PDA

Versiunea completa : va place sa cititi?

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

gabriela84
02.03.2007, 13:47:41
eu una ma relaxez foarte mult atunci cand citesc.parca ma despind de lumea reala facandu-ma una cu persoanejele pe care le intalnesc. ultima carte pe care am citit-o a fost "De veghe in lanul de secara":)>- .sfarsitul a fost cam "taiat ca din topor" dar in rest a fost foarte placuta.voi ce ati mai citit in ultima vreme? mai aveti timp si de asa ceva? aveti vreo carte de capatai?

mayday
02.03.2007, 14:26:10
De acord cu tine! In ce ma priveste, e cea mai buna metoda de deconectare! :) Am un ritual pe care incerc sa-l respect macar o data pe luna... ma duc in libraria preferata, rasfoiesc vreo ora, imi aleg cartile pe luna respectiva!

Salinger e fain, intr-adevar! "De veghe in lanul de secara" e poate cea mai cunoscuta, mie mi-a placut mai mult trilogia "Franny si Zooey", "Noua povestiri" si "Dulgheri, inaltati grinda". Mi se pare ca omul asta e cel mai bun autor de dialoguri!!!:x

De citeva saptamini citesc Pamuk... am terminat "Ma numesc Rosu" (excelenta!!!), acum incepui "Castelul alb". Castelul mi se pare mai slabut, totul e la persoana 1, fara dialoguri, dupa 100 de pagini te cam plictisesti! Da' poate se intimpla ceva nemaipomenit in paginile urmatoare!;-)

dj
02.03.2007, 14:28:13
Si mie imi place enorm sa citesc si, mai ales, sa recitesc. Ultimele carti recitite sunt "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu si acum am inceput sa recitesc "Pride and Prejudice" de Jane Austen. Sunt superbe amandoua.

mayday
02.03.2007, 14:34:18
Dj, imi merge la inima ca zici de "Pride and Prejudice". Si mie imi place foarte tare!!! Cu citeva saptamini inainte de sustinerea tezei de doctorat, ma apucase o bulimie "Pride and Prejudice" din cauza stresului!!!:)) Am recitit-o de vreo trei ori, desi aveam o gramada de chestii de facut! Am pina si dvd-ul cu serialul BBC!;-) Sa vedem ce ma apuca inainte de nunta!!!=))

BlueMoni
02.03.2007, 14:42:29
Daca prind o carte buna nu mai fac nimic pana n-o termin...:-p
Pana am terminat liceul eram o devoratoare de carti, citeam tot ce-mi pica in mana. De cand am intrat la facultate parca nu am mai avut timp...si parca s-au scumpit enorm si cartile. Cand intru intr-o librarie ma imbolnavesc...nu pot sa plec fara sa-mi cumpar o carte. Asa ca in ultimul timp le evit :D

In schimb am o colectie impresionanta de carti in format electronic. Stiu ca nu are acelasi farmec, sa stai tolanita intr-un fotoliu sau pe pat si sa simti paginile cartii, dar decat deloc e bine si asa. Noroc ca laptop-ul e mobil si cateodata il iau si in baie ;))
Daca vreti vreo carte imi spuneti si v-o trimit pe mail daca o am. Ultima carte citita (tot de pe laptop) a fost Mircea Cartarescu "De ce iubim femeile"
Preferatul meu e Dostoievski cu "Crima si pedeapsa"

gabriela84
02.03.2007, 14:47:22
Pana am terminat liceul eram o devoratoare de carti, citeam tot ce-mi pica in mana. De cand am intrat la facultate parca nu am mai avut timp...si parca s-au scumpit enorm si cartile. Cand intru intr-o librarie ma imbolnavesc...nu pot sa plec fara sa-mi cumpar o carte. Asa ca in ultimul timp le evit :D

In schimb am o colectie impresionanta de carti in format electronic. Stiu ca nu are acelasi farmec, sa stai tolanita intr-un fotoliu sau pe pat si sa simti paginile cartii, dar decat deloc e bine si asa. Noroc ca laptop-ul e mobil si cateodata il iau si in baie ;))
Daca vreti vreo carte imi spuneti si v-o trimit pe mail daca o am. Ultima carte citita (tot de pe laptop) a fost Mircea Cartarescu "De ce iubim femeile"

da, da, da eu as vrea daca se poate si dc ai "Pride and Prejudice".adresa mea de mail este .Multumesc.

BlueMoni
02.03.2007, 14:47:47
Am uitat sa va spun....cartea pe care am recitit-o de cele mai multe ori a fost "Heidi, fetita muntilor". O deschideam la nimereala si citeam pana la sfarsit. Ajunsesem sa stiu in ce parte a paginii se intampla o anumita actiune.

Acum am dat-o unei verisoare de 10 ani sa o citeasca, dar numai imprumut...nu ma despart eu de tot de ea. Pot sa zic ca a fost cartea copilariei mele.

gabriela84
02.03.2007, 14:48:51
uffff s-a sters[-X .adresa este ###.la sfarsit e yahoo.sper sa mearga asa=)) .

dj
02.03.2007, 15:12:23
Cartea pe care am citit-o de cele mai multe ori, de a ajuns ferfenita, e Potopul lui Sienkevici (sigur nu am scris corect numele, dar nu mai stau sa caut...). A fost si primul roman citit pe ascuns, cand aveam 10 ani. In doua saptamani am terminat-o, un adevarat record de viteza pe atunci.

gabriela84
02.03.2007, 15:17:23
Cartea pe care am citit-o de cele mai multe ori, de a ajuns ferfenita, e Potopul lui Sienkevici (sigur nu am scris corect numele, dar nu mai stau sa caut...). A fost si primul roman citit pe ascuns, cand aveam 10 ani. In doua saptamani am terminat-o, un adevarat record de viteza pe atunci.

de ce pe ascuns?:-\

Precious
02.03.2007, 15:34:21
recitite cu drag: Zola: Germinal, Pamantul, Nana, Bulgare de seu.
recent citite: Conjuratia imbecililor, Ghidul nesimtitului, Turnul sinucigasilor.:-?

dianablue
02.03.2007, 16:31:01
Cartea mea preferata ramane "Pe aripile vantului"... imi place la nebunie! Si ce am citit mai recent si m-a impresionat - "De ce iubim femeile"/Mircea Cartarescu si "Parfumul"/Susskind. Si cand vreau sa ma relaxez oricand citesc cu placere Grisham sau John Saul sau Mary Higgins Clark... a, si era sa uit de preferatul meu Jerome K.Jerome - cine nu a citit "Trei pe doua biciclete" sau "Trei intr-o barca" va recomand cu mare caldura... o sa radeti mult...

dandelion
02.03.2007, 17:19:42
Doamne, ma innebuniti fetelor.
De cand nu am mai citit..imi e si rusine/:)
"Pe aripile vantului", "Pasarea Spin", "Castelul Palarierului" a lui Cronin..putinele din preferatele mele...am inceput sa citesc de foarte mica, si am mai citit si chestii cam grele pt mine la anumite varste, asa ca le-am tot citit si recitit si niciodata nu ma plictisesc..
Iar seria de carti vaforite din copilaria mea a ramas "Mary Poppins"

mariuca
02.03.2007, 17:40:59
autorul meu preferat - John Fowles - Magicianul, Colectionarul, Iubita locotenentului francez... atat de innebunita dupa cartile lui incat mi-am facut si lucrarea de licenta pe baza romanelor lui :))

am citit multe-multe in facultate, fiind la facultate de engleza.... dar in ultima vreme nu am mai avut rabdare si timp, spre rusinea mea.

a, o carte din copilarie citita si rascitita.... Fetita din luna, nu prea mai stiu exact-exact cu ce era, tre sa o caut pe acasa, ar trebui sa o mai recitesc, dar stiu ca atunci o citeam intr-una :)

gabriela84
02.03.2007, 18:23:34
Cartea mea preferata ramane "Pe aripile vantului"... imi place la nebunie! Si ce am citit mai recent si m-a impresionat - "De ce iubim femeile"/Mircea Cartarescu si "Parfumul"/Susskind. Si cand vreau sa ma relaxez oricand citesc cu placere Grisham sau John Saul sau Mary Higgins Clark... a, si era sa uit de preferatul meu Jerome K.Jerome - cine nu a citit "Trei pe doua biciclete" sau "Trei intr-o barca" va recomand cu mare caldura... o sa radeti mult...

am primit de ziua mea cartea "Mostenitorii" de Grisham pe care din pacate inca n-am apucat sa o citesc.

cecilia
02.03.2007, 20:04:23
Acum am intrat in perioada Mario Vargas Llosa.Pana acum am citit "Pestele in apa" (in care isi povesteste viata si participarea la campania electorala pentru presedintie in Peru),"Paradisul de dupa colt"(povestea vietii pictorului Gaugain si in paralel povestea Florei Tristan,o femeie care si-a dedicat viata luptei pt drepturile femeilor si ale muncitorilor),"Elogiu mamei vitrege"(in care vrea sa demonstreze ce minte diabolica poate avea un copil),"Cine l-a omorat pe Palomino Molero".Mai am putin si termin "Casa Verde",un roman in care reda aspecte ale vietii din Peru,in special din orasul Piura.Unele din ele sunt destul de greoaie,actiunea se petrece in mai multe planuri,dar totusi le-am terminat pentru ca sunt interesante.Si mai sunt multe carti de-ale lui pe care mi-am propus sa le citesc.
Din ce am mai citit in ultimul timp m-a impresionat "Lolita" de Nabocov.

Babydeey
02.03.2007, 20:46:31
Si mie imi place enorm sa citesc si, mai ales, sa recitesc. Ultimele carti recitite sunt "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu si acum am inceput sa recitesc "Pride and Prejudice" de Jane Austen. Sunt superbe amandoua.

Arta conversatiei este cartea preferata a mamei mele, si Pride and Prejudice a mea. Ma identific 100 % cu aceasta carte. Parca eu am scris-o. Iubesc absolut toate personajele si ma fascineaza mr. Darcy. Il aseman si pe sotul meu cu el (poate chiar asta m-a atras la el, ca seamana cu Darcy). Minunata carte!

cecilia
02.03.2007, 21:00:24
Arta conversatiei este cartea preferata a mamei mele, si Pride and Prejudice a mea. Ma identific 100 % cu aceasta carte. Parca eu am scris-o. Iubesc absolut toate personajele si ma fascineaza mr. Darcy. Il aseman si pe sotul meu cu el (poate chiar asta m-a atras la el, ca seamana cu Darcy). Minunata carte!
Ai vazut filmul?Seamana cu actorul care l-a jucat pe Darcy?:D(ma refer la filmul cu Keira Knightley in rolul principal).Mie mi-a placut actorul.Dar ce zici de "Ratiune si simtire" sau de "Emma"?Mie mi-au placut toate cartile pe care le-am citit de Jane Austen (adica astea trei).

Babydeey
02.03.2007, 21:13:34
Ai vazut filmul?Seamana cu actorul care l-a jucat pe Darcy?:D(ma refer la filmul cu Keira Knightley in rolul principal).Mie mi-a placut actorul.Dar ce zici de "Ratiune si simtire" sau de "Emma"?Mie mi-au placut toate cartile pe care le-am citit de Jane Austen (adica astea trei).

Seamana cu Darcy interpretat de Colin Firth (fizic si ca personalitate). Mi-a placut absolut tot ce a scris Jane Austen. Am pus si in scena astea 3 opere. In liceu am fost intr-o trupa de teatru si eram si regizor (teatru in lb engleza), am mancat-o pe paine pe Jane Austen.

Babydeey
02.03.2007, 21:14:38
Am vazut toate ecranizarile la Pride and Prejudice, dar ca miniseria de pe BBC nu a fost niciuna

dj
02.03.2007, 21:19:15
de ce pe ascuns?:-\
Pentru ca ma feream de mama. Si nu citeam decat atunci cand nu era ea acasa.
Tot de pe vreme aia: ocoleam cartile de care stiam ca sunt "grele" dar citeam altele si mai "grele" pentru ca nu stiam daca sunt sau nu pentru varsta mea! :-p

dj
02.03.2007, 21:21:26
Si mie mi-au placut. Mai am una, tot in original, dar nu am apucat sa o citesc.

BlueMoni
02.03.2007, 22:32:52
Seamana cu Darcy interpretat de Colin Firth (fizic si ca personalitate). Mi-a placut absolut tot ce a scris Jane Austen. Am pus si in scena astea 3 opere. In liceu am fost intr-o trupa de teatru si eram si regizor (teatru in lb engleza), am mancat-o pe paine pe Jane Austen.

Babydeey, ti-am trimis mail cu Pride and Prejudice, atat varianta in limba romana cat si cea in engleza.

Fetelor, daca mai vreti carti in format electronic sa-mi spuneti.

Sa aveti o seara placuta!

CamyB
03.03.2007, 03:46:41

Ileana Vulpescu scrie intr-adevar intr-un mare fel... Mai are 2 carti care mi-au placut - "de-amor, de-amar, de inima albastra" si "candidatii la fericire" ; si una care nu mi-a placut (si pe care nici n-am terminat-o de citit ca ma adormea ca fenobarbitalul) "saruta pamantul acesta " (cam istorica pt gustul meu ...

CamyB
03.03.2007, 04:03:58
Vorbind de carti preferate : a copilariei (pe care o am si acum pe noptiera si o car cu mine peste tot ca e remediul meu anti-stres , cred ca ma ajuta sa evadez in copilarie...) Aventurile lui Habar N-am :)
O carte pe care o citesc o data la 2-3 ani, de fiecare data redescoperind-o, e "Pe aripile vantului" . Ce mi se pare fascinant e ca la diferite varste m-a captivat de fiecare data alt aspect (cand povestea de dragoste, cand povestea de razboi, cand povestea prieteniei lui Scarlett cu Melanie...)
O carte care mi-a marcat existenta : Ultima noapte de dragoste.... - pentru citatul genial "Dragostea e un proces de autosugestie...". Mi s-a parut o analiza psihologica a iubirii si geloziei absolut fabuloasa.
In rest ... am citit mult (ca citesc fluent de la 3 ani, si nu pot s-adorm fara sa citesc cateva pagini) si de toate, nu mi-a placut literatura franceza (Balzac si Dumas m-au plictisit intotdeauna), am avut o perioada sud-americana in facultate (inca mai savurez ce mai apare , dar in facultate i-am descoperit si jumate de an n-am citit nimic altceva), si o perioada rusa in liceu (cand ma fascina Tolstoi),..si-am avut si o perioada Sandra Brown cand eram printr-a sasea (atunci aparusera si era mare haos :)) ).
In avion sau pe plaja sau in fine, cand vreau sa imi odihnesc mintea, citesc cu mare placere Grisham si Turrow, sau carti funny de genul chick-lit (din seria goana dupa cumparaturi la New York/cu sora mea / diavolul se imbraca de la Prada).
Momentan citesc doar carti de business si carti pentru viitoare mamici. Si-i multumesc lui Dumnezeu c-a inventat amazonul - ca pe partea de carti de business stam prost rau in Romania, nici n-am stiut cat de prost pana n-am intrat intr-o librarie in Londra....

ele
03.03.2007, 09:10:52

salut! imi trimiti si mie te rog ' de ce iubim femeile' am si eu cateva carti electronice si mai citesc in formatul asta mi-ar mai place si "batranul si marea" nu am reusit sa o gasesc si o caut mai de mult... multumesc anticipat adresa mea este [email protected]
in yahoo

ele
03.03.2007, 09:18:32
recitite cu drag: Zola: Germinal, Pamantul, Nana, Bulgare de seu.
recent citite: Conjuratia imbecililor, Ghidul nesimtitului, Turnul sinucigasilor.:-?
ti-a placut conjuratia imbecililor? eu am intalnit 2 oameni total diferiti (femeie si barbat, de varste si educatii diferite)care au declarat-o cartea lor preferata eu nu am ajuns pana acolo;-) am citit-o am ridicat dintr-o spranceana din cand in cand pe parcursul ei, am terminat-o si am pus-o in raft, nu cred ca o voi reciti poate doar din curiozitate daca mai aud pe cineva ca o declara carte preferata;;)

vivi
03.03.2007, 09:23:54
Cartea fericirii scrisa de nina berberova.

Babydeey
03.03.2007, 10:36:14
Babydeey, ti-am trimis mail cu Pride and Prejudice, atat varianta in limba romana cat si cea in engleza.

Fetelor, daca mai vreti carti in format electronic sa-mi spuneti.

Sa aveti o seara placuta!

Multumesc mult! Ma reapuc de citit. Pupic

Babydeey
03.03.2007, 10:37:49
Vorbind de carti preferate : a copilariei (pe care o am si acum pe noptiera si o car cu mine peste tot ca e remediul meu anti-stres , cred ca ma ajuta sa evadez in copilarie...) Aventurile lui Habar N-am :)

Super nostima cartea. Si eu de cate ori o vad imi aduc aminte cu cat drag am citit-o si recitit-o.

dandelion
03.03.2007, 16:40:47
Mi-am amintit inca o carte care mi-a placut mult, "Consuelo" si "contesa de Rudolstadt" de George Sand..

iulia73190
03.03.2007, 17:23:28
Vorbind de carti preferate :
Momentan citesc doar carti de business si carti pentru viitoare mamici. Si-i multumesc lui Dumnezeu c-a inventat amazonul - ca pe partea de carti de business stam prost rau in Romania, nici n-am stiut cat de prost pana n-am intrat intr-o librarie in Londra....

