ca fiind prietena oficiala, posibila viitoare nevasta, dintr-o data mamele devin alte fiinte. Cand spun asta, ma gandesc la formalitati, "eticheta". Adica dintr-o data, mama, care-i familiara, intima etc, etc, are o fata la care nici nu ma asteptam, pe care nu o cunosc: doreste sa devenim formali, ceremoniosi, oficiali, sa ne purtam "cu manusi", sa aratam cate de bine crescuti si educati suntem noi la noi in neam (si asta-i o chestie relativa, dupa cum il taie capul pe fiecare, si in functie de ceea ce intelege fiecare prin "crestere aleasa", ca vezi bine ca fiecare isi scoate arsenalul la bataie cand vine vorba de o noua cunostinta). Daca mama nu spune ca in clipa in care fata calca pe "taram sfant", se asteapta la un anumit tip de comportament, baiatului nu o sa-i treaca prin cap in vecii vecilor ca ma-sa intentioneaza sa se poarte in alt fel decat de obicei, sa pozeze in regina etc, el se va purta in prezenta fetei care se afla in casa parinteasca la fel cum s-ar purta daca acea fata ar fi cel mai vechi prieten al lui din gradinita...
2. Si aici ai dreptate: pe de-o parte vrei sa vezi ce stie fata aia sa faca, dar se cade sa presteze treburi gospodaresti de la prima vizita?
Eu una nu mi-as permite in vecii vecilor sa pun mana sa fac ceva in casa altei femei, pentru ca eu stiu ca daca una ar veni in casa mea si s-ar apuca sa faca ceva as lua foc (nu stie ce si de unde sa ia, ceea ce presupune ca intai trebuie sa busluie nitel, apoi nu stie unde sa puna la loc: pune si ea dupa cum o duce capul, dupa cum face ea la ma-sa sau la ea acas', si pe mine m-ar scoate din minti sa-mi mut toate alea de colo colo, daca ea a pus aiurea). Pe urma, indiferent cine ar fi ala de-ti calca pragul, tu esti intai gazda si ala trebuie sa fie servit, e musafir... Asa vad eu lucrurile.
Eh, daca din "musafir" i se schimba statutul in "d-al casei", atunci, intr-adevar, ar fi normal sa se integreze in gospodaria respectiva si sa puna osul la treaba, si daca nu se simte singur, asteapta sa fie servit, se schimba treaba... dar altfel, de la prima intalnire nu tre' sa-i sari in cap ca-i nesimtit(a), lenesa(a) etc.
Am un exemplu cu un prieten de familie care aduce nimfutze acas' si le prezinta zeitatii supreme, si aia gaseste mereu ceva si stramba din nas... Ca una-i prea cocheta, ca are unghii lungi, ca nu a spalat vase... Wtf, te gospodaresti in prezenta unui musafir? Adica eu ma gandesc la mine: daca am musafiri, eu nu stau sa spal vase in prezenta lor, am vasele "calculate", pregatite, strang vaseele de pe masa, vin cu altele curate, nu stau sa spal tacamuri si vase in prezenta lor si daca nu se ofera sa ma ajute comentez ca-s prost-crescuti... Din politete se mai ofera cate unul, dar ce-am baut gaz: ala-i imbracat in tol festiv si eu sa-l las sa spele vase? Si eu, tot din politete, refuz... De ce as schimba mentalitatea asta cand vine vorba de o posibila viitoare nora, la prima ei vizita in casa mea?
sunt de acord cu tine si cu maria. dar sa va povestesc cum am procedat eu, dar si soacra mea ;;).
eu cand am inceput sa merg la al meu acasa intram, o salutam pe mama lui, daca era acasa ;-) si apoi mergeam cu al meu in camera lui si ne vedeam de ale noastre. apoi, cand am mancat prima data la el, nu a fost o masa festiva, ci una obisnuita, asa ca am mancat in bucatarie, ca acolo obisnuia el sa manance. mama lui ne-a pus in farfurii si s-a dus in treaba ei, ca ea mancase deja. asa ca, atunci cand am terminat de mancat l-am intrebat pe al meu daca sa spal vasele, le-am spalat si le-am pus la scurs pe suportul de vase.
cand am devenit mai familiare(adica dupa vreun an de la prima vizita) si mancam toti 3 impreuna, am vrut eu sa spal vasele. data urmatoare nu m-a mai lasat soacra, ca foloseam prea multa apa calda(ea e mai econoama, asa), dar mi-a zis-o in gluma, bland, nu ca si repros(eu sunt de parere ca tonul face muzicaL-)). si de atunci nu am mai spalat vase in casa la soacra mea cat era ea acasa. dar la strans masa am pus mana mereu.
curatenie soacra mea isi facea mai mereu in lipsa noastra. cred ca in 8 ani a ajutat-o de 2 sau 3 ori, desi de 5 ani stam cate 3-4 saptamani pe an la ea. bine, ca al meu a stiut mereu drumul spre cosul de rufe murdare sau unde sa isi puna hainele curate, si eu la fel ;)).
si eu raman la o parere pe care o am de mult: parintii ar trebui mai intai sa se uite la copiii lor si apoi la consortii acestora, caci la ei ar trebui sa stie cel mai bine ce e in ordine si ce nu, caci ei i-au indrumat timp de 18 ani. si daca nu sunt multumiti de comportamentul lor asta e doar din cauza lor. si sa-si aduca mereu aminte ca au discernamant si isi iau propriile decizii, iar daca ei cred ca se lasa influentati de alte persoane inseamana ca tot ei, ca parinti, au gresit cu ceva in educatia propriilor copii, si nimeni altcineva :-B.
si ca o concluzie care, cred eu, ii va ajuta si pe parinti si pe copii, ar trebui sa nu avem nici un fel de asteptari unii de la altii, sa ne ''luam'' asa cum suntem si sa fim constienti ca niciunii nu putem face educatie cu ceilalti. educatia se da de catre parinti propriilor copii in primii 18 ani de viata. foarte putini/e gineri/nurori vor accepta vreun fel de ''educatie'' din partea altora decat proprii parinti, cu atat mai putin invers, ba chiar f putini parinti pot accepta vreo urma de indrumare chiar si de la proprii copii.
multa intelepciune va doresc tuturor >:D<

