PDA

Versiunea completa : Cununia civila - in aceeasi zi cu nunta sau mai devreme?

musculitz
07.12.2011, 19:08:36
Buna, fetelor.

Incerc sa deschid acest subiect, intrucat am vazut ca nu prea se discuta pe grupul valcencelor despre cununia civila - sper sa nu mai fie deschis in alta parte. Detaliile "tehnice" sunt relativ simplu de stabilit: analize, certificate, plati care trebuie facute (daca exista) etc...

Dar m-am gandit sa dezbatem putin si problema asta: facem cununia civila in aceeasi zi sau stabilim o data anterioara? Cum e mai bine? Toate odata sau treptat? Argumentele deciziilor voastre care au fost?

Cel mai des am auzit "Scapi de toate intr-o zi!"...Ei bine, eu imi doresc sa ma bucur la maxim de ziua respectiva, nu sa simt nevoia sa "scap" de nimic. Cred ca daca le facem pe toate intr-o zi e destul de obositor si frustrant, uneori. Plus ca trebuie sa fii fresh toata ziua si, cu atatea pe cap, nu stiu in ce masura se poate.

Chiar consider ca mai bine fac o cununie civila cu ceva timp inainte (macar o saptamana), mai restransa (pentru ca se pune si problema costurilor, totodata), dar stiu ca in ziua nuntii voi fi ZEN! :) Plus ca ma simt "miezul" petrecerii de doua ori!

Voi ce parere aveti? Ce ati face? Ce veti face?

Pupici!

aandra
07.12.2011, 19:53:28
Buna, fetelor.

Incerc sa deschid acest subiect, intrucat am vazut ca nu prea se discuta pe grupul valcencelor despre cununia civila - sper sa nu mai fie deschis in alta parte. Detaliile "tehnice" sunt relativ simplu de stabilit: analize, certificate, plati care trebuie facute (daca exista) etc...

Dar m-am gandit sa dezbatem putin si problema asta: facem cununia civila in aceeasi zi sau stabilim o data anterioara? Cum e mai bine? Toate odata sau treptat? Argumentele deciziilor voastre care au fost?

Cel mai des am auzit "Scapi de toate intr-o zi!"...Ei bine, eu imi doresc sa ma bucur la maxim de ziua respectiva, nu sa simt nevoia sa "scap" de nimic. Cred ca daca le facem pe toate intr-o zi e destul de obositor si frustrant, uneori. Plus ca trebuie sa fii fresh toata ziua si, cu atatea pe cap, nu stiu in ce masura se poate.

Chiar consider ca mai bine fac o cununie civila cu ceva timp inainte (macar o saptamana), mai restransa (pentru ca se pune si problema costurilor, totodata), dar stiu ca in ziua nuntii voi fi ZEN! :) Plus ca ma simt "miezul" petrecerii de doua ori!

Pupici!
buna :)
eu am facut cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa..initial m am gandit ca e prea mult si n am timp, dar n a fost asa.
la 12 am avut civila....de dimineata am fost la coafat+machiat,am aranjat scara,apoi am stat cu fetele. la 12 a fost civila, apoi poze si sedinta foto in parc, pe la 13:30 eram acasa, m-am imbracat, a venit sotul, mi am facut obiceiurile si la 15:30 am fost la biserica :)) desi eram programata la 16:00. apoi dupa biserica a urmat o alta sedinta foto+petrecerea
a fost putin obositor, dar pot spune ca m-am bucurat din plin de toate. depinde cum iti programezi tu timpul....de exemplu daca ai civila la 15 si biserica la 16 o sa fii pe fuga.
eu am ales asa deoarece aveam rude din alte orase care au dorit sa fie prezente si la civila si la cea religioasa si poate nu puteau veni daca le puneam in zile diferite. in plus trebuia sa chem foto/video de 2 ori(si veneau din tm).
eu te sfatuiesc sa faci cum iti este tie mai bine, mai usor.

Risha
07.12.2011, 19:56:17
Eu o sa am o nunta de zi, asa ca prefer cununia civila inainte cu o saptamana.

danutzu2011
07.12.2011, 20:05:36
Ceau fetele si eu ma gandeam la treaba asta cum sa fac cununia, inainte cu ceva zile sau in ziua nunti :gen_13:

brunhilda
07.12.2011, 20:14:16
Buna, fetelor.

Pupici!