Ce carti de business citesti, ma intereseaza si pe mine, caci si eu sunt tot la capitolul acesta?

CamyB
03.03.2007, 22:03:43
Ce carti de business citesti, ma intereseaza si pe mine, caci si eu sunt tot la capitolul acesta?

de la Harvard Business School Press , in general.
Acum citesc FIASCO (Frank Partnoy), si tocmai am terminat "Blue Ocean Strategy" (W.Chan Kim & Renee Mauborgne). Iar inainte de asta Re-imagine (Tom Peters) si "Why smart people make big money mistakes" (nu mai stiu autorul si-am imprumutat-o cuiva...).
In general carti de marketing, general business environment si tendinte, maniere de abordare a businessului, si ocazional (cum e cazul FIASCO) finante (mai ales partea de derivatives trading).
Acum depinde ce orientare ai tu si ce te-ar interesa - dar cert e ca pe la noi se traduce foarte putin; iar mediul de afaceri evolueaza rapid....

iulia73190
03.03.2007, 22:16:49
de la Harvard Business School Press , in general.
Acum citesc FIASCO (Frank Partnoy), si tocmai am terminat "Blue Ocean Strategy" (W.Chan Kim & Renee Mauborgne). Iar inainte de asta Re-imagine (Tom Peters) si "Why smart people make big money mistakes" (nu mai stiu autorul si-am imprumutat-o cuiva...).
In general carti de marketing, general business environment si tendinte, maniere de abordare a businessului, si ocazional (cum e cazul FIASCO) finante (mai ales partea de derivatives trading).
Acum depinde ce orientare ai tu si ce te-ar interesa - dar cert e ca pe la noi se traduce foarte putin; iar mediul de afaceri evolueaza rapid....

Cum ti s-a parut Blue Ocean Strategy? am vazut-o si eu ,iar titlul mi-a atras atentia; in rest nu pot sa zic ca am tocmai o orientare( pot sa citesc la fel de bine legat de tranzactii bursiere, precum investitii imobiliare sau resurse umane), de aceea te-am intrebat, ca sa ma indrumi; vreau sa vad daca ma atrage intr-adevar; ceea ce citesc eu sunt carti cu un punct de vedere juridic, tocmai am terminat " quand la Chine change le monde" un eseu scris de un jurnalist francez si acum citesc " Investir en Russie, approche juridique globale" de Emmanuel Colier un jurist.
Deci daca ai recomandari speciale, carti care ti-au atras atentia in mod deosebit, fie ele in engleza, franceza, romana te-as ruga sa-mi spui:) !

ALEX21A
03.03.2007, 22:30:10
Am uitat sa va spun....cartea pe care am recitit-o de cele mai multe ori a fost "Heidi, fetita muntilor". O deschideam la nimereala si citeam pana la sfarsit. Ajunsesem sa stiu in ce parte a paginii se intampla o anumita actiune.

Acum am dat-o unei verisoare de 10 ani sa o citeasca, dar numai imprumut...nu ma despart eu de tot de ea. Pot sa zic ca a fost cartea copilariei mele.

\:D/ \:D/ super!!! heidi e cartea vietii mele,dc poate fi numita carte..carticica:-p ..mi a marcat copilaria.....am citit o de zeci de ori......de dat n o s o dau veci,nici cu imprumut.......tin ffff mult la ea....chiar nu o pot da din casa;;)

cecilia
04.03.2007, 05:10:31
Pai apropos de cartile copilariei,(pe langa Heidi,fetita muntilor,Mary Poppins,Din marile legende ale lumii ...si multe altele),nu zice nimeni nimic de Legendele Olimpului????Eu in copilarie eram obsedata, le-am recitit (si Zeii si Eroii,dar intotdeauna am avut o preferinta pt Zeii :D) pana le invatasem pe de rost,stiam arborele genealogic al zeilor ,cine cu cine si mai ales de ce:D,cred ca citind despre Zeus am inceput eu sa pricep ca barbatii nu se dau in vant dupa monogamie:-?.M-a fascinat mult timp cartea asta...si acum ma intreb ce gust are ambrozia...:)).

CamyB
04.03.2007, 08:44:38
Cum ti s-a parut Blue Ocean Strategy? am vazut-o si eu ,iar titlul mi-a atras atentia; in rest nu pot sa zic ca am tocmai o orientare( pot sa citesc la fel de bine legat de tranzactii bursiere, precum investitii imobiliare sau resurse umane), de aceea te-am intrebat, ca sa ma indrumi; vreau sa vad daca ma atrage intr-adevar; ceea ce citesc eu sunt carti cu un punct de vedere juridic, tocmai am terminat " quand la Chine change le monde" un eseu scris de un jurnalist francez si acum citesc " Investir en Russie, approche juridique globale" de Emmanuel Colier un jurist.
Deci daca ai recomandari speciale, carti care ti-au atras atentia in mod deosebit, fie ele in engleza, franceza, romana te-as ruga sa-mi spui:) !

Blue Ocean .. e o carte de citi, in orice domeniu ai lucra. Nu e foarte tehnica - e pur si simplu o abordare diferita a pietei (oricare ar fi ea). Iar "Why smart people make big money mistakes " e geniala - imposibil sa nu te regasesti in una din greselile pe care le prezinta ei, si dragut e ca iti dau si solutii cum poti sa-ti schimbi abordarea finantelor proprii (si nu trebuie sa fi terminat finante ca s-o poti citi - e destul de "commom language" scrisa..) - e o carte pe care o recomand tuturor miresicilor.
Din pacate franceza mea nu e asa stralucita - eu citesc doar in romana sau engleza... "Quand la Chine change le monde" suna interesant. Ce autor e?

dj
04.03.2007, 10:32:22
Pai apropos de cartile copilariei,(pe langa Heidi,fetita muntilor,Mary Poppins,Din marile legende ale lumii ...si multe altele),nu zice nimeni nimic de Legendele Olimpului????Eu in copilarie eram obsedata, le-am recitit (si Zeii si Eroii,dar intotdeauna am avut o preferinta pt Zeii :D) pana le invatasem pe de rost,stiam arborele genealogic al zeilor ,cine cu cine si mai ales de ce:D,cred ca citind despre Zeus am inceput eu sa pricep ca barbatii nu se dau in vant dupa monogamie:-?.M-a fascinat mult timp cartea asta...si acum ma intreb ce gust are ambrozia...:)).
Si mie mi-a placut foarte mult!

Eu sunt mare amatoare de literatura franceza: Proust, Balzac, Zola etc. Literatura engleza am inceput sa citesc abia de vreo 9 ani...

byby
04.03.2007, 12:21:57
buna....va recomand ''Cuvinte care elibereaza'' scrisa de Marie Cardinal...grea, marcanta,...cruda..reala...pe mine m-a marcat

iulia73190
04.03.2007, 13:00:21
Din pacate franceza mea nu e asa stralucita - eu citesc doar in romana sau engleza... "Quand la Chine change le monde" suna interesant. Ce autor e?

"Quand la Chine change le monde" de Erik Izraëlewicz, e excelenta,iar franceza folosita nu este tehnica; o gasesti pe amazon.fr ; nu stiu daca a fost tradusa in engleza;
merci mult pentru recomandari; am sa le citesc si poate dupa ne impartasim parerile:) !!

iulia73190
04.03.2007, 13:44:57
Gata, sunt happy mi-am comandat "Why smart people make big money mistakes"\:D/ !! abia astept sa o primesc!

mihu
04.03.2007, 13:46:31
Mie mi-a placut tare mult In numele trandafirului...Si aveam o perioada in cae citeam tot tot tt cris de Marin Preda....Tare mi-a placut Cel mai iubit dintre pamanteni.

CamyB
04.03.2007, 22:02:49
"Quand la Chine change le monde" de Erik Izraëlewicz, e excelenta,iar franceza folosita nu este tehnica; o gasesti pe amazon.fr ; nu stiu daca a fost tradusa in engleza;
merci mult pentru recomandari; am sa le citesc si poate dupa ne impartasim parerile:) !!

Sper s-o gasesc in engleza (crede-ma, nu ma descurc in franceza decat foarte putin - conversational). Si noi tot de pe amazon fr comandam :)

paradise
04.03.2007, 22:53:38
eu acum citesc "curcubeul" de d.h. lawrence....e o carte cam ciudata...explica toate trairile cu atatea detalii incat cateodata ai impresia ca fiecare sentiment e o bucatica dintr-un intreg...
am citit multe...imi place sa citesc...
printre preferatele mele "memoriile unei gheise"-Arthur Golden, "fructul interzis"- Nedjma, dar preferata mea..."Bridget jones-La limita ratiunii" m-am amuzat copios=))
am plans cand am citit "pe aripile vantului" si "pasarea spin" :((
imi place ce sa mai...

mihaela_2006
04.03.2007, 23:36:56
Mie imi place scriitorul francez Charles Baudelaire, iar de la noi imi place Ion Minulescu

alecsa
05.03.2007, 02:17:48
hop si eu pe aici.....desi am destul timp pt a aloca cititului, nu o fac #-o

mi-a placut f mult mihail bulgakov -mestrul si margareta, gabriel garcia marquez -un veac de singuratate, mai citesc coelho (am 4-5 carti scrise de el), ar mai fi grisham..... proust am mai citit, dar e cam greoi..... astea mai recente le tin minte, restul...... nu pot sa spun ca am citit o biblioteca intreaga, dar mai e timp.....;;)

map
06.03.2007, 05:40:49
Imi place de fiecare data cand ajung acasa la mama sa citesc aceleasi carti, aceleasi nuvele. Mama imi spune de fiecare data: iar ti-ai luat la citit cartile? Si anume Mara, Moara cu noroc, Neamul Soimarestilor:D:D:D

Mai nou citesc The Economist :D La inceput de nevoie, acuma de placere:D

BlueMoni
06.03.2007, 10:05:41
Daca vreti carti in format electronic gasiti o gramada pe adresa http://80.69. 83.61/digibook (http://80.69.83.61/digibook) USER= digibook Passwd= cartionline

gabriela84
06.03.2007, 10:10:59
Daca vreti carti in format electronic gasiti o gramada pe adresa http://80.69. 83.61/digibook (http://80.69.83.61/digibook) USER= digibook Passwd= cartionline

Multumim mult BlueMoni.>:D<

rocsi6666
06.03.2007, 10:36:49
Am citit si eu multe carti de aici, dar acum vad ca nu mai merge, s-o fi schimbat parola?

gabriela84
06.03.2007, 10:49:19
Am citit si eu multe carti de aici, dar acum vad ca nu mai merge, s-o fi schimbat parola?

ba merge.mai incearca o data.eu chiar acum navighez pe el.:-B

smada
06.03.2007, 15:20:24
Blue Moni vreau si eu te rog carti in format electronic; cate poti sa-mi trimiti care ti-au placut tie mai mult. Adresa mea este ###. Multumesc din suflet.

BlueMoni
06.03.2007, 16:11:33
Blue Moni vreau si eu te rog carti in format electronic; cate poti sa-mi trimiti care ti-au placut tie mai mult. Adresa mea este###. Multumesc din suflet.

Smada, ti-as trimite pe mail carti dar nu stiu ce gen iti plac tie. Am postat mai sus un link de unde poti sa iei ce-ti place tie. Gasesti carti din aproape toate domeniile. Daca nu te descurci imi spui cam ce ti-ar placea si-ti trimit. Ma refer la ce gen de carti...de dragoste, politiste, beletristica, filosofice... Oricum cel mai bine e sa incerci sa intri pe link-ul de mai sus si sa-ti alegi tu ce-ti place. :*

smada
07.03.2007, 08:00:59
Merci BlueMoni am gasit link-ul si merge. Sunt o gramada de carti acolo pe toate gusturile.Multumesc mult.

CamyB
07.03.2007, 10:58:26
hop si eu pe aici.....desi am destul timp pt a aloca cititului, nu o fac #-o

mi-a placut f mult mihail bulgakov -mestrul si margareta, gabriel garcia marquez -un veac de singuratate, mai citesc coelho (am 4-5 carti scrise de el), ar mai fi grisham..... proust am mai citit, dar e cam greoi..... astea mai recente le tin minte, restul...... nu pot sa spun ca am citit o biblioteca intreaga, dar mai e timp.....;;)

si mie mi-a placut mult "Un veac de singuratate" ....- cred ca cel mai mult din tot ce-am citit de Marquez. La concurenta cu "Dragostea in vremea holerei" :)

CamyB
07.03.2007, 11:01:50
Imi place de fiecare data cand ajung acasa la mama sa citesc aceleasi carti, aceleasi nuvele. Mama imi spune de fiecare data: iar ti-ai luat la citit cartile? Si anume Mara, Moara cu noroc, Neamul Soimarestilor:D:D:D

Mai nou citesc The Economist :D La inceput de nevoie, acuma de placere:D

Doamne, mi-ai amintit de singura carte pe care n-am reusit sa o citesc :) - Fratii Jderi. Culmea e ca era in programa de Bac si eu daca n-am citit o carte nu pot sa scot nimic din mine... A fost singura carte pentru care am invatat "comentariul ", de altfel.Ma adormea ingrozitor, o rugam pe maica-mea sa treaca pe la mine prin camera din 30' in 30', sa ma trezeasca.... A fost tare haios... Dupa primul volum, am renuntat ca oricum nu retineam nimic in sistemul citit 10', dormit 20'
Da macar m-am odihnit :))

dandelion
07.03.2007, 11:13:04
Doamne, mi-ai amintit de singura carte pe care n-am reusit sa o citesc :) - Fratii Jderi. Culmea e ca era in programa de Bac si eu daca n-am citit o carte nu pot sa scot nimic din mine... A fost singura carte pentru care am invatat "comentariul ", de altfel.Ma adormea ingrozitor, o rugam pe maica-mea sa treaca pe la mine prin camera din 30' in 30', sa ma trezeasca.... A fost tare haios... Dupa primul volum, am renuntat ca oricum nu retineam nimic in sistemul citit 10', dormit 20'
Da macar m-am odihnit :))
Nici eu nu am citit "Fratii Jderi"..nici nu am avut cartea in programa..In schimb, mi-a placut "Cel mai iubit dintre pamanteni".

dj
07.03.2007, 11:14:03
Mie mi-a placut foarte mult Fratii Jderi, am si recitit-o din cand in cand.

BDiana
07.03.2007, 12:14:56
Imi placea si de fapt inca imi place mult sa citesc, dar in ultima vreme parca am tot mai putin timp pentru asta... Ultimele carti pe care le-am citit au fost:
- Pendulul lui Foucault de Eco - de fapt recitit, si trebuie sa recunosc ca am fost extrem de impresionata de 2 chestii: cat de buna si complexa si interesanta este cartea, si cat de putin am inteles prima oara cand am citit-o! :))
- Misterioasa flacara a reginei Loana tot Eco, dar nu mi-a prea placut
- A short history of nearly everything de Bill Bryson - nu e beletristica, e o carte de "popularizare a stiintei", dar e cea mai buna care mi-a picat vreodata in maini. O recomand oricui este interesat sa-si faca o idee vaga despre... cam tot :) Trece in revista fizica, de la big bang la string theory, geologia, biologia, chimia... Cel mai cool e ca autorul este complet a-tehnic (dar se pare un scriitor destul de cunoscut), si pe la 40 de ani, cand a trecut printr-o criza existentiala, s-a hotarat sa incerce sa inteleaga pe ce lume e :). Dupa 2 ani de studiu a iesit cartulia asta, foarte simplu de citit pt. oricine (nu are nici o ecuatie, iti explica pana si ce inseamna 10 la puterea...) si placuta, pentru ca e presarata cu anecdote despre vietile diversilor oameni de stiinta... Una pe care mi-o amintesc acum este o povestioara despre Enrico Fermi, care intrebat fiind de un student care e numele unei anumite particule elementare, a raspuns "Tinere, daca as putea sa-mi amintesc numele tuturor particulelor astora, m-as fi facut botanist"

Acum incerc sa citesc Ma numesc Rosu, de Pamuk, dar nu am reusit sa trec de pagina 11 de cateva saptamani... Pur si simplu nu gasesc timp...