Iulia_
27.11.2011, 11:55:52
Cred ca depinde de la soacra la soacra. A mea s-a suparat foarte tare cand n-am spalat vasele, si nu eram inca de-a casei. De atunci le spal mereu cand sunt in vizita la ea. Si la inceput le-as fi spalat, dar se grabea al meu sa plecam nu stiu unde si mi-a spus sa le las acolo, ca maica-sa mereu asa ii spune. :))

Gina_Laudatu
27.11.2011, 12:58:29
Buna fetelor!Eu sunt soacra de pe topicul miresicilor din Ploiesti.Le salut si le doresc multa fericire si sa le traiasca bebeii.Acum sunt de doua ori soacra.Vara asta s-a insurat si baiatul cel mare,si astept in curand si un nepotel sau o nepotica de la el.Eu nu am ce sa le reprosez nurorilor mele,le iubesc si le respect ca pe copiii mei.Nu stau cu mine ,au casele lor ,viata lor,daca pot si vor ii ajut .Nu stau si nu voi sta niciodata cu lupa sa le urmaresc ce fac in casele lor,daca baietii mei sunt spalati,calcati,mancati .Se vede pe fetele baietilor ca sunt fericiti .Este treaba lor cu isi traiesc viata.Noi ne vizitam sau vorbim la telefon foarte des.FETELE NOASTRE ne respecta si tin la mine si la sotul meu.Cu cuscrii nostri tinem legatura si ne intelegem foarte bine .Ele sunt la inceput de drum in viata de cuplu,dar se straduiesc sa vie bine cu ajutorul nostru ,al socrilor sau al parintilor lor.Eu stiu ce inseamna sa ai o soacra acra si nemultumuta care iti scoate ochii tot timpu.Mai am de tras cu soacra-mea si acum ,ca la anii care-i are gura tot ii merge.Asa ca sa le dea Dumnezeu nurorilor mele sanatate ,fericire ,rabdare,voie buna , spor in casa,copii frumosi si sanatosi,soti care sa le iubeasca si sa le pretuiasca !Dragele mele soacre sau viitoare soacre ,lasati copiii sa-si faca viata asa cum considera ei ca este bine !

Piciorus
29.11.2011, 16:53:11
Gina, te felicit ca ai avut sansa sa scrii asemenea mesaj!

