PDA

Versiunea completa : Cand NU se fac nunti in 2013

MissSwan
03.12.2011, 20:45:58
Postul Sf. Petru si Pavel nu are o durata fixa, variaza de la an la an in functie de data in care pica Invierea. Este intr-adevar o greseala de tipar in calendarul ortodox de pe crez.ro pe 2013. Figureaza ca postul ar fi intre 24 mai si 28 iunie, cand de fapt corect este intre 24 si 28 iunie, deoarece Invierea pica f tarziu in 2013, si anume pe 5 mai. Deci, cele care vreti pe 1 iunie puteti sta linistite. :)

Datele corecte in care nu se fac nunti in 2013 ar fi:

Nu se fac nunşi

In toate zilele de post de peste an
In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor (2 februarie, 22-23 iunie, 29 iunie, 7-8 septembrie, 14 septembrie)
In saptamana lasatului de carne (11-17 martie 2013)
In Postul Sfintelor Pasti (18 martie - 04 mai 2013)
In Saptamana Luminata (5-11 mai 2013)
In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (24-28 iunie 2013)
In Postul Adormirii Maicii Domnului (1-14 august)
In Postul Nasterii Domnului (14 noiembrie - 24 decembrie)
De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului (25 decembrie - 6 ianuarie)

blue_kiky
03.02.2012, 17:24:03
Postul Sf. Petru si Pavel nu are o durata fixa, variaza de la an la an in functie de data in care pica Invierea. Este intr-adevar o greseala de tipar in calendarul ortodox de pe crez.ro pe 2013. Figureaza ca postul ar fi intre 24 mai si 28 iunie, cand de fapt corect este intre 24 si 28 iunie, deoarece Invierea pica f tarziu in 2013, si anume pe 5 mai. Deci, cele care vreti pe 1 iunie puteti sta linistite. :)

Nu se fac nunşi

In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor (2 februarie, 22-23 iunie, 29 iunie, 7-8 septembrie, 14 septembrie)

am intrebat si eu la sala unde fac....de unde doamna de acolo a sunat un domn Parinte si a zis ca este adevarat ca din 24 mai pana in 28 iunie nu se fac nunti.
Singura sambata din mai este pe 18 cand mi-am pus si eu:D

MissSwan
03.02.2012, 17:40:40
am intrebat si eu la sala unde fac....de unde doamna de acolo a sunat un domn Parinte si a zis ca este adevarat ca din 24 mai pana in 28 iunie nu se fac nunti.
Singura sambata din mai este pe 18 cand mi-am pus si eu:D

Imposibil. Avand in vedere ca postul trebuie sa inceapa mereu DUPA prima Duminica dupa Rusalii, iar Rusaliile in 2013 pica pe 23 iunie. Teoretic n-ar fi trebuit sa fie deloc post in cazul asta, insa s-au pus macar cateva zile.

Spre deosebire de celelalte posturi, care au o durata fixa, Postul Sfintilor Petru si Pavel (http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/sfintii-apostoli-petru-pavel/sfintii-apostoli-petru-pavel-iconografie-70324.html) are o durata variabila de la an la an, deoarece inceputul lui (fixat aproximativ prin sec. VI) e in functie de data variabila a Invierii lui Hristos. Postul incepe luni, dupa Duminica Tuturor Sfintilor si tine pana in ziua de 29 iunie (inclusiv, daca aceasta sarbatoare cade miercurea sau vinerea, dezlegandu-se in acest caz numai la peste si untdelemn). Durata lui este deci mai lunga sau mai scurta, dupa cum Invierea din anul respectiv a cazut mai devreme sau mai tarziu. In chip normal (daca Invierea Domnului s-ar sarbatori in rastimpul indicat de regula consfintita la Sinodul I Ecumenic, adica intre 22 martie si 25 aprilie), ea variaza de la 8 zile (durata cea mai scurta, cand Invierea cade la 25 aprilie) pana la 42 de zile (durata cea mai lunga, cand Invierea cade la 22 martie). Dar in actuala situatie a Bisericii noastre (ca a tuturor Bisericilor ortodoxe care si-au indreptat calendarul, mentinand insa Pascalia stilului vechi, a calendarului neindreptat), Invierea fiind sarbatorita de fapt intre 4 aprilie si 8 mai, durata Postului Sfintilor Petru si Pavel (http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-sfintilor-petru-pavel-67087.html) se scurteaza, de la 28 de zile (durata cea mai lunga) pana la desfiintare (in anii in care Invierea cade dupa data de 1 mai). Asa s-a intamplat in anii 1945 si 1956 (Invierea la 6 mai), cand Sfantul Sinod a hotarat ca postul sa se tina in cele trei zile dinaintea sarbatorii Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( sarbatoarea cazand inaintea Duminicii Tuturor Sfintilor, in seara careia trebuia sa lasam sec). Aceeasi situatie am avut-o si in anul 1983 (Invierea la 8 mai), cand postul a fost numai de doua zile (27-28 iunie).