Si ultimul lucru pe care-l spun acum, unul dintre autorii mei preferati este Boris Vian, mai ales cu cartea sa Spuma zilelor...

gabriela84
09.03.2007, 15:34:00
dupa ce ies de la mu ca ma duc direct in libraria de la eroilor de jos de la metrou si imi iau "Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding.:A :A abia astept sa o citesc.cum vi se pare cartea?

dj
09.03.2007, 15:36:13
dupa ce ies de la mu ca ma duc direct in libraria de la eroilor de jos de la metrou si imi iau "Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding.:A :A abia astept sa o citesc.cum vi se pare cartea?
Eu nu am citit-o, dar abia astept sa ne spui tu cum e.

gabriela84
09.03.2007, 15:53:52
Eu nu am citit-o, dar abia astept sa ne spui tu cum e.

asa am sa fac;-)

vivi
09.03.2007, 15:59:11
Mie mi-a placut.

CamyB
10.03.2007, 04:30:29

E funny. :)

CamyB
10.03.2007, 04:31:39
Voua cum vi s-a parut Codul lui Da Vinci? Dar Ingeri si demoni?

cinezee
10.03.2007, 06:36:34
si mie imi place sa citesc ...o fac ..cum am cateva clipe libere in metrou sau pe la vreo coada ....undeva, la birocratia care o avem in romania sa tot citesti carti la cozile de la ghisee:-s

acum citesc : EMILE ZOLA " FECUNDITATE " ...Si mai am putin din cartea : "prolegomene " de Kant

Siu dupa aceea vreau sa mai recitesc niste eliade ...sau minulescu imi plac poezilee mult de tot :>

map
10.03.2007, 07:03:58

Eu am citit mai intai Ingeri si Demoni si apoi Codul lui Da Vinci. Mi s-au parut fascinante ca poveste si insiruire a firului. Nu m-am gandit o clipa sa le iau ca pe un documentar, si nici nu m-am gandit cum ca ar avea vreun strop de adevar in ele. Pe urma am citit Fortareata digitala care m-a plictisit teribil. Si la sfarsit am citit si Conspiratia, carte pe care sincer o vad scenariu de film, nu m-ar mira s-o ecranizeze repede:D

cecilia
10.03.2007, 07:58:40
Mie mi-au placut ambele;cred ca au ingredientele succesului: subiecte fierbinti,numai bune de creat polemica,narate intr-un mod cat mai antrenant.Genul de carte pe care nu te induri sa o lasi din mana.

dj
10.03.2007, 10:39:47
Ingeri si demoni nu am citit, dar Codul lui Da Vinci m-a fascinat! Pur si simplu nu am putut sa o las din mana si dupa ce am terminat-o am recitit-o "in viteza" de inca doua ori.

CamyB
10.03.2007, 11:15:39
Mie mi-au placut ca mi s-au parut doua carti foarte bine documentate. Adica dincolo de firul epic, mi-au ridicat semne de intrebare..... si m-au facut sa caut prin albumele de pictura sa verific niste chestii (nu m-am putut abtine sa nu analizez "Cina cea de taina" la milimetru...:)) )

printzesa_26
10.03.2007, 11:16:02
Fetelor ma bucur pentru voi ca mai aveti timp de citit.....:-< . Eu nu am timp nici sa-mi citesc cursurile mele pentru licenta....dapai si alte carti:-< ...Am un pragram cam aiurea, de la 10 la 18. Ma trezesc la 8:30, mananc ceva in viteza, ma imbrac si deja trebuie sa ies pe usa sa ajung la serviciu. Seara cand vin acasa pregatesc de mancare, mai fac niste acte mai calculez cate ceva si la 22, 23 sunt in pat, si a tracut ziua. Sambata lucrez de la 10 la 13,14 cand ma intorc acasa fac de mancare bag cate trei, patru masini de haine ce se strang in timpul saptamanii. Iar duminica e singura zi in care mai apuc si eu sa ma odihnesc, bineinteles invatand....:D pentru licenta; asa ca de alte carti nici nu se mai pune vorba. :-< .

dj
10.03.2007, 11:25:45
Mie mi-au placut ca mi s-au parut doua carti foarte bine documentate. Adica dincolo de firul epic, mi-au ridicat semne de intrebare..... si m-au facut sa caut prin albumele de pictura sa verific niste chestii (nu m-am putut abtine sa nu analizez "Cina cea de taina" la milimetru...:)) )
Cel mai mare semn de intrebare pentru mine a fost "De ce au fost atatea razboaie in numele unei religii a pacii?" Codul lui Da Vinci ar putea oferi un raspuns...

gabriela84
10.03.2007, 12:32:04
si eu am citit Codul lui Davinci(cred ca 2 zile mi-a luat) si mi-a placut la nebunie.La cateva luni am vazut si filmul si mi s-a parut la fel de bun ca si cartea.sincera sa fiu m-a cam pus pe ganduri, si ca si camyb am cautat pe net si prin operele lui davinci cat mai multe date si picturi d-ale lui inclusiv Cina cea de Taina.parca ar fi un sambure de adevar in toate astea.

CamyB
10.03.2007, 12:40:03
si eu am citit Codul lui Davinci(cred ca 2 zile mi-a luat) si mi-a placut la nebunie.La cateva luni am vazut si filmul si mi s-a parut la fel de bun ca si cartea.sincera sa fiu m-a cam pus pe ganduri, si ca si camyb am cautat pe net si prin operele lui davinci cat mai multe date si picturi d-ale lui inclusiv Cina cea de Taina.parca ar fi un sambure de adevar in toate astea.

The truth is out there ....:)

Babydeey
11.03.2007, 16:21:15

Si eu am facut exact acelasi lucru. Il inebunisem pe iuby ca nu gaseam albumul

iulia
11.03.2007, 17:08:38
Eu citesc, si citesc si citesc. Daca se poate sa citesc si altceva decat documentatie de informatica, e excelent.

Imi propun sa citesc zilnic si ceva beletristica, nu numai chestii de specialitate. Ca sa nu ma plafonez.

Acum am inceput sa citesc carti de istorie. Citesc o carte numita: O alta fatza a eroilor - sau cum norocul si prostia au schimbat cursul istoriei mondiale
Sunt acolo explicate niste chestii super: de la caderea Constantinopolului, la al doilea razboi mondial. E geniala.

Si e super interesanta. Si cu ocazia asta imi exersez talentele in ale cititului in limba italiana.

paradise
11.03.2007, 21:02:01

si eu am citit codul...iar apoi "adevar si fictiune in codul lui da vinci"....

madalinabul
11.03.2007, 23:56:04
mie imi plac foarte mult cartile lui ionel teodoreanu, in special La Medeleni, Bal mascat, Fata din Zlataust. Mi-a placut mult C. Bronte cu Jane Eyre, E. Bronte cu La rascruce de vanturi, Florence Barclay cu Mataniile.mi-a placut mult si o carte pe care am citit-o prin clasa 7, si pe care am primit-o de curand cadou de la sora mea, si anune Cismigiu si compania de Gr. Bejenaru.m-au incantat mult si cartile lui Al. Dumas, si Paul Feval, atat tatal cat si fiul.am citit multe carti, dar astea imi sunt cele mai dragi.

smada
12.03.2007, 09:40:32
Fetelor va multumesc din suflet. Descoperind acest topic mi-a revenit pofta de citit ; imi palce f mult sa citesc dar niciodata nu gasesc timp .Acum ca am vazut ca mai si citeste lumea m-am mobilizat si eu.Sapt trecuta am citit Domisoara Christina de M. Eliade si am inceput Mandrie si Prejudecata deJ ane Austen.Abia astept sa dau iama prin librarii sa cumpar niste carti.
Astept impresii despre cartile pe care le mai cititi.

esperance
12.03.2007, 15:25:38
mie imi plac foarte mult cartile lui ionel teodoreanu, in special La Medeleni, Bal mascat, Fata din Zlataust. Mi-a placut mult C. Bronte cu Jane Eyre, E. Bronte cu La rascruce de vanturi, Florence Barclay cu Mataniile.mi-a placut mult si o carte pe care am citit-o prin clasa 7, si pe care am primit-o de curand cadou de la sora mea, si anune Cismigiu si compania de Gr. Bejenaru.m-au incantat mult si cartile lui Al. Dumas, si Paul Feval, atat tatal cat si fiul.am citit multe carti, dar astea imi sunt cele mai dragi.

Si mie imi place mult Ionel Teodoreanu, mai ales LORELEI...:x , dar si "La Medeleni", "In casa bunicilor", "Bal mascat".Si Bejenaru imi place, si Mihail Drumes.Si Albert Camus- CIUMA.

ladybird
12.03.2007, 17:08:43
hi hi hi, ce-mi place sa v-aud!!! aproape fiecare dintre voi a pomenit de cartzi preferate si mi-a placut cel mai mult ca v-atzi referit la cartzile copilariei. uneori ma mai gandesc si eu la ele si imi dau seama ca diferentza dintre ele si literatura de astazi este imensa - la fel ca in toate celelalte aspecte ale vietzii.mi se pare ca totul se simplifica, adica...devine mai facil. scriitorii populari ai zilelor noastre nu au neaparat pretentzii de cultura, scriu foarte liber ( parca nici nu se gandesc prea mult inainte de a o face/:)) dar asta nu inseamna ca nu sunt interesantzi. ii las in pace :-p
citesc cam tot ce-mi pica in mana: cartzi de specialitate (teologie, sociologie si psihologie) si multa beletristica pentru relaxare. anul trecut am descoperit in cautarile mele pentru o lucrare de istorie a religiilor (pt facultate) literatura japoneza, mai concret i-am descoperit pe senzualishtii japonezi: Yasunari Kavabata, Yukio Mishima, Eiji Yoshikawa sunt doar catziva tatici. Vi-i recomand cu mare caldura, nu o sa regretatzi.
si, ca sa nu credetzi ca nu m-atzi impresionat cu literatura asta pentru copii pe care o iubim cu totzii si o vam iubi mereu, va spun sincer ca eu citesc acum "Toate panzele sus" de Radu Tudoran:-p si va spun ca am si plecat de la cursuri azi ca sa ajung acasa si sa mai citesc. cartea are vreo 870 de pagini si trebuie sa ciupesc timp ca sa o pot termina. dar e absolut minunata!!! ma lasa sa ma pierd un pic in acel vis al prieteniei si al iubirii curate - un basm superb:D
ps: in liceu am citit de vreo 3-4 ori "Fiul risipitor" de acelasi autor - mi-a placut la nebunie :D
altceva...nu-mi vine-n minte acum; dar sunt multe preferate. cartzi de referintza raman: "Fratii Karamazov", "Maestrul si Margareta", orice de Balzac, Camus, Kafka - autori pe care i-am devorat pur si simplu; dar si de-ai noshtrii: Rebreanu, Camil Petrecu, Eliade cu "Nunta in cer" si nuvelele fantastice...multzi, nu-mi vin acum in minte...

mayday
12.03.2007, 18:41:02
Nahnutza, mi-ai adus aminte de "Tristete si frumusete" (nu stiu daca asa a fost tradus in romana) a lui Kawabata... e incredibila ambianta din cartea asta! Un om singur, intr-un tren de Anul Nou, privind cum pivoteaza scaunele goale din vagonul restaurant... Daca va pica sub mina, n-o ratati!>:D<

iulia
12.03.2007, 18:54:16
Apropos de citit.... Incerc sa citesc pe rand in limbile straine pe care le folosesc cel mai mult: italiana, romana si engleza...
Altfel dau rateuri... Acum mi se pare "normal" sa citesc in engleza, absolut normal sa fie engleza, si la fel de normal sa fie o carte in romana...

Chiar sunt curioasa daca m-ar scula cineva dis de dimineata, adormita rau... ce limba folosesc... :-? Sunt romanaca, la servici vorbesc NUMAI engleza, iar cu iubi non stop italiana...

vivi
12.03.2007, 18:57:58
Apropos de citit.... Incerc sa citesc pe rand in limbile straine pe care le folosesc cel mai mult: italiana, romana si engleza...
Altfel dau rateuri... Acum mi se pare "normal" sa citesc in engleza, absolut normal sa fie engleza, si la fel de normal sa fie o carte in romana...

Chiar sunt curioasa daca m-ar scula cineva dis de dimineata, adormita rau... ce limba folosesc... :-? Sunt romanaca, la servici vorbesc NUMAI engleza, iar cu iubi non stop italiana...
Fiica mea face doua facultati una in engleza una in romaneshte, cand vine acasa vorbeshte despre una in engleza despre cealalta in romana. Dupa limba imi dau seama despre care e vorba.

iulia
12.03.2007, 19:23:19
Fiica mea face doua facultati una in engleza una in romaneshte, cand vine acasa vorbeshte despre una in engleza despre cealalta in romana. Dupa limba imi dau seama despre care e vorba.

Ce tare faza... ;));));))

madalinabul
12.03.2007, 20:49:03
Si mie imi place mult Ionel Teodoreanu, mai ales LORELEI...:x , dar si "La Medeleni", "In casa bunicilor", "Bal mascat".Si Bejenaru imi place, si Mihail Drumes.Si Albert Camus- CIUMA.

am uitat de lorelei a lui teodoreanu, si invitatie la vals a lui mihail drumes;)) ;)) ;))

madalinabul
12.03.2007, 20:49:36
am uitat de lorelei a lui teodoreanu, si invitatie la vals a lui mihail drumes;)) ;)) ;))

mi-au placut foarte mult

CamyB
13.03.2007, 02:35:20

Invitatie la vals si sora ei geamana de acelasi autor Scrisoare de dragoste sunt cartile care m-au intristat rau in liceu. Pe vremea aia credeam ca iubirea le rezolva pe toate si depaseste orice obstacol. A fost un soc sa citesc doua povesti in care iubirea poate distruge vieti.... si ca uneori din prea multa iubire se si moare....

Green_Eyes
14.03.2007, 13:03:00
Verificand noutatile culturale pe net, am dat peste prezentarea unei carti care este in ton cu acest forum si starea noastra de spirit actuala:8-} „La cumparaturi in rochie de mireasa" de Sophie Kinsella, Editura Polirom. :> Iata si cateva cuvinte despre continutul cartii: ''Ca orice femeie care se respecta, Becky Bloomwood isi convinge cu subtilitate partenerul ca este momentul sa o ceara in casatorie. Luke ii depaseste asteptarile, gasind o metoda inedita si emotionanta de a-i pune intrebarea cu raspuns deja sugerat. Din acest moment, incepe un adevarat carusel al pregatirilor pentru marele eveniment, complicat de faptul ca eroina pur si simplu nu stie ce sa aleaga: o nunta in stil traditional, dupa dorinta mamei sale, in Oxshott, oraselul tipic englezesc in care s-a nascut, sau o nunta fastuoasa, la cea mai rivnita locatie din New York, Hotelul Plaza, organizata de Elinor, simandicoasa mama a lui Luke. Evident, nici una din parti nu este la curent cu cealalta nunta.'' Mi se pare chiar foarte interesanta;-)
Spor la citit!;))

ladybird
14.03.2007, 13:42:27
Nahnutza, mi-ai adus aminte de "Tristete si frumusete" (nu stiu daca asa a fost tradus in romana) a lui Kawabata... e incredibila ambianta din cartea asta! Un om singur, intr-un tren de Anul Nou, privind cum pivoteaza scaunele goale din vagonul restaurant... Daca va pica sub mina, n-o ratati!>:D<

super- carte, intr-adevar. la vremea in care am citit-o am apreciat-o mai mult decat toate celelalte romane ale lui care mi-au picat in mana ;))
pot spune ca tot ce am citit de Kawabata mi-a placut foarte mult: "Stoli de pasari albe" sau "O mie de cocori" (cum s-au gandit unii sa traduca numele original al acestui roman - SEMBAZURU) a fost prima pe care am citit-o si mi-a placut foarte mult, mai ales ca mi-o recomandase proful de istoria religiilor (de care eram indragostita lulea :">) pentru a cunoaste amanunte despre ritualul ceaiului. "Vuietul muntelui" este absolut superb!!! Kawabata este sensibil. "Kyoto sau tinerii indragostiti din stravechiul oras"- dragutz.

ladybird
14.03.2007, 13:48:43
am uitat sa-tzi spun, mayday, itzi recomand "Confesiunile unei mashti" de Yukio Mishima, este o carte la fel de "bizara"intr-un fel, dar care te surprinde prin sensibilitatea cu care reda anumite stari. Dupa ce am citit mai multe cartzi scrise de autori japonezi, mi-am zis pur si simplu ca oamenii astia pun in valoare toate acele detalii care ne ajuta sa ne recunoastem pe noi inshine aproape in fiecare personaj. avea dreptate proful meu de istoria religiilor cand spunea ca japonezii gasesc frumusetea in lucrurile simple si se bucura de ea intr-un mod la fel de simplu :)

mayday
14.03.2007, 13:59:22
Saru'mina pentru recomandari!>:D< O sa le caut la viitoarea aprovizionare! Care ar trebui sa fie curind, mai am doar "I married a communist" a lui Roth de citit prin casa!;-)

Cit despre japonezi, ar trebui sa fie un thread intreg! Eu sint fascinata de simplitatea si, in acelasi timp, de frumusetea lucrurilor lor! Sint foarte atenti la detalii... la jocuri de lumini si umbre... la "abia tresariri" sau "abia atingeri"!