Si te mai felicit ca ai avut puterea sa iti lauzi nurorile. Pe de alta parte, si ele sunt probabil fete deosebite, pentru ca altfel nu v-ati intelege atat de bine, oricat de frumos te-ai purta tu cu ele.

Va doresc viata lunga si frumoasa in Familie si sa va bucurati de toate momentele si de nepoteii care vor veni!

CONT_INCHIS_40297
29.11.2011, 23:25:00
Buna fetelor!Eu sunt soacra de pe topicul miresicilor din Ploiesti.Le salut si le doresc multa fericire si sa le traiasca bebeii.Acum sunt de doua ori soacra.Vara asta s-a insurat si baiatul cel mare,si astept in curand si un nepotel sau o nepotica de la el.Eu nu am ce sa le reprosez nurorilor mele,le iubesc si le respect ca pe copiii mei.Nu stau cu mine ,au casele lor ,viata lor,daca pot si vor ii ajut .Nu stau si nu voi sta niciodata cu lupa sa le urmaresc ce fac in casele lor,daca baietii mei sunt spalati,calcati,mancati .Se vede pe fetele baietilor ca sunt fericiti .Este treaba lor cu isi traiesc viata.Noi ne vizitam sau vorbim la telefon foarte des.FETELE NOASTRE ne respecta si tin la mine si la sotul meu.Cu cuscrii nostri tinem legatura si ne intelegem foarte bine .Ele sunt la inceput de drum in viata de cuplu,dar se straduiesc sa vie bine cu ajutorul nostru ,al socrilor sau al parintilor lor.Eu stiu ce inseamna sa ai o soacra acra si nemultumuta care iti scoate ochii tot timpu.Mai am de tras cu soacra-mea si acum ,ca la anii care-i are gura tot ii merge.Asa ca sa le dea Dumnezeu nurorilor mele sanatate ,fericire ,rabdare,voie buna , spor in casa,copii frumosi si sanatosi,soti care sa le iubeasca si sa le pretuiasca !Dragele mele soacre sau viitoare soacre ,lasati copiii sa-si faca viata asa cum considera ei ca este bine !
Asa mai zic si eu soacra...felicitari dna Gina! sa o tineti tot asa, pentru ca toti or sa fie multumiti si fericiti!

maria.postolache
02.12.2011, 18:25:41
Cred ca depinde de la soacra la soacra. A mea s-a suparat foarte tare cand n-am spalat vasele, si nu eram inca de-a casei. De atunci le spal mereu cand sunt in vizita la ea. Si la inceput le-as fi spalat, dar se grabea al meu sa plecam nu stiu unde si mi-a spus sa le las acolo, ca maica-sa mereu asa ii spune. :))

Nu mi se pare normal sa se supere pe tine din moment ce al ei fiu ti-a spus ca asa e regula.. la o adica se putea supara pe el... dar in fine... Daca de fiecare data cand vine in casa ta isi spala si ea farfuria din care mananca sau paharul din care bea, atunci e de apreciat ca e corecta macar si se supune propriilor reguli.. daca nu...

maria.postolache
02.12.2011, 18:33:42

Si eu vreau sa imi exprim respectul pentru modul tau de a gandi... Si chiar sper ca fetele te apreciaza asa cum esti, si daca nu.. da-le link-ul de la topicul cu soacrele acre sa vada alternativa...

andrea85
02.12.2011, 18:53:58

Asta da soacra...un big like din partea mea! ;;) o:-)

Gina_Laudatu
03.12.2011, 09:23:37
E o mare aberatie ca soacra sa se supere ca nu spala nora vasele ,cand vin copiii la ea la masa!!??La mine acasa am impus o asa zisa regula : vasele mi le spal singura ,atunci sau dupa ce au plecat copiii.Ele la inceput m-au intrebat daca am nevoie de ajutor la pus sau la strans masa si spalat vese,dar le-am spus sa stea linistite sa se relaxeze ca ele au servici poate sunt si obosite si ca EU le-am invitat la masa,iar pentru 6 persoane nu este un efort asa de mare sa fac eu tot ,ca nu am decat 49 de ani si sunt casnica.Cand mergem noi la ele la masa atunci ele se ocupa de tot cu toate ca mai ajutam si eu cu cuscra cand este nevoie.Daca nu sunt acasa si vin pe la noi si vor sa manance isi aleg ce vor din frigider isi pun sa manance ,strang masa si daca vor sa spele vasele bine ,daca nu ,nu.Nu e o tragedie ,eu ma bucur ca au mancat. Daca o soacra nu se intelege cu nora, cel mai mult are de suferit baiatul,este pus intre ciocan si nicovala.Viata e atat de scurta ,nu e pacat sa ne suparam si sa ne consumam,nu mai bine sa ne bucuram si sa ne veselim !

