PDA

Versiunea completa : New Bizant (Mamaia)

Alexandra15
11.12.2011, 11:39:13
Buna. Eu am nunta in Septembrie 2012 la restaurant New Bizant in Mamaia. Am vazut multe locatii inainte, insa aceasta s-a apropiat cel mai mult de ceea ce ne doream.
Daca ati avut nunta acolo, sau daca ati participat la vreun eveniment organizat la New Bizant, imi puteti impartasii parerile si impresiile voastre? As vrea sa fiu pregatita si pentru bune si pentru rele!! Va multumesc mult!!!!

adrianat1988
02.01.2012, 18:19:59
buna,
ai putea sa imi spui te rog cam ce capacitate are restaurantul new bizant si cat costa meniul? multumesc

Alexandra15
03.01.2012, 13:59:17
buna,
ai putea sa imi spui te rog cam ce capacitate are restaurantul new bizant si cat costa meniul? multumesc
Buna si La Multi Ani!
Restaurantul are capacitate de 190 de persoane (desi pot intra la nevoie si 200 si...), dar nu iti impune un numar minim de meniuri. Noi o sa avem in jur de 130 de invitati.
Meniul incepe de la 140-150 Lei si e destul de generos...eu am auzit cele mai bune lucruri despre calitatea mancarii....
Daca a participat cineva la un eveniment acolo, va rog impartasiti pareri!!!!!

Alexandra15
12.02.2012, 12:08:37
Buna. Am si eu o mare rugaminte la miresicile care au avut sau urmeaza sa aiba nunta la Neww Bizant, sau care au participat la vreo nunta acolo: spuneti-mi va rog parerea/impresiile voastre despre local, servire, patron! (as vrea sa stiu la ce sa ma astept ca sa fiu pregatita din timp!!!) Multumesc mult! :)

maria.b
19.03.2012, 16:27:36
Buna fetelor!
Ma intereseaza si pe mine cateva pareri despre acest restaurant ( New Bizant), vad ca arata foarte dragut din fotografii si este cam ceea ce ne dorim. Noi cred ca vom avea max 130 de invitati...imi puteti spune daca accepta si nunti mai mici fata de capacitatea salonului? Astept impresii de la cei care au fost deja acolo. Multumesc!:D

Alexandra15
26.03.2012, 12:30:37
Buna fetelor!
Ma intereseaza si pe mine cateva pareri despre acest restaurant ( New Bizant), vad ca arata foarte dragut din fotografii si este cam ceea ce ne dorim. Noi cred ca vom avea max 130 de invitati...imi puteti spune daca accepta si nunti mai mici fata de capacitatea salonului? Astept impresii de la cei care au fost deja acolo. Multumesc!:D

Buna, Maria.
Noi o sa avem nunta la New Bizant, in toamna.
Astea sunt informatiile pe care le-am obtinut noi in Noiembrie, cand am acontat localul:
- Nu impun numar minim de invitati si nici nu-ti cer sa platesti un numar minim de meniuri.
- Noi avem tot in jur de 130 de invitati, si asta nu a reprezentat o problema.
- Restaurantul are fete de masa (chiar dragute) si huse.
Cam atat imi amintesc acum!

Si eu astept impresii de la miresicile care au avut nunta acolo, sau care au participat la evenimente acolo.
Mersi anticipat! :)

elyza_88
17.04.2012, 10:54:21
Buna, viitoare miresici, si eu am nunta pe 15 iunie 2013 la new bizant, dupa lungi cautari am ales acest restaurant care mi-a placut foarte foarte tare! Patronul e un super om, foarte de treaba, mi-a lasat o impresie buna! acum cautam formatie si nu stiu ce sa aleg :-? ! voi v-ati hotarat in privinta formatiei?
Astept pareri !:*

alinushgnt
04.05.2012, 15:23:44
Bonjourrr miresici , va zic ca patronul de la New Bizant este super om si super ok , il cunosc prin prisma tatalui meu , si am si discutat in legatura cu nunta , noi vroiam tot acolo dar am ales azur caci acela era pe primul loc :) asa ca nu va faceti probleme:)8-}

Alexandra15
04.05.2012, 18:53:14
Bonjourrr miresici , va zic ca patronul de la New Bizant este super om si super ok , il cunosc prin prisma tatalui meu , si am si discutat in legatura cu nunta , noi vroiam tot acolo dar am ales azur caci acela era pe primul loc :) asa ca nu va faceti probleme:)8-}

Multumim pentru incurajari, Alinushgnt! Am auzit numai lucruri bune despre dl Remi! :)

maria.b
06.06.2012, 15:41:13
[QUOTE=Alexandra15;4616968]Buna, Maria.
Noi o sa avem nunta la New Bizant, in toamna.
Astea sunt informatiile pe care le-am obtinut noi in Noiembrie, cand am acontat localul:
- Nu impun numar minim de invitati si nici nu-ti cer sa platesti un numar minim de meniuri.
- Noi avem tot in jur de 130 de invitati, si asta nu a reprezentat o problema.
- Restaurantul are fete de masa (chiar dragute) si huse.
Cam atat imi amintesc acum!