O regula simpla si practica spre a afla durata Postului Sfintilor Petru si Pavel (http://www.crestinortodox.ro/predici/predici-sarbatori/predica-sfintii-apostoli-petru-pavel-71651.html) din orice an este urmatoarea: cate zile sunt de la data Invierii (inclusiv) din anul respectiv pana la 3 mai (exclusiv), atatea zile tine postul. De exemplu, in anul 1982, cand Invierea s-a serbat la 18 aprilie, Postul Sfintilor Apostoli 15 zile (14-28 iunie). http://www.crestinortodox.ro/stiri/crestinortodox/astazi-incepe-postul-sfintilor-apostoli-petru-pavel-74266.html
Si calendarul - http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/?year=2013#luna6 - in dreptul datei de 25 iunie scrie ca atunci incepe postul.

lauramaria5
03.02.2012, 19:10:50
In luna iunie 2013 este post in zilele 24-28 .Atat.Stiu sigur pentru ca fratele meu are nunta pe 1 iunie 2013 si a intrebat la biserica care sunt zilele in care nu se fac nunti in iunie.

monasi86
04.02.2012, 00:25:05
Pe 25 mai scrie " 25 S † A treia aflare a Capului Sfantului Ioan Botezatorul" . Daca e cruce neagra se fac nunti?

MissSwan
04.02.2012, 00:57:20
Pe 25 mai scrie " 25 S † A treia aflare a Capului Sfantului Ioan Botezatorul" . Daca e cruce neagra se fac nunti?

Se fac nunti in orice zi care are cruce atata timp cat nu este crucea rosie intre doua paranteze.

blue_kiky
04.02.2012, 13:14:17
Imposibil. Avand in vedere ca postul trebuie sa inceapa mereu DUPA prima Duminica dupa Rusalii, iar Rusaliile in 2013 pica pe 23 iunie. Teoretic n-ar fi trebuit sa fie deloc post in cazul asta, insa s-au pus macar cateva zile.

http://www.crestinortodox.ro/stiri/crestinortodox/astazi-incepe-postul-sfintilor-apostoli-petru-pavel-74266.html
Si calendarul - http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/?year=2013#luna6 - in dreptul datei de 25 iunie scrie ca atunci incepe postul.

Eu zic doar ce mi s-a zis mie.....
oricum nu e problema pentru ca poti merge la preot si daca chiar e,iti da dezlegare

MissSwan
04.02.2012, 20:43:00
Eu zic doar ce mi s-a zis mie.....
oricum nu e problema pentru ca poti merge la preot si daca chiar e,iti da dezlegare

Nu iti da preotul dezlegare. Trebuie facuta cerere la Mitropolie, iar motivele trebuie sa fie foarte serioase, gen nu locuim in tara si putem veni doar atunci, etc. Altfel nu primesti aprobare. Iar in cazul in care o primesti, vine destul de tarziu. In orice caz, cel putin pt datele de care discutam noi (a doua jumatate a lui mai si prima jumatate a lui iunie) nu e problema pt ca nu este post atunci cu siguranta.

Like_a_butterfly
05.02.2012, 20:26:54
pana la urma se fac sau nu se fac? Eu m-am uitat pe site-uri si pe unele scrie 24 mai-28 iunie, pe unele 24-28 iunie. Pe calendare unde arata exact ce zile sunt sarbatori scrie pe 24 iunie lasatul secului pt post. Nu stiu ce sa mai cred.. Noi ne-am ales pe 1 iunie

MissSwan
05.02.2012, 20:37:57
pana la urma se fac sau nu se fac? Eu m-am uitat pe site-uri si pe unele scrie 24 mai-28 iunie, pe unele 24-28 iunie. Pe calendare unde arata exact ce zile sunt sarbatori scrie pe 24 iunie lasatul secului pt post. Nu stiu ce sa mai cred.. Noi ne-am ales pe 1 iunie

Am dezbatut si explicat foarte clar problema pe pagina anterioara. Mai clar de atat nu stiu daca se poate. ;)) Postul este doar intre 24 si 28 iunie. In concluzie: 1-2, 8-9, 15-16 si 30 iunie sunt OK pt nunti. La fel si 12, 18-19 si 25-26 mai.

Like_a_butterfly
05.02.2012, 20:40:31
pentru mine era clar pana m-a sunbat azi cineva si mi-a zis ca in perioada aia e post. Mi s-a urcat stomacul in gat, iti dai seama, mai ales ca noi am dat deja avans pt sala si muzica. Multu >:D< m-am mai linistit macar

MissSwan
05.02.2012, 20:42:08
pentru mine era clar pana m-a sunbat azi cineva si mi-a zis ca in perioada aia e post. Mi s-a urcat stomacul in gat, iti dai seama, mai ales ca noi am dat deja avans pt sala si muzica. Multu >:D< m-am mai linistit macar

E site-ul ala care a scris mai in loc de iunie, insa in rest toate informatiile se aliniaza si dupa explicatia pe care am citit-o despre cum se calculeaza postul Sf. Petru si Pavel in functie de data Invierii, mi-am dat seama ca este imposibil sa inceapa din mai.