andrea85
03.12.2011, 10:10:27
E o mare aberatie ca soacra sa se supere ca nu spala nora vasele ,cand vin copiii la ea la masa!!??La mine acasa am impus o asa zisa regula : vasele mi le spal singura ,atunci sau dupa ce au plecat copiii.Ele la inceput m-au intrebat daca am nevoie de ajutor la pus sau la strans masa si spalat vese,dar le-am spus sa stea linistite sa se relaxeze ca ele au servici poate sunt si obosite si ca EU le-am invitat la masa,iar pentru 6 persoane nu este un efort asa de mare sa fac eu tot ,ca nu am decat 49 de ani si sunt casnica.Cand mergem noi la ele la masa atunci ele se ocupa de tot cu toate ca mai ajutam si eu cu cuscra cand este nevoie.Daca nu sunt acasa si vin pe la noi si vor sa manance isi aleg ce vor din frigider isi pun sa manance ,strang masa si daca vor sa spele vasele bine ,daca nu ,nu.Nu e o tragedie ,eu ma bucur ca au mancat. Daca o soacra nu se intelege cu nora, cel mai mult are de suferit baiatul,este pus intre ciocan si nicovala.Viata e atat de scurta ,nu e pacat sa ne suparam si sa ne consumam,nu mai bine sa ne bucuram si sa ne veselim !

Vai ce-mi place modul asta de a gandi...bravo, bine ar fi sa avem toate astfel de soacre. :D :-$

Piciorus
03.12.2011, 10:13:56
Asa este, viata e scurta si e tare pacat sa o irosim cu prostii!

Gina, ai dreptate si e foarte frumos ce faci cu nurorile tale!

Insa, in cazul in care se locuieste impreuna, eu zic ca nu trebuie sa condamnam nici soacrele care ar accepta un mic ajutor la spalatul vaselor. Exista femei care au nurori si chiar nepoti mari si care inca lucreaza ...si aceste doamne numai de vasele familiei nu mai au ele chef in putinul lor timp liber.

Sunt de acord ca unui musafir nu trebuie sa-i ceri sa spele vase sau sa-l lasi sa se atinga de ele, sub nici o forma!, e un lucru care imi displace total, dar lucrurile se schimba daca nora si fiul stau in aceeasi casa cu soacra. Fiecare trebuie sa spele si sa faca ordine in urma sa, indiferent ce face. Nu e nimeni obligat sa mature si sa stranga in urma ta, si nu e nici frumos!

De-aceea e ideal ca tinerii sa stea separat, in casuta lor, si sa-si faca legile dupa dorintele lor.
Vor sa spele vasele mereu, o vor face...vor sa stea cu ele pana in tavan zile in sir?...problema lor!

Fiindca tot discutam de asa ceva, eu as da un sfat. Exista un lucru care le-ar simplifica enorm viata si care nu ar mai trebui sa lipseasca dintr-o casa.

Fetelor, cumparati-va o masina de spalat vase!!!

Nu va mai distrugeti nici mainile si manichiura si nu mai pierdeti nici timp! Raman astfel ore bune pe care le puteti savura cu familia in liniste si pace si in care va puteti bucura de plimbari, natura, citit etc.

Masina de spalat vase (alaturi de cea de spalat rufe) cred ca e una dintre cele mai bune inventii aparute vreodata in favoarea femeilor!!

Daca va raman bani de la nunta, investiti si intr-un astfel de obiect, pe termen lung va va oferi numai lucruri bune!

Gina, ce soacra tanara esti!
Pot sa te intreb ceva?