maria.b
06.06.2012, 15:42:44
Buna, viitoare miresici, si eu am nunta pe 15 iunie 2013 la new bizant, dupa lungi cautari am ales acest restaurant care mi-a placut foarte foarte tare! Patronul e un super om, foarte de treaba, mi-a lasat o impresie buna! acum cautam formatie si nu stiu ce sa aleg :-? ! voi v-ati hotarat in privinta formatiei?
Astept pareri !:*

Buna, ti s-a impus un nr de persoane? :-<

elyza_88
17.06.2012, 21:18:59
Buna, ti s-a impus un nr de persoane? :-<

Nu, nu mi-au impus nr de persoane! eu voi avea intre 115-140.

s.denissa
13.08.2012, 22:30:00
Buna fetelor! si eu am nunta in august 2013 la New Bizant, nu stiam nimic despre acest restaurant dar l-am ales fiindca a fost singurul care se potrivea pentru noi. Ca si formatie am ales polifonic band. stiti ceva despre ei?
Va multumesc!

roxenne
13.08.2012, 23:44:19
Buna fetelor! si eu am nunta in august 2013 la New Bizant, nu stiam nimic despre acest restaurant dar l-am ales fiindca a fost singurul care se potrivea pentru noi. Ca si formatie am ales polifonic band. stiti ceva despre ei?
Va multumesc!

da, ai facut o alegere f buna. imi place f mult aceasta formatie, i=am auzit la o nunta in iulie. sunt tineri si frumosi si canta bine. daca vrei sa ii asculti mergi in cursul saptamanii la scoica land. ei canta acolo pe timpul verii. eu ma gandesc daca sa ii iau pe ei sau pe cei de la solaris. sunt in dubii.
spune-mi si mie despre restaurantul vostru. eu voi avea nunta la anul - max 120 pers. cat platesti avans? personalul cum se platesste? cat e meniul?

s.denissa
23.08.2012, 22:20:35
da, ai facut o alegere f buna. imi place f mult aceasta formatie, i=am auzit la o nunta in iulie. sunt tineri si frumosi si canta bine. daca vrei sa ii asculti mergi in cursul saptamanii la scoica land. ei canta acolo pe timpul verii. eu ma gandesc daca sa ii iau pe ei sau pe cei de la solaris. sunt in dubii.
spune-mi si mie despre restaurantul vostru. eu voi avea nunta la anul - max 120 pers. cat platesti avans? personalul cum se platesste? cat e meniul?
Buna! scuze de intarziere... noi am dat avans 1500 lei care se vor scadea la sfarsit , personalul se plateste cu 150 lei ( 75 lei ii platim noi si 75 lei platesc patronii restaurantului). din cate am inteles ies nunti reusite la New Bizant si cica mancarea e foarte buna. Meniul difera la pret, in functie de ce ne alegem..au spus ca putem veni cu orice idee, ce ne dorim aia ne face
noua ne-au zis cei de la polifonic band ca se aude foarte bine muzica in restaurant, iar fotograful care l-am ales a zis ca si pozele ies bine acolo :p
sincer, sper sa fi facut o alegere buna, a fost singurul restaurant din mamaia care nu ne-a impus un numar minim de invitati, noi o sa avem cam 140 de invitati si pe unde am fost ne cereau minim 200 de invitati.

roxenne
26.08.2012, 00:32:05
Buna! scuze de intarziere... noi am dat avans 1500 lei care se vor scadea la sfarsit , personalul se plateste cu 150 lei ( 75 lei ii platim noi si 75 lei platesc patronii restaurantului). din cate am inteles ies nunti reusite la New Bizant si cica mancarea e foarte buna. Meniul difera la pret, in functie de ce ne alegem..au spus ca putem veni cu orice idee, ce ne dorim aia ne face
noua ne-au zis cei de la polifonic band ca se aude foarte bine muzica in restaurant, iar fotograful care l-am ales a zis ca si pozele ies bine acolo :p
sincer, sper sa fi facut o alegere buna, a fost singurul restaurant din mamaia care nu ne-a impus un numar minim de invitati, noi o sa avem cam 140 de invitati si pe unde am fost ne cereau minim 200 de invitati.

ce fotograf vei avea?
eu stau in cumpana .... nu stiu ce sa aleg intre new bizant si bavaria blu.

s.denissa
27.08.2012, 20:41:20
ce fotograf vei avea?
eu stau in cumpana .... nu stiu ce sa aleg intre new bizant si bavaria blu.

ca si fotograf l-am ales pe ciprian dragan. e un pic cam scump dar cred ca merita, pana la urma cu pozele ramanem.
in legatura cu restaurantul, trebuie sa alegi ce vi se potriveste, noua ne-a placut la new bizant singura emotie pe care o avem e legata de detalii.