Pina si la mincare sint asa!!!!:))

cinezee
14.03.2007, 22:10:23
MAYDAY, stiu ca scriitori japonezi sunt buni dar din pacate nu am citit nimic din ei,ai putea sa imi faci si mie o lista cu cartile care le ai cam citit tu ...si autorii desigur ...si te rog sa imi spui si mie de unde ai cumparat sau imprumutat cartile ptr ca doresc sa citesc si yo multumesc

cinezee
14.03.2007, 22:12:28
IAR TU CAMY ,
acele 2 carti sunt asa de frumoase eu una personal le am citit prin clasa a 8-a cand cartea era singura care mi- o permiteam si a rams si in ziua de asta ca moment de relaxare impreuna cu lungile plimbari in parcul meu preferat

p.s: merita sa le recitesti oricand ....iar eu as recomanda o carte care am citito tot in aceea perioada ..se kiama "AGONIE SI EXTAZ" despre viata lui Michelangelo

mayday
15.03.2007, 11:31:35
Cinezee... mi-ar face mare placere sa pot sa-ti dau citeva referinte, dar stau destul de prost la capitolul asta, din pacate! Cred ca Nahnutza e specialista pe literatura japoneza pe-aici!;-) Eu am citit doar Kawabata si e foaartee frumos!!

In momentul de fata recomand Pamuk... nu are subtilitatea japoneza, dar are farmecul Istanbulului! Cuvinte pe care le-am uitat, arome si gusturi uitate ... salvari colorati, camasi de matase si ilice mov, pilaf cu caise, halva si ciorba de linte!>:D<

cinezee
15.03.2007, 16:06:17
MAYDAY te rog sa imi dai mai multe detalii despre PAMUK..ce fel de carte scrie ...si unde pot gasi

in ultu timp tot incerc sa imi maresc bibloteca ..sau sa cumpar de pe la anticari de pe strada

multam :):*

krisstina2004
15.03.2007, 21:37:52
Eu in ultima vreme nu am apucat sa citesc decat carti de specialitate:(( :(( :(( ...finante, management, marketing, chestii pentru serviciu...urasc lipsa timpului...eu am citit ultima data "Al cincilea munte" de Paulo Coehlo...

CamyB
16.03.2007, 03:43:01
Cine are cariera si nu mai stie cum sa o impace cu familia, e acum pe piata o carte usurica - merge de citit la semafor sau in avion - care se cheama "Nu stiu cum reuseste..". Cine munceste mai mult de 10 ore pe zi si calatoreste mult cu business va ramane cu un mare semn de intrebare.... Nu e o carte "buna", dar e o carte care pe mine m-a ingrozit.... pentru ca m-am regasit in ea ceva de groaza ...

BDiana
16.03.2007, 11:33:37
MAYDAY te rog sa imi dai mai multe detalii despre PAMUK..ce fel de carte scrie ...si unde pot gasi
in ultu timp tot incerc sa imi maresc bibloteca ..sau sa cumpar de pe la anticari de pe strada. multam :):*
Cinezee, ma bag si eu in vorba... Uite aici o scurta descriere despre Pamuk:

"Orhan Pamuk (n. 1952) este cel mai cunoscut și, totodată, cel mai controversat scriitor turc contemporan, asumat de întreaga Europă ca una dintre cele mai valoroase și originale voci ale ultimilor ani. Născut la Istanbul, Pamuk a urmat studii de arhitectură la Universitatea Tehnică din orașul natal, abandonate ulterior; în 1976 a absolvit Institutul de Jurnalistică al aceleiași universități. Din 1974 s-a consacrat aproape în întregime scrisului, după ce, o vreme, cochetase cu pictura.
Opera sa, elogiată cu entuziasm de critici și tradusă în peste 40 de limbi, cuprinde romane — printre care Beyaz Kale (Fortăreața albă, 1985), Kara Kitap (Cartea neagră, 1990), Yeni Hayat (Viața cea nouă, 1994), Benim Adim Kirmizi (Mă numesc Roșu, 1998), Kar (Zăpada, 2002) — și un volum de memorii dedicat Istanbulului. Recunoașterea internațională s-a concretizat și într-o pleiadă de premii prestigioase, precum: The Independent Award for Foreign Fiction, Prix de la Découverte Européenne, Prix du Meilleur Livre Étranger, International Impac Dublin Literary Award, Prix Médicis Étranger, Friedenspreis și multe altele."

http://www.curteaveche.ro/bookdescription.php?book=425

Avand in vedere ca a luat premiul nobel pt. literatura in 2006, vei gasi o multime de informatii despre el pe net, este suficient sa-i scrii numele in Google. Ai putea sa incepi chiar cu saitul sau oficial: http://www.orhanpamuk.net/
Cat despre maritul bibliotecii, nu stiu exact cum o faci tu, dar sincer nu cred ca trebuie sa fie un scop in sine. Biblioteca va creste incet pe masura ce cumperi si citesti carti - este deci o consecinta a cititului... Parerea mea este ca mai bine cumperi cate o carte - doua, le citesti, si apoi altele... Daca vei cumpara 30 de carti deodata, majoritatea au toate sansele de a ramane vesnic necitite, pe post de mobila...

higgs
27.04.2007, 15:12:21
- A short history of nearly everything de Bill Bryson - nu e beletristica, e o carte de "popularizare a stiintei", dar e cea mai buna care mi-a picat vreodata in maini. O recomand oricui este . Dupa 2 ani
Si ultimul lucru pe care-l spun acum, unul dintre autorii mei preferati este Boris Vian, mai ales cu cartea sa Spuma zilelor...

Si mie imi place Boris Vian...Am citit toate cartile scrise sub numele sau dar si sub alt nume..Si am si un cd cu ceva muzica cantata de el :)

Iar despre Bill Bryson pot sa zic ceva. I-am citit cateva carti cand eram in state,insa acum fac o pauza de Bryson :) caci la un moment data mi se parea ca se repeta :0

Eu am citit mai intai Ingeri si Demoni si apoi Codul lui Da Vinci. Mi s-au parut fascinante ca poveste si insiruire a firului. Nu m-am gandit o clipa sa le iau ca pe un documentar, si nici nu m-am gandit cum ca ar avea vreun strop de adevar in ele. Pe urma am citit Fortareata digitala care m-a plictisit teribil. Si la sfarsit am citit si Conspiratia, carte pe care sincer o vad scenariu de film, nu m-ar mira s-o ecranizeze repede:D

Si eu citit cartile lui brown..E putin pe afara cu HEP treaba cu CERN-ul si nu mai stiu ce inventii.
M

Ingeri si demoni are amanunte din domeniul in care lucrez si pot sa zic sigur ca nu este documentat. Ne amuzam de el prin meetinguri...In rest cartile sunt relaxante

syyylviuta
27.04.2007, 17:54:27
Ultima carte citita a fost "La cumparaturi in rochie de mireasa" de Sophie Kinsella.
M-a atras titlul caci inca suspin dupa perioada pregatirirlor de nunta... Este o carte usurica, de amuzament, m-a cam plictisit la un moment dat, dar mi-a placut finalul... a avut 2 nunti!
Sunt multe carti pe piata de aceasta autoare, dar sincer, nu as mai da banii...

higgs
27.04.2007, 18:07:40
Ultima carte citita a fost "La cumparaturi in rochie de mireasa" de Sophie Kinsella.
M-a atras titlul caci inca suspin dupa perioada pregatirirlor de nunta... Este o carte usurica, de amuzament, m-a cam plictisit la un moment dat, dar mi-a placut finalul... a avut 2 nunti!
Sunt multe carti pe piata de aceasta autoare, dar sincer, nu as mai da banii...

o sa va buseasca rasul insa eu le-am citit pe toate. Le-am citit pe avion mereu intre Chicago Amsterdam. Vroiam sa uit munca, sa nu ma mai gandesc la nimic, sa nu ma plictisesc sa fie usoare ca un film. Si chiar au fost. Cateva am trimis prietenei mele in tara. Cred ca mai am cateva pe acasa, iar altele le-am vandut. Astea sunt carti de circulatie si nu de tinut in casa...

Ritzi
27.04.2007, 22:22:04
o sa va buseasca rasul insa eu le-am citit pe toate. Le-am citit pe avion mereu intre Chicago Amsterdam. Vroiam sa uit munca, sa nu ma mai gandesc la nimic, sa nu ma plictisesc sa fie usoare ca un film. Si chiar au fost. Cateva am trimis prietenei mele in tara. Cred ca mai am cateva pe acasa, iar altele le-am vandut. Astea sunt carti de circulatie si nu de tinut in casa...

si eu le-am citit pe toate, din acelasi motiv...de obicei in concedii, sa imi mai relaxez mintea dupa atata munca si invatat...bine, intra toate la capitolul "super usurele" .../:)

Ritzi
27.04.2007, 22:41:50
hi hi hi, ce-mi place sa v-aud!!! aproape fiecare dintre voi a pomenit de cartzi preferate si mi-a placut cel mai mult ca v-atzi referit la cartzile copilariei. uneori ma mai gandesc si eu la ele si imi dau seama ca diferentza dintre ele si literatura de astazi este imensa - la fel ca in toate celelalte aspecte ale vietzii.mi se pare ca totul se simplifica, adica...devine mai facil. scriitorii populari ai zilelor noastre nu au neaparat pretentzii de cultura, scriu foarte liber ( parca nici nu se gandesc prea mult inainte de a o face/:)) dar asta nu inseamna ca nu sunt interesantzi. ii las in pace :-p
citesc cam tot ce-mi pica in mana: cartzi de specialitate (teologie, sociologie si psihologie) si multa beletristica pentru relaxare. anul trecut am descoperit in cautarile mele pentru o lucrare de istorie a religiilor (pt facultate) literatura japoneza, mai concret i-am descoperit pe senzualishtii japonezi: Yasunari Kavabata, Yukio Mishima, Eiji Yoshikawa sunt doar catziva tatici. Vi-i recomand cu mare caldura, nu o sa regretatzi.
si, ca sa nu credetzi ca nu m-atzi impresionat cu literatura asta pentru copii pe care o iubim cu totzii si o vam iubi mereu, va spun sincer ca eu citesc acum "Toate panzele sus" de Radu Tudoran:-p si va spun ca am si plecat de la cursuri azi ca sa ajung acasa si sa mai citesc. cartea are vreo 870 de pagini si trebuie sa ciupesc timp ca sa o pot termina. dar e absolut minunata!!! ma lasa sa ma pierd un pic in acel vis al prieteniei si al iubirii curate - un basm superb:D
ps: in liceu am citit de vreo 3-4 ori "Fiul risipitor" de acelasi autor - mi-a placut la nebunie :D
altceva...nu-mi vine-n minte acum; dar sunt multe preferate. cartzi de referintza raman: "Fratii Karamazov", "Maestrul si Margareta", orice de Balzac, Camus, Kafka - autori pe care i-am devorat pur si simplu; dar si de-ai noshtrii: Rebreanu, Camil Petrecu, Eliade cu "Nunta in cer" si nuvelele fantastice...multzi, nu-mi vin acum in minte...

"Fiul risipitor" a fost una dintre primele carti la care am plans...o alta a fost "Lorelei"...uff, am citit atatea incat nici nu mai stiu care sunt preferatele mele....s-a rasturnat tot timpul ierarhia ;-)

una dintre preferatele mele este Oblomov de Goncearov...apoi Castelul Palarierului de Cronin, Lolita de Nabokov...Flori pentru Algernon de Keyes, Poveste fara de sfarsit de Michael Ende, Parfumul de Suskind, Homo Faber de Frisch, Jucatorul de sah de Stefan Zweig, Micul Print de Exupery si cate si mai cate...20 ooo de leghe sub mari si Mathias Sandorf de Jules Verne...Singur pe lume de Hector Malot....plus teatru de Cehov, Camus si Mihail Sebastian..

imi cer scuze tuturor cartilor pe care le-am uitat :)

higgs
28.04.2007, 00:15:15
Ma gandeam ca poate facem un circuit de carti. De ex sunt cartile astea usurele cum le numim noi. Le citesti o data sau de doua ori si e poate suficient. Ce parere aveti sa ne trimitem carti de la una la alta? Ar fi super :)
Al meu este intr-un circuit de mp3uri. Sunt persoane de peste tot care isi trimit in fiecare luna muzica pe care o descopera sau asculta in perioada respectiva...E foarte frumos.

BDiana
30.04.2007, 10:06:12
Ma gandeam ca poate facem un circuit de carti. De ex sunt cartile astea usurele cum le numim noi. Le citesti o data sau de doua ori si e poate suficient. Ce parere aveti sa ne trimitem carti de la una la alta? Ar fi super :)
Al meu este intr-un circuit de mp3uri. Sunt persoane de peste tot care isi trimit in fiecare luna muzica pe care o descopera sau asculta in perioada respectiva...E foarte frumos.
Oau ce idee buna asta cu muzica! Vreau si eu in circuit! :) In ultima vreme nu mai prea am timp sa ma interesez despre muzica noua, si ascult intr-una chestiile de acum cativa ani... M-am cam saturat. Si cu cartile e o idee excelenta, din pacata eu sunt cam lenta (din aceeasi lipsa de timp) dar daca mai sunt doritoare, m-as baga.
Acum citesc Parfumul de Süskind, si ma fascineaza. Abia astept sa vad ce se mai intampla...

BDiana
30.04.2007, 10:25:49
Si mie imi place Boris Vian...Am citit toate cartile scrise sub numele sau dar si sub alt nume..Si am si un cd cu ceva muzica cantata de el :)

Iar despre Bill Bryson pot sa zic ceva. I-am citit cateva carti cand eram in state,insa acum fac o pauza de Bryson :) caci la un moment data mi se parea ca se repeta :0
Sub ce nume a mai publicat Vian? Mi-a placut tot ce am citit de el, mai putin niste nuvele...
N-am mai citit altceva de Bill Bryson, nici nu stiu ce scrie de obicei, dar cartea asta mi s-a parut foarte misto pt. ca trece rapid in revista (si pe intelesul oricui - fie el PhD in fizica sau artist) toata stiinta moderna.

higgs
30.04.2007, 11:36:39
Oau ce idee buna asta cu muzica! Vreau si eu in circuit! :) In ultima vreme nu mai prea am timp sa ma interesez despre muzica noua, si ascult intr-una chestiile de acum cativa ani... M-am cam saturat. Si cu cartile e o idee excelenta, din pacata eu sunt cam lenta (din aceeasi lipsa de timp) dar daca mai sunt doritoare, m-as baga.
Acum citesc Parfumul de Süskind, si ma fascineaza. Abia astept sa vad ce se mai intampla...

Pai daca vrei in circuit te pot pune in legatura cu baietii. Ei fac treaba asta de ceva vreme. E foarte frumos :) Treaba e ca trebuie sa pui muzica pe MP3 si o trimiti la o adresa pe care o primesti prin email. Si tu primesti la randul tau un MP3. Noi am cumparat la inceput un MP3 mai ieftin si nu stiu pe unde este insa cred ca se plimba destul de mult.
Prietenul care a inceput circuitul este aici la noi, vrei sa ii zic sa te adauge in circuit?
cu cartile mai vedem. Eu vreau, dar sunt si rapida, insa imi place sa descopar carti noi :)
Am citit Parfumul inainte de a vedea filmul. Cartea este super ..

Sub ce nume a mai publicat Vian? Mi-a placut tot ce am citit de el, mai putin niste nuvele...
N-am mai citit altceva de Bill Bryson, nici nu stiu ce scrie de obicei, dar cartea asta mi s-a parut foarte misto pt. ca trece rapid in revista (si pe intelesul oricui - fie el PhD in fizica sau artist) toata stiinta moderna.

Vernon Sullivan. Mi se pare ca le-a scris in engleza initial...