Daca imi aduc bine aminte (nu am mai recitit), spuneai ca tu ai avut si inca ai probleme cu soacra ta. Te-a ajutat asta sa fii altfel cu nurorile tale sau asa esti tu ?

miresica_ro
03.12.2011, 11:11:45
Foarte frumos! Asa o soacra mai rar.

andrada85
03.12.2011, 13:58:09
Foarte frumos! Asa o soacra mai rar.

Din fericire eu am asa o soacra! Nu m-a lasat sa fac nimic cand eram in vizita la ea. O vedeam fericita ca poate sa ne serveasca, pe mine si pe fiul ei, si se vedea pe fata ei ca o face din placere. Poate si din cauza ca ea nu s-a inteles si nici nu cred ca se va intelege cu soacra ei si cred ca nu vrea ca si noi nurorile ei sa patim ca ea. De cumnata mea nu este ea prea multumita dar ce apreciez e ca ea ca soacra incearca sa-i intre pe sub piele la nora iar cea care se opune este nora care e de parere ca ea tot timpul are dreptate.
Lucreaza in afara tarii sa ofere copiilor ceea ce nu a putut oferi cand era in tara si cand a implinit 50 de ani era in strainatate iar la o sapt era in tara pt nunta noastra.Am cumparat un tort am pus 2 lumanari pe el cu 50 si l-am purtat 160 km cu trenul sa-l pot darui, sotul nu era de acord nu stiu din ce cauza, dar cand m-a vazut ca mi-am dus planul pana la capat era in culmea fericirii. Nu va pot descrie in cuvinte lacrimile de fericire de pe fata ei.
Si ceea ce-mi place cel mai mult la ea este ca nu are pretentia sa-i zicem mama. A inteles ca mama nu ne poate fi decat una si vrea sa-i zicem ei mama cand simtim noi ca este momentul.

Piciorus
03.12.2011, 14:11:35
Fiindca a adus vorba Andrada...

Cum vi s-ar parea ca nurorile sa li se adreseze pe numele mic soacrelor si sa le tutuiasca?

Si nu numai pe ele, ci si pe socri, si nu numai nurorile sa faca asta, ci si ginerii.

Oare acest lucru ar diminua respectul copiilor pentru parintii lor sau, dimpotriva, ar apropia familiile?!?

oany82
03.12.2011, 14:25:20

Cum vi s-ar parea ca nurorile sa li se adreseze pe numele mic soacrelor si sa le tutuiasca?

Si nu numai pe ele, ci si pe socri, si nu numai nurorile sa faca asta, ci si ginerii.

Oare acest lucru ar diminua respectul copiilor pentru parintii lor sau, dimpotriva, ar apropia familiile?!?
Sotul meu exact asa face, la cererea mamei mele, si au o relatie super.In schimb socrii mei au pretentia sa le spun mama si tata (dar nu o fac:-$),iar cand au auzit cum se adreseaza fiul lor mamei mele au spus ca e rusinos,ca daca il aud cei din jur...

Piciorus
03.12.2011, 14:31:46
Sotul meu exact asa face, la cererea mamei mele, si au o relatie super.In schimb socrii mei au pretentia sa le spun mama si tata (dar nu o fac:-$),iar cand au auzit cum se adreseaza fiul lor mamei mele au spus ca e rusinos,ca daca il aud cei din jur...

Oana, lucrul asta i-a apropiat mai mult pe mama si sotul tau? Sau tocmai pentru ca erau deja asa, mama ta i-a cerut s-o tutuiasca ?!...

In privinta socrilor tai, hai, inteleg sa nu le convina sa le spui pe nume, dar sa aiba pretentia sa le zici ”mama” si „tata”...e prea mult, zic eu. Doar daca simte din inima o fata, ar trebui sa spuna...Altfel, daca e fortata, ii provoaca rau in suflet.