Alexandra15
23.09.2012, 16:10:36
Buna fetelor. Nunta noastra a trecut si am zis ca e cazul sa va impartasesc experientele noastre.
Intai de toate, subliniez faptul ca ce voi scrie mai jos e parerea mea personala, bazata pe experienta pe care am avut-o.
Deci, sfatul meu, dupa ce am avut nunta la New Bizant, e NU ALEGETI ACEST LOCAL DECAT DACA AVETI NERVI DE FIER SI DUCETI LIPSA DE STRES IN APROPIEREA EVENIMENTULUI!!!!! Ca sa imi justific sfatul va voi povesti doar doua chestii care m-au deranjat in mod special:
1. In momentul in care am arvunit restaurantul, i-am spus patronului (Dl. Remi) ca noi vom avea in jur de 120 de invitati si ca va trebui sa mai scoatem mese din local (care are capacitatea de aprox 200...sau ceva de genul). Dânsul a spus ok, am batut palma, am dat avansul si toate bune. Insa, in saptamana dinaintea nuntii, cand am mers sa dam schema meselor (si am facut-o in asa fel incat sa nu trebuiasca sa scoatem decat o masa, ca deja se isterizase cu o zi inainte) dansul a inceput sa urle si sa ne spuna ca ne da banii inapoi, ca e localul lui si nu-i facem noi regurile si etc, etc.....imaginati-va ce frumos e sa ti se spuna asa ceva, de catre proprietarul restaurantului, cu 3-4 zile inainte de nunta...
2. Ne-au spus niste prieteni ca in noaptea nuntii le-au cerut ospatarilor sa le aduca lapte la cafea, iar raspunsul lor a fost: nu avem lapte, ca mirii nu au platit si laptele.....ideea e ca nimeni nu ne-a zis ca trebuie sa cumparam lapte separat, lucru care mi se parea normal sa ni-l spuna cei de la restaurant....in acea perioada dinainte sunt atat de multe chestii de care trebuie sa te ingrijesti, incat unele amanunte iti scapa pur si simplu, iar cand cei care ar trebui sa te ajute (cum ar fi personalul de la restaurant) nu o fac, e destul de neplacut.
Astea sunt cele doua incidente. Ar mai fi multe altele: pretul meniului s-a schimbat de 3 ori in 2 zile, am platit vreo 5 meniuri in plus - desi cineva din partea noastra si cineva de la restaurant au fost acolo si le-au numarat cand au iesit pe sala cu ele, dimineata persoana de la restaurant nu-si mai amintea acelasi numar de meniuri - ne-a cerut bani pentru folosirea terasei, desi intrebasem de la inceput daca ne costa ceva si ni s-a spus ca nu, si lista mai poate continua destul de mult, din pacate....una peste alta, restaurantul arata foarte dragut, mancarea a fost buna (asa au zis invitatii), insa noi am fost tratati de catre Dl. Remi de parca ne facea un favor ca ne lasa sa ne facem nunta acolo!
Daca ati ales deja acest restaurant va doresc succes si nervi de fier! Nu il lasati sa va calce in picioare si sa va trateze ca altceva decat ca niste clienti ce vor plati o gramada de bani acolo!!!!
Va pup si sa aveti nunti superbe!

melek123
26.09.2012, 21:50:19
Buna Alexandra,
Te rog sa ne mai impartasesti din problemele aparute cu conducerea restaurantului, deoarece si eu o sa am nunta tot acolo la anu, si as vrea sa pot rezolva eventualele probleme din timp sa in cel mai rau caz sa pot sa imi gasesc alt loc in timp util.
Iti multumesc anticipat.

gyagya80
06.10.2012, 12:12:34
buna fetelor
numele meu e Georgi si vom face si noi nunta acolo la anul.
as dori mai multe informatii despre restaurant (servire,patron ,mancare etc.)
astept pareri din partea celor care au facut nunta acolo

ii multumesc Alexandrei ptr impresile ei personale si sper sa ne mai comenteze cate ceva este bine venit orice comentariu

Cristinuk_1986
07.10.2012, 06:09:29
ca si fotograf l-am ales pe ciprian dragan. e un pic cam scump dar cred ca merita, pana la urma cu pozele ramanem.
in legatura cu restaurantul, trebuie sa alegi ce vi se potriveste, noua ne-a placut la new bizant singura emotie pe care o avem e legata de detalii.