Cand eram in state am primit de la al meu o carte de Bill Bryson... I am a stranger here myself ;) .Foarte interesanta si amuzanta... American care se intoarce in America dupa stat in Anglia si cum se simte si cum percepe tara lui natala dupa stat prin alte parti. Mi-a placut mult

La sf lunii este ziua mea :D Insa parintii lui B sunt in vacanta si deja mi-au dat cadoul..O parte din cadou este o carte de Marisha Pessl: Special topics in calamity physics :D Sunt tare curioasa cu ce sa mananca. Suna interesant :D O stiti si voi?

cami_dxb
13.05.2007, 12:51:51
Daaaaaaaaaa, din pacate nu prea mai am timp, fiind aproape 12 ore plecata, zilnic. Carti si autori preferati........e greu. Imi place foarte mult Hardy, surorile Bronte, Dickens, Jane Austen. Nu l-am uitat pe Dumas, pe Jules Verne (acum citesc De la Pamant la Luna). Bineinteles, Eliade (cred ca e scriitorul roman preferat), Camil Petrescu, Caragiale si multi altii. Voi mai culege de aici titluri si autori si ma apuc de cautat ;;)

cami_dxb
13.05.2007, 13:11:34
Si eu, si eu. Mi-au placut si mie foarte mult amandoua. Nu le-am lasat din mana.

higgs
13.05.2007, 14:04:04
Si eu, si eu. Mi-au placut si mie foarte mult amandoua. Nu le-am lasat din mana.
ingeri si demoni nu este atat de documentata. Are niste amanunte din domeniul in care lucrez care sunt cu totul pe langa ;) dar ca lectura declar si eu ca este ok...totusi nu o capodopera ;)

cami_dxb
13.05.2007, 14:08:47
Ca lectura, mi-a placut. Chestiile prea tehnice nu am stat sa le analizez, ca nu sunt de specialitate. Dar e genul de carte pe care cu greu o las din mana.
Am deschis si eu link-ul cu cartile electronice. Ma enerveaza ca multe sunt .rar si eu nu am program sa le dezarhivez. Mi-ar fi placut sa gasesc Radu Tudoran acolo.

higgs
13.05.2007, 14:47:45
Ca lectura, mi-a placut. Chestiile prea tehnice nu am stat sa le analizez, ca nu sunt de specialitate. Dar e genul de carte pe care cu greu o las din mana.
Am deschis si eu link-ul cu cartile electronice. Ma enerveaza ca multe sunt .rar si eu nu am program sa le dezarhivez. Mi-ar fi placut sa gasesc Radu Tudoran acolo.

nu m-am uitat niciodata dupa carti electronice. Poate din cauza faptului ca stau toata ziua cu ochii in calculator la munca, prefer sa citesc cartea reala din hartie ;) Sau poate ca sunt de moda veche ;)

cami_dxb
13.05.2007, 15:07:29
Si eu prefer sa citesc pe hartie. La calculator nu ma pot concentra8-} . Dar am scos de ex. Aventurile lui Habarnam pe care sub nici o forma nu o gasesc aici. Si alte cateva la care nu am acces altfel. Oricum, ma gandesc sa le si printez si sa le am pe hartie.

cinezee
13.05.2007, 15:17:15
Si eu prefer sa citesc pe hartie. La calculator nu ma pot concentra8-} . Dar am scos de ex. Aventurile lui Habarnam pe care sub nici o forma nu o gasesc aici. Si alte cateva la care nu am acces altfel. Oricum, ma gandesc sa le si printez si sa le am pe hartie.

yo urasc cititul pe calk ...prefer cartea ...mai ales ca yo am terminat liceul tipografic ...de aia l-am si facut ca imi place sa miros ..sa "simt" cartea ;));;)

mihu
28.05.2007, 20:13:21
Ultima si cea mai interesanta carte pe care am citit-o si inca o citesc(n-am terminat)...e biblia...
Pana la varsta asta n-am citit-o nicioadata cap-coada...cat am auzit la biserica si interpretari...Cand am mers in egipt am zis sa imi iau si eu o carte cu mine...si am ales biblia(stiam ca nu o voi terminade citit)....si am ramas foarte impresionata...mai ales ca vechiul testament incepe chiar din egipt...si nu imi venea sa cred ca eu...sunt acolo de unde a inceput biblia...de aia am hotarat ca ne vom intoarce cu siguranta in egipt sa vizitam muntele sinai...Pt mine a inseamnat foarte mult...

higgs
29.05.2007, 14:47:59
m-am apucat sa citesc "Labyrinth" de Kate Mosse...E cineva care a citit aceasta carte?

iuli_nicol
30.05.2007, 11:32:35
imi poti da si mie un link cu carti electronice...multumesc...
eu sunt inebunita dupa lectura..totdeauna am o carte cu mine...dar mai rar citesc beletristica...citesc in schimb carti de psihologie...si va pot da cateva exemple..in caz ca va pasioneaza...Cuvinte care elibereaza de marie cardinal si de Gerard Haddad nascut a doua oara, din tata psihanalist sunt niste carti scrise din experienta scritorilor care au trecut prin etapa psihanalitica...sedinte...viata ....sunt absolut minunate...

DanaS
28.06.2007, 05:11:54
debea am terminat de citit o carte carem-a impresionat emorm si m-am gindit ca a r fi o idee buna sa recomandam carti care ne-au placut si impresionat.

Asa ca incep eu:

TUESDAYS WITH MORRIE de Mitch Albom
sper sa se mareasca lista :D

eva
28.06.2007, 07:06:16
"Memoriile unei gheise"-Arthur Golden, super carte, nu se compara cu filmul.

"Parfumerul"-Patrik Zuskind, am citit-o cu mult inainte sa apara filmul si m-a impresionat mult, acum este si filmul, dar filmele foarte rar sant la fel de bune ca o carte.

"Goana dupa cumparaturi la New-York", nu stiu autorul, l-am uitat, este o cartea usor de citit si haioasa.

"Mam hotarat sa devin prost"-Martin Page, daca n-ati mai ras de mult la o carte. cititi-o pe asta.

valen
28.06.2007, 10:53:45
"
"Mam hotarat sa devin prost"-Martin Page, daca n-ati mai ras de mult la o carte. cititi-o pe asta.
fix pe asta am vrut sa o recomand si eu este mortala intr-adevar...am ras cu lacrimi

BDiana
28.06.2007, 11:35:23
Cateva carti vesele care mi-au placut mult:

- Eu si Charley descoperim America (Travels with Charlie) - John Steinbeck

- Bucuriile curate ale vietii mele - Jan Smid

- Trei intr-o barca - Jerome K. Jerome (pe asta o termin acum)

cinezee
28.06.2007, 12:25:47
tocmai am terminat si ru de citit " nouasprazece trandafiri " de mircea eliade

maridra
30.06.2007, 17:20:40
Va place G.G. Marquez? Un veac de singuratate?... dar Dragostea in vremea holerei?

ayana2010
01.07.2007, 00:17:31
Va place G.G. Marquez? Un veac de singuratate?... dar Dragostea in vremea holerei?
dap, veacul mi-a placut si mie

ayana2010
01.07.2007, 00:22:11
"Memoriile unei gheise"-Arthur Golden, super carte, nu se compara cu filmul.

"Parfumerul"-Patrik Zuskind, am citit-o cu mult inainte sa apara filmul si m-a impresionat mult, acum este si filmul, dar filmele foarte rar sant la fel de bune ca o carte.

"Goana dupa cumparaturi la New-York", nu stiu autorul, l-am uitat, este o cartea usor de citit si haioasa.

sophie kinsella

aitana25
06.07.2007, 10:01:35
Sophie Kinsella are din punctul meu de vedere o carte si mai mishto decat "Goana dupa cumparaturi", care se numeste "Poti sa tii un secret?".

Taja
10.07.2007, 13:30:25
Pai...incerc sa-mi organizez un pic altfel timpul, suntem tot cu impartitul invitatiilor, cateva zile am tras chiulu'..cat e iuby la serviciu, incerc sa ma intalnesc cu prietenii mei, sa mai impart din invitatii, restul le dam impreuna..mi-am luat si ceva carti de la biblioteca, so mai si citesc8-}..e o veche placere de-a mea..

eu nu mai am timp de citit:(( si asa de mult imi placea, mai ales seara inainte de culcare....acuma cad franta in fiecare seara. sper sa am timp si de citi, pt ca-mi lipseste muuuuult. ce citesti acuma? eu am o carte de la biblioteca, cred ca de o luna e la mine....un veac de singuratate de gabriel garcia marquez:)poate o termin si eu ca nu mai am voie s-o tin decat 2 saptamani.

dandelion
10.07.2007, 13:38:53
eu nu mai am timp de citit:(( si asa de mult imi placea, mai ales seara inainte de culcare....acuma cad franta in fiecare seara. sper sa am timp si de citi, pt ca-mi lipseste muuuuult. ce citesti acuma? eu am o carte de la biblioteca, cred ca de o luna e la mine....un veac de singuratate de gabriel garcia marquez:)poate o termin si eu ca nu mai am voie s-o tin decat 2 saptamani. Am citit "11 minute " al lui Paulo Coehlo si am inceput "Alchimistul", tot al lui..nu am avut ocazia sa le citesc pana acuma/:)

ayana2010
10.07.2007, 13:42:44
Am citit "11 minute " al lui Paulo Coehlo si am inceput "Alchimistul", tot al lui..nu am avut ocazia sa le citesc pana acuma/:)
le-am citit si eu..

Taja
10.07.2007, 13:49:39
Am citit "11 minute " al lui Paulo Coehlo si am inceput "Alchimistul", tot al lui..nu am avut ocazia sa le citesc pana acuma/:)

11 minute e chiar faina, dar alchimistul nu m-a incantat asa de tare, pot zice ca am fost chiar dezamagita, ma asteptam la ceva mai profund, la cata publicitate i s-a facuttt....

dandelion
10.07.2007, 14:19:21
11 minute e chiar faina, dar alchimistul nu m-a incantat asa de tare, pot zice ca am fost chiar dezamagita, ma asteptam la ceva mai profund, la cata publicitate i s-a facuttt....
Nici pe mine nu ma incanta Alchimistul..e fantastica..si nu e pe gustul meu.."11 minute" chiar mi-a placut..

Ritzi
10.07.2007, 14:35:02
Nici pe mine nu ma incanta Alchimistul..e fantastica..si nu e pe gustul meu.."11 minute" chiar mi-a placut..

si eu am citit destul Coelho, ca deh! era la moda tare...dar sincer nu prea ma omor dupa el...e destul de comercial si mai mult renumele de el....singura care mi-a placut a fost Veronica se hotaraste sa moara :D si destul de ok, desi cam batea campii pe alocuri, a fost si cea cu Rio Piedra, nu mai stiu cum au tradus titlul, eu le-am citit in germana

ryanaro
10.07.2007, 14:41:10
Hai sa mi dau si eu cu parerea despre Coelho. Mie mi se pare previzibil. Nu citisem Veronica se hotaraste sa moara si am fost la piesa de la Odeon. Mi-am enervat colega la maximum pt ca eu stiam exact ce urma sa se intample. Si asta fara sa fi citit, fara sa fi auzit despre ce e vorba. Pe mine o carte trebuie sa ma uimeasca, sa nu mi dau seama ce se intampla cu mine. Vezi John Fowles, Garcia Marquez si Camus. :)

Ritzi
10.07.2007, 14:43:35
Hai sa mi dau si eu cu parerea despre Coelho. Mie mi se pare previzibil. Nu citisem Veronica se hotaraste sa moara si am fost la piesa de la Odeon. Mi-am enervat colega la maximum pt ca eu stiam exact ce urma sa se intample. Si asta fara sa fi citit, fara sa fi auzit despre ce e vorba. Pe mine o carte trebuie sa ma uimeasca, sa nu mi dau seama ce se intampla cu mine. Vezi John Fowles, Garcia Marquez si Camus. :)

eu una sunt total de acord....mie genul asta de literatura pe care o scrie Coelho mi se pare cam usurica, fara suparare :)>-

cat despre fowles, garcia marquez si camus, I just loooooooove them :x :x :x

Taja
10.07.2007, 14:47:20
alchimistul e putin grea dupa parerea mea. daca ai timp, citeste Pascal Brukner - Copilul Divin am fost foarte impresionata de cartea asta. apartine tot de domeniul fantasticului, dar e superb scrisa (are spre sfarsit niste scene erotice, dar trecand peste ele e o carte care te pune pe ganduri)

x_enya
10.07.2007, 14:49:29
alchimistul e putin grea dupa parerea mea. daca ai timp, citeste Pascal Brukner - Copilul Divin am fost foarte impresionata de cartea asta. apartine tot de domeniul fantasticului, dar e superb scrisa (are spre sfarsit niste scene erotice, dar trecand peste ele e o carte care te pune pe ganduri)

iar brukner - luni de fiere - are mai multe scene erotice .... eu una am sarit cateva pagini, n-am reusit sa le citesc....:-&

x_enya
10.07.2007, 14:51:09
am o prietena care urma sa se duca si ea exact la piesa asta...cred ca e prea tarziu sa o anunt :-?

oricum mie odeonul nu prea imi spune mare lucru /:)

pai sa vedem partea buna: abia astept sa aflu si parerea ei.... chiar sunt curioasa daca a fost doar impresia mea.... ;))

paradise
10.07.2007, 14:51:40
mie mi-a placut "alchimistul"....B-) B-) B-)

higgs
10.07.2007, 14:51:55

de acord :) Cum zice si randunic este comercial.
Imi place foarte mult John Fowls am citit toate cartile :) Desigur am mai scris la discutia despre carti ce scriitori imi plac :)

Taja
10.07.2007, 14:53:08
iar brukner - luni de fiere - are mai multe scene erotice .... eu una am sarit cateva pagini, n-am reusit sa le citesc....:-&

incearca copilul divin, n-o sa-ti para rau. parca imi aduc aminte ca am incercat si eu sa citesc altceva de brukner, dar m-am lasat pagubasa....dar cartea asta.....^:)^

Ritzi
10.07.2007, 14:54:13

pascal bruckner...alt mare scriitor ;))

ayana2010
10.07.2007, 14:54:51
si eu am citit destul Coelho, ca deh! era la moda tare...dar sincer nu prea ma omor dupa el...e destul de comercial si mai mult renumele de el....singura care mi-a placut a fost Veronica se hotaraste sa moara :D si destul de ok, desi cam batea campii pe alocuri, a fost si cea cu Rio Piedra, nu mai stiu cum au tradus titlul, eu le-am citit in germana

si eu am citit destul coelho...cele mai aiurea mi s-au parut "calatoriile unui mag" .... si penultima lansata:-s

ryanaro
10.07.2007, 14:59:26
Acuma sa vorbim si de ceva controversat: literatura romana. Pe mine ma deranjeaza foarte tare cum se preda in scoli. Nu stiu cat de folositor iti este sa stii sa scrii comentarii de 5 pagini per poezie. Mai degraba s ar face apropierea de literatura in alte moduri si copiii ar fi incurajati sa gandeasca si singuri. Toti sunt prinsi in stereotipuri acuma, incepand cu Eminescu si terminand cu Blaga. La proza sa nu mai discutam. Putini din generatia mea au inteles cu adeverat "Patul lui Procust". Trebuie sa recitesti mai incolo, dupa ce ai iesit din scoala, sa poti intelege. Eu nu cred ca am fost intrebata la scoala ce parere am despre o anumita piesa, nuvela etc.

Ritzi
10.07.2007, 15:02:10
Acuma sa vorbim si de ceva controversat: literatura romana. Pe mine ma deranjeaza foarte tare de cum se preda in scoli. Nu stiu cat de folositor iti este sa stii sa scrii comentarii de 5 pagini per poezie. Mai degraba s ar face apropierea de literatura in alte moduri si copiii ar fi incurajati sa gandeasca si singuri. Toti sunt prinsi in stereotipuri acuma, incepand cu Eminescu si terminand cu Blaga. La proza sa nu mai discutam. Putini din generatia mea au inteles cu adeverat "Patul lui Procust". Trebuie sa recitesti mai incolo, dupa ce ai iesit din scoala, sa poti intelege. Eu nu cred ca am fost intrebata la scoala ce parere am despre o anumita piesa, nuvela etc.

si aici iti tin isonul ;-) de bine de rau la noi in liceu, fiind sectie "speciala", se punea destul de mult accent pe creativitate si intelegerea textului, mai putin pe redare papagaliceasca si comentarii de tz-spe pagini...incepusera sa ia si ei exemplu de la profesorii nemti....dar in alte locuri, e prapad [-(

mihu
10.07.2007, 15:04:47
Acuma sa vorbim si de ceva controversat: literatura romana. Pe mine ma deranjeaza foarte tare cum se preda in scoli. Nu stiu cat de folositor iti este sa stii sa scrii comentarii de 5 pagini per poezie. Mai degraba s ar face apropierea de literatura in alte moduri si copiii ar fi incurajati sa gandeasca si singuri. Toti sunt prinsi in stereotipuri acuma, incepand cu Eminescu si terminand cu Blaga. La proza sa nu mai discutam. Putini din generatia mea au inteles cu adeverat "Patul lui Procust". Trebuie sa recitesti mai incolo, dupa ce ai iesit din scoala, sa poti intelege. Eu nu cred ca am fost intrebata la scoala ce parere am despre o anumita piesa, nuvela etc.
La mine era ceva ciudat in timpul liceului...imi placea sa citesc foarte mult...(chiar mi-am facut o lista cu ce as vrea sa citesc...cand auzem pe cineva vrobind de o carte o notam si o citeam dupa aia....)numai ca orele de romana nu imi placea...si nu au putut sa imi placa....Mi se parea ciudat sa trebuiasca sa spun cuv frumoase....sora mea in schimb...e altfel...ei ii place romana dar cititul mai putin ;))

paradise
10.07.2007, 15:05:28

aici ai mare dreptate...multi nu au inteles nici macar "La tiganci" d-apai "Patul lui Procust"...si asta pt ca din momentul in care ti se da un comentariu de invatat, il inveti mecanic...cand te pune sa spui lectia iti atrage profa atentia >:/ daca schimbi vreun cuvant...(spun asta ca am terminat liceul acum 3 ani :-" )

mayday
10.07.2007, 15:14:14

De acord!;-)