maria.postolache
03.12.2011, 19:13:16
Daca totul s-ar reduce la spalatul vaselor ar fi o viata foarte frumoasa pentru nurori cred... Eu stiu ca m-as fi oferit sa-i spal vasele lui soacra-mea pe viata daca asta ar fi ajutat-o sa faca macar un efort de a ma privi ptr persoana care sunt... Nu sunt perfecta, stiu care-mi sunt calitatile, si imi stiu defectele.. si tot ce mi-am dorit vreodata de la ea a fost sa ma priveasca ca pe o persoana, nu ca pe un inamic care are NUMAI defecte, si care ii fura copilasul (de 30 de ani) ... Eu sunt departe de familia mea, l-am cunoscut pe sotul meu la facultate, si am ramas aici, cu el... Imi vad familia o data pe an... atat.. si mi-as fi dorit foarte mult sa fiu primita si sa fac parte din familia lui, ptr ca este greu sa fii singur si persoanele pe care incerci sa le faci sa te accepte sa te atace pe toate caile... Scriu asta si pentru soacrele care poate intra totusi si citesc aici... Sunt convinsa ca prietenele/ sotiile baietilor dumneavoastra au si defecte, este normal si firesc, dar ganditi-va inainte sa le judecati doar ptr ele ... ca au totusi si calitati, si plus ca ele tin sau va iubesc baiatul... in momentul in care le tratati ca pe un dusman , marea majoritate vor deveni defensive la un moment dat, ptr ca nimanui nu ii place sa fie atacat.. si de acolo pornesc problemele si e f greu sa mai stergi cu buretele ... eu personal dupa 3 ani in care am tinut nasul cat mai jos... am spus gata.. pana aici.. Acum poate sa stea si in cap soacra-mea... eu nu mai las garda jos orice ar fi, ptr ca m-a lovit de prea multe ori sub centura , iar ce e mai trist este ca face pasi spre reconciliere... cred ca ii pare rau acum, dar ptr mine e pur si simplu prea tarziu... o respect ptr ca e mama sotului meu, este binevenita la mine in casa si daca ne invita la ea mergem... Dar lucrurile se opresc aici...

andrea85
03.12.2011, 19:40:08

La noi, parintii au fost cei care au venit cu aceasta propunere si fara nicio retinere sau jena, noi am inceput sa le spunem pe nume dupa nunta.

olgutza26
03.12.2011, 21:58:54

este un topic intreg pe tematica asta:

http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=683

eu una am considerat intotdeauna ca nu felul in care i te adresezi unei persoane denota respectul tau, ci felul in care te comporti.

oany82
04.12.2011, 09:10:14
Oana, lucrul asta i-a apropiat mai mult pe mama si sotul tau? Sau tocmai pentru ca erau deja asa, mama ta i-a cerut s-o tutuiasca ?!...

In privinta socrilor tai, hai, inteleg sa nu le convina sa le spui pe nume, dar sa aiba pretentia sa le zici ”mama” si „tata”...e prea mult, zic eu. Doar daca simte din inima o fata, ar trebui sa spuna...Altfel, daca e fortata, ii provoaca rau in suflet.
S-au inteles bine de la inceput, dar faptul ca o tutuieste i-a apropiat mai mult.Mama mea mi-a zis ca il vede tot ca pe copilul ei inca dinainte de ne muta impreuna (stam cu mama mea).Mentionez ca si cu cumnata mea(sotia fratelui meu) se intelege super, i-a spus si ei sa o tutuiasca si sa-i zica cum vrea cumnata. De zis ii zice mama dar ii e rusine sa o tutuiasca.

De socrii ce sa zic... sunt in asentimentul tau.Pentru mine "tata" e numai unul, tatal meu pe care l-am pierdut acum multi ani si de care eram foarte apropiata.Socrul mi-a facut prea multe lucruri urate in 10 ani de zile ca are noroc ca ii dau buna ziua si il las sa-si vada nepoata:(

Piciorus
05.12.2011, 20:43:31
Olguta, multumesc pentru topic, o sa-l rasfoiesc.

Maria, am citit cu tristete mesajul tau. Asa cum esti tu, departe de familia ta, socrii tai ar fi trebuit sa-ti suplineasca parintii si sa te faca sa nu te mai simti singura.

Andreea, foarte frumos din partea parintilor vostri. Desi, cred ca nu inseamna ca cei care vor sa pastreze aceasta distanta, nu-si pot iubi sau ajuta copiii la fel de mult.

Oany, esti o norocoasa ca mama ta iti iubeste sotul. Oricata dragoste ar fi intre cei doi parteneri, daca familiile se opun sau pun piedici, pana la urma se creeaza o ruptura, pentru ca obosesti sa mai lupti. In plus, orice suparare provoaca o rana in suflet, iar unele rani nu se mai pot vindeca niciodata.