Like_a_butterfly
05.02.2012, 20:59:19
pai au preluat mai multe site-uri si cand dai search pe google pe vreo 3 arata mai-iunie. Dar daca dai pe calendarul cu sarbatorile, arata exact de cand e lasatul secului. Am calculat si eu dupa cum ai spus si iese. S-a linistit si iubitul meu ca imi sarise deja in cap ca eu am ales data :-<

Biu
05.02.2012, 21:16:54
Nu iti da preotul dezlegare. Trebuie facuta cerere la Mitropolie, iar motivele trebuie sa fie foarte serioase, gen nu locuim in tara si putem veni doar atunci, etc. Altfel nu primesti aprobare. Iar in cazul in care o primesti, vine destul de tarziu. In orice caz, cel putin pt datele de care discutam noi (a doua jumatate a lui mai si prima jumatate a lui iunie) nu e problema pt ca nu este post atunci cu siguranta.

raspunsul il primesti in aceeasi zi ( noi l-am primit pe loc), si motivele nu trebuie sa fie "atat" de intemeiate. noi nu am avut motiv intemeiat deloc :-$

MissSwan
05.02.2012, 21:19:59
raspunsul il primesti in aceeasi zi ( noi l-am primit pe loc), si motivele nu trebuie sa fie "atat" de intemeiate. noi nu am avut motiv intemeiat deloc :-$

Inseamna ca s-or mai fi deschis la minte. :)) Sau poate difera de la oras la oras, in functie de "conducere". Din pacate, eu am auzit numai pareri negative.

Biu
05.02.2012, 21:23:40
Inseamna ca s-or mai fi deschis la minte. :)) Sau poate difera de la oras la oras, in functie de "conducere". Din pacate, eu am auzit numai pareri negative.

posibil sa depinda si de "seful" din zona. de ex la noi "seful" vechi nu avea probleme cu nuntile in aer liber, cel nou are. deci e la noroc. si oricum, se fac in continuare si nunti in aer liber, doar ca a crescut "tariful". c'e la vie...

mada.cara
05.02.2012, 21:26:32
Am fost la Biserica saptamana trecuta ca sa o rezervam (am platit deja avansul) pentru 2013... 8 IUNIE. Asa ca fetelor stati linistite si ignorati site-urile sau persoanele care zic ca tine de pe 24 mai-28 iunie... a fost o greseala de tipar si atat.

Spor la miresit :*

maria.b
04.04.2012, 21:11:50
M-am interesat si eu astazi la Arhiepiscopia Tomisului ( in Cta) si intr-adevar este o greseala cu calendarul legat de postul Sf Apostoli Petru si Pavel. Asa ca puteti sta linistite, se fac nunti de pe 18 mai pana pe 26 iunie ( cand incepe postul).

irina.paun
26.04.2012, 21:56:41

Nu se fac nunşi

super, vara e cel mai fain oricum;-)

o-tina
03.05.2012, 10:06:46

Nu se fac nunşi

Buna fetelor,

Am o mica nelamurire, noi ne-am gandit si ne convine extrem de mult data de 14 sept. Dar se aplica regula de sarbatoare chiar daca nu e niciunul dintre noi ortodox? Familiile noastre sunt de 3 tipuri de religii: ortodox, catolic si reformat(ca si noi). Cum ar trebui sa facem?:(

MissSwan
03.05.2012, 10:20:31
Buna fetelor,

Am o mica nelamurire, noi ne-am gandit si ne convine extrem de mult data de 14 sept. Dar se aplica regula de sarbatoare chiar daca nu e niciunul dintre noi ortodox? Familiile noastre sunt de 3 tipuri de religii: ortodox, catolic si reformat(ca si noi). Cum ar trebui sa facem?:(

Regulile astea sunt strict pt cununiile din bisericile ortodoxe. Daca faceti nunta la reformati sau catolici puteti face pe 14 sept, si in multe alte date care la ortodocsi sunt interzise.

oana.dumitru
05.05.2012, 11:28:59
super, vara e cel mai fain oricum;-)

Buna nu stiu exact de unde sunt luate acele date "exacte" in care nu se fac nunti , eu pot spune doar ca in calendarul ortodox ele nu sunt trecute si mai post spune ca pe data de 29 iunie 2013 (de Sf. Apostoli Petru si Pavel ) se fac nunti. Chiar eu mi-am ales aceasta data dupa ce am intrebat preotul.
Deci miresicilor va sfatuiesc sa intrebati mai bine la biserica decat sa va luati dupa tot felul de site-uri.

Va pup si va urez spor la pregatiri.

anamenache
22.05.2012, 10:13:58
Se face nunta in ziua Sf. Petru si Pavel?
Multumesc!

petitechat
24.05.2012, 21:45:36
Dragelor, ma marit. :) Tot in 2013. Momentan suntem la stabilit data si lista orientativa de invitati.