Buna s.denissa. Am vazut k ai nunta in august la new bizant si vroiam sa te intreb si eu daca esti multumita de restautant, cati invitati vei avea, cat platesti meniul...daca poti sa imi dai mai multe detalii si mie.... Eu am arvunit salonul pentru 19 oct 2013... Doar ca acum parca nu mai sunt asa de convinsa...noi avem putin peste 200 de invitati si imi e frik k va fi putin inghesuiala chiar daca patronul spune k intra 240 de invitati...daca nu te deranjeaza sa imi dai si mie mai multe detalii ti.as ramane recunoscatoare.iti multumesc mult de tot

Alexandra15
08.10.2012, 21:59:12
Buna Alexandra,
Te rog sa ne mai impartasesti din problemele aparute cu conducerea restaurantului, deoarece si eu o sa am nunta tot acolo la anu, si as vrea sa pot rezolva eventualele probleme din timp sa in cel mai rau caz sa pot sa imi gasesc alt loc in timp util.
Iti multumesc anticipat.

Buna Melek.
Scuze pentru raspunsul intarziat. Prea multe comentarii nu as mai avea....cred ca in mesajul meu anterior am atins majoritatea punctelor nevralgice. As putea sa mai adaug ca noi nu prea am primit ajutor din partea D-lui Remi, organizatoric vorbind....nu pot sa spun ca ne-a fost de mare ajutor, ca ne-a dat sfaturi sau mai stiu eu ce.....
Cum spuneam si mai devreme, nu vreau sa fiu nedreapta si sa nu recunosc ca localul a aratat bine (asta si datorita Ancai, de la Mariaj Decor, care s-a ocupat de aranjamente), mancarea a fost buna si a ajuns calda la toate mesele.
Daca vei avea nunta acolo, fa-ti musai timp sa vorbesti cu ospatarii si sa le explici foarte clar ce trebuie sa faca, si roaga pe cineva apropiat si de incredere sa supravegheze tot pe acolo, pentru ca la nunta noastra cateva persoane ar fi ramas fara mancare daca nu ar fi vazut mama...(asta e doar un sfat general, pentru ca genu asta de chestii se pot intampla oriunde, cred eu).
Iti doresc mult succes si sa ai o nunta perfecta! :)
Daca imi mai amintesc ceva important, revin pe forum!
Spor la toate!

melek123
14.10.2012, 12:47:44
Iti multumesc tare mult :) Alexandra pentru timpul acordat in a-mi raspunde!Ma impacientasem asa, dupa ce am vazut post-ul tau si chiar ma gandeam sa ma reorientez spre altceva.Deci, toata chestia e sa vb din timp pt
a stabili eventualele neintelegeri, sper.
Te mai astept cu vesti:)
Toate cele bune!

Cristinuk_1986
14.10.2012, 19:13:20
Iti multumesc tare mult :) Alexandra pentru timpul acordat in a-mi raspunde!Ma impacientasem asa, dupa ce am vazut post-ul tau si chiar ma gandeam sa ma reorientez spre altceva.Deci, toata chestia e sa vb din timp pt
a stabili eventualele neintelegeri, sper.
Te mai astept cu vesti:)
Toate cele bune!
Buna Melek. Vroiam sa te rog sa imi trimiti si mie pe privat cand aveti voi nunta si ce ati hotarat cu patonul de la New Bizant in legatura cu pretul meniului, personal(ospatari,bicatari). Eu din pacate nu am inca 10 postari si nu pot trimite mesaje private. Chiar imi doresc sa ma sfatuiesc cu cineva care face nunta in acelasi loc. Iti multumesc

melek123
17.10.2012, 00:20:53
Buna!Noua, patronul ne-a impus nr de persoane minim 120 :( , de meniu nu ne-a spus un pret pt k nu stie cam ce preturi vor fi anul viitor la alim de baza dar ne-a dat de inteles ca va fi undeva intre 150-170 ron, iar ospatarii se platesc cu 150 ron fiecare(75 noi, 75 patronu), noi ne dorim un ospatar la 2 mese k sa nu fie probl de servire , sper.De continutul meniului a ramas k mai vb pe masura ce se apropie evenim si faptul ca pot pregati portii in plus. Ce sa-ti zic, sper k nu ne luam o mare teapa cu localul ales pt ca singura care ne-a impartsait impresii a fost Alexandra si acelea nu au fost de bine, din pacate.Dar u ce ai facut? ai arvunit salonul fara sa fi discutat cu patronu cat de cat?mie imi cam lasa impresia unui om cam sucit.Sa speram k este doar o impresie.Tot vreau sa-mi fac timp sa ma duc pe acolo sa mai vb cu el de eventualele neplaceri, neintelegeri sa le lamurim din timp. Voi ati facut contract sau v-a scris o chitanta?
Pastram legatura:), pe curand!

msg e pt Cristinik_1986

Cristinuk_1986
18.10.2012, 17:17:04
Acelasi lucru ni l-a spus si noua la meniu. Intre 150 si 170 k nu stie cat vor creste preturile, insa majoritatea imi spun k e putin cam scump tinand cont k e cel de baza din cele de pe site. Nu se asigura fructe, absolut nimic, decat meniul propriu zis cu aperitiv, sarmale, peste si friptura...primul meniu de pe site-ul lor. Noi i-am spus k vom avea in jur de 180-190 de pers si ne-a zis k un nr minim ar fi de 170 dar pser k nu va fi asa ptr k am observat pe site-ul asta k majoritatea fetelor li s-a impus 120-130 la restaurantul acesta ma refer. Deci se pare ca e diferit pentru fiecare persoana in parte. Am primit doar chitanta. As fi semnat si contractul dar nu ma incantau conditiile impuse in acel contract,si anume ca trebuie sa achitam cu o sapt inaintea nuntii 75% din valoarea meniurilor care se vor consuma...asta e...sper sa nu imi para rau ca am facut aceasta alegere si sa se dovedeasca si la sfarsit un om la fel de intelegator cum a parut la prima intalnire. Vom vedea ce o fi...