Eu nu puteam sa fac cununia civila si pe cea religioasa in aceeasi zi pentru ca nu mai am buletin de Valcea, asa ca am facut cununia civila cu cateva luni inainte. Oricum as fi ales varianta asta ca sa evit oboseala.
In plus, acum avem motiv sa sarbatorim de 2 ori. ;))

musculitz
07.12.2011, 21:17:41
Eu nu puteam sa fac cununia civila si pe cea religioasa in aceeasi zi pentru ca nu mai am buletin de Valcea, asa ca am facut cununia civila cu cateva luni inainte. Oricum as fi ales varianta asta ca sa evit oboseala.
In plus, acum avem motiv sa sarbatorim de 2 ori. ;))

Exact asta ziceam si eu!!!! :)) Eu am buletin de VL, el nu, locuim in Bucuresti, ne legam aici, ca e mai simplu. Mai ales ca mai toti prietenii nostri sunt in Bucuresti, n-am decat pe mama si pe tata de "adus"...

Eu as vrea sa facem prin...mai..iunie...

brunhilda
07.12.2011, 21:43:49
Exact asta ziceam si eu!!!! :)) Eu am buletin de VL, el nu, locuim in Bucuresti, ne legam aici, ca e mai simplu. Mai ales ca mai toti prietenii nostri sunt in Bucuresti, n-am decat pe mama si pe tata de "adus"...

Eu as vrea sa facem prin...mai..iunie...

Recomand sa o faceti primavara; vremea e mai placuta. ;-)
Noi am ales ultima zi din aprilie si am avut soare si o temperatura ideala.

mya83
10.12.2011, 22:36:47
cum nu locuim in tara si avem putin timp la dispozitie, le vom face pe amandoua in aceeasi zi..si cum sunt o persoana fffff emotiva si anxioasa prefer sa traiesc intesitatea acestui eveniment o singura data..

aandra
22.12.2011, 00:37:12
cum nu locuim in tara si avem putin timp la dispozitie, le vom face pe amandoua in aceeasi zi..si cum sunt o persoana fffff emotiva si anxioasa prefer sa traiesc intesitatea acestui eveniment o singura data..
iti dau un sfat(si eu le am avut in aceeasi zi): sa lasi 2-3-4 ore daca se poate intre ele, asa nu te va grabi nimeni si vei avea timp sa le faci pe toate :*

mya83
22.12.2011, 08:43:50
iti dau un sfat(si eu le am avut in aceeasi zi): sa lasi 2-3-4 ore daca se poate intre ele, asa nu te va grabi nimeni si vei avea timp sa le faci pe toate :*
mersi...!!!!m-am gandit si la acest aspect...si am stabilit civila la 11:00(facem in curtea casei),religioasa la 17:00...la tine cum s-a desfasurat programul zilei si cat a durat fiecare moment in parte?

alexandraroxana
22.12.2011, 21:57:00
Noi vom face cununia civila cu 3 luni mai devreme, in 2 iunie, iar nunta in 1 septembrie. Nunta va fi de zi, si nu vrem sa fim prea aglomerati atunci, in plus vom avea 2 evenimente separate, unul restrans in familie, si vom putea sa ne bucuram mai mult si sa le traim pe fiecare in parte, separat. Iar intre timp, in cele 3 luni distanta, vrem sa ne cumparam apartamentul, sa-l mobilam, ca a doua zi dupa nunta sa fim la casuta noastra.

aandra
23.12.2011, 12:58:12
mersi...!!!!m-am gandit si la acest aspect...si am stabilit civila la 11:00(facem in curtea casei),religioasa la 17:00...la tine cum s-a desfasurat programul zilei si cat a durat fiecare moment in parte?
e perfect..eu am avut civila la 12 si religioasa la 16
de dimi la 6: am plecat la coafor cu nasa, mami si 3 dre de onoare....pt ca avea foarte mult de lucru tipa de acolo(tot pt nunti)am aranjat scara, au venit fotografii, pe la 11:30 se cam stransesera toti si am plecat la civila.....maxim 30 min a durat.....cu tot cu confetii, felicitari etc....apoi pana la 1:20 am facut poze cu rude, prieteni etc...apoi doar noi 2 prin parc..la 1:30 am fost acasa.
m-am imbracat, mi a pus nasa voalul, mi a mai facut niste obiceiuri din zona mea, am pus florile in piept,pe la 3:20 am plecat spre biserica :))am ajuns prea devreme...era alta nunta inauntru...la iesirea miresei toata lumea ma tot alerga pe acolo sa nu vad cealalta mireasa :)) eu n am prea fost afectata de superstitii...am tinut si eu cont de cateva, dar daca era sa tin cont de toate cred ca eram extrem de stresata.slujba a durat vreo 45 de minute------ nu mi mai simteam picioarele la un moment dat(am avut si tocuri de 10 cm :( )apoi am facut poze iar cu ride, prieteni, invitati.......apoi eu cu mirele, nasii si drele de onoare am plecat in parc la pozat....pe la 7 fara 20 am ajuns la restaurant...m-am pus pe un scaun, ca ma dureau picioarele, am urcat 10 min si sus in camera si de pe la 7:30 au inceput sa mi vina invitatii...la noi e obiceiul sa i primeasca mirii la intrare..pana la 9 am stat la usa :)) mi au adus un scaun cei de la restaurant ca ma durea spatele+ ca am tot mirosit la parfumuri....apoi am uitat si de oboseala si de tot: am deschis dansul, au urmat furatul miresei, tortul, buchetul...pe la 6 dimineata au plecat toti