Mi-ar fi placut pe 15 Iunie, dar dupa ce m-am linistit cu greseala de tipografie pt perioada de post, am mai citit undeva ca nu s-ar face nici atunci, pentru e in ajunul Duminicii Mari - saptamana cu Inaltarea.

V-ati lovit de problema asta? Sau si aici depinde de la biserica la biserica, si de la preot la preot?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

anacristinadragos
25.05.2012, 12:01:31
Eu o sa ma imbolnavesc daca nu se fac nunti la sf.lui mai:((..foarte foarte greu am gasit muzica:(

perlissima
26.05.2012, 14:24:56
Si eu am intrebat si mi-am programat nunta pe 15 iunie si se poate, cel putin asa mi-a zis de la Biserica unde am fost. Sper sa fie ok ca deja am platit avansul.

anacristinadragos
28.05.2012, 12:35:52
M'am linistit:) Postul lui Petru si Pavel incepe abia pe 26 iunie si se termina pe 28 iunie...Dar uite ce vreme capricioasa in luna mai....miresicilor de mai 2013, ce'o sa ne facem daca asa va fi si anul viit.??

alexia_bla
07.06.2012, 17:56:33
sm intrebat si eu azi de acest post ....si mi sa zis de sus de ff sus.....ca postul e de pe 24iunie cand e lasat sec pana pe 28 iunie...eu imi voi fixa nunta pe 22 iunie
deci e ok pana in 23 de facut nunti

Am dezbatut si explicat foarte clar problema pe pagina anterioara. Mai clar de atat nu stiu daca se poate. ;)) Postul este doar intre 24 si 28 iunie. In concluzie: 1-2, 8-9, 15-16 si 30 iunie sunt OK pt nunti. La fel si 12, 18-19 si 25-26 mai. si 22:) iunie nu?

MissSwan
07.06.2012, 19:00:37
si 22:) iunie nu?

Teoretic nu, pt ca 22 iunie e sambata dinainte de Rusalii si in mod normal nu se fac nunti. Dar se gasesc destui preoti care oficiaza nunti si atunci.

alexia_bla
10.06.2012, 21:39:09
Teoretic nu, pt ca 22 iunie e sambata dinainte de Rusalii si in mod normal nu se fac nunti. Dar se gasesc destui preoti care oficiaza nunti si atunci.am intrebat la episcopie si mi sa zis...ca pana in duminica de dinainte de lasat sec....deci 23

alexia_bla
14.06.2012, 20:03:31
am intrebat la episcopie si mi sa zis...ca pana in duminica de dinainte de lasat sec....deci 23 rectific....cica nu pana la urma aveai dreptate,,,nici aia nu stiu clar....am intrebat pe cineva mai mic si stia clar ca nu pe 22 23 din pacate ptr mine:(((

MissSwan
14.06.2012, 20:14:57
rectific....cica nu pana la urma aveai dreptate,,,nici aia nu stiu clar....am intrebat pe cineva mai mic si stia clar ca nu pe 22 23 din pacate ptr mine:(((

Parerea mea e cel mai bine intrebi la biserica unde vreti sa faceti. E adevarat ca in mod normal nu se fac nunti in sambata dinaintea Rusaliilor, dar sunt multi care nu tin cont de regula asta. Daca preotul de la biserica dorita e dispus sa va cunune in ziua aia, nu ai de ce sa iti faci probleme.

alexia_bla
16.06.2012, 23:17:24
Parerea mea e cel mai bine intrebi la biserica unde vreti sa faceti. E adevarat ca in mod normal nu se fac nunti in sambata dinaintea Rusaliilor, dar sunt multi care nu tin cont de regula asta. Daca preotul de la biserica dorita e dispus sa va cunune in ziua aia, nu ai de ce sa iti faci probleme. ai dreptate dar nici nu a si vrea sa stau stresata chiar daca mi confirma ca ma cununa....era un pitic de al meu cu aceasta data....dar mai vedem...daca o fi 22 o sa fie daca nu ...nu:)

radumarina
20.06.2012, 23:02:52
Pe mine ma omoara toate restrictiile astea cu postul. Si eu imi doresc la inceput de iunie dar din ce-am citit pe aici vad ca nu este nici o problema.

Kat14
22.06.2012, 14:19:03

Fii serioasa, daca sari cu banu' iti faci nunta si-n duminica Pastelui!

MissSwan
22.06.2012, 14:26:22
Fii serioasa, daca sari cu banu' iti faci nunta si-n duminica Pastelui!

Evident. Eu vorbeam aici de mirii carora nu li s-ar parea normal sa dea spaga ca sa poate face nunta.

esperance
30.06.2012, 13:45:28
Se face nunta in ziua Sf. Petru si Pavel?
Multumesc!