Buna!Noua, patronul ne-a impus nr de persoane minim 120 :( , de meniu nu ne-a spus un pret pt k nu stie cam ce preturi vor fi anul viitor la alim de baza dar ne-a dat de inteles ca va fi undeva intre 150-170 ron, iar ospatarii se platesc cu 150 ron fiecare(75 noi, 75 patronu), noi ne dorim un ospatar la 2 mese k sa nu fie probl de servire , sper.De continutul meniului a ramas k mai vb pe masura ce se apropie evenim si faptul ca pot pregati portii in plus. Ce sa-ti zic, sper k nu ne luam o mare teapa cu localul ales pt ca singura care ne-a impartsait impresii a fost Alexandra si acelea nu au fost de bine, din pacate.Dar u ce ai facut? ai arvunit salonul fara sa fi discutat cu patronu cat de cat?mie imi cam lasa impresia unui om cam sucit.Sa speram k este doar o impresie.Tot vreau sa-mi fac timp sa ma duc pe acolo sa mai vb cu el de eventualele neplaceri, neintelegeri sa le lamurim din timp. Voi ati facut contract sau v-a scris o chitanta?
Pastram legatura:), pe curand!

msg e pt Cristinik_1986

michela620
13.11.2012, 11:40:37
Salutare!am revenit si eu pe acest site dupa cateva luni bune de cand am terminat cu marele nostru eveniment.Vreau sa raspund la acest subiect si tin neaparat ,deoarece si eu am fost mireasa si imi aduc aminte cat de stresata eram daca imi spunea cineva vreo parere de rau despre un furnizor cu care colaboram.Fetelor si noi am facut nunta la Restaurant New Bizant dar nu am avut nici pe departe vreo problema cu patronul restaurantului , ospatarii sau mancarea.In momentul cand am fost sa vedem restaurantul el ne-a spus condiitiile lui, noi i-am spus ceea ce dormin noi si astfel am ajuns la o cale de mijloc si am batut palma.Mie personal mi s-a parut foarte deschis patronul restaurantului si mi-am impus sa merg pe incredere ca altfel as fi luat-o razna!!!!Asa ca.....ne-a spus asa:"nu va impun un numar de persoane dar am pretentia cu o saptamana inainte de nunta sa veniti si sa-mi spuneti exact cate meniuri pregatim.Cate meniuri imi spuneti atatea platiti"Mi s-a parut foarte ok pentru ca tinea de organizarea si a noastra si a lui.La noi chiar am avut 20 de persoane in plus la nunta si s-a descurcat cu brio...mai exact mancare a fost din belsug.
Legat de ospatari cei drept am avut o mare emotie pentru ca mi-era teama ca nu vor fi pe masura pretentiilor noastre.Asadar inainte sa apara toti invitatii fratele meu a facut un careu cu toti ospatarii si le-a spus exact pretentiile noastre iar daca vor sa fie onorati cu mai multi bani trebuie sa demonstreze si sa nu dezamageasca(asta e Romania, banul ii motiveaza pe toti).In conditiile acestea ospatarii au fost smirna...neclintiti de la mese si la ordinele oricarui mesean.
Meniul a fost unul ce l-am ales noi cu diverse combinatii.....ceeea ce puteti face si voi.Sunt convinsa ca patronul nu ar zice nu, intereseul fiind si al vostru si al lui.Noi am dat 150 ron pe meniu si a fost unul bogat, dar tineti cont va rog ca nunta a fost acum un an.Totul a fost proaspat, toata lumea a laudat sarmalele, friptura a fost luata direct de pe gratar(ieseai afara si mirosea a gratar de-ti lasa gura apa).
Ca si incheiere eu zic ca e foarte importanta comunicarea dintre voi ca si clienti si el ca si patron.Noi personal am fost foarte deschisi cu dansul si el lafel cu noi.Eu il vad ca un om de cuvant pe domnul Remi pentru ca ceea ce a spus a si facut.Asa ca incercati sa nu fiti stresate si sa stabiliti dinainte tot ce e necesar si sigur nu veti da gres.Comunicati, comunicati, comunicati!!!
Va pup si pentru orice detaliu va stau la dispozitie!!!Sa aveti o nunta de vis!!!