Eu si colegii mei am avut noroc de un profesor non-conformist... si-acu' mai tin minte subiectele de teza... "A fost Macedonski un poet romantic?"... ;))

Am citit multa filozofie din cauza lui... ne povestea mereu ca nu-ti poti forma o parare decit dupa ce ai citit foarte mult, ti-ai format un sistem de valori si judecati... :[email protected]

x_enya
10.07.2007, 15:14:41

culmea e ca lucruri din astea se mai intampla chiar si la facultate...

dar intr-adevar, copiii ar trebui stimulati sa inteleaga, sa gandeasca, sa creeze.... nu sa toceasca! niciodata n-am fost adepta tocitului..... [-X[-X[-X

x_enya
10.07.2007, 15:17:24
De acord!;-)

Eu si colegii mei am avut noroc de un profesor non-conformist... si-acu' mai tin minte subiectele de teza... "A fost Macedonski un poet romantic?"... ;))

Am citit multa filozofie din cauza lui... ne povestea mereu ca nu-ti poti forma o parare decit dupa ce ai citit foarte mult, ti-ai format un sistem de valori si judecati... :[email protected]

si noi am avut o profa de romana adevarata.... doar ca eu eram antipoetica (antiliteratura) ;));));)).... dar macar am invatat gramatica de la ea...

ryanaro
10.07.2007, 15:17:49
aici ai mare dreptate...multi nu au inteles nici macar "La tiganci" d-apai "Patul lui Procust"...si asta pt ca din momentul in care ti se da un comentariu de invatat, il inveti mecanic...cand te pune sa spui lectia iti atrage profa atentia >:/ daca schimbi vreun cuvant...(spun asta ca am terminat liceul acum 3 ani :-" )

trebuie sa se sparga undeva cercul asta vicios. eu nu simt ca am invatat ceva de la romana. in plus, altceva. spuneti mi si mie cata literatura straina ati facut voi? Noi n am facut decat in clasa a 12-a, ca optional. Si a fost putina literatura greaca veche, ceva medieval, nimic modern asa. Iar la engleza am facut Shakespeare bineinteles, dar nimic conclusiv. Mai multe am facut la franceza. /:)

x_enya
10.07.2007, 15:21:06
trebuie sa se sparga undeva cercul asta vicios. eu nu simt ca am invatat ceva de la romana. in plus, atceva. spuneti mi si mie cata literatura straina ati facut voi? Noi n am facut decat in clasa a 12-a, ca optional. Si a fost putina literatura greaca veche, ceva medieval, nimic modern asa. Iar la engleza am facut Shakespeare bineinteles, dar nimic conclusiv. Mai multe am facut la franceza. /:)

pai si eu tot in clasa a 12-a am facut literatura universala.... asta pt ca am fost la clasa de filologie, ca altfel nu se facea la nici un alt profil....

mayday
10.07.2007, 15:22:29
trebuie sa se sparga undeva cercul asta vicios. eu nu simt ca am invatat ceva de la romana. in plus, atceva. spuneti mi si mie cata literatura straina ati facut voi? Noi n am facut decat in clasa a 12-a, ca optional. Si a fost putina literatura greaca veche, ceva medieval, nimic modern asa. Iar la engleza am facut Shakespeare bineinteles, dar nimic conclusiv. Mai multe am facut la franceza. /:)

Pai, dupa cum ziceam, noi am facut...

Citeam Novalis si Kant cind l-am studiat pe Eminescu, Baudelaire la Arghezi, Rousseau la iluministi si tot asa! ;)) Poate n-a fost suficient, dar cred ca e important sa ti se gidile un pic papilele lecturii... sa inveti curentele literare, epocile... sa faci primii pasi si sa poti merge singur mai apoi! ;-)

paradise
10.07.2007, 15:22:32
trebuie sa se sparga undeva cercul asta vicios. eu nu simt ca am invatat ceva de la romana. in plus, altceva. spuneti mi si mie cata literatura straina ati facut voi? Noi n am facut decat in clasa a 12-a, ca optional. Si a fost putina literatura greaca veche, ceva medieval, nimic modern asa. Iar la engleza am facut Shakespeare bineinteles, dar nimic conclusiv. Mai multe am facut la franceza. /:)

eu n-am facut deloc....:-L :-L :-L ....sandra brown se pune??? =)) =))8-} 8-}

mayday
10.07.2007, 15:23:41
Mai voiam sa zic ceva si uitasem... :[email protected]

In Franta, prima proba la bac, obligatorie, e cea de filozofie... ca doar de-asta e examen de maturitate!;-)

ayana2010
10.07.2007, 15:27:14
eu n-am facut deloc....:-L :-L :-L ....sandra brown se pune??? =)) =))8-} 8-}
=)) =)) da, cu siguranta!!!!!;))

ayana2010
10.07.2007, 15:33:40
imi amintesc si eu de colegii mei cand vb despre patul lui procust si ziceau ca e o mare porcarie , dar de fapt ei nu intelegeau cartea asta... eu am fost indragostita - si inca sunt- de c petrescu si eliade........
am avut mare noroc in liceu cu profa de romana... chiar daca eram la profil mate-info a avut grija e noi ca de unii de la filo..... nu ne-a dictat niciodata vreun comentariu, nu aveam niciodata tema sa facem vreunul si mai ales sa-l invatam... la toate tezele am avut de facut dezbateri, comparatii etc.. unde se vedea cine, ce si cat a citit...

higgs
10.07.2007, 15:36:21

Eu am facut mate fizica :)) La romana faceam multe comparatii cu literatura straina. Altfel ne plictiseam. La filosofie profesorul (un profesor foarte bun) aducea mereu in discutie literatura din afara. Dar depinde de stilul profesorului. Pentru unii profesori este mult mai interesant sa iasa din norma si sa faca ceva mai aventuros :))

x_enya
10.07.2007, 15:36:43
imi amintesc si eu de colegii mei cand vb despre patul lui procust si ziceau ca e o mare porcarie , dar de fapt ei nu intelegeau cartea asta... eu am fost indragostita - si inca sunt- de c petrescu si eliade........
am avut mare noroc in liceu cu profa de romana... chiar daca eram la profil mate-info a avut grija e noi ca de unii de la filo..... nu ne-a dictat niciodata vreun comentariu, nu aveam niciodata tema sa facem vreunul si mai ales sa-l invatam... la toate tezele am avut de facut dezbateri, comparatii etc.. unde se vedea cine, ce si cat a citit...

eliade... :x nunta in cer... :x:x:x
ar trebui s-o rerecitesc....

Ritzi
10.07.2007, 15:48:37

si aici eu am avut noroc...tot datorita dragilor de profesori nemti...pe langa Shakespeare la greu, am citit printre altii Salinger, Sartre, Camus, Exupery plus o groaza de autori nemti...si nu vb de facultate acum, ci de liceu...si anume in toti anii de liceu, nu doar in ultimul

la noi chiar a fost fain dpdv asta...am avut cu ce porni la drum pe mai departe....

Ritzi
10.07.2007, 15:49:46
eliade... :x nunta in cer... :x:x:x
ar trebui s-o rerecitesc....

mie mi-a placut mult Romanul adolescentului miop...

paradise
10.07.2007, 15:55:51
mie "adam si eva" de liviu rebreanu...si...maitreyi (sau cum se scrie)...:love:

gabriela84
10.07.2007, 16:35:30

si mie mi-au placut amandoua, in special "Adam si Eva", desi mi s-a parut foarte trista...

BDiana
10.07.2007, 16:50:17
Si eu am fost printre norocosii cu profa misto de romana... Si eu tot la real :) (info). Si imi placea mult sa citesc. Insa, desi citeam o gramada si imi facea placere, cred ca nu intelegeam mai nimic... :)) Recitind acum, dupa 10 ani, diverse carti, imi dau seama ca asa era...

Ritzi
10.07.2007, 16:51:28

daca nu scriai tu de Adam si Eva, scriam eu...si ce zici de Radu Tudoran - Fiul risipitor?? :x :x :x

Ritzi
10.07.2007, 16:52:39
aaa...si MUSAI cititi "Oblomov" de Goncearov..."Umiliti si obiditi" de Dostoievski, "Lorelei" de Ionel Teodoreanu, "Cartea nuntii" de George Calinescu..."Flori pentru Algernon" de Daniel Keyes, "Parfumul" de Süskind, "Castelul palarierului" de Cronin, "Mathias Sandorf" de Jules Verne, "Adam si Eva" de Mark Twain si si si....va mai spun cand imi amintesc

higgs
10.07.2007, 17:02:33
Dragele mele, de cateva saptamani am o problema cu cartile prea groase. Dupa cum stiti imi scriu teza si sper sa o termin intr-o buna zi. Daca citesc ceva prea gros am impresia ca nu se termina si citesc zi si noapte ca sa o termin. Abia atunci pot sa dorm. Imi trebuie ceva easy. Atfel ca citesc carti cu detectivi/ detective/ aventuri. Una din autoarele placute mie este Sarah Paretsky. Cartile ei sunt super. Personajul principal in cartile ei este V.I. Warshawski. Locuieste in Chicago si rezolva diverse crime. Poate si faptul ca am locuit in Chicago ma face sa citesc aceasta autoare cu placere.Ai avut ocazia sa citesti ceva de ea map?

mayday
10.07.2007, 17:10:06
Dragele mele, de cateva saptamani am o problema cu cartile prea groase. Dupa cum stiti imi scriu teza si sper sa o termin intr-o buna zi. Daca citesc ceva prea gros am impresia ca nu se termina si citesc zi si noapte ca sa o termin. Abia atunci pot sa dorm. Imi trebuie ceva easy. Atfel ca citesc carti cu detectivi/ detective/ aventuri. Una din autoarele placute mie este Sarah Paretsky. Cartile ei sunt super. Personajul principal in cartile ei este V.I. Warshawski. Locuieste in Chicago si rezolva diverse crime. Poate si faptul ca am locuit in Chicago ma face sa citesc aceasta autoare cu placere.Ai avut ocazia sa citesti ceva de ea map?

Higgs, ai citit Gaston Leroux? "Misterul camerei galbene" si "Parfumul doamnei in negru"?... Foarte haioase... >:D<

higgs
10.07.2007, 17:16:12
Higgs, ai citit Gaston Leroux? "Misterul camerei galbene" si "Parfumul doamnei in negru"?... Foarte haioase... >:D<

NU! Nu am citit! Insa ma duc acum sa caut desert pentru cina si poate cumpar ceva :) Alte sfaturi?

mayday
10.07.2007, 17:18:02
NU! Nu am citit! Insa ma duc acum sa caut desert pentru cina si poate cumpar ceva :) Alte sfaturi?

Pe-aici se citeste mult Fred Vargas... autoare de romane politiste... Daca vrei ceva lejer, merge!!! ;-) Sau Terry Pratchett... fantasy absurd si amuzant!>:D<

BDiana
10.07.2007, 17:47:53
Recomand - The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. E groasa, dar usoara si foarte funny (in caz ca ai vazut filmul si ti s-a parut o tampenie - da, chiar e o tampenie, si n-are nimc de-a face cu cartea :) )

dandelion
10.07.2007, 17:49:11
Si eu ma numar printre cele care au avut parte d eun profesor bun de romana.."bun" e putin spus, era un profesor extraordinar! eu am fost la filo- engleza intensiv, so faceam multa romana si multa engleza. Profu' a stiut cum sa ma faca sa-mi placa ora lui ( mai erau si altii neinteresati :) ), citeam cu placere orice carte..orele nu era plictisitoare, eram activi, participam toti la dezbaterea subiectului, analiza personajelor..niciodata nu am fost nevoita sa invat pe de rost un comentariu. Daca citeam cartea si primeam un mic impuls din partea profului la ora, mintea crea singura restul. Cu siguranta am citit multe carti fugitiv..poate le-as reciti acum cu mai multa atentie..
Singurul lucru pe care il regret e ca nu am facut deloc literatura universala, decat foarte putin in cls a 9-a..

Taja
11.07.2007, 12:44:35
aaa...si MUSAI cititi "Oblomov" de Goncearov..."Umiliti si obiditi" de Dostoievski, "Lorelei" de Ionel Teodoreanu, "Cartea nuntii" de George Calinescu..."Flori pentru Algernon" de Daniel Keyes, "Parfumul" de Süskind, "Castelul palarierului" de Cronin, "Mathias Sandorf" de Jules Verne, "Adam si Eva" de Mark Twain si si si....va mai spun cand imi amintesc
am auzit de cartea asta ca e foarte buna, tu ce zici? ma tenteaza sa o iau de la biblioteca:)

higgs
11.07.2007, 12:49:06
Recomand - The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. E groasa, dar usoara si foarte funny (in caz ca ai vazut filmul si ti s-a parut o tampenie - da, chiar e o tampenie, si n-are nimc de-a face cu cartea :) )

Am vazut filmul ;)) Nu am citit cartea insa B a citit-o si o avem in casa. El mi-a descris-o ca "easy and funny but not extremely coherent" Acum sunt si mai curioasa.

higgs
11.07.2007, 12:56:56
Un alt scriitor ce mie imi place foarte mult este Julien Green. Am si jurnalul lui acasa pe care planuiesc sa il citesc curand. Imi plac jurnalele :)
Pricipalele teme ale lui Green sunt: "religia, sexualitatea si auto-distrugerea"

BDiana
11.07.2007, 13:20:32
Am vazut filmul ;)) Nu am citit cartea insa B a citit-o si o avem in casa. El mi-a descris-o ca "easy and funny but not extremely coherent" Acum sunt si mai curioasa.
Stii ca de fapt nu a fost gandita ca o carte, ci e o serie de piese pt. teatru radiofonic... Deci incoerentele sunt oarecum explicabile, pt. ca a inceput intr-un fel, apoi a mai schimbat pe parcurs in functie si de reactia publicului.. De exemplu, se pare ca Melvin (the paranoid android) trebuia sa apara numai intr-un episod. Dar a avut asa mare succes, incat l-a pastrat. :)

Ritzi
11.07.2007, 15:00:15
am auzit de cartea asta ca e foarte buna, tu ce zici? ma tenteaza sa o iau de la biblioteca:)

nu e foarte buna...este excelenta!!! :x :x :x e una dintre putinele carti la care am plans...am inteles ca s-a facut si film, dar eu nu l-am vazut...o sa iti placa in mod sigur, deci fugi si imprumut-o :*

Taja
11.07.2007, 15:06:57
nu e foarte buna...este excelenta!!! :x :x :x e una dintre putinele carti la care am plans...am inteles ca s-a facut si film, dar eu nu l-am vazut...o sa iti placa in mod sigur, deci fugi si imprumut-o :*

cine mi-a zis de cartea asta a zis ca filmul a fost chiar naspa in comparatie cu cartea....hmmmmmmm, deci inca o carte pe lista. mersi randu!:*

cinezee
11.07.2007, 15:31:43
aaa "Lorelei" de Ionel Teodoreanu, "Cartea nuntii" de George Calinescu... "Castelul palarierului" de Cronin, "

cartile astea le am citi pe la 17 ani asa .....cred ca pe unele am sa ma apuc sa le recitesc ....dar cu alta perspectiva a vietii....dar deocamdata sunt mult prea obosita sa citesc ...sper sa pot relua cititul ..peste niste ani cand o sa fiu mai babuta =P~

mayday
11.07.2007, 15:35:56
Azi am cumparat "Imparatul mustelor" de Golding si "Middlesex" de Eugenides... sint foarte curioasa sa o citesc pe ultima... a facut furori acum vreo trei ani!

Ritzi
11.07.2007, 15:36:37
cine mi-a zis de cartea asta a zis ca filmul a fost chiar naspa in comparatie cu cartea....hmmmmmmm, deci inca o carte pe lista. mersi randu!:*

cu placere :*

nu imi vin toate pe moment, dar o sa iti mai recomand cu draga inima pe masura ce imi amintesc...ca la cate am citit...#:-S

Ritzi
11.07.2007, 15:42:58
Azi am cumparat "Imparatul mustelor" de Golding si "Middlesex" de Eugenides... sint foarte curioasa sa o citesc pe ultima... a facut furori acum vreo trei ani!

"Imparatul mustelor" e foarte faina....tot o carte de referinta....am vazut si o ecranizare reusita, aveau filmul la British Council pe vremuri...

Middlesex o am, insa nu am apucat sa o citesc inca....in schimb am citit "Sinuciderea fecioarelor", tot de Eugenides...care si ea a fost ecranizata

mayday
11.07.2007, 15:45:44
"Imparatul mustelor" e foarte faina....tot o carte de referinta....am vazut si o ecranizare reusita, aveau filmul la British Council pe vremuri...

Middlesex o am, insa nu am apucat sa o citesc inca....in schimb am citit "Sinuciderea fecioarelor", tot de Eugenides...care si ea a fost ecranizata

Citim Middlesex in acelasi timp? ;-) Si comentam?;))

higgs
11.07.2007, 16:11:01

Imparatul mustelor am citit-o acum ceva ani..Mi-a placut mult mult. Mi-am cumparat-o in engleza acum si ma gandeam sa o recitesc.