Da. O prietena a sarbatorit ieri 4 ani de casnicie si nasul este preot.

d674
05.07.2012, 14:19:30
Foarte utile informatiile!
Multumesc!

cora_gingasu
06.07.2012, 22:32:26
Eu vroiam sa fac nunta pe 22 iunie, stabilisem si la restaurant, apoi am aflat ca nu se poate.:-s Acum parca imi pare rau ca nu m-am interesat exact la preotul de la biserica unde vrem sa ne casatorim...poate nu ar fi avut nicio problema in a ne casatori...Dar asta e...si 20 iulie e o data frumoasa, sper doar sa nu murim de cald.:D

alexia_bla
07.07.2012, 20:42:03
Eu vroiam sa fac nunta pe 22 iunie, stabilisem si la restaurant, apoi am aflat ca nu se poate.:-s Acum parca imi pare rau ca nu m-am interesat exact la preotul de la biserica unde vrem sa ne casatorim...poate nu ar fi avut nicio problema in a ne casatori...Dar asta e...si 20 iulie e o data frumoasa, sper doar sa nu murim de cald.:D
da la asta m am gandit si eu....tare mi doream 22...ce i drept nu a vb cu preotul...si oricum data asta e libera nu cred ca se ingramadeste careva ...cred...

jjordan
31.07.2012, 09:38:19

daca muriti voi, murim si noi :D, speram cu totii sa nu. cum v-ati programat cun civila, biserica, poze, etc?

jewelynne
14.08.2012, 14:13:35
Cine stie legat de septembrie? Ptr ca am gasit ca pe 14 septembrie nu s-ar face nunta, dar nici pe 7. Pe 14 e o sarbatoare, iar pe 7 nu e nicio sarbatoare, dar e ajunul unei zile si atunci se zice ca nu se fac nici atunci. Cine stie sa mi zica?

Risha
14.08.2012, 14:19:36
Cine stie legat de septembrie? Ptr ca am gasit ca pe 14 septembrie nu s-ar face nunta, dar nici pe 7. Pe 14 e o sarbatoare, iar pe 7 nu e nicio sarbatoare, dar e ajunul unei zile si atunci se zice ca nu se fac nici atunci. Cine stie sa mi zica?
Pe 14 e Inaltarea sfintei cruci, iar in 7 septembrie e ajunul Nasterii Maicii Domnului, deci teoretic nu se fac nunti in niciuna dintre aceste zile. Desi sunt miresici de anul asta care au nunta pe 8 septembrie, deci probabil ca sunt preoti care fac exceptii.

Anul viitor in septembrie se pot face nunti in 21 si 28.

jjordan
14.08.2012, 14:22:14

hello
"Nasterea Maicii Domnului (8 septembrie 2013) si Ajun (7 septembrie 2013): este cea dintai mare sarbatoare din cununa Sfintilor de peste an este sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului. Inaltarea Sfintei Cruci (14 septembrie 2013): este cea mai veche si cea mai importanta dintre sarbatorile crestine inchinate cinstirii crucii lui Iisus.- este post negru in 14 sept"
De regula nu se fac nunti-cununii religioase pe datele astea (ortodox, cel putin), dar trebuie vorbit cu preotul inainte, si se fac doar pe baza de derogari de la PreaSfintitul, care si costa si trebuie sa fie insotite de motive intemeiate. Am vazut miresici pe data de 7 septembrie, poate ai noroc. :)

cristinook
23.08.2012, 17:58:36

Buna,
Eu trebuie sa intreb la biserica sa fiu sigura, dar m-am tot uitat pe diverse site-uri si am citit ca nu se fac nunti de praznicele IMPARATESTI, care difera de praznicele Maicii Domnului.
Desi pe unele site-uri am vz ca pun ca zile in care nu se fac nunti si 7 si 8 sept cred ca sunt info eronate.
Ramane sa ma lamuresc intreband un preot.
Oricum am data deja rezervata cu avans dat pe 7 sept 2013.

cristinook
28.08.2012, 11:09:09
Deci pana la urma nici preotii nu m-au lamurit in legatura cu data de 7 sept.
Unii zic ca se fac , unii zic ca nu.
Cred ca o iau razna pana la anul....

Risha
28.08.2012, 11:43:54
Deci pana la urma nici preotii nu m-au lamurit in legatura cu data de 7 sept.
Unii zic ca se fac , unii zic ca nu.
Cred ca o iau razna pana la anul....
Pai iti cauti unul care zice ca da si te cununi la ala ;))

cristal_11
02.10.2012, 08:25:40
Buna miresici,

Si eu am avut emotii cu 29 iunie, pt ca este Sf.Petru si Pavel, dar am confirmat la biserica si se fac cununii, pt ca postul se termina pe 28.

Stiti cand se stabileste ora la biserica? Mie mi-au spus sa revin in ianuarie, dar mi se pare cam tarziu.

roa_sea
02.10.2012, 09:41:37
Buna miresici,

Si eu am avut emotii cu 29 iunie, pt ca este Sf.Petru si Pavel, dar am confirmat la biserica si se fac cununii, pt ca postul se termina pe 28.

Stiti cand se stabileste ora la biserica? Mie mi-au spus sa revin in ianuarie, dar mi se pare cam tarziu.

Depinde de fiecare biserica in parte. La unele au inceput programarile de acum cateva luni, altele fac la sfarsitul anului, iar altele din ianuarie.

baldowin
15.10.2012, 21:53:22
In lunai mai cand se fac nunti ?