s.denissa
25.11.2012, 21:01:46
Buna s.denissa. Am vazut k ai nunta in august la new bizant si vroiam sa te intreb si eu daca esti multumita de restautant, cati invitati vei avea, cat platesti meniul...daca poti sa imi dai mai multe detalii si mie.... Eu am arvunit salonul pentru 19 oct 2013... Doar ca acum parca nu mai sunt asa de convinsa...noi avem putin peste 200 de invitati si imi e frik k va fi putin inghesuiala chiar daca patronul spune k intra 240 de invitati...daca nu te deranjeaza sa imi dai si mie mai multe detalii ti.as ramane recunoscatoare.iti multumesc mult de tot

Buna Cristina! eu din pacate nu am mai intrat de ceva timp pe forum si acum am avut surpriza neplacuta sa citesc toate mesajele astea despre New Bizant. Sincer noi nu prea am discutat multe detalii cu patronii, a ramas ca la anul mai aproape de nunta sa definitivam lucrurile. Sper sa ajungem la o intelegere buna ca sincer pentru noi conteaza foarte mult ca restaurantul sa fie ok. Eu am fost asta vara de cateva ori pe acolo, am nimerit chiar la 2 nunti si era ok, am fost si in bucatarie si nu mi s-a parut nimic in neregula.
In ceea ce priveste nr de invitati, eu zic ca e ok in jur de 200, ai si avantajul ca perioada nuntii nu e una calduroasa ca sa iti faci griji cu aerul conditionat. Noi o sa avem vreo 140 de persoane dar fiind foarte cald in august imi este teama ca nu face fata aerul ..dar asta e un risc pe care ni-l asumam ca multe altele.
mi-am adus aminte ca fotograful pe care l-am ales noi ne-a spus ca a fost la cateva nunti acolo si au fost nunti reusite. Si formatia a zis ca restaurantul se aude bine ...deci nu stiu ce sa mai zic sincer, nu ramane decat sa vedem atunci ce o fi.
Poate mai vb!

allesssia
19.08.2013, 16:09:29
Buna Cristina! eu din pacate nu am mai intrat de ceva timp pe forum si acum am avut surpriza neplacuta sa citesc toate mesajele astea despre New Bizant. Sincer noi nu prea am discutat multe detalii cu patronii, a ramas ca la anul mai aproape de nunta sa definitivam lucrurile. Sper sa ajungem la o intelegere buna ca sincer pentru noi conteaza foarte mult ca restaurantul sa fie ok. Eu am fost asta vara de cateva ori pe acolo, am nimerit chiar la 2 nunti si era ok, am fost si in bucatarie si nu mi s-a parut nimic in neregula.
In ceea ce priveste nr de invitati, eu zic ca e ok in jur de 200, ai si avantajul ca perioada nuntii nu e una calduroasa ca sa iti faci griji cu aerul conditionat. Noi o sa avem vreo 140 de persoane dar fiind foarte cald in august imi este teama ca nu face fata aerul ..dar asta e un risc pe care ni-l asumam ca multe altele.
mi-am adus aminte ca fotograful pe care l-am ales noi ne-a spus ca a fost la cateva nunti acolo si au fost nunti reusite. Si formatia a zis ca restaurantul se aude bine ...deci nu stiu ce sa mai zic sincer, nu ramane decat sa vedem atunci ce o fi.
Poate mai vb!

Buna,

Cum a fost nunta? Ati avut probleme cu restaurantul?

Si noi o sa avem nunta pe 7 septembrie acolo si am mari emotii.

s.denissa
28.08.2013, 20:55:00
Buna,

Cum a fost nunta? Ati avut probleme cu restaurantul?

Si noi o sa avem nunta pe 7 septembrie acolo si am mari emotii.

Buna!!!
sa stii ca am avut cea mai frumoasa nunta...totul a fost asa cum ne-am dorit iar nenea Remy a fost super ok.
Trebuie sa stii sa il lasi sa isi faca treaba si sa nu te bagi peste el. Noi am avut comandate 105 meniuri iar la nunta am avut 120 persoane si s-a descurcat cu mancarea. am fost la limita dar a stiut cum sa faca ca sa fie ok.
Ce sa iti mai spun...ca si-au dat tot interesul sa iasa bine, chiar am vazut din partea lor lucrul asta.
Noi am avut free bar si nu am avut probleme cu bautura, chiar ne-a ramas destul de multa.
Noi am facut si ciorba de a doua zi pe terasa la ei si a iesit ok.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu cea mai mare placere, dar iti zic sa stai linistita ca restaurantul e ok.
Multa bafta iti doresc cu pregatirile!!!!!!!!!