sa te bucuri de toate, ca va trece totul foarte repede...eu tin minte ca era 3 dimineata si a venit mami lui iubi sa mi zica daca punem tortul ca e 3 ;))..... asa repede a trecut timpul. si sa incerci sa nu te stresezi din orice..chiar daca nu merge ceva bine.....invitatii nu stiu cum aveai tu programul:*:*
spor la pregatiri

musculitz
25.06.2012, 17:26:38
Salutare, fetelor!

Am un anunt: am facut cununia civila acum cateva zile, pe 20 iunie, cu mai bine de o luna inainte de nunta. Am ales o zi a saptamanii, in miezul zilei (a fost cam cald, ce e drept), la Primaria Sectorului 3, din Bucuresti. A fost minunat, au venit putini oameni, pentru ca am dorit ca totul sa fie simplu si fara batai de cap. Ne-am imbracat in costume traditionale romanesti, iar reactiile au fost foarte faine!

Am tinut totul in secret, doar noi doi si nasa am situt (ca m-a mancat pe mine sub limba) si a fost o surpriza foarte faina pentru toata lumea. Pozele au fost spectaculoase!

Ma simt mult mai relaxata, am timp sa-mi fac si buletin si pasaport si toate cele, ca mi-au perforat buletinul. Aveti mare grija la acest aspect, sa nu va treziti fara buletin valabil! Poate va trebuie pentru o banca sau o tranzactie sau, daca n-aveti pasaport, pentru luna de miere.

Daca ar fi sa o iau de la capat, tot asa as proceda. Ziua a fost destul de obositoare, nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost daca faceam si nunta tot atunci. Bine, eu sunt mai comoda din fire si tin foarte mult la relaxarea personala. Mi-a fost mult mai usor sa ma bucur de moment, asta e clar.

Cam atat! Spor la pregatiri!

vl05tgv
19.01.2013, 11:05:13
Buletinul meu nu va ramane la oficiul starii civile? Asa citisem undeva...
Cand va trebui sa merg sa il schimb cu cel nou?

musculitz
27.01.2013, 10:57:11

Cred ca depinde de oficiu. Mie mi l-au perforat, deci a devenit inutil.

Mergi cat poti de repede, nu poti face plati la banci fara buletin, de exemplu. Sau nu poti face pasaport. Sau mai multe. Si nu stiu sigur daca nu cumva sunt si niste amenzi.

alatrandafir
11.04.2013, 22:04:44

Iti inapoiaza buletinul ofiterul de stare civila numai ca este taiat la un colt si trebuie sa mergi in 15 zile sa il schimbi.

Aurelya
06.08.2013, 20:25:21

Personal, consider ca este mai frumos sa avem in "agenda vietii" o singura zi insemnata ca fiind "primul eveniment de vis" din viata noastra :) dar gusturile si deciziile fiecarui cuplu in parte nu se discuta. Va fi frumos oricum o:-)

cont_inchis_110488
03.09.2013, 10:15:44
Buna tuturor,
Ma bag si eu in vorba, fiind viitoare mireasa, care organizeaza nunta in Rm Valcea.
Eu am hotarat sa fac toata nunta intr-o singura zi, chiar daca este obositor. Motivarea deciziei: voi sarbatorii o singura zi ca fiind ziua casatoriei; costurile pe care le-ar fi implicat organizarea cununiei civile intr-o zi diferita de cununia religioasa; riscul ca participantii care vin la cununia civila sa nu mai vina si la cununia religioasa si la restaurant.
Casa de piatra tuturor!