MissSwan
15.10.2012, 22:02:10
In lunai mai cand se fac nunti ?

Ai in prima postare toate datele. Dupa 11 mai e liber la nunti.

cristinaf
08.01.2013, 18:42:03
Deci conform http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/2013-iunie/
s-ar face nunti in 22 iunie. Am si rezervat sala deja, acum vad ca nu s-ar face. E chiar pe bune? Sau ?

alya2016
08.01.2013, 21:40:12
Deci conform http://www.crestinortodox.ro/calendar-ortodox/2013-iunie/
s-ar face nunti in 22 iunie. Am si rezervat sala deja, acum vad ca nu s-ar face. E chiar pe bune? Sau ?

daca nu este in post atunci mergi la biserica si vb cu preotul. in afara de 14 sept si 29 aug in rest cu dezlegare de la Preasfintit se fac nunti.

cristinaf
09.01.2013, 16:51:06
Mersi, asa o sa fac, ca nu prea am de ales... decat sa lasam pe 2014....

roxina27
20.01.2013, 09:52:51
Buna,dragele mele, viitoare miresici!! Noi avem nunta pe 22 iunie, e fixata data,preotii care ne vor cununa,au fost de acord chiar de anul trecut din momentul in care am fixat data. Am intampinat cateva discutii la inceputul anului, cand data era deja fixata pentru restaurant,fotograf,cameraman,cofetarie chiar si biserica, discutii venite din partea unor rude, dar i-am linistit.Asta pentru ca si-a dat seama cineva ca e in ajunul Pogorarii Sfantului Duh si teoretic nu se fac nunti, DAR nu e post. La noi nu e nicio problema, vom avea patru preoti la cununie si toti au fost de acord. Dar sunt si preoti care nu cununa in aceasta data, cunosc pe cineva care nu si-a putut fixa data nuntii in aceasta zi. Depinde de preot,insa eu nu cred ca e un pacat, nu e post..asa ca..

alexia_bla
20.01.2013, 18:50:25
Buna,dragele mele, viitoare miresici!! Noi avem nunta pe 22 iunie, e fixata data,preotii care ne vor cununa,au fost de acord chiar de anul trecut din momentul in care am fixat data. Am intampinat cateva discutii la inceputul anului, cand data era deja fixata pentru restaurant,fotograf,cameraman,cofetarie chiar si biserica, discutii venite din partea unor rude, dar i-am linistit.Asta pentru ca si-a dat seama cineva ca e in ajunul Pogorarii Sfantului Duh si teoretic nu se fac nunti, DAR nu e post. La noi nu e nicio problema, vom avea patru preoti la cununie si toti au fost de acord. Dar sunt si preoti care nu cununa in aceasta data, cunosc pe cineva care nu si-a putut fixa data nuntii in aceasta zi. Depinde de preot,insa eu nu cred ca e un pacat, nu e post..asa ca..
ma bucur e data mea de suflet..am renuntat caci mi a fost teama sa nu am probleme ,unii preoti zic da apoi se razgandesc auzisem de la unele miresici si nu am vrut sa mai stau si cu grija asta...oricum ramane data mea de suflet 22:)

loredanaly
21.01.2013, 00:31:21
Buna miresici de septembrie 2013!Am si eu o mare neliniste sufleteasca!Eu mi-am ales deja restaurantul,am vorbit cu unul din preotii de la biserica pe care am ales-o mi-a fixat pana si ora(data este 7 septembrie).Totul bine si frumos pana zilele trecute cand o ruda ne-a spus ca nu se fac nunti in aceasta data.L-am sunat pe preot,i-am zis despre ce e vorba,a ramas putin surprins si mi_a zis ca o sa ma sune zilele acestea...poate sa ma ajute cineva care este in aceeasi situatie,sau vreuna dintre voi care stie cum stau lucrurile,de fapt...Sunt f dezamagita ptr ca nu as mai gasi nici restaurant,nici formatia pe care o vrem!Astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre!

cristinook
21.01.2013, 11:16:26
Buna miresici de septembrie 2013!Am si eu o mare neliniste sufleteasca!Eu mi-am ales deja restaurantul,am vorbit cu unul din preotii de la biserica pe care am ales-o mi-a fixat pana si ora(data este 7 septembrie).Totul bine si frumos pana zilele trecute cand o ruda ne-a spus ca nu se fac nunti in aceasta data.L-am sunat pe preot,i-am zis despre ce e vorba,a ramas putin surprins si mi_a zis ca o sa ma sune zilele acestea...poate sa ma ajute cineva care este in aceeasi situatie,sau vreuna dintre voi care stie cum stau lucrurile,de fapt...Sunt f dezamagita ptr ca nu as mai gasi nici restaurant,nici formatia pe care o vrem!Astept cu mare nerabdare raspunsurile voastre!

Buna,
Si noi suntem in aceiasi situatie. Noua ne-a fixat ora, a zis ca oficiaza slujba pana in ora 16.
Daca preotul e de acord sa fac slujba, ce conteaza ce zice ruda? Nu e zi de post, e doar ajunul Sf Marii, si e in ajunul nasterii nu al mortii. Mie sa imi explice cineva unde e pacatul.
Eu zic sa nu iti faci griji.

loredanaly
21.01.2013, 16:55:12
Buna,
Si noi suntem in aceiasi situatie. Noua ne-a fixat ora, a zis ca oficiaza slujba pana in ora 16.
Daca preotul e de acord sa fac slujba, ce conteaza ce zice ruda? Nu e zi de post, e doar ajunul Sf Marii, si e in ajunul nasterii nu al mortii. Mie sa imi explice cineva unde e pacatul.
Eu zic sa nu iti faci griji.
Nu,pe mine nu ma intereseaza nici pe departe ce a zis ruda mea,dar eu am vazut in calendar ca data de 7 septembrie se incadreaza la "nu se fac nunti"Inca astept raspunsul preotului cu care am vorbit!Multumesc ptr incurajare,dar am observat ca sunt f putine mirese de 7 septembrie aici pe forum!de ce oare?????????.......

alyna_alynutza
21.01.2013, 18:27:41
Si eu tot pe 7 septembrie sunt si inca nu stiu ce sa fac...sunt asa dezamagita...unii preoti spun ca se fac nunti, altii ca nu se fac...as vrea sa ma lamureasca si pe mine unul sa-mi zica exact daca pot sa fac...sa nu fac pacat, nu de alta :((( Poate ne anunti si pe noi exact ce ti-a zis tie preotul :)

loredanaly
21.01.2013, 22:51:03
Si eu tot pe 7 septembrie sunt si inca nu stiu ce sa fac...sunt asa dezamagita...unii preoti spun ca se fac nunti, altii ca nu se fac...as vrea sa ma lamureasca si pe mine unul sa-mi zica exact daca pot sa fac...sa nu fac pacat, nu de alta :((( Poate ne anunti si pe noi exact ce ti-a zis tie preotul :)
Fetelor eu m-am linistit!Am vorbit astazi cu unul din preotii care o sa oficieze slujba religioasa si mi-a zis sa stau linistita ca ramane data de 7,mi-a zis ca nu e pacat ptr ca nu e zi de post, ca sunt multi tineri pe care i-a programat si o sa mai vina si ca in cel mai rau caz,daca e nevoie unul din cupluri o sa vina cu derogare si o sa fie valabila ptr toti tineri care se vor casatori in aceasta zi!Eu una,m-am linistit total,ceea ce va doresc si voua tuturor care va casatoriti pe 7 septembrie!BAFTA SI CASA DE PIATRA!!!!!!.....

Zavoianu
22.01.2013, 11:36:42
Salutare miresici,

Ce stiti, pe 22 iunie 2013, 29 iunie 2013 se fac nunti, in calendar scrie ca in perioada 24-28 iunie 2013 nu se fac pt. ca e postul Sf Petru si Pavel. Dar pt. celelalte 2 nu se specifica nimic.
Probabil clar ne va lamuri preotul..
Daca stiti ceva, multumesc pt raspuns.

Zavoianu
22.01.2013, 11:56:39
Salutare miresici,

Ce stiti, pe 22 iunie 2013, 29 iunie 2013 se fac nunti, in calendar scrie ca in perioada 24-28 iunie 2013 nu se fac pt. ca e postul Sf Petru si Pavel. Dar pt. celelalte 2 nu se specifica nimic.

Aceasta informatie este postata pe site-ul Arhiepiscopiei Tomisului:

Conform randuielii bisericesti, in 2013, nu se vor face nunti:

In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor (1-2 februarie, 12-13 iunie, 22-24 iunie, 14-15 august, 7-8 septembrie, 14 septembrie)

In Saptamana Luminata (05 mai - 11 mai 2013)

In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (24 mai-28 iunie 2013)

In Postul Adormirii Maicii Domnului (31 iulie-14 august)

Deci pe 22 iunie nu se fac, pt 29 nu se specifica, inseamna ca se fac, merg sa vb cu preotul sa fiu sigura...:)

anci83
22.01.2013, 12:39:29
Salutare miresici,

buna fetele,deci eu am nunta pe 22 iunie,nu sh ce sa zic,dar eu sunt catolica,am fost deja la preot am si vb cu el deja pt data noastra, totul ok,m am uitat si in calendarul nostru nu e nimika cu rosu,nu sh ce sa zic,stiu o miresica care tot asa o renuntat la data asta tocmai din cauza ca nu s a face,dar ea tot asa e ortodoxa,la noi 29.06 e cu rosu pe calendar de aceea ma gandesc si ca at nici la noi nu s ar face.
http://www.catholica.ro/calendar-romano-catolic-2013/6/

MissSwan
22.01.2013, 12:45:00
buna fetele,deci eu am nunta pe 22 iunie,nu sh ce sa zic,dar eu sunt catolica,am fost deja la preot am si vb cu el deja pt data noastra, totul ok,m am uitat si in calendarul nostru nu e nimika cu rosu,nu sh ce sa zic,stiu o miresica care tot asa o renuntat la data asta tocmai din cauza ca nu s a face,dar ea tot asa e ortodoxa,la noi 29.06 e cu rosu pe calendar de aceea ma gandesc si ca at nici la noi nu s ar face.