melek123
15.09.2013, 13:26:38
Gata... Am terminat cu nunta, si acum am revenit sa las un feedback in legătura cu localul, am citit tot forumul in prealabil si am făcut o lista cu problemele ce au fost expuse aici si am început tratativele cu Dl. Remi.
1. Laptele condensat pentru cafea, a fost inclus, dar probabil daca nu vorbeam sigur apareau probleme, dar totul a fost ok, apropo cafeaua a fost foarte buna, de obicei la nunta e nasoala dar New Bizant a fost buna.
2. Mesele in plus, localul are mai multe mese, si nu e ok sa apară mese goale. Am ajuns la un compromis cu patronii, le scoate afara dar in cazul in care ploua mesele rămân in interior... Am mers la risc. Nu a plouat deci a fost ok.
3. Terasa, am discutat înainte cu patronii daca se percepe o taxa ceva, NU AM PLĂTIT NIMIC pentru terasa.
4. Meniul, noi am ales un meniu mai bogat si am plătit 175 de meniu. Mâncarea a fost foarte buna, singurul lucru pe care in regret este ca nu am putut mânca si eu tot... Invitatii au laudat sarmalele, foarte bune. Noi am avut o nunta mixat romano-musulmana, așa ca am avut sarmale si de pui si de oaie, ambele au fost foarte bune.

Ospatarii au fost foarte atenți si totul a mers foarte repede, de la momentul in care incepeau sa serveasca un fel de mancare pana in momentul in care ultimul invitat era servit nu s-a depășit 10 minute.
Toaleta a fost foarte curată pe toată durata evenimentului, si alimentata cu hârtie pana dimineața.
Localul nearanjat arată cam nasol si te cam descurajeaza dar aranjat e foarte frumos.
Singurul aspect mai nasol este ca localul nu are nici o forma de parcare, in cazul nostru pe 31 August nu au fost prea mulți turiști si am vorbit cu un individ de la o parcare si toate mașinile care mergeau la new Bizant sa intre in parcare.
Ca o concluzie, am fost foarte mulțumit de local si de patroni, dar va sfatuiesc sa discutati din timp toate aspectele, Dl Remi nu a mintit dar in cazul in care nu discutati TOT cu el nu știu cum se comporta.
Mult succes si CASA DE PIATRA.

Cristinuk_1986
17.09.2013, 21:59:25
Gata... Am terminat cu nunta, si acum am revenit sa las un feedback in legătura cu localul, am citit tot forumul in prealabil si am făcut o lista cu problemele ce au fost expuse aici si am început tratativele cu Dl. Remi.
1. Laptele condensat pentru cafea, a fost inclus, dar probabil daca nu vorbeam sigur apareau probleme, dar totul a fost ok, apropo cafeaua a fost foarte buna, de obicei la nunta e nasoala dar New Bizant a fost buna.
2. Mesele in plus, localul are mai multe mese, si nu e ok sa apară mese goale. Am ajuns la un compromis cu patronii, le scoate afara dar in cazul in care ploua mesele rămân in interior... Am mers la risc. Nu a plouat deci a fost ok.
3. Terasa, am discutat înainte cu patronii daca se percepe o taxa ceva, NU AM PLĂTIT NIMIC pentru terasa.
4. Meniul, noi am ales un meniu mai bogat si am plătit 175 de meniu. Mâncarea a fost foarte buna, singurul lucru pe care in regret este ca nu am putut mânca si eu tot... Invitatii au laudat sarmalele, foarte bune. Noi am avut o nunta mixat romano-musulmana, așa ca am avut sarmale si de pui si de oaie, ambele au fost foarte bune.

Ospatarii au fost foarte atenți si totul a mers foarte repede, de la momentul in care incepeau sa serveasca un fel de mancare pana in momentul in care ultimul invitat era servit nu s-a depășit 10 minute.
Toaleta a fost foarte curată pe toată durata evenimentului, si alimentata cu hârtie pana dimineața.
Localul nearanjat arată cam nasol si te cam descurajeaza dar aranjat e foarte frumos.
Singurul aspect mai nasol este ca localul nu are nici o forma de parcare, in cazul nostru pe 31 August nu au fost prea mulți turiști si am vorbit cu un individ de la o parcare si toate mașinile care mergeau la new Bizant sa intre in parcare.
Ca o concluzie, am fost foarte mulțumit de local si de patroni, dar va sfatuiesc sa discutati din timp toate aspectele, Dl Remi nu a mintit dar in cazul in care nu discutati TOT cu el nu știu cum se comporta.
Mult succes si CASA DE PIATRA.

Multumim frumos pentru pareri si informatii. Vroiam doar sa te mai intreb cateva lucruri si anume:
- cati invitati ati avut
- ai pus 10 sau 12 persoane la masa?
- si cati ospatari ati avut, adica a fost un ospatar la doua sau la trei mese?
O seara buna

melek123
18.09.2013, 14:48:06
Multumim frumos pentru pareri si informatii. Vroiam doar sa te mai intreb cateva lucruri si anume:
- cati invitati ati avut
- ai pus 10 sau 12 persoane la masa?
- si cati ospatari ati avut, adica a fost un ospatar la doua sau la trei mese?
O seara buna

buna,
am avut in contract 120 minim iar noi am avut 127 de invitati,
am pus la mese 9 si 10 persoane, asa este optim, mai putin si nu se mai aud iar mai multi nu au loc,
si am avut 1,5 ospatari la masa, adica 2 ospatari la 3 mese.
mult succes;-)

Cristinuk_1986
18.09.2013, 22:36:41
buna,
am avut in contract 120 minim iar noi am avut 127 de invitati,
am pus la mese 9 si 10 persoane, asa este optim, mai putin si nu se mai aud iar mai multi nu au loc,
si am avut 1,5 ospatari la masa, adica 2 ospatari la 3 mese.
mult succes;-)

Iti multumesc frumos pentru raspuns. Mi se pare foarte bine sa ai 2 ospatari la 3 mese si cred ca tot asa voi face si eu in legatura cu aranjatul la mese, voi pune 9, maxim 10 persoane. Acum sa vedem si cati oameni vor veni. Noi avem pe lista aproximativ 220 de persoane, noi speram insa sa fie prezenti 160-170 caci in ziua de azi la cat de greu se descurca lumea nu se mai tine cont daca ai fost sau nu la nunta lor sau daca sunt neamuri apropiate si inteleg perfect aceste lucruri tocmai de asta mi-am luat o marja asa de mare. Iti multumesc inca o data

mika_mada
30.01.2014, 11:35:54
buna roxanne ! ai putea sami spui si mie ce parere ai intre solaris si polifonic band ?solaris am vazut ca, canta si populara si cover-uri dar polifonic mi-e frica sa nu cante ca-lumea populara....multumesc

allesssia
27.03.2014, 13:09:08
buna roxanne ! ai putea sami spui si mie ce parere ai intre solaris si polifonic band ?solaris am vazut ca, canta si populara si cover-uri dar polifonic mi-e frica sa nu cante ca-lumea populara....multumesc

Buna,

Noi am fost incantati de Polifonic Band si nu numai noi, ci si invitatii nostri. Nimeni nu a plecat pana la ora 6 30. Toata lumea a fost transpirata de dans. Au combinat atat de bine stilurile de muzica incat nimeni nu vroia sa se aseze la masa. Era ringul gol pentru cateva minute atunci cand se aducea un nou fel de mancare. Noi ne-am vazut cu ei cu 2 zile inainte de eveniment si am stabilit cateva detalii: fara manele indiferent cine si ce zice, sa fie si populara, dar sa nu inceapa lumea sa se plictiseasca si daca ei simt ca lumea ar vrea si o manea, atunci sa bage o greceasca, o turceasca si sa stii ca asa au facut. In noaptea aceea inca 2 cupluri i-a arvunit. Baietii sunt fantastici si tot pe ei ii vom alege si pentru botez,fara nici o indoiala! Le-am dat cumva mana libera pentru playlist si cred ca a fost usor si pentru ei.

Cat despre restaurant...am avut mari emotii pentru ca nea Remi a strambat din nas cand a vazut ca tot 100 de persoane avem, asa cum ne-am inteles initial. Mi-a fost teama sa nu faca magarii, desi a avut grija sa umfle nota finala. M-a deranjat totusi ca nu a pregatit meniurile turcesti asa cum stabilisem initial si a trebuit sa imi prezint scuzele in fata invitatilor musulmani. Nu i-am reprosat nimic insa, pentru ca ospatarii au atenti, baia a fost curata in permanenta si femeile din bucatarie curate. Am intrat o singura data in bucatarie, sa vad tortul si toata lumea a fost foarte amabila. Mi-am propus sa nu ma enervez cu nimic si sa ma distrez fara sa tin cont cine, ce si cum comenteaza. Dimineata le-am lasat tort, prajituri, ba chiar unul dintre ospatari a vrut si tuica cu boabe de cafea, facuta de mama mea. I-am dat pentru ca tipul a fost extrem de amabil pe parcursul noptii si a avut bunul simt sa ceara, nu sa spuna ca n-a mai ramas cand de fapt....
Invitatii nostri au laudat tot meniul si chiar dupa tot acest timp, noi avand nunta pe 7 sept 2013, inca ne intreaba de reteta de sarmale ori de cum a fost pestele. Din pacate, nu am reusit sa mananc decat 2 guri din peste si putin tort.

Sfatul meu, fetelor, e sa lasati naibii ospatarii sa-si faca treaba, iar voi sa dansati si sa va bucurati pana va dor buricele degetelor de la picioare!!! Multa lume mi-a zis in noaptea aceea ca nu au mai vazut o mireasa atat de plina de energie si asta pentru ca mi-am dorit din tot sufletul sa ma distrez. Am trecut de la pantofii cu toc cui la sandale ortopedice ca mai apoi sa ajung in balerini si intr-un final in picioarele goale. NU mi-a pasat de gura carcotaselor care cred ca trebuie sa fii papusa chinuita.
Distrati-va!