Middlesex am citit-o anul trecut. Nu m-am lasat pana nu am terminat-o. Destul de controversata, insa mie mi-a placut mult.

mayday
11.07.2007, 16:16:12
Imparatul mustelor am citit-o acum ceva ani..Mi-a placut mult mult. Mi-am cumparat-o in engleza acum si ma gandeam sa o recitesc.

Middlesex am citit-o anul trecut. Nu m-am lasat pana nu am terminat-o. Destul de controversata, insa mie mi-a placut mult.

Higgs, ai citit Roth?... Ca veni vorba de controversati!:-p

higgs
11.07.2007, 16:21:29
Higgs, ai citit Roth?... Ca veni vorba de controversati!:-p
citit :)) Ghici care:))?

mayday
11.07.2007, 16:25:15
citit :)) Ghici care:))?

Complexul lui Portnoy?

Pata umana?

M-am maritat cu un comunist? ;))

higgs
11.07.2007, 16:29:47
Complexul lui Portnoy?

Pata umana?

M-am maritat cu un comunist? ;))

The plot against America :)) Am primit cartea cadou de la socrii in perioada in care locuiam in America. Mi-au ascultat toate comentarille cand disecam comportamentul american...

mayday
11.07.2007, 16:34:08
The plot against America :)) Am primit cartea cadou de la socrii in perioada in care locuiam in America. Mi-au ascultat toate comentarille cand disecam comportamentul american...

Frumos!!!:D:D:D Imi place foarte mult cum scrie omul asta... mi se pare foarte lucid! ;-)

Ritzi
11.07.2007, 22:43:59
Citim Middlesex in acelasi timp? ;-) Si comentam?;))

ok...sa imi zici cand te apuci de ea ;))

mayday
12.07.2007, 11:03:19
ok...sa imi zici cand te apuci de ea ;))

Mai am 100 de pagini din Conjuratia Imbecililor... si nu prea am timp... dar poate intr-o saptamina, doua... ;-)

Ritzi
12.07.2007, 11:15:17
Mai am 100 de pagini din Conjuratia Imbecililor... si nu prea am timp... dar poate intr-o saptamina, doua... ;-)

cum e Conjuratia?? am auzit ca ar fi haioasa rau ;))

mayday
12.07.2007, 11:22:22
cum e Conjuratia?? am auzit ca ar fi haioasa rau ;))

E haioasa ... personajul principal e caraghios pina in a deveni trist... un fel de Charlot sau Don Quijote... Nu prea stiu daca sa rid sau sa ma intristez pentru el... Iti spun cind termin daca e happy end, desi nu prea cred!;))

Apropos de dictatori... ati citit "Dictatorul si hamacul"? E excelenta!!!!!!>:D<

BDiana
12.07.2007, 12:05:03
Eu am inceput ieri sa citesc o carte de Iris Murdoch, care se numeste Fiul Cuvintelor... Pana acum imi place mult...

A, cea mai groaznica carte pe care am citit-o vreodata (desi poate ar trebui s-o recitesc, sa vad daca nu cumva mi s-a mai schimbat optica) este Celine - Calatorie la capatul noptii. Am citit-o pana aproape de sfarsit, mai aveam vreo 30 de pagini, si la un moment dat nu am mai putut. E singura carte pe care am abandonat-o asa, miseleste :)...

Ritzi
12.07.2007, 12:39:02
E haioasa ... personajul principal e caraghios pina in a deveni trist... un fel de Charlot sau Don Quijote... Nu prea stiu daca sa rid sau sa ma intristez pentru el... Iti spun cind termin daca e happy end, desi nu prea cred!;))

Apropos de dictatori... ati citit "Dictatorul si hamacul"? E excelenta!!!!!!>:D<

de cine e scrisa??

mayday
12.07.2007, 12:49:49
de cine e scrisa??

Daniel Pennac... e destul de cunoscut pentru o serie de carti "politiste" despre familia Malaussene... "Capcaunii veseli", "Zina carabina", "Micuta vinzatoare de proza"... sint foarte haioase!;-)

PS : ai dreptate cu rochia Dianei... e foarte frumoasa, si mie imi place mult mult!;))

bucalata
18.07.2007, 12:09:08
aseara am terminat..."Marele Gatsby"-F. Scott Fitzgerald...mi-a placut...acum citesc "Viu sau mort"-Peter James

gabriela84
18.07.2007, 15:42:37
astazi am fost prin diverta si am rasfoit un pic cartea Mihaelei Radulescu. mi s-a parut interesanta. a citit-o cineva? ce parere aveti despre acesta carte?

paradise
25.07.2007, 13:36:04
avand in vedere ca sunt tinerica eu acum il descopar pe Sherlock Holmes....citesc la ora actuala "un studiu in rosu" de Arthur Conan Doyle...mie chiar imi plac cartile politiste, deci si asta cred ca-mi va placea...>:D<

eu una ma relaxez foarte mult atunci cand citesc.parca ma despind de lumea reala facandu-ma una cu persoanejele pe care le intalnesc. ultima carte pe care am citit-o a fost "De veghe in lanul de secara":)>- .sfarsitul a fost cam "taiat ca din topor" dar in rest a fost foarte placuta.voi ce ati mai citit in ultima vreme? mai aveti timp si de asa ceva? aveti vreo carte de capatai?

mi-am dat comanda pe net de carte....abia astept s-o citesc...:)

BDiana
30.07.2007, 16:09:20
Eu am terminat aseara ultimul Harry Potter! :D :D :D

cami_dxb
30.07.2007, 16:17:33
Felicitari. E faina? Scapa de Voldemort?

Monny
30.07.2007, 16:20:20
Fetelor eu nu mai stiu ce sa citesc:imi plac cele in care se descriu starile sufletesti.Daca aveti vreo recomandare va rog spuneti-mi^:)^

BDiana
30.07.2007, 16:31:21
Fetelor eu nu mai stiu ce sa citesc:imi plac cele in care se descriu starile sufletesti.Daca aveti vreo recomandare va rog spuneti-mi^:)^
Iris Murdoch - Fiul cuvintelor
Stari sufletesti la greu :) Am terminat-o saptamana trecuta...

BDiana
30.07.2007, 16:34:39
E FAINA de tot!!! Mi-a parut asa de rau ca s-a terminat... :((
Nu spun nimic! My lips are sealed! ;-p

iuli_nicol
30.07.2007, 16:48:40
aceiasi intrebare o aveam si eu pe buze....se pare k nu vrea sa ne spuna nimik...[-( ..dar lasa k aflam noi:)

cami_dxb
30.07.2007, 16:57:02
E FAINA de tot!!! Mi-a parut asa de rau ca s-a terminat... :((
Nu spun nimic! My lips are sealed! ;-p
Rautate ce esti..............:-p :-p Las' ca o sa-l citesc si eu, cand n-o sa mai fie asa la moda ;)) ;)) . Acum recitesc Half Blood Prince, in romaneste de data asta. Dupa asta, nu mai scapa nici ultima :-" :-"

BDiana
30.07.2007, 17:18:34
Rautate ce esti..............:-p :-p Las' ca o sa-l citesc si eu, cand n-o sa mai fie asa la moda ;)) ;)) . Acum recitesc Half Blood Prince, in romaneste de data asta. Dupa asta, nu mai scapa nici ultima :-" :-"
Pai si daca vrei s-o citesti de ce intrebi care-i sfarsitul??? Crede-ma, merita sa nu stii!!! E super tare suspansul! :D

Monny
30.07.2007, 17:51:14
Iris Murdoch - Fiul cuvintelor
Stari sufletesti la greu :) Am terminat-o saptamana trecuta...

Ms dragutza,se gaseste de cumparat sau la bibblioteca?O sa intru pe google as vad daca o gasesc.Ms inca o data>:D<

BDiana
30.07.2007, 17:53:56
Ms dragutza,se gaseste de cumparat sau la bibblioteca?O sa intru pe google as vad daca o gasesc.Ms inca o data>:D<
Uite: http://www.polirom.ro/catalog/carte/fiul-cuvintelor-1408/

Monny
30.07.2007, 18:24:35
Uite: http://www.polirom.ro/catalog/carte/fiul-cuvintelor-1408/

Ms mult o sa ma inregistrez si o sa-mi comand.:-p

ayana2010
30.07.2007, 18:29:15
ce carti dragute, pt zilele de plaja, imi recomandati?

BDiana
30.07.2007, 18:32:59
ce carti dragute, pt zilele de plaja imi recomandati?
Harry Potter! :))

paradise
30.07.2007, 22:50:48

iti recomand cu incredere "curcubeul - d.h. lawrence".....fiecare stare e disecata si analizata la infinit...>:D< >:D<

paradise
30.07.2007, 22:55:00
ce carti dragute, pt zilele de plaja, imi recomandati?

in caz ca n-ai citit si ai vazut filmul...eu iti recomand bridget jones....sunt asemanari cu romanul, dar romanul e mult mai comic....te va dispune cu siguranta....eu radeam de una singura cat timp le-am citit....partea a doua( la limita ratiunii) e mai amuzanta ca prima, dar tre sa urmaresti firul de la capat....enjoy....>:D<

gabriela84
31.07.2007, 10:11:59
in caz ca n-ai citit si ai vazut filmul...eu iti recomand bridget jones....sunt asemanari cu romanul, dar romanul e mult mai comic....te va dispune cu siguranta....eu radeam de una singura cat timp le-am citit....partea a doua( la limita ratiunii) e mai amuzanta ca prima, dar tre sa urmaresti firul de la capat....enjoy....>:D<

si eu am citit "Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding si mi s-a parut super comic. Arina iti mai recomand orice carte scrisa de Sophie Kinsella. sunt numai bune de citit la plaja si te mai si binedispune...;))

ayana2010
31.07.2007, 12:54:07
si eu am citit "Jurnalul lui Bridget Jones" de Helen Fielding si mi s-a parut super comic. Arina iti mai recomand orice carte scrisa de Sophie Kinsella. sunt numai bune de citit la plaja si te mai si binedispune...;))
da, cele scrise de s kinsella sunt carti pt plaja, dar le-am cam citit... sa vad ce gasesc nou...... o sa iau bridget jones.... thanks:*

cami_dxb
31.07.2007, 14:12:46
Amatoarelor de carti politiste: Rodica Ojog-Brasoveanu, Petre Salcudeanu, Traian Tandin si Horia Tecuceanu. Daca ignorati propaganda comunista vizibila, toti au carti destul de bune.

gabriela84
02.08.2007, 09:23:57
cine a citit vreo carte scrisa de Cella Serghi? ieri ne-am dat in vb la munca cu colegele mele si mi-au spus numai de bine despre ea si cartile ei.cica cea mai buna carte a ei ar fi "Panza de paianjen".

tasha
02.08.2007, 10:49:22
Cella Serghi are una dintre cele mai romantice descrieri ale perioadei interbelice. Bucurestiul ei este chiar un mic Paris, iar Balcicul......:)>- E superb, dar pentru ca nu cred ca voi gasi aceeasi atmosfera acum, refuz sa ma duc sa vad Balcicul prezent, modern si total schimbat :(

tasha
02.08.2007, 10:53:53
Amatoarelor de carti politiste: Rodica Ojog-Brasoveanu, Petre Salcudeanu, Traian Tandin si Horia Tecuceanu. Daca ignorati propaganda comunista vizibila, toti au carti destul de bune.

Vai cit o iubesc pe Rodica Ojog Brasoveanu :). Are niste personaje absolut demential construite, si cu ajutorul cartilor ei (in special 300 de pisici negre) am trecut cu foarte mare usurinta peste multe ore de asteptare la dentist =)) Spre stupefactia celorlalti pacienti care nu intelegeau cum poate cineva sa rida cu atita pofta asteptind sa intre la scos dinti :))

Ah, si tot la dentist mai aveam ca alinare si "Ai toata viata inainte" a lui Romain Gary (scrisa sub pseudonim, Emile Ajar). Este cartea mea preferata :)

ryanaro
02.08.2007, 11:00:00
ehei... am revenit la subiect. ieri discutam cu "cineva" (se stie cu musca pe caciula) despre sandra brown. cunoscatorii ii spun "sanda"... :D si am o intamplare amuzanta de relatat... eram in liceu, in vacanta de vara, si ma suna o colega sa ma intrebe de teme sau asa ceva... si in mijlocul conversatiei, imi zice: "sa stii ca am citit ceva care mi a schimbat perceptia asupra lumii"... eu in capul meu imi zic o fi citit dostoievski sau nietzsche, nu stiu... si o intreb ce a citit si ea zice " sanda brown".... asta a fost un moment marcant al vietii mele, in care stateam cu telefonul in mana prostita si nu stiam ce sa raspund, daca sa o iau in serios sau nu... era treaba serioasa... mi a luat ceva timp sa mi revin de atunci <:-P <:-P <:-P...

a 2 a discutie e pavel corut, ceva extrem de controversat. mi se pare foarte interesanta bipolaritatea, in sens ca omul asta, mai precis scrierile lui sunt ca "marmite", fie le iubesti, fie le detesti. :-B

iar a 3 a discutie e despre carti romantice. care sunt cele mai romantice carti pe care le ati citit? fara sa fie cringeworthy totusi. eu nominalizez evreul de balzac si visul de zola.

cami_dxb
02.08.2007, 11:22:01
Vai cit o iubesc pe Rodica Ojog Brasoveanu :). Are niste personaje absolut demential construite, si cu ajutorul cartilor ei (in special 300 de pisici negre) am trecut cu foarte mare usurinta peste multe ore de asteptare la dentist =)) Spre stupefactia celorlalti pacienti care nu intelegeau cum poate cineva sa rida cu atita pofta asteptind sa intre la scos dinti :))

Ah, si tot la dentist mai aveam ca alinare si "Ai toata viata inainte" a lui Romain Gary (scrisa sub pseudonim, Emile Ajar). Este cartea mea preferata :)
Asa e, sunt extraordinare personajele ei.

tasha
02.08.2007, 11:27:54
"sanda" =)) Doamne, aveam si eu o colega de liceu care avea colectia integrala si era foarte mindra de asta :D
Recunosc, am cumparat si eu la un moment dat, dar aveam o scuza: la rugamintea unei prietene din Israel am facut razie pe la anticariat sa caut "carti roz" pentru soacra ei care avea 80 de ani si era imobilizata la pat, romanca de origine, si pe care aceste carti o relaxau. I-am trimis vreo 15 kilograme de vcarti, si sincer m-a costat mai mult posta decit cumpararea lor :-p

tasha
02.08.2007, 11:33:05
Si pentru ca vorbim de personaje, mi se pare extraordinar talentul lui Sommerset Maugham de a prezenta tragedii umane intr-un mod atit de special incit nu te poti abtine sa nu zimbesti ironic. Pentru omul ala toti semenii lui sint amuzanti (ca sa nu spun ridicoli) ;))

Rya, vad ca iti plac francezii.... Dar rusii? De curiozitate, pentru ca eu nu m-am inteles niciodata cu ei (cu mici exceptii, Ilf si Petrov, Bulgakov).

cami_dxb
02.08.2007, 11:36:00
ehei... am revenit la subiect. ieri discutam cu "cineva" (se stie cu musca pe caciula) despre sandra brown. cunoscatorii ii spun "sanda"... :D si am o intamplare amuzanta de relatat... eram in liceu, in vacanta de vara, si ma suna o colega sa ma intrebe de teme sau asa ceva... si in mijlocul conversatiei, imi zice: "sa stii ca am citit ceva care mi a schimbat perceptia asupra lumii"... eu in capul meu imi zic o fi citit dostoievski sau nietzsche, nu stiu... si o intreb ce a citit si ea zice " sanda brown".... asta a fost un moment marcant al vietii mele, in care stateam cu telefonul in mana prostita si nu stiam ce sa raspund, daca sa o iau in serios sau nu... era treaba serioasa... mi a luat ceva timp sa mi revin de atunci <:-P <:-P <:-P...