La catolici sunt cu totul alte reguli si mult mai putine restrictii in ce priveste cand se pot face nunti fata de ortodocsi.

cristinook
22.01.2013, 14:08:39

Pai tu du-te si intreaba preotul de la biserica aleasa de tine, daca el oficiaza slujba, f bine, daca nu cauta alta.
Eu am mai auzit persoane care sa se casatoreasca chiar si pe 8 sept.Unde e pacatul? Ce pacat sa faci? Ca te casatoresti in fata lui D-zeu ,nu mi se pare un pacat. Noua ne-a zis preotul ca oficiaza slujba pana in ora 17, dar cand am fost sa ne trecem pe caiet si sa dam avansul o tanti de acolo(preotul nu era) la fel a zis, ca vai, dar nu se fac nunti pe 8 sept, si daca faci pe 7 , intri cu nunta pe 8 sept etc I-am zis ca noi am vb deja cu preotul si sa ne treaca pe caiet, am dat si avans...o sa mai trecem oricum pe acolo avand in vedere aceasta nesiguranta, sper sa nu fie probleme.

alexandra.e
28.01.2013, 18:30:33
Buna,
Eu trebuie sa intreb la biserica sa fiu sigura, dar m-am tot uitat pe diverse site-uri si am citit ca nu se fac nunti de praznicele IMPARATESTI, care difera de praznicele Maicii Domnului.
Desi pe unele site-uri am vz ca pun ca zile in care nu se fac nunti si 7 si 8 sept cred ca sunt info eronate.
Ramane sa ma lamuresc intreband un preot.
Oricum am data deja rezervata cu avans dat pe 7 sept 2013.

Si eu tot pe 7 septembrie am nunta, si preotul ne-a dat unda verde. O alta prietena de a mea a avut nunta pe 8 septembrie anul trecut si s-a casatorit chiar daca in acea zi era chiar praznic imparatesc, deci nu cred ca este o problema.

MixiPixi
10.03.2013, 23:06:37
Ce bine e ca suntem agnostici, putem face nunta oricand! :))

roscatasb
17.04.2013, 12:16:01
aveti careva nunta pe 7 septembrie 2013 se poate face sau nu ?ca eu nu mai inteleg nimic unii pot face altii nu ?

teodorescu.anca
17.04.2013, 12:30:56
Ce bine e ca suntem agnostici, putem face nunta oricand! :))

Asa am zis si noi, dar gandeste-te la invitati. EI sunt cei care nu vor veni la nunta voastra, daca sunt credinciosi.

Mada_G
17.04.2013, 14:07:05
Asa am zis si noi, dar gandeste-te la invitati. EI sunt cei care nu vor veni la nunta voastra, daca sunt credinciosi.

Noi o sa avem nunta in post si nu ne-a refuzat nimeni pe motivul asta; oricum poti face meniuri vegetariene pentru cei care tin post sau sunt vegetarieni. Noi asa facem pentru vreo 5-6 persoane.

anci83
19.04.2013, 14:31:42
La catolici sunt cu totul alte reguli si mult mai putine restrictii in ce priveste cand se pot face nunti fata de ortodocsi.
acuma am vazut mesajul tau,nu sunt mai putine restrictii la catolici decat la ortodocsi oricum mi s a parut cam taios mesajul tau,...

alya2016
19.04.2013, 20:28:02
aveti careva nunta pe 7 septembrie 2013 se poate face sau nu ?ca eu nu mai inteleg nimic unii pot face altii nu ?

Da se fac nunti pe data de 7 septembrie 2013. Si eu am nunta pe 7 septembrie 2013. Unii preoti fac cu dezlegare altii fara....cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti cu preotul de la biserica unde vreti sa face-ti nunta sa vedeti ce spune. Eu am for pe la 3 biserici si am intrebat si la toat5e mi s-a spus k da se fac nunti daor sa nu fie in post. Succes.

roscatasb
20.04.2013, 21:18:08
iti multumesc frumos succes si tie

Xantipatica
23.05.2013, 17:15:12

si noi am vorbit cu parintele pentru 7 septembrie si nu ne-a zis nimic de vreo piedica, ne-a programat si gata

au insa vreau sa trec zilele astea pe la el sa il intreb in mod special si revin cu o postare

alekssa
23.05.2013, 18:34:29
si eu am tot pe 7 si preotul a zis ca in mod normal nu se fac, dar avand in vedere ca sunt probleme cu localurile si nu este post atunci se fac cununii. Insa, am un prieten, care e tot pe 7 si s-a dus la alt preot si nu a vurt sa ii cunune. Cel mai bine e sa intrebi de 2 ori inainte