Eu nu am citit nimic de "Sanda" Brown. Am avut ocazia sa rasfoiesc o carte la un moment dat si mi-a ajuns.

ryanaro
02.08.2007, 11:48:23
Si pentru ca vorbim de personaje, mi se pare extraordinar talentul lui Sommerset Maugham de a prezenta tragedii umane intr-un mod atit de special incit nu te poti abtine sa nu zimbesti ironic. Pentru omul ala toti semenii lui sint amuzanti (ca sa nu spun ridicoli) ;))

Rya, vad ca iti plac francezii.... Dar rusii? De curiozitate, pentru ca eu nu m-am inteles niciodata cu ei (cu mici exceptii, Ilf si Petrov, Bulgakov).

sunt colectionara de somerset maugham LOL....

mie mi plac si rusii... ilf si petrov sunt mortali. am si eu o intrebare legata de vitelul de aur. la voi cum se termina cartea?! pun intrebarea asta pt ca la mine se termina cu "administrator la un bloc din romania" !!!! dar am vazut la diverta sfarsitul cartii si e doar "administrator de bloc"...

cinezee
02.08.2007, 11:57:04
sunt colectionara de somerset maugham LOL....

mie mi plac si rusii... ilf si petrov sunt mortali. am si eu o intrebare legata de vitelul de aur. la voi cum se termina cartea?! pun intrebarea asta pt ca la mine se termina cu "administrator la un bloc din romania" !!!! dar am vazut la diverta sfarsitul cartii si e doar "administrator de bloc"...

somerset maugham are bunica in bibloteca ...si parintii acasa...am citit carti de ale lui pe la 14 ani asa si multe altele ca nu mi le aduc eu acum aminte

faza e cam asa ...pe vremea lu ceasca eu nu aveam distractii ..citeam de rupeammm ...acum de ceva ani cam 10...stand mult prea mult cu ochiii monitor ...deja nu prea mai pot citi din pacate ....:((

tasha
02.08.2007, 11:57:22
Ajunga acasa si verific ;;). Din ce tin eu minte e doar "Administrator de bloc", da' sa nu vorbesc prostii. Eu am o editie mai veche, de prin '80 cred, daca nu si mai de mult.
Am avut avantajul de a avea doi parinti cititori avizi, asa ca am crescut intr-o mare de carti, cu discutii intre prieteni despre ce a mai aparut nou, cu pile la librarie (pe vremea cind cumparai la pachet, una buna doua proaste \:D/)
Maugham am si eu colectie, la fel si Jerome K. Jerome (super relaxanta Trei intr-o barca sau Arta de a nu scrie un roman sau Trei pe doua biciclete), dar preferatul meu ramine Asimov. Nu stiu de ce, dar imi place mai mult decit orice "greu" al literaturii, cred ca din cauza ca imi stimuleaza foarte mult imaginatia, de obicei dupa ce termin un SF mai visez vreo trei zile la universuri paralele ;)) . Peste (zodia), ce sa fac, trei sferturi din viata mea se desfasoara intr-un univers (de fapt mai multe) paralel <:-P

Habib
02.08.2007, 11:59:22
mie imi plac foarte mult cartile ei..................de fapt imi plac cartile de dragoste..............ultima carte citita a fost ''CALL-GIRL''...........viata unei prostituate..........interesanta carte

ryanaro
02.08.2007, 12:11:50
Ajunga acasa si verific ;;). Din ce tin eu minte e doar "Administrator de bloc", da' sa nu vorbesc prostii. Eu am o editie mai veche, de prin '80 cred, daca nu si mai de mult.
Am avut avantajul de a avea doi parinti cititori avizi, asa ca am crescut intr-o mare de carti, cu discutii intre prieteni despre ce a mai aparut nou, cu pile la librarie (pe vremea cind cumparai la pachet, una buna doua proaste \:D/)
Maugham am si eu colectie, la fel si Jerome K. Jerome (super relaxanta Trei intr-o barca sau Arta de a nu scrie un roman sau Trei pe doua biciclete), dar preferatul meu ramine Asimov. Nu stiu de ce, dar imi place mai mult decit orice "greu" al literaturii, cred ca din cauza ca imi stimuleaza foarte mult imaginatia, de obicei dupa ce termin un SF mai visez vreo trei zile la universuri paralele ;)) . Peste (zodia), ce sa fac, trei sferturi din viata mea se desfasoara intr-un univers (de fapt mai multe) paralel <:-P

dap, jerome k jerome si rodica ojog brasoveanu :x :x :x ... am o marturisire de facut si anume ca eu am citit chestii cand nu era timpul lor. adica mai intai am citit decameronul si dupa aia am citit "la medeleni" si "orasul cu salcami". imi pare tare rau, pt ca altfel le as fi perceput pe ultimele doua daca le as fi citit la 12-13 ani, atunci cand trebuie citite. :(

paradise
07.08.2007, 15:52:01

a 2 a discutie e pavel corut, ceva extrem de controversat. mi se pare foarte interesanta bipolaritatea, in sens ca omul asta, mai precis scrierile lui sunt ca "marmite", fie le iubesti, fie le detesti. :-B

iar a 3 a discutie e despre carti romantice. care sunt cele mai romantice carti pe care le ati citit? fara sa fie cringeworthy totusi. eu nominalizez evreul de balzac si visul de zola.

uite ca eu citesc acum o carte de sandra brown pt ca asa am chef....:D:D:D...nu te supara, si tonul nu e rautacios...:> ...si anume" panza de paianjen"...si asta pana una alta ca trebuie sa-mi vina "de veghe in lanul de secara"...era pe aici prin casa cartea si de plictis si de una alta o citesc...abia am citit un capitol....no comment...trebuie sa recunosc ca am citit si alte carti scrise de ea...:">....asta nu inseamna ca mi-a schimbat perceptele despre viata sau ca nu citesc si alte carti...dar asa din cand in cand nu strica o carte d-asta de 2 lei, ca sa am de ce ma amuza...

pavel corut nu comentez ca nu am citit, pt ca nu ma atrage....sora mamei are toate cartile, dar sincer eu nu vreau sa le citesc, punct....daca o sa incepeti sa-i ridicati proza in slavi poate ma veti face curioasa si voi rasfoi vreuna...pana atunci, nu...;;)

cea mai romantica dintre cartile citite de mine este "La rascruce de vanturi" de emily bronte....superba...pot spune ca am citit-o in timpul liceului, am imprumutat-o de la biblioteca judeteana si am sorbit-o din scoarta in scoarta...si as mai enumera vreo 2..."Maitreyi" de Mircea Eliade, Lorelei de Ionel Teodoreanu...cartile adolescentei mele....o:-) (tot atunci citeam si s.b....:D:D:D:D:D )

esperance
07.08.2007, 16:00:25
cea mai romantica dintre cartile citite de mine este "La rascruce de vanturi" de emily bronte....superba...pot spune ca am citit-o in timpul liceului, am imprumutat-o de la biblioteca judeteana si am sorbit-o din scoarta in scoarta...si as mai enumera vreo 2..."Maitreyi" de Mircea Eliade, Lorelei de Ionel Teodoreanu...cartile adolescentei mele....o:-) (tot atunci citeam si s.b....:D:D:D:D:D )

Si mie mi-au placut la nebunie, mai ales LORELEI...:x :x :x

Zilele trecut am recitit SINGUR PE LUME (o mai citisem in scoala generala) si am perceput-o altfel acum.

Acum citesc Corinne Maier-NO KID.Autoarea a gasit 40 de motive pentru care nu ar trebui sa ai copii.Nu reuseste insa sa ma convinga.:D

Zilele urmatoare vreau sa ma apuc sa (re)citesc Camus, preferatul meu.

ryanaro
07.08.2007, 16:03:07
uite ca eu citesc acum o carte de sandra brown pt ca asa am chef....:D:D:D...nu te supara, si tonul nu e rautacios...:> ...si anume" panza de paianjen"...si asta pana una alta ca trebuie sa-mi vina "de veghe in lanul de secara"...era pe aici prin casa cartea si de plictis si de una alta o citesc...abia am citit un capitol....no comment...trebuie sa recunosc ca am citit si alte carti scrise de ea...:">....asta nu inseamna ca mi-a schimbat perceptele despre viata sau ca nu citesc si alte carti...dar asa din cand in cand nu strica o carte d-asta de 2 lei, ca sa am de ce ma amuza...

pai vezi, tu macar nu le iei in serios... dar tipa respectiva m a blocat cand mi a zis ca i a schimbat viziunea asupra vietii \:D/... si eu am citit, pt ca eu niciodata nu vorbesc despre ce nu stiu. o:-)

ryanaro
07.08.2007, 16:04:17
Si mie mi-au placut la nebunie, mai ales LORELEI...:x :x :x

Zilele trecut am recitit SINGUR PE LUME (o mai citisem in scoala generala) si am perceput-o altfel acum.

Acum citesc Corinne Maier-NO KID.Autoarea a gasit 40 de motive pentru care nu ar trebui sa ai copii.Nu reuseste insa sa ma convinga.:D

Zilele urmatoare vreau sa ma apuc sa (re)citesc Camus, preferatul meu.

si mie mi a placut lorelei, dar cred ca am citit o prea devreme. 8-| si mie mi place camus >:D<...

paradise
07.08.2007, 16:15:29
eu am de gand sa citesc tot ce ati recomandat voi pe aici...asa ca am de citeala....muuuullllttttaaaaa vreme de acum incolo....^:)^ ^:)^ ^:)^

tasha
07.08.2007, 16:15:59
Carti citite la vremea lor: Ciresarii - i-am citit in clasa a saptea, intr-o vacanta de primavara, la matusa mea de la Cluj. Avea o vila superba, unde eu intotdeauna ma inchideam in biblioteca: era o camera cu un singur geam, cu trei pereti din aia de trei metri inaltime acoperiti de carti (ma urcam cu scara la ele), cu un semineu din ala ca in povesti linga care era un singur fotoliu si o lampa cu picior. Erai efectiv transpus in alta lume. Offff, ce vremuri ...

maxine
07.08.2007, 16:50:07
Carti citite la vremea lor: Ciresarii - i-am citit in clasa a saptea, intr-o vacanta de primavara, la matusa mea de la Cluj. Avea o vila superba, unde eu intotdeauna ma inchideam in biblioteca: era o camera cu un singur geam, cu trei pereti din aia de trei metri inaltime acoperiti de carti (ma urcam cu scara la ele), cu un semineu din ala ca in povesti linga care era un singur fotoliu si o lampa cu picior. Erai efectiv transpus in alta lume. Offff, ce vremuri ...

Apropo de clasa a saptea: va mai aduceti aminte de Elevul Dima dintr'a saptea de Mihail Drumes? :)

Pentru mine Pe aripile vantului ramane cartea de care n-o sa ma plictisesc niciodata, am vazut ca nu sunt singura pe aici, la fel si Arta Conversatiei. In rest am citit f multe genuri de la Doctorul Aumadoare la 6 ani (cartea pe care am invatat sa citesc) :)) la Zevaco, Tolstoi, Stephen King, Garcia Marquez sau Paulo Coelho. In ultima vreme cu tot stresul organizarii nuntii nu mai pot sa citesc carti prea profunde, dar ma relaxeaza cele genul Jurnalul lui Bridget Jones. Aaaa, uitasem, am descoperit acum 2 ani un autor japonez Haruki Murakami, va recomand In cautarea oii fantastice. Si printre picaturi timp de un an de zile am citit Barbatii sunt de pe Marte, Femeile sunt de pe Venus :)) Nu e chiar nasoala, spre surprinderea mea

tasha
07.08.2007, 16:53:43
Doctorul Aumadoare si Prietenii lui Habarnam <:-P <:-P <:-P Supeeeeer!
Ah, am uitat sa spun, eu si la virsta asta citesc basme, povesti, legende :"> :">

ryanaro
07.08.2007, 16:55:57
Doctorul Aumadoare si Prietenii lui Habarnam <:-P <:-P <:-P Supeeeeer!
Ah, am uitat sa spun, eu si la virsta asta citesc basme, povesti, legende :"> :">

si eu... imi plac foarte tare legendele asiatice, arabe, sud americane si africane. am eu o colectie pe care o re-re-recitesc :D

tasha
07.08.2007, 17:11:08
Ce se mai mindrea maica-mea cu mine in clasa a doua, ca citisem Ramayana intr-o noapte :)) Asta ca sa vezi si ce parinti nebuni am, copil de scoala generala ma lasau sa imi pierd noptile citind :))

ryanaro
07.08.2007, 17:13:22
Ce se mai mindrea maica-mea cu mine in clasa a doua, ca citisem Ramayana intr-o noapte :)) Asta ca sa vezi si ce parinti nebuni am, copil de scoala generala ma lasau sa imi pierd noptile citind :))

mi am pierdut o noapte pt quo vadis ;))

tasha
07.08.2007, 17:15:26
Nici in ziua de azi nu sint convinsa ca ii pronunt numele corect =)) Lui Sienkiewicz, normal. Da' am un coleg la biroul din Varsovia, si am tot zis ca o sa il intreb ;-)

tasha
07.08.2007, 17:17:29
Ah, iar faza cu pierdutul noptilor pentru citit la mine este boala cronica, asa fac de fiecara data si cu fiecare carte. Asa ca acu' asa babuta cum sint, citesc mult mai rar, dar in acelasi stil: noaptea si cartea (sau volumul, depinde, ca la Shogun am pierdut de exemplu ultimele doua nopti inainte de admiterea la liceu, sa vezi ce ochi aveam..... si mai era si proba la romana, ca daca era aia la mate era bine \:D/ )

esperance
07.08.2007, 17:51:47
Apropo de clasa a saptea: va mai aduceti aminte de Elevul Dima dintr'a saptea de Mihail Drumes? :)

DAAAAAAAAAAAA.....Acum, cand o sa plec in vacanta, o sa iau cu mine INVITATIE LA VALS...De mult mi-am propus sa o citesc .

demonizza
07.08.2007, 18:20:01
Buna,

n-am mai scris nik de ceva vreme, dar subiectul asta e f. catchy ... shi eu sunt o cititoare avida (tot peshtoaica, tasha)...din pacate nu am biblioteca imensa pe care mi-o doream, asha ca citesc mai mult ce gasesc pe la anticariate, buchinishti, prieteni...shi genuri destul de amestecate...shi ce-mi mai recomanda cate un omuletz...

Dar am shi eu o descoperire proprie, de care m-am indragostit : Joseph Heller, Catch 22...eu sunt definitiv indragostita de cartea asta, shi deshi nu credeam ca ma va putea amuza cineva vreodata mai tare decat Mark Twain si J.K.J., omul asta poate...a mai citit-o cineva? o recomand...

PS : deshi parerile celor carora le-am "bagat-o" pe gat sunt destul de impartzite...vreau sa vad daca mai e cineva pe aceeashi unda :)

paradise
07.08.2007, 20:23:38
spre marea mea rusine nu am citit nici "ciresarii", nici "la medeleni", nici "toate panzele sus" - nici macar filmele nu le-am vazut...si nici macar o carte de jules verne....cred ca sunt cam inculta, nu??? :gen_01: ...bine ca macar imi recunosc rusinea.....copii mei vor citi tot....de fapt si eu...ca nu e timpul pierdut, nu? :|

cinezee
07.08.2007, 20:54:46
DAAAAAAAAAAAA.....Acum, cand o sa plec in vacanta, o sa iau cu mine INVITATIE LA VALS...De mult mi-am propus sa o citesc .

le am citit pe am2 cartile prin clasa a 8-a parca >:D<

ciresarii nici eu ..dar " la medeleni " am citit tot prin a 8-a parca ...mult am citit pana in clasa a 10-a

Demonizza ...din pacate ptr mine ..bunica are o bibloteca cu carti bune ...ca de altfel si tatal meu ..dar cum spuneam din pacate nu mai am timpul de alta data ptr a citi...asadar ...de pe la voi invat ce ar ttrebui sa citesc, mi-am tot propus sa fac o lista ...dar tre sa ma apuc sa iau topicul cap coada ...dar din pacate nu stiu daca unele dintre ele mai sunt pe piata si nu stiu unde sa le gasesc ptr a le cumpara :(

paradise
08.08.2007, 13:05:24
le gasesti pe net sigur....;-)

maxine
09.08.2007, 11:28:48

E foarte frumoasa, o sa-ti placa :)
Ieri am iesit din librarie cu "Ghidul nesimtitului", cica e bestseller-ul verii, auzisem de ea la o emisiune despre carti de la protv. Am inceput sa citesc, e foarte bine scrisa, amuzanta si trista in acelasi timp datorita subiectului extrem de actual. Imi pare rau pentru autor, cred ca a facut research la greu pe ratb...

Am uitat de o carte foarte importanta pentru mine, Mircea Eliade - Nunta in cer. Nu-mi place Eliade, cu greu am citit Maitreyi, dar Nunta in cer este absolut superba

demonizza
09.08.2007, 11:35:36
E foarte frumoasa, o sa-ti placa :)
Ieri am iesit din librarie cu "Ghidul nesimtitului", cica e bestseller-ul verii, auzisem de ea la o emisiune despre carti de la protv. Am inceput sa citesc, e foarte bine scrisa, amuzanta si trista in acelasi timp datorita subiectului extrem de actual.

hihihi...apropos de "ghidul nesimtzitului" eu am rasfoit acum cateva seri "Cartea de capatai a hedonismului": F. tare, frate! e genul de carte care iti ofera scuze pentru orice gresheala, shi reusheshte sa te convinga ca placerea personala e singurul lucru important din lume...dupa aia urmeaza mantuirea sufletului si spiritualitatea budhista :D
shi acum recitesc "Imparatul mushtelor" shi mi-am dat seama ca acum ma shocheaza mai mult decat prima oara, in clasa a 8-a...poate din cauza ca acum s-au conturat shi oareshcare instincte materne care se revolta...o recomand oricum

v-am pupat, gagici, shi lectura